PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΡΥΩΝΩ ΤΟΣΟ;

Niki_
07-10-10, 10:46
Καλημέρα σας. Έψαξα να δω μήπως έχετε ανοίξει κάποιο αντίστοιχο θέμα και σε πρόχειρη αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι... αυτό ομολογώ με τρόμαξε λίγο κι είπα να σας ρωτήσω.
Είμαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου κι ενώ δεν έχω τις ίδιες αναγούλες που είχα στο πρώτο, αλλά πολλούς πόνους στη μέση, έχω και κάτι που με τρελαίνει: Κρυώνω αφάνταστα. Ειδικά όταν πάω να κοιμηθώ και είμαι κουρασμένη το βράδυ η κατάσταση δεν παλεύεται.
Για να καταλάβετε, εχθές το βράδυ κι ενώ ο γιος μου και ο άντρας μου φορούσαν μόνο την πιτζάμα τους, εγώ έβαλα ζακέτα, κάλτσες και πάπλωμα :shock: .... αφού κοίταζα μη σκάσει μύτη από πουθενά ο άγιος Βασίλης και μου κάνει έκπληξη!!!

nikoleta_
07-10-10, 11:22
δεν ξέρω Νίκη μου εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εγώ έχω αρχίσει να κρυώνω υπερβολικά τις τεέυταίες μέρες...αν και δεν ξέρω πολλά νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχούμε και για αυτό.

Niki_
07-10-10, 11:38
Aπλά μου κάνει εντύπωση γιατί σε όποια το λέω καμία δεν είχε τέτοιο σύμπτωμα.
Τι να πω... Θα δείξει
Ευχαριστώ πάντως :)

niki_zouzounia
07-10-10, 11:45
Καλημέρα σας. Έψαξα να δω μήπως έχετε ανοίξει κάποιο αντίστοιχο θέμα και σε πρόχειρη αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι... αυτό ομολογώ με τρόμαξε λίγο κι είπα να σας ρωτήσω.
Είμαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου κι ενώ δεν έχω τις ίδιες αναγούλες που είχα στο πρώτο, αλλά πολλούς πόνους στη μέση, έχω και κάτι που με τρελαίνει: Κρυώνω αφάνταστα. Ειδικά όταν πάω να κοιμηθώ και είμαι κουρασμένη το βράδυ η κατάσταση δεν παλεύεται.
Για να καταλάβετε, εχθές το βράδυ κι ενώ ο γιος μου και ο άντρας μου φορούσαν μόνο την πιτζάμα τους, εγώ έβαλα ζακέτα, κάλτσες και πάπλωμα :shock: .... αφού κοίταζα μη σκάσει μύτη από πουθενά ο άγιος Βασίλης και μου κάνει έκπληξη!!!

Αυτό το σύμπτωμά το είχα και γω, στις αρχες (τρίτη εγκυμοσύνη) και όπως λες ειδικά όταν ήμουν κουρασμένη.Ερχόμουν για δουλειά μες στο καύσωνα όλοι έσκαγαν και γω δεν ήθελα να βλέπω κλιματιστικό. Το βράδυ ξεθεωμένη απ τη κούραση διπλωνόμουν στα 24.
Μην ανησυχεις σε λίγο θα περάσει.

nikol1981
07-10-10, 11:57

εγω πιστευω πως οι εγκυες αντιλααμβανονται διαφορετικα την θερομκρασια.εγω ολο το καλοκαιρι που ημουν εγκυος καθομουν κατω απο το κλιματιστικο κ ιδρωνα.στο σπιτι κυκλοφορουσαν ολοι με πιτζαμες κ γω με το εσωρουχα.ο αντρας μου το βραδυ σκεπαζοταν με το κουβερλι μεχρι το κεφαλι κ γω κοιμομουν πανω απο αυτο. παντως μολισ γεννησα ξεπαγιασα.ενω ολοι ελεγαν οτι ειναι νορμαλ η θερμοκρασια εγω κρυωνα . μπορει να φταινε κ οι ορμονες.

