PDA

Επιστροφή στο Forum : ιώσεις- πόσο συχνά;;;

Ν76
19-10-10, 13:10
Ανοίγω νεο θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ με το γνωστό θέμα-πρόβλημα, τις ιώσεις. Έχουμε ξεκινήσει από τον προηγούμενο μήνα παιδικό σταθμό.
Από την τρίτη εβδομάδα άρχισε καταροή, μυξούλες, βήχας κλπ., που εδώ και ένα μήνα άλλοτε είναι καλύτερα, άλλοτε χειρότερα, χωρίς όμως να έχουν φύγει εντελώς, εκτός ίσως από ενα δυο διαστήματα των δυο ημερών το πολύ. Σε όλο αυτό το διάστημα πυρετό είναι η δευτερη φορά που κάνει.
Αχ! Πολύ δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.
Έχω αγχωθεί, γιατί έχω και το μικρό 4 μηνών και φοβάμαι μην κολλήσει, ήδη έχει κολλήσει μια φορά με μυξούλες κλπ. Έμπλεξα και με τη δουλειά, γύρισα για να "σπρώξω" ένα διάστημα και να ξεκινήσω το 9μηνο σε κανα δυο μήνες, αλλά το ζήτημα είναι ότι, ενώ υπάρχει μια σχετική ελαστικότητα, υπάρχουν κάποιες μέρες με βάση το πρόγραμμα, που δεν μπορώ να λείψω (εφημερίες, πρακτικά αδύνατο να αλλαχτούν). Η γιαγιά κρατάει το μωρό..., οπότε, υπάρχει πρόβλημα.

Ηθελα να μου πείτε την εμπειρία σας, εσείς που τα παιδάκια σας ξεκίνησαν παιδικό σταθμό από νωρίς (εμένα είναι τώρα 19 μηνών). Πόσο συχνά αρρώσταιναν στην αρχή; Πότε άρχισε να βελτιώνεται η κατάσταση;Κολλούσαν και τα μικρότερα παιδάκια σας αν είχατε; Και, τις μέρες που ήταν άρρωστα τι κανατε με τη δουλειά; Τα πηγαίνατε στο σταθμό, λείπατε από τη δουλειά, είχατε γιαγιάδες κλπ.

Επίσης, φοβάμαι, μήπως το παιδάκι μου αρρωσταίνει τόσο συχνά, επειδή δεν τρώει καλά, μήπως δεν παίρνει αρκετες βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά;

culte
19-10-10, 13:17
η δικιά μου πηγαίνει για δεύτερη χρονιά στον παιδικό και είναι σχεδόν συνέχεια με βήχα και μύξες!!

εχτές που πήγα και την πήρα είδα ότι όλα είναι έτσι στον παιδικό...

άμα γίνει έντονος ο βήχας δίνω σιροπάκι, αλλιώς βάζω μόνο φυσιολογικό ορό στη μύτη...

δεν έχω κανένα να μου την κρατήσει και την στέλνω ακόμη και με δέκατα..όπως σήμερα...

μόνο όταν έχει υψηλό πυρετό την κρατάω σπίτι..

Ν76
19-10-10, 13:23
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση. Εν τω μεταξύ, δεν τρώει που δεν τρώει, με τις ιώσεις, έρχεται και δένει... Άσε την γκρίνια... Τι να πω...Ελπίζω να αντέξουμε!

culte
19-10-10, 13:25
στο σταθμό δεν τρώει??

γιατί η δικιά μου εκεί καταβροχθίζει τα πάντα!!

Ν76
19-10-10, 13:28
Στο σταθμό του βάζω εγώ το φαγητό του κοντά, τρώει λίγο καλύτερα, αλλά όχι φοβερά πράγματα. Αμα δεν του έχει κάτσει καλά ένα φαγητό, δεν το δοκιμάζει!

eleni2008
19-10-10, 13:36
Join the club.....
Κι εμείς μια από τα ίδια είμαστε!! Πρωτη χρονιά στον παιδικό και είμαστε 3 μέρες στο σπίτι 4 στον παιδικό.
Αχ αχ αχ!!! Κι εγώ νόμιζα πως μόνο η πρώτη χρονιά πάει έτσι αλλά η culte ήρθε να μας διαψέυσει.
Πάντως εγώ όσο μπορώ προσπαθώ να μη τη στέλνω όταν είναι άρρωστη για να μην κολλήσουν και τα άλλα παιδάκια και ευτυχώς το ίδιο κάνουν και οι περισσότεροι γόνεις.
Όταν όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα είναι άστα να πάνε... Και για το παιδί και για τον γονιό.

ΒΕΡΑ
19-10-10, 13:52
Εγώ την έστειλα πρώτη φορά Ιανουάριο του 2009 ... όταν ήταν 13μηνών. Μέχρι το Μάιο πηγαίναμε Δευτέρα - Τρίτη - Τετάρτη ... Τετάρτη βράδυ άρρωστες! Μύξες μόνιμα ... αλλά μιλάμε με πυρετό άρρωστες ή με στρεπτόκοκκο ή με γαστρεντερίτιδα ... Την κράταγα μέσα όταν ανέβαζε πυρετό ή είχε έντονη γαστρεντερίτιδα ή ωτίτιδα κλπ... και στις 3 συνεχόμενες φορές που αρρώσταινε καθόμασταν 3 εβδομάδες σπίτι να αναρρώσει πλήρως (συμβουλή της γιατρού μου). Πήραμε και πολύ αντιβίωση. Η παιδίατρος μου έλεγε ότι ένα εξάμηνο θα κρατήσει αυτό και δεν το πίστευα.

Πέρσυ όλη τη χρονιά αρρωστήσαμε λίγο ... μέχρι 38,5 πυρετό (ενώ την πρώτη χρονιά σηκώναμε 40άρια) ... αλλά η μύξα ήταν παρούσα μόνιμα ... και με βήχα συνήθως (αλλά έχουμε κρεατάκια και ευαισθησία). Η μύξα δε με ενοχλεί ... τη συνηθίσαμε ... έμαθε και να φυσάει δυνατά και δεν έχουμε παρενέργιες ιδιαίτερες εκτός από κάποιες μέρες βήχα ίσως.

Φέτος έχουμε ξεκινήσει super. ΄Μπουκώσαμε 2 φορές άσχημα από τη 1η Σεπτεμβρίου που ξεκινήσαμε αλλά μέχρι εκεί. Και επίσης η μύξα περνάει (κι αυτό είναι απίστευτο για εμάς) ... κρατάει 1βδομαδούλα το έντονο το πολύ. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Τέλος ήθελα να πω ότι εμείς μετά το πρώτο εξάμηνο που αρρώστησε τόσο πολύ πήγα σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο και μας έδωσε κάτι χαπάκια και παίρναμε το καλοκαίρι κάθε μέρα και ίσως βοήθησαν κι αυτά στο πόσο βελτιωθήκαμε ( δηλαδή εγώ το πιστεύω πάρα πολύ αυτό!!!!)

Ένα θα σου πω ... υπομονή!

ANDEDANTINOS
19-10-10, 13:57
καλημερα Ν76 και εμεις αρχισαμε παιδικο φετος ( 2,5 ετων διδυμακια ) που εδω και 20 μερες εχουμε βηχα ο οποιος δεν περναει .
Αλλες μερες τα στελνω αλλες οχι αναλογως το πως ειναι πχ σημερα δεν εχουν παει γιατι χτεσ το βραδυ ο γιος μου εβηχε ασταματητα απο τις 2-5 το πρωι , τα κρατησε η μαμα μου.
Σημειωτεον ολο αυτο το διαστημα εχουμε αρρωστησει και εγω και ο αντρας μου
Ο παιδιατρος μου ειπε οτι τον πρωτοχρονο δυδτυχως αυτα θα τα εχουμε

καλη υπομονη και κουραγιο

natty26
19-10-10, 14:11
και εμεις αρχισαμε απο 01/09 και εχει αρρωστησει ηδη τρεις φορες. Δυο φορες πυρετο για μια μερα και μετα δεκατα και μυξουλες (που έχει ακομα) και μια φορά εμετο ολη νυχτα. Τωρα του κανω μια αγωγη για τονωση του ανοσοποιητικου που μου εδωσε ο ομοιοπαθητικος και ειδωμεν!

ΒΕΡΑ
19-10-10, 14:12
και εμεις αρχισαμε απο 01/09 και εχει αρρωστησει ηδη τρεις φορες. Δυο φορες πυρετο για μια μερα και μετα δεκατα και μυξουλες (που έχει ακομα) και μια φορά εμετο ολη νυχτα. Τωρα του κανω μια αγωγη για τονωση του ανοσοποιητικου που μου εδωσε ο ομοιοπαθητικος και ειδωμεν!

να μας πεις πώς πήγε μετά την αγωγή ... γιατί την κάναμε κι εμείς και τη βοήθησε πολύ!

culte
19-10-10, 14:14
κορίτσια για στείλτε πμ με τα ονόματα των ομοιοπαθητικών γιατρών...

ΒΕΡΑ
19-10-10, 14:24
κορίτσια για στείλτε πμ με τα ονόματα των ομοιοπαθητικών γιατρών...

σου έστειλα

ili
19-10-10, 15:02
vera kalimera, tha borouses na steileis k se emena me pm tous omoiopathitikous paidiatrous? se eyxaristw poly!

mamaroma
20-10-10, 16:52
Καλημέρα,
εμένα ο δικός μου ειναι 2 και 2 μηνων και πρέπει απο τότε που γεννήθηκε να έχει πάρει και 10 φορές αντιβίωση...
Κάθε τρεις και λίγο με ένα απλό κρύωμα του το γυρνάει σε βρογχυολίτιδα.
Κάνουμε πάντα τουλάχιστον 10 μερες αερολίν και μαζί αντιβίωση...
Ο γιατρός μου λέει οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω/προλάβω, είναι μικρόβιο λέει και αναγκαστηκά θα παίρνει αντιβίωση.
Μα είναι κι αυτό καλό ρε κορίτσια; Τοση αντιβίωση δεν έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή που είμαι 35 κι αυτός μέχρι τα δύο τόσες φορές;

Σκεφτηκα την ομοιοπαθητική αλλά ειναι πολύ μικρός για να μπορεί να καταπίνει χαπάκια...
Τωρα πια έχω καταντήσει να φοβάμαι με το πρωτο φτάρνισμα και να τον ντύνω σαν κρεμμύδι. Τι να κάνω δεν ξέρω...

MARIAEVA
20-10-10, 16:56
και εμένα ξεκίνησε ο Γ. (29 μηνών) το Σεπτέμβριο παιδικό σταθμό κα μέχρι στιγμής έχει αρρωστήσει δύο φορές. Μύξες και βηχαλάκι, τίποτα σπουδαίο. Κάθεται λίγες μέρες σπίτι και μετά ξαναμανά σχολείο.
Ο μικρός δεν έχει κολλήσει ως τώρα (φτου φτου) αυτός τραβάει τα δικά του ζόρια (και εμείς μαζί του) λόγω δοντιών.

alexandroulis
20-10-10, 22:23
Καλησπέρα, ομοιοπαθής κι εγώ!!!!
Αρχίσαμε παιδικό 02/09 και αρρωστήσαμε μετά από 2 εβδομάδες αρχικά με πολύ μύξα και βήχα και αφού κάναμε περίπου μίαμιση βδομάδα aerolin, flixotide κλπ μας το γύρισε σε οξεία μέση ωτίτιδα και στα 2 αυτάκια και νοσηλευτήκαμε 5 μέρες με ενδοφλέβια!!!
Μετά από 3 βδομάδες που κάθησε σπίτι αυτή την Δευτέρα ξαναγύρισε στον παιδικό και είμαστε σε φάση αναμονής!!!

Να πω ότι ο μικρούλης μου είναι 2 ετών και ότι κι εγώ σκέφτομαι να τον πάω σε ομοιοπαθητικό γιατί κι εμείς έχουμε πάρει ποοοολύ αντιβίωση!!!

elenik
21-10-10, 02:33
O παιδιατρος μας ειπε να το παρουμε αποφαση οτι την 1η χρονια θα την περασουμε με μυξουλες. :roll:

ΒΕΡΑ
21-10-10, 08:23
Καλημέρα,
εμένα ο δικός μου ειναι 2 και 2 μηνων και πρέπει απο τότε που γεννήθηκε να έχει πάρει και 10 φορές αντιβίωση...
Ο γιατρός μου λέει οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω/προλάβω, είναι μικρόβιο λέει και αναγκαστηκά θα παίρνει αντιβίωση.
Μα είναι κι αυτό καλό ρε κορίτσια; Τοση αντιβίωση δεν έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή που είμαι 35 κι αυτός μέχρι τα δύο τόσες φορές;

Σκεφτηκα την ομοιοπαθητική αλλά ειναι πολύ μικρός για να μπορεί να καταπίνει χαπάκια...
Τωρα πια έχω καταντήσει να φοβάμαι με το πρωτο φτάρνισμα και να τον ντύνω σαν κρεμμύδι. Τι να κάνω δεν ξέρω...

Δεν καταπίνεις χαπάκια απαραίτητα στην ομοιοπαθητική. Κι εμένα ήταν μικρούλα και της άνοιγα την κάψουλα, της αραίωνα τη σκόνη με λίγο νερό σ' ένα κουταλάκι και της το έδινα.

natty26
21-10-10, 14:12
Καλημέρα,

Τι εννοεις ''ειναι πολυ μικρος για να μπορεί να καταπινει χαπάκια??'' . Τα ομοιοπαθητικά ειναι συνηθως αμπούλες που περιεχουν μικρες μπιλιτσες και συνηθως τα παιδιά τις τρωνε μονα τους πολύ ευχάριστα.
Η αντιβιωση εχει πολυ πιο άσχημη γευση, πιστεψε με!!!
Ψαξτο καλυτερα!

mamaroma
21-10-10, 15:00
Χμμμ με προβληματίσατε

Εκανα ομοιοπαθητική για πολλά χρόνια και ξέρω πως είναι αμπούλες αλλά για να τις ανοιξω να του δώσω το περιεχόμενο... δεν το είχα σκεφτεί
Κολάει το μυαλό καμιά φορά...
Θα πάρω τον ομοιοπαθητικό μου σήμερα κιόλας !!!

Τις αντιβιώσεις (που όντως έχουμε χάλια "γεπση") τις έριχνα στο γάλα... μπορώ να κάνω το ίδιο και με το περιεχόμενο απο τις αμπούλες!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

ultraviolet
21-10-10, 16:39
μου κανατε την καρδια περιβολι.. εμεις του χρονου, αν πανε ολα καλα θα εχουμε ενα βρεφακι και τον μεγαλο μονιμως αρρωστο απο το προνηπιο, δηλαδη?? εξοχα!! περαστικουλια σε ολα τα μωρακια σας!!

v & a
21-10-10, 17:04
κι εμεις ετσι ειμαστε εδω και εναμισι δυο μηνες... η μεγαλη πηγε σταθμο κ απο τοτε και η μικρη αρρωστη και μας τριγυρναει ολο κι εμας εγω πχ ειμαι ψιλοαρρωστη τωρα. περσι που θελαμε να στειλουμε τη μεγαλη παιδικο ο παιδιατρος μας το απαορευσε να εχουμε το νεογεννητο και να στειλουμε την αλλη σταθμο...και καταλαβαινω φετος πολυ καλα γιατι!!!!

katerina23
21-10-10, 17:07
αααααχ πονεμενο θεμα!!!
Απο 6/09 που ξεκινησαμε ειναι μονιμως με μυξα και βηχα ευτυχως πυρετο δεν ανεβαζουμε αλλα μου κολλαει και την μικρη και ειναι κι αυτη ετσι συνεχεια. Καθε βραδυ εχουμε συναυλια βηχα και τα 2 και εγω μονιμως αυπνη με ορους.. Μην ανησυχεις πρωτη χρονια παιδικο ολα ετσι ειναι αναμενομενο, δεν εχει σημασια η διατροφη κι εμενα ο δικος μου που τρωει μια χαρα, εχει αιματολιγικες σουπερ και πριν τον παιδικο δεν αρρωσταινε ποτε τα ιδια εχουμε υπομονη. Θελω κι εγω πμ με ομοιπαθητικο παρακαλω

katerina23
21-10-10, 17:09
ξεχασα να σας πω πως εγω και ο αντρας μου συν γιαγιαδες παππουδες που ερχονται σε στενη επαφη με τον μικρο ειμαστε απο το Σεπτεμβριο με μονιμο βηχα και μπουκωμα που και που..

sophie2009
22-10-10, 11:46
Έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα φέτος με τις ιώσεις από τη στιγμή που πήγαμε παιδικό (Απρίλιο) έχει πάθει 4 ωτίτιδες και σε όλες τις περιπτώσεις πήρε αντιβίωση... Και εμάς η παιδίατρος μας λέει ότι θα ηρεμήσει σιγά-σιγά αλλά και μόνο το μπούκωμα με τρομάζει... Φοβάμαι λίγο την ομοιοπαθητική, δεν είναι σύμφωνος και ο άντρας μου και δεν ξέρω τι να κάνω; Πόσες άλλες αντιβιώσεις θα πάρει μέχρι να γίνει καλά και να αποκτήσει αντισώματα :( Βέρα έχεις πμ.

love4four
22-10-10, 12:09
Έλα να μπω κι εγώ στο club !!! Αμ όχι που δεν θα έμπαινα δηλαδή... από 01/09 που ξεκινήσαμε σταθμό ο μεγάλος είναι για 2η φορά μπουκωμένος όλο μύξες+φλέματα, χθές έκανε ωτίτιδα -αλλά απύρετος- και ξεκίνησε αντιβίωση, ενώ η μικρή εκτός από μια διήμερη γαστρεντερίτιδα μέχρι τώρα καλά αντέχει.... Το έχω πάρει όμως απόφαση πως δεν υπάρχει άλλη λύση. Ελπίζω ότι μετά τα Χριστούγεννα θα βελτιωθεί η κατάσταση !!!

Eleftheria
22-10-10, 12:21
Ελπίζω ότι μετά τα Χριστούγεννα θα βελτιωθεί η κατάσταση !!!
Και εγώ με αυτή την ελπίδα ζω!

ΒΕΡΑ
22-10-10, 12:29
Μετά τα Χριστούγεννα δλδ τι θα γίνει και θα βελτιωθεί???

Ιανουάριος - Φεβρουάριος και Μάρτιος είναι οι χειρότεροι μήνες!!!!

Vann
22-10-10, 12:38
Συμφωνω απολυτα Ιανουάριος - Φεβρουάριος και Μάρτιος είναι οι χειρότεροι μήνες,ολες η ιωσεις ειναι σε εξαρση,εγω στελνω κ τα δυο μου παιδια η μεγαλη μου ειναι 4ετων κ ο μικρος μου ειναι 17μηνων κ μου εχει ηδη αρρωστησει 3φορες με πυρετο,κ μονιμα εχουμε μυξες κ βηχα.Ξερετε να μου πειτε εαν μπορω να δωσω στον μικρο εχινατσια?η ομοιοπαθητικος που ειχα παει μου ειχε πει μετα τα δυο.Στην μεγαλη μου δινω κανονικα,υπαρχει καποια μαμα που να δινει η να εχει δωσει πριν τα δυο ετη καποιο ομοιοπαθητικο?

ΒΕΡΑ
22-10-10, 12:48
Εμείς ομοιοπαθητική θεραπεία ξεκινήσαμε 18μηνών αλλά σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο ... για το εχινάτσια δεν ξέρω!!

epang
22-10-10, 13:02
Την πρώτη χρονιά που πήγε ο δικός μου παιδικό ήταν 2,5 χρονών. Εκείνη η χρονιά ήταν η χειρότερη της ζωής μου !!! 3 μέρες ήταν στον παιδικό και τις 10 επόμενες μέρες στο σπίτι με αντιβιώση. Πότε λαιμός, πότε αυτιά, πότε στομάχι, πάντα μύξες πάντα βήχας, μέχρι και ουρολύμοξη έπαθε. 8 μήνες πήγε έτσι. Σύνολο 10 φορές αντιβίωση και τελικά η παιδίατρος είπε να σταματήσουμε τον παιδικό γιατί δεν έπρεπε να πάρει το παιδι άλλη αντιβίωση για μεγάλο διάστημα. Το καλοκαίρι όλα ΟΚ.
Παίζουν ρόλο και οι συνθήκες στον παιδικό σταθμό. Το δεύτερο χρόνο άλλαξα παιδικό σταθμό, διαλέγοντας κάποιο με λιγότερα παιδιά στο σύνολο του σχολείου και βεβαίωθηκα ότι αέριζαν το χώρο συχνά και επέμεναν στην καθαριότητα των παιδιών. Έτσι τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα αφού αντιβίωση πήρε 3 φορές, βέβαια οι μύξες και οι διάφορες ιώσεις υπήρχαν απλά δεν τον έβαζαν κάτω τόσο συχνά.
Υπομονή κορίτσια 7 μήνες είναι ακόμα και θα περάσουν!!

love4four
22-10-10, 15:33
... Τί ήθελα και μελέτησα την μικρή... έχει πυρετό 38,4 που δεν έπεσε με depon, τώρα θα της έδιναν και ponstan - ο "μεγάλος" με ωτίτιδα... μια χαρά είμαστε σας λέω...
Δεν ξέρω: να κλάψω ή να γελάσω...που ήθελα να προλάβω και τις ντουλάπες το Σ/Κ τρομάρα μου, αλλά, ως γνωστόν, όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει....................................

culte
22-10-10, 15:35
... Τί ήθελα και μελέτησα την μικρή... έχει πυρετό 38,4 που δεν έπεσε με depon, τώρα θα της έδιναν και ponstan - ο "μεγάλος" με ωτίτιδα... μια χαρά είμαστε σας λέω...
Δεν ξέρω: να κλάψω ή να γελάσω...που ήθελα να προλάβω και τις ντουλάπες το Σ/Κ τρομάρα μου, αλλά, ως γνωστόν, όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει....................................

