PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?

Σελίδες : [1] 2 3

eleniza
28-10-10, 17:17
Κοριτσια χρειαζομαι τι βοηθεια σας.Κανω μετρησεις οι οποιες βγενουν συνηθως χαλια.Την αλλη βδομαδα ειναι να παω στο γιατρο να τις δειξω.αλλα μεχρι τοτε δεν ξερω τι διατροφη να ακολουθισω.Ξερω πολυ γενικα πραγματα οποτε οποια προταση θα μεβοηθησει πολυ.

katerinak
28-10-10, 17:20
κοψε μακαρονια ψωμι χυμους για αρχη

eleniza
28-10-10, 17:24
Ευχαριστω katerinak.και ειναι τα αγαπημενα μου τα μακαρονια!!!!!!!!

katerinak
28-10-10, 17:37
κ εγω το ιδιο επαθα !καθε μερα μπορω να τρωω!

ladycat
28-10-10, 18:01
κοριτσια ενας διατροφολογος θα σας δωσει την λυση αλα μετραμε γρμ στο φαγητο κ κοβουμε γλυκα ζαχρη κ λιχουδιες

Aeriko
28-10-10, 18:06
Καταρχήν μέχρι να κάνεις τις εξετάσεις προτείνω να μην αλλάξεις τίποτα πέρα από την ποσότητα (αν τρως πολύ) και τα πολλα λιπαρά που έτσι κι αλλιώς δεν κάνει να τρως στην εγκυμοσύνη. Καλό θα ήταν να μπεις σε ένα σύστημα 5 γευμάτων την ημέρα γιατί αυτή θα είναι και η διατροφή που θα σου δώσει ο διαβητολόγος. Τα 5 γεύματα θα πρέπει να είναι μικρές ποσότητες και να περιέχουν 3 ισοδύναμα γάλακτος (το τυρί δεν είναι γάλα αλλά κρέας)

maraki10
28-10-10, 20:28
ναι κι εγω κανω διατροφη για το ζαχαρο....
μαλιστα ζυγιζω......90γρ ρυζι ή μακαρονι και 200 γρ πατατα το μεσημερι.....κρεας ή ψαρι 120γρ
1 φετα ψωμι μου επιτρεπει το μεσημερι
3-4 κουταλιες του γλυκου λαδακι μου επιτρεπει στο φαγητο....απο πανω
προσεξε το πολύ λαδι και τα ψωμια
επίσης 1 φρουτο στο δεκατιανο και στο απογευματινο...

eleniza
29-10-10, 12:38
maraki ζυγιζεις το φαγητο μαγειρεμενο?

kassiani
29-10-10, 13:08
Κανονικα οταν καποιος εχει σακχαρο καμμια τροφη δεν ειναι εντελως απαγορευτικη, οι ποσοτητες ειναι που μετρανε περισσοτερο.

Ενας διαβητικος που ελεγχει και ρυθμιζει το σακχαρο του, απ' ολα μπορει να φαει μεμετρο.

Ουτως η αλλως μια σωστη και υγιεινη διατροφη ειναι καλο στην εγκυμοσυνη να τηρειται.

Μην τρως καταρχην γλυκα (αχρηστα ειναι οπως και να χει) και προσεχε λιγο τις μεριδες του ψωμιου, ρυζιου, μακαρονιων.

Εαν πραγματι εχεις προβλημα, θα σου συστησουν συγκεκριμενη διατροφη να ακολουθησεις, ισως και φαρμακευτικη αγωγη.

chrisanda
01-11-10, 11:32
κάνω διατροφή από τον 2ο μήνα και μέχρι τώρα (28η βδομάδα) όλα καλά. αυτό που δεν έχω καταλάβει πάντως είναι γιατί να έχω περιορισμό στην ποσότητα του κρέατος και στο λάδι. μάλιστα έχω μία φίλη που ο ενδοκρινολόγος της, την άφηνε ελεύθερη να τρώει όση πρωτεΐνη ήθελε και της έβαζε περιρισμό στους υδατάνθρακες..απλά ακούγεται πιο σωστό.
το καλό είναι ότι μέχρι τώρα έχω πάει μόλις 2 κιλά. επίσης κατάλαβα ότι θέλει μέτρο παντού, οπότε πειραματίστηκα με το μενού μου και τρώω π.χ. το βράδυ 2 κομμάτια πίτσα. βέβαια μετριέμαι μία ώρα μετά και είμαι οκ!
τέλος πολύ σημαντική είναι η άσκηση. μισή ώρα περπάτημα την ημέρα είναι απαραίτητο!
εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες τις μέλλουσες μανούλες που στερούνται..τη σοκολάτα...αχχχχ!:razz:

Garouf
01-11-10, 13:39
Chrisanda, επειδή το έχω ψάξει το θέμα:
Πρωτεϊνικές απαιτήσεις:
Οι πρωτεΐνες έχουν σημασία γιατί χρησιμοποιούνται για δημιουργία νέων ιστών στο μητρικό οργανισμό και στο έμβρυο (πλακούντας), το πλεόνασμα των πρωτεϊνών (γλυκογονικά αμινοξέα) μετατρέπεται σε γλυκόζη (πηγή ενέργειας).
Οι μεγαλύτερες πρωτεϊνικές απαιτήσεις δημιουργούνται κατά το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, όπου η πρωτεϊνική μάζα αυξάνει κατά 6.5-7 γραμμάρια την ημέρα. Οι συστηνόμενες αυξήσεις είναι 30 γραμμάρια ανά ημέρα. Για αυτό τροφές όπως γάλα, τυρί, άπαχο κρέας, ψάρι και αβγό είναι σημαντικές για τη δίαιτα της εγκύου.
Για αυτό βάζουν περιορισμό στην ακριβώς απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης που λαμβάνουμε. Και όχι μόνο. Γενικά πάντως η δίαιτα διαβήτη έχει σαν βάση τη ποσότητα (για αυτό και έχουμε πολλά αλλά μικρά γεύματα: μια μπριζόλα 400gr καλύτερα να τη φάμε 1/2 το μεσημέρι και 1/2 το βράδυ και όχι ολόκληρη σε 1 γεύμα.
Πάντως την καλύτερη ένδειξη θα την έχεις απο τις μετρήσεις που θα κανεις

B MAR
01-11-10, 21:52
Κορίτσια γεια σας!!!

Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός μου έλεγε να τρώω συχνά, μικρές ποσότητες και να αποφεύγω τα πολλά φρούτα (εν τω μεταξύ εγώ εννιά -σχεδόν- μήνες έγκυος το μόνο που πεθυμούσα να φάω ήταν μανταρίνια... δράμα σας λέω). έτρωγα γιαούρτια και ελαφρά φαγητά. Βεβαια το πρωί έτρωγα τοστ με μαύρο ψωμί, βραστή γαλοπούλα και μιλνερ και το σάκχαρο ανέβαινε στα ύψη... Ένα βράδυ έφαγα καρμπονάρα (φουλ στην κρέμα και τα συναφή) και το σάκχαρο δεν ανέβηκε καθόλου. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εγώ πάντα είχα υψηλό σάκχαρο το πρωί ανεξάρτητα με το τι έτρωγα.
Εγώ πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις το γενικό κανόνα συχνά γεύματα, όχι πολλά φρούτα, και ελαφρά μαγειρεμένα φαγητά θα είσαι μια χαρά..

MARIAEVA
01-11-10, 22:21
και εγώ πέρασα 2 εγκυμοσύνες με διαβήτη και με παρακολουθούσε 'ενας διαβητολόγος στο ιασω.
με τη διατροφή που μου είχε δώσει, το ΄σακχαρο μου ήταν πάντα ελεγχόμενο.
Μικρά συχνά γεύματα, με σαλάτα και φρούτο σε κάθε γεύμα, μετρημένα ζυμαρικά, και πατάτες.
Εχω κρατήσει το πρόγραμμα διατροφής, όποια κοπέλα θέλει, το στέλνω με fax.

madchen
02-11-10, 13:14
Γεια σου MARIAEVA, ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα διατροφής και σου έχω στείλει πμ με τα στοιχεία μου να μου το στείλεις, αν βέβαια είναι εύκολο! Ευχαριστώ!:p

ValiaK
02-11-10, 13:56
MariaEva, σου έστειλα πμ με τα στοιχεία μου, γιατί θα ήθελα κι εγώ το πρόγραμμα. Σε ευχαριστώ πολύ!!!

MARIAEVA
02-11-10, 15:26
κορίτσια σας έχω απαντήσει με π.μ. κ στις 2 και το πρόγραμμα διατροφής θα σας το στείλω είτε σήμερα το απόγευμα είτε αύριο το πρωί

madchen
02-11-10, 17:02
Όποτε μπορείς στείλ'το, σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ! Σου έχω στείλει και πμ.:p

mpap
02-11-10, 17:28
Κορίτσια καλησπέρα !
Ευχομαι τα καλυτερα για τις εγκυμοσυνες σας και με το καλο να κρατησετε στην αγκαλια σας τα αγγελουδια σας.

Ο μόνος λόγος που γραφω αυτο το ποστ ειναι για να σας τονισω πως εαν εχετε διαβητη κυησης οι μονοι που μπορουν να σας βοηθησουν ειναι ο διαβητολογος σας , ο γυναικολογος σας και ενδοκρινολογος γιατι ειναι οι μονοι που βλεπουν τις εξετασεις σας και τη γενικη πορεια της υγειας σας....χωρίς να θελω σε καμια περιπτωση να ''ακυρωσω'' συμβουλες αλλων κοριτσιων και φυσικα χωρις να θελω να τρομαξω καμια σας....απλα ενα πολυ στενο μου συγγενικο προσωπο που δεν προσεξε τις λεπτομεριες και .... δυστηχως...

με το καλο να ''συναντησετε'' τα μωρακια σας !!!

τις καλυτερες ευχες μου ! :mrgreen:

Μαρια

virgi
02-11-10, 17:38
Αχ και γω δυστυχως ανηκω σε αυτην την κατηγορια, και το κακο ειναι οτι πειναω συνεχεια ! Εχω 6 γευματα βεβαια με μονο ενα φρουτο ημερησιως και πολυ γαλα το οποιο απεχθανομαι !
Με ενα γιαουρτι το πρωι που τρωω επειδη δεν μπορω το γαλα κ βεβαια ειναι μεσα στη διατροφη μου , το ζαχαρο φτανει μεχρι κ 120 !
Κ μια φρυγανια με μιλνερ 136 !!!! Μα ειμαστε καλα ??? Αφηστε που ζηταω συνεχως γλυκο ρε κοριτσια ! Ημουν απολυ γλυκατζου κ πριν ! Τι θα κανω ??

mpap
02-11-10, 17:41
Αχ και γω δυστυχως ανηκω σε αυτην την κατηγορια, και το κακο ειναι οτι πειναω συνεχεια ! Εχω 6 γευματα βεβαια με μονο ενα φρουτο ημερησιως και πολυ γαλα το οποιο απεχθανομαι !
Με ενα γιαουρτι το πρωι που τρωω επειδη δεν μπορω το γαλα κ βεβαια ειναι μεσα στη διατροφη μου , το ζαχαρο φτανει μεχρι κ 120 !
Κ μια φρυγανια με μιλνερ 136 !!!! Μα ειμαστε καλα ??? Αφηστε που ζηταω συνεχως γλυκο ρε κοριτσια ! Ημουν απολυ γλυκατζου κ πριν ! Τι θα κανω ??

καλησπερα virgi !
με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

για ρωτα τον διαβητολογο σου για τα γλυκα διαβητικων...κυκλοφορουν σε μεγαλα ζαχαροπλαστεια ;)...και ειναι και πολυ νοστημα!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Silia2002
03-11-10, 13:46
Τις πρωινες ωρες,το ζαχαρο ανεβαινει πιο ευκολα απ ο,τι τις βραδυνες ωρες,Δηλ.ενα τοστ μπορει το πρωι να σου κανει πχ 140 ζαχαρο και το βραδυ ,το ιδιο τοστ 110.Καλυτερα να τρωτε ασπραδια αβγου και μονο 1 φετα μαυρο ψωμι το πρωι.Επισης και το ζωικο λιπος ανεβαζει το ζαχαρο (χοιρινο κρεας,τυρια με πολλα λιπαρα).Οταν οι περισσοτερες μετρησεις ειναι πανω απο 120-130 μεσ την ημερα,τοτε η ινσουλινη ειναι μονοδρομος.

virgi
03-11-10, 14:34
mpap ευχαριστω θα ρωτησω το γιατρο μου για τα γλυκα αυτα !!!!!

Silia εγω καμια φορα τρωω κ τυρακι με μια φρυγανια το πρωι !
Δλδ να τα σταματησω ?? Ειναι μεσα στη διατροφη μου ομως και αυτο!!!!
Τι να πω θα το αλλαξω !
Εκτος απο ασπραδι αυγου που δεν μου αρεσει βρε κοριτσια και ειδικα το πρωι τι αλλο μπορω να τρωω ???

Επισης οταν λες η ινσουλινη ειναι μονοδρομος απο 120 130 και πανω???
Απο τωρα ινσουλινι????

Εχω ξεπερασει 2-3 φορες το οριο κατα πολυ δλδ μια φορα 164 και αλλη μια 149 !

Απο που κρινουμε σωστο να γινεται ινσουλινι?????

Αχ αγχωνομαι δεν θελω να κανω αλλες ενεσεις !
Ειμαι απο εξωσωματικη και εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με ενεσεις και τετοια οποτε θα ηθελα να αποφυγω !!!

Απο την αλλη σκεφτομαι με οσα τρωω μηπως δεν αναπτυσεται σωστα το μωρο !!

Οι δικες σας διατροφες τι περιεχουν στο περιπου βρε κοριτσια ??????????????

Silia2002
03-11-10, 14:42
mpap ευχαριστω θα ρωτησω το γιατρο μου για τα γλυκα αυτα !!!!!

Silia εγω καμια φορα τρωω κ τυρακι με μια φρυγανια το πρωι !
Δλδ να τα σταματησω ?? Ειναι μεσα στη διατροφη μου ομως και αυτο!!!!
Τι να πω θα το αλλαξω !
Εκτος απο ασπραδι αυγου που δεν μου αρεσει βρε κοριτσια και ειδικα το πρωι τι αλλο μπορω να τρωω ???

Επισης οταν λες η ινσουλινη ειναι μονοδρομος απο 120 130 και πανω???
Απο τωρα ινσουλινι????

Εχω ξεπερασει 2-3 φορες το οριο κατα πολυ δλδ μια φορα 164 και αλλη μια 149 !

Απο που κρινουμε σωστο να γινεται ινσουλινι?????

Αχ αγχωνομαι δεν θελω να κανω αλλες ενεσεις !
Ειμαι απο εξωσωματικη και εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με ενεσεις και τετοια οποτε θα ηθελα να αποφυγω !!!

Απο την αλλη σκεφτομαι με οσα τρωω μηπως δεν αναπτυσεται σωστα το μωρο !!

Οι δικες σας διατροφες τι περιεχουν στο περιπου βρε κοριτσια ??????????????

Φυσικα ο ενδοκρινολογος θα σου πει τι πρεπει να κανεις.Δεν ειπαμε με 1-2 φορες να σε πιασει πανικος.Για να καταλαβεις εγω εκανα οταν εκανα ινσουλινη,ειχα ζαχαρο νηστιας 140 (και να σκεφτεις ειμαι 52 κιλα με 1,60 υψος και στην εγκυμοσυνη ειχα παρει 1 κιλο μεχρι τον 4ο μηνα,με διδυμα).Επισης,το ζαχαρο ανεβαινει και με αγχος.Εγω ειχα πολυ καλυτερες τιμες τα Σαβατοκυριακα,παρα τις καθημερινες που εργαζομαι.

virgi
03-11-10, 14:47
Αχ τι να πω βρε κοριτσακι μου πραγματικα αγχωνομαι κ δεν ξερω ! Θα μιλησω με το γιατρο την Παρασκευη και θ ακανω κ την γλυκοζημιωμενη αιμοσφαιρινη ακομα σαν εξεταση !!

Νυστικη δεν μετριεμαι μονο 2 φορες την εβδομαδα που την μια μερα ειχα 93 την αλλη 111 και η επομενη μετρηση νυστικη ειναι αυριο !!!!

Τωρα θα φαω βραστα κολοκυθακια, και καροτακια κα μετα απο 1 ωρα θα μετρηθω !!

Ισως το καροτακι ν ατο ανεβαζει αλλα δεν πρεπει να παιρνουμε απο παντου βιταμινες ??

vasdeli
03-11-10, 14:56
Γεια σας κορίτσια!

Προσέχω κι εγώ την διατροφή μου μετά από παθολογικές τιμές καμπύλης ζαχάρου την 27 εβδομάδα. Ένας ενδοκρινολόγος είναι ο κατάλληλος που θα δώσει τις διαφορετικές σε κάθε μια οδηγίες για να πάει καλά η εγκυμοσύνη.

Γενικά περιορίζουμε ρύζια, μακαρόνια, κόβουμε γλυκά και κάνουμε μικρά και πυκνά γεύματα, μετρημένες ποσότητες.

Πολύ σημαντικό είναι πριν ακριβώς τον ύπνο να τρώμε κάτι σαν φρυγανιά και ένα ποτήρι γάλα πχ για να μην ανεβαίνει το πρωινό ζάχαρο.

Εγώ έχω χάσει 1 κιλό από τότε που ξεκίνησα με την διατροφή, είμαι μόνο +6,5 κιλά και αυτή είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη...

virgi
03-11-10, 15:09
Ελα vasdeli μου δεν ηξερα ! Κ μενα μου εχει πριν τον υπνο ενα ποτηρι γαλα η ενα γιαουρτι ! Λες αυτο να βοηθαει ν μην ανεβαινει το ζαχαρο? το ειχα κοψει τις τελευταιες μερες ! θα το ξαναδοκιμασω !!!!
Κοιτα τι μαθαινει κανεις !

Αν κοριτσια εσεις ειστε στο τελος εγω ειμαι στην αρχη ακομα δυστυχως !!!

Επισης την κανω μια βδομαδα και εχασα κ γω σχεδον 2 κιλα !!!

xionatoula
03-11-10, 15:28
και εγω το τελευταιο γευμα με το γαλα δεν το παιρνω γιατι τρωω το βραδυνο που περιπου 8.30 με 9.00 και μετα για το γαλα θα επρεπε να περιμενω μεχρι τις 11 που ειμαι κουδουνι απο την νηστα. Εμφανιζω και εγω καποιες φορες ζαχαρο νηστειας αλλα οταν ρωτησα το γιατρο αν φταιει το τελευταιο γευμα μου απαντησε οτι δεν εχει καμια σχεση αλλα φταινε οι ορμονες εγκυμοσυνης. Εσεις για το κατα ποσο σχετιζεται το ζαχαρο νηστειας με το τελευταιο γευμα εχετε ρωτησει γιατρο ή το συμπερανατε απο μονες σας?

mellousamanoulla
03-11-10, 15:39
Κορίτσια τι φρούτα πρέπει να τρώμε? εγώ τρώω 2 μανταρίνια ή μήλο ή αχλάδι. Χτες έφαγα λίγο ρόδι και βγήκε ψηλά το ζάχαρό μου:|

iokasth79
03-11-10, 16:12
Καλησπερα σε ολους!
Και εγω το εχω παθει αυτο με το ροδι, και δεν εφαγα απλα λιγο αλλα ενα ολοκληρο!
Ολα τα αλλα φρουτα με μετρο δεν με πειραζουνε και προσοχη και στο πορτοκαλι το βραδυ και αυτο μου το ανεβασε μια φορα! υπονομη σε ολες μας!

Silia2002
03-11-10, 16:24
και εγω το τελευταιο γευμα με το γαλα δεν το παιρνω γιατι τρωω το βραδυνο που περιπου 8.30 με 9.00 και μετα για το γαλα θα επρεπε να περιμενω μεχρι τις 11 που ειμαι κουδουνι απο την νηστα. Εμφανιζω και εγω καποιες φορες ζαχαρο νηστειας αλλα οταν ρωτησα το γιατρο αν φταιει το τελευταιο γευμα μου απαντησε οτι δεν εχει καμια σχεση αλλα φταινε οι ορμονες εγκυμοσυνης. Εσεις για το κατα ποσο σχετιζεται το ζαχαρο νηστειας με το τελευταιο γευμα εχετε ρωτησει γιατρο ή το συμπερανατε απο μονες σας?

Το ζαχαρο νηστειας εχει σχεση με το τελευταιο γευμα γιατι γενικα το ζαχαρο ανεβαινει εαν αφησεις πολλες ωρες αδειο το στομαχι σου.Εαν φας το βραδυνο πχ στις 8.30 και μετα πρωινο στις 9,ειναι πολλες ωρες αδειο το στομαχι.Γενικα το ζαχαρο θελει,ανα 3 ωρες σχεδον ενα μικρο γευμα(εννοειται κατι που να επιτρεπεται).Και ναι αυτες ηταν οι οδηγιες του ενδοκρινολογου μου οταν ημουν εγκυος.

Silia2002
03-11-10, 16:28
Ασχετως με το τι τρως,εαν υπαρχει ζαχαρο στην εγκυμοσυνη,μπορει να σου κανει ξαφνικα μια πολυ υψηλη τιμη,λογω των ορμονων και μονο.Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι το ειχα υπο ελεγχο με αυστηρη διατροφη για 3 μηνες και ξαφνικα ενα πρωι μου κανει ενα μπαμ και δεν κατεβαινε με τιποτα,οποτε αρχισα ινσουλινες.
Επισης για το ζαχαρο ειδικος ειναι ο ενδοκρινολογος και οχι ο γυναικολογος.

virgi
03-11-10, 16:36
γι αυτο μου ειπε ο γιατρος να τρωω καθε τρεις ωρες???? κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις !!!!!

Ε τοτε να τρωμε !!! χαχαχαχα!!!

Παντως αν πειναω συνεχεια τρωω αγγουρακια και καροτακια !!!!

xionatoula
03-11-10, 17:08
Δεν νομιζω οτι εξηγειται η θεωρια της βραδυνης νηστειας βρε Σηλια μου.

Ο ενδοκρινολογος μου το τελευταιο γευμα με το γαλα μου το εχει βαλει στις 22.00 στο προγραμμα που μου εδωσε. Αν τηρουσα το προγραμμα παλι θα ηταν πολλες οι ωρες μεχρι τις 8.00 πμ του πρωινου. Θεωρω οτι το γαλα το εβαλε το βραδυ οχι για το ζαχαρο νηστειας αλλα για την προσληψη επαρκους ασβεστιου.

Τελος η 3ωρη καταναλωση τροφης σχετιζεται με τις καθημερινες ημερησιες δραστηριοτητες και την καυση της γλυκοζης. Το βραδυ δεν καις πολυ γλυκοζη οποτε δεν χρειαζεσαι τροφη. Εξαιρεση ειναι αν παιρνεις ινσουλινη οποτε φοβασαι για υπογλυκαιμιες.

Πιστευω περισσοτερο την αποψη της συνδεσης του ζαχαρου νηστειας με το ορμονικο θεμα της εγκυμοσυνη.

chrisanda
03-11-10, 18:09
το δικό μου πρόγραμμα περιλαμβανει γεύμα ανά 3 ώρες, δηλ πρωινό, φρούτο ή σνακ, μεσημεριανό (υδατάνθρακας 100 γραμ και πρωτεΐνη 180 κρέας ή 200γρ ψάρι και σαλάτα και 1 φέτα ψωμί και 20 γρ τυρί) μετά πάλι φρούτο ή σνακ και βραδυνό (υδατάνθρακας 60 γραμ και πρωτεΐνη 120 και σαλάτα και 1 φέτα ψωμί και 20 γρ τυρί) και σνακ πριν τον ύπνο, το οποίο βέβαια δεν το τρώω ποτέ. Το ζάχαρο νηστείας το πρωΐ δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από 75. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν κάνετε ποτέ επαλήθευση στο μετρητή σας. Όταβ βρίσκω χαμηλές τιμές μετά από γεύμα και κάνω επαλήθευση, έχει τύχει να βρω απόκλιση πάνω από 10 %, που υποτίθεται ότι είναι αποδεκτό. αυτό το λέω γιατί πήρα τηλ στην εταιρεία του μετρητή. το έχει διαπιστώσει καμιά σας;;

xionatoula
03-11-10, 18:20
Εχω διαπιστωσει και εγω μεγαλες αποκλισεις με τις μετρησεις- αν και κανω επαληθευση μονο οταν μου φαινονται τελειως κουφα τα αποτελεσματα. Πηρα και εγω την Bayer (χρησιμοποιω το contour). Η εταιρεια μου εστειλε νεα συσκευη αλλα συνεβει ξανα το ιδιο.

ballou
04-11-10, 08:29
Δυστυχώς όλα αυτά τα μηχανάκια δεν είναι εντελώς αξιόπιστα αλλά έχουν μια ενδεικτική κατάσταση της γλυκόζης του οργανισμού.
Περίπτωση : Καμπύλη ζακχάρου σε νοσοκομείο.
Αρχικά λέγαμε για 3ώρη καμπύλη. Η νοσηλεύτρια μου λέει στο 2ώρο θα κάνουμε μια μέτρηση με μηχανάκι και θα δούμε αν θα συνεχίσουμε. Το αποτέλεσμα, επειδή έγω είχα 3 μηχανάκια παρακαλώ και τριπλοτσέκαρα τα αποτελέσμα μόνο από περιέργεια και τα τρία είχαν αποκλιση μεταξύ τους από 30 έως 50 μονάδες. Που σημαίνει κάποιο με έβγαζε με φυσιολογική ανοχή, κάποιο οριακά και το άλλο παθολογικό!:shock::shock::shock:
Τι αποτέλεσμα να πιστεψω τώρα.
Α! επίσης τα μηχανάκια δίνουν πιο υψηλές τιμές από την κανονική αιματοληψία.
Για αυτό όσες μετριέστε με τα μηχανάκια μην σας πολυ αγχώνουν αρκεί να κρατάτε τις τιμές όσο τον δυνατόν πιο χαμηλες.

fg102
04-11-10, 09:36
ΌΛΑ καλά και ωραία σε διατροφολόγο έχει σκεφτεί να πάει κανείς ?ο ενδοκρινολόγος και ο διαβητολογος έχουν μια γενική γνώση και θα σας δώσουν μια γενική κατεύθυνση αλλά δεν είναι αυτή που θα βγάλουν ένα διαιτολόγιο με βάση της ανάγκες σας.και αυτό που κάνουν ορισμένη ανταλλάζουν διατροφές δεν είναι ότι καλύτερο.

mellousamanoulla
04-11-10, 12:18
πως κάνω επαλήθευση στο μηχανάκι. εγώ άρχισα ινσουλίνη αλλά η γλυκόζη νηστείας δεν πέφτει ίσως φταίει το άγχος στη δουλειά. Εγώ πήγα σε διαιτολόγο και μου είπε τι φαγητά πρέπει να τρωω αλλά δεν μου είπε αναλυτικά για κάθε μέρα και πόσο

Silia2002
04-11-10, 13:02
Δυστυχώς όλα αυτά τα μηχανάκια δεν είναι εντελώς αξιόπιστα αλλά έχουν μια ενδεικτική κατάσταση της γλυκόζης του οργανισμού.
Περίπτωση : Καμπύλη ζακχάρου σε νοσοκομείο.
Αρχικά λέγαμε για 3ώρη καμπύλη. Η νοσηλεύτρια μου λέει στο 2ώρο θα κάνουμε μια μέτρηση με μηχανάκι και θα δούμε αν θα συνεχίσουμε. Το αποτέλεσμα, επειδή έγω είχα 3 μηχανάκια παρακαλώ και τριπλοτσέκαρα τα αποτελέσμα μόνο από περιέργεια και τα τρία είχαν αποκλιση μεταξύ τους από 30 έως 50 μονάδες. Που σημαίνει κάποιο με έβγαζε με φυσιολογική ανοχή, κάποιο οριακά και το άλλο παθολογικό!:shock::shock::shock:
Τι αποτέλεσμα να πιστεψω τώρα.
Α! επίσης τα μηχανάκια δίνουν πιο υψηλές τιμές από την κανονική αιματοληψία.
Για αυτό όσες μετριέστε με τα μηχανάκια μην σας πολυ αγχώνουν αρκεί να κρατάτε τις τιμές όσο τον δυνατόν πιο χαμηλες.

Αυτο που γραφεις οτι τα μηχανηματακια δειχνου παραπανω τιμη,το εχω καρατσεκαρει!!!!Πηγαινα στο μικροβιολογικο και απο την ενεση που που μου επαιρνε αιμα,εβαζε η κοπελα μια σταγονιτσα στο μηχανημα. 75 στο μικροβιολογικο,87 στο μηχανημα ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΙΜΑ!!!Δεν ξερεις ποσο χαρηκα που το διαπιστωνει και καποιος αλλος γιατι νομιζα οτι τα παιξε το μηχανημα.

Silia2002
04-11-10, 13:03

Ο ενδοκρινολογος μου το τελευταιο γευμα με το γαλα μου το εχει βαλει στις 22.00 στο προγραμμα που μου εδωσε. Αν τηρουσα το προγραμμα παλι θα ηταν πολλες οι ωρες μεχρι τις 8.00 πμ του πρωινου. Θεωρω οτι το γαλα το εβαλε το βραδυ οχι για το ζαχαρο νηστειας αλλα για την προσληψη επαρκους ασβεστιου.

Τελος η 3ωρη καταναλωση τροφης σχετιζεται με τις καθημερινες ημερησιες δραστηριοτητες και την καυση της γλυκοζης. Το βραδυ δεν καις πολυ γλυκοζη οποτε δεν χρειαζεσαι τροφη. Εξαιρεση ειναι αν παιρνεις ινσουλινη οποτε φοβασαι για υπογλυκαιμιες.

Πιστευω περισσοτερο την αποψη της συνδεσης του ζαχαρου νηστειας με το ορμονικο θεμα της εγκυμοσυνη.

Κι εγω που νομιζα οτι γι αυτο βαζουν αργα ενα σνακ...:eek:

chrimai
04-11-10, 15:10
συμφωνώ με την σιλια. Το γεύμα προ ύπνου είναι το πιο σημαντικό για την ρύθμιση του ζαχάρου.

οταν η γιατρός μου βλέπει αυξημένο το πρωινό νηστείας με ρωτάει μήπως
ξέχασα το γέυμα προ υπνου

στην αρχή έπινα μόνο το γάλα γιατί μαζί με τη φρυγανία με φούσκωνε
τώρα τα τρώω και τα 2 και έχει φτιάξει το πρωινό νηστείας

μόνο που ένα βράδυ έκανα μέτρηση από μόνη μου
(δεν μου είχε πεί η γιατρός) 45 λεπτά μετά το γεύμα προ ύπνου
(δεν άντεχα παραπάνω γιατί νύσταζα) και έδειξε 130:eek:.

όταν της το είπα και πρότεινα να το ελαττώσω
μου είπε να συνεχίσω να το τρώω κανόνικα

εγώ πλέον τρώω γιαούρτι όπως και στο πρωινό
το γάλα μου ανεβάζει το ζάχαρο γενικότερα...

vasdeli
05-11-10, 17:15
Ελα vasdeli μου δεν ηξερα ! Κ μενα μου εχει πριν τον υπνο ενα ποτηρι γαλα η ενα γιαουρτι ! Λες αυτο να βοηθαει ν μην ανεβαινει το ζαχαρο? το ειχα κοψει τις τελευταιες μερες ! θα το ξαναδοκιμασω !!!!
Κοιτα τι μαθαινει κανεις !

Ω, ναι! Το πιστεύω ακράδαντα! άλλωστε όταν παρέλειπα το προ ύπνου γεύμα πάντα το νηστείας ήταν μεγαλύτερο...

