PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

ΕΛΛΗ 2
28-11-10, 09:47
ελλη καλημερα!! και εγω ειχα τελαιυτεα περιοδο 21/10!!!
αρα και εσυ εισε 5βδ.+3ημ. ισα με εμενα!!
εχετε κανει υπερηχο??
καλη εγκυμοσηνη να εχεις!!!
εγω κοριτσια προς το παρον τρωω τα παντα και δεν με ενοχλει τιποτα!!

ειδα τωρα πιο πανω δηλαδη πας για διδυμακια;;;;;;;

dimitra0
28-11-10, 13:21
ναι διδυμακια. ισα , ισα που φανηκαν οι σακοι!!! 2 μικρες μαυρες κουκιδες.
θα ξαναπαω την παρασκευη αυτη μηπως δουμε και εμβρυακια!!

shaolin
28-11-10, 14:13
κοριτσια καλησπερα κι απο εμενα,εγω περιν απο λιγες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος,με τελευαια περιοδο στις 18/10. Εχω ηδη παει στο γιατρο,ο οποιος μου εδωσε filicine απο το τηλεφωνο, εκανα τον πρωτο υπερηχο,δεν φανηκε κατι βεβαια,εγινε καθυστερημενη συλληψη, θα παω απο βδομαδα μολις ανεβει η χοριακη αρκετα για να δουμε σακο.
ευχομαι σε ολες μας μια ομαλη εγκυμοσυνη!!!

tao
28-11-10, 16:59
καλησπερα!!!!
εδω και μεις, το στομαχι επίσης περίεργα, αλλά προσπαθώ να τρωω συνετα και τα ψιλοκαταφερνω, δεν ειμαι για άλλα κιλά, ήδη έχω καμια δεκαρια παραπανω, αυτα που δεν προλαβα να χασω!

New2eenmommy
28-11-10, 17:17
Κι εγώ ταλαιπωρούμαι πολύ με ναυτίες, έμετους και ανακατωσούρες.
Ξεκίνησαν την όγδοη εβδομάδα και δύο εβδομάδες τώρα έχασα ένα κιλό.
Τρώω μόνο στέρεα τροφή, μόνο πίτες και ζυμαρικά, ρύζι με λεμόνι και αυτά μετά τις έξι εφτά το βράδυ. Και τηγανιτές πατάτες, Γενικά πολύ άμυλο, και υδατάνθρακες. Μόνο αυτά με ηρεμούν. Εγώ δεν έτρωγα ποτέ τηγανιτά,δλδ τουλάχιστον τα απέφευγα και τώρα από την πρώτη στιγμή ξεκίνησα με αγγλικό μπρέκφαστ και το ευχαριστήθηκα, στις αρχές που μπορούσα να φάω κρέας, αυγά με ζαμπόν!!!
:mrgreen:

joela
28-11-10, 19:45
Εγώ σημερα είμαι 7+2 κ εδω κ 5 μερες αρχισαν οι ανακατωσουρες.Αντε υπομονη κοριτσια,σε λιγο θα τα ξεχασουμε.

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 08:36
ναι διδυμακια. ισα , ισα που φανηκαν οι σακοι!!! 2 μικρες μαυρες κουκιδες.
θα ξαναπαω την παρασκευη αυτη μηπως δουμε και εμβρυακια!!

μπραβο..μπραβο...κοπελα μου...και εγω μαλλον παρασκευη θα παω...

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 08:38
κοριτσια καλησπερα κι απο εμενα,εγω περιν απο λιγες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος,με τελευαια περιοδο στις 18/10. Εχω ηδη παει στο γιατρο,ο οποιος μου εδωσε filicine απο το τηλεφωνο, εκανα τον πρωτο υπερηχο,δεν φανηκε κατι βεβαια,εγινε καθυστερημενη συλληψη, θα παω απο βδομαδα μολις ανεβει η χοριακη αρκετα για να δουμε σακο.
ευχομαι σε ολες μας μια ομαλη εγκυμοσυνη!!!

καλημερα σου, κοντα ειμαστε , εγω τελευταια περιοδο ηταν 21/10, στο τελος της εβδομαδας θα παω να το δω και εγω περνω filicine , ευχομαι να μας πανε ολα καλα..

XRYSH
29-11-10, 11:45
καλημερα!!! κ εγω καινουργια στο κλαμπ! τι κανεις ελλη μου? πολυ χαιρομαι που μεταφερθηκαμε κ οι δυο!!!! λοιπον κοριτσια εγω τελευταια περιοδο ειχα στις 25/10 ξερω ομως οτι η συλληψη ή μαλλον η επαφη εγινε στις 11 /11 . απο ποτε μετραω αρχη εγκυμοσυνης???? την παρασκευη θα παω στο γιατρο και η χαρα μου δε περιγραφεται!

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 11:49
καλημερα!!! κ εγω καινουργια στο κλαμπ! τι κανεις ελλη μου? πολυ χαιρομαι που μεταφερθηκαμε κ οι δυο!!!! λοιπον κοριτσια εγω τελευταια περιοδο ειχα στις 25/10 ξερω ομως οτι η συλληψη ή μαλλον η επαφη εγινε στις 11 /11 . απο ποτε μετραω αρχη εγκυμοσυνης???? την παρασκευη θα παω στο γιατρο και η χαρα μου δε περιγραφεται!

παλι βρεθηκαμε...δηλαδη μπορει να γεννησουμε και μαζι;;;;και θα παμε και την ιδια μερα στον γιατρο, τι ωρα εχεις ραντεβου;εγω 10:30....και μου ειπε ο γιατροςοτι αν ειμαστε τυχεροι ισως ακουσουμε και καρδουλα...

XRYSH
29-11-10, 11:56
εγω στις 12 : 00 εχω ραντεβου! χααχαχα! πραγματι μαζι θα γεννησουμε! αχ μακαρι! πιστευω οτι ειναι συγκλονιστικη εμπειρια ο υπερηχος ειδικα αν ακουσουμε και καρδια!!!το ανακοινωσες ???

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:07
εγω στις 12 : 00 εχω ραντεβου! χααχαχα! πραγματι μαζι θα γεννησουμε! αχ μακαρι! πιστευω οτι ειναι συγκλονιστικη εμπειρια ο υπερηχος ειδικα αν ακουσουμε και καρδια!!!το ανακοινωσες ???

φυσικα ο αντρας μου και η αδερφη μου....οι γονεις μας οχι θα παμε την παρασκευη στο γιατρο και μετα θα τους το πω ...μην παει κατι στραβα,...με το ζορι κρατιεμαι..

yulunga
29-11-10, 12:23
καλησπέρα κοριτσια. εγω πηγα σημερα και ειδα σακο και το εμβρυακι μια μικρη κουκιδα μεσα αλλα δεν ακουσαμε καρδουλα. ο γιατροσ ειπε οτι ειναι πολυ νωρισ. και θα ξαναπαω μετα απο 15 μερεσ παλι..αχ υπομονη μεχρι τοτε!θελω να την ακουσω και να υσηχασω λιγο μετα....

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:28
καλησπέρα κοριτσια. εγω πηγα σημερα και ειδα σακο και το εμβρυακι μια μικρη κουκιδα μεσα αλλα δεν ακουσαμε καρδουλα. ο γιατροσ ειπε οτι ειναι πολυ νωρισ. και θα ξαναπαω μετα απο 15 μερεσ παλι..αχ υπομονη μεχρι τοτε!θελω να την ακουσω και να υσηχασω λιγο μετα....

μπραβο....γλυκια μου..εγω θα παω την παρασκευη...δεν πηγα καθολου ακομα...ελπιζω να ακουσουμε καρδουλα...αν και πιστευω ειναι νωρις ακομα...

yulunga
29-11-10, 12:39
μπραβο....γλυκια μου..εγω θα παω την παρασκευη...δεν πηγα καθολου ακομα...ελπιζω να ακουσουμε καρδουλα...αν και πιστευω ειναι νωρις ακομα...

ο γιατροσ μου μου ειπε οτι καρδια απο 7η 8η εβδομαδα. λεει πιο πριν με τιποτα..τωρα τι να πω..ευχομαι να την ακουσεισ. σε ποια εβδομαδα εισαι??? τι αγωνιες τραβαμε ε? μολισ την ακουσουμε θα βγουνε αλλα αγχη μετα..ασε! :) αλλα τι χαρα που περνουμε οσο περναει ο καιροσ ε?

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:46
ο γιατροσ μου μου ειπε οτι καρδια απο 7η 8η εβδομαδα. λεει πιο πριν με τιποτα..τωρα τι να πω..ευχομαι να την ακουσεισ. σε ποια εβδομαδα εισαι??? τι αγωνιες τραβαμε ε? μολισ την ακουσουμε θα βγουνε αλλα αγχη μετα..ασε! :) αλλα τι χαρα που περνουμε οσο περναει ο καιροσ ε?

ναι βρε....μετα την καρδουλα θα λεμε να βγουν καλα οι εξετασεις και συνεχεια κατι θα εχουμε...θα κλεινω την εκτη λογικα....

yulunga
29-11-10, 12:53
ναι βρε....μετα την καρδουλα θα λεμε να βγουν καλα οι εξετασεις και συνεχεια κατι θα εχουμε...θα κλεινω την εκτη λογικα....

αν κλεινεισ την 6η θα ακουσεις τοτε σιγουρα! αντε με το καλό!

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 12:56
αν κλεινεισ την 6η θα ακουσεις τοτε σιγουρα! αντε με το καλό!

ευχαριστω πολυ...και σε σενα ευχομαι ολα καλα...ποτε ειχες τελευταια φορα περιοδο;

yulunga
29-11-10, 12:56
εγω εχω ΤΕΠ 16/10 και η συλληψη εγινε 1/11 το ξερω γιατι εκανα εξωσωματικη :)
αρα σημερα ειμαι 6 εβδομαδων..ετσι δεν παει?

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 13:00
εγω εχω ΤΕΠ 16/10 και η συλληψη εγινε 1/11 το ξερω γιατι εκανα εξωσωματικη :)
αρα σημερα ειμαι 6 εβδομαδων..ετσι δεν παει?

μετρας δηλαδη απο 1/11; δεν ξερω καθολου...και εγω μονη μου λεω τοσο....

yulunga
29-11-10, 13:04
μετρας δηλαδη απο 1/11; δεν ξερω καθολου...και εγω μονη μου λεω τοσο....

οχι κανονικα απο τελαυταια περιοδο μετρασ. ποτε ειχεσ ΤΕΠ?
εμενα μου το πε και ο γιατροσ οτι ειμαι 6 εβδομαδων..οποτε απο τελευταια περιοδο μετρασ..απλα μετα αλλαζει λιγο οταν αρχισουν οι υπερηχοι και μετραει και το εμβρυο ποσο μεγαλωνει.

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 13:09
οχι κανονικα απο τελαυταια περιοδο μετρασ. ποτε ειχεσ ΤΕΠ?
εμενα μου το πε και ο γιατροσ οτι ειμαι 6 εβδομαδων..οποτε απο τελευταια περιοδο μετρασ..απλα μετα αλλαζει λιγο οταν αρχισουν οι υπερηχοι και μετραει και το εμβρυο ποσο μεγαλωνει.

εγω ειχα 21/10.....καλα μπερδευομαι ακομα με αυτα..

ηθελα να σε ρωτησω κατι θα γεννησεις σε ιδιωτικοη σε δημοσιο

yulunga
29-11-10, 13:11
εγω ειχα 21/10.....καλα μπερδευομαι ακομα με αυτα..

ηθελα να σε ρωτησω κατι θα γεννησεις σε ιδιωτικοη σε δημοσιο

μμμ τοτε εισαι 5 εβδομαδων... θα δεισ θα σου πει βεβαια και ο γιατροσ την παρασκευη θα πασ?
σε ιδωτικη γιατι σε ιδωτικη ειναι ο γιατροσ μου....τι να κανω..
αλλα πρωτα ο Θεοσ ας ερθει εκεινη η ωρα!

ΕΛΛΗ 2
29-11-10, 13:15
μμμ τοτε εισαι 5 εβδομαδων... θα δεισ θα σου πει βεβαια και ο γιατροσ την παρασκευη θα πασ?
σε ιδωτικη γιατι σε ιδωτικη ειναι ο γιατροσ μου....τι να κανω..
αλλα πρωτα ο Θεοσ ας ερθει εκεινη η ωρα!

και εγω μια απο τα ιδια....διαβασα εδω μεσα, οτι τις πρωτες εξετασεις μπορεις να της πας να τις γραψουν στο κετρο προστασιας μητερας και παιδιου και μετα πηγαινεις στο ικα χωρις ραντεβου και τις κανεις..χωρις κοστος...το ηξερες;

yulunga
29-11-10, 13:17
και εγω μια απο τα ιδια....διαβασα εδω μεσα, οτι τις πρωτες εξετασεις μπορεις να της πας να τις γραψουν στο κετρο προστασιας μητερας και παιδιου και μετα πηγαινεις στο ικα χωρις ραντεβου και τις κανεις..χωρις κοστος...το ηξερες;

ναι?! δεν ειχα ιδεα.... προσ το παρον με νοιαζει να ακουσω την καρδια... δεν μασ ειπε κατι για εξετασεισ τωρα. μαλλον μετα την καρδια θα μασ στειλει.... τι αγωνια!

maria ampelokipi
29-11-10, 13:18
ακόμα και με την εξωσωματική, η εγκυμοσύνη μετράει πάντα από την ΤΕΠ! να το θυμάστε κορίτσια και πάντα αυτήν θα σας ρωτάνε στους υπερήχους για να ελέγχουν την εξέλιξη του εμβρύου.

marina111
29-11-10, 14:45
κοριτσια οντως μετρατε απο ΤΕΠ!!!!
εγω με ΤΕΠ 15/10, δηλ 6εβδ+3ημ σημερα στον υπερηχο ειδα το ενα το σπορακι μου κ το ακουσα κιολας...το 2ο ειδαμε μια κουκιδουλα αλλα θα ξερουμε σιγουρα αν τα καταφερε την αλλη εβδομαδα...ειμαι τρομερα συγκινημενη κ ευτυχισμενη...ενα πλασματακι 3,3 χιλιοστων κ εχει καρδουλα...!!!!!!
ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τελους..!!!
και στα δικα σας...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

FDP
29-11-10, 16:02
κοριτσια να ρωτήσω κάτι..έκανα 1η χοριακή 799 και τη 2η θα την κάνω αυριο...έκλεισα ραντζεβου στο νοσοκομείο στις 14/12 για καλο και για κακο...πρέπει - αν όλα είναι καλα αύριο - να κάνω αυτές τις πρώτες εξετάσεις???δλη να πάω και σε ιδιώτη γιατρο και να μην περιμένω την ημερομηνία του ραντεβού????

dimitra0
29-11-10, 16:38
κοριτσια εδω μπορειτε να δειτε ενα υπολογιστη εγκυμοσηνης!!http://www.venusmed.gr/el/content/ypologistis-kai-imerologio-egkymosynis
εμενα πρωσοπικα μου τα βγαζει σωστα συμφωνα με ετσι οπως τα εχω μετρηση στο ημερολογιο

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 16:13
σας εχω ζαλισει λιγο αλλα τι να κανω το πρωτο ειναι και καμια δικη μου φιλα δεν εχει γεννησει.......
εχω πονους χαμηλα, δεν μπορω να βαλω καθολου τζην....ουτε στενα παντελονια....φανταζομαι αν βαλω φουστα θα με πιεζει το καλσον.....τι φοραω;;;απο τωρα ρουχα εγκυμοσυνης;;

ΚΙΤΤΥ.
30-11-10, 17:54
σας εχω ζαλισει λιγο αλλα τι να κανω το πρωτο ειναι και καμια δικη μου φιλα δεν εχει γεννησει.......
εχω πονους χαμηλα, δεν μπορω να βαλω καθολου τζην....ουτε στενα παντελονια....φανταζομαι αν βαλω φουστα θα με πιεζει το καλσον.....τι φοραω;;;απο τωρα ρουχα εγκυμοσυνης;;

Ελλη καλησπέρα ,

Σε ποιά εβδομάδα είσαι ? μήπως κανένα κολάν εγκυμοσύνης ? λένε οτι είναι μαλακά. εγω μεχρι πριν 3 εβδομαδες φορούσα τζην γιατί ήταν άνετο και δεν είχα καθόλου κοιλιά. Παντελόνια εγκυμοσύνης είναι λίγο τεράστια , γι αυτό σε ρωτάω

κι εγω που το φοράω όλο το μαζεύω........

dimitra0
30-11-10, 19:45
ελλη , ειμαστε και οι δυο ακριβως το ιδιο. 5 εβδομαδων & 6 ημερων!! δηλαδη αυριο θα ειμαστε ακριβως 6 βδομαδων!!!
γιατι και εμενα οπως σου ειπα η τελαιυτεα περιοδος ηταν 21/10/10. και το ιδιο ισχυει και στην εξωσωματικη!!

οσο αφορα τα πρηξιματα στη κοιλια. εγω επειδη ειμαι απο εξωσωματικη και περνω φαρμακα ειναι πρησμενη η κοιλια μου. επισης ο γιατρος μου ειπε πως οι πονοι περιοδου προερχονται απο την εξωσωματικη που μου δημιουργησαν αρκετες κυστουλες και αρκετα αυγουλακια!! αλλα αυτα σιγα , σιγα θα τα αποροφηση ο οργανισμος!!

κοριτσια εγω πηγαινω καθε παρασκευη για υπερηχο!! επειδη εχω διδυμα και ανυσηχω!! μαλιστα σημερα πηγα και στο κεντρο εξωσωματικης και εκανα και εκει υπερηχο !! εκτος απο τους σακους σημερα φανηκαν και τα εμβρυακια!! επιτελους!!

κοριτσια μια ερωτηση!! δουλειες κανετε?? στη δουλεια σας πηγαινετε?? γενικα κινηστε??

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 20:12
Ελλη καλησπέρα ,

Σε ποιά εβδομάδα είσαι ? μήπως κανένα κολάν εγκυμοσύνης ? λένε οτι είναι μαλακά. εγω μεχρι πριν 3 εβδομαδες φορούσα τζην γιατί ήταν άνετο και δεν είχα καθόλου κοιλιά. Παντελόνια εγκυμοσύνης είναι λίγο τεράστια , γι αυτό σε ρωτάω

κι εγω που το φοράω όλο το μαζεύω........

σχεδον εξι ειμαι, δεν εχω κοιλια απλα ποναω χαμηλα, με ζοριζει....εχω κολαν, μαλλον ετσι θα την βγαλω....ευχαριστω..

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 20:16
ελλη , ειμαστε και οι δυο ακριβως το ιδιο. 5 εβδομαδων & 6 ημερων!! δηλαδη αυριο θα ειμαστε ακριβως 6 βδομαδων!!!
γιατι και εμενα οπως σου ειπα η τελαιυτεα περιοδος ηταν 21/10/10. και το ιδιο ισχυει και στην εξωσωματικη!!

οσο αφορα τα πρηξιματα στη κοιλια. εγω επειδη ειμαι απο εξωσωματικη και περνω φαρμακα ειναι πρησμενη η κοιλια μου. επισης ο γιατρος μου ειπε πως οι πονοι περιοδου προερχονται απο την εξωσωματικη που μου δημιουργησαν αρκετες κυστουλες και αρκετα αυγουλακια!! αλλα αυτα σιγα , σιγα θα τα αποροφηση ο οργανισμος!!

κοριτσια εγω πηγαινω καθε παρασκευη για υπερηχο!! επειδη εχω διδυμα και ανυσηχω!! μαλιστα σημερα πηγα και στο κεντρο εξωσωματικης και εκανα και εκει υπερηχο !! εκτος απο τους σακους σημερα φανηκαν και τα εμβρυακια!! επιτελους!!

κοριτσια μια ερωτηση!! δουλειες κανετε?? στη δουλεια σας πηγαινετε?? γενικα κινηστε??

εγω ποναω χαμηλα και με ζοριζουν, αλλιως δεν εχω κοιλια...
καλα κανεις και πηγαινεις, να βλεπεις τι γινεται, και εγω το μετανιωσα που δεν εκλεισα πιο νωρις...

εγω δεν κανω πολλα...βασικα τωρα θελει σκουπα τωρα το σπιτι, μια φιλη μου ειπε να μην σκουπιζω γιατι σκυβεις αναγκαστικα....αλλα γινεται;;;απλαδεν θα κανουμε βαριες δουλειες....δεν δουλευω, ημουνα σε φαση που εψαχνα επομενως τωρα θα ευχαριστηθω την εγκυμοσυνη μου....γενικα παντως ξαπλωνω συνεχεια στην τηλεοραση, τωρα θελει προσοχη :p

olivini7
01-12-10, 07:37

και εγώ ξεκίνησα το πρήξιμο από νωρίς.δεν μπορώ να φοράω τα στενά και ούτε σφικτά παντελόνια.την βγάζω με κολάν και παντελόνια (jean) με λάστιχο.τα καλσόν εγκυμοσύνης γιατί δεν τα δοκιμάζεις άμα θέλεις να φορέσεις φούστα;από την 4η-5η εβδ. δεν μπόρόυσα να με πιέζει τίποτα στην μέση.τώρα είμαι σχεδόν 9 και συνεχίζεται το φούσκωμα!
σχεδόν όλα τα καταστήματα (γνωστές αλυσίδες) έχουν jean κολαν με λάστιχο στην μέση και είναι πολύ βολικά γι αυτή την περίοδο.

olivini7
01-12-10, 07:40

δουλείες πολύ λίγα πράγματα.κανένα πλυντήριο και κανένα πιάτο.μόνο!
δουλεία πηγαίνω κανονικά.όπως μου είπε και ο γιατρός ζώ όπως και πρίν.απλά προσέχω λίγο από άσκοπες και κουραστικές κινήσεις.επίσης και με αυτή όλη την υπνηλία που έχω δεν αντέχω και πολλά πολλά!ειδικά το βράδι από τις 9 βγαίνω black out.

