PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλημέρα στα Ελληνικά!

Agapi6
28-09-10, 22:33
Θα ήθελα να θέσω την εξης ερώτηση χωρίς να θέλω να θίξω καμία άλλη εθνικότητα.
Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;

marynip
28-09-10, 22:45
Η σύγχρονη παιδαγωγική λεει ότι απ'τη στιγμή που η τάξη είναι ένα συνοθύλευμα εθνικών και πολιτισμικών ταυτοτήτων οφείλει η εκπαιδευτικός να μην τις προσβάλει και να δείχνει αποδοχή στη διαφορετικότητα.Ετσι κι εκείνα τα παιδιά θα νιώθουν άνετα στο σχολείο τους και ότι πραγματικά το σχολείο ενδιαφέρεται γι'αυτά και τη μόρφωσή τους.

katerinak
28-09-10, 22:46
Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;

γιατι το σκεφτεσαι αυτο;

sammyj
28-09-10, 22:49
Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;Γιατι σε ποιες αλλες γλωσσες το λενε?

katerinak
28-09-10, 22:50
εγω θα ηθελα να μαθω κ το καλημερα σε αλλες γλωσσες

gioli
28-09-10, 22:50
Η σύγχρονη παιδαγωγική λεει ότι απ'τη στιγμή που η τάξη είναι ένα συνοθύλευμα εθνικών και πολιτισμικών ταυτοτήτων οφείλει η εκπαιδευτικός να μην τις προσβάλει και να δείχνει αποδοχή στη διαφορετικότητα.Ετσι κι εκείνα τα παιδιά θα νιώθουν άνετα στο σχολείο τους και ότι πραγματικά το σχολείο ενδιαφέρεται γι'αυτά και τη μόρφωσή τους.
Συγνώμη που επεβμαίνω αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουν και τις σημαίες όλων τον εθνικοτήτων που φιλοξενούνται στο σχολείο και να τραγουδούν όλους τους εθνικούς ύμνους, ή μήπως καταργήθηκε και αυτό; Δεν βρίσκω προσβολή όταν λές καλημέρα σε έναν άνθρωπο στη γλώσσα σου.

UFO
28-09-10, 22:52
xaxaxaxxa
το καλημερα είναι του θεου σε όλες τις γλώσσες :-)
οχι ΜΟΝΟ στα Ελληνικα ΔΕΝ θα πρέπει να λεγεται ΑΝ υπάρχουν παιδιά αλλων εθνικοτητων και ειδικά αν μιλάμε για πρωτες ταξεις της πρωτοβάθμειας !

UFO
28-09-10, 22:53
Συγνώμη που επεβμαίνω αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουν και τις σημαίες όλων τον εθνικοτήτων που φιλοξενούνται στο σχολείο και να τραγουδούν όλους τους εθνικούς ύμνους, ή μήπως καταργήθηκε και αυτό; Δεν βρίσκω προσβολή όταν λές καλημέρα σε έναν άνθρωπο στη γλώσσα σου.
φοβερη ιδέα !!!!!
ακόμα λενε τον εθνικό ύμνο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ;;;;;;;;;;;;;; :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

gioli
28-09-10, 22:59
φοβερη ιδέα !!!!!
ακόμα λενε τον εθνικό ύμνο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ;;;;;;;;;;;;;; :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:
Κάθε μέρα όχι, αλλά στα χρόνια μου κάθε Δευτέρα και Παρασκευή
με την υποστολή σημαίας (έτσι θυμάμαι το λέγαμε)

marynip
28-09-10, 23:00
Θυμήσου λίγο τον εαυτό σου όταν εσύ ήσουν μικρό παιδάκι και πήγαινες στο σχολείο πως σου φαινόταν όταν οι συμμαθητές σου σε κορόιδευαν ή δεν σου έδιναν σημασία.Είναι κάτι παρόμοιο.Μιλάμε για μικρά παιδιά που βρίσκονται σε τρυφερή ηλικία και ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε κι εκείνα να τα αγκαλιάσουμε.Δεν σου είπα να ασπαστείς το κοράνι ούτε και μιλάμε για θρησκείες στο σχολείο.

