PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!

Σελίδες : 1 2 [3] 4

fistikaki
12-01-11, 01:39
παιδια, δεν θα το πιστεψετε...

παλι μυξα και μπουκωμα η δικια μου... κοβω τις φλεβες μου ΤΩΡΑ

ζώπυρον
12-01-11, 01:47
παιδια, δεν θα το πιστεψετε...

παλι μυξα και μπουκωμα η δικια μου... κοβω τις φλεβες μου ΤΩΡΑ

μόνο μύξα και μπούκωμα ?

Αγγελίνα#2
12-01-11, 01:49
Όχι...ε όχι!

Τι το θες το θέμα, ρε αγάπη μου? Θα στο λύσω εγώ το δίλημμα αμέσως: βρείτε δεύτερες δουλειές και οι δύο για να πληρώνετε νταντά, αλλιώς ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΠΙΤΙ!!!!!!

Το παιδί σου στο μερί σου, που έλεγε και η συγχωρεμένη η γιαγιάκα!

fistikaki
12-01-11, 01:55
μόνο μύξα και μπούκωμα ?

ετσι φαινεται... ολη μερα ειναι μια χαρα, τρωει, ολα καλα, μυξα μηδεν... και μολις την παιρνει ο υπνος... μπουκωνει... λες να ειναι τα τελευταια της ιωσης... ή ξανααρρωστησε??? την φυλαμε παρα πολυ παντως... μια δυο φορες εχουμε βγει, παντα με αμαξι, ελαχιστα εξω στο κρυο... μια φορα μονο πριν μερες, στη λιακαδα... τι ειναι αυτο παλι ρε γμτ, ανασαινει σα να χει στραβο διαφραγμα, σαν ροχαλητο

ζώπυρον
12-01-11, 02:02
άκου φυς.

αφού το παιδί είναι καλά, να το βγάζετε έξω.
όχι κλειστούς χώρους, όχι βροχή.
το κρύο δεν πειράζει - αρκεί να είναι καλά ντυμένη (το μέτρο είναι τόσο όσο να μην ιδρώνει)
όχι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας (και μέσα στο σπίτι)

μπορεί να είναι και κατάλοιπα της ίωσης.
όμως
πήγαινε το παιδί και σ' έναν ωρλ (πλήρη έλεγχο μύτη, αυτιά, λαιμός)

μην το θεωρήσεις περιττό, πρέπει να το πας σε ωρλ

και μετά ίσως να χρειαστεί κι έναν αλλεργιολόγο
τέλος πάντων
βλέποντας και κάνοντας

γενικά όμως, δες το και λίγο αλλοιώς
ομοιοπαθητική?

fistikaki
12-01-11, 02:07
ακου, για την ομοιοπαθητικη... ηθελα να στο πω και τις προαλλες και ξεχαστηκα...

εχω παρακολουθησει αρκετα το θεμα, και απο σενα και απο αλλες κοπελες και εχω διαβασει καποια πραγματα...

η ενσταση μου ειναι, οτι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι κατι περιστασιακο, ενα χαπι πχ, και καθαρισες... ειναι σταση ζωης.. διατροφης, κλπ...

δεν ειμαι σιγουρη οτι σε αυτη τη φαση της ζωης μας, μπορουμε να ακολουθησουμε την ομοιοπαθητικη στο συνολο της.. και το να αποδεχομαστε ελαχιστες πρακτικες της, παροδικα, για προσωρινη ανακουφιση απο καποιο προβλημα, δεν ειναι οτι καλυτερο -εντιτ - αναφερομαι σε μενα και την οικογενεια μου...

ζώπυρον
12-01-11, 02:19
υπέρμαχος της ομοιοπαθητικής δεν είμαι - μόλις τώρα την ξεκινήσαμε κι εμείς.
δεν ξέρω, θα δείξει.

αλλά
δεν έχει περιορισμούς - ο δικός μου ομοιοπαθητικός μου είπε μόνο ν' αποφεύγουμε την μέντα (εύκολο) και την σοκολάτα (να δίνω κίντερ γιατί είναι φτωχή σε κακάο).

αντιθέτως, έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία για τις ασθένειες...
(εμένα - αφού εξαντλήσαμε τα παθολογικά... - με κάλεσε σε ατομικό δεύτερο ραντεβού ο ομοιοπ για να συζητήσουμε για τις φοβίες και τις ενοχές μου σε σχέση με το γιο μου...)

τώρα, για το "ροχαλητό" της μικρής, μπες εδώ στο φόρουμ -
ενότητα ιατρικά, διάγνωση, κ.λ.π. - θέμα ροχαλίζει

θα λιποθυμήσω, πάω για ύπνο
καληνύχτα!

elenik
12-01-11, 02:44
Φιστικι ορους βαζετε? Παντως εμεις αρωστησαμε οταν εκλεισαν τα σχολεια οποτε εξω και παλι εξω :roll:

ΥΓ. Η ομοιοπαθητικη αποριφθηκε απο εμενα μολις εμαθα οτι απαγορευετε η σοκολατα. Θα πεθανω λεμεεεε..:lol:

Aeriko
12-01-11, 07:36
και ο καφές γι' αυτό κι εγώ δεν την ακολουθώ :lol:

ζώπυρον
12-01-11, 08:44
κορίτσια είπαμε

δεν έχει περιορισμούς, τουλάχιστον τόσους!

πολλοί ομοιοπαθητικοί δεν απαγορεύουν και καθόλου τη σοκολάτα
για τον καφέ (ενήλικες) υπάρχει ειδικός καφές.

καλημέρα!

Aeriko
12-01-11, 09:43
Αυτό τον ειδικό καφέ που λες... τον έχω δοκιμάσει... από φίλη που κάνει ομοιοπαθητική... μαυροζούμι βρε παιδί μου!!!

καλά με 6 ώρες ύπνο και έκατσες και στο πισι πρωί πρωί;

Αγγελίνα#2
12-01-11, 10:10
Φυστικάκι θα συμφωνήσω με τη Ζωπυρόν για τον ΩΡΛ. Μπορεί να ροχαλίζει από τα κρεατάκια. Πρόσεχε μόνο, που θα την πας! Έχω ακούσει για ασυνείδητους που υπερβάλλουν, για να σε πείσουν να κάνει το παιδί εγχείριση και να τα πάρουν.

Έντιτ καλώς τα δέχτηκα...ο μικρός ξύπνησε με φτάρνισμα και μύξα. Κι έχουμε και εμβόλιο μεθαύριο, γμτ!

citron
12-01-11, 10:27
Να ρωτησω κατι ολες εσας που εισαστε πιο εμπειρές. Πριν απο 2 μηνες ξεκινησε ο μικρος μου με μπουκωμα για 1 εβδομαδα. Εφυγε και ξαναγυρισε σε μορφη Βρογχιτιδας. Πηρε αντιβιωση, σε 1 εβδομαδα τερμα ο πυρετος και οι πολλες μιξες. Μετα απο λιγες ημερες, τσουπ, γαστρεντεριτιδα, αλλη μια εβδομαδα.
Το θεμα ειναι οτι 1 μηνα μετα εχει ακομα καποιο μπουκωμα, δεν τρεχουν μιξουλες εξω απλα ακουω το μπουκωμα και το πρωι μολις σηκωνεται βηχει λιγο ( απο φλεμματακια μυτης μαλλον ). Βάζουμε αμπουλα και ρουφαμε μιξες αλλα δεν δειχνει να περναει. Ειναι νορμαλ να εχει καταλοιπα εναν ολοκληρο μηνα μετα?

Aeriko
12-01-11, 10:40
citron τα ουλάκια του και τα δόντια του σε τι κατάσταση βρίσκονται; Sorry που επιμένω στο θέμα αυτό αλλά στην τελευταία ίωση της μικρής εμείς τα είχαμε ΟΛΑ ταυτόχρονα ;) Πέρασε η ίωση και συνεχιζόταν το μπούκωμα και διαπιστώσαμε στην παιδίατρο το πόσα δόντια έβγαζε ταυτόχρονα η κακομοίρα!

Τα δόντια έχουν και μπούκωμα πρωινό και βηχαλάκι από τα σαλάκια και όλα τα συμπτώματα μιας γρίπης χωρίς τον υψηλό πυρετό.

Αρκεί να σου πω ότι εμείς ορό και ρούφηγμα κάνουμε το τελευταίο δίμηνο καθημερινά! Αφού έφτασε σε σημείο το παιδί να βάζει μονο του το ρουφηχτήρα στη μύτη :lol:

Ουπς... τώρα είδα την ηλικία! Δεν ξέρω... βγάζουν δόντια ακόμα στα 2,5?

Αγγελίνα#2
12-01-11, 10:41
Θα σου πρότεινα να τον πας σε ΩΡΛ για εκτίμηση. Είναι δύσκολο να καταλάβεις αν πρόκειται για κατάλοιπα, πεσμένο ανοσοποιητικο, αρχή αλλεργικής ρινίτιδας ή οτιδηποτε άλλο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να καθαρίσει εντελώς το παιδί, αλλιώς ή θα υποτροπιάσει ή θα τον χτυπήσουν αλλού οι μύξες, πχ ωτίτιδα.

citron
12-01-11, 10:48
Ω ναι, ο δικος μου ΤΩΡΑ βγαζει τα πολλα δοντια. Να φανταστειτε οτι 2 ετων ειχε μονο 9 δοντια και τωρα τα βγαζει τα υπολοιπα ολα μαζι. Λετε να ειναι αυτο? Εχει και πολλα σαλια και μου λεει οταν τρωει πορτοκαλι οτι τσουζει στα δοντια. Ο ποπος του ειναι επισης σχεδον μονιμος κοκκινος και συγκαμμένος ενω δεν ειχε ποτε τετοιο θεμα.

Αγγελινα, το θεμα ειναι οτι δεν εχει πολλες μιξες, ισα-ισα που ακους ενα γουργουρισμα στην μυτη αλλα δεν τις βλεπεις. Να τον παω σε ΩΡΛ παρ'ολα αυτα λετε?

Αγγελίνα#2
12-01-11, 10:53
Πήγαινέ τον καλού κακού, θα έλεγα...μπορεί βέβαια να είναι και τα δόντια.

Και μήπως εμφάνισε αλλεργία στο πορτοκάλι και σου τα κάνει αυτά?

citron
12-01-11, 11:00
Σκεφτηκα την αλλεργια σε φαγητο αλλα τοτε μαλλον θα υπηρχαν μερες που ηταν λιγο καλυτερα απο αλλες αναλογως τι ετρωγε. Ειναι συνεχεια ετσι. Αλλες μαμαδες μου λενε οτι οι μιξες απο ιωση κανουν εβδομαδες να φυγουν....

Aeriko
12-01-11, 11:06
Citron ο κόκκινος πωπός μήπως είναι από λαχανικά; Μπρόκολλο, κρεμμύδια κ.λπ.

Αγγελίνα#2
12-01-11, 11:24
Κοίταξε, αν έχει αλλεργία πχ στο πορτοκάλι, κι εσύ του δίνεις κάθε μέρα πορτοκάλι, λογικό είναι να είναι μονίμως έτσι. Μην το αφήνεις, ψάξτο. Σου το λέω γιατί κοριτσάκι γνωστής μου είχε αυτή την αλλεργία και κατέληξε στο νοσοκομείο.

Όντως, μετά από ίωση, έχει τύχει να μας μείνει 20 μέρες (!!!) μπούκωμα.

ζώπυρον
12-01-11, 15:29
Αυτό τον ειδικό καφέ που λες... τον έχω δοκιμάσει... από φίλη που κάνει ομοιοπαθητική... μαυροζούμι βρε παιδί μου!!!

καλά με 6 ώρες ύπνο και έκατσες και στο πισι πρωί πρωί;

Ας ξεκινήσουμε πρώτα με τα παιδιά (ομοιοπαθητική) που δεν πίνουν καφέ και μετά ακολουθούμε με κάποιο τρόπο κι εμείς οι... εξαρτημένες:rolleyes:

6 ώρες ύπνο? όχι και τόσες πολλές!
το αργότερο που ξυπνάμε οικογενειακώς είναι στις 7...:mrgreen:
το κομπιούτερ ανοίγει άμεσα, για επαγγελματικούς κυρίως λόγους
και επί της ευκαιρίας βλέπω και τα μηνύματά μου;)

ζώπυρον
12-01-11, 17:33
Να ρωτησω κατι ολες εσας που εισαστε πιο εμπειρές. Πριν απο 2 μηνες ξεκινησε ο μικρος μου με μπουκωμα για 1 εβδομαδα. Εφυγε και ξαναγυρισε σε μορφη Βρογχιτιδας. Πηρε αντιβιωση, σε 1 εβδομαδα τερμα ο πυρετος και οι πολλες μιξες. Μετα απο λιγες ημερες, τσουπ, γαστρεντεριτιδα, αλλη μια εβδομαδα.
Το θεμα ειναι οτι 1 μηνα μετα εχει ακομα καποιο μπουκωμα, δεν τρεχουν μιξουλες εξω απλα ακουω το μπουκωμα και το πρωι μολις σηκωνεται βηχει λιγο ( απο φλεμματακια μυτης μαλλον ). Βάζουμε αμπουλα και ρουφαμε μιξες αλλα δεν δειχνει να περναει. Ειναι νορμαλ να εχει καταλοιπα εναν ολοκληρο μηνα μετα?

citron,

πήρατε αντιβίωση μόνο για μια βδομάδα?

Ίσως είναι λογικό να του έχει αφήσει κατάλοιπα - αν σκεφτείς και την γαστρεντερίτιδα μετά - ή μπορεί να είναι και καινούριο κρύωμα.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω πρέπει να τον ξαναπάς παιδιάτρο (θα εκτιμήσει και το θέμα των δοντιών πιστεύω) και σίγουρα ωρλ, όπως σου είπαν τα κορίτσια.

Μην το διακινδυνεύσεις να στο "γυρίσει" σε κάτι σοβαρότερο.

elenik
13-01-11, 10:11
Μου δωσαν μια συνταγη που λεει κανει θαυματα στον βηχα και το κρυωμα .

Για το κρυωμα και τον βηχα

1 κουτ.σουπ. αλτεα
2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο
2 κουτ.σουπ μολόχα
2 κουτ.σουπ τήλιο
2 κουτ.σουπ χαμομήλι

Σε μεγάλη κατσαρόλα, Πρώτα βράζεις το λιναρόσπορο για μισή ωρα κ μετα κ τα υπολοιπα για 15 λεπτα. Το φυλας στο ψυγειο, ζεσταινεις κ πινεις πρωιβραδυ

Αντε να δω που θα τα μαζεψω ολα αυτα :lol:

culte
13-01-11, 10:12
συγνώμη τα παιδάκια σας τα πίνουν αυτά???

η δικιά μου με τίποτα λεμε!!!!

ζώπυρον
13-01-11, 10:38
Όχι, κανείς μας δεν τα πίνει (ακόμη)!

Για δοκίμασε Ελένη να μας πεις!

Aeriko
13-01-11, 10:53
Τι είναι η αλτέα και που βρίσκεις λιναρόσπορο?

Και υπάρχουν τα αφεψήματα σε κόκκους για να μετρήσεις κουταλιά;

Αγγελίνα#2
13-01-11, 11:12
Καλά, εδώ τα δικά μου δεν πίνουν τσάι και χαμομήλι, σιγά να μην πιουν όλα αυτά! Μήπως να τα δοκίμαζες εσύ για τον βήχα σου, Αερικό?

Aeriko
13-01-11, 11:16
Ε μα γι' αυτό ρωτάω :lol:

Αγγελίνα#2
13-01-11, 11:21
¶ντε, για κάνε μια προσπάθεια...;)
Αν και τα έχουμε κάνει αχταρμά όλα - αντιβιώσεις, βιταμίνες, ομοιοπαθητικά, γιατροσόφια...ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται!:rolleyes:

Εγώ ξεκίνησα εδώ και λίγες μέρες στον μεγάλο εκείνο το σιρόπι με την εχινάκεια και την πρόπολη. Για να δούμε τι θα δούμε.

ζώπυρον
13-01-11, 13:56
Λοιπόν...

Επέστρεψε ο γιος μου σήμερα από το Νηπιαγωγείο - με 38,5 πυρετό, πονοκέφαλο, ωχρότητα, ακεφιά και τα κλασσικά εικονογραφημένα.

Τηλεφώνησα στον ομοιοπαθητικό (του οποίου την αγωγή έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες) και μούπε να του δώσω αντιπυρετικό, ορό στη μύτη και το απόγευμα να ξαναμιλήσουμε - ίσως να χρειαστεί και να τον δει.

(Το μάτιασα το παιδί μου. Τόλεγα συνέχεια πως είχε ένα μήνα ν' αρρωστήσει.)

Αυτό που σκέφτομαι (μετά τον μεγάλο θυμό που μ' έπιασε) είναι πως στις διακοπές των Χριστουγέννων που ο μικρός ταλαιπωρήθηκε πολύ - λίγες ώρες ύπνου, τον έπαιρνα παντού εγώ ή και ο μπαμπάς του, λιγότερο φαγητό, απότομες αλλαγές θερμοκρασίας, επαφή με πολύ κόσμο), το παιδί δεν αρρώστησε (παρ' ότι ελαφρά κρυωμένο).
Τώρα, τέταρτη μέρα στο σχολείο και στις λοιπές δραστηριότητες, αρχίσαμε την γνωστή ιστορία...

(μου βγήκαν ξυνά και τα πρωινά αστεία με τις αλλοπρόσαλλες...)

Ellemphriem
13-01-11, 14:05
Λοιπόν...

Επέστρεψε ο γιος μου σήμερα από το Νηπιαγωγείο - με 38,5 πυρετό, πονοκέφαλο, ωχρότητα, ακεφιά και τα κλασσικά εικονογραφημένα.

Τηλεφώνησα στον ομοιοπαθητικό (του οποίου την αγωγή έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες) και μούπε να του δώσω αντιπυρετικό, ορό στη μύτη και το απόγευμα να ξαναμιλήσουμε - ίσως να χρειαστεί και να τον δει.

(Το μάτιασα το παιδί μου. Τόλεγα συνέχεια πως είχε ένα μήνα ν' αρρωστήσει.)

Αυτό που σκέφτομαι (μετά τον μεγάλο θυμό που μ' έπιασε) είναι πως στις διακοπές των Χριστουγέννων που ο μικρός ταλαιπωρήθηκε πολύ - λίγες ώρες ύπνου, τον έπαιρνα παντού εγώ ή και ο μπαμπάς του, λιγότερο φαγητό, απότομες αλλαγές θερμοκρασίας, επαφή με πολύ κόσμο), το παιδί δεν αρρώστησε (παρ' ότι ελαφρά κρυωμένο).
Τώρα, τέταρτη μέρα στο σχολείο και στις λοιπές δραστηριότητες, αρχίσαμε την γνωστή ιστορία...

(μου βγήκαν ξυνά και τα πρωινά αστεία με τις αλλοπρόσαλλες...)

Περαστικουλια.....παντως ο ομοιοπαθητικος δεν ειπε τπτ διαφορετικο (προς στιγμην) απο οτι θα μου ελεγε η παιδιατρος εμενα......:rolleyes:

Αγγελίνα#2
13-01-11, 15:25
Tι να πω πια...περαστικά...πόσες φορές θα τα πούμε και θα τα ξαναπούμε?

Επειδή έχασα τη μπάλα ύστερα από τόσον καιρό, θύμισέ μου, σας έμειναν τίποτα εξετάσεις...κάτι ανοσοσφαιρίνες, κάτι ακτινογραφίες? Ο ομοιοπαθητικός σας είχε δώσει κάτι για τόνωση του ανοσοποιητικού?

marsolan
13-01-11, 17:28
Τι είναι η αλτέα και που βρίσκεις λιναρόσπορο?

Και υπάρχουν τα αφεψήματα σε κόκκους για να μετρήσεις κουταλιά;

η αλτεα δεν ξερω τι ειναι αλλα λιναροσπορο σιγουρα σε βιολογικαδικα!!!

ζώπυρον
13-01-11, 18:35
Περαστικουλια.....παντως ο ομοιοπαθητικος δεν ειπε τπτ διαφορετικο (προς στιγμην) απο οτι θα μου ελεγε η παιδιατρος εμενα......:rolleyes:
Ναι elle μου, έτσι είναι.
Όμως, από τα λίγα που ξέρω για την ομοιοπαθητική είναι πως κυρίως και πρωτίστως προλαμβάνει (ενίσχυση του ανοσοποιητικού) και μετά αποκαθιστά (γιατρεύει). Οπότε... Εμείς στο πρώτο σκέλος, είμαστε... αρχάριοι - για το δεύτερο σκέλος, οψόμεθα...

Tι να πω πια...περαστικά...πόσες φορές θα τα πούμε και θα τα ξαναπούμε?

Επειδή έχασα τη μπάλα ύστερα από τόσον καιρό, θύμισέ μου, σας έμειναν τίποτα εξετάσεις...κάτι ανοσοσφαιρίνες, κάτι ακτινογραφίες? Ο ομοιοπαθητικός σας είχε δώσει κάτι για τόνωση του ανοσοποιητικού?
Η αγωγή που του έχει δώσει ο ομοιοπαθητικός και την έχουμε ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες είναι για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού.
Από εξετάσεις τώρα... Ίσως τελικά να χρειαστεί να κάνουμε και μια ακτινογραφία θώρακα. Και εκκρεμεί (στο δικό μου μυαλό...) και μια επίσκεψη σε ανοσολόγο.

Κορίτσια ευχαριστώ!

(¶σε που διαβάζω κάτι νέα θέματα, με μια νέα ίωση και μου έχει φύγει το κεφάλι)

elenik
14-01-11, 02:45
Όχι, κανείς μας δεν τα πίνει (ακόμη)!

Για δοκίμασε Ελένη να μας πεις!
Την δοκιμη εννοειτε θα την κανω σε μενα 8-)

marlia
20-01-11, 18:11
testing

ζώπυρον
21-01-11, 11:44
Marlia,

ελπίζω τα παιδάκια σου να είναι καλά!

Εμένα ο γιος μου είναι άρρωστος από την προηγούμενη Πέμπτη - με πολύ βήχα και υψηλό πυρετό. Προσπαθήσαμε να το αντιμετωπίσουμε χωρίς αντιβίωση αλλά δεν τα καταφέραμε. Περάσαμε μια βδομάδα πολύ δύσκολη, ήταν μια βαρύτατη ίωση και νομίζω στο παρά πέντε γλυτώσαμε τα χειρότερα (νοσοκομείο)...
Τώρα είμαστε στην ανάρρωση... Και λέω είμαστε γιατί κόλλησα κι εγώ (οξεία φαρυγγίτιδα) και τα είδα όλα ανάποδα... Είχα πολύ καιρό ν' αρρωστήσω έτσι...

Φαντάζεσαι βέβαια τι σημαίνει κυρίως για ένα παιδί 5,5 χρόνων (ορισμός της ενέργειας ο γιος μου) να είναι κλεισμένο στο σπίτι (χωρίς σχολείο - εξωσχολικές δραστηριότητες - βόλτες), ειδικά τώρα που έχει πέσει ο πυρετός...

Τι να πω... Και μη χειρότερα...!

υ.γ. Ελλ, πως πάτε με την ουρολοίμωξη?

Eleftheria
21-01-11, 11:57
Μία από τα ίδια με τη zopiron!

Παρόμοια ίωση η Κατ, 5 ημέρες ταλαιπωρία! Και επειδή όταν το ένα από τα δύο είναι άρρωστο, τα πιάνουν οι μεγάλες τους αγάπες κόλλησε και ο Νικ οπότε θα μετρήσω άλλες 3 ημέρες κατ’ ελάχιστον.

Από την κούραση και την αϋπνία, έχω χάσει το μέτρημα για το πόσες ημέρες είμαι εγώ χάλια!

Περαστικά μας!!!!

ζώπυρον
21-01-11, 11:59
Συμπάσχω Ελευθερία μου...

Κουράγιο κι εσύ...

και ναι...

περαστικά μας!

natty26
21-01-11, 12:35
Την προηγούμενη εβδομάδα την περάσαμε ολη στο σπιτι. Υψηλός πυρετός 39.6 για τρεις μερες, ο οποίος υποχωρούσε λιγο κατά τη διάρκεια της ημέρας, αλλά επέμενε πολύ τη νύχτα. Ο βήχας 'ηρθε την τρίτη μέρα και μέχρι τωρα έχουμε ακομα ένα βηχαλακι. Εμεινε για ένα 24ωρο απύρετος και είπαμε τη γλυτώσαμε και μετά ξανακανε ένα 39.4 το βράδυ. Την επομενη έπεσε.
Λοιπόν είναι η πρωτη φορά που τρομαξα με τον πυρετο, γιατί συνήθως όταν του εδινα το ομοιο για τον πυρετο επεφτε άμεσα.Αυτή τη φορά δεν έπεφτε, του εδωσα και ντεπον σιροπι. Τον έκανα μπανακι του εβαζα κομπρεσες με ξυδι, πολυ ταλαιπωρηθηκε η αληθεια ειναι. Βεβαια δεν ετρωγε κιολας τιποτα άλλο περα απο μηλο! Απο αυτή τη γριπη-ιωση τελοσπάντων οτι ηταν ξεκληρηστηκε ολοκληρος ο παιδικός και η δασκάλα.
Τα υπόλοιπα παιδακια να φανταστειτε ακομα δεν έχουν επιστρέψει στο σχολείο!
Το 2ο 24ωρο του πυρετου τον πηγα στον ομοιοπαθητικο παιδιατρο και ειδε αν εχει ακροαστικα, το αυτακι του κλπ. Ευτυχως ηταν ολα καλα. Μου είπε πως δεν πρεπει να ανησυχώ με τον πυρετο εαν κατα τα διαστηματα που πέφτει η διάθεσή του είναι καλή. Τον παραδεχτηκα το γιατρό για μια ακομα φορά για την ψυχραιμία του.
Τελος καλο όλα καλά χωρις αντιβίωση λοιπόν!
Τωρα ξεκινησαμε παλι αγωγη για τόνωση και ευελπιστώ να πάνε ολα καλα.
Θελω να πω οτι με την ομοιοπαθητική έχω δει σημαντική βελτίωση στο γιο μου, αλλά και σε μένα.

christine06
21-01-11, 13:24
Περαστικά και σιδερένιοι!!
Πάντως το ότι δεν πήρατε αντιβίωση δεν έχει να κάνει με την ομοιοπαθητική. Απλά ήταν ίωση και δεν χρειάστηκε. Το ίδιο θα σου έλεγε και ο συμβατικός γιατρός. Αντιβιώσεις μόνο στα μικρόβια!

Ellemphriem
21-01-11, 13:40
Περαστικά και σιδερένιοι!!
Πάντως το ότι δεν πήρατε αντιβίωση δεν έχει να κάνει με την ομοιοπαθητική. Απλά ήταν ίωση και δεν χρειάστηκε. Το ίδιο θα σου έλεγε και ο συμβατικός γιατρός. Αντιβιώσεις μόνο στα μικρόβια!

Συμφωνω. Αντιβιωση δεν κανει τπτ στην ιωση.........αυτη πρεπει να κανει τον κυκλο της. Δεν πα να στουποθεις με Amoxil? αν ο πυρετος ειναι μονο απο την ιωση και οχι απο καποια λοιμωξη που εγινε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της ιωσης τοτε δεν προκειτε να πεσει εκατοστο αν δεν τελειωσει ο κυκλος ζωης του ιου....

taniavre
21-01-11, 14:43
Κι εμενά και τα δύο μου παιδιά κόλλησαν αυτή την ίωση με τον πυρετό και το βήχα. Ο γιός μου που είναι πιο μεγάλος (8.5 ετών) έκανε μία μέρα πυρετό όμως εδώ και μία εβδομάδα έχει πολύ βήχα. Η κόρη μου (6 ετών) έκανε 3 μέρες πυρετό, εμετούς και διάρρια και φυσιά πολύ βήχα. Θα πάω σήμερα στον παιδίατρο γιατί εδώ και μία εβδομάδα ο βήχας δεν έχει βελτιωθεί ... Περαστικά σε όλες μας!!!!

natty26
21-01-11, 15:00
Συμφωνω. Αντιβιωση δεν κανει τπτ στην ιωση.........αυτη πρεπει να κανει τον κυκλο της. Δεν πα να στουποθεις με Amoxil? αν ο πυρετος ειναι μονο απο την ιωση και οχι απο καποια λοιμωξη που εγινε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της ιωσης τοτε δεν προκειτε να πεσει εκατοστο αν δεν τελειωσει ο κυκλος ζωης του ιου....

