PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να προσεγγίσω το παιδι μου; βοηθεια νηπιαγωγοί του φορουμ!

athens2006
01-10-10, 09:35
Σε διαφορα ποστ σχετικα με τα νηπια εχω αναφερει πως αντιμετωπιζω προβλημα με τον μεγαλο μου που παει νηπιαγωγειο.
Αποφασισα να το συγκεντρωσω εδω μπας και με βοηθησετε μανουλες γιατι ... δεν αναγνωριζω το παιδι μου...

Μια μικρη περιληψη για οσες δεν γνωριζουν...
Ο μικρος απο 18 μηνων έως και φέτος πήγαινε σε παιδικους σταθμους. Συνολικά έχει αλλαξει 3 σταθμους. Ιδιαιτερο προβλημα προσαρμογης δεν αντιμετωπισαμε ποτε. Αν και μετα τη δευτερη - τριτη εβδομαδα ελεγε πως δεν θελει να παει αλλα αυτο μεχρι να μπει στο σχολικο.

Φετος λοιπον παμε νηπια, σαφως οχι με σχολικο αλλα με τη μαμα.
Δεν θελει να παει, προφασιζεται πως ειναι αρρωστος, λεει να τον παρω στη δουλεια μαζι μου και υποσχεται πως θα ειναι φρονιμος, κατηγορει τα αλλα παιδακια οτι τον χτυπανε και το τελευταιο, έπειτα απο μια τυχαια συναντηση με το παλιο του σχολικο, θελει να παει στο παλιο σχολειο.
Βγαζει πολυ αρνητισμο για το σχολειο, για ενα συγκεκριμενο παιδακι που λεει πως τον χτυπαει και μου τον δειχνει καθε πρωι για να τον μαλωσω. Εχω κανει επανειλημενα προσπαθειες να το συζητησουμε με τις νηπιαγωγους αλλα με ξεπετανε λεγοντας πως ειναι αρχη ακόμη και θα συνηθισει.
Συγκεκριμενα μου λένε πως ο μικρος δεν εχει προσαρμοστεί, αρκετες φορες παίζει μόνος του, δεν συμμετέχει στις ομαδικές εργασίες. Όσον αφορά το ξύλο που αναφέρει, στην αρχη μου είπαν πως και αυτος χτυπούσε αλλά το έχει περιορίσει αρκετά, ωστόσο σήμερα μου παραδέχτηκε η δασκάλα πως κάποια παιδάκια θυμώνουν και καμιά φορά χτυπάνε....
Δηλαδή συγνώμη το δικό μου παιδί χτυπάνε; Και αυτές που είναι; Τι κάνουν;

Και το τελευταίο σημαντικότατο γεγονός για εμένα τουλαχιστον συνεβη εχτές.
Πάω να πάρω το μικρο απο το σχολείο και η δασκάλα με τα παιδιά δεν ήταν μέσα στην τάξη αλλά στο χώρο οπου τρώνε και ξαπλώνουν και η δασκάλα σε έξαλλη κατάσταση!
Ενω ολα τα παιδάκια έκαναν δαχτυλομπογιές, ο δικος μου με ενα αλλο παιδάκι δεν ήθελαν. Εφυγαν απο τα τραπεζάκια και μπήκαν μέσα στην τάξη. Η νηπιαγωγός μου διευκρίνησε οτι η πόρτα ήταν κλειστή της τάξης (!). Τα μικρά, ο δικος μου και ο αλλος, πήραν τους μαρκαδόρους και μουτζούρωσαν τα τραπεζια της αιθουσας.
Η δασκάλα είχε ενα τονο πολυ περίεργο, κοιτα τι κανατε, και τα εσβηνα με χλωρινη, και πως θα τα βγαλει η καθαριστρια, και μοιρίζει ολος ο χωρος χλωρίνη, και χαλασε το παντελονι μου απο τη χλωρινη και δεν σου μιλαω γιατι με στεναχωρησες, τα παιδακια δεν σε παιζουν για αυτο που έκανες και μονα τους σε εκαναν περα...., σηκωνω τοιχο σε εσένα...

Η δικια μου αντιδραση δεν ξερω αν ηταν σωστη. Απο τη μια ήθελα να πω στο μικρο οτι αυτο που εκανε ηταν λαθος αλλά απο την αλλη να αρπαξω τη δασκάλα του και της σπασω τα μουτρα με αυτα που ελεγε! Γιατι η πορτα ήταν κλειστή της ταξης με δυο παιδακια μεσα; Γιατι αφου δεν ήθελαν να συμμετεχουν στις δαχτυλομπογιες δεν τους ειπε να διαλεξουν να κανουν κατι αλλο στον ίδιο χωρο για να τα ελεγχει;
Και αφου βλέπεις πως υπάρχουν δυο παιδια με προβλημα προσαρμογής, γιατι και ο δικος μου και το αλλο έχει, γιατι δεν κάνεις κατι αλλο; Να βρεθει ενας τροπος να προσεγγίσουμε το παιδι ωστε να συμμετεχει και να αγαπήσει το σχολείο;
Πήρα το παιδί στην τάξη και του εξήγησα οτι οπως στο σπίτι δεν ζωγραφίζουμε στα τραπέζια αλλά σε χαρτί, έτσι και στο σχολείο. Δεν είναι σωστό να χαλάμε τα πράγματα του σχολείου γιατι μετά δεν θα έχουμε για να παίζουμε/ζωγραφίζουμε. Ο ιδιος ήταν πολύ θυμωμένος και ναι μεν με ακουγε αλλά έλεγε πως δεν του αρεσει εκει και θα τα σπάσει ολα.
Επιστρέφοντας στο σπίτι ξανακάναμε τη συζητηση, παρουσια και του μπαμπα, και μου είπε πως θα ζητήσει συγγνωμη απο τη δασκαλα (δεν ειμαι σιγουρη οτι το εγκρινω απολυτα).

Εγω παντως αγχωνομαι πως θα ειναι η συμπεριφορα της νηπιαγωγου σημερα στο παιδι μου και πως και το ιδιο το παιδι θα την αντιμετωπισει... Θεωρω οτι βρισκεται σε πολυ σημαντικο σημειο η μεταξυ τους σχεση και η ολη σχεση του μικρου με το σχολειο... Αν νιωθει οτι τον παραγκωνίζουν (για οποιοδηποτε λογο) απλα απομακρύνεται και δεν συμετεχει και δεν νομιζω οτι αυτο θα ειναι το αρεστο αποτελεσμα....

Συγγνωμη για το σεντονι, δεν ξερω πως να φερθω απεναντι στο παιδι μου και δεν ξερω και πως να αντιμετωπισω τις δασκάλες. Βοηθα μανουλες και κυρίως οι νηπιαγωγοι του φορουμ....

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-10-10, 10:10
Μηπως πρεπει να προσαρμοστει η δασκαλα!!!!!!! απαραδεχτη!!!! ειναι δημοσιο το νηπιαγωγιο; προσπαθησε να το σηζητησεις μαζι της αν ειναι εφικτο και το μικρο να μην το μαλωνεις για το σχολειο προσπαθησε μεσα απο σηζητηση να του πεις οτι πρεπει να προσαρμοζομαστε σε καθε δυσκολια και οτι μπορουμε να περναμε καλα αρκει να βρουμε το τροπο.Προσπαθησε να βρεις αλλες μαμαδες και αν γινετε να πατε σε κανενα παιδοτοπο ωστε τα παιδια να γνωριστουν εκτος σχολειου και να δεθουν <<περισσοτερο>> .Παντος τη δουλεια πρεπει να την κανει η δασκαλα.ΑΑ αν το παιδι παιζει με τα παιχνιδια του στο σπιτι ακου τους διαλογους που κανει θα καταλαβεις αρκετα !!!! υπομονη !!!!

athens2006
01-10-10, 10:19
Αυτο που λες για τους διαλογους του μικρου στο παιχνιδι.

Μετα απο δυο-τρεις μερες στο σχολειο, σε καποια στιγμη που καθυστερησα να του κανω κατι που ηθελε, μου λεει : "ειστε ολοι απαραδεκτοι σημερα!"
που το ακουσες αυτο αγάπη μου; το ελεγε σημερα ολη μερα η δασκαλα!

Γενικα μου ζηταει να παιξουμε επιτραπεζια μαζι, λέει βεβαια πως περνα ωραια στο σχολειο, αλλά οταν τον ρωταω πως λενε τους φιλους του, μου λεει πως δεν εχει φιλους. Ξέρει μονο το ονομα του παιδιου που λεει πως τον χτυπαει. Ενω παλια στον παιδικο μου ανέφερε τι έκαναν, πως λέγαν τους φίλους του και αλλα διαφορα.
Επίσης τον ρωτάω, ξαπλώσατε το μεσημερι να κανετε χαλαρωση, κοιμηθηκες εσυ ή καποιο αλλο παιδακι; Οχι μαμα, δεν ειχα σεντονι και δεν ξαπλωσα (αμελεια μου καθυστερησα το sleeping bag) ή δεν προλαβαμε θα κοιμηθουμε στο σπιτι ειπε η δασκαλα...

