PDA

Επιστροφή στο Forum : Αχ καλή μου πεθερούλα!!

Σελίδες : 1 2 3 [4]

lovely people
17-02-11, 16:45
Ούτε και εγώ συμφωνώ αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Δεν μπορούμε να έχουμε πάντα και την πιττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...αυτό προσπαθώ να εξηγήσω ;) Ας το πω διαφορετικά...
Ας υποθέσουμε πως εγώ πρέπει να επιστρέψω οπωσδήποτε στην δουλειά μου και ζορίζομαι να δώσω λεφτά για γυναίκα. Η επιλογή μου είναι η μητέρα μου που όμως είναι ξεροκέφαλη και δίνει γλυκό στο παιδί ενώ εγώ δεν συμφωνώ. Τι κάνω τότε????
Αυτό εννοώ

Συνεχίζω να της εκφράζω την δυσαρέσκια μου και σε καμία περίπτωση δεν αποδέχομαι την κατάσταση. Φροντίζω να της λέω πως αισθάνομαι και το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσει. Όπως έλεγε και ο μπάμπας μου απο τα 10 που θα της πω το ένα να κρατήσει είναι κέρδος...:D

malecon
17-02-11, 19:34
Συνεχίζω να της εκφράζω την δυσαρέσκια μου και σε καμία περίπτωση δεν αποδέχομαι την κατάσταση. Φροντίζω να της λέω πως αισθάνομαι και το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσει. Όπως έλεγε και ο μπάμπας μου απο τα 10 που θα της πω το ένα να κρατήσει είναι κέρδος...:D
Είναι και αυτή μια επιλογή...Εγώ μπορεί να μην ήθελα να διακινδυνεύσω άλλο την διατροφή του παιδιού μου και τις σχέσεις μου με την μητέρα μου και να αποφάσιζα πως αξίζει να πληρώσω το "άλλο" τίμημα δηλ το χρηματικό και να βρω μια γυναίκα η οποία αφού πληρώνεται θα είναι υποχρεωμενη να ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες μου.
Ή μπορεί να έριχνα λίγο νερό στο κρασί μου και να έλεγα πως αφού με εξυπηρετεί τόσο πολύ κρατώντας μου το παιδί είναι άδικο να την πρήζω για κάτι που στην τελική ίσως να μην είναι τόσο σημαντικό μπροστά στο ότι το παιδί μένει με την γιαγιά, που σίγουρα το αγαπάει.
Το παράδειγμα που έφερα ήταν τυχαίο, απλά θέλω να επισημάνω πως κάτι θα κερδίζουμε και κάτι θα χάνουμε στις σχέσεις με τους άλλους. Η κάθε μια μας τα αξιολογεί διαφορετικά και πράττει αναλόγως ;)

riniw 1980
12-03-11, 17:38
εγώ βρε κορίτσια τί να πω;μάλλον είμαι απο τις τυχερές....η πεθερά μου η γλυκιά είναι υπερβολικά διακρτική..μπαίνουμε σπίτι βλέπει κάτι στην τηλεόραση φεύγει πάει ή στην κρεβατοκάμαρά της ή στην κουζίνα...κοιμόμαστε με τον Νικόλα θα χτυπήσει πάντα πριν να μπεί κι αν θέλει κάτι να ρωτήσει ίσα που ανοίγει την πόρτα...μένει πάνω-κάτω με τη συννυφάδα μου κι ούτε μια φορά δεν έχει μπεί μέσα αν δεν χτυπήσει και ρωτήσει πρώτα...θέλω να κάνω ένα ντουζάκι κλείνει τον πεθερό στην κρεβατοκάμαρα ώσπου να βγω....πόσα παραδείγματα ακόμα μα σας δώσω;;μέχρι και που με ρωτάει πολλές φορές αν έχω λεφτά για ταξί ή για τσιγάρα(είμαι άνεργη εδω και 11 μήνες)....σας πιστεύω βέβαια όλες γιατί έχει μια τσούχτρα πεθερά η αδερφή μου η μεγάλη αλλά σας θαυμάζω συγχρόνως για την υπομονή σας!!!!:rolleyes:

lovely people
24-03-11, 13:12
εγώ βρε κορίτσια τί να πω;μάλλον είμαι απο τις τυχερές....η πεθερά μου η γλυκιά είναι υπερβολικά διακρτική..μπαίνουμε σπίτι βλέπει κάτι στην τηλεόραση φεύγει πάει ή στην κρεβατοκάμαρά της ή στην κουζίνα...κοιμόμαστε με τον Νικόλα θα χτυπήσει πάντα πριν να μπεί κι αν θέλει κάτι να ρωτήσει ίσα που ανοίγει την πόρτα...μένει πάνω-κάτω με τη συννυφάδα μου κι ούτε μια φορά δεν έχει μπεί μέσα αν δεν χτυπήσει και ρωτήσει πρώτα...θέλω να κάνω ένα ντουζάκι κλείνει τον πεθερό στην κρεβατοκάμαρα ώσπου να βγω....πόσα παραδείγματα ακόμα μα σας δώσω;;μέχρι και που με ρωτάει πολλές φορές αν έχω λεφτά για ταξί ή για τσιγάρα(είμαι άνεργη εδω και 11 μήνες)....σας πιστεύω βέβαια όλες γιατί έχει μια τσούχτρα πεθερά η αδερφή μου η μεγάλη αλλά σας θαυμάζω συγχρόνως για την υπομονή σας!!!!:rolleyes:

Riniw μου ελπίζω να είναι πάντα έτσι οι σχεσεις σας. Να σε ρωτήσω κάτι..εισαι παντρεμένη? Συνήθως μετά απο τον γάμο και ειδικά μετά τα παιδιά αρχίζουν οι αλλαγές..Εγώ μετά τον γάμο είδα διαφορά γιατί μένουμε κ δίπλα. Όχι οτι κάνει και τα τρομερά απλά κάποια πράγματα με ενοχλούν..και είμαι σίγουρη οτι το ίδιο συμβαίνει και με εκείνη! Αλλα τι να κάνουμε...:cool::cool::cool:

riniw 1980
24-03-11, 16:56
Riniw μου ελπίζω να είναι πάντα έτσι οι σχεσεις σας. Να σε ρωτήσω κάτι..εισαι παντρεμένη? Συνήθως μετά απο τον γάμο και ειδικά μετά τα παιδιά αρχίζουν οι αλλαγές..Εγώ μετά τον γάμο είδα διαφορά γιατί μένουμε κ δίπλα. Όχι οτι κάνει και τα τρομερά απλά κάποια πράγματα με ενοχλούν..και είμαι σίγουρη οτι το ίδιο συμβαίνει και με εκείνη! Αλλα τι να κάνουμε...:cool::cool::cool:
παντρεμένοι όχι ακόμα αλλά πόσο ν'αλλάξει ο άνθρωπος;η χρυσή τομή πιστεύω πάντως οτι είναι λίγα και τυπικά...τα στοιχειώδη δηλ. κι όχι πολλά-πολλά...επειδή υπήρξα αρραβωνιασμένη πάλι στο παρελθον η τότε πεθερά μου έδειχνε καλή αλλά μερικές φορές...και τον επηρρέαζε το μαμάκα τον τότε πολύ...τί να πω;πολλές φορές πάντως φοβάμαι μη κάνω το γιο και γίνω όχι μία απ'τις 7 θανάσιμες πεθερές αλλά όλες τους μαζί!!!!

lovely people
24-03-11, 17:08
Χά χα να το ξέρω να μην σου δώσω την κόρη μου....
Πάντως χωρίς να θέλω να σου βάλω ψίλους στα αυτιά...πολλά αλλάζουν μετά το παίδί!! Ελπίζω να μην με θυμηθεις!!

riniw 1980
24-03-11, 17:15
:razz::razz::razz::razz:
χαχαχαχα!!!!λες να συμπεθερέψουμε;;;;!!!!πάντως κι εγω επειδή σου λέω είχα ψιλοκαεί προσπαθώ να διατηρώ τις αποστάσεις ελπίζωντας πάντα οτι τα πράγματα θα μείνουν ως έχουν!

Ioanna D.
24-03-11, 17:19
Χά χα να το ξέρω να μην σου δώσω την κόρη μου....
Πάντως χωρίς να θέλω να σου βάλω ψίλους στα αυτιά...πολλά αλλάζουν μετά το παίδί!! Ελπίζω να μην με θυμηθεις!!

Συμφωνώ...

riniw 1980
24-03-11, 17:45
Συμφωνώ...
:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
καλέέέέέέεέέέέέ!!!!!!!μη με τρομάζετε!!!!!λέτε η πεθερά απο :p να γίνει :twisted: ;;;;;;

pitsoulis
24-03-11, 17:49

δεν εισαι απλα τυχερη :lol::lol::lol: εισαι κ...λοφαρδη:lol::lol::lol:
ααααα ζηλευω και γω θελω!!!!!:cry::cry::cry:

ev@ki!
29-03-11, 16:12
Γεία σας κορίτσια !Εγώ δεν αποφάσισα ακόμη που να την κατατάξω!!!!
Πάμε εμείς κάαααααποτε ερχονται το ίδιο .Ο άντρας μου πάει συχνά στο χωριό είναι βλέπετε πρόεδρος στο αγροτικο ποδοσφαίρο και εχει υποχρεώσεις ως "αρχαίος" ποδοσφαιριστουκκος(αλλη μια πονεμένη ιστορία που πάει και χάνεται :evil:).
Το ότι μας νοιάζεται οκ!! και ρωτά για τον μικρο παλι οκ!τηλεφωνα και επικοινωνιες δεννν την έχω μαθημένη οπότε μακριά και αγαπημένοι νομιζω:confused::confused:. Είναι 6 παιδια και εχουν από 2-3 ο καθε ένας όταν βρεθούμε γίνεται πανδεμόνιο και βάλε βαλε!! το ποιο μεγάλο 10 ..Αυτά εν ολιγης.
*όταν πάμε για φαγητό και δεν τρωμε πολύ "μα γιατί δεν τρώτε??¨" όταν τρώει ο μπέμπης ολο το φαί του¨τρώει τρώει και αυτο τρώει πολυ εεε???"νεύρααααααααααααα:evil::evil:
*οταν ο γιος μου βρεθεί με τα ξαρερφάκια κανει και αυτος τρέλλες οπως και τα αλλα αλλοστε και λέει το καλό" έίναι και αυτός πολύ ζωηρος κανει κανει !!!!!!!
*εγκυος εγώ το αγόρι" το φαγανο και το ζωηρο " ο γιατρός μου ανακάληψε ανεπάρκεια τραχήλου και επρεπε να κάνω περίδεση .Είχα τον πόνο και τον καημό μου ερχεται και λέει το θείκο"Τώρα είναι αναγκη να κάνεις επέμβαση να πας σε άλλο γιατρό να σε δει αυτος μπορεί να θέλει τα λεφτα σου και μονο" Εγώ με το ένα ματι το δάκρυ και στο αλλο ο ποταμος και η εννοια αν θα πάθει κάτι το μώρο και αυτή το χαβά της [ το στεφάνι μου οτι πώ εγώ το καλο της υπόθεσης] .κάνω επέμβαση με πέρνουν στο δωμάτιο και προσπαθω να ξυπνησω απο τη νάρκωση και ακούω μιά φωνούλλα απο τα βάθη του τουνελ.......:shock:¨" βρε χ.....πόσα θα δώσετε ΄τωρα για 15 λεπτα πράγμα ???????????????:evil::evil::evil: μετα τα αλλα ήρθε ο θείκος μου συζυξ μη δει και τι γραφω 8-)

boubis
05-04-11, 09:54
Θέτω έναν προβληματισμό μου για να μου πείτε ιδέες.Γέννησα πριν 1 μήνα περίπου,αλλά το νινί μου χρειάστηκε να νοσηλευθεί στο νοσοκομείο για 22 μέρες.Ευτυχώς η μαμά μου μένει κοντά στο νοσοκομείο και έτσι έχω εγκατασταθεί εκεί.Στη διάρκεια αυτών των ημερών,η πεθερά μου (μένουμε στην ίδια πολη)ηρθε να δει τον μεγάλο μου γιο 1 φορά (σημειώνω ότι μου τον κρατούσε αυτή όταν δούλευα) και τώρα που πήρα το μπεμπάκι στο σπίτι στο τηλέφωνο με ρωτάει συνέχεια πότε θα πάμε στο σπίτι μας για να έρθει εκεί να τον δει.Εγώ όμως δεν είμαι έτοιμη ακόμα να πάω μόνη μου στο σπίτι μου με 2 παιδιά,καθώς ο άντρας μου επιστρέφει στο σπίτι αργά από τη δουλειά.Και ρωτώ:γιατί δεν έρχεται στης μαμάς μου,αφού είμαστε εδώ;Δεν έχουν παρεξηγηθεί ή τιποτα τέτοιο για να πω ότι διστάζει γι'αυτό το λόγο.Οταν της είπα να έρθουν,μου πρόβαλλε τη δικαιολογία ότι φοβάται να μην κολλήσει τίποτα στο μωρό και άλλα τέτοια χαζά.Δηλ.αν είμασταν στο σπίτι μας δεν θα είχε ήδη έρθει να το δει;Εκει δεν θα του κολλούσε κάτι;Απογοητεύομαι από αυτή τη συμπεριφορά γιατί αισθάνομαι ότι δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το νινί και ανησυχώ όταν θα τον κρατάει για να επιστρέψω στη δουλειά μήπως ξεχωρίζει τα δύο παιδιά μεταξύ τους και δείχνει τη συμπάθειά της στον μεγάλο περισσότερο...

corina
05-04-11, 22:00
καλή μου όλα αυτά ή είναι δικαιολογίες γιατί θέλει να πάτε σπίτι σας ...δεν θέλει να είστε με την μάνα σου και δεν μπορεί να στο πει ευθέως....... ή θεωρεί ότι το να γυρίσετε σπίτι αποτελεί κριτήριο ότι αισθάνεσαι οκ με το μωρό άρα και ...δέχεσαι επισκέψεις με δική σου ευθύνη...... τώρα το γεγονός ότι της είπες να έρθει και δεν ήρθε στην μαμά σου ....μάλλον ενισχύει το πρώτο....

boubis
06-04-11, 09:41
καλή μου όλα αυτά ή είναι δικαιολογίες γιατί θέλει να πάτε σπίτι σας ...δεν θέλει να είστε με την μάνα σου και δεν μπορεί να στο πει ευθέως....... ή θεωρεί ότι το να γυρίσετε σπίτι αποτελεί κριτήριο ότι αισθάνεσαι οκ με το μωρό άρα και ...δέχεσαι επισκέψεις με δική σου ευθύνη...... τώρα το γεγονός ότι της είπες να έρθει και δεν ήρθε στην μαμά σου ....μάλλον ενισχύει το πρώτο....
Εχεις δίκιο όσον αφορά στις δικαιολογίες...όταν δεν θέλει να κάνει κάτι προβάλλει κάτι δικαιολογίες...άσε...άκυρες τελείως.Απορώ πώς δεν ντρέπεται να τις λέει.Ή υποτιμά τόσο τη νοημοσύνη μου:? Για παράδειγμα:1 εβδομάδα πριν γεννησω δούλευα ακόμη.Ετσι όταν σταμάτησα,επέλεξα να τακτοποιήσω κάποιες υποχρεώσεις και να ασχοληθώ με το μεγάλο μου γιο και να τον πηγαίνω σε σπίτια με παιδάκια για να παίζει.6 μέρες είχαν να τον δουν και μου τηλεφωνεί για να μου πει πόσο τους έλειψε ο μικρός και να με ρωτήσει γιατί δεν τους τον πηγαίνω."Μήπως σου έχουμε κάνει κάτι κορίτσι μου;"
" Όχι βέβαια" απαντώ. "Τόσον καιρό σας τον έφερνα,άντε ελάτε κι εσείς εδώ μια φορά.Το απόγευμα να σας περιμένω για καφεδάκι;"
"Α,εμείς για να έρθουμε δύσκολο...έχω να τηγανίσω,έχει κρύο και θέλω να κάνω μπάνιο...":shock:
Και σκέφτομαι εγώ μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου:Είναι πιο λογικό 9 μηνών έγκυος να βγάλω το παιδί στο κρύο(αυτή το είπε!)και να πάω στο σπίτι τους,ενώ θα μπορούσαν να έρθουν αυτοί να δουν και το γιο τους;

dumbo
06-04-11, 12:09
Πάντως χωρίς να θέλω να σου βάλω ψίλους στα αυτιά...πολλά αλλάζουν μετά το παίδί!!

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, δυστυχώς. :sad:

ψαράκι
06-04-11, 12:57
Θα σας πω κι εγώ τον πόνο μου:

Η δικιά μου "πεθερούλα" είναι

- ΥΠΕΡ του δέοντος "διακριτική". Δηλ. πρέπει να την χιλιοπαρακαλέσεις να έρθει για να βοηθήσει, μια φορά το μήνα, βρε αδερφέ... αν δεν μπορεί η μαμά μου (η οποία έρχεται 4 μέρες τη βδομάδα απ' του :evil:μάνα) ή η κοπέλα!

- Ποτέ δεν έρχεται μόνη της! Πρέπει να έρθει όόόόόλη η οικογένεια! Οπότε εγώ έχω να περιποιθώ πάνω από ένα άτομο. Κι ας λένε "όχι, δεν θέλουμε τίποτα. Μην κουράζεσαι". Ε! Δεν θα τους κόψεις ένα μήλο, δεν θα τους τρατάρεις έναν καφέ, δεν θα τους ταϊσεις (αν μείνουν πέραν της 1 μεσημβρινής? Μην μου βγει ΕΝΤΕΛΩΣ και το όνομα της ακαμάτρας, που έχει τη μάνα της, είχε γυναίκα για τα παιδιά (για 5 μήνες μέχρι να μεγαλώσει λίγο ο μικρός), και γυναίκα για τις δουλειές.

- Αν τους έχεις κάνει τραπέζι, πες 6 φορές, ε, δεν έχει πει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ "ωραίο το φαγητό σου παιδί μου!" ... ας πει ρε γμτ κι "ωραίο το φαγητό σου" (χωρίς το "παιδί μου", δεν έχω εγώ πρόβλημα).

- Έδωσα την πρόσκληση για τα βαφτίσια του μικρούλη μικρούλη, ρε κορίτσια, ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ. Πες ένα "αααααα! Ωραία είναι" ΤΙΠΟΤΑ!

- Ο μικρός "δεν θα έρχεται καθόλου σε εμάς" είπε στον πεθερό, "μίλα του, παρ'τον αγκαλιά για να σε μάθει, αλλιώς αυτός δεν θα μας θέλει καθόλου"....
Σημ. Τον μεγάλο τον πρώτο χρόνο ζωής του τον είχαν δει 3-4 φορές, αλλά έκτοτε τον βλέπουν και τους "θέλει"! Αλλά το πέταξε κι αυτό.

Παρ' όλα αυτά οφείλω να αναγνωρίσω πως αν συντρέξει ανάγκη θα τρέξουν να βοηθήσουν! Όσο για τον πεθερό μου, τον αγαπάω ΠΟΛΥ αλλά ο καημένος έχει χάσει κάθε πρωτοβουλία...
Λέτε να κάνω κι εγώ κάτι τέτοιο στον άντρα μου??? :shock: (Οφείλω να το σκεφτώ σοβαρά...)

Μπορεί όλα αυτά να τα λέω με διάθεση κωμική, αλλά πραγματικά ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ....:-( Και πως μετά εγώ να μην στραβώνω τη μούρη μου (όπως λέει ο άντρας μου) σε σχόλια του στυλ "μα καλά δίνεις καρότο στο παιδί, πρωί πρωί?" και άλλα παρεμβατικά....

dumbo
14-04-11, 01:56
Η δική μου από τότε που γέννησα φέρεται αλλοπρόσαλλα.
Πριν γεννήσω ανακοίνωνε παντού πως όταν γυρίσω σπίτι με το μωρό, θα έρχεται κάθε μέρα να μας βοηθάει.
Είχε ζητήσει και άδεια από τη δουλειά της.
Όσο την είδατε εσείς, την είδα κι εγώ.
Το κορυφαίο? Πήρε τηλέφωνο τις πρώτες 4-5 μέρες να δει τι κάνουμε και μετά εξαφανίστηκε.. μέχρι που σαράντησε το μωρό!!!!!!!!
Για ένα μήνα δεν πήρε ούτε ένα τηλέφωνο να δει τι κάνει το εγγονάκι της, και είναι το πρώτο της εγγόνι.
Και δεν με πειράζει που δεν ήρθε για βοήθεια, δεν ήθελα άλλωστε. Ούτε από εκείνη, ούτε από τη μαμά μου.
Με τον άντρα μου τα καταφέραμε μια χαρά!! ;)
Αλλά δεν μπορώ και τις χαζές δικαιολογίες. Δεν μας έπαιρνε τηλέφωνο για να μην μας ενοχλεί!!!! Και να στείλει μήνυμα στα κινητά μας.. ούτε που το σκέφτηκε!!!!!!!
Και ξαφνικά από τότε που σαραντήσαμε και μηνύματα στέλνει και τηλέφωνο παίρνει και ας είναι μεσημέρι ή νωρίς το πρωϊ κλπ..κλπ..
Άβυσσος η ψυχή της πεθεράς...

Niki81
14-04-11, 08:36

Αχ ετσι ηταν και η δικια μου και υπερηφανευομουν εγω ο βλακας τι καλη πεθερα εχω και τι τυχερη ειμαι.Και περναγα ωωωρες μαζι της και ολα ηταν τελεια.Μαζι της να τρεξω για τις ετοιμασιες του γαμου,μαζι της για ψωνια,να πινουμε καφεδακι,να συζηταμε...ολα σουπερ.Αν καταλαβα καλα μενετε μαζι της?Ετσι κι εμεις....διακριτικοτατη,να μη μας ενοχλησει και μονιμως "οτι θελουν τα παιδια,οπως το θελουν τα παιδια" αυτα ακουγα.
6 μηνες πριν το γαμο μενω ξαφνικα εγκυος και ηταν ο πρωτος ανθρωπος στον οποιο το ειπα...πρωτα ερεξα να το πω σε αυτην και μετα στη μανα μου...σκεψου.Ε εκει ηταν και το τελος.Μια που εμαθε οτι ειμαι εγκυος και μια που επαθε ολικη μεταλλαξη.Ξαφνικα το "οτι θελου τα παιδια" εγινε "τα παιδια δεν ξερουν".Αρχισε να ιδιωτικοποιειται το παιδι μου...οτι ειναι δικο της,οτι θα το παρει αυτη να το μεγαλωσει...οτι ειναι πιο εμπειρη και θα το εχει αυτη στο δωματιο της κλπ.Μετα να δεις που τολμησα να πω οτι θελω μετα το γαμο να μεινυμε στο δικο μου διαμερισμα με τον αντρα μου και το μωρο...α εκει να δεις χαρες και πανυγηρια.Ηελε σωει και ντε να εχει το μωρο σπιτι της.Οταν εφτασα 6 μηνων εγκυος καναμε το γαμο...ε απο κει και μετα επηλθε το τελος...μουτρα ολη μερα στο πατωμα,συμπεριφορα θυματος,στεναχωρια και κακο...και να τη βλεπει ο δικο μου και να γινεται χωμα και να σκοτωνομασε οτι φταιω εγω.

Γι'αυτο σου λεω....προσεχε...μη κρινεις τοσο ευκολα.ΚΑι μια συμβουλη.Τον αντρα σου και σε δικο σας σπιτι...αμεσα.Πεθερες και μαμαδες μεσα στο ζευγαρι δε χωρανε.

