PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΑΦΗ ΣΤΑ ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ - ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ;

mwrakia29
25-11-10, 11:52
Καλημερα σας κοριτσια, οντας σχεδον φρεσκια στα διαφορα forum και στην διαδικασια τεκνοποιησης, ερχομαι να ανοιξω ενα νεο θεμα προς συζητηση...για πιο ευκολη συλληψη...εχω ακουσει πως αν ερθεις σε επαφη με τον αντρα σου στα τελλειωματα της περιοδου,:oops: ειναι πιο ευκολο να πιασεις παιδι επειδη το ωαριο ειναι ακομα χαμηλα...ξερετε κατι γι αυτο...εχει τυχει σε καποια απο σας:lol::lol::lol:...αφου τα λεμε ολα ας αναλυσουμε και αυτο το θεμα...

itsme
25-11-10, 12:03
Ισως έχεις διαβάσει μερικά κορίτσια να λένε πως έμειναν έγκυες στο τέλος του κύκλου τους..
Δεν θα το αμφισβητήσω, θα πω όμως πως, αν συμβαίνει, είναι εξαιρετικά σπάνιο..

Το ωάριο δεν είναι χαμηλά όπως γράφεις αλλά βλέπει τα θυμαράκια ανάποδα σε αυτή τη φάση. Το ωάριο ζει 24 ώρες! Ούτε μία παραπάνω. Δε γίνεται λοιπόν να έχεις ωορρηξία την 14η μέρα και το ωάριο να ζει ως την 28η μέρα του κύκλου..

Καλή επιτυχία!!! Το ξέρω πόσο ψυχοφθόρο είναι.. been there... ;)

apricot
25-11-10, 12:12
εδω εγω εγω!!!!! εγκυος την 5η μερα του κυκλου στο γιο μου. δεν το πιστευα αλλα εγω τοτε κανω ωορηξια!

mwrakia29
25-11-10, 14:39
εδω εγω εγω!!!!! εγκυος την 5η μερα του κυκλου στο γιο μου. δεν το πιστευα αλλα εγω τοτε κανω ωορηξια!

τελικα ολα ειναι σχτικα ολα...:roll:...οργανισμος απο οργανισμο διαφερει...τι να πω...καμια αλλη μαρτυρια ;

cindy
25-11-10, 14:45
εμένα ο γιατρός μου είπε ότι κάθε γυναίκα διαφέρει και πράγματι μπορεί να κάνει ωορρηξία οποτεδήποτε, απο τις αρχές μέχρι και το τέλος του κύκλου λίγο πριν την περίοδο.γιατί όμως δεν κάνεις τεστ ωορρηξίας να διαπιστώσεις που έχεις εσύ την ωορρηξία σου για να μην αναρωτιέσαι κάθε μήνα?

mwrakia29
25-11-10, 14:54
εμένα ο γιατρός μου είπε ότι κάθε γυναίκα διαφέρει και πράγματι μπορεί να κάνει ωορρηξία οποτεδήποτε, απο τις αρχές μέχρι και το τέλος του κύκλου λίγο πριν την περίοδο.γιατί όμως δεν κάνεις τεστ ωορρηξίας να διαπιστώσεις που έχεις εσύ την ωορρηξία σου για να μην αναρωτιέσαι κάθε μήνα?

κουκλα μου για μενα δεν ειναι πολυ ευκολο:cry: γιατι εχω πολυκυστικες ωοθηκες:cry: και δεν εχω σταθερες γονιμες μερες...ασε που αν μπω στην διαδικασια να μετριεμαι πιο πολυ αγχος θα εχω παρα αποτελεσμα..:roll:...εχουμε καποιο σχεδιασμο ημερων αλλα δεν ειναι παντα απολυτες και σωστες λογς ορμονων...:-(...υπομονη και επιμονη...εσυ σε τι φαση εισαι;

cindy
25-11-10, 15:23
ελα βρε πως το λες ετσι...λες και εχεις καμια ασθενεια σοβαρη.κι εγω έχω πολυκυστικές και δεν έχω πάρει ποτέ αντισυλληπτικά παρά μόνο 3 μήνεσ δοκιμαστικά.τι κύκλο έχεις?εγώ 29-32 ημέρες.έχει σταθεροποιηθεί πλέον κάπου εκεί.είμαστε στον τρίτο μήνα προσπαθειών.ωορρηξία κάνω στη μέση του κύκλου, γύρω στην 16-17η ημέρα, σύμφωνα με τα τεστ. κοίτα, όντως, ψιλοαγχνώνουν τα τεστ, αλλά απο την άλλη καλό είναι να ξέρεις πότε περίπου κάνεις ωορρηξία, γιατί κι εγώ νόμιζα ότι λόγω πολυκυστικών θα είχα οποτεδήποτε την ωορρηξία αλλά τελικά δεν είναι έτσι. εσυ?