τα εχεις σε παιδικό και τα δυο μεταξάκι?

MARIAEVA
22-10-10, 15:54
και τα δύο τα δικά μου 15 μέρες μύξες και βήχα ( ο μικρός μάλλον σμρ μου το γύρισε σε λαρυγγίτιδα, θα πάμε το απόγευμα παιδίατρο)

nekt
22-10-10, 16:05
Από τις 9/10 τρεις ιώσεις η μια πίσω από την άλλη (κυριολεκτικά)! Τα βρογχικά της είναι πολύ άσχημα και η παιδίατρος είπε καλύτερα να μην πάει φέτος σταθμό!Πήγα να της πώ "να σας την φέρω σπίτι να την κρατάτε;" (καλά τη φτάίει και η γυναίκα).
Τα aerolin, flixotide κλπ τα κάνει πια σχεδόν μόνη της!Σοβαρά!Από τις πολλές εισπνοές που έχουμε κάνει παίρνει το φιαλίδιο και το βάζει στην μάσκα μόνη της.

Η παιδίατρος σήμερα που είπε να δώσω εχινάτσια για 10 ημερούλές και είμαστε 16 μηνών.

Βέρα έχεις και από εμένα πμ γιατί η παιδίατρος μας δεν ήταν αρνητική στην ιδέα της ομοιοπαθητικής για την περιπτωσή μας αν μπορείς να μου δώσεις μια άποψη

katerina23
22-10-10, 16:40
Σας παρακαλω στειλτε μου και εμενα πμ με καλο ομοιπαθητικο.. Ειμαι απελπισμενη η μικρη που εχει κολλησει ιωση και απο τον μεγαλο που παει παιδικο ειναι εδω και ενα μηνα με συναχι και βηχα. Απο εχθες που εγραψα χειροτερεψε ο βηχας , βηχει σαν παλιογερος καπνιστης , ουτε να φαει δεν μπορει , εχθες πηγαμε την ακροαστηκαν δεν ακουγαν κατι , σημερα θα παμε σε αλλον καθε τρεις μερες ειμαι σε γιατρο για το ενα απο τα 2 δεν αντεχω αλλο. Και δεν μου παει η καρδια να σταματησω τον μεγαλο περναει τελεια στον σταθμο και ειναι πολυ χαρουμενος , εχει δεθει και με τα παιδακια και μιλαει συνεχεια για τους φιλους του, ευτυχως αυτος τα περναει πιο ελαφρα αλλα με το μωρο τι να κανω???:(:(:(:(

mamaroma
22-10-10, 16:52
υπαρχει καποια μαμα που να δινει η να εχει δωσει πριν τα δυο ετη καποιο ομοιοπαθητικο?

Μίλησα σήμερα με τον ομοιοπαθητικό μου για να κλείσω ραντεβού και τον ρώτησα για την ηλικία (ο δικός μου είναι 24ων)
Μου είπε οτι μπορούν να παίρνουν άφοβα αγωγή απο την στιγμή που γενιούνται κάτι που έκανε αυτός στα δικά του.
Εγω έχω ραντεβού την Τρίτη για να δούμε μήπως και την γλιτώσουμε φέτος.

ΒΕΡΑ
22-10-10, 18:11
Λοιπόν ... επειδή έχω λάβει πάρα πολλα pm για να δώσω τα στοιχεία του ομοιοπαθητικού που πήγα τη μικρή ... έχω μπει σε σκέψεις. Για τον συγκεκριμένο ομοιοπαθητικό έχουν ακουστεί και παράπονα ... εμάς μας βοήθησε η θεραπεία που μας έδωσε ...
Υπάρχουν θέματα στο forum με ομοιοπαθητικούς παιδίατρους που εκεί προτείνονται διάφοροι και ίσως πάρετε πιο ολοκληρωμένη άποψη!

Επίσης ήθελα να ρωτήσω ... από τον απαντάω σε όλους χωριστά σε πμ καλύτερα δεν είναι να γράψω τα στοιχεία του γιατρού ανοιχτά εδώ??? Το έχω δει πολλές φορές να γίνεται ... πολλά μέλη λένε ποιον γιατρό έχουν και αν είναι ευχαριστημένοι ... μπορώ???

Τέλος ... μανούλες μην απελπίζεστε ... θα αρρωστήσουν τα παιδιά τον πρώτο χρόνο ... είναι φυσιολογικό ... έτσι φτιάχνεται το ανοσοποιητικό τους!!!

mamaroma
22-10-10, 18:19
Νομίζω οτι καλύτερα να το γράψουμε εδώ,

Γράφω κι εγώ τον δικό μου κι αν δεν επιτρέπεται ας το σβήσουν οι αντμιν

Λεγεται Τσούκαλης Ξενοφώντας και το τηλέφωνο είναι 6945776576

Δεχεται σε κάποιο κέντρο κοντά στο μέγαρο μουσικής -δεν θυμάμαι διευθυνση-θα σας την πει ο ίδιος αν κλείσεται ραντεβού.

Μου τον είχε συστήσει μιά φίλη με πολύ σοβαρο πρόβλημα ενδομητρίωσης που την είχε σώσει απο πόνους και ταλαιπωρία.
Εμείς έχουμε πάει όοοοολοι η οικογένεια και έχουμε στείλει και φίλους κατα καιρούς. Δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονο ίσα-ίσα όλοι είμασταν πολύ ευχαριστημένοι.
Κατα την άποψή μου είναι άριστος γιατρός και με πολύ καλά αποτελέσματα στους περισσότερους απο εμάς.

Ellemphriem
22-10-10, 21:38
Δεν παμε παιδικο αλλα μην νομιζετε οτι εμεις την γλιτωνουμε και φτηνα. Μια μεχρις στιγμης ιωση αλλα μας τσακισε τα κοκκαλα. 4 μερες 40 πυρετο παρα τριχα νοσοκομειο. 6 μερες αντιβιωση αλλα ευτυχως ουτε βροχικα ουτε τπτ......και περιμενω να δω τι αλλο μας ξημερωνει. Περσι παντως την βγαλαμε ΠΟΛΥ καθαρη. Αρρωστησε μια φορα ολο τον χρονο.....φετος δεν την κοβω καλη την τυχη μας παντως......

Vann
22-10-10, 21:52
Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει να μου προτεινει ομοιοπαθητικο στα νοτια προαστια?ειχα παει σε μια στην Αθηνα υποτιθεται καθηγητρια αλλα ουτε ιστορικο δεν μου πηρε για το παιδι,στην ξεπετα μεσα σε 10 λεπτα ειχαμε τελειωσει.Απογοητευτηκα τρελα γιατι δεν το περιμενα ειδικα στην πρωτη επισκεψη που περνουν το ιστορικο,κ ολοι μου εχουν πει οτι κραταει 1 ωρα τουλαχιστον,η πρωτη μου προσεγγιση στην ομοιοπαθητικη ηταν αισχρη,επειδη ομως εχω ακουσει τα καλυτερα θα ηθελα να παω κ σε εναν αλλον γιατρο

ζώπυρον
22-10-10, 22:43
Ο γιός μου είναι 5 χρονών. Στα 2,5 ξεκίνησε παιδικό σταθμό και μέχρι τότε είχε αρρωστήσει μόνο μια φορά (4 μηνών περίπου) από βρογχιολίτιδα όπου με φαρμακευτική αγωγή την ξεπέρασε γρήγορα. Ο πρώτος καιρό στον παιδικό ήταν κόλαση, ήταν συνέχεια άρρωστος! Είχα πάθει σοκ! Αλλά κατάλαβα πως ήταν η πρώτη του "αντίδραση" μετά την μεγάλη και συνεχή επαφή με τον έξω κόσμο (πολλές ώρες στον σταθμό).

Μετά, τον επόμενο χρόνο, καλά, αρρώστησε φυσιολογικά.
Πέρσι όμως, ήταν άρρωστος κάθε λίγο και λιγάκι. Άλλες φορές με αντιβίωση ή / και εισπνεόμενα ή / και αντισταμινικό κι άλλες φορές χωρίς φάρμακα. Έτσι ή αλλοιώς πάντως, ήταν άρρωστος σχεδόν όλο το χειμώνα! Για να μην πω μέχρι και τις αρχές του καλοκαιριού...

Φέτος, έχει ξεκινήσει νηπιαγωγείο κι από τις 20 Σεπτέμβρη περίπου, μία από τα ίδια πάλι. Ιωσούλα-τρελλό μπούκωμα (παρά τους τόνους ορών)-βήχας-πυρετός-φάρμακα.

Λοιπόν... Επειδή από πέρισυ έχω αρχίσει να προβληματίζομαι έντονα και
αρνούμαι

- να δεχτώ (λόγια γιατρών) "πως όλα τα παιδάκια έτσι είναι" , "ίωση είναι θα περάσει..." , "μεγαλώνοντας θα στρώσει..." , "αφού είναι ζωηρός και ορεξάτος, μην αγχώνεσαι..."

- ότι το παιδί μου θα παίρνει συνέχεια φάρμακα

- να αφήσω να βγουν αληθινά (λόγια άλλων γιατρών και μαμάδων) "οι απανωτές ιώσεις θα του αφήσουν άσθμα...!

- το παιδί μου να χάνει την καθημερινότητά του, τα παιχνίδια του, τους φίλους του, τα πάρτυ του, τις εκδρομές του, κ.λ.π.

αποφάσισα και του έκανα ήδη γενική αίματος και ούρων (όλα καλά όπως και παλιότερα, μόνο κάποιες τιμές στο θυροειδή λίγο χαμηλές κι ένα σχετικό αλλεργικό υπόβαθρο).
Κατόπιν συζητήσεως με μια καταπληκτική ΩΡΛ του ταμείου μας (!), θα κάνω τα εξής:
- Ακτινογραφία (δεν θυμάμαι τώρα πως την λένε) στο πρόσωπο για να δούμε πίσω-πίσω τι γίνεται (κρεατάκια, κ.λ.π.). Είχαμε με τον μπαμπά του πολύ σοβαρές ενστάσεις για την ακτινοβολία που θα πάρει αλλά τώρα δεν έχουμε άλλη επιλογή. (Υποσημείωση, ωτίτιδες και αμυγδαλίτιδες δεν έχει κάνει ποτέ).
- Εξέταση από παιδοαλλεργιολόγο. Η γιατρός μου σύστησε να πάω στο Αττικόν που είναι εξειδικευμένοι.
- Εξέταση από ενδοκρινολόγο για να δούμε αν το μικρό θεματάκι που φαίνεται να έχει, σχετίζεται με τις ιώσεις.
- Εξέταση από ανοσολόγο, μήπως για κάποιο λόγο είναι αδύναμο το ανοσοποιητικό του. Η γιατρός μου σύστησε να πάω στο Παίδων.

και μετά,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
(μου την σύστησε η ΩΡΛ!)

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά τάχω πάρει στο κρανίο!

Υ.Γ.1) Ο γιός μου είναι ένα παιδί -σε γενικές γραμμές- καλοζωισμένο, δυνατό και ζωηρό, με φυσιολογικούς ρυθμούς ανάπτυξης.
Υ.Γ.2) Έχω δοκιμάσει διάφορα "πρακτικά" όπως - μάλλινη φανέλλα τον χειμώνα, αλλάγή ρούχων αμέσως μόλις ιδρώσει, κ.λ.π. Είδα κάποια βελτίωση αλλά όχι λύση του προβλήματος.
Υ.Γ.3) Αυτό που κάνουν οι σημερινοί παιδίατροι "άσε να περάσουν 3 μέρες κι αν συνεχίζει να είναι άρρωστο, φέρτο να το δω), το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο ... και παρακινδυνευμένο! Αλλά ας μην συνεχίσω γιατί θα γράφω ως το πρωί!

ΒΕΡΑ
23-10-10, 09:34
zopiron σε καταλαβαίνω απόλυτα και καλά κάνεις και το ψάχνεις. Η ακτινοβολία της ακτινογραφίας για τα κρεατάκια είναι πολύ μικρή όπως μου είπε ο ΩΡΛ (εμείς έχουμε κάνει 3). Τώρα μου φαίνεται λίγο περίεργο που αρρωσταίνει ακόμα ο μικρός σου. Εμείς ένα 6μηνο και ξεμπερδέψαμε. Βέβαια μπουκωμένη είναι σχεδόν συνέχεια αλλά αφού ξεπερνιέται σχετικά εύκολα με ορούς ... δε μας πειράζει!

ζώπυρον
23-10-10, 10:30
Βέρα μου,

κι εμένα μου φαίνεται περίεργο, γι' αυτό κι έχω σκοπό να το ψάξω μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια!

Η ΩΡΛ βέβαια υποστηρίζει αρχικά 2 πράγματα (θα στα πω με δικά μου λόγια):
- Πως η μύτη του είναι εντελώς κλειστή, άρα σε κάθε ιωσούλα δεν μπορεί να βγάλει προς τα έξω ότι πρέπει, αυτό λοιπόν μαζεύεται προς τα πίσω, μαζεύει μαζεύει, κατεβαίνει προς τα κάτω και αρρωσταίνει.
- Πως με τον παιδίατρο κάπου χάθηκε η συνέχεια και την πατήσαμε. Δηλαδή ότι υποτίμησε κάποιο/κάποια "κρυώματα", έτσι του έμεινε ευαισθησία κι αρρωσταίνει συνέχεια.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω... Είμαι πολύ στεναχωρημένη που το παιδί ταλαιπωρείται έτσι...

Υ.Γ. Μακάρι να μιλάμε για την ίδια ακτινογραφία και νάχει λίγη ακτινοβολία...

ΒΕΡΑ
23-10-10, 10:41
Πάντως εμένα η πρώτη παιδίατρος που είχα το πρώτο 6μηνο που πήγε σταθμό έδινε συνέχεια αντιβίωση στο παιδί και πιστεύω ότι αυτό δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο ... όσο πιο πολλή αντιβίωση παίρνεις τόσο εξασθενεί περεταίρω το ανοσοποιητικό. Για εμένα κοιτάχτε με την ΩΡΛ τα κρεατάκια και πήγαινε και σε ομοιοπαθητικό. Οι αλλεργίες και ο θυροειδής τι σχέση μπορεί να έχουν?

ζώπυρον
23-10-10, 10:57
Ο θυροειδής, ειλικρινά, δεν ξέρω! Η αλλεργία του κάνει αλλεργική ρινίτιδα, όπου μπουκώνει, κ.λ.π. κ.λ.π.

Από εβδομάδα, θα κανονίσω όλες τις εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς (που περιέγραψα παραπάνω).

Ευχαριστώ πολύ Βέρα μου για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!

MARIAEVA
24-10-10, 15:43
και εγώ το μελέτησα κ ο μεγάλος σμρ πιάνει το αυτάκι του και κλαίει κλαίει κλαίει
πώς θα αντέξουμε μέχρι αύριο που θα πάμε παιδίατρο?
καμιά μαμά να μου δώσει καμιά συμβουλή για τυχόν ωτίτιδα????
(η παιδίατρος μου είπε ότι αφού δεν εχει πυρτεό πιθανόν δεν είναι. Συνέστησε αλό καθαρισμό της μύτης κ μου έδωσε κάτι σταγόνες να του βάζω)

STEMNITSA
24-10-10, 21:09
Εγώ παντως από τότε που ξεκίνησα να τους δίνω πρωτόγαλα οπως με συμβουλεψε ο ομοιοπαθητικός μου που δινει και στα δικα του παιδια απο μωρα κιολας εχουμε δει τεράστια διαφορά. Ενισχύει πολύ το ανοσοποιητικό και είναι 4 φορές πιο ισχυρό απο το αντιγριπικό εμβόλιο. Λιγο ακριβό βέβαια αλλα αν βαλεις τις επισκεψεις που γλιτώνεις στον παιδίατρο αξιζει τον κόπο.

ΒΕΡΑ
24-10-10, 22:12
Εγώ παντως από τότε που ξεκίνησα να τους δίνω πρωτόγαλα οπως με συμβουλεψε ο ομοιοπαθητικός μου που δινει και στα δικα του παιδια απο μωρα κιολας εχουμε δει τεράστια διαφορά. Ενισχύει πολύ το ανοσοποιητικό και είναι 4 φορές πιο ισχυρό απο το αντιγριπικό εμβόλιο. Λιγο ακριβό βέβαια αλλα αν βαλεις τις επισκεψεις που γλιτώνεις στον παιδίατρο αξιζει τον κόπο.

Πρωτόγαλα??? Δηλαδή?

sophie2009
25-10-10, 08:04
zopiron ακριβώς αυτά που έγραψες σκέφτομαι και εγώ ... όλες αυτές οι φράσεις "έτσι είναι όλα τα παιδιά .. θα μεγαλώσει και θα της περάσει" κλπ με έχουν εκνευρίσει και εμένα πάρα πολύ!! Δεν είναι δυνατόν λέω, ολόκληρη επιστήμη να αφήνει τα παιδιά μας έρμαια των ιώσεων και αυτά να ταλαιπωρούνται τόσο πολύ :(
Πάντως εγώ βλέπω ότι υπάρχουν και γερά παιδιά τα οποία δεν αρρωσταινουν τόσο συχνά. Τι είναι λοιπόν θέμα παιδιού, τύχης, γιατρού, γιατί είμαι σίγουρη ότι όλες οι μαμάδες φροντίζουμε με τον καλύτερο τρόπο τα παιδιά μας (δεν νομίζω ότι σε αυτό τίθεται θέμα σύγκρισης).
Και εγώ θέλω να της κάνω αυτές τις εξετάσεις που ανέφερες και ειδικά τις ανοσολογικές, αν και η παιδίατρός μας δεν τις θεωρεί τόσο απαραίτητες (λέγοντάς μου τα παραπάνω ότι θα μεγαλώσει ... κλπ). Εμείς έχουμε κάνει όλες τις αιματολογικές και ούρων που ήταν φυσιλογικές (με κάποιες τιμές χαμηλές λόγω των πολλών ιώσεων που είχε κολλήσει πριν). Ξέρει καμία εάν είναι μεγάλη ταλαιπωρία οι ανοσολογικές;
Mariaeva εμείς δυστυχώς έχουμε αρκετή εμπειρία από ωτίτιδες :( (4 φορές αντιβίωση μέσα σε 6 μήνες) και τα πρώτα δύο επεισόδια ήταν χωρίς πυρετό.. Όχι πάντα όμως ο πόνος στο αυτί εξελίσσεται σε ωτίτιδα που χρειάζεται αντιβίωση, μπορεί και να αυτοϊαθει (σύμφωνα με τους γιατρούς). Επίσης για το υγρό λένε κάποιοι γιατροί (δεν συμφωνούν όλοι) οτι δεν θέλει αντιβίωση. Όπως και να έχει πρέπει να το δει το παιδί γιατρος, μόνη σου δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το προλάβεις (μόνο καλό καθαρισμό της μύτης). Και εγώ αυτό αναζητώ κάθε φορά, πρόληψη, αλλά δυστυχώς λαμβάνω την ίδια απάντηση κάθε φορά (παρακολούθηση... και αν συνεχίζει να πονάει αντιβίωση). Αυτές οι σταγόνες τι είναι; Garamat; Στο αυτί;
Stemnitsa όντως έχει ενδιαφέρον να μας πεις περισσότερα για το πρωτόγαλα που λες; που το βρίσκει κανείς και πόσο κοστίζει;

KAT123
25-10-10, 17:24
Ουτε και εγώ την παλεύω άλλο με τις ιώσεις. Ξεκίνησε από 23/8 παιδικό και δεν έχει γινει καλά καλα... παρα μόνο για καμια δυο μερες. Μύξες πολύς βήχας, αγγιξαμε μέχρι και 39,7, 1 ωτίτιδα στο ενεργητικό μας, 2 μπουκάλια spiropent, 10 ημέρες Claricid, και καπάκια 10 ημέρες Ceclor (σήμερα το απόγευμα παίρνει την τελευταία δόση). Καλά για Depon Ponstan, φοβάμαι να μετρήσω.
Δεν ξέρω τι να πω, ακόμα και τώρα που δεν τον έστειλα παιδικό για 10 ημέρες, και ο βήχασ και το συνάχι καλά κρατούν. Αύριο θα τον πάω, τι να κάνω.... αφού ξέρω ότι και 1 μήνα να τον κρατήσω σπίτι μόλις ξαναπάει θα κυλήσει.
Ειλικρινά έχω κουραστεί πολύ, και έχουν περάσει μόλις 2 μήνες με λίγες σχετικά ιώσεις. Τρέμω για το τι πρόκειται να επακολουθήσει!

love4four
26-10-10, 10:14
και εγώ το μελέτησα κ ο μεγάλος σμρ πιάνει το αυτάκι του και κλαίει κλαίει κλαίει
πώς θα αντέξουμε μέχρι αύριο που θα πάμε παιδίατρο?
καμιά μαμά να μου δώσει καμιά συμβουλή για τυχόν ωτίτιδα????
(η παιδίατρος μου είπε ότι αφού δεν εχει πυρτεό πιθανόν δεν είναι. Συνέστησε αλό καθαρισμό της μύτης κ μου έδωσε κάτι σταγόνες να του βάζω)

MARIAEVA μου,

Κι ο Νικόλας έκλαιγε-έκλαιγε και μιλάμε για ουρλιαχτά στην διαπασών να μην μπορώ να το ηρεμήσω το παιδί... πήγαμε στην παιδίατρο και oh yes !!!! είναι ωτίτιδα -ενώ ήταν και είναι ευτυχώς απύρετος-... παίρνει ceclor για 10 μέρες, αλλά έχει ηρεμήσει το παιδί -χώρια το μπούκωμα βεβαίως βεβαίως-...

love4four
26-10-10, 10:19
τα εχεις σε παιδικό και τα δυο μεταξάκι?