Και τέλος, επειδή το ξέρω το παιδί μου, αν δεν φάει καλα και δεκατιανό και μεσημεριανο και δεν κοιμηθεί εστω και μιση ωρα έχει τρομερη υπερένταση. Και εδω και μια βδομάδα τρώει απίστευτα λίγο, εχτες δε που έκανε και τη ζημια, τα ταπερακια γυρισαν γεματα στο σπίτι δηλαδη νηστικος απο τις 7 που έφαγε πρωινο στο σπίτι μέχρι τις 4 που γυρίσαμε!
Τοση αδιαφορια πια; Γιατι;

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-10-10, 10:29
ζημια τι ζημια που εγραψε στο τραπεζακι!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειναι δυνατον αν το παιδι μεινει μονο του στο σπιτι θα γυρισεις εσυ μετα και θα τα βρεις ολα στη θεση τους λεμε τωρα !!!!! τα παιδια οσο φασαριοζικα και να ειναι παντα υπαρχει τροπος!! Δεν θελει να κοιμηθει ασ το εχει κοντα της και ας το βαλει να ασχοληθει με αλλα πραγματα ζωγραφια παιχνιδι, επιτραπεζια, βοηθο κατι αυτη εχει τα παιδια στη ταξη οχι εσυ!!!!!! τι θελει στρατιωτακια !!!! για τον υπνο και το φαγητο μην σε απασχολει οταν προσαρμοστει και θα κοιματε και θα τρωει απλα πρεπει να προσαρμοστει !!!!!

danel
01-10-10, 10:36
Δεν είμαι ειδική αλλά νομίζω ότι είναι απαράδεκτος ο παιδικός σταθμός! Αν το παιδί θέλει κάποια μεταχείριση ώστε να προσεγγίζει τ' άλλα παιδάκια πιό ήρεμα, οι δασκάλες αυτές μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα θα φέρουν.

Στη θέση σου, εφόσον δε μπορείς να αλλάξεις σταθμό, θα ζήταγα την υπεύθυνη του σταθμού και τη δασκάλα μαζί και θα γινόταν ΧΑΜΟΣ για τη συμπεριφορά της ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΣ. Πολλές φορές τέτοιοι άνθρωποι αν τους τρίξεις τα δόντια γίνονται αρνάκια μετά. Βέβαια δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη έχει τα προσόντα για να συμπεριφερθεί σωστά.

Έστω συζήτα το με κάποιον υπεύθυνο εκεί μέσα, ζήτα άλλη δασκάλα ή σε ποιό ακραία κατάσταση φόβισέ τους ότι θα το κάνεις μεγαλύτερο θέμα σε...κάποιους αρμόδιους εν πάσει περιπτώση. Φυσικά, το παιδί να μην καταλάβει τίποτα.

Μην προσπαθήσεις μόνο το παιδί σου να προσεγγίσεις, πιάσε αυτήν πρώτα "από το μαλλί" που λέει ο λόγος.

athens2006
01-10-10, 10:44
να κανω μια σχετικη ασχετη διευκρινηση, το παιδι πηγαινει σε δημοσιο νηπιαγωγειο. Αν και μπορουσα να τον στειλω ιδιωτικο μεσω εεταα, επελεξα το δημοσιο για να μπει ομαλα στο συστημα καθως δημοτικο θα παει δημοσιο και ελπιζω πως καποια γνωστα παιδακια θα ειναι μαζι του!
Ζητησα και απο τις δυο δασκαλες να βρεθουμε να τα πουμε... μου ειπαν πως θα κανουν μια συνελευση για να μας ενημερωσουν γενικα για το τι κανουν τα παιδια στο σχολειο και αν θελω να καθησω μετα τη συνελευση να μιλησω μαζι τους. Ναι αλλα αυτη η συζητηση θα γινει καποια στιγμη, ελπιζω εντος Οκτωβριου. Τι γινεται μεχρι τοτε;

Θελω να μου πειτε αν ειμαι παραλογη... ενιωσα πολυ ασχημα με αυτο που εκανε ο γιιος μου γιατι δεν ειναι τετοιο παιδι αλλά πιο πολυ με ενοχλει οτι δεν τον βοηθανε να προσαρμοστει.

diamantaki
01-10-10, 10:49
Το παιδάκι σου δεν νομίζω ότι χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη προσέγγιση.. Είναι απολύτως φυσιολογική η αντίδρασή του γιατί πολύ απλά είναι ακόμα σε φάση προσαρμογής. Μπορεί να πηγαίνει όλα αύτά τα χρόνια σε παιδικούς σταθμούς αλλά όπως και να το κάνουμε τώρα είναι σε ένα καινούριο περιβάλλον.
Αντιθέτως η δασκάλα φαίνεται να μην έχει καμία όρεξη να ασχοληθεί ιδιαίτερα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι περιμένει.. Να την υπακούουν όλα τα παιδάκια και να μην κάνουν καθόλου "ζημιές"; Γίνεται αυτό; Και για να γίνει, προϋποθέτει ότι οι παιδαγωγοί θα ασχολούνται συνεχώς μαζί τους και θα βρουν τρόπους να τα προσεγγίσουν. Όσο για τη φράση "είστε όλοι απαράδεκτοι σήμερα", πραγματικά με εξόργισε :evil:
Στη θέση σου θα μιλούσα μαζί της ή με κάποιον υπεύθυνο. Αν δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί τώρα που είναι αρχή της χρονιάς, πώς θα είναι μετά;

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-10-10, 10:52
ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!!! τα περισσοτερα παιδακια εχουν<< προβλημα>> με τα δημοσια γιατι στους ιδιωτικους παιδικους τους συμπεριφερονται πιο καλα εξυπηρετουν τις αναγκες παιδιου στα δημοσια οι νηπιαγωγοι ( οχι ολες) νομιζουν οτι εχουν να κανουν με ενηλικες!!!!! Προσπαθησε να γνωριστεις με μαμαδες εχει αποτελεσματα.

marynip
01-10-10, 11:18
Καταρχήν από αυτά που περιγράφεις η δασκάλα μου φαίνεται πως δεν έχει καταφέρει ακόμα να αποκαταστήσει την πειθαρχεία στην τάξη, γι'αυτό και φτιάχνουμε στην αρχή της χρονιάς κανόνες συμπεριφοράς μαζί με τα παιδιά.Ο δικός σου και το άλλο παιδί δεν είχαν καμια δουλειά να παιζουν μόνοι τους και μάλιστα να πασαλείψουν με μπογιά.Έπρεπε να τους βάλει να αποκαταστήσουν τη ζημιά (να καθαρίσουν μόνοι τους)για να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να τους εξηγήσει το λόγο.Αφού βλέπει ότι χτυπιούνται οφείλει να ρυθμίζει εκείνη τις θέσεις που κάθονται στην τάξη.Όσο για το"είστε απαράδεκτοι σήμερα" δεν είναι κάτι κακό...για τις άλλες εκφράσεις επιφυλάσσομαι.

taniabell
01-10-10, 11:23
Σιγουρα δεν φταιει το παιδί! Ειμαι και εγω βρεφονηπιοκομος και εργαζομαι χρονια σε παιδικο σταθμο! Η μεταβαση απο τον παιδικο στο νηπιαγωγειο ειναι ιγο δύσκολη γιατι αλλάζουν πολλά για τα παιδιά! Στον παιδικο σταθμο δεν επικρεντρωνομαστε τοσο στη μαθηση όσο στην φροντιδα των παιδιών αφου έρχονται απο πολυ μκρη ηλικία και αναπτύσσουμε άλλου είδους σχεσεις με τα παιδια! Στο νηπιαγωγειο αλλαζουν λίγο όλα αυτά, αφου τα παιδιά προετοιμάζονται για την εισοδο τους στο δημοτικο!
Πιθανον ο μικρος δεν εχει προσαρμοστει σε όλη αυτη την αλλαγη! θελει το χρονο του και την σωστη αντιμετώπιση!
Πιστεύω πως θα πρεπει να συζητησεις με τη δασκαλα και να επιμείνεις αυτο να γίνει άμμεσα. Υπάρχει ένα πρόβλημα και πρέπει να λυθεί! μέχρι να γίνει η συγκέντρωση το πρόβλημα θα έχει μεγαλώσει!
Θα δικαιολογήσω λιγάκι την νηπιαγωγω στο ότι οι συνθήκες που εργαζόμαστε δεν είναι και οι καλύτερες. Θεωρω πως όλη αυτη η ένταση που έβγαλε ειναι αποτέλεσμα των πολλών παιδιών ανα ταξη. Φανταζομαι πως το τμημα σας έχει 25. Είναι΄λίγ δύσκολο να έχεις τον έλεγχο όλων!!!Και μιας και ειναι αρχη της σχολικης χρονιάς θελει και αυτη το χρόνο της για να προσαρμοστεί και να μάθει όλα τα παιδια!!
Προσπάθησε να συζητησετε το συντομότερο!!
Ευχομαι το πρόβλημα να λυθει γρήγορα κια η υπόλοιπη σχολικη χρονια να κυλήσει ήρεμα!!

miriki
01-10-10, 11:42
Εγκυκλοπαιδικές γνώσεις: Στους παιδικού σταθμούς συνήθως είναι παραπάνω από μία δασκάλες με τα παιδιά. Στα δημόσια νηπιαγωγεία είναι μία με 25 (αν και φέτος ακούω και για 27 και 30 "προσωρινά")

athens η περίοδος προσαρμογής είναι δύσκολη υπόθεση όντως και πραγματικά μου κάνει εντύπωση που ένα παιδί που έχει πάρει το κολάι από τον παιδικό να δυσκολεύεται να προσαρμοστεί τόσο πολύ. Θύμισέ μου αν υπάρχει μικρότερο παιδί στο σπίτι και για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα πες μου (αν δε θέλεις δημόσια στείλε μου πμ) αν υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες στο σπίτι. Κάποια μετακόμιση, μια γιαγιά ή ένας παππούς που παραχαϊδεύει, αν ο μπαμπάς΄εχει επαφή και επικοινωνία με τα παιδιά, μήπως εσύ ξαναξεκίνησες δουλειά πρόσφατα, αν το παιδί άλλαξε δωμάτιο κάτι ο,τιδήποτε θα μπορούσε να αναστατώσει το παιδί και να το βγάλει από τη ρουτίνα του. Γιατί αν υπάρχει κάτι τέτοιο η περίοδος προσαρμογής γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.