arma
07-10-10, 11:57
Κι εγώ τα ίδια! Η κόρη μου κι ο άντρας μου με τα κοντομάνικα ιδρωμένοι κι εγώ με μακριμάνικο, κάλτσες και σκεπασμένη! Βέβαια είμαι γενικά κρυουλιάρα αλλά πραγματικά αυτή τη φορά έχει παραγίνει το κακό.. Στην αρχή νόμιζα ότι ήμουν άρρωστη και έβαζα συνέχεια θερμόμετρο..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήταν ίδια εποχή δεν θυμάμαι κατι τέτοιο..ο άντρας μου αναρωτιέται συνεχώς..''που είναι οι φουντώσεις τις εγκυμοσύνης?' :lol:
Εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη και ίσως να οφείλεται εκεί γιατί η αναιμία προκαλεί κρυάδες καμιά φορά...Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω..:roll:

nikol1981
07-10-10, 12:03
Κι εγώ τα ίδια! Η κόρη μου κι ο άντρας μου με τα κοντομάνικα ιδρωμένοι κι εγώ με μακριμάνικο, κάλτσες και σκεπασμένη! Βέβαια είμαι γενικά κρυουλιάρα αλλά πραγματικά αυτή τη φορά έχει παραγίνει το κακό.. Στην αρχή νόμιζα ότι ήμουν άρρωστη και έβαζα συνέχεια θερμόμετρο..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήταν ίδια εποχή δεν θυμάμαι κατι τέτοιο..ο άντρας μου αναρωτιέται συνεχώς..''που είναι οι φουντώσεις τις εγκυμοσύνης?' :lol:
Εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη και ίσως να οφείλεται εκεί γιατί η αναιμία προκαλεί κρυάδες καμιά φορά...Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω..:roll:

κ γω την πρωτη μου κορη την γεννησα ιδιαεποχη ( η 1η 04/09 κ η 2η 01/09 ) στην πρωτη ομως δεν ειχα τετοια φουντωματα.αυτο που με νευριαζε παντως εινναι οτι ξυπνουσα το πρωι και ημουν ιδρωμενη στα μαλλια κ στο πισω μερος του λαιμου ποταμι μιλαμε κ ειναι ενα σημειο που δεν ιδρωνω ποτε.

Ρηνούλα
07-10-10, 12:14
Ο θυρεοειδής σας πώς είναι;
Για κοιτάξτε τον.

Niki_
07-10-10, 12:21
Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα το εντελώς αντίθετο. Μέχρι και σε λεκάνη με παγωμένο νερό και παγάκια έβαζα τα πόδια μου.
Κι εγώ έχω πάντα χαμηλό αιματοκρίτη, λόγω στίγματος, αλλά αυτές οι κρυάδες δεν ξέρω κατά πόσο οφείλονται εκεί.
Ευχαριστώ πολύ όλες σας πάντως, ήξερα ότι εδώ θα βρω ομοιοπαθούσες!!! :razz:

apricot
07-10-10, 12:24
παντως και εγω θυμαμαι οτι στην κορη μου κρυωνω τοσο που ενω ηταν αυγουστος μηνας εγω φορουσα καλτσε και ζακετα. δεν κρατησε πολυ βεβαια αυτο, σε εμενα παντως ισως να εφταιγων και οι αιμοραγιες επειδη εχανα αιμα αλλα και η κουνιαδα μου χωρις καθολου αιμοραγιες φορουσε φορμα χειμερινη , καλτσες και ζακετα ενω ηταν κατακαλοκαιρο.....με το καλο το μπεμπε σας!!!!!

Niki_
07-10-10, 12:26
Ο θυρεοειδής σας πώς είναι;
Για κοιτάξτε τον.

Ρηνούλα μου, προς το παρόν δεν έχω κάνει εξετάσεις, λογικά την άλλη εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό θα μου τις γράψει, αλλά το χάπι για τον θυρεοειδή το παίρνω κανονικά, όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη

Niki_
07-10-10, 12:34
παντως και εγω θυμαμαι οτι στην κορη μου κρυωνω τοσο που ενω ηταν αυγουστος μηνας εγω φορουσα καλτσε και ζακετα. δεν κρατησε πολυ βεβαια αυτο, σε εμενα παντως ισως να εφταιγων και οι αιμοραγιες επειδη εχανα αιμα αλλα και η κουνιαδα μου χωρις καθολου αιμοραγιες φορουσε φορμα χειμερινη , καλτσες και ζακετα ενω ηταν κατακαλοκαιρο.....με το καλο το μπεμπε σας!!!!!

Κορίτσια δε φαντάζεστε πόσο με ηρεμήσατε. Θεωρούσα ότι κάτι μου συνέβαινε κι ότι δεν ήταν καλό!

