PDA

Επιστροφή στο Forum : Χριστουγεννιατικες γιορτες σε παιδικους και σχολεια

Nantia
03-12-10, 10:15
Καλημερα σε ολες και ολους,
Ανοιγω αυτο το θεμα με την σκεψη να λεμε ιδεες για το πως θα μπορεσουμε να λυσουμε καποιες αποριες που ενδεχομενως να εχουμε για τις στολες που θα φορεσουν τα παιδακια στις γιορτες των σχολειων τους.

Την προηγουμενη βδομαδα πηραμε ενα χαρτι απο την δασκαλα το οποιο ειχε μια στολη σε ζωγραφια χιονουλας που καλειται να υποδιθει η κορη μου στην φετινη της Χρονια. Το προσχεδιο στο χαρτι εχει ενα φορεματακι λευκο μεχρι το γονατο το οποιο εγραφε το χαρτακι να το ντυσουμε με ασημι πουλιες ή παγετες.
Ετσι εγω σκεφτηκα να αγορασω σατεν λευκο υφασμα και να το ραψω. Επειδη ειναι δυσκολο να κανω μανικι θα το αφησω χωρις μανικι και απο κατω θα φοραει η μικρη ασπρη μπλουζιτσα. Μεχρι εδω συμφωνειτε? ΚΑι μετα να κεντησω πανω ασημι πουλιες και παγετες.
Η απορια μου ειναι στο κεφαλακι της τι μπορει να φορεσει ?:roll::roll:

gavrias
03-12-10, 10:23
Μπορείς να της φορέσεις μια λευκή κορδέλα στα μαλάκια κι αν βρείς μπορείς να ντύσεις την κορδέλα με το υλικό που μοιάζει με πούπουλα (και δεν έχω ιδέα πως το λένε ).
Η κόρη μου είχε τέτοιο στα μαλλιά όταν ήτανε χιονούλα (είχαμε πάρει όμως έτοιμες τις στολές από εργαστήριο που έφτιαχνε στολές μπαλέτου κλπ).

Nantia
03-12-10, 10:31
Μπορείς να της φορέσεις μια λευκή κορδέλα στα μαλάκια κι αν βρείς μπορείς να ντύσεις την κορδέλα με το υλικό που μοιάζει με πούπουλα (και δεν έχω ιδέα πως το λένε ).
Η κόρη μου είχε τέτοιο στα μαλλιά όταν ήτανε χιονούλα (είχαμε πάρει όμως έτοιμες τις στολές από εργαστήριο που έφτιαχνε στολές μπαλέτου κλπ).

Η κορδελα απο σατεν? δεν γλυστραει? και αυτο το υλικο που μοιαζει με πουπουλο με κολα να το κολησω πανω στην κορδελα?

Ωραιες οι ετοιμες στολες αλλα ρωτησαμε και μας ειπαν 45 ευρω:shock::shock:

talou
03-12-10, 12:35
Η κορδελα δεν χρειαζεται να ειναι σατεν. Η κλασσικη κορδελα για μαλλια κανει.
Εμεις θα ντυθουμε ευχουλες , οποτε και εχουμε τα ρουχα του μπαλετου που κανουν.
Φετος τη γλιτωσαμε και δεν εχουμε επιπλεον κοστος.

ismeni
03-12-10, 12:41
Καλημερα σε ολες και ολους,
Ανοιγω αυτο το θεμα με την σκεψη να λεμε ιδεες για το πως θα μπορεσουμε να λυσουμε καποιες αποριες που ενδεχομενως να εχουμε για τις στολες που θα φορεσουν τα παιδακια στις γιορτες των σχολειων τους.

Την προηγουμενη βδομαδα πηραμε ενα χαρτι απο την δασκαλα το οποιο ειχε μια στολη σε ζωγραφια χιονουλας που καλειται να υποδιθει η κορη μου στην φετινη της Χρονια. Το προσχεδιο στο χαρτι εχει ενα φορεματακι λευκο μεχρι το γονατο το οποιο εγραφε το χαρτακι να το ντυσουμε με ασημι πουλιες ή παγετες.
Ετσι εγω σκεφτηκα να αγορασω σατεν λευκο υφασμα και να το ραψω. Επειδη ειναι δυσκολο να κανω μανικι θα το αφησω χωρις μανικι και απο κατω θα φοραει η μικρη ασπρη μπλουζιτσα. Μεχρι εδω συμφωνειτε? ΚΑι μετα να κεντησω πανω ασημι πουλιες και παγετες.