Nefelirene
14-04-11, 09:19
Αχ εγώ απο ότι εχω καταλάβει σύμφωνα με τα λεγόμενα της πεθερούλας μου έχω ενα παιδί θαύμα αφου απο μόνο του ντύνεται ,αγοράζει τα ρούχα της και κουρεύει τα μαλλιά της :rolleyes:.Τι εννοώ?
Εχτές επίσκεψη στην πεθερά μου με το που βλέπει τη μικρή αρχίζει
"Πω πω τι ώράια ρούχα τι ωραία τα μαλλάκια σου και ο κολίες σου με ασορτί κοκκάλακι τι όμορφή τι κοκέτα !!Μα που έχεις μοιάσει ρε παιδάκι μου τη μαμά σου δεν μπορούμε να την πούμε και πολύ κοκέτα ":shock::evil::evil::evil:
Και ρωτώ ρε παιδιά το παιδί ποιος το ντυνει ,ποιος το χτενίζει και ποιος ψωνίζει τα κοκκάλάκια της κτλ.ΟΕΟ μήμπως η μαμά:confused::confused::confused:
ΥΓ.Δοξά Τω Θεο υπάρχουν πάρα πολύ ανθρωποι ακόμα και απο το χώρο της δουλειάς μου που θεωρούν οτι ειμαι υπερβολικά κοκέτα και προσεγμένη τώρα αυτή πως δεν το βλέπει αυτό ειναι αλλή ιστορια.:?

Maiden1
14-04-11, 10:24
Αχ ετσι ηταν και η δικια μου και υπερηφανευομουν εγω ο βλακας τι καλη πεθερα εχω και τι τυχερη ειμαι.Και περναγα ωωωρες μαζι της και ολα ηταν τελεια.Μαζι της να τρεξω για τις ετοιμασιες του γαμου,μαζι της για ψωνια,να πινουμε καφεδακι,να συζηταμε...ολα σουπερ.Αν καταλαβα καλα μενετε μαζι της?Ετσι κι εμεις....διακριτικοτατη,να μη μας ενοχλησει και μονιμως "οτι θελουν τα παιδια,οπως το θελουν τα παιδια" αυτα ακουγα.
6 μηνες πριν το γαμο μενω ξαφνικα εγκυος και ηταν ο πρωτος ανθρωπος στον οποιο το ειπα...πρωτα ερεξα να το πω σε αυτην και μετα στη μανα μου...σκεψου.Ε εκει ηταν και το τελος.Μια που εμαθε οτι ειμαι εγκυος και μια που επαθε ολικη μεταλλαξη.Ξαφνικα το "οτι θελου τα παιδια" εγινε "τα παιδια δεν ξερουν".Αρχισε να ιδιωτικοποιειται το παιδι μου...οτι ειναι δικο της,οτι θα το παρει αυτη να το μεγαλωσει...οτι ειναι πιο εμπειρη και θα το εχει αυτη στο δωματιο της κλπ.Μετα να δεις που τολμησα να πω οτι θελω μετα το γαμο να μεινυμε στο δικο μου διαμερισμα με τον αντρα μου και το μωρο...α εκει να δεις χαρες και πανυγηρια.Ηελε σωει και ντε να εχει το μωρο σπιτι της.Οταν εφτασα 6 μηνων εγκυος καναμε το γαμο...ε απο κει και μετα επηλθε το τελος...μουτρα ολη μερα στο πατωμα,συμπεριφορα θυματος,στεναχωρια και κακο...και να τη βλεπει ο δικο μου και να γινεται χωμα και να σκοτωνομασε οτι φταιω εγω.

Γι'αυτο σου λεω....προσεχε...μη κρινεις τοσο ευκολα.ΚΑι μια συμβουλη.Τον αντρα σου και σε δικο σας σπιτι...αμεσα.Πεθερες και μαμαδες μεσα στο ζευγαρι δε χωρανε.

Τα ίδια κι εγώ. Οταν πήγαινα το ΣΚ να κοιμηθώ στο σπίτι του άντρα μου (έμενε απο κάτω τους σε ένα στούντιο με WC μόνο) πήγαινα επάνω να κάνω μπάνιο και μου είχαν μέχρι και μπουρνούζι και "χρυσό μου" και "γλυκιά μου" και άλλα πολλά. Δεν είχε άποψη παρά μόνο αν της την ζήταγες και πάλι στο τέλος έλεγε "εσείς ό,τι αποφασίσετε"Μετακομίσαμε, παντρευτήκαμε, μένω και έγκυος, όλα καλά. Όλα αυτα μέχρι να γεννήσω. Από τότε και εδώ και 2,5 μήνες ακολουθεί την εξής τακτική για να με κάνει τούρμπο. Ενώ είμαι μπροστα κάνει σχόλια για μένα μιλώντας στην μικρή με χαδιάρικη φωνή και καλά για πλάκα. Εγώ απαντάω σοβαρά σ'αυτην και της κοβεται αυτομάτως ο βήχας. Πχ: Το παιδί έχει παλινδρομηση και την κραταω 20' σε στάση ρεψίματος κατόπιν εντολής του παιδιάτρου. Όταν της την δίνω μετά λέει στο παιδι: Αχ βρε μαμα, εμένα μου αρέσουν οι κουβεντούλες δεν μου αρέσει να με πετάνε σε έναν ώμο και να μη μου μιλάνε!!!!" Και τότε απαντάω εγώ "Κα...εμείς κάνουμε οτι μας λεει ο γιατρός και όχι του κεφαλιού μας. ΄Αλλωστε οι κουβεντούλες δεν θα την βοηθήσουν να ρευτεί." Για να μην πω πόσο γελοίες είναι οι κουβεντούλες που της λέει. Το "τι είναι μωλε, μωλε, μωλε" το έχετε ακούσει ποτέ για 3 ώρες συνεχόμενα;
Έχω φορτώσει τόσο πολύ που αποφάσισα αύριο να της τα πω. Αν θέλει να μου πει κάτι να μου το λέει κοιτώντας με στα μάτια και όχι στο παιδί μου.τά μου αλλά που κότσια..Τον σύζυγο απλά θα τον ενημερώσω κατόπιν εορτής....
Καλώς σας βρήκα by the way!

dumbo
14-04-11, 16:43
Το "τι είναι μωλε, μωλε, μωλε" το έχετε ακούσει ποτέ για 3 ώρες συνεχόμενα;

Ευτυχώς όχι για τόσο πολύ!!!!!!!!!!
Και μετά αναρωτιέται γιατί την βαριέται η μικρή στο πρώτο δεκάλεπτο!
Αφού δεν της μιλάει, βαριέται το παιδί.. Τι είναι κανένα χαζό?
Οι υπόλοιποι τις λέμε ολόκληρες ιστορίες, με τις ώρες.. και να τα γέλια και να οι χαρές και να τα "αγκού" και οι φωνούλες.

riniw 1980
14-04-11, 17:56

βρε Νίκη μη με ταράζεις!!!τόση μετάλλαξη;;;απο :grin: σε :twisted: ;λες;οχι δε μένουμε μαζί εγω μένω με τους δικούς μου αλλά κάποιες μέρες της βδομάδας κοιμάμαι στο Νίκο..κι εγω πολλά-πολλά δε θέλω όσο καλός και νά είναι κάποιος ο καθένας θέλει το χώρο του...μόλις βρω δουλειά
(πράγμα απίθανο μιας και δε μ'εχουν καλέσει σε συνέντευξη εδω κι 1 μήνα) του είπα κι εγω να νοικιάσουμε κουτσά-στραβά όπως όλοι θα τα βγάλουμε πέρα γιατί κι εγω μη νομίζεις τα ξέρω όλα αυτά και θέλω ν'αποφύγω παρεξηγήσεις παντώς τύπου..

Lisa8
14-04-11, 20:47
Παραθέτω και εγώ την άποψή μου επί του θέματος....
Το έχω κάνει copy...paste από το άλλο παρόμοιο topic της φίλης μας της Niki81 .
Ελπίζω να μην γίνω βαρετή που επαναλαμβάνομαι, αλλά βλέπω οτι "κολλάει"και εδώ!

Πεθερές! Μεγάλη κουβέντα, μεγάλη ιστορία!

Λοιπόν, εγώ τις κατατάσσω σε δύο κατηγορίες:
α)Η πεθερά που ξέρει να αγαπάει πραγματικά το παιδί της (αναφέρομαι στην μητέρα είτε της νύφης είτε του γαμπρου), και γνωρίζει καλά ποιό είναι το συμφέρον του παιδιού της. Αυτό απαιτεί να έχει και λίγο νιό-νιό, κάποια σωστή ψυχολογία, κάποια υπευθυνότητα, λίγο έως καθόλου εγωισμό, διακριτικότητα, αντικειμενικότητα (σε πιθανές διαφωνίες του ζευγαριού), ενδιαφέροντα (χόμπυ), ωστε να μην πέσει με τα μούτρα επάνω στα εγγόνια της σε σημείο να τα θεωρεί παιδιά της. Επίσις να μην έχει ζήλια (συχνό φαινόμενο αγορομανάδων απέναντι στην νύφη). Επίσις να έχει καλή σχέση με τον σύζυγό της, έτσι ώστε να μην έχει τον γιό της ως υποκατάστατο του συζύγου της. (Οι περισσότερες χήρες και γυναίκες που δεν τα πάνε καλά με τον σύντροφό τους, τον αντικαθιστούν υποσυνείδητα με τον γιό τους).
Να είναι γενικά μία ολοκληρωμένη και σωστή προσωπικότητα δηλαδή!

β)Η πεθερά που της λείπουν τα στοιχεία που προανέφερα οπώτε αναγκαστικά δημιουργεί συνέχεια προβλήματα στο ζευγάρι, κακομαθαίνει τα παιδιά γιατί έχει πέσει με τα μούτρα επάνω τους λόγο έλλειψης ενδιαφερόντων, ζηλεύει (άρα σε καμία περίπτωση δεν αγαπάει), έχει εγωισμό και τον βάζει πάνω από την ευτυχία/ηρεμία/οικογ.γαλήνη του παιδιού της (άρα σε καμία περίπτωση δεν αγαπάει πραγματικά ούτε το ίδιο της το παιδι). Δηλαδή γία να το κάνω ακόμα πιό ξεκάθαρο δημιουργώντας προβλημα στην νύφη (συνήθως), δημιουργεί πρόβλημα στο ίδιο της το παιδί! Το βάζει να έχει προστριβές με τον/την σύντροφό του. Ποιά μάνα δεν την νοιάζει το αν κακοπερνάει το παιδί της μέσα στον γάμο του εξ'αιτίας της? Η εγωίστρια μάνα! Αρα που είναι η αγάπη? Οπου κυριαρχεί ο εγωισμος, η αγάπη πάει περίπατο!

Δυστηχώς στο Ελλάντα, η α' κατηγορία τείνει να εξαφανιστεί.
Οπώτε τι μας μένει? Η β'
Όταν λοιπόν έχουμε να κάνουμε με την β' κατηγορία πεθεράς, και εάν δεν θέλουμε να δούμε ούτε τον γάμο μας αλλά ούτε και τα νεύρα μας να διαλύονται, τοτε ένα μόνο πρεπει να τηρήσουμε: Απόσταση.
Και χιλιομετρική αλλά και κοινωνική. Πρέπει κατ'αρχήν να κόψουμε τον βήχα. Τυπικότητα, ευγένεια (να μην έχει και να λέει), τα απολύτως απαραίτητα δηλ.

Lisa8
14-04-11, 20:56
Η δική μου από τότε που γέννησα φέρεται αλλοπρόσαλλα.
Πριν γεννήσω ανακοίνωνε παντού πως όταν γυρίσω σπίτι με το μωρό, θα έρχεται κάθε μέρα να μας βοηθάει.
Είχε ζητήσει και άδεια από τη δουλειά της.
Όσο την είδατε εσείς, την είδα κι εγώ.
Το κορυφαίο? Πήρε τηλέφωνο τις πρώτες 4-5 μέρες να δει τι κάνουμε και μετά εξαφανίστηκε.. μέχρι που σαράντησε το μωρό!!!!!!!!
Για ένα μήνα δεν πήρε ούτε ένα τηλέφωνο να δει τι κάνει το εγγονάκι της, και είναι το πρώτο της εγγόνι.
Και δεν με πειράζει που δεν ήρθε για βοήθεια, δεν ήθελα άλλωστε. Ούτε από εκείνη, ούτε από τη μαμά μου.
Με τον άντρα μου τα καταφέραμε μια χαρά!! ;)
Αλλά δεν μπορώ και τις χαζές δικαιολογίες. Δεν μας έπαιρνε τηλέφωνο για να μην μας ενοχλεί!!!! Και να στείλει μήνυμα στα κινητά μας.. ούτε που το σκέφτηκε!!!!!!!
Και ξαφνικά από τότε που σαραντήσαμε και μηνύματα στέλνει και τηλέφωνο παίρνει και ας είναι μεσημέρι ή νωρίς το πρωϊ κλπ..κλπ..
Άβυσσος η ψυχή της πεθεράς...

Μήπως λέω μήπως το παιδί δεν μοιάζει του γιού της ή δεν έχει τα "χρώματα" της οικογένειας? Γιατί το έχω δει και αυτό το καταπληκτικό σενάριο! Πως θα κάνει τώρα επίδειξη στο σόι το εγγόνι?
Ε, μετά από 40 ημέρες το πήρε αποφαση πλέον...
Λέω μήπως?:rolleyes:

Απόλλωνας-Δανάη
14-04-11, 20:56
Κοριτσια το μονο που εχω να πω ειναι ειτε καλοι ειτε κακοι μακρια και αγαπημενοι ειναι το καλυτερο.Ποιος ο λογος να δημιουργουνται εντασεις απο το τιποτα γιατι οπως και να το κανουμε δεν μπορουν να μας δουν σαν κορες τους.Εμεις τους πηραμε το γιο,διαφορετικες νοοτροπιες και μυαλα ακρη δε βρισκουν.Δεν ειμαι απο τις τυχερες ως προς τα πεθερικα αλλα και ποσο δηλαδη να κανεις το βλακα οταν σου δημιουργουν προβληματα.Στο ζευγαρι δεν πρεπει να μπαινουν τριτοι ουτε γονεις ουτε πεθερικα.

mylife10
14-04-11, 21:14
Riniw1980 δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά οσο καλή και να είναι μία πεθερά, στις περισσότερες των περιπτώσεων,όταν έρχεται ένα παιδί, πολλά πράγματα αλλάζουν! Ξαφνικα από καλή νύφη μετατρέπεσαι σε μία αναπαραγωγική μηχανή που "απλά" γέννησε το παιδί του γιου της και κατ' επέκταση είναι και το παιδί αυτό γιος της! Δηλαδή ο γιος σου και ο άντρας σου αδέρφια:lol:!!
Δε γενικεύω, έτσι "τυχαία" το λέω;)!! Μακάρι η δική σου περίπτωση να είναι διαφορετική και να παραμείνει έτσι! Εγώ μιλάω βέβαια για καλές πεθερές που μεταλάσσονται! Οι κακές ή μένουν σταθερές στην κακία ή γίνονται χειρότερες!! Απλά εσύ καλού κακού κράτα κάτι για τον εαυτό σου και μη δίνεις πολύ αέρα γιατί ο αέρας παίρνεται πανεύκολα σε τέτοιες περιπτώσεις!!

basic
14-04-11, 21:57
εγω αν ηξερα τι πεθερα με περιμενει δεν θα παντρευομουν. κ φυσικα δεν θα εμενα απο κατω της. τον ανδρα μου ομως δεν τον αλλαζω... θα συζουσα μαζι του μακρια απο αυτην ! απα πα εχει ενα στομα...τεραστιο :-o
κ φαινεται γλυκουλα σε αυτους που δεν την ξερουν. παλι μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι.!

summer99
14-04-11, 22:16
Και εγώ κορίτσια αλλιώς τη γνώρισα και αλλιώς μου βγήκε!!!!!

manoulina
14-04-11, 22:26
Εμένα πάλι δεν ήταν ποτέ άγγελος, αλλά απο τότε που είπαμε οτι παντρευόμαστε....εκεί έδωσε ρέστα και με συνεργάτες μάλιστα τον πεθερό και την κουνιάδα!

dumbo
14-04-11, 23:16
Μήπως λέω μήπως το παιδί δεν μοιάζει του γιού της ή δεν έχει τα "χρώματα" της οικογένειας? Γιατί το έχω δει και αυτό το καταπληκτικό σενάριο! Πως θα κάνει τώρα επίδειξη στο σόι το εγγόνι?
Ε, μετά από 40 ημέρες το πήρε αποφαση πλέον...
Λέω μήπως?:rolleyes:

Ευτυχώς τέτοιο κακό δεν με βρήκε.. :lol::lol::lol:
Η μικρή είναι ίδια ο μπαμπάς της!!!!!!!

fedra
14-04-11, 23:57
Μόλις έμαθε ότι είμαι έγκυος τρελάθηκε από την χαρά της. Κάθε μέρα με έπαιρνε να δω τι κάνω, και ανυπομονούσε πότε επιτέλους θα αγκαλιάσει το νέο της εγγόνι, όταν πηγαίναμε σπίτι μου μαγείρευε ότι της ζητούσα.Τρεις μέρες πριν γεννήσω...την χάσαμε έτσι ξαφνικά!Δεν πρόλαβε να δει τον πολυ αγαπημένο της εγγονό.Ευχόμουν...μακάρι να ήταν η πιο κακή πεθερά και ας ζούσε έστω και μία μέρα περισσότερο για να δει το εγγονάκι που τόσο λαχταρούσε!

basic
15-04-11, 11:45
καλημερουδια σε ολες τις πεθεροπληκτες! παλι με φορτωσε παλι!!!! ηρθε τωρα η αδερφη της πεθερας μου (ειναι κ αυτη μανουλα ενος παιδιου 1 ετους) κ μου αρχισε τις παρατηρησεις για τον γιοκα μου: "να μην τον αφηνεις τοσες ωρες στο ριλαξ" "δεν θα του δινεις χαμομηλι" "μην τον αφηνεις να βλεπει τηλεοραση" κτλ κτλ αντε παρατα με μωρη κ εσυ ιδια με την αδερφη σου εισαι. εγω σου ειπα τιποτα που το παιδι σου μονο στην αγκαλια σου καθεται ακομα κ για κατουρημα μαζι σου τον παιρνεις ελεος! αλλα εχω μια απορια. η πεθερα μου καθεται κ της λεει χαρτι κ καλαμαρι τι κανω εγω με το παιδι μου? κατι που να τις αφορα δεν εχουν να συζητησουν?? τα εχω παρει τοσο πολυ! μεσα σε ολα χωνονται.

alex1979
15-04-11, 13:35
Δυστυχώς και τα δικά μου πεθερικά χώνονται μέσα σε όλα... Παρόλο που μας χωρίζουν 700 χλμ (δόξα το Θεό!) θέλουν να χώνουν τη μύτη τους παντού... Τελευταίο παράδειγμα το εξής: επειδή περιμένουμε δεύτερο μωράκι αποφασίσαμε να αλλάξουμε αυτοκίνητο, γιατί αυτό που έχουμε δεν είναι οικογενειακό. Τι θέλαμε και τους το λέγαμε; Παίρνει ο πεθερός τον άντρα μου τηλ. και προσπαθεί να του αλλάξει γνώμη! :evil: Και τι το θέλετε το οικογενειακό αυτοκίνητο, και είναι πανάκριβα, και μήπως να περιμένατε λίγο καιρό; Λες και ζητήσαμε λεφτά από κανέναν! Ήμαρτον! Και τι να περιμένουμε δηλαδή, να τελειώσουν τα παιδία το πανεπιστήμιο; Γιατί πρέπει να ανακατεύονται σε πράγματα που δεν τους αφορούν;;;; Ποτέ μου δε θα το καταλάβω...

riniw 1980
15-04-11, 13:46
τί να σας πω βρε κορίτσια;;;ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!αν κι εχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου την εξής απορία:τί γίνεται αν η πεθερά μείνει ίδια κι αλλάξω εγω στάση μετά την έλευση ενός παιδιού;

basic
15-04-11, 13:47
απλα δεν μπορουν να καταλαβουν οτι τα παιδια τους μεγαλωσαν κ μπορουν να αποφασιζουν με την γυναικα τους κ οχι αλλο μαζι τους. αλλα με 700χλμ αποσταση σου λεω οτι εισαι παρα πολυ τυχερη οσο κ να νιωθεις οτι επεμβαινουν. σκεψου να σας χωριζει μονο μια πορτα οπως εμενα να την ανοιγει κ να αρχιζει το πριξιμο μπρ μπρ μπρ το στοματακι τους να παιρνει φωτια.

Niki81
15-04-11, 14:44
τί να σας πω βρε κορίτσια;;;ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!αν κι εχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου την εξής απορία:τί γίνεται αν η πεθερά μείνει ίδια κι αλλάξω εγω στάση μετά την έλευση ενός παιδιού;

Μετα την ελευση του παιδιου φυσικα και αλλαζειςσταση εσυ πρωτη...δεν ειναι λιγο πραγμα η μητροτητα...αναθεωρεις τα παντα.Κα ναι...αρχιζουν να σε ενοχλουν πραγματα και να ψιριζεις καταστασεις που πριν δε σε ενοχλουσαν.Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα φτασεις να σκοτωνεσαι με την πεθερα σου χωρις λογο κι αιτια.
Ξερεις πιο ειναι το θεμα για μενα...η απορια μου?Αφου και οι ιδιες οι πεθερες καποτε ηταν νυφες,πρωτομανουλες και ξερουν ποσο ενοχλητικο ειναι να εχειςμια πεθερα να ιδιωτικοποιειται το παιδι σου,να θελει να σου κανει κουμαντο κλπ γιατι φερονται ετσι?
Εγω εφτσα σε σημειο να διεκδικω τα αυτονοητα....γιατι θεωρω οτι ειναι αυτονοητο πως μετα το γαμο ο αντρας μου θα μενει μαζι μου και οχι μαζι της.Αυτη οταν της το ελεγα μου ειπε..."θα πω στο γιο μου να κανει μια υποχωρηση και να ερθει να μεινει μαζι σου"...και φρικαρα.Λεω ποια υποχωρηση...χρειαζεται υποχωρηση δλδ για να μενει ο αντρας μου μαζι μου?Δεν ειναι αυτονοητο οτι ετσι θα γινει?
Η οταν μου ελεγεπως ειναι καλυτερα να εχει αυτη το μωρο στο δωματιο της.Θα της αρεσε αυτηνης οταν γεννησε να της ελεγε τετοιες κουβεντες η πεθερα της,θα τα δεχοταν?Και μετα λεει και καλα οτι δεν καταλαβαινει τι προβλημα εχω.

Εγω ειχα σκοπο να την εχω διπλα μου,να με βοηθαει,να χαιρεται και το παιδι...αλλα οταν η αλλη παει να σου ακυρωσει το ρολο σου ως μανα τρελλαινεσαι πιστεψε με.Και δυστυχωςαν διαβασεις θα δειςοτι στις περισσοτεες περιπτωσεις απο εκει ακριβως ξεκινανε τα προβληματα.

mylife10
15-04-11, 14:53
Το πιο πιθανό είναι να αλλάξεις στάση μετά που θα έρθει ένα παιδί, διότι όλες οι μαμάδες θέλουμε το καλό του παιδιού μας και δεν ανεχόμαστε κάτι ενάντια σε αυτό! Αν βάλεις και τις αυξημένες ορμόνες , το παραμικρό μας φαίνεται μεγάλο! Απο προσωπικά εμπειρία σου λέω ότι όσο καλή και να έιναι , λιγουλάκι θα σου τα σπάει τα νεύρα όταν θα θες την ησυχία σου! Είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες! Εγω προσωπικά ηρέμησα λίγο όταν σαράντησα! Οχι ότι είμαι εντελώς ήρεμη τώρα βέβαια! Αλλά προσπάθησε να βάλεις από τώρα κάποια όρια, γιατί μετά δεν θα προλαβαινεις να μαζεύεις τα ασυμμάζευτα!!

mylife10
15-04-11, 14:55
Αυτη οταν της το ελεγα μου ειπε..."θα πω στο γιο μου να κανει μια υποχωρηση και να ερθει να μεινει μαζι σου"...και φρικαρα.Λεω ποια υποχωρηση...χρειαζεται υποχωρηση δλδ για να μενει ο αντρας μου μαζι μου?Δεν ειναι αυτονοητο οτι ετσι θα γινει?
Η οταν μου ελεγεπως ειναι καλυτερα να εχει αυτη το μωρο στο δωματιο της.

