PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογιστής και παιδιά

mamavasia
15-11-10, 00:13
Η κόρη μου πάει προνήπιο, είναι 4,5 χρονών και τον τελευταίο καιρό ζητάει συνεχώς να ζωγραφίσει στο computer....Εγώ και ο άντρας μου τις εκτυπώνουμε συνεχώς σελίδες για να ζωγραφίζει με μπογιές αλλά εκείνη ζητάει να ζωγραφίσει στο computer.

Όλα ξεκίνησαν όταν μια φορά είδε μια ζωγραφιά στο pc και δίπλα χρώματα για να επιλέξεις και αν το ζωγραφίσεις online, αλλά εγώ θεωρώ ότι η ακτινοβολία από τέτοια ηλικία και ο εθισμός που μπορεί να προκληθεί είναι κακός, εσείς τι λέτε? τα δικά σας τα αφήνετε?

supermama
15-11-10, 00:20
εγω παλι τα αφηνω. εχουν κατι παιχνιδια ζωγραφικης οπως λες η με μαγειρικη κ.α και παιζουν. μη φανταστεις πολυ ωρα. κανα 20 λεπτο και αυτο οχι καθε μερα. παντως ναι τα αφηνω. θεωρω οτι ακτινοβολια εχει σε πολλα. δεν μειναμε μονο στους υπολογιστες. αν δεν ειναι εκει θαναι καποια ωρα στην τηλεοραση κοκ.επισης ειμαι πολυ υπερ της τεχνολογιας γιατι καλως η κακως εχει μπει στη ζωη μας και κακα τα ψεματα ειναι σημαντικη σε πολλα. ειναι λεπτη η γραμμη βεβαια να μη ξεφυγουν τα πραγματα αλλα εκει βαζουμε εμεις ορια και κανονες για το ποτε ποσο και τι θα παιξουν σε εναν υπολογιστη. εμενα ο μικρος μου. μπενει ιντερνετ αποτο εικονιδιο και ξερει τα παιχνιδια που εχω στα αγαπημενα.

yasemi
15-11-10, 00:32
εγω παλι τα αφηνω. εχουν κατι παιχνιδια ζωγραφικης οπως λες η με μαγειρικη κ.α και παιζουν. μη φανταστεις πολυ ωρα. κανα 20 λεπτο και αυτο οχι καθε μερα. παντως ναι τα αφηνω. θεωρω οτι ακτινοβολια εχει σε πολλα. δεν μειναμε μονο στους υπολογιστες. αν δεν ειναι εκει θαναι καποια ωρα στην τηλεοραση κοκ.επισης ειμαι πολυ υπερ της τεχνολογιας γιατι καλως η κακως εχει μπει στη ζωη μας και κακα τα ψεματα ειναι σημαντικη σε πολλα. ειναι λεπτη η γραμμη βεβαια να μη ξεφυγουν τα πραγματα αλλα εκει βαζουμε εμεις ορια και κανονες για το ποτε ποσο και τι θα παιξουν σε εναν υπολογιστη. εμενα ο μικρος μου. μπενει ιντερνετ αποτο εικονιδιο και ξερει τα παιχνιδια που εχω στα αγαπημενα.

αυτο:D ....την αφηνω και εγω αλλα το τι παιζει το ελεγχω εγω...πχ παιζει πολλα ωραια που εχει για αυτες τις ηλικιες με τη ντορα με το μικι που εκτος απο ζωγραφικη εινια και παζλ και μαθαινουν να συνοτνιζουν το ποντικι και εχουν διαφορα ωραια πραγματακια...στην αρχη ημουνα διπλα της...τωρα ξερει και της βαζω εγω το σαϊτ και μετα διαλεγει αυτη τι θελει να παιξει...και οχι δε θεωρω και εγω κακο γιατι πρωτον καθεται λιγο κανα μιασωρο αντε...δευτερον με το που της πω τελος τωρα σταματαει και ειναι μερος ας του πουμε του παιχνιδου της...δε θεωρω οτι εθιζονται αν εχεις ορια και επιβλεπεις....οπως και τηλεοραση πχ βλεπει οταν ξυπνησει τη ντορα και το μικι και τελος...μετα παιχνιδι...εγω νομιζω προβλημα υπαρχει οταν δεν επιβλεπει καποιος και οταν περνανε πολλες ωρες στο πισι....και αντι να παιζουν με κατι αλλο αποζητουνε να ειναι μονο στοκομπιουτερ.....

τεος να σου θυμιζω οτι σε λιγο καιρο που θα παει πρωτη δημοτικου θα εχουν μαθημα υπολογιστων και στο σχολειο....

mamavasia
15-11-10, 00:55
Και εγώ θεωρώ ότι η τεχνολογία στις μέρες μας είναι πολύ σημαντική..απλά δεν ήξερα αν κάνει σε αυτή την ηλικία έστω και λίγο

Σχετικά με τα όρια έχετε απόλυτα δίκιο, το μέτρο πάνω απο όλα!

yasemi
15-11-10, 00:57
φαντασου οτι στα παιχνιδια της ντορας εχουν απο 2 χρονων ηλικια και καλα στο σαϊτ....:confused:

Active Member
15-11-10, 01:01
Εγω να πω την αληθεια μου....θα προτιμουσα να εβγαινε το παιδι μου εξω να πλακωθει με κανενα αλλο παιδι(καταλαβαινετε τι εννοω ελπιζω), παρα να κατσει μπροστα σε ενα πισι.....εχει καιρο μπροστα του αν θελει να καει σα τη δολια τη μανα του :p:p:p:p

yasemi
15-11-10, 01:03
Εγω να πω την αληθεια μου....θα προτιμουσα να εβγαινε το παιδι μου εξω να πλακωθει με κανενα αλλο παιδι(καταλαβαινετε τι εννοω ελπιζω), παρα να κατσει μπροστα σε ενα πισι.....εχει καιρο μπροστα του αν θελει να καει σα τη δολια τη μανα του :p:p:p:p

μωρε αμα ειχαμε αλανα και ητανε καλοκαιρι αμε...ολη μερα εξω ημαστε (μαζι παντα στη πυλωτη ) .....που νγαινουν και τα αλλα παιδια..το χειμωνα ομως αστα...γιατι και τα αλλα εχουν σχολεια,ιωσεις,διαβασματα...αστο....:(:(:(:(

Active Member
15-11-10, 01:11
Ναι...σωστο αυτο....αλλα επειδη σαν παιδι, αλλα και τωρα, ως γονιος δε το ειχα-εχω αυτο το προβλημα της αλανας....δε μου ειχε περασει απο το μυαλο :oops::oops::oops:

Ellemphriem
15-11-10, 07:58
Φυσικα. Η μικρη ασχολειτε με τον υπολογιστη απο γεννηση. Και ετσι θα μεινει. Αυτο το εργαλειο θα το εχει επεκταση του χεριου της, οπως και τα Αγγλικα της γλωσσας της. Ειμαστε του επαγγελματος και εγω και ο συζυξ και ΟΛΟ το σπιτι ειναι γεματο. Υπαρχει ενας σερβερ και δυο λαπτοπ. Η μικρη ηδη δουλευει το ποντικι και το πληκτρολογιο (περιορισμενα). Δεν ζουμε στις εποχες της γιαγιας μας. Ο υπολογιστης δεν ειναι ο διαολος. Ειναι ενα εργαλειο απαραιτητο σε ΟΛΕΣ τις εργασιες πλεον και καλο θα ηταν να εξικιωνουμε τα παιδακια μας απο ΠΟΛΥ νωρις σε αυτον. Θα τους χρησιμευσει παρα πολυ στο μελλον.......

grow with the times........

ΥΓ: ΜΗΝ το ξεχασω κορες. Οσον αφορα την ακτινοβολια, καλο θα ηταν να ανησυχειτε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ για τα κινητα και για τα ασυρματα τηλεφωνα. Τα ασυρματα δε ειναι πολυ πιο επικυνδινα και απο τα κινητα γιατι ενω τα κινητα εκπεμπουν μονο οταν μιλας, τα ασυρματα εκπεμπουν ακτινοβολια συνεχεια. Μια οθονη καινουργιας τεχνολογιας εχει ΠΟΛΥ λιγοτερη ακτινοβολια απο ενα ασυρματο τηλεφωνο διπλα στο παιδι. Δεν συγκρινεται......ουτε στο ελαχιστον λεμεεεεεεεε...........:D

rkt
15-11-10, 10:04
Συμφωνώ με την Ell, και εγώ ολίγον της δουλειάς,:( οπότε φύση αδύνατον να μην μου μοιάσουν οι κορες μου. Ειδικά η μία, όταν ανοίγω το φορητό, μου λέει, περίμενε να φορτώσει :D και μετά, ακολουθεί:άσε μαμά θα βάλω εγώ το password!! Εσύ δεν ξέρεις. :rolleyes::rolleyes:
Αδύνατον να μην ασχοληθούν, ακόμα και σήμερα, όποιος δεν ξέρει υπολογιστές, θεωρείται αναλφάβητος. Φαντάσου όταν μεγαλώσουν τα μικρά μας. Απλώς, παν μέτρον άριστον και εννοείτε Ell πως το ασύρματο το πέταξα από την στιγμή που έμεινα έγκυος. Οχι το δίκτυο, το τηλέφωνο.:mrgreen:

σπουργίτι
15-11-10, 11:55
Εμείς αποκτήσαμε λαπτοπ το περασμένο Πάσχα! Έκτοτε ο μικρός παίζει πάρα πολύ, ιδίως τον πρώτο καιρό έκανε κατάχρηση (καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω). Αφού πέρασε το 2μηνο του "πάθους", αρχίσαμε να βάζουμε όρια στο χρόνο, ήταν και καλοκαιράκι βέβαια και είχαμε το μυαλό μας στις βόλτες! Τώρα έχει αρχίσει και η μικρή (3) να καταλαβαίνει τη λειτουργία του ποντικιού και να παίζει κάποια παιχνιδάκια. Δεν τα αφήνω πολύ ώρα και επιτρέπω μόνο ένα σαιτ με παιχνιδάκια για την ηλικία τους που το έχω αποθηκεύσει στα αγαπημένα! Θεωρώ και εγώ ότι είναι όπως το να τους μαθαίνουμε τα γραμματάκια, απλώς θέλει προσοχή και έλεγχο. Ασύρματο δεν έβαλα ποτέ στο σπίτι μου, ακριβώς για λόγους ακτινοβολίας και το κινητό το επιτρέπω στα παιδιά ελάχιστα έως καθόλου!

mamavasia
15-11-10, 14:04
βρε κορίτσια για πείτε ποια site είναι αυτά που έχουν παιχνίδια...

supermama
15-11-10, 14:32
Φυσικα. Η μικρη ασχολειτε με τον υπολογιστη απο γεννηση. Και ετσι θα μεινει. Αυτο το εργαλειο θα το εχει επεκταση του χεριου της, οπως και τα Αγγλικα της γλωσσας της. Ειμαστε του επαγγελματος και εγω και ο συζυξ και ΟΛΟ το σπιτι ειναι γεματο. Υπαρχει ενας σερβερ και δυο λαπτοπ. Η μικρη ηδη δουλευει το ποντικι και το πληκτρολογιο (περιορισμενα). Δεν ζουμε στις εποχες της γιαγιας μας. Ο υπολογιστης δεν ειναι ο διαολος. Ειναι ενα εργαλειο απαραιτητο σε ΟΛΕΣ τις εργασιες πλεον και καλο θα ηταν να εξικιωνουμε τα παιδακια μας απο ΠΟΛΥ νωρις σε αυτον. Θα τους χρησιμευσει παρα πολυ στο μελλον.......

grow with the times........

ΥΓ: ΜΗΝ το ξεχασω κορες. Οσον αφορα την ακτινοβολια, καλο θα ηταν να ανησυχειτε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ για τα κινητα και για τα ασυρματα τηλεφωνα. Τα ασυρματα δε ειναι πολυ πιο επικυνδινα και απο τα κινητα γιατι ενω τα κινητα εκπεμπουν μονο οταν μιλας, τα ασυρματα εκπεμπουν ακτινοβολια συνεχεια. Μια οθονη καινουργιας τεχνολογιας εχει ΠΟΛΥ λιγοτερη ακτινοβολια απο ενα ασυρματο τηλεφωνο διπλα στο παιδι. Δεν συγκρινεται......ουτε στο ελαχιστον λεμεεεεεεεε...........:D

με καλυψες απολυτα! καιμεις εχουμε ενα σταθερο και ενα λαπτοπ. για πολλους λογους. ναιναι!!! η τεχνολογια ειναι μεσα στη ζωη μας. και εμενα προσωπικα μου αρεσει.

Thaumataki
15-11-10, 16:48
Το πόσο συμφωνώ!
Καλώς ή κακώς, το μέλλον είναι οι υπολογιστές και τα μικρά μας θα τους χειριστούν. Είναι τόσο έξυπνα, που ξέρουν κι από μόνα τους, ακόμη και σε μικρή ηλικία. Να φανταστείς, εγώ είμαι 29 σχεδόν και υπολογιστή πήρα στη 1η γυμνασίου!!!! Δεν ήξερα να τον χειρίζομαι και πολύ καλά τότε.... Μόνο οι γονείς μου είχαν τότε υπολογιστή.
Το μωρό μου είναι 6,5 μηνών και μέσα στο σπίτι υπάρχει ένας υπολογιστής και δύο lap-top! Αναμενόμενα το μωρό θα μεγαλώσει με αυτό το πρώτυπο και πόσο μάλλον, που ο μπαμπάς του ασχολείται και επαγγελματικά με υπολογιστές.
Δεν είναι καθόλου κακού ''μέτρον άριστον'' όμως...;)
Ακτινοβολία;;;;;;;;;; Η ακτινοβολία του υπολογιστή είναι μηδαμινή, ανέβα στη ταράτσα σου..............εκεί να δείς να ακτινοβολία.......

EvaBar
15-11-10, 16:57
Εμείς προσπαθούμε να τον αποτρέψουμε ακόμα ον μικρό απο τον υπολογιστή. Ο άντρας μου είναι του επαγγέλματος και όπως είπε και η Ellemphriem έχουμε 2 σταθερα PC και 2 laptop όλα σε δίκτιο. Όταν ο μικρός είναι σπίτι ενώ είναι ανοιχτά σίγουρα τα 2 pc ασχολούμαστε πολύ λίγο μαζί τους για να μη μας βλέπει και θέλει και αυτός. Θα μάθει τον χειρισμό τους σε μικρή ηλίκία. Αυτό είναι σίγουρο. Απλά προσπαθούμε να το καθιστερίσουμε. Όσο για την ακτινοβολία, θα συμφωνήσω με την Ellemphriem. Τα τηλέφωνα είναι πολύ χειρότερα. Οι οθόνες των υπολογιστών, δεν εκπέμπουν τόση ακτινοβολία. Ηδη σε απόσταση μισού μέτρου είναι αμελιτέα.

Thaumataki
15-11-10, 17:02
Εμείς προσπαθούμε να τον αποτρέψουμε ακόμα ον μικρό απο τον υπολογιστή. Ο άντρας μου είναι του επαγγέλματος και όπως είπε και η Ellemphriem έχουμε 2 σταθερα PC και 2 laptop όλα σε δίκτιο. Όταν ο μικρός είναι σπίτι ενώ είναι ανοιχτά σίγουρα τα 2 pc ασχολούμαστε πολύ λίγο μαζί τους για να μη μας βλέπει και θέλει και αυτός. Θα μάθει τον χειρισμό τους σε μικρή ηλίκία. Αυτό είναι σίγουρο. Απλά προσπαθούμε να το καθιστερίσουμε. Όσο για την ακτινοβολία, θα συμφωνήσω με την Ellemphriem. Τα τηλέφωνα είναι πολύ χειρότερα. Οι οθόνες των υπολογιστών, δεν εκπέμπουν τόση ακτινοβολία. Ηδη σε απόσταση μισού μέτρου είναι αμελιτέα.
:mrgreen:

mariazil
15-11-10, 17:31
Εγώ τον έχω κάνει ήδη "χρήστη" (με περιορισμό στα sites που μπορεί να μπει και χρονικό περιορισμό επίσης) ήδη από πέρισυ, που ήταν 4. Του έχω μάθει όμως και απλά πράγματα(πχ. πώς να ανοίγει φύλλο στο Word για να γράφει το όνομά του με κεφαλαία και μικρά, πώς να προσθέτει σελιδοδείκτες στον browser και μετά να ξαναβρίσκει το αγαπημένο του site με τον ...Τόμας το τρενάκι:p
Έχω περάσει μέσα την kid-e-pedia και άλλα παρόμοια προγράμματα και παίζουμε μαζί στην αρχή και μετά μόνος εκπαιδευτικά παιχνίδια.
Ξέρει λοιπόν ότι ο υπολογιστής είναι πρώτα από όλα εργαλείο δουλειάς και κατόπιν ψυχαγωγίας. Επίσης δεν είναι ποτέ μόνος του στο δωμάτιο όταν είναι στον υπολογιστή και δεν ξεπερνά ποτέ την καθορισμένη ώρα.
Πιστεύω ότι αν εκπαιδευτούν σωστά, το πιθανότερο είναι να κάνουν λογική χρήση του υπολογιστή. Έτσι κι αλλιώς είναι μέρος του κόσμου τους. Καλύτερα λοιπόν να το έχουμε απομυθοποιήσει από νωρίς.

kiknaki
15-11-10, 22:07
Είμαι υπέρ της τεχνολογίας και κατά συνέπεια της χρήσης του υπολογιστή από την κόρη μου. Πάντα όμως με μέτρο και όρια που κατά κανονα και απαραίτητα ακολουθούνται για το καλό της υγείας της αλλά και της ασφάλειας της.

v & a
15-11-10, 22:37
κoριτσια σας κερδιζω:p:p:p:p:p...υπαρχουν πιο πολλοι υπολογιστες εδω μεσα απο οτι τα ατομα που ζουμε.... 2 λαπτοπ, 2 πισι 1 μακ κι ενα ipad:confused:....δικτυα με εκτυπωτη κ σκανερ κλπ και φυσικα οι μικρες παιζουν απο παντα με αυτα γιατι ειδικα το λαπτοπ μου ειναι διπλα μου στο σαλονι πυυ καθομαστε ολες μαζι. κ τωρα ΠΧ εγω σας γραφω κ αυτες παιζουν στο χαλι.....
Ακουμε μουσικη απο το bizeli.com, ζωγραφιζουμε και βαζουμε και στο google Images εικονες κ βλεπουμε. πχ παιζουμε "τι ειναι αυτο" και τους δειχνω ζωακια και μου λεει τι ειναι η μεγαλη (η μικρη δε μιλαει ακομα)...δεν ανησυχω για την ακτινοβολια τοσο πολυ δε ξερω αν ειναι καλο η κακο...

dimibo76
15-11-10, 23:39
Μάλλον έχουμε τα περισσότερα μηχανήματα! 8 υπολογιστές (χωρια τα i pad) μαζί με τα συνοδευτικά τους φυσικά (server κτλ)! Η μικρή είναι πολύ εξοικειωμενη κυρίως με το I pad.

TXARA
16-11-10, 00:14
Ο γιος μου ο μεγαλος 4 ετων λατρευει την τεχνολογια.Εδω και 2 χρονια παιζει με το iphone του μπαμπα του.Ο παππους του του πηρε δωρο το ipod της apple και πραγματικα το λατρευει.Δε εχει γινει η προεκταση του χεριου του αλλα εχουμε θεσει συγκεκριμενες ωρες.Ο μικρος μου ο γιος 2 ετων πριν λιγο καιρο ανακαλυψε πως ανοιγει το κινητο και που ειναι οι φωτογραφιες και γενικοτερα τωρα αρχιζει και το εξερευνει.Παντως δεν ειμαι κατα το αντιθετο θα ελεγα αλλα πρεπει να υπαρχει μετρο.

kiknaki
16-11-10, 00:29
Μάλλον έχουμε τα περισσότερα μηχανήματα! 8 υπολογιστές (χωρια τα i pad) μαζί με τα συνοδευτικά τους φυσικά (server κτλ)! Η μικρή είναι πολύ εξοικειωμενη κυρίως με το I pad.

8 υπολογιστές??? Τόσους δεν έχει ούτε το νετ καφέ της γειτονιάς μου!
dimibo νομίζω επάξια κερδίζεις τον τίτλο miss technology of the year!!:p:p

Εμείς είμαστε πολύυυυ μακριά από κάτι τέτοιο..έχουμε μόνο ένα λαπ-τοπ.:?

ivet
16-11-10, 00:55
Εγώ τον έχω κάνει ήδη "χρήστη" (με περιορισμό στα sites που μπορεί να μπει και χρονικό περιορισμό επίσης) ήδη από πέρισυ, που ήταν 4. Του έχω μάθει όμως και απλά πράγματα(πχ. πώς να ανοίγει φύλλο στο Word για να γράφει το όνομά του με κεφαλαία και μικρά, πώς να προσθέτει σελιδοδείκτες στον browser και μετά να ξαναβρίσκει το αγαπημένο του site με τον ...Τόμας το τρενάκι:p
Έχω περάσει μέσα την kid-e-pedia και άλλα παρόμοια προγράμματα και παίζουμε μαζί στην αρχή και μετά μόνος εκπαιδευτικά παιχνίδια.
Ξέρει λοιπόν ότι ο υπολογιστής είναι πρώτα από όλα εργαλείο δουλειάς και κατόπιν ψυχαγωγίας. Επίσης δεν είναι ποτέ μόνος του στο δωμάτιο όταν είναι στον υπολογιστή και δεν ξεπερνά ποτέ την καθορισμένη ώρα.
Πιστεύω ότι αν εκπαιδευτούν σωστά, το πιθανότερο είναι να κάνουν λογική χρήση του υπολογιστή. Έτσι κι αλλιώς είναι μέρος του κόσμου τους. Καλύτερα λοιπόν να το έχουμε απομυθοποιήσει από νωρίς.

