PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκυμοσύνη και τατουάζ

newbie G
27-09-10, 07:11
Καλημέρα σε όλες. :rolleyes: Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποια, αν μπορούμε να κάνουμε τατουάζ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Το είχα προγραμματίσει για Οκτώβριο, αλλά έμεινα έγκυος στο μεταξύ. Ξέρετε αν επηρρεάζει το έμβρυο; Είμαι μολις 5 εμβδομάδων. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο μου βέβαια, αλλά έλεγα μήπως ξέρατε να μου πείτε κι εσείς.

ELENI 27
27-09-10, 07:49
Καλημέρα σε όλες. :rolleyes: Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποια, αν μπορούμε να κάνουμε τατουάζ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Το είχα προγραμματίσει για Οκτώβριο, αλλά έμεινα έγκυος στο μεταξύ. Ξέρετε αν επηρρεάζει το έμβρυο; Είμαι μολις 5 εμβδομάδων. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο μου βέβαια, αλλά έλεγα μήπως ξέρατε να μου πείτε κι εσείς.

εγω απο οτι εχω διαβασει στα βιβλια για εγκυμοσυνη απαγορευεται!αλλα σιγουρα ρωτα τον γιατρο!

koufetaki
27-09-10, 13:35
ειχαμε πριν καρο μια παρομοια συζητηση αλλα για μανουλα που θηλαζει δες αν θες,παντος γνωμη μου μην το κανεις τωρα δηλ. και τι εγινε καντο μετα εδω αν δεν εχεις συνηθισει την αποτριχωση σου την απαγορευουν την περιοδο της εγκυμοσυνης.δεν ξερω εγω παντος δεν θα το κανα τωραhttp://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=60233&highlight=tatoo

ballou
27-09-10, 13:42
Εκτός των άλλων ο πόνος είναι στρεσογόνος για το έμβρυο.

vasiliki40
27-09-10, 13:58
Συγνώμη , αλλά και εγώ θα περίμενα για μετά την εγκυμοσύνη.Δεν ξέρω σε πιο σημείο θέλεις να το κάνεις , αλλά πρόσεξέ το γιατί μην ξεχνάς ότι θα πάρεις κάποια κιλά, θα τεντώσει το δέρμα κλπ.

FANI
27-09-10, 14:02
κοριτσάκι μου απαγορεύεται ρητά το τατουάζ στην περίοδο της εγκυμοσυνης κτλ.εδω φαντασου αν είσαι δότης αίματος πριν την λήψη σου λένε του τελευταίουσ 6 μήνες έχει κάνει τατου γιατι κάποιες ουσίες περνάνε στο αίμα και απαγορεύεται ρητά πόσο μαλλον αν είσαι έγκυος.πάντος γνώμη μου αν και κατοχος και λάτρης των τατουάζ δεν αξίζει να το κάνεις ακόμη και να στο επιτρέψει ο γιατρός

ballou
27-09-10, 14:06
Βασικά τα χρώματα μπαίνουν επιδερμικά. Αλλά με την χρήση της βελόνας μπορείς να είσαι σίγουρος; Πόσοι έχουν μολυνθεί με διάφορους ιούς στις μεταγγίσεις. Ακόμα και πρόσφατα με το κουνούπι του Νείλου δεν είχαν απαγορεύσεις τις μεταγγίσεις στην Β. Ελλάδα.

demi
27-09-10, 14:21
ΡΙΣΚΟ ειναι..για μολυνσεις φοβουνται...και σκεψου και το εξης...
ο Θεος να φυλαει..αν συμβει κατι εστω και αν δεν οφειλετε στο τατου εσυ παντα θα κατηγορεις τον εαυτο σου..
αστο για μετα..ισως μετα το μετανιωσεις κιολας....

babystar
27-09-10, 16:56
Κι εγώ νομίζω απαγορεύεται...Δεν ξέρω βέβαια τι θες να κάνεις και πού, προσωπικά δεν πόνεσα όταν το έκανα, αλλά ποιος ο λόγος να μπαίνεις σε μια τέτοια διαδικασία τωρα, στην αρχή της εγκυμοσύνης...?Όπως και να το κάνεις, είναι μια διαδικασία...

babystar
27-09-10, 16:57
εδω φαντασου αν είσαι δότης αίματος πριν την λήψη σου λένε του τελευταίουσ 6 μήνες έχει κάνει τατου γιατι κάποιες ουσίες περνάνε στο αίμα και απαγορεύεται ρητά πόσο μαλλον αν είσαι έγκυος.

Στην αιμοδοσία δε σε ρωτάνε για αυτό το λόγο...Επειδή είμαι δότρια αίματος και το ρώτησα σε ρωτάνε για φόβο μόλυνσης από τη βελόνα του τατουάζ και βάζουν 6 μήνες σαν περίοδο ασφαλείας...

newbie G
27-09-10, 17:23
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :-)

Στο πόδι ήθελα να το κάνω, αλλά τελικά μάλλον θα το αναβάλω πάλι. Αυτό το τατουάζ μάλλον δεν είναι να γίνει, από αναβολή σ' αναβολή το πάω. :-D

ioanna21
27-09-10, 17:25
Και στα βλαστοκυτταρα όταν εδωσα μέσα σε ερωτησεις συμπεριλάμβανε κι αυτή των τατουαζ!!!

newbie G
27-09-10, 17:45
Και στα βλαστοκυτταρα όταν εδωσα μέσα σε ερωτησεις συμπεριλάμβανε κι αυτή των τατουαζ!!!