:shock::shock::shock::shock:

Lisa8
15-04-11, 15:04
Μετα την ελευση του παιδιου φυσικα και αλλαζειςσταση εσυ πρωτη...δεν ειναι λιγο πραγμα η μητροτητα...αναθεωρεις τα παντα.Κα ναι...αρχιζουν να σε ενοχλουν πραγματα και να ψιριζεις καταστασεις που πριν δε σε ενοχλουσαν.Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα φτασεις να σκοτωνεσαι με την πεθερα σου χωρις λογο κι αιτια.
Ξερεις πιο ειναι το θεμα για μενα...η απορια μου?Αφου και οι ιδιες οι πεθερες καποτε ηταν νυφες,πρωτομανουλες και ξερουν ποσο ενοχλητικο ειναι να εχειςμια πεθερα να ιδιωτικοποιειται το παιδι σου,να θελει να σου κανει κουμαντο κλπ γιατι φερονται ετσι?
Εγω εφτσα σε σημειο να διεκδικω τα αυτονοητα....γιατι θεωρω οτι ειναι αυτονοητο πως μετα το γαμο ο αντρας μου θα μενει μαζι μου και οχι μαζι της.Αυτη οταν της το ελεγα μου ειπε..."θα πω στο γιο μου να κανει μια υποχωρηση και να ερθει να μεινει μαζι σου"...και φρικαρα.Λεω ποια υποχωρηση...χρειαζεται υποχωρηση δλδ για να μενει ο αντρας μου μαζι μου?Δεν ειναι αυτονοητο οτι ετσι θα γινει?
Η οταν μου ελεγεπως ειναι καλυτερα να εχει αυτη το μωρο στο δωματιο της.Θα της αρεσε αυτηνης οταν γεννησε να της ελεγε τετοιες κουβεντες η πεθερα της,θα τα δεχοταν?Και μετα λεει και καλα οτι δεν καταλαβαινει τι προβλημα εχω.

Εγω ειχα σκοπο να την εχω διπλα μου,να με βοηθαει,να χαιρεται και το παιδι...αλλα οταν η αλλη παει να σου ακυρωσει το ρολο σου ως μανα τρελλαινεσαι πιστεψε με.Και δυστυχωςαν διαβασεις θα δειςοτι στις περισσοτεες περιπτωσεις απο εκει ακριβως ξεκινανε τα προβληματα.

Νίκη μου, εδώ κάπου θα διαφωνησω...
Τα παλιά τα χρόνια, η κατάσταση δεν ήταν παρόμοια...
Οι νύφες δεν είχαν τοσα...δικαιώματα! Ιδιέταιρα στην επαρχία. Ούτε που πέρναγε από το μυαλό τους να απαιτήσουν και να ξεψειρίσουν πράγματα...
Δεχόντουσαν την πεθερά πολύ πιό εύκολα ακόμα και μέσα στο σπίτι τους!
Επαιρναν την βοήθεια που τους έδινε, χωρίς πολλά μα και μου.
Τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά και σίγουρα καθόλου δίκαια (με τα σημερινά δεδομένα) για τις μανούλες.
Η θέση τους μέσα στο σπίτι ήταν συγκεκριμένη, και είχαν περισσότερες υποχρεώσεις παρά δικαιώματα. Δεν υπήρχε περίπτωση να συζητήσουν το όνομα που θα έδιναν στο παιδί τους! Θεωρούνταν δεδομένο οτι θα ήταν του παππού ή της γιαγιάς. Εδιναν προίκα γιά να παντρευτούν κάποιον από συνοικέσιο κλπ
Ετσι λοιπόν έμαθαν, έτσι κάνουν!
Στο χέρι μας όμως είναι να μην τις αφήσουμε:wink:

LA LATINA
15-04-11, 15:10
νομιζω οτι η Νικη εννοει οτι αφου περασαν τα χιλια μυρια απο τις δικες τους πεθερες θα μπορουσαν να ειναι πιο καλοπροαιρετες με τις νυφες τους και οχι να κανουν τα ιδια

Niki81
15-04-11, 15:15
Νίκη μου, εδώ κάπου θα διαφωνησω...
Τα παλιά τα χρόνια, η κατάσταση δεν ήταν παρόμοια...
Οι νύφες δεν είχαν τοσα...δικαιώματα! Ιδιέταιρα στην επαρχία. Ούτε που πέρναγε από το μυαλό τους να απαιτήσουν και να ξεψειρίσουν πράγματα...
Δεχόντουσαν την πεθερά πολύ πιό εύκολα ακόμα και μέσα στο σπίτι τους!
Επαιρναν την βοήθεια που τους έδινε, χωρίς πολλά μα και μου.
Τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά και σίγουρα καθόλου δίκαια (με τα σημερινά δεδομένα) για τις μανούλες.
Η θέση τους μέσα στο σπίτι ήταν συγκεκριμένη, και είχαν περισσότερες υποχρεώσεις παρά δικαιώματα. Δεν υπήρχε περίπτωση να συζητήσουν το όνομα που θα έδιναν στο παιδί τους! Θεωρούνταν δεδομένο οτι θα ήταν του παππού ή της γιαγιάς. Εδιναν προίκα γιά να παντρευτούν κάποιον από συνοικέσιο κλπ
Ετσι λοιπόν έμαθαν, έτσι κάνουν!
Στο χέρι μας όμως είναι να μην τις αφήσουμε:wink:

Μπορει να ειχαν περισσοτερες υποχρεωσεις οπως λες και να δεχονταν καποια πραγματα...συναισθηματα ομως ειχαν.Μπορει να δεχονταν την πεθερα μεσα στο σπιτι...αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν ενοχλουνταν,οτι δεν εκνευριζονταν...απλα δε μιλαγαν.Καταλαβες τι εννοω?

Niki81
15-04-11, 15:17
νομιζω οτι η Νικη εννοει οτι αφου περασαν τα χιλια μυρια απο τις δικες τους πεθερες θα μπορουσαν να ειναι πιο καλοπροαιρετες με τις νυφες τους και οχι να κανουν τα ιδια

Αυτο ακριβως...στην τελικη προς οφελος τους θα ηταν...αλλα που?Αυτος ο ατιμος ο εγωισμος τα διαλυει ολα...

Lisa8
15-04-11, 15:31
Αυτο ακριβως...στην τελικη προς οφελος τους θα ηταν...αλλα που?Αυτος ο ατιμος ο εγωισμος τα διαλυει ολα...

Προς όφελός τους? Δεν λες τίποτα!!!
Διάβασε το post μου Νο773 στο ίδιο topic και θα δεις οτι συμφωνούμε απόλυτα!
Το θέμα "πεθερά" το έχω φιλοσοφίσει στην ζωή μου!
Οπου υπαρχει εγωισμός, δεν υπαρχει πραγματική αγάπη!!! (Και ναι! εννοώ οτι δεν αγαπάνε ούτε το ίδιο τους το παιδι!) Και σε αυτό το post μου εξηγώ και τους λόγους που το πιστεύω αυτό!

Σε καμία περίπτωση δεν τις δικαιολογώ! Απλώς είπα οτι ετσι έμαθαν, έτσι κάνουν!

riniw 1980
15-04-11, 15:51
όπως και να έχει λοιπόν το θέμα όσο μεγαλώνουμε κι αλλάζουν οι συνθήκες της ζωής μας αλλάζουμε κι εμείς....επειδή έχω "ξαναπεράσει" απο πεθερά βλέπω κάποιες πολυ μεγάλες διαφορές...κι ελπίζω φυσικά να μη γίνω αυτά που κοροιδεύω δηλ. καμιά κακιά πεθερά στο τέλος-τέλος!!!!δυστυχώς ή ευτυχώς θα μένουμε όλοι μαζί σε κοινό οίκημα σε 3όροφο εμείς οι γονείς κι ο αδερφός οπότε υποθέτω και λογικά δε θα λείπουν οι μικροπαρεξηγήσεις κι οι μικροενοχλήσεις (που ελπίζω αληθινά να είναι όχι στον υπερθετικό ούτε καν στον συγκριτικό βαθμό) αλλά με καλή θέληση και καλή καρδιά θα ξεπεραστούν όλα...παιδί προς το παρόν δεν έχει προκύψει δυστυχώς η γυναίκα του αδερφού του είχε μια ατυχία λίγο πριν τα Χριστούγεννα και χάσαμε την μπάμπα (που αν ζούσε θα ήταν 2 1/2 μηνών τώρα) αλλά η πεθερά μου έπαθε κατάθλιψη μη σας πω παρά οτιδήποτε άλλο και εννοείται ούτε λόγος να κατηγορήσει το κορίτσι οτι έφταιγε...εσείς δεν είχατε καθόλου σημάδια περίεργης συμπεριφοράς απο πριν;δηλαδή μια ωραία πρωία η πεθερά σηκώθηκε στραβωμένη;

Niki81
15-04-11, 16:13
Σημαδια μπορει να υπηρχαν τα οποια ισως εγω να μην τα ειδα,τι να πω.Το βασικο που με ειχε ψιλιασει ηταν η ανυπαρκτη σχεδον σχεση της με τις αλλες νυφες της...γιατι δεν ειμαι η μονη.Ποτε δεν ερχονταν να τη δουν παρα μονο σε καμια γιορτη...ε αυτο δε μου αρεσε.

basic
15-04-11, 16:16
εμενα η δικη μου εμοιαζε καλη... απο το λιγο που την εβλεπα πριν αρραβωνιαστω. κ μαλιστα ελεγε "εγω τραβηξα παρα πολλα απο την πεθερα μου γι 'αυτο κ θελω να εχω καλες σχεσεις με την νυφη μου". τωρα που χωνεται μεσα σε ολα κ εγω δειχνω στραβωμενη κ κρυα μαζι της λεει "εσεις καντε οτι θελετε, ζευγαρι ειστε κ αποφασιζεται απλα αν δεν κανετε αυτο που σας λεμε εμεις θα στραβωσει ο πεθερος σου για 2-3 βδομαδες.. μετα θα του περασει ομως". αι χεσου μωρη (σορρυ απλα συγχυζομαι).

riniw 1980
15-04-11, 16:38
Σημαδια μπορει να υπηρχαν τα οποια ισως εγω να μην τα ειδα,τι να πω.Το βασικο που με ειχε ψιλιασει ηταν η ανυπαρκτη σχεδον σχεση της με τις αλλες νυφες της...γιατι δεν ειμαι η μονη.Ποτε δεν ερχονταν να τη δουν παρα μονο σε καμια γιορτη...ε αυτο δε μου αρεσε.

εμ δε ρώτησες κι εσυ τις παλιές να μαθαίνεις!!!η πρωην πεθερά μου πάντα είχε μια κουβέντα για όλους..τους γειτόνους,τους συγγενείς,τους φίλους...κι ένα ύφος ψιλοθύματος ένα πράμα...το ΄φαγα λίγο στην αρχή και κάποια στιγμή λοιπόν σε μια κουβέντα για κάποια γειτόνισσα σχολίαζε οτι έναν άνθρωπο σωστό δεν έβαζε σπίτ της όλο που...δες και που...νες κι ατάραχη η δικιά σου της λέω κι εσεις καλέ τί δουλειά είχατε κεί αφου τη βλέπατε;...τουμπεκί ψιλοκομμένο η δικιά σου...η νυν πεθερά μου καμία σχέση..δεν την έχω ακούσει ρε παιδιά για άνθρωπο να λέει το παραμικρό...αυτό που σου είπα πριν κάποια πράγματα τα ψιλοβλέπεις εκτός κι αν το κάνω εγω ασυναίσθητα επειδή έχω κι ένα μέτρο σύγκρισης

Niki81
15-04-11, 17:24
Το καλυτερο ξερεις ποιο ειναι?Να εισαι μπαινακης και βγαινακης...να λες ναι,ναι σε οτι κουλο ακους και να μην ασχολησε...αυτο ειναι και το λαθος μου.Δεν μπορω να το κανω αυτο.Εδινα βαση σε καθε κουβεντα και γινομουν τουρμπο...ηταν και οι ορμονες της εγκυμοσυνης και οι ετοιμασιες του γαμου,το αγχος ηταν πολλα.Τωρα πλεον με ενοχλουν τα παντα...εχω πικραθει τοσο κυριως γιατι με ολα αυτα ενιωσα οτι δε σεβαστηκε την εγκυμοσυνη μου, που δεν προκειται να ισιωσει το θεμα δυστυχως.
Το χειροτερο που μου εκανε ειναι...οτι με γεμισε με ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα.Μεχρι και σε ψυχαναλυτη εχω σκεφτει να παω...μπα και με βοηθησει να κουλαρω.

Εσυ που εισαι στην αρχη,μαθε το αυτο το μπαινακης-βγαινακης,θα σε σωσει.Στραβα σιγουρα θα γινουν δεδομενου οτι ολοι εχουμε ελαττωματα...κανε τα στραβα ματια.Αλλα στο ξαναειπα...απο μακρυα κι αγαπημενοι.

Lisa8
15-04-11, 18:42
κι ένα ύφος ψιλοθύματος ένα πράμα...

Υφος ψιλοθύματος, εεεε????
Τί μου λες τώρα!!!!
Μάλλον σε καρμπον με την δικιά μου βγήκε!!!:evil:

basic
15-04-11, 18:57
Το καλυτερο ξερεις ποιο ειναι?Να εισαι μπαινακης και βγαινακης...να λες ναι,ναι σε οτι κουλο ακους και να μην ασχολησε...αυτο ειναι και το λαθος μου.Δεν μπορω να το κανω αυτο.Εδινα βαση σε καθε κουβεντα και γινομουν τουρμπο...ηταν και οι ορμονες της εγκυμοσυνης και οι ετοιμασιες του γαμου,το αγχος ηταν πολλα.Τωρα πλεον με ενοχλουν τα παντα...εχω πικραθει τοσο κυριως γιατι με ολα αυτα ενιωσα οτι δε σεβαστηκε την εγκυμοσυνη μου, που δεν προκειται να ισιωσει το θεμα δυστυχως.
Το χειροτερο που μου εκανε ειναι...οτι με γεμισε με ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα.Μεχρι και σε ψυχαναλυτη εχω σκεφτει να παω...μπα και με βοηθησει να κουλαρω.

Εσυ που εισαι στην αρχη,μαθε το αυτο το μπαινακης-βγαινακης,θα σε σωσει.Στραβα σιγουρα θα γινουν δεδομενου οτι ολοι εχουμε ελαττωματα...κανε τα στραβα ματια.Αλλα στο ξαναειπα...απο μακρυα κι αγαπημενοι.

εγω εχω σκεφτει να χωρισω για να μην φτασω σε σημειο να παω σε ψυχαναλητη. τον αγαπαω τον ανδρα μου παρα πολυ αλλα δεν μπορω να την εχω απο πανω μου μια ζωη κ να χωνεται παντου. να φυγουμε απο εδω δεν παιζει μιας κ χρηματα γιοκ. κλαιω συνεχεια γιατι μερα με την μερα γινομαι δυστυχισμενη. πλεον κ μονο που την βλεπω :x ετσι γινομαι.

Lisa8
15-04-11, 19:02
εγω εχω σκεφτει να χωρισω για να μην φτασω σε σημειο να παω σε ψυχαναλητη. τον αγαπαω τον ανδρα μου παρα πολυ αλλα δεν μπορω να την εχω απο πανω μου μια ζωη κ να χωνεται παντου. να φυγουμε απο εδω δεν παιζει μιας κ χρηματα γιοκ. κλαιω συνεχεια γιατι μερα με την μερα γινομαι δυστυχισμενη. πλεον κ μονο που την βλεπω :x ετσι γινομαι.

Τότε να εξηγησεις στον άντρα σου πως αισθάνεσαι, και να προσπαθήσεις να τον πείσεις να φύγετε απο εκεί...
Το σπίτι που μένετε είναι δικό σας? Εαν ναι μπορείτε είτε να το πουλήσετε είτε να το νοικιάσετε και με τα χρήματα αυτά να αγοράσετε/νοικιάσετε αλλου!
Προσπάθησε να σώσεις τον γάμο σου. Αυτό θα γίνει μόνο εάν φύγεις από 'κει.

basic
15-04-11, 19:09
του το εχω πει. θελει να φυγουμε, δεν του αρεσει να με βλεπει ετσι αλλα δεν μας φτανουν τα χρηματα ουτε για να νοικιασουμε. το σπιτι ειναι των γονιων του. ειναι διωροφο με εσωτερικη σκαλα κ πορτα. μου την δινουν ολα πια. ολα!!! ακομα κ οτι οταν κλαιει το μωρο κατεβαινει η πεθερα μου να δει τι εγινε!!!! ελεος! αφου παρακαλαω να μην κλαψει το μωρο για να μην δω τα μουτρα της! την αλλη φορα εσκασε μυτη στο υπνοδωματιο του μωρου στις 4.30 το ξημερωμα γιατι εκλαψε!!! μωρο ειναι μωρη κ μαλιστα 3μηνων τι θελεις???

Lisa8
15-04-11, 19:17
του το εχω πει. θελει να φυγουμε, δεν του αρεσει να με βλεπει ετσι αλλα δεν μας φτανουν τα χρηματα ουτε για να νοικιασουμε. το σπιτι ειναι των γονιων του. ειναι διωροφο με εσωτερικη σκαλα κ πορτα. μου την δινουν ολα πια. ολα!!! ακομα κ οτι οταν κλαιει το μωρο κατεβαινει η πεθερα μου να δει τι εγινε!!!! ελεος! αφου παρακαλαω να μην κλαψει το μωρο για να μην δω τα μουτρα της! την αλλη φορα εσκασε μυτη στο υπνοδωματιο του μωρου στις 4.30 το ξημερωμα γιατι εκλαψε!!! μωρο ειναι μωρη κ μαλιστα 3μηνων τι θελεις???

Δηλαδή μένεις μαζί της? Το σπιτι αυτό δεν μπορεί να χωριστει με κάποιο τρόπο ωστε να νοικιασετε το δικό σας κομματι?

basic
15-04-11, 19:22
πλακα κανεις??κ να θελαμε υπηρχε περιπτωση να το επιτρεψει?? ποτε! να νοικιασουμε το σπιτι της για να παμε να μεινουμε μονοι σε νοικι? οχι ποτε δεν θα το δεχοταν. ειναι το σπιτι της κ δεν γινεται κατι τετοιο. ειναι 1 σπιτι. με εσωτερικη πορτα που ενωνει τα δυο διαμερισματα. την ανοιγει κ μπουκαρει! ασε δεν υπαρχει σωτηρια. το εχω παρει αποφαση. απλα καθομαι μεχρι να εξαντληθει η υπομονη μου.

Lisa8
15-04-11, 19:39
πλακα κανεις??κ να θελαμε υπηρχε περιπτωση να το επιτρεψει?? ποτε! να νοικιασουμε το σπιτι της για να παμε να μεινουμε μονοι σε νοικι? οχι ποτε δεν θα το δεχοταν. ειναι το σπιτι της κ δεν γινεται κατι τετοιο. ειναι 1 σπιτι. με εσωτερικη πορτα που ενωνει τα δυο διαμερισματα. την ανοιγει κ μπουκαρει! ασε δεν υπαρχει σωτηρια. το εχω παρει αποφαση. απλα καθομαι μεχρι να εξαντληθει η υπομονη μου.

Πω πω! Τώρα κατάλαβα! Εχεις μπλέξει κανονικά!
Τι να σου πω! Υπομονή μέχρι να τα καταφέρετε με τα οικονομικά σας να πάτε αλλόυ να νοικιάσετε έστω ένα μικρό σπίτι, να βρείτε την ησυχία σας!
Γι'αυτό ήταν καλή αυτή στην αρχή... Μέχρι να σε βάλει μέσα... Τώρα ξέρει ότι εχει το πάνω χέρι και ξεσαλώνει...

Brigitte
15-04-11, 20:36
Θα σου δωσω μια συμβουλη εαν βεβαια εχεις την υποστηριξη του ανδρα σου.Περναω τα ιδια και χειροτερα εχω και πεθερα στο σπιτι και την μανα της μια γρια 87 χρονω που μου εχουνε βγαλει το λαδι.Περασα ενα χρονο εγγυμοσυνης με κλαματα πολυ δυσκολο και στο τελος εχασα και το μωρο μου.Κανοντας υπομονη δεν θα αλλαξει τιποτα.Οσο την αφηνειςτοσο πιο πολυ θαρρος θα παιρνει.Δωσε θαρρος στο χωριατη να σε ανεβει στο κρεβατι.Περνα στην αντεπιθεση απαγορευοντας πραγματα.Αυτο δεν θα το κανεις......Αν θελω βοηθεια θα σου ζηταω εγω....Και η φωνη σου με ενταση...Ετσι καταλαβαν με εμενα οτι πρεπει να πανε με τα νερα μου και οχι εγω.Συνεχιζουν παλι αλλα εγω πιο σκληρη.Ακομη και μπροστα τους επιτηδες μιλαω στη μανα μου στο τηλ και στη γιαγια μου και τις λεω μου εκαναν αυτο κτλ ντρεπονται αυτες και το σκεφτονται διπλα πριν κανουν κατι...Ειναι δυσκολο ξερω αλλα θα βοηθησει πιστεψε με.Επισης να τις βαλει και ο αντρας σου κανονες

erma79
15-04-11, 20:44
δηλαδή μια ωραία πρωία η πεθερά σηκώθηκε στραβωμένη;
Ήταν στραβωμένες απο πρίν αλλά δεν στο έδειχναν.
Μετα το παιδί όλα αλλάζουν!!Εμένα μου είπε κάποια στιγμη εσύ μπορείς να μην θες να μας φέρνεις το παιδί να το βλέπουμε αλλα είμαστε και εμεις παππουδες και εχουμε δικαιώματα είτε το θές είτε οχι.Η πλάκα είναι οτι ποτέ δεν τους είπα να μην το βλέπουν.
Εχω ακούσει και αλλα του στύλ μπράβο σου που τύληξες τον γιό μου που και να το δείς και ετσί και περιουσία έχω και σπουδαγμένη είμαι, δεν είμαι καμια του δρόμου.
Τώρα μετα απο τόσα ωραία έίμαστε στα τυπικά και όλα καλά.Και δεν τσακώνομαι για τον αντρά μου.
Το παιδι το βλέπουν κάθε εβδομάδα.Δεν του το στερώ ποτέ αντίθετα τους το δίνω.Και έτσι δεν έχουν να πουν τίποτα.

Lisa8
15-04-11, 21:05
...Κανοντας υπομονη δεν θα αλλαξει τιποτα.Οσο την αφηνειςτοσο πιο πολυ θαρρος θα παιρνει.Δωσε θαρρος στο χωριατη να σε ανεβει στο κρεβατι.Περνα στην αντεπιθεση απαγορευοντας πραγματα.Αυτο δεν θα το κανεις......Αν θελω βοηθεια θα σου ζηταω εγω....Και η φωνη σου με ενταση...Επισης να τις βαλει και ο αντρας σου κανονες...

