PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS!!!ΠΟΝΟΣ ΑΠΟ ΔΟΝΤΙΑ

manina
07-04-08, 10:53
κορίτσια όταν υπάρχει ενόχληση απο τα δόντια που περιμέεεεεενουμε να βγουν,δίνετε τίποτα στα μωράκια σας? κυκλοφορεί ένα ζελέ ξέρω,αλλά πρέπει να ρωτήσω τον παιδίατρο... έχετε χρησιμοποιήσει τίποτα?

(τα παιχνίδια οδοντοφυιας στην αρχή την ανακουφίζουν,μετα εκνευρίζεται)

Toothfairy
07-04-08, 11:15
Μανίνα

η παιδιατρός μας είπε οτι δεν υπαρχει λογος να της δωσουμε κατι.. η δικια μου ειχε μονο εντονο εκνευρισμό βέβαια.. οσο για τα μασιτικα και εμενα δεν τα ήθελε και της εδωσα ενα καθαρισμενο καρότο..
Ειναι αρκετα σκληρο και και δε μπορει να το κοψει εφοσον δεν εχει ακομα δοντακια.. (τωρα εμφανιστηκε το πρωτο μας.) παντοτε βεβαια με επιβλεψη γιατι ποτέ δεν ξερεις.. και περιτο να σου πω οτι θα αποκτησει η ζωη σας χρωμα αφου το καρότο "στίβει" στα ρουχα..

IOKASTH
07-04-08, 11:29
mundisal μας εδωσε εμας απο το φαρμακειο οχι οτι βλεπω καμμια τρελη διαφορα...

Vann
07-04-08, 13:41
Εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος να μην της δωσω καμια τετοια κρεμα γιατι το μονο που θα καταφερω ειναι να της χαλαω την γευση κ χωρις να δω κανενα αποτελεσμα στον πονο

mamaka
07-04-08, 13:49
λοιπόν εμένα μου είχε δώσει μια συνταγή που μου την έφτιαξε ο φαρμακοποιός και της έβαζα λίγο ( βούταγα μια μπατονέτα και την πέρναγα πάνω απο τα ούλα ) ένα απο τα συστατικά ΑΝ θυμάμαι καλά ήταν ξυλοκαίνη

πραγματικά ανακουφίζοταν

eleni^^
05-06-08, 15:50
αληθευει πως υπαρχουν καποιες ορθοδοντικες πιπιλες για να ανακουφιζουν το μωρο απο τον πονο??

nea mamaka
05-06-08, 16:32
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΑΖΟ;;;
ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΤΗΝ ΜΠΟΥΝΙΑ ΤΗΣ!!!
ΛΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;

annastasia
05-06-08, 16:36
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΑΖΟ;;;
ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΤΗΝ ΜΠΟΥΝΙΑ ΤΗΣ!!!
ΛΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;

Μαμάκα... και εμάς το έκανε αυτό από 2 μηνών και το πρώτο δόντι το έβγαλε μετά το χρόνο!!! :shock: :shock:
Στη δική σου περίπτωση μπορεί να διαφέρει βέβαια... θα φανεί!
:D

eleni^^
05-06-08, 18:37
οταν το παιδι ξεκιναει να βγαζει δοντια μπορει να γκρινιαζει κ να ειναι νευρικο ολη τη μερα χωρις να δειχνει καποιος αλλος λογος κ να φταινε τα ουλα του? :?

evita
06-06-08, 00:19
mundisal μας εδωσε εμας απο το φαρμακειο οχι οτι βλεπω καμμια τρελη διαφορα...

Και μας mundisal μας σύστησε. Το έχουμε χρησιμοποιήσει 5-6 φορές μέχρι τώρα κάποιες νύχτες που ξύπνησε και έκλαιγε σπαρακτικά για μία ώρα και δεν ηρεμούσε με τίποτα. Φαίνεται να κάνει δουλειά αλλά το χρησιμοποιούμε σαν τελευταία λύση.
Άσχετο, Έλενα έχεις προσέξει ότι περιέχει γλυκάνισο και το μωρό μυρίζει μετά σαν να έχει κοπανήσει ούζα; :D

max
06-06-08, 09:00
Από τον τρίτο μήνα τα δόντια ξεκινούν να κατεβαίνουν από το οστό της γναθου & είναι η περίοδος που βγάζουν πολλά σάλια & έχουν τα χεράκια τους στο στόμα. Είναι επίσης πολύ επώδυνο για τα μωρά. Το πρώτο δόντι μπορεί να βγει ανά πάσα στιγμή μετά τον 3ο μηνά, συνήθως ως το χρόνο έχουν τους 2 επάνω & 2 κάτω κοπτήρες.

Εμας ήταν γενικά ήσυχος, είχε ανησυχία 1-2 μέρες πριν βγει κάθε δόντι, αλλά απολάμβανε πολύ τα μασητικά που είχα βάλει πριν στο ψυγείο (κάποια έχουν υγρό μέσα & είναι ιδανικά γι'αυτό). Μάλλον μουδιαζαν τα ούλα του από το κρύο, τι να σας πω...

elias-christina
06-06-08, 09:07
Εμεις βγαζουμε δοντακια απο τον 2ο μηνα.
Μας εγραψε το gel gingival της Delabarre. Πολυ καλο! Ανακουφιζεται αμμεσως.

nea mamaka
06-06-08, 09:27
Εμεις βγαζουμε δοντακια απο τον 2ο μηνα.
Μας εγραψε το gel gingival της Delabarre. Πολυ καλο! Ανακουφιζεται αμμεσως.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ; ΕΙΧΕ ΓΚΡΙΝΙΑ; ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΟΥΛΑ;

elias-christina
06-06-08, 09:37
Φουσκωσαν τα ουλα της κ ασπρισανε. Οταν πηγαμε στον παιδιατρο το ειδε κ εκεινος. Χθες που ξαναπηγαμε μετα 1 μηνα διαπιστωσε κ ο ιδιος ακομη μια φορα οτι βγαινει κ το 2ο. Υποψιαζομαι ομως οτι επειδη ξεκινησαμε νωρις ισως αργησουν. Το ενα παντως οταν της βαζω το τζελ με γρατζουναει.

TZOYTZA
06-06-08, 10:40
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΑΖΟ;;;
ΛΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;

Λοιπον και εμενα το ιδιο πολυ ανυσηχια και τα χερια συνεχεια στο στομα
εντομεταξυ ασπριζουν τα ουλα της αλλα οχι μπροστα λιγο πιο μεσα :oops:
λετε να γινει δρακουλακι? :D

elias-christina
06-06-08, 10:43
τι εννοεις λιγο πιο μεσα? βεβαια πιο μεσα ασπριζουν δεν ειναι τελειως μπροστα!

TZOYTZA
06-06-08, 11:08

εννοω οχι τα δυο μπροστινα που βγαινουν πρωτα τα διπλανα

elias-christina
06-06-08, 11:10
ειδικα η σειρα δεν παιζει ρολο. μιας φιλης μου ο γυιος εβγαλέ τραπεζιτη πρωτα!

TZOYTZA
06-06-08, 11:12
ειδικα η σειρα δεν παιζει ρολο. μιας φιλης μου ο γυιος εβγαλέ τραπεζιτη πρωτα!

:shock: :shock: :shock: απιστετα πραγματα Χριστινα!!! τη αλλο θα δουνε ματακια μας :P

elias-christina
06-06-08, 11:20
ο παιδιατρος μου ειπε οτι τον καλεσανε σε γεννα που το μωρακι γεννηθηκε με το πρωτο του δοντακι βλαστημενο εντελως!!!

Μαμά του Ωρίων
06-06-08, 12:31

εννοω οχι τα δυο μπροστινα που βγαινουν πρωτα τα διπλανα

αν δεις ένα θέμα που έχω ανοίξει "πρώτο δόντι αλλά ποιο δόντι..."
θα δεις εκεί μέσα πολλές περίεργες περιπτώσεις :wink:
κι εγώ έτσι στην αρχή είχα πανικοβληθεί κι έψαχνα να βρω και σε οδοντοϊατρικά σάιτ απαντήσεις γιατί ερχόταν το πλαϊνό δόντι πρώτο :lol:
πανικός σου λέω! εμάς ερχόταν κανονικά, γρατζουνούσε κι όλας!!!
κι εκεί που το είχαμε πάρει απόφαση, τελικά σταμάτησε αυτό και βγήκαν με μιας τα δυο κεντικά κάτω :lol:

μέχρι να βγει κανονικά το δόντι του παιδιού λοιπόν, τίποτα δεν είναι σίγουρο :lol:

ΝΕΝΙΝΚ
26-08-08, 00:44
Ειναι 5,5 μηνων η μπεμπα μου και βγαζει δοντακι, εδω και 2-3 εβδομαδες εχει πεταξει μια μυτουλα πανω στο ουλο και ποναει φρικτα, πεταγεται στον υπνο της αρκετα συχνα, και μεσα στη μερα συνεχεια γκρινιαζει. Πως μπορω να τη βοηθησω????

