PDA

Επιστροφή στο Forum : 16/11 προσευχή μουσουλμάνων

tzitzikaki123
15-11-10, 20:51
http://http://aktines.blogspot.com/2010/11/blog-post_6625.html (http://http//aktines.blogspot.com/2010/11/blog-post_6625.html)
http://http://ellas-afipnisi.blogspot.com/2010/11/blog-post_15.html (http://http//ellas-afipnisi.blogspot.com/2010/11/blog-post_15.html)

Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με ορισμένους χώρους που θα χρησιμοποιηθούν αλλα και για την συγκεκριμένη ημερομήνια(παραμονή Εορτής Πολυτεχνείου)?

Active Member
15-11-10, 20:52
Δεν ανοιγουν τα λινκς

tzitzikaki123
15-11-10, 21:25
Ραννια συγνωμη, δεν εχω ξαναπερασει λινκ σε ποστ μου.. τεσπα το κανω κοπυ πειστ:

Προσευχή Ισλάμ στην Αθήνα

-Πρόεδρος της ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας, Ιμάμης Ναϊμ Ελγαντούρ:«Καλούμε όλους να παρακολουθήσουν την προσευχή μας, όχι μόνο τους Μουσουλμάνους, αλλά και τους μη Μουσουλμάνους για να γνωρίσουν τη θρησκεία μας, τα έθιμα και τις παραδόσεις, για να δουν ποιοι είμαστε εμείς που ζούμε δίπλα τους»
Στους δρόμους της Αθήνας θα βρεθούν την Τρίτη 50.000 Μουσουλμάνοι για την καθιερωμένη γιορτή της θυσίας του γιου του Αβραάμ. Αυξημένα τα μέτρα αστυνόμευσης. Παράλληλες συγκεντρώσεις σε Προπύλαια, πλατεία Κοτζιά, σταθμός Λαρίσης, ΣΕΦ, πλατεία Κουμουνδούρου, Αττικής και Παλιό Ιππόδρομο

Στις πιο πολυσύχναστες πλατείες και τους κεντρικότερους εμπορικούς δρόμους θα κατέβουν την Τρίτη περισσότεροι από πενήντα χιλιάδες Μουσουλμάνοι, προκειμένου να προσευχηθούν και να τιμήσουν με τον τρόπο αυτό την βιβλική θυσία του παιδιού του Αβραάμ.
Η θρησκευτική γιορτή θα βρει τις δυνάμεις της αστυνομίας σε επιφυλακή, ενώ το κέντρο της πρωτεύουσας θα μετατραπεί σε φρούριο, προκειμένου να αποφευχθούν απρόοπτες αντιδράσεις κατά της θρησκευτικής μειονότητας.
Η συγκέντρωση των πιστών που ζουν στο λεκανοπέδιο έχει προγραμματιστεί μεταξύ 7.30 και 8.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο, προκειμένου να τελέσουν μια από τις σημαντικότερες μουσουλμανικές γιορτές.
Εν τω μεταξύ, για την πραγματοποίηση της πορείας, εκπρόσωποι της μουσουλμανικής κοινότητας συναντήθηκαν στα γραφεία της Γ.Α.Δ.Α. με ανώτατους αξιωματικούς της αστυνομίας.
Να σημειωθεί ωστόσο ότι και ενόψει του εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου, ήδη τα μέτρα αστυνόμευσης στο κέντρο της πόλης είναι ιδιαίτερα αυξημένα.
Στα Προπύλαια την προσευχή θα πραγματοποιήσει Ιμάμης που έχει κληθεί από το Ισλαμικό Πανεπιστήμιο του Αλ Αζχαρ της Αιγύπτου, ενώ στην πλατεία Αττικής θα λάβουν χώρα περισσότερες από μία τελετές μέχρι και τις 12 το μεσημέρι για να εξυπηρετηθούν λατρευτικά οι Μουσουλμάνοι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής.
«Καλούμε όλους να παρακολουθήσουν την προσευχή μας, όχι μόνο τους Μουσουλμάνους, αλλά και τους μη Μουσουλμάνους για να γνωρίσουν τη θρησκεία μας, τα έθιμα και τις παραδόσεις, για να δουν ποιοι είμαστε εμείς που ζούμε δίπλα τους», δηλώνει ο πρόεδρος της ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας, Ιμάμης Ναϊμ Ελγαντούρ.
«Θέλουμε να δούνε όλοι ότι η πίστη μας δεν είναι μια θρησκεία που τρομοκρατεί τους ανθρώπους, αλλά συμβάλλει στην ειρηνική συνύπαρξη», προσθέτει ο ίδιος

το αρθρο αυτο βρισκεται στην σελιδα : http://aktines.blogspot.com/2010/11/blog-post_6625.html
εντιτ : τελικα ηθελε κοπυ πειστ κ η διευθυνση ...

DaF
15-11-10, 21:34
απ'ο,τι καταλαβα δεν επελεξαν την ημερομηνια, ετυχε να ειναι η γιορτη αυτη τη μερα...οποτε γιατι να μην την γιορτασουν; οσο για το δημοσιο του πραγματος μου αρκει η φραση «Θέλουμε να δούνε όλοι ότι η πίστη μας δεν είναι μια θρησκεία που τρομοκρατεί τους ανθρώπους, αλλά συμβάλλει στην ειρηνική συνύπαρξη»

την ωρα που ο φασισμος οργιαζει στο κεντρο της αθηνας, τα μετρα για την καταπιεση και την αφαιμαξη μας εχουν ηδη αποφασιστει, ο κοσμος φοβαται ενω συνεχιζει να ντοπαρεται απο την τβ, με αποτελεσμα να μην βγαινει απο τον φαυλο κυκλο, καθε προσκληση για ειρηνικη συνυπαρξη μου ακουγεται σαν οαση σε αυτη την ατελειωτη ερημο........:roll:

tzitzikaki123
15-11-10, 21:38
εμενα με ενοχλει πολυ το οτι θα γινει στα Προπυλαια. ειναι χωρος του Πανεπιστημιου και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται για εκδηλωσεις της οποιαδηποτε θρησκειας.

alcyon
15-11-10, 21:40
Όπως εκείνοι βλέπουν τον επιτάφειο να περνάει από τους δρόμους... γιατί να μην κάνουν κι εκείνοι αντίστοιχα τις δικές τους προσευχές;

Προσευχή θέλουν να κάνουν οι άνθρωποι...
Δημοκρατία έχουμε... (εύχομαι..)...

Ας κάνουν ό,τι τους αρέσει. ;)

UFO
15-11-10, 21:45
είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον
μπραβο τους οι άνθρωποι που οργανώθηκαν !

mantinop
15-11-10, 21:48
Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να κάνουν την προσευχή τους και να εκφράζουν την πίστη τους δημόσια.
Είναι ντροπή μας ως κράτος που δεν παρέχουμε σε αυτούς τους ανθρώπους τόπους προσευχής και αναγκάζονται να στριμώχνονται σε παράνομα ενοικιαζόμενα υπόγεια για να κάνουν το αυτονήτο, να εκκλησιαστούν:oops:
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξει ο διαχωρισμός κράτους - εκκλησίας οπότε θα διαιωνίζεται η ανελευθερία στους αλλόθρησκους...και μετά θέλουμε να είμαστε περήφανοι για την χώρα που γέννησε τον πολιτισμό, τις τέχνες και τις επιστήμες:shock::oops::roll:

giota.
15-11-10, 21:53
Είναι ντροπή μας ως κράτος που δεν παρέχουμε σε αυτούς τους ανθρώπους τόπους προσευχής

Εγω εχω την εντυπωση οτι υπαρχει τζαμι στην πλατεια Κουμουνδουρου κ πανε καθε Παρασκευη και προσευχονται.....δε θεωρω σωστο να υπαρχει σε καθε συνοικια απο ενα τζαμι.

tzitzikaki123
15-11-10, 22:06
Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να κάνουν την προσευχή τους και να εκφράζουν την πίστη τους δημόσια.
Είναι ντροπή μας ως κράτος που δεν παρέχουμε σε αυτούς τους ανθρώπους τόπους προσευχής και αναγκάζονται να στριμώχνονται σε παράνομα ενοικιαζόμενα υπόγεια για να κάνουν το αυτονήτο, να εκκλησιαστούν:oops:

στην βορεια Ηπειρο γιατι δεν μπορει να εκκλησιαστει η ελληνικη μειονοτητα? αυτο δεν ειναι ντροπη..?την Αγ.Σοφια γιατι την εχουν "δηλωμενη" ως μουσειο και την χρησιμοποιουν για οτι μπορεις να φανταστεις?γιατι να μην ξαναχρησιμοποιηθει ως εκκλησια που ειναι? και κατι ακομα.. στην Μεκκα υπαρχει εκκλησια ?
και στο κατω κατω θα χουν και νεο τζαμι 3εκατομ ευρω που θα χρηματοδοθει απο τους φορολογουμενους. απο που και ως που ειναι "ριγμενοι"...?

UFO
15-11-10, 22:08
κι εγω δεν θεωρώ σωστό να υπάρχει σε κάθε συνοικία μια ορθόδοξη εκκλησία

koufetaki
15-11-10, 22:13
αμα πας να μεινεις στην ινδια δεν θα βλεπεις εκκλησιες ορθοδοξες σε καθε γειτονια.εδω ελλαδα χριστιανοι ορθοδοξοι you now?

UFO
15-11-10, 22:15
στην βορεια Ηπειρο γιατι δεν μπορει να εκκλησιαστει η ελληνικη μειονοτητα?
αυτο δεν το ξέρω ... αλήθεια γίνεται κάτι τετοιο? αλλα μαθαίνω εγω !

αυτο δεν ειναι ντροπη..? ναι αν γίνεται είναι μεγαλη ...
την Αγ.Σοφια γιατι την εχουν "δηλωμενη" ως μουσειο και την χρησιμοποιουν για οτι μπορεις να φανταστεις?γιατι να μην ξαναχρησιμοποιηθει ως εκκλησια που ειναι?

ε δεν είμαστε ίσα κι όμοια ;;; είμαστε ...;;;
και σε αλλες χώρες καταπαντουνται τα ανθρωπινα δικαιωματα εδω υποτήθετε έιμαστε πολιτισμένοι
ευρωπαίοι μη σου πω ...!

και κατι ακομα.. στην Μεκκα υπαρχει εκκλησια ?
η μέκα ειναι απο μόνη της ιερός χωρος είναι ιερή ΠΟΛΗ ... δεν χρειάζεται ναό !
η Αθήνα είναι ιερή πόλη ;;; :shock:
[QUOTE=tzitzikaki123;1791580]
και στο κατω κατω θα χουν και νεο τζαμι 3εκατομ ευρω που θα χρηματοδοθει απο τους φορολογουμενους. απο που και ως που ειναι "ριγμενοι"...?
αυτο απο που προκύπτει; με ενδιαφερει !

γιατι εγω ξέρω οτι εχουμε μαζεψει τα λεφτα οι ανθρωποι να το χτύσουν μόνοι τους ...!
η άδεια λείπει ... !
δεν ξέρω ρωτάω !:wink:

UFO
15-11-10, 22:17
αμα πας να μεινεις στην ινδια δεν θα βλεπεις εκκλησιες ορθοδοξες σε καθε γειτονια.εδω ελλαδα χριστιανοι ορθοδοξοι you now?
το you know το θεωρώ προσβλητική απεύθυνση στο ατομο μου ... :mrgreen:
αλλα αν ήμουν χριστιανή ορθόδοξη θα θελαν στο Δελχί να έχω ενα χωρο να αναψω ενα κερακι για την παναγία ....(έτισ για να σου λυσω την απορία δλδ)
και στο Δελχί δεν έχει ινδουιστικούς ναούς σε καθε γειτωνία (just so you know) :wink:

το ελλαδα χριστιανοί ορθόξοι είναι μυθος παντως just so you know !

DaF
15-11-10, 22:18
τζιτζικακι τελικα ηθελες αποψη για την γιορτη των μουσουλμανων στην αθηνα η για το αν κ γιατι κ πως δεν εκκλησιαζονται οι χριστιανοι στην ..αλβανια;η τελικα σε ενοχλει ο πανεπιστημιακος χωρος; :rolleyes:
τα αλλα θεματα δεν τα σχολιαζω......ειναι ο,τι να ναι.....:roll:

(δλδ ανοιξε αλλο ενα τοπικ 'γιατι αυτοι ετσι κ οχι εμεις αλλιως' και μπλα μπλα μπλα. τελοσπαντων , ενημερωθηκα για την γιορτη , κατι ειναι κ αυτο, θα παω καμια βολτα.)

UFO
15-11-10, 22:20
τζιτζικακι τελικα ηθελες αποψη για την γιορτη των μουσουλμανων στην αθηνα η για το αν κ γιατι κ πως δεν εκκλησιαζονται οι χριστιανοι στην ..αλβανια;η τελικα σε ενοχλει ο πανεπιστημιακος χωρος; :rolleyes:
τα αλλα θεματα δεν τα σχολιαζω......ειναι ο,τι να ναι.....:roll:

(δλδ ανοιξε αλλο ενα τοπικ 'γιατι αυτοι ετσι κ οχι εμεις αλλιως' και μπλα μπλα μπλα. τελοσπαντων , ενημερωθηκα για την γιορτη , κατι ειναι κ αυτο, θα παω καμια βολτα.)
ειπα κι εγω να συνομιλησω και με γείωσες :mrgreen::lol:
αν ημουν αθήνα και δεν ήμουν Λοζάνη θα έρχομουν κι εγω
! :wink:

koufetaki
15-11-10, 22:23
500 χρονια σκλαβια απο τους τουρκους οι γερμανοι οι ιταλοι δεν καταφεραν να ριξουν την πιστη μας και βγαλαν ενα καλο σχεδιο 35χρονια πριν.να ισοπεδωσουν την ιστορια του τοπου μετα την θρησκεια τα παιδια μας να μην μαθαινουν αφου δεν θα ξερουμε τι να τους πουμε ριξαν και τις τελευταιες καστες αλλων πολιτων τις γης αυτης που ζουμε μεσα και να η εξαφανιση της ελλαδιτσας!αν θελω να προσευχιθω αναβω το καντιλακι μου στο σπιτι μου και προσευχομαι δεν παω σε καμια εκκλησια γτ δεν ειμαι πιστος των παπαδων και της ιεραρχιας τους αλλα της πιστης μου Πατηρ Ιος και Αγ.Πνευμα(και συγνωμη δεν θελω να σε προσβαλω σε διαβαζω και συνηθως συμφωνω μαζι σου.)

DaF
15-11-10, 22:23
πλακα κανεις, τι κανεις παιδι μου στη λοζανη;;;;:shock::shock::shock:

tzitzikaki123
15-11-10, 22:30
οπως προειπα, με ενοχλει το να χρησιμοποιειται πανεπιστημιακος χωρος για την οποιαδηποτε θρησκεια.
τα υπολοιπα τα ανεφερα συγκριτικα , αν θελεις.
και αρια, σχετικα με το τζαμι, ο χωρος στον οποιο θα χτιστει εχει γινει δωρεα απο το ναυτικο νομιζω(με μια επιφυλαξη ομως.. δεν θυμαμαι ακριβως σε πιο ενοπλο σωμα ανηκει). το κοστος ανεγερσης ειναι 3 εκατομμυρια ευρω, τα οποια προερχονται απο το ελληνικο κρατος και οχι απο μουσουλμανικους φορεις.

UFO
15-11-10, 22:34
500 χρονια σκλαβια απο τους τουρκους οι γερμανοι οι ιταλοι δεν καταφεραν να ριξουν την πιστη μας και βγαλαν ενα καλο σχεδιο 35χρονια πριν.να ισοπεδωσουν την ιστορια του τοπου μετα την θρησκεια τα παιδια μας να μην μαθαινουν αφου δεν θα ξερουμε τι να τους πουμε ριξαν και τις τελευταιες καστες αλλων πολιτων τις γης αυτης που ζουμε μεσα και να η εξαφανιση της ελλαδιτσας!αν θελω να προσευχιθω αναβω το καντιλακι μου στο σπιτι μου και προσευχομαι δεν παω σε καμια εκκλησια γτ δεν ειμαι πιστος των παπαδων και της ιεραρχιας τους αλλα της πιστης μου Πατηρ Ιος και Αγ.Πνευμα(και συγνωμη δεν θελω να σε προσβαλω σε διαβαζω και συνηθως συμφωνω μαζι σου.)
η ιστορία ακόμη και για τους ιστορικούς ειναι υποκειμενική
το πατρίδα θρησκεία οικογενεια δεν με αφορά σαν ανθρωπο αλλα το σέβομαι σε όσους το πιστευουν και το εκτιμώ , μέχρι το όριο που δεν πατα την πατρίδα θρησκία οικογένεια ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ....
δε με απασχολει να διαφωνεις μαζί μου ειναι λογικό ... και επιθυμητό ... και οκ κατανοώ οτι δεν ηθελες να με προσβάλεις απόψεις ανταλάσουμε και ελπίζω , με αυτα που έγραψα να σε βοήθησα για τις αντιλήψεις μου
στην παρούσα λοιπόν εχουμε καποιους που δεν εχουν ΟΥΤΕ ΕΝΑ λατρευτικό χορο εξάσκησης θρησκευτικών πεποιθήσεων αντιλήψεων και μαζεύονται στις υπογες
δεν ειναι κλεφτες
δεν ειναι εγκληματιες ειναι μουσουλμανοι (ινδοι , βουδηστες κλπ)
Το θρησκευτικό σου συναίσθημα συνεπώς ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΕΙΤΕ απο την υπαρξη χώρου θρησκευτικής λατρείας αλλων ή δημόσιας εκδήλωση θρησκευτικής λατρείας
και αυτο ειναι η δυναμη της αγάπης της θρησκείας σου ! του ουμανισμού ! της πίστης σου !
αν τα βλεπεις ως σχεδιο καταπόντισης του Ελληνισμου σε ενημερώνω οτι εχει φροντίσει για αυτο η ΕΕ η κίνα και η Αμερική :mrgreen::mrgreen::mrgreen: πολύ πριν τους Τούρκους! (ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ)
πλακα κανεις, τι κανεις παιδι μου στη λοζανη;;;;:shock::shock::shock:
κάνω ακτιβισμό ! :lol:

UFO
15-11-10, 22:38
οπως προειπα, με ενοχλει το να χρησιμοποιειται πανεπιστημιακος χωρος για την οποιαδηποτε θρησκεια.
θα συμφωνήσω κι εμενα με ενοχλει τόποι ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗς ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ να χρησιμοποιούνται για αλλους λόγους
αλλα ...σκέψου αν αυτος ειναι ο μόνος χωρος ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΊΝΕΤΑΙ ... απο όλη την επικράτεια γιατι οχι ;

τα υπολοιπα τα ανεφερα συγκριτικα , αν θελεις.
και αρια, σχετικα με το τζαμι, ο χωρος στον οποιο θα χτιστει εχει γινει δωρεα απο το ναυτικο νομιζω(με μια επιφυλαξη ομως.. δεν θυμαμαι ακριβως σε πιο ενοπλο σωμα ανηκει). το κοστος ανεγερσης ειναι 3 εκατομμυρια ευρω, τα οποια προερχονται απο το ελληνικο κρατος και οχι απο μουσουλμανικους φορεις.
αν αυτο υπάρχει σε ΦΕΚ (γιατι μόνο ετσι μπορέι να περαστει )
μαζί σου να διαμαρτυρηθούμε για την χρήση του κοινού χρήματος των φορολογουμένων για φρου φρου κι αρώματα!
αλλα με την ίδια θέρμη θα ήθελα να διαμαρτυρηθούμε απ την αλλη και για το ΒΑΤΟΠΕΔΙ !!! ;-)

koufetaki
15-11-10, 22:57
aria πολυ ωραια τα ειπες αλλα επετρεψε μου να πω οτι και τους τουρκους αν δεν θελαν δεν θα τους βαζαν!!!βασικα στην παρουσα φαση νιωθω οτι ημαστε χαμενοι απο χερι και οχι για τπτ αλλο παρα για το επιπεδο ανεχειας-διαβιωσης που θα μαθουμε να ζουμε κι εμεις και τα παιδια μας!πριν πολλα χρονια εκανα για προσωπικους λογους μια ερευνα γι τις παραθρησκευτικες οργανωσεις οκ νοικιαζουν στο κεντρο της θεσ/νικης πολλους χωρους αλλους τους εχουν αγορασμενους μεχρι και σε σινεμα κανουν μαζωξεις.και ειναι και πολυ δυσκολο αν μπλεξεις με τετοιους ανθρωπους γτ ο φανατισμος σε οποιο επιπεδο για μενα ειναι επικινδυνος.στην σουιδια υπαρχει εκκλησια σε μια πολη που ξερω δεν υπαρχει ομως παπας να λειτουργηση,στην τουρκια μια που το αναφερα την αγ.σοφια γτ δεν την αφηνουν να λειτουργει?εμεις δεν θα ημαστε φασιστες αλλα ας ειναι αυτοι οι ανθρωποι καπου,σε ενα χωρο που δεν θα ειναι κατι για εμας,ετσι απλα!

UFO
15-11-10, 23:07
θα μου επιτρέψεις ;
το ζήτημα το πας εθνικιστικά(Τουρκία ελλαδα) και συγκριτικά (μουσουλμάνοι ορθόδοξοι , ελλαδα τουρκία) κι εγω μιλαω για ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ

θα ήθελα να δω την χώρα μου σε καλύτερη πολιστική- οικονομική κατατσαση απο αυτην που ειναι
και η μη υπαρξη διαφορετικών λατρευτικών χωρων δεν βηθάει ... !
οι Τουρκοι ΔΕΝ μπαίνουν στην ΕΕ γιατι καταπατουν αθνρωπινα δικαίωματα (μεχρι τωρα έτσι μας λενε αλλα δνε τους θελουν καθως το κλειδή για μία χώρα "εισοδο" στην δύση που πληρεί τις προϋποθέσεις είμαστε εμεις και όχι αυτοι μέχρι τωρα γιατι σ επολλα αλλα θέματα περαν της θρησκείας που μοιάζουμε ειναι πολύ μπροστα )
τις ασφαλιστικές δικλειδες στο ειναι του καθενα απο εμας τις βάζει ο καθενας απο εμας
εγω δεν αίσθανομαι λιγη που καποιος στην Γαλλια πριν μερες με ειπε ελληνα (με υποτιμιτικότητα) ουτε πριν λιγο και ρο που με ειπε ενας αγγλος α ελληνίδα εισαι ;
γιαι ξέρω ποια ειμαι
και ξερω τι κάνω
η καταγωγή μου ειναι απλα ενα τυχαίο γεγονός που δνε με χαρακτηρίζει ώς υπαρξη ....
...!
φιλικά παντα
και με πολύ αγαπη !

koufetaki
15-11-10, 23:16
αχ!το ξερω οτι αν ειχα γεννηθη καπου αλλου θα ημουν ινδουιστρια,μουσουλμανα,προτεσταντισα κτλ.το καταλαβαινω αυτο το εχω σκεφτει απο πολυ μικρη ηλικια,αλλα πολυ φοβαμε οτι αν τα εχουμε ολα σε μια ευθεια δεν θα μας βγει σε καλο και αυτο ειναι ενστικο ποιο πολυ παρα λογικη.

Φλορα
15-11-10, 23:23
Το να παραχωρησεις σ ενα λαο καποιο χωρο για να προσευχεται δε νομιζω να βαζει σε κινδυνο τη θρησκεια σου....οι σουηδοι δηλαδη και οχι μονο,παντου στην Ευρωπη, που μας εχουν παραχωρησει μια εκκλησια τους προς δικη μας χρηση,τι επαθαν οι ανθρωποι.....
Ας μην καταπατουμε τα ανθρωπινα δικαιωματα,στην Ευρωπη ειμαστε καιρος να το αποδειξουμε....

koufetaki
15-11-10, 23:25
Το να παραχωρησεις σ ενα λαο καποιο χωρο για να προσευχεται δε νομιζω να βαζει σε κινδυνο τη θρησκεια σου....οι σουηδοι δηλαδη και οχι μονο,παντου στην Ευρωπη, που μας εχουν παραχωρησει μια εκκλησια τους προς δικη μας χρηση,τι επαθαν οι ανθρωποι.....
Ας μην καταπατουμε τα ανθρωπινα δικαιωματα,στην Ευρωπη ειμαστε καιρος να το αποδειξουμε....
και εξου η ισσοπεδωση.δεν ειπαμε να μην εχει το δικαιωμα ο καθε ανθρωπος να προσευχετε αλλα που προσευχετε.
''Η συγκέντρωση των πιστών που ζουν στο λεκανοπέδιο έχει προγραμματιστεί μεταξύ 7.30 και 8.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο, προκειμένου να τελέσουν μια από τις σημαντικότερες μουσουλμανικές γιορτές.''
γτ εδω και γτ ετσι?

UFO
15-11-10, 23:33
που ειναι η ισοπέδωση καλο μου παιδι ;
δεν το βλέπω βοήθησε με
(ειδικά το στη παραθεση της Φλορα)
Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο,
ο σταθμός λαρίσης είναι ιερός δικός μας χωρος ;;;;
των ελληνων ορθοξων;;; κουμουνδουρου, σεφ, προπύλαια μήπως .... ;;;

Φλορα
15-11-10, 23:51
Kαλα οσον αφορα τον χωρο.....απαντησε η aria....δε βεβηλωνουν κανενα ιερο χωρο.
Κι εμεις τον επιταφιο στα κεντρικα σημεια της πολης τον περιφερουμε....

ζώπυρον
15-11-10, 23:58
Περίπλοκο θέμα που φαίνεται απλό... Κάνω κάποιες σκέψεις...

Είμαι συνειδητά Χριστιανή Ορθόδοξη.

Είμαι σαφώς υπέρ στο να προσευχηθούν αύριο οι άνθρωποι αυτοί. Δεν εννοείται ότι μπορεί ο καθένας όπου κι αν ζει, να εξασκεί το θρησκευτικό του δικαίωμα?
Ο τρόπος που θα το εξασκήσει έχει να κάνει - με το τι του επιτρέπει ο νόμος της χώρας που τον φιλοξενεί... - με το πως τον καθοδηγεί η θρησκευτική ηγεσία του και γιατί...

Είμαι υπέρ στο να χτιστεί τζαμί. Αν ήμουν μετανάστρια στο Μπαγκλαντές, θάθελα να είχα μια εκκλησία να πάω να προσευχηθώ. Εξάλλου, τις δολιοφθορές δεν τις κάνουν οι ναοί αλλά οι πολιτικές...των ναών...
Τώρα για το κόστος, δεν ξέρω. Στις άλλες "ανεξίθρησκες" χώρες (κι ας φύγουμε από τις γειτονικές, προς αποφυγήν εμπλοκής της συζήτησης) ποιός χρηματοδοτεί την ανέγερσή τους? π.χ. Στην Σουηδία, στο Καναδά, στην Αυστραλία?

Για όλα τα υπόλοιπα "παράπλευρα" θέματα που αναπτύχθηκαν, με αφορμή αυτό το θέμα...

- Είμαι αντίθετη με τον ρεβανσισμό, τύπου "αφού δεν επιτρέπεται στους Χριστιανούς να εκκλησιάζονται στην τάδε χώρα, άρα κι εγώ δεν γουστάρω εδώ να προσεύχονται οι μουσουλμάνοι"

ΑΛΛΑ

- Δεν μπορώ να αγνοήσω την Βόρεια Ήπειρο, την Αγιά Σοφιά, την κατεχόμενη Κύπρο, την Χάλκη - την Ίμβρο - την Τένεδο, την "δασκάλα της Ξάνθης" (ναι ναι της Ξάνθης) κι άλλες τόσες και τόσες περιπτώσεις που μόνο ανεξιθρησκεία δεν υπάρχει και σεβασμός...

Και σταματώ εδώ.

Active Member
16-11-10, 00:02
Εγω ξερω οτι στην Αβανα (95% αθεοι) υπαρχει ελληνοορθοδοξη εκκλησια (!!!) στην οποια παπας ειναι ενας Κολομβιανος ανταρτης που πηγε στη Κουβα για να κρυφτει απο αυτους που το κυνηγανε. Φυσικα δεν κανει λειτουργια, αλλα μαθηματα ελληνικων στους κουβανους. Αν του μιλησεις σε καμια περιπτωση δε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ελληνας....φαρσι το παει το ελληνικο.

UFO
16-11-10, 00:06
το μίσος
η απέχθεια
η αντιπάθεια είναι το πρωταρχικό χαώδες (επιβεβαιωτικό βιοποριστικό ) συναίσθημα
μετα ακολουθεί ή σκέψη
μετά
η ανάλυση
μετα ίσως η αποδοχή και 'ισως ίσως ....
η αλλαγή
και όλα αυτα μερικοί είμαστε τυχεροί να τα ζησουμε σε μια ζωή !
κατα τα άλλα αποδέχομαι όλα τα σταδία ...είναι ίδιες όψεις νομισμάτων μιας ύπαρξης !

Layla Diop
16-11-10, 00:47
[QUOTE=tzitzikaki123;1791535]Αυξημένα τα μέτρα αστυνόμευσης. Παράλληλες συγκεντρώσεις σε Προπύλαια, πλατεία Κοτζιά, σταθμός Λαρίσης, ΣΕΦ, πλατεία Κουμουνδούρου, Αττικής και Παλιό Ιππόδρομο[/FONT][/COLOR][/I][/B]

Στις πιο πολυσύχναστες πλατείες και τους κεντρικότερους εμπορικούς δρόμους θα κατέβουν την Τρίτη περισσότεροι από πενήντα χιλιάδες Μουσουλμάνοι, προκειμένου να προσευχηθούν και να τιμήσουν με τον τρόπο αυτό την βιβλική θυσία του παιδιού του Αβραάμ.
Η θρησκευτική γιορτή θα βρει τις δυνάμεις της αστυνομίας σε επιφυλακή, ενώ το κέντρο της πρωτεύουσας θα μετατραπεί σε φρούριο, προκειμένου να αποφευχθούν απρόοπτες αντιδράσεις κατά της θρησκευτικής μειονότητας.
Η συγκέντρωση των πιστών που ζουν στο λεκανοπέδιο έχει προγραμματιστεί μεταξύ 7.30 και 8.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο, προκειμένου να τελέσουν μια από τις σημαντικότερες μουσουλμανικές γιορτές.[QUOTE=tzitzikaki123;1791535]

....και μετα θα μας πούνε πως η αστυνομια ειχε να ασχοληθει με τους μουσουλμανους και γι αυτο δεν μπορεσε να συγκρατησει τα εκτροπα στο Πολυτεχνειο...

ειναι εντυπωσιακο παντως πως κοπτεται καποιος για τηνν καταληψη των χωρων του πνευματος από αλλοθρησκους , αλλά καθόλου για την κατάληψή τους από τους (γραφικα πια) γνωστούς αγνωστους που τα κανουν λαμπόγυαλο...
ή από την καταληψή τους από περίπτερα υποψηφίων Δημάρχων...
ή την κατάληψή τους από εξαθλιωμένα πρεζόνια αφημενα στην τυχη τους
ή από την κατάληψή τους από π.χ σκουπίδια αμάζευτα στοιβαγμενα
ή, ή, ή.....

λες και στη χωρα της ευδαιμονίας που όλα ειναι λυμένα, το μόνο πρόβλημα ειναι οι βάρβαροι
, λες και η ορθόδοξη πίστη (και χαρά στον που την εχει) ειναι τόσο ευάλωτη που απειλείται από μια διωρη θρησκευτικη συναξη...

Μην τα ανοίγετε ξανα και ξανα αυτά τα θεματα, η πορεια τους ειναι προκαθορισμενη, ας πηγαινουν από την αρχη στο Αρχειο, αν και δημοκρατικό ειναι λυπηρό να διαβάζουμε
τετοιες οπισθοδρομικές απόψεις εν ετει 2010

Υ.Γ στην Κων/λη λειτουργει μια ορθόδοξη εκκλησία (ο Αγ. Γεωργιος στο Φαναρι), πρεπει να ειναι υποχρεωτικά η Αγια Σοφία για να ειμαστε ικανοποιημενοι? Μαακάρι να ηταν, αλλά δεν ειναι αυτο το θεμα μας
Παρεμπιπτοντως, λειτουργουν ανετα και χωρις κανενα προβλημα 12-νομιζω- καθολικες

Aeriko
16-11-10, 00:48
Εμένα με ανησυχεί γιατί δεν ξέρω τι επαναστατικά μηνύματα θα λάβουν οι ανά την Αττική φασίστες που θα κρίνουν πως πρέπει να τα καταστείλουν και φοβάμαι πως οι συγκεντρώσεις αυτών των ανθρώπων (που by the way η θρησκεία τους επιβάλλει να προσεύχονται πάνω από μία φορά την ημέρα όπου κι αν βρίσκονται) θα καταλήξουν σε φασαρίες και μετά θα καίγεται πάλι το πολυτεχνείο και... και ... και ...

στο ίδιο έργο θεατές... με άλλους πρωταγωνιστές.

Aeriko
16-11-10, 00:52
εμενα με ενοχλει πολυ το οτι θα γινει στα Προπυλαια. ειναι χωρος του Πανεπιστημιου και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται για εκδηλωσεις της οποιαδηποτε θρησκειας.