ΕΛΛΗ 2
01-12-10, 10:01
και εγώ ξεκίνησα το πρήξιμο από νωρίς.δεν μπορώ να φοράω τα στενά και ούτε σφικτά παντελόνια.την βγάζω με κολάν και παντελόνια (jean) με λάστιχο.τα καλσόν εγκυμοσύνης γιατί δεν τα δοκιμάζεις άμα θέλεις να φορέσεις φούστα;από την 4η-5η εβδ. δεν μπόρόυσα να με πιέζει τίποτα στην μέση.τώρα είμαι σχεδόν 9 και συνεχίζεται το φούσκωμα!
σχεδόν όλα τα καταστήματα (γνωστές αλυσίδες) έχουν jean κολαν με λάστιχο στην μέση και είναι πολύ βολικά γι αυτή την περίοδο.

καλησπερα γλυκια μου....υπαρχουν καλσον εγκυμοσυνης;;;δεν το ηξερα, θα την βγαλω με κολαν και φουστες.....

yulunga
01-12-10, 10:45
καλησπέρα κοριτσια, εγω λογω του οτι επαθα υπερδιεγερση εχω φουσκωσει παααρα πολυ οποτε ολεσ αυτεσ τισ μερες την βγαζω με φορεματακια φαρδυα.
στη δουλεια πηγαινω κανονικα και γενικα συμπεριφερομαι κανονικα χωρισ να παρακουραζομαι. και μαγειρευω και θα σκυψω εννοειτε, γινεται να μην σκυβουμε? απλα οταν γυρναω σπιτι κοιταω και ξεκουραζομαι στον καναπε.
εχω μεγαλη μανια με τα συμπτωματα μεχρι να παω για τον επομενο υπερηχο και συνεχεια κοτιαω το στηθοσ μου..αυτο δεν λιετουργει παντα πολυ καλα γιατι μερεικες μερεσ το νιωθω πιο ξεφουσκωτο και ανυσηχω. γενικα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα ακι περιμενω πωσ και πωσ να το ξαναδω. καλη συνεχεια σε ολες σας!

dimitra0
01-12-10, 13:59
κοριτσια παντως να μη σκυψει κανεις ειναι αδυνατο. ειτε να ντυθουμε , ειτε να βαλουμε τα πιατα στο πλυντηριο.
εγω το μονο που κανω ειναι πληντηριο, που & που κανενα μαγειρεμα, και προσπαθω να διατηρω το σπιτι να εχει μια ελαφρια ταξη!! μεχρι που ερχετε η μητερα μου και κανει τα υπολοιπα καθε 10 μερες.

yulunga, και εγω εχω φαγωθει με τα συμπτωματα γιατι δεν εχω ουτε ενα σχεδον. αλλα δυστυχως δεν θα τα γλιτωσουμε!! διοτι συνηθως ξεκινανε στην 8η βδομαδα συνηθως!!
οσο για το στηθος εχω ακουσει πως εαν ηδη ειχες κανονικο εως μεγαλο, δεν θα δεις και τοσο μεγαλη διαφορα. και την μεγαλη διαφορα θα την δεις προς το τελος της εγκυμοσηνης!!
εαν το στηθος ειναι μικρο τοτε θα την δεις απο την αρχη τη διαφορα, και θα καταλαβεις πως κατι συμβαινει!!

ΕΛΛΗ 2
01-12-10, 16:13
κοριτσια παντως να μη σκυψει κανεις ειναι αδυνατο. ειτε να ντυθουμε , ειτε να βαλουμε τα πιατα στο πλυντηριο.
εγω το μονο που κανω ειναι πληντηριο, που & που κανενα μαγειρεμα, και προσπαθω να διατηρω το σπιτι να εχει μια ελαφρια ταξη!! μεχρι που ερχετε η μητερα μου και κανει τα υπολοιπα καθε 10 μερες.

yulunga, και εγω εχω φαγωθει με τα συμπτωματα γιατι δεν εχω ουτε ενα σχεδον. αλλα δυστυχως δεν θα τα γλιτωσουμε!! διοτι συνηθως ξεκινανε στην 8η βδομαδα συνηθως!!
οσο για το στηθος εχω ακουσει πως εαν ηδη ειχες κανονικο εως μεγαλο, δεν θα δεις και τοσο μεγαλη διαφορα. και την μεγαλη διαφορα θα την δεις προς το τελος της εγκυμοσηνης!!
εαν το στηθος ειναι μικρο τοτε θα την δεις απο την αρχη τη διαφορα, και θα καταλαβεις πως κατι συμβαινει!!

καλησπερα κοριτσια....δυστυχως εγω εχω μικρο στηθος γιατι ειμαι και κανονικη σε κιλα, και ηδη δεν χωραει στο σουτιεν....
μακαρι να ειχα και εγω την μαμα μου λιγακι πιο κοντα....την πεθερα μου δεν θελω να την πω, αν και εχουμε καλη σχεση....αλλα αλλο η μαμα σου...

dimitra0
01-12-10, 16:18
ελλη χι , χι δεν πειραζει!! ας απολαυσουμε ενα μεγαλο στηθος τωρα στην εγκυμοσηνη!! ας το χαρουμε λοιπον!! ευκαιρια ειναι για ντεκολτε!!

ΕΛΛΗ 2
01-12-10, 16:28
ελλη χι , χι δεν πειραζει!! ας απολαυσουμε ενα μεγαλο στηθος τωρα στην εγκυμοσηνη!! ας το χαρουμε λοιπον!! ευκαιρια ειναι για ντεκολτε!!

αυτο ειπα και εγω .....παρολο που ποναει το κοιταω και χαιρομαι,......:p:p:p

tsiph
01-12-10, 16:55
Καλησπέρα και από μένα! Εγώ είμαι 7 βδομάδων και το έμαθα πολύ αργά! Παρ' ότι είχα καθυστέρηση είχα κάνει 2 τεστ εγκυμοσύνης με διαφορά ημερών και είχαν βγει αρνητικά! Επειδή δεν έβλεπα περίοδο είπα να πάω στο γιατρό και λέω ας κάνω μια χοριακή να την έχω έτοιμη μην τη ζητήσει. Είχα αποκλείσει το θέμα εγκυμοσύνης και τα αποτελέσματα με έστειλαν!!!
Εγώ στη δουλειά μου σήκωνα πολλά βάρυ. Τώρα έχω βοήθεια από όλους και τα έχω μηδενίσει. Αλλά δεν είμαι υπερβολική! ΄Δεν είμαι ακόμα παντρεμένη άρα από δουλειές ελάχιστα πράγματα! Ας είναι καλά η μαμά! Λίγες μέρες πριν πάρω τα αποτελέσματα της εξέτασης είχα στρώσει το δωμάτιο του φίλου μου μόνη μου σηκώνοντας χαλί, κρεβάτι και γραφείο. Και δεν έπαθα κάτι. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι αλλά δεν μπορώ να μην κουνιέμαι κιόλας!
Όσο για το θέμα του στήθους εγώ είχα μικρό. Επειδή είχα παχύνει είχε εμγαλώσει. Ακολουθούσα διατροφή με γιατρό και είχα χάσει 7 κιλά πριν μάθω τα ευχάριστα και είχε μικρύνει πάλι. Εδώ και 2 μέρες δεν αντέχω ούτε το άγγιγμα του σουτιέν αλλά στο μέγεθος δεν έχω δει διαφορά ακόμα! :-(

yiosalonikia
01-12-10, 19:37
ΕΛΛΗ 2 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Το ίδιο νιώθω και εγώ και το ένιωθα από την 5_η βδομάδα και μετά, σε όλες τις εγκυμοσύνες μου. η λύση για τώρα είναι ρούχα εγκυμοσύνης μιντιουμ σάϊζ από τώρα. Ήδη πήγα χτες στο Ζαρα και πήρα τζιν για έγκυες που δεν καταλαβαίνεται
Παρεπιμπτόντως και γω είμαι κοντα σας, τελευταία περίοδος 23/10

olivini7
02-12-10, 07:44
καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες!εμένα είναι μικρό προς κανονικό το στήθος μου και δεν έχει μεγαλώσει και υπερβολικά.λίγο φούσκωμα όπως όταν έχω περίοδο.απλά πονάει.τα σουτιέν μου μια χαρά μου κάνουν.τα παντελόνια ειναι το πρόβλημα!αν και τις τελευταίες μέρες νίωθω πιο ξεφούσκωτη και ανησυχώ.από συμπτώματα δεν μπορώ να πώ ότι μου συμβαίνει τίποτα τραγικό.εκτός από το στήθος, και το φούσκωμα στην κοιλία (που ένιωθα!) είχα και λίγο ανακάτεμα αρχές της 8ης εβδ. τώρα που είμαι 8βδ.+4 μου πέρασε.
άραγε είναι φυσιολογικό αυτό το συναίσθημα του ξεφουσκώματος;;;;;

ΕΛΛΗ 2
02-12-10, 08:40
ΕΛΛΗ 2 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Το ίδιο νιώθω και εγώ και το ένιωθα από την 5_η βδομάδα και μετά, σε όλες τις εγκυμοσύνες μου. η λύση για τώρα είναι ρούχα εγκυμοσύνης μιντιουμ σάϊζ από τώρα. Ήδη πήγα χτες στο Ζαρα και πήρα τζιν για έγκυες που δεν καταλαβαίνεται
Παρεπιμπτόντως και γω είμαι κοντα σας, τελευταία περίοδος 23/10

καλημερα κοπελα μου...θα παω να δω και εγω....στις εγκυμοσυνης τα ρουχα ειναι;ειμαστε κοντα πολυ....εγω αυριο θα παω στο γιατρο επιτελους..

ΕΛΛΗ 2
02-12-10, 09:03
καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες!εμένα είναι μικρό προς κανονικό το στήθος μου και δεν έχει μεγαλώσει και υπερβολικά.λίγο φούσκωμα όπως όταν έχω περίοδο.απλά πονάει.τα σουτιέν μου μια χαρά μου κάνουν.τα παντελόνια ειναι το πρόβλημα!αν και τις τελευταίες μέρες νίωθω πιο ξεφούσκωτη και ανησυχώ.από συμπτώματα δεν μπορώ να πώ ότι μου συμβαίνει τίποτα τραγικό.εκτός από το στήθος, και το φούσκωμα στην κοιλία (που ένιωθα!) είχα και λίγο ανακάτεμα αρχές της 8ης εβδ. τώρα που είμαι 8βδ.+4 μου πέρασε.
άραγε είναι φυσιολογικό αυτό το συναίσθημα του ξεφουσκώματος;;;;;

καλημερα....ααααα εσυ εχεις πιο μεγαλο σπορακι απο μας......με το καλο κοπελα μου....εμενα ποναει πολυ το στηθος και δεν χωραει στο σουτιεν....:(:(

yiosalonikia
02-12-10, 09:03
καλημερα κοπελα μου...θα παω να δω και εγω....στις εγκυμοσυνης τα ρουχα ειναι;ειμαστε κοντα πολυ....εγω αυριο θα παω στο γιατρο επιτελους..
καλημέρα! πώς άντεξες ως τώρα απορώ! αλλά πολύ σωστά έκανες γιατί θα μάθεις πολλές λεπτομέριες. περιμένω και εγώ με αγωνία τί θα δείτε με το καλό! τα τζιν που σου είπα, στα εγκυμοσύνης είναι. εγώ θα ξαναπάω σε 2 βδομάδες από σήμερα. αρα περιμένω εσύ να μαςς πεις τί γίνεται

ΕΛΛΗ 2
02-12-10, 09:04
κοριτσια να ρωτησω κατι;;;εμενα ο γιατρος δεν μου ζητησε 2 χοριακη...γιατι;;;

olivini7
02-12-10, 09:44

εμένα δεν μου ζήτησαν καν από την αρχή σε αυτή την εγκυμοσύνη.
θα είναι αρκετά μεγάλο και θα το δεί στον υπέρηχο και θα κάνει τις μετρήσεις του και από εκεί θα καταλάβει αν μεγαλώνει καλά και φυσικά θα φαίνεται και μέσα στην μήτρα.
την χοριακή την ελέγχουμε όταν δεν μπορούμε να το δούμε για να έχουμε μια ένδειξη ότι αναπτύσεται κανονικά.
θα το δείς αύριο και όλα καλά.μην αγχώνεσαι γι αυτό.

yiosalonikia
02-12-10, 09:47
emena den moy zhthse oyte mia xoriakh monh moy phga kai ekana dyo. -tzampa lefta feygoyn, alla tote nomiza oti eixa sta xeria moy mia proodo tis egkimosinis. otan phgame sto giatro thn prohgoymenh trith eidame ston kolpiko yperixo ayta poy mporoysame na doyme kai oi xoriakes itan asimantes pleon.

ΕΛΛΗ 2
02-12-10, 09:54
μαλιστα καταλαβα..ενταξει τοτε γιατι αγχωθηκα.....

neraida1978
02-12-10, 10:33
Καλησπέρα και από μένα! Εγώ είμαι 7 βδομάδων και το έμαθα πολύ αργά! Παρ' ότι είχα καθυστέρηση είχα κάνει 2 τεστ εγκυμοσύνης με διαφορά ημερών και είχαν βγει αρνητικά! Επειδή δεν έβλεπα περίοδο είπα να πάω στο γιατρό και λέω ας κάνω μια χοριακή να την έχω έτοιμη μην τη ζητήσει. Είχα αποκλείσει το θέμα εγκυμοσύνης και τα αποτελέσματα με έστειλαν!!!
Εγώ στη δουλειά μου σήκωνα πολλά βάρυ. Τώρα έχω βοήθεια από όλους και τα έχω μηδενίσει. Αλλά δεν είμαι υπερβολική! ΄Δεν είμαι ακόμα παντρεμένη άρα από δουλειές ελάχιστα πράγματα! Ας είναι καλά η μαμά! Λίγες μέρες πριν πάρω τα αποτελέσματα της εξέτασης είχα στρώσει το δωμάτιο του φίλου μου μόνη μου σηκώνοντας χαλί, κρεβάτι και γραφείο. Και δεν έπαθα κάτι. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι αλλά δεν μπορώ να μην κουνιέμαι κιόλας!
Όσο για το θέμα του στήθους εγώ είχα μικρό. Επειδή είχα παχύνει είχε εμγαλώσει. Ακολουθούσα διατροφή με γιατρό και είχα χάσει 7 κιλά πριν μάθω τα ευχάριστα και είχε μικρύνει πάλι. Εδώ και 2 μέρες δεν αντέχω ούτε το άγγιγμα του σουτιέν αλλά στο μέγεθος δεν έχω δει διαφορά ακόμα! :-(
μπραβο κοπελα μου!!!σου ευχομαι να εχεις και εσυ μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρακι!!!
οταν πηγες και εκανες τον πρωτο σου υπερηχο τι ειδες??ποσον εβδομαδων πηγες?ο γιατρος καταλαβε φανταζομαι κατευθειαν οτι ηταν προχωρημενη η εγκυμοσυνη...καρδουλα ακουσες???
ειναι συγκλονιστικη η στιγμη της καρδουλας...:pκαι φυσικα με το που το δεις πρωτη φορα!!!
περιμενω νεα σου φιλια πολλα και να προσεχεις στην δουλεια σου....

ΕΛΛΗ 2
02-12-10, 14:22

ξανθη που εισαι;;;ετοιμη για αυριο;;;;

tsiph
02-12-10, 14:38
μπραβο κοπελα μου!!!σου ευχομαι να εχεις και εσυ μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρακι!!!
οταν πηγες και εκανες τον πρωτο σου υπερηχο τι ειδες??ποσον εβδομαδων πηγες?ο γιατρος καταλαβε φανταζομαι κατευθειαν οτι ηταν προχωρημενη η εγκυμοσυνη...καρδουλα ακουσες???
ειναι συγκλονιστικη η στιγμη της καρδουλας...:pκαι φυσικα με το που το δεις πρωτη φορα!!!
περιμενω νεα σου φιλια πολλα και να προσεχεις στην δουλεια σου....

Στον υπέρηχο είδα μόνο μια σκια με κάτι να αναβοσβήνει που ο γιατρός μου είπε ότι είναι η καρδούλα του! Ήμουν ήδη 7 βδομάδων όταν πήγα. Καρδούλα δεν με έβαλε να ακούσω αλλά την επόμενη φορά που θα πάω θα του το ζητήσω ειδικά αν είμαστε μέσα μαζί με τον αντράκο μου!

Έλλη ούτε σε εμένα ζήτησε δεύτερη χοριακή και την πρώτη ούτε την είδε και μου είπε ότι από τη στιγμή που είναι ζωντανό δεν μας νοιάζει η χοριακή.

dimitra0
02-12-10, 20:38
ελλη εαν η χοριακη ειναι μεγαλη δεν χρειαζεται και δευτερη. μετα συνεχιζεις με υπερηχους!! εγω απο μονη μου εκανα 2η χοριακη.

tsiph μια βδομαδα διαφορα εχουμε περιπου!! εγω ειμαι 6.
κοριτσια ολες ειμαστε κοντα - κοντα!! το καλοκαιρι δεν θα προλαβαινουμε γενες!!! εγω λογο διδυμων ισως γεννησω 1-2 βδομαδες νωριτερα!!

κοριτσια ποτε εχετε σκοπο να το ανακοινωσετε στο κοσμο?? εγω σκεφτομαι απο τον τριτο μηνα και μετα!!!

σας προτεινω να διαβασετε "η εγκυμοσηνη απο εβδομαδα, σε εβδομαδα" εκδοσεις ισορροπον συγραφεας lesley regan. κοριτσια τα γραφει ολα αναλυτικοτατα!! λυνει ολες τις αποριες!! και ειναι αρκετα μεγαλο και θα βγαλετε ολη την εγκυμοσηνη!!!

yulunga
03-12-10, 08:34
ελλη εαν η χοριακη ειναι μεγαλη δεν χρειαζεται και δευτερη. μετα συνεχιζεις με υπερηχους!! εγω απο μονη μου εκανα 2η χοριακη.

tsiph μια βδομαδα διαφορα εχουμε περιπου!! εγω ειμαι 6.
κοριτσια ολες ειμαστε κοντα - κοντα!! το καλοκαιρι δεν θα προλαβαινουμε γενες!!! εγω λογο διδυμων ισως γεννησω 1-2 βδομαδες νωριτερα!!

κοριτσια ποτε εχετε σκοπο να το ανακοινωσετε στο κοσμο?? εγω σκεφτομαι απο τον τριτο μηνα και μετα!!!

σας προτεινω να διαβασετε "η εγκυμοσηνη απο εβδομαδα, σε εβδομαδα" εκδοσεις ισορροπον συγραφεας lesley regan. κοριτσια τα γραφει ολα αναλυτικοτατα!! λυνει ολες τις αποριες!! και ειναι αρκετα μεγαλο και θα βγαλετε ολη την εγκυμοσηνη!!!

φοβερό βιβλίο! το εχω και εγω. βεβαια το βρηκα στα αγγλικα αλλα και παλι μια χαρα το διαβαζω. εχει γινει η βιβλος μου :)
απο πονακια πωσ πατε ρε κοριτσια? εγω εχω και με ανυσηχουν κατα διαστηματα. μεχρι να ξαναπαω στον γιατρο θα πεθανω απο την αγωνια μου!

redrose
03-12-10, 09:05
Καλημερα κι απο μενα,με θελετε στην παρεα σας??Τελευταια περιοδος 28-29 Οκτωβριου(δεν θυμαμαι ποια απο τις 2 μερες ηταν:rolleyes:),χθες ειχα 2 θετικα τεστ και εκανα χοριακη την οποια περιμενω το απογευμα...ελπιζω οτι θα πανε ολα καλα,αλλα μεχρι να παρω τα αποτελεσματα θα σκασωωω!!!!!!!Ο γιατρος ηταν σιγουρος οτι ειμαι εγκυος και κλεισαμε ραντεβου για τις 9/12,οπου απ'ο,τι καταλαβα θα ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως..

yulunga
03-12-10, 09:11
Καλημερα κι απο μενα,με θελετε στην παρεα σας??Τελευταια περιοδος 28-29 Οκτωβριου(δεν θυμαμαι ποια απο τις 2 μερες ηταν:rolleyes:),χθες ειχα 2 θετικα τεστ και εκανα χοριακη την οποια περιμενω το απογευμα...ελπιζω οτι θα πανε ολα καλα,αλλα μεχρι να παρω τα αποτελεσματα θα σκασωωω!!!!!!!Ο γιατρος ηταν σιγουρος οτι ειμαι εγκυος και κλεισαμε ραντεβου για τις 9/12,οπου απ'ο,τι καταλαβα θα ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως..