Μπορεις να μου πεις μερικα εκπαιδευτικά σαιτ γιατι το κιντι παιδια το εχουμε ταράξει.

elenik
16-11-10, 01:21
Εμεις παιζουμε παρεα παντως :lol::lol::lol: (με μετρο και συνηθως Σκ μονο)

elenik
16-11-10, 01:23
Μπορεις να μου πεις μερικα εκπαιδευτικά σαιτ γιατι το κιντι παιδια το εχουμε ταράξει.
http://www.prasinipriza.com/E20PAIXNIDIAONLINE030.html

http://www.jigzone.com/gallery/Dogs

http://www.flashgamehole.com/el/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%85.html (http://www.flashgamehole.com/el/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%85.html%28%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF) (εκπαιδευτικο δεν το λες αλλα... διασκεδαζουμε και ξελυσαμε λιγο οταν βαριομαστε και αδυνατουμε να βγουμε εξω )

dimibo76
16-11-10, 01:50
8 υπολογιστές??? Τόσους δεν έχει ούτε το νετ καφέ της γειτονιάς μου!
dimibo νομίζω επάξια κερδίζεις τον τίτλο miss technology of the year!!:p:p

Εμείς είμαστε πολύυυυ μακριά από κάτι τέτοιο..έχουμε μόνο ένα λαπ-τοπ.:?

Ναι ναι και φυσικά όσοι είναι στο γραφείο του άντρα μου είναι ανοικτοί 24/7! Βέβαια το σπίτι είναι πολύ μεγάλο για τα ελληνικά δεδομένα (μέτριο για τα αμερικανικά). Οπότε πάμε βολτιτσα κάτι θα σηκωσουμε...

mariazil
16-11-10, 09:32
Πολύ ωραία αυτά που είπε η elenik, η πράσινη πρίζα ειδικά είναι τέλεια, και μερικά ακόμη:
http://www.paramithia.net/
http://www.childrensartmuseum.gr/
http://www.imeakia.gr/
http://www.jele.gr/
http://www.paidika.gr/
http://www.mikrosanagnostis.gr/
http://www.poissonrouge.com/poissonrouge.php (δεξιά στο πινακάκι με τα γράμματα, αν πατήσεις το ελληνικό α , διδάσκει το ελληνικό αλφάβητο
και μερικά για μια διασκεδαστική εισαγωγή στα αγγλικά
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/
http://www.lespetitsbritish.com/
http://www.bbc.co.uk/cbeebies/

v & a
16-11-10, 09:41
Kαλημερα για αλλη μια μερα!
Ειμαστε μεσα στη τεχνολογια πια, δε πρεπει να ειμαστε στενομυαλες. Καλυτερα το παιδακι μας να γνωριζει απο μικρο τον υπολογιστη και τι μπορει να κανει με αυτον, για να μη παθει overdose μεγαλύτερο. Εχω δει παιδακια που ξαφνικα στα 7-8 τους βλεπουν υπολογιστη (ακριβως γιατι οι γονεις δεν ηθελαν να το "μαθει απο μικρο" γιατι εχει ακτινοβολια-θα χαλάσουν τα μάτια του και ενα σωρο τετοια) ΚΑΙ το αποτελεσμα ειναι να "χαζευουν" κυριολεκτικα σε αυτον, οταν τον "ανακαλυψουν" οπως και αν τους αγορασεις ξαφνικα ενα playstation απο κει που δεν ειχανε τιποτα.
Πρέπει να καταλαβουν μεγαλωνοντας πως ειναι μεσα στη ζωη τους ενα φυσιολογικο πραγμα οπως πχ το τηλεφωνο η η τηλεοραση, που εχει κουμπακι και κλεινει κ ανοιγει. Αν εχω καταλαβει καλα τωρα τα μαθηματα του σχολειου αρχιζουν και γινονται με υπολογιστες. Δε θα ειναι καλυτερα τα παιδακια μας να ξερουν καπως (οσο μπορουν να το κατανοησουν) τι ειναι αυτο το πραγμα που μπαινει στη καθημερινοτητα της σχολικης τους ζωης πριν πεσουν με τα μουτρα να "μαθουν γραμματα?";)

dimibo76 εταιρια εχετε με τοσους υπολογιστες κ σερβερ? εδω ή Αμερική?
Ναι ναι και φυσικά όσοι είναι στο γραφείο του άντρα μου είναι ανοικτοί 24/7! Βέβαια το σπίτι είναι πολύ μεγάλο για τα ελληνικά δεδομένα (μέτριο για τα αμερικανικά). Οπότε πάμε βολτιτσα κάτι θα σηκωσουμε...
αστα...εμας η τελευταια τρελα ειναι οι φωτογραφικες μηχανες (και οχι οι μικρες ή οι φτηνες, κατι γομάρια ναααα!)

yasemi
16-11-10, 10:01
sight gia dora kaiola tou nickelodeon http://www.nickjr.com/games/dora-the-explorer/all-themes/all-ages/index.jhtml

sight mickey mouse clubhouse kai alla disney http://tv.disney.go.com/playhouse/mmch/games/mousekespotter.html

tha epaneltho me alla kai go

MY TREASURE
16-11-10, 10:06
Εγώ επιτρέπω kidepedia, για όσο διαρκεί η μπαταρία του φορητού, και εννοειται οτι έχω βγάλει και το καλώδιο του inernet, έτσι μπορώ να πάρω έναν μεσημεριανο υπνάκο!:p Για σερφάρισμα στο internet μόνο με επίβλεψη και περιορισμένα σιτε. Σιχαίνομαι παιχνίδια τύπου ράλυ, καράτε με κλοτσιες κτλ. γιατί θεωρώ οτι αποβλακώνουν το παιδί. Προτιμώ να ζωγραφίζουν σε χαρτί με πραγματικές μπογές και να παιζουν με "πραγματικά" παιχνίδια όπως τους λέω, γιατί η ηλικία τους είναι μικρή και τώρα αναπτύσσουν τη λεπτη κίνηση για να μάθουν να γράφουν κτλ., τους επιτρέπω τόσο όσο να συμβαδίζουν με την εποχή και να μην υστερούν σε σχέση με αλλα παιδάκια, χωρις υπερβολές, όλα με μέτρο λοιπόν;-)

giotak1
18-11-10, 13:37
Λοιπον κ εγω την αφηνω μερικες μερες την εβδομαδα να ειναι στο
λαπ τοπ ,4χρονων ειναι η κορη μου αλλα για κανενα μισαωρο το πολυ γιατι δεν θελω την ακτινοβολια.
Αλλα ξερετε κατι εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι στο λαπ-τοπ γινεται επιθετικη πολυ χτυπαει τον μπαμπα της ,νευριαζει με το παραμικρο.
:confused:
Ενω μαθαινει απο την μια ,απο την αλλη παλι αλλαζει χαρακτηρα.

MY TREASURE
18-11-10, 19:43
λαπ τοπ ,4χρονων ειναι η κορη μου αλλα για κανενα μισαωρο το πολυ γιατι δεν θελω την ακτινοβολια.
Αλλα ξερετε κατι εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι στο λαπ-τοπ γινεται επιθετικη πολυ χτυπαει τον μπαμπα της ,νευριαζει με το παραμικρο.

μήπως γιατι ο μπαμπας της θέλει να πάρει το λαπ-τοπ?:lol::lol::lol:

σπουργίτι
19-11-10, 11:31

Το είχα παρατηρήσει και εγώ στο γιο μου τον πρώτο καιρό που ασχολιόταν! Ίσως, γιατί έπαιζε αρκετή ώρα...;; Δεν ξέρω, πάντως μετά τον αφήναμε για πολύ λιγότερο, 15΄ τη φορά και 2-3 φορές την ημέρα και νομίζω λειτούργησε καλύτερα! Τώρα πλέον ασχολείται πολύ λιγότερες μέρες την εβδομάδα (1-2) και για πολύ λιγότερο χρόνο! Προτιμά να ζωγραφίζει και να γράφει λεξούλες (πάμε νήπια φέτος και μάλλον έχουμε ενθουσιαστεί που αρχίζουμε να γράφουμε λεξούλες).

jannis
19-11-10, 13:12
elenik, mariazil ωραία τα site,
όμως να ρωτήσω,
δεν φοβάστε να σας χαλάσουν κάτι ή μέρος των εργασιών σας?
Εμένα αυτός είναι ο βασικός μου φόβος! να μην χάσω κανένα αρχείο ή ο σύζυγος τίποτα, γιατί μόλις καθίσουν αρχίζουν να βαράνε πλήκτρα σαν τρελλοί - προσπαθούν να μιμηθούν γρήγορο γράψιμο και εμφανίζονται διάφορα πάραθυρα των windows που δεν είχα ξαναδει!
Σκέφτομαι να "στείσω" κάπου έναν από τους παλιούς μας υπολογιστές για να τους αφήνω να κάνουν ότι θέλουν....

LA LATINA
19-11-10, 13:30
εμας ο μπαμπας μας ειναι τεχνικος H/Y
με αποτελεσμα απο τα 3 ο μικρος να ανοιγει το κομπιουτερ, να το κλεινει, να χειριζεται αριστα το ποντικι μεχρι και drag and drop, βρεθηκα προ εκπληξεως μια μερα μου ειπε "μαμα βαλε το γιου τουμπ να δω τον υφαντη!!!" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ! ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!
πριν λιγες μερες ο αντρας μου του κατεβασε κατι kidepedia και δεν ξεκολλαει!!!!! ειπαμε τουλαχιστον να κανει κατι επικοδομητικο.
ο παιδιατρος ειπε να βαλουμε διακοπτη να κλεινει σε μιση ωρα - γιατι και τα password τα ξεπεταει ο μικρος- αλλα παιδια το εψαξα πολυ και προσεξτε........

!!!!!!!!!!!!πειραζει πολυ να μενει το ματι κολλημενο σε μια οθονη, οχι απλα λογω ακτινοβολιας, αλλα το ματι δεν υγραινεται σωστα και δημιουργουνται προβληματα.........
και επισης απο την επαναλαμβανομενη κινηση του χεριου στο πληκτρο η στο mouse εχουν βρεθει παιδακια που εμφανισαν αργοτερα κινησιακα τικ, ακομα και ΕΠΙΛΗΨΙΑ !!!!!!!!!

ΝΑ ΜΗ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΙΑ ΜΑΣ, ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!

mariazil
19-11-10, 14:53
λοιπόν η απάντηση είναι (για μας τουλάχιστον) ΓΟΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ των windows. Ασφαλώς ποτέ πάνω από το μισάωρο, άντε 40λεπτο αν είναι κάτι καλό και ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ στον χώρο που βρίσκεται με τον υπολογιστή.
Εννοείται ότι δεν μπαίνει από το δικό μας λογαριασμό, τον έχουμε κάνει χρήστη με περιορισμένες δυνατότητες για να μην μπορεί να σβήσει αρχεία και γενικά να μη έχει πρόσβαση οπουδήποτε.
Αυτό που λες stella7778 ισχύει ασφαλώς και για κάθε είδους οθόνη και γενικά δεν πρέπει το παιδί να "χάνεται" στο οπτικό ερέθισμα, αλλά αυτό να είναι αφορμή για μάθηση, πχ βλέπουμε κάτι καινούριο (όπως το μάζεμα της ελιάς) στην kidepedia και μετά το συζητάμε, βρίσκουμε σε περιοδικά διαφημήσεις για το λάδι, ζωγραφίζουμε κάτι σχετικό ή κολλάμε φωτογραφίες, γράφουμε τη λέξη "λάδι" και προσπαθούμε να την βρούμε σε κείμενα κλπ.

θεοδώρα3
19-11-10, 15:00
Όσο περνάει ο καιρός τα παιδιά όλο και πιο μικρά αρχίζουν την επαφή τους με τον υπολογιστή.

Όσο πάει και η τεχνολογία γίνεται όλο και πιο προσιτή στον καθένα...
Ακόμα και ένας κυριολεκτικά αγράμματος μπορεί να εξυπηρετηθεί από ένα ηλεκτρονικό σύστημα όλο και πιο εύκολα και αποτελεσματικά.

Δεν υπάρχει πλέον νόημα στο να αρχίσει ένα παιδί από πολύ νωρίς τη χρήση του Η-Υ, αφού όταν μεγαλώσει, τα προγράμματα θα έχουν τόσο εξελιχθεί, που θα χρειάζονται πολύ λιγότερη εξοικείωση εκ μέρους του χρήστη.

Εάν γίνουν όλοι οι άνθρωποι "προγραμματιστές"...ποιός θα μαγειρεύει;

jannis
20-11-10, 00:35
Εχω το labtop στο γραφείο - είναι συνέχεια του καθιστικού /παιδότοπου ανοικτός χώρος, είναι ανοικτό και κάτι κατεβάζω...
Ξαφνικά βλέπω την κόρη μου να βαράει πλήκτρα χαρούμενη
Τι κανεις?
Να εδώ γράφω στο κομπιούτερ σου τέτοιο θέλω να εχω όχι το ψέυτικο το δικο μου, έλα να δεις...
Πηγαίνω και τι βλέπω,
ένα παράθυρο της toshiba (είναι το labtop) που έλεγε "select language"....
καταλαμβαίνετε τώρα οι φόβοι μου γίνονται πραγματικότητα, θα μου άλλαζε την γλώσσα του λειτουργίκου ίσως (αλήθεια ιδέα δεν έχω αν γίνεται αυτό!) και μετά αντε ψάχνε στην άλλη γλώσσα να επαναφέρεις το σύστημα! Της υποσχέθηκα ότι σύντομα ...θα έχουν ένα δικό τους....

Ellemphriem
20-11-10, 07:48
Εχω το labtop στο γραφείο - είναι συνέχεια του καθιστικού /παιδότοπου ανοικτός χώρος, είναι ανοικτό και κάτι κατεβάζω...
Ξαφνικά βλέπω την κόρη μου να βαράει πλήκτρα χαρούμενη
Τι κανεις?
Να εδώ γράφω στο κομπιούτερ σου τέτοιο θέλω να εχω όχι το ψέυτικο το δικο μου, έλα να δεις...
Πηγαίνω και τι βλέπω,
ένα παράθυρο της toshiba (είναι το labtop) που έλεγε "select language"....
καταλαμβαίνετε τώρα οι φόβοι μου γίνονται πραγματικότητα, θα μου άλλαζε την γλώσσα του λειτουργίκου ίσως (αλήθεια ιδέα δεν έχω αν γίνεται αυτό!) και μετά αντε ψάχνε στην άλλη γλώσσα να επαναφέρεις το σύστημα! Της υποσχέθηκα ότι σύντομα ...θα έχουν ένα δικό τους....

Εγω παλι δεν με νοιαζει. Της το εχω παραχωρησει με επιτηρηση φυσικα εννοειτε. Και δεν ειναι laptopaki της μαζας. Ειναι mac και ως εκ τουτου ολιγων τσιμπιμενο. Αλλα δεν με νοιαζει τι θα αλλαξει εκει μεσα. Ως γνωστης και εγω και ο αντρας μου δυσκολα καιγομαι πως θα γινει.

Βρε Θωδορα......τι λες ......? Ποιος θα μαγειρευει? Τα ρομποτ σε λιγες 10ετιες.....περιμενε και θα δεις...........:lol::lol::lol::lol::lol: Επισης το να ασχολησε απο μικρος με τους υπολογιστες δεν σε κανει στα 30 σου προγραμματιστη. Αυτο ειναι επαγγελμα που το σπουδαζεις για να γινεις (στο λεω γιατι ειμαι).......παρτο ψυχραιμα.......αλλαξαν οι εποχες.......

Niki81
20-11-10, 09:05
Επισης ως προγραμματιστρια ηλεκτρονικων υπολογιστων εχω να δηλωσω το εξης :
Και εμεις οι προγραμματιστες μαγειρευουμε....ω ναι...επισης σκουπιζουμε,σιδερωνουμε και κανουμε ολα αυτα τα χαριτωμενα που κανετε και οι υπολοιπες θνητες!!!

mariazil
20-11-10, 09:54
Επισης ως προγραμματιστρια ηλεκτρονικων υπολογιστων εχω να δηλωσω το εξης :
Και εμεις οι προγραμματιστες μαγειρευουμε....ω ναι...επισης σκουπιζουμε,σιδερωνουμε και κανουμε ολα αυτα τα χαριτωμενα που κανετε και οι υπολοιπες θνητες!!!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

yasemi
20-11-10, 09:58
κοριτσια για βοηθειστε λιγο....τι ειναι ο γονικος ελεγχος...εννοω πρπεει να το κατεβασω αποκαπου???το εχω ηδη στα windows....ποιες ειναι οι δυνατοτητες του???

mariazil
20-11-10, 12:21
Λοιπόν: πρώτα-πρώτα δημιουργείς ένα Λογαριασμό Χρήστη για το παιδί, προσέχοντας να είναι Λογαριασμός Τυπικού Χρήστη και όχι Διαχειριστή.
Κατόπιν οι εντολές είναι:
Πίνακας ελέγχου, Λογαριασμοί χρηστών και Γον. Ασφάλεια, Ρύθμ. Γονικού Ελέγχου, Λογαριασμός παιδιού.
Ξεκινάς από το πιο απλό, τα Χρονικά Όρια.
Έπειτα διαλέγεις Παιχνίδια που επιτρέπεται να παίξει ανάλογα με την ηλικία του, ιστοσελίδες κοκ
Ανάλογα με την εκδοχή των windows που έχεις θα βρεις τις πληροφορίες εδώ:
http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/products/features/parental-controls

yasemi
20-11-10, 13:42
op efxaristo poli!!!!paoooooooo....:p:p:p:p

θεοδώρα3
20-11-10, 18:35
Συγγνώμη,
δεν είχα σκοπό να θίξω τις προγραμματίστριες ως νοικοκυρές.

Συμφωνώ ότι από τότε που γεννήθηκα εγώ έχουν αλλάξει πάρα πολλά.

Για ποιο λόγο πρέπει ένα παιδί στην ηλικία των τριών τεσσάρων ετών σήμερα να ξέρει και να χρησιμοποιεί για τις ανάγκες του (ποιές είναι αυτές;) υπολογιστή;

Το ότι κάποιοι γονείς, από αυτούς που είναι αρκετά εξοικειωμένοι με την τεχνολογία, δίνουν τέτοια ερεθίσματα στα παιδιά τους, δεν συνιστά την αιτία στο να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι το παράδειγμά τους.

alcyon
20-11-10, 19:10
Θα συμφωνήσω με τη θεοδώρα3 (:shock: :lol: -είδες τι γίνεται καμιά φορά θεοδώρα?!) ως προς το ότι είναι νωρίς για να χρησιμοποιήσει ένα παιδί τον υπολογιστή.

Έπειδή έχω εμπειρία από συγγενικό πρόσωπο με εθισμό στον υπολογιστή ... ο οποίος ξεκίνησε από 2-3ων ετών να ασχολείται με αυτόν. Άρα είμαι λίγο επιφυλακτική.

Όπως το μαχαίρι, που μπορεί το πιτσιρίκι να το πάρει, ίσως και να καταφέρει να κόψει κάτι, δε θα του το δώσω σε αυτή την ηλικία (ακόμα κι αν υπάρχει η δική μου επίβλεψη), έτσι και με τον υπολογιστή.
Θεωρώ πως θα τον μάθει εύκολα αργότερα. Άρα σε αυτές τις ηλικίες ας αναπτυχθεί περισσότερο η αισθητηριακή αντίληψη του παιδιού. Ακόμα και αυτά τα 20 λεπτά, ας χρησιμοποιηθούν για αυτό το σκοπό.

jannis
20-11-10, 22:28
Νομίζω ότι ίσως έχει κάποια πράγματα να τους προσφέρει αυτή η επαφή με τον υπολογισή - αν γίνεται με μέτρο και με "ποικιλία" προγραμμάτων.
Από την άλλη αυτό που φοβάμαι λίγο και δεν θέλω να δω καθόλου μα καθόλου σε 2- 3 χρόνια είναι παιδιά κολημένα στον καναπε με από ένα play station στο χέρι να κάνουν ρομποτικές κινήσεις για ώρες και να μην έχουν επικοινωνία ούτε με τον έξω κόσμό ούτε με τον μέσα!

Ellemphriem
21-11-10, 07:45
Για ποιο λόγο πρέπει ένα παιδί στην ηλικία των τριών τεσσάρων ετών σήμερα να ξέρει και να χρησιμοποιεί για τις ανάγκες του (ποιές είναι αυτές;) υπολογιστή;

Και παμε......οσο αναγκη εχει ενα παιδι να ακουσει μουσικη, να διαβασει βιβλιο και να δει φωτογραφιες απο ζωα, απο τον ηλιο απο το φεγγαρι, να ακουσει τον ηχο της βροχης και της θαλασσας κοπελα μου. Γιατι αν τον υπολογιστη δεν τον φοβασαι και δεν τον εχεις για τον διαολο της τεχνολογιας ειναι ΜΕΓΑ εργαλειο το οποιο σου προσφερει οσα 10 βιβλια μαζι, με εικονα και ηχο. Και αν τον εκμεταλευτεις σωστα τοτε το παιδι μπορει να παρει ΠΑΜΠΟΛΑ ερεθισματα ηχου και εικονας. Απο το να βλεπει ΠΩΣ παιζεται ενα πιανο και η moonlight sonata του Betthoven, τις διαφορες φασεις του φεγγαριου και πως φαινεται απο ενα τηλεσκοπιο, απο τα σπανια λουλουδια του αμαζονιου και ζωα μεχρι τον ηχο της βροχης.......Βασικες αναγκες δεν ειναι αυτες οχι. Βασικη αναγκη ειναι το φαι, ασφαλεια και προστασια αλλα αμφιβαλλω αν προσφερεις ΜΟΝΟ αυτα στο παιδι σου. Επισης ειναι ενα υπεροχο εργαλειο διασκεδασης οπου εχεις κατω απο τα δαχτυλα σου σχεδον τα παντα. Και τελος επειδη γνωριζω την αξια των υπολογιστων ΟΧΙ μονο στην αγορα εργασιας πλεον αλλα ακομα και στα σχολεια το δικο μου το παιδι ΔΕΝ θα μαθει στο σχολειο να τον χρησιμοποιει, θα ξερει απο πριν και θα ξερει απο καλυτερους και πιο ειδικευμενους απο δασκαλους δημοτικου.