και της πολιτικής αλλά δεν διαμαρτυρήθηκες ποτέ γι' αυτό ;)

γιατί αν δέχεσαι τις πολιτικές εκδηλώσεις γιατί να μην δέχεσαι και τις θρησκευτικές;

και από πότε οι δρόμοι γύρω από το πανεπιστήμιο ανήκουν στο πανεπιστήμιο; Δηλαδή αν αύριο αποφασίσει ο πρύτανης του πανεπιστημίου μπορεί να κλείσει τους γύρω δρόμους; ή να ξηλώσει τις στάσεις των λεωφορείων; ή να κλείσει το μετρό που είναι εκεί; ή να σκοτώσει τα περιστέρια γιατί κουτσουλάνε τον ιερό χώρο του πανεπιστημίου;

fistikaki
16-11-10, 00:57
δεν μ ενοχλει να προσευχηθουν οι ανθρωποι!! (οι 'χριστιανοι' πηγα να γραψω, λολ!)
δεν με πειραζει καμια εκδηλωση λατρειας και τελετουργικου (οκ, με τους σατανιστες ισως ειχα θεματακι..)

μονο που θα ηθελα να εχω και γω το δικαιωμα να λειτουργηθω σε μια ξενη χωρα...
στην τουρκια ας πουμε... στην αγκυρα..
μπορω?

UFO
16-11-10, 01:03
εχετε κολλησει με την τουρκιά έτσι ;;;

και σου λεω εγω οχι
οκ ;
τι να κανουμε τωρα ειναι στοκοι
εισαστε κι εσεις ;;;;
η είμαστε τυπου παιδακια 3χρονα ....
αφου δε με αφηνεις εσυ δε σε αφηνω εγω !!!!

Layla Diop
16-11-10, 01:08
κι αν δηλαδη ,ας πουμε, εσυ δεν μπορεις να λειτουργηθεις στην Αγκυρα, γιατι η Αγκυρα εχει ενα συστημα αγοραφοβικό και καθολου συγχρονο, θα πρεπει να πατσισεις μη αφηνοντας τους αλλους να λειτουργηθούν στην χωρα σου? Μπροστα παμε, όχι πισω....
Αμα ηη Αγκυρα ειχε εναν ικανο αριθμο ορθοδοξων ισως φυτωνε κι εκει η αναγκη για να δημιουργηθει τόπος προσευχης...
Τωρα να φτιαξουν στην αγκυρα εκκλησία μπας και σου ρθει εσενα να πας να λειτουργηθείς συγκεκριμενα εκει, τι να σου πω, χλωμό το βλέπω

...πολύ προκλητικα αυτα τα θεματα γμτ, δε σε αφηνουν να κατσεις στα αυγα σου

fistikaki
16-11-10, 01:15
επαναλαμβανω

δεν μ ενοχλει να προσευχηθουν οι ανθρωποι!! (οι 'χριστιανοι' πηγα να γραψω, λολ!)
δεν με πειραζει καμια εκδηλωση λατρειας και τελετουργικου (οκ, με τους σατανιστες ισως ειχα θεματακι..)

μπορω?

ειμαι σαφης τωρα?

UFO
16-11-10, 01:23
επαναλαμβανω

μπορω?

ειμαι σαφης τωρα?
εχεις παει στην αγκυρα και δεν εχεις μπορεσει να λειτουργηθείς ρε φιλαρακι ;
ρωταω! :mrgreen:

fistikaki
16-11-10, 01:31
οχι δεν εχω παει

για αυτο, λεω 'θα ηθελα'... θα ηθελα να ειναι εφικτο.... με χαροποιει αν μου λες οτι γινεται...

περα ομως απ ολα αυτα, θα ηθελα οι ανθρωποι που ζουν εδω, αν νιωθουν οτι μπορουν να ασκησουν τα θρησκευτικα τους καθηκοντα και αυτο τους κανει χαρουμενους...
να δωσουν το μνμ στην πατριδα τους οτι και εκει πρεπει να συμβαινει το ιδιο...

να ανοιγουμε ολοι τα μυαλα μας.. και εμεις εδω.. και εκεινοι εκει

UFO
16-11-10, 01:38
λειτουργούνται ανετουαρ ....το λεπον
ολα τα άλλα ειναι μύθοι αστικοί .....
πολιτικοί
και ρατσιστικοί ....

ας κανουμε λοιπόν την ζωη ΜΑΣ καλύτερη με το να κανουμε την ζωη των ΑΛΛΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ !
γιατι μόνο έτσι μπορέι να γινει !
και αυτο που λεω λειτουργεί αμφίδρομα και σαν ιός
σαν να λεμε οτι εγω σημερα που ξημερώνει 16 θα παω στην συγκέντρωση τους
και αυριο μεθαυριο καποιος απο αυτους θα με θυμηθεί οταν θα δεχθώ επίθεση στην χωρα του για τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις και θα με βοηθήσει
γιατι ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ κολλάει ...με την ίδαι δυναμική και ακόμα μεγαλύτερη απο το κακό ...

τα ιδια πιθανολογώ λεμε αλλα οι συγκρίσεις δεν μας ωφελούν (εξελικτικά) :mrgreen:

Jarett
16-11-10, 09:26
Τελικά το μόνο που δεν έχω καταλάβει (εγώ προσωπικά) στην όλη υπόθεση είναι το εξής:
Τι σας πειράζει να μαζευτούν κάποιοι αλλόθρησκοι και να προσευχηθούν σε κάποιο σημείο της πόλης?

Διάβασα πριν λίγο στις ειδήσεις...........τους κράξανε, τους πετάξανε αυγά και αναγκαστήκανε να πάνε αστυνομικοί να τους φυλάνε αυτούς τους ανθρώπους ......γιατί? .............. γιατί απλά θέλανε να προσευχηθούνε.
Δηλαδή εγώ σήμερα "πλήρωσα" (μέσω τον φόρων μου) μια ομάδα αστυνομικών να πάνε να φυλάνε φιλήσυχους ανθρώπους που προσεύχονται, αντί να πάνε να πιάσουν κα'να εγκληματία!!!!!!!!!!!!

gioli
16-11-10, 09:39
Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία. Μου κάνει κάπως όλο αυτό. Επίσης κάτι άσχετο που μου έκανε εντύπωση, λίγο οφ θέματος. Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

Jarett
16-11-10, 09:43
Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία.
Για τον ίδιο λόγο που προσεύχονται και άλλοι δημόσια (βλ. περιφορά επιταφίου, καθαγιασμός υδάτων κλπ).
Οι "μεν" (όποιοι και να είναι αυτοί, Χριστιανοί κλπ)) έχουν αυτό το δικαίωμα, οι "δε" γιατί να μην το έχουν?

gioli
16-11-10, 09:49
Συγνώμη αλλά αν γνωρίζεις οτι στη συγκεκριμένη γιορτή τους προσεύχονται δημόσια πάω πάσο. Δεν το γνώριζα αυτό και γιαυτό και η απορία μου. Βέβαια τι θέμα του δικαιώματος στη ρποσευχή για εμένα εξαρτάται. Εχω δεί και ρποσευχή στο Πειραιά (καμία σχέση με τη σημερινή γιορτή) που αυτομαστιγόνονται και χτυπούν τα κορμιά τους με κοφτερά αντικείμενα. Εδώ θα μου επιτέψεις να διαφωνίσω. Γνώμη μου, έτσι :)

Jarett
16-11-10, 09:53
Εννοείται ότι η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή.
Και εννοείται ότι οι εκδηλώσεις σε δημόσιο χώρο πρέπει να γίνονται υπό κάποιες προϋποθέσεις που δεν προσβάλουν ή "τρομοκρατούν" το κοινό αίσθημα.
Δηλαδή αν πέρναγα από δρόμο και έβλεπε το παιδί μου κάποιον να αυτομαστιγώνεται ή να μαστιγώνει άλλον και να τρέχουν τα αίματα........τότε θα είχα ένα θέμα συζήτησης.
Τώρα όμως γίνεται όοοοοοοοοοολο αυτό το σκηνικό γιατί κάποιοι αλλόθρησκοι θέλουν να προσευχηθούν δημόσια και πρέπει να τους φυλάνε οι αστυνομικοί....................η λογική του παραλόγου δηλαδή!!!!!

tzitzikaki123
16-11-10, 09:54
Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

ε, αυτο ενοχλει και μενα , δεν με προβληματιζει απλως. οι γυναικες απουσες γενικοτερα.

και της πολιτικής αλλά δεν διαμαρτυρήθηκες ποτέ γι' αυτό ;)

γιατί αν δέχεσαι τις πολιτικές εκδηλώσεις γιατί να μην δέχεσαι και τις θρησκευτικές;
απο που εβγαλες τετοιο συμπερασμα..?:confused:δεν δεχομαι ουτε τις πολιτικες. οπως συνεβη προσφατα (αλλα και καθε φορα που εχουμε εκλογες) διπλα απο τα Προπυλαια επι της Πανεπιστημιου υπηρχε συγκεκριμενη παραταξη με τα περιπτερα της. ναι και αυτο με ενοχλησε. οπως θεωρησα προσβολη να κλεινεται η Ακροπολη απο κομμα/σωματειο η να μπαινει μεσα η αστυνομια.

και από πότε οι δρόμοι γύρω από το πανεπιστήμιο ανήκουν στο πανεπιστήμιο; Δηλαδή αν αύριο αποφασίσει ο πρύτανης του πανεπιστημίου μπορεί να κλείσει τους γύρω δρόμους; ή να ξηλώσει τις στάσεις των λεωφορείων; ή να κλείσει το μετρό που είναι εκεί; ή να σκοτώσει τα περιστέρια γιατί κουτσουλάνε τον ιερό χώρο του πανεπιστημίου;
ποιος δρομος βρε καλη μου....?μιλαω για το προαυλιο.ειναι καλα ομως να χρησιμοποιειται ως τουαλετα ο προαυλιος χωρος η ως χωρος κατασκηνωσης? οσο για τα περιστερια , επειδη ρωτας, εχουν μειωθει σημαντικα αλλα δεν φανταζεσαι γιατι..κεντρο δουλευω και εχουν δει αρκετα τα ματια μου..

tzitzikaki123
16-11-10, 09:56
Εχω δεί και ρποσευχή στο Πειραιά (καμία σχέση με τη σημερινή γιορτή) που αυτομαστιγόνονται και χτυπούν τα κορμιά τους με κοφτερά αντικείμενα.
δυστυχως ετυχε να το δω και εγω μια χρονια...φρικη..

yasemi
16-11-10, 09:57
Όπως εκείνοι βλέπουν τον επιτάφειο να περνάει από τους δρόμους... γιατί να μην κάνουν κι εκείνοι αντίστοιχα τις δικές τους προσευχές;

οπως και η επισιμη θρησκεια του κρατους ειναι η ανεξιθρησκεια σωστα???οπως ειπε η αλκυον ας κανουν οτι τους αρεσει και πολυ μου αρεσει και εμενα...

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι ενώ υπάρχουν "ατυπα" τζαμιά, γιατί δεν προσεύχονται στον χώρο που έχουν επιλέξει και πρέπει να προσευχηθούν δημόσια σε τόσα πολλά σημεία. Μου κάνει κάπως όλο αυτό. Επίσης κάτι άσχετο που μου έκανε εντύπωση, λίγο οφ θέματος. Στις εικόνες που βλέπω στα κανάλια, δε βλέπω γυναίκες.

οι γυναικες τους δε πανε στο τζαμι να προσευχηθουν...προσευχονται σπιτι...στο μονο που ειναι ισες ειναι στη μεκκα που προσευχονται το ιδιο αντρες γυναικες και μαλιστα αυτες ακαλυπτες....

και κατι ακομη μου τη σπαει παρα πολυ που το παιζουμε σωστοι χριστιανοι αλλα φοβομαστε τοσο πολυ μια διαφορετικη θρησκεια..γιατι τετοιος φοβος????αν ειμαστε σωστοι χριστιανοι δε χρειαζεται να φοβομαστε τιποτα...τι θα κανουν θα σου βαλουν το μαχαιρι στο λαιμο και θα σου πουνε γινε τωρα μουσουλμανος???και ναι θα φαω καρτα τωρα το ξερω...

gioli
16-11-10, 10:00
Κοίτα όμως. Εδώ υπάρχει και το εξής θέμα. Δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα στο να προσεύχονταν δημόσια, καθολικοί ή άνθρωποι απο οποιαδήποτε θρησκία. Στο παρελθόν της ιστορίας μας όμως μη ξεχνάς οτι οι έλληνες έχουμε περάσει πολλά με το να προσπαθούν να μας εξισλαμίσουν. Επι τουρκοκρατίας, μετά οι Ελληνες της Πόλης μέχρι και πρόσφατα στη Βορειο Ηπειρο. Αυτό λοιπόν ίσως δικαιολογεί κάπως την κάποια αντίδραση κάποιον σε αυτό το θέμα και θέαμα. Υπάρχει παρελθόν σε όλο αυτό και ίσως είναι λίγο δύσκολο να ξεπεραστεί τη στιγμή που ακόμα και σήμερα σε κάποιες περιοχές που επικρατεί το ισλάμ οι χριστιανοί δεν έχουν την ελευθερία της πίστης. Λογικό; Παράλογο; Δεν είμαι αγώ αυτή που θα απαντήσω σε αυτό. Το επισημαίνω όμως σας γεγονός.

aleca
16-11-10, 10:03
ουτε εμενα με πειραζει....ο φανατσιμος μονο με ενοχλει....τοσο απο αυτους που θελουν να προσευχηθουν οσο και απο αυτους που θα ηθλεαν να τους εμποδισουν....
το περιεργο ειναι ομως οτι συμφωνω με την Αρια:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

yasemi
16-11-10, 10:09
Κοίτα όμως. Εδώ υπάρχει και το εξής θέμα. Δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα στο να προσεύχονταν δημόσια, καθολικοί ή άνθρωποι απο οποιαδήποτε θρησκία. Στο παρελθόν της ιστορίας μας όμως μη ξεχνάς οτι οι έλληνες έχουμε περάσει πολλά με το να προσπαθούν να μας εξισλαμίσουν. Επι τουρκοκρατίας, μετά οι Ελληνες της Πόλης μέχρι και πρόσφατα στη Βορειο Ηπειρο. Αυτό λοιπόν ίσως δικαιολογεί κάπως την κάποια αντίδραση κάποιον σε αυτό το θέμα και θέαμα. Υπάρχει παρελθόν σε όλο αυτό και ίσως είναι λίγο δύσκολο να ξεπεραστεί τη στιγμή που ακόμα και σήμερα σε κάποιες περιοχές που επικρατεί το ισλάμ οι χριστιανοί δεν έχουν την ελευθερία της πίστης. Λογικό; Παράλογο; Δεν είμαι αγώ αυτή που θα απαντήσω σε αυτό. Το επισημαίνω όμως σας γεγονός.

ναι απλα θυμιζω και τις σταυροφοριες ...οποτε και αυτοι το ιδιο θα επρεπε να νοιωθουν αλλα αντι για αυτο μας δινουν ενα μαθημα ευγενειας και αδελφοσυνης που εμεις οι ''εξελιγμενοι και καλοι χριστιανοι'' ουτε σε εκατο χρονια δε προκειται να κανουμε..και ναι οκ σ μερικες χωρες μπορει να μην εχουμε δικαιωμα ΕΜΕΙΣ οι χριστιανοι αλλα ειναι σε χωρες μεσανατολικες πολυ πισω που ακομη φορναε μπορυγκα και κυβερνιουνται απο τη θρησκεια τους και οχι απο πολιτικους...αμα θελουμε να γινουμε ιδιοι τι να πω...δε το λεω σε σενα προσωπικα με αφορμη το ποστ σου το λεω....

aleca
16-11-10, 10:10
Επισης να πω οτι διπλα στο γραφειο μου εχει εναν χωρο, περιπου 200 τμ, που τον εχουν νοικιασει μουσουλμανοι και προσευχονται καθε μεσημερι. Απο τους γειτονες διπλα δεν ακουω παραπονα και αυτο ειναι κατι που με ικανοποιει....χαιρομαι που το θεωρουμε δεδομενο, εδω στην περιοχη, ότι καποιοι κανουν απλα την προσευχη τους.
Για την ιστορια δεν διαφωνω φυσικα, αλλα δεν ξεχνω και τον πολεμο που εκαναν οι Χριστιανοι για να καθιερωσουν και την δικη τους θρησκεια.....

UFO
16-11-10, 10:16
Προσευχή με επεισόδια

Ολοκληρώθηκε η προσευχή Μουσουλμάνων στην Αθήνα για την καθιερωμένη γιορτή της θυσίας του γιου του Αβραάμ. Ένταση στην πλατεία Αττικής. Εκτοξεύθηκαν αυγά και γιαούρτια. Παράλληλες συγκεντρώσεις σε Προπύλαια, πλατεία Κοτζιά, σταθμός Λαρίσης, ΣΕΦ, πλατεία Κουμουνδούρου, Αττικής και Παλιό Ιππόδρομοhttp://news247.gr/ellada/aykshmena_ta_metra_ths_astynomias.637691.html
Ντροπή μας ....
με γιαουρτια;;;; και αυγα;;; :shock::shock::shock: τελικά το ΔΝΤ δεν μας πειραξε καθόλου βλέπω !εχουμε να πεταμε ...!

gioli
16-11-10, 10:27
Επισης να πω οτι διπλα στο γραφειο μου εχει εναν χωρο, περιπου 200 τμ, που τον εχουν νοικιασει μουσουλμανοι και προσευχονται καθε μεσημερι. Απο τους γειτονες διπλα δεν ακουω παραπονα και αυτο ειναι κατι που με ικανοποιει....χαιρομαι που το θεωρουμε δεδομενο, εδω στην περιοχη, ότι καποιοι κανουν απλα την προσευχη τους.
Για την ιστορια δεν διαφωνω φυσικα, αλλα δεν ξεχνω και τον πολεμο που εκαναν οι Χριστιανοι για να καθιερωσουν και την δικη τους θρησκεια.....

Βρε αλέκα μου σκέψου τι πόλεμο πέρασαν και οι χριστιανοί για να καθιερωθούν σα θρησκεία. Δεν λέω οτι είναι σωστό αλλά έχει μια βάση. Υπάρχει βάση στο οτι ο χριστιανός ορθόδοξος φοβάται τον μουσουλμάνο. Είναι φόβος που τον έχει επιρεάσει απο την πρόσφατη ιστορία του. Και να σου πω τι πιστεύω. Οταν η ορθοδοξία μας βάλετε απο παντού και υπάρχει απαξίωση (απαξίωση βέβαια που την ενύσχισαν και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της) και απο την άλλη μια χαλαρώτητα για τις άλλες θρησκίες τότε φοβάται. Ενα παράδειγμα θα πω για να δούμε τον "ρατσισμό" για την ελληνική εκκλησία μας. Πόσες φορές δεν έχουμε μιλήσεις για τη φορολόγιση της εκκλησίας; Και συμφωνώ και εγώ βέβαια σε αυτή την τοποθέτηση. Ομως μένουμε μόνο στην ορθόδοξη εκκλησία μας, κανένας δεν αναφέρεται στη φορολόγιση όλως των εκκλησιών. Κανείς δε μίλησε για τη φορολόγιση και της εβραικής εκκλησίας (δεν ε΄χω κάτι με τους εβραίους). Οταν μιλάμε για τα σταβά της εκκλησίας μας και της θρησκίας μας, και έγω μαζί, αλλά τα στραβά άλλως θρησκιών δε τα βλέπουμε ή μάλλον λέμε οτι αυτή είναι η θρησκία τους και πρέπει να τη σεβόμαστε εκεί δεν νιώθει φόβο και απαξίωση ο χριστιανός ορθόδοξος; Δεν ξέρω αν σου έδωσα καλά να με καταλάβεις , απλά πρσπαθώ να σου δείξω απο που προέρχεται αυτή η αντίδραση και ο φόβος.;-)

Eleftheria
16-11-10, 10:39
με γιαουρτια;;;; και αυγα;;; :shock::shock::shock: τελικά το ΔΝΤ δεν μας πειραξε καθόλου βλέπω !εχουμε να πεταμε ...!

Είμαστε όμως…
Αυγά και γιαούρτια για τους ΔειΝόΤαυρους, δεν είχαμε….

7000 αστυνομικοί σε επιφυλακή για μιά προσευχή:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=51593&catid=3

Jarett
16-11-10, 10:41
απλά πρσπαθώ να σου δείξω απο που προέρχεται αυτή η αντίδραση και ο φόβος.;-)
Πάνω από την αντίδραση και το φόβο, σε μια πολιτισμένη κοινωνία υπερισχύει η λογική.
Επειδή είχαμε τουρκοκρατία, σταυροφορίες, ναζισμό κλπ, δεν πας (όχι εσύ μην παρεξηγηθώ) να πετάξεις αυγά και γιαούρτια σε μουσουλμάνους, χριστιανούς, γερμανούς κλπ, που μαζεύονται σε με φιλειρηνική εκδήλωση η οποία επιτρέπεται από το σύνταγμα της χώρας που ζούνε.

Τα αυγά ( και καμιά μολότωφ) πρέπει να τα πετάξουμε στους "Βατοπεδινούς".

tzo28
16-11-10, 10:49
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει σε όποιον Θεό,Βούδα,Αλλάχ θέλει.... Το πως το εκφράζει είναι προσωπικό του θέμα,εφόσον δεν ενοχλεί/προσβάλλει τους υπόλοιπους...Απο ΄κει και πέρα το άσχημο είναι ο φανατισμός..απ΄ όπου κι αν προέρχεται,όπως κι αν εκφράζεται...
Εφόσον λοιπόν δεν ενοχλούν για μένα μπορούν να προσεύχονται όπου θέλουν...

Aeriko
16-11-10, 10:50
απο που εβγαλες τετοιο συμπερασμα..?:confused:δεν δεχομαι ουτε τις πολιτικες. οπως συνεβη προσφατα (αλλα και καθε φορα που εχουμε εκλογες) διπλα απο τα Προπυλαια επι της Πανεπιστημιου υπηρχε συγκεκριμενη παραταξη με τα περιπτερα της. ναι και αυτο με ενοχλησε. οπως θεωρησα προσβολη να κλεινεται η Ακροπολη απο κομμα/σωματειο η να μπαινει μεσα η αστυνομια.

Δεν είδα πουθενά να το αναφέρεις και να διαμαρτύρεσαι όπως εδώ (ενώ υπάρχει σχετικό thread για τις εκλογές).... αν μου διέφυγε... συγνώμη.

Aeriko
16-11-10, 10:51

Έτσι... γιατί προσωπικά δεν είμαι καμήλα!

Aeriko
16-11-10, 10:53
Βρε αλέκα μου σκέψου τι πόλεμο πέρασαν και οι χριστιανοί για να καθιερωθούν σα θρησκεία. Δεν λέω οτι είναι σωστό αλλά έχει μια βάση. Υπάρχει βάση στο οτι ο χριστιανός ορθόδοξος φοβάται τον μουσουλμάνο. Είναι φόβος που τον έχει επιρεάσει απο την πρόσφατη ιστορία του. Και να σου πω τι πιστεύω. Οταν η ορθοδοξία μας βάλετε απο παντού και υπάρχει απαξίωση (απαξίωση βέβαια που την ενύσχισαν και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι της) και απο την άλλη μια χαλαρώτητα για τις άλλες θρησκίες τότε φοβάται. Ενα παράδειγμα θα πω για να δούμε τον "ρατσισμό" για την ελληνική εκκλησία μας. Πόσες φορές δεν έχουμε μιλήσεις για τη φορολόγιση της εκκλησίας; Και συμφωνώ και εγώ βέβαια σε αυτή την τοποθέτηση. Ομως μένουμε μόνο στην ορθόδοξη εκκλησία μας, κανένας δεν αναφέρεται στη φορολόγιση όλως των εκκλησιών. Κανείς δε μίλησε για τη φορολόγιση και της εβραικής εκκλησίας (δεν ε΄χω κάτι με τους εβραίους). Οταν μιλάμε για τα σταβά της εκκλησίας μας και της θρησκίας μας, και έγω μαζί, αλλά τα στραβά άλλως θρησκιών δε τα βλέπουμε ή μάλλον λέμε οτι αυτή είναι η θρησκία τους και πρέπει να τη σεβόμαστε εκεί δεν νιώθει φόβο και απαξίωση ο χριστιανός ορθόδοξος; Δεν ξέρω αν σου έδωσα καλά να με καταλάβεις , απλά πρσπαθώ να σου δείξω απο που προέρχεται αυτή η αντίδραση και ο φόβος.;-)

Τι φοβάται; Αν εγώ είμαι Χριστιανή τι ακριβώς με φοβίζει στο γεγονός ότι ο διπλανός μου είναι μωαμεθανός, ινδουιστής, βουδιστής κ.λπ. Πως και γιατί κινδυνεύω από αυτόν;

DALIA
16-11-10, 11:09
προσωπικά δεν με ενοχλεί ποιος και που θα προσευχηθεί...
άλλα με ενοχλούν...
ότι όλα αυτά είναι κατευθυνόμενα...( γιατί να δημοσιοποιηθεί μια προσευχή την ώρα συζητήσεων με το ΔΝΤ )......
απο κει και πέρα αυτό που βλέπω γενικότερα είναι να αποδυναμωθούν οι έλληνες και "χτυπάνε" σε ευαίσθητα σημεία π.χ θρησκεία, οικογένεια κ.τ.λ...

vouraikos
16-11-10, 11:23
είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον
μπραβο τους οι άνθρωποι που οργανώθηκαν !
μαζι σου!!

Τόνια
16-11-10, 11:26
την ωρα που ο φασισμος οργιαζει στο κεντρο της αθηνας, τα μετρα για την καταπιεση και την αφαιμαξη μας εχουν ηδη αποφασιστει, ο κοσμος φοβαται ενω συνεχιζει να ντοπαρεται απο την τβ, με αποτελεσμα να μην βγαινει απο τον φαυλο κυκλο, καθε προσκληση για ειρηνικη συνυπαρξη μου ακουγεται σαν οαση σε αυτη την ατελειωτη ερημο........:roll:

έτσι ακριβώς......

πόσο ανόητη είμαι!!! νόμιζα 8:00 το απόγευμα και προετοίμαζα τον μικρό να πάμε να δει πως προσεύχονται οι ξένοι...

yasemi
16-11-10, 11:28
συγνωμη πως ακριβως ''αποδυναμωνομαι'' σαν ελληνας ???δηλ με το να λενε διαφορα για τη θρησκεια εμενα προσωπικα δε με αποδυναμωνει (το σκοτωσα ορθογραφικα ) σαν ελληνιδα...εκτος αν ελληνας ειναι μονο οποιος ειναι χριστιανος ορθοδοξος...γιατι αν ισχυει κατι τετοιο πειτε μου για να ενημερωσω τουςκαθολικους της τηνου,τους μουσουλμανους πανω στη θρακη και τους αλλους οτι δεν ειναι ελληνες αυτοι....γιατι δηλαδη η θρησκεια να μας χαρακτηριζει σαν λαος?????δε μπορω να το καταλαβω....α ξεχασα το πατρις θρησκεια οικογενεια ακομη παιζει σαν συνθηματακι εδω τριγυρω....

νταλια δεν επιτιθομαι σε σενα να διευκρινιζω γιατι ο τροπος που γραφω τον θεωρουνε επιθετικο

yasemi
16-11-10, 11:32
Τι φοβάται; Αν εγώ είμαι Χριστιανή τι ακριβώς με φοβίζει στο γεγονός ότι ο διπλανός μου είναι μωαμεθανός, ινδουιστής, βουδιστής κ.λπ. Πως και γιατί κινδυνεύω από αυτόν;

ελα μου ντε???αυτη την απορια εχω και γω

Πάνω από την αντίδραση και το φόβο, σε μια πολιτισμένη κοινωνία υπερισχύει η λογική.
Επειδή είχαμε τουρκοκρατία, σταυροφορίες, ναζισμό κλπ, δεν πας (όχι εσύ μην παρεξηγηθώ) να πετάξεις αυγά και γιαούρτια σε μουσουλμάνους, χριστιανούς, γερμανούς κλπ, που μαζεύονται σε με φιλειρηνική εκδήλωση η οποία επιτρέπεται από το σύνταγμα της χώρας που ζούνε.

Τα αυγά ( και καμιά μολότωφ) πρέπει να τα πετάξουμε στους "Βατοπεδινούς".

α γεια σου!

DALIA
16-11-10, 11:53
συγνωμη πως ακριβως ''αποδυναμωνομαι'' σαν ελληνας ???δηλ με το να λενε διαφορα για τη θρησκεια εμενα προσωπικα δε με αποδυναμωνει (το σκοτωσα ορθογραφικα ) σαν ελληνιδα...εκτος αν ελληνας ειναι μονο οποιος ειναι χριστιανος ορθοδοξος...γιατι αν ισχυει κατι τετοιο πειτε μου για να ενημερωσω τουςκαθολικους της τηνου,τους μουσουλμανους πανω στη θρακη και τους αλλους οτι δεν ειναι ελληνες αυτοι....γιατι δηλαδη η θρησκεια να μας χαρακτηριζει σαν λαος?????δε μπορω να το καταλαβω....α ξεχασα το πατρις θρησκεια οικογενεια ακομη παιζει σαν συνθηματακι εδω τριγυρω....
νταλια δεν επιτιθομαι σε σενα να διευκρινιζω γιατι ο τροπος που γραφω τον θεωρουνε επιθετικο

όχι δεν τον πέρνω σαν επίθεση και εγώ έντονα γράφω...
είναι πολλά, δυστυχώς ή ευτυχώς η θρησκεία, που έτσι και αλλιώς έχει αποδυναμωθεί είναι κάτι που μας ενώνει σα λαό...
και το λέω αυτό παρόλλο που είμαι χριστιανή ορθόδοξη με έναν εντελώς δικό μου μοναδικό τρόπο που μόνο εγώ καταλαβαίνω....

sorry αλλά δεν πρόκειται να συμεριστώ την ξενολατρεία κάποιων που επειδή έτσι βολεύονται την ονομάζουν ρατσισμό, η φασιμό στους άλλους που λένε κάτι λίγο διαφορετικό...

Aeriko
16-11-10, 11:58
Δηλαδή υπάρχει μόνο η ξενολατρεία ή η ξενοφοβία. Ο σεβασμός στο διαφορετικό, στο "άλλο" δεν υπάρχει.

Και ως μέλος αυτού του λαού δεν νιώθω να με δένει η θρησκεία με τους υπόλοιπους. Άλλα πράγματα με δένουν με όλους εσάς...

DALIA
16-11-10, 12:01
Παιδιά τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται....

mantinop
16-11-10, 12:02

Σύμφωνα με το μουσουλμανικό εθιμοτυπικό οι άνδρες και οι γυναίκες προσεύχονται χωριστά. Μάλιστα οι γυναίκες δεν μπαίνουν μέσα στο τζαμί αλλά σε έναν διπλανό χώρο και εκεί προσεύχονται. Κάτι αντίστοιχο με τον γυναικονύτη των ορθόδοξων εκκλησιών.

Silia2002
16-11-10, 12:03
Eμενα με ενοχλει το επιχειρημα οτι οι μουσουλμανοι ειναι φανατικοι και γι αυτο δεν πρεπει να εχουν τον δικο τους ναο για να προσευχονται στην Αθηνα.Φανατισμος υπαρχει σε ολες τις θρησκειες. Ο φανατισμος οδηγησε,πχ τους καθολικους οταν πηγαν στην Αμερικη,να σφαξουν ολους τους ντοπιους πληθυσμους στο ονομα του χριστιανισμου.Επισης ο φανατισμος στα βυζαντινα χρονια οδηγησε τους ορθοδοξους να καταστερψαν οσα αρχαια ελληνικα μνημια μπορουσαν ,γιατι ηταν "ειδωλολατρικα".
Τωρα ,θα γραψω καποια πραγματα λιγο εκτος θεματος:
Οι ελληνες εγιναν χριστιανοι στα βυζαντινα χρονια,πριν πιστευαν σε αλλους θεους.Οποτε για ποια ελληνικοτητα μιλαμε?Κατα την βυζαντινη αυτοκρατορια,η Ελλαδα οπως την ξερουμε σημερα δεν υπηρχε.Υπηρχε ενα συνοθυλευμα βαλκανικων λαων,ενας αχταρμας.Η τεραστια διαφθορα που υπηρχε στην εποχη του βυζαντιου ,προετοιμασε το εδαφος για τον ξεπεσμο του και την κυριαρχια των οθωμανων .Οσο για την απελευθερωση απο τους τουρκους,εαν διαβασετε τα απομνημονευματα Μακρυγιαννη,Κολοκοτρωνη και αλλων λαικων ηρωων ,θα δειτε ποσο υπουλα δρουσε τοτε η ορθοδοξη εκκλησια εναντια στον απλο λαο,γιατι ηθελε να τα χει καλα με τους κυριαρχους τουρκους.Πρεπει να καταλαβουμε οτι καμια σχεση δεν εχει η ορθοδοξια με την "εθνικη ταυτοτητα",εκτος εαν θεωρειτε τους εαυτους σας νεοβυζαντινους,που εγω προσωπικα προτιμω να ταυτιζομαι με τον Αριστοτελη και τον Πλατωνα.
Επι του θεματος.
Σε ολον τον κοσμο ,οπου υπαρχει ελληνισμος υπαρχουν ορθοδοξες εκκλησιες.Ναι,στην Μεκκα δεν υπαρχει ελληνικη εκκλησια,οπως αντιστοιχα στο Αγιο Ορος δεν μπορει να γινει μουσουλμανικο τεμενος.Αλλα η Αθηνα δεν ειναι αγιο Ορος.Ειναι πλεον μια πολυπολιτισμικη πολη και οποιος δεν το κατανοει ,ας κανει μια βολτα στο κεντρο.Το να θες να απομονωσεις αυτους τους ανθρωπους και να μην θες να τους βλεπεις να προσευχονται,ειναι σαν να κλεινεις τα ματια στην πραγματικοτητα.Πρεπει να σεβαστουμε τον μουσουλμανο που θελει καπου να προσευχηθει,οπως σεβομαστε τον 70αρη ελληνα μεταναστη στην Νεα Υορκη ,που καθε Κυριακη παει στην ελληνικη εκκλησια για να κανει κατι που αγαπαει.