Συμφωνώ! Οσο υποχωρείς εσύ, τόσο κερδίζει έδαφος αυτή!

basic
15-04-11, 21:41
η αληθεια ειναι οτι ο ανδρας μου ειναι με το μερος μου. της λεει πολλες φορες διαφορα πραγματα αλλα δεν της επιβαλλεται. φοβαται μην της στεναχωρησει. αλλα αυτη δεν χαμπαριαζει κ πολυ. του μυξοκλαιει κ καμια φορα κ καταλαβαινετε.... λυγιζει αυτος... τα παιρνω εγω... μου λεει συνεχεια να κανω υπομονη κ θα φυγουμε αλλα δυσκολο... αν δεν υπαρχει εισοδημα καλο που να ελπιζω για να κανω υπομονη? μια ζωη στην μαπα θα την τρωω. καλα που εχω τον πιτσιρικο μου κ ξεχνω ολα μου τα προβληματα!

erma79
15-04-11, 22:33
η αληθεια ειναι οτι ο ανδρας μου ειναι με το μερος μου. της λεει πολλες φορες διαφορα πραγματα αλλα δεν της επιβαλλεται. φοβαται μην της στεναχωρησει. αλλα αυτη δεν χαμπαριαζει κ πολυ. του μυξοκλαιει κ καμια φορα κ καταλαβαινετε.... λυγιζει αυτος... τα παιρνω εγω... μου λεει συνεχεια να κανω υπομονη κ θα φυγουμε αλλα δυσκολο... αν δεν υπαρχει εισοδημα καλο που να ελπιζω για να κανω υπομονη? μια ζωη στην μαπα θα την τρωω. καλα που εχω τον πιτσιρικο μου κ ξεχνω ολα μου τα προβληματα!
Μπορείς να κάνεις την αδιάφορη σε όσα σου λέει.
Και να επιβάλεις το αυτόνόητο οτι το παιδι είναι μόνο δικό σου , κάνει οτι πεις εσύ, έχεις την ευθύνη των πράξεών σου και δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Εγώ όταν έβλεπα οτι με προσπερνούσανε(με γράφανε) τους έπαιρνα το παιδί απο την αγκαλιά ή οτάν μου έλεγαν φέρε το παιδί εδώ να κοιμηθεί απαντούσα το παιδί έχει σπιτι και δεν φεύγει απο το σπιτι του εαν θέλετε να το δείτε ελάτε εσείς απο εδώ,Γίνεσαι κακία αλλά έτσι τουλάχιστον σε σέβονται.

Eva1970
16-04-11, 03:44
γεια σας διαβασα ολονων τον κοριτσιων τις ιστοριες σας που ζειτε στην καθημερινοτητα σας .απο την μια σας καταλαβαινω απο την αλλη σας ζηλευω .
εγω πεθερα δεν εχω αλλα εχω την γιαγια του αντρα μου . ειμαι 5 χρονια με τον αντρα μου και ποτε δεν ειπα ουτε μια κακια λεξη γιαυτην αυτη ομως με εχει καταπροσβαλει με εχε ρηξει καταρες σε μενα και οταν ειμουν εγκυοσ στο αγενητο παιδι μ . ειναι πολυ πονηροσ ανθρωποσ θελει να ξερει τα παντα απο που ψωνιζω ποτε το πηρα με πιανου λεφτα ψωνιζω . αυτο γιατι ειναι εδω και δεν ειναι εδω .γιατι βγενεις γιατι πασ στην αδερφη σου στην μαμα σου αχ να γραψω κι αλλα ...θελει ν ξερει τα παντα και να τα λεει σε ολο το κοσμο .το ιδιο της το εγγονι δεν λυπαται καταρες του ριχνει
Σου καταριεται το παιδι η παλιογρια και καθεσαι ετσι;

Niki81
16-04-11, 10:04

Να σου πω...μην εισαι χαζη...βαλε ορια.Εχετε κοινη πορτα?Απαιτησε να κλειδωθει με τον οποιονδηποτε τροπο και να κοπουν τα σουρτα φερτα.
Ερχεται 4 η ωρα τα ξημερωματα γιατι ακουσε το παιδι να κλαιει κι εσυ δε λες τπτ?Της εχει δωσει πολυ αερα.Το να καθεσαι να κανεις υπομονη τι νοημα εχει?Και να φυγετε αν της εχεις δωσει τοσο θαρρος θα σου ερχεται οπου και να πας.Κοψε της τον αερα...και ειδικα αφου λες τι εχεις τον αντρα σου με το μερος σου.Μη περιμενεις αυτον να τηω βαλει ορια...δεν προκειται.Μια ζωη θα φοβαται μη τη στεναχωρησει.Μιλα εσυ...ορθα κοφτα και δειξε οτι ενοχλησε.Κι μεις κοινο μπαλκονι εχουμε.Στην αρχη ερχοταν καθε τρεις και λιγο...ολο και κατι θυμοταν να μου πει ταχαμου...ε τωρα εχει κανα 2 μηνες να ερθει.Το παιδι της το παμε εμεις και το βλεπει.

Lisa8
16-04-11, 12:23
Να σου πω...μην εισαι χαζη...βαλε ορια.Εχετε κοινη πορτα?Απαιτησε να κλειδωθει με τον οποιονδηποτε τροπο και να κοπουν τα σουρτα φερτα.
Ερχεται 4 η ωρα τα ξημερωματα γιατι ακουσε το παιδι να κλαιει κι εσυ δε λες τπτ?Της εχει δωσει πολυ αερα.Το να καθεσαι να κανεις υπομονη τι νοημα εχει?Και να φυγετε αν της εχεις δωσει τοσο θαρρος θα σου ερχεται οπου και να πας.Κοψε της τον αερα...και ειδικα αφου λες τι εχεις τον αντρα σου με το μερος σου.Μη περιμενεις αυτον να τηω βαλει ορια...δεν προκειται.Μια ζωη θα φοβαται μη τη στεναχωρησει.Μιλα εσυ...ορθα κοφτα και δειξε οτι ενοχλησε.Κι μεις κοινο μπαλκονι εχουμε.Στην αρχη ερχοταν καθε τρεις και λιγο...ολο και κατι θυμοταν να μου πει ταχαμου...ε τωρα εχει κανα 2 μηνες να ερθει.Το παιδι της το παμε εμεις και το βλεπει.\

Ορια! Βάλε όρια!!!
Κόψε τον βήχα!!! Αν θέλεις να σώσεις τον γάμο σου!!!
Ορθά-κοφτά!!! Ο,τι λες!
Τυπικότητα, ψυχρή ευγένια, και να μην δίνεις ποτέ αναφορά σε ο,τι κάνεις! Ακόμα και οταν προκειται για κάτι απλό, που δεν σε νοιάζει αν το μάθει, εσυ, μην δίνεις αναφορά...
Σε βρήκε καλή και σου τα κάνει!

νελλίτσα
16-04-11, 12:25
η συμβουλή του αδερφού μου για ένα αντίστοιχο δικό μου θεματάκι είναι να αρχίσω το δούλεμα... κοινώς δεν την παίρνεις στα σοβαρά γιατί αντιμετωπίζει τα χ ψ θέματα και την αντιμετωπίζεις αντίστοιχα... κατεβαίνει να δει γιατί κλαίει το μωρο, της απαντάς ότι ένοιωσε νοσταλγία και την κάλεσε... διαφορετικά δεν τη βγάζουμε καθαρή... άντε και καλά κουράγια

basic
16-04-11, 13:25
δεν θελει καλοσυνες τελικα. καποτε ανεβαινα να πιω καφε μαζι της για να μην λεει. τωρα μηνες εχω να ανεβω. την εχω γραμμενη κ δεν της αρεσει αλλα θα την στρωσω ακομα περισσοτερο. σιγα σιγα μαθαινω κοριτσια! θελει τακτικη... να μην λυγισεις ουτε στιγμη... ψυχροτητα... οι περισσοτερες ετσι ειναι. γιατι ομως?? δεν υπαρχει καμια πεθερα εδω στο parents να μας πει πως σκεφτονται? μηπως κανουμε εμεις λαθος τελος παντων (αν κ αποκλειεται). καλω τις πεθερες..

dumbo
19-04-11, 00:27
καλω τις πεθερες..

:lol::lol::lol:
..έχει να γίνει, της κακομοίρας!!
της κακομοίρας πεθεράς..

dumbo
19-04-11, 00:41
Η δική μου πάντως δεν είναι κακή, είναι χαζή..
Όπως λέει και ο άντρας μου.. "είναι για τα πανηγύρια"..
Δεν μπορείς ποτέ να βασιστείς πάνω της, άλλα λέει σήμερα, άλλα έλεγε χθες, άλλα θα πει αύριο το πρωί.. και πάει λέγοντας..
Και παρ'ολο που είναι πολύ νέα, μόλις 20 χρόνια μεγαλύτερή μας, υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσά μας, λόγω βλακείας.
Φυσικά ούτε κατά διάνοια να της εμπιστευτούμε το παιδί!
Ούτε για 10 λεπτά..

gioli
19-04-11, 02:04
Βρε Basic,αυτή η ρημαδοεσωτερική πόρτα δε κλειδώνει. Κλείδωσέ την κορίτσι μου, πέρασε και ένα σύρτη και όταν ξανακλάψει το μωρό σου άστην να προσπαθεί να ανοίξει και να φουρκίζεται που δε μπορεί να μπεί μέσα.

Morchelina
19-04-11, 08:14
δεν θελει καλοσυνες τελικα. καποτε ανεβαινα να πιω καφε μαζι της για να μην λεει. τωρα μηνες εχω να ανεβω. την εχω γραμμενη κ δεν της αρεσει αλλα θα την στρωσω ακομα περισσοτερο. σιγα σιγα μαθαινω κοριτσια! θελει τακτικη... να μην λυγισεις ουτε στιγμη... ψυχροτητα... οι περισσοτερες ετσι ειναι. γιατι ομως?? δεν υπαρχει καμια πεθερα εδω στο parents να μας πει πως σκεφτονται? μηπως κανουμε εμεις λαθος τελος παντων (αν κ αποκλειεται). καλω τις πεθερες..

Αχ βρε κορίτσια όταν διαβάζω τι ανέχεστε μου θυμίζετε τις ιστορίες που μου έλεγε η μάνα μου με την πεθερά της. Αλλά έχουν περάσει αιώνες από τότε και εσείς κάθεστε και ανέχεστε τέτοιες καταστάσεις; Πρώτο λάθος μην περιμένετε από τους άντρες σας να επέμβουν. Είναι γυναίκα δεν της πολυδίνουν σημασία και μετά την έχουν συνηθίσει. Όπως σας φέρεται θα φερθείτε. Δηλ. χωρίς περιστροφές, θα της πείτε στα ίσια τι σας ενοχλεί. Η ευγένεια σας εκλαμβάνεται ως αδυναμία προφανώς για να περνάν το δικό τους. Η πόρτα να κλειδωθεί. Εγώ είχα απαγορεύσει στη μάνα μου να ανοίγει μόνη της που έμενε από κάτω. Εφόσον κάτι σας ενοχλεί, είναι λάθος, μην το πολυψειρίζετε πείτε το.

Έχεις μωράκι 3 μηνών και ασχολείσαι με την πεθερά αντί να αφιερώνεσαι ψυχή τε και σώματι στο μωράκι σου; Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και στο μωράκι σου.

Πως καταντάμε έτσι; Επειδή ανακατευόμαστε στα παιδιά μας συνεχίζουμε να είμαστε παρεμβατικές και στον ξένο άνθρωπο. Προς Θεού δεν είμαι πεθερά αλλά σαν να με βλέπω. Και όσο πιο πολύ μορφώνεται και ενημερώνεται ο κόσμος τόσο νομίζει ότι τα ξέρει όλα και τόσο πιο πολύ παρεμβαίνει αντί να κάνει πίσω. Μπορεί να έχουμε και δίκιο αλλά με τα παιδιά πρέπει να ανακαλύψουν το στραβό μόνα τους. Με τα λόγια δεν κάνεις τίποτε. It's their life.

rena_myst
19-04-11, 08:53
Κι αυτο το "εχουμε δικαιωμα σαν παππουδες" που το πας?
Δεν καταλαβα.Δικαιωμα στο παιδακι μου δεν εχει κανεις παρα μονο εγω και ο αντρας μου.Για το ποιος και ποτε θα το δει αποφασιζω εγω.Ακου εχουμε δικαιωμα σαν παππουδες.Υποχρεωσεις δεν εχετε σαν παππουδες? εεεεεεε? που εφτασε το κοριτσακι μου 3 μηνων και δεν ειδαμε ουτε μια πανα? Για πεεεεςςςςςς.
Εγω οσο γανιαζα και ασχολιομουν και γκρινιαζα στον αντρα μου για την οχια την πεθερα μου, ολη μερα μαλωναμε.Αλλα μιλαμε για πολυ σκυλα γυναικα.Απο εκεινες και καλα της εκκλησιας που απο ψευτιες και πονηριες ...τιποτε αλλο.Κανει τις βρωμιες της και νομιζει πως θα την σωσουν τα Θεια φενεται. Πιο διπροσωπο και κακο ανθρωπο δεν εχω ξαναδει.Το κακο βεβαια ειναι οτι οι περισσοτεροι αντρες της μαμακες τους της βλεπουν αγιες.Ειδα κι αποειδα λοιπον και του ξεκαθαρισα πως δεν θελω πολλα πολλα.Της εκοψα λοιπον την φορα, ετσι κι αλλιως θαρρος απο την αρχη δεν της ειχα δωσει για να ερχεται σπιτι μας οποτε .......ησυχασα!
Παντως ...απο την αρχη της απαντουσα.Δεν χαμπαριαζω εγω απο τετοια.Και μαλιστα και μπροστα στον αντρα μου, για να μη λεει οτι τα λεω απο πισω του.Μου σερνει που μου σερνει ενα σωρο η γκιοσα.....αλλο που δεν ηθελε...

basic
19-04-11, 08:54
καλημερα!!! εχω να σας πω πως σαν να στρωνουν λιγακι τα πραγματα. δεν της πολυμιλαω κ με αντιμετωπιζει σαν να με "φοβαται":D.
οσο για την πορτα εχουμε ξεκινησει τις συζητησεις με τον ανδρα μου να την χτισουμε κ οχι να την κλειδωσουμε:D:D:D:D:lol::lol::lol::lol:
εγω ειπα οτι θα την στρωσω την κυρια κ θα το κανω. κ ας βγω σκυλα!
ειμαι γεματη ορεξη να την καταπολεμησω:lol:

rena_myst
19-04-11, 09:07
καλημερα!!! εχω να σας πω πως σαν να στρωνουν λιγακι τα πραγματα. δεν της πολυμιλαω κ με αντιμετωπιζει σαν να με "φοβαται":D.
οσο για την πορτα εχουμε ξεκινησει τις συζητησεις με τον ανδρα μου να την χτισουμε κ οχι να την κλειδωσουμε:D:D:D:D:lol::lol::lol::lol:

κρατα γερα λεμεεεε................:lol:

LA LATINA
19-04-11, 09:26
μηπως κανουμε εμεις λαθος τελος παντων (αν κ αποκλειεται). καλω τις πεθερες..

πεθερα δεν ειμαι ακομα αλλα επειδη εχω κανει απειρες συζητησεις με πεθερες προσπαθωντας νε διορθωσω το δικο μου κομματι φταιξιματος αφου ποτε δε φταιει μονο ενας, μπορω να σας διαφωτισω σχετικα με το τι ισχυριζονται.....

κατ αρχην οι περισσοτερες μας θεωρουν αναξιες για τον κανακαρη τους- δεν παει να εχεις εκατο πτυχια, 5 σπιτια, καλη δουλεια, απλα τυλιξες τον γιοκα τον καλο........
επισης δεν θελουν να παντρευονται οι γιοι τους - ειναι παντα μικροι
νιωθουν οτι χανουν την πρωτοκαθεδρια που ειχαν επι ετη- ξαφνικα αλλη του μαγειρευει, αλλη πλενει κλπ
τα εγγονια τα θεωρουν 2 φορες παιδια τους+την εμπειρια τους αφου τα δικα τους τα μεγαλωσαν= απταιστη γνωση του τι και πως
οποτε θελουν να ειναι απο κοντα
οι περισσοτερες το κανουν απο καλο αλλα με λαθος και αποπνικτικο τροπο
και παντα, εννοειται το παιδι τους ειναι παιδι τους κι εμεις ξενες!!!

Lisa8
19-04-11, 09:40
πεθερα δεν ειμαι ακομα αλλα επειδη εχω κανει απειρες συζητησεις με πεθερες προσπαθωντας νε διορθωσω το δικο μου κομματι φταιξιματος αφου ποτε δε φταιει μονο ενας, μπορω να σας διαφωτισω σχετικα με το τι ισχυριζονται.....

κατ αρχην οι περισσοτερες μας θεωρουν αναξιες για τον κανακαρη τους- δεν παει να εχεις εκατο πτυχια, 5 σπιτια, καλη δουλεια, απλα τυλιξες τον γιοκα τον καλο........
επισης δεν θελουν να παντρευονται οι γιοι τους - ειναι παντα μικροι
νιωθουν οτι χανουν την πρωτοκαθεδρια που ειχαν επι ετη- ξαφνικα αλλη του μαγειρευει, αλλη πλενει κλπ
τα εγγονια τα θεωρουν 2 φορες παιδια τους+την εμπειρια τους αφου τα δικα τους τα μεγαλωσαν= απταιστη γνωση του τι και πως

Μάλλον πρέπει να ανοίξουν "Σχολές Πεθερών". Κάτι σαν "Σχολες Γονέων" ένα πράγμα!!!:lol::lol::lol:

LA LATINA
19-04-11, 09:43
Μάλλον πρέπει να ανοίξουν "Σχολές Πεθερών". Κάτι σαν "Σχολες Γονέων" ένα πράγμα!!!:lol::lol::lol:

εγω παντως οταν κανω νυφες, πρωτα θα ρωταω τι εκαναν τα ρεμαλια οι γιοι μου!!!

Lisa8
19-04-11, 10:00
εγω παντως οταν κανω νυφες, πρωτα θα ρωταω τι εκαναν τα ρεμαλια οι γιοι μου!!!

Μπορείς να μην ρωτάς τίποτα? Καλύτερα θα είναι!!!!:grin::grin::grin:

LA LATINA
19-04-11, 10:03
Μπορείς να μην ρωτάς τίποτα? Καλύτερα θα είναι!!!!:grin::grin::grin:

αμα μου παραπονεθουν βρε λεω!

Lisa8
19-04-11, 10:12
αμα μου παραπονεθουν βρε λεω!

ΑΑΑΑΑ.....:D:D:D:D:D:D:D

riniw 1980
19-04-11, 19:48

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
χτίσε και την πεθερά μαζί σαν το γιοφύρι της Άρτας ένα πράγμα!!!!!!!

erma79
20-04-11, 17:48
Οκ το παιδί τους όπως λές να το θεωρούν παιδί τους.Το εγγόνι τους όμως? Εμεις μάνες δεν είμαστε?
Ναι είμαστε ξένες αλλά δεν μπορούν να το χωνέψουν οτι εμείς τους κάναμε τα εγγόνια και πρεπει να μας φιλάνε και τα πόδια.
Η δικιά μου κάποια στιγμή μου είπε εαν δε ήσουν εσύ θα ήταν καμιά αλλη που θα μου έκανε εγγόνι!!!Δεν πάμε καλά!!!!Μετά απο αυτό ούτε το όνομα !!!!Και φυσικά εγώ την περιφρονώ (πρώτη φορα το κάνω στη ζώη μου και δεν ντρέπομαι ) όπου σταθώ και βρεθώ!!!

ΜΙΑ
20-04-11, 17:50
ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ!!Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ!!!

erma79
20-04-11, 17:54
ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ!!Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ!!!
δεν αναρωτίομαστε γιατι?
Η μητέρα μου που είναι πεθερά δεν ανακατεύεται καθόλου στη νύφη μας.Αλλά δεν έχει τραβήξει και αυτή λίγα!!!

ΜΙΑ
20-04-11, 18:01
Εγω προσωπικα πιστευω οτι ολες οι μαναδες που εχουν αγορια, γινονται πολυ κακες πεθερες, ενω αυτες που εχουν κοριτσια γινονται οι καλυτερες πεθερες για τους γαμπρους τους. Και εγω αγορακι εχω, δεν ξερω πως θα γινω-και αν ζω- μετα απο 30 χρονια! Αλλα για ενα πραγμα ειμαι σιγουρη, οταν θα βλεπω τον γιο μου ευτυχισμενο θα ειμαι και εγω!!!Δεν θα ζηλευω την ευτυχια του-ουτε την νυφη μου!!

LA LATINA
20-04-11, 22:50
κοριτσια εχω προσεξει οτι αυτες που εχουν και γιους και κορες ειναι πιο καλες με τις νυφες....τι λετε???

LA LATINA
20-04-11, 22:51
Οκ το παιδί τους όπως λές να το θεωρούν παιδί τους.Το εγγόνι τους όμως? Εμεις μάνες δεν είμαστε?
Ναι είμαστε ξένες αλλά δεν μπορούν να το χωνέψουν οτι εμείς τους κάναμε τα εγγόνια και πρεπει να μας φιλάνε και τα πόδια.
Η δικιά μου κάποια στιγμή μου είπε εαν δε ήσουν εσύ θα ήταν καμιά αλλη που θα μου έκανε εγγόνι!!!Δεν πάμε καλά!!!!Μετά απο αυτό ούτε το όνομα !!!!Και φυσικά εγώ την περιφρονώ (πρώτη φορα το κάνω στη ζώη μου και δεν ντρέπομαι ) όπου σταθώ και βρεθώ!!!

α καλα............καταλαβα.......
εμενα με ρωταει συνεχεια που θα θαψω τη μανα μου ! ακου κακια!!!

basic
20-04-11, 23:00
λοιπον η γνωμη μου ειναι οτι οι χειροτερες ειναι αυτες που εχουν μονο αγορια! διοτι ενα αγορι προκειμενου να μην ακουει την παρλα της μανας του της κανει ολα τα χατηρια, λεει παντα ναι για να ξεμπερδευει. καλομαθαινει αυτη κ χωνεται παντου μετα γιατι σου λεει θα πετυχω το δικο μου παλι!
ενα κοριτσι ομως απο την εφηβεια ειναι περισσοτερο αντιδραστικο, κανει αυτο που θελει κ τελος δεν παει να μουρμουραει η μανα. οποτε κ αυτη βαζει στο μυαλο της πως οτι κ να πει το κοριτσι της θα κανει αυτο που θελει/.

Aquamarine2
20-04-11, 23:05
basic έχεις τοοοοσο δίκιο.
Βλέπω την πεθερά μου - αγορομάνα με 2 γιούς - και δεν δέχεται το όχι απο τους κανακάρηδες της ..ούτε κατα διάνοια. Σε αντίθεση με την μητέρα μου που την παρατηρώ πως αντιμετωπίζει τη νύφη της... έχει γίνει χαλί να την πατήσει και εκείνη - η νύφη - ούτε για φτύσιμο δεν την έχει...
Τελικά οι μανουλες με κορίτσια εχουν πολυ διαφορετική συμπεριφορά!

basic
20-04-11, 23:11
η πεθερα μου (3 γιους εχει) τους πρηζει με μπλα μπλα μεχρι να γινει το δικο της. την πιανει κ κατι σαν υστερια αν καποιος φερει αντιρρηση. αρχιζει κ φωναζει σαν τρελη. που να αντιδρασει ο δικος μου ?? κ μετα τα τραβαω ολα εγω. ενω η μαμα μου ( ειμαστε 2 κοριτσια κ 1 αγορι) την ρωταω κατι κ μου λεει: οτι θελετε εσεις, ο ανδρας σου τι λεει? ρωτα αυτον κ αποφασιστε.

LA LATINA
20-04-11, 23:12
εγω ξερετε τι λεω? αυτες ποου εχουν κοριτσια ΘΕΛΟΥΝ να τα παντρεψουν οποτε εχουν αλλη σταση ζωης ενω αυτες που εχουν αγορια δε θελουν να τα παντρεψουν και γινονται γαβ γαβ γαβ
αλλα ξερω και μερικες και με αγορια και με κοριτσια που της κορης τον αντρα τον εχουν στα ωπα ωπα και στου γιου τη γυναικα λενε "αααααλο ο γιος!"