δεν χρειάζεται να κεντίσεις τις πούλιες. μπορεις απλώς να τις κολλήσεις με κολλα uhu.

στο κεφαλάκι της; κορδέλα λευκή που μπορέις να ραψεις ένα πομ πομ, που θα βρεις σε μαγαζι με ειδη ραπτικής.

ismeni
03-12-10, 12:42
με το υλικό που μοιάζει με πούπουλα (και δεν έχω ιδέα πως το λένε ).
.

μαραμπού λεγεται

στολες για γιορτες χριστουγέννων, αποκριάτικες, μπαλέτου κλπ αξεσουαρ: jordanis φορμίωνος και λαέρτου 48, καισαριανή, 210-7661951

ismeni
03-12-10, 12:43
Η κορδελα δεν χρειαζεται να ειναι σατεν. Η κλασσικη κορδελα για μαλλια κανει.
Φετος τη γλιτωσαμε και δεν εχουμε επιπλεον κοστος.

τι θα φορεσετε δηλαδη για να γινεται ευχούλες; καλσον, κορμακι και παπούτσια μπαλέτου;

DimiAl
03-12-10, 12:59
Εμείς θα ντυθούμε αστεράκι. Δηλαδή? Πως θα είναι?
Πρέπει να πάω να του νοικιάσω.

Nantia
03-12-10, 13:10
δεν χρειάζεται να κεντίσεις τις πούλιες. μπορεις απλώς να τις κολλήσεις με κολλα uhu.

Ναι σωστα και λιγοτερος κοπος :mrgreen:

στο κεφαλάκι της; κορδέλα λευκή που μπορέις να ραψεις ένα πομ πομ, που θα βρεις σε μαγαζι με ειδη ραπτικής.

Πολυ ωραια ιδεα!!!!!!

Σε ευχαριστω

ismeni
03-12-10, 13:13

μπορείς να τηλεφωνήσεις στι κυριο Άκη 210-7661951, να την παραγγείλεις και να στη στείλει.

Nantia
03-12-10, 13:13

Δεν σας εδωσε καμια ιδεα η δασκαλα σας? ή ενα προσχεδιο? :roll:

BABE
03-12-10, 13:43

Καλησπέρα και εμεις αστερακι θα ντυθούμε μου έδειξε ενα σχέδιο η δασκάλα της, και θα τησ φορέσω λευκό καλσόν λευκη φούστα θα φτάξω απο τούλι σαν tutu και θα πάω να αγοράσω μόνο το κορμάκη απο είδη μπαλέτου....τώρα για το κεφάλι της θα πάρω μια κορδέλλα και θα ράψω ενα πον πον λευκο,,,αυτα τωρα οσον αφορα το αστερι η ασημένιο η λευκο αστερι φαντάζομαι θα βρώ!

ismeni
03-12-10, 13:59
τα αστεράκια, θεωρητικά, είναι κιτρινα-χρυσα. προσπάθησε να βρεις σε τετοιες αποχρώσεις. προτιμησε κορμάκι μπαλέτου λίκρα, που γιαλίζει. ο κύριος Ακης που προανέφερα εχει και τούλι και κορμάκια και ιδεες για το στολισμα του κεφαλιού.

talou
03-12-10, 13:59
για την ευχουλα μας ζητησαν ροζ κορμακι , ροζ γουστα τουλινη ή σατεν , ροζ καλσον , στεκα με πονπον (πως τα λενε δεν ξερω) και ραβδι. Παπουτσια δεν μας ειπαν αλλα εχουμε και απο αυτα ροζ. Ειναι το χρωμα μας!

ismeni
03-12-10, 14:03
http://www.ids.co.uk/BrowseCustom/Promotions/Christmas/Costumes

DimiAl
03-12-10, 14:08
Μας είπε να νοικιάσουμε στολές. Μάλιστα μας προτείνει και το κατάστημα...
Δεν έχω πάει ακόμη, αύριο θα πάμε και απορώ. Εντάξει για τα κοριτσάκια κολάν κτλ αλλά τα αγόρια τι φοράνε?