Μαμά του Ωρίων
26-08-08, 09:09
της δίνεις να μασουλάει κάτι για τα δόντια (είτε ειδικό μπισκότο οδοντοφυΐας είτε το ειδικό στρογγυλό που έχεις πρώτα παγώσει στην κατάψυξη)
της δίνεις αν υποφέρει πολύ depon το βράδυ για να κοιμάται
αν δεν θηλάζει και της δίνεις ξένο γάλα, προσπάθησε να είναι όσο πιο χλιαρό γίνεται, το ζεστό πονάει

υπάρχουν και κάτι ειδικές αλοιφές αλλά ρώτα το γιατρό σου σχετικά να σου πει τις ενδείξεις καθώς και τις αντενδείξεις
:D

rit@
26-08-08, 09:30
Να μαι πάλι και εγώ! Γιαυτό λοιπόν ξυπνάει και κλαίει το μωρό και όχι γιατί φεύγει από την σφήνα. Κατά τα άλλα καλά τα είπε η οριομάνα εγώ δίνω ντεπόν ειδικά το βράδυ όταν βλέπω πως υποφέρει και βάζω και αλοιφούλα πάνω στην πιπίλα μέχρι να πιπιλίσει καλά καλά έχει κοιμηθεί. Αν δεν έχει πιπίλα είναι πιό δύσκολο να ξεχαστεί. Φιλιά.

ΝΕΝΙΝΚ
26-08-08, 09:37
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ!
ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΝΤΕΠΟΝ, ΑΛΛΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΣΟ ΤΑΚΤΙΚΑ ΝΤΕΠΟΝ? ΚΑΝΕΙ?
Η ΑΛΟΙΦΗ (ΜΙΑ ΡΟΖ)
ΔΕ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ, ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΩ, ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΣΑΕΙ, ΓΕΜΙΖΕΙ ΣΑΛΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΧΟΥΦΤΑ ΤΗΣ ΜΕΣ' ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.. :cry:

ChocolatePuma
10-09-08, 11:11
Τα ιδια ακριβως περναμε και εμεις!
Ο μικρος ξυπναει σχεδον καθε 2 ωρες απ τους πονους, του δινουμε depon μια φορα το βραδυ αλλα δεν φαινεται να εχει σημαντικα αποτελεσματα
Πηραμε και μια αλοιφη απ το φαρμακειο με την οποια κανεις μασαζ, την "ξεκινησαμε" απο χθες...ελπιζουμε να παει καπως καλυτερα
Για υπνο φυσικα δεν μιλαμε, το εχουμε ξεχασει το σπορ :(

th@lia
10-09-08, 12:10
Αν ειναι ησυχο το μωρακι θα κρατησει για λιγο μεχρι να σκασει μυτη το πρωτο.Υπομονη κοριτσια. Να σκεφτομαστε οτι και αυτα τα καημενουλια πονανε πολυ.Σκεφτητε να σας βγαζουν το δοντι...Ιιιιιι!!!

mam to be
27-10-08, 20:19
Τελικά ποια είναι τα συμπτώματα για τα πρώτα δοντάκια? Ο μικρός μου εδώ και 2 εβδομάδες, εκτός από σάλια και χέρια στο στόμα που τα κάνει εδώ και 2 μήνες, είναι μέσα στην γκρίνια, έχει μπούκωμα, τα κακάκια του είναι διαφορετικά, άλλοτε πιο μαλακά, άλλοτε πιο σκληρά καθώς επίσης βγάζει γουλίτσες πιο πολλές απ΄ότι συνήθιζε να βγάζει και πιο αραιές, σαν νεράκι. Ακόμη και το γάλα έχει μειώσει. Έπινε 210 και τώρα πίνει 150 με 180. Σκέφτηκα μήπως περνάει καμια ιωσούλα αλλά δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από το μπούκωμα. Η γιατρός μου λέει πως όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι συμπτώματα δοντιών. Εσείς τι λέτε? Και αν τελικά δεν είναι δοντάκια σε τι μπορεί να οφείλεται τόση γκρίνια και όλα τα υπολοιπά?

Μαμά του Ωρίων
27-10-08, 20:23
ααααααααααααααχ
κοίτα να δεις....
κάθε φορά που δεν θα ξέρεις για ποιο λόγο κάτι συμβαίνει στο παιδί, η απάντηση είναι ΔΟΝΤΙΑ!
Ναι, έχει δίκιο η παιδίατρος σου, μπορεί να είναι από τα δόντια
Αυτό όμως ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν σημαίνει κι απαραίτητα ότι σύντομα θα δείτε δόντι.... μπορεί να πάρει και μήνες κι ας έχει αυτά τα συμπτώματα που έχει
Απλά ο συνδυασμός όλων αυτών που γράφεις δεν κρατάει και πολύ καιρό όλα μαζί
Σε λίγο κάτι θα υποχωρήσει... καμια δεκαριά μέρες υπόθεση είναι

poukis
27-10-08, 21:25
ααααααααααααααχ
κοίτα να δεις....
κάθε φορά που δεν θα ξέρεις για ποιο λόγο κάτι συμβαίνει στο παιδί, η απάντηση είναι ΔΟΝΤΙΑ!
Ναι, έχει δίκιο η παιδίατρος σου, μπορεί να είναι από τα δόντια
Αυτό όμως ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν σημαίνει κι απαραίτητα ότι σύντομα θα δείτε δόντι.... μπορεί να πάρει και μήνες κι ας έχει αυτά τα συμπτώματα που έχει
Απλά ο συνδυασμός όλων αυτών που γράφεις δεν κρατάει και πολύ καιρό όλα μαζί
Σε λίγο κάτι θα υποχωρήσει... καμια δεκαριά μέρες υπόθεση είναι

Μακαρι να ηταν ετσι.....Απο τον αυγουστο κανω υπομονη κ λεω δοντακια ειναι που θα παει θα εμφανιστουν!Ακριβως το ιδιο με ειπε κ μενα η παιδιατρος,ο μικρος μου ανεβασε κ λιγο πυρετουλι,λεμε που θα παει τωρα θα δουμε αλλα αφαντα τα δοντακια μας.Κ συνεχισουμε να εχουμε μυξουλες,παρα παρα πολλα σαλια κ παρα μα παρα πολυ γκρινια.Κ συνεχιζουμε να ειμαστε στην αναμονη...
mam to be κουραγιο μας!!

Λαμπρινή
27-10-08, 21:33
Περιμένουμε και μεις το ...αγνοουμενο δόντι :lol:

Κοιτα , εγω την ανησυχια και ολα αυτα τα λεω αλμα ανάπτυξης . Αλλοι συμπεριλαμβανομένου και της μαμάς μου , τα λένε δόντια :lol:

Πάντως η σειρα σς και μας ειναι ....που θα παει θα σκάσει και το πρώτο δοντάκι :D

sardelaki
28-10-08, 17:26
άσε...κι εμείς εδώ και 3 μέρες πολύ γκρίνια και κλάμα...κι εγώ το φταίξιμο το ρίχνω στα δοντάκια!

fotinip
28-10-08, 19:06
Ααααααχχχ αυτά τα δόντια...εμείς 9 μηνών πια και τίποτα..τώρα τελευταία δεν τρώει...μπορεί να είναι από αυτό....
Περιμένουμε εναγωνίως να σκάσει.........αν θα σκάσει......

zana
28-10-08, 19:24
Και μένα τρώει τα χέρια της και φωνάζει ταυτόχρονα και όλη την ώρα α! ου! και όλα τα γνωστά! :roll: Εδω και ένα μήνα έχω και λέω εδώ δοντάκι εκεί δοντάκι και να σου χτες ξαφνικα κατι να φέγγει!!! :D :D ψάχνω ψάχνω και τι να δώ ... λιγο άσπρο ίσα ίσα που το βλέπεις σαν κόκος ζάχαρης, άντε να δούμε και το υπόλοιπο... :shock: Τελικά πρέπει να πονάνε πολύ τα μωράκια μας! :cry: και κάτι άλλο, τα δοντάκια κάνουνε και μπούκωμα, γιατί και μένα όλο γργργρ είναι? :?:

sardelaki
28-10-08, 20:23
άσε...κι εμείς εδώ και 3 μέρες πολύ γκρίνια και κλάμα...κι εγώ το φταίξιμο το ρίχνω στα δοντάκια!

poukis
28-10-08, 22:36
και κάτι άλλο, τα δοντάκια κάνουνε και μπούκωμα, γιατί και μένα όλο γργργρ είναι? :?:

Με την παιδιατρο που μιλησα με ειπε οτι μπορει να κανει μπουκωμα,να ανεβασει λιγο πυρετουλι,να κοπει η ορεξη για φαγητο κ μπορει να κανει ****** κακακια.Εμεις εχουμε ολα τα συμτωματα εκτος απο το τελευταιο,ισως αυτο περιμενουμε για να βγαλουμε δοντακι κ ησυχασουμε!

zana
28-10-08, 23:27
sakissmaro εμεις τα εχουμε ολα εκτος απο πυρετο, ευτυχως!! αντε και με το καλο το δοντακι σας!! :D ευχαριστω για την απαντηση! :)

xrysalis
28-10-08, 23:49
τα δοντάκια κάνουνε και μπούκωμα, γιατί και μένα όλο γργργρ είναι? :?:Ναι! από τα πολλά σάλια... σ΄αυτές τις περιπτώσεις βοηθά και ο φυσιολογικός ορός :wink:

sardelaki
29-10-08, 08:22
τί θα γίνει μ΄αυτά τα δόντια ρε κορίτσια; Πολύ γκρίνια και κλάμα...υποθέτω δηλαδή πως είναι τα δόντια αλλά καλού κακού θα περάσουμε και μιά βόλτα από τον παιδίατρο!
Ενώ καθόταν στο ρηλάξ και στο γυμναστήριό του με πολύ μεγάλη χαρά τώρα δεν τα θέλει καθόλου κι όλο γκρινιάζει. Ακόμη και στην αγκαλιά δεν θέλει και πολύ κι έχει ξαφνικά ξεσπάσματα κλάματος :(

sardelaki
29-10-08, 13:03
εμείς δίνουμε ντεπόν πάντως το βράδυ αν δεν ηρεμεί με τίποτε ...κρίμα είναι να υποφέρει. Μέχρι τώρα του δώσαμε δυο βράδυα, χθες βράδυ όχι...βάλαμε αλοιφούλα που πήραμε...σήμερα κάπως καλύτερα από γκρίνια! Φυσικά ακόμη ίχνος δοντιού, αλλά από ό,τι διάβασα εδώ στο Φόρουμ μπορεί να πάρει και μήνες μέχρι να εμφανιστεί! :?

lydia31
31-10-08, 15:02
αχ κ'εμεις τα ιδια ειμαστε 6,5 μηνων και εχουν φουσκωσει τα κατω και περιμενουμε να σκασουν .κοριτσια πολυ πολυ γκρινια .δεν κοιμαται καθολου . μονο λιγο με depon ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα .αλλα δεν μπορω να της δινω και καθε βραδυ ετσι δεν ειναι?