συγχαρητήρια! με το καλο να παρεισ μια τεράστια χοριακη!

redrose
03-12-10, 09:13
Αχ μακαρι,περιμενω να ερθει το απογευμα να το επιβεβαιωσουμε..2 βδομαδες διαφορα εχουμε μαλλον ε?Συγχαρητηρια και σε εσενα!

ntinti
03-12-10, 11:20
Κι εγώ ταλαιπωρούμαι πολύ με ναυτίες, έμετους και ανακατωσούρες.
Ξεκίνησαν την όγδοη εβδομάδα και δύο εβδομάδες τώρα έχασα ένα κιλό.
Τρώω μόνο στέρεα τροφή, μόνο πίτες και ζυμαρικά, ρύζι με λεμόνι και αυτά μετά τις έξι εφτά το βράδυ. Και τηγανιτές πατάτες, Γενικά πολύ άμυλο, και υδατάνθρακες. Μόνο αυτά με ηρεμούν. Εγώ δεν έτρωγα ποτέ τηγανιτά,δλδ τουλάχιστον τα απέφευγα και τώρα από την πρώτη στιγμή ξεκίνησα με αγγλικό μπρέκφαστ και το ευχαριστήθηκα, στις αρχές που μπορούσα να φάω κρέας, αυγά με ζαμπόν!!!
:mrgreen:

Ααααχχχχ και εγώ μία από τα ίδια....ρε συ πως την βγάζεις χωρίς νερό?χωρίς χυμούς? χωρίς ένα τσάι?χωρίς γάλα?? έχω λαλήσει!!! δεν μπορώ να πιό ΤΙΠΟΤΕ!! αν βαλω 2-3 γουλιές στο στόμα μου το στομάχι μου έρχεται τα πάνω κάτω!!! καλά για τιγανιτά δεν το συζητάμε...έφυγα κατευθείαν με το πρώτο εισητήριο για τον άλλο κόσμο...τρώω μόνο ρύζι με γιαούρτι,κοτόπουλο ψητό,καρότο σαλάτα,μακαρόνια σκέτα,και φρυγανιές με κασέρι....χτές δεν άντεξα και συνειδιτά έφαγα 3 μανταρίνια....είχε κολίσει η γλώσσα στον ουρανίσκο.....ε έντάξει..μετά ξάπλωσα και περιμενα να έρθει το τέλος......!:shock::shock::shock:

andigo
03-12-10, 11:36
[QUOTE=dimitra0;1818012]

Εμείς επειδή είχαμε μία πρώτη ατυχία το ανακοινώσαμε λίγο μετά τα αποτελέσματα της αυχενικής γύρω στην 14η εβδομάδα. Και αν δεν επέμενε ο άνδρας μου ίσως το ανακοίνωνα και πιο μετά.

andigo
03-12-10, 11:38
ι..μετά ξάπλωσα και περιμενα να έρθει το τέλος......!:shock::shock::shock:

Θα πεις ότι έφτασε το τέλος όταν....φτάσεις στο σημείο να κοιμάσαι στο χαλάκι της τουαλέτας για να μην κάνεις το πηγαινε-έλα.

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 11:55
καλημερα κοριτσια...πως ειστε σημερα;;;εγω μολις γυρισα απο το γιατρο...δεν ακουσαμε καρδουλα ακομα, την αλλη εβδομαδα λεει....:(:(

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 11:56

καλως ηρθες στην παρεα μας, σου ευχομαι μια μεγαλη χοριακη...

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 11:57
[QUOTE=dimitra0;1818012]

Εμείς επειδή είχαμε μία πρώτη ατυχία το ανακοινώσαμε λίγο μετά τα αποτελέσματα της αυχενικής γύρω στην 14η εβδομάδα. Και αν δεν επέμενε ο άνδρας μου ίσως το ανακοίνωνα και πιο μετά.

εγω δεν αντεχω κοριτσια....σημερα θα το πω στην μαμα μου και στα πεθερικα....στους αλλους μαλλον αργοτερα...

niania
03-12-10, 11:59
Kalimera koritsia kai egw exw kathistersi me teleutaia periodo 26-10.Vevaia exw kapoia mikroponakia xamila stin koilia kai ligo stin mesi...allla den xerw.Lew na perimenw k tin alli evdomada kai na paw kateytheian sto giatro mou gia xoriaki!!

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 12:19
Kalimera koritsia kai egw exw kathistersi me teleutaia periodo 26-10.Vevaia exw kapoia mikroponakia xamila stin koilia kai ligo stin mesi...allla den xerw.Lew na perimenw k tin alli evdomada kai na paw kateytheian sto giatro mou gia xoriaki!!

καλημερα niania, εχιες καθυστερηση;τι κυκλο εχεις;καλυτερα να εχεις 2-3 μερες καθυστερηση και μετα να κανεις χοριακη...
παντως και εγω ειχα πονακια και η μεση και ειμαι εγκυος....ευχομαι το ιδιο και για σενα....

παττυ27
03-12-10, 12:24
κοριτσια καλημερα, γραφω πρωτη φορα αλλα διαβαζω το σιτε χρονια.
θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω παρα πολυ αγχος.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 2 ετων,πριν 4 μηνες ειχα μια εξωμητριο που αποβληθηκε ευτυχωε μονη της και απλα παρακολουθουσα τις χοριακες να πεφτουν. τωρα ειμαι παλι εγκυος τελ. περιοδος 31-10. εκανα β χοριακη στις 24-11 που περιμενα κανονικα περιοδο και ηταν 70, στις 2-12 ηταν 440 και αποτην πρωτη μερα εχω καφε ροζ υγρα ελαχιστα συνηθως. ογιατρος ειπε να ξανακανω χορικη σε μια βδομαδα και να παρω utrogestan. λετε να ειναι παλι εξωμητριο οι χοριακες ειναι χαμηλες?βοηθηστε γιατι χανομαστε!!!!!

niania
03-12-10, 12:30
Ellh 2 nai exw stathero kyklo kathe 28-30 meres kai malista meta tin 1h egkimosini mou erxetai polles fores kai nwritera apo to kanoniko.Fysiologika twra tha eprepe na exw adiathetisi afou mou eixe erthei stis 26/10 alla....tsou!!

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 12:31
θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω παρα πολυ αγχος.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 2 ετων,πριν 4 μηνες ειχα μια εξωμητριο που αποβληθηκε ευτυχωε μονη της και απλα παρακολουθουσα τις χοριακες να πεφτουν. τωρα ειμαι παλι εγκυος τελ. περιοδος 31-10. εκανα β χοριακη στις 24-11 που περιμενα κανονικα περιοδο και ηταν 70, στις 2-12 ηταν 440 και αποτην πρωτη μερα εχω καφε ροζ υγρα ελαχιστα συνηθως. ογιατρος ειπε να ξανακανω χορικη σε μια βδομαδα και να παρω utrogestan. λετε να ειναι παλι εξωμητριο οι χοριακες ειναι χαμηλες?βοηθηστε γιατι χανομαστε!!!!!

καλημερα γλυκια μου....και εμενα μου εδωσε τα υποθετακια γιατι ειχα λιγα καφε υγρα, πηγα σημερα για εξεταση και ολα ειναι οκ ακομα..
ηρεμσε λιγακι μεχρι να ξανακανεις την χοριακη...ευχομαι να ειναι ολα ενταξει...

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 12:32
Ellh 2 nai exw stathero kyklo kathe 28-30 meres kai malista meta tin 1h egkimosini mou erxetai polles fores kai nwritera apo to kanoniko.Fysiologika twra tha eprepe na exw adiathetisi afou mou eixe erthei stis 26/10 alla....tsou!!

λοιπον πηγαινε την δευτερα και κανε μια χορικη, θα σου δειξει σιγουρα....και ευχομαι ενα μεγαλο +++++++

παττυ27
03-12-10, 12:37
σε ευχαριστω πολυ, αν και θα σκασω ως τοτε

niania
03-12-10, 12:59
λοιπον πηγαινε την δευτερα και κανε μια χορικη, θα σου δειξει σιγουρα....και ευχομαι ενα μεγαλο +++++++

Auto tha kano!!As elpisoume na einai ola kala kai ayti ti fora....koritsaki!!!xaxa!!Apla gia alli mia fora den perimename egkimosini..opos kai tin proti fora pou piga ston giatro kai imoun konta 2 minon!!!!Den peirazei kalws na erxontai ta bebakia mas!!!!!!!

BABY1
03-12-10, 13:01
Καλημερα κοριτσια.Ηθελα να σας ρωτησω πως μετρατε τις εβδομαδες και ποτε ακουσατε καρδουλα?

dimitra0
03-12-10, 13:07
καλημερα!!
yulunga πονακια εχω και εγω ακομα που και που και με εκνευριζουν!! αλλα εχω την εντυπωση πως εχουν μειωθει!!
red rose σιγουρα εισε εγκυος με δυο θετικα τεστ. σιγουρα με υπερηχο θα δεις και σακο, λογικα.
niania νομιζω πως πρεπει να κανεις μια χοριακουλα , την δευτερα
παττυ γιατι δεν πας να κανεις εναν υπερηχο να σιγουρευτεις?? η' ειναι νωρις ακομα??

εγω κοριτσακια σημερα θα παω στο γιατρο. μμμ χλομο να ακουσουμε καρδουλες. ειμαι 6+1. μαλλον θα κανω υπομονη μεχρι την αλλη βδομαδα.

dimitra0
03-12-10, 13:09
baby, μετρας ημερες απο την πρωτη ημερα της τελαιυτεας περιοδο που ειχες. στειλε μας περιοδο να σου πουμε.
οσο για καρδουλα θα σου πουν τα κοριτσια εδω μεσα διοτι εγω δεν εχω ακουσει ακομα.

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 13:13
baby, μετρας ημερες απο την πρωτη ημερα της τελαιυτεας περιοδο που ειχες. στειλε μας περιοδο να σου πουμε.
οσο για καρδουλα θα σου πουν τα κοριτσια εδω μεσα διοτι εγω δεν εχω ακουσει ακομα.

καλημερα δημητρα..τι κανεις;;;εγω δυστυχως δεν ακουσα ακομα...

BABY1
03-12-10, 13:15
Εγω εμαι εγκυος απο εξωσωματικη.Τελευταια περιοδος 11-10 αλλα εμβρυομεταφορα 25-10.Ο γιατρος μετραει τις εβδομαδες απο την περιοδο αλλα πριν τις 25 αποκλειεται να ημουν εγκυος.Οποτε την προηγουμενη Παρασκευη που πηγα για καρδια με εβγαζε 6 εβ και 4 ημ αλλα καρδια δεν ακουσαμε.Σημερα θα παω ξανα και εχω τρομερο αγχος!!!

dimitra0
03-12-10, 13:15
ελλη καλημερα. το απογευμα θα παω!! μαλλον ουτε εγω θα ακουσω. απο οτι λενε τα κοριτσια , μαλλον την 7η βδομαδα θα ακουσουμε, οποτε υπομονη.
βρε κοριτσια αυτες οι βδομαδες δεν περνανε με τιποτα καθε φορα!! λες και ειναι μηνες!!

διαβαστε και αυτο:http://www.pfizernutrition.gr/

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 13:17
ελλη καλημερα. το απογευμα θα παω!! μαλλον ουτε εγω θα ακουσω. απο οτι λενε τα κοριτσια , μαλλον την 7η βδομαδα θα ακουσουμε, οποτε υπομονη.
βρε κοριτσια αυτες οι βδομαδες δεν περνανε με τιποτα καθε φορα!! λες και ειναι μηνες!!

διαβαστε και αυτο:http://www.pfizernutrition.gr/

και εμενα μου ειπε να ξανα παω την αλλη δευτερα.....θα σκασω.....

dimitra0
03-12-10, 13:18
baby και εγω απο εξωσωματικη ειμαι αλλα και παλι και με την εξωσωματικη μετρας απο την τελαιυτεα περιοδο!! βεβαια στην πορεια καθως κανεις υπερηχους οσο περναει ο καιρος βλεποντας ο γιατρος τον υπερηχο ισως αλλαξουν λιγο οι μερες!!

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 13:18
το διαβασα εχθες εγω...και εγινα και μελος...

marina111
03-12-10, 13:57
κοριτσια αγχωμενα σας διαβαζω κ σκαω στα γελια....οχι τιποτε αλλο αλλα κ εγω τις ιδιες αγωνιες εχω!!!
εγω καρδουλα ακουσα 6 εβδ+3 ημερ..αλλα να ξερετε πως παιζει ρολο τεραστιο κ το μηχανημα του γιατρου, εγω απο εξωσωμ οπως ξερει κ η δημητρα οποτε ο υπερηχος στην κλινικη εξωσωμ εγινε απο μηχανμ τελευταιας τεχνολογιας!!
τωρα ειμαι 7εβδομ , πονακια εχω κ εγω αλλα αραια κ που κ οσο πανε κ μειωνονται, ανακατωσουρες εντονες αλλα κ παλι οχι συνεχεια...ψωμι,ρυζι,πατατες η βασικη διατροφη μου....
κ τωρα αγωνιωωωωω για την δευτερα που εχω τον επομενο υπερηχο....

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 14:02
κοριτσια αγχωμενα σας διαβαζω κ σκαω στα γελια....οχι τιποτε αλλο αλλα κ εγω τις ιδιες αγωνιες εχω!!!
εγω καρδουλα ακουσα 6 εβδ+3 ημερ..αλλα να ξερετε πως παιζει ρολο τεραστιο κ το μηχανημα του γιατρου, εγω απο εξωσωμ οπως ξερει κ η δημητρα οποτε ο υπερηχος στην κλινικη εξωσωμ εγινε απο μηχανμ τελευταιας τεχνολογιας!!
τωρα ειμαι 7εβδομ , πονακια εχω κ εγω αλλα αραια κ που κ οσο πανε κ μειωνονται, ανακατωσουρες εντονες αλλα κ παλι οχι συνεχεια...ψωμι,ρυζι,πατατες η βασικη διατροφη μου....

και εγω περιμενα να ακουσω...αλλα τελικα δεν....ειμαι στην 6 εβδο και 1 μερα....την αλλη εβδομαδα τωρα

redrose
03-12-10, 14:16
Μολις βγηκε η χοριακη,117 τη δευτερη μερα καθυστερησης!Να σταματησω να αγχωνομαι μαλλον ε??

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 14:19
Μολις βγηκε η χοριακη,117 τη δευτερη μερα καθυστερησης!Να σταματησω να αγχωνομαι μαλλον ε??

ναι κοπελα μου....σταματα να αγχωνεσαι...τωρα περιμενε να πας στο γιατρο σου...

marina111
03-12-10, 14:20

εννοειται!!!! καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!:D:D:D:D:D

marina111
03-12-10, 14:23
και εγω περιμενα να ακουσω...αλλα τελικα δεν....ειμαι στην 6 εβδο και 1 μερα....την αλλη εβδομαδα τωρα

μην αγχωνεσαι καθολου...την αλλη εβδομαδα που θα σαι κ 7εβδ+ θα ακουσεις καρδουλα δυνατα δυνατα...!!!

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 14:29
μην αγχωνεσαι καθολου...την αλλη εβδομαδα που θα σαι κ 7εβδ+ θα ακουσεις καρδουλα δυνατα δυνατα...!!!

αυτο ελπιζω....ανυσηχησα λιγακι και για τα καφε υγρα που εχω...

ΕΛΛΗ 2
03-12-10, 14:41
βρε κοριτσια να ρωτησω κατι;;;πρεπει να φοραμε ειδικα εσωρουχα;;;πχ αποκλειστικα 100% βαμβακι μονο;;;εγω ολα τα εσωρουχα μου ειναι με δαντελες,με τουλι και διαφορα τετοια...

FDP
03-12-10, 16:46
καλησπέρα κι απο μένα...εγώ είχα τελευταία περίδο 26/10 και έχω κάνει δύο χοριακές, μια χαρά μεχρι στιγμής...λέω να κάνω ακόμη μία για να ηρεμίσω γιατί έχω κλέισει ραντεβού σε νοσοκομείο στις 14/12 και όχι σε ιδιώτη γιατρό , μήπως και άκουγα κι εγώ καμιά καρδουλίτσα....
...........καλοκαιρινομάνες λοιπόν μας εύχομαι καλή εγκυμοσύνη.........:smile:

ntinti
03-12-10, 16:55
Θα πεις ότι έφτασε το τέλος όταν....φτάσεις στο σημείο να κοιμάσαι στο χαλάκι της τουαλέτας για να μην κάνεις το πηγαινε-έλα.

όχι ρε συ...μην με τρελαίνεις:shock::shock:.....σοβαρολογείς τώρα??? είσαι σε τέτοια κατάσταση???!!:confused::confused::confused::confused:

andigo
03-12-10, 19:32
όχι ρε συ...μην με τρελαίνεις:shock::shock:.....σοβαρολογείς τώρα??? είσαι σε τέτοια κατάσταση???!!:confused::confused::confused::confused:

΄Ημουν σε άθλια κατάσταση και στις 2 εγκυμοσύνες αλλά στη 2η μου έτυχε και αυτό. Εκεί στο χαλακι του μπανιου με βρήκε ο άνδρας μου να κοιμάμαι. Κουράστηκα από το πηγαινε έλα και την έπεσα εκεί.

marso1
04-12-10, 12:48

Μαρινάκι περιμένω νέα σου τη Δευτέρα !!! Ολα καλάάάά !!!! Εμένα άρχισαν να υποχωρούν τα πονάκια και δεν έχω σχεδόν καθόλου. Το στήθος μου είναι πολύ πολύ πρισμένο και πολυ πρισμένη και η κοιλιά μου, έχω και κάτι ανακατωσούρες σαν ναυτία σε διάφορες στιγμές της ημέρας, χωρίς εμετούς.
Το θέμα είναι ότι γενικά δεν έχουμε ανακοινώσει την εγκυμοσύνη μου και από το πρίξιμο φαίνεται και δεν ξέρω πώς να το καλύψω. Ηδη με τα περισσότερα ρούχα μου δεν νιώθω άνετα. Παρά το ότι είμαι όμως έτσι κορίτσια ο αντρούλης μου με κυνηγάει σαν παλαβός. Αχ τι έχω πάθει η έγκυος !!!!! Εσείς από σεξ πώς πάτε ???

dimitra0
04-12-10, 13:13
κοριτσια τελικα ακουσαμε καρδουλες και στα δυο!!!!!
δεν το περιμενα τοσο νωρις!!! παθαμε πλακα με τον αντρα μου!! μεγαλη συγκινηση σας λεω!!
συμφωνω με το μαρινακι για τα μηχανηματα!! στο κεντρο που πηγα τα εδειχνε πεντακαθαρα και ποιο μεγαλα ενω στο γυναικολογο ηταν λιγο ποιο μικρα!!

εσωρουχα λευκα και βαμβακερα καλυτερα!! λευκα για να μη δουμε τιποτα υποπτο π.χ αιματακι. και βαμβακερα για να μη παθουμε κανενα μυκητα!!

εγω παντως ακομα δεν εχω ουτε ενα συμπτωμα!! τιποτα σας λεω!!

redrose
04-12-10, 14:46
Μαρινα κι εγω βαμβακερα φοραω,διαφορων χρωματων βεβαια αλλα παλι θα φαινοταν αν ειχε αιματακι..Οσι για συμπτωματα,εγω εχω πρησμενο στηθος και ερεθισμενες θηλες που με φαγουριζουν και μου σπανε τα νευρα,και λιγο πρησμενη κοιλια.Τα πονακια περιοδου υποχωρουν σιγα σιγα χθες μονο ελαχιστα μια φορα και περασαν αμεσως!!Παρασκευη παμε στο γιατρο,για καρδουλα ειναι νωρις αλλα ο γιατρος ειπε θα δουμε το σακο!!

marina111
04-12-10, 23:46
Μαρινάκι περιμένω νέα σου τη Δευτέρα !!! Ολα καλάάάά !!!! Εμένα άρχισαν να υποχωρούν τα πονάκια και δεν έχω σχεδόν καθόλου. Το στήθος μου είναι πολύ πολύ πρισμένο και πολυ πρισμένη και η κοιλιά μου, έχω και κάτι ανακατωσούρες σαν ναυτία σε διάφορες στιγμές της ημέρας, χωρίς εμετούς.
Το θέμα είναι ότι γενικά δεν έχουμε ανακοινώσει την εγκυμοσύνη μου και από το πρίξιμο φαίνεται και δεν ξέρω πώς να το καλύψω. Ηδη με τα περισσότερα ρούχα μου δεν νιώθω άνετα. Παρά το ότι είμαι όμως έτσι κορίτσια ο αντρούλης μου με κυνηγάει σαν παλαβός. Αχ τι έχω πάθει η έγκυος !!!!! Εσείς από σεξ πώς πάτε ???

σεξ....????? θυμησε μου....:roll::roll::roll:πολυ νηστεια κοριτσια....!!!!!
να κλεισουμε 3μηνο κ μετα βλεπουμε...αν επιτρεψει ο γιατρος!!!
εγω παντως σημερα εκτος απο τις ανακατωσουρες που εχω καποιες στιγμες νιωθω κ κατι τραβηγματα μαλλον στην μητρα που δεν εχουν καμμια σχεση με πονους περιοδου αλλα ειναι εντονουτσικα κ κρατανε λιγα δευτερολεπτα.
αααα κ πειναω μωρε...καθε 3ωρο σαν τα μωρα....εσεις πεινατε παραπανω απ το συνηθισμενο ρε κοριτσια??? εγω πολυ κ δεν ειναι λιγουρα...ειναι πεινα!!! με βλεπω να γινομαι.....φουσκα!:-?

marina111
04-12-10, 23:51
[QUOTE=dimitra0;1820321]κοριτσια τελικα ακουσαμε καρδουλες και στα δυο!!!!!
δεν το περιμενα τοσο νωρις!!! παθαμε πλακα με τον αντρα μου!! μεγαλη συγκινηση σας λεω!! τι τελειο συναισθημα...κ επι δυο!!!!!!