mmdad
28-09-10, 23:06
Παντως εδω στα σχολεια μιλανε την επισημη και μονο γλωσσα. Στη δικη μας περιπτωση γαλλικα. Ποσα παιδακια στην ταξη του Κωνσταντινου εχουν ως μητρικη γλωσσα τα γαλλικα? 4-5 στα 21 και αυτο γιατι σε αρκετες αφρικανικες χωρες τα γαλλικα ειναι επισημη γλωσσα. Παντως η ιδεα ειναι να μαθουν τα παιδια την γλωσσα της χωρας στην οποια ζουν ετσι δεν ειναι?

marynip
28-09-10, 23:24
Κορίτσια κάτι παρεξηγήσατε...δεν μαθαίνουμε στα Ελληνάκια που φοιτουν στο νηπιαγωγείο ξένες γλώσσες, προσπαθούμε να εισάγουμε όλα τα παιδιά στον αλφαβητισμό και τα ξένα να μάθουν την ελληνική για να μπορέσουν να προοδεύσουν στο σχολείο και να μην μείνουν αγράμματα.Με το να ενδιαφέρομαι εγώ ως εκπαιδευτικός για εκείνα και την κουλτούρα τους, τους δίνω ένα κίνητρο να αγαπήσουν το σχολείο τους.

mmdad
28-09-10, 23:26
Δεν μπορείς να βάλεις ένα παιδάκι σε μια τάξη χωρίς να γνωρίζει τη γλώσσα. Ποιός θα του την μάθει? Η δασκάλα που θα έχει άλλο 10 παιδάκια να διδάξει?
Αυτά γίνονται και αλλού και όχι μονο στο Ελλαδιστάν?
Οπως εγραψα εδω στο σχολειο που παει ο Κωνσταντινος του μιλανε μονο γαλλικα. Εκκλεισε τα 3 τον Ιουλιο και ειναι υποχρεωτικο να παει. Εμεις με δικη μας πρωτοβουλια τον ειχαμε παει περισυ σε παιδικο σταθμο για να συνηθισει την γλωσσα. . Αν δεν μαθει την γλωσσα στο σχολειο ποιος θα του την μαθει???
Αλλωστε μιλαμε για βασικες εννοιες που μπορει να μην τις ξερει ουτε στην μητρικη του γλωσσα. Ακομη δεν καταλαβαινει τιποτα αλλα ουτε και εμας μας καταλαβαινει απολυταΕπαναλαμβανω οτι εδω το σχολειο ειναι υποχρεωτικο απο τα τρια.

UFO
28-09-10, 23:26
..... Παντως η ιδεα ειναι να μαθουν τα παιδια την γλωσσα της χωρας στην οποια ζουν ετσι δεν ειναι?
ναι αλλα δες την Γενευη πχ που επισημα ε΄χει τα αγγλικα (σε επειχηρηματικό επιπεδο ) και στα σχολεία τα γαλλικα
οπου φοιτούν στην αντιστοιχη πρωτοβαθμεια
γαλλακια γερμανακια αγγλακια αμερικανακια σουδανακια ελληνακια κλπ κλπ
οπου Η ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ σε ολες τις γλωσσες αλλα σκοπος ειναι τα γαλλικά με δευτερη τα αγγλικα ...και πανε 30 λεπτα με το τρενο πες (χοντρα χοντρα) στην Ζυρίχη οπου εκει είναι επίσημη η βλαχογερμανικη (που λεεω εγω) οπου στα σχολεία επίσημα είναι τα γερμανικα με δευτερη τα αγγλικα ...
πιαστο το αυγο και κουρεφτο και χωρα την Ελβετία δε την λες :-)
Παγκοσμιοποίηση αδεφια :-) την καλημερα δε ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ στις γλωσσες των μαθητων τους ! ελεος δλδ!!!! ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ολόκληρο πολιτισμικό θέμα ;;;;; ΠΕΣ ΤΗΝ ΚΙ ΑΣ ΠΕΣΕΙ ΧΑΜΟ! :-)