Rosie
16-11-10, 12:10
Δηλαδή υπάρχει μόνο η ξενολατρεία ή η ξενοφοβία. Ο σεβασμός στο διαφορετικό, στο "άλλο" δεν υπάρχει.

Θα το σεβόμουνα αν αυτοί σεβόντουσαν κι εμένα.
Ας πάμε να διοργανώσουμε περιφορά του Επιταφείου σε μια μουσουλμανική χώρα, τι λέτε;
Ή μήπως στη Β. Κύπρο;

Δεν έχω πρόβλημα προσωπικό με τους μουσουλμάνους, αντίθετα έχω πολύ καλούς φίλους και φίλες μουσουλμάνους που γνώρισα όσο ήμουνα στην Αγγλία, τους αγαπάω και έχουμε επικοινωνία.
Μόνο που με ενοχλεί ο φανατισμός με τη θρησκεία τους και η υποβίβαση της γυναίκας.

Ούτε στα πιο άγρια σας όνειρα θα μπορούσατε να κάνετε περιφορά του Επιταφείου στη Σ. Αραβία για παράδειγμα!

Θυμάμαι μια φορά που οι μουσουλμάνοι φίλοι μου το θεωρούσανε απαράδεκτο που δεν είχανε Bank Holiday στην Αγγλία για την ημέρα του Eid τους (το τέλος του Ραμαζανιού)!
Μήπως ξεχνούσανε άραγε ότι η Αγγλία είναι κατ' εξοχήν χριστιανική χώρα και αυτοί ήτανε απλά "φιλοξενούμενοι" εκεί; :roll:

Ας κάνουνε τις προσευχές τους, δεν με πειράζει προσωπικά, αλλά αυτό με τα τζαμιά κτλ και τα υπερβολικά δικαιώματα μ' ενοχλεί μόνο και μόνο γιατί τους έζησα και ξέρω ότι όσα και να τους κάνεις για τη θρησκεία τους πάντα θα ζητάνε και άλλα κι άλλα...
Υπάρχει πλάνο βλέπετε.

Αυτά, και ας χαρακτηριστώ με διάφορα, δεν με πειράζει! :grin:

DALIA
16-11-10, 12:12
Πάμε πάλι από την αρχή λοιπόν...
δεν έχω πρόβλημα να γίνει τζαμί ( μόνη προυπόθεση να μην χρηματοδοτηθεί από το ελληνικό κράτος ), όπως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις "εκκλησίες" των ιαχωβάδων αρκετά κοντά στο σπίτι μου. Επίσης μου αρέσει πολύ να μαθαίνω πράγματα για άλλες θρησκίες και προτιμώ από ανθρώπους και όχι από βιβλία, το βρίσκω πολύ συναρπαστικό...
αυτό που με ενόχλησε στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι ειναι καθαρά αποπροσανατολισμός του "πλήθους", όπως έγινε πρόσφατα με τις βόμβες στις courier

Silia2002
16-11-10, 12:23
Βρε Rosie μου,απο την στιγμη που υπαρχουν μουσοσυλμανοι αγγλοι 3ής και 4ης γενιας που μιλανε αγγλικα μονο ,πηγαινουν στα αγγλικα σχολεια,εργαζονται στις αγγλικες εταιριες,πως μπορουμε να τους αποκαλουμε "φιλοξενουμενους"?Αγγλοι ειναι οι ανθρωποι.Δηλαδη εναν ελληνοαμερικανο 25 χρονο,που δεν ξερει ελληνικα εχει παει σε αμερικανικο σχολειο και εργαζεται εκει,φιλοξενουμενος στην Αμερικη ειναι?

Aeriko
16-11-10, 12:24
Θα το σεβόμουνα αν αυτοί σεβόντουσαν κι εμένα.

Οφθαλμός αντί οφθαλμού και οδόντος αντί οδόντα δηλαδή.

Δεν έχω πρόβλημα προσωπικό με τους μουσουλμάνους, αντίθετα έχω πολύ καλούς φίλους και φίλες μουσουλμάνους που γνώρισα όσο ήμουνα στην Αγγλία, τους αγαπάω και έχουμε επικοινωνία.
Μόνο που με ενοχλεί ο φανατισμός με τη θρησκεία τους και η υποβίβαση της γυναίκας.

Και γι' αυτό αντιδράς με τον ίδιο φανατισμό και τους υποβιβάζεις συλλήβδην όλους να προσεύχονται κρυφά ανεξάρτητα αν στην πατρίδα τους μπορούν να προσεύχονται παντού αρκεί να είναι στραμμένοι προς τη Μέκκα!

Ούτε στα πιο άγρια σας όνειρα θα μπορούσατε να κάνετε περιφορά του Επιταφείου στη Σ. Αραβία για παράδειγμα!

Για να είμαι ειλικρινής ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό... Δεν ζω εκεί!

Ας κάνουνε τις προσευχές τους, δεν με πειράζει προσωπικά, αλλά αυτό με τα τζαμιά κτλ και τα υπερβολικά δικαιώματα μ' ενοχλεί μόνο και μόνο γιατί τους έζησα και ξέρω ότι όσα και να τους κάνεις για τη θρησκεία τους πάντα θα ζητάνε και άλλα κι άλλα...
Υπάρχει πλάνο βλέπετε.

Αυτό το πλάνο ζητάω να μου πείτε. Και πως ΕΓΩ κινδυνεύω από αυτό.

Aeriko
16-11-10, 12:25
αυτό που με ενόχλησε στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι ειναι καθαρά αποπροσανατολισμός του "πλήθους", όπως έγινε πρόσφατα με τις βόμβες στις courier

Αυτό μάλιστα! Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα πας να επιτεθείς στα πιόνια γι' αυτό έτσι δεν είναι;

Layla Diop
16-11-10, 12:28
Υπάρχει πλάνο βλέπετε.

:

απο τη μια ενοχλει η υποτιμηση της γυναικας στη μουσουλμανικη θρησκεια, από την αλλη εκφερεται ενας τροπος σκεψης απολυτως υποτιμητικος για αντρες και γυναικες μουσουλμανους. Οταν εκφερονται εκφρασεις οπως "υπερβολικα δικαιωματα" ή "οσα και να τους κανεις παντα θαζητανε κι αλλα", αυτόματα διαχεεται στον αερα μυρωδια υποτιμησης και υποβιβασης της αξιας του ανθρωπου και του δικαιωματός του στην ελευθερη εκφραση όποιας μορφης. Το δικαιωμα υπάρχει, δεν το δινεις εσυ (δεν εννοω προσωπικα εσυ φυσικα), οι μουσουλμανοι θα προσευχονται ετσι κι αλλιως ειτε στο τζαμι, ειτε στο δρόμο, είτε όπου τους βρει η ωρα της προσευχης, εσυ απλως παρεχεις διευκόλυνση για την ασκηση του δικαιωματος.
Επίσης και το κλισε "υποτιμηση της γυναικας στη μουσουλμανικη θρησκεια" επιδεχεται συζητησης γιατι σιγουρα το κορανι ειναι φτιαγμενο για την απολαυση της ζωης απο τον αντρα, αλλά στις συγχρονες κοινωνίες οι μορφωμενοι ανθρωποι μπορουν να παρεκκλινουν απο αυτο...αυτο βεβαια ειναι μια αλλη μεγααααλη συζητηση που θα μας φαει ααααλες τοσες ωρες εδω και που παλι θα καταλήξει στον καδο των αχρηστων

koufetaki
16-11-10, 12:32
δεν με πειραζει που υπαρχουν πεντηκοστιανοι ευαγγελιστες μουσουλμανοι γυρω μου ο καθενας πιστευει και προσευχετε οπως θελει και σε οποιον θελει,θα με πειραξει αν δεν μπορω να προσευχηθω εγω στον θεο μου. ειχα κατα σειρα ετων φιλη η οποια ηταν λαμαιστρια μια χαρα κοπελα ειναι,ομως οταν εγω γιορταζω και θυμαμε μια φορα τον χρονο ανθρωπους που πολεμησαν για μενα για να ειμαι εδω που ειμαι και για τα παιδια μου δεν θελω παρεμβολες ετσι απλα.τωρα ετυχε το ραμαζανι τους να συμπεφτει με την 17Ν.ε!ας το γιοτρασουν αλλου οχι εξω απο το πολυτεχνειο!εγω δεν πηγα να κανω ανασταση μπροστα απο κανα τζαμι!
παντος ενα εχω να πω!σας ευχαριστω που υπαρχετε και διευρινεται τον μικροκοσμο μου(και να μην γινει σλοκγαν περικαλω:mrgreen:)

Rasputin
16-11-10, 12:35
Μένω άναυδος με αυτά που διαβάζω. Τί σημαίνει "υπερβολικά δικαιώματα"? Τα δικαιώματα είναι δικαιώματα. Ας τους δώσουμε λίγα δικαιώματα τότε. Με τι τα μετράς? Με κιλά, μέτρα, λίτρα?

Aeriko
16-11-10, 12:38
με τον πήχυ μετά συγχωρήσεως :lol:

Silia2002
16-11-10, 12:39
Οσο για το τον υποβιβασμο της γυναικας απο τους μουσουλμανους,ε...και ο χριστιανισμος δεν παει πισω:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=125215&ct=114&dt=20/08/2000

Silia2002
16-11-10, 12:41
Για να μην πουμε τι καναν στις γυναικες στα χωρια της Ελλαδας μεχρι πριν 30 χρονια..

Aeriko
16-11-10, 12:43
Πολύ ωραίο το άρθρο! Και φανταστείτε ότι το υπογράφει... άνδρας!

Thaumataki
16-11-10, 12:45
Ίσα-ίσα! Είναι πανεπιστημιακός χώρος!
Χώρος που οι ορίζοντες διευρύνονται και δε φοράμε παρωπίδες......
Δε θα πάνε δα και στη Μητρόπολη να προσευχηθούν!!!!
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξει ο διαχωρισμός κράτους - εκκλησίας οπότε θα διαιωνίζεται η ανελευθερία στους αλλόθρησκους...και μετά θέλουμε να είμαστε περήφανοι για την χώρα που γέννησε τον πολιτισμό, τις τέχνες και τις επιστήμες:shock::oops::roll:
Συμφωνώ!
Η θρησκεία είναι ελεύεθρη! Όπως κι εγώ θα θέλω να πάω σε ένα μουσουλμανικό κρατός και θα θέλω να 'χω χώρο προσευχής, το ίδιο κι αυτοί!
Τα υπόγεια δεν είναι πρέποντες τόποι προσευχής για μένα. Και κανένα πρόβλημα δεν έχω στη δημιουργία Τζαμί! Κι 1 και 2 κι όσα χρειαστούν βάσει του μουσουλμανικού πληθυσμού που ζει εδώ....

koufetaki
16-11-10, 12:52
Οσο για το τον υποβιβασμο της γυναικας απο τους μουσουλμανους,ε...και ο χριστιανισμος δεν παει πισω:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=125215&ct=114&dt=20/08/2000
οι γυναικες που φοραν μπουρκα και τα παιδια τους δεν βλεπουν ποτε το προσωπο τους ακομη και οταν θηλαζουν δεν καταλαβαινουν το σοβαρο του θεματος ετσι κι εμεις...τελικα η δυναμη της συνηθειας ειναι ενα πολυ μεγαλο οπλο και στα χερια λαθος ανθρωπων ειναι εγκλημα.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-11-10, 12:55

....έχεις ξεχάσει ακριβώς που θες να πας;....

Silia2002
16-11-10, 12:57
οι γυναικες που φοραν μπουρκα και τα παιδια τους δεν βλεπουν ποτε το προσωπο τους ακομη και οταν θηλαζουν δεν καταλαβαινουν το σοβαρο του θεματος ετσι κι εμεις...τελικα η δυναμη της συνηθειας ειναι ενα πολυ μεγαλο οπλο και στα χερια λαθος ανθρωπων ειναι εγκλημα.

που να δεις τα παιδια στην ελληνικη επαρχεια του '40 και του '50,που φοβοντουσαν τον αφεντη-πατερα,που ειχε καθε δικαιωμα-κυριαρχεια πανω σε αυτα και στην μητερα τους...

Rasputin
16-11-10, 12:58
που να δεις τα παιδια στην ελληνικη επαρχεια του '40 και του '50,που φοβοντουσαν τον αφεντη-πατερα,που ειχε καθε δικαιωμα-κυριαρχεια πανω σε αυτα και στην μητερα τους...

Αχχχ... ωραίες εποχές... :p

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-11-10, 12:58
Τελικά το μόνο που δεν έχω καταλάβει (εγώ προσωπικά) στην όλη υπόθεση είναι το εξής:
Τι σας πειράζει να μαζευτούν κάποιοι αλλόθρησκοι και να προσευχηθούν σε κάποιο σημείο της πόλης?

Διάβασα πριν λίγο στις ειδήσεις...........τους κράξανε, τους πετάξανε αυγά και αναγκαστήκανε να πάνε αστυνομικοί να τους φυλάνε αυτούς τους ανθρώπους ......γιατί? .............. γιατί απλά θέλανε να προσευχηθούνε.
Δηλαδή εγώ σήμερα "πλήρωσα" (μέσω τον φόρων μου) μια ομάδα αστυνομικών να πάνε να φυλάνε φιλήσυχους ανθρώπους που προσεύχονται, αντί να πάνε να πιάσουν κα'να εγκληματία!!!!!!!!!!!!

αχά...αυτό ακριβώς έκανες...όπως κι εγώ...

koufetaki
16-11-10, 13:16
asxeto βεβαια αλλα θα το πω.γι αυτο ειμαι περηφανη για τον συνχωρεμενο πατερα μου,επειδη μεγαλωσε οπως μεγαλωσε αλλα εκανε δουλειες στο σπιτι μας και καθε σαββατο κρατουσε τα 3 του παιδια να παει σινεμα η μητερα μου και αλλα πολλα.και ηταν ανθρωπος που δεν ειχε τελιωσει το γυμνασιο και η δουλεια του ηταν μαραγκος.αν εχεις επιπεδο τελικα το χεις οπως και να εισαι

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-11-10, 13:21
Δεν φοράνε μέσα στο σπίτι τους, εκεί φαίνεται το πρόσωπο τους. Δεν ξέρω για το Αφγανιστάν όπου τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά αλλά στη Σαουδική Αραβία, Ντουμπάι κτλ στο σπίτι είναι χωρίς μπούρκα.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-11-10, 13:25
Ξέρω αρκετούς μουσουλμάνους από διάφορες χώρες του κόσμου. Δεν είναι έτσι όπως θέλουν να μας τους παρουσιάζουν. Επίσης δεν φοράνε όλες οι μουσουλμάνες μπούρκα κτλ , ντύνονται και με τα λεγόμενα ''ευρωπαικά ρούχα '' άμα λάχει... και πάνε και για μπάνιο και με μπικίνι... Άμα δείτε Τουρκάλες εκ Σμύρνης θα με θυμηθείτε...
Το θέμα είναι πως μας χειραγωγούν....ΞΥΠΝΗΣΤΕ! ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΑΥΤΟ!
Κεφαλαία για να το τονίσω, δεν φωνάζω...

Rosie
16-11-10, 13:26
Δεν έχει νόημα να συνεχίσει κάποιος τη συζήτηση αυτή, προφανώς ο καθένας από μας έχει τις απόψεις του και δεν αλλάζουνε!

Απλά εγώ έζησα για πολλά χρόνια με μουσουλμάνους υποτίθεται μορφωμένους και ανοικτόμυαλους (ακαδημαϊκοί ήτανε) και απογοητεύτηκα από τον τρόπο που αντιμετωπίζουνε τις άλλες θρησκείες, δηλ. υποτιμητικά.

Συγνώμη αλλά εγώ δεν είμαι "υπεράνω", μπράβο σ' αυτούς που είναι όμως, δεν το κατακρίνω.

DALIA
16-11-10, 13:29
Επίσης και το κλισε "υποτιμηση της γυναικας στη μουσουλμανικη θρησκεια" επιδεχεται συζητησης γιατι σιγουρα το κορανι ειναι φτιαγμενο για την απολαυση της ζωης απο τον αντρα, αλλά στις συγχρονες κοινωνίες οι μορφωμενοι ανθρωποι μπορουν να παρεκκλινουν απο αυτο...αυτο βεβαια ειναι μια αλλη μεγααααλη συζητηση που θα μας φαει ααααλες τοσες ωρες εδω και που παλι θα καταλήξει στον καδο των αχρηστων

Για να μην πουμε τι καναν στις γυναικες στα χωρια της Ελλαδας μεχρι πριν 30 χρονια..

Μπορείται να επισκεφτείται μουσουλμανικά χωριά στη Ροδόπη εν έτη 2010...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σας ξένισε σ'αυτά που ειπε η rosie.
Λέει την πραγματικότητα...η οποία είναι ακόμη χειρότερη στο νομό Ροδόπης ( από μορφωμένους επίσης ανθρώπους )
Rosie καιρό εχω να σε δω εύχομαι να είσαι καλά...

Thaumataki
16-11-10, 13:30
To θέμα είναι θρησκευτικό κι όχι εθνικό.
Ο καθένας ας πιστεύει όπου θέλει, όπως θέλει και να προσεύχεται αξιοπρεπώς!!!!

Aeriko
16-11-10, 13:33
Δεν έχει νόημα να συνεχίσει κάποιος τη συζήτηση αυτή, προφανώς ο καθένας από μας έχει τις απόψεις του και δεν αλλάζουνε!

Κι όμως εγώ είμαι διατεθειμένη να την αλλάξω την άποψή μου αν κάποιος μου πει πως και γιατί κινδυνεύω. Αλλά δεν μου απαντάτε. Με το δικό μου φτωχό μυαλό δεν φοβάμαι (ενώ όπως δηλώθηκε παραπάνω θα ΄πρεπε) και δεν νιώθω να κινδυνεύω από την δημόσια έκφραση οποιασδήποτε άλλης θρησκείας στο έδαφος της πατρίδας μου.

Rosie
16-11-10, 13:39
Rosie καιρό εχω να σε δω εύχομαι να είσαι καλά...

Χα χα, κι εγώ σε σκεφτόμουνα τελευταία!
Μάλλον γράφουμε σε διαφορετικά θέματα και έτσι οι πιθανότητες να "σκοτωθούμε" ξανά μειώνονται :lol:

koufetaki
16-11-10, 13:41
Δεν φοράνε μέσα στο σπίτι τους, εκεί φαίνεται το πρόσωπο τους. Δεν ξέρω για το Αφγανιστάν όπου τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά αλλά στη Σαουδική Αραβία, Ντουμπάι κτλ στο σπίτι είναι χωρίς μπούρκα.
εχω ενα ε μαιλ αλλα ειναι σε παουερ ποιντ και δεν ξερω πως να το ποσταρω να δεις τι γινετε με την μπουρκα.ή κατι ιμαμιδες που λενε και δινουν οδηγιες πως και με ποιο τροπο να χτυπαν οι αντρες τις γυναικες τους.εγω προσωπικα τον μουσουλμανισμο ετσι οπως στεκετε τον θεωρω το λιγοτερο απαραδεκτο!!!!

DALIA
16-11-10, 13:54
Χα χα, κι εγώ σε σκεφτόμουνα τελευταία!
Μάλλον γράφουμε σε διαφορετικά θέματα και έτσι οι πιθανότητες να "σκοτωθούμε" ξανά μειώνονται :lol:

:D
Aυτός ο νόμος των πιθανοτήτων, πάντα πίστευα ότι είναι μαγικός

DALIA
16-11-10, 13:56
Aerikos εγώ προσωπικά δεν θα μπω στη διαδικασία να σου απαντήσω διότι δεν είμαι διαθετημένη να αποκλειστώ από το φόρουμ επειδή μερικοί πολύ απλά θα παρερμηνεύσουν τα γραφόμενα μου...

tzitzikaki123
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=125215&ct=114&dt=20/08/2000 (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=125215&ct=114&dt=20/08/2000)
εφοσον ψαχνεις για υποβιβασμο της γυναικας, αν καταφερεις παρακολουθησε τελετες πεντηκοστιανων. μονο η μπουρκα τους λειπει.

Αχχχ... ωραίες εποχές... :p
θα το προσπερασω το σχολιο... εχε χαρη που ειχε καιρο να γραψεις.

και παλι αυτο ειναι πολυ σχετικο. εχω πολλα παραδειγματα που δεν ισχυε κατι τετοιο.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
εχω ενα ε μαιλ αλλα ειναι σε παουερ ποιντ και δεν ξερω πως να το ποσταρω να δεις τι γινετε με την μπουρκα.ή κατι ιμαμιδες που λενε και δινουν οδηγιες πως και με ποιο τροπο να χτυπαν οι αντρες τις γυναικες τους.εγω προσωπικα τον μουσουλμανισμο ετσι οπως στεκετε τον θεωρω το λιγοτερο απαραδεκτο!!!!

Δεν αντιλέγω σε κάτι απλά επισημαίνω πως η μπούρκα δεν ισχύει αυστηρά παντού. Εκτός απο μπούρκα εφαρμόζουν και σαρία και στο Αφγανιστάν αν τυχόν θέλεις να χωρίσεις σου κόβουν και τον λαιμό... τα ίδια σου τα αδέρφια... Τίποτα όμως από αυτά δεν αποτυπώνεται στο Κοράνι.
Δεν έχουν κάποια σχέση αυτά με την προσευχή τους σήμερα. Τα ΜΜΕ ξέρουν πως θα χτυπήσουν φλέβα χρυσού στους Έλληνες και το εκμεταλλεύονται σε συνεργασία με διαταγές εξ άνωθεν... για να μην ασχοληθούμε με κάτι περισσότερο.
βλ.θάνατος Αλέξη Γρηγορόπουλου.

koufetaki
16-11-10, 13:59
Δεν αντιλέγω σε κάτι απλά επισημαίνω πως η μπούρκα δεν ισχύει αυστηρά παντού. Εκτός απο μπούρκα εφαρμόζουν και σαρία και στο Αφγανιστάν αν τυχόν θέλεις να χωρίσεις σου κόβουν και τον λαιμό... τα ίδια σου τα αδέρφια... Τίποτα όμως από αυτά δεν αποτυπώνεται στο Κοράνι.
Δεν έχουν κάποια σχέση αυτά με την προσευχή τους σήμερα. Τα ΜΜΕ ξέρουν πως θα χτυπήσουν φλέβα χρυσού στους Έλληνες και το εκμεταλλεύονται σε συνεργασία με διαταγές εξ άνωθεν... για να μην ασχοληθούμε με κάτι περισσότερο.
αχα!!!!ε αυτο ειναι ενα γνωστο παγκοσμιος κολπο για να ελεχνονται τα προβατακια δηλ. εμεις.thanks,με εφερες στα ισια μου τωρα.

Rasputin
16-11-10, 14:01
για να μην ασχοληθούμε με κάτι περισσότερο.

Και γιατί είναι περισσότερο ο θάνατος του παιδιού πριν ένα χρόνο. Τουλάχιστον για εμάς. για την οικογένεια του το καταλαβαίνω φυσικα

koufetaki
16-11-10, 14:03
εγω το πηρα λιγο γενικα το μνμ αυτο για να δω το τι γινετε τωρα γυρω μου και οχι να αναλωθω σε αυτο τελικα.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-11-10, 14:08
Και γιατί είναι περισσότερο ο θάνατος του παιδιού πριν ένα χρόνο. Τουλάχιστον για εμάς. για την οικογένεια του το καταλαβαίνω φυσικα
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εγώ εννοώ πως μετά τον θάνατο του ασχολιόντουσαν στα κανάλια και γενικά, μόνο με αυτό και δωσ'του συνεντεύξεις και κηδείες κτλ. για να μην καταλαβαίνουμε και ακούμε αυτά που ψήφιζαν και μαγείρευαν τότε.

yasemi
16-11-10, 14:13
koritsia Αν διαβαζατε το κορανι θα βλεπατε οτι καμια σχεση αυτα που λεει με αυτα που κανουν για τις γυναικες.....το πως συμπεριφερονται στις γυναικες δεν ειναι θεμα κορανιου θεμα των μουταφηδων ( ή πως τους λενε ακριβως ) που ερμηνευουν οπως τους βολευει....και σεεμας μη ξεχναμε το κοριτσι ποτε δε μπαινει στο ιερο...και το πως αντιμετωπιζονται οι γυναικες λη πως αντιμετωπιζονταν ασχετα οτι η αγ.γραφη δεν λεει τιποτα....να παω να διαβασω και το αρθρο τωρα μηλεμε τα ιδια και με κραξετε

Silia2002
16-11-10, 14:40
και παλι αυτο ειναι πολυ σχετικο. εχω πολλα παραδειγματα που δεν ισχυε κατι τετοιο.

Εννοειται,οι εξαιρεσεις επιβεβεωνουν τον κανονα.Οπως υπαρχουν πολλοι μουσουλμανοι μοντερνοι.Πχ η πρωην υπουργος δικαιοσυνης της Γαλλιας Ρασιντα Ντατι,μαροκινοαλγερινη,οχι μονο εγινε υπουργος ,αλλα και single μητερα,χωρις ποτε να αποκαλυψει τον πατερα του παιδιου της.Εδω στην Ελλαδα που θεωρουμαστε πιο προοδευτικοι απο τους μουσουλμανους,δεν νομιζω οτι καμια υπουργος θα τολμουσε κατι τετοιο.

Jarett
16-11-10, 14:52
Eεεεε.......χμμμμμμμμμ.... sorry για την παρέμβαση.
Νομίζω ότι το αρχικό θέμα του πόστ είναι το δικαίωμα κάποιον αλλόθρησκων να ασκήσουν το θρησκευτικό τους δικαίωμα της προσευχης σε δημόσιο χώρο πάντα σύμφωνα με τους κανόνες και το σύνταγμα της χώρα μας.

DaF
16-11-10, 15:29
καταρχας να συμφωνησω με την layla δεν υπαρχουν υπερβολικα δικαιωματα, υπαρχουν δικαιωματα, τελεια και παυλα. τα δικαιωματα ειναι απολυτα ηδη απο τα χαρακτηριστικα τους.

δοκιμαστε να θεσετε στον εαυτο σας ενα ερωτημα:

μπορω να ζω καλα αν εχω το δικαιωμα στη στεγαση και την τροφη αλλα οχι το δικαιωμα του να μιλαω/εκφραζομαι ελευθερα;
μπορω να ζω καλα αν εχω το δικαιωμα του να μιλαω/εκφραζομαι ελευθερα αλλα οχι να εκπαιδευομαι; και παει λεγοντας.

αν το ισλαμ ή οποια αλλη θρησκεια εχει ρατσιστικες/σεξιστικες εκφρασεις (οχι νοηματα, αυτα ενας θρησκειολογος θα μας τα εδινε καλυτερα, αλλα αρκει νομιζω η σημειωση οτι :οι 3 μονοθειστικες θρησκειες ειναι το ισλαμ, ο ιουδαισμος και ο χριστιανισμος, εχουν επηρεαστει αμεσα η μια απο την αλλη στο περασμα των αιωνων) αν λοιπον εχει τετοιες εκφρασεις, δεν θα εναντιωθω στην προσευχη της λατρειας της θρησκειας, αλλα σε αυτες ακριβως τις εκφρασεις!!!

στο ονομα ποιας θρησκειας καηκαν ανθρωποι στη μεσαιωνικη ιερα εξεταση;
στο ονομα ποιας θρησκειας κατηγορηθηκαν στην αμερικη (και οχι σε καποια μακρινη αραβικη χωρα) γυναικες ως μαγισσες και τιμωρηθηκαν με φριχτο θανατο;;;

μηπως να μην συγχεουμε λοιπον την αυθαιρεσια και την καταχρηση εξουσιας (οποιας εξουσιας και σε ονομα οποιας θρησκειας ή θεσμου) με την προσευχη ενος συνολου πιστων; μηπως αυτο που θα επρεπε να μας ενδιαφερει ειναι πραγματι τα ανθρωπινα δικαιωματα, χωρις διακρισεις;

alcyon
16-11-10, 16:33
Για όσους αναφέρουν με σιγουριά πως η Ελλάδα είναι Χριστιανική....

Ερωτησούλα:
"Από ... πότε???" :lol:

Γιατί αν το πάμε με τέτοιο "δικαίωμα"... στην Ελλάδα κάααααποτε ήταν οι Ειδωλολάτρες. Μετά ήρθαν οι Χριστιανοί... :)

Γιατί πιάνουμε από ένα σημείο και μετά την ιστορία και όχι από.... την αρχή της;;

Φανταστείτε το σοκ των Ειδωλολατρών και με πόσο "μισό" μάτι θα έβλεπαν τις τότε συγκεντρώσεις των Χριστιανών!!! :p

Υ.Γ. Σα να ακούω την aria με... τήβενο... να υπερασπίζεται τα δικαιώματα των Χριστιανών... σε ειδωλολατρικό κοινό.... Μιλάμε για το ..... τάδε μ.Χ. :lol:

agentP
16-11-10, 16:38
Υ.Γ. Σα να ακούω την aria με... τήβενο... να υπερασπίζεται τα δικαιώματα των Χριστιανών... σε ειδωλολατρικό κοινό.... Μιλάμε για το ..... τάδε μ.Χ. :lol:
Στα λιοντάρια :mrgreen:

#ΕΛΕΝΑ#
16-11-10, 16:50

ποσο συμφωνω μαζι σου...;) δεν το καταλαβαινω αυτο που ακουω καμια φορα...πιστευω οτι ενας ειναι ο θεος απλα ο καθε λαος του εχει δωσει διαφορετικη μορφη...;)

fistikaki
16-11-10, 16:59
βλεπω τωρα το θεμα, στο σταρ...

τι ξεφτιλα θεε μου... 'δικια μας ειναι η πλατεια, να φυγετε... τρωμε το σκατο σας εδω στη χωρα μας, φυγετε' :(:(:(:(

τι ειναι αυτα :(

λεει μια γιαγια στην ερωτηση αν πεταξε αυγα "οχι ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑ, δεν πεταξα!!! αλλα καπως επρεπε να αμυνθω" :lol: (δεν ειναι για γελια, για κλαμματα ειναι) :?

ziu_zitsu
16-11-10, 17:27
Και ας μαζεψει καποιος τον Αδωνη:evil:...........ΔΕΝ τον αντεχωωωωωω

Ειμαι κατα της βιας....αλλα σε αυτον θα χειροδικουσα πολυ ανετα....:evil::evil::evil:

Thaumataki
16-11-10, 17:32
Και ας μαζεψει καποιος τον Αδωνη:evil:...........ΔΕΝ τον αντεχωωωωωω

Ειμαι κατα της βιας....αλλα σε αυτον θα χειροδικουσα πολυ ανετα....:evil::evil::evil:
Εάν ο Άδωνης χάνει το δίκιο του, είναι ο τρόπος με τον οποίο τα λέει....

anna+
16-11-10, 17:35

Βρε Ευγενία εσύ είσαι;

Active Member
16-11-10, 17:36

Ο,τι αυτα που λεει ειναι "σωστα" θες να μας πεις?

Thaumataki
16-11-10, 17:38
Βρε Ευγενία εσύ είσαι;
Χχαχαχαχαχα :p
Ο,τι αυτα που λεει ειναι "σωστα" θες να μας πεις?
7/10....

fistikaki
16-11-10, 17:40
στις 7/10 ειπε κατι σωστο? :confused:

Active Member
16-11-10, 17:41
Χχαχαχαχαχα :p

7/10....

Πες μου ενα!

Και! Φυστικακι? χαχαχαχαχα...εγραψες!!!

Thaumataki
16-11-10, 17:55
Για να ΜΗΝ παρεξηγηθώ...
Το ότι μπορεί να 'χει δίκιο σε κάποια πράγματα δε σημαίνει πως συμφωνώ κιόλας.
Ο τρόπος που επικοινωνεί με το κοινό του όμως, είναι 1000% λάθος. Για μένα 7 από τα 10, τα οποία λέει τα βρίσκω σωστά. Και δε πάω μακρυά, από όλα όσα λέει για την περιοχή του Αγ. Παντελεήμονα.... Δε θα επεκταθώ περισσότερο...

Active Member
16-11-10, 18:10
Αν εχει δικιο, γιατι δε συμφωνεις?