Aquamarine2
20-04-11, 23:26
Κάτι άσχετο βρε κορίτσια αλλα πειτε μου, όλες οι γιαγιάδες-πεθερές με το που αποκτήσουν εγγόνι θέλουν να τα κάνουν ΟΟΟΛΑΑΑΑ αυτές? Μα όλα?
Τάισμα με μπουκάλι, άλλαγμα πάνας, νανούρισμα? ή η δικιά μου πεθερά έχει πάθει κρίση?
Απο τότε που γέννησα προσπαθεί απεγνωσμένα να μείνει με το μωρό μονη της. Να το πάρει σπίτι της - δηλαδη- και αν είναι δυνατόν να φύγω εγω βρε παιδί μου..να μεταναστεύσω..! Τέτοια εντύπωση μου έχει δώσει με την συμπεριφορά της. Δεν χάνει ευκαιρία να το πέρνει και να το κατεβάζει κάτω στο διαμερισμά της που είναι εναν όροφο πιο κάτω απο το δικό μας. Και βέβαια πάντα με την δικαιολογία οτι η μαμά τώρα θα κάνει την τάδε δουλίτσα...και μπλα μπλα...
Τη θέλει και πρέπει να μείνει μόνη με το μωρό? Δεν το βλέπει και οταν είμαι εγώ μπροστά? Δεν ξέρω, έχω προβληματιστεί γιατι το δείχνει ποοοολύυυ εντονα!!!

summer99
20-04-11, 23:28
Καμιά φορά αναρωτιέμαι κορίτσια, μήπως και εμείς όταν μεγαλώσουμε γίνουμε παράξενες και αποκτήσουμε κουσούρια; Πάντως και εγώ δύο αγοράκια έχω και τώρα τουλάχιστον λέω μέσα μου ότι δεν θα γίνω εμπόδιο στη ζωή τους, ούτε θα δημιουργήσω πρόβλημα στις νύφες μου όταν φτάσει εκείνη η στιγμή. Φοβάμαι όμως γιατί ξέρω ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος παραξενεύει και δεν το καταλαβαίνει κιόλας. Επίσης αν καμιά φορά έχω αντίθετη άποψη από αυτή που έχει η νύφη μου, γιατί άνθρωποι είμαστε και δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα, θα έχω το μυαλό να μην ανακατευτώ;:confused: Το φιλοσόφησα πάλι.

dumbo
21-04-11, 02:13
λοιπον η γνωμη μου ειναι οτι οι χειροτερες ειναι αυτες που εχουν μονο αγορια! διοτι ενα αγορι προκειμενου να μην ακουει την παρλα της μανας του της κανει ολα τα χατηρια, λεει παντα ναι για να ξεμπερδευει. καλομαθαινει αυτη κ χωνεται παντου μετα γιατι σου λεει θα πετυχω το δικο μου παλι!
ενα κοριτσι ομως απο την εφηβεια ειναι περισσοτερο αντιδραστικο, κανει αυτο που θελει κ τελος δεν παει να μουρμουραει η μανα. οποτε κ αυτη βαζει στο μυαλο της πως οτι κ να πει το κοριτσι της θα κανει αυτο που θελει/.

Θα μπορούσε να είναι κι έτσι..
Αν και νομίζω πως παίζει ρόλο ο χαρακτήρας της κάθε γυναίκας.
Η μαμά μου έχει 2 νύφες. Έχει καλές σχέσεις και με τις δύο, χωρίς πολλά-πολλά γιατί δεν της αρέσει να ανακατεύεται σε υποθέσεις που δεν την αφορούν. Τους έχει πει πως αν χρειαστούν οτιδήποτε να μη διστάσουν της το ζητήσουν και τέλος.
Ακόμα και σ'εμάς που μένουμε ακριβώς δίπλα στους γονείς μου, ποτέ δεν ανακατεύτηκε στο παραμικρό. Είναι τόσο διακριτική που δεν χτυπάει καν το κουδούνι, για να μην μας ενοχλεί. Αν χρειαστεί κάτι (σπανίως), μας παίρνει τηλέφωνο.. Ειδικά τώρα με το μωρό, εμείς τους χτυπάμε το κουδούνι να έρθουν σπίτι να το δουν!

Η πεθερά μου από την άλλη, έχει 2 γιούς.
Δεν χώνεται παντού, αν και θέλει να μαθαίνει τα πάντα. Λέει πάντα τη γνώμη της και ας μην την έχεις ρωτήσει, αλλά στο τέλος θα πει "εσείς ότι αποφασίσετε". Και παρ'όλο που έχει σχέση μόνο με τον άντρα μου (ο άλλος της γιος δεν της μιλάει εδώ και χρόνια) αν συντρέχει λόγος της τα "χώνει" χωρίς τύψεις κι ενοχές.
Το βασικό της ελάττωμα είναι πως δεν έχει μυαλό. Είναι ανώριμη, δεν σκέφτεται, ούτε πριν μιλήσει, ούτε πριν πράξει. Της τυχαίνουν συνεχώς διάφορα γιατί δεν ξέρει να προφυλάξει τον εαυτό της, δεν προσέχει, εύκολα την πιάνεις κορόϊδο, την κλέβεις, της πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες κλπ.
Και τρέχει ο άντρας μου να της κάνει τον κηδεμόνα. Έχουν σπάσει τα νεύρα του πια, δεν αντέχει. Κουράστηκε να την συμβουλεύει.. Και να πεις πως είναι καμιά μεγάλη σε ηλικία, όχι, αντιθέτως είναι πολύ νέα..

ΜΙΑ
21-04-11, 07:32
Τελικα αυτο που λετε κοριτσια, για την πεθερα που εχει μονο αγορια ειναι πανκακια, ενω η πεθερα που εχει κοριτσια δεν εχει καμια σχεση. Η δικια μου βεβαια ειναι η εξαιρεση του κανονα γιατι παρολο που εχει και γιους και κορη ειναι το ιδιο (και χειροτερα) κακια και πονηρη με αυτες που εχουν μονο κοριτσια. Ηθελε και εμενα να τον κρατησει μονη της στο σπιτι αλλα εξηγηθηκα οτι αυτο μεχρι να νιωσω εγω καλα.. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!Θα τον βλεπει μονο παρουσια δικια μου!Αν θελει.....διαφορετικα εχουμε και κατι ωραιοτατες φωτογραφιες του μικρου!

basic
28-04-11, 18:35
Κάτι άσχετο βρε κορίτσια αλλα πειτε μου, όλες οι γιαγιάδες-πεθερές με το που αποκτήσουν εγγόνι θέλουν να τα κάνουν ΟΟΟΛΑΑΑΑ αυτές? Μα όλα?
Τάισμα με μπουκάλι, άλλαγμα πάνας, νανούρισμα? ή η δικιά μου πεθερά έχει πάθει κρίση?
Απο τότε που γέννησα προσπαθεί απεγνωσμένα να μείνει με το μωρό μονη της. Να το πάρει σπίτι της - δηλαδη- και αν είναι δυνατόν να φύγω εγω βρε παιδί μου..να μεταναστεύσω..! Τέτοια εντύπωση μου έχει δώσει με την συμπεριφορά της. Δεν χάνει ευκαιρία να το πέρνει και να το κατεβάζει κάτω στο διαμερισμά της που είναι εναν όροφο πιο κάτω απο το δικό μας. Και βέβαια πάντα με την δικαιολογία οτι η μαμά τώρα θα κάνει την τάδε δουλίτσα...και μπλα μπλα...
Τη θέλει και πρέπει να μείνει μόνη με το μωρό? Δεν το βλέπει και οταν είμαι εγώ μπροστά? Δεν ξέρω, έχω προβληματιστεί γιατι το δείχνει ποοοολύυυ εντονα!!!

πω πω!!! σαν να μιλας για την δικια μου πεθερα!!! τα ιδια κ η δικη μου... κ χειροτερα! αφου να φανταστεις στην αρχη (οταν γεννηθηκε ο μικρος μου) κατεβαινε η πεθερα μου(μενει απο πανω) για να τον δει. με την ευκαιρια εγω σηκωνομουν να παω τουαλετα ή να πλυνω τα πιατα κτλ κ με το που γυρνουσα διαπιστωνα ελειπαν. τον επαιρνε πανω χωρις καν να μου το πει. τα νευρα μου εγω. ευτυχως επαψε να το κανει. αλλιως θα τις το εκοβα το κεφαλι μια μερα.
επισης μου την δινει που οταν μας επισκεπτεται καποιος σπιτι κ ρωταει κατι για το παιδι απανταει αυτη. πχ θα με ρωτησουν: κοιμαται ευκολα το βραδυ το μωρο? κ πεταγεται αυτη κ απανταει λες κ αυτη κοιμαται μαζι του.
κ μια μερα μου λεει: τι θα γινει δεν θα πας για κανα καφε να μεινω με το μωρο?
βλαμενη τελειως.

erma79
28-04-11, 22:39
κ μια μερα μου λεει: τι θα γινει δεν θα πας για κανα καφε να μεινω με το μωρο?
βλαμενη τελειως.

δεν λέγονται αυτά.
να σου κάνω μια ερώτηση?δουλεύεις?:razz:

LA LATINA
29-04-11, 09:10
α καλα, κλασικα
"θελουμε τα παιδια, αλλα οχι να ερθουμε !σπιτι μας τα ευχαριστιομαστε, μονοι μας!"

rena_myst
29-04-11, 09:58
Ο πεθερος μου την ειχε δει 5 ημερων τελευταια φορα.Η πεθερα μου 2-3 φορες παραπανω, τελευταια φορα πριν κανενα μηνα.Οταν ειπε ο αντρας μου την προηγουμενη Κυριακη να τους παω την μπεμπα να την δουν και κανε εσυ τις δουλειες σου με την ησυχια σου , μου γυρισε το μυαλο.Πρωτον οποιος παππους θελει να δει το εγγονι του , να ερθει να το δει και δευτερον ...να την παει εκει .....χωρις εμενα ? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.......

Lisa8
29-04-11, 13:39
Ο πεθερος μου την ειχε δει 5 ημερων τελευταια φορα.Η πεθερα μου 2-3 φορες παραπανω, τελευταια φορα πριν κανενα μηνα.Οταν ειπε ο αντρας μου την προηγουμενη Κυριακη να τους παω την μπεμπα να την δουν και κανε εσυ τις δουλειες σου με την ησυχια σου , μου γυρισε το μυαλο.Πρωτον οποιος παππους θελει να δει το εγγονι του , να ερθει να το δει και δευτερον ...να την παει εκει .....χωρις εμενα ? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.......

Ε, κορίτσι μου, αυτήν την εντολή πήρε από τους δικούς του , αυτά σου είπε!
Να΄ταν ο μοναδικός???!!!???
Μαμάκιδες!

basic
29-04-11, 16:15
δεν λέγονται αυτά.
να σου κάνω μια ερώτηση?δουλεύεις?:razz:
γενικα δουλευω απλα τωρα ειμαι σε αδεια (6μηνη του οαεδ), συνεπως δεν εχω παει στην δουλεια μετα την γεννηση του μικρου. ειμαι καθε μερα ολη μερα σπιτι κ δεν τον πολυβλεπει μονη της.

maria_s
29-04-11, 16:23
χαχαχαχα (πικρό γέλιο)...και νόμιζα ότι η δικιά μου πεθερομαρμάγκα ήταν η μοναδική που το είχε φτυσμένο το εγγόνι της και ετοιμαζόμουν να την τάξω σε μουσείο...

fridoula
29-04-11, 19:54
εγω ξερετε τι λεω? αυτες ποου εχουν κοριτσια ΘΕΛΟΥΝ να τα παντρεψουν οποτε εχουν αλλη σταση ζωης ενω αυτες που εχουν αγορια δε θελουν να τα παντρεψουν και γινονται γαβ γαβ γαβ
αλλα ξερω και μερικες και με αγορια και με κοριτσια που της κορης τον αντρα τον εχουν στα ωπα ωπα και στου γιου τη γυναικα λενε "αααααλο ο γιος!"
μια τετοια εχω και εγω της δευτερης κατηγοριας!!!!!!!!!
και οταν εχεις να κανεις και με κουνιαδα φιδι ειναι ακομα πιο δυσκολα!!!!!!!!!!!!
σ'εχει εντελως χ...νη γιατι εχει συμπαρασταση και σιγονταρισμα απο την κορη!!!!!!!!!

rena_myst
02-05-11, 10:25
Οτι και να λεμε ολα απο αλλου ξεκινανε.Αν δεν παρουν χαμπαρι οι γιοκες τους πως εχουν κανει πλεον δικη τους οικογενεια και η μαμα πρεπει να ειναι .....last year.....δεν θα αλλαξει τιποτα.Εμεις οι γυναικες νομιζω αυτα τα εχουμε πιο ξεκαθαρα στο μυαλο μας, ειμαστε πιο ανεξαρτητες και δεν αφηνουμε τους γονεις μας να ανακατευτουν ετσι κι αλλιως.Οι αντρες με της μαμακουλες τους εχουν ενα θεμα.......αυτοι φταινε που δεν ξερουν να τις κρατανε σε αποσταση, που δεν ξερουν να κρατανε τις ισορροπιες.

LA LATINA
02-05-11, 10:34
Οτι και να λεμε ολα απο αλλου ξεκινανε.Αν δεν παρουν χαμπαρι οι γιοκες τους πως εχουν κανει πλεον δικη τους οικογενεια και η μαμα πρεπει να ειναι .....last year.....δεν θα αλλαξει τιποτα.Εμεις οι γυναικες νομιζω αυτα τα εχουμε πιο ξεκαθαρα στο μυαλο μας, ειμαστε πιο ανεξαρτητες και δεν αφηνουμε τους γονεις μας να ανακατευτουν ετσι κι αλλιως.Οι αντρες με της μαμακουλες τους εχουν ενα θεμα.......αυτοι φταινε που δεν ξερουν να τις κρατανε σε αποσταση, που δεν ξερουν να κρατανε τις ισορροπιες.

κι ομως καλη μου
εμενα ο δικος μου τους εχει χε----νους! με την παραμικρη υπονοια οτι με στεναχωρησαν παει και τους κανει μανταρα.....με το ζορι παει να τους δει, με το ζορι σηκωνει τηλεφωνο να απαντησει οταν ειναι εκεινοι.....καθε φορα τους το λεει οτι ειμαστε αλλη οικογενεια και να μην ανακατευονται..........εχει περασει απαισια παιδικα χρονια ειδα και επαθα να τον κανω να λεει ενα γεια στον αδερφο του γιατι τους ξεχωριζουν ακομα και τωρα
κι αυτο δεν ειναι ευκολο ουτε υγιες
γιατι παλι χωνονται, παλι θελουν τα δικα τους, παλι κανουν κουμαντο, μονο που απευθυνονται απ ευθειας ..........σε μενα!!!!!!!

alepapa
02-05-11, 10:43
Γενικώς τα πάω καλά με την πεθερά μου αφού είμαστε σε απόσταση βέβαια:cool::cool: Έχει βέβαια τα θεματάκια της π.χ. δεν αφήνει να πλένω τα πιάτα στο σπίτι της γιατί έχει μια συγκεκριμένη θέση που τα βάζει όλα και αν της τα αλλάξεις στραβομουτσουνιάζει!!! Εχει τρέλα με την καθαριότητα και κυρίως στο εξοχικό που ακόμα και το παιδί να της πάει χώμα μέσα στο σπίτι γίνεται έξαλλη (δεν το λέέι αλλά φαίνεται!!!).
Εκείνο που την ενοχλεί και το έκανε παράπονο και στον άνδρα μου είναι ότι δεν πηγαίνω στην Εκκλησία!! Ναι ακούστε το και αυτό...μέχρι και παράπονο στον άνδρα μου το έκανε ο οποίος ευτυχώς την στόλισε κανονικά...Δεν κατάλαβα βρε παιδιά μία κυριακή πρωί έχω να ξεκουραστώ θα πρέπει να τρέχω στην εκκλησία για να με βλέπουν οι γείτονες και να της λένε τι καλή νύφη που έχεις??? Με τι ασχολείτε ο κόσμος βρε παιδιά!!! Θα πάω στην εκκλησία αλλά με μέτρο...επειδή αυτή ψέλνει δεν σημαίνει ότι πρέπει να μάθω να ψέλνω και εγώ...ας μάθει πρώτα στα παιδιά της να πηγαίνουν που έχουν να πατήσουν χρόνια (με εξαίρεση τον άνδρα μου) και μετά ας κάνει παρατήρηση σε μένα...άντε γιατί θυμάμαι τώρα καταστάσεις και ψιλοτρελένομαι
Πάντως ένα έχω καταλάβει ότι όταν έχεις μία κόρη και μια νύφη και οι δυο τους κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα , στη νύφη θα κάνεις παρατήρηση όχι στην κόρη , την μονάκριβή σου και την μοσχαναθρεμένη σου με τα πέντε πτυχία που κουράζεται το πουλάκι σου....βγάζω μια κακία τώρα αλλά δεν μπορώ!!!

rena_myst
02-05-11, 11:42
κι ομως καλη μου
εμενα ο δικος μου τους εχει χε----νους! με την παραμικρη υπονοια οτι με στεναχωρησαν παει και τους κανει μανταρα.....με το ζορι παει να τους δει, με το ζορι σηκωνει τηλεφωνο να απαντησει οταν ειναι εκεινοι.....καθε φορα τους το λεει οτι ειμαστε αλλη οικογενεια και να μην ανακατευονται..........εχει περασει απαισια παιδικα χρονια ειδα και επαθα να τον κανω να λεει ενα γεια στον αδερφο του γιατι τους ξεχωριζουν ακομα και τωρα
κι αυτο δεν ειναι ευκολο ουτε υγιες
γιατι παλι χωνονται, παλι θελουν τα δικα τους, παλι κανουν κουμαντο, μονο που απευθυνονται απ ευθειας ..........σε μενα!!!!!!!

Τυχερη σε βρισκω.Υπαρχουν και εξαιρεσεις.Εμενα με υποστηριζει οταν λενε κατι και παιρνει παντα τα κομματια μου αλλα οταν ειμαστε οι δυο μας μπορει να μαλωσουμε κιολας για την μανουλα του.

rena_myst
02-05-11, 11:48
Γενικώς τα πάω καλά με την πεθερά μου αφού είμαστε σε απόσταση βέβαια:cool::cool: Έχει βέβαια τα θεματάκια της π.χ. δεν αφήνει να πλένω τα πιάτα στο σπίτι της γιατί έχει μια συγκεκριμένη θέση που τα βάζει όλα και αν της τα αλλάξεις στραβομουτσουνιάζει!!! Εχει τρέλα με την καθαριότητα και κυρίως στο εξοχικό που ακόμα και το παιδί να της πάει χώμα μέσα στο σπίτι γίνεται έξαλλη (δεν το λέέι αλλά φαίνεται!!!).
Εκείνο που την ενοχλεί και το έκανε παράπονο και στον άνδρα μου είναι ότι δεν πηγαίνω στην Εκκλησία!! Ναι ακούστε το και αυτό...μέχρι και παράπονο στον άνδρα μου το έκανε ο οποίος ευτυχώς την στόλισε κανονικά...Δεν κατάλαβα βρε παιδιά μία κυριακή πρωί έχω να ξεκουραστώ θα πρέπει να τρέχω στην εκκλησία για να με βλέπουν οι γείτονες και να της λένε τι καλή νύφη που έχεις??? Με τι ασχολείτε ο κόσμος βρε παιδιά!!! Θα πάω στην εκκλησία αλλά με μέτρο...επειδή αυτή ψέλνει δεν σημαίνει ότι πρέπει να μάθω να ψέλνω και εγώ...ας μάθει πρώτα στα παιδιά της να πηγαίνουν που έχουν να πατήσουν χρόνια (με εξαίρεση τον άνδρα μου) και μετά ας κάνει παρατήρηση σε μένα...άντε γιατί θυμάμαι τώρα καταστάσεις και ψιλοτρελένομαι
Πάντως ένα έχω καταλάβει ότι όταν έχεις μία κόρη και μια νύφη και οι δυο τους κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα , στη νύφη θα κάνεις παρατήρηση όχι στην κόρη , την μονάκριβή σου και την μοσχαναθρεμένη σου με τα πέντε πτυχία που κουράζεται το πουλάκι σου....βγάζω μια κακία τώρα αλλά δεν μπορώ!!!

Να σου πω για την δικια μου που ολη μερα τρεχει στις εκκλησιες και κανει μεγαλους σταυρους ποσο πανουργα ειναι και ποσες πονηριες κανει, να τρελαθεις.Αλλα ετσι ειναι , ολες οι γκιοσες για κουτσομπολιο πανε την Κυριακη , οχι για να προσευχηθουν....

teddy-tedi
02-05-11, 12:33
ο δικος μου ομως δεν τους εχει.....χεσ...ους με αποτελεσμα να μην ξερει πλεον πιανου μερια να παρει..και λεω πλεον γιατι στην αρχη με υποστηριζε και τους αποστομονε και τωρα κανει απλα μοκο...εχθες ελαβα μια επιθεση αλλο πραγμα σας λεω χωρις να κανω τιποτα..ο συζηγος μπροστα με σκημενο το κεφαλι...συζητουσαν την ωρα που τρωγαμε στα αλβανικα για μενα...μπορει να μην μιλαω αλλα τα πιανω...ο συζηγος μοκο..του λεω τι λενε αγαπημου μου λεει για το θηλασμο οτι ειναι μεγαλη να την θηλαζεις και πως στην αλβανια δινουν ξενο...του λεω απαντα πως το μητρικο εχει 100 στοιχεια που κανεις δεν μπορει να τα παρει με φορμουλα..μου απαντα σιγα μην κατσω να ασχοληθω!!!μετα αρχιζει η πεθερα ο μικρος μου θα γινει σπουδεος θα κανει εκεινο το αλλο οχι σαν τον μεγαλο που εκανε δυο παιδια και και και...ο συζηγος παλι μοκο!!περνω φαγητο και παω να ταισω την μπεμπα μου μονες μας γιατι αλλιως δεν τρωει!!!το εφαγε η κορη μου παμε μεσα με ρωτανε εφαγε απαντω ναι και γυρνα η πεθερα και τους λεει στα αλβανικα ναι με το ζορι!!!ε αυτο ηταν..μαζευω οση ειρωνια ειχα που ηταν παρα πολυ και της λεω..την ακουσατε να κλεει την βλεπετε κοκκινη απο το ζορι μου λεει οχι της λεω δεν την ταιζω με το ζορι!!!το προβλημα της ειναι οτι το παιδι τρωει μονο απο μενα!!!και αφου αυτη δεν μπορει να το ταισει τοτε εγω το κανω με το ζορι!!!χαχαχαχα λεμε μεγαλο κομπλεξ!!!

dumbo
02-05-11, 16:59

Κι όμως, δεν είναι πάντα έτσι..
Ο άντρας μου έχει απογαλακτιστεί από την μαμά του, πολύ πριν με γνωρίσει. Δεν της αφήνει περιθώρια να μπλέκεται στα οικογενειακά μας, αλλά αυτό δεν την πτοεί. Αποτέλεσμα? Καυγαδίζουν συχνά, σχεδόν κάθε φορά που βλέπονται. Και δεν είναι ωραίο..
Στεναχωριέται που η μάνα του είναι "για τα πανηγύρια" (της το λέει και κατάμουτρα :lol:) και με το δίκιο του, αλλά τι να κάνω? Να της βάλω μυαλό?
Δεν είχε ποτέ της, πως θα αποκτήσει στα 50κάτι της?
Εφαρμόζουμε το "μακρυά κι αγαπημένοι" όσο γίνεται, αλλά και πάλι, ακόμα και 5 λεπτά ή ένα τηλεφώνημα, αρκούν για να του πει "αυτό το κάτι" που θα τον κάνει έξαλλο!!! Έχει "ταλέντο" η γυναίκα..

marsolan
02-05-11, 19:14
Γενικώς τα πάω καλά με την πεθερά μου αφού είμαστε σε απόσταση βέβαια:cool::cool: Έχει βέβαια τα θεματάκια της π.χ. δεν αφήνει να πλένω τα πιάτα στο σπίτι της γιατί έχει μια συγκεκριμένη θέση που τα βάζει όλα και αν της τα αλλάξεις στραβομουτσουνιάζει!!!