ΑΡΙΑΔΝΗ
31-10-08, 20:18
εμένα ο μικρός πάει μάλλον για 2. δοντάκι. Σχετικά ήπια πάντως την περάσαμε. Ντεπόν έδωσα μόνο μία φορά. Αυτό πάντως που τον ανακούφηζε και αποσπόύσε και την προσοχή του ήταν κάτι που διάβασα σε ένα βιβλίο (της Στόπαρτ): του έδινα (και του δίνω) ένα καρότο από το ψυγείο, πλυμμένο και ξεφλουδισμένο. Υπό την επίβλεψή μου εννοείται, αν και δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος.Ασε που είχε γέλιο...σαν κουνελάκι ήταν!!!

TZOYTZA
01-11-08, 13:50
εμεις βγαλαμε το πρωτο μας δοντακι με πολυ ανησηχια και πολλες κενωσεις
αραιες τωρα παμε για το δευτερο και παλι τα ιδια, κλαματα το βραδυ ξυπναει καθε 2 ωρες και κλαιει εως το πρωι εχουμε τρελαθει απο την αυπνια και τα νευρα φαση ειναι και θα περασει βεβαια αλλα εως ποτε θα αντεξω δεν ξερω

:roll:

ΑΡΙΑΔΝΗ
03-11-08, 09:10
κουράγιοοοο....Εμένα χθες τη νύχτα ξύπνησε 5 φορές με δυνατά κλάμματα. (τελικά ναι, βγήκε το 2. δοντάκι)Ηρεμούσε μόνο με αγκαλιά...σχετικά εύκολα τον έπαιρνε πάλι ο ύπνος...αλλά αυτό το ξανά και ξανά σήκωμα είναι βάρβαρο και για εμάς , ειδικά όταν το μωρό κοντεύει τασ 9,500 γρ...γενικά δεν ξέρω, βρε παιδιά. Μολις πάει να στρώσει τον ύπνο του- όπου "στρωσει" εννοώ ένα μόνο ξύπνημα κατά τη διάρκεια της νύχτας- ξανά μανά τα ίδια. 5 και 6 φορές ξύπνημα. Στην αρχή μου έλεγαν θα στρώσει στις 40 μέρες, μετά στο 3 μηνο, μετά στους 6 μήνες..μήπως με δουλεύουν; :roll:
Πιστεύω και να χρονίσει δεν σημαίνει πως δεν θα ξυπνάει. Και ξαναλέω λοιπόν: Κουράγιοοοοο...

ΝΕΝΙΝΚ
04-11-08, 00:49
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΓΑΛΑΜΕ 2 ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ
ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΚΑΤΩ
ΗΡΕΜΙΣΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ
ΞΑΦΝΙΚΑ ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΣΙΡΙΔΕΣ, ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΙΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣΑΜΕ ΤΗ ΘΥΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ...
ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ????? ΜΙΑ Η ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΙΣΗ ΜΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΙΑ Η ΙΩΣΗ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ...
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ ΜΑΝΑ!

baggy
29-11-08, 19:35
γεια σας και απο μενα.εμενα το μικρο μου ειναι 8 μηνων οταν βγαλαμε τα 2 δοντακια απο κατω ειχε πολυ γκρινια αλλα κοιμοτανε τα βραδια τωρα ειναι 3-4 μερες που δεν κοιματε καθολου τη μερα και την νυχτα τιναζεται και κλαιει.το ντεπον δεν της κανει τιποτα η αληφουλα ηρεμη για λιγο και ξανα τα ιδια παλι.την πηγα στη παιδιατρο δεν εχει τιποτα αλλο ειναι φουσκομενα τα ουλα της και γιαυτο και κλαιει.δεν υπαρχει λυση ΥΠΟΜΟΝΗ κοριτσια θα περασει και αυτο.

ΝΕΝΙΝΚ
01-12-08, 13:51
ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ....
ΤΡΕΛΛΟ ΚΛΑΜΑ, ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΦΟΡΑ...
ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ, ΝΑ ΠΙΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ, ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΑ.....
ΤΙ ΠΟ ΤΑ !!!!
ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΥΟΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ
ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ, ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ, ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ Η ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ
ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΩΣ ΤΙΣ 1 ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΗΠΩΣ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΛΙΓΟ
ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΑΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ....
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΜΑΣ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ
ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ.... ΟΥΦ...
ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ? ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΟΝΑΝΕ??????

magoul
20-04-09, 21:16
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 75 ΗΜΕΡΩΝ ΜΟΝΟ ,ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΣΑΛΙΑ (που << αφρίζουν >>)ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΤΡΙΒΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ ??

fin04159
20-04-09, 21:58
magoul ο μπέμπης μας έχει τα ίδια συμπτώματα και περίπου την ίδια ηλικία (γεννήθηκε στις 4/2), και γω επίσης αναρωτιέμαι αν είναι τα δόντια...αλλά όλοι μου λένε ότι είναι νωρίς...τι να πω...δεν ξέρω..

magoul
21-04-09, 12:57
xristos anesti kai eyxaristo gia ti grigori apantisi soy.

i kori moy exei edo kai mia vdomada polla salia, ta opoia einai "afrizonta". episis otan tis dino to mpimpero me ti glosa tis sproxnei tin pipila pros ta oyla tis aristera kai deksia. gia na arxisei na troei kanonika, apo ti stigmi poy 8a exei sto stoma tis to mpimpero, mporei na kanei kai 15 lepta. xoria poy den troei tis posotites poy etroge . tis exei ligostepsei. ola ayta - parallila me ti grinia tis poy exei megalosei - mas kanoyn na anarotiomaste giati na min arxizei siga-siga na mpenei stin periodo tis odontofiias?

na sas zisei o mpempis sas. pos 8a ton vaftisete? 8a exoyn mia mera diafora ta mora mas. emeis geni8ikame 3/2 kai tin alli deytera 8a ti vaftisoyme ξανθίππη.

fin04159
21-04-09, 13:50
Ο δικός μας από θέμα γάλατος πάει καλά - Τρώει! Γενικά του αρέσει να φάει πολύ :) Αλλά έχει αρχίσει να γκρινιάζει πολύ, να έχει πολλά σάλια, να κάνει συνεχώς μπαλονάκια μ'αυτά, να βάζει μια το ένα μια το άλλο χέρι στο στόμα.
Θα τον βαφτίσουμε Ραφαήλ, αλλά σκεφτόμαστε να κάνουμε την βάφτιση λίγο αργότερα, να γίνει τουλάχιστον 6 μηνών.

Lena + Sourloulou
21-04-09, 15:45
Καλως ήρθατε στο club...

Μάλλον δόντια έχουν τα κουτσούνια σας. Ετσι και μενα 50 ημερών είχε σαλάκια και ελεγα "μπα, σιγα μην είναι δόντια από τόσο νωρίς..." Μέχρι ποτ ήρθε ο γιατρός και το επιβεβαίωσε. Φουσκωναν τα ούλα της γι αυτό και τα σάλια.

Καλά κουράγια σε όλες μας.

magoul
22-04-09, 14:12
KALHMERA LENA+SOURLOULOU.

EYXARISTO POLI GIA THN APANTISI SOY .
H KSAN8IPI MOY EKTOS APO TA SALIA KAI TO KOKKINISMA TON OYLON TIS, ARXISE NA GINETE KAI EPILEKTIKI STHN POSOTHTA TOY FAGHTOY POY TROEI.

ME SKAEI KAI ME PARA POLI YPOMONI PROSPA8O NA TIN TAISO TRAGOYDONTAS THS KAI MILONTAS THS GLIKA.

OMOS APO OTI KATALABA O EKNEYRISMOS POY EXEI OFEILETE STIN ARXI THS ODONTOFIIAS THS. MALLON AYTO 8A EINAI. STIS 8 MAIOY EXOYME THN EPISKEPSI STI GIATRO MAS (MIA KAI 8A EXEI KLEISEI TON 3o MHNA). NA DOYME TI 8A MAS PEI KAI EKEINH.

SAS EYXARISTO GIA TO KOYRAGIO POY PROSPA8EITE NA MOY DOSETE. EYTYXOS EXO KAI TON ANTRA MOY STO PLEYRO MOY KAI ME BOI8AEI OSO MPOREI KAI ETSI ......... ALLAZOYME BARDIES KAI KOIMOMASTE ENALLAKS.

XARHKA POLI POY MPIKA STO CLUB SAS.
PROTI FORA TO XRHSIMOPOIO.
EYXOMAI NA MPORO NA LINO TIS APORIES MOY KAI NA PROSFERO KAI EGO ARGOTERA TIS GNOSEIS MOY STIS NEOTERES MANOYLES.