Ρηνούλα
07-10-10, 12:43
Πολλές φορές με την εγκυμοσύνη απορρυθμίζεται ο θυρεοειδής και θέλει μεγαλύτερη υποστήριξη(φαρμακευτικά).
Αυτό βέβαια θα το αποφασίσει ο γιατρός σου και πολύ σύντομα θα ξέρεις αν προέρχεται από εκεί αφού θα κάνεις εξετάσεις.
Να υποθέσω ότι εχεις υποθυρεοειδισμό;

Niki_
07-10-10, 12:52
Ναι Ρηνούλα, υποθηρεοειδισμό έχω και δεν ξέρω κατά πόσο είσαι σχετική.Παίρνω το Τ4 των 112 και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου το είχε κατεβάσει στο Τ4 των 100.

L250807
11-10-10, 09:47
κρυωνω και εγώ μα πολύ όμως ολη μερα με ζακετα. Δεν εχω πρόβλημα με το θυροειδη μου μάλλον οι ορμονες τρελαινονται τι να πώ!

newbie G
11-10-10, 10:32
Κι εγώ κρυώνω αρκετά, αλλά ήμουν κρυουλιάρα κι από πριν. Πάντως την περασμένη βδομάδα είχα θερμοκρασία 36,0 κάποιες φορές και το ανώτερο ήταν 36,6. Έχω ακούσει ότι κανονικά στις έγκυες ανεβαίνει η θερμοκρασία, αλλά σε μένα δεν συνέβη αυτό. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι κρυώνω κυρίως τη νύχτα παρόλο που κοιμάμαι με καλτσάκια και σκεπάζομαι με πάπλωμα. Ο θυεροειδής μου πάντως τελευταία φορά που τον τσέκαρα ήταν καλός.

Niki_
11-10-10, 11:16
Οι δικοί μου έχουν αρχίσει και με πειράζουν. Εχθές το βράδυ μόνο που δε φόρεσα το πάπλωμα σαν κάπα για να κυκλοφορώ :):D

tamar
06-11-10, 09:07
Kι εγώ κρυώνω. Τόσο που ανησυχώ μπας και έχω καμιά ίωση

ntinti
06-11-10, 16:06
Τραγικό αυτό το θέμα με το κρύο....!! στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το είχα...
τώρα μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!!

κρυογάτσουλο εντελώς έχω γίνει!!! πόσο θα κρατήσει όλο αυτό??

hristin30
08-12-10, 19:47
κορίτσια σας περασαν οι κρυαδεσ?εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα κ κρυωνω κατα διαστήματα.. σημερα δεν την παλεύω καθόλου..η πλάτη μου κρυωνει παρα πολυ.ελπ΄ζω μονο να μην είναι καμια ιωση..

black_rose
08-12-10, 20:11
Όσα και αν σας φανεί περίεργο απο κει κατάλαβα οτι ήμουν έγκυος!!!Επειδή κρύωνα!!Πέρυσι τον Αύγουστο και ενώ είχε έξω καύσωνα εγώ κρύωνα...είχα και δέκατα το βράδυ..λέω μήπως???είχα 1-2 μέρες καθυστέρηση αλλά δεν έχω σταθερό κύκλο..οπότε μόλις ένιωσα την πρώτη ζάλη έτρεξα κατευθείαν στο φαρμακείο για τεστ!Βέβαια τα κρυώματα μου κράτησαν καμιά βδομάδα μετά ήμουν οκ!Νομίζω είναι φυσιολογικό αυτό γιατί ανεβαίνει η θερμοκρασία μας σε περίοδο εγκυμοσύνης!!

Thaumataki
08-12-10, 22:05
Έμαθα ότι ήμουν έγκυος Αύγουστο μήνα... Από αρχές Σεπτέμβρη κοιμόμουν με πάπλωμα, αφού με τον άντρα μου χωρίζαμε το κρεβάτι στη μέση. Μισό με πάπλώμα, μισό με σεντόνι!!!!!
Κρύωνα πάααρα πολύ. Βασικά είναι ορμονικό το θέμα....

Stellinula
08-12-10, 23:18
Ρε κορίτσια και εγώ ωρες ώρες όλο το καλοκαιρι είχα τρελές κρυάδες λεμε!!!

elin
08-12-10, 23:34
Και στις δύο εγκυμοσύνες κοντά στην ημερομηνία που περίμενα να αδιαθετήσω ίδρωνα ΦΟΒΕΡΑ-βέβαια ήταν καλοκαίρι.

Στην πρώτη (η δεύτερη δεν έβγαλε πρώτο τρίμηνο) μετά την 7η εβδομάδα μιλάμε έτρεμα και το βράδυ-Ιούλιο μήνα-σκεπαζόμουν με κουβέρτα.