Τώρα, ομολογώ ότι συμπεριφορά της νηπιαγωγού δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη. Μπορώ να καταλάβω όμως το πόσο δύσκολη είναι αυτή η περίοδος και πόσο πολύ πρέπει να παλέψεις σε αυτή τη φάση για να μην ουρλιάζεις σαν τρελή όλη την ημέρα. Είμαι σε θέση να ξέρω ότι σε γενικές γραμμές το καταφέρνεις, αλλά κάποιες φορές κάνεις και ατοπήματα.

Γνώμη μου είναι να της μιλήσεις (χωρίς να είναι το παιδί μπροστά) για να δεις τι συμβαίνει και να καταστρώσετε μαζί ένα πλάνο δράσης για την προσαρμογή του μικρού. Δώσε της αυτή τη σημαντική πληροφορία που μας έδωσες για το φαγητό και τον ύπνο του παιδιού (που σε τελική ανάλυση λίγο ως πολύ ισχύει για όλα τα παιδιά), αλλά και ότι υπάρχει μωρό ή άλλες ιδιαίτερες συνθήκες στο σπίτι. Για να είσαι κερδισμένη μην της κάνεις υποδείξεις, αλλά καθοδήγησέ τη με τις ερωτήσεις σου ώστε να κατανοήσει πιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Αν πραγματικά πιστεύεις ότι θα βοηθούσε το παιδί ζήτα να κάνει μια λίγο πιο σταδιακή προσαρμογή (να φεύγει λίγο νωρίτερα) για λίγες μέρες και επικοινώνησε με τη Σύμβουλο προσχολικής Αγωγής της περιοχής σου για να εξασφαλίσεις τη σχετική άδεια. Επίσης μίλα ήρεμα με τον μικρούλη και πες του κιόλας πόσο περήφανη είσαι γιαυτόν που πηγαίνει στο σχολείο μπλα μπλα και ότι περιμένεις πώς και πώς να μεγαλώσει και το μωρό για να πηγαίνει κι αυτό στο σχολείο σαν εκείνον που είναι μεγάλος κ.λ.π. Αν ζορίσει πολύυυυυυ το θέμα ίσως να πεις και ένα λευκό ψεματάκι ότι και το μωρό πάει στο σχολείο (να μη νιώθει ότι σε έχει αποκλειστικότητα). Γι αυτό το τελευταίο ας πούνε και οι συνάδελφοι τη γνώμη τους, γιατί έχω κάποιες επιφυλάξεις.
Αν δεν βγάλεις άκρη με όλα αυτά το ξανασυζητάμε.

ωρέ τι σεντόνι ξεδίπλωσα η μάνα....

athens2006
01-10-10, 12:06
Δυστυχώς το σχολείο μας έχει 27 παιδάκια! Καταλαβαίνω και σέβομαι οτι ειναι δυσκολο να εργαζεσαι με τοσα παιδια και να τα πειθαρχείς.
Ενίσταμαι στο οτι παρολο που τα παιδια (και να μιλησω μονο για το δικο μου, αν και πιστευω τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για το αλλο παιδακι που ήταν μαζι,)δεν ηθελαν να ζωγραφίσουν τους επετραπει να μπουν στην ταξη μονα τους με κλειστη πόρτα!!! Ούτε στο σπίτι δεν κλεινω την πορτα του δωματιο αν δεν κοιμούνται.
Δεν μου αρεσε το ύφος της. Για την καταστροφη του παντελονιου της το ειπε τουλαχιστον 5 φορες. Ενταξει ειναι κακοπληρωμενη, την πρηζουν τα παιδια μας, δυσκολες εποχες αλλά οκ,το ακουσαμε.

Οσον αφορα αλλαγες στο σπιτι, το μωρο μας είναι 8 μηνων. Περυσι που γεννησα ειχαμε για λιγο την ταση να μη παει παιδικο γιατι και το μωρο ηταν σπιτι και λεγαμε το ψεματακι οτι παει και ο μπεμπης. Τωρα απο Τριτη οντως και ο μπεμπης θα παει βρεφικο για να επιστρεψω και εγω στο γραφειο. Δεν περιμενα ομως τετοια αντιδραση ξανα. Βεβαια απο αρχες αυγουστου μεχρι την εναρξη της σχολικης χρονιάς ήταν ολη μερα μαζι και ίσως να θεωρει οτι του λεω ψεματα και να θελει να μεινει στο σπιτι.

Οσον αφορα το χρονο που περναμε μαζι νομιζω οτι εκει πρεπει να επικεντρωθω εγω. Για να καταλαβεις, επιστρεφουμε απο το σχολειο στις 4, οπου τρωνε και τα δυο. Κατα τις 5 ερχεται ο συζυγος οπου θα στρωσω να φαμε εμεις. Εκεινη την ωρα τα παιδια ειναι στο σαλονι και παιζουν, οσο μπορουν μαζι, γιατι ο μεγαλος τρελαινεται να παιζουν μαζι ή να τον αγκαλιαζει. Καπου καπου συμμετεχω και εγω. Μετά θα παίξουμε κανενα επιτραπεζιο καμια ώρα, θα συζητησουμε. Υστερα θελει να δει παιδικά. Η ωρα δηλαδη παιχνιδιου ειναι 6-7, παιδικά 7-8 και στις 8 κανουμε μπανιο, τρωμε βραδυνο γιατι το αργοτερο στις 9,15 εχει ήδη κοιμηθεί απο την κούραση. Προσπαθω να εξικονομήσω και αλλο χρόνο αλλά δεν είναι εύκολο. Μιλάω ειλικρινά οτι δεν κανω δουλειες τιποτα μεχρι να κοιμηθούν αλλά δεν ειναι πάντα ευκολο. Καταλαβαίνω οτι ο χρονος ειναι λιγος που ασχολουμαστε αλλα πως να τον προσαρμοσω; Προσπαθω να αναπληρωνω τα Σ/Κ.

και τέλος, ολα αυτα που λες να λεω στο μικρο του τα λεω και μαλιστα τα επισημανω πως αυτος ειναι μεγάλος, δεν φοραει πανα, παει στο μεγαλο σχολειο, θα μαθει να διαβαζει και να γραφει, η μαμα ειναι περηφανη που το παιδι της ειναι καλό και κάνει καλα πραγματα αλλά θελει να ξέρει τι γίνεται στο σχολείο. Να μου λέει αν χτυπησε καποιο παιδακι ή αν τον χτυπησε αυτον καποιο παιδακι.

Εχω πολυ αγχος γιατι δεν ξερω πως να βοηθησω αν και οι νηπιαγωγοι δεν με βοηθησουν. Ολο τα λεμε και τα λεμε αλλά σε 2-3 λεπτα που παω να παραλαβω το παιδι και περιμενουν και αλλοι γονεις τι να πρωτοπουμε. Εγω νιωθω οτι κατι δεν ειναι τόσο καλα στημένο. Κάτι με τη δασκάλα. Δεν θελω να ξεκινησω ετσι γιατι ξερω πως αν μου βγει αρνητικο θα περασει και στο μικρο και τοτε δεν θα υπαρξει αποτελεσμα.

taniabell
01-10-10, 12:21
[QUOTE=miriki;1724079]Εγκυκλοπαιδικές γνώσεις: Στους παιδικού σταθμούς συνήθως είναι παραπάνω από μία δασκάλες με τα παιδιά. Στα δημόσια νηπιαγωγεία είναι μία με 25 (αν και φέτος ακούω και για 27 και 30 "προσωρινά")QUOTE]

σε μια αλλη χωρα μπορει! εγω παντως ε εξαιρεση μια και μοναδικη χρονια ειχα μονη μου 25 παιδάκια ηλικιας 2,5 - 3,5;)
κατα τα αλλα συμφωνω σε όλα απόλυτα μαζί σου!!!