Δηλαδή; Ποια ήταν η ερώτηση και ποια η απάντηση; Μπερδεύτηκα.:mrgreen:

koufetaki
27-09-10, 22:19

Στο πόδι ήθελα να το κάνω, αλλά τελικά μάλλον θα το αναβάλω πάλι. Αυτό το τατουάζ μάλλον δεν είναι να γίνει, από αναβολή σ' αναβολή το πάω. :-D
θα το κανεις καλε μην στεναχωριεσε αφου το θες απλα μην το κανεις οταν με το καλο το παιδι σου πλησιαζει στην εφηβια γτ τοτε θα εχεις αλλα;)

Aeriko
27-09-10, 22:27

Έτσι ακριβώς κι εγώ! Από αναβολή σε αναβολή το πάω :lol: Μάλλον όμως έρχεται ο καιρός του ;D

teddy-tedi
27-09-10, 23:11
γεια σας κοριτσια!!!!
εγω εχθες εκλεισα για τατουαζ και σημερα εμαθα οτι περιμενω δευτερο μωρακι!!κοριτσια δεν το ηξερα και αρχες σεμπτεβρη εκανα ντεκαπαζ και μετα βαφη!!λετε να του εκανα κακο??φοβαμε παρα πολυ δεν ξερω ποσων εβδομαδων ειμαι αυριο θα κλεισω ραντεβου με γιατρο!!!το τατουαζ εννοειτε δεν θα το κανω,γιατι εαν παθω καμια μολυνση θα πρεπει να παρω αντιβιωση και νομιζω οτι τα φαρμακα ισως βλαψουν το εμβρυο!!

koufetaki
27-09-10, 23:15
γεια σας κοριτσια!!!!
εγω εχθες εκλεισα για τατουαζ και σημερα εμαθα οτι περιμενω δευτερο μωρακι!!κοριτσια δεν το ηξερα και αρχες σεμπτεβρη εκανα ντεκαπαζ και μετα βαφη!!λετε να του εκανα κακο??φοβαμε παρα πολυ δεν ξερω ποσων εβδομαδων ειμαι αυριο θα κλεισω ραντεβου με γιατρο!!!το τατουαζ εννοειτε δεν θα το κανω,γιατι εαν παθω καμια μολυνση θα πρεπει να παρω αντιβιωση και νομιζω οτι τα φαρμακα ισως βλαψουν το εμβρυο!!
χαλαρωσε το ποιο πιθανο ειναι να εμεινες οχι στις αρχες του σεπτεμβρη.αλλα και να ειχες μεινει δεν θα ειχε γινει η εμφυτευση ακομη.αφου τροφοβλαστης γινετε την 21η μερα μετα την γονιμοποιηση!αντε με το καλο και καλη εγκυμοσυνη

DALIA
28-09-10, 09:15
γεια σας κοριτσια!!!!

εγώ όταν έμεινα έγκυος στον Θεοφιλάκο το έμαθα γύρω στους 2 μήνες ( λάθος υπολογισμοί, καθυστερούσε περίοδος έτσι και αλλιώς κ.τ.λ )
και μαλί έβαψα, και κάπνιζα πολύ και είχα σηκώσει μια μέρα πριν το μάθω ένα κιβώτιο 20κg:(

και εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις το τατουάζ..δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις τώρα...

υ.γ. εγώ θέλω να κάνω τατουάζ εδώ και 10 χρόνια και δεν μπορώ να βρω το σχέδιο που να μου κάνει κλικ...:?

xenia:-)
28-09-10, 09:24
[QUOTE=DALIA;1718431]εγώ όταν έμεινα έγκυος στον Θεοφιλάκο το έμαθα γύρω στους 2 μήνες ( λάθος υπολογισμοί, καθυστερούσε περίοδος έτσι και αλλιώς κ.τ.λ )
και μαλί έβαψα, και κάπνιζα πολύ και είχα σηκώσει μια μέρα πριν το μάθω ένα κιβώτιο 20κg:(

και εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις το τατουάζ..δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις τώρα...

υ.γ. εγώ θέλω να κάνω τατουάζ εδώ και 10 χρόνια και δεν μπορώ να βρω το σχέδιο που να μου κάνει κλικ...:?[/QUOT
τον γιοκα σου,το ονομα του,ημερομηνια γεννησης.......κι εγω αυτο θα κανω μολις παρω την αποφαση

ladycat
28-09-10, 11:00
Φιλενάδα περίμενε να γεννήσεις να θηλασεις κ μετά θα πάμε μαζί να κτυπήσουμε ένα 3 χρόνια προσπαθώ να παω να φτιάξω την φάτσα από το πατούνάκι μου

teddy-tedi
28-09-10, 11:30
και εγω το ονομα της κορης μου ηθελα να κανω!!απο 15 χρονων ηθελα α κανω τατουαζ εκλεινα ραντεβου και τα ακυρωνα ηθελα να κανω κατι για το οποιο δεν θα μετανοιωνα ποτε!!τεσπα τωρα οταν αποθυλασω γενικα γιατι ακομη θυλαζει η μπεμπα μου οπωτε θα με παει σερη με το δευτερο μωρακι τοτε τα χτυπησω 2 ονοματα....των παιδιων μου!!!

ioanna21
28-09-10, 17:15
Δηλαδή; Ποια ήταν η ερώτηση και ποια η απάντηση; Μπερδεύτηκα.:mrgreen:

Η ερωτηση ηταν (στο ερωτηματολόγιο το ανεφερε) αν το τελευταιο ετος εχω κανει τατουαζ.

kassiani
28-09-10, 18:39
Δεν ξερω τι τελικα σου ειπε η θα σου πει ο γιατρος, αλλα τα χρωματα του τατουαζ ειναι χημικα και σιγουρα καλο ειναι να τα αποφυγεις τουλαχιστον στην εγκυμοσυνη:)

newbie G
28-09-10, 20:16
Δεν μπήκα στον κόπο να την ρωτήσω καν. Mετά απ' αυτά που διάβασα εδώ, αποφάσισα ότι μπορεί να περιμένει 2 χρόνια ακόμα. :-D

