PDA

Επιστροφή στο Forum : ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?

Σελίδες : [1] 2 3

fistikaki
10-12-10, 14:05
εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

ομως,
εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

τι θα κανατε στη θεση μου?
θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...
ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

ARNIKOL
10-12-10, 14:14
εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

ομως,
εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)
Θα σου απαντήσω με βάση τη δική μου εμπειρία. Και ο δικός μου γιος όχι απλά ήταν κακόφαγος, έτρωγε αλεσμένα (εντελώς όμως), σαλάτες γιοκ, πολύυυυ μικρές μπουκιές, με λίγα λόγια ήταν δοκιμασία για μένα το τάισμα του. Εκεί μου είπαν και το βλέπω άλλωστε από το βάρος του ότι τρώει περισότερο απ'όλα! Δεν πίστευα οτι θα το ακούσω ποτέ αυτό για το παιδί μου. Τώρα τρωει μόνος του, πράγμα που μου γλιτώνει πολύ χρόνο, μαθαίνει να κρατάει καθαρό το χώρο του στο τραπέζι (αν θες το πιστεύεις), τελειώνει το δικό του πιάτο και προσπαθεί να πάρει από τα άλλα παιδακια:lol: και χθες μου είπαν χαρακτηριστικά ότι κόντεψε να φάει και το πιάτο! Γι'αυτους τους λόγους και μόνο (πέρα από κοινωνικότητα κλπ) θεωρώ ότι ήταν πολύ σωστη η απόφασή μας. Α! Και φυσικά μαθαίνει (έστω και αργά ο δικός μου) να αυτοεξυπηρετείται στην τουαλέτα. Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί αυτό...

ARNIKOL
10-12-10, 14:15
Α συγγνώμη τώρα το είδα αυτό για την πάνα...

demi
10-12-10, 14:15
να την στειλεις δεν υπαρχει κανενας λογος να μην παει..
για αρρωστειες και τετοια θα αποκτησει γρηγορα ανοσια..
ετσι εκανα και εγω και δεν τον εστειλα και στα προνηπια εχουμε μεγα προβλημα διοτι δεν εχει μαθει σε προγραμμα και ειναι κουκουρουκου ο τυπος..
να την στειλεις και μαζι με τα υπολοιπα παιδια θα ξεγελιεται και θα τρωει...
στην τελικη πηγαινε την ως τις 12.30.

demi
10-12-10, 14:17
fistikaki αχ αυτο το μυγακι συνεχεια ειμαι ετοιμη να το παρω με το χαρτομαντηλο.!!!!!!

kiriaki76
10-12-10, 14:17

ομως,

εμενα ειναι 3 και κατι,δεν δουλευω και δεν τον στελνω πουθενα,,,,,δικια μου αποφασει ειναι.δεν τον κραταω σπιτι,για να μην μου αρρωσταινει.απλος καλο ειναι,αποψη μου,να ειναι τα πρωτα χρονια με την μαμα.
θα χει πολλαααα χρονια ακομα να πηγαινει παιδικο..
απο τα 4 θα τον στειλω προνηποια.

anasp
10-12-10, 14:21
Να σου απαντήσω μόνο στο θέμα του φαγητού. Η δικιά μου αν και σχετικά εύκολη στο φαγητό, στην αρχή έκανε απεργία πείνας σε ενδειξη διαμαρτυρίας που πήγε στο σχολείο! Σε δύο εβδομάδες άρχισε να τρώει τα πάντα.
Κι επίσης παρόλο που εγώ δυσκολεύομαι να την βάλω για ύπνο το μεσημέρι, εκεί μετά την πρώτη εβδομάδα κοιμάται αμέσως.
Κατά τη γνώμη μου, δύσκολα μπορείς να προδικάσεις την συμπεριφορά της σε τέτοια θέματα πριν πάει.

miamama
10-12-10, 14:30
κι εγώ προτιμώ να την έχω σπίτι,μαζί μου,να ξέρω τι τρώει και να την προσέχω.
για τις ιώσεις είναι σχετικό ότι θα πάθει ανοσία και θα αρρωσταίνει μόνο στην αρχή...
υπάρχουν παιδιά που αρρωσταίνουν συνέχεια,κι άλλα όχι.
η πάνα είναι σημαντικό,θα την αλλάζουν ή θα είναι με συγκάματα?
το οικονομικό είναι ένας λόγος!
προτιμώ να πάει προνήπιο κατευθείαν,εκεί αρχίζουν οι ευθύνες,και μπαίνουν στο κλίμα του σχολείου.
έχω ακούσει πολλά για τους παιδικούς...δεν τους βλέπω με καλό μάτι.
κι εμείς κάθε μέρα είμαστε σπίτι,φροντίζω μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνουμε παιδότοπο,κάθε σάββατο πάμε σε μάθημα μουσικοκινητικό,1-2 φορές παιδική χαρά, 1-2 συναντήσεις με άλλα παιδάκια φίλων ή της αδερφής μου.

Marigoula
10-12-10, 14:31
Αφού λες ότι βαριέται στο σπίτι -εγώ εκεί θα σταθώ- μπορείς να τη στείλεις δοκιμαστικά για λίγους μήνες να δεις πως θα της φανεί. Αλλωστε μετά μεσολαβεί το καλοκαίρι και από Σεπτέμβριο βλέπετε.
Επίσης μετά το Πάσχα υποτίθεται ότι λιγοστεύουν οι ιώσεις.
Εγώ γενικα είμαι κατά του παιδικού σε μικρή ηλικία αλλα σκεφτομαι όταν παει με το καλό 3 να τη στείλω, έτσι λεω τουλάχιστον, μέχρι τότε βλεπουμε ;)

v.polina
10-12-10, 14:31
να σου απαντησω κι εγω απο την πλευρα του παιδιου;:):):)
τα χρονια στον παιδικο σταθμο ηταν απο τα ομορφοτερα της ζωης μου!!!εχω εντονες αναμνησεις μεχρι και σημερα!!!
μονο και μονο γι'αυτο,κι επειδη κι εγω οπως κι εσυ δεν δουλευω πρωι και δεν "πρεπει" να τον στειλω παιδικο,θα ηθελα παρα πολυ να παει!!!

Λέγκω
10-12-10, 14:39
Εγω τον Σόζω τον έστειλα μικρούλη και η αλήθεια είναι ότι δεν το μετάνιωσα, του αρέσει πολύ και εκτονώνεται τρελα. Για τα κινητικά παιδάκια είναι πολύ καλή λύση ο παιδικός, γιατί καλοκαίρι άντε και είσαι όλη μέρα κουνιες, τον χειμώνα μια βδομάδα να σου κάνει βροχές θα φάει το πιτσιρίκι τα πατώματα!
Η περίοδος που σκέφτεσαι να την στείλεις είναι η καλύτερη (τότε έστειλα τον θοδωρή και εκεί περίπου θα στείλω και τον νικόλα) γιατί είναι πιο καλά απο ιώσεις... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα αρρωσταίνει συνέχεια αλλά σιγουρα κάπως καλύτερα από άμα πήγαινε σεπτέμβρη. Επίσης εκείνη την περίοδο θα είναι το μοναδικό παιδάκι που θα κάνει προσαρμογή άρα η δασκάλα θα δώσει βάρος και θα ασχολείται πολύ. Φαντάσου Σεπτέμβρη που κλαίνε όλα μαζί.
Για το θέμα του φαγητού, όλα τα παιδάκια τρώνε καλύτερα όταν είναι μαζί... την πρώτη βδομάδα μπορεί να μην τρώει τίποτα γιατί θα είναι η προσαρμογή αλλά μετά που θα μάθει τα πιτσιρικάκια θα είναι σαν παιχνίδι.
Το ότι δεν δουλεύεις είναι καλό γιατί δεν θα χρειάζεται να την αφήνεις πολλές ώρες, άμα την παίρνεις γύρω στις 1.30 θα είναι ιδανικά.
εντιτ: και στην πάνα μπορεί να βοηθησει, γιατί θα βλέπει τα άλλα παιδιά να πηγαίνουν στις μικρές τουαλέτες.

love4four
10-12-10, 14:49
Φυστίκι μου,

Εγώ θα σου πω τα εξής:

1-Σχετικά με το θέμα του φαγητού η μικρή σου το θεματάκι της το έχει, οπότε δεν αλλάζει κάτι. Ίσως, λέω ίσως, να δει και τα άλλα παιδάκια και να "ζηλέψει". Σε διαφορετική περίπτωση πολύ απλά θα την ταίζεις το απόγευμα εσύ. Αυτό πάντως είναι θέμα παιδιού: ο Νικόλας τρώει τα πάντα και η Σεμίνα είναι πολύ πιο "επιλεκτική" ας πούμε

2-Για τις ασθένειες τα ξέρεις, κι εγώ είμαι παθούσα, αλλά, και πάλι, πιστεύω πως κι αυτό σχετικό είναι. Υπάρχει και η "θετική" πλευρά ότι κάνουν αντισώματα τώρα που είναι μικρά και δεν θα τα έχεις αυτά μετά με το προνήπιο

3-Να μου έλεγες πως έχεις ένα παιδί πολύ μικρό σε ηλικία, από την στιγμή που είσαι σπίτι το πρωί, να πω βεβαίως και να παραμείνει έτσι η κατάσταση. Πιστεύω όμως πως η ηλικία που αναφέρεις ότι σκέφτεσαι να την στείλεις είναι "ιδανική".

4-Το παιδί θα περνάει όμορφα την ημέρα του γεμίζοντας ευχάριστα τον χρόνο του και μαθαίνοντας πράγματα... φαίνεται από την συμπεριφορά τους ότι περνάνε καλά.
Όλες οι μαμάδες έχουμε το εσωτερικό μας καμπανάκι που λειτουργεί όταν υπάρχει κάτι αρνητικό...

5-Θα έχεις κι εσύ λίγο χρόνο για το σπίτι, για εσένα . Αυτό θεωρώ πιο πολύ πως πρέπει να "παλέψεις": τις τύψεις σου !

6-Σχετικά με την πάνα, πού ξέρεις μέχρι τότε μπορεί να την έχετε βγάλει. Εάν πάλι όχι, αυτό είναι πρόβλημα στους Δημόσιους σταθμούς. Δες το.

Συμπέρασμα: μετά από προσεκτική έρευνα αγοράς που, φαντάζομαι θα έχεις κάνει, να πάει το παιδί, να πάει !

Aeriko
10-12-10, 14:50
Δεν βρισκω κανένα λόγο να μην την στείλεις παιδικό τέτοιο παιδί :D

demi
10-12-10, 14:52
φοραει πανα?

fistikaki
10-12-10, 14:53
ανοιξε ενας δημοσιος βρεφονηπιακος στην περιοχη μου... κανουργιος.. προς το παρον, μονο θετικα ακουω απο φιλες μαμαδες... κτηριο, εξοπλισμος, νηπιαγωγοι... ολα καλα....

αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι αυτο...

που ειπε η aretiagelos λιγο πιο πανω
εμενα ειναι 3 και κατι,δεν δουλευω και δεν τον στελνω πουθενα,,,,,δικια μου αποφασει ειναι.δεν τον κραταω σπιτι,για να μην μου αρρωσταινει.απλος καλο ειναι,αποψη μου,να ειναι τα πρωτα χρονια με την μαμα.

vatraxi
10-12-10, 14:57
Eίναι τόσο γλυκά αυτά τα πρώτα χρόνια των παιδιών. Εγώ δεν εργάζομαι οπότε δεν υπήρχε λόγος να πάνε παιδικό σταθμό. Πήγαν κατευθείαν προνήπιο και ήταν μια χαρά. Κοινωνικότατα και δεν χρειάστηκε να παραμείνω μαζί τους για να συνηθίσουν το προνήπιο.

Παρόλο που έχουν έννοια και κούραση άξιζε για μένα να περάσουμε αυτά τα χρόνια μαζί. Μέχρι τα πέντε έχουν φτιάξει τον χαρακτήρα τους.... πως θα μπορούσα να εμπιστευτώ κάποιους άλλους για να περάσουν τις πιο δημιουργικές ώρες μαζί τους????? Όσο και καλή διάθεση να έχουν δεν νομίζω ότι μπορούν να αντικαταστήσουν την μάνα.

Τώρα βέβαια θα ήταν ευκολότερο για μένα να έχω κάποιες ελεύθερες ώρες είτε να τις αφιερώσω στον εαυτό μου, είτε να κάνω δουλειές χρήσιμες........ όμως ποιά δουλειά είναι ανώτερη από το ρόλο της μητέρας???

Αν δεν δουλεύει κανείς είναι μονόδρομος....... αν όμως έχει τη δυνατότητα να παίζει με το ζουζουνάκι της και να πηγαίνει βόλτες και να το βλέπει να γνωρίζει τον κόσμο για πρώτη φορά πως να αντισταθεί??? Εγώ πάντως ούτε τώρα μπορώ να αντισταθώ.!!

elenik
10-12-10, 14:58
Το βασικο για μενα στο να παει ενα παιδι παιδικο (οταν ειναι θεμα επιλογης) ειναι να μιλαει και να μαθαινω τι γινεται εκει μεσα και πως περναει.
Ιωσεις κλπ ... θα τα πιασει οπου και αν ειναι.

Παντως αν πεσεις σε σωστους ανθρωπους γινεται μια ευχαριστη εμπειρια και πολυ καλη απασχοληση για τα παιδια.:D

MarcoPolo
10-12-10, 15:00
Και εμενα με καιει αυτο. Σχολειο θα πηγαινει για πολλα πολλα χρονια σπιτι μας με την μαμα δεν θα ξαναειναι ποτε τοσες ωρες.

Aeriko
10-12-10, 15:03
Φυστικάκι επειδή το έχω πει και αλλού ότι το δύσκολο ειναι να προσαρμοστεί η μαμά και όχι το παιδί αν δεν νιώθεις έτοιμη να την αποχωριστείς μην το κανεις. Ή κάντο για λίγες ώρες την ημέρα στην αρχή να δεις πως θα πάει. Το ιδανικό θα ήταν να αποχωριζόμαστε τα ζουζούνια μας ένα 4ωρο. Και αυτά θέλουν αποσυμπίεση από το σπίτι και τη μαμά. Σκέψου μόνο πόσο ευτυχισμένη είναι με τους από πάνω! Φαντάσου το αυτό πολλαπλάσιο γιατί θα έχει ακόμα περισσότερα της ηλικίας της να παίζει και να ασχολείται και σίγουρα έχουν να της προσφέρουν εμπειρίες στον παιδικό ;)

Το σημαντικό νομίζω είναι να προετοιμαστείς εσύ και να είσαι εσύ έτοιμη να την αποχωριστείς. Το τι είναι σημαντικό για το κάθε παιδί το ξέρει η μαμά του :D

fenaki
10-12-10, 15:04

ομως,
πηγαινε την απο το πρωι μέχρι το μεσημέρι ρε φιστικι εκει κολλάς...πως θα μάθει το παιδι να είναι υπευθυνο....
επίσης ειτε την πας 3 ειτε 53....τις ιώσεις τον 1το χρόνο θα τις φας στη μαπα θες δεν θες.....δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρρωστήσει....

ναι με τα 4........

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...άσχετο...δεν παιζει ρολο αν είναι κοινωνική ισα ισα θα την βοηθησει...δεν θα έχει προβλημα προσαρμογής
ξέρεις την φράση να τανε η ζήλεια ψόρα?επειδη τρώνε όλα τα παιδακια το ίδιο θα μάθει να τρώει....τα πάντα

ρε φιστικι....γενικά είσαι τόσο απευλευθερομένο άτομο δεν καταλαβαίνω το λόγο που κολλάς? κατα την άποψη μου αυτά είναι δικαιολογίες........

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)αν δεν πάει σχολειο θα παιδευεσαι....θα την πάνε τουαλετα με τα άλλα παιδιά μαζι θα δει πως το κάνουν και τα άλλα παιδιά και θα είναι και πιο ευκολο και για σενα....

σου έχω όλες τις απαντήσεις.............στα λέω πολυ φιλικά όχι γιατι είμαι ευχαριστημένη αλλά γιατι θέλω να βλέπω λιγο πιο πέρα απο τον εγωισμό μας ως μάνες....

fistikaki
10-12-10, 15:04
φοραει πανα?

ναι... οταν τα κανει, αμεσως ομως ζηταει να την αλλαξουμε...

fenaki
10-12-10, 15:09
ανοιξε ενας δημοσιος βρεφονηπιακος στην περιοχη μου... κανουργιος.. προς το παρον, μονο θετικα ακουω απο φιλες μαμαδες... κτηριο, εξοπλισμος, νηπιαγωγοι... ολα καλα....

ναι οκ να είναι με την μαμά.....μην βγάζεις τα αποθημένα σου με την καλή έννοια στο λέω στο παιδι σου....ξέρω πως σου λειπει......πολυ..... αλλά αν έχει την ανάγκη να επικοινωνήσει με άλλα παιδιά άστη να χαράξει τον δρόμο της.......
απο την άλλη δοκιμάζεις και δεν σε βολευει σταματας....ετσι και αλλιως θα ειναι για λιγο καιρο....μεχρι το καλοκαιρι.........

Access
10-12-10, 15:15

ναι όταν το παιδί είναι ενός, δύο, ναι συμφωνώ και μακάρι να είχα την ευχέρεια να μπορώ να μένω σπίτι και να είμαι μαζί της (η κόρη μου πάει βρεφικό από 10 μηνών) :(:(
Στην ηλικία όμως που θα είναι το φιστίκο κόριτσο νομίζω ότι υπάρχουν λόγοι να πάει ένα παιδί στον σταθμό μαθαίνουν εκεί πολλά πράγματα κοινωνικοποιούνται, σιγά σιγά αρχίζουν και λειτουργούν ως ομάδα και μαθαίνουν να παίζουν με άλλα παιδιά (στην ηλικία που είναι τώρα δεν το κάνουν απλά παίζουν "δίπλα" σε άλλα παιδιά) :) και κάνουν δραστηριότητες που κακά τα ψέματα όσο και όμορφα να περνάμε μαζί είναι διαφορετικά να τις κάνεις με άλλα 10-15 παιδάκια

Από την νέα χρονιά θα είμαι σπιτάκι μου πλέον δεν σκεφτικά στιγμή να σταματήσω την μικρή από τον σταθμό σίγουρα θα μειώσω τις ώρες της και θα κάνουμε περισσότερες "κοπάνες" αλλά θεωρώ ότι ο σταθμός μας έχει βοηθήσει παααααρα πολύ σε θέματα όπως το φαγητό την συμπεριφορά και μετά τον νέο χρόνο μας είπαν ότι θα ξεκινήσουν να βγάλουμε και την πάνα

Η ανιψιά μου από την άλλη που την κρατούσε η μητέρα μου ξεκίνησε προνήπιο κατευθείαν και της ήρθε πολύ δύσκολη η μετάβαση.

Δεν ξέρω η κάθε μητέρα αποφασίζει τι είναι καλλίτερο για το παιδί της άλλωστε δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια ...........

PASOUMI
10-12-10, 15:16
εγω τον δικο μου δεν θα τον παω πριν τα 4 παιδικο. δεν εχω καποιο λογο να το κανω. εχει τοσα χρονια μπροστα του σε σχολεια κλπ. το μονο που θελω ειναι να εχει επαφη με αλλα παιδακια της ηλικιας του. αφου εχουμε βρει ομως απ τη γειτονια ή τα ξαδερφακια του, δεν τον στελνω. θα τον παω προνηπιο. κ μεις που πηγαμε κατ ευθεαν νηπιαγωγειο παθαμε τιποτα??εχω εγω αυτη την αποψη, μου λεει κ ο παιδιατρος μου που τον εμπισευτομαι, οτι το παιδι πριν τα 4 περισσοτερο παθαινει παρα μαθαινει απ το παιδικο κ ηρθε κ εδεσε :)
απλα φετος τον ξεκινησα baby swimming για να εχει απλα μια δημιουργικη απασχοληση κ να μην βαριεται κι αυτος.

Aeriko
10-12-10, 15:21
Pasoumi εμείς είχαμε και άλλα παιδάκια να παίζουμε είτε στο δρόμο της γειτονιάς είτε σε σπίτια. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής στον οποίο μεγαλώνουν τα παιδάκια μας δεν το προσφέρουν αυτό.

kiriaki76
10-12-10, 15:26
αν η μητερα δεν δουλευει,μπορει να το κρατησει σπιτι.το παιδι περνα πιο καλα με την μαμα του νιωθω εγω..απο 4 ασ παει...δεν θα χασει τπτ.

fenaki
10-12-10, 15:28
Pasoumi εμείς είχαμε και άλλα παιδάκια να παίζουμε είτε στο δρόμο της γειτονιάς είτε σε σπίτια. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής στον οποίο μεγαλώνουν τα παιδάκια μας δεν το προσφέρουν αυτό.

συμφωνώ.....επίσης και εχω πάει απο τα 2μιση σχολειο παρολο που η μαμα μου δεν δουλευε και έχω τις καλυτερες αναμνησεις θυμάμαι ακομη την μέρα που δεν έφτανα να αναιβω στην εξέδρα για να πω το ποιημα της γιοτης των χριστουγέννων...έχω ακόμη την κουκλα που μου χάρισαν εκεινη την μέρα....και θυμαμαι με πολυ γέλιο την ημέρα που με έντυσαν γιαγιά για την θατρική παράσταση πο κάναμε και μου έπεφταν τα ρουχα και η μαντηλα στο κεφάλι.....όσο και να προσπαθεισω να προσφέρω στο παιδι μου η επαφη με τον έξω κόσμο γενικά σου προσφέρει άλλες δραστηριοτητες....

PASOUMI
10-12-10, 15:28

σαφως και ισχυει αυτο. κ πολυ στεναχωριεμαι για τα παιδακια μας.απλα εγω εχω "αναγκαστει" (μ αρεσει βεβαια για να μην παρεξηγηθω) κ κανονιζω σπιτι μου κ ολο κ ερχεται καποιο παιδακι να κατσουν να παιξουν. απο γνωστους μας δηλ. Μεχρι κ παλιες συμμαθητριες μου που εκανα παρεα στο σχολειο κ βρεθηκαμε μεσω facebook εχω ξανααποκτησει επαφη...

Aeriko
10-12-10, 15:34
Άλλο όμως να το κάνεις κατ' ανάγκη και άλλο το να έχεις επιλογή ;) Εννοείται πως όλες μας θέλουμε τα παιδάκια μας στην οπτική μας εμβέλεια και σε απόσταση που να προλάβουμε και το γκουχ που θα κάνουν. Όμως δεν κάνουμε καλό στα παιδιά με αυτό τον τρόπο ;) Πρέπει να μάθουν να ζουν και χωρίς τη μαμά και τον μπαμπά. Χρειάζονται να ζουν και χωρίς αυτούς και το βλέπω πλέον στη μικρή που τα ΣΚ που είμαστε όλο το 24ωρο μαζί κάποια στιγμή τα παίζει και μας μισεί και τους δύο :lol: Οπότε ναι κι εμείς δαραστηριοποιούμαστε και εκτός σχολείου και σπιτιού με άλλους ανθρώπους. Αλλά ο παιδικός είναι αναντικατάστατος (εφόσον αποδειχτεί ο ΣΩΣΤΟΣ παιδικός ;))

Εγώ δεν θα ξεχάσω με τι λαχτάρα έβγαινα έξω στην αλάνα και ας ήξερα ότι θα τσακωθώ με τα μεγαλύτερα παιδάκια! Δεν έβλεπα την ώρα. Αντίστοιχα είναι και για τα παιδάκια μας :D

Ellemphriem
10-12-10, 15:46
Εχει ολη της την ζωη να κοινωνικοποιηθει και στα θρανια και στα γραφεια. Απαξ και δεν υπαρξει ουσιωδης 'αποδεδειγμενα' λογος δεν την στελνω παιδικο. Ειμαι σπιτι και εχω ευχερεια να ειμαι μαζι της. Θα παει κατευθειαν προνηπιο στα 4. Για την ηλικια αυτη κατ'εμε αντιστοιχη κοινωνικοποιηση και μαλιστα με την ανεση του οτι εισαι με τον 'δικο' σου ανθρωπο κοντα ειναι παιδικη χαρα πρωι βραδυ. Καμια διαφορα. Ειδικα αν στο σπιτι ασχολησε και με μουσικη, βιβλια, ζωηταφικη, πλαστελινες και ολα τα σχετικα με το παιδι.

emmaki
10-12-10, 15:51
Ο παιδικός σατθμός προσφέρει κοινωνικοποίηση στο παιδί. Κοινωνικοποίηση δεν είναι ΜΟΝΟ να βρίσκεται με άλλα παιδάκια. Είναι να μάθει κανόνες συμπεριφοράς, να μάθει να πριμένει τη σειρά του, να μάθει να σέβεται, να μάθει να κάθεται στο τραπέζι, να μάθει να τρώει, να μάθει να πηγαίνει στην τουαλέτα....
Όλα αυτά σίγουρα μορεί να τα κάνει μια μαμά που ενδιαφερευαι για το παιδί της, αλλα πιο καλά είναι το παιδί να τα κάνει σε έναν σταθμό, με τη βοήθεια μιας ειδικού (νηπιαγωγός, βρεφονηπιοκόμος) που έχει και θεωρητικές γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα, και όχι μόνο πρακτικές (δεν αμφισβητώ την καλή θέληση και πρόθεση των μαμάδων).
Επίσης, όταν καλείτε παιδάκια στο σπίτι, είναι 1. λίγα (φυσικά και δεν μπορείτε να καλέσετε 25 παιδάκια για να παίξει το δικόσας) και 2, φίλοι του δικού σας. Έτσι, το παιδί έρχεται σε επαφή με περιορισμένο αριθμό παιδιών και με παιδιά τα οποία είναι δίλοι του. Δεν έχει την εμπιερία του "καυγά" που, όσο ΄κακός και να είναι, σκληραγωγεί τα παιδιά και τα ανεξαρτητοποιεί ("δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του Γιάννη, έτσι θα τον βάλω στη θέση του!" σκέφτεται ένα παιδί τσον παιδικό, "δεν μου αρέσει η συμπεριφορά του Γιάννη, θα πω στη μαμά να μην ξανάρθει ή θα πω στη μαμά να τον μαλώσει" σκέφτεται ένα παιδί για τα παιδιά στο σπίτι του!)
Κλέινοντας, θεωρώ ότι ένα παιδί πηγαίνοντας παιδικό, και φεύγοντας παό τη μαμά, έχει πολύ περισσότερα να κερδίσει από ό,τι έχει να χάσει! Τώρα το πόσ έυκολα μπορεί η μαμά να το αφήσει να φύγει....αυτό είναι άλλο θέμα και πρέπει η μαμά να το λύσει με τον εαυτό της!

μαμαλευτερακι
10-12-10, 15:52
Fistikaki moy καλησπέρα σε νιώθω πριν λίγο κάρο ήμουν και εγώ στο δίλλημα να τον πάω ?
να μην τον πάω?
και δουλεύω και πρωί………
Τελικά αφού δοκίμασα 3 μέρες να τον πάω αποφάσισα ότι τελικά δεν είναι κ ότι καλύτερο ο παιδικός σταθμός
Γιατί αν ήταν θα το είχε κ το κράτος στην βασική – υποχρεωτική εκπαίδευση…………
Πιστεύω ότι ο παιδικός είναι λύση ανάγκης
η τελευταία λύση …………..:wink:
τα παιδία γίνονται κοινωνικά με χιλίους τρόπους
όχι μόνο με το παιδικό…….!!!
Σε αυτήν την ηλικα το σπίτι κ οικογενειακή ασφάλεια είναι ότι ποιο σπουδαίο :-D

Δεν θα μπορούσα να ταλαιπωρώ το παιδί μου 1-2 μήνες (έχω ακούσει ότι τα παιδάκια κλαίγανε κ οι μαμάδες ενώ δεν εργαζόταν τα άφηναν 1-2 μήνες ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΝ κ να κάνουν προσαρμογή ) :twisted::twisted::mrgreen:

Αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα λόγο δουλεία ΔΕΝ βρίσκω τον λόγο να πάει παιδικό απλά για να μάθει να πάει σχολειό έχει χρόνια μπροστά του να πάει σχολειό κ να κάνει ποιο ώριμο πλέων την οποία δίποτε προσαρμογή

agentP
10-12-10, 15:54
Αν ο παιδικός είναι καλός, δεν υπάρχει λόγος να μην πάει. Ειδικά αφού έχεις τη δυνατότητα να τη στείλεις για λίγες ώρες και να μείνεις για λίγο μαζί της στην προσαρμογή. Οι ιώσεις διαφέρουν από παιδί σε παιδί, άλλα ταλαιπωρούνται, άλλα όχι.
Γενικά ψηφίζω υπέρ, όσο αφοσιωμένη μαμά κι αν είσαι, στον παιδικό περνάν την ώρα τους πιο δημιουργικά και μαθαίνουν να είναι μέσα σε ομάδα. Θα έχεις κι εσύ τέσσερεις ώρες να κάνεις τις δουλειές σου σαν άνθρωπος.
Κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με το μικρό. Θα ήθελα να τον στείλω, αλλά χρειάζομαι και τη γυναίκα, στον δημόσιο δεν τον παίρνουν... να πληρώνω και ιδιωτικό και γυναίκα δεν παίζει, οπότε σπίτι...

Ellemphriem
10-12-10, 15:54
Κλέινοντας, θεωρώ ότι ένα παιδί πηγαίνοντας παιδικό, και φεύγοντας παό τη μαμά, έχει πολύ περισσότερα να κερδίσει από ό,τι έχει να χάσει! Τώρα το πόσ έυκολα μπορεί η μαμά να το αφήσει να φύγει....αυτό είναι άλλο θέμα και πρέπει η μαμά να το λύσει με τον εαυτό της!

Δεν διαφωνω αλλα ολα αυτα που εγραψες μπορει να τα μαθει και στο προνηπιο. Κανενας δεν θα με πεισει οτι το να την στειλω 3 θα βοηθησει περισσοτερο απο το να παει κανονικα 1 χρονο αργοτερα στα 4. Εχουμε κανει τους παιδικους πανακια. Καλα τα λετε αλλα βαλτε και ενα φρενο.

ΥΓ: και οχι δεν θα πληρωσω ιδιωτικους για να μου και καλα 'κοινωνικοποιησουν' ενα παιδι που προβλημα δεν εχει. Θα το κανει κανονικα στο δημοσιο σχολειο της. Πληρωσε εδω, πληρωσε εκει, ακομα και ΑΝ η μανα εχει περιθωριο να ειναι με το παιδι. Μα τι λεμε τωρα........

LITSA2010
10-12-10, 15:56
γεια σας και απο μενα .εγω δεν θα το παω γιατι προσφατα εμαθα για παιδικο της περιοχης μου οτι κακοποιουν τα παιδια και φοβιθηκα πολυ.προς το παρον εχω το εξαμηνο και ειμαι σπιτι μετα βλεπουμε.αλλα θελει πολυ ψαξιμο

μαμαλευτερακι
10-12-10, 15:57
Δεν διαφωνω αλλα ολα αυτα που εγραψες μπορει να τα μαθει και στο προνηπιο. Κανενας δεν θα με πεισει οτι το να την στειλω 3 θα βοηθησει περισσοτερο απο το να παει κανονικα 1 χρονο αργοτερα στα 4. Εχουμε κανει τους παιδικους πανακια. Καλα τα λετε αλλα βαλτε και ενα φρενο.

ΥΓ: και οχι δεν θα πληρωσω ιδιωτικους για να μου και καλα 'κοινωνικοποιησουν' ενα παιδι που προβλημα δεν εχει. Θα το κανει κανονικα στο δημοσιο σχολειο της. Πληρωσε εδω, πληρωσε εκει, ακομα και ΑΝ η μανα εχει περιθωριο να ειναι με το παιδι. Μα τι λεμε τωρα........
:grin::grin::grin: συμφωνω

fistikaki
10-12-10, 16:02
α, τι καλα που ανοιξα τοπικ... εμοτικο που κοπαναει κεφαλι σε τοιχο, προβλητισμενο 1000 φορες περισσοτερο απο πριν!!!! χαχαχαχχαχα

MarcoPolo
10-12-10, 16:02
Οπως βλεπω η ζυγαρια ειναι στη μεση για καποιους ο παιδικος ωφελει και για αλλους δεν ειναι απαραιτητος.

Αρα απλα ακολουθουμε το ενστικτο μας????

Εγω παιδικο δεν ειχα παει μεγαλωνοντας αλλα πηγα μικρη νηπιο μιας και ειχα κερδισει μια χρονια σε σχεση με τα αλλα παιδακια. Δεν θυμαμαι με πολυ ωραια χρωματα εκεινη την εμπειρια, Για ενα ολοκληρο χρονο καθε πρωι εκλαιγα για να μην παω και οταν σταματησα να κλαιω απλα ενιωθα ασχημα σε εκεινο το περιβαλλον. Μου ελειπε το σπιτι μου πολυ και δεν ηθελα να ξυπναω πρωι. Αυτα θυμαμαι απο την πρωτη μου χρονια στο νηπειο. Αποδεχομουν την κατασταση αλλα δεν ημουν χαρουμενο παιδακι.

Κοινωνικο ημουν και πριν το νηπειο απλα δεν μου αρεσε να πηγαινω προτιμουσα να ειμαι με την μαμα μου και να περναμε καλα

μαμαλευτερακι
10-12-10, 16:05
Αρα απλα ακολουθουμε το ενστικτο μας????;););) (ακουσ φιστικακι )

Εγω παιδικο δεν ειχα παει μεγαλωνοντας αλλα πηγα μικρη νηπιο μιας και ειχα κερδισει μια χρονια σε σχεση με τα αλλα παιδακια. Δεν θυμαμαι με πολυ ωραια χρωματα εκεινη την εμπειρια, Για ενα ολοκληρο χρονο καθε πρωι εκλαιγα για να μην παω και οταν σταματησα να κλαιω απλα ενιωθα ασχημα σε εκεινο το περιβαλλον. Μου ελειπε το σπιτι μου πολυ και δεν ηθελα να ξυπναω πρωι. Αυτα θυμαμαι απο την πρωτη μου χρονια στο νηπειο. Αποδεχομουν την κατασταση αλλα δεν ημουν χαρουμενο παιδακι.

Κοινωνικο ημουν και πριν το νηπειο απλα δεν μου αρεσε να πηγαινω προτιμουσα να ειμαι με την μαμα μου και να περναμε καλα
θα συμφωνησω μαζι σου

πολυ μου ειπαν
καταλαβεσ σε 3 μερεσ οτι δνε του αρεση ο παιδικος
'
'
' εεεεεεε δνε θελει κ πολυ ν δεισ οτι το παιδι σου δεν θελει να παει καπου

και αν πηγεσ εσυ? οκ σηνηθησες............
μεσα μου ομωσ . τι ενιωθεσ .....?

fistikaki
10-12-10, 16:07
ουτε και μενα μου αρεσε στο νηπιο, αλλα παλι εγω ημουν φοβιτσιαρικο και ντροπαλο παιδακι, ψιλοκολλημενο στη μανα μου..

η κορη μου καμια σχεση...

μαμαλευτερακι
10-12-10, 16:08
ουτε και μενα μου αρεσε στο νηπιο, αλλα παλι εγω ημουν φοβιτσιαρικο και ντροπαλο παιδακι, ψιλοκολλημενο στη μανα μου..

η κορη μου καμια σχεση...
χμμμμμ γιατι δνε δοκιμαζεισ να δεισ αν θελει να παει ?

MarcoPolo
10-12-10, 16:14
Εγω δεν ημουν φοβιτσιαρικο ουτε ντροπαλο παιδακι απλα ημουν μικρη σε σχεση με τα αλλα και ηθελα το σπιτι μου και χαλαρο προγραμμα με την μαμα μου.

