PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρτυ φάρμα

peny
05-01-11, 12:56
Γεια σας κορίτσια!! Το πάρτυ του γιου μου για τα τριτα του γενέθλια πλησιάζει!!!! Κάθε χρόνο το περιμένω πως και πως γιατί μέσα από τις ετοιμασίες γίνομαι και εγώ παιδί!!!Φέτος το θέμα μας είναι ζωάκια της φάρμας, τρακτέρ κλπ!!
Ανοιξα λοιπόν αυτό το θέμα για να μοιραστώ τις ετοιμασίες μαζί σας και Θέλω τις ιδέες σας έτσι ώστε να μετατρεψω το σπίτι μου σε κανονική φάρμα!!!
Ακόμα θέλω αν ξέρετε γρήγορες συνταγές γιατί εκτός από τα 5 μικρούλια έχουμε και άλλα 30 μεγααααααλα παιδάκια!!!!!
Αλλή μια σκέψη που έχω είναι να οργανώσω ένα παιχνιδάκι για τα παιδάκια σχετικό με το θέμα μας αλλά δεν έχω σκεφτεί τον τρόπο .Σας χρειάζομαι και εδώ!!!!! Τα παιδάκια είναι πολύ μικρούλια μόλις 4,5 χρονών το μεγαλύτερο και το μικρότερο ενός!!! Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα αυτό....
Τέλος, επειδή θα κάνω και πάρτυ στον παιδικό και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω εκεί θέλω τα φώτα σας!!!!!!

supermama
05-01-11, 13:28
Πενακι μου πολυ χαιρομαι που παλι θα απολαυσουμε τις δημιουργιες σου! Λοιπον αν μουρθει κατι θα σου πω περι διακοσμησης. οσο για μεζεδακια για τα μεγαλα παιδακια υπαρχει κατι αλλα ειναι εντονο στη γευση και δε ξερω αν το τρωνε ολοι. τοκανα για αρχη την πρωτοχρονια και το καταβροχτισαν ολοι. το μονο του θεματακι ειναι οτι το κυριο υλικο του ειναι ο... ''παστουρμας'' τον οποιο δε ξερω αν μπορεις να βαλεις κατι αλλο και να βγει καλο...εμμμ μπεικον? δε ξερω.. τεσπα κοιτα. τιγανισα λιγο να μαλακωσουν πιπεριες πρασινες ψιλοκομμενες, εριξα και τον παστουρμα τον οποιο ειχα κανει σε μικρα κομματακια. τελος εριξα λιγο σαλτσα (απο τις ετοιμες) τα αφησα 5 λεπτα και τελος. μετα με φυλλο κρουστας τακανα τα γνωστα τριγωνακια πιτακια. πηρα το υλικο με τον παστουρμα με μια τρυπητη κουταλα να μην εχει πολλα υγρα τοβαζα στο φυλλο λιγο κασερακι και τυλιγμα. εγω τα τηγανισα και αυτα οσο γινοταν με λιγο λαδι σπορελαιο. εγιναν πολυ ωραια παρολο που δεν ειμαι καθολου φαν τπου παστουρμα! σκεψου το με μπεικον...

love4four
05-01-11, 13:38
Πένυ,

έλα τώρα --μεταξύ μας-- εάν ΕΣΥ που φτιάχνεις θαύματα ζητάς γνώμες από τον απλό λαό, να δέσω τώρα μια πέτρα και να πάω για μπλουμ στο λιμάνι που το έχω και κοντά !!!! Πλάκα κάνω !!!:razz:

Για συνταγές θέλω λίγο χρόνο. Θα σου γράψω σίγουρα. Θες και κάτι σε γλυκό να φτιάξεις (εκτός της τούρτας δλδ) ή μόνο αλμυρά ?

cristina112
05-01-11, 13:42
Έχω μια τέλεια συνταγή για μπεσαμελόπιτα...φαντάσου μια πίτα με κιμά και μπεσαμέλ...σαν παστίτσιο,χωρίς τα μακαρόνια αλλά με φύλλα κρούστας...
Κολάστηκα πάλι μεσημεριάτικα...
Για ντεκόρ θα ερχόμουνα να κάνω την αγελάδα ή την γουρούνα,αλλά δυστυχώς είμαστε μακριά.

beloved
05-01-11, 13:55
οπως ειπαν και οι προλαλησασες, εσυ που κανεις θαυματα εχεις κολλησει?
ενα πολυ ωραιο παιχνιδακι για την ηλικια τους θα ηταν να ζωγραφισεις σε ενα μεγαλο χαρτονι διαφορα ζωακια και καθε παιδακι με δεμενα ματια να προσπαθει να του κολλησει το φαγητο του στο στομα. θα εχεις φτιαξει χορταρακια και αλλα διαφορα και με ταινια διπλης επικολλησεως που θα εχεις ηδη βαλει πισω απο τις τροφες, τα παιδακια θα προσπαθουν να φτασουν οσο πιο κοντα στο στομα τους. θα εχει πλακα πιστευω. ισως να κανεις και καποιο βραβειο για οποιο παιδακι καταφερει να το βαλει στο στομα του ζωου?τι λες?

supermama
05-01-11, 14:01
Έχω μια τέλεια συνταγή για μπεσαμελόπιτα...φαντάσου μια πίτα με κιμά και μπεσαμέλ...σαν παστίτσιο,χωρίς τα μακαρόνια αλλά με φύλλα κρούστας...
Κολάστηκα πάλι μεσημεριάτικα...
Για ντεκόρ θα ερχόμουνα να κάνω την αγελάδα ή την γουρούνα,αλλά δυστυχώς είμαστε μακριά.

ε αντε πες την καλε! μας ανοιξες την ορεξη!!!

peny
05-01-11, 14:05
Καταρχήν να σας πω ότι θέλω μόνο αλμυρά γιατί σκοπεύω να φτιάξω μόνη μου τις τούρτες του Κωσταντή που θα είναι 3!!!!!!Μία για τον παιδικό (πιο πιθανό να την πάρω έτοιμη το βλέπω αυτή. εγώ τούρτα για 50 παιδιά????Χλωμό), Μία μικρή με επικάλυψη ζαχαρόπαστας για να σβήσει τα κεράκια και σκέφτηκα σε ταψι να κάνω αυτή που θα κεράσω τον κόσμο.
Η κουμπάρα μου φέτος έφτιαξε μόνη της την τούρτα και βγήκε απίθανη!!!!!!
Ξέχασα να σας πω!!! Επειδή οι ετοιμασίες μου τρώνε πολύ χρόνο τα μαγειρέματα γίνονται σταδιακά και καταψυχονται. Ετσι μια μέρα πριν ετοιμάζω τα κρύα πιάτα και την τελευταία κάνω μόνο τα ψησίματα και σαλατες. Φέτος δε, λέω να τα κανω Κυριακή μεσημέρι γιατί και τα παιδάκια δεν θα βγούν από το πρόγραμμά τους και ο κόσμος θα φαει με όρεξη (που άλλες χρονιές τα πέταγα) και θα εχω χρόνο να μαζέψω τα ασυμαζευτα μέχρι το βράδυ!!!!
Supermama πολύ καλή η συνταγή σου αλλά θα προτιμήσω την εκδοχή του μπεικον γιατί την βρώμα του παστουρμα δεν την αντέχω!!!!!!Επίσης σιχαίνομαι το τηγάνισμα και θα προτιμήσω τον φούρνο!!!!
Μεταξάκι είμαι σίγουρη πως θα μου δώσετε πολλές ιδέες!!!Όλες κρύβουμε τον καλλιτέχνη μέσα μας!!Περιμένω τις συνταγές σου!!!
Χριστινάκι μου ακούγεται σούπερ η μπεσαμελόπιτα γιαμι γιαμι
Αν βρεθείς Αθήνα εκείνες τις μέρες πάντως θα ήθελα πολύ να ρθεις στο πάρτυ μας και όχι για ντεκόρ όπως λες!!!!!!!

Στις 13 Φλεβάρη ημερά Κυριακή και ώρα ....12 σας περιμένω όλες σας!!!!
ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ!!!!!!! Όποια θέλει λεπτομέρειες για το πως θα ρθει να μου στείλει πμ μην σας βομβαρδίσω στα μηνυματα όλες σας!!!!!Από Αθήνα μια ωρίτσα είμαστε!!!!!

maria- elpida
05-01-11, 14:08
εγω δεν σου εχω ξαναγραψει αλλα εχω θαυμασει τις δημιουργιες σου Peny μου,
δεν μας εχεις αναγκη, ειμαι σιγουρη πως θα μεγαλουργησεις!!
οσο γαι τον μπουφε μπορεις να κανεις μικρα καναπεδακια και ακομα κατι πολυ ωραιο που εκανε η μαμα μου στα παρτυ μας ηταν η σαρανταποδαρουσα.
γαλλικη μπαγκετα γεμισμενη με ζαμπον τυρι και λουκανικακια τηγανιτα καρφωμενα με οδοντογλυφιδες στο κατω μερος για ποδαρακια.
επισης κανεις και προσωπακι με ελιτσες και καροτο μπροστα.
ειναι πολυ εντυπωσιακο!
καλη επιτυχια και περιμενουμε φωτο φυσικα!!

Raw_Shooter
05-01-11, 14:12
Πένυ χαίρομαι που άνοιξες αυτό το θέμα γιατί και γω σκεφτόμουν να το ανοίξω!Για όσες δεν ξέρετε η Πένυ και εγώ εχουμε το ίδιο θέμα πάρτυ με μια μέρα διαφορά.Μόνο που η δική μου κλείνει τα 2 και ο μικρός της τα 3.Και επίσης να σας πω ότι η Πένυ μου έφτιαξε για την περίσταση ένα τέλειο βιβλίο ευχών που θα το δείτε όταν με το καλό γίνει το πάρτυ.

cristina112
05-01-11, 14:17
Αχ,μωρέ,σε ευχαριστούμε για την πρόσκληση...μακάρι να μπορούσα να έρθω,αλλά είμαι και ασύμφορη...καταναλώνω μια τούρτα μόνη μου...:lol::lol:
Η μπεσαμελόπιτα είναι πανεύκολη.Απλώνετε τα μισά φύλλα κρούστας στο ταψί,βάζετε μια στρώση κιμά,όπως τον κάνετε για τα μακαρόνια,εννοείται ήδη μαγειρεμένο,μια στρώση μπεσαμέλ και άλλες 2 στρώσεις από τα ίδια.Και στο τέλος καλύπτετε με τα υπόλοιπα φύλλα.Φυσικά τα έχετε περάσει με λαδάκι να μην κολλάνε.Είναι πολύ απλή,αλλά ιδιαίτερη σαν γεύση...όποιος την έφαγε ξετρελάθηκε.

Raw_Shooter
05-01-11, 14:19
Όσο για τον μπουφέ να σου πω εγώ τι σκέφτηκα.Καναπεδάκια με φέτες τοστ κομμένες με κουπ πατ ζωάκια,χάρμπουργκερ,σφολιατάκια με κιμά και μπεσαμέλ,πατάτες χαμόγελο,τσουρεκάκια λαγουδάκια,πιροσκί,σαλάτα ζυμαρικών κρύα,κεφτεδάκια,αλμυρό κέικ,ντόνατς,αυγά κεφαλάκια,μπισκότα ζωάκια ,πιροσκί με πατάτα,pop cake σε σχήμα ζωων...Αν θες κάποια συνταγή πες μου!

cristina112
05-01-11, 14:19
Πένυ χαίρομαι που άνοιξες αυτό το θέμα γιατί και γω σκεφτόμουν να το ανοίξω!Για όσες δεν ξέρετε η Πένυ και εγώ εχουμε το ίδιο θέμα πάρτυ με μια μέρα διαφορά.Μόνο που η δική μου κλείνει τα 2 και ο μικρός της τα 3.Και επίσης να σας πω ότι η Πένυ μου έφτιαξε για την περίσταση ένα τέλειο βιβλίο ευχών που θα το δείτε όταν με το καλό γίνει το πάρτυ.

Και βιβλίο ευχών??Καλέ εσύ κάθε χρόνο κάνεις και μια μικρή "βάφτιση"!
Τρελαίνομαι για μερακλούδες!!

cristina112
05-01-11, 14:20
Όσο για τον μπουφέ να σου πω εγώ τι σκέφτηκα.Καναπεδάκια με φέτες τοστ κομμένες με κουπ πατ ζωάκια,χάρμπουργκερ,σφολιατάκια με κιμά και μπεσαμέλ,πατάτες χαμόγελο,τσουρεκάκια λαγουδάκια,πιροσκί,σαλάτα ζυμαρικών κρύα,κεφτεδάκια,αλμυρό κέικ,ντόνατς,αυγά κεφαλάκια,μπισκότα ζωάκια ,πιροσκί με πατάτα,pop cake σε σχήμα ζωων...Αν θες κάποια συνταγή πες μου!

Οι πατάτες χαμόγελο τί είναι??Γιατί ήδη χαμογελάω και μόνο που τις σκέφτομαι!!:lol::lol::lol:

supermama
05-01-11, 14:23
Αχ,μωρέ,σε ευχαριστούμε για την πρόσκληση...μακάρι να μπορούσα να έρθω,αλλά είμαι και ασύμφορη...καταναλώνω μια τούρτα μόνη μου...:lol::lol:
Η μπεσαμελόπιτα είναι πανεύκολη.Απλώνετε τα μισά φύλλα κρούστας στο ταψί,βάζετε μια στρώση κιμά,όπως τον κάνετε για τα μακαρόνια,εννοείται ήδη μαγειρεμένο,μια στρώση μπεσαμέλ και άλλες 2 στρώσεις από τα ίδια.Και στο τέλος καλύπτετε με τα υπόλοιπα φύλλα.Φυσικά τα έχετε περάσει με λαδάκι να μην κολλάνε.Είναι πολύ απλή,αλλά ιδιαίτερη σαν γεύση...όποιος την έφαγε ξετρελάθηκε.

ααα!!!! εχει δηλαδη την ιδια λογικη με τις στρωσεις οπως κανουμε με τα λαζανια. κιμα κρεμα φυλλο. αααχχχ και μου περισεψαν και φυλλα απο τις γιορτες που χα παρει φρεσκα. ωχ θεε μου και ειμαι και σε φαση που θελω να χασω 2 κιλα (δωρο γιορτων)

love4four
05-01-11, 14:30

....Πίσω μου σε έχω Σατανά μεσημεριάτικα !!!!!!! Μας έχεις "καταστρέψει": μία η μπεσαμελόπιτα μία εκείνο το σούπερ brake κέικ.... αμάν βρε Χριστίνα !!!!:wink:

peny
05-01-11, 14:31
Ναι μαζί με την raw το οργανώνουμε!!!Μόνο που οι φάρμες μας θα απέχουν κάποιες εκατοντάδες χλμ!!!
Λοιπόν μου ήρθε το κείμενο της πρόσκλησης....

Την Κυριακή 13 Φλεβάρη στις 12 το μεσημέρι
σας περιμένω στη φάρμα μου γιατί έχουμε πολλές δουλειές!!!
Αφού οργώσουμε το περιβόλι με το τρακτέρ,
θα πρέπει να αρμέξουμε την αγελάδα, να ταΐσουμε τα γουρουνάκια
και να μαζέψουμε τα αυγά από τις κοτούλες.
Μόλις τελειώσουμε θα φάμε και τούρτα!!!!!
Α!!! Και μην φορέσετε τα καλά σας … θα λερωθείτε!!!!