Απο οσα δε λεει να δεις....για τις επιθεσεις της Χρυσης Αυγης, πληρωμενων δολοφονων κλπ κλπ. Ναι, ας μην επεκταθουμε για τον Αγ. Παντελεημωνα...εχει ανοιξει αλλο thread για αυτο....

UFO
16-11-10, 18:18
Βρε Ευγενία εσύ είσαι;
εισαι θεα .....! :lol::lol::lol::lol::lol:
αφροδυτακι δεν εχω χαθεί ...(μου την είπες δεν καταλαβα γμτ) :roll:
Rasputin πιάσε δυο κιλα δικαιωματα για την μανα μου τέσσερα για το παιδι μου και 300 γραμμαρια για τον Αχμεντ το φίλο μου που χω στα φαναρια ....! ετσι γιατι το συμπαθω !

Alkyon εχω γίνει γραφική αυτο θες να πεις ...:grin:

κάνουμε κύκλους γύρω απο τα ιδια και τα ίδια αυτο βλέπω
ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ εχουν ΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ οι άνθρωποι
και ειναι ιδια για όλους οπου και αν βρισκονται

εμενα το κείμενο που με εκφραζει ειναι αυτο
αν παρεκκλίνουμε απο αυτην την βαση δεν εχει νόημα να μιλάμε ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ! (και αφήστε τον Αδωνη να μαγειρεύει στα καναλια και να ουρλίαζει σαν ουρακοτάγος )

http://www.unric.org/el/index.php/human-rights-greek/18

http://www.unric.org/el/human-rights-greek

kalamaraki
16-11-10, 18:22
Κι όμως εγώ είμαι διατεθειμένη να την αλλάξω την άποψή μου αν κάποιος μου πει πως και γιατί κινδυνεύω. Αλλά δεν μου απαντάτε. Με το δικό μου φτωχό μυαλό δεν φοβάμαι (ενώ όπως δηλώθηκε παραπάνω θα ΄πρεπε) και δεν νιώθω να κινδυνεύω από την δημόσια έκφραση οποιασδήποτε άλλης θρησκείας στο έδαφος της πατρίδας μου.

εισαι θεα .....! :lol::lol::lol::lol::lol:
Rasputin πιάσε δυο κιλα δικαιωματα για την μανα μου τέσσερα για το παιδι μου και 300 γραμμαρια για τον Αχμεντ το φίλο μου που χω στα φαναρια ....! ετσι γιατι το συμπαθω !

Alkyon εχω γίνει γραφική αυτο θες να πεις ...:grin:

κάνουμε κύκλους γύρω απο τα ιδια και τα ίδια αυτο βλέπω
ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ εχουν ΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ οι άνθρωποι
και ειναι ιδια για όλους οπου και αν βρισκονται

εμενα το κείμενο που με εκφραζει ειναι αυτο
αν παρεκκλίνουμε απο αυτην την βαση δεν εχει νόημα να μιλάμε ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ! (και αφήστε τον Αδωνη να μαγειρεύει στα καναλια και να ουρλίαζει σαν ουρακοτάγος )

http://www.unric.org/el/index.php/human-rights-greek/18

http://www.unric.org/el/human-rights-greek

για αλλη μια φορα με κάλυψες απολυτα!!!!

Ετσι για να μη ξεχνιομαστε....και να μην νιωθουμε οτι απειλουμαστε...
Εγω παντως δεν νιωθω οτι απειλουμαι....

ΑΡΘΡΟ 1
'Ολοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

ΑΡΘΡΟ 2
Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες που προκηρύσσει η παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση.

Δεν θα μπορεί ακόμα να γίνεται καμία διάκριση εξαιτίας του πολιτικού, νομικού ή διεθνούς καθεστώτος της χώρας από την οποία προέρχεται κανείς, είτε πρόκειται για χώρα ή εδαφική περιοχή ανεξάρτητη, υπό κηδεμονία ή υπεξουσία, ή που βρίσκεται υπό οποιονδήποτε άλλον περιορισμό κυριαρχίας.

ΑΡΘΡΟ 3
Κάθε άτομο έχει δικαίωμα στη ζωή, την ελευθερία και την προσωπική του ασφάλεια.

Thaumataki
16-11-10, 18:27
Αν εχει δικιο, γιατι δε συμφωνεις?

Απο οσα δε λεει να δεις....για τις επιθεσεις της Χρυσης Αυγης, πληρωμενων δολοφονων κλπ κλπ. Ναι, ας μην επεκταθουμε για τον Αγ. Παντελεημωνα...εχει ανοιξει αλλο thread για αυτο....
Γιατί όπως είπα, το δίκιο του το χάνει με το τρόπο που επικοινωνεί.
Με απωθεί ο τρόπος του...Σωστά τα λέει (μερικά απ' αυτά), αλλά δε σημαίνει απαραίτητα και σύνεση!;)

Vanilla
16-11-10, 18:30
Καλησπέρα girls
Ειλικρινά αυτό που γίνεται σ'αυτό το forum δεν το έχω συναντήσει σε κανένα άλλο (βέβαια δεν μπαίνω κ σ'άλλα :mrgreen::mrgreen:)...
Κάθε κοινωνικό θέμα μετατρέπεται σ΄έναν κυκεώνα διαφωνιών κι όχι απόψεων κ στο τέλος κλειδώνεται...
Ας αποτινάξουμε όλοι-ες την ηλίθια νοοτροπία του Έλληνα που όλα τα γνωρίζει μόνος αυτός κι αυτός μονάχα έχει δίκιο...
Γιατί θα πρέπει να συμφωνούμε όλοι-ες? γιατί?
Γιατί όταν κάποιος εκφράζει μια διαφορετική άποψη στοχοποιείται?
Γιατί θα πρέπει να ακούγονται μονάχα ίδιες απόψεις?
Κάποιος βάζει ένα θέμα προς συζήτηση,,, ωραία...Ας εκφράσει ο καθένας αυτά που σκέφτεται, που πιστεύει, που βιώνει..

Με το ζόρι θα πρέπει αν διαφωνώ με κάποιον να αλλάξω την γνώμη μου? με το ζόρι θα πρέπει να βάλω ταμπέλα στις σκέψεις μου??? ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΑΠΛΑ!!!
Δεν θέλω να δικαιολογηθώ για το πως νιώθω, ούτε γιατί νιώθω έτσι...θέλω να εκφράσω την άποψή μου απλά κ όμορφα...
Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω δίκιο κ εσείς άδικο.... διάβασα όλα τα προηγούμενα ...σέβομαι τις σκέψεις σας αλλά κάποιες δεν τις ασπάζομαι...
ως εκεί....
Αυτά προς το παρόν...

Active Member
16-11-10, 18:40
Συγγνωμη βρε Vannilla μου, αλλα ποιος σε υποχρεωσε να αλλαξεις αποψη? :rolleyes:

UFO
16-11-10, 18:43
προσωπικά μου ειναι αδύνατον να διαβάζω ρατιστικά σχόλια
σχόλια που καταπατούν βασικά ανθρωπινα δικαιωματα και να μένω απαθης ...
όπως και το ιδιο μου συμβαίνει στην ζωη μου , μου ειναι αδυνατον να κοιτάω να κακοποιούν , να ρημαζουν , να προσβάλουν ζωες καταπατωντας τα ανθρωπινα δικαιωματα τους και να λεω ελα μωρε ....απόψεις ειναι αυτες !!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ειναι επικύνδηνες στασεις και παραμνονες στασεις ... σε πολλές περιπτώσεις ...

το οτι το ελα μωρε και η ημημάθεια μας εχει γινει κανόνας- τρόπος ζωής , αυτο ειναι που με ανησυχεί περισσότερο απ όλα !

αν καποιος μπορέι και θελει να κατσει απλα να διαβασει το θεατρο του παραλόγου να εξελήσετε μπροστα του με γεια του με χαρα του .... και χαρας την υπομονή του (αλήθεια το θαυμάζω)
εγωδεν μπορώ !

ziu_zitsu
16-11-10, 19:48

Εγραψα ενα σωρο πραγματα και τα εσβησα γιατι θα φαω καρτα...και αντε να φαω καρτα, αλλα για τον Αδωνη.....εεεε ΟΧΙ!

και γι'αυτο δεν γραφω τιποτε αλλο..

aleca
16-11-10, 20:05
Βρε Ευγενία εσύ είσαι;
:lol::lol::lol::lol::lol:

Κάποιος βάζει ένα θέμα προς συζήτηση,,, ωραία...Ας εκφράσει ο καθένας αυτά που σκέφτεται, που πιστεύει, που βιώνει..
.
;););)

Jarett
16-11-10, 20:07
και αντε να φαω καρτα, αλλα για τον Αδωνη.....εεεε ΟΧΙ!

:D:D:D:D:D:D:D
Έλα ρε...........θα ζητήσουμε μια εξαίρεση όλοι μαζί από την διαχείρηση και αν δεν την δεχτούν, θα την φάω κι εγώ μαζί σου...................χώστου του τα του μπουμπούκου.

Aeriko
16-11-10, 20:57
Vanilla και ο Παπαδόπουλος (για να είμαστε και επίκαιροι) τις απόψεις του εξέφραζε και ΕΦΑΡΜΟΖΕ!

ZWH
16-11-10, 21:09
αυτο δεν το ξέρω ... αλήθεια γίνεται κάτι τετοιο? αλλα μαθαίνω εγω !
ναι αν γίνεται είναι μεγαλη ...

ε δεν είμαστε ίσα κι όμοια ;;; είμαστε ...;;;
και σε αλλες χώρες καταπαντουνται τα ανθρωπινα δικαιωματα εδω υποτήθετε έιμαστε πολιτισμένοι
ευρωπαίοι μη σου πω ...!
[QUOTE=tzitzikaki123;1791580]
και κατι ακομα.. στην Μεκκα υπαρχει εκκλησια ?
η μέκα ειναι απο μόνη της ιερός χωρος είναι ιερή ΠΟΛΗ ... δεν χρειάζεται ναό !
η Αθήνα είναι ιερή πόλη ;;; :shock:

αυτο απο που προκύπτει; με ενδιαφερει !

γιατι εγω ξέρω οτι εχουμε μαζεψει τα λεφτα οι ανθρωποι να το χτύσουν μόνοι τους ...!
η άδεια λείπει ... !
δεν ξέρω ρωτάω !:wink:

Oι ανθρωποι δεν εχουν μαζεψει χρηματα. Εχουν ηδη παρει χρηματα απο τον προυπολογισμο του ναυτικου. Ηδη εχουν παρει τον χωρο απο το ναυτικο. Θες και αλλα?
(κατα τα αλλα το ταμειο του ναυτικου δεν εχουν να μας πληρωσουν τις λογοθεραπειες των παιδιων μας!!!)

tzitzikaki123
16-11-10, 21:34
Ζωη καταλαβες λαθος... απο αυτο που παραθεσες μονο η φραση "και κατι ακομα.. στην Μεκκα υπαρχει εκκλησια ?" ειναι δικη μου..
και οσο για τα χρηματα, ναι δεν προερχονται απο τους ιδιους αλλα απο το ελληνικο κρατος. ε, οχι αυτο δεν το δεχομαι. απο την μια εχουμε κριση, και απο την αλλη τσουπ! βρηκαμε χρηματα για τζαμι. και κατι τελευταιο : 2 δις θα κοψουν απο ασφαλιστικα ταμεια και νοσοκομεια για να μειωσουν το ελλειμμα.

ZWH
16-11-10, 21:38
Ζωη καταλαβες λαθος... απο αυτο που παραθεσες μονο η φραση "και κατι ακομα.. στην Μεκκα υπαρχει εκκλησια ?" ειναι δικη μου..
και οσο για τα χρηματα, ναι δεν προερχονται απο τους ιδιους αλλα απο το ελληνικο κρατος. ε, οχι αυτο δεν το δεχομαι. απο την μια εχουμε κριση, και απο την αλλη τσουπ! βρηκαμε χρηματα για τζαμι. και κατι τελευταιο : 2 δις θα κοψουν απο ασφαλιστικα ταμεια και νοσοκομεια για να μειωσουν το ελλειμμα.
H παραθεση βγηκε λαθος . Ηθελα να απαντησω στην φιλη που ελεγε οτι βρηκαν τα χρηματα μονοι τους. (Απο που αραγε τα βρηκαν οι μεταναστες και οι λαθρομεταναστες τα τοσα δις?)
Δεν ξερω αν θα κοψουν και απο τα νοσοκομεια αλλα αυτα που λεω για το Ναυτικο ισχουν. Εργαζεται ο αντρας μου εκει και τα ξερω απο πρωτο χερι.
Εδω δεν εχουν για επισκευες και δινουν για το τζαμι.
Ας φτιαξουν το κρατος μας, ας δωσουν εκει που πρεπει και μετα ας φτιαξουν οτι θελουν.

Sam
16-11-10, 21:40
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα στην συζήτηση έχω καλυφθεί από την aria Daf Ράννια alcyon κλπ μέλη.
απλώς για την ιστορία παραθέτω το άρθρο για την ανέργεση και χρηματοδότηση:

Ανέγερση τζαμιού στον Βοτανικό
http://news.kathimerini.gr/kathnews/images/dot_clear.gif «Πράσινο φως» έπειτα από διαβουλεύσεις τριών δεκαετιών Του Νικου Παπαχρηστου πηγή καθημερινή (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_02/05/2010_399565)

Στο εγγύς μέλλον, οι δεκάδες χιλιάδες μουσουλμάνοι που ζουν στην Αττική (αλλά και οι επισκέπτες) θα μπορούν να προσεύχονται στον πρώτο επίσημο λατρευτικό χώρο τους που θα ανεγερθεί στην πρωτεύουσα ύστερα από περίπου δύο αιώνες. Η κυβέρνηση ανακοίνωσε την απόφασή της διευθετώντας επί της ουσίας μια εκκρεμότητα τριών δεκαετιών. Συζητήσεις, νόμοι, σχέδια επί χάρτου, γραφειοκρατικά εμπόδια, αντιδράσεις πολιτών και εκκλησιαστικών ταγών σε συνδυασμό με το «πολιτικό κόστος» αναχαίτιζαν κάθε προσπάθεια αντιμετώπισης ενός κοινωνικού ζητήματος που έθετε σε δοκιμασία τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των θρησκευτικών ελευθεριών.
«Είμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι που θα γίνει επιτέλους ένας επίσημος χώρος. Θα είναι ένα σημαντικό βήμα για την ανεμπόδιστη άσκηση των θρησκευτικών μας καθηκόντων», δηλώνει στην «Κ» ο κ. Ναΐμ Ελγαντούρ, πρόεδρος της Μουσουλμανικής Ενωσης Ελλάδος.
Ηδη τους τελευταίους μήνες είχαν πυκνώσει οι συσκέψεις για το ζήτημα με τη συμμετοχή των συναρμόδιων φορέων δηλαδή των υπουργείων Παιδείας, Εσωτερικών, Εξωτερικών, του δήμου Αθηναίων, του ΓΕΝ και του Οργανισμού Ρυθμιστικού Σχεδίου Αθήνας. Οπως αποφασίστηκε σε σύσκεψη το Τέμενος θα ανεγερθεί σε έκταση 17 στρεμμάτων στην περιοχή του Βοτανικού, όπου σήμερα βρίσκονται οι εγκαταστάσεις του Κέντρου Συντήρησης Αυτοκινήτων Ναυτικού. Σύμφωνα με τον σχεδιασμό από τη στιγμή που θα ολοκληρωθούν όλες οι νομικές διαδικασίες παραχώρησης της χρήσης του χώρου στο υπουργείο Παιδείας, θα απαιτηθούν περίπου 6 έως 12 μήνες για τη μετεγκατάσταση των υπηρεσιών του Πολεμικού Ναυτικού.
Το Τέμενος θα ανεγερθεί με δαπάνη του ελληνικού Δημοσίου μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων. Σύμφωνα με τον σχετικό νόμο που προώθησε το 2006 η τότε υπουργός Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου, το κτίσμα του Τεμένους θα πρέπει να είναι σύμφωνο με τους όρους και τους περιορισμούς δόμησης της περιοχής. Σύμφωνα με τους ισχύοντες, ο στεγασμένος χώρος προβλέπεται να είναι 839 τ.μ., θα έχει είσοδο από την Ιερά Οδό μέσω της Οδού Ασυρμάτου, ενώ θα συνορεύει με τον Ιερό Ναό του Αγίου Χριστοφόρου.
Ιστορία
Το ζήτημα ανέγερσης Τεμένους στην Αθήνα τέθηκε για πρώτη φορά στα τέλη της δεκαετίας του ’30. Η συζήτηση ξεχάστηκε με το ξέσπασμα του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Μετά τη μεταπολίτευση και ιδιαιτέρως τη δεκαετία του ’80 το ζήτημα τέθηκε εκ νέου από πρέσβεις μουσουλμανικών κρατών. Στα μέσα της δεκαετίας του ’90 το θέμα απασχόλησε και πάλι την τότε κυβέρνηση. Οι διαβουλεύσεις μεταξύ των ενδιαφερομένων οδήγησαν το 2000 στην ψήφιση του νόμου 2833 που προέβλεπε την ανέγερση Τεμένους και Ισλαμικού Πολιτιστικού Κέντρου με χρηματοδότηση από τη Σαουδική Αραβία. Για τον σκοπό αυτό η Πολιτεία παραχώρησε έκταση στην Παιανία αλλά βρέθηκε αντιμέτωπη με τους κατοίκους της περιοχής αλλά και τον μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο που δεν συμφωνούσε η πρώτη εικόνα των ταξιδιωτών στην Ελλάδα από το αεροδρόμιο να είναι ένας μουσουλμανικός μιναρές.
Καθώς η επίλυση του ζητήματος δεν προχωρούσε, αίσθηση προκάλεσε η πρόταση της τότε δημάρχου Αθηναίων, κ. Μπακογιάννη, που πρότεινε την επαναλειτουργία του τζαμιού στο Mοναστηράκι, που σήμερα φιλοξενεί το Mουσείο Λαϊκής Tέχνης. Τελικά, ύστερα από «ζυμώσεις» στο εσωτερικό της κυβέρνησης της Ν.Δ. προωθήθηκε η λύση του Βοτανικού. Συνεργάτες της πρώην υπουργού Εξωτερικών εκφράζουν την ικανοποίησή τους για την απόφαση να προχωρήσει η διαδικασία ανέγερσης του Τεμένους. «Η κ. Μπακογιάννη πάντοτε ήταν υπέρ της δημιουργίας Τζαμιού. Διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην επιλογή του χώρου καθώς και στην απεμπλοκή του ζητήματος από την “προστασία” ξένων συμφερόντων» δηλώνουν στην «Κ» συνεργάτες της πρώην υπουργού. Το 2006 η υπουργός Παιδείας κ. Μ. Γιαννάκου παρουσίασε τον σημερινό νόμο που προβλέπει την ανέγερση Τεμένους με έξοδα της Ελληνικής Πολιτείας.

και με πηγή τα Νέα (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4572266)

Την ανέργεσητου τζαμιού στον Βοτανικό αποφάσισε χθες η κυβέρνηση, ανακοινώνοντας την άμεση έναρξη των οικοδομικών εργασιών. Το τζαμί θα κατασκευαστεί σε έκταση που είχε παραχωρήσει το υπουργείο Εθνικής Αμυνας στην περιοχή του Ναυτικού Οχυρού στον Βοτανικό.

Οπως ανακοίνωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής, το ισλαμικό τέμενος θα έχει χωρητικότητα περίπου 500 ατόμων και «θα ενταχθεί οργανικά σε έναν ευρύτερο ανοιχτό χώρο πρασίνου».

«Το τζαμί που τελικά ανακοίνωσε η κυβέρνηση δεν ανταποκρίνεται, σε καμία περίπτωση, στις πραγματικές ανάγκες των μουσουλμάνων που ζουν στην Αθήνα. Εδώ ζούμε 750.000 μουσουλμάνοι και το τέμενος δεν χωράει ούτε το 1% αυτών που καθημερινά προσεύχονται», λέει στα «ΝΕΑ» ο πρόεδρος της Μουσουλμανικής Ενωσης Ελλάδος κ. Ναΐμ Ελγαντούρ, ο οποίος χαρακτηρίζει την απόφαση «ημίμετρο που μόνο αντιδράσεις από τους μουσουλμάνους μπορεί να προκαλέσει».

Κρατικά κονδύλια
Η κατασκευή του τζαμιού θα χρηματοδοτηθεί με ελληνικά κρατικά κονδύλια μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων. Προσφορές από ξένους φορείς, κρατικούς ή μη, δεν θα γίνουν δεκτές όπως ανακοίνωσε η κυβέρνηση, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να αποφύγει ενδεχόμενη εμπλοκή φονταμενταλιστικών οργανώσεων. Ερώτημα ωστόσο παραμένει αν υπάρχουν ακόμη τα 15 εκατ. ευρώ τα οποία είχαν εγκριθεί ήδη από το 2006 για την ανέγερσή του.

Ως προς τη διοικητική δομή, με απόφαση της υπουργού Παιδείας θα διοριστεί επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο, δύο μέλη του οποίου προτείνονται από αναγνωρισμένα, έγκριτα μουσουλμανικά σωματεία και πέντε είναι έλληνες κρατικοί λειτουργοί. Επιπλέον με εντολή του Γιώργου Παπανδρέου διορίστηκε επιτροπή που θα επιβλέψει την υλοποίηση του έργου, με επικεφαλής τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θόδωρο Πάγκαλο και με τη συμμετοχή των υπουργών Παιδείας, Εσωτερικών, Εξωτερικών, Αμυνας, Προστασίας του Πολίτη και ΚΕΔ.[/QUOTE]

alcyon
16-11-10, 21:41
Off topic:
aria.. Δεν είσαι γραφική κοριτσι μου.... :)

Απλά όπου βρίσκεις δικαιώματα υπό καταπάτηση έχεις στήσει πανό, σημαία, μπαϊράκι κτλ... και καλά κάνεις και γουστάρω τρελά και το .... ξέρεις!! ;) :lol:

Ήθελα να γράψω πριν... αλλά μέχρι το μεσημέρι γέμισε ο τόπος σχόλια.... και με κάλυψες 100%... άρα.... αφιερώνω κι εγώ ένα ποστ.... για να δηλώσω τη συμφωνία μου και... μπλα μπλα μπλα....

(εμοτικόν... σταματήστε με κάποιοοοοοςςςςςςς -λέω πολλάααα) :lol:

Active Member
16-11-10, 21:42
Ή εναλλακτικα...

ας μη δωσουν 20δις στις τραπεζες, 9,000 ευρω ενοικιο για τη τροικα, lexus στους βουλευτες, κινητα σταθερα, λεφτα για τη eurovision και πολλααααα αλλα....

Aeriko
16-11-10, 22:04
Και για να καταλάβουμε λίγα παραπάνω από αυτά που γράφει η Sam:

Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων Δημόσιες επενδύσεις θεωρούνται όλες οι πάγιες και άϋλες επενδυτικές δραστηριότητες του Δημοσίου, οι οποίες στο πλαίσιο της ακολουθούμενης επενδυτικής και γενικότερα της οικονομικής και αναπτυξιακής πολιτικής στοχεύουν στην αναδιανομή του εθνικού εισοδήματος προς όφελος του κοινωνικού συνόλου.
Οι Δημόσιες επενδύσεις υλοποιούνται από Βουλή, τα Υπουργεία, τις Περιφέρειες, τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις καθώς και από Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου και Ιδιωτικού Δικαίου, Ανώνυμες Εταιρείες του Δημοσίου και Οργανισμούς (ΔΕΚΟ) και καλύπτονται οργανωτικά, διοικητικά και χρηματοδοτικά από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων(ΠΔΕ).
Το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων(ΠΔΕ) αποτελεί το σημαντικότερο μέσο άσκησης αναπτυξιακής πολιτικής της χώρας και καλείται να συμβάλλει στην περαιτέρω σύγκλιση των περιφερειών, την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής με στοχευόμενες δράσεις και παρεμβάσεις για την τόνωση της ενεργού ζήτησης, την προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης, την ενίσχυση της απασχόλησης, την ενίσχυση της οικονομικής και κοινωνικής δικαιοσύνης και τη στήριξη της ανταγωνιστικότητας.
Στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων(ΠΔΕ) εντάσσονται ενέργειες και δράσεις, που εγκρίνονται από το Υπουργείο Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας & Ναυτιλίας, ύστερα από πρόταση των αρμόδιων φορέων και χρηματοδοτούνται σε βάρος του Προϋπολογισμού Δημοσίων Επενδύσεων.
Οι επενδύσεις που εντάσσονται στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων(ΠΔΕ) και οι δαπάνες τους καλύπτονται από τον Προϋπολογισμό Δημοσίων Επενδύσεων αφορούν τα παρακάτω :

1. Κατασκευές, ανακατασκευές & επεκτάσεις εγκαταστάσεων ή έργων.

2. Προμήθεια μονίμων εξοπλιστικών μέσων & μηχανολογικού εξοπλισμού.

3. Έρευνες και μελέτες που αναφέρονται αποκλειστικά στις παραπάνω περιπτώσεις καθώς και μελέτες, έρευνες εμπειρογνωμοσύνες, που αφορούν στο καλύτερο προγραμματισμό έργων και μελετών που χρηματοδοτούνται από το ΠΔΕ.

4. Όλες ανεξαιρέτως οι δαπάνες των εγκεκριμένων προγραμμάτων του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (ΕΣΠΑ), των Προγραμμάτων Εδαφικής Συνεργασίας (Ν.3614/2007) που χρηματοδοτούνται από τα Διαρθρωτικά Ταμεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε) καθώς και των Λοιπών Κοινοτικών Προγραμμάτων.

5. Δανειοδοτούμενα έργα από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΤΕπ).

6. Επιχορηγήσεις και επιδοτήσεις σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (Ν.2515/97, άρθρο 18).

7. Αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου των ανώνυμων εταιρειών του Δημόσιου Τομέα (ΔΕΚΟ).

8. Λοιπές Επενδυτικές δραστηριότητες που εξειδικεύονται με Προεδρικά Διατάγματα ή Υπουργικές Αποφάσεις.

http://www.ggea.gr/ap/pde.htm

mother's heart
16-11-10, 22:06
δεν με πειραξε καθολου οτι μαζευτηκαν οι ανθρωποι να προσευχηθουν κ ας ηταν μπροστα κ απ'το πανεπιστημιο!!!βασικα δεν το ανελυσα καν..ουτε γιατι προσευχηθηκαν την ταδε μερα,ουτε που προσευχηθηκαν...δεν με απασχολει!!!!προσευχονται ντε,δεν βγηκαν για πετροπολεμο!!!:rolleyes:επισης δεν με ενοχλει να χτιστει τζαμι να εχουν ενα χωρο να προσευχονται(η' χτιστηκε ηδη??δεν ξερω)!!μακαρι κ γω αν ποτε πηγαινα στο εξωτερικο να υπηρχε τουλαχιστον μια εκκλησια να προσευχηθω,να κοινωνησω,ν'αναψω ενα κερακι στην παναγιτσα!!!!θα ενιωθα συγκινηση που σε ενα ξενο μερος εφτιαξαν εναν ιερο χωρο να προσευχομαι κ γω στο θεο μου!!!ετσι μαλλον θα νιωθουν κ οι μουσουλμανοι με το τζαμι!!!θα ανυπομονουν να γινει ο δικος τους ιερος χωρος,αφου ειναι τοσο μακρια απ'τον τοπο τους!!!!
τωρα για την θεση που εχει η μουσουλμανα γυναικα στην κοινωνια,για τους νομους τους κ ολα αυτα τα πραιτερω δεν θα ασχοληθω!!!η καθε θρησκεια εχει τα δικα της!!αν εκεινοι νιωθουν πληρεις κ γαληνοι,εμενα μου περισσευει!!!

eleanax
17-11-10, 02:49
http://news247.gr/ellada/aykshmena_ta_metra_ths_astynomias.637691.html
Ντροπή μας ....

προσωπικά πιστεύω ότι η επίθεση είχε να κάνει πιο πολύ με το γεγονός ότι είναι μετανάστες που συγκεντρώνονται σε γειτονιές της αθήνας που λόγω κακών, συνειδητά κακών πολιτικών, έχουν γκετοποιηθεί και υποβαθμιστεί από τη μαζική παραμονή μεταναστών σε δημόσιους χώρους, ΄
το ότι είναι και μουσουλμάνοι είναι ένα "κακό" επιπλέον, αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί είναι ο φόβος που προκαλεί τέτοιες αντιδράσεις, δικαιολογώ τον κόσμο, όχι τους χρυσαυγίτες που τα υποδαυλίζουν και τα εκμεταλλεύονται, γιατί βλέπουν τις γειτονιές τους να υποβαθμίζονται και πολλές φορές και τη ζωή τους να κινδυνεύει από ταλαίπωρους μεν, πεινασμένους δε και πάμφτωχους μετανάστες, αυτό δε θα το δεις στην εκάλη γιατί ακριβώς η συνύπαρξη πυροδοτεί τέτοιες καταστάσεις, αντί λοιπόν να πετάμε λόγια -πυροτεχνήματα πρέπει να καταλάβουμε και τους μεν και τους δε και να πιέσουμε προς τις κατάλληλες πολιτικές επίλυσης

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
17-11-10, 06:56
[QUOTE=aria146.;1793227]εισαι θεα .....! :lol::lol::lol::lol::lol:

Όχι βρε, συνέχισα το magic bus....να σιγοτραγουδάω...:)

UFO
17-11-10, 09:37
αυτο πολύ με εκνευρίζει
επειδή δλδ κάποιος υπερασπίζεται το δικαίωμα των μεταναστών, των διαφορετικών , των αλλόθρησκων κλπ κλπ πρέπει σόνι και ντε να μην νιώθει συμπάσχει με το δικαίωμα των κατοίκων ;;;
ποτε δε το καταλαβα αυτο !
γιατι πρπεει ΣΟΝΙ και ντε να παω με την μερία του ΈΝΟΣ η του αλλου ;;;
τυπου με μας είσαι ή με τους άλους ;;;

ΣΤΟ ΘΕΜΑ μας θα σου ελεγα οτι : φαντασου πασχα στην Αυστρία και να σου πετανε οι Αυστριακοί αυγα με το χριστός ανέστη ...!!! και να παίζουν παραδοσιακή Αυστριακή τσιφτετελο ποπ στη διαπασών ,....!
καλο ε;

δεν καταλαβαίνω αλήθεια δεν καταλαβαίνω !

ακου εκει πυροτεχνήματα ....:-) :-) :-)
όποιος παρεκτρέπεται ενάντια σε κατοχυρωμένο δικαίωμα υπαρξης ,ελευθερίας κλπ με βρίσκει απέναντι του ! ότι χρώμα και να έχει , απο όπου κι αν είναι , οτι κι αν είναι !!! ποιος πεταξε αυγα !
αυτός ,
ε θα τα ακούσει !
αν θελει να παραπονεθεί να διαμαρτηρηθεί υπαρχουν χιλίδες μιλιούνια τρόποι να το κάνει αλλα και να αλλαξει τα πραγματα ...οχι με αυγα όμως, ουτε και με την χρυσή αυγή για δήμαρχο ! ...δλδ ελεος ....!
επιστροφή στους ουγκα ουγκα !!!

Layla Diop
17-11-10, 09:47
ουτε ούγκα ουγκα, ούτε μούγκα μουγκα :)
απαραδεκτα πραγματα, αυγα και γιαούρτια το 2010? Ξερουν πόσο κοστιζει το αυγο και το γιαούρτι στις μερες μας? Πώς το πετανε ετσι απερισκεπτα?
Κρίση, σου λεει, μετα....
Πρεπει να εκπαιδευτούν και οι αλλοι, ομως, να τα πιανουν στον αερα, διότι, με ενα αυγο, καμια ντοματα και γιαούρτι, το εβγαλες το μεσημεριανο

my_Kelly
17-11-10, 10:24
Κατανοώ πως είναι δύσκολο να είναι κάποιος φιλόξενος και ανοιχτόμυαλος απέναντι σε ανθρώπους που έχουν κάνει κατάληψη στην περιοχή που ζει, που τον κλέβουν και τον τρομοκρατούν. Ειδικά σε αυτές τις περιοχές του κέντρου της Αθήνας γίνονται μέχρι και πόλεμοι με σπαθιά μέρα μεσημέρι. ΑΛΛΑ, το να αντιτίθεμαι σε ένα απλό ανθρώπινο δικαίωμα όπως είναι η προσευχή ή η απόκτηση κάποιου χώρου προσευχής είναι απαράδεκτο. Να αντισταθούν οι κάτοικοι των περιοχών, να αντισταθούμε όλοι μας στην παρανομία, να κάνει το κράτος και η αστυνομία τη δουλειά τους ΑΛΛΑ αυτή είναι λάθος βάση. Στο κάτω κάτω αφού τους "επιτρέπουμε" να ζουν ανάμεσά μας, ας τους "επιτρέψουμε" και αυτό.

Aeriko
17-11-10, 10:34
Στο κάτω κάτω αφού τους "επιτρέπουμε" να ζουν ανάμεσά μας, ας τους "επιτρέψουμε" και αυτό.