miriki
28-09-10, 23:34
Όταν μαθαίνουμε τον Εθνικό Ύμνο της Ελλάδας ζητάμε από τα ξένα παιδιά να μας τραγουδήσουν ή να μας φέρουν να ακούσουμε τον Εθνικό Ύμνο της δικής τους πατρίδας. Και μαθαίνουμε να στεκόμαστε όρθιοι και να κάνουμε ησυχία όταν ακούγεται ανεξάρτητα από το ποια χώρα είναι. Επίσης και καλημέρα θα πούμε και ευχαριστώ και απ' όλα γιατί οι άνθρωποι έχουν μεταξύ τους περισσότερα κοινά από όσα νομίζουμε και για ένα πεντάχρονο είναι σημαντικό να ξέρει ότι αυτά αναγνωρίζονται και έχουν αξία´οπου κι αν βρίσκεται. Για ν' αγαπήσει τη χώρα στην οποία μεγαλώνει και ν' αγαπάει χωρίς ενοχή και τη χώρα από την οποία προέρχεται. Καληνύχτα......

mmdad
28-09-10, 23:42
Με το να ενδιαφέρομαι εγώ ως εκπαιδευτικός για εκείνα και την κουλτούρα τους, τους δίνω ένα κίνητρο να αγαπήσουν το σχολείο τους.

Οταν πηγαμε στον παιδικο μας ζητησαν μια λιστα με τις λεξεις που ελεγε και τι σημαινουν στα γαλλικα γιατι ηταν πολυλογας. Μια απο τις δασκαλες του μαλιστα εμαθε και να του λεει καλημερα. Κατα συμπτωση (???) μια αλλα δασκαλα ηταν απο καποια ανατολικο ευρωπαικη χωρα και 3-4 παιδακια ηταν ιδιας εθνικοτητας οποτε τουλαχιστον στους γονεις μιλαγε στην γλωσσα τους.
Τωρα στο σχολειο... Η δασκαλα οχι ελληνικα δεν ξερει αλλα ουτε και στοιχειωδη αγγλικα για να συνενοειθει με τους μη "γαλλοφωνους" γονεις. Σε πρακτικο ομως επιπεδο για ποσες γλωσσες μιλαμε σε ενα ελληνικο σχολειο? 2-3? Ειναι ομορφο να μπορει να πει μια καλημερα η δασκαλα στη γλωσσα καθε παιδιου.Εδω ομως (σε ολο το σχολειο οχι μονο στο προνηπιο) ειναι παιδια απο 40 διαφορετικες εθνικοτητες...

katerinak
28-09-10, 23:45
Οπως εγραψα εδω στο σχολειο που παει ο Κωνσταντινος του μιλανε μονο γαλλικα. Εκκλεισε τα 3 τον Ιουλιο και ειναι υποχρεωτικο να παει. Εμεις με δικη μας πρωτοβουλια τον ειχαμε παει περισυ σε παιδικο σταθμο για να συνηθισει την γλωσσα. . Αν δεν μαθει την γλωσσα στο σχολειο ποιος θα του την μαθει???
Αλλωστε μιλαμε για βασικες εννοιες που μπορει να μην τις ξερει ουτε στην μητρικη του γλωσσα. Ακομη δεν καταλαβαινει τιποτα αλλα ουτε και εμας μας καταλαβαινει απολυταΕπαναλαμβανω οτι εδω το σχολειο ειναι υποχρεωτικο απο τα τρια.

δε σημαινει οτι στο βελγιο τα κανουν ολα καλυτερα

katerinak
28-09-10, 23:47
Όταν μαθαίνουμε τον Εθνικό Ύμνο της Ελλάδας ζητάμε από τα ξένα παιδιά να μας τραγουδήσουν ή να μας φέρουν να ακούσουμε τον Εθνικό Ύμνο της δικής τους πατρίδας. Και μαθαίνουμε να στεκόμαστε όρθιοι και να κάνουμε ησυχία όταν ακούγεται ανεξάρτητα από το ποια χώρα είναι. Επίσης και καλημέρα θα πούμε και ευχαριστώ και απ' όλα γιατί οι άνθρωποι έχουν μεταξύ τους περισσότερα κοινά από όσα νομίζουμε και για ένα πεντάχρονο είναι σημαντικό να ξέρει ότι αυτά αναγνωρίζονται και έχουν αξία´οπου κι αν βρίσκεται. Για ν' αγαπήσει τη χώρα στην οποία μεγαλώνει και ν' αγαπάει χωρίς ενοχή και τη χώρα από την οποία προέρχεται. Καληνύχτα......