Έτσι είναι και εγώ βεβαίως συμφωνώ. Το θέμα είναι οτι για την ιδια ίωση και αλλα παιδακια απο το σταθμό αλλα και η δασκαλα πηραν αντιβίωση που εδωσαν οι γιατροί τους. Θελω να πω οτι πολλοι γιατροι δίνουν αντιβίωση πολυ εύκολα βρε παιδι μου! Ενταξει ηταν βαρβατη ιωση δε λεω και ο πυρετος ψηλος, αλλά θελει ψυχραιμια!

ζώπυρον
21-01-11, 17:29
Κορίτσια, εγώ γενικά τόχω πολύ μπερδεμένο μέσα στο κεφάλι μου τι είναι πραγματικά ίωση...:confused:

Όσο για την αντιβίωση, συμφωνώ απόλυτα πως δεν την δίνουμε για πλάκα.

Στη δική μας (τελευταία) περίπτωση, ο γιος μου είχε πυρετό από την Πέμπτη το μεσημέρι και μέχρι την Δευτέρα το πρωί όχι μόνο δεν είχε καλυτερέψει αλλά το παιδί ήταν σε οικτρή κατάσταση (ακόμα πιο υψηλός πυρετός, απίστευτος βήχας μέχρι εμετών, κ.λ.π.).
Την Δευτέρα το απόγευμα τον πήγα στον ομοιοπαθητικό, τον ακροάστηκε και του βρήκε λίγα ακροαστικά και κόκκινο λαιμό. Αλλά η γενικότερη κλινική του εικόνα ήταν τόσο άσχημη που του έδωσε αμέσως αντιβίωση και εισπνεόμενα. Και με αυτά, άρχισε σιγά-σιγά να καλυτερεύει. Κι ακόμα και σήμερα που είναι Παρασκευή (9 μέρες μετά), ο μικρός - ναι μεν δεν έχει πυρετό - αλλά δεν έχει αναρρώσει πλήρως.
Σε τηλεφωνική δε επικοινωνία με την δασκάλα του στο Νηπιαγωγείο, από τις επαφές της με τους άλλους γονείς - μου είπε η γυναίκα πως τουλάχιστον τα μισά παιδιά της τάξης απουσιάζουν με την ίδια βαριά ίωση και φυσικά τα ίδια βαριά συμπτώματα (κι αντίστοιχη θεραπεία, εκτός από ένα μικράκι που χρειάστηκε να νοσηλευτεί για πνευμονία).

Α! Ο ομοιοπαθητικός μας είπε να διακόψουμε και την ομοιοπαθητική αγωγή που είχαμε ξεκινήσει μερικές μέρες πριν και να την ξεκινήσουμε πάλι μετά την πλήρη ανάρρωση του παιδιού.

Aeriko
21-01-11, 18:24
H ίωση είναι δυνατόν σε έναν εξασθενημένο, καταπονημένο ή μη δυνατό οργανισμό να προκαλέσει λοίμωξη. Εξ ου και στο ένα μικράκι που λες το γύρισε σε πνευμονία. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν που βλέπουν οι γιατροί σημάδια λοίμωξης (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BE%CE%B7) δίνουν αντιβίωση.

Ellemphriem
21-01-11, 22:53
Έτσι είναι και εγώ βεβαίως συμφωνώ. Το θέμα είναι οτι για την ιδια ίωση και αλλα παιδακια απο το σταθμό αλλα και η δασκαλα πηραν αντιβίωση που εδωσαν οι γιατροί τους. Θελω να πω οτι πολλοι γιατροι δίνουν αντιβίωση πολυ εύκολα βρε παιδι μου! Ενταξει ηταν βαρβατη ιωση δε λεω και ο πυρετος ψηλος, αλλά θελει ψυχραιμια!

Οταν ημουν μικρη την ειχαν για ασπιρινη το θυμαμαι. Τωρα αυτοι που ειναι σωστοι γιατροι και δεν τα παιρνουν απο τις φαρμακοβιομηχανιες ΔΕΝ δινουν για ψιλου πηδημα. Η δικια μας δεν δινει αντιβιωση παρα μονο αν υπαρχει λοιμωξη.......τι να πεις ομως....κομπογιανιτες υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα.....

ζώπυρον
21-01-11, 23:05
αχ βρε elle μου, έτσι είναι όπως τα λες!

εμάς όμως αναγκάστηκε -φαντάσου!- ο ομοιοπαθητικός να του δώσει αντιβίωση γιατί το παιδί ήταν πολύ χάλια...

εσείς τι κάνετε με την ουρολοίμωξη?

elenik
22-01-11, 01:19
Μπηκα να πω τον πονο μου.
Βασιλης : Η λαρυγγιτιδα συνεχιζει αφου πηρε soldesanil, flexotide, claripen κλπ κλπ.
Φτασαμε σε κατι που δεν πιστευα οτι ποτε θα παρει το παιδι μου ....singulair. :?
Το ειχα συζητησει παλιοτερα με τον πνευμονολογο μου και μου ειχε πει οχι σε παιδια το singulair. Ημουνα καθετη. Πως την πατησα? Η παιδιατρος ειπε οτι ο πνευμονολογος μου προφανως δεν ειναι παιδοπνευμονολογος και αν ρωτησω παιδοπνευμονολογο θα πει τα ιδια αν δει τον Βασιλη (θυμιζω εχω αλλεργικο ασθμα στην υγρασια κατι που και ο Βασιλης ...κληρονομησε :?).
Το δεχτηκα με βαρια καρδια και ειπαμε μονο για 10 μερες. Μερα παραπανω ...
Αχ.. δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι τοσο την λαρυγγιτιδα στον Βασιλη που επεσα αμαχητη :cry:.

Γιαννης: Και ναι κυριες και κυριοι εχουμε ωτιτιδα :shock: ΠΑΛΙ.
Τι στο καλο... συμβολαιο εχει υπογραψει μαζι της το παιδι μου? Θα παρει παλι αντιβιωση και δεδομενης της αλεργικης αντιδρασης που ειχε στην augmentin (αν και ακομα με τρωει μηπως ηταν Ιλαρα :-?) θα εχει ειδικη διατροφη. Ειμαστε σε ειδικη διατροφη για 10 μερες (οχι αυγο, οχι ψαρι, οχι μπανανα, οχι ντοματα, οχι πορτοκαλι , οχι σουσαμι :shock::shock: ).
Εκλεισα ραντεβου και με ΩΡΛ μπας και βρουμε τι γινετε και βαραει απανωτες ωτιτιδες ο ερημος.

Α.... και βηχουμε οικογενειακως πια. :roll: Δεν υπαρχει μελος της οικογενειας μου να μην βηχει. Οι γονεις δεν εχουμε προλαβει να παμε ακομα σε γιατρο. Απλα βηχουμε σαν γαιδουρια ελπιζοντας να βρουμε καποτε χρονο να παρουμε και εμεις κατι :???:

Ουφ. Τα πα και ξεθυμανα :D

maria1976
22-01-11, 11:27
εμενα ευτυχως και φτου φτου ειναι καλα τις τελευταιες 20 μερες!!!!! μονο που η μικρη δεν εχει παει ακομα παιδικο ηταν πολλα μικρα αρρωστα και δεν την εστειλα τωρα δεν ξερω τι να κανω απο εβδομαδα.... ειμαι σιγουρη οτι αν την στειλω απο τεταρτη( ειναι αποδεδειγμενο πλεον θα ειμαστε αρρωστοι) και αυτη η ιωση ειναι και βαρια. αχ τι να κανω λετε να την γλιτωσει αν την κρατησω αλλη μια εβδομαδα? θελουμε να κανουμε και την εγχειριση για τον στραβισμο τον αλλο μηνα
εχω πελαγωσει δεν την παω σε παιδοτοπους μονο στο παρκο και εξω στην παιδικη χαρα τι λετε να ρισκαρω τωρα να κολλησουν να ξεμπερδευουμε μιας και μας περιμενει και η εγχειριση?

marandnik
22-01-11, 14:03
Βασιλης : Η λαρυγγιτιδα συνεχιζει αφου πηρε soldesanil, flexotide, claripen κλπ κλπ.
Φτασαμε σε κατι που δεν πιστευα οτι ποτε θα παρει το παιδι μου ....singulair. :?
Το ειχα συζητησει παλιοτερα με τον πνευμονολογο μου και μου ειχε πει οχι σε παιδια το singulair. Ημουνα καθετη. Πως την πατησα?

Βρε elenik....το soldesanil και το flixotide ξέρεις τι είναι; Το λέω επειδή "στράβωσες" με το singulair...οπότε υπέθεσα ότι για να θεωρείς αθώα τα υπόλοιπα, μάλλον δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτά...:roll: Κορτιζόνες είναι και τα δύο....

¶στα, κι εμένα ο μικρός είχε ένα επισόδειο αυτές τις ημέρες και πήρε με τους τόνους τα φάρμακα... όπου ψάχνοντας εκ των υστέρων να δω τι ήταν το καθένα, διαπίστωσα ότι η κορτιζόνη πήγε σύννεφο....:(

Ellemphriem
22-01-11, 14:13
αχ βρε elle μου, έτσι είναι όπως τα λες!

εμάς όμως αναγκάστηκε -φαντάσου!- ο ομοιοπαθητικός να του δώσει αντιβίωση γιατί το παιδί ήταν πολύ χάλια...

εσείς τι κάνετε με την ουρολοίμωξη?

Καλημερα κοριτσι μου, σας εχω χασει λιγο. Τι κανετε εσεις? Ολα καλα με τα μικρα?.....εμεις καναμε εξετασεις χθες καθαρη βγηκε. Εχουμε επαναληπτικες σε 15 μερες......αλλα τι να σου πω, δεν μιλαω γιατι το βλεπω μου ερχετε απο καπου παλι. Ολα τα μικρα αρρωστα ειναι ΠΑΝΤΟΥ, ητε παιδικος ήτε παιδικη. Σιγουρα θα κολλησουμε κατι και να σταυρωθω να μην εξεληχθει σε ουρολοιμωξη παλι ......εχουμε υπερηχο νεφρων και ουρητηρα την Δευτερα να δουμε μηπως εχει παλινδρομηση ουρων. Θα σας πω νεα τοτε. Και ας ελπισουμε οτι ΔΕΝ θα μπω μεχρι τοτε να σας πω οτι εχει ΠΑΛΙ πυρετο.......:-(

Ellemphriem
22-01-11, 14:18
Το ειχα συζητησει παλιοτερα με τον πνευμονολογο μου και μου ειχε πει οχι σε παιδια το singulair. Ημουνα καθετη. Πως την πατησα? Η παιδιατρος ειπε οτι ο πνευμονολογος μου προφανως δεν ειναι παιδοπνευμονολογος και αν ρωτησω παιδοπνευμονολογο θα πει τα ιδια αν δει τον Βασιλη (θυμιζω εχω αλλεργικο ασθμα στην υγρασια κατι που και ο Βασιλης ...κληρονομησε :?).
Το δεχτηκα με βαρια καρδια και ειπαμε μονο για 10 μερες. Μερα παραπανω ...
Αχ.. δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι τοσο την λαρυγγιτιδα στον Βασιλη που επεσα αμαχητη :cry:.

Γιαννης: Και ναι κυριες και κυριοι εχουμε ωτιτιδα :shock: ΠΑΛΙ.
Τι στο καλο... συμβολαιο εχει υπογραψει μαζι της το παιδι μου? Θα παρει παλι αντιβιωση και δεδομενης της αλεργικης αντιδρασης που ειχε στην augmentin (αν και ακομα με τρωει μηπως ηταν Ιλαρα :-?) θα εχει ειδικη διατροφη. Ειμαστε σε ειδικη διατροφη για 10 μερες (οχι αυγο, οχι ψαρι, οχι μπανανα, οχι ντοματα, οχι πορτοκαλι , οχι σουσαμι :shock::shock: ).
Εκλεισα ραντεβου και με ΩΡΛ μπας και βρουμε τι γινετε και βαραει απανωτες ωτιτιδες ο ερημος.

Α.... και βηχουμε οικογενειακως πια. :roll: Δεν υπαρχει μελος της οικογενειας μου να μην βηχει. Οι γονεις δεν εχουμε προλαβει να παμε ακομα σε γιατρο. Απλα βηχουμε σαν γαιδουρια ελπιζοντας να βρουμε καποτε χρονο να παρουμε και εμεις κατι :???:

Ουφ. Τα πα και ξεθυμανα :D

Ωχ βρε κοπελα μου περαστικα να ειναι........:-(

elenik
22-01-11, 15:53
Βρε elenik....το soldesanil και το flixotide ξέρεις τι είναι; Το λέω επειδή "στράβωσες" με το singulair...οπότε υπέθεσα ότι για να θεωρείς αθώα τα υπόλοιπα, μάλλον δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτά...:roll: Κορτιζόνες είναι και τα δύο....
Λες να μην ξερω? Αλλα αλλο παλευω να κρατησω ανοιχτους τους αεραγωγους και αλλο singulair (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=53970&highlight=singulair) . Πιστεψε με σου μιλαω απο πειρας. Δεν ειναι ενα φαρμακο που μπαινεις 10 μερες και φευγεις. Δεν ξερω πως γινεται αλλα παντα κατανταει να γινεσαι "κολητος" μαζι του και να μην ξεκολατε. Συνηθως μετα παει "αντε συνεχιστε το διμηνο" και τελικα φτανεις ετος και δεν εχεις γλιτωσει ακομα απο αυτο.
Τις παρενεργειες τις ξερω απο προσωπικη πειρα παντως... και ναι εχω παρει και κορτιζονη. Καμια σχεση. :?

¶στα, κι εμένα ο μικρός είχε ένα επισόδειο αυτές τις ημέρες και πήρε με τους τόνους τα φάρμακα... όπου ψάχνοντας εκ των υστέρων να δω τι ήταν το καθένα, διαπίστωσα ότι η κορτιζόνη πήγε σύννεφο....:(
Ουυυ καλα εισαι. Δεν την γλιτωνεις λεμε την κορτιζονη με αυτο που κυκλοφορει.
Περαστικα μας να ειναι.

marandnik
22-01-11, 16:14
Λες να μην ξερω? Αλλα αλλο παλευω να κρατησω ανοιχτους τους αεραγωγους και αλλο singulair (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=53970&highlight=singulair) . Πιστεψε με σου μιλαω απο πειρας. Δεν ειναι ενα φαρμακο που μπαινεις 10 μερες και φευγεις. Δεν ξερω πως γινεται αλλα παντα κατανταει να γινεσαι "κολητος" μαζι του και να μην ξεκολατε. Συνηθως μετα παει "αντε συνεχιστε το διμηνο" και τελικα φτανεις ετος και δεν εχεις γλιτωσει ακομα απο αυτο.
Τις παρενεργειες τις ξερω απο προσωπικη πειρα παντως... και ναι εχω παρει και κορτιζονη. Καμια σχεση. :?

Ουυυ καλα εισαι. Δεν την γλιτωνεις λεμε την κορτιζονη με αυτο που κυκλοφορει.
Περαστικα μας να ειναι.

Σε μας έπεσε στο τραπέζι των συνομιλιών η πιθανότητα να δίνουμε singulair προφυλακτικά ή εισπνεόμενη κορτιζόνη για τον ίδιο λόγο. Και θεώρησα το singulair αθωότερο από την εισπενόμενη κορτιζόνη:shock::shock::shock:

Ευτυχώς δεν έχω δώσει ακόμα τίποτα, ποτέ δεν δίνω αν δε διασταυρώσω ξανά και ξανά με άσχετους μεταξύ τους γιατρούς. Σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση elenik. Και περαστικά σε όλους μας!

marlia
24-01-11, 12:47
zopiron, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν είμαστε καλά. Νομίζω ότι ξανακολλήσαμε την ίδια ίωση που μας έστειλε νοσοκομείο. Αυτή την ίδια νομίζω που περνάμε όλοι... Είμαι λίγο μέσα στον πανικό. Ξανασταματήσαμε τον μικρό από τον παιδικό, έκανε μόνο μια ημέρα πυρετό, αλλά δεν έχω πάρει θάρρος, έτσι ξεκίνησαν όλα και την προηγούμενη φορά. Το προηγούμενο μήνυμα το έσβησα, γιατί έδειχνε λίγο καλύτερα ο μικρός και το μετάνιωσα.
Μία μανούλα που γνωρίζω μου είπε ότι η γιατρός τους από την αρχή επικεντρώθηκε στο πως να διώξουν τις μύξες και αν δω την ίδια αντιμετώπιση πάλι από τον δικό μας θα πάμε σε αυτή. Με πολύ βαριά καρδιά πάντως θα αλλάξω παιδίατρο. Όσο για την ομοιοπαθητική, νομίζω ότι εδώ που φτάσαμε είναι πολυτέλεια... θα έπρεπε ήδη να είχαμε ασχοληθεί με αυτό πριν αρρωστήσουμε. Με το καλό να γίνουμε καλά και να το ψάξουμε τότε και σοβαρά, γιατί νομίζω με τις αντιβιώσεις βάζουμε τα παιδάκια μας σε ένα φαύλο κύκλο.
Όσο για την κορτιζόνη τί να πω... Εμάς στο νοσοκομείο συνέχεια κορτιζόνη της έδιναν... ούτε που ξέρω για τί ποσότητα μιλάμε και νομίζω μόνο με την κορτιζόνη συνήλθε.
Όσο θυμάμαι τις εποχές που δεν έδινα ούτε depon ακόμα και στον πυρετό... περασμένα μεγαλεία!

Ellemphriem
24-01-11, 13:03
Και εμεις εδω. Καναμε σημερα υπερηχο. Ολα φυσιολογικα μειον μιας μικρης διατασης αριστερου νεφρου μη παθολογικης εκτασης ομως. Συμπερασμα γιατρου. Κλινικη εικονα καλη αλλα θελει παρακολουθηση.....δεν την παιρνει καθολου ελαφρα η κυρα μας την ουρολοιμωξη......αυτα τα ολιγα μεχρι να ξαναμπω να σας πω οτι αρρωστησαμε παλι φιλακια σε ολα τα νινι και περαστικα τους.

Ζοπιρον φιλια κουκλα μου......

maria1976
25-01-11, 15:26
η μικρη μαλλον εχει επιπεφυκιτιδα κοκκινα ματια πολλες τσιμπλες.νομιζα οτι ηταν απο το κλαμα γιατι ειχαμε ενα επισοδειο με τον μικρο αλλα τα κθαριζω και σε 5 λεπτα βλεπω παλι τσιμπλιτσα. θα παρω τον γοατρο το απογευμα και βλεπουμε ασε που μου φαινεται οτι ακουγεται και καπως η φωνη της .ειδομεν

ζώπυρον
25-01-11, 22:53
Κορίτσια καλησπέρα!

Εμείς - μάνα και γιος - είμαστε σε ανάρρωση... Σήμερα πάλι άκουγα όλη μέρα (συγγενείς και φίλοι) να πέφτουν σαν τα κοτόπουλα από αυτή την ίωση που ειλικρινά είναι πολύ βαριά ή τουλάχιστον εμείς την περάσαμε έτσι...

Αφήστε που - σας είπα - ακούω και για την γρίπη των χοίρων πάλι κι έχει γυαλίσει το μάτι μου... από τον φόβο...

Τέλος πάντων! Μαρλία και Μαρία - ελπίζω να την σκαπουλάρετε! Ελλ - χάρηκα πολύ με τα νέα σας, φιλιά πολλά...

maria1976
26-01-11, 07:41
ιογενης επιπεφυκιτιδα ειπε ο οφθαλμιατρος, και ο παιδιατρος ειχε τοσο κοσμο που δεν μπηκα στον κοπο να περιμενω αλλα ενα συναχακι το εχουμε για να δουμε.
Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια ακουω για αυτην την ιωση που ειναι βαρια και για την γριππη πως ξερεις αν ειναι η ιωση και οχι η γριππη?
περαστικα σε ολους κοριτσια...
και να μας ξαναδει αυτο το thread του χρονου!!!!!

ζώπυρον
26-01-11, 19:52
[QUOTE=maria1976;1878744]...Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια ακουω για αυτην την ιωση που ειναι βαρια και για την γριππη πως ξερεις αν ειναι η ιωση και οχι η γριππη?
δεν ξέρεις, δεν ξέρω, δεν ξέρουμε...

περαστικα σε ολους κοριτσια...
και να μας ξαναδει αυτο το thread του χρονου!!!!!
:roll::-D:rolleyes::wink::-D

eleni_k
26-01-11, 20:09
Κι εμείς πάλι άρρωστοι. Βασικά από τις 03/01 δεν έχουμε σταματήσει. Αυτή την στιγμή η κατάσταση έχει ως εξής: η κόρη μου παίρνει αντιβίωση για ωτίτιδα και πλέον έχει και βήχα με φλέγματα. Ο γιος μου έχει πυρετό από χτες τα ξημερώματα και κολλώδη μύξα αλλά δεν βήχει (κλείσαμε νέο ραντεβού με την παιδίατρο για την Παρασκευή). Εγώ έχω τραχειοβρογχίτιδα και ο μπαμπάς μας... ο μπαμπάς μας έχει πόνο στα κόκκαλα, πονοκέφαλο, πονόλαιμο, πόνο στο δάχτυλο γενικά αυτός είναι η χειρότερη περίπτωση - θεωρώ ότι οι άντρες όλου του κόσμου είναι οι χειρότεροι ασθενείς... Θέλω να πέσω από το μπαλκόνι!!!:confused:

anemos
29-01-11, 12:52
Ο γιος μου ειναι 4 φετος ξεκινησαμε στον παιδικο...οπως κτλβ πρωτη χρονια και επαφη με παιδακια και γενικα με χωρο που κυκλοφορουν ιωσεις...Απο την αρχη της χρονιας μεχρι και τωρα μας παει μια βδομαδα καλα μια αρρωστος...Εχουμε παθει την πλακα μας...ειναι σιγουρα μια κατασταση πολυ κουραστικη και για το παιδι να αρρωσταινει συνεχως αλλα και για μας τους γονεις....Ομως ολοι μου ειπαν πως τον πρωτο χρονο ετσι ειναι παντα...η επομενη χρονια που το παιδι θα εχει αναπτυξει πλεον περισσοτερα αντισωματα θα ειναι πιο ανετη...Υπομονη χρειαζεται και μονο...Δυστυχως με ολα τα παιδακια ετσι ειναι...απλα εμεις πρεπει να το αντιμετωπιζουμε με ψυχραιμια....

THEODOSI
29-01-11, 13:44
H ίωση είναι δυνατόν σε έναν εξασθενημένο, καταπονημένο ή μη δυνατό οργανισμό να προκαλέσει λοίμωξη. Εξ ου και στο ένα μικράκι που λες το γύρισε σε πνευμονία. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν που βλέπουν οι γιατροί σημάδια λοίμωξης (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BE%CE%B7) δίνουν αντιβίωση.

Κι εμείς έτσι την είχαμε πατήσει με μια ίωση ξεκίνησε η ιστορία και τρείς ημέρες μετά είχαμε βαρβάτη πνευμονία και από λαθους χειρισμούς των γιατρών, βρεθήκαμε για 10 ημέρες στην εντατική μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, ασε τα θυμάμαι και ανατριχιάζω αν και έχουν περάσει χρόνια από τότε αλλά διαβάζω για αυτή την ίωση και έχω αρχίσει να φοβάμαι γιατί μια ψιλοευαισθησία στον πνεύμονα την έχουμε μετά από αυτή την περιπέτεια που είχαμε τότε, κι εμένα έχει ψωνίσει ιωσούλα ο μεγάλος αλλά δείχνει ήπια με δεκατάκια και τα μικρά βήχουν λίγο κι έχουν μύξες και αυτά τώρα θέλω να εύχομαι να μην κάνουν και πυρετό γιατί φοβάμαι τους σπασμούς που μπορεί να κάνει ο Αγγελος τους έχω αρχίσει προληπτικά τα μαντζούνια μου και είμαι στα καρφιά περιμένοντας τις εξελίξεις, δύσκολο Σαββατοκύριακο προμηνύεται κι ο θεός βοηθός. Εμένα φέτος είναι ο πρώτη φορά που αρρωσταίνουν.

ζώπυρον
30-01-11, 16:26
Ελένη - ¶νεμος - Θεοδόση,

εύχομαι να... πηγαίνουν όλα καλά!

Γιατί η ίωση αυτή είναι βαρβάτη... Ο γιος μου έχει αναρρώσει αλλά εγώ έχω μια... υποτροπή (έντονο συνάχι κυρίως) αλλά από χθες το βράδυ αρρώστησε κι ο άντρας μου!
Οπότε, απλά εύχομαι να μην γίνει φαύλος κύκλος όλη αυτή η ιστορία - και πέφτουμε εκ περιτροπής ο ένας μετά τον άλλο σαν τα κοτόπουλα!!!!!:mrgreen::rolleyes:

mamy-g
30-01-11, 17:06
εμείς κορίτσια απο Πέμπτη βράδυ με πυρετο (39 και με φόβο για πυρετικο σπασμό λόγο ιστορικού) και την Παρασκευή πήγαμε γιατρό αμυγδαλίτιδα. Σήμερα μας έπεσε ο πυρετός αλλά τον βλέπω εκασθενημένο οπότε Δευτέρα και Τρίτη θα πάρω άδεια και θα τον κρατήσω σπίτι
theodosi πόσες ημέρες μετά στέλνετε σχολείο; η γιατρός μου μου έχει πει αφού κλείσουν ένα 24ωρο απύρετα
οι υπόλοιπες μανούλες τι κάνετε;

Eleftheria
30-01-11, 17:42
Εγώ λέω να σταματήσω να γράφω γιατί με καλύπτει η zopiron!
Τα μικρά έχουν αναρρώσει αλλά ο μπαμπάς είναι ένα βήμα πριν το ‘ΤΕΖΑ’. Έχω δώσει εντολή να μην τον πλησιάζει κανένας. Αυτός και οι άλλοι! Τώρα βέβαια από αύριο που θα πάνε σχολείο τα μικρά, θα δείξει τι θα γίνει.
Οι ιώσεις που κυκλοφορούν αυτόν τον καιρό είναι δύσκολες! Βοήθειά μας!
mamy-g, εγώ τα κρατάω σπίτι κατ’ ελάχιστον δύο 24ωρα.

ζώπυρον
30-01-11, 18:00
Κι εγώ τον κρατάω σπίτι απύρετο, τουλάχιστον δύο 24ωρα.

Και πάλι - περαστικά σε όλους μας!

Aeriko
30-01-11, 20:28
Εγώ μέχρι τώρα έχω μετρήσει 3 ιώσεις βαρβάτες:

Η μία εμφανίζεται μαζί με επιπεφυκίτιδα
Η άλλη μαζί με διάρροιες και εμετούς
και η τρίτη η χειρότερη με πυρετό και πολύ βήχα και μύξες!

Εμείς τις περάσαμε και τις τρεις και η τελευταία μας έχει αφήσει σέκους πρώτα εμένα και τώρα υποτροπιάζει ο μπαμπάς μας!

THEODOSI
30-01-11, 21:58
εμείς κορίτσια απο Πέμπτη βράδυ με πυρετο (39 και με φόβο για πυρετικο σπασμό λόγο ιστορικού) και την Παρασκευή πήγαμε γιατρό αμυγδαλίτιδα. Σήμερα μας έπεσε ο πυρετός αλλά τον βλέπω εκασθενημένο οπότε Δευτέρα και Τρίτη θα πάρω άδεια και θα τον κρατήσω σπίτι
theodosi πόσες ημέρες μετά στέλνετε σχολείο; η γιατρός μου μου έχει πει αφού κλείσουν ένα 24ωρο απύρετα
οι υπόλοιπες μανούλες τι κάνετε;

Συνήθως αυτό κάνω αφού κλείσουν ένα 24ωρο απύρετα, από την άλλη πάλι όλα εξαρτώνται από την γενικότερη κατάσταση αν παρότι δεν έχουν πυρετό είναι καταπονημένα ή βήχουν σαν τα γαιδούρια τα κρατάω περισσότερο στο σπίτι για τον φόβο της υποτροπής, όσον αφορά τον Αγγελο που είναι και ο πιό ευαίσθητος τον κρατάω στο σπίτι πάντοτε περισσότερο χωρίς δεύτερη σκέψη, Μεχρι τώρα ο μεγάλος συνεχίζει με πυρετό έκανε και σήμερα το μεσημέρι και βήχει αρκετά τα μικρά δεν δείχνουν σημάδια ίωσης ακόμη και φυσικά συνεχίζω ακάθεκτη τις γαργάρες και την πρόπολη μπάς και την γλιτώσουν, τι να πώ θα δούμε εγώ πάντως κρατάω καλά δεν έχω ούτε ένα σύμπτωμα αλλά κάνω κι εγώ προληπτικά γαργάρες.

mamy-g
31-01-11, 16:52
κορίτσια sos απο σήμερα ο μικρός απύρετος αλλά έχει πολλούς πόνους στα γόνατα και γενικότερα στα κάτω άκρα σχεδόν δεν μπορεί να περπατήσει
τηλεφώνησα στη παιδίατρι και μου είπε ότι όταν κάποιο παιδί περνάει γρίπη μετά υπάρχει η πιθανότητα να παρουσιάσει τέτοιους πόνους για μια δυο μέρες
ισχύει κάτι τέτοιο; σας έχει τύχει;
ταυτόχρονα κάναμε και μια γενική αίματος και crρ αλλά τα αποτελέσματα θα βγουν το απόγευμα στις 6
έχω αγχωθεί ο μικρός είχε από την Παρασκευή υψηλο πυρετό και έπινε amoxil λόγο αμυγδαλίτιδας

ζώπυρον
01-02-11, 19:59
mamy-g,

ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτοί οι πόνοι στα πόδια, δεν μου έχει ξανατύχει.

