PDA

Επιστροφή στο Forum : Μύκητες

JuliaJohn
16-12-10, 16:19
Γειά σας!
Μόλις σήμερα έγινα μέλος του forum!
Είμαι πέντε μηνών έγκυος και έχω μύκητες. Ξεκίνησα θεραπεία, αλλά μου είπαν ότι εάν δεν έχουν φύγει μέχρι να γεννήσω, μπορεί να γεμίσει το στόμα και το πρόσωπο του μωρού μύκητες!
Έχει συμβεί σε κανένα αυτό το πράγμα;
Thanks!!!

maria-giannis
16-12-10, 16:36
δε ξερω να σου απαντησω πανω σε αυτο παντως καλο θα ηταν να το συζητησεις με το γυναικολογο σου και να δειτε να υπαρχει τροπος να μη γινει κατι τετοιο.καλος ορισες λοιπον και σε οτι μπορουμε να βοηθησουμε εδω ειμαστε.:)

ria22
17-12-10, 09:50
Πρωτη φορα ακουω οτι μπορει ν γεμισει το προσωπο κ τ στομα του μωρου,ξερω οτι μπορει γενικοτερα να μολυνθει.....νομιζω επισης οτι αν κανεις εντατικη θεραπεια θα εχουν φυγει μεχρι να γεννησεις,σε ποια εβδομαδα εισαι???
βρε κοριτσια να ρωτησω κ γω κτ,πριν μεινω εγκυος,ειχα κανει τεστ παπ,ηταν καθαρο...ομως εμενα με ανυσηχουν τα υπερβολικα υγρα που εχω.Απο το τεστ παπ τι ακριβως βλεπουν??φαινονται οι μυκητες??κ το αλλο που υπαρχει η"καλλιεργια κολπικου υγρου"τι ακριβως διχνει??μηπως εχω κ γω μυκητες??επειδη δν ειχα ποτε δν ξερω τι ενδειξεις πρεπει να υπαρχουν......

ΣΩΤΗΡΙΑ
17-12-10, 09:54
Γειά σας!
Μόλις σήμερα έγινα μέλος του forum!
Είμαι πέντε μηνών έγκυος και έχω μύκητες. Ξεκίνησα θεραπεία, αλλά μου είπαν ότι εάν δεν έχουν φύγει μέχρι να γεννήσω, μπορεί να γεμίσει το στόμα και το πρόσωπο του μωρού μύκητες!
Έχει συμβεί σε κανένα αυτό το πράγμα;
Thanks!!!

Που έχεις βγάλει μύκητες?? Εγω πχ ειμαι έγκυος και έχω βγάλει μύκητες ανάμεσα στα δάκτυλα των ποδιών .

TARA
17-12-10, 10:16
Πρωτη φορα ακουω οτι μπορει ν γεμισει το προσωπο κ τ στομα του μωρου,ξερω οτι μπορει γενικοτερα να μολυνθει.....νομιζω επισης οτι αν κανεις εντατικη θεραπεια θα εχουν φυγει μεχρι να γεννησεις,σε ποια εβδομαδα εισαι???
βρε κοριτσια να ρωτησω κ γω κτ,πριν μεινω εγκυος,ειχα κανει τεστ παπ,ηταν καθαρο...ομως εμενα με ανυσηχουν τα υπερβολικα υγρα που εχω.Απο το τεστ παπ τι ακριβως βλεπουν??φαινονται οι μυκητες??κ το αλλο που υπαρχει η"καλλιεργια κολπικου υγρου"τι ακριβως διχνει??μηπως εχω κ γω μυκητες??επειδη δν ειχα ποτε δν ξερω τι ενδειξεις πρεπει να υπαρχουν......

Βεβαιως φαινονται οι μυκητες στο τεστ παπ. Επισης τους βλεπουν μικροσκοπικα σε εξεταση κολπικου υγρου, ενω η πληρης καλλιεργεια δειχνει αλλους μικροοργανισμους.
Τα κλασσικα συμπτωματα ειναι φαγουρα, δυσοσμια, λευκα υγρα.