κ γλυκα απο αλλες χωρες θα φαμε!ασχετα αν πολλες μαμαδες ..δε θελουν

anna+
28-09-10, 23:54

Για ποιο λόγο θα έπρεπε να λένα καλημέρα μόνο στα ελληνικά;
Επειδή ο γραπτος λόγος είναι κάπως και δεν ξέρω ακριβώς πως θα "ακουστεί" αυτό που γράφω διευκρινίζω πως κάνω την ερώτηση όχι σε μορφή επίθεσης αλλά για να καταλάβω τι εννοείς με την ερώτηση σου ώστε να απαντήσω (αν μπορώ βέβαια).

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφο να ακούγεται η καλημέρα σε όλες τις γλώσσες ώστε όλα τα παιδάκια να νιώθουν πως αρχίζει η μέρα τους με κάτι "δικό τους" και πως ο κόσμος τους και η τάξη τους δεν έχει σύνορα...:D

mmdad
28-09-10, 23:56
δε σημαινει οτι στο βελγιο τα κανουν ολα καλυτερα

Δεν ειπα οτι το κανουν καλυτερα. Απλα περιεγραψα τι γινεται.
Σε μεγαλυτερες ηλικιες (απο τα 6 και μετα0 υπαρχουν και καποια σχολεια που γινεται διδασκαλια της Ελληνικης γλωσσας. Φανατζομαι αυτο θα ισχυει και για αλλες γλωσσες (σιγουρα ισχυει για τα αραβικα γιατι μια απο τις εκκλησιες πυ πηγαινω ειναι διπλα σε ενα αραβικο σχολειο)

Agapi6
29-09-10, 10:04
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να λένα καλημέρα μόνο στα ελληνικά;
Επειδή ο γραπτος λόγος είναι κάπως και δεν ξέρω ακριβώς πως θα "ακουστεί" αυτό που γράφω διευκρινίζω πως κάνω την ερώτηση όχι σε μορφή επίθεσης αλλά για να καταλάβω τι εννοείς με την ερώτηση σου ώστε να απαντήσω (αν μπορώ βέβαια).

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφο να ακούγεται η καλημέρα σε όλες τις γλώσσες ώστε όλα τα παιδάκια να νιώθουν πως αρχίζει η μέρα τους με κάτι "δικό τους" και πως ο κόσμος τους και η τάξη τους δεν έχει σύνορα...:D

Τελικά με μια απλή ερώτηση μερικοί άρχισαν πάλι τις παραφιλολογίες τους. (Δεν εννοώ εσένα Αννα+). Για να κάνω την ερώτησή μου πιο αναλυτική. Στην τάξη υπαρχουν 2-3 αλβανάκια, 1 ρουμανακι και 1 μια άλλης εθνικότητας. Γιατί όμως λένε καλημέρα στα Ελληνικά και στα Αλβανικά; Τα άλλα παιδάκια δε θα πρεπει να νοιώθουν και αυτά άνετα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας;

UFO
29-09-10, 10:22
Τελικά με μια απλή ερώτηση μερικοί άρχισαν πάλι τις παραφιλολογίες τους. (Δεν εννοώ εσένα Αννα+).
ΕΜΈΝΑ ΕΝΝΟΕΊς ;;;;; :-):-):-)

Για να κάνω την ερώτησή μου πιο αναλυτική. Στην τάξη υπαρχουν 2-3 αλβανάκια, 1 ρουμανακι και 1 μια άλλης εθνικότητας. Γιατί όμως λένε καλημέρα στα Ελληνικά και στα Αλβανικά; Τα άλλα παιδάκια δε θα πρεπει να νοιώθουν και αυτά άνετα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας;
ΝΑΙ δικιο εχεις
να πεις μάθε την εθνικότητα και του αλλου παιδιου και πες της να λεει την καλημερα και στα Ρουμάνικα
και στην αλλη γλωσσα
μπραβο ...μπραβο ...δίκιο εχεις ΣΩΣΤΗΗΗΗΗ.....!!!
:D:D:D:D:D:D:D:D:D