Aeriko
10-12-10, 16:15
Φυστικάκι... μόνο δοκιμάζοντας θα το καταλάβεις. Εφόσον όπως είπες μόνο ένα πράγμα σε κρατάει από το να το κάνεις. Εγώ σέβομαι το τι έχει επιλέξει κάθε μανούλα για εκείνη και το παιδάκι της. Αλλά δεν είναι ούτε όλες οι μανούλες ίδιες ούτε όλα τα παιδάκια ιδια οπότε δεν θα πάρεις και σαφή απάντηση στο ερώτημά σου :) Δεν υπάρχει. Δοκίμασε και αν δεν της αρέσει ή δεν σας ταιριάζει αυτός ο τρόπος... ντύνεσαι και φεύγετε :lol:

Melduck
10-12-10, 16:18
για μενα το σωστο ειναι αυτο που νιωθεις εσυ μεσα σου ως σωστο

αισθανεσαι οτι η μερα σου με τη μικρη περναει δημιουργικα?
αισθανεσαι οτι στον παιδικο θα μπορουσε να ανοιξει τους οριζοντες της?
αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι καποιες ωρες την ημερα δικες σου?
σε ενδιαφερει τι θα πουν οι αλλοι αν ξεκινησεις την μικρη παιδικο ενω δεν δουλευεις?

εγω ειμαι υπερ του παιδικου για παρα πολλους λογους, και κοντα στα τρια θα τον εστελνα παιδικο ακομα και αν δεν δουλευα
για το λογο αυτο δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη, μιλαω μονο για μενα και το δικο μου το παιδι

η ουσια ομως ειναι να δεις τι πραγματικα θελεις εσυ και τι πιστευεις ΕΣΥ για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ το παιδι οτι ειναι καλυτερο.
πολυ καλα κανεις βεβαια που το συζητας και ενημερωνεσαι γενικοτερα, αλλα κανεις απο ολους εμας που απλα σου λεμε τη γνωμη μας δεν μπορει να μπει μεσα στο σπιτι σου...

μαμαλευτερακι
10-12-10, 16:22
Φυστικάκι... μόνο δοκιμάζοντας θα το καταλάβεις. Εφόσον όπως είπες μόνο ένα πράγμα σε κρατάει από το να το κάνεις. Εγώ σέβομαι το τι έχει επιλέξει κάθε μανούλα για εκείνη και το παιδάκι της. Αλλά δεν είναι ούτε όλες οι μανούλες ίδιες ούτε όλα τα παιδάκια ιδια οπότε δεν θα πάρεις και σαφή απάντηση στο ερώτημά σου :) Δεν υπάρχει. Δοκίμασε και αν δεν της αρέσει ή δεν σας ταιριάζει αυτός ο τρόπος... ντύνεσαι και φεύγετε :lol:
σωστααααααααααααααα

no doubt
10-12-10, 16:29
Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα.
Σόρυ αν επαναληφθώ.
Νομίζω πώς αν ήθελες να τη στείλεις παιδικό έπρεπε να το είχες κάνει από την αρχή της χρονιάς διότι: 1. τα παιδάκια έχουν ήδη φτιάξει τις ομάδες τους, τις φιλίες τους, τις κλίκες τους. Και μην σου φαίνεται περίεργο ναι το κάνουν και σε τόσο μικρή ηλικία. 2. μετά το Πάσχα οι νηπιαγωγοί ασχολούνται ως επί το πλείστον με την τελική γιορτή, γιατί εκεί δείχνουν και τη δουλειά τους. Το στάδιο της προσαρμογής έχει ήδη γίνει και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με αυτό.
3. είσαι σίγουρη ότι θα στο πάρουν το παιδί στο τέλος της χρονιάς σε δημόσιο σταθμό;
Ακριβώς τα ίδια που σου γράφω πέρασα με το γιο μου τον οποίο αναγκαστήκαμε να τον στείλουμε Μάιο σε παιδικό, 3 μήνες πριν κλείσει τα 3.
Μιλάμε για ένα παιδί πολύ ζωντανό και ζωηρό. Όταν πήγα μια μέρα για να δώσω κάτι τον είδα μόνο του σε μια γωνία, να κάθεται χωρίς να κουνιέται και σαν να ήταν σε νιρβάνα. Πέρασα από μπροστά του και δεν με κατάλαβε!
Η καρδιά μου δέθηκε κόμπο. Αυτήν την εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτέ.
Φέτος που ξεκίνησε σε δημόσιο παιδικό από την αρχή της χρονιάς, εννοείται πώς για ένα μήνα έκλαιγε να μην πάει, είναι πολύ χαρούμενος.
Έχει παρέες, παίζει, μαθαίνει και γενικά χαίρεται πάρα πολύ.

farfalina 09
10-12-10, 16:33
Εχει ολη της την ζωη να κοινωνικοποιηθει και στα θρανια και στα γραφεια. Απαξ και δεν υπαρξει ουσιωδης 'αποδεδειγμενα' λογος δεν την στελνω παιδικο. Ειμαι σπιτι και εχω ευχερεια να ειμαι μαζι της. Θα παει κατευθειαν προνηπιο στα 4. Για την ηλικια αυτη κατ'εμε αντιστοιχη κοινωνικοποιηση και μαλιστα με την ανεση του οτι εισαι με τον 'δικο' σου ανθρωπο κοντα ειναι παιδικη χαρα πρωι βραδυ. Καμια διαφορα. Ειδικα αν στο σπιτι ασχολησε και με μουσικη, βιβλια, ζωηταφικη, πλαστελινες και ολα τα σχετικα με το παιδι.
Eχω διαβασει ξανα post σου σχετικο κ με επηρεασε παρα πολυ.
Πλεον συμφωνω απολυτα.
:lol::lol::lol::lol:

emmaki
10-12-10, 17:18

Πάντως, επέτρεψε μου να πω, ότι όσα παιδάκια είχα στο νηπιαγωγείο (προνηπιάκια) που είχαν πάει στον παιδίκό ξεχώριζαν σε σχέση με αυτά που δεν είχαν πάει. Και σε επίπεδο κοινωνικοποίησης, και στην αυτοεξυπηρέτηση, και στην τήρηση κανόνων, και σε γνωστικό επίπεδο...

Και επιτρέψτε μου όλοι να πω τη δική μου προσωπική εμπειρία. Π΄πηγα παιδικό στα 3 μου (ακριβώς μόλις μπήκα στα 3, μιας και είμαι γεννημένη Σεπτέμβρη), πριν από πολλά πολλά χρόνια. Την π΄ρωτη μέρα τη θυμάμαι ακόμα. Θυμάμαι το κλάμα που έκανα σπίτι μου, γιατί δεν ήθελα να πάω στο σχολέιο! Δεν ήθελα να μάθω να γράφω και να διαβάζω, ήθελα να μένω με τη γιαγιά όπως έκανα μέχρι εκέινη τη στιγμή! Όταν, λοιπόν, έκανα με τη μαμά μου συμφωνία ότι θα πάμε, θα δούμε τι γίνεται εκεί και θα φύγουμε αμέσως, δέχτηκα να πάω (σας λέω το κλάμα ακόμα το θυμάμαι!). Φτάσαμε, λοιπόν, στον παιδικό, μπήκαμε μέσα και.....είδα τα παιχνίδια που είχε εκεί, είδα τις ζωγραφιές που έκαναν τα παιδιά, είδα πολλά παιδιά (μέχρι τότε και στο σπίτι ερχόταν παιδιά και στη γειτονιά στο δρόμο έπαιζα, και σε 2 γειρονιές επειδή ήμουν και στη γιαγιά). Τότε, έσπρωχνα τη μαμά μου να φύγει και να με αφήσει εκέι!!!!!!
Πήγα παιδικό (δημόσιο) για 3 χρόνια. Έμαθα το όνομα μου από την πρώτη εβδομάδα, τα σχήματα, να κρατάω το ψαλίδι, να κόβω, τους αριθμούς, μερικά γερμανικά (η δασκάλα μας ήταν ελληνο-γερμανίδα και μας μάθαινε τραγουδάκια και λεξούλες), να τρώω όλα τα φαγητά (εγώ και αν ήμουν λιγόφαγο!) κλπ κλπ. Όταν πήγα στη νηπιαγωγείο, την πρώτη μέρα τη βρήκα πολύ βαρετή, γιατί όλα όσα κάνα με τα ήξερα ήδη!!!!! Έγινα και βοηθός της νηπιαγωγού για λίγο, μέχρι να κάνουμε καινούρια πράγματα! Ακόμα θυμάμαι τα χρόνια εκέι με πολύ όμορφες εικόνες!!!!!!!

kiriaki76
10-12-10, 17:47

με καλυψες πληρως :-D
δηλ.παλια που δεν υπηρχαν οι παιδικοι...παθαμε τπτ:confused:
ε οχι και να μου πουν οτι ο παιδικοσ ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟς απο μενα!!
μην τρελαθουμε....

alcyon
10-12-10, 17:48
Υπάρχει γονική άδεια σε εμάς (την έχω δώσει στον άντρα μου). Άρα, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για παιδικό.
Για τα περισσότερα, με έχουν καλύψει παραπάνω οι κοπέλες.

Ένα θα σου πω... γιατί αυτό που ρωτάς πέρασε από το μυαλό όλων μας.
Η κόρη μου που τώρα είναι 4,5 ετών και πήγαινε από τα 3 στον παιδικό, ήταν αδιάθετη μια μέρα. Και της λέω "αν δε νιώθεις καλά, μην πας στο σχολείο". Και με παράπονο, σχεδόν με κλάματα, μου λέει "μα θέλω να πάω σχολείο! Εγώ με ποιον θα παίζω τόση ώρα;;; Μόνη μου θα μείνω;"

Να σημειώσω πως στο σπίτι θα ήταν ο άντρας μου, και η μικρότερη αδερφή της. Και η συνολική απουσία των υπολοίπων παιδιών θα ήταν 3-4 ώρες. Από εκεί κατάλαβα πως το παιδί όχι απλά περνάει καλά.... αλλά της αρέσει τρελλά!
(Πάντα μου λέει τα νέα της και τι συμβαίνει στο σχολείο, αλλά αυτό το περιστατικό ήταν η απάντηση ακριβώς σε αυτή την ανησυχία που είχα κι εγώ κάποτε). -Εντάξει... απαντήθηκε με χρονοκαθυστέρηση, αλλά τι να κάνουμε! ;) :lol:

Y.Γ. Και στο σπίτι.... ασχολιόμαστε αρκετά με τα παιδιά... άρα δε μπορεί να πει κάποιος πως δεν έπαιζε σπίτι και βρήκε απασχόληση στον παιδικό.

DESPOINA.GER
10-12-10, 18:34

εγω θα σου προτεινα να την πηγαινεις 9 με 12:30.και θα μαθει να κοινωνικοποιειται.για 3:30 ωρες δεν τιθεται θεμα.απο το να την εχεις σπιτι και να βλεπει τηλεοραση ή εσενα να κανεις δουλειε;ς καλυτερα να πηγαινει στον παιδικο.με συνομηλικα παιδακια. και εγω δεν δουλευα μεχρι χθες και το μεγαλο και το μικρο τα πηγαινα παιδικο.οποτε δεν ηθελαν ή καθυστερουσαν να ξυπνησουν τα κρατουσα σπιτι ή ειχαν συναχι.το καλο ειναι οτι το εχουν σαν διασκεδαση.παλι μαζι σου θα ειναι εσυ θα πηγαινεις να την παρεις εσυ θα την πηγαιενις το παιδι.

DESPOINA.GER
10-12-10, 18:36
αν θελεις κρατησε την καποιες ημερες σπιτι.κανε να φανει πως ειναι σαν διασκεδαση ο παιδικος αντι να πας σε παιδοτοπο πηγαινεις στον παιδικο

ΒΕΡΑ
10-12-10, 19:19
Εγώ τη δικιά μου την ξεκίνησα 13ων μηνών και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Βέβαια είναι καλός και ο σταθμός. Η μικρή αρρώσταινε στην αρχή .... τώρα είναι μια χαρά (έτσι κι αλλιώς αυτό δε μπορείς να το αποφύγεις ...) και γενικά είναι πολύ χαρούμενη στο σταθμό. Πάει με χαρά και περνάει πολύ καλά εκεί πέρα. Εντάξει ... δεν έχω πλήρη έλεγχο τι τρώει αλλά τι να κάνουμε τώρα ... τι θα πάθει? Δεν είναι ότι δεν τρώει ή ότι τρώει σαβούρες. Έτσι κι αλλιώς φαγητό τους έχουν κι εκεί και μάλιστα παρακινεί το ένα το άλλο και τρώνε και φαγητά που στο σπίτι δεν τα τρώνε.

Γενικά είμαι ΠΟΛΥ υπέρ του σταθμού. Το μόνο μειονέκτημα που θεωρώ είναι ότι τα ξυπνάς. Μόνο αυτό! Αλλά εμένα έτσι κι αλλιώς με τις κότες ξυπνάει οπότε και σπίτι να την είχα 7 θα ήταν στο πόδι.

Γενικά κάνουν διάφορα πράγματα στο σχολείο, ξεδίνουν και περνάνε καλά. Μπορεί η μάνα να είναι πολύ σημαντική για το παιδί αλλά δεν υπάρχει καλύτερη παρέα για ένα παιδί από άλλα παιδιά. Και στον παιδότοπο δεν είναι ίδιο γιατί δε βλέπει κάθε μέρα τα ίδια παιδιά... εμενα στα σταθμό έχει κάνει φίλες και φίλους που έχει αγωνία να τους δει κάθε μέρα.

Και στο 2ο παιδί μου θα κάνω ακριβώς το ίδιο ... θα τη στείλω 13ων μηνών.

ριτα79
10-12-10, 19:54
Απο προσωπικη εμπειρια και εγω...
Αν με ρωτουσες ενα χρονο πριν θα σου ελεγα ειναι μικρη και να την κρατησεις εφοσον μπορεις (και εγω αυτο εκανα).
Φετος ομως πηγε, και αφου ξεπερασα τις δικες μου τυψεις του πρωτου καιρου τωρα πλεον αναγνωριζω οτι του κανει πολυ καλο.
Μεχρι περισυ δεν πιστευα οτι μπορει να κερδισει και πολλα ή ακομα και να μαθει πραγματα.Κι ομως η αλλαγη ειναι εμφανης μεσα στους πρωτους κιολας μηνες.
Δεν μιλαω για κοινωνικοποιηση και επαφη με παιδακια η οποια ετσι κι αλλιως επιτυγχανεται και με αλλους τροπους αλλά στη συμπεριφορα του,στη συγκεντρωση του,στην ανεξαρτησια του και σε πολλα ακομα θεματα του εχει κανει πολυυυυ καλο και φαινεται.Πανω απο ολα ειναι χαρουμενος.
Για μενα το σημαντικοτερο θεμα ειναι να βρεθει ο καταλληλος παιδικος γιατι κακα τα ψεμματα δεν ειναι ολοι οι παιδικοι ιδιοι.
Απο εκει και περα για τις ιωσεις ..μεσα στο προγραμμα ειναι και αυτα αλλα μην εισαι τοσο σιγουρη οτι θα αρρωσταινει και συνεχεια.Και εγω το ειχα προδικασει αλλα μεχρι στιγμης ολα ειναι ελεγχομενα.Δε λεω οτι δε θα σου αρρωστησει αλλά το παιδι θα ειναι κοντα 3 ετων σωστα?Ε μια χαρα θα ειναι και θα τα περναει ολα πιο ευκολα πιστευω.Τωρα δεν παει σε παιδοτοπους?Δεν ερχεται σε επαφη με παιδακια που πανε παιδικο?Ε πανω κατω το ιδιο ειναι.
Αργα ή γρηγορα θα τις περασουν τις ιωσεις τους.Δε νομιζω οτι κανεις γλιτωσε.
Σχετικα με το φαι...χμμ και εγω το ιδιο ακουγα συνεχεια αλλα να σου πω την αληθεια επειδη το θεμα το δικο μας δεν ειναι αφαγια αλλα παραξενια δεν πιστευα οτι θα βοηθησει το σχολειο ιδιατερα... οπως και αποδειχτηκε...
Τρωει μονο οταν θελει και του αρεσει το φαγητο, αλλιως τιποτα.

Αυτα!Καλη επιτυχια κ μαζεψε οσες πληροφοριες μπορεις σε σχεση με το σχολειο που θα τη στειλεις και να εισαι σιγουρη μολις προσαρμοστει θα περναει πολυ καλα εφοσον το σχολειο λειτουργει σωστα.

Ellemphriem
10-12-10, 21:00
Πάντως, επέτρεψε μου να πω, ότι όσα παιδάκια είχα στο νηπιαγωγείο (προνηπιάκια) που είχαν πάει στον παιδίκό ξεχώριζαν σε σχέση με αυτά που δεν είχαν πάει. Και σε επίπεδο κοινωνικοποίησης, και στην αυτοεξυπηρέτηση, και στην τήρηση κανόνων, και σε γνωστικό επίπεδο...

Toσο πολυ βρε παιδι μου βοηθησε ο παιδικος ε? Φοβερο.....ε, δεν πειραζει εγω θα κρατησω τα λεφτα μου και το παιδι μου θα παει προνηπιο και ας ειναι πισω....αφηνω τις πρωτιες για αλλες μανουλες.......ε, μα θα με τρελλανετε....ευτυχως που δεν τα παιρνω σοβαρα.....:mrgreen:

ριτα79
10-12-10, 21:24
Toσο πολυ βρε παιδι μου βοηθησε ο παιδικος ε? Φοβερο.....ε, δεν πειραζει εγω θα κρατησω τα λεφτα μου και το παιδι μου θα παει προνηπιο και ας ειναι πισω....αφηνω τις πρωτιες για αλλες μανουλες.......ε, μα θα με τρελλανετε....ευτυχως που δεν τα παιρνω σοβαρα.....:mrgreen:

Μην εισαι τοσο απολυτη...σε καταλαβαινω βεβαια, και εγω μεχρι προτινως τα ιδια σκεφτομουν και τα υποστηριζα με σθενος.Δωσε ομως ενα περιθωριο στο μυαλο σου οτι μπορει και να μην ειναι τοσο κακος ο παιδικος οσο φανταζεσαι.Ειναι επιλογη σου και απολυτα σεβαστη μαλιστα το να μη στειλεις το παιδι σου νωριτερα απο τα 4 ή και 5 σχολειο.Δεν ειναι κατι υποχρεωτικο εξαλλου, ομως ειλικρινα πρεπει να δεις και την αλλη πλευρα..
Ενταξει ΝΑΙ απο αναγκη στελνουμε τα παιδια μας στον παιδικο ομως δεν ειναι η μονη λυση ιδιως για καποιους απο εμας που τον πληρωνουμε αδρα αρα αν δεν ηταν για καλο τους να εισαι σιγουρη θα τα σταματουσαμε χωρις δευτερη σκεψη και θα τη βρισκαμε τη λυση με τοσα που δινουμε καθε μηνα.
Οταν ομως βλεπεις το παιδι χαρουμενο,οταν βλεπεις να εχει κερδισει πραγματα(δε θα μπω στη διαδικασια να στα απαριθμησω διοτι δε θα τα δεχτεις αν δε το ζησεις, οπως δεν τα δεχομουν και εγω πριν λιγο καιρο )τοτε μονο λες οτι ναι κατι κερδισε και χαλαλι...

kiriaki76
10-12-10, 21:27
Toσο πολυ βρε παιδι μου βοηθησε ο παιδικος ε? Φοβερο.....ε, δεν πειραζει εγω θα κρατησω τα λεφτα μου και το παιδι μου θα παει προνηπιο και ας ειναι πισω....αφηνω τις πρωτιες για αλλες μανουλες.......ε, μα θα με τρελλανετε....ευτυχως που δεν τα παιρνω σοβαρα.....:mrgreen:xaaxaxxa:mrgreen: τελικα ειμαστε εμεις οι δυο πολυ κακες μαμαδεσ..που δεν αφηνουμε τα παιδια μασ να μαθουνε τροπους...κανονες...να παιζουνε με αλλα παιδια..να να να σε ολα πισω ειναι βρε παιδι μου:mrgreen:πω πω...παν τα παιδακια μασ.....

Ellemphriem
10-12-10, 21:31
Μην εισαι τοσο απολυτη...σε καταλβαινω, και εγω μεχρι προτινως τα ιδια σκεφτομουν και τα υποστηριζα με σθενος.Δωσε ομως ενα περιθωριο στο μυαλο σου οτι μπορει και να μην ειναι τοσο κακος ο παιδικος οσο φανταζεσαι.

Δεν ειμαι καθολου απολυτη. Ειπα στην φιλη μας οτι ο παιδικος και καλος και χρυσος μπορει να ειναι αλλα δεν ειναι ΠΑΝΑΚΙΑ. Μοδα τα τελευταια χρονια εγινε που 'χειραφετηθηκε' η γυναικα και δουλευει και δεν μπορει να κανει αλλιως. Ετσι το καταλαβαινω. Αλλα να μου πασαρουν 'πηγαινε το' ενω ΔΕΝ δουλευω και ειμαι συνεχεια μαζι της οχι δεν το δεχομαι. Αν δουλευα ΦΥΣΙΚΑ θα πηγαινε. Αλλα δεν καταλαβαινω πως ο παιδικος εγινε θεραπεια σε ΟΛΑ τα 'τυχον προβληματα' νηπιων που καλα καλα τωρα διαμορφωνονται. Απαξ και εχω επιλογη τα 'τριτα' χερια θα ειναι η τελευταια που θα χρησιμοποησω για την μικρη. Εχει χρονο να κανει ΟΛΕΣ τις παρεες τις ζωης της. Μια ζωη στα θρανια θα ειναι......

ΥΓ: και εσεις επισης ανοιξτε το μυαλο σας και δειτε πως μας 'πασαρουν' τους παιδικους και ποσα λεφτα φευγουν εκει ακομα και οταν μια μανα μπορει να το κανει μονη της μεχρι προνηπιο/νηπιο. Και επαναλαμβανω απο ενα φορεα που εγινε μοδα μονο οταν η γυναικα δουλεψε και ΕΠΡΕΠΕ να παρκαρει καπου τα παιδια.

ριτα79
10-12-10, 21:40
Δεν ειμαι καθολου απολυτη. Ειπα στην φιλη μας οτι ο παιδικος και καλος και χρυσος μπορει να ειναι αλλα δεν ειναι ΠΑΝΑΚΙΑ. Μοδα τα τελευταια χρονια εγινε που 'χειραφετηθηκε' η γυναικα και δουλευει και δεν μπορει να κανει αλλιως. Ετσι το καταλαβαινω. Αλλα να μου πασαρουν 'πηγαινε το' ενω ΔΕΝ δουλευω και ειμαι συνεχεια μαζι της οχι δεν το δεχομαι. Αν δουλευα ΦΥΣΙΚΑ θα πηγαινε. Αλλα δεν καταλαβαινω πως ο παιδικος εγινε θεραπεια σε ΟΛΑ τα 'τυχον προβληματα' νηπιων που καλα καλα τωρα διαμορφωνονται. Απαξ και εχω επιλογη τα 'τριτα' χερια θα ειναι η τελευταια που θα χρησιμοποησω για την μικρη. Εχει χρονο να κανει ΟΛΕΣ τις παρεες τις ζωης της. Μια ζωη στα θρανια θα ειναι......

Οκ ως εδω συμφωνουμε...τωρα σε καταλαβα.
Για μια μαμα που δε δουλευει ναι δεν τιθεται θεμα παιδικου.
Ομως παλι δωσε ενα περιθωριο στο μυαλο σου και σκεψου οτι υπαρχουν και πολυ απαιτητικα παιδακια.Δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια ,ουτε ικανοποιουνται το ιδιο ευκολα.Και μη μου πεις οτι δεν εχεις βρεθει στη θεση να παλευεις με την ανια του παιδιου σου καποιες στιγμες?
Αλλοι το ζουν αυτο σε καθημερινο και πολυ εντονο βαθμο ακομα και αν κρεμιουνται απο τον πολυελαιο που λεει ο λογος για να τα ψυχαγωγησουν.
Οποτε ξαναλεω δεν ειναι παντα το ιδιο ευκολο για ολους ,ουτε ολα τα παιδια κρατιουνται το ιδιο ευκολα μεχρι καποια ηλικια στο σπιτι.
Και μη συγκρινεις παλαιοτερες εποχες που η γυναικα δεν δουλευε, διοτι και εγω δεν προσαρμοστηκα ποτε στον παιδικο και εμεινα τελικα με τη μανουλα, αλλα βγαιναμε καθε μερα,ολα σχεδον τα συνομηλικα παιδακια γειτονοπουλα ξαδερφακια κτλ ηταν σπιτι τους και ανταλλασαμε επισκεψεις ακομα και τα πρωινα ενω εγω ματαια εψαχνα περισυ τα πρωινα μια παρεα για το γιο μου ....και γενικα πολλα εχουν αλλαξει πλεον και το ξερουμε ολοι.

Ellemphriem
10-12-10, 21:42
xaaxaxxa:mrgreen: τελικα ειμαστε εμεις οι δυο πολυ κακες μαμαδεσ..που δεν αφηνουμε τα παιδια μασ να μαθουνε τροπους...κανονες...να παιζουνε με αλλα παιδια..να να να σε ολα πισω ειναι βρε παιδι μου:mrgreen:πω πω...παν τα παιδακια μασ.....

Δεν με ενοχλει ο παιδικος. Αντιθετως. Αυτο που με ενοχλει ειναι να βγαζουν 'με θεμα' τα παιδια που δεν πανε. Αυτο δεν το δεχομαι, με καμια κοινωνια. Πως το λετε? Διαφωνω καθετως οριζοντιως, ευθεως, σταβως και ολα τα σχετικα. Την αξια του σχολειου? Ανεκτιμητη.......του παιδικου? δεν το θετω καν ως θεμα.......

Ellemphriem
10-12-10, 21:47
.Και μη μου πεις οτι δεν εχεις βρεθει στη θεση να παλευεις με την ανια του παιδιου σου καποιες στιγμες?
Αλλοι το ζουν αυτο σε καθημερινο και πολυ εντονο βαθμο ακομα και αν κρεμιουνται απο τον πολυελαιο που λεει ο λογος για να τα ψυχαγωγησουν.

Κοιτα να δεις που εδω συμφωνουμε λοιπον. Η 'ανια' ειναι ισως ο ΜΟΝΟΣ λογος για τον οποιο αργοτερα ισως την εστελνα. Αν δω οτι δεν την παλευε. Παντως σιγουρα οχι για κοινωνικοποιηση, εξτρα γνωσεις και 'τροπους'. Για να περναει την ωρα της και να παιζει ναι.....και ως εκει φτανει για μενα η αξια του παιδικου. Ουτε εκατοστο πιο πανω.:lol:

ριτα79
10-12-10, 21:57
Ακριβως αυτο ειπα πιο πανω...
Απο προσωπικη εμπειρια και εγω...
Αν με ρωτουσες ενα χρονο πριν θα σου ελεγα ειναι μικρη και να την κρατησεις εφοσον μπορεις (και εγω αυτο εκανα).
Φετος ομως πηγε, και αφου ξεπερασα τις δικες μου τυψεις του πρωτου καιρου τωρα πλεον αναγνωριζω οτι του κανει πολυ καλο.
Μεχρι περισυ δεν πιστευα οτι μπορει να κερδισει και πολλα ή ακομα και να μαθει πραγματα.Κι ομως η αλλαγη ειναι εμφανης μεσα στους πρωτους κιολας μηνες.
Δεν μιλαω για κοινωνικοποιηση και επαφη με παιδακια η οποια ετσι κι αλλιως επιτυγχανεται και με αλλους τροπους αλλά στη συμπεριφορα του,στη συγκεντρωση του,στην ανεξαρτησια του και σε πολλα ακομα θεματα του εχει κανει πολυυυυ καλο και φαινεται.Πανω απο ολα ειναι χαρουμενος.
Για μενα το σημαντικοτερο θεμα ειναι να βρεθει ο καταλληλος παιδικος γιατι κακα τα ψεμματα δεν ειναι ολοι οι παιδικοι ιδιοι.
Σιγουρα η κοινωνικοποιηση και η επαφη με τα παιδια επιτυγχανεται και με αλλους τροπους.Εγω προσωπικα, ο κυριοτερος λογος που τον εστειλα ηταν η εκτονωση και δεν πιστευα οπως προειπα οτι θα του προσφερει τιποτα παραπανω.Και ημουν και απολυτη, ειλικρινα σου μιλαω...Κι ομως... εχει κερδισει αντικειμενικα τοσα πολλα...
Σου ξαναλεω και να τα απαριθμησω δεν θα τα δεχτεις αν δε το ζησεις .

Ellemphriem
10-12-10, 22:04
εγω προσωπικα ο κυριοτερος λογος που τον εστειλα ηταν η εκτονωση και δεν πιστευα οπως προειπα οτι θα του προσφερει τιποτα παραπανω.Και ημουν και απολυτη ειλικρινα σου μιλαω...Κι ομως... εχει κερδισει αντικειμενικα τοσα πολλα...
Σου ξαναλεω και να τα απαριθμησω δεν θα τα δεχτεις αν δε το ζησεις .

Συμφωνω........για εκτονωση. Μεσα.....αν δεν γινεται αλλιως. Οσο για τα αλλα ισως τα κερδισε δεν ξερω. Εγω θα περιμενω να τα κερδισει αργοτερα. Απο το σχολειο της.....

ΜΑΡΙΑΛ 2
10-12-10, 22:25
λόγο για να μην πάει παιδικό

- ότι έχεις καταφέρει με κόπους στην ανατροφή της κατσρέφεται εν μία νυχτί (βρισιές, επιθετικότητα, πείσμα) καθώς είναι σε ηλικία που δεν έχει και ιδιαίτερη κρίση
- αν το παιδί δεν εποικοινωνεί τέλεια δεν θα ξέρεις τι γίνεται στον παιδικό (αν τρώει ξύλο, αν ντρέπεται, αν φοβάται, αν η βρεφοκόμος είναι νευρική κ.α.)
- θα πρέπει να το ξυπνάς συγγεκριμένη ώρα το πρωί και να αρχίζει τη γκρίνια

ακόμα και αν επιλέξεις να τη στείλεις παιδικό μην την στείλεις το πάσχα αλλά από το σεπτέμβρη όταν θα αρχίσουν τα νέα τμήματα, καθώς τώρα τόσους μήνες τα παιδιά έχουν είδη δημιουργήσει τις παρέες τους και θα είναι δύσκολο να δυεισδύσει και αυτή

alcyon
10-12-10, 22:42
Τίποτα δεν καταστρέφεται ξαφνικά. Τα παιδιά μπορούν να μιμηθούν συμπεριφορές και να έρθουν σε επαφή με αυτές. Όμως στο τέλος η ανατροφή από το σπίτι υπερισχύει και τα άλλα έρχονται και φεύγουν σα "μόδα".

Επίσης η συγκεκριμένη ώρα αφύπνησης, δεν είναι απαραίτητο να συνοδεύεται από γκρίνια, εφόσον το παιδί κοιμάται αρκετά και με πρόγραμμα. Μετά από λίγο συνηθίζει και ξυπνά ακόμα και το σαββατοκύριακο την ίδια ώρα.

Τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες δεν έχουν σταθερές παρέες. Ειδικά στα μικρά τμήματα (σε ηλικία εννοώ), που το παιχνίδι τους είναι πιο "εγωκεντρικό", δεν υπάρχουν παρεϊτσες με την έννοια που την έχουμε για το δημοτικό ή σε μεγαλύτερα παιδιά. Τα μικρά εύκολα δέχονται νέα μέλη στις "παρέες" τους.

Aeriko
10-12-10, 22:46
Κοιτα να δεις που εδω συμφωνουμε λοιπον. Η 'ανια' ειναι ισως ο ΜΟΝΟΣ λογος για τον οποιο αργοτερα ισως την εστελνα. Αν δω οτι δεν την παλευε. Παντως σιγουρα οχι για κοινωνικοποιηση, εξτρα γνωσεις και 'τροπους'. Για να περναει την ωρα της και να παιζει ναι.....και ως εκει φτανει για μενα η αξια του παιδικου. Ουτε εκατοστο πιο πανω.:lol:

Και τότε γιατί διαφώνησες με όλες μας; :confused: Αυτό δεν γράψαμε; Ότι η παρέα με άλλα παιδιά είναι γι' αυτά προτιμότερη από την αποκλειστική παρέα της μαμάς. Τα παιδιά θέλουν παιδιά καλώς ή κακώς. Αν δεν μπορείς να τα έχεις στα πόδια σου τότε ο παιδικός (και μάλιστα στην περίπτωσή μας εφόσον η μητέρα δεν δουλεύει για λίγες ώρες τη μέρα και όχι για 8ωρο) είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση! Τα παιδιά θέλουν από αρκετά μικρή ηλικία να νιώθουν και λίγο ανεξάρτητα. Ο παιδικός τους το προσφέρει αυτό με ασφάλεια!

Aeriko
10-12-10, 22:49
Επίσης η συγκεκριμένη ώρα αφύπνησης, δεν είναι απαραίτητο να συνοδεύεται από γκρίνια, εφόσον το παιδί κοιμάται αρκετά και με πρόγραμμα. Μετά από λίγο συνηθίζει και ξυπνά ακόμα και το σαββατοκύριακο την ίδια ώρα.

Αυτο το προσυπογράφω και με τα 20 δάχτυλα του σώματός μου! Η δική μου πήγε Μάιο παιδικό. Τον Αύγουστο φύγαμε για διακοπές. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 7.00 παρόλο που ευχόμουν καθε βράδυ να μας αφήσει να κοιμηθούμε έστω ένα τέταρτο παραπάνω! ΟΥΤΕ ΜΙΑ! Ουτε φυσικά και όταν επιστρέψαμε με ελάχιστες εξαιρέσεις κάτι ΣΚ που την εξοντώνουμε :lol: συνειδητά :lol:

jannis
10-12-10, 23:04
Χε χε χε
500 ήταν η αγαπημένη ώρα του γιού μου από τότε που γεννήθηκε!
σιγά σιγά το πήραμε στις 630!

Πάντως για την επικοινωνία, από προσωπική πείρα ακόμα και όταν δεν μιλάει το παιδι η μαμα μπορεί να καταλάβει νομίζω αν περνα καλά η όχι.
Και όταν το παιδί λεει λεξούλες μόνο μπορεί να μεταφέρει πάρα πολλά εγώ είχα εκπλαγεί.

marandnik
11-12-10, 09:22
Η κόρη μου μεγάλωσε ως μοναχοπαίδι (τον δεύτερο τον έκανα όταν ήταν 2,5 χρονών) και αποζητούσε με μεγάλη λαχτάρα την παρέα άλλων παιδιών. Παρέες με φίλους με παιδάκια, παρκο και τέτοια δεν την έφταναν. Με παρακαλούσε να την πάμε στο "σχολείο" να είναι συνέχεια παρέα με άλλα παιδάκια. Βέβαια σε μας η εναλλακτική ήταν η γιαγιά, γιατί εγώ δούλευα.

Και πήγε παιδικό λίγο πριν τα 3, όταν έκοψε τις πάνες με κίνητρο ότι θα έπρεπε να μη φοράει πάνες για να πάει παιδικό. Ξετρελλάθηκε φυσικά...

Και τώρα χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα λόγο για μην πάει παιδικό.:rolleyes: Ιώσεις δεν θα σου πω, γιατί αυτές μπορεί να τις περάσει κάλλιστα και χωρίς παιδικό.
Θα σου πω απλά ΨΕΙΡΕΣ!

Στον 21ο αιώνα, στην Ευρώπη, ψείρες! Περάσαμε όλη τη χρονιά με καμιά 10αριά διαφορετικές μολύνσεις. Δηλαδή, βλεπαμε ψείρες, βάζαμε φάρμακο, έφευγαν. Προληπτικές λοσιόν καθημερινά, μετά από μια βδομάδα ψείρες πάλι! Τι φυτικά προϊόντα, τι πρακτικά γιατροσόφια, τι ισχυρά χημικά. Άσε την απίστευτη φαγούρα που κόλλησα κι εγώ στο κεφάλι, χωρίς να κολλήσω ψείρες, απλά και μόνο από την ανατριχίλα που τις έβλεπα... Πίκρα!