Για να φανταστείς πόσο σημαντικό είναι το προ ύπνου γεύμα θα σου πω ότι σε γνωστή μου που παρουσίασε διαβήτη κύησης ο διαβητολόγος της την υποχρεώνει να ξυπνά στις 3 τα χαράματα και να πίνει μισή κούπα γάλα! ;)

Όταν ο οργανισμός μένει πολλές ώρες χωρίς καύσιμα(τροφή), παράγει μόνος του τροφή(γλυκόζη) για να τραφεί...με αποτέλεσμα λοιπόν να ανεβαίνει το ζάχαρο!;)

Γι' αυτό και τα μικρά γεύματα κάθε 3 ώρες είναι απαραίτητα....

Εμφανιζω και εγω καποιες φορες ζαχαρο νηστειας αλλα οταν ρωτησα το γιατρο αν φταιει το τελευταιο γευμα μου απαντησε οτι δεν εχει καμια σχεση αλλα φταινε οι ορμονες εγκυμοσυνης. Εσεις για το κατα ποσο σχετιζεται το ζαχαρο νηστειας με το τελευταιο γευμα εχετε ρωτησει γιατρο ή το συμπερανατε απο μονες σας?

Όχι, δεν το έχω συμπεράνει μόνη μου....
Μην παραλείπεις το προ ύπνου....

Το ζαχαρο νηστειας εχει σχεση με το τελευταιο γευμα γιατι γενικα το ζαχαρο ανεβαινει εαν αφησεις πολλες ωρες αδειο το στομαχι σου.Εαν φας το βραδυνο πχ στις 8.30 και μετα πρωινο στις 9,ειναι πολλες ωρες αδειο το στομαχι.Γενικα το ζαχαρο θελει,ανα 3 ωρες σχεδον ενα μικρο γευμα(εννοειται κατι που να επιτρεπεται).Και ναι αυτες ηταν οι οδηγιες του ενδοκρινολογου μου οταν ημουν εγκυος.

Συμφωνώ απόλυτα!

Θα διαφωνήσουμε αλλά δεν θα μαλώσουμε....

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν κάνετε ποτέ επαλήθευση στο μετρητή σας. Όταβ βρίσκω χαμηλές τιμές μετά από γεύμα και κάνω επαλήθευση, έχει τύχει να βρω απόκλιση πάνω από 10 %, που υποτίθεται ότι είναι αποδεκτό. αυτό το λέω γιατί πήρα τηλ στην εταιρεία του μετρητή. το έχει διαπιστώσει καμιά σας;;

Βεβαίως, συμβαίνει! Απόκλιση μέχρι και 15 με 20 μονάδες. Είναι αποδεκτό...

ΌΛΑ καλά και ωραία σε διατροφολόγο έχει σκεφτεί να πάει κανείς ?ο ενδοκρινολόγος και ο διαβητολογος έχουν μια γενική γνώση και θα σας δώσουν μια γενική κατεύθυνση αλλά δεν είναι αυτή που θα βγάλουν ένα διαιτολόγιο με βάση της ανάγκες σας.και αυτό που κάνουν ορισμένη ανταλλάζουν διατροφές δεν είναι ότι καλύτερο.

Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου....Ο διαβητολόγος μπορεί να δώσει διατροφή και να την προσαρμώσει ανάλογα με τις μετρήσεις σου....

μόνο που ένα βράδυ έκανα μέτρηση από μόνη μου
(δεν μου είχε πεί η γιατρός) 45 λεπτά μετά το γεύμα προ ύπνου
(δεν άντεχα παραπάνω γιατί νύσταζα) και έδειξε 130:eek:.

όταν της το είπα και πρότεινα να το ελαττώσω
μου είπε να συνεχίσω να το τρώω κανόνικα

εγώ πλέον τρώω γιαούρτι όπως και στο πρωινό
το γάλα μου ανεβάζει το ζάχαρο γενικότερα...

Μια χαρά ήταν το 130 για 45 λεπτά μετά το γεύμα...γιατί φοβήθηκες;

xionatoula
05-11-10, 17:37
vasdeli μου θα σε εμπιστευτω για το βραδυνο γαλα μηπως και το φτιαξω το πρωινο ζαχαρο. Δωσε οδηγιες :D- Τι ωρα τρως το βραδυνο και τι ωρα μετα παιρνεις το θαυματουργο γαλατακι?

maraki10
05-11-10, 18:20
οχι μετα τις 9 και με μια φρυγανίτσα....

καλέ κοριτσια ενω ειμαι αυστηρη στη διαιτα, με πιανει καμια φορα και θα τσιμπησω και παο το φαγητο των άλλων.......κανω πολύ κακο?

xionatoula
05-11-10, 18:54
Αν πινεις το γαλατακι στις 9 ποτε τρως το βραδυνο? Στην ουσια τα τρως μαζι αντε το πολυ με μια ωρα διαφορα?

maraki10
06-11-10, 14:47
στις 7-7 30

virgi
06-11-10, 15:19
τελικα ισχυει αυτο με το γαλα και το ζαχαρο ! Το κανω κ γω πλεον !

και το γαλα το απεχθανομαι αλλα κανω υπομονη κλεινω τη μυτουλα κ το πινω ! Μπλιαξ !!!!

vasdeli
07-11-10, 02:52
vasdeli μου θα σε εμπιστευτω για το βραδυνο γαλα μηπως και το φτιαξω το πρωινο ζαχαρο. Δωσε οδηγιες :D- Τι ωρα τρως το βραδυνο και τι ωρα μετα παιρνεις το θαυματουργο γαλατακι?

Κυρίως στις 9 το βράδυ. Αλλά και καμιά φορά πιο αργά. Αυτό όμως που έχει σημασία είναι πριν τον ύπνο(ακόμη και στις 2 τα χαράματα αν κοιμηθείς) να πιεις το γαλατάκι σου......:lol:

τελικα ισχυει αυτο με το γαλα και το ζαχαρο ! Το κανω κ γω πλεον !

και το γαλα το απεχθανομαι αλλα κανω υπομονη κλεινω τη μυτουλα κ το πινω ! Μπλιαξ !!!!

Μπορείς να τρως γιαούρτι αν σου κάθεται καλύτερα!!!:razz:

vasdeli
07-11-10, 02:55
οχι μετα τις 9 και με μια φρυγανίτσα....

καλέ κοριτσια ενω ειμαι αυστηρη στη διαιτα, με πιανει καμια φορα και θα τσιμπησω και παο το φαγητο των άλλων.......κανω πολύ κακο?

Έκανες καμιά μέτρηση;:lol:

maraki10
08-11-10, 17:28
εμμμ μαλλον πρεπει να συγκρατηθω λιγάκι....

vasdeli
09-11-10, 02:02
:p:p:p:p

vasdeli
09-11-10, 02:04
Να σημειώσω κάτι που φαντάζομαι το ξέρετε οι περισσότερες...

Προσοχή σε άγχη, στενοχώριες, κλάματα και καταστάσεις στρες...
Απορρυθμίζουν τελείως τον διαβήτη...:roll:

Το γράφω για να το διαβάζω πρώτη εγώ....

Silia2002
09-11-10, 11:59
Να σημειώσω κάτι που φαντάζομαι το ξέρετε οι περισσότερες...

Προσοχή σε άγχη, στενοχώριες, κλάματα και καταστάσεις στρες...
Απορρυθμίζουν τελείως τον διαβήτη...:roll:

Το γράφω για να το διαβάζω πρώτη εγώ....
Αυτο ειναι σιγουρο!Δεν θυμαμαι εαν το ξαναεγραψα εδω,αλλα οταν ημουν εγκυος και μετριομουνα καθημερινα ,ειχα σταρνταρτ ανεβασμενες τιμες τις καθημερινες που εργαζομαι και μια χαρα τα Σαβ/κυριακα.Μετα απο κυριακατικο χαλαρο μεσημεριανο με γλυκο,ζαχαρο 122! και καθημερινη πρωι στην δουλεια μετα απο 2 φετουλες ψωμι ολικης με λιγο τυρακι (και μετα απο ενα εκνευριστικο επαγγελματικο τηλεφωνημα) 137!Πραγματικα ,τωρα που κανω διεγερση για εξωσωματικη και θελω να ειμαι οσο πιο ηρεμη γινεται (γιατι ελεγχομενο ζαχαρο=καλη ποιοτητα ωαριων),οταν με πρηζουν στο γραφειο μου ερχεται να τους σκοτωσω!

Silia2002
09-11-10, 12:02
Αχετο ,αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι γραφω στο "τριτο τριμηνο" και αναρωτιεμαι ,θα φτασω ποτε εγω σε 3ο τριμηνο εγκυμοσυνης?Μεχρι στιγμης ,εχω φτασει μεχρι 2ο και μου φαινεται τοσο μακρυνο και απιαστο ονειρο,να διαβαζω για 30η εβδομαδα,σαν κατι εξωγηινο.

Νικουδάκι
09-11-10, 13:31
Να 'ξερες πόσο σε καταλαβαίνω... κι εγώ τα ίδια έλεγα κι ακόμη τα λέω! Είμαι 27 εβδ. και 3ημ. και μου φαίνεται βουνό το διαστημα που θα περιμένω μέχρι να κρατήσω το μωράκι μου στην αγκαλιά μου. Είναι απο τη μεγάλη μας λαχτάρα που σκεφτόμαστε έτσι... Να δεις όμως που όλα θα πάνε καλά και με το νέο χρόνο (πρώτα ο Θεός!) θα είμαστε πολύ ευτυχισμένες!!! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

vasdeli
11-11-10, 00:11
Αχετο ,αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι γραφω στο "τριτο τριμηνο" και αναρωτιεμαι ,θα φτασω ποτε εγω σε 3ο τριμηνο εγκυμοσυνης?Μεχρι στιγμης ,εχω φτασει μεχρι 2ο και μου φαινεται τοσο μακρυνο και απιαστο ονειρο,να διαβαζω για 30η εβδομαδα,σαν κατι εξωγηινο.

Λοιπόν αν περάσει ο 5ος μήνας μετά τρέχει σαν νεράκι....Έτσι κατάλαβα εγώ!!!:p

kouklitsa
25-11-10, 12:39
Κορίτσια καλημέρα, απο εχθές και εγώ μπήκα στο club!

Με δυσκολεύει πολύ η δίαιτα γιατί είναι με ισοδύναμα και πρέπει να κάνω υπολογισμούς. Ο γιατρός μου δεν με έστειλε σε ενδοκρινολόγο, απλά μου έδωσε την δίαιτα κ μετριέμαι 1 ώρα μετά το πρωινό και 1 μετά το γεύμα.

Μέχρι τώρα δεν έχω ξεπεράσει το 110 αλλά το πρωί είναι πάντα πιό χαμηλή η μέτρηση απο ότι το μεσημέρι.

Καλά κουράγια!

ΥΓ είμαι στην εβδ. 24

vasdeli
25-11-10, 13:19
Μέχρι τώρα δεν έχω ξεπεράσει το 110 αλλά το πρωί είναι πάντα πιό χαμηλή η μέτρηση απο ότι το μεσημέρι.

Εξαρτάται από τον οργανισμό...Εμένα ανεβαίνει μετά το δείπνο και γι΄αυτό τρώω πολύ λίγο!
Θα συνηθίσεις, λίγο η αρχή είναι ζόρι....
Το 110 είναι σούπερ, όσο περνάνε οι βδομάδες θα πρέπει όμως να είσαι και πιο προσεχτική γιατί προχωρά η εγκυμοσύνη και βαραίνει ο οργανισμός...
Κοινώς, μην ξεθαρρεύεις....:-D

chrisanda
25-11-10, 22:00
καλησπέρα!

οι δικές μου μετρήσεις πλέον είναι χαμηλές, δηλαδή 65-75 (πάντα έτσι ήτανε) το πρωινό νηστική, στα γεύματα όταν πιάνω 120 είναι σπάνιο και είχα αυξήσει ήδη τις ποσότητες 20%., δηλ. αντί για 100 γρ υδατάνθρακες το μεσημέρι τρωω 120. το βάρος της μπουμπούς ακριβώς στην εβδομάδα της. στην τελευταία επίσκεψη όμως το βάρος της 4 ημέρες λιγότερο από την ηλικία της (αυτό δεν είναι ανησυχητικό) και το αμνιακό 10% αυξημένο..... ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε να αυξήσω 10% την διατροφή. πλέον τρώω κανονικότατες ποσότητες..αλλά ανησυχώ. έχει τύχει σε καμιά;;;;;:shock:

kouklitsa
27-11-10, 19:44
Το 110 είναι σούπερ, όσο περνάνε οι βδομάδες θα πρέπει όμως να είσαι και πιο προσεχτική γιατί προχωρά η εγκυμοσύνη και βαραίνει ο οργανισμός...
Κοινώς, μην ξεθαρρεύεις....:-D

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου! Θα το θυμάμαι, γιατι δεν το ήξερα! Ηδη πρώτη μέρα σήμερα που ήμουν λίγο πιο χαλαρή! :) Θα προσέχω!

Οσο για το μηχανακι, και εγω τσιμπησα αποκλιση 20%, μίλησα με τον γυναικολόγο κ είπε να κάνω μία μέτρηση και να μήν δίνω σημασία. Προφανως τους ενδιαφερει ο μεσος όρος...

vasdeli
28-11-10, 08:34
Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου! Θα το θυμάμαι, γιατι δεν το ήξερα! Ηδη πρώτη μέρα σήμερα που ήμουν λίγο πιο χαλαρή! :) Θα προσέχω!

Οσο για το μηχανακι, και εγω τσιμπησα αποκλιση 20%, μίλησα με τον γυναικολόγο κ είπε να κάνω μία μέτρηση και να μήν δίνω σημασία. Προφανως τους ενδιαφερει ο μεσος όρος...

Κάνε υπομονή!!!
Η επιβράβευσή σου θα είναι όταν ο γυναικολόγος σου θα σου λέει πόσο εντάξει είναι το μωρό σου και πως δεν έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο...

adnihor1
29-11-10, 12:23
καλημερα κοριτσια
εμενα η καμπυλη ζαχαρου βγηκε οριακη
1 ωρα με 100γρ γλυκοζης 132
2 ωρα 141
κ 3 103
η γυναικολογος μου ειπε οτι μια τιμη απο μονη της δεν λεει κατι αλλα να προσεχω τι τρωω να κοψω γκυκα κ ψωμια το θεμα ειναι οτι πολλες φορες νιωθω οτι θελω να φαω γλυκο εντονα λες κ μου πεφτει το ζαχαρο
εχω κοψει κ το τσιγαρο απο τοτε που εμεινα εγκυος κ πειναω πολυ εχω παρει 8 κιλα ως ωρας καλο θα ηταν να μην επερνα κ αλα αλλα τι να τρωω χωρις να φοβαμαι μην ανεβασω το ζαχαρο?

pennou
29-11-10, 14:26
αχ κοριτσια εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη....προσπαθω να ακολουθησω τη διατροφη του διαβητολογου αλλα οι μετρησεις βγαινουν χαλια...εσας τι ορια σας εχουν πει????

vasdeli
29-11-10, 23:57
καλημερα κοριτσια
εμενα η καμπυλη ζαχαρου βγηκε οριακη
1 ωρα με 100γρ γλυκοζης 132
2 ωρα 141
κ 3 103
η γυναικολογος μου ειπε οτι μια τιμη απο μονη της δεν λεει κατι αλλα να προσεχω τι τρωω να κοψω γκυκα κ ψωμια το θεμα ειναι οτι πολλες φορες νιωθω οτι θελω να φαω γλυκο εντονα λες κ μου πεφτει το ζαχαρο
εχω κοψει κ το τσιγαρο απο τοτε που εμεινα εγκυος κ πειναω πολυ εχω παρει 8 κιλα ως ωρας καλο θα ηταν να μην επερνα κ αλα αλλα τι να τρωω χωρις να φοβαμαι μην ανεβασω το ζαχαρο?

Συγνώμη, αλλά αν ισχύουν αυτές οι τιμές τότε η καμπύλη σου είναι φυσιολογική.:roll:

αχ κοριτσια εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη....προσπαθω να ακολουθησω τη διατροφη του διαβητολογου αλλα οι μετρησεις βγαινουν χαλια...εσας τι ορια σας εχουν πει????

Εμένα μου έδωσε όριο το 130. Αν οι μετρήσεις σου βγαίνουν χάλια, ο διαβητολόγος τι λέει;:roll: Δεν πρέπει να κάνεις ινσουλίνη;

pennou
30-11-10, 12:22
Συγνώμη, αλλά αν ισχύουν αυτές οι τιμές τότε η καμπύλη σου είναι φυσιολογική.:roll:

Εμένα μου έδωσε όριο το 130. Αν οι μετρήσεις σου βγαίνουν χάλια, ο διαβητολόγος τι λέει;:roll: Δεν πρέπει να κάνεις ινσουλίνη;

εδω και μια εβδομαδα ξεκινησα τις μετρησεις και επειδη εκανα παρασπονδιες το θεωρησα βλακεια να τον παρω τηλ. τι να του πω του ανθρωπου????
απλα δεν μου πε τα ορια....
εδω και δυο μερες που προσπαθω να το ακολουθω σωστα εχουν πεσει οι μετρησεις....αλλα θελει γαμωτο πολυ πειθαρχια....ευχαριστω που μου απαντησες :)

adnihor1
30-11-10, 13:16
βασδελακι δεν μου ειπε οτι θα κανω ζαχαρο αλλα να προσεχω τι τρωω διοτι δεν ειαι κ ιδανικες οι μετρησεις
προσπαθω να μην τρωω οσο μπορω χθες το βραδι εφαγα ενα γλυκακι κ παλι σημερα το πρωι αλλα εφιαξα γλυκο λογο γιορτης κ το χω μεσα στο ψυγειο κ ενω το σωμα μου ειναι στον καναπε το μυαλο μου ειναι μονιμος μεσα στο ψυγειο!

mellousamanoulla
03-12-10, 10:06
Κοπέλες κράτησαν καμιά από εσάς στο νοσοκομείο για ρύθμιση του διαβήτη με διατροφή? εμένα μου είπαν να παώ τη δευτέρα στο νοσοκομείο για 2 24ωρα για να μου τον ρυθμίσουν γιατί είναι μια πάνω και μια κάτω οι τιμές και με φόβησαν για ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου. Δεν ξέρω πως 2 μέρες μόνο θα τον ρυθμίσουν αφού στις 2 μέρες θα βγω να πάω σπίτι και πάλι θα είναι όπως πριν.

vasdeli
03-12-10, 10:28
εδω και μια εβδομαδα ξεκινησα τις μετρησεις και επειδη εκανα παρασπονδιες το θεωρησα βλακεια να τον παρω τηλ. τι να του πω του ανθρωπου????
απλα δεν μου πε τα ορια....
εδω και δυο μερες που προσπαθω να το ακολουθω σωστα εχουν πεσει οι μετρησεις....αλλα θελει γαμωτο πολυ πειθαρχια....ευχαριστω που μου απαντησες :)

Θέλει μεγάλη συνέπεια από την αρχή για να μην ξεφύγει το ζάχαρο....από την αρχή.:!:

βασδελακι δεν μου ειπε οτι θα κανω ζαχαρο αλλα να προσεχω τι τρωω διοτι δεν ειαι κ ιδανικες οι μετρησεις
προσπαθω να μην τρωω οσο μπορω χθες το βραδι εφαγα ενα γλυκακι κ παλι σημερα το πρωι αλλα εφιαξα γλυκο λογο γιορτης κ το χω μεσα στο ψυγειο κ ενω το σωμα μου ειναι στον καναπε το μυαλο μου ειναι μονιμος μεσα στο ψυγειο!

Δες τα όρια για καμπύλη ζαχάρου με 100 γρ γλυκόζη που ανέβασα πιο κάτω. Δεν καταλαβαίνω...ποια μέτρηση δεν του άρεσε; Επιμένω πως αν ισχύουν οι μετρήσεις που έδωσες πιο πάνω όλα βαίνουν φυσιολογικά....Μήπως το έκανε απλά για να σε φοβήσει;
Πάρε καμια σοκολατίτσα για διαβητικούς....για να μην μένεις με την όρεξη...

Κοπέλες κράτησαν καμιά από εσάς στο νοσοκομείο για ρύθμιση του διαβήτη με διατροφή? εμένα μου είπαν να παώ τη δευτέρα στο νοσοκομείο για 2 24ωρα για να μου τον ρυθμίσουν γιατί είναι μια πάνω και μια κάτω οι τιμές και με φόβησαν για ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου. Δεν ξέρω πως 2 μέρες μόνο θα τον ρυθμίσουν αφού στις 2 μέρες θα βγω να πάω σπίτι και πάλι θα είναι όπως πριν.

Όχι, εμένα δεν με κράτησαν γιατί εξαρχής οι μετρήσεις μου είναι καλές με την διατροφή...Εντάξει μια στο τόσο μπορεί να ξεφύγει καμία αλλά δεν τρέχει και τίποτα μια με 2 την βδομάδα να ξεφύγει λίγο...
Αλλά είναι αυτή η τραμπάλα μετρήσεων που ίσως έχει ανησυχήσει τον γιατρό σου και θέλει να το δει...

vasdeli
03-12-10, 10:32
Φυσιολογικές τιμές μετά από λήψη 100 γραμμάρια γλυκόζη (καμπύλη ζαχάρου)

0: 90-105
60:165-180
120:145-165
180:125-145

vasdeli
03-12-10, 10:35
Ανδριανή, οι τιμές σου είναι σχεδόν υπογλυκαιμικές! Μήπως να πήγαινες σε ένα διαβητολόγο ρε παιδί μου από μόνη σου;

Καλύτερα υπογλυκαιμικές βέβαια οι τιμές παρά φουσκωμένες....συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...

ioanna77
05-01-11, 20:41
και εγώ πέρασα 2 εγκυμοσύνες με διαβήτη και με παρακολουθούσε 'ενας διαβητολόγος στο ιασω.
με τη διατροφή που μου είχε δώσει, το ΄σακχαρο μου ήταν πάντα ελεγχόμενο.
Μικρά συχνά γεύματα, με σαλάτα και φρούτο σε κάθε γεύμα, μετρημένα ζυμαρικά, και πατάτες.
Εχω κρατήσει το πρόγραμμα διατροφής, όποια κοπέλα θέλει, το στέλνω με fax.
σε παρακαλω μηπωσ θα μπορουσεσ να μου τη στειλεισ με mail

mammy3
28-01-11, 09:26
Καλημερα κοριτσια, ειμαι 28w+2d και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα καμπυλη ζαχαρου και βγηκαν πολυ αυξημενες οι τιμες μου.Με εστειλε ο γυναικολογος σε διαβητολογο-ενδοκρινολογο και μου εχει δωσει διατροφη.Τωρα θα το μετραω 4 φορες την ημερα και βλεπουμε...Εχω αγχωθει ομως πολυ...

xoxonoulio
28-01-11, 09:36
Καλημερα !!! ολα καλα θα πάνε. Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός μου έλεγε να τρώω συχνά, μικρές ποσότητες και να αποφεύγω τα απαγορευμενα. θα ακολουθησειs τη διατροφη που σου εδωσε και οχι αγχοs γιατι αυξανει το ζαχαρο.

mammy3
28-01-11, 09:39
Καλημερα !!! ολα καλα θα πάνε. Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός μου έλεγε να τρώω συχνά, μικρές ποσότητες και να αποφεύγω τα απαγορευμενα. θα ακολουθησειs τη διατροφη που σου εδωσε και οχι αγχοs γιατι αυξανει το ζαχαρο.

Σ'ευχαριστω xoxonoulio, αυτο για το αγχος το ξερω..προσπαθω!!!

ΚΙΤΤΥ.
28-01-11, 16:06
γεια σας κοριτσια !
εκανα χθες την καμπυλη 75γρ και οι μετρησεις ηταν
-νηστειας 95
- 60 λεπτα , 111
- 120 λεπτα , 111

Ο διαβητολογος μου ειπε οτι η πρωτη τιμη ειναι παθολογικη , μου εδωσε διαιτα και να κανω μετρησεις 4 φορες την μερα

Σημερα το πρωι , νηστικη 80
με μια κουπα γαλα , 2 φρυγανιες μετα απο 1 ωρα , 96
το μεσημερι 120 γρ στηθος κοτοπουλο , 1 μικρό καροτο και μια βραστη πατατα , 106

τι λετε ?
εντωμεταξη ηδη πειναω,,,,,,,,,,,,,

Marypa
31-01-11, 22:00
γεια σας κοριτσια !
εκανα χθες την καμπυλη 75γρ και οι μετρησεις ηταν
-νηστειας 95
- 60 λεπτα , 111
- 120 λεπτα , 111

Ο διαβητολογος μου ειπε οτι η πρωτη τιμη ειναι παθολογικη , μου εδωσε διαιτα και να κανω μετρησεις 4 φορες την μερα

Σημερα το πρωι , νηστικη 80
με μια κουπα γαλα , 2 φρυγανιες μετα απο 1 ωρα , 96
το μεσημερι 120 γρ στηθος κοτοπουλο , 1 μικρό καροτο και μια βραστη πατατα , 106

τι λετε ?
εντωμεταξη ηδη πειναω,,,,,,,,,,,,,

Asta Kitty kai egw eixa anabasmeno zaharo kai me esteilan diabitologo kai metraw 4 fores to aima tin mera, kai epeidi omos den prepei na steroume leei stin fasi pou eimai kai prepei na trww kai psomi, zumarika ktl -me metro bebaia- kanw kai 2 fores tin mera insoulini!!Tin xreiazetai o organismos perissotero sto 3o trimino...Giauto loipon prepei na trws apo ola alla me metro kai na kaneis kalous sundiasmous..px kreas me salata, i soupes kai mia feta mauro psomi..Xumoi kai frouta exoun polu zaxari mou eipan..Mono tria tin imera!!Upomoni ..konteuoume ;)

γαρυφαλλάκι
31-01-11, 22:15
Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και μέτραγα 4 φορές τη μέρα το ζάχαρο. Έκανα τη γνωστή δίαιτα πολύ πειθαρχημένα και πήρα μόνο 6 κιλά σ΄όλη την εγκυμοσύνη!
Γλίτωσα και τις ενέσεις ινσουλίνης και γέννησα και εύκολα!

Βέβαια πείναγα συνέχεια και στερήθηκα τα πάντα (καλοκαιρινά φρούτα κ παγωτά)
Να κανετε υπομονή, κορίτσια! Ό,τι κάνετε, το κάνετε για τα μπεμπάκια σας!

ΚΙΤΤΥ.
31-01-11, 23:04
Asta Kitty kai egw eixa anabasmeno zaharo kai me esteilan diabitologo kai metraw 4 fores to aima tin mera, kai epeidi omos den prepei na steroume leei stin fasi pou eimai kai prepei na trww kai psomi, zumarika ktl -me metro bebaia- kanw kai 2 fores tin mera insoulini!!Tin xreiazetai o organismos perissotero sto 3o trimino...Giauto loipon prepei na trws apo ola alla me metro kai na kaneis kalous sundiasmous..px kreas me salata, i soupes kai mia feta mauro psomi..Xumoi kai frouta exoun polu zaxari mou eipan..Mono tria tin imera!!Upomoni ..konteuoume ;)

Γεια σου Μαρία :razz:

πως είναι η μπουμπούκα σου ?

Μα το θεμα ειναι οτι δεν εχω ανεβασμένες τιμες :shock: σημερα ας πουμε και οι 4 μετρησεις μου ειναι απο 78-89
και εχω φαει παστα , κοτοπουλο με πατατες ...κανονικά:shock:

Marypa
01-02-11, 09:15
Γεια σου Μαρία :razz:

πως είναι η μπουμπούκα σου ?

Μα το θεμα ειναι οτι δεν εχω ανεβασμένες τιμες :shock: σημερα ας πουμε και οι 4 μετρησεις μου ειναι απο 78-89
και εχω φαει παστα , κοτοπουλο με πατατες ...κανονικά:shock:

Kala einai :) se euxaristw, olo kounietai..
Esy pantws eisai mia xara me tetoies times!!Min fobasai tipota , mporei na etuxe ekeini tin stigmi na itan ligo upsili- opos se emena , sto 1o trimino otan mou metrousan ti piesi sto Iatrio itan psili kai otan tin metrousa spiti itan mia xara!!!-Ti na peis??xeroume ti einai kalo kai ti kako stin diatrofi, to thema einai poso mporoume na kratithoume?? Pan metro ariston kai ola tha pane kala!!

mammy3
01-02-11, 20:15
Καλησπερα κοριτσια!Με τη διατροφη του διαβητολογου ειναι πολυ καλες και εμενα οι μετρησεις μου και εχω χασει και δυο κιλα!!!Βεβαια μου λειπουν τα γλυκακια...ελπιζω ομως οτι αν συνεχισω ετσι θα μου επιτρεψει να φαω ενα!

ΚΙΤΤΥ.
01-02-11, 22:43
Καλησπερα κοριτσια!Με τη διατροφη του διαβητολογου ειναι πολυ καλες και εμενα οι μετρησεις μου και εχω χασει και δυο κιλα!!!Βεβαια μου λειπουν τα γλυκακια...ελπιζω ομως οτι αν συνεχισω ετσι θα μου επιτρεψει να φαω ενα!

Καλησπέρα mammy !!!!

θα μπορούσες να μου πεις τι τιμές είχες στην καμπυλη και τι εχεις με την διατροφή ?

εμενα μου ειπε οτι ηταν παθολογική τιμη το 95. μου εδωσε διαιτα , την οποία δεν κανω αφου οι τιμες μου ειναι πολυ καλες ( την εκανα για 2-3 μερες )
Δηλ με κανονικό φαγητό + γλυκό , απο 75-89

DimRous
02-02-11, 10:51
Καλησπέρα κορίτσια!!!!!!! Αχ πόσο συμπάσχω και εγώ εμφάνισα διαβήτη κύησης με διατροφή το κράτησα μέχρι που μπήκα στον ένατο και εκεί το ζάχαρο έκανε ράλι. Γενικές συμβουλές είναι όχι άγχος ανεβάζει το ζάχαρο τρελά, το πρωί ο συνδυασμός γάλα με οποιοδήποτε άμυλο σκοτώνει, είναι καλύτερα ένας χυμός ή το γάλα μόνο του. Αν θέλετε να φάτε κάποιο γλυκό θα το κάνετε ανάμεσα στα γεύματα που έχετε τις χαμηλότερες μετρήσεις και μετά από περπάτημα (είχα φάει 3 μπάλες παγωτό σοκολάτα μετά από 1 ώρα περπάτημα και το ζάχαρο ήταν 90). Όλα τα παραπάνω βέβαια θα πρέπει να τα τσεκάρετε στον οργανισμό σας. Υπομονή, πάνω από όλα τα μπεμπάκια σας και μόλις γεννήσετε χτυπάτε και μια κρέπα σοκολάτα μπισκότο.

DimRous
02-02-11, 11:02
και κάτι που ξέχασα αν κάποια κοπέλα γεννάει στο γαία να μου στήλει π.μ να τις δώσω οδηγίες γιατι οι παιδίατροι στην ΜΕΝΝ είναι αλήτες

mammy3
02-02-11, 23:07
Καλησπερα κοριτσια, DimRous μας καταλαβαινεις ε???Να σου ζησει το μωρακι σου!!!Καπου διαβασα οτι τα κρατανε προληπτικα στη ΜΕΝΝ λογω του διαβητη, ισχυει?
Kitty sorry αλλα δεν μπηκα καθολου χθες για να σου απαντησω, αλλα αφου ειμαστε και στο καφε θα τα λεμε και εκει (σου εχω γραψει εκει τις τιμες)!