Μπορει να γινει θεραπεια στην εγκυμοσυνη και δε θα υπαρχει κανενα προβλημα στον τοκετο. Τα υποθετα καλεντουλας ειναι πολυ καλα και χωρις παρενεργειες.

hristin30
28-02-11, 15:20
Κορίτσια καλησπέρα.Κλείνω τον 5ο μήνα καιεδω και 3-4 μέρες εχω ενοχλησεισ όπως φαγούρα.Υγρά δεν έχω ιδιαίτερα.Υποψιάζομαι μυκητίαση.Οταν μπηκα στον 4ο για κάποιο λόγω πηρα αντιβίωση και μετα 3 υπόθετα ντακταριν για τουσ μύκητες γιατίείχα κ μύκητες.τωρα φοβάμαι ότι θα μου δώσει πάλι υπόθετα κ απογοητέυτηκα.Δεν θέλω άαλα φάρμακα.Είχα κάποια άλλη τετοια ενόχληση και πως το αντιμετωπισε με φυσικό τρόπο?
Υπάρχει περίπτωση οι μύκητες να προκαλέσουν προωρο τοκετό ?
Τα υπόθετα καλέντουλας τα διαβάζω εδω στο ιντερνετ αλλά είναι ασφαλή στην εγκυμοσύνη? Εχουν γίνει έρευνεσ?
Γιατι και τα φυσικά προιόντα δεν είναι πάντα ασφαλή..
δεν ξέρω τι να κάνω....αρχισα να τρωω ένα γιαούρτι πίνω και χαμομήλι κανω και πλύσεις με αυτό αλλά ειδικά οι πλύσεις δεν με βοηθάνε καθόλου..μπορω να πω ότι με ερεθίζουν λιγάκι.Εσας σας φευγουν τα συμπτωματα με τισ πλυσεισ χαμομηλιου?

tsiph
28-02-11, 18:04
Εγώ έχω πρόβλημα αρκετά χρόνα με μύκητες. Ο γιατρός που έχω τώρα μου είπε ότι στην εγκυμοσύνη σίγουρα θα πάθω πάλι. Τώρα είναι η δεύτερη φορά που το έχω και είμαι κ εγώ στον πέμπτο μήνα. Το έχω διαβάσει και αλλού στην εγκυμοσύνη παθαίνεις συχνά μυκητιάσεις. Δεν μου είπε ποτέ όμως ότι στον τοκετό θα έχει κάποιο πρόβλημα το παιδί. :confused:

Ευθαλία
28-02-11, 18:12
Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ υποψιάστηκα ότι είχα μύκητες και μου είπε η μαμή να βάλω κάτι υπόθετα που είναι ασφαλή στην εγκυμοσύνη. Όσο για πλύσεις με χαμομήλι κάπου διάβασα (από γιατρό) ότι δεν το συνιστούν στην εγκυμοσύνη διότι μπορεί να μπει κάποιο μικρόβιο κολπικά. Καλύτερα υπόθετα κατευθείαν, εγώ τελικά δεν τα χρησιμοποίησα γιατί μου πέρασε η φαγούρα, υγρά λευκά έχω πού και πού αλλά θα βάλω τα υπόθετα όταν χειροτερέψω πάλι. Απ' ότι ξέρω οι μύκητες δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη!

hristin30
28-02-11, 23:47
Κορίτσια εμέμα μου είχε πει ότι μπορει να προκαλέσουν ρηξη υμένων και κατα συνέπεια προωρο τοκετο..
Εγω ηδη πηρα μια φορα τα υπόθετα και δεν θα ήθελα να ξαναπάρω ,δεδομένου ότι και να τα πάρω μπορεί να υποτροπιάσω πάλι μεχρι να γεννησω ..
Εγω πλύσεις με χαμομηλι κάνω αλλά αν δεν έχει ασφάλεια ούτε αυτο παει το έχουμε χαμένο..
Υγρα πολλά δεν έχω απλά παρουσίασα φαγούρα κ ενοχληση στην περιοχή του κόλπου.Το θέμα είναι οτι υποφέρω γενικότερα εδω κ 3 χρόνια από μυκητες , είχα υγρα πολλά αλλα δεν είχα φαγούρα.Που αλλλου μπορεί να οφείλεται η φαγούρα.
Πάντως κ εμενα αν μου ξαναδώσει υπόθετα δεν θα τα πάρω αμέσως τουλάχιστον όσο τα συμπτωματα είναι υποφερτά.Ξεκίνησα να πίνω κ κεφιρ..αντε να δουμε..Τι πραγμα κ αυτο!!!!!!!!!!!

Active Member
28-02-11, 23:52
εκανες εξεταση? ποιον μηκυτα ειχες/εχεις?

hristin30
28-02-11, 23:53
τωρα δεν εκανα εξέταση,
Παντως στο πρωτο τριμηνο που έκανα είχα καντινα

Active Member
28-02-11, 23:57
αυτο που λεει candidas κατι τετοιο?

το ειχα κι εγω, και μου ειπε ο γιατρος οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ουτε να προκαλεσει καποιο προβλημα σε μενα, ουτε να κολλησει το παιδι.