καλα...και δεν χαιρεσαι??χαχα...εγω δεν θα εσκαγα καθολου παντως!!αφου θελει μονη της με τον τροπο της δεν θα την πιεζα να το κανω εγω(ασε που εγω μισω το πλυσιμο των πιατων)

καλα...η μανα μου παντως την Κυριακη του Πασχα που ειχαμε τραπεζι και λογω της γιορτης της μια χαρα την ειπε πρωτη και καλυτερη εμενα και μετα στην νυφη μου(οχι χοντροκομμενα ομως-πιο κομψα) επειδη δεν φοραγαμε τα καλα μας!!:p:p
Εεε...το απογευμα που ειμασταν μονες μας της την ειπα εγω...Σε εμενα λεω μπορεις να λες οτι θες,στην νυφη μας να μην λες τιποτε γιατι μπορει να νευριασει και να σε στραβοκοιταει.Εχει μανα και αντρα να της πουνε τι να φορεσει αν δεν ειναι καλο,εσυ μπορει να ειχες ολη την καλη προθεση να μας πεις το "σωστο" αλλα εκεινη μπορει να το παρει στραβα και να την ενοχλησει.

rena_myst
03-05-11, 08:41
Κι όμως, δεν είναι πάντα έτσι..
Ο άντρας μου έχει απογαλακτιστεί από την μαμά του, πολύ πριν με γνωρίσει. Δεν της αφήνει περιθώρια να μπλέκεται στα οικογενειακά μας, αλλά αυτό δεν την πτοεί. Αποτέλεσμα? Καυγαδίζουν συχνά, σχεδόν κάθε φορά που βλέπονται. Και δεν είναι ωραίο..
Στεναχωριέται που η μάνα του είναι "για τα πανηγύρια" (της το λέει και κατάμουτρα :lol:) και με το δίκιο του, αλλά τι να κάνω? Να της βάλω μυαλό?
Δεν είχε ποτέ της, πως θα αποκτήσει στα 50κάτι της?
Εφαρμόζουμε το "μακρυά κι αγαπημένοι" όσο γίνεται, αλλά και πάλι, ακόμα και 5 λεπτά ή ένα τηλεφώνημα, αρκούν για να του πει "αυτό το κάτι" που θα τον κάνει έξαλλο!!! Έχει "ταλέντο" η γυναίκα..

Τουλαχιστον ο δικος του την εχει παρει χαμπαρι γιατι το δικο μου το βοδι την εχει για Αγια.Του αρχιζει κι εκεινη τις ψευτιες οτι δεν ειναι καλα και τον κανει .....αλοιφη.Εγω απλα εχω παψει να ασχολουμε και να την αναφερω γενικα, αλλα οταν χρειαζεται την τακτοποιω καταμουτρα και με το γαντι.Βεβαια το καλο ειναι οτι οσο και να προσπαθησε δεν μπορει να επεμβει γιατι της εκοψα τον αερα απο την αρχη που καταλαβα τι ειναι και εχουμε πλεον τα τυπικα και τα απολυτως απαραιτητα.

Niki81
03-05-11, 08:56
Τουλαχιστον ο δικος του την εχει παρει χαμπαρι γιατι το δικο μου το βοδι την εχει για Αγια.Του αρχιζει κι εκεινη τις ψευτιες οτι δεν ειναι καλα και τον κανει .....αλοιφη.Εγω απλα εχω παψει να ασχολουμε και να την αναφερω γενικα, αλλα οταν χρειαζεται την τακτοποιω καταμουτρα και με το γαντι.Βεβαια το καλο ειναι οτι οσο και να προσπαθησε δεν μπορει να επεμβει γιατι της εκοψα τον αερα απο την αρχη που καταλαβα τι ειναι και εχουμε πλεον τα τυπικα και τα απολυτως απαραιτητα.

Αχ ετσι κι εμεις....ο δικος μου μαμακιας απο τους λιγους...της δικαιολογει τα παντα και φροντισει συχνα πυκνα να μου υπενθιμιζει πως η 'μανουλα' ειναι πανω απ'ολους.Νομιζω οτι οσες φορες εχουμε τσακωθει ειναι παντα εξαιτιας της.Εγω πλεον εχω τελειωσει μαζι της...παγωσα και δεν ξεπαγωνω με την καμια.

basic
03-05-11, 09:05
εγω παντως απο τοτε που παντρευτηκα δεν εχω μαλωσει με τον ανδρα μου για κατι που αφορα "εμας". παντα μαλωνουμε για την πεθερα μου. γιατι χωνεται παντου, εχει αποψη για ολα κ προσπαθει να την επιβαλλει κ ας το παιζει "γλυκουλα" στους αλλους. συνηθως ο ανδρας μου παιρνει το μερος μου αλλα πισω απο την πλατη της. λες κ την φοβαται. ετσι ποτε δεν θα βαλει μυαλο αυτη. κ δυστυχως αλλαξε πια η σχεση με τον ανδρα μου...
παντα επηρεαζουν ολα αυτα νομιζω.

dumbo
03-05-11, 12:53
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο, είναι που θέλει να είμαστε μια οικογένεια..
Λυπάμαι.. αλλά δεν μπορώ. Μπορεί να είναι μάνα του άντρα μου, αλλά για μένα είναι μια ξένη, και ξένη θα μείνει. Και επιμένει όταν έρχεται στο σπίτι να "προσφέρεται" να κάνει καμιά δουλειά γιατί αλλιώς δεν νοιώθει "του σπιτιού" αλλά μουσαφίρισσα. Μα δεν είναι "του σπιτιού". Δεν μπορεί να το καταλάβει? Δεν θέλει, μάλλον..
Ας κάνει όσες δουλειές θέλει στο σπίτι της, εδώ είναι μουσαφίρισσα! Έτσι την θέλω.

teddy-tedi
03-05-11, 13:29
Λυπάμαι.. αλλά δεν μπορώ. Μπορεί να είναι μάνα του άντρα μου, αλλά για μένα είναι μια ξένη, και ξένη θα μείνει. Και επιμένει όταν έρχεται στο σπίτι να "προσφέρεται" να κάνει καμιά δουλειά γιατί αλλιώς δεν νοιώθει "του σπιτιού" αλλά μουσαφίρισσα. Μα δεν είναι "του σπιτιού". Δεν μπορεί να το καταλάβει? Δεν θέλει, μάλλον..
Ας κάνει όσες δουλειές θέλει στο σπίτι της, εδώ είναι μουσαφίρισσα! Έτσι την θέλω.

ακριβος τα ιδια!!οσες φορες και να το πω στον συζηγο δεν καταλαβαινει!!!απλα για μενα ειναι περαστικοι απο τη ζωη μου!!ξενοι....:oops:λυπαμαι ομως ετσι ειναι δεν μου βγαζουν καθολου αγαπη ειμαι πολυ δυσκολος ανθρωπος και δεν αγαπω ουτε συμπαθω ευκολα!!:oops::oops::oops:η μονη διαφορα ειναι οτι αυτοι δεν ερχοντε σπιτι μου θελουν μονο να πηγενουμε εμεις!!!

rena_myst
03-05-11, 13:46
Ουτε νερο δεν την αφηνω να βαλει μονη της.Να μην παιρνει αερα και να νιωθει ακριβως αυτο που λεμε....."ξενη".Οπως κι εγω οσες φορες πηγα, οτι θελησω το ζηταω.Ποτε δεν σηκωθηκα να παρω κατι μονη μου.

sevoula
03-05-11, 14:06
αν το δείτε από την αστεία του την πλευρά, γιατί αυτή κυριαρχεί κατά βάθος...., θα περάσετε ζάχαρη κ θα γυμνάσετε κ τους κοιλιακούς σας!
πλέον, αφού το κατάφερα εγώ, μπορείτε όλες!
κ μη φοβάστε να γελάσετε μπροστά τους. μπορεί κ να τις κάνει καλό να δουν ότι η νύφη είναι αλλού!
να γελάτε συχνότερα!

dumbo
03-05-11, 14:28
Ουτε νερο δεν την αφηνω να βαλει μονη της.Να μην παιρνει αερα και να νιωθει ακριβως αυτο που λεμε....."ξενη".Οπως κι εγω οσες φορες πηγα, οτι θελησω το ζηταω.Ποτε δεν σηκωθηκα να παρω κατι μονη μου.

Ακριβώς έτσι.. :p
Και μου έλεγε, όταν ήμουν έγκυος, που πηγαίναμε σπίτι της, "βγάλε κοριτσάκι μου τα παπούτσια σου και ξάπλωσε στον καναπέ" και της απαντούσα, "μπα, δεν χρειάζεται, θα ξαπλώσω όταν γυρίσουμε στο σπίτι μας .." Έτσι δεν καθόμασταν και πολύ ώρα στο σπίτι της!!!
Και πριν από λίγες μέρες που ήρθε επίσκεψη, παω να βάλω το μωρό για ύπνο και όταν επιστρέφω στο σαλόνι, την βλέπω φαρδιά πλατιά στον καναπέ να βλέπει τηλεόραση και της λέω "μα αφού είστε κουρασμένη, πηγαίνετε σπίτι σας να ξαπλώσετε και έρχεστε άλλη μέρα να δείτε το μωρό" χα..χα.. :lol::lol::lol::lol:
Γελάω τώρα, αλλά εκείνη την στιγμή μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι... :twisted:

Lisa8
03-05-11, 14:57

Α-κ-ρ-ι-β-ώ-ς!

erma79
03-05-11, 17:13
Καλά τα λες ως προς το ξένη μιας και πιστεύω οτι και αυτή τα ιδια μας βλέπει .
το θέμα είναι οταν η δικιά σου η μητέρα σε βοηθάει σε δουλείες και σου λεέι τοτε ο αντρας σου γιατι δεν φωνάζουμε και την δική μου την μαμα να σε βοηθήσει στο σπίτι. τι απαντάς τότε?

Lisa8
03-05-11, 17:14
το θέμα είναι οταν η δικιά σου η μητέρα σε βοηθάει σε δουλείες και σου λεέι τοτε ο αντρας σου γιατι δεν φωνάζουμε και την δική μου την μαμα να σε βοηθήσει στο σπίτι. τι απαντάς τότε?

οοοεεοοο?

dumbo
04-05-11, 03:09

Ούτε την μαμά μου αφήνω να κάνει δουλειές στο σπίτι.. εκτός από το να μας ποτίζει τις γλάστρες όταν λείπουμε διακοπές.
Με εξαίρεση το πρώτο διάστημα με το μωρό, που της ζήτησα να μου φτιάχνει σούπες γιατί ο άντρας μου μαγειρεύει μια χαρά, αλλά στις σούπες δεν τα καταφέρνει. Κι εγώ τότε, όχι να μαγειρέψω, ούτε να φάω μόνη μου δεν προλάβαινα (εγώ θήλαζα το μωρό και δίπλα ο άντρας μου τάϊζε εμένα, ζήσαμε θεϊκές στιγμές!!)

ΜΙΑ
04-05-11, 13:06
Α-κ-ρ-ι-β-ώ-ς!
Ακριβως ετσι.....!!Το σπιτι ΜΟΥ, σπιτι μου και το σπιτι σου, σπτι σου.

dumbo
05-05-11, 13:29
Και μου την δίνει που πρέπει να της λέω τα αυτονόητα..
ότι δεν θέλω να καπνίζει στο σπίτι μας,
ότι δεν χρειάζεται να φωνάζει όταν μιλάει, λες και τσακώνεται,
ότι δεν χρειάζεται να κάνει μπάνιο με κολόνια πριν έρθει να δει το μωρό,
και τόσα τόσα άλλα...
Έλεος πια, ο ανηψιός μου που είναι 2,5 χρονών καταλαβαίνει περισσότερα!

momitsi
05-05-11, 14:02
δεν αφηνω ουτε μαμα ουτε πεθερα να μου κανουν δουλειες...εχω βαλει τα ορια μου απο την αρχη στο θεμα αυτο....εχω την καλυτερη πεθερα στον κοσμο γιατι ειναι η μαμα του αντρα μου...φυσικα εχει τις παραξενιες της αλλα μηπως εγω ειμαι η καλυτερη νυφη στον κοσμο????τωρα με τα παιδια απο την στιγμη που μου τα κραταει-το βουλωνω και λιγο δεν ειναι κακο....και αν δω ή μαθω οτι εκανε και πολυ χοντρο για μενα θα της το πω δεν το αναπαραγω δεξια και αριστερα...γιατι να κανουμε περιπλοκες τις σχεσεις μας ηδη εχουμε αρκετα προβληματα...και τωρα που ειμαι μανα και γω...δεν θα ηθελα ποτε αυριο μεθαυριο να σκεφτονται οι νυφες μου ή γαμπροί μου ή ακομα και τα παιδια μου ασχημα για μενα οπως διαβαζω απο πολλες κοπελες εδω μεσα.μην τα θελουμε και ολα δικα μας και να σκεφτομαστε διπλα πριν μιλησουμε....στο κατω κατω ειναι και μεγαλυτεροι μας...κατι παραπανω ξερουν που να παρει η ευχη.

Lisa8
05-05-11, 14:18
δεν αφηνω ουτε μαμα ουτε πεθερα να μου κανουν δουλειες...εχω βαλει τα ορια μου απο την αρχη στο θεμα αυτο....εχω την καλυτερη πεθερα στον κοσμο γιατι ειναι η μαμα του αντρα μου...φυσικα εχει τις παραξενιες της αλλα μηπως εγω ειμαι η καλυτερη νυφη στον κοσμο????τωρα με τα παιδια απο την στιγμη που μου τα κραταει-το βουλωνω και λιγο δεν ειναι κακο....και αν δω ή μαθω οτι εκανε και πολυ χοντρο για μενα θα της το πω δεν το αναπαραγω δεξια και αριστερα...γιατι να κανουμε περιπλοκες τις σχεσεις μας ηδη εχουμε αρκετα προβληματα...και τωρα που ειμαι μανα και γω...δεν θα ηθελα ποτε αυριο μεθαυριο να σκεφτονται οι νυφες μου ή γαμπροί μου ή ακομα και τα παιδια μου ασχημα για μενα οπως διαβαζω απο πολλες κοπελες εδω μεσα.μην τα θελουμε και ολα δικα μας και να σκεφτομαστε διπλα πριν μιλησουμε....στο κατω κατω ειναι και μεγαλυτεροι μας...κατι παραπανω ξερουν που να παρει η ευχη.

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως! Το οτι είναι μεγαλύετροι στην προκειμένη περίπτωση δεν σημαινει οτι είναι και σοφότεροι! Η επιστημη προχωραει, η ζωη προχωραει, καινουργιες ανακαλύψεις παρουσιάζονται, και ενας ηλικιωμενος ανθρωπος που εχει μεινει στα παλια και δεν ενδιαφερεται να μαθει τα καινουργια μονο σοφος δεν ειναι!
Ενα πράγμα θα σου πω! Η δικιά μου ειχε αποψη ακομη και για τα εμβολια!
Γυρισε και μου είπε " Πολλά εμβολια κανεις στο παιδι και δεν ειναι καλό! Να κάνεις λιγοτερα!" :shock::shock::shock:

momitsi
05-05-11, 14:31
δεν διαφωνω σε αυτο που λες-σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα να μην ειμαστε και προκατηλημενοι απεναντι τους μονο και μονο γιατι ειναι πεθερα ή πεθερος......ασ κραταμε λιγο τις ισορροπειες και στο κατω κατω και εμεις δεν ειμαστε καλυτεροι-(ολα τα ξερουμε-εχουμε σπουδασει κ.λ.π)
πιστευω να καταλαβαινεις πως το εννοω.δεν λεω ουτε αβουλοι να ειμαστε ουτε να δεχομαστε οτι μας λενε...απλα λιγο σεβασμος-και δεν νομιζω να σου ειπε αυτο για τα εμβολια με κακια-ναι εχουν αγνοια για καποια θεματα αλλα ειναι η αποψη τους στο κατω κατω σαν πιο νεα θα μπορουσες να την εξηγησεις.και εμενα η δικια μου θεωρει την ασφαλεια του παιδικου καθισματος στο αυτοκινητο περιττη αλλα την εξηγησα τον κινδυνο.εν παραδειγμα σου λεω τωρα.

lovely people
05-05-11, 14:37
Πάντως πως πήρε πάλι τέτοια τροπή το θέμα...Εγώ το άνοιξα για να πουμε και κανένα καλό λόγο για τις πεθερούλες μας μπας και δούμε την περίεργη αυτή σχέση με άλλο μάτι...

Lisa8
05-05-11, 14:38
δεν διαφωνω σε αυτο που λες-σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα να μην ειμαστε και προκατηλημενοι απεναντι τους μονο και μονο γιατι ειναι πεθερα ή πεθερος......ασ κραταμε λιγο τις ισορροπειες και στο κατω κατω και εμεις δεν ειμαστε καλυτεροι-(ολα τα ξερουμε-εχουμε σπουδασει κ.λ.π)
πιστευω να καταλαβαινεις πως το εννοω.δεν λεω ουτε αβουλοι να ειμαστε ουτε να δεχομαστε οτι μας λενε...απλα λιγο σεβασμος-και δεν νομιζω να σου ειπε αυτο για τα εμβολια με κακια-ναι εχουν αγνοια για καποια θεματα αλλα ειναι η αποψη τους στο κατω κατω σαν πιο νεα θα μπορουσες να την εξηγησεις.και εμενα η δικια μου θεωρει την ασφαλεια του παιδικου καθισματος στο αυτοκινητο περιττη αλλα την εξηγησα τον κινδυνο.εν παραδειγμα σου λεω τωρα.

Το θέμα δεν είναι ουτε να της εξηγήσεις ουτε να καταλάβει (αν καταλάβει!). Το θεμα ειναι αλλο! Οι πεθερες, λόγο του οτι ειναι κολλημενες με τους γιους, βγαζουν ζηλια, κακία, και σιγουρα δεν μας αγαπάνε οπως λένε! (Μιλάω για την πλειοψηφια πάντα)
Οπώτε, τι κανουμε εμεις? Τηρουμε την απόσταση! Ευγενεια, αλλά και τυπικοτητα. Αλλιώς παει! Μας καβαλήσανε και χαμπαρι δεν πήραμε!
Εννοειται πως η πεθερά η σωστη και διακριτική δεν μπαινει στο ιδιο τσουβάλι! Ομως αντε να την βρεις! Λαχείο ειναι!

momitsi
05-05-11, 14:45
Το θέμα δεν είναι ουτε να της εξηγήσεις ουτε να καταλάβει (αν καταλάβει!). Το θεμα ειναι αλλο! Οι πεθερες, λόγο του οτι ειναι κολλημενες με τους γιους, βγαζουν ζηλια, κακία, και σιγουρα δεν μας αγαπάνε οπως λένε! (Μιλάω για την πλειοψηφια πάντα)
Οπώτε, τι κανουμε εμεις? Τηρουμε την απόσταση! Ευγενεια, αλλά και τυπικοτητα. Αλλιώς παει! Μας καβαλήσανε και χαμπαρι δεν πήραμε!
Εννοειται πως η πεθερά η σωστη και διακριτική δεν μπαινει στο ιδιο τσουβάλι! Ομως αντε να την βρεις! Λαχείο ειναι!
δεν ξερω ρε συ αλλα σκεφτομαι οτι μαλλον για ολα φταιμε εμεις οι γυναικες και αυτη την καραμελα που λες ειναι κολλημενοι με τους γιους δεν το πιστευω...δηλαδη και γω το ιδιο θα γινω-θα νιωθει η νυφη μου για μενα?????σιγουρα δεν θα περιμενω να με αγαπαει η νυφη μου σαν μανα ουτε και γω φυσικα σαν κορη αλλα αμα το παιδι μου ειναι ευτυχισμενο μαζι της?τι να πω απλα εγω δινω συμβουλη στις νυφες να σκεφτομαστε διπλα πριν μιλησουμε αυτο και μονο νομιζω θα μας σωσει απο πολλα!

teddy-tedi
05-05-11, 14:56
οι ποιο μεγαλοι ανθρωποι οι γονεις μας και οι πεθερες μας μεγαλωσαν σε μια κοινωνια που προτιμουσαν αγορια...επειδη δεν γκαστρονοντε!!!!τεσπα υπαρχει θεμα γενικα με τους γιους..οσο χαλαρες κιαν νιωθουν για τους γιους οι μαμαδες και οι πεθερες μας μεσα τους καιγοντε ζηλευουν και βγαζουν κακια απεναντι στην γυναικα που κατεκτησε το γιο τους και γινοντε ακομη χειρωτερες οταν ερχετε το εγγονι γιατι εκει πια νιωθουν οτι χανουν το γιο αφου η νυφη εκανε το πολυτημοτερο δωρο στο γιο τους!!!αχ βρε κοριτσια το εχω δει και με την μανα μου με τους γιους της και με τις πεθερες!!!οι γυναικες εχουμε προβλημα γενικα με αυτο το θεμα ελπιζω εμεις οταν θα γινουμε πεθερες να μην χαλασουμε οικογενειες!!!

latiatoula
05-05-11, 16:16
Πάντως πως πήρε πάλι τέτοια τροπή το θέμα...Εγώ το άνοιξα για να πουμε και κανένα καλό λόγο για τις πεθερούλες μας μπας και δούμε την περίεργη αυτή σχέση με άλλο μάτι...

Να σου κάνω εγώ το χατήρι: εμένα η πεθερά μου έιναι πολύ καλή. Την αγαπώ πολύ και πιστεύω ότι και εκείνη με αγαπάει πολύ. Είναι μέλος της οικογένειάς μου, την πονάω και θέλω να την στηρίζω όσο μπορώ. Ο άντρας μου, επίσης, είναι πολύ δυναμικό παιδί και δεν μπορεί κάποιος εύκολα να τον επηρεάσει, ούτε η μαμά του ούτε και εγώ. Δεν έχουμε προβλήματα από εκείνη να επεμβαίνει και να μας χαλάει τη διάθεση, καμία σχέση, αλλά πιστεύω ότι και να είχαμε, ο άντρας μου δεν θα το δεχόταν και θα πατούσε πόδι.
Πρέπει να αναφέρω όμως κάτι σημαντικό....εμείς δεν έχουμε κάνει ακόμα παιδιά. Όταν με το καλό αποκτήσουμε (και αν) δεν ξέρω πως θα είναι οι σχέσεις μας. Υπάρχει όμως πάρα πολύ καλή διάθεση και από τις δύο μεριές, και από τη δική μου δηλαδή και από τη δική της. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε προβλήματα.

riniw 1980
05-05-11, 16:40
Σας έχω ήδη αναφέρει οτι η πεθερά μου είναι και πολύ καλή και πολύ γλυκιά...2 γιούς έχει κι αυτή...ακόμα ένα παράδειγμα;:σήμερα που έχω τη γιορτή μου μου έκανε δώρο 2 υπέροχα σετ εσωρούχων...πόσες το κάνουν;;;;

LA LATINA
06-05-11, 09:46
κι εγω που τους αγαπαω και τους φερομαι τελεια???
απ τη μερα που τους γνωρισα, πατερα δεν εχω, η μανα μου ειναι ηδη 80, ε λεω, μα αυτους θα περασω ολη τη ζωη μου γιατι να μην ειμαστε αγαπημενοι?? αλοιφη εγινα τοσα χρονια
παμε να τους δουμε, παρε τηλεφωνο, παμε παλι, να δουνε το παιδι, το ενα, το δευτερο, κριμα ειναι, γονεις ειναι, το καλο μας θελουνε..........
τι πηρα????????? αφηστε ρε παιδια!

Lisa8
06-05-11, 10:19
Βρε παιδια εχει να κανει καθαρα με τον ανθρωπο! Οι πλειοψηφια ειναι σκαρτη. Σίγουρα υπαρχουν και σωστα πεθερικά. Δεν γινεται να μην υπαρχουν. Το θεμα ειναι να συμπεριφερεσαι ανάλογα.