Πάντως θα συμφωνήσω με τα κορίτσια παραπάνω ότι αν θέλει και η ίδια και το ζητάει καλό θα ήταν να την πας μόνο το πρωινό (9-12.30) την πας και λίγο πιο αργά το πρωί, την παίρνεις και λίγο πιο νωρίς και ούτε που θα καταλάβετε πότε πέρασε η ώρα. Αν ομως δεν το ζητάει το παιδί, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπείτε στη διαδικασία.

nekt
11-12-10, 12:38
Κατ'αρχήν δεν είδα κάποιο μήνυμα που να λέει ότι όσα παιδάκια δεν πάνε παιδικό έχουν κάποιο "θέμα". Αλοίμονο μάλιστα, να λέγαμε κάτι τέτοιο, όταν η γενιά μας μεγάλωσαμε κυρίως με τις μανούλες μας στο σπίτι.

Πιστεύω ότι το αν θα πάει το παιδί παιδικό, όταν υπάρχει κι άλλη επιλογή, είναι θέμα συνθηκών και ιδιοσυγκρασίας του παιδιού.
Παράδειγμα έχω γνωστή που εργάζεται φασον στο σπίτι με ευέλικτο ωράριο. Η πρώτη λέξη που είπε ο 19 μηνών γιός της είναι "Πάττυ", γιατί η κοπέλα θέλει να κάνει τις δουλειές της και τον βάζει και βλέπει συνέχεια Πάττυ.Για μένα αυτό το παιδί καλύτερα να πήγαινε κάποιες ώρες παιδικό.

Τωρα στην περίπτωση μανάδων όπως η Ellemphriem ή το fistikaki και άλλων κοριτσιών εδώ, που όπως έχω καταλάβει είναι όλη μέρα πάνω από τα παιδιά τους (όπως εξάλλου ήμουν κι εγώ μέχρι να πάω δουλειά) θεωρώ ότι εξαρτάται αποκλειστικά από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. ΠΧ η δικιά μου είναι πολύ ζωηρό παιδί.Ποτέ δεν της έφτανα μόνο εγώ, μόνο οι κούνιες, μόνο τα βιβλία της κλπ κλπ (ούτε καν το baby swimming).Και ασχολιόμουν συνέχεια μαζί της.Από τη στιγμή που πήγε παιδικό είδα μεγάλη αλλαγή.Έκανε πρόγραμμα στο φαγητό,άρχισε να κοιμάται το μεσημέρι, άρχισε να παίζει και μόνη της.

Όπως έχω ξαναπεί η δικιά μου παέι παιδικό από 14 μηνών γιατί δεν είχα άλλη επιλογή. Αν και ήταν μικρή και ταλαιπωρούμαστε με τις ιώσεις
πιστεύω όμως ότι έτσι κι αλλιώς θα την πήγαινα, στην ηλικία του baby fistikaki.Γιατί είναι παιδί που από την φύση του θέλει πολλά ερεθίσματα.

Επίσης αν θυμάμαι καλά το fistikaki δουλεύει, απλά όχι πρωινές ώρες.Είναι διαφορετική περίπτωση από την Ellemphriem που είχε την επιλογή να σταματήσει την δουλειά της η κοπέλα και να κάτσει σπίτι.
Γιατί βρε fistikaki να μεταφράζεις μέχρι τα ξημερώματα (νομίζω εσύ το είχες γράψει κάπου), όταν θα μπορούσες αυτή την δουλειά να την κάνεις το πρωί και η μικρή να παίζει με τα παιδάκια στον παιδικό.

Η προσωπική μου εμπειρία από το σταθμό είναι πολύ καλή και η μικρή μου κάνει σαν τρελή το πρωί να πάει.Ξυπνάει μέσα στην τρελή χαρά, σέρνει την τσάντα της μέχρι την πόρτα και περιμένει.Τις μέρες που την κρατάω σπίτι για να αναρρώσει, έχει τρομερά νεύρα και φοβάμαι για την σωματική μου ακεραιότητα!!Επίσης στο τμήμα της που είναι παιδάκια του 2009, δύο από τα μεγαλύτερα έχουν ήδη κόψει την πάνα, μετά που ξεκίνησαν το σταθμό.Σκέψου το κι αυτό.

fistikaki
11-12-10, 12:48
δουλευω απογευματα... εξ ου και εχω ελευθερα πρωινα...

τη μικρη αν την παω, οντως δεν θα την αφηνω πολλες ωρες... στο σπιτι τρωει στη 1, και κοιμαται στις 2.. δεν εχω σκοπο να της το αλλαξω αυτο..

με το πρωινο ξυπνημα δεν νομιζω να εχει θεμα.. (εγω θα εχω χαχαχα)

με ψιλοκολλαει αρκετα, το οτι δεν μιλαει καλα, σε φαση που να μπορει να μου δωσει να καταλαβω αν κατι της συνεβει.. αυτο ειναι ενα θεμα..

οσο για τις παρεες και αν θα μπορεσει να κανει 'φιλιες' τον μαιο... υπαρχει το θετικο του οτι αρκετα απο τα παιδακια που πανε ηδη στον συγκεκριμενο βρεφονηπιακο, ειναι γνωστα μας παιδακια που παιζει, και οι μαμαδες ειναι φιλες μου.. θα ειναι δηλαδη αναμεσα σε καποια οικοια προσωπα..

τωρα, οι ψειρες... ειναι ενα θεμα... αλλα και παλι... εγω πηγαινα Αρσακειο, και ημουν τιγκα στην ψειρα καθε τρεις και λιγο.. δεν πεθαινεις απο την ψειρα... νταξ, αντιμετωπιζεται.....

η βασικη μου ενσταση εχοντας διαβασει ολα οσα εχουμε πει,ειναι οτι εχει χρονια μπροστα της για σχολειο, να μην την χωσω απο τωρα..

αλλα αν διασκεδαζει και της αρεσει, τοτε δεν θα ειναι αγγαρεια για εκεινη....

μαλλον θα την παω, χωρις πιεση και βλεπουμε

bebaki-eva
11-12-10, 13:30
μου αρεσει πολυ το θεματακι σου γιατι κι εγω σκεφτομαι να την παω την ιδια περιοδο που λες κι εσυ.....
εργαζομαι τα πρωινα και την εχει η μαμα μου. ειναι απο τις αυστηρες γιαγιαδες με προγραμμα και δεν της κανει ολα τα χατηρια για να την κακομαθει (αυτο το κανει ο πατερας της οποτε ερχεται και ισορροπει το πραγμα...). διαβαζοντας ετσι στα γρηγορα τα υπολοιπα ποστς κι εγω καταληξα οτι ειναι καλο να την πας κι εγω ετσι θα κανω με την δικια μου.... εξαλλου αν δεις οτι δεν περναει καλα την κοβεις, αν και μ αυτο που περιγραφεις το παιδι σου θα περναει σουπερ και μαλλον εσενα θα κοψει!!!! χιχιχιχιχιχιχιχι (κι εμενα το ιδιο θα μου κανει.....)

fistikaki
11-12-10, 13:48
το βλεπω πολυ πιθανο, να μην θελει να ερθει σπιτι και να καθεται και να κοπανιεται οταν πηγαινω να την παρω....

ΝΙΚ-16
11-12-10, 13:58
Λοιπόν τον νικόλα μου τον πήγα απο 8 μηνών σε βρεφονηπιακό!!!!!!!!
δεν είχα επιλογή άλλωστε γιατί δεν υπήρχε κάποιος να τον κρατήσει
Αν είχα την επιλογή να είμαι ΕΓΩ σπίτι να τον μεγαλώσω και οχι οι γιαγιάδες ή κάποια κοπέλα θα το έκανα μέχρι τα 3 το πολύ.
Θεωρώ εγωιστικό να κρατάω ένα παιδί στο σπίτι μετά απο αυτήν την ηλικία γιατί δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που του προσφέρει το σχολείο.
Και τί εννοώ, καλώς ή κακώς εκτός απο μαμάδες όταν δεν δουλεύουμε είμαστε και όλα τα άλλα νοικοκυρές σύζυγοι κτλ πώς λοιπόν θα απασχολήσω δημιουργικά ένα τρίχρονο στο σπίτι ενω θα έχω να κάνω ένα σωρό άλλα πράγματα?
και οκ βρίσκεις πρόγραμμα και ασχολείσε όσο θα ασχολιόταν στο σχολείο αλλά αν δεν είσαι παιδαγωγός πώς θα μπορέσεις να κάνεις πράγματα με το παιδί?
τουλάχιστον εγω δεν σκαμπάζω απο αυτά οπότε θα ήταν δώρο άδωρο να τον κρατάω σπίτι.
στο σχολείο εκτός απο κοινωνικοποίηση, φαγητό, τουαλέτα μαθαίνει να ζωγραφίζει, να χορεύει να κάνει γυμναστική μαθαίνουν ποιήματα και διοργανώνουν γιορτές, μαθαίνουν ιστορία(την 28η ήξερε οτι γιορτάζουμε το οχι και οτι πολεμήσαμε τους γερμανούς και τους ιταλούς) εγω πώς θα του το μάθαινα αυτό γιατί δεν είναι μόνο να το λες αλλά και να το περνάς στο παιδί......................

αυτή είναι η γνώμη μου και απο τη στιγμή που θα έχεις χρόνο θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ιώσεις με την έννοια οτι θα μπορείς να την κρατήσεις σπίτι να την προφυλάξεις........

θεωρώ οτι μετά τα τρια το παιδί δεν έχει "ανάγκη" τη μαμά του συνέχεια πρέπει να μάθει να ομαδοποιείτε.

babystar
11-12-10, 14:31
με ψιλοκολλαει αρκετα, το οτι δεν μιλαει καλα, σε φαση που να μπορει να μου δωσει να καταλαβω αν κατι της συνεβει.. αυτο ειναι ενα θεμα..

Καλά, μέχρι το Πάσχα μπορεί να αναλύεται το οικονομικό και το Κυπριακό, ΜΑΖΙ!Έίναι φοβερές οι αλλαγές σε αυτή την ηλικία και το ξέρεις..Εμένα ξεκίνησε να μιλάει 18 μηνών, λέγαμε λέξεις και φράσεις με 2-3 λέξεις γύρω στους 20-21 μήνες και πλέον εδώ και καιρό, μου λέει χαρτί και καλαμάρι τι κάνει με την κοπέλα που την αφήνω το πρωί, πού πήγαν, αν έπεσε, αν έκανε κούνια, τι έφαγε...ΟΚ, τη ρωτάω εγώ, δεν έρχεται από μόνη της (συνήθως) να μου τα πει, αλλά τα λέει...Οπότε μην κολλάς στην ομιλία...

Και μένα με προβληματίζει ο παιδικός. Πρωί δουλεύω και την αφήνω σε κοπέλα. Για να πάει παιδικό, πρέπει να περάσει τα 2,5 (είναι 2 τώρα) και φυσικά να καθαρίσει.

Οπότε λέω από Σεπτέμβρη (θα είναι 3 παρά 3 μήνες τότε), με μια μικρή λεπτομέρεια όμως...ΤΟΤΕ θα είμαι σε άδεια ανατροφής (άρα και στο σπίτι) για το δεύτερο παιδί (αν όλα πάνε καλά). Οπότε να τη στείλω ή να μην τη στείλω?Μπορώ να την κρατήσω εδώ εννοείται, για να μη νιώθει και αποξενωμένη από την αδερφή της, ΑΛΛΑ θα την παλέψω με 2 παιδιά στο σπίτι, σε διαφορετικές ηλικίες, άρα και με διαφορετικές ανάγκες?Είμαι μόνη και δεν υπάρχει άλλη επιλογή, πχ γιαγιά και σύζυγος γυρνάει αργά...Οι τύψεις και το μητρικό μου αίσθημα λένε "κράτα την σπίτι", αλλά μια φωνούλα μέσα μου λέει "θα της κάνει καλό" από το να την παρκάρω στην τηλεόραση, όταν εγώ θηλάζω, αλλάζω, ταίζω το μωρό...

Δε σε βοήθησα, είμαι σίγουρη, αλλά κι εγώ μπερδεμένη είμαι...

kiriaki76
11-12-10, 14:51
Λοιπόν τον νικόλα μου τον πήγα απο 8 μηνών σε βρεφονηπιακό!!!!!!!!
δεν είχα επιλογή άλλωστε γιατί δεν υπήρχε κάποιος να τον κρατήσει
Αν είχα την επιλογή να είμαι ΕΓΩ σπίτι να τον μεγαλώσω και οχι οι γιαγιάδες ή κάποια κοπέλα θα το έκανα μέχρι τα 3 το πολύ.
Θεωρώ εγωιστικό να κρατάω ένα παιδί στο σπίτι μετά απο αυτήν την ηλικία γιατί δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που του προσφέρει το σχολείο.
Και τί εννοώ, καλώς ή κακώς εκτός απο μαμάδες όταν δεν δουλεύουμε είμαστε και όλα τα άλλα νοικοκυρές σύζυγοι κτλ πώς λοιπόν θα απασχολήσω δημιουργικά ένα τρίχρονο στο σπίτι ενω θα έχω να κάνω ένα σωρό άλλα πράγματα?
και οκ βρίσκεις πρόγραμμα και ασχολείσε όσο θα ασχολιόταν στο σχολείο αλλά αν δεν είσαι παιδαγωγός πώς θα μπορέσεις να κάνεις πράγματα με το παιδί?
τουλάχιστον εγω δεν σκαμπάζω απο αυτά οπότε θα ήταν δώρο άδωρο να τον κρατάω σπίτι.
στο σχολείο εκτός απο κοινωνικοποίηση, φαγητό, τουαλέτα μαθαίνει να ζωγραφίζει, να χορεύει να κάνει γυμναστική μαθαίνουν ποιήματα και διοργανώνουν γιορτές, μαθαίνουν ιστορία(την 28η ήξερε οτι γιορτάζουμε το οχι και οτι πολεμήσαμε τους γερμανούς και τους ιταλούς) εγω πώς θα του το μάθαινα αυτό γιατί δεν είναι μόνο να το λες αλλά και να το περνάς στο παιδί......................

αυτή είναι η γνώμη μου και απο τη στιγμή που θα έχεις χρόνο θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ιώσεις με την έννοια οτι θα μπορείς να την κρατήσεις σπίτι να την προφυλάξεις........

θεωρώ οτι μετά τα τρια το παιδί δεν έχει "ανάγκη" τη μαμά του συνέχεια πρέπει να μάθει να ομαδοποιείτε.

χαχχα εγινα και εγωιστρια κιολας!!!που κραταω το παιδι 3 χρονων σπιτι!!ε οχι σορυ..θα τα παρω τωραα.εμενα ειναι σπιτι,εχουμε μα8ει να μετραμε..ζωγραφιζουμε.εχουμε πλαστελινεσ.ακουει και γερμανικα.(βλεπει μισι ωρα το πρωι παιδικαγερμανικα!!
παει μονο τουλετα.
πλενετε μετα το φαγητο!ε δεν πρεπει να παει σχολειο για να τα μα8ει αυτα!!ελεοσ.
και δεν το κανω επειδη δεν θελω να αρωστησει(αλλο κολημα και αυτο που εχουνξ μερικες μαμαδες .ε πρεπει και να αρωστησει.!δεν θα παθει τπτ.
δηλαδη εγω που πηγα στα 4 δεν εμαθα τι γιορταζουμε 28 η 25 μαρτιου??????

jannis
11-12-10, 15:33

τη μικρη αν την παω, οντως δεν θα την αφηνω πολλες ωρες... στο σπιτι τρωει στη 1, και κοιμαται στις 2.. δεν εχω σκοπο να της το αλλαξω αυτο..

με το πρωινο ξυπνημα δεν νομιζω να εχει θεμα.. (εγω θα εχω χαχαχα)

Γενικά είμαι υπερ του παιδικού, αλλά στην περίπτωση σου μήπως δημιουργήσει πρόβλημα ότι θα χάσεις τις επικοδομητικές ώρες που θα είχες μαζί της? (που στην δικιά σου περίπτωση είναι οι ώρες που θα την στείλεις παιδικό)
Μήπως υπάρχει επιλογή απογευματινού παιδικού - τις ώρες που δουλεύεις?

ζώπυρον
11-12-10, 16:12
Σε γενικές γραμμές, νομίζω πως το παιδί σου δείχνει πότε είναι έτοιμο ν' αποκολληθεί από την οικογένεια και να μπει στην επόμενη "οργανωμένη ομάδα". Και βέβαια αυτό διαφοροποιείται κάπως με τις ιδιαίτερες συνθήκες της κάθε οικογένειας.

Εγώ σταμάτησα την δουλειά εντελώς μέχρι που ο γιός μου έφθασε 2,5 χρονών. Μετά τον έστειλα παιδικό. Προσπαθούσα - διαβάζοντας τα μηνύματά σας - να κρίνω τώρα εαν τότε έκανα σωστά. Ίσως να τον κρατούσα σπίτι κανά εξάμηνο παραπάνω τελικά. Όχι όμως περισσότερο.

Ο λόγος δεν είναι για να μάθει περισσότερα στο γνωστικό επίπεδο (που θα μάθει περισσότερα). Όμως κι εγώ που ΔΕΝ πήγα ούτε Νηπιαγωγείο, μια χαρά τα έμαθα τα γράμματα και τους αριθμούς. Θα τον έστελνα για να συναναστραφεί παιδιά της ηλικίας του (σε μια άλλη βάση, εκτός αδελφών - παιδικής χαράς, κ.λ.π), να μάθει πράγματα στο πλαίσιο της ομάδας (ωραία το περιέγραψε το emmaki νομίζω παραπάνω) και για ν' αποκολληθεί σιγά σιγά από μένα. Γιατί ακόμα κι από αυτή την ηλικία, τα παιδιά πρέπει να τα προετοιμάζουμε (στο βαθμό που μπορούν και πρέπει) για τον δύσκολο δρόμο της ανεξαρτησίας...

Το πρωινό ξύπνημα, οι ιώσεις κ.λ.π. είναι λεπτομέρειες που ούτως ή άλλως μπορεί να σου προκύψουν. Για παράδειγμα, εμένα ο γιός μου ΠΑΝΤΑ ξυπνούσε και ξυπνάει πολύ νωρίς. Οπότε... Βρήκα κι ένα παιδικό με ελαστικό ωράριο κι έτσι ουσιαστικά τον πήγαινα και τον έπαιρνα όποτε ήθελα. Κάτι σαν φύλαξη δηλαδή αλλά με τα οφέλη ενός παιδικού.

(elle, μην το βλέπεις έτσι - τα παιδιά στο παιδικό σταθμό δεν μεγαλώνουν σε ξένα χέρια...)

Υ.Γ. Να προσθέσω μόνο ότι τον παιδικό (τουλάχιστον όπως τον έζησα εγώ) δεν τον θεωρώ σχολείο. Φέτος που πήγε Νηπιαγωγείο (με ότι αυτό συνεπάγεται), μου κακοφάνηκε πολύ...

Μαριρενα
11-12-10, 16:31
απλα δοκιμασε απο σεπτεμβρη να την πας για 2 ως 4 ωρες και αν βλεπεις οτι δεν ειναι ευχαριστημενη μετα απο 2 βδομαδες την παιρνεις παλι κοντα σου
τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω οταν παει κοντα στα 3

ultraviolet
11-12-10, 16:32
λογοι για να μην παει...

1.χουζουρευει με τη μανουλα τα κρυα χειμωνιατικα πρωινα..
2.δεν αρρωσταινει τοσο συχνα...
3.εκμεταλλευεσαι τα 3-4 πρωτα χρονια του και τα αξιοποιεις στο επακρο γιατι απαξ και παει 4-5 θα ξυπναει πια την υπολοιπη ζωη του απο τις 7:30 το αργοτερο για να παει σχολειο, δουλεια κλπ..
(δεν θεωρω οτι ο παιδικος θα του προσφερει κατι παραπανω απο τις ωρες με τη μαμα.. ισως βεβαια και να χω μεγαλη ιδεα για μενα παλι, θα εχει πολλα χρονια να κοινωνικοποιηθει, να μπει σε ρουτινα και προγραμμα αργοτερα..)

alcyon
11-12-10, 16:36
Προετοιμασία, κοινονικοποίηση, γράμματα και αριθμοί.....
Στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν είναι ύλη για μάθημα. Ούτε το παιδί χρειάζεται να βομβαρδίζεται με τέτοια. Αν το κίνητρο είναι να μάθει αυτά τα πράγματα.... τότε άστο καλύτερα. (Γενικά μιλάω...fistikaki ξέρω πως δεν είσαι άνθρωπος που κυνηγά τέτοιους στόχους).

Ο παιδικός είναι απλά μια ευχάριστη απασχόληση για τα παιδιά. Παράλληλα με την απασχόληση αυτή μπορεί να έρθει σε επαφή με όλα τα παραπάνω. Το κάθε παιδί θα αφομοιώσει όσα θέλει και μπορεί. Κι αν δεν... πάλι δεν τρέχει τίποτα.

Ο παιδικός είναι απλώς για να περνάει καλά!
Έτσι νομίζω! :)

ζώπυρον
11-12-10, 16:45
απλα δοκιμασε απο σεπτεμβρη να την πας για 2 ως 4 ωρες και αν βλεπεις οτι δεν ειναι ευχαριστημενη μετα απο 2 βδομαδες την παιρνεις παλι κοντα σου
τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω οταν παει κοντα στα 3

Αυτό που προτείνει η Μαριρένα είναι μια πολύ καλή ιδέα! Και το ίδιο το παιδί, θα σου δείξει αν του αρέσει ή όχι.

Μια ακόμη παράμετρος που δεν θυμάμαι αν έχει θιχτεί είναι ότι μπορεί να υπάρχει η ανάγκη ένα παιδί να πάει παιδικό γιατί οι γονείς σκέφτονται και για δεύτερο παιδάκι. Οπότε, η μαμά να θέλει "βοήθεια".

fistikaki
11-12-10, 17:29
Γενικά είμαι υπερ του παιδικού, αλλά στην περίπτωση σου μήπως δημιουργήσει πρόβλημα ότι θα χάσεις τις επικοδομητικές ώρες που θα είχες μαζί της? (που στην δικιά σου περίπτωση είναι οι ώρες που θα την στείλεις παιδικό)
Μήπως υπάρχει επιλογή απογευματινού παιδικού - τις ώρες που δουλεύεις?

αχ, χτυπησες στο ευαισθητο σημειο μου τωρα......... :sad:

πουθενα παιδικος να λειτουργει απογευμα... ποσο μαλλον, κοντα στη δικη μου περιοχη, που δεν ειναι πολυ πυκνοκατοικημενη

fistikaki
11-12-10, 17:33
Στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν είναι ύλη για μάθημα. Ούτε το παιδί χρειάζεται να βομβαρδίζεται με τέτοια. Αν το κίνητρο είναι να μάθει αυτά τα πράγματα.... τότε άστο καλύτερα. (Γενικά μιλάω...fistikaki ξέρω πως δεν είσαι άνθρωπος που κυνηγά τέτοιους στόχους).

α ναι, κι αυτο ηθελα να το πω, ειλικρινα αδιαφορω για να μαθει στον παιδικο μαθηματικα και γραμματικη... ή τι γιορταζουμε την 31 φλεβαρη....

να περναει καλα, θελω... θα περναει?

ριτα79
11-12-10, 17:42
Ο παιδικός είναι απλά μια ευχάριστη απασχόληση για τα παιδιά. Παράλληλα με την απασχόληση αυτή μπορεί να έρθει σε επαφή με όλα τα παραπάνω. Το κάθε παιδί θα αφομοιώσει όσα θέλει και μπορεί. Κι αν δεν... πάλι δεν τρέχει τίποτα.

Αυτη ηταν η αρχικη μου σκεψη και μενα!
Τωρα στην περίπτωση μανάδων όπως η Ellemphriem ή το fistikaki και άλλων κοριτσιών εδώ, που όπως έχω καταλάβει είναι όλη μέρα πάνω από τα παιδιά τους (όπως εξάλλου ήμουν κι εγώ μέχρι να πάω δουλειά) θεωρώ ότι εξαρτάται αποκλειστικά από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. ΠΧ η δικιά μου είναι πολύ ζωηρό παιδί.Ποτέ δεν της έφτανα μόνο εγώ, μόνο οι κούνιες, μόνο τα βιβλία της κλπ κλπ (ούτε καν το baby swimming).Και ασχολιόμουν συνέχεια μαζί της.Από τη στιγμή που πήγε παιδικό είδα μεγάλη αλλαγή.Έκανε πρόγραμμα στο φαγητό,άρχισε να κοιμάται το μεσημέρι, άρχισε να παίζει και μόνη της.

Ετσι συμφωνω απολυτα!Αυτες τις αλλαγες και αλλες πολλες ειδα και εγω στην πορεια.

Ο λόγος δεν είναι για να μάθει περισσότερα στο γνωστικό επίπεδο (που θα μάθει περισσότερα). Όμως κι εγώ που ΔΕΝ πήγα ούτε Νηπιαγωγείο, μια χαρά τα έμαθα τα γράμματα και τους αριθμούς. Θα τον έστελνα για να συναναστραφεί παιδιά της ηλικίας του (σε μια άλλη βάση, εκτός αδελφών - παιδικής χαράς, κ.λ.π), να μάθει πράγματα στο πλαίσιο της ομάδας (ωραία το περιέγραψε το emmaki νομίζω παραπάνω) και για ν' αποκολληθεί σιγά σιγά από μένα. Γιατί ακόμα κι από αυτή την ηλικία, τα παιδιά πρέπει να τα προετοιμάζουμε (στο βαθμό που μπορούν και πρέπει) για τον δύσκολο δρόμο της ανεξαρτησίας...
Ακριβως αυτη ηταν και μενα η φιλοσοφια μου.Με καλυψατε απολυτα.
Σε σχεση με την ανεξαρτησια τους...ειναι σιγουρα και στο παιδι .Υπαρχουν παιδακια πιο ανεξαρτητα απο τη φυση τους.Ο δικος μου ηταν μαζι μου ολη μερα καθε μερα μεχρι τα 2 και κατι και παλι ηταν παρα πολυ ανεξαρτητος .Υπαρχουν ομως και πολλα παιδακια που θα βοηθηθουν και σε αυτο το κομματι.Γιατι οχι?

να περναει καλα, θελω... θα περναει?

Στην αρχη μεχρι να προσαρμοστει ισως και να φαινεται οτι δεν περναει καλα μετα ομως ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα της αρεσει παρααα πολυ!!!
Εμενα απο την αρχη του αρεσε και ανυπομονουσε να παει.Προσαρμογη με την εννοια του αποχωρισμου δεν περασαμε.Εφαγε μια φρικη ,οταν επρεπε να καθεται και στην ταξη να υπακουει και να ακολουθει την ομαδα και μετα τελικα το συνηθισε και αυτο.
Επειδη ειναι πολυ ζωηρος νομιζε οτι θα ξεσαλωνει συνεχεια εξω.. γιατι κακα τα ψεμματα αλλο η παιδικη χαρα και ο παιδοτοπος και άλλο ο παιδικος που πρεπει να μαθει να λειτουργει σε ομαδα.
Σιγουρη απαντηση δεν μπορεις να παρεις αν δε δοκιμασεις και δεν της δωσεις χρονο να προσαρμοστει.Παιζουν πολλα ρολο.Το ιδιο το σχολειο,η δασκαλα,το προγραμμα που εχουν,το παιδι...πολλα...
Το πιθανοτερο ειναι να της αρεσει!!!

Ellemphriem
11-12-10, 19:41
Και τότε γιατί διαφώνησες με όλες μας; :confused: Αυτό δεν γράψαμε; Ότι η παρέα με άλλα παιδιά είναι γι' αυτά προτιμότερη από την αποκλειστική παρέα της μαμάς. Τα παιδιά θέλουν παιδιά καλώς ή κακώς. Αν δεν μπορείς να τα έχεις στα πόδια σου τότε ο παιδικός (και μάλιστα στην περίπτωσή μας εφόσον η μητέρα δεν δουλεύει για λίγες ώρες τη μέρα και όχι για 8ωρο) είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση! Τα παιδιά θέλουν από αρκετά μικρή ηλικία να νιώθουν και λίγο ανεξάρτητα. Ο παιδικός τους το προσφέρει αυτό με ασφάλεια!

ΔΕΝ μιλησα για παρεες. Για μενα αυτο γινεται ΚΑΙ στην παιδικη. Μιλησα για εκτονωση. Αν το παιδι ειναι τοσο φουλ που εκτονωση δεν εχει τοτε ΙΣΩΣ να χρησιμοποιουσα τον παιδικο σταθμο. ΟΧΙ για παρεες. Επισης υπηρχαν καποιοι η οποιοι αναφερουν 'τροπους', 'γνωσεις΄ και 'κοινωνικοποιηση'. Με αυτους διαφωνησα και δεν το δεχομαι το παραπανω με καμια κοινωνια. Στο σκουρο διαφωνω καθετως. Δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο και ΔΕΝ πιστευω οτι 2 και 3 θελει ανεξαρτησια. Το να θελουμε 'εμεις' να το κανουμε ανεξαρτητο το καταλαβαινω. Του τι θελει αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. Και κανενας δεν με πειθει οτι 2 και 3 το μαναρι μου εχει αναγκη απο ξενους και οχι απο την οικογενεια της. Αν μου ελεγες 5 και 6 θα συμφωνουσα. Παρεες βρισκει παντου. Απο την νονα της και τα διδιμα μεχρι την παιδικη χαρα. Οπου βλεπει παιδια λεει 'ελα παμε βολτα'.....αστε παμε παρακατω.

nekt
11-12-10, 20:43

Να συμπληρώσω ότι για μένα αυτός είναι ένας λόγος για να την πας και όχι το αντίθετο.Το ότι δεν δουλεύεις το πρωί δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνεις χίλια κομμάτια.Η μικρή μπορεί να πηγαίνει 8-12 στο σταθμό και εκείνη την ώρα να κάνεις τις δουλειές σου στο σπίτι, να προετοιμάζεσαι για την δουλειά σου την απογευματινή και εκέινη να περνάει καλά.
Πού θα το ξέρεις αυτό;Είμαι σίγουρη ότι το παιδί θα στο δείξει με τον τρόπο του ακόμη κι αν δεν μιλάει. Σου είπα και για την δικιά μου που ξυπνάει μες την τρελή χαρά, πολλές φορές μάλιστα πάω να την πάρω το μεσημέρι και αν χορεύουν με τα χούλα χουπ (!!) ούτε να με φτύσει!
Η περίοδος προσαρμογής ήταν λίγο δύσκολη (κυρίως για μένα :mrgreen:) κράτησε όμως πολύ λίγο

Aeriko
11-12-10, 22:02
Καλά, μέχρι το Πάσχα μπορεί να αναλύεται το οικονομικό και το Κυπριακό, ΜΑΖΙ!Έίναι φοβερές οι αλλαγές σε αυτή την ηλικία και το ξέρεις..Εμένα ξεκίνησε να μιλάει 18 μηνών, λέγαμε λέξεις και φράσεις με 2-3 λέξεις γύρω στους 20-21 μήνες και πλέον εδώ και καιρό, μου λέει χαρτί και καλαμάρι τι κάνει με την κοπέλα που την αφήνω το πρωί, πού πήγαν, αν έπεσε, αν έκανε κούνια, τι έφαγε...ΟΚ, τη ρωτάω εγώ, δεν έρχεται από μόνη της (συνήθως) να μου τα πει, αλλά τα λέει...Οπότε μην κολλάς στην ομιλία...

Και μένα με προβληματίζει ο παιδικός. Πρωί δουλεύω και την αφήνω σε κοπέλα. Για να πάει παιδικό, πρέπει να περάσει τα 2,5 (είναι 2 τώρα) και φυσικά να καθαρίσει.

Οπότε λέω από Σεπτέμβρη (θα είναι 3 παρά 3 μήνες τότε), με μια μικρή λεπτομέρεια όμως...ΤΟΤΕ θα είμαι σε άδεια ανατροφής (άρα και στο σπίτι) για το δεύτερο παιδί (αν όλα πάνε καλά). Οπότε να τη στείλω ή να μην τη στείλω?Μπορώ να την κρατήσω εδώ εννοείται, για να μη νιώθει και αποξενωμένη από την αδερφή της, ΑΛΛΑ θα την παλέψω με 2 παιδιά στο σπίτι, σε διαφορετικές ηλικίες, άρα και με διαφορετικές ανάγκες?Είμαι μόνη και δεν υπάρχει άλλη επιλογή, πχ γιαγιά και σύζυγος γυρνάει αργά...Οι τύψεις και το μητρικό μου αίσθημα λένε "κράτα την σπίτι", αλλά μια φωνούλα μέσα μου λέει "θα της κάνει καλό" από το να την παρκάρω στην τηλεόραση, όταν εγώ θηλάζω, αλλάζω, ταίζω το μωρό...

Δε σε βοήθησα, είμαι σίγουρη, αλλά κι εγώ μπερδεμένη είμαι...

Πρόσεξε γιατί ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του παιδιού μπορεί να συνδέσει τον ερχομό του νέου παιδιού και την "αποβολή" της από το σπίτι. Δηλαδή να νιώσει ότι εκτοπίζεται από το σπίτι επειδή ήρθε το μωρό! Ίσως να την προετοίμαζες από τώρα; Δεν ξέρω... θέλει πολύ προσοχή η δική σου περίπτωση.

peathgl
11-12-10, 22:28

ομως,

Να την πας.Τον μικρό μου 21 μηνών τον έχω ξεκινήσει παιδικό και έχει μεγάλη διαφορά.Τους κάνει πολύ καλό πρέπει βέβαια να τύχεις και σε δασκάλες καλές. Καταρχήν στον παιδικό ο δικός μου τρώει , ύστερα περνάει τόσο ωραία με τα παιδιά της ηλικίας του και μαθαίνει ένα σωρό πράγματα. θεωρώ ότι στο σπίτι θα βαριότανε μόνος του.όσο για την πάνα δεν έχει σημάσια υπάρχουν σταθμοί που δέχονται και τα παιδιά που φοράνε πάνα.

babystar
11-12-10, 22:41
Πρόσεξε γιατί ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του παιδιού μπορεί να συνδέσει τον ερχομό του νέου παιδιού και την "αποβολή" της από το σπίτι. Δηλαδή να νιώσει ότι εκτοπίζεται από το σπίτι επειδή ήρθε το μωρό! Ίσως να την προετοίμαζες από τώρα; Δεν ξέρω... θέλει πολύ προσοχή η δική σου περίπτωση.

Καλή μου Aeriko, αυτό ακριβώς είναι που με ανησυχεί...Και επειδή η κόρη μου ανήκει στην παραπάνω κατηγορία παιδιών με τη συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία και έχω τσεκάρει ότι αν την ενοχλεί κάτι δεν το εκφράζει, αλλά κλαίει βουβά και μόνη της, ανησυχώ ακόμα παραπάνω...Γεννάω Μάρτη-Απρίλη, οπότε ελπίζω να έχω τον καιρό να καταλάβω τι γίνεται με την ίδια και την αδερφούλα της...Για αυτό και αναφέρω ότι δε θέλω να νιώθει αποξενωνμένη από την αδερφούλα της, ή ακόμα χειρότερα, να νιώσει ότι η αδερφή της ΦΤΑΙΕΙ που αυτή "εκτοπίστηκε" από το σπίτι και τη μητρική συντροφιά...Ειδικά αν δεν περνάει καλά στον παιδικό...που στην αρχή τουλάχιστον, κάπως θα της φανεί...Όσο το σκέφτομαι, λέω όχι...αλλά από την άλλη, θα τα βγάλω πέρα??Τέλος πάντων, να μην μονοπωλώ το θέμα του φυστικίου...:oops:

Aeriko
11-12-10, 22:43
Είμαι σίγουρη ότι το φυστίκι δεν έχει πρόβλημα. Υπάρχει η δυνατότητα να την "δοκιμάσεις" από τώρα κάποιες μέρες;

babystar
11-12-10, 23:03
Υπάρχει η δυνατότητα να την "δοκιμάσεις" από τώρα κάποιες μέρες;

Αυτό θα ήταν το καλύτερο, πριν γεννηθεί το άλλο μωρό, αλλά δεν είναι 2,5 (θα γίνει τον Ιούνη, που το άλλο μωρό θα έχει ήδη γεννηθεί) και φοράει πάνες...