pocoyo
29-09-10, 10:29
εγω εχω ενα αλλο ερωτημα:
ειμαστε διγλωσση οικογενεια οπως επισης και οι φιλικες μας οικογενειες. αρχισαμε να πηγαινουμε τα παιδια μας στο νηπιο η φιλικη μας οικογενεια παει το παιδι της σε ενα πολυ κοντινο στο δικο μας ,η μητερα αγγλιδα χωρις γνωσεις ελληνικων (ο πατερας ελληνας) η κορη της χτες που την αφησε αρχισε και ελεγε "bye bye mummy love you" η νηπιαγωγος μαλωσε το παιδι που μιλουσε αγγλικα στη μανα της και θεωρησε καλο να την διορθωνει συνεχεια και να της επιβαλλει να μιλαει ελληνικα στη μανα της η οποια δεν καταλαβαινει τη γλωσσα.αυτο ειναι σωστο;
δεν θα πρεπει να υπαρχει ενας σεβασμος στη διαφορετικοτητα;;;;;;;;;;
δεν θα πρεπει αυτο το παιδι να νιωθει ανετα να μιλαει στη μητερα του;;;;;;;;;;
δεν θα πρεπει οι γονεις να μιλησουν σε αυτη την νηπιαγωγο;;;;;;;;;;
το παιδι μιλαει ελληνικα με τον πατερα και με το αλλο περιβαλλον της, προσωπικα δεν μου εχει τυχει να φερθουν ετσι στα παιδια μου και ολοι ειναι πολυ ευγενικοι και εχουν κατανοηση αλλα αν τυχαινε δεν θα μου αρεσε καθολου..........το μωρο μας οταν φευγει απο το βρεφικο χαιρεταει παντα στα αγγλικα και το σεβονται οπως θε επρεπε να ειναι..............

anna+
29-09-10, 10:34
Για να κάνω την ερώτησή μου πιο αναλυτική. Στην τάξη υπαρχουν 2-3 αλβανάκια, 1 ρουμανακι και 1 μια άλλης εθνικότητας. Γιατί όμως λένε καλημέρα στα Ελληνικά και στα Αλβανικά; Τα άλλα παιδάκια δε θα πρεπει να νοιώθουν και αυτά άνετα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας;

Θεωρώ πως από τη στιγμή που γίνεται κάτι θα πρέπει να ισχύει το ίδιο για όλα τα παιδάκια. Δηλαδή είτε θα λέμε το καλημέρα μόνο στα ελληνικά που είναι και η επίσημη γλώσσα του κράτους είτε θα τη λέμε στις γλώσσες όλων των παιδιών.
Είναι όλα ίσα και είναι κρίμα κάποια από αυτά να νιώσουν άσχημα από ένα τόσο μικρό πραγματάκι όπως μια λεξούλα που όμως κάνει τεράστια διαφορά...

Η άποψη μου όμως είναι και το επαναλαμβάνω είναι πως είναι όμορφη αυτή η "μικρή πολυφωνία" γιατί χτίζει γέφυρες μεταξύ των πολιτισμών...

katerinak
29-09-10, 10:44
[QUOTE=pocoyo;1720103] η κορη της χτες που την αφησε αρχισε και ελεγε "bye bye mummy love you" η νηπιαγωγος μαλωσε το παιδι που μιλουσε αγγλικα στη μανα της και θεωρησε καλο να την διορθωνει συνεχεια και να της επιβαλλει να μιλαει ελληνικα στη μανα της η οποια δεν καταλαβαινει τη γλωσσα.αυτο ειναι σωστο;
QUOTE]

οχι δεν ειναι σωστο.προφανως ειναι της παραδοσιακης σχολης που πιστευει οτι γαι να μαθει τα ελληνικα δεν πρεπει να μιλαει την αλλη γλωσσα.στην πραγματικοτητα το παιδι εχει 2 μητρικες γλωσσες κ ειναι διαφορετικο απο το να μαθει μια δευτερη γλωσσα το παιδι στα 4 που μπερδευεται.απλα πολλες φορες λογω αγχους προτεινουν να χρησιμοποιουν τα ελληνικα για να επικοινωνει πιο ανετα το παιδι στο σχολειο.ειναι λιγο..δικοπο μαχαιρι αν το δεις ετσι.
εγω πχ θα ελεγα"τι ωραια που μιλας αγγλικα,θα μου μαθεις κ εμενα;τι ειπες τωρα¨;"
οποτε το παιδι θα επικοινωνησει κ στις 2 γλωσσες κ θα μαθει πχ κ μια λεξη ακομα στα ελληνικα

miriki
29-09-10, 13:49
[QUOTE=pocoyo;1720103] η κορη της χτες που την αφησε αρχισε και ελεγε "bye bye mummy love you" η νηπιαγωγος μαλωσε το παιδι που μιλουσε αγγλικα στη μανα της και θεωρησε καλο να την διορθωνει συνεχεια και να της επιβαλλει να μιλαει ελληνικα στη μανα της η οποια δεν καταλαβαινει τη γλωσσα.αυτο ειναι σωστο;
QUOTE]