εγω παντως ακομα δεν εχω ουτε ενα συμπτωμα!! τιποτα σας λεω!!
μην το μελετας βρε δημητρα....μακαρι να συνεχισεις ετσι....θα σαι πολυ τυχερη....εγω ηδη μερικες φορες ζοριζομαι αρκετα με τα στομαχικα θεματα,ευτυχως οχι εμετους αλλα μου προκαλει αρκετη δυσφορια! κ εννοειται δεν διαμαρτυρομαι καθολου, αρκει να ναι το σπορακι καλα....

yiosalonikia
05-12-10, 08:42
καλησπέρα κι απο μένα...εγώ είχα τελευταία περίδο 26/10 και έχω κάνει δύο χοριακές, μια χαρά μεχρι στιγμής...λέω να κάνω ακόμη μία για να ηρεμίσω γιατί έχω κλέισει ραντεβού σε νοσοκομείο στις 14/12 και όχι σε ιδιώτη γιατρό , μήπως και άκουγα κι εγώ καμιά καρδουλίτσα....
...........καλοκαιρινομάνες λοιπόν μας εύχομαι καλή εγκυμοσύνη.........:smile:
FDP να είσαι ήρεμη όλη την ώρα! Δε χρειάζεται να φτάσεις στον υπέρηχο για να ηρεμήσεις! Απλά στις 14/12 θα ...τρελλαθείς -απτη χαρα σου-
ΕΛΛΗ 2 Νομίζω ότι σε αυτό το στάδιο τόσο νωρίς δε παίζει ρόλο η υφή του εσώρουχου αρκεί να είναι σιδερωμένο για να έχουν σκοτωθεί τα μικροβια
Εγώ έχοντας τελευταία περίοδο στις 23/10, πήγα ήδη μία φορά γιατρό, δεν καταφέραμε να δούμε πολλά πράγματα, και μας έδωσε επόμενο ραντεβού στις 16/12.
Επίσης από χτες δεν πονάει η κοιλίτσα μου -δεν ήταν ακριβώς πόνοι, σαν ενοχλήσεις προς το κάτω μέρος της κοιλίτσας, περισσότερο θα τις περιέγραφα- και μήπως πρέπει να ανησυχώ? 'Η είμαι τρελλή για δέσιμο? Κατά τα άλλα το μόνο που έχω σαν σύμπτωμα σίγουρα είναι η υπνηλία. Απίστευτη κούραση και πολύυυυυ ύπνος.
Ευχομαι καλή έκβαση σε όλες!

dimitra0
05-12-10, 13:45
μαρινα αφου ξερεις ειμαστε μαζοχες!! θελουμε να νιωσουμε και τα συμπτωματα για να ησυχασουμε!! και οταν ερθουν τα συμπτωματα μετα θα θελουμε το αντιθετο!! θα λεμε καλυτερα να μην ειχαν ερθει!! αναποδες σου λεω!!

Wanna_be_mummy
05-12-10, 15:04
Γεια σας κορίτσια!
ειμαι κ εγω πλεον στο κλαμπ των μέλλουσων μαμαδων! τελευταία φορα είχα περίοδο 7/10 στην πρωτη βδομαδα καθυστερησης εκανα εξεταση β χοριακη και μου βγηκε αρνητικο! να πω την αληθεια ειχα ψιλοαπογοητευτει! οχι οτι το προσπαθουσαμε ιδιαιτερα! Αλλα η καθυστερηση συνεχιζοταν κ ετσι 30/11 πηγα στον γιατρο μου κ μου ειπε πως ημουν εγκυος αλλα λίγων εβδομαδων. το σπορακι ειχε πιαστει τις μερες που περίμενα περιοδο. Κ τωρα θα παμε 13/12 μήπως και ακουσουμε την καρδουλα του! εχω παρα πολλη αγωνια!
εχω κατι ψιλοπονακια μερικες φορες, ανακατοσουρες κατα τη διαρκεια της μερας κ μια πολλη ενοχλητικη φαγουρα στην κοιλια! αυτο μπορει να ειναι κ ψυχολογικο!

Αυτα προς το παρον απο μενα! Την επομενη Δευτερα μολις γυρισω απο το γιατρο θα προσπαθησω να παρω σειρα στο PC για να σας γραψω τα νεα!

Φιλακια πολλα σε ολες και μας ευχομαι ολες να εχουμε τελειομηνες και καλες εγκυμοσυνες!!!

yiosalonikia
05-12-10, 21:01
Γεια σας κορίτσια!
ειμαι κ εγω πλεον στο κλαμπ των μέλλουσων μαμαδων! τελευταία φορα είχα περίοδο 7/10 στην πρωτη βδομαδα καθυστερησης εκανα εξεταση β χοριακη και μου βγηκε αρνητικο! να πω την αληθεια ειχα ψιλοαπογοητευτει! οχι οτι το προσπαθουσαμε ιδιαιτερα! Αλλα η καθυστερηση συνεχιζοταν κ ετσι 30/11 πηγα στον γιατρο μου κ μου ειπε πως ημουν εγκυος αλλα λίγων εβδομαδων. το σπορακι ειχε πιαστει τις μερες που περίμενα περιοδο. Κ τωρα θα παμε 13/12 μήπως και ακουσουμε την καρδουλα του! εχω παρα πολλη αγωνια!
εχω κατι ψιλοπονακια μερικες φορες, ανακατοσουρες κατα τη διαρκεια της μερας κ μια πολλη ενοχλητικη φαγουρα στην κοιλια! αυτο μπορει να ειναι κ ψυχολογικο!

Αυτα προς το παρον απο μενα! Την επομενη Δευτερα μολις γυρισω απο το γιατρο θα προσπαθησω να παρω σειρα στο PC για να σας γραψω τα νεα!

Φιλακια πολλα σε ολες και μας ευχομαι ολες να εχουμε τελειομηνες και καλες εγκυμοσυνες!!!
Wanna_be_mummy καλώς όρισες στο τόπικ! Να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αυτό για την πολλη ενοχλητικη φαγουρα στην κοιλια να το αναφέρεις στο γιατρό σου οπωσδηποτε. Δεν είναι ανησυχητικό αλλά μάλλον θα σε βάλει να κάνεις εξετάσεις για το συκωτι σου. Αν θυμάμαι καλά το είχα και γω σε μια εγκυμοσύνη και τελικά απλά ήταν ενοχλητικό. Παρόλα αυτά πες του το! Και πάλι καλώς όρισες

newbie G
05-12-10, 21:22
βρε κοριτσια να ρωτησω κατι;;;πρεπει να φοραμε ειδικα εσωρουχα;;;πχ αποκλειστικα 100% βαμβακι μονο;;;εγω ολα τα εσωρουχα μου ειναι με δαντελες,με τουλι και διαφορα τετοια...

Αν δεν σ ενοχλούν και δεν σε σφίγγουν, δεν υπάρχει λόγος να τ' αλλάξεις. Το εσωτερικό του καβάλου αν είναι βαμβακερό, είναι ΟΚ. Όμως θα δεις που σ΄ένα μήνα το πολύ θα σ' ενοχλούν και θα θέλεις καινούρια. Καλό θα ήταν τα επόμενα εσώρουχα που θα αγοράσεις, να είναι 100% βαμβακερά. Από τον 5ο μήνα και μετά θα χρειαστείς τα βρακάκια εγκυμοσύνης.

olivini7
06-12-10, 10:17

βαμβακερά!είμαστε επιρρεπής σε μύκητες τώρα με την εγκυμοσύνη.

olivini7
06-12-10, 10:22

το σημαντικό είναι ο τρόπος που αυξάνονται.πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 2 μέρες περίπου.έχει πολλές κοπέλες που ξεκίνησε χαμηλά αλλά τώρα το έχουν σπίτι τους και τις ζαλίζει!μου έχει τύχει και εμένα να είναι τόσο χαμηλή αλλά τελικά απέβαλα.ήταν βιοχημική.αλλά δεν ήταν εξωμήτριο.έτσι όπως λές τις τιμές μια χαρά μου φαίνεται.θα έγινε αργά η σύλληψη και τώρα άρχισε να αυξάνεται.όλα καλά θα πάνε.

Xanthi
06-12-10, 12:32
Κορίτσια καλημέρα!!Εγώ μόλις προχτες έκανα την πρώτη μου χοριακή χωρίς καθυστέρηση και ήταν θετική.Σήμερα έκανα την δεύτερη και περιμένω το μεσημέρι τα αποτελέσματα για να μάθω πόσο ανέβηκαν η μονάδες και την τετάρτη με περιμένει ο γιατρός.Τι να πω μου ήταν ξαφνικό....είναι το δεύτερο παιδάκι μου και ενώ στο πρώτο έκανα 10 μήνες να το πιάσω το δεύτερο μου ήρθε κι όλας από τον πρώτο μήνα προσπαθειών..είπα και εγώ να ξεκινήσω και θα έρθει....έλα που ήρθε αμέσως!!!!!!Τελευταία περίοδο είχα 6/11...να έχουμε καλή συνέχεια όλες μας και μια όμορφη εγκυμοσύνη

yiosalonikia
06-12-10, 15:10
Μήπως πρέπει να ανησυχώ επειδή από χτες δεν πονάει η κοιλίτσα μου -δεν ήταν ακριβώς πόνοι, σαν ενοχλήσεις προς το κάτω μέρος της κοιλίτσας, θα τις περιέγραφα- ? 'Η είμαι τρελλή για δέσιμο?

Βρε κορίτσια ανησυχώ παρα μα πάρα πολυ γιατί σταμάτησα να νιώθω έγκυος -ενοχλήσεις στην κοιλίτσα και κούραση- πέρασαν αυτά τα συμπτώματα! Ειναι φυσιολογικό? Δε νιώθω τίποτα πλέον. Είμαι 6 βδ και 3 μέρες. Ξέρει κάποια κάτι?

yiosalonikia
06-12-10, 15:12
Κορίτσια καλημέρα!!Εγώ μόλις προχτες έκανα την πρώτη μου χοριακή χωρίς καθυστέρηση και ήταν θετική.Σήμερα έκανα την δεύτερη και περιμένω το μεσημέρι τα αποτελέσματα για να μάθω πόσο ανέβηκαν η μονάδες και την τετάρτη με περιμένει ο γιατρός.Τι να πω μου ήταν ξαφνικό....είναι το δεύτερο παιδάκι μου και ενώ στο πρώτο έκανα 10 μήνες να το πιάσω το δεύτερο μου ήρθε κι όλας από τον πρώτο μήνα προσπαθειών..είπα και εγώ να ξεκινήσω και θα έρθει....έλα που ήρθε αμέσως!!!!!!Τελευταία περίοδο είχα 6/11...να έχουμε καλή συνέχεια όλες μας και μια όμορφη εγκυμοσύνη
Xanthi Με το καλό να έρθει το αδελφάκι!!!!!

littleprincess84
06-12-10, 18:11
Γεια σας κοριτσια ειμαι και εγω καινουργια και ηθελα τη βοηθεια σας τελευταια περιοδο ειχα 19 Οκτωβρίου και εκανα εχτες χοριακή και έδειξε 2518 ειναι καλο; τόσο πρέπει να είναι; Μέσα στη βδομαδα θα παω στο γιατρο για πρωτη φορά θα δει τιποτα στον υπερηχο ή θα απογοητευτώ; αν μπορειτε απαντηστε μου...

Xanthi
07-12-10, 11:35
Einai poly kali timi kai go xtes me timi 1264 tha pao aurio sto giatro!!Kali egymosini

ΕΛΛΗ 2
07-12-10, 13:28
καλησπερα κοριτσια...εγω πηγα εχθες στο γιατρο και ακουσαμε καρδουλα....το φασολακι μου ειναι πολυ μικρο ακομα....πωπωπωπωπω τελεια ηταν...εκανα και τις εξετασεις αιματος σημερα.

yiosalonikia
07-12-10, 16:21
καλησπερα κοριτσια...εγω πηγα εχθες στο γιατρο και ακουσαμε καρδουλα....το φασολακι μου ειναι πολυ μικρο ακομα....πωπωπωπωπω τελεια ηταν...εκανα και τις εξετασεις αιματος σημερα.
συγκινήθηκα!!! αν θυμάμαι καλά, κοντά δεν είμαστε εμείς? ΤΠ 23/10 εγώ. Αχ μακάρι να ακούσω και γω καρδούλα σε 10 μέρες πουναι το ραντεβού μας! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου το μωράκι δεν είχε καρδούλα και χάθηκε από μόνο του, έτσι όταν ακούω καλά μαντάτα σε αυτό το θέμα συγκινούμαι. Καλή συνέχεια!!!!!

yiosalonikia
07-12-10, 16:24
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ_ΒΗΜΑ?
ΠΧ
yiosalonikia ΤΠ 23/10, τελευταια χοριακη 6100, επομενο ραντεβού για καρδούλα 16/12
christy@ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=29397) τελευταια περιοδος 4/11 επομενο ραντεβού 1ος υπερηχος 13/12, οποτε μαλλον ειμαι 5 εβδομαδων.....
ΕΛΛΗ 2 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33474) τελευταια περιοδος 21/10, στις 6/12 ακούσαμε καρδούλα!
FDP (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=36955) ραντεβού 14/12 για καρδούλα
BABY1 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=22571) τελευταια περιοδος 11/10
redrose (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=29392) τελευταια περιοδος 28-29/10 επομενο ραντεβού 9/12
dimitra0 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=20455) τελευταια περιοδος 21/10 στις 3/12 ακούσαμε καρδούλα!
marina111 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=34525) τελευταια περιοδος 15/10 ακούσαν ήδη καρδούλα!
yulunga (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=13439) τελευταια περιοδος 16/10

christy@
07-12-10, 16:37
γεια σας φιλες μου τι κανετε??πρωτη φορα γραφω εδω και χαιρομαι πολυ που ειμαι μαζι σας.εγω δευτερα παω στο γιατρο 1ος υπερηχος τελευταια περιοδος 4/11 οποτε μαλλον ειμαι 5 εβδομαδων.....πεταω απο τη χαρα μου.....ολο γελαω σα χαζο στη δουλεια.......αντε να παω στο γιατρο να δω τι θα μου πει!!!!!!!!!!!

dimitra0
07-12-10, 18:11
γεια σας κοριτσια !!
ελλη δεν ηταν πολυ συγκινιτικο?? φανταζομαι πως σου εφυγε και ενα μεγαλο ανχος , οταν ακουσες την καρδουλα!!

yiosalonikia και εμεις 3/12 ακουσαμε καρδουλα!! 6+1 ειμουν!!
οσο για τα συμπτωματα που σταματησανε μαλλον να χεραισε θα επρεπε παρα να ανυσηχεις!!! εγω τι να πω που δεν εχω ουτε ενα συμπτωμα?? ουτε 1 αναγουλα??τιποτα ακομα!!και φαντασου εχω και διδυμακια

yiosalonikia
07-12-10, 18:23
πεταω απο τη χαρα μου.....ολο γελαω σα χαζο στη δουλεια.......αντε να παω στο γιατρο να δω τι θα μου πει!!!!!!!!!!!
εγώ στη δουλεία μου -εκπαιδευτικός- δε το είπα σε κανένα. Όμως έχω ήδη βάλει όλα τα διαγωνίσματα στα παιδιά, όλα τα τεστ και τα εξέτασα, σαν να σταματάω από αύριο κιολας! (έκανα όλες τις δουλειές ένα και μισό μήνα νωρίτερα!) και οι υπόλοιποι με κοιτάν και απορούν γιατί! Τα παιδιά με ρώτησαν "γιατί κυρία τόσο νωρίς " και τους απάντησα για να μην έχουν πολλά διαβάσματα στο τέλος, απο μένα τουλάχιστον ναχουν ξενιάσει, και είναι τόοοοσο χαρούμενα!
Αλήθεια πότε θα το πείτε, ή το είπατε κιολας για την εγκυμοσύνη σας?

christy@
07-12-10, 21:03
κι εγω δασκαλα ειμαι βασικα το ειπα στον διευθυντη μου και στους υπολοιπους θα το πω οταν παω στο γιατρο μετα τη δευτερα δηλαδη..βασικα του ειπα του διευθυντη οτι μαλλον σκεφτομαι να σταματησω γιατι εχω δυσκολο τμημα και αφου το δικαιουμαι γιατι να μην το κανω και τσινηξε λιγο.....βεβαια θα δω πρωτα τι θα μου πει ο γιατρος και θα δω τι θα κανω.....εσυ θα σταματησεις yiosalonikia?

yiosalonikia
07-12-10, 22:48
κι εγω δασκαλα ειμαι βασικα το ειπα στον διευθυντη μου και στους υπολοιπους θα το πω οταν παω στο γιατρο μετα τη δευτερα δηλαδη..βασικα του ειπα του διευθυντη οτι μαλλον σκεφτομαι να σταματησω γιατι εχω δυσκολο τμημα και αφου το δικαιουμαι γιατι να μην το κανω και τσινηξε λιγο.....βεβαια θα δω πρωτα τι θα μου πει ο γιατρος και θα δω τι θα κανω.....εσυ θα σταματησεις yiosalonikia?
christy αν όλα πάνε καλά θα δουλεύω σίγουρα μέχρι τον τέταρτο μήνα. Φεβρουάριο δηλαδή. Μετά θα το σκεφτώ τι θα κάνω. Αν έχω πρόβλημα, σταματάω αύριο κιολας. Ο,τι μου πει ο γιατρός.
Πάντως ήδη δυσκολεύομαι. ανέβα κατέβα 4 ορόφους, εφημερίες, κλπ. Άσε που χτες ένα παιδί (σε λύκειο είμαι) έπεζε μπάλα στους διαδρόμους και με τρόμαξε με την μπαλα που την έσκασε δίπλα μου στον τοίχο! Τέλος πάντων, επειδή και γω μάνα είμαι δε θελω να μην έχει το παιδί μου αντικαταστάτη δάσκαλο αλλά απο την άλλη με θέματα υγείας δεν παίζουμε. Βλέποντας και κάνοντας.

ioanna81
08-12-10, 08:54
καλημερα !!!!! εχτες που εκανα χοριακη βγηκε 141. Συμφωνα με τα ποσοστα του μικροβιολογικου ειπαν οτι ειμαι στην 5η βδομαδα και πιθανον η συλληψη εγινε πολυ νωρις. Μπηκα στο google και ειδα τις τιμες και για 5η βδομαδα ειναι πολυ χαμηλη. Μηπως τελικα κατι δεν παει καλα? Απο την αλλη σκεφτομαι οτι τελευταια περιοδο ειχα 6/11, πως ειναι δυνατον να ειμαι στην 5η βδομαδα?

niania
08-12-10, 09:47
Kalimera koritsia!!Simera 19.30 exw rantevou me ton giatro gia na exakrivosoume an ontos eimai egkios!Tou zitisa na kanoume xoriaki alla ekeinos mou eipe oti vasi twn evdomadwn pou eimai tha to deixei kai o iperixos!!Tha...deixei!!!!!

olivini7
08-12-10, 10:53
καλημερα !!!!! εχτες που εκανα χοριακη βγηκε 141. Συμφωνα με τα ποσοστα του μικροβιολογικου ειπαν οτι ειμαι στην 5η βδομαδα και πιθανον η συλληψη εγινε πολυ νωρις. Μπηκα στο google και ειδα τις τιμες και για 5η βδομαδα ειναι πολυ χαμηλη. Μηπως τελικα κατι δεν παει καλα? Απο την αλλη σκεφτομαι οτι τελευταια περιοδο ειχα 6/11, πως ειναι δυνατον να ειμαι στην 5η βδομαδα?

κάτι δεν πάει καλά με το μικροβιολογικό.να πάς να την ξανακάνεις άυριο αλλού.
http://www.woman-on-top.gr/?p=485

αν όντως έγινε σύλληψη σε αυτό τον κύκλο που είχες τελευταία περίοδο 6/11 είσαι στην 5η εβδ.μετράμε από τις 6/11.η χοριακή όμως δεν συνάδει.
αν όλα είναι καλά πάντως το αντίθετο θα συνέβηκε από ότι σου είπαν.θα έγινε αργά η σύλληψη.όχι νωρίς.αν ήταν νωρίς θα είχες πολύ πιο ψηλή χοριακή.πρίν βγάλεις συμπεράσματα ξανακάνε την ανάλυση αλλού και μίλησε με τον γιατρό σου.

ioanna81
08-12-10, 11:01
τωρα μαλιστα. αγχωθηκα τρελα

chryssa77
08-12-10, 11:10

Γεια σου.Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι κι αυτό γιατί τα μικροβιολογικά εργαστήρια διαφέρουν κατά πολύ μεταξύ τους.Άλλες τιμές θα σου δώσουν στο μητέρα,άλλες στην ευρωκλινική,άλλες στο χ,ψ μικροβιολογικό κλπ.Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουν όλοι τον ίδιο εξοπλισμό.Τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει,έτσι μου είχαν πει.Εμένα η χοριακή μου την 5η εβδομάδα,ήταν πιο χαμηλή απ΄την δική σου.Πήγαινε πρώτα στον γυναικολόγο σου να σε δει και αν χρειάζεται (που δεν το νομίζω),μπορείς μετά ν'αγχωθείς με την ησυχία σου.Μην αφήνεις να σ'επηρεάζει κανείς και σου δημιουργούνται προβλήματα απ'το πουθενά.

anni2010
08-12-10, 11:12
Καλημέρα!Ioanna81 δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι επικοινώνησε με το γιατρό σου να σε κατατοπίσει καταλλήλως.
Εμείς είμαστε στην 9 βδομάδα, έχω ναυτίες αλλά δν έχω κάνει καμία μέρα εμετό και δυστυχώς είμαι αρρωστούλα από προχθές και πήρα 2 παναντόλ. Σήμερα όμως είμαι καλύτερα. Την Τρίτη θα πάμε ξανά στο γιατρό να δούμε πόσο μεγάλωσε ο σποράκος!!

ioanna81
08-12-10, 11:17
ευχαριστω για τις απαντησεις σας μου δινετε κουραγιο. Το χαρτι ελεγε σ αυτους οτι μεταξυ 100-4000 ειναι 5η βδομαδα. Ειδανε λοιπον το 141 οποτε λενε εισαι στην 5η και μαλλον εγινε νωρις η συλληψη. Το βραδυ θα παρω και τηλ το γιατρο

olivini7
08-12-10, 11:20

δεν ήθελα να σε αγχώσω περισσότερο.να μιλήσεις με τον γιατρό σου και αν κάνεις επανάληψη χοριακής να την κάνεις αλλού.που μάλλον θα σου πέι να την κάνεις ααύριο η μεθαύριο να δούμε πώς πολλαπλασιάζεται.γιατί αυτό είναι το σημαντικό.είναι με εξωσωματική;γιατί από αυτά που διάβαζω εδώ μέσα έτσι ξεκινάνε χαμηλά.χωρίς να είναι ειδική στο θέμα με τις εξωσωματικές.

ioanna81
08-12-10, 11:48
οχι κανονικα ειναι

ΚΙΤΤΥ.
08-12-10, 12:46

μην συγκρίνεις το μικροβιολογικό που έκανες εσυ την χοριακή , και οτι βρίσκεις στο google , γιατί εχουν διαφορετικό τρόπο υπολογισμού.
αν σου βαλω και τις τιμές εκεί που εκανα εγω την χοριακή θα δεις οτι διαφερουν.