mwrakia29
25-11-10, 16:07
[QUOTE=cindy;1808044]ελα βρε πως το λες ετσι...λες και εχεις καμια ασθενεια σοβαρη.κι εγω έχω πολυκυστικές και δεν έχω πάρει ποτέ αντισυλληπτικά παρά μόνο 3 μήνεσ δοκιμαστικά.τι κύκλο έχεις?εγώ 29-32 ημέρες.έχει σταθεροποιηθεί πλέον κάπου εκεί.είμαστε στον τρίτο μήνα προσπαθειών.ωορρηξία κάνω στη μέση του κύκλου, γύρω στην 16-17η ημέρα, σύμφωνα με τα τεστ. κοίτα, όντως, ψιλοαγχνώνουν τα τεστ, αλλά απο την άλλη καλό είναι να ξέρεις πότε περίπου κάνεις ωορρηξία, γιατί κι εγώ νόμιζα ότι λόγω πολυκυστικών θα είχα οποτεδήποτε την ωορρηξία αλλά τελικά δεν είναι έτσι. εσυ?[/QUOTE

εμεις ειμαστε στον 4ο μηνα προσπαθειων, ο κυκλος μου ειναι 28-35 και οι γονιμες μου ειναι 14-18 μαλλον απο οτι μου εχει πει ο γιατρος...το θεμα ειναι οτι εμεις ειχαμε ελευθερες επαφες εδω και 1 χρονο:roll: ασχετα που δεν ηταν προγραμματισμενες σε γονιμες ημερες και δεν επιασα τιποτα...περα απο αυτο 4 μερες πριν την περιοδο βλεπω κατι καφε ακκαθαρσιες πριν αδιαθετησω και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι λογω των πολυκυστικων:mrgreen:...εχω ομως ακουσει οτι μπορει να ειναι και βιοχημικη κυηση:cry:...γι αυτο λεω μηπως το μυστικο ειναι στα τελειωματα...γιατι οι ομορνες εμας ειναι τρελλες:roll::roll::roll:

mwrakia29
25-11-10, 16:09
περα απο αυτο εγω εκανα θεραπεια με αντισυλιπτικα 4 χρονια για σταθεροποιηση της περιοδου μου...

cindy
25-11-10, 16:18
εμεις ειμαστε στον 4ο μηνα προσπαθειων, ο κυκλος μου ειναι 28-35 και οι γονιμες μου ειναι 14-18 μαλλον απο οτι μου εχει πει ο γιατρος...το θεμα ειναι οτι εμεις ειχαμε ελευθερες επαφες εδω και 1 χρονο:roll: ασχετα που δεν ηταν προγραμματισμενες σε γονιμες ημερες και δεν επιασα τιποτα...περα απο αυτο 4 μερες πριν την περιοδο βλεπω κατι καφε ακκαθαρσιες πριν αδιαθετησω και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι λογω των πολυκυστικων:mrgreen:...εχω ομως ακουσει οτι μπορει να ειναι και βιοχημικη κυηση:cry:...γι αυτο λεω μηπως το μυστικο ειναι στα τελειωματα...γιατι οι ομορνες εμας ειναι τρελλες:roll::roll::roll:[/QUOTE]
σου είπα, ότι και να λέμε θα είναι υποθέσεις.αν δεν κάνεις τέστ ή υπέρηχο σε γιατρο, για να διαπιστώσεις ότι πράγματι κάνεις ωορρηξία 14-18 ημέρα, δεν θα ξέρεις σίγουρα.κι εγώ γιαυτο το λόγο κάνω τα τεστ γιατί θέλω να ξέρω,ακόμη κι αν αγχώνομαι λίγο

NIOBH
25-11-10, 16:47
mwrakia 29....καλύτερα είναι να ψάξεις να βρείς τις γόνιμες μέρες σου....εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά για 7-8 χρόνια για να ρυθμίσω το κύκλο μου και να εξαφανίσω τις πολυκυστικές. Τελικά τα κατάφερα....και πάλι όμως ο κύκλος μου κυμαινόταν στις 40 μέρες...:roll:...ψάχναμε με το γιατρό τις γόνιμες....και καταλήξαμε να είναι 21η μέρα....και η γόνιμη πουθενά. Τότε ο γιατρός μου πρότεινε να παρω φάρμακα για να ρυθμιστεί ο κύκλος και να βοηθήσουν στην ωορρηξία...κι έτσι έγινε...:D. Τώρα έχω κύκλο 28-30 ημέρες και γόνιμες την 11η μέρα μέχρι 14η...:D.