Η κοπέλα που την κρατάει τα πρωινά δούλευε στον έναν παιδικό της πόλης μας, ξέρει τις βρεφονηπιοκόμους και την πηγαίνει εκεί (χωρίς βέβαια να την αφήσει μόνη της!) αλλά για να παίξει με τα παιδάκια...Και λέει ότι τρελλαίνεται και τραγουδάει μαζί τους και περνάει καλά...Αλλά θα είναι πολύ διαφορετικά αν την αφήσεις μόνη της πιστεύω, γιατί όπως λέει η νταντά μας, τα πρώτα λεπτά είναι γαντζωμένη πάνω της, πράγμα φυσιολογικό για την κόρη μου, και σιγά σιγά λύνεται...Και θα είναι ακόμα πιο διαφορετικά αν ξέρει ότι η μαμά είναι σπίτι με ένα άλλο μωρό...

Το ιδανικό θα ήταν να ξεκινήσει από τώρα κανονικά στον παιδικό, οπότε να μην της έρθει ξαφνικό όταν θα είναι και άλλο μωρό εδώ...Δεν ξέρω, τι να πω?

Aeriko
11-12-10, 23:10
Βλέποντας και κάνοντα τότε babystar :D Αφού ήδη έχει την επαφή μπορείς να την προετοιμάσεις λεκτικά και να της το θυμίζεις το παιδικό να μιλάς μαζί της γι' αυτό και να της λες από τώρα ότι αν της αρέσει του χρόνου μπορεί να πάει κι εκείνη εκεί. Να της το δώσεις ως "επιλογή".

babystar
11-12-10, 23:17
Βλέποντας και κάνοντα τότε babystar :D Αφού ήδη έχει την επαφή μπορείς να την προετοιμάσεις λεκτικά και να της το θυμίζεις το παιδικό να μιλάς μαζί της γι' αυτό και να της λες από τώρα ότι αν της αρέσει του χρόνου μπορεί να πάει κι εκείνη εκεί. Να της το δώσεις ως "επιλογή".

Νομίζω ότι η "επιλογή" είναι το καλύτερο... Πάντως, όποτε πάνε στον παιδικό και μετά έρχεται σπίτι και τη ρωτάω πού πήγαν τσιρίζει από χαρά και λέει "παιδάκιαααααααααα!", "ταγούδια, παιδάκιαααααα!!!" και άλλα παρεμφερή...Θα δούμε, τι να πω...Πάντως προετοιμάζομαι για τα χειρότερα από άποψη αντίδρασης της κόρης μου απέναντι στην αδερφή της...ειλικρινά δεν ξέρω τι να περιμένω...:rolleyes:

Aeriko
11-12-10, 23:20
Να μην περιμένεις. Να είσαι αισιόδοξη γιατί τα παιδιά έχουν ένστικτο και "πιάνουν" στον αέρα τις αγωνίες μας ακολουθώντας πάντα το χειρότερο σενάριο! Όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο συμβαίνει. Οπότε σταμάτα να το σκέφτεσαι και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους και ανάλογα πράττεις ;) Είναι περιττή η αγωνία για το μέλλον όταν έχεις αγωνία για το παρόν :D

babystar
11-12-10, 23:25
Να μην περιμένεις. Να είσαι αισιόδοξη γιατί τα παιδιά έχουν ένστικτο και "πιάνουν" στον αέρα τις αγωνίες μας ακολουθώντας πάντα το χειρότερο σενάριο! Όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο συμβαίνει. Οπότε σταμάτα να το σκέφτεσαι και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους και ανάλογα πράττεις ;) Είναι περιττή η αγωνία για το μέλλον όταν έχεις αγωνία για το παρόν :D

Αυτό το έχω επιβεβαιώσει άπειρες φορές με την κόρη μου και προσπαθώ να μην σκέφτομαι όπως λες την αντίδραση της, αλλά δεν τα καταφέρνω...Είναι εκπληκτικό πάντως ότι όσες φορές είχα αγωνία για κάτι μην πάει στραβά, ή την αντίδραση της, ε, αυτό που φοβόμουν συνέβαινε!!!Και σίγουρα με την αδερφή της αν έχω άγχος, θα το πάρει στραβά...Να δω πώς θα τα καταφέρω...

fenaki
13-12-10, 12:07

Ο παιδικός είναι απλώς για να περνάει καλά!

γενικά συμφωνώ σε ότι έχεις γράψει....και όσες κοπέλες με σωστά επιχειρήματα έθεσαν την γνώμη τους....είτε υπέρ ειτε κατα.....
δεν υπάρχει λόγος να το πάρει καμία στραβά.... ουτε είπε καμιά εδω σε αυτό το θέμα πως τα παιδιά που δεν πάνε σχολειο είναι χαζά....ή προβληματικά...
εγώ απλά έχω μια απορία....πως απασχολουν οι μαμάδες τα παιδάκια στο σπιτι....τους όταν θα πρέπει να κάνουν ένα σωρο δουλειές....οκ δεν ξεσκονίζουν και σιδερώνουν κάθε μέρα αλλά οπως και να χει πως θα μάθεις ευχάριστα κάποια πραγματα στο παιδι σου....?
πχ...εγω βλέπω κάθε μέρα το θέμα που κάνουν στο σχολειο και ανρωτιέμαι πως θα μπορούσα να το διδάξω αυτο στο παιδι μου....σωστά και διασκεδαστικά....γιατι όταν κάνουν πχ για την βροχή με θεατρική αναπαράσταση και με χαρούμενες κινήσεις....σαν παιχνιδι.....ή με σχήματα ή μέσω της μουσικής ή μέσω άλλων μεθόδων.....αν ήταν έτσι μαζί με το μητρικό αισθημα να πηγαίνει πακέτο και η διδασκαλία του παιδιού μας οκ...τότε γεννηθήκαμε όλες μας παιδαγωγοι και δεν το ξέρουμε...δεν είναι κακο να αφήσουμε το παιδι μας στα χέρια ενος ειδικου.....
όπως και να χει....η ύλη που κάνουν τα παιδιά στο σχολειο ειναι μελετημένη και δεν ειναι 8 ωρες με ένα βιβλίο...έχουν πολυ ελευθερο χρονο για να είναι ελευθερα απλά 2-3 ωρες το πολυ κάνουν πράγματα τα οποια τα διαβάζει η δασκάλα τους και τους τα δειχνει....
φυστίκι εισαι καθηγητρια αν θυμάμαι σωστά ξέρεις απο πρωτο χέρι.....πως ειναι η διδασκαλία και πάνω σε ποια πλάισια μπορει να διαπαιδαγωγιθεί το παιδι σου μιας και τέθηκε τετοιο ζητημα.....
δεν στα λέω για να σε πείσω....αλλά ουτε και καμία άλλη μαμά.....
θα σου πω ένα απλό παράδειγμα πριν ενα μηνα περιπου...ηρθε σπιτι μου η νυφη μου που ειναι δασκάλα....έφερε στην κάτια που ειναι 2,5 μια παλετα με τέμπερες πινελο και γυψινα στολίδια.....τα έβαψε όπως έδειχνε το κουτι αφου της δείξαμε πως να το χρησιμοποιει....έκατσα της έφτιαξα με ζύμη ένα σωρο πράγματα τα οποια τα βάφει και ειναι η μονη ώρα που κάθεται συγκεντρωμενη και ζωγραφίζει....μίλησα και με τις δασκάλες της τους έδειξα αφου μου ζήτησαν να δουν τι φτιάχνει.... αφού την είδαν και αυτές τι κάνει.....στο σχολειο... και μου εξηγεισαν πως ίσως έχει ταλέντο...είναι νωρις ακομη όμως αλλά έχει μεγάλη δεξιότητα στο πως χειρίζεται το πινέλο και πως ζωγραφίζει τις λεπτομέρειες....ε....αν την είχα σπίτι χαμπάρι δεν θα έπερνα....γιατι στο χαρτι δεν ζωγραφίζει έτσι και δεν έχω πειρα για να καταλάβω....βέβαια αν είναι ταλεντάκι στη ζωγραφική δεν με ξενίζει γιατι εχουμε στην δική μου οικογένεια κληρονομικότητα σε αυτό και σε μέγαλο ποσοστό αλλά την μάνα μου που ρώτησα για εμενα και τον αδερφο μου το ανάκαλυψε η μανα μου όταν πηγαίναμε δημοτικο.......

Melduck
13-12-10, 12:08

φυστικι κι εγω την κυριακη ακουσα τα καλυτερα για αυτον τον σταθμο...

fenaki
13-12-10, 12:50
επίσης όταν λέμε ότι μαθαίνουν πράγματα δεν εννοεούμε να γινουν μαθηματικά κεφάλια ή φιλοσοφοι...εννοούμε πολυ απλά ότι η δασκάλα με τον δικό της τρόπο μαθαίνει στα παιδιά να κατανοούν πιο εύκολα πράγματα της καθημερινότητας μας....την βασική εκπαυδευση την κάνουν στο δημοτικό....απλά περνάει η ώρα τους πιο δημιουργικά χωρίς να ειναι μπροστά σε μια τηλεοραση....

Coraline
13-12-10, 12:56
Πάντως εγώ θεωρώ ότι είναι πρώιμο να πάει σε σχολείο πριν τα 4. Μακάρι να μπορούμε να πληρώνουμε να μένουν σπίτι όπως κάνουμε τώρα και να μείνουν μέχρι να πάνε νήπιο. Και μόνο η ιδέα να την ξυπνάω πρωί να την βγάζω έξω μέσα στον χειμώνα με την βροχή και το κρύο με κάνει να στεναχωριέμαι.

culte
13-12-10, 13:28
εγώ αν και την έστειλα από ενός έτους (δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς) θεωρώ ότι αν μια μαμά δεν δουλεύει γύρω στα 2.5-3 είναι η καταλληλότερη ηλικία...

βαριούνται μωρέ στο σπίτι και δεν έχουν και τα ίδια ερεθίσματα...

alcyon
13-12-10, 15:57
fenaki ...
Μιας και ρωτάς.
Τα παιδιά μου (τα δίδυμα) μέχρι τα 3+ τα είχα στο σπίτι. Μαζί βέβαια ήταν και ο μικρότερος αδερφός τους (κατά 15 μήνες), και εγώ ήμουν έγκυος στο 4ο.

Τις δουλειές της είχα φορτώσει στον κόκκορα.
Γενική αρχή: Άπαξ και τα παιδιά είναι ξύπνια, δεν κάνω δουλειές.

Αυτό σημαίνει πως το φαγητό το έφτιαχνα νωρίς το πρωί (ξύπναγα πριν τα παιδιά κατά τις 7-7:30, κι ό,τι προλάβαινα από το σπίτι (συνήθως ελάχιστα). Τα υπόλοιπα... το βράδυ, όταν αυτά κοιμούνταν.

Από εκεί και πέρα, όταν ξύπναγαν τα παιδιά ήμουν 100% δική τους. Αυτό όμως είχε και απαιτήσεις. Τη μια ζωγραφίζαμε, την άλλη κυνηγιόμασταν... μετά ... τι;
Άρχισα να ψάχνω (θα δεις και στο φόρουμ σχετικά θέματα) τρόπους να τα απασχολήσω. Γιατί οι ώρες είναι αρκετές και άνετα μπορεί κάποιος να βαρεθεί.

Τελικά κατέληξα στο παιχνίδι που τα ξετρέλενε: "το σχολείο"
Ενσωμάτωνα δραστηριότητες σα να ήταν σε σχολείο. Δεν είχα ιδέα για το πώς δουλεύουν οι παιδικοί σταθμοί, απλά εγώ το ονόμασα έτσι το παιχνίδι.
Κάναμε ζωγραφική, "γυμνασική", χορό, τραγουδάκια, κατασκευές, κτλ...

Τότε βγαίναμε και σε καθημερινή βάση έξω, στην παιδική χαρά (χειμώνα-καλοκαίρι) με κουβαδάκια, φτυάρια κτλ. Με πλήρη εξοπλισμό. Αν έβλεπες το καρότσι μας έμοιαζε με φορτηγό μεταφορικής εταιρίας! :lol:
Όλο αυτό όμως ήταν μια κανονική κουραστική εργασία. Ευχάριστη μεν, απολαυστικότατη, αλλά κουραστικότατη. Πάντα ήμουν με τεταμένη την προσοχή και έπρεπε να "γεμίζω" τα κενά του χρόνου γιατί αν έμεναν πολύ ώρα χωρίς απασχόληση ή δραστηριότητα άρχιζαν οι γκρίνιες. Φυσικά είχαν και ελεύθερο παιχνίδι ενταγμένο σε όλο αυτό το "πρόγραμμα".

Τελικά υποψιάστηκα πως και στον παιδικό.... τα πράγματα δε θα ήταν πολύ έξω από αυτό το πλαίσιο. Μόνο που θα ήταν με άλλους ανθρώπους (δασκάλες) αντί για μένα, και περισσότερα παιδάκια.

Το καλό με τον παιδικό είναι πως κάνουν πράγματα ενώ εγώ είχα "στραγγίξει" από ιδέες ή μπορεί να είχα ιδέες που δυσκολευούμουν να πραγματοποιήσω λόγω κούρασης ή προετοιμασίας που απαιτούνταν.

Από αυτή την άποψη ο παιδικός με βόλεψε. Τα παιδιά εξακολουθούν να έχουν τη "διασκέδαση", κι εγώ δε χρειάζεται να στίβω το κεφάλι μου σε καθημερινή βάση για κάτι "καινούριο". Έτσι, όποτε θέλω... τους βγάζω και μια άλλη δραστηριότητα, έξω από το "σχολείο" τους. Αλλά χωρίς να τρέχω να "προλάβω" την ανάπτυξή τους.

ultraviolet
13-12-10, 16:00
+φωνω coraline

fenaki υπαρχουν πολλες δραστηριοτητες και για το σπιτι.. ζωγραφικη, πλαστελινες, ζυμαρακια και ζαχαροπλαστικη, μαθαινουμε ποιηματακια για τις μερες, τους μηνες, τις εποχες.. ορεξη να υπαρχει..

ultraviolet
13-12-10, 16:01
με προλαβες alkyon..

Ellemphriem
13-12-10, 21:26
Ενσωμάτωνα δραστηριότητες σα να ήταν σε σχολείο. Δεν είχα ιδέα για το πώς δουλεύουν οι παιδικοί σταθμοί, απλά εγώ το ονόμασα έτσι το παιχνίδι.
Κάναμε ζωγραφική, "γυμνασική", χορό, τραγουδάκια, κατασκευές, κτλ...

Το αυτο επακριβως. Μουσικη, ζωγραφικη, πλαστελινες, τραγουδια, χορος, εξοδος (παιδικη ή οπου αλλου), διαβασμα παραμυθια και ολα με προγραμμα. Δεν ειναι δυσκολο. Της προαλλες η μικρη στην παιδικη ηταν με ενα παιδακι 3 που παει παιδικο σταθμο. Αρχισε εκεινο να τραγουδαει την κουκουβαγια και μπηκε και η μικρη και τραγουδουσε. Πως? Πολυ απλα τα ξερει αυτα τα τραγουδια απο κατω του ενος. Απο εμενα. Δεν χρειαστηκε να παει πουθενα αλλου να της τα μαθουν. Δεν θελει κοπο θελει τροπο. Και εχω πει ξανα οτι κανω τις δουλειες μου μαζι της. Πλυντηριο βαζουμε μαζι, πιατα πλενουμε μαζι (εκεινη παιζει με το νερο και τα παιχνιδια της), σκουπισμα μαζι (εχει μια μικρη σκουπα και κανει πως σκουπιζει). Σιδερο και τα χοντρα εχω κοπελα που βοηθαει καθε ΣΚ. Οποτε μια χαρα.

alcyon
13-12-10, 21:54
Ellemphriem (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=23834)
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως...
δε με πειράζει που αντίστοιχες δραστηριότητες κάνουν τα παιδιά μου στον παιδικό. Δε νιώθω πως "χάνω" τα παιδιά, ούτε πως μου "φεύγει" ο "ποιοτικός χρόνος".

Άρα, αν το fistikaki μας θέλει να το πάει... γιατί να μην το κάνει; Αν πάλι δε θέλει... οκ! :D

Δεν είναι "σχολείο" ο παιδικός σταθμός!
Είναι ας πούμε... οργανωμένες δραστηριότητες. Δεν είναι "πάρκινγκ" παιδιών, όπως πολύ ενοχικά θέλουν κάποιοι να το παρουσιάζουν. Μπορεί να υπάρχουν γονείς που το εκμευταλλεύονται ως τέτοιο, αλλά το φυστικάκι δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. ;)

Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι του αρέσει και να εκμεταλλευτεί το χρόνο του όπως προτιμά. :D
Επίσης... άπαξ και πάει το παιδί παιδικό σταθμό... δε θα ξαναφύγει. Μπορεί αν κάτι δεν της αρέσει, να το σταματήσει... ;)

Ellemphriem
13-12-10, 22:00
Ellemphriem (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=23834)
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως...
δε με πειράζει που αντίστοιχες δραστηριότητες κάνουν τα παιδιά μου στον παιδικό. Δε νιώθω πως "χάνω" τα παιδιά, ούτε πως μου "φεύγει" ο "ποιοτικός χρόνος".

Ουτε και εγω, δεν διαφωνω......οταν ερθει η ωρα της θα τα κανει.....στο προνηπιο :grin:

alcyon
13-12-10, 22:03
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
--μ'αρέσει το στυλ που τα λες, πραγματικά!!!! --

Πάντως... όταν εγώ πήγαινα νήπιαγωγείο.... θυμάμαι αρρώσταινα συνέχεια (ήταν η 1η μου χρονιά σε επαφή με σχολικό περιβάλλον).
Ήθελα να είχα 1-2 χρονιές ακόμα σε τέτοιο κλίμα παιχνιδιού!! Καλό και μετά το σχολείο, μου άρεσε... αλλά εκείνα τα χρόνια ήταν.... ΑΛΛΟ πράγμα!! :D Ακόμα τα θυμάμαι και χαμογελώ!

Ellemphriem
13-12-10, 22:08
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
--μ'αρέσει το στυλ που τα λες, πραγματικά!!!! --

Πάντως... όταν εγώ πήγαινα νήπιαγωγείο.... θυμάμαι αρρώσταινα συνέχεια (ήταν η 1η μου χρονιά σε επαφή με σχολικό περιβάλλον).
Ήθελα να είχα 1-2 χρονιές ακόμα σε τέτοιο κλίμα παιχνιδιού!! Καλό και μετά το σχολείο, μου άρεσε... αλλά εκείνα τα χρόνια ήταν.... ΑΛΛΟ πράγμα!! :D Ακόμα τα θυμάμαι και χαμογελώ!

και μενα μου αρεσεις.....:wink: εμενα μου λειπουν ΟΛΑ τα σχολικα χρονια. Μα ολα....μακαρι να πηγαινα πισω......ανεμελιά. Ακομα και στο λυκειο.....(σε σχεση με το τωρα)......

fistikaki
13-12-10, 23:11
1ον.. αλκυ ξεχασα να σε παρω τηλ... (ντροπιασμενο εμοτικον ζητα εξιλεωση... )

2ον..
ψιλοστραβωσα με τον παιδικο που θελω να παω την κορη μου.. οκ, δεν ειναι τελικα ιδανικα ολα....

αλλα απο την αλλη..........

η μικρη ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΘΑΝΑΣΙΜΑ μεσα στο σπιτι, κι αυτο ειναι γεγονος..
κανενα παιχνιδι, καμια δραστηριοτητα δεν της κινει το ενδιαφερον, εκτος απο το να βλεπει μπομπ σφουγγαρακη στο νικελοντεον...

ποσο να ζωγραφισουμε πια, πλασουμε πλαστελινες, χοροπηδηξουμε, παιξουμε με τον σκυλο και τα γατια?

ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, 'παι(δ)ακια β(ρ)ε μαμα, σου λεω!!!!!!!!'

δε ξερω τι να κανω..

itsme
13-12-10, 23:17
'παι(δ)ακια β(ρ)ε μαμα, σου λεω!!!!!!!!'

ίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίί!!!! Γλύκα!!! :grin:

Ρε αλκυον!!! Μπράβο σου! Χαρά στην όρεξή σου και το κουράγιο σου με 4 παιδάκια!!! Κι όχι να πεις "άντε να πάνε παιδικό να ηρεμήσει λίγο το κεφάλι μου" :lol: αλλά να πάνε για να ασχοληθούν με περισσότερα πράγματα!
Μπράβο, τι να πω!

Aeriko
13-12-10, 23:25
Τι έγινε και στράβωσες φυστικάκι;

matilda77
13-12-10, 23:26
Τα παιδιά μου τα έστειλα παιδικό. Η κόρη μου είναι στον δεύτερο χρόνο του χρόνου προνήπια στο σχολείο.
Ο παιδικός σταθμός , όπως κ τα νηπιαγωγεία, έχουν κάποια συγκεκριμένη ύλη που τους αποστέλεται από το κράτος. Κ συμβαδίζουν μ' αυτό.
Δεν έχω σπουδάσει βρεφονηπιοκόμος ούτε νηπιαγωγός. Προσπαθώ όμως τις ώρες που γυρνάνε σπίτι να κάνουμε κάτι ζωγραφική, κρυφτό , τραγούδια . Κάτι που να μη βαριούνται. Δεν τα καταφέρνω πάντα.
Όταν θα πάνε δημοτικό , από αυτά που μου λένε, θα έχουμε βεβαρημένο προγραμμα.
Γι' αυτό ίσως θα έπρεπε να χαλάρωσουμε και να περνάμε καλά γιατί μετά αυτό δεν θα συμβαίνει....

fistikaki
13-12-10, 23:32
θα σου πω..

κατ αρχας, ειναι βρεφονηπιακος

αλλα ο -βρεφο- δεν λειτουργει ακομα, λογω ελλειψης προσωπικου γκρρρρρρρρ....

αρα, πρεπει να βγαλουμε πανα για να την παρουν, πραγμα αρκετα δυσκολο, μου φαινεται ανετοιμο το παιδι μου ακομα..

επειτα,
φετος πρωτη χρονια, εχουν καμια 25αρια παιδακια 2 νηπιαγωγοι.... του χρονου, εμαθα θα γινεται πανικ απο παιδακια... αλλα οι νηπιαγωγοι, θα παραμεινουν 2..

και τελος, φιλη μου που το παιδακι της παει στον συγκεκριμενο σταθμο, μου ειπε οτι η μικρη της εχει τυχει να γυρισει σπιτι με κακακια στην πλατη και τα ρουχαλακια της... εκανε λεει παραπονα, αλλα ξανασυνεβει...
δεν το ειδαν το παιδακι, δεν το μυρισαν?

προφανως πηγε τουαλετα, αλλα δεν σκουπιστηκε καλα το καημενουλι μοναχουλι του... δεν το βοηθησε κανεις? δεν του εδωσαν σημασια?

ολα αυτα, δεν ειναι υπερβολικα σοβαρα, αλλα οταν δεν καιγεσαι να στειλεις το παιδι σου, σε βαζουν σε σκεψεις...

αλλη λυση ειναι ο ιδιωτικος σταθμος... αλλα να δινω τοσα λεφτα, χωρις να επειγει να στειλω το παιδι... ειναι λιγο ατοπο..

γμτ, τι στην ευχη να κανω?

jannis
13-12-10, 23:40
ψάξε να βρείς κάτι που να σε ικανοποιεί από Σεπτέμβρη και στο ενδιάμεσο κυνήγα ευκαιρίες να βρίσκεται σε χώρους με μικρά παιδιά.

Aeriko
13-12-10, 23:41
Αν της έλεγες ότι για να πάει στα παιδάκια πρέπει να μάθει να κάνει την ανάγκη της στην τουαλέτα θα ψηνόταν λες;

ζώπυρον
13-12-10, 23:44
Στην περιοχή που μένεις δεν υπάρχει κάποιο κέντρο φύλαξης (ιδιωτικό)?

Είναι χώροι που πας το παιδί σου όποια μέρα θες, όση ώρα θες και συνήθως έχουν κι ένα ελαφρύ εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δέχονται παιδάκια 1,5-5 ετών. Η ιδέα ξεκίνησε σαν baby parking αλλά εξελίχθηκε σ' ευέλικτο παιδικό σταθμό.

Μια άλλη ιδέα θα ήταν - να οργανωθεί μια ομάδα "εκ των ενόντων". Μία μαμά άξιας εμπιστοσύνης που νάχε το κέφι, την επιθυμία μα κι ένα σχετικό χώρο στο σπίτι της (?), ν' απασχολεί μια μικρή ομάδα παιδιών. Νομίζω πως κάτι ανάλογο έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, σε κάποιο άλλο θέμα.

jannis
13-12-10, 23:46
zopiron καλές ιδέες,
aeriko φοβάμαι ότι είναι μικρή ακόμα και είναι καλύτερα να μην την αγχώσει με το θέμα τουαλέτα, καλύτερα να έρθει φυσικά αλιώς μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Aeriko
13-12-10, 23:50
Ναι jannis δεν το προτείνω απλώς αναρωτιέμαι αν θα 'επαιζε' ένα τέτοιο σενάριο δεδομένου ότι η μικρή της το ζητάει. Δηλαδή χωρίς να πιεστεί η ίδια και με το βάθος χρόνου που έχει ήδη στο μυαλό της το φυστικάκι.

Ένας τέτοιος χώρος zopiron υπάρχει στην Αργυρούπολη που είναι ουσιαστικά παιδότοπος που λειτουργεί σαν παιδικός σταθμός το πρωί, χώρος δημιουργικής απασχόλησης βασικά, και το απόγευμα ανοικτός στο κοινό.

Μήπως να το έψαχνες κάτι τέτοιο little peanut?

ANNA27!
13-12-10, 23:52
1. αν σκοπεύεις να κάνεις άλλο παιδάκι καλύτερα να τη στείλεις τώρα να περάσει το πρώτο δύσκολο καιρό με τις ιώσεις κι όχι περίοδο που θα σαι έγκυος ή θα χεις νεογνό. επίσης να μη νοιώσει εκείνη τη περίοδο ότι απομακρύνεται απ το σπίτι και το συνδέσει με το νέο μελος.

2. είναι δύσκολο να χουν οι γονείς αντίθετο ωράριο με τα παιδιά! έκανα την ίδια απογευματινή δουλειά και δε το έβλεπα το παιδί μου παρά ελάχιστα.

3. αν αποφασίσεις να το πας...θα το πας! όχι πισωγυρίσματα.

4. καλό θα ήταν να ξεκουραστείς λίγο!!!!!!! (σημαντικό)

αυτά συμπληρωματικά με όλες τις απαντήσεις των υπόλοιπων μαμάδων.

εγώ είμαι υπέρ του παιδικού! δε μασάει το μαρικάκι! θα ναι αρχηγός! παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του παιδιού.

ANNA27!
14-12-10, 00:03
τα δικά μας τα προβλήματα με το παιδικό πάντως λύθηκαν.

πήγε 20 μηνών και κάτι, μετά από προτροπή της παιδιάτρου!

μέχρι 2 χρονών δεν έλεγε ούτε γράμμα. μαμά δεν είχα ακούσει. στο παιδικό λύθηκε η γλώσσα του.

τουαλέτα έμαθε στο σταθμό σε μας αρνιόταν πεισματικά.

τον αδερφό του τον δέχτηκε πέραν του δέοντως καλά.

σε καμία περίπτωση οι γονείς δεν αντικαθίστανται, κακώς το βλέπετε έτσι.

όλα μπορούν κάλιστα να λειτουργήσουν συνδυαστικά!
και ο χρόνος της μέρας να μοιράζεται.
όπως και να το κάνουμε μία πλευρά και μόνο γνώσης και πληροφόρησης είναι λιγότερη από δύο!
πχ πας το παιδί σου να μάθει αγγλικά ε δε θα το πας και μια δεύτερη γλώσσα;
το ένα δεν ακυρώνει απαραίτητα το άλλο!

miamama
14-12-10, 00:15
fistikaki όλοι οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί έτσι είναι...25 παιδιά 1 ή 2 κοπέλες...
εννοείται έχουν κόψει το βρεφικό τμήμα στους περισσότερους σταθμούς γιατί δεν έχουν υπαλλήλους.
το νόμιμο είναι 1 κοπέλα ανά 5 παιδιά....δεν υπάρχει βέβαια.
συμφωνώ με Ellemphriem!!
εγώ είμαι με το παιδί στο σπίτι και κάνω κανονικά τις δουλειές μου όλες...
μόνο την ώρα που καθαρίζω μπάνιο(λόγω απορρυπαντικών) την αφήνω στη κούνια να πάιξει)
απλά τις δουλειές τις κάνω σε αργούς ρυθμούς,για να ασχολούμαι μαζί της κι ενδιάμεσα...
αλλά παίζει και πολύ μόνη της,είναι ανεξάρτητη από μωρό!!
όπως είπα και στην αρχή,φροντίζω να πηγαίνουμε παιδότοπο 1 φορά την εβδομάδα, 1 φορά την εβδομάδα πάμε στο μάθημα μουσικοκινητικής...και ότι μαθαίνουμε τα κάνουμε και σπίτι.
μια χαρά περνάνε,ας μην αγχωθούμε από τώρα.
f

elenik
14-12-10, 01:17
θα σου πω..

αρα, πρεπει να βγαλουμε πανα για να την παρουν, πραγμα αρκετα δυσκολο, μου φαινεται ανετοιμο το παιδι μου ακομα..

επειτα,
φετος πρωτη χρονια, εχουν καμια 25αρια παιδακια 2 νηπιαγωγοι.... του χρονου, εμαθα θα γινεται πανικ απο παιδακια... αλλα οι νηπιαγωγοι, θα παραμεινουν 2..

και τελος, φιλη μου που το παιδακι της παει στον συγκεκριμενο σταθμο, μου ειπε οτι η μικρη της εχει τυχει να γυρισει σπιτι με κακακια στην πλατη και τα ρουχαλακια της... εκανε λεει παραπονα, αλλα ξανασυνεβει...

προφανως πηγε τουαλετα, αλλα δεν σκουπιστηκε καλα το καημενουλι μοναχουλι του... δεν το βοηθησε κανεις? δεν του εδωσαν σημασια?

ολα αυτα, δεν ειναι υπερβολικα σοβαρα, αλλα οταν δεν καιγεσαι να στειλεις το παιδι σου, σε βαζουν σε σκεψεις...

αλλη λυση ειναι ο ιδιωτικος σταθμος... αλλα να δινω τοσα λεφτα, χωρις να επειγει να στειλω το παιδι... ειναι λιγο ατοπο..

:shock::shock::shock:
Βρεφονηπιακος και σκουπιζονται μονα τους?:shock::shock::shock:
Δεν κοιτας κανεναν αλλο διπλα ή παραδιπλα? Δεν ανοιγεις ενα ποστ σχετικα με την περιοχη που σε ενδιαφερει να παρεις γνωμες για τους Δημοτικους σταθμους της περιοχης?

elenik
14-12-10, 01:19
fistikaki όλοι οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί έτσι είναι...25 παιδιά 1 ή 2 κοπέλες...
εννοείται έχουν κόψει το βρεφικό τμήμα στους περισσότερους σταθμούς γιατί δεν έχουν υπαλλήλους.
το νόμιμο είναι 1 κοπέλα ανά 5 παιδιά....δεν υπάρχει βέβαια.
συμφωνώ με Ellemphriem!!
Εμας ειναι 3 κοπελες στα 18 παιδια παντως.
Αφου αυτος πρεπει να εχει κοψει πανα το παιδι δεν ειναι βρεφικος αλλα παιδικος . Δεν πας μια βολτα επισης απο τον Δημο ή να μπεις στο σιτε του Δημου να δεις αν υπαρχει βρεφικος?

ριτα79
14-12-10, 01:39
θα σου πω..

επειτα,

χμμμ....ειναι αυτο που σου εγραψα αρχικα..
Παιζει ρολο και ο ιδιος ο παιδικος.
Για αυτο σου ειπα να μαζεψεις οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορεις και να δεις και διαφορους σταθμους για να εχεις μετρο συγκρισης αλλα και να καταλαβεις κι η ιδια τι ψαχνεις..
Οταν πρωτοξεκινησα την ερευνα πηγαινα στα τυφλα.Στην πορεια με τοσους που ειδα καταλαβα τι ψαχνω και τι θελω για το παιδι μου.Εβαλα καποια στανταρτ στο μυαλο μου.
Στην τελικη ναι, λοττο ειναι τι θα σου βγει, αλλά τουλαχιστον κατα την εγγραφη να νιωθεις καλα για το περιβαλλον που θα στειλεις το παιδι σου.
Για εμενα αυτα που αναφερεις, αν δεν ειναι μεμωνομενα περιστατικα ,(κακακια στην πλατη και 25 παιδια σε ενα τμημα και μαλιστα με 2 παιδαγωγους)ειναι λογοι για να ΜΗΝ την πας στο συγκεκριμενο τουλαχιστον σταθμο(εφοσον δεν ειναι και επειγον ετσι?).
Κανε την ερευνα σου και σιγουρα θα βρεις κατι που θα σου κανει κλικ.
Μαθε οσο περισσοτερα μπορεις και αν εχεις τη δυνατοτητα να τη στειλεις σε ιδιωτικο σταθμο(που να αξιζει τα λεφτα του) θα προσπερασεις και το θεμα της πανας.Το οποιο θεμα δεν ειναι ακατορθωτο εφοσον εισαι καθημερινα μαζι της.Ενημερωσου για την εκμαθηση της τουαλετας και ξεκινα μια βασικη εκπαιδευση χαλαρα υπο μορφη παιχνιδιου.Να δεις που θα ανταποκριθει μια χαρα ;)

Aeriko
14-12-10, 11:04
Όλοι οι δήμοι φέτος λόγω της κρίσης και με δεδομένο ότι η βρεφονηπιοκόμοι ήταν με συμβάσεις δεν χρηματοδότησαν τα βρεφικά τμήματα των βρεφονηπιακών. Ελάχιστοι βρεφονηπιακοί σε όλη την Αττική λειτουργούν βρεφικό τμήμα και μόνο όσοι είχαν μόνιμο προσωπικό. Εμείς στο δήμο μας έχουμε 6... Έβγαλε ανακοίνωση το Μάιο ότι φέτος θα πάρουν παιδάκια από 18 μηνών και πάνω και φυσικά δεν μπορούσαμε να πάμε. Όταν έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας στον Δήμο μου απάντησε ο Δήμαρχος ότι λόγω κόστους και μείωσης των εξόδων δεν μπορούν να λειτουργήσουν οι βρεφικοί. Όσες συμβάσεις υπήρχαν και έληξαν δεν ανανεώθηκαν και έμειναν μόνο με τους μόνιμους υπαλλήλους. Τα ίδια και στον Δήμο της δουλειάς μου.

Marigoula
14-12-10, 15:50
Και μόνο η ιδέα να την ξυπνάω πρωί να την βγάζω έξω μέσα στον χειμώνα με την βροχή και το κρύο με κάνει να στεναχωριέμαι.
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Και με την τσίμπλα στο ματι να πηγαίνει σε ένα χώρο που θα γίνεται όσο να΄ναι ένας χαμός!

Είναι χώροι που πας το παιδί σου όποια μέρα θες, όση ώρα θες και συνήθως έχουν κι ένα ελαφρύ εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δέχονται παιδάκια 1,5-5 ετών. Η ιδέα ξεκίνησε σαν baby parking αλλά εξελίχθηκε σ' ευέλικτο παιδικό σταθμό.
Τέλεια ιδέα και ο,τι πρεπει για την περίσταση!!!

Για εμενα αυτα που αναφερεις, αν δεν ειναι μεμωνομενα περιστατικα ,(κακακια στην πλατη και 25 παιδια σε ενα τμημα και μαλιστα με 2 παιδαγωγους)ειναι λογοι για να ΜΗΝ την πας στο συγκεκριμενο τουλαχιστον σταθμο(εφοσον δεν ειναι και επειγον ετσι?).

Για μένα επιεικώς απαράδεκτο!!! Δεν θα το σκεφτόμουν καν αν συμβαίνει συχνά αυτό!!

alcyon
14-12-10, 17:13
fistikaki...
Για το θέμα με τα κακάκια που λες, συμφωνώ να ακούς πολλά, αλλά κράτα "πισινή".

