PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???ΟΛΟΗΜΕΡΟ Η ΚΛΑΣΙΚΟ

maria2210
21-09-10, 00:20
καλησπερα σας
εχω ενα τεραστιο προβλημα με το προνηπιο του γιου μου αλλα μαζι με αυτο γεννιουνται και αλλα πολλα
Για παραδειγμα ο μικρος γραφτηκε στο ολοημερο γιατι εγω εργαζομαι τρια πρωινα την εβδομαδα και αν τον εγραφα στο κλασικο θα σχολουσε 12 .30 κατι που εμενα δεν με βολευε γιατι στη δουλεια περνω και την μικρη μου κορη 2 ετων.Σκεφτηκα λοιπον το ολοημερο εκει πανε και οι περισοτεροι φιλοι του...το θεμα λοιπον ειναι οτι ο μπαμπας βλεπει οτι ο μικρος σημερα σαν πρωτη μερα κουραστηκε δεν κοιμηθηκε για μεσημερι και ηταν αρνητικος να συνεχισει εκει ο μικρος , αφου λοιπον του εξηγησα οτι δεν γινετε με τις ωρες της δουλειας να ειναι και τα δυο στο μαγαζι ηρεμησε .
Μεσα μου τωρα νιωθω τυψεις παρα πολλες ..μηπως κ κανω κακο του παιδιου με το να μη κοιμαται μεσημερι μηπως του δημιουργησω τιποτα ψυχολογικα απο τι μια λεω δεν πειραζει να προσαρμοστει θα μαθει και απο την αλλη λεω μηπως οντως ειναι πολλες οι ωρες για ενα παιδακι που δεν εχει ξανα παει στο σχολειο, γιατι δεν σας ειπα δεν εχει παει παιδικο γιατι και εκει οταν ειδαμε οτι το παιδι ειχε προσαρμοστει αλλαξαν δασκαλες και αλλαξε και αυτο συμπεριφορα και τσουπ τελος ο παιδικος, ο μπαμπας δεν αντεξε και μου ειπε οτι πρεπει να σταματησει το παιδι απο τον παιδικο γιατι ολη νυχτα ηταν στους εφιαλτες και στις φωνες ΜΑΜΑ και ΜΑΜΑ....
Τωρα ομως τον πηγα εγω στα βαθυα με τι μια δεν γινετε αλλα δεν ξερω αν κανω σωστα
σας παρακαλω αν εχετε διαβασει σχετικα αρθρα με το ολοημερο τα θετικα τα αρνητικα ή τελοσπαντων αν εχετε ζησει κατι παρομοιο γραψτε μου νιωθω πολυ κενη στον αν εχω κανει το σωστο ...με εχει επηρεασει πολυ η συμπεριφορα του συζηγου μου ...και ολο το προβλημα για αυτον ειναι ο υπνος οτι το παιδι δεν ξεκουραζετε το μεσημερι οπως πριν .
Δεν ξερω πια τι να σκεφτω
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ

lina
21-09-10, 08:42
Είσαι μια εργαζόμενη μητέρα και οι τύψεις θα πηγαίνουν πακέτο. Δεν έχω ακόμη εμπειρία από ολοήμερο αλλά όπως όλα τα παιδάκια έτσι και το δικό σου θα συνηθίσει και θα κοιμάται. Μακάρι να είχες κάποιον να παίρνει το παιδί στις 12. Ο άντρας σου μπορεί; Οι πατεράδες εύκολα μπορούν να μας γεμίσουν τύψεις, λες και δουλεύουμε από χόμπι. Το παιδί αν νυστάξει θα κοιμηθεί. Αλλιώς θα αρχίσει να κοιμάται νωρίς το βράδυ. Έχετε να αντιμετωπίσετε μια πραγματικότητα και αν ο άντρας σου πανικοβάλλεται και εσύ γεμίζεις τύψεις, το παιδί θα νομίζει ότι υπάρχει μια εναλλακτική (να είναι μαζί σου) και ότι δεν του την προσφέρετε. Αγνοήστε για την ώρα τον ύπνο και εστιάστε στα καλά του σχολείου. Αν δεν γίνει φέτος, θα γίνει του χρόνου και πάλι τα ίδια θα σκέφτεστε...Ψυχραιμία!!!