οχι δεν ειναι σωστο.προφανως ειναι της παραδοσιακης σχολης που πιστευει οτι γαι να μαθει τα ελληνικα δεν πρεπει να μιλαει την αλλη γλωσσα.στην πραγματικοτητα το παιδι εχει 2 μητρικες γλωσσες κ ειναι διαφορετικο απο το να μαθει μια δευτερη γλωσσα το παιδι στα 4 που μπερδευεται.απλα πολλες φορες λογω αγχους προτεινουν να χρησιμοποιουν τα ελληνικα για να επικοινωνει πιο ανετα το παιδι στο σχολειο.ειναι λιγο..δικοπο μαχαιρι αν το δεις ετσι.
εγω πχ θα ελεγα"τι ωραια που μιλας αγγλικα,θα μου μαθεις κ εμενα;τι ειπες τωρα¨;"
οποτε το παιδι θα επικοινωνησει κ στις 2 γλωσσες κ θα μαθει πχ κ μια λεξη ακομα στα ελληνικα

όντως απαράδεκτος χειρισμός.
Πλάκα πλάκα με τον τρόπο αυτό που περιγράφει η Κατερίνα εγώ μπορώ να συννενοηθώ για απλά πράγματα (γεια, νερό, ευχαριστώ, παρακαλώ, κάθισε, μαμά, ναι, όχι )σε αλβανικά, σέρβικα, ρώσικα, τούρκικα, ρουμάνικα. Με τους Αιγύπτιους δεν τα κατάφερα να επικοινωνήσω, αλλά τίποτε δεν τελείωσε ακόμη.....

jannis
29-09-10, 14:09
QUOTE]

Συμφωνώ το παιδί είναι δίγλωσσο.

Αλλά υπάρχει αλήθεια τέτοια "σχολή" ή είναι θέμα προσωπικών πεποιθήσεων /αντιλήψεων? Θελώ να πω υπάρχουν επιστήμονες / ακαδημαικοί κλπ που να πιστευουν οτι για να μαθει τα ελληνικα δεν πρεπει να μιλαει την αλλη γλωσσα? Και στα 4 γιατί να μπερδεύεται? Στα 4 έχει ήδη μάθει την γλώσσα του (δηλαδή έχει ήδη μάθει να αναγνωρίζει ποιες λέξεις είναι από την γλώσσα του και ποιες από ξένη). Νομίζω - από αυτά που διαβάζω- ότι οι επιστήμονες σήμερα συμφωνούν ότι το να μάθει το παιδί δεύτερη ή ξένη γλώσσα από πολύ μικρό έχει πολλά να του προσφέρει αναπτυξιακά.

Και καλά ας μην μάθουν όλα ξένη γλώσσα από μικρά, τι πειράζει αν τους πουμε ένα καλημέρα, τι θα πάθουν τα παιδιά μας αν επικοινωνήσουν λίγο καλύτερα με τα παιδιά των μεταναστών, στο κάτω κάτω στην ίδια τάξη είναι.

zeta77
29-09-10, 15:28
δεν συμφωνω οι γονεις τους μπορουν να τα μαθουν απο μωρα την γλωσσα τους και εξω να την μιλουν οποτε θελουν αλλα στα σχολεια ειναι υποχρεωμενοι να μαθουν ελληνικα οχι να τρωνε 10 λεπτα καθε μερα για καλημερες.και τα ξαδερφια μου στην αμερικη δεν λεγαν δεκα καλημερες, ουτε στην αυστραλια ,ουτε στον καναδα.μονο στην ελλαδα.και να λετε και τα αντιθετα εμενα τον ανηψιο μου (και οχι μονο) τον κοροιδευαν στην γλωσσα τους 3 πιτσιρικια καθε μερα μεχρι που μιλησαν οι γονεις του με τους γονεις τους για να σταματησουν.και μην μου μιλησει κανεις για ρατσισμο γιατι στην οικογενεια και βαφτηστηρια και φιλους εχουμε απο αλλες εθνικοτητες και δεν θεωρω κανεναν κατωτερο αλλα ουτε και ανωτερο μου.παντα φιλικα με σεβασμο.