Εγω πχ , με τελευταία περίοδο 12/7 , εκανα χοριακή στις 17/8 και ηταν 5541,65
Συμφωνα με την λιστα του μικροβιολογικού ημουν 5 εβδομαδων ....μην σου πω και 6 ........

οποτε κανε υπομονη , να δεις τι θα σου πει κι ο γιατρός σου . παντως μια χαρα ειναι η χοριακη σου

ioanna81
08-12-10, 12:58
καλα που εχω κι εσας και μου ανεβαζετε το ηθικο. Ειναι βλεπεις και πρωτη φορα που μενω εγκυος και δεν ξερω και πολλα πραγματα

olivini7
08-12-10, 14:05
καλα που εχω κι εσας και μου ανεβαζετε το ηθικο. Ειναι βλεπεις και πρωτη φορα που μενω εγκυος και δεν ξερω και πολλα πραγματα

γι αυτό σου λέω να τις κάνεις και αλλού.για να δείς αν το συμπέρασμα του 1ου εργαστηρίου συνάδουν με το 2ο.
όλα θα πάνε καλά.μην ανησυχείς.

georgia.g
08-12-10, 14:15

Ιωαννα μου συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου..
Ολα ειναι μια χαρα μην μου αγχωνεσαι...
αν ειχε περιοδο 6/11 περιμενες δηλαδη 6/12 πανω κατω ε?
αρα η χοριακη σου χτες ηταν 141..Μια χαρα..
Εγω τωρα ειμαι 9 εβδομαδων..
ειχα τελευταια περιοδο 4/10 και εκανα χοριακη 3/11 και ηταν 115..ολα πηγαν καλα..
Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι η χοριακη σου ειναι μια χαρα...
Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη:D:D:D

ioanna81
08-12-10, 14:38
σ ευχαριστω παρα πολυ. Η περιοδος μου κυμαινεται μεταξυ 27-31 ημερων. Λογικα περιμενα μεχρι και την Δευτερα 6/12 με βαση το μεγαλυτερο κυκλο

redrose
08-12-10, 14:43
Καλησπερα ξανα κι απο μενα,10/12 θα παω στο γιατρο,οχι 9/12!Ιωαννα κι εμενα 117 ηταν ο χοριακη μου και απο το μικροβιολογικο ειπαν οτι ημουν 4η προς 5η βδομαδα,αλλα οι τιμες αλλαζουν απο κεντρο σε κεντρο!!Απο συμπτωματα οχι πολλα κι εγω,σε σημειο που ανησυχουσα αλλα βλεπω ειμαστε πολλες ετσι..οποτε μαλλον τα καλοκαιρινα μωρακια δεν θελουν να μας ταλαιπωρουν απλα!!Το σιγουρο ειναι οτι δεν βλεπω την ωρα να παω στο γιατρο την παρασκευη,και δεν περνανε κι οι μερες,γκρρρ!!!!!!Οσο για το ποιοι το ξερουν,οι κοντινοι συγγενεις και φιλοι μονο,εσεις εννοειται,και σημερα το ειπα και σ'ενα καθηγητη στη σχολη για να ξερει μην τυχον και γινει κατι και χασω το εργαστηριο.Του ειπα οτι θα πηγαινω κανονικα,εκτος αν τυχει καποια μερα και ειμαι πολυ χαλια(η σχολη ειναι Σερρες κι εγω μενω θεσσαλονικη,οποτε πηγαινοερχομαι)!

ΕΛΛΗ 2
08-12-10, 14:45
συγκινήθηκα!!! αν θυμάμαι καλά, κοντά δεν είμαστε εμείς? ΤΠ 23/10 εγώ. Αχ μακάρι να ακούσω και γω καρδούλα σε 10 μέρες πουναι το ραντεβού μας! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου το μωράκι δεν είχε καρδούλα και χάθηκε από μόνο του, έτσι όταν ακούω καλά μαντάτα σε αυτό το θέμα συγκινούμαι. Καλή συνέχεια!!!!!

ναι κοντα ειμαστε, 21/10 ειμαι και εγω...ευχομαι να την ακουσεις την επομενη φορα....

ioanna81
08-12-10, 14:55
εμενα μονο οι γονεις μου και τα πεθερικα μου το ξερουν και μια συναδελφος η οποια ειναι η αντικαταστατρια μου και ηθελα να το ξερει μη τυχον καποια μερα δεν ειμαι καλα και κατσει εκεινη

ΕΛΛΗ 2
08-12-10, 15:00
γεια σας φιλες μου τι κανετε??πρωτη φορα γραφω εδω και χαιρομαι πολυ που ειμαι μαζι σας.εγω δευτερα παω στο γιατρο 1ος υπερηχος τελευταια περιοδος 4/11 οποτε μαλλον ειμαι 5 εβδομαδων.....πεταω απο τη χαρα μου.....ολο γελαω σα χαζο στη δουλεια.......αντε να παω στο γιατρο να δω τι θα μου πει!!!!!!!!!!!

καλως μας ηρθες στην παρεα μας....:p:p

ΕΛΛΗ 2
08-12-10, 15:01
γεια σας κοριτσια !!
ελλη δεν ηταν πολυ συγκινιτικο?? φανταζομαι πως σου εφυγε και ενα μεγαλο ανχος , οταν ακουσες την καρδουλα!!

yiosalonikia και εμεις 3/12 ακουσαμε καρδουλα!! 6+1 ειμουν!!
οσο για τα συμπτωματα που σταματησανε μαλλον να χεραισε θα επρεπε παρα να ανυσηχεις!!! εγω τι να πω που δεν εχω ουτε ενα συμπτωμα?? ουτε 1 αναγουλα??τιποτα ακομα!!και φαντασου εχω και διδυμακια

τι κανεις δημητρα;;;μαζι ειμαστε εμεις, το ειχαμε ξαναπει...εγω θα παω παλι στις 20 του μηνα, μου ζητησε να ειμαι ξαπλα γιατι εχω λιγα καφε υγρα καπου καπου και ειχα και λιγο ροζακι...αγχωθηκα πολυ και ειμαι ξαπλα...:(

ΕΛΛΗ 2
08-12-10, 15:02
εμενα μονο οι γονεις μου και τα πεθερικα μου το ξερουν και μια συναδελφος η οποια ειναι η αντικαταστατρια μου και ηθελα να το ξερει μη τυχον καποια μερα δεν ειμαι καλα και κατσει εκεινη

εγω το αφου ακουσαμε καρδουλα το ειπα σε πολλα ατομα δικα μας...δεν αντεξα...θα εσκαγα

ΕΛΛΗ 2
08-12-10, 15:10

καλως μας ηρθες εδω στην παρεα μας..τωρα διαβασα τα μηνυματα σου....μια χαρα εισαι και φυσικα εγκυος, ηρεμια θελει και ολα να πανε καλα σου ευχομαι...

ioanna81
08-12-10, 15:19
καλως σας βρηκα!!!!!!! πρωτα αγχωνοματαν για το αν θα πιασουμε παιδι και ξαφνικα ακομα πιο τρελο αγχος να πανε ολα καλα. Ευχομαι ειλικρινα να ερθουν στην παρεα μας πολλες κοπελες ακομα

christy@
08-12-10, 16:07
ολα καλα θα πανε συγχαρητηρια κοπελα μου απλα μαλλον θα εγινε η συλληψη λιγο πιο αργα.......να μην ανησυχεις....στον γιατρο σου ποτε θα πας?????

εγω κοριτσια εχω ενα αγχος για τη δευτερα δε λεγεται................κοριτσια να σας ρωτησω κατι σε ποια εβδομαδα ακουγεται η καρδουλα????τη δευτερα λογικα θα ειμαι 5 εβδομαδων και 5 ημερων υπαρχει περιπτωση να ακουσω καρδουλα η ειναι πολυ νωρις????

ΚΙΤΤΥ.
08-12-10, 17:17
ολα καλα θα πανε συγχαρητηρια κοπελα μου απλα μαλλον θα εγινε η συλληψη λιγο πιο αργα.......να μην ανησυχεις....στον γιατρο σου ποτε θα πας?????

εγω κοριτσια εχω ενα αγχος για τη δευτερα δε λεγεται................κοριτσια να σας ρωτησω κατι σε ποια εβδομαδα ακουγεται η καρδουλα????τη δευτερα λογικα θα ειμαι 5 εβδομαδων και 5 ημερων υπαρχει περιπτωση να ακουσω καρδουλα η ειναι πολυ νωρις????

christy , είναι λίγο νωρίς για καρδούλα :p :p: κατά την 7η εβδομάδα ....υπομονή μέχρι τότε , όλα καλά θα πάνε!!!

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις :p

guapita
08-12-10, 17:43
καλησπερα σε ολες!!συμφωνα με την τερ ειμαι 7εβ κ 5ημερ αλλα συμφωνα με τον υπερηχο ειμαι μια εβδομαδα πισω. αυτο μαλλον γιατι εγινε αργα η συλληψη.στο πρωτο υπερηχο ειδαμε απλα οτι υπαρχει ενδομητριος εγκυμοσυνη χωρις να μπορουμε να δουμε αν πανε ολα καλα.περασαν 10 βασανιστικες ημερες και ειδαμε οτι ολα πανε καλα το σπορακι μου μεγαλωσε κ υπαρχει καρδιακη λειτουργια.τωρα εχω να κανω εξετασεις.εχω απιστευτη κουραση κ οτι κ να φαω με πειραζει.καμμια σχεση με την πρωτη εγκυμοσυνη.δεν πειραζει. ας πανε ολα καλα κ εγω αντεχω.

ΕΛΛΗ 2
08-12-10, 20:12

ειναι νωρις ακοαμ :cry::cry: εγω ακουσα προχθες , ημουνα 6εβδ+5 μερες....θα την ακουσεις οταν θα ειναι ετοιμο το σπορακι σου...

christy@
09-12-10, 05:20
κοριτσια καλημερα ειμαι ξυπνια απο τις 4 σαν το βρικολακα το εχει παθει καμια???τι πραγμα ειναι αυτο???νυσταζω και δεν μπορω να κοιμηθω.

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.....guapita μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε!!!!!!!!!!!

olivini7
09-12-10, 07:34

καλημέρα!μην αγχώνεσαι!μπορεί και να το ακούσεις.την 1η φορά που έμεινα έγκυος το ακούσαμε 6εβδ.+2.όσο θα είσαι ακριβώς και εσύ την δευτέρα.
τώρα στην 7εβδ+2 αλλά είχαμε να πάμε στον γιατρό από την 5η εβδ.+2.
σίγουρα πάντως θα το δείς το σποράκι να είναι μέσα στον σάκο.

ioanna81
09-12-10, 09:10
καλημερα σε ολες!!! ειναι δυνατον να ξεκινανε τοσο νωρις οι αναγουλες? δεν μπορω να φαω και το πρωι που πηγα να πιω καφε και να φαω εκανα εμετο

niania
09-12-10, 10:48
Kalimera kai apo mena!!Xtes telika den eidame sako ston iperixo....mono ena paxu endomitrio to opoio, opos mou eipe o giatros, h tha pesei kai tha adiathetiso h proetoimazetai na fwliasei to emvrio!To pio pithanon vasi giatrou einai na egine i sillipsi pio arga kai na einai akoma mikro wste na min to pianei o iperixos giati den eide kati allo pathologiko pou na exigei tin kathisterisi mou( TEP.26/11).Kaname vevaia k xoriaki kai tha mathoume telika simera stis 20.00!!!Stin proti egkimosini eixa pathei sok otan mou anakoinwse oti eimai egkios,den to perimena vlepete.....twra ligo apogoiteutika giati eixa pleon iothetisei tin idea enos 2ou mwrou(eidika an einai kai koritsaki!!!!)Pantws re koritsia ta simptomata prominioun egkimosini opws k tin proti fora..liga ponakia xamila stin koilia, pisw stin mesi, anagoules kai megali orexi gia gluka!!!!!!Na episimanw oti stin 1h egkimosini den ithela oute na ta vlepw!!!!!!Ayta...!!!!!

ioanna81
09-12-10, 10:51
μιλησα τωρα με το γιατρο και μου ειπε να παω στις 20 του μηνα και ειναι λογικο να εχω αναγουλες. Δεν χρειαζεται λεει αλλη χοριακη απο τη στιγμη που δεν εχω καφε η ροζ υγρα. σιδηρο μονο ειπε να ξεκινησω

ΕΛΛΗ 2
09-12-10, 14:03
καλησπερα κοριτσια...εμενα η φιλη μου ειχε αναγουλες απο τις πρωτες μερες..ειναι φυσιολογικο αυτο...αν πας στις 20 τοτε λογικα θα ακουσεις και καρδουλα...:p

ΕΛΛΗ 2
09-12-10, 14:04
Kalimera kai apo mena!!Xtes telika den eidame sako ston iperixo....mono ena paxu endomitrio to opoio, opos mou eipe o giatros, h tha pesei kai tha adiathetiso h proetoimazetai na fwliasei to emvrio!To pio pithanon vasi giatrou einai na egine i sillipsi pio arga kai na einai akoma mikro wste na min to pianei o iperixos giati den eide kati allo pathologiko pou na exigei tin kathisterisi mou( TEP.26/11).Kaname vevaia k xoriaki kai tha mathoume telika simera stis 20.00!!!Stin proti egkimosini eixa pathei sok otan mou anakoinwse oti eimai egkios,den to perimena vlepete.....twra ligo apogoiteutika giati eixa pleon iothetisei tin idea enos 2ou mwrou(eidika an einai kai koritsaki!!!!)Pantws re koritsia ta simptomata prominioun egkimosini opws k tin proti fora..liga ponakia xamila stin koilia, pisw stin mesi, anagoules kai megali orexi gia gluka!!!!!!Na episimanw oti stin 1h egkimosini den ithela oute na ta vlepw!!!!!!Ayta...!!!!!

ολα θα πανε καλα γλυκια μου, καλα εκανες και εκανες μια χοριακη και ευχομαι να βγει ενα μεγαλο ++++++

ioanna81
09-12-10, 14:37
καλησπερα κοριτσια...εμενα η φιλη μου ειχε αναγουλες απο τις πρωτες μερες..ειναι φυσιολογικο αυτο...αν πας στις 20 τοτε λογικα θα ακουσεις και καρδουλα...:p

μακαρι εχω αγωνια. Εν το μεταξυ εκανα εξεταση θυροειδη και η TSH βγηκε λιγο ανεβασμενη, μου ειπε να μιλησω με την ενδοκρινολογο αλλα να μην ανησυχω συμβαινει καμμια φορα, το πολυ πολυ να μου δωσει χαπακι

niania
10-12-10, 14:31
Κοριτσια...τελικα η χοριακη βγηκε αρνητικη.....Ο γιατρος μου ειπε να ξαναμιλησουμε αν δεν αδιαθετησω μεχρι και στις 15/12 και αφου δεν ειδε κατι ανησυχητικο( κυστες, σαλπιγγες κ.λ.π) πιθανον να ειναι κατι ορμονικο...Στεναχωρηθηκα λιγο πρεπει να σας πω παρολο που δεν σχεδιαζαμε για 2ο παιδι τοσο συντομα αλλα κατα βαθος το ηθελα πολυ!Παντως βρε κοριτσια τι να πω...ολα τα συμπτωματα μου θυμιζουν την 1η μου εγκυμοσυνη -καθολου περιοδος, ελαφρα πονακια στην κοιλια και στην μεση,ακομα και η κοιλια μου εχει πρηστει κ οχι απλα φουσκωσε εχει και το σχημα της εγκυου..αχ δεν ξερω μπορει να ειναι κ ιδεα μου....υπαρχει περιπτωση να βγει η χοριακη λαθος??δλδ να ειμαι εγκυος κ να βγαινει αρνητικη???λεω να περιμενω μεχρι 15/12 κ να ξαναζητησω χοριακη για να βεβαιωθουμε πριν μου δωσει καποια θεραπεια για να αδιαθετησω....!!

ioanna81
10-12-10, 15:28
εχω μια απορια.Σημερα δε νιωθω τιποτα που να μου θυμιζει οτι ειμαι εγκυος , εχτες ειχα και κατι αναγουλες. Σημερα ειμαι μια χαρα σαν να μην υπαρχει τιποτα εκει μεσα μονο πρησμενο στηθος εχω. Λετε να μην προχωραει? θα ενιωθα κατι? μπορει να ακουγομαι χαζη τωρα αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα απο εγκυμοσυνες και μου φαινεται περιεργο που ειμαι μια χαρα μεχρι που ξεχναω οτι ειμαι εγκυος

christy@
10-12-10, 15:59
εχω μια απορια.Σημερα δε νιωθω τιποτα που να μου θυμιζει οτι ειμαι εγκυος , εχτες ειχα και κατι αναγουλες. Σημερα ειμαι μια χαρα σαν να μην υπαρχει τιποτα εκει μεσα μονο πρησμενο στηθος εχω. Λετε να μην προχωραει? θα ενιωθα κατι? μπορει να ακουγομαι χαζη τωρα αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα απο εγκυμοσυνες και μου φαινεται περιεργο που ειμαι μια χαρα μεχρι που ξεχναω οτι ειμαι εγκυος
αυτες τις αποριες τις εχω κι εγω καμια φορα ομως νιωθω εκεινα τα πονακια που μου υπενθυμιζουν οτι εκει ειναι το σπορακι μου....βασικα αν δεν πηγαινε κατι καλα θα ειχες το ειχες δει στο εσωρουχο μην αγχωνεσαι....ολα καλα θα πανε.....κι εγω εχω τα ιδια αγχη μεχρι να το δω......τη δευτερα θα παω στο γιατρο για το σπορακι μου κι ανυπομονω....μην ανησυχεις παντως εσυ......

olivini7
10-12-10, 21:45

μην ανησυχείς καθόλου.και εγώ έτσι είμαι.όταν το δείς θα ηρεμήσεις λιγάκι θα δείς.είμαι 9εβδ+5 και το ξεχνάω.λίγο το στήθος, η υπνηλία και κάποιες αναγούλες κάποιες μέρες μόνο.από δική μου εμπειρία όταν δεν πήγαινε καλά η 1η μου εγκυμοσύνη ένιωθα συνεχόμενους πόνους και λίγο έντονους και επίσης πόνους από κάτω.
να ξεκουράζεσαι και όλα θα πάνε καλά.

ioanna81
11-12-10, 09:56
πονους δεν εχω ουτε και τα τσιμπιματακια που ειχα πριν καταλαβω οτι ειμαι εγκυος, υγρα περιεργα δεν εχω ισως καποιες στιγμες λιγα διαφανα που μου εχουν πει οτι ειναι φυσιολογικο. Μεχρι να παει 20 του μηνα εχω αγωνια. Μαλλον δεν μπορω να το πιστεψω ακομα. Η πεθερα μου οταν εμεινε εγκυος και τις 2 φορες το καταλαβε στον 4ο μηνα γιατι μεχρι τοτε ειχε κανονικα περιοδο ουτε ζαλαδες ουτε αναγουλες, τιποτα δεν ειχε

redrose
11-12-10, 11:12
Καλημερα,ειδαμε χθες το σακο μας με το σπορακι μας μεσα,ολα πανε καλα,εχουμε ενδομητριο,τη δουλεια μας την εκανε η δεξια ωοθηκη,η αριστερη εκανε τον κινεζο συμφωνα με το γιατρουλη μας!:rolleyes:Ειμαστε ξετρελαμενοι κι οι 2(εγω κι ο συζυγος),φανταζομαι το μωρακι τα χει παιξει μαζι μου,,μια αγχωνομαι,μια χαιρομαι!!Το αγαπαω τοσο πολυ απο τωρα,φανταζομαι πως θα ειμαι μετα τελειως :D:-Dσυνεχεια!Σε 10 μερες θα παμε να ακουσουμε καρδια,ειπε οτι με τη βοηθεια τελευταιας περιοδου θα ειχα πητ 5/8,μεσω υπερηχου βγαινει 16/8,που σημαινει οτι οντως ειχαμε καθυστερημενη συλληψη,αλλα με τον κυκλο μου ηταν λογικο κατι τετοιο!!

ΕΛΛΗ 2
11-12-10, 13:08
Καλημερα,ειδαμε χθες το σακο μας με το σπορακι μας μεσα,ολα πανε καλα,εχουμε ενδομητριο,τη δουλεια μας την εκανε η δεξια ωοθηκη,η αριστερη εκανε τον κινεζο συμφωνα με το γιατρουλη μας!:rolleyes:Ειμαστε ξετρελαμενοι κι οι 2(εγω κι ο συζυγος),φανταζομαι το μωρακι τα χει παιξει μαζι μου,,μια αγχωνομαι,μια χαιρομαι!!Το αγαπαω τοσο πολυ απο τωρα,φανταζομαι πως θα ειμαι μετα τελειως :D:-Dσυνεχεια!Σε 10 μερες θα παμε να ακουσουμε καρδια,ειπε οτι με τη βοηθεια τελευταιας περιοδου θα ειχα πητ 5/8,μεσω υπερηχου βγαινει 16/8,που σημαινει οτι οντως ειχαμε καθυστερημενη συλληψη,αλλα με τον κυκλο μου ηταν λογικο κατι τετοιο!!