Το ότι κάποιοι γονείς, από αυτούς που είναι αρκετά εξοικειωμένοι με την τεχνολογία, δίνουν τέτοια ερεθίσματα στα παιδιά τους, δεν συνιστά την αιτία στο να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι το παράδειγμά τους.

Οσο για αυτο παω πασο.....αυτο δεν σημαινει οτι ΔΕΝ πρεπει να μιλαω right?

ΥΓ: Βλεπω αρκετα συχνα συγχεετε τα playstation/xbox με τους υπολογιστες. Μην κανετε αυτο το λαθος. Αυτες ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΕΣ. Οι υπολογιστες ειναι εργαλεια............

mariazil
21-11-10, 09:28
Οι υπολογιστες ειναι εργαλεια............
Αυτή νομίζω ότι είναι όλη η ουσία. Είναι εργαλεία και αυτό πρέπει να περάσει στο παιδί, αυτό το μήνυμα πρέπει να εισπράξει.
Όσο για τον εθισμό, θα έλεγα ότι ξεκινά ακριβώς από την άκριτη χρήση του υπολογιστή, χωρίς περιορισμούς χρόνου ή άλλους. Θέλω να πω, όπως δεν αφήνεις το 4χρονο, 5χρονο να κάνει ό,τι θέλει χωρίς επίβλεψη, έτσι και με τον υπολογιστή. Γι αυτό χρειάζονται οι κανόνες σε μια οικογένεια, τα όρια.
Αν αφήνω τον γιο μου να κάθεται με τις ώρες μπροστά στο pc ή αν δεν του προσφέρω και άλλες εναλλακτικές για διασκέδαση, παιχνίδι, παρέα, ε ναι, εννοείται ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μεγαλώνω ένα μελλοντικά εθισμένο χρήστη κι αυτό είναι λιγότερο σχετικό με την ηλικία που αρχίζει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή και περισσότερο σχετικό με το πόσο ανικανοποίητος νιώθει σε άλλους τομείς. Θέλω να πω, δεν φταίει το εργαλείο αν εμείς δεν το χρησιμοποιούμε σωστά.

yasemi
21-11-10, 10:08
ποσο συμφωνω με τις τελευταιες δυο κοπελες....

εγω θα τα πω απλα γιατι ετσι ξερω και μιλαω...

εμεις ζωγρφιζουμε παρα πολυ καλα με ολου του τυπου τις μπογιες και μαλιστα μεσα στα ορια χωρις να βγαινουμε εξω....διαβαζουμε βιβλια..παιζουμε ...τραγουδαμε...χορευουμε και ναι χρησιμοποιουμε και τονυπολογιστη.... καποιος ειπε κανεις οτι απο το να χρησιμοποιεις τον η/υ καλυτερο ειναι να εξασκειται η αισθητηρια αντιλιψη....δεν ειναι μονο αυτη σε αυτη την ηλικια...οταν βαζεις να παιξει ενα παζλ (που το παιζουμε και στη πραγματικοτητα ) ...οταν παιζει παιχνιδια μνημης..οταν παιζουμε σχολειο και μεσα απο το υπολογιστη μπορω να δειξω τι ειναι αυτες οι πυραμιδες που τοση ωρα λεμε και τι εινια η ερημος και τι η οαση νομιζω οτι αναπτυσεται και το κριτηριο της λογικης της σκεψης της απομνημονευσης και αλλως πολλων που δε μπορω να τα αναφερω...εγω πιστευω οτι αν το μαθεις σωστα απο την αρχη σωστα θα το σρησιμοποιησεις και σοτ μελλον...δε μιλαμε για παιχνιδομηχανες...

θεοδώρα3
21-11-10, 13:21
Εικόνες, εικόνες, εικόνες,
ήχος, πληροφορίες, πληροφορίες,
ερεθίσματα ερεθίσματα ερεθίσματα.........
Η πληθώρα ερεθισμάτων, πληροφοριών και προκλήσεων έχει στείλει ήδη αρκετά παιδιά στο νοσοκομείο με black out στον εγκέφαλο.
Η ζωγραφική , η μουσική , η εικόνα, το παιχνίδι , μπορούν να προσφερθούν στο παιδί πάρα πολύ ωραία χωρίς οθόνη και πλήκτρα, αναπτύσσοντας μάλιστα πολύ περισσότερες ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ, χωρίς την ακτινοβολία και όποια άλλα αρνητικά και κινδύνους έχει η ενασχόληση με τον ΗΥ.

Άρα ο υπολογιστής είναι περισσότερο χρήσιμος σε έναν γονιό ή έναν εκπαιδευτικό, ως εργαλείο βοηθητικό.

Από εκει μπορούμε εμείς οι μεγάλοι, χωρίς πολλή ενασχόληση να αντλήσουμε πληροφορίες, ιδέες, εικόνες , έστω και κάποια βίντεο που θα ανοίξουν τους ορίζοντες του παιδιού.

Η ενασχόληση του ίδιου του παιδιού με αυτό είναι περισσότερο επιζήμια , παρά αποτελεσματική στην παιδεία του.

jannis
21-11-10, 13:38
Ellemphriem μπορεί να μην είμαστε expert αλλά ξέρουμε την διαφορά μεταξυ Play station και υπολογιστη ;) το θέμα που φοβάμαι εγω - και δεν είμαι κάθετα αντίθετη με την χρήση τους σκέφτομαι να τους αφήσω να κάνουν κάποια πράγματα - είναι αν αρχίσουν να παίζουν παιχνίδια στους υπολογιστές αν θα εθιστούν γενικά. Το έχω δει να συμβαίνει σε παιδάκια του κύκλου μου και δεν μου αρέσει νομίζω ότι είναι σαν να τους κλέβεις κάτι από την παιδική ηλικία τους.
Έτσι δεν έχω αρχίσει ακόμα να τους αφήνω να ασχολούνται, θα δοκιμασω αυτό το parental control πρώτα και μετά θα δω. Τους έχω κατά καιρό δείξει εικόνες για πράγματα που με ρωτούσαν και έχουν καταλάβει ότι στο internet βρίσκουμε πράγματα και μερικές φορές μου λένε βρες μας ένα ..(δεινόσαυρο, μπαλαρίνα, κλπ)... στο internet.
Ερώτηση, αν βάλεις το parental control αφήνει το χρήστη να σβήσει αρχεία στο δίσκο?
θέλω να τους δείξω κάποια πράγματα αλλά προτίμω να τους αφήσω να πειραματιστούνε. Με τα παιχνίδια / βιβλία δεν τους λέω ποτέ τι να παίξουν, πως να παίξουν, και πόση ώρα και για αυτό φοβάμαι ότι θα είναι δύσκολο να τους βάλω χρονικό όριο σε αυτό. Γενικά το απόγευμα προσπαθώ να τα αφήσω να κάνουν ότι θέλουν, θέλουν να παίξουν έξω οκ θέλουν μέσα οκ θέλουν να ζωγραφίσουν να χορέψουν κλπ. Όριο βάζω στην τηλεόραση και τους λεω ότι δεν κάνει πολύ ώρα έτσι τις καθημερινές βλέπουν ελάχιστα και εμεις βλεπουμε μετά που κοιμούνται. Για τον υπολογιστή τι να τους πω? Γιατί δεν τους αφήνω πολύ ώρα?
Γιατί βλεπουν ήδη αρκετή ώρα εμένα ή τον μπαμπά και τους λέμε ότι κάνουμε δουλεια και μου λένε ότι θέλουν και αυτοί να κάνουν δουλειά...(όπως δηλαδή μαγειρεύουν στην ψεύτικη κουζίνα τους ή μαστορεύουν στον πάγκο τους κλπ) δηλαδή είναι 4 αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα ωριμότητας νομίζω ότι θα το δουν όπως βλέπουν τα παιχνίδια τους
και αυτά εργαλεία είναι και απο αυτά μαθαίνουν και έτσι φοβάμαι δεν ξέρω πως να χειριστώ το "τόση ώρα επιτρέπεται" ...

alcyon
21-11-10, 16:04
Γενικά στην ανάπτυξη των παιδιών έχω προσέξει (προσωπική παρατήρηση -μη με ρωτήσετε για έρευνες) πως ακολουθούν τα στάδια που έγιναν και οι επιστημονικές ανακαλύψεις. Πρώτα η δίποδη βάδιση, μετά ο λόγος (χρονολογικά).... Τυχαίο λοιπόν που τα παιδιά μαθαίνουν πρώτα να περαπατούν και μετά να μιλούν;
Αν ρίξετε μια ματιά στην ιστορία της επιστήμης, θα δείτε πως τα παιδιά είναι μια μικρή περίληψη αυτής.

Σε αυτή τη λογική ...... ο υπολογιστής ήρθε ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ... και ως εργαλείο.... που ήρθε να επιταχύνει διεργασίες που ήθελαν χρόνο. Ας μάθει πρώτα λοιπόν τις διεργασίες αυτές, κι έπειτα να κοιτάξει πώς βελτιώνονται (ακόμα και με χρήση του υπολογιστή).

Δηλαδή... ας μάθει πρώτα το παιδί να χρησιμοποιεί μαχαιροπήρουνο, να κοιτά τον ουρανό με τα αστέρια, να κοιτάζει τι συμβαίνει όταν ανακατεύει κανείς το ξύδι με τη σόδα.... και αργότερα ας κάνει μαθηματικά (όχι αριθμητική... μιλάω για μαθηματικούς υπολογισμούς)... αργότερα ας δει πώς μπορεί να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή ως εργαλείο.

Από την άλλη, εγώ ως γονιός χρησιμοποιώ αυτόν ως εργαλείο, για να βρω ζωγραφιές, ή να οργανώσω ΦΥΣΙΚΕΣ δραστηριότητες ή να αντλήσω πληροφορίες που αφορούν το παιδί. Αυτό είναι εντελώς διαφορετική χρήση του Η/Υ, από αυτή που θα κάνει το παιδί.

Έτσι όπως βλέπω ανούσια την τηλεόραση σε αυτές τις ηλικίες... το ίδιο θεωρώ και για τον υπολογιστή.

Θα συμφωνήσω στο "μέτρο"... αλλά η πρώτη προσωπική του επαφή, ας είναι αργότερα ηλικιακά, όχι στα 4 ή στα 2 έτη.

jannis
21-11-10, 23:16
Γενικά στην ανάπτυξη των παιδιών έχω προσέξει (προσωπική παρατήρηση -μη με ρωτήσετε για έρευνες) πως ακολουθούν τα στάδια που έγιναν και οι επιστημονικές ανακαλύψεις. Πρώτα η δίποδη βάδιση, μετά ο λόγος (χρονολογικά).... Τυχαίο λοιπόν που τα παιδιά μαθαίνουν πρώτα να περαπατούν και μετά να μιλούν;
Αν ρίξετε μια ματιά στην ιστορία της επιστήμης, θα δείτε πως τα παιδιά είναι μια μικρή περίληψη αυτής.

.

Και πραγματικά είναι μια θεωρεία / φιλοσοφία αυτό που λες
ότι ή οντογένεση μιμείται /επαναλαμβανει την την φυλογένεση !
http://en.wikipedia.org/wiki/Recapitulation_theory
Δηλαδή ότι η ανάπτυξη του εγκεφάλου του παιδιού και τα επιτέυγματα του ακολουθεί τον τρόπο που αναπτύχθηκε ο ανθρώπινος εγκέφαλος από την αρχή της ανθρωπότητας.

goofy
21-11-10, 23:16
Ellemphriem μπορεί να μην είμαστε expert αλλά ξέρουμε την διαφορά μεταξυ Play station και υπολογιστη ;) το θέμα που φοβάμαι εγω - και δεν είμαι κάθετα αντίθετη με την χρήση τους σκέφτομαι να τους αφήσω να κάνουν κάποια πράγματα - είναι αν αρχίσουν να παίζουν παιχνίδια στους υπολογιστές αν θα εθιστούν γενικά. Το έχω δει να συμβαίνει σε παιδάκια του κύκλου μου και δεν μου αρέσει νομίζω ότι είναι σαν να τους κλέβεις κάτι από την παιδική ηλικία τους.
Έτσι δεν έχω αρχίσει ακόμα να τους αφήνω να ασχολούνται, θα δοκιμασω αυτό το parental control πρώτα και μετά θα δω. Τους έχω κατά καιρό δείξει εικόνες για πράγματα που με ρωτούσαν και έχουν καταλάβει ότι στο internet βρίσκουμε πράγματα και μερικές φορές μου λένε βρες μας ένα ..(δεινόσαυρο, μπαλαρίνα, κλπ)... στο internet.
Ερώτηση, αν βάλεις το parental control αφήνει το χρήστη να σβήσει αρχεία στο δίσκο?
θέλω να τους δείξω κάποια πράγματα αλλά προτίμω να τους αφήσω να πειραματιστούνε. Με τα παιχνίδια / βιβλία δεν τους λέω ποτέ τι να παίξουν, πως να παίξουν, και πόση ώρα και για αυτό φοβάμαι ότι θα είναι δύσκολο να τους βάλω χρονικό όριο σε αυτό. Γενικά το απόγευμα προσπαθώ να τα αφήσω να κάνουν ότι θέλουν, θέλουν να παίξουν έξω οκ θέλουν μέσα οκ θέλουν να ζωγραφίσουν να χορέψουν κλπ. Όριο βάζω στην τηλεόραση και τους λεω ότι δεν κάνει πολύ ώρα έτσι τις καθημερινές βλέπουν ελάχιστα και εμεις βλεπουμε μετά που κοιμούνται. Για τον υπολογιστή τι να τους πω? Γιατί δεν τους αφήνω πολύ ώρα?
Γιατί βλεπουν ήδη αρκετή ώρα εμένα ή τον μπαμπά και τους λέμε ότι κάνουμε δουλεια και μου λένε ότι θέλουν και αυτοί να κάνουν δουλειά...(όπως δηλαδή μαγειρεύουν στην ψεύτικη κουζίνα τους ή μαστορεύουν στον πάγκο τους κλπ) δηλαδή είναι 4 αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα ωριμότητας νομίζω ότι θα το δουν όπως βλέπουν τα παιχνίδια τους
και αυτά εργαλεία είναι και απο αυτά μαθαίνουν και έτσι φοβάμαι δεν ξέρω πως να χειριστώ το "τόση ώρα επιτρέπεται" ...

Για την τηλεόραση τι ακριβώς τους είπες; Αν το ψιλοδιασκευάσεις, μήπως σου βγει και κάτι για τον η/υ; Για μενα ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια.
Εγώ πάντως της κόρης μου της έχω πει ξεκάθαρα ότι δε θέλω να βλέπει πόλύ τβ ή να ασχολείται με τον η/υ παρά ελάχιστα, γιατί απλούστατα, της κλέβει ώρες από πιο δημιουργικές κι ενδιαφέρουσες απασχολήσεις, ότι η οθόνη χαλάει τα μάτια κι ότι θα "χαζέψει με τα χαζοκούτια κι είναι κρίμα" (ναι της το είπα και αυτό μετά το χιλιοστό "μα γιατί" στις αρχές). Φαίνεται να το έχει καταλάβει, καθώς δεν αποζητά την τηλ. σχεδόν καθόλου και όταν κάθεται και της λέω ότι πέρασε η ώρα σου, την κλείνει χωρίς μα μου σου του. Στον υ/η σπανιότατα θα κάτσει να ζωγραφίσει, όταν πραγματικά σκυλοβαριέται ή είναι πολύ κουρασμένη ή θα κάτσουμε μαζί όταν θα θελήσουμε να βρούμε κάτι εγκυκλοπαιδικό.

jannis
21-11-10, 23:57
Πανω κάτω αυτά που λες τους είπα για την τηλεόραση, ουσιαστικά κάνει κακό η πολλή ώρα, αλλά δεν βλέπουμε ούτε εμείς τις καθημερινες, την ανοίγουμε το βράδυ συνήθως μετά τις 8. Αν είναι ξύπνια βάζουμε κανένα ντοκυμαντέρ και μπορεί να δουνε (τους αρέσουν πολύ αυτά με τα ζώα στην ΕΡΤ 3- αν και μερικές φορές είναι λίγο άγρια...)
Το Σαββατοκυριάκο βλέπουν το πρωί παιδικό καμοία ώρα και μπορεί και τα τραγουδάκια μετά. Μετά αν θέλουμε να δούμε εμείς κάτι τους λέμε ότι είναι η δική μας σειρά.
Το θέμα με τον υπολογιστή είναι ότι βλέπουν εμάς να ασχολούμαστε και αν τους πω κάνει κακό, θα αρχίσει ένας ανούσιος διαλογος αν κάνει κακό στην μαμα και μπαμπά κλπ...Προς το παρόν δεν τους αφήνω να ασχολούνται μόνο μαζί βρήκαμε κάποια πράγματα.
Έχω και ενα θέμα "κτητικότητας", τελικά μάλλον θέλω ο υπολογιστής μου να είναι δικός μου και μόνο δικός μου! Και δεν θέλω να έχω το αγχος ότι θα μου χαλάσουν κάτι ή όχι παρόλα τα μέτρα που μπορώ να πάρω και ούτε να τους το μεταφέρω αυτό το άγχος... Έτσι μάλλον θα πρέπει να τους στησουμε ένα άλλο πρώτα...

mariazil
22-11-10, 10:26
Καλημέρα, κορίτσια! Δείτε το βιντεάκι
http://vod.sch.gr/video/view/754.html
Ο πιτσιρικάς είναι στην Α'Δημοτικού. Χρησιμοποιεί τον υπολογιστή με επίβλεψη και μαθαίνει να τον χειρίζεται. Πριν μου πείτε ότι αυτό γίνεται στο δημοτικό, σας προλαβαίνω ότι ήδη γίνεται σε Νηπιαγωγεία και ορισμένους ιδιωτ. παιδικούς σταθμούς(ως επιπλέον παροχή). Η πρώτη επαφή του γιου μου έγινε ακριβώς στον παιδικό σταθμό, στα 3.
Ναι, δεν είναι το άπαν ο η/υ για αυτή την ηλικία, είναι όμως μέρος της ζωής του παιδιού, υπάρχει στο περιβάλλον του καλώς ή κακώς. Πιστεύω ότι αντί να δαιμονοποιούμε τον η/υ, μπορούμε να αποδείξουμε στο παιδί μας ότι είναι ένα εργαλείο στο οποίο έχει περιορισμένη και ελεγχόμενη πρόσβαση.
Η alcyon έχει δίκιο ως προς την ανάπτυξη των παιδιών κι ότι υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά που μπορούν και πρέπει να κάνουν τα παιδιά πριν ασχοληθούν με αυτό, αλλά πείτε μου το τηλέφωνο, ας πούμε, πότε εφευρέθηκε; Δεν το χρησιμοποιούν τα παιδάκια, ακόμη και τα πιο μικρά; Δεν μπαίνουν στο αυτοκίνητο; Δεν βλέπουν ταινία στο σινεμά ή στο βίντεο και πολλά άλλα; Θα μου πείτε αυτές οι εφευρέσεις δεν "αντικαθιστούν" το μυαλό. Δεν σκέφτονται αντί για μας. Ούτε ο υπολογιστής το κάνει όμως παρόλο που έτσι πιστεύουν πολλοί. (Στην πραγματικότητα είναι αρκετά "χαζός", γιατί εξαρτάται από τα στοιχεία με τα οποία τον φορτώνουμε. )

alcyon
22-11-10, 15:22
mariazil...
ουτε τηλέφωνο χρησιμοποιούν τα παιδιά μου (εννοώ, δεν καλούν αριθμό... ούτε όποτε θέλουν μπορούν να τηλεφωνήσουν σε κάποιο πρόσωπο). Άρα δεν έχουν ούτε αυτονομία, ούτε γνωρίζουν τη χρήση αυτής της συσκευής. Το ότι υπάρχει στη ζωή τους θα συμφωνήσω. Το ότι μπορεί να τους δώσω να μιλήσουν (στο σταθερό) ναι.