Πως είστε σήμερα? Πήρατε τις απαντήσεις από την CRP?

Ellemphriem
01-02-11, 20:26
Ετοιμαστε μου θεση σας ερχομαστε.......με τι ακριβως δεν ξερω, ΠΩΣ θα το περασουμε ΔΕΝ ξερω. Ξερω μονο οτι με ποναει ο λαιμος μου και αυτο αυτοματα σημαινει οτι θα κολλησει και η μικρη......ενα κ@λο πιο κει.........παρακαλω.......

culte
01-02-11, 20:28
ρε κορίτσια εμένα με κόλλησε η μικρή η οποια τώρα είναι καλά....μιλάμε δεν μπορώ να καταπιώ τίποτα και κάθε τετράωρο έχω ρίγη αν δεν πιω αντιπυρετικό

να πιω amoxil από μόνη μου????????

Ellemphriem
01-02-11, 20:36
ρε κορίτσια εμένα με κόλλησε η μικρή η οποια τώρα είναι καλά....μιλάμε δεν μπορώ να καταπιώ τίποτα και κάθε τετράωρο έχω ρίγη αν δεν πιω αντιπυρετικό

να πιω amoxil από μόνη μου????????

ΟΧΙ αντιβιωση χωρις λογο κοριτσι μου. Μεγα λαθος.....περαστικα......εμενα ειναι ακομα πρωτη μερα και εχω μονο λαιμο...περιμενω να δω ποτε θα κολλησει η μπεμπα.....αναθεμα την ζωη μου μεσα..........:evil:

ζώπυρον
01-02-11, 20:41
Τώρα μιλάτε με τη master...sick... Τι να σας πω βρε κοριτσάκια μου?

Ελλ μου, μήπως καμιά μάσκα αν φόραγες βοήθαγε τη μικρή να μην κολλήσει? Εσύ - τσάγια, πορτοκαλάδες, ντεπόν, βιταμίνες - για να προλάβεις... το κακό?

culte, από πότε είσαι άρρωστη, με πόσο πυρετό? Όχι τόσο εύκολα αντιβίωση! Βέβαια, σε μένα δεν έπιασε αυτή η προφύλαξη - κόλλησα από τον γιο μου, περίμενα - περίμενα, τελικά έκανα οξεία φαρυγγίτιδα (και πήρα και αντιβίωση). Και πάνω που ανάρρωσα έκανα μια ωραία υποτροπή την Παρασκευή και τώρα έχω ένα φανταστικό συνάχι...!

Τι να πω... Η κατάσταση είναι κωμικοτραγική...

culte
01-02-11, 20:43

Ελλ μου, μήπως καμιά μάσκα αν φόραγες βοήθαγε τη μικρή να μην κολλήσει? Εσύ - τσάγια, πορτοκαλάδες, ντεπόν, βιταμίνες - για να προλάβεις... το κακό?

culte, από πότε είσαι άρρωστη, με πόσο πυρετό? Όχι τόσο εύκολα αντιβίωση! Βέβαια, σε μένα δεν έπιασε αυτή η προφύλαξη - κόλλησα από τον γιο μου, περίμενα - περίμενα, τελικά έκανα οξεία φαρυγγίτιδα (και πήρα και αντιβίωση). Και πάνω που ανάρρωσα έκανα μια ωραία υποτροπή την Παρασκευή και τώρα έχω ένα φανταστικό συνάχι...!

από χτες ζοπιράκι...μέχρι 38 έφτασα..αλλά νιώθω τα λαιμά μου χάλια..ούτε το σάλιο δεν ανέχομαι

Ellemphriem
01-02-11, 20:44

Ασε με εμενα για να παρω ντεπον πρεπει να εχω 40......δεν πεθαινω ειμαι χοντροπετση. Το παιδι με νοιαζει. Οσες φορες το εκανα με την μασκα μουφα......δεν επιασε. Λογικο ειμαι πανω της συνεχεια γιατι δεν υπαρχει κανεις αλλος να βοηθησει. Εδω ταισμα λεμε παραδειγμα. Ζεστο φαι.....το φυσας να κρυωσει ή οχι?......κολλησε.....δεν τα εχω καταφερει 1 διαολοφορα να ΜΗΝ την κολλησω........οσες μασκες και αν εβαλα.......

ζώπυρον
01-02-11, 20:52
culte, προσπάθησε να το παλέψεις με γιατροσόφια!

elle, καταλαβαίνω απόλυτα τι λες... μία από τα ίδια κι εγώ...

πάντως, δυο καλά πρακτικά (όχι ότι θεραπεύουν αλλά ανακουφίζουν πάρα πολύ) είναι
- φασκόμηλο ζεστό, με μέλι
- σπρέι ή γαργάρες πρόπολης

Με καλεί το καθήκον τώρα... Θα μπω αργότερα, εδώ ή δίπλα, να δω τι κάνετε...

Σας γλυκοφιλώ!

Aeriko
01-02-11, 22:52
Ο πόνος στα γόνατα μπορεί να είναι από... ψήλωμα! Έχω φίλη της οποίας ο γιος υπέφερε απίστευτα κάθε φορά που πέταγε μπόι!

Πάμε τώρα στις άρρωστες μαμάδες! Αν υπάρχει βήχας, βλέννες ξεκινήστε προληπτικά με ένα φακελάκι trebon την ημέρα ώστε να ρευστοποιηθούν οι βλέννες έγκαιρα και να μην συσσωρευτούν στο αναπνευστικό και κυρίως στα πνευμόνια! Τον πυρετό μην τον πολεμήσετε! Αφήστε τον να κάνει τη δουλειά του.

Για τον λαιμό πολλά ζεστά χαμομήλια, τσάγια και γαργάρες με αλατόνερο! Το πρόβλημα δεν θα είναι η ίωση αυτή καθεαυτή αλλά τα παρατράγουδα που θα δημιουργήσει... αν προλάβετε αυτά την έχετε νικήσει ;) όχι αντιβίωση... και σίγουρα όχι χωρίς να μας δει ωρλ ή πνευμονολόγος (για τους παθολόγους τα έχω πει δίπλα για τις λάθος διαγνώσεις!)...

Περαστικά μας!

THEODOSI
02-02-11, 10:42
Εμείς ήταν να μην κολλήσουμε μου φαίνεται βρισκόμαστε στο 5ο 24ωρο με πυρετό και μπόλικό βήχα τις τελευταίες δύο ημέρες σε σημέίο να κάνει εμετό από τον πολύ βήχα. Προχθές το βράδυ έφερα τον παιδίατρο και μου είπε οτι έχει μια ίωση που ο πυρετός κρατάει 5-7 ημέρες, και οτι δεν έχει πολλά φλέματα ή ακροαστικά αλλά τον βλέπω τον φουκαρά που ταλαιπωρείται και έχω αρχίσει και τρελαίνομαι, όσον αφορά τα μικρά δείχνουν να κρατάνε γερά καθώς δεν έχουν εμφανίσει το παραμικρό αλλά ούτε και κανένας άλλος από το σπίτι τι να πώ μου έρχεται να τον αρπάξω και να τον πάω για εξετάσεις έχω αρχίσει να φοβάμαι, προηγουμένως με πήραν τηλέφωνο και δεν μπορούσε να σταματήσει να βήχει με τίποτε δεν ξέρω τι να κάνω.

mamy-g
02-02-11, 12:25
τελικά σταμάτησαν οι πόνοι μετά πό σχεδόν 15ώρες
η γιατρός είπε ότι ήταν από τη γρίπη έντονες μυαλγίες
κάναμε και εξετάσεις για μυοσίτιδα αλλά βγηκαν αρνητικές
την επόμενη ημέρα ξανά πυρετό
σήμερα μέχρις ώρα απύρετοι και βλέπουμε

ζώπυρον
02-02-11, 16:48
Καλησπέρα!

Πως είναι οι αθενείς - παιδάκια και μαμάδες?

Συνάντησα στο δρόμο τυχαία σήμερα μια γνωστή μου νοσηλεύτρια (σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο) και μου είπε πως υπάρχει πολύ μεγάλη έξαρση της γουρουνογρίπης αλλά δεν το λένε... Πέφτουν κορμιά... Πολλοί άνθρωποι καταλήγουν στα νοσοκομεία και στις εντατικές...

Δεν σας το λέω για να διασπείρω πανικό κι ούτε μπορώ να επιβεβαιώσω φυσικά την εγκυρότητα αυτής της πληροφορίας. Το αναφέρω γιατί - όπως μου είπε η γνωστή μου - χρειάζεται επαγρύπνηση (ιδιαίτερα σε οργανισμούς ευαίσθητους, για οποιοδήποτε λόγο) και προφύλαξη (όχι κλειστοί χώροι, σχολαστικό και συχνό πλύσιμο των χεριών, καλή διατροφή και ξεκούραση).

Κι ο Θεός μαζί μας...

THEODOSI
02-02-11, 17:25
Δυστυχώς έρχομαι να σε επιβεβαιώσω διότι έχω γνωστή ασκούμενη παιδίατρο και νοσηλεύτρια στο Αγλαία Κυριακού γίνεται το αδιαχώρητο αυτό το διάστημα και όπως πληροφορήθηκα νοσηλεύτρια στο Αγλαία Κυριακού έπαθε εγκεφαλίτιδα από την γρίππη και τώρα νοσηλεύεται στον ευαγγελισμό. Επίσης και στηνΕυρωκλινική Παίδων υπάρχουν μέρες που κλείνουν το νοσοκομείο και δεν δέχονυαι άλλα παιδιά γιατί γίνεται πανικός και εδώ δυστυχώς οι πηγές μου είναι κάτι παραπάνω από έγκυρες, κουράγιο να έχουμε να περάσει ο χειμώνας να ηρεμήσουμε. Και ο Μήτσος μου πάλι με πυρετό είναι ενδέχεται να έχουμε κι εμείς την γουρουνογρίππη αν γλυτώσουν τα μικρά θα είναι θαύμα.

maria1976
03-02-11, 09:29
περαστικα σε ολους!!!! εμεις η επιπεφυκιτιδα περασε ανωδυνα και προς το παρον ειμαστε καλα! μακρυα απο σχολεια παιδοτοπους κλπ μονο καμια βολτα στα χιονια να χαρουν και ευελπιστουμε να την γλιτωσουμε και φετος την γουρουνογριπη.

Aeriko
03-02-11, 10:38
Η γουρουνογρίππη περιλαμβάνεται στο εμβόλιο γρίπης που έχει κυκλοφορήσει φέτος; Έτσι δεν είναι;

THEODOSI
03-02-11, 17:38
Ετσι ακριβώς περιλαμβάνεται πλέον στο ετήσιο εμβόλιο. Εμείς έχουμε δυστυχώς εξελίξεις οχι και τόσο ευχάριστες, ο γιός μου έχει πλέον λοίμωξη του αναπνευστικού τελικά την έκανε την επιπλοκή της η ρημαδοίωση, ξεκινάμε απόψε αντιβίωση και εάν δεν υποχωρήσει μέχρι το Σάββατο ο πυρετός θα πρέπει να πάμε στο νοσοκοξμείο για εξετάσεις.

Aeriko
03-02-11, 17:46
Εντάξει τότε... ακόμα κι εμείς να την κολλήσουμε το παιδί θα την γλιτώσει :lol:

Περαστικά σας Theodosi

maria1976
03-02-11, 20:58
αχ τι ηθελα και μιλαγα να τα τωρα... πυρετο ο αντρας μου και εμενα ερεθισμενοι οι αδενες στο λαιμο μου! οχι δεν ειναι καλα μαντατα αυτα :-(
(αν και το δικο μου θα ειναι ψυχολογικο που αρχισα διαιτα και γενικα δεν τις σηκωνω)
Τωρα να δω πως θα την γλιτωσουν τα μικρα,

elenik
04-02-11, 02:51
Μου δωσαν μια συνταγη που λεει κανει θαυματα στον βηχα και το κρυωμα .

Για το κρυωμα και τον βηχα

1 κουτ.σουπ. αλτεα
2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο
2 κουτ.σουπ μολόχα
2 κουτ.σουπ τήλιο
2 κουτ.σουπ χαμομήλι

Σε μεγάλη κατσαρόλα, Πρώτα βράζεις το λιναρόσπορο για μισή ωρα κ μετα κ τα υπολοιπα για 15 λεπτα. Το φυλας στο ψυγειο, ζεσταινεις κ πινεις πρωιβραδυ

Αντε να δω που θα τα μαζεψω ολα αυτα :lol:

Λοιπον ... τα αποτελεσματα... :lol:

Αρχικα το δοκιμασα με τις ακριβεις οδηγιες εκτελεσης.. (1/2 ωρα βρασιμο + 15 λεπτα τα υπολοιπα μαζι). Μην το κανετε :mrgreen:. Βγηκε ενα μαυρο πραγμα ... γκιαχ το οποιο για να ειμαι δικαιη το ηπια :-? και μαλιστα ηπια το μισο φλιτζανι (εφαγα 2 κοματια κεικε μετα για να συνελθω:lol: ).
Τι εννοιωσα. Ενοιωσα... σαν να καταπινω πισσα ενα πραγμα... σαν ολα αυτα που προσπαθω να βγαλω (γκιαχ) να κολανε στα πνευμονια μου να το πω.... φρικη. :roll: . Μου ρθε να βγαλω τα συκωτια μου :lol: και να χω και τον συζυγο διπλα να λεει οτι εγω δεν σε τρεχω στα νοσοκομεια με αυτα που πινεις μετα :mrgreen:. Με επιασε ενα ρεψιμο (συγνωμη κι ολας αλλα τα λεω ολα :cool:) λες και εφαγα δεν ξερω εγω τι. Λες και χωνευα ολα αυτα που πριν με ενοχλουσαν (σιχαμα ειμαι τρομαρα μου :lol::lol:)
Ομολογω οτι εκανα λαθος και αντι 1 κουταλια αλτεα εβαλα και σε αυτο 2 αλλα δεν πιστευω οτι εφταιγε αυτο. Ισως παλι η ποσοτητα νερου να ηταν λιγη για την δοσολογια :???: (δεν ελεγε ποσο νερο και ειχα βαλει μιση δοση μεσαιας κατσαρολας ).

Επειδη ομως πεισμωσα και για να πω την αληθεια ειδα βελτιωση στον βηχα, (ειχα παρει και ενα καρο υλικα που απ οσο εψαξα οντως κανουν δουλεια συμφωνα με τις αναλυσεις) δοκιμασα αμεσως μετα να το φτιαξω με τον πατροπαραδωτο τροπο (ολα μεσα και αφηνω να φουσκωσει 3 φορες = 10-15 λεπτακια βρασιμο το πολυ).
Δεν ξερω αν κανει δουλεια (αν και δεν βηχω ) παντως ειναι παρα πολυ ευγευστο και ευχαριστο :D:D..

Τσπα επισημα σας λεω οτι το ηπια το απογευμα και δεν βηχω . Και ακομα και αν προσπαθω να βηξω για να δω αν με πιασει αυτος ο σπαστικος συνεχομενος βηχας δεν τα καταφερνω. :D:D Και μιλαμε για βηχα που ολοι ελεγαν να παω σε νοσοκομειο...

Τσπα εγω θα το δωσω και στο μικρο απλα οχι στην 1η μορφη. Και ακομα και αν δεν κανει δουλεια και ηταν τυχαιο ... ειναι απολαυστικοτητο ροφημα (ειμαι λατρης των ροφηματων τονιζω :D)

Θα συνεχισω και θα σας πω σιγουρα αν ηταν τυχαιο ή οχι.

Λοιπον αναλυτικα τι κανει το καθε βοτανο για να ξερουμε :

Αλτεα (Αλθαία) =Ένα καταπληκτικό βότανο, μαλακτικό για το λαιμό, για λαρυγγίτιδα, για το βήχα, για φαρυγ-γίτιδα αλλά και για φλεγμονές του στόματος και του φάρυγγα.

Λιναροσπορος =Λόγω της υψηλής περιεκτικότητάς του σε φυτικές ίνες, προστατεύει τον οργανισμό από τη δυσκοιλιότητα και δρα προληπτικά για τις κακοήθειες του εντέρου. Επίσης δρα κατά της κακής χοληστερίνης και των τριγλυκεριδίων. Παράλληλα, η κατανάλωσή του ανακουφίζει από το άσθμα, τους πόνους της περιόδου, τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης και το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου.

Μολόχα = Ένα βότανο με ιδιότητες αιμολυτικές, αντιβηχικές, αντιφλεγμονώδη και επουλωτική δράση. Με μεγάλη ποικιλία χρήσεων, μόνη της ή με συνδυασμούς άλλων βοτάνων, εύκολα στην εύρεση αλλά και στην χρήση τους.
Τα άνθη και τα φύλλα της μολόχας είναι υπεύθυνα για την αποχρεμπτική και αντιβηχική της ιδιότητα. Η χρήση; Απλή, ένα κουταλάκι από το βότανο σε ένα φλιτζάνι ζεστό νερό, αφημένο για 10 λεπτά καλά σκεπασμένο, για να μας προσφέρει όλες τις δραστικές του ουσίες με τις θεραπευτικές τους ιδιότητες. Έχει αναφερθεί σε φαρμακοποιίες του 18ου και 19ου αιώνα συνδυασμοί του συγκεκριμένου βότανο, με αλθαία, περδικάκι, βαρβάσκο.

Τήλιο = Τα άνθη θεωρούνται ευστόμαχα. αντιβηχικά. μαλακτικά σπασμολυτικά, διουρητικά, αντικαταρροϊκά αποχρεμπτικά, αντιπαχυντικά και εφιδρωτικά.

Χαμομήλι = Εξαιρετικό καταπραϋντικό για το στομάχι και θαυμάσιο μαλακτικό, βοηθά στην αϋπνία, στον παροξυσμό άσθματος, στις νευραλγίες και στις ημικρανίες. Τα άνθη του γίνονται έγχυμα. Βάζουμε μία κουταλιά της σούπας χαμομήλι σε 150γρ. βραστό νερό και το αφήνουμε 15 λεπτά. Το σουρώνουμε και το πίνουμε με μέλι.Το έγχυμα (χωρίς μέλι) χρησιμοποιείται στο καθάρισμα μολυσμένων ματιών και πληγών του δέρματος. Στο μπάνιο βάζουμε 300γρ. χαμομήλι, ή διάφορα αρωματικά βότανα (δυόσμο, δενδρολίβανο, φασκόμηλο κ.λπ.), σε μία κατσαρόλα με καυτό νερό και το αφήνουμε για 15 λεπτά. Σουρώνουμε και ρίχνουμε το έγχυμα στο νερό του μπάνιου. Ξεκουράζει και ηρεμεί από το στρες.

Θα σας πω αν θεραπευτηκα ή οχι σε λιγες μερες..

ΟΛοι οι αλλοι ειναι "ορθιοι" απο ιωσεις (φτου φτου) . Καιρος να σηκωθω και εγω

Αγγελίνα#2
04-02-11, 11:26
Καλημέρα. Τα δικά μας νέα έχουν ως εξής:

Το Σάββατο 30/1 μου ξύπνησαν και τα δύο με πυρετό, 38,3. Του μικρού του κράτησε 2 24ωρα, που ανέβαζε ανα 12ωρο, και του πέρασε, μόνο με ντεπόν. Ο μεγάλος, που είχε και λίγο συνάχι, την πρώτη ημέρα ανέβαζε ανα 12ωρο, τη δευτερη ανα 10ωρο, την τρίτη ανα 6ωρο, την τέταρτη ξανά ανα 10ωρο και την πέμπτη ανέβασε μόνο μια φορα (μέχρι 39,1 ο πυρετός του). Πέρασε μια μέρα απύρετος, αλλά χθες το βράδυ μου παραπονέθηκε για το αυτί του πάλι (4η φορά ωτίτιδα από τον Νοέμβριο :shock::shock:). Ξύπνησε ευδιάθετος και απύρετος, αλλά έχει λίγες πράσινες μύξες, οπότε δεν την γλυτώνουμε και πάλι την αντιβίωση. :(:(:(

Για τους πόνους στα πόδια, έχω ακούσει ότι προέρχονται και από αμυγδαλίτιδα. Παρακολουθήστε το μήπως ξανασυμβεί.

ζώπυρον
04-02-11, 18:10
Δεν έχω να προσθέσω και πολλά...

Είμασταν καλεσμένοι σήμερα σ' ένα παιδικό πάρτυ που όμως αναβλήθηκε λόγω ασθενείας των οικοδεσποτών (η γνωστή βαριά ίωση...).

Απουσίες πολλές και στο νηπιαγωγείο του γιού μου και στις εξωσχολικές του δραστηριότητες - πάρα πολλά παιδιά άρρωστα.

Υπομονή, ξανά περαστικά μας και... ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει, καλοκαίρι θα μυρίσει (τι να πω κι εγώ η δόλια για να διασκεδάσω τον πόνο μας)...

υ.γ. Ελενίκ, είσαι σίγουρη ότι πρέπει να δώσεις αυτό το... ζουμί στο παιδί?

Eleftheria
06-02-11, 20:54
Κορίτσια, πράγματι έχει έξαρση η γουρουνογρίπη.
Εμείς το περάσαμε και αυτό, αυτήν την εβδομάδα. Ο Νικ που ήταν από ανάρρωση άλλης ίωσης, ξεκίνησε βαριά, πήγαμε νοσοκομείο (Τετάρτη), διαγνώστηκε η γουρουνογρίπη, μείναμε μέσα για να προλάβουμε επιπλοκές. Εννοείται ότι νόσησε και η Κατ, αλλά αυτή ήταν καθαρή από την προηγούμενη ίωση και το πήρε ελαφρυά. Το κωμικοτραγικό ήταν ότι στην Κατ εκδηλώθηκε την Πέμπτη το βράδυ και επειδή δεν μπορούσα να κλωνοποιηθώ, την Παρασκευή το πρωί έκανα εισαγωγή και την Κατ στο νοσοκομείο.
Ευτυχώς δεν κάναμε καμιά επιπλοκή και βγήκαμε όλοι μαζί σήμερα με μία αντιβίωση για τα αυτιά.
Περαστικά και αγύριστα σε όλες μας!

ζώπυρον
06-02-11, 21:05
Να πω τώρα ότι δεν την έχω φοβηθεί την γουρουνογρίπη, θάναι ψέμα...

Εμείς βγήκαμε σήμερα για φαγητό με φίλους κι ο εστιάτορας μας έλεγε πως πρόσφατα η γυναίκα του την κόλλησε κι έμεινε 4 μέρες στο νοσοκομείο όπου συρρέουν αντιστοίχως πολλοί...

Ελευθερία μου, σιδερένιοι κορίτσι μου!

salomi
07-02-11, 12:44
καλημέρα κορίτσια και περαστικά στα αρρωστούλικα παιδάκια!
εχουμε απο την Κυριακή τα ξημερώματα μόνο πυρετό. ειμαστε στο 2ο 24ωρο. εχθες ανεβασε ενα ωραιότατο 39.5 και αν δεν του εβαζα θερμόμετρο δεν θα το καταλάβαινω γιατι ο καψερός ηταν ψόφιος και κοιμόταν. κυκλοφορεί καμιά ίωση μόνο με πυρετό? δεν εχει τιποτα αλλο. ουτε συνάχι ουτε βήχα. εκτος απο κανα 2 βηχακια πολυ νορμαλ δεν βλέπω κάτι αλλο. σκεφτηκα ουρολοίμωξη αλλα δεν δείχνει να τον ενοχλεί κατι. ειπα τα αυτάκια του αλλα πιστευω θα μου το εδειχνε αν πονούσε. υπάρχει κανένα παιδάκι που να ανεβασε μόνο πυρετό σαν κ μας?

THEODOSI
07-02-11, 13:05
Εμείς πάλι το ξεπεράσαμε ευτυχώς σχεδόν αναίμακτα, το δεδομ'ενο είναι οτι ήταν γρίππη αυτό που είχε ο γιός μου, τώρα τι ράτσας θα σας γελάσω αφού δεν έκανα καμία σχετική εξέταση από την άλλη πάλι έχω κάθε λόγο να πιστέψω οτι ήταν η γουρουνογρίππη καθώς φοριέται πολύ το μοντελάκι τελευταίως. Τα μικρά μου πάλι κράτησαν επάξια Θερμοπύλες, τα μαντζούνια μου έκαναν θαύματα ή είχαμε άνωθεν προστασία τι να πώ.Εγώ πάλι ΄παρότι όλη την εβδομάδα δεν είχα σχεδόν τίποτε από εχθές είναι με φαρυγγίτιδα, χωρίς όμως άλλα προβλήματα όπως βήχας μύξα ή πυρετός.Κουράγιο 2-3 μήνες είναι θα περάσουν.

Aeriko
07-02-11, 14:23
και 2-3 χρόνια μη σου πω :lol:

natty26
07-02-11, 14:29
καλημέρα κορίτσια και περαστικά στα αρρωστούλικα παιδάκια!
εχουμε απο την Κυριακή τα ξημερώματα μόνο πυρετό. ειμαστε στο 2ο 24ωρο. εχθες ανεβασε ενα ωραιότατο 39.5 και αν δεν του εβαζα θερμόμετρο δεν θα το καταλάβαινω γιατι ο καψερός ηταν ψόφιος και κοιμόταν. κυκλοφορεί καμιά ίωση μόνο με πυρετό? δεν εχει τιποτα αλλο. ουτε συνάχι ουτε βήχα. εκτος απο κανα 2 βηχακια πολυ νορμαλ δεν βλέπω κάτι αλλο. σκεφτηκα ουρολοίμωξη αλλα δεν δείχνει να τον ενοχλεί κατι. ειπα τα αυτάκια του αλλα πιστευω θα μου το εδειχνε αν πονούσε. υπάρχει κανένα παιδάκι που να ανεβασε μόνο πυρετό σαν κ μας?

Ο δικος μου 5 μερες μονο πυρετο 39.3, ψυχραιμια και υπομονη, χλιαρα μπανακια πολλα υγρα και περαστικα!

culte
07-02-11, 14:31
Εμείς πάλι το ξεπεράσαμε ευτυχώς σχεδόν αναίμακτα, το δεδομ'ενο είναι οτι ήταν γρίππη αυτό που είχε ο γιός μου, τώρα τι ράτσας θα σας γελάσω αφού δεν έκανα καμία σχετική εξέταση από την άλλη πάλι έχω κάθε λόγο να πιστέψω οτι ήταν η γουρουνογρίππη καθώς φοριέται πολύ το μοντελάκι τελευταίως. Τα μικρά μου πάλι κράτησαν επάξια Θερμοπύλες, τα μαντζούνια μου έκαναν θαύματα ή είχαμε άνωθεν προστασία τι να πώ.Εγώ πάλι ΄παρότι όλη την εβδομάδα δεν είχα σχεδόν τίποτε από εχθές είναι με φαρυγγίτιδα, χωρίς όμως άλλα προβλήματα όπως βήχας μύξα ή πυρετός.Κουράγιο 2-3 μήνες είναι θα περάσουν.

θεοδοσία είμαι η ειρήνη!!!!