Αυτος ο μηκυτας υπαρχει ετσι κι αλλιως (στο γνωστο σημειο :rolleyes:), και μαλιστα ειναι καλος, γιατι σκοτωνει κατι αλλα σκατουλακια που κυκλοφορουν εκει. Ομως! Στην εγκυμοσυνη, επειδη εξασθενει καπως το ανοσοποιητικο, αυτος ο καντιντας παιρνει ΠΟΛΥ τα πανω του με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο καλος πια! Μονο η φαγουρα ειναι η ταλαιπωρια....εμενα μου ειχε δωσει μια κρεμουλα (αν σε ενδιαφερει να παω να δω ποια ειναι) και την επομενη μερα ημουν κυριλε!

hristin30
01-03-11, 00:00
Αυτον εχω..
Ναι πες μου ποια αλοιφή σου έδωσε.. εσωτερικά η εξωτερικά...?
βεβαια εκανα κολπικη εξέταση στο 1ο τρίμηνο και όχι στον τράχηλο.Δεν πιστευω να υπάρχει κάτι άλλο εκεί....

Active Member
01-03-11, 00:07
περιμενε παω να δω...

εμενα μικροβιολογος με μια μπατονετα μου πηρε δειγμα....

Active Member
01-03-11, 00:12
Pevaryl (http://www.spimaco.com.sa/arabic/products/licenbrands/pevaryl.htm)

hristin30
01-03-11, 00:18
εσωτερικα η εξωτερικα την έβαλες?

Active Member
01-03-11, 00:25
εσωτερικα....μεσα στο κουτι εχει και απλικατερ....σαν τα tampax

hristin30
01-03-11, 00:29
Ράννια σε ευχαριστω πολυ.Σε 2 μέρες έχω την καθιερωμένη επίσκεψη στο γιατρο.Ισως του πω να μου γραψει κολπικη εξέταση πάλι να δω τι έχω ακριβώς και αναλόγως και τα συμπτωματα θα πραξω.Πάντως θα την έχω υπόψην και την αλοιφή σου.

Active Member
01-03-11, 00:32
αν πας σε ενα μικροβιολογο, σε λιγοτερο απο 1' θα σου εχει παρει δειγμα και στοιχιζει 15 ευρω, και σε 20' ειναι ετοιμη και η απαντηση....

εμενα δια τηλεφωνου μου ειπε να την κανω, γιατι τον ειχα παρει τηλ οτι τρελαινομαι στη φαγουρα. και δια τηλεφωνου του ειπα τα αποτελεσματα και μου πε να παρω την κρεμα αυτη. Στην επομενη επισκεψη μου τα γραψε βεβαια για να παρω πισω τα χρηματα...

Μην ευχαριστεις! :D

Ευθαλία
01-03-11, 15:14
Pevaryl (http://www.spimaco.com.sa/arabic/products/licenbrands/pevaryl.htm)

Ακριβώς αυτό μου έδωσε κι εμένα αλλά σε υπόθετα.Επίσης, δεν ξέρω καν ποιο τύπο είχα διότι δεν έκανα εξέταση, της είπα απλά ότι έχω φαγούρα και λευκές εκκρίσεις και μου είπε να βάλω αυτά τα υπόθετα για 3 συνεχόμενα βράδια. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν διαφορετικοί τύποι.

Active Member
01-03-11, 15:17
εμενα το αποτελεσμα της εξετασης μου εβγαλε candidas albicans (http://en.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans)

Επισης, ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ΠΟΛΥ συχνο στην εγκυμοσυνη...

Ευθαλία
01-03-11, 15:20
Ο συγκεκριμένοσ τύπος είναι συχνός στην εγκυμοσύνη;Κι εγώ μάλλον αυτό είχα... απλά δε τσεκαρίστηκα καν, μου έδωσε κατευθείαν τα υπόθετα μόλις της είπα φαγούρα, τα οποία ακόμα δεν έχω βάλει αφού μου πέρασε.

neraida28
02-03-11, 01:03
Είμαι στον 5ο μήνα και είναι η 2η φορά που έχω μύκητες.Ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ συχνό στην εγκυμοσύνη και ότι ίσως να ξαναπάθω και να μην φοβηθώ...για επικινδυνότητα στον τοκετό, ούτε λόγος!μου έδωσε και αυτή αλλά και την προηγούμενη φορά το ίδιο υπόθετο που μπάινει άπαξ και μετά μια κρεμούλα εξωτερικά για 4 μέρες...την πρώτη φορά είδα βελτίωση, αυτήν δυστυχώς όχι και τόσο...:sad:

SMARA
02-03-11, 12:47
καλησπερα φιλη μου.