Μα εκεί είναι το θέμα! Ότι δεν θέλουν να τους το επιτρέψουν. Δεν τους θέλουν ανάμεσά τους.

my_Kelly
17-11-10, 11:06
Γι'αυτό έβαλα τη λέξη "επιτρέπουμε" σε εισαγωγικά. Είτε αυτό λοιπόν είτε τους "ανεχόμαστε αναγκαστικά", η ουσία είναι μία : ότι βρίσκονται και ζουν δίπλα μας, ανάμεσά μας και οφείλουμε να σεβαστούμε το ανθρώπινο αυτό δικαίωμά τους. Είμαι άνθρωπος που πηγαίνω στην εκκλησία κάθε Πάσχα στην Ανάσταση για πέντε λεπτά κάθε φορά, δεν είμαι καμιά φανατική. Αλλά ΑΝ ήθελα και ΑΝ γούσταρα θα ήταν ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου να έχω ένα χώρο να προσευχηθώ.

eirinitas
17-11-10, 11:08
Δεν μπορώ να πω ότι έχω τον χρόνο να διαβάσω όλα όσα γράφτηκαν από την αρχή.....

Το δικό μου αίσθημα πάντως είναι οργής.
Όχι για ρατσιστικούς λόγους, φυσικά κι έχουν το δικαίωμα να προσευχηθούν και να εξασκήσουν το κάθε θρησκευτικό δικαίωμά τους και να γιορτάσουν ό,τι θέλουν.

Όμως....

Τα προπύλαια και κάποιοι άλλοι χώροι είναι Ελληνικά ιστορικά μνημεία εκτός άλλων,και τόπος όπου έχει χυθεί Ελληνικό αίμα.
Φυσικά η παιδεία στην Ελλάδα και ειδικά η γνώση της ιστορίας της έχει πέσει πολύ πιο κάτω από αυτό που λέμε "σε δεύτερη μοίρα" με αποτέλεσμα να ανάγουμε το θέμα στο ρατσισμό κι όχι στην πραγματική σημασία και αξία του τόπου.
Έτσι ακριβώς θίχτηκα και με το Αβερωφ όταν έμαθα ότι εδώ και χρόνια έχει μετατραππεί σε κέντρο διασκέδασης διαφόρων πλουσίων και ασεβών προς την Ελληνική ιστορία.
Παρεπιπτόντως δεν άκουσα κανένα δημοσιογράφο να αναφέρεται στην ιστορία των προπυλαίων, στο γιατί θεωρούνται άσυλο κ.ο.κ.

Γιατί δεν πήγαν να προσευχηθούν στο απέναντι πεζοδρόμιο? Περισσότερο χώρο έχει.
Την επόμενη φορά μήπως να δίναμε και την ακρόπολη?

Τώρα όσον αφορά τα διάφορα είδη διατροφής που πετάχτηκαν, θεωρώ πως τα πέταξαν οι αγανακτισμένοι κάτοικοι σε λάθος άτομα(τους ταλαίπωρους μετανάστες-νόμιμους ή μη-θύματα των πολιτικών των ανεπτυγμένων χωρώνπου όλοι είδαμε στα δελτία ειδήσεων)...ποιος όμως να τρέχει στην εκάλη τώρα?

Και μία απορία που έχω...
Πιστεύετε ότι στις μουσουλμανικές χώρες οι χριστιανοί είναι ελεύθεροι να προσευχηθούν ή να γιορτάσουν τις θρησκευτικές τους εορτές έτσι ανοικτά και σε δημόσια μέρη ιστορικής αξίας?
Για μία λειτουργία ή ακόμα και για την είσοδο στον Πανάγιο τάφο χρειάζεται το πατριαρχείο ειδική άδεια (απ'όσο γνωρίζω, αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό παρακαλώ να με διορθώσει)

Δηλαδή εφόσον ως κράτος υποστηρίζουμε την ανεξιθρησκεία...
Ας προσεύχονται όπου θέλουν, όσο θέλουν όχι όμως σε τόπους Ελληνικής ιστορικής σημασίας καθώς αυτό δείχνει κατά τη γνώμη μου ασέβεια προς το κράτος που τους έχει δεχτεί και τους φιλοξενεί, ας κάνουν πάλι όσα τζαμιά θέλουν σε μέρη όμως που δεν προσβάλλουν και πραγματικά υπάρχουν πολλά τέτοια μέρη, μόνο υποψίες μου δημιουργεί η επιμονή για συγκεκριμένες τοποθεσίες.
Από ποιον και τι? Ο καθένας ανάλογα με την ιστορική/πολιτική ενημέρωσή του και τις γνώσεις του ας κρίνει.

UFO
17-11-10, 11:22
καταρχάς αν διαβασεις παραπανω θα δεις οτι η πλειοψυφία των ερωτημάτων- τοποθετήσεων σου έχουν απαντηθεί και αναλυθει ...(μόνον η περίπτωση του Αδωνη έχει ελλιπώς αναλυθεί - στο παρόν θρεντ παντα μιλάμε :-) )

και πρέπει να σας πω οτι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ και στην Αφρική υπαρχει εκκλησία ... συνεπώς εχουν λατρευτικούς χώρους εξάσκησης των θρησκευτικών καθηκόντων- πεποιθήσεων τους και δε πανε στις πλατείες του κοσμού ...
στην Ελλάδα μόνο δε έχουν τζαμί ! :-)
αλλα ας μην κάνουμε κύκλους
δεν μπορέι να λέμε οτι αφου ο αλλος δεν εχει ανοιχτό μυαλο θα κλεισω και το δικό μου !
δεν γίνεται ...
πάμε μπροστα ή πίσω ;
εκδικητικά η προοδευτικά;

gioli
17-11-10, 11:35
Εγω θεωρώ το πιο συνετό θα ήταν να νοικιάσουν ενα γήπεδο και να προσευχηθούν μακριά απο τα αδιάκριτα βλέμματα των περαστικών. Αντι λοιπόν αυτού προτίμησαν να προσευχηθούν στις πλατείες. Εμένα λοιπόν αυτό μου κάνει επίδειξη δύναμης. Δηλαδή πέρυσι που προσευχήθικαν; Φέτος ήταν η επιτακτική ανάγκη να προσευχηθούν κατακλύζοντας πλατείες και μνημεία; Απο ότι άκουσα δεν είχαν πάρει άδεια για αυτή τη κίνηση τους. Και θεωρητικά αν εγω φιλοξενούμουν απο ένα κράτος που δεν είχ εκκλησία τι θα έκανα. Θα έβγαινα το Πάσχα στις πλατείες να σταυροκοπιέμαι και στο τέλος να ψήσω και κανα αρνί; Μάλλον θα έμενα σπίτι μου να γιορτάσω με τους οικίους μου την τόσο σημαντική ημέρα για μένα. Οποιος έχει τη πίστη μέσα του μπορεί να προσευχηθεί ακόμα και στο σπίτι του. Τωρα για τα περι ανεξηθρισκείας λίγο άτοπα τα βρίσκω γιατι κανείς δεν θελει να τους κάνει χριστιανούς. Κανεις δεν είπε να μη πιστεύουν στον αλάχ και να αλλαξοπιστίσουν.

vouraikos
17-11-10, 11:45
Για όσους αναφέρουν με σιγουριά πως η Ελλάδα είναι Χριστιανική....

Ερωτησούλα:
"Από ... πότε???" :lol:

Γιατί αν το πάμε με τέτοιο "δικαίωμα"... στην Ελλάδα κάααααποτε ήταν οι Ειδωλολάτρες. Μετά ήρθαν οι Χριστιανοί... :)

Γιατί πιάνουμε από ένα σημείο και μετά την ιστορία και όχι από.... την αρχή της;;

Φανταστείτε το σοκ των Ειδωλολατρών και με πόσο "μισό" μάτι θα έβλεπαν τις τότε συγκεντρώσεις των Χριστιανών!!! :p

Καλα με πεθανες!!!
χαχαχαααχαχαχαχαχαχαχαχαχ και εγω την αρια θα σκεφτομουνα και καααααπου πισω εμεις να της στελνουμε πετρες (τα τοτε sms που θα γραφουνε "ΜΠΡΑΒΟ") και φυσικα δεν εχεις γινει γραφικη εσυ ....εσυ κοριτσι μου εισαι leader (δεν ειρωνευομαι σοβαρα μιλαω) το θεμα ειναι να μαθουμε να σκυλιαζουμε και εμεις ετσι και να βγαινουμε μπροστα (ειναι αυτο που ειπαμε στην τελευταια μας συνομιλια!!)

vouraikos
17-11-10, 11:52
αα! και οσο για τον αδωνη......παρακαλω οποιος τον συμπαθει , τον αντεχει και συμφωνει με αυτα που λεει , να το δηλωσει. Οχι για κανεναν αλλο λογο.....αλλα ψαχνω να βρω ΕΝΑΝ ανθρωπο που τον ψηφισε και οταν το βλεπει δεν τους βγαινει απο μεσα του μια τρελα!!!!

koufetaki
17-11-10, 11:52
Εγω θεωρώ το πιο συνετό θα ήταν να νοικιάσουν ενα γήπεδο και να προσευχηθούν μακριά απο τα αδιάκριτα βλέμματα των περαστικών. Αντι λοιπόν αυτού προτίμησαν να προσευχηθούν στις πλατείες. Εμένα λοιπόν αυτό μου κάνει επίδειξη δύναμης. Δηλαδή πέρυσι που προσευχήθικαν; Φέτος ήταν η επιτακτική ανάγκη να προσευχηθούν κατακλύζοντας πλατείες και μνημεία; Απο ότι άκουσα δεν είχαν πάρει άδεια για αυτή τη κίνηση τους. Και θεωρητικά αν εγω φιλοξενούμουν απο ένα κράτος που δεν είχ εκκλησία τι θα έκανα. Θα έβγαινα το Πάσχα στις πλατείες να σταυροκοπιέμαι και στο τέλος να ψήσω και κανα αρνί; Μάλλον θα έμενα σπίτι μου να γιορτάσω με τους οικίους μου την τόσο σημαντική ημέρα για μένα. Οποιος έχει τη πίστη μέσα του μπορεί να προσευχηθεί ακόμα και στο σπίτι του. Τωρα για τα περι ανεξηθρισκείας λίγο άτοπα τα βρίσκω γιατι κανείς δεν θελει να τους κάνει χριστιανούς. Κανεις δεν είπε να μη πιστεύουν στον αλάχ και να αλλαξοπιστίσουν.
eτσι ακριβως ειναι τα πραγματα αλλα οοχι να μην καταπατησουμε τα δικαιωματα τους.ασε με ρε!!!!και να σου το δωρο χριστουγεννων κομενο σε ανθρωπους κατω απο 60χρ.και να σου το ταμειο ανεργειας στο μισο με ? και βλεπε εσυ τον βαλτο μουσουλμανο που προσευχετε τον καιμενο και τρωει τα αυγα(θαρρεις και δεν ηταν βαλτο και αυτο)

aleca
17-11-10, 11:56
Πρεπει να εκπαιδευτούν και οι αλλοι, ομως, να τα πιανουν στον αερα, διότι, με ενα αυγο, καμια ντοματα και γιαούρτι, το εβγαλες το μεσημεριανο:lol::lol::lol:

Κατανοώ πως είναι δύσκολο να είναι κάποιος φιλόξενος και ανοιχτόμυαλος απέναντι σε ανθρώπους που έχουν κάνει κατάληψη στην περιοχή που ζει, που τον κλέβουν και τον τρομοκρατούν. Ειδικά σε αυτές τις περιοχές του κέντρου της Αθήνας γίνονται μέχρι και πόλεμοι με σπαθιά μέρα μεσημέρι. ΑΛΛΑ, το να αντιτίθεμαι σε ένα απλό ανθρώπινο δικαίωμα όπως είναι η προσευχή ή η απόκτηση κάποιου χώρου προσευχής είναι απαράδεκτο. Να αντισταθούν οι κάτοικοι των περιοχών, να αντισταθούμε όλοι μας στην παρανομία, να κάνει το κράτος και η αστυνομία τη δουλειά τους ΑΛΛΑ αυτή είναι λάθος βάση. Στο κάτω κάτω αφού τους "επιτρέπουμε" να ζουν ανάμεσά μας, ας τους "επιτρέψουμε" και αυτό.
συμφωνω

1)Τα προπύλαια και κάποιοι άλλοι χώροι είναι Ελληνικά ιστορικά μνημεία εκτός άλλων,και τόπος όπου έχει χυθεί Ελληνικό αίμα.

2)Γιατί δεν πήγαν να προσευχηθούν στο απέναντι πεζοδρόμιο? Περισσότερο χώρο έχει.

3)Τώρα όσον αφορά τα διάφορα είδη διατροφής που πετάχτηκαν, θεωρώ πως τα πέταξαν οι αγανακτισμένοι κάτοικοι σε λάθος άτομα

4)Πιστεύετε ότι στις μουσουλμανικές χώρες οι χριστιανοί είναι ελεύθεροι να προσευχηθούν ή να γιορτάσουν τις θρησκευτικές τους εορτές έτσι ανοικτά και σε δημόσια μέρη ιστορικής αξίας?

5)Ο καθένας ανάλογα με την ιστορική/πολιτική ενημέρωσή του και τις γνώσεις του ας κρίνει.
1) Για εμενα οποιασδηποτε εθνικοτητας αιμα εχει χυθει, το ιδιο μου κανει
2) Γιατι δεν θα γινονταν τοσος ντορος και δεν θα εδειχναν πως ενω ζουν εδω, δεν εχουν χωρους προσευχης
3) συμφωνω
4) Μα ειναι σωστο να υιοθετουμε πρακτικες που ειναι λαθος μονο και μονο επειδη τις υιοθετει καποιος αλλος ?
5)ετσι κρινουμε ολοι:)
Και θεωρητικά αν εγω φιλοξενούμουν απο ένα κράτος που δεν είχ εκκλησία τι θα έκανα. Θα έβγαινα το Πάσχα στις πλατείες να σταυροκοπιέμαι και στο τέλος να ψήσω και κανα αρνί;
Καποτε που σπουδαζα Αγγλια, ολο χαρα βγηκαμε και σουβλισαμε στο πεζοδρομιο...:grin: ρεζιλι..τεσπα! Ηρθε η αστυνομια, μας λεει δεν ειναι σωστο να σουβλιζετε αρνι. Γιατι? Επειδη λεει για πολυ κοσμο εδω θεωρειται καννιβαλισμος. :roll: Σεβαστο......Πηγαμε στην αυλη μας.....Αλλα αυτο ηταν κατι ξενο προς τον κοσμο εκει....δεν ηταν ας πουμε το αυτονοητο...να προσευχηθουν....
Γενικα σαν ανθρωπος δεν ειμαι των ακρων, και υποχωρω ανετα οταν βλεπω πως πρεπει να γινει. Οποτε και εγω προσωπικα ισως να μην πηγαινα σε καμια πλατεια...αλλα....οι μαχες στη ζωη, τα δικαιωματα δεν κερδηθηκαν απο ανθρωπους με την δικη μου νοοτροπια...

Aeriko

Παραθέτω:

Ραννια συγνωμη, δεν εχω ξαναπερασει λινκ σε ποστ μου.. τεσπα το κανω κοπυ πειστ:

Προσευχή Ισλάμ στην Αθήνα

-Πρόεδρος της ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας, Ιμάμης Ναϊμ Ελγαντούρ:«Καλούμε όλους να παρακολουθήσουν την προσευχή μας, όχι μόνο τους Μουσουλμάνους, αλλά και τους μη Μουσουλμάνους για να γνωρίσουν τη θρησκεία μας, τα έθιμα και τις παραδόσεις, για να δουν ποιοι είμαστε εμείς που ζούμε δίπλα τους»

Νομίζω πως ήταν σαφείς οι άνθρωποι! Θέλησαν να δείξουν πως είναι Άνθρωποι και όχι ζώα!

Μην ξεχνάμε και το αντιμουσουλμανικό αίσθημα που αναπτύσσεται ανά τον κόσμο έτσι; Κάπως πρέπει να αμυνθούν!

UFO
κουφετακι είσαι λιγάκι επιθετική ; ή η ιδέα μου είναι ! ;;
για την κατάντια της χώρας Δ Ε Ν φταίει ξέρει ο μουσουλμάνος που προσευχήθηκε δημόσια !
(edit plus aleca εχω αρχήσει να ανησυχώ κι εγω να ξέρεις :-) :-) :-) )

vouraikos
17-11-10, 12:00
Βασικα για την καταντια της χωρας μονο ο μουσουλμανος δεν φταιει ετσι..........

και για να πουμε και κατι σημερινο....
χτες αυτοι εκαναν αυτο που ηθελαν να κανουν διεκδικοταν οτι ηθελαν να διεκδικισουν !
σημερα για να δω ποσοι ελληνες -χριστιανοι θα κατεβουν να φωναξουν για αυτο που 40 χρονια μετα ακομα δεν εχουν παρει
ψωμι-παιδει - ελευθερια!!!!

Τόνια
17-11-10, 12:02
eτσι ακριβως ειναι τα πραγματα αλλα οοχι να μην καταπατησουμε τα δικαιωματα τους.ασε με ρε!!!!και να σου το δωρο χριστουγεννων κομενο σε ανθρωπους κατω απο 60χρ.και να σου το ταμειο ανεργειας στο μισο με ? και βλεπε εσυ τον βαλτο μουσουλμανο που προσευχετε τον καιμενο και τρωει τα αυγα(θαρρεις και δεν ηταν βαλτο και αυτο)

΄βαλτός μουσουλμάνος'; από ποιόν;;; και γιατί;;;;

γιατί πίσω από όλα κρύβεται κάτι;;;

δεν αρκεί αυτό;

-Πρόεδρος της ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας, Ιμάμης Ναϊμ Ελγαντούρ:«Καλούμε όλους να παρακολουθήσουν την προσευχή μας, όχι μόνο τους Μουσουλμάνους, αλλά και τους μη Μουσουλμάνους για να γνωρίσουν τη θρησκεία μας, τα έθιμα και τις παραδόσεις, για να δουν ποιοι είμαστε εμείς που ζούμε δίπλα τους

koufetaki
17-11-10, 12:06
κουφετακι είσαι λιγάκι επιθετική ; ή η ιδέα μου είναι ! ;;
για την κατάντια της χώρας Δ Ε Ν φταίει ξέρει ο μουσουλμάνος που προσευχήθηκε δημόσια !
(edit plus aleca εχω αρχήσει να ανησυχώ κι εγω να ξέρεις :-) :-) :-) )
αφηστε με κοριτσια να ειμαι...μπουκωμενη ειμαι με ολα οσα ζουμε εδω πια!ο μουσουλμανος ο χριστιανος ο ινδουιστης ο ευαγγελιστης ο εβραιος ας προσευχετε πια ειμαι εγω για να κρινω ομως μην προκαλει γτ οπως και να το κανουμε για να προκαλεσουν πηγαν εξω απο το πολυτεχνειο χτες.στην τελικη και για εμας(ισως μερικους απο εμας)το σημερα ειναι σοβαρη και σημαντικη και η μερα και η τοποθεσια.

koufetaki
17-11-10, 12:07
΄βαλτός μουσουλμάνος'; από ποιόν;;; και γιατί;;;;

γιατί πίσω από όλα κρύβεται κάτι;;;

δεν αρκεί αυτό;
οχι για μενα δεν αρκει ετσι οπως ειναι η συγκεκριμενη κατασταση.μου βγαζει αλλα.

Eviri
17-11-10, 12:08
Καταρχήν, να τονίσω ότι καταδικάζω τα έκτροπα που έγιναν από έλληνες που πέταξαν γιαούρτια και αυγά και είμαι εναντίων κάθε τέτοιου είδους πράξεων που δε δηλώνουν ελληνικό πολιτισμό και πνεύμα.

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσευχηθεί και να ασκήσει τα θρησκευτικά και λατρευτικά του καθήκοντα οποιοσδήποτε άνθρωπος. Όμως αυτό να μη γίνεται μονομερώς. Ήθελα να αναφερθώ και να επικεντρώσω απαντώντας σε κάποια ποστ που αναφέρθηκαν στη Σαουδική Αραβία.

Έζησα 3 χρόνια εκεί. Μου έγινε γνωστό πριν πάω ότι δεν πρέπει να κάνω ορισμένα συγκεκριμένα πράγματα που αναφέρονται στη θρησκεία μου. Συγκεκριμένα δεν έπρεπε να μεταφέρω μαζί μου εικόνες αγίων. Δεν έπρεπε να μεταφέρω αγιασμό εκτός αν έλεγα ψέμματα ότι είναι νερό. Δεν έπρεπε να φοράω Σταυρό και να φέρω πάνω μου οποιοδήποτε χριστιανικό σύμβολο δημοσίως. Δεν έπρεπε δημοσίως, επίσης,να κάνω το σημείο του Σταυρού και καμμιά φορά που ξεχνιόμουν και πήγαινα να πω "έλα Παναγία μου" σε κάτι που μου φαινόταν παράξενο, οι φίλες/γειτόνισσες μου κρατούσαν το χέρι να μην κάνω το κάνω.

Δεν υπάρχει πουθενά σε όλη τη Σαουδική Αραβία χριστιανικός ναός, αλλά δεν είναι αυτό που με ενόχλησε, γιατί το γνώριζα και πήγα υπ' ευθύνη μου εκεί, ότι θα στερηθώ τα λατρευτικά μου καθήκοντα. Αυτό όμως που με εξόργισε και παραλίγο να μου στοιχίσει το λιγότερο από απέλαση έως και τη ζωή μου και τη ζωή των παιδιών μου ίσως, είναι το γεγονός ότι, ενώ βρισκόμασταν στο δικό μας compound και τελούσαμε βραδυνή λειτουργία για τα χριστούγεννα, εννοείται κρυφά από τους Άραβες, σε ένα χώρο που δεν έχει καμμία σχέση με εκκλησία, χαμηλόφωνα να μην ακουγόμαστε ούτε απ' έξω από το κτίριο, παρόλο που το σπίτι αυτό έχει μεγάλες αποστάσεις από τα κοντινότερα αραβικά σπίτια, οι άραβες αστυνομικοί απείλησαν να μπούνε μέσα και να μας συλλάβουν. Προφανώς κάποιος είχε καταδώσει αυτό που γινόταν. Ο παπάς μας σε αυτή την περίπτωση θα είχε ως ποινή τον αποκεφαλισμό και εμείς το λιγότερο και ευκολότερο θα είχαμε απέλαση. Αν όχι απέλαση, δεν ξέρω τι ποινή θα μας επέβαλλαν.

Ευτυχώς όμως οι δικές μου αντιλήψεις ως ελληνίδα και χριστιανή ορθόδοξη, διαφέρουν παρασάγκας από αυτές των φίλων μουσουλμάνων. Φυσικά και θεωρώ ότι θα πρέπει κι εκείνοι να έχουν δικαίωμα να κάνουν κάπου τις προσευχές τους, αλλά ας παρέχουν και σε μας το ίδιο δικαίωμα σε κάθε μουσουλμανική χώρα. Δεν αναφέρομαι σε αυτές που ήδη έχουν χτίσει χριστιανικούς ναούς.

Επίσης, να σας χαροποιεί που θέλει η Ελλάδα να αναλάβει τα έξοδα του τζαμιού στο Βοτανικό, γιατί φανταστείται:

Οι διαβουλεύσεις μεταξύ των ενδιαφερομένων οδήγησαν το 2000 στην ψήφιση του νόμου 2833 που προέβλεπε την ανέγερση Τεμένους και Ισλαμικού Πολιτιστικού Κέντρου με χρηματοδότηση από τη Σαουδική Αραβία.
[/QUOTE]

να γινόταν αυτό και να έχει η σκληροπυρηνική στη θρησκεία Σαουδική Αραβία και το ιερατείο της Μέκκας κυριαρχικά εδαφικά δικαιώματα στη χώρα μας.

Εκείνοι όμως έχουν φτιάξει παρακαμπτήριο δρόμο στην εθνική οδό Τζέντας-Μέκκας, ώστε κάθε αλλόθρησκος όπως εμείς οι χριστιανοί να μη μπορούμε να περάσουμε μέσα από την Ιερή τους πόλη για να μην τη μαγαρίσουμε. Αυτό ελέγχεται με check point που υπάρχει κάποια χιλιόμετρα πριν την είσοδο στη Μέκκα. Οι ίδιοι οι άραβες μουσουλμάνοι όμως έχουν πρόσβαση σε ο,τιδήποτε δικό μας. Και φυσικά αγοράζουν και αρκετά ακίνητα της Ελλάδας, όπως για παράδειγμα το μισό Καβούρι ανήκει σε Σαουδάραβες.

Τόνια
17-11-10, 12:10
Βρε κουφετάκι ποιός πήγε έξω από το Πολυτεχνείο;; στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου ήταν και σε μεγάλες πλατείες..και για να τους δουν το έκαναν..να τους καταλάβουν..κίνηση προσέγγισης ήταν, ήμαστε εδώ..είμαστε αυτό..έτσι προσευχόμαστε..τέλος!

άλλοι σου φταίνε μου φαίνεται και με άλλους τα βάζεις....

koufetaki
17-11-10, 12:11
eviri μου πεσε το σαγονι.για να σας ακουσω κοριτσια?παρακαλω!!!!

aleca
17-11-10, 12:12
οχι για μενα δεν αρκει ετσι οπως ειναι η συγκεκριμενη κατασταση.μου βγαζει αλλα.
σεβαστο ρε παιδια.....όπως νιωθει ο καθενας....
Ο παπάς μας σε αυτή την περίπτωση θα είχε ως ποινή τον αποκεφαλισμό και εμείς το λιγότερο και ευκολότερο θα είχαμε απέλαση. Αν όχι απέλαση, δεν ξέρω τι ποινή θα μας επέβαλλαν.
Ευτυχώς όμως οι δικές μου αντιλήψεις ως ελληνίδα και χριστιανή ορθόδοξη, διαφέρουν παρασάγκας από αυτές των φίλων μουσουλμάνων. Φυσικά και θεωρώ ότι θα πρέπει κι εκείνοι να έχουν δικαίωμα να κάνουν κάπου τις προσευχές τους, αλλά ας παρέχουν και σε μας το ίδιο δικαίωμα σε κάθε μουσουλμανική χώρα. Δεν αναφέρομαι σε αυτές που ήδη έχουν χτίσει χριστιανικούς ναούς.
.
:shock:....ημαρτον!!!!!
Το να προσπαθησουν οι Χριστιανοι να κερδισουν το δικο τους δικαιωμα ομως δεν εχει σχεση με τη χθεσινη ημερα ετσι δεν ειναι??

koufetaki
17-11-10, 12:16
Βρε κουφετάκι ποιός πήγε έξω από το Πολυτεχνείο;; στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου ήταν και σε μεγάλες πλατείες..και για να τους δουν το έκαναν..να τους καταλάβουν..κίνηση προσέγγισης ήταν, ήμαστε εδώ..είμαστε αυτό..έτσι προσευχόμαστε..τέλος!

άλλοι σου φταίνε μου φαίνεται και με άλλους τα βάζεις....
τονια απο Αθηνα δεν ξερω και τπτ δυο φορες ηρθα μια για να παω κρηη και μια τωρα τελευταια για την συναυλια των ac/dc.εδω λεει!
Η συγκέντρωση των πιστών που ζουν στο λεκανοπέδιο έχει προγραμματιστεί μεταξύ 7.30 και 8.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου της Αθήνας, στις πλατείες Κουμουνδούρου και Αττικής, στο σταθμό Λαρίσης το ΣΕΦ και στον παλαιό Ιππόδρομο, προκειμένου να τελέσουν μια από τις σημαντικότερες μουσουλμανικές γιορτές.
δεν ειναι ο χωρος αυτος?http://www.kepik.gr/wp-content/uploads/cf84ceb1cebdceba.jpg

Aeriko
17-11-10, 12:16
Στις πλατείες προσκύνησαν τον Αλλάχ

Ελλείψει τεμένους χιλιάδες μουσουλμάνοι προσευχήθηκαν χθες στο ύπαιθρο και υπό έντονες αντιδράσεις στην πλατεία Αττικής

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΧ. ΧΕΚΙΜΟΓΛΟΥ - ΔΙΟΝ. ΒΥΘΟΥΛΚΑΣ | Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2010

http://asset.tovima.gr/assetservice/Image.ashx?c=16591014&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=310&h= (http://asset.tovima.gr/assetservice/Image.ashx?c=16591014&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=1000)

Μόνο συνηθισμένη δεν ήταν χθες για τους Αθηναίους η σκηνή στην πλατεία Αττικής, με τους πιστούς του Κορανίου να προσεύχονται (ΕURΟΚΙΝΙSSΙ/ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ) Μόνο συνηθισμένη δεν ήταν χθες για τους Αθηναίους η σκηνή στην πλατεία Αττικής, με τους πιστούς του Κορανίου να προσεύχονται (ΕURΟΚΙΝΙSSΙ/ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ)

Την επιτακτική ανάγκη ανέγερσης του μουσουλμανικού τεμένους των Αθηνών επανέφερε χθες στην επικαιρότητα η έναρξη του εορτασμού του Κουρμπάν Μπαϊραμιού, δηλαδή της θυσίας του Αβραάμ, από τους χιλιάδες μουσουλμάνους της πόλης. Περίπου 13.000 πιστοί του Κορανίου τίμησαν τη δεύτερη σπουδαιότερη εορτή του Ισλάμ σε 15 πλατείες και χώρους της Αττικής, ενώ υπό αστυνομικό κλοιό διεξήχθη η προσευχή στην πλατεία Αττικής, λόγω της παρουσίας μελών της Χρυσής Αυγής αλλά και αντιδρώντων κατοίκων.

Το τραγούδι «Χαιρετίσματα στην εξουσία» κάλυπτε την προσευχή των πιστών στην πλατεία. Η δυνατή μουσική ακουγόταν από διαμέρισμα στο μπαλκόνι του οποίου γυναίκες με ελληνικές σημαίες φώναζαν συνθήματα κατά των αλλοδαπών. Νωρίτερα, μέλη της Χρυσής Αυγής είχαν πετάξει χαρτιά με υβριστικά συνθήματα κατά των αλλοδαπών. Ζητούσαν την ακύρωση της τελετής και μάλιστα δυνάμεις των ΜΑΤ έκαναν χρήση χημικών για να τους κρατήσουν σε απόσταση. Τελικώς, οι πιστοί προσευχήθηκαν υπό την προστασία αστυνομικών δυνάμεων, ενώ κάποιοι τούς πέταξαν γιαούρτια και αβγά!

Οι μουσουλμάνοι των Αθηνών στερούνται επίσημο τόπο λατρείας και εξυπηρετούνται σε δεκάδες άτυπα τζαμιά τα οποία λειτουργούν σε ακατάλληλους χώρους. Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Ενωσης Μουσουλμάνων Ελλάδος κ. Ν. Ελγαντούρ δεν υπάρχει επίσημος ιμάμης στην Αθήνα και καθήκοντα θρησκευτικού λειτουργού αναλαμβάνουν διάφορα άτομα για τα οποία ουδείς διαβεβαιώνει ότι δύνανται να τελέσουν θρησκευτικό έργο.

«Προς στιγμήν ελέγχουμε την κατάσταση και δεν αφήνουμε κανέναν ακραίο να τελέσει τον Λόγο της Παρασκευής. Παρακαλούμε όμως την πολιτεία να μας δώσει την άδεια προκειμένου να φέρουμε έναν ιμάμη με δικά μας χρήματα, πιστοποιημένο να αναλάβει την καθημερινότητά μας,δηλαδή γάμους,διαζύγια, κηδείες κτλ.» τονίζει. Η δημιουργία μουσουλμανικού τεμένους στην Αθήνα μπαινοβγαίνει στην ατζέντα εδώ και περίπου 10 χρόνια, παραμένοντας στα χαρτιά.

Ο πρόεδρος του Ελλη νοαραβικού Επιμελητηρίου κ. Χρ. Φώλιας σημειώνει ότι τεμένη υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη. «Οι σχέσεις μας με τους Αραβες είναι άριστες. Οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει αρνητική διαφοροποίηση των σχέσεών μαςαποτελεί εμπόδιοτο οποίο στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Οσο καλά θα νιώθαμε εμείςαν ζούσαμε σε αλλόθρησκη χώρα και είχαμε τον δικό μας χώρο λατρείας τόσο θετικά θα νιώσουν άνθρωποι άλλης θρησκείας, που έρχονται να επισκεφθούν ή να ζήσουν στη χώρα μας,αν υπάρχει ένα τέμενος» καταλήγει.

«Ευκαιρία για την πόλη»

http://asset.tovima.gr/assetservice/Image.ashx?c=16591042&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=150 (http://asset.tovima.gr/assetservice/Image.ashx?c=16591042&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=1000)Μουσουλμάνος δίπλα σε αφίσα της Χρυσής Αυγής χθες στην πλατεία Αττικής

Κατά τον αρχιτέκτονα κ. Α. Διγενή η δημιουργία του τεμένους αποτελεί αρχιτεκτονική και πολεοδομική ευκαιρία για την Αθήνα καθώς μπορεί να αποτελέσει ένα «grand project» για την αναβάθμιση του Ελαιώνα και ολόκληρης της πόλης. Ο κ. Διγενής παραπέμπει στο παράδειγμα του τεμένους της Ρώμης, το οποίο σχεδιάστηκε από τον ιταλό αρχιτέκτονα Πάολο Πορτογκέζι. «Πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνει διεθνής διαγωνισμός,αλλά και να προσκληθούν φημισμένοι αρχιτέκτονεςόπως η Ζάχα Χαντίντ, ο Αλβάρο Σίζα, ο Ζαν Νουβέλ, ο Ντέιβιντ Τσίπερφιλντ ή ο Βιτόριο Γκρεγκότι με στόχο την ανάδειξη του μητροπολιτικού χαρακτήρα της Αθήνας μέσα από έναν μοντέρνο αρχιτεκτονικό σχεδιασμό που θα σηματοδοτήσει το Ισλάμ στη σύγχρονη εποχή και τον ρόλο της πρωτεύουσας ως πύλης για τη Μέση Ανατολή» σημειώνει.