mariazil
21-09-10, 08:46
Είσαι μια εργαζόμενη μητέρα και οι τύψεις θα πηγαίνουν πακέτο. Δεν έχω ακόμη εμπειρία από ολοήμερο αλλά όπως όλα τα παιδάκια έτσι και το δικό σου θα συνηθίσει και θα κοιμάται. Μακάρι να είχες κάποιον να παίρνει το παιδί στις 12. Ο άντρας σου μπορεί; Οι πατεράδες εύκολα μπορούν να μας γεμίσουν τύψεις, λες και δουλεύουμε από χόμπι. Το παιδί αν νυστάξει θα κοιμηθεί. Αλλιώς θα αρχίσει να κοιμάται νωρίς το βράδυ. Έχετε να αντιμετωπίσετε μια πραγματικότητα και αν ο άντρας σου πανικοβάλλεται και εσύ γεμίζεις τύψεις, το παιδί θα νομίζει ότι υπάρχει μια εναλλακτική (να είναι μαζί σου) και ότι δεν του την προσφέρετε. Αγνοήστε για την ώρα τον ύπνο και εστιάστε στα καλά του σχολείου. Αν δεν γίνει φέτος, θα γίνει του χρόνου και πάλι τα ίδια θα σκέφτεστε...Ψυχραιμία!!!
Έτσι ακριβώς!!! Συμφωνώ απόλυτα:D

ismeni
21-09-10, 09:04
αν εχεις επιλέξει το ολοημερο, καλα εκανες και το επέλεξες. τις περισσότερες φορες το πρόγραμμα των παιδιών ακολουθεί των μαμάδων. γιατι εμείς τρεχουμε να τα παμε και να παρουμε απο το σχολείο.
και στο κατω κατω, αφου του μπαμπά συμφωνεί με το ολοήμερο, γαιτι δεν κανονίζει τη δουλειά του να παει να παίρνει εκείνος το παιδί στις 12.30 που σχολάει; εχει κατι αλλο να προτείνει τη στιγμή που κρίνει;

πάντως υπάροχυν ολοημερα νηπιαγωγεία που οι γονείς εχουν κουβερτούλες- σεντονάκι ή sleeping bag και τα παιδάκια κοιμούνται ή απλώς ξαπλώνουν να ξεκουραστούν. ειναι καλή ιδέα, μπορέις να το προτείνεις στο σχολείο;

Μαριλίνα
21-09-10, 09:26
Οι δυσκολίες που παρουσιάζονται, δυστυχώς, μας δημιουργούν τύψεις. Εγώ έχω τύψεις από τώρα για το αν θα χρειαστεί να τα στείλω ολοήμερο!!
Να σου πω, όμως, ότι η κουνιάδα μου που έστειλε την κόρη της ολοήμερο με τη μια στο νηπιαγωγείο (χωρίς παιδικό κλπ) ήτανε πολύ ευχαριστημένη, γιατί η κόρη της περνούσε τόσο καλά και το αγάπησε τόσο πολύ, ώστε έκλαιγε εάν η μαμά της την έπαιρνε νωρίτερα. Κι ο γιος μου που κάθεται μέχρι αργά στον παιδικό - ειδικά πέρισυ που πήγε πρώτη φορά καθότανε μέχρι τις 4 γιατί δούλευα - περνούσε πολύ καλά.
Μη νιώθεις τύψεις, και μην αφήνεις τον άντρα σου να δημιουργεί περισσότερες. Η καλή ψυχική μας υγεία βοηθάει τα παιδιά μας να είναι πιο ευτυχισμένα.

kyra
21-09-10, 09:39
Κι εμένε που πηγαίνει παιδικό (τάξη προνηπίου) μένει μέχρις τις 4.00 και δεν έχω καθόλου τύψεις. Εργάζομαι για να του προσφέρω άλλα πράγματα που δεν θα τα είχε αν έμενα σπίτι να τον έχω να βλέπει DVD όλο το μεσημέρι. Απλά κοίταξε το ενδεχόμενο να μπορεί να κοιμάται. Στο νήπιο του ανηψιού μου (δημόσιο) υπήρχε και αυτή η δυνατότητα. Αλλά και ο δικός μου που κοιμάται, όλο παραπονιέται και λέει να πω στη δασκάλα να μην τον βάζει για ύπνο. Προτιμά να μη χάνει το χρόνο του από το παιχνίδι.

katerinak
21-09-10, 09:46
ειαναι αληθεια οτι δεν ειναι κ ξεκουραστο το ολοημερο!κ εγω ειδα καποια παιδακια μετα το φαγητο ειδικα που..γλαρωσανε!ομως τελικα επειδη υπαρχουν πολλα ερεθισματα ξαναβρισκουν τη φορμα τους κ περνανε καλα!