πες μου το κόλπο με το αλατόνερο που μου λεγες χτες.....

marlia
07-02-11, 19:15
δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα... μπήκα να πω τον πόνο μου... δύο στα τρία γρίπη μαζί με εμένα. Μάλλον η γουρουνογρίπη. Στο γιατρό πρέπει να πηγαίνουμε κάθε μέρα για να σιγουρευτούμε ότι δεν έκαναν ακροαστικά? help! εγώ πρέπει να το καταλάβω? την τύχη μου! τα ματζούνια σε εμάς δεν κάνουν τίποτα ή εγώ είμαι άχρηστη! σήμερα θα δοκιμάσω κομπρέσες ζεστές στο στήθος!

elenik
08-02-11, 03:30
Ειμαι ποντια :lol::lol: . Αντι για αλτεα ειχα βαλει μαυρο τσαι και γι αυτο γκαγκανιασε. Μια χαρα τα ειχε πει η κοπελα :mrgreen::mrgreen:

mamy-g
14-02-11, 22:38
και πάλι άρρωστος , 12 ημερες καρατήσαμε όρθιοι από χθες πάλι με πυρετό μέχρι 38 κάθε τρεις ώρες περίπου πήγαμε σε ωρυλά όλα καλά, λίγο καταρροή και βλέπουμε ......
δεν αντέχω άλλο στο τέλος θα με διώξουν και απο τη δουλειά μου
βρε κορίτσια τόσο συχνά άρρωστος σε τέτοια ηλικία δικαιολογείται;

salomi
15-02-11, 14:43
τελικα την πηδήξαμε πολυ ελαφρια. να μην το ματιάσω βέβαια. ολο το χειμώνα 2η φορά αρρωσταίνει. σας καταλαβαίνω απόλυτα γιατι ειναι φρίκη να υποφέρουν ετσι τα μικράκια. εμεις κάναμε 1.5 μέρα πυρετό με κανένα αλλο σύμπτωμα. επειτα απο 2 μερες εκανε καταρροή και καπακι ελάχιστο βήχα αλλα με πολύ ήσυχο ύπνο. αν κ τον εβλεπα ελαφρυά τον πηγα χθες στον γιατρο κ τον βρήκε καθαρό οπότε ουτε καν σιρρόπι του δωσε. αυτο που μου ειπε μόνο ειναι πως το τσαγάκι με μέλι κάνει θαύματα στον βήχα.περαστικα σε ολα τα παιδάκια και υπομονή...η περίοδος των ιώσεων τελειώνει

prune
15-02-11, 18:04
τελικα την πηδήξαμε πολυ ελαφρια. να μην το ματιάσω βέβαια. ολο το χειμώνα 2η φορά αρρωσταίνει. σας καταλαβαίνω απόλυτα γιατι ειναι φρίκη να υποφέρουν ετσι τα μικράκια. εμεις κάναμε 1.5 μέρα πυρετό με κανένα αλλο σύμπτωμα. επειτα απο 2 μερες εκανε καταρροή και καπακι ελάχιστο βήχα αλλα με πολύ ήσυχο ύπνο. αν κ τον εβλεπα ελαφρυά τον πηγα χθες στον γιατρο κ τον βρήκε καθαρό οπότε ουτε καν σιρρόπι του δωσε. αυτο που μου ειπε μόνο ειναι πως το τσαγάκι με μέλι κάνει θαύματα στον βήχα.περαστικα σε ολα τα παιδάκια και υπομονή...η περίοδος των ιώσεων τελειώνει

Επιτρεπεται το μελι κατω των δυο?Θελω να του δωσω αλλα νομιζω δεν επιτρεπεται.

Aeriko
15-02-11, 18:54
Κάτω του ενός δεν επιτρέπεται... μετά τον πρώτο χρόνο είσαι οκ ;) Ρώτα και τον παιδίατρό σου :D

salomi
15-02-11, 23:41
Κάτω του ενός δεν επιτρέπεται οπως λεει Και το αερικο.φέτος απο την αρχη του χειμώνα του δίνω πρωι-βραδυ μισό κουταλάκι μέσα στο γαλα του.λένε πως ενισχύει το ανοσοποιητικό

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-02-11, 21:54
Κι εγώ τους βάζω στο πρωινό γάλα. Καμια φορά τους βάζω και πετιμέζι που έχω σπιτικό.

Αγγελίνα#2
16-02-11, 22:54
και πάλι άρρωστος , 12 ημερες καρατήσαμε όρθιοι από χθες πάλι με πυρετό μέχρι 38 κάθε τρεις ώρες περίπου πήγαμε σε ωρυλά όλα καλά, λίγο καταρροή και βλέπουμε ......
δεν αντέχω άλλο στο τέλος θα με διώξουν και απο τη δουλειά μου
βρε κορίτσια τόσο συχνά άρρωστος σε τέτοια ηλικία δικαιολογείται;

Αχ κοριτσάκι μου...ο δικός μου μόλις έκλεισε τα 5 και έχει παθει 4 φορές ωτίτιδα από τον Νοέμβριο. Και τώρα που γράφω, είμαστε στην 5η φορά που παίρνει αντιβίωση, αντιστοίχως. Αυτή τη φορά πήρε και 3 μέρες soldesanil. Κι αν ξανακούσω "πονάει το αυτί μου" τους επόμενους μήνες, θα αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Μήπως είναι κι εσάς ο πρώτος χειμώνας στο σχολείο?

salomi
17-02-11, 12:20
Αχ κοριτσάκι μου...ο δικός μου μόλις έκλεισε τα 5 και έχει παθει 4 φορές ωτίτιδα από τον Νοέμβριο. Και τώρα που γράφω, είμαστε στην 5η φορά που παίρνει αντιβίωση, αντιστοίχως. Αυτή τη φορά πήρε και 3 μέρες soldesanil. Κι αν ξανακούσω "πονάει το αυτί μου" τους επόμενους μήνες, θα αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

soldesanil γιατί πήρε? αυτό ειναι για λαρυγγίτιδες. κ μεις ειχαμε πάρει 2 φορές 1 οταν ήταν 10 μηνών για να αποφύγουμε βροχιολύτιδα (δόξα το θεο) και μία στους 18 μήνες πάλι σε απνοια αλλα και τις 2 φορές το πήραμε εφαπαξ. 1 φορά ολο κ όλο (1ml νομίζω) χωρις να χριεαστεί να κάνει αγωγή για μέρες. γενικά ο γιατρός μας δεν το δίνει οπως αλλοι για πολυήμερη αγωγή.

ΡΙΑ84
17-02-11, 12:38
Κι εγώ τους βάζω στο πρωινό γάλα. Καμια φορά τους βάζω και πετιμέζι που έχω σπιτικό.

και εγω το ιδιο!!!να περασει αυτος ο χειμωνας γιατι μας τσακισε με τις αρρρωστιες!!!!!που ειναι το καλοκαιρι???......ΟΕΟ???

mami
17-02-11, 12:49
Εγώ τι να πω βρε κορίτσια που εκεί που πάω να πω: "Δόξα το Θεό που φεύγει ο Χειμώνας για τις ιώσεις", αρχίσανε οι ανοιξιάτικες αλλεργίες;

Και να οι κοκκινίλες, σπιθουράκια.......Αρχίσαμε ήδη AERIUS!!!! :-(

mamy-g
17-02-11, 15:31

Μακάρι να ήταν αλλά είναι ο δεύτερος χειμώνας και είναι χειρότερος από τον περσινό
υπάρχει περίπτωση να έπαιξε ρόλο που πέρσι του είχα κάνει το κοινό αντιγριπικό;

angelino77
20-02-11, 00:57
soldesanil γιατί πήρε? αυτό ειναι για λαρυγγίτιδες. κ μεις ειχαμε πάρει 2 φορές 1 οταν ήταν 10 μηνών για να αποφύγουμε βροχιολύτιδα (δόξα το θεο) και μία στους 18 μήνες πάλι σε απνοια αλλα και τις 2 φορές το πήραμε εφαπαξ. 1 φορά ολο κ όλο (1ml νομίζω) χωρις να χριεαστεί να κάνει αγωγή για μέρες. γενικά ο γιατρός μας δεν το δίνει οπως αλλοι για πολυήμερη αγωγή.

Δεν ειναι μονο για λαρρυγγιτιδα, χορηγηται σε πολλές περιπτώσεις.Πάντως και εμένα φέτος που έπαθε 3 φορες ωτιτιδα ο γιος μου και είχαν μαζέψει υγρο και τα 2 αφτιά την 3η φορα μαζί με την αντιβίωση μας εδωσε ο ΩΡΛ και soldesanil για 10 μερες. Δεν του εδωσα και τις 10 μερες αλλά το παιδί από την 2η μερα συνήλθε :shock::shock::shock: ωχ τι να πω ποια με αυτες τις αρρωστιες, εμεις τόσο αρρωσταίναμε ως παιδιά αραγε?

lina
20-02-11, 15:59
Είχε κάποιο από τα παιδάκια σας ίωση με πυρετό 6-7 μέρες (μέχρι 39,5) και από την 4η μέρα πόνο στο αυτί την ώρα που ανέβαζε πυρετό; Τώρα ο μεγάλος μας είναι απύρετος εδώ και 2 μέρες αλλά η παιδίατρος δεν μπορούσε να δει το αυτί λόγω της κυψελίδας που μαζεύτηκε κατά τη διάρκεια της ίωσης. Βάζουμε σταγονίτσες μαλακτικές αλλά κάθε τόσο τον σουβλίζει ο πόνος και περιμένουμε να ξημερώσει για να πάμε σε ΩΡΛ μήπως είναι κάτι παραπάνω. Σας έτυχε κάτι ανάλογο; Ευχαριστώ

ζώπυρον
22-02-11, 00:26
κορίτσια μου, σας διαβάζω και δεν ξέρω τι να σας πω ακριβώς γιατί κάποια από αυτά που περιγράφετε (ή και όλα) τα έχουμε περάσει πολλάκις...

εμείς, θορυβημένοι πλέον από την συχνότητα των "ιώσεων"... αποφασίσαμε και κάναμε στο παιδί ακτινογραφίες (θώρακα και ιγμορίων, τέσσερις στο σύνολο... δυστυχώς... αλλά πλέον έπρεπε...) και βρήκαμε ότι

οι πνεύμονες είναι καθαροί αλλά τα ιγμόρια είναι γεμάτα υγρό κι η ωρλ διέγνωσε χρόνια ιγμορίτιδα, η οποία δικαιολογεί και τις απανωτές "ασθένειες"! μάλιστα απόρησε πως έχουν διατηρηθεί τ' αυτιά του τόσο καθαρά και δεν έχει πάθει ούτε μία ωτίτιδα... αλλά προφανώς τον χτυπάει αλλού!

προς το παρόν και με συμβουλή της γιατρού φυσικά, δίνουμε αντιβίωση για να συρικνώσουμε το υγρό στα ιγμόρια... ταυτόχρονα με αντισταμινικό και ψεκασμούς στη μύτη με ειδικό σπρέι...

γενικότερα βέβαια, τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα γιατί η ιγμορίτιδα μπορεί να μην είναι και η σοβαρότερη νόσος όλων αλλά είναι πολυπαραγοντική (ανατομία μύτης, κρυώματα, αλλεργίες, κ.λ.π.), άρα δύσκολη και σε πολλά μέτωπα η αντιμετώπισή της...

η ωρλ (ως φυσικούς τρόπους) μου συνέστησε πολλά μπάνια στη θάλασσα και πολλούς περιπάτους στην εξοχή γενικότερα για ν' ανοίγει η μύτη - μου απαγόρευσε δε δια ροπάλου το κολυμβητήριο (λόγω χλωρίου)!

επίσης, μου είπε πως αν τα επεισόδεια είναι επαναλαμβανόμενα και σοβαρά (κατά την κρίση του γιατρού), θα μπορούσε να σηκώνει και εγχείρηση η περίπτωση αλλά αυτό είναι κάτι που ούτε καν μπορώ να φανταστώ, πόσο μάλλον να συζητήσω...

ούτως ή άλλως θα πάρουμε κι άλλες γνώμες και φυσικά μας περιμένει και ο ομοιοπαθητικός με τον οποίον είχαμε ξεκινήσει θεραπεία αλλά λόγω... ανωτέρω βίας διεκόψαμε!

νοιώθω μια μικρή ανακούφιση... όχι γιατί ανακάλυψα την Αμερική ή γιατί το παιδί μου δεν θα ξαναρρωστήσει αλλά γιατί πλέον ξέρω με τι παλεύω... κι αυτό ίσως με κάνει πιο συγκεντρωμένη, πιο μεθοδική κι άρα πιο αποτελεσματική!

εύχομαι καλό κουράγιο σε όλες μας και περαστικά στα παιδάκια!!!!!

Eleftheria
22-02-11, 09:33
Zopiron, πραγματικά, το να ξέρεις τι συμβαίνει σε κάνει πιο ήσυχη και μεθοδική.

Και εμείς όλο βόλτες στον παιδοΩΡΛ είμαστε. Όλο υγρό στο αυτί έχουμε και λίγη κοκκινίλα και για να αποφύγω αντιβιώσεις (όσο μπορώ), τα πάω στον ΩΡΛ, όπου με ‘καθησυχάζει’. Μία ο παιδίατρος μία ο ΩΡΛ, όλο βόλτες σε γιατρούς κόβουμε!

Η ιγμορίτιδα είναι πολύ εκνευριστική. Εγώ φέτος για πρώτη φορά στη ζωή μου, με τις απανωτές ιώσεις των μικρών, έκανα 3 φορές ιγμορίτιδα!!! Μέχρι και ο άντρας μου έκανε μία φορά. Τη μία φορά ξέμπλεξα με αλατόνερα, τις άλλες δύο αλατόνερα και αντιβίωση.

Μέχρι να ανοίξει ο καιρός, κάνε στο παιδί μπάνια με ατμούς, για να μαλακώνουν και να κατεβαίνουν οι μύξες!

Δύο μήνες ακόμα υπομονή πρέπει να κάνουμε! Πάντως και οι δύο φίλες μου που έχουν παιδάκια 1 χρόνο μεγαλύτερα από τα δικά μου, μου επιβεβαίωσαν ότι αυτή η χρονιά ήταν η χειρότερη από άποψη ιώσεων.

Περαστικά και αγύριστα πια!!!

Aeriko
22-02-11, 14:26
Ελευθερία επειδή κι εγώ έχω χρόνια ιγμορίτιδα τι εννοείς αλατόνερα;

Aeriko
22-02-11, 14:39

angelino77
22-02-11, 18:09

Δεν ξέρω αν εννοεί αυτό αλλά έμενα ο πνευμονολόγος μου είπε φυσιολογικό ορό στην μύτη για την ιγμορίτιδα, όπως κανω και στα παιδιά ;););) αλάτι+νερό είναι ο ορός :D

Eleftheria
22-02-11, 18:18

Βάζω σε ένα ποτήρι χλιαρό νερό και μισό κουταλάκι αλάτι. Λίγο λίγο το αλατόνερο στη χούφτα, ρουφάω από τη μύτη και φτύνω από το στόμα (συγνώμη για το αηδιαστικό post:)).
Το τι βγαίνει δεν περιγράφεται….
Μου το είπε ο ΩΡΛ.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
22-02-11, 19:29
Δεύτερη εβδομάδα που δεν την στέλνω νηπιαγωγείο και θα την κρατήσω και την άλλη για να της έχει σταματήσει και ο βήχας. Πρωτη φορά στην ζωή της έπαθε ωτίτιδα ευτυχώς μόνο υγρό στο ένα αυτάκι....
Πρώτη χρονιά σε περιβάλλον με άλλα παιδάκια, τι να πω?
Μακάρι του χρόνου να είναι καλύτερα τα πράγματα!

Aeriko
22-02-11, 19:57
Ωραία :) Προτιμώ το αλατόνερο για να είμαι ειλικρινής... θα το δοκιμάσω με ενεσούλα όπως κάνω της μικρής :) Ευχαριστώ...

Eleftheria
23-02-11, 11:07
Κορίτσια συγνώμη για το ξανα-αηδιαστικό του θέματος,……
Aeriko, με την ενεσούλα μπορείς να το κάνεις στην αρχή για να ξεβουλώσει η μύτη. Αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να βγάλεις κάτι από το στόμα.
Πρέπει να τραβήξεις με δύναμη από τα ρουθούνια για να κάνει το αλατόνερο εσωτερικά τον κύκλο και να βγει από το στόμα μαζί με τα ‘σχετικά’.:D

Αγγελίνα#2
23-02-11, 12:17
Ο δικός μου έπαθε και γαστρεντερίτιδα την προηγούμενη Πέμπτη και σταματήσαμε την αντιβίωση, αντί για 8 μέρες πήρε 5. Δεν έχει νόημα να την ξαναρχίσουμε, μου είπε η γιατρός. Από τη Δευτέρα τον ξανάστειλα σχολείο και περιμένω...με κομμένη την ανάσα.

Π+Μ
23-02-11, 18:43
κοριτσια και μενα η μικρη μου 5 ετων ειναι αρρωστουλααπο την προηγουμενη παρασκευη... εκανε πυρετο 39 και 38 για δυο τρεις μερες, εμμετο και ελαχιστη διαρροια, εχει βηχα και φυσικα φλεμμα (δεν εμεινε και τιποτε αλλο!!!) ο γιατρος μου ειπε οτι βρισκετε σε υφεση τωρα και ετσι δεν χρειαζετε αντιβιωση... η κακομοιρουλα ειναι εξαντλημενη δεν της κανει και πολυ ορεξη να φαει... χτες να φανταστειτε κοιμηθηκε σερι απο της 6.30 το απογευμα μεχρι το πρωι... τωρα παλι κοιμαται 2 ωριτσες... ποτε θα τελειωσουν πια πολυ κραταει αυτη η ιωση... οχι τιποτε αλλο εχει και χορο την κυριακη αποκριατικο ο παιδικος που πηγαινει και θελουμε να παμε... κριμα ειναι να το χασει...αντε βρε περαστικα σε ολα τα παιδακια και υπομονη.....

elenik
24-02-11, 02:15
Εμεις αυριο παμε ΩΡΛ μπας και βρουμε το γιατι. Λιακαδα ειχε εξω και εγω τον ειχα φασκιωσει με σκουφους και παλι...:?. Μου εδωσαν χαρτι απο τον βρεφικο για ερεθισμενο τυμπανο:evil:

elenik
24-02-11, 02:18
Το καλυτερο ειναι βουτιες στην θαλασσα το καλοκαιρι ;)

Aeriko
24-02-11, 07:37
Ελένη μου φέτος ειδικά είχα κάνει τόσες βουτιές που είχα θυμηθεί τα παιδικά μου χρόνια... με... μπιμπ όμως με τις απανωτές ιώσεις της μικρής (που επίσης είχε κάνει πολλές :lol: )

ΡΙΑ84
24-02-11, 08:36
Ελένη μου φέτος ειδικά είχα κάνει τόσες βουτιές που είχα θυμηθεί τα παιδικά μου χρόνια... με... μπιμπ όμως με τις απανωτές ιώσεις της μικρής (που επίσης είχε κάνει πολλές :lol: )

και εμεις το ιδιο,ειδικα φετος τους εκανα βουτιες συχενεια αλλα ηταν ο χειροτερος χρονος απο θεμα αρρωστιας,εφτιαχνε ο ενας αρρωστενε ο αλλος μετα καπακι το μωρο,απο 1εβδομαδα-10 μερες ο καθε ενας......παει ο μηνας(για πειτε μου ειναι ακομα πρασινα τα δεντρα εξω???:grin::grin:)

Π+Μ
24-02-11, 19:11
λοιπον η δικια μου τελικα εχει βροχιολιτιδα και ακροαστικα... καλα πουεφερα τον γιατρο στο σπιτι... αρχιζουμε aerolin και αντιβιωση.... αφηστε που της βρηκε μπολικο κερι στα αυτακια της και μου εδωσε σταγονιτσες και οπως μου ειπε προφανως δεν θα ακουγε και καλα... ειχα βεβαια μια υποψια γιατι κατα περιοδους μου ελεγε οτι δεν ακουγε καλα την τηλεοραση... αυτα αντε βρε περαστικα μας...

mariamary
27-02-11, 17:04
πω πω διαβαζω τοση ωρα και εχω βρει τοσα κοινα σχεδον με ολες σας........:D
ο μεγαλος μου(4χρ) πηγε φετος για πρωτη φορα σε παιδικο...το σεπτεμβριο, ως τοτε ειχε αρρωστησει 2 φορες και αυτο ηταν ωτιτιδα...........απο το σεπτεμβριο ως τωρα εχουμε παθει οτι τελειωνει σε .......ιτιδα....και φυσικα οχι μονο ο μεγαλος αλλα και ο μικρος(1,5) αλλα και εμεις.....και μπορειτε να μου πειτε μεχρι ποτε θα παει αυτο???????????????????????????

εχω σκεφτη ποσες φορες να τον σταματησω απο τον παιδικο.....τα χριστουγεννα δεν το εστειλα 2 βδομαδες, μονο και μονο μην αρρωστησει και περασουμε μαυρες γιορτες!!!!!!!!

αυτα συγνωμ αν σας κουρασα:D:D:D:D:D

elenik
27-02-11, 21:22
Tobrex για ωτιτιδα το εχετε ξανακουσει? Μας το προτεινε ο παιδιατρος στον παιδικο. :?

mmdad
27-02-11, 21:31
Tobrex για ωτιτιδα το εχετε ξανακουσει? Μας το προτεινε ο παιδιατρος στον παιδικο. :?

Ναι και εμενα μου το ειπε η παιδιατρος. Γιατι αυτο που μας εδωσε ο παθολογος ειχε κορτιζονη...

Aeriko
27-02-11, 22:50
Αν δεν κάνω λάθος το λέει και στις οδηγίες... είναι για μύτη και για αυτιά ;)

THEODOSI
27-02-11, 23:17
πω πω διαβαζω τοση ωρα και εχω βρει τοσα κοινα σχεδον με ολες σας........:D
ο μεγαλος μου(4χρ) πηγε φετος για πρωτη φορα σε παιδικο...το σεπτεμβριο, ως τοτε ειχε αρρωστησει 2 φορες και αυτο ηταν ωτιτιδα...........απο το σεπτεμβριο ως τωρα εχουμε παθει οτι τελειωνει σε .......ιτιδα....και φυσικα οχι μονο ο μεγαλος αλλα και ο μικρος(1,5) αλλα και εμεις.....και μπορειτε να μου πειτε μεχρι ποτε θα παει αυτο???????????????????????????

εχω σκεφτη ποσες φορες να τον σταματησω απο τον παιδικο.....τα χριστουγεννα δεν το εστειλα 2 βδομαδες, μονο και μονο μην αρρωστησει και περασουμε μαυρες γιορτες!!!!!!!!

αυτα συγνωμ αν σας κουρασα:D:D:D:D:D

Κι εμένα όταν ο μεγάλος πήγε παιδικό ήταν 3,5 ετών, τα δίδυμα αδελφάκια του που τότε ήταν ενός έτους έκτοτε ξέχασαν να είναι καλά για τουλάχιστον δύο χρόνια. Για τον μεγάλο δεν έχω παράπονο τα περνούσε ελαφριά πάντοτε αλλά τα μικρά αποδεκατίστηκαν από τις ιώσως άσχημη κατάσταση, ευτυχώς τώρα πια τα έχουμε αφήσει πίσω μας όλα αυτά. Πάντοτε οταν το παιδί έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με περιβάλλον σχολείου συμβαίνει αυτό αλλά το θέμα είναι κυρίως το μικρούλι σου που είναι πολύ μικρό για κάτι τέτοιο και αδύναμο να το αντιμετωπίσει οργανικά. Χωρίς να γνωρίζω βέβαια την κατάσταση αλλά επειδή έχω πάθει τα ίδια με πολύ περισσότερα προβλήματα απ' όσα μπορείς να φανταστείς λέω μήπως θα ήταν καλύτερα εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να σταματήσεις το μεγάλο από τον παιδικό όχι γιατί αν πάει του χρόνου θα είναι καλύτερα, αυτό το στάδιο που περνάει τώρα είναι αναπόφευκτό αλλά μέχρι να μεγαλώσει το μικρό και να μπορεί να αντιμετωπίσει όλο αυτό μην του μείνει κάποια μόνιμη ευαισθησία και μετά ταλαιπωρήστε για πολύ καιρό.

elenik
01-03-11, 00:33
Αν δεν κάνω λάθος το λέει και στις οδηγίες... είναι για μύτη και για αυτιά ;)
Εμεις για τα ματια τα χρησιμοποιουσαμε ως τωρα (δεν ειχα διαβασει καν γιατι ειναι)

culte
01-03-11, 11:10
TOBREX για τα μάτια καλέ!!!!! και εγώ το χρησιμοποίησα για επιπεφυκίτιδα

δεν ξέρω αν έχει για μύτη και αυτια....

Eleftheria
01-03-11, 11:32
Για τα μάτια το είχαμε χρησιμοποιήσει μία φορά. Αυτό σίγουρο.

Αν θυμάμαι καλά, μία φορά μας το έδωσε για τη μύτη σε συνδυασμό με το otrivin γιατί έπαιζε και αλλεργική ρινίτιδα (με επιφύλαξη, γιατί τότε δεν έγραφα τα φάρμακα που έπαιρναν).

mmaria
01-03-11, 15:08
με εχει πιασει απελπισια.
απο πεμ εκανε λιγο πυρετο 38 και κατι που υποχωρουσε αμεσως με το depon. αλλά στο 8-10ωρο παλι εμφανιζοταν. το σαβ σα να τελειωνε η ιωση. ομως την κυρ εφτασε 39και και παλι τη δευ ολη μερα απυρετος. ειπα κι εγω τωρα τελειωσε. αλλά σημερα να το παλι το 39και 2. 5η μερα σημερα. δεν το εχει ξαναπαθει ετσι.
καλα θα παμε σημερα γιατρο.

elenik
02-03-11, 01:41
Επεσε και η μαμα.... 2 μερες τωρα βγαζω τα συκωτια μου :oops:. Ερχεται γαστρεντεριτιδα για οσους δεν τους εχει φτασει ηδη...
Δεν αντεχω αλλο.... πειναω και δεν μπορω να φαω. Ειχαν διαροια τα παιδια 2 μερες αλλα εμενα με βαρεσε στομαχι -οπου εχει ευαισθησια ο καθενας βαραει η ατιμη μαλλον..:evil:

Αγγελίνα_2
07-03-11, 01:20
Ελένη ελπίζω τώρα που διαβάζεις να σου πέρασε.

Κορίτσια είμαι στο τσακ να σαλτάρω. Για μαντέψτε...ε ναι λοιπόν, ΠΑΛΙ ωτίτιδα! Μέχρι και η παιδίατρος ξενέρωσε και με παρέπεμψε σε άλλον ΩΡΛ και μου ανέφερε και το ενδεχόμενο επέμβασης για να μπουν σωληνάκια στα αυτιά. Έλεος Παναγία μου, έλεος!

Τον σταμάτησα και από τον παιδικό, για 2 μήνες τουλάχιστον δεν θα ξαναπάει. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ή έχει συγκεντρωθεί πολύ υγρό πίσω από το αυτί και δεν καθαρίζει με την εκάστοτε αντιβίωση ή προκειται για συγκεκριμένο μικρόβιο που δεν το πιάνουν οι αντιβιώσεις που πήραμε ως τώρα. Εκτός βέβαια αν μας προκύψει καμία χρόνια ιγμορίτιδα κι εμάς ή τιποτα προβληματικά κρεατάκια, αλλά δεν το θεωρ'και τόσο πιθανό, γιατί δεν έχει δώσει ποτέ τέτοιες ενδείξεις και οι 2 ΩΡΛ που τον έχουν δει αυτό το διάστημα δεν μου ανέφεραν καθόλου κάτι τέτοιο. Θα δείξει...εδώ θα 'μαστε να τα λέμε και να κλαίμε.

kiknaki
07-03-11, 01:46
Περαστικά σας..μανούλες και παιδιά.

Κι εμείς σε αναρρωση βρισκόμαστε από οξεία αμυγδαλίτιδα με κάτι σαραντάρια πυρετό ακατέβατα.