LA LATINA
01-10-10, 12:25
Κουκλιτσα το παιδακι ειναι μια χαρα.... η ακατανομαστη θελει προσαρμογη....
βασικα εχω μια απο τα ιδια....28 παιδακια με μια δασκαλα....τα παιδακια 3 χρονων
και ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΣΚΙΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ..... της εχω πει εκατο φορες οτι το παιδι δε θελει καθολου τα παραμυθια, να του βαλει κατι αλλο να κανει πχ παζλ που τρελαινεται! ΟΧΙ, ΠΑΡΑΜΥΘΙ!!! τριων χρονων, παιδακι που ποτε δε λεει "θελω τη μαμα" η "το μπαμπα" παιζει οπου τον αφησεις, κοινωνικοτατος, ερχεται καποιος στο σπιτι και ανετα φευγει μαζι του ...
και προχτες ακουω το θεικο "ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!!" γιατι φωναξε ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ στις παρουσιες και το παιδι της εκανε πλακα οτι ειναι ο διπλανος του....και η φαση ειναι οτι το λεει μπροστα του και της λεει "ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ" παιδια, οι γυναικες ειναι στο διαστημα........το παιδι απο δυο χρονων μετραει μεχρι το εκατο, ξερει την αλφα βητα, μετραει μεχρι το δεκα σε αγγλικα και ισπανικα.....αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ !!!!!!!!!!!! ετσι κι η δικια σου δασκαλα!
Απαραδεκτο να πει ολα αυτα τα λογια μπροστα στο παιδακι.....ψυχουλα ειναι και δεν θα το ξεχασει ποτε...εγω ακομα θυμαμαι κατι ανεκδιηγητες δασκαλες που ειχα....να μην της ζητησει καμια συγνωμη....εγω θα της παω μια τσαντα παραμυθια και θα της πω να αντεξει την ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ!!!!!!!!

danel
01-10-10, 13:01
...επίσης, προσπάθησε να μιλήσεις και με τη μητέρα του άλλου παιδιού, μ' αυτό που τσακώνετε, ώστε να δεις τί μπορείτε να κάνετε μαζί για τις σχέσεις των δύο αγοριών.

miriki
01-10-10, 14:06
...επίσης, προσπάθησε να μιλήσεις και με τη μητέρα του άλλου παιδιού, μ' αυτό που τσακώνετε, ώστε να δεις τί μπορείτε να κάνετε μαζί για τις σχέσεις των δύο αγοριών.
Σωστό μέχρι και κολλητοί μπορούν να γίνουν. Μου άρεσε και η πρόταση για περισσότερες επαφές με τα παιδάκια της τάξης.

Δώσε λίγο χρόνο στα πράγματα και ξαναδές τα σε μερικές μέρες. Το αν είναι κακοπληρωμένη η νηπιαγωγός δεν έχει σχέση με το ύφος της. Κι εγώ τα ίδια λεφτά παίρνω. Είμαι πολύ αυστηρή τις πρώτες μέρες με όλους (μεγάλους και μικρούς) και μερικές φορές φορές παρεξηγείται αυτό, αλλά μόλις αρχίσουν να ρολάρουν τα πράγματα σωστά αρχίζω και κάνω πίσω. Η μέχρι τώρα πείρα μου δίδαξε ότι αυτό είναι το πιο λειτουργικό. Κάποτε οι παλιές λέγανε "δε χαμογελάς ως τα Χριστούγεννα" (σχήμα λόγου έτσι; ). Τώρα αν πέσει χλωρίνη (μα είναι δυνατό χλωρίνη με τα παιδιά μέσα στην τάξη; ) θα μου κάνω πατ πατ στον ώμο γιατί μπράβο μου που πάλι φόρεσα παντελόνι από τους Κινέζους στη δουλειά κι ας λένε οι γονείς ότι κυκλοφορώ σα λέτσος (σκασίλα μου μεγάλη).

Κάνεις το καλύτερο που μπορείς υπό τις δεδομένες συνθήκες. Μπράβο σου για την προσπάθεια και τον προβληματισμό. Πίστεψέ με δε συνηθίζεται και τόσο πολύ. Θα πάνε όλα καλά. Βρες χρόνο να μιλήσεις με τη δασκάλα και άσε το χρόνο να δουλέψει υπέρ σου. Αλλιώς εδώ είμαστε. Και οι ακατανόμαστες από το διάστημα και οι κατονομασμένες από τη γη.

Ωχχχ taniabell πακέτοοοοοο!

LA LATINA
01-10-10, 14:19
[QUOTE=. Και οι ακατανόμαστες από το διάστημα και οι κατονομασμένες από τη γη

δεν ηξερα τι αλλη λεξη να βαλω για μια δασκαλα που
1) ειπε την πρωτη μερα το παιδι μου υπερκινητικο (στις 3 ωρες)
2) μου εδωσε 3 φορες χαρτακι οτι εφαγε πολυ καλα χωρις να εχει σερβιριστει το μεσημεριανο (η ιδια οτο παραδεχτηκε)
3) λεει οτι ενα 3 χρονο δεν ξερει το ονομα του (ενω το γραφει κιολας)
4) με εβαλε να ξαναφορεσω πανα σε ενα παιδακι που ειχε καθαρισει (απλα δεν εχει πολυ καιρο και φοβηθηκε μην ξεχαστει παιζοντας)
5) καθεται μπροστα στο παιδι και αναλυει ολα οσα υποτιθεται οτι της εκανε
6) μου εκανε παρατηρηση για ενα σκισμενο παραμυθι...να κανω λεει ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ στο 3χρονο
7) δεν με κοιταει καν στο προσωπο οταν μου δινει το παιδι, λες και εχω λεπρα
8) με εστειλε σε παιδοψυχολογο την τριτη μερα του παιδιου (ο οποιος την εβρισε κανονικα)
9) μου στελνει καθε μερα το παιδι χωρις καθαρο πωπουδακι πανω πανω το σκουπιζουνε
10) δεν ειναι ποτε στο ποστο της γιατι παει και στα γραφεια και αφηνει μια 23 χρονη με 31
3 χρονα !!!!!!!!!!(δε συζηταμε να τη βρεις να τη ρωτησεις κατι)

κι εγω καθηγητρια ειμαι, και χαιρομαι που βλεπω ευαισθηοποιημενα ατομα εδω μεσα να μας ενημερωνουν και να ενδιαφερονται πραγματικα, μην τα παιρνετε ολα προσωπικα, μιλαμε ο καθενας γι αυτο που ζουμε και δεν εχουμε μαχη Παιδαγωγοι_ Γονεις...
οσο για κατι τετοιες σαν τη δικια μας, ευχομαι ολοψυχα και χωρις καμια ειρωνεια, να ειναι ευτυχισμενες στην προσωπικη τους ζωη, ευχαριστημενες και ολοκληρωμενες γυναικες, για να περνανε και τα παιδακια μας τα αλλο πρωι ανθρωπινα.....

miriki
01-10-10, 14:29
Αυτό που με ενόχλησε ήταν η γενίκευση. Όσο δίκιο και να έχεις για τη δασκάλα του δικού σου παιδιού δεν μπορείς να μιλάς έτσι και για την άλλη δασκάλα. Δεν είναι κανείς τέλειος ούτε υπάρχει κλάδος αγγελικά πλασμένος. Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση και εύχομαι καλά ξεμπερδέματα. :)

Agkalia
01-10-10, 14:36
Αυτο που λες για τους διαλογους του μικρου στο παιχνιδι.

Μετα απο δυο-τρεις μερες στο σχολειο, σε καποια στιγμη που καθυστερησα να του κανω κατι που ηθελε, μου λεει : "ειστε ολοι απαραδεκτοι σημερα!"
που το ακουσες αυτο αγάπη μου; το ελεγε σημερα ολη μερα η δασκαλα!

Γενικα μου ζηταει να παιξουμε επιτραπεζια μαζι, λέει βεβαια πως περνα ωραια στο σχολειο, αλλά οταν τον ρωταω πως λενε τους φιλους του, μου λεει πως δεν εχει φιλους. Ξέρει μονο το ονομα του παιδιου που λεει πως τον χτυπαει. Ενω παλια στον παιδικο μου ανέφερε τι έκαναν, πως λέγαν τους φίλους του και αλλα διαφορα.
Επίσης τον ρωτάω, ξαπλώσατε το μεσημερι να κανετε χαλαρωση, κοιμηθηκες εσυ ή καποιο αλλο παιδακι; Οχι μαμα, δεν ειχα σεντονι και δεν ξαπλωσα (αμελεια μου καθυστερησα το sleeping bag) ή δεν προλαβαμε θα κοιμηθουμε στο σπιτι ειπε η δασκαλα...

Και τέλος, επειδή το ξέρω το παιδί μου, αν δεν φάει καλα και δεκατιανό και μεσημεριανο και δεν κοιμηθεί εστω και μιση ωρα έχει τρομερη υπερένταση. Και εδω και μια βδομάδα τρώει απίστευτα λίγο, εχτες δε που έκανε και τη ζημια, τα ταπερακια γυρισαν γεματα στο σπίτι δηλαδη νηστικος απο τις 7 που έφαγε πρωινο στο σπίτι μέχρι τις 4 που γυρίσαμε!
Τοση αδιαφορια πια; Γιατι;

Μπορεις -εχεις τη δυνατοτητα- να τον παρεις απο εκει? Η κορη μου πηγε 2 μηνες Ιουνιο-Ιουλιο σε ενα σχολειο, παιδ. σταθμο, εγινε ΑΛΛΟ παιδι... αγνωριστη σε συμπεριφορα, καθε πρωι μας ακουγε ΟΛΗ η γειτονια για να μπει στο σχολικο... παραμιλουσε στον υπνο της... μεχρι που τελη Αυγουστου ξεκινησε μονη της ενα βραδι μια εναλλαγη ρολων... με φωναζε "κυρία Νίκη" (η δασκαλα της) κι αρχισε να μου λεει διαφορα... ειχαμε παθει σοκ με τον αντρα μου... ακομη δεν το εχει ξεπερασει.. καθε πρωι λεει στον οδηγο του σχολικου (του νεου παιδ. σταθμου) "Σας παρακαλω κύριε Αντώνη..μη με πατε στο...(το ονομα του προηγουμενου Σταθμου"..