εγω ειμαι στην 12 εβδομαδα και μολις πριν μια εβδομαδα εκανα ξανα τεστ παπ και εξεταση κολπικου. ο γιατρος μου κος Ευάγγελο Αμπουλος (ιασω)
στην λιστα του προγενετικού ελέγχου , το τεστ παπ και του κολπικου την έχει στα επειγοντα. βεβαια καποιοι γιατροι αρνουνται να εξετασουν εγκυμονούσα , αλλα ο δικός σου γιατρος εαν το ζητησεις θα το κανει.
για τα υγρα που εχεις εσυ αυτό πρεπει να κανεις. μια εξεταση κολπικου, για να τα καταπολεμισεις με αγωγη. εγω χρειαστικα αγωγη με κολπικα υπόθετα. δεν ειναι τιποτα μην ανυσηχεις. καλη επιτυχια

hristin30
02-03-11, 22:13
Εγώ τις καλλιέργειες μου τις κανω σε μικροβιολογικό.Ο γιατρος δεν μου τισ κάνει ο ίδιος.Αλλα μόνο καλλιεργεια κολπικου κ όχι τραχηλικου υγρου.
Κ εγω είναι η 2η φορα που υποτροπιάζω κ μόλις εκλεισα τον 5ο.Φοβάμαι ότι κ να ξανακάνω θεραπεια μεχρι να γεννησω μπορει να υποτροπιάσω.
neraida 28 ποια αλοιφή κ ποιο υποθετο σου έδωσε? Εμένα μου είχε δώσει ντακταριν.
smara πηρα υπόθετα ντακταριν μόλις έκλεισα τον 3ο (μετα απο καλλιεργεια που έιχα
κάνει) αλλά υποτροπίασα πάλι.Εχω κακό ιστορικό με τους παλιομύκητες εδω κ 3 χρονια με συνεχεις υποτροπές μετά από θεραπειες.Αν γεννησω με το καλό ισως το ψαξω αλλιως το θέμα όπως με ομοιοπαθητικά απλά τωρα δεν θελω να κάνω πειράματα αλλά μονο ότι μου λέει ο γιατροσ μου

baggi
03-03-11, 02:02
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΦΑΓΟΥΡΑ....ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΕΡΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΑ ΔΙΑΦΑΝΗ ΚΑΙ ΑΟΣΜΑ. ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΚΟΛΛΩΔΗ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.. ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΜΥΚΗΤΑΣ ''E.COLI''. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗΣ VASCLOR ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ!!! ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ..ΑΥΡΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ..ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ...ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

hristin30
03-03-11, 21:44
Γεια σας κορίτσια.
baggi και εγω έχω πολύ φαγούρα..αστα. Το e. coli δεν είναι μυκητας .Ειναι βακτηριο νομιζω που προκαλει ουρολοιμωξη.Ποιες χυμο cranberry λένε βοηθάει πολυ να μην μένει στα τοιχωματα της ουρηθρας το βακτηριο κ έτσι να μην κάνεις ουρολοιμωξη.
Μου ξανάδωσε ο γιατρος υποθετα ντακταριν(3) αλλα μου είπε να κάνω κ καλλιέργεια ουρων. Πάντως αν τα πάρω κ υποτροπιάσω ξανα δεν θα μου ξαναδώσει μέχρι να γεννησω.Θα περιμένω τα αποτελέσματα τις καλλιέργειας κ μετα θα βάλω τα υπόθετα.
Η μαία του μου είπε να πλενομαι με νερο γιατι τα πολλα αντισηπτικα χαλάνε τελειως τη χλωριδα κ εγω μαλλον την εχω καταστρεψει.και πολλά γιαουρτια ,τουλάχιστον 2 την ημερα κ εγω με τα χίλια ζορια τρωω το ένα..
Παλιομυκητες άντε να φυγουν.............ΒΑΡΕΘΗΚΑ

Active Member
03-03-11, 21:47
το e. coli δεν ειναι το Νο1 υπευθυνο βακτηριο για σαλμονελα? 'Η κανω λαθος?

hristin30
03-03-11, 22:01
εγω ξέρω ότι είναι για ουρολοιμωξεις.για σαλμονέλα δεν ξερω

TARA
04-03-11, 00:49
Eντεροβακτηριδιο ειναι, οποτε ειναι υπευθυνο και για ουρολοιμωξεις, αλλα και για γαστρεντεριτιδες.

baggi
04-03-11, 01:47
ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ. 25-30 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΘΗΚΕ PROCEF ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ...

neraida28
04-03-11, 01:58
neraida 28 ποια αλοιφή κ ποιο υποθετο σου έδωσε? Εμένα μου είχε δώσει ντακταριν.