Καλημέρα culte,

Ναι δυστυχώς τα στέλνω και τα δυο παιδικό... για την ενημέρωση να γράψω ότι η μικρή εξακολουθεί να χτυπάει 39+40 πυρετό από την Παρασκευή. Χθες κατάφερα να μην έρθω δουλειά, αλλά σήμερα αγγάρεψα την μητέρα μου να την κρατήσει επειδή έτυχε να λείπει και ο προϊστάμενος, πέφτει και η αργία και δεν ήθελα να λείψω -φοβάμαι βρε κορίτσια, λίγο θέλουν να βρουν ένα τόσο δα πάτημα να σε διώξουν- και έχω μιλήσει με την παιδίατρο. Θα πάει σπίτι να την δει. Μου είπε πως ίσως χρειαστεί να κάνει κάποιες εξετάσεις... έχω τρελή αγωνία !
Μακάρι να υποχωρήσει από σήμερα ο πυρετός... τελευταία φορά στις 06 η ώρα το πρωί ανέβασε πάλι 38,8..

culte
26-10-10, 10:23
Καλημέρα culte,

Ναι δυστυχώς τα στέλνω και τα δυο παιδικό... για την ενημέρωση να γράψω ότι η μικρή εξακολουθεί να χτυπάει 39+40 πυρετό από την Παρασκευή. Χθες κατάφερα να μην έρθω δουλειά, αλλά σήμερα αγγάρεψα την μητέρα μου να την κρατήσει επειδή έτυχε να λείπει και ο προϊστάμενος, πέφτει και η αργία και δεν ήθελα να λείψω -φοβάμαι βρε κορίτσια, λίγο θέλουν να βρουν ένα τόσο δα πάτημα να σε διώξουν- και έχω μιλήσει με την παιδίατρο. Θα πάει σπίτι να την δει. Μου είπε πως ίσως χρειαστεί να κάνει κάποιες εξετάσεις... έχω τρελή αγωνία !
Μακάρι να υποχωρήσει από σήμερα ο πυρετός... τελευταία φορά στις 06 η ώρα το πρωί ανέβασε πάλι 38,8..

εμένα τόσο υψηλό πυρετό έκανε στις διακοπές τον αύγουστο και είχε πυώδη αμυγδαλίτιδα...

έχεις προσέξει αν την πονάει ο λαιμός της?? τρώει κανονικά??

love4four
26-10-10, 10:29
Κοίτα να δεις, βασικά, φαγητό ΔΕΝ τρώει. Πίνει όμως γάλα, την κρεμούλα ή γιαουρτάκι το απόγευμα και την φρουτόκρεμα ως δεκατιανό... κι έχει μια περίεργειη βραχνάδα όταν κλαίει όμως... όχι όλες τις ώρες. Τί να πώ ! Εγώ σκέφτηκα για λαρυγγίτιδα... θα έρθει η παιδίατρος και θα μας πει ελπίζω... είναι που είναι μια σταλιά, θα μείνει μισή στο τέλος... το μπιουμπιουκάκι μας !
Δεν αρρώσταινα εγώ καλύτερα ????

culte
26-10-10, 10:30
Κοίτα να δεις, βασικά, φαγητό ΔΕΝ τρώει. Πίνει όμως γάλα, την κρεμούλα ή γιαουρτάκι το απόγευμα και την φρουτόκρεμα ως δεκατιανό... κι έχει μια περίεργειη βραχνάδα όταν κλαίει όμως... όχι όλες τις ώρες. Τί να πώ ! Εγώ σκέφτηκα για λαρυγγίτιδα... θα έρθει η παιδίατρος και θα μας πει ελπίζω... είναι που είναι μια σταλιά, θα μείνει μισή στο τέλος... το μπιουμπιουκάκι μας !
Δεν αρρώσταινα εγώ καλύτερα ????

ό,τι και αν είναι περαστικά και γρήγορα εύχομαι...

Vann
26-10-10, 10:48
metaxaki περασαμε κ εμεις τετοια ιωση ηταν 9μερες με πυρετο απο 39,2-39,6 ακατεβατος πυρετος ειχα τρελαθει δεν ηξερα τι να κανω, κ την 9μερα μου εδωσε αντιβιωση κ του υποχωρησε αν κ μου ελεγε ο γιατρος οτι θα την γλυτωναμε την αντιβιωση εαν περιμενα αλλη μια μερα.Το παιδακι μου ομως ψηνοταν στον πυρετο,κ δεν αντεχα να τον βλεπω αλλο ετσι,ασε που ολος ο περιγυρος κοντεψε να με φαει που δεν του ειχα δωσει τοσες μερες αντιβιωση

σπουργίτι
26-10-10, 11:40
metaxaki περασαμε κ εμεις τετοια ιωση ηταν 9μερες με πυρετο απο 39,2-39,6 ακατεβατος πυρετος ειχα τρελαθει δεν ηξερα τι να κανω, κ την 9μερα μου εδωσε αντιβιωση κ του υποχωρησε αν κ μου ελεγε ο γιατρος οτι θα την γλυτωναμε την αντιβιωση εαν περιμενα αλλη μια μερα.Το παιδακι μου ομως ψηνοταν στον πυρετο,κ δεν αντεχα να τον βλεπω αλλο ετσι,ασε που ολος ο περιγυρος κοντεψε να με φαει που δεν του ειχα δωσει τοσες μερες αντιβιωση

Εμείς περάσαμε κάτι τέτοιο τον Αύγουστο με τον καύσωνα! Απ' ότι μας είπε η παιδίατρος δεν ήταν ίωση, γιατί η μικρή μου δεν αρρώστησε! Ανέβασε μόνο ένα 39 για μια ημέρα και μετά τίποτα! Αντίθετα, ο γιος μου ήταν με 40άρια για μια εβδομάδα και στο παρά πέντε γλιτώσαμε το νοσοκομείο. Δεν μας άφησε όμως τόσες μέρες χωρίς αντιβίωση, αλλά μας έδωσε από την 3η μέρα! Του κάναμε εξετάσεις για λοιμώδη μονοπυρήνωση 2 φορές, αλλά δεν είχε! Ήταν κάποιο μικρόβιο που δεν γνωρίζουμε! Η πρώτη αντιβίωση δεν τον έπιασε και του δώσαμε την πιο ισχυρή που τελικά τον έπιασε! Αφήστε, τον είχα τον καημενούλη 8 μέρες με πυρετό και 16 μέρες συνολικά αντιβίωση! Ευτυχώς πέρασε!

Vann
26-10-10, 11:51
Kαι εμενα τον Αυγουστο την κολλησε την ιωση,αλλα εμενα ηταν σιγουρα ιωση γιατι ηταν ο λαιμος του πολυ κοκκινος,κ εμεις παρα τριχα δεν μπηκαμε νοσοκομειο γιατι του εδινα αντιπυρετικα κ δεν του επεφτε ο πυρετος,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟΝ ΠΥΡΕΤΟ ΗΤΑΝ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ μανουλες να το ξερετε μετα απο μια ωρα του ειχε πεσει ο πυρετος,του εβαζα απο τα μπουτια μεχρι τον αστραγαλο

love4four
26-10-10, 15:00
Ήρθε η παιδίατρος και τελικά είναι ο λαιμός της... aerius πρωί βράδυ και θα ξεκινήσουμε αντιβίωση εάν ξανακάνει υψηλό πυρετό... θα δείξει....

Vann
26-10-10, 15:08
Περαστικα σας ευχομαι κ γρηγορα

love4four
02-11-10, 09:28
....Ναι... πού είχαμε μείνει ?????
Λοιπόν αναφέρω (τον πόνο μου): η Σεμίνα ξεκίνησε εντέλει αντιβίωση -amoxil- την Τετάρτη το βράδυ (δεν της έπεφτε με τπτ μιλάμε ο πυρετός) και πάει "καλά" δλδ σταμάτησε ο πυρετός και άρχισε να τρώει κανονικά. Από κέφια καλά !
Και πάνω που σκέφτηκα "Δόξα τω Θεώ" έκανε κι ο Νικόλας πυρετό (από εχθές) με μπούκωμα κλπ κλπ... κάτι κόλλησε πάλι. Και ξέρετε τώρα: βγάζει φλέμματα ψιλογκρινιάζει όλα αυτά τα ωραία !
Νομίζω πως εάν δεν το διακομοδήσω και λίγο πως θα πάω νε πέσω από την ταράτσα που είναι και ψηλά ! Να θυμάστε: θα πάρουμε το oscar των ιώσεων φέτος με τον παιδικό... όλο τον χειμώνα εδώ θα είμαι να λέω κάπου τον πόνο μου....:cry:

culte
02-11-10, 09:31
μεταξάκι συμπάσχω μαζί σου...

τετάρτη ήπιε την τελευαία κουταλιά της αντιβίωσης...
παρασκευή την παίρνω από το σταθμό και την ακούνω να ψιλοβήχει...
Σάββατο βήχας και φλέματα φουλ, εχτες 38άρι!!

γκρρρρρρ

love4four
02-11-10, 09:36
Χα χα... και παίρνω χθες για 100ή φορά την παιδίατρο τηλ να της πω τα καθέκαστα και με ρωτάει "Κι εσείς κρυωμένη είστε ?" .... τί να της πώ? Ποιός έχει κολλήσει ποιόν δεν ξέρω...
Περαστικά σας cultάκι μου στην μικρή Ζωή... ελάτε να κάνουμε παρέα !

culte
02-11-10, 09:39
ερχόμαστεεεεεεεεεεεεεε

χαχα..
την γιατρό δεν την πήρα καν...τα ίδια θα μου πει..ιωσούλα κυκλοφορεί

2411konmar
05-11-10, 22:28
Κορίτσια περαστικά στα μωράκια μας !! Μια απ τα ίδια κι εμεις ξεκινησαμε σταθμό τον Σεπτεμβρη κι απο τοτε ούτε που ξερω ποσες φορές έχει αρρωστήσει ... Κλασσικα βηχας και μυξούλες ,κάναμε κ μια ωτίτιδα και τωρα την έχω με εμπύρετη γαστρεντερίτιδα. Οσο για την δουλεια δεν εχω κλεισει μηνα ακόμα που να μην εχω λειψει Να κι αυριο δουλευω κι αμα είναι έτσι δεν την αφήνω. Γιαγιάδες είναι μακρυα κι ο σύζυγος μεχρι το απογευμα με διαρροιες εμετους και 40ρια πυρετο δεν θα τα βγάλει πέρα ...
Με τοσα αντισώματα που θα αποκτήσουν φέτος του χρόνου ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα ....
Καλο κουράγιο σε όλες ...

fistikaki
05-11-10, 22:54
εμενα δεν παει παιδικο, αλλα συναναστρεφεται παιδακια που πανε..

εκτος αυτου, εγω δουλευω με παιδια αρα κααι γω φερνω του κοσμου τα μικροβια... ο δε αντρας μου........ ουφ, λογω δουλειας δεν θελω καν να φερνω στο μυαλο μου με τι κοσμο συναναστρεφεται εκεινος..

πριν 15 μερες τελειωσαμε την αντιβιωση που επαιρνε η μικρη για μια ιωση που την παιδεψε ενα μηνα περιπου..

ακολουθησε γαστρεντεριτιδα

και σημερα ειναι παλι με μυξες.............................

φλερταρω με την απελπισια

nicole23
05-11-10, 23:29
Καλησπέρα σε όλους..Ξέρει κανείς αν η σπιρουλίνα ενδεικνυται για την πρόληψη ιώσεων?

mamaroma
09-11-10, 18:27
Καλησπέρα κορίτσια και περαστικα

Εμείς αρχίσαμε ομιοπαθητικη. Σήμερα πήρε το δευτερο χαπάκι και φαίνετε να πηγαίνει μια χαρά.
Καναμε μιά ωριαία συνάντηση με τον γιατρό και γενικα μου είπε πως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.
Πρεπει να παίρνει ένα την εβδομάδα και αν προκύψει κάτι (φτου φτου φτου) τότε βλέπουμε.

Καλά, περιτό να σας πω οτι η πεθερά μου έπεσε να με φαει!!!!!!!!

Οοοοοολες τις ιστορίες απο ομοιοπαθητική που ήξερε μου τις είπε. Κατέληξε δε στο ότι να μην ΤΟΛΜΗΣΩ να πω σε κανα νοσοκομείο (αν μπει-φτου φτου φτου) οτι το παιδί κάνει ομιοπαθητική γιατί ... ΘΑ ΤΟ ΔΙΩΞΟΥΝ χαχαχαχαχ:lol::lol::lol:

Οπως και να'χει την καθησύχασα οτι αυτά δεν είναι πράγματα του διαβόλου και κάαααπως ηρεμησε....

love4four
10-11-10, 09:31
Καλησπέρα κορίτσια και περαστικα

Εμείς αρχίσαμε ομιοπαθητικη. Σήμερα πήρε το δευτερο χαπάκι και φαίνετε να πηγαίνει μια χαρά.
Καναμε μιά ωριαία συνάντηση με τον γιατρό και γενικα μου είπε πως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.
Πρεπει να παίρνει ένα την εβδομάδα και αν προκύψει κάτι (φτου φτου φτου) τότε βλέπουμε.

Καλά, περιτό να σας πω οτι η πεθερά μου έπεσε να με φαει!!!!!!!!

Οοοοοολες τις ιστορίες απο ομοιοπαθητική που ήξερε μου τις είπε. Κατέληξε δε στο ότι να μην ΤΟΛΜΗΣΩ να πω σε κανα νοσοκομείο (αν μπει-φτου φτου φτου) οτι το παιδί κάνει ομιοπαθητική γιατί ... ΘΑ ΤΟ ΔΙΩΞΟΥΝ χαχαχαχαχ:lol::lol::lol:

Οπως και να'χει την καθησύχασα οτι αυτά δεν είναι πράγματα του διαβόλου και κάαααπως ηρεμησε....

Να ρωτήσω μια απορία τώρα που μου ήρθε ?????

Δηλαδή εάν πάω τα παιδιά μου τώρα σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο θα πρέπει να καταργήσω την παιδίατρο που έχουμε και γνωρίζει το ιστορικό μας ? Και θα μπορούσαν να ξεκινήσουν "θεραπεία" στα καπάκια ενώ έχουν πάρει αντιβίωση ?

:shock::shock::?

eleni2008
10-11-10, 09:50
Να ρωτήσω μια απορία τώρα που μου ήρθε ?????

Δηλαδή εάν πάω τα παιδιά μου τώρα σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο θα πρέπει να καταργήσω την παιδίατρο που έχουμε και γνωρίζει το ιστορικό μας ? Και θα μπορούσαν να ξεκινήσουν "θεραπεία" στα καπάκια ενώ έχουν πάρει αντιβίωση ?

:shock::shock::?

Όχι δεν χρειάζεται να καταργήσεις την παιδίατρό σου!
Εγώ τις έχω παράλληλα και τις δυο. Εννοείται πως δεν αφήνω τη δυτική ιατρική με τίποτα, ασε που από ότι βλέπω δεν μας βοηθάει και πολύ πολύ η ομοιοπαθητική.
Δοκιμάστε το πάντως. Δεν έχετε να χάσετε τίποτα, όυτε υπάρχουν παρενέργειες για να σας ανυσηχούν!

mamaroma
10-11-10, 14:18
Σωστά τα λέει η Ελενη. Δεν χρειάζεται να αφήσεις τον κανονικό παιδίατρο. Κι όποιος ομιοπαθητικός σου πει κατι τέτοιο είναι.... κομπογιαννίτης!!!

Απο άλλες κοπελιες ξέρω οτι πηγαιναν κανονικά στον παιδίατρο για εξέταση αν κάτι προέκυπτε και μετά ενημέρωναν τον ομοιοπαθητικό κι απο 'κει και περα εκείνος τους έλεγε τι να κάνουν.

Τελος η αντιβίωση, τα εμβόλια και όλα τα συναφή δεν "ενοχλούνται" απο την ομοιοπαθητική.

Α! και ο ομοιοπαθητικός θα σου ζητήσει ιστορικό ε? Η πρώτη συνάντηση θα διαρκέσει καμιά ώρα μέχρι να πάρει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται για το παιδί.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα:wink:

culte
10-11-10, 14:20
κοριτσάκι πού είναι αυτός ο ομοιπαθητικός??

έχεις ακούσει καλά λόγια????

mamaroma
10-11-10, 14:35
Εγω είμαι το κοριτσακι????? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ!!!!

Το έχω "δημοσιευσει" σ'αυτό το τόπικ λίγο παλιότερα. Ειναι κοντά στο μέγαρο μουσικής.

Εμείς τον είχαμε οικογενιακώς και το έχουμε συστήσει σε πολλούς. Εχουμε μόνο καλά να θυμόμαστε, εμείς και όλοι οι γνωστοι που πήγαν. Δεν ειχαμε ποτέ παράπονο, ίσα-ίσα.
Αν δεν το βρίσκεις πες μου να σου στείλω πμ.

culte
10-11-10, 14:39
xaxa...γιατί να μην είσαι??

αν μπορείς σε πμ στείλτον μου...

love4four
10-11-10, 15:12
OK, ετχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες... Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο διαστακτική -άσε που μια φορά που το "πέταξα" στην μαμά μου κόντεψε να με φάει- αλλά θα το επεξεργαστώ και θα δούμε.
Και καλά... εάν εσείς λέτε πως η 1η επίσκεψη λόγω ιστορικού παίρνει μια ώρα τουλάχιστον εμείς με το "βαρύ" ιστορικό που έχουμε θα χρειαστούμε κανένα 3ωρο χ α λ α ρ ά !!!!!

ΒΕΡΑ
10-11-10, 19:51
Εγω είμαι το κοριτσακι????? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ!!!!

Το έχω "δημοσιευσει" σ'αυτό το τόπικ λίγο παλιότερα. Ειναι κοντά στο μέγαρο μουσικής.

Εμείς τον είχαμε οικογενιακώς και το έχουμε συστήσει σε πολλούς. Εχουμε μόνο καλά να θυμόμαστε, εμείς και όλοι οι γνωστοι που πήγαν. Δεν ειχαμε ποτέ παράπονο, ίσα-ίσα.
Αν δεν το βρίσκεις πες μου να σου στείλω πμ.

Α κοντά μου είναι!!!! Αυτός είναι καθαρά ομοιοπαθητικός ή ομοιοπαθητικός παιδίατρος?

mamaroma
10-11-10, 21:04
Bera είναι σκέτο ομοιοπαθητικός. Πανε και μεγάλοι δηλαδή, όχι μόνο παιδιά :)

mamaroma
10-11-10, 21:06
OK, ετχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες... Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο διαστακτική -άσε που μια φορά που το "πέταξα" στην μαμά μου κόντεψε να με φάει- αλλά θα το επεξεργαστώ και θα δούμε.
Και καλά... εάν εσείς λέτε πως η 1η επίσκεψη λόγω ιστορικού παίρνει μια ώρα τουλάχιστον εμείς με το "βαρύ" ιστορικό που έχουμε θα χρειαστούμε κανένα 3ωρο χ α λ α ρ ά !!!!!

