PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ

siavag
25-10-10, 11:02
Έκανα στην κόρη μου (2,5 ετών) εξετάσεις αίματος και στις παρατηρήσεις έχουν γράψει τη λέξη "ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ".

Γνωρίζει καμία σας τι ακριβώς είναι αυτό????

Στις τιμές είναι πάνω από τη Φ.Τ. :
ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ : 453000 (Φ.Τ. 400000)
ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΜΕΓΕΘ. ΕΡΥΘ. : 16 (Φ.Τ. 11.5-14.5)

Μιλήσα με τον γιατρό στο κινητό και μου είπε ότι την περιοδο που κάναμε τις εξετάσεις η μικρή πρέπει να πέρναγε λοίμωξη... όμως η μικρή μου ήταν μια χαρά... ούτε μίξα...
θα πάω βέβαια στο γιατρό... αλλά μήπως ξέρεις κάνενας να μου πεί τί είναι η ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ????

Ευχαριστώ

artemida
25-10-10, 11:32
μπορείς να μπείς εδώ http://www.paediatriki.gr/data/issue2/2006-Xatzipantelis.pdf και να δείς

siavag
25-10-10, 12:30
ευχαριστώ πολύ...
το είχα βρεί και εγώ αυτό το άρθρο...

Ρώτησα για την περίπτωση που κάποιος από το φόρουμ είχε ιδία πείρα και γνώση για το πρακτικό του θέματος... δηλαδή μπορεί απλά η μικρή απλά να πέρναγε μια ίωση/λοίμωξη που δεν την καταλάβαμε (!!!) όταν της πήραν αίμα???? ή δεν είναι τόσο απλό????

ραφαελ
25-10-10, 12:41
ευχαριστώ πολύ...
το είχα βρεί και εγώ αυτό το άρθρο...

Ρώτησα για την περίπτωση που κάποιος από το φόρουμ είχε ιδία πείρα και γνώση για το πρακτικό του θέματος... δηλαδή μπορεί απλά η μικρή απλά να πέρναγε μια ίωση/λοίμωξη που δεν την καταλάβαμε (!!!) όταν της πήραν αίμα???? ή δεν είναι τόσο απλό????

κ μενα το εβγαλε αυτο.. την προηγουμενη πεμπτη του εκανα εξετασεις....ολες βγηκαν καλες εκτος απο τα μονοπυρηνα...μιλησα με 2 παιδιατρους κ μου ειπαν περασε καμια ιωση...ο μικρος μου δεν περασε καμια ιωση...αλλα μου ειπαν οτι μια ιωση δεν ειναι απαραιτητο να την καταλαβουμε....την δευτερα μου κανει 39,5 πυρετο κ κρατησε 3 ημερες....πστευω οτι ξεκινουσε η ιωση...
αλλη μια φορα εκανα εξετασεις κ η sgot ηταν συξημενη πολυ λιγο...εγω μεσα στο αγχος μιλαμε τρελαθηκα....μου λεει ο γιατρος οτι περασε ιωση..του λεω κ εγω οχι....μου λεει καμια διαροι...τιποτε...τελικα αυτη την φορα η sgot ηταν καλη....
κατι θα ξερουν οτι μας λενε για ιωσεις...μπορει να μην τις καταλαβαινουμε εμεις κ να ειναι χωρις συμπτωματα.....
να δειξεις ολες τις εξετασεις στον γιατρο σου κ αυτος θα σου πει....

siavag
25-10-10, 13:11
ευχαριστώ για την απάντησή σου...

εάν είναι ετσί τότε μάλλον δεν υπάρχει ουσιαστικά κανένας λόγος για να είμαι ανήσυχη.... :)

anastasia272002
12-11-10, 14:28
καλησπέρα
περάσαμε δύσκολα με ουδετεροπενία, χαμηλά δηλαδή τα πολυμορφοπήρυνα. Εξετάσεις εδώ, Γερμανία, άστα να πάνε. μια τιμή σε μια εξέταση δεν λέει κάτι. Όμως θέλει επανέλεγχο για σιγουριά.
Στην Αθήνα υπάρχει ένας εξειδικευμένος στην ουδετεροπενία- ουδετεροφιλία αιματολόγος που είναι και στο Παίδων, ο Καττάμης.Ότι θες στείλε μου mail στο anandreadou@gmail.com.
όλα καλά να είναι εύχομαι

farfalina 09
14-01-11, 22:01
ουδετεροπενια κ εμεις! εψαξα στο internet κ κοντευω να τρελλαθω...
η γιατρος μας εστειλε αμεσα για επανελεγχο.
την πηγα τωρα το απογευμα για εξετασεις κ θα βγουν τη Δευτερα.
μεχρι τοτε..μαυρο σκ.
τελικα ειναι κατι σοβαρο, ξερει κανεις να μου πει????

farfalina 09
15-01-11, 20:04
κανεις???

ραφαελ
15-01-11, 22:57
κ μενα το εβγαλε αυτο.. την προηγουμενη πεμπτη του εκανα εξετασεις....ολες βγηκαν καλες εκτος απο τα μονοπυρηνα...μιλησα με 2 παιδιατρους κ μου ειπαν περασε καμια ιωση...ο μικρος μου δεν περασε καμια ιωση...αλλα μου ειπαν οτι μια ιωση δεν ειναι απαραιτητο να την καταλαβουμε....την δευτερα μου κανει 39,5 πυρετο κ κρατησε 3 ημερες....πστευω οτι ξεκινουσε η ιωση...
αλλη μια φορα εκανα εξετασεις κ η sgot ηταν συξημενη πολυ λιγο...εγω μεσα στο αγχος μιλαμε τρελαθηκα....μου λεει ο γιατρος οτι περασε ιωση..του λεω κ εγω οχι....μου λεει καμια διαροι...τιποτε...τελικα αυτη την φορα η sgot ηταν καλη....
κατι θα ξερουν οτι μας λενε για ιωσεις...μπορει να μην τις καταλαβαινουμε εμεις κ να ειναι χωρις συμπτωματα.....
να δειξεις ολες τις εξετασεις στον γιατρο σου κ αυτος θα σου πει....

μπρδευτηκα...εμενα δεν εγραφε τιποτε..απλα μου εβγαζει τα μονοπυρηνα λιγο αυξημενα...μιλησα με τον γιατρο κ μου ειπε για ιωση κ να της επαναλαβω ξανα.....
εσενα τι σου ειπε?

farfalina 09
15-01-11, 23:16
εμας ειναι τα ουδετεροφιλα πολυ -πολυ χαμηλα. ιωση δεν περασε ποτε, οι εξετασεις εγιναν πριν 20 μερες περιπου αλλα τωρα η χαζη τις πηγα στη γιατρο γιατι η κυρια- μικροβιολογος που τις καναμε μας ειπε οτι ολα ειναι καλα, η μικρη δεν εχει τιποτα κιεγω επαναπαυθηκα.....
θα δουμε τη δευτερα που θα βγουν τα αποτελεσματα.με εσας τι εγινε τελικα????