Nantia
21-09-10, 09:48
μαρια καλημερα σου,
και εγω την κορη μου την εστειλα πριν 2 χρονια ολοημερο προνηπιο και περισυ ολοημερο νηπιαγωγειο.
Εχω να σου πω οτι η κορη μου ζητουσε να μενει μεχρι τις 4 η ωρα γιατι ολοι οι φιλοι της εμεναν μεχρι εκεινη την ωρα (αρα δεν ημουν η μονη εργαζομενη μητερα ουτε βεβαια εισαι και εσυ η μονη εργαζομενη). Οι νηπιαγωγοι εχουν προγραμμα και αν το εφαρμοσουν σωστα ολα λειτουργουν τελεια.
Εχουν συγκεκριμενες ωρες για ολες τις δραστηριοτητες ακομα και του υπνου. Επομενως μετα το μεσημεριανο φαγητο ειναι η ωρα του υπνου, τα παιδακια εχουν το καθενα το δικο του σεντονακι μαξιλαρακι και κουβερτουλα.
Καλο ειναι να συζητησεις με την νηπιαγωγος σας το προγραμμα του νηπιαγωγειου και να απαιτησεις να κοιμουνται τα παιδακια εκει.

Ομως υπαρχουν περιπτωσεις που οι νηπιαγωγοι ειναι ελαστικες στο ωραριο και αφηνουν τους γονεις να περνουν τα παιδακια και αλλες ωρες εκτος απο τις υποχρεωτικες που ειναι 12 και κατι και 330 με 4. με αποτελεσμα να χαλαει ολο το προγραμμα του ολοημερου. Αυτο το ειχαμε περισυ που η δικια μου ηταν στα νηπια και ερχοντουσαν μαμαδες και επερναν τα παιδακια 1 και 2 και 3 η ωρα με αποτελεσμα η ωρα του υπνου να μην εφαρμοζεται. Και αυτο ωφειλοταν στην ελαστικοτητα των νηπιαγωγων. Εγω ειμαι καθετη σε αυτο. Γιατι μια μανα πρεπει να χαλαει ολο το προγραμμα του σχολειου??? Τα παιδια απο μικρα πρεπει να μαθουν στο προγραμμα και εμεις σαν γονεις να τηρουμε το ωραριο του σχολειου.

katerinak
21-09-10, 09:50
Ομως υπαρχουν περιπτωσεις που οι νηπιαγωγοι ειναι ελαστικες στο ωραριο και αφηνουν τους γονεις να περνουν τα παιδακια και αλλες ωρες εκτος απο τις υποχρεωτικες που ειναι 12 και κατι και 330 με 4. .

επισημα το 12 σαν αποχωρηση δεν ισχυει

Nantia
21-09-10, 10:00
επισημα το 12 σαν αποχωρηση δεν ισχυει

το τμημα της κορης μου ηταν μικτο δηλαδη και ολοημερο και κλασικο. Γιαυτο υπηρχε το 12.

maria2210
22-09-10, 13:24
αν εχεις επιλέξει το ολοημερο, καλα εκανες και το επέλεξες. τις περισσότερες φορες το πρόγραμμα των παιδιών ακολουθεί των μαμάδων. γιατι εμείς τρεχουμε να τα παμε και να παρουμε απο το σχολείο.
και στο κατω κατω, αφου του μπαμπά συμφωνεί με το ολοήμερο, γαιτι δεν κανονίζει τη δουλειά του να παει να παίρνει εκείνος το παιδί στις 12.30 που σχολάει; εχει κατι αλλο να προτείνει τη στιγμή που κρίνει;