newbie G
25-11-10, 16:50
mwrakia29, υπάρχει κι άλλη λύση. Σεξ μέρα παρά μέρα καθ΄όλη τη διάρκεια του κύκλου. Νέα κοπέλα είσαι, μπορείς! Αλί σε μας. :-D

NIOBH
25-11-10, 20:21
mwrakia29, υπάρχει κι άλλη λύση. Σεξ μέρα παρά μέρα καθ΄όλη τη διάρκεια του κύκλου. Νέα κοπέλα είσαι, μπορείς! Αλί σε μας. :-D

Aυτή μπορεί....τον άντρα της τον ρωτάς.....:lol::lol::lol:.

newbie G
25-11-10, 21:19
Aυτή μπορεί....τον άντρα της τον ρωτάς.....:lol::lol::lol:.

¶ντε καλέ, οι άντρες δεν έχουν ανάγκη. :rolleyes:

ValiaK
25-11-10, 22:31
Εμένα πάντως ο άντρας μου δεν παραπονιόταν. Εμένα είχε πέσει το νεφρί στο τέλος του μήνα... Και το πιπίνι σε αυτή τη σχέση είμαι εγώ!!! :D :D :D Φαντάσου!

NIOBH
26-11-10, 11:26
Εμένα πάντως ο άντρας μου δεν παραπονιόταν. Εμένα είχε πέσει το νεφρί στο τέλος του μήνα... Και το πιπίνι σε αυτή τη σχέση είμαι εγώ!!! :D :D :D Φαντάσου!

¶ξιος, άξιος.....:D:D:D.

lianakleopatra
26-11-10, 11:57
Και εγώ το ίδιο. Συνέλαβα την Κλεοπάτρα μου την τελευταία μέρα της περιόδου μου όπως και η μαμά μου συνέλαβε εμένα στα "καθαρίσματα".

girandola
26-11-10, 14:58
Κοριτσια δεν εχω συλλαβει ΑΚΟΜΗ για να σας πω, αλλα αυτο το μηνα που πηγα στο γιατρο τη 12η μερα του κυκλου μου για να ελεγξω ποτε θα εχω ωορρηξια, αυτη ειχε γινει!
Περιοδο εχω γυρω στις 6 με 7 μερες, που σημαινει οτι η ωορρηξια εγινε ειτε τις τελευταιες μερες της περιοδου μου, ειτε μια δυο μερες μετα, απο οτι ειπε ο γιατρος!!! Και μαλιστα μου ειπε να κανω προγραμματισμενα επαφες, γιατι θα ξανακανω ωορρηξια σαυτο τον κυκλο!!!

newbie G
26-11-10, 15:03
Κοριτσια δεν εχω συλλαβει ΑΚΟΜΗ για να σας πω, αλλα αυτο το μηνα που πηγα στο γιατρο τη 12η μερα του κυκλου μου για να ελεγξω ποτε θα εχω ωορρηξια, αυτη ειχε γινει!
Περιοδο εχω γυρω στις 6 με 7 μερες, που σημαινει οτι η ωορρηξια εγινε ειτε τις τελευταιες μερες της περιοδου μου, ειτε μια δυο μερες μετα, απο οτι ειπε ο γιατρος!!! Και μαλιστα μου ειπε να κανω προγραμματισμενα επαφες, γιατι θα ξανακανω ωορρηξια σαυτο τον κυκλο!!!

Αυτό πάλι πώς το συμπέρανε; :confused:

mwrakia29
29-11-10, 18:06
mwrakia 29....καλύτερα είναι να ψάξεις να βρείς τις γόνιμες μέρες σου....εγώ έπαιρνα αντισυλληπτικά για 7-8 χρόνια για να ρυθμίσω το κύκλο μου και να εξαφανίσω τις πολυκυστικές. Τελικά τα κατάφερα....και πάλι όμως ο κύκλος μου κυμαινόταν στις 40 μέρες...:roll:...ψάχναμε με το γιατρό τις γόνιμες....και καταλήξαμε να είναι 21η μέρα....και η γόνιμη πουθενά. Τότε ο γιατρός μου πρότεινε να παρω φάρμακα για να ρυθμιστεί ο κύκλος και να βοηθήσουν στην ωορρηξία...κι έτσι έγινε...:D. Τώρα έχω κύκλο 28-30 ημέρες και γόνιμες την 11η μέρα μέχρι 14η...:D.

