PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυστικο για να μην αποκτησεις ραγαδες!

Maria110610
25-09-10, 16:07
Βρηκα στα βιβλια της σχολης μου οτι το σητελαιο βοηθα στην επουλουση και ελαστηκοτητα του δερματος!

Επισης μια φιλη μου μου εδωσε μια συνταγη:

2 κουταλιες της σουπας (κ.σ.) αμυγδαλαιλεο
2 κ.σ. σιτελαιο
2 κ.σ. τζελ αλοης
2 μονοδοσεις Βιταμινης Ε

Τα ανακατευεις και κανεις επαληψη μετα απο peeling 2 φορες την ημερα!Το υπολοιπο το φυλαζεις στο ψυγειο!
Τα υλικα νομιζω τα βρισκεις ή σε μαγαζια με βοτανα ή σε βιολογικα!
Η κοπελα μενει Θεσσαλονικη και εγω Αθηνα δεν ξερει που μπορω να τα βρω στην Αθηνα αλλα θα το ψαξω!
Οποια κοπελα ξερει κατι αλλο το λεει!!

Maria110610
25-09-10, 16:26
Μονοδοση Βιταμίνης Ε πως θα την βρειτε και πως θα την ζητησεται:

Το MONODERMA® E5 περιέχει Kαθαρή Βιταμίνη E φυσικής προελεύσεως σε περιεκτικότητα 5%, χωρίς αρωματικές ουσίες και συντηρητικά. Η Βιταμίνη E υπάρχει στη φύση σε καθαρή μορφή, αποτελεί βασικό θρεπτικό συστατικό που συμβάλλει στην υγεία του ανθρώπινου σώματος και είναι απαραίτητη για τη φυσιολογική λειτουργία της επιδερμίδας και των βλεννογόνων. Λόγω της παραγωγής ελευθέρων ριζών, η επιδερμίδα γίνεται δέκτης διάφορων τύπων οξειδωτικού stress προερχόμενων από διάφορους εξωγενείς και ενδογενείς παράγοντες. Η φυσική προέλευση της Βιταμίνης E εξασφαλίζει ισχυρή αντιοξειδωτική δράση, αντιμετωπίζοντας τη φθορά που προκαλείται από τη δράση των ελεύθερων ριζών και παρέχει ενυδάτωση, αντιφλεγμονώδη και μαλακτική δράση ενάντια στον κνησμό.

Παράλληλα, παρέχει προστασία από τις καταστροφικές για το δέρμα συνέπειες της φωτογήρανσης (υπερβολική έκθεση σε υπεριώδη ηλιακή ακτινοβολία, και λάμπες UV). Τέλος, εξουδετερώνει την ξηρότητα και ερυθρότητα των βλεννογόνων.

Η τεχνολογική καινοτομία της Μονοδόσης® που ενσωματώνει το MONODERMA® Ε5 απελευθερώνει στο δέρμα καθαρή, φυσικής προέλευσης, Βιταμίνη Ε. Για την ακρίβεια κάθε Μονοδόση® περιέχει καθαρή Βιταμίνη Ε ενσωματωμένη σε μικροκυψελίδες, η οποία απελευθερώνεται σταδιακά σε σχέση με το χρόνο, διασφαλίζοντας δράση μεγαλύτερης διάρκειας. Χάρη στη συγκεκριμένη φόρμουλα, κάθε Μονοδόση® περιέχει μόνο καθαρή Βιταμίνη Ε, χωρίς να απαιτούνται συντηρητικά, έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η μέγιστη ανεκτικότητα ακόμα και στις πιο ευαίσθητες επιδερμίδες.

Ενδείξεις:

Ως επικουρική αγωγή για την Ξηροδερμία (ιχθύωση), σε Φλεγμονώδεις Δερματίτιδες που σχετίζονται με ξηροδερμία (ατοπική δερματίτιδα, αλλεργική δερματίτιδα και δερματίτιδα εξ επαφής), για τη φωτογήρανση και γήρανση του δέρματος, για την ξηρότητα και ερυθρότητα των γεννητικών οργάνων και του περίνεου (σε άνδρες και γυναίκες).

Maria110610
25-09-10, 16:32
ΣΙΤΕΛΑΙΟ

Αυξάνει την ελαστικότητα του δέρματος και λειαίνει την επιδερμίδα.
Κατάλληλο για την πρόληψη των ραγάδων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πλούσιο σε βιταμίνη Α, D, E *,λεκιθίνη και ένζυμα.
Είναι φυσικό αντιοξειδωτικό, πηγή νιότης για το ώριμο δέρμα.
*έχει το υψηλότερο ποσοστό βιταμίνης Ε από όλα τα λάδια

Maria110610
25-09-10, 16:36
Αλόη: Ένα φαρμακείο σε γλάστρα...

της Μαρίας Παπαδοδημητράκη

Την αποκαλούν «φυτό της αθανασίας» και τη θεωρούν ελιξίριο μακροζωίας, αν και η ονομασία της, που πιθανότατα προέρχεται από την αραβική λέξη alloeh, σημαίνει «πικρή και γυαλιστερή ουσία». Είναι από τα φυτά που χρησιμοποιήθηκαν και εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται για θεραπευτικούς σκοπούς, όχι μόνο από διαφορετικούς πολιτισμούς, αλλά και σε διαφορετικές εποχές. Τελικά, πόσο «θαυματουργό» είναι το φυτό αυτό που στις μέρες μας κοσμεί τα μπαλκόνια και τις αυλές πολλών σπιτιών;

Μια ιστορία 5.000 χρόνων
Η χρήση της αλόης ξεκινά περίπου το 2200 π.X. με τα οφέλη της να είναι γνωστά στην Περσία, στην Αίγυπτο, στην αρχαία Ελλάδα, στη Ρώμη, στην Ινδία και στην Αφρική. Σύμφωνα με μύθους, υπήρξε το μυστικό ομορφιάς της Κλεοπάτρας και της Νεφερτίτης, ενώ ο Νικόδημος τη χρησιμοποίησε για την περιποίηση του λειψάνου του Χριστού. Στο δυτικό κόσμο και στην Αμερική, η διάδοσή της οφείλεται κατά μέγα μέρος στους ισπανούς Ιησουΐτες που τη φύτευαν στις αποικίες. Ωστόσο, μόλις το 1930 άρχισαν να μελετώνται επιστημονικά, κυρίως από τις ΗΠΑ και τη Ρωσία, οι ιδιότητες του φυτού και η δυνατότητα χρήσης του στη δυτική ιατρική. Σήμερα, διεξάγονται όλο και περισσότερες έρευνες για τη θεραπευτική της δράση και σε πολλές περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι θεαματικά.