πάντως υπάροχυν ολοημερα νηπιαγωγεία που οι γονείς εχουν κουβερτούλες- σεντονάκι ή sleeping bag και τα παιδάκια κοιμούνται ή απλώς ξαπλώνουν να ξεκουραστούν. ειναι καλή ιδέα, μπορέις να το προτείνεις στο σχολείο;

να σας πω λοιπον οτι επελεξα το ολοημερο γιατι αυτο με βολευει καλητερα .Οσο για τον συζηγο να σας πω τι θα εκανε θα πηγενε να τον παρει κ να τον φορτοσει παλι εμενα μαζι με τη μικρη και να τα εχω και τα δυο μετα στη δουλεια ,επισεις διαβασα τα θετικα του ολοημερου και του κλασικου και ειδα οτι το ολοημερο ειναι πολυ ανωτερο σε σχεση με το κλασικο σε οτι εχει να κανει με τη μορφωση του παιδιου...Σημερα λοιπον ηταν η δευτερη μερα στο ολοημερο και μολις με πηραν τηλ οτι ο μικρος κλαιει και με ψαχνει ..να σας πω την αμαρτια μου λοιπον ενω μπορουσα να πας να τον παρω δεν πηγα γιατι σκεφτηκα οτι αν το κανει αυτο καθημερινα θα βρει το κλαμα σαν λυση να φευγει απο το σχολειο .Σωστο η λαθος ετσι το εκανα πιστευω οτι θα μαθει σιγα σιγα οτι αυτο ειναι πλεον το καθημερινο του προγραμμα
Το κακο ειναι οτι ξεκινησαν με τη πρωτη εβδομαδα να τα πηγενουμε 8 το πρωι και να τα περνουμε 10 30 και η επομενη πηγε αμεσως στο 15 45 αποτομα στα βαθυα χωρις ομως το σχολειο να εχει οργανοθει σε περιπτωση που τα παιδια νυσταζουν να εχουν ετοιμα τα κρεβατακια τους για υπνο ..με αποτελεσμα τα πιο πολλα να κοιμουνται στις καρεκλιτσες τους .
Για αυτο σημερα θα προτινο να το επισπευσουμε το θεμα του υπνου στο σχολειο ...

Για πειτε μου μηπως εκανα λαθος που δεν πηγα να τον παρω την ωρα που με πηραν τηλ οτι κλαει η δασκαλα του μου ειπε οτι μια ηρεμουσε και μια τον επιανε το κλαμα και οτι δεν ετρωγε το μεσημεριανο του .Σας ρωτας μηπως και υπαρχει καποια που εχει διαβασει κατι σχετικο με αυτο το πραγμα ......

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑ

xanthi9
22-09-10, 13:52
α ωραια μια χαρα τα πηγες γιατι νομιζω εξετασεις δινεις εσυ και οχι το παιδι , τα ιδια εκανε και ο δικος μου δεν του πολυαρεσε που καθεται μεχρι αργα (παει προνηπιο) αλλα πιστευω μερα μερα θα το συνηθισει , ειμαι της αποψης οτι πρεπει να καταλαβουν απο μικρα οτι ο καθενας μας μεσα στο σπιτι εχει και καποιο ρολο , ο καθενας μας πρεπει να κανει κατι ετσι οι γονεις δουλεουν στη δικη μου περιπτωση και ο Μαριος πρεπει να πηγαινει σχολειο ,αστον να βρει το ρυθμο του καλα εκανες που δεν πηγες και εγω το ιδιο θα εκανα οσον αφορα το φαγητο ουτε εμενα πολυτρωει αλλα πιστευω οτι καθε μερα κανουμε προοδο (βοηθα και η κοπελα πολυ) ασε που τον ρωταω αν ειδε καποιο φαγητο στα μπωλακια των αλλων παιδιων και θελει να του το φτιαξω,επισης απο εχτες μας ζητησαν μαξιλαρακι και σεντονακι ωστε να ξαπλωνουν λιγο