EYXARISTO GIA ALLH MIA FORA KAI 8A XARO POLI NA MOY STELNETE MHNYMATA GIA NA TA LEME .

KALH SAS MERA.

magoul
22-04-09, 14:15
KALHMERA FIN04159.

MHPOS 8A VAFTISETE TO GIO SAS STH MYTILHNH STON AGIO RAFAHL?

GIATI EMEIS TH DEYTERA 8A VAFTISOYME THN KSAN8IPI MAS STOYS TAKSIARXES STO MANTAMADO THS MYTILHNHS.

TI KANEI O GIOS SOY?
POS EINAI SIMERA TA KEFIA TOY?
EMAS APO TO PROI MAS KANEI NAZIA KAI DEN 8ELEI NA FAEI TO FAGHTO THS.
TRIVEI THN PIPILA TOY MPIMPERO THS STA OYLA THS KAI TH GYROFERNEI ARISTERA KAI DEKSIA STO STOMA THS.
ALLA GIA NA FAEI......... TIPOTA. MONO 40 H 50 GRAM.

KANOYME YPOMONH GIA NA DOYME POY 8A PAEI AYTO.
KATI MOY LEEI OTI 8A VROYME LYSH KAI 8A TA KATAFEROYME.

KALH SYNEXEIA.
KALH YPOMONH.
KALHMERA APO TH MAMA THS KSAN8IPIS (ME LENE ELENH).

fin04159
22-04-09, 22:29
Καλησπέρα, θα τον βαφτίσουμε εδώ στην Θεσσαλονίκη.
Σήμερα είχαμε μια από τα ίδια. Γκρίνια, τα χεράκια μεσα στο στόμα, σάλια, κλάμα.... Αλλά από φάει μια χαρά. :)

fin04159
22-04-09, 22:30
Εμένα με λένε Παυλίνα. Χάρικα!

Lena + Sourloulou
23-04-09, 19:20
Χτες κοιμηθήκαμε στις 6 το πρωί!!!

Πολλά σάλια, ήθελε συνέχεια να είναι στο στήθος και με δάγκωνε...
Και μάλλον θα αργήσει να βγει το δόντι, είναι νωρις. Να δω πόσα ξενύχτια θα κάνουμε ακόμα.
Και της είχαμε ήδη δώσει depon και Bexident-bebe.

Τα καημενούλια μας πρέπει να πονάνε πολύ....

magoul
24-04-09, 14:05
kalimera lena.

ayti tin alifi poy vazeis sta dontia toy moroy, poios soy tin edose?

o paidiatros?

einai ximiki i einai fisiki me votana mipos?

ego den empisteyome aytes tis kremes kai oyte 8elo na doso depon sto paidi moy. giati na tis doso apo tora farmako? kai ka8e pote prepei na pernei kai se ti posotita?

den ksero. exo tis anisixies moy.

emeis koimomaste, pros to paron, ta vradia alla exoyme anisixo ipno. "moygrizoyme" sa na ....... poname, sa na zorizomaste.

opoy nane kai emas mallon den 8a koimate to vradi.

8a doyme.

ta leme apo tetarti koritsia, otan 8a epistrepsoyme me to kalo apo ti mytilini, meta ti vaftisi tis ksan8ipis.

kalo savatokyriako kai poli ma para poli koyragio kai ypomoni.
na dosete apo ena filaki sta mora sas apo emena.

eleni.

sylvienn78
25-04-09, 08:14
Καλημερα!

Εμας η μικρουλα αρχισαν να την ενοχλουν τα ουλα απο τον 3ο μηνα αλλα μεχρι και πριν απο ενα μηνα ολα καλα. Ηταν πολυ ησυχη, κανενα προβλημα ουτε στον υπνο ουτε στο φαγητο απλα εβλεπα οτι εβαζε τα χερακια στο στομα. Τωρα ομως και ειδικα τις τελευταιες μερες εχει παρα πολυ εκνευρισμο, δεν τρωει οπως ετρωγε πριν, ξυπναει μεσα στην νυχτα με κλαμα και απο το μεσημερι και μετα γκρινιαζει πολυ. Θυμωνει και ουρλιαζει η μουγκριζει, την πιανει μια τσαντιλα αλλο πραγμα! Πριν 2 μερες που πηγαμε στον γιατρο μας ειπε οτι τα ουλα της ειναι τουμπανο αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε θα σκασουν. Χθες το βραδυ πρωτη φορα κοιμηθηκε μονο 2 ωρες, τις υπολοιπες ωρες κοντευε να σκασει απο το κλαμα η καημενη, ηθελε να κοιμηθει αλλα δεν μπορουσε. Τωρα κοιμηθηκε παλι στις 7 κ μιση το πρωι, τουλαχιστον να ξεκουραστει λιγο. Την ημερα αν και ειναι ζορικα κατι θα κανεις, αλλα το βραδυ δεν περναει η ωρα με τιποτα!
Να φανταστειτε ηθελα να της αλλαξω πανα και κοντευε να μεινει απο το κλαμα, δεν ηθελε να την πειραζω καθολου η να την ξαπλωνω. Το τι παιχνιδια και τραγουδια δοκιμασαμε ολη νυχτα, χαζευε καμια φορα για λιγο και μετα παλι πολυ κλαμα!
Ελπιζω να βγαλει το δοντακι συντομα!

Lena + Sourloulou
25-04-09, 13:08
Καλημέρα...

η bexident-bebe είναι φυτική, δεν εχει ούτε ζάχαρη, ούτε αλκοόλ. Της την δίνω συνήθως πριν από το τελευταιο γεύμα ή όταν βλέπω σάλια ή ότι με δαγκώνει. Της κάνω και λίγο μασάζ στα ούλα γιαα να ανακουφίζεται. Η mundisal έχει σαλικυλικό (ασπιρίνη). Ο παιδίατρος μου είπε mundisal, αλλά την εβαλα λιγες φορές. Κι εγώ αποφεύγω τα φάρμακα, αλλά και ο ύπνος από την άλλη είναι πολύτιμος για την ανάπτυξή τους...

Εχετε δοκιμάσει να βάλετε το δάχτυλο στα δόντια τους να δείτε με τι δύναμη δαγκώνουν; Κοιτάξτε κι αυτό http://www.youtube.com/watch?v=aMdrcWSjzAI&feature=fvsr
Είναι μασάζ για τα ούλα τους. Οταν της το κάνω βάζει και το δικό της χέρι μέσα και γελάει με ανακούφιση... Πρέπει να τους κάνει καλό.

Υ.Γ Magoul, θες να προσπαθήσεις να γράφεις ελληνικά; Ειναι πιο ευκόλα να τα διαβαζουμε κι αν κάποιος βάλει στην αναζήτηση κάποια λέξη θα βάλει στα ελλήνικά, όχι greeklish, οπότε δε θα βρει τα δικά σου. Ευχαριστώ.

pocoyo
27-04-09, 14:57
KALHMERA FIN04159.

MHPOS 8A VAFTISETE TO GIO SAS STH MYTILHNH STON AGIO RAFAHL?

GIATI EMEIS TH DEYTERA 8A VAFTISOYME THN KSAN8IPI MAS STOYS TAKSIARXES STO MANTAMADO THS MYTILHNHS.

στα μερη μας η βαφτιση χαιρομαι........και μενα ο μικρος ετσι σαλια,χουφτα στο στομα και γκρινια εριξα μια ματια μπροστα στα ουλα και ειδα τα 2 μπροστινα δοντακια στα μισα να ανεβαινουν οχι πανω πανω....

sardelaki
27-04-09, 16:05
sylvienn78 κουκλί το μωρό σου! Σόρρυ αν χαλάω λίγο το θέμα, αλλά έπρεπε να το πω!

sylvienn78
28-04-09, 19:14
Σ'ευχαριστω πολυ sardelaki! Και ο Αστερης κουκλος ειναι, μου φαινεται βρηκαμε γαμπρο! :O)
Θυμαμαι την φωτογραφια οταν ηταν νεογεννητο, πω πω ποσο γρηγορα μεγαλωνουν!?

Ασχετο, τα emoticons πως τα βαζουμε μεσα στο κειμενο? Τωρα που αλλαξε το συστημα δεν μπορω να το κανω πια.

magoul
02-05-09, 14:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥΡΛΟΥΛΟΥ

ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ. (ΠΟΠΗ ΜΠΕΡΚ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ?)

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ, ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ.
ΠΟΛΥ ΛΑΔΙ, ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ, Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩΣΕ ΟΛΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ 3 ΦΟΡΕΣ.
ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΛΑΔΙ (ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ -ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ) ΕΚΑΝΕ ΑΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ............ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤ' ΕΥΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΜΑΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΑΝ ΠΟΥΛΑΚΙ.

ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΕ, ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΑΙΣΘΗΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ, ΘΑ ΤΗ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΧΟΥΦΤΙΤΣΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ..... ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΑΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΕΧΘΗΚΕ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΦΤΥΣΕ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ (ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΝ, ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ) ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΕΚΕΙΝΗ , ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΗΣ).

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ. ΙΣΩΣ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ (ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΗΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΙΣ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΜΑΣ.
(ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΕΤΣΙ?)

ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ Η ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ "ΜΠΑΡΜΠΑΔΑΚΙΑ" ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ?

ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ
ΕΛΕΝΗ

Lena + Sourloulou
02-05-09, 20:53
Καλησπέρα....