Το φυτό
Η αλόη μπορεί να μοιάζει αρκετά με κάκτο, αλλά ανήκει στην οικογένεια των κρίνων και συγγενεύει με το κρεμμύδι, το σκόρδο και το σπαράγγι. Είναι φυτό ποώδες, με χοντρά, χυμώδη φύλλα και από το κέντρο της βγαίνουν λουλούδια συνήθως κιτρινοκόκκινα. Φυτρώνει στην Κούβα, στο Μεξικό, στη Βραζιλία, στην Αφρική και στα Κανάρια νησιά. Είναι ιδιαίτερα ανθεκτική και αποτελείται κατά 96% από νερό. Αν και υπάρχουν περισσότερα από 300 είδη αλόης, μόνο δύο χρησιμοποιούνται για θεραπευτικούς σκοπούς, η Aloe Vera και πιο σπάνια η Aloe Ferox Miller.

Ένας θησαυρός πολύτιμων ιδιοτήτων
Το ζελέ της Aloe Vera περιέχει πάνω από 75 γνωστά συστατικά, η συνέργεια των οποίων οδηγεί στην ενίσχυση της δράσης τους. Η Aloe Vera είναι πηγή βιταμινών, με κυριότερες τις Β, C, Ε και β-καροτίνη (πρόδρομο της βιταμίνης Α). Περιέχει μέταλλα και ιχνοστοιχεία, κυρίως μαγνήσιο, μαγγάνιο, ψευδάργυρο, ασβέστιο, σίδηρο και σελήνιο, αλλά και αμινοξέα, που είναι οι «οικοδομικοί λίθοι» των πρωτεϊνών. Επίσης, είναι πλούσια σε σακχαρίτες, ένζυμα που βοηθούν στη διάσπαση της τροφής, στερόλες, ανθρακινόνες (παυσίπονες ουσίες) και σαλικυλικό οξύ. Χάρη στα συστατικά της και τη συνέργειά τους, η αλόη διεισδύει βαθιά στο δέρμα, το καθαρίζει και αποτελεί φυσικό αναισθητικό. Ενισχύει την ανάπτυξη νέων κυττάρων, βελτιώνει τη λειτουργία των ιστών και επουλώνει τα τραύματα. Έχει αντιβιοτική, αντιμυκητιακή και αντιφλεγμονώδη δράση, τονώνει το ανοσοποιητικό, ηρεμεί το νευρικό σύστημα, καθαρίζει τα έντερα και αποτοξινώνει τον οργανισμό.

Σε ποιες περιπτώσεις βοηθά
Τις περισσότερες φορές η αλόη χρησιμοποιείται ως καταπραϋντικό σε διάφορους ερεθισμούς του δέρματος, όπως εγκαύματα, κάλους, ουλές, έρπη. Η αλόη απορροφάται γρηγορότερα από το νερό και έτσι το δέρμα επουλώνεται γρήγορα. Επιπλέον, η αλόη κρατά το δέρμα απαλό και χρησιμοποιείται για την περιποίηση του σώματος και των μαλλιών, καθώς ενυδατώνει, αυξάνει την παραγωγή κολλαγόνου και ενισχύει τη φυσική τους άμυνα. Θεωρείται αποτελεσματική θεραπεία για την αντιμετώπιση της ακμής, επιβραδύνει τη γήρανση του δέρματος και καταπολεμά τη φαγούρα, τις δερματικές αλλεργίες, τα τσιμπήματα των εντόμων, τα εκζέματα και τις μυκητιάσεις, ενώ μπορεί να περιορίσει ακόμα και την ψωρίαση. Όμως, η δράση της δεν είναι μόνο εξωτερική, αλλά και εσωτερική. Φαίνεται να μειώνει τον κίνδυνο καρδιαγγειακών παθήσεων, να περιορίζει τους μυϊκούς και σκελετικούς πόνους, τους κολικούς και τις κρίσεις άσθματος. Επίσης, τονώνει την πεπτική λειτουργία και καταπολεμά διαταραχές, όπως η δυσκοιλιότητα και η δυσπεψία, ενώ ενισχύει και το ανοσοποιητικό, γι’ αυτό και έχει χρησιμοποιηθεί σε ασθενείς με AIDS και καρκίνο.

Τι θα βρείτε στην αγορά
Στην αγορά υπάρχουν πολλά προϊόντα που περιέχουν αλόη, κυρίως για την περιποίηση του σώματος, του προσώπου και των μαλλιών. Στα καταστήματα με προϊόντα υγιεινής διατροφής θα βρείτε χυμό αλόης, ενώ στα φαρμακεία θα βρείτε κάψουλες, εκχύλισμα σε ταμπλέτες, λάδι για εξωτερική ή εσωτερική χρήση και σκόνη αλόης. Την τελευταία καλό είναι να την αποφεύγετε, καθώς είναι πιο δύσκολο να υπολογίσετε τις δόσεις.

Ποια να επιλέξετε
Σκόπιμο είναι να χρησιμοποιείτε τα τυποποιημένα προϊόντα αλόης. Καλύτερη επιλογή θεωρούνται τα παρασκευάσματα από Αloe Vera που προέρχονται από ολόκληρο το φύλλο αλόης και όχι μόνο από το εσωτερικό του, καθώς και όσα έχουν παρασκευαστεί από αλόη που έχει υποστεί ψυχρή και όχι θερμή επεξεργασία, γιατί με την τελευταία καταστρέφεται μέρος από τους σακχαρίτες. Καλό είναι, επίσης, τα προϊόντα που επιλέγετε να έχουν τη σφραγίδα έγκρισης του Διεθνούς Επιστημονικού Συμβουλίου της Αλόης (I.A.S.C.) και φυσικά μην ξεχνάτε να ελέγχετε τις ετικέτες τους, για να βλέπετε αν η αλόη βρίσκεται ανάμεσα στα πρώτα συστατικά. Τέλος, προτιμήστε να την προμηθεύεστε από φαρμακεία και καταστήματα βιολογικών προϊόντων.

Πόσο ασφαλής είναι;
Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για ασφαλές φυτό, αρκεί να χρησιμοποιείται σωστά. Πρέπει να ακολουθείτε πάντα τις οδηγίες του φαρμακοποιού ή του βοτανοθεραπευτή, γιατί η παρατεταμένη ή υπερβολική χρήση του μπορεί να έχει παρενέργειες ή να προκαλέσει κάποια αλληλεπίδραση με άλλα βότανα και φάρμακα. Αν έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας, πρέπει να παρακολουθείστε από το γιατρό σας, ιδιαίτερα αν παίρνετε αλόη από το στόμα.