gavrias
03-12-10, 14:14
μαραμπού λεγεται

στολες για γιορτες χριστουγέννων, αποκριάτικες, μπαλέτου κλπ αξεσουαρ: jordanis φορμίωνος και λαέρτου 48, καισαριανή, 210-7661951

Απο κεί τις πήραμε και μείς. Μια χιονούλα και μια ευχούλα.
Μαραμπού το λένε? Αυτό.

yasemi
03-12-10, 22:03
αχ ποαο ζηλευω γιατι ο δικος μας παιδικος δημοτσιος δε κανει τιποτα...με το καλοκοριτσια βαλτε και καμια φωτο....:sad::sad:

*ΒΑΣΩ*
06-12-10, 11:41
Αχ! και εμεις στο νηπιαγωγειο μας θα κανουμε γιορτη και η κορη μου θα κανει την χιονουλα και θα πει και ποιημα. Οσο για την στολη ρωτησα απο την πρωτη στιγμη την δασκαλα και μου ειπε πως τις στολες θα μας τις δωσει η ιδια και ολα τα αξεσουαρ εννοειτε και μαλιστα 2-3 μερες πριν την γιορτη να παμε στο σχολειο να τις προβαρουμε στα παιδακια μας και θα μας τις δωσει να τις παρουμε σπιτι να τις πλυνουμε εαν θελουμε.
Αχ! ανυπομονω να καμαρωσω την κουκλαρα μου να λεει το ποιημα της.. ηδη το σκεφτομαι και συγκινουμαι..

kalamaraki
06-12-10, 11:47
Και εμεις θα κανουμε γιορτη στις 18/12 και η μικρη μου θα ντυθει μαλλον χιονουλα, αλλα δεν θα τις φτιαξουμε εμεις τις στολες , μας ζητησε αν θελουμε να λαβουμε μέρος 22ευρώ για να την ράψουν και να μας μεινει μετα η στολη.

marvas
07-12-10, 08:18
Καλημέρα κορίτσια. Για βοηθήστε και μένα που χρειάζομαι στολή Παναγίας για τη μικρή μου. Μου είπαν να φοράει ένα μακρύ γαλάζιο ένδυμα και μια κάπα μπλε. Έχετε καμιά ιδέα για να μου κοστίσει οικονομικά;

Silviamammy
07-12-10, 08:41

Στο σχολείο μας τα αγοράκια που ήταν αστεράκια φορούσαν ανοιχτό γαλάζιο σατεν μπλούζα-παντελόνι και στη μπλούζα είχαν κολλημένα αστεράκια όπως και στο κεφάλι τους ένα μεγαλύτερο αστέρι. Πολύ όμορφα ήταν. Και όλοι εμείς τις ράψαμε τις στολές. Το δικό μου καμάρι ήταν καμπανάκι τη μιά χρονιά, φέτος θα είναο λιστής:shock:
Πάνε τα γράμματα των παιδιών σας, ο Άγιος Βασίλης δε θα τα διαβάσει ποτέ!!! Αυτό θα κάνει στη παράσταση, θα κλέψει τα γράμματα που έγραψαν τα παιδιά στον Άγιο:mrgreen:

ismeni
07-12-10, 08:56
Καλημέρα κορίτσια. Για βοηθήστε και μένα που χρειάζομαι στολή Παναγίας για τη μικρή μου. Μου είπαν να φοράει ένα μακρύ γαλάζιο ένδυμα και μια κάπα μπλε. Έχετε καμιά ιδέα για να μου κοστίσει οικονομικά;

κανε ερευνα αγορας. τηλεφώνησε τον κυριο Άκη (210-7661951) και ρώτησέ τον. Πήγαινε ρώτησε και σε αλλα μαγαζιά που κάνουν στολες για παιδικόύς σταθμούς και σχολες μαπλέτου. Επίσης σε μαγαζι που πουλάει υφάσματα, πόσο θα σου κοστίσει να αγοράσεις γαλαζιο και μπλε υφασμα, αναλογίσου ραπτικά και χρονο που θα χρειαστει να το φτιάξεις και αποφάσισε τι σε συμφέρει.

deschris
07-12-10, 12:13
Απο κεί τις πήραμε και μείς. Μια χιονούλα και μια ευχούλα.
Μαραμπού το λένε? Αυτό.