Αν μπορεις παρε το παιδακι σου απο εκει.

athens2006
01-10-10, 15:36
Παω να παρω το παιδι απο το σχολειο και θα επιστρεψω για νεοτερα αν τα καταφερω

LA LATINA
01-10-10, 15:49
και ο δικος μου το κανει αυτο που λετε...βαζει δηθεν δυο ζωακια αντικρυστα να μιλανε το ενα στο αλλο και λεει
"Καλα γιατι δε μ ακους?"
"Κουφος εισαι?"
"τι εχεις μεσα στο κεφαλι σου?"
"αν σηκωθεις θα σε διαλυσω"
"ποσες φορες θα το πω εισαι βλακας?"
"γιατι εχεις κακια στο κεφαλι σου?"
"ποτε δεν καταλαβαινεις, ηλιθιε!"
πωπω κοριτσια μπλεξαμεεεεεεεεεεεε

miriki
01-10-10, 16:14
Παίζει πολύ σοβαρά να είναι ατάκες που έχουν ακούσει στο σχολείο. Παίζει όμως να έιναι και ατάκες που ακούν στα παιδικά που βλέπουν. Ή να σας έχουν ξεφύγει κι εσάς. όταν ακούτε κάτι τέτοιο ρωτήστε "Ποιός είναι αυτός που τα λέει αυτά στο ζωάκι σου; Είναι η μαμά του; Είναι η δασκάλα του ποιός;". "Τι έκανε και το μαλώνει;"

Δε συμφωνώ με την αλλαγή περιβάλλοντος ακόμη. Ας πάει και το μικρό στο σταθμό, ας το παλέψετε λίγο και με τη δασκάλα και γενικώς και βλέπεις.

Agkalia
01-10-10, 16:50
Παίζει πολύ σοβαρά να είναι ατάκες που έχουν ακούσει στο σχολείο. Παίζει όμως να έιναι και ατάκες που ακούν στα παιδικά που βλέπουν. Ή να σας έχουν ξεφύγει κι εσάς. όταν ακούτε κάτι τέτοιο ρωτήστε "Ποιός είναι αυτός που τα λέει αυτά στο ζωάκι σου; Είναι η μαμά του; Είναι η δασκάλα του ποιός;". "Τι έκανε και το μαλώνει;"

Δε συμφωνώ με την αλλαγή περιβάλλοντος ακόμη. Ας πάει και το μικρό στο σταθμό, ας το παλέψετε λίγο και με τη δασκάλα και γενικώς και βλέπεις.

Εμενα μου λεει μια μερα "Κυρια Νικη κλαιω γιατι θελω την μαμα μου.. βγαλε με εξω, να κλεισω την πορτα. κι οταν σταματατησω βαλε με μεσα.." :(:(

marynip
01-10-10, 17:08
Κουκλιτσα το παιδακι ειναι μια χαρα.... η ακατανομαστη θελει προσαρμογη....
βασικα εχω μια απο τα ιδια....28 παιδακια με μια δασκαλα....τα παιδακια 3 χρονων
και ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΣΚΙΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ..... της εχω πει εκατο φορες οτι το παιδι δε θελει καθολου τα παραμυθια, να του βαλει κατι αλλο να κανει πχ παζλ που τρελαινεται! ΟΧΙ, ΠΑΡΑΜΥΘΙ!!! τριων χρονων, παιδακι που ποτε δε λεει "θελω τη μαμα" η "το μπαμπα" παιζει οπου τον αφησεις, κοινωνικοτατος, ερχεται καποιος στο σπιτι και ανετα φευγει μαζι του ...
και προχτες ακουω το θεικο "ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!!" γιατι φωναξε ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ στις παρουσιες και το παιδι της εκανε πλακα οτι ειναι ο διπλανος του....και η φαση ειναι οτι το λεει μπροστα του και της λεει "ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ" παιδια, οι γυναικες ειναι στο διαστημα........το παιδι απο δυο χρονων μετραει μεχρι το εκατο, ξερει την αλφα βητα, μετραει μεχρι το δεκα σε αγγλικα και ισπανικα.....αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ !!!!!!!!!!!! ετσι κι η δικια σου δασκαλα!
Απαραδεκτο να πει ολα αυτα τα λογια μπροστα στο παιδακι.....ψυχουλα ειναι και δεν θα το ξεχασει ποτε...εγω ακομα θυμαμαι κατι ανεκδιηγητες δασκαλες που ειχα....να μην της ζητησει καμια συγνωμη....εγω θα της παω μια τσαντα παραμυθια και θα της πω να αντεξει την ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ!!!!!!!!

Στέλλα 3 ετών τα παιδιά δεν πηγαίνουν νηπιαγωγείο αλλά παιδικό.Μην τα συγχέουμε.

νελλίτσα
01-10-10, 17:32
θεωρώ ότι η αντιμετώπιση που είχες με τον μικρό σου είναι η σωστή. με τη δασκάλα νομίζω θα πρέπει να επιμείνεις να μιλήσετε ιδιαιτέρως ανεξάρτητα από τη γενική ενημέρωση που θα σας κάνουν. Απ' ότι καταλαβαίνω τον στέλνεις σε ολοήμερο νηπιαγωγείο που σημαίνει οτι το παιδί έχει να κάνει με 2 νηπιαγωγούς. για τη 2η νηπιαγωγό τι εικόνα έχει το παιδί; τι σου λέει; ίσως έτσι καταλάβεις αν τον ενοχλεί πρόσθετα η συμπεριφορά της νηπιαγωγού του ή γενικότερα ότι άλλαξε σχολείο και του φταίνε όλα. με το άλλο παιδάκι νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς γιατί από ότι καταλαβαίνω (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ναι μεν τσακώνονται αλλά παίζουν και μαζί... επειδή ακόμη είναι αρχή και δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα μη κοντραριστείς ακόμα με τη νηπιαγωγό του, δώσε της όμως πληροφορίες γαι το παιδί ώστε να μπορέσει να το δει μεσα από τα δικά σου μάτια (εμένα τουλάχιστον αυτό με βοηθάει και επιδιώκω οι γονείς να μου δίνουν τέτοιες πληροφορίες). για το φαγητό και τον ύπνο, επειδή τα πράγματα γενικά είναι δύσκολα, πες της πως λειτουργεί το δικό σου το παιδί (πχ τι περιθώρια έχει να τον πιέσει να φάει) και πως αυτό μπορεί να συνδυαστεί με το πρόγραμμα του σχολείου. εγώ για παράδειγμα δεν πιέζω παιδί στο φαγητό (εκτός αν το έχω συννενοηθεί πρώτα με τη μαμα) αλλά την ώρα του ύπνου ακόμα και παιδιά που δεν κοιμούνται τα βάζω να ξαπλώσουν και να μείνουν ύσηχα γιατί διαφορετικά ξεσηκώνονται και τα άλλα. σε σχολεία όμως που σεν υπάρχει χώρος ή όπως ήταν πέρυσι με τη γρίππη που δνε μπορούσαμε να βάλουμε τα παιδιά για ύπνο με τις αποστάσεις που ζητούσε το υπουργείο να κρατάμε, δεν κοιμόταν κανένα παιδι. το ξέρω ότι είναι κουραστικό αλλά πραγματικά κάποιες φορές δεν γίνεται διαφορετικά...
για το μεγάλο αριθμό παιδιών μέσα στις τάξεις, οι νηπιαγωγοί όσο και να φωνάξουν δεν θα βρουν δίκιο. οι γονείς πρέπει να παραπονεθούν.
γαι το ότι άφησε την επιλογή σ ε2 παιδιά να ασχοληθούν με κάτι άλλο, καλώς τα άφησε... ότι δεν τα έβλεπε... κακώς. και αφού λέρωσαν το τραπέζι θα μπορούσε να τοτς ζητήσει ήρεμα και ωραία να το καθαρίσουν (αυτό είναι το νόημα του είμαι υπεύθυνος για τις πράξεις μου). το να του λέει όμως ότι λόγω αυτής της συμπεριφοράς δεν τον κα΄νουν παρέα τα άλλα παιδιά, δυστυχώς γκρεμίζει τις όποιες πιθανότητες να δομήσουν τα άλλα παιδιά σχέσεις μαζί του. η συμβουλή του να γνωρίσεις τις άλλες μαμάδες και να κάνουν τα παιδιά παρέα εκτός σχολείου νομίζω θα αποδειχτεί σωτήρια και γαι να κάνει φίλους και για την όλη σχέση του μετο σχολείο, όχι μόνο φέτος αλλά και του χρόνου στο δημοτικό που πάνω κάτω θα είναι με τα ίδια παιδάκια...