DALIA
29-09-10, 08:36
, αλλα τα χρωματα του τατουαζ ειναι χημικα

Yπάρχουν και φυτικά χρώματα αλλά δεν έχουν την ιδια απόδοση στο τατού όσο τα χημικά. Είναι πιο άτονα... με φυτικά έχει κάνει ο σύζηγος πριν κάποια χρόννια

maria ampelokipi
05-10-10, 14:07
:-)

Στο πόδι ήθελα να το κάνω, αλλά τελικά μάλλον θα το αναβάλω πάλι. Αυτό το τατουάζ μάλλον δεν είναι να γίνει, από αναβολή σ' αναβολή το πάω. :-D[/QUOTE]

Ανεξάρτητα από τους ιατρικούς λόγους, θα σου συνέστηνα στο πόδι να μην το κάνεις τώρα, γιατί και κιλάκια θα βάλεις στην εγκυμοσύνη και λόγω κατακράτησης υγρών θα πρηστούν τα πόδια σου, οπότε θα τσιτώσει το δέρμα και τελικά και το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι και το καλύτερο.

ladycat
05-10-10, 14:14
Δεν μπήκα στον κόπο να την ρωτήσω καν. Mετά απ' αυτά που διάβασα εδώ, αποφάσισα ότι μπορεί να περιμένει 2 χρόνια ακόμα. :-D
+100000000000

kounelitsa
05-10-10, 14:33
Εγώ έχω ένα μεγάλο χαμηλά στην κοιλια και δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή!!! Εϊμαι περίφανή!!! Το δέρμα κατα την εγκυμοσύνη τσίτωσε (έβαζα τρελες ποσότητες βαζελίνης οπως με είχε συμβουλέψει το παλικάρι που μου το έκανε) και ξαναμάζεψε, δεν χαλασε καθόλου και είναι όπως πριν (βέβαια δεν έκανα ραγαδες καθόλου).
Γιατί να πιεστεις να το κάνεις τώρα??Μετα, αν συνεχίσεις να το θέλεις, το κάνεις!

eleftheriak
05-10-10, 14:44
Εγώ έχω ένα μεγάλο χαμηλά στην κοιλια και δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή!!! Εϊμαι περίφανή!!! Το δέρμα κατα την εγκυμοσύνη τσίτωσε (έβαζα τρελες ποσότητες βαζελίνης οπως με είχε συμβουλέψει το παλικάρι που μου το έκανε) και ξαναμάζεψε, δεν χαλασε καθόλου και είναι όπως πριν (βέβαια δεν έκανα ραγαδες καθόλου).
Γιατί να πιεστεις να το κάνεις τώρα?? Πρώτα απ΄ολα θα σου βάλει πιθανών ξυλοκαίνη για να μην πονας, η οποια απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, μετά θα βάζεις κρεμούλα (συνήθως bebanthol). Μετα, αν συνεχίσεις να το θέλεις, το κάνεις!

Κορίτσι μου μην γράφεις ανακρήβιες η ξυλοκαϊνη είναι το μόνο αναισθητικό που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη,αλλιώς καμια εγκυούλα δεν θα μπορούσε να πάει σε οδοντίατρο-οδοντίατρος είμαι-και να κάνει από έναν απλό καθαρισμό μέχρι και εξαγωγή!!!Ξυλοκαϊνη χρεισημοποιήται σε αλλεργικούς,εγκύους και καρδιοπαθείς!!!

newbie G
05-10-10, 15:15
:-)
Ανεξάρτητα από τους ιατρικούς λόγους, θα σου συνέστηνα στο πόδι να μην το κάνεις τώρα, γιατί και κιλάκια θα βάλεις στην εγκυμοσύνη και λόγω κατακράτησης υγρών θα πρηστούν τα πόδια σου, οπότε θα τσιτώσει το δέρμα και τελικά και το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι και το καλύτερο.

Πόσο μπορεί να πρηστεί ένας αστράγαλος δηλαδή; Θεωρώ ότι είναι το πιο ασφαλές σημείο, απ' αυτήν την άποψη, επειδή δεν έχει καθόλου λίπος.

babystar
05-10-10, 16:14
Πόσο μπορεί να πρηστεί ένας αστράγαλος δηλαδή; Θεωρώ ότι είναι το πιο ασφαλές σημείο, απ' αυτήν την άποψη, επειδή δεν έχει καθόλου λίπος.

Πολύ!Δε φαντάζεσαι πόσο πολύ!!!

kounelitsa
05-10-10, 16:45
Κορίτσι μου μην γράφεις ανακρήβιες η ξυλοκαϊνη είναι το μόνο αναισθητικό που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη,αλλιώς καμια εγκυούλα δεν θα μπορούσε να πάει σε οδοντίατρο-οδοντίατρος είμαι-και να κάνει από έναν απλό καθαρισμό μέχρι και εξαγωγή!!!Ξυλοκαϊνη χρεισημοποιήται σε αλλεργικούς,εγκύους και καρδιοπαθείς!!!

Σηκώνω τα χέρια ψηλά:D:D:D:D:D και κάνω και edit.

maria ampelokipi
07-10-10, 13:11
Πολύ!Δε φαντάζεσαι πόσο πολύ!!!