Τι να προσέχετε
● Όταν η αλόη χρησιμοποιείται για επάλειψη στο δέρμα, θεωρείται ασφαλής, αρκεί ο χυμός να μην μπαίνει κατευθείαν πάνω σε εκτεταμένη ανοιχτή πληγή. Το ενδεχόμενο να προκαλέσει κάποια αλλεργική αντίδραση είναι σπάνιο. Από την άλλη, η κατανάλωση αλόης από το στόμα θέλει προσοχή, γιατί μπορεί να προκαλέσει κράμπες και διάρροια.
● Oι γυναίκες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού, αλλά και όσοι έχουν προβλήματα, όπως πόνους στην κοιλιά, ιστορικό ειλεών ή αλλεργία στο σκόρδο, στο κρεμμύδι και σε άλλα φυτά της οικογένειας αυτής, πρέπει να αποφεύγουν τη λήψη της.
● Η αλόη μπορεί να αλληλεπιδράσει με την υδροκορτιζόνη, τα διουρητικά, τα αντιπηκτικά και με τα φάρμακα για το διαβήτη. Έτσι, μπορεί, για παράδειγμα, να βελτιώσει τη λειτουργία του παγκρέατος, με αποτέλεσμα να χρειαστεί προσαρμογή της δόσης ινσουλίνης. Λόγω της καθαρτικής της δράσης, μπορεί ακόμα να ρίξει τα επίπεδα του καλίου στο αίμα και να προκαλέσει αρρυθμίες.
● Για εσωτερική χρήση, προτιμάτε πάντα τυποποιημένα προϊόντα αλόης.

Maria110610
25-09-10, 16:37
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΒΡΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΦΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ!!!

Maria110610
25-09-10, 16:41
Αμυγδαλέλαιο - ένας πολύτιμος θησαυρός για το δέρμα και τα μαλλιά (http://botanologia.blogspot.com/2010/06/blog-post_21.html)

οι βιταμίνες Α - Ε -Β1 -Β2 -Β6.....
http://3.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mniu3qZI/AAAAAAAAA9U/reSt-i-gA7g/s200/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+1.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mniu3qZI/AAAAAAAAA9U/reSt-i-gA7g/s1600/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+1.jpg)τα ιχνοστοιχεία και τα αιθέρια έλαια που.....
περιέχει το αμυγδαλέλαιο το καθιστούν τον πολυτιμότερο θησαυρό για το δέρμα και τα μαλλιά....
απλώνοντάς το στο πρόσωπο....

το ενυδατώνει σε βάθος
βελτιώνει την επιδερμίδα και διατηρεί την λάμψη της
καταπραΰνει ερεθισμούς και φλεγμονές
φωτίζει τους μαύρους κύκλους
καθυστερεί την διαδικασία της γήρανσης
το ανακουφίζει από την ξηρότητα και τον κνησμό
θεραπεύει τα σκασμένα χείλη και
χρησιμοποιώντας το αμυγδαλέλαιο σαν ντεμακιγιάζ αφαιρεί ακόμα και την αδιάβροχη μάσκαρα,ενώ παράλληλα θρέφει και τονώνει τις βλεφαρίδες βοηθώντας τες να μεγαλώσουν....

http://4.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mpdJRrPI/AAAAAAAAA9c/zflSZGa6IIc/s200/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+2.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mpdJRrPI/AAAAAAAAA9c/zflSZGa6IIc/s1600/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+2.jpg)
ρίχνοντας μερικές σταγόνες αμυγδαλέλαιο στην παλάμη και κάνοντας με τα δάχτυλα ελαφρύ μασάζ στο τριχωτό του κεφαλιού ....

τα μαλλιά γίνονται πιο δυνατά....πιο μακρυά....πιο παχιά....
αποκτούν λάμψη....
τρέφονται με τα πολύτιμα συστατικά του....και....
ελαττώνεται η τριχόπτωση..

Maria110610
27-09-10, 14:58
Κοριτσια τα περισσοτερα απο τα υλικα της συνταγης μπορειτε να τα βρειτε στο φαρμακειο ή σε καποιο μαγαζι με βοτανα!
Οποια απο εσας εχει καποια αλλη συνταγη ευχαριστως να την μοιραστει μαζι μας!!!

Stellinula
27-09-10, 15:12
και εγώ ηξερα για το αμυγδαλέλαιο ότι κάνει θαυματα!!!

fenaki
27-09-10, 15:22
φυσικο πιλινγκ για το σωμα.....το εφαρμοζω.....καφες εσπρεσω μαζι με λιγο ζαχαρη ή αλάτι.....
εγω χρησιμοποιώ ζάχαρη ....
σε ενα μπολακι βάζω καφε εσπρεσο σε σκονη μαζι με ζάχαρη και λίγο αφρολουτρο και το απλωνω σε ολο το σωμα με ελαφρυ μασαζ...η αισθηση που αφηνει μετα στο δερμα ειναι απιστευτη......και μετα βαζω λιγη ενυδατικη για το σωμα με αμυγδαλελαιο.....για πληρη ενυδατωση....

citron
27-09-10, 15:30
Αυτα που λέτε τα ειχα εφαρμοσει στην εγκυμοσύνη μου και το αποτελεσμα ηταν να μην κάνω ούτε μια ραγαδα παρ'οτι εχω φοβερή προδιάθεση.

Το αμυγδαλέλαιο το χρησιμοποιω σαν ξεβαφτικο και ενυδατικη και εφτιαχνα μια κρεμα με βουτυρο Καριτε για τις ραγαδες. Μπορειτε να βρειτε τις συνταγες στο μπλογκ μου εδω -

Αμυγδαλελαιο - Χρησεις και συνταγες -
http://lamarquis.blogspot.com/2010/08/maman-beaute.html

Κρεμα για ραγαδες ( εδω μπορειτε να αντικαταστησετε το ελαιολαδο στην συνταγη με Αμυγδαλελαιο )
http://lamarquis.blogspot.com/2008/09/whipped-shea-butter-belly-cream-recipe.html

Ροδονερο για το δερμα ( κανει επισης και για την κοιλια και το στηθος στην εγκυμοσυνη)
http://lamarquis.blogspot.com/2010/09/maman-beaute.html

Πραγματικα δεν περιμενα να μην κανω ραγαδες γιατι απο την εφηβεια γεμισα στα ποδια και καθε φορα που εχω αυξομειωση βαρους βγαζω και κατι...εκτος απο την εγκυμοσυνη που παστωνομουν με τα παραπανω. Τωρα που δεν ειμαι εγκυος συνεχιζω και βαζω και περα απο οικονομικα, ειναι φυσικα και αποτελεσματικα.

Maria110610
27-09-10, 15:41
Αυτα που λέτε τα ειχα εφαρμοσει στην εγκυμοσύνη μου και το αποτελεσμα ηταν να μην κάνω ούτε μια ραγαδα παρ'οτι εχω φοβερή προδιάθεση.