Αγγελίνα 2 στους ΩΡΛ που πήγες σου έκαναν καλλιέργεια ωττικού εκκρίματος (νομίζω έτσι λέγεται)??
Πριν αρκετό καιρό είχε και η δικιά μου απανωτές ωτίτιδες ώσπου φτασαμε σε ρήξη τυμπανου. Ο ΩΡΛ με την καλλιέργεια διέγνωσε υπαρξη μικροβίου που με την εκάστοτε θεραπεία που μας έδινε ο παιδίατρος "κοιμιζε" το μικρόβιο αλλά μετά το πέρας της αντιβίωσης είχαμε ξανά τα ίδια.

elenik
07-03-11, 05:17
Πριν αρκετό καιρό είχε και η δικιά μου απανωτές ωτίτιδες ώσπου φτασαμε σε ρήξη τυμπανου. Ο ΩΡΛ με την καλλιέργεια διέγνωσε υπαρξη μικροβίου που με την εκάστοτε θεραπεία που μας έδινε ο παιδίατρος "κοιμιζε" το μικρόβιο αλλά μετά το πέρας της αντιβίωσης είχαμε ξανά τα ίδια.
Λογω της δικιας μου καταστασης αφησαμε λιγο τον ΩΡΛ πισω αλλα αυτο το ποστ μου εκανε ενα γκλινκ.....
ΟΠωσδηποτε πρεπει να παει.
Ρηξη τυμπανου??? Πως το παιρνεις χαμπαρι αυτο? ....τρωω τα νυχια μου και μονο που το διαβαζω :shock:

agtog
07-03-11, 08:46
Γεια σας κορίτσια,

σας ανακάλυψα μόλις τώρα και είπα να δηλωθώ ως συμπάσχουσα και ομοιοπαθούσα! Φέτος η μεγάλη μου πήγε για πρώτη φορά προνήπιο και όλη τη χρονιά μας πάει μια βδομάδα σχολείο δυο βδομάδες σπίτι. Μετά από μια ίωση που είχε το Δεκέμβριο ο βήχας δεν της έχει φύγει τελείως (την πιάνει το βράδυ, όταν τρέχει, το πρωί που ξυπνάει), αλλά δύο παιδίατροι που την είδαν λένε ότι δεν έχει τίποτα. Περνάμε βέβαια και άλλες ιώσεις στο ενδιάμεσο. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν πάλι άρρωστη, κόλλησε και η μικρή και τώρα είμαι κι εγώ.

Με έχει κουράσει πάρα πολύ η κατάσταση αυτή, αρρώστησα κι εγώ πολλές φορές φέτος, κόλλησα από τα παιδιά.

Αυτό με το βήχα σας έχει τύχει; Τόσο καιρό μετά και όλο κάτι να μένει;

kiknaki
07-03-11, 11:46
Λογω της δικιας μου καταστασης αφησαμε λιγο τον ΩΡΛ πισω αλλα αυτο το ποστ μου εκανε ενα γκλινκ.....
ΟΠωσδηποτε πρεπει να παει.
Ρηξη τυμπανου??? Πως το παιρνεις χαμπαρι αυτο? ....τρωω τα νυχια μου και μονο που το διαβαζω :shock:

Ασε τα νύχια ήσυχα παιδί μου..:p

Η ρύξη τυμπάνου, όπως τέλος πάντων συνέβη σε μας, δεν ήταν καθόλου επώδυνη αντίθετα αν δεν γινόταν αυτό η ωτίτιδα που θα ακολουθούσε θα ήταν και μάλιστα σε μέγιστο βαθμό (είπε ο ΩΡΛ).
Στη κόρη μου συνέβη να τρέχει αίμα και υγρό από το αυτάκι της έτσι στα καλά καθούμενα. Τρόμαξα πολύ. Ευτυχώς που δεν πονούσε.
Ο παιδίατρος μας έδωσε θεραπεία, σταμάτησε για 2 μέρες αλλά μετά πάλι τα ίδια. Πήγαμε στον ΩΡΛ και έκανε καλλιεργεια ωτικού υγρού και βρήκε ένα μικρόβιο που με τις αντιβιώσεις που έδινε ο παιδίατρος δεν μπορούσε να καταπολεμηθεί. Μάλιστα μας είχε πει τότε οτι υπάρχει περίπτωση ύπαρξης συγκεκριμένου μικρόβιου που χρήζει χορήγηση ενδοφλέβιας αντιβίωσης (δηλ. νοσοκομείο). Ευτυχώς σταθήκαμε τυχεροί και δεν ήταν κάτι τέτοιο. Μετά την επιτυχή θεραπεία του ΩΡΛ δεν μας ξανασύνεβη ωτίτιδα από τότε και έχουν περασει ~4 χρόνια.

Αγγελίνα_2
07-03-11, 11:57
Ω ρε μάνα μου...πες μας τέτοια κυκνάκι να ανοίγει η καρδιά μας!

Έχω φτάσει στο σημείο να εύχομαι να έκανε ρήξη τυμπανου ρε κορίτσια, φανταστείτε! Γιατί η καθηγήτρια ΩΡΛ που τον πήγα 2 φορές αυτό το διάστημα στη Θεσσαλονίκη, μου είπε ότι μόνο τότε γίνεται καλλιέργεια ωτικού υγρού. Πού να ξέρω εγώ τώρα τι μικρόβιο έχει το παιδί? Είμαι σε αναζήτηση άλλου ΩΡΛ τώρα στη Θεσσαλονίκη, έχω ανοίξει και σχετικό θέμα. Αν έχετε καμια ιδέα, βοηθήστε με, please!

Αγγελίνα_2
07-03-11, 12:06
Γεια σας κορίτσια,

σας ανακάλυψα μόλις τώρα και είπα να δηλωθώ ως συμπάσχουσα και ομοιοπαθούσα! Φέτος η μεγάλη μου πήγε για πρώτη φορά προνήπιο και όλη τη χρονιά μας πάει μια βδομάδα σχολείο δυο βδομάδες σπίτι. Μετά από μια ίωση που είχε το Δεκέμβριο ο βήχας δεν της έχει φύγει τελείως (την πιάνει το βράδυ, όταν τρέχει, το πρωί που ξυπνάει), αλλά δύο παιδίατροι που την είδαν λένε ότι δεν έχει τίποτα. Περνάμε βέβαια και άλλες ιώσεις στο ενδιάμεσο. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν πάλι άρρωστη, κόλλησε και η μικρή και τώρα είμαι κι εγώ.

Με έχει κουράσει πάρα πολύ η κατάσταση αυτή, αρρώστησα κι εγώ πολλές φορές φέτος, κόλλησα από τα παιδιά.

Αυτό με το βήχα σας έχει τύχει; Τόσο καιρό μετά και όλο κάτι να μένει;

Eμεα ο δικός μου το είχε πάθει αυτό όταν τον πρωτοέστειλα παιδικό, στα 2,5. Μέρα νύχτα πνιγόταν από το βήχα. Του κάναμε αγωγή με singulair και έτσι ηρέμησε, αλλά να φανταστείς ότι τον σταμάτησα από τον παιδικό και έβηχε για κανέναν μήνα ακόμα! :shock:

Αυτοί οι παλιοπαιδικοί φταίνε για πάααρα πολλά, κατ' εμέ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι τυχαίο που ο γιος μου είχε να κάνει ωτίτιδα από 11 μηνών και φέτος δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Και τώρα αναγκάζομαι πάλι να τον σταματήσω και να δούμε με τι θα τον απαχολώ τόσες ώρες στο σπίτι, 5 χρονών παιδί.:sad:

kiknaki
07-03-11, 12:29
Ω ρε μάνα μου...πες μας τέτοια κυκνάκι να ανοίγει η καρδιά μας!

Έχω φτάσει στο σημείο να εύχομαι να έκανε ρήξη τυμπανου ρε κορίτσια, φανταστείτε! Γιατί η καθηγήτρια ΩΡΛ που τον πήγα 2 φορές αυτό το διάστημα στη Θεσσαλονίκη, μου είπε ότι μόνο τότε γίνεται καλλιέργεια ωτικού υγρού. Πού να ξέρω εγώ τώρα τι μικρόβιο έχει το παιδί? Είμαι σε αναζήτηση άλλου ΩΡΛ τώρα στη Θεσσαλονίκη, έχω ανοίξει και σχετικό θέμα. Αν έχετε καμια ιδέα, βοηθήστε με, please!

Αγγελίνα δες στο θέμα που άνοιξες, σου απάντησα εκεί. Έχω να σου προτείνω μία πολύ καλή γιατρό αλλά δεν ξέρω αν σε βολεύει.

agtog
10-03-11, 07:36
Κι εγώ έχω ακόμη τη μεγάλη στο σπίτι. Πἐρα από το κλασικό πια βηχαλάκι έχει και τη μυτούλα. Δεν είναι άρρωστη βρε παιδί μου αλλά δεν είναι και καλά καλά. Την προηγούμενη εβδομάδα (Τρίτη) είχε αρρωστήσει αυτή, μετά η μικρή μας (που η μυτούλα της τρέχει ακόμη σαν βρύση) κι εγώ χάλια (ό,τι και να είναι εμένα μου το γυρνάει σε βήχα). Πρωτοχρονιά είχαμε το προηγούμενο κύμα οικογενειακής ίωσης, εκείνη έκανε πυρετό στα παιδιά. Αυτή χωρίς πυρετό όλοι μας. Πάνω από ένα μήνα έκανε να περάσει ο βήχας σε μένα. Πήγε μια εβδομάδα στο προνήπιο η μεγάλη και τώρα βράζουμε πάλι στο ζουμί μας. Η μαμά μου λέει ότι δεν τρώμε καλά, η πεθερά μου ότι δε φοράω μάλλινα στα παιδιά, ότι τα σκεπάζω ελαφρά. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ. Να τη σταματήσω από το σχολείο; Όλοι μου λένε ότι όποτε πάει σχολείο ξανά θα είναι το ίδιο. Δεν είναι κατάσταση αυτή πάντως, κλεισμένοι στο σπίτι, πότε θα έχουμε φυσιολογική ζωή;

Αυτή ήταν η γκρίνια μου... Τώρα η ουσία... Η δική μας η παιδίατρος δε μας δίνει τίποτα το ιδιαίτερο για όλα αυτά (βήχα, μυξούλες κτλ. ), ούτε ζητά να δει τα παιδιά αν δεν ακούσει κάτι συνταρακτικό. Το εκτιμώ βέβαια ότι δεν μας φορτώνει με φάρμακα, και όταν είναι για τα εμβόλια παίρνω και τη μεγάλη μαζί για να τη δει και δε διαπιστώνει τίποτα. Διαβάζω όλα αυτά που γράφετε, για αλλεργίες, για ιγμορίτιδα κτλ. και αναρωτιέμαι πώς θα καταλάβουμε αν έχει κάτι αν όλα αυτά τα ελαφρά συμπτώματα που μας βασανίζουν παρόλαυτά τα προσπερνάμε έτσι. Δηλ. υπάρχουν και οι ιώσεις, αλλά υπάρχει και ένα υπόβαθρο που δε φεύγει τελείως (ή είναι απλώς κατάλοιπα της ίωσης και μετά μας χτυπάει αμέσως η επόμενη και δεν προλαβαίνουμε να συνέλθουμε;). Να πιέσω εγώ την παιδίατρο να κάνουμε εξετάσεις;

Οι ειδικοί γιατροί (π.χ. ωρλ) που βλέπουν εμάς, δεν εξετάζουν και τα παιδιά; Δηλ. για κάθε ειδικότητα υπάρχει και ένας παιδο-αντίστοιχος; Πηγαίνουμε σε αυτούς αν μας πει ο παιδίατρος;

Πάντως έχω απογοητευτεί πολύ, δουλεύω σε φροντιστήριο, κάθε χρονιά όλα τα παιδάκια άρρωστα, σχεδόν ποτέ δεν κολλάω εκεί μέσα κάτι. Μόλις φταρνιστεί τώρα η μεγάλη μου πέφτουμε όλοι στο κρεββάτι. Νισάφι πια...

Aeriko
10-03-11, 07:40
Ε τα άλλα παιδάκια δεν τα φιλάς, δεν τα ταΐζεις δεν ανταλλάσσετε γενικώς σωματικά υγρά ;)

Ο δικός μου πνευμονολόγος πάντως έχει εξετάσει και τη μικρή όταν χρειάστηκε...

και ναι μεν αλλά... οι ιώσεις που χτυπάμε φέτος όλοι μας είναι όλες βαρβάτες κυρίως για τους μεγάλους που δεν ξεκουραζόμαστε!

agtog
10-03-11, 07:44
Eμεα ο δικός μου το είχε πάθει αυτό όταν τον πρωτοέστειλα παιδικό, στα 2,5. Μέρα νύχτα πνιγόταν από το βήχα. Του κάναμε αγωγή με singulair και έτσι ηρέμησε, αλλά να φανταστείς ότι τον σταμάτησα από τον παιδικό και έβηχε για κανέναν μήνα ακόμα! :shock:

Αυτοί οι παλιοπαιδικοί φταίνε για πάααρα πολλά, κατ' εμέ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι τυχαίο που ο γιος μου είχε να κάνει ωτίτιδα από 11 μηνών και φέτος δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Και τώρα αναγκάζομαι πάλι να τον σταματήσω και να δούμε με τι θα τον απαχολώ τόσες ώρες στο σπίτι, 5 χρονών παιδί.:sad:

Φάρμακο ο γιατρός σας σας έδωσε, πώς να πώ, από μόνος του ή μετά από πίεση; Εμένα η παιδίατρος μου λέει ότι δεν είναι τίποτα... Όταν ήταν άρρωστη και έβηχε πολύ μας είπε να πάρουμε prospan, ήπιε το παιδάκι όλο σχεδόν το σιρόπι, δε βήχει όπως όταν ήταν άρρωστη, αλλά βρε παιδί μου, δεν είναι και τελείως καλά. Μπορεί να έχει κληρονομήσει την ευαισθησία μου. Ό,τι αρρώστια και να είναι εγώ στο τέλος πάντα θα βήχω, ενώ η μικρή μας στην ίδια ίωση δε βήχει, αλλά έχει μια μυτούλα βρύση για πάνω από μια εβδομάδα...

Όσο για τους παιδικούς, μου λένει ότι ούτως ή άλλως μόλις πάνε για πρώτη φορά σε σχολείο, πάλι θα αρρωσταίνουν οπότε.... Μήπως όμως αν είναι μεγαλύτερα αρρωσταίνουν λιγότερο. Κι εγώ μετάνιωσα που την έστειλα στο προνήπιο (τα πρωινά είμαι στο σπίτι, γιατί δουλεύω σε φροντιστήριο), αλλά εκείνης της αρέσει τόοοσο πολύ. Το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτικό άραγε; Δηλ. αν την έστελνα κατευθείαν στο δημοτικό (που λέει ο λόγος), θα αρρώσταινε λιγότερο;

¶ααααχ....

Aeriko
10-03-11, 09:46
Δυστυχώς το νηπιαγωγείο είναι πλέον υποχρεωτικό ;)

culte
10-03-11, 09:55
Δυστυχώς το νηπιαγωγείο είναι πλέον υποχρεωτικό ;)

Ευτυχώς δλδ!!!!!!

Aeriko
10-03-11, 10:04
Είναι θέμα οπτικής γωνίας :lol:

elenik
21-03-11, 06:31
Ασε τα νύχια ήσυχα παιδί μου..:p

Η ρύξη τυμπάνου, όπως τέλος πάντων συνέβη σε μας, δεν ήταν καθόλου επώδυνη αντίθετα αν δεν γινόταν αυτό η ωτίτιδα που θα ακολουθούσε θα ήταν και μάλιστα σε μέγιστο βαθμό (είπε ο ΩΡΛ).

Αυτο μου ειπε και η ΩΡΛ μου. Περαν του επωδυνου ειναι σωτηρια πολλες φορες.

Ο Γιαννης τελικα εχει αλλεργικη ρινιτιδα η οποια προκαλει την ωτιτιδα. Δλδ αν σταματησουμε την αλλεργικη ρινιτιδα θα γλιτωνουμε τις ωτιτιδες. Μολις τελειωσει η ωτιτιδα θα παμε σε αλλεργιολογο για την ρινιτιδα.

Βεβαια η ακοη του εχει υποστει καποια ελλαχιστη μειωση :sad: η οποια με διαβεβαιωσε η γιατρος οτι σε βαθος χρονου και την καταληλλη αντιμετωπιση θα επανελθει. :?

τα εγραψα και εδω τα νεα μας... http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1942934&postcount=100 . Οποια ξερει ας βαλει ενα χερακι. Το οτι ψιλοφοβαμαι λιγο για την αποκατασταση της ακοης του ειναι γεγονος... (κλασικο πια σε μενα αλλα με κυνηγανε ρε γμτ:?)

simon_teblar
22-03-11, 10:00
είμαι και εγώ πατέρας δύο κοριτσιών (2 και 3,5 ετών).
Η μικρή μου και η πιο σκανταλιάρα εδώ και 4 μήνες περίπου έχει έναν ήχο στη μύτη-λαιμό δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς σαν να έχει μύξα, αλλά όταν της βάζω ορό δεν βγαίνει τίποτα.
Η παιδίατρος μας λέει να της βάζουμε ορό και εδώ και 3 μήνες παίρνει συνεχώς τα σκονάκια singulair.(όταν λέει θα ανοίξει ο καιρός θα είναι καλύτερα.)
Μα είναι δυνατον να παίρνει τόσο συχνά ένα φάρμακο και να μην διορθώνεται το πρόβλημα?

Eleftheria
22-03-11, 11:22
είμαι και εγώ πατέρας δύο κοριτσιών (2 και 3,5 ετών).
Η μικρή μου και η πιο σκανταλιάρα εδώ και 4 μήνες περίπου έχει έναν ήχο στη μύτη-λαιμό δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς σαν να έχει μύξα, αλλά όταν της βάζω ορό δεν βγαίνει τίποτα.
Η παιδίατρος μας λέει να της βάζουμε ορό και εδώ και 3 μήνες παίρνει συνεχώς τα σκονάκια singulair.(όταν λέει θα ανοίξει ο καιρός θα είναι καλύτερα.)
Μα είναι δυνατον να παίρνει τόσο συχνά ένα φάρμακο και να μην διορθώνεται το πρόβλημα?

Να τις χαίρεσαι!!
Επειδή αναφέρεις μύτη και λαιμό, έχει δει τη μικρή ΩΡΛ?

simon_teblar
22-03-11, 13:05
οχι ωρλ δεν την έχει δει επειδή είναι ακόμη μικρή. λές να την πάω?

Eleftheria
22-03-11, 13:33
simon_teblar (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=41839), νομίζω ότι όταν κάτι επιμένει πρέπει να πηγαίνουμε στην ανάλογη ειδικότητα.
Από τον Σεπτέμβρη και μετά τα μικρά μου είχαν συνεχώς κόκκινα αυτιά και υγρό. Ο παιδίατρος με έστειλε σε ΠαιδοΩΡΛ για μία πιο ειδικευμένη γνώμη. Έτσι μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση χωρίς συνεχόμενες αντιβιώσεις.
Και σε ΠΑΙΔΟ-αλλεργιολόγο είχα πάει πριν 2 χρόνια τον μικρό μου γιατί κάποια σπυράκια επέμεναν.

Δεν είναι μικρή για ΠαιδοΩΡΛ.

simon_teblar
22-03-11, 14:10
simon_teblar (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=41839), νομίζω ότι όταν κάτι επιμένει πρέπει να πηγαίνουμε στην ανάλογη ειδικότητα.
Από τον Σεπτέμβρη και μετά τα μικρά μου είχαν συνεχώς κόκκινα αυτιά και υγρό. Ο παιδίατρος με έστειλε σε ΠαιδοΩΡΛ για μία πιο ειδικευμένη γνώμη. Έτσι μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση χωρίς συνεχόμενες αντιβιώσεις.
Και σε ΠΑΙΔΟ-αλλεργιολόγο είχα πάει πριν 2 χρόνια τον μικρό μου γιατί κάποια σπυράκια επέμεναν.

Δεν είναι μικρή για ΠαιδοΩΡΛ.

ευχαριστώ

elenik
24-03-11, 01:09
οχι ωρλ δεν την έχει δει επειδή είναι ακόμη μικρή. λές να την πάω?

Στον Γιαννη παντως στην ΩΡΛ βρηκαμε την εστια του προβληματος. Αν το ειχα κανει νωριτερα θα ηταν πολυ πιο απλα ολα

maria.thessaloniki
29-03-11, 12:13
Και εμενα ο μικρος μου ειναι 4,5 χρονων και ειναι η δευτερη χρονια στον παιδικο. Πέρσι ειμασταν ακριβως οπωε εσεισ. Δυο μέρες πηγαινε και δεκα ηταν αρρωστος. Φέτος ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αν εξαιρεσεις μια περιπετεια που περασαμε και ευτυχως το προλαβαμε εγκαιρως.Από το Νοεμβριο ειχε ενα συνεχωμενο βήχα που το ρίχναμε σε ιωσεις που τάχα κολλουσε στο παιδικό. Η παιδίατρος μας γέμιζε αντιβιώσεις, εισπνοές, Aerius επί τρεις μηνες. Και αποφασίσαμε στο τέλος να πάμε σε ΩΡΛ, στον Μέγα. Τον κοιτέι και μας λέει ο άνθρωπος ότι ο βήχας είναι από γαστροοισοφαγική παλλινδρόμηση που κανει το παιδί. Είδε οτι ο οισοφάγος του ηταν κατακόκκινος και γι' αυτό έβηχε. Δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα. Και φυσικα απευθυνθηκαμε σε γαστρεντερολλόγο η οποία μας είπε ότι ο ΩΡΛ σας έσωσε! Το παιδί ειχε κάνει οισοφαγίτιδα και αν το αφήνατε θα είχατε αλλες ασχημες κατάστασεις. Και όλα αυτά από ένα βήχα που η παιδιατρος το έριχνε σε ιωσεις του παιδικού.

sweet_february
04-04-11, 22:01
Βλεπω εχετε κανει μεταπτυχιακο στο θεμα ε? :razz: Εχω δυο αποριες για οποια ξερει!

Η μικρη εχει ιωση που παει πακετακι με επιπεφυκιτιδα.. Μας εδωσε κολυριο tobrex αλλα μου ειπε πως πρεπει να της βαζω και 2-3 σταγονιτσες σε καθε ρουθουνι εκτος απο τα ματια..
Το εχετε ξανακουσει?
Εγω το εκανα τωρα το βραδυ, πριν την κοιμισω.. Απο αποτελεσματα θα σας πω αυριο!

Οσες εχετε δωσει σιροπακι aerius ποτε ειδατε αποτελεσματα (αν ειδατε)? Ειναι καλο ή ειναι κι αυτο σαν τις σταγονες zirtek που ειτε τις πιναμε ειτε οχι ηταν το ιδιο και το αυτο?

maria1976
05-04-11, 07:34
επειδη ειναι αντιβιωση για να προλαβει και την μυτη. μας ειχε δωσει αντιστοιχο ο ΩΡΛ σε μια ιωση που ειχε ο μικρος πολλες μυξες γιατι μας ειπε οτι δεν υπηρχε λογοσ να επιβαρυνθει με αντιβιωση απο το στομα.

maria.thessaloniki
05-04-11, 11:16
To Aerius μετα απο τρεις- τέσσερις μερες αρχιζει να δειχνει αποτελεσματα αλλα και παλι μην περιμενεις τρομερη διαφορα. Σταματάει την καταροή αλλα οχι το μπούκωμα

agtog
05-04-11, 15:20
Και εμενα ο μικρος μου ειναι 4,5 χρονων και ειναι η δευτερη χρονια στον παιδικο. Πέρσι ειμασταν ακριβως οπωε εσεισ. Δυο μέρες πηγαινε και δεκα ηταν αρρωστος. Φέτος ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αν εξαιρεσεις μια περιπετεια που περασαμε και ευτυχως το προλαβαμε εγκαιρως.Από το Νοεμβριο ειχε ενα συνεχωμενο βήχα που το ρίχναμε σε ιωσεις που τάχα κολλουσε στο παιδικό. Η παιδίατρος μας γέμιζε αντιβιώσεις, εισπνοές, Aerius επί τρεις μηνες. Και αποφασίσαμε στο τέλος να πάμε σε ΩΡΛ, στον Μέγα. Τον κοιτέι και μας λέει ο άνθρωπος ότι ο βήχας είναι από γαστροοισοφαγική παλλινδρόμηση που κανει το παιδί. Είδε οτι ο οισοφάγος του ηταν κατακόκκινος και γι' αυτό έβηχε. Δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα. Και φυσικα απευθυνθηκαμε σε γαστρεντερολλόγο η οποία μας είπε ότι ο ΩΡΛ σας έσωσε! Το παιδί ειχε κάνει οισοφαγίτιδα και αν το αφήνατε θα είχατε αλλες ασχημες κατάστασεις. Και όλα αυτά από ένα βήχα που η παιδιατρος το έριχνε σε ιωσεις του παιδικού.

Και η μεγάλη μου συνεχίζει να βήχει παρόλο που είναι καλά. Ίδια ηλικία. Μήπως πρέπει να το κοιτάξω το παιδί... Έκανε συχνά εμετούς ο μικρός σου; Ή δεν έχει σχέση κάτι τέτοιο; Η μεγάλη μου κάνει και τώρα πολύ εύκολα εμετό, νόμιζα ότι όλα τα παιδάκια ήταν έτσι μέχρι που έκανα τη δεύτερη

maria.thessaloniki
06-04-11, 13:25
Ο δικός μου δεν εκανε καθολου εμετους γι' αυτό και δεν το βρήκαμε έγκαιρα. Στα περισσότερα παιδιά όμως με παλλινδρόμηση κύριο σύμπτωμα είναι οι εμετοί ή η δυσκολία στην κατάποση. Εμείς δεν είχαμε τίποτα απο όλα αυτά που χαρακτηρίζουν την παλλινδρόμηση. 'Ετρωγε τα πάντα, είχε πολυ καλή ανάπτυξη, πεινούσε συχνα αλλά ειχε αυτό τον μόνιμο βήχα. Και κάποιες φορές παραπονιόταν για την κοιλιά του αλλα αφού τον εξέτασε παιδίατρος και δεν βρήκε τίποτα δεν δώσαμε σημασία. Νομίζαμε οτι απλά χαιδευ'οταν γιατί μετά από δυο λεπτά το ξεχνούσε. Τελικά όπως διαπιστώθηκε ήταν καούρες λόγω της παλλινδρόμησης. Του ανέβαινε το φαγητό ψηλά στον οισοφάγο. Γι' αυτό και ο βήχας και η ενόχληση στην κοιλιά

Αγγελίνα_2
11-04-11, 10:42
Φάρμακο ο γιατρός σας σας έδωσε, πώς να πώ, από μόνος του ή μετά από πίεση; Εμένα η παιδίατρος μου λέει ότι δεν είναι τίποτα... Όταν ήταν άρρωστη και έβηχε πολύ μας είπε να πάρουμε prospan, ήπιε το παιδάκι όλο σχεδόν το σιρόπι, δε βήχει όπως όταν ήταν άρρωστη, αλλά βρε παιδί μου, δεν είναι και τελείως καλά. Μπορεί να έχει κληρονομήσει την ευαισθησία μου. Ό,τι αρρώστια και να είναι εγώ στο τέλος πάντα θα βήχω, ενώ η μικρή μας στην ίδια ίωση δε βήχει, αλλά έχει μια μυτούλα βρύση για πάνω από μια εβδομάδα...

Όσο για τους παιδικούς, μου λένει ότι ούτως ή άλλως μόλις πάνε για πρώτη φορά σε σχολείο, πάλι θα αρρωσταίνουν οπότε.... Μήπως όμως αν είναι μεγαλύτερα αρρωσταίνουν λιγότερο. Κι εγώ μετάνιωσα που την έστειλα στο προνήπιο (τα πρωινά είμαι στο σπίτι, γιατί δουλεύω σε φροντιστήριο), αλλά εκείνης της αρέσει τόοοσο πολύ. Το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτικό άραγε; Δηλ. αν την έστελνα κατευθείαν στο δημοτικό (που λέει ο λόγος), θα αρρώσταινε λιγότερο;

¶ααααχ....

Μη μετανιώνεις που την έστειλες προνήπιο. Εννοείται πως, όποτε κι αν έρθει το παιδί σε επαφή με τόσους ιούς μαζεμένους, θα αρρωστήσει κάποιες φορές παραπάνω. Εγώ καταφερόμουν εναντίον των παιδικών σε μικρες ηλικίες, όταν υπάρχει άλλη λύση, γιατί είναι τελείως διαφορετικό το πώς θα αντιμετωπίσει ο οργανισμός αυτή την επίθεση όταν είναι 6 μηνών, όταν είναι 2 χρονών κι όταν είναι 4 χρονών. Να μην τα στέλνουμε ελαφρα τη καρδία μικρά, με το επιχειρημα ότι όποτε κι αν πρωτοπάει, θα αρρωσταίνει και κυρίως όχι γιατί τρώμε το παραμύθι της κοινωνικοποίησης. Κι αν ειναι να χασει κάμποσα μαθηματα, καλύτερα στο προνήπιο, παρά στο νήπιο (που είναι υποχρεωτικό, όπως είπε και το Αερικό) ή ακόμη περισσότερο, στην 1η δημοτικού.