αντε ωραια...μπραβο....που να ακουσεις και την καρδουλα.....θα ξετρελαθεις....

ΕΛΛΗ 2
11-12-10, 13:11
καλησπερα και στα υπολοιπα κοριτσια..

εγω ενω ειχα λιγες μερες χωρις πονους χαμηλα, ξαφνικα με επιασε ενας πονος κατω εντονος και μετα ειδα λιγο αιμα...:(:( , πηγα κατευθειαν στο γιατρο το φασολακι μου ειναι καλα, ακουσιαμε παλι καρδουλα, ολα ενταξει...μου ειπε οτι θα εχω παλι κατι καφε....αλλα γιατι γινονται αυτα;;;;

redrose
11-12-10, 13:58
Σου εδωσε προγεστερονη ή κατι τετοιο??Δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο νομιζω,εμενα μου ειπε αν δω μην πανικοβληθω κι οτι μια στις 5 γυναικες το εχουν!Τα καφε νομιζω ειναι συνηθως τελειωματα περιοδου!Ολα καλα θα πανε,αφου ακουσατε και την καρδουλα του παλι!Καλη συνεχεια και ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,κι εγω την καρδουλα περιμενω πως και πως!Εχω αρχισει ηδη να τρελαινομαι!!

christy@
12-12-10, 01:06

εγω ενω ειχα λιγες μερες χωρις πονους χαμηλα, ξαφνικα με επιασε ενας πονος κατω εντονος και μετα ειδα λιγο αιμα...:(:( , πηγα κατευθειαν στο γιατρο το φασολακι μου ειναι καλα, ακουσιαμε παλι καρδουλα, ολα ενταξει...μου ειπε οτι θα εχω παλι κατι καφε....αλλα γιατι γινονται αυτα;;;;
να ξεκουραζεσαι κοριτσακι μου και θα πανε ολα καλα θα δεις.....

yiosalonikia
12-12-10, 14:47

ΕΛΛΗ 2 πώς είσαι σήμερα? έχεις αίμα ή ενοχλήσεις? Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? εμείς κλέισαμε ραντεβού την Τρίτη που θαμαι 7 βδ + 3 ημερ.

christy@
12-12-10, 15:42
εγω ανυπομονω γι αυριο που εχω το πρωτο ραντεβου....θα σας γραψω νεα μου.....ελλη να μας γραψεις πως εισαι σημερα!!!!!!!

Anthi_1987
12-12-10, 15:43
Γεια σας και παλι κοριτσια! τι κάνετε? ειμαι η Wanna_be_mummy αλλα λόγω τεχνικων προβληματων άλλαξα nick. εμεις εχουμε αυριο στις 18:30 ραντεβου για να ακουσουμε την καρδουλα! εχω πολλη αγωνια!
Με τις αναγουλες και τους εμετους πως τα πατε? εγω την τελευταια βδομαδα εχω ζοριστει λιγο με το στομαχι μου. αναγουλες και δυσπεψιες αλλα οχι εμετους ευτυχως!

tsiph
12-12-10, 16:10
Καλησπέρα και από μένα! Είχα καιρόνα γράψω και εγώ! Εγώ πάλι κορίτσια δεν μπορώ να μιλήσω καθόλου! Εκτός από την έλλειψη περιόδου και ότι σιγά σιγά θα χρειαστεί αν αλλάξω νούμερο στο σουτιέν δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως! Και εννοείται χαίρομαι πάρα πολύ! Έχω ένα άγχος μόνο γιατί έχουν καθυστερήσει οι εξετάσεις μου από το ΙΚΑ για να της πάω στο γιατρό και ακόμα δεν έχω πάρει ασβέστιο και σίδηρο και διάβασα στο internet ότι αυτή και την άλλη βδομάδα (9-10) σχηματίζονατι τα κόκκαλα του παιδιού. Γάλα ενώ πριν το λάτρευα δεν έχω όρεξη να πιώ. Το μόνο σύμπτωμα που έχω και είναι καλό είναι ότι δεν τρώω πολύ φουσκώνω πολύ εύκολα. Και λέω ότι είναι καλό γιατί πριν μείνω έγκυος έκανα διατροφή-διαίτα με γιατρό για να χάσω κάποια παραπάνω κιλά που είχα. Πρόλαβα να χάσω 7 πριν μείνω έγκυος και σταματήσω τη δίαιτα και δεν θέλω να τα πάρω από τον πρώτο μήνα πάλι! :-P

redrose
12-12-10, 18:03
Τσιπη κι εγω πολλα πολλα δεν εχω και κυριως οχι αναγουλες!Πονακια παλι ελαχιστα(λιγοστευουν οσο πανε)και πολυ πρηξιμο σε στηθος και αρκετο σε κοιλια!!Αλλα ειδικα με το στηθος εχω προβλημα,σημερα δεν μου κουμπωνε το μπυφανακι μου!Κι εχει και κρυο,τι να κανωωωω?????Να παρω αλλο απο τωρα δεν θελω ειναι πολυ νωρις,αλλα πως θα την παλεψω με αυτο το κρυο χωρις να κουμπωνομαι,θα παθω καμια πνευμονια και θα ψαχνομαι!Ειναι κι εσας τοσο εντονο???

Anthi_1987
12-12-10, 18:49
Οτι εχω ενα πρηξιμο στο στηθος το εχω αλλα ειναι οκ! ακομα μου ειναι ενταξει τα σουτιεν μου! να πω την αληθεια τωρα νομιζω πως το στηθος μου ειναι πιο ομορφο, κ σε αυτο συμφωνει ο αντρουλης μου! που ο καημενος εχει μεινει μονο στο ματι γιατι με την αφη εχουμε ενα θεματακι γιατι εχει αρχισει κ ποναει! Κοριτσια εσεις απο "αγαπες" πως τα πατε? εμενα ο γιατρος προσωρινά μου το εχει απαγορευσει!

christy@
12-12-10, 20:20
καλησπερα κοριτσια....εμενα ο αντρας μου μου το εχει απαγορεψει....δε μ αγγιζει καν....τι να πω,....αυτος με κυνηγουσε πριν μεινω εγκυος....τωρα εχει χ@#$#$τει πανω του μεχρι να παμε στο γιατρο....ανθη σε ποια εβδομαδα εισαι????εγω στην 6η και το στηθος αρχιζει και γινεται τουμπανο και μενα....ωραιο ειναι ομως...

Anthi_1987
12-12-10, 20:33
Christy κ γω στην 6η βδομαδα κ κατι ημερων ειμαι! ετσι νομιζω δλδ γιατι το σπορακι μας πιαστηκε αργα απ'ότι μου ειπε ο γιατρος! αυριο θα μαθουμε σιγουρα γιατι εχουμε ραντεβου για να το ακουσουμε οπως ειπα κ πιο πανω! Εσυ το ακουσες η οχι ακομα?

redrose
12-12-10, 21:20
Εμας ο γιατρουλης μας αφησε και το εκμεταλευτηκαμε αυτες τις μερες..ακομα φοβομαστε βεβαια αλλα δεν κρεμιομαστε κι απο τα πολυφωτα,ηρεμα πραγματα!Βοηθαει και στα νευρα:);)

yiosalonikia
12-12-10, 21:57
Γεια σας κορίτσια. Εμενα τα σουτιέν μου δε μου κάνουν και ο αντρούλης μου το καταχαίρεται! Ραντεβού στο γιατρο -οπως ξαναέγραψα- έχω την τριτη. Το θεμα που μας στεναχωρεί πολύ είναι ότι στις αιματολογικες που μας εβαλε ο γιατρος να κανουμε βρηκαμε οτι εχω πολυ υψηλη γλυκοζη -ζαχαρο δηλαδη- και την προηγουμενη εβδομαδα τρεχαμε να κανω ξανα και ξανα επαναλπτικες εξετασεις της γλυκόζης, και όλες είναι υψηλές. Καταλήξαμε να παμε σε ενδοκρινολογο που με εδωσε ενα μηχανημα και μετριεμαι καθε μερα μονη μου πρωι μεσημερι. και ενω απο φυσικου μου δεν τρωω γλυκά, τωρα εκοψα και τις αμυλουχες τροφές, παρολα αυτα η γλυκοζη ειναι πολυ υψηλη. Και αυτο με παιδευει ψυχικα. Γιατι δε κανω κατι για να επιβαρυνω την κατασταση,αλλά παρολα αυτα το ζαχαρο ψηλό.
Κατα τα άλλα εξακολουθώ πλεον να ειμαι πιο ευκινητη και χωρις πονακια αυτη την εβδομαδα, ενω μεχρι την προηγουμενη ειχα πονακια- ενοχλησεις και υπνηλια. Και ανησυχω και γιαυτο! -οπως καταλαβατε ανησυχω για τα παντα-
Αυτα σορυ για το μεγλαο μηνυμα καληνυχτα!

marina111
12-12-10, 21:57
κοριτσια εγω 8 εβδομ αλλα απο "αγαπουλες" τιποτα ακομη...
δεν εχω καταληξει στον γιατρο, ειμαι αναμεσα σε δυο...ο ενας μου λεει επιτρεπεται με καποια προσοχη κ ο αλλος οχι ακομα....:roll::roll::roll::roll:

οποτε καλυτερα αποχη για λιγο ακομα τουλαχιστον να κλεισουμε 3μηνο!
τι θυσιες κανουμε οι γυναικες....:lol::lol::lol:

marina111
12-12-10, 22:02
Γεια σας κορίτσια. Εμενα τα σουτιέν μου δε μου κάνουν και ο αντρούλης μου το καταχαίρεται! Ραντεβού στο γιατρο -οπως ξαναέγραψα- έχω την τριτη. Το θεμα που μας στεναχωρεί πολύ είναι ότι στις αιματολογικες που μας εβαλε ο γιατρος να κανουμε βρηκαμε οτι εχω πολυ υψηλη γλυκοζη -ζαχαρο δηλαδη- και την προηγουμενη εβδομαδα τρεχαμε να κανω ξανα και ξανα επαναλπτικες εξετασεις της γλυκόζης, και όλες είναι υψηλές. Καταλήξαμε να παμε σε ενδοκρινολογο που με εδωσε ενα μηχανημα και μετριεμαι καθε μερα μονη μου πρωι μεσημερι. και ενω απο φυσικου μου δεν τρωω γλυκά, τωρα εκοψα και τις αμυλουχες τροφές, παρολα αυτα η γλυκοζη ειναι πολυ υψηλη. Και αυτο με παιδευει ψυχικα. Γιατι δε κανω κατι για να επιβαρυνω την κατασταση,αλλά παρολα αυτα το ζαχαρο ψηλό.
Κατα τα άλλα εξακολουθώ πλεον να ειμαι πιο ευκινητη και χωρις πονακια αυτη την εβδομαδα, ενω μεχρι την προηγουμενη ειχα πονακια- ενοχλησεις και υπνηλια. Και ανησυχω και γιαυτο! -οπως καταλαβατε ανησυχω για τα παντα-

μωρε μην ανησυχεις...αφου το ξερετε απο τοσο νωρις δεν θα υπαρξει προβλημα...απλα μαλλον θα σου φτιαξουν προγραμμα διατροφης κ ολα θα πανε καλα..δεν θα παρεις κ πολλα κιλακια..σε αντιθεση με καποιες απο μας..ονοματα δεν λεω!!:oops::oops::oops:

yiosalonikia
12-12-10, 22:17
μακαρι να πανε καλα ολα σε όλες μας, και τα παιδακια μας οταν μεγαλώσουν, να βρεθούν, να παιζουν μαζι και ναναι υγειή!

Xanthi
13-12-10, 13:33
Καλημέρα σε όλες! εγώ είμαι έγκυος με τελευταία περίοδο 6/11, εχω κάνει την 1η επίσκεψη στο γιατρό και περιμένω με αγωνία την επόμενη εβδομάδα για το 2ο ραντεβού μας.Εχω τα πονάκια που συνήθως υπάρχουν τις πρώτες εβδομάδες και έχω και το άγχος του ζαχάρου γιατί και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ζάχαρο και είχα πεθάνει της πείνας απο τον 6ο μήνα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη το κοιτάω απο την αρχή και είναι λίγο τσιμπημένο..περιμένω να κλείσω ραντεβού με διαβητολόγο.Αλήθεια που γεννάτε?Εμένα με έχει για τέλη Ιουλίου

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 13:53
ΕΛΛΗ 2 πώς είσαι σήμερα? έχεις αίμα ή ενοχλήσεις? Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? εμείς κλέισαμε ραντεβού την Τρίτη που θαμαι 7 βδ + 3 ημερ.

καλησπερα κουκλα, καλα ειμαι, δεν ειχα αλλους πονους ουτε αιμα....θα δειξει...παντως δεν κανω τιποτα....ολο ξαπλα ειμαι

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 13:59
λοιπον κοριτσια μολις διαβασα ολα τα μυνηματα σας...
εμενα ο γιατρος απαγορευσε τις επαφες για την ωρα....οσο για το στηθος;;;ειναι τουμπανο και δεν χωραει στο σουτιεν....την βγαζω με μαγιο τριγωνακι τωρα.....:p:p:p τι να κανω...και φυσικα ο αντρας μου το χαιρετε....

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 14:00
Καλημέρα σε όλες! εγώ είμαι έγκυος με τελευταία περίοδο 6/11, εχω κάνει την 1η επίσκεψη στο γιατρό και περιμένω με αγωνία την επόμενη εβδομάδα για το 2ο ραντεβού μας.Εχω τα πονάκια που συνήθως υπάρχουν τις πρώτες εβδομάδες και έχω και το άγχος του ζαχάρου γιατί και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ζάχαρο και είχα πεθάνει της πείνας απο τον 6ο μήνα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη το κοιτάω απο την αρχή και είναι λίγο τσιμπημένο..περιμένω να κλείσω ραντεβού με διαβητολόγο.Αλήθεια που γεννάτε?Εμένα με έχει για τέλη Ιουλίου

γεια σου ξανθη..χαθηκες....και εμενα τοτε με εχει για να γεννησω....γιατι ομως;;;εγω ειχα 21/10 τελευταια περιοδο :confused::confused:

dimitra0
13-12-10, 14:00
κοριτσια γεια σας και απο εμενα!!
ειχα λιγες μερες να μπω διοτι την κυριακη στις 12/12 ειχα λιγο αιμα!! πηγα τουαλετα ειδα το εσωρουχο μου γεματο καφε, και μετα απο μια ωρα ξαναπηγα και σκουπηστικα και ηταν κατακοκκινο!!! μονο στο χαρτι ομως!!
τωρα εχω κατι τελαιυτεα καφε.
κοριτσια επαθα πανικο!! ο γιατρος με καθυσηχασε και μου ειπε πως δεν υπαρχει περιπτωση αποβολης!!! μου ειπε πως επειδη βγηκα εξω στο χιονι και μετα μπηκα στη ζεστη στο σπιτι με τζακι, ισως επαθε συσπασεις η μητρα με την αλλαγη θερμοκρασιας και εσπασε καποιο αγγειο!! μου ειπε να κατσω ξαπλα και να πηγαινω μονο τουαλετα!!

κοριτσια εχει συμβει σε καμια αλλη αυτο??

ελλη που εισε?? το ιδιο επαθες και εσυ?? τι σου ειπε ο γιατρος/?

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 14:02

ειχε η κουνιαδα μου σακχαρο...δεν ηταν τιποτα, της ειπε τι να αποφευγει και τι να τρωει....απλα θελει να το προσεχεις λιγο...και ολα θα πανε καλα.

Xanthi
13-12-10, 14:03
Εμένα ενώ βάση ημερομηνίας πάω για μέσα αυγούστου θα μου το πάρει όπως και το πρώτο νωρίτερα λόγω καισαρικής και λογικά και λόγω ότι και στην πρώτη αλλά και στην δεύτερη ανεβάσα ζάχαρο.Εσένα σου είπε γιατί?Που γεννάς ξέρεις?

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 14:04
κοριτσια γεια σας και απο εμενα!!
ειχα λιγες μερες να μπω διοτι την κυριακη στις 12/12 ειχα λιγο αιμα!! πηγα τουαλετα ειδα το εσωρουχο μου γεματο καφε, και μετα απο μια ωρα ξαναπηγα και σκουπηστικα και ηταν κατακοκκινο!!! μονο στο χαρτι ομως!!
τωρα εχω κατι τελαιυτεα καφε.
κοριτσια επαθα πανικο!! ο γιατρος με καθυσηχασε και μου ειπε πως δεν υπαρχει περιπτωση αποβολης!!! μου ειπε πως επειδη βγηκα εξω στο χιονι και μετα μπηκα στη ζεστη στο σπιτι με τζακι, ισως επαθε συσπασεις η μητρα με την αλλαγη θερμοκρασιας και εσπασε καποιο αγγειο!! μου ειπε να κατσω ξαπλα και να πηγαινω μονο τουαλετα!!

κοριτσια εχει συμβει σε καμια αλλη αυτο??

ελλη που εισε?? το ιδιο επαθες και εσυ?? τι σου ειπε ο γιατρος/?

ηρεμησε ηρεμησε......δυο φορες το επαθα γω...την παρασκευη ηταν η δευτερη....περνω προγεστερονη τρεις φορες την ημερα. και εμενα ξαπλα ειπε και προσοχη...ακουσα και το μωρο παλι και ηταν ενταξει....καλα και εγω φρικαρα.....αλλα μετα ηρεμησα

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 14:05
Εμένα ενώ βάση ημερομηνίας πάω για μέσα αυγούστου θα μου το πάρει όπως και το πρώτο νωρίτερα λόγω καισαρικής και λογικά και λόγω ότι και στην πρώτη αλλά και στην δεύτερη ανεβάσα ζάχαρο.Εσένα σου είπε γιατί?Που γεννάς ξέρεις?

μου εδωσε πητ 31/7, μεχρι στιγμης παω για κανονικα..

christy@
13-12-10, 14:14
γεια σας κοριτσια εγω ειμαι 5 εβδομαδων και 5 ημερων σημερα λογικα και εχω τον πρωτο μου υπερηχο....ειμαι σκασμενη απο την αγωνια μου.....θα το δω το σπορακι μου λετε????καλα να το ακουσω το αποκλειω απλα να το δω θελω....τι αγωνια θεε μου!!!!!!!εγω εχω πονους στη μεση σημερα και οχι τιποτ αλλο στο σχολειο τα παιδακια σημερα με κουρασαν τοοοοσο πολυ,δεν καθονταν καθολου ησυχα και φωναξα καποια στιγμη κι ενιωσα τοσες τυψεις για το σπορακι μου....δεν φανταζεστε....yiosalonikia μου μην ανησυχεις....θα παρεις λογικα διατροφη και δεν θα παρεις πολλα κιλα....μια χαρα,οχι σαν εμενα που θα γινω ετυσι οπως παω φαλαινα....ελλα μου ευχαριστα τα νεα σου....την καλησπερα μου και στις υπολοιπες.συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα....

ΕΛΛΗ 2
13-12-10, 14:18
γεια σας κοριτσια εγω ειμαι 5 εβδομαδων και 5 ημερων σημερα λογικα και εχω τον πρωτο μου υπερηχο....ειμαι σκασμενη απο την αγωνια μου.....θα το δω το σπορακι μου λετε????καλα να το ακουσω το αποκλειω απλα να το δω θελω....τι αγωνια θεε μου!!!!!!!εγω εχω πονους στη μεση σημερα και οχι τιποτ αλλο στο σχολειο τα παιδακια σημερα με κουρασαν τοοοοσο πολυ,δεν καθονταν καθολου ησυχα και φωναξα καποια στιγμη κι ενιωσα τοσες τυψεις για το σπορακι μου....δεν φανταζεστε....yiosalonikia μου μην ανησυχεις....θα παρεις λογικα διατροφη και δεν θα παρεις πολλα κιλα....μια χαρα,οχι σαν εμενα που θα γινω ετυσι οπως παω φαλαινα....ελλα μου ευχαριστα τα νεα σου....την καλησπερα μου και στις υπολοιπες.συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα....

θα το δεις φυσικα..θα ειναι ενα μικρο μαυρο....λιγο μεγαλυτερο απο σπορακι....φασολακι:p:p:p. νωρις για ν ασκουσεις καρδουλα,περιμενουμε αυριο νεα σου......

yiosalonikia
13-12-10, 15:25
Xanthi -αν επιτρεπετε- στην πρωτη σου εγκυμοσυνη απο ποτε καταλαβατε οτι ειχε ανεβασμενες τιμες ζαχαρου? και ποσο ηταν? εγω ειμαι 7 βδ και την προηγουμενη βδομαδα βρηκα ζαχαρο 104 και 99 και παρομοιες τιμες και μετριεμαι συνεχεια καθε πρωι τωρα. Αλλα ενω δε τρωω γλυκα εχω αυτες τις τιμες. Αν θες ενημερωσε με σε παρακαλω γιατι τοο ραντεβου μου με το γυναικολογο ειναι αυριο και με τρωει η αγωνια. Ευχαριστω εκ των προτερων

olivini7
13-12-10, 17:19
Xanthi -αν επιτρεπετε- στην πρωτη σου εγκυμοσυνη απο ποτε καταλαβατε οτι ειχε ανεβασμενες τιμες ζαχαρου? και ποσο ηταν? εγω ειμαι 7 βδ και την προηγουμενη βδομαδα βρηκα ζαχαρο 104 και 99 και παρομοιες τιμες και μετριεμαι συνεχεια καθε πρωι τωρα. Αλλα ενω δε τρωω γλυκα εχω αυτες τις τιμες. Αν θες ενημερωσε με σε παρακαλω γιατι τοο ραντεβου μου με το γυναικολογο ειναι αυριο και με τρωει η αγωνια. Ευχαριστω εκ των προτερων

αχ σε νιώθω.και εγώ τα ίδια.την προηγούμενη εβδ. που ήμουν 9βδ+2 και το σάκχαρο βγήκε 125 με επανάληψη 2 μέρες μετά βγήκε 126.τα γλυκά μου αρέσουν πάρα πολύ.όμως δεν έτρωγα.έτρωγα πολλά κράκερς, ρύζι, πατάτες, μακαρόνια κλπ.ειδικά με λίγες αναγούλες που είχα μόνο αυτά μπορούσα να φάω.άσε που πεινάω συνέχεια.και η γλυκοζηλιωμένη βγήκε λίγο πιο ψήλή από το κανονικό.πήγα σε διαβητολόγο και μου έδωσε μια διατροφή η οποία με περιορίζει πάρα πολύ.δεν φτάνει που έχω και τις ηπαρίνες της θρομβοφιλίας καθημερινά, έχω και αυτό τώρα.πολύ καταπιεστικό πάντως.να μην μπορείς να φάς ότι θέλεις, όποτε θέλεις και όσο θέλεις!:(:(
αχ οι θυσιές της μάνας.................