Ποσο κοστιζει απο εκει η στολη της χιονουλας;

katerinak
07-12-10, 12:54
Η κορδελα απο σατεν? δεν γλυστραει? και αυτο το υλικο που μοιαζει με πουπουλο με κολα να το κολησω πανω στην κορδελα?

Ωραιες οι ετοιμες στολες αλλα ρωτησαμε και μας ειπαν 45 ευρω:shock::shock:

βαλε σιλικονη σε μια στεκα κ κολλησε το οανω.φορεσε της ασπρο κορμακι ρυθμικης πανω απο τη φοστιτσα

katerinak
07-12-10, 12:55

αγορακι ειναι;κιτρινο σατεν παντελονακι κ μπλουζακι με ατερακια πανω

marvas
08-12-10, 08:26
κανε ερευνα αγορας. τηλεφώνησε τον κυριο Άκη (210-7661951) και ρώτησέ τον. Πήγαινε ρώτησε και σε αλλα μαγαζιά που κάνουν στολες για παιδικόύς σταθμούς και σχολες μαπλέτου. Επίσης σε μαγαζι που πουλάει υφάσματα, πόσο θα σου κοστίσει να αγοράσεις γαλαζιο και μπλε υφασμα, αναλογίσου ραπτικά και χρονο που θα χρειαστει να το φτιάξεις και αποφάσισε τι σε συμφέρει.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη. Αρχικά θα ψάξω από γνωστούς αν μπορώ να βρω στολή έστω και με διαφορετικά χρώματα και αν δεν βρω τότε μάλλον θα αναγκαστώ να αγοράσω. Πιστεύω ότι το κόστος των υλικών και των ραπτικών θα είναι περίπου το ίδιο με το να την αγοράσω τη στολή.

gavrias
08-12-10, 09:11
Ποσο κοστιζει απο εκει η στολη της χιονουλας;

Τώρα δεν έχω ιδέα.Τότε γύρω στα 45 ευρώ περίπου.(Στολή,κολλάν,κορδέλα).

ismeni
08-12-10, 09:13
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη. Αρχικά θα ψάξω από γνωστούς αν μπορώ να βρω στολή έστω και με διαφορετικά χρώματα και αν δεν βρω τότε μάλλον θα αναγκαστώ να αγοράσω. Πιστεύω ότι το κόστος των υλικών και των ραπτικών θα είναι περίπου το ίδιο με το να την αγοράσω τη στολή.

συννενοήσου με τον κύριο Άκη γιατι μπορει να στη στείλει

katerinak
08-12-10, 09:58
Τώρα δεν έχω ιδέα.Τότε γύρω στα 45 ευρώ περίπου.(Στολή,κολλάν,κορδέλα).

εγω την βρηκα με 20 ευρω αγορα απο ενα μαγαζι κοντα στη λενορμαν.κορμακι φουστα στεκα,θ απαω το απογευμα να αγορασω για το σχολειο

Νονντυ
08-12-10, 10:15
Καλημερα.θα ντυθει χιονανθρωπος στον παιδικο βρηκα στο perfect party sto internet στολη και σε καλη τιμη. απο το να ψαχμομαι!πηρα και για τον μπεμπη μου αι βασιλιατικη στολη.θα παραλαβω σημερα.καλες γιορτες σε ολους

Nantia
08-12-10, 10:46
Kαλημερα σας,
Βαρβαρα μολις εβλεπα το σαιτ που μας ειπες για τις στολες. Ωραια η στολη του χιονανθρωπου. 35 δεν ειναι και παρα πολυ ακριβη. Αλλα για την στολη της χιονουλας παλι και εδω την εχει 45 ευρω.
Λοιπον χθες πηρα σατεν λευκο υφασμα και πουλιες και μια ετοιμη στεκα που εχει πανω αυτο το λευκο πουπουλο που φαινεται σαν χιονι δεν θυμαμαι πως λεγεται. Αυτα που αγορασα στοιχισαν γυρω στα 8 ευρω το υφασμα γιατι πηρα αρκετο, 3 ευρω η στεκα και 1,20 οι πουλιες. Ευτυχως εγω εχω την μανουλα μου που ξερει να ραβει και θα μου την ραψει αυτην.
Μολις ετοιμαστει θα σας την δειξω.