Το παιδάκι αν είναι στο παιδικό τμήμα (άρα δεν έχει πάνες), τότε εξυπηρετείται μόνο του για την τουαλέτα. Στο δικό μας θυμάμαι στην αρχή τους βάζουν σε σειρά και λένε με λεπτομέρειες πώς να πλένουν χέρια πώς να σκουπίζουν τα χέρια τους κτλ κτλ... πώς να πάνε τουαλέτα ή πώς να μάθουν να σκουπίζονται.

Έτσι ένα παιδί μπορεί να θεώρησε τον εαυτό του ικανό να το κάνει, και να μη φώναξε τη δασκάλα του για βοήθεια. Οι δασκάλες δεν κυνηγάνε από πίσω τα παιδιά που πάνε τουαλέτα για να δουν αν κάνουν τσισάκια ή κακάκια... ΑΝ όμως κάποιο παιδί ζητήσει βοήθεια ΤΗ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ !! ΑΝ δε τη λάβει τότε μιλάμε για πλημελή εκτέλεση των καθηκόντων των παιδαγωγών.

Εμένα έτυχε το παιδί να έχει μια μέρα διάρροια, τον έπλυναν τον άλλαξαν. Τα ρούχα του μου τα έβαλαν όπως ήταν λερωμένα σε μια σακούλα και μου την άφησαν "δώρο" για το σπίτι. :lol: Δεν περίμενα να μου κάνουν και μπουγάδα!! :lol: Όμως άκουσα γονείς να παραπονιούνται ακριβώς γι' αυτό... Γιατί δηλαδή τους έδωσαν τα ρούχα λερωμένα. Γι' αυτό λέω... άκου... αλλά με τις επιφυλάξεις σου.
Επίσης κάποιες φορές που έπαιρνα τα παιδιά για το σπίτι (γιατί "σκάω μύτη" και σε κάτι άσχετες ώρες για να "κόψω κίνηση" διακριτικά), είδα παιδάκια που δυσκολεύονταν και φώναζαν τη δασκάλα η οποία φυσικά τα βοηθούσε και τους εξηγούσε πώς να το κάνουν. Υπήρχαν και παιδιάκια που "στραβο-κατουρούσαν"... αλλά δεν έλεγαν κάτι... Κι έτσι δεν το μάθαινε κανείς... (εκτός φυσικά από τους γονείς όταν πια έφταναν στο σπίτι).

Στο βρεφικό τμήμα είναι 1 παιδαγωγός για 18 παιδάκια δυστυχώς.... Έχουν και περιστασιακά κάποιες που κάνουν πρακτική... αλλά τίποτα σταθερό.

Ρώτα τη διευθύντρια του σταθμού αν λειτουργεί το βρεφικό τμήμα. Του χρόνου όμως, φυστικάκι (το Σεπτέμβρη δηλαδή), η μικρή σου θα έχει ΚΛΕΙΣΕΙ τα 2.5 !! Άρα..... ΔΕ θα πάει στο βρεφικό τμήμα. Και η δική μου μικρή θα είναι ακριβώς 2.5 το Σεπτέμβρη και μου λένε πως "ανήκει" στο "παιδικό" τμήμα και όχι στο "Βρεφικό". Άρα πρέπει μέχρι τότε να κόψουμε πάνες. Κι εμένα μου φαίνεται νωρίς.

Αλλά αν το σκεφτώ, όλα τα παιδιά (μου) κάπου στα 2+ άρχισαν να αντιλαμβάνονται το θέμα της πάνας και κάπου στα 2.5 το έκοψαν. Εντάξει υπάρχουν "προβληματάκια" και "διαρροές", αλλά σε γενικές γραμμές το καταφέρανε. Στην ανάγκη.... γράψτη και κράτα τη 1-2 μήνες "εκτός" παιδικού.

----------
Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με τη μικρή μου. Θα την ξεκινήσω από Γενάρη (τώρα-τώρα).
Την προσαρμογή πώς τη διαχειρίζονται;;;

Εγώ πηγαίνω τα άλλα και είχα μαζί και τη μικρή χωρίς να την αφήνω.

Πριν λίγες μέρες κρατούσε ένα παραμύθι (από το σπίτι) και της λέω πήγαινε στη δασκάλα να σου το διαβάσει. Πήγε... Από την άλλη η δασκάλα "μπήκε στο νόημα" και της "διάβασε" το παραμύθι. Έτσι άρχισαν να γνωρίζονται και να χτίζεται η εμπιστοσύνη.

Την επόμενη φορά... έτυχε να καθυστερήσω λίγο και τους πέτυχα πάνω στο πρωινό. Ρώτησα αν μπορεί να συμμετάσχει, και μου λένε οκ. Κάθησα εγώ απ'έξω από την αίθουσα -αλλά με έβλεπε- και εκείνη πήγε να φάει κάτι μπισκοτάκια που είχαν.

Σήμερα μου λέει ο άντρας μου κάθησαν μέχρι τις 10 !! (8:45-10) ΜΑΖΙ όμως! (όχι μέσα, αλλά σα να ήταν σε παιδότοπο).

Να σημειώσω πως τα άλλα 3 παιδιά βρίσκονται σε διαφορετικά τμήματα το καθένα κι έτσι δεν έχει κάποια επαφή μαζί τους σε αυτό το στάδιο "προσαρμογής".

Πιστεύω πως θα έχει αρκετές θετικές εικόνες όταν έρθει η ώρα για να μείνει εκεί χωρίς εμάς. Θεωρώ σημαντικό να γνωρίζει και να νιώθει οικεία τη δασκάλα της.

jannis
14-12-10, 21:53
Αυτό που λέτε ότι κάνουν στους σταθμούς είναι εντελώς ΧΑΖΟ εντελώς ΑΨΥΧΟΛΟΓΗΤΟ εντελώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ εξέλιξη του παιδιού
Α ναι
αναφέρομαι στο
το παιδί πρέπει να έχει βγάλει τα πανιά στα 2.5 για να είναι στο παιδικό τμημα.
Είχα το παιδιά μου σε 2 δημοτικούς σταθμούς που είχαν και βρεφικό και παιδικό τμήμα. Και στους 2 ΕΥΤΥΧΩΣ έπαιζε το εξής σενάριο:
Στα "μεγάλα" βρέφη (ας πούμε 22 μηνών+) και μικρά προνήπια (1 χρόνο μικρότερο από τα νήπια) όσα καθάρισαν καθάρισαν αν έχουν πάνες τα αλλάζουν
Στα "μεγάλα" βρέφη τα πηγαίναν όλα μαζί τουαλέτα 2-3 φορές και όποτε το ζητούσε κάποιο παιδάκι. Τα δικά μου φορούσαν πανιά μέχρι το τέλος της χρονιάς, Πηγαίναν όμως με την τάξη τους από 2 χρονών και από ένα σημείο και μετά δεν λερώναν καθόλου το πανί τους. Η κόρη μου στα 2.5 αποφάσισε μια μέρα να καθαρίσει και σε 2-3 μέρες "καθαρισε" ο γιος μου έκανε το ίδιο μετά από μερικούς μήνες.
Στα μικρά προνήπια άλλαξαν σταθμό, δεν φορούσαν πανιά αλλά αν φορούσαν δεν υπήρχε θέμα είχε παιδιά στην τάξη τους που φορούσαν πανιά. (Ήταν 1 δασκάλα και 1 βοηθός με 20 παιδιά)
Με λίγα λόγια όλα έγιναν φυσικά και ο σταθμός βοήθησε αντί να μου βάλει τα πόδια σε ένα παπούτσι.
Οπως δηλαδή πρέπει να κάνει ένας σταθμός,
να βοηθάει το παιδι να κατακτήσει κάποια πράγματα (να τρώει μόνο του, να πηγαίνει τουαλέτα κλπ) στο χρόνο που μπορεί
Αφού τα παιδιά μας είναι εκεί 8 ώρες την μέρα, πού θα τα μάθουν τα πράγματα αυτά ? Τις ώρες του σταθμού θα σταματάμε την ανάπτυξη του παιδιου?

kolibigi
14-12-10, 22:31
Είμαι μία μαμά που εγκατέλειψα τη δουλειά μου για να μην αφήσω το παιδί μου σε γιαγιά, νταντά ή παιδικό.
Σήμερα που είναι 4 έχω να πω τα εξής.
Τα πρώτα 3 χρόνια πέρασαν περίφημα. Και χρόνο είχαμε, παίζαμε, βολτάραμε, και οι δουλειές γίνονταν.
Μετά τα 3 το παιδί άρχισε να γίνεται πιο απαιτητικό (λογικό και κατανοητό).
Ήθελε παρέα και περισσότερο χρόνο έξω από το σπίτι.
Όταν βγαίναμε "ξεχνάγαμε" να γυρίσουμε και όταν είμαστε σπίτι δεν με άφηνε να κάνω τίποτα παρά μόνο να παίζουμε.
Και ναι μεν έκανα τα απαραίτητα αλλά ήθελα τον 3πλάσιο χρόνο και είχα εξοντωθεί.
Ο σύζυγος δεν βοηθούσε καθόλου γιατί δουλεύει 2 δουλειές.
Μαμά και πεθερά δεν βοηθούσαν λόγω ηλικίας αλλά και κακής υγείας.
Όλη μέρα κάθε μέρα εγώ και το παιδί.
Και ενώ αυτό μέχρι τα 3 ήταν ευχάριστο, μετά ήταν κακό πρωτίστως για το παιδί μου.
Παιχνίδια παίζαμε αλλά τι κανόνες να μπουν? Όταν τρέχεις μόνος δεν μπορείς να βγεις δεύτερος.
Με άλλα παιδιά άρχισε να αποκτά σχέση ανταγωνισμού και να βγάζει κακίες και άσχημη συμπεριφορά παρόλο που ήθελε απεγνωσμένα παρέα.....κοινωνικοποίηση μηδέν.
Έζησα μία χρονιά δύσκολη και εγώ και το παιδί.
Φέτος που ξεκίνησε παιδικό μέσα σε 2 μήνες όλα μπήκαν σε μία σειρά.....το παιδάκι μου ηρέμησε, εγώ ξεκουράστηκα και δεν έχουμε την παραμικρή ένταση πια.
Να μην πω πόσα πράγματα έμαθε στο σχολείο και με τι τρόπο τα βιώνει.
Από την εμπειρία μου σε συμβουλεύω το εξής.
Αν έχεις χρόνο, κύκλο με παιδάκια και χέρια βοηθείας, κράτα το παιδί στο σπίτι.
Αν όχι, στείλε το στον παιδικό χωρίς τύψεις.

alcyon
15-12-10, 11:22
jannis ...
Κι εμένα το 3ο παιδί με τη βοήθεια του παιδικού βγάλαμε τις πάνες. Ήταν 2 ετών και 2 μηνών όταν ξεκίνησε παιδικό (άρα ανήκε στο βρεφικό τμήμα). Κανένα μήνα αργότερα, αποφάσισα να δοκιμάσω να βγάλουμε την πάνα. Το ανέφερα στον παιδικό και είχαν το νου τους να του θυμίζουν να πάει τουαλέτα ή να αναλαμβάνουν τα τυχών "ατυχήματα". Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν είναι αψυχολόγητο το θέμα με τις πάνες στα 2.5
Αν σκεφτεί κανείς ότι παλιότερα πριν βγουν οι "πάνες-βρακάκια" τα παιδιά ήταν με τις υφασμάτινες, λένε πως "καθάριζαν" πολύ νωρίτερα, γιατι ήταν ταλαιπωρία και στο ίδιο το παιδί να είναι βρεγμένο.
Η πάνα-βρακάκι είναι που "καθυστερεί" (αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι), την ανάπτυξη του παιδιού σε αυτό το ζήτημα.

Και στο εξωτερικό πάντως (από κολλητή φιλενάδα που μένει εκεί), έχουν συγκεκριμένους περιορισμούς. Από χρονιά σε χρονιά υπάρχουν προϋποθέσεις: να κόψει πιπίλα, να κόψει πάνα κτλ κτλ...
Δε μου φαίνονται παράλογα.

Ίσως να θεωρούσα πως για την πάνα θα ήθελα ένα χρονικό περιθόριο μεγαλύτερο. Αλλά ίσως και να μην είναι "σωστό".

Υπάρχουν πολλά πράγματα που νόμιζα πως ως μαμά τα ήξερα καλύτερα προς το συμφέρον του παιδιού μου, σε σχέση με τις δασκάλες, αλλά αποδείχθηκε... πλάνη! :rolleyes: Από τη δουλειά που έχω δει, από τις επαφές που έχω μαζί τους, από τους χαρακτήρες που έχω "κόψει".... τις εμπιστεύομαι. Κι αν μου φαίνεται κάπως "βιαστικό"... δεν πειράζει, θα το δοκιμάσω!

Όταν είδαν τη μικρή (4η) και μου είπαν ... είναι νωρίς για προσαρμογή σε παιδικό.... εγώ πίστευα πως επειδή ήταν "ταλιμπανάκι".... δε θα είχε πρόβλημα! Γελάστηκα! Μόλις έκανα να την πάω.... είδα την αντίδρασή της και κατάλαβα.
Τώρα που την δοκιμάζω ξανά, μου λένε... οκ... είναι έτοιμη..

Πώς να το πω... "κόβει" το μάτι τους! ;)

Τουλάχιστον στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και με τα συγκεκριμένα πρόσωπα. Μου "ταιριάζει".

Θα δοκιμάσω και την πάνα σιγά σιγά. Ήδη από μόνη της βλέπω πως πάει και περνάει την ώρα της στο καθισματάκι της τουαλέτας. Άρα, η ίδια δείχνει σημάδια ετοιμότητας.

Πέρα από τους φόβους που μπορεί να έχουμε ως γονείς και είναι λογικό να υπάρχουν, υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που μπορεί να ξέρουν κάποια πράγματα λίγο καλύτερα. :D Προσωπικά με ανακουφίζει αυτό.... :D :D :D

jannis
15-12-10, 21:15
alcyon είναι καλά που βρήκες άτομα που να εμπιστεύεσαι και οι δικές μου άμεσες εντυπώσεις με τους σταθμούς των παιδιών μέχρι τώρα ήταν άριστες - ίσως τα πράγματα να μην είναι τόσο χάλια τελικά...:rolleyes:
Οταν τα παιδιά μου ήταν 22 μηνών υπήρχε μια αμφιβολία αν θα τα έπαιρναν στο σταθμό που είχαν πάει την περασμένη χρονιά και έψαχνα σαν τρελλή εναλλακτική λύση. Δεν έβρισκα τίποτα που να μην μου λένε "πρέπει να έχει καθαρίσει"! Μα ήταν μόνο 22 μηνών! ΤΙΠΟΤΑ! Τα άφησα σπίτι το Σεπτεμβρη με την γιαγιά η οποία "τα είδε όλα" και μετα έγινε καινούργιο τμήμα στο σταθμό που πηγαινάν και πήγανε.
Δεν θεωρώ ότι είναι κακό να έχεις στόχους ανάλογα με την ηλικία αλλά για μένα είναι κακό να έχεις όρια / περιορισμούς. Και πάντα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και αυτό είναι που με ενοχλεί ότι πολλοί από αυτούς του περιορισμούς μπαίνουνε επειδή "έτσι βολεύει" και όχι επειδή απαραιτήτως είναι για το καλύτερο του παιδιού. Όταν λεω "ετσι βολεύει" εννοώ το σύστημα και τις ελλείψεις του - όχι τα άτομα!

alcyon
16-12-10, 11:41
Θα συμφωνήσω μαζί σου.... στο θέμα του κινήτρου... "έτσι βολεύει".

Αλλά 2.5 χρονών = 30 μηνών.
Έχει διαφορά το 30 μηνών με το 22 μηνών!!! Και σαφώς είναι μικρό για να "καθαρίσει" ένα παιδί 22 μηνών!

LA LATINA
08-01-11, 14:17
δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα και αν και ξερω οτι θα πεσουνε πολλες μαμαδες να με "φανε" θα πω τη γνωμη μου....ο γιος μου (αφαγο επισης παιδακι) πηγε παιδικο τον Σεπτεμβρη, σε ηλικια 3 χρονων και 3 μηνων.... μετα απο αυτο το διαστημα κατεληξα στα εξης
(που για μενα ειναι λογοι να μην παει ενα παιδακι- κι εγω δεν δουλευω αλλα εχω θεμα υγειας)

1. καθε βδομαδα ειμαστε αρρωστοι ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ (1ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ)
2. παλι δεν τρωει, αλλα γραφουνε και καλα οτι εφαγε, το παιδι γυρναει πισω ψωμολυσσαγμενο
- και μου ειπανε μια μερα οτι γραφουνε νωριτερα τα χαρτακια και δεν ειχαν δωσει φαγητο!!!!!
3. ειχαμε ψιλοβγαλει τις πανες και με αναγκασανε να του ξαναβαλω γιατι δεν μπορουνε να τον ρωτανε λεει συνεχεια, τα αλλα παιδακια δε φορανε (ειναι βρεφονηπιακος δεχονται με πανες)
4. το μονο που εμαθε (ηταν πολυ κοινωνικος απο πριν ηδη) ειναι τα υπουλα και αθορυβα χτυπηματα, πχ τσιμπηματα, νυχιες, δαγκωνιες και κλωτσιες και εχει διαλυσει το μωρο
5. ολα τα βιβλια ψυχολογιας γραφουν μεχρι τα 3 καλυτερα ειναι στο οικογενειακο περιβαλλον αν δε συντρεχει λογος εργασιας
6. η δασκαλα μας εβγαλε διαφορα του στυλ υπερκινητικος και ετρεχα σε παιδοψυχολογους απ την πρωτη μερα που τον ειδε στη ζωη της!!!!! (τελικα καταληξαμε οτι ειναι κακο μια γυναικα να μην κανει σεξ η να κακει κακο σεξ γιατι της βγαινει ξυνιλα)
7. εχουν 2 κοπελες για 30 παιδακια- ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!
8. στο σπιτι μαζι μου μαθαινε ενα σωρο πραγματα, αλφαβητο, ζωακια, λεξουλες αγγλικα κτλ
εκει μονο τραγουδανε και βλεπουν dvd !!!!!!!!!!!!αμα ηταν για dvd καθομασταν και σπιτι
9. με χρεωνουν ενα σκασμο λεφτα και το κρατανε ως τις 12.30 χωρις να μου πουν το γιατι, ενω δουλευουν ως τις 4 επειδη ειναι ζωηρος και ξερουν οτι δε δουλευω μου ειπαν ενα "μεχρι να συνηθισει θα γυρναει με το πουλμανακι των 12.30" και αυτο γινεται ακομα και τωρα που περασαν 4 μηνες.....ενω το παιδι ποτε δεν παραπονεθηκε ουτε μπαινοντας ουτε βγαινοντας για να πρεπει κατι να συνηθισει.......
10. και ολα αυτα ενω βλεπουν οτι ειμαι ατομο με κινητικο προβλημα και οτι ειμαι στα ορια της παραπληγιας...

culte
08-01-11, 14:30
μαλλον δεν έκανες καλή επιλογή παιδικού σταθμού τότε...

LA LATINA
08-01-11, 15:33
μαλλον δεν έκανες καλή επιλογή παιδικού σταθμού τότε...

ναι σαφως, δεν ισχυριζομαι οτι ειναι παντου ετσι, αλλοιμονο, γι αυτο και ειπα θα πω την αποψη μου για την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω.....ξερω παιδακια που εχουν πολλη μεγαλη διαφορα μετα τον παιδικο προς το καλο, αλλα σε μας που πηγαμε σ αυτο το ρημαδοδημοσιο αυτα συμβαινουν...και χρηματα για ιδιωτικο δυστυχως δεν υπαρχουν!

culte
08-01-11, 16:19
α νομιζα ότι είναι ιδιωτικός γιατί είπες με χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!

αλλά και δημόσιοι υπάρχουν καλοι σταθμοι είναι να πέσεις στον άνθρωπο δυστυχώς....

babystar
08-01-11, 19:33
δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα και αν και ξερω οτι θα πεσουνε πολλες μαμαδες να με "φανε" θα πω τη γνωμη μου....ο γιος μου (αφαγο επισης παιδακι) πηγε παιδικο τον Σεπτεμβρη, σε ηλικια 3 χρονων και 3 μηνων.... μετα απο αυτο το διαστημα κατεληξα στα εξης
(που για μενα ειναι λογοι να μην παει ενα παιδακι- κι εγω δεν δουλευω αλλα εχω θεμα υγειας)

1. καθε βδομαδα ειμαστε αρρωστοι ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ (1ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ)
2. παλι δεν τρωει, αλλα γραφουνε και καλα οτι εφαγε, το παιδι γυρναει πισω ψωμολυσσαγμενο
- και μου ειπανε μια μερα οτι γραφουνε νωριτερα τα χαρτακια και δεν ειχαν δωσει φαγητο!!!!!
3. ειχαμε ψιλοβγαλει τις πανες και με αναγκασανε να του ξαναβαλω γιατι δεν μπορουνε να τον ρωτανε λεει συνεχεια, τα αλλα παιδακια δε φορανε (ειναι βρεφονηπιακος δεχονται με πανες)
4. το μονο που εμαθε (ηταν πολυ κοινωνικος απο πριν ηδη) ειναι τα υπουλα και αθορυβα χτυπηματα, πχ τσιμπηματα, νυχιες, δαγκωνιες και κλωτσιες και εχει διαλυσει το μωρο
5. ολα τα βιβλια ψυχολογιας γραφουν μεχρι τα 3 καλυτερα ειναι στο οικογενειακο περιβαλλον αν δε συντρεχει λογος εργασιας
6. η δασκαλα μας εβγαλε διαφορα του στυλ υπερκινητικος και ετρεχα σε παιδοψυχολογους απ την πρωτη μερα που τον ειδε στη ζωη της!!!!! (τελικα καταληξαμε οτι ειναι κακο μια γυναικα να μην κανει σεξ η να κακει κακο σεξ γιατι της βγαινει ξυνιλα)
7. εχουν 2 κοπελες για 30 παιδακια- ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!
8. στο σπιτι μαζι μου μαθαινε ενα σωρο πραγματα, αλφαβητο, ζωακια, λεξουλες αγγλικα κτλ
εκει μονο τραγουδανε και βλεπουν dvd !!!!!!!!!!!!αμα ηταν για dvd καθομασταν και σπιτι
9. με χρεωνουν ενα σκασμο λεφτα και το κρατανε ως τις 12.30 χωρις να μου πουν το γιατι, ενω δουλευουν ως τις 4 επειδη ειναι ζωηρος και ξερουν οτι δε δουλευω μου ειπαν ενα "μεχρι να συνηθισει θα γυρναει με το πουλμανακι των 12.30" και αυτο γινεται ακομα και τωρα που περασαν 4 μηνες.....ενω το παιδι ποτε δεν παραπονεθηκε ουτε μπαινοντας ουτε βγαινοντας για να πρεπει κατι να συνηθισει.......
10. και ολα αυτα ενω βλεπουν οτι ειμαι ατομο με κινητικο προβλημα και οτι ειμαι στα ορια της παραπληγιας...

Να ρωτήσω κάτι?Αφού μέχρι τα 3 και 3 μήνες το κρατούσες εσύ και περνούσατε καλά και πιο πολλά μάθαινε μαζί σου, ενώ τώρα συμβαίνουν όλα αυτά, γιατί συνεχίζεις να το στέλνεις?Όχι τίποτα, να γλιτώνεις και τα λεφτά...Και όταν έρθει η ώρα, πάει κανονικά νήπια, που εκεί δεν πληρώνεις και ίσως κάνουν πιο ενδιαφέροντα πράγματα...

LA LATINA
08-01-11, 19:45
α νομιζα ότι είναι ιδιωτικός γιατί είπες με χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!

αλλά και δημόσιοι υπάρχουν καλοι σταθμοι είναι να πέσεις στον άνθρωπο δυστυχώς....

180 ευρω δινω, το ενα σκασμο λεφτα το ειπα γιατι πχ χρεωνουν 25 ευρω πουλμαν και μονο το φερνουν τον παιδι, δεν μπορουν να το παιρνουν κιολας.....ασε ειναι πολλα τα φαουλ!!!

LA LATINA
08-01-11, 19:51
Να ρωτήσω κάτι?Αφού μέχρι τα 3 και 3 μήνες το κρατούσες εσύ και περνούσατε καλά και πιο πολλά μάθαινε μαζί σου, ενώ τώρα συμβαίνουν όλα αυτά, γιατί συνεχίζεις να το στέλνεις?Όχι τίποτα, να γλιτώνεις και τα λεφτά...Και όταν έρθει η ώρα, πάει κανονικά νήπια, που εκεί δεν πληρώνεις και ίσως κάνουν πιο ενδιαφέροντα πράγματα...

γιατι μου παρουσιαστηκε μια αυτοανοση νοσος που λεγεται μυοσιτιδα, η οποια παραλυει σιγα σιγα ολους τους μυς, κι εδω και ενα χρονο μερα με τη μερα χειροτερευω και τρεχω στους γιατρους, εχω μπει 5 φορες νοσοκομειο απο μια βδομαδα, και γενικως τωρα αρχισα να ψιλοπερπαταω παλι και με δυσκολια.... πρεπει να περασω ενα σοβαρο διαστημα με κορτιζονες για να επανελθει ο οργανισμος μου και σκεφτηκα οτι το παιδι καλυτερα να παιζει με παιδακια παρα να ειναι σπιτι με μια μανα σ αυτη την κατασταση, εχω και το μωρο, αλλα εκεινο το φερνω βολτα πιο ευκολα.... πιστεψε με, για κανεναν αλλο λογο δε θα το εστελνα....αλλα αμα εισαι σχεδον κατακοιτος δεν εισαι οτι καλυτερο για ενα τριχρονο παιδακι...και δε μου ειναι καθολου ευκολο βεβαια.

babystar
08-01-11, 22:55
γιατι μου παρουσιαστηκε μια αυτοανοση νοσος που λεγεται μυοσιτιδα, η οποια παραλυει σιγα σιγα ολους τους μυς, κι εδω και ενα χρονο μερα με τη μερα χειροτερευω και τρεχω στους γιατρους, εχω μπει 5 φορες νοσοκομειο απο μια βδομαδα, και γενικως τωρα αρχισα να ψιλοπερπαταω παλι και με δυσκολια.... πρεπει να περασω ενα σοβαρο διαστημα με κορτιζονες για να επανελθει ο οργανισμος μου και σκεφτηκα οτι το παιδι καλυτερα να παιζει με παιδακια παρα να ειναι σπιτι με μια μανα σ αυτη την κατασταση, εχω και το μωρο, αλλα εκεινο το φερνω βολτα πιο ευκολα.... πιστεψε με, για κανεναν αλλο λογο δε θα το εστελνα....αλλα αμα εισαι σχεδον κατακοιτος δεν εισαι οτι καλυτερο για ενα τριχρονο παιδακι...και δε μου ειναι καθολου ευκολο βεβαια.

Συγγνώμη για την αδιακρισία μου, δεν ήθελα να σε κάνω να μου "απολογηθείς"...Απλά νόμιζα ότι όποιο ήταν το κινητικό σου πρόβλημα που ανέφερες, ήταν από πριν γεννήσεις καν και έτσι το μωρό 3 χρόνια το μεγάλωνες εσύ, ούτως ή άλλως, με το πρόβλημα υγείας σου. Και αναρωτιόμουν τι άλλαξε και το έστειλες σε έναν παιδικό που δεν σε ικανοποιεί...Με αυτό που μου λες παραπάνω, εξηγούνται όλα...

Σνουφελ μου
08-01-11, 23:13
Κοριτσια θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου γενικα καθως διαβασα τυχαια το τοπικ.Στους παιδικους σταθμους ισχυουν καποιοι κανονες οπωσ κ σε ολα τα σχολεια.Το οτι μετα τα 2,5 δεχονται παιδια που εχουν κοψει τη πανα δεν ειναι τυχαιο...αλλες οι δραστηριοτητες των βρεφων κ αλλες αυτων των παιδιων.Κοντα στα 2,5 ειναι η ηλικια που τα περισσοτερα παιδια κοβουν τη πανα,οποτε φανταστειται να υπαρχουν 4 παιδια στα 20 να φορανε πανα κ να ειναι αναγκασμενη η δασκαλα να εγκαταλειπει τη ταξη να παει να καθαρισει ενα απο αυτα παιδια,διακοπτωντας μια δραστηριοτητα(που αυτο δεν ειναι σωστο να γινεται,κι εκτος αυτου μετα απο 10 λεπτα οταν επιστρεψει θα βρει ενα χαος στη ταξη).Εαν το παρακολουθουσαατε αυτο δεν θα θυμωναται που αφησε τα δικα σας παιδια,για να χρονοτριβησει με το Κωστακι,την Αννα κ.λ.π.που θελουνε τσισα τους?Που να θελουν και κ@κ@κια....15 λεπτα πεθαμενα!!!Δεν ειναι ουτε θεμα "συμφεροντος του συστηματος"ουτε κατι τετοι..κ αν στο κατω κατω το παιδακι ειναι 2,5 κδε βγαζει τη πανα το στελνεις βρεφικο οπου κ το κοψιμο της πανας αποτελει δραστηριοτητα.
Επισης το οτι μια δασκαλα δε καταλαβε οτι ενα παιδακι εχει κακα μεχρι τη πλατη,η δεν τα μυρισε...αν εχει 20 κ 28 παιδια κ πρεπει να βγαλει ενα ολοκληρο προγραμμα κ να τα βαλει σε ταξη,δεν ειναι ευθυνη της...το σταδιο της καθαρσης ειναι ξεπερασμενο κ ειναι δουλεια των γονεων.Ειναι σαν ενα παιδι να ειναι στη δευτερα ταξη κ να εχει ξεχασει την αλφαβητα,αν υπαρχει περιθωριο η δασκαλα θα βοηθησει,αρκει να μη γινεται εις βαρος των υπολειπων...
Καλο ειναι να προσεχετε σε ποιο σχολειο πατε τα παιδια κ η καχυποψια καλη ειναι,αλλα να υπερτερει κ η απλη λογικη...αν δε ξερετε τι ειναι σωστο καλα ειναι να φερνετε τον εαυτο σας στη θθεση της δασκαλας κ θα καταλαβετε τι ειναι σωστο.Οι δασκαλες δεν ειναι ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ που θα μαθουν γραμματα στα παιδια,θα ειναι στη τουαλετα που ο Βασιλακης κανει κακακια κ δε σκουπιστηκε καλα αλλα ταυτοχρονα θα λυνουν κ το καυγα της Ελενης με τη Γιωργια.
Ολα αυτα τα λεω με πολυ αγαπη,γιατι πολλες φορες οι δασκαλες των 600 ευρω με 28-35 παιδια,δινουμε το καλυτερο μας εαυτο,τα παιδια περνανε ωραια κοντα μας γι αυτο κ την επομενη μερα ξυπνανε για να ρθουν σχολειο,αλλα υπαρχουν καποιοι γονεις που σου χαλανε τη μερα κ σε κανουν να νιωθεις αδικια γιατι εχουν τετοιου ειδους απαιτησεις απο μας κ πιστεψτε μας μαθανε εκει που σπουδαζαμε πως να μαθαινουμε γραμματα,τραγουδια κ.λ.π στα παιδακια αλλα κανεις δε μπορει να σου μαθει να εχεις υπομονη κ να εισαι ηγετικος,ειναι σαν μια μαμα να εχει 10 παιδια που οσο καλα κ να τα ξερει δε μπορει να καλυπτει παντα 100 τοις 100 τις αναγκες ολων.:grin:

Aeriko
08-01-11, 23:31
Τα 'χουμε ξανασυζητήσει αυτά! Ένα βρεφονηπιακός σταθμός, γιατί περί αυτού ομιλούμε εδώ και όχι για νήπια, φέρει αποκλειστικά την ευθύνη που παρανόμως έχει μία παιδαγωγό (και όχι δασκάλα) για 28-35 παιδάκια. Εφόσον λέγεται βρεφονηπιακός είναι υποχρεώση του να αλλάζει και πάνες και να έχει το προσωπικό για να το κάνει! Το ότι η παιδαγωγός που έχει δεχτεί να κρατάει τόσα παιδάκια (παρανόμως ξαναλέω) δεν έχει αντιδράσει υπερ των παιδιών και των αναγκών τους δεν αλλάζει τις ανάγκες των παιδιών και όχι δεν είναι υποχρέωση των γονιών το άλλαγμα του παιδιού τους όταν αυτό βρίσκεται στον σταθμό!

LA LATINA
09-01-11, 14:11
Συγγνώμη για την αδιακρισία μου, δεν ήθελα να σε κάνω να μου "απολογηθείς"...Απλά νόμιζα ότι όποιο ήταν το κινητικό σου πρόβλημα που ανέφερες, ήταν από πριν γεννήσεις καν και έτσι το μωρό 3 χρόνια το μεγάλωνες εσύ, ούτως ή άλλως, με το πρόβλημα υγείας σου. Και αναρωτιόμουν τι άλλαξε και το έστειλες σε έναν παιδικό που δεν σε ικανοποιεί...Με αυτό που μου λες παραπάνω, εξηγούνται όλα...

μην ανησυχεις δεν υπαρχει προβλημα το αντιμετωπιζω με αισιοδοξια και πιστη και ειμαι καθε μερα λιγακι καλυτερα!!!

LA LATINA
09-01-11, 14:20
[QUOTE=ΛΕΝΑ148

κι εγω του επαγγελματος ειμαι καλη μου, διδασκα αγγλικα και ισπανικα μεχρι πριν γεννησω και καταλαβαινω απολυτα τι λες, αν και ειχα μεγαλυτερα παιδακια....
γι αυτο ακριβως διαλεξα ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ σταθμο οπου δεχονται και με πανες
και γι αυτο ακριβως δεχτηκα ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ πανα στο παιδι μου ενω ειχε καθαρισει, για να μην αναγκαζω καμια δασκαλα να απασχολειται μαζι του περαιτερω ή να μην ασχολειται και να τον εχω με συγκαματα.....τωρα για το αν ειναι 2 κοπελες για 30 παιδια, αυτο δεν ειναι κατι που μπορω να ρυθμισω εγω......εγω τους ειχα προτεινει να παω να δουλεψω εθελοντικα να κανω οτι θελουν δουλειες, καθαρισμα, αγγλικα στα παιδακια, ταισμα, οτι θελουν και χρειαζονται γιατι εβλεπα οτι δεν ειχαν ατομα.....δεν προλαβα ομως γιατι αρρωστησα αν και μου ειχαν πει "ελατε" τωρα γεμισε κοπελες που κανουν την πρακτικη τους και αναθεμα με αν μιλαει καμια ελληνικα...

LA LATINA
09-01-11, 14:24
Τα 'χουμε ξανασυζητήσει αυτά! Ένα βρεφονηπιακός σταθμός, γιατί περί αυτού ομιλούμε εδώ και όχι για νήπια, φέρει αποκλειστικά την ευθύνη που παρανόμως έχει μία παιδαγωγό (και όχι δασκάλα) για 28-35 παιδάκια. Εφόσον λέγεται βρεφονηπιακός είναι υποχρεώση του να αλλάζει και πάνες και να έχει το προσωπικό για να το κάνει! Το ότι η παιδαγωγός που έχει δεχτεί να κρατάει τόσα παιδάκια (παρανόμως ξαναλέω) δεν έχει αντιδράσει υπερ των παιδιών και των αναγκών τους δεν αλλάζει τις ανάγκες των παιδιών και όχι δεν είναι υποχρέωση των γονιών το άλλαγμα του παιδιού τους όταν αυτό βρίσκεται στον σταθμό!

φερανε ατομα λιγο πριν τα Χριστουγεννα αερικουλι μου, αλλα δεν ξερουμε τι γλωσσα μιλανε....
οσο για την πανα, εμενα μου ειπανε οτι δεν ειναι υποχρεωμενες να αλλαζουνε ενα παιδακι 3χρονο αφου στην ταξη του κανενα αλλο δε φοραει πανα....και το κακο ειναι οτι ο καημενος τις ειχε βγαλει, και μαλιστα τωρα λεει να παει τουαλετα αλλα επειδη εγω δεν μπορω να τον καθαρισω (αμα σκυψω στην τουαλετα θα πεσω) και δεν εχω ακομα τις δυναμεις μου αναγκαστικα τον κραταω παλι με πανα....τωρα στην Ελλαδα ειμαστε, ποιος να σκεφτει οτι το συγκεκριμενο παιδακι εχει ενα θεμα παραπανω αφου εχει αρρωστη μαμα και ας κανουμε μια εξαιρεση???ουτε το ζητησα ουτε το θελω....ας βαλει πανες λιγο ακομα δε χαθηκε ο κοσμος!