Πως σας φαίνεται???? Θελει καμιά αλλάγη??? Αν σας έρθει τίποτα να μου πείτε.
Τώρα όσον αφορά το στυλ της πρόκλησης λέω να είναι η φάρμα που να ανοιγει η πόρτα και μέσα να γράφει το κείμενο και απέξω τρισδιαστα ζωάκια κολλημένα. Σας έρχεται τίποτα άλλο πιο πρωτότυπο????
Εσύ Raw ποτε μπαίνει στο στούντιο για ηχογράφηση?????
Μαράκι μου αρέσει πολύ η σαρανταποδαρούσα σου!!! Σ ευχαριστώ!!!!
Τον τελευταίο καιρό ανακαλυψα ότι τα κρεοπωλεία κοβουν κιμά κοτοπουλου (κουφο??? κι ομως) Έτσι ξεκινησα να φτιάχνω μπιφτεκια κοτόπουλου που έχουν σουξέ!! Ετσι σκέφτηκα να φτιάξω μικρά μπιφτεκάκια τυλιγμένα με μια φέτα μπεικον και ψημένα στον φούρνο. Καλό δεν θα ναι???

cristina112
05-01-11, 14:33
ααα!!!! εχει δηλαδη την ιδια λογικη με τις στρωσεις οπως κανουμε με τα λαζανια. κιμα κρεμα φυλλο. αααχχχ και μου περισεψαν και φυλλα απο τις γιορτες που χα παρει φρεσκα. ωχ θεε μου και ειμαι και σε φαση που θελω να χασω 2 κιλα (δωρο γιορτων)

Ξεκινάς με φύλλο,έτσι?Πάνω και κάτω φύλλο και στην μέση η γέμιση. Ενδιάμεσα δεν χρειάζονται άλλα φύλλα,αλλά αν σου περισσεύουν,δοκίμασέ το.
Και επίσης,οι γιορτές δεν έχουν τελειώσει ακόμα,οπότε φάε άφοβα.Τί είναι 2 κιλά μπροστά στην αιωνιότητα???

peny
05-01-11, 14:35
καλα βρε κορίτσια δεν μου μιλάει καμία?????Που το άνοιξα το θέμα????? Γι αυτό δεν το βρίσκω στα πάρτυ?????
Θα πω του admin να το μεταφερει οκ????
Απαπαπα παέι το χασα!!!!!
Ραντεβού στα πάρτυ.....

cristina112
05-01-11, 14:36
....Πίσω μου σε έχω Σατανά μεσημεριάτικα !!!!!!! Μας έχεις "καταστρέψει": μία η μπεσαμελόπιτα μία εκείνο το σούπερ brake κέικ.... αμάν βρε Χριστίνα !!!!:wink:

Εντάξει,δεν ξαναμιλάω...(για την υπέροχη κοτόπιτα σας είπα???:lol::lol::lol:)

cristina112
05-01-11, 14:37
καλα βρε κορίτσια δεν μου μιλάει καμία?????Που το άνοιξα το θέμα????? Γι αυτό δεν το βρίσκω στα πάρτυ?????
Ραντεβού στα πάρτυ.....

Εγώ νόμισα ότι το άνοιξες επίτηδες εδώ...
Πάντως το κείμενο της πρόσκλησης τέλειο...και η ιδέα για τα μπιφτεκάκια.
Σαν την σαρανταποδαρούσα που σου είπανε,μπορείς να κάνεις και σκαντζόχοιρο.

Raw_Shooter
05-01-11, 14:39
Το κείμενο είναι τέλειο!!!!Εμείς βρήκαμε φώτο που θα βάλουμε στο cd και μια από αυτές τις μερες θα αρχίσουμε τα πειράματα!!Όσα για το βιβλίο ευχών ,τι να κάνω αφού μόλις είδα τη δουλειά της Πένυς έκλαιγα 3 μέρες που δεν την γνώρισα στη βάφτιση και είπα θα το κάνω στα γενέθλια.Σωστή?

cristina112
05-01-11, 14:44
Το κείμενο είναι τέλειο!!!!Εμείς βρήκαμε φώτο που θα βάλουμε στο cd και μια από αυτές τις μερες θα αρχίσουμε τα πειράματα!!Όσα για το βιβλίο ευχών ,τι να κάνω αφού μόλις είδα τη δουλειά της Πένυς έκλαιγα 3 μέρες που δεν την γνώρισα στη βάφτιση και είπα θα το κάνω στα γενέθλια.Σωστή?

Σωστή!!Πες καλέ τί είναι οι πατάτες χαμόγελο...

love4four
05-01-11, 14:50
Ραντεβού στα πάρτυ.....

Με παραξένεψε κι εμένα ο χώρος που άνοιξες το θέμα, αλλά είπα ΟΚ. Το βρήκα σωστό... συμπέρασμα??? Το χάνω κι εγώ μαζί σου....
Όσο για την πρόσκληση έτσι όπως την έχεις σκεφτεί είναι σούπερ και το κείμενο πολύ γουστόζικο. Μπράβο Πένυ !

Raw_Shooter
05-01-11, 14:56
Καλέ έτοιμες πατάτες είναι σε σχήμα στρογγυλού προσώπου με ματια και χαμόγελο.Εσύ απλά τις τηγανίζεις.Τις πουλάνε στα σούπερ.

cristina112
05-01-11, 14:58
Καλέ έτοιμες πατάτες είναι σε σχήμα στρογγυλού προσώπου με ματια και χαμόγελο.Εσύ απλά τις τηγανίζεις.Τις πουλάνε στα σούπερ.

Καλά,χαμπάρι δεν τις έχω πάρει...είναι που συχνάζω πιο πολύ σε ζαχαροπλαστεία!!:lol::lol:

peny
05-01-11, 16:04
Λοιπόν να σας γράψω, τώρα που έχω χρόνο, τι έχω σκεφτεί από διακόσμηση!
Στην σκάλα λέω να ρίξω στις άκρες αχυρα και στην είσοδο ένα καρότσι αυτά της οικοδομής και μέσα μια μπάλα σανό με μια τσουγκριάνα και να έχει μια ταμπέλα που να λέει καλωσήρθες στη φάρμα μου ή κάτι τετοιο. Εχω πάρει τελαράκια μικρά που θα τα βάψω λευκά και θα βάλω καρότα μαρούλια αληθινα και από κάτω σανό. Σκέφτηκα να βάλω μιλκο σε μικρά μπουκαλακια και να τα βάλω μέσα σε έναν κουβα τσιγκινο με ετικετες "από την καλή μας αγελάδα". Να πάρω μπουκάλια με κηλίδες αγελάδας που να βάζουμε νερό ή κρασί που θα ναι ασορτί με τα τραπεζομάντηλα αγελάδας. Θα φτιάξω σουπλά με σχεδια χαρτινα, απλα, για όλων τα πιάτα.Καρώ κόκκινο λευκό χαρτοπετσετες. Να παρω αυγουλοθήκες χάρτινες και μέσα να βάλω διάφορες λιχουδίτσες. Να φτιάξω μια γιρλαντα με το όνομα του γιου μου από ρόδες παλιές που είχαν τα καρα.Κάθε ρόδα και αό ένα γράμμα.Εχω πάρει ένα σταντ που είναι ο αγρότης στο τρακτερ και έχει τρύπα στο κεφαλι του αγρότη.Μπαινουν τα παιδάκια από πίσω και τα βγαζουμε φωτο. Τα δωράκια τους θα είναι σε καρώ ύφασμα σαν μπογαλάκι. Πάνω στον μπουφέ που θα μπουν τα φαγητά πράσινη τσόχα και πάνω άχυρα ριγμένα.
Αυτα αρχικά στην πορεία βλέπουμε!!!

cristina112
05-01-11, 16:09
Χριστέ μου!!Σε έχει τρομάξει το μάτι μου...

cristina112
05-01-11, 16:17
Δες κι εδώ για δραστηριότητες:
http://www.amazingmoms.com/htm/party_animal_farm.htm

maria- elpida
05-01-11, 19:03
εμας τι μας θες????
ολα αυτα που περιγραφεις ειναι τελεια!!!!!

ΒΙΚΥ
06-01-11, 09:47
Πένυ μάρέσει τρελά το concept σου!!!!
Και η διακόσμηση ακούγεται super!!!
Ωραίο θα ήταν αν μπορούσες να βρεις ψάθινα καπελάκια για τους καλεσμένους σου μεγάλους και μικρούς! Που θα τα φοράνε στο πάρτυ και θα τα πάρουν και ως δωράκι!
Επίσης ο μικρός σου να φοράει ολόσωμη φόρμα τζίν με γυρισμένα μπατζάκια! Και εσύ φυσικά μπορείς να ντυθείς ανάλογα!
Μπορείς στους μεγάλους για δωράκι να τους δώσεις ένα μικρό φυτό τυλιγμένο σε ύφασμα τσουβάλι, μια ντοματιά, μια πιπεριά, ένα δυόσμο.

peny
06-01-11, 16:38
Βίκυ μου πολύ ωραία ιδέα μου ακούγονται τα δωράκια!! Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό!!!! Αν προλάβω όλα τ'αλλα θα το κάνω!!!!Θα τα πάρω όμως στο παραπέντε τα γλαστράκια γιατί είμαι ειδική στο να ξεπαστρεύω φυτά!!! Μόνο τα κυπαρισσοειδή αντέχουν στα χέρια μου!!
Μου άρεσε και η φόρμα για μικρό μου!! Και έχω μία αν δεν του είναι ακόμα μεγάλη θα του την φορέσω!!!
Τις επόμενες μέρες θα πάω Αθήνα και θα τα ξεψαχνίσω ΟΛΑ!!!!!
Χτες μίλησα με την κουμπάρα μου και μου δωσε τη συνταγή της τούρτας.Ενα κατεβατό ολοκληρο αλλά το καλό είναι ότι μπορεί να κανεις τα παντεσπάνια 2 μέρες πριν και η τούρτα θέλει μια μερα ψυγείο για να σταθεί.Αρα έχω χρόνο αν δεν μου πετύχει να παραγγειλω. Βεβαια θα κάνω πειραμα από βδομάδα με τη μισή δόση!!
Αν μου βγεί καλή ελάτε να την φάμε χαχαχα
Αυριο θα παραγγειλω και τα χρώματα να φτιάχνω κανα στολίδι σιγά σιγά.Αυτά δεν παθαίνουν τίποτα!!!

peny
09-01-11, 17:04
Εφτιαξα την πρόσκληση!!!!Ετσι θα είναι!!! Μπορεί να κάνω μερικές μικροαλλαγές
Μήπως είναι πολύ μουντή εξωτερικά? Να μην βάλω την πόρτα?

http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/090120111901.jpg
http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/090120111902.jpg

supermama
09-01-11, 17:23
αχ βρε πενη!!!! εισαι φοβερη!!! (και ξερεις ε.. δυσκολα κανω κοπλιμεντα σε αλλη γυναικα)χαχα σοβαρα τελειες οι ιδεες σου και ζηλευω πολυ με ολα αυτα. το μονο προβλημα που εχω ωστε να μη μπορω να κανω τοσο τρελλα πραγματακια ειναι η ελειψη χωρου αλλα που θα παει! μολις κανουμε το σπιτι (εν τωμεταξυ τα παιδια μου θα πηγαινουν γυμνασιο ως τοτε) θα τους λεω θα κανετε εδω το παρτυ. με θεμα φαρμα! πριν 10 χρονια ειχα παρει κατι ιδεες απο μια Πενη! χαχαχαχαχα... λοιπον οσο για την προσκληση. εμενα δε μου φαινετε μουντη. ειναι ωραια η πορτουλα. ε και σε αγροτικες δουλιες ποσο χρωμα πια να βαζες.. ειναι πολυ ομορφη!

maria- elpida
09-01-11, 18:13
πολυ ωραια δουλεια Peny μου, πολλα πολλα μπραβο!!!!
εμενα μου αρεσει, και η πορτουλα ειναι καλη.
αυτο το τετραγωνο καρτελακι που κρεμεται ειναι για να γραψεις τον παραληπτη?
μηπως να εβαζες ενα καρτελακι σε σχημα απο καποιο ζωακι??

Υ.Γ ανυπομονω να σε χρειαστω στο μελλον ε! δεν ειμαστε και μακρια....
καλη συνεχεια, περιμενουμε φωτο!

Raw_Shooter
09-01-11, 21:44
Μπράβο Πένυ!!!Είναι τέλεια!!Η πορτούλα χαρίζει πολύ!Αλήθεια αυτό το χαρτί που εκτύπωσες το ποιηματάκι τι χαρτί είναι και δεν φαίνεται από πίσω το καφέ της φάρμας ?Και το χαρτί για να φτιάξεις τη φάρμα πού το βρήκες?Αν θες, μου απαντάς.

cristina112
09-01-11, 22:46
Πένυ τέλεια η πρόσκληση!Μην αλλάξεις τίποτα!!Και η πόρτα είναι η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.Καλά,το χαρτί θεικό!Θα σε ρωτούσα κι εγώ πού το βρήκες,αλλά με πρόλαβαν!

peny
10-01-11, 21:53
Hello girls!!!!Τώρα ξεμπέρδεψα από την κουζίνα.Εφτιαξα την δοκιμαστική τούρτα!!!!
Βγήκε πολύ καλή!!!! Δοκίμαζα και κατά τη διαρκεια αλλά δεν άντεξα και έκοψα ένα κομμάτι πριν από λίγο.Αν και ακομα δεν έχει παγώσει για να σταθεί ήταν πολύ νόστιμη.
Και τελικά δεν ήταν δύσκολη.Πιο δύσκολο ήταν να πλύνω τα κατσαρολικά, νομιζω.Α!! Ηρθαν και τα χρώματα αυριο αρχίζω τα παιχνίδια με τη ζαχαρόπαστα. Να δω πότε θα δουλέψω?????

cristina112
11-01-11, 00:13
Πάντως Πένυ δεν είσαι εντάξει...φτιάχνεις τουρτίτσα,την δοκιμάζεις ΜΟΝΗ σου και μας το λες και από πάνω...τς τς τς

peny
11-01-11, 11:45
Πάντως Πένυ δεν είσαι εντάξει...φτιάχνεις τουρτίτσα,την δοκιμάζεις ΜΟΝΗ σου και μας το λες και από πάνω...τς τς τς

Ασε βρε κοπελιά από χτες που την εφτιαξα προσπαθώ να την αποβάλω από το μυαλό μου μπας και χάσω κανα κιλό. Σήμερα θα την μοιράσω στην γειτονιά!!Τι να σου κάνω που είσαι μακρυά? Μέχρι να σου στείλω θα μπαγιατέψει!!Ελα στα μέρη μας, ντε!

Νατασούλα
11-01-11, 12:15
Πένυ είναι όλα πολύ όμορφα!!!!!!!!!!
Για μια ακόμα φορά συγχαρητήρια :p!!!!!!!!

Raw_Shooter
11-01-11, 13:31
Κορίτσια,παρήγγειλα από ebay κατι καλούπια με σχήμα διάφορα ζωάκια φάρμας.Μόλις ήρθαν και είδα ότι είναι πολύ μικρά 4 εκ περίπου και ρηχα.Εκτός από σοκολατάκια τι άλλο μπορώ να κάνω?Φαγώσιμο εννοώ.

cristina112
11-01-11, 14:08
Ασε βρε κοπελιά από χτες που την εφτιαξα προσπαθώ να την αποβάλω από το μυαλό μου μπας και χάσω κανα κιλό. Σήμερα θα την μοιράσω στην γειτονιά!!Τι να σου κάνω που είσαι μακρυά? Μέχρι να σου στείλω θα μπαγιατέψει!!Ελα στα μέρη μας, ντε!

Καλά,οι γείτονές σου πρέπει να είναι πολύ τυχεροί!!!

cristina112
11-01-11, 14:10
Κορίτσια,παρήγγειλα από ebay κατι καλούπια με σχήμα διάφορα ζωάκια φάρμας.Μόλις ήρθαν και είδα ότι είναι πολύ μικρά 4 εκ περίπου και ρηχα.Εκτός από σοκολατάκια τι άλλο μπορώ να κάνω?Φαγώσιμο εννοώ.

Φιγούρες από ζαχαρόπαστα??Μπισκότα??Μόνο για γλυκό μιλάς??Γιατί αν ήταν λίγο πιο μεγάλα τα καλούπια,θα μπορούσες να βάλεις πουρέ ή ρύζι και στολίσεις τα πιάτα.
Επίσης μπορείς να κάνεις και γλυφιτζούρια ή καραμέλες.

Raw_Shooter
11-01-11, 14:24
Είναι πολύ μικρα και ρηχα ,γι'αυτό αναρωτιέμαι τι να κάνω.Αν ήτα πιο μεγάλα σίγουρα θα έκανα μπισκότα.γλυφιτζούρια κτλ.Μόνο για σοκολατάκια τα κόβω.

peny
11-01-11, 14:30
Είναι πολύ μικρα και ρηχα ,γι'αυτό αναρωτιέμαι τι να κάνω.Αν ήτα πιο μεγάλα σίγουρα θα έκανα μπισκότα.γλυφιτζούρια κτλ.Μόνο για σοκολατάκια τα κόβω.
Μπορείς να κάνεις σοκολατακια με λευκή κουβερτούρα που να χρωματίσεις με χρώματα σε ροζ γαλάζιο κλπ. Δοκίμασε μήπως γίνεται με το μίγμα για τα τρουφάκια με τα πτιμπερ και να τους κάνεις επικάλυψη σοκολάτας.

cristina112
11-01-11, 14:32

Μπορείς να κάνεις μπισκότα σε διπλή δόση και να τα κολλήσεις ανά δύο με μαρμελάδα ή μερέντα.Έτσι θα φαίνονται πιο πλούσια.;)

peny
11-01-11, 14:37
Μπορείς να κάνεις μπισκότα σε διπλή δόση και να τα κολλήσεις ανά δύο με μαρμελάδα ή μερέντα.Έτσι θα φαίνονται πιο πλούσια.;)

Πω πω μου αρεσει πολύ αυτό!!

cristina112
11-01-11, 14:38
Πω πω μου αρεσει πολύ αυτό!!