«Αποκτάμε κακή φήμη»
Ο αναπληρωτής καθηγητής Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου κ. Σ.Ρούσσος επισημαίνει ότι η χώρα μας αποκτά κακό όνομα στον μουσουλμανικό κόσμο. «Οι μουσουλμάνοι βλέπουν την Ελλάδα να μην επιτρέπει στους πιστούς να έχουν τζαμί.Αν ήσασταν καταρινός επενδυτής, ποια θα ήταν η γνώμη σας;Η Ελλάδα έχει ανοιχτά μέτωπα στον Οργανισμό Ισλαμικής Διασκέψεως,όπως το Κυπριακό και τη μουσουλμανική μειονότητα. Η Τουρκία παίζει σημαντικό ρόλο στον οργανισμό. Πώς θα προσεγγίσουμε χώρες για να πούμε ότι η Τουρκία δεν τα λέει καλάόταν έχουμε ανοιχτό το ζήτημα του τεμένους;» διερωτάται.

Ο κ. Ρούσσος επισημαίνει ότι πλέον λαμβάνει υπόσταση μια παγκόσμια αναπτυσσόμενη μουσουλμανική κοινή γνώμη με υπολογίσιμο ρόλο και ότι η καταπίεση του θρησκευτικού φρονήματος μπορεί να οδηγήσει αρκετούς στην αγκαλιά εξτρεμιστικών οργανώσεων. Και καταλήγει στο ότι το τέμενος και η θέσπιση επίσημης θρησκευτικής αρχής μόνο θετικά μπορεί να συμβάλουν. Για την ιστορία, οι βυζαντινές και οι αραβικές πηγές επιβεβαιώνουν ότι στην Κωνσταντινούπολη λειτουργούσε τέμενος, τουλάχιστον από την εποχή του Λέοντος Στ΄ του Σοφού (886-911). Με το «Σαρακηνών ευκτήριον» οι αυτοκράτορες τηςΜακεδονικής Δυναστείας παρείχαν πλήρη λατρευτική ελευθερία στους μουσουλμάνους.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=367648&dt=17/11/2010#ixzz15X6WfDtf

Εμένα πάντως τα όσα έγιναν με κάνουν να ντρέπομαι ως άνθρωπος και ως ελληνίδα. Και κυρίως επειδή έγιναν παραμονή επετείου αγώνων για την ελευθερία!

Aeriko
17-11-10, 12:17
Όχι κουφετάκι δεν είναι! Άλλο το πανεπιστήμιο και άλλο το πολυτεχνείο.

UFO
17-11-10, 12:17
KAI TI ME AYTO ; πάλι παλι ξανα πίσω ....!
(Πως τα παω κουφετακι ;;;)
δλδ αυτα τα ξέρουμε αλλα όσο ήσουν εκέι ήρθες σε επαφές με την πρέσβεία σου
με οργανισμούς ανθρωπινων δικαιωμάτων
για να συμβαλεις με ΚΑΠΟΙΟ τροπο για τα απαραδεκτα που περιγραφεις;
η σαουδική αραβία εχει υπογραψει την οικουμενική διακύρηξη ανθρωπίωνων δικαιωματων ;
υπαρχει παρατηρητήριο εκει ;
εχουν γίνει προσπάθειες απο δυτικές χωρες να δημιουργηθούν παρατηρητήρια ;
αν καποιος στο σπιτι του ειναι γαϊδούρι και αφιλόξενος θα είσαι κι εσυ στο δικό σου ;
αν καποιος είναι αφιλόξενος θα ξαναπας στο σπιτι του ;
εχεις την αίσθηση οτι μπορέι να σκασει μύτη με μπούρκα γυναίκα στο αγιο όρος !!!!;;;;
το μισο καβούρι είναι δικό τους ΑΛΛΑ ΔΕΝ Τους χαρίστηκε ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΝ !
να μην το πούλαγαν!!!!

koufetaki
17-11-10, 12:20
Όχι κουφετάκι δεν είναι! Άλλο το πανεπιστήμιο και άλλο το πολυτεχνείο.
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002064B.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)τι να πω?!!!!παντος δεν ερχομαι προς τα κει για να μαθω τα κατατοπια με τπτ!!!

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Τόνια
17-11-10, 12:20
η σαουδική αραβία εχει υπογραψει την οικουμενική διακύρηξη ανθρωπίωνων δικαιωματων ;
αν καποιος στο σπιτι του ειναι γαϊδούρι και αφιλόξενος θα είσαι κι εσυ στο δικό σου ;
να μην το πούλαγαν!!!!

και να συμπληρώσω..πόσο απέχει το Άγιο Όρος από αυτό που περιγράφει η Eviri;;;;

UFO
17-11-10, 12:22
εκανα εντιτ πριν ποσταρεις και το βαλα Τόνια!
σωστή η παρατήρηση σου !

koufetaki
17-11-10, 12:24
εχεις την αίσθηση οτι μπορέι να σκασει μύτη με μπούρκα γυναίκα στο αγιο όρος !!!!;;;;
να μην το πούλαγαν!!!!
βρε καλα τα λες βασικα αλλα εγω αυτη την στιγμη νιωθω την αναγκη να ειχαμε face to face συζητηση ολες οσες ημαστε εδω λιγο η κουραση μου λιγο το μπερδεμα μου λιγο το μπουκωμα(οχι συναχι)...αφηστε παω για ενα τσιγαρο πειτε εσεις εγω θα διαβασω σε λιγο.αλλα να πω κατι!!!στο αγ.ορος και χωρις μπουρκα δεν πατας ποσο μαλλον με αυτη!!εκτος αν βαλεις ρασο και το παιξεις ....

Τόνια
17-11-10, 12:24
εκανα εντιτ πριν ποσταρεις και το βαλα Τόνια!
σωστή η παρατήρηση σου !

ε μα φύγε από το μυαλό μου!!!:lol::lol::lol::lol:

Thaumataki
17-11-10, 12:25
Δηλαδή για να καταλάβω.....
Το πρόβλημα είναι που προσευχήθηκαν στα Προπύλαια;;;;;;;
Σιγά!!!! Δεν πήγαν και στη Μητρόπολη να προσευχηθούν!
Τα Προπύλαια, ίσα-ίσα που είνα πανεπιστημιακός χώρος και θα έπρεπε να μας διευρύνει τους ορίζοντες.... Άνθρωποι είναι κι αυτοί, δε το θεωρώ σωστό να πάνε και να στοιβάζονται σα τα ζώα σε καταγώγια για το αυτονόητο.... την προσευχή!
Ας χαλαρώσουμε λίγο. Τα προβλήματα είναι αλλού κι οχι στο τόπο προσευχής των Μουσουλμάνων.

Aeriko
17-11-10, 12:30
βρε καλα τα λες βασικα αλλα εγω αυτη την στιγμη νιωθω την αναγκη να ειχαμε face to face συζητηση ολες οσες ημαστε εδω λιγο η κουραση μου λιγο το μπερδεμα μου λιγο το μπουκωμα(οχι συναχι)...αφηστε παω για ενα τσιγαρο πειτε εσεις εγω θα διαβασω σε λιγο.αλλα να πω κατι!!!στο αγ.ορος και χωρις μπουρκα δεν πατας ποσο μαλλον με αυτη!!εκτος αν βαλεις ρασο και το παιξεις ....

Κουφετάκι μπαϊλτισμένη* ε; Να λες πάλι καλά που μπορούμε να τα λέμε και εδώ :lol:

* ελληνικότατο και αυτό :lol:

Eviri
17-11-10, 12:34
σεβαστο ρε παιδια.....όπως νιωθει ο καθενας....

:shock:....ημαρτον!!!!!
Το να προσπαθησουν οι Χριστιανοι να κερδισουν το δικο τους δικαιωμα ομως δεν εχει σχεση με τη χθεσινη ημερα ετσι δεν ειναι??

Εγώ ξέρω ότι αυτό δεν είναι είναι αμοιβαίο, δεν το συνδέω με τη χθεσινή μέρα. Συνδέω μόνο το γεγονός ότι η ελευθερία υπάρχει μονομερώς. Αν εγώ πάω να προσευχηθώ δημοσίως στη Σαουδική Αραβία (κάτι που εμείς δεν το απαγορεύσαμε ως κράτος στους μουσουλμάνους [εδώ τους εκλέγουμε και στο κοινοβούλιο]) δεν ξέρω και δε θέλω να φανταστώ τι συνέπειες θα έχω. Παρόλα αυτά όμως οι ίδιοι οι άραβες ζητούσαν τόσα χρόνια να χρηματοδοτήσουν δικό τους ναό στην Αττική.

Τα γιαούρτια και τα αυγά που είχαν ως συνέπεια οι προσευχές των μουσουλμάνων ήταν από άτομα - μονάδες κι όχι από την πολιτική της χώρας μας.

koufetaki
17-11-10, 12:36
Κουφετάκι μπαϊλτισμένη* ε; Να λες πάλι καλά που μπορούμε να τα λέμε και εδώ :lol:

* ελληνικότατο και αυτό :lol:
σου στειλα πμ.να μην λεω τα σκασμενα μου εδω και κανω καταχρηση του θεματος!!!!!!!:cool:

Aeriko
17-11-10, 12:45
Τα γιαούρτια και τα αυγά που είχαν ως συνέπεια οι προσευχές των μουσουλμάνων ήταν από άτομα - μονάδες κι όχι από την πολιτική της χώρας μας.

Κι εμείς άτομα - μονάδες είμαστε αλλά όταν γινόμαστε πολλοί με την ίδια αντίληψη γινόμαστε λαός. Και ο λαός εκλέγει πολιτικούς με βάση τις αντιλήψεις του.

κουφετάκι το είδα και απάντησα ;)

Rosie
17-11-10, 12:52
Eviri κι εγώ που αναφέρθηκα χθες στη Σ. Αραβία δεν είναι τυχαία, έχω προσωπικές εμπειρίες αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ...

Σιγά μην πάω να παρακολουθήσω τη δημόσια προσευχή τους :roll:
Πριν φύγω από την Αγγλία μια πολύ καλή μου φίλη μουσουλμάνα μου έδωσε για αποχαιρετιστήριο δώρο το Κοράνι :shock:
Και μετά μου λένε ότι δεν υπάρχει σχέδιο... άντε μην πω κι άλλα γιατί όπως είπε και η Dalia δεν θέλω να αποκλειστώ.

Κανένας σεβασμός δεν υπάρχει, το δικό μου πανεπιστήμιο (επίσης στο κέντρο της Αθήνας) οι μετανάστες το μετέτρεψαν σε δημόσιο αποχωρητήριο κι εμείς δεν πρέπει να παραπονεθούμε για να μην χαρακτηριστούμε ρατσιστες, δεν πάμε καλά!

UFO
17-11-10, 13:00
πάμε παλι λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοον :

Ρατσισμός

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδια
Ο ρατσισμός είναι το δόγμα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%8C%CE%B3%CE%BC%CE%B1) που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα (εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ.) προκειμένου να αναγάγει μια ομάδα (κοινωνική (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1), φυλετική (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%85%CE%BB%CE%AE), θρησκευτική (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B1), ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (από την αγγλική race = φυλή), - λεγόμενος "ρασιαλισμός", ή εκ της ιταλικής "ράτσα" (razza) ο φυλετικός ρατσισμός.

Οι ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.

Παλαιότερα συγγραφείς και κοινωνιολόγοι αντί του σύγχρονου όρου χρησιμοποιούσαν, ιδιαίτερα στις αγγλόφωνες χώρες, τον όρο ρασιαλισμός (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82) (racialism), που όλοι όμως συμφωνούν ότι πρόκειται για όρο δόγματος φυλετικής υπεροχής. Ο νεότερος όμως όρος (εκ της ιταλικής) επικράτησε μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%27_%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82), περισσότερο για λόγους προπαγάνδας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1). Συγκεκριμένα η Ρ. Μπένεντικτ (R. Benedict) ορίζει τον ρατσισμό ως:"...το δόγμα όπου μία εθνική ομάδα (ethnic group) έχει καταδικαστεί από τη Φύση σε κληρονομική κατωτερότητα (hereditary interiority) ενώ μια άλλη σε κληρονομική ανωτερότητα (hereditary superiority)"*¹.
Γενικά ο ρατσισμός θεωρείται κάτι περισσότερο από τη φυλετική προκατάληψη (race prejudice).Η τυπική θεωρία του σε σύγχρονες αναζητήσεις και σχετικές έρευνες, έχει τις ρίζες της στο πολυθρύλητο έργο του Ζοζέφ Αρτύρ ντε Γκομπινώ (Joseph Arthur De Gobineau): "Essai sur l' inegalite des races humaines" (Δοκίμιο επί της ανισότητας των ανθρωπίνων φυλών), που δημοσιεύτηκε το 1853 (http://el.wikipedia.org/wiki/1853) και κυριολεκτικά αποτέλεσε την θεωρητική κάλυψη και "ευλογία" των αποικιοκρατών. Ο πλέον εξέχων σύγχρονος υποστηρικτής του δόγματος αυτού κατά τον 20ο αιώνα (http://el.wikipedia.org/wiki/20%CE%BF%CF%82_%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B1%CF%82) θεωρείται ο Βρετανός δημοσιολόγος (πολιτογραφήθηκε Γερμανός το 1916), Χιούστον Στιούαρτ Τσάμπερλεν (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD_%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CE%B1%CF%81%CF%84_%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BB%CE%B5%CE%BD) (Houston Stewart Chamberlain).
Σήμερα, η λέξη ρατσισμός χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις πράξεις μιας ομάδας ανθρώπων εναντίον μίας άλλης ομάδας. Έτσι, οι ρατσιστές υποστηρίζουν την διαφορετικότητα των φυλών. Επίσης, οι φυλετικοί ρατσιστές θεωρούν μία συγκεκριμένη ομοιογενή ομάδα ανθρώπων ως ανώτερη, π.χ. θεωρούν τους "λευκούς" ανθρώπους ανώτερους από τους "μαύρους". Ο ρατσισμός θεωρείται παραβίαση του θεμελιώδους δικαιώματος του ανθρώπου στην ισότητα στους τομείς της εργασίας (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1&action=edit&redlink=1), της πολιτικής (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE), της οικονομίας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1)
Από τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα ρατσισμού αποτελούν οι πεποιθήσεις του Αδόλφου Χίτλερ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B4%CF%8C%CE%BB%CF%86%CE%BF%CF%82_%CE%A7%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%B5%CF%81), ο οποίος πίστευε ότι η ξανθή Άρεια φυλή (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%86%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1_%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%AE&action=edit&redlink=1) (άνθρωποι που κατάγονται από τη φυλή των Αρείων) έχει δικαίωμα να κυριαρχεί στον πλανήτη, εις βάρος όλων των άλλων.
Παραδείγματα ατόμων κατά του ρατσισμού είναι ο Νέλσον Μαντέλα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AD%CE%BB%CF%83%CE%BF%CE%BD_%CE%9C%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B1) και ο Μάρτιν Λούθερ Κινγκ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BD_%CE%9B%CE%BF%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81_%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA) που έκαναν αγώνα κατά του ρατσισμού χωρίς την χρήση βίας. και άλλων παραγόντων της καθημερινότητας.
Τέτοιες πεποιθήσεις έχουν αποδειχτεί λανθασμένες από επιστημονική και ανθρωπολογική έρευνα, η οποία αποδεικνύει πώς όλοι οι άνθρωποι έχουν τον ίδιο πρόγονο, με αποτέλεσμα να έχουν τις ίδιες νοητικές και φυσιολογικές ικανότητες.
Είδη ρατσισμού

Φυλετικός ρατσισμός ή Εθνικιστικός ρατσισμός (Εθνικισμός, Σωβινισμος)
Θρησκευτικός ρατσισμός
Κοινωνικός ρατσισμός
Ρατσισμός ανάμεσα στα είδη σπησισμός (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82)
Πνευματικός ρατσισμός
Πολιτισμικος ρατσισμός

Παρατηρήσεις

Όπως σημειώνει ο J Comas, :"...ο ρατσισμός διαφέρει σημαντικά της απλής παραδοχής ή επιστημονικής και αντικειμενικής μελέτης του γεγονότος της ύπαρξης των φυλών καθώς και ανθρωπίνων ομάδων με ίσως βιολογικές ανισότητες. Το επικίνδυνο σημείο του ρατσισμού είναι ότι την όποια ίσως ανισότητα τη θεωρεί απόλυτη και αμετάβλητη και ότι μια φυλή (ράτσα) είναι εγγενώς από την ιδια τη φύση της ανώτερη ή κατώτερη από μία άλλη, ανεξάρτητα των φυσικών συνθηκών περιβάλλοντος ή άλλων κοινωνικών συντελεστών ενός τέτοιου φαινομενικού αποτελέσματος".
Σημειώσεις

Στην Ελλάδα υπάρχει το Εθνικό Παρατηρητήριο του Ρατσισμού & της Ξενοφοβίας HLHR-KEMO (ΕΝΩΣΗ-ΚΕΜΟ). [1] (http://www.hlhr.gr/hlhr-kemo/index.htm) [2] (http://www.hlhr.gr/index-el.htm) Φορείς υλοποίησής του στο πλαίσιο του Δικτύου RAXEN είναι η Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου [3] (http://www.hlhr.gr/) το ΚΕΜΟ (Κέντρο Ερευνών Μειονοτικών Ομάδων) [4] (http://www.kemo.gr/) και το Ινστιτούτο για τα Δικαιώματα την Ισότητα και την Ετερότητα i-RED (Institute for Rights Equality & Diversity)[5] (http://www.i-red.eu/)
(*¹) Race, Science and Politics (Φυλή, Επιστήμη και Πολιτική) New York - Viking Press, 1943 σ.98

gioli
17-11-10, 14:17
Δε νομίζω οτι κάποιος απο εμας εδω είναι ρατσιστής. Αν ακούγαμε φράσεις τύπου, εμείς είμαστε καλύτεροι, η θρησκεία τους είναι για τα μπάζα, δε θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η φυλή κτλ. τότε θα συμφωνούσα στο ρατσισμό του πράγματος. Εδω όμως μιλάμε για τακτικές. Και για μένα είναι τακτική το να μην επιλέγεις έναν μεγάλο χώρο να προσευχηθείς όπως πχ ένα στάδιο ούτως ώστε να το κάνεις με ηρεμία, ησυχία χωρίς να σε κοιτούν σα κάτι εξωπραγματικό, και να επιλέγεις να το κάνεις δημόσια με τον καθένα τριγύρω να λέει το μακρύ του και το κοντό του. Η προσευχή για όλους μας πιστεύω απαιτεί ηρεμία και μόνο αυτό δεν έκαναν. Απο την άλλη μου μοιάζει σαν να έρχονται να λένε οτι εμείς θα το κάνουμε σας αρέσει δεν σας αρέσει. Καλών να έχουν τη πίστη του, καλώς να κάνουν την προσευχή τους και ποιά είμαι εγώ που θα απαγορεύσω σε άνθρωπο όποιας θρησκίας στο να προσευχηθεί αλλά να κρατουνται και κάποιοι τύποι. Αφού λοιπόν πρέπει να ασκήσουν το θρησκευτικό τους αυτό καθήκον που οι περισσότεροι συμφωνείται, γιατί δεν το έκαναν όπως το κάνουν πάντα. Να σφάξουν δηλαδή και μερικά γελαδοκάτσικα αφού έτσι το προστάζει αυτή η μέρα. Βέβαια μεγάλυ κουβέντα δε θα πω γιατι το του χρόνου δεν είναι μακρια.

UFO
17-11-10, 14:29
Άρθρο 13

Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός. (αυτο μας απαντα και το σχόλιο οτι μπήκαν και στην βουλη :-) )
Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

ακούμε αυτοι (οι μουσουλμανοι) το εκανα αποχωρητήριο το ταδε μέρος
εμεις δεν κάνουμε τα ίδια στην χωρα τους
Απο την άλλη μου μοιάζει σαν να έρχονται να λένε οτι εμείς θα το κάνουμε σας αρέσει δεν σας αρέσει. δεν εχουν αυτον το τσαμπουκά που υπονοείς
έχουν συνταγματικό δικαίωμα να το κάνουν !

οι ¨τυποι ¨θα κρατιόντουσαν ΑΝ ειχαν χωρο να το κάνουν στο τζαμί τους !

οι δημόσιες συγκεντρώσεις επιτρέπονται σε δημόσιους χωρους μετα την χούντα . ΠΡΙΝ (την περίοδο της χουντας) δεν επιτρέπονταν !

Αφού λοιπόν πρέπει να ασκήσουν το θρησκευτικό τους αυτό καθήκον που οι περισσότεροι συμφωνείται, γιατί δεν το έκαναν όπως το κάνουν πάντα. Να σφάξουν δηλαδή και μερικά γελαδοκάτσικα αφού έτσι το προστάζει αυτή η μέρα όπως κάνουν οι χριαστινοί το πάσχα λες ;;;;
ε ειπαν να μην προκαλέσουν οι άνθρωποι :-) (πιθανολογώ δνε ξέρω ) ειναι και το υγαιονομικό στην μέση αυτο που το πας :-)
δεν επιτρεπεται η σφαγή σε δημόσιους χώρους παρα μόνο στα σφαγεία νομίζω :-)

Silia2002
17-11-10, 14:36
eviri μου πεσε το σαγονι.για να σας ακουσω κοριτσια?παρακαλω!!!!

Εγω απο την περιγραφη της κοπελας για την Σαουδικη Αραβια καταλάβα οτι ευτυχως που δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο.Επειδη δηλαδη εκεινοι ειναι τοσο συντηριτικοι,πρπει κι εμεις να φερομαστε με τον ιδιο τροπο?Για να δειξουμε τι?Οτι ειμαστε τα ιδια και χειροτερα?Πρεπει ως λαος να αποφασισουμε με τι θελουμε να συγκινομαστε και που να ανηκουμε.Στην δυση και στην Ευρωπη ή στην μεση ανατολη?

Eviri
17-11-10, 14:46

Δεν υπάρχει δυνατότητα διαμαρτυρίας, αλλά μόνο αποδοχής του καθεστώτος. Με λίγα λόγια ή αποδέχεσαι και μένεις, τηρώντας τους κανονισμούς που σου δίνονται ή δεν πας ποτέ εκεί.

Δεν υπάρχουν τέτοιοι οργανισμοί εκεί. Ο οργανισμός είναι Ένας: η μουσουλμανική θρησκεία. Στην οποία βασίζεται και το νομοθετικό πλαίσιο. Δεν υπάρχει, για να καταλάβεις, νομικό πλαίσιο. Οι νόμοι και η εκτέλεσή τους βασίζονται στο Κοράνι.

Φαντάζομαι ότι αν το έλεγες σε σαουδάραβα μάλλον θα σε ρωτούσε: "Τι είναι αυτό;"

Δε γνωρίζω.

Μόλις παραπάνω στο πρώτο ποστ, υποστήριξα το αντίθετο. Αλλά μην ξεχνάμε ότι ανάμεσα στους μουσουλμάνους που βρίσκονται στη χώρα μας, υπάρχουν και σαουδάραβες, οι οποίοι απολαμβάνουν τα δικαιώματά τους, ενώ εμείς στη χώρα τους όχι. Να συμπληρώσω κάτι που ίσως, δεν έχει άμεσο ενδιαφέρον στην παρούσα συζήτηση τους θέματος, εμείς οι γυναίκες με το που κατεβαίνουμε από το αεροπλάνο στην Αραβία πρέπει αμέσως να βάλουμε την αμπάγια (το μακρύ σαν ράσο φουστάνι) και το μαντήλι (εγώ και η μεγάλη κόρη μου υποχρεούμασταν η μικρή μου κόρη όχι). Δε νομίζω ότι εμείς τους υποχρεώσαμε στη χώρα μας να φορέσουν ποτέ οποιαδήποτε άλλη αμφίεση εκτός από αυτή που επιθυμούν οι ίδιοι.

Εξαρτάται, από το αν σε αναγκάζουν οι συνθήκες να πας. Αν αναφέρεσαι σε μένα, πήγα λόγω συνθηκών κι όχι για τουρισμό. Ίσως να σας είναι γνωστό ότι η Σαουδική Αραβία δε δέχεται τουρισμό πέρα από τους θρησκευτικούς τουρίστες που έρχονται για προσκύνημα στη Μέκκα.

Αυτό δε θα συνέβαινε όχι γιατί είναι θρησκευτικός πυρήνας της ορθοδοξίας εκεί, αλλά επειδή έδωσε παρακαταθήκη η ίδια η Παναγία να μην πατήσει γυναίκα εκεί. Όχι μόνο μουσουλμάνα αλλά πάσης φύσεως γυναίκα.

να μην το πούλαγαν!!!!

UFO
17-11-10, 14:53
εσενα τι σε πειραζει δεν εχω καταλαβει
οτι επειδη εκει ειναι ετσι
θελεις να γίνουμε κι εμεις σαν αυτούς ;
και ξερω οτι εχεις δικιο για την σαουδική αραβια
δεν ειπα οτι εχεις αδικο (εδω φίλος κοντεψε να χασει το κεφαλι του επειδη πήγαινε 3 χιλιόμετρα πααπανο απο το προβλεπόμενο όριο ...και τρεχαμε σαν τους τρελυς να τους σώσουμε ...ολοκληρο δηπλωματικο επεισόδιο ειχε γινει )
αλλα ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΕΙΓΕΙς ΤΕΛΙΚΑ ;;;
συγκρίνεις τον ουγκα ουγκα με τον λογικό ελευθερο ανθρωπο της δύσης
και θελεις οπως πολλες φορες ειπα να γινουμε σαν αυτούς ;;;;
ζηλευεις που εδω εχουμε πιο ανοιχτο μυαλο κι εκει δνε έχουν;
σου τη βαραει και θελεις να τους εκδηκηθεις ;;;
τι ;;;

ρατσιστικά βλεπει ο αλλοθρησκος το αβατο του αγιου όρους
τι θελω να πω ;
η απολυτότητα ειναι ενα στοιχείο όλων των θρησκιων κια οχι μονο της Μεκκας μουσουλμάνων
να καταργηθούν όλες οι θρησκίες
(τωρα για παρακαταθύκες ... παναγιας δνε ξερω ...αλλα ειναι το ιδιο το 100πχ με το 2010 την ίδια θεση έχει η γυναικα στην κοινωνία ;;;; )
ΗΗΗΗ να παμε πισω παλι ...ΠΑΛΙ;;;!!!!

gioli
17-11-10, 14:57
Άρθρο 13

Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός. (αυτο μας απαντα και το σχόλιο οτι μπήκαν και στην βουλη :-) )
Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.
Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

ακούμε αυτοι (οι μουσουλμανοι) το εκανα αποχωρητήριο το ταδε μέρος
εμεις δεν κάνουμε τα ίδια στην χωρα τους
δεν εχουν αυτον το τσαμπουκά που υπονοείς
έχουν συνταγματικό δικαίωμα να το κάνουν !

οι ¨τυποι ¨θα κρατιόντουσαν ΑΝ ειχαν χωρο να το κάνουν στο τζαμί τους !

οι δημόσιες συγκεντρώσεις επιτρέπονται σε δημόσιους χωρους μετα την χούντα . ΠΡΙΝ (την περίοδο της χουντας) δεν επιτρέπονταν !

όπως κάνουν οι χριαστινοί το πάσχα λες ;;;;
ε ειπαν να μην προκαλέσουν οι άνθρωποι :-) (πιθανολογώ δνε ξέρω ) ειναι και το υγαιονομικό στην μέση αυτο που το πας :-)
δεν επιτρεπεται η σφαγή σε δημόσιους χώρους παρα μόνο στα σφαγεία νομίζω :-)

Οι συγκεντρώσεις βεβαίως και επιτρέπονται, χωρίς άδεια όμως όχι. Την θρησκευτική συνείδιση τους δεν απειλείται. Γενικά στα παραπάνω άρθρα δε λέει πουθενα οτι πρέπει το κράτος να χτίζει ναούς για κάθε θρησκία, να επιτρέπεται η δημόσια προσευχή. Για τα αγελαδοκάτσικα που έγραψα αναφέρομαι σε θυσία και όχι σε σούβλισμα του να φάμε και να πιούμε. Αλλά να κάνω μια ερώτηση και οποιος θέλει απαντα βάση προσωπικών πεπιθήσεων. Οταν θέλετε να προσευχηθείτε σε αλάχ, χριστό, βούδα η ανάγκη σας είναι να γίνει με ηρεμία και ησυχία και μακριά απο σχόλια που θα σας αποσπούσαν την προσευχή σας ή θα επιλέγατε να προσευχηθείτε με κόσμο που φωνάζει ίσως και βρίζει και σας κοιτά περίεργα σε σημείου που να μην έχετε την ηρεμία που εσείς θέλετε; Αν με ρωτάτε λοιπον εγώ επιλέγω την ηρεμία και ησυχία. Για αυτό μου κάνει λίγο συνηθείστε την είκόνα γιατι θα τη βλέπετε συχνα σας ενοχλεί δε σας ενοχλεί. Εμείς θα το κάνουμε με άδεια ή χωρίς. Και μόνο το γεγονός οτι σας φιλοξενούμενοι δε σεβάστικαν οτι δε πήραν καμία άδεια ενω θα μπορεούσαν να κλείσουν ένα μεγάλο χώρο μου προξενει εντύπωση, όπως εντύπωση μου πρξενεί γιατί αυτή η γιορτή να γίνεται μόνο σε υποβαθισμένες περιοχές και όχι σε καμια Κηφισιά, Ν. Ηράκλειο.

eirinitas
17-11-10, 15:13
Η εκάστοτε χώρα έχει τους νόμους της, τα ήθη και τα έθιμά της.
Εφόσον λοιπόν κάποιος είναι φιλοξενούμενος πρέπει να τα σέβεται όλα αυτά, ειδάλλως να γυρίσει σπίτι του.
Κι εγώ αν δεν σεβαστώ την αγγλική νομοθεσία αν είμαι στην Αγγλία θα με μπουζουριάσουν και θα με επιστρέψουν κακήν κακώς και καλά θα μου κάνουν!
Γίναν τα πράγματα χθες νόμιμα? Τότε ας διαμαρτυρηθούμε στις αρμόδιες αρχές.
Αν όμως δεν έγιναν νόμιμα? Έχουμε κάθε δίκιο να διαμαρτυρόμαστε, αλλά στην Ελλάδα που να το βρει κανείς?

Οι υποψιασμένοι θα βλέπουν κάποις πράγματα πως δεν γίνονται τυχαία. Οι ανυποψίαστοι απλά θα βρεθούν προ εκπλήξεως όταν συνειδητοποιήσουν ποιος ο αληθινός σκοπός όλων αυτών.
Για μένα η ρατσιστική διάσταση που δόθηκε στο θέμα απλώς αποπροσανατολίζει από την ρεαλιστική σκοπιμότητα των πραγμάτων.

Και προσέξτε μία λεπτομέρεια (σχετική/άσχετη εσείς κρίνετέ το) στα σχολεία των παιδιών μας:
Σε πόσα από αυτά παραμένουν οι εικόνες παραδοσιακά πάνω από τους πίνακες?
Για πόσο θα παραμένουν ακόμα πιστεύετε?
Για πόσο θα συνεχίζεται η πρωινή προσευχή?

eleanax
17-11-10, 15:15
αυτο πολύ με εκνευρίζει
επειδή δλδ κάποιος υπερασπίζεται το δικαίωμα των μεταναστών, των διαφορετικών , των αλλόθρησκων κλπ κλπ πρέπει σόνι και ντε να μην νιώθει συμπάσχει με το δικαίωμα των κατοίκων ;;;
ποτε δε το καταλαβα αυτο !
γιατι πρπεει ΣΟΝΙ και ντε να παω με την μερία του ΈΝΟΣ η του αλλου ;;;
τυπου με μας είσαι ή με τους άλους ;;;

ΣΤΟ ΘΕΜΑ μας θα σου ελεγα οτι : φαντασου πασχα στην Αυστρία και να σου πετανε οι Αυστριακοί αυγα με το χριστός ανέστη ...!!! και να παίζουν παραδοσιακή Αυστριακή τσιφτετελο ποπ στη διαπασών ,....!
καλο ε;

δεν καταλαβαίνω αλήθεια δεν καταλαβαίνω !