Anthi_1987
13-12-10, 20:27
Κοριτσαρες μου καλησπερα σας!!!
πριν 1 ωριτσα γυρισαμε απο τον γιατρο! το ακουσαμε το σπορακι μας!!! ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!! σαν πολλα αλογακια μαζι ακουγοταν το καλο μου! ειμαστε στην 7η βδομαδα και 4η μερα!!!!!
παμε πολυ καλα και μου εδωσε ενα κατεβατο απο εξετασεις κ πρεπει απο αυριο να ξεκινησω να τις κανω! και φοβαμαι τις βελονες...
εσεις τι κανετε? πως τα πατε?

συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο μου αλλα ξερετε... πρωτη φορα μανουλα...!!!

yiosalonikia
13-12-10, 20:39
πριν 1 ωριτσα γυρισαμε απο τον γιατρο! το ακουσαμε το σπορακι μας!!! ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!! σαν πολλα αλογακια μαζι ακουγοταν το καλο μου! ειμαστε στην 7η βδομαδα και 4η μερα!!!!!
παμε πολυ καλα και μου εδωσε ενα κατεβατο απο εξετασεις κ πρεπει απο αυριο να ξεκινησω να τις κανω! και φοβαμαι τις βελονες...

συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο μου αλλα ξερετε... πρωτη φορα μανουλα...!!!
Anthi_1987 τι τελειο! πες μας καλε και αλλα, λιγα μας ειπες. Περιμενουμε λεπτομερειες περιγραφης γιατρου και αντιδρασεις μαμας - μπαμπα! κλαπ κλαπ ακουγοταν το μωράκι? τι συγκινητικό! με πιασαν και μενα τα ζουμια!

Anthi_1987
13-12-10, 21:10
Yiosalonikia ειναι φοβερο συναισθημα! εγω καθομουν σαν χαζο με ενα παγωμενο χαμογελο (σε στυλ τζοκερ αν εχετε δει τον μπατμαν) και το ακουγα! το ειχε και καπως δυνατα και τον ρωτησα "καλε εισαι σιγουρος οτι το δικο μου σπορακι ακουγεται τοσο δυνατα? μηπως ειναι η δικη μου καρδια?" ο γιατρος γελασε κ μου ειπε οτι ειναι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπορακι που ακουγεται σαν να καλπαζουν αλογα! ο μπαμπας μας το ακουσε εξω απο την πορτα, δεν ηθελε να μπει μεσα γιατι μου εκανε κολπικο υπερηχο κ μαλλον δεν ηθελε να δει την γυναικα του ετσι!(ειναι λιγο περιεργος σ'αυτο το θεμα κ νομιζω οχι μονο ο δικος μου)
Yiosalonikia εσυ ποτε με το καλο θα ακουσεις το σπορακι σου?

christy@
14-12-10, 07:15
ανθη μπραβο!!!!!!!τελειο!!!!!ανυπομονω κι εγω να το ακουσω!!!!!!κι εγω χτες πηγα στο γιατρο ειμαι 5 εβδ και 5 ημ σημερα,μου ειπε οτι καρδουλα θα ακουσουμε την παρασκευη!!!!!!!!!!!ρε κοριτσια νωρις δεν ειναι 6 εβδ.????αλλα εμενα δεν με χαλαει καθολου....πιο νωρις πιο καλα....ειχα ενα χαμογελο κι εγω ολη την ωρα......ειμαι ευτυχισμενη και θελω να το φωναξω κοριτσια!!!!!!!!!!τετοια χαρα δεν πιστευα οτι θα τη ζησω οσο προσπαθουσα και δεν ερχοταν....τι απογοητευση ειχα περασει.....ομως τωρα τα εχω ξεχασει ολα μα ολα...........συγκινουμαι και μονο που σκεφτομαι οτι θα κρατησω το καλοκαιρι στα χερια μου το ΔΙΚΟ ΜΟΥ μωρο........ααααααα!!!!!πητ 11-08 αλλα απο οτι μου ειπε θα παμε μαλλον τελος ιουλιου....καλυτερα...αυτα γτα νεα μου κοριτσια...

olivini7
14-12-10, 07:51
Yiosalonikia ειναι φοβερο συναισθημα! εγω καθομουν σαν χαζο με ενα παγωμενο χαμογελο (σε στυλ τζοκερ αν εχετε δει τον μπατμαν) και το ακουγα! το ειχε και καπως δυνατα και τον ρωτησα "καλε εισαι σιγουρος οτι το δικο μου σπορακι ακουγεται τοσο δυνατα? μηπως ειναι η δικη μου καρδια?" ο γιατρος γελασε κ μου ειπε οτι ειναι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπορακι που ακουγεται σαν να καλπαζουν αλογα! ο μπαμπας μας το ακουσε εξω απο την πορτα, δεν ηθελε να μπει μεσα γιατι μου εκανε κολπικο υπερηχο κ μαλλον δεν ηθελε να δει την γυναικα του ετσι!(ειναι λιγο περιεργος σ'αυτο το θεμα κ νομιζω οχι μονο ο δικος μου)
Yiosalonikia εσυ ποτε με το καλο θα ακουσεις το σπορακι σου?

:D:D και εγώ το ίδιο τον ρώτησα όταν το άκουσα πρώτη φορά.και μου λεεί με τέτοιους παλμούς θα έπρεπε να ήσουν εντατική αν ήταν η δικία σου.ήταν 140 παλμούς το λεπτό!την 2η φορά ήταν 160!
αχ άντε όλα να πάνε καλά.και κοιτάμε μπροστά.έχουμε πολλά ακόμη να ζήσουμε!

olivini7
14-12-10, 07:53
ανθη μπραβο!!!!!!!τελειο!!!!!ανυπομονω κι εγω να το ακουσω!!!!!!κι εγω χτες πηγα στο γιατρο ειμαι 5 εβδ και 5 ημ σημερα,μου ειπε οτι καρδουλα θα ακουσουμε την παρασκευη!!!!!!!!!!!ρε κοριτσια νωρις δεν ειναι 6 εβδ.????αλλα εμενα δεν με χαλαει καθολου....πιο νωρις πιο καλα....ειχα ενα χαμογελο κι εγω ολη την ωρα......ειμαι ευτυχισμενη και θελω να το φωναξω κοριτσια!!!!!!!!!!τετοια χαρα δεν πιστευα οτι θα τη ζησω οσο προσπαθουσα και δεν ερχοταν....τι απογοητευση ειχα περασει.....ομως τωρα τα εχω ξεχασει ολα μα ολα...........συγκινουμαι και μονο που σκεφτομαι οτι θα κρατησω το καλοκαιρι στα χερια μου το ΔΙΚΟ ΜΟΥ μωρο........ααααααα!!!!!πητ 11-08 αλλα απο οτι μου ειπε θα παμε μαλλον τελος ιουλιου....καλυτερα...αυτα γτα νεα μου κοριτσια...

και εμείς στην 1η εγκυμοσύνη το είχαμε ακούσει 6 εβδ.+2.(παλλινδρόμησε λόγω θρομβοφιλίας όμως)
μια χαρά θα είναι!άντε 3 μέρες έμειναν!

ΕΛΛΗ 2
14-12-10, 12:59

καλησπερα γλυκια μου....μπραβο ολα καλα να παμε....σχεδον μαζι ειμαστε, εγω ακουσα την καρδια στις 6 εβδ....εκανα και τις εξετασεις μου.

ΕΛΛΗ 2
14-12-10, 13:00

θα γεννησουμε μαζι δηλαδη;;;εγω εχω πητ 31/7.....ωραια θα ειναι....

Anthi_1987
14-12-10, 13:16
ΕΛΛΗ μου εμενα ΠΗΤ μου εδωσε 29/7/2011 λες να γεννησουμε μαζι? πλακα θα εχει! εγω ακομα δεν εκανα εξετασεις γιατι παιδευομαι με το ΙΚΑ και τα ραντεβου τους.

ΕΛΛΗ 2
14-12-10, 13:35
ΕΛΛΗ μου εμενα ΠΗΤ μου εδωσε 29/7/2011 λες να γεννησουμε μαζι? πλακα θα εχει! εγω ακομα δεν εκανα εξετασεις γιατι παιδευομαι με το ΙΚΑ και τα ραντεβου τους.

δεν γινονται ολες εκει, στο ειπε ε;εφω πηγα νωρις το πρωι να τις γραψω και με εβαλε κατευθειαν για αιμα....

Anthi_1987
14-12-10, 13:46
ναι, το ξερω οτι δεν γινονται ολες εκει!
πηρα τηλ σημερα για να κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ της Ξανθης κ μου εκλεισαν για 28/12 και μετα ξαναπηρα και για το ΙΚΑ της Καβαλας και βρηκα ραντεβου για αυριο αλλα ειχαν απεργια οι βλακες και τελικα μου εκλεισαν για τις 20/12! τα χω παιξει με τα τηλεφωνα σημερα!

ΕΛΛΗ 2
14-12-10, 13:47
ναι, το ξερω οτι δεν γινονται ολες εκει!
πηρα τηλ σημερα για να κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ της Ξανθης κ μου εκλεισαν για 28/12 και μετα ξαναπηρα και για το ΙΚΑ της Καβαλας και βρηκα ραντεβου για αυριο αλλα ειχαν απεργια οι βλακες και τελικα μου εκλεισαν για τις 20/12! τα χω παιξει με τα τηλεφωνα σημερα!

ωχ..καταλαβα...ενταξει καλα ειναι τοτε....παντως εξω οι εξετασεις ειναι πανακριβες....:(:(

redrose
14-12-10, 15:52
Καλησπερα κοριτσια,συγχαρητηρια σε οσες ακουσαν τα μωρακια τους,εμεις θα το ακουσουμε δευτερα που θα ειμαι ακριβως 6 εβδομαδων!Για τον κολπικο υπερηχο κι ο δικος μου οταν με ειδε στην αρχη ετσι το ιδιο αντεδρασε,γουρλωσε τα ματια ο καλος μου αλλα με το που ειδε το ρυχακι μας στην οθονη του εφυγαν ολα!!Ανυπομονω να περασει η βδομαδα!!!

gt_love
14-12-10, 17:16
Καλησπέρα σε όλες κοριτσια. Σας ευχομαι ολονών να πάνε όλα καλά με την εγγυμοσύνη σας και να έχετε ένα υγειέστατο μωράκι. Ο λόγος που σας γράφω εδώ είναι λίγο παράξενος. Δε ξέρω καν αν είμαι έγγυος.Αλλα νιώθω πολύ περίεργα από τη μέρα που ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου το οποίο έγινε στις 10/12 Με μεγάλη επιτυχία :). Απο χτες μου άρχισαν κάτι περιεργα πονάκια χαμηλά μια αδιαθεσία και μια συχνοουρία. Ξέρω πως είναι νωρίς για συμπτώματα. Κανονικά περιμένω περίοδο 21/12 αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα συμπτώματα από τόσο νωρίς μη σας πω οτι ποτέ δεν έχω συμπτώματα πέρα της ίδιας μέρας που αδιαθετώ και άντε βαριά την προηγούμενη να νιώσω κάποια αναγούλα και απάθεια για το φαγητό. Τώρα όμως τα πονάκια είναι κάπως διαφορετικά, σαν τσιμπηματάκια να το πω.. και οχι συνεχώς.. Συν των άλλων 3 μέρες τώρα που μετράω τη θερμοκρασία μου με το που ξυπνάω είναι σταθερά 37,1. Και επιπλέον και τέλευταίο ενώ είμαι καπνήστρια με όλη τη σημασία της λέξης σήμερα στη δουλειά με το που πήγαινα να καπνίσω με έπιανε μια αηδία.. Μήπως είμαι κατα φαντασίαν ασθενής??? Λέτε να είμαι τρελλή? Στον αντρα μου δε λέω τίποτα γιατι μπορεί να με πεί υπερβολική. Υπάρχει περίπτωση να νιώθω έτσι λόγω της γονιμοποίησης και εγκατάστασης στη μήτρα??? Αχ... Βοηθείστε με εσεις που έχετε μεγαλύτερη εμπερία .. τι να κάνω??

christy@
14-12-10, 19:34
κοριτσακι καλως ηρθες κι ευχομαι να εισαι στ αληθεια!!!!!ολα αυτα ειναι πολυ νωρις για να ναι συμπτωματα μπορει να εισαι ομως που ξερεις????απλα σε ενημερωνω οτι η εμφυτευση στη μητρα γινεται γυρω στις 10 μερες μετα την επαφη.....τωρα για τα συμπτωματα ειναι νωρις αλλα δεν ξερω κι ολας δεν ειμαι και γιατρος......μακαρι να ειναι αληθη στο ευχομαι!!!!!!!!!υπομονη!!!!!

christy@
14-12-10, 19:36
οσο για τη θερμοκρασια θα παραμεινει υψηλη ως την ημερα που θα σου ερθει περιοδος....αν παραμεινει ομως 18 μερες μετα την ωορηξια και δεν σου χει ερθει τοτε πολυ πιθανο να εισαι.....

rozoullita
14-12-10, 19:40
Καλησπέρα και από εμένα! Χαίρομια πολύ που μπήκα στην παρέα σας! Είμαι έγκυος 7 εβδομάδων :lol: Πρώτη φορά πήγα στη γιατρό μου στις 5,5 εβδομάδες όπου μου έκανε υπέρηχο και είδαμε μόνο έναν σάκο! Την προηγούμενη Πέμπτη στις 6,5 εβδομάδες ξανακάναμε υπέρηχο όπου είδαμε το έμβρυο και ακούσαμε την καρδούλα του!!!! Απερίγραπτο συναίσθημα!!! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μου είπε να κάνω χοριακή και δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος αλλά όχι χοριακή! Δεν είναι περίεργο???:roll:

tsiph
14-12-10, 20:18
Καλησπέρα και από μένα!

Ανθή εγώ είμαι από Πάταρ και όταν πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού μου είπαν μετά από ένα μήνα. Πήγα όμως στο μικροβιολογικό και μου είπαν οι έγκυες δεν χρειάζεται να κλείνουν ραντεβού απλώς πάνε με τα χαρτιά. Ρώτα και εσύ μήπως είναι το ίδιο και εκεί.

Από "αγαπούλες" εγώ δεν έχω παράπονο! Μας είπε ο γιατρός ήπιες σχέσεις και που και που κάτι γίνεται! Το μόνο άγχος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό είναι αν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για την εκσπερμάτωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το σπέρμα έχει μια ουσία που μπορέι να προκαλέσει (τους τελευταίουος μήνες) πρόωρη γέννα ή κάτι τέτοιο.

xanthi.
14-12-10, 21:30
μου εδωσε πητ 31/7, μεχρι στιγμης παω για κανονικα..

εγω 6/8 χρυσες δουλειες θα κανει ο πελαργος καλοκαιριατικα!!!!

ΚΙΤΤΥ.
14-12-10, 21:57
Καλησπέρα και από εμένα! Χαίρομια πολύ που μπήκα στην παρέα σας! Είμαι έγκυος 7 εβδομάδων :lol: Πρώτη φορά πήγα στη γιατρό μου στις 5,5 εβδομάδες όπου μου έκανε υπέρηχο και είδαμε μόνο έναν σάκο! Την προηγούμενη Πέμπτη στις 6,5 εβδομάδες ξανακάναμε υπέρηχο όπου είδαμε το έμβρυο και ακούσαμε την καρδούλα του!!!! Απερίγραπτο συναίσθημα!!! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μου είπε να κάνω χοριακή και δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος αλλά όχι χοριακή! Δεν είναι περίεργο???:roll:

Καλησπερα Ροζουλίτα :p

εφόσον είδατε σάκο και ακουσατε και καρδούλα , δεν χρειάζεται να κάνεις χοριακή. Χοριακή κάνουμε για τηνπρώτη διαπίστωση της εγκυμοσύνης.
αφού προχωράει η εγκυμοσύνη κ μεγαλώνει το σποράκι , γιατί να κάνεις ?

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις:p

yiosalonikia
14-12-10, 22:01
Το μόνο άγχος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό είναι αν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για την εκσπερμάτωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το σπέρμα έχει μια ουσία που μπορέι να προκαλέσει (τους τελευταίουος μήνες) πρόωρη γέννα ή κάτι τέτοιο.
tsiph καλύτερα να μη τελειωνει μέσα σου καθόλου ουτε καν με προφυλακτικο

ΚΙΤΤΥ.
14-12-10, 22:01
Καλησπέρα και από μένα!

Ανθή εγώ είμαι από Πάταρ και όταν πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού μου είπαν μετά από ένα μήνα. Πήγα όμως στο μικροβιολογικό και μου είπαν οι έγκυες δεν χρειάζεται να κλείνουν ραντεβού απλώς πάνε με τα χαρτιά. Ρώτα και εσύ μήπως είναι το ίδιο και εκεί.

Από "αγαπούλες" εγώ δεν έχω παράπονο! Μας είπε ο γιατρός ήπιες σχέσεις και που και που κάτι γίνεται! Το μόνο άγχος μου που ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό είναι αν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για την εκσπερμάτωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το σπέρμα έχει μια ουσία που μπορέι να προκαλέσει (τους τελευταίουος μήνες) πρόωρη γέννα ή κάτι τέτοιο.

Καλησπέρα:p

Κι εγω ειχα κλεισει ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο και όντως ήταν αρκετά αργότερα. Βέβαια δεν ήξερα οτι δεν χρειαζόταν , το έμαθα μετά.

Είναι αλήθεια , οτι το σπερμα μπορεί να προκαλέσει συσπασεις. και εμας δεν το διευκρίνισε για την εκσπερμάτωση. εμείς παντως εχουμε χρησιμοποιήσει κ προφυλακτικό ή το γνωστό τράβηγμα

Καλή εγκυμοσύνη:p

ΚΙΤΤΥ.
14-12-10, 22:02
tsiph καλύτερα να μη τελειωνει μέσα σου καθόλου ουτε καν με προφυλακτικο

μαλλον αυτό είναι καλυτερο , για να αποφύγουμε κανενα ατύχημα με το προφυλακτικό

yiosalonikia
14-12-10, 22:03
γεια σας, μολις γυρισαμε απο το γιατρο 7 βδομαδων και 3 ημερών σήμερα. Ειδαμε ενα μονο παιδακι και ειδαμε μεν καρδια δεν την ακουσαμε ομως. ειμαι πολυ χαρουμενη. επομενο ραντεβου σε 4 βδομαδες. για το ζαχαρο θα με παρακολουθει ο ενδοκρινολογος

olivini7
15-12-10, 07:51

αφού το είδε ότι είναι μέσα στην μήτρα και το ακούσατε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις χοριακή.δεν έχει να σου πεί κάτι η χοριακή περισσότερο από τον υπέρηχο.

christy@
15-12-10, 07:54
εγω 6/8 χρυσες δουλειες θα κανει ο πελαργος καλοκαιριατικα!!!!
ολες μαζι κοριτσια θα τα λεμε σε αλλο φορουμ για μπεμπακια!!!!!!

christy@
15-12-10, 07:55
γεια σας, μολις γυρισαμε απο το γιατρο 7 βδομαδων και 3 ημερών σήμερα. Ειδαμε ενα μονο παιδακι και ειδαμε μεν καρδια δεν την ακουσαμε ομως. ειμαι πολυ χαρουμενη. επομενο ραντεβου σε 4 βδομαδες. για το ζαχαρο θα με παρακολουθει ο ενδοκρινολογος
αντε μπραβο yiosalonikia μας με το καλο............

olivini7
15-12-10, 07:56
Καλησπέρα σε όλες κοριτσια. Σας ευχομαι ολονών να πάνε όλα καλά με την εγγυμοσύνη σας και να έχετε ένα υγειέστατο μωράκι. Ο λόγος που σας γράφω εδώ είναι λίγο παράξενος. Δε ξέρω καν αν είμαι έγγυος.Αλλα νιώθω πολύ περίεργα από τη μέρα που ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου το οποίο έγινε στις 10/12 Με μεγάλη επιτυχία :). Απο χτες μου άρχισαν κάτι περιεργα πονάκια χαμηλά μια αδιαθεσία και μια συχνοουρία. Ξέρω πως είναι νωρίς για συμπτώματα. Κανονικά περιμένω περίοδο 21/12 αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα συμπτώματα από τόσο νωρίς μη σας πω οτι ποτέ δεν έχω συμπτώματα πέρα της ίδιας μέρας που αδιαθετώ και άντε βαριά την προηγούμενη να νιώσω κάποια αναγούλα και απάθεια για το φαγητό. Τώρα όμως τα πονάκια είναι κάπως διαφορετικά, σαν τσιμπηματάκια να το πω.. και οχι συνεχώς.. Συν των άλλων 3 μέρες τώρα που μετράω τη θερμοκρασία μου με το που ξυπνάω είναι σταθερά 37,1. Και επιπλέον και τέλευταίο ενώ είμαι καπνήστρια με όλη τη σημασία της λέξης σήμερα στη δουλειά με το που πήγαινα να καπνίσω με έπιανε μια αηδία.. Μήπως είμαι κατα φαντασίαν ασθενής??? Λέτε να είμαι τρελλή? Στον αντρα μου δε λέω τίποτα γιατι μπορεί να με πεί υπερβολική. Υπάρχει περίπτωση να νιώθω έτσι λόγω της γονιμοποίησης και εγκατάστασης στη μήτρα??? Αχ... Βοηθείστε με εσεις που έχετε μεγαλύτερη εμπερία .. τι να κάνω??