kerasaki1
24-09-10, 17:43
Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ. Εϊμαι καθηγήτρια ,ενδεχομένως 3ή 4 μέρες έχω τελειώσει από τη δουλειά ως τις 12μισή και για τη 1 ή 2 φορές που τελειώνω μια και τέταρτο αναγκάζομαι να αφήνω το παιδί ως τις 4. Αν δούλευα κι εγώ αυτές τις ώρες δε θα είχα πρόβλημα, δε θα μπορούσα να κάνω αλλιώς, αλλά είναι διαφορετικά να είσαι εσύ σπίτι και το παιδί να χτυπάει 8ωρο μέσα στα μαγαζιά. Από Δευτέρα αρχίζουμε, τον είχα σε προσαρμογή μέχρι σήμερα. Ήδη νιώθω πολύ χάλια, θα δούμε από Δευτέρα.αν δεν αντέξουμε μας βλέπω ιδιωτικό ή να τον κρατάω σπίτι μία μέρα τη βδομάδα.
Όσο για το πρόγραμμα το ολοήμερου..εντάξει ρε κορίτσια μην τρελλαθούμε τώρα, δεν είναι και Λύκειο να χάσουν Φυσική ή Χημεία. Τι λειτουργεί σωστά στην Ελλάδα για να λειτουργήσει κι αυτό; Ούτε σεντονάκι μας ζήτησαν ούτε κουβερτούλα ούτε σλίπινγκ μπαγκ. Κι αν δεν αντέξει μετά το φαγητό και θέλει να κοιμηθεί πώς θα κοιμηθεί;Πάνω στη μοκέτα που τη χιλιοπατούν με τ α παπούτσια τους;
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να παίρνουμε τα παιδιά μας φυσιολογικές ώρες στις 2 ας πούμε. ΕΛλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα που ο κόσμος μπορέι να σχολαέι και στις 4 από τα εργοστάσια και τις εταιρείες. Εμείς εδώ στην επαρχία στις 2 η ώρα το μεσημέρι νεκρώνουμε.Ακόμη και τους ελεύθερους επαγγελματίες δεν τους βολεύει η ώρα, γιατί πάνω που επιστρέφουν σπίτι να ξεκουαστούν 1 ή 2 ωρίτσες πρέπει να ξαναβγούν να πάρουν τα μωρά τους.Γιατί τα μωρά μας να κυλιούνται μέσα στα παλιομάγαζα χωρίς αυλές , με μία τουαλέτα και όλα τα συναφή;
Ναι να προωθούμε το ολοήμερο αλλά να έχουμε και σωστές δομές.
Ο άλλος μου λέει: Και πώς θα συμπληρώνει ωράριο η 2η νηπιαγωγός αν μπορούν τα παιδιά να φεύγουν νωρίτερα;Και μένα τι με νοιάζει πώς θα συμπληρώνει η νηπιαγωγός ωράριο.Επειδή δεν έχουν βρει φόρμουλα να συνυπάρχουν οι δύο νπιαγωγοί πρέπει το παιδί μου να περνάει 8 ώρες στο σχολείο; ΣΤου κασίδι το κεφάλι ο καθένας ό,τι θέλει κάνει..

kerasaki1
24-09-10, 17:47
Το δικό μου είναι προνήπιο.το ξέρω πως δεν είναι υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο,αλλά τι να το κάνω το παιδί μου; Πώς θα δουλέφω; στην πόλη μου υπάρχουν 2 κρατικοί παιδικοί σταθμοί, μόνο με χοντρό βύσμα σ ε παίρνουν ή φορολογική δήλωση 6-7 χιλιάδων ευρώ. Όσο για τος δημοτικούς αυτοί πάει ,έκλεισαν όλοι, ο δήμος φαλήρισε. Εϊμαστε κι οι 2 δημόσιοι υπάλληλοι κι έχουμε υποστεί τέτοια μηνιαία μείωση μισθού που αντιστοιχεί στα δίδακτρα ενός ιδωτικού παιδικού. Τι να κάνω λοιπόν; Θα τα τραβήξει επομένως το παιδί,για να είμαστε όλοι (Πολιτεία, εγώ, γιαγιάδες) "ευτυχισμένοι"....

katerinak
24-09-10, 18:36
[QUOTE=kerasaki1;1714588]
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να παίρνουμε τα παιδιά μας φυσιολογικές ώρες στις 2 ας πούμε. QUOTE]

γιατι για σενα ειναι φυσιολογικη 2 γι ατον αλλο 3 για τον αλλο 5...