Το αμυγδαλέλαιο το χρησιμοποιω σαν ξεβαφτικο και ενυδατικη και εφτιαχνα μια κρεμα με βουτυρο Καριτε για τις ραγαδες. Μπορειτε να βρειτε τις συνταγες στο μπλογκ μου εδω -

Αμυγδαλελαιο - Χρησεις και συνταγες -
http://lamarquis.blogspot.com/2010/08/maman-beaute.html

Κρεμα για ραγαδες ( εδω μπορειτε να αντικαταστησετε το ελαιολαδο στην συνταγη με Αμυγδαλελαιο )
http://lamarquis.blogspot.com/2008/09/whipped-shea-butter-belly-cream-recipe.html

Ροδονερο για το δερμα ( κανει επισης και για την κοιλια και το στηθος στην εγκυμοσυνη)
http://lamarquis.blogspot.com/2010/09/maman-beaute.html

Πραγματικα δεν περιμενα να μην κανω ραγαδες γιατι απο την εφηβεια γεμισα στα ποδια και καθε φορα που εχω αυξομειωση βαρους βγαζω και κατι...εκτος απο την εγκυμοσυνη που παστωνομουν με τα παραπανω. Τωρα που δεν ειμαι εγκυος συνεχιζω και βαζω και περα απο οικονομικα, ειναι φυσικα και αποτελεσματικα.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Maria110610
27-09-10, 16:17
φυσικο πιλινγκ για το σωμα.....το εφαρμοζω.....καφες εσπρεσω μαζι με λιγο ζαχαρη ή αλάτι.....
εγω χρησιμοποιώ ζάχαρη ....
σε ενα μπολακι βάζω καφε εσπρεσο σε σκονη μαζι με ζάχαρη και λίγο αφρολουτρο και το απλωνω σε ολο το σωμα με ελαφρυ μασαζ...η αισθηση που αφηνει μετα στο δερμα ειναι απιστευτη......και μετα βαζω λιγη ενυδατικη για το σωμα με αμυγδαλελαιο.....για πληρη ενυδατωση....

Ωραια συνταγη για πιλιγκ
θα την δοκιμασω!

ballou
28-09-10, 09:09
Άλλη μια ωραία συνταγή για πήλινγκ σώματος είναι ελαιόλαδο με ζάχαρη, τρίβεις απαλά και ανοδικά, μετά αισθάνεσαι μεταξένια και πούπουλο.:grin:

viki 1
28-09-10, 09:13
Για πίλινγκ δοκιμάστε ελαιόλαδο με σόδα φαγητού.

stellitsa1978
28-09-10, 18:09
Δεν ύπάρχει κάτι κάλύτερο από την βαζελίνη. Δοκιμασα πολλά αλλα καμια σχεση με τη βαζελίνη.

fenaki
29-09-10, 09:41
Δεν ύπάρχει κάτι κάλύτερο από την βαζελίνη. Δοκιμασα πολλά αλλα καμια σχεση με τη βαζελίνη.

η οποία βοηθάει που στις ραγάδες στην ενυδάτωση?

fenaki
29-09-10, 09:43
Άλλη μια ωραία συνταγή για πήλινγκ σώματος είναι ελαιόλαδο με ζάχαρη, τρίβεις απαλά και ανοδικά, μετά αισθάνεσαι μεταξένια και πούπουλο.:grin:

χμμμμ....καλο ακουγεται.........μια δοκιμη θα μας πεισει....:)

citron
29-09-10, 11:31

Η βαζελίνη όμως ειναι πετροχημικό δηλαδη είναι ενα παραγωγο του πετρελαιου. Δεν ειναι οτι πιο φυσικο και σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο για το δερμα.

sissie
29-09-10, 15:31
Αμυγδαλέλαιο - ένας πολύτιμος θησαυρός για το δέρμα και τα μαλλιά (http://botanologia.blogspot.com/2010/06/blog-post_21.html)

οι βιταμίνες Α - Ε -Β1 -Β2 -Β6.....
http://3.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mniu3qZI/AAAAAAAAA9U/reSt-i-gA7g/s200/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+1.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mniu3qZI/AAAAAAAAA9U/reSt-i-gA7g/s1600/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+1.jpg)τα ιχνοστοιχεία και τα αιθέρια έλαια που.....
περιέχει το αμυγδαλέλαιο το καθιστούν τον πολυτιμότερο θησαυρό για το δέρμα και τα μαλλιά....
απλώνοντάς το στο πρόσωπο....

το ενυδατώνει σε βάθος
βελτιώνει την επιδερμίδα και διατηρεί την λάμψη της
καταπραΰνει ερεθισμούς και φλεγμονές
φωτίζει τους μαύρους κύκλους
καθυστερεί την διαδικασία της γήρανσης
το ανακουφίζει από την ξηρότητα και τον κνησμό
θεραπεύει τα σκασμένα χείλη και
χρησιμοποιώντας το αμυγδαλέλαιο σαν ντεμακιγιάζ αφαιρεί ακόμα και την αδιάβροχη μάσκαρα,ενώ παράλληλα θρέφει και τονώνει τις βλεφαρίδες βοηθώντας τες να μεγαλώσουν....
http://4.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mpdJRrPI/AAAAAAAAA9c/zflSZGa6IIc/s200/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+2.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_3HjWhJRly-E/TB8mpdJRrPI/AAAAAAAAA9c/zflSZGa6IIc/s1600/%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7+%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B3%CE%B4+2.jpg)

ρίχνοντας μερικές σταγόνες αμυγδαλέλαιο στην παλάμη και κάνοντας με τα δάχτυλα ελαφρύ μασάζ στο τριχωτό του κεφαλιού ....

τα μαλλιά γίνονται πιο δυνατά....πιο μακρυά....πιο παχιά....
αποκτούν λάμψη....
τρέφονται με τα πολύτιμα συστατικά του....και....
ελαττώνεται η τριχόπτωση..

Το αμυγδαλέλαιο πού το βρίσκουμε;

gina77
29-09-10, 15:42
Και τα φαρμακεία το πουλάνε και μάλιστα χύμα που είναι πολύ οικονομικό.

sissie
29-09-10, 18:26
Και τα φαρμακεία το πουλάνε και μάλιστα χύμα που είναι πολύ οικονομικό.

Ευχαριστώ:D:D

Βίτα
12-11-10, 09:55

Το καλύτερο από όλα είναι το ελαιόλαδο. Τι πιο φυσικό? Δοκιμασμένο και με άριστα αποτελέσματα!

kilosierra93
12-01-11, 22:13
Geia se olous...mia erwtisi...