Μου έδωσε υπόθετο canesten και η αλοιφή λέγεται micogen την οποία και έβαλα για 4 μέρες εξωτερικά πρωί-βράδυ. Πάντως ρε κορίτσια έχω παρατηρήσει, ότι όταν πηγαίνω τουαλέτα (για χοντρό:oops:) και τύχει μια φορά και δεν πλυθώ αμέσως, τσουπ κατευθείαν φαγούρα!είναι πολύ ενοχλητικό...η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το έχω πει στο γιατρό μου, ντράπηκα!όταν όμως πλένομαι όλα καλά, τι να πώ....
baggi μόνο πυοσφαίρια φάνηκαν?η καλλιέργεια ούρων τι έδειξε?μου φάνηκε τρελό χωρίς να έχει δείξει συγκεκριμένο μικρόβιο και χωρίς αντιβιόγραμμα να σου έδωσαν αντιβίωση, εκτός αν κατάλαβα λάθος!

TARA
04-03-11, 08:12
baggi μόνο πυοσφαίρια φάνηκαν?η καλλιέργεια ούρων τι έδειξε?μου φάνηκε τρελό χωρίς να έχει δείξει συγκεκριμένο μικρόβιο και χωρίς αντιβιόγραμμα να σου έδωσαν αντιβίωση, εκτός αν κατάλαβα λάθος!

Οταν τα πυοσφαιρια ειναι ανεβασμενα, υπαρχει μικροβιο. Συνηθως δινουν αντιβιοτικο ευρεου φασματος, και με το αντιβιογραμμα γινεται και η επιβεβαιωση του φαρμακου.

hristin30
04-03-11, 12:30
neraida 28 κ εγω το ίδιο εχω παρατηρήσει με την τουαλετα αλλα δεν πρεπει καθε φορα να πλενομαστε με καθαριστικο μονο με νερο με το ντους θέλει.
baggi εγω στην προηγουμενη εξεταση ουρων είχα ανεβασμενα πυοσφαιορια περιπου 10 κ μετα για δυο βδομαδες επινα καθε μερα νερο περιπου 1,5-2 λιτρα κ μετα απο 2 εβδομαδες τα πυοσφαιρια πηγαν 3.κανε τη θεραπεια σου αλλα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης να πινεις τουλάχιστον 1,5 λιτρα νερο τη μερα.βοηθαει πολυ παντου

salomi
04-03-11, 12:45
Καλημέρα σας!
μόλις πήρα τα αποτελέσματα της καλιέργιας. εχω και εγω μύκητες τελικά...ειχα τα κλασικά συμπτώματα. φαγούρα κλπ. και βέβαια και ο αντρας μου μιας και δεν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό. εχετε ιδέα πως αποκτάται? σήμερα εντελως συμπτωματικά άκουσα μια συνάδελφο να κλείνει ραντεβού στον γυναικολόγο της. της λεω ολα οκ? μου λεει ασε ρε εδω κ ενα χρόνο εχω μύκητες και ο βλακας ο γυναικολόγος που είχα χωρίς να μου κάνει καλιέργια δεν μου δωσε την σωστή αγωγή με αποτέλεσμα να μην φύγουν ποτε...το έχω σίγουρα λέει 1 χρόνο γιατί απο τότε ξεκίνησαν τα συμπτώματα. κόκκαλο εγω. φυσίκά για να μην την κάνω να αισθανθεί άσχημα δεν της είπα πως εχω κ γω. θα πίστευε πως μου το κόλλησε μεσο του wc που χρησιμοποιούμε στην δουλειά. παίζει κάτι τετοιο? μπορείς να κολλήσεις μ αυτον τον τρόπο? ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου αν ειναι αυτοάνοσο η μόνο μεσω σεξ. επαφής.

hristin30
04-03-11, 14:31
Υπαρχουν πολλοι τροποι για να αποκτησεις μυκητες αλλα δεν νομιζω οτι είναι κολλητικό μεσω τουαλέτασ γτ ουτως ή αλλως καποιοι απο αυτουσ υπάρχουν στη χλωρίδα του κόλπου η οποία αν διαταραχθει τοτε αυτοι κάνουν αποικίες κ ετσι εχουμε τα συμπτωματα όπως φαγούρα, υγρα κτλ.Πάντως κ αν παρεις αντιβιωση είναι ευκολο να κανεις μυκητίαση μετα αλλα κ οταν πεφτουν οι αμυνεσ του οργανισμου τοτε παλι μπορει να κανουμε μυκητες,αλλοι λενε οτι κ τα γλυκα βοηθάνε.Κ αν παθεις μια φορα τοτε εισαι πολυ επηρεπεισ να ξαναπάθεισ οπότε η φίλη σου κ την καταλληλη θεραπεια να έκανε δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναπάθει στη ζωή της ποτε.Απλα αν υπαρχει κ καποιο βακτηριο στον κόλπο τοτε δεν φευγουν με την θεραπεια.
Εγω υποφεω 2-3 χρονια κ ενω έχω κανει πολεσ θεραπειες παλι υποτροπιάζω.Ειμαι πολυ ευαίσθητη.Τα γιαουρτια βοηθάνε. τωρα τι να σου αν καταφερω να απαλλαγω οριστικα θα κανω παρτυ..