Anga
03-02-11, 00:25
Αχ !!! Διάβασα αυτό το τοπικ και θυμήθηκα πάλι αυτόν τον παλιο-διαβήτη !!! Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου και για 5 μήνες με το ζόρι έτρωγα, δεν ένιωθα πείνα και συνεχώς είχα ανακατοσούρες... Από τον 5ο και μετά όταν ένιωσα καλύτερα, άρχισα να πιστεύω πως θα απολαύσω την εγκυμοσύνη μου, εεε και ήταν και καλοκαιράκι Αυγουστος μήνας, πλακώθηκα λίγο στα παγωτά και τσουπ! Νάτη η αυξημένη καμπύλη!
Κατάφερα να το ρυθμίσω με διατροφή των 1500 θερμιδων ημερισίως και γέννησα φυσιολογικά 39w2d ένα υγιέστατο καριτσάκι 3.500 κιλά. Εγώ βέβαια όταν γέννησα ήμουν 10 κιλά πιο αδύνατη από τότε πριν μείνω έγκυος !!! Πολύ πείνα κορίτσια... ώρες ώρες ένιωθα πως ήθελα να φάω και το τραπέζι... Αλλά Δοξα το Θεό όλα πήγαν καλά, και το μωρούλι μας είναι σούπερ !!! Υπομονή και πειθαρχία χρειάζεται, θα σας ανταμείψει το αποτέλεσμα !!!

DimRous
03-02-11, 14:04
Καλησπερα κοριτσια, DimRous μας καταλαβαινεις ε???Να σου ζησει το μωρακι σου!!!Καπου διαβασα οτι τα κρατανε προληπτικα στη ΜΕΝΝ λογω του διαβητη, ισχυει?
Kitty sorry αλλα δεν μπηκα καθολου χθες για να σου απαντησω, αλλα αφου ειμαστε και στο καφε θα τα λεμε και εκει (σου εχω γραψει εκει τις τιμες)!
Ισχύει τα μωράκια που προέρχονται απο διαβητική κύηση πρέπει να μένουν 24 ώρες στη ΜΕΝΝ για προληπτικούς λόγους, μήπως παρουσιασούν υπογλυκαιμία, ταχύπνια κ.τ.λ το θέμα είναι οτι στο Γαία που γέννησα κράτησαν τη μικρή 3 ημέρες με τη δικαιολογία οτι παρουσίαζε τρόμο, ρώταγα τι είναι αυτό (που να ξέρω το πρώτο είναι) και απάντηση δεν έπερνα και την έβγαλαν οτάν ο γυναικολόγος μου τους απείλησε με μηνύση. Αργότερα που ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε οτι ο τρόμος είναι φυσιολογικός μέχρι και 2 μηνών. Απλά να έχετε τα μάτια σας 14 γιατί πατάνε πάνω στον διαβήτη και τα κρατάνε παραπάνω στη ΜΕΝΝ μιας και η μία ημέρα κοτσίζει 150 ευρώ και τα χρήματα τα παίρνεις απο το ταμίο σου. Ευκαιρία για να αρμέξουν τα ασφαλιστικά ταμεία αδιαφορόντας για τα μωράκαι και τις μητέρες. (sorry για τα ορθογραφικά λάθη αλλά γράφω στα γρήγορα και πατάω όπου πάει το χέρι)

Pola
03-02-11, 14:24
Koρίτσια καλησπέρα!!

Να μπω κι' εγώ στην παρέα σας???? Εκανα το Σάββατο (29η εβδομάδα) τη μικρή καμπύλη με 50 γρ γλυκόζης και οι τιμές ήταν 90 στο νηστείας και 143 μετά από 1 ώρα. Βέβαια είχα 16 ώρες να φάω, μήπως και αυτό παίζει ρόλο??? Μίλησα με το γιατρό και θα μου δώσει διατροφή. Μήπως θα έπρεπε να την ξανακάνω και να δούμε μετά για διατροφή????:confused::confused::confused:

belle
03-02-11, 17:36
pola ακριβώς σαν κι εσένα κι εγώ η τιμή μου βγήκε 139 με όριο το 120... τωρα θα πάω σε ενδοκρινολόγο να δούμε τι θα μου πει...μαλλον θα μπω σε προγραμμα!

mammy3
03-02-11, 20:26
Καλησπερα, Pola ουτε εσυ ειχες προβλημα στις προηγουμενες εγκυμοσυνες?Δεν νομιζω να παιζει ρολο στην καμπυλη οτι δεν ειχες φαι για 16 ωρες γιατι εμενα μου ειπανε να μη φαω απο τις 8 το απογευμα και να παω 8 το πρωι, να μεινω 12 ωρες νηστικη.

Pola
03-02-11, 21:31
Καλησπερα, Pola ουτε εσυ ειχες προβλημα στις προηγουμενες εγκυμοσυνες?Δεν νομιζω να παιζει ρολο στην καμπυλη οτι δεν ειχες φαι για 16 ωρες γιατι εμενα μου ειπανε να μη φαω απο τις 8 το απογευμα και να παω 8 το πρωι, να μεινω 12 ωρες νηστικη.

Το σωστό είναι 10-12 ώρες νηστική. Θα την επαναλάβω το σάββατο, γιατί κάτι δεν μου πάει καλά. Και στην προηγούμενη εγκυμόσυνη είχα τις ίδιες τιμές, έκανα τη μεγάλη και η τελευταία μέτρηση ήταν 42!!!:rolleyes::rolleyes:

ΚΙΤΤΥ.
05-02-11, 20:22
Βρε κορίτσια μπορεί να μου πει καποια ποια ειναι η ανώτατη φυσιλογική τιμή νηστείας ?

ballou
05-02-11, 21:23
Βρε κορίτσια μπορεί να μου πει καποια ποια ειναι η ανώτατη φυσιλογική τιμή νηστείας ?
Σε νηστεία οι τιμές είναι 70-110. Σε κάποια διαγνωστικά φτάνει στα 120, η φυσιολογική τιμή.
Εμένα η διαβητολόγος μου είχε δώσει το πρώτο ως φυσιολογική τιμή νηστείας

ΚΙΤΤΥ.
06-02-11, 20:40
Σε νηστεία οι τιμές είναι 70-110. Σε κάποια διαγνωστικά φτάνει στα 120, η φυσιολογική τιμή.
Εμένα η διαβητολόγος μου είχε δώσει το πρώτο ως φυσιολογική τιμή νηστείας

Σ΄ευχαριστώ πολύ !!

εγω ειχα 95 και ο διαβητολογος την βρήκε παθολογική. εντωμεταξύ απο τοτε που κανω μετρησεις , το πρωί εχω απο 73-85

τωρα εχω να παω την Τεταρτη , να δει τις μετρησεις

Rosoulita
06-02-11, 21:25
Εμένα ο διαβητολόγος μου έχει δώσει τιμή νηστείας 90 και μία ώρα μετά το φαγητό 120.

belle
08-02-11, 17:14
Εμένα ο διαβητολόγος μου έχει δώσει τιμή νηστείας 90 και μία ώρα μετά το φαγητό 120.

κι εμενα τις ιδιες τιμες.....τωρα μετριεμαι και βλεπουμε

virgi
10-02-11, 14:48
Ax...ποια ειναι αυτη η διαβητολογος που δινει ορια νηστειας το 110 βρε κοριτσια να την επισκεφτω?

Εγω στα εργαστηρια που πηγαινω 2 φορες το μηνα κ κανω μετρηση ζαχαρου παντα με βγαζει το ανωτερο μεχρι 87 ! Μια χαρα δλδ !
Το μηχανακι μου με βγαζει απο 92 μεχρι 104 κ καμια φορα δινει κ μεχρι 110 πολυ σπανια ομως ! μα ξαναμετρηθω εννοειται δειχνει πιο κατω !
Ο ενδοκρινολογος θελει να κανω ινσουλινη κ ο γυναικολογος αρνειται με γλυκοζηλιωμενη 5,0.
Ουτε κ γω θεωρω πως ντε κ καλα πρεπει να παρω ινσουλινη για τοσο μικρη διαφορα !
Μα ειναι δυνατον η εγω τα βλεπω τοσο τραγικα ???

Θελω να βρω ενδοκρινολογο που να μην ειναι ο στοχος τους να χοτηγησουν ινσουλινη μονο κ μονο γι ανα παιρνουν μιζες απο τις εταιριες !
Εγω αυτο εχω συνατησει μεχρι στιγμης !

ΚΙΤΤΥ.
10-02-11, 22:18
Ax...ποια ειναι αυτη η διαβητολογος που δινει ορια νηστειας το 110 βρε κοριτσια να την επισκεφτω?

Εγω στα εργαστηρια που πηγαινω 2 φορες το μηνα κ κανω μετρηση ζαχαρου παντα με βγαζει το ανωτερο μεχρι 87 ! Μια χαρα δλδ !
Το μηχανακι μου με βγαζει απο 92 μεχρι 104 κ καμια φορα δινει κ μεχρι 110 πολυ σπανια ομως ! μα ξαναμετρηθω εννοειται δειχνει πιο κατω !
Ο ενδοκρινολογος θελει να κανω ινσουλινη κ ο γυναικολογος αρνειται με γλυκοζηλιωμενη 5,0.
Ουτε κ γω θεωρω πως ντε κ καλα πρεπει να παρω ινσουλινη για τοσο μικρη διαφορα !

Θελω να βρω ενδοκρινολογο που να μην ειναι ο στοχος τους να χοτηγησουν ινσουλινη μονο κ μονο γι ανα παιρνουν μιζες απο τις εταιριες !

αααχχχχ....σε καταλαβαινω :p
Οι τιμες 92-104 εννοείς νηστείας ? ινσουλίνη , με γλυκοζηλιωμενη 5 ?:roll::roll:
ελεος.....
τα χω παρει ασχημα με αυτο το θεμα....την μερα που εκανα την καμπυλη , ειχα νηστεία 95, τα υπολοιπα φυσιολογικά. με οποιον εχω μιλησει μου λενε οτι το 95 ειναι ΟΚ , οι γιατροι εκει οχι.και φυσικά μετριεμαι αλλες 3 φορες μεσα στην μερα. Ολες οι τιμες νηστειας ειναι απο 73-83.
μου δωσανε κ διαιτα την οποια εκανα 2-3 μερες , μετα ετρωγα κανονικα φαγητα , γλυκά.
Σημερα που πηγα ,που ειπαμε κ μπραβο γιατι λεει οι τιμες ειναι πολυ καλες αφου κανω διαιτα:roll::roll::roll:
αλλά λογια να αγαπιομαστε

αφου προχθες που ειχα παει για αλλη δουλεια , περασα απο κει και τους ειπα οτι δεν την εκανα την διαιτα........
αλλα ετσι ειναι ...παιρνουν μιζες για τους μετρητες που δινουν , που μετα θα αγορασεις ταινιες κλπ , τις ινσουλινες....

εδω τους λεω, εφαγα ολοκληρη παστα , κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο , ψωμι , τυρί ...και ειχα 83 !!!!!!
και γενικα , μετα απο φαγητο , το ανωτερο που εχω ειναι 101-103
Οκ , ας πιστευουν οτι θελουν....να τους χαλασω το ονειρο ?

virgi
11-02-11, 09:18
αααχχχχ....σε καταλαβαινω :p
Οι τιμες 92-104 εννοείς νηστείας ? ινσουλίνη , με γλυκοζηλιωμενη 5 ?:roll::roll:
ελεος.....
τα χω παρει ασχημα με αυτο το θεμα....την μερα που εκανα την καμπυλη , ειχα νηστεία 95, τα υπολοιπα φυσιολογικά. με οποιον εχω μιλησει μου λενε οτι το 95 ειναι ΟΚ , οι γιατροι εκει οχι.και φυσικά μετριεμαι αλλες 3 φορες μεσα στην μερα. Ολες οι τιμες νηστειας ειναι απο 73-83.
μου δωσανε κ διαιτα την οποια εκανα 2-3 μερες , μετα ετρωγα κανονικα φαγητα , γλυκά.
Σημερα που πηγα ,που ειπαμε κ μπραβο γιατι λεει οι τιμες ειναι πολυ καλες αφου κανω διαιτα:roll::roll::roll:
αλλά λογια να αγαπιομαστε

αφου προχθες που ειχα παει για αλλη δουλεια , περασα απο κει και τους ειπα οτι δεν την εκανα την διαιτα........
αλλα ετσι ειναι ...παιρνουν μιζες για τους μετρητες που δινουν , που μετα θα αγορασεις ταινιες κλπ , τις ινσουλινες....

εδω τους λεω, εφαγα ολοκληρη παστα , κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο , ψωμι , τυρί ...και ειχα 83 !!!!!!
και γενικα , μετα απο φαγητο , το ανωτερο που εχω ειναι 101-103
Οκ , ας πιστευουν οτι θελουν....να τους χαλασω το ονειρο ?

A εσυ εχεις μια χαρα κοπελα μου !
Σουπερ τιμες ! Μη μου πεις οτι λενε να κανεις κ συ ινσουλινη θα τρελλαθω !

Οσο για μενα ναι της νηστειας ειναι τοσο κ παντα με το δικο μου μηχανακι το οποιο εχω τσεκαρει οτι βγαζει κ 30-40 νουμερα διαφορα καποιες φορες !

Η γλυκοζηλιωμενη μου ηταν αρχικα 5,8 μετα 5,5 κ την προηγουμενη βδομαδα 5,0 !
Ο γυναικολογος μου λεει οτι αυτο δειχνει πως ρυθμιζεται το ζαχαρο μου ! Ε οι ενδοκρινολογοι ουτε καν σημασια δεν δινουν !

Οσο για τις ινσουλινες πιστευω ακραδαντα οτι παιρνουν μιζες μιας κ μου συνεβει το εξης! Θα φλυαρισω αλλα αξιζει να το γραψω !

-1ος ενδοκρινολογος. Θες ινσουλινη αμεσα σου γραφω τις ταδε κ θα σου στειλω ατομα στο σπιτι να σου δειξουν πως να τις κανεις(αφου μου εδειξε κ κεινος).Του εξηγω οτι δεν θελω κανεναν να μου υποδειξει μιας κ γνωριζω αφου εκανα εξωσωματικη κ τρυπηθηκα πολλακις !
Την επομενη μερα χτυπαει το τηλεφωνο!-Γεια σας ειμαστε απο την ταδε εταιρεια μας εδωσε τα στοιχεια σας ο γιατρος σας, ποτε να ερθουμε να σας δειξουμε πως γινονται οι ενεσεις ? ειναι δωρεαν ! Γκρρρρρρρρ !!!!
Μετα αο συζητηση με το γυναικολογο δεν τις κανω μιας κ το θεωρουσε ακραιο γι ατην ωρα !

-2ος ενδοκρινολογος. Μετα απο τις μετρησεις που ειδε, ε ναι κανε μια διαιτα κ αν δεν κατεβουν οι τιμες νηστειας ας κανεις ινσουλινη δεν παθαινεις κατι ! Κανω 5 μερες διατροφη ιοκ δεν αλλαξε κατι στις τιμες νηστειας που εχω θεμα ας πουμε κ μου λεει θα κανεις ινσουλινη οι τιμες νηστειας ετσι κ αλλιως δεν αλλαζουν με κατι ! Ωστοστο στο πρωτο ραντεβου τον πληρωνω 100 ευρω κ ζηταει να ξαναπαω στο ιατρειο του μια εβδομαδα μετα ! Μαθαινω απο τη γραμματεια οτι παλι 100 ευρω θα πληρωσω μεσα σε 7 μερες !:shock::shock:
Μιλαμε στο τηλ του λεω τις τιμες προφορικα κ του ζηταω οδηγιες απο το τηλ μιας κ δεν μπορω για οικονομικους λογους να ξαναδωσω 100 ευρω τον ιδιο μηνα σε αυτον ! Τσαντιζεται.. τι να σου πω μου λεει αφου θες ινσουλινη !
Κ τοτε του λεω εχω 5-6 κουτια κλειστα ινσουλινες εχω κ την πενα πειτε ποση δοσολογια θελω!
Κολλαει για δευτερολεπτα........
Ποια εταιρια εχεις?
Την ταδε λεω....
αααααα...αυτη δεν κανει για σενα μα τι ειναι αυτα που σου εδωσαν ?
οχι πρεπει να ερθεις απο δω να σου δωσω αλλες κ αν δεν εχεις χρηματα πληρωσε με τον αλλο μηνα !:shock::shock::shock::evil::evil::evil:
Μα του λεω τι διαφορα εχουν αυτες, αλλη εταιρια δεν ειναι μονο ? ειναι κριμα εχω τοσα κλειστα κουτια...
ε ενταξει μου λεει με το ταμειο σου τα πηρες...
ναι λεω αλλα εδωσα κ συμμετοχη.......
γκρρρρρρρρρρ...........

Το συμπερασμα............. ΜΙΖΕΣ ! Θα το πιστευω ο κοσμος να χαλασει !

ζητω συγνωμη γι:evil:α το μεγαλο ποστ αλλα επρεπε να τα πω !

Η αποψη σας ???????

ballou
11-02-11, 09:24

Τα μηχανάκια πάντα έχουν απόκλεισει και μάλιστα μεγάλη (της τάξεως 25-40 μονάδων και δυστυχώς πάντα προς τα πάνω). Κάνοντας καμπύλη μετά τις εγκυμοσύνες μου για να τσεκάρω το σάκχαρο μου μετά επειδή δεν είχα χαρτί γιατρού και επειδή την έκανα σε νοσοκομείο με πεταλούδα και ορό, η κοπέλα μου λέει στις 2 ώρες θα πάρουμε και μια λήψη με το μηχανάκι να δουμε που βρίσκεσαι να μην μείνεις παραπάνω. Ε! το μηχανάκι έδειξε 100 και οι τιμές του εργαστηρίου 71!:shock:

ΚΙΤΤΥ.
11-02-11, 12:05
Οσο για τις ινσουλινες πιστευω ακραδαντα οτι παιρνουν μιζες μιας κ μου συνεβει το εξης! Θα φλυαρισω αλλα αξιζει να το γραψω !
συμπερασμα............. ΜΙΖΕΣ ! Θα το πιστευω ο κοσμος να χαλασει !

Η αποψη σας ???????[/QUOTE]

Καλά εκανες και τα εγραψες . κι εγω πιστευω οτι παιζει μεγαλο θεμα εκμεταλλευσης - για να μην πω κοροιδίας - με τον διαβητη.
Οχι , βεβαια δεν μου ειπαν για ινσουλινη . αλλά τους λεω οτι οι τιμες ειναι χωρις διαιτα και αυτοι μου λενε συνεχισε την διαιτα:shock::shock::shock:
Γλυκοζηλιωμενη , 2 φορες που εκανα , ειχα 5,5
Οσο γι αυτό που λες οτι θελει να σου δωσει αλλη εταιρία για τις ινσουλινες , ειναι φως φαναρι ο λογος......απαράδεκτο:twisted::twisted:
εγω θα του έλεγα , δωσε μου γραπτως για ποιο λογο να μην χρησιμποποιησω αυτες που εχω κ να παρω τις άλλες που λες.

ΚΙΤΤΥ.
11-02-11, 12:09
Τα μηχανάκια πάντα έχουν απόκλεισει και μάλιστα μεγάλη (της τάξεως 25-40 μονάδων και δυστυχώς πάντα προς τα πάνω). Κάνοντας καμπύλη μετά τις εγκυμοσύνες μου για να τσεκάρω το σάκχαρο μου μετά επειδή δεν είχα χαρτί γιατρού και επειδή την έκανα σε νοσοκομείο με πεταλούδα και ορό, η κοπέλα μου λέει στις 2 ώρες θα πάρουμε και μια λήψη με το μηχανάκι να δουμε που βρίσκεσαι να μην μείνεις παραπάνω. Ε! το μηχανάκι έδειξε 100 και οι τιμές του εργαστηρίου 71!:shock:

Εγω χθες που εκανα 2 ληψεις - μια νηστείας κ μια μετα απο πρωινο
μηχανακι , νηστεία 84
60 λεπτα , 106

εργαστηριο, νηστεια 89
60 λεπτα , 112

virgi
11-02-11, 14:50

Oriste !
Μα δεν ειναι αδικια να δινουν βαση στα μηχανακια μονο κ να σε βαζουν να κανεις ινσουλινη με το ζορι ? Δεν τα καταλαβαινω εγω αυτα !!!:evil:

Ενα πρωινο με εβγαλε το μηχανακι μου 110 κ το εργαστηριο 83 !
Ημαρτον !

virgi
11-02-11, 14:52
συμπερασμα............. ΜΙΖΕΣ ! Θα το πιστευω ο κοσμος να χαλασει !

Η αποψη σας ???????

Καλά εκανες και τα εγραψες . κι εγω πιστευω οτι παιζει μεγαλο θεμα εκμεταλλευσης - για να μην πω κοροιδίας - με τον διαβητη.
Οχι , βεβαια δεν μου ειπαν για ινσουλινη . αλλά τους λεω οτι οι τιμες ειναι χωρις διαιτα και αυτοι μου λενε συνεχισε την διαιτα:shock::shock::shock:
Οσο γι αυτό που λες οτι θελει να σου δωσει αλλη εταιρία για τις ινσουλινες , ειναι φως φαναρι ο λογος......απαράδεκτο:twisted::twisted:
εγω θα του έλεγα , δωσε μου γραπτως για ποιο λογο να μην χρησιμποποιησω αυτες που εχω κ να παρω τις άλλες που λες.[/QUOTE]

εγω παλι εριξα μια γερη δοση απο κλαμα, η μπεμπιτσα μου κλωτσουσε κ δεν της εδινα καμια σημασια γιατι ειχα στο μυαλο αυτον τον μ@λ@κα ! Ε και οχι ! Αρνουμαι να ξαναδωσω αλλα 100 ευρω σε αυτον !
Βαζω delete κ ψαχνω αλλον !

virgi
11-02-11, 14:54
Εγω χθες που εκανα 2 ληψεις - μια νηστείας κ μια μετα απο πρωινο
μηχανακι , νηστεία 84
60 λεπτα , 106

εργαστηριο, νηστεια 89
60 λεπτα , 112

Αυτο παλι πρωτη φορα το συναντω !
Τα μηχανακια εχουν αποκλιση παντα προς τα πανω !
Μου το εχουν πει κ οι 2 ενδοκρινολογοι (ασχετα αν δεν τους νοιαζει) κ η μικροβιολογος στο εργαστηριο !:!::!:

pennou
11-02-11, 16:03
ρε κοριτσια και γω αλλαξα διαβητολογο και μαλιστα αυτος που πηγαινα θεωρειται ο καλυτερος εδω...τεσπα με αυτην την διαβητολογο που ειμαι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη...ο αλλος ηθελε καθε λιγο να πηγαινω στο ιατρειο και περα απο αυτο οταν τον επαιρνα τηλ εριχνα μαυρο κλαμα...ο τυπος απαραδεκτος...σε ξεφτυλιζε στο δευτερολεπτο λες και ειχα χρονια ζαχαρο και ηξερα τι να κανω...με κατηγορουσε οτι κανω οτι γουσταρω...τεσπα αυτη που ειμαι τωρα οτι θελω την παιρνω τηλ και μου λεει αμα θελω να περασω απο κει να τα δει και οχι ελα οπωσδηποτε(ειδικα τωρα που 10 μερες μου μειναν το πολυ) και ειναι ευγενεστατη και μου λεει παντα οτι δεν κανω εγω κατι λαθος αλλα ειναι θεμα οργανισμου και πριν καν φαω ειχα ανεβασμενο πραγμα που δεν μου ειχε εξηγησει ο αλλος και μου λεγε οτι κατι εκανα λαθος και δωστου ινσουλινη...πραγμα που κατηγορουσα εμενα στην αρχη και ημουν μαυρα χαλια με τον αλλο τον ηλιθιο....
που θελω να καταληξω....οτι καλο ειναι αν δεν μας κανει καποιος η εχουμε αμφιβολιες να φευγουμε απο κει...δεν εχει νοημα να μην μπορουμε να εχουμε θαρρος και εμπιστοσυνη στο γιατρο μας απο την στιγμη που βαζουμε σε κινδυνο το ιδιο μας το παιδι...

ΚΙΤΤΥ.
11-02-11, 22:07
εγω θα του έλεγα , δωσε μου γραπτως για ποιο λογο να μην χρησιμποποιησω αυτες που εχω κ να παρω τις άλλες που λες.

εγω παλι εριξα μια γερη δοση απο κλαμα, η μπεμπιτσα μου κλωτσουσε κ δεν της εδινα καμια σημασια γιατι ειχα στο μυαλο αυτον τον μ@λ@κα ! Ε και οχι ! Αρνουμαι να ξαναδωσω αλλα 100 ευρω σε αυτον !
Βαζω delete κ ψαχνω αλλον ![/QUOTE]

Μην κλαις μωρε κ στεναχωρείς την μπουμπούκα για τους μαλ@κες.πηγαινε και σε άλλον , να δεις τι θα σου πει.

κι εγω ελεγα να παω κι αλλου , αλλα λεω τι να ταλαιπωρούμαι αφου οι τιμες μου ειναι φυσιλογικες ? αι στο καλο.......

ΚΙΤΤΥ.
11-02-11, 22:09
Αυτο παλι πρωτη φορα το συναντω !
Τα μηχανακια εχουν αποκλιση παντα προς τα πανω !
Μου το εχουν πει κ οι 2 ενδοκρινολογοι (ασχετα αν δεν τους νοιαζει) κ η μικροβιολογος στο εργαστηριο !:!::!:

τι να σου πω κι εγω.........:shock::shock::shock:
αν εχουν τα μηχανακια προς τα πανω....τοτε τι τιμες εχω ? οεο ?

virgi
12-02-11, 14:50
Ενταξει δεν το αφηνω ετσι αλλα θελω να βρω εναν που να μην ειναι στοχος του να βγαλει μιζα κ να κανω ινσουλινη παρα μονο οταν θα υπαρχει σοβαρο θεμα !

Κιττυ μου να το τσεκαρεις κ συ..αλλα σιγουρα προς τα πανω ειναι παντα η αποκλιση στα μηχανακια!

mammy3
17-02-11, 15:48
Κοριτσια, παντως εμενα η διαβητολογος που πηγα ειναι πολυ καλη.Με ειδε την πρωτη φορα και απο εκει και περα της στελνω με fax τις μετρησεις της εβδομαδας και με παιρνει τηλεφωνο για οδηγιες.Οταν ειχα παει στο ιατρειο της και μου εξηγουσε για το διαβητη κυησης μου ειπε οτι ινσουλινη δινουν οταν δεν ρυθμιζετε το ζαχαρο με την διατροφη οχι αμεσως.

virgi
18-02-11, 18:09
Κοριτσια, παντως εμενα η διαβητολογος που πηγα ειναι πολυ καλη.Με ειδε την πρωτη φορα και απο εκει και περα της στελνω με fax τις μετρησεις της εβδομαδας και με παιρνει τηλεφωνο για οδηγιες.Οταν ειχα παει στο ιατρειο της και μου εξηγουσε για το διαβητη κυησης μου ειπε οτι ινσουλινη δινουν οταν δεν ρυθμιζετε το ζαχαρο με την διατροφη οχι αμεσως.

Tι τιμουλες ειχες εσυ καλη μου στην καμπυλη?
Γενικα οι οδηγιες της ποιες ηταν ?

ΚΙΤΤΥ.
18-02-11, 18:29
Γενικα οι οδηγιες της ποιες ηταν ?

Καλησπέρα virgi !! πως τα πας ? τελικά πήγες κ σε άλλο διαβητολόγο ?

mammy3
18-02-11, 21:53
Γενικα οι οδηγιες της ποιες ηταν ?Καλησπερα, οι τιμες μου με 100γρ γλυκοζη ηταν:
νηστειας 90
60λ 227
120λ 195
180λ 173
Οι οδηγιες ηταν να ακολουθησω τη διατροφη που μου εδωσε, καθολου γλυκα μετρησεις 4 φορες την ημερα.Μετα απο μια εβδομαδα ειδε τις μετρησεις μου, ηταν καλες, οποτε μου μειωσε τις μετρησεις σε 3, και τωρα σε δυο.Μου ειπε δηλαδη οτι συνεχιζω με τη διατροφη.

ballou
18-02-11, 22:41
Oriste !
Μα δεν ειναι αδικια να δινουν βαση στα μηχανακια μονο κ να σε βαζουν να κανεις ινσουλινη με το ζορι ? Δεν τα καταλαβαινω εγω αυτα !!!:evil:

Ενα πρωινο με εβγαλε το μηχανακι μου 110 κ το εργαστηριο 83 !
Ημαρτον !
Κοριτσάκι μου και δεν είναι μόνο αυτό, επειδή και στις 2 εγκυμοσύνες είχα διαβήτη, ο διαβητολόγος σε δημοσίο νοσοκομείο που με παρακολουθούσε με είχε φορτώσει με 3 μηχανήματα, βέβαια το ένα έπρεπε να χρησιμοποιώ για να μην παρεξηγηθώ. Έλα μου ντε εγώ απο περιέργεια και μόνο έκανα λήψη και με τα 3 την ίδια ώρα (λες και δεν είχα άλλη δουλειά να κάνω:D) και δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους οι μετρήσεις. 15-25 μονάδες :confused::confused::confused::confused: εξού και ο λόγος που τελικά βρέθηκα με 3 μηχανάκια.

virgi
19-02-11, 18:05
Καλησπέρα virgi !! πως τα πας ? τελικά πήγες κ σε άλλο διαβητολόγο ?

Γεια σου Κιττυ μου !!!!
Καλα μεχρι στιγμης μετριεμαι με το μηχανακι μου κ κανω υπομονη να πληρωθω τελος του μηνα κ να παω !Δεν πηγα ακομα !
Αλλα για την ωρα οι τιμες ειναι στα ορια οποτε το τρεναρω καπως ! Εσυ τι κανεις ???????:p:p

virgi
19-02-11, 18:07
Καλησπερα, οι τιμες μου με 100γρ γλυκοζη ηταν:
νηστειας 90
60λ 227
120λ 195
180λ 173
Οι οδηγιες ηταν να ακολουθησω τη διατροφη που μου εδωσε, καθολου γλυκα μετρησεις 4 φορες την ημερα.Μετα απο μια εβδομαδα ειδε τις μετρησεις μου, ηταν καλες, οποτε μου μειωσε τις μετρησεις σε 3, και τωρα σε δυο.Μου ειπε δηλαδη οτι συνεχιζω με τη διατροφη.

Με τετοια νουμερα κ δεν σε εβαλε κατευθειαν σε ινσουλινη ? Μπραβο της που θελει να το παλεψει με διατροφη ! Μπορεις να μου στειλεις με πμ τα στοιχεια?

Οσο για τις μετρησεις με τη διαιτα πως ειναι ? γιατι πριν τη διαιτα ειναι οντως ανεβασμενες τιμες !

virgi
19-02-11, 18:09
Κοριτσάκι μου και δεν είναι μόνο αυτό, επειδή και στις 2 εγκυμοσύνες είχα διαβήτη, ο διαβητολόγος σε δημοσίο νοσοκομείο που με παρακολουθούσε με είχε φορτώσει με 3 μηχανήματα, βέβαια το ένα έπρεπε να χρησιμοποιώ για να μην παρεξηγηθώ. Έλα μου ντε εγώ απο περιέργεια και μόνο έκανα λήψη και με τα 3 την ίδια ώρα (λες και δεν είχα άλλη δουλειά να κάνω:D) και δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους οι μετρήσεις. 15-25 μονάδες :confused::confused::confused::confused: εξού και ο λόγος που τελικά βρέθηκα με 3 μηχανάκια.