Θα σου πω πολύ απλά ότι εμένα μου πρήστηκαν τόσο πολύ το τελευταίο τρίμηνο που από την πατούσα μέχρι το γόνατο ήταν ένα ενιαίο κομμάτι! αφού γέννησα και ενώ έχω κανονικούς αστραγάλους μου φαινόντουσαν σαν μικρού παιδιού, είχα ξεχάσει πώς είναι πραγματικά! τσίτωσε δε τόσο πολύ το δέρμα σε εκείνο το σημείο στην εγκυμοσύνη, που έκανα ξηροδερμία.

newbie G
07-10-10, 13:15
Ναι βρε κορίτσια, αλλά φαντάζομαι πως αυτο γίνεται αν πάρεις πολλά κιλά, σωστά;

maria ampelokipi
07-10-10, 13:25
εγώ πήρα 14, αλλά είχα ξεκινήσει πολύ πολύ αδύνατη (45). Για την κατακράτηση υγρών (και το συνακόλουθο πρήξιμο) δεν έχει σημασία τόσο το βάρος, όσο οι ορμονικές αλλαγές που γίνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

soevan07
07-10-10, 13:31

Eγώ δεν πήρα καθόλου λίπος
αλλά είχα τρομερή κατακράτηση υγρών

και τα πόδια μου (απο τον αστράγαλο έως πάνω)
ήταν σαν του ελέφαντα!!!

Δεν μπορούσα να φορέσω παπούτσι! :shock:
(ευτυχώς που ήταν καλοκαίρι και κυκλοφορούσα μόνο με σαγιονάρα!!)

Φυσικά μόλις γέννησα
μέσα σε 15 ημέρες
επανήλθα στα φυσιολογικά-ανθρώπινα μεγέθη!! :roll:

Ναι βρε κορίτσια, αλλά φαντάζομαι πως αυτο γίνεται αν πάρεις πολλά κιλά, σωστά;

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ !!!!! :mrgreen: :mrgreen:

newbie G
07-10-10, 13:34
Αχ μη μου λέτε τέτοια. Θα γίνω σαν φάλαινα; Τώρα είμαι 51 κιλά και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 60. :-(

ΤΙΓΡΑΚΙ
07-10-10, 13:47
Γιατί να πιεστεις να το κάνεις τώρα??Μετα, αν συνεχίσεις να το θέλεις, το κάνεις!

εγω καταλαβα οτι το ειχε πριν την εγκυμοσυνη το tatoo και απλα το φροντιζε κατα τη διαρκεια μη χαλασει.

maria ampelokipi
07-10-10, 14:11
Αχ μη μου λέτε τέτοια. Θα γίνω σαν φάλαινα; Τώρα είμαι 51 κιλά και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 60. :-(

Φάλαινα δεν θα είσαι, θα είσαι σούπερ μεγαλοπρεπής εγγυούλα με την κοιλούμπα σου! Και θα λάμπεις από τη χαρά σου και θα είσαι μια κούκλα! Κοίτα να είναι καλά το νινί και η σιλουέτα ξαναποκτιέται σε χρόνο dt! Μόλις θα κάνεις να πας το πηρούνι από το πιάτο στο στόμα θα ακούγεται ουάααααα και θα τρέχεις :).

soevan07
07-10-10, 14:28

Καταρχάς δεν είναι απαραίτητο οτι θα πρηστείς!!

Και στην περίπτωση που κάνεις κατακράτηση υγρών
μόλις γεννήσεις θα τα χάσεις μέσα σε 15 ημέρες!

Γενικώς πάντως να προσέχεις το τι τρως
δηλαδή να τρως θρεπτικά και υγιεινά και όχι παχυντικά !

Εγώ πήρα 15-16 κιλά στην εγκυμοσύνη μου
(είχα ξεκινήσει 56 κιλά και όταν γέννησα ήμουν 72! :mrgreen:)
και σε πληροφορώ οτι ήταν ΟΛΑ ΥΓΡΑ
γιατί τα έχασα αμέσως!

soevan07
07-10-10, 14:31
Φάλαινα δεν θα είσαι, θα είσαι σούπερ μεγαλοπρεπής εγγυούλα με την κοιλούμπα σου! Και θα λάμπεις από τη χαρά σου και θα είσαι μια κούκλα! Κοίτα να είναι καλά το νινί και η σιλουέτα ξαναποκτιέται σε χρόνο dt! Μόλις θα κάνεις να πας το πηρούνι από το πιάτο στο στόμα θα ακούγεται ουάααααα και θα τρέχεις :).

Χα, χα, χα!!........ Ακριβώς!!

Babycakes
07-10-10, 14:36
Κι εγώ έχω πρηστεί στα άκρα και μάλιστα από τον πέμπτο μήνα...
Πρόσωπο, χέρια και πόδια έχουν γίνει τούμπανα...από 37-38 νούμερο στο παπούτσι έχω αγοράσει μπαλαρίνες νούμερο 40...
Ό,τι έχω πάρει δηλαδή είναι υγρά που δεν φεύγουν ενώ καταναλώνω πολλά...
Τουλάχιστον ευελπιστώ ότι με το που θα γεννήσω θα φύγουν σύντομα...αλλά σίγουρα η κατακράτηση υγρών που δημιουργεί παραμόρφωση, είναι σοβαρός λόγος να μην κάνεις κάτι τώρα γιατί δεν ξέρεις πώς θα βγει...

itsme
07-10-10, 14:40
Μπράβο σας βρε κορίτσια! Σας χαίρομαι που είστε τόσο χαλαρές! Ειλικρινά το λέω!
Εγώ δεν θα έκανα με την καμία όμως!

soevan07
07-10-10, 14:58

Κι έλεγα να το πω... να μην το πω....

Γενικώς τα τατουάζ
έχουν κατηγορηθεί για διάφορα....

Προσωπικά δεν θα έκανα ούτε εγώ ποτέ στη ζωή μου!