baggi
04-03-11, 23:21
neraida28 Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΕΔΕΙΞΕ ΕΝΑ ΒΑΚΤΗΡΙΟ/ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ''E.COLI'' ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ 10 ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ. ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ PROCEF ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ ''E.COLI'' ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 10 ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΑΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ...
hristin30 Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΚΑΙ Η ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ

baggi
04-03-11, 23:24
TARA ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΓΙΑΤΡΟΣ , ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ, ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΙΣΩΣ????

neraida28
04-03-11, 23:55
neraida28 Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΕΔΕΙΞΕ ΕΝΑ ΒΑΚΤΗΡΙΟ/ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ''E.COLI'' ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ 10 ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ. ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ PROCEF ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ ''E.COLI'' ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 10 ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΑΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ...

Μπράβο αυτό ήθελα να διευκρινίσω...το είδος της αντιβίωσης!τα πυοσφαίρια δείχνουν ουρολοίμωξη, απλά γίνεται αντιβιόγραμμα για να δεις το είδος της αντιβίωσης, σαφώς μπορεί να χορηγηθεί αντιβιοτικό ευρέως φάσματος, απλά νόμιζα ότι δεν έγινε καν αντιβιόγραμμα...λάθος κατάλαβα!
baggi μου εγώ είμαι νοσηλεύτρια αν θες να ρωτήσεις κάτι και αν μπορώ να φανώ χρήσιμη, πολύ ευχαρίστως!

TARA
05-03-11, 08:56
Καλημέρα σας!
μόλις πήρα τα αποτελέσματα της καλιέργιας. εχω και εγω μύκητες τελικά...ειχα τα κλασικά συμπτώματα. φαγούρα κλπ. και βέβαια και ο αντρας μου μιας και δεν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό. εχετε ιδέα πως αποκτάται? σήμερα εντελως συμπτωματικά άκουσα μια συνάδελφο να κλείνει ραντεβού στον γυναικολόγο της. της λεω ολα οκ? μου λεει ασε ρε εδω κ ενα χρόνο εχω μύκητες και ο βλακας ο γυναικολόγος που είχα χωρίς να μου κάνει καλιέργια δεν μου δωσε την σωστή αγωγή με αποτέλεσμα να μην φύγουν ποτε...το έχω σίγουρα λέει 1 χρόνο γιατί απο τότε ξεκίνησαν τα συμπτώματα. κόκκαλο εγω. φυσίκά για να μην την κάνω να αισθανθεί άσχημα δεν της είπα πως εχω κ γω. θα πίστευε πως μου το κόλλησε μεσο του wc που χρησιμοποιούμε στην δουλειά. παίζει κάτι τετοιο? μπορείς να κολλήσεις μ αυτον τον τρόπο? ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου αν ειναι αυτοάνοσο η μόνο μεσω σεξ. επαφής.

Οσα εγραψε η hristin30 ειναι σωστα. Δεν κολλας απο την τουαλετα, υπαρχουν στη χλωριδα του κολπου, και γινονται παθογονοι απο αντιβιωση, πεσμενη αμυνα του οργανισμου, υγρασια, ζεστη, στενα εσωρουχα. Επισης η υπερμετρη καταναλωση απο ζαχαρη και ασπρο αλευρι βοηθαει την αναπτυξη τους.
Μολις βγουμε απο τη θαλασσα πρεπει να αλλαζουμε αμεσως μαγιω και πρεπει να αποφευγουμε στενα τζιν ιδιαιτερα το καλοκαιρι. Οσο για τα εσωρουχα στρινγκ, ειναι "γεφυρες μικροβιων", δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο...
Τα γιαουρτια για να μας προφυλαξουν κατα τη διαρκεια ληψης αντιβιοτικων πρεπει να ειναι τα λεγομενα "ζωντανα" και τουλαχιστον 3 ημερησιως.