Δεν μου κανει εντυπωση ! Ειμαι σιγουρη πως κ γω το ιδιο θα εκανα κ ειναι κ ο λογος που δεν μπαινω στη διαδικασια να αλλαξω μηχανακι !
Παντως διαφορα ειδα στο μηχανακι μιας φιλης μου που μου εβγαζε ζαχαρο 75 ! Δλδ αν ειχα αυτο κ εβγαιναν παντα χαμηλες οι τιμες ? τι να πω !
Εσυ εκανες ινσουλινες δλδ ? με τι τιμες αν επιτρεπεται ?
Να σου ζησουν κ τα παιδακια σου!!!:p:p:p

anastasia82
19-02-11, 20:14
εκανα προχτεσ (σε εργαστηριο) καμπυλη σακχαρου με 50 γρ.γλυκοζης και τα αποτελεσματα ηταν:
80 με νηστεια
159 υστερα απο μια ωρα
ειμαι 8,5 μηνων και οι προηγουμενες καμπυλες, που έκανα ηταν καλυτερες, δεν ξερω τι εγινε τωρα.....εσεις τι λετε????

mammy3
19-02-11, 22:02
Με τετοια νουμερα κ δεν σε εβαλε κατευθειαν σε ινσουλινη ? Μπραβο της που θελει να το παλεψει με διατροφη ! Μπορεις να μου στειλεις με πμ τα στοιχεια?

Οσο για τις μετρησεις με τη διαιτα πως ειναι ? γιατι πριν τη διαιτα ειναι οντως ανεβασμενες τιμες !
Οι μετρησεις με τη διαιτα ειναι πολυ καλες, νηστειας ειναι 65-70 και οι υπολοιπες γυρω στο 95 με 100.Σου στελνω τα στοιχεια της.

mammy3
19-02-11, 22:27
εκανα προχτεσ (σε εργαστηριο) καμπυλη σακχαρου με 50 γρ.γλυκοζης και τα αποτελεσματα ηταν:
80 με νηστεια
159 υστερα απο μια ωρα
ειμαι 8,5 μηνων και οι προηγουμενες καμπυλες, που έκανα ηταν καλυτερες, δεν ξερω τι εγινε τωρα.....εσεις τι λετε????
Δεν ξερω τα ορια της καμπυλης των 50γρ, ειναι εντος των φυσιολογικων τα αποτελεσματα σου?
Παντως αγχωθηκα πολυ με αυτα που ειπατε για τα μηχανακια...:?

ΚΙΤΤΥ.
20-02-11, 19:37
Γεια σου Κιττυ μου !!!!
Καλα μεχρι στιγμης μετριεμαι με το μηχανακι μου κ κανω υπομονη να πληρωθω τελος του μηνα κ να παω !Δεν πηγα ακομα !
Αλλα για την ωρα οι τιμες ειναι στα ορια οποτε το τρεναρω καπως ! Εσυ τι κανεις ???????:p:p

Μπράβο virgi μου !

εγω , καλά ...δεν κάνω μετρησεις ή μάλλον κάνω που κ που:mrgreen:
σημερα ας πουμε , εφαγα μακαρόνια , 2 κεφτέδες με σάλτσα κ τριμμένο τυρί, 1 φετα ψωμί , 5-6 ελιές ....μετρηθηκα και ειχα 92 !!!

NEFELI18
20-02-11, 20:54
Κορίτσια γειά σας! Διαβάζω τα μηνύματά σας και σας ζηλεύω! Οι τιμές που έχετε και με αυτά που τρώτε είναι μια χαρά! Και είστε και σε προχωρημένο μήνα. Εγώ είμαι ακόμη στον 4ο που τον κλείνω την άλλη Κυριακή και το ζάχαρο με βασανίζει απο τις πρώτες εβδομάδες. Ο γυναικολόγος μου με έβαλε να κάνω την καμπύλη απο την 1η στιγμή και οι τιμές βγήκαν στα όρια. Μου σύστησε έναν διαβητολόγο με τον οποίο προς το παρόν έχω μόνο τηλεφωνική επικοινωνία. Μετριέμαι με το μηχανηματάκι και κάθε Δευτέρα του στέλνω με φαξ τα αποτελέσματα και αφου τα δεί, μου λέει τηλεφωνικώς τι ΔΕΝ πρέπει να τρώω. Κάθε φορά μου αφαιρεί και κάτι: γλυκά, τηγανητά, πίτες, πίτσες, μέλι, κρέμα γάλακτος, όσπρια κλπ. Έχω όμως τα εξής θέματα: δεν τρώω το κρέας οπότε έχω θέμα στο τι να φάω γιατί μόνο λαχανικά δεν γίνεται και το άλλο που μ'έχει στεναχωρήσει τρομερά είναι ότι ένω μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή οι μετρήσεις μου ήταν εντός ορίων και μόνο 3-4 ξεπερνούσαν τα όρια και μάλιστα έτρωγα και καρμπονάρες και πίτσες και όλα σχεδόν ύπο έλεγχο. Απο την Παρασκευή όμως όλες οι τιμές είναι πάνω απο τα όρια και μόνο 3-4 κάτω απο αυτά. Ένα βράδυ μάλιστα έφτασα στο 149!!! ¶υριο θα επικοινωνήσω με τον διαβητολόγο και θα δω τι θα μου πει. Όμως έχω καταστεναχωρηθεί και ανησυχώ για τυχόν επιπλοκές στο έμβρυο. Την δε ινσουλίνη που την έτρεμα στη σκέψη, με αυτά που βλέπω παρακαλάω να μου την χορηγήσει γιατί φοβάμαι πολύ

virgi
20-02-11, 20:55
Mummy σε ευχαριστω σου απαντησα !
Κιττυ μου μια χαρα σε βρισκω ! Εγω σημερα εφαγα μπολικες τηγανιτες πατατες,τζατζικι, κεφτεδακια τηγανητα, ντοματοσαλατα κ ενα ποτηρι χυμο κ ηταν 118 ! Ε καλα ηταν με τοσο τηγανητο ! χαχαχαχα!!!!!!
Αναστασια μου με 50 γραμμαρια το 159 ειναι ανεβασμενο ! Το οριο ειναι 130 !

virgi
20-02-11, 21:00
Κορίτσια γειά σας! Διαβάζω τα μηνύματά σας και σας ζηλεύω! Οι τιμές που έχετε και με αυτά που τρώτε είναι μια χαρά! Και είστε και σε προχωρημένο μήνα. Εγώ είμαι ακόμη στον 4ο που τον κλείνω την άλλη Κυριακή και το ζάχαρο με βασανίζει απο τις πρώτες εβδομάδες. Ο γυναικολόγος μου με έβαλε να κάνω την καμπύλη απο την 1η στιγμή και οι τιμές βγήκαν στα όρια. Μου σύστησε έναν διαβητολόγο με τον οποίο προς το παρόν έχω μόνο τηλεφωνική επικοινωνία. Μετριέμαι με το μηχανηματάκι και κάθε Δευτέρα του στέλνω με φαξ τα αποτελέσματα και αφου τα δεί, μου λέει τηλεφωνικώς τι ΔΕΝ πρέπει να τρώω. Κάθε φορά μου αφαιρεί και κάτι: γλυκά, τηγανητά, πίτες, πίτσες, μέλι, κρέμα γάλακτος, όσπρια κλπ. Έχω όμως τα εξής θέματα: δεν τρώω το κρέας οπότε έχω θέμα στο τι να φάω γιατί μόνο λαχανικά δεν γίνεται και το άλλο που μ'έχει στεναχωρήσει τρομερά είναι ότι ένω μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή οι μετρήσεις μου ήταν εντός ορίων και μόνο 3-4 ξεπερνούσαν τα όρια και μάλιστα έτρωγα και καρμπονάρες και πίτσες και όλα σχεδόν ύπο έλεγχο. Απο την Παρασκευή όμως όλες οι τιμές είναι πάνω απο τα όρια και μόνο 3-4 κάτω απο αυτά. Ένα βράδυ μάλιστα έφτασα στο 149!!! ¶υριο θα επικοινωνήσω με τον διαβητολόγο και θα δω τι θα μου πει. Όμως έχω καταστεναχωρηθεί και ανησυχώ για τυχόν επιπλοκές στο έμβρυο. Την δε ινσουλίνη που την έτρεμα στη σκέψη, με αυτά που βλέπω παρακαλάω να μου την χορηγήσει γιατί φοβάμαι πολύ

Μη φοβασαι βρε κοριτσακι, αν ξεφευγεις πολυ κ συνεχεια θα κανεις ινσουλινη κ ολα θα ειναι μια χαρα !
Το μωρακι δεν προκειται να παθει τιποτα οταν ειμαστε υπο ελεγχο !
Εμενα μου το ειπε κ διαβητολογος οτι οταν λεμε κινδυνευει το μωρο μιλαμε γι απολυ ακραιες καταστασεις οπου το ζαχαρο ηταν ανεξελεγκτο απο πριν την εγκυμοσυνη κ παραμενει ετσι κ κατα τη διαρκεια αυτης !
Προσπαθησε να κοψεις τα πολλα πολλα κ θα δεις διαφορα !
Κ γω οταν κανω παρασπονδιες τσιμπιεται !

Πχ το πρωι ξυπνησα με λαιμαργια να φαω ψωμι με μελι κ εκανα τρεις φεταρες να με το συμπαθειο, κ το ζαχαρο ανεβηκε στο 150 !
Αλλα εφταιξα ομως ! Ε κ το μηχανακι δειχνει παντα πιο πανω οποτε..κλαψ κλαψ !!!!

NEFELI18
20-02-11, 21:03
Πάντως αν η ψυχολογία παίζει ρόλο, αυτό που έχω να πω είναι ότι εμένα αυτο το θέμα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Αν τύχει να έχω καλή τιμή, μου φτιάχνει η διάθεση και είμαι μια χαρά. Όταν είναι κακή, γίνομαι όλο νεύρα. Και το 149 το είχα με ψητές πατάτες. Το ωραίο είναι ότι ένα βράδυ έφαγα τοστ και ντομάτα και είχα 106. Το επόμενο βράδυ τρώω ακριβώς τα ίδια και βγαίνει 125! Όταν είπα απο την Παρασκευή εννοώ την προηγούμενη, δηλ. εδώ και 10 μέρες τα πράγματα δεν πάνε καλά. Ακόμα και νηστική ξυπνάω με 90-97!

virgi
20-02-11, 21:08
Πάντως αν η ψυχολογία παίζει ρόλο, αυτό που έχω να πω είναι ότι εμένα αυτο το θέμα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Αν τύχει να έχω καλή τιμή, μου φτιάχνει η διάθεση και είμαι μια χαρά. Όταν είναι κακή, γίνομαι όλο νεύρα. Και το 149 το είχα με ψητές πατάτες. Το ωραίο είναι ότι ένα βράδυ έφαγα τοστ και ντομάτα και είχα 106. Το επόμενο βράδυ τρώω ακριβώς τα ίδια και βγαίνει 125! Όταν είπα απο την Παρασκευή εννοώ την προηγούμενη, δηλ. εδώ και 10 μέρες τα πράγματα δεν πάνε καλά. Ακόμα και νηστική ξυπνάω με 90-97!

κοιτα να δεις κ γω με τοσο ξυπναω αλλα σου λεω οτι εχω τσεκαρει το μηχανακι μου παρα πολλες φορες να εχει μεγαλη διαφορα με τις μετρησεις του εργαστηριου ! Κ προσωπικα εγω δεν το θεωρω τραγικο το νουμερο αυτο αλλα ελεγχομενο !
Οι πατατες κ το ψωμακι ανεβαζουν παντα τις τιμες ! Προσπαθησε να τρως παντα σαλατες στα φαγητα σου κ θα δεις διαφορα ! Οσο για το αγχος κ γω ετσι ειμαι ! Οταν ειναι ανεβασμενο νευριαζω ..οταν ειναι στα πλαισια μεσα ειμαι μια χαρα !!!!!

NEFELI18
20-02-11, 21:14
Ναι αλλά είναι άμυλο και δεν υδατάνθρακες που χρειάζονται στην εγκυμοσύνη. Δεν γίνεται να τρώμε μόνο λαχανικά, το μωρό που θα βρει τις βιταμίνες που χρειάζεται; Και το ψωμι του τοστ είναι ολικής κ' πολύσπορο, είναι λογικό 2 φετες να κάνουν τόσο κακό; Πως θα το παλέψω τόσους μήνες, πως;; δεν ξέρω αν το μηχανηματακί μου δείχνει παραπάνω απο ότι είναι στην πραγματικότητα αλλά εγώ συγκρίνω τις δικές μου τιμές των τελευταίων ημερών με τις παλιότερες μετρήσεις μου και βλέπω ότι τα πράγματα χειροτερεύουν

virgi
20-02-11, 21:18
Οχι δεν γινεται.στην εγκυμοσυνη χρειαζονται ολα γι αυτο μας βαζουν σε διατροφη κ αν δουν οτι ο οργανισμος δεν ανταποκρινεται τοτε χορηγουν ινσουλινη !
Παντως το τοστακι ειται μαυρο ψωμι βαλω ειτε ασπρο εμενα μου ανεβαινει συνηθως τα πρωινα ! Εχει τυχει να δω κ 140 το πρωι με ενα τοστ χωρις βουτυρα κ τετοια !

Αχ Νεφελη μου..ετσι ελεγα κ γω πως θα το παλεψω....κ ομως..περναει γρηγορα ο καιρος ! Βεβαια εγω δεν την ηθελα την ινσουλινη οσο ηταν στα πλαισια οι τιμες μου αλλα οταν θα ανεβαινουν εκει που δεν κανω παρασπονδιες αναγκαστικα κ για το καλο του μωρου θα κανω !

NEFELI18
20-02-11, 21:43
Εσύ πόσο μηνών είσαι; Δεν ξέρω τι να πω, αν είναι να μην κάνω ινσουλίνη θα πω στον διαβητολόγο να μου δώσει συγκεκριμένη και καθιερωμένη διατροφή,ας μετράω τα γραμμάρια όπωσ έχω ακούσει ότι κάνουν και άλλες, δεν μπορώ να σπάω κάθε μέρα το κεφάλι μου για το τι να φάω και δεν ξέρω στην τελική τι κάνει να φάω εκτός απο λαχανικά.

mammy3
20-02-11, 22:23
Κοριτσια γεια σας!Virgi σου εχω στειλει μηνυμα...Νεφελη μην αγχωνεσε, το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο!!!Καλυτερα ζητα απο το γιατρο σου να σου δωσει διατροφη για να ξερεις τι να τρως και να μην εχεις και αγχος αν τρεφεσε σωστα εσυ και το μωρακι!Επισης κοριτσια μου ειπε η διαβητολογος οτι εχει μεγαλη σημασια το φαγητο προ υπνου, το οποιο πρεπει να ειναι 3/4 του φλυτζανιου γαλα 1.5% ή γιαουρτι 2% και μια φυγανια η μια φετα μαυρο ψωμι.Γιατι αν μενουμε πολλες ωρες νηστικες ανεβαινει το ζαχαρο.Να σας πω την αληθεια εγω το ξεχναω...

ballou
21-02-11, 08:20
Κοριτσια γεια σας!Virgi σου εχω στειλει μηνυμα...Νεφελη μην αγχωνεσε, το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο!!!Καλυτερα ζητα απο το γιατρο σου να σου δωσει διατροφη για να ξερεις τι να τρως και να μην εχεις και αγχος αν τρεφεσε σωστα εσυ και το μωρακι!Επισης κοριτσια μου ειπε η διαβητολογος οτι εχει μεγαλη σημασια το φαγητο προ υπνου, το οποιο πρεπει να ειναι 3/4 του φλυτζανιου γαλα 1.5% ή γιαουρτι 2% και μια φυγανια η μια φετα μαυρο ψωμι.Γιατι αν μενουμε πολλες ωρες νηστικες ανεβαινει το ζαχαρο.Να σας πω την αληθεια εγω το ξεχναω...
Κακώς γιατί είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας. Το βραδινό γεύμα ρυθμίζει το πρωινό σάκχαρο, το οποίο τίνει να έχει "έξαρση" τις πρωϊνές ώρες.

ballou
21-02-11, 08:24
Δεν μου κανει εντυπωση ! Ειμαι σιγουρη πως κ γω το ιδιο θα εκανα κ ειναι κ ο λογος που δεν μπαινω στη διαδικασια να αλλαξω μηχανακι !
Παντως διαφορα ειδα στο μηχανακι μιας φιλης μου που μου εβγαζε ζαχαρο 75 ! Δλδ αν ειχα αυτο κ εβγαιναν παντα χαμηλες οι τιμες ? τι να πω !
Εσυ εκανες ινσουλινες δλδ ? με τι τιμες αν επιτρεπεται ?
Να σου ζησουν κ τα παιδακια σου!!!:p:p:p
Όχι δεν χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνι ρυθμίστηκε πολύ καλά το σάκχαρό μου, αν και έκανα και ατασταλείες. Βέβαια μετά από ένα καλό φαγοπότι, έβγαινα για περπάτημα να καεί γρήγορα ή γλυκόζη. Και οι τιμές μου πάντα ήταν πολύ καλές. Έχω ρίξει χιλιόμετρα. Βέβαια δεν θα ξεχάσω αυτήν την ρημάδα 1 φέτα ψωμί με μαρμελάδα το σάκχαρο 320:shock:, τι την ήθελα;

virgi
21-02-11, 11:19
Εσύ πόσο μηνών είσαι; Δεν ξέρω τι να πω, αν είναι να μην κάνω ινσουλίνη θα πω στον διαβητολόγο να μου δώσει συγκεκριμένη και καθιερωμένη διατροφή,ας μετράω τα γραμμάρια όπωσ έχω ακούσει ότι κάνουν και άλλες, δεν μπορώ να σπάω κάθε μέρα το κεφάλι μου για το τι να φάω και δεν ξέρω στην τελική τι κάνει να φάω εκτός απο λαχανικά.

Αυριο μπαινω στον 6ο πρωτα ο Θεος !
να πας σε διαβητολογο θα σου δωσει διατροφη, αυτο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο διαβητη ειναι οι ποσοτητες που τρωμε! Λογικα θα στα βαλει ολα οπως εκανε κ σε μενα (εκτος απο γλυκα κ πιτες) κ θα σου περιορισει ψωμι ζυμαρικα πατατες ! Θα τρως παντα σαλατα μπολικη (οι ντοματες ανεβαζουν το ζαχαρο, οποτε προτιμαμε πρασινη σαλατα) κ θα βαζεις κ το φαγητακι σου αλλα λιγοτερο απο τις αλλες φορες !
Θα κανεις σιγουρα 6 γευματα ημερισιως οταν θα τρως φρουτα θα πρεπει να συνοδευονται παντα απο γιαουρτι κτλ !
Αν πας στο γιατρο θα σε καθοδηγησει κ αν την τηρησεις θα δεις διαφορα !

ValiaK
21-02-11, 11:26
να πας σε διαβητολογο θα σου δωσει διατροφη, αυτο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο διαβητη ειναι οι ποσοτητες που τρωμε! Λογικα θα στα βαλει ολα οπως εκανε κ σε μενα (εκτος απο γλυκα κ πιτες) κ θα σου περιορισει ψωμι ζυμαρικα πατατες ! Θα τρως παντα σαλατα μπολικη (οι ντοματες ανεβαζουν το ζαχαρο, οποτε προτιμαμε πρασινη σαλατα) κ θα βαζεις κ το φαγητακι σου αλλα λιγοτερο απο τις αλλες φορες !
Θα κανεις σιγουρα 6 γευματα ημερισιως οταν θα τρως φρουτα θα πρεπει να συνοδευονται παντα απο γιαουρτι κτλ !

αυτό δεν το εχω ξανακούσει. γιατί?

virgi
21-02-11, 11:42
Όχι δεν χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνι ρυθμίστηκε πολύ καλά το σάκχαρό μου, αν και έκανα και ατασταλείες. Βέβαια μετά από ένα καλό φαγοπότι, έβγαινα για περπάτημα να καεί γρήγορα ή γλυκόζη. Και οι τιμές μου πάντα ήταν πολύ καλές. Έχω ρίξει χιλιόμετρα. Βέβαια δεν θα ξεχάσω αυτήν την ρημάδα 1 φέτα ψωμί με μαρμελάδα το σάκχαρο 320:shock:, τι την ήθελα;

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
σοκαριστηκα τωρα !!! 320 μ μια φετα ??? ωχ χριστε μου !
Εγω χτες εφαγα 3 φετες με μελι κ πηγε 150 κ σκιαχτηκα !!! χαχαχαχ!!!!!!
Αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω στον πειρασμο !
Αυτο με το περπατημα το θελω κ γω, αλλα φοβαμαι γιατι υποψιαζομαι πως εχω ξεκινησει ελαφριες συσπασεις μιας κ πετρωνει η κοιλια μου καποιες φορες αλλα χωρις πονο ! Βεβαια παιρνω μαγνησιο αλλα κ παλι φοβαμαι ! Ενω πολυ θελω να περπατησω !
Σε πιο μηνα ανεβασες 320 ? γιατι ξερω οτι απο τον 6ο κ μετα αλλαζουν πολυ τα νουμερα....προς τα πανω !!!

virgi
21-02-11, 11:44
αυτό δεν το εχω ξανακούσει. γιατί?

Γιατι τα φρουτα εχουν κ αυτα ζαχαρη κ με το γιαουρτι περναει πιο αργα στον οργανισμο κ δεν ανεβαζει τα νουμερα στα υψη !
Οπως επισης ο φυσικος χυμος πορτοκαλι ! Για το ζαχαρο ειναι σχεδον απαγορευτικος! Ενω αν φας το πορτοκαλι ειναι καλυτερα γιατι εχει κ τις ινες μαζι κ παλι πιο αργα περναει η φρουκτοζη στον οργανισμο !

ballou
21-02-11, 11:50
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
σοκαριστηκα τωρα !!! 320 μ μια φετα ??? ωχ χριστε μου !
Εγω χτες εφαγα 3 φετες με μελι κ πηγε 150 κ σκιαχτηκα !!! χαχαχαχ!!!!!!
Αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω στον πειρασμο !
Αυτο με το περπατημα το θελω κ γω, αλλα φοβαμαι γιατι υποψιαζομαι πως εχω ξεκινησει ελαφριες συσπασεις μιας κ πετρωνει η κοιλια μου καποιες φορες αλλα χωρις πονο ! Βεβαια παιρνω μαγνησιο αλλα κ παλι φοβαμαι ! Ενω πολυ θελω να περπατησω !
Σε πιο μηνα ανεβασες 320 ? γιατι ξερω οτι απο τον 6ο κ μετα αλλαζουν πολυ τα νουμερα....προς τα πανω !!!
Στον 8ο μήνα. Όσο για αυτό που έκανα (φαγητό και περπάτημα) εννοείται ότι δεν το προτείνω σε καμιά. Ρωτήστε πάντα τον γιατρό σας. Εμένα μου το είχε πει η διαβητόλοτος όταν ανεβαίνει το σάκχαρο κάνουμε μια ελαφριά άσκηση, στην προκειμένη περπάτημα λόγο εγκυμοσύνης για να κάψουμε γρήγορα την γλυκόζη. Ε! τι ήταν να μου το πει, εγώ το καθίερωσα:mrgreen:

ValiaK
21-02-11, 11:59
Γιατι τα φρουτα εχουν κ αυτα ζαχαρη κ με το γιαουρτι περναει πιο αργα στον οργανισμο κ δεν ανεβαζει τα νουμερα στα υψη !
Οπως επισης ο φυσικος χυμος πορτοκαλι ! Για το ζαχαρο ειναι σχεδον απαγορευτικος! Ενω αν φας το πορτοκαλι ειναι καλυτερα γιατι εχει κ τις ινες μαζι κ παλι πιο αργα περναει η φρουκτοζη στον οργανισμο !

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Για το πορτοκάλι δεν κινδυνευω, ειμαι αλλεργική, και μονο η μυρωδιά μπορεί να με στειλει στα θυμαράκια!!! :shock:

NEFELI18
21-02-11, 13:57
Eγω πάλι 1η φορά ακούω για την ντομάτα!! Ημαρτον, ότι τρώω εγώ ανεβάζει το ζάχαρο; Διότι μαρούλι, ρόκα και κάτι τέτοια ούτε να τα δω! Απο σαλατικά μόνο την ντομάτα και το αγγούρι τρώω. Ευτυχώς απο λαχανικά, τα πάντα. Θα επικοινωνήσω το απόγευμα μαζί του και θα του ζήτησω να μου δώσει συγκεκριμένη διατροφή και ποσότητες να ξέρω που βαδίζω

virgi
21-02-11, 14:17
Eγω πάλι 1η φορά ακούω για την ντομάτα!! Ημαρτον, ότι τρώω εγώ ανεβάζει το ζάχαρο; Διότι μαρούλι, ρόκα και κάτι τέτοια ούτε να τα δω! Απο σαλατικά μόνο την ντομάτα και το αγγούρι τρώω. Ευτυχώς απο λαχανικά, τα πάντα. Θα επικοινωνήσω το απόγευμα μαζί του και θα του ζήτησω να μου δώσει συγκεκριμένη διατροφή και ποσότητες να ξέρω που βαδίζω

Nai κοριτσακι μου δυστυχως κ η ντοματα κανει κακο στην περιπτωση του διαβητη !
Να τρως αλλα ελαχιστα η οχι συνεχεια τελος παντων !!!!!
Ειπαμε δεν βγαζουμε τιποτα απο τη διατροφη απλα τα ελλατωνουμε.....κατα πολυ !!!!!

virgi
21-02-11, 14:19
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Για το πορτοκάλι δεν κινδυνευω, ειμαι αλλεργική, και μονο η μυρωδιά μπορεί να με στειλει στα θυμαράκια!!! :shock:

Χτυπα ξυλο καλε !!!!!
Παντως τελικα κ αυτο δεν προσφερει τοσα οσα νομιζουμε οποτε καλυτερα να το αποφευγουμε κ οι υπολοιπες που εχουμε θεματακια !!!

NEFELI18
21-02-11, 21:22
Μίλησα με τον διαβητολόγο και μου έκλεισε ραντεβού αύριο το απόγευμα για να ξεκινήσω ινσουλίνη. Υπάρχει καμία απο εσάς που έχει ήδη ξεκινήσει; θα ήθελα να ξέρω αν με την ινσουλίνη μπορούμε να τρώμε ότι θέλουμε ή αν και πάλι η πείνα συνεχίζεται. Επίσης αν υπάρχουν κρούσματα υπογλυκαιμίας

virgi
22-02-11, 07:53
Μίλησα με τον διαβητολόγο και μου έκλεισε ραντεβού αύριο το απόγευμα για να ξεκινήσω ινσουλίνη. Υπάρχει καμία απο εσάς που έχει ήδη ξεκινήσει; θα ήθελα να ξέρω αν με την ινσουλίνη μπορούμε να τρώμε ότι θέλουμε ή αν και πάλι η πείνα συνεχίζεται. Επίσης αν υπάρχουν κρούσματα υπογλυκαιμίας

Κοιτα να δεις εγω επρεπε να εχω ξεκινησει κατα την αποψη του διαβητολογου, αλλα δεν συμφωνουσε ο γυναικολογος κ κανοντας υπερηχους βλεπουμε οτι το μωρο αναπτυσεται φυσιολογικα κ δεν ειναι επηρεασμενο απο ζαχαρο, οποτε το εχω τρεναρει κ εγω !
Θελω να δω εναν ακομη διαβητολογο, να μιλησω μαζι του κ αν πει οτι τωρα στις εβδομαδες που ειμαι πρεπει να κανω...θα κανω κ γω !!! Θα σου κανω κ παρεα!;):-P

Τωρα για τις ερωτησεις σου φυσικα ρωτας το γιατρο,αλλα ξερω πως δεν τρως οτι θες αλλα μπαινεις σε διατροφη κανονικα!
Κρουσματα υπογλυκαιμιας ο γυναικολογος μου ειχε πει πως δεν υπαρχουν αλλα υποθετω αυτο θα γινει μονο αν χορηγηθει μεγαλη δοση ινσουλινης κ πεσουν πολυ τα επιπεδα ! Ετσι πιστευω εγω !
Περιμενουμε να μας πεις τα νεακια σου οκ ???

TARA
22-02-11, 08:20

Φυσικα και πρεπει να κανεις διατροφη. Η ινσουλινη ρυθμιζει το ζαχαρο. Υπογλυκαιμια θα παθεις μονο αν δεν τηρεις ευβλαβικα τις οδηγιες και θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Ηταν Κυριακη και επρεπε να κανω ινσουλινη πριν το μεσημεριανο φαγητο. Θα πηγαιναμε σε μια ταβερνα στη γειτονια μας, και για να μην κουβαλαω μαζι μου τα συνεργα, αποφασιζω να την κανω στο σπιτι (μεγα λαθος, γιατι θα υπηρχε χρονος αναμονης μεχρι να φαω). Εκτος αυτου, μετραω με το μηχανακι και βρισκω το ζαχαρο 75... Με χαμηλο ζαχαρο λοιπον και αναμονη τουλαχιστον μισης ωρας ως το γευμα, κανω την ινσουλινη...και επαθα υπογλυκαιμια φυσικα!

TARA
22-02-11, 08:27
Εχει τυχει να δω κ 140 το πρωι με ενα τοστ χωρις βουτυρα κ τετοια !

Το πρωι το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο. Το πρωινο μου ηταν ενα φλυτζανι γαλα και 2 φρυγανιες, και το ζαχαρο μετα ηταν στα υψη. Αγοραζω φρυγανιες χωρις ζαχαρη και βελτιωθηκε λιγο η κατασταση...τελικα μου εκοψαν τη μια φρυγανια...!:|

Επισης κοριτσια μου ειπε η διαβητολογος οτι εχει μεγαλη σημασια το φαγητο προ υπνου, το οποιο πρεπει να ειναι 3/4 του φλυτζανιου γαλα 1.5% ή γιαουρτι 2% και μια φυγανια η μια φετα μαυρο ψωμι.Γιατι αν μενουμε πολλες ωρες νηστικες ανεβαινει το ζαχαρο.Να σας πω την αληθεια εγω το ξεχναω...

Ακομη και αν σηκωθειτε τη νυχτα για τουαλετα, φατε μια φρυγανια για να μην ειστε νηστικες ολες αυτες τις ωρες.

virgi
22-02-11, 08:32
Βρε Ταρα μου μιας κ εκανες κ ξερεις λυσε μου μια απορια !
Απο ποσο κ πανω πρεπει να κανεις ινσουλινη ? Απ οτι εχω ακουσει τα ριχνει αρκετα τα επιπεδα η ινσουλινη !
Για πιο λογο μετα συνεχιζεται η διατροφη κ δεν θελουν ουτε ατασταλιες οι γιατροι ?
Κ τι γινεται οταν παθαινεις υπογλυκαιμια ?

virgi
22-02-11, 08:33
Ακομη και αν σηκωθειτε τη νυχτα για τουαλετα, φατε μια φρυγανια για να μην ειστε νηστικες ολες αυτες τις ωρες.

σε αυτο εχεις δικιο, κ ετσι νομιζω πεφτει κ λιγο το πρωινο ζαχαρο !

ballou
22-02-11, 08:46
Το πρωι το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο. Το πρωινο μου ηταν ενα φλυτζανι γαλα και 2 φρυγανιες, και το ζαχαρο μετα ηταν στα υψη. Αγοραζω φρυγανιες χωρις ζαχαρη και βελτιωθηκε λιγο η κατασταση...τελικα μου εκοψαν τη μια φρυγανια...!:|

Ακόμα και τα γαλακτοκομικά ανεβάζουν το σάκχαρο για αυτό συνίστουν με 1 ή 1,5%. Ο δικός μου γιατρός μου είχε 1/2 ποτήρι γάλα με 2 φρυγανιές ή με 2 κ.σ. δημητριακά ολικής άλεσης. Χριστέ μου τι πείνα που τράβηξα. Το κακό είναι το κάνοντας πρόσφατα εξετάσεις για το σάκχαρο βλέπω ότι φλερτάρω επικύνδυνα με αυτό:(!!!