H Kyria/despoinis Maria110610 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33774) einai h kyria Μαρία Παπαδοδημητράκη?
Και αν ναι...πείτε μου σας παρακαλώ αν είστε γιατρός διότι χρειάζομαι
μερικές πολύ σημαντικές πληροφορίες πάνω στο θέμα των αντισυλληπτικών
χαπιών...αφορά την μνηστή μου...παρακαλώ απαντήστε μου...
Σας ευχαριστώ πολύ...γειά σας.

itsme
12-01-11, 22:19
Το μυστικό για να μην αποκτήσεις ραγάδες είναι ένα και μόνο ένα: ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ! ;);)

ioanna0711
13-01-11, 10:09

Citron καλημέρα!! Θέλω να φτιάξω αυτή την κρέμα αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι το συστατικό : Organic Non Refined Shea Butter. Δεν το βγάζει ούτε στα μεταφραστικά site που κοίταξα!! έχω προδιάθεση για ραγάδες απο μικρή και λέω να το δοκιμάσω και αυτό...
Σ'ευχαριστώ!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
13-01-11, 10:14
Το μυστικό για να μην αποκτήσεις ραγάδες είναι ένα και μόνο ένα: ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ! ;);)

AYTO EINAI TO MEGALYTERO ΜΥΣΤΙΚΟ!

Niki81
13-01-11, 10:28
Εγω ραγαδες δεν εκανα.Ουτε στην κοιλια ουτε στο στηθος...τουλαχιστον οχι για την ωρα αν και δεν εχω χρονο να ψαχτω και καλα!!
Στα ποδια ειχα απο παλια καποιες..εξακολουθω να τις εχω αλλα αλλες δεν εβγαλα στην εγκυμοσυνη.Οποτε ναι ειναι καθαρα θεμα γονιδιων ή τυχης...τι να πω.
Και μαλιστα δεν ασχοληθηκα και πολυ με κρεμες και τετοια πραγματα.Επαιρνα μια κρεμα ειδικη την οποια εβαζα μια φορα τη μερα μετα το μπανιο και αν...πολλες φορες βιαζομουνα ή μου ειχε τελειωσει και δεν εβαζα.

Διαβαζα κι εγω αυτα τα θεματα...περι βαζελινης...ελαιολαδου κλπ αλλα προσωπικα δεν αντεχα να πασαλειβομαι με λαδια και βαζελινες.Απορω εσεις πως αντεχετε.

ΣΩΤΗΡΙΑ
13-01-11, 10:40
Εγω ραγαδες δεν εκανα.Ουτε στην κοιλια ουτε στο στηθος...τουλαχιστον οχι για την ωρα αν και δεν εχω χρονο να ψαχτω και καλα!!
Στα ποδια ειχα απο παλια καποιες..εξακολουθω να τις εχω αλλα αλλες δεν εβγαλα στην εγκυμοσυνη.Οποτε ναι ειναι καθαρα θεμα γονιδιων ή τυχης...τι να πω.
Και μαλιστα δεν ασχοληθηκα και πολυ με κρεμες και τετοια πραγματα.Επαιρνα μια κρεμα ειδικη την οποια εβαζα μια φορα τη μερα μετα το μπανιο και αν...πολλες φορες βιαζομουνα ή μου ειχε τελειωσει και δεν εβαζα.

Διαβαζα κι εγω αυτα τα θεματα...περι βαζελινης...ελαιολαδου κλπ αλλα προσωπικα δεν αντεχα να πασαλειβομαι με λαδια και βαζελινες.Απορω εσεις πως αντεχετε.

Eγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν εβγαλα και τωρα που ειμαι παλι μεχρι στιγμης δεν εχω βγαλει. Καποιες που εχω στους γοβους ειναι απο την εφηβεια. Το παραδοξο ειναι οτι η κοιλια της μητερας μου απο την πρωτη κιολας εγκυμοσυνη ειναι μεσα στα χαρακωματα απο τις πολλες ραγαδες. Τελικα ειναι θεμα γονιδιων?

Niki81
13-01-11, 10:51
Eγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν εβγαλα και τωρα που ειμαι παλι μεχρι στιγμης δεν εχω βγαλει. Καποιες που εχω στους γοβους ειναι απο την εφηβεια. Το παραδοξο ειναι οτι η κοιλια της μητερας μου απο την πρωτη κιολας εγκυμοσυνη ειναι μεσα στα χαρακωματα απο τις πολλες ραγαδες. Τελικα ειναι θεμα γονιδιων?

Επειδη κι εγω εχω καποιες απο την εφηβεια και επειδη γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με την ενυδατωση...ουτε πολυ νερο πινω ουτε με τις κρεμες σωματος τα παω πολυ καλα.....ημουνα σιγουρη οτι στην εγκυμοσυνη θα βγαλω.Γι'αυτο εξαλλου δεν πολυασχολιομουν οπως ειπα γιατι πιστευα πως οτι και να εκανα δε θα τις γλυτωνα.Αλλα τελικα δεν εβγαλα καθολου.

#ΕΛΕΝΑ#
13-01-11, 10:52
κοριτσια εγω εκανα στην πρωτη εγκυμοσυνη πολλες στην κοιλια υπαρχει κατι οταν τις βγαλεις εκτος απο την πλαστικη χειρουργικη>?????:(

LITSA2010
13-01-11, 10:59
συμφωνω μαζι σου δυστιχως δεν υπαρχει μυστικο παρα μονο αυτα τα σπανια γονιδια!!!!!!!!εστω και μια θα κανει την εμφανιση της...

tamar
24-01-11, 18:29
Για τη βαζελίνη έχετε ακούσει; Εγώ βάζω βαζελίνη κι ελπίζω να έχουν δίκιο όσοι λένε οτι κάνει θαύματα

alexandra028
24-02-11, 12:50
εγω μεχρι χθες εβαζα βαζελινη αλλα απο σημερα αποφασισα να παρω αμυγδαλελαιο γιατι δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενη με τη βαζελινη.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως γινεται η εφαρμογη του αμυγδαλελαιου.. σε στεγνο ή σε βρεγμενο δερμΑ??? οποια ξερει ας απαντησει γτ ξερω πως τα ελαια απλωνονται σε υγρο δερμα ωστε να ενυδατωνουν γτ σε περιπτωση που απλωθουν σε στεγνο δερμα τοτε αφυδατωνουν και ξηραινουν την περιοχη...
ισχυει το ιδιο και για το αμυγδαλελαιο??
ας μας απαντησουν οι κοπελες που το εχουν δοκιμασει...

maria-il
28-02-11, 11:47
Καλημερα κοριτσια!
Το αμυγδαλελαιο οντως κανει θαυματα.Μεχρι ενος σημειου βεβαια γιατι οπως διαβασα και παραπανω καποιες κοπελες ειπαν οτι παιζουν ρολο τα γονιδια και πιστευω οτι εχουν δικιο.Απο την αλλη μπορουμε να μειωσουμε ομως τις ραγαδες και να μην τις αφησουμε στην τυχη τους.
Το αμυγδαλελαιο καλυτερα ειναι να εφορμοζεται σε νωπο δερμα οπως ειπες alexandra028 οχι ομως επειδη σε στεγνο προκαλει αφυδατωση αλλα επειδη στο νωπο ενυδατωνει καλυτερα.
Εγω το χρησιμοποιω χρονια σε μασκες προσωπου που φτιαχνω και μασκες μαλλιων.Αμα δειτε τι κανει στα μαλλια θα παθετε πλακα!