Μετά που γέννησα επίσης κρύωνα, είχα φοβερό ρίγος που έκανε καιρό να μου περάσει.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν με έπιανες πουθενά-εκεί που έσκαγα, έτρεμα και τούμπαλιν...Αυτό που δεν άντεχα πάντως ήταν το κρύο που ένιωθα, με τη ζέστη το πάλευα.

Με το καλό τα μωράκια σας!

underage
09-12-10, 01:05
κι εγώ κρύωνα!!!! πάρα πολύ
σε όλες τις εγκυμοσύνες περισσότερο όμως στην πρώτη εγκυμοσύνη.
Συγκεκριμένα στο πρώτο τρίμηνο κάθε μεσημέρι 3 - 6 τα πόδια μου γινόντουσαν κόκκαλο!!!! σκεπασμένη με κουβέρτες - πάπλωμα, είχα αναμένο το καλοριφέρ, το αιρκοντίσιον και μια σόμπα αλογόνου και τουρτούριζα!!!!!!!

ioanna0711
10-12-10, 12:46
Κορίτσια αυτές τις κρυάδες τις έχω και εγώ και ιδιαίτερα όταν γυρίζω σπίτι μετά την δουλειά!! Οι ορμόνες μάλλον θα φταίνε... Καλά που υπάρχετε και εσείς με το ίδιο σύμπτωμα γιατί νόμιζα οτι είμαι τρελή και το νιώθω μόνο εγώ!! χιχιχι...

Ευθαλία
23-12-10, 16:03
Γεια σας!!!Είμαι στην 5η εβδομάδα και ξεπαγιάζω ειδικά τη νύχτα!Τα χέρια μου μονίμως είναι παγάκια... Εχω υποθυροειδισμό και παίρνω κανονικά τα χαπάκια μου, θα δείξουν και οι εξετάσεις φαντάζομαι αν πρέπει να ανεβάσω τη δόση. Πάντως ήθελα να σας πω ότι κι εγώ κρυώνω από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος!

XΡΙΣΤΙΝΑ
23-12-10, 16:11
Στην αρχη κρυωνα κι εγω...τωρα...φουντωνω!!!

Sofia82
23-12-10, 22:44
Και εγώ είμαι ακριβώς στην 5η εβδομάδα σήμερα και ξεπαγιάζω, μέρα και νύχτα, εδώ και καμιά εβδομάδα! Ιδίως τη νύχτα, τρέμω, σα να έχω ρίγος!!!

anna_k
11-01-11, 13:32
απο οτι καταλαβαινω η περισσοτερες κρυωνουμε!!!!!! (χιχιχι)
πριν την εγκυμοσυνη κυκλοφορουσα οταν χιονιζε με κοντομανικο κ τωρα διπλα στην σομπα κ δεν την παλευω!!!!!! τραγικο!!!!!!

kathi
10-02-12, 20:50
καλησπερα, εδω και τρεις-τεσσερις μερες δεν μπορω να ζεσταθω με τιποτα, κρυωνω υπερβολικα, μυτη παγωμενη ,χερια παγωμενα, ο γιος μου μου λεει οτι ζεσταινεται και εγω ειμαι λες και ειμαι στα ταρταρα......αυτες τις μερες περιμενω περιοδο μηπως παιζει ρολο και αυτο?

molly
11-02-12, 08:51
εχω κρυαδες απο την αρχη της εγκυμοσυνης κ πραγματικα δεν παλευετε.δεν μπορω αλλο κρυοοοοο

η φραουλιτσα μου
11-02-12, 09:23
στην πρωτη μου εγκυμοσυνη τους πρωτους μηνες κρυωνα απιστευτα και μαλιστα κυκλοφορουσα καλοκαιριατικα σε παραλιακο μερος με ζακετα :oops: τη στιγμη που οι αλλοι ελιωναν απο τη ζεστη. στη δευτερη εγκυμοσηνη μου που ετυχε να διανυω ακριβως την ιδια περιοδο δεν ειχα αυτες τις κρυαδες.

ANGEL FACE
20-02-12, 18:23
Και εμενα τωρα ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ οσο για τις κρυαδες καθημερινο φαινομενο...!!! την μια σκαω κ την αλλη θελω 2 κουβερτες στον καναπε οταν καθομαι να δω τηλεοραση!!! Δεν την παλευω λεω ωρες ωρες..κ ομως το κρυο αυτο δεν παλευεται αφου μετα παω κ πεφτω στο κρεβατι,δεν εχω ορεξη καθολου.!!! μπρρρ..χαχαχ που θα παει ομως...θα φυγουν κ αυτες λεω!!