TARA
22-02-11, 08:47
Βρε Ταρα μου μιας κ εκανες κ ξερεις λυσε μου μια απορια !
Απο ποσο κ πανω πρεπει να κανεις ινσουλινη ? Απ οτι εχω ακουσει τα ριχνει αρκετα τα επιπεδα η ινσουλινη !
Για πιο λογο μετα συνεχιζεται η διατροφη κ δεν θελουν ουτε ατασταλιες οι γιατροι ?
Κ τι γινεται οταν παθαινεις υπογλυκαιμια ?

Εννοεις ποσο πρεπει να ειναι το ζαχαρο στη μετρηση πριν το φαγητο? Οι οδηγιες μου ηταν να κανω παντα την ινσουλινη, και σε 10 λεπτα να τρωω. Ειχα και ενα πινακακι οπου κατεγραφα ολες τις μετρησεις της ημερας και τις εστελνα με φαξ στο διαβητολογο. Αλλα οσο θυμαμαι, δεν ειχα πεσει ποτε κατω απο 85 πριν το φαγητο, εκτος απο εκεινη τη φορα που επαθα την υπογλυκαιμια.
Η διατροφη σε συνδυασμο με την ινσουλινη, ρυθμιζει το ζαχαρο. Αυτοι που ειναι χρονια διαβητικοι, μπορουν να κανουν ατασθαλιες και μετα να παρουν περισσοτερες μοναδες ινσουλινης. Αυτο ομως θελει εμπειρια, γιατι οπως ειπαμε, μπορει να παθεις υπογλυκαιμια. Για να διατηρηθει το ζαχαρο σε φυσιολογικα επιπεδα και να μην παθει ζημια το μωρο, πρεπει να συνυπαρχει διατροφη, ινσουλινη και ασκηση αν αυτο ειναι δυνατον.
Τα συμπτωματα της υπογλυκαιμιας ειναι τρεμουλα, εφιδρωση, ζαλαδα και ταση για λιποθυμια.

TARA
22-02-11, 08:59
Το κακό είναι το κάνοντας πρόσφατα εξετάσεις για το σάκχαρο βλέπω ότι φλερτάρω επικύνδυνα με αυτό:(!!!

Κανεις ακομα μετρησεις και ειναι ανεβασμενο? Ποσα κιλα πηρες στην εγκυμοσυνη? Ο διαβητολογος μου ειχε πει οτι τα 5 πρωτα χρονια μετα τον τοκετο ειναι επικινδυνα, και επρεπε να χασω πολλα κιλα και να γυμναζομαι. Οντως μολις σαραντισα αρχισα γυμναστηριο και λιγο καιρο μετα διατροφη και εχασα 20 κιλα.

virgi
22-02-11, 09:00
Για παραδειγμα εσυ τι μετρησεις ειχες κ μπηκες σε προγραμμα ινσουλινης ?
Εγω δεν μετριεμαι πριν το φαγητο ! γενικα με το φαγητο δεν εχω πολυ θεμα !Ειμαι εντος οριων ! Ξεφευγει ομως το πρωινο μου ζαχαρο στο μηχανακι μεταξυ 92-104 περιπου! Αλλα στο εργαστηριο εχω παντα κατω απο 90 ! Κ επειδη το μηχανακι δειχνει πιο πανω θελει ο διαβητολογος να κανω μονο βραδυνη ινσουλινη ! Αλλα η γλυκοζηλιωμενη μου ξεκινησε με 5,8 πηγε 5,5 κ τωρα 5, !

TARA
22-02-11, 09:09
Για παραδειγμα εσυ τι μετρησεις ειχες κ μπηκες σε προγραμμα ινσουλινης ?
Εγω δεν μετριεμαι πριν το φαγητο ! γενικα με το φαγητο δεν εχω πολυ θεμα !Ειμαι εντος οριων ! Ξεφευγει ομως το πρωινο μου ζαχαρο στο μηχανακι μεταξυ 92-104 περιπου! Αλλα στο εργαστηριο εχω παντα κατω απο 90 ! Κ επειδη το μηχανακι δειχνει πιο πανω θελει ο διαβητολογος να κανω μονο βραδυνη ινσουλινη ! Αλλα η γλυκοζηλιωμενη μου ξεκινησε με 5,8 πηγε 5,5 κ τωρα 5, !

Δεν ηταν ιδιαιτερα υψηλες οι μετρησεις μου, ημουν σε μερικη ακινησια ομως και αυτο επιβαρυνε την κατασταση. Ειχα παρει πολλα κιλα και απαγορευοταν ακομη και το περπατημα. Η υψηλοτερη τιμη που ειδα μετα το φαγητο ηταν κοντα στο 170 (ειχα φαει πιπεριες φλωρινης απο βαζο...και εχουν ζαχαρη...!).
Η βραδινη ινσουλινη ειναι 24ωρη και σε προφυλασσει, δεν ειναι κακο να κανεις.

ballou
22-02-11, 09:15
Κανεις ακομα μετρησεις και ειναι ανεβασμενο? Ποσα κιλα πηρες στην εγκυμοσυνη? Ο διαβητολογος μου ειχε πει οτι τα 5 πρωτα χρονια μετα τον τοκετο ειναι επικινδυνα, και επρεπε να χασω πολλα κιλα και να γυμναζομαι. Οντως μολις σαραντισα αρχισα γυμναστηριο και λιγο καιρο μετα διατροφη και εχασα 20 κιλα.

Όχι δεν κάνω μετρήσεις. Αλλά επειδή με ενημερώσανε οι γιατροί ότι έχω 70% πιθανότητες να εμφανίσω μετά τα 40 μου διαβήτη (λόγω διαβήτη κύησης), έχω κάνει 3 καμπύλες σακχάρου μετά τις γέννες μου γιατί έχανα απότομα κιλά χωρίς καμία διαίτα ή διατροφή (4-5 σε μια εβδομάδα). Αλλά ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ. Την τελεύταια την έκανα τον περσμένο χρόνο βέβαια.
Τώρα είμαι 52 κιλά, πόσο πια να χάσω;

Στις εγκυμοσύνες μου δεν πήρα ιδιαίτερα πολλά κιλά : 12 στην πρώση και 8 στην δεύτερη, τα οποία και φύγανε και μόνα τους μετά από λίγο καιρό.

Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έκανα τσεκ απ, το Σάκχαρο ήταν 103 νηστείας (βέβαια χλαπάκιασα 2 πιάτα μακαρόνια το προηγούμενο βράδυ αργά) και αυτή η ρουφιάνα η γλυκοζιωμένη ήταν 5,9:cool: με όριο το 6,1. (Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 βδομάδες, για αυτό την λέω ρουφάνια:grin:)

virgi
22-02-11, 09:16
Ρε γαμωτο πιο πολυ αντιστεκομαι κ δεν κανω ακομα ινσουλινη (μιας κ ολα στους υπερηχους δειχνουν οκ, κ ο γυναικολογος πιστευει οτι μπορω να την αποφυγω) γιατι δεν ειμαι τυπικη στη διατροφη ! Υπαρχουν πολλες φορες που θελω να τρωω βλακειες οπως γαλα με κεικ η γαλα με κουλουρια η δημητριακα , η μελι ε κ καπου εκει ξεφευγω !
Επισης, σκεφτομαι κ το αλλο...αν κανω εντελως προληπτικα οπως πιστευουν, θα μου κρατησουν κ τοτε το μωρο στην θερμοκοιτιδα 1 μερα ?

Κ αν ξεκινησω..... θ αμπορω να τρωω εστω λιγο παραπανω το πρωι γιατι αυτο το γαλα κ μι αφρυγανια εμενα δεν με καλυπτει ουτε γι αστειο !

κ κατι τελευταιο, με την ινσουλινη βαζεις κιλα ??

virgi
22-02-11, 09:19
Όχι δεν κάνω μετρήσεις. Αλλά επειδή με ενημερώσανε οι γιατροί ότι έχω 70% πιθανότητες να εμφανίσω μετά τα 40 μου διαβήτη (λόγω διαβήτη κύησης), έχω κάνει 3 καμπύλες σακχάρου μετά τις γέννες μου γιατί έχανα απότομα κιλά χωρίς καμία διαίτα ή διατροφή (4-5 σε μια εβδομάδα). Αλλά ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ. Την τελεύταια την έκανα τον περσμένο χρόνο βέβαια.

Στις εγκυμοσύνες μου δεν πήρα ιδιαίτερα πολλά κιλά : 12 στην πρώση και 8 στην δεύτερη, τα οποία και φύγανε και μόνα τους μετά από λίγο καιρό.

Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έκανα τσεκ απ, το Σάκχαρο ήταν 103 νηστείας (βέβαια χλαπάκιασα 2 πιάτα μακαρόνια το προηγούμενο βράδυ αργά) και αυτή η ρουφιάνα η γλυκοζιωμένη ήταν 5,9:cool: με όριο το 6,1. (Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 βδομάδες, για αυτό την λέω ρουφάνια:grin:)

μπαλλου μου σε αυτη τη γλυκοζηλιωμενη θελω κ γω να σταθω !
Ενταξει κ γι ασενα μεσα στα ορια ειναι ομως !
την ειχες κανει καθολου στις εγκυμοσυνες σου ?
Εμενα τωρα βγηκε 5 κ θεωρω πως ειναι παρα πολυ καλη αφου τα ορια απο 4,5-6,2 !

ballou
22-02-11, 09:22
Ρε γαμωτο πιο πολυ αντιστεκομαι κ δεν κανω ακομα ινσουλινη (μιας κ ολα στους υπερηχους δειχνουν οκ, κ ο γυναικολογος πιστευει οτι μπορω να την αποφυγω) γιατι δεν ειμαι τυπικη στη διατροφη ! Υπαρχουν πολλες φορες που θελω να τρωω βλακειες οπως γαλα με κεικ η γαλα με κουλουρια η δημητριακα , η μελι ε κ καπου εκει ξεφευγω !
Επισης, σκεφτομαι κ το αλλο...αν κανω εντελως προληπτικα οπως πιστευουν, θα μου κρατησουν κ τοτε το μωρο στην θερμοκοιτιδα 1 μερα ?

Κ αν ξεκινησω..... θ αμπορω να τρωω εστω λιγο παραπανω το πρωι γιατι αυτο το γαλα κ μι αφρυγανια εμενα δεν με καλυπτει ουτε γι αστειο !

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Ίσως και βλακεία αλλά εμένα η διαβητολόγος που τις πήγαινα τις μετρήσεις και τις έλεγα ότι πεινάω... δεν αντέχω άλλο μου έλεγε :
Α! Εδω η μία φετά τυρί σε ανεβάζει ενώ ή 3 φέτες ζαμπόν καθόλου. ¶ρα αν θες μείωσε το τυρί και τρώγε παραπάνω ζαμπον.

Αυτό ας πούμε με το κρέας που σου λένε 100 ή 120 γραμμάρια εγώ δεν το έκανα, μπορει να έτρωγα και μισό κιλό από δαύτο και οι μετρήσεις μου μια ώρα μετά το φαγητό να ήταν 90. Τουλάχιστον έτσι δεν πεινούσα. Και να πω ότι έκανα μετρήσεις πριν και μετά το φαγητό σε κάθε γεύμα. Από την στιγμή που κρατιέται το σάκχαρο σε χαμηλά επίπεδα γιατί να μην αυξήσουμε την ποσότητα σε τροφές που δεν το επηρεάζουν; Λέω εγώ τώρα. Εσείς πάλι θα ρωτήσετε τον γιατρό σας.

ballou
22-02-11, 09:24
μπαλλου μου σε αυτη τη γλυκοζηλιωμενη θελω κ γω να σταθω !
Ενταξει κ γι ασενα μεσα στα ορια ειναι ομως !
την ειχες κανει καθολου στις εγκυμοσυνες σου ?
Εμενα τωρα βγηκε 5 κ θεωρω πως ειναι παρα πολυ καλη αφου τα ορια απο 4,5-6,2 !
Ναι, ναι φυσικά την είχα κάνει και στις δύο είχα 4,6.
Και στις 3 επόμενες καμπύλες (ανευ εγκυμοσύνης) είχα 4,5.
Για αυτό τώρα αγχώθηκα. Φλερτάρω επικύνδυνα με το όριο, και δεν είμαι και έγκυος.

TARA
22-02-11, 09:27

Noμιζω πως μονο η γλυκοζυλιωμενη ειναι το προβλημα. Το σακχαρο ειναι φυσιολογικο σε σχεση με αυτα που εφαγες! Κι εγω 40 ειμαι, εκανα μια καμπυλη λιγους μηνες μετα τον τοκετο η οποια ηταν φυσιολογικη, λιγες μετρησεις με το μηχανακι και δεν ξανασχοληθηκα. Εξακολουθω και γυμναζομαι ομως και προσπαθω να διατηρησω τα κιλα μου.

Μας τα γραφεις εντελως αναποδα! Κανεις ατασθαλιες και δε θελεις ινσουλινη? Ξερεις ποσο επικινδυνο ειναι αυτο που κανεις για το μωρο? Η ινσουλινη ειναι ασπιδα προστασιας! Σαφως δε βαζεις κιλα λογω ινσουλινης, και ποιος ο λογος να ανησυχεις αν θα παρακολουθησουν το μωρο ενα 24ωρο? Για την ασφαλεια του θα γινει!

virgi
22-02-11, 09:34
Noμιζω πως μονο η γλυκοζυλιωμενη ειναι το προβλημα. Το σακχαρο ειναι φυσιολογικο σε σχεση με αυτα που εφαγες! Κι εγω 40 ειμαι, εκανα μια καμπυλη λιγους μηνες μετα τον τοκετο η οποια ηταν φυσιολογικη, λιγες μετρησεις με το μηχανακι και δεν ξανασχοληθηκα. Εξακολουθω και γυμναζομαι ομως και προσπαθω να διατηρησω τα κιλα μου.

Μας τα γραφεις εντελως αναποδα! Κανεις ατασθαλιες και δε θελεις ινσουλινη? Ξερεις ποσο επικινδυνο ειναι αυτο που κανεις για το μωρο? Η ινσουλινη ειναι ασπιδα προστασιας! Σαφως δε βαζεις κιλα λογω ινσουλινης, και ποιος ο λογος να ανησυχεις αν θα παρακολουθησουν το μωρο ενα 24ωρο? Για την ασφαλεια του θα γινει!

Ουπς ! Που σε μπερδεψα ?
Απλα ξερω οτι με την ινσουλινη ΠΡΕΠΕΙ να εισαι πολυ τυπικη , σωστα ?
ε αυτο ειναι που φοβαμαι ! Εγω αμα με πιασει κατι το θελω εδω κ τωρα !!!
Τωρα που δεν κανω ας πουμε ινσουλινη, ενταξει κανω παρασπονδιες.....
Μετα πως θα ειναι ? εκει θελω να καταληξω γνωριζοντας οτι πρεπει να κανεις διατροφη συστηματικη!

Γενικα ο διαβητολογος μου ειχε πει οτι το εμβρυο δεν κινδυνευει, παρα μονο οταν το ζαχαρο ειναι τελειως ανεξελεγκτο !
οσο για το μωρο ναι δε το συζητω για την ασφαλεια του ! πανω απ ολα !
Αλλα αν μπω προληπτικα σε ινσουλινη δεν το προδικαζουμε ? απλα σκεφτομαι την πρωτη μερα που θα ειμαι καπως κ το μωρακι θα το χω μακρυα μου...κλαψ !!!

ballou
22-02-11, 09:34

ΤΑΡΑ μου υποκλίνομαι. Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου, που το έχεις βάλει στο πρόγραμμά σου, όλο αυτό. Εγώ είμαι τόσο μα τόσο κοιλιόδουλη που δεν μπορώ να αντισταθώ, στο φαγητό ρε γμτ. Και αν μου πεις δεν κάνει να φας αυτό, κάτι με πιάνει και όλο αυτό θέλω και ας μην πεινάω.

Τελος πάντων σε λίγες μέρες θα επαναλάβω την γλυκοζηλιωμένη αφού είμαι 22 μέρες ¨καθαρή¨ από τις σοκολάτες και τα γλυκά εννοώ, αφού έτρωγα 1 με 2 σοκολάτες καθημερινά:grin:.

virgi
22-02-11, 09:36
Ναι, ναι φυσικά την είχα κάνει και στις δύο είχα 4,6.
Και στις 3 επόμενες καμπύλες (ανευ εγκυμοσύνης) είχα 4,5.
Για αυτό τώρα αγχώθηκα. Φλερτάρω επικύνδυνα με το όριο, και δεν είμαι και έγκυος.

Παω πασο τοτε γιατι ειχες πολυ καλη γλυκοζηλιωμενη κ τωρα εχει διαφορα !!!!

TARA
22-02-11, 09:54
Απλα ξερω οτι με την ινσουλινη ΠΡΕΠΕΙ να εισαι πολυ τυπικη , σωστα ?

Οχι, ποιος το λεει αυτο? Ισα ισα, δεν κανεις ας πουμε ινσουλινη. Τρως ενα σοκολατακι και το ζαχαρο εκτοξευεται στο 200 για παραδειγμα. Αν κανεις ινσουλινη και φας ενα σοκολατακι, το ζαχαρο σου θα παραμεινει σε χαμηλοτερα επιπεδα. Αυτος ειναι ο σκοπος της αλλωστε, η ρυθμιση του ζαχαρου. Φυσικα εξαρταται και απο τις μοναδες που κανεις. Εγω εκτος απο τη βραδινη την 24ωρη, εκανα και πριν τα γευματα.
Τη συστηματικη διατροφη θα την κανεις για το δικο σου καλο, για να μην εχεις προβληματα και μετα τον τοκετο.
Θυμαμαι ειχα ρωτησει το διαβητολογο αν μπορω να τρωω καθε Κυριακη παγωτο 0% ζαχαρη, και μου ειπε καλυτερα να φαω 2 κουταλιες παρφε, παρα ενα ολοκληρο παγωτο, ακομη και αν δεν εχει ζαχαρη! Η διαφορα στη μετρηση, θα φανει την επομενη μερα!!!

Αλλα αν μπω προληπτικα σε ινσουλινη δεν το προδικαζουμε ? απλα σκεφτομαι την πρωτη μερα που θα ειμαι καπως κ το μωρακι θα το χω μακρυα μου...κλαψ !!!

Και η κορη μου ηταν στην παρακολουθηση το πρωτο 24ωρο, αλλα ημουν τοσο χαλια απο την καισαρικη (καισαρικη λογω διαβητη...), που δε μου κακοφανηκε πολυ...

virgi
22-02-11, 10:03
Καταλαβα Ταρα μου !!!

Στην δικη μου περιπτωση μου εχουν μιλησει μονο για την βραδυνη ινσουλινη κ γυρω στις 7 μοναδες αν θα εκανα !
Ειναι μονο το πρωινο μου ζαχαρο αλλα να σου πω κατι ?
Θα παω πρωτα να κανω καμπυλη ζαχαρου κ μετα θα ακολουθησω συμβουλες γιατρων κ προγραμμα, γιατι τωρα τα λενε ολα χωρις να εχω κανει καμπυλη !

Να σε ρωτησω κ κατι τελευταιο? σε ζαλισα το ξερω ! κ συγνωμη !!!!!!!
Ποσο ηταν η γλκοζηλιωμενη σου πριν την ινσουλινη ???

TARA
22-02-11, 10:17
Στην δικη μου περιπτωση μου εχουν μιλησει μονο για την βραδυνη ινσουλινη κ γυρω στις 7 μοναδες αν θα εκανα !

Ελα μωρε, για 7 μοναδες μιλαμε μονο? Δεν ειναι τιποτα!

Ειναι μονο το πρωινο μου ζαχαρο αλλα να σου πω κατι ?
Θα παω πρωτα να κανω καμπυλη ζαχαρου κ μετα θα ακολουθησω συμβουλες γιατρων κ προγραμμα, γιατι τωρα τα λενε ολα χωρις να εχω κανει καμπυλη !

Εννοειται οτι πρεπει να κανεις καμπυλη ζαχαρου.

Ποσο ηταν η γλκοζηλιωμενη σου πριν την ινσουλινη ???

Γυρω στο 5.

virgi
22-02-11, 10:22
Α μαλιστα !! Κ εκανες ινσουλινη με 5 γλυκοζηλιωμενη ?
Τι να πω !!!
Νομιζα πως αυτο δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου του τελευταιο διμηνου !
Κ το 5 δειχνει ενα καλο σχετικα ζαχαρο ! Αχ τι να πω !
Ισως τα χω μπερδεμενα κ γω στο μυαλο μου !
Αλλα δεν μπαινει κ κανενας διαβητολογος στη διαδικασια να μου απαντησουν !
Ρωταω κ θυμωνουν κιολας !!! Τεσπα !!!

Οσο για τις μοναδες ναι μονο γι αυτες μιλαμε !!!! Γι αυτο κ σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο, για την ωρα παντα...μετα εχει ο Θεος αν χρειαστω δεν το συζητω καθολου !

mariab
22-02-11, 10:35
Επειδή και εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη και στις 2 εγκυμοσύνες μου, μπορώ να πω τα εξής:

Εφ'όσον οι πρωινές μετρήσεις του σακχάρου είναι υψηλές, η καμπύλη δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα παραπάνω. Η καμπύλη δείχνει εάν ο οργανισμός σου έχει προδιάθεση να εμφανίσει σάκχαρο. Εσένα virgi δεν τίθεται θέμα προδιάθεσης. Εχεις ήδη σάκχαρο. Η καμπύλη δεν θα σου πει κάτι. Εμένα να φανταστείς, επειδή είχα κάνει το διαβήτη στην πρώτη κύηση, δεν με έστειλαν για καμπύλη στη δεύτερη. Με έβαλαν κατευθείαν στις μετρήσεις (και είχαν δίκιο). Την προδιάθεση την θεώρησαν δεδομένη (και ὀντως εμφάνισα σάκχαρο και στη δεύτερη εγκυμοσύνη).

Και σε εμένα το σάκχαρο εμφανιζόταν μόνο το πρωί (αντιδρά ο οργανισμός στις πολλές ώρες νηστείας). Στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήμουν κι εγώ κάπως αντιδραστική, κατέληξα στην ινσουλίνη, γιατί η πρωινή μου νηστική μέτρηση έπαιρνε συνεχώς την ανιούσα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη το κοντρολάρησα με διατροφή (κράτησα τις πρωινές μου μετρήσεις σε ένα οριακό 100), αλλά ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο. Πρέπει να είσαι στρατιώτης. Θέλεις πολύ συγκεκριμένη διατροφή (εμένα με βοήθησε διαιτολόγος) και κυρίως θέλεις πολύ συγκεκριμένες ώρες γευμάτων. Επίσης, εάν θέλεις να βελτιώσεις την πρώτη πρωινή μέτρηση, δεν πρέπει να μένεις νηστική, αλλά να τρως κάτι (π.χ. ρυζογκοφρέτες, φρυγανιές και άλλα αδιάφορα) μέσα στη μαύρη νύχτα, όποτε σηκώνεσαι για τουαλέτα. Το θέμα δηλαδή είναι να μη μένει άδειο το στομάχι σου για πολλές ώρες.

ValiaK
22-02-11, 10:38
Τι να πω !!!

H γλυκοζηλιωμενη δεν εχει σχεση με τις τιμές του ζαχαρου, γιατι δειχνει απλά το μεσο όρο! Εμενα η γλυκοζηλιωμενη μου ειναι σουπερ αλλά οι καμπύλες μου (και ζαχαρου και ινσουλίνης) ειναι χαλια. Τοσο χαλια που όταν ξαναμεινω έγκυος δε με βλεπω να γλυτωνω τις ενεσεις απο την αρχή της κύησης...

ValiaK
22-02-11, 10:40
Επειδή και εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη και στις 2 εγκυμοσύνες μου, μπορώ να πω τα εξής:

Εφ'όσον οι πρωινές μετρήσεις του σακχάρου είναι υψηλές, η καμπύλη δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα παραπάνω. Η καμπύλη δείχνει εάν ο οργανισμός σου έχει προδιάθεση να εμφανίσει σάκχαρο. Εσένα virgi δεν τίθεται θέμα προδιάθεσης. Εχεις ήδη σάκχαρο. Η καμπύλη δεν θα σου πει κάτι. Εμένα να φανταστείς, επειδή είχα κάνει το διαβήτη στην πρώτη κύηση, δεν με έστειλαν για καμπύλη στη δεύτερη. Με έβαλαν κατευθείαν στις μετρήσεις (και είχαν δίκιο). Την προδιάθεση την θεώρησαν δεδομένη (και ὀντως εμφάνισα σάκχαρο και στη δεύτερη εγκυμοσύνη).

Και σε εμένα το σάκχαρο εμφανιζόταν μόνο το πρωί (αντιδρά ο οργανισμός στις πολλές ώρες νηστείας). Στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήμουν κι εγώ κάπως αντιδραστική, κατέληξα στην ινσουλίνη, γιατί η πρωινή μου νηστική μέτρηση έπαιρνε συνεχώς την ανιούσα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη το κοντρολάρησα με διατροφή (κράτησα τις πρωινές μου μετρήσεις σε ένα οριακό 100), αλλά ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο. Πρέπει να είσαι στρατιώτης. Θέλεις πολύ συγκεκριμένη διατροφή (εμένα με βοήθησε διαιτολόγος) και κυρίως θέλεις πολύ συγκεκριμένες ώρες γευμάτων. Επίσης, εάν θέλεις να βελτιώσεις την πρώτη πρωινή μέτρηση, δεν πρέπει να μένεις νηστική, αλλά να τρως κάτι (π.χ. ρυζογκοφρέτες, φρυγανιές και άλλα αδιάφορα) μέσα στη μαύρη νύχτα, όποτε σηκώνεσαι για τουαλέτα. Το θέμα δηλαδή είναι να μη μένει άδειο το στομάχι σου για πολλές ώρες.
σωστή...

TARA
22-02-11, 10:42
Τι να πω !!!

Οσο για τις μοναδες ναι μονο γι αυτες μιλαμε !!!! Γι αυτο κ σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο, για την ωρα παντα...μετα εχει ο Θεος αν χρειαστω δεν το συζητω καθολου !

Δεν ειναι ασπρο και μαυρο, υπαρχουν πολλες παραμετροι που παιζουν ρολο στο διαβητη κυησης. Η ηλικια, η κληρονομικοτητα, το βαρος σου, η ποιοτητα εγκυμοσυνης που εχεις, η ποσοτητα του αμνιακου υγρου, το βαρος του μωρου... Υπαρχουν πολλοι παραγοντες κινδυνου και ως την 32η εβδομαδα μπορει μια εγκυος να εμφανισει διαβητη.

Νομιζω πως αγχωνεσαι υποθετικα...! Κανε πρωτα την καμπυλη ζαχαρου, και μετα θα δεις αν χρειαστει να κανεις κατι ή οχι. Αν ειναι αυξημενη, θα επισκεφθεις διαβητολογο και θα σου λυσει ολες τις αποριες.
Παντως δεν ειναι τιποτα το ολο θεμα. Εγω στον 7ο μηνα ανακαλυψα το διαβητη, μπηκα σε προγραμμα διατροφης, εκανα τις ενεσεις μου, και γεννησα στην 38η εβδομαδα. Ναι μεν πεινουσα, αλλα δεν πηρα και περισσοτερα κιλα. Αλλες γυναικες χανουν!
Δε θα ξεχασω ποτε οταν στο μαιευτηριο μου εφεραν για πρωινο φρυγανιες με μαρμελαδα! Χλιδη!

virgi
22-02-11, 10:45
Μαρια δλδ αν κανω καμπυλη δεν θα δειξει κατι στις μετεπειτα μετρησεις ? αυτες δεν ξερω αν θα ειναι καλες με τοση γλυκοζη !Παντως στα γευματα μου ειμαι παντα μεχρι 130 το οριο που μου εχουν δωσει ! Με πιο ελαφρα φαγητα ειμαι γυρω στο 110 κ με πιο...απαγορευμενα ας πουμε γυρω στι 130 ! Πολυ σπανια να εχω ξεπερασει το οριο μετα το φαγητο ! Να ναι 2-3 φορες το συνολο !

Αυτο που λες για το πρωινο μετρημα προ φαγητου κ μετα κυμαινεται συνηθως απο 92-104 οτι κ αν εχω φαει το βραδυ !
Παντως καποια στιγμη που ξυπνουσα ξημερωματα στο ενδοιαμεσο κ επινα 2 γουλιες γαλα το ζαχαρο τοτε ηταν στο 85 περιπου ! πολυ καλο αλλα δεν ξυπναω πια για πιπι !!!!

Αυτο που εγω αναρωτιεμαι ειναι οτι το μηχανακι εχει παντα αποκλιση γυρω στο 15% !
Με βαση αυτο ειμαι παντα μεσα στα ορια του τυπου <90 !
Σε αυτο γιατι δεν δινουν σημασια οι γιατροι ????
Βρε κοριτσια συγνωμη που τα λεω εδω κ σας ζαλιζω, αλλα οπως ειπα οι διαβητολογοι που εχω δει κοιτανε μονο πως να μου χορηγησουν ινσουλινη κ κανεις δε μου λυνει τις αποριες μου !
Εδω τουλαχιστον μπορω να καταλαβω καποια πραγματακια απο τις δικες σας εμπειριες0καταστασεις κ απαντησεις !!!!

virgi
22-02-11, 10:49
H γλυκοζηλιωμενη δεν εχει σχεση με τις τιμές του ζαχαρου, γιατι δειχνει απλά το μεσο όρο! Εμενα η γλυκοζηλιωμενη μου ειναι σουπερ αλλά οι καμπύλες μου (και ζαχαρου και ινσουλίνης) ειναι χαλια. Τοσο χαλια που όταν ξαναμεινω έγκυος δε με βλεπω να γλυτωνω τις ενεσεις απο την αρχή της κύησης...

Μα αφου δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου γιατι δεν εχει σχεση ?
αν δλδ σε 20 μερες ειναι σε χαμηλα επιπεδα το ζαχαρο τοτε κ η γλυκοζηλιωμενη πρεπει να ειναι χαμηλη !
Οταν το ζαχαρο ξεφευγει τοτε κ αυτη πρεπει να ανεβει !
Εγω καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου .... μαλλον κανω λαθος....
Ουφ !
Εχω μπερδευτει !
Ελεος πια αυτο το ζαχαρο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

TARA
22-02-11, 10:51

Εσυ εχεις μεγαλη εμπειρια και γνωριζεις πολυ καλα το θεμα. Εγω εμφανισα διαβητη στο τελευταιο τριμηνο στη δευτερη εγκυμοσυνη.

virgi
22-02-11, 10:55
Δεν ειναι ασπρο και μαυρο, υπαρχουν πολλες παραμετροι που παιζουν ρολο στο διαβητη κυησης. Η ηλικια, η κληρονομικοτητα, το βαρος σου, η ποιοτητα εγκυμοσυνης που εχεις, η ποσοτητα του αμνιακου υγρου, το βαρος του μωρου... Υπαρχουν πολλοι παραγοντες κινδυνου και ως την 32η εβδομαδα μπορει μια εγκυος να εμφανισει διαβητη.

Νομιζω πως αγχωνεσαι υποθετικα...! Κανε πρωτα την καμπυλη ζαχαρου, και μετα θα δεις αν χρειαστει να κανεις κατι ή οχι. Αν ειναι αυξημενη, θα επισκεφθεις διαβητολογο και θα σου λυσει ολες τις αποριες.
Παντως δεν ειναι τιποτα το ολο θεμα. Εγω στον 7ο μηνα ανακαλυψα το διαβητη, μπηκα σε προγραμμα διατροφης, εκανα τις ενεσεις μου, και γεννησα στην 38η εβδομαδα. Ναι μεν πεινουσα, αλλα δεν πηρα και περισσοτερα κιλα. Αλλες γυναικες χανουν!
Δε θα ξεχασω ποτε οταν στο μαιευτηριο μου εφεραν για πρωινο φρυγανιες με μαρμελαδα! Χλιδη!