να σου ζήσει η νεοφώτιστη magoul. Σου εύχομαι να τα περάσει σχετικά ανώδυνα τα δόντια. Εγώ είμαι άλλη μία νύχτα άυπνη. Πριν λίγο μου έκανε τα χειρότερα... Τσίριζε από τον πόνο και δεν ήθελε ούτε στο στήθος να κάτσει. Το τελευταίο όπλο για τον πόνο δεν έκανε τ’ιποτα. Ρελικά ηρέμησ εκαι με depon, που το μισό το έφτυσε, και με αλοιφή. Ε[πίζω να σκάσει γρήγορα το δόντι να ηρεμήσει....

Κι εγώ κλαίω όταν κλαίει, και ο άντρας μου μου λέει ότι είναι λάθος. Πρέπει να με βλέπει δυνατή για να παίρνει κουράγιο γιατί νοιώθει την απελπισία μου. Αλλά μπορείς να το ελέγξεις αυτό; δεν μπορείς...

ΥΓ. Τα σχεδιάκια κάτω λέγονται ticker και η φωτογραφία avatar. Φωτο δικιά μου δεν ξέρω πως να βάλω, η φωτο που εχω είναι από site. Δες εδώ για οδηγίες....
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=26648&highlight=ticker

magoul
08-05-09, 19:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥΡΛΟΥΛΟΥ.

ΠΗΓΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.
ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.

ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ, ΜΑΣ ΕΙΠΕ.
ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ , ΛΕΩ ΕΓΩ.

ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΟΧΙ".
ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΖΕΙ, ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΙΠΕ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΤΕ? ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.
ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ, Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑ.

ΕΛΕΝΗ.

Lena + Sourloulou
10-05-09, 12:10
Καλημέρα και χρόνια μας πολλά...

Για τις αλοιφές είμαι (ή ημουν, δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει) κατά... Τα χρησιμοποιούμε μόνο σε έκτακτη ανάγκη. Το κακό είναι ότι αυτή η έκτακτη ανάγκη δεν είναι σπάνια... Τις τελευταίες μέρες μας έχει αλλάξει τα φώτα, αλλά ευτυχώς δεν ξαναέκανε το ξύπνημα κάθε μία ώρα... Όταν δεν πιάνει η αγκαλιά, το μασαζάκι, το "οοοοοοο, εεεεεε", οι κρίκοι οδοντοφυίας, το στήθος τότε καταλήγουμε εκεί. Κάθε βράδυ που περνά χωρίς φάρμακο νοιώθω σαν να κατακτάμε ένα μικρό στόχο. Το κακό είναι ότι στους πολ΄λούς πόνους δεν μπορεί ούτε να φάει...

Ξέρω ότι κάθε μωράκι αντιμετωπίζει διαφορετικά τους πόνους των δοντιών. Υπάρχουν μερικά που ούτε που καταλαβαίνεις γκρίνια. Μακαρι να μην πονέσει πολύ το δικό σας, εύχομαι να το περάσετε ανώδυνα γιατί σπαράζει η καρδιά σου να το βλέπεις να κλαίει, να πεινάει και να μη μπορεί να φάει, να νυστάζει και να μη μπορεί να κοιμηθεί...

Ααα, και προχτες ο γιατρός μας είπε ότι μετά τον 6ο θα σκάσει το πρώτο δόντι!!! Αρα έχουμε τουλάχιστον 2 μήνες μπροστά μας...

Lena + Sourloulou
10-05-09, 12:14
ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ, Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑ.

Και ήταν πολύ τρυφερό αυτό... Της έχουμε βάλει μία εικόνα της Παναγίας στη κουνίτσα της που από νεογέννητο την κοιτάει και, ίσως να είναι η ιδέα μου βέβαια, νομίζω πως την ηρεμεί... Ευχαριστώ.

Stella
10-05-09, 20:53
Εγώ πάντως το αντιμετωπίζω πολύ αποτελεσματικά με την πιπίλα οδοντοφυΐας Tommy Tippee (στάδιο 1 - ερεθισμένα ούλα) και το gel. Κλαίει σπαρακτικά για λίγο αλλά μετά ηρεμεί και μπορεί να φάει. Μέχρι στιγμής το έχουμε αποφύγει το Depon.
Το μεγάλο πρόβλημα πάντως είναι το σάλιο που τρέχει ποτάμι, δεν προλαβαίνω να αλλάζω σαλιάρες. Το θέαμα ολόκληρης :shock: της μπουνίτσας στο στόμα το έχω πια συνηθίσει .... :wink:

http://www.tommeetippee.co.uk/product/gummy_teether_early_teething_/

Lena + Sourloulou
10-05-09, 21:14
Από παιρνεις αυτην τη πιπιλα; Υπάρχει στα καταστηματα;
Αν κι η δικια μου δεν παιρνει πιπιλα αλλα αξιζει να δοκιμάσουμε...

Stella
11-05-09, 23:51
Την αγόρασα από τα Premaman, στο Hondo της Ιπποκράτους. Τη βάζεις στο ψυγείο και όταν αρχίσει η γκρίνια-κλάμα της την κρατάς στο στόμα και τη δαγκώνει με μανία.

Εγώ πάντως της βάζω πάνω και λίγο gel για καλύτερα αποτελέσματα. Μετά η δικιά μου θέλει επίσης και λίγο κούνημα και περπάτημα μέσα στο σπίτι για να της φύγει τελείως το παράπονο και η τσαντίλα. :wink:

Lena + Sourloulou
12-05-09, 08:36
Οκ, ευχαριστώ. Θα της την πάρω...

Orchidea_Falaenopsis
14-05-09, 17:55
Γεια σας μανούλες!

Και εμείς μια από τα ίδια..Κλάμα, ξενύχτια, γκρίνια, μειωμένη όρεξη και τσαντίλα!!!!
Η οδοντοφυία ξεκίνησε τον 4ο, στον 6ο έβγαλε το 1ο κάτω δοντάκι και μετά από μια εβδομάδα το 2ο. Βάζει όλο το χεράκι της μέσα στο στόμα, της δίνω διάφορα να μασάει (κρίκους οδοντοφυίας,παγωμένα..), όταν έχει έντονη γκρίνια της βάζω λίγη mundisal (η παιδίατρος μου είπε να την αποφεύγω), depon μόνο το βράδυ αν δεν μπορεί να κοιμηθεί. Ξυπνάει κάθε μια,δυο,τρεις ώρες το πολύ. Ηρεμεί με αγκαλίτσα και θηλασμό. Της κάνω μασαζάκι με τα δάχτυλα μου και της αρέσει πολύ!

Κουράγιο, υπομονή και θα περάσει.... Αχ τα ζουζουνάκια μας πολύ πονάνε..

Lena + Sourloulou
14-05-09, 21:50
Γεια σας μανούλες!

Και εμείς μια από τα ίδια..Κλάμα, ξενύχτια, γκρίνια, μειωμένη όρεξη και τσαντίλα!!!!
Η οδοντοφυία ξεκίνησε τον 4ο, στον 6ο έβγαλε το 1ο κάτω δοντάκι και μετά από μια εβδομάδα το 2ο. Βάζει όλο το χεράκι της μέσα στο στόμα, της δίνω διάφορα να μασάει (κρίκους οδοντοφυίας,παγωμένα..), όταν έχει έντονη γκρίνια της βάζω λίγη mundisal (η παιδίατρος μου είπε να την αποφεύγω), depon μόνο το βράδυ αν δεν μπορεί να κοιμηθεί. Ξυπνάει κάθε μια,δυο,τρεις ώρες το πολύ. Ηρεμεί με αγκαλίτσα και θηλασμό. Της κάνω μασαζάκι με τα δάχτυλα μου και της αρέσει πολύ!

Κουράγιο, υπομονή και θα περάσει.... Αχ τα ζουζουνάκια μας πολύ πονάνε..

Welcome to the club...

Εμένα ούτε με τον θηλασμό δεν ηρεμεί, ισα-ισα που εκνευριζεται περισσότερο γιατι πρινάει, ξεκινάει να τρώει και την πονάει πιο πολύ. Μεχρι να καταλαβω τι συμβαινει νομιζα οτι με απερριπτε!

Ευτυχως τις 2-3 τελευταιες μέρες το αποφυγαμε το φάρμακο... Ειχαμε βέβαια αλλο θεμα: τη ζεστη. Μην ηρεμησουμε καθολου!

eleftheriak
14-05-09, 22:46
Καλημέρα...

η bexident-bebe είναι φυτική, δεν εχει ούτε ζάχαρη, ούτε αλκοόλ. Της την δίνω συνήθως πριν από το τελευταιο γεύμα ή όταν βλέπω σάλια ή ότι με δαγκώνει. Της κάνω και λίγο μασάζ στα ούλα γιαα να ανακουφίζεται. Η mundisal έχει σαλικυλικό (ασπιρίνη). Ο παιδίατρος μου είπε mundisal, αλλά την εβαλα λιγες φορές. Κι εγώ αποφεύγω τα φάρμακα, αλλά και ο ύπνος από την άλλη είναι πολύτιμος για την ανάπτυξή τους...Nα σου πω κάτι?Από εμπειρεία και μόνο καλύτερα οχι στο mundisal γιατί πέρα απο το σαλικυλικό οξύ περιέχει και αναισθητικό που σκληραίνει τα ούλα...Και μετα τα καημένα πονάνε περισσότερο:sad:Η bexident-bebe είναι πολύ καλή αλλά δυστηχώς όπως όλα τα καλά είναι πολύ ακριβή:xΚορίτσια υπομονή 20 δόντια είναι θα σκάσουν που θα πάνε ;)Τι να πουμε κι εμείς που βγάλαμε τα 4 πρώτα ταυτόχρονα:shock:Για την αποφηγή παρεξηγήσεων δεν διορθώνω την Λένα + Σουρλουλού την επιβεβαιώνω...