δεν γινεται να προσαρμοζεται καθε υπηρεσια στα θελω ολων.ανοιγει πχ η τραπεζα 5 το πρωι γιατι εγω μετα δουλευω;κλεινει 4 για να προλαβω;

ms1978
25-09-10, 11:03
[QUOTE=kerasaki1;1714588]
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να παίρνουμε τα παιδιά μας φυσιολογικές ώρες στις 2 ας πούμε. QUOTE]

γιατι για σενα ειναι φυσιολογικη 2 γι ατον αλλο 3 για τον αλλο 5...

δεν γινεται να προσαρμοζεται καθε υπηρεσια στα θελω ολων.ανοιγει πχ η τραπεζα 5 το πρωι γιατι εγω μετα δουλευω;κλεινει 4 για να προλαβω;
Και δεν είναι μόνο αυτό. Το ολοημερό νηπιαγωγείο υποτίθεται ότι έχει πρόγραμμα. Για σκέψου να διακόπτεται το πρόγραμμα αυτό συνέχεια.

katerinak
25-09-10, 11:23
να σας πω λοιπον οτι επελεξα το ολοημερο γιατι αυτο με βολευει καλητερα .Οσο για τον συζηγο να σας πω τι θα εκανε θα πηγενε να τον παρει κ να τον φορτοσει παλι εμενα μαζι με τη μικρη και να τα εχω και τα δυο μετα στη δουλεια ,επισεις διαβασα τα θετικα του ολοημερου και του κλασικου και ειδα οτι το ολοημερο ειναι πολυ ανωτερο σε σχεση με το κλασικο σε οτι εχει να κανει με τη μορφωση του παιδιου...Σημερα λοιπον ηταν η δευτερη μερα στο ολοημερο και μολις με πηραν τηλ οτι ο μικρος κλαιει και με ψαχνει ..να σας πω την αμαρτια μου λοιπον ενω μπορουσα να πας να τον παρω δεν πηγα γιατι σκεφτηκα οτι αν το κανει αυτο καθημερινα θα βρει το κλαμα σαν λυση να φευγει απο το σχολειο .Σωστο η λαθος ετσι το εκανα πιστευω οτι θα μαθει σιγα σιγα οτι αυτο ειναι πλεον το καθημερινο του προγραμμα
Το κακο ειναι οτι ξεκινησαν με τη πρωτη εβδομαδα να τα πηγενουμε 8 το πρωι και να τα περνουμε 10 30 και η επομενη πηγε αμεσως στο 15 45 αποτομα στα βαθυα χωρις ομως το σχολειο να εχει οργανοθει σε περιπτωση που τα παιδια νυσταζουν να εχουν ετοιμα τα κρεβατακια τους για υπνο ..με αποτελεσμα τα πιο πολλα να κοιμουνται στις καρεκλιτσες τους .
Για αυτο σημερα θα προτινο να το επισπευσουμε το θεμα του υπνου στο σχολειο ...

Για πειτε μου μηπως εκανα λαθος που δεν πηγα να τον παρω την ωρα που με πηραν τηλ οτι κλαει η δασκαλα του μου ειπε οτι μια ηρεμουσε και μια τον επιανε το κλαμα και οτι δεν ετρωγε το μεσημεριανο του .Σας ρωτας μηπως και υπαρχει καποια που εχει διαβασει κατι σχετικο με αυτο το πραγμα ......

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑ

καταρχην μπραβο για την ψυχραιμια σου!εχεις δικιο καλα ειναι η προσαρμογη να γινεται σταδιακα αλλα ξερεις τι επισημη γραμμη υπαρχει;;απο την πρωτη μερα ολοημερο!!φαντασου τι θα νιωθανε τα παιδιακια!!...ευτυχωςε οι προισταμενοι τις περισσοτερες φορες ειναι συνεργασιμοι κ μπορουμε να κανουμε την προσαρμογη..