Είπαμε,όταν πρόκειται για γλυκό,έχω πάντα την λύση!!:lol::lol::lol:

silia29
11-01-11, 15:59
Λοιπόν Πένυ μόλις είδα το θέμα σου!!! Λοιπόν ένα έχω να σου πώ!!!
Ντροπή σου που μας κορόιδεψες ότι δεν ξέρεις να φτιάχνεις γλυκά.... Αισθάνομαι πολύ άχρηστη μιλάμε.. Τεσπα. Λοιπόν όλα είναι υπέροχα λέμε. Έχω πάθει πλάκα. Ζηλεύω τρελά!!!!!!!!!
Να ετοιμάζεσαι από τώρα γιατί τον Ιούνιο κάνω το πάρτυ της μικρής μου και θα έχεις πολύ δουλειά να κάνεις. Σε χρίζω από τώρα διοργανώτρια του πάρτυ καθώς και επίτιμη καλεσμένη μου.. (Με τόση δουλειά που θα ρίξεις να φας και λίγη τουρτίτσα.. από τις έτοιμες όμως...)

silia29
11-01-11, 16:04

Λοιπόν εσένα Χριστίνα πρέπει να βρω έναν τρόπο τα μνμ σου, να μην μου εμφανίζονται. Κάθε μνμ σου πρέπει να είναι και 18000000 θερμίδες!!!!! :):p

peny
11-01-11, 19:08
Λοιπόν Πένυ μόλις είδα το θέμα σου!!! Λοιπόν ένα έχω να σου πώ!!!
Ντροπή σου που μας κορόιδεψες ότι δεν ξέρεις να φτιάχνεις γλυκά.... Αισθάνομαι πολύ άχρηστη μιλάμε.. Τεσπα. Λοιπόν όλα είναι υπέροχα λέμε. Έχω πάθει πλάκα. Ζηλεύω τρελά!!!!!!!!!
Να ετοιμάζεσαι από τώρα γιατί τον Ιούνιο κάνω το πάρτυ της μικρής μου και θα έχεις πολύ δουλειά να κάνεις. Σε χρίζω από τώρα διοργανώτρια του πάρτυ καθώς και επίτιμη καλεσμένη μου.. (Με τόση δουλειά που θα ρίξεις να φας και λίγη τουρτίτσα.. από τις έτοιμες όμως...)
Κρίμα που δεν έχω βγάλει φωτό να σου δείξω και πόσα έχω πετάξει.Από την στιγμή που τα κατάφερα εγώ μπορείς και εσύ μια δοκιμή θα σε πείσει.
Όσο για το πάρτυ με μεγάλη μου χάρα!!!Τρελαίνομαι για παρτυ!!!Ότι θες εδώ είμαι θα κάνουμε θαυματα!!Είσαι και κοντά.Χαλαρα ανεβαίνω Αθήνα!

Raw_Shooter
11-01-11, 19:56
Ευχαριστώ κορίτσια για τις ιδέες σας!!!cristina θα δοκιμάσω να κάνω την ιδέα σου,μου άρεσε πολύ!!!!

cristina112
11-01-11, 20:27
Λοιπόν εσένα Χριστίνα πρέπει να βρω έναν τρόπο τα μνμ σου, να μην μου εμφανίζονται. Κάθε μνμ σου πρέπει να είναι και 18000000 θερμίδες!!!!! :):p

Τουλάχιστον εσύ τα διαβάζεις μόνο.Ενώ εγώ με το που τα γράφω,πάω και τρώω ό,τι βρω μπροστά μου.:evil:

peny
12-01-11, 00:22
Κορίτσια έφτιαξα το τρακτέρ!!!! Λίγα άχυρα και ένα κουνουπίδι.
Τι λέτε μοιάζει με τρακτέρ?Ο άντρας μου λέει ότι δεν το πέτυχα και πολύ
Εγώ πάντως...ΠΕΘΑΝΑ!!!!

http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/CIMG1453.jpg
http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/CIMG1451.jpg

cristina112
12-01-11, 00:27
Να πεις στον άντρα σου να φορέσει γυαλιά,γιατί μάλλον δεν βλέπει καλά!Ή να το φτιάξει μόνος του αν δεν του αρέσει!!
Κι αυτό δοκιμαστικό είναι ή το τελικό που θα βάλεις στην τούρτα???Να ξέρω να δηλώσω υποψηφιότητα...μόνο οι γείτονές σου θα έχουν τα τυχερά τους???

bellissima
12-01-11, 00:28
Εμένα πάντως μου αρέσει πάρα πολύ και το τρακτέρ και το κουνουπιδάκι... Τέλεια. Α!!!και το προσκλητήριό σου είναι καταπληκτικό, καλλιτεχνική φλέβα... Μπράβο σου και με το καλό όλες οι ετοιμασίες σου.

peny
12-01-11, 00:33
Αυριο θα τον πάω στον οφθαλμίατρο!!!!χαχαχα
Χριστίνα είναι το τελικό το ένα από τα δύο το άλλο την άλλη βδομάδα ΜΠΟΥΧΤΙΣΑ!!!
Belissima σε ευχαριστώ πολύ!!!

cristina112
12-01-11, 00:41
Κρίμα...και είχα κάνει όρεξη!!!:lol::lol::lol:

love4four
12-01-11, 08:47
Είναι ΤΕΛΕΙΟ το τρακτέρ λέμε !!!! Πού ακριβώς δεν το πέτυχες οεο ?????

Γεια στα χέρια σου βρε Πένυ... Σε ζηλεύω (με την καλή πάντα έννοια) ...

peny
12-01-11, 11:43
Επειδή δεν έχει γωνίες και που γέρνει λίγο από τη μια.Ετσι μου λένε!!! Δεν ξέρουν ότι το δικό μου τρακτέρ κάνει ναζια...χαχαχα
Μπορεί το άλλο να βγει καλύτερο.Σημερα θα φυτέψω το περιβόλι και θα φτιάξω τον φράκτη!!!

Raw_Shooter
12-01-11, 13:21
Πένυ ,χίλια μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!Μακάρι να πιάναν και μένα τα χέρια μου!Λοιπόν για δώσε και σε μένα καμιά ιδέα για το cd προσκλητήριο.Πήρα χρωματιστά cd ,ετοίμασα το ποιηματάκι που θα μπει στη θήκη και τώρα αναρωτιέμαι πώς θα το δώσω.Να το τυλίξω με κορδέλα σαν δώρο και να περάσω εκεί το καρτελάκι με το όνομα?Γιατί δεν έχω πού να γράψω τους παραλήπτες!Καμιά ιδέα?

peny
12-01-11, 13:55
Πένυ ,χίλια μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!Μακάρι να πιάναν και μένα τα χέρια μου!Λοιπόν για δώσε και σε μένα καμιά ιδέα για το cd προσκλητήριο.Πήρα χρωματιστά cd ,ετοίμασα το ποιηματάκι που θα μπει στη θήκη και τώρα αναρωτιέμαι πώς θα το δώσω.Να το τυλίξω με κορδέλα σαν δώρο και να περάσω εκεί το καρτελάκι με το όνομα?Γιατί δεν έχω πού να γράψω τους παραλήπτες!Καμιά ιδέα?
Εγώ λέω να πάρεις διαφανες θήκες για cd να δεσεις έναν πλούσιο φιογκο στην τρύπα που έχει το cd και να περασεις με κορδονέτο ταμπελάκι που να γράφει το όνομα του καλεσμένου στον φιογκο. Ετσι θα φαίνεται απέξω από την διαφανη θήκη.

Raw_Shooter
12-01-11, 14:16
Πένυ μου ,διαφανείς θήκες πηρα αλλά δεν έχουν τρύπα.Μήπως εννοείς τίποτα αλλο και λόγω ώρας δεν το πιανω?

peny
12-01-11, 15:32
Πένυ μου ,διαφανείς θήκες πηρα αλλά δεν έχουν τρύπα.Μήπως εννοείς τίποτα αλλο και λόγω ώρας δεν το πιανω?

Δεν με κατάλαβες. Να δεσεις την κορδέλα στην τρύπα που έχει το cd και μετά να το βάλεις στη θήκη του κανονικά.Αφού η θήκη σου είναι διαφανη θα φαίνεται από μέσα το cd με την κορδέλα

elenaκι
14-01-11, 10:17
Πένυ τέλειο το τρακτέρ! Δε φταίει το τρακτέρ που γέρνει λίγο είναι λόγω του ανώμαλου εδάφους του χωραφιού! Καλή συνέχεια μπράβο σου!

Raw_Shooter
16-01-11, 11:24
Πένυ , τελικά δεν πήρα τραπεζομάντηλα γιατί σκέφτηκα πως τα τραπέζια του μαγαζιού έχουν ήδη κατι χοντρά σαν υφαντά,οπότε παραπέμπουν σε αγρόκτημα.Λέω στη μέση του κέθε τραπεζιού να βάλω από ένα τσίγγινι κουβαδάκι και μέσα ένα στικ με φιγούρα από ένα ζωάκι και το νούμερο 2.Τι λες?Τώρα για τον μπουφέ λέω να στρώσω πράσινη τσόχα.Τι άλλο να βάλω πάνω στο μπουφέ διακοσμητικό?Πες καμιά ιδέα.

cristina112
16-01-11, 11:33
Πένυ , τελικά δεν πήρα τραπεζομάντηλα γιατί σκέφτηκα πως τα τραπέζια του μαγαζιού έχουν ήδη κατι χοντρά σαν υφαντά,οπότε παραπέμπουν σε αγρόκτημα.Λέω στη μέση του κέθε τραπεζιού να βάλω από ένα τσίγγινι κουβαδάκι και μέσα ένα στικ με φιγούρα από ένα ζωάκι και το νούμερο 2.Τι λες?Τώρα για τον μπουφέ λέω να στρώσω πράσινη τσόχα.Τι άλλο να βάλω πάνω στο μπουφέ διακοσμητικό?Πες καμιά ιδέα.

Ίσως λίγο άχυρο??Βλακεία είπα πρωί πρωί?:lol:

peny
16-01-11, 12:06
Και εγώ άχυρο θα βάλω στον μπουφέ πάνω από πράσινη τσόχα, ίσως και κανενα φυλλο ξερό!!
Raw πολύ καλό μου ακούγεται το κουβαδάκι. Ξερεις ότι στις 13/2 ανοιγει το Τριώδιο? Λες να κάνω μασκέ????Μπορούμε μέρος του ντεκόρ να βάλουμε και μταντάνα!!

eirinibyronas
16-01-11, 17:02
Ωραια ιδεά !!! Και ολα τα παιδακια να είναι ντυμενα ζωακια του αγροκτηματος !! Αν δεν εχεις μοιρασει προσκλήσεις μπορεις να βαλεις μια καρτούλα μικρη που να ενημερώνεις τους γονεις σχετικά γραφοντας κατι τετοιο - εσυ σιγουρα θα βρεις κατι καλύτερο , ειμαι σιγουρη;)
" Αγελαδίτσα , κοτούλα ή προβατακι στη φαρμα μας θα βρεις το πιο ζεστο σπιτακι !"

cristina112
16-01-11, 19:41
Όλα κι όλα...την αγελαδίτσα την έχω κλείσει εγώ από καιρό...δεν θα μου φάτε την δουλειά μέσα από τα χέρια!!:lol:

ΚατερίναΒ
17-01-11, 12:51
Πένυ μου και Raw Shooter, με το καλό τα πάρτυ σας!!!!!
Ολα ακούγονται τέλεια!!
Το τρακτέρ σου Πένυ έιναι τέλειο, μην ακούς τον άντρα σου!
Πάντως αν θες βοήθεια ή κάποιον αντικειμενικό κριτή(:mrgreen::mrgreen:) να σου πει αν αυτά που έφτιαξες είναι εντάξει, πες μου, ευχαρίστως να έρθω!

(Χριστίνα, έχω αρχίσει και αγνοώ τα ποστς σου, και που τα διαβάζω μόνο παίρνω κιλά :mrgreen:)

cristina112
17-01-11, 16:34
(Χριστίνα, έχω αρχίσει και αγνοώ τα ποστς σου, και που τα διαβάζω μόνο παίρνω κιλά :mrgreen:)

Γιατί καλέ??Αφού δεν έγραψα καμιά καινούρια παχυντική συνταγή...:(

ΚατερίναΒ
17-01-11, 18:43
Πενυ, η φίλη μου είχε προσκλητήριο στη βάπτιση του γιού της ένα σκιάχτρο σε στικ, και κάτι ήλιους.
http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=705
Ο ήλιος είναι αυτός, όμως το σκιάχτρο της φίλης μου είναι πιο όμορφο (αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω φωτό). Εχω ένα μαγαζί κοντά στη δουλειά μου που πρέπει να έχει, νομίζω ότι έχω δει, αν θες πάω και ρωτάω!

Γιατί καλέ??Αφού δεν έγραψα καμιά καινούρια παχυντική συνταγή...:(
Τα μπισκοτάκια που έλεγες και τις υπόλοιπες συνταγούλες, πχ μπεσαμελόπιτα! Γιαμ γιαμ γιαμ!!!!

cristina112
17-01-11, 23:19
Τα μπισκοτάκια που έλεγες και τις υπόλοιπες συνταγούλες, πχ μπεσαμελόπιτα! Γιαμ γιαμ γιαμ!!!!

Καλέ αυτά είναι παλιά!Άντε μην αρχίσω και γράφω πάλι...!!!

Raw_Shooter
18-01-11, 12:59
Πένυ,αυτό το φυσικό χόρτο που έχεις στην πρόσκληση(έτσι δε λέγεται?)από πού το παίρνεις και πώς το ζητάς?Έχει κάποια αλλή ονομασία?Αυτό το μπεζ που έχεις πάνω στην πρόσκληση μαζί με άλλες κορδέλες ,λέω.

eirinibyronas
18-01-11, 15:47
Raw Shooter νομίζω πως αυτο το υλικο λεγεται ραφια και πωλειται σε ειδη συσκευασιας και ισως να τα χουν και καποια βιβλοπωλεια ,πωλειται σε δεματακια και υπαρχει και χρωματιστο Βεβαια θα σου απαντησει και η Πενυ για πιο σιγουρα

Raw_Shooter
21-01-11, 17:30
Ευχαριστώ eirinibyronas.Να σας πω τώρα και τι τελείωσα.Έτοιμες οι προσκλήσεις,τα σαπουνάκια και μερικά φαγητά που μπήκαν κατάψυξη.Τα διακοσμητικά ήρθαν όλα.Σκέφτομαι στη μέση κάθε τραπεζιού (11 σύνολο) να βάλω τσίγγινα κουβαδάκια τα οποία θα δέσω με καρό κόκκινη κορδέλα και μέσα θα βάλω ένα στικ με φιγούρα ζώου.Τα κουβαδάκια λέω να τα γεμίσω με άμμο για να μπηξω τα στικς και από πάνω έλεγα να βάλω αυτό το φυσικό χόρτο που αναφέρω παραπάνω αλλά δεν ξέρω πού μπορώ να το βρω.Cristina το μαγαζί με είδη συσκευασίς που είναι Χάλκης ξερεις αν έχει?

peny
21-01-11, 21:15
Μα μαι και εγώ!!! Το χόρτο που λες δεν λέγεται ραφια αλλά σιζαλ και το βρίσκεις μόν σε μαγαζιά με είδη συσκευασίας

olympia1975
21-01-11, 23:42
Γεια σας, στις 17 Μαρτίου ο μικρούλης μου γίνεται 3 και μου ζήτησε το πάρτυ του να έχει ως θέμα: ΠΕΙΡΑΤΕΣ. Έχετε ιδέες για διακόσμηση και δωράκια για τα παιδιά? Ευχαριστώ...

eirinibyronas
22-01-11, 01:38
Πολύ ωραίο θεμα !!!
Αυτό ηταν το θέμα μας στη βαφτιση !
Για διακοσμηση μπορεις να βαλεις ενα ξυλινο σεντουκι με νομίσματα -σοκολατακια πετραδια ψευτικα , καραμέλες - κολίε
Να τυπώσεις εναν χαρτι θησαυρού με τα στοιχεία του πάρτυ για προσκλητηριο
Για δωρακι αναλογα πόσα παιδάκια εχεις και τι θελεις να διαθεσεις
Στο Τζαμπο εχει κορνίζες πειρατες τσιμπιδακια για φωτογραφίες και κάτι άλλα ξυλινα που κουνιούνται ( δε ξέρω πώς λέγονται )
Επισης υπαρχουν και τα πλειμοπμιλ πειρατες (αγορακια) και κολιε ,ψευτικα δαχτυλιδια ( κοριτσακια - και καλά ο θησαυρός )
Μπορεις να πάρεις ιδεες από τα είδη βαφτισης και να κάνεις δωράκια πχ κρεμαστρούλες , ρακέτες , κορνίζες , μαγνητακια, μπλοκ ψυγείου Υπαρχουν και μολυβοθήκες και ομπρελίτσες νομίζω ( λίγο ακριβα αυτα αλλά αν έχεις λίγα παιδακια μπορείς να δωσείς κάτι παραπάνω αν θες )
Μια άλλη ιδεα είναι να μοιρασεις στα παιδάκια ενα καλλυμα ματιου και μια παντανα ή ενα ψευτικο σπαθί
Ακόμα και καπκεικ ή μπισκοτακια
Αυτα από μένα Αν σκεφτω κατι άλλο θα γραψω αυριο γιατι τωρα είμαι πτώμα :oops:

ΚατερίναΒ
23-01-11, 00:55
Σήμερα έσβηνα κάποιες διευθύνσεις απο τα "αγαπημένα" μου και έπεσα πάνω σ'αυτό και σας θυμήθηκα
[YOU TUBE]SnF_JkOS1Nc&feature=fvw[/YOU TUBE]

(Χριστίνααααα, αυτή σου έκλεψε τη συνταγηηηηηηη!!!!!! http://www.youtube.com/watch?v=pb1HMPs5xlY&feature=related)

olympia1975
23-01-11, 01:32
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! κάθε ιδέα καλοδεχούμενη...!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Πολύ ωραίο θεμα !!!
Αυτό ηταν το θέμα μας στη βαφτιση !
Για διακοσμηση μπορεις να βαλεις ενα ξυλινο σεντουκι με νομίσματα -σοκολατακια πετραδια ψευτικα , καραμέλες - κολίε
Να τυπώσεις εναν χαρτι θησαυρού με τα στοιχεία του πάρτυ για προσκλητηριο
Για δωρακι αναλογα πόσα παιδάκια εχεις και τι θελεις να διαθεσεις
Στο Τζαμπο εχει κορνίζες πειρατες τσιμπιδακια για φωτογραφίες και κάτι άλλα ξυλινα που κουνιούνται ( δε ξέρω πώς λέγονται )
Επισης υπαρχουν και τα πλειμοπμιλ πειρατες (αγορακια) και κολιε ,ψευτικα δαχτυλιδια ( κοριτσακια - και καλά ο θησαυρός )
Μπορεις να πάρεις ιδεες από τα είδη βαφτισης και να κάνεις δωράκια πχ κρεμαστρούλες , ρακέτες , κορνίζες , μαγνητακια, μπλοκ ψυγείου Υπαρχουν και μολυβοθήκες και ομπρελίτσες νομίζω ( λίγο ακριβα αυτα αλλά αν έχεις λίγα παιδακια μπορείς να δωσείς κάτι παραπάνω αν θες )
Μια άλλη ιδεα είναι να μοιρασεις στα παιδάκια ενα καλλυμα ματιου και μια παντανα ή ενα ψευτικο σπαθί
Ακόμα και καπκεικ ή μπισκοτακια
Αυτα από μένα Αν σκεφτω κατι άλλο θα γραψω αυριο γιατι τωρα είμαι πτώμα :oops:

elenaκι
24-01-11, 09:56
Olympia μπες σε αυτό το site της hp και θα βρεις πολλά για το θέμα σου. Έχει να τυπώσεις κουτιά θησαυρού προσκλήσεις αλλά και για διακόσμιση εντελώς δωρεάν.
http://www.hp.com/hho/hp_create/party_kits_decorations-party_kits-pirata.html?ref=party_kits_decorations-party_kits (http://www.hp.com/hho/hp_create/party_kits_decorations-party_kits-pirata.html?ref=party_kits_decorations-party_kits)

Μπορείς να ανοιξεις και ένα θέμα πάρτυ πειρατές, για καλύτερη διευκόλυνση.

olympia1975
24-01-11, 12:05
Olympia μπες σε αυτό το site της hp και θα βρεις πολλά για το θέμα σου. Έχει να τυπώσεις κουτιά θησαυρού προσκλήσεις αλλά και για διακόσμιση εντελώς δωρεάν.
http://www.hp.com/hho/hp_create/party_kits_decorations-party_kits-pirata.html?ref=party_kits_decorations-party_kits (http://www.hp.com/hho/hp_create/party_kits_decorations-party_kits-pirata.html?ref=party_kits_decorations-party_kits)

Μπορείς να ανοιξεις και ένα θέμα πάρτυ πειρατές, για καλύτερη διευκόλυνση.
ευχαριστώ πολύ!!!!!

olympia1975
26-01-11, 22:24
Μόλις τελείωσα τα δωράκια για τα παιδιά.Πως σας φαίνονται?
http://mycraftcenter.blogspot.com/2011/01/blog-post_26.html

Πολύ ωραία τα δωράκια!!! καλή επιτυχία στο πάρτυ σας!!!
περιμένουμε κι άλλες φωτο....

cristina112
27-01-11, 18:20
[QUOTE=Raw_Shooter;1873311.Cristina το μαγαζί με είδη συσκευασίς που είναι Χάλκης ξερεις αν έχει?[/QUOTE]

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω,αλλά ήμουν στην Αθήνα.
Νομίζω πως έχει αλλά δεν είμαι και σίγουρη.Θα περάσω να ρωτήσω και θα σου πω.:)

cristina112
27-01-11, 18:25
(Χριστίνααααα, αυτή σου έκλεψε τη συνταγηηηηηηη!!!!!! http://www.youtube.com/watch?v=pb1HMPs5xlY&feature=related)

Επειδή είμαι χώμα και δεν έχω το κουράγιο να δω όλο το βίντεο...τί ακριβώς αντέγραψε αυτή η ξανθόψειρα??:lol:
Άντε μη ζητήσω αποζημίωση...τόσα χρόνια παχαίνω τρώγοντας αυτό το κέικ και θα μου φάει άλλη την δόξα??:evil:

Raw_Shooter
28-01-11, 14:19
Λοιπόν μόλις τελείωσα και τα σοκολατάκια σα σχήμα ζωάκια που έκανα σε κσλούπια που πήρα από το ebay.Θέλω όμως τη βοήθειά σας!Έβαλα τα σαπουνάκια μέσα σε πουγκάκια και απ΄'εξω κρέμασα την ευχαριστήρια καρτούλα.Τα σοκολατάκια πώς να τα δώσω?Θα ήθελα να είναι μαζί με το πουγκάκι για να το παίρνουν στο τέλος ωςδωράκι.Μέσα στο πουγκάκι δεν μπορώ να το βάλω,θα λερωθεί το σαπούνι.Με τι να το τυλίξω και πώς να το δώσω?

cristina112
28-01-11, 22:43
Λοιπόν μόλις τελείωσα και τα σοκολατάκια σα σχήμα ζωάκια που έκανα σε κσλούπια που πήρα από το ebay.Θέλω όμως τη βοήθειά σας!Έβαλα τα σαπουνάκια μέσα σε πουγκάκια και απ΄'εξω κρέμασα την ευχαριστήρια καρτούλα.Τα σοκολατάκια πώς να τα δώσω?Θα ήθελα να είναι μαζί με το πουγκάκι για να το παίρνουν στο τέλος ωςδωράκι.Μέσα στο πουγκάκι δεν μπορώ να το βάλω,θα λερωθεί το σαπούνι.Με τι να το τυλίξω και πώς να το δώσω?

Θα το τυλίξεις σε ζελατίνα και έτσι μπορείς να το βάλεις και μέσα στο πουγκάκι,αλλά και απ'έξω.Και δεν θα λερωθεί ούτε το πουγκάκι,ούτε το σαπουνάκι.

Raw_Shooter
29-01-11, 17:41
Αυτό σκέφτηκα και εγώ και είπα σήμερα στον άντρα μου να πάει Καλαμαριά στη συσκευαστική που μου πρότεινες και μου λέει δεν την βρήκε πουθενά.Μάλλον θα πάω εγώ τη Δευτέρα να ψάξω!

cristina112
29-01-11, 19:55
Αυτό σκέφτηκα και εγώ και είπα σήμερα στον άντρα μου να πάει Καλαμαριά στη συσκευαστική που μου πρότεινες και μου λέει δεν την βρήκε πουθενά.Μάλλον θα πάω εγώ τη Δευτέρα να ψάξω!

Είναι ακριβώς απέναντι από το γήπεδο του Απόλλωνα.Αν νομίζεις πως δεν θα την βρεις,στείλε μου πμ να συναντηθούμε κάπου εκεί κοντά και να πάμε μαζί.

Raw_Shooter
29-01-11, 21:37
Α!Καλά...Εγώ τον είπα απέναντι από την εκκλησία.Θα πάω τη Δευτέρα να το βρω.Ευχαριστώ πολύ πάντως!

glitter
05-02-11, 13:16
Πένυ και Raw Shooter σας προτείνω, αν έχετε κάποιον γνωστό με κοτούλες, μπορείτε να δώσετε στα παιδάκια καλαθάκια με καρώ κόκκινη-λευκή κορδέλα, ψέφτικο χόρτο και αληθινά, φρεκότατα αυγουλάκια! Και μέσα στα καλαθάκια, βάλτε και τα πουγκάκια σας! Και να τους δώσετε και ένα μπαλόνι με ζωάκι της φάρμας. Ή να βάλετε διάσπαρτα μπαλόνια με ζωάκια της φάρμας. Επίσης για διακόσμηση θα μου άρεσε να βάλετε κάπου μία λινάτσα άτακτα ριγμένη και πάνω χόρτο με αρνάκια, γουρουνάκια, κοτούλες με σπόρους κλπ.

Δείτε κι εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=pOzIkrz-rOk

κι εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=R_mjB5L0Ruc&feature=related

κι εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=8zTfP3OvTdU&feature=related

Καλή συνέχεια στις ετοιμασίες!

peny
08-02-11, 12:36
Σήμερα το μικρό μου ζουζουνάκι έχει γενέθλια!!!!!!
Κάναμε το πρώτο μας πάρτυ στον παιδίκο και υπάρχει και συνέχεια την Κυριακή
Να και η πρώτη μας τουρτίτσα!!Handmade εξ ολοκλήρου από τη μαμά!!
http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/CIMG1548.jpg

love4four
08-02-11, 12:40
Να τον χαίρεσαι Πένυ μου !!!!! Πολύχρονος, πάντα γερός κι ευτυχισμένος !!!!
(Υ.Γ. καλά ... για την τούρτα δεν θα σχολιάσω... χάρμα οφθαλμών) εμοτικον που χειροκροτεί.....

bellissima
08-02-11, 12:57
Πολύχρονος ο μικρός σου, να ναι πάντα γερός και ευτυχισμένος, να τον χαίρεσαι. Καλά η τουρτίτσα σου είναι τέλεια...

olympia1975
08-02-11, 12:59
Σήμερα το μικρό μου ζουζουνάκι έχει γενέθλια!!!!!!
Κάναμε το πρώτο μας πάρτυ στον παιδίκο και υπάρχει και συνέχεια την Κυριακή
Να και η πρώτη μας τουρτίτσα!!Handmade εξ ολοκλήρου από τη μαμά!!
http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/CIMG1548.jpg

Peny, χρόνια πολλά να χαίρεσαι το ζουζούνι σου!!!
Η τούρτα σου, όπως πάντα, τέλεια!!! ;)

cristina112
08-02-11, 14:00
Πένυ μου να χαίρεσαι τον παίδαρο σου και να τον καμαρώσεις όπως επιθυμείς.Και αυτός να καμαρώνει για την μανούλα που έχει!!!
Επίσης θέλω να σε παρακαλέσω,άλλη φορά να μην βάζεις τόσο μεγάλες φωτο από τούρτες μέσα στα μούτρα μας...ή αν το κάνεις,να στέλνεις και τα ανάλογα κομμάτια!!!:lol:

supermama
08-02-11, 14:17
να τον χαιρεσαι Πενυμου! η τουρτα τελεια! και η τουρτα ειναι δικια σου η μονο το απο πανω?

Raw_Shooter
08-02-11, 14:23
Να είναι πάντα γερός και να τον καμαρώνεις!!!!

peny
08-02-11, 14:26
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας!!!!
Να χαιρεστε και εσείς τα παιδάκια σας!!!!
Supermama όλη μόνη μου την έφτιαξα. Μόνο ο δίσκος είναι αγοραστός χαχαχα.Βγηκε πολύ καλή!!

glitter
08-02-11, 14:28
Χρόνια πολλά, να τον χαίρεσαι!!!
Φανταστική η τούρτα!
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020534.gif

Raw_Shooter
08-02-11, 15:54
Κορίτσια μόλις τελείωσα και τα cake -pops σε σχήμα ζωάκια για το αυριανό μας πάρτυ.Το ερώτημά μου είναι πού θα τα βάλω στο μπουφέ.Πώς θα τα στηρίξω?Να σημειώσω ότι τα ξυλάκια δεν είναι μυτερά ,είναι αυτά του παγωτού τα πλακουτσωτά.

cristina112
08-02-11, 16:56
Κορίτσια μόλις τελείωσα και τα cake -pops σε σχήμα ζωάκια για το αυριανό μας πάρτυ.Το ερώτημά μου είναι πού θα τα βάλω στο μπουφέ.Πώς θα τα στηρίξω?Να σημειώσω ότι τα ξυλάκια δεν είναι μυτερά ,είναι αυτά του παγωτού τα πλακουτσωτά.

Θα μπορούσες να τα βάλεις σε κανένα μεγάλο κομμάτι φελιζόλ.Αλλά και απλωμένα σε μια πιατέλα,σαν να είναι ακτίνες.

Raw_Shooter
08-02-11, 17:12
Άχ βρε Χριστίνα, πώς με σώζεις κάθε φορά!Δεν έχω λόγια!!

mxv
08-02-11, 17:16
Να τον χαίρεσαι! Και η τούρτα βέβαια υπέροχη!

cristina112
08-02-11, 17:31
Άχ βρε Χριστίνα, πώς με σώζεις κάθε φορά!Δεν έχω λόγια!!

Όταν έχω νεύρα,κατεβάζω ιδέες!!!:lol:

stavroulitsa
08-02-11, 18:40
Πένυ χρυσοχέρα, Πένυ παινεμένη
πάλι δημιούργησες με την τούρτα που' φτιαξες.
Στείλε ένα κομμάτι, μου'χει βγει το μάτι
επίτηδες το κάνεις για να μας τρελάνεις.

Και τώρα σοβαρά!
Πρώτα απ' όλα να χαίρεσαι το μικρό σου θαυματάκι. Να είναι πάντα γερός και να τα εκατοστήσει.
Όσο για τη μαμά.... να είσαι γερή να φτιάχνεις τόσο ωραία πράγματα για το μικρό σου αλλά και για όσους αγαπάς.

Υ.Γ. Μήπως πρέπει να βάλεις μπροστά για επόμενο νινί;;;;;

miamama
08-02-11, 18:53
μπράβο πένυ!!!τέλεια η τούρτα,ο λαχανόκηπος δε φανταστικός!!!! να τον χαίρεσαι τον μικρό σου!!

olympia1975
08-02-11, 19:36

Θέλουμε λεπτομέρειες (συνταγή κ.λ.π.) και φωτογραφίες φυσικά!!!
Καλή επιτυχία στο πάρτυ σας!!!!:D:D:D:D:D

ΚατερίναΒ
08-02-11, 21:05
Πενούλα μου να τον χαίρεσαι τον αντράκο σου!!!!!
Να είναι γερός, καλότυχος και πάντα ευτυχισμένος!!
(σκ θα είμαι κόρινθο, αν περισσεψει κανένα κομματάκι, να περάσω να το πάρω??)

Raw Shooter, επειδή δεν πολυμπαίνω, θα σου ευχηθώ προκαταβολικά για το παιδάκι σου, να το χαίρεσαι και εσύ, να το καμαρώνεις πάντα!
Οσο για το που θα στηρίξεις τα κέηκποπς, εκτός απο το φελιζόλ της Χριστίνας, μια άλλη κοπέλα είχε την καταπληκτική ιδέα με το λάχανο, το ντύνεις με αλουμινόχαρτο και τα καρφώνεις εκεί.

Αντε κοριτσάκια μου, με το καλό τα παρτυ σας, να τα χαίρεστε και πάλι τα παιδάκια σας!!

(Χριστινάκι μου καλά είσαι? Ηρθες Αθήνα και χαμπάρι δεν πήραμε, ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρεις να βρεθούμε έστω για λίγο!)

ΚατερίναΒ
08-02-11, 21:06
Α! Κορίτσια, αν περισσέψει κάτι, ξέρετε εσεις, ταπεράκι και αποστολή με κούριερ! Χιχιχι!