(παρόλο που μου αρέσουν στους άλλους
τα μικρά και διακριτικά)

newbie G
07-10-10, 15:06

Γενικώς τα τατουάζ

τα μικρά και διακριτικά)

Για πες περισσότερα να ξέρουμε...

christine06
07-10-10, 15:09

Sorry για το off topic...
Itsme είσαι έγκυος?
Πολύ χαίρομαι...και χάθηκες και για λίγο καιρό νομίζω...
Να είσαι καλά και να έχεις μια ήρεμη και καλή εγκυμοσύνη!
Για κάποιο λόγο σε συμπαθώ πολύ :D

soevan07
07-10-10, 15:42
Για πες περισσότερα να ξέρουμε...

http://www.cosmo.gr/Health/273120.html

Μιλάει για τατουάζ με χένα
(που υποτίθεται οτι είναι φυτική... :roll:)

Φαντάσου τα χημικά τατουάζ πόσο βλαβερά θα είναι!

μινουλα
07-10-10, 16:11
itsme μου εισαι εγκυος;;; Πολυ χαρηκα, μπραβο!!!:D

itsme
07-10-10, 16:30
Sorry για το off topic...
Itsme είσαι έγκυος?
Πολύ χαίρομαι...και χάθηκες και για λίγο καιρό νομίζω...
Να είσαι καλά και να έχεις μια ήρεμη και καλή εγκυμοσύνη!
Για κάποιο λόγο σε συμπαθώ πολύ :D
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις ευχές και για την συμπάθεια(να το ψάξεις αυτό :lol:)!
Χάθηκα, ναι, γιατί όπως ξαναείπα αγχωνόμουν πολύ...
Επανήλθα όμως!!! :D

itsme μου εισαι εγκυος;;; Πολυ χαρηκα, μπραβο!!!:D

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ μινούλα μου.. και στα δικά σου!!!

Γενικώς τα τατουάζ

τα μικρά και διακριτικά)

Εγώ δεν λέω γενικά για τα tattoo αλλά για τα tattoo στην διάρκεια της εγκυμοσύνης.. εγώ φοβάμαι να πάω για κατούρημα όχι να κάνω τατουάζ! :lol:

newbie G
07-10-10, 17:58
http://www.cosmo.gr/Health/273120.html

Μιλάει για τατουάζ με χένα
(που υποτίθεται οτι είναι φυτική... :roll:)

Φαντάσου τα χημικά τατουάζ πόσο βλαβερά θα είναι!

Στο άρθρο αναφέρεται ως επικίνδυνο το βενζόλιο, το οποίο χρησιμοποιείται για τη διάλυση της χέννας. Στα άλλα τατουάζ χρησιμοποιείται μελάνι. Το μελάνι καθαυτό δεν είναι επικίνδυνο ως υλικό. ΠαρΆ όλα αυτά, αν τα υλικά δεν είναι αποστειρωμένα ή το μελάνι είναι μολυσμένο, θεωρητικά μπορούν να προκληθούν λοιμώξεις του δέρματος, έρπητες και μυκητιάσεις.

jtmignone
07-10-10, 18:03
Καλησπέρα σας,

Όταν έκανα το πρώτο μου τατού, μου το έκανε κολητός μου φίλος.Ήμουν 6 εβδομάδων και δεν το ξέραμε.Ότι ήταν να γίνει είχε ήδη γίνει, ασχετα που τελικά δεν το κράτησα.
Τώρα είμαι έγκυος στον 8ο και θέλω να ξανακάνω μετά τη γέννα.Μου είπε ο φίλος μου πως δεν επιτρέπεται ούτε κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης αλλά ούτε αν θηλάσω και καλό θα ήταν να μαζέψει λίγο το σώμα μου και μετά να το κάνω.

itsme
07-10-10, 18:19
ασχετα που τελικά δεν το κράτησα.
Το μωρό ή το tattoo? Μπερδεύτηκα!:roll:
Αφού δεν κράτησες το μωρό τελικά, και που έκανες tattoo και τι έγινε???
Το θέμα είναι αν το ταττού βλάπτει το μωρό..

jtmignone
07-10-10, 18:28
Το μωρό ή το tattoo? Μπερδεύτηκα!:roll:
Αφού δεν κράτησες το μωρό τελικά, και που έκανες tattoo και τι έγινε???
Το θέμα είναι αν το ταττού βλάπτει το μωρό..

Το μωρό δεν κράτησα.Αλλά ο φίλος μου που μου το έκανε, σαν επαγγελματίας ρωτάει αν είσαι έγκυος.Αν ναι, ΔΕΝ στο κάνει.Αν κι εσύ η ίδια δεν το ξέρεις και κάνεις, μπορεί να επηρεάσει το μωρό μπορεί και όχι.Από εκεί και πέρα, τώρα που θέλω να ξανακάνω, είναι κατηγορηματικός ακόμη και για την περίοδο του θηλασμού.

newbie G
07-10-10, 20:56
Σήμερα ρώτησα τη γιατρό μου και ήταν κατηγορηματική. Είπε να μην το κάνω.

soevan07
07-10-10, 22:30
Εγώ δεν λέω γενικά για τα tattoo αλλά για τα tattoo στην διάρκεια της εγκυμοσύνης.. εγώ φοβάμαι να πάω για κατούρημα όχι να κάνω τατουάζ! :lol:

Εγώ λέω ΚΑΙ γενικά αλλά ΚΑΙ στην εγκυμοσύνη! ;)

Στο άρθρο αναφέρεται ως επικίνδυνο το βενζόλιο, το οποίο χρησιμοποιείται για τη διάλυση της χέννας. Στα άλλα τατουάζ χρησιμοποιείται μελάνι. Το μελάνι καθαυτό δεν είναι επικίνδυνο ως υλικό. Παρʼ όλα αυτά, αν τα υλικά δεν είναι αποστειρωμένα ή το μελάνι είναι μολυσμένο, θεωρητικά μπορούν να προκληθούν λοιμώξεις του δέρματος, έρπητες και μυκητιάσεις.