XΡΙΣΤΙΝΑ
09-01-11, 15:25
Σκεφτομουν να την στειλω τον Σεπτεμβρη που θα ειναι 3 και κατι..δεν δουλευω αλλα δεν εχει πολλα παιδακια εδω και οι κουνιες ειναι χαλια(σπασμενες, σκουριασμενες, βρωμιες κτλ) ετσι θα προτιμουσα για 3-4 ωρες να πηγαινει καπου που βρεξει χιονισει θα εχει παιδακια και δραστηριοτητες.

Η δικια μου ομως καλο μου φυστικακι δεν ειναι τοσο κοινωνικη, δλδ προτιμαει να παιζει μονη της ή με μας.Σε παιδοτοπο που πηγαινουμε καθομαι σε ενα τραπεζι διπλα στα παιχνιδια και παλι θελει να παιζω κι εγω μαζι...
Δεν παραπονιεμαι ξερω πως θα ξεθαρεψει σιγα σιγα, αλλα θελω να γινει πριν αρχισει κανονικα σχολειο.Θελω αυτη η μεταβαση να γινει πιο ομαλα.

Ισως ειναι δικα μου απωθημενα δεν λεω οχι..Εγω ακομα θυμαμαι την πρωτη μερα, θυμαμαι που ημουν πολυ κλειστο παιδακι, δεν εκανα ευκολα φιλους, με θυμαμαι να καθομαι μονη μου πολυ.Ακομα και στην φωτογραφια που εχω με ολη την ταξη απο το νηπιο, φαινομαι περιθωριακη με το τζην μπουφανακι μου, ξανθο μπουκλα μαλλι ετσι πιο αγοριστικο υφος και τα κοριτσακια με τα φουστανακια και τα κοκκαλακια απο την αλλη χαρουμενα.:lol:
Μην παρεξηγηθω ετσι, προς θεου μετα εστρωσαν τα πραγματα και απο την οικογενεια μου ειχα αγαπη δεν ημουν παραμελημενη απλα κραταγα πολλα μεσα μου...τωρα αυτο..τι να σας πω κατι θα φταιει σιγουρα, δεν το χω ψαξει ιδιαιτερα..Καλα ειμαι παντως..χχαχα:lol:
Θυμαμαι πρωτη δημοτικου επειδη αλλαξα και σχολειο απο ιδιωτικο πηγα σε δημοσιο πηρα και την μαμα πρωτη μερα στο σχολειο...Απο εκει και μετα ολα εστρωσαν.Ισως ηταν το ιδιωτικο δεν ξερω.Τεσπα..
Δεν θελω να της μεταδωσω την ανυσηχια μου και επειδη καταλαβαινουν τα παντα τα ατιμα..προπονουμε απο τωρα!
Αν αρχισει τα κλαμματα δεν ξερω κι εγω τι θα κανω θα παθω καταθλιψη.
Δεν εχω μετανιωσει καθολου που την κραταω μεχρι τωρα στο σπιτι..Ειναι επιλογη μου φυσικα, στεναχωριεμαι για τις αλλες μανουλες που τα αποχωριζοντε απο μικρα για να δουλεψουν και θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερη.
Εχουμε αρκετους μηνες μπροστα μας μεχρι τον σεπτεμβρη.Αν δω το παιδακι μου οτι δεν ειναι ετοιμο δεν θα την στειλω, θα προσπαθησω με αλλους τροπους να την κανω πιο θαρραλεα, θα ειναι μεγαλυτερος και ο μπεμπης μας, θα ειναι πιο ευκολο για μενα.
Φυστικακι πιστευω πως το κοριτσακι σου αφου οπως λες βαριεται στο σπιτι θα ειναι καλο να εχει κατι να απασχολειτε..Φυσικα και θα καταλαβεις αν κατι δεν παει καλα..μην σε απασχολει καθολου αυτο.Αλλα και παλι και να μην την πας θα τον βρειτε το ρυθμο σας.Ειναι που εχει αρρωστησει τωρα πολυ, κλειστηκε και στο σπιτι και βαρεθηκε το παιδακι σου.
Αυτα τα λιγα..

Μαρινα_
09-01-11, 15:44

ομως,

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλε

ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγω εχω 3 κορούλες και οι 2 πολυ πολύ πολύ κακόφαγες!
Ο παιδικός κάνει θαύματα πρέπει να πω, η μικρούλα μου εκτός απο το οτι μετά απο λίγο καιρό και αφού προσαρμόστηκε στον παιδικό άρχισε να τρώει καλύτερα, είχε και άλλα πλεονεκτήματα.
Όταν πήγε στο νηπιαγωγείο δεν αντιμετώπησε καμία δυσκολία, ακόμα θυμάται την δασκάλα της απο τον παιδικό και μου ζητάει να πηγαίνουμε κατά διαστήματα να την βλέπει.
Μετά είναι και το άλλο, αλιώς είναι ένα παιδί μόνο του και αλιώς όταν είναι μαζί με άλλα που πρέπει να μοιραστεί παιχνίδια κ.α. , μαθαίνουν λοιπόν και θέματα συμπεριφοράς.
Η γνώμη μου είναι να την πας, και όσο για την πάνα..............αχ αυτή η πάνα!!! Αν κρινω απο τα δικά μου παιδιά και απο όσα έχω ακούσει, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μπορεί να την κόψει, γιατί τα παιδάκια ζηλεύουν, θα βλέπει τα άλλα να πηγαίνουν τουαλέτα και το πηθανότερο είναι να ζηλεψει:D να θέλει και εκείνη!

Σνουφελ μου
09-01-11, 16:42
Τα 'χουμε ξανασυζητήσει αυτά! Ένα βρεφονηπιακός σταθμός, γιατί περί αυτού ομιλούμε εδώ και όχι για νήπια,

-Αναφερθηκε η λεξη παιδικος σταθμος ο οποιος εχει κ νηπια κ προνηπια κ βρεφη.
φέρει αποκλειστικά την ευθύνη που παρανόμως έχει μία παιδαγωγό (και όχι δασκάλα)

-Ειπα τη λεξη δασκαλα οχι ομως εννοοντας καθηγητρια....οταν βρισκεις ενα παιδακι που παει παιδικο σταθμο το ρωτας πια δασκαλα εχει κ οχι ποια παιδαγωγο εχει.-σιγα μη καταλαβει τι εννοεις παιδαγωγο...

Εφόσον λέγεται βρεφονηπιακός είναι υποχρεώση του να αλλάζει και πάνες και να έχει το προσωπικό για να το κάνει!

-Εννοειται..ακομη κ να βοηθησει το παιδι να κοψει τη πανα-σε συνεργασια με το σπιτι

Το ότι η παιδαγωγός που έχει δεχτεί να κρατάει τόσα παιδάκια (παρανόμως ξαναλέω) δεν έχει αντιδράσει υπερ των παιδιών και των αναγκών τους

-Τα παραπονα πρεπει να τα κανουν οι γονεις κ οχι οι παιδαγωγοι,στη διευθυνση κ στο δημο,οχι οι παιδαγωγοι.Αν εγω παω κ κανω παραπονα που με εχουν μονη για 20 παιδια ξερεις τι θα συμβει?Την αλλη μερα θα ειναι στη θεση μου καποια αλλη κ το προβλημα θα παραμενει προβλημα...

όχι δεν είναι υποχρέωση των γονιών το άλλαγμα του παιδιού τους όταν αυτό βρίσκεται στον σταθμό!

-Δε καταλαβες τι ακριβως ειπα...υποχρεωση των γονιων ειναι το αλλαγμα οταν το παιδι εχει φυγει απο τα βρεφη κ παει στα μικρα προνηπια δηλαδη ειναι 2,5 χρονων το παιδακι οπου ξεκινουν δραστηριοτητες

culte
09-01-11, 19:28
-Δε καταλαβες τι ακριβως ειπα...υποχρεωση των γονιων ειναι το αλλαγμα οταν το παιδι εχει φυγει απο τα βρεφη κ παει στα μικρα προνηπια δηλαδη ειναι 2,5 χρονων το παιδακι οπου ξεκινουν δραστηριοτητες

δεν ισχύει κάτι τέτοιο..σε εμάς τα αλλάζουν σε όποια ηλικία και αν είναι αν έξακολουθούν να φοράνε πάνα εννοείται....

Aeriko
09-01-11, 19:31
Δηλαδή μου λες ότι για τα προβλήματα που έχω εγώ στη δουλειά μου πρέπει να διαμαρτυρηθούν οι πελάτες και όχι εγώ!

Το 2.5 χρονών δεν σημαίνει τίποτα για κάποια παιδάκια σχετικά με την πάνα. Υπάρχουν παιδάκια που κόβουν την πάνα πολύ πολύ αργότερα. Αυτά δηλαδή πρέπει να μένουν χεσμένα στον βρεφονηπιακό; Ή να περιμένουν να πάει η μαμά να τα ξεσκατίσει;

Σνουφελ μου
10-01-11, 00:26
Δηλαδή μου λες ότι για τα προβλήματα που έχω εγώ στη δουλειά μου πρέπει να διαμαρτυρηθούν οι πελάτες και όχι εγώ!
Μην απαντας με ερωτηση....αλλα πες μου τι γνωμη σου γι αυτο που ειπα...αν παραπονεθω εγω που με εχουν σε ενα τμημα με πολλα παιδια και δε μπορω να τα αντεπεξελθω θα εχω φυγει το μεσημερι μα την αποληση μου ναι η οχι?Και το προβλημα ετσι,θα λυθει?Η την επομενη μερα θα παρει τη θεση μου καποια που εχει καλυτερη προθεση να δουλεψει στις ιδιες συνθηκες με πρην και θα κανει και ....τουμπεκι....

Το 2.5 χρονών δεν σημαίνει τίποτα για κάποια παιδάκια σχετικά με την πάνα. Υπάρχουν παιδάκια που κόβουν την πάνα πολύ πολύ αργότερα. Αυτά δηλαδή πρέπει να μένουν χεσμένα στον βρεφονηπιακό; Ή να περιμένουν να πάει η μαμά να τα ξεσκατίσει;

Σημαινει πολλα που τα εξηγω παραπανω αλλα αν δεν εχεις καθαρο μυαλο κ τη προθεση να πληροφορηθεις.Αν διαβαζες προσεκτικα το καθε τι που γραφω δε θα ειχες τετοια σταση και ηρωνικη συμπεριφορα.Δεν εισαι σχετικη και καλα ειναι να μην εκφερεις αποψη για πραγματα που δε γνωριζεις πως λειτουργουν.Τα παιδια των 2,5 χ. κ ανω ανηκουν σε αλλη κατηγορια.Αλλιως θα υπηρχαν τμηματα στους παιδικους σταθμους-γιατι γι αυτο μιλουσανε παραπανω -με μωρα απο 6 μηνων με παιδια 5 ετων ολα μαζι...δεν ειναι ομως ολα ισα κι ομοια...Ρωτησα κατι παραπανω...εσυ δε θα εξοργηζοσουν εαν το δικο σου παιδι και τα 16 παιδια της ταξης του δε φορανε πανα,γιατι εσυ παλευες κ του την εκοψες και θελεις να παει σε ενα μεγαλο τμημα να μαθει 5 πραγματα,κ να υπαρχουν 4 παιδακια με πανα και η δασκαλα του καθε τρεις κ λιγο να πρεπει να παραταει το τμημα,να κοβει στη μεση τη προγραματισμενη δραστηριοτητακαι παει στη τουαλετα να αλλαξει ενα παιδι κ μετα απο λιγο το αλλο κοκ?Και ειπα οτι το αλλαγμα ειναι υποχρεωτικο σε βρεφονηπιακο σταθμο αλλα οχι στις ταξεις του παιδικου σταθμου που τα παιδια ειναι ανω των 2,5.Με τη δικα σου λογικη ενα παιδι που παει πρωτη ταξη κ φοραει πανα ακομη για χ,ψ λογους η δασκαλα θα πρεπει να το αλλαζει.Τελος παντων...εγω τοτε δεν αναφερθηκα σ εσενα μιλησα γενκα θελοντας να δωσω πληροφοριες κ οχι να διαφονησω η να μαλωσω κανεναν.Διαβασα για "συμφεροντα" κ σ αυτο απευθυνομουν.

Σνουφελ μου
10-01-11, 00:32
δεν ισχύει κάτι τέτοιο..σε εμάς τα αλλάζουν σε όποια ηλικία και αν είναι αν έξακολουθούν να φοράνε πάνα εννοείται....

Δεν ειπα οτι δε μπορει σε καποια σχολεια να συμβαινει αλλα οτι ειναι δυσκολο να γινεται αυτο.Σε δημοσιο παιδικο σταθμο η σε ιδιοτικο στελνεις το παιδακι σου?

Aeriko
10-01-11, 08:26
Μην απαντας με ερωτηση....αλλα πες μου τι γνωμη σου γι αυτο που ειπα...αν παραπονεθω εγω που με εχουν σε ενα τμημα με πολλα παιδια και δε μπορω να τα αντεπεξελθω θα εχω φυγει το μεσημερι μα την αποληση μου ναι η οχι?Και το προβλημα ετσι,θα λυθει?Η την επομενη μερα θα παρει τη θεση μου καποια που εχει καλυτερη προθεση να δουλεψει στις ιδιες συνθηκες με πρην και θα κανει και ....τουμπεκι....Εάν το κάνατε όλες δεν θα μπορούσαν να σας απολύσουν γιατί δεν θα έβρισκαν άλλες που θα κάνουν τουμπεκί! Εκεί είναι το θέμα μου! Ότι όλες οι νηπιαγωγοί έχετε αυτή την καραμέλα που είναι λάθος! Όταν θα αντιδράσετε εσείς όπως πρέπει τότε θα βρείτε τους γονείς στο πλάι σας και όχι απενάντι σας.

Για τα υπόλοιπα προσβλητικά που γράφεις και για το κατά πόσο είμαι άσχετη ή σχετική έχουσα παιδί σε βρεφονηπιακό σταθμό θα καμωθώ πως δεν τα είδα και δεν θα σου ανταποδώσω τους χαρακτηρισμούς μιας και η δική μου παιδεία (κι ελπίζω και του παιδιού μου στο μέλλον από τους παιδαγωγούς του) δεν μου το επιτρέπει.!

LA LATINA
10-01-11, 11:16
να ρωτησω κατι αλλο???? αντε πειτε οτι δε φορανε πανα....αυτο σημαινει οτι θελουν να κανουν κακα ολα την ιδια ωρα??? θελω να πω, παλι δεν πρεπει η δασκαλα να το συνοδεψει οταν θα πει θελω να παω για κακα???? και παλι δε θα κοπει η δραστηριοτητα, παλι δε θα λειψει η παιδαγωγος απο την ταξη??? 30 παιδακια μη μου πειτε οτι τους ερχεται ολους μαζι να πανε τουαλετα....και τσισα να θελουνε παλι πρεπει να παει καποιος η κανω λαθος????
αρα το θεμα δεν ειναι οτι κοβεται η δραστηριοτητα αλλα οτι βαριουνται να τα ρωτανε!!!
και κοριτσια, φιλικα το λεω, μη χρησιμηποιειτε τετοιες φρασεις η μια για την αλλη, εδω μεσα ειμαστε για να βοηθησουμε η μια την αλλη και να αποφορτιστουμε, οχι για να τα παιρνουμε και να συγχυζομαστε...συγνωμη κιολας γιατι δεν εγινε σε μενα κατι, αλλα στεναχωριεμαι πολυ οταν βλεπω με το παραμικρο επιθεσεις.....ειρηνη ημιν!!!!

ΜΑΡΙΤΑ
10-01-11, 13:27
Και συγνώμη βρε κορίτσια..να ρωτήσω κάτι τώρα που ήρθε σαν απορία; Εντάξει πες ότι ένα παιδάκι έχει βγάλει τις πάνες στα 2,5 που δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και εύκολο...αυτό σημαίνει ότι μπορεί και να πηγαίνει στη τουαλέτα μόνο του και να σκουπίζεται; Δηλαδή με το που βγάζει τις πάνες κάποιος δε πρέπει να το συνοδεύσει στη τουαλέτα για την ανάγκη του και να το σκουπίσει κιόλας ή κάνω λάθος; Ούτε αυτό το κάνουν οι παιδαγωγοί δηλαδή;;;

LA LATINA
10-01-11, 13:52
[QUOTE=ΜΑΡΙΤΑ;

ακριβως αυτο λεω κι εγω !!!!!!
και στο κατω κατω εμενα τις ειχε βγαλει οταν ξεκινησαμε τον παιδικο πριν ενα μηνα, απλα με το νεο περιβαλλον και τα παιδακια και το παιχνιδι, ξεχνουσε να το πει και για να ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΟΥΡΑΣΩ Η ΤΙΣ ΦΕΡΩ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ του εβαλα πανα βρακακι και ειπα να εχουν το νου τους.... και μετα μου επεβαλλαν να του φοραω γιατι λεει ολα τα αλλα δε φορανε πανα στα μικρα προνηπια....ε ενταξει ρε παιδια, συγνωμη κιολας, και τα Χριστουγεννα προσπαθησαμε να τις βγαλουμε, αλλα επειδη ΕΓΩ δεν μπορω να τον παω τουαλετα, αναγκαστικα δεν τα καταφεραμε....για τσισα πηγαινει ΟΚ αλλα τα κακα δεν ειναι ευκολο για μενα να τον παω, εχει μονο λιγες μερες που ξαναπερπατησα και αμα σκυψω λιγο πεφτω και μετα αδυνατον να σηκωθω μονη μου και εν πασει περιπτωσει δεν θα μπορουσε ενα παιδακι να θεωρηθει ειδικη περιπτωση απ τη στιγμη που βλεπουν και ξερουν καλα οτι η μανα ειναι σε τετοια αθλια κατασταση???

Ellemphriem
10-01-11, 13:58
Ενα εχω να πω.....οταν ενας παιδαγωγος βλεπει αυτο που κανει ως επαγγελμα και οχι ως λειτουργημα που αφορα παιδια εκει σπαει το γυαλι......κριμα για τις αποψεις που διαβαζω παραπανω. Κριμα για την λογικη οπως λεμε οι Βρεταννοι (dead weight-αν ενα δεν τα καταφερνει ας κοψει τον λαιμο του...παιδακι 2.5 χρονων.....τι να πω) Ενας λογος ακομα μεγαλυτερος να με κανει να κρατησω το παιδι μου και τα λεφτα μου στο σπιτι οσο μπορω περισσοτερο......κριμα

culte
10-01-11, 14:01
αυτά που λέτε δεν ισχύουν τουλάχιστον στους ιδιωτικούς σταθμούς..

τώρα για τους δημόσιους και για όσους δεν είναι βρεφονηπιακοι δεν γνωρίζω....

jannis
10-01-11, 14:40
elle πληρώνονται άρα δεν είναι λειτούργημα,
επάγγελμα είναι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνεται σωστά,
όταν το επάγγελμα είναι να φροντίζεις/εκπαιδεύεις/απασχολείς παιδάκια 2.5 χρονών (γιατί σε αυτή την ηλικία φροντίζεις κιολας) δεν μπορείς να μην λαμβάνεις υπόψη τις βιολογικές και συναισθηματικές τους ανάγκες.

Όλα γίνονται, θέληση να υπάρχει.
Σε αρκετούς δημοτικούς σταθμούς που έχουν και βρεφικό τμήμα δεν έχουν πρόβλημα να σου τα αλλάξουν και στα "μικρά προνήπια" δηλαδή τα παιδιά τον Σεπτέμβρη είναι από 2 χρονών και 8 μηνών - 3 χρονών και 8 μηνών.
Σε αυτό το τμήμα υπάρχει συνήθως βοηθός ή οποία τα αναλαμβάνει και δεν χρειάζεται να φύγει η δασκάλα από την τάξη.
Στο κάτω κατω πες ότι κόψαν τα πανιά, στην τουαλέτα στα κακάκια τα σκούπιζαν στα 2 και 8 μηνων! Η τουλάχιστον είχαν μια επίβλεψη.
Το θέμα χρόνου είναι δικαιολογία, ως μαμά διδύμων ήθελα πολύ λιγότερη ώρα να αλλάξω πάνα στο όρθιο -οπουδήποτε και να τα σκουπίσω καλά (είμαι έτοιμη για διαγωνισμό!) παρά να περιμένω το παιδί και να το σκουπίσω να το βοηθήσω να πλυθεί...

Έτσι εγώ δεν θα εκνευριζόμουν αν η δασκάλα/βοηθός αλλάζε και 3-4 παιδάκια τα πανια τους (πες από 2 πανιά την μέρα από 2 λεπτά την αλλαγή αυτό κανει γύρω στα 16 λεπτά σύνολο και πολύ λέω!)

koutavaki
10-01-11, 14:54
Στέλνω κι εγώ τον γιό μου από 3,5 χρονών σε ιδιωτικό παιδικό, τον ακριβότερο της περιοχής γιατί είχε τους καλύτερους χώρους. Πήγε χωρίς πάνα και όλο αυτό το διάστημα δεν μου έχουν σημειώσει ποτέ ότι το παιδί έκανε κακά και δυο φορές όλες κι όλες τσίσα. Απ΄ότι έχω δει τα περισσότερα παιδιά πάνε μόνα τους για τσίσα κι ανεβάζουν όπως όπως τα ρούχα τους και τους τα διορθώνει στην τάξη η δασκάλα.
Το κακό που αφορά και το ζήτημα της εκαπίδευσης της πάνας και όλα είναι ότι επίσημα υπάρχει 1 δασκάλα για 20 παιδάκια, η οποία προν τις 9 και μετά τις 1 είναι μια για 60 γιατί πάνε εκ περιτοπής συνοδοί στα σχολικά. Κι αυτό συμβάνει σε όλους τους ιδιωτικούς σταθμούς που έχω δει γιατί πουθενά δεν πληρώνουν χωριστά συνοδούς.
Όσοι από μας έχουν φάει ώρες για να απσχολήσουν παιδιά προνηπιακής ηλικίας καταλαβαίνουν ότι αυτοί οι αριθμοί δεν επιτρέπουν και πολλά.
Οι ιδιοκτήτες των σταθμών είναι επιχειρηματίες και φροντίζουν για το μέγιστο δυνατό κέρδος κια αυτό είναι όλο.
Δευρευόντως οι παιδαγωγοί έχουν και μια τάση "εγώ δεν σπούδασα για ξεσκατίζω παιδιά" και προσπαθούν να εξομοιώσουν τα καθήκοντά τους με της δασκάλας του δημοτικού.

Aeriko
10-01-11, 14:55
Aκριβώς αυτό το σύστημα υπάρχει και σε εμάς στον ιδιωτικό σταθμό jannis. Υπάρχει μία κοπέλα για την "φροντίδα" του βρεφικού, μεταβρεφικού, και μικρών νηπίων και επειδή είχα ρωτήσει και στον Δημοτικό Σταθμό της περιοχής μας πριν καταργήσουν τα βρεφικά τμήματα και μας αφήσουν απέξω αυτό το σύστημα είχαν κι εκεί! Αυτή η κοπέλα τα καθαρίζει και τα βοηθάει με την υγιεινή τους και αυτή η κοπέλα τα ταΐζει ή τα κοιμίζει. Οι παιδαγωγοί είναι ανενόχλητες στη δουλειά τους.

LA LATINA
10-01-11, 15:08
εμας η μια δασκαλα την κανει στις 11- τσεκαρισμενο γιατι τη βλεπουν αλλες μαμαδες στο φουρνο η στο δημοτικο για τα παιδια της- την εχω δει κι εγω απειρες φορες να φευγει οταν μπορουσα και πηγαινα και αλλες φορες την εχω ζητησει στο τηλεφωνο και δεν ηταν εκει "εφυγε" μου ειπαν, και η δευτερη δασκαλα απο τις 12.30 μπαινει στο πουλμαν συνοδος
ποιος εχει τα παιδια???????ΟΕΟ??????????

Σνουφελ μου
11-01-11, 00:07
Aκριβώς αυτό το σύστημα υπάρχει και σε εμάς στον ιδιωτικό σταθμό jannis. Υπάρχει μία κοπέλα για την "φροντίδα" του βρεφικού, μεταβρεφικού, και μικρών νηπίων και επειδή είχα ρωτήσει και στον Δημοτικό Σταθμό της περιοχής μας πριν καταργήσουν τα βρεφικά τμήματα και μας αφήσουν απέξω αυτό το σύστημα είχαν κι εκεί! Αυτή η κοπέλα τα καθαρίζει και τα βοηθάει με την υγιεινή τους και αυτή η κοπέλα τα ταΐζει ή τα κοιμίζει. Οι παιδαγωγοί είναι ανενόχλητες στη δουλειά τους.

Για του λογου το αληθες και για να καταλαβεις οτι δεν ειμαιμε το μερος κανενος ,αντιθετος ειμαι στη χειροτερη θεση,μεσα στο σχολειο,δηλαδη ειμαι μια κ εχω 20 σταθερα παιδια απο 18 μωνων εως 2,5 χρονων κ οποτε καποιο απο τα μεγαλα που θεωρουνται τα παιδια μετα του δικου τμηματος κανουν την αναγκη τους,μου τα φερνουν ενα ενα να τα καθαρισω μαζι με τα δικα μου οποτε δεν ειναι παντα 20,ειναι κ παραπανω κ αυτο ειναι αδικο....Και ρωτω...γιατι μια μανα που το παιδι της ειναι 2,5 θελει να το γραψει στο μεγαλο τμημα και δε το φερνει στα βρεφη ωστε να μαθουμε να βγαζουμε τη πανα?Ειναι μεγαλο για τα βρεφη αλλα μικρο για να κανει την αναγκη του στο μπανιο?Εγω αυτο δε καταλαβαινω με την εμονη των μαμαδων.Αλλα απο την αλλη κανω τη δουλεια μου κ δε με ενοχλει που μου πασαρουν τα παιδια τους γιαιτι ξερω δεν ειναι υποχρεωση τους,αλλα δουλεια μας.Εχω δουλεψει σε πολλα σχολει Ελλαδα και εξωτερικο κ αυτο που λεω οτι ειναι δυσκολο γι αυτες να κρατανε τμημα μεταβρεφικο κ να τα ελενχουν ολα,το εννοω γιατι ειναι πολυ...δυσκολο
Και μιας και ανεφερες κατι για επιπεδο κ.λ.π.εγω ειπα απλα οτι δεν εχεις καθαρο μυαλο και οτι με ειρωνευτικες.Επισης ειναι αναρμοστω να υπενισεσε οτι ο αλλος δεν εχει επιπεδοΜην ξεχνας οτι εσυ ξεκινησες να απευθυνεσε στα λεγομενα μου.Λυπαμαι πολυ γιατι απλα ηθελα να καταθεσω μια γνωμη κ εγινα αδικα στοχος επικριτικων σχολιων.

Σνουφελ μου
11-01-11, 00:17
Και συγνώμη βρε κορίτσια..να ρωτήσω κάτι τώρα που ήρθε σαν απορία; Εντάξει πες ότι ένα παιδάκι έχει βγάλει τις πάνες στα 2,5 που δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και εύκολο...αυτό σημαίνει ότι μπορεί και να πηγαίνει στη τουαλέτα μόνο του και να σκουπίζεται; Δηλαδή με το που βγάζει τις πάνες κάποιος δε πρέπει να το συνοδεύσει στη τουαλέτα για την ανάγκη του και να το σκουπίσει κιόλας ή κάνω λάθος; Ούτε αυτό το κάνουν οι παιδαγωγοί δηλαδή;;;

Αν εννοεις τις νηπιαγωγους οχι δεν αποτελει υποχρεωση τους,μονο των βρεφονηπιοκομων που θα βρεις μια,στη καλυτερη..δυο σε εναν ολοκληρο παιδικο σταθμο.Δυστυχως,επισης,στους παιδικους σταθμους θα επρεπε να υπαρχουν βρεφονηπιοκομοι και οχι νηπιαγωγοι,παρ'οτι συμβαινει το αντιθετο κατα τη πλειοψηφια.

Aeriko
11-01-11, 00:20
Πραγματικά το ότι εξέλαβες ως ειρωνικό το σχόλιο - σύγκριση με τους πελάτες και τη διαμαρτυρία τους δεν το καταλαβαίνω από το πρωί! Ο μόνος λόγος για να το εκλάβεις ως ειρωνικό ήταν να δεις την ειρωνία πίσω από αυτό που έγραφες μα τότε δεν θα έπρεπε να νιώσεις κάπως για το δικό μου υποτιθέμενο ειρωνικό σχόλιο μα για το δικο σου! Και φυσικά εγώ που υποτίθεται ότι σε ειρωνεύτηκα δεν σου υπέδειξα ούτε πότε και τι θα γράφεις ούτε αν δικαιούσαι να ομιλείς ή όχι ούτε αν είσαι σχετική ή άσχετη, για την ακρίβεια δεν σε χαρακτήρισα πουθενά!!! Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους εφόσον δεν θέλεις να το αφήσεις να φύγει σαν μια κακιά στιγμή!

Τώρα όσον αφορά το ζητούμενο και τη θέση στην οποία βρίσκεσαι εκεί που εργάζεσαι δεν θα την σχολιάσω περαιτέρω... Θα σου πω όμως πως τουλάχιστον στους παιδικούς που πήγα εγώ δεν επέλεξα που θα εγγραφεί η κόρη μου αλλά την κατέτασσαν σύμφωνα με την ηλικία της! Πέρασε δε, στο μεταβρεφικό τμήμα νωρίτερα από την ηλικία της γιατί ο χαρακτήρας της και αυτά που ήξερε από το σπίτι την κατέταξαν εκεί μετά από 2 μήνες του τέλους των διακοπών μας. Και για να απαντήσω και σε ένα προηγούμενο ερώτημά σου... ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ σταθμός.

Αγγελίνα#2
11-01-11, 00:56
Για στατιστικούς και μόνο λόγους, αναφέρω ότι στον ιδιωτικο παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο μεγάλος μου προνήπια, τα τμήματα περιλαμβάνουν 20 παιδάκια με δύο παιδαγωγούς το καθένα και όταν κάποιο χρειάζεται τουαλέτα, το πηγαίνει η μια και μένει η άλλη με τα παιδιά. Και η ιδιοκτήτρια έχει ένα γραφείο στη μέση του σταθμού με τζάμι γύρωγύρω και κόβει κίνηση, από τις 6:30 ως τις 2:30.

Και το Αερικό έχει δίκιο, τα παιδιά κατατάσσονται σύμφωνα με την ηλικία τους. Στο μεσαίο τμήμα θα πάει ένα παιδάκι 2,5 ετών μόνο αν έχει βγάλει την πάνα και είναι πιο μπροστα γνωστικά, ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει την τάξη, που, ως δραστηριότητες, δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη (18 μηνών +).

Φυστικάκι δεν ξέρω τι συμπέρασμα έβγαλες απ' 'ολα αυτα. Εππίτηδες εγώ δεν έγραφα τόσον καιρό στο θέμα σου, γιατί ομολογώ ότι έχω μια αρνητική προκατάληψη με τους παιδικούς, ιδιαίτερα τους δημόσιους. Δεν με θεωρώ αμερόληπτη και γι΄αυτό μου φαινόταν άδικο να σε επηρεάσω. Πάντως νομίζω ότι το "ξεκινάμε μετά το Πάσχα κι αναλόγως πράττουμε" είναι η πιο σωστή επιλογή για την περίπτωσή σου.

ΛΕΝΑ148, παρότι δεν διαφωνώ με όλα όσα είπες, αυτή η φράση σου "δεν με ενοχλεί που μου πασάρουν τα παιδιά τους" , προερχόμενη από παιδαγωγό, είναι για μένα αλλη μια επιβεβαίωση για την απόφασή μας να στείλουμε το γιο μας μετά τα 4, κατευθείαν στο προνήπιο. Χωρίς παρεξήγηση.

Στο συγκεκριμένο θέμα, εχουμε μια ταύτιση με την Ellemphriem.

ΜΑΡΙΤΑ
11-01-11, 10:12
Αν εννοεις τις νηπιαγωγους οχι δεν αποτελει υποχρεωση τους,μονο των βρεφονηπιοκομων που θα βρεις μια,στη καλυτερη..δυο σε εναν ολοκληρο παιδικο σταθμο.Δυστυχως,επισης,στους παιδικους σταθμους θα επρεπε να υπαρχουν βρεφονηπιοκομοι και οχι νηπιαγωγοι,παρ'οτι συμβαινει το αντιθετο κατα τη πλειοψηφια.

Συγνώμη που επιμένω αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται γιατί τώρα πηγαίνουμε σε βρεφονηπιακό οπότε την αλλάζουν οι φοβερές κοπέλες που έχουμε τη τύχη να έχουμε! Δηλαδή ένα παιδάκι 2,5 ετών που έχει βγάλει τις πάνες μπορεί και σκουπίζεται μόνο του; Γιατί εγώ δε ξέρω πολλά παιδάκια σε αυτή την ηλικία που το κάνουν....

Μου έλεγε μία φίλη μου που το παιδί της 3,5 χρονών πάει σε δημόσιο σταθμό ότι μια φορά την πήραν τηλέφωνο 12 ή ώρα να πάει να πάρει το παιδί γιατί είχε κάνει κακά πάνω του και αυτές δε μπορούσαν να τον αλλάξουν...μου φάνηκε τόσο απίστευτο γιατί είναι πολύ φυσιολογικό να μη προλάβει μία φορά να πάει το παιδάκι στη τουαλέτα και να τα κάνει πάνω του...δεν είναι ρε κορίτσια; Της είπαν πάντως ότι δε τους αφήνουν να το κάνουν παρόλο που και αυτές το βλέπουν λάθος...ήταν δημόσιος ο σταθμός...
Δε ξέρω, έχουν δίκιο και οι κοπέλες αλλά μιλάμε για μικρά πλασματάκια που δε μπορείς να τα αφήσεις έτσι ρε παιδί μου...

Χαρά-Μαρία
11-01-11, 11:21
Απαραδεκτα πραγματα.
Τι σημαινει οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα αλλαζουν στον παιδικο οι "παιδαγωγοι", αν τα κανουν;; Δηλαδη μονο για να τους μαθαινουν πραγματα τους εχουμε κι οχι για να τα προσεχουν και να τα φροντιζουν; Εγω, αυτο θελω πρωτιστως! Τι να το κανω αν μου παθει ουρολοιμωξη;;; Αν ομοια ενα παιδι δεν παει σταθμο και το εχει γυναικα σπιτι (ή η μαμα του), δεν θα το αλλαξουν, για να....μην πανε πισω οι "πολυτιμες δραστηριοτητες" και χασει την αλφαβητα;;;; (μη χε....)

Σνουφελ μου
11-01-11, 11:47
Για στατιστικούς και μόνο λόγους, αναφέρω ότι στον ιδιωτικο παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο μεγάλος μου προνήπια, τα τμήματα περιλαμβάνουν 20 παιδάκια με δύο παιδαγωγούς το καθένα και όταν κάποιο χρειάζεται τουαλέτα, το πηγαίνει η μια και μένει η άλλη με τα παιδιά. Και η ιδιοκτήτρια έχει ένα γραφείο στη μέση του σταθμού με τζάμι γύρωγύρω και κόβει κίνηση, από τις 6:30 ως τις 2:30.

Και το Αερικό έχει δίκιο, τα παιδιά κατατάσσονται σύμφωνα με την ηλικία τους. Στο μεσαίο τμήμα θα πάει ένα παιδάκι 2,5 ετών μόνο αν έχει βγάλει την πάνα και είναι πιο μπροστα γνωστικά, ώστε να μπορεί να παρακολουθήσει την τάξη, που, ως δραστηριότητες, δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη (18 μηνών +).

Φυστικάκι δεν ξέρω τι συμπέρασμα έβγαλες απ' 'ολα αυτα. Εππίτηδες εγώ δεν έγραφα τόσον καιρό στο θέμα σου, γιατί ομολογώ ότι έχω μια αρνητική προκατάληψη με τους παιδικούς, ιδιαίτερα τους δημόσιους. Δεν με θεωρώ αμερόληπτη και γι΄αυτό μου φαινόταν άδικο να σε επηρεάσω. Πάντως νομίζω ότι το "ξεκινάμε μετά το Πάσχα κι αναλόγως πράττουμε" είναι η πιο σωστή επιλογή για την περίπτωσή σου.