Τωρα για τη βαζελινη κι εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι κανει θαυματα αν σκεφτεις κι ολας οτι ειναι παραγωγο πετρελαιου....εγω παντος δεν την προτειμω.
Το αμυγδαλελαιο καλυτερα να το παρετε χυμα απο φαρμακειο ειναι πολυ πιο φθηνο.

alexandra028
28-02-11, 15:08
ευχαριστω μαρακι μου... με καλυψες... βεβαια ανηκω στα ατομα πυ κανουν ραγαδες απλα θα προσπαθησω με αυτο τον τροπο να τις περιορισω οσο γινεται...

ballou
28-02-11, 15:11
Καλημερα κοριτσια!
Το αμυγδαλελαιο οντως κανει θαυματα.Μεχρι ενος σημειου βεβαια γιατι οπως διαβασα και παραπανω καποιες κοπελες ειπαν οτι παιζουν ρολο τα γονιδια και πιστευω οτι εχουν δικιο.Απο την αλλη μπορουμε να μειωσουμε ομως τις ραγαδες και να μην τις αφησουμε στην τυχη τους.
Το αμυγδαλελαιο καλυτερα ειναι να εφορμοζεται σε νωπο δερμα οπως ειπες alexandra028 οχι ομως επειδη σε στεγνο προκαλει αφυδατωση αλλα επειδη στο νωπο ενυδατωνει καλυτερα.
Εγω το χρησιμοποιω χρονια σε μασκες προσωπου που φτιαχνω και μασκες μαλλιων.Αμα δειτε τι κανει στα μαλλια θα παθετε πλακα!

Τωρα για τη βαζελινη κι εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι κανει θαυματα αν σκεφτεις κι ολας οτι ειναι παραγωγο πετρελαιου....εγω παντος δεν την προτειμω.
Το αμυγδαλελαιο καλυτερα να το παρετε χυμα απο φαρμακειο ειναι πολυ πιο φθηνο.

Δεν μας γράφεις και την μάσκα μαλλιών;:grin::grin::grin:

anna15
01-03-11, 12:21
Βασικά σημερα ξύπνησα εντρομη με μια κοκκινιλα και κοντεύω να τρελλαθώ!Έχω προδιάθεση για ραγάδες αλλά δεν είχα βγάλει καμία, είμαι και 35 εβδομάδα σε δίδυμα και η κοιλιά μου όντως κοντεύει να ανοίξει.Μια φορά πάντως παλιά που είχα πάει σε διαιτολόγο μου είχε πει βαζελίνη μαζί με 1 αμπούλα βιταμίνης Αή Ε? Αυτό ειναι που δεν θυμάμαι. Τώρα χρησιμοποιω την Prevenstria της Freezyderm....

maria-il
01-03-11, 13:14
Δεν μας γράφεις και την μάσκα μαλλιών;:grin::grin::grin:

πολυ ευχαριστως!!
Αυριο ομως γιατι δεν τη θυμαμαι απεξω.Εχω να την κανω καιρο η αληθεια ειναι:(

maria-il
01-03-11, 13:17
Βασικά σημερα ξύπνησα εντρομη με μια κοκκινιλα και κοντεύω να τρελλαθώ!Έχω προδιάθεση για ραγάδες αλλά δεν είχα βγάλει καμία, είμαι και 35 εβδομάδα σε δίδυμα και η κοιλιά μου όντως κοντεύει να ανοίξει.Μια φορά πάντως παλιά που είχα πάει σε διαιτολόγο μου είχε πει βαζελίνη μαζί με 1 αμπούλα βιταμίνης Αή Ε? Αυτό ειναι που δεν θυμάμαι. Τώρα χρησιμοποιω την Prevenstria της Freezyderm....

Δε θελω να σε τρομαξω αλλα τη χρησιμοποιουσα κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και μου φαινοταν πολυ καλη.Αλλα δυστηχως τις τελευταιες δυο εβδομαδες πριν γεννησω εκανα 3 ραγαδες στην κοιλια χαμηλα.
Δυστηχως ειχα κι εγω τεραστια κοιλια(ολοι με ρωτουσαν αν εχω διδυμα) και δεν μπορεσα να τις αποφυγω.

Για την βιταμινη μαλλον σου ειχε πει Ε.

ballou
01-03-11, 13:42
πολυ ευχαριστως!!
Αυριο ομως γιατι δεν τη θυμαμαι απεξω.Εχω να την κανω καιρο η αληθεια ειναι:(
Εντάξει!! Ευχαριστώ:grin:

Jasmini
01-03-11, 13:54
Γειά σας κορίτσια!
Εγώ δοκίμασα και την βαζελίνη (αποτυχία σκέτη) και μια ειδική κρέμα από το φαρμακείο. Τίποτα απολύτως! Και να φανταστείτε ότι όσες φορές πάχυνα ή αδυνάτισα δεν έκανα ούτε μία ραγάδα. Στην εγκυμοσύνη όμως γέμισα δυστυχώς. Τελικά είναι στο δέρμα....
Ξέρετε τώρα αν μπορώ να βάλω τίποτα για να τις μειώσω ή να τις εξαφανίσω :) ? Θηλάζω κι έτσι δεν μπορώ να βάλω ότι κι ότι...

evi155
01-03-11, 14:03
Επειδη κι εγω εχω καποιες απο την εφηβεια και επειδη γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με την ενυδατωση...ουτε πολυ νερο πινω ουτε με τις κρεμες σωματος τα παω πολυ καλα.....ημουνα σιγουρη οτι στην εγκυμοσυνη θα βγαλω.Γι'αυτο εξαλλου δεν πολυασχολιομουν οπως ειπα γιατι πιστευα πως οτι και να εκανα δε θα τις γλυτωνα.Αλλα τελικα δεν εβγαλα καθολου.