υπομονή!δεν έχεις άλλη επιλογή.η εγκατάσταση γίνεται μετά την 7η μέρα της ωορηξίας.όταν δεν προσπαθείς για μωρό δεν παρατηρείς και το σώμα σου.ξέρεις ότι θα έρθει στις τάδε του μήνα η περίοδος και αυτό είναι.όταν προσπαθείς παρατηρείς το κάθε τί και το μεταφράζεις.αυτό το έχω πάθει και εγώ πολλές φορές.και αυτή την φορά όταν είπα αποκλείεται να έχει γίνει (πέρσα ένα τε΄ραστιο σοκ για κάτι άσχετο) και δεν παρατηρούσα τίποτα, ε τότε είχε γίνει.αν μπορείς μη καπνίζεις αφού έχεις την υποψία και περίμενε μέχρι την τρίτη να κάνεις ένα τεστ.εύχομαι θετικό!

gt_love
15-12-10, 08:24
υπομονή!δεν έχεις άλλη επιλογή.η εγκατάσταση γίνεται μετά την 7η μέρα της ωορηξίας.όταν δεν προσπαθείς για μωρό δεν παρατηρείς και το σώμα σου.ξέρεις ότι θα έρθει στις τάδε του μήνα η περίοδος και αυτό είναι.όταν προσπαθείς παρατηρείς το κάθε τί και το μεταφράζεις.αυτό το έχω πάθει και εγώ πολλές φορές.και αυτή την φορά όταν είπα αποκλείεται να έχει γίνει (πέρσα ένα τε΄ραστιο σοκ για κάτι άσχετο) και δεν παρατηρούσα τίποτα, ε τότε είχε γίνει.αν μπορείς μη καπνίζεις αφού έχεις την υποψία και περίμενε μέχρι την τρίτη να κάνεις ένα τεστ.εύχομαι θετικό!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αντιληπτή η εμφύτευση με τέτοιου είδους συμπτώματα.Άλλοι μου λένε ναι και αλλοι οχι. Με έχει φάει η αγωνία. Είναι πολλές μέρες μέχρι την Τρίτη.:-( Κάνοντας χοριακή πιο νωρίς υπάρχει περίπτωση να δείξει κάτι??
Η ανακατοσούρα δεν έχει σταματήσει ούτε σήμερα. Και να ήθελα να καπνίσω δε μπορώ. Με αηδιάζει.
Αχ βρε κορίτσια αν έχει τύχει και σε καμία άλλη να είχε συμπτώματα από τόσο νωρίς ας ενημερώσει.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη που σας ζαλίζω.. Πιστεύω πως εσείς εδώ τουλάχιστον καταλαβαίνετε την αγωνία μου....

olivini7
15-12-10, 10:05
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αντιληπτή η εμφύτευση με τέτοιου είδους συμπτώματα.Άλλοι μου λένε ναι και αλλοι οχι. Με έχει φάει η αγωνία. Είναι πολλές μέρες μέχρι την Τρίτη.:-( Κάνοντας χοριακή πιο νωρίς υπάρχει περίπτωση να δείξει κάτι??
Η ανακατοσούρα δεν έχει σταματήσει ούτε σήμερα. Και να ήθελα να καπνίσω δε μπορώ. Με αηδιάζει.
Αχ βρε κορίτσια αν έχει τύχει και σε καμία άλλη να είχε συμπτώματα από τόσο νωρίς ας ενημερώσει.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη που σας ζαλίζω.. Πιστεύω πως εσείς εδώ τουλάχιστον καταλαβαίνετε την αγωνία μου....

η χοριακή αυξάνεται μετά την εμφύτευση.αν μπορείς πάρε κανένα early τεστ.πάντως ο γιατρός μου είπε 12 μέρες μετά την ωορηξία να κάνω τεστ.

Xanthi
15-12-10, 12:50

Καλημέρα!χτες σου απάντησα αλλα ο διακομιστής ήταν απασχολημένος και λογικα το πεταξε.Πήγες στο γιατρό?

ΕΛΛΗ 2
15-12-10, 13:30

καλησπερα κοπελα μου...λοιπον ακου τωρα να δεις...ειχαμε επαφες 6-10/11, που ηταν και οι μερες μου, μετα απο δυο μερες ειχα πονους χαμλα σαν να περιμενω περιοδο, λαδωσαν τα μαλλια μου και ειχα κομαρες....ολα αυτα τα παθαινα παντα την μερα που θα ερχοταν η ακατονομαστη δηλαδη εγω περιμενα στις 21/11...αλλα δεν ηρθε....ειμαι τωρα στην 8 εβδομαδα...ευχομαι να εχεις τα ιδια αποτελεσματα...

ΕΛΛΗ 2
15-12-10, 13:34

αντε ωραια κοπελα μου....ειδες;ηρεμησατε κιολας...με το καλο τωρα

anni2010
15-12-10, 14:28
Πήγαμε χθες στο γιατρό για υπερηχογράφημα. Ακούσαμε την καρδούλα και όλα ήταν καλά. Έφτασε τα 30mm το ζουζούνι μας. Σε 2 βδομάδες μας είπε να κάνουμε αυχενική.! Όσο για το φύλο μας είπε ότι θα μας το πει την 21 βδομάδα!!!!!!!!!!!!!!!!

rozoullita
15-12-10, 15:43
Καλησπερα Ροζουλίτα :p

εφόσον είδατε σάκο και ακουσατε και καρδούλα , δεν χρειάζεται να κάνεις χοριακή. Χοριακή κάνουμε για τηνπρώτη διαπίστωση της εγκυμοσύνης.
αφού προχωράει η εγκυμοσύνη κ μεγαλώνει το σποράκι , γιατί να κάνεις ?

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις:p

Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είνια ότι ντράπηκα να ρωτήσω τη γιατρό γιατί δεν κάναμε χοριακή, αλλά αφού το είδαμε το ακούσαμε και μας είπε όλα καλά, ησύχασα! Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε όλες!!!:-P

ntinti
15-12-10, 19:55
Λοιπόν εντάξει..δεν πάει άλλο....αυτά τα φουσκώματα έχουν καταντήσει ΑΗΔΙΑ!!!:evil::evil::evil:
δεν μπορώ να ανασάνωωω....:shock::shock::shock:
είμαι συνέχεια λες και έχω φάει ένα ολόκληρο αρνί ακόμα και αν έχω φάει ρύζι...
και αυτό που δεν αντέχω με τιποτε είναι που δεν μπορώ να πιώ γάλα.....αχχ πόσο μου λείπει το γάλα με δημητριακά....πολύ φοβάμαι ότι θα πάει μακριά η βαλίτσα....:(
ουφφφφφφφφ......... γκρινιάζω πολύ ε...

yiosalonikia
15-12-10, 20:24
Καλημέρα!χτες σου απάντησα αλλα ο διακομιστής ήταν απασχολημένος και λογικα το πεταξε.Πήγες στο γιατρό?
Xanthi sorry δεν την ειδα την απαντηση σου. παρολα αυτα πηγαμε στο γιατρο οποτε τωρα ξερω τι να κανω. Ευχαριστώ πολύ παντως που μπηκες στο κοπο! Νασαι καλά!
Ναι, πηγαμε γιατρο, ειδαμε 1 καρδια και ολα καλά!

olivini7
16-12-10, 07:36
Πήγαμε χθες στο γιατρό για υπερηχογράφημα. Ακούσαμε την καρδούλα και όλα ήταν καλά. Έφτασε τα 30mm το ζουζούνι μας. Σε 2 βδομάδες μας είπε να κάνουμε αυχενική.! Όσο για το φύλο μας είπε ότι θα μας το πει την 21 βδομάδα!!!!!!!!!!!!!!!!

σχεδόν μαζί είμαστε!είμαι 10εβδ.+4.για αυχενική θα πάω 27/12.εσύ;
για το φύλο μας είπε πιθανό είναι αγοράκι από τους κτύπους της καρδίας του που είναι πολύ γρήγορη.στην αυχενική δηλ. δεν θα δούμε τίποτα;

kipriana
17-12-10, 03:45
γεια σας και απο εμενα.δεν ηξερα που να γραψω,σε ποια ενοτητα εννοω.ειμαι μολις 4,5 εβδομαδων στο τριτο παιδακι αλλα ραντεβου εχω την τριτη.δεν ηταν η καταλληλη ωρα να ερθει αλλα ποτε μου δεν την διαλεγουμε εμεις αυτη την ωρα.μεχρι να παω στο γιατρο ειμαι σε αναμενα καρβουνα αν ολα ειναι καλα,ειχα μια παλλινδρομη ενδιαμεσα στα δυο πρωτα,την τελευταια εβδομαδα η νυφη μου ειχε ενα εξωμητριο οποτε καταλαβενεται εχω φοβιθει

Xanthi
17-12-10, 11:55
γεια σας και απο εμενα.δεν ηξερα που να γραψω,σε ποια ενοτητα εννοω.ειμαι μολις 4,5 εβδομαδων στο τριτο παιδακι αλλα ραντεβου εχω την τριτη.δεν ηταν η καταλληλη ωρα να ερθει αλλα ποτε μου δεν την διαλεγουμε εμεις αυτη την ωρα.μεχρι να παω στο γιατρο ειμαι σε αναμενα καρβουνα αν ολα ειναι καλα,ειχα μια παλλινδρομη ενδιαμεσα στα δυο πρωτα,την τελευταια εβδομαδα η νυφη μου ειχε ενα εξωμητριο οποτε καταλαβενεται εχω φοβιθει

Kipriana den thelo na ''akouo'' arnitikes skepseis...mono thetikes!!!!!!!

NEFELI18
17-12-10, 16:03
Κορίτσια γειά σας! Κι εγώ σήμερα που έκανα χοριακή έμαθα ότι είμαι έγκυος ή μάλλον το επιβεβαίωσα γιατί ήδη τα τεστ είχαν βγεί θετικά. Τελευταία περίοδο είχα στις 11/8 και η χοριακή μου 17.348 μονάδες. Τηλεφώνησα στον γιατρό αλλά δεν ήταν εκεί και μίλησα με την γραμματέα του η οποία μου είπε ότι είναι πολύ υψηλή. Περιμένω τηλεφώνημα από τον γιατρό αλλά δεν έχω υπομονή και ανησυχώ... τι σημαίνει που είναι τόσο υψηλή; υπάρχει κάτι κακό σ'αυτό; :confused:

mpoumpou2323
17-12-10, 17:36
νεφελη μην αγχωνεσαι μπορει να εχεις διδυμακια και ετσι να δικαιολογειται!περιμενε να δεις τι θα πει και ο γιατρος σου.ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

dimitra0
17-12-10, 20:56
nefeli γεια σου και απο εμενα . αναλογα ποια μερα εκανες την χοριακη τοτε θα καταλαβεις εαν ειναι υψηλη. θελω να πω ποσες μερες μετα την καθυστερηση??
η' ποσες μερες μετα την εμβρυομεταφορα??(σε περιπτωση εξωσωματικης)
εγω την 12η μερα μετα την εμβρυομεταφορα δηλαδη 27 ημερες μετα την τελαιυτεα περιοδο ειχα 427 μοναδες χοριακη και τελικα εχω διδυμα!!

κοριτσια εμενα παντως ο γιατρος μου απαγορεψε sex. ισως λογο διδυμων!!

βαση υπερηχου ειμαι 8+3. αλλα ευτυχως δεν εχω ουτε μια αναγουλα!!! ουτε πονο στη μεση. μονο συχνοουρια!!

mpoumpou2323
17-12-10, 22:18
εγω παλι το αντιθετο.απτην 8η εβδομαδα μεχρι και τωρα απτην ωρα που ξυπναω μεχρι την ωρα που κοιμαμαι εχω ανακατοσουρες και τουλαχιστον 3-4 εμετους την μερα.ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ και δεν μπορω να φαω ολα αυτα που θελω γιατι τα βγαζω μεχρι και το νερο.εχω και κατι νευρα και συνεχεια κλαιω...μηπως ξερει καμια να μου πει τι μπορω να κανω για τις ανακατοσουρες και τους εμετους???κοριτσια βοηθειαααααααα!!!!!!

NEFELI18
17-12-10, 23:43
Δήμητρα, σήμερα ήταν η 10η μέρα καθυστέρησης από την αρχή της τελευταίας μου περιόδου που ήταν στις 8/11

NEFELI18
17-12-10, 23:43
και σήμερα έκανα την χοριακή

erko
18-12-10, 00:03
Κορίτσια γειά σας! Κι εγώ σήμερα που έκανα χοριακή έμαθα ότι είμαι έγκυος ή μάλλον το επιβεβαίωσα γιατί ήδη τα τεστ είχαν βγεί θετικά. Τελευταία περίοδο είχα στις 11/8 και η χοριακή μου 17.348 μονάδες. Τηλεφώνησα στον γιατρό αλλά δεν ήταν εκεί και μίλησα με την γραμματέα του η οποία μου είπε ότι είναι πολύ υψηλή. Περιμένω τηλεφώνημα από τον γιατρό αλλά δεν έχω υπομονή και ανησυχώ... τι σημαίνει που είναι τόσο υψηλή; υπάρχει κάτι κακό σ'αυτό; :confused:

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ΜΕΝΑ.
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 27/06/10 ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ 29/07/10 ΚΑΙ ΕΙΧΑ 360 ΜΟΝΑΔΕΣ.
Η ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 26/06/10 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ 29/07/10 ΚΑΙ ΕΙΧΕ 25500 ΜΟΝΑΔΕΣ.
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΚΟΡΑΚΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ 2 ΚΟΡΑΚΛΕΣ.
ΑΡΑ Η΄ ΕΧΕΙΣ ΔΥΔΙΜΆ Η΄ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΗΣ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΗΡΕΜΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ!
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ΄ΧΕΙΣ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ!!!!!!!!!!!!!:p:p:p

redrose
18-12-10, 12:16
Νεφελη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι κακο,αν ηταν πολυ χαμηλη υπηρχε μια περιπτωση αλλα απο πολυ υψηλη χοριακη δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα!Αν και με τοσες μερες καθυστερηση,λογικες ειναι οι μοναδες!!

olivini7
18-12-10, 17:29

μίλησες με τον γιατρό τελικά;πότε έπρεπε να δείς περίοδο;

http://www.woman-on-top.gr/?p=485
εμένα μου φαίνεται φυσιολογική η χοριακή σόυ.ίσως έγινε πιο νωρίς από ότι υπολογίζεις.

ΚΙΤΤΥ.
18-12-10, 18:38

συγνώμη , ποτε ακριβώς ειχες τελευταία περίοδο ? 11/8 ????

μήπως έκανες λάθος κ εννοείς 11/11 ?

christy@
19-12-10, 00:42
εγω παλι το αντιθετο.απτην 8η εβδομαδα μεχρι και τωρα απτην ωρα που ξυπναω μεχρι την ωρα που κοιμαμαι εχω ανακατοσουρες και τουλαχιστον 3-4 εμετους την μερα.ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ και δεν μπορω να φαω ολα αυτα που θελω γιατι τα βγαζω μεχρι και το νερο.εχω και κατι νευρα και συνεχεια κλαιω...μηπως ξερει καμια να μου πει τι μπορω να κανω για τις ανακατοσουρες και τους εμετους???κοριτσια βοηθειαααααααα!!!!!!
κοριτσακι απο οτι ξερω πρεπει νατρως κατι στεγνο φρυγανια κριτσινια και τετοια αν το αντεχεις.....αλλιως υπομονη σε καμια εβδομαδα λογικα θα υποχωρησουν οι εμετοι και οι ανακατωσουρες....

christy@
19-12-10, 00:43
νεφαλη και μενα για διδυμα μου ακουγονται ολα αυτα.....μακαρι.....με το καλο να μας πεις τα νεα.....ολα καλα ειναι καλη μου μην ανησυχεις....

christy@
19-12-10, 00:45
εγω κοριτσια πηγα χτες ξανα γιατρο και μου πε οτι απο την 6η ως την 8η εβδομανα να προσεχω τοοοοοοοοσο μα τοοοοοοοοσο πολυ ουτε ενα κιλο να μη σηκωνω ουτε να κουραζομαι γιατι ειναι οι πιο επικινδυνες βδομαδες....εχω αγχωθει λιγο να σας πω την αληθεια.....ξανα ραντεβου εχω στις 30 του μηνος......

yiosalonikia
19-12-10, 09:26
εγω κοριτσια πηγα χτες ξανα γιατρο και μου πε οτι απο την 6η ως την 8η εβδομανα να προσεχω τοοοοοοοοσο μα τοοοοοοοοσο πολυ ουτε ενα κιλο να μη σηκωνω ουτε να κουραζομαι γιατι ειναι οι πιο επικινδυνες βδομαδες....εχω αγχωθει λιγο να σας πω την αληθεια.....ξανα ραντεβου εχω στις 30 του μηνος......
christy καλημερα! ναι ειδικα το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο επικινδυνο καλα σταπε ο γιατρος. απο την αλλη γιατι να αγχωνεσαι? δεν κανεις καλη ισοροπια στις ορμονες του οργανισμου σου αρα επηρεαζεις το μωρακι σου. Ολα να ειναι καλα και να χαιρεσαι καθε στιγμη της εγκυμοσυνης σου!!!

christy@
19-12-10, 09:48
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....βασικα μου φανηκε περιεργο που μου ειπε να μη σηκωνω ουτε ενα κιλο και τετοια...εντωμεταξυ δεν ακουσαμε καρδουλα,μου πε ο γιατρος πως θα την ακουσουμε 7ο μηνα στο doppler....

erko
19-12-10, 10:06
christy πόσο εβδομάδων είσαι?Τι εννοείς στον 7 μηνα θ΄ακούσεται την καρδουλα του?Εγω πάντως καρδιακή λειτουργεία άκουσα και είδα 7 εβδομάδων και 2 ημερών!!!!!!!!!!!!!!
Μην αγχώνεσαι που σου΄πε να μην σηκώνεις βάρος,απλώς προσπάθησε να΄σαι οσο μπορείς πιο ήρεμη!Όλα καλά θα πάνε!

erko
19-12-10, 10:15

NEFELI ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ΄ΧΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ!
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΙΧΑ 27/06/2009.
Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΚΑΝΑ 29/07/2009 ΚΑΙ ΕΙΧΑ 360 ΜΟΝΑΔΕΣ!

Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΚΑΝΑ 05/08/2009 ΚΑΙ ΕΙΧΑ 5800 ΜΟΝΑΔΕΣ!

Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΚΑΝΑ 12/08/2009 ΚΑΙ ΕΙΧΑ 33480 ΜΟΝΑΔΕΣ!

ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ?

NEFELI18
19-12-10, 11:54
Όχι δεν μίλησα με τον ίδιο, μόνο με την γραμματέα του η΄οποία τον ενημέρωσε και αυτός μου όρισε ραντεβού για αύριο το βράδυ. Απ' ότι μου είπε η κοπέλα που την ρώτησα δεν έκανε κπ σχόλιο για την χοριακή. Είπε μόνο ότι μέχρι να πάω να μην κουράζομαι και να μην έχω επαφή. Έκανα λάθος για την ημερομηνία της περιόδου την έγραψα αντίστροφα:oops: 8/11 ήταν η πρώτη μέρα

dimitra0
19-12-10, 18:22
nefeli ανοιξε αυτο : http://www.woman-on-top.gr/?p=485
θα σε κατατοπησει κατευθειαν!! αλλα μαλλον εχεις διδυμα!!

mpoumpou 4 εμετοι την ημερα, ειναι πολλοι. το εχεις πει στο γυναικολογο σου?? μηπως χρειαστεις καποια υποστηριξη για να παρεις τις καταληλες βιταμηνες με καποιον αλλο τροπο?? με 4 εμετους δεν περνεις τιποτα!!

christy δικιο ειχε ο γιατρος σου!! εγω την 7η εβδομαδα σηκωσα, 2 τσαντες απο το σουπερ μαρκετ (οχι και τοσο βαριες) και τελικα ειδα λιγο αιματακι!! τωρα ειμαι μονιμως ξαπλα στο κρεβατι!! (για να μαθω)

αχ βρε κοριτσια τελικα ποτε θα παψουμε να ανησυχουμε ??

christy@
19-12-10, 19:11
erko ετσι μου πε θα τον ξαναρωτησω ομως.....μηπως δεν εχει μηχανημα με ηχο στο ιατρειο του και γι αυτο μου ειπε οτι θα το ακουσω στο doppler στο μαιευτηριο????δεν ξερω....ειμαι 6 εβδομαδων και 4 ημερων....
dimitra0 σου ευχομαι να περασει γρηγορα ο καιρος και να κρατησεις συντομα το μικρο σου αγκαλιτσα....και σε ολες μας δηλαδη....ποσων εβδομαδων εισαι τωρα????

ΕΛΛΗ 2
19-12-10, 20:26
καλησπερα κοριτσια..πως πατε;σας εχασα 2-3 μερες....διαβασα τα μυνηματα σας...ολες ειστε ενταξει απο οτι ειδα...εγω ευτυχως δεν ειδα αλλο αιμα, εχουν υποχωρησει και οι πονοι, καπου καπου με πιανουν μονο...