Στο συγκεκριμένο άρθρο (http://www.cosmo.gr/Health/273120.html) που αφορά για τα τατουάζ με χένα
ναι, όντως λέει μόνο για το βενζόλιο....
...(δεν είχα χρόνο το πρωι στη δουλειά να βρω και άλλα)

Δες λοιπόν και αυτά
http://www.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=50987

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:EujnjVEQM3QJ:www.imerisia.gr/article.asp%3Fcatid%3D12305%26subid%3D2%26pubid%3D104761+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1+%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%B6&cd=17&hl=el&ct=clnk&gl=gr

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0VUThWyt-JIJ:www.crete-creta.com/site/news/article/17942+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1+%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%B6&cd=116&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Σε κάποια άρθρα λένε οτι χρησιμοποιούνται μέχρι και βιομηχανικά χρώματα!!
Eαν είχα χρόνο θα σας έβρισκα και άλλα.......

afro24
11-10-10, 09:33
Γενικα τα τατουαζ οταν δεν υπαρχει εγκυμοσυνη δεν ειναι τοσο βλαβερα οσο δειχνουν καποιες ερευνες γιατι υπαρχουν και αντιθετες απο αυτες ερευνες. Ομως απαγορευονται ρητα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, οχι για τον πονο γιατι δεν ειναι επωδυνα αλλα γιατι δεν ξερεις πως θα αντιδρασει το εμβρυο ακομα και στο απλο μελανι. Γενικα δεν ενοχοποιουνται για κατι, απλα σκεφτειτε τι αναπνεουμε...

soevan07
11-10-10, 09:46
Γενικα τα τατουαζ οταν δεν υπαρχει εγκυμοσυνη δεν ειναι τοσο βλαβερα οσο δειχνουν καποιες ερευνες γιατι υπαρχουν και αντιθετες απο αυτες ερευνες. Ομως απαγορευονται ρητα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.........

Δηλαδή υπάρχουν έρευνες που να λένε οτι δεν είναι βλαβερό να τρυπάς το δέρμα σου και να του βάζεις χημικά μελάνια?? :confused:

Μπορείς να μας παραθέσεις μια τέτοια έρευνα σε παρακαλώ όπως σας παρέθεσα κι εγώ απο τις άλλες?

(όχι τίποτα...
αλλά μήπως με πείσετε και πάω και χτυπήσω κι εγώ κανένα τατουάζ!!......)

Loukia_L
11-10-10, 12:50
Βρε κορίτσια, ας γεννήσουμε πρώτα με το καλό και βλέπουμε και για τατου και για τα κιλά μας. Δε λέω να γίνουμε γουρούνες, αλλά καλύτερα μέσα μας να δίνουμε την προσοχή μας στο θαύμα που κουβαλάμε.
Δηλαδή μας χαρίζουν άλογο και το κοιτάμε στα δόντια;

Maxh83
16-10-10, 03:26
ο αλλοσ φοβοσ ειναι η αλλεργια!!!!
και σασ το λεω εκ πειρασ!!!!
οταν εκανα ταττου στα 18 μου ξαφνικα πρηστικε και αυτο και ολη η περιοχη γυρω απο αυτο!!!ειχα παρα πολυ εντονη φαγουρα και το κοκκινισμα ειχε αρχισει να επεκτινετε περισσοτερο!!!!οταν πηγα σε δερματολογο ειπε οτι ηταν αλλεργικη αντιδραση στα μετταλικα στοιχεια που ειχε το χρωμα!!!(να σημειωσω οτι ηξερα οτι εχω αλλεργια στο μεταλλο αλλα κανεισ δεν με ειχε ενημερωσει και ουτε ποτε φανταζομουν οτι κατι τετοιο υπηρχε στο χρωμα για ταττου!!!)ετσι ακολουθησα καποια αγωγη αλλα και παλι καποιεσ στιγμεσ αυτο ξαναπρηζετε!!!!
αρα στην εγκυμοσυνη δεν διακινδηνευεισ να παθεισ κατι τετοιο!!!!

οσο για το ποσο πρηζετε ο αστραγαλο.....εμενα οι μποτουλεσ δεν μου μπαιναν με τιποτα!!!!!

sofia1981
16-10-10, 04:21
Εγώ έκανα τατουάζ 22/11/09 και μία μέρα μετά έκανα το τεστ εγκυμοσύνης και ήμουν έγκυος... Μάλιστα έιχα κάνει 3 αστεράκια πισω στο λαιμό και μετά το θεώρησα σημαδιακό (εγώ-1ο αστεράκι, ο άντρας μου-2ο αστεράκι και το τσουρέκι μας-3ο αστεράκι).

Είχα κάποιες (λίγες) μέρες καθυστέρηση, γι'αυτό είχα πάρει τον γυναικολόγο μου να τον ρωτήσω 1 μέρα πριν το κάνω. Με είχε ρωτήσει τι σχέδιο θα κάνω και όταν του είπα 3 αστεράκια στον λαιμό, μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι λέει επιδερμικό τόσο μικρό σχέδιο. Η αλήθεια είναι πως μου πήρε 4-5 λεπτάκια, χωρίς καθόλου πόνο. Υποθέτω αν ήθελα να κάνω κανέναν δράκο στην πλάτη (μπλιαχ!) θα μου έλεγε ότι απαγορεύεται!!!

Τώρα αν με ρώταγες, δεν θα το ξαναέκανα αν ήμουν έγκυος και ειδικά σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...