Νονντυ
08-12-10, 11:32
Kαλημερα σας,
Βαρβαρα μολις εβλεπα το σαιτ που μας ειπες για τις στολες. Ωραια η στολη του χιονανθρωπου. 35 δεν ειναι και παρα πολυ ακριβη. Αλλα για την στολη της χιονουλας παλι και εδω την εχει 45 ευρω.
Λοιπον χθες πηρα σατεν λευκο υφασμα και πουλιες και μια ετοιμη στεκα που εχει πανω αυτο το λευκο πουπουλο που φαινεται σαν χιονι δεν θυμαμαι πως λεγεται. Αυτα που αγορασα στοιχισαν γυρω στα 8 ευρω το υφασμα γιατι πηρα αρκετο, 3 ευρω η στεκα και 1,20 οι πουλιες. Ευτυχως εγω εχω την μανουλα μου που ξερει να ραβει και θα μου την ραψει αυτην.
Μολις ετοιμαστει θα σας την δειξω.

o Aι Βασιλης μπεμπε πως σου φανηκε την πηρα για τον μικρο-8μηνων περπαταμε και πιστευω θα του ειναι καλη.ειπες κατι μαγικο εχεις τη μαμα σου που γνωριζει να ραβει.για αυτο κατεφυγα στην αγορα της στολης.Εδω στις σερρες καποια μαγαζια εφεραν στολες οικονομικες ομως δεν με εντυπωσιασαν και ετσι κατεφυγα στους ειδικους. γενικα δεν ειμαι της εμπνευση και του ψαξιματος .στον παιδικο μου ειπαν καποιες ιδεες ασπρο παντελονι-μπλουζα-ζουνακι.μου φανηκε βουνο.να ψαξω ασπρο παντελονι και ως αγορομανα που να βρω γουνακι λευκο.Υπεροχη μου φανηκε αυτη στο perfect site.σημερα θα μου τα φερουν τα courier

ANDEDANTINOS
08-12-10, 12:59
Φετος τη γλιτωσαμε και δεν εχουμε επιπλεον κοστος.[/QUOTE]

εγω για την μικρη που θα ντυθει ευχουλα για την γιορτη του παιδικου πηρα με 4-5 € απο τα τζαμπο φουστα της barbie μαζι με ραβδακι στεμμα και κασκολ απο φτερα

deschris
08-12-10, 23:18
εγω την βρηκα με 20 ευρω αγορα απο ενα μαγαζι κοντα στη λενορμαν.κορμακι φουστα στεκα,θ απαω το απογευμα να αγορασω για το σχολειο

Που ακριβως στη λενορμαν; 20 ευρω είναι καλη τιμη ,για χιονουλα μιλαμε έτσι; Σε εμας στον παιδικο μας προτειναν να μας τη ραψουν με 25 ευρω και δε συμφωνησαν οι περισσότεροι μιας και τους φάνηκε ακριβη η τιμη αλλα δε βλεπω να βρισκουμε ευκολα με λιγοτερα χρηματα. 45 παντως που αναφερθηκε νομιζω είναι πολλα για μια στολη που θα φορεθει κατα πασα πιθανοτητα 1 φορα.

katerinak
08-12-10, 23:23
Που ακριβως στη λενορμαν; 20 ευρω είναι καλη τιμη ,για χιονουλα μιλαμε έτσι; Σε εμας στον παιδικο μας προτειναν να μας τη ραψουν με 25 ευρω και δε συμφωνησαν οι περισσότεροι μιας και τους φάνηκε ακριβη η τιμη αλλα δε βλεπω να βρισκουμε ευκολα με λιγοτερα χρηματα. 45 παντως που αναφερθηκε νομιζω είναι πολλα για μια στολη που θα φορεθει κατα πασα πιθανοτητα 1 φορα.