Το αυτοκίνητο το χρησιμοπούν ως επιβάτες. Δε νομίζω να δίνει κανείς στο 4χρονο να οδηγεί με "μέτρο"... ούτε για 5 λεπτά! :lol: :lol:

Όπως και με τον υπολογιστή... θα δουν την οθόνη μου την ώρα που δουλεύω (δεν απαγορεύεται! ;)) Αλλά δε θα έχουν (αυτή την περίοδο, σε αυτή την ηλικία) την "κυριότητα" του υπολογιστή ούτε για λίγο. Όχι ως απαγόρευση. Απλά δε βρίσκω το νόημα. Όταν τα βλέπω να βαριούνται έχουμε χίλιες δυο εναλλακτικές (κι έτσι είναι τελευταίο στη λίστα των επιλογών μας...).
Παλιότερα είχα διαβάσει κάπου πως αναγνωρίζουν τα γράμματα κτλ και είπα να δοκιμάσω. Μα μαζί με τη χρήση του υπολογιστή ερχόταν και η γκρίνια (γιατί δεν αντιλαμβάνονταν το χρόνο που περνούσε και τους φαινόταν λίγο). Παράλληλα άρχισαν να ζητούν πιο συστηματικά. Άρα θεώρησα πως είναι νωρίς να μπούμε σε τέτοιες λογικές και περιορισμούς, ενώ μπορούμε να κάνουμε άλλα πράγματα που τα νιώθουν πιο ελεύθερα. ;)

jannis...
δεν το είχα ψάξει... Σ' ευχαριστώ! :D :D :D

Κάπου είχα διαβάσει για την τηλεόραση, πως οκ... το παιδί κάποια στιγμή εκ των πραγμάτων θα τη γνωρίσει. Μέχρι τότε όμως είναι καλύτερα να το έχουμε μεγαλώσει "χωρίς" αυτήν έτσι ώστε να μάθει να βρίσκει εναλλακτικές επιλογές στις δραστηριότητές του. Να μη γίνει μονόδρομος... "βαριέμαι=τηλεόραση". (Σχολίαζε και το θέμα των διαφημίσεων και των ταινιών που διαφημίζονται ενδιάμεσα, με σκηνές βίας κτλ -άααααλλη ιστορία αυτό.. :roll:).
Στην ίδια λογική έβαλα -προσωπικά- και τον υπολογιστή. ;)

Υ.Γ. mariazil.. δεν είναι θέμα αντικατάστασης της σκέψης... αλλά, διαχείρησης του χρόνου. Κι επειδή αυτές οι δραστηριότητες απορροφούν την πρόσοχή σε μεγάλο βαθμό, εύκολα γίνονται.... συνήθεια, υποκαθιστώντας σταδιακά άλλες δραστηριότητες. (Αν πρόσεξες βάζω στην ίδια περίπου μοίρα τηλεόραση και υπολογιστή...)

mariazil
22-11-10, 17:03
:DΚοίτα, ως προς τη διαχείριση του χρόνου, συμφωνούμε απόλυτα, είναι πολύ εύκολο να χάσει κανείς το μέτρο έτσι κι αλλιώς. Εγώ ας πούμε (και λόγω ενασχόλησης με παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες) δεν συμπαθώ καθόλου τις τεράστιες οθόνες τηλόρασης ή υπολογιστή μέσα στα περιορισμένα διαμερίσματά μας, γιατί μας "καταπίνει" η εικόνα, χανόμαστε στην εικονική πραγματικότητα κι αυτό για ένα παιδί είναι πραγματικά ολέθριο.
Όσο για τα υπόλοιπα, εννοείται ότι δεν οδηγεί το 5χρονο, αλλά συμμετέχει στη χρήση για να το διατυπώσω αλλιώς...
Έτσι κι αλλιώς, η κάθε οικογένεια έχει τη δυναμική της και λειτουργεί ανάλογα. Εγώ έχω ένα παιδί, άρα είναι πάντα ευκολότερο να εφαρμόζει τους κανόνες που βάζουμε ο πατέρας του κι εγώ, πιθανόν αν είχα 2-3 παιδιά να έβλεπα το θέμα διαφορετικά.
Δες όμως μια σύμπτωση σημερινή κιόλας: η δασκάλα του γιου μου στο Νηπιαγωγείο του ανάθεσε να βρει στην kidepedia πώς παράγεται το λάδι (θέμα της εβδομάδας) να τυπώσει εικόνες από τη διαδικασία και αύριο να μιλήσει γι αυτό στην τάξη. Εννοείται πως του ανάθεσε την εργασία, γιατί αυτός της είπε ότι ασχολείται πότε-πότε με τον υπολογιστή.
Για το παιδί μου, παιδί της πόλης, η διαδικασία παραγωγής του λαδιού ήταν μια άγνωστη υπόθεση. Αν ήμασταν σε χωριό θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Αν ήταν μεγαλύτερος και διάβαζε, θα κάλυπτε την ανάγκη του με μια συμβατική εγκυκλοπαίδεια. Τώρα όμως έχει τη χαρά να κάνει μια δική του εργασία, χρησιμοποιώντας σωστά το pc.
Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου, είναι πολύ "γοητευτικό" εργαλείο, απλά είμαι της γνώμης ότι αν το απομυθοποιήσουμε, ίσως μετριαστεί λίγο αυτή η επικίνδυνη γοητεία του.

Ellemphriem
23-11-10, 07:50
Ellemphriem μπορεί να μην είμαστε expert αλλά ξέρουμε την διαφορά μεταξυ Play station και υπολογιστη ;) το θέμα που φοβάμαι εγω - και δεν είμαι κάθετα αντίθετη με την χρήση τους σκέφτομαι να τους αφήσω να κάνουν κάποια πράγματα - είναι αν αρχίσουν να παίζουν παιχνίδια στους υπολογιστές αν θα εθιστούν γενικά.

Αυτο ειναι η ΜΟΝΗ λογικη εξηγηση που ειδα και συμφνωνω μαζι της απολυτα. Ειναι το μονο κομματι που και εμενα με ανησυχει. Αλλα ειναι κατι που θα συμβει αν το αφησω ητε της γνωρισω τον υπολογιστη τωρα ήτε αργοτερα. Και τι εννοω. Οτι μεσα στο δικο μας σπιτι ειναι ενα μελισσι υπολογιστων. Υποχρεωτικα λοιπον το παιδι εχει αμεση επαφη με το εργαλειο ΠΟΛΛΕΣ φορες καθε μερα. Ητε μεσω εμου ήτε του μπαμπα της ειτε στα δωματια ήτε ήτε. Και δεν ειναι δυνατον να κρυβω τον υπολογιστη μηπως και κολλησει. Οποτε ναι θα της γνωρισω το εργαλειο αυτο ΟΣΟ καλυτερα μπορω με τον πιο ομορφο τροπο και οταν μεγαλωσει εκει θα προσπαθησω να ελεγχω τον χρονο χρησης του. Αν θα τα καταφερω παιζει. Αλλα το παιδι του αλλου που δεν θα εχει δει υπολογιστη οταν επισης θα φτασει σε εκεινη την ηλικια και θα μαθει τι εστι υπολογιστης παλι θα εχει τον ιδιο και ισως μεγαλυτερο κινδυνο προσκολησης (κατι αγνωστο-μαγικο) με την δικια μου. Απο το να φοβαμαι τον υπολογιστη προτημω να τον ελεγχω και να μαθει να τον ελεγχει και η μικρη σωστα σε βαθος χρονου. Και προτιμω να της μαθω ΕΓΩ να τον δουλευει και ο πατερας της και οχι ενας δασκαλος δημοτικου γιατι γνωριζω ποσα μπορει να μαθει απο εμας. Οπως επισης θελω να την κανω να εχει τοση επαφη με αυτο που ποτε δεν θα της μοιασει μαγικο-αγνωστο και να φτασει σε σημειο να τρελλαθει με δαυτο. Θα το εχει ηδη χορτασμενο σωστα απο πριν. Και αυτο θα γινει. Παντως ο δικος σου ειναι ο πιο 'λογικος' φοβος που διαβασα..........τον μοιραζομαι (με μετρο φυσικα)........

ΥΓ: Αν και πολλα παιδια περνουν φασεις προσκολλησεις σε ΤΒ και PC κατι που περασα και εγω ως παιδι επιβιωνουν μια χαρα και ειναι μια χαρα και μετα. Οποτε ενταξει καλο ειναι να βγαζουμε διαβολους και τριβολους οπως επισης ΥΠΕΡΟΧΟ ΘΑ ΗΤΑΝ να ειχαμε την φυση εξω απο την πορτα μας και να ειναι σε αλανες τα παιδια μας αλλα εμενα αν βγει απεξω θα ερθρει φατσα καρτα με 500 ταξι, ροδες και καυσαεριο.........ετσι οπως εχουμε κανει τις πολεις τα παιδια ΔΕΝ εχουν που να πανε εξω........

Ellemphriem
23-11-10, 07:59
Σε αυτή τη λογική ...... ο υπολογιστής ήρθε ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ... και ως εργαλείο.... που ήρθε να επιταχύνει διεργασίες που ήθελαν χρόνο. Ας μάθει πρώτα λοιπόν τις διεργασίες αυτές, κι έπειτα να κοιτάξει πώς βελτιώνονται (ακόμα και με χρήση του υπολογιστή).

Δηλαδή... ας μάθει πρώτα το παιδί να χρησιμοποιεί μαχαιροπήρουνο, να κοιτά τον ουρανό με τα αστέρια, να κοιτάζει τι συμβαίνει όταν ανακατεύει κανείς το ξύδι με τη σόδα.... και αργότερα ας κάνει μαθηματικά (όχι αριθμητική... μιλάω για μαθηματικούς υπολογισμούς)... αργότερα ας δει πώς μπορεί να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή ως εργαλείο.

Και ποιος σου λεει βρε Αλκυον οτι ενα παιδι δεν μπορει να μαθει να ΚΟΙΤΑ πρωτα τον ουρανο με εσενα να του εξηγεις διπλα και αργοτερα στο κρεββατι του να ΞΑΝΑΒΛΕΠΕΙ αυτο που ειδε με εσενα με τον υπολογιστη (επειδη του αρεσε).....ποιος σου ειπε οτι δεν μπορει να μαθει να ανακατευει ξυδι με σοδα και μετα να το ΔΙΑΒΑΖΕΙ και παλι απο τον υπολογιστη και να ακουει και καποιον φυσικο να μιλαει για αυτο σε βιντεο. Καταλαβαινεις και εγω λοιπον τι λεω. Οτι ηρθε τελευταιος ο υπολογιστης δεν σημαινει οτι ειναι και ο λιγοτερο χρησιμος. Ξαναλεω ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ σωστα ειναι ενα εργαλειο που μπορει να ΒΟΗΘΗΣΕΙ την ΑΡΧΙΚΑ φυσικη μαθηση.........

ΥΓ: Και ζωγραφιζουμε με το χερι, βγαινουμε βολτες, παιζουμε μπαλα, βλεπουμε τον ουρανο, αισθανομαστε την βροχη στο κεφαλι μας, φωναζουμε στον αερα οπως ολα τα μικρακια. Ο υπολογιστης δεν αντικαθιστα τα παραπανω.......ΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ........

Ellemphriem
23-11-10, 12:59
Εικόνες, εικόνες, εικόνες,
ήχος, πληροφορίες, πληροφορίες,
ερεθίσματα ερεθίσματα ερεθίσματα.........
Η πληθώρα ερεθισμάτων, πληροφοριών και προκλήσεων έχει στείλει ήδη αρκετά παιδιά στο νοσοκομείο με black out στον εγκέφαλο.

Παραπληροφοριση.....αυτο που λες συμβαινει στην ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ εναλλαγη εικονων.....οχι λογω πληθωρας ερεθισματων.....η πληθωρα ερεθισματων ειναι το νορμ πλεον στην κοινωνια που ζουμε.......επισης το οτι ενα παιδι ασχολειτε με τον υπολογιστη ΔΕΝ σημαινει οτι ΔΕΝ βγαινει εξω, ΔΕΝ ζωγραφιζει ή δεν παιζει......μην τα μπερδευεις......

alcyon
23-11-10, 16:46
Ell...
1. Το μέτρο το βάζουμε εμείς. Τα παιδιά δύσκολο να το κάνουν μόνα τους (έως αδύνατο για μερικές ηλικίες).

2. Ένα παιδί που σε κάποια φάση της ζωής του προσκολήθηκε σε κάτι.... όχι δεν είναι οκ. Ούτε μπορώ να πω "ε και τι έπαθε" αφού στο τέλος... "ξεκόλλησε". Αυτά επηρεάζουν την ψυχολογία του ατόμου (όχι μόνο των παιδιών, αλλά και ενηλίκων).

Ακραίο παράδειγμα: Κάποτε ένα παιδί κακοποιήθηκε στο παρελθόν. Όχι όμως τώρα... Άρα... "ε και τι έγινε; όλα νορμάλ";; -δεν είναι το ίδιο το ξέρω...

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως ΟΛΑ αφήνουν το στίγμα τους στην ψυχολογία. Και ένας άνθρωπος που εθίστηκε μία φορά, είναι πιθανό να εθιστεί ξανά στο μέλλον. (Πρέπει να είναι πολύ συνειδητοποιημένος, για να μην ξανασυμβεί).

3. Δεν υπάρχει δαιμονοποίηση του υπολογιστή. Απλά είπαμε πως εύκολα μπορεί να μπερδευτεί (είτε ο γονιός, είτε το παιδί) ως προς τη διαχείρηση του χρόνου.

4. Το ότι θα το βάλεις νωρίς για να μάθει να το διαχειρίζεται ενώ το παιδί που δεν ασχολήθηκε από μικρό θα "κολλήσει" πιο εύκολα, είναι άστοχο επιχείρημα και ανυπόστατο.
Κατ' αναλογία, ένα παιδί που πίνει αλκοόλ (π.χ. από τα 3 του) θα μάθει να το διαχειρίζεται και να βάζει μέτρο, ενώ αυτό που θα πιει αργότερα (π.χ. στα 18 ) θα γίνει αλκοολικό ευκολότερα!
Αντιλαμβάνεσαι το άτοπο του θέματος;;

Είναι απλά νωρίς (κατά την άποψή μου)... στα 3-4. Μπορεί το παιδί. Αλλά δεν έχει κάποια πραγματική σημασία να το μάθει τώρα. Δεν είναι μια δεξιότητα που αν δεν τη μάθει τώρα, θα πάθει τίποτα. Μπορεί άνετα να τη μάθει αργότερα.
Και σε μας βλέπουν ανοιχτό υπολογιστή όλη μέρα. Άλλοτε, κάθεται ο άντρας μου, άλλοτε εγώ. Αλλά δε χρειάζεται να καθήσουν τα παιδιά. Δεν απαγορεύεται, αλλά σε αυτή την ηλικία δεν τα ενθαρρύνω. Και έτσι... δεν ξέρουν με τι να ασχοληθούν και βαριούνται. Άρα δεν ασχολούνται.

Ellemphriem
25-11-10, 08:20
1. Το μέτρο το βάζουμε εμείς. Τα παιδιά δύσκολο να το κάνουν μόνα τους (έως αδύνατο για μερικές ηλικίες).

ΔΕΝ διαφωνω.....το δικο μου μετρο απλα διαφωνει με το δικο σου. Απλα τα πραγματα.

2. Ένα παιδί που σε κάποια φάση της ζωής του προσκολήθηκε σε κάτι.... όχι δεν είναι οκ. Ούτε μπορώ να πω "ε και τι έπαθε" αφού στο τέλος... "ξεκόλλησε". Αυτά επηρεάζουν την ψυχολογία του ατόμου (όχι μόνο των παιδιών, αλλά και ενηλίκων).

Ειχα κολλησει ως παιδι ΚΑΙ στον υπολογιστη και στην τηλεοραση. Οχι η ψυχολογια μου δεν επαθε τπτ. Παμε να κανουμε και επισημη διαγνωση......εμ, θα με τρελλανετε λεμε. Αν αυτο δεν ειναι δαιμονοποιηση τοτε τι ειναι βρε Αλκυον? Καταλαβαινεις τι λες? Για μονιμη βλαβη στην ψυχολογια του ατομου. Ακυρο.....

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως ΟΛΑ αφήνουν το στίγμα τους στην ψυχολογία. Και ένας άνθρωπος που εθίστηκε μία φορά, είναι πιθανό να εθιστεί ξανά στο μέλλον. (Πρέπει να είναι πολύ συνειδητοποιημένος, για να μην ξανασυμβεί).

Αρα εγω οσοι γνωριζω γυρω μου (γιατι ολοι το επαθαν τουλαχιστον με την τηλεοραση) ειναι πολυ συνειδητοποιημενοι και την παλευουν καθε μερα να απεξαρτηθουν βαση των δεδομενων σου. Εγω δε που καποια στιγμη ανεπνεα τηλεοραση ως παιδι πως μπορω να ζησω ΜΟΝΟ με βιβλια 7 χρονια σερι παλι ειναι θαυμα της φυσης οπως τα λες.......(μουγκα εχω μεινει απο τον αντιλογο ειλικρινα)......

3. Δεν υπάρχει δαιμονοποίηση του υπολογιστή. Απλά είπαμε πως εύκολα μπορεί να μπερδευτεί (είτε ο γονιός, είτε το παιδί) ως προς τη διαχείρηση του χρόνου.

Για την δαιμονοποιηση σου μιλησα παραπανω οταν κατηγορεις κατι τετοιο ως υπευθυνο για 'λερωμα΄ της ψυχολογιας ενος ανθρωπου. Τπτ αλλο. Διαχειρηση χρονου μπορει να μπερδευτει αυτος που ΔΕΝ τον νοιαζει τι βλεπει το παιδι και ποσο και το βαζει αντι για νταντας. Αυτος που ασχολειτε ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ......

4. Το ότι θα το βάλεις νωρίς για να μάθει να το διαχειρίζεται ενώ το παιδί που δεν ασχολήθηκε από μικρό θα "κολλήσει" πιο εύκολα, είναι άστοχο επιχείρημα και ανυπόστατο.

Δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι ΗΤΕ το παιδι ασχολειτε απο νωρις ΗΤΕ οχι μεγαλη πιθανοτητα να κολλησει καποια στιγμη.....

Κατ' αναλογία, ένα παιδί που πίνει αλκοόλ (π.χ. από τα 3 του) θα μάθει να το διαχειρίζεται και να βάζει μέτρο, ενώ αυτό που θα πιει αργότερα (π.χ. στα 18 ) θα γίνει αλκοολικό ευκολότερα!
:shock::shock::shock::shock:

Αντιλαμβάνεσαι το άτοπο του θέματος;;

Αντιλαμβανομαι οτι αν καποιος φτανει σε σημειο να συγκρινει το αλκοολ με τον υπολογιστη εγω ειμαι ηλιθια που καθομαι και προσπαθω να εξηγησω (αλλα ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια-οχι οτι εχει σημασια αλλα λεμε)......η γιαγια μου ελεγε στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα......:D:D:D:D:D:D.......oh well ......(κλασσικα)

ΥΓ: Ασε που δεν μου αρεσουν οι multiple απαντησεις αλλα εδω δεν γινοταν αλλιως. Πραγματικα δεν γινοταν......το παλεψα......αλλα.......

alcyon
25-11-10, 19:13
Ell.. :D
cool! :lol:

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι προσέγγισης στο θέμα. Όχι απαραίτητα "σωστοί-λάθος". Άρα... μη βγαίνεις άδικα από τα ρούχα σου! ;)

Όσο για το θέμα του εθισμού σε οτιδήποτε... ναι... ο εθισμός υπόκειται σε συγκεκριμένους "κανόνες". Άρα, είτε λέγεται αλκοόλ, είτε λέγεται τσιγάρο, είτε λέγεται υπολογιστής... ο εθισμός σε αυτό εξακολουθεί να έχει συγκεκριμένες επιπτώσεις στην ψυχολογία. Και εφόσον κάποιος κάποτε εθίστηκε σε κάτι, υπάρχει κάποιο "υπόβαθρο" για να ξανασυμβεί (κάτω από δεδομένες συνθήκες). Αν αυτό το παραβλέψει, τότε θα πέσει στην "παγίδα"... πιο εύκολα. (Αυτό από έρευνες). Το ότι νιώθουμε καλά... δε σημαίνει πως είμαστε καλά (και δε μιλώ για σένα, αλλά για όλους μας! ;) :mrgreen:). Σκέψου μόνο, πόσα πράγματα ανακαλύπτουμε για το παρελθόν μας και την (τότε) ψυχολογία μας.

Το να κρατηθεί κάποιος μακριά από ένα είδος εθισμού (άλλο θέμα αυτό... -off topic) θέλει να έχει την επίγνωση πως πρέπει να προσέχει, έτσι ώστε να διατηρεί το μέτρο.

marandnik
25-11-10, 21:41
Αλκυώνη μου, είμαι στη δυσάρεστη θέση να σε πληροφορήσω
ότι δυστυχώς έχεις δαιμονοποιήσει τον Η/Υ αλλά δεν θέλεις να το παραδεχτείς ούτε στον εαυτό σου. ;)

Είναι καταφανές από τον τρόπο που μιλάς γι' αυτόν, από τα πράγματα με τα οποία το συγκρίνεις, κλπ, κλπ.

Θα σου πω μόνο ότι ένας άνθρωπος μπορεί να εθιστεί από πάρα πολλά πράγματα. Ακόμα και από "αθώα", όπως το φαγητό. Άλλο όμως να κρατάμε το παιδί μακριά εντελώς μακριά από το αλκοόλ που είναι βλαβερό γι' αυτό και άλλο να το αφήνουμε να τρώει φαγητό αλλά με μέτρο. Γιατί τον υπολογιστή τον κατατάσσεις στην ίδια ομάδα με το αλκοόλ; Για σκέψου...

Το παράδειγμά σου με την εξέλιξη ενός παιδιού σε αντιστοιχία με την εξέλιξη του πολιτισμού μας, δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Προσωπικά μπορώ να σκεφτώ γι' αυτή τη θεωρία πολύ περιορισμένη εφαρμογή σε ελάχιστους τομείς. Για παράδειγμα, αν θέλαμε να ακολουθήσουμε αυτή τη φιλοσοφία, θα έπρεπε να επιτρέψουμε στο παιδί πρώτα να οδηγήσει αυτοκίνητο, μετά να μιλήσει στο τηλέφωνο, κατόπιν να οδηγήσει αεροσκάφος και κατόπιν να χρησιμοποιήσει Η/Υ.:confused: Νομίζω ότι εκεί μπερδεύεται το θέμα. :mrgreen:

Να αναφέρω κι εγώ ότι εγώ προσωπικά θεωρώ τον υπολογιστή εργαλείο αλλά και μέσο επικοινωνίας. Κρίνοντας τα διάφορα μέσα σύμφωνα με το πόσο παθητικός μένει ο αποδέκτης των μηνυμάτων τους και κατά το πόσο αλληλεπιδρά μαζί τους, κατατάσσω τον Η/Υ στην κορυφή.

Τέλος, να επισημάνω ότι τεράστια σημασία έχει όχι μόνο το μέσο αλλά και το περιεχόμενο. Άλλο π.χ. να διαβάζει κάποιος βιβλία κλασικής λογοτεχνίας και άλλο να διαβάζει άρλεκιν. Επίσης, άλλο να χρησιμοποιεί τον H/Y παίζοντας εκπαιδευτικά παιχνίδια και άλλο για να παίζει shoot em up games.

alcyon
25-11-10, 22:06
marandnik
Εσφαλμένο συμπέρασμα έβγαλες. :)

Συνήθως μου αρέσει να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (αν ψάξεις έχω και αντίστοιχο θέμα εδώ στο φόρουμ... :lol:). Επομένως όταν βλέπω να αναπτύσσεται η μία όψη του θέματος, τονίζω κάποια -κατά τη γνώμη μου- σημαντικά ή υποτιμημένα θέματα της άλλης άποψης.