Κ αν παθεις μια φορα τοτε εισαι πολυ επηρεπεισ να ξαναπάθεισ οπότε η φίλη σου κ την καταλληλη θεραπεια να έκανε δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναπάθει στη ζωή της ποτε.Απλα αν υπαρχει κ καποιο βακτηριο στον κόλπο τοτε δεν φευγουν με την θεραπεια.
Εγω υποφεω 2-3 χρονια κ ενω έχω κανει πολεσ θεραπειες παλι υποτροπιάζω.Ειμαι πολυ ευαίσθητη.

Δυστυχως υποτροπιαζουν πολυ ευκολα και απαλλαγομαστε πολυ δυσκολα...

TARA ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΓΙΑΤΡΟΣ , ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ, ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΙΣΩΣ????

Τιποτε απο αυτα. Εχω δουλεψει 15 χρονια κοντα σε γιατρους, αλλα εχω δυστυχως κι εγω μεγαλη ευαισθησια και εμπειρια 20 ετων σε μυκητιασεις και ουρολοιμωξεις. Ευτυχως τα τελευταια χρονια ειχα λιγα κρουσματα και χρησιμοποιω πλεον μονο υποθετα καλεντουλας.

teddy-tedi
12-03-11, 00:24
ρε κοριτσια να κανω μια ερωτηση και στης δυο εγκυμοσυνες και στης αδελφης μου στις εξευασεις ουρων εδειξε πυοσφαιρια αλλα ο γυναικολογος δεν μας ειπε τιποτα που εχουμε τον ιδιο..αν εχω ουρολημωξη εδω και ενα χρονο δεν θα ειχα προβλημα???εχω και εγω υγρα αοσμα και διαυγες νομιζα πως χανω αμνιακο η εχω ακρατεια ..ο γιατρος μου εγραψε καλυεργεια κολπικου υγρου...ξερετε πως γινετε και ποιοι γιατροι την κανουν πχ μικροβιολογοι?

lookritia
18-03-11, 10:46
Καλημερα σας!Ειναι το πρωτο μου μηνυμα αν και εχω διαβασει τα περισσοτερα θεματα στο forum,και με εχετε βοηθησει παρα πολυ,να ειστε καλα!
Ειμαι στη 19η εβδομαδα εγκυμοσυνης,στο δευτερο παιδακι μου,και γραφω γιατι απλουστατα εχουν περασει 10 χρονια απο την πρωτη εγκυμοσυνη κ λογω των καταστασεων και τησ τοτε ηλικιας δε θυμαμαι σχεδον τιποτα...
Εδω και καποια χρονια,3-4,ταλαιπωρουμαι απο μυκητες,οποια θεραπεια κι αν ακολουθησω ..τα ιδια ξανα και ξανα.Πριν 2 εβδομαδες εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και βρεθηκε ο candida,και ο γιατρος μου εδωσε τα dactarin υποθετα και εξωτερικη αλοιφη pevaryl την οποια εβαζε κ ο καλος μου.Το θεμα ειναι οτι τωρα συνεχιζω να εχω κατι λευκα πηχτα,αλλα πολυυ πηχτα υγρα,κομματια ολοκληρα...και το χειροτερο σημερα το πρωι σαν να αλλαξαν χρωμα και να κιτρινισαν λιγο...εχω τρομοκρατηθει...και κατι αλλο περιεργο που συμβαινει τις τελευταιες μερες ειναι οτι μολις αισθανθω οτι θελω τουαλετα(ψιλα)με πιανει ενας πονος χαμηλα,οχι και μικρος θα ελεγα,και μολις ουρησω και 2 σταγονες να ναι περναει καπως.δεν αντεχω αλλα φαρμακα..και το νησι που μενω εχει μονο 1(!) γυναικολογο..ξερω απο τωρα τι θα μου πει...
οποια συμβουλη σας θα με βοηθουσε..τουλαχιστο.
Ευχαριστω!

hristin30
22-03-11, 13:54
teddy-tedi λοιπόν απόσο ξέρω ο αυξημένοσ αριθμόσ πυοσφαιρίων είναι ενδειξη για ουρολοίμωξη αλλά χωρίσ καλλιέργεια ούρων δεν σημαίνει κάτι.Εξαρτάται κ από τον αριθμό των πυοσφαιρίων. Την καλλιέργεια κολπίκού εγω στο 1ο τριμηνο την έκανα βιοιατρική (μικροβιολογος δηλαδή) αλλά αν δεν μπορει να στην κάνει ο μικροβιολόγοσ θα σου πει να στην κάνει ο γιατρος σου(εχω ακούσει περιπτωσεισ που δεν την κανουν μικροβιολόγοι)σπάνια βέβαια.
lookritia αν διάβασες τα μηνύματα παραπάνω θα δεισ ότι είμαι ομοιοπαθούσα στο θέμα μυκητες.Πηρα 2 φορεσ dactarin τστην εγκυμοσύνη ην τελευταία φορα πριν 10 μέρες κ παλι νιωθω να έχω υγρα κ ενιοτε φαγούρα.δεν ξερω τι θα γίνει..τωρα το εριξα στα γιαουρτια 2 τη μερα(οταν μπορορω ) κ πολλά νερα.Το άλλο που ανεφερες( πονοσ πριν ουρησεισ) μαλλον σε ουρολοίμωξη παραπέμπει .Να το αναφέρεισ στο γιατρο μηπως σου γραψει καμια εξεταση καλλιέργειασ ούρων..Ποιεσ πολλά νερα 2 λιτρα τη μερα κ κανε καμια καλλιέργεια ουρων.
Ειχα κ εγω κιτρινα υγρα πριν παρω τα υποθετα οπότε μπορει να ήταν απο τους μηκυτες αλλά έκανα κ καλλιεργεια ουρων ..
καλη συνέχεια κορίτσια