Raw_Shooter
08-02-11, 21:21
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας.Εμάς αύριο είναι το πάρτυ μιας και δεν έχουμε παιδάκια που πάνε σχολείο αλλά καμιά 20αριά μικρά παιδάκια.Ας γίνει με το καλό το πάρτυ και θα βάλω όσο περισσότερες φώτο μπορώ.Αχ!Με έπιασε ένα αγχος!!!!!!

supermama
08-02-11, 21:59
Πενυ!!!! θελω και γω να κανω γιατηνκορη μου. στειλε συνταγη σε πμ αν θελεις. ιδιαιτερα αν εχει παντεσπανι! περιμενω!!!!

maria- elpida
08-02-11, 22:36
καλα ειμουν σιγουρη οτι θα βλεπαμε κατι φανταστικο απο τα χερακια σου Πενυ!!!!
να χαιρεσαι τον αντρακο σου, γερος και χιλιοχρονος!
καλες ετοιμασιες για την Κυριακη!!
περιμενουμε με αγωνια....!!!

cristina112
08-02-11, 22:59
(σκ θα είμαι κόρινθο, αν περισσεψει κανένα κομματάκι, να περάσω να το πάρω??)

Κοπελιά,να μπεις στην σειρά,εντάξει????:lol::lol::lol::lol:

Οσο για το που θα στηρίξεις τα κέηκποπς, εκτός απο το φελιζόλ της Χριστίνας, μια άλλη κοπέλα είχε την καταπληκτική ιδέα με το λάχανο, το ντύνεις με αλουμινόχαρτο και τα καρφώνεις εκεί.

Δεν είναι μυτερά τα ξυλάκια,αλλά πλακέ.Δύσκολο να καρφωθούν στο λάχανο.

(Χριστινάκι μου καλά είσαι? Ηρθες Αθήνα και χαμπάρι δεν πήραμε, ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρεις να βρεθούμε έστω για λίγο!)

Μόνο 5 μέρες κάθομαι κάθε φορά και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα.Μένεις και μακριά μωρέ...θα γκρινιάζει ο δικός μου!!!Θα ξανάρθω όμως σύντομα!!:D

Raw_Shooter
10-02-11, 09:37
Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!!!!!!Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί το πάρτυ μας εχθές στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.Ήρθαν όλα τα παιδάκια,χορεψαμε,τραγουδήσαμε,σβησαμε τα 2 μας κεράκια,ΦΑΓΑΜΕ(όχι εγώ αλλά όλοι οι καλεσμένοι που ρωτούσαν συνέχεια για συνταγες)και γενικα όλα κύλησαν πολύ ευχάριστα.Λοιπόν το βράδυ θα ανεβάσω φώτο να μου πείτε τις γνώμες σας.

elenaκι
10-02-11, 11:07
Peny υπέροχη η τούρτα σου! Καλά, η αγελαδίτσα είναι όλα τα λεφτά!!!
Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!!

cristina112
10-02-11, 11:56
Raw shooter,να την χαίρεσαι την κορούλα σου και κάθε χρόνο να της κάνεις τόσο όμορφα πράγματα!!!Άντε,περιμένουμε τις φωτό!!!!

glitter
10-02-11, 12:24
Χρόνια πολλά Raw shooter, να τη χαίρεσαι, να τη δεις όπως επιθυμείς!

mantinop
10-02-11, 12:37
Πένυ καταπληκτική τούρτα:D να σου ζήσει το μικρούλι:D

Την ζαχαρόπαστα την έφτιαξες εσύ ή είναι έτοιμη?

Raw shooter χρόνια σας πολλά...περιμένουμε φωτογραφίες

love4four
10-02-11, 12:50
Raw Shooter,

Πολύχρονη η μικρή ! Πάντα γερή κι ευτυχισμένη... να τα χιλιάσει το πιτσιρίκι σου !!!!

Raw_Shooter
10-02-11, 15:38
Λοιπόν...έτοιμες μερικές απο τις φώτο του χθεσινού πάρτυ για τα 2α γεννέθλια της Δομινίκης μας.
Να επισημάνω και να ευχαριστήσω εδώ την φίλη μου Peny για το χειροποίητο της βιβλίο ευχών, απ' όπου δανείστηκα και κάποιες εικόνες για την πρόσκληση μας.

Πρόσκληση: http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_fdfa4766.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=fdfa4766.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_e2b6b1b8.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=e2b6b1b8.jpg)
http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_d0d9b7f6.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=d0d9b7f6.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_5c0f350d.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=5c0f350d.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_ff973ad4.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=ff973ad4.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_8320f375.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=8320f375.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_9f83ad05.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=9f83ad05.jpg)
Τα σουπλά και ο διάκοσμος των τραπεζιών: http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_ebf8580c.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=ebf8580c.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_20748a96.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=20748a96.jpg)
Ο μπουφές μας: http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_7cb6ef2a.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=7cb6ef2a.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_4870c39b.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=4870c39b.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_98f713d2.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=98f713d2.jpg)
http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_bec4829f.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=bec4829f.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_9e0c8fad.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=9e0c8fad.jpg)
Το βιβλίο ευχών, τα καπελάκια για τα παιδιά, το παραβάν για τις φώτο των παιδιών:
http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_13b96943.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=13b96943.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_edd1d9ba.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=edd1d9ba.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_3128beaf.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=3128beaf.jpg)
H τούρτα με θέμα την φάρμα: http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_b59e4fac.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=b59e4fac.jpg)
και τέλος το δεντράκι με τα δωράκια των παιδιών που φτιάξαμε με τον σύζυγο μου:
http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_ec3f4cef.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=ec3f4cef.jpg)
κάθε δωράκι είχε ενα σαπουνάκι-ζωάκι και ενα σοκολατάκι-ζωάκι, μαζί με την ανάλογη ευχαριστήρια καρτούλα:
http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_80c80aad.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=80c80aad.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_ff31e5b9.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=ff31e5b9.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_5d8d0bd3.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=5d8d0bd3.jpg)http://i238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/th_62d63447.jpg (http://s238.photobucket.com/albums/ff283/panafan/?action=view&current=62d63447.jpg)
(τα σαπουνάκια-ζωάκια ήταν 3ων ειδών προβατάκι-κουνελάκι και παπάκι, δυστυχώς δεν έχω προς στιγμή φώτο απο παπάκι, αλλά υπόσχομαι ν' "ανεβάσω" σύντομα)
Αυτό ήταν το πάρτυ της Δομινίκης (υπάρχουν φώτο και απο την κοπέλα που απασχολούσε τα παιδάκια αλλά λόγω προσώπων απο τα παιδάκια δεν θα ήθελα να τις "ανεβάσω"....καταλαβαίνετε).

Τέλος ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σ' ολες τις φίλες μου, στο forum μας, που με βοήθησαν αφάνταστα με τις ιδέες τους !!!!!!

cristina112
10-02-11, 16:10
Μπράβο σας,ήταν πολύ όμορφα όλα!!
Τελικά τα σαπουνάκια πώς τα κάνατε??Φαίνονται τέλεια,σαν αυτά του εμπορίου. Μπορείς να μου πεις τί σαπούνι χρησιμοποιήσατε??:D

Raw_Shooter
10-02-11, 16:47
Ευχαριστώ πολύ Χριστίνα!!Για τα σαπούνια πήραμε σαπούνι γλυκερίνης, χρώματα και καλούπια από ένα σάιτ στην Αθήνα.Λιώσαμε την γλυκερίνη σε μπεν μαρί και τη βάλαμε στα καλούπια.Σε 3-4 ώρες ήταν έτοιμα.

peny
10-02-11, 18:13
RAW ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΝΑ ΤΑ ΧΙΛΙΑΣΕΙ!!!Παντα χαρές στη ζωή της να έχει και να είναι γερή!!!!!
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ όλα!!!Χίλια μπράβο!!Τα σαπουνάκια βγηκαν φοβερα και το συντριβάνι μου αρέσει παρα πολύ!!Το βιβλίο ευχων γέμισε?Εφτιαξα και εγώ ένα για τα γενεθλια του γιου μου (τόσο καιρό που τα φτιάχνω δεν είχα φτιάξει στον γιο μου) και το πηγα στον παιδικό και έγραψαν όλες του οι δασκάλες. Το βλέπω και είμαι έτοιμη να τα μπήξω πόσο να γεμίσει μαλλον...Στο πίσω μέρος των σελίδων το λευκό να κολλήσεις φωτό από το πάρτυ και θα είναι τελειο.
Και η προσκληση φοβερή ....δεν ξέρω ποια φωτό μου αρέσει περισσότερο!!!!
Να δω εγώ τι θα κανω μεθαύριο!
Φιλιά πολλάαααααα!!!

Raw_Shooter
10-02-11, 18:19
Χίλια ευχαριστώ Πένυ για όλα!!!!!!!!!!!!!!!!Και το εννοώ!!Το βιβλίο δε γέμισε αλλά θα βάλω φώτο από το πάρτυ.Με το καλό και το δικό σας πάρτυ και να είναι γερά τα παιδάκια μας!

cristina112
10-02-11, 19:37
Ευχαριστώ πολύ Χριστίνα!!Για τα σαπούνια πήραμε σαπούνι γλυκερίνης, χρώματα και καλούπια από ένα σάιτ στην Αθήνα.Λιώσαμε την γλυκερίνη σε μπεν μαρί και τη βάλαμε στα καλούπια.Σε 3-4 ώρες ήταν έτοιμα.

Τα σαπούνια τα έλιωσες,αφού τα είχες κάνει κομματάκια ή τα έβαλες ολόκληρα???Μήπως μπορείς να μου γράψεις και το σάιτ??Ευχαριστώ!!!

Raw_Shooter
10-02-11, 20:19
Το σάιτ είναι Pacoartcenter.gr .Αφού παρήγγειλα όμως είδα ότι σαπούνι γλυκερίνης και χρώματα είχε και το art and hobby εδώ στη Θεσσαλονίκη.Τα καλούπια όμως τα βρήκα μόνο σάυτό το σάιτ.¨Οπως ήταν η γλυκερίνη έτσι την έλιωσα.Για όποια άλλη απορία εδώ είμαι!

cristina112
10-02-11, 21:19
Το σάιτ είναι Pacoartcenter.gr .Αφού παρήγγειλα όμως είδα ότι σαπούνι γλυκερίνης και χρώματα είχε και το art and hobby εδώ στη Θεσσαλονίκη.Τα καλούπια όμως τα βρήκα μόνο σάυτό το σάιτ.¨Οπως ήταν η γλυκερίνη έτσι την έλιωσα.Για όποια άλλη απορία εδώ είμαι!

Ίσως να βγαίνει έτσι ωραίο μόνο με το σαπούνι γλυκερίνης.Θα ξαναδοκιμάσω...Δεν έβαλες και νερό μαζί,έτσι??Εννοώ στο σκεύος που ήταν το σαπούνι.Εμένα φούσκωνε σαν λουκουμάς,αλλά δεν έλιωνε με τίποτα.Και τί χρώματα χρησιμοποίησες??

Raw_Shooter
10-02-11, 21:41
Οχι,δεν έβαλα νερό,μόνο την γλυκερίνη και μάλιστα έλιωνε πολύ γρήγορα.Τα χρώματα ήταν ειδικά για σαπούνι και τα έχει και το art time στο στενό της Αγίας Σοφίας.

cristina112
10-02-11, 21:58
Οχι,δεν έβαλα νερό,μόνο την γλυκερίνη και μάλιστα έλιωνε πολύ γρήγορα.Τα χρώματα ήταν ειδικά για σαπούνι και τα έχει και το art time στο στενό της Αγίας Σοφίας.

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!Άρα είναι καθαρά θέμα σαπουνιού.Θα το ξαναπροσπαθήσω,γιατί έχω πολύ όμορφα καλούπια.

olympia1975
10-02-11, 23:29
Raw_Shooter (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12088) Μπράβο!!!! όλα δείχνουν τέλεια, να χαίρεσαι την κορούλα σου και να είσαστε όλοι καλά να τα γιορτάζετε έτσι για πάρα-πάρα πολλά χρόνια!!!!!

bellissima
10-02-11, 23:37
Raw_Shooter (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12088) να σου ζήσει η μικρούλα σου, χιλιόχρονη και χαμογελαστή. Πραγματικά υπέροχα όλα όσα είχες φτιάξει...

Raw_Shooter
11-02-11, 03:23
Καλημέρα, είμαι ο σύζυγος της Raw_Shooter,
καταρχάς σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και για τις ευχές σας !!!! Μακάρι όλων μας τα παιδιά να είναι γερά και πάντα χαρούμενα & γελαστά.
Να σας πώ σχετικά με το σπαούνι + καλούπια, μιας και ήμουν ο "υπεύθυνος χύτευσης" :-)
Καταρχάς πρέπει να χρησιμοποιήσετε ΜΟΝΟ σαπούνι γλυκερίνης και οχι άλλου είδους σαπούνι λόγω προσμίξεων. Το σαπούνι γλυκερίνης λιώνει πανεύκολα σε μπεν-μαρί μέσα σε 3-4 λεπτά. Το "κανονικό" σαπούνι λόγω σόδας και επικάλειψης κεριού, ΔΕΝ λιώνει αλλά απλά καίγεται και κολλάει στο σκεύος. ΠΡΟΣΟΧΗ για κανένα λόγο μην προσθέσετε νερό, θα αρχίσει να αφρίζει σαν μακαρόνια στο νερό και ΔΕΝ θα λιώσει ποτέ. Το σαπούνι το βάζουμε σε 3-4 κομματάκια (καθένα ισα μ' ενα καρύδι πρπ) σε μπρίκι για τσάι, για να λιώσουν πιο εύκολα.
Μόλις λιώσει, ρίχνουμε 1-2 σταγόνες χρώμματος ώστε να χρωμματίσει. Οχι περισσότερο γιατί μετά γίνεται πολύ έντονο το χρώμμα και "θαμπώνει" η όψη του τελικού προιόντος. Με το άρωμα θέλει προσοχή !!!! Δυστυχώς παρόλλο οτι πρόκειται για εσάνς (και οχι αλκοολούχο άρωμα) αν "κάψει" πολύ το σαπούνι μας, μπορεί να πάρει φωτιά !!! Γιαυτό, το άρωμα το βάζουμε τελευταίο και αφού "σηκώσουμε" το μπρίκι μας απο την φωτιά (μπέν-μαρί). Ολα (άρωμα + χρώμμα) τ' ανακατεύουμε μ' ενα ξύλινο στέλεχος (ξυλάκι απο σουβλάκι ή απο παγωτό) και οχι με πλαστικό (λιώνει) ή μεταλλικό (παγώνει επάνω το σαπούνι).
Δοκίμασα να βάλω κάποτε άρωμα απο αυτά χώρου (περίσσευμα απο υγραντήρα χώρου για μωρά)....ΜΗΝ δοκιμάσετε με τέτοιο !!!! Απλά είναι άλλου είδους, ΔΕΝ αναμιγνύεται με το σαπούνι και ως αποτέλεσμα στο τέλος το σαπουνάκι σας να "δακρύζει" συνεχώς (ακόμα και οταν "παγώσει" ως μορφή) αποβάλλοντας το.

elenaκι
11-02-11, 09:47
Raw_Shooter (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12088) να το χαίρεστε το κοριτσάκι σας, πάντα γερό, καλότυχο και με τέτοια εκπληκτικά πάρτυ κάθε χρόνο!!! Όλα φαίνονται τέλεια και με πολύ μεράκι!

cristina112
11-02-11, 14:18
Σύζυγε της Raw shooter,σε ευχαριστούμε πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες.
Τελικά,όλος ο κόπος μου πήγε χαμένος,μόνο και μόνο γιατί το σαπούνι δεν ήταν γλυκερίνης.Θα το επιχειρήσω ξανά.Θυμάσαι να μου πεις και πόσο έκανε το σαπούνι που πήρατε και πόσα γραμμάρια ήταν??

Raw_Shooter
11-02-11, 14:32
Το ένα κιλό 12,80.Το σάιτ που σου είπα έχει και πολλά καλούπια.Αν θες ρίξε μια ματιά.

cristina112
11-02-11, 14:34
Το ένα κιλό 12,80.Το σάιτ που σου είπα έχει και πολλά καλούπια.Αν θες ρίξε μια ματιά.

Σε ευχαριστώ και πάλι!!Έχω άπειρα καλούπια,γιατί κάνω διάφορα με γύψο και πορσελάνη.

Raw_Shooter
12-02-11, 00:58
Ουπςςςς ΠΡΟΣΕΧΕ να είναι θερμο-αντοχής !!!!! Τ' απλά θα λιώσουν "κάτω" απο την θερμότητα του υγρού σαπουνιού !!!

glitter
12-02-11, 01:52
Raw shooter πολύ ωραίο φαίνεται το πάρτυ σας, μπράβο για την καλή δουλειά! Και του χρόνου να περάσετε ακόμα καλύτερα!