Γενικά αν προσέξεις σε όλο το θέμα υπάρχει η τάση να κλείνουν οι γονείς τα μάτια στο θέμα του εθισμού. Αλλά σας πληροφορώ πως συναντώ ΠΟΛΛΑ παιδιά στο σχολείο με τέτοια προβλήματα....... Άρα... ας μη στρουθοκαμηλίζουμε. ;)
Εσύ δε συνάντησες ποτέ παιδάκια με εθισμό;

Κι όμως... το αλκοόλ και ο υπολογιστής πιστεύεις πως είναι πολύ μακριά;;

Αν μιλήσουμε με προσωπικά βιώματα... μπορώ να σου πω πως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πίνω κρασί, μπύρα κτλ. Γιατί ο πατέρας μου ήταν της φιλοσοφίας, να τρώω ότι τρώνε. Άρα είχα δικαίωμα και να δοκιμάζω. Δεν έγινα αλκοολική ούτε για μια στιγμή. Για την ακρίβεια, δε με ενδιέφερε ποτέ το ποτό, ούτε τότε, ούτε και τώρα.
Αυτό όμως τι σημαίνει; Πως θα δώσω στο παιδί να πιει;;;;

Συμφωνώ με το "μέτρο". Και φυσικά πρέπει ο γονιός να μην ξεχνιέται ΚΑΘΟΛΟΥ να διατηρεί τις ισορροπίες.

Αλλά το να μη θέλουμε να δούμε και τις άσχημες πτυχές του θέματος, γιατί ίσως δε μας βολεύει ή γιατί "δε μας αφορά" είναι χαρακτηριστικό σε πολλά θέματα (σχετικά με εθισμούς).

Θα προτιμούσα λοιπόν έναν ενημερωμένο γονιό για ΟΛΑ τα θετικά και τα αρνητικά του θέματος παρά έναν γονιό που ζει στην άγνοιά του και να καμαρώνει για τα "κατορθώματα" του 3χρονου ή 4χρονου παιδιού του. Επειδή κάποια θετικά αναπτύχθηκαν... οφείλω να δώσω διάσταση σε αρνητικά θέματα.

Η προσωπική μου άποψη όπως είπα και παραπάνω είναι, πως δεν απαγορεύεται, αλλά δεν υπάρχει και κάποιο νόημα να εισαχθούν τα παιδιά από τόσο νωρίς στη λογική. Εξελίσουν άλλο τομέα τώρα. Αργότερα οκ.

Το χειρότερο με τη νέα τεχνολογία είναι πως οι γονείς δεν προλαβαίνουν να εκπαιδευτούν για την ορθή χρήση και λειτουργία της, επομένως τα λάθη τους τα "τρώνε" τα παιδιά τους. Έτσι βλέπουμε π.χ. παιδιά με κινητό τηλέφωνο από την πρώτη δημοτικού ή 2χρονα σε υπολογιστές.... Δεν είναι υπερβολικά και τα δύο; Ποιες ανάγκες καλύπτουν; Τι είναι αυτό που δε θα μπορέσουν να μάθουν αργότερα; ΠΟΙΕΣ αρνητικές επιπτώσεις έχουν, άραγε, ΑΓΝΟΗΘΕΙ εντελώς...;;;;

Υ.Γ. Βρε κορίτσι.... έχεις λεφτά για να πάρεις στο παιδί σου αεροσκάφος;; :lol: Δε μας τα λες αυτά!! τς τς τς :lol: :lol: :lol: Εγώ... φτωχομπινές....:lol: :p :lol: Τη βγάζουμε με βόλτες στο αεροδρόμιο και συζητήσεις στο πως "ξεκολλάνε" τα αεροπλάνα από το έδαφος, αντί να τα βλέπουμε στον ...... υπολογιστή! :p :lol:

jannis
25-11-10, 23:00
Σίγουρα αν ψάξουμε θα βρούμε πολλά άρθρα και έρευνες που λένε πόσο καλό και σε ποιά θέματα κάνει η χρήση του υπολογιστή από τα παιδιά καί είναι καλό να εξοικιώνονται από μικρή ηλικία
Ομώς πρέπει να αναγνωρίσουμε τους κινδύνους και να τους παραδεκτούμε
Οι κίνδυνοι που αναφέρει η alcyon είναι πραγματικοί και έχουν βάση.
Ειδικά αν ενθαρύνουμε τα παιδιά μας να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές πρέπει να τους γνωρίζουμε.

Είναι πολοί ειδικοί και οι "αγαπημένοι μου" νευρολόγοι που ανυσηχούν για το κατα πόσο η χρήση του υπολογιστή από παιδιά μικρής ηλικίας επηρεάζει την ανάπτυξη τους και ειδικότερα την ανάπτυξη της ικανότητας της συγκέντρωσης. Ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο είναι αυτό:

http://serendip.brynmawr.edu/exchange/node/336

Ενα άλλο είναι αυτό

http://www.emaxhealth.com/1275/computers-damage-brains-young-children

marandnik
25-11-10, 23:39
Αχ, αλκυώνη, έχεις ένα κακό συνήθειο να με βάζεις να γράφω σεντόνια νυχτιάτικα.:roll:

Καταρχάς, ΟΚ παίζεις το συνήγορο του διαβόλου, εντάξει, κι εγώ το κάνω πολλές φορές σε συζητήσεις, θεμιτό. Επέλεξες λοιπόν να δικηγορέψεις για την πλευρά αυτών που δαιμονοποιούν τον Η/Υ και την τεχνολογία γενικότερα. Οπότε δεν έχει νόημα να λες ότι εσύ δεν δαιμονοποιείς ...αλλά η άποψη που υποστηρίζεις να δαιμονοποιεί. Στην κουβέντα που κάνουμε και βάσει τον επιχειρημάτων που θέτεις, καραδαιμονοποιείς. :rolleyes: Στην προσωπική σου ζωή, δεν το συζητάμε, δεν μας πέφτει λόγος.

Σχετικά με το ότι "δεν θέλουμε να δούμε και τις αρνητικές πλευρές του θέματος...", θα διαφωνήσω. Αυτό που είδα σ' αυτό το θέμα σαν άποψη είναι, "ναι στον Η/Υ αλλά με μέτρο". Στην άποψη όμως που υποστηρίζεις εσύ για λογαριασμό του πελάτη σου είδα αντίθετα απουσία της θετικής πλευράς και ....και; δαι- μο- νο- ποί- η- ση.:grin:

Εξακολουθείτε κυρία συνήγορος να παραλληλίζετε τον Η/Υ με το αλκοόλ κάτι που θεωρώ εντελώς άστοχο. Όπως σας είπα και σε προηγούμενο ποστ, υπάρχει και ο εθισμός στο φαγητό. Αποκλείετε μήπως τα παιδιά σας από το φαγητό ή από το νόστιμο φαγητό για να μην εθιστούν; Ε; Γιατί ο Η/Υ είναι αλκοόλ και δεν είναι νόστιμο φαγητό;

Για την επαφή μικρών παιδιών με κινητό και τον παραλληλισμό της με την επαφή με το PC, πάλι διαφωνώ. Ένα δίχρονο π.χ. μια χαρά μιλά στο τηλέφωνο και μάλιστα του κάνει και καλό γιατί το βοηθά να εξασκήσει με έναν εναλλακτικό τρόπο την ομιλία του. Το κινητό συνιστάται να αποφεύγεται λόγω της ακτινοβολίας και όχι λόγο της χρήσης του τηλεφώνου ως μέσο. Στα σύγχρονα PC δεν τίθεται τέτοιο θέμα ακτινοβολίας.

Τέλος, σχετικά με τις βόλτες με τα παιδιά σας στο αεροδρόμιο, θα συνιστούσα να τις αποφεύγετε, γιατί μπορεί να εθιστούν στις βόλτες και αργότερα στα ταξίδια και να μη γίνουν αφοσιωμένοι οικογενειάρχες.:mrgreen:
Πάντως σοβαρά τώρα, να σου πω ότι ως φιλοσοφία δεν θεωρώ το να δει κάποιος ένα αεροπλάνο να απογειώνεται από ένα αεροδρόμιο ως "υψηλότερου επιπέδου" εμπειρία από ότι να δει ένα βίντεο με την απογείωση σε απόσταση και γωνίες λήψης που δεν θα μπορούσε να δει στην πραγματικότητα συνοδευόμενες από π.χ. ένα σχεδιάγραμμα που να δείχνει τα διανύσματα των δυνάμεων που επιδρούν κατά την απογείωση και κάνουν το αεροπλάνο να πετάξει.... Και ισως και μέσω μιας προσομοίωσης να μπορούσε ο χρήστης να παίζει με τις δυνάμεις και τις ταχύτητες για να βλέπει τα αποτελέσματα στην πορεία του αεροπλάνου.....Στην μία περίπτωση έχουμε το real thing, ανεκτίμητη εμπειρία, στην άλλη έχουμε ένα ισχυρό εποπτικό μέσο που μας κάνει να αντιλαμβανόμαστε καλύτερα το real thing. :wink:

ζώπυρον
26-11-10, 00:04
Τώρα, εγώ ένας μέσος άνθρωπος είμαι με μέση χρήση των υπολογιστών... Δεν τους φοβάμαι, δεν τους λατρεύω... Καταθέτω την υποκειμενική
- φυσικά - άποψή μου...

προσωπική μου άποψη[/U] όπως είπα και παραπάνω είναι, πως δεν απαγορεύεται, αλλά δεν υπάρχει και κάποιο νόημα να εισαχθούν τα παιδιά από τόσο νωρίς στη λογική. Εξελίσουν άλλο τομέα τώρα. Αργότερα οκ.

Το χειρότερο με τη νέα τεχνολογία είναι πως οι γονείς δεν προλαβαίνουν να εκπαιδευτούν για την ορθή χρήση και λειτουργία της, επομένως τα λάθη τους τα "τρώνε" τα παιδιά τους. Έτσι βλέπουμε π.χ. παιδιά με κινητό τηλέφωνο από την πρώτη δημοτικού ή 2χρονα σε υπολογιστές.... Δεν είναι υπερβολικά και τα δύο; Ποιες ανάγκες καλύπτουν; Τι είναι αυτό που δε θα μπορέσουν να μάθουν αργότερα;

Σε αυτά, θα συμφωνήσω απόλυτα.

...
Τέλος, σχετικά με τις βόλτες με τα παιδιά σας στο αεροδρόμιο, θα συνιστούσα να τις αποφεύγετε, γιατί μπορεί να εθιστούν στις βόλτες και αργότερα στα ταξίδια και να μη γίνουν αφοσιωμένοι οικογενειάρχες.:mrgreen:
Πάντως σοβαρά τώρα, να σου πω ότι ως φιλοσοφία δεν θεωρώ το να δει κάποιος ένα αεροπλάνο να απογειώνεται από ένα αεροδρόμιο ως "υψηλότερου επιπέδου" εμπειρία από ότι να δει ένα βίντεο με την απογείωση σε απόσταση και γωνίες λήψης που δεν θα μπορούσε να δει στην πραγματικότητα συνοδευόμενες από π.χ. ένα σχεδιάγραμμα που να δείχνει τα διανύσματα των δυνάμεων που επιδρούν κατά την απογείωση και κάνουν το αεροπλάνο να πετάξει.... Και ισως και μέσω μιας προσομοίωσης να μπορούσε ο χρήστης να παίζει με τις δυνάμεις και τις ταχύτητες για να βλέπει τα αποτελέσματα στην πορεία του αεροπλάνου.....Στην μία περίπτωση έχουμε το real thing, ανεκτίμητη εμπειρία, στην άλλη έχουμε ένα ισχυρό εποπτικό μέσο που μας κάνει να αντιλαμβανόμαστε καλύτερα το real thing. :wink:

Ενώ παρακολουθώ πολύ προσεχτικά τις σκέψεις σου (και της Elle και άλλων συνομιλητών που συμφωνούν μαζί σας), με το σχετικό απόσπασμα θα διαφωνήσω κάθετα.

Δεν "αναλύονται" όλα καλύτερα στον υπολογιστή. Τι να σου δείξει η προσομοίωση από - το ηλιοβασίλεμα, τη θάλασσα, τη φύση, τον έρωτα, την κουζίνα που μαγειρεύει κάποιος, τον μηχανικό που λύνει ένα αυτοκίνητο, το ταξίδι μ' ένα τρένο, τον "παλμό" ενός αεροδρομίου, την "ένταση" μιας απογείωσης ή / και προσγείωσης?

Το παιδί μου 5 χρονών χρησιμοποιεί - υπό την επίβλεψή μου - υπολογιστή για να ζωγραφίσει ή να παίξει κάποιο παιχνίδι. Αυτό του δίνει μια μικρή χαρά. Γιατί πραγματικά ευτυχισμένος είναι όταν απλώνει τα χαρτιά κάτω, βγάζει τις μπογιές και τα πινέλα και ζωγραφίζει ... τα πάντα...!
Όπως χαρούμενος είναι και όταν παίζει με τα μυριάδες παιχνίδια του μέσα στο σπίτι αλλά πραγματικά ευτυχισμένος είναι όταν πάμε παιδική χαρά και - μαζί με άλλα παιδιά - τρέχει, σκαρφαλώνει, σκάβει, λερώνεται...

Υ.Γ. Άσε που το να εθιστεί στις βόλτες και τα ταξίδια, το βρίσκω συναρπαστικό...! Και χρήσιμο αρκετά..., έτσι ώστε (πολύ μετά!) να μπορέσει να γίνει "αφοσιωμένος οικογενειάρχης"...!

jannis
26-11-10, 00:10
Για την επαφή μικρών παιδιών με κινητό και τον παραλληλισμό της με την επαφή με το PC, πάλι διαφωνώ. Ένα δίχρονο π.χ. μια χαρά μιλά στο τηλέφωνο και μάλιστα του κάνει και καλό γιατί το βοηθά να εξασκήσει με έναν εναλλακτικό τρόπο την ομιλία του. Το κινητό συνιστάται να αποφεύγεται λόγω της ακτινοβολίας και όχι λόγο της χρήσης του τηλεφώνου ως μέσο. Στα σύγχρονα PC δεν τίθεται τέτοιο θέμα ακτινοβολίας.

Στα PC τίθεται θέμα εργονομίας που στο βαθμό που υπάρχει είναι για τον ενήλικα. Επίσης έχει επιπτώσεις στην όραση.

Καλή η προσομοίωση και ναι μπορεί να σου δείξει λεπτομέριες και πτυχές που δεν μπορείς να βιώσεις αλλά
There is nothing like the real thing!!!
Έχω κάνει το διδακτορικό μου με προσομοιώσεις και όταν τελικά αποφάσισα ότι πρέπει να κάνω και πειράματα - και αυτά που έβλεπα στα πειράματα δεν είχαν ούτε το 1/10 της λεπτομερειας απο τις προσομοιώσεις- έτριβα τα μάτια μου γιατί μόνο τότε κατάλαβα τι έκανα...
Επίσης στην συνέχεια έβγαλα για πολλά χρόνια το ψωμί μου με προσομοιώσεις και κάθε ευκαιρία που είχα να δω κάτι στην πραγματικότητα (δεν ήταν συχνές) άλλαζα εντελώς τον τρόπο σκέψης και τότε καταλάμβαινα την σημασία των αποτελεσμάτων των προσομοιώσεων.
Καλή η θεωρεία αλλά στην μάθηση προηγείται η πράξη και επιμένω
There is nothing like the Real Thing
επίσης βέβαια συνήθως υποστηρίζω ότι
Μια εικόνα αξίζει 1000 λέξεις,
οπότε αν δεν μπορείς να βρεις το "Real Thing" τότε δες το στο internet ;)

alcyon
26-11-10, 00:27
;)
Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες! :)

marandnick...
πελάτης μου δεν είναι η "δαιμονοποίηση", αλλά η "σφαιρική πληροφόρηση". ;) :D

Μετά τα τελευταία Posts... αρχίζει η ζυγαριά να ισορροπεί κάπου. :)

mariazil
26-11-10, 10:22
Συμφωνώ απόλυτα ότι το ιδανικό είναι βέβαια η πραγματική εμπειρία, αλλά μια και αναφέραμε αεροπλάνα κι αεροδρόμια, ας πούμε ότι ο υπολογιστής προσφέρει μια (έστω κατώτερη)εντύπωση σε εκείνους που δεν έχουν την τύχη να βρίσκονται κοντά σε αεροδρόμιο π.χ.;)

Λοιπόν, νομίζω ότι η alcyon έχει απόλυτο δίκιο ότι δυστυχώς πολλοί γονείς δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι κι αυτό δεν πρέπει να το παραβλέπουμε. Είναι λοιπόν πολύ πιθανόν να αφήνουν τα παιδιά τους να χρησιμοποιούν τον η/υ χωρίς μέτρο κι αυτό είναι απαράδεκτο και επιζήμιο. Αντίστοιχα υπάρχουν γονείς που καπνίζουν με το παιδί τους δίπλα, που δεν του βάζουν ζώνη στο αυτοκίνητο, που πάνε τρικάβαλο στο μηχανάκι κι όποιον πάρει..., που το αφήνουν να τρώει junk food και delivery συνέχεια, που το αφήνουν να βλέπει τηλεόραση με τις ώρες κι ό,τι νάναι, θέλετε να πω κι άλλα;;;

Είπα και πιο πάνω ότι ασφαλώς ο καθένας από μας έχει διαμορφώσει την πραγματικότητά του και αναλόγως πορεύεται στη ζωή. Αφού λοιπόν δεν έχω την δυνατότητα (οικονομική ή λόγω απόστασης και συνθηκών) να πάω το παιδί μου να δει τα αληθινά αεροπλάνα να πετάνε, γιατί να μην τα δει στον υπολογιστή να πάρει μια ιδέα κι ας είναι λιγότερο πραγματική; Αν δεν μπορώ για τους ίδιους λόγους να πληρώσω έναν καθηγητή μουσικής, γιατί να μην μπορεί να μάθει κάποια πράγματα χρησιμοποιώντας την kidepedia-μουσική εγκυκλοπαίδεια;

Όπως είπε όμως κι η marandnik, κανείς εδώ δεν μίλησε για ανεξέλεγκτη και άμετρη χρήση του η/υ, πράγμα που σημαίνει ότι όλοι γνωρίζουμε τις αρνητικές πλευρές του θέματος και την ανάγκη να τις περιορίσουμε.

Κι επειδή αναφερόμαστε στον εθισμό, που είναι πολύ σοβαρό πράγμα και βαθιά ψυχολογική διαταραχή και όπως είπαμε δεν περιορίζεται στη χρήση του υπολογιστή, η απάντηση είναι μάλλον να ευχόμαστε και να προσπαθούμε τα παιδιά μας μεγαλώνοντας να είναι προσωπικότητες στιβαρές, να ξέρουν να διαχειρίζονται τις κρίσιμες καταστάσεις που αναπόφευκτα θα περάσουν και κυρίως να αγαπούν τον εαυτό τους και να τον προστατεύουν, για να αποφύγουν κάθε είδους εξάρτηση.

Ellemphriem
27-11-10, 08:02
Ell.. :D
cool! :lol:

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι προσέγγισης στο θέμα. Όχι απαραίτητα "σωστοί-λάθος". Άρα... μη βγαίνεις άδικα από τα ρούχα σου! ;)

Όσο για το θέμα του εθισμού σε οτιδήποτε... ναι... ο εθισμός υπόκειται σε συγκεκριμένους "κανόνες". Άρα, είτε λέγεται αλκοόλ, είτε λέγεται τσιγάρο, είτε λέγεται υπολογιστής... ο εθισμός σε αυτό εξακολουθεί να έχει συγκεκριμένες επιπτώσεις στην ψυχολογία. Και εφόσον κάποιος κάποτε εθίστηκε σε κάτι, υπάρχει κάποιο "υπόβαθρο" για να ξανασυμβεί (κάτω από δεδομένες συνθήκες). Αν αυτό το παραβλέψει, τότε θα πέσει στην "παγίδα"... πιο εύκολα. (Αυτό από έρευνες). Το ότι νιώθουμε καλά... δε σημαίνει πως είμαστε καλά (και δε μιλώ για σένα, αλλά για όλους μας! ;) :mrgreen:). Σκέψου μόνο, πόσα πράγματα ανακαλύπτουμε για το παρελθόν μας και την (τότε) ψυχολογία μας.

Το να κρατηθεί κάποιος μακριά από ένα είδος εθισμού (άλλο θέμα αυτό... -off topic) θέλει να έχει την επίγνωση πως πρέπει να προσέχει, έτσι ώστε να διατηρεί το μέτρο.

ΚΑΘΕ φορα που παω να απαντησω ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΔΙΚΑ ΕΛΕΟΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.........καλημερα.......θα τα πουμε αργοτερα. Δεν διαβασα τπτ αλλα αναφερομαι σε σε γιατι με σε εχω παρε δω-σε (κυριως)......:lol: Τα λεμε αργοτερα κυριες......

alcyon
27-11-10, 17:08
Αααα... μια και λέτε πως θα επανέλθετε .... να ρωτήσω και κάτι.....

Τι πιστεύετε πως θα "κερδίσει" το παιδί με το να γίνει χρήστης Η/Υ από τα 3-4 ή 5 χρόνια του, σε σχέση με το να ξεκινήσει π.χ. στα 7 ή 9;
Τι είναι αυτό που δε θα μάθει ικανοποιητικά αν ξεκινήσει π.χ. στα 7-9, και θα το ξέρει επειδή ξεκινά στα 3-4;

Επίσης... άλλος ένας προβληματισμός (δεν έχω άποψη σε αυτό, μιας και τα παιδιά μου βρίσκονται σε μικρή ηλικία).
Η γραφή η οποία για να κατακτηθεί χρειάζεται εξάσκηση, δεν "σαμποτάρεται" από τη χρήση του υπολογιστή; Άλλο να αναγνωρίζει κάποιος τα γράμματα κι άλλο να μπορεί να τα γράφει.

Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για την ορθογραφία. Π.χ. με το να πληκτρολογώ μια λέξη "χάνω" τη "μνήμη" που μου δίνει η γραφή της, ως προς την ορθογραφία της. Αυτά δεν μπορεί να προκαλέσουν ή να ενισχύσουν μαθησιακές δυσκολίες;

Για να διατηρηθεί κατά κάποιο τρόπο η ορθογραφία, θα πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος και τα 10 δάχτυλα για δακτυλογράφηση (κι αυτό... πάλι με επιφύλαξη το λέω). Όμως... αυτό δε συμβαίνει. Συνήθως χρησιμοποιούν (ειδικά τα παιδιά) μόνο τα 2 δάχτυλα, παρόλο που το κάνουν ταχύτατα.

Άρα... μήπως ο υπολογιστής ενδέχεται να υπονομεύσει τις μαθησιακές δεξιότητες των μικρών μαθητών;

Melina22
27-11-10, 18:05
Ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο για τον άνθρωπο και εξαρτάται απ τον τρόπο χρήσης το αν θα κάνει ζημιά ή όχι. Έτσι κ στο νηπιαγωγείο όταν υπάρχει λειτουργεί ως μέσο που βοηθά να φέρουν εις πέρας διάφορες "εργασίες" που προκύπτουν. Μέσα απ' αυτό αναπτύσσονται σε διάφορους τομείς, όπως γλώσσα μαθηματικά, περιβάλλον, τέχνη, κλπ.

Η γραφή δεν σαμποτάρεται όταν χρησιμοποιούνται και άλλες μέθοδοι και όταν η χρήση του υπολογιστή γίνεται με μέτρο. Η χρήση των 10 δαχτύλων γιατί σχετίζεται με την ορθογραφία;

Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα υπονομεύσει σε τίποτα αν χρησιμοποιηθεί σωστά. Αλλά και ότι αν ένα παιδί δεν έχει υπολογιστή ως τα 7, αν του παρέχονται ανάλογα ερεθίσματα δεν θα μείνει πίσω στους τομείς που ανέφερα.

Melina22
27-11-10, 18:15
Μόλις έριξα μια ματιά και στο κείμενο της νευρολογίας σχετικά με το θέμα. Απ ' ότι κατάλαβα και εκεί γίνεται λόγος για εκτεταμένη χρήση του υπολογιστή κ όχι με μέτρο.

mariazil
27-11-10, 19:27
Να απαντήσω σχετικά με τη γραφή, μιας και είναι μέσα στις δραστηριότητες που κάνω με τον γιο μου. Στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό λογισμικό, τον γνωστό Ξεφτέρη, τον αγαπημένο ήρωα του γιου μου, το παιδί έρχεται σε επαφή με τα γράμματα μέσα από το παραμύθι και τα αντίστοιχα παιχνίδια(που ξεκλειδώνουν όσο προχωρά η αλφάβητος). Ανάμεσα σε πολλές δραστηριότητες, υπάρχει και αυτή που καθοδηγεί τον μαθητή-χρήστη να ακολουθήσει τη σωστή φορά γραφής του γράμματος με το ποντίκι και σε μεγάλο μέγεθος όσες φορές θέλει πριν κάνει το ίδιο στο τετράδιο που συνοδεύει το λογισμικό. Αυτό θα μας πουν και οι ειδικοί (οι νηπιαγωγοί δλδ)ότι βοηθά στην αντίληψη του σχήματος του γράμματος και άρα στην αναγνώριση και γραφή του.
Υπάρχουν επίσης ασκήσεις όπου το γράμμα είναι ένα κομματιασμένο παζλ και ο μαθητής το φτιάχνει, ασκήσεις φωνημικής επίγνωσης, πολύ διασκεδαστικές κλπ.

Η αναγνώριση των γραμμάτων προηγείται τις γραφής, αλλά είναι απαραίτητο στάδιο, δεν είναι αμελητέο, από εκεί ξεκινούν όλα και η ανάγνωση και η γραφή.

Η ορθογραφία είναι κάτι που πετυχαίνουμε μια χαρά και με ...3 δάχτυλα που συνεργάζονται όταν κρατάμε ένα μολύβι, δεν την επηρεάζει νομίζω ο υπολογιστής. Η εικόνα της λέξης υπάρχει ως πληροφορία στον σκληρό μας δίσκο=στο μυαλό μας!;-)

Η μνήμη δεν νομίζω να χάνεται πληκτρολογώντας, είναι μάλλον ζήτημα συγκέντρωσης τη στιγμή που μας δίνεται η πληροφορία και οργάνωσης τέτοιας που να μπορούμε να ανασύρουμε την πληροφορία. Αν λοιπόν δεν το παρακάνουμε, γιατί να επηρεαστεί η μνήμη;

Στη διδασκαλία μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες τέλος(άλλες ηλικίες βέβαια), χρησιμοποιώ πολύ τον υπολογιστή. Βοηθάει πολύ τον μαθητή να δέχεται την πληροφορία με πολυαισθητηριακό τρόπο. Ακούει+βλέπει+μιλάει+ακολουθεί με το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο=συγκεντρώνεται 100% στο συγκεκριμένο αντικείμενο και άρα καταγράφεται εντονώτερα στη μνήμη του.
Για μένα η εκτεταμένη χρήση βλάπτει. Με μέτρο είναι χρήσιμο εργαλείο, όπως λέει κι η Melina22.

alcyon
28-11-10, 12:09
Μελίνα, τα 10 δάχτυλα τα ενέφερα επειδή σε αυτή την περίπτωση η γραφή των λέξεων λαμβάνει μια πιο "χωροταξική" δομή. (Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά).

π.χ. για να γράψω τη λέξη "θέλω" θα χρησιμοποιήσω με τη σειρά:
δεξί δείκτη (άνω), =θ
αριστερό παράμεσο (άνω), =ε
δεξί παράμεσο (μέση), =λ
και αριστερό δείκτη (κάτω) = ω

Αν τη γράψω με "ο" αντί για "ω", τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στο τελευταίο πλήκτρο τον αριστερό παράμεσω (άνω) = ο. Δηλαδή ένα εντελώς διαφορετικό δάκτυλο σε μια εντελώς διαφορετική θέση...

Άρα χρησιμοποιώντας και τα 10 δάκτυλα για πληκτρολόγηση, η ορθογραφία αισθάνομαι πως κωδικοποιείται. Ενώ χρησιμοποιώντας μόνο 2.. δεν υπάρχει αυτή η αντίληψη (τονίζω πως αυτά τα αναφέρω πάντα κατά τη γνώμη μου και μόνο από προσωπικές παρατηρήσεις).

Συγγνώμη για την λεπτομερή ανάλυση. Ίσως ξεφεύγει και από το γενικότερο θέμα. (Δεν είναι το θέμα μας υπολογιστής και γραφή).

Όσο για τη μνήμη της ορθογραφίας...
αυτό μου έκανε εντύπωση όταν το άκουσα από αρκετούς φίλους με αντίστοιχες σπουδές στην πληροφορική. Πως η ενασχόλησή τους με αυτόν (π.χ. χρήση υπολογιστή για γραφή, και ελάττωση χειρογράφων) είχε ως επίπτωση να "ξεχνούν" πώς γράφονται οι λέξεις.
Μπορώ να πω πως το είδα και στον εαυτό μου. Επειδή μου αρέσουν γενικά τα μέσα που προσφέρει η τεχνολογία και τα χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου, πρόσεξα όμως πως "ξεχνούσα" ακόμα και απλές λέξεις.
Για να το διορθώσω αυτό, άρχισα να γράφω όποτε μπορούσα... χειρόγραφα κάποια πράγματα (όχι εκτεταμένα κείμενα, αλλά όμως σε σχετικά συστηματική βάση, έτσι ώστε να διατηρώ την επαφή μου με το γραπτό λόγο.... χειρογράφως!) Μπορώ να πω πως η ορθογραφία μου.... ανατροφοδοτήθηκε (αν και ακόμα πάσχει :lol:).

Από εκεί απορρέει η απορία μου για το θέμα του υπολογιστή ως προς την ορθογραφία και κατ' επέκταση τη μάθηση γραφής.

Σίγουρα το μέτρο είναι το κλειδί...
... και... τελικά.. δεν χάνει τίποτα αν τον χρησιμοποιήσει αργότερα..

Niki81
28-11-10, 14:46
αυτό μου έκανε εντύπωση όταν το άκουσα από αρκετούς φίλους με αντίστοιχες σπουδές στην πληροφορική. Πως η ενασχόλησή τους με αυτόν (π.χ. χρήση υπολογιστή για γραφή, και ελάττωση χειρογράφων) είχε ως επίπτωση να "ξεχνούν" πώς γράφονται οι λέξεις.
Μπορώ να πω πως το είδα και στον εαυτό μου. Επειδή μου αρέσουν γενικά τα μέσα που προσφέρει η τεχνολογία και τα χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου, πρόσεξα όμως πως "ξεχνούσα" ακόμα και απλές λέξεις.
Για να το διορθώσω αυτό, άρχισα να γράφω όποτε μπορούσα... χειρόγραφα κάποια πράγματα (όχι εκτεταμένα κείμενα, αλλά όμως σε σχετικά συστηματική βάση, έτσι ώστε να διατηρώ την επαφή μου με το γραπτό λόγο.... χειρογράφως!) Μπορώ να πω πως η ορθογραφία μου.... ανατροφοδοτήθηκε (αν και ακόμα πάσχει :lol:).

Από εκεί απορρέει η απορία μου για το θέμα του υπολογιστή ως προς την ορθογραφία και κατ' επέκταση τη μάθηση γραφής.

Alcyon αυτο που αναφέρεις συμβαίνει νομιζω στα ατομα τα οποια συνηθιζουν να γραφουν με greeklish.
Το εχω παρατηρησει κι εγω αλλα καταλαβαινω οτι φταινε τα greeklish και οχι η χρηση υπολογιστή.Προσωπικα δε χρησιμοποιω σχεδον ποτε greeklish προτιμω να γραφω ειτε στα ελληνικα ειτε στα αγγλικα και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα με την ορθογραφια.Και το λεω γιατι με την ορθογραφια εχω γενικως θεμα.Οταν καποιος γνωριζει καλα κανονες γραμματικης και κατανοει για ποιο λογο μια λεξη γραφεται οπως γραφεται δε νομιζω οτι μπορει η χρηση υπολογιστη να τον κανει να ξεχασει την ορθογραφια των λεξεων.Αν ομως απλα θυμαται την ορθογραφια των λεξεων χωρις να εχει κατανοησει τη γραμματικη που κρυβεται απο πισω τοτε ναι ενδεχομενως να εχει θεμα.Αλλα εδω φταιει η ελλιπης γνωση και οχι ο υπολογιστης.

Θα συμφωνησω παντως με αυτο που λες οτι το παιδι δεν εχει να χασει τιποτα αν χρησιμοποιησει τον υπολογιστη στα 6-7 και οχι στα 3-4.
Ομοιως ομως δε νομιζω οτι και να τον χρησιμοποιησει στα 3-4 υπαρχει καποιος κινδυνος...η ουσια ειναι το μετρο ειτε στα 6 ειτε στα 4.
Και αυτο ειναι που θα ηθελαν οι μαμαδες να κατανοησουν.Μη συγκρινουμε τον υπολογιστη με την τηλεοραση μιλωντας απλα για χαζοκουτια γιατι καμια σχεση το ενα μεσο με το αλλο.

mariazil
28-11-10, 15:06
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη Niki81 ως προς την ορθογραφία. Από προσωπική μου εμπειρία:δυνατή στην ορθογραφία από την πρώτη στιγμή, από τη στιγμή που πέρασα στο Πανεπιστήμιο (Αγγλική Φιλολογία)σχεδόν έπαψα να χρησιμοποιώ τα ελληνικά στο γραπτό λόγο, αναγκαστικά, και πάντως δεν χρησιμοποιούσα ακόμα υπολογιστή. Φυσικό δεν είναι που μερικές φορές μπαίνω σε "ορθογραφικά διλήμματα"; Δεν αρκεί να διαβάζουμε μόνο για να θυμόμαστε την ορθογραφία, πρέπει και να παράγουμε γραπτό λόγο κι αυτό συνήθως ελαττώνεται μετά τα φοιτητικά μας χρόνια για διάφορους λόγους. Γι αυτό και γράφοντας κείμενα επανέρχεται η ικανότητα.
Το μέτρο είναι όλη η ουσία και εδώ, όπως και σε τόσα άλλα θέματα. Και οπωσδήποτε είναι άλλο πράγμα η τηλεόραση και άλλο ο υπολογιστής, δεν το συζητώ καθόλου.

Melina22
28-11-10, 15:27
Μελίνα, τα 10 δάχτυλα τα ενέφερα επειδή σε αυτή την περίπτωση η γραφή των λέξεων λαμβάνει μια πιο "χωροταξική" δομή. (Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά).

π.χ. για να γράψω τη λέξη "θέλω" θα χρησιμοποιήσω με τη σειρά:
δεξί δείκτη (άνω), =θ
αριστερό παράμεσο (άνω), =ε
δεξί παράμεσο (μέση), =λ
και αριστερό δείκτη (κάτω) = ω

Αν τη γράψω με "ο" αντί για "ω", τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στο τελευταίο πλήκτρο τον αριστερό παράμεσω (άνω) = ο. Δηλαδή ένα εντελώς διαφορετικό δάκτυλο σε μια εντελώς διαφορετική θέση...

Άρα χρησιμοποιώντας και τα 10 δάκτυλα για πληκτρολόγηση, η ορθογραφία αισθάνομαι πως κωδικοποιείται. Ενώ χρησιμοποιώντας μόνο 2.. δεν υπάρχει αυτή η αντίληψη (τονίζω πως αυτά τα αναφέρω πάντα κατά τη γνώμη μου και μόνο από προσωπικές παρατηρήσεις).

Συγγνώμη για την λεπτομερή ανάλυση. Ίσως ξεφεύγει και από το γενικότερο θέμα. (Δεν είναι το θέμα μας υπολογιστής και γραφή).

.

Εφόσον κάθε φορά που γράφεις μια λέξη πατάς μέσω επιλογής ένα πλήκτρο η επιλογή υπερισχύει της θέσης του πλήκτρου. Είτε δηλ γράφεις με τα δάχτυλα είτε με τη "μύτη":lol: που λέει ο λόγος πρώτα σκέφτεσαι με τι γράφεται και μετά επιλέγεις. Άρα αυτό που λες ίσως ισχύει μόνο σε σχέση με την πρακτικότητα και όχι σε σχέση με την ορθογραφία. Δηλαδή ενδεχομένως έτσι να γράφεις πιο γρήγορα. Ή ίσως έτσι να υποβοηθείται η ορθογραφία. Αλλά δεν αποτελεί προϋπόθεση.

Για να το διορθώσω αυτό, άρχισα να γράφω όποτε μπορούσα... χειρόγραφα κάποια πράγματα (όχι εκτεταμένα κείμενα, αλλά όμως σε σχετικά συστηματική βάση, έτσι ώστε να διατηρώ την επαφή μου με το γραπτό λόγο.... χειρογράφως!) Μπορώ να πω πως η ορθογραφία μου.... ανατροφοδοτήθηκε (αν και ακόμα πάσχει ).

Για την μνήμη της ορθογραφίας κ εγώ συμφωνώ με τη Niki81 ότι επηρεάζεται πολύ αρνητικά από τη χρήση των greeklish.

alcyon
28-11-10, 16:18
..... Είτε δηλ γράφεις με τα δάχτυλα είτε με τη "μύτη":lol: ....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Απίστευτο επιχείρημα! :lol: :lol: :lol:

Για τα grenglish... θα συμφωνήσω πως είναι ο μέγιστος δολοφόνος της ορθογραφίας!
Αν και αυτό το έπαθα χωρίς grenglish. (Αλλά εδώ ενδέχεται να παίζει γενικότερο "κάψιμο" εγκεφάλου :lol: λόγω κούρασης, παιδιών κτλ... :mrgreen:)

ζώπυρον
28-11-10, 16:45
Τώρα το πλατειάσαμε λίγο το θέμα (του υπολογιστή) αλλά παρ' όλα αυτά οι παράμετροι που ανοίχτηκαν είναι πολύ ενδιαφέρουσες!

Έχω παρατηρήσει κι εγώ πως όσοι ασχολούνται με τους υπολογιστές δεν τα καταφέρνουν άριστα με την ορθογραφία αλλά δεν ξέρω αν αυτό σχετίζεται άμεσα με την χρήση τους. Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι συνήθως οι¨"πρακτικής" κατεύθυνσης γενικά δεν τα πάνε πολύ καλά με την γλώσσα μιας και δεν της έδωσαν από τα σχολικά χρόνια την πρέπουσα σημασία, λόγω διαφορετικής κλίσης.
Γιατί όπως πολύ εύστοχα λέει η Νίκη παραπάνω "Οταν καποιος γνωριζει καλα κανονες γραμματικης και κατανοει για ποιο λογο μια λεξη γραφεται οπως γραφεται", δυσκολότερα κάνει λάθη.

Μετά, είναι και αυτό που είπε η Μαριαζίλ "Δεν αρκεί να διαβάζουμε μόνο για να θυμόμαστε την ορθογραφία, πρέπει και να παράγουμε γραπτό λόγο κι αυτό συνήθως ελαττώνεται μετά τα φοιτητικά μας χρόνια για διάφορους λόγους. Γι αυτό και γράφοντας κείμενα επανέρχεται η ικανότητα."

Είναι και άλλα πολλά ακόμα που επιβαρύνουν την όλη κατάσταση (της ορθογραφίας - γλώσσας) αλλά ίσως δεν είναι της παρούσης.
Επιγραμματικά, πιστεύω πως είναι η πλήρη απαξίωση της γλώσσας στην ουσία της - από το εκπαιδευτικό σύστημα μέχρι την καθημερινότητά μας.

Προσωπικά πάντως, παρατήρησα πως όταν σταμάταγα για μεγάλα χρονικά διαστήματα να διαβάζω λογοτεχνία ή επικοινωνούσα/απαντούσα γραπτά μόνο μέσω σύντομων μηνυμάτων από το κινητό, η ορθογραφία μου χώλαινε. Άρα, δυστυχώς, έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει ορθογραφικά διλλήματα (πολύ ωραία το είπες Μαριαζίλ!). Κι αυτό, ως μέτρια χρήστρια των υπολογιστών (για τους οποίους έχω πει την γνώμη μου παραπάνω, σε άλλο μήνυμα).

Melina22
28-11-10, 17:48
Τώρα το πλατειάσαμε λίγο το θέμα (του υπολογιστή) αλλά παρ' όλα αυτά οι παράμετροι που ανοίχτηκαν είναι πολύ ενδιαφέρουσες!

Έχω παρατηρήσει κι εγώ πως όσοι ασχολούνται με τους υπολογιστές δεν τα καταφέρνουν άριστα με την ορθογραφία αλλά δεν ξέρω αν αυτό σχετίζεται άμεσα με την χρήση τους. Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι συνήθως οι¨"πρακτικής" κατεύθυνσης γενικά δεν τα πάνε πολύ καλά με την γλώσσα μιας και δεν της έδωσαν από τα σχολικά χρόνια την πρέπουσα σημασία, λόγω διαφορετικής κλίσης.
Γιατί όπως πολύ εύστοχα λέει η Νίκη παραπάνω "Οταν καποιος γνωριζει καλα κανονες γραμματικης και κατανοει για ποιο λογο μια λεξη γραφεται οπως γραφεται", δυσκολότερα κάνει λάθη.

Μετά, είναι και αυτό που είπε η Μαριαζίλ "Δεν αρκεί να διαβάζουμε μόνο για να θυμόμαστε την ορθογραφία, πρέπει και να παράγουμε γραπτό λόγο κι αυτό συνήθως ελαττώνεται μετά τα φοιτητικά μας χρόνια για διάφορους λόγους. Γι αυτό και γράφοντας κείμενα επανέρχεται η ικανότητα."

Είναι και άλλα πολλά ακόμα που επιβαρύνουν την όλη κατάσταση (της ορθογραφίας - γλώσσας) αλλά ίσως δεν είναι της παρούσης.
Επιγραμματικά, πιστεύω πως είναι η πλήρη απαξίωση της γλώσσας στην ουσία της - από το εκπαιδευτικό σύστημα μέχρι την καθημερινότητά μας.

Προσωπικά πάντως, παρατήρησα πως όταν σταμάταγα για μεγάλα χρονικά διαστήματα να διαβάζω λογοτεχνία ή επικοινωνούσα/απαντούσα γραπτά μόνο μέσω σύντομων μηνυμάτων από το κινητό, η ορθογραφία μου χώλαινε. Άρα, δυστυχώς, έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει ορθογραφικά διλλήματα (πολύ ωραία το είπες Μαριαζίλ!). Κι αυτό, ως μέτρια χρήστρια των υπολογιστών (για τους οποίους έχω πει την γνώμη μου παραπάνω, σε άλλο μήνυμα).

Αν κ όντως έχουμε βγει εκτός είναι όμως ενδιαφέρουσες παράμετροι όπως λες.

Συμφωνώ με όσα λες γιατί ως τα φοιτητικά χρόνια πράγματι ερχόμαστε συνεχώς σε επαφή με το γραπτό λόγο είτε μέσω ανάγνωσης είτε μέσω γραφής κειμένων. Αργότερα αυτό σε κάποιους περιορίζεται είτε σε μεγάλο είτε σε μικρότερο βαθμό με αρνητικές επιπτώσεις στην ορθογραφία.