τελικα ειναι χωρις φπα..οποτε βγαινειπαλι 25.αν ειχα χρονο θα εκανα στα παιδια μονη μου με τουλι,κ ενα κορμακι ρυθμικης κ ετοιμο

MARGIO
13-12-10, 10:59

marvas δεν ξερω αν σε βολευει δυτικα,ειναι μια βιοτεχνια στο Ωραιοκαστρο Κοκορας λεγεται εχει μεγαλη ποικιλια σε στολες ξερω για χιονουλα σιγουρα γυρω στα 25 ευρω πιστευω οτι θα εχει και παναγια αν σ' ένδιαφερει στειλε μου πμ να σου δωσω το τηλεφωνο να ρωτησεις αν εχει να μην πηγαινεις αδικα.

Ναντια απο πανω βαλε καλυτερα ασπρο κορμακι παρα μπλουζιτσα.

Εμενα η κορη μου θα ειναι γιαγια ξερετε που μπορω να βρω ψευτικα γυαλια?

Nantia
13-12-10, 13:20
marvas δεν ξερω αν σε βολευει δυτικα,ειναι μια βιοτεχνια στο Ωραιοκαστρο Κοκορας λεγεται εχει μεγαλη ποικιλια σε στολες ξερω για χιονουλα σιγουρα γυρω στα 25 ευρω πιστευω οτι θα εχει και παναγια αν σ' ένδιαφερει στειλε μου πμ να σου δωσω το τηλεφωνο να ρωτησεις αν εχει να μην πηγαινεις αδικα.

αχ μαρτζιο να το ηξερα πιο νωρις θα γλυτωνα ολη την ταλαιπωρια!!!!!!!!

Ναντια απο πανω βαλε καλυτερα ασπρο κορμακι παρα μπλουζιτσα.

καλη η ιδεα σου αλλα πρεπει να δωσω αλλα 10 ευρω για να αγορασω ασπρο κορμακι :evil:

Εμενα η κορη μου θα ειναι γιαγια ξερετε που μπορω να βρω ψευτικα γυαλια?

γυαλια δεν ξερω που μπορει να βρεις:mrgreen:

MARGIO
13-12-10, 21:07
Αργησα να δω το θεμα σου κριμα...
Νομιζα οτι εχεις ασπρο κορμακι απ'το μπαλετο αν δεν εχεις δεν πειραζει καλη ειναι και η μπλουζιτσα χαχα
Γυαλια δεν ξερει κανειιιιις???? Μου φαινεται δεν θα βαλουμε θα ειναι αετοματισσα η γιαγια

marvas
14-12-10, 08:50

MARGIO, σ'ευχαριστώ. Την ξέρω αυτήν την βιοτεχνία αν και δεν την έχω επισκεφτεί (μου πέφτει λίγο μακριά!). Τελικά είμαι τυχερή και βρήκα στολή από τη δασκάλα της κόρης μου και θα κάνω τη δουλειά μου. Προφανώς είναι η ίδια στολή που φοράνε τα κοριτσάκια που έχουν το ρόλο της "Παναγίας" στο νηπιαγωγείο μας τα τελευταία χρόνια. Τώρα πρέπει να νοικιάσω και μια στολή "καλικαντζαράκι" για τη γιορτή του μπαλέτου και είμαι έτοιμη!
Γυαλιά δε ξέρω που μπορείς να βρεις. Μήπως σ'αυτήν τη βιοτεχνία που έχει και αποκριάτικα;

MARGIO
14-12-10, 10:34
Θα πω την αδερφη μου να ρωτησει εκει οταν παει να παρει την στολη της χιονουλας αλλα ελεγα μηπως υπηρχε και καπου αλλου.
Ωραια βολευτηκατε εσεις με την παναγια απο που θα νοικιασεις το καλλικαντζαρακι? Για να εχουμε υποψιν μας αν χρειαστει.

geoste
14-12-10, 10:36
Δεν ξερω αν το ειπε καποια μαμα πιο πριν γιατι δεν προλαβα να διαβασω ολα τα μηνυματα αλλα ηθελα να προτεινω αυτο που εκανα εγω για την κορη μου που θα ντυθει χιονουλα.Πηρα μια στεκα λευκη και πανω εβαλα παχνη που ειναι σαν βαμβακι και το πηρα στα χριστουγεννιατικα ειδη.Η υπολοιπη στολη θα ειναι ασπρο μπλουζακι,ασπρο καλσον και τουλι που εκανα φουστιτσα και κολλησα και εκει παχνη αφου την εκανα μπαλιτσες

marvas
14-12-10, 10:57
Θα πω την αδερφη μου να ρωτησει εκει οταν παει να παρει την στολη της χιονουλας αλλα ελεγα μηπως υπηρχε και καπου αλλου.
Ωραια βολευτηκατε εσεις με την παναγια απο που θα νοικιασεις το καλλικαντζαρακι? Για να εχουμε υποψιν μας αν χρειαστει.