LA LATINA
01-10-10, 21:50
Στέλλα 3 ετών τα παιδιά δεν πηγαίνουν νηπιαγωγείο αλλά παιδικό.Μην τα συγχέουμε.

ναι δεν ειπα το αντιθετο....μιλησα απλα για τις ζημιες που υποτιθεται οτι εκαναν τα παιδια και για το πως μιλανε οι "παιδαγωγοι" μπροστα τους....αρα επρεπε να περιμενω περισσοτερη ευγενεια και ανεκτικοτητα μπροστα στο τριχρονο να υποθεσω.....

miriki
01-10-10, 22:50
Μόλις μου έσκασε φλασιά. Υπάρχει δυνατότητα να τον πηγαίνει άλλος στο σχολείο; Μήπως σε βρίσκει μπόσικη ως μανούλα και κάνει τα δικά του;

Αναφέρομαι σε αυτά

"Δεν θελει να παει, προφασιζεται πως ειναι αρρωστος, λεει να τον παρω στη δουλεια μαζι μου και υποσχεται πως θα ειναι φρονιμος, κατηγορει τα αλλα παιδακια οτι τον χτυπανε και το τελευταιο, έπειτα απο μια τυχαια συναντηση με το παλιο του σχολικο, θελει να παει στο παλιο σχολειο.
Βγαζει πολυ αρνητισμο για το σχολειο, για ενα συγκεκριμενο παιδακι που λεει πως τον χτυπαει και μου τον δειχνει καθε πρωι για να τον μαλωσω. Εχω κανει επανειλημενα προσπαθειες να το συζητησουμε με τις νηπιαγωγους αλλα με ξεπετανε λεγοντας πως ειναι αρχη ακόμη και θα συνηθισει."

και όχι στο περιστατικό με τη δασκάλα.

melina_m
01-10-10, 23:45
εγώ πάντως είμαι της άποψης να μάθουμε να ακούμε τα παιδιά μας .
μήπως να τον πας πάλι στο παλιό του σχολείο ???

Απο ότι καταλαβαίνω εισπράτει αρνητικά συναισθήματα το παιδί στο σχολικό περιβάλλον που ζει .... ειναι και τα ωράρια δύσκολα .....

Εγώ θυμάμαι νηπιαγωγείο πήγαινα σε ένα και η δασκάλα ήταν φοβερή και κάθε πρωί ήθελα να πηγαίνω και μετά που αλλαξαμε σχολείο λόγω μετακόμισης δεν μου άρεσε καθόλου διότι η δασκάλα ήταν "κάπως".

Γιατί να μπεί το μικράκι σου στα ζόρια απο τώρα ???
Τώρα θα έπρεπε να περνάει όμορφα και να παίζει και να γελάει ....
οχι να ακούει "ειστε ολοι απαράδεκτοι σήμερα...." και άλλα τέτοια.

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ....

διότι τα παιδάκια είναι σαν σφουγγάρια και ότι ακούν το βάζουν μέσα τους και όταν ο εγκέφαλος ακούει καθημερινά ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ τότε δυστυχώς το πιστεύει και μπορεί να έχει πρόβλημα στο μέλλον !!!!!

marynip
02-10-10, 09:16
Σε αυτό Στέλλα έχεις δίκιο.Αυτή η "δασκάλα" ζητάει από τα 3χρονα πράγματα στα οποία δεν μπορούν ν'ανταποκριθούν κάποιες φορές ούτε τα νήπια.Από περιέργεια μπορείς να μάθεις τι πτυχίο έχει η εν λόγω κυρία...αν έχει κάποιο δηλαδή...μάλλον νομίζει ότι είναι εργοδηγός σε εργοτάξιο.Όσο για τη Μελίνα, δεν πρέπει να χαιδεύουμε μόνο τα αυτιά των παιδιών.Ερχονται στο σχολείο για να αποκτήσουν πέρα από γνώσεις και δεξιότητες αξίες και στάσεις ζωής.Το να πώ μια μέρα"σήμερα ήσασταν απαράδεκτοι"εξηγώντας το λόγο με ωραίο τρόπο ή ότι η συμπεριφορά σας ήταν απαράδεκτη τα οδηγώ να συνειδητοποιήσουν τη σοβαρότητα της κατάστασης.Ποτέ δεν χαρακτηρίζω τα παιδιά με εκφράσεις του τύπου "είσαι ανόητος", πάντα ενθαρρύνουμε τα παιδιά στις προσπάθειές τους και γενικά σεβόμαστε το παιδί, την προσωπικότητά του, την οικογένειά του.

LA LATINA
02-10-10, 22:28
[QUOTE=marynip;1725650]Σε αυτό Στέλλα έχεις δίκιο.Αυτή η "δασκάλα" ζητάει από τα 3χρονα πράγματα στα οποία δεν μπορούν ν'ανταποκριθούν κάποιες φορές ούτε τα νήπια.Από περιέργεια μπορείς να μάθεις τι πτυχίο έχει η εν λόγω κυρία...αν έχει κάποιο δηλαδή...μάλλον νομίζει ότι είναι εργοδηγός σε εργοτάξιο.

Πλακα κανεις??? να τολμησω να κανω τετοια ερωτηση??? εδω ΤΟΛΜΗΣΑ μια μερα πριν ανοιξει ο παιδικος να παω με μια κοπελα να δουμε το χωρο...και ηταν αυτη η συγκεκριμενη, μας εβαλε μεσα με το ζορι, και ελεγε σε καθεμια που εβλεπε "δε φτανει που πνιγομαστε, κανω και ξεναγησεις!" και αφου μας εδειξε δυο αιθουσες μας ειπε "δεν ειναι οτι σας διωχνω αλλα εχουμε και δουλειες"
ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
και μου λες να ρωτησω για πτυχια??? εδω δεν τολμαμε να της πιυμε καλημερα και κοιταει αλλου μην τη ρωτησουμε τιποτα.....τι να μιλησω με ενα ατομο που τη δουλευει το μωρο και λεει οτι δεν ξερει το ονομα του??? αυτο καταλαβε???? παντως εμενα το παιδι μου ειπε και τα ονοματεπωνυμα των 2 φιλων του...
θα ηθελα πολυ να μπορουσα να ρωτησω ποιες ειναι, τι κανουν εκει, εχουμε και μια που ειναι σκετη ΕΜΟ, αφρο μαλλι και κατι γραμμες eye liner περα ως περα πρωι πρωι να τη βλεπεις και να τρομαζεις... αλλα ειναι δημοσιος καλη μου... και δεν μας παιρνει να πολυμιλαμε....και αυτες το ξερουν καλα αυτο.....με το χαμογελο σαν ηλιθιες ειμαστε ολες οι μαμαδες...διαβαζα και το λινκ που εβαλε μια κοπελα με τα υπερ και τα κατα και τι να ψαχνουμε για εναν παιδικο, το ειχα διαβασει κι εγω πιο παλια, αλλα που να τα ρωτησεις ολα αυτα....εδω απο τωρα με κοιτανε με μισο ματι επειδη ειναι ζωηρος....

marynip
03-10-10, 12:35
Αφού είναι Δημόσιος υποψιάζομαι ότι υπάρχει μία άντε το πολύ δύο ΤΕΙ.Οι άλλες όλες είναι από κάποια ΙΕΚ και στην χειρότερη περίπτωση με πτυχίο ΤΕΕ.Καταλαβαίνεις λοιπόν.Αν μπορούσες καλό θα ήταν να άλλαζες παιδικό αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι εύκολο.

LA LATINA
03-10-10, 12:46
αν λες εμενα δεν ειναι καθολου ευκολο.... εναν δημοσιο εχουμε ολο κι ολο, οι αλλοι ειναι ιδιωτικοι και δε μας φτανουν να τον παμε....κι εδω αμαν εκανα να τον βαλω γιατι δεν εργαζομαι και παιρνουν μονο απο εργαζομενες μαμαδες αλλα τον εβαλα γιατι ειδαν τα χαρτια του νοσοκομειου με το προβλημα μου και δεν μπορεσαν να αρνηθουν...

athens2006
06-10-10, 10:50
Eπαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα έχουμε συνελευση στο σχολείο και θα μιλήσω ιδιαιτέρως και εκτενέστερα και με τις δυο νηπιαγωγους.