Μεταξάκι θα εκλπαγείς! Το ιστορικό που παίρνει δεν είναι μόνο ιατρικό. Αυτά συνήθως τα προσπερνανε γρήγορα. Παθήσεις, φαρμακα, πόσες φορές, τέλος

Το "τεστ προσωπικότητας" κρατάει πολύ. Ρωτάει για συνήθειες, μ'αρεσει, δεν μ'αρεσει και τέτοια.

Αν το κάνεις για τον εαυτό σου είναι πολύ ωραία! Ειναι σαν να σου παίρνουν συνέντευξη....:wink:

ΒΕΡΑ
10-11-10, 22:07
Bera είναι σκέτο ομοιοπαθητικός. Πανε και μεγάλοι δηλαδή, όχι μόνο παιδιά :)

Στείλε μου πάντως στοιχεία να τον έχω υπόψιν μου για εμένα!

natty26
11-11-10, 09:44
να μας πεις πώς πήγε μετά την αγωγή ... γιατί την κάναμε κι εμείς και τη βοήθησε πολύ!

εχουμε ξεκινησει την αγωγη για τονωση του ανοσοποιητικου εδω και καμμια 20μερες μας μενουν αλλες 10. Συνεχιζει να εχει μυξες και χθες εκανε και ενα 38 πυρετο και μαλλον εχει και επιπεφυκιτιδα (λιγες τσιμπλες και υγρα ματακια). Λοιπον θελω να πω πως παρολα αυτα ειμαι ικανοποιημενη με την αγωγη γιατι ναι μεν αρρωσταινει αλλα τα περναει ολα ορθιος χωρις να χρειαστει ποτε μεχρι τωρα να παρει καποιο αλλο φαρμακο. Νομιζω πως δεν ειναι εφικτο να μην αρρωστησει καθολου την πρωτη χρονια στον παιδικο και μολις 2 ετων, ειδωμεν κοριτσια!

ΒΕΡΑ
11-11-10, 12:53
ε ναι ... δεν είναι ότι δεν αρρωσταίνουν απλά είναι πιο δυνατά!

Δλδ κι εμένα πέρσυ 2η χρονιά αρρώστησε αλλά με μικρότερη συχνότητα και πιο ελαφρά!

irencat
11-11-10, 16:43
Καλησπέρα!
Ευτυχώς που ανοίγουν και τέτοια θέματα εδώ, γιατί αν δεν διάβαζα όλες αυτές τις εμπειρίες μαζεμένες, θα έλεγα ότι είμαστε η μόνη οικογένεια που δεν έχουμε "σηκώσει κεφάλι" φέτος με τις ιώσεις από τον παιδικό!!

Όπως καταλάβατε λοιπόν, είμαι κι εγώ στα πρόθυρα της απελπισίας!! Ο μικρός μου ξεκίνησε παιδικό στα μέσα Σεπτέμβρη. Πέρσυ τον κρατούσε η γιαγιά και δεν ξέραμε τι θα πει βήχας ή πυρετός...Ούτε όταν έβγαζε δόντια, τίποτα! Φέτος όμως μας έχει τσακίσει! Είναι συνεχώς άρρωστος εδώ και 1,5 μήνα. Πότε βήχας-μύξες, πότε διάρροια (για 3 μέρες μόνο ευτυχώς), πότε εμετούς, πότε πυρετό, απ' όλα έχει το πρόγραμμα! Και βέβαια μέσα σε όλα, απίστευτη γκρίνια και πολύ ξενύχτι! Αυτή τη βδομάδα πήγε σχολείο τη Δευτέρα και Τρίτη πρωί ανέβασε 39,6, για πρώτη φορά στη ζωή του τόσο πολύ!!! Ευτυχώς δεν έχει κάτι άλλο, μόνο πυρετό, ο οποίος κατεβαίνει με ponstan...Αν συνεχίσει, αύριο είμαστε για γιατρό πάλι...

Το κακό είναι ότι με όλα αυτά που "κουβαλάει", κολλάει συνέχεια και το μωρό, το οποίο έχει πάρει ήδη 1 φορά αντιβίωση, είναι συνεχώς μπουκωμένο (και πολλές νύχτες έχουμε μείνει ξάγρυπνοι), η διάρροια, που στον μεγάλο κράτησε 3 μέρες, αυτό το ταλαιπώρησε για 1 εβδομάδα (και δείχνει να επιστρέφει...), όλα αυτά του έχουν δημιουργήσει ανορεξία, του ξεκίνησα φρούτα αλλά με τη διάρροια τα κόψαμε κι αυτά...

Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε! Δε γινεται να σταματήσουμε τον παιδικό, γιατί εγώ δουλεύω και το μωρό το κρατάει η μαμά μου, στην οποία δε μπορώ να "φορτώσω" 2 παιδιά (2 μωρά ουσιαστικά), θα τρελλαθεί η γυναίκα! Πριν από λίγες μέρες, πήρα σταγόνες εχινάτσια για τον μεγάλο, του τις ρίχνω στην πορτοκαλάδα αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα έχει κάποιο αποτέλεσμα...

Όσο για την ομοιοπαθητική, του είχα κάνει μια κούρα όταν ήταν 6 μηνών, ήταν άνοιξη, και ταλαιπωρούταν από απανωτές βρογχίτιδες, δεν έδειξε να κάνει κάτι σε εκείνη τη φάση, όμως την επόμενη άνοιξη δεν ξαναέπαθε! Δεν ξέρω αν είχε να κάνει με την λίγη ομοιοπαθητική ή με το ότι μετακομίσαμε σε περιοχή με λιγότερο καυσαέριο/ σκόνη και κοντά στη θάλασσα.

Το "τρομακτικότερο" σε όλη την ιστορία πάντως, είναι αυτό που έχει αναφερθεί και πιο πάνω: αν είμαστε έτσι τώρα, που ο καιρός είναι ακόμα καλός, τον Φεβρουάριο-Μάρτιο τι θα γίνει??????

love4four
12-11-10, 09:38
irencat,

εμείς αυτή την εβδομάδα "πανηγυρίζουμε" επειδή δεν είναι κανένα εκ των δυο άρρωστα... μετράω βλέπεις ανάποδα τις ημέρες, τόσο πολύ το περιμένω... κουράγιο... έχεις βέβαια και το μωρό που, όντως, είναι πολύ μικρό ακόμη...

ΜΑΡΙΤΑ
12-11-10, 10:03
Έτσι τις μέτραγα και εγώ μεταξάκι και ξαφνικά Τετάρτη απόγευμα χωρίς κανένα σύπτωμα βάζουμε θερομόμετρο και είχαμε 39,4!!!
Και εμείς ξεκινήσαμε παιδικό πριν 1 1/2 μήνα περίπου...είναι η δεύτερη φορά που αρρωσταίνουμε αλλά αυτή τη φορά έχουμε και πυρετό ψηλό για τρίτη μέρα...τη προηγούμενη φορά τη γλυτώσαμε με αερολίν..αν μπορείς να το πεις γλυτώσαμε αυτό το πράγμα αλλά τέλοσπάντων...

Το σκέφτομαι και εγώ τον ομοιοπαθητικό αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά...ξέρετε αν υπάρχει οποιοπαθητικός παιδίατρος; δηλαδή με ειδίκευση στο παιδί; Αλλιώς μήπως δοκιμάσω αυτόν που πρότεινε μία κοπέλα στις προηγούμενες σελίδες...

Αυτό που καταλαβαίνω πάντως εγώ είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα σταματήσουν οι ιώσεις στο κάθε παιδί γιατί το καθένα αντιδρά διαφορετικά...ας ελπίσουμε να στρώσουνε τα πράγματα για όλες μας!!!
Τουλάχιστον είμαστε πολλές και ανταλάσσουμε πληροφορίες ε;;;

Nefelirene
12-11-10, 10:18
Καλημέρα κορίτσακια μου σας καταλαβαίνω όλες πέρσι έζησα την αντίστοιχη δικιά σας χρονιά με απανωτές ιώσεις ,νοσηλεία στο νοσοκομείο και φυσικά επειδή εγώ δεν έχω αλλό μωρό έπαιζα εγώ αυτόν τον ρόλο και τσίμπαγα απο την μικρή όλες τις ιωσεις.Ωτίτιδα η μικρή το ίδιο και εγώ, βροχγίτιδα η μικρή μετά απο ίωση ,το ίδιο και εγώ μόνο που εγώ τράβαγα μεγαλύτερη ταλαιπώρια γιάτι με έπιανε και το ιγμόριο μου και με τσάκιζε.
Α πήγα και εγώ νοσοκομείο γιατι μια γαστρεντερίτιδα που έφερε η μικρή με εξάντλησε και χρείαστηκα ορο και εισαγώγη για 2μέρες:oops::oops:Φέτος να χτυπήσω ξύλο και φτού σκ%^α στο στόμα μου μόνο ιωσούλες 2ήμερες ή τριήμερες χωρίς καν πυρετό με σιροπάκι του κορρέ και οι 2και ρινοπλύσεις και όλα καλά.
Η 2η λοιπόν χρονιά του παιδικού θα έιναι πιο ανώδυνη γιαυτό πολλά φρούτα εσείς και τα μικρά σας βόλτες στον ήλιο όποτε έχει και ξεκούραση όποτε μπορείτε έτσι τονωνετε την φυσική άμυνα του οργανισμού.
Περαστικά στα μικρά σας και να είναι η τελευταία ιωσούλα.:lol:

irencat
12-11-10, 15:10
Το σκέφτομαι και εγώ τον ομοιοπαθητικό αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά...ξέρετε αν υπάρχει οποιοπαθητικός παιδίατρος; δηλαδή με ειδίκευση στο παιδί; Αλλιώς μήπως δοκιμάσω αυτόν που πρότεινε μία κοπέλα στις προηγούμενες σελίδες...

Μαρίτα, υπάρχουν και ομοιοπαθητικοί παιδίατροι, εγώ σε τέτοια τον είχα πάει. Δεν συνέχισα μαζί της, γιατί δεν μου "έκανε" σαν συμπεριφορά, σαν τύπος (και τα ίδια λόγια άκουσα και από μια φίλη στην οποία την σύστησα, οπότε δεν την ξανασυστήνω!), επιστημονικά δε μπορώ να την κρίνω. Την είχα βρει από αυτή τη λίστα: http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

Το καλό πάντως με τον ομοιοπαθητικό, που είναι και παιδίατρος, είναι ότι, αν σου κάνει, μπορείς να τον κρατήσεις γενικά για γιατρό, οπότε να μη χρειάζεται να τρέχεις από τον έναν στον άλλο!

eft
17-11-10, 08:18
Καλημέρα. Εμείς ίωση πριν δύο εβδομάδες, τώρα βροχιολίτιδα και οι δύο και μάλιστα ο ένας με υψηλό πυρετό. Ο γιατρός λέι ότι το χειμώνα θα είναι καλύτερα τα πράγματα και λόγω κρύου και λόγο ηλικίας (4 ετών) είναι έτσι; ή φρούδες ελπίδες;

love4four
17-11-10, 08:43
Καλημέρα. Εμείς ίωση πριν δύο εβδομάδες, τώρα βροχιολίτιδα και οι δύο και μάλιστα ο ένας με υψηλό πυρετό. Ο γιατρός λέι ότι το χειμώνα θα είναι καλύτερα τα πράγματα και λόγω κρύου και λόγο ηλικίας (4 ετών) είναι έτσι; ή φρούδες ελπίδες;

"λόγω κρύου" εννοείς προφανώς ότι σκοτώνονται τα μικρόβια έτσι ???? Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα... περαστικά σας πάντως...
Εμένα πάντως που ο μεγάλος έχει ευαισθησία και κάνει βρογχιολίτιδα συνέχεια έχω καταλήξει ότι τον "τσακίζει" η υγρασία κυρίως, μένουμε και κοντά στην θάλασσα και άσ' τα να πάνε !
Τί να πώ κι εγώ η μάνα? Την Κυριακή το πρωί πήρε τελευταία φορά αντιβίωση για ίωση με λαιμό (μετά από αυτήν της ωτίτιδας βεβαίως βεβαίως) και το απόγευμα έκανε δέκατα... το ίδιο και την Δευτέρα όλη την μέρα. Μιλάω με την παιδίατρο και μου λέει ότι εάν κάνει και πάλι υψηλό πυρετό που δεν πέφτει, θα χρειαστεί να κάνουμε εξετάσεις... Ευτυχώς, χθες ήταν καλά. Έχουν και τα δυο βήχα -- τους δίνω σιροπάκι..
Δεν ξέρω κορίτσια. Χάνω την μπάλα. Αλλά το πρωί που έρχεται το σχολικό όλα είναι στο "γκούχου-γκούχου" και τα μισά μιλάνε σαν νταληκέρηδες .... Γίνεται, δεν γίνεται ... να μην αρρωστήσουν άρα...

ARNIKOL
17-11-10, 10:09
Καλημέρα! Κάθε εβδομάδα εμεις όλο και κάτι θα έχουμε: Βρογχίτιδες, ωτίτιδες, δύσπνοια χθές το μικρό μου, πυτερό, βήχα κοκ. Αυτός ο παιδικός τα κάνει όλα. Aerolyn, Atrovent και Flixotide τα έχουμε σε καθημερινή σχεδόν βάση. Και φυσικά ξενύχτια, γκρίνια κλπ κλπ.

v & a
17-11-10, 10:18
Κι εμεις τα ιδια συνεχιζουμε ακαθεκτες οτι εχουνε ολα στο σταθμο να τα φερνουμε σπιτι, πυρετοι-βηχας-μυξες ατελειωτες. και κολλαει κ η μικρη και εμεις. τωρα εχω πονολαιμο. η μικρουλα βηχα, κ η μεγαλη.

eft
17-11-10, 10:47
¨Ασε αυτά τα ξενύχτια και το πρωΊ δουλειά. Χθες ο καημένος είχε ένα τρομερό ρίγος 3 η ώρα τα ξημερώματα. Βλέπεις ανέβαινε πάλι ο πυρετός. Αλλά με ξυπνούσε κάθε μία ώρα. Φοβόταν τον βήχα και τα φλέματα που δεν βγαίνανε, φοβόταν τη νύχτα. ¨Ολα... Και αυτά τα λυπάμαι και εμένα πονάει όλο μου το σώμα

ARNIKOL
17-11-10, 10:52
¨Και αυτά τα λυπάμαι και εμένα πονάει όλο μου το σώμα
Έτσι... και αυτά υποφέρουν κι εμείς υποφέρουμε που δεν μπορούμε να τα βοηθήσουμε... Κάθε φορά λέω:δεν γίνόταν να τα περνάω εγώ αυτά; Τι φταίνε οι ψυχούλες..; άσε που νομίζω ότι όταν δίνω φάρμακα στον μικρό (που δεν καταλαβαίνει ακόμα για να το κάνουμε σαν παιχνίδι), μου φαίνεται ότι με μισεί:-(

christine06
17-11-10, 11:56
Καλημέρα και από μας...
Εμείς παιδικό δεν πάμε...παρόλα αυτά κάθε μήνα κάτι θα κολλήσουμε, μια ιωσούλα, ενα κρυωματάκι και οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί...
Από εχθές είμαστε πάλι με δέκατα μέχρι και τώρα (37,1-37,7), αντιπυρετικό δεν έχω δώσει ακόμα. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί...
Απλά απορώ αν πάμε παιδικό τι έχουμε να περιμένουμε??? :(
Περαστικά σε όλα τα άρρωστα μωράκια

ΒΕΡΑ
17-11-10, 12:33
Καλημέρα και από μας...
Εμείς παιδικό δεν πάμε...παρόλα αυτά κάθε μήνα κάτι θα κολλήσουμε, μια ιωσούλα, ενα κρυωματάκι και οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί...
Από εχθές είμαστε πάλι με δέκατα μέχρι και τώρα (37,1-37,7), αντιπυρετικό δεν έχω δώσει ακόμα. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί...
Απλά απορώ αν πάμε παιδικό τι έχουμε να περιμένουμε??? :(
Περαστικά σε όλα τα άρρωστα μωράκια

Μπορεί εσείς που έρχεστε από τώρα σε επαφή με τους ιούς στον παιδικό να περάσετε πιο ήπια!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
17-11-10, 12:58
Από όταν άνοιξε το νηπιαγωγείο μέχρι σήμερα είναι καλά μόνο 2 εβδομάδες. Δεν έχει ξαναπάει παιδικό κτλ ήταν με την μαμά μου μέχρι τώρα αλλά δεν το περίμενα τόσο ζόρικα τα πράγματα.
Θέλουμε λίγο βόρειο άνεμο, όχι άλλους νοτιάδες παρακαλώ! Η υγρασία μας έχει τσακίσει και τα παιδάκια το ίδιο...:(

eft
17-11-10, 13:06
Από όταν άνοιξε το νηπιαγωγείο μέχρι σήμερα είναι καλά μόνο 2 εβδομάδες. Δεν έχει ξαναπάει παιδικό κτλ ήταν με την μαμά μου μέχρι τώρα αλλά δεν το περίμενα τόσο ζόρικα τα πράγματα.
Θέλουμε λίγο βόρειο άνεμο, όχι άλλους νοτιάδες παρακαλώ! Η υγρασία μας έχει τσακίσει και τα παιδάκια το ίδιο...:(

Συμφωνώ αυτός ο καιρός είναι ότι χειρότερο. Νοέμβριος με τέτοια ζέστη;

culte
17-11-10, 13:07
κρύο κρύο ...θέλουμε να έρθει κρύο!!!!!!!

christine06
17-11-10, 14:42
Τελικά τον ανεβάσαμε τον πυρετο...ένα ωραιότατο 38,5. Για σιρόπι ούτε λόγος, κάνει εμετό κατευθείαν! Μόνο υπόθετα...
Πάντως όταν είναι άρρωστη η μικρή αρρωσταίνω και εγώ...γίνομαι κουρέλι, δεν μπορώ να κοιμηθώ έχω μια τρομερή ανησυχία, μέχρι και εμετούς κάνω από το στομάχι μου που γίνεται κόμπος...εσείς πώς είστε βρε κορίτσια? Γιατί ο άντρας μου υπερβολική με ανεβάζει, υπερβολική με κατεβάζει, και μάλλον έχει δίκιο απλά ήθελα να ξέρω είμαι η μόνη?

Vann
17-11-10, 14:49
christine06 πρεπει να κανεις αμεσα δευτερο παιδι εκει τα ξεπερνας ολα αυτα,εμενα οταν αρρωσταινε η κορη μου ημουν κομματια εκλαιγα απο την στεναχωρια μου.Τωρα λεω αντε κι αλλη ιωση παλι,αυτο ομως που με γονατιζει ειναι οταν χρειαζεται να δωσω αντιβιωση εκει το περνω πολυ βαρυα ακομα

christine06
17-11-10, 15:02
Σοβαρά μιλάς Vann? Και εγώ λέω ότι ο μόνος λόγος που ίσως δε σκέφτομαι δεύτερο παιδάκι είναι για να μην τα περνάω αυτά εις διπλούν....λες με ένα ακόμα μωρό να τα αντιμετωπίζω καλύτερα? Μακάρι...αυτό ποτέ δεν το είχα σκεφτεί!
Όσο για τις αντιβιώσεις φαντάσου ότι μόνο 2 φορές έχει πάρει...που να χρειαζόταν συνέχεια και αντιβίωση...

GiovannaXA
17-11-10, 16:47
Αχα βρήκα το θεματάκι που μου ταιριάζει. :):):) Νομίζω θα τα λέμε συχνά. Κορίτσια εμείς έχουμε ξεκινήσει παιδικό από πέρσι και πραγματικά μας γονάτισε. Κάθε τρεις εβδομάδες ήταν άρρωστη, ούτε ρολόι να είχε, και ούτε θυμάμαι πόσες φορές πήρε αντιβίωση :evil::evil::evil: Το πιο σύνηθες για την Αλεξάνδρα μου είναι οι ωτίτιδες. Φέτος ξεκινήσαμε έτσι και έτσι. Αρρώστησε μια φορά το Σεπτέμβρη και μετά πάλι τέλος Οκτώβρη έκανε ωτίτιδα. Της έδωσαν όμως λάθος αντιβίωση και υποτροπίασε και έτσι βρεθήκαμε να παίρνει αντιβίωση πε΄ριπου για 3ις εβδομάδες. :evil::evil: Τεσπά, το περασμένο Σάββατο τελείωσε και Δευτέρα βράδυ αρρώστησε, ευτυχώς ελαφρά. Μέχρι 37,6 έφτασε ο πυρετός. Να πω ότι έχουμε ξεκινήσει ομοιοπαθητική και νομίζω ότι βοηθάει αυτό στο να τα περνάει όλα ελαφρά. Δεν έχουμε καταργήσει τον παιδίατρό μας απλά όταν αρρωσταίνει ενημερώνουμε και τους δύο και αν χρειαστεί αντιβίωση μας δίνει η ομοιοπαθητικός κάποιο ''σκεύασμα'' για να καθαρίσει ο οργανισμός.