Bouboukaki
07-06-09, 16:01
Καλησπερα σας θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε παρει την πιπιλα οδοντοφυιας και αν ναι απο που?Και αν ειδατε ανακουφιση στα παιδακια σας

magoul
08-06-09, 15:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ.

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑΣ.
ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΝ.

Η ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΤΗ ΜΠΟΥΝΙΤΣΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΦΑΓΟΥΡΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΙΓΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ, ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ, ΚΡΙΚΟΥΣ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑΣ (ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΗΔΗ 4 ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ) ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΠΟΥ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΩΣ !!!

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΤΕ?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.

magoul
11-06-09, 00:19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ AGLAIA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ IBCLC
International Board Certified Lactation Consultant

ΑΓΛΑΙΑ, ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ, ΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙΣ, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ......... ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΛΕΝΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ !!!

Lena + Sourloulou
11-06-09, 14:20
Γιατι δεν της στελνεις πμ;

fallenangel
11-06-09, 14:43
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια! Μία από τα ίδια κι εμείς... Μάλλον βγάζουμε δόντια, αμήν και πότε δηλαδή! Ενώ μου κοιμόταν σερί το βράδυ από τον δεύτερο μήνα μάλιστα, τώρα είναι δύο βράδυα που μου ξυπνάει και κλαίει, του δίνω λίγο νεράκι, ηρεμεί και ξανακοιμάται. Σε καμία ώρα, άντε πάλι... Αυτό το κάνει τις 3 πρώτες ώρες του βραδυνού ύπνου... Μου κάνει εντύπωση όμως ότι πρόκειται για κανονικό κλάμα και όχι για απλή γκρίνια ή ανησυχία. Ανησυχώ, μάλιστα, λιγάκι γιατί δεν μου τα έκανε αυτά και είναι μωράκι που δεν με έχει συνηθίσει σε γοερό κλάμα... Όλο γελαστούλης μου ήταν... Τί να πώ... Μάλλον τα δόντια θα είναι, αλλά θα ρωτήσω και την παιδίατρο αύριο που έχουμε εμβόλιο (άλλη χαρά κι αυτή με τα εμβόλια!!!).

magoul
11-06-09, 14:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥΡΛΟΥΛΟΥ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Π.Μ?
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ?

ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΓΛΑΙΑ?
ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΜΗΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΠΟΛΛΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΒΡΩ, ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΑΙΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Π.Μ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΕΛΕΝΗ

Lena + Sourloulou
11-06-09, 16:22
Καλησπέρα... Το πμ είναι προσωπικό μύνημα. Πήγαινε εδώ για παράδειγμα http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20862, κλίκαρε στο όνομα της Αγλαίας καικάνε αποστολή προσωπικού μυνήματος. Αν είναι κάποιο θέμα με τον θηλασμό να ρωτήσεις μπορείς να κάνεις αναζήτηση.. Θα σου στείλω πμ να μην καταχραστούμε τον χώρο του θέματος

Lena + Sourloulou
11-06-09, 16:32
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια! Μία από τα ίδια κι εμείς... Μάλλον βγάζουμε δόντια, αμήν και πότε δηλαδή! Ενώ μου κοιμόταν σερί το βράδυ από τον δεύτερο μήνα μάλιστα, τώρα είναι δύο βράδυα που μου ξυπνάει και κλαίει, του δίνω λίγο νεράκι, ηρεμεί και ξανακοιμάται. Σε καμία ώρα, άντε πάλι... Αυτό το κάνει τις 3 πρώτες ώρες του βραδυνού ύπνου... Μου κάνει εντύπωση όμως ότι πρόκειται για κανονικό κλάμα και όχι για απλή γκρίνια ή ανησυχία. Ανησυχώ, μάλιστα, λιγάκι γιατί δεν μου τα έκανε αυτά και είναι μωράκι που δεν με έχει συνηθίσει σε γοερό κλάμα... Όλο γελαστούλης μου ήταν... Τί να πώ... Μάλλον τα δόντια θα είναι, αλλά θα ρωτήσω και την παιδίατρο αύριο που έχουμε εμβόλιο (άλλη χαρά κι αυτή με τα εμβόλια!!!).

Μηπως τα εχει παιξει με τη ζεστη το μωρο σου; Τις τελευταιες 2 μερες ζορισανε πολυ...

fallenangel
12-06-09, 14:44
Μηπως τα εχει παιξει με τη ζεστη το μωρο σου; Τις τελευταιες 2 μερες ζορισανε πολυ...

Τί να πω... Πιθανόν... Τον κοιμίζω με ένα κοντομάνικο εσωρουχάκι μόνο και μάλιστα χωρίς καν σεντονάκι, γιατί το πετάει... Να είναι η ζέστη, άραγε; Εγώ σε δόντια το απέδιδα περισσότερο αλλά μου πέρασε και η ζέστη από το μυαλό... Εντωμεταξύ, τραβάω το τζάμι να μπαίνει αέρας από το παντζούρι, περνάνε τα μηχανάκια - να φανταστείς μένουμε και ψηλά τρομάρα μας ! - δημιουργείται έντονος θόρυβος... Κλείνω το τζάμι να έχει ησυχία, ζεσταίνεται πάλι το δωμάτιο του μωρού... τί να κάνω;;;

KATERINA APRIL
25-06-09, 13:25
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ 2 1/2 ΜΗΝΩΝ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ.ΚΛΑΙΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ,ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΘΕΙ ΤΑ ΣΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΥΧΟΝ ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗ.Ο ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΝΤΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗΣ,ΤΡΟΜΑΖΩ:cry:

Lena + Sourloulou
25-06-09, 17:32
Καλωσηρθατε στο μαγικό κόσμο των δοντιών...
Εμείς από τις 40 μέρες ξεκινήσαμε...
Να σου ζήσει...

KATERINA APRIL
25-06-09, 17:52
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ..

voukal
28-06-09, 17:54
Έχει λίγες μέρες που βγάλαμε το 5ο μας δοντάκι, το δεξί δίπλα από τους άνω κεντρικούς κοπτήρες, αλλά η γκρίνια συνεχίζεται... Μας ταλαιπώρησε πολύ τόσο όταν φούσκωνε όσο και τώρα που βγήκε. Ακόμα τον βλέπω να βάζει τα μασητικά και τα δάχτυλά του εκεί. Μια κυρία μου είπε ότι αυτά είναι ζόρικα δόντια γιατί είναι "του ματιού" (δλδ κάτω από το μάτι). Είχατε ανάλογη εμπειρία; Τι να πώ...;;; Περαστικά μας.....!!!!

Orchidea_Falaenopsis
20-07-09, 14:16
Voukal και εμένα τα ίδια το κουκλάκι μου! Πολύ ταλαιπωρία αυτά τα δόντια πια! Τώρα βγάζει το 6ο, το αριστερό, από τα δυο πάνω, δίπλα στα κεντρικά. Πολύ γκρίνια και ξενύχτι.... Κουράγιο

Lena + Sourloulou
26-07-09, 22:08
Βγαλαμε το πρωτο μας δόντι!!! Μεγαλώσαμε!!!

magoul
04-08-09, 13:45
Βγαλαμε το πρωτο μας δόντι!!! Μεγαλώσαμε!!!

Μπράβο σας!!!!!!
Επιτέλους.
Συγχαρητήρια!!!!!!!

Εμείς ακόμα παλεύουμε με τα σάλια μας και βάζουμε ολόκληρα τα χέρια μας μέσα στο στόμα μας.

που θα πάει, ερχεται και η σειρά μας!!!!!!!

Πώς το κατάλαβες?
Πονούσε?
Γκρίνιαζε?
Η απλά το είδες?

Lena + Sourloulou
04-08-09, 22:34
Το ειδε ο αντρας μου!!! Η πλακα ειναι οτι καθε πρωι την εψαχνα να βρω το δοντι, ημουν σιγουρη οτι θα το εβλεπα εγω, θεμα πιθανοτητων, ελεγα, αφου ολη την ημερα ειμαι μαζι της. Και τελικα το ανακαλυψε ο αντρας μου... Τζιφος... Αλλα χαλάλι του, γιατι χανει τοσες καθημερινες στιγμες με την δουλεια (κι εγω θα ειμαι στην ιδια μοιρα απο οκτωβριο)

Παντως ειναι ομορφο. Φαινεται κατι να ασπριζει κι αμα βαλεις το χερι σου ειναι μυτερο! Και χωνει κατι δαγκωνιες! Η γκρινια ομως συνεχιζεται. Βγαινει και το διπλα, βλεπεις.

Και στα δικά σας...

elenada
05-08-09, 13:58
ταλαιπωρια μεγαλη αυτα τα δοντακια!
εμεις βγαλαμε 2 και τωρα ηρεμησαμε καπως,αλλα δεινοπαθησαμε μεχρι να τα βγαλουμε.εκει που ηταν γελαστο και καλοβολο,εγινε γκρινιαρα,δεν ετρωγε,εκλαιγε στον υπνο της,δραμα η κατασταση κοριτσια!εγω δεν της εδωσα τιποτα,παρα μονο παγωμενα φρουτα και μασιτικα,και το χερι μου,για μασαζ!α!και πολυυυυυ αγκαλιτσαααα!!!

vickytsoch
08-10-09, 23:29
Γεια σας κοριτσια!!!