ακου εκει πυροτεχνήματα ....:-) :-) :-)
όποιος παρεκτρέπεται ενάντια σε κατοχυρωμένο δικαίωμα υπαρξης ,ελευθερίας κλπ με βρίσκει απέναντι του ! ότι χρώμα και να έχει , απο όπου κι αν είναι , οτι κι αν είναι !!! ποιος πεταξε αυγα !
αυτός ,
ε θα τα ακούσει !
αν θελει να παραπονεθεί να διαμαρτηρηθεί υπαρχουν χιλίδες μιλιούνια τρόποι να το κάνει αλλα και να αλλαξει τα πραγματα ...οχι με αυγα όμως, ουτε και με την χρυσή αυγή για δήμαρχο ! ...δλδ ελεος ....!
επιστροφή στους ουγκα ουγκα !!!

σορρυ, αλλά εγώ δεν σου επιτέθηκα, δε διαφωνώ με αυτό που λες, φυσικά και πρέπει να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα όλων των πολιτών, είτε ανήκουν σε μειοψηφία ή σε πλειοψηφία, απλά προσπάθησα να καταδείξω ότι το ζήτημα είναι πολύ πιο βαθύ και σοβαρό από κάποιους γελοίους που πετάνε αυγά, κρύβει από πίσω ένα βαθύ κοινωνικό ρήγμα και δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε, αν δεν επιλυθούν ζητήματα που αφορούν στην ομαλή και ειρηνική κοινωνική συνύπαρξη όλων αυτών των ετερόκλητων φυλετικά, ταξικά, θρησκευτικά ομάδων τότε θα αντιμετωπίσουμε στο μέλλον πολύ πιο σοβαρές καταστάσεις, και βίαίες, από το πέταγμα αυγών, και γι΄'αυτό απευθύνομαι πρώτιστα σε ανθρώπους που υπερασπίζονται τα δικαιώματα ΟΛΩΝ των πολιτών γιατί θεωρώ ότι είναι πιο ανοιχτόμυαλοι και βλέπουν και πίσω από τα προφανή και προς λαΪκή και μιντιακή κατανάλωση

Aeriko
17-11-10, 15:16
Οι συγκεντρώσεις βεβαίως και επιτρέπονται, χωρίς άδεια όμως όχι.

Το ξαναέγραψες αλλά το προσπέρασα κακώς βέβαια:

Εν τω μεταξύ, για την πραγματοποίηση της πορείας, εκπρόσωποι της μουσουλμανικής κοινότητας συναντήθηκαν στα γραφεία της Γ.Α.Δ.Α. με ανώτατους αξιωματικούς της αστυνομίας.

Από που αλλού δηλαδή έπρεπε να πάρουν άδεια; Ποιο κανάλι ή blog έγραψε ότι δεν είχαν άδεια; Για ψάξτο..

Layla Diop
17-11-10, 15:17
εκαναν αποχωρητηριο το χωρο του Πανεπιστημιου...
αυτο συνεβη γιατι στη συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι εντελως αδαεις΄ως προς τη σημασια και την αξια των ιστορικών/πολιτιστικών κλπ χώρων της Αθήνας. Αφενός δεν τους ενδιαφερει, θα μου πεις, αφετερου η Ελλάδα ειναι η μόνοη ευρωπαϊκη χώρα υποδοχής η οποία δεν βάζει την εκμάθηση των Ελληνικων ως απαραίτητη προϋπόθεση παραμονής κάποιου σε αυτην. Αφού λοιπόν δεν εχει μεριμνήσει το κράτος να ενσωματωσει τον ξενο στην ελληνικη κοινωνια και τον αφηνει στη μοιρα του (όπως κανει και με τους ελληνες δηλαδη), ειναι αναπόφευκτο να κατουράει και στο Πανεπιστήμιο και παντού. Για ρωτηστε κανεναν απο αυτούς αν ξέρει πού βρισκόταν χθες και τι σημαινει Πανεπιστημιο. Αυτος που οργανωσε τη χθεσινη δημόσια προσευχη, θα ξερει βεβαια, αλλά οι υπόλοιποι, απλώς δεχτηκαν, όπως θα δεχονταν, πιστευω κι αν τους ελεγαν να πανε να προσευχηθούν στην αμμουδια στη Λούτσα ή στην κορυφη της Γκιώνας. Ετσι κι αλλιώς κανεις μουσουλμάνος δεν εχει προβλημα να προσευχηθει οπουδήποτε και καλα κανει.
Τώρα για τα Πανεπιστημια....δεν ειναι και αυτά χώροι που στην οψη να διεκδικούν το σεβασμό εδώ που τα λέμε. Θελω να πω, α;ν ηταν χωροι περιποιημενοι και (προ)φυλαγμενοι ακόμα και ο πιο ασχετος ξενος κάτι θα καταλάβαινε.

Active Member
17-11-10, 15:18
Οι συγκεντρώσεις βεβαίως και επιτρέπονται, χωρίς άδεια όμως όχι.

Θα αστειευεσαι βεβαια....αυτο μονο ο τρομονομος το αναφερει ο οποιος -ευτυχως- δεν εχει εφαρμοστει (επισημα τουλαχιστον) ακομα.

Να προσεχουμε λιγο τι λεμε μερα που ειναι ....

eleanax
17-11-10, 15:34

κι εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό ήταν υποκινημένο, για να αρχίσουν να λένε πάλι για ρατσισμό και μειονοτικά δικαιώματα που καταπατώνται, δεν είναι τυχαίος άλλωστε ο αριθμός των μουσουλμανων μεταναστών που έρχονται στην ευρώπη, και πριν με πείτε ρατσίστρια θέλω απλά να πω ότι δεν καταφέρομαι εναντίον όλων αυτών των ταλαίπωρων που ψάχνουν μία καλύτερη ζωή, αλλά αυτών που είναι από πίσω και τους υπόσχονται με αδρό αντάλλαγμα τη γη της επαγγελίας σε μία ευρώπη που φυτοζωεί και δεν μπορεί να ζήσει ούτε τους κατοίκους της, είναι προφανές ότι κάποιοι θέλουν να προκαλέσουν κοινωνικό διχασμό και κοινωνικές εντάσεις προς όφελός τους εκμεταλλευόμενοι θρησκευτικά και εθνικά συναισθήματα και των μεν και των δε
και αλήθεια, γιατί δεν συγκεντρώθηκαν στην κηφισιά και την εκάλη, αλλά στην πλατεία αμερικής???????????????? για να μην ενοχλήσουν την αθηναΪκή αριστοκρατία? ή γιατί ξέραν ότι σε περιοχές που ήδη οι κάτοικοι είναι προβληματισμένοι και ενοχλημένοι από την υποβάθμιση δημόσιων και μη χώρων είναι πιο εύκολο να ακολουθήσουν τέτοιες σκηνές, αν αυτό δεν είναι υποκινούμενο τότε τι είναι, και εκεί έχουν και μεγάλο μερίδιο ευθύνης οι θρησκευτικοί αρχηγοί που μάλλον προς πολιτικοί μου κάνουν, και άμεσα συνδεδεμένοι με ξένα κέντρα

gioli
17-11-10, 15:42
Θα αστειευεσαι βεβαια....αυτο μονο ο τρομονομος το αναφερει ο οποιος -ευτυχως- δεν εχει εφαρμοστει (επισημα τουλαχιστον) ακομα.

Να προσεχουμε λιγο τι λεμε μερα που ειναι ....
Συγνώμη αλλά προς τι το να προσέχουμε τι λέμε. Δεν κατανοώ τα περι τρομονόμου. Εγώ γνώριζα οτι για να γίνει μια συγκέντρωση πρέπει να πάρει κάποιος άδεια. Συνάντηση μπορεί να έγινε στη ΓΑΔΑ αλλά απο την πληροφόριση που έχω άδεια δεν πήραν. Τωρα αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Και επειδή δεν γράφω στο θέμα με σκοπό να αλλάξω κανενός τη γνώμη απλώς την άποψή μου παραθέτω θα πω απλώς πάλι τη γνώμη μου και σε όποιον δεν αρέσει ας την περάσει στο ντούκου. Μιλώντας με φίλους που μένουν σε άλλες ευρωπαικές χώρες αυτό το πράγμα δεν έχει ξαναγίνει. Γενικά η άποψή μου είναι οτι οι μετανάστες πρέπει να αφομοιοθούν με τα ήθη και τους κανόνες της χώρας που τους φιλοξενεί και όχοι εμεις στα ήθη και τους κανόνες των μεταναστών. Δεν είπα να τους αλλαξοπιστίσουμε τους ανθρώπους απλά να σέβονται τα ήθη της χώρας που τους φιλοξενεί. Και θα επιμείνω στο ερώτημα που θα ήθελε ενας πιστός να προσευχηθεί; Σε ε΄ναν χώρο ήσυχο και φιλόξενο που να έχει ο κάθε πιστός την ψυχική ηρεμία να κάνει τη προσευχή του ή δημόσια με ανθρώπους που μπορεί να τον βρίζουν ή να τον κοιτούν περίεργα; Επειδή βλέπω όμως οτι η ιστορία εδώ πάει να περάσει σε προσωπικό επίπεδο ίσως να ήταν καλύτερα να σας παρακολουθώ σιωπιλώς. Είπα την άποψή μου και καλύτερα να μην σας ταράζω άλλο. καλή συνέχεια στην ενδιαφέρουσα συζήτησή σας.

Layla Diop
Αλλά να κάνω μια ερώτηση και οποιος θέλει απαντα βάση προσωπικών πεπιθήσεων. Οταν θέλετε να προσευχηθείτε σε αλάχ, χριστό, βούδα η ανάγκη σας είναι να γίνει με ηρεμία και ησυχία και μακριά απο σχόλια που θα σας αποσπούσαν την προσευχή σας ή θα επιλέγατε να προσευχηθείτε με κόσμο που φωνάζει ίσως και βρίζει και σας κοιτά περίεργα σε σημείου που να μην έχετε την ηρεμία που εσείς θέλετε; Αν με ρωτάτε λοιπον εγώ επιλέγω την ηρεμία και ησυχία. Για αυτό μου κάνει λίγο συνηθείστε την είκόνα γιατι θα τη βλέπετε συχνα σας ενοχλεί δε σας ενοχλεί. Εμείς θα το κάνουμε με άδεια ή χωρίς. Και μόνο το γεγονός οτι σας φιλοξενούμενοι δε σεβάστικαν οτι δε πήραν καμία άδεια ενω θα μπορεούσαν να κλείσουν ένα μεγάλο χώρο μου προξενει εντύπωση, όπως εντύπωση μου πρξενεί γιατί αυτή η γιορτή να γίνεται μόνο σε υποβαθισμένες περιοχές και όχι σε καμια Κηφισιά, Ν. Ηράκλειο.

Ειναι αξιοζηλευτο και αξιοπερίεργο, ωστοσο αληθινό πέρα για πέρα ότι οι μουσουλμάνοι εχουν αυτη την ικανότητα να μπορούν να προσευχηθούν όπου να ναι. Μονιμως απορώ πώς μπορεί να γινει αυτό, όταν προσευχεται ο αντρας μου (ναι, ναι, συμβαινει και στα καλύτερα σπίτια) και τα παιδια βλέπουν τη Ντόρα στη διαπασών. Είναι πραγματικα αφοσιωμένοι οι ανθρωποι, όσο οπισθοδρομικό κι αν το βρισκω εγώ αυτό, επειδη ισως δεν πιστευω.

Και φυσικα η γιορτη εγινε στο κέντρο, για να εχει μεγαλη συμμετοχη, δε θελει πολλή σκεψη Να ξερεις παντως ότι υπάρχουν ανθρωποι που δεν εχουν λεφτα ούτε και για το εισιτηριο του τραινου ως το Ηρακλειο ή την Κηφισια που ανεφερες.

Ασχετα από τους λόγους που οργανώθηκε αυτό, με ικανοποιει το γεγονός ότι ολοι αυτοί οι ανθρωποι (και οι αλλοι που δεν πήγαν) θα ενιωσαν κάπως όμορφα που όλοι ξαφνικα ασχολήθηκαν με αυτούς γιατί ειναι ίσως η πρωτη φορά στα αθηναϊκα χρονικά που σηκωσαν το κεφαλι τους (το εσκυψαν αλλά δεν πειραζει ) ολοι μαζι, και ειδαν ότι ειναι πολλοι, τόσοι που μπορούν, αν ειναι ενωμένοι να μην αφηνουν κανεναν να τους προσβάλλει πια

Silia2002
Βρε κοριτσια που πιστευετε οτι ολο αυτο ειναι υποκινουμενο,προφανως απο τους μουσουλμανους που θελουν να "κατακτησουν"τον κοσμο.Εδω στην Ελλαδα κανουμε κρα για ερθουν οι σαουδαραβες για επενδυσεις,τουμπες κανουμε για μια χουφτα πετροδολαρια...Οι αραβες εχουν τετοιον παγκοσμιο πλουτο ,που εαν ηθελαν ,θα ειχαν αγορασει ολον τον κοσμο και θα ειχαν επιβαλει την θρησκεια τους για πλακα,σιγα τωρα μην περιμενουν απο μια χουφτα φτωχους μεταναστες ...Μην σκεφτομαστε περιπλοκα ,οταν τα πραγματα ειναι απλα..

aleca
17-11-10, 15:43
H θρησκεια για εμενα ειναι ο καλυτερος τροπος χειραγωγησης, κατηγοριοποιησης, ελεγχου και τρομοκρατιας των λαων......ναι, ξερω και τα θετικα αυτης....αλλα δε μπορω να ανεχτω τα αρνητικα.
Απο εκει και περα αποψεις θα υπαρχουν παντα διαφορετικες, και εμπειριες επισης.

UFO
17-11-10, 15:46
Οι συγκεντρώσεις βεβαίως και επιτρέπονται, χωρίς άδεια όμως όχι.ΆΔΕΙΑ υπήρχε καθώς και η προστασία απο τα όργανα της τάξης κατα την εκτέλεση των καθηκόντων των πιστων γιατι αν δεν ηταν νομιμη παρεα οι κλουβες θα τους ειχαν μπουζουριασει ΟΛΟΥΣ !

Την θρησκευτική συνείδιση τους δεν απειλείται. Γενικά στα παραπάνω άρθρα δε λέει πουθενα οτι πρέπει το κράτος να χτίζει ναούς για κάθε θρησκία, να επιτρέπεται η δημόσια προσευχή.

μιλάει για ελευθερια ναι εχεις δίκιο δε λεει ναο ... :roll:
Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων.

Για τα αγελαδοκάτσικα που έγραψα αναφέρομαι σε θυσία και όχι σε σούβλισμα του να φάμε και να πιούμε. προηγήθηκε η θυσία του σουβλίσματος ...! :wink:

Αλλά να κάνω μια ερώτηση και οποιος θέλει απαντα βάση προσωπικών πεπιθήσεων. Οταν θέλετε να προσευχηθείτε σε αλάχ, χριστό, βούδα η ανάγκη σας είναι να γίνει με ηρεμία και ησυχία και μακριά απο σχόλια που θα σας αποσπούσαν την προσευχή σας ή θα επιλέγατε να προσευχηθείτε με κόσμο που φωνάζει ίσως και βρίζει και σας κοιτά περίεργα σε σημείου που να μην έχετε την ηρεμία που εσείς θέλετε;
δεν πιστεύω σε νκαμία θρησκεία
και οταν προσευχομαι το κάνω οπου να ναι ακόμα και να μου πετάνε αυγα δε μασαω (προφανς και αυτοί οι ανθρωποι το ίδιο)

Αν με ρωτάτε λοιπον εγώ επιλέγω την ηρεμία και ησυχία. Για αυτό μου κάνει λίγο συνηθείστε την είκόνα γιατι θα τη βλέπετε συχνα σας ενοχλεί δε σας ενοχλεί. Εμείς θα το κάνουμε με άδεια ή χωρίς. Και μόνο το γεγονός οτι σας φιλοξενούμενοι δε σεβάστικαν οτι δε πήραν καμία άδεια ενω θα μπορεούσαν να κλείσουν ένα μεγάλο χώρο μου προξενει εντύπωση, όπως εντύπωση μου πρξενεί γιατί αυτή η γιορτή να γίνεται μόνο σε υποβαθισμένες περιοχές και όχι σε καμια Κηφισιά, Ν. Ηράκλειο. το καμια αδεια που επαναλάμβάεις αποτελει παραπληροφόρηση !

Η εκάστοτε χώρα έχει τους νόμους της, τα ήθη και τα έθιμά της.
Εφόσον λοιπόν κάποιος είναι φιλοξενούμενος πρέπει να τα σέβεται όλα αυτά, ειδάλλως να γυρίσει σπίτι του.
Κι εγώ αν δεν σεβαστώ την αγγλική νομοθεσία αν είμαι στην Αγγλία θα με μπουζουριάσουν και θα με επιστρέψουν κακήν κακώς και καλά θα μου κάνουν!
Γίναν τα πράγματα χθες νόμιμα? ΝΑΙ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙς και το ξύλο που εφαγαν ( γιατι εμενα μου ειπαν οτι εφαγαν και ξυλο) συνπεώς η συνέχεια του ποστ είναι παραπληροφοριτική ...

Τότε ας διαμαρτυρηθούμε στις αρμόδιες αρχές.
Αν όμως δεν έγιναν νόμιμα? Έχουμε κάθε δίκιο να διαμαρτυρόμαστε, αλλά στην Ελλάδα που να το βρει κανείς?

Οι υποψιασμένοι θα βλέπουν κάποις πράγματα πως δεν γίνονται τυχαία. Οι ανυποψίαστοι απλά θα βρεθούν προ εκπλήξεως όταν συνειδητοποιήσουν ποιος ο αληθινός σκοπός όλων αυτών. ο οποιός είναι ;;;;;

Για μένα η ρατσιστική διάσταση που δόθηκε στο θέμα απλώς αποπροσανατολίζει από την ρεαλιστική σκοπιμότητα των πραγμάτων.
για να μένα η μη ρατσιστική διάσταση που θελετε να΄δωσετε στο θέμα ειναι αυτη που με τρομάζει περισσότερο απ ολα !

Και προσέξτε μία λεπτομέρεια (σχετική/άσχετη εσείς κρίνετέ το) στα σχολεία των παιδιών μας:
Σε πόσα από αυτά παραμένουν οι εικόνες παραδοσιακά πάνω από τους πίνακες?
Για πόσο θα παραμένουν ακόμα πιστεύετε?
Για πόσο θα συνεχίζεται η πρωινή προσευχή?
εχει αποφανθει αρμόδια αρχή επι του θέματος και έχει γνωμοδοτήσει αναλογα :
«Συμφωνώ απόλυτα με την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Δεν θα πρέπει να υπάρχουν στα σχολεία σύμβολα όπως οι σταυροί ή οι θρησκευτικές εικόνες που διαχωρίζουν τους μαθητές», λέει στα «ΝΕΑ» ο πρόεδρος της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδος (ΔΟΕ) κ. Δημήτρης Μπράτης. Όπως προσθέτει, «το σχολείο θα πρέπει να εξασφαλίζει ίσες ευκαιρίες σε όλους χωρίς κανένας μαθητής να αισθάνεται μειονεκτικά λόγω της καταγωγής, της φυλής ή του θρησκεύματός του».

σορρυ, αλλά εγώ δεν σου επιτέθηκα, συγνώμη δεν ηταν στις προθέσεις μου απλα το πυροτεχνημα
ήταν αυτο που με μπαρούστιασε ...! σου ζητώ συγνωμη για το έντονο της γραφής μου !

δε διαφωνώ με αυτό που λες, φυσικά και πρέπει να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα όλων των πολιτών, είτε ανήκουν σε μειοψηφία ή σε πλειοψηφία, απλά προσπάθησα να καταδείξω ότι το ζήτημα είναι πολύ πιο βαθύ και σοβαρό από κάποιους γελοίους που πετάνε αυγά, κρύβει από πίσω ένα βαθύ κοινωνικό ρήγμα και δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε, αν δεν επιλυθούν ζητήματα που αφορούν στην ομαλή και ειρηνική κοινωνική συνύπαρξη όλων αυτών των ετερόκλητων φυλετικά, ταξικά, θρησκευτικά ομάδων τότε θα αντιμετωπίσουμε στο μέλλον πολύ πιο σοβαρές καταστάσεις, και βίαίες, από το πέταγμα αυγών, και γι΄'αυτό απευθύνομαι πρώτιστα σε ανθρώπους που υπερασπίζονται τα δικαιώματα ΟΛΩΝ των πολιτών γιατί θεωρώ ότι είναι πιο ανοιχτόμυαλοι και βλέπουν και πίσω από τα προφανή και προς λαΪκή και μιντιακή κατανάλωση
word! :-)
ΟΥΦ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΣΕΝΤΌΝΙ !:grin::grin::grin:

Aeriko
17-11-10, 15:53
δεν πιστεύω σε νκαμία θρησκεία
και οταν προσευχομαι το κάνω οπου να ναι ακόμα και να μου πετάνε αυγα δε μασαω (προφανς και αυτοί οι ανθρωποι το ίδιο)

Είναι η πρώτη φορά που μου δημιουργείς απορία :lol: αφού δεν πιστεύεις καλό μου σε τι προσεύχεσαι; Εννοείς ότι δεν σε καλύπτει καμμία θρησκεία αλλά πιστεύεις στον θεό; Μπερδεύτηκα.

UFO
17-11-10, 15:56
ε οχι και να σε μπερδεψω εσενα ...ΕΣΕΝΑ ...;;; :-)
ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ειναι ασχετο στο θέμα μας ... ! πληροφορίες με πμ ...! :-)

Active Member
17-11-10, 15:56
ΚΙ εγω σε καμια...κι ομως (προσ)ευχομαι. οχι με την εννοια, γονηπετης, με κερια, μπροστα σε καποιο αγαλμα ή εικονα. μεσα μου....πως να στο πω.....Ο,τι προσευχη κανει ο καθενας....σαν ευχη ας πουμε ....

πρεπει να απευθυνεσαι καπου ρε αερικο?

Aeriko
17-11-10, 15:59
Όχι και γι' αυτό ζήτησα διευκρίνιση... νόμιζα πως το κάνω μόνο εγώ :lol:

eleanax
17-11-10, 16:02
Βρε κοριτσια που πιστευετε οτι ολο αυτο ειναι υποκινουμενο,προφανως απο τους μουσουλμανους που θελουν να "κατακτησουν"τον κοσμο.Εδω στην Ελλαδα κανουμε κρα για ερθουν οι σαουδαραβες για επενδυσεις,τουμπες κανουμε για μια χουφτα πετροδολαρια...Οι αραβες εχουν τετοιον παγκοσμιο πλουτο ,που εαν ηθελαν ,θα ειχαν αγορασει ολον τον κοσμο και θα ειχαν επιβαλει την θρησκεια τους για πλακα,σιγα τωρα μην περιμενουν απο μια χουφτα φτωχους μεταναστες ...Μην σκεφτομαστε περιπλοκα ,οταν τα πραγματα ειναι απλα..

προσωπικά δεν νιώθω ότι απειλούμαι, και προφανώς δεν αναφέρομαι σε ανοησίες περι μουσουλμανικής επέλασης, μιλώ και νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο, για κοινωνικό διχασμό και κρίση που ευνοεί όσους θέλουν να περάσουν αντιλαϊκούς νόμους και μέτρα, ψάχνουν ένα πάτημα, κι αν δεν υπάρχει το δημιουργούν, η κοινωνική αναταραχή και αναμπουμπούλα πάντα ευνοεί τους λίγους και ισχυρούς ιστορικά, γιατί δεν μπορούμε να το δούμε?

eleanax
17-11-10, 16:07
Ειναι αξιοζηλευτο και αξιοπερίεργο, ωστοσο αληθινό πέρα για πέρα ότι οι μουσουλμάνοι εχουν αυτη την ικανότητα να μπορούν να προσευχηθούν όπου να ναι. Μονιμως απορώ πώς μπορεί να γινει αυτό, όταν προσευχεται ο αντρας μου (ναι, ναι, συμβαινει και στα καλύτερα σπίτια) και τα παιδια βλέπουν τη Ντόρα στη διαπασών. Είναι πραγματικα αφοσιωμένοι οι ανθρωποι, όσο οπισθοδρομικό κι αν το βρισκω εγώ αυτό, επειδη ισως δεν πιστευω.

Και φυσικα η γιορτη εγινε στο κέντρο, για να εχει μεγαλη συμμετοχη, δε θελει πολλή σκεψη Να ξερεις παντως ότι υπάρχουν ανθρωποι που δεν εχουν λεφτα ούτε και για το εισιτηριο του τραινου ως το Ηρακλειο ή την Κηφισια που ανεφερες.

Ασχετα από τους λόγους που οργανώθηκε αυτό, με ικανοποιει το γεγονός ότι ολοι αυτοί οι ανθρωποι (και οι αλλοι που δεν πήγαν) θα ενιωσαν κάπως όμορφα που όλοι ξαφνικα ασχολήθηκαν με αυτούς γιατί ειναι ίσως η πρωτη φορά στα αθηναϊκα χρονικά που σηκωσαν το κεφαλι τους (το εσκυψαν αλλά δεν πειραζει ) ολοι μαζι, και ειδαν ότι ειναι πολλοι, τόσοι που μπορούν, αν ειναι ενωμένοι να μην αφηνουν κανεναν να τους προσβάλλει πια

υπάρχει και το κολωνάκι που είναι πιο κεντρικά, αλλά εκεί ποιος να πετάξει αυγά, ο κωστέτσος? μπορεί να το έκανε βέβαια, αλλά για άλλους λόγους, αυτή η μουσουλμανική μαντίλα πρέπει πια να ανανεωθεί στυλιστικά

UFO
17-11-10, 16:18
να λυσω το θέμα λίγο με τα βόρεια προάστεια και το κολωνάκι ;
το κολωνακι δεν εχει καμια τεραστια πλατεια ...!! έχει ;;
οι πληοψυφία αυτων δεν αντέχει η τσεπη τους να μενουν στα κολωνάκια και στις κυφησίες
στις φθηνές συνοικίες μένουν με τα χαμηλά ενοίκια ! ποιος ο λόγος να πανε στην εκαλη να προσευχηθούν ;;;;

yogini
17-11-10, 16:50
Λίγο το "Χίλιες και μία νύχτες" (που παρακολουθώ φανατικά), λίγο το "Κισμέτ", λίγο τα μπάχαλα που γίνονται στη Θράκη και δεν παίρνουμε χαμπάρι (πάλι καλά που έχουμε και τον Χαρδαβέλα), λίγο το χιλιάδες άντρες μουσουλμάνοι μαζεμένοι στο κέντρο της πόλης (προσωπικά θα φοβόμουν να κυκλοφορήσω με το μινάκι μου ανάμεσα τους), λίγο το ότι είμαστε αναγκασμένοι να πληρώσουμε 3 εκ. απο αυτά που δεν έχουμε για να τους χτίσουμε τζαμί...."λίγο λίγο λίγο λίγο" μου τα πήρες όλα που λέει και ο Σφακιανάκης! :)

Συμφωνώ με τη Rosie προσωπικά.

Ωραία τα λέμε εμείς καθισμένοι στην οθόνη του υπολογιστή μας! Όταν όμως στριμώχνεσαι στο λεωφορείο με δεκάδες ανθρώπους που σε κοιτάνε σαν ξερολούκουμο, καταπιεσμένους από πολλές απόψεις...και από τη θρησκεία τους πρωτίστως, που απαιτούν ενα χώρο λατρείας χωρίς να σου δίνουν τα ίδια δικαιώματα στον τόπο τους νιώθεις περίεργα, ξενοφοβικά ναι δεν το αρνούμαι. Ίσως αν ήμουν άντρας να μην ένιωθα έτσι...θυμάμαι όμως με τι άγχος γυρνούσα από τη σχολή μόνο και μόνο επειδή αναγκαζόμουν να περάσω από την Σοφοκλέους που είναι μαζεμένοι κατά χιλιάδες. Αν δεν το έχεις ζήσει σου είναι εύκολο να λες τον άλλο ρατσιστή. Δεν θέλω να καταπιέσω κανέναν όπως δεν θέλω να με καταπιέζει και κανένας.
Οταν όμως ξέρω ότι ο Αφγανός στο φανάρι που με βρίζει αν δεν τον αφήσω να μου καθαρίσει το τζάμι στη χώρα του μπορεί να έκοψε την μύτη ή το αυτή της αδερφής του επειδή κοίταξε ενα αγόρι νιώθω κάπως βρε αδερφέ!
Αν είχαμε χιλιάδες βουδιστές στην Ελλάδα δεν θα είχα κανένα θέμα (μη σου πω οτι θα το ήθελα και με τα χίλια) ή και Ινδουιστές αλλά τους Μουσουλμάνους τους φοβάμαι, νιώθω άβολα προσωπικά και δεν με νοιάζει ότι κι αν μου σούρετε...

UFO
17-11-10, 17:02
yiogini
Πρωτη σχολή περασματα απο Μενίδι Αγίους αναργυρους
δευτερη σχολή περασματα απο πλατεία βαθης αγιο παντελειμονα
τριτη σχολή περασματα απο ομόνοια εξάρχεια κουμουνρούρου και ζηνονος
Προ μετρο ..(είμαι και γρία ) και με πόδια ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και με τρελές ώρες βραδυνές

μεταπτυχιακα
ολλανδια
ελβετια
αγγλία
και δεν ζω στα ΒΠ τωρα !!!
τα χω ζήσει και απο μέσα και απο έξω και το σχόλιο σου το θεωρω προσβλητικό γιατι υπονοεις οτι ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ για να έχω την πολυτέλεια να ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ και η προσεγγιση μου ειναι σαν να λες θεωριτική !
(τα ταξίδια δε τα συμπεριλαμβανω ...! )
αντι να ¨ξενοφοβηθώ¨ πεταω ενα χαμόγελο και ρωταω να ενδιαφερθω και για τον ξένο στο τοπο μου
και για τον τοπο του ξένου που με φιλοξενει !
:wink:
τελικα δεν έχει σημασία να τα ζεις
αλλα πΩΣ ΤΑ ΖΕΙΣ ...!
και δνε με νοιάζει οτι και να μου σούρετε (κι εμενα ) :wink:

ZWH
17-11-10, 17:03
Τα Προπύλαια, ίσα-ίσα που είνα πανεπιστημιακός χώρος και θα έπρεπε να μας διευρύνει τους ορίζοντες.... Άνθρωποι είναι κι αυτοί, δε το θεωρώ σωστό να πάνε και να στοιβάζονται σα τα ζώα σε καταγώγια για το αυτονόητο.... την προσευχή!
Ας χαλαρώσουμε λίγο. Τα προβλήματα είναι αλλού κι οχι στο τόπο προσευχής των Μουσουλμάνων.
Συγνωμη και εμεις στις μεγαλες γιορτες στις εκκλησιες μας σαν τα ζως δεν στιβαζομαστε? Μηπως μας εδωσαν τα Προπυλαια και δεν το ξερω?

eleanax
17-11-10, 17:08
να λυσω το θέμα λίγο με τα βόρεια προάστεια και το κολωνάκι ;
το κολωνακι δεν εχει καμια τεραστια πλατεια ...!! έχει ;;
οι πληοψυφία αυτων δεν αντέχει η τσεπη τους να μενουν στα κολωνάκια και στις κυφησίες
στις φθηνές συνοικίες μένουν με τα χαμηλά ενοίκια ! ποιος ο λόγος να πανε στην εκαλη να προσευχηθούν ;;;;

δε με αφήνετε να τελειώσω το σφουγγάρισμα, χι χι

κοίτα το θέμα δεν είναι ακριβώς τοπικό, αλλά ταξικό, κι ας ακούγεται λίγο παλιομοδίτικο, δεν μπορούν την εξωτερική πολιτική της ελλάδας να την κάνουν οι ιμάμηδες παρέα με τους φτωχούς πλην τίμιους κατοίκους του αθηναϊκού κέντρου που πέρα από όλη τη μιζέρια που τους έχει φορτώσει το υπουργείο οικονομικών και ο εκάστοτε δήμαρχός τους, να είναι υποχρεωμένοι να λύσουν τα ζητήματα ένταξης ενός πλήθους οικονομικών μεταναστών που στοιβάζονται στα γειτονικά τους διαμερίσματα, με περίεργες συνθήκες υγιεινής, στην καλύτερη, ή που έχουν κάνει υπνοδωμάτια και λουτρά τα λιγοστά πάρκα και πλατείες που έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν καθάριζε ο δήμος, αλλά τώρα έχουν γίνει απλά δημόσια αποχωρητήρια
έχεις πάει το παιδί σου σε παιδική χαρά στον σταθμό λαρίσσης? εκεί έζησα, είναι το πατρικό μου αλλά το παιδί μου δεν το πάω, προτιμώ στον ερυθρό που είναι ένα κλικ καλύτερη και θλίβομαι όταν συνειδητοποιώ πόσο πιο καθαρή είναι στο νέο ψυχικό, στη φιλοθέη ή στο χαλάνδρι
την ποιότητα ζωής τους προσπαθούν να διαφυλάξουν και όλοι σας απλά τους λέτε πώς κάνετε έτσι, κάποιοι πρέπει να το υποστούν κι αυτό, γιατί όχι εσείς, έχετε ήδη συνηθίσει

eleanax
17-11-10, 17:09
yiogini
Πρωτη σχολή περασματα απο Μενίδι Αγίους αναργυρους
δευτερη σχολή περασματα απο πλατεία βαθης αγιο παντελειμονα
τριτη σχολή περασματα απο ομόνοια εξάρχεια κουμουνρούρου και ζηνονος
Προ μετρο ..(είμαι και γρία ) και με πόδια ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και με τρελές ώρες βραδυνές

μεταπτυχιακα
ολλανδια
ελβετια
αγγλία
και δεν ζω στα ΒΠ τωρα !!!
τα χω ζήσει και απο μέσα και απο έξω και το σχόλιο σου το θεωρω προσβλητικό γιατι υπονοεις οτι ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ για να έχω την πολυτέλεια να ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ και η προσεγγιση μου ειναι σαν να λες θεωριτική !
(τα ταξίδια δε τα συμπεριλαμβανω ...! )
αντι να ¨ξενοφοβηθώ¨ πεταω ενα χαμόγελο και ρωταω να ενδιαφερθω και για τον ξένο στο τοπο μου
και για τον τοπο του ξένου που με φιλοξενει !
:wink:
τελικα δεν έχει σημασία να τα ζεις
αλλα πΩΣ ΤΑ ΖΕΙΣ ...!
και δνε με νοιάζει οτι και να μου σούρετε (κι εμενα ) :wink:

σόρρυ και πάλι αλλά εσύ πέρναγες από πλατεία βάθης, κάποιοι μένουν, κι εγώ ανάμεσά τους μερικά χρόνια πιο πριν

Thaumataki
17-11-10, 17:12
Συγνωμη και εμεις στις μεγαλες γιορτες στις εκκλησιες μας σαν τα ζως δεν στιβαζομαστε? Μηπως μας εδωσαν τα Προπυλαια και δεν το ξερω?
Άλλο να στοιβάζεσαι σε εκκλησία κι άλλο σε υπόγεια, με βρώμα και υγρασία.
Επιπρόσθετα, η δική μας θρησκεία δεν είναι όπως η μουσουλμανική, που ο καθένας μπορεί να προσευχηθεί όπου θέλει. Δεν έχω δει λαοθάλασσα Ορθοδόξων να προσεύχεται σε πλατείες. Απεναντίας, έχω δει λαοθάλασσες μουσουλμάνων να προσεύχονται κάθε 4 ώρες σε πλατείες, με το που θα δώσει το έναυσμα ο ''αρχηγός'' τους (δε θυμάμαι και πώς το λένε -ρε Αρία κόλλησα βοήθησέ με λίγο):rolleyes:

UFO
17-11-10, 17:15
σόρρυ και πάλι αλλά εσύ πέρναγες από πλατεία βάθης, κάποιοι μένουν, κι εγώ ανάμεσά τους μερικά χρόνια πιο πριν
σορι
ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΙΜΟΝΑ και πλατεια βαθης
οκ τωρα;;;; να με συμπαθας που δεν θελω να δίνω το ακριβές βιογραφικό μου (διευθύνσεις τκ , αφμ κλπ) για αποδείξω τα λεγόμενα μου ε ;;; :wink::lol: διαδυκτιο εδω ... !

yogini
17-11-10, 17:16
Αρια δεν κρίνω κανέναν για την άποψη του αλλά δεν είμαστε και όλοι ίδιοι, ούτε έχουμε τα ίδια βιώματα και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί οι απόψεις μας και οι ιδέες μας διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό από τις προσωπικές μας εμπειρίες.