Eviri
29-09-10, 16:59
[QUOTE=katerinak;1720139]

όντως απαράδεκτος χειρισμός.
Πλάκα πλάκα με τον τρόπο αυτό που περιγράφει η Κατερίνα εγώ μπορώ να συννενοηθώ για απλά πράγματα (γεια, νερό, ευχαριστώ, παρακαλώ, κάθισε, μαμά, ναι, όχι )σε αλβανικά, σέρβικα, ρώσικα, τούρκικα, ρουμάνικα. Με τους Αιγύπτιους δεν τα κατάφερα να επικοινωνήσω, αλλά τίποτε δεν τελείωσε ακόμη.....

(στα Αραβικά: σαμπάχ αλχέρ=καλημέρα (το χ προφέρεται με το πίσω μέρος της γλώσσας κοντά στο λαιμό)
μάρχαμπα= γεια
μόγια=νερό
σούκραν(παχύ σ )=ευχαριστώ
σούκραν κατίρ=ευχαριστώ πολύ ή σούκραν τζένταν
άφουαν=παρακαλώ
μαμά=μαμά (υπάρχει σχεδόν σε όλες τις γλώσσες)
άγιουα ή νάαμ ή ε (σκέτο και κοφτό Ε )=ναι
λάα = όχι
τη λέξη κάθισε δεν τη θυμάμαι αυτή τη στιγμή, αν τη θυμηθώ θα σου τη γράψω )

pocoyo
29-09-10, 18:12
παντως με εχει απασχολησει αρκετα το θεμα μιας και ειναι η δουλεια μου τετοια και φυσικα την ζω την κατασταση μεσα στο σπιτι μου τα παιδια αυτα εχουν 2 μητρικες γλωσσες και δεν μπορει να επιβαλλει καποια κυρια "της παλιας σχολης" ο,τιδηποτε και ιδιως το πως να μιλαει το παιδι στη μητερα του
μεσα στη ταξη ισως ναι να ειναι πιο σωστο να υπαρχει μια κοινη γλωσσα συννενοησης αλλα να κανουμε και τα παιδια αυτα να αγαπησουν την γλωσσα και το περιβαλλον τους διοτι ειναι αυτο μεσα στο οποιο θα μεγαλωσουν και θα εργαστουν ως ενηλικες δεν θα υπαρχει πλεον το "εμεις'" και "αυτοι"......δυστυχως η ευτυχως συνυπαρχουμε!!!!!!!!! εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει να λεγεται τουλαχιστον το καλημερα σε 3-4 γλωσσες............

katerinak
29-09-10, 18:58
[QUOTE=katerinak;1720139]

Συμφωνώ το παιδί είναι δίγλωσσο.

Αλλά υπάρχει αλήθεια τέτοια "σχολή" ή είναι θέμα προσωπικών πεποιθήσεων /αντιλήψεων? Θελώ να πω υπάρχουν επιστήμονες / ακαδημαικοί κλπ που να πιστευουν οτι για να μαθει τα ελληνικα δεν πρεπει να μιλαει την αλλη γλωσσα? Και στα 4 γιατί να μπερδεύεται? Στα 4 έχει ήδη μάθει την γλώσσα του (δηλαδή έχει ήδη μάθει να αναγνωρίζει ποιες λέξεις είναι από την γλώσσα του και ποιες από ξένη). Νομίζω - από αυτά που διαβάζω- ότι οι επιστήμονες σήμερα συμφωνούν ότι το να μάθει το παιδί δεύτερη ή ξένη γλώσσα από πολύ μικρό έχει πολλά να του προσφέρει αναπτυξιακά.

Και καλά ας μην μάθουν όλα ξένη γλώσσα από μικρά, τι πειράζει αν τους πουμε ένα καλημέρα, τι θα πάθουν τα παιδιά μας αν επικοινωνήσουν λίγο καλύτερα με τα παιδιά των μεταναστών, στο κάτω κάτω στην ίδια τάξη είναι.