Εχω καταλήξει σε τρία θέματα όσον αφορά την στάση του παιδιού.
1) Δεν παιρνά αρκετο χρόνο μαζί μας και γιαυτο θελει να μένει στο σπίτι νομίζοντας οτι μένω εγώ στο σπίτι. Αυτο μου επιβεβαιωθηκε καθως τη Δευτερα έπειτα απο ένα γεμάτο ΣΚ πήγε μια χαρά στο σχολείο. Ενώ εχτες και σήμερα δεν ήθελε να μπει.
2)δεν μπορει να κανει παρεες στο σχολειο. Σημερα καλη ωρα, του λέω πάμε να καθησεις με τους φίλους σου. Αλλοι ζωγραφίζουν, αλλοι παίζουν με τα τουβλάκια, αλλοι στον ηυ, που θέλεις να καθησεις; Η σταση του μικρου ήταν οτι κανενας δεν ειναι φιλος μου και δεν με θελει, και δεν εχω που να καθησω. Λαμβανω και εγω το θαρρος να προτεινω στα παιδακια που ζωγραφιζουν να τους πω να καθησει και ο δικος μου. Και σηκωνεται ενα αλλο παιδακι και λεει οχι!εδω καθονται μονο οι φιλοι μου! εμεινα λιγο καγκελο αλλα δεν εδωσα αλλη συνεχεια. Τι να πεις αλλωστε σε ενα 5χρονο που δεν το γνωριζεις; Παμε λοιπον στη δασκαλα που τον φωναξε να την βοηθησει και εκεινη προτεινει σε ενα αλλο παιδακι να παει να παιξει με τον δικο μου, η απαντηση αρνητικη και απο εκει. Μονο ενα παιδακι πλησιασε τον δικο μου να παιξουν. Ενιωσα ασχημα και δεν ήξερα τι να του πω. Καταλαβαίνω οτι ολα αυτα ειναι εντελως διαφορετικα απο την πραγματικη ζωη αλλά ειναι μια μικρη κοινωνια και ο δικος μου ειναι κλειστος χαρακτηρας και δεν μπορει να ενταχθει. Μετα απο 30΄ψησιματος κατεληξα να φυγω τρεχοντας σχεδον και να τον ακουω τσατισμενο μεσα στο σχολειο...
και τριτον που εχω παρατηρησει ειναι πως υπαρχει μια κρυφη ζηλια για το μωρο, η οποια ερχεται στην επιφανεια σιγα σιγα ή καλυτερα υπογείως.... εχτες ας πουμε το μωρο, προσπαθουσε να μπουσουλησει, ο μεγάλος τον εσπρωξε απο πισω τοσο δυνατα που επεσε με τα μουτρα του κατω... εγω τουρκος αλλα κρατησα την ψυχραιμια μου και αφου ηρεμησα το μωρο του εξηγησα οτι και για το μωρο μας ισχυουν οι κανονες που εχουμε και στο σχολειο, οτι δηλαδη τα χερακια δεν ειναι για να χτυπάμε, και οτι η μαμα ειναι πολυ περηφανη που ο Σ... έμαθε να περπατα σχεδον στην ηλικια του μωρου και τώρα θα μπορουσε να βοηθησει και τον αδελφουλη να μαθει...
Α! και κατι που θυμηθηκα τωρα, ισχυει αυτο που σας ελεγα οτι το παιδι θελει ξεκουραση το μεσημερι. ΤΗν προηγουμενη εβδομαδα το μεσημερι που η νηπιαγωγος διαβαζε παραμυθι ο μικρος κοιμηθηκε στο τραπεζακι και μεχρι να σχολασει κοιμόταν παρολη τη φασαρια στην ταξη.. συμφωνησαν λοιπον με τη δασκαλα πως αν νιωθει πως θελει να κοιμηθει απο το να κανει ζημιες να παει να ξαπλωνει στο μικρο καναπε που υπαρχει στην ταξη...

ΣΗμερα εχουμε συνελευση, θα με βοηθησουν καθολου λετε να κοινωνικοποιησω το μικρο; Η πρωτη τους αντιδραση ηταν να τον παω κλασικο νηπιαγωγειο, κατι στο οποιο ειμαι καθετα αρνητικη, μιας και δεν υπαρχει κανεις να τον παραλαμβανει στις 12 αλλά και ξανα μανα απο την αρχη νεα δασκαλα νεα παιδακια... νομιζω μονο θετικο αποτελεσμα δεν θα υπαρχει.

Βοηθηστε με και σημερα....

danel
06-10-10, 11:54
Athens 2006, μια χαρά νομίζω το αντιμετωπίζεις το θέμα. Ότι μπορείς κάνεις στο κάτω κάτω.

Απλώς προσπάθησε να ευαισθητοποιήσεις τις δασκάλες ώστε να κοινωνικοποιήσουν τα άλλα παιδάκια, και θεωρώ απαράδεκτο να αποφασίζουν εκείνα αν θα κάτσει μαζί τους ο μικρός ή όχι! Στο δημοτικό τα παιδιά αλλάζουν συνεχώς θέσεις μέσα στην τάξη, ώστε να αναγκάζονται να γνωριστούν και με τα παιδιά που απορρίπτουν (πολύ σωστό μου φαίνεται). Είναι δουλειά των δασκάλων να τα μάθουν να δέχονται όλα τα παιδάκια στην παρέα τους. Αρκεί βέβαια κι ο δικός σου να μην τα χτυπάει συνεχώς, που και γι' αυτό πάλι οι δασκάλες είναι αρμόδιες να του μάθουν ότι έτσι θα χάνει έτσι τις παρέες του (ΟΧΙ όμως με τον τρόπο που του μίλησε εκείνη η απαίσια δασκάλα!).

Ουφ! Δύσκολη δουλειά να είσαι γονιός αλλά και υπέροχη ταυτόχρονα!

athens2006
06-10-10, 12:32
ο μικρος "εχθρικα" αντιμετωπιζει τα κοριτσακια γιατι λεει πως ειναι αγορι και δεν κανει παρεα με κοριτσια!!!
οσον αφορα να χτυπαει μου εχουν πει και οι δυο δασκαλες οτι το κανει πλεον μονο σε αμυνα. Παντως εξακολουθει και παραπονιεται και σε εμενα οτι καποιο συγκεκριμενο παιδι τον ενοχλει...

miriki
06-10-10, 15:22
Μέσα σε λίγες μέρες βλέπω μια πολύ σοβαρή πρόοδο. Και σε αυτά που έψαξες και βρήκες και σε αυτά που γνώρισες και προσέγγισες καλύτερα το παιδί σου (άρα είσαι πιο κοντά στη λύση) και στην επικοινωνία με τις νηπιαγωγούς και στη συμπεριφορά του μικρού. Δώσε χρόνο και συνέχισε το μπίρι μπίρι προς όλες τις πιθανές κατευθύνσεις και θα βγεις κερδισμένη. Μπράβο σας! Τα πάτε περίφημα.

katerinak
06-10-10, 23:02
για την αλλαγη σε κλασσικο θα το προτεινα αν ηταν παιδι ηδη κοινωνικο..τωα θα κανει πισωγυρισμα.θα δεθει σιγα σιγα με τους φιλους θελει χρονο.κανε κατι με καμια παρεουλα εκτος σχολειου..

athens2006
15-10-10, 13:24
Και ξανά εδώ...

Εχτές και παλι η δασκαλα με ενημερωσε οτι ο μικρος εκανε ζημιές και αντέδρασε ασχημα απέναντι στη δασκαλα και στα παιδια παρασυρόμενος απο ενα αλλο παιδακι και η ιδια για να τα συνετισει φωναξε δυνατα...
Δεν ξερω τι να κανω... Η δασκαλα μας ελεγε για τη ζημια που ειχε γινει και τα σχετικα και συμπληρωνε πως ετσι οπως κανετε να μην ερχεστε σχολειο, να παιρνω τους γονεις σας τηλεφωνο να ερχονται να σας παίρνουν... Αλλο δεν ηθελε ο μικρος και το πρωι φτανοντας στο σχολειο μου λεει δεν θελω να παω, δεν παιρναω καλα. Εκει που προσπαθουσα επι 20 λεπτα να τον πεισω γιατι καθε που χαιρετιομασταν και εφευγα ενιωθα να μου τραβα τη ζακετα απο πισω, γυρνα και η πρωινη νηπιαγωγος και μου λεει κατι πρεπει να κανετε, εχει περασει ενας μηνας που ξεκινησε το σχολειο... πρεπει κατι να γινει γιατι του χρονου θα ειναι δημοτικο, τι θα κανει εκει; ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
Εχτες ολο το απογευμα παίζαμε, συζητούσαμε, λέγαμε τι ωραια περναει στο σχολείο. ηλπιζα οτι δεν θα ειχε προβλημα να παει σημερα, αλλά νιωθω οτι δεν μπορω να τον κουμανταρω. Ολη τη μερα σημερα ψαχνω να βρω καποια συμβουλευτικη γραμμη να μιλησω, τα τηλεφωνα στα ΚΕΔΔΥ ιωνιας που ανηκουμε δεν απαντάνε. Τι να κανω, που να απευθυνθω;
Ο μικρος για να φυγω πρεπει να τον κρατησει η δασκαλα. Ολα τα αλλα εχουν προσαρμοστεί, μονο ο δικος μου κανει θεμα. Και δεν με βοηθανε, κοιτανε τι κανω εγω. Του μιλάω, του υποσχομαι πραγματα για το απογευμα, του λεω οτι θα παω το συντομοτερο δυνατο να τον παρω, οτι θα μαθει τοσα πραγματα στο σχολειο, θα κανει φιλους καινουργιους. Ειναι ανενδοτος, δεν θελει να παει, λεει πως δεν παιρνα καλα, δεν τον παιζουν τα παιδια, τον χτυπανε.

Η αληθεια ειναι πως ειναι κλειστος χαρακτηρας ο μικρος. Οντως δεν συμμετεχει αλλά ήλπιζα οτι ενα μηνα μετα θα ειχαμε κανει προοδο μεσα στην ταξη. Δεν συμμετεχει σε εργασιες, δεν ζωγραφιζει, ολα τα παιδια εχουν ζωγραφιες κρεμασμενες στους τοιχους, εμεις πουθενα... Και οποτε καποιος αποφασιζει να κανει ζημια ειναι μεσα...