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ!:p Τί περίεργα που αντιδρά το σώμα κάποιες φορές... Έμεινα τελικά με αυτές της εφηβείας. Τίποτα για ενυδάτωση σχεδόν, μόνο λίγη γυμναστική - στρέτσινγκ κάθε πρωί έκανα, και αυτό όχι για τις ραγάδες.

maria-il
02-03-11, 10:30
Εντάξει!! Ευχαριστώ:grin:

Καλημερουδια!!!
Λοιπον εχουμε και λεμε...παρε χαρτι και μολυβι:
βαζεις στο μουλτι
ενα κροκο αυγου
1 μπανανα
2 κουταλιες της σουπας αμυγδαλελαιο
τα χτυπας και βαζεις το μειγμα στα μαλλια.Εγω το εβαζα σε νωπα μαλλια επειδη το μειγμα ηταν πολυ πυκνο(να το πω) και δεν γλυστραγε ευκολα.
Το αφηνεις 20-30 λεπτα επανω στα μαλλια διπλωμενα κατα προτιμηση σε διαφανες μεμβρανη και αν εχεις ορεξη τα θερμαινεις κατα διαστηματα με το πιστολακι.Η θερμοτητα βοηθαει πολυ να εισχωρησει στη τριχα.
Μετα ξεβγαζεις το μειγμα και λουζεσαι κανονικα.

Εναλλακτικα αν δεν μπορεις τον κροκο αυγου(μερικοι ανθρωποι δεν τον μπορουν επανω τους) μπορεις να ζεστανεις(εδω θελει προσοχη ομως μην καψει) σε ενα μπρικι αμυγδαλελαιο και να το ριξεις επανω στα μαλλια σου.Οχι απο τη ριζα αλλα απο πιο κατω.Και οχι σε ορθια θεση αλλα καλυτερα να εισαι σκυφτη μπροστα στη μπανιερα.
Με πολυ προσοχη ομως μην καεις.
Μετα τα τυλιγεις με μεμβρανη διαφανες και πετσετα απο πανω για μη φυγει γρηγορα η θερμοτητα και τα αφηνεις οση ωρα θελεις.Απο μιση ωρα και πανω.
Μετα οταν πας να τα ξεβγαλεις ομως μην ριξεις νερο απευθειας βαλε πρωτα στα μαλλια σαμπουαν και κανε μασαζ και μετα ξεβγαλε με νερο.Γιατι αν ριξεις κατευθειαν νερο επανω στο λαδι το πιο πιθανο ειναι να λαδωσουν και να μην ξεβγαζονται ευκολα.

Αυτα!! Ειναι σουπερ αυτες οι συνταγες.Εγω τα εκανα καθε εβδομαδα και ολοι ελεγαν για τα μαλλια μου.Πραγματικα θα ενθουσιαστεις!
Μολις γεννησω θα αρχισω παλι εντατικα;)

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και για το off.

ballou
02-03-11, 10:34
Maria-il είσαι σούπερ. Ευχαριστώ. Όσο για το λάδι ... το μαλλί μου δεν λαδώνει ΠΟΤΕ, είναι ιδιαίτερα ξηρό όσο και να το προσέχω, φαντάσου βάζω μάσκα μαλλιών με 5 κ.σ. ελαιόλαδο και μετά το ξεβγάζω ΜΟΝΟ με νερό, και πάλι... δεν ενυδατώνεται:D

TARA
02-03-11, 10:38

Aκριβως ετσι! Δεν εβαλα ποτε κρεμα για ραγαδες, και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα!;)

Maria110610
09-11-11, 20:38
Καλημερουδια!!!
Λοιπον εχουμε και λεμε...παρε χαρτι και μολυβι:
βαζεις στο μουλτι
ενα κροκο αυγου
1 μπανανα
2 κουταλιες της σουπας αμυγδαλελαιο
τα χτυπας και βαζεις το μειγμα στα μαλλια.Εγω το εβαζα σε νωπα μαλλια επειδη το μειγμα ηταν πολυ πυκνο(να το πω) και δεν γλυστραγε ευκολα.
Το αφηνεις 20-30 λεπτα επανω στα μαλλια διπλωμενα κατα προτιμηση σε διαφανες μεμβρανη και αν εχεις ορεξη τα θερμαινεις κατα διαστηματα με το πιστολακι.Η θερμοτητα βοηθαει πολυ να εισχωρησει στη τριχα.
Μετα ξεβγαζεις το μειγμα και λουζεσαι κανονικα.

Εναλλακτικα αν δεν μπορεις τον κροκο αυγου(μερικοι ανθρωποι δεν τον μπορουν επανω τους) μπορεις να ζεστανεις(εδω θελει προσοχη ομως μην καψει) σε ενα μπρικι αμυγδαλελαιο και να το ριξεις επανω στα μαλλια σου.Οχι απο τη ριζα αλλα απο πιο κατω.Και οχι σε ορθια θεση αλλα καλυτερα να εισαι σκυφτη μπροστα στη μπανιερα.
Με πολυ προσοχη ομως μην καεις.
Μετα τα τυλιγεις με μεμβρανη διαφανες και πετσετα απο πανω για μη φυγει γρηγορα η θερμοτητα και τα αφηνεις οση ωρα θελεις.Απο μιση ωρα και πανω.
Μετα οταν πας να τα ξεβγαλεις ομως μην ριξεις νερο απευθειας βαλε πρωτα στα μαλλια σαμπουαν και κανε μασαζ και μετα ξεβγαλε με νερο.Γιατι αν ριξεις κατευθειαν νερο επανω στο λαδι το πιο πιθανο ειναι να λαδωσουν και να μην ξεβγαζονται ευκολα.

Αυτα!! Ειναι σουπερ αυτες οι συνταγες.Εγω τα εκανα καθε εβδομαδα και ολοι ελεγαν για τα μαλλια μου.Πραγματικα θα ενθουσιαστεις!
Μολις γεννησω θα αρχισω παλι εντατικα;)

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και για το off.

Ειχα βγει εκτος θεματος οταν τα γραφατε αυτα γιατι ειχα γεννησει και ηταν οι πρωτε μερες!
Ωραιαο αυτο για τα μαλλια!

Έφη_
10-11-11, 14:03
Κορίτσια, από ποιά εβδομάδα εγκυμοσύνης ξεκινάει η ενυδάτωση αυτή? Έχω ακούσει κι εγώ για το αμυγδαλέλαιο ότι είναι θαυματουργό, αλλά αυτό με την αλόη και τα σχετικά ΣΙΓΟΥΡΑ θα το κάνω!!!

Ευχαριστώ πολύ Μαρία!!!

ΣΤΕΓΙΑ
10-11-11, 16:57
μμμμμ θα δοκιμάσω και θα σας πω....αν και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έχω πολλά παράσημα!!!!

Maria110610
10-11-11, 17:07
εγω παντως εκανα το μυστικο μου και τιποτα περαν απο καποιες ραγαδες που εβγαλα στην εφηβεια τιποτα καινουριο!