Τελοσπάντων, άλλο κεφάλαιο αυτό. Τα φαρμακα που με ρώτησες, τα έδωσε η παιδίατρος από μόνη της, αλλά μιλάμε για τρελό βήχα, ασταματητο. Εμένα έτσι κι αλλιώς ήταν το πρώτο μου και δεν είχα ιδέα ποιες είναι οι εναλλακτικές στα φάρμακα, ό,τι μου έλεγε, αυτό έκανα. Μην κοιτάς τώρα που κοντευω να αποκτήσω πτυχίο Ιατρικής άνευ διδασκάλου...:rolleyes:

Maria_thessaloniki, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας είπες και σε ευχαριστούμε. Για τον Μέγα γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα. Εκεί εγχειρίστηκε και η μια μας βαφτιστήρα κι ήταν πολύ ευχαριστημένοι. Εμείς είπαμε να το τραινάρουμε όσο μπορούμε, διότι ανακαλύψαμε ότι οι ωτίτιδες οφείλονται σε ελαφρως υπερτροφικά κρεατάκια, αλλά η Πρίντζα και ο Μεταξάς που τον είδανε, μου είπανε να το αφήσουμε για το καλοκαίρι και να δούμε τι θα γίνει από Σεπτέμβριο. Αν ξαναρχίσει τα ίδια, θα πάμε οπωσδήποτε για μια γνώμη και στον Μέγα, κι αν χρειαστεί, προτιμώ να εγχειριστούμε σε αυτόν. Που το απεύχομαι, βέβαια...:-(

mamy-g
11-04-11, 16:43
κορίτσια τα φώτα σας
εδώ και 10 μερες πάλι είμαστε με πολύ καταρροή - φλέμετα και κάπου καπου ένα βήχα μάλλον από φλέματα που έχουν σταθεί στο λαίμό
δεν λέει να περάσει πυρετό όχι
είμαστα συνέχεια με φυσιολγικό ορό αλλά δεν βλέπω να υποχωρεί
του δίνω αντισταμινικό όπως είπε ο παιδίατρος αλλά τίποτα
τι να κάνω;

Αγγελίνα_2
12-04-11, 12:10
Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κανεις, καλή μου. Οτριβιν του βαζεις, ναζονεξ? Ποιο αντιισταμινικό του δινεις?

giotak1
12-04-11, 15:38
βασικα εχω αγανακτησει!!!:twisted: καθε χρονο τα ιδια και ακριβως καθε απριλη για δευτερη χρονια ιδια εποχη παλι στο νοσοκομειο με γαστρεντεριτιδα.Αλλα πρεπει να αλλαξω παιδιατρο γιατι μας στελνει αμεσως στο νοσοκομειο οχι αμεσως δλδ. αφοτου περναμε ολη την μερα με εμετους κ αλμορα στο τελος της μερας μας λεει να παμε απο το ιατρειο της για να δει την μικρη και να μας πει να παμε στο νοσοκομειο για αφυδατωση.
Επειγοον!!!παιρνει κ το σαρανταρι της κ ολα καλα.
Εχω ακουσει οτι υπαρχουν παιδιατροι που σε συμβουλευουν μετα απο τον 3ο εμετο να δωσεις το παιδι αντιεμετικα κ αλμορα μετα ,κ να το περασει στο σπιτι.
Εχω σκασει απο αγανακτηση ,εχθες βγηκαμε απο το νοσοκομει απο την Παρασκευη εκει.....και νοσοκομειο αθλιας καταστασης....:evil:
Τι να πω ...εαν εχετε καμια καλη παιδιατρο σε Περιστερι, Πετρουπολη ,Ιλιον βοηθηστε με σας παρακαλω.:confused:

mamy-g
12-04-11, 17:59
Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κανεις, καλή μου. Οτριβιν του βαζεις, ναζονεξ? Ποιο αντιισταμινικό του δινεις?

xozal αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι αλλά και ούτε με το αεριους που είχα χρησιμοποιήσει παλαίοτερα

sweet_february
12-04-11, 18:13
βασικα εχω αγανακτησει!!!:twisted: καθε χρονο τα ιδια και ακριβως καθε απριλη για δευτερη χρονια ιδια εποχη παλι στο νοσοκομειο με γαστρεντεριτιδα.Αλλα πρεπει να αλλαξω παιδιατρο γιατι μας στελνει αμεσως στο νοσοκομειο οχι αμεσως δλδ. αφοτου περναμε ολη την μερα με εμετους κ αλμορα στο τελος της μερας μας λεει να παμε απο το ιατρειο της για να δει την μικρη και να μας πει να παμε στο νοσοκομειο για αφυδατωση.
Επειγοον!!!παιρνει κ το σαρανταρι της κ ολα καλα.
Εχω ακουσει οτι υπαρχουν παιδιατροι που σε συμβουλευουν μετα απο τον 3ο εμετο να δωσεις το παιδι αντιεμετικα κ αλμορα μετα ,κ να το περασει στο σπιτι.
Εχω σκασει απο αγανακτηση ,εχθες βγηκαμε απο το νοσοκομει απο την Παρασκευη εκει.....και νοσοκομειο αθλιας καταστασης....:evil:
Τι να πω ...εαν εχετε καμια καλη παιδιατρο σε Περιστερι, Πετρουπολη ,Ιλιον βοηθηστε με σας παρακαλω.:confused:
Τι να σου πω βρε κοριτσι μου.. Περασε και η δικια μου η κορη προσφατα γαστρεντεριτιδα... Ο παιδιατρος (αφου την ειδε φυσικα) μας εδωσε ενα σιροπακι -ercefuryl- για τη διαρροια και μας συστησε ειδικη διατροφουλα. Την επομενη μερα σηκωσε πυρετο η δικια μου και δεν σταματουσε να ξερνοβολα με τιποτα! Τον πηρα τηλ. με ρωτησε ποσους εμετους εχει κανει, εκεινη την ωρα ειχε κανει 4!! Μου λεει σιροπακι primperan, ενα κουταλακι του γλυκου ανα 8ωρο.. Τιποτα η δικια μου, να μη σταματα το ξερνοβολητο με καμμια δυναμη! Φτανοντας το βραδυ εχω πεπειστει πως το παιδι πρεπει να μεταφερθει νοσοκομειο! Τον ξαναπηρα τηλ. και μου ειπε να της βαλω υποθετο primperan και να μην παω νοσοκομειο ακομα. Να περιμενω ενα 2ωρο να δω πως θα παει με το υποθετο και να τον ξανακαλεσω. Ε, με το υποθετο σταματησε! Τι να πω κι εγω... Τον πηρα τηλ. και μου λεει τα βλεπεις? Αδικα θα ταλαιπωρουσες το παιδι! Μου εδωσε επιπλεον οδηγιες και τελος! Ουτε ξαναεκανε εμετο, ουτε διαρροια!
Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, οποτε δεν μπορω να κατηγορησω το γιατρο σας. Λεω απλα τι εγινε στη δικη μας περιπτωση! Παιδιατρο εκει που ζητας δεν ξερω! Ο δικος μας ειναι στην Ηλιουπολη!
Περαστικα σας!

giotak1
13-04-11, 10:20
Τι να σου πω βρε κοριτσι μου.. Περασε και η δικια μου η κορη προσφατα γαστρεντεριτιδα... Ο παιδιατρος (αφου την ειδε φυσικα) μας εδωσε ενα σιροπακι -ercefuryl- για τη διαρροια και μας συστησε ειδικη διατροφουλα. Την επομενη μερα σηκωσε πυρετο η δικια μου και δεν σταματουσε να ξερνοβολα με τιποτα! Τον πηρα τηλ. με ρωτησε ποσους εμετους εχει κανει, εκεινη την ωρα ειχε κανει 4!! Μου λεει σιροπακι primperan, ενα κουταλακι του γλυκου ανα 8ωρο.. Τιποτα η δικια μου, να μη σταματα το ξερνοβολητο με καμμια δυναμη! Φτανοντας το βραδυ εχω πεπειστει πως το παιδι πρεπει να μεταφερθει νοσοκομειο! Τον ξαναπηρα τηλ. και μου ειπε να της βαλω υποθετο primperan και να μην παω νοσοκομειο ακομα. Να περιμενω ενα 2ωρο να δω πως θα παει με το υποθετο και να τον ξανακαλεσω. Ε, με το υποθετο σταματησε! Τι να πω κι εγω... Τον πηρα τηλ. και μου λεει τα βλεπεις? Αδικα θα ταλαιπωρουσες το παιδι! Μου εδωσε επιπλεον οδηγιες και τελος! Ουτε ξαναεκανε εμετο, ουτε διαρροια!
Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, οποτε δεν μπορω να κατηγορησω το γιατρο σας. Λεω απλα τι εγινε στη δικη μας περιπτωση! Παιδιατρο εκει που ζητας δεν ξερω! Ο δικος μας ειναι στην Ηλιουπολη!
Περαστικα σας!

Αυτο που λες μου ακουγεται πιο νορμαλ.Καθε τρεις κ λιγο μας τρεχει στα νοσοκομεια ,βαλε ορο στη μικρη ,παρε αιμα ,τα χερακια της μελανιασανε.
Τι να πω εισαι τυχερη που εχεις τετοιο γιατρο και ειναι δυσκολο να βρω εναν τετοιο παιδιατρο?
Δεν ξαναπαω σε αυτην,τα ιδια ειπα και περσυ αλλα το πηρα αποφαση ΤΕΛΟΣ ,μεγαλη ταλαιπωρια.
Και για εναν βηχα που λεει παμε απο εκει να την δει μπαμ το 40-αρι στο χερι και στην αναρωση να την δει παλι λεφτα θα παρει.
Δοξα τον Θεο ολα καλα τωρα με την μικρη συνηλθε!!!!

Αγγελίνα_2
15-04-11, 16:56
xozal αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι αλλά και ούτε με το αεριους που είχα χρησιμοποιήσει παλαίοτερα

Ρωτα τον γιατρο σου για το Fenistil σιρόπι, ειναι πιο δυνατό. Τον μεγάλο μου μόνο αυτό τον πιάνει. Και σταγονες στη μυτη οπωσδήποτε, πχ otrivin.

mamy-g
17-04-11, 11:20
Ρωτα τον γιατρο σου για το Fenistil σιρόπι, ειναι πιο δυνατό. Τον μεγάλο μου μόνο αυτό τον πιάνει. Και σταγονες στη μυτη οπωσδήποτε, πχ otrivin.

είναι και αυτό αντισταμινικό και σε τι δόσεις το πέρνει;
το χozal το δίνω πρωι βράδυ από 2,5ml

Αγγελίνα_2
17-04-11, 21:16
είναι και αυτό αντισταμινικό και σε τι δόσεις το πέρνει;
το χozal το δίνω πρωι βράδυ από 2,5ml

Ναι, αντιισταμινικό είναι και το παίρνει σε 3 δόσεις, ανά 8ωρο. Όμως πρέπει να ρωτήσεις τον παιδίατρο πρώτα. Υπάρχει και το Zaditen, επίσης αντιισταμινικό, ρώτα και γι' αυτό. Όλα τα μάθαμε...:rolleyes:

mamavicky
28-04-11, 10:04
κορίτσια η μικρή δυστυχώς έχει βρογχίτιδα κ ο γιατρός της έγραψε aerolin κ ένα 'αλλο spray. το θέμα είναι πως την πήγαν τα πεθερικά στο ικα κ ξεχασαν να ρωτησουν για ποσο καιρο.λενε θα την ξαναπανε αυριο αλλα καλο θα ηταν να ρωτησω κ εσας για ποσο καιρο δίνετε τέτοια spray.
ευχαριστώ

stafroditi2353
30-04-11, 23:19
κοριτσια αρχισαμε παλι βηχα σημερα!!!και ενω ειπα μπηκε η ανοιξη, δεν θα ξαναρρωστησουμε,...της εκανα αερολιν και φλιξοταιτ προληπτικα το μεσημερι και βραδυ αλλα ΄βλεπω οτι εβηξε και στον υπνο της καποιες φορες και αγχωνομαι!!!λετε να το προλαβουμε η θα την ριξει παλι την καημενουλα μου!!!???

giotak1
22-06-11, 11:44
:confused::(:(:confused:
Παλι αρρωστησε η μικρη απο την Πεμπτη το βραδυ ανεβοκατεβαινει ο πυρετος μεχρι 38,4 πηγα στην παιδιατρο την Παρασκευη κ μου ειπε να την αφησω μεχρι την Τριτη κ αν δεν πεσει να δωσω αντιβιωση AUQMENTIN :-?
τελικα δεν επεσε αρχρισε την αντιβιωση απο εχθες και το πρωι ειχε παλι δεκατα και βηχα.
Οσο για την συγκεκρημενη αντιβιωση την φοβαμαι πολυ ,ασε που εχθες κοιμοτανε απο τις 6,30 το απογευμα μεχρι το πρωι με λιγα διαλλειματα τα ξημερωματα για τσισακια.
Τοσες πολλες μερες πυρετι 1η φορα μας συμβαινει,και ανυσηχω!!!!:confused::confused::confused:

sabrina
22-06-11, 12:18
ωχ ξανανεβηκε βλέπω το θεματάκι......
και μεις απο χτες παρα πολυ εντονο και συνεχομενο ξεροβηχα,
και κατα τις 9:30 το βραδυ χτυπησαμε πυρετο εως 38,7
πηρε αντιπυρετικό κ μεχρι στιγμης απυρετοι μονο με βηχα,αν και πιστευω οτι το απογευμα σημερα μπορει να ξανακανει,
μου ειπε ο γιατρος τοι παιζει αυτες τις μερες λαιμος με πυρετο κ γαστρεντεριτιδα,

γιοτακι εχουμε κανει πυρετο απο μια μερα μονο εως και 10 συνεχομενες...

υπομονη και περαστικα κ σε σας

giotak1
22-06-11, 12:29
Περαστικουλια κ σε εσας,κυκλοφορει ναι ,πολυ βηχας και πυρετος.
100 φαρμακα παλι για να συνελθουνε.
Συνηθως ο πυρετος ανεβαινει το απογευμα προς το βραδακυ και το πρωι .Ευχομαι να μην σας ανεβει ο πυρετος.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΝΑ'ΝΑΙ!

emmaki
22-06-11, 13:04
Αφπύ, λοιπόν, "ξαναζωντάνεψε" το θέμα, να πω και εγώ τον πόνο μου ως νηπιαγωγός.
Προπερσι που ήταν η τελευταία μου χρονιά σε σχολείο, κόλλησα 6 ιώσεις (οι 2 ήταν γαστρεντερίτιδες και οι υπόλοιπεσ "κλασικές" με υψηλό πυρετό, πόνο στα κόκαλα, βήχα κλπ).
Κόλλησα από το σχολέιο, γιατί, όπως είπα πολλές φορές, τα πιτσιρίκια ερχόταν άρρωστα (φαινόταν ότι δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους, είχαν διάροιες, εμετούς κλπ).
Τις μέρες που ήμουν άρρωστη το σχολέιο ήταν κλειστό, γιατί ήταν κλασικό και άρα δεν μπορούσε να λειτουργήσει.
Ξέρετε τι φασαρία μου έκαναν οι γονείς; Και κυρίως τη φασαρία την έκαναν οι γονείς που έστελνα τα παιδιά τους άρρωστα....

Και πείτε μου, εγώ ως νηπιαγωγός ΤΙ να κάνω; Πώς να αντιμετωπίσω με ηρεμία (που φυσικά έτσι πρέπει) μια τέτοια κατάσταση;

mmaria
22-06-11, 13:58
δυστυχως κυκλοφορει ιωση (παντα το καλοκαιρακι στην αρχη νομιζω) με υψηλο πυρετο. κανει 40αρια.

βρε emmaki δεκτα και σεβαστα τα οσα λες αλλά ειναι αλλο θεμα απο το γνωστο "γιατι δεν τα κρατανε σπιτι να αναρρωσουν".

emmaki
22-06-11, 14:01
βρε emmaki δεκτα και σεβαστα τα οσα λες αλλά ειναι αλλο θεμα απο το γνωστο "γιατι δεν τα κρατανε σπιτι να αναρρωσουν".

Ουπς.....
Απόλυτο δίκιο έχεις..........
Μπερδεύτηκα.....................:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Όσο για τις ιώσεις που κυκλοφορούν, αυτές τις μέρες κυκλοφορεί αι γαστρεντερίτιδα με πολύ υψηολό πυρετό, πονόκοιλο και λίγη διάρροια

ζώπυρον
28-06-11, 00:18
Εμείς... εκεί που λέγαμε ότι ξεμπερδέψαμε... τσακώσαμε (για πρώτη φορά) μια ωτίτιδα στα καλά καθούμενα!:confused:

Καλό καλοκαίρι σε όλους μας! Ραντεβού (στην χειρότερη περίπτωση) τον Σεπτέμβρη (κι όχι νωρίτερα):mrgreen:

Μαρια2010
28-06-11, 13:31
Εμείς... εκεί που λέγαμε ότι ξεμπερδέψαμε... τσακώσαμε (για πρώτη φορά) μια ωτίτιδα στα καλά καθούμενα!:confused:

Καλό καλοκαίρι σε όλους μας! Ραντεβού (στην χειρότερη περίπτωση) τον Σεπτέμβρη (κι όχι νωρίτερα):mrgreen: αχ και εμεις ακριβως το ιδιο...στα καλα καθουμενα εμφανισε ωτιτιδα ο μικρος...να σε ρωτησω,του εδωσε τιποτα η γιατρος η το αφησε να περασει απο μονο του;;

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
28-06-11, 13:54
Λαιμός-πυρετός η μία και μύξα-βήχας η άλλη. Το δωράκι μας από παιδικό πάρτυ του Σαββάτου....Περαστικά σε όλα τα παιδάκια...

ζώπυρον
28-06-11, 23:21
αχ και εμεις ακριβως το ιδιο...στα καλα καθουμενα εμφανισε ωτιτιδα ο μικρος...να σε ρωτησω,του εδωσε τιποτα η γιατρος η το αφησε να περασει απο μονο του;;
Πήγαμε σε ωρλ και του έδωσε αντιβίωση καθώς κι ένα αποσυμφορητικό για την μύτη (εκεί είναι το βασικό πρόβλημα σε μας = ιγμορίτιδα).

Εσάς σας έδωσε κάτι?

Αφροδιτάκι, περαστικά και σε σας!

Μαρια2010
29-06-11, 13:00
Πήγαμε σε ωρλ και του έδωσε αντιβίωση καθώς κι ένα αποσυμφορητικό για την μύτη (εκεί είναι το βασικό πρόβλημα σε μας = ιγμορίτιδα).

Εσάς σας έδωσε κάτι?

Αφροδιτάκι, περαστικά και σε σας! ακριβως τα ιδια εδωσε και σε εμας,αποσυμφορητικο μυτης και αντιβιωση,σευχαριστω για την απαντηση απλα μερικοι μου λενε οτι δεν επρεπε να δωσει αντιβιωση,ευχομαι περαστικα στο παιδακι σου....και σε ολα τα παιδακια

ζώπυρον
29-06-11, 22:48
Μαρια2010, πρώτη φορά παθαίνει ωτίτιδα ο γιος μου και δεν είμαι ειδική. Έχω όμως την εντύπωση ότι χωρίς αντιβίωση, δεν περνάει...

Περαστικά και πάλι
και καλή αντάμωση σε αυτό το θέμα, ελπίζω (επαναλαμβάνω) το φθινόπωρο!!

marlia
05-07-11, 11:56
Καλημέρα! Δεν ξέρω αν με θυμάστε... χάθηκα λίγο από το thread, γιατί σταματήσαμε τον παιδικό και σταματήσαμε να αρρωσταίνουμε. Τρέμω τί θά γίνει από Σεπτέμβρη που θα πάνε και τρία προνήπιο και νήπιο. Έχω καινούρια ερώτηση και θα ήθελα τη συμβουλή σας... Όλο το χειμώνα ο μικρός όποτε αρρώσταινε, δεν άκουγε καλά. Ο παιδίατρός μας δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο... όταν πέρναγε η αρρώστια μετά από κάμποσο καιρό επανερχόταν και η ακοή του. Ο παιδίατρός μας επέμενε ότι δε χρειαζόταν να πάμε σε ωρλ. Τώρα που είναι καλοκαιράκι έχει λίγες μύξες όταν ξυπνάει το πρωί και αρχίσαμε πάλι τα ίδια... δεν ακούει καλά. Τί να κάνουμε; Καλό παιδο ωρλ δεν ξέρουμε και δεν έχω όρεξη πάλι να πάρω τον παιδίατρό μας και να μου πει πάλι να περιμένω να περάσει... Έχω ακούσει από πολλές από εσάς ότι λύθηκαν τα προβλήματά σας από τέτοιου τύπου επαναλαμβανόμενα συμπτώματα από παιδοωρλ που βρήκε τη ρίζα του προβλήματος. Πείτε καμιά ιδέα! Εκείνη την έρημη την ομοιοπαθητική δεν την ξεκινήσαμε... Πολλά φιλιά και περαστικά στα γλυκά μας!

Eleftheria
05-07-11, 12:20
marlia, ας είμαστε αισιόδοξες ότι από Σεπτέμβρη τα πράγματα θα είναι καλύτερα, αφού τα ʽφάγαμεʼ όλα αυτή τη χρονιά! (εκτός τα του Παγκάλου)
Από την εμπειρία μου, γιατί το έχουμε το θέμα με τα αυτιά και τις μύξες…
Μπορεί να συσσωρευτεί υγρό στο αυτί του παιδιού και για λίγο να χάσει ένα ποσοστό της ακοής του. Επίσης, να αισθανθεί μία παροδική ενόχληση στο αυτάκι του, πάλι λόγω υγρού. Αυτά θεωρούνται αναμενόμενα σε εμάς που έχουμε υπερτροφικές αμυγδαλές και όχι σοβαρά. Περνάνε όταν φύγουν οι μυξούλες και όσο μεγαλώνει το παιδί είναι καλύτερα. Έτσι μου είπε ο ΠΑΙΔΟωρλ που τα είδε. Μόνο ορούς σύστησε σε τακτική βάση.

Edit: Επίσης, επειδή ρώτησα για διάφορα φυτικά σπρέι-σταγόνες, που είπε οκ στη μύτη και στο λαιμό, αλλά ποτέ στα αυτιά.

marlia
05-07-11, 12:34
Ευχαριστώ Eleftheria μου! Πολύ κατατοπιστικά όσα μου λες!
Ελπίζω και εγώ να είναι καλύτερα τα πράγματα από Σεπτέμβρη, γιατί φέτος δεν αφήσαμε ίωση που να μην την κολλήσουμε. "Χορτάσαμε" (εκτός τα του Παγκάλου).

elenik
06-07-11, 09:38
Παλι εχουμε... τι αλλο , ΩΤΙΤΙΔΑ...τα νευρα μουυυυυυυυ

Eleftheria
06-07-11, 11:14
Έλεος, πια! Πάντως και σε εμάς οι μύξες πάνε και έρχονται στο Νικ. Τη μία αλλεργική ρινίτιδα, καπάκι μυξο-ίωση, μετά ξανά αλλεργική ρινίτιδα. Τον έχω κάνει ψάρι με τόσους ορούς που του βάζω!
elenik, δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς πρόπολη στα παιδιά. Κάποια μαμά από εδώ μας είχε ενημερώσει. Εγώ έδωσα σταγόνες πρόπολης στην Κατ (στο Νικ δεν άρεσε) από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Απρίλιο, όταν η Κατ είχε μύξες ή κόκκινο λαιμό ανεξάρτητα αν η ίωση ήταν απλή. Ο παιδίατρος, όλο αυτό το διάστημα μου έλεγε ότι της Κατ τα αυτιά έχουν θεαματική βελτίωση.
Έχω αρχίσει και ψάχνω στα φυτικά για την αλλεργική ρινίτιδα. Αν γνωρίζει κάποια μαμά ας μας ενημερώσει.

ζώπυρον
07-07-11, 17:55
...Ο παιδίατρός μας επέμενε ότι δε χρειαζόταν να πάμε σε ωρλ. Τώρα που είναι καλοκαιράκι έχει λίγες μύξες όταν ξυπνάει το πρωί και αρχίσαμε πάλι τα ίδια... δεν ακούει καλά. Τί να κάνουμε; Καλό παιδο ωρλ δεν ξέρουμε και δεν έχω όρεξη πάλι να πάρω τον παιδίατρό μας και να μου πει πάλι να περιμένω να περάσει... Έχω ακούσει από πολλές από εσάς ότι λύθηκαν τα προβλήματά σας από τέτοιου τύπου επαναλαμβανόμενα συμπτώματα από παιδοωρλ που βρήκε τη ρίζα του προβλήματος. Πείτε καμιά ιδέα!
Ο παιδίατρος... δεν ξέρει τι λέει! Βουρ σ' έναν καλό ωρλ κι ας είναι ενηλίκων!! Εμείς, έτσι βρήκαμε την άκρη του κουβαριού (χρόνια ιγμορίτιδα).

Να μην ξαναπώ... καλό καλοκαίρι... γιατί θα καταντήσω γραφική!:lol:

elenik
08-07-11, 01:40
εκλεισε και το πουλακι μας...:-(

Ειπατε κατι για καλοκαιρι? :lol::lol: το αλλο με τον τοτο το ξερετε ?

marlia
19-07-11, 19:17
ευχαριστώ zopiron... και εμείς λέμε να αρχίσουμε την αναζήτηση! τώρα ακούει και το είχαμε αναβάλει. Όσο για το καλοκαίρι... συμφωνώ με το άλλο με τον Τοτό!

ζώπυρον
27-07-11, 23:04
Δυό λέξεις μόνο θα πω : Οξεία αμυγδαλίτιδα!:roll:

(τέλος Ιουλίου...)8-)

culte
28-07-11, 09:15
Δυό λέξεις μόνο θα πω : Οξεία αμυγδαλίτιδα!:roll:

(τέλος Ιουλίου...)8-)

περυσι 15αυγουστο στις διακοπες φιλεναδα..την βγαλαμε στο νοσοκομειο της Σαμου!

Eleftheria
29-07-11, 08:22
Μες τα μπάνια, μες στη θάλασσα είναι τα μικρά.
Επίμονος βήχας η Κατ (από την Αθήνα τον είχαμε), δεν βουτάει και το κεφάλι στη θάλασσα, μόλις πατήσαμε την 3η εβδομάδα βήχα αρπάξαμε την αντιβίωση και ησυχάσαμε!

vmavrid
29-07-11, 09:37
Καλημέρα κ από εμένα. Κανονικά θα έπρεπε να βρίσκομαι σε άλλη κατηγορία γιατί τα κοριτσάκια μου είναι 25 μηνών, αλλά βρήκα το θέμα σας κ κόλλησα ως ομοιοπαθούσα.

Η μία μου η κορούλα αρπάζει ότι ίωση κυκλοφορεί ξεκινάει με μύξες κ μετά γυρνάει σε βρογχίτιδα, λαρυγγίτιδα κλπ.
Ξεκινήσαμε τη θερινή σεζόν με μύξες από 16/6. Δύο μέρες μετά το πάρτυ γενεθλίων τους (28/6) έπαθε κρίση βρογχικού άσθματος. Για 10 μέρες ήμασταν με το νεφελοποίητή κ επι 20 μέρες πέρναμε flixotide.
Μόλις τελείωσε η παραπάνω αγωγή, στις 17/7 γέμισε σπυράκια σε χέρια πόδια κ στόμα (τα οποία εξελίχθηκαν σε φλύκταινες) κ είχε υψηλό πυρετό. Ηταν ο λεγόμενος coxsackie virus που προκαλεί τη νόσο του χεριού, ποδιού κ στόματος την οποία περάσαμε σε πλήρη έξαρση (ο παιδίατρος μας είπε ότι η περίπτωση μας ήταν για να την δείχνουμε στους φοιτητές ιατρικής). Το παιδί υπέφερε στην κυριολεξία. Κ εμείς μαζί...

Να συνεχίσω?????????

Ενώ προσπαθούσε να συνέλθει από τον άτιμο κοξάκι, είχε αρχίσει επιτέλους να τρώει λίγο λίγο, να παίρνει τα πάνω της κ να έχει διάθεση και ξαφνικά το Σάββατο 23/7 ξυπνάμε με μύξες!!!!!!! Είπα ότι θα ήταν τυχαίο......... Αλλά..... Δε νομίζω!!!!
Τη Δευτέρα το πρωί πάλι δύσπνοια κ βήχα, πήγαμε πάλι στον παιδίατρο (ήπια βροχγίτιδα) κ μας έδωσε αερολιν. Όσο περνούσαν οι ώρες όμως είχαμε ραγδαία επιδείνωση. Πήγαμε νυχτιάτικα στο νοσοκομείο με λαρυγγοτραχειοβρογχίτιδα. Υπογράψαμε για να φύγουμε κ είμασταν τη νύχτα σε επιφυλακή. Πήξαμε στην κορτιζόνη κ αρχίσαμε πάλι νεφελοποιητή.
Τώρα είναι λίγο καλύτερα. Το μεσήμέρι έχουμε ραντεβού με παιδοπνευμονολόγο.