PEPI1979
06-05-11, 12:19
Συμφωνώ ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο . Εγώ δεν την γνώρισα ποτέ παρα μόνο από το τηλ. Ο αδερφός του άντρα μου και εγω δουλεύαμε μαζί . Και αμέσως είπε τα καλύτερα για μενα και προσπάθησε να βάλει τον γιό της να με γνωρίσει στον άλλο γιο. Τελικά από κοντα δεν την πρόλαβα ποτε και όταν την σκέφτομαι συγκινούμαι, τωρα θα βγάλουμε την μικρή μας με το όνομά της . Δεν ξέρω πως θα ήταν από κοντά...

aggeliki1983
06-05-11, 12:29
Κοροτσια ολες παθουσες ειμαστε, και φυσικα οι αγορομανες ειναι οι χειροτερες. Νομιζουν πως του πηραμε, τους βαλαμε στο βρακι μας και δεν τους εχουν πια. Η δικια μου χισημοποιει και το χαρτι της πιεσης, και το χαρτι του ¨κλαιω στην κουζινα γιατι δεν βλεπω πολυ το εγγονι". Κι εγω βεβαια χρησιμοποιω το χαρτι "η μανα σου παιρνει βαρβατη συνταξαρα δημοσιου, γιατι μας ξεζουμαει???"

erma79
08-05-11, 11:26
δεν θέλώ να γίνομαι κακία αλλά κάθε φορά που τους βλέπω έχω την αίσθηση οτι δεν με σέβονται τα πεθερικά μου. εγώ είμαι τυπική και κάθε εβδομάδα βλέπουν το παιδί . τι άλλο να κάνω?η μητέρα μου κρατάει το παιδί αλλά και η πεθερά μου δεν μου είπε να το κρατήσει κάποιες μέρες. Τι θέλει να την παρακαλέσω εγώ?να της το προτείνω?ποιό αυτό που είναι αυτονόητο.ε όχι δεν ζητάω βοήθεια όταν η άλλη δεν έχει προτείνει κάτι.είμαι υπερβολική?πήγε είπε στη μάνα μου θα έρχομαι να σε βοηθάω με το παιδί ,ηρθέ μια φορά για τα μάτια του κόσμου και απο τότε ακόμα έρχεται. πάω να σκάσω ? στο τέλος θα λεεί οτι φταίω εγώ.

pitsoulis
08-05-11, 14:30
Σας έχω ήδη αναφέρει οτι η πεθερά μου είναι και πολύ καλή και πολύ γλυκιά...2 γιούς έχει κι αυτή...ακόμα ένα παράδειγμα;:σήμερα που έχω τη γιορτή μου μου έκανε δώρο 2 υπέροχα σετ εσωρούχων...πόσες το κάνουν;;;;

ΚΑΜΙΑ!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Εγω ειμαι 4 χρονια νυφη, εχω να δω δωρο απο τοτε που ημουν εγκυος!!!;-)

stafroditi2353
08-05-11, 15:49
τα δωρα ειναι το τελευταιο. εγω μονο ενα δωρο στο γαμο-χρυσαφικο -ειδα απο αυτους.αυτο ολο και ολο. ας ηταν ενταξει σε ολα τα αλλα, να μην ειχαμε γρινιες, μουτρα, μουρμουρα και ανακατεμα, και δεν με νοιαζουν τα δωρα!!!

dumbo
09-05-11, 14:03
Ας μην μου φέρει ποτέ δώρο, δεν με νοιάζει..
Το μόνο που θέλω είναι να μην προσπαθεί να με κοροϊδέψει, μπροστά στα μάτια μου, μέσα στο σπίτι μου..
Όταν στο παρελθόν της έλεγε ο άντρας μου να κόψει το τσιγάρο (για το καλό της υγείας της), εκείνη απαντούσε πως όταν της χαρίσει ένα εγγονάκι θα το κόψει (αυτό θα ήταν το κίνητρο της). Συζητήσεις πριν ακόμα γνωριστώ με τον άντρα μου..

Το εγγονάκι ήρθε, το τσιγάρο δεν το έκοψε..
Ok! Πρόβλημά της, εκείνη αποφασίζει για την υγεία της.. δεν μας πέφτει λόγος (αν και εμείς θα "τρέχουμε" στα νοσοκομεία να τυχόν αρρωστήσει..)
Αλλά της έχει ξεκαθαρίσει ο γιος της πως το παιδί σε άνθρωπο που καπνίζει δεν το αφήνει ούτε για 1 ώρα και όταν θα έρχεται να δει το μωρό να αφήνει τα τσιγάρα της σπίτι της..
Bρίσκω τα αποτσίγαρά της στις γλάστρες μου και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.:evil: Έρχεται για μια ωρίτσα να δει το παιδί, δεν μπορεί να κρατηθεί? Και δεν θυμάμαι να πλένει έστω τα χέρια της πριν πάρει αγκαλιά το μωρό..
Κι εγώ τι πρέπει να κάνω? να τρέχω πίσω της? να την ελέγχω λες και είναι παιδί στην εφηβεία? Να την κάνω ρόμπα? Μα δεν καταλαβαίνει πως δεν μπορεί να μας ξεγελάσει και πως εκτίθεται στα μάτια μας?

lovely people
09-05-11, 14:28
Το θέμα είναι να μην υπάρχουν εγωισμοί απο την πλευρά των γονιών και να καταλαβαίνουν οτι τα παιδιά τους τώρα έχουν δική τους οικογένεια. Ο ρόλος τους δεν πρέπει να είναι παρεμβατικός. Εξάλου το λέει και το τροπάριο του γάμου " ο δε άνδρας "εγκαταλείπει" την μητέρα και τον πατέρα του και προσκοληθησε στην γυναίκα του" Σε ελέυθερη μετάφραση ε!! Σε σπάνιες περιπτώσεις το βλέπουμε δυστυχως!!

Niki81
09-05-11, 14:48
Το θέμα είναι να μην υπάρχουν εγωισμοί απο την πλευρά των γονιών και να καταλαβαίνουν οτι τα παιδιά τους τώρα έχουν δική τους οικογένεια. Ο ρόλος τους δεν πρέπει να είναι παρεμβατικός. Εξάλου το λέει και το τροπάριο του γάμου " ο δε άνδρας "εγκαταλείπει" την μητέρα και τον πατέρα του και προσκοληθησε στην γυναίκα του" Σε ελέυθερη μετάφραση ε!! Σε σπάνιες περιπτώσεις το βλέπουμε δυστυχως!!

Αυτο ακριβως πιστευω κι εγω...ολα ειναι θεμα εγωισμου.Αμα δεν μπορεις τον ατιμο τον εγωισμο να τον βαλεις στην ακρη και να σκεφτεις πρωτα το καλο του ιδιου σου του παιδιου και μετα το δικο σου τοτε τι να λεμε.Εμενα η απορια μου ειναι αυτο που κανουν...την τοση παρεμβατικοτητα που εχουν...την αντιλαμβανονται?

Nefelirene
09-05-11, 15:12
Εγω κορίτσια γενικά πολλές φορές κάνω πίσω για να εχω μια υγιή σχέση με τον άντρα μου έτσι εχτές πήρα και στην πεθερά γλαστράκι και παρόλο που λείπει ο άντρας μου της κάναμε έκπληξη και της το έδωσε δωράκι η μικρή :lol::lol:καταχάρηκε και ελπίζω να έχω ήσυχία για καμία βδομάδα ακόμα :wink:

pasxalitsa1987
10-05-11, 09:58
Λοιπόν, διαβάζοντας σε αυτή την ενότητα συνηδητοποίσα οτι είμαστε αρκετές με "θέματα" με τα πεθερικά μας. Αναρωτιέμαι υπάρχει κάτι σε όλες αυτές τις πεθερές μου μας έκανε (έστω και για λίγο) να αναθεωρήσουμε γνώμη..;;Μια αναλαμπή βρε αδερφέ!!
Για να σκεφτώ:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.. Προχτές η πεθερά μου βγήκε στην αγορά, μου πήρε για την μικρή ένα αμάνικο μπουφανάκι που ήθελα κ για εμένα ένα ζευγάρι σπορτέξ και προσφέρθηκε να πληρώσει την τούρτα απο τα γεννέθλια μας..Να ανυσηχήσω:wink:..

ps. Eλάτε κάντε μια προσπάθια..όλο και κάτι θα βρειτε!!Για να μη μας λένε κακές νύφες (αν και χες^$^κα κατα βάθος, χι, χι).

Αναρωτιέμαι αν θα γράψει καμία..Sevoula, Fistikaki (εσείς μου ήρθατε πρώτες) και ομοιοπαθούσες ..περιμένω απαντήσεις σας..

:sad::sad:Καλημέρα..Εγώ έχω αρκετά καλά πράγματα να πω για την πεθερά μου αλλά πριν σας τα πω θα πρέπει να τονίσω ότι είμαι αρραβωνιασμένη και τον Σεπτέμβριο παντρεύομαι..Η πεθερά μου μένει στον πρώτο όροφο,ο κουνιάδος μου με την γυναίκα του στον δεύτερο και εμείς ετοιμάζαμε εδώ και καιρό το σπίτι μας στον τρίτο όροφο..!Η πεθερά μου είναι μεγάλη σε ηλικία (78 ετών) όπως είναι λοιπόν απόλυτα λογικό δεν έχει δυνάμεις πιά για να ΄κάνει τις δουλειές στο σπίτι και εννοείται ότι όταν είχα χρόνο και τελείωνα με τις δουλείες στο σπίτι μας κατέβαινα στον πρώτο όροφο και μαγείρευα σιδέρωνα κλπ κλπ...Πριν 2 μήνες αρρώστησε και ο γιατρός είπε ότι θα πρέπει να μην την αφήνουμε για πολλές ώρες μόνη της στο σπίτι..Ο αρραβωνιαστικός μου λοιπόν θεώρεισαι (εδω και 2 μήνες)ότι θα πρέπει να μείνουμε μαζί της.Εγω απο την μεριά μου θεώρησα ότι αυτό θα είναι προσωρινό αλλά την πάτησα!!!!Ενώ όλα είναι έτοιμα για το γάμο μας προχθές του άνοιξα μια συζήτηση σχετικά με το πότε θα πρέπει να φτιάξουμε τις ντουλάπες με τα καλοκαιρινά (στο σπίτι μας εννοείται) και η απάντησή του ήταν ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ και ότι όταν παντρευτούμε ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ..!!Ρε κορίτσια βοηθήστε με τι να του π¨΄ω?Εγώ δεν του ζήτησα ποτέ να αφήσει την μαμά του ούτε εγώ θα αφήσω ποτέ την μάνα μου αλλά όχι να μένουμε και στο ίδιο σπίτι..θα νιώθω φιλοξενούμενη..έτσι νιώθω και τώρα που είμαστε μόνο 2 μήνες εκει.Αλλά δεν μπορώ να πώ, η πεθερά μου είναι πολύ καλή σχετικά με κάποιες άλλες ,κάποιες παρατηρήσεις μου τις κάνει άλλα είναι μεγάλη και κάνω τα στραβά μάτια. θα είμαι δίπλα της όταν με χρειάζεται αλλά πιστεύω ότι όταν παντρέυεσαι η οικογένειά σου είναι πρώτα η γυναίκα σου/άντρας σου και τα παιδιά σου και μετά οι γονείς.Εγώ θέλω να μπορώ να σηκωθώ το βράδυ και να ΄δω τηλεόραση (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή έχει ημικρανίες) να κάνω ένα τσιγάρο (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή έχει αναπνευστικό) να τσακωθώ βρε παιδί μου (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή το θεωρεί απαράδεκτο η γυναίκα να αντιμιλάει στον άντρα)να κάνουμε έρωτα ?? ούτε κάν (η πεθερά μου κοιμάται στο δίπλα δωμάτιο) Τι να κάνω βρε κορίτσια βοηθήστε με..Τον αγαπάω τον άντρα μου αλλά δεν γίνεται στο ίδιο σπίτι..Συγνώμη αν σας κούρασα περιμένω απάντησή σας..Φιλιάαααα:lol::lol:

pasxalitsa1987
10-05-11, 09:59
Λοιπόν, διαβάζοντας σε αυτή την ενότητα συνηδητοποίσα οτι είμαστε αρκετές με "θέματα" με τα πεθερικά μας. Αναρωτιέμαι υπάρχει κάτι σε όλες αυτές τις πεθερές μου μας έκανε (έστω και για λίγο) να αναθεωρήσουμε γνώμη..;;Μια αναλαμπή βρε αδερφέ!!
Για να σκεφτώ:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.. Προχτές η πεθερά μου βγήκε στην αγορά, μου πήρε για την μικρή ένα αμάνικο μπουφανάκι που ήθελα κ για εμένα ένα ζευγάρι σπορτέξ και προσφέρθηκε να πληρώσει την τούρτα απο τα γεννέθλια μας..Να ανυσηχήσω:wink:..

ps. Eλάτε κάντε μια προσπάθια..όλο και κάτι θα βρειτε!!Για να μη μας λένε κακές νύφες (αν και χες^$^κα κατα βάθος, χι, χι).

Αναρωτιέμαι αν θα γράψει καμία..Sevoula, Fistikaki (εσείς μου ήρθατε πρώτες) και ομοιοπαθούσες ..περιμένω απαντήσεις σας..

:cry::cry:
Καλημέρα..Εγώ έχω αρκετά καλά πράγματα να πω για την πεθερά μου αλλά πριν σας τα πω θα πρέπει να τονίσω ότι είμαι αρραβωνιασμένη και τον Σεπτέμβριο παντρεύομαι..Η πεθερά μου μένει στον πρώτο όροφο,ο κουνιάδος μου με την γυναίκα του στον δεύτερο και εμείς ετοιμάζαμε εδώ και καιρό το σπίτι μας στον τρίτο όροφο..!Η πεθερά μου είναι μεγάλη σε ηλικία (78 ετών) όπως είναι λοιπόν απόλυτα λογικό δεν έχει δυνάμεις πιά για να ΄κάνει τις δουλειές στο σπίτι και εννοείται ότι όταν είχα χρόνο και τελείωνα με τις δουλείες στο σπίτι μας κατέβαινα στον πρώτο όροφο και μαγείρευα σιδέρωνα κλπ κλπ...Πριν 2 μήνες αρρώστησε και ο γιατρός είπε ότι θα πρέπει να μην την αφήνουμε για πολλές ώρες μόνη της στο σπίτι..Ο αρραβωνιαστικός μου λοιπόν θεώρεισαι (εδω και 2 μήνες)ότι θα πρέπει να μείνουμε μαζί της.Εγω απο την μεριά μου θεώρησα ότι αυτό θα είναι προσωρινό αλλά την πάτησα!!!!Ενώ όλα είναι έτοιμα για το γάμο μας προχθές του άνοιξα μια συζήτηση σχετικά με το πότε θα πρέπει να φτιάξουμε τις ντουλάπες με τα καλοκαιρινά (στο σπίτι μας εννοείται) και η απάντησή του ήταν ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ και ότι όταν παντρευτούμε ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ..!!Ρε κορίτσια βοηθήστε με τι να του π¨΄ω?Εγώ δεν του ζήτησα ποτέ να αφήσει την μαμά του ούτε εγώ θα αφήσω ποτέ την μάνα μου αλλά όχι να μένουμε και στο ίδιο σπίτι..θα νιώθω φιλοξενούμενη..έτσι νιώθω και τώρα που είμαστε μόνο 2 μήνες εκει.Αλλά δεν μπορώ να πώ, η πεθερά μου είναι πολύ καλή σχετικά με κάποιες άλλες ,κάποιες παρατηρήσεις μου τις κάνει άλλα είναι μεγάλη και κάνω τα στραβά μάτια. θα είμαι δίπλα της όταν με χρειάζεται αλλά πιστεύω ότι όταν παντρέυεσαι η οικογένειά σου είναι πρώτα η γυναίκα σου/άντρας σου και τα παιδιά σου και μετά οι γονείς.Εγώ θέλω να μπορώ να σηκωθώ το βράδυ και να ΄δω τηλεόραση (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή έχει ημικρανίες) να κάνω ένα τσιγάρο (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή έχει αναπνευστικό) να τσακωθώ βρε παιδί μου (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή το θεωρεί απαράδεκτο η γυναίκα να αντιμιλάει στον άντρα)να κάνουμε έρωτα ?? ούτε κάν (η πεθερά μου κοιμάται στο δίπλα δωμάτιο) Τι να κάνω βρε κορίτσια βοηθήστε με..Τον αγαπάω τον άντρα μου αλλά δεν γίνεται στο ίδιο σπίτι..Συγνώμη αν σας κούρασα περιμένω απάντησή σας..Φιλιάαααα:lol::lol::lol:

pasxalitsa1987
10-05-11, 10:00

Καλημέρα..Εγώ έχω αρκετά καλά πράγματα να πω για την πεθερά μου αλλά πριν σας τα πω θα πρέπει να τονίσω ότι είμαι αρραβωνιασμένη και τον Σεπτέμβριο παντρεύομαι..Η πεθερά μου μένει στον πρώτο όροφο,ο κουνιάδος μου με την γυναίκα του στον δεύτερο και εμείς ετοιμάζαμε εδώ και καιρό το σπίτι μας στον τρίτο όροφο..!Η πεθερά μου είναι μεγάλη σε ηλικία (78 ετών) όπως είναι λοιπόν απόλυτα λογικό δεν έχει δυνάμεις πιά για να ΄κάνει τις δουλειές στο σπίτι και εννοείται ότι όταν είχα χρόνο και τελείωνα με τις δουλείες στο σπίτι μας κατέβαινα στον πρώτο όροφο και μαγείρευα σιδέρωνα κλπ κλπ...Πριν 2 μήνες αρρώστησε και ο γιατρός είπε ότι θα πρέπει να μην την αφήνουμε για πολλές ώρες μόνη της στο σπίτι..Ο αρραβωνιαστικός μου λοιπόν θεώρεισαι (εδω και 2 μήνες)ότι θα πρέπει να μείνουμε μαζί της.Εγω απο την μεριά μου θεώρησα ότι αυτό θα είναι προσωρινό αλλά την πάτησα!!!!Ενώ όλα είναι έτοιμα για το γάμο μας προχθές του άνοιξα μια συζήτηση σχετικά με το πότε θα πρέπει να φτιάξουμε τις ντουλάπες με τα καλοκαιρινά (στο σπίτι μας εννοείται) και η απάντησή του ήταν ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ και ότι όταν παντρευτούμε ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ..!!Ρε κορίτσια βοηθήστε με τι να του π¨΄ω?Εγώ δεν του ζήτησα ποτέ να αφήσει την μαμά του ούτε εγώ θα αφήσω ποτέ την μάνα μου αλλά όχι να μένουμε και στο ίδιο σπίτι..θα νιώθω φιλοξενούμενη..έτσι νιώθω και τώρα που είμαστε μόνο 2 μήνες εκει.Αλλά δεν μπορώ να πώ, η πεθερά μου είναι πολύ καλή σχετικά με κάποιες άλλες ,κάποιες παρατηρήσεις μου τις κάνει άλλα είναι μεγάλη και κάνω τα στραβά μάτια. θα είμαι δίπλα της όταν με χρειάζεται αλλά πιστεύω ότι όταν παντρέυεσαι η οικογένειά σου είναι πρώτα η γυναίκα σου/άντρας σου και τα παιδιά σου και μετά οι γονείς.Εγώ θέλω να μπορώ να σηκωθώ το βράδυ και να ΄δω τηλεόραση (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή έχει ημικρανίες) να κάνω ένα τσιγάρο (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή έχει αναπνευστικό) να τσακωθώ βρε παιδί μου (στην πεθερά μου δεν επιτρέπεται επειδή το θεωρεί απαράδεκτο η γυναίκα να αντιμιλάει στον άντρα)να κάνουμε έρωτα ?? ούτε κάν (η πεθερά μου κοιμάται στο δίπλα δωμάτιο) Τι να κάνω βρε κορίτσια βοηθήστε με..Τον αγαπάω τον άντρα μου αλλά δεν γίνεται στο ίδιο σπίτι..Συγνώμη αν σας κούρασα περιμένω απάντησή σας..Φιλιάαααα

pasxalitsa1987
10-05-11, 10:03
Λοιπόν, εμένα -χωρίς πλάκα- η πεθερά μου είναι σαν μάνα μου και καλύτερη μπορώ να πω, γιατί μου κρατάει τα παιδιά χωρίς να κλαίγεται... βέβαια πετάει μερικές χοντράδες, αλλά αυτό είναι και θέμα χαρακτήρα, δεν το κάνει μόνο σε μένα. Με έχει βοηθήσει αφάνταστα σε όλους τους τομείς, δεν ξέρω τι θα είχα κάνει αν δεν προσφερόταν -γιατί είμαι και περήφανη- και γενικώς της χρωστάω πολλά και αν μπορέσω στο μέλλον να της το ανταποδώσω θα το κάνω με μεγάλη χαρά!

ARNIKOL μου αν μένατε στο ίδιο σπίτι σίγουρα δεν θα είχες την ίδια άποψη!!Πάντως είσαι πολύ τυχερά εύχομαι ότι καλύτερο..Φιλιάάάάάά;)

lovely people
10-05-11, 10:09
πασχαλίτσα να πεις στον αντρα σου πως αισθάνεσαι. Στην τελική υπάρχουν και άλλα αδέρφια γιατί να επομιστείς εσυ το βάρος? Δουλέυεις? Θα μπορούσες να του πεις και καλά οτι ολη την μέρα θα είστε κοντά της αλλα το βράδυ είναι καλό να έχετε τον χώρο σας. Και αν ερθει (λεμε τώρα..γιατι χωρίς σεξ δυσκολο) ένα παιδί τι θα κάνετε. Βασικά μην κάνεις πίσω τώρα γιατι μετά δεν έχει πισωγυρισμό. Αν παντρευτεις πάει το πλοιο!!!! Και στην τελική πολύ μακριά θα πάτε.....

pasxalitsa1987
10-05-11, 10:49
LOVELY PEOPLE σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειριστό πρίν 2 χρόνια ο αρραβωνιαστικός μου έχασε τον πατέρα του πολύ ξαφνικά και απο τότε δεν αφήνει την μάνα του απο τα μάτια του..Όμως εκείνη έζησε τη ζωή της παντρέυτηκε,έφτιαξε το σπίτι της έκανε τα παιδιά της έγινε γιαγιά τώρα γιατί δεν μας σίνετε και εμάς το δικαίωμα να κάνουμε το ίδιο..Είμαι πολύ στεναχωρημένη μου κόπηκαν τα φτερά εγώ είχα τόσα όνειρα για το δικό μας σπίτι.Αλλα εδώ και 2 μήνες όλα άλλαξαν πίνουμε όλοι μαζί καφέ το πρωί μόλις σχολάσω απο την δουλεία μου πάω στο σπίτι της πεθεράς μου να της βάλω φαεί κάθομαι μαζί της μέχρι αργά το απόγευμα που επιστρέφει ο άντρας μου απο την δουλεια και μετά κοιμόμαστε.Ρε συ όυτε να τσακωθούμε δεν μπορούμε ούτε να συζητήσουμε κάτι χωρίς να το ακούει γιατί νομίζει ότι κάτι της κρύβουμε και στεναχωριέται λέει..Ζωή είναι αυτή?Τόσο καιρό έκανα υπομονή γιατί νόμιζα ότι είναι προσωρινό αλλά όχι και να μείνω αιωνίως με την πεθερά μου΄, ούτε με την μάνα μου δεν θα έμενα αν παντρευόμουνα όχι με την πεθερά!Εσύ στη θέση μου τί θα του έλεγες πως να του δώσω να καταλάβει ότι αυτό είναι λάθος?Δεν θέλω να τον χάσω τον αγαπάω πραγματικά και την πεθερά μου την νοιάζομαι και την αγαπάω αλλά δεν θέλω να ζήσω έτσι..Ειμαι κακιά?Θέλω να μου πείς πραγματικά τη γνώμη σου..Μηπως είμαι υπερβολική?

riniw 1980
10-05-11, 11:00
LOVELY PEOPLE σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειριστό πρίν 2 χρόνια ο αρραβωνιαστικός μου έχασε τον πατέρα του πολύ ξαφνικά και απο τότε δεν αφήνει την μάνα του απο τα μάτια του..Όμως εκείνη έζησε τη ζωή της παντρέυτηκε,έφτιαξε το σπίτι της έκανε τα παιδιά της έγινε γιαγιά τώρα γιατί δεν μας σίνετε και εμάς το δικαίωμα να κάνουμε το ίδιο..Είμαι πολύ στεναχωρημένη μου κόπηκαν τα φτερά εγώ είχα τόσα όνειρα για το δικό μας σπίτι.Αλλα εδώ και 2 μήνες όλα άλλαξαν πίνουμε όλοι μαζί καφέ το πρωί μόλις σχολάσω απο την δουλεία μου πάω στο σπίτι της πεθεράς μου να της βάλω φαεί κάθομαι μαζί της μέχρι αργά το απόγευμα που επιστρέφει ο άντρας μου απο την δουλεια και μετά κοιμόμαστε.Ρε συ όυτε να τσακωθούμε δεν μπορούμε ούτε να συζητήσουμε κάτι χωρίς να το ακούει γιατί νομίζει ότι κάτι της κρύβουμε και στεναχωριέται λέει..Ζωή είναι αυτή?Τόσο καιρό έκανα υπομονή γιατί νόμιζα ότι είναι προσωρινό αλλά όχι και να μείνω αιωνίως με την πεθερά μου΄, ούτε με την μάνα μου δεν θα έμενα αν παντρευόμουνα όχι με την πεθερά!Εσύ στη θέση μου τί θα του έλεγες πως να του δώσω να καταλάβει ότι αυτό είναι λάθος?Δεν θέλω να τον χάσω τον αγαπάω πραγματικά και την πεθερά μου την νοιάζομαι και την αγαπάω αλλά δεν θέλω να ζήσω έτσι..Ειμαι κακιά?Θέλω να μου πείς πραγματικά τη γνώμη σου..Μηπως είμαι υπερβολική?