Cooker
10-11-11, 17:23
Εγω εχω αλοη σε ολο τον κηπο μου αλλα δεν ξερω πως να την χρησιμοποιησω για ενυδατωση προσωπου και σωματος.Αν ξερει καποια ας με ενημερωσει,θενκς

v & a
10-11-11, 17:28
για τις ραγαδες εχει πολυ σημασια τι τυπο δερματος εχεις. το εχω διασταυρωσει με διαφορες κοπελες και εχουμε αποφανθει πως αν ειναι να κανει ραγαδες θα κανει οτι και να του βαλεις....! παντως καλο ειναι να βαζεις, κι εγω εβαζα αλλα τζιφος!!!!! ειχα απο την εφηβεια καποιες σε αλλα σημεια και εκανα και στη κοιλια! ευτυχως ασπρισαν και ειναι λιγοτερο το κακο! περαστικα μου!

black_rose
10-11-11, 18:16
Δεν υπάρχουν μυστικά για τις ραγάδες δυστυχώς!!!Όσο και να πασαλείφεσαι αν είναι να κάνεις θα κάνεις!Και εγώ ήξερα για το αμυγδαλέλαιο και έβαζα στην εγκυμοσύνη μου συχνά.Κληρονομικότητα δεν έχω γιατί η μαμά μου δεν έβγαλε ποτέ της ραγάδες.Πήρα 13 κιλά στο σύνολο που δεν τα λες πολλά.Ραγάδες όμως έκανα:(:(Και πολλές μάλιστα!!!Τι να πεις!Είναι να μην σου τύχει...Επειδή είδα ότι με το αμυγδαλέλαιο δεν είχα αποτέλεσμα ρώτησα τον γυναικολόγο μου τι κρέμα να πάρω που πουλάν στα φαρμακεία ειδικά για ραγάδες και μου είπε ότι και να βάλεις αν είναι να κάνεις θα κάνεις.Πήρα την simulcium και πάλι τίποτα...Τώρα 1,5 χρόνο μετά μπορώ να πω δεν φαίνονται πολύ.Έχουν ασπρίσει και μόνο απο πολύ κοντά διακρίνεις κάτι.

taurine
10-11-11, 22:27
Δεν υπάρχουν μυστικά για τις ραγάδες δυστυχώς!!!Όσο και να πασαλείφεσαι αν είναι να κάνεις θα κάνεις!Και εγώ ήξερα για το αμυγδαλέλαιο και έβαζα στην εγκυμοσύνη μου συχνά.Κληρονομικότητα δεν έχω γιατί η μαμά μου δεν έβγαλε ποτέ της ραγάδες.Πήρα 13 κιλά στο σύνολο που δεν τα λες πολλά.Ραγάδες όμως έκανα:(:(Και πολλές μάλιστα!!!Τι να πεις!Είναι να μην σου τύχει...Επειδή είδα ότι με το αμυγδαλέλαιο δεν είχα αποτέλεσμα ρώτησα τον γυναικολόγο μου τι κρέμα να πάρω που πουλάν στα φαρμακεία ειδικά για ραγάδες και μου είπε ότι και να βάλεις αν είναι να κάνεις θα κάνεις.Πήρα την simulcium και πάλι τίποτα...Τώρα 1,5 χρόνο μετά μπορώ να πω δεν φαίνονται πολύ.Έχουν ασπρίσει και μόνο απο πολύ κοντά διακρίνεις κάτι.

Τελικά πράγματι είναι θεμα γονιδίων, και διαχείρισης κολλαγόνου από τον οργανισμό. Καλή εσωτερική ενυδάτωση και μπόλικη βιτ. C & E προλαβαίνει κάπως το ...κακό. Σπαθόλαδο, παρθένο ελαιόλαδο και φυσικά αλόη είναι πολύ καλές λύσεις.
Η μαμά μου ραγάδες δεν έχει.
Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη παρ'όλα τα 30 κιλά, όχι απλά δεν έκανα ραγάδες, αλλά ούτε και χαλάρωση. Βέβαια βοηθά και η γυμναστική πριν τις εγκυμοσύνες. Προληπτικα πάντως, έβαζα σπαθόλαδο μετά τον 4ο μήνα.

chatzico
10-11-11, 22:41
Βρηκα στα βιβλια της σχολης μου οτι το σητελαιο βοηθα στην επουλουση και ελαστηκοτητα του δερματος!

Επισης μια φιλη μου μου εδωσε μια συνταγη:

2 κουταλιες της σουπας (κ.σ.) αμυγδαλαιλεο
2 κ.σ. σιτελαιο
2 κ.σ. τζελ αλοης
2 μονοδοσεις Βιταμινης Ε
.......!

Που βρίσκουμε τις μονοδόσεις βιταμίνης Ε ? Εννοώ ποιό προιόν είναι. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ, όποια ξέρει ας το βάλει.

Για τη βαζελίνη έχετε ακούσει; Εγώ βάζω βαζελίνη κι ελπίζω να έχουν δίκιο όσοι λένε οτι κάνει θαύματα

Η βαζελίνη όμως ειναι πετροχημικό δηλαδη είναι ενα παραγωγο του πετρελαιου. Δεν ειναι οτι πιο φυσικο και σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο για το δερμα.

Συμφωνώ με την citron, παράγωγο του πετρελαίου, μπλιάχ....... Και μάλιστα ε σε εγκυμοσύνη, με τίποτα !!!!!

Τελικά πράγματι είναι θεμα γονιδίων, και διαχείρισης κολλαγόνου από τον οργανισμό. Καλή εσωτερική ενυδάτωση και μπόλικη βιτ. C & E προλαβαίνει κάπως το ...κακό. Σπαθόλαδο, παρθένο ελαιόλαδο και φυσικά αλόη είναι πολύ καλές λύσεις.
Η μαμά μου ραγάδες δεν έχει.
Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη παρ'όλα τα 30 κιλά, όχι απλά δεν έκανα ραγάδες, αλλά ούτε και χαλάρωση. Βέβαια βοηθά και η γυμναστική πριν τις εγκυμοσύνες. Προληπτικα πάντως, έβαζα σπαθόλαδο μετά τον 4ο μήνα.

Τι είναι σπαθόλαδο ?

taurine
10-11-11, 22:52
Που βρίσκουμε τις μονοδόσεις βιταμίνης Ε ? Εννοώ ποιό προιόν είναι. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ, όποια ξέρει ας το βάλει.

Συμφωνώ με την citron, παράγωγο του πετρελαίου, μπλιάχ....... Και μάλιστα ε σε εγκυμοσύνη, με τίποτα !!!!!

Τι είναι σπαθόλαδο ?

http://valsamo.com/

chatzico
10-11-11, 23:06
http://valsamo.com/
Α!!!!!!!!

Το βαλσαμόλαδο λες !!!!!!!!

Φτιάχνει η μαμά μου και είναι πραγματικά βάλσαμο !!!!

Πληγές και ιδιαίτερα σε καψίματα.