Εγώ το παρατηρώ στην αγγλική γλώσσα με την οποία η επαφή μου μειώθηκε πολύ από τότε που τελείωσα και πολλές φορές έχω αναρωτηθεί για τη σωστή ορθογραφία. Η μνήμη όταν περνά καιρός έχει την τάση να "αλλοιώνει" την πραγματική μορφή με την οποία αποθηκεύτηκαν οι πληροφορίες.

jannis
28-11-10, 19:35
Εντάξει, και τώρα που μου έφυγε η "μύγα" συνεχίστε,
η κόρη μου σήμερα με είδε να δουλεύω και ήθελε να βάλουμε ένα DVD Barbie να παίξουμε και της είπα όχι τώρα, μια άλλη μέρα,
και στο "γιατί" σκεφτόμουν να απαντήσω
-Δεν έχουμε καταλήξει ακόμη σε πόρισμα στο forum...

mariazil
29-11-10, 09:23
Μεγάλη δύναμη, παιδί μου, το parents:lol:

και στο "γιατί" σκεφτόμουν να απαντήσω
-Δεν έχουμε καταλήξει ακόμη σε πόρισμα στο forum...
:lol::lol::lol: Και μένα ο δικός μου με ρώτησε κάποτε "Μα γιατί μπαίνεις στην ίδια σελίδα κάθε μέρα (εννοώντας το φόρουμ) κι όταν του είπα ότι έτσι "μιλάω"με άλλες μαμάδες για θέματα που αφορούν εμάς και τα παιδιά μας συμπέρανε ότι έχουν όλες αγόρια (αφού το λογότυπο είναι ... γαλάζιο) ενώ στο cafe οι μαμάδες έχουν κορίτσια, αφού είναι ... ροζ:lol:

alcyon
29-11-10, 16:46
Η παραγωγή γραπτού λόγου (μου φαίνεται) πως δεν είναι ισάξια όταν γράφεται με υπολογιστή αντί για χειρόγραφο. Αυτό έλεγα πριν... αλλά επειδή είναι πολυπαραγοντικό το θέμα...... κανείς δεν ξέρει.

jannis...

Αν κατάλαβα καλά, αναρωτιέσαι τι να λες το παιδί ως προς τον χρονικό περιορισμό της χρήσης του υπολογιστή... σωστά;
Για την τηλεόραση τι λες; Θα μπορούσες να πεις κάτι αντίστοιχο και για τον υπολογιστή.
Αυτό που σκέφτομαι (και έλεγα παλιότερα στα παιδιά, όταν ασχολιόμασταν λίγο με pc -γιατί μετά το σταματήσαμε, κάναμε άλλα πράγματα), είναι πως.... Μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε αλλά ο υπολογιστής κουράζει το μυαλό μας και γι' αυτό πρέπει να προσέχουμε. Τους έβαζα ένα ρολογάκι και τους έλεγα πως μόλις χτυπήσει, θα πρέπει να σταματήσουμε. Και όλα πήγαιναν καλά (αν και κάποιες διαμαρτυρίες τις είχαμε στην αρχή).

Αλήθεια, όταν τα παιδιά σηκώνονται από το μηχάνημα... πώς είναι; Δεν έχουν κάποια υπερένταση (η οποία μεταφράζεται σε ψιλο-γκρίνια, ή ένταση);;

Επίσης... πόσο είναι το "μέτρο" που λέτε; Πόση ώρα και με ποια συχνότητα ασχολούνται;

jannis
29-11-10, 23:06
Εγώ ακόμα δεν τα έχω αφήσει μπροστά στο μηχάνημα, μόνο μαζί είδαμε κάποια πράγματα στο internet.
Για την τηλεόραση δεν τους έχω πει πολλά πολλά, απλώς δεν έχουν συνηθίσει ότι καθημερινά θα βλέπουν (στις διακοπές καμοιά φορά παρεκτρέποντε αλλά μετά γυρνάμε στην ρουτίνα. Ο γιος μου τα βαριέται τα παιδικά ή κόρη μου τα ζητάει καμοιά φορά στις πιο ακατάλληλες ώρες και έτσι τελικά δεν βλέπει. Τισ καθημερινές τα βράδια μπορεί να δουν λίγο από τις εκπομπές που βλέπουμε εμείς, ενθουσιάζονται με τον καιρό, τα ζώα και με κάποια αθλητικά.

Κάποια από τα site που είπαν πριν τα κορίτσια είναι καλά θα αρχίσω σιγά σιγά να τους αφήνω - αφού λύσω το "ιδιοκτησιακό μου"
Θα αρχίσω σιγά σιγά και αραιά γιατί για τα παιδιά μου όλα είναι "δουλειά" και όλα είναι "παιχνίδι". Δηλαδή το να τους περάσω σε αυτή την ηλικία ότι "είναι εργαλείο" και όχι μόνο για διασκέδαση δεν παίζει γιατί για αυτούς όλα είναι διασκέδαση και όλα είναι μάθηση και αυτό θέλω να το κρατήσω έτσι όσο καιρό μπορώ....

Access
30-11-10, 00:06
ως δυσλεκτική με τρομερό πρόβλημα στην ορθογραφία η εκμάθηση του τυφλού συστήματος, βελτίωσε κατά πολύ το πρόβλημα είναι όπως το περιγράφει περίπου η alcyon "χωροταξικό" :D η σωστή ορθογραφία αποτυπώνεται στον εγκέφαλο, σε σημείο που αν έχεις κάνει λάθος το "καταλαβαίνεις" χωρίς να δεις την οθόνη και το δάκτυλο πάει μόνο του στο backspace :roll::roll: βέβαια τα τελευταία 15 χρόνια έχω γράψει άπειρα κείμενα ίσως να παίζει και αυτό ρόλο.

Η κόρη μου είναι μικρή ακόμα και δεν με έχει απασχολήσει το θέμα ουσιαστικά, ως αναποφάσιστη όμως, θα με ενδιέφερε να ακούσω για το τι θα μπορούσε να "χάσει" το παιδί μαθαίνοντας σε μεγαλύτερη ηλικία και πόση είναι η ώρα που επιτρέπεται να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή

mariazil
30-11-10, 07:43
Κορίτσια, η ώρα είναι ανάλογη της ηλικίας, για παιδιά προσχολικής ηλικίας που λέμε εδώ 4-5 χρονών, δεν είναι πάνω από 20 λεπτά και πάντα με επίβλεψη το ξαναλέω. Για αρχή το 10λεπτο κάθε δυο μέρες είναι μια χαρά. Εγώ είχα ρωτήσει παιδοψυχολόγο με την οποία συνεργαζόμουν για κάποιο μαθητή μου και μου είπε ότι συνυπολογίζεται ο χρόνος μπροστά στον υπολογιστή με τον χρόνο μπροστά στην τηλεόραση και δεν πρέπει και οι δύο μαζί να ξεπερνούν τα 50 λεπτά την ημέρα.
Επειδή διάβασα για καταιγισμό πληροφοριών κλπ, αυτό εννοείται ότι δεν θα το αφήσετε να συμβεί. Είναι ποτέ δυνατόν να αφήσετε τόσο μικρό παιδί να δει ό,τι νάναι; Προετοιμάζουμε πάντα αυτό που θα δει, δεν πρέπει να αφήνουμε περιθώριο για δυσάρεστες εκπλήξεις. Τα καλά εκπαιδευτικά παιχνίδια π.χ. σέβονται τις ανάγκες του μικρού παιδιού και δεν το βομβαρδίζουν με πληροφορίες που δεν "χωράνε"στην ηλικία του.
Έτσι αποφεύγουμε και την έξαψη και την υπερένταση στην οποία αναφέρθηκες, alcyon. Λίγη ώρα, διαλεγμένα πράγματα που μπορεί να δει και να κάνει και πάντα με έλεγχο. Σε μας τουλάχιστον αυτό πιάνει και μετά το 20λεπτο (είναι 5+) επιστρέφει χαρούμενος στα τρενάκια (τώρα που θα ...κλείσει ο ΟΣΕ αποφάσισε να γίνει σταθμάρχης) και ό,τι άλλο θέλει να κάνει τέλος πάντων.

σπουργίτι
30-11-10, 10:04
Εγώ είχα ρωτήσει παιδοψυχολόγο με την οποία συνεργαζόμουν για κάποιο μαθητή μου και μου είπε ότι συνυπολογίζεται ο χρόνος μπροστά στον υπολογιστή με τον χρόνο μπροστά στην τηλεόραση και δεν πρέπει και οι δύο μαζί να ξεπερνούν τα 50 λεπτά την ημέρα.

Μάλλον πρέπει να επανεξετάσω το θέμα της τηλεόρασης, γιατί κατά κανόνα βλέπουν περισσότερο από 1 ώρα την ημέρα

alcyon
30-11-10, 15:45
Για τις συνέπειες μπροστά στην οθόνη θα συμφωνήσω με όσα λέει η mariazil.

Εμείς τον Η/Υ δεν τον καθιερώσαμε τελικά (ενώ είχα ξεκινήσει παλιότερα, τελικά το παρατήσαμε). Τηλεόραση 0-3 φορές την εβδομάδα και το πολύ 30-35 λεπτά.
Έχω παρατηρήσει πως τα 25 λεπτά είναι το καλύτερο (δεν κουράζονται, και δε ζητούν περισσότερο -"χορταίνουν"), πάνω από 40.... πέφτει γκρίιιιιιινιαααααα (μετά).

jannis
30-11-10, 16:21
Ποντίκι για παιδιά υπάρχει?
Η κόρη μου είναι μικροσκοπική και ακόμη με σχετικά μικρό ποντίκι είναι τεράστιο για το χέρι της!

alcyon
30-11-10, 16:30
Πάρε αυτά που είναι για λαπτοπ, κάποια που είναι εντελώς μινιατούρες αλλά πλήρως λειτουργικά.

mariazil
30-11-10, 16:38
Το μεσημέρι πήρε το μάτι μου την Άλκη Ζέη στην ΕΤ1, σε επαναπροβολή παλαιότερης εκπομπής και έλεγε ακριβώς αυτό:να μην αφήνουμε τα παιδιά να τα "καταπίνει" η εικόνα! Εντυπωσιάζονται και "κολλάνε" σ'αυτό που φαίνεται κι έτσι δεν σκέπτονται, δεν αναρωτιούνται τί υπάρχει από πίσω, τί υπήρχε πριν και τί θα γίνει μετά, αυτό που σου δίνει δλδ ένα βιβλίο ή μια διήγηση. Το έλεγε σε σχέση με την τηλεόραση και το βίντεο, αλλά κι ο η/υ έχει οθόνη εξίσου εντυπωσιακή. Κι έλεγε επίσης ότι το πιο σημαντικό είναι να έχουν ποικίλα ερεθίσματα και να ευχόμαστε να αποκτήσουν τα δικά τους προσωπικά ενδιαφέροντα, όποια κι αν είναι αυτά...

jannis
30-11-10, 18:15
Ας πούμε σχετικό για την τηλεόραση / εικόνες : Διαβασα στο
http://democraticschoolsgr.blogspot.com/

το άρθρο "Τα 4 κλειδιά του μέλλοντος μας"
ότι τα 4 πράγματα που πρέπει να μάθουν τα παιδιά πριν μάθουν να διαβάζουν / γράφουν είναι:
.Πως φυτεύουμε ένα δέντρο και πως καλλιεργούμε τα φυτά
2.Πως συλλέγουμε την τροφή μας και τέχνη της υγιεινής μαγειρικής
3.Πως λειτουργεί το σώμα μας και πως αυτοθεραπευόμαστε
4.Πως φτιάχνονται οι ταινίες και τα οπτικοακουστικά έργα

και για το τελευταίο λέει κάτι πολύ ενδιαφέρον:
"Τέλος, προκειμένου όλα τα παραπάνω να έχουν κάποια δυνατότητα εφαρμογής στη ζωή μας είναι απαραίτητο να εφοδιαστούμε από νεαρή ηλικία με τις απαραίτητες γνώσεις γύρω από τις τεχνικές χειραγώγησης της κοινής γνώμης μέσα από την παντοδυναμία του «πολιτισμού της εικόνας» και της έβδομης τέχνης που περιλαμβάνει και όλες τις άλλες. Ένα παιδί που κατέχει την τεχνική κατασκευής κινούμενων εικόνων με ηχητική ή μη επένδυση, μπορεί πολύ εύκολα να διακρίνει τη φαντασία της προκατασκευασμένης εικονικής πραγματικότητας από την ίδια την πραγματικότητα που βιώνει, με αποτέλεσμα την ανάπτυξη της κρίσεώς του απέναντι σε ένα αμείλικτο «βομβαρδισμό» μηνυμάτων και εικόνων που αμβλύνουν την κριτική του ικανότητα και προσπαθούν να το μεταμορφώσουν σε ένα παθητικό δέκτη προτύπων, στερεοτύπων (πχ. σχέσεις φύλων) και συμπεριφορών (πχ. βίαιη επίλυση διαφορών) που αναιρούν την ίδια του τη φύση.
Απομυθοποιώντας λοιπόν το μέσο, που στην εποχή μας έχει ταυτιστεί με το μήνυμα, θωρακίζουμε τη συνείδησή μας, την ψυχική μας υγεία και την ανθρωπιά μας, ενώ σταδιακά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ίδιο το μέσο, με όλες τις εκφάνσεις του (δραματικά και σκωπτικά), για να διαδώσουμε το μήνυμα της ελπίδας, της ειρήνης, της συμπόνιας και της αλληλεγγύης κατά τη διάρκεια της ενήλικης ζωής μας."

mariazil
30-11-10, 18:34
Απομυθοποιώντας λοιπόν το μέσο, που στην εποχή μας έχει ταυτιστεί με το μήνυμα, θωρακίζουμε τη συνείδησή μας, την ψυχική μας υγεία και την ανθρωπιά μας, ενώ σταδιακά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ίδιο το μέσο, με όλες τις εκφάνσεις του (δραματικά και σκωπτικά), για να διαδώσουμε το μήνυμα της ελπίδας, της ειρήνης, της συμπόνιας και της αλληλεγγύης κατά τη διάρκεια της ενήλικης ζωής μας."
Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Ξεκινήσαμε από πολύ νωρίς να εξηγούμε στο παιδί ότι η τηλεόραση δεν είναι μαγικό κουτί που βγάζει εικόνες, αλλά ένας πομπός που δέχεται κύματα κλπ κλπ... Σας πληροφορώ ότι δέχτηκε την εξήγηση μια χαρά, μας έκανε και ερωτήσεις του τύπου "τί κύματα είναι αυτά και γιατί δεν τα βλέπουμε", "πώς μεταδίδονται από την κεραία στη συσκευή, διαπερνούν τον τοίχο;" με λίγα λόγια πιο πολύ τον ενδιαφέρει πώς δουλεύει το μηχάνημα παρά τί δείχνει...
Είναι εκπληκτικό πόσα πολλά καταλαβαίνουν...

Ellemphriem
30-11-10, 21:41
Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Ξεκινήσαμε από πολύ νωρίς να εξηγούμε στο παιδί ότι η τηλεόραση δεν είναι μαγικό κουτί που βγάζει εικόνες, αλλά ένας πομπός που δέχεται κύματα κλπ κλπ... Σας πληροφορώ ότι δέχτηκε την εξήγηση μια χαρά, μας έκανε και ερωτήσεις του τύπου "τί κύματα είναι αυτά και γιατί δεν τα βλέπουμε", "πώς μεταδίδονται από την κεραία στη συσκευή, διαπερνούν τον τοίχο;" με λίγα λόγια πιο πολύ τον ενδιαφέρει πώς δουλεύει το μηχάνημα παρά τί δείχνει...
Είναι εκπληκτικό πόσα πολλά καταλαβαίνουν...

Ακριβως ετσι θελω και εγω να το κανω. Τπτ περιεργο ουτε εκφοβιστικο. Ουτε για μενα ουτε για το παιδι. Αλκυων για το μετρο που λες δεν εχω ωρα που βαζω. Μπορει να δουμε DVD (παντα μαζι αλλα μετα απο κανα 20λεπτο σηκωνομαστε). Απο εκει και περα θα δουμε βιντεο μουσικα μαζι, θα της κατεβασω εικονες με διαφορα που της αρεσουν (ζωα κυριως αλλα και το φεγγαρι τωρα τελευταια της αρεσει πολυ) και ισως και να ακουσουμε και μονο μουσικη.

Δεν εχω καταφερει να διαβασω λεπτομερως τι γραψατε απλα ειδα κατι με ορθογραφιες και τετοια. Δεν εχω να εκφρασω αποψη εκει μιας και γραφομηχανη εμαθα 10 χρονων (η μανα μου με εμαθε), ξερω τυφλο συστημα αλλα οχι αυτο που μαθαινουν στις σχολες. Το δικο μου ειναι φυσικο μετα απο 26 χρονια πληκτρολογησης. Γραφω και ποτε δεν κοιταω. Γραφω ταχυτατα Αγγλικα και γρηγορα Ελληνικα. Πολυ πιο γρηγορα απο το να γραψω με το χερι.....επισης η γνωση γραφομηχανης απο νωρις και ποτε δεν με εμποδισε ουτε στο σχολειο ουτε αργοτερα στην ορθογραφια (αν και λαθη κανω κυριως απο βιασυνη, και να σκεφτεις οτι λειτουργω καλυτερα στα Αγγλικα απο οτι στα Ελληνικα, τες πα)......οποτε δεν με φοβιζει ουτε αυτο με το παιδι. Επιστημονικα δεν μιλαω, μιλαω απο εμπειρια και ειναι αρκετη στην πληκτρολογηση......

Η ουσια σε μενα ειναι οτι γνωριζω τι θα πει τεχνολογια και ζουμε μεσα σε αυτην. Το παιδι λοιπον θα μαθει να λειτουργει τελεια με αυτην απο ειδικους και οχι απο το σχολειο (το ξαναειπα αυτο αλλα το προσπερασατε) γιατι εμπιστευομαι εμενα καλυτερα απο τους δασκαλους (ξερω τι ξερω και το ξερω πολυ καλα). Οποτε για μενα αυτος ειναι ο βασικος λογος που την εισαγω στον τομεα μου τοσο νωρις. Τις βασεις θα τις παρει απο εμενα και τον πατερα της και μετα στο σχολειο ας βραζουν οριζα πιλαφι και ας κανουν οτι θελουν ποσως με ενδιαφερει. Επισης για να το ξεκαθαρισω το οτι ενα παιδι βλεπει ΤΒ και δουλευει PC δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι couch potato......και οτι δεν εχει αλλη ζωη.......και καθυστερησα ακριβως γιατι μεσα στο σπιτι ΔΕΝ ειμαστε καθολου. Ολη μερα εξω βολεδερνουμε με την μικρη......και γιαυτο δεν μπαινει ΟΥΤΕ η μαμα συχνα ιντερνετ τις τελευταιες μερες.......

Αντε καλη συνεχεια. Εγω νομιζω εκλεισα με το θεμα, εκτος και αν καποιος θελει να με ρωτησει τπτ.........φιλακια

ζώπυρον
01-12-10, 01:04
...Η ουσια σε μενα ειναι οτι γνωριζω τι θα πει τεχνολογια και ζουμε μεσα σε αυτην. Το παιδι λοιπον θα μαθει να λειτουργει τελεια με αυτην απο ειδικους και οχι απο το σχολειο (το ξαναειπα αυτο αλλα το προσπερασατε) γιατι εμπιστευομαι εμενα καλυτερα απο τους δασκαλους (ξερω τι ξερω και το ξερω πολυ καλα). Οποτε για μενα αυτος ειναι ο βασικος λογος που την εισαγω στον τομεα μου τοσο νωρις. Τις βασεις θα τις παρει απο εμενα και τον πατερα της και μετα στο σχολειο ας βραζουν οριζα πιλαφι και ας κανουν οτι θελουν ποσως με ενδιαφερει...

Διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σου. Είναι ενδιαφέρουσες και με κάνουν να ανοίξω την σκέψη μου - ανεξάρτητα, αν στο τέλος συμφωνήσουμε ή όχι. Επίσης, διακρίνω μεγάλη αγάπη στο εργασιακό σου αντικείμενο κι αυτό είναι πραγματικά πολύ ωραίο!
Όμως
για ξαναδιάβασε τα λόγια σου που παράθεσα. Δεν διακρίνεις μια υπερβολή? ^Οι γονείς είναι ειδικοί - οι δάσκαλοι όχι?
^Οι γονείς πρέπει να υποκαθιστούν τους δασκάλους ή όταν έχουν την γνώση όπως εσείς, να παρακολουθούν την "σχολική" πορεία του παιδιού κι αναλόγως να "επεμβαίνουν"?
^Ανεξάρτητα εαν είναι ο γονιός ή ο δάσκαλος, γιατί πρέπει ένα παιδί να μπει στον κόσμο των υπολογιστών από τα 2-3 του κι όχι από τα 5-6 του?
^Ζούμε όλοι μέσα στην τεχνολογία, άλλος λίγο κι άλλος πολύ (εγώ λίγο!). Καταλαβαίνω απόλυτα πως πρέπει να συμβαδίσουμε με τα νέα δεδομένα. Αλλά - όπως είπε και η Θεοδώρα νομίζω, αρκετά μηνύματα πιο πίσω και τα λόγια της μάλλον παρερμηνεύτηκαν - χρειαζόμαστε ή θέλουμε να γίνουμε και μάγειρες. Αυτό σημαίνει πως θα υπάρχει ζήτηση για τους χειριστές "ρομπότ-μάγειρες" (ναι, το πιστεύω πως θα γίνει) αλλά θα υπάρχει και ζήτηση και για τους "μάγειρες σε κουτούκια" (γιατί η ανθρώπινη επαφή είναι ανεκτίμητη κι αναντικατάστατη) όπου μια απλή γνώση υπολογιστών θα τους δίνει την δυνατότητα να "κατεβάσουν" συνταγές ή να μηχανογραφήσουν την επιχείρησή τους.