Καλά κάνεις και έχεις την άποψη σου και μάχεσαι με το παραπάνω να ακουστεί αλλά κάποιος που έχει λίγο διαφορετική άποψη δεν σημαίνει ότι πρέπει να καεί στο πυρ το εξώτερον ούτε ότι είναι ρατσιστής και θέλει το κακό των άλλων. Φοβάμαι και προβληματίζομαι με όλα αυτά που συμβαίνουν πλέον στη χώρα μας, με την κρίση, τους ξένους, την κατάπτωση των ανθρώπων ηθικά οικονομικά ψυχικά και δεν συμμαζεύεται.... :(
και προβληματίζομαι γιατί έχω ζήσει το να κοιμάσαι με την πόρτα ξεκλείδωτη και το τώρα μου μοιάζει σαν εφιάλτης...και προβληματίζομαι και φοβάμαι για το αύριο γιατί το παιδί μου δεν θα κοιμηθεί ποτέ με την πόρτα ξεκλείδωτη :(

UFO
17-11-10, 17:21
κατανοω τις αγωνίες σου γιογκινι
δεν περνούν στο ντουκου ουτε στην συνείδηση ουτε στην καρδιά μου (δεν ζω αλλου ... εδω ζω ,
οκ ερχομαι την κυριακη :-) )
ΑΛΛΑ
απαξ και έχουν υπάρξει διακηρύξεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων που η χώρα μας τις έχει υπογραψει ...!
ΠΡΕΠΕΙ
να μας γίνουν συνείδηση
να τα κατανοήσουμε
και να κοιτάξουμε τους πραγματικα υπεύθυνους και να προχωρήσουμε !!!
και υπευθυνος της καταστασης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο διαφορετικός ! και οποιος τονίζει την διαφορετικότητα ώς υπαιτιότητα για την οτιδήποτε κατασταση οικονομική πολιτική κοινωνική
ειναι ρατιστής τι να κανουμε τωρα ;;;
πως να τον βαφτίσουμε τωρα για να μην σας πειράξει

;;;;

πως να το πούμε;;;

Rosie
17-11-10, 17:23
Yogini οι Πάκι πάντως αρχίσανε προ πολλού να λένε βρωμόλογα στις Ελληνίδες στο χώρο του πανεπιστημίου, σας μιλάω από προσωπική εμπειρία και δεν κυκλοφορώ και με μίνι και σούπερ κολλάν όπως οι φοιτήτριες :roll:

Να το βράσω και το άσυλο και την ελευθερία της έκφρασης που έχουμε στο πανεπιστήμιο άμα φθάσαμε σε τέτοιο ξεφτυλισμό!

(Ας τολμήσουνε να μιλήσουνε έτσι και σε μια μουσουλμάνα να δούμε τι θα γίνει...)

Thaumataki
17-11-10, 17:26
Να το βράσω και το άσυλο και την ελευθερία της έκφρασης που έχουμε στο πανεπιστήμιο άμα φθάσαμε σε τέτοιο ξεφτυλισμό!

Τέτοιο πανεπιστημιακό άσυλο να το βράσω! Έχει χαθεί πια το νόημά του πιστεύω....

UFO
17-11-10, 17:27
ρε Rosie θα σου πω κατι :
αληθεια
δεν το περίμενα αυτο απο σενα
πολυ εχω στεναχωρηθει
αληθεια
και αποχωρω απο την κουβεντα

πραγματικα λυπήθηκα πολυ
συνεχίστε καλη συνεχεια σε ολους !

ZWH
17-11-10, 17:28
Επιπρόσθετα, η δική μας θρησκεία δεν είναι όπως η μουσουλμανική, που ο καθένας μπορεί να προσευχηθεί όπου θέλει. Δεν έχω δει λαοθάλασσα Ορθοδόξων να προσεύχεται σε πλατείες. Απεναντίας, έχω δει λαοθάλασσες μουσουλμάνων να προσεύχονται κάθε 4 ώρες σε πλατείες, με το που θα δώσει το έναυσμα ο ''αρχηγός'' τους (δε θυμάμαι και πώς το λένε -ρε Αρία κόλλησα βοήθησέ με λίγο):rolleyes:
Συγνωμη και ποιος φταιει εαν το υπογειο που λες ειναι βρωμικο?
Και γιατι το Ελληνικο κρατος, εσυ, εγω, το παιδι μου, το παιδι σου, θα πρεπει να πληρωσει για το τζαμι? Μπορεις αυτο να μου το εξηγησεις?
Και να σου πω και κατι αλλο? Εχεις βρεθει ποτε σε συζητησεις μουσουλμανων?
Σε πληροφορω οτι εγω βρεθηκα εν μεσω παιχνιδιου στο ιντερνετ και το τι ακουσαν τα αυτακια μου ( ή μαλλον διαβασαν τα ματακια μου) δεν λεγεται. Το τι μισος ειχα για εμας!!!
Γιατι λοιπον το κρατος μου, μου στερει εμενα παροχες απο το παιδι μου και τα δινει για να φτιαχτει ενα τζαμι? Γιατι θα πρεπει να δωσουμε τις πλατειες μας, να μας εχουν περιλαβει τα ματ μην τυχον και βγουμε απο τα σπιτια μας , να καταταλαιπωρηθουμε στους δρομους για να κανουν αυτοι ανετα την προσευχη τους?
Εαν θελουν τοσο πολυ να προσευχηθουν γιατι δεν βρισκουν χωρους δικους τους οπου δεν θα τους ενοχλει και δεν θα ενοχλουν (και δεν εννοω οτι ενοχλει η προσευχη τους, αλλα οτι προκυπτει απο την προσευχη σε δημοσιους χωρους, οπου αποκλειονται κατοικοι, δεν μπορουν να λειτουργησουν οι συγκοινωνιες κτλ κτλ κτλ).

yogini
17-11-10, 17:29
χαίρω πολύ Rosie στο Ποτάμι σε κάτι φανάρια κοντά στο Ρέντη ένας Πακιστανός έβρισε μια γυναίκα που δεν του έδωσε χρήματα και την άλλη μέρα πήγε ο άντρας της να του ζητήσει το λόγο που φοβίζει τις γυναίκες και μαζευτήκανε σε δευτερόλεπτα 15 Πακι και τον τουλουμιάσανε στο ξύλο.

yogini
17-11-10, 17:32
Δεν φταίνε οι άνθρωποι που ζουν στην εξαθλίωση, ούτε που έψαξαν για άλλους τόπους να βρουν ενα καλύτερο μέλλον...το ιδιο κάναμε και εμείς πριν από χρόνια. Το θέμα είναι το κωλοκράτος που δεν έχει ενα όριο και συνθήκες να ζήσουν σωστά αυτοί οι άνθρωποι και να μην δημιουργούνται προβλήματα.

Rosie
17-11-10, 17:33
Αρία τι να κάνουμε, ο καθένας έχει διαφορετικά βιώματα και οι απόψεις μας καλώς ή κακώς διαμορφώνονται μέσα απ' αυτά.
Εγώ απλά παραθέτω γεγονότα και καταστάσεις που έζησα και ζω ακόμη, κακό είναι να τα λέω δημόσια;

Thaumataki
17-11-10, 17:39
Συγνωμη και ποιος φταιει εαν το υπογειο που λες ειναι βρωμικο?
Και γιατι το Ελληνικο κρατος, εσυ, εγω, το παιδι μου, το παιδι σου, θα πρεπει να πληρωσει για το τζαμι? Μπορεις αυτο να μου το εξηγησεις?
Και να σου πω και κατι αλλο? Εχεις βρεθει ποτε σε συζητησεις μουσουλμανων?
Σε πληροφορω οτι εγω βρεθηκα εν μεσω παιχνιδιου στο ιντερνετ και το τι ακουσαν τα αυτακια μου ( ή μαλλον διαβασαν τα ματακια μου) δεν λεγεται. Το τι μισος ειχα για εμας!!!
Γιατι λοιπον το κρατος μου, μου στερει εμενα παροχες απο το παιδι μου και τα δινει για να φτιαχτει ενα τζαμι? Γιατι θα πρεπει να δωσουμε τις πλατειες μας, να μας εχουν περιλαβει τα ματ μην τυχον και βγουμε απο τα σπιτια μας , να καταταλαιπωρηθουμε στους δρομους για να κανουν αυτοι ανετα την προσευχη τους?
Εαν θελουν τοσο πολυ να προσευχηθουν γιατι δεν βρισκουν χωρους δικους τους οπου δεν θα τους ενοχλει και δεν θα ενοχλουν (και δεν εννοω οτι ενοχλει η προσευχη τους, αλλα οτι προκυπτει απο την προσευχη σε δημοσιους χωρους, οπου αποκλειονται κατοικοι, δεν μπορουν να λειτουργησουν οι συγκοινωνιες κτλ κτλ κτλ).
Κάτσε δυό λεπτά....Δεν επικροτώ σε καμία περίπτωση την επιχορήγηση για τη δημιουργάι Τζαμί από το ελληνικό Κράτος και πόσο μάλλον τώρα! Είναι άλλο το ένα κι άλλο το άλλο...Δε με απασχολεί όμως όπου κι αν πάνε να προσευχηθούν, γιατί πολύ απλά δε προσβάλλομαι εγώ από κάτι τέτοιο, άρα είναι δικαίωμά τους!
Όταν λες πως οι μουσουλμάνοι μας ''έκραζαν'', τί εθνικότητος ήταν; Γιατί άμα ήταν Τούρκοι κλπ. δε μου προξενεί ουδεμία εντύπωση!!!!!

eleanax
17-11-10, 17:56
σορι
ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΞΑΡΧΕΙΑ
ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΙΜΟΝΑ και πλατεια βαθης
οκ τωρα;;;; να με συμπαθας που δεν θελω να δίνω το ακριβές βιογραφικό μου (διευθύνσεις τκ , αφμ κλπ) για αποδείξω τα λεγόμενα μου ε ;;; :wink::lol: διαδυκτιο εδω ... !

δε θέλω βιογραφικό κανενός, απλά με ενοχλούν πάρα πολλοί και πολύ κάποιοι που με ευκολία μιλάνε αλλά πάντα εκ του ασφαλούς, οι θέσεις και οι απόψεις μας σίγουρα δεν καθορίζονται από το που μένουμε αλλά για να έχουμε μία αντικειμενική κρίση θα πρέπει να μπορούμε να μπαίνουμε στη θέση και των άλλων, όλων

κι επειδή εκ των υστέρων είδα το επόμενο post σου, κι εγώ λυπάμαι που αποχωρείς από την κουβέντα, δεν επιτίθεται εδώ κανένας στον άλλο προσωπικά, απόψεις ανταλλάσσουμε και διαθέτουμε λίγο από τον προσωπικό μας χρόνο για να κάνουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο, έστω και λίγο ψυχρό λόγω μέσου, μη την σπας λοιπόν, σας θέλουμε όλους, καλά πολύ πολιτικάντικο ακούγεται αυτό

πάω να αλλάξω το παιδί μου και να παίξουμε, θα μπω το βράδυ να δω που το έχετε πάει το θέμα, κάθε φορά είναι μια έκπληξη

koufetaki
17-11-10, 18:00
ο ιμαμις ειναι και στο λονδινο κανουν διαφορα(καπου αναφερθηκε οτι δεν τολμουν εκει)http://www.youtube.com/watch?v=H_IfcuurBqA

alcyon
17-11-10, 18:04
......σημερα για να δω ποσοι ελληνες -χριστιανοι θα κατεβουν να φωναξουν για αυτο που 40 χρονια μετα ακομα δεν εχουν παρει
ψωμι-παιδει - ελευθερια!!!!

Για να σου φτιάξω τη μέρα:
7θέσιο... μέσα όλοι οικογενειακώς και πηγαίναμε από τον παιδικό σταθμό σε έναν κοντινό παιδότοπο. Πετάγεται ο 3ος (3+ετών) και λέει: Μαμάααα το γκρέμισε το πολυτεχνείο ένα τανκς!! [Εγώ: :shock: :rolleyes: -Αλήθεια... τους μίλησαν στον παιδικό για το πολυτεχνείο! Ακόμα και στα 3χρονα!! Το πιο παράξενο... κάτι ψιλοκατάλαβαν τα πιτσιρίκια! :D]
Συνεχίζουμε τη διαδρομή, υπό τους ήχους του συνθήματος: "ψωμί-παιδεία-ελευθερία"... που φώναζαν συγχρονισμένα ΟΛΑ τα παιδιά (ακόμα και η μικρή έλεγε "πωμι-..ια-..ια" :lol:]

......

Πάντως για την ιστορία...
στη Γερμανία μου έλεγαν τα πεθερικά μου, πως επειδή δεν είχαν ναούς τους παραχωρούσαν οι Καθολικοί τους δικούς τους!! :shock: :grin:

Γιααααα να προτείνει κάποιος κάτι αντίστοιχο εδώ.... να δούμε τι θα γίνει..... :roll: :confused:

Επίσης στην Ελβετία νομίζω, αν δηλώσεις θρήσκευμα τότε πληρώνεις κάποια εισφορά για τους ναούς κτλ κτλ. Άρα εκεί ο καθένας πληρώνει για να χτίσει τους ναούς της θρησκείας του.

Στην Ελλάδα το έχουμε αυτό φορτωμένο στο κράτος... :-?

Μακάρι να το έκαναν αυτό και στην Ελλάδα. Είσαι Χριστιανός; Δηλωσέ το, πλήρωσε και τις εισφορές σου και χτίσε ναούς. Για να σταματήσει και αυτή η κατασπατάληση από τα "υψηλά" πρόσωπα της εκκλησιαστικής ιεραρχίας. Είσαι μουσουλμάνος; Πλήρωσε τις εισφορές σου και χτίσε το τζαμί σου.

Όμορφα και δημοκρατικά! Για όλους ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ! ;)

.........Επιπρόσθετα, η δική μας θρησκεία δεν είναι όπως η μουσουλμανική, που ο καθένας μπορεί να προσευχηθεί όπου θέλει. ......

Συγγνώμη αλλά κάνεις λάθος.
Ίσα ίσα η δική μας θρησκεία είναι αυτή που λέει πως ο θεός είναι πανταχού παρόν και πως μπορούμε να προσευχόμαστε οπουδήποτε κι αν βρεθούμε σε οποιαδήποτε ώρα θέλουμε.

Το σίγουρο είναι πως η Χριστιανική φαίνεται να έχει διαφορές με τη μουσουλμανική. Αλλά αυτό μας πειράζει σε κάτι;

koufetaki
17-11-10, 18:09
γτ αλκυον εσενα δεν σου τυχε ποτε να σου χτυπησουν την πορτα σου απο ενορια για αποπερατωση του ναου?εμας μας ειχαν ξεσκισει πριν καποια χρονια αν και πλεον ερχονται μονο πασχα χριστουγεννα(τωρα που παν τα λεφτα αυτο ουτε οι κυριες που τα μαζευουν δεν ξερουν βεβαιος βεβαιος)

Thaumataki
17-11-10, 18:42
Πάντως για την ιστορία...
στη Γερμανία μου έλεγαν τα πεθερικά μου, πως επειδή δεν είχαν ναούς τους παραχωρούσαν οι Καθολικοί τους δικούς τους!! :shock: :grin:

Γιααααα να προτείνει κάποιος κάτι αντίστοιχο εδώ.... να δούμε τι θα γίνει..... :roll: :confused:

Επίσης στην Ελβετία νομίζω, αν δηλώσεις θρήσκευμα τότε πληρώνεις κάποια εισφορά για τους ναούς κτλ κτλ. Άρα εκεί ο καθένας πληρώνει για να χτίσει τους ναούς της θρησκείας του.

Στην Ελλάδα το έχουμε αυτό φορτωμένο στο κράτος... :-?

Μακάρι να το έκαναν αυτό και στην Ελλάδα. Είσαι Χριστιανός; Δηλωσέ το, πλήρωσε και τις εισφορές σου και χτίσε ναούς. Για να σταματήσει και αυτή η κατασπατάληση από τα "υψηλά" πρόσωπα της εκκλησιαστικής ιεραρχίας. Είσαι μουσουλμάνος; Πλήρωσε τις εισφορές σου και χτίσε το τζαμί σου.

Όμορφα και δημοκρατικά! Για όλους ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ! ;)

Συγγνώμη αλλά κάνεις λάθος.
Ίσα ίσα η δική μας θρησκεία είναι αυτή που λέει πως ο θεός είναι πανταχού παρόν και πως μπορούμε να προσευχόμαστε οπουδήποτε κι αν βρεθούμε σε οποιαδήποτε ώρα θέλουμε.

Το σίγουρο είναι πως η Χριστιανική φαίνεται να έχει διαφορές με τη μουσουλμανική. Αλλά αυτό μας πειράζει σε κάτι;
Καταρχήν όσον αφορά το γεγονός με τη Γερμανία που ανέφερες... Καθολικοί και Ορδόδοξοι είμαστε Χριστιανοί, αλλά με άλλο δόγμα! Πιστεύουμε όμως στο Χριστό. Οι μουσουλμάνοι εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να προσευχηθούν στις δικές μας εκκλησίες, γιατί είναι άλλη θρησκεία. Έχω πάει σε καθολική εκκλησία κι έχω κοινωνίσει κιόλας, παρόλο που 'μαι Ορθόδοξη. Δεν μπορώ όμως να κάνω και κάτι αντίστοιχο σε Τζαμί, γιατί είναι άλλη θρησκεία.

Κι αυτό που λες για την Ελβετία, στην Ελλάδα δε γίνεται γιατί η εκκλησία δεν έχει κόψει ακόμη το λώρο από το Κράτος.

Δηλαδή, αυτό με το πανταχού παρόν...... Κάθε Κυριακή ή σε κάποια μεγάλη γιορτή, με το που θα χτυπήσουν οι καμπάνες μαζευόμαστε όοοολοι οι Χριστιανοί σε πλατείες και αρχίζουμε τις προσευχές όπως κάνουν και οι μουσουλμάνοι;;;

alcyon
17-11-10, 18:43
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε... η αποπεράτωση των ναών νομίζω πως είναι πολυτέλεια. Όχι, δε μου έχει τύχει να μου χτυπήσουν την πόρτα. Έχω δει βεβαίως πολλές προτροπές στις ενορίες προς τους πιστούς, να αφήσουν χρήματα για αυτό το σκοπό. Θα προτιμούσα όμως να έλεγαν πως τα χρήματα θα διατεθούν σε παιδιά με ανάγκες ή για φιλανθρωπίες. Αλλά αυτό δεν είναι θέμα του παρόντως.

Αλλά αυτό που λέω, δεν είναι κάποια "έκτακτη εισφορά", αλλά τακτική. Δηλαδή, όπως πληρώνεις τα δημοτικά τέλη... έτσι και για τους ναούς κτλ. και φυσικά ΜΟΝΟ οι πιστοί της συγκεκριμένης θρησκείας. Τι ποιο δίκαιο; :)

alcyon
17-11-10, 18:48
Thaumataki...
για δοκίμασε να πείς σε "Ορθόδοξους" χριστιανούς να παραχωρήσεις ναό για να τελεστεί δική τους τελετή..... και να δεις εκεί... κατά πόσο είμαστε Χριστιανοί!!! Άσε... τι να σου λέω... οι αντιδράσεις θα σε εντυπωσιάσουν (αρνητικά). Η μισαλλοδοξία σε όλο της το μεγαλείο!

Για το "πανταχού παρόν".. δεν το λέω εγώ. Το δόγμα της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστης το λέει. Και μάλιστα οι Χριστιανοί υποτίθεται πως είναι υπερήφανοι γι' αυτό. Πως δηλαδή έχουν "άμεση" επικοινωνία με το Θεό και δε χρειάζονται κάποιον συγκεκριμένο τόπο λατρείας για να τελέσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα. Σαφώς προτιμούν κάπου να μαζεύονται (γι' αυτό υπάρχει και ο όρος "εκκλησία" -ρίξε μια ματιά στην ετοιμολογία), αλλά αν δεν υπάρχει ναός, δε δεσμεύεται και η λατρεία. ;)

ζώπυρον
17-11-10, 18:53
Το θέμα είναι (ήταν) "16/11 προσευχή μουσουλμάνων". Κατέθεσα την άποψή μου μερικά ... δεκάδες ... μηνύματα πριν!

Έκτοτε, με έκπληξη είδα, το θέμα να πλατειάζει από την μπούργκα μέχρι τα προχριστιανικά χρόνια και το Άβατον του Αγίου Όρους.
Πολύ ενδιαφέροντα παράπλευρα θέματα αλλά δεν προσφέρουν στη συγκεκριμένη συζήτηση.
Δηλαδή, αν είναι νόμιμη - ή/και ακίνδυνη - ή/και σύμφωνα με τις διεθνείς συμβάσεις η συγκέντρωση / προσευχή των συναθρώπων μας μουσουλμάνων, θα κριθεί από το αν οι παρευρισκόμενοι φορούσαν τα μαγιό τους ή κελεμπίες - από το ποιά είναι η επίσημη θρησκεία του Ελληνικού κράτους και γιατί - ή αν στο Άγιο Όρος δεν επιτρέπεται να μπαίνουν γυναίκες, κατόπιν επιθυμίας / εντολής της Παναγιάς μας ή του ιερατείου?
Ξαναλέω. Ενδιαφέροντα πολύπλευρα θέματα αλλά στο συγκεκριμένο ζήτημα, μας αποπροσανατολίζουν. Ελπίζω, όχι σκόπιμα.

Επίσης, με έκπληξη είδα, κάποιους συνομιλητές μας "βασιλικότερους του βασιλέως". Με κάθε αντίθετη άποψη (ακόμα κι αν είναι νηφάλια και με επιχειρήματα) - αντί να σκεφθούν και να αναρωτηθούν (όχι απαραίτητα να αναθεωρήσουν) - να παίρνουν φωτιά...και να πηγαίνουν ακόμα πιο "αλλού" την κουβέντα...

Σε αυτό το θέμα λοιπόν και στην "ανεξιθρησκεία" που υπάγεται (είχα θέσει και τα ερωτήματά αυτά στο πρώτο μου μήνυμα) :

Έχετε άποψη για ...

- την κατεχόμενη Κύπρο (κι όχι Βόρεια)?
- Χάλκη (θεολογική Σχολή), Ίμβρο, Τένεδο?
- Χαρά Νικοπούλου (δασκάλα της Ξάνθης)?
- αν δικαιούται να περιφέρεται ο Επιτάφιος στην Άγκυρα?
........................

Πάντα, πολύ φιλικά
Κάποια που τυχαίνει να εργάζεται - κι άρα να περνάει μεγάλο μέρος της ζωής της - πολλές ώρες σε γειτονιές μεταναστών (κυρίως μουσουλμάνων) και παρ' όλα αυτά δεν πιστεύει πως ξέρει τα πάντα, σαν ένας άλλος μικρός Θεός...

Thaumataki
17-11-10, 19:02
Thaumataki...
για δοκίμασε να πείς σε "Ορθόδοξους" χριστιανούς να παραχωρήσεις ναό για να τελεστεί δική τους τελετή..... και να δεις εκεί... κατά πόσο είμαστε Χριστιανοί!!! Άσε... τι να σου λέω... οι αντιδράσεις θα σε εντυπωσιάσουν (αρνητικά). Η μισαλλοδοξία σε όλο της το μεγαλείο!

Για το "πανταχού παρόν".. δεν το λέω εγώ. Το δόγμα της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστης το λέει. Και μάλιστα οι Χριστιανοί υποτίθεται πως είναι υπερήφανοι γι' αυτό. Πως δηλαδή έχουν "άμεση" επικοινωνία με το Θεό και δε χρειάζονται κάποιον συγκεκριμένο τόπο λατρείας για να τελέσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα. Σαφώς προτιμούν κάπου να μαζεύονται (γι' αυτό υπάρχει και ο όρος "εκκλησία" -ρίξε μια ματιά στην ετοιμολογία), αλλά αν δεν υπάρχει ναός, δε δεσμεύεται και η λατρεία. ;)
Δε γίνεται να παραχωρηθεί χριστιανικός ναός σε μουσουλμάνους... Δεν υπάρχει γιατί, απλά δε γίνεται!
Σαφώς και το λέει ο Χριστιανισμός, πως ο Χριστός είναι πανταχού παρών. Ως βοηθός κι ως προστάτης κλπ., κπλ.. Σαφώς και μπορώ να προσευχηθώ όπου κι αν σταθώ. Μαζικά όμως δε το κάνουμε....!:rolleyes:

Vanilla
17-11-10, 19:20
Καλησπέρα girls
Ειλικρινά αυτό που γίνεται σ'αυτό το forum δεν το έχω συναντήσει σε κανένα άλλο (βέβαια δεν μπαίνω κ σ'άλλα :mrgreen::mrgreen:)...
Κάθε κοινωνικό θέμα μετατρέπεται σ΄έναν κυκεώνα διαφωνιών κι όχι απόψεων κ στο τέλος κλειδώνεται...
Ας αποτινάξουμε όλοι-ες την ηλίθια νοοτροπία του Έλληνα που όλα τα γνωρίζει μόνος αυτός κι αυτός μονάχα έχει δίκιο...

Με το ζόρι θα πρέπει αν διαφωνώ με κάποιον να αλλάξω την γνώμη μου? με το ζόρι θα πρέπει να βάλω ταμπέλα στις σκέψεις μου??? ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΑΠΛΑ!!!
Δεν θέλω να δικαιολογηθώ για το πως νιώθω, ούτε γιατί νιώθω έτσι...θέλω να εκφράσω την άποψή μου απλά κ όμορφα...
Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω δίκιο κ εσείς άδικο.... διάβασα όλα τα προηγούμενα ...σέβομαι τις σκέψεις σας αλλά κάποιες δεν τις ασπάζομαι...
ως εκεί....
Αυτά προς το παρόν...

Καλησπέρα
παραθέτω εκ νέου τη χθεσινή μου άποψη διότι "δικαιώθηκα"..
Βρε καλή μου Aria χαλάρωσε λίγο;);) μόλις κάποια κοπέλα γράψει κάτι διαφορετικό αμέσως quote και "ανάκριση"..
Η Eviri μας έγραψε για την εμπειρία της στην Σ.Αραβία κ μόνο που δεν την "δαγκώσατε"... μήπως αυτό είναι ολίγον ρατσιστικό:lol::lol::lol:
Να διευκρινήσω με κάθε ειλικρίνεια οτι τα γραφόμενά μου δεν έχουν κανένα ειρωνικό σχόλιο...απεναντίας...απλά το σημειώνω διότι ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται.ok?;)........εξάλλου κολλημένη στο κρεβάτι για ένα μήνα,,,έχω χάσει κάθε ίχνος ειρωνίας....:lol::lol:
Τώρα για την προσευχή κ το τζαμί των κούρδων-τούρκων(i love onur)-πακιστανών κ άλλων μουσουλμάνων οκ...ας προσευχηθούνε..ας τους χτίσουμε ένα τζαμί(γιατί ο έλληνας φορολογούμενος να προικίζει τα παιδιά ελλήνων βουλευτών?????? καλύτερα να προσφέρουμε έναν χώρο στους ταλαίπωρους μετανάστες...οι οποίοι συμφωνώ ήρθαν με άλλα όνειρα στην χώρα τούτη....) εξάλλου όταν με το καλό φύγουν(γιατί ούτε κι αυτοί αντέχουν την χώρα τούτη) θα μας μείνει το οίκημα ,,,το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν μουσείο ή σαν χώρο επιδείξεων όπως ας πούμε χρησιμοποιείται κατά καιρούς η Αγ.Σοφιά....
Αυτό που με θλίβει είναι ότι οι Έλληνες είναι τόσο αφελείς...πολύ εύκολα re gamoto τρώνε κουτόχορτο..
Μας πασάρουνε κ αυτό..βλέπε μουσουλμάνους να προσεύχονται,,,και το τρώμε...
Ε συγγνώμη εγώ έχω δυσανεξία στο κουτόχορτο... κοιτάω πίσω από τα γεγονότα.. με απασχολεί τα μάλα η αναστολή του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης-για όσους γνωρίζουν ιστορία-...
Με απασχολεί το εβραίκό λόμπι...,,, Η αντιπαράθεση Ισραήλ-Τουρκίας...
Όλα τ'άλλα που μου πασάρουν ,,ευχαριστώ δεν θα πάρω
....θα ήθελα να γράψω κ άλλα ,,όμως δυσκολεύομαι..
Σας φιλώ κ συγχωρέστε τυχόν ορθογραφικά λάθη...to bed φταίει:lol::lol:
Y.S είναι λίγο άτοπο να δίνουμε το βιογραφικό μας,,, κι εγώ γεννήθηκα κ μεγάλωσα εκτός Ελλάδας,,so what????????????

Eviri
17-11-10, 19:57
Vanilla σε ευχαριστώ για την υποστήριξη και θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα έγραψες σ' αυτό το post. Και για τον αγωγό και για τα λόμπι και για την αντιπαράθεση Τουρκίας-Ισραήλ. Δυστυχώς κι εμένα με φοβίζουν πολύ αυτά.

alcyon
17-11-10, 20:07
- Θεός... αγάπη...
- Δημοκρατία... ελευθερία... ανεξιθρησκεία
- Συνάνθρωπος.... αγαπάω.... στηρίζω..

Χαμογελώ στο αύριο....

alcyon
17-11-10, 20:12
Δε γίνεται να παραχωρηθεί χριστιανικός ναός σε μουσουλμάνους... Δεν υπάρχει γιατί, απλά δε γίνεται!

Γιατί;;; Το απαγορεύει ο θεός;;;
Ή μήπως θυμώμαστε τις εδαφικές διεκδικήσεις και τις συγχέουμε με τα θρησκευτικά πιστεύω μερικών ανθρώπων;
Ο Θεός φτιάχνει τέτοιους εχθρούς;;;;;;!
Είναι δυνατόν;

Μου θυμίζει τον καβγά των γονιών... και την επιμονή τους να περνούν το μίσος τους στις επόμενες γενιές και δεν αφήνουν τα παιδιά να φτιάξουν τη ζωή τους. Βλ. Ρωμαίος-Ιουλιέτα. Άστοχο; Ίσως.... ίσως και όχι.

administrator
17-11-10, 20:13
Γειά σας,
το θεμα κλειδωνεται προσωρινα.