Οι νηπιαγωγοι, κατα τη δικη μου κριση με μεγαλη διαφορα εμπειριας, δεν με βοηθανε. Μονη μου τους προτεινα να παμε στο ΚΕΔΔΥ. μηπως κατι συμβαινει και δεν το εχουμε δει.
Μηπως μας βοηθησουν καπως. Η μια ειναι πιο εμπειρη και τον κουμανταρει καλυτερα, η αλλη μας πεταει και τα διαφορα "μην ερχεσαι αν δεν θελεις", "δεν θελουν τα παιδια να σε κανουν παρεα","εχω σηκωσει τοιχο και δεν σε ακουω" και εκει οτι χτιζω και εγω στο σπιτι καταστρεφεται. ΤΗν ωρα που του εκανε παρατηρηση η δασκαλα, ο μικρος εκλεισε τα αυτια του και της λεει"εχω σηκωσει τοιχο και δεν σε ακουω"!!!

ΒΟηθηστε με, πειτε μου που να απευθυνθω, τι να κανω...
Καταλαβαινω οτι ζηλευει το μωρο, ειναι θεμιτη η ζηλια λενε οι δασκαλες γιατι εκφραζεται...
Καταλαβαινω οτι θυμωνει γιατι θελει να ειναι μαζι μου ολη μερα, ειναι θεμιτος ο θυμος γιατι εκφραζεται...

Εγω αν καποιο πρωι εκφραστώ και αρχιζω να τσιριζω και να κλαιω οπως ενιωθα σημερα, θα ειναι θεμιτο; Θα τους αρέσει;

Γιατι κανεις δεν με βοηθάει;...

ballou
15-10-10, 13:32
Γιατί δεν καλείς στη γραμμή Υποστήριξη για το παιδι, τους γονείς και τους εφήβους. Εγώ έχω καλέσει αρκετές φορές και έχω μιλήσει με κοινωνικούς λειτουργούς και παιδοψυχολόγους. Με έχουν βοηθήσει αρκετά σε θέματα να χειρίζομαι τον γιο μου ο οποίος είναι από τα πολύ δύσκολα παιδιά. Το καλό είναι ότι σε ακούνε με τις ώρες και σε συμβουλεύουν επίσης με τις ώρες. Και μπορείς να κρατήσεις το όνομα της παιδοψυχολόγου και να την καλείς τις ημέρες και τις ώρες που είναι εκεί να μαθαίνει για την εξέλιξη του παιδιού.
Θα θυμηθώ το 5ψήφιο τηλέφωνο και θα σου πω, τώρα είμαι στο γραφείο.

athens2006
15-10-10, 13:40
Πηρα στο 801-801-1177 Συνδεσμος, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αλλά ήμουν πολύ ωρα σε αναμονη χωρις να μιλησω. Και το τηλεφωνο ειναι επαγγελματικο και δεν μπορω να το κραταω το πρωι πολυ ωρα. Θα ξαναπροσπαθησω και θα εκτιμουσα αν εχεις και εσυ καποιο αλλο να μου πεις...

LA LATINA
15-10-10, 14:56
[QUOTE=athens2006;
"μην ερχεσαι αν δεν θελεις", "δεν θελουν τα παιδια να σε κανουν παρεα","εχω σηκωσει τοιχο και δεν σε ακουω" και εκει οτι χτιζω και εγω στο σπιτι καταστρεφεται

πλακα κανεις !!!!!!!!!!!! ποια ειναι αυτη η ευθικτη δασκαλα???? αν μιλαει ετσι η ιδια απομονωνει το παιδακι σου κοριτσι μου.....αν ακουν τα αλλα τετοια σχολια, εννοειται δε θα του κανουν ποτε παρεα....αν ειναι δυνατον....κι ο δικος μου δε θελει να συμμετεχει σε καποιες δραστηριοτητες, και τσατιζεται που τον υποχρεωνουν.....
δεν υπαρχει συλλογος γονεων για τους παιδικους???? διευθυντρια, κατι????? να παραπονεθεις για τη δασκαλα και πες το και στην ιδια....εγω ξερεις τι εκανα????? επιασα τη μια απ τις δυο και της ειπα "ο μικρος ολο λεει στο σπιτι η κυρια ___ ειναι ομορφη και καλη και την αγαπαω" και ειναι αληθεια ετσι μου ελεγε.....απλα το ειπα μπροστα στην δευτερη την ξινισμενη, και τωρα μια χαρα τον εχει....του στελνει και φιλακια φευγοντας..... αν ειναι ιδιωτικος ο σταθμος υπαρχει φοβος απολυσης, αν ειναι δημοσιος, ερχονται εκλογες οποτε παλι φοβουνται......ΦΩΝΑΞΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ballou
15-10-10, 15:00
Πηρα στο 801-801-1177 Συνδεσμος, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αλλά ήμουν πολύ ωρα σε αναμονη χωρις να μιλησω. Και το τηλεφωνο ειναι επαγγελματικο και δεν μπορω να το κραταω το πρωι πολυ ωρα. Θα ξαναπροσπαθησω και θα εκτιμουσα αν εχεις και εσυ καποιο αλλο να μου πεις...
Για δοκίμασε το 116-111.

miriki
15-10-10, 16:57
Athens δες αν έχετε κέντρο ψυχικής υγιεινής παιδιού και ενηλίκου ή ιατροπαιδαγωγικό κέντρο στο δήμο σου και ψάξε και εκεί. Επίσης μίλα με τη Σύμβουλο Προσχολικής Αγωγής της περιοχής σου για να σε βοηθήσει με τις δασκάλες.

athens2006
18-10-10, 13:04
Καλημέρα,

μίλησα τελικα την Παρασκευη με τον Συνδεσμο, οπου η ψυχολογος με ρωτησε διαφορα πραγματα.
Τελικα καταληξαμε οτι με αυτα που της περιεγραψα το παιδι δεν εχει κατι ιδιαιτερο... οπως υπερκινητικοτητα ή κατι τετοιο.
Επίσης, μεγαλο βαρος εριξε στην γεννηση του μωρου, οπου μου ειπε πως στην ουσια μονος του ο μικρος θα αντιληφθει την υπαρξη και συνυπαρξη του μωρου στο σπιτι αλλά πρωτον ειναι μικρο το διαστημα μεχρι τωρα και συνηθως τα παιδια που ειναι πανω απο 7 ετων το αντιλαμβανονται αμεσως.
Μου ειπε πως μεγαλο ρολο παιζει η δικη μου ενοχικη σταση που την αντιλαμβανεται το παιδι. Πρεπει εγω να ξεπερασω οτι δεν υπαρχει τις καθημερινες ολος αυτος ο χρονος για να αφιερωσω στο παιδι και να κανω ολα οσα θα ηθελα και ετσι το παιδι θα νιωσει ετοιμο να παει μονο του στο σχολειο.
Τέλος μου ειπε γενικα να επιβραβευω καθε τι κανει καλα, να μιλαω θετικα για το σχολειο ακομη και για οταν πηγαινα εγω σχολειο ή ο μπαμπας του.
Το σημαντικοτερο που μου ειπε ειναι πως το παιδι πρεπει να εχει ορια, να ξερει οτι αν κατι παραβει τότε θα εχει συνεπειες.

Ολα αυτα τα μετεφερα στην ιδιομορφη κατ'εμε νηπιαγωγο, συμφωνησε στα ορια, στο ενοχικο και ισως αντεληφθη οτι δεν θα μεινω με σταυρωμενα χερια να περιμενω ποτε το παιδι μου θα αλλαξει.

Θα με ενδιεφερε ειλικρινα η αποψη σας οσον αφορα τις κουβεντες της νηπιαγωγου. ΤΗς ειπα βεβαια οτι μιλωντας ετσι απλά του δινει την αφορμη ή να κανει ζημιες με προοπτικη να τον διωξει η δασκαλα ή να λεει πως δεν θελει να παει σχολειο αφου και η δασκαλα δεν τον θελει...

Οσον αφορα σημερα το πρωι, μετα απο ειλικρινα ενα δυσκολο Σ/Κ οπου εκδηλωθηκε ολη η ζηλια του μεγαλου προς το μικρο, προσπαθουσε να ξεφυγει απο καθε κανονα και εκδηλωνοταν γενικα περιεργα, καταφερα και εφυγα απο το σχολειο στα 10' μαλιστα χωρις τη βοηθεια της δασκαλας (να τον παρει αγκαλια δηλαδη) αλλα΄τη βοηθεια ενος συμμαθητη του ο οποιος του ελεγε πως πρεπει η μαμα σου να παει στη δουλεια να φερει λεφτα στο σπιτι σας και τον τραβουσε μεσα στη ταξη.

Πλεον διακρινω μια ανωριμοτητα στο παιδι, το βλεπω και εγω καποιες φορες. Αλλά αυτο ήταν που μου ειπε η νηπιαγωγος. Ισως φταιω και εγω γιατι μεχρι πριν 8 μηνες ήταν ο μοναχογιος μου και μαλιστα ελεγα πως δεν θα εκανα δευτερο παιδι, τον εχω λιγο χαιδεμενο...