Rea_1971
16-10-10, 05:25
Μια απορία έχω: Είναι δυνατό κάποια κοπέλα να περιμένει όλα τα χρόνια να κάνει τατού και να το θυμάται την περίοδο της εγκυμοσύνης ή της λοχίας;;;;

Ήμαρτον. Και μόνο ο φόβος ηπατίτιδας λόγω χρήσης βελόνας θεωρώ ότι θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας.

mpoumpoula
16-10-10, 07:18

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!!!!!! Πριν 43 μέρες γέννησα το τρίτο μου παιδάκι. Στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 20 κιλά!!!!!!!!:shock: Τώρα έχω ήδη χάσει τα 15:-)!!! Πού χρόνος για φαγητό!!! Όπως ακριβώς τα λες!!!!!! Στο όρθιο τρώω από καμιά μπουκιά άσε που μου έχει κοπεί η όρεξη από την κούραση..
Όσο για τα τατού, κι εγώ έκανα ένα χαμηλά στην κοιλιά 3 μήνες αφότου γέννησα το πρώτο μου παιδί. Ούτε χάλασε μετά από τις εγκυμοσύνες ούτε τίποτα. Πάντως δε θα το εκανα ενώ ήμουν εγκυος σε καμία περίπτωση...

newbie G
16-10-10, 08:48
Μια απορία έχω: Είναι δυνατό κάποια κοπέλα να περιμένει όλα τα χρόνια να κάνει τατού και να το θυμάται την περίοδο της εγκυμοσύνης ή της λοχίας;;;;

Ήμαρτον. Και μόνο ο φόβος ηπατίτιδας λόγω χρήσης βελόνας θεωρώ ότι θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας.

Βασικά την απόφαση να κάνουν τατουάζ οι περισσότεροι άνθρωποι δεν την παίρνουν σε μια νύχτα. Είναι κάτι μόνιμο και καλά είναι να έχει προηγηθεί πολλή και ώριμη σκέψη. Προσωπικά είχα αποφασίσει να το κάνω αυτόν τον Οκτώβριο, είχα δει σχέδια κι είχα κλείσει και ραντεβού, αλλά με πρόλαβε η εγκυμοσύνη. Θεωρώ -αν μη τι άλλο- άστοχο το σχόλιό σου. :-?

Anga
16-10-10, 09:33
Εγώ είχα κάνει ένα τατου και μάλιστα στην κοιλιά, πριν από 15 χρόνια περίπου. Απ' ότι γνωρίζω και εγώ δεν επιτρέπεται στην περίοδο εγκυμοσύνης και κατα τη διάρκεια του θηλασμού. Είναι επικίνδυνο για μολύνσεις, αλεργείες, ασθένειες και φυσικά τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι όντως χημικά τα περισσότερα. Οπότε κάντε υπομονή αν το θέλετε πολύ... έτσι κια αλλιώς θα το έχετε πάνω σας μια ζωή μετά...
Πάντως το δικό μου αν και στην κοιλιά... δεν έπλωσε καθόλου. Απλωνε όσο μεγάλωνε η κοιλιά μου και όταν μάζεψα μάζεψε και αυτό! Βέβαια είναι και στα σώματα μάλλον, γιατί εγώ δεν έκανα ούτε ραγάδες, ούτε πρήστηκα.

soevan07
18-10-10, 16:20
Στο συγκεκριμένο άρθρο (http://www.cosmo.gr/Health/273120.html) που αφορά για τα τατουάζ με χένα
ναι, όντως λέει μόνο για το βενζόλιο....
...(δεν είχα χρόνο το πρωι στη δουλειά να βρω και άλλα)

Δες λοιπόν και αυτά
http://www.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=50987

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:EujnjVEQM3QJ:www.imerisia.gr/article.asp%3Fcatid%3D12305%26subid%3D2%26pubid%3D104761+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1+%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%B6&cd=17&hl=el&ct=clnk&gl=gr

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0VUThWyt-JIJ:www.crete-creta.com/site/news/article/17942+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1+%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%B6&cd=116&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Σε κάποια άρθρα λένε οτι χρησιμοποιούνται μέχρι και βιομηχανικά χρώματα!!
Eαν είχα χρόνο θα σας έβρισκα και άλλα

Γενικα τα τατουαζ οταν δεν υπαρχει εγκυμοσυνη δεν ειναι τοσο βλαβερα οσο δειχνουν καποιες ερευνες γιατι υπαρχουν και αντιθετες απο αυτες ερευνες. Ομως απαγορευονται ρητα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, οχι για τον πονο γιατι δεν ειναι επωδυνα αλλα γιατι δεν ξερεις πως θα αντιδρασει το εμβρυο ακομα και στο απλο μελανι. Γενικα δεν ενοχοποιουνται για κατι, απλα σκεφτειτε τι αναπνεουμε...

Εγώ ακόμα περιμένω απο την afro24
να μου παραθέσει τις έρευνες που λένε οτι τα τατού
ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι βλαβερά!!............

newbie G
29-10-10, 16:19
Λοιπόν μιας και η δική μου εγκυμοσύνη διακόπηκε, από βδομάδα θα πάω τελικά να κάνω εκείνο το τατουάζ που λέγαμε. Διάλεξα ένα σχέδιο που είναι συμβολικό, για να μην ξεχάσω ποτέ το παιδάκι που έφυγε και για να κάνω σύντομα ένα άλλο. Είναι γιαπωνέζικο ιδεόγραμμα και σημαίνει "παιδί"

http://www.chinesetools.eu/names/gen_boutons.php?text=%26%2323376%3B&s=76&police=2&dispo=1

soevan07
29-10-10, 16:59
Λοιπόν μιας και η δική μου εγκυμοσύνη διακόπηκε, από βδομάδα θα πάω τελικά να κάνω εκείνο το τατουάζ που λέγαμε. Διάλεξα ένα σχέδιο που είναι συμβολικό, για να μην ξεχάσω ποτέ το παιδάκι που έφυγε και για να κάνω σύντομα ένα άλλο. Είναι γιαπωνέζικο ιδεόγραμμα και σημαίνει "παιδί"

http://www.chinesetools.eu/names/gen_boutons.php?text=%26%2323376%3B&s=76&police=2&dispo=1

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβει.....
....το έχω περάσει κι εγώ και ξέρω τι νιώθεις! :(

Απο τότε
εγώ έχω πέσει "με τα μούτρα" στα υγιεινά και στα βιολογικά!