ηρθε η ωρα να ρωτησω κι εγω για τα δοντακια μας!!!
βγαλαμε δοντι στους 7 μηνες, στους 9 , στους 11 μαζι 2..
Αυτα τα 4 πρωτα δοντια βγηκαν "αβασανιστα..". Δεν καταλαβαμε τιποτα!!!! Μονο εκανε πιο ****** κακακια!!
Μετα το χρονο ξεκινησαν να φαινονται και τα 2 πλαινα. Το πανω και το κατω απο τη δεξια πλευρά. Λιγο γκρινια, λιγο μιρλα αλλα όλα καλα.. κατεβαινουν σιγα σιγά! Ειναι όμως 2-3 μερες που εχουμε δεινοπαθησει.. Δεν τρωει. Κλαιει. Γκρινιαζει. Κανει πυρετο τα βραδυα. Τα εχω δει όλα!! Τρελλά σάλια (παντα εχει..) Βλεπω οτι σκανε και τα αλλα δυο πλαινα. Στην αριστερη πλευρα, πάνω κατω...

μου ειχαν πει οτι οι κυνοδοντες πονανε πολυ. Και τα υπολοιπα πονανε τοσο? Απο δω και περα θα παμε με πόνο???

ακομα, να ρωτησω κατι αν ξερει καμια απο τις "επαγγελματιες" του ειδους??
τα μπροστινα τα πανω ειναι πολυ αραια. Φιλιππιδης στυλ...
οταν βγουν τα πλαινα θα τα σπρωξουν? η θα την εχουμε ετσι μεχρι τα 6?

ριτα79
08-10-09, 23:54
Θα μικρυνει η αποσταση μην ανησυχεις και εμας ηταν αραια αλλα τωρα οσο εχουν βγει ειναι μια χαρα.
Οσο για τους κυνοδοντες προφανως πονανε πολυ.Ο δικος μου αν και δεν εκλαιγε οταν εβγαλε τους κυνοδοντες τον Αυγουστο εκανε 3 ολοκληρες μερες να φαει οτιδηποτε..κοντεψα να τρελαθω μιας και ειναι και φαγανος.τελικα βγηκαν οι κυνοδοντες και ηρεμησε.Τωρα για τα αλλα δε ξερω αλλά εναν τραπεζιτη που εβγαλε ουτε που τον καταλαβα.

vickytsoch
09-10-09, 12:12
σε άλλο θεμα ειχα βρει αυτα:
ΤΑ ΝΕΟΓΙΛΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΣΥΝΟΛΙΚΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΝΑΘΟ, 2 ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΚΑΙ 2 ΠΛΑΓΙΟΙ ΤΟΜΕΙΣ, 2 ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ ΚΑΙ 4 ΝΕΟΓΙΛΟΙ ΓΟΜΦΙΟΙ

δεν ειναι οι κυνοδοντες αυτα που βγαζουμε εμεις τωρα. Ειναι οι πλαγιοι τομεις...

grammodim
02-12-09, 16:21
αν κορίτσια και εμενα η δικια μου ειναι 7 μηνων και εβγαλε τα 2 κατω δόντια και δε μποείτε να φανταστείτε τι κλάμα έχει λες και την σφάζουν τι ντεπον της δίνω, τι αλοιφη βάζω τίποτα δε κάνει...Τα δόντια πονάνε ακόμα και όταν σκάσουν??

Lena + Sourloulou
02-12-09, 22:31
αν κορίτσια και εμενα η δικια μου ειναι 7 μηνων και εβγαλε τα 2 κατω δόντια και δε μποείτε να φανταστείτε τι κλάμα έχει λες και την σφάζουν τι ντεπον της δίνω, τι αλοιφη βάζω τίποτα δε κάνει...Τα δόντια πονάνε ακόμα και όταν σκάσουν??

Οχι απο οτι ξερω... Το πιο πιθανον ειναι να ετοιμαζονται τα απο πανω... Υπομονη, εχετε αλλα 18... :wink:

mamarina
14-12-09, 16:48
k egw stin idia moira me oles sas eimai.i dikia mou einai 7 minwn k exei 4 dontakia.ta 2 katw oute pou ta katalava!ta 2 panw mou vgazoun akoma tin pisti!!!!dn antexw!den trwei k dn thelei oute na paixei oute na koimithei!!!tis dinw depon to vradi alla den tis exw parei aloifi giati h giatros leei oti tha thn xeplinei me ta salia.....upomoni koritsia exoume akoma polla na travixoume!

Eirini_Dr
16-12-09, 13:51
Κοριτσια μου, τι κανετε? Να σας ρωτησω κατι? Εχουμε ολα τα παραπανω συμπτωματα πολυ κλαμα δε ξερουμε τι θελουμε κλπ!!! Σιγουρα δοντια ειναι γιατι ειδα μια λευκη κουκιδα πανω στα κατω ουλα αλλα................... ειναι πλαγια μπορεις να το πεις και κυνοδοντα μπορεις να το πεις και αυτο το πλαγιο δοντι διπλα απο τον κυνοδοντα !!!!

Ειναι ομως δυνατον να βγαλει 8,5 μηνων πρωτα τα πλαγια??????? Αυτο το παιδι θα με τρελανει!!!! Να σημειωσω οτι ειχα το πιο καλοβολο μωρο στον κοσμο! Και τωραααααααα τι κλαματα ειναι αυτα τι λιγμοι!!! Εχω φτασει στα ορια μου!

stafroditi2353
19-10-10, 11:49
η μικρη μου ειναι 6 μηνων και τις τελευταιες μερες εχει αρκετο πονο απο τα δοντια της. βαζει στο στομα οτι βρει και βλεπω οτι αυτα τα μασητικα παιχνιδια την ανακουφιζουν καπως. ξερετε κανεναν αλλο τροπο για να μην ποναει και γκρινιαζει??

vicky_2006
19-10-10, 12:50
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΦΑΣΗ ΘΕΛΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ..ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΟΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ..Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗ ΒΑΖΑΜΕ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕ ΚΑΠΩΣ..ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ Κ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΟΥΖΟ...ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ Κ ΛΙΓΟ DEPON ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ..

kokoraki
19-10-10, 12:56
Η καλύτερη λύση είναι τα παγωμένα μασητικά παιχνιδάκια - το γιό μου τον ανακούφιζαν απίστευτα - και σε έκτακτη περίπτωση για να κοιμάται καλύτερα το μωρό, δίνε λίγο depon πριν κοιμηθεί. Επίσης, η Vicky έχει δίκιο, υπάρχουν και αλοιφές για να ανακουφίζουν τα ούλα και μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου για το ποιά προτείνει. ΑΛΛΑ: ΤΟ ΟΥΖΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από όλους τους παιδιάτρους. Συγνώμη φίλη Vicky αλλά καλό είναι να μη δίνουμε συμβουλές που δεν είναι προς όφελος των παιδιών αλλά αντίθετα βλάπτουν.

vicky_2006
19-10-10, 13:22
ΑΛΛΑ: ΤΟ ΟΥΖΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ[/B] από όλους τους παιδιάτρους. Συγνώμη φίλη Vicky αλλά καλό είναι να μη δίνουμε συμβουλές που δεν είναι προς όφελος των παιδιών αλλά αντίθετα βλάπτουν.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΟΥΖΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΟΥΖΟ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΖΑ Κ ΕΓΩ ΔΟΝΤΙΑ..ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ..

kokoraki
19-10-10, 14:39
Αχ αυτές οι "παλιές" μαμάδες.....Εμένα φαντάσου ήθελε να μου βάλει πετρέλαιο στα μαλλιά για τις ψείρες:twisted: και ευτυχώς για τα μαλλάκια μου δεν το έκανε...Ευτυχώς δεν έδωσες στο νινάκι σου ούζο, οτιδήποτε με αλκοόλ απαγορεύεται. Και νομίζω υπάρχει μία αλοιφή, η mundisal που έχει ίχνη ούζου αλλά κάποιοι παιδίατροι την προτείνουν. Τί να πεις...Υπάρχουν πάντως αλοιφές χωρίς αλκοόλη π.χ. η bexident bebe.

stafroditi2353
19-10-10, 21:22
κοριτσια και γω ξερω οτι το ουζο απαγορευεται ρητα!!!μπορει να προκαλεσει μεγαλο προβλημα

annaplani
19-10-10, 21:59
Σήμερα η παιδίατρός μου μου είπε ότι αυτές οι κρέμες για τα δόντια ανακουφίζουν μεν, αλλά κάνουν τα ούλα να ατροφήσουν.

maria-christina
20-10-10, 00:03
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Ξυπναει κλαιγοντας την νυχτα,σαλια απιστευτα και τα χερια στο στομα.Μερικες φορες οταν πινει γαλα βαζει και τα χερια του στο στομα και αλλες δεν θελει να φαει. Δεν βρηκα κατι να τον ανακουφιζει. Η αλοιφη δεν κανει και πολλα πραγματα.Υπομονη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια. Λιγο ντεπον στα δυσκολα και θα περασει και αυτο...

καιτούλα30
22-11-10, 22:29
Το μωράκι μου μόλις έκλεισε τον 3ο μήνα και έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.Δεν είναι όμως λίγο νωρίς?

drosoula
24-11-10, 13:33
Το μωράκι μου μόλις έκλεισε τον 3ο μήνα και έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.Δεν είναι όμως λίγο νωρίς?

Εγώ όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο είχα γεννηθεί με ένα δόντι και μετά από λίγες μέρες έβγαλα κι άλλο ένα και μάλιστα οι μαίες πείραζαν τη μητέρα μου λέγοντας ότι θα μου φέρουν να φάω σουβλάκι.

'Ομως είναι κληρονομικό, γιατί και ο πατέρας μου είχε γεννηθεί με δόντι.

Και μιας συναδέλφου και τα 2 παιδάκια από 3-4 μηνών είχαν βγάλει δόντι.