ΛΕΝΑ148, παρότι δεν διαφωνώ με όλα όσα είπες, αυτή η φράση σου "δεν με ενοχλεί που μου πασάρουν τα παιδιά τους" , προερχόμενη από παιδαγωγό, είναι για μένα αλλη μια επιβεβαίωση για την απόφασή μας να στείλουμε το γιο μας μετά τα 4, κατευθείαν στο προνήπιο. Χωρίς παρεξήγηση.

Στο συγκεκριμένο θέμα, εχουμε μια ταύτιση με την Ellemphriem.

Δυστυχως κανεις λαθος.....αυτο περικαταταξης των παιδιων συμφωνα με την ηλικια εγω το ειπα και εδωσα εξηγησεις και γι αυτο το αερικο διαφωνησε μαζι μου.Απαντησα πιο πανω αν διαβασεις γιατι μαλλον δε τα διαβασες ολα οτι καθε ηλικια εχει διαφορετικες απαιτησεις κ οτι τα παιδια 2,5 και ανω εχουν αλλες απαιτησεις κ.λ.π Κ οτι δε γινεται μια δασκαλα να ασχολειται με 2,3 παιδια που δεν εχουν βγαλει τη πανα γιατι σε ενα τετοιο τμημα κανουν δραστηριοτητες κ δε γινεται να τις διακοπτουν καθε τρεις κ λιγο.Αυτα ελεγα και το αερικο μονο που δε με εφαγε.
οσο για τη λεξη πασαρω προερχεται απο μια αλλη λεξη που εμεις στην Ιταλια δεν την εχουμε ως κακη,δε ξερω εσεις...Το πασαρω σημαινει να καταλαβεις δινω οποτε δεν ειναι κακο...Και παρακαλω να διαβαζετε προσεκτικα τι εχει υποθει εξ αρχης και ποιος εχει πει τι...γιατι παλι εγινε παρεξηγηση και παλι εεις βαρος μου

LA LATINA
11-01-11, 11:48
ουτε εμενα με ρωτησαν για το τμημα, μου ειπαν μαλιστα οτι αφου γεννηθηκε το πρωτο εξαμηνο του 07 θα παει στα μικρα προνηπια Α ενω του δευτερου εξαμηνου πηγαν στα Β
και δεν καταλαβα δηλαδη ενα παιδακι 3 χρονων που μιλαει αψογα και ειναι σουπερ δραστηριο θα μπει στα βρεφη γιατι δεν εχει κοψει την πανα??? τι λετε ρε παιδια? που τα ειδατε αυτα γραμμενα??? τοτε γιατι με υποχρεωσαν να του ξαναβαλω πανα "μην τυχον και ξεχαστει με τα παιδακια" αφου την ειχαμε κοψει???
και οι παιδαγωγοι, τι κανουν???? τραγουδανε??? να πανε στο x factor μηπως??? ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!! μην τρελλαθω τωρα...εμεις νηπια πηγαιναμε και θυμαμαι η μαμα μου ειχε παντα στην τσαντουλα μου ενα βρακακι μην συμβει κανενα ατυχη,ατακι τι επρεπε να κανει η δασκαλα να με παει πισω στο σπιτι μου να με αλλαξουνε???? πλακα κανετε?
ενταξει ειναι κουρασμενες οι κοπελες, δε λεω, δεν εχουν προσωπικο, ΟΚ κι εγω τι να κανω γι αυτο???
για να μη συζητησουμε οτι ειχαν κρουσμα πολυ σοβαρου ιου και δεν ειπαν τιποτα, κολλησε ο γιος μου απο ενα παιδακι και κολλησε κι εμενα, που η δικη μου ασθενεια υποτροπιασε απ αυτον τον ιο και εμεινα τοσο καιρο παραλυτη.....οταν πηρα να ρωτησω τι ιος εναι, αφου ειχα μιλησει με τον παιδιατρο μου ειπαν "ειχαμε μονο ενα κρουσμα οποτε δε θεωρησαμε σωστο να πανικοβαλλουμε τον κοσμο!" τι θα πει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΡΟΥΣΜΑ???? το αλλο παιδακι ξαναγυρισε σε 10 μερες, ενω ο ιος μετα τις 15 μερες κολλαει κι ετσι κολλησε και ο δικος μου εγω ομως τον κρατησα σπιτι ενα μηνα ενω πληρωνα καλα καλα και οντας στην κατασταση μου για να μην κολλησει αλλα παιδακια!!!!!!! θα μου πειτε οι γονεις φταινε που το στειλανε ΑΛΛΑ κι αυτες γιατι δεν ειπαν ειχαμε το ταδε κρουσμα????
και στο κατω κατω, ενταξει, εδω με δυο παιδια δεν τα βγαζουμε περα, φαντασου με 30, ΟΚ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ???????????

Σνουφελ μου
11-01-11, 11:51
Συγνώμη που επιμένω αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται γιατί τώρα πηγαίνουμε σε βρεφονηπιακό οπότε την αλλάζουν οι φοβερές κοπέλες που έχουμε τη τύχη να έχουμε! Δηλαδή ένα παιδάκι 2,5 ετών που έχει βγάλει τις πάνες μπορεί και σκουπίζεται μόνο του; Γιατί εγώ δε ξέρω πολλά παιδάκια σε αυτή την ηλικία που το κάνουν....

Μου έλεγε μία φίλη μου που το παιδί της 3,5 χρονών πάει σε δημόσιο σταθμό ότι μια φορά την πήραν τηλέφωνο 12 ή ώρα να πάει να πάρει το παιδί γιατί είχε κάνει κακά πάνω του και αυτές δε μπορούσαν να τον αλλάξουν...μου φάνηκε τόσο απίστευτο γιατί είναι πολύ φυσιολογικό να μη προλάβει μία φορά να πάει το παιδάκι στη τουαλέτα και να τα κάνει πάνω του...δεν είναι ρε κορίτσια; Της είπαν πάντως ότι δε τους αφήνουν να το κάνουν παρόλο που και αυτές το βλέπουν λάθος...ήταν δημόσιος ο σταθμός...
Δε ξέρω, έχουν δίκιο και οι κοπέλες αλλά μιλάμε για μικρά πλασματάκια που δε μπορείς να τα αφήσεις έτσι ρε παιδί μου...

Εχεις δικιο...απλα αυτος ειναι ο κανονας και δεν αλλαζει.Ομως οι παιδαγωγοι δεν ειναι υποχρεωμενες κανονικα να το κανουν,οι βρεφονηπιοκομοι μονων.Καποιες που δουλευουν σε ιδιωτικους μπορει να το κανουν αλλα καθαρα γιατι αλλιως το αφεντικο θα τις διωξει.Οι ιδιες ομως αν ητανε σε δημοσιο μονιμες σιγα να μη το κανανε....Κανω λαθος?

LA LATINA
11-01-11, 11:53
Εχεις δικιο...απλα αυτος ειναι ο κανονας και δεν αλλαζει.Ομως οι παιδαγωγοι δεν ειναι υποχρεωμενες κανονικα να το κανουν,οι βρεφονηπιοκομοι μονων.Καποιες που δουλευουν σε ιδιωτικους μπορει να το κανουν αλλα καθαρα γιατι αλλιως το αφεντικο θα τις διωξει.Οι ιδιες ομως αν ητανε σε δημοσιο μονιμες σιγα να μη το κανανε....Κανω λαθος?

ενταξει ΛΕΝΑ, να μη ζηταμε κατι απο καποιον που δεν ειναι η δουλεια του εχεις δικιο
πως μπορουμε να μαθουμε ποιες ειναι παιδαγωγοι και ποιες βρεφονηπιοκομοι???
υπαρχει δλδ περιπτωση να μην ειναι καμια βρεφ/μος και να μας κανουν και χαρη???
δεν ειρωνευομαι σοβαρα ρωταω....

Σνουφελ μου
11-01-11, 11:56
ουτε εμενα με ρωτησαν για το τμημα, μου ειπαν μαλιστα οτι αφου γεννηθηκε το πρωτο εξαμηνο του 07 θα παει στα μικρα προνηπια Α ενω του δευτερου εξαμηνου πηγαν στα Β
και δεν καταλαβα δηλαδη ενα παιδακι 3 χρονων που μιλαει αψογα και ειναι σουπερ δραστηριο θα μπει στα βρεφη γιατι δεν εχει κοψει την πανα??? τι λετε ρε παιδια? που τα ειδατε αυτα γραμμενα??? τοτε γιατι με υποχρεωσαν να του ξαναβαλω πανα "μην τυχον και ξεχαστει με τα παιδακια" αφου την ειχαμε κοψει???
και οι παιδαγωγοι, τι κανουν???? τραγουδανε??? να πανε στο x factor μηπως??? ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!! μην τρελλαθω τωρα...εμεις νηπια πηγαιναμε και θυμαμαι η μαμα μου ειχε παντα στην τσαντουλα μου ενα βρακακι μην συμβει κανενα ατυχη,ατακι τι επρεπε να κανει η δασκαλα να με παει πισω στο σπιτι μου να με αλλαξουνε???? πλακα κανετε?
ενταξει ειναι κουρασμενες οι κοπελες, δε λεω, δεν εχουν προσωπικο, ΟΚ κι εγω τι να κανω γι αυτο???
για να μη συζητησουμε οτι ειχαν κρουσμα πολυ σοβαρου ιου και δεν ειπαν τιποτα, κολλησε ο γιος μου απο ενα παιδακι και κολλησε κι εμενα, που η δικη μου ασθενεια υποτροπιασε απ αυτον τον ιο και εμεινα τοσο καιρο παραλυτη.....οταν πηρα να ρωτησω τι ιος εναι, αφου ειχα μιλησει με τον παιδιατρο μου ειπαν "ειχαμε μονο ενα κρουσμα οποτε δε θεωρησαμε σωστο να πανικοβαλλουμε τον κοσμο!" τι θα πει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΡΟΥΣΜΑ???? το αλλο παιδακι ξαναγυρισε σε 10 μερες, ενω ο ιος μετα τις 15 μερες κολλαει κι ετσι κολλησε και ο δικος μου εγω ομως τον κρατησα σπιτι ενα μηνα ενω πληρωνα καλα καλα και οντας στην κατασταση μου για να μην κολλησει αλλα παιδακια!!!!!!! θα μου πειτε οι γονεις φταινε που το στειλανε ΑΛΛΑ κι αυτες γιατι δεν ειπαν ειχαμε το ταδε κρουσμα????
και στο κατω κατω, ενταξει, εδω με δυο παιδια δεν τα βγαζουμε περα, φαντασου με 30, ΟΚ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ???????????

Κακως σας αναγκασανε να ξαναβαλετε πανα αφου την ειχε κοψει.Αυτο δεν ειναι καθολου σωστο,παιζεις με τη ψυχολογια του παιδιου...οσο να ναι αποτελει μεταβαση και η πανα και δε μπορεις να παλλινδρομεις εσκεμενα ενα παιδι.Μεγα σφαλμα....δεν επρεπε να το δεχτεις...

Aeriko
11-01-11, 11:58
Λοιπόν για να τελειώνουμε επειδή μακρυγορούμε αδίκως!

Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία και για τους δημοσιους και για τους ιδιωτικούς σταθμούς.

Για τους δημοσιους στους οποίους προφανώς ανήκει η φίλη Λένα ορίζονται τα πάντα εδώ: http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/497B_02.1199689236364.pdf και με βάση αυτό μίλησα για παρανομίες! Διαβάστε το άρθρο 12

Σε ό,τι αφορά λοιπόν την υγιεινή των παιδιών ξεκαθαρίζεται στο Άρθρο 18 ως Ειδικά Καθήκοντα Προσωπικού και συγκεκριμένα των παιδαγωγών ότι μέσα στις αρμοδιότητες τους είναι η φροντίδα των ατομικών αναγκών των παιδιών και επί λέξη: "Παρακολουθεί την διατροφή τους και την καθαριότητά τους ενθαρρύνοντας την αυτοεξυπηρέτησή τους" η οποία "ενθάρρυνση" απέχει πολύ από το "απαιτείται"!

Έτσι γιατί δεν είμαστε ούτε αγράμματοι ούτε μπορούμε να δεχόμαστε απλά το έτσι είναι ο κανόνας και δεν αλλάζει! Γιατί πολύ απλά ο κανόνας δεν είναι έτσι!

Να επισημάνω ότι ό,τι αναφέρεται σε αυτό τον νόμο ΠΡΕΠΕΙ να τηρείται απαρέγκλιτα και μόνο για θέματα που δεν αναφέρονται στον παρόντα νόμο μπορεί να αποφασίσει το Νομικό πρόσωπο! (ακροτελεύτια παράγραφος!)

LA LATINA
11-01-11, 11:59
Κακως σας αναγκασανε να ξαναβαλετε πανα αφου την ειχε κοψει.Αυτο δεν ειναι καθολου σωστο,παιζεις με τη ψυχολογια του παιδιου...οσο να ναι αποτελει μεταβαση και η πανα και δε μπορεις να παλλινδρομεις εσκεμενα ενα παιδι.Μεγα σφαλμα....δεν επρεπε να το δεχτεις...

δεν ηθελα να αναγκασω καμια κοπελα να φαει χρονο με το παιδι μου παραπανω απ οτι του αναλογει και να τη στερησω απ τα αλλα παιδακια....και ημουν σιγουρη οτι στο νεο περιβαλλον και στους ξενους ανθρωπους δε θα ελεγε να παει τουαλετα, θα προτιμουσε να παιζει με τα παιδια και σε μια ξενη γυναικα δε θα ελεγε τιποτα....οποτε ειπα να μην τις φερω σε δυσκολη θεση αφου ηταν μονο 2 για 30 παιδακια

LA LATINA
11-01-11, 12:02
[QUOTE=Aeriko;1858773]Λοιπόν για να τελειώνουμε επειδή μακρυγορούμε αδίκως!

Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία και για τους δημοσιους και για τους ιδιωτικούς σταθμούς.

Για τους δημοσιους στους οποίους προφανώς ανήκει η φίλη Λένα ορίζονται τα πάντα εδώ: http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/497B_02.1199689236364.pdf και με βάση αυτό μίλησα για παρανομίες! Διαβάστε το άρθρο 12

γι αυτο σε παω αερικουλι, γιατι δε μιλας ΠΟΤΕ στον αερα!
ευχαριστουμε!!!!!!!!

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:04
ενταξει ΛΕΝΑ, να μη ζηταμε κατι απο καποιον που δεν ειναι η δουλεια του εχεις δικιο
πως μπορουμε να μαθουμε ποιες ειναι παιδαγωγοι και ποιες βρεφονηπιοκομοι???
υπαρχει δλδ περιπτωση να μην ειναι καμια βρεφ/μος και να μας κανουν και χαρη???
δεν ειρωνευομαι σοβαρα ρωταω....

Δυστυχως εχω δει τοσα πολλα και αντιμετοπιζω τοσα καθε μερα...ενα θα σου πω...ειμαι βρεφονηπιοκομος και με εχουν 3 χρονια σε βρεφικο τμημα και δε με αλλαζουν γιατι καμια βρεφοκομος και παιδαγωγος δεχεται να ξεσκ@@@@@,σιχαινονται....Τωρα πως θα το ξερεις αυτο...μαλλον ρωτοντας.Οσο για το δευτερο μπορει κ να το κανουν για να φαινονται καλες στη διευθυντρια,στο κοσμο...που να ξερω..παντως εγω δεν εχω συναντησει παιδαγωγο προθυμη να αλλαζει παιδια

Aeriko
11-01-11, 12:05
Στέλλα πριν πάω το παιδί μου στον παιδικό φρόντισα να μάθω τι ακριβώς ισχύει και τι πρέπει να περιμένω. Και επειδή η προοπτική τότε ήταν να πάει δημόσιο έχω διαβάσει αυτό τον νόμο τουλάχιστον τρεις φορές!

Για όποιον θέλει να ενημερωθεί περαιτέρω εδώ θα βρει όλους τους νόμους που διέπουν τη λειτουργία βρεφονηπιακών σταθμών: http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=1842

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:11
Λοιπόν για να τελειώνουμε επειδή μακρυγορούμε αδίκως!

Σε ό,τι αφορά λοιπόν την υγιεινή των παιδιών ξεκαθαρίζεται στο Άρθρο 18 ως Ειδικά Καθήκοντα Προσωπικού και συγκεκριμένα των παιδαγωγών ότι μέσα στις αρμοδιότητες τους είναι η φροντίδα των ατομικών αναγκών των παιδιών και επί λέξη: "Παρακολουθεί την διατροφή τους και την καθαριότητά τους ενθαρρύνοντας την αυτοεξυπηρέτησή τους" η οποία "ενθάρρυνση" απέχει πολύ από το "απαιτείται"!

Έτσι γιατί δεν είμαστε ούτε αγράμματοι ούτε μπορούμε να δεχόμαστε απλά το έτσι είναι ο κανόνας και δεν αλλάζει! Γιατί πολύ απλά ο κανόνας δεν είναι έτσι!

Να επισημάνω ότι ό,τι αναφέρεται σε αυτό τον νόμο ΠΡΕΠΕΙ να τηρείται απαρέγκλιτα και μόνο για θέματα που δεν αναφέρονται στον παρόντα νόμο μπορεί να αποφασίσει το Νομικό πρόσωπο! (ακροτελεύτια παράγραφος!)

Βρε κοριτσι γιατι δε μπορεις να καταλαβεις οτι το ενθαρυνω την "αυτοεξυπηρετηση" δεν εχει σχεση με το αλλαζω πανα?Που θα την αλλαξει η παιδαγωγος στον αερα?Αφου στις τουαλετες των νηπιων δεν υπαρχουν αλλαξιερες και τα σχετικα?

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:19
Στο αρθρο 8 γραφει τις ηλικιες οπου συμφωνα διαμορφωνονται και τα τμηματα.Αυτο ομως δε σημαινει οτι ενα παιδι δε μπορει να παραμεινει σε ενα μικροτερο τμημα απο την ηλικια λογω του οτι εχει αλλες αναγκες.Τα τμηματα των βρεφων εχουν συγκεκριμενο προγραμμα και εξηπυρετουν συγκεκριμενες αναγκες οι οποιες διαφερουν απο των νηπιων δηλαδη των παιδιων 2,5 και ανω.Τα συγκεκριμενα παιδια πηγαινουν τουαλετα και αυτοεξυπηρετουνται,δεν υπαρχουν αλλαξιερες και τα λοιπα απαραιτητα για την αλλαγη της πανας.Συν αυτου θα επρεπε να υπαρχει και μια βρεφοκομος που θα κενει αυτη τη δουλεια.Εγινα σαφης?

Aeriko
11-01-11, 12:20
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μία θέση αλλαγής για κάθε 3 βρέφη! Αυτό σημαίνει ότι επειδή μιλάμε για το ίδιο κτιριακό συγκρότημα η βοηθός της νηπιαγωγού η βρεφονηπιοκόμος θα πάρει το παιδάκι και θα πάει στα βρέφη να το αλλάξει!

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει... 10 μέρες κοσκινίζει! Κι εγώ ξέρω να βρίσκω δικαιολογίες για να ΜΗΝ κάνω τη δουλειά μου όταν δεν μου αρέσει.

Aeriko
11-01-11, 12:21
Στο τι θα έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει έχω υπάρξει σαφής πολύ πολύ πριν και από εκεί ξεκίνησε η "κόντρα" μας. Δεν είναι υπεύθυνη η μητέρα να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ το δεύτερο άτομο "βοηθό" που ορίζει ο νόμος αλλά η εργαζόμενη που δεν διευκολύνεται στη δουλειά της.

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:33
Στο τι θα έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει έχω υπάρξει σαφής πολύ πολύ πριν και από εκεί ξεκίνησε η "κόντρα" μας. Δεν είναι υπεύθυνη η μητέρα να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ το δεύτερο άτομο "βοηθό" που ορίζει ο νόμος αλλά η εργαζόμενη που δεν διευκολύνεται στη δουλειά της.

Συγνωμη για το off...
hellooooo τι εκφρασεις ειναι αυτες?Για τι κοντρες μιλας?
Με εχεις προσβαλει αρκετες φορες και μου επιτηθεσε ολη την ωρα λες κ σου εχω κανει κατι.Ειπα κατι εντελως γενικα και πληροφοριακα χωρις να σου απευθυνομαι και μου εχεις συρει τα χιλια μοιρια...Δεν ειναι σωστη η συμπεριφορα σου.Ειναι δικαιωμα του καθενος να πει την αποψη του η τη προσωπικη του εμπειρια.Και σε παρακαλω πολυ να μην λες λεξεις που δεν εχω πει.
Οσο για το δευτερο σου εδωσα εξηγηση οτι δε γινεται αυτο γιατι αυτη που θα τολμησει να ζητησει βοηθο κ.λ.π. εχει φυγει νυχτα!Και τη θεση της θα παρει καποια αλλη πιο προθυμη να παρανομησει.κι ετσι το προβλημα θα παραμενει προβλημα

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:39
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μία θέση αλλαγής για κάθε 3 βρέφη! Αυτό σημαίνει ότι επειδή μιλάμε για το ίδιο κτιριακό συγκρότημα η βοηθός της νηπιαγωγού η βρεφονηπιοκόμος θα πάρει το παιδάκι και θα πάει στα βρέφη να το αλλάξει!

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει... 10 μέρες κοσκινίζει! Κι εγώ ξέρω να βρίσκω δικαιολογίες για να ΜΗΝ κάνω τη δουλειά μου όταν δεν μου αρέσει.

Επιτελους ηρθες στα λογια μου....η παιδαγωγος δεν αλλαζει πανα γιατι δεν ειναι υποχρεωμενη...η βρεφοκομος αλλαζει.Αλλα σπανια θα βρεις και βοηθο βρεφοκομο στα νηπια οποτε δε μπορει να γινεται αυτο

Aeriko
11-01-11, 12:44
Κακώς δεν έχεις! Αλλά εφόσον δεν έχεις και δεν διεκδικείς αυτό που θα έπρεπε να έχεις σου απέδειξα παραπάνω ότι ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το κάνεις! Το κατάλαβες ή να κάνω και κακά; (μην φοβάσαι... αλλάζω μόνη μου εγώ!)

Aeriko
11-01-11, 12:51
Συγνωμη για το off...
hellooooo τι εκφρασεις ειναι αυτες?Για τι κοντρες μιλας?
Με εχεις προσβαλει αρκετες φορες και μου επιτηθεσε ολη την ωρα λες κ σου εχω κανει κατι.Ειπα κατι εντελως γενικα και πληροφοριακα χωρις να σου απευθυνομαι και μου εχεις συρει τα χιλια μοιρια...Δεν ειναι σωστη η συμπεριφορα σου.Ειναι δικαιωμα του καθενος να πει την αποψη του η τη προσωπικη του εμπειρια.Και σε παρακαλω πολυ να μην λες λεξεις που δεν εχω πει.
Οσο για το δευτερο σου εδωσα εξηγηση οτι δε γινεται αυτο γιατι αυτη που θα τολμησει να ζητησει βοηθο κ.λ.π. εχει φυγει νυχτα!Και τη θεση της θα παρει καποια αλλη πιο προθυμη να παρανομησει.κι ετσι το προβλημα θα παραμενει προβλημα

Εγώ σου επιτίθεμαι; Σοβαρά μιλάς τώρα; Και ποιες λέξεις είπα ότι είπες εσύ σε αυτό που έκανες quote? Κοίτα... θα το πω μία και δεν θα ξανασχοληθώ: Δεν σε πρόσβαλλα πουθενά σε αντίθεση με ό,τι έκανες εσύ. Δεν σε χαρακτήρισα, δεν ... δεν ... ! Απαντώ στις ανακρίβειες που γράφεις με επιχειρήματα. Αν εσύ αυτό το εκλαμβάνεις ως προσβολή έχουμε διαφορετικό τρόπο να συνδιαλεγόμαστε και το σταματάμε γιατί δεν έχει νόημα! Προφανώς έχεις άλλα δικά σου θέματα που σε απασχολούν και δεν μπορείς να ακολουθήσεις. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και τελειώνει το θέμα. Όσο όμως γράφεις για πράγματα που δεν είναι έτσι και τα παρουσιάζεις ως δεδομένα, λυπάμαι αλλά θα συνεχίσω να σου απαντώ.

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:54
Κακώς δεν έχεις! Αλλά εφόσον δεν έχεις και δεν διεκδικείς αυτό που θα έπρεπε να έχεις σου απέδειξα παραπάνω ότι ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το κάνεις! Το κατάλαβες ή να κάνω και κακά; (μην φοβάσαι... αλλάζω μόνη μου εγώ!)

Μην αναφερεσε σ εμενα ειμαι βρεφονηπιωκομος.και αν θες να ξερεις οι παιδικοι σταθμοι κατακλειζονται απο παιδαγωγους και οχι βρεφοκομους σαν εμενα πραγμα λανθασμενο γιατι το μονο που ξερουν ειναι να μαθαινουν πραγματα στα παιδια και δικαιως δεν αλλαζουν γιατι "δεν ειναι τποχρεωμενες".Μηπως θελεις να παω στον υπουργο να κανω και παραπονα κι εκει?Μιας που ειμαι και του επεγγελματος....μηπως ειμαι υποχρεωμενη να διεκδικησω και αυτο?
Και σε παρακαλω μιλα με πιο ωραιο τροπο οταν απευθυνεσε σ εμενα αλλου πες και για κ@@@@ και για οτι αλλο θελεις.Σου μιλαω τοσο καλα τοση ωρα κι εσυ με ειρωνευεσε και μου μιλας με τροπο απρεπο...Οσο για το ποιος εχει επιπεδο μην ανχωνεσε...ειναι σαφες!

Aeriko
11-01-11, 12:56
Ναι είναι!

jannis
11-01-11, 12:58
Οταν τα παιδιά είναι μεγαλύτερα από 1.5 χρονών η πάνα αλλάσσεται πιο έυκολα και πιο γρήγορα "στον αέρα"
1. κατεβάζεις τις φόρμες (κατί που δεν είναι παράλογο να ζητάς από γονείς είναι τα εύκολα ρούχα)
2. ανοίγεις το πανί
3. σκουπίζεις
4. φοράς το άλλο πανι (δεν χρησιμποιείς πάνες βρακάκι)
5. ανεβάζεις την φόρμα
6. πλένεσαι ή σκουπίζεις τα χέρια σε μωρομάντηλο και αντισυπτικό.
Όταν κάνουν τσίσα μόνο αυτό παίρνει λιγότερο από 1 λεπτό.

Σνουφελ μου
11-01-11, 12:59
Εγώ σου επιτίθεμαι; Σοβαρά μιλάς τώρα; Και ποιες λέξεις είπα ότι είπες εσύ σε αυτό που έκανες quote? Κοίτα... θα το πω μία και δεν θα ξανασχοληθώ: Δεν σε πρόσβαλλα πουθενά σε αντίθεση με ό,τι έκανες εσύ. Δεν σε χαρακτήρισα, δεν ... δεν ... ! Απαντώ στις ανακρίβειες που γράφεις με επιχειρήματα. Αν εσύ αυτό το εκλαμβάνεις ως προσβολή έχουμε διαφορετικό τρόπο να συνδιαλεγόμαστε και το σταματάμε γιατί δεν έχει νόημα! Προφανώς έχεις άλλα δικά σου θέματα που σε απασχολούν και δεν μπορείς να ακολουθήσεις. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και τελειώνει το θέμα. Όσο όμως γράφεις για πράγματα που δεν είναι έτσι και τα παρουσιάζεις ως δεδομένα, λυπάμαι αλλά θα συνεχίσω να σου απαντώ.

Τι αποκαλεις ανακριβεια?Εχεις μπερδευτει.....αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις....Ακομη και το να λες οτι λεω ανακριβειες ειναι προσβλητικο.Πιοπανω σε επεφυμουσανε για κατι που ειπα εγω αν καταλαβες....αυτο λεει πολλα...Τελος παντων...δε θελω να ασχοοληθω αλλο μαζι σου με κουραζεις πολυ.Μαλλον εχεις καποια αποθυμενα κ ξεσπας σ εμενα χωρις να φταιω.Καλα να εισαι παντως και λεγε οτι θες!:D

Σνουφελ μου
11-01-11, 13:04
Οταν τα παιδιά είναι μεγαλύτερα από 1.5 χρονών η πάνα αλλάσσεται πιο έυκολα και πιο γρήγορα "στον αέρα"
1. κατεβάζεις τις φόρμες (κατί που δεν είναι παράλογο να ζητάς από γονείς είναι τα εύκολα ρούχα)
2. ανοίγεις το πανί
3. σκουπίζεις
4. φοράς το άλλο πανι (δεν χρησιμποιείς πάνες βρακάκι)
5. ανεβάζεις την φόρμα
6. πλένεσαι ή σκουπίζεις τα χέρια σε μωρομάντηλο και αντισυπτικό.
Όταν κάνουν τσίσα μόνο αυτό παίρνει λιγότερο από 1 λεπτό.

Βολευει αλλα αυτο απαγορευεται για λογους υγειηνης.....Αν περασει το υγειονομικο την εχουν ολοι βαμενη

jannis
11-01-11, 13:04
Επιτελους ηρθες στα λογια μου....η παιδαγωγος δεν αλλαζει πανα γιατι δεν ειναι υποχρεωμενη...η βρεφοκομος αλλαζει.Αλλα σπανια θα βρεις και βοηθο βρεφοκομο στα νηπια οποτε δε μπορει να γινεται αυτο

2.5 χρονών δεν είναι νήπια δεν είναι καν προνήπια είναι "μικρά προνήπια", μεταβρεφικό ή ότι άλλο θέλεις να το πεις.
Ο νόμος για τους παιδικούς προβλέπει βοηθό. Αν δεν υπάρχει οι γονείς πρέπει να φωνάξουν πρώτοι πρώτοι αλλά και μαζί με τους εργαζόμενους.
Δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ο νόμος για τους Παιδικούς ότι ο η Παιδαγωγός δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει, αντιθέτως υπονοεί ότι το κάνει αν το παιδί δεν μπορεί. Ισως αυτό να ισχύει για την προσχολική αγωγή (Προνήπια, Νήπια) αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

LA LATINA
11-01-11, 13:08
παιδια καλυτερα να το αφησουμε εδω, λυπαμαι πολυ που καθε φορα που ενα θεμα μας καιει καταληγει σε καβγαδες και λογομαχιες....το εχω πει χιλιαδες φορες εδω ειμαστε για να βοηθηθουμε οχι για να φορτωνουμε παραπανω μου ειπες σου ειπα κτλ
ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι απολυτα σεβαστη....

Σνουφελ μου
11-01-11, 13:10
2.5 χρονών δεν είναι νήπια δεν είναι καν προνήπια είναι "μικρά προνήπια", μεταβρεφικό ή ότι άλλο θέλεις να το πεις.
Ο νόμος για τους παιδικούς προβλέπει βοηθό. Αν δεν υπάρχει οι γονείς πρέπει να φωνάξουν πρώτοι πρώτοι αλλά και μαζί με τους εργαζόμενους.
Δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ο νόμος για τους Παιδικούς ότι ο η Παιδαγωγός δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει, αντιθέτως υπονοεί ότι το κάνει αν το παιδί δεν μπορεί. Ισως αυτό να ισχύει για την προσχολική αγωγή (Προνήπια, Νήπια) αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

δεν υπαρχουν μικρα,μεγαλα,μεσαια προνηπια..απλα τα παιδια περα των 2,5 λεγονται προνηπια και οπως λεει κ ο νομος πανε στη τουαλετα και"αυτοεξυπηρετουνται" με τη βοηθεια της παιδαγωγου.

jannis
11-01-11, 13:14
Βολευει αλλα αυτο απαγορευεται για λογους υγειηνης.....Αν περασει το υγειονομικο την εχουν ολοι βαμενη
Αυτό δεν το ήξερα, εγώ δεν θα ζητούσα να κάνουν κάτι "παράνομο"
αλλά δεν την έχουν βαμένη που δεν έχουν βοηθό στο τμήμα των 2.5-3.5?
Γιατί πάλι δεν θα υπήρχε θέμα θα μπορούσε αυτή να τα πηγαίνει σε χώρο αλλαγής.

LA LATINA
11-01-11, 13:14
δεν υπαρχουν μικρα,μεγαλα,μεσαια προνηπια..απλα τα παιδια περα των 2,5 λεγονται προνηπια και οπως λεει κ ο νομος πανε στη τουαλετα και"αυτοεξυπηρετουνται" με τη βοηθεια της παιδαγωγου.

συγνωμη! εμας τα κουδουνια του σταθμου οπου καλουμε για τα παιδια μας γραφουν
1. βρεφη
2. μικρα προνηπια α (γεννημενα μεχρι Ιουνιο το 07)
3. μικρα προνηπια β (γεννημενα μετα Ιουνιο του 07)
4. νηπια α
5 νηπια β

δεν ξερω τι σημαινει αυτο αλλα σιγουρα δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν!!!

Σνουφελ μου
11-01-11, 13:23
συγνωμη! εμας τα κουδουνια του σταθμου οπου καλουμε για τα παιδια μας γραφουν
1. βρεφη
2. μικρα προνηπια α (γεννημενα μεχρι Ιουνιο το 07)
3. μικρα προνηπια β (γεννημενα μετα Ιουνιο του 07)
4. νηπια α
5 νηπια β

δεν ξερω τι σημαινει αυτο αλλα σιγουρα δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν!!!

Η λεξη μικρα δεν υφησταται..υπαρχουν βρεφη,προνηπια και νηπια.Τα χωριζουν σε αβγδ...για να γινεται ιση κατανομη και δικαιαη.Αν ενα σχολειο εχει 5 τμηματα προνηπιων π.χ θα τα ονομασει αβγδε κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν εχει καποια σημασια γιατι απο θεμα δραστηριοτητων κανουν τα δια.
Τελος παντων...δε οπως εγω δε καταλαβαινω τα τμηματα της εφοριας κ τη δουλεια του καθενος ετσι κ καποιος αλλος δε μπορει να καταλαβει το παιδικο σταθμο κ πως λειτουργει.ας πουμε εστω οτι υπαρχουν....ειναι υποχρεωμενη η παιδαγωγος να αλλαζει στα μικρα ας πουμε στα Α και στα Β?Τι γινεται?
Να

Σνουφελ μου
11-01-11, 13:26
Αυτό δεν το ήξερα, εγώ δεν θα ζητούσα να κάνουν κάτι "παράνομο"
αλλά δεν την έχουν βαμένη που δεν έχουν βοηθό στο τμήμα των 2.5-3.5?
Γιατί πάλι δεν θα υπήρχε θέμα θα μπορούσε αυτή να τα πηγαίνει σε χώρο αλλαγής.

Κι ομως οχι....δεν την εχουν!Ο καθε ιδιοκτητης,δημος βαζει καποιες/ους σε παιδικους που τον συμφερει κ.λ.π.Κ οχι συμφωνα με το προτοκολο

Σνουφελ μου
11-01-11, 13:39
παιδια καλυτερα να το αφησουμε εδω, λυπαμαι πολυ που καθε φορα που ενα θεμα μας καιει καταληγει σε καβγαδες και λογομαχιες....το εχω πει χιλιαδες φορες εδω ειμαστε για να βοηθηθουμε οχι για να φορτωνουμε παραπανω μου ειπες σου ειπα κτλ
ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι απολυτα σεβαστη....