Πολύ ωραία ιδέα αυτό το σύμβολο!!
Εύχομαι να αποκατασταθεί σύντομα το κενό σου......

9milli
02-06-11, 17:19
Εγώ ακόμα περιμένω απο την afro24
να μου παραθέσει τις έρευνες που λένε οτι τα τατού
ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι βλαβερά!!............

συγνωμη π επεμβαινω αλλα τυχαινει ν ασχολουμε με τατουζ κι εχο ηδη 4 τα μονιμα δεν ειναι βλαβερα στον οργανισμο χρησιμοπιουν πλεον παρα πολυ καλα μελανια τα πιο καρκινογονα ειναι τα ΗΜΙΜΟΝΙΜΑ τατουαζ. οσο για της ασθενιεσ κτλπ αν πας σε καλο τατουατζιδικο τα ανοιγει ολα αποστηρωμενα μπροστα σου εκεινη την ωρα.αν δε το κανουν μπροστα σου ειναι καλο να μη δεχτεις να κανεις το τατουαζ.επισης εκανα το τελευταιο μ τατουαζ πριν περιπου μια βδομαδα και ειμαι 1 μηνος εγκυος οπως εμαθα απ το χτεσινο τεστ :)

despokkp
29-11-11, 11:17
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΧΩ ΤΑΤΟΥΑΖ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ? ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ?

newbie G
29-11-11, 12:43
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΧΩ ΤΑΤΟΥΑΖ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ? ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ?

Το τατουάζ είναι καθαρά επιδερμικό και δεν επηρεάζει το έμβρυο. Εγώ έχω ήδη κλείσει ραντεβού να κάνω το επόμενο, και η γιατρός μου είναι ΟΚ με την απόφασή μου. Οι μελάνες είναι ως επί το πλείστον φυτικές και δεν περνάνε στον πλακούντα. Ρώτησα και για την αλοιφή ξυλοκαΐνης που χρησιμοποιούν ως τοπικό αναισθητικό κι αυτή ασφαλής είναι για τις εγκύους.

Δε νομίζω λοιπόν ότι δεν μπορείς να προχωρήσεις σε προσπάθειες για σύλληψη, επειδή έκανες ένα τατουάζ πριν 2 μήνες. Όταν έκανα το πρώτο μου ήταν Νοέμβριος και προχώρησα σε εξωσωματική τον Ιανουάριο. Ο ίδιος ο γιατρός μου έχει 2 τατουάζ. Τον ρώτησα αν θα υπάρξει πρόβλημα και μου είπε ότι εφόσον δεν θα το κάνω στην κοιλιά, όπου θα έκανα τις ενέσεις, δεν πειράζει.

kounelitsa
29-11-11, 16:32
ο αλλοσ φοβοσ ειναι η αλλεργια!!!!
και σασ το λεω εκ πειρασ!!!!
οταν εκανα ταττου στα 18 μου ξαφνικα πρηστικε και αυτο και ολη η περιοχη γυρω απο αυτο!!!ειχα παρα πολυ εντονη φαγουρα και το κοκκινισμα ειχε αρχισει να επεκτινετε περισσοτερο!!!!οταν πηγα σε δερματολογο ειπε οτι ηταν αλλεργικη αντιδραση στα μετταλικα στοιχεια που ειχε το χρωμα!!!(να σημειωσω οτι ηξερα οτι εχω αλλεργια στο μεταλλο αλλα κανεισ δεν με ειχε ενημερωσει και ουτε ποτε φανταζομουν οτι κατι τετοιο υπηρχε στο χρωμα για ταττου!!!)ετσι ακολουθησα καποια αγωγη αλλα και παλι καποιεσ στιγμεσ αυτο ξαναπρηζετε!!!!
αρα στην εγκυμοσυνη δεν διακινδηνευεισ να παθεισ κατι τετοιο!!!!

Καλησπέρα! οντως παλιότερα χρησιμοποιούσαν τέτοια στοιχεία γι αυτό υπήρχε και πρόβλημα εαν πήγαινες να κάνεις μαγνητική. Πλεον ΔΕΝ χρησιμοποιούνται μεταλλικά στοιχεία!

χριστινάκι π.
29-11-11, 17:49
Κορίτσια τα μελάνια που χρησιμοποιούνται στα μόνιμα τατού (ημιμόνιμα και χένες είναι εξαιρετικά βλαβερά) είναι φυτικά, υποαλλεργικά, με πιστοποιητικό iso. Να ρωτάτε τον τατουατζή σας να σας δείχνει το πιστοποιητικό. Επίσης, είναι ευθύνη του ατόμου που κάνει το τατού να προειδοποιήσει τον καλλιτέχνη για τις αλλεργίες που τυχόν έχει, όσο άσχετες κι αν του φαίνονται. Αυτός αν είναι σωστός επαγγελματίας θα τη στείλει στο δερματολόγο της με τη λίστα με τα υλικά που βρίσκονται μέσα στο χρώμα. Ο μοναδικός κίνδυνος να πάθεις κάτι από μόνιμο τατουάζ είναι η μόλυνση σε περίπτωση που δεν είναι αποστειρωμένα τα εργαλεία. Πάντα να ζητάτε να σας ανοίγουν μπροστά σας τις βελόνες για να είστε σίγουρες. Ο συνηθέστερος λόγος που δεν θέλουν να κάνουν σε έγκυο τατού είναι ο πόνος...Δεν είναι όλα τα τατού ανώδυνα ή επώδυνα, έχει να κάνει με τον άνθρωπο, το σημείο, τον καλλιτέχνη....