Α, από χθες άρχισε με μύξες κ η δίδυμη αδερφή της!

Είπατε κάτι για καλοκάιρι???? Αυτή την εβδομαδα είχα άδεια κ είχαμε κλέισει να φύγουμε 3 μέρες με τον άντρα μου, τα δύο μας, αλλά εννοείται τα ακυρώσαμε όλα.

Περαστικά στα παιδάκια μας κ κουράγιο στους γονείς.

Α, να σημειώσω ότι δεν πηγαίνουμε παιδικό!

vmavrid
29-07-11, 09:46
Κ να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά?
Τελικά η θάλασσα κάνει καλό? Βοηθάει ή αρρωσταίνουν χειρότερα?

Εγώ έχω έρωτα με τη θάλασσα (στην προηγούμενη ζωή μάλλον θα ήμουν γοργόνα, φώκια, φάλαινα...) κ είναι κ στο 5λεπτο από το σπίτι μας (μην βαράτε Αθηναίες μου!!!)....

Eleftheria
29-07-11, 09:57
Vmavrid, το τελευταίο με το πεντάλεπτο το παραβλέπω (για να μην αρχίσω τα κλάματα) …
Για μένα κάνει πολύ καλό, γιατί εκτός των άλλων, καθαρίζει όλο το σύστημα μύτης-λαιμός…
Σχετικά με το βήχα (παραγωγικό), εμείς τον είχαμε από πριν, αν βουτούσε το κεφάλι της στη θάλασσα μπορεί και να είχαμε γλυτώσει την αντιβίωση.
Ο Νικ που βουτάει το κεφάλι του στη θάλασσα: τις 5 πρώτες ημέρες έβγαζε από τη μύτη του τόση μύξη που ντράπηκα στη παραλία! Απορούσα που βρισκόταν κρυμμένο τόσο πράγμα γιατί καταρροή ή κάτι άλλο δεν είχε.

vmavrid
29-07-11, 10:28
Από μόνες τους για να βάλουν το κεφάλι στη θάλασσα, δεν το βλέπω!
Λες να τις βουτήξουμε εμείς? Δεν θα τρομάξουν, τσιρίζουν, κλαίνε??????

SOULA33
29-07-11, 13:04
Γεια σας και από μενα.
εμείς φέτος πρώτη χρονιά παιδικο και οτι κυκλοφόρησε το "αρπάξαμε".
Καθε 15-20 μερες ξεκινουσαμε νεα αγωγή.
Τελευταια αντιβίωση τελειωνει στις 13/7 .
Παρασκευη 15 φευγουμε για διακοπές.Πρωτη μερα καλα.Δευτερη μερα δεκατα και ψιλοβήχας.
Τριτη μερα 39,5 πυρετό και βηχας ολη νυχτα.Τρεχαμε σε κεντρα υγειας και παιδιατρους και ενα τηλεφωνο στο χερι On line με το δικο μας παιδιατρο.
Φυσικα φυγαμε !!!Ειχε κριση βρογχιτιδας.

Λεμε να ξαναφύγουμε τελη αυγουστου αλλα το σκεφτομαι παρα πολύ σοβαρα!

Αγγελίνα_2
16-08-11, 13:22
Kαλημέρα κι από μένα.

Σήμερα είναι η πρώτη ημέρα που ο μεγάλος μου γιος είναι απύρετος, ύστερα από 1 εβδομάδα σχεδόν. Ήμασταν στο εξοχικό μας και απολαμβάναμε τα μπανάκια μας, αλλά ο καιρός άλλαξε ξαφνικά και συναχώθηκαν και οι δύο. Γυρισαμε πίσω και ο μεγάλος είχε λίγο βήχα και δέκατα. 2-3 μέρες αργότερα φάνηκε να βελτιώνεται, αλλα δυστυχώς ο πατέρας του τον πήγε σε ένα πάρτυ όπου έφαγε παγωτό και ήπιε κρύο χυμό. :evil: Από εκείνο το βράδυ άρχισε να παραπονιέται έντονα για πονόλαιμο, το πρωί ξύπνησε με 38,6 και η διάγνωση: οξεία πυώδης αμυγδαλίτιδα. Περάσαμε πάρα πολύ δύσκολα. Το αποκορύφωμα είναι ότι γέμισε άφθες το στόμα του από τον πυρετό και τον ταΐζω παιδικές κρέμες, 5,5 χρονών παιδί. :shock:

Προβληματίστηκα πάρα πολύ. Ο πατέρας του κι εγώ υποφέραμε από χρόνια αμυγδαλίτιδα και έχουμε κάνει και οι δύο αφαίρεση. Το παιδί όμως πρώτη φορά το παθαίνει. Να ήταν τυχαίο? Παίζει κάποιο ρόλο η κληρονομικότητα? Μήπως αποκτήσει ευαισθησία και το παθαίνει στο εξής συνέχεια?

Περυσι είχε πάει προνήπια σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και από τον Νοέμβριο ως τον Μάρτιο, που τον σταμάτησα, πάθαινε συνεχώς ωτίτιδες, οπότε έπαιρνε αντιβίωση. Πήρε άλλη μια φορά τον Μάιο και τώρα πάλι. :???: Στο σύνολο δηλαδή πρέπει να πήρε 8 φορές, αν μετράω καλά, μέσα σε ένα χρόνο.

Και ρωτώ: είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως δείχνει ότι το ανοσοποιητικό του είναι πεσμένο κι αν ναι, τι μπορω να κάνω γι αυτο? Υπάρχει καμια άλλη μανούλα με παρόμοια εμπειρία?

Όλο το χειμώνα που τρέχαμε στους ωρλ, μου είχανε πει ότι για τις ωτίτιδες ευθύνονται εν μέρει τα κρεατάκια, αλλα οτι δεν έχει απόλυτες ενδείξεις για χειρουργείο, οπότε να κάνουμε τα μπανια μας το καλοκαιρι και να δούμε πώς θα πάμε από τη νέα σχολική χρονιά. Επίσης μου είπανε ότι μπορεί προληπτικά να κάνει μια αγωγή με βρογχομπαξόν. Επειδή είναι και σχετικά κακόφαγο παιδί, σκέφτομαι μήπως θα τον ωφελούσε να έπαιρνε και κάποιες βιταμίνες.

Το απόγευμα θα τηλεφωνήσω στην παιδίατρο να τα συζητήσω όλα αυτά μαζί της, αλλα θα με βοηθούσε πολυ να ακούσω και εμπειρίες-συμπεράσματα-λύσεις από μανούλες που έχουν βιώσει ή βιώνουν μια παρόμοια κατάσταση.

culte
17-08-11, 15:10
ωχ τι τραβηξατε φιλεναδα..περαστικααααααααααααα..

εμεις εχουμε παντως και οι δυο έναν μονιμο ψηλοβηχα απο πριν φυγουμε για διακοπές....τωρα που γυρισαμε λεμε να παμε σε κανα γιατρο...

Ellemphriem
17-08-11, 15:21
Το αποκορύφωμα είναι ότι γέμισε άφθες το στόμα του από τον πυρετό και τον ταΐζω παιδικές κρέμες, 5,5 χρονών παιδί. :shock:

Αγγελινα? Επειδη το εχω ΔΕΙ πολυ συχνα και σε πολλες λαθος διαγνωσεις. Οι αφθες ΔΕΝ ειναι απο τον πυρετο. Ειναι απο μονες τους αιτια. Ερπιτικη ουλωστοματιτιδα μια απο τις πιο κοινες παιδικες αρρωστιες με πυρετο και αφθες στο στομα πολλες φορες αν ΔΕΝ πιαστουν στην αρχη που μπορει να ειναι μια δυο αφθες δυσκολες να τις δεις, μπορουν γρηγορα να εξελιχθουν σε πυωδη αμυγδαλιτιδα με πρησμενους αδενες......για ξαναμιλα στον γιατρο......

Αγγελίνα_2
17-08-11, 17:53
Σε ευχαριστώ, Ellemphriem. Θα σου πω πώς ακριβώς εξελίχθηκαν τα πράγματα: την Τετάρτη ξύπνησε με 38,6 και τον πήγα σε μια άλλη γιατρό, γιατί η δικιά μας έλειπε. Αμυγδαλίτιδα, μου λέει. Την επόμενη, την Πέμπτη δλδ, άρχισε τα 40άρια και τον πήγα και στη δική μας, η οποία μου επιβεβαίωσε τη διάγνωση. Για τις άφθες άρχισε να παραπονιέται από την Παρασκευή και η γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι αντίδραση στην αντιβίωση. Δεν ξέρω βέβαια πότε εμφανίστηκαν, αλλα δυο παιδίατροι τον εξετασαν, να μην τις είδαν, αν υπήρχαν από την αρχή? Τι να πω κι εγώ...Πρήξιμο στους αδένες δεν έκανε, ευτυχώς.

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που είναι εντελώς απύρετος. Πάντως είναι πολύ κομμένος κι εξαντλημένος. Χθες μίλησα ξανά με παιδίατρο και μου είπε τα εξής:
1) Του έδωσε βιταμίνες.
2) Μόλις ολοκληρώσει την αγωγή, θα του κάνουμε εξετάσεις, να τσεκάρουμε κυρίως σίδηρο και ανοσοσφαιρίνες.
3) Για βρογχομπαξόν είναι μεγάλος, δεν θα τον βοηθήσουν σε κάτι.
4) Αν αρχίσει πάλι ωτίτιδες και φέτος, θα αφαιρέσουμε τα κρεατάκια οπωσδήποτε, ίσως βάλουμε και σωληνάκια στα αυτιά, αναλόγως τι θα μας πει ο ωρλ.
5) Η κληρονομικότητα δεν παίζει ρόλο στις αμυγδαλές και οι ωρλ δεν αποφασίζουν εύκολα να τις αφαιρέσουν, αν δεν υπάρχουν πολλαπλά επεισόδια πυώδους αμυγδαλίτιδας.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Είμαι για να σκάσω που χάνει τα μπάνια του το παιδί. Να δούμε τι χειμώνας μας περιμένει.

Ευχαριστώ για τα περαστικά culte και wellcome back!

ALIKOYLA
18-08-11, 08:02
Αγγελινα,περαστικα σας.μην αγχωνεσαι για το ανοσοποιητικο.και εμεις ολο το χειμωνα με αμυγδαλιτιδες και ωτιτιδες και αντιβιωσεις.μαλιστα φτασαμε στο σημειο να γεμισει υγρο το τυμπανο, να κανει κρεατακια και να τα κοψουμε και να βαλουμε συρμα στα αυτια.ειχα φτασει να βαριακουει λογω του υγρου.οποτε δεν εισαι μονη σου.ελπιζω να μην εχουμε τα ιδια και φτος.ολοι μου λενε οτι ηταν η πρωτη χρονια στο σχολειο .αντε να δουμε φετος τη δυετερη χρονια!!!

elenik
19-08-11, 03:32
Αχ μην μου λετε τετοια γιατι η καλοκαιρινη σαιζον μας εληξε με μια ελαφρα ωτιτιδα την οποια δεν εκριναν οτι χρειαζετε αντιβιωση (απο Δεκεμβριο μεχρι Ιουλιο επαιρνε σερι με 10ημερα διαλειμματα ο ερημος με ενα υγρο που δεν ελεγε να φυγει τι στο καλο πια).
Σταυροκοπιεμαι μην γυρισω πισω και μου πουν "ξερετε... τα σωληνακια τελικα απαραιτητα"
Τα μπανια μας ειπαν κανουν καλο (στην θαλασσα ετσι γιατι στην πισινα στο μπαλκονι μας εκαψαν)
Επισης τσιχλα και φουσκωμα μπαλονιου (ασχετο αλλα μια και λεω τον πονο μου..:lol: ας βοηθησουμε και κανεναν)

Για τις αφθες παντως ειδαν μια και μας ειπαν να μην κανουμε τιποτα :? (να αγχωθω....)

marlia
19-08-11, 13:58
περαστικά στα νινάκια! εμείς πάντως ηρεμήσαμε από τέλη Απριλίου νομίζω που σταματήσαμε να στέλνουμε τον μεγάλο στο προνήπιο. Έχουμε καταντήσει και αντικοινωνικοί με όποιους έχουν παιδάκια. Έχουμε προσπαθήσει και να κάνουμε όσο πιο πολλά μπάνια μπορούμε και από Σεπτέμβρη βλέπουμε αν ισχύει το ότι η δεύτερη χρονιά είναι καλύτερη. Εγώ για να πω την αλήθεια δεν το πολυπιστεύω και με έχει πιάσει απελπισία από τώρα για το τι μας περιμένει. Αν έχουμε πάλι τα περσινάαααα ααααχ!

Αγγελίνα_2
19-08-11, 17:51
Kορίτσια, μακάρι να είναι όντως καλύτερα τα πράγματα φέτος, γιατί οδεύω προς κατάθλιψη με γοργούς ρυθμούς. Μου αρέσει που με χαλούσαν οι ωτίτιδες, χα χα! Μια χαρά είναι οι ωτίτιδες! Λίγος πυρετός, λίγος πόνος στο αυτί, σε 3-4 μέρες ήταν περδίκι! Τα 40αρια ανά 2ωρο πώς παλεύονται? Ο δικός μου είναι απύρετος από την Τρίτη και μόλις σήμερα έδειξε να συνέρχεται πραγματικά...σερνότανε, μιλάμε. Τόσες φορές αρρώστησε, πρώτη φορά βλέπω τέτοια εξάντληση...τρόμαξα. Και την κλεισούρα καλοκαιριάτικα από τον τρόμο μην κολλήσει και τπτ άλλο στο καπάκι και πάμε πακετάκι νοσοκομείο, πού τα βάζεις? :-x:-x:-x Με τέτοιο ξεκίνημα, δεν μπορώ να πω πως αισθάνομαι αισιοδοξία...:sad:

Μακάρι να υπήρχε ένας τρόπος να ξέρω από τώρα, ούτως ώστε να πάμε να την κάνουμε τη ρημάδα την εγχείριση πριν αρχίσουν τα σχολεία, να γλυτώσουμε τσάμπα ταλαιπωρία κι αντιβιώσεις φτου κι απ' την αρχή. Μεγάλο παιδί είναι, δεν μπορώ πλεον να τον σταματάω καθε τρεις και λίγο από τις δραστηριότητές του και να τον κρατάω κλεισμένο στο σπίτι. Αλλά κι από την άλλη τι να κάνω? Να τον στέλνω με πυρετό ή έτοιμο να καταρρεύσει? :???:

Elenik, εσάς το πρόβλημα η αλλεργική ρινίτιδα δεν ήτανε? Πήγατε σε αλλεργιολόγο, βρηκατε καμια άκρη?

ALIKOULA και marlia, σας νιώθω απόλυτα...εύχομαι τα καλύτερα!

Εγώ πάντως ξηγήθηκα: Θα περιμένω το πολύ ως τα Χριστούγεννα κι ξαναρχίσω να βλέπω το ίδιο εργάκι, τελείωσε. Βουρ για χειρουργείο και θα τα ξεπατώσω όλα, κρεατάκια, αμυγδαλές, ό,τι βρω μπροστά μου! :evil::evil::evil:

Θα δω από βδομάδα τι θα πει κι ο ωρλ και η παιδίατρος που θα τον ξαναδούν, θα κάνουμε και τις εξετάσεις και θα επανέλθω.

marlia
19-08-11, 19:17
Αχ Αγγελίνα μη μου λες για 40άρια, στα 40άρια κάνει σπασμούς η μία μικρή και εκεί να δεις... είμαστε που είμαστε σε κακά χάλια από την κούραση και το άγχος, μας αποτελειώνει και μια επίσκεψη στο νοσοκομείο με την αγωνία στα ύψη. Μακάρι η χρονιά που έρχεται να είναι πιο εύκολη από την περσινή χωρίς αυτή τη @$##γρίππη που μας διέλυσε όλους και τα πιτσιρίκια μας να έχουν γίνει λίγο πιο ανθεκτικά. Το εμβόλιο της γρίπης πότε να το κάνουμε; πλησιάζουν οι μέρες για να πάνε παιδικό. Να τολμήσω να τα στείλω χωρίς να τους το κάνω; Γιατί φέτος θα το κάνουν οπωσδήποτε και τα τρία - μη σου πω και εμείς - πέρυσι το έκανε μόνο η μία μας μικρή που είναι λίγο πιο ευαισθητούλα και σίγουρα γλιτώσαμε άλλη μια επίσκεψη στο νοσοκομείο! Θα με κοροϊδεύει και ο παιδίατρος καλοκαιριάτικα. Τα έχω παίξει ε; ναι το ξέρω!

Αγγελίνα_2
19-08-11, 23:20
Marlia, θύμισέ μου, είχατε πάθει οικογενειακώς γρίππη πέρισυ? ¶λλο άγχος κι αυτό με το εμβόλιο...εμάς η παιδίατρος είχε πει περισυ, τελευταία χρονιά που το κάνουμε, αλλά τώρα μ' έχουνε ζώσει τα φίδια...μήπως καλύτερα να το κάναμε, να γλυτώναμε από αυτή την έννοια τουλάχιστον?

Απ' ό,τι θυμάμαι, το κάνουμε τελη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου. Σε παιδιά κατω των 3 ετών, το κάνουνε σε 2 δόσεις.

Στο μεταξύ, βρήκα πριν λίγο μια γνωστή μου και μου έλεγε ότι ο 16χρονος γιος της, που δεν υπήρξε ποτε φιλάσθενος, φέτος έχει πάθει 2 φορές πυώδη αμυγδαλίτιδα από τον Απρίλιο! (τον χαβά μου εγώ...) Και το έχω ακούσει και από πολλούς άλλους. Μυστήρια πράγματα.

marlia
21-08-11, 11:39
Αγγελίνα εμείς πέρισυ περάσαμε τα πάντα, ανάμεσά τους περάσαμε κάποια ίωση όλοι που έστειλε τα κορίτσια νοσοκομείο την μία με πνευμονία και την άλλη με βρογχοπνευμονία και περάσαμε και τη γρίπη των χοίρων, μάλλον, όλοι εκτός από τη μία μικρή που είχε κάνει το εμβόλιο! Από τότε σκεφτήκαμε ότι το εμβόλιο θα το κάνουμε φέτος όλοι! Για να δούμε. Πάντως πέρυσι αρρώστησε όλος ο κόσμος και μεγάλοι που είχαν χρόνια να αρρωστήσουν! Πες ότι εμείς είμασταν εξαντλημένοι από όλο το χειμώνα και δεν είχαμε και σπουδαίες άμυνες, αλλά εγώ θυμάμαι ότι δεν τη γλίτωσε κανείς πέρυσι. Όλοι πέρασαν μια γερή που τους έριξε έστω για λίγο στο κρεβάτι. Μακρυά τέτοιο πράγμα από εδώ και πέρα. Πυώδη αμυγδαλίτιδα δεν πάθαμε, εμείς πηγαίναμε προς πνευμονία όποτε αρρωσταίναμε...:cry: όσο για την κατάθλιψη καταλαβαίνω τι λες, πόσο δυνατές πια να φανούμε! Τι να πω, δύναμη για να αντέξουμε, ελπίζω, ευκολότερες καταστάσεις φέτος!

eleni_k
21-08-11, 18:54
Εγώ πάντως ξηγήθηκα: Θα περιμένω το πολύ ως τα Χριστούγεννα κι ξαναρχίσω να βλέπω το ίδιο εργάκι, τελείωσε. Βουρ για χειρουργείο και θα τα ξεπατώσω όλα, κρεατάκια, αμυγδαλές, ό,τι βρω μπροστά μου! :evil::evil::evil:

Αυτο ακριβως ειπα στον ωρλ τον Ιουλιο που ειδε τελευταια φορα την κορη μου. Το πολυ μεχρι τα Χριστουγεννα...
Η κορη μου, περασε την πρωτη της ωτιτιδα τελη Γεναρη και το υγρο δεν λεει να φυγει απο το αυτι της. Σε τρεις μηνες πηρε 7 φορες αντιβιωση (σε συνολο 8 που εχει πιει εως τωρα)! Στην τελευταια επισκεψη μας λοιπον, ο ωρλ ειπε οτι αν και εχει ελαφρως διογκωμενα κρεατακια και λιγο υγρο ακομα στο αυτι, δεν θα προχωρησουμε σε χειρουργειο, θα το αφησουμε και φετος να δουμε πως θα παει.
Δεν θελω να δω πως θα παει, δεν θελω να ειμαστε παλι με μια αντιβιωση στο χερι και ανα εβδομαδα πονο στο αυτι και πυρετοι!

Αυτη την χρονια την τρεμω ειναι η αληθεια, απο την μια η κορη μου με το αυτι της, απο την αλλην ο γιος μου εκανε αρχες Αυγουστου το πρωτο του επεισοδιο πυρετικων σπασμων και θα παει για πρωτη χρονια παιδικο, πραγματικα φοβαμαι οσο ποτε για φετος!

Οσο για την καταθλιψη....

Αγγελίνα_2
21-08-11, 21:50
Α βλέπω είμαστε πολλές οι πικραμένες...:( Τι κακό πράγμα βρε παιδί μου!

Προσωπικά έχω "συμβιβαστεί" με την ιδέα του χειρουργείου για τα κρεατάκια. Ξέρω ότι η ανάρρωση είναι εύκολη και σωληνάκια για τα αυτιά πιθανότατα δε θα χρειαστούμε, γιατί το αυτί του καθαρίζει γρήγορα όταν παθαίνει ωτίτιδα, δεν κρατάει υγρό. Με τις αμυγδαλές είμαι κάπως πιο διστακτική, ομολογουμένως, αλλά από την άλλη, δεν έχω την παραμικρή διάθεση να αφήσω το παιδί να συνεχίσει να ταλαιπωρείται με αντιβιώσεις, για άγνωστο χρονικό διάστημα. Προσεύχομαι μόνο να ήταν τυχαίο γεγονός αυτη η πρώτη φορά και να μην το ξαναπάθει και μπαίνουμε σε νέα διλημματα.

Marlia, η περισινη χρονιά πάντως ήταν, κατά κοινή ομολογία γιατρών-γονιών, πάρα πολύ δύσκολη από άποψη ιώσεων. Ειδικά η γρίπη των χοίρων, θέρισε. Έχω την αίσθηση ότι την πέρασε το 90% του πληθυσμου που δεν είχε εμβολιαστεί. Εμείς από το 2009 και μετά εμβολιαζόμαστε κάθε χρόνο. Νομίζω πως η πανδημία που υπήρχε στις υπόλοιπες χωρες και γινόταν ο πανικός από τις τηλεοράσεις το 2009-2010, ήρθε σε εμάς με ένα χρόνο καθυστέρηση και γι' αυτό ο κόσμος είχε εφυσηχαστεί και πιάστηκαν οι περισσότεροι εξ απήνης. ¶κουσα κι εγώ πάρα πολλούς, και κυρίως υγιείς ενήλικες, που δεν έδωσαν την πρέπουσα σημασία από την αρχή και τους το γύρισε σε πνευμονία.

Μια ερώτηση: οι πυρετικοί σπασμοί μπορούν να εμφανιστουν για πρώτη φορά οποτεδήποτε σε ένα παιδί ή υπάρχει ένα ηλικιακό "πλαφόν"?

eleni_k
21-08-11, 21:54
Μια ερώτηση: οι πυρετικοί σπασμοί μπορούν να εμφανιστουν για πρώτη φορά οποτεδήποτε σε ένα παιδί ή υπάρχει ένα ηλικιακό "πλαφόν"?

Απο οτι μας ειπαν στο νοσοκομειο (31/07 συνεβη, ακομα ψαχνομαστε) μεχρι τα 7 θα ειμαστε σε επιφυλακη οταν ανεβαζει πυρετο...

εντιτ ισως ομως αυτο το οριο να ισχυει για τα παιδακια που εχουν ενα επεισοδιο σε μικροτερη ηλικια (οπως ο γιος μου πχ)... Θεωρητικα, οσο μεγαλυτερο ειναι το παιδι τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχει να του συμβει...
(μην βαζεις και αυτον τον φοβο στην ζωη σου!!!!!!)

Αγγελίνα_2
21-08-11, 22:02
Αυτο ακριβως ειπα στον ωρλ τον Ιουλιο που ειδε τελευταια φορα την κορη μου. Το πολυ μεχρι τα Χριστουγεννα...
Η κορη μου, περασε την πρωτη της ωτιτιδα τελη Γεναρη και το υγρο δεν λεει να φυγει απο το αυτι της. Σε τρεις μηνες πηρε 7 φορες αντιβιωση (σε συνολο 8 που εχει πιει εως τωρα)! Στην τελευταια επισκεψη μας λοιπον, ο ωρλ ειπε οτι αν και εχει ελαφρως διογκωμενα κρεατακια και λιγο υγρο ακομα στο αυτι, δεν θα προχωρησουμε σε χειρουργειο, θα το αφησουμε και φετος να δουμε πως θα παει.
Δεν θελω να δω πως θα παει, δεν θελω να ειμαστε παλι με μια αντιβιωση στο χερι και ανα εβδομαδα πονο στο αυτι και πυρετοι!

Ένα πράγμα πάντως που οφείλω να αναγνωρίσω, είναι οτι οι ωρλ εξαντλούν όλα τα περιθώρια πριν συστήσουν χειρουργείο, πλην ακραίων περιπτώσεων, όπως της μιας βαφτισιμιάς μας, που είχε υπερμεγεθη κρεατάκια και αμυγδαλές, ροχάλιζε, έκανε άπνοιες, ωτίτιδες. ρήξη τυμπάνου κλπ. Θα περιμενε κανείς το αντιθετο, αναλογιζόμενος τα χρήματα που θα παρουν για την επέμβαση, αλλά όχι...

Συγκεκριμενα ο Μεταξάς στη θεσσαλονίκη, που μας είδε τελευταία φορά, μου είπε επί λέξει: "δεν κάνουμε ολική ναρκωση σε ένα παιδί αν δεν υπάρχουν απόλυτες ενδείξεις για χειρουργείο. Δεν θα τον εγχειρίσουμε επειδή την πρώτη του χρονια στο σχολείο έπαθε και 5 ωτίτιδες (λίγες του φάνηκαν :roll:). Θα κάνετε λίγη υπομονη, να δούμε πώς θα πάει του χρόνου".

¶ιντε να δουμε...

Αγγελίνα_2
21-08-11, 22:03
Απο οτι μας ειπαν στο νοσοκομειο (31/07 συνεβη, ακομα ψαχνομαστε) μεχρι τα 7 θα ειμαστε σε επιφυλακη οταν ανεβαζει πυρετο...

εντιτ ισως ομως αυτο το οριο να ισχυει για τα παιδακια που εχουν ενα επεισοδιο σε μικροτερη ηλικια (οπως ο γιος μου πχ)... Θεωρητικα, οσο μεγαλυτερο ειναι το παιδι τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχει να του συμβει...
(μην βαζεις και αυτον τον φοβο στην ζωη σου!!!!!!)

Σε ευχαριστω. Εχω και τον μικρό, και καταλαβαίνεις...παντού φαντάσματα βλέπω! :oops:

eleni_k
21-08-11, 22:26
Ένα πράγμα πάντως που οφείλω να αναγνωρίσω, είναι οτι οι ωρλ εξαντλούν όλα τα περιθώρια πριν συστήσουν χειρουργείο, πλην ακραίων περιπτώσεων, όπως της μιας βαφτισιμιάς μας, που είχε υπερμεγεθη κρεατάκια και αμυγδαλές, ροχάλιζε, έκανε άπνοιες, ωτίτιδες. ρήξη τυμπάνου κλπ. Θα περιμενε κανείς το αντιθετο, αναλογιζόμενος τα χρήματα που θα παρουν για την επέμβαση, αλλά όχι...

Συγκεκριμενα ο Μεταξάς στη θεσσαλονίκη, που μας είδε τελευταία φορά, μου είπε επί λέξει: "δεν κάνουμε ολική ναρκωση σε ένα παιδί αν δεν υπάρχουν απόλυτες ενδείξεις για χειρουργείο. Δεν θα τον εγχειρίσουμε επειδή την πρώτη του χρονια στο σχολείο έπαθε και 5 ωτίτιδες (λίγες του φάνηκαν :roll:). Θα κάνετε λίγη υπομονη, να δούμε πώς θα πάει του χρόνου".

¶ιντε να δουμε...