ζιζελ
12-02-11, 10:05
Raw_Shooter να την χαίρεσαι την κορούλα σου.Το πάρτυ σου είναι καταπληκτικό.(και αυτό και το άλλο για τα πρώτα γενέθλια της μικρής σου.Μπράβοοοοοοοοοο.Πραγματικά είναι όλα πολύ προσεγμένα και ιδιαίτερα.
Θέλω τα φώτα σου με το συντριβάνι σοκολάτας(το πήρα και εγώ).Την σοκολάτα την βάζεις λιώμένη σκέτη ή με κάποιο άλλο υγρό τύπου κρέμα γάλακτος.Δεν έχω φούρνο μικροκυμάτων .Α,και τί σοκολάτα πήρες? Αυτές του εμπορίου?lacta δηλαδή?
Δεν το χρησιμοποίησα ακόμη ,αλλά θέλω να το δοκιμάσω μία φορά πρίν το πάρτυ μας.
Ευχαριστώ πολύ .

cristina112
12-02-11, 11:15
Ουπςςςς ΠΡΟΣΕΧΕ να είναι θερμο-αντοχής !!!!! Τ' απλά θα λιώσουν "κάτω" απο την θερμότητα του υγρού σαπουνιού !!!

Σιλικόνης είναι και λέει ότι είναι κατάλληλες και για σαπούνια.Άλλωστε το έχω επιχειρήσει και στο παρελθόν.Μπορείς να βάλεις και λιωμένη σοκολάτα,άρα λογικά αντέχει.

Raw_Shooter
12-02-11, 12:24
Σιλικόνης είναι και λέει ότι είναι κατάλληλες και για σαπούνια.Άλλωστε το έχω επιχειρήσει και στο παρελθόν.Μπορείς να βάλεις και λιωμένη σοκολάτα,άρα λογικά αντέχει.
αρα όλα ok ;-)

Raw_Shooter
12-02-11, 14:41
Ζιζέλ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!¨Οσο για το συντριβάνι ο αδελφός μου ασχοληθηκε και μου είπε ότι έβαλε έτοιμο γλάσο σοκολάτας γιώτης.

ζιζελ
12-02-11, 17:37
Ζιζέλ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!¨Οσο για το συντριβάνι ο αδελφός μου ασχοληθηκε και μου είπε ότι έβαλε έτοιμο γλάσο σοκολάτας γιώτης.

Ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσω.!!!!!!

peny
12-02-11, 23:35
Χαθηκα κορίτσια το ξέρω!!Αυριο είναι η μεγάλη μέρα!!! ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ!!!!!!!
Ετσι σήμερα ασχοληθηκα με τη διακόσμηση (το καλύτερο κομμάτι)!!!!
Για παρτε μια ιδέα....
http://mycraftcenter.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.html

Τα υπόλοιπα από Δευτέρα γιατί τώρα δεν προλαβαίνω να σας δείξω άλλα!!!
Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία!!!!!
Φιλιά!!! Τα λέμε από Δευτερα χ α λ α ρ α . . .

Raw_Shooter
13-02-11, 09:41
Καλά κοριτσάκι μου εσύ δεν παίζεσαι!!!!!!Είσαι ταλεντάρα!!!!Με το καλό το πάρτυ σας που είμαι σίγουρη ότι θα μείνει αξέχαστο σε όλους τους καλεσμένους σου!Γιατί να μην είμαστε κοντά να γευτούμε λίγο από την τούρτα σου??????

olympia1975
13-02-11, 11:14
Peny όλα ΤΕΛΕΙΑ!!!! Καλή επιτυχία στο πάρτυ σας και να είναι πάντα καλά να τον χαίρεστε!!!:D:D:D:D:D

cristina112
13-02-11, 12:43
Πένυ,σου εύχομαι και πάλι να τον χαίρεσαι και είμαι σίγουρη ότι το πάρτυ σας θα σκίσει!!
Και γιατί είμαι σίγουρη,ότι από αύριο θα αρχίσεις να κατεβάζεις ιδέες για τα τέταρτα γεννέθλια???:lol::lol::lol:

glitter
13-02-11, 12:53
Πένυ καταπηκτικά! Καλά να περάσετε!

peny
14-02-11, 00:49
Γεια σας κορίτσια!!! Πάλι με τις μεγάλες ώρες!!!!
Πριν από λίγο τελειώσαμε με το μάζεμα. Πήγαν όλα τέλεια!!!Ο Κωσταντής μου και τα άλλα παιδάκια το κατευχαριστήθηκαν και μαζί με αυτά και εγώ (το μεγάλο παιδάκι). Τελικά τα γενέθλια είναι καλύτερα να γίνονται μεσημέρι.Αυτό σας το λέω σαν συμβουλή.Τα παιδάκια έχουν περισσότερη διάθεση για παιχνίδι γιατί δεν φευγουν από το πρόγραμμά τους.Οι μεγάλοι εχουν πιο πολύ όρεξη για φαι απ΄οτι το βράδυ (περυσι πόσα μου έμειναν...).Τελος μαζευεσαι μέχρι το βράδυ και μπορείς να ξεκουραστείς. Ειδικά εγώ που παλεύω ένα μήνα πριν , μόλις βάλω τα φαγητά στον μπουφέ μου βγαίνει όλη η ενταση και η κούραση και μετά δεν έχω όρεξη για τίποτα.Πολύ καλύτερα πρωί!!!!Είχε και τέλεια μέρα!!
Ο στολισμός μας άρεσε σε όλους και το καταχάρηκα!!!!
Μόνο που ο ανιψιος μου, μου την είπε. Μου λεει "Ουτε ταισαμε τις κότες , ουτε αρμέξαμε αγελάδα που έλεγε η πρόσκληση" Ακούτε??????Και καλά κοτέτσι για εκπαιδευτική εκδρομή έχει ο γείτονας ,αλλά την αγελάδα που να την βρω?????χαχαχα
Και επειδή ο βήχας μου έχει σπάσει τα νεύρα και δεν μπορώ να κοιμηθώ καθομαι παραμάσχαλα με το laptop και γράφω το κατεβατό μου στο blog μου!!!Όριστε λοιπόν και οι υπόλοιπες φωτό http://mycraftcenter.blogspot.com/
Φιλιά πολλά και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας!!!!

cristina112
14-02-11, 01:04
[QUOTE=peny;1904746]Μόνο που ο ανιψιος μου, μου την είπε. Μου λεει "Ουτε ταισαμε τις κότες , ουτε αρμέξαμε αγελάδα που έλεγε η πρόσκληση" Ακούτε??????Και καλά κοτέτσι για εκπαιδευτική εκδρομή έχει ο γείτονας ,αλλά την αγελάδα που να την βρω?????χαχαχα

Και σου είπα να έρθω εγώ να κάνω την αγελάδα...δεν ήθελες!!:lol::lol::lol:
Άντε και του χρόνου να είσαι καλά και να μεγαλουργήσεις πάλι!!
Τί θέμα θα έχεις??Μην μου πεις ότι δεν ξέρεις...έλα,παραδέξου το...το σκέφτεσαι ήδη!!!:p

glitter
14-02-11, 02:55
Συγχαρητήρια!! Δεν περιμέναμε βέβαια κάτι λιγότερο από σένα! Δεν μπορώ να βρω τι μου αρέσει περισσότερο! Ίσως η τούρτα, αλλά με μοναδικό κριτήριο ότι είναι το μόνο που τρώγεται!!....:lol:
Και του χρόνου!! Να τον χαίρεσαι!!!

silia29
14-02-11, 09:33
καλά πένυ έχω πάθει πλάκα!! Πάρα πολύ ωραία ΟΛΑ!!! Μπράβο σου... Η τούρτα φανταστική και ο στολισμός απλά υπέροχος..
Τα ίδια τραπεζομάντηλα τα είχα πάρει και εγώ για τα πρώτα μας γενέθλια που είχαμε το ίδιο θέμα!!! Από που τα αγόρασες???
Να χαίρεσαι τον Κωνσταντή σου και να τον καμαρώσεις όπως εκείνος επιθυμεί!!!

peny
14-02-11, 12:50
Καλημέρααααα!!
Σας ευχαριστώ ολες σας για τις ευχές σας και τα σχόλια σας!!!
Χριστινακι το θέμα των επόμενων γενεθλίων δεν το χω σκεφτεί.Θα δω με τι θα κολλήσει ο γιος μου αυτόν το χρόνο και θα καταλήξω.Μονο μην κολλήσει με κανενά Μακουιν γιατί δεν μου αρέσει καθόλου και γενικά δεν μου αρέσουν τα ακρως αγορίστικα και μεγαλίστικα θέματα.Μου αρέσουν τα πιο παιδικά.Εχουν χρόνια μπροστά τους για τρανσφόρμερς ,μακουιν κλπ.
Φετος την έμπνευση μου την έδωσε η Raw shooter όταν μου ζήτησε να της φτιάξω το βιβλίο ευχων.Υπήρχε μεσα στο μαυλό μου ανάμεσα σε άλλα θέματα, μιας και ο γιος μου έχει τρέλα με το τρακτερ του θείου του (που είναι μεγάλο).Η μεγαλύτερη χαρά του και καμάρι ήταν όταν οδήγησε μια αλωνιστική μηχανη!!! Ηρθε και το τηλεφώνημα της Raw και το θέμα κατοχυρώθηκε!!!Είχα παρέα στην ετοιμασία και άνθρωπο να διαβάζει τα τερααααστια email μου με τις ιδεες μου!!Εξάλλου τρελαίνεται και εκείνη για παιδικά παρτυ!!!!Το ξέρω καλά!Φιλιά Raw !!!!!!!!!

Σήλια τα τραπεζομάντηλα τα εφερα από το εξωτερικό μαζί με όλα τα μη χειροποίητα.

Raw_Shooter
14-02-11, 13:40
Εγώ δηλαδή που σκέφτηκα το επόμενο θέμα είμαι τρελή????Αν σας πω ότι ήδη έχω ετοιμάσει φάκελο με τη minnie kai ton mickey από την επόμενη κιόλας μέρα του πάρτυ!Εδώ και 2 μήνες η μικρή μου έχει τρέλα με τον μίκυ οπότε είπα αυτό θα είναι το θέμα!Πένυ ,τι λές ετοιμαζόμαστε πάλι μαζί????Εγώ είμαι ψόφια για τέτοια!!!

silia29
14-02-11, 13:57
Καλημέρααααα!!
Σας ευχαριστώ ολες σας για τις ευχές σας και τα σχόλια σας!!!
Χριστινακι το θέμα των επόμενων γενεθλίων δεν το χω σκεφτεί.Θα δω με τι θα κολλήσει ο γιος μου αυτόν το χρόνο και θα καταλήξω.Μονο μην κολλήσει με κανενά Μακουιν γιατί δεν μου αρέσει καθόλου και γενικά δεν μου αρέσουν τα ακρως αγορίστικα και μεγαλίστικα θέματα.Μου αρέσουν τα πιο παιδικά.Εχουν χρόνια μπροστά τους για τρανσφόρμερς ,μακουιν κλπ.
Φετος την έμπνευση μου την έδωσε η Raw shooter όταν μου ζήτησε να της φτιάξω το βιβλίο ευχων.Υπήρχε μεσα στο μαυλό μου ανάμεσα σε άλλα θέματα, μιας και ο γιος μου έχει τρέλα με το τρακτερ του θείου του (που είναι μεγάλο).Η μεγαλύτερη χαρά του και καμάρι ήταν όταν οδήγησε μια αλωνιστική μηχανη!!! Ηρθε και το τηλεφώνημα της Raw και το θέμα κατοχυρώθηκε!!!Είχα παρέα στην ετοιμασία και άνθρωπο να διαβάζει τα τερααααστια email μου με τις ιδεες μου!!Εξάλλου τρελαίνεται και εκείνη για παιδικά παρτυ!!!!Το ξέρω καλά!Φιλιά Raw !!!!!!!!!

Σήλια τα τραπεζομάντηλα τα εφερα από το εξωτερικό μαζί με όλα τα μη χειροποίητα.

μωρέ το ξέρω ότι τα έφερες από εξωτερικό.. και εγώ από εκεί τα παίρνω κάθε χρόνο.. Αυτά που έχουμε στην Ελλάδα δεν μου αρέσουν καθόλου!!! Εννούσα από ποιό site;);)!!! και εγώ τώρα ψάχνω θέμα για το δικό μας και δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω.. Για πείτε καμιά ιδέα

cristina112
14-02-11, 14:13
[QUOTE=Raw_Shooter;1905270]Εγώ δηλαδή που σκέφτηκα το επόμενο θέμα είμαι τρελή????Αν σας πω ότι ήδη έχω ετοιμάσει φάκελο με τη minnie kai ton mickey από την επόμενη κιόλας μέρα του πάρτυ!

Είσαι η αδερφή ψυχή μου!!!:D:D:D

bellissima
14-02-11, 14:51
Πένυ σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γιατί όλα είναι καταπληκτικά!!! Υπέροχη και η τούρτα αλλά και η διακόσμηση... ΤΕΛΕΙΑ!!! Να σου ευχηθώ ξανά να σου ζήσει ο ζουζουναρός σου και να είναι πάντα χαμογελαστός!!!

bellissima
14-02-11, 14:52
μωρέ το ξέρω ότι τα έφερες από εξωτερικό.. και εγώ από εκεί τα παίρνω κάθε χρόνο.. Αυτά που έχουμε στην Ελλάδα δεν μου αρέσουν καθόλου!!! Εννούσα από ποιό site;);)!!! και εγώ τώρα ψάχνω θέμα για το δικό μας και δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω.. Για πείτε καμιά ιδέα
Αυτά τα τραπεζομάντηλα καθώς και πιατάκια με το συγκεκριμένο θέμα τα έχω δει και σε ελληνικό site..

peny
14-02-11, 15:20
Εγώ δηλαδή που σκέφτηκα το επόμενο θέμα είμαι τρελή????Αν σας πω ότι ήδη έχω ετοιμάσει φάκελο με τη minnie kai ton mickey από την επόμενη κιόλας μέρα του πάρτυ!Εδώ και 2 μήνες η μικρή μου έχει τρέλα με τον μίκυ οπότε είπα αυτό θα είναι το θέμα!Πένυ ,τι λές ετοιμαζόμαστε πάλι μαζί????Εγώ είμαι ψόφια για τέτοια!!!

Μέσα ραντεβού λοιπόν λίγο πριν τα Χριστούγεννα πάλι (γιατί ως γνωστόν είμαι της τελευταίας στιγμής )σε κοινό τόπικ να οργανώνουμε τα επόμενα γενέθλια.Φετος μας αρέσει και έμας ο Μικυ ελπίζω και μέχρι του χρόνου!!
Belissima σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και τα καλά σου λόγια!!!Τα είχα βρεί και εγώ εδώ κάποια αλλά ήταν πανακριβα!!Ετσι τα παρήγγειλα από το ebay
Silia αν πας πιο πισω κάπου νομίζω το χω γράψει αλλά δυστυχώς δεν το χω κρατήσει.

Raw_Shooter
14-02-11, 15:26
Ε όχι και λίγο πριν τα Χριστούγεννα!!Μη μου λες τέτοια!!!Εγώ από τώρα μαζεύω υλικό.Λοιπόν άκου τι θα κάνουμε.Εγώ θα ψάχνω,θα αποθηκεύω και κατα τον Οκτώβριο που θα μου ετοιμάσεις και το βιβλίο ευχών θα δου τα παραδώσω να κάνουμε ξεκαθάρισμα και επιλογή.Είσαι??

peny
14-02-11, 15:58
Ε όχι και λίγο πριν τα Χριστούγεννα!!Μη μου λες τέτοια!!!Εγώ από τώρα μαζεύω υλικό.Λοιπόν άκου τι θα κάνουμε.Εγώ θα ψάχνω,θα αποθηκεύω και κατα τον Οκτώβριο που θα μου ετοιμάσεις και το βιβλίο ευχών θα δου τα παραδώσω να κάνουμε ξεκαθάρισμα και επιλογή.Είσαι??
Μεσα!!Λοιπόν έκλεισε το θεμα μας του χρόνου είναι Το κλάμπ του μικυ μαους!!!Και εγώ όπου πετύχω τίποτα καλό θα το κρατάω!!!!

peny
14-02-11, 16:02
Και να δω πως θα φτιαξω τους ήρωες για την τούρτα!!!!!

Νατασούλα
14-02-11, 19:40
Πένυ να τα εκατοστήσει το αγοράκι σου :p!!!!!!! Είναι όλα υπέροχα.... Μπράβο σου :p!!!!!!!!!!!!!

love4four
14-02-11, 20:30
Μεσα!!Λοιπόν έκλεισε το θεμα μας του χρόνου είναι Το κλάμπ του μικυ μαους!!!Και εγώ όπου πετύχω τίποτα καλό θα το κρατάω!!!!