χαχαχαχα χλιδη δε λες τιποτα μετα απο τοσες στερησεις !!!!!!:razz::razz:
Σιγουρα υπαρχουν πολλοι παραγοντες κ γνωριζω πως απο δω κ περα ανεβαινουν τα επιπεδα ζαχαρου !
Σκεψου οτι ενας διαβητολογος ηθελε να με βαλει σε ινσουλινη απο 2 μηνων που ολες οι μετρησεις ηταν μια χαρα κ ελεγε οτι σιγουρα θα εμφανισω διαβητη αργοτερα γι αυτο ας ξεκινησω απο νωρις την ινσουλινη !!! Γκρρρ!!!!!!
Μα να εχω προβλημα ναι το δεχομαι ! Θα κανω γιατι πρεπει !!
Παντως θα δω εναν ακομη διαβητολογο, κ θ απαιτησω ν αμου λυσει πολλες αποριες κ να δω τι θ απροτεινει !!!!!
Απο δω κ περα παντως θελει προσοχη πολυ ! το γνωριζω !
Κ αυτο το αγχος που εχω στο θεμα πανω μου το προκαλεσαν οι γιατροι μεταξυ τους !!!

Παντως κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας !!!!!
Εσεις λετε περισσοτερα απο τους γιατρους !!!!!!:roll:

ValiaK
22-02-11, 10:57
Μα αφου δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου γιατι δεν εχει σχεση ?
αν δλδ σε 20 μερες ειναι σε χαμηλα επιπεδα το ζαχαρο τοτε κ η γλυκοζηλιωμενη πρεπει να ειναι χαμηλη !
Οταν το ζαχαρο ξεφευγει τοτε κ αυτη πρεπει να ανεβει !
Εγω καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου .... μαλλον κανω λαθος....
Ουφ !
Εχω μπερδευτει !
Ελεος πια αυτο το ζαχαρο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
Κοιταξε, εγώ κατα πασα πιθανότητα εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία (περιμενω τηλ του γιατρού για οριστική διαγνωση) και ίσως απο αυτό να εχασα το μωρό μου... Κι ας έκανα προληπτικά διατροφή για διαβητη κύησης απο την πρώτη μέρα που έμαθα πως ήμουν έγκυος. Η γλυκοζηλιωμενη στη δική μου περιπτωση (και φανταζομαι και σε άλλες) δεν μπορεί να δειξει κάτι, εκτος κι αν τη βγαλεις ψηλή οποτε βγαζει μάτι! :? Φαντάσου στις καμπύλες μου, καμπύλη ζαχαρου κατώτατο όριο 60, εγώ 28! Καμπύλη ινσουλίνης, ανωτατο όριο 25, εγώ 52... Η γλυκοζηλιωμενη μου και το ζαχαρο νηστειας ήταν καλά όσο ήμουν έγκυος, παρολο αυτά περασα ενα σοβαρό υπογλυκαιμικό επεισόδιο... Τρεχα γύρευε δλδ... Οποτε πλεον ακολουθώ και θα ακολουθώ πιστά τις οδηγιες του γιατρού όταν ξανακαταφερω να μεινω έγκυος (αμην και ποτε!!! :oops:) Χαλαλι και οι ινσουλίνες και όλα!!! ;-)
Φιλική συμβουλή: μη στεναχωριεστε για πράγματα που λύνονται...! Το νοημα ειναι να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερά τα μωρά μας! :grin:

NEFELI18
22-02-11, 12:23
Κορίτσια καλημέρα! Με ολα αυτά που διάβασα έχω μπερδευτεί λίγο κι έχω κάποιες απορίες! τι είναι η γλυκοζηλιωμένη; εγω δεν έκανα ποτέ! Μονο την καμπύλη των 50 γρ έκανα που με έδειξε κοντά στα όρια. Στις πρωινές μετρήσεις μου δεν έχω ξεπεράσει το 97 και στις μετά φαγητό το ανώτερο μου ήταν το 149. Νομίζω οτι δεν είναι τόσο τραγικές οι τιμές μου και μάλιστα ανακάλυψα ότι αν τρώς απο λίγο ακόμα και μακαρόνια μπορείς να το ελεγξεις. Δηλ. μια μέρα που έφαγα μια μερίδα μακαρόνια μου πήγε 122 ενώ την άλλη φορά που έφαγα μισή μερίδα και μετά απο 1.30 ώρα άλλη μισή μου βγήκε 118. Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρώ οτι νωρίς με βάζει σε ινσουλίνη, αν με έβαζε σε συγκεκριμένη δίαιτα πιστεύω οτι θα κέρδιζα λίγο χρόνο. Κι εγώ μόνο 1 κιλό έχω πάρει όλο κι όλο και στην αυχενική που έκανα πριν 3 εβδομάδες το μέγεθος του μωρού ήταν όσο ακριβώς έπρεπε- ούτε μέρα μεγαλύτερο ή μικρότερο. Βέβαια στις 3 εβδομάδες που μεσολάβησαν δεν ξέρω τι έχει γίνει,θα μάθω αυριο που έχω υπέρηχο. Ωστόσο την ινσουλίνη θα την κάνω γιατι θεωρώ ότι 'φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά'. Καλύτερα να την κάνω κι ας μην θεωρώ οτι χρειάζεται παρά να βρέθω σε καμια δυσάρεστη κατάσταση. Αυτό που δεν κατάλαβα με την διατροφή, δηλ. θα μετράω γραμμάρια;;; αυτό θεωρώ οτι είναι το πιο σπαστικό της υπόθεσης. Ξέρετε επίσης αν κάνει να τρώω σοκολάτες για διαβητικούς; νιώθω συχνα το στόμα μου πολύ πικρό και τρώω μια μπουκίτσα κάπου κάπου, ίσα ίσα να γλυκάνω τον ουρανίσκο μου. το μωρό το κρατάνε σε θερμοκοιτίδα λόγω ζαχάρου ή λόγω ινσουλίνης; δηλ. αν είχα ελεγχομένο ζάχαρο και δεν έκανα τελικά ινσουλίνη θα το κρατούσαν και τότε;

ValiaK
22-02-11, 12:28
Κορίτσια καλημέρα! Με ολα αυτά που διάβασα έχω μπερδευτεί λίγο κι έχω κάποιες απορίες! τι είναι η γλυκοζηλιωμένη; εγω δεν έκανα ποτέ! Μονο την καμπύλη των 50 γρ έκανα που με έδειξε κοντά στα όρια. Στις πρωινές μετρήσεις μου δεν έχω ξεπεράσει το 97 και στις μετά φαγητό το ανώτερο μου ήταν το 149. Νομίζω οτι δεν είναι τόσο τραγικές οι τιμές μου και μάλιστα ανακάλυψα ότι αν τρώς απο λίγο ακόμα και μακαρόνια μπορείς να το ελεγξεις. Δηλ. μια μέρα που έφαγα μια μερίδα μακαρόνια μου πήγε 122 ενώ την άλλη φορά που έφαγα μισή μερίδα και μετά απο 1.30 ώρα άλλη μισή μου βγήκε 118. Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρώ οτι νωρίς με βάζει σε ινσουλίνη, αν με έβαζε σε συγκεκριμένη δίαιτα πιστεύω οτι θα κέρδιζα λίγο χρόνο. Κι εγώ μόνο 1 κιλό έχω πάρει όλο κι όλο και στην αυχενική που έκανα πριν 3 εβδομάδες το μέγεθος του μωρού ήταν όσο ακριβώς έπρεπε- ούτε μέρα μεγαλύτερο ή μικρότερο. Βέβαια στις 3 εβδομάδες που μεσολάβησαν δεν ξέρω τι έχει γίνει,θα μάθω αυριο που έχω υπέρηχο. Ωστόσο την ινσουλίνη θα την κάνω γιατι θεωρώ ότι 'φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά'. Καλύτερα να την κάνω κι ας μην θεωρώ οτι χρειάζεται παρά να βρέθω σε καμια δυσάρεστη κατάσταση. Αυτό που δεν κατάλαβα με την διατροφή, δηλ. θα μετράω γραμμάρια;;; αυτό θεωρώ οτι είναι το πιο σπαστικό της υπόθεσης. Ξέρετε επίσης αν κάνει να τρώω σοκολάτες για διαβητικούς; νιώθω συχνα το στόμα μου πολύ πικρό και τρώω μια μπουκίτσα κάπου κάπου, ίσα ίσα να γλυκάνω τον ουρανίσκο μου. το μωρό το κρατάνε σε θερμοκοιτίδα λόγω ζαχάρου ή λόγω ινσουλίνης; δηλ. αν είχα ελεγχομένο ζάχαρο και δεν έκανα τελικά ινσουλίνη θα το κρατούσαν και τότε;
Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη είναι μία εξέταση αίματος η οποία δίνει πληροφορίες για τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 εβδομάδες. Χρειάζεται να ελέγχεται 2-4 φορές τον χρόνο ή ακόμη και συχνότερα σε κάθε διαβητικό. Φυσιολογικές τιμές της γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης είναι 4-6 %. Στόχος στα άτομα με διαβήτη αποτελεί τιμή γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης κάτω από 6.5-7 %. Στις εγκύους με διαβήτη αυτός ο αριθμός-στόχος είναι ακόμη χαμηλότερος (5.5-6 %) και συνήθως η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη ελέγχεται κάθε 4-6 εβδομάδες κατά την εγκυμοσύνη.
Στη διατροφή που έκανα εγώ, μετρούσα γραμμαρια, αλλά πολύ γρήγορα έμαθα με το μάτι ποσο είναι η κάθε ποσότητα οποτε απλουστευτηκε πολύ η διαδικασία. Για τη σοκολάτα, δε θεωρώ ότι πειράζει, αλλα καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου, να σου πει και ποια ώρα της ημέρας ειναι καλύτερο να την τρως. Εγώ για παραδειγμα έτσι και φαω σοκολάτα και είμαι νηστικη, οδευω για υπογλυκαιμικό επεισόδιο φουλ! ίσως το γιαούρτι που είπε μια κοπέλα πιο πάνω να της "κανει καλή παρεα".
Καλή λευτεριά σου ευχομαι!

mammy3
22-02-11, 12:33
Καλημερα κοριτσια, ΝΕΦΕΛΗ το μωρο το κρατανε προληπτικα λογω ζαχαρου οχι ινσουλινης, απο οτι μου εχουν πει ολοι.ValiaK εχεις δικιο αν ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας η ινσουλινη θα μας πειραξει?Εμενα παντως απο την πρωτη στιγμη που μου ειπαν οτι εχω διαβητη κυησης το μονο που δεν με πειραξε ηταν αν θα κανω ινσουλινη, αφου μονο καλο θα κανει για το μωρο!
Tara ποτε θα ερθει εκεινη η ωρα της μαρμελαδας!!!!!!!!

virgi
22-02-11, 12:58
Καλημερα κοριτσια, ΝΕΦΕΛΗ το μωρο το κρατανε προληπτικα λογω ζαχαρου οχι ινσουλινης, απο οτι μου εχουν πει ολοι.ValiaK εχεις δικιο αν ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας η ινσουλινη θα μας πειραξει?Εμενα παντως απο την πρωτη στιγμη που μου ειπαν οτι εχω διαβητη κυησης το μονο που δεν με πειραξε ηταν αν θα κανω ινσουλινη, αφου μονο καλο θα κανει για το μωρο!
Tara ποτε θα ερθει εκεινη η ωρα της μαρμελαδας!!!!!!!!

εμενα παλι με πειραζει απο την αποψη οτι να την κανω οταν χρειαστει.... κ οχι νωριτερα ! Ετσι απλα για να την κανω !
Κ τουλαχιστον οι 2 διαβητολογοι που συναντησα....ειδικα ο πρωτος.... εκανε μπαμ οτι πουλαει ινσουλινη για τη μιζα μιας κ με το ζορι ηθελε να μου στειλει ατομο της εταιριας σπιτι μου ενω του ελεγα δεν χρειαζεται, κ ο αλλος ομως που συναντησα αρνηθηκε να κανω τις ινσουλινες που εχω στο ψυγειο μου λεγοντας οτι οοοοοοχι αυτες δεν κανουν για σενα ! θες αλλες !
Δλδ τι ? Αν τις εκανα θα ηταν λαθος θεραπεια ? δεν καταλαβαινω !Κ των 2 η γνωμη ηταν να κανω βραδυνη ινσουλινη μονο !

Εκει υποψιαζομαι κ αρνουμαι να κανω νωριτερα απ οτι χρειαζεται !!!!!
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να παθει κατι το μωρο μου, αλλα να τρυπηθω στην ωρα μου... κ οχι επειδη καποιοι ετσι κερδιζουν !

virgi
22-02-11, 13:02
Κοιταξε, εγώ κατα πασα πιθανότητα εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία (περιμενω τηλ του γιατρού για οριστική διαγνωση) και ίσως απο αυτό να εχασα το μωρό μου... Κι ας έκανα προληπτικά διατροφή για διαβητη κύησης απο την πρώτη μέρα που έμαθα πως ήμουν έγκυος. Η γλυκοζηλιωμενη στη δική μου περιπτωση (και φανταζομαι και σε άλλες) δεν μπορεί να δειξει κάτι, εκτος κι αν τη βγαλεις ψηλή οποτε βγαζει μάτι! :? Φαντάσου στις καμπύλες μου, καμπύλη ζαχαρου κατώτατο όριο 60, εγώ 28! Καμπύλη ινσουλίνης, ανωτατο όριο 25, εγώ 52... Η γλυκοζηλιωμενη μου και το ζαχαρο νηστειας ήταν καλά όσο ήμουν έγκυος, παρολο αυτά περασα ενα σοβαρό υπογλυκαιμικό επεισόδιο... Τρεχα γύρευε δλδ... Οποτε πλεον ακολουθώ και θα ακολουθώ πιστά τις οδηγιες του γιατρού όταν ξανακαταφερω να μεινω έγκυος (αμην και ποτε!!! :oops:) Χαλαλι και οι ινσουλίνες και όλα!!! ;-)
Φιλική συμβουλή: μη στεναχωριεστε για πράγματα που λύνονται...! Το νοημα ειναι να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερά τα μωρά μας! :grin:

Καταρχην λυπαμαι πολυ που σου συνεβη αυτο, ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου ευχομαι συντομα να ερθει το επομενο μωρακι που τοσο θελεις !!!!
Γιατι ομως πιστευεις οτι φταιει το ζαχαρο που το εχασες ?
Ο γιατρος μου ειπε οτι θα συμβει μονο σε ακραιες περιπτωσεις κ αν το ζαχαρο ειναι εντελως ανεξελεγκτο κ μιλαμε για μεγαλα νουμερα !
Αυτο που επαθες βεβαια το επαθε κ μια γνωστη μου στην εγκυμοσυνη της που ενω την εβαλαν σε διατροφη για να μην κανει ινσουλινη, επαθε υπογλυμκαιμια με 25 ζαχαρο κ νοσηλευτηκε στην εντατικη για 24 ωρες !!!!

Αλλα νομιζω εσενα με τοσο χαμηλα νουμερα ζαχαρου....μιλαμε για διαφορετικη περιπτωση σωστα ? εγω δεν εχω κατεβει ποτε κατω απο 80 !

mammy3
22-02-11, 13:13
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να παθει κατι το μωρο μου, αλλα να τρυπηθω στην ωρα μου... κ οχι επειδη καποιοι ετσι κερδιζουν !

Εχεις απολυτο δικιο!!!!!!
Αλλα μπορουμε να ειμαστε σιγουρες οτι δεν την χρειαζομαστε???Σιγουρα αν εχεις χαμηλες μετρησεις το καταλαβαινεις αλλα αν βλεπεις οτι ειναι τσιμπημενες τι θα κανεις?

virgi
22-02-11, 13:18
Εχεις απολυτο δικιο!!!!!!
Αλλα μπορουμε να ειμαστε σιγουρες οτι δεν την χρειαζομαστε???Σιγουρα αν εχεις χαμηλες μετρησεις το καταλαβαινεις αλλα αν βλεπεις οτι ειναι τσιμπημενες τι θα κανεις?

Εγω μετριεμαι καθε μερα κ το βλεπω τουλαχιστον !
Εχω καποιες φορες οπως ειπα χτυπησε κ 140 αλλα αυτο γινεται οταν κανω χαζομαρες που κ που ! Ε τοτε απλα δε το συνεχιζω κ ετσι ξαναβλεπω τους παλιου γνωριμους αριθμους !
Οταν λοιπον ειμαστε μεσα στα ορια.....???? δεν το καταλαβαινουμε απο εκει ?
αν δω 200 οκ κατι δεν παει καλα ! Κ δεν ειναι η μια τιμη μονη της που μαρτυραει κατι αλλα το συνολο αυτων ! Αν δλδ δω πολλες φορες νουμερα που γενικα δεν βλεπω ε οκ εκει κατι τρεχει !
Αλλα οσο ειμαστε εντος οριων καταλαβαινουμε πιστευω !

virgi
22-02-11, 13:19
Εγω παντως απο σημερα θα κανω το εξης !
Θα εχω μιση φρυγανια στο κομοδινο μου κ οταν αλλαζω πλευρο θα τρωω 2 δαγκωνιτσες ! Εχω περιεργεια να δω αν πεσουν οι τιμες με αυτο το κολπο !!!!

virgi
22-02-11, 13:27
http://health.in.gr/diabetes/Article.asp?ArticleId=19135&CurrentTopId=19127&IssueTitle=%D3%E1%EA%F7%E1%F1%FE%E4%E7%F2+%E4%E9%E1%E2%DE%F4%E7%F2

κ αυτο ειναι μια απορια μου, αν κ ο γιατρος μου , μου ειχε πει οτι δεν θα παθω υπογλυκαιμια με την ινσουλινη ! Εδω ομως λεει αλλα !

ValiaK
22-02-11, 13:28
Καταρχην λυπαμαι πολυ που σου συνεβη αυτο, ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου ευχομαι συντομα να ερθει το επομενο μωρακι που τοσο θελεις !!!!
Γιατι ομως πιστευεις οτι φταιει το ζαχαρο που το εχασες ?
Ο γιατρος μου ειπε οτι θα συμβει μονο σε ακραιες περιπτωσεις κ αν το ζαχαρο ειναι εντελως ανεξελεγκτο κ μιλαμε για μεγαλα νουμερα !
Αυτο που επαθες βεβαια το επαθε κ μια γνωστη μου στην εγκυμοσυνη της που ενω την εβαλαν σε διατροφη για να μην κανει ινσουλινη, επαθε υπογλυμκαιμια με 25 ζαχαρο κ νοσηλευτηκε στην εντατικη για 24 ωρες !!!!

Αλλα νομιζω εσενα με τοσο χαμηλα νουμερα ζαχαρου....μιλαμε για διαφορετικη περιπτωση σωστα ? εγω δεν εχω κατεβει ποτε κατω απο 80 !

Σαφώς και ειμαστε διαφορετική περιπτωση. όμως απο ότι φαίνεται και οι δύο θα πρεπει να προσεχουμε τη διατροφή κατά την κύηση και να κανουμε ινσουλίνη εαν χρειαστεί... Ξερεις ποσους γιατρούς εχω αλλαξει μεχρι να βρω εναν να με καλύπτει? Εαν νιωθεις ότι σε βλεπουν μονο σα λεφτά μη διστασεις να τους αλλαξεις. Αλλά αν σου πουν πολλοί οτι χρειαζεσαι ινσουλίνη, θεωρώ ότι ειναι ενα καμπανακι που δεν θα έπρεπε να αγνοησεις.
Το αρρυθυμιστο ζαχαρο είτε προς τα πανω είτε προς τα κατω μπορεί να προκαλέσει παλλίνδρομη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή!!! Κι εσύ με το καλό με ένα πόνο!

virgi
22-02-11, 13:41
Σαφώς και ειμαστε διαφορετική περιπτωση. όμως απο ότι φαίνεται και οι δύο θα πρεπει να προσεχουμε τη διατροφή κατά την κύηση και να κανουμε ινσουλίνη εαν χρειαστεί... Ξερεις ποσους γιατρούς εχω αλλαξει μεχρι να βρω εναν να με καλύπτει? Εαν νιωθεις ότι σε βλεπουν μονο σα λεφτά μη διστασεις να τους αλλαξεις. Αλλά αν σου πουν πολλοί οτι χρειαζεσαι ινσουλίνη, θεωρώ ότι ειναι ενα καμπανακι που δεν θα έπρεπε να αγνοησεις.
Το αρρυθυμιστο ζαχαρο είτε προς τα πανω είτε προς τα κατω μπορεί να προκαλέσει παλλίνδρομη.

Σ ευχαριστω πολυ κ γω Βαλια μου !
Εχεις δικιο στο οτι πρεπει να προσεχουμε ! Δεν το αναιρω σε καμια περιπτωση κ σε γενικες γραμμες προσεχω απλα κανω κ ατασταλιες καποιες στιγμες !
Στον επομενο διαβητολογο που θα παω θα εχω την καμπυλη μαζι μου κ δεν θα αναφερω τι μου ειπαν οι 2 προηγουμενοι !
κ ναι βρε Βαλια μου ετσι εχω νιωσει ειλικρινα, οτι κοιτανε την τσεπη τους κ τιποτάλλο !

Το θεμα σε μενα ειναι οτι μεχρι στιγμης διαφωνουσε ο γυναικολογος μου για την ινσουλινη ! Μου ελεγε σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρεις απο τωρα ινσουλινη ! Ειναι δικος μας γιατρος που τον εχω 3 χρονια κ μεχρι τωρα ουτε λεφτα περνει ουτε τιποτα κ εκτος αυτου δειχνει να ενδιαφερεται πολυ για μενα κ δε νομιζω οτι θα εβαζε σε κινδυνο εμενα κ το μωρο !
κ τοτε μου ειχε πει χαρακτηριστικα που ο αλλος ηθελε να με βαλει με το ετσι θελω σε ινσουλινη 7 μοναδες, οτι δεν μπορω να επεμβω στο θυροειδη σου αλλα για ο ζαχαρο μου λεει οχι απο τωρα κ οχι με τετοια νουμερα !

Θελω να καταληξω στο οτι καποιος με εχει σπρωξει στο να δω τα πραγματα λιγο πιο χαλαρα... κ τουλαχιστον εως τωρα ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα !
Εχω παρει 2 κιλα κ σημερα μπηκα στον 6ο, το μωρο ειναι φυσιολογικοτατο, οποτε κανω λιγο πισω κ γω οσο μπορω στο θεμα ινσουλινη !!!

virgi
22-02-11, 13:43

επισης αυτο που δεν καταλαβα σε σενα ειναι για πιο λογο να κανεις ινσουλινη οταν το ζαχαρο σου ειναι τοσο χαμηλο ????
Την ινσουλινη τη χορηγουν για να κατεβαινει το ζαχαρο ...!!!

ValiaK
22-02-11, 13:55
Σ ευχαριστω πολυ κ γω Βαλια μου !
Εχεις δικιο στο οτι πρεπει να προσεχουμε ! Δεν το αναιρω σε καμια περιπτωση κ σε γενικες γραμμες προσεχω απλα κανω κ ατασταλιες καποιες στιγμες !
Στον επομενο διαβητολογο που θα παω θα εχω την καμπυλη μαζι μου κ δεν θα αναφερω τι μου ειπαν οι 2 προηγουμενοι !
κ ναι βρε Βαλια μου ετσι εχω νιωσει ειλικρινα, οτι κοιτανε την τσεπη τους κ τιποτάλλο !

Το θεμα σε μενα ειναι οτι μεχρι στιγμης διαφωνουσε ο γυναικολογος μου για την ινσουλινη ! Μου ελεγε σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρεις απο τωρα ινσουλινη ! Ειναι δικος μας γιατρος που τον εχω 3 χρονια κ μεχρι τωρα ουτε λεφτα περνει ουτε τιποτα κ εκτος αυτου δειχνει να ενδιαφερεται πολυ για μενα κ δε νομιζω οτι θα εβαζε σε κινδυνο εμενα κ το μωρο !
κ τοτε μου ειχε πει χαρακτηριστικα που ο αλλος ηθελε να με βαλει με το ετσι θελω σε ινσουλινη 7 μοναδες, οτι δεν μπορω να επεμβω στο θυροειδη σου αλλα για ο ζαχαρο μου λεει οχι απο τωρα κ οχι με τετοια νουμερα !

Θελω να καταληξω στο οτι καποιος με εχει σπρωξει στο να δω τα πραγματα λιγο πιο χαλαρα... κ τουλαχιστον εως τωρα ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα !
Εχω παρει 2 κιλα κ σημερα μπηκα στον 6ο, το μωρο ειναι φυσιολογικοτατο, οποτε κανω λιγο πισω κ γω οσο μπορω στο θεμα ινσουλινη !!!

Καλά θα κανεις να πας και σε άλλο γιατρό. Πρόσεξε όμως: μπορει ο γυναικολογος σου να σου λεει να μην κανεις ινσουλίνη ακομα, αλλά δεν ειναι η δική του ειδικοτητα να το κρίνει! Καμιά φορά εμεις οι έγκυες (βλεπεις, ακομα και για μένα εμείς οι έγκυες λέω...:???:) ξεχναμε ότι η εγκυμοσύνη πρεπει να παρακολουθείται απο ομαδα γιατρών και όχι μονο απο γυναικολογο. Γιατί οσο καλός κι αν ειναι ο δικος σου, δεν μπορεί να εχει αποψη και για ενδοκρινολογια και για διαβητολογια (παρα μονο εμπειρικά κι αυτό αν...). Επειδή δεν εχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση, μεχρι στιγμής 2 γιατροί σου εχουν πει ότι χρειαζεσαι ινσουλίνη?

επισης αυτο που δεν καταλαβα σε σενα ειναι για πιο λογο να κανεις ινσουλινη οταν το ζαχαρο σου ειναι τοσο χαμηλο ????
Την ινσουλινη τη χορηγουν για να κατεβαινει το ζαχαρο ...!!!

Εικαζω ότι θα παρω τετοιου είδους θεραπεία, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Απο ντιστοιχες περιπτώσεις ξερω ότι δινουν ινσουλίνη. Περιμενω τηλ του γιατρού μου για την οριστική διαγνωση και για τη θεραπεια που θα χρειαστεί να παρω τώρα. Μου ειπε ότι πρεπει πρωτα να ρυθμιστεί το θεμα του ζαχαρου και μετά να μεινω έγκυος. Όχι ότι κρατιέμαι βέβαια...

ΚΙΤΤΥ.
22-02-11, 13:59

Γεια σας κορίτσια !!!!

Λοιπόν εγώ τα εχω παρει ασχημα με τους διαβητολόγους. εμενα επιμενει να με βαζει να κανω μετρησεις κ διαιτα , με γλυκοζηλιωμένη 5,5 . χωρις διαιτα , οι τιμες μετα απο φαγητό ειναι 90-103 .....δηλ που ειναι το πρόβλημα ?
και εμενα μου λεει μπορει στα 45 να εμφανισεις διαβητη:roll::roll::roll::roll:
χθες εφαγα 2 κεφτεδες κ πατατες τηγανητές , λαχανο σαλάτα , ψωμι και ειχα 92 !!!!
οσο, γι αυτό που λες ballou μου , για το προηγούμενο βραδυ , ρωτησα κ μου ειπαν οτι δεν παιζει ρόλο:roll::roll:. εγω το προηγουμενο βραδυ απο την καμπυλη , ειχα φαει αργα φρικασε:wink:
αλλά γενικά οι μετρησεις νηστειας ειναι 73-85

Δεν προκειται να ξαναπαω:evil::evil:

ΚΙΤΤΥ.
22-02-11, 14:03
http://health.in.gr/diabetes/Article.asp?ArticleId=19135&CurrentTopId=19127&IssueTitle=%D3%E1%EA%F7%E1%F1%FE%E4%E7%F2+%E4%E9%E1%E2%DE%F4%E7%F2

κ αυτο ειναι μια απορια μου, αν κ ο γιατρος μου , μου ειχε πει οτι δεν θα παθω υπογλυκαιμια με την ινσουλινη ! Εδω ομως λεει αλλα !

Δεν θέλω να σε τρομαξω , αλλα η ξαδερφη του αντρα μου ειχε παθει υπογλυκαιμικό σοκ , στον υπνο της , ενω εκανε ινσουλινη

virgi
22-02-11, 14:09
Καλά θα κανεις να πας και σε άλλο γιατρό. Πρόσεξε όμως: μπορει ο γυναικολογος σου να σου λεει να μην κανεις ινσουλίνη ακομα, αλλά δεν ειναι η δική του ειδικοτητα να το κρίνει! Καμιά φορά εμεις οι έγκυες (βλεπεις, ακομα και για μένα εμείς οι έγκυες λέω...:???:) ξεχναμε ότι η εγκυμοσύνη πρεπει να παρακολουθείται απο ομαδα γιατρών και όχι μονο απο γυναικολογο. Γιατί οσο καλός κι αν ειναι ο δικος σου, δεν μπορεί να εχει αποψη και για ενδοκρινολογια και για διαβητολογια (παρα μονο εμπειρικά κι αυτό αν...). Επειδή δεν εχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση, μεχρι στιγμής 2 γιατροί σου εχουν πει ότι χρειαζεσαι ινσουλίνη?

Εικαζω ότι θα παρω τετοιου είδους θεραπεία, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Απο ντιστοιχες περιπτώσεις ξερω ότι δινουν ινσουλίνη. Περιμενω τηλ του γιατρού μου για την οριστική διαγνωση και για τη θεραπεια που θα χρειαστεί να παρω τώρα. Μου ειπε ότι πρεπει πρωτα να ρυθμιστεί το θεμα του ζαχαρου και μετά να μεινω έγκυος. Όχι ότι κρατιέμαι βέβαια...

Ναι θα παω κ σε αλλον γιατρο ! Ναι Βαλια μου 2 ενδοκρινολογοι μου το εχουν πει ! Ενταξει ο πρωτος ηταν υπερβολικος το παραδεχτηκε κ ο δευτερος κ μου ειπε οτι οντως μεχρι τωρα δεν χρειαζομουν ινσουλινη! Ο πρωτος λοιπον μου μιλησε με πολυ ασχημο τροπο με εκανε να κλαιω κ τον ξαποστειλα !
Παω στον δευτερο κ κακως...αλλα του εξηγω οτι μου εχει πει ο αλλος!
Κ μετα μεσα σε 5 μερες απο τη διατροφη μου λεει απλα καλυτερα κανε ινσουλινη γιατι ετσι κ αλλιως οι πρωινες μοναδες ειναι ανεβασμενες οποτ εδεν θα αλλαξει οτι κ να κανεις ! Τωρα σε αυτη τη φαση ο γυναικολογος θεωρει οτι απλα κ μονο προληπτικα μου δινουν ινσουλινη κ οχι οτι χρειαζομαι ακομα !
θα δω κ τον 3 χωρις να ανεφερω τιποτα για τους προηγουμενους θα κανω μια καμπυλη ζαχαρου που δεν εω κανει, κ οτι μου πει εκεινος μετα θα ακολουθησω !!!!