λεγοντας παλιας σχολης εννοω οτι δεν ειναι ενημερωμενες πλεον ..καποτε δεν υπηρχε θεμα διγλωσσιας κ ισως η καθε μια ακολουθει το ενστικτο της.η δευτερη γλωσσα καλο εινι να μαθαινεται μετα τα 7-8 γιατι δεν εχει εμπεδωσει την μητρικη του καλα το παιδι συντακτικα.ειναι διαφορετικο αν ειναι σε διγλωση οικογενεια που απο την αρχη επικοινωνει με 2 γλωσσες

pocoyo
29-09-10, 19:04
βεβαιως

miriki
29-09-10, 19:14
Eviri RULES!!!! :) ;)

miriki
29-09-10, 19:18
δεν συμφωνω οι γονεις τους μπορουν να τα μαθουν απο μωρα την γλωσσα τους και εξω να την μιλουν οποτε θελουν αλλα στα σχολεια ειναι υποχρεωμενοι να μαθουν ελληνικα οχι να τρωνε 10 λεπτα καθε μερα για καλημερες.και τα ξαδερφια μου στην αμερικη δεν λεγαν δεκα καλημερες, ουτε στην αυστραλια ,ουτε στον καναδα.μονο στην ελλαδα.και να λετε και τα αντιθετα εμενα τον ανηψιο μου (και οχι μονο) τον κοροιδευαν στην γλωσσα τους 3 πιτσιρικια καθε μερα μεχρι που μιλησαν οι γονεις του με τους γονεις τους για να σταματησουν.και μην μου μιλησει κανεις για ρατσισμο γιατι στην οικογενεια και βαφτηστηρια και φιλους εχουμε απο αλλες εθνικοτητες και δεν θεωρω κανεναν κατωτερο αλλα ουτε και ανωτερο μου.παντα φιλικα με σεβασμο.
Ζέτα, με όλο το θάρρος αλλά το παιδάκι που έρχεται 28 Αυγούστου στην Ελλάδα από την Αίγυπτο και η μάνα του δεν ξέρει γρι ελληνικά τι θα το κάνω; 47 καλημέρες θα πω και 800 λεπτά θα φάω για να νιώσει ευπρόσδεκτο και να μη μου δαγκώνει το σύμπαν επειδή βαριέται ή νιώθει ανασφάλεια.

DaF
30-09-10, 02:13
απο ποτε βρε παιδια το νηπιαγωγειο ειναι για να μαθει πρωτα ελληνικα και ΜΕΤΑ τη συνεργασια...την επικοινωνια...την αλληλεγγυη..τη φιλια...το κουραγιο...το σεβασμο.....την επιβραβευση....για σκεφτειτε το λιγακι .......:rolleyes:

τελικα η ερωτηση ηταν γιατι λενε την καλημερα σε αλλη γλωσσα απο την ελληνικη ή γιατι η αλλη γλωσσα ειναι μονο η αλβανικη;να καταλαβω δλδ...:roll:
αν το ερωτημα ειναι το 2ο θα απαντησω , απλα ρωτηστε και τα υπολοιπα 2-3 παιδια πως λενε καλημερα στη γλωσσα τους και πειτε την.......ευκολο.....;

διαβαζοντας τετοια θεματα κατα καιρους εχω να πω πως παραδεχομαι πολυ τις νηπιαγωγους που απαντουν, ειστε εκπαιδευτικοι με ολη τη σημασια........μπραβο σας!:D

UFO
30-09-10, 11:30
good morning Αγγλικά
yaxşı səhər Αζερμπατζιναϊκα
mirëmëngjesi Αλβανικά
κοκ ...
εδώ μπορέι η δασκαλα να μορφωθεί ή να συνδράμεις στο να την επιμορφώσεις αν ο χρόνος της είναι περιορισμένος
http://translate.google.com/?hl=el#el|en|

(Υπάρχει και φωνητική μεταφραση δλδ πως προφέρεται )

Serba
30-09-10, 14:41
http://www.youtube.com/watch?v=YqQoWxHevuY

natty26
30-09-10, 15:19
μια καλημερα ειναι αυτη..πες την κι ας πεσει κατω!