....Λοιπόν έχω να αναφέρω ότι, εκτός από χρυσοχέρες είστε και θεόμουρλες.... :confused::confused::confused: -πλάκα κάνω κορίτσια μην με παρεξηγήσετε-...κι εγώ μέσα ότι βρίσκω για το clubhouse mickey να σας το κρατάω μετά χαράς !!!
Πένυ μου όλα είναι απίθανα.. και του χρόνου με υγεία !

peny
14-02-11, 21:28
....Λοιπόν έχω να αναφέρω ότι, εκτός από χρυσοχέρες είστε και θεόμουρλες.... :confused::confused::confused: -πλάκα κάνω κορίτσια μην με παρεξηγήσετε-...κι εγώ μέσα ότι βρίσκω για το clubhouse mickey να σας το κρατάω μετά χαράς !!!
Πένυ μου όλα είναι απίθανα.. και του χρόνου με υγεία !

Μα εμείς το χουμε δηλώσει: ΤΡΕΛΕΣ με τα πάρτυ!!!!!Αντε ποια εχει τωρα σειρά να την βοηθήσουμε??????Τι θα κάνουμε εμείς τόσους μήνες???Χαχαχα
Νατασούλα και love4four σας ευχαριστώ για τις ευχες σας!!!!

cristina112
14-02-11, 22:17
Λοιπόν Πένυ,του χρόνου θα κάνεις καδράκια για τα παιδάκια,με τον Μίκυ και την Μίνυ!!Το έκανε μια φίλη μου για τα γεννέθλια της κορούλας της και είχαν πολύ μεγάλη επιτυχία!!Αν δεν αλλάξεις γνώμη μέχρι τότε και βρεις άλλο θέμα.

peny
14-02-11, 22:49
Λοιπόν Πένυ,του χρόνου θα κάνεις καδράκια για τα παιδάκια,με τον Μίκυ και την Μίνυ!!Το έκανε μια φίλη μου για τα γεννέθλια της κορούλας της και είχαν πολύ μεγάλη επιτυχία!!Αν δεν αλλάξεις γνώμη μέχρι τότε και βρεις άλλο θέμα.

Το έχω σκεφτεί αλλά δεν θελω να το κάψω γιατί θα μου άρεσε ως παιδική μπομπό σε βάφτιση
Αυτά βλέπει η Μεταξία και μετά με το δίκιο της μας λέει τρελες
χαχαχαχαχα

cristina112
14-02-11, 23:02
Αυτά βλέπει η Μεταξία και μετά με το δίκιο της μας λέει τρελες
χαχαχαχαχα

Εμένα μου έχει βγει το όνομα!!!:lol::lol::lol:
Αλλά δεν με πειράζει,ίσα-ίσα που χαίρομαι να ασχολούμαι με τέτοια πράγματα!!!

ΚατερίναΒ
15-02-11, 08:59
Καλημέρα κορίτσια!!
Τι να πρωτοπώ! Για την Raw, για την Πένυ? Ολα τέλεια!!!!!
Μπράβο σας!!!
Λοιπόν εγώ σας έχω κάτι καλύτερο, θα ετοιμάσουμε τα γενέθλια της κόρης μου και αν θυμάμαι καλά απο το τικεράκι, είναι κοντά και τα γενέθλια του γιού της Μεταξίας.
Τι λέτε? Τι θα ετοιμασουμε? Αν και ο μίκης (εμείς του βάζουμε και ς) είναι ο λατρεμένος μας, πέρσι είχε την τιμητική του.
Φέτος σκέφτομαι να κανουμε πάρτυ με θέμα καρουζελ. Είναι απο τα αγαπημένα μου. Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι ο Γίντης (ο τίγρης, ο φίλος του Γουίνι). Αν και προτιμώ το καρουζελ.
Άντε να περάσει λίγο ο καιρός και να αρχίσουμε τις ετοιμασίες!

Και πάλι να σας ζήσουν!!

silia29
15-02-11, 09:28
Μα εμείς το χουμε δηλώσει: ΤΡΕΛΕΣ με τα πάρτυ!!!!!Αντε ποια εχει τωρα σειρά να την βοηθήσουμε??????Τι θα κάνουμε εμείς τόσους μήνες???Χαχαχα
Νατασούλα και love4four σας ευχαριστώ για τις ευχες σας!!!!

καλα ρε πένυ, εγώ δεν σας είπα ότι θέλω βοήθεια?? Πρέπει να μου βρείτε θέμα:idea::idea::p. Και εσύ Χριστίνα να κάνεις brainstorming!!! Επειδή το πάρτυ της μικρής μου, μου στοιχίζει αρκετά χρήματα, είπα να αρχίσω να παραγγέλνω από τώρα πράγματα να μην μου πέσουν όλα σε ένα μήνα...
Καλημέρα είπα? Δεν είπα..
Καλημέρα λοιπόν σε όλα τα κορίτσια

cristina112
15-02-11, 11:55
Καλημέρα κορίτσια!!
Κατερινάκι,ψηφίζω καρουζέλ!!Είναι από τα ωραιότερα θέματα!!
Silia,πες μας τί θέματα έχεις ήδη κάνει και άρα απορρίπτεις,να ρίξουμε ιδέες!

peny
15-02-11, 12:07
Σήλια να σου πω εμένα ποια θέματα μου αρέσουν για κορίτσι που μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα από ντεκορ
ζαχαρωτα-γλυκά-μαγειρική (Σουπερ και για αγοράκια και για κοριτσάκια)
χιονάτη και οι 7 νάνοι
κοκκινοσκουφίτσα
φαρμα
γατουλες μαλλια κουβάρια
πεταλουδες- λουλούδια
φράουλες
νεραιδες πριγκιπισσες (αν και πολύ συνηθισμένο)

εγώ απ΄ολα αυτά ψηφίζω σεφ, πεταλούδες, φραουλες (η γνωστή μου τελα με τις φράουλες)

silia29
15-02-11, 12:38
Καλημέρα κορίτσια!!
Κατερινάκι,ψηφίζω καρουζέλ!!Είναι από τα ωραιότερα θέματα!!
Silia,πες μας τί θέματα έχεις ήδη κάνει και άρα απορρίπτεις,να ρίξουμε ιδέες!

Λοιπόν στα πρώτα έκανα φάρμα, στα 2α ντόρα (το ξέρω χάλια, αλλα είχε τρέλα) και στα 3α εκανα χιονάτη και οι 7 νάνοι.
Κατερίνα καρουζελ εκανα στην βάφτιση του μικρού μου τον Οκτώβριο.. Πολύ ωραίο θέμα και εννοείτε πως ψηφίζω αυτό!!! ;)

Σήλια να σου πω εμένα ποια θέματα μου αρέσουν για κορίτσι που μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα από ντεκορ
ζαχαρωτα-γλυκά-μαγειρική (Σουπερ και για αγοράκια και για κοριτσάκια)
χιονάτη και οι 7 νάνοι
κοκκινοσκουφίτσα
φαρμα
γατουλες μαλλια κουβάρια
πεταλουδες- λουλούδια
φράουλες
νεραιδες πριγκιπισσες (αν και πολύ συνηθισμένο)

εγώ απ΄ολα αυτά ψηφίζω σεφ, πεταλούδες, φραουλες (η γνωστή μου τελα με τις φράουλες)

Λοιπόν πολύ ωραίο το σεφ, αλλά τι θα βρω να κάνω?? Εγώ από ιδέες είμαι σκράπας!!!! Και οι φράουλες μου αρέσουν τρελά.. Ένα από τα δύο λοιπόν..
Πένυ και χριστίνα αναλύστε το παρακαλω για να αποφασίσω:D:D

cristina112
15-02-11, 13:28
Λοιπόν πολύ ωραίο το σεφ, αλλά τι θα βρω να κάνω?? Εγώ από ιδέες είμαι σκράπας!!!! Και οι φράουλες μου αρέσουν τρελά.. Ένα από τα δύο λοιπόν..
Πένυ και χριστίνα αναλύστε το παρακαλω για να αποφασίσω:D:D

Μπα!Εμένα με δουλεύετε ότι είμαι τρελαμένη.Αποφασίστε τελικά...να κάνω αποτοξίνωση ή να συνεχίσω να ασχολούμαι???:-?

silia29
15-02-11, 14:06
Μπα!Εμένα με δουλεύετε ότι είμαι τρελαμένη.Αποφασίστε τελικά...να κάνω αποτοξίνωση ή να συνεχίσω να ασχολούμαι???:-?

Κοίτα.. εγώ το μόνο που σου έχω πεί, είναι να σταματήσεις να μιλάς για γλυκα.. Απαξ και δεν αναφερθείς σε τουρτα, κεικ, γλυκακια, μπακλαβαδάκια κλπ, είσαι ελεύθερη να λες ότι θέλεις.... Αποτοξίνωση θα κάνεις, αφού ασχοληθείς με εμένα :razz:

cristina112
15-02-11, 14:49
Κοίτα.. εγώ το μόνο που σου έχω πεί, είναι να σταματήσεις να μιλάς για γλυκα.. Απαξ και δεν αναφερθείς σε τουρτα, κεικ, γλυκακια, μπακλαβαδάκια κλπ, είσαι ελεύθερη να λες ότι θέλεις.... Αποτοξίνωση θα κάνεις, αφού ασχοληθείς με εμένα :razz:

Εντάξει λοιπόν,δεν θα ξαναμιλήσω για την υπέροχη τούρτα 3 επιπέδων (κάθε παντεσπάνι και διαφορετική γεύση),με τα υπέροχα ζουμερά βύσσινα που έφτιαχνε η θεία μου και της οποίας την συνταγή ΕΧΩ...και που το κάθε κομμάτι έχει ύψος 20εκ. περίπου....Αφού επιμένεις,δεν θα πω κουβέντα...
Για το θέμα που ψάχνεις,μου αρέσει πολύ σεφ-μαγειρική και θα βρεις και ένα σωρό ιδέες στο τόπικ που άνοιξε μια κοπέλα,στην ενότητα της βάφτισης.Επίσης τρελαίνομαι για μπαλαρίνα και πεταλούδες.Τις νεράιδες δεν τις αναφέρω,γιατί το θεωρείτε πολυφορεμένο,αν και πιστεύω ότι μπορεί κανείς να κάνει διαφορετικά πράγματα,από τα συνηθισμένα.
Τα φρούτα δεν με τρελαίνανε,μέχρι που είδα κάτι δημιουργίες της Πένυς.
Και να σου ξαναπώ ότι η βάφτιση του γιου σου ήταν υπέροχη!!
(Για ένα γλυκό που είναι σαν πυραμίδα,σου έχω μιλήσει ποτέ??:p)

silia29
15-02-11, 15:29
Εντάξει λοιπόν,δεν θα ξαναμιλήσω για την υπέροχη τούρτα 3 επιπέδων (κάθε παντεσπάνι και διαφορετική γεύση),με τα υπέροχα ζουμερά βύσσινα που έφτιαχνε η θεία μου και της οποίας την συνταγή ΕΧΩ...και που το κάθε κομμάτι έχει ύψος 20εκ. περίπου....Αφού επιμένεις,δεν θα πω κουβέντα...
Για το θέμα που ψάχνεις,μου αρέσει πολύ σεφ-μαγειρική και θα βρεις και ένα σωρό ιδέες στο τόπικ που άνοιξε μια κοπέλα,στην ενότητα της βάφτισης.Επίσης τρελαίνομαι για μπαλαρίνα και πεταλούδες.Τις νεράιδες δεν τις αναφέρω,γιατί το θεωρείτε πολυφορεμένο,αν και πιστεύω ότι μπορεί κανείς να κάνει διαφορετικά πράγματα,από τα συνηθισμένα.

ένα έχω να πώ!!! Είσαι πολύ ΚΑΚΟΣ άνθρωπος.. 1ον δεν μου αρέσουν τα βύσσινα.. χα!!! 2ον Δεν μου αρέσουν οι πυραμίδες, ξανά χα!!!!! Και τρίτον ότι και να λές για γλυκά εγώ δεν τα βλέπω!!! Και να σε ενημερώσω ότι έχω βάλει ένα φίλτρο στον υπολογιστή μου που αυτόματα όταν κάπου αναφέρεται η λέξη "γλυκο", να μετατρέπεται σε φασόλια, συκώτι, μπάμιες κλπ...8)

silia29
15-02-11, 15:35
Ωραια!!Διαλεξες θέματα που μου αρεσουν!!!!
Φραουλες και όχι η φραουλίτσα:
Κοκκινα ασπρα λευκά τραπεζομαντηλα
καφασάκια με φραουλες ζωντανες
Μπορείς να βάλεις συντριβάνι σοκολάτας ξερει η Raw και να βουτάτε φράουλες μέσα
Να κρεμάσεις φράουλες πλαστικές σε διαφορα μεγέθη από το ταβάνι
πον πον λευκά κόκκινα και μεγάλα
να βάλεις σκαλιστήρια και γάντια (μου ρθε κι αλλο τώρα θέμα κηπουροι)
μέσα σε τσίγκινα κουβαδάκια ή τσίγκινα γλαστράκια κάποια μεζεδάκια
Πάρε καμια ιδέα από αυτά που έχω φτιάξει. Τα εχεις δει?
http://mycraftcenter.blogspot.com/2011/01/blog-post_21.html
Τώρα φτιάχνω και πρόσκληση με το ίδιο θέμα
Να παίξεις με γάζα κόκκινη και πράσινη
Στικς από φράουλες για τα φαγητα
Κόκκινα λευκά πουα σερβίτσια

Σεφ:
Πρόσκληση ποδιά ως φάκελο και συνταγή ως πρόσκληση
στα κορίτσια ποδίτσες
στα αγόρια σκουφιά
Μπορείς να φτιάξεις cupcakes και να βάλεις τα παιδάκια να τα στολίσουν με σαντυγί χρωματιστή και τρουφες κλπ (πολύ μου αρεσει ως δραστηριοτητα)
γλυφιτζουρια, σοκολατες, μπισκότα κολλάει και το συντριβάνι σοκολάτας
κουτάλες ξύλινες και πιρουνες, πλάστη σύρμα(μπορείς πάλι να στολίσετε μαζί με τα παιδάκια τις κουτάλες.Ειχα δει μια εκπομπή στην tv Που είχε ένα παιδακι που τις έφτιαχνε σουπερ)
Nα παιξεις με το ροζ και το καφέ απο χρωματα

Καλά πένυ, είναι να μην πάρεις μπρος!!!! Λοιπόν, να σας ενημερώσω ότι το πάρτυ μας κάθε χρόνο το κάνω στο εξοχικό μας, που σημαίνει ανοιχτός χώρος... Δεύτερον κάθε χρόνο τους νοικιάζω και ένα φουσκωτό γιατί μαζεύονται καμια 20αρια παιδακια και είναι ο μόνος τρόπος να απασχοληθούν όλα αυτά τα ταλιμπανάκια μαζί..
Αχ.. δεν ξέρω τι να επιλέξω.. Μάλλον πάω πιο πολύ στο θέμα σεφ!!! Αν είναι θα πάρω και μια κοπέλα να τους κάνει όλες αυτές τις δραστηριοτητες που λές πένυ...
Τις προσκλήσεις στο λέω από τώρα θα μου τις φτιάξεις εσύ όπως και το βιβλίο ευχών!!!

cristina112
15-02-11, 16:18
ένα έχω να πώ!!! Είσαι πολύ ΚΑΚΟΣ άνθρωπος.. 1ον δεν μου αρέσουν τα βύσσινα.. χα!!! 2ον Δεν μου αρέσουν οι πυραμίδες, ξανά χα!!!!! Και τρίτον ότι και να λές για γλυκά εγώ δεν τα βλέπω!!! Και να σε ενημερώσω ότι έχω βάλει ένα φίλτρο στον υπολογιστή μου που αυτόματα όταν κάπου αναφέρεται η λέξη "γλυκο", να μετατρέπεται σε φασόλια, συκώτι, μπάμιες κλπ...8)

1.Μπορείς να βάλεις κεράσια.
2.Γίνεται και με άλλα σχήματα.
3.Αυτό το φίλτρο,δουλεύει και αντίστροφα??Δηλαδή,να γράφω φασόλια, μπάμιες και συκώτι και να διαβάζεις κέικ,τούρτες και σοκολάτες??:roll:

mantinop
15-02-11, 16:37
Κοριτσάκια επειδή και εγώ ψάχνομαι για τα 2α γενέθλιά μας πως σας φαίνεται αυτό?
http://www.zazzle.co.uk/blue_hippo_face_2nd_birthday_tshirt-235341544948514343