Οσο για το οτι βαζεις τον εαυτο σου στις εγκυουλες πολυ καλα κανεις αλλωστε περασες απο αυτο, εχεις ενα παιδακι κ συντομα πολυ συντομα θα εχεις κ το επομενο !!!! ΕΙμαι σιγουρη !!!!;-)

Τωρα επειδη εσενα πεφτει το ζαχαρο ...οντως πρεπει να το ρυθμισεις κ μετα... οποτε τσεκαρε το γρηγορα κ βουρ για το νινακι !!!!!!!!:p

virgi
22-02-11, 14:12
Δεν θέλω να σε τρομαξω , αλλα η ξαδερφη του αντρα μου ειχε παθει υπογλυκαιμικό σοκ , στον υπνο της , ενω εκανε ινσουλινη

Μα ναι ειναι λογικο, οταν οι τιμες δεν ειναι υψηλες κ θελουν να κανεις ινσουλινη ..οι τιμες θα πεσουν αρκετα κ μετα ειναι λογικο να υπαρχει φοβος για υπογλυκαιμια!
Τωρα γιατι ο γιατρος μου ειπε δεν θα παθω δεν ξερω.....

Αλλα κ η γνωστη μου στον υπνο της το επαθε το σοκ, κ χωρις ινσουλινη απλα ειχε ακολουθησει πιστα τις οδηγιες γιατρων περι διατροφης ! Κ ομως επαθε υπογλυκαιμικο σοκ !!!!

ballou
22-02-11, 14:12
Γεια σας κορίτσια !!!!

................οσο, γι αυτό που λες ballou μου , για το προηγούμενο βραδυ , ρωτησα κ μου ειπαν οτι δεν παιζει ρόλο:roll::roll:. εγω το προηγουμενο βραδυ απο την καμπυλη , ειχα φαει αργα φρικασε:wink:
αλλά γενικά οι μετρησεις νηστειας ειναι 73-85

Δεν προκειται να ξαναπαω:evil::evil:

Καταρχάς για μέτρηση γλυκόζης νηστείας θα πρέπει να είσαι 12 νηστική. (τουλάχιστον το αναφέρουν τα περισσότερα διαγνωστικά και διαβητολόγοι), εγώ δεν ήμουν ούτε 8 ώρες νηστική.

Επίσης το φρικασέ είναι πιο "αθώο" από τα μακαρόνια - υδατάνθρακες. Τι έχει βρε μαρουλάκι και αρνάκι, μιαμ μιαμ μου άνοιξες την όρεξη. :D

Τέλος πάντων το Σάββατο πάω να επαναλάβω τις εξετάσεις τηρόντας ευλαβικά τις προϋποθέσεις:rolleyes:

Αλλά και πάλι η γλυκοζηλιωμένη με ανησυχει.

TARA
22-02-11, 17:53
Καταρχάς για μέτρηση γλυκόζης νηστείας θα πρέπει να είσαι 12 νηστική. (τουλάχιστον το αναφέρουν τα περισσότερα διαγνωστικά και διαβητολόγοι), εγώ δεν ήμουν ούτε 8 ώρες νηστική.

Οχι βρε! 3 ωρες νηστειας αρκουν!

ΚΙΤΤΥ.
22-02-11, 18:05

Επίσης το φρικασέ είναι πιο "αθώο" από τα μακαρόνια - υδατάνθρακες. Τι έχει βρε μαρουλάκι και αρνάκι, μιαμ μιαμ μου άνοιξες την όρεξη. :D

Τέλος πάντων το Σάββατο πάω να επαναλάβω τις εξετάσεις τηρόντας ευλαβικά τις προϋποθέσεις:rolleyes:

Αλλά και πάλι η γλυκοζηλιωμένη με ανησυχει.

Γι αυτό ρωτησα την διαβητολόγο , γιατί κι εγω αυτό είχα ακούσει η διαβάσει. Δηλ αν ετρωγα στις 3 την νυχτα ..παλι δεν θα πειραζε ?:mrgreen::mrgreen:

Κανε παλι την καμπύλη , να ησυχάσεις . Εμενα ( αν διαβασεις κ πιο πισω ) , με εχουν εκνευρισει , γιατι ενω τους λεω οτι οι τιμες ειναι χωρίς διαιτα ...αυτοί μου εδωσαν κ συγχαρητηρια , γιατι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες κ γιατι λεει κανω την διαιτα:roll::roll::roll:
εδω εφαγα κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο , σαλατα , φετα , ψωμι κ ειχα 83!!!!!

Παντως τα πιο τρελά απο τους διαβητολόγους τα εχω ακούσει

maria-il
23-02-11, 11:40
Γι αυτό ρωτησα την διαβητολόγο , γιατί κι εγω αυτό είχα ακούσει η διαβάσει. Δηλ αν ετρωγα στις 3 την νυχτα ..παλι δεν θα πειραζε ?:mrgreen::mrgreen:

Κανε παλι την καμπύλη , να ησυχάσεις . Εμενα ( αν διαβασεις κ πιο πισω ) , με εχουν εκνευρισει , γιατι ενω τους λεω οτι οι τιμες ειναι χωρίς διαιτα ...αυτοί μου εδωσαν κ συγχαρητηρια , γιατι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες κ γιατι λεει κανω την διαιτα:roll::roll::roll:
εδω εφαγα κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο , σαλατα , φετα , ψωμι κ ειχα 83!!!!!

Παντως τα πιο τρελά απο τους διαβητολόγους τα εχω ακούσει

συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω σκασει στα γελια με τους διαβητολογους σου :lol::lol::lol::lol: εχω διαβασει τις τιμες σου απο τα πιο πανω ποστ και μιλαμε οτι δεν υπαρχουν πιο φυσιολογικες τιμες απο τις δικες σου!!! Εχουν πολυ πλακα....απο την επομενη φορα να μην εκνευριζεσαι απλα να γελας!!

belle
23-02-11, 20:23
κορίτσια κι εγώ κάνω μετρήσεις προληπτικά γιατί από την καμπύλη φάνηκε να έχω προδιάθεση.... εδώ και 2 εβδομάδες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτώς από εχθές που βγήκαμε έξω και ήπια ένα χυμό αμίτα.... τι να σας πω εκτοξέυτικε η τιμή πρώτη φορά με έβγαλε πάνω από το όριο.... τρελάθηκα... σας εχει συμβεί? και να φανταστείτε οτι έχω φάει και τουρτα και μηλόπιτα και δεν μου ειχε ανέβει ποτέ πριν....

ΚΙΤΤΥ.
23-02-11, 20:24
συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω σκασει στα γελια με τους διαβητολογους σου :lol::lol::lol::lol: εχω διαβασει τις τιμες σου απο τα πιο πανω ποστ και μιλαμε οτι δεν υπαρχουν πιο φυσιολογικες τιμες απο τις δικες σου!!! Εχουν πολυ πλακα....απο την επομενη φορα να μην εκνευριζεσαι απλα να γελας!!

Ασε βρε Μαρία ...κι εγω τα ίδια:p:p αλλά δεν θα υπαρξει επόμενη φορά...δεν ξαναπάω....ετσι κι αλλιώς 1 1/2 μήνας μου εμεινε. θα μετριεμαι που κ που κ τελος !

ΚΙΤΤΥ.
23-02-11, 20:26
κορίτσια κι εγώ κάνω μετρήσεις προληπτικά γιατί από την καμπύλη φάνηκε να έχω προδιάθεση.... εδώ και 2 εβδομάδες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτώς από εχθές που βγήκαμε έξω και ήπια ένα χυμό αμίτα.... τι να σας πω εκτοξέυτικε η τιμή πρώτη φορά με έβγαλε πάνω από το όριο.... τρελάθηκα... σας εχει συμβεί? και να φανταστείτε οτι έχω φάει και τουρτα και μηλόπιτα και δεν μου ειχε ανέβει ποτέ πριν....

Καλησπερα Belle :D
τι τιμές δηλ ειχες κ σου λενε οτι εχεις προδιάθεση ? και τι τιμή μετα την Αμίτα ?

ballou
24-02-11, 08:59

Τι τιμές είχες στην καμπύλη σου;
Είσαι έγκυος; έκανες την καμπύλη σε εγκυμόσυνη ή όχι; και φάνηκε η προδιάθεση;

TARA
24-02-11, 10:11

Οι χυμοι ειναι χειροτεροι απο καποια γλυκα! Ανεβαζουν παρα πολυ γρηγορα το γλυκαιμικο δεικτη γι αυτο και ειναι απαγορευτικοι!

Pola
24-02-11, 15:57
Koρίτσια καλησπέρα!!!

Πήρα κι' εγώ μηχανάκι σήμερα (δυστυχώς) :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Να ρωτήσω κάτι γιατί δε το διευκρίνισα :(
Πόση ώρα μετά το φαγητό πρέπει να κάνουμε τη μέτρηση?? Αμέσως μετά ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα???

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!;)

ballou
24-02-11, 15:59
Στις έγκυες μια ώρα μεταγευματικά, τουλάχιστον εγώ αυτές τις οδηγίες είχα.

Pola
24-02-11, 16:02
Στις έγκυες μια ώρα μεταγευματικά, τουλάχιστον εγώ αυτές τις οδηγίες είχα.

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

TARA
24-02-11, 17:42
Koρίτσια καλησπέρα!!!

Πήρα κι' εγώ μηχανάκι σήμερα (δυστυχώς) :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Να ρωτήσω κάτι γιατί δε το διευκρίνισα :(
Πόση ώρα μετά το φαγητό πρέπει να κάνουμε τη μέτρηση?? Αμέσως μετά ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα???

Καλως την! Κι εγω μια ωρα μετα μετρουσα. Ειχα διευκρινησει μαλιστα και αν η ωρα μετραει απο τη στιγμη που αρχιζεις ή που τελειωνεις το φαγητο, και ηταν απο τη στιγμη που ξεκινας! Γι αυτο και ετρωγα θυμαμαι παρα πολυ γρηγορα!:roll:

Pola
24-02-11, 18:52
Καλως την! Κι εγω μια ωρα μετα μετρουσα. Ειχα διευκρινησει μαλιστα και αν η ωρα μετραει απο τη στιγμη που αρχιζεις ή που τελειωνεις το φαγητο, και ηταν απο τη στιγμη που ξεκινας! Γι αυτο και ετρωγα θυμαμαι παρα πολυ γρηγορα!:roll:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:):)

mammy3
24-02-11, 19:39

Καλησπερα, εμενα που τη ρωτησα μου ειπε να το μετραω μια ωρα αφου τελειωσω το φαγητο!

ΚΙΤΤΥ.
24-02-11, 21:21
Koρίτσια καλησπέρα!!!

Κι εμενα μια ωρα μετά απο την έναρξη του φαγητού , μου είπανε

virgi
25-02-11, 09:27
Κ μενα κ οι δυο γιατροι μια ωρα μετα την πρωτη μπουκια μου ειπαν κ μαλιστα πρεπει να εχω φαει εντος 20λεπτου !!!!!!

TARA
25-02-11, 10:08
Κ μενα κ οι δυο γιατροι μια ωρα μετα την πρωτη μπουκια μου ειπαν κ μαλιστα πρεπει να εχω φαει εντος 20λεπτου !!!!!!

Ακριβως ετσι!!!

NEFELI18
25-02-11, 19:10
Κορίτσια καλησπέρα! Λοιπόν πήγα στον διαβητολόγο μου και μπορώ να πω ότι με ηρέμησε. Καταρχάς με έβαλε στην ινσουλίνη, 10 μονάδες μετά το πρωινό και 10 μετά το μεσημεριανό. Μου είπε ότι αν κάποιο πρωί θελήσω να πιω γάλα και να φάω τσουρέκι ή κανένα μπισκότο ας βάλω 2 μοναδούλες παραπάνω ή αν πάω σε καμιά ταβέρνα και ξεφύγω στο φαγητό ας βάλω 4 παραπάνω. Δηλ. 10-14 μονάδες ανάλογα με το τι θα φάω. Τις ενέσεις να τις κάνω 5-10' πρίν ή μετά το γεύμα, κατά προτίμηση μετά. Μου είπε επίσης ότι αν οι πρωινές τιμές μου είναι παραπάνω απο το όριο να κάνω ένεση και το βράδυ αλλά ενώ απο την ημέρα που μου το είπε είχα ανεβασμενες πρωινές τιμές δεν το έχω εφαρμόσει ακόμη. Θέλω να περιμένω λίγο ακόμη να δω πως θα πάει και αποφασίζω. Η ινσουλίνη δεν είναι κάτι τρομερό, τις ενέσεις ούτε που τις καταλαβαίνω. Πιο πολύ πονάνε οι μετρήσεις για το ζάχαρο! Για υπογλυκαιμικό επεισόδιο δεν μου μίλησε καθόλου αλλά γι'αυτό μου μιλησε ο γυναικολόγος,θα σας πω αφού γράψω αυτά που μου είπε ο διαβητολόγος. Η ντομάτα δεν ανεβάζει το ζάχαρο- είναι καλό όταν τρώμε να τρώμε και πράσινες σαλάτες γιατί εμποδίζουν την απορροφηση γλυκόζης - το ζάχαρο δεν είναι επικίνδυνο για αποβολή απο την στιγμή που έχει περάσει το 1ο τρίμηνο, ο μόνος σκόπος μας είναι πλέον να μην γεννηθεί το μωρό πάνω απο 3,400-3,500 -ναι, καλό είναι να τσιμπολογάμε κάτι ανα 3ωρο- τα πιο επικύνδινα για το ζάχαρο εκτός απο γλυκά, τηγανητά, πίτες, πίτσες είναι ότι έχει μορφή χυλού π.χ ρύζι, πουρές, φάβα κλπ. Εγώ απο την Τρίτη που είμαι σε ινσουλίνη έχω καλές τιμές μετά απο φαγητό εκτος απο χθες που έφαγα το πρωι 1 τοστ και μια κούπα γάλα και το μεσημέρι που έφαγα καρμπονάρα και έκανα 128 και 126 αντίστοιχα παρ'όλη την ινσουλίνη. Το λυπηρό για την περιπτώση μου είναι ότι μπήκα πολύ νωρίς σε αυτή την περιπέτεια αλλά αυτά συμβαίνουν. Μου είπε επίσης ότι το περπάτημα καίει την γλυκόζη. Σε ότι αφορά τον γυναικολόγο μου, μου είπε να προσέχω για τις υπογλυκαιμίες, να πω στους δικούς ότι αν μου συμβεί κτ τέτοιο να μου βάλουν μέλι στο στόμα, εγώ να έχω πάντα μαζί μου μια φρυγανιά ή κατι ειδικές καραμέλες για διαβητικούς και να μην οδηγώ ποτέ μόνη μου. Αυτά μπορώ να πω ότι με τρομοκράτησαν! Πάντως στον υπέρηχο το μωράκι είναι μια χαρά, με φυσιολογικότατη ανάπτυξη, ούτε μέρα μεγαλύτερο ή μικρότερο οπότε αυτό είναι η μεγαλύτερή μου παρηγορία. Όσο για την γλυκοζηλιωμένη, τελικά είχα κάνει αλλά δεν το ήξερα. Το είδα στις εξετάσεις που είχα κάνει στην αρχή της εγκυμοσύνης και είχα 5. Επίσης, ο διαβητολόγος είπε ότι όντως υπάρχει πιθανότητα να παρουσιάσουμε ζάχαρο αργότερα στην ζωή μας αλλά μπορούμε να το αποφύγουμε αν κρατιόμαστε στα σωστά κιλά, ασκούμαστε και κάνουμε εως 2-3 παιδιά γιατί αν πάμε σε 4ο το ζάχαρο το έχουμε εξασφαλίσει. Γενικά πάντως με ξε-άγχωσε, ήταν γελαστός και άνετος, με τα αστεία του και μου παρουσιάσε το ζάχαρο σαν να μην είναι καν πρόβλημα. Να πω και κάτι για τις μετρήσεις: εγώ τις κάνω αφου τελειώσω το φαγητό! Μου φαίνεται περίεργο να πρέπει να τις κάνω από την 1η μπουκιά, δηλαδή να πνιγώ για να φάω σε χρόνο ρεκόρ; στον στρατό είμαι;:-P

leticia
25-02-11, 19:34
Κοριτσια καλησπερα..
Μιλαω εκ μερους της αδερφης μου.ειναι εγκυος στο 3ο της παιδακι κ παρουσιασε διαβητη κυησης.Δεν εκανε καθολου ινσουλινες κ δεν ξερω κατα ποσο αυτο ηταν σωστο τελος παντων.Την αλλη εβδομαδα θα γεννησει με ΚΤ και επειδη θελει να θηλασει δεν ξερει αν της το επιτρεψουν απο την 1η στιγμη.Δηλαδη γνωριζει καμια απο προηγουμενη εμπειρια αν το μωρο αμεσως μετα τον τοκετο μπαινει για ιδιαιτερη παρακολουθηση ή οχι?
Και αν ναι για ποση ωρα/ωρες?Ευχαριστω.

Pola
25-02-11, 21:31
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!!!:)

Leticia νομίζω ότι τα κρατάνε ένα 24ωρο για παρακολούθηση, αλλά θα σου πουν με σιγουριά οι κοπέλες με διαβήτη που έχουν ήδη γεννήσει...

virgi
25-02-11, 22:25
Κορίτσια καλησπέρα! Λοιπόν πήγα στον διαβητολόγο μου και μπορώ να πω ότι με ηρέμησε. Καταρχάς με έβαλε στην ινσουλίνη, 10 μονάδες μετά το πρωινό και 10 μετά το μεσημεριανό. Μου είπε ότι αν κάποιο πρωί θελήσω να πιω γάλα και να φάω τσουρέκι ή κανένα μπισκότο ας βάλω 2 μοναδούλες παραπάνω ή αν πάω σε καμιά ταβέρνα και ξεφύγω στο φαγητό ας βάλω 4 παραπάνω. Δηλ. 10-14 μονάδες ανάλογα με το τι θα φάω. Τις ενέσεις να τις κάνω 5-10' πρίν ή μετά το γεύμα, κατά προτίμηση μετά. Μου είπε επίσης ότι αν οι πρωινές τιμές μου είναι παραπάνω απο το όριο να κάνω ένεση και το βράδυ αλλά ενώ απο την ημέρα που μου το είπε είχα ανεβασμενες πρωινές τιμές δεν το έχω εφαρμόσει ακόμη. Θέλω να περιμένω λίγο ακόμη να δω πως θα πάει και αποφασίζω. Η ινσουλίνη δεν είναι κάτι τρομερό, τις ενέσεις ούτε που τις καταλαβαίνω. Πιο πολύ πονάνε οι μετρήσεις για το ζάχαρο! Για υπογλυκαιμικό επεισόδιο δεν μου μίλησε καθόλου αλλά γι'αυτό μου μιλησε ο γυναικολόγος,θα σας πω αφού γράψω αυτά που μου είπε ο διαβητολόγος. Η ντομάτα δεν ανεβάζει το ζάχαρο- είναι καλό όταν τρώμε να τρώμε και πράσινες σαλάτες γιατί εμποδίζουν την απορροφηση γλυκόζης - το ζάχαρο δεν είναι επικίνδυνο για αποβολή απο την στιγμή που έχει περάσει το 1ο τρίμηνο, ο μόνος σκόπος μας είναι πλέον να μην γεννηθεί το μωρό πάνω απο 3,400-3,500 -ναι, καλό είναι να τσιμπολογάμε κάτι ανα 3ωρο- τα πιο επικύνδινα για το ζάχαρο εκτός απο γλυκά, τηγανητά, πίτες, πίτσες είναι ότι έχει μορφή χυλού π.χ ρύζι, πουρές, φάβα κλπ. Εγώ απο την Τρίτη που είμαι σε ινσουλίνη έχω καλές τιμές μετά απο φαγητό εκτος απο χθες που έφαγα το πρωι 1 τοστ και μια κούπα γάλα και το μεσημέρι που έφαγα καρμπονάρα και έκανα 128 και 126 αντίστοιχα παρ'όλη την ινσουλίνη. Το λυπηρό για την περιπτώση μου είναι ότι μπήκα πολύ νωρίς σε αυτή την περιπέτεια αλλά αυτά συμβαίνουν. Μου είπε επίσης ότι το περπάτημα καίει την γλυκόζη. Σε ότι αφορά τον γυναικολόγο μου, μου είπε να προσέχω για τις υπογλυκαιμίες, να πω στους δικούς ότι αν μου συμβεί κτ τέτοιο να μου βάλουν μέλι στο στόμα, εγώ να έχω πάντα μαζί μου μια φρυγανιά ή κατι ειδικές καραμέλες για διαβητικούς και να μην οδηγώ ποτέ μόνη μου. Αυτά μπορώ να πω ότι με τρομοκράτησαν! Πάντως στον υπέρηχο το μωράκι είναι μια χαρά, με φυσιολογικότατη ανάπτυξη, ούτε μέρα μεγαλύτερο ή μικρότερο οπότε αυτό είναι η μεγαλύτερή μου παρηγορία. Όσο για την γλυκοζηλιωμένη, τελικά είχα κάνει αλλά δεν το ήξερα. Το είδα στις εξετάσεις που είχα κάνει στην αρχή της εγκυμοσύνης και είχα 5. Επίσης, ο διαβητολόγος είπε ότι όντως υπάρχει πιθανότητα να παρουσιάσουμε ζάχαρο αργότερα στην ζωή μας αλλά μπορούμε να το αποφύγουμε αν κρατιόμαστε στα σωστά κιλά, ασκούμαστε και κάνουμε εως 2-3 παιδιά γιατί αν πάμε σε 4ο το ζάχαρο το έχουμε εξασφαλίσει. Γενικά πάντως με ξε-άγχωσε, ήταν γελαστός και άνετος, με τα αστεία του και μου παρουσιάσε το ζάχαρο σαν να μην είναι καν πρόβλημα. Να πω και κάτι για τις μετρήσεις: εγώ τις κάνω αφου τελειώσω το φαγητό! Μου φαίνεται περίεργο να πρέπει να τις κάνω από την 1η μπουκιά, δηλαδή να πνιγώ για να φάω σε χρόνο ρεκόρ; στον στρατό είμαι;:-P

Μια χαρα μου ακουγονται τ ανεα σου !
Κ σχετικα κουλ γιατρος!!!!
Σου εχω στειλει πμ !
Οσο για την ωρα τρυπηματος εμενα μου ειχε πει με την πρωτη μπουκια κ να εχω φαει εντος 20 λεπτου γιατι δεν εχει νοημα λεει να φας σε 40 λεπτα κ λιγο μετα να τρυπηθεις ! Ισως αλλαζει το αποτελεσμα !

Κ επειτα αν εσυ κανεις μιση ωρα να φας, υποθετω πως η τιμη που παιρνεις μια ωρα απο την τελευταια μπουκια ειναι στην ουσια μιαμιση ωρα !Οποτε.... για τσεκαρε το με το γιατρο σου !!!μηπως του δινεις τιμες για μιαμιση ωρα μετα κ θες αλλαγη σε μοναδες ινσουλινης ?

NEFELI18
26-02-11, 00:40
Μια χαρα μου ακουγονται τ ανεα σου !
Κ σχετικα κουλ γιατρος!!!!
Σου εχω στειλει πμ !
Οσο για την ωρα τρυπηματος εμενα μου ειχε πει με την πρωτη μπουκια κ να εχω φαει εντος 20 λεπτου γιατι δεν εχει νοημα λεει να φας σε 40 λεπτα κ λιγο μετα να τρυπηθεις ! Ισως αλλαζει το αποτελεσμα !

Κ επειτα αν εσυ κανεις μιση ωρα να φας, υποθετω πως η τιμη που παιρνεις μια ωρα απο την τελευταια μπουκια ειναι στην ουσια μιαμιση ωρα !Οποτε.... για τσεκαρε το με το γιατρο σου !!!μηπως του δινεις τιμες για μιαμιση ωρα μετα κ θες αλλαγη σε μοναδες ινσουλινης ?

σου απάντησα στο πμ! Το γιατί δεν μου μίλησε για τις υπογλυκαιμίες δεν το ξέρω, κι εγώ αναρωτιέμαι, έπρεπε να ρωτήσω. Το κακό είναι ότι θα λείπει και θα μπορέσω να τον ξαναβρώ μετά την Καθαρή Δευτέρα οπότε θα τον ρωτήσω όπως και για το θέμα των μετρήσεων. Πάντως τώρα το βράδυ στεναχωρήθηκα γιατί έφαγα ένα ντάκο (παξιμάδι, ντομάτα, φέτα) και μου πήγε 136! Τι στο καλό με πείραξε; το παξιμάδι; Ενώ το πρωι, ήπια ένα ποτήρι γάλα,έφαγα κι ένα μπισκότο που είχε κομμάτια σοκολάτας και είχα 100 (με την ινσουλίνη βέβαια). Το μεσημέρι πάλι, έφαγα ψητές πατάτες και λουκάνικα, τυρί και 4 παξιμαδάκια crispies και είχα 104 ( πάλι με την ινσουλίνη αλλά μια χαρά). Το βράδυ δεν κάνω΄ινσουλίνη αλλά ο γιατρός μου είπε ότι κρατάει για 12 ώρες οπότε γιατι;;; :confused: Τι βάσανο που είναι αυτό το ζάχαρο, γιατί να υπάρχει; μου χαλάει το κέφι όποτε έχω κακές τιμές και μάλιστα χωρίς να έχω φάει κτ τρομερό:sad:

leticia
26-02-11, 01:18
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!!!:)

Leticia νομίζω ότι τα κρατάνε ένα 24ωρο για παρακολούθηση, αλλά θα σου πουν με σιγουριά οι κοπέλες με διαβήτη που έχουν ήδη γεννήσει...
Ευχαριστω..

virgi
26-02-11, 08:37
σου απάντησα στο πμ! Το γιατί δεν μου μίλησε για τις υπογλυκαιμίες δεν το ξέρω, κι εγώ αναρωτιέμαι, έπρεπε να ρωτήσω. Το κακό είναι ότι θα λείπει και θα μπορέσω να τον ξαναβρώ μετά την Καθαρή Δευτέρα οπότε θα τον ρωτήσω όπως και για το θέμα των μετρήσεων. Πάντως τώρα το βράδυ στεναχωρήθηκα γιατί έφαγα ένα ντάκο (παξιμάδι, ντομάτα, φέτα) και μου πήγε 136! Τι στο καλό με πείραξε; το παξιμάδι; Ενώ το πρωι, ήπια ένα ποτήρι γάλα,έφαγα κι ένα μπισκότο που είχε κομμάτια σοκολάτας και είχα 100 (με την ινσουλίνη βέβαια). Το μεσημέρι πάλι, έφαγα ψητές πατάτες και λουκάνικα, τυρί και 4 παξιμαδάκια crispies και είχα 104 ( πάλι με την ινσουλίνη αλλά μια χαρά). Το βράδυ δεν κάνω΄ινσουλίνη αλλά ο γιατρός μου είπε ότι κρατάει για 12 ώρες οπότε γιατι;;; :confused: Τι βάσανο που είναι αυτό το ζάχαρο, γιατί να υπάρχει; μου χαλάει το κέφι όποτε έχω κακές τιμές και μάλιστα χωρίς να έχω φάει κτ τρομερό:sad:

Βασικα δεν ξερω αν πηρες κ διατροφη που να λεει τι να επιτρεπεται η εστω τι συνδυασμοι, αλλα επιμενω τουλαχιστον σε μενα η ντοματα συνηθως δειχνει πιο μεγαλα νουμερα ! Μηπως φταιει αυτο ???? Τι να πω ειλικρινα δεν ξερω ! Ποιο μηχανακι εχεις κ μετρας ?

mammy3
26-02-11, 09:37
Πάντως τώρα το βράδυ στεναχωρήθηκα γιατί έφαγα ένα ντάκο (παξιμάδι, ντομάτα, φέτα) και μου πήγε 136! Τι στο καλό με πείραξε; το παξιμάδι; Ενώ το πρωι, ήπια ένα ποτήρι γάλα,έφαγα κι ένα μπισκότο που είχε κομμάτια σοκολάτας και είχα 100 (με την ινσουλίνη βέβαια). Το μεσημέρι πάλι, έφαγα ψητές πατάτες και λουκάνικα, τυρί και 4 παξιμαδάκια crispies και είχα 104 ( πάλι με την ινσουλίνη αλλά μια χαρά). Το βράδυ δεν κάνω΄ινσουλίνη αλλά ο γιατρός μου είπε ότι κρατάει για 12 ώρες οπότε γιατι;;; :confused: Τι βάσανο που είναι αυτό το ζάχαρο, γιατί να υπάρχει; μου χαλάει το κέφι όποτε έχω κακές τιμές και μάλιστα χωρίς να έχω φάει κτ τρομερό:sad:

Καλημερα κοριτσια.ΝΕΦΕΛΗ και εγω οταν εφαγα ντακο αυτες τις μετρησεις ειχα, το δοκιμασα δυο φορες και τις δυο ετσι ηταν.Δοκιμασα να φαω ντοματοσαλατα και φετα με δυο φρυγανιες και δεν ανεβηκε.Υποθετω οτι ειναι το παξιμαδι που μου το ανεβαζει.

TARA
26-02-11, 09:52
Κοριτσια καλησπερα..
Μιλαω εκ μερους της αδερφης μου.ειναι εγκυος στο 3ο της παιδακι κ παρουσιασε διαβητη κυησης.Δεν εκανε καθολου ινσουλινες κ δεν ξερω κατα ποσο αυτο ηταν σωστο τελος παντων.Την αλλη εβδομαδα θα γεννησει με ΚΤ και επειδη θελει να θηλασει δεν ξερει αν της το επιτρεψουν απο την 1η στιγμη.Δηλαδη γνωριζει καμια απο προηγουμενη εμπειρια αν το μωρο αμεσως μετα τον τοκετο μπαινει για ιδιαιτερη παρακολουθηση ή οχι?
Και αν ναι για ποση ωρα/ωρες?Ευχαριστω.

Την κορη μου την κρατησαν λιγοτερο απο 24ωρες για παρακολουθηση, αλλα ναι, ειναι κατι που πρεπει να γινει.

Το παξιμαδι! Εγω ετρωγα 2 φρυγανιες το πρωι και ανεβαινε στα υψη το ζαχαρο! Γενικα οπως βλεπω ομως, δεν τηρεις τη διατροφη του διαβητικου!;)
Παντως μην το παιρνεις κατακαρδα, σκεψου οτι αυτο που ζεις εσυ τωρα για λιγο καιρο, αλλοι ανθρωποι το βιωνουν ολοκληρη ζωη!

leticia
26-02-11, 11:05
Την κορη μου την κρατησαν λιγοτερο απο 24ωρες για παρακολουθηση, αλλα ναι, ειναι κατι που πρεπει να γινει.

Το παξιμαδι! Εγω ετρωγα 2 φρυγανιες το πρωι και ανεβαινε στα υψη το ζαχαρο! Γενικα οπως βλεπω ομως, δεν τηρεις τη διατροφη του διαβητικου!;)
Παντως μην το παιρνεις κατακαρδα, σκεψου οτι αυτο που ζεις εσυ τωρα για λιγο καιρο, αλλοι ανθρωποι το βιωνουν ολοκληρη ζωη!

κοριτσια ευχαριστω πολυ..;-)

NEFELI18
26-02-11, 13:38
Βασικα δεν ξερω αν πηρες κ διατροφη που να λεει τι να επιτρεπεται η εστω τι συνδυασμοι, αλλα επιμενω τουλαχιστον σε μενα η ντοματα συνηθως δειχνει πιο μεγαλα νουμερα ! Μηπως φταιει αυτο ???? Τι να πω ειλικρινα δεν ξερω ! Ποιο μηχανακι εχεις κ μετρας ?