Τωρα διαβασα το μηνυμα σου και συμφωνω.Εγω απλος παρακολουθουσα τη συζητηση και αναφερθηκε το οτι ειναι υποχρεωση των παιδαγωγων να αλλαζουν και ειπα οτι αυτο δεν ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν και ελαβα αμεσως επιθεσεις,ειρωνιες κ επικριτηκα σχολεια.Στο κατω κατω εγω το ειπα σαν πληροφορια για μη παει καποια με τσαμπουκα στο σχολειο της κ εκτεθει.Αλλα κανενας δε το καταλαβε.Απορω πως καποιο εχουν τη προθεση να τσακωνονται παρα να συζητανε.Μιλησα με 4 παιδαγωγους κ 3 νηπιαγωγους γι το θεμα αυτο τωρα γιατι εφτασα να τα αμφισβητω κ εγω με ολλα αυτα που υποθηκαν...Αλλα με διαβεβαιωσαν οτι δε κανω λαθος στα λεγομενα μου.Να βοηθησω ηθελα αλλα.....κακως ασχοληθηκα

Γατουλα
11-01-11, 13:44
εγω να μπω λιγο σφηνα γιατι εχετε γραψει πολλαααααα

Εμας η ταμπελα μας λεει ΜΙΚΡΑ προνηπια!!!!

Aeriko
11-01-11, 13:44
http://img690.imageshack.us/img690/6199/paidagwgos.jpg

Γατουλα
11-01-11, 13:47

και πως τα αλλαζουν τα Βρεφη Β??????
γιατι μας ζητησαν περσυ να φορανε φανελακι βρακακι και πανα?????
δε θελανε το μονοκοματο φανελακι για να μπορουν να βγαζουν ευκολα τη πανα
ισως να ειναι ο κανονας
ποσο συχνα πλενονταν?????? δε ξερω
δε μιλαγανε πολυ περσυ!
φετος τα λενε ολα!

ΦΥΣΤΙΚΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ
γνωμη μου και μονο
περσυ τα πηγαινα 9-1,30
δε μιλαμε για πολλες ωρες
και αν τη δεις στο μηνα να μη θελει, με τη καινουργια σχολικη χρονια!
θα τη παιρνανε στο Δημοσιο?????

(σορυ εχω πηδηξει 6 σελιδουλες μονο)

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:02
και πως τα αλλαζουν τα Βρεφη Β??????
γιατι μας ζητησαν περσυ να φορανε φανελακι βρακακι και πανα?????
δε θελανε το μονοκοματο φανελακι για να μπορουν να βγαζουν ευκολα τη πανα
ισως να ειναι ο κανονας
ποσο συχνα πλενονταν?????? δε ξερω
δε μιλαγανε πολυ περσυ!
φετος τα λενε ολα!

ΦΥΣΤΙΚΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ
γνωμη μου και μονο
περσυ τα πηγαινα 9-1,30
δε μιλαμε για πολλες ωρες
και αν τη δεις στο μηνα να μη θελει, με τη καινουργια σχολικη χρονια!
θα τη παιρνανε στο Δημοσιο?????

(σορυ εχω πηδηξει 6 σελιδουλες μονο)

Δε μιλαμε για βρεφη αλλα για προνηπια,για παιδια πανω απο 2,5

Γατουλα
11-01-11, 14:06
Λενα βρεφη Β ειμασταν εμεις στα 2,5 !
μικρα νηπια ειναι ολο το 2007
προνηπια το 2006
νηπια το 2005

και νομιζω οτι το θεμα γενικευτηκε λιγο!

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:06
Αερικο η προταση" ενθαρυνη την αυτοεξυπηρετηση" τι σημαινει?Οτι αλλαζει πανα?

Aeriko
11-01-11, 14:09
Όχι σημαίνει το αφήνω χεσμένο και φωνάζω τη μαμά του να το αλλάξει! :roll:

sweet_february
11-01-11, 14:10
Αυτο... :roll:

maria_s
11-01-11, 14:11

άρα σύμφωνά με το (γ), είναι υποχρεωμένοι ανεξαρτήτως ηλικίας παιδιού και εφόσον αυτό δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, να εφαρμόζουν τις απαιτούμενες ενέργειες για τη διατήρηση της υγιεινής του, όπερ και σημαίνει να του αλλάζουν την πάνα και να το καθαρίζουν αναλόγως, σωστά;

εγώ πάντως αυτό καταλαβαίνω και συμφωνώ με το αερικούλι...:roll:

sweet_february
11-01-11, 14:11
:lol::lol::lol:
Οκ... Οποτε να μην ψαχνω για δουλεια παραλληλα με το βρεφικο.. Αφου θα πρεπει να ειμαι stand by μη χ@στει η Μαρια να την αλλαξω!

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:12
Λενα βρεφη Β ειμασταν εμεις στα 2,5 !
μικρα νηπια ειναι ολο το 2008
προνηπια το 2007
νηπια το 2006

Δε γενικευτηκε.Δεν εχεις καταλαβει ποιο ειναι το ζητουμενο στη συγκεκριμενη σελιδα...διαβασε και πιο πισω και θα καταλαβεις.Ειπα εγω οτι ενα παιδι 2,5 δε μπορει να ειναι σε βρεφικο τμημα?Το αναφερω πιο πανω.Παρακαλω διαβαζεται οτι εχει υποθει και οχι απλα ενα δυο μηνυματα πρωτου παρεμβετε

sweet_february
11-01-11, 14:12
άρα σύμφωνά με το (γ), είναι υποχρεωμένοι ανεξαρτήτως ηλικίας παιδιού και εφόσον αυτό δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, να εφαρμόζουν τις απαιτούμενες ενέργειες για τη διατήρηση της υγιεινής του, όπερ και σημαίνει να του αλλάζουν την πάνα και να το καθαρίζουν αναλόγως, σωστά;

εγώ πάντως αυτό καταλαβαίνω και συμφωνώ με το αερικούλι...:roll:
Κι εγω αυτο καταλαβαινω..
Και επισης συμφωνω με το αερικουλι! :D

Aeriko
11-01-11, 14:13
Οκ... Οποτε να μην ψαχνω για δουλεια παραλληλα με το βρεφικο.. Αφου θα πρεπει να ειμαι stand by μη χ@στει η Μαρια να την αλλαξω!

Έτσι! Και επειδή έχεις και κορίτσι... θα στέλνεις το παιδί στο παιδικό (με μέσο εννοείται αφού αν είσαι άνεργη ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!) και θα κάθεσαι απέξω με πετσέτες, πάνες, μωρομάντηλα και sudocream ανά χείρας και stand by για να μην σου πάθει καμμια ουρολοίμωξη!

Γατουλα
11-01-11, 14:14
πηγαμε περσυ 20 μηνων
η Α ηταν απο τα πλεον κακοφαγα παιδακια
ξεκιναμε αλιωτα , στο μηνα παθαινει μεταλλαξη!
ω ναι! ΤΡΩΕΙ , επαψα να ταιζω στα γονατα και με οτι τροπο υπηρχε

προσαρμοστηκαν στο παιδικο μεσα σε μια βδομαδα και τα 2

μετα τα 2 αρχισαν σταδιακα να τα μαθαινουν στη τουλαετα
ο Β εμαθε στο μηνα
η Α στη βδομαδα

η Α κυριως γιατι ο Β ειναι πιο πισω στην ομιλια του , εχει μαθει ολα τα ποιηματακια
εχουν φιλους (μετα τα 3 συνηθως ξεκινανε οι φιλιες, πιο πριν απλα συνηπαρχουν)

μαθαινουν να μοιραζονται και να παιζουν ομαδικα

ο δημοσιος που τα πηγαινω, να πω ειμαι απο τις τυχερες, ειναι πολυ καλος
οποτε το να μην τα παω δε θα το σκεφτομουνα
ακομα και αν δε δουλευα
εστω για ενα τριωρο θα μπορουσα να κανω καποια δουλεια
και δεν εννοω να το ριξω στα καφεδακια εεε

(μακαρι να μπορουσα)

emmaki
11-01-11, 14:14
Για να μην μπερδεύονατι οι όροι, και μόνο γι' αυτό, προ-νήπια είναι τα παιδιά που μέχρι τις 31/12 του τρέχοντος έτους συμπληρώνουν τα 4 (δηλαδή αυτά που μέχρι 31-12-2011 θα σβήσουν 4 κεράκια). Αυτά μπορεί να πηγαίνουν είτε σε παιδικό σταθμό είτε σε νηπιαγωγείο.
Νήπια είναι τα παιδιά που μέχρι 31/12 του τρέχοντος έτους θα συμπληρώσουν τα 5 (σηλαδή αυτά που μέχρι 31-12-2011 θα σβήσουν 5 κεράκια). Αυτά υποχρεωτικά πηγαίνουν σε νηπιαγωγείο ή σε αυτό που ονομάζουμε παιδικό σταθμό*, αλλά διδάσκονται από νηπιαγωγό και ακολουθείται το πρόγραμμα του υπουργείου παιδείας (κανονικά οι παιδικοί σταθμοί υπάγονται στο υπουργείο υγείας).

*χρησιμοποιώ αυτό τον όρο, αν και δεν είναι ο κατάλληλος. Άλλοι οι στόχοι του παιδικού σταθμού και άλλος ο ρόλος τους 9σεβαστός και σημαντικός) και άλλος του νηπιαγωγείου.

Γατουλα
11-01-11, 14:16
συγνωμη Λενα μου! απλα μεχρι να τα διαβασω ΟΛΑ θα εχετε φυγει!!!!

παω για μια σελιδα ακομα!!! την επιμαχη!!!!! να εχω και ροη στη σκεψη μου!

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:17

Αυτο καταλαβες μετα απο ολα αυτα....Δε μπορω να σε πεισω για το τι ο νομος οριζει υποχρεωτικο σε μια παιδαγωγο,βρεφονηπιοκομο κ.λ.πΕσυ οταν το στειλεις προνηπια,κ αν κανει καμια φορα την αναγκη επανω του να πας πεις στη παιδαγωγο τα παραπανω που λες σ εμενα κ μετα ελα να μας πεις τι εγινε να γελασουμε!Θα περιμενω.....εχω υπομονη!Συγνωμη αλλα αφου δε καταλαβαινεις....τι να πω!

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:20
συγνωμη Λενα μου! απλα μεχρι να τα διαβασω ΟΛΑ θα εχετε φυγει!!!!

παω για μια σελιδα ακομα!!! την επιμαχη!!!!! να εχω και ροη στη σκεψη μου!

να σου πω πολυ συνοπτικα παραπανω ειπα οτι μια παιδαγωγος δεν εχει υποχρεωση να αλλαζει πανα.Αυτο ειναι υποχρεωση βρεφοκομου που δεν υπαρχει συνηθως η αν υπαρχει ειναι στο βρεφικο τμημα Αυτο ειναι το θεμα εν ολιγης...

maria_s
11-01-11, 14:21
Συγνώμη για να καταλάβω...μιλάτε μόνο για δημόσιους σταθμούς;

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:25
Για να μην μπερδεύονατι οι όροι, και μόνο γι' αυτό, προ-νήπια είναι τα παιδιά που μέχρι τις 31/12 του τρέχοντος έτους συμπληρώνουν τα 4 (δηλαδή αυτά που μέχρι 31-12-2011 θα σβήσουν 4 κεράκια). Αυτά μπορεί να πηγαίνουν είτε σε παιδικό σταθμό είτε σε νηπιαγωγείο.
Νήπια είναι τα παιδιά που μέχρι 31/12 του τρέχοντος έτους θα συμπληρώσουν τα 5 (σηλαδή αυτά που μέχρι 31-12-2011 θα σβήσουν 5 κεράκια). Αυτά υποχρεωτικά πηγαίνουν σε νηπιαγωγείο ή σε αυτό που ονομάζουμε παιδικό σταθμό*, αλλά διδάσκονται από νηπιαγωγό και ακολουθείται το πρόγραμμα του υπουργείου παιδείας (κανονικά οι παιδικοί σταθμοί υπάγονται στο υπουργείο υγείας).

*χρησιμοποιώ αυτό τον όρο, αν και δεν είναι ο κατάλληλος. Άλλοι οι στόχοι του παιδικού σταθμού και άλλος ο ρόλος τους 9σεβαστός και σημαντικός) και άλλος του νηπιαγωγείου.

Δεν ομιλουμε για τη διαφορα παιδικου κ νηπιαγωγιου αλλα για τις υποχρεωσεις της παιδαγωγου,νηπιαγωγου,βρεφοκομου κ.λ.π
Κι εφοσον οι παιδικοι ανηκουν στο υπουργειο υγειας,τι δουλεια εχουν οι νηπιαγωγοι στους παιδικους σταθμους?Ανοιγω καινουριο θεμα αλλα....

Aeriko
11-01-11, 14:31
να σου πω πολυ συνοπτικα παραπανω ειπα οτι μια παιδαγωγος δεν εχει υποχρεωση να αλλαζει πανα.Αυτο ειναι υποχρεωση βρεφοκομου που δεν υπαρχει συνηθως η αν υπαρχει ειναι στο βρεφικο τμημα Αυτο ειναι το θεμα εν ολιγης...

όχι δεν είναι μόνο αυτό το θέμα! Γιατί όταν δεν υπάρχει η βρεφοκόμος υποστηρίζεις ότι εξακολουθεί να μην έχει υποχρέωση η παιδαγωγός (και άρα φωνάζουμε τη μαμά να το αλλάξει) το οποίο είναι λάθος!

Μην τα παραποιούμε!

Για την απάντησή σου σε εμένα προσωπικά... σε παραπέμπω στα λόγια σου περί προσβολών ύφους κ.λπ. :mrgreen:

Aeriko
11-01-11, 14:31
Συγνώμη για να καταλάβω...μιλάτε μόνο για δημόσιους σταθμούς;

Όχι Μαράκι εστιάσαμε εκεί γιατί η Λένα προφανώς είναι του Δημοσίου και γιατί και ο σταθμός που θέλει το φυστίκι να στείλει το φυστικάκι είναι δημόσιος

Γατουλα
11-01-11, 14:32
λοιπον, σας μελετησα και δεν ειδα τιποτα περισσοτερο

λοιπον....αν το παιδακι ειχε παει στο βρεφικο Β (μεχρι τα 2,5) θα ειχε περασει και την αυτοεκπαιδευση της τουαλετας οποτε ουτε γατα ουτε ζημια

αλλα δεν εχει παει γιατι μενει με τη μανουλα του και καλα κανει αμα μπορει

τωρα......
παει μικρα νηπια , η νηπια Α (το επομενο ειναι τα προνηπια)
πριν απο ενα μηνα δεχτηκαν ενα φιλαρακι μας (3) σε Δημοσιο
δεν εχει μαθει τη τουαλετα , ειναι με πανα (δε θα δειρω τη μανουλα του για αυτο σιγουρα)
η διευθυντρια ειπε οτι θα επρεπε να ξερει αλλα δε πειραζει κλπ κλπ
εννοειται θα κοιταξουν να το μαθουν!!!!
αμα θελεις ολα γινονται

οσο για το εκανε καποιο κακακια και πρπει να αφησω τα υπολοιπα
εμας σε μια αιθουσα με 18+ παιδακια ειναι ΔΥΟ κοπελλες
οποτε σιγουρα λυνεται το θεμα

ειμαι παλι εκτος?????????

Aeriko
11-01-11, 14:34
Όχι δεν είσαι εκτός Γατούλα! Εισαι μέσα! Στον δικό σας παιδικό έχουν το προσωπικό που ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να έχουν και γι' αυτό λειτουργεί ΣΩΣΤΑ χωρίς περιορισμούς και χεσμένα παιδάκια :lol:

LA LATINA
11-01-11, 14:34
για να μην ξεχασουμε και τα ελληνικα μας, σ αυτο που παρεθεσε το αερικο βλεπω τις λεξεις

Π Α Ι Δ Α Γ Ω Γ Ι Κ Ο Π Ρ Ο Σ Ω Π Ι Κ Ο
ΚΑΙ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΗ ...

με τα ελληνικα που μιλω εδω και 32 χρονια, δε βλεπω καμια διακριση σε παιδαγωγους, βρεφονηπιοκομους, νηπιαγωγους κτλ
και το ενθαρρυνει την αυτοεξηπηρετηση σημαινει
αν πανε μονα τους καλως, αλλιως πρεπει να τα πηγαινουν
για να μην πω οτι κανονικα ενθαρρυνει την αυτοεξηπηρετηση
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ
ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΩ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ!!!!

αυτα που μας λες τα σεβομαστε, αλλα η κοπελα εδω παραθετει τους νομους, !!!!!

και ρε παιδια ας τα αφησουμε ολα και νομους και ολα

ΓΙΝΑΝΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΧΕΣΜΕΝΟ ΝΑ ΣΥΓΚΑΕΙ Η ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ?????????

μου εχει τυχει να καθαρισω παιδακι εφταχρονο γιατι φοβοταν να παει τουαλετα μονο του στο φροντιστηριο - ειχε φοβιες γενικως
βρε τι ζωον που ειμαι διεκοψα την παραδοση της γραμματικης
επρεπε να φωναξω τη μανα!!!!!!!!!!!!

Γατουλα
11-01-11, 14:35
και φυσικα εχω παραπονεθει γιατι μια δυο φορες (μονο) εχω δει βρακακι χε@@###!
Το παλευει με το χαρτακι αλλα δεν ειναι και εξπερ ακομα.
Ας ειναι και η καθαριστρια σε ετοιμοτητα, δε με νοιαζει
αλλα ως μανα απαιτω να τα προσεχουν
Και στο μυαλο και στο σωμα

sweet_february
11-01-11, 14:36
Να ρωτησω κι εγω η "ακυρη" και ας μου απαντησει οποιος θελει!
Σε περιπτωση που η μητερα ειναι ανεργη (δηλαδη δουλευει ΜΟΝΟ ο πατερας) δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ πιθανοτητα να δεχτουν το παιδι σε σταθμο? Ξερω πως ειναι δυσκολο (και καταλαβαινω τη λογικη τους γιατι στην τελικη εγω μπορω να καθησω σπιτι να τη μεγαλωσω ενω ενας γονεας που δεν εχει που να το αφησει τι θα κανει?), απλα θελω να ξερω αν ανηκει στη σφαιρα του εξωπραγματικου να δεχτουν ενα παιδι που ο ενας γονεας ειναι ανεργος.
Κι εγω παντως για να βρω δουλεια θελω να τη στειλω τη μικρη.. Κι οχι για καφεδακια, βολτουλες κλπ. Απλα ειμαστε πολυ στριμωγμενοι και θα ηθελα να βρω εστω μια 3ωρη -οπως ειπε και η Γατουλα- απασχοληση.
Υπαρχει πιθανοτητα (εστω και πολυ μικρη) να την παρουν ή να αλλαξω πλευρο??

Aeriko
11-01-11, 14:38
A όλα κι όλα στέλλα.. έχει διάκριση. Γιατί στο Β έχει την βρεφοκόμο που είναι η βοηθός της παιδαγωγού και υποχρεούται επίσης να κάνει ό,τι χρειάζεται για να την βοηθήσει (όπως ορίζει και ο βαθμός της άλλωστε).

Το πρόβλημα της Λένας και για να μην το προσωποποιούμε της οποιαδήποτε Λένας που είναι ΕΝΑ άτομο με 25 παιδιά είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ το βοηθητικό προσωπικό που ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ο σταθμός να έχει, αλλά δεν αντιδράει κιόλας σε αυτό για να μην χάσει τη θέση της. Και αυτό φυσικά θα το πληρώσει το οποιοδήποτε παιδάκι δεν έχει καταφέρει να μάθει να αυτοεξυπηρετείται :roll: ή/και η μανούλα που θα πρέπει να τρέχει να το αλλάξει όποτε χεστεί ή κατουρηθεί!

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:38
Όχι Μαράκι εστιάσαμε εκεί γιατί η Λένα προφανώς είναι του Δημοσίου και γιατί και ο σταθμός που θέλει το φυστίκι να στείλει το φυστικάκι είναι δημόσιος

αερικο εχεις αρχισει να με εκνευριζεις....λες πραγματα για μενα που δεν ισχυουν.Εχω δουλεψει σε πολλους παιδιους χωρις μισθο 8ωρο κ σε δημοσιο με συμβαση 1 ετους κ αποσυρθηκα λογω αναπηριας μετα απο ατχημα.Ξεκολλα και μη λες οτι σου καταβαινει... Καταλαβετο οτι δεν υποχρεωση της παιδαγου η της νηπιαγωγου να αλλαξει πανα,μονο να παει τα παιδια τουαλετα να αυτοεξυπηρετηθουν που λεει κ ο νομος που επικαλεισαι

maria_s
11-01-11, 14:39

α ωραία...

πάντως ανεξάρτητα αν ο σταθμός είναι δημόσιος ή ιδιωτικός, από τη στιγμή που δέχεται μωρά που δεν έχουν βγάλει την πάνα και τυγχάνει να μην υπάρχει βρεφοκόμος (προσωρινά ή μόνιμα), ο εκάστοτε παιδαγωγός είναι υποχρεωμένος να ξεσκ@τισει το έρμο βρεφάκι τηρώντας ευλαβικά τους κανόνες υγιεινής.
Δηλαδή πραγματικά, που αναλώνεστε; Αν βάσει νόμου είναι υποχρεωμένος ο παιδαγωγός; Και να μην είναι, έτσι και πάθει τίποτα το μικράκι μου, θα τον/την πετύχω νύχτα αν δεν μπορώ να την πάω πειθαρχικό γιατί τον/την καλύπτει ο νόμος :rolleyes:

όλα τα υπόλοιπα τα λαμβάνω ως θεωρητικούρες και συγνώμη προκαταβολικά αν προσβάλλεται κάποιος!

Aeriko
11-01-11, 14:39
Να ρωτησω κι εγω η "ακυρη" και ας μου απαντησει οποιος θελει!
Σε περιπτωση που η μητερα ειναι ανεργη (δηλαδη δουλευει ΜΟΝΟ ο πατερας) δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ πιθανοτητα να δεχτουν το παιδι σε σταθμο? Ξερω πως ειναι δυσκολο (και καταλαβαινω τη λογικη τους γιατι στην τελικη εγω μπορω να καθησω σπιτι να τη μεγαλωσω ενω ενας γονεας που δεν εχει που να το αφησει τι θα κανει?), απλα θελω να ξερω αν ανηκει στη σφαιρα του εξωπραγματικου να δεχτουν ενα παιδι που ο ενας γονεας ειναι ανεργος.
Κι εγω παντως για να βρω δουλεια θελω να τη στειλω τη μικρη.. Κι οχι για καφεδακια, βολτουλες κλπ. Απλα ειμαστε πολυ στριμωγμενοι και θα ηθελα να βρω εστω μια 3ωρη -οπως ειπε και η Γατουλα- απασχοληση.
Υπαρχει πιθανοτητα (εστω και πολυ μικρη) να την παρουν ή να αλλαξω πλευρο??

Να αλλάξεις πλευρό! Πρώτα θα βρεις δουλειά και μετά θα κάνεις την αίτηση στο παιδικό. Στο ενδιάμεσο θα στραφείς σε ιδιωτικές λύσεις.

Γατουλα
11-01-11, 14:44
Λενα συμφωνω σε αυτο που λες, δεν ειναι υποχρεωση της παιδαγωγου, αλλα επειδη εδω μιλαμε για ΧΕ@@#@ παιδακια, ΑΠΑΙΤΩ ομως ο καθε σταθμος να βρει τη λυση

δε θα διαιωνησετε το προβλημα αλλαζοντας πανα σε ενα παιδακι αλλα πολυ απλα μαθαινοντας το! η Α το ξαναλεω σε μια βδομαδα ηταν ετοιμη!

γιατι αυτο το φωναζω το γονιο του νηπιου (5) να ερθει να το αλλαξει το εχω ξαναδιαβασει σε αλλο τοπικ και εμεινα καγγελο!

sweet_february
11-01-11, 14:44
Να αλλάξεις πλευρό! Πρώτα θα βρεις δουλειά και μετά θα κάνεις την αίτηση στο παιδικό. Στο ενδιάμεσο θα στραφείς σε ιδιωτικές λύσεις.
Καλα αυτο δεν παιζει..
Θα δω τι θα κανω..

LA LATINA
11-01-11, 14:45
φαιη 1986

εμενα τον δικο μου τον πηραν χωρις να δουλευω αλλα εχω σοβαρο προβλημα υγειας σχεδον αναπηριας και πηγα τα χαρτια του νοσοκομειου....αλλιως ξερω οτι δεν παιρνουν εκτος αν εχεις κανενα μεσο....

Γατουλα
11-01-11, 14:45
Φαιη ...υπαρχει λυση!

γιατι στην ελλαδα ολο νομους εφαρμοζουμε και τηρουμε κατα γραμμα!!!!!

Εννοειται οτι εχουν παρει απειρα παιδακια που οι μαμαδες δε δουλευουν!!!!!

Φιλικα!!!!!

Γατουλα
11-01-11, 14:46
εξαιρω τη παθουσα μανουλα στελλα εεεεεε

Aeriko
11-01-11, 14:46
αερικο εχεις αρχισει να με εκνευριζεις....λες πραγματα για μενα που δεν ισχυουν.Εχω δουλεψει σε πολλους παιδιους χωρις μισθο 8ωρο κ σε δημοσιο με συμβαση 1 ετους κ αποσυρθηκα λογω αναπηριας μετα απο ατχημα.Ξεκολλα και μη λες οτι σου καταβαινει... Καταλαβετο οτι δεν υποχρεωση της παιδαγου η της νηπιαγωγου να αλλαξει πανα,μονο να παει τα παιδια τουαλετα να αυτοεξυπηρετηθουν που λεει κ ο νομος που επικαλεισαι

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτό περί μη υποχρέωσης το υποστηρίζεις μόνη σου χωρίς να μας το αποδεικνύεις.

α και Λένα το ότι εκνευρίζεσαι το έχουμε καταλάβει όλοι... δεν άρχισες τώρα δυστυχώς!

sweet_february
11-01-11, 14:47
φαιη 1986

εμενα τον δικο μου τον πηραν χωρις να δουλευω αλλα εχω σοβαρο προβλημα υγειας σχεδον αναπηριας και πηγα τα χαρτια του νοσοκομειου....αλλιως ξερω οτι δεν παιρνουν εκτος αν εχεις κανενα μεσο....
Ευχαριστω για την απαντηση!
Κι εγω ξερω παιδακι (απο φιλικη οικογενεια) που η μαμα δεν εργαζοταν αλλα παρολαυτα το πηραν το παιδακι, χωρις μεσο. Και δεν υπηρχε και προβλημα υγειας στη μεση. Απλα δεν το πηραν στο δικο του δημο, αλλα σε δημο κοντα στο δικο του.

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:48
για να μην ξεχασουμε και τα ελληνικα μας, σ αυτο που παρεθεσε το αερικο βλεπω τις λεξεις

Π Α Ι Δ Α Γ Ω Γ Ι Κ Ο Π Ρ Ο Σ Ω Π Ι Κ Ο
ΚΑΙ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΗ ...

με τα ελληνικα που μιλω εδω και 32 χρονια, δε βλεπω καμια διακριση σε παιδαγωγους, βρεφονηπιοκομους, νηπιαγωγους κτλ
και το ενθαρρυνει την αυτοεξηπηρετηση σημαινει
αν πανε μονα τους καλως, αλλιως πρεπει να τα πηγαινουν
για να μην πω οτι κανονικα ενθαρρυνει την αυτοεξηπηρετηση
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ
ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΩ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ!!!!

αυτα που μας λες τα σεβομαστε, αλλα η κοπελα εδω παραθετει τους νομους, !!!!!

και ρε παιδια ας τα αφησουμε ολα και νομους και ολα

ΓΙΝΑΝΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΧΕΣΜΕΝΟ ΝΑ ΣΥΓΚΑΕΙ Η ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ?????????

μου εχει τυχει να καθαρισω παιδακι εφταχρονο γιατι φοβοταν να παει τουαλετα μονο του στο φροντιστηριο - ειχε φοβιες γενικως
βρε τι ζωον που ειμαι διεκοψα την παραδοση της γραμματικης
επρεπε να φωναξω τη μανα!!!!!!!!!!!!

Κι ομως υπαρχουν διαφορες αναμεσα τους...αλλο νηπιαγωγος αλλο παιδαγωγος αλλο βρεφονηπιοκομος.Οπως αλλες οι αναγκες των βρεφω, των νηπιων κ.λ.π.
Οι παιδαγωγοι,αν και δε ξερω τι ακριβως μαθαινουν στις σχολες,εαν δεν εχουν διδαχθει να κανουν αλλαγη πανας,που δεν ειναι τοσο απλο σε ενα σχολειο...δεν το κανουν κα ο νομος το απαγορευει.Απο κει κ περα Πρεπει να υπαρχουν βρεφοκομει,οπως εγω,και να εχουν τα παιδια που δεν την εχουν βγαλει τη πανα να το μαθουμε και μαζι. μιας κ αποτελει δραστηριοτητα του τμηματος.Απο κει κ περα..αν ειναι 2,5 κ ανω κ παει στα προνηπια,αν κ κανονικα δε δεχονται με πανα,πρεπει εαν το παιδι φοραει να πηγαινει η μανα να το αλλαζει, και το γιατι το εχω εξηγησει παραπανω

LA LATINA
11-01-11, 14:49
Καλα αυτο δεν παιζει..
Θα δω τι θα κανω..

εχεις πμ

sweet_february
Φαιη ...υπαρχει λυση!

γιατι στην ελλαδα ολο νομους εφαρμοζουμε και τηρουμε κατα γραμμα!!!!!

Εννοειται οτι εχουν παρει απειρα παιδακια που οι μαμαδες δε δουλευουν!!!!!

Φιλικα!!!!!
Μακαρι να παρουν και τη δικια μου τοτε γατονι! Γιατι κι εγω για να δουλεψω θελω να τη στειλω! Κι οχι για να χαβαλεδιαζω δεξια κι αριστερα!

Θελω ρευστο λεμε γιατι αλλιως καηκαμε! :lol:
Οπως και να 'χει και εγω θα προτιμουσα να μην την παρουν και να παρουν αλλα παιδακια που δεν εχουν αλλη λυση οι γονεις. Τα συκα - συκα και τη σκαφη - σκαφη!

Aeriko
Θέλω να μου δείξεις σε ποιο νόμο λέει ότι η μάνα που εργάζεται παρατάει τη δουλειά της για να πάει να αλλάξει το 2.5 χρονών παιδί της! Αλλιώς σταμάτα να το υποστηρίζεις!

Ακόμα και εγκύκλιος μου κάνει! Αλλά να το δω γραμμένο υπεύθυνα!

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:51
[QUOTE=Aeriko;1859267]Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτό περί μη υποχρέωσης το υποστηρίζεις μόνη σου χωρίς να μας το αποδεικνύεις.

α και Λένα το ότι εκνευρίζεσαι το έχουμε καταλάβει όλοι... δεν άρχισες τώρα δυστυχώς!

Τι θες να αποδειξω?Τους νομους?Πηγαινε αυριο βρες μια με πτυχιο παιδαγωγου κ ρωτα την αν εινα υποχρεωση της να αλλαζει πανα κ ελα να μου πεις τι σου ειπε...Μαζι σου ειναι λες και μιλαω στον αερα

culte
11-01-11, 14:53
στον δικό μας παιδικό σταθμό πάντως η νηπιαγωγός (που κάνει μάθημα στο νηπιαγωγείο δλδ) κάθεται μέχρι τις 6 και φροντίζει και αλλάζει πάνες στα μωρά που κάθονται μέχρι τις 6..

γιατί οι άλλες φέγουν στις 4...

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:55
Θέλω να μου δείξεις σε ποιο νόμο λέει ότι η μάνα που εργάζεται παρατάει τη δουλειά της για να πάει να αλλάξει το 2.5 χρονών παιδί της! Αλλιώς σταμάτα να το υποστηρίζεις!

Θα σου πω το αλλο....κανονικα Δεν επιτρεπεται να δεχτεις παιδι 2,5 και ανω σε τμημα προνηπιακο χωρις να εχει βγαλει τη μανα.Αυτο ειναι κατανοητο?Απο κει κ περα καποιο παιδικοι τα δεχονται με τον ορο που αναφερω λογο του οτι δεν υπαρχουν βρεφοκομοι να κανουν τη δουλεια αυτη κ γιατι δε γινεται να διακοπτονται οι δραστηριοτητες γιατι καποιος φοραει πανα

LA LATINA
11-01-11, 14:55
[QUOTE=ΛΕΝΑ148;1859271]Κι ομως υπαρχουν διαφορες αναμεσα τους...αλλο νηπιαγωγος αλλο παιδαγωγος αλλο βρεφονηπιοκομος.Οπως αλλες οι αναγκες των βρεφω, των νηπιων κ.λ.π.

το ξερω Λενα μου οτι υπαρχει διαφορα.......στο νομο δεν τη βλεπω τη διαφορα
αυτο ειπα!!!!!!!
για μενα και τελειωνω εδω γιατι αληθινα δεν αντεχω αλλη συγχυση, για να ασχοληθεις με καποια επαγγελματα πρεπει να εισαι πρωτα ΑΝΘΡΩΠΟΣ !
για να ασχοληθεις με παιδακια τετοιας ηλικιας δε, ΑΚΟΜΑ περισσοτερο....
τωρα θα μου πεις, σ οποια σχολη περασει ο καθενας παει.....και μετα...αυτα γινονται!

ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΧΡΟΝΕΣ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ???
ΤΙ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ????

συγνωμη παιδια, αλλα δε μπορω ουτε καν να συζητησω αλλο....
εδω εχουμε διαφορα κοσμοθεωριας...
να στε ολοι καλα και καμια παρεξηγηση ο καθενας πιστευει αυτο που πιστευει και εχει δικαιωμα να το πει....αυτα και καλο απογευμα......

Γατουλα
11-01-11, 14:56
αλλο υποχρεωση και αλλο θεληση απο οτι καταλαβα!!!!!

η διευθυντρια του αλλου σταθμου το δεχτηκε το παιδακι

και ας μη τηρει τους κανονισμους!!!

τι να πω? ντροπη της??????

ασε τους νομους και τα χαρτια
και βαλε το παιδακι σου στη θεση αυτης της μανουλας

αλλα εσυ θα το εχεις εκπαιδευσει εεεεεε?

τι ναπω....μαλλον το τοπικ εκανε τον κυκλο του

maria_s
11-01-11, 14:56

και εμένα θα με ενδιέφερε από ποιο νόμο/εγκύκλιο ορίζεται αυτό Λένα!

Μιλάς συνέχεια μη γνωρίζοντας την ιδιότητα των υπολοίπων συνομιλητών σου και επιμένεις σε κάτι, στο οποίο όλες οι υπόλοιπες διαφωνούμε :roll: δεν σε κάνει να αναρωτιέσαι;

Σνουφελ μου
11-01-11, 14:57
στον δικό μας παιδικό σταθμό πάντως η νηπιαγωγός (που κάνει μάθημα στο νηπιαγωγείο δλδ) κάθεται μέχρι τις 6 και φροντίζει και αλλάζει πάνες στα μωρά που κάθονται μέχρι τις 6..

γιατί οι άλλες φέγουν στις 4...

Εθελοντικα το κανει κ μη πω οτι ειναι παραδειγμα σπανιο...Ομως αλλο η υποχρεωση....και αλλο το να κανεις κατι απο καρδιας.Αν θελει ομως αυτη η γυναικα δε το κανει γιατι δε το εχει διδαχθει-αυτο λενε συνηθως κι εχουν δικιο...

Aeriko
11-01-11, 14:57
Θα σου πω το αλλο....κανονικα Δεν επιτρεπεται να δεχτεις παιδι 2,5 και ανω σε τμημα προνηπιακο χωρις να εχει βγαλει τη μανα.Αυτο ειναι κατανοητο?Απο κει κ περα καποιο παιδικοι τα δεχονται με τον ορο που αναφερω λογο του οτι δεν υπαρχουν βρεφοκομοι να κανουν τη δουλεια αυτη κ γιατι δε γινεται να διακοπτονται οι δραστηριοτητες γιατι καποιος φοραει πανα

Το οποίο επίσης βασίζεται σε ποιο νόμο ή εγκύκλιο η απαγόρευση αυτή; Γιατί στους δύο νόμους που διέπουν την λειτουργία και το ποια παιδάκια παίρνουν και τι πρέπει να πληρούν δεν αναγράφεται πουθενά και τίποτα για τις συνήθειες της υγιεινής τους ή της διατροφής τους ή ό,τιδήποτε άλλο σχετικό!

Μήπως να κάτσεις να διαβάσεις το νόμο για να μιλάμε στην ίδια βάση; Γιατί σίγουρα για να πάρεις πτυχίο δεν είχες εξεταστεί στο ποιοι νόμοι διέπουν την απασχόλησή σου και είναι προφανές αυτό!