ARNIKOL
18-11-10, 09:36
Σοβαρά μιλάς Vann? Και εγώ λέω ότι ο μόνος λόγος που ίσως δε σκέφτομαι δεύτερο παιδάκι είναι για να μην τα περνάω αυτά εις διπλούν....λες με ένα ακόμα μωρό να τα αντιμετωπίζω καλύτερα? Μακάρι...αυτό ποτέ δεν το είχα σκεφτεί!
Όσο για τις αντιβιώσεις φαντάσου ότι μόνο 2 φορές έχει πάρει...που να χρειαζόταν συνέχεια και αντιβίωση...
Καλημέρα! Δεν είναι ότι δεν θα στενοχωριέσαι με τις ιώσεις, απλά το παίρνεις απόφαση και το βλέπεις πιο ψυχρά...

sophie2009
18-11-10, 11:33
Τελικά τον ανεβάσαμε τον πυρετο...ένα ωραιότατο 38,5. Για σιρόπι ούτε λόγος, κάνει εμετό κατευθείαν! Μόνο υπόθετα...
Πάντως όταν είναι άρρωστη η μικρή αρρωσταίνω και εγώ...γίνομαι κουρέλι, δεν μπορώ να κοιμηθώ έχω μια τρομερή ανησυχία, μέχρι και εμετούς κάνω από το στομάχι μου που γίνεται κόμπος...εσείς πώς είστε βρε κορίτσια? Γιατί ο άντρας μου υπερβολική με ανεβάζει, υπερβολική με κατεβάζει, και μάλλον έχει δίκιο απλά ήθελα να ξέρω είμαι η μόνη?

christine06 όταν διάβασα το δικό σου μην. ήταν σαν να βίωνα τα δικά μου συναισθήματα... ακριβώς οι ίδιες αντιδράσεις όταν αρρωσταινε η κόρη μου πέρυσι... αυτή να ψήνεται στον πυρετό και εγώ να κάνω εμετούς και να μην βάλω μπουκιά στο στόμα για τουλάχιστον δύο μέρες. Τα ίδια θέματα και εγώ με τον άντρα μου, ο οποίος θεωρούσε την αντίδρασή μου υπερβολική. Ακόμα και οι γονείς μου... όλοι μου έλεγαν, "αν αρρωστήσεις εσύ ποιος θα φροντίσει το παιδί.. Έτσι όπως το πας θα καταλήξεις στο νοσοκομείο.... κλπ. κλπ." Σίγουρα είναι υπερβολική αντίδραση, αλλά το έχω αποδώσει όλο αυτό στο άγχος που έχουμε επειδή δεν γνωρίζουμε πόσο σοβαρή είναι μια κατάσταση και πως μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε καλύτερα. Επίσης και εγώ έδωσα παράταση στο "δεύτερο παιδί" (και ακόμα να το πάρω απόφαση) γιατί δεν μπορώ να περάσω ξανά τα ίδια. Δεν αισθάνομαι αρκετά δυνατή για κάτι τέτοιο.
Αλλάααααααααααα ... τελικά έχουμε τεράστια αποθέματα δύναμης!!! Να ξέρεις ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν με το χρόνο.. Αρχίζεις σιγά-σιγα να μαθαίνεις να ζεις με τις ιώσεις και τις αρρώστιες του παιδιού, το παίρνεις απόφαση ότι θα δώσεις και αντιβίωση (όλοι έτσι έχουμε μεγαλώσει), αισθάνεσαι πιο σίγουρη για τις δυνατότητές σου. :) :)
Μετά από έναν δύσκολο χρόνο με την παραπάνω κατάσταση, εγώ είμαι ήδη καλύτερα ψυχολογικά, δεν κάνω πλέον εμετούς και τρωω περισσότερο όταν η μικρή αρρωσταίνει.. όχι πολύ, αλλά κάτι βάζω στο στόμα. Εννοείται ότι με το παραμικρό βηχαλάκι ή μύξα αρχίζω να τρέμω στην ιδέα πως θα εξελιχθεί, αλλά τουλάχιστον δεν με παίρνει τόσο πολύ από κάτω ψυχολογικά. Το γεγονός ότι διαβάζω παρόμοιες καταστάσεις εδώ στο φόρουμ με παιδιά που αρρωσταίνουν συχνά μου δίνει τεράστια παρηγορία. Απλά να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη!!! Και όλα θα πάνε καλύτερα σύντομα!! Κουράγιο και υπομονή σε όλες τις μαμάδες!!!

culte
18-11-10, 11:43
κορίτσια και εγώ έτσι ημουν...

μέχρι το καλοκαίρι που περάσαμε στη σάμο πυώδη αμυγδαλίτιδα..40 πυρετό σε ένα ξένο μέρος! να τρέχουμε στα εκεί νοσοκομεία...

από τότε χαλάρωσα....αν περάσεις τα χειρότερα τότε καταλαβαίνεις ότι μια απλή ίωση δεν είναι τίποτα!!
πριν το 37.1 το θεωρούσα μέγα κακό!!!!!

eleni2008
18-11-10, 12:55
κορίτσια και εγώ έτσι ημουν...

μέχρι το καλοκαίρι που περάσαμε στη σάμο πυώδη αμυγδαλίτιδα..40 πυρετό σε ένα ξένο μέρος! να τρέχουμε στα εκεί νοσοκομεία...

από τότε χαλάρωσα....αν περάσεις τα χειρότερα τότε καταλαβαίνεις ότι μια απλή ίωση δεν είναι τίποτα!!
πριν το 37.1 το θεωρούσα μέγα κακό!!!!!

Μπρραβο σου culte!!!!
Επειδή κι εγώ λειτουργώ λίγο πολυ όπως τα κορίτσια παραπάνω, κι επειδή κι εμείς περάσαμε πυωδη αμυγδαλήτιδα με 40 πυρετό και σε γιορτινές μέρες όπου η παιδίατρος έλειπε εκτός, μπορώ να πω ότι αυτό το σκηνικό με έκανε ακόμη πιο ευαίσθητη γιατί τώρα, μόλις αρχίζει να ανεβάζει πυρετό με πάει να!!!! Κι αυτό γιατί φοβάμαι μη τυχόν παει τόσο ψηλά....
Μήπως είμαι πολυ υπερβολική και φοβιτσιάρα;

pitsikoki
18-11-10, 14:15
christine06 όταν διάβασα το δικό σου μην. ήταν σαν να βίωνα τα δικά μου συναισθήματα... ακριβώς οι ίδιες αντιδράσεις όταν αρρωσταινε η κόρη μου πέρυσι... αυτή να ψήνεται στον πυρετό και εγώ να κάνω εμετούς και να μην βάλω μπουκιά στο στόμα για τουλάχιστον δύο μέρες. Τα ίδια θέματα και εγώ με τον άντρα μου, ο οποίος θεωρούσε την αντίδρασή μου υπερβολική. Ακόμα και οι γονείς μου... όλοι μου έλεγαν, "αν αρρωστήσεις εσύ ποιος θα φροντίσει το παιδί.. Έτσι όπως το πας θα καταλήξεις στο νοσοκομείο.... κλπ. κλπ." Σίγουρα είναι υπερβολική αντίδραση, αλλά το έχω αποδώσει όλο αυτό στο άγχος που έχουμε επειδή δεν γνωρίζουμε πόσο σοβαρή είναι μια κατάσταση και πως μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε καλύτερα. Επίσης και εγώ έδωσα παράταση στο "δεύτερο παιδί" (και ακόμα να το πάρω απόφαση) γιατί δεν μπορώ να περάσω ξανά τα ίδια. Δεν αισθάνομαι αρκετά δυνατή για κάτι τέτοιο.
Αλλάααααααααααα ... τελικά έχουμε τεράστια αποθέματα δύναμης!!! Να ξέρεις ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν με το χρόνο.. Αρχίζεις σιγά-σιγα να μαθαίνεις να ζεις με τις ιώσεις και τις αρρώστιες του παιδιού, το παίρνεις απόφαση ότι θα δώσεις και αντιβίωση (όλοι έτσι έχουμε μεγαλώσει), αισθάνεσαι πιο σίγουρη για τις δυνατότητές σου. :) :)
Μετά από έναν δύσκολο χρόνο με την παραπάνω κατάσταση, εγώ είμαι ήδη καλύτερα ψυχολογικά, δεν κάνω πλέον εμετούς και τρωω περισσότερο όταν η μικρή αρρωσταίνει.. όχι πολύ, αλλά κάτι βάζω στο στόμα. Εννοείται ότι με το παραμικρό βηχαλάκι ή μύξα αρχίζω να τρέμω στην ιδέα πως θα εξελιχθεί, αλλά τουλάχιστον δεν με παίρνει τόσο πολύ από κάτω ψυχολογικά. Το γεγονός ότι διαβάζω παρόμοιες καταστάσεις εδώ στο φόρουμ με παιδιά που αρρωσταίνουν συχνά μου δίνει τεράστια παρηγορία. Απλά να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη!!! Και όλα θα πάνε καλύτερα σύντομα!! Κουράγιο και υπομονή σε όλες τις μαμάδες!!!

Σαν να τα εγραψα εγω!Η μικρη μου τριτη μερα σημερα με πυρετο και μυξες και δεν εχω φαει τιποτα συν του οτι ολη την ωρα αναγουλιαζω απο το αγχος.

Ellemphriem
19-11-10, 07:34

Χαιρομαι που ΔΕΝ ειμαι μονη μου. Τα ιδια ακριβως ΚΑΙ ΕΓΩ. Οταν αρρωσταινει δεν μπορω να φαω και ΔΕΝ μπορω να κοιμηθω κιολας. Δραμα αστα. Ελπιζω οπως λετε να φτιαχνει το πραγμα γιατι δεν με βλεπω να την βγαζω καθαρη μεχρι να μεγαλωσει το παιδι, ειλικρινα. Ο αντρας μου με λεει ψυχαναγκαστικη που ειμαι με το θερμομετρο στο χερι. Εμ, ΔΕΝ μπορω να κανω αλλιως........help λεμεεε..........:-(

nekt
19-11-10, 07:44
Βάλτε με και εμένα στο club (αν κι εμένα μου κόβεται συνήθως ο ύπνος και όχι η όρεξη).
Φυσικά κι εμένα με λέει ο άντρας μου τρελή, φυσικά και εμένα η μάνα μου μου αρχίζει το ποιηματάκι (όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω) "το παιδί θα μεγαλώσει, εσύ θα πας στο ψυχιατρείο και ποιος θα την φροντίζει", αλλά εγώ δεν μπορώ να είμαι ψύχραιμη όταν το παιδί μου ψήνεται ή ακόμη χειρότερα όταν βήχει 15 μέρες τώρα σαν νταλικιέρης που κάνει 3 πακέτα τσιγάρα.

eft
19-11-10, 08:15
Καλημέρα, εμείς τέσσερις ημέρες με υψηλό πυρετό και βήχα, βήχα, βήχα! Εμετό από το βήχα. Εγώ από εχθές με δέκατα, λαιμά και μπούκωμα. ξενύχτι και δουλειά.....

ΜΑΡΙΤΑ
19-11-10, 08:47
Υπομονή κορίτσια!!!Θα μεγαλώσουν που θα πάει;;;
Εμείς είχαμε για 7 μέρες ... ναι ναι...7 24ώρα πυρετό....φτάσαμε μεχρι 40,5!!! Τις πρώτες μέρες ανέβαινε ανά τριώρο, μετά έγινε εξάωρο, οχτάωρο, δωδεκάωρο και δεκαοχτάωρο!!!Εδώ και 3 μέρες δεν έχουμε καθόλου...είναι σπίτι από τη προηγούμενη βδομάδα και λέμε τη Δευτέρα αν είμαστε καλά, να πάμε πάλι παιδικό!!!Άντε πάλι προασρμογή...

Μέχρι και εξετάσεις αίματος κάναμε να δούμε αν είναι το μικρόβιο της μονοπυρήνωσης αλλά ευτυχώς δεν ήταν...

Περαστικά σε όλα παιδάκια...άντε να έρθει το κρύο να ψοφήσουν τα παλιομικρόβια!!!

love4four
19-11-10, 09:08
Περαστικά σε όλα τα παιδάκια (μέσα σε αυτά και στα δικά μου φυσικά)... είναι ψιλοδράμα ιδίως αυτός ο πυρετός, αλλά κι αυτός ο εμετός δεν παίζεται μιλάμε ! Χθες πάντως που το γύρισε σε βοριά ήταν λίγο καλύτερα τα κουτσούνια μου. Όχι ότι δεν έβηχαν τελείως, αλλά σε πιο ελαφριά μορφή. Σιροπάκια, εισπνοές κλπ κλπ... Μέχρι τα 5, λέει, είναι αυτά !
Κουράγιο σε όλες τις μανούλες !

eft
19-11-10, 09:45
Ευτυχώς τους έχω από ένα τάπερ και όταν τους πιάνει ο παροξυσμός από το βήχα το ζητάνε μόνοι τους και εκεί κάνουν εμετό.

ARNIKOL
19-11-10, 09:58
Ευτυχώς τους έχω από ένα τάπερ και όταν τους πιάνει ο παροξυσμός από το βήχα το ζητάνε μόνοι τους και εκεί κάνουν εμετό.
Σώπα! Εμένα μόλις το βλέπει το μπολ που έχω για εμέτο τσιρίζει και κλαίει! Και φυσικά μου έχει λερώσει καναπέδες, ρούχα, μαξιλάρια, σεντόνια κ.α.:D

eft
19-11-10, 10:41
Σώπα! Εμένα μόλις το βλέπει το μπολ που έχω για εμέτο τσιρίζει και κλαίει! Και φυσικά μου έχει λερώσει καναπέδες, ρούχα, μαξιλάρια, σεντόνια κ.α.:D

Τι να σου πω και εγώ δεν ξέρω πως το συνήθισαν, μάλλον γιατί από την αρχή το καθιέρωσα. Πάρε κανένα με σχέδια και πες ότι είναι το μπολ του εμετού!! Λέω τώρα γιατί εγώ έτσι γλίτωσα πολλά καθαρίσματα.

ARNIKOL
19-11-10, 10:44
Ευχαριστώ για την ιδέα!

NESTOROUDI
20-11-10, 21:29
λιγα χρονια πριν μου ειχε συστησει μια νοσοκομα φιλη μου στο εξωτερικο, να δινω στο παιδι μια κουταλια ταχινι καθε μερα. θα δεις μου λεει, ειναι φαρμακο!! ο μικρος τρελαινεται για ταχινι με μελι. τρωει καθε μερα (πολλες κουταλιες)!!!. στον παιδικο εχει αρρωστησει ελαχιστα, μυξουλες με λιγο βηχα, αλλα τιποτα σοβαρο,ουτε πυρετο, ουτε ακροαστικα. οταν χρειαζεται, η παιδιατρος μας μας δινει ομοιοπαθητικα.
δεν ξερω αν αυτο μας βοηθαει, παντως αξιζει να το δοκιμασετε.

froufrou
20-11-10, 21:49
Που είναι το καλοκαίρι....Είμαστε απο το Σεπτέμβρη με μονιμη ίωση !!!!Παιδικό δεν πάμε αλλα πηγαίνουμε σε τύπου παιδότοπο με οργανωμένο παιχνίδι οπου βέβαια υπάρχουν παιδάκια που πηγαίνουν παιδικό .Σκέφτομαι να τη σταματήσω αλλα τι γίνει σε λίγο που θα πάει παιδικό? γενικά δεν αντέχω να είναι άρρωστη αλλά αυτός ο βήχας μου προκαλεί ζάλη.
Ωρες ώρες σκέφτομαι οτι δεν καταφερνω να την ανακουφίσω και νιώθω τοσο κακή μάνα!!!

eft
22-11-10, 08:15
Καλημέρα μετά από έξι ημέρες με πυρετό και διπλή αντιβίωση είναι απύρετος. Στο τσακ γλιτώσαμε τις ακτίνες για υποψία πνευμονίας. Βέβαια έχει μείνει μισός είναι αδύνατος δηλ. στέκα. Τώρα κυνηγάω να φάει γιατί μάλλον του έχει κοπεί εντελώς η όρεξη. και βέβαι τον πνίγουν ακόμη τα φλέματα

sophie2009
22-11-10, 12:36
λιγα χρονια πριν μου ειχε συστησει μια νοσοκομα φιλη μου στο εξωτερικο, να δινω στο παιδι μια κουταλια ταχινι καθε μερα. θα δεις μου λεει, ειναι φαρμακο!! ο μικρος τρελαινεται για ταχινι με μελι. τρωει καθε μερα (πολλες κουταλιες)!!!. στον παιδικο εχει αρρωστησει ελαχιστα, μυξουλες με λιγο βηχα, αλλα τιποτα σοβαρο,ουτε πυρετο, ουτε ακροαστικα. οταν χρειαζεται, η παιδιατρος μας μας δινει ομοιοπαθητικα.
δεν ξερω αν αυτο μας βοηθαει, παντως αξιζει να το δοκιμασετε.

Εγώ της δίνω μια κουταλιά μέλι αραιωμένο σε χλιαρό νερό πρωί ή βράδυ. Βοηθάει λένε για το βήχα και γενικά για ενίσχυση του ανοσοποιητικού. Θα δοκιμάσω και ταχίνι, έχω ακούσει ότι είναι δυναμωτικό. Ότι μπορούμε κάνουμε..

sophie2009
22-11-10, 12:45
Τι να σου πω και εγώ δεν ξέρω πως το συνήθισαν, μάλλον γιατί από την αρχή το καθιέρωσα. Πάρε κανένα με σχέδια και πες ότι είναι το μπολ του εμετού!! Λέω τώρα γιατί εγώ έτσι γλίτωσα πολλά καθαρίσματα.

ααα και εγώ "γλύτωσα" από αυτή την άποψη ... Συνήθως εμένα κάνει εμετό μετά από έντονο βήχα την ώρα που κοιμάται. Επειδή το ξέρω αυτό είμαι προετοιμασμένη με ένα μεγάλο μπωλ κοντά.. βέβαια κάθομαι πάνω από το κεφάλι της και οπότε καταλαβαίνω ότι θα κάνει εμετό τη σηκώνω και της βάζω το μπωλ μπροστά. Και πολλές φορές σε άσχετη φάση όταν της έρχεται αναγούλα μου λέει "μαμά θέλω να κάνω εμετό. Φέρε μου το μπωλ".

mamy-g
22-11-10, 17:27
κορίτσια εμένα αν και δεύτερο χρόνο παιδικό οι ιώσεις καλά κρατούν.
ο μικρός αφού ανεβασε πυρετό 39.5 για 2 ημέρες έπεσε ΄τελικά άλλά έβγαλε άσπρα στίγματα μέσα στο στόμα στο λαιμο (φαίνονται όταν το ανοίγει καλά)
τα είδε η παιδίατρος και μου είπε ότι η μορφή της συγκεκριμένης ίωσης δημιουργεί τέτοια στίγματα τα οπόια θα φύγουν μόνα τους σε καμια εβδομάδα
και μου πρότινε να μην του δίνω καθόλου όξινα (πορτοκάλια, λεμόνι κτλ ) γιατί ερεθίζονται αυτά και πονάνε
σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο; μήπως υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να του δώσω για να περάσει;

eft
23-11-10, 08:06
ο μικρός αφού ανεβασε πυρετό 39.5 για 2 ημέρες έπεσε ΄τελικά άλλά έβγαλε άσπρα στίγματα μέσα στο στόμα στο λαιμο (φαίνονται όταν το ανοίγει καλά)
τα είδε η παιδίατρος και μου είπε ότι η μορφή της συγκεκριμένης ίωσης δημιουργεί τέτοια στίγματα τα οπόια θα φύγουν μόνα τους σε καμια εβδομάδα
και μου πρότινε να μην του δίνω καθόλου όξινα (πορτοκάλια, λεμόνι κτλ ) γιατί ερεθίζονται αυτά και πονάνε
σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο; μήπως υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να του δώσω για να περάσει;

Καλημέρα εμένα ο ένας πέρυσι μου έκανε μια ερπητική ίωση. Νομίζω ότι δεν χρεάζεται τίποτα ίσως ανάλογα την ηλικία να του βάζεις κάποιο στοματικό διάλυμα ή λίγο unisept (βάζω τοπικά όταν χτυπάνε ) ή daktarin για το στόμα όμως να ρωτήσεις το γιατρό. Πρέπει να κάνει τον κύκλο του και θα περάσει δεν θέλει ούτε όξινα ούτε αλμυρά.

sophie2009
23-11-10, 11:50

Τα ίδια περνάμε και εμείς mamy-g. "Ψηνόταν" στον πυρετό χθες το βράδυ και τα χείλη της (από μέσα) είναι γεμάτα άφτρες. Ιωγενείς στοματίτιδα μου είπε η παιδίατρος (κυκλοφορεί και δυστυχώς την αρπάξανε τα παιδάκια μας) και επειδή περάσαμε κάτι ανάλογο και πέρυσι θα κάνει τον κύκλο της. Απλά οπλίσου με υπομονή γιατί ο πυρετός μπορεί να κρατήσει παραπάνω από τρεις μέρες και τα παιδιά δείχνουν αποστροφή στο φαγητό κυρίως λόγω πόνου. Δεν ενδείκνυται κανένα φάρμακο/αλοιφη για το στόμα. Daktarin μου είπε μόνο για μύκητες, για ίωγενή στοματίτιδα δεν βοηθάει... Περαστικά μας!!!

mamy-g
23-11-10, 14:08
σας ευχαριστώ τουλάχιστον με καθησυχάσατε οπότε για μια ακόμα φορά υπομονή....αχ..