jellyfish
12-04-11, 00:27
Κι εγω οταν εμεινα εγκυος (πριν απο 3 χρονια) εμφανισα δυο φορες μηκυτες. Πηρα υποθετα και κρεμουλα και τις δυο φορες και το ξεπερασα. Μεγαλη ταλαιπωρια.. Ηταν και καλοκαιρι και φανταζεστε. Η κυτταρολογος που πηγαινω και κανω τεστ παπ με συμβουλεψε απο τοτε να προσπαθω να στεγνωνομαι με το πιστολακι! Ακουγεται αστειο αλλα το ιδιο με ειχε συμβουλεψει και μια μαια στο μαιευτηριο οταν γεννησα για να θρεψοθν πιο γρηγορα τα ραμματα απο τη γεννα.

_chocolate_
02-05-11, 08:28
βοηθεια!!! εδω κ λιγες μερες εχω φαγουρα κ μαλλον εχω μυκητες (κολπου)... ειχα παθει κ πριν 5 χρονια κοντα παλι και μου ειχε δωσει ο γιτρος κρεμα ντακταριν....τωρα λογο οικονομικου προβληματος δεν μπορω να παω στο γιατρο μου αλλα ειμαι μαλλον σιγουρη οτι ειναι μυκητες (φαγουρα,λευκα υγρα κομματακια) αυτο που θελω να ρωτησω ειναι επειδη θηλαζω εχει επιπτωση στο μωρο???? κ επισεις επειδη μαλλον θα αδιαθετισω επειδη χτες που εβαλα την κρεμα ειδα πανω στο σωληνακι αιμα...και μαλλον θα αδιαθετισω κανει να βαζω κρεμα στην περιοδο??? ξερει καμια να μου πει...στο ικα δεν θελω να παω ντρεπομαι ειναι ολο αντρες....κοριτσια αν ξερει καμια ας με διαφωτησει....

_chocolate_
03-05-11, 15:25
καμια???

hristin30
03-05-11, 15:52
οι μυκητεσ δεν νομιζω να βλαψουν το μωρο,ειναι τοπικοι.Η κρεμα κοιτα στισ οδηγιες να δεισ αν επιτρεπεται κατα τη γαλουχια.παντως γτ ντρεπεσαι να πας στο ικα?κ αν ειναι αντρεσ τι εγινε?το πολυ πολυ να σου γραψουν καμια καλλιεργεια κολπικου υγρου.νομιζω οτι οι κρεμεσ στην περίοδο δεν κάνουν δουλεια περιμενε να τελειωσουν τα πολλα πολλα και μετα βαλε καθε βραδυ για να δεισ βελτιωση(επαναλλαμβανω εφόσων επιτρεπεται η κρεμα κατα τη γαλουχια).
Παντως για την εντονη φαγουρα εγω εβαλα 3 μερεσ σοδα με νερο(παρα πολυ πυχτο διάλυμα ) και εκανα σαν επαλειψη στην ευαίσθητη περιοχη ( μετα απο 1-2 ωρεσ ξεπλυθηκα) αλλα οχι μεσα στον κολπο και ειδα μεγαλη βελτιωση και τωρα τρωω γιαουρτια καθε μερα 1-2 κ εχω ηρεμησει καπως τουλαχιστον απο συμπτωματα.

_chocolate_
04-05-11, 10:44
ευχαριστω ν α το δοκιμασω αυτο με την σοδα μπας κ κανει κατι κ αυτο...με την κρεμα τωρα πια δεν εχω κομματακια αλλα λιγη φαγουρα υπαρχει ακομα..οσο για το μωρο λεει να παρω γνωμη γιατρου....αχ θεε μου αυτοι οι μυκητες....