Θα χαιρόμουν να σε (ξανα)κούσω. Εξάλλου, έθεσα ερωτήματα που κι εγώ δεν έχω απαντήσει απόλυτα...

Mpisk
25-12-10, 16:04
Δεν ξέρω αν έχει ξαναανοιχτεί αυτό το θέμα...εγώ με την γυναίκα μου έχουμε μια διαφωνία:
Ο φίλος μου έχει 2 παιδιά.Ένα δεκατριάχρονο αγόρι και ένα τετράχρονο κοριτσάκι.Το κοριτσάκι έμαθε σχεδόν απ'έξω τον υπολογιστή.Ξέρει να τον ανοίγει να τον σβήνει,να γράφει να σβήνει να μπαίνει ίντερνετ και να παίζει παιχνίδια.:shock:Επίσης όταν πει ο φίλος μου τέρμα ο υπολογιστής το κοριτσάκι κλαίει και ορίεται ως αποτέλεσμα ο φίλος μου να την αφήνει για ακόμα λίγο ακόμα λίγο με αποτέλεσμα να πιστεύω πως το παιδί έχει εθιστεί:?:shock:.
Η γυναίκα μου λέει πως αυτό είναι καλό γιατί ο Η/Υ είναι το μέλλον.Εγώ πάλι λέω πως ναι μεν ο Η/Υ είναι το μέλλον αλλά δεν είναι και τόσο ωραίο να βλέπεις ένα 4χρονο κοριτσάκι να τσιρίζει και να κλαίει επειδή της κλείνουν τον υπολογιστή:-?
Ακούω και τις δικές σας γνώμες:-D

tzo28
25-12-10, 16:15
Σίγουρα οι υπολογιστες είναι χρήσιμοι..αλλά είμαι της γνώμης οτι σε τέτοιες ηλικίες τα παιδιά μόνο αποβλακώνονται και τίποτα άλλο...δεν μπορεί να τους προσφέρει κάτι ουσιαστικό ο υπολογιστής ούτε απο θέμα γνώσεων,ούτε απο θέμα ενημέρωσης.Οπότε είναι σαν να παίζουν ενα οποιοδήποτε βιντεοπαιχνίδι.
Επίσης θεωρώ πολύ επικίνδυνο παιδια απο τόσο μικρή ηλικία να έχουν πρόσβαση στο internet.

Mpisk
25-12-10, 16:18
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να πω και τίποτα βλέπεις γιατί δεν είμαι και συγγενής με το παιδί...:(

ZWH
25-12-10, 17:29
Η κορη μου απο τα τρια τη χρονια ξερει πραγματα για τους υπολογιστες και μαλιστα οταν πηγαινε δευτερα και τριτη δημοτικου στο εξωτερικο, το ειχαν ως μαθημα.
Το θεμα ειναι να μπαινουν ορια. Δεν μπορει να αφηνουμε ενα μωρο παιδι με τις ωρες μπροστα σε εναν υπολογιστη με την δικαιολογια οτι ειναι το μηχανημα του μελλοντος.

viki35
27-12-10, 07:27
Ουτε για αστειο δεν θα αφηνα τα παιδια μου στον υπολογιστη μπροστα , το μονο που βλεπουνε ειναι καποια κλιπς του μικι μαους και του ντοναλτ απο το youtube και αυτα τα βαζω εγω ή ο αντρας μου . Το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο ενα μικρο παιδι να ξερει να χειριζεται τους υπολογιστες , οπως θεωρω απαραδεκτο να ασχολουνται με ιντερνετ παιδια του δημοτικου ή ακομα και γυμνασιου . Ο γιος μου ο μεγαλος κοντευει τα 4 και φυσικα δεν εχει ιδεα πως να ανοι3ει και να κλεισει τους υπολογιστες μας , δεν 3ερει καν τι ειναι και οταν καποιες φορες με βλεπει να ασχολουμε λεει " η μαμα ζωγραφιζει " , οπως ειμαι λιγο κατα και ολων αυτων των παιχνιδομηχανων απο πολυ μικρη ηλικια . Ολοι μας μαθαμε απο τεχνολογια και δεν καθησαμε σε υπολογιστες , δεν υπηρχανε δηλαδη καν τοτε , απο τα 4 ή τα 5 μας .

Morchelina
27-12-10, 08:46
Είναι μεγάλος ο πειρασμός για τους γονείς να αφήνουν το παιδί μπροστά στην τηλεόραση ή μπροστά στον υπολογιστή για να έχουν ακόμα 10' ησυχίας ιδίως όταν έχουν επισκέπτες. Προφανώς το παιδί έχει εθιστεί γιατί είναι πολύ εύκολο και γιατί είναι πολύ μικρό ακόμη για να του μιλήσεις για τους κινδύνους του εθισμού και να του επιβάλεις όρια που δεν θα του αρέσουν αλλά θα κατανοήσει.

Πραγματικά το καλύτερο θα ήταν να το απομακρύνουν τελείως για μερικά χρόνια μέχρι να καταλάβει ότι όταν λέμε μισή ή μία ώρα το εννοούμε. Εμείς εφαρμόζουμε την 1 ώρα ημερησίως αυστηρά για 13 χρονο και 8 χρονο σε υπολογιστή σε κοινό δωμάτιο και τη δέχονται πλέον χωρίς γκρίνια γιατί η άλλη επιλογή είναι η διακοπή της σύνδεσης.

DALIA
27-12-10, 10:12
Ουτε για αστειο δεν θα αφηνα τα παιδια μου στον υπολογιστη μπροστα , το μονο που βλεπουνε ειναι καποια κλιπς του μικι μαους και του ντοναλτ απο το youtube και αυτα τα βαζω εγω ή ο αντρας μου . Το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο ενα μικρο παιδι να ξερει να χειριζεται τους υπολογιστες , οπως θεωρω απαραδεκτο να ασχολουνται με ιντερνετ παιδια του δημοτικου ή ακομα και γυμνασιου .

Σε οτιδήποτε υπάρχει μέτρο δεν είναι επικύνδηνο...
Θεωρώ υπερβολή να λέμε τη λέξη απαράδεκτο...Πλέον τα παιδιά ξέρουν αρκετά πράγματα, το να ανοιγοκλείνουν το Pc είναι κάτι παρόμοιο με το να γνωρίζουν να βάζουν,βγάζουν dvd...
Από το δημοτικό τα παιδά χρειάζονται ιντερνετ για τις εργασίες του.
Οπότε το καλύτερο είναι να μπαίνουν όρια και να τα μάθουμε να σερφάρουν με ασφάλεια, όπου σε μικρές ηλικίες με την παρουσία μας...
υ.γ. εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να έχω ίντερνετ στο σπίτι τώρα που ο μικρός είναι 5 ετών...

Coraline
27-12-10, 11:01
Νομίζω ότι εξαρτάται από την χρήση που γίνεται. Αν υπάρχει επίβλεψη μπορεί να είναι παιδαγωγικό δεδομένο ότι υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα για όλες τις ηλικίες. Το να ανοίγει και να κλείνει ένα παιδί τον υπολογιστή είναι απλά να πατάει ένα κουμπί σε μια συσκευή, δεν ειναι κανένα φοβερό πράγμα. Όταν λετε να χειρίζετε το ιντερνετ τι εννοείτε; να ανοίγει τον browser; Σε αυτή την ηλικία νομίζω το παιδί απλά αντιγράφει ότι βλέπει από το σπίτι. Εμείς περνάμε κατά μέσο όρο 4-5 ώρες κάθε απόγευμα στον υπολογιστή από την ώρα που θα γυρίσουμε σπίτι. Έχουμε 4 υπολογιστές διαφορετικών μεγεθών. Είναι αδύνατο η μικρή να μην το θεωρεί αυτονόητο και φυσιολογικό να έχει και αυτή έναν υπολογιστή να κάθεται μόλις λίγο μεγαλώσει. Το ίδιο θα συνέβαινε αν βλέπαμε τηλεόραση πολλές ώρες, θα ήθελε και αυτή ( τώρα που δεν βλέπουμε καθόλου, νομίζει το τηλεκοντρόλ ότι είναι τηλέφωνο και προσπαθεί να μιλήσει). Νομίζω ότι θέλει προσοχή και έλεγχο για το τι κάνουν τα παιδία όταν είναι στον υπολογιστή αλλά δεν μπορείς να τα αποκόψεις. (εκτός αν δεν έχεις υπολογιστή στο σπίτι)

ZWH
27-12-10, 11:51
Ουτε για αστειο δεν θα αφηνα τα παιδια μου στον υπολογιστη μπροστα , το μονο που βλεπουνε ειναι καποια κλιπς του μικι μαους και του ντοναλτ απο το youtube και αυτα τα βαζω εγω ή ο αντρας μου . Το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο ενα μικρο παιδι να ξερει να χειριζεται τους υπολογιστες , οπως θεωρω απαραδεκτο να ασχολουνται με ιντερνετ παιδια του δημοτικου ή ακομα και γυμνασιου . Ο γιος μου ο μεγαλος κοντευει τα 4 και φυσικα δεν εχει ιδεα πως να ανοι3ει και να κλεισει τους υπολογιστες μας , δεν 3ερει καν τι ειναι και οταν καποιες φορες με βλεπει να ασχολουμε λεει " η μαμα ζωγραφιζει " , οπως ειμαι λιγο κατα και ολων αυτων των παιχνιδομηχανων απο πολυ μικρη ηλικια . Ολοι μας μαθαμε απο τεχνολογια και δεν καθησαμε σε υπολογιστες , δεν υπηρχανε δηλαδη καν τοτε , απο τα 4 ή τα 5 μας .
Στο εξωτερικο ειναι κανονικο μαθημα στα σχολεια η πληροφορικη.
Το ιδιο εχει ξεκινησει και στην Ελλαδα.

travellingmum
27-12-10, 12:12
εγω, ασχετως υπολογιστη, θεωρω απαραδεκτο οτι ενω ο πατερας εχει ηδη πει "στοπ" σε καποια δραστηριοτητα, μετα ενδιδει επειδη το παιδι κλαιει και τσιριζει. Νομιζω οτι ο υπολογιστης ειναι το λιγοτερο των προβληματων τους... Ειναι απλως η αφορμη

supermama
27-12-10, 16:44
ναι οντως εχει ξαναμπει το θεμα.. Λοιπον εγω ειμαι υπερ. καιμενα παιζουν τα παιδια μου στον υπολογιστη. σιγκεκριμενες στιγμες ομως και για σιγκεκριμενο χρονο. Καμια φορα οταν παει η κορη μου σχολειο ο μικρος παιζει για λιγη ωρα την ωρα που εγω θα κανω δουλιες. αλλα οχι συνεχεια. ναι! συμφωνω που ειναι μεγαλο λαθος ασχετα με τον υπολογιστη οτι ο μπαμπας λεει οχι και μετα κανει αυτο που θελει το παιδι...

viki35
28-12-10, 09:11
Στο εξωτερικο ειναι κανονικο μαθημα στα σχολεια η πληροφορικη.
Το ιδιο εχει ξεκινησει και στην Ελλαδα.
Επειδη εχω τελειωσει ιδιωτικο και σε μας ητανε μαθημα στο γυμνασιο , ητανε εκεινοι οι υπολογιστες με τισ τεραστιες δισκετες , ειπα οτι δεν θελω ο 4χρονος γιος μοθ να ασχολειτε με υπολγοιστες και ιντερνετ , και κυριως μιλησα για ιντερνετ δεν μιλησα για μαθημα σχολειου ή αμα εχει διδακτικο χαρακτηρα .

maanton
10-01-11, 01:07
Αντε και γω νόμιζα πως μόνο εγώ το παρακάνω που αφήνω το παιδί στο laptop...
ξεκινήσαμε από ζωγραφική και καταλήξαμε σε ραλάκια... Από τη μια χαίρομαι που ξέρει να ανοίγει και να κλείνει το pc, να μπαίνει internet και να κάνει browse από τους σελιδοδείκτες και να αποθηκεύει σε αυτούς, επίσης με εντυπωσιάζει που ούτε καν γνωρίζοντας ελληνική γραφή -πόσο μάλλον αγγλική, ενεργοποιεί τα παιχνίδια κλπ, αλλά με ενοχλεί το γεγονός ότι πλέον αυτά που του αρέσει να κάνει στο pc δεν τα θεωρώ ιδιαίτερα εκπαιδευτικά.
Ο μπαμπάς βέβαια, είναι του επαγγέλματος και θέλουμε να ασχοληθεί το παιδί με το Pc, αλλά άλλο η δημιουργική απασχόληση και άλλο το gaming...
Νομίζω ότι η αλήθεια, όπως σε όλα τα πράγματα, κρύβεται στο μέτρο.

AthinaP
02-01-13, 19:53
Εδώ και ένα χρόνο περίπου άφησα τα παιδιά να παίξουν στον υπολογιστή. Τώρα είναι πέντε ετών.

Έχουν μάθει να τον χειρίζονται αρκετά καλά. Πλέον όμως αρκετά μεγάλο μέρος του ελεύθερου χρόνου τον ξοδεύουν σε παιχνίδια που δεν μοιάζουν να τους προσφέρουν τίποτα. Κάτι κάνανε στην αρχή με σκάκι, με παιχνίδια λογικής, με εκπαιδευτικά παιχνίδια, αλλά τα βαρέθηκαν αυτά. Ή για να είμαι πιο ακριβής άφησα τα παιδιά πιο ελευθερα ή εγώ βαρέθηκα να τους υποδεικνύω συνέχεια "χρήσιμα" παιχνίδια.

Και πες ότι βάζουμε μέτρο στον υπολογιστή. Πώς θα περνάνε την ώρα τους μέσα στο σπίτι σε αυτή την ηλικία; Θα δουν καμιά ταινία ίσως στο DVD... Επιτραπέζια δεν παίζουμε. Και να πω την αλήθεια μου φαίνεται πια παράξενο να κάθομαι να παίζω μαζί τους για ώρα. Ούτε εκείνα τα τραβάει πια ούτε και εμένα.

Καμιά ιδέα να παίζουν κάτι χαρούμενο στον υπολογιστή που να μην είναι χασομέρι, αλλά να προσφέρει και κάτι; Κάποια άλλη ιδέα για το τι να κάνουν μέσα στο σπίτι;

linaat
02-01-13, 19:59
να παρεις τη σειρα national geographic ...αυτη να βλεπουν στον υπολογιστη.

mmdad
02-01-13, 20:18
Εγω ξερω ενα site αλλα ειναι στα γαλλικα και στα αγγλικα

AthinaP
02-01-13, 20:18
να παρεις τη σειρα national geographic ...αυτη να βλεπουν στον υπολογιστη.

A... Μάλιστα. Ενδιαφέρουσα πρόταση. Ευχαριστώ.

Ευπρόσδεκτες και άλλες προτάσεις, όπως πχ θα ήταν κάποιο κανάλι σε συνδρομητική τηλεόραση ή κάτι τέτοιο.

Ή βιβλίο / site με προτάσεις και ιδέες προς τους γονείς για παιχνίδια και δραστηριότητες με τα παιδιά.

AthinaP
02-01-13, 20:19
Εγω ξερω ενα site αλλα ειναι στα γαλλικα και στα αγγλικα

Α, ναι πες... Αγγλικά κουτσοκαταλαβαίνουν ή θα βλέπουν εικόνες...

mmdad
02-01-13, 20:21
http://www.uptoten.com/enfants/uptoten-home.html
αυτο πρεπει να ειναι στα γαλλικα. καπου ομως εχει μια σημαια και αλλαζει γλωσσα

Izaki
02-01-13, 21:29
Προσωπικά πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μην περιορίζονται οι επιλογές σας είτε στον υπολογιστή είτε στην τηλεόραση. Είναι πολύ μικρά τα παιδιά για να παίζουν υπολογιστή/βλέπουν τηλεόραση κάθε μέρα. Όσο διασκεδαστικό και αν είναι για αυτά και εύκολη λύση για εμάς μπορεί να ξεφύγει η κατάσταση ειδικά όσο μεγαλώνουν και αυτονομούνται.
Δεν χρειάζεται να παίξετε επιτραπέζια, με άλλα παιχνίδια πχ γκαράζ με αυτοκινητάκια, κάστρα κλπ δεν παίζουνε; Να καθίσετε να κάνετε κατασκευές; Μαγειρική; Ζωγραφική; Παζλ; Να διαβάσετε ένα βιβλίο και μετά το δραματοποιήσετε; Να μεταμφιεστούν σε οτιδήποτε με στολές ή παλιά ρούχα και να δημιουργήσετε μία ιστορία; Να βάλετε μουσική και να χορέψετε;

Izaki
02-01-13, 21:38
Για άλλες ιδέες μπορείς επίσης να δεις εδώ

http://www.kidspot.com.au/kids-activities-and-games/+5-6-years+3.htm

και εδώ

http://dltk-kids.com/

Niki81
02-01-13, 21:47
Αχ...εσενα είναι 5...εμενα 2 κι έχει πάθει αμόκ με το YouTube και το mickey.ειναι ικανός να χτυπιέται κατω ουρλιάζοντας αν δε του βάλουμε.με το που βαριέται αρχίζει τη γκρινια "μικι-μίκι".ολη μέρα ψάχνω τρόπο να τον απασχολω για να το ξεχνάει.καλα το λαπτοπ πλέον το έχω κρυμμένο όλη μέρα να μη το βλέπει.

AthinaP
03-01-13, 06:57
Προσωπικά πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μην περιορίζονται οι επιλογές σας είτε στον υπολογιστή είτε στην τηλεόραση. Είναι πολύ μικρά τα παιδιά για να παίζουν υπολογιστή/βλέπουν τηλεόραση κάθε μέρα. Όσο διασκεδαστικό και αν είναι για αυτά και εύκολη λύση για εμάς μπορεί να ξεφύγει η κατάσταση ειδικά όσο μεγαλώνουν και αυτονομούνται.
Δεν χρειάζεται να παίξετε επιτραπέζια, με άλλα παιχνίδια πχ γκαράζ με αυτοκινητάκια, κάστρα κλπ δεν παίζουνε; Να καθίσετε να κάνετε κατασκευές; Μαγειρική; Ζωγραφική; Παζλ; Να διαβάσετε ένα βιβλίο και μετά το δραματοποιήσετε; Να μεταμφιεστούν σε οτιδήποτε με στολές ή παλιά ρούχα και να δημιουργήσετε μία ιστορία; Να βάλετε μουσική και να χορέψετε;

Αυτά τα κάνανε μέχρι πριν λίγο καιρό και παράλληλα με τη χρήση του υπολογιστή και του DVD. Τώρα πια δεν προτιμάνε τα παιχνιδάκια τους, είναι σαν να τα έχουν ξεπεράσει.

Ελπίζω και ο υπολογιστής να είναι μια φάση που τώρα τα ενθουσιάζει και φαντάζομαι κάποια στιγμή θα τον βαρεθούν και αυτόν. Όμως δεν έχω και να τους προτείνω κάτι εναλλακτικό που να τα ευχαριστεί αυτή τη στιγμή. Τουλάχιστον όχι κάτι που μπορούμε να κάνουμε μαζί για πολλή ώρα. Εντωμεταξύ έχουν αναπτύξει διαφορετικά γούστα και είναι δύσκολο να ενδιαφερθούν και τα δύο για το ίδιο πράγμα. Κάποιος θα θελήσει να φύγει και δεν θέλω να τα κρατάω με το ζόρι, για κάτι που κάνουμε εδώ στο σπίτι. Φαντάζομαι στο σχολείο υπάρχουν άλλες απαιτήσεις.

Εξάλλου κάποιες φορές που είχε αργία στο σχολείο έφερνα μια κοπέλα εξαιρετική, που τους έκανε δραστηριότητες νηπιαγωγείου και μου εξήγησαν ότι το έβρισκαν άδικο στις διακοπές τους να κάνουν τέτοια :| Συμφώνησα, έχουν τα δίκια τους, έχουν δικαίωμα να χαλαρώσουν. Θα ήθελα όμως να είναι κάτι πιο χρήσιμο, να μαθαίνουν λεξιλόγιο, λογική, κάτι... Κάτι μαθαίνουν και με τον υπολογιστή, πχ καταλαβαίνουν λέξεις στα αγγλικά... Κάτι του τύπου start και game over :lol:

Ίσως όταν θα μάθουν να διαβάζουν κανονικά να έχουμε περισσότερες επιλογές, ίσως σε βιβλία ή δραστηριότητες στο ιντερνετ... Αλλά μέχρι τότε έχουμε εγκλωβιστεί...

Θέλω να πω ότι μέχρι τώρα εμπιστευόμουν το ένστικτό τους, τα ενδιέφερε να μαθαίνουν κάτι. Πχ η γκρίνια του ενός ως νεογέννητο ήταν επειδή βαριόταν και ήθελε ερεθίσματα. Τώρα για πρώτη φορά βλέπω αυτό το χασομέρι.

Edit... Ιδέες για βιβλία που μπορώ να τους διαβάσω; Είχα βρει διαδικτυακά και δωρεάν τον Τρελαντώνη και τους άρεσε. Άλλα βιβλία που είναι για λίγο μεγαλύτερα παιδιά που μπορώ να τους διαβάζω εγώ τώρα; Τα βιβλία για μικρά παιδάκια που έχουμε σπίτι, δεν τους αρέσουν πια...

mmdad
03-01-13, 09:33
cosmobooks

Συντονιστής Περιεχομένου
03-01-13, 11:46
Γειά σας,
μπορείτε να δείτε/ενημερωθείτε αναφορικά με το παιδί και το διαδίκτυο εδώ
Ασφάλεια στο διαδίκτυο - για γονείς και παιδιά (μέρος 1ο)
http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=2508398
Διάφορα νέα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο
http://www.parents.gr/health/a411
Γονικός ελεγχος Για Mac (Parental control) http://www.parents.gr/health/a505
Ασφάλεια στο διαδίκτυο - για γονείς και παιδιά
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=106500