2411konmar
23-11-10, 23:09
Καλησπέρα μανούλες !
Εμεις συνεχίζουμε με πολύ βηχα αλλα ευτυχως όχι ακροαστικά .
Η παιδίατρος σήμερα πρότεινε Singulair το χει δωσει καμιά σας? Επισης ξεκινησαμε και το prospan το αποχρεμπτικο .Ποσο trebon να της έδινα πια ????
Καναμε και πυρετουλι χθες 38... Αφηστε που κολλαμε συνέχεια κι εμεις ..Χθες ο΄σύζυγος με πυρετο.... κι εμενα με βλέπω να μην την γλιτώνω ...

nekt
24-11-10, 07:27
Περνουμε singulair ένα μήνα τώρα και νομίζω ότι έχω δει ήδη διαφορά.Μια συνάδελφος το δίνει στο γιο της που είναι 4 ετών σχεδόν από Σεπτέμβριο έως Μάιο και μου έχει πει ότι σώθηκε.

eft
24-11-10, 09:30
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι; Για ποιο λόγο τόσους μήνες συνεχόμενα φάρμακο;

ΒΕΡΑ
24-11-10, 10:31
Περνουμε singulair ένα μήνα τώρα και νομίζω ότι έχω δει ήδη διαφορά.Μια συνάδελφος το δίνει στο γιο της που είναι 4 ετών σχεδόν από Σεπτέμβριο έως Μάιο και μου έχει πει ότι σώθηκε.

Από Σεπτέμβριο μέχρι Μάιο σιρόπι???? Τόσο ακίνδυνο είναι? Υπερβολικό μου φαίνεται!

nekt
24-11-10, 23:02
Δεν είναι σιρόπι, είναι σκόνη και το διαλύεις στην κρέμα ή σκέτο. Δεν το θεωρούν φάρμακο, αλλά το δίνουν προληπτικά για να μην "κατεβαίνουν" τα φλέγματα στους πνεύμονες.

Η δικιά μου παιδίατρος δεν μου είπε ότι θα το παίρνουμε τόσο καιρό, ένα μήνα "και βλέπουμε".
Το παιδί της συναδέλφου είχε τα προηγούμενα χρόνια μεγάλο πρόβλημα με βροχιολίτιδες και λαρρυγγίτιδες...Πριν δύο χρόνια το δοκίμασε πρώτη φορά και μου είπε ότι είδε μεγάλη διαφορά, πέρσι μάλιστα το πήρε όλο το χειμώνα

2411konmar
24-11-10, 23:43
Και εμας ,μας έιπε μεχρι Μάιο να το παρουμε. Το συζηταμε με τον σύζυγο, δεν ξερουμε ακόμα αν θα το δωσουμε. Υπερβολικό μου φάίνεται κι εμένα τόσους μήνες για πρόληψη. Εχει πολλά φλέγματα πάντως .Ορο πως βαζετε ? Τωρα τελευταια γεμίζω σύριγγα 10αρα και της βάζω σε κάθε ρουθουνάκι Βγαινει απ το αλλό αλλα δεν είμαι σίγουρη πως καθαρίζει. Της κάνω και αναρροφηση υστερα με την συσκευη την οτριζαλίν και έτσι κοιμόμαστε .....Και κατι ακόμα , πρεπει να είναι καθιστά οταν τους βαζεις ορό για να μην πάνε οι μυξούλες πίσω ή τα κραταμε στην αγκαλιά μας και τα σηκώνουμε για να πέσει ότι είναι να πέσει ??

v & a
24-11-10, 23:45
πρεπει να είναι καθιστά οταν τους βαζεις ορό για να μην πάνε οι μυξούλες πίσω ή τα κραταμε στην αγκαλιά μας και τα σηκώνουμε για να πέσει ότι είναι να πέσει ??
οχι καθιστα γιατι τα καταπινουν. σκυμμενα μπροστα με τα ρουθουνια προς τα κατω κ οτι ειναι να πεσει θα πεσει...εμεις τωρα ετοιμαζομαστε να το κανουμε κ στις 2:cool:

eft
25-11-10, 13:31
Και εμας ,μας έιπε μεχρι Μάιο να το παρουμε. Το συζηταμε με τον σύζυγο, δεν ξερουμε ακόμα αν θα το δωσουμε. Υπερβολικό μου φάίνεται κι εμένα τόσους μήνες για πρόληψη. Εχει πολλά φλέγματα πάντως .Ορο πως βαζετε ? Τωρα τελευταια γεμίζω σύριγγα 10αρα και της βάζω σε κάθε ρουθουνάκι Βγαινει απ το αλλό αλλα δεν είμαι σίγουρη πως καθαρίζει. Της κάνω και αναρροφηση υστερα με την συσκευη την οτριζαλίν και έτσι κοιμόμαστε .....Και κατι ακόμα , πρεπει να είναι καθιστά οταν τους βαζεις ορό για να μην πάνε οι μυξούλες πίσω ή τα κραταμε στην αγκαλιά μας και τα σηκώνουμε για να πέσει ότι είναι να πέσει ??

Εμένα τα παιδιά μου είναι μεγαλύτερα βέβαια και έχω σωθεί με τα σπρέί. Εγώ τους βάζω καθιστούς και τι έγινε εάν καταπιούν;

christine06
25-11-10, 13:33
Εγώ βρε κορίτσια τον ορό τον βάζω όταν η μικρή είναι ξάπλα ανάσκελα...μετά το μπάνιο. Βλακεία λέτε κάνω τόσο καιρο?? Αλήθεια και τι γίνεται αν το καταπιεί??

andigo
25-11-10, 13:41
singulair παίρνει και ο δικός μου. Το είχαμε ξεκινήσει 15 μηνών μετά από μία ίωση που του είχε μείνει βήχας για 1 μήνα και δεν έφευγε. Και το παίρνουμε από Σεπ μέχρι Μάι. Έχω δει διαφορά. 1η χρονιά σε βρεφονηπιακό και αρρώστησε 5 φορές μόνο και πολύ ελαφρά. Και τώρα που είναι στον παιδικό πάλι το ξεκινήσαμε και ευτυχώς μέχρι σήμερα 1 ίωση και αυτή στο πόδι. Στη μικρή μου ο παιδίατρος δεν μου έδωσε 1ον) γιατί δεν πάει παιδικό και 2ον) γιατί δεν έχει ευαισθησία σε βροχικά και βήχα (σε αντίθεση με τον μεγάλο που λίγο υγρασία να έχει και αμέσως βήχει). Θυμάμαι ότι ο παιδίατρος μου είχε πει ότι βοηθάει όχι μόνο για το βήχα αλλά και για το άσθμα αλλά και για να μην επικάθεται ο ιος στον οργανισμό.

ΜΑΡΙΤΑ
26-11-10, 09:13
Καλημέρα!
Αυτή τη βδομάδα είμαστε καλά και πήγαμε σταθμό όλη τη βδομάδα...φτου φτου! Άντε να δούμε πόσο θα κρατήσει...
Αν ο ορός βγαίνει από το άλλο ρουθούνι σημαίνει ότι είναι βουλωμένος...ο γιατρός μου είχε πει ότι δε πρέπει να βγαίνει από την άλλη μεριά αλλά να βγαίνει έξω από την ίδια μεριά μαζί με τις μύξες...
Το σιρόπι αυτό-η σκόνη που λέτε, δε τη ξέρω...είναι κάτι βιολογικό; Χρειάζεται συνταγή από γιατρό;
Πάντως για να εφησυχάσω λίγο και τις μανούλες που πάνε παιδικό τα παιδάκια τους, να σας πω ότι και η βαφτιστήρα μου που είναι με τη γιαγιά όλη μερα, έχει πυρετό εδώ και 4 ημέρες...έχει την ίδια ίωση με εμάς..τελικά πιστεύω ότι τα παιδιά πάνε δεν πάνε παιδικό κάποιες ιώσεις θα τις περάσουν, δε μπορείς να κάνεις και αλλιώς δυστυχως...
Περαστικά στα αρρωστούλικα!

eft
26-11-10, 09:16
Καλημέρα ρώτησα τον άντρα μου (φαρμακοποιός) και μου είπε ότι το singulair είναι φάρμακο και το δίνουν μόνο σε περιπτώσεις τακτικών βροχόσπασμων ή άσθματος και πάλι όχι τόσους μήνες

ARNIKOL
26-11-10, 09:41
Εμάς ο παιδίατρος μας είπε να παίρνουμε μέχρι την άνοιξη και μέχρι να κλείσουν τα 3 και τα 2 παιδιά το flixotide. Σε σχετική ερώτησή μου, μου απάντησε ότι δεν είναι επιβαρυντικό για τον οργανισμό...τι να πω...

σπουργίτι
26-11-10, 10:18
Το flixotide είναι κορτιζονούχο και συνεπώς είναι επιβαρυντικό για τον οργανισμό! Η κορτιζόνη έχω διαβάσει ότι γενικά αναστέλλει την ανάπτυξη των παιδιών. Για να μην τρομάξω τις μανούλες να σημειώσω ότι είναι εισπνεόμενο και συνεπώς η απορροφητικότητα από τον οργανισμό είναι μικρή. Εγώ το δίνω στα παιδάκια μου όποτε έχουν βήχα, φλεματάκια κλπ και σταματάμε 2-3 μερούλες, αφού υποχωρήσουν τα συμπτώματά τους. Φροντίζω πάντα να έχω στο ντουλάπι μου Aerolin και Flixotide και πλέον μόλις δω πρόβλημα τα χρησιμοποιώ και χωρίς να μου το πει η παιδίατρος παράλληλα με ορό στις μυτούλες τους. Για να προτείνει ο παιδίατρος καθημερινή χρήση φαντάζομαι ότι μιλάμε για παιδί με πολύ συχνές βρογχιολίτιδες, άσθμα κλ.
Το Singulair το έδινα και εγώ στα παιδιά μου τους 2 τελευταίους χειμώνες από Σεπτέμβριο μέχρι Μάιο κατόπιν εντολής της παιδιάτρου. Φέτος αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δοκιμάσουμε να βγάλουμε το χειμώνα χωρίς αυτό. Βλέποντας και κάνοντας...

ARNIKOL
26-11-10, 10:31
Εγώ το δίνω στα παιδάκια μου όποτε έχουν βήχα, φλεματάκια κλπ και σταματάμε 2-3 μερούλες, αφού υποχωρήσουν τα συμπτώματά τους. Φροντίζω πάντα να έχω στο ντουλάπι μου Aerolin και Flixotide και πλέον μόλις δω πρόβλημα τα χρησιμοποιώ και χωρίς να μου το πει η παιδίατρος παράλληλα με ορό στις μυτούλες τους. Για να προτείνει ο παιδίατρος καθημερινή χρήση φαντάζομαι ότι μιλάμε για παιδί με πολύ συχνές βρογχιολίτιδες, άσθμα κλ.

Ακριβώς. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν δύσπνοια και τα 2. Αν καθυστερούσαμε μια μέρα να τα πάμε στο γιατρό θα χρειάζονταν οξυγόνο:cry:. Φοβηθήκαμε πολύ.

ALIKOYLA
26-11-10, 12:12
να κανω μια ερωτηση?καθε ποτε σας δινει αντιβιωση ο γιατρος ?εμενα λογω εγκυμοσυνης καθε φορα που αρρωσταινει η μικρη παιρνει και αντιβιωση.ειναι η 4η φορα απο το σεπτεμβρη.τα χω παιξει.ξερει κανενας τις οποιες παρενεργειες?τον αλλο μηνα θα παμε να κανουμε το εμβολιο της γριπης μπας και σωθουμε λιγο....

σπουργίτι
26-11-10, 12:17
Ακριβώς. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν δύσπνοια και τα 2. Αν καθυστερούσαμε μια μέρα να τα πάμε στο γιατρό θα χρειάζονταν οξυγόνο:cry:. Φοβηθήκαμε πολύ.

Arnikol μου υπονομή και ψυχραιμία! είναι δύσκολο και σε καταλαβαίνω, γιατί υπήρξα ασθματικό παιδί! Πάθαινα συχνά κρίσεις και ζούσα σε χωριό! Ούτε αυτοκίνητα δεν υπήρχαν κάποια εποχή! Αυτό το ταξιτζή τον έχουν χρυσοπληρώσει οι δικοί μου, μέσα σε ένα χρόνο έβγαλε το κόστος του καινούργιου αυτοκινήτου του μόνο από εμάς, καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε... Οι δικοί μου παθαίνανε συχνά πυκνά φρίκες και νοσηλευόμουν στη Λάρισα σχεδόν 2 φορές το χρόνο! Τα εισπνεόμενα τα έπαιρνα από 10 χρονών και συνεχίζω ακόμη αν και όχι τακτικά πλέον.
Αν τα παιδάκια σου έχουν συχνές κρίσεις τέτοιου τύπου θα σου πρότεινα να εξετάσεις και το θέμα της αλλεργίας. Στην περίπτωσή μου αποδείχθηκε ότι είχα έντονη ευαισθησία στα ακάρεα και σε 2 συγκεκριμένους μύκητες, αλλά σε μικρότερο βαθμό και σε πολλά άλλα (είχα κάνει τεστ 80 ουσιών)!

ARNIKOL
26-11-10, 13:32
Αν τα παιδάκια σου έχουν συχνές κρίσεις τέτοιου τύπου θα σου πρότεινα να εξετάσεις και το θέμα της αλλεργίας. Στην περίπτωσή μου αποδείχθηκε ότι είχα έντονη ευαισθησία στα ακάρεα και σε 2 συγκεκριμένους μύκητες, αλλά σε μικρότερο βαθμό και σε πολλά άλλα (είχα κάνει τεστ 80 ουσιών)!
Έχουν προδιάθεση από μένα που έχω αλλεργική ρινίτιδα και κατά καιρούς μου γυρίζει σε βρογχικό άσθμα. Τα πήρα στο λαιμό μου η κακούργα!:-(

love4four
26-11-10, 13:44
Arnikol,

Δεν είστε οι μόνοι -εάν είναι παρήγορο αυτό-. Κι εμείς πάλι με εισπνοές είμαστε. Αυτή την φορά όμως για να προτωτυπήσουμε κιόλας παίρνουμε aerolin+atrovent... τουλάχιστον αποφεύγουν το flixotide (βλ. κορτιζόνη)... Από την στιγμή που υπάρχει προδιάθεση/ευαισθησία άσ' τα βράστα !!!

mmaria
26-11-10, 13:54
Εγώ βρε κορίτσια τον ορό τον βάζω όταν η μικρή είναι ξάπλα ανάσκελα...μετά το μπάνιο. Βλακεία λέτε κάνω τόσο καιρο?? Αλήθεια και τι γίνεται αν το καταπιεί??

δεν θελω να σε πανικοβαλλω, αλλά στις οδηγιες του φυσιολογικου ορου δειχνει τα μωρα ξαπλωτα στο πλαι. οταν ειναι ανασκελα παει εσωτερικα καπως στο αυτι και δημιουργει προβληματα.

ARNIKOL
26-11-10, 14:02
έτσι...

christine06
26-11-10, 14:15
δεν θελω να σε πανικοβαλλω, αλλά στις οδηγιες του φυσιολογικου ορου δειχνει τα μωρα ξαπλωτα στο πλαι. οταν ειναι ανασκελα παει εσωτερικα καπως στο αυτι και δημιουργει προβληματα.

Δυστυχώς το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος εχθές. Ίσως γι΄αυτό και έχουμε συχνά - πυκνά ωτίτιδες.
Η συμβουλή της είναι να τον βάζουμε σε λίγο ανασηκωμένη θέση, όχι απαραίτητα πλάγια...
Κορίτσια ευχαριστώ, όσο ζω μαθαίνω :)

MARIAEVA
26-11-10, 15:12
να μαστε κ εμείς με αμυγδαλίτιδα ο μικρός, γκρίνια κ πολύ υψηλό πυρετό!
γκρρρρρρρρρρρ

culte
26-11-10, 15:16
περαστικά σας βρε κοριτσάκι!!!!!!

sophie2009
26-11-10, 15:43
να κανω μια ερωτηση?καθε ποτε σας δινει αντιβιωση ο γιατρος ?εμενα λογω εγκυμοσυνης καθε φορα που αρρωσταινει η μικρη παιρνει και αντιβιωση.ειναι η 4η φορα απο το σεπτεμβρη.τα χω παιξει.ξερει κανενας τις οποιες παρενεργειες?τον αλλο μηνα θα παμε να κανουμε το εμβολιο της γριπης μπας και σωθουμε λιγο....

Alikoula, αντιβίωση δίνουν μόνο σε περίπτωση που υπάρχει λοίμωξη, όταν δηλ. μια ίωση υποτροπιάζει σε ωτίτιδα ή βρογχίτιδα ή υπάρχει κάποιο άλλο μικρόβιο. Δεν δίνουμε αντιβίωση προληπτικά, άρα δεν δίνουμε αντιβίωση σε κάθε ίωση. Μήπως η μικρή σου είχε κάτι άλλο και όχι απλή ίωση. εμείς έχουμε πάρει 4 φορές αντιβίωση από τον Απρίλη, αλλά λόγω ωξείας ωτίτιδας που δεν αντιμετωπιζόταν αλλιώς. Επίσης για ενημέρωσή σου, το εμβόλιο της γρίπης προστατεύει από την εποχική γρίπη, αλλά όχι από ιώσεις.. Αυτό τουλάχιστον μας έχει πει η παιδίατρος. Πρέπει να μιλήσει με το γιατρό σου και να τα ξεκαθαρίσετε αυτά τα πράγματα. Είναι γιατρός ή παιδίατρος; Έχει διαφορά, συνήθως οι παιδίατροι δεν δίνουν έυκολα αντιβίωση

nekt
26-11-10, 21:18
Arnikol,

Δεν είστε οι μόνοι -εάν είναι παρήγορο αυτό-. Κι εμείς πάλι με εισπνοές είμαστε. Αυτή την φορά όμως για να προτωτυπήσουμε κιόλας παίρνουμε aerolin+atrovent... τουλάχιστον αποφεύγουν το flixotide (βλ. κορτιζόνη)... Από την στιγμή που υπάρχει προδιάθεση/ευαισθησία άσ' τα βράστα !!!

Εμείς ξεκινήσαμε σήμερα μόνο με aerolin, δυστυχώς βλέπω και τα άλλα δύο (atrovent-flixotide) σιγά σιγά να έρχονται.Αρχίζω να σκέφτομαι την ομοιοπαθητική...

ALIKOYLA
27-11-10, 18:35
Alikoula, αντιβίωση δίνουν μόνο σε περίπτωση που υπάρχει λοίμωξη, όταν δηλ. μια ίωση υποτροπιάζει σε ωτίτιδα ή βρογχίτιδα ή υπάρχει κάποιο άλλο μικρόβιο. Δεν δίνουμε αντιβίωση προληπτικά, άρα δεν δίνουμε αντιβίωση σε κάθε ίωση. Μήπως η μικρή σου είχε κάτι άλλο και όχι απλή ίωση. εμείς έχουμε πάρει 4 φορές αντιβίωση από τον Απρίλη, αλλά λόγω ωξείας ωτίτιδας που δεν αντιμετωπιζόταν αλλιώς. Επίσης για ενημέρωσή σου, το εμβόλιο της γρίπης προστατεύει από την εποχική γρίπη, αλλά όχι από ιώσεις.. Αυτό τουλάχιστον μας έχει πει η παιδίατρος. Πρέπει να μιλήσει με το γιατρό σου και να τα ξεκαθαρίσετε αυτά τα πράγματα. Είναι γιατρός ή παιδίατρος; Έχει διαφορά, συνήθως οι παιδίατροι δεν δίνουν έυκολα αντιβίωση

να διευκρινησω λοιπον!!!!!αντιβιωση πηρε γιατι ειχε γυρισε σε ωτιτιδα τις 2 φορες και την αλλη πυον στις αμυγδαλες.δεν το δινει προκαταβολικα!επιπλεον, την παω στη παιδιατρο οταν ο πυρετος κραταει 2 μερες και δεν πεφτει.τωρα για το εμβολιο της γριπης θα το κανω,γιατι μου ειπε οτι περα απο το οτι προστατευει απο τα 3 στελεχη της γριπης,εχει παρατηρηθει οτι καποια παιδια που το κανουν ειναι πιο ανθεκτικα και σε αλλους ιους και περνανε ηπιοτερα τις ιωσεις.θα δουμε.το θεμα ειναι οτι εχω πανικοβληθει τι θα γινει οτα γεννησω γιατι δεν θελω να την σταματησω απο τον παιδικο.οα δουμε .κουραγιο σε ολες και ευχαριστω για τη απαντηση!!!

love4four
29-11-10, 08:33
Δεν το έχω πει ότι θα γίνει αυτό το αγαπημένο μου topic ?