Θα το νοικιάσω από μια μοδίστρα στην περιοχή που μένει που αναλαμβάνει στολές για τις γιορτές των παιδικών και σχολείων. Δεν είναι βέβαια κάτι το ιδιαίτερο αλλά κοστίζει μόνο € 16,00! Φυσικά θα μπορούσα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω πολύ καλύτερη στολή αλλά τι να την κάνώ; Έχω και από τη μεγάλη μου κόρη στολές αλλά δεν βολεύει να τις φορέσει και η μικρή κι έτσι απλά μου "τρώνε" χώρο στην ντουλάπα. Και δεν έχω δώσει και λίγα χρήματα. Μπορείς να ρωτήσεις τη δασκάλα σας μήπως γνωρίζει κάποια μοδίστρα και να μπορείς να νοικιάσεις κι εσύ.

sissy82
22-12-10, 15:35
Αχ κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας!Ήταν να ντυθει το κορίτσι μου στη γιορτούλα που θα γίνει αύριο αλλα επειδή ήταν άρρωστη δε μπόρεσε να πάει στις πρόβες οπότε είπε κι η δασκάλα να τη ντύσω αν θέλω κανονικά και να τη πάω στη γιορτή γιατί μέσα στα παιδάκια δε θα μπορεί να μπεί επειδή έχουν μάθει τραγουδάκια κτλ.Τι να κάνω?Να τη πάω ετσι?Η μήπως στεναχωρεθεί που θα είναι όλα ντυμένα?

katerinak
22-12-10, 15:36
Αχ κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας!Ήταν να ντυθει το κορίτσι μου στη γιορτούλα που θα γίνει αύριο αλλα επειδή ήταν άρρωστη δε μπόρεσε να πάει στις πρόβες οπότε είπε κι η δασκάλα να τη ντύσω αν θέλω κανονικά και να τη πάω στη γιορτή γιατί μέσα στα παιδάκια δε θα μπορεί να μπεί επειδή έχουν μάθει τραγουδάκια κτλ.Τι να κάνω?Να τη πάω ετσι?Η μήπως στεναχωρεθεί που θα είναι όλα ντυμένα?

τι θα ντυνοταν;

sissy82
22-12-10, 15:41
Αστεράκι

Christie
22-12-10, 15:53
Τελικα απ' ο,τι βλεπω ολα τα ζουζουνια μας τις ιδιες στολες θα φορεσουν πανω κατω.. Εμας ντυθηκε χιονουλα αλλα για καλη μας τυχη ειχαν τις στολες ηδη στο νηπιαγωγειο απο προηγουμενες χρονιες κι εμεις το μονο που φορεσαμε ηταν λευκο μπλουζακι, λευκο καλσον και λευκα παπουτσακια..

Αντιστοιχα υπηρχαν η Νυχτα, τα αστερακια, οι βοσκοι, οι αγγελοι, οι μαγοι και ο Ιωσηφ με την Παναγια..

Καναμε τη γιορτη μας τη Δευτερα και ηταν πολυ ωραια...

katerinak
22-12-10, 18:03
Αστεράκι
η βρες να νοικιασεις η παρε λιγο κιτρινο τουλι κ κανει με λαστιχο μια φουστιτσα,δεν ειναι δυσκολο

ismeni
23-12-10, 07:51

να την πας κανονικα στη γιορτή
εχει κανει τοσο κοπο το παιδί και σιγουρα εχει κανει πολλες προβες πριν τις τελευταίες.
οτι θα ντυνοταν εαν δεν ηταν αρρωστη, να τη ντυσεις και να πατε.
αυτο περιμένει το παιδί! να κανει γιορτη! μη του τη στερήσεις, ουτε εσυ ουτε καμια δασκαλα εχει το δικαιωμα αυτο.

τα παιδιά μας αυτο περιμένουν!!!!!!!!!!!!!!!!!