θα σου προτεινα να του δινεις μερικα σημαδια για το ποτε θα φευγει..πχ οταν εγω ειμαι απογευμα στο σχολειο κ καποια λενα,κυρια ποτε θα φυγουμε τους λεω οτι θα φεμε ολοι μαζι πρωτα(κ μαζι μου δηλ) κ μετα..δωσε ενα σημαδακι τετοιο στο παιδι γιατι δεν εχουν αισθηση του χρονου..

katerinak
25-09-10, 11:26
[QUOTE=katerinak;1714630]
Και δεν είναι μόνο αυτό. Το ολοημερό νηπιαγωγείο υποτίθεται ότι έχει πρόγραμμα. Για σκέψου να διακόπτεται το πρόγραμμα αυτό συνέχεια.

εται ειναι αλλα οι περισσοτεροι δεν το καταλαβαινουν..καλυτερα να χασει 1 ωρα φυσικη τελικα παρα να χασει κατι που θα κανει το παιδι να ανακαλυψει κατι καινουριο κ δημιουργικο

kerasaki1
25-09-10, 23:04
Δε μιλάμε για συνεχεια, μιλάμε να υπάρχει η δυνατότητα μία φορά ενδιάμεσα να φεύγει μία ομάδα παιδιών, κάτι που από ό,τι είδα ισχύει για το νέο τύπο ολοήμερου δημοτικού. Και πιστέψτε με τις τελευταίε ς μέρες έχω ακούσει πολλές μανούλες που "βογκάνε" Όσο για το πρόγραμμα...τι να πω, πρόγραμμα έως τις 4 για νηπιαγωγείο και δημοτικό και Γυμνάσιο - Λύκειο πάπαλα; Τα παιδιά μας δηλαδή τα ξεζουμάει το σύστημα από τα 4 ως τα 12 και μετά υποτίθεται έχουν μπει στον αυτόματο και δε χρειάζονται επιπλέον πρόγραμμα;
Όσο για το "πρόγραμμα' και τα σχετικά, στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο γιατί μπορείς να τα πάρεις ό,τι ώρα θέλεις; Λογικά, και τα ιδιωτικά δε θα έπρεπε να ελέγχονται ως προς το αν ακολουθούν το ¨πρόγραμμα" ή όχι; Γιατί εκεί να μην είναι 12μιση ή 4;

katerinak
25-09-10, 23:06
[QUOTE=kerasaki1;1715771]Όσο για το "πρόγραμμα' και τα σχετικά, στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο γιατί μπορείς να τα πάρεις ό,τι ώρα θέλεις; QUOTE]

γιατι εκει πληρωνεις κ ο πελατης εχει παντα δικιο

mariazil
26-09-10, 10:02
[QUOTE=kerasaki1;1715771]Όσο για το "πρόγραμμα' και τα σχετικά, στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο γιατί μπορείς να τα πάρεις ό,τι ώρα θέλεις; QUOTE]

γιατι εκει πληρωνεις κ ο πελατης εχει παντα δικιο
Ακριβώς και να προσθέσω ότι μάλλον εκεί θα υπάρχει και προσωπικό που θα ανοίγει την πόρτα και θα συνοδεὐει το παιδί ως την έξοδο π.χ. (γραμματεία, συνοδός, ο,τιδήποτε) ώστε να μην αναγκάζεται η νηπιαγωγός να αφήνει την τάξη κάθε 3 και λίγο με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Iride
26-09-10, 14:31
Αν, λέω ΑΝ, υπήρχε άλλη λύση και μπορούσε το παιδί να παρακολουθήσει το κλασικό, προσωπικά θα σου έλεγα να το έκανες. Όμως, αφού δεν μιλάμε με υποθέσεις, και ΔΕΝ γίνεται να το κρατήσει κανείς το παιδάκι μέχρι τις 4, δεν υπάρχει λόγος να έχουμε και τύψεις. Αφού δεν γίνεται να φεύγει 12 τι να κάνουμε? Αν βέβαια δεις ότι το πρόβλημα συνεχίζεται, παρακολούθησέ το, γιατί υπάρχουν δυστυχώς και σχολεία όπως στη γειτονιά μου που κάνουν μεγάλο διαχωρισμό ανάμεσα στα δύο τμήματα (κλασικό και ολοήμερο) που το μεν πρώτο (πάντα εκείνο στη γειτονιά μου) έχει 8 παιδάκια, ενώ το ολοήμερο 20..