Από χθες η μικρή είχε κάτι δεκατάκια, σήμερα το πρωί 38,2 -ΟΚ, πήρε depon-... δεν ξέρω τί είναι. Πάντως η αλήθεια είναι πως έχει δοντάκια έτοιμα να σκάσουν... μακάρι να είναι από αυτό και να μην μας περιμένει κι άλλη αντιβίωση στην γωνία... ουφ θα σκάσω !

ARNIKOL
29-11-10, 09:57
Ωχ! Περαστικά σας! Και ο μεγάλος μου είχε λίγο βήχα σήμερα το πρωί και έβγαλε λίγο γάλα. Ελπίζω να ήταν φλεματάκι... Το flixotide πάντως ακόμα το παίρνουμε....

σπουργίτι
29-11-10, 10:54
Περαστικά metaxaki!
Η μικρή μου σήμερα τελειώνει την αντιβίωση, αλλά ακόμη έχει "βράσιμο" όταν βήχει! Αύριο θα κάνω στο γιο μου κάποιες εξετάσεις που ζήτησε η παιδίατρος και μετά πακέτο στη γιατρό, να δούμε πως πάμε! Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξη, αλλά βλέπω να μου δίνει singulair για τη μικρή

eft
30-11-10, 08:05
Καλημέρα. Εμένα ρ παιδιά δεν έχει περάσει ίωση που να μην κάνει βρογχίτιδα ή βρογχιολίτιδα ή λαρυγγίτιδα ή ωτίτιδα. Μόνο με αντιβίωση τους περνάει. Τι να πω...Είδομεν

ΒΕΡΑ
30-11-10, 10:31
Καλημέρα. Εμένα ρ παιδιά δεν έχει περάσει ίωση που να μην κάνει βρογχίτιδα ή βρογχιολίτιδα ή λαρυγγίτιδα ή ωτίτιδα. Μόνο με αντιβίωση τους περνάει. Τι να πω...Είδομεν

Ναι αλλά πχ η ιογενής λαρυγγίτιδα δε θέλει αντιβίωση. Έχουμε κάνει κι εμείς 2-3 φορές και πέρασε μόνη της. Κλείνει απλά λίγο ο λαιμός. Για τις βρογχίτιδες δεν ξέρω. Οι ωτίτιδες επίσης οι ιογενείς περνάνε μόνες τους ... κανονικά μόνο στην ιξεία ωτίτιδα δίνουν αντιβίωση και κανονικά αφού περάσουν 3 24ωρα!

eft
30-11-10, 10:50
Ναι αλλά πχ η ιογενής λαρυγγίτιδα δε θέλει αντιβίωση. Έχουμε κάνει κι εμείς 2-3 φορές και πέρασε μόνη της. Κλείνει απλά λίγο ο λαιμός. Για τις βρογχίτιδες δεν ξέρω. Οι ωτίτιδες επίσης οι ιογενείς περνάνε μόνες τους ... κανονικά μόνο στην ιξεία ωτίτιδα δίνουν αντιβίωση και κανονικά αφού περάσουν 3 24ωρα!

Κοίτα αντιβίωση δεν δίνω από μόνη μου. Τη δίνει ο γιατρός, ο οποίος θεωρώ ότι γνωρίζει τι κάνει γι'αυτό άλλωστε και τον έχω.

ΒΕΡΑ
30-11-10, 11:30
Κοίτα αντιβίωση δεν δίνω από μόνη μου. Τη δίνει ο γιατρός, ο οποίος θεωρώ ότι γνωρίζει τι κάνει γι'αυτό άλλωστε και τον έχω.

Για να τον εμπιστεύεσαι κάτι θα ξέρεις!

Εγώ απλά το είπα γιατί ξέρω ότι οι γιατροί την αντιβίωση την έχουν για καραμέλα. Και αν πας σε 2 διαφορετικούς γιατρούς, 2 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις. Έχω περάσει από όλα αυτά τα στάδια και έχω αλλάξει πολλούς γιατρούς ... και το συμπέρασμα μου είναι ότι υπάρχουν αυτοί που δίνουν εύκολα φάρμακα και αυτοί που δίνουν όταν πρέπει φάρμακα.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν κατηγορώ το γιατρό σου ... μπορεί στην περίπτωσή σας όντως να έπρεπε να πάρετε αντιβίωση όλες τις φορές ... αυτό θα το κρίνεις εσύ!

eft
30-11-10, 13:17
Για να τον εμπιστεύεσαι κάτι θα ξέρεις!

Εγώ απλά το είπα γιατί ξέρω ότι οι γιατροί την αντιβίωση την έχουν για καραμέλα. Και αν πας σε 2 διαφορετικούς γιατρούς, 2 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις. Έχω περάσει από όλα αυτά τα στάδια και έχω αλλάξει πολλούς γιατρούς ... και το συμπέρασμα μου είναι ότι υπάρχουν αυτοί που δίνουν εύκολα φάρμακα και αυτοί που δίνουν όταν πρέπει φάρμακα.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν κατηγορώ το γιατρό σου ... μπορεί στην περίπτωσή σας όντως να έπρεπε να πάρετε αντιβίωση όλες τις φορές ... αυτό θα το κρίνεις εσύ!

Φυσικά και δεν παρεξηγώ. Όλες μάνες είμαστε και τις ίδιες αγωνίες έχουμε. Φιλιά!

sophie2009
30-11-10, 15:03

Βέρα όταν έκλεισε ο λαιμός της της δώσατε soldesanil ή κάτι άλλο ή πέρασε μόνη της η λαρυγγίτιδα;
Και τι εννοείς αφού περάσουν 3 24ωρα για την ωτίτιδα; Δηλ. υπάρχει περίπτωση η ωξεία ωτίτιδα να περάσει χωρίς αντιβίωση; Εγώ φοβάμαι πολύ μην κάνει ρήξη τυμπάνου, δεν είναι καλύτερα να πάρει αντιβίωση;
Ααα, και επίσης έχω ακούσει για μια μέθοδο φυσήματος μπαλονιού από τη μύτη για να μειωθούν οι πιθανότητες για ωτίτιδες. Ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό; Κάπου το διάβασα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

ΒΕΡΑ
30-11-10, 16:11
Βέρα όταν έκλεισε ο λαιμός της της δώσατε soldesanil ή κάτι άλλο ή πέρασε μόνη της η λαρυγγίτιδα;
Και τι εννοείς αφού περάσουν 3 24ωρα για την ωτίτιδα; Δηλ. υπάρχει περίπτωση η ωξεία ωτίτιδα να περάσει χωρίς αντιβίωση; Εγώ φοβάμαι πολύ μην κάνει ρήξη τυμπάνου, δεν είναι καλύτερα να πάρει αντιβίωση;
Ααα, και επίσης έχω ακούσει για μια μέθοδο φυσήματος μπαλονιού από τη μύτη για να μειωθούν οι πιθανότητες για ωτίτιδες. Ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό; Κάπου το διάβασα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Τίποτα δε δώσαμε για τη λαρυγγίτιδα. Την παρακολουθεί όμως ΩΡΛ του Παίδον επειδή είχε ωτίτιδες την πρώτη χρονιά και υγρό στο αφτί. Ο ΩΡΛ 2 φορές που είχαμε λαρυγγίτιδα και πολλές φορές φαρυγγίτιδα δε μας έδωσε τίποτα. Μόνο για τη μύτη ένα spray και κατι σταγόνες αντισηπτικες.

Στην οξεία ωτίτιδα και ΜΟΝΟ στην οξεία δεν το ρισκάρουν οι γιατροί να μη δώσουν αντιβίωση στα παιδιά. Ένα φίλο ΩΡΛ που έχω όμως στο Ιπποκράτειο μου είπε ότι κανονικά η ιογενής ωτίτιδα θέλει μόνο depon και περνάει μόνη της... τώρα τι να σου πω... εμείς οξεία ωτίτιδα έχουμε καιρό να πάθουμε. Απλά αυτό που είχα παρατηρήσει με την πρώτη παιδίατρο που είχα που έδινε εύκολα αντιβίωση είναι ότι με το που βλέπουν κόκκινο αφτί κάποιοι παιδίατροι λένε ... "αρχή ωτίτιδας" και δίνουν αμέσως αντιβίωση το οποίο είναι λάθος. Από τότε που ξεκίνησα να πηγαίνω στον ΩΡΛ δε μου έχει δώσει ποτέ αντιβίωση εκτός από μία φορά που είχαμε ιγμορίτιδα.

Για το μπαλόνι κάτι έχω ακούσει αλλά δεν το ξέρω. Αυτό που μας είχε πει εμάς 18μηνών όταν πήγαμε στον ΩΡΛ είναι ότι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στο παιδί μας είναι να το μάθουμε να φυσάει τη μύτη του ... και όντως έχει μάθει και τη φυσάει δυνατα. Αυτά ... ελπίζω να βοήθησα!

2nt
06-12-10, 23:14
Καλησπέρα! Αν είναι εύκολο, θα ήθελα κι εγώ στοιχεία του ομοιοπαθητικού γιατρού.. γιατί έχω 2 αγοράκια 2 και 3.5 ετών και είναι συνέχεια άρρωστα!!! :(

Eleftheria
07-12-10, 09:54
Στην οξεία ωτίτιδα και ΜΟΝΟ στην οξεία δεν το ρισκάρουν οι γιατροί να μη δώσουν αντιβίωση στα παιδιά. Ένα φίλο ΩΡΛ που έχω όμως στο Ιπποκράτειο μου είπε ότι κανονικά η ιογενής ωτίτιδα θέλει μόνο depon και περνάει μόνη της... τώρα τι να σου πω... εμείς οξεία ωτίτιδα έχουμε καιρό να πάθουμε. Απλά αυτό που είχα παρατηρήσει με την πρώτη παιδίατρο που είχα που έδινε εύκολα αντιβίωση είναι ότι με το που βλέπουν κόκκινο αφτί κάποιοι παιδίατροι λένε ... "αρχή ωτίτιδας" και δίνουν αμέσως αντιβίωση το οποίο είναι λάθος. Από τότε που ξεκίνησα να πηγαίνω στον ΩΡΛ δε μου έχει δώσει ποτέ αντιβίωση εκτός από μία φορά που είχαμε ιγμορίτιδα.

Έτσι ακριβώς είναι!
Επειδή και τα δύο μικρά μου έχουν υπερτροφικές αμυγδαλές, για εμάς η πιο αναμενόμενη επιπλοκή μίας ίωσης είναι η ωτίτιδα. Γενικά, μέχρι στιγμής έχουν πάθει 1 ωτίτιδα ο καθένας.
Οι γενικές οδηγίες του παιδοΩΡΛ είναι:
Δεν πειράζει αν έχουν λίγο υγρό στα αυτάκια. Μόνο αν αρχίζει και πονάει το αυτί (οξύς πόνος), θα δώσουμε αντιβίωση.
Για τα μπουκώματα και εφόσον δεν έχει πυρετό το παιδί, σύστησε μπάνιο με ατμούς.

Αυτά τα μπάνια, παρόλο που χαλάω 1 κυβικό νερό, μας βοήθησαν πάρα πολύ. Σε συνδυασμό με φυσιολογικό ορό, ανοίγουν οι μύτες.
Την προηγούμενη εβδομάδα, η Κατ παραπονέθηκε ότι την ενοχλεί το αυτί της. Την βλέπει αμέσως ο παιδίατρος, εκτός από λίγο υγρό ήταν και λίγο ερεθισμένο το αυτί. Βάλαμε 5 ημέρες σταγόνες στα αυτιά και το παιδί δεν παραπονέθηκε ξανά για το αυτί του. Ίσως, γλυτώσαμε πιθανή εξέλιξη σε ωτίτιδα.

christine06
08-12-10, 16:02
Εμείς είμαστε πάλι με πυρετό 38,2.
Πριν 15 μέρες τελειώσαμε αντιβίωση για πυώδη αμυγδαλίτιδα.
Παιδικό δεν πάμε αλλά συνεχεια κάτι κολλάμε...
Τα νεύρα τσατάλια..... !!!

ARNIKOL
09-12-10, 09:46
Εμείς είμαστε πάλι με πυρετό 38,2.
Πριν 15 μέρες τελειώσαμε αντιβίωση για πυώδη αμυγδαλίτιδα.
Παιδικό δεν πάμε αλλά συνεχεια κάτι κολλάμε...
Τα νεύρα τσατάλια..... !!!
Τουλάχιστον,να πήγαινε, να το ευχαριστιόταν πρώτα η ψυχούλα! Περαστικά σας. Σε νιώθω...

love4four
10-12-10, 14:21
Καλησπέρα και πάλι !

Πήγαμε εχθές στην παιδίατρο για να εξετάσει τα μαναράκια --ο Νικόλας έκανε, επιτέλους, και εμβόλιο-- και μου πρότεινε να αρχίσουν το singulair (η μικρή σε σκόνη και ο μεγάλος σε καραμελίτσα ή κάτι τέτοιο), καθώς παρουσιάζουν ιδιαίτερη ευαισθησία με το αναπνευστικό τους γενικότερα.
Ξέρει κάποια μαμά εάν μπορώ να το γράφω στο ΙΚΑ ? Σημειωτέον πως θα χρειαζόμαστε 2 συσκευασίες ανά μήνα. Το ρωτάω αυτό επειδή σε σχετική συζήτηση που έκανα με την ιατρό μου είπε πως, τουλάχιστον για το ΤΕΒΕ, όπου γίνεται ηλεκτρονική συνταγογράφηση πλέον, δεν το γράφουν και πως πρέπει να έχεις έγγραφο από Νοσοκομείο.
Το έχει γράψει καμία μαμά τώρα πρόσφατα στο ΙΚΑ ? Και πόσο περίπου κοστίζει να πάρω μια ιδέα ?

Υ.Γ. Περαστικούλια σε όλα τα άρρωστα παιδάκια ...

v & a
10-12-10, 16:15
κι εμεις παλι αρρωστες!!!!
κυκλοφορει ιωση με το λαιμο κ πολυ πυρετο. κρατα 3-4 μερες.
Την περασε η μεγαλη μου απο Δευτερα, και μολις σταματησε ξεκινησε η μικρη... φτανουν μεχρι 40αρια!
ελπιζω ως τη κυριακη να μαστε καλα!!!!:)

mamy-g
15-12-10, 11:39
να σας ρωτλησω κατι. Ο μικρός μου δεν κάθεται με τίποτα να του βάλω αμπούλες, δέχεται μόνο το physiomer σε σπρει. Αυτό είναι αρκετό ή θα πρέπει να επιμέινω και στις αμπούλες
παρατηρώ ότι με το physiomer μαλακώνουν και μετά τη φυσάει τη μυτουλα και βγάζει μύξες
με το φυσιλογικο όρό όμως έχω την αίσθηση ότι καθαρίzει καλύτερα
το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή μετά από ιωση που πέρασε έχει λίγο υγρό πίσω από το τύμπανο στο ένα αυτάκι (το βρήκε ο ωρυλα με τυμπανόγραμμα) μας είπε να περιένουμε λίγο γιατι ήταν ακριβώς μια μέρα από την πτωση του πυρετού της ίωσης
σε αυτές τις περιπτωσεις τι είναι καλύτερα γιατί κάποιοι γιαρτοί υποστηρίζουν ότι με το πολύ φυσιολογικό ορό επιδεινώνεις την κατάσταση
τι λέτε να κάνω physiomer ή δυναμικές πλύσεις με ορό;
ή αν έχετε να προτίνετεται κάτι άλλο σας παρακαλώ sos

Ν76
22-12-10, 14:13
Απ' το κακό στο χειρότερο πάμε!
Από την αρχή του μήνα, έχουμε αρρωστήσει 3 φορές!
Περάσαμε μια ίωση με λαιμό και ψηλό πυρετό, κράτησε 4 μέρες ο πυρετός, 6 μέρες αφότου τελείωσε άρχισε νέος πυρετός, ωτίτιδα αυτή τη φορά, 10 μέρες αντιβίωση,ε, σήμερα είναι η δέκατη μέρα είπα το πρωί τελειώνουμε με την αντιβίωση, μυξούλα από χθες, μόλις γυρίσαμε από παιδικό, σα να μου φάνηκε ζεστός, 38,5!!! Έλεος! Πόσες ιώσεις πια κυκλοφορούν;

Ασε που θα μου στρίψει γιατί σκέφτομαι ότι αν έτρωγε καλύτερα το παιδί μου δεν θα αρρώσταινε τόσο συχνά, θα είχε καλύτερο ανοσοποιητικό.

Πρέπει κάθε μέρα να έχω δυο γιαγιάδες ελέυθερες για να μου κρατάνε τα παιδιά, πώς θα πάω στη δουλειά;;οεο;;;

christine06
22-12-10, 14:17
Υπομονή, και εμείς από την αρχή του μήνα έτσι και χωρίς παιδικό παρακαλώ....
Αμυγδαλίτιδα - αντιβίωση, 1 εβδομάδα μετά πυρετός - ίωση και στο καπάκι βήχας, μύξες κτλ...3 μέρες καλά είμαστε και βλέπουμε....
Αυτό με το φαγητό το έχω σκεφτεί και εγώ...αλλά τρώει φρούτα, λαχανικά, τι άλλο να φάει??
Και να σημειώσω ότι έτσι είμαστε από την άνοιξη και μετά...δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά!
Υπομονή μου λένε όλοι και αυτό κάνω...μέχρι πότε δεν ξέρω!

2411konmar
23-12-10, 09:37
Καλησπέρα και πάλι !

Πήγαμε εχθές στην παιδίατρο για να εξετάσει τα μαναράκια --ο Νικόλας έκανε, επιτέλους, και εμβόλιο-- και μου πρότεινε να αρχίσουν το singulair (η μικρή σε σκόνη και ο μεγάλος σε καραμελίτσα ή κάτι τέτοιο), καθώς παρουσιάζουν ιδιαίτερη ευαισθησία με το αναπνευστικό τους γενικότερα.
Ξέρει κάποια μαμά εάν μπορώ να το γράφω στο ΙΚΑ ? Σημειωτέον πως θα χρειαζόμαστε 2 συσκευασίες ανά μήνα. Το ρωτάω αυτό επειδή σε σχετική συζήτηση που έκανα με την ιατρό μου είπε πως, τουλάχιστον για το ΤΕΒΕ, όπου γίνεται ηλεκτρονική συνταγογράφηση πλέον, δεν το γράφουν και πως πρέπει να έχεις έγγραφο από Νοσοκομείο.
Το έχει γράψει καμία μαμά τώρα πρόσφατα στο ΙΚΑ ? Και πόσο περίπου κοστίζει να πάρω μια ιδέα ?

Υ.Γ. Περαστικούλια σε όλα τα άρρωστα παιδάκια ...

Καλημερα ,
Εμας μας το εγραψε η παιδίατρος και μας είπε να πάμε να το γράψουμε στο ΙΚΑ αλλά δυστυχως δεν πηγαμε ακόμα γιατι το φοβηθηκα με τόσες παρενέργειες που διάβασα .... Κοστίζει περίπου 30
Απο Δευτερα ξεκινησε πολύ βήχα κι αν παθουμε καμια βροχ'ιτιδα θα με φάνε οι τυψεις που δεν της το δωσα.
Ο σταθμός κλεινει μεχρι τις 10 Γεναρη ..Ελπίζω να πάρει λιγάκι τα πάνω της .
Η δικιά μου παίρνει και αντιβίωση κάθε βράδυ για την παλλινδρόμηση στα ούρα οπότε δεν την γλιτωνουμε την παλιοαντιβίωση μεχρι τουλ τα 2.
Αλλη μια φορά πήρε αντιβιωση full μόνο σε αρχή ωτίτιδας όπως περιγράφετε πιο πάνω.

εdit
Και κάτι άλλο.. Πως τους μαθαινουμε να φυσάνε την μύτη ??? Εχω απελπιστει για΄τι εχω δοκιμάσει τα παντα για να της το μάθω αλλα τίποτα .. Καμιά ιδέα ???