όχι διατροφή συγκεκριμένη δεν πήρα. Μου είπε απλά να αποφεύγω αυτά που προανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου. Πάντως ούτε τα μακαρόνια μου απαγόρευσε (ευτυχώς:-P) ούτε το γάλα που μου είπε οτι το το ανεβάζει αλλά δεν γίνεται να μην πίνω γάλα. Οταν του είπα για την ντομάτα γέλασε και γενικά είπε ότι αυτά τα λέγανε πριν 30 χρόνια και ότι αν λάβουμε υπ'όψην αυτα που λέγονται οι διαβητικοί θα πρέπει να τρέφονται μόνο με κολοκύθια και χόρτα.Ένταξει τις κρέμες γάλακτος (βλ. καρμπονάρα) πρέπει να τις αποφεύγω αλλά βρε κορίτσια αν μπορώ να αντισταθώ στα γλυκά, σε αυτά τα φαγητά δεν μπορώ με τίποτα. Σήμερα να φανταστείτε έφτιαξα μουσακά! Για να δούμε τι θα γίνει:oops: Έχω το xceed precision και οταν το είπα στον διαβητολόγο ξαφνιάστηκε με την έννοια ότι είναι πολύ καλό και που το ανακάλυψα. Αυτός είχε σε ένα πάγκο ότι μηχανακι υπάρχει και δεν υπάρχει .

NEFELI18
26-02-11, 13:40
Καλημερα κοριτσια.ΝΕΦΕΛΗ και εγω οταν εφαγα ντακο αυτες τις μετρησεις ειχα, το δοκιμασα δυο φορες και τις δυο ετσι ηταν.Δοκιμασα να φαω ντοματοσαλατα και φετα με δυο φρυγανιες και δεν ανεβηκε.Υποθετω οτι ειναι το παξιμαδι που μου το ανεβαζει.

κι εγώ το παξιμάδι υποψιάζομαι, και δείχνει τόσο αθώο:roll: ε, δεν το ξανατρώω. Μπορώ και χωρίς αυτό

NEFELI18
26-02-11, 13:53

΄
τι διατροφή διαβητικου να κάνω; αφου αν διαβάσετε σε εγκυκλοπαιδειες και παντου θα δειτε οτι το βασικο είδος διατροφης που πρεπει να καταναλωνεται καθημερινα ειναι οι υδατανθρακες και το άμυλο μαζι με τα λαχανικα και τα φρουτα. Μετα έρχονται τα γαλακτοκομικα και μετα το κρεας και το ψαρι. Αρα δεν γινεται να μην τρωω τα βασικα ειδη διατροφης μονο κ΄μονο λογω ζαχαρου. Απλα, αφου παιρνω ινσουλινη θελω να εχω καλες τιμες και οχι ανεβασμενες εξ'αιτιας ενος παξιμαδιου. Αν φαω καρμποναρα, πιτσα ή σουβλακι , τότε μάλιστα. Να το έχω ευχαριστηθεί τουλάχιστον! Το ξέρω ότι υπαρχουν τέτοιοι ανθρωποι, γνωρίζω μάλιστα και 2. Η γυναικα που ξέρω έχει σύνεχεια επεισόδια υπογλυκαιμιας με λιποθυμίες ένω στον άνδρα, έχει πειραχτεί η όραση. Είναι πολύ παλιοπράγμα το ζάχαρο, ελπίζω να απαλλαγούμε απο αυτό μετά την γέννα και μην μας στρογγυλοκαθισεί:evil:

ΚΙΤΤΥ.
26-02-11, 14:42
΄
τι διατροφή διαβητικου να κάνω; αφου αν διαβάσετε σε εγκυκλοπαιδειες και παντου θα δειτε οτι το βασικο είδος διατροφης που πρεπει να καταναλωνεται καθημερινα ειναι οι υδατανθρακες και το άμυλο μαζι με τα λαχανικα και τα φρουτα. Μετα έρχονται τα γαλακτοκομικα και μετα το κρεας και το ψαρι. Αρα δεν γινεται να μην τρωω τα βασικα ειδη διατροφης μονο κ΄μονο λογω ζαχαρου. Απλα, αφου παιρνω ινσουλινη θελω να εχω καλες τιμες και οχι ανεβασμενες εξ'αιτιας ενος παξιμαδιου. Αν φαω καρμποναρα, πιτσα ή σουβλακι , τότε μάλιστα. Να το έχω ευχαριστηθεί τουλάχιστον! Το ξέρω ότι υπαρχουν τέτοιοι ανθρωποι, γνωρίζω μάλιστα και 2. Η γυναικα που ξέρω έχει σύνεχεια επεισόδια υπογλυκαιμιας με λιποθυμίες ένω στον άνδρα, έχει πειραχτεί η όραση. Είναι πολύ παλιοπράγμα το ζάχαρο, ελπίζω να απαλλαγούμε απο αυτό μετά την γέννα και μην μας στρογγυλοκαθισεί:evil:

Υπάρχει διατροφή διαβητικού , με 1800 θερμίδες την ημέρα , που τρως απ ολα ( κρεας , ζυμαρικά , ρύζι , λαχανικά κλπ ) , αλλά τα ζυγίζεις. και εννοείται όχι γλυκά , αλλαντικά , κρέμες γάλακτος , παχιά τυριά , μπισκότα κλπ

TARA
26-02-11, 15:37
΄
τι διατροφή διαβητικου να κάνω;

Δε σου εδωσε ο γιατρος σου μενου?:confused:

NEFELI18
26-02-11, 15:47
Δε σου εδωσε ο γιατρος σου μενου?:confused:

όχι! αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Να,έφαγα 2 κομμάτια μουσακά, έκανα την ινσουλίνη μου και είχα 109! Μια χαρά!:-P

virgi
26-02-11, 17:21
όχι διατροφή συγκεκριμένη δεν πήρα. Μου είπε απλά να αποφεύγω αυτά που προανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου. Πάντως ούτε τα μακαρόνια μου απαγόρευσε (ευτυχώς:-P) ούτε το γάλα που μου είπε οτι το το ανεβάζει αλλά δεν γίνεται να μην πίνω γάλα. Οταν του είπα για την ντομάτα γέλασε και γενικά είπε ότι αυτά τα λέγανε πριν 30 χρόνια και ότι αν λάβουμε υπ'όψην αυτα που λέγονται οι διαβητικοί θα πρέπει να τρέφονται μόνο με κολοκύθια και χόρτα.Ένταξει τις κρέμες γάλακτος (βλ. καρμπονάρα) πρέπει να τις αποφεύγω αλλά βρε κορίτσια αν μπορώ να αντισταθώ στα γλυκά, σε αυτά τα φαγητά δεν μπορώ με τίποτα. Σήμερα να φανταστείτε έφτιαξα μουσακά! Για να δούμε τι θα γίνει:oops: Έχω το xceed precision και οταν το είπα στον διαβητολόγο ξαφνιάστηκε με την έννοια ότι είναι πολύ καλό και που το ανακάλυψα. Αυτός είχε σε ένα πάγκο ότι μηχανακι υπάρχει και δεν υπάρχει .

Οι αποψεις διχαζουν για την ντοματα τελικα ! χαχαχα! τι να πεις ο καθενας τα δικα του !!!!!
εχει δικιο ομως οτι αν ηταν ετσι μονο με κολκυθια κ χορτα θα τρεφονταν οι καημενοι !!!

Δεν μου λες το μηχανακι αυτο απο το φαρμακειο το παρηγγειλες σωστα ?
Θυμασαι ποσο κοστιζε κ ποσο κοστιζουν οι ταινιες του ???
Εγω ενα το glucomen αλλα ειναι μαπα βλεπω τρελλες διαφορες, κ οι ταινιες εχουν με το ταμειο μου 10 ευρακια !!!!

ValiaK
26-02-11, 18:18
Υπάρχει διατροφή διαβητικού , με 1800 θερμίδες την ημέρα , που τρως απ ολα ( κρεας , ζυμαρικά , ρύζι , λαχανικά κλπ ) , αλλά τα ζυγίζεις. και εννοείται όχι γλυκά , αλλαντικά , κρέμες γάλακτος , παχιά τυριά , μπισκότα κλπ
την εχω τη διατροφή αυτή, διατροφή διαβητη ΤΥΠΟΥ Α, μου την ειχε δώσει ο γυναικολόγος μου, ο οποίος συνεργαζεται με τον διαβητολογο σου Νεφελη. Όποια τη θελει, ας μου στειλει πμ, να της το περασω με φαξ

Pola
26-02-11, 18:41
Γεια σας κορίτσια!!!

Εφαγα ένα μεγάλο πιάτο μακαρόνια με κιμά το μεσημέρι και μετά από 1 ώρα είχα 124 ;););) Ο γιατρός είπε μεταγευματικά να είναι κάτω από 130. Οσο για τη διατροφή, μου την εδωσε ο γυναικολογος, αλλά από φαντασία μηδέν, οπότε προσπαθώ να κάνω δικούς μου συνδυασμούς!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ballou
26-02-11, 19:30

Αχ, κορίτσια μου το Παξιμάδι είναι. Η διαβητολόγος μου είχε πει γενικά στη ζωή μου να αποφεύγω να τρώω παξιμάδια γιατί είναι σαν να τρώω 5 φέτες ψωμί μαζί!!!!!!!!

Αυτό ακριβώς. Επειδή είχα αγχωθεί αρκετά με αυτό τον κ$λ%διαβήτη, και για μετά την εγκυμοσύνη, τί γίνεται (;) η γιατρός μου είχε πει ότι αν τρώμε όλοι οι άνθρωποι ¨σωστά¨ δεν θα αποκτήσουμε ποτέ διαβήτη.
Και συγκεκριμένα :
Γάλατα, γιαούρτια μέχρι 1,5 λιπαρά
Τυριά χαμηλών λιπαρών τύπου Μίλνερ,
Κρέατα άσπρα (συχνότερα), ΑΛΛΑ όπου είναι δυνατόν να αφαιρείται η πέτσα, χοιρινό που φαίνεται το λίπος και αφαιρείται και μοσχαράκι .
ΚΑΦΕ ποτέ με ζάχαρη και Γάλα : Ο χειρότερος συνδυασμός και ειδικά όταν τον πίνουμε από το πρώι μέχρι το μεσημέρι, γιατί σε κάθε γουλιά επιστρατεύεται η διαδικασία καύσης γλυκόζης, άρα πόσο πολύ επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας. (Το κάνω καθημερινά δυστυχώς)

Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας γράψω.

NEFELI18
26-02-11, 20:06
Οι αποψεις διχαζουν για την ντοματα τελικα ! χαχαχα! τι να πεις ο καθενας τα δικα του !!!!!
εχει δικιο ομως οτι αν ηταν ετσι μονο με κολκυθια κ χορτα θα τρεφονταν οι καημενοι !!!

Δεν μου λες το μηχανακι αυτο απο το φαρμακειο το παρηγγειλες σωστα ?
Θυμασαι ποσο κοστιζε κ ποσο κοστιζουν οι ταινιες του ???
Εγω ενα το glucomen αλλα ειναι μαπα βλεπω τρελλες διαφορες, κ οι ταινιες εχουν με το ταμειο μου 10 ευρακια !!!!

το μηχανάκι μου το έδωσαν στο φαρμακείο, ναι. Αυτό είναι δωρεάν, οι ταινίες όμως είναι ακριβές, γύρω στα 47 ευρω. Το ταμείο δημοσίου τα καλύπτει τα έξοδα αλλά χρειάζεται μια όλοκληρη διαδικασία για να τα πάρεις τα λεφτά. Πάντως τα παίρνεις. Για τα άλλα ταμεία δεν ξέρω. Τι εννοείς οτι βλέπεις τρελές ΄διαφορές; με τι το συγκρίνεις;

NEFELI18
26-02-11, 20:11
την εχω τη διατροφή αυτή, διατροφή διαβητη ΤΥΠΟΥ Α, μου την ειχε δώσει ο γυναικολόγος μου, ο οποίος συνεργαζεται με τον διαβητολογο σου Νεφελη. Όποια τη θελει, ας μου στειλει πμ, να της το περασω με φαξ

θα με ενδιέφερε να την έχω, για την περίπτωση μου ξεφύγω και απο το στάδιο που είμαι τώρα, που τρώω δηλ. σχετικά ελεύθερα αλλά ρυθμίζομαι με την ινσουλίνη. Ξέρω ότι δεν θα μου γίνει για πολύ το χατήρι οπότε καλό είναι να την έχω. Το κακό είναι ότι το φαξ μου κτ έχει και μόνο να στείλω μπορώ, όχι να λάβω. Μήπως έχεις σκανερ.ώστε να την περνούσες στον Η/Υ σου και να μου την έστελνες με μειλ; διαφορετικα, θα σου δώσω το φαξ μιας τράπεζας όπου δουλευει η συνυφάδα μου για να μου την στείλεις εκεί.

Brigitte
26-02-11, 20:16
ΚΑΦΕ ποτέ με ζάχαρη και Γάλα : Ο χειρότερος συνδυασμός και ειδικά όταν τον πίνουμε από το πρώι μέχρι το μεσημέρι, γιατί σε κάθε γουλιά επιστρατεύεται η διαδικασία καύσης γλυκόζης, άρα πόσο πολύ επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας. (Το κάνω καθημερινά δυστυχώς)

.Μπαλου αυτο που ειπες για τον καφε ισχυει και οταν το γαλα ειναι με λιγα λιπαρα 1%?γιατι δεν το ηξερα δλδ πως πρεπει να πινουμε καφε μονο σκετο?:confused:

NEFELI18
26-02-11, 20:18
Αχ, κορίτσια μου το Παξιμάδι είναι. Η διαβητολόγος μου είχε πει γενικά στη ζωή μου να αποφεύγω να τρώω παξιμάδια γιατί είναι σαν να τρώω 5 φέτες ψωμί μαζί!!!!!!!!

Αυτό ακριβώς. Επειδή είχα αγχωθεί αρκετά με αυτό τον κ$λ%διαβήτη, και για μετά την εγκυμοσύνη, τί γίνεται (;) η γιατρός μου είχε πει ότι αν τρώμε όλοι οι άνθρωποι ¨σωστά¨ δεν θα αποκτήσουμε ποτέ διαβήτη.
Και συγκεκριμένα :
Γάλατα, γιαούρτια μέχρι 1,5 λιπαρά
Τυριά χαμηλών λιπαρών τύπου Μίλνερ,
Κρέατα άσπρα (συχνότερα), ΑΛΛΑ όπου είναι δυνατόν να αφαιρείται η πέτσα, χοιρινό που φαίνεται το λίπος και αφαιρείται και μοσχαράκι .

Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας γράψω.

Ε. τότε 1000 φορές οι 5 φέτες ψωμί! Ποιός να το φανταζόταν!!!:-o Αυτό με τον καφέ το έκανα κι εγώ συστηματικά πριν μάθω οτι είμαι έγκυος γιατί τώρα τον έχω κόψει μαχαίρι. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να πιω καφέ χωρίς ζαχαρη και χωρίς γάλα, ευτυχώς υπάρχει η splenda:razz: είναι σαν την ζάχαρη στη γευση, παράγεται απο ζαχαροκάλαμο αλλά δεν έχει ούτε τις θερμίδες ούτε τισ βλαβερές συνέπειες τησ ζάχαρης. Είναι ακινδυνη και για εγκύους και για διαβητικούς. Την πήρα κι έχω σκοπό να την χρησιμοποιήαω για να φτιάξω μπισκοτάκια και κεικ. Αμε! για όλα υπάρχει λύση!! :lol:

ΚΙΤΤΥ.
26-02-11, 20:20
θα με ενδιέφερε να την έχω, για την περίπτωση μου ξεφύγω και απο το στάδιο που είμαι τώρα, που τρώω δηλ. σχετικά ελεύθερα αλλά ρυθμίζομαι με την ινσουλίνη. Ξέρω ότι δεν θα μου γίνει για πολύ το χατήρι οπότε καλό είναι να την έχω. Το κακό είναι ότι το φαξ μου κτ έχει και μόνο να στείλω μπορώ, όχι να λάβω. Μήπως έχεις σκανερ.ώστε να την περνούσες στον Η/Υ σου και να μου την έστελνες με μειλ; διαφορετικα, θα σου δώσω το φαξ μιας τράπεζας όπου δουλευει η συνυφάδα μου για να μου την στείλεις εκεί.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο , μου σου εδωσε ινσουλίνη αλλά όχι δίαιτα:confused: πριν ξεκινησεις την ινσουλίνη , τι τιμές ειχες ?

εγω οταν εκανα την καμπύλη των 75 ειχα
- νηστείας - 95 (μοναδικη φορα)
- 60 λεπτα , 111
- 120 λεπτα , 111
βρηκε την καμπύλη παθολογική κ μου εδωσε δίαιτα:shock::shock::shock::shock:
αλλα δεν την κανω...το μεσημερι εφαγα μια μπριζόλα τηγανιτη , πατάτες , σαλάτα, φετα , ψωμι κ μια ωρα μετα ειχα 102

ballou
26-02-11, 20:26
Μπαλου αυτο που ειπες για τον καφε ισχυει και οταν το γαλα ειναι με λιγα λιπαρα 1%?γιατι δεν το ηξερα δλδ πως πρεπει να πινουμε καφε μονο σκετο?:confused:

Εαν περιέχει και ζάχαρη ναι, αλλά ίσως λίγο λιγότερο (;) το κακό με 1%;

Ε. τότε 1000 φορές οι 5 φέτες ψωμί! Ποιός να το φανταζόταν!!!:-o Αυτό με τον καφέ το έκανα κι εγώ συστηματικά πριν μάθω οτι είμαι έγκυος γιατί τώρα τον έχω κόψει μαχαίρι. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να πιω καφέ χωρίς ζαχαρη και χωρίς γάλα, ευτυχώς υπάρχει η splenda:razz: είναι σαν την ζάχαρη στη γευση, παράγεται απο ζαχαροκάλαμο αλλά δεν έχει ούτε τις θερμίδες ούτε τισ βλαβερές συνέπειες τησ ζάχαρης. Είναι ακινδυνη και για εγκύους και για διαβητικούς. Την πήρα κι έχω σκοπό να την χρησιμοποιήαω για να φτιάξω μπισκοτάκια και κεικ. Αμε! για όλα υπάρχει λύση!! :lol:

Αυτό το splenda από που το παίρνεις; από σούπερ ή φαρμακείο. Σήμερα πήρα και εγώ υποκατάστατο ζάχαρης μιας και δεν μπορώ να πίνω σκέτο καφέ με τίποτα. Και επειδή ψάχνομαι ακόμα με το θέμα "διαβήτη" γιατί κορίτσια δύσκολο να το έχεις μια ζωή, δίαβασα σε ιατρικό άρθρο ότι δεν το επηρεάζει πολύ η ασπαρτάμη ή τέτοιου είδους γλυκαντικά.

NEFELI18
26-02-11, 20:34
εγώ έκανα την καμπύλη των 50 γρ. και είχα 0' προ λήψεως 104 και 60' μετά 141,5. Μόλις το είδε αυτό ο γυναικολόγος μου είπε να πάρω μηχανάκι μετρήσεων και να επικοινωνήσω μ'έναν διαβητολόγο που μου σύστησε. Αρχικά, έστελνα με φαξ τις μετρήσεις μου μια φορά την εβδομάδα και μου έλεγε τηλεφωνικώς τι να αποφευγω να τρώω. Εννοείται οτι τα τηγανιτά και τα γλυκά κόπηκαν απο την αρχή. Οι τιμές μου γενικά ήταν καλές π.χ καρμπονάρα 107, 4 κομμάτια πίτσα 105, ντάκο 101, πατάτες ψητές, πίτσα, τυρόπιτα και λίγη τούρτα 94. Οι τιμές που ξεπερνούσαν το όριο ήταν σπάνιες π.χ στις 24 μετρήσεις ήταν οι 3, οπότε μια χαρά. Όμως:cry: πριν 2 εβδομάδες τα πράγματα άλλαξαν. Ακόμα και φαγητά όχι πολύ επικίνδυνα, οι τιμές ήταν πάνω απο το όριο και οι φυσιολογικές έγιναν εξαιρεση. Ε, με το που το είδε αυτό ο διαβητολόγος μου είπε έλα για ινσουλίνη. Και η συνέχεια είναι γνωστή. Τωρα, γιατί δεν με έβαλε σε δίαιτα να μετράω τα γραμμάρια,δεν το ξέρω. Αλλά κι έτσι καλά είμαι. Δεν με πειράζει που κάνω ινσουλίνη.

ballou
26-02-11, 20:35
Πάντως μου φαίνεται περίεργο , μου σου εδωσε ινσουλίνη αλλά όχι δίαιτα:confused: πριν ξεκινησεις την ινσουλίνη , τι τιμές ειχες ?

εγω οταν εκανα την καμπύλη των 75 ειχα
- νηστείας - 95 (μοναδικη φορα)
- 60 λεπτα , 111
- 120 λεπτα , 111
βρηκε την καμπύλη παθολογική κ μου εδωσε δίαιτα:shock::shock::shock::shock:
αλλα δεν την κανω...το μεσημερι εφαγα μια μπριζόλα τηγανιτη , πατάτες , σαλάτα, φετα , ψωμι κ μια ωρα μετα ειχα 102
Παθολογική γιατί στην βρήκε; Δεν καταλαβαίνω; Οι τιμές σου είναι εντάξει, τουλάχιστον με τις τιμές που μου είχαν δώσει εμένα διαβητολόγοι - ενδοκρινογοι:
νηστείας : 70-110
Μία ώρα μετά φαγητού : 110-155.
Βέβαια αυτός είναι ο γιατρός σου, ξέρει καλύτερα.

NEFELI18
26-02-11, 20:39
Εαν περιέχει και ζάχαρη ναι, αλλά ίσως λίγο λιγότερο (;) το κακό με 1%;

Αυτό το splenda από που το παίρνεις; από σούπερ ή φαρμακείο. Σήμερα πήρα και εγώ υποκατάστατο ζάχαρης μιας και δεν μπορώ να πίνω σκέτο καφέ με τίποτα. Και επειδή ψάχνομαι ακόμα με το θέμα "διαβήτη" γιατί κορίτσια δύσκολο να το έχεις μια ζωή, δίαβασα σε ιατρικό άρθρο ότι δεν το επηρεάζει πολύ η ασπαρτάμη ή τέτοιου είδους γλυκαντικά.

το βρίσκεις στα φαρμακεία. Την ασπαρτάμη να την αποφευγεις γιατί κάπου διάβασα οτι δεν είναι καλή για την εγκυμοσύνη. Μάλιστα αυτό το διάβασα κάπου εδώ, στο φόρουμ του parents. Αν το ψάξεις, θα δεις τι γράφουν οι κοπέλες.Ενώ η ζάχαρη που λέω εγώ, το γράφει πάνω ότι δεν βλάπτει και μάλιστα την ανακάλυψα στο ιατρείο του διαβητολόγου μου, είχε πάνω στα τραπεζάκια έντυπα που έλεγε για τα πλεονεκτήματα του συγκεκριμένου προιοντος (που μόνο πλεονεκτήματα έχει)

ballou
26-02-11, 20:47
το βρίσκεις στα φαρμακεία. Την ασπαρτάμη να την αποφευγεις γιατί κάπου διάβασα οτι δεν είναι καλή για την εγκυμοσύνη. Μάλιστα αυτό το διάβασα κάπου εδώ, στο φόρουμ του parents. Αν το ψάξεις, θα δεις τι γράφουν οι κοπέλες.Ενώ η ζάχαρη που λέω εγώ, το γράφει πάνω ότι δεν βλάπτει και μάλιστα την ανακάλυψα στο ιατρείο του διαβητολόγου μου, είχε πάνω στα τραπεζάκια έντυπα που έλεγε για τα πλεονεκτήματα του συγκεκριμένου προιοντος (που μόνο πλεονεκτήματα έχει)

Ναι αλλά εγώ δεν είμαι έγκυος:D. Απλά κάνω μια θεραπεία η οποία αυξάνει την γλυκόζη στο αίμα, και προκειμένου να μην μου την σταματήσει ο γιατρός προσπαθώ να περιορίσω τους "κακούς"υδατάνθρακες.:rolleyes:

Brigitte
26-02-11, 20:52
Αυτο το splenda δεν το ηξερα θα το παρω αλλα εγω πινω τον καφε σκετο με λιγο γαλα 1% λιπαρα υπαρχει προβλημα με τα ζαχαρο η οχι γιατι μπερδευτηκα λιγο?:oops::oops:

ballou
26-02-11, 20:54
Αυτο το splenda δεν το ηξερα θα το παρω αλλα εγω πινω τον καφε σκετο με λιγο γαλα 1% λιπαρα υπαρχει προβλημα με τα ζαχαρο η οχι γιατι μπερδευτηκα λιγο?:oops::oops:
Ο χειρότερος συνδυασμός που ανέφερα ήταν Καφές + ζάχαρη + γάλα, αν εσύ τον πίνεις σκέτο έστω και με λίγο γάλα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΚΙΤΤΥ.
26-02-11, 21:19
Παθολογική γιατί στην βρήκε; Δεν καταλαβαίνω; Οι τιμές σου είναι εντάξει, τουλάχιστον με τις τιμές που μου είχαν δώσει εμένα διαβητολόγοι - ενδοκρινογοι:
νηστείας : 70-110
Μία ώρα μετά φαγητού : 110-155.
Βέβαια αυτός είναι ο γιατρός σου, ξέρει καλύτερα.

Γιατι λεει το οριο νηστείας ειναι 90 , κ ειχα 95. τελοσπαντων αλλη μια φορα πηγα με τις μετρησεις κ ηταν ολες φυσιολογικες. τωρα υποτιθεται οτι πρεπει να ξαναπαω στις 2 μαρτιου. ουτε εγω εχω καταλάβει....αστα , καποιοι γυρω μου που ξερουν ακομα γελανε:p
Δεν με εβαλε ο γιατρος μου σε αυτη την διαδικασία , αλλά ο διαβητολογος

ValiaK
27-02-11, 10:23

γινεται και με email, οποια τη θελει ας μου στειλει πμ. Ξαναλεω όμως ότι αυτό μου το είχε δώσει ο γυναικολογος. Είχα ανταλλάξει διαιτα με άλλη μια κοπέλα πριν 6 μήνες περίπου απο εναν διαβητολόγο στο ΙΑΣΩ, αλλά και η δική της πανω κάτωτα ίδια με τη δικιά μου έλεγε.

Μπαλου αυτο που ειπες για τον καφε ισχυει και οταν το γαλα ειναι με λιγα λιπαρα 1%?γιατι δεν το ηξερα δλδ πως πρεπει να πινουμε καφε μονο σκετο?:confused:

Ο οργανισμός μπερδευεται όταν τροφοδοτείται συνεχεια με φαγητό (έτσι αντιλαμβανται τον καφέ) οποτε δεν πρεπει να κανουμε πλλές ώρε ς να τον πιούμε.Και ναι, το τριπτυχο καφες-ζαχαρη-γαλα κανει κακο.

Τη splenda δεν την ήξερα, θα παω να τη ζητησω στο φαρμακείο.

virgi
28-02-11, 09:06
το μηχανάκι μου το έδωσαν στο φαρμακείο, ναι. Αυτό είναι δωρεάν, οι ταινίες όμως είναι ακριβές, γύρω στα 47 ευρω. Το ταμείο δημοσίου τα καλύπτει τα έξοδα αλλά χρειάζεται μια όλοκληρη διαδικασία για να τα πάρεις τα λεφτά. Πάντως τα παίρνεις. Για τα άλλα ταμεία δεν ξέρω. Τι εννοείς οτι βλέπεις τρελές ΄διαφορές; με τι το συγκρίνεις;

Καλημερα !
Το συγκρινω κ με το εργαστηριο που ειχα δει διαφορα μεχρι κ 30 μοναδες καποια στιγμη αλλα κ με το μηχανακι μονο του !
Καποια στιγμη ειχα φαει ...δημητριακα αν θυμαμαι καλα ! Κ μετρηθηκ αμια ωρα μετα κ ειχε βγαλει 190 κ στο καπακι επειδη μου φανηκε υπερβολικο ξανατρυπηθηκα κ εδειξε 140 !!!!
Βεβαια σταματησα να τρωω δημητριακα απο τοτε αλλα κοιτα διαφορα που εβγαλε !!
Κ γενικα στα πρωινα τρυπηματα αν μετρηθω με 2 διαφορετικες ταινιες στο καπακι ομως μπορει να εχω κ 10 μοναδες διαφορα η μια τιμη με την αλλη !!!!
Ειναι μαπα το μηχανακι !!!

NEFELI18
28-02-11, 15:28
Καλημερα !
Το συγκρινω κ με το εργαστηριο που ειχα δει διαφορα μεχρι κ 30 μοναδες καποια στιγμη αλλα κ με το μηχανακι μονο του !
Καποια στιγμη ειχα φαει ...δημητριακα αν θυμαμαι καλα ! Κ μετρηθηκ αμια ωρα μετα κ ειχε βγαλει 190 κ στο καπακι επειδη μου φανηκε υπερβολικο ξανατρυπηθηκα κ εδειξε 140 !!!!
Κ γενικα στα πρωινα τρυπηματα αν μετρηθω με 2 διαφορετικες ταινιες στο καπακι ομως μπορει να εχω κ 10 μοναδες διαφορα η μια τιμη με την αλλη !!!!

Αυτό που λες το έχω κάνει κι εγώ στο δικό μου και πράγματι βρήκα διαφορά στις μετρήσεις και μάλιστα γύρω στις 30 μονάδες. Μάλλον με όλα τα μηχανάκια το ίδιο συμβαίνει, αλλά το θέμα είναι ένα! Αν δεν έχεις ζάχαρο δεν σε δείχνουν ποτέ πάνω απο τα όρια, αν έχεις ναι! Τώρα οι διαφορές στις μετρήσεις δεν ξέρω γιατί υπάρχουν, αλλά το πρόβλημα παραμένει δυστυχώς.:???:

Pola
28-02-11, 17:28
Koρίτσια ποιο μηχανάκι έχετε??

Εγώ πάντως έχω θέμα με το σάκχαρο νηστείας...Μάλλον βγαίνει υψηλή τιμή επειδή έχω να φάω πολλές ώρες. Χθες, η τελευταία φορά που έφαγα ήταν στις 7 (ήμουν με φίλες για καφέ και φάγαμε γλυκά :rolleyes::rolleyes::rolleyes:), μετρήθηκα το βράδυ που γύρισα, γύρω στη μια παρά είχα 110 και το όταν ξύπνησα, στις 11.30 είχα 105!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εχω μπερδευτεί εντελώς!!!

tamar
28-02-11, 17:37
Ο διαβήτης είναι θέμα ενδοκρινολόγου ή διαβητολόγου;

Pola
28-02-11, 17:44

Αυτός που πηγαίνω εγώ είναι ενδοκρινολόγος-διαβητολόγος με εξειδίκευση στο διαβήτη κύησης. Βέβαια, έχω και προβλημα με τον θυρεοειδή μου.

ValiaK
28-02-11, 20:03
Καλημερα !
τα πιο πολλά μηχανακια έτσι κάνουν. εγώ χρησιμοποιώ το contour της Bayer.

O διαβητης είναι θέμα διαβητολόγου, αλλά αυτές οι ειδικότητες πάνε πακέτο συνήθως. Και οι δύο τελευταίοι μου γιατροί είχαν διπλή ειδικότητα (ενδοκρινολόγος/ διαβητολόγος)

ballou
28-02-11, 20:43
Aχ, κορίτσια μου είμαι πολύ χαρούμενη. Μόλις πριν λίγο πήρα τις απαντήσεις από τις εξετάσεις μου και σάκχαρο νηστείας ήταν 86 και όχι 103 που ήταν πριν 25 μέρες, και μάλιστα με την αγωγή που κάνω η οποία ανεβάζει ούτως ή άλλως το σάκχαρο στο αίμα.

Αν και δεν είμαι έγκυος (ο καθένας με τον πόνο του θα μου πείτε:rolleyes:) αλλά ρε γμτ είναι δύσκολο να ζεις με τον "διαβήτη" για πάντα, για αυτό αποφάσησα να προσέχω λίγο και ναι έβαλα και την γυμναστική στην καθημερινότητα μου. ΤARA μου σε ευχαριστώ γιατί εσύ με έπεισες!!! για την γυμναστική εννοώ:grin:

ValiaK
28-02-11, 21:53
μπράβο ballou!