μιλησέ του pasxalitsa1987...εξηγησέ του..και σε μια τελική όσο καταπιέζεσαι τόσο χειρότερα κάποια στιγμή σαν άνθρωπος θα ξεσπάσεις και τότε θα είναι χειρότερα...

LA LATINA
10-05-11, 11:11
η σελιδα εχει φρικαρει βγαζει τα ιδια μηνυματα εκατο φορες και δε βρισκω το ψευδωνυμο της κοπελας με το θεμα της συγκατοικησης

κανε μια κουβεντα με τον αρραβωνιαστικο σου και πες του οτι τιποτα δε θα λειψει απ τη μητερα του αλλα η συγκατοικηση μονο προσωρινα ειναι λυση.......αυριο πχ θα ερθει ενα μωρο.......... τι θα κανει? ησυχια να μην εχει η γιαγια ημικρανιες???

lovely people
10-05-11, 11:34
Δεν είσαι καθόλου κακιά. Απλά διεκδικείς την ζωή σου. Αν μιλήσεις ηλικρινά στον άντρα σου δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει? Πες του "σαγαπώ πολύ και έσενα και την μαμά σου και καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλα το οτι θα έχουμε το δικό μας σπίτι δεν σημαίνει οτι δεν θα είμαστε κοντά της και δεν θα την προσέχουμε" Πες του πως αν δεν έχετε τον δικό σας χώρο κάποια στιγμή θα σας κάνει να απομακρινθείτε και θα σας φέρει σε ρήξη. Ηδη τα συναισθήματα σου έχουν αρχίσει να αλλαχουν απέναντι της όχι επειδή είναι κακιά αλλα επειδή η καθημέρινότητα φέρνει τριβές και δεν είναι δυνατό να συμβαδίζουν τα θέλω σας σε τόσο διαφορετικές ηλικίες. Και αυτή θέλει την ησυχία της και εσείς το ίδιο. Μα συγνώμη, απο πάνω δεν θα μείνετε έτσι κι αλλιώς ή εγω δεν κατάλαβα καλά?
Στην τελική την μαμά του την νοιάζεται εσένα όχι? Δεν θα την παρατήσετε απλά θα κοιμάστε αλλού τα βράδια...

STAUROULA
10-05-11, 12:02
εγω δεν εχω παραπονο παρολο που ειναι χηρα και φυσικα προσκολιμενη με την γιο της με εχει κ μενα σαν παιδι της, μας χαρτζιλικώνει οταν ξεμενουμε απο λεφτα, μου αγοραζει δωρα, υπεραγαπαει τα παιδια μου (αν και τα κακομαθαινει αλλο θεμα αυτο αλλα το κανουν και οι δικοι μου), μας κραταει τα παιδια και οταν δουλευουμε και αν θελουμε να παμε καπου, μεχρι και σπιτι ηθελε να γραψει στο ονομα μου αλλα δεν δεχτηκα.
οχι οτι δεν εχουμε προβληματα καποιες φορες η δεν τσακωνομαστε (ειμαι και λιγο εκρηκτικος χαρακτηρας) αλλα κανει πολλα για εμας και τις το αναγνωριζω.

LA LATINA
10-05-11, 12:08
ρε κοριτσια θα τρελλαθω........δηλαδη τη γιαγια τη βολευει????

εμενα η μαμα μου ειναι χηρα
ειναι 80 χρονων
εχει τα γνωστα της ηλικιας πιεση, καταρρακτη κλπ

παντρευτηκα πριν 4 χρονια και μενω απο πανω
αν εξαιρεσουμε οτι αντι να τη βοηθαμε μας βοηθαει
με το μαγειρεμα, το σιδερωμα, βαζει λεφτα ΟΚ???

για πλακα της ελεγα και ακομα της το λεω
ρε μαμα ελα να μεινουμε ολοι μαζι να παιρνουμε ενα εισοδημα απο το σπιτι
να ζουμε πιο ανετα- 90 τετραγωνικα σπιτι με παγια εξοδα για μια γιαγια

ε............... ξερετε τι λεει???

τι λες καλε που θα εχω το γαμπρο μες τα ποδια μου, να ειμαι συνεχεια ντυμενη, μονη μου φοραω οτι να ναι, θελω να δω τηλεοραση βλεπω, θελω να παω τουαλετα να κατσω δεκα ωρες παω, θελω κανω μια σαλατα τρωω, εχω τα σηριαλ μου, το βραδυ ροχαλιζω και θα ενοχλω, θελετε να μαλωσετε, θελετε να το κανετε, θελετε να γυρνατε με τα σωβρακα θα εχετε κι εμενα μας τα ποδια σας?? ασε με στην ησυχια μου!

και επαναλαμβανω καθε μερα μαγειρευει για μας και πλενει σιδερωνει γιατι εχω καποιο προβλημα υγειας και εχω και δυο παιδια 4 και 2.......

δεν ενοχλουμαστε μονο εμεις
κι αυτες λογικα θελουν την ησυχια τους

Niki81
10-05-11, 15:30
pasxalitsa1987 επειδη τα εζησα θα σου πω καποια πρακτικα τα οποια τωρα ο αντρουλης σου δεν τα σκεφτεται αλλα στην πορεια θα τα δει μπροστα του.

Καταρχας το να εισαι ολη την ωρα με εναν ανθρωπο ηλικιωμενο θα σε φθειρει εσενα σαν ανθρωπο...πιστεψε με δεν παλευεται...εκεινου ειναι μανα του...εσυ θα εχεις το προβλημα...θα πνιγεσαι.Αυρο μεθαυριο θα μεινεις εγκυος...αυτος θα λειπει στη δουλεια εσυ ομως θα εισαι ολη μερα στο σπιτι και θα την εχεις πανω απο το κεφαλι σου.Και αν ειναι και παρεμβατικη σαν ανθρωπος να χωνει τη μυτη της σε ολα εκει να δεις γλεντια.Αδερφια εχει?Να κατσει να μιλησει μαζι τους να βρουν μια λυση...οχι να τη φορτωσει σε εσενα.2 νοικοκυρες μεσα στο ιδιο σπιτι δε γινεται να συνυπαρχουν.Θα παντρευτεις θα θελεις να μαγειρεψεις στον αντρα σου,να του ετοιμασεις ενα ωραιο δειπνο...θα εχεις και την πεθερα μπαστακα.Θα πρεπει μονιμως να προσεχεις τι φορας,πως εισαι κλπ.Θελεις στην τελικη να κατσεις στον καναπε με το βρακι σου που λεει ο λογος να δεις τηλεοραση...ουτε αυτο δε θα μπορεις.Θα τσακωνεστε και α σας ακουει,θα κανετε σεξ και θα την εχεις διπλα...ουφ τι τα θυμαμαι και φορτωνω.
Εγω πλεον με την πεθερα μου ειμαστε λιγο στα μαχαιρια να το πω...ξερεις κατι....ισως αν δεν ειχαμε ζησει μαζι να μην ειχε γινει αυτο.Αλλα πηρε θαρρος απο τη συγκατηκοιση,αρχισε να χωνεται...ειδικα απ'οταν εμεινα εγκυος και μετα και φτασαμε εδω που φτασαμε.Καλομαθε και οταν απαιτησα να παμε σε αλλο διαμερισμα ειχαμε γλεντια...τι να σου λεω.
Σε ολη την εγκυμοσυνη τσακωνομασταν γι'αυτο το θεμα με τον αντρα μου...εριξα του κοσμου το δακρυ μεχρι να τον κανω να με καταλαβει.
Τωρα μενουμε σε διπλανο διαμερισμα και ηρθα και ηρεμησα...και επειδ χτιζυμε αλλο σπιτι και θα μετακομισουμεσ ε λιγο αλλα αυτος ηθελε να την παρει μαζι στο καινουριο σπιτι του το ξεκοψα μια και καλη...αν φερει τη μανα του να ζησει μαζι μας εγω πηρα το παιδι κι εφυγα...αλλιως θα αρρωστησω.Ξερω οτι ακουγομαι κακια αλλα εχω πικραθει παρα πολυ με τη σταση της και με τις κουβεντες που μου εχει πει.Αν θελει του ειπα ας της βρει ενα διαμερισμα κοντα σε εμας να μη νιωθει μονη της...δεν εχω προβλημα...αλλα μεσα στο σπιτι μου ΟΧΙ.Ουτε τη μανα μου δε θα αντεχα να ζει μαζι μας.

Lisa8
10-05-11, 21:52
Ας μην μου φέρει ποτέ δώρο, δεν με νοιάζει..
Το μόνο που θέλω είναι να μην προσπαθεί να με κοροϊδέψει, μπροστά στα μάτια μου, μέσα στο σπίτι μου..
Όταν στο παρελθόν της έλεγε ο άντρας μου να κόψει το τσιγάρο (για το καλό της υγείας της), εκείνη απαντούσε πως όταν της χαρίσει ένα εγγονάκι θα το κόψει (αυτό θα ήταν το κίνητρο της). Συζητήσεις πριν ακόμα γνωριστώ με τον άντρα μου..

Το εγγονάκι ήρθε, το τσιγάρο δεν το έκοψε..
Ok! Πρόβλημά της, εκείνη αποφασίζει για την υγεία της.. δεν μας πέφτει λόγος (αν και εμείς θα "τρέχουμε" στα νοσοκομεία να τυχόν αρρωστήσει..)
Αλλά της έχει ξεκαθαρίσει ο γιος της πως το παιδί σε άνθρωπο που καπνίζει δεν το αφήνει ούτε για 1 ώρα και όταν θα έρχεται να δει το μωρό να αφήνει τα τσιγάρα της σπίτι της..
Bρίσκω τα αποτσίγαρά της στις γλάστρες μου και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.:evil: Έρχεται για μια ωρίτσα να δει το παιδί, δεν μπορεί να κρατηθεί? Και δεν θυμάμαι να πλένει έστω τα χέρια της πριν πάρει αγκαλιά το μωρό..
Κι εγώ τι πρέπει να κάνω? να τρέχω πίσω της? να την ελέγχω λες και είναι παιδί στην εφηβεία? Να την κάνω ρόμπα? Μα δεν καταλαβαίνει πως δεν μπορεί να μας ξεγελάσει και πως εκτίθεται στα μάτια μας?

Παλι καλά που το παραδεχτηκε να λες!!!!
Ο πεθερός μου, μας ελεγε ψεμματα οτι εκοψε το τσιγαρο, για να του πηγαινουμε το παιδι, ενω αυτος καπνιζε κανονικότατα!
Ασε! Δεν βρισκεις ακρη!

rena_myst
11-05-11, 10:26
Καλα βρε Pasxalitsa1987 αυτη η πεθερα σου που ειναι τοσο καλη μυαλο δεν εχει στο κεφαλι της να πει στο γιοκα της οτι καθενας πρεπει να ειναι σπιτι του?Την βολη της δεν την θελει δηλαδη? Δεν μπορω να το καταλαβω.Α,πα, πα......ουτε με την πεθερα μου , ουτε με την μανα μου.Καθε κατεργαρης στον παγκο του.Ειμαστε σοβαροι? Νεο ζευγαρι να ζει μαζι με την γρια? Δηλαδη ο αραββωνιαστικος σου προσωπικες στιγμες δεν θελει να εχετε?...Ημαρτον πια αυτοι οι αντρες με τις μανουλες τους.

Niki81
11-05-11, 11:12
Καλα βρε Pasxalitsa1987 αυτη η πεθερα σου που ειναι τοσο καλη μυαλο δεν εχει στο κεφαλι της να πει στο γιοκα της οτι καθενας πρεπει να ειναι σπιτι του?

Α καλά...κατι ειπες τωρα κι εσυ...Να διωξει η μανουλα το γιοκα απο το σπιτι?Εισαι καθολου σοβαρη?

Lisa8
11-05-11, 11:21
Πασχαλίτσα, κανε ο,τι είναι να κάνεις τωρα πριν τον γάμο, γιατί μετά... δεν προκειται! Η κατάσταση θα θεωρηθει δεδομένη! Πατα και λίγο πόδι!
Στην τελική, πες του να φερεις και εσύ την μητερα σου να μεινει μαζί σας, να δεις τι θα σου πει! Προφασίσου και εσυ εναν λόγο, οτι την χρειαζεσαι, ή κάτι άλλο...

rena_myst
11-05-11, 13:41
ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου

Maiden1
11-05-11, 15:34
Πασχαλίτσα ό,τι κάνεις κάντο τώρα πριν το γάμο και μην παντρευτείς αν δεν έχεις μετακομίσει πρώτα! Οι μεγάλοι άνθρωποι παίρνουν ζωή από την συναναστροφή τους με τους νέους, η καθημερινή τριβή όμως θα κουράσει και θα "γεράσει" εσένα. Και συγγνώμη αλλά η άλλη νύφη και ο άλλος αδερφός τι κάνουν;

Γνώμη μου είναι να βρείτε μια έμπιστη γυναίκα που να την φροντίζει, κι αν θέλει να μένει και μαζί της. Το κόστος να το μοιραστείτε οι 2 οικογένειες. Και φυσικά θα πηγαίνετε να την βλέπετε κι εσείς καθημερινά για όσες ώρες θέλετε. Δεν μπορείτε να είστε συνεχώς μαζί της. Θα μπουχτίσεις και μετά δεν θα ξεσπάσεις στην πεθερά σου αλλά στον άντρα σου που σ'έφερε σ'αυτή την θέση.

mary2011
14-05-11, 14:19
εγω δεν εχω παραπονο παρολο που ειναι χηρα και φυσικα προσκολιμενη με την γιο της με εχει κ μενα σαν παιδι της, μας χαρτζιλικώνει οταν ξεμενουμε απο λεφτα, μου αγοραζει δωρα, υπεραγαπαει τα παιδια μου (αν και τα κακομαθαινει αλλο θεμα αυτο αλλα το κανουν και οι δικοι μου), μας κραταει τα παιδια και οταν δουλευουμε και αν θελουμε να παμε καπου, μεχρι και σπιτι ηθελε να γραψει στο ονομα μου αλλα δεν δεχτηκα.
οχι οτι δεν εχουμε προβληματα καποιες φορες η δεν τσακωνομαστε (ειμαι και λιγο εκρηκτικος χαρακτηρας) αλλα κανει πολλα για εμας και τις το αναγνωριζω.
Stauroula μη μιλας καθολου εισαι πολυ τυχερη...εαν δεν κραταγε τα παιδια να πας για δουλεια ή να πατε καπου(γιατι αυτη τα παιδια της τα μεγαλωσε...:evil:)εαν δεν σου αγοραζε δωρα(δωρα;;;;:lol::lol: ουτε κατα φαντασιαν...σε μενα κιολας δωρα;;;εδω ουτε στα εγγονια της δεν παιρνει...)εαν δεν σε χαρτζικικωνε οταν ξεμενες(...τι εκανε λεει;απορω πως το σκεφτηκα κιολας!α να τη χαρτζιλικωσω εγω πιο πιθανο το βρισκω)καλα για να γραψει σπιτι στο ονομα μου:shock:...σεναριο επιστημονικης φαντασιας και επιπλεον δεν σε βοηθουσε γενικοτερα με το σπιτι,μαγειρεμα,σιδερο κτλ και οοοοοοταν λεμε οοοοοταν τυχαινε να στα κρατησει μια στο τοσο καμαρωνε κιολας οτι σε βοηθησε και εισαι και εκρηκτικος χαρακτηρας (οπως ειμαι κι εγω) τι θα εκανες;;;

mirtoula4
15-05-11, 09:52
Η δικιά μου πάλι είναι σχετικά καλή θεωρητικά πάντα.Δηλ. δεν μπλέκεται φανερά τουλάχιστον, ρωτάει συνέχεια αν θέλω βοήθεια κλπ - βέβαια δεν θέλω ποτέ- παίρνει τηλ. θέλει να μου μιλάει, μου παίρνει δώρα σε γιορτή-γενέθλια-χριστούγεννα-πάσχα, δεν μου δίνει σε γενικές γραμμές δικαιώματα. αλλά είναι πολύ "πρήχτης" να το πω!Μιλάει πολύ- μιλάμε για πολύ μπούρου μπούρυ, λέει συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια, για τα παιδιά της θείας της-της γιαγιάς της-της ανιψιάς της-της ίδιας....ουφ είναι πολύ κουραστική....και επιπλέον μας καλει ξανά κ ξανά κ ξανά να πάμε σπίτι της να φάμε κ να ξαναφάμε κ...ουφ μια κούραση είναι. Κ σημειωτέον δεν έχει δουλέψει ποτέ, άρα είναι ένας ξεκούραστος, ζωηρός άνθρωπος που θέλει μουχαμπέτι κ δεν καταλαβαίνει την κούραση του άλλου. Κ για όλα αυτά την αποφεύγω συστηματικά!Αν μου έδινε κ καμιά αφορμή θα την απέφευγα ακόμα περισσότερο!

DimiKgianni
02-12-11, 18:17
σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και μόνο και μόνο από σεβασμό και αγάπη δεν της λέω τίποτα για να μην την στεναχωρήσω αλλά καταλήγω να σκάω εγώ. δεν ειμαι υπερβολική γιατί αγνοεί αυτά που λέω εγώ (μερικές φορές) και θα κάνει το δικό της στο παιδί. ευτυχώς δε διαφωνούμε σε πολλά. αλλά επειδή εγώ είμαι η μάνα του παιδιού δεν θέλω να τίθεται καν θέμα συζήτησης ανάμεσα σε μένα και στην πεθερά μου τι θα κάνω στο παιδί. να μου λέει τη γνώμη της ναι, αλλά στο τέλος θα πρέπει να κάνουμε αυτό που αποφασίζω εγώ και ο άντρας μου. τέρμα. και όταν λέω ότι νευριάζω είναι γιατί παίρνει πρωτοβουλίες ενώ της λέω να μην κάνει κάτι. θα σου άρεσε να μπαίνει η πεθερά σου στο σπίτι σου και να μπαίνει στην κουζίνα σα να είναι δική της; εδώ λέω στον άντρα μου: πρέπει να δώσουμε τα αυτοκίνητα για πλύσιμο και επεμβαίνει και λέει: να τα πλύνετε μόνοι σας για οικονομία και μετά να κάνουμε ολόκληρη συζήτηση γιατί θέλουμε να μας τα πλύνουν. συγνώμη αλλά δεν μπορώ για μικροπράγματα συνέχεια να αναλύω στην πεθερά μου γιατί κάνουμε έτσι αυτό που κάνουμε. πχ μου κάνει συνέχεια παρατηρήσεις, μου βγάζει τα πιάτα από το πλυντήριο και τα πλένει ενώ της λέω ότι θέλω να τα αφήνει να τα κάνω όπως ξέρω εγώ. και διάφορα τέτοια μικροπράγματα που συνέχεια σε εκνευρίζουν. ούτε στην μάνα μου δεν το επιτρέπω.

αχ πόσο σε καταλαβένω, αυτο με τα πιάτα βέβαια είναι το λιγότερο. Τι θα κάνατε στην θέση μου εαν, είστε στο σπίτι, και ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και μπένουν μέσα ο πεθερός μου με την πεθερά μου με δικό τους κλειδεί. :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

ΛΙΝ
29-06-12, 15:37
αντιμετοπιζω αρκετο προβλημα με τα πεθερικα μου:evil: δημιουργουν συνεχεια προβληματα θελουν να εχουν τον ελεγχω καποιες φορες σκευτωμαι οτι δεν εχω παντευτη το γιο τους, αλλα τους ιδιους στο παρελθον ειχα παλι προβλημα, γιατι ειχαν βγαλει αντικλειδι κρυφα απο εμας και εμπαιναν στο σπιτι της ωρες που λυπαμε. τωρα αλλο προβλημα που για μενα ειναι πολυ αστειο, αλλα για εκεινους μαλλον οχι τους καλουσαμε στο σπιτι μας για καφε οχι οτι το εκενα με χαρα αλλα για τυπικους λογους και επειδη κοψαμε αρχησε η γκρινια 'που δεν μας καλητε πια για καφε' και αλλα διαφορα αυτο το διαστημα κανουμε εξετασεις με το συζηγο μου, γιατι ξεκιναμε εξωσ. και εχουμε αρκετο αγχως για το πως θα εξεληχθουν τα πραγματα το ειπα στα πεθερικα οτι εχουμε αλλες εννοιες και δεν θα ασχολουμαστε με επισκεψεις και καφεδες και το μονο που ειπαν ηταν 'δεν εχει σημασια οτι και να εχετε δεν πρεπει να αλλαζετε αυτα που κανατε πριν' εγινα εξαλει:evil: δεν μας αφηνουν οτι τοσα χρονια παιδευομαστε να αποκτησουμε ενα παιδι και δεν θελουν να καταλαβουν οτι για εμας ειναι κατι ξεχωριστο που θα αλλαξει τη ζωη μας. αλλα τα πεθερικα ειναι στην κοσμαρα τους εχουν δικαιστους αντιλυψεις πρεπει να κανουμε αυτο που κρινουν εκεινη σωστο λες και δεν εχω εγω δικους μου γονεις που δεν μου παρουσιασαν ποτε προβλημα αντιθετα ειναι διπλα μας και μας στηριζουν.
δεν αντεχω δεν ξερω τη να κανω, απο λογια δεν καταλαβαινουν σε δυο μηνες ξεκιναω εξωσωματικη και πρεπει να ειμαι ηρεμη χωρις στεναχωριες γιατι, αν ξεκινησω με ψυχολογια down και με γκρινιες θα μου κανουν κακο.

manoulina
29-06-12, 15:46
Η καλύτερη τακτική είναι η προσποίηση. Εγώ μετά απο όσα πέρασα εκεί κατέληξα.
Γράφτους λοιπόν....ξέρεις που, και κοίτα να είσαι ήρεμη. Όταν λένε, εσύ απλά θα λες στον εαυτο σου "δεν ακούω"!
Κοίτα τον άντρα σου και αφοσιώσου στο μωράκι που θες να κάνεις και μη τουςς δίνεις σημασία.

ΛΙΝ
30-06-12, 00:45
Η καλύτερη τακτική είναι η προσποίηση. Εγώ μετά απο όσα πέρασα εκεί κατέληξα.
Γράφτους λοιπόν....ξέρεις που, και κοίτα να είσαι ήρεμη. Όταν λένε, εσύ απλά θα λες στον εαυτο σου "δεν ακούω"!
Κοίτα τον άντρα σου και αφοσιώσου στο μωράκι που θες να κάνεις και μη τουςς δίνεις σημασία.

καλα τα λες, αλλα με οσα μου εχουν κανει ουτε να προσποιηθω δεν μπορω με βγαζουν εκτος εαυτου, να φανταστεις ακομα και ο αντρας μου δεν τους αντεχει και πολλες φορες μου λεει εχεις δικιο γραψετους, αλλα δεν μπορω αν δεν τους τα πω οσα εχω μεσα μου θα σκασω.
θα προσπαθεισο να τους γραφω μονο και μονο για την ψυχικη μου ηρεμια για να μπορεσω να πλησιασω το στοχο μου δηλ. ενα παιδακι!