Εμένα η μικρή είναι 5 μηνών. Βγάζει πολλά σάλια από 2 μηνών και από τεσσάρων βάζει συνέχεια το χέρι στο στόμα και όλοι λένε ότι θα βγάλει δόντι, αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα και συνήθως μετά τον 6ο μήνα ξεκινάμε να βγάζουμε δόντια.

Εντωμεταξύ οι παλιές λένε πολλά γιατροσόφια. Εμένα η πεθερά μου μου είπε ότι έτριβε το κρεμμύδι και το έβαζε εκεί που πήγαινε να σκάσει δόντι.

marpaps
19-04-12, 16:16
Εχω εναν μπεμπη 6 μηνων οπου απο 3 μηνων εβγαζε απειρα σαλια και οι γροθιες του και οι δυο ηταν μεσα στο στομα! Τωρα εσκασαν μαζι δυο δοντακια απο κατω! Μου εκανε ομως πυρετο 38,5 και η παιδιατρος μου ειπε να του δωσω ντεπον. Του περασε αλλα του εχει μεινει μια απιστευτη γκρινια, δεν τρωει και τα κακα του ειναι "καπως". τι να κανω? λετε να τον χαλασε το ντεπον η να ειναι ετσι λογω των δοντιων του? Πολυ γκρινια!!!:confused::confused:

feravgia
19-04-12, 17:07
Στην κόρη μου όταν έβγαζε δόντια δυστυχώς τις μέρες που ήταν πολύ δύσκολες της έδινα ντεπόν... στον μικρό μου όμως είχα αρχίσει ομοιοπαθητική και δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου... η αλήθεια είναι ότι έχουν γκρίνια ... τι να κάνουν κι αυτά... πονάνε...

balshine
19-04-12, 23:41
Στην κόρη μου όταν έβγαζε δόντια δυστυχώς τις μέρες που ήταν πολύ δύσκολες της έδινα ντεπόν... στον μικρό μου όμως είχα αρχίσει ομοιοπαθητική και δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου... η αλήθεια είναι ότι έχουν γκρίνια ... τι να κάνουν κι αυτά... πονάνε...

ξεκινησατε ομοιοπαθητικη για τον πονο των δοντιων?το διευκρινιζεις μηπως χρειαστει να παμε κ εμεις...!!με ενδιαφερει αυτη η εναλλακτικη..

Nina-Nana
19-04-12, 23:52
ξεκινησατε ομοιοπαθητικη για τον πονο των δοντιων?το διευκρινιζεις μηπως χρειαστει να παμε κ εμεις...!!με ενδιαφερει αυτη η εναλλακτικη..

Υπάρχει ομοιοπαθητικό για τα δόντια, κι η μικρη μου αυτο παίρνει.

thomi00
01-05-12, 11:28
καλημερα κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2 μηνων και κατι!εδω και λιγες μερες εχει πολλα σαλακια και βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα!σαν νεα και απειρη μαμα νομιζα οτι ισως πειναει αλλα τελικα δεν ειναι αυτο!βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα αναγουλιαζει και ετυχε να κανει κ εμετο.τι να την κανω??να της βαζω την πιπιλα για να μην τρωει τα χερια της??λετε να ειναι πονος απο τα δοντακια της?δεν ειναι πολυ νωρις???δεν ειναι παιδακι που κοιμαται πολυ αλλα κλαιει πολυ το βραδυ και δεν ησυχαζει με τιποτα.εχθες εκλειγε απο τις 10 μεχρι τις 2 το ξημερωμα και μετα κοιμηθηκε νυστικη και ξυπνησε στις 7μιση!να σημειωσω πως αντλω γαλατακι και της το δινω με το μπιμπερο!

libera46
01-05-12, 12:50
καλημερα κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2 μηνων και κατι!εδω και λιγες μερες εχει πολλα σαλακια και βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα!σαν νεα και απειρη μαμα νομιζα οτι ισως πειναει αλλα τελικα δεν ειναι αυτο!βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα αναγουλιαζει και ετυχε να κανει κ εμετο.τι να την κανω??να της βαζω την πιπιλα για να μην τρωει τα χερια της??λετε να ειναι πονος απο τα δοντακια της?δεν ειναι πολυ νωρις???δεν ειναι παιδακι που κοιμαται πολυ αλλα κλαιει πολυ το βραδυ και δεν ησυχαζει με τιποτα.εχθες εκλειγε απο τις 10 μεχρι τις 2 το ξημερωμα και μετα κοιμηθηκε νυστικη και ξυπνησε στις 7μιση!να σημειωσω πως αντλω γαλατακι και της το δινω με το μπιμπερο!

λενε οι παιδιατροι οτι απο 3 μηνων αρχιζει η διαδικασια δοντιων..οχι οτι αυριο πρωι θα δεις δοντι αλλα τα συμπτωματα και μπορει να βγαλει δοντι και 7 μηνων...οπως εγινε με το δικο μου...υπαρχει περιπτωση να ειναι και αυτο αν και σε αυτη την ηλικια ξεκινουν να ανακαλυπτουν τα χερια τους τα πραγματα τα παιχνιδακια ολα στο στομα θα στα βαζει απο δω και μπρος...αν περνει πιπιλα ειναι μια καλη λυση,αλλιως εγω ειχα ενα παιχνιδακι της nuk για τα δοντια και του το κραταγα και το μασαγε.σου λεω αυτο γιατι ολα που ειχα βρει ηταν πολυ βαρια και δεν μπορουσε μετα να τα πιασει..δεν νομιζω οτι το κλαμα του το βραδυ ειναι απο δοντια,για κολικακια,ποναλακια η για μια απλη ανησυχια μπορει...ειναι μικρο ακομη...ρωτα και την παιδιατρο σου αν θελεις βεβαια,αν και πιστευω οτι ειναι μικρη ακομη και θα τρωσει και το κλαμα με τον καιρο:!:

balshine
01-05-12, 23:40
και μενα απο 2μηνων ξεκινησε και εβαζε ολη τη μπουνιτσα μεσα στο στομα του με μανια..επισης ειχε πολλα σαλακια..η παιδιατρος τοτε μου χε πει οτι ανακαλυπτει τα χερια του..κι οτι ολα θελουν να τα γευονται..με το που μπηκαμε στο 3ο μηνα του πηρα τη κρεμα της φρεζυντερμ για τα ουλα και ενα μασητικο που μπαινει στο ψυγειο για τα ουλα επισης..εντελει βγαλαμε δοντακια 6μιση μηνων..

το βραδυ κ μενα εκλαιγε πιο μικρος γιατι δεν ηξερε πως να κοιμηθει ενω νυσταζε...κ μετα ηταν σε υπερενταση..ουτε πιπιλα ηθελε ουτε κουνημα κτλ..εντελει νανουριζοταν μονο με το στηθος και απο τοτε κοιμομαστε μια χαρα!

γιαννηςdad
02-05-12, 06:38
λιγο δυσκολο να βγαζει δοντια απο 2μηνων..μαλλον επεξεργαζεται τη μπουνιτσα.
το κανουν τα περισσοτερα μωρακια αυτο σε καποια φαση.

maela
02-05-12, 07:39
Καλημερα!Και εμενα ετσι ειχε ξεκινησει.. και 6 μηνων εβγαλε δοντακια!Τα πολλα σαλακια και το χερι στο στομα.. η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι επειδη τον τρωνε τα ουλα του.. και ξεκιναει η διαδικασια των δοντιων.Για βαλε το δαχτυλακι σου στο στομα.. να δεις αν το μασαει και αν ναι παρε μια μασουληστρα!Τωρα το βραδυ που κλαιει.. μαλλον προς κολικους μου φαιννται γτ το περασαμε και εμεις ετσι πολυ εντονα.Κοιτα να εχεις ενα μπιμπερο καταλληλο για κολικους.. που να μην κραταει αερα μεσα... και δες αν κλαιει ακομα.Εμενα αυτα τα μπιμπερο με σωσανε.Σε 1 μερα.. το μωρακι μου δεν ξαναεκλαψε.Και περασαμε πολυυυυυυ κλαμα καθε απογευμα προς βραδυ για 3 εβδομαδες περιπου!Δοκιμασε το λοιπον!

Sofiade
02-05-12, 14:32
καλημερα κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2 μηνων και κατι!εδω και λιγες μερες εχει πολλα σαλακια και βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα!σαν νεα και απειρη μαμα νομιζα οτι ισως πειναει αλλα τελικα δεν ειναι αυτο!βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα αναγουλιαζει και ετυχε να κανει κ εμετο.τι να την κανω??να της βαζω την πιπιλα για να μην τρωει τα χερια της??λετε να ειναι πονος απο τα δοντακια της?δεν ειναι πολυ νωρις???
Κι εμείς το κάναμε αυτό και σωθήκαμε όταν πιάσαμε πιπίλα! Δε νομίζω ότι έχει σχέση με τα δοντάκια, εμείς βγάλαμε τα πρώτα δόντια 7,5 μηνών. Με την πιπίλα ηρεμούσαμε και πολύ πιο εύκολα την ώρα του ύπνου, δοκίμασέ το και θα δεις :-)

thomi00
03-05-12, 11:37
τελικα μαλλον εχετε δικιο! η παιδιατρος σημερα μου ειπε πως δεν ειναι πρησμενα τα ουλα της. μπιμπερο αυτα τα ειδικα εχω.μου εδωσε σταγονιτσες και μου ειπε οτι ισως ειναι πονακια!καναμε και το πρωτο μας μβολιο σημερα!6 κιλακια και 58 εκ. ειναι το υψος μας!καλημερα σε ολους!!!!!