χαρα στο κουραγιο σου κουκλα μου...μπραβο σου...:wink::wink::wink:

mwrakia29
29-11-10, 18:08

καλε ο αντρας μου μια χαρα θα περασει ;););), αλιμονο σε μενα...:rolleyes:

mwrakia29
29-11-10, 18:12

σε ευχαριστω νιοβη μου, θα δω τι θα κανω πανω σε αυτο , γιατι δεν σου κρυβω οτι ψιλοαγχωνομαι:confused:...που θα παει θα μας κατσει το σπορακι...:grin::-D:-D

girandola
30-11-10, 15:34
Αυτό πάλι πώς το συμπέρανε; :confused:
Ειδε στην αλλη ωοθηκη, ενα ωαριο που ηταν αρκετα μεγαλο(δεν θυμαμαι διαστασεις να σου πω) και μου ειπε οτι θα ξανακανω ωορρηξια μεσα στον ιδιο μηνα!!

mwrakia29
30-11-10, 17:06
Ειδε στην αλλη ωοθηκη, ενα ωαριο που ηταν αρκετα μεγαλο(δεν θυμαμαι διαστασεις να σου πω) και μου ειπε οτι θα ξανακανω ωορρηξια μεσα στον ιδιο μηνα!!

δηλαδη υπαρχει περιπτωση ενω ετοιμαζεται να ωριμασει το ωαριο απο την μια ωοθηκη και γινει ωορηξια, να ετοιμαζεται και απο την αλλη ωοθηκη και να προλαβει το τελος της περιοδου:shock::shock::shock::shock:...; τι ειπα παλι βρε κοριτσια:o:o:o..;;;

newbie G
30-11-10, 17:13

Αν είδε ωάριο στην άλλη ωοθήκη, πώς κατάλαβε ότι είχες ήδη κάνει κι άλλη ωορρηξία πιο πριν; Συγνώμη, δεν υπαινίσσομαι κάτι, απλά απορώ. Πώς φαίνεται αν μια γυναίκα έχει ΗΔΗ κάνει ωορρηξία; Τι ακριβώς φαίνεται στον υπέρηχο;

girandola
30-11-10, 23:01
Κοριτσια, οταν γινεται ωορρηξια η αντιστοιχη ωοθηκη διογκωνεται και παραμενει διογκωμενη αρκετες μερες μετα. Εγω (οπως εχω ξαναπει) πηγα αυτο το μηνα στη 12η μερα του κυκλου μου για ηπερηχο! Ηθελα να δω τι γινεται με ενα μεγαλο ινομυωμα που εχω και επι την ευκαιρια να δουμε ποτε θα εχω ωορρηξια ωστε να σιγουρευτω για τις γονιμες(εως τοτε κι εγω νομιζα οτι επειδη εχω σταθερο κυκλο 28 με 30 μερες οι γονιμες παντα ειναι μεταξυ 13ης και 17ης).
Στον προηγουμενο ηπερηχο που ειχα τον Αυγουστο οι μετρησεις των ωοθηκων ηταν-δεξια ωοθηκη 8,2 κυβικα εκατοστα, αριστερη ωοθηκη 6,7κ.ε..
Στον υπερηχο αυτο το μηνα οι μετρησεις ηταν-δεξια ωοθηκη 13,1κ.ε. και αριστερη 9,2κ.ε..
Επισης κατι αλλο που κοιταξε ηταν για ελευθερο υγρο κατι που δεν πολυκαταλαβα για να σας το εξηγησω και το παχος του ενδομητριου.
Λοιπον, ο γιατρος μου ειπε οτι ειχε γινει ηδη ωορρηξια απο τη δεξια ωοθηκη, και βλεποντας τις διαστασεις της αριστερης και ενα ωοθηλακιο που ηταν αρκετα μεγαλο μου ειπε οτι μεσα στον ιδιο μηνα θα ξανακανω ωορρηξια γιατι ηδη αυτη ετοιμαζεται, οποτε να μην τεμπελιαζω:oops:!!
Βουρ στο ψητο, εγω βεβαια δεν πολυ βουρ, αλλα εχω μια μερα καθυστερηση, και αρχιζω να ελπιζω!!! Λετε???????