ARNIKOL
23-12-10, 10:48
Ρε παιδιά έχω απελπιστεί. Προχθές πάλι μια μέρα πριν τη γιορτή του σταθμού, έπαθε οξεία ωτίτιδα και βρογχίτιδα! Βήχα, φλέμματα, εμετούς, ευτυχώς ο πόνος στο αυτί σταμάτησε, εννοείται ότι παίρνουμε αντιβίωση (προσεφ). (Πάντως στη γιορτή πήγαμε... αλλά ποίημα δεν είπαμε). Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με αερολίν και φλιξοταιντ. Τα έχουμε πλεον εντάξει στην καθημερινότητά μας:twisted:...
Και κάτι άλλο.. Πως τους μαθαινουμε να φυσάνε την μύτη ??? Εχω απελπιστει για΄τι εχω δοκιμάσει τα παντα για να της το μάθω αλλα τίποτα .. Καμιά ιδέα ???
Πόσο είναι η μικρή; Εμένα τώρα, μη νομίζεις, γύρω στα 2,5 το έμαθε αλλά δεν ξέρω πώς. Απλά το έκανε...

love4four
23-12-10, 13:48
Καλημερα ,
Εμας μας το εγραψε η παιδίατρος και μας είπε να πάμε να το γράψουμε στο ΙΚΑ αλλά δυστυχως δεν πηγαμε ακόμα γιατι το φοβηθηκα με τόσες παρενέργειες που διάβασα .... Κοστίζει περίπου 30
Απο Δευτερα ξεκινησε πολύ βήχα κι αν παθουμε καμια βροχ'ιτιδα θα με φάνε οι τυψεις που δεν της το δωσα.
Ο σταθμός κλεινει μεχρι τις 10 Γεναρη ..Ελπίζω να πάρει λιγάκι τα πάνω της .
Η δικιά μου παίρνει και αντιβίωση κάθε βράδυ για την παλλινδρόμηση στα ούρα οπότε δεν την γλιτωνουμε την παλιοαντιβίωση μεχρι τουλ τα 2.
Αλλη μια φορά πήρε αντιβιωση full μόνο σε αρχή ωτίτιδας όπως περιγράφετε πιο πάνω.

εdit

Χμμμμ.... Δεν έχω πάει ακόμη στο ΙΚΑ -την άλλη εβδομάδα-, αλλά τα αγόρασα από το φαρμακείο κι έχουμε αρχίσει να τα παίρνουμε... θα δείξει τί να πω. Εδώ στο forum έχω διαβάσει αρκετές -αντίστοιχες- περιπτώσεις. Πιστεύω πως πρόκειται για το καλό τους εν τέλει.

Σχετικά με την μύτη... δεν τους το μαθαίνουμε ακριβώς. Καλό είναι να βλέπει εσάς και κάποια στιγμή -θες λίγο από τύχη θες γιατί το θέλουν- θα δεις που θα το έχει μάθει !!! Μεγάλο πράγμα και γλυτώνεις κι αυτούς τους τόνους ορού ! Ο Νικόλας άρχισε μόνος του να φυσάει μύτη λίγο πριν κλείσει τα 2, το διασκεδάζει αφάνταστα επειδή του λέμε Μπράβο και όλο κάνει ότι φυσάει έχει δεν έχει μυξούλες !!!

love4four
23-12-10, 13:52
Ρε παιδιά έχω απελπιστεί. Προχθές πάλι μια μέρα πριν τη γιορτή του σταθμού, έπαθε οξεία ωτίτιδα και βρογχίτιδα! Βήχα, φλέμματα, εμετούς, ευτυχώς ο πόνος στο αυτί σταμάτησε, εννοείται ότι παίρνουμε αντιβίωση (προσεφ). (Πάντως στη γιορτή πήγαμε... αλλά ποίημα δεν είπαμε). Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με αερολίν και φλιξοταιντ. Τα έχουμε πλεον εντάξει στην καθημερινότητά μας:twisted:...

Πόσο είναι η μικρή; Εμένα τώρα, μη νομίζεις, γύρω στα 2,5 το έμαθε αλλά δεν ξέρω πώς. Απλά το έκανε...

Περαστικά σας (και πάλι) !

Μήπως πρέπει λίγο να μιλήσεις με την παιδίατρό ? Στο λέω αυτό επειδή από ότι βλέπω κι εσείς τα έχετε "για πλάκα" τα εισπνεόμενα (σαν εμάς) κι εμένα η παιδίατρος μου πρότεινε από μόνη της αγωγή με singulair λόγω ευαισθησίας... μου είπε πως το συστήνουν συνήθως οι αλλεργιολόγοι...

ARNIKOL
23-12-10, 13:58
Περαστικά σας (και πάλι) !

Μήπως πρέπει λίγο να μιλήσεις με την παιδίατρό ? Στο λέω αυτό επειδή από ότι βλέπω κι εσείς τα έχετε "για πλάκα" τα εισπνεόμενα (σαν εμάς) κι εμένα η παιδίατρος μου πρότεινε από μόνη της αγωγή με singulair λόγω ευαισθησίας... μου είπε πως το συστήνουν συνήθως οι αλλεργιολόγοι...
Μα ο γιατρός μας το σύστησε! Μήπως να αλλάξω γιατρό;;; Μου περνάει και αυτό από το μυαλό!

ANDREOULIS
23-12-10, 14:54
Βλεπω πως δεν ειμαστε μονοι......
Κοριτσια εμείς ξεκινήσαμε με μυξούλες ,φλεγματα (actifed-sudafed-decatron) μετα φαρυγγιτιδα και καταλέιξαμε σε ωττιτιδα αντιβιωση 10 μερες και στις 3 μερες γαστρεντεριτιδα..... ελεος εχει να κοιμηθουμε ολοκληρο βραδυ εδώ και ενα μηνα . Ασε που εχασε 2-3 κιλα το μικρο μου.
Αυτο το πραγμα ξεκινησε απο 4 μηνων κοριτσια ... το καλοκαιρι ο παιδιατρος μας ειπε να μην φευγουμε απο την θαλασσα γιατι ετσι θα βοηθησει στον να μην αρρωστα .... Καλα μπουρδες καθε απογευμα την βγαζαμε στην θαλασσα αλλα τα αποτελεσμα ???
Περσι απο τον Νοεμβριο μεχρι και Ιουνιο ηπιαμε 6 αντιβιωσεις :-(
Εγω πιστευω οτι υπραχουν μωρα φιλασθενα και μη.....
Ελπιζα οτι τωρα που κοντευει στα 2 θα ηταν καλυτερα αλλα πιστευω μετα τα 5
Τι να κανουμε ρε κοριτσια μονο υπομονη το κριμα ειναι τα μικρα που ταλαιπωρουνται και χανουν πολυτιμες ωρες αφου πρεπει να ειναι περιορισμενα λογω αρρωστιας.

marlia
28-12-10, 14:03
Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλους! Εχω γράψει για το γνωστό θέμα και στο "το παιδί μου είναι πάλι άρρωστο", αλλά εδώ ταιριάζει περισσότερο η ηλικία μας και θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας. Εμάς με τη συμβουλή υπομονή υπομονή έτσι είναι τα πράγματα την πρώτη χρονιά στον παιδικό καταλήξαμε με πνευμονία στο νοσοκομείο. Δε θα σας κουράσω με τις λεπτομέρειες για την αφόρητη κούραση, απλά θα σας πω ότι το αγοράκι μας είναι 4,5 και τα διδυμάκια μας 3 και ήταν όλα άρρωστα. Απλά απορώ πως στεκόμαστε ακόμα όρθιοι! Το θέμα είναι ότι τώρα τα βλέπω να ξανακυλάνε... πάλι θα δεχτώ αυτά που λέει ο παιδίατρος για υπομονή; και όταν το πράγμα πάει στο απροχώρητο θα μπούμε στο νοσοκομείο να τα παραγεμίσουνε με φάρμακα και να παρακαλάμε ότι κάπως θα τα καταφέρουν να το ξεπεράσουν και να μην τους μείνει ευαισθησία; σίγουρα τα κάνουμε όλα σωστά; ακούω για την ομοιοπαθητική... μήπως αυτό μήπως κάτι άλλο; είναι σωστό να τα αφήνουμε έτσι να ταλαιπωρούνται και να εξαντλούνται; εμένα δεν καταφέρνουν να φυσήξουν καλά τη μυτούλα τους - παρ'όλο που προσπαθούν, γιατί αυτή η ίωση είναι πίσω πίσω από τη μυτούλα και κυρίως πέφτει πίσω με αποτελέσμα σιγά σιγά να αρχίζουν να τα πνίγουν τα φλέματα; Δεν ξέρω αν το περιέγραψα και καλά! Το βλέπω να ξαναρχίζει και με έχει πιάσει πανικός!

ZOYZOYNIA
28-12-10, 14:51
τελικά ανεξάρτητα το παιδί ή το γιατρό, ο παρανομαστής είναι κοινός... aerolin,singulair & στο ζόρι flixotide... πάντως η αιτία μάλλον στο παιδί εστιάζεται. σύμφωνα με τον παιδοαλλεργιολόγο ( συμφωνεί & η παιδίατρος ) κάποια παιδιά γεννιουνται με κάπως πιο ανώριμο αναπνευστικό σύστημα. στην πορεία όμως ωριμάζει, κάπου μετά τα 3+. πρέπει λοιπόν να κάνω υπομονή έναν χειμώνα (τουλάχιστον) ακόμα!!!!!!!!
από την άλλη η μικρή μου απτόητη (φτου φτου φτου).
το aerolin ( σύμφωνα με το γιατρό πάντα ) απορροφάται άμεσα απ'τον οργανισμό & μεταβολίζεται σχεδόν μόλις το εισπνεύσει, γι'αυτό δεν το φοβούνται. όσο για τα singulair & flixotide τα φοβόμουν & εγώ, αλλά όταν χρειάστηκε κορτιζόνη για κάποιες μέρες, τα καλωσόρισα όλο χαρά στην καθημερινότητα μας!
κάνω υπομονή λοιπόν , παρακολουθώ την αναπνοή με κομένη ανάσα & περιμένω να περάσει ο καιρός να αποδειχτεί τουλάχιστον (εαν) ότι δεν είναι ασθμα. ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

marlia
28-12-10, 15:03
εμάς ο παιδίατρος αποφεύγει πάρα πολύ να μας δώσει φάρμακα. Στο νοσοκομείο τα τάραξαν στο aerolin - τη μία την τάραζε και κυριολεκτικά το aerolin - και στην κορτιζόνη. Όλα αυτά τα φάρμακα διευκολύνουν την αναπνοή; Τί να κάνω να το προλάβω αυτή τη φορά; να επιμείνω στο γιατρό τους για φάρμακα;

ZOYZOYNIA
28-12-10, 17:29
αυτό είναι το πρόβλημα..... ότι δε μπορείς να κάνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ώστε να προλάβεις την συγκεκριμένη κατάσταση! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! ακόμα & την συντηριτική αγωγή να ακολουθεί το παιδί, απλά ελαφρώνει κάπως το αναπνευστικό του, δυναμώνει το παιδί & περνάει πιο ελαφρά τις ιώσεις. μόνο όμως όταν ο οργανισμός του παιδιού δυναμώσει θα ανταπεξέλθει & αυτό έρχεται με υπομονή & χρόνο

marlia
29-12-10, 08:24
Σε ευχαριστώ ZOYZOYNIA! Απλά είναι τόσο δύσκολα να το δεχτείς όταν βλέπεις ότι χειροτερεύει το μωρό, ο γιατρός να σου λέει περίμενε να δούμε! Υπομονή μπορώ να κάνω, αν ξέρω ότι είναι το σωστό!

melinaki '07
23-01-11, 17:35
Δεν καταπίνεις χαπάκια απαραίτητα στην ομοιοπαθητική. Κι εμένα ήταν μικρούλα και της άνοιγα την κάψουλα, της αραίωνα τη σκόνη με λίγο νερό σ' ένα κουταλάκι και της το έδινα.

ΒΕΡΑ στείλε μου κι εμενα πμ με τα στοιχεια του παιδιατρου ομοιπαθητικου σου.
Σε ευχαριστω εκ των προτερων

love4four
28-01-11, 09:53
Από εχθές .... γαστρεντερίτιδα και τα δυο !!!! Ο εμετός και η διάρροια πάει σύννεφο -- και δεν παίρνει και τπτ μόνο δίαιτα !

eleni2008
28-01-11, 11:31
Από εχθές .... γαστρεντερίτιδα και τα δυο !!!! Ο εμετός και η διάρροια πάει σύννεφο -- και δεν παίρνει και τπτ μόνο δίαιτα !

Περαστικά σας!
Μήπως πρέπει να τα δώσεις ηλεκτρολύτες για να μην αφυδατωθούν;

love4four
28-01-11, 12:25
Ναι αυτό το προσέχω. Υπάρχει κάποιο σκεύασμα που το πουλάνε στο φαρμακείο ? (επειδή εγώ τους φτιάχνω νεράκι με ζάχαρη και αλάτι να πίνουν)

eleni2008
28-01-11, 12:33
Ναι, υπαρχει και νομίζω ότι λέγεται almora αλλά τσεκάρισέ το γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη για την ονομασία.
Και μόλις μπορέσουν καμιά φρυγανίτσα για τα υγρά!

love4four
28-01-11, 12:55
Ναι, υπαρχει και νομίζω ότι λέγεται almora αλλά τσεκάρισέ το γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη για την ονομασία.
Και μόλις μπορέσουν καμιά φρυγανίτσα για τα υγρά!

;););) ThankU !!!

love4four
14-02-11, 12:57
... Έχω καταντήσει "αηδία" το ξέρω.... μόνη μου γράφω στο θέμα... σαν ημερολόγιο καταστρώματος ένα πράγμα... κι απ' το περασμένο Σάββατο μύξες/βήχας/μπούκωμα με εμετούς που και που έτσι για να ξαλαφρώνουν και λίγο...το ξενυχτάμε και στο τσακίρ κέφι από τον ανελέητο βήχα... αμ δε !!!

Ν76
14-02-11, 16:14
Α, μην το λες!
Απλά έχω βαρεθεί να τα γράφω κι εγώ!
Ο μεγαλός πνευμονία πέρασε το Γενάρη, τον κρατάω 2 εβδομάδες σπίτι, με το που τον πάω 4 ημέρες, πάλι ίωση. Εν τω μεταξύ, κολλάει κι ο μικρός, την πρώτη φορά βρογχιολίτιδα, στο τσακ γλυτώσαμε την εισαγωγή και τη δευτερη ευτυχώς μόνο πυρετό.
Αυτά.

love4four
14-02-11, 20:23
n76,

Ηθικόν ακμαιότατον !!!! Σοβαρά τώρα περαστικά σε όλα τα κουτσούνια που ταλαιπωριούνται και υπομονή-κουράγιο στις μαμάδες...

nekt
14-02-11, 20:50
A! Μην πάτε να μου κλεψετε το ρεκόρ ιώσεων!
Εμείς μετά την ιστορική πρωτοχρονιάτικη νοσηλεία μας, ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική και την κράτησα σπίτι γενάρη-φλεβάρη.Θα την ξαναπάω σταθμό στις 28/2 και από τώρα τρέμω τι θα συμβεί.
Χθες έβλεπα στον ύπνο μου ότι την πήγαν σταθμό χωρίς να με ρωτήσουν και γύρισε με 39 πυρετό και πετάχτηκα στον ύπνο μου κλαίγοντας!
(Δεν τον γλυτώνω τον ψυχίατρο η δόλια η μάνα)

love4four
15-02-11, 12:14
A! Μην πάτε να μου κλεψετε το ρεκόρ ιώσεων!
Εμείς μετά την ιστορική πρωτοχρονιάτικη νοσηλεία μας, ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική και την κράτησα σπίτι γενάρη-φλεβάρη.Θα την ξαναπάω σταθμό στις 28/2 και από τώρα τρέμω τι θα συμβεί.
Χθες έβλεπα στον ύπνο μου ότι την πήγαν σταθμό χωρίς να με ρωτήσουν και γύρισε με 39 πυρετό και πετάχτηκα στον ύπνο μου κλαίγοντας!
(Δεν τον γλυτώνω τον ψυχίατρο η δόλια η μάνα)

... Χωρίς να θέλω να στο κρύψω είσαι περίπτωση !!!!:shock:
Ένα μαύρο δίκιο το έχεις όμως... σου παραδίδω τον Χρυσό Σκούφο των Ιώσεων για την σεζόν Φθινόπωρο-Χειμώνας 2010:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

nekt
15-02-11, 22:15
... Χωρίς να θέλω να στο κρύψω είσαι περίπτωση !!!!:shock:
Ένα μαύρο δίκιο το έχεις όμως... σου παραδίδω τον Χρυσό Σκούφο των Ιώσεων για την σεζόν Φθινόπωρο-Χειμώνας 2010:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ευχαριστώ...δεν θα τα είχα καταφέρει ποτέ χωρίς εσάς.!!!
Χωρίς πλάκα πάντως, αρρώστησε τόσες φορές φέτος που έχω πάθει πανικό.Σήμερα μου φάνηκε ζεστή και μέχρι να βάλω θερμόμετρο, πήγε η καρδιά μου...

Ο άντρας μου μου έφερε σήμερα ένα πουκάμισο με πολύ πολύ μακριά μανίκια, που δένουν πίσω, να ανησυχήσω;

ΥΓ.ΑΥτό ότι κάνουν αντισώματα τον δεύτερο χρόνο, ελπίζω να μην είναι αστικός μύθος ε;

ZOYZOYNIA
17-02-11, 00:56
αντισώματα κάνουν από την πρώτη μέρα της ζωής τους, ακόμα & της εμβρυϊκής σύμφωνα με κάποιους. ειδικά τα παιδιά που θηλάζουν, αναπτύσουν πιό άμεσα. απλά κάθε χρόνος είναι & καλύτερος, γιατί ο οργανισμός τους ωριμάζει & έρχονται σε επαφή με περισσότερα ερεθίσματα, άρα αναπτύσουν καλύτερες άμυνες. υπομονή χρειάζεται από όλες μας, τα λέει η μια να τ'ακούει η άλλη μου φαίνεται...

bellissima
18-02-11, 14:29
Δεν ξέρω εαν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που τα παιδάκια τους έχουν ίωση (βήχα, φλέμματα, μυξούλες, λίγο πυρετό) εαν τρώνε φαγητό. Εμένα ξεκίνησα ο ένας την Κυριακή και ο άλλος την Τρίτη με ίωση (πυρετό λίγο) αλλά σταμάτησαν να τρώνε. Γάλα πίνουν αλλά κάνουν εμετό από τον βήχα, πίνουν φρέσκο χυμό πορτοκαλιού και από φαγητό τίποτα απολύτως...ούτε σουπίτσες τίποτα. Α..και κανένα γιαουρτάκι το απόγευμα Ανυσυχώ τι να κάνω?

love4four
18-02-11, 22:42
Όλες ανησυχούμε όταν το κάνουν αυτό και είναι φυσικό... ιδίως με πυρετό πώς να βρουν την όρεξη να φάνε τα ψυχάκια μου ??? Εχεις μιλήσει με την/τον παιδίατρό σου ? Αν και δεν νομίζω να "παίρνει" κάτι που λέμε... αυτό που θα κοιτάς πάντα είναι τα υγρά τους να πίνουν υγρά από την ασιτία για 1-2-3 μέρες δεν είναι κάτι, άλλο εάν εμείς φρικάρουμε !!!

bellissima
19-02-11, 23:28
Όλες ανησυχούμε όταν το κάνουν αυτό και είναι φυσικό... ιδίως με πυρετό πώς να βρουν την όρεξη να φάνε τα ψυχάκια μου ??? Εχεις μιλήσει με την/τον παιδίατρό σου ? Αν και δεν νομίζω να "παίρνει" κάτι που λέμε... αυτό που θα κοιτάς πάντα είναι τα υγρά τους να πίνουν υγρά από την ασιτία για 1-2-3 μέρες δεν είναι κάτι, άλλο εάν εμείς φρικάρουμε !!!
Μίλησα με την παιδίατρο αλλά δεν είναι και ότι τους νοιάζει ιδιαίτερα εαν τα παιδάκια μου τρώνε ή οχι, μου είπε να πίνουν υγρά και να τρώνε κάτι κρύο γιαουρτάκι ακόμα και παγωτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τρώνε φαγητό. Και αυτό συνεχίζεται εδώ και μια βδομάδα....Ελπίζω να τους περάσει σύντομα...

ΒΕΡΑ
20-02-11, 21:11
Μίλησα με την παιδίατρο αλλά δεν είναι και ότι τους νοιάζει ιδιαίτερα εαν τα παιδάκια μου τρώνε ή οχι, μου είπε να πίνουν υγρά και να τρώνε κάτι κρύο γιαουρτάκι ακόμα και παγωτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τρώνε φαγητό. Και αυτό συνεχίζεται εδώ και μια βδομάδα....Ελπίζω να τους περάσει σύντομα...

Με βήχα ούτε εμένα τρώει. Εσύ όταν πονάς το λαιμό σου έχεις πολύ όρεξη. Πολλές φορές με το μπούκωμα δεν έχεις ούτε γεύση!

nekt
20-02-11, 21:16
Νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς.
Η δικιά μου που είναι κατεξοχήν φαγανό παιδί, δεν τρώει σχεδόν τίποτα όχι μόνο όσο διαρκεί ο πυρετός και η κρίση βήχα, αλλά και 4-5 ημέρες μετά