Ναι, πραγματικα δεν βαζουν το παιδι στο χειρουργειο για πλακα (τουλαχιστον οχι ολοι). Στον δικο μας ωρλ (Σαραβακος) του εκανε απολυτα φυσιολογικο να μην φευγει με τιποτα το υγρο μιας και "για να φυγει το υγρο πρεπει να ειναι το παιδι τουλαχιστον 1μιση μηνα "καθαρο" απο ιωσεις" οπως ειπε. Πηγαμε τελευταια φορα αρχες Ιουλιου, δυο μερες πριν φυγουμε για διακοπες και ειπε οτι θα μας ξαναδει Οκτωβρη. Οταν του ειπα οτι αν παει χαλια μεχρι τα Χριστουγεννα θελω να βγαλουμε τα κρεατακια, με αγριοκοιταξε και μου ειπε "Βιαζεσαιιιιιιιιι"!
Δεν μπορω καθολου, ειναι αυτο ακριβως που ειπες, ποσο μπορεις να κρατησεις μεσα ενα παιδι και να κοψεις απο τις δραστηριοτητες του?

Τι να πω! Μακαρι φετος να ειναι καλυτερα τα πραγματα...

Αγγελίνα_2
21-08-11, 22:36
Ααααααχχχχχ βαααααχχχχχ μακάρι, γιατί αυτή η κλεισούρα είναι που μας τη δινει περισσότερο απ' όλα κι εμένα κι εκείνου! Αντικοινωνικοί κοντεύουμε να καταντήσουμε, βρε παιδί μου...πάλι καλα που βγάζει ο άντρας μου το μωρό και δεν κλεινεται κι εκείνο εξαιτίας μας.

Για τον Σαραβάκο έχω ακούσει τα καλύτερα, παρεμπιπτόντως.

marlia
22-08-11, 09:11
eleni_k και πυρετικούς σπασμούς κάναμε φέτος 2 φορές... τρέμω για φέτος! Angelina εμείς έχουμε χρόνια αντικοινωνικοί... πολλέεεεεεες οι προϋποθέσεις για να συναντηθούμε με κόσμο, αλλά πέρυσι όλοι έτσι ήταν.

ζώπυρον
23-08-11, 23:40

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!

Βρε συ Αγγελίνα... για ηρέμησε... Και ξέρεις φιλενάδα πως δεν σου μιλάω από θέση ισχύος...

Να σας ρωτήσω κάτι? Γιατί σέρνω και τις ενοχές μου... Κάνουν πολλά μπάνια στη θάλασσα τα παιδάκια σας? Γιατί μου έχει κατσικωθεί πως ένας από τους λόγους που ο γιος μου είναι ευαίσθητος... είναι οι - γενικά - ολιγοήμερες διακοπές μας...

Επίσης, να επαναφέρω προς συζήτηση :
- την ομοιοπαθητική...
- τις εξετάσεις για ανοσολογικό έλεγχο...

Και μια τελευταία ερώτηση. Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει. Έχετε εμπειρία/άποψη για το φαρμακευτικό πρωτόγαλα (ενίσχυση ανοσοποιητικού)? Μου έλεγε ο φαρμακοποιός μου ότι είναι από Γερμανικές αγελάδες... και κάπου κόλλησα... (δευτερευόντως... είναι και ακριβό...)

υ.γ. Μην ευχηθείτε καλό χειμώνα. Θέλω να πιστεύω πως δεν τέλειωσε ακόμα το καλοκαίρι...8-)

Αγγελίνα_2
23-08-11, 23:53
Ζούπυυυυυ!!!!:grin::grin::grin::grin: Γύρισες, μανάρι μου?

Δεν ξέρω για τα μπάνια να σου πω, φιλενάδα...λένε πως τα πολλά βοηθάνε, αλλά πόσα είναι τα πολλά, δεν βρέθηκε κανείς να μας πει. :confused: Πχ ο γιος μου περισυ είχε κανει καμια 15αριά, πάνω κάτω, και τα αποτελέσματα σας τα 'χω πει πολλάκις. :evil: Ο δε μικρός είχε κάνει...δύο. Και δύο ήταν και οι φορές που αρρώστησε. I rest my case.

Aνοσολογικές εξετάσεις θα κανουμε κι εμείς, μεταξύ άλλων, αύριο.

Αγγελίνα_2
24-08-11, 00:16
Χθες πήγαμε στην παιδίατρο για τον επανέλεγχο μετά το τέλος της αντιβίωσης. Όλα ΟΚ. Θέλει να πιστευει πως ήταν τυχαίο γεγονός, μου είπε. Αν δεν, δε θα το πολυσκεφτούμε για το χειρουργείο, μου είπε, γιατί έχει ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά το παιδί με τις αντιβιώσεις, Κι ομολογώ πως συμφωνώ απόλυτα μαζί της.

Η ομοιοπαθητική στριφογυρίζει μέσα στο μυαλό μου κι εμένα (μαζί με το εμβολιο της γρίππης), αλλα έλα που οι τρεις γιατροί που την ασκούν στην πόλη μας έχουν τις εξής ειδικότητες: ψυχίατρος, δερματολόγος κι οδοντίατρος. Διαλέξτε και πάρτε. Πού να το εμπιστευτώ εγώ το παιδί? :?

Γι' αυτό το πρωτόγαλα που λες, θυμάμαι που το ξαναναφεραμε σε αυτο το τόπικ, αλλα δεν ετυχε να το κάνω κουβέντα ούτε με παιδίατρο ούτε με φαρμακοποιο. Κάτσε να κάνουμε τις ανοσολογικές και βλέπουμε.

ζώπυρον
24-08-11, 00:24
Ναι, γύρισα για λίγο - ευελπιστώ να ξαναφύγω!:rolleyes:

Αγγελίνα μου, τι περιλαμβάνει ο ανοσολογικός έλεγχος?

Και για ποιό εμβόλιο μιλάτε ότι έχετε κάνει? Της κλασσικής γρίπης ή της νέας?

Αγγελίνα_2
24-08-11, 00:29
Εξετάσεις αίματος, προς το παρόν τουλάχιστον. Δεν μου είπε για κάτι άλλο.

Κοριτσάκι, το εμβόλιο της γρίππης πλέον ένα είναι. Η μοναδική χρονιά που κυκλοφόρησαν 2 ήταν το 2009. Το κάναμε τις 2 προηγούμενες χρονιες και διερωτώμεθα αν πρεπει να το κάνουμε και φέτος (να κάτι που ξέχασα να ρωτήσω τη γιατρό).

Palladin
24-08-11, 01:07
Η ομοιοπαθητική στριφογυρίζει μέσα στο μυαλό μου κι εμένα (μαζί με το εμβολιο της γρίππης), αλλα έλα που οι τρεις γιατροί που την ασκούν στην πόλη μας έχουν τις εξής ειδικότητες: ψυχίατρος, δερματολόγος κι οδοντίατρος. Διαλέξτε και πάρτε. Πού να το εμπιστευτώ εγώ το παιδί? :?

Μην σε προβληματίζουν οι άλλες ειδικότητες, το βασικό είναι να είναι καλός ομοιοπαθητικός, εφόσον ενδιαφέρεσαι για ομοιοπαθητική. Το αν έχει 2η ειδικότητα παθολογία ή δερματολογία δεν παίζει ρόλο.

Αν όμως θέλεις οπωσδήποτε ομοιοπαθητικο ΩΡΛ, έχει στη Βέροια http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.php?specialty=otolaryngologist

Αγγελίνα_2
24-08-11, 01:24
Παλλαντίν, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Οι κριτικές που έχω ακούσει για τους 3 συγκεκριμένους δεν είναι και οι καλύτερες. Οπότε, αναγκαστικά πρέπει να πάω σε άλλη πόλη. Συμβαίνει όμως το εξής: ήδη έχουμε δοκιμάσει μια φορά να πάμε σε ομοιοπαθητικό στη Θεσσαλονίκη και, για να το θεσω ευγενικά, δεν μας έπεισε σε καμία περίπτωση, ως επιστήμων. Και μας την είχανε συστήσει σαν πολύ καλή. Λοιπόν, πού να βασιστώ και να ξανατρέχω το παιδί στη Βέροια ή οπουδήποτε αλλού? Έχω και τον μικρό και δεν είναι απλό πράγμα. Έπειτα, αντε και τον είδε μια φορά, μετά τι γίνεται? Όταν ξαναρρωστήσει το παιδί, θα το τρέχω στη Βέροια με πυρετό ή θα περιγράφω τα συμπτώματα και θα μου δώσει αγωγή από τηλεφώνου? Το τελευταίο είναι αδιανόητο, για μένα, οπότε πάλι στο μηδεν καταλήγουμε. Αν όμως ζούσα Βέροια ή Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, δεν θα δίσταζα, δεν έχω κάτι κατά της ομοιοπαθητικής, αλλά γιατρό να εμπιστευτώ δεν βρήκα. Κι ούτε μπορώ να πειραματίζομαι κάθε τόσο, μια στον έναν, μια στον άλλον, σε θέματα που αφορουν την υγεία του παιδιού μου.

Nitsa2
24-08-11, 14:05
Καλησπέρα!
Αγγελίνα εύχομαι να είναι περαστικά κι αγύριστα...
Θα σου πω τη δική μου τραυματική εμπειρία! Από παιδί μέχρι τα 16 μου χρόνια υπέφερα χειμώνα-καλοκαίρι -με το που την "άρπαζα"- από πειώδη αμυγδαλίτιδα και λαρυγγίτιδες. Όσο με θυμάμαι έπαιρνα συνέχεια αντιβιώσεις και το χειμώνα ειδικά που πρήζονταν οι αμυγδαλές δεν μπορούσα καν να φάω!
Όσα μπάνια κι αν κάναμε το καλοκαίρι, δυστυχώς, δεν βοηθούσαν. Τότε η μόνη λύση ήταν να αφαιρέσω τις αμυγδαλές κάτι που το φοβόντουσαν οι γονείς μου αφού ως γνωστόν οι αμυγδαλές λειτουργούν ως φίλτρα στο αναπνευστικό μας.
Τελικά, μετά από πολύ πόνο και αφού μέχρι τα 16μου ανέβαζε πυρετούς τις έβγαλα. Τότε δεν ήταν γνωστή η ομοιοπαθητική ή αν ήταν δεν υπήρχε ενημέρωση.
Από τότε που της έβγαλα, λοιπόν, ησύχασα και εγώ και οι γονείς μου. Δεν ξανάκανα ποτέ πυρετό κι ακόμη και τώρα περνάω εντελώς αναίμακτα τα κρυώματα.
Αν όλα οφείλονται εκεί, μην το σκέφτεσαι καν!

Nitsa2
24-08-11, 14:10
Να συμπληρώσω σχετικά με το πεσμένο ανοσοποιητικό που ανέφερες, Αγγελίνα.

Δεν έχει να κάνει, πιστεύω...Και το λέω επειδή η μητέρα μου τότε μου έδινε ότι υπήρχε σε βιταμίνη (μέχρι και μουρουνέλαιο) και δεν με βοηθούσε!
Όταν έφτασα στα 16 κάναμε αναγκαστική αφαίρεση αμυγδαλών -Ιούνιο μήνα και στα επείγοντα- επειδή είχα κατεβάσει μικρόβια στο αίμα από το πύων!!!!!! Και δεν ήταν φυσιολογικό. Θα καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, αφού τα έχετε περάσει κι εσύ με το σύζυγο...

Αγγελίνα_2
24-08-11, 15:44
Το θέμα είναι ακριβως αυτό, Νίτσα μου...οτι ΔΕΝ οφείλονται όλα εκεί. Συγκεκριμένα, είναι η πρώτη φορά στη ζωή του που παθαίνει πυώδη αμυγδαλίτιδα. Πέρισυ είχαμε υποτροπιάζουσες ωτίτιδες. Η αμυγδαλίτιδα είναι καινούριο φρούτο, γι' αυτό και έχω φρικάρει. Τα πέρασα κι εγώ και τα ξέρω.

Μέχρι στιγμής ημασταν στο ότι οι ωτίτιδες οφείλονται στα κρεατάκια, οπότε, αν μας ξανακάνει, βγάζουμε τα κρεατάκια (που είναι και άχρηστα εντελώς) και ησυχάζουμε. Με τις αμυγδαλές όμως, δεν μπορείς να την πάρεις την απόφαση τόσο εύκολα...γι' αυτό είμαι σε δίλημμα. Μάλλον καλύτερα θα ήταν να τον πάω στη Θεσσαλονίκη στον ωρλ που θα τον εγχειρίσει, αν χρειαστεί, να του πω και τα καθέκαστα, να δούμε ποια θα είναι η γνώμη του.

ζώπυρον
24-08-11, 19:20
Ας δούμε κι αυτά λίγο κορίτσια... : http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=222
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24939

eleni_k
26-09-11, 12:29
Επανερχομαι (δυστυχως)...

Χτες το απογευμα ξυπνησαν και τα δυο με μυξες και λιγο βηχα (με φλεγματα)... Τους εδωσα χαμομηλι με μελι, το βραδυ γαλα με μελι, πολυ φυσιομερ, στον μικρο που ηταν πολυ μπουκωμενος εβαλα λιγες σταγονες οτριβιν στον φυσιολογικο ορο και νερο ζεστο με ευκαλυπτο στο δωματιο.
Τα ξημερωματα η κορη μου ηρθε στο κρεβατι μου κλαιγοντας γιατι την ποναει ΚΑΙ ΠΑΛΙ το αυτι! Το οποιο αυτι εχει να την πιασει απο τελη Απριλη που αρρωστησε τελευταια φορα...
Εκλεισα ραντεβου στον Σαραβακο για το απογευμα, δυστυχως εγω δεν μπορω να παω μαζι μιας και ειμαι κλινηρης εδω και δυο εβδομαδες με την μεση μου, και θελω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να κανονισουμε να γινει το χειρουργειο! Δεν αντεχω αλλο αυτην την κατασταση!

eleni_k
26-09-11, 20:49
Μετα απο διωρη ταλαιπωρια για να παει ο αντρας μου την μικρη στον ωρλ (πεσαμε και στην μερα, δεν επεφτε καρφιτσα στην Κηφισιας)...
Ο γιατρος επαθε πλακα οταν ειδε τα αυτια της, ειναι και τα δυο γεματα υγρο και δεν δικαιολογειται ολο αυτο να εχει συμβει απο χτες!
Της εδωσε αντιβιωση, σταγονες για την μυτη, απαγορευονται δια ροπαλου οι φυσιολογικοι οροι και το φυσιομερ (δεν το ηξερα, απο χτες της βαζω συνεχεια), να μην μπει νερο στα αυτια της, και σε δεκα μερες παμε για το χειρουργειο! Θα τον παρω τηλεφωνο την Δευτερα, θα μας πει εκεινος ποια μερα θα παμε στο Παιδων Πεντελης για να κανει εξετασεις και την επομενη θα μπει για να αφαιρεσει τα κρεατακια. Ξεκινησε πολυ νωρις ειπε και δεν εχει νοημα να περιμενουμε, σαφως υπαρχει προβλημα! Το μονο καλο, ο λαιμος της ειναι αψογος οποτε δεν μπαινουμε σε λογικη να ψαχτουμε για αμυγδαλες...

Τα συναισθηματα ειναι αναμικτα. Απο την μια θελω να ουρλιαξω γιατι δεν με ακουσε οταν του ειπα να εμπαινε η μικρη στο χειρουργειο τελος Αυγουστου και πριν ξεκινησουν τα σχολεια, απο την αλλην ομως θελω να ερθει αυτη η μερα και να ξεμπερδευουμε μια και καλη.

Δεν εχω σκοπο να την παω στο νηπιαγωγειο αυτη και την επομενη εβδομαδα, ο,τι ιος κυκλοφορει στην μυτη της πηγαινει!
Ευχηθειτε μας καλη τυχη!

anemoni
26-09-11, 21:20
Καλή τύχη, περαστικά κι αγύριστα να είναι και να τελειώσει η ταλαιπωρία και του παιδιού κι η δική σας!

ΜΑΡΙΤΑ
27-09-11, 16:24
Τα προιόντα apitherapy είναι ουσιαστικά διάφοροι τύποι μελιών, όπου οι μέλισσες έχουν ετοιμάσει το μέλι καταναλώνοντας διαφορετικούς τύπους φυτων, όπως το μέλι κωνοφόρων με καλύτερο το μέλι ελάτης όπου τα κωνοφόρα κάνουν πολύ καλό στο αναπνευστικό, οπότε τι πιό καλό από μια κουταλιά μελάκι την ημέρα.Επίσης η πρόπολη που κυκλοφορεί σε διάλυμα που το δίνεις στα παιδιά σε σταγόνες είναι εξαίρετο φυσικό αντιβιωτικό που βοηθάει στην καταπολέμηση των ιώσεων και η δοσολογία της τουλάχιστον για αυτή της apivita που κυκλοφορεί στα φαρμακεία είναι 7 σταγόνες πρωί μεσημέρι και βράδυ. Βέβαια η συγκεκριμένη περιέχει λίγο οινόπνευμα αλλά μπορείς να πάρεις και αντίστοιχο σκεύασμα και από κατάστημα βιολογικών προιόντων με ευχάριστη γεύση για τα παιδιά. Εγώ τους την δίνω μαζί με μέλι ή με ζάχαρη και λίγο χυμό γιατί δεν έχει πολύ καλή γεύση.Παράλληλα υπάρχουν στα φαρμακεία από την apivita αλοιφή με βότανα και ευκάλυπτο που ανοίγει την αναπνοή κάτι σαν το vikcs που χρησιμοποιούσαμε παλιότερα και ειδικά σιρόπια με βότανα για το κρυολόγημα που είναι για παιδιά και έχουν και οδηγίεςγια την δοσολογία. Από την άλλη ο βασιλικός πολτός πρέπει να γνωρίζεις οτι είναι το καλύτερο πολυβιταμινούχο σκεύασμα που κυκλοφορεί. Δίνεις κάθε πρωί μια πολύ μικρή ποσότητα στο παιδί για να δυναμώνει έχει μέσα ένα ειδικό πολύ μικρό κουταλάκι που το δίνεις κοφτό και αυτό είναι όλο.

Αν και έχει περάσει πολύ καιρός από το μηνυμα σου, επαναφέρω το θέμα γιατί μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που αναφέρεις.
Παράγγειλα ήδη το σιρόπι της απιβίτα, και ψάχνω για μέλι ελάτης που αυτό θα είναι εύκολο να το βρω (ελπίζω δηλαδή).
Κοιτάω όμως και αυτό που είπες για τη πρόπολη και έχω λίγο μπερδευτεί γιατί δεν αναφέρουν από τι ηλικίες και πάνω μπορούν να χρησιμοποιηθούν....εσύ μιλάς για αυτό:
http://www.pharmacyallday.com/352-501-844/index.el.html
για αυτό:
http://www.pharmacyallday.com/352-501-707/index.el.html
για αυτό:
http://www.parapharmacie.gr/categorybrowse/baby-child-care/baby-child-cold/?prid=473

Το τελευταίο το αναφέρει ως σιρόπι,οπότε δε νομίζω ότι είναι το ίδιο με το διάλυμα πρόπολης που αναφέρεις εσύ.
Επίσης, βασιλικό πολτό να αγοράσω από βιολογικά προιόντα ή από γνωστό μελισσοκόμο που έχω; Είναι το ίδιο;
Εσύ από που τα αγοράζεις αν επιτρέπεται;
Η μικρή μου γίνεται 3 σε 2 μήνες....μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά;

miriki
19-10-11, 14:43
Να μαστε κι εμείς.... Ήπια πράγματα προς το παρόν (με εξαίρεση μια λαρυγγίτιδα που προλάβαμε την εξέλιξή της με ομοιοπαθητικά), αλλά μύξα και βήχας σύννεφο (από δεύτερη ίωση στο καπάκι). Ναι ξεκινήσαμε παιδικό. χμμμμμμμ!

Βασιλικό πολτό που βρίσκετε ρε κορίτσια;

nirma
19-10-11, 14:59
Κι εγώ μια απο τα ίδια:-(

Βήχας, πυρετός εώς 37,8 , μύξες και σήμερα το πρωι μου παραπονέθηκε και για το αυτί της.
Η γιατρός μου είπε για αντιβίωση αλλα εγώ προσπαθώ ακόμα με το βαμμα προπολης και τα υπόλοιπα και μόνο για τον πυρετό δίνω αλγκοφρέν.

Μήπως τελικά ταλαιπωρώ άδικα το παιδάκι μου?
Σε πόσες μέρες θα έχω αποτελέσματα?

poly
09-12-11, 23:04
Καλησπερα eleni!!! θα ηθελα να μαθω πως πηγε το παιδακι με την εγχειρηση καταρχην,ολα καλα? επισης θα ηθελα τη γνωμη σου για τον Σαραβακο,μας ειδε και εμας προχτεσ και μας ειπε επειγοντως χειρουργειο αμυγδαλες και κρεατακια!! Η αληθεια ειναι πως δεν μου αρεσε και τοσο σαν ανθρωπος,πολυ αποτομος και χωρισ πολλες εξηγησεις,που νομιζω πωσ καθε γονιος χρειαζεται!!!

poly
09-12-11, 23:12
Μετα απο διωρη ταλαιπωρια για να παει ο αντρας μου την μικρη στον ωρλ (πεσαμε και στην μερα, δεν επεφτε καρφιτσα στην Κηφισιας)...
Ο γιατρος επαθε πλακα οταν ειδε τα αυτια της, ειναι και τα δυο γεματα υγρο και δεν δικαιολογειται ολο αυτο να εχει συμβει απο χτες!
Της εδωσε αντιβιωση, σταγονες για την μυτη, απαγορευονται δια ροπαλου οι φυσιολογικοι οροι και το φυσιομερ (δεν το ηξερα, απο χτες της βαζω συνεχεια), να μην μπει νερο στα αυτια της, και σε δεκα μερες παμε για το χειρουργειο! Θα τον παρω τηλεφωνο την Δευτερα, θα μας πει εκεινος ποια μερα θα παμε στο Παιδων Πεντελης για να κανει εξετασεις και την επομενη θα μπει για να αφαιρεσει τα κρεατακια. Ξεκινησε πολυ νωρις ειπε και δεν εχει νοημα να περιμενουμε, σαφως υπαρχει προβλημα! Το μονο καλο, ο λαιμος της ειναι αψογος οποτε δεν μπαινουμε σε λογικη να ψαχτουμε για αμυγδαλες...

Τα συναισθηματα ειναι αναμικτα. Απο την μια θελω να ουρλιαξω γιατι δεν με ακουσε οταν του ειπα να εμπαινε η μικρη στο χειρουργειο τελος Αυγουστου και πριν ξεκινησουν τα σχολεια, απο την αλλην ομως θελω να ερθει αυτη η μερα και να ξεμπερδευουμε μια και καλη.

Δεν εχω σκοπο να την παω στο νηπιαγωγειο αυτη και την επομενη εβδομαδα, ο,τι ιος κυκλοφορει στην μυτη της πηγαινει!
Ευχηθειτε μας καλη τυχη!

Καλησπερα eleni!!! θα ηθελα να μαθω πως πηγε το παιδακι με την εγχειρηση καταρχην,ολα καλα? επισης θα ηθελα τη γνωμη σου για τον Σαραβακο,μας ειδε και εμας προχτεσ και μας ειπε επειγοντως χειρουργειο αμυγδαλες και κρεατακια!! Η αληθεια ειναι πως δεν μου αρεσε και τοσο σαν ανθρωπος,πολυ αποτομος και χωρισ πολλες εξηγησεις,που νομιζω πωσ καθε γονιος χρειαζεται!!!

eft
11-01-12, 16:16
καλησπέρα, κουράστηκα με αυτό το βήχα που ούτε αυτά κοιμούνται ούτε εμείς.Δεύτερη χρονιά σχολείο και από το Δεκέμβριο η μία ίωση πάνω στην άλλη. Πιο πριν βέβαια είχαμε και από μία ωτίτιδα. Μόνο τα δικά μου αρπάζουν όλες τις ιώσεις?

eleni_k
11-01-12, 17:46

Καλησπερα Πόλυ, δυστυχώς μόλις τώρα είδα το μήνυμά σου.
Η μικρή μου είναι μια χαρά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η επέμβαση ήταν ανώδυνη πραγματικά, το απόγευμα πήγαμε στο σπίτι μας, δεν πονούσε πουθενά και η δυσκολία όλης της ημέρας ήταν στο ότι πεινούσε η καημένη αλλά δεν έπρεπε να φάει (μόνο γάλα κρύο και παγωτό βανίλια). Για τις αμυγδαλές θα χρειαστεί το παιδί να διανυκτερεύσει ένα βράδυ και την επομένη το πρωί φεύγει.
Ναι, ο γιατρός είναι λίγο απότομος (έχει όμως φοβερό χιούμορ), αλλά δεν σε στέλνει στο χειρουργείο για πλάκα. Μου τον σύστησαν δύο διαφορετικά άτομα που το ένα το καθυστέρησε πάρα πολύ προκειμένου να μπει χειρουργείο και το άλλο τελικά το απέφυγε αφού το παρακολουθούσε χρόνια. Όταν μας είπε ότι πρέπει να γίνει το χειρουργείο ήμουν σίγουρη ότι έτσι έπρεπε να γίνει, δεν τον αμφισβήτησα δλδ ούτε για μια στιγμή.
Προσωπικά τον συστήνω ανεπιφύλακτα, τον θεωρώ πολύ έμπειρο γιατρό και πολύ ντόμπρο άνθρωπο. Αλλά επειδή η σχέση γονιού - γιατρού είναι και θέμα χημείας, ίσως να πρέπει να δείτε κι αλλον ωρλ.
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνετε!

Αγγελίνα_2
12-01-12, 16:08
Ελένη, χαίρομαι πολύ που το χειρουργείο σας πήγε τόσο καλά. Είμαι σίγουρη οτι από δω και πέρα θα δεις μεγάλη αλλαγή στο παιδί. :D

Μια που παρακολουθούμε αρκετές αυτό το thread, να ενημερώσω, προς παρηγοριά των συναγωνιστριών μαμάδων, ότι ο δικός μου φέτος στα νήπια, που έχει άλλους 25 συμμαθητές, παρακαλώ, μου αρρώστησε μόνο δύο φορές, εκ των οποίων μόνο τη μία πήρε μια τριήμερη αντιβίωση, την άλλη μονο ντεπόν. :shock: Μιράκολο, μιράκολο!

Γενικά, από τότε που ξεκινήσαμε το βασιλικό πολτό, εγώ βλέπω ένα άλλο παιδί. Ίσως πάλι να πήρε μαζεμένα όλα τα αντισώματα πέρυσι, δεν ξέρω πού ακριβώς να το αποδώσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι ΠΟΛΥ χαρούμενη και μπορώ να σας πω, με το χέρι στην καρδιά, μην απελπίζεστε! Υπάρχει φως στο βάθος του τούνελ! :D:D:D

Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν και παιδίατροι που απαγορεύουν τη χρήση βασιλικού πολτού στα παιδιά, οπότε καλύτερα να μην ξεκινάτε τίποτα χωρίς προηγούμενη συνεννοήση μαζί του.

MARILYN
13-02-12, 16:30
Βρε κορίτσια διαβάζω ότι μετά από 48 ώρες χωρίς πυρετό από ίωση μπορούμε να στείλουμε το παιδί στον παιδικό.
Η δικιά μου εδώ και 1 μήνα έχει ωτίτιδες, την κρατάω σπίτι και τελικά πήγαμε σε ΩΡΛ και διέγνωσε ρίκη τυμπάνου. Θα πάρει αντιβίωση για άλλες 14 ημέρες.
Πότε πρέπει να την πάω στον παιδικό;
Τον παιδίατρο τον ρώτησα αλλά το άφησε επάνω μου...εσάς τι σας έχει πει ο παιδίατρός σας;
Ξέρω ότι δεν είναι κολλητική η ωτίτιδα αλλά δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο για το παιδί λόγω της ωτίτιδας, μη κολλήσει τίποτα άλλο. Μήπως δηλ.είναι πιο επιρρεπής σε ιώσεις. Ή είναι το αντίθετο, λόγω του ότι παίρνει αντιβίωση είναι πιο προστατευμένο; Το καημένο τα έχει παίξει μέσα στο σπίτι 1 μήνα τώρα...
Την βοήθειάς ζητάω....:(:(:(

pashalitsa
13-02-12, 17:55
Και μικροβιακή να ήταν η ωτίτιδα, το μικρόβιο έχει φύγει αν παίρνει για μέρες αντιβίωση... Κι εμένα έκανε ρήξη τυμπάνου, την κράτησα μια βδομάδα προληπτικά (ενώ δεν είχε πυρετό κλπ) αλλά την περασμένη βδομαδα πήγε κανονικα σχολείο και δεν αρρώστησε...