έχω σκοπό να πάρω και μία ίδια για μένα:rolleyes: και επίσης κονκάρδες με το ίδιο μοτίβο για τα καλεσμένα παιδάκια...μικρά και μεγάλα:shock:

cristina112
15-02-11, 16:59
Κοριτσάκια επειδή και εγώ ψάχνομαι για τα 2α γενέθλιά μας πως σας φαίνεται αυτό?
http://www.zazzle.co.uk/blue_hippo_face_2nd_birthday_tshirt-235341544948514343

έχω σκοπό να πάρω και μία ίδια για μένα:rolleyes: και επίσης κονκάρδες με το ίδιο μοτίβο για τα καλεσμένα παιδάκια...μικρά και μεγάλα:shock:

Τί θα έλεγες,να έπαιρνες άσπρα μπλουζάκια και να ζωγράφιζες εσύ τον αριθμό και κάποιο σχεδιάκι??Τα μπαλονάκια ας πούμε,είναι πολύ εύκολο να γίνουν.Ή να έπαιρνες μαρκαδόρους ειδικούς για ύφασμα και να ζωγράφιζε ο καθένας ό,τι ήθελε??(Έτσι θα τους απασχολήσεις κιόλας.)
Πόσα άτομα θα έχεις??Γιατί δεν είναι και πολύ φτηνά.Αν βέβαια μπορείς να τα διαθέσεις,προχώρα το.Απλά σου λέω μια εναλλακτική,γιατί οι καιροί είναι και δύσκολοι.

mantinop
15-02-11, 17:09
Δυστυχώς πριν λίγες μέρες πέθανε ο πεθερός μου οπότε θα γίνουν σε πολύ κλειστό κύκλο:(
Τα παιδάκια δεν θα είναι πάνω από 5-6 και οι μεγάλοι καμιά 10ρια....άρα μπορώ να τα διαθέσω.
Σαν ιδέα πως σου φαίνεται? το θέμα θα είναι ο μπλέ ιποπόταμος με το κόκκινο καπέλο:D

cristina112
15-02-11, 17:15
Δυστυχώς πριν λίγες μέρες πέθανε ο πεθερός μου οπότε θα γίνουν σε πολύ κλειστό κύκλο:(
Τα παιδάκια δεν θα είναι πάνω από 5-6 και οι μεγάλοι καμιά 10ρια....άρα μπορώ να τα διαθέσω.
Σαν ιδέα πως σου φαίνεται? το θέμα θα είναι ο μπλέ ιποπόταμος με το κόκκινο καπέλο:D

Λυπάμαι πολύ για τον πεθερό σου...να ζήσετε,να τον θυμάστε.
Σαν θέμα μου αρέσει πάρα πολύ!Και το ιπποποταμάκι είναι γλυκύτατο!
Προχώρα το!!!:D

mantinop
15-02-11, 17:18
Θα βάλω μπαλόνια στα χρώματα του θέματος μπλε - κόκκινο- κίτρινο και έχω σκοπό να φτιάξω και την τούρτα και μικρά κεκάκια με ιποππόταμους:D
όσο αφορά το να ζωγραφίσουν τα μικρά, ο δικός μου και τα καλεσμένα παιδάκια είναι μικροί ακόμα για τέτοιες δραστηριότητες;)

ευχαριστώ για τα συλληπητήρια...

peny
15-02-11, 21:17
Καλά πένυ, είναι να μην πάρεις μπρος!!!! Λοιπόν, να σας ενημερώσω ότι το πάρτυ μας κάθε χρόνο το κάνω στο εξοχικό μας, που σημαίνει ανοιχτός χώρος... Δεύτερον κάθε χρόνο τους νοικιάζω και ένα φουσκωτό γιατί μαζεύονται καμια 20αρια παιδακια και είναι ο μόνος τρόπος να απασχοληθούν όλα αυτά τα ταλιμπανάκια μαζί..
Αχ.. δεν ξέρω τι να επιλέξω.. Μάλλον πάω πιο πολύ στο θέμα σεφ!!! Αν είναι θα πάρω και μια κοπέλα να τους κάνει όλες αυτές τις δραστηριοτητες που λές πένυ...
Τις προσκλήσεις στο λέω από τώρα θα μου τις φτιάξεις εσύ όπως και το βιβλίο ευχών!!!

Α!!Σε ευχαριστώ πολύ.Να μου το πεις όμως αν γίνεται ένα μηνα πριν.Μην φτάσουμε οριακά και τρέχουμε.
Και θα σου φτιάξω βιβλίο με θέμα τη μαγειρική τα γλυκα κλπ (αν σου αρεσει βέβαια) Μπορώ να στο κάνω θεματικό!!!!Οι προσκλήσεις που σου πρότεινα σου αρεσουν?
Σεφ να κάνεις και εμενα μου αρεσει πολύ αυτό θέμα!!!!Αν είναι και σε ανοικτο χωρο να μην σε νοιαζει να σου λερωσουν θα ναι φοβερα!!!Και αν έχεις και κοπέλα ακομα πιο τελεια.
Δωρακια για τα παιδάκια να βάλεις ποδίτσες για τα κορίτσια και για τα αγόρια σκουφους του σεφ.
Φοβερά θα ναι!!
Αν είναι έξω μπορείς να κρεμάσεις κουτάλες ξύλινες από τα δέντρα ανάμεσα σε κορδέλες!!!
Αλήθεια πότε είναι τα γενέθλια που τα κάνεις έξω?

ΚατερίναΒ
15-02-11, 22:53

Αμαν καλέ! με αυτά που γράφεις κινδυνεύεις να διαγραφείς απο το φόρουμ.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μαντινοπ, την ευχή του να έχετε, καλό παράδεισο να έχει ο άνθρωπος. Οσον αφορά στα μπλουζάκια, μπορείς να ρωτήσεις ένα μαγαζί που τυπώνει μπλούζες πόσο θα σου κοστίσει. Μπορείς να τους πας το σχέδιο που θες και να στο τυπώσουν. Φαντάζομαι θα σου κοστίσει λιγότερο. Μου αρέσει πολυ ο ιπποπόταμος!

Και εγώ κλινω προς το καρουζελ, έχω και ένα που μπορώ να το βάλω για ντεκόρ.

Σίλια πολύ ωραίο θέμα για βάπτιση! Ειδικά για αγόρι είναι πολύ γλυκό! Επιτέλους να ξεφύγουμε απο τους πειρατές. (αν και εγώ καράβια είχα στην βάπτισή μας:oops:)

http://www.kathysceramics.com/Carousel_List.html#
Καταπληκτικά αλλά πανάκριβα!!

http://www.myboboniera.gr/main/index.php?dispatch=products.view&product_id=474

http://www.nootropiael.com/eshop/metallika-plastika/126.html

Σας ζάλισα? Μήπως πρέπει να ανοίξουμε θέμα με καρουζέλ? Σόρυ βρε Πένυ για την κατάχρηση του θέματος σου.

silia29
16-02-11, 09:40
1.Μπορείς να βάλεις κεράσια.
2.Γίνεται και με άλλα σχήματα.
3.Αυτό το φίλτρο,δουλεύει και αντίστροφα??Δηλαδή,να γράφω φασόλια, μπάμιες και συκώτι και να διαβάζεις κέικ,τούρτες και σοκολάτες??:roll:

χαχαχαχααχχαχα!!!! καλά λοιπόν παραδίνομαι:evil::evil:

Α!!Σε ευχαριστώ πολύ.Να μου το πεις όμως αν γίνεται ένα μηνα πριν.Μην φτάσουμε οριακά και τρέχουμε.
Και θα σου φτιάξω βιβλίο με θέμα τη μαγειρική τα γλυκα κλπ (αν σου αρεσει βέβαια) Μπορώ να στο κάνω θεματικό!!!!Οι προσκλήσεις που σου πρότεινα σου αρεσουν?
Σεφ να κάνεις και εμενα μου αρεσει πολύ αυτό θέμα!!!!Αν είναι και σε ανοικτο χωρο να μην σε νοιαζει να σου λερωσουν θα ναι φοβερα!!!Και αν έχεις και κοπέλα ακομα πιο τελεια.
Δωρακια για τα παιδάκια να βάλεις ποδίτσες για τα κορίτσια και για τα αγόρια σκουφους του σεφ.
Φοβερά θα ναι!!
Αν είναι έξω μπορείς να κρεμάσεις κουτάλες ξύλινες από τα δέντρα ανάμεσα σε κορδέλες!!!
Αλήθεια πότε είναι τα γενέθλια που τα κάνεις έξω?

από τώρα στο λέω καλέ!! τι ένα μήνα και αηδίες:wink: Τα γενέθλια μας είναι 8 Ιουνίου. Ποδίτσες και σκούφους που βρίσκεις? σε παιχνιδάδικα?
Λοιπόν πρόσκληση και βιβλίο ευχών θα κάνουμε αυτά που λές..

Renaath16
16-02-11, 09:54
Στο jumbo εχει ποδιές και σκούφους σε συσκευασιες....πηρα για τα βαπτίσια της κόρης μου....δες στο topi βάπτιση με θέμα τη μαγειρική θα κατατοπιστείς πλήρως!!!!!

peny
16-02-11, 14:31
χαχαχαχααχχαχα!!!! καλά λοιπόν παραδίνομαι:evil::evil:

από τώρα στο λέω καλέ!! τι ένα μήνα και αηδίες:wink: Τα γενέθλια μας είναι 8 Ιουνίου. Ποδίτσες και σκούφους που βρίσκεις? σε παιχνιδάδικα?
Λοιπόν πρόσκληση και βιβλίο ευχών θα κάνουμε αυτά που λές..

Ok!!Εγινε λοιπόν!!

joan7
16-02-11, 15:39
λοιπόν συμφωνώ για το καρουσέλ εγώ αυτό το θέμα είχα στην βάπτιση και όλοι ξετρελάθηκαν.
είχα ακριβώς αυτές τις μικρές ξύλινες μπομπονιέρες μέσα σε σακκουλάκια με γλειφιτζούρια και αυτό που κάνει φούσκες (δεν ξέρω πως το λένε) για τα παιδάκια, κι ένα αλογάκι δεμένο με κουφέτα για τους μεγάλους.
είχα παραγγείλει μπισκότα και γλειφιτζούρια αλογάκι και μια καταπληκτική τούρτα καρουσέλ από γνωστό ζαχαροπλαστείο.
επίσης υπάρχουν φοβερά φιλντισένια αλογάκια που εγώ τα είχα χρησιμοποιήσει για το προσκλητήριο.
στο τραπέζι είχα στολίσει με πραγματικά μουσικά καρουσέλ.:p

cristina112
16-02-11, 15:44
Έχεις φωτογραφία από την τούρτα με τα αλογάκια??Πρέπει να ήταν πολύ όμορφη!!
(Μόνο να μην την βάλεις αργά το βράδυ,γιατί εκείνη την ώρα έχω μειωμένες αντιστάσεις...!!!:lol:)

silia29
16-02-11, 15:56
Έχεις φωτογραφία από την τούρτα με τα αλογάκια??Πρέπει να ήταν πολύ όμορφη!!
(Μόνο να μην την βάλεις αργά το βράδυ,γιατί εκείνη την ώρα έχω μειωμένες αντιστάσεις...!!!:lol:)

α ρε χριστίνα!!!!!!! Τόσα πράγματα έγραψε η κοπέλα, εσύ πάλι μόνο τούρτα είδες γραμμένο......:D:D

cristina112
16-02-11, 16:29
α ρε χριστίνα!!!!!!! Τόσα πράγματα έγραψε η κοπέλα, εσύ πάλι μόνο τούρτα είδες γραμμένο......:D:D

Αμάν πια!Τα έχετε βάλει μαζί μου!!!:lol:
Όλα όσα έγραψε τα ξέρω λίγο πολύ,ενώ παρόμοια τούρτα δεν έχω δει ποτέ.Το ξέρω ότι με ζηλεύεις,γιατί δεν θα μπορούσες ποτέ να με νικήσεις σε διαγωνισμό σοκολατοφαγίας!!!:lol::lol::lol:

glitter
16-02-11, 17:40
Όλα όσα έγραψε τα ξέρω λίγο πολύ,ενώ παρόμοια τούρτα δεν έχω δει ποτέ.Το ξέρω ότι με ζηλεύεις,γιατί δεν θα μπορούσες ποτέ να με νικήσεις σε διαγωνισμό σοκολατοφαγίας!!!:lol::lol::lol:

Αφήστε κάτω την Cristina! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ούτε εγώ έχω δει τέτοια τούρτα. (Εγώ πρόσεξα και τα μπισκότα-αλογάκι..)
Μη νομίζεις όμως πως στο διαγωνισμό δεν έχεις αντίπαλο..;)

Κορίτσια και το καρουζέλ και η μαγειρική είναι πολύ ωραία θέματα! Γενικά πολλά ωραία θέματα έχω βρει στο τόπικ. Και δεν επίκειται ούτε βάφτιση, ούτε γενέθλια άμεσα, είναι τον Οκτώβριο, μήπως να ξεκινήσω από τώρα??

cristina112
16-02-11, 18:47
[QUOTE=glitter;1909253]Αφήστε κάτω την Cristina! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ούτε εγώ έχω δει τέτοια τούρτα. (Εγώ πρόσεξα και τα μπισκότα-αλογάκι..)
Μη νομίζεις όμως πως στο διαγωνισμό δεν έχεις αντίπαλο..;)

Ορίστε,ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει...Από περιέργεια θέλω να την δω...λες να την ζητάω για να την φάω???(Αυτό είναι που λένε "φάτε μάτια ψάρια"...:lol::lol:)

silia29
16-02-11, 19:39

Λες ε??? Λοιπόν έχω να σου πω το εξής... Όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου, επί περίπου 10 μήνες έτρωγα καθε μέρα, μα κάθε μέρα και χωρίς ίχνος υπερβολής, ένα οικογενειακό nirvana chocolate με chocolate κάτι (δεν το θυμάμαι ακριβώς). έχεις να πείς κάτι κυρία μου??????????????

cristina112
16-02-11, 19:45
Λες ε??? Λοιπόν έχω να σου πω το εξής... Όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου, επί περίπου 10 μήνες έτρωγα καθε μέρα, μα κάθε μέρα και χωρίς ίχνος υπερβολής, ένα οικογενειακό nirvana chocolate με chocolate κάτι (δεν το θυμάμαι ακριβώς). έχεις να πείς κάτι κυρία μου??????????????

Έχω να πω ότι κατά βάθος θέλεις να γράφω για γλυκά,απλά για να μην νιώθεις τύψεις,διαμαρτύρεσαι!!!:lol:

joan7
16-02-11, 22:58
συγνωμη για την ωρα αλλα μολις μπηκα σπιτι
http://i1192.photobucket.com/albums/aa332/JOANNAPAPI/phoca_thumb_l_0828.jpg
http://i1192.photobucket.com/albums/aa332/JOANNAPAPI/DSC06056.jpg
http://i1192.photobucket.com/albums/aa332/JOANNAPAPI/phoca_thumb_l_0011.jpg
:razz::razz::razz:

cristina112
16-02-11, 23:06
Υπέροχη η τούρτα,υπέροχα και τα μπισκότα!!Στην τελευταία φωτό είναι γλυφιτζούρια??
(Όσο για την ώρα,μη νομίζεις πως δεν έχω καταλάβει ότι το έκανες επίτηδες!!!:lol::lol:)

fotini33
16-02-11, 23:12
καλέ, τι γλυκό θέμα,,, συγχαρητήρια joan7!!!

peny, με μια λέξη ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!
να σου ζήσει ο γιόκας!!!
παρακολουθούσα στενά το θέμα μιας και θα κάνω και εγώ τα πρώτα μας γενέθλια σε λίγες εβδομάδες...

μπράβο σε όλα τα κορίτσςια που συμμετέχουν και βοηθάνε με τις ιδέες τους!!!

glitter
16-02-11, 23:22
Joan 7 όλα ήταν υπέροχα!

joan7
16-02-11, 23:47
καλε αληθεια δεν το εκανα επιτηδες ημουν στη δουλεια και μετα γυμναστηριο!!!
ναι στην τελευταια φωτογραφια ειναι γλειφιτζουρια, στην γιορτη ειχαμε κανει κορωνες που ηταν πιο πετυχημενες.
ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!

thirgini
17-02-11, 17:40
Αυτά τα τραπεζομάντηλα καθώς και πιατάκια με το συγκεκριμένο θέμα τα έχω δει και σε ελληνικό site..

μηπως θυμασαι απο ποιο site? ευχαριστώ...

ζιζελ
17-02-11, 17:50

Σήμερα τα βρήκα όλα στον Νάκα(Σόλωνος και Χ.Τρικούπη),.Μπές στο σάιτ του και θα τα δείς όλα μαζί...

thirgini
17-02-11, 18:06
Σήμερα τα βρήκα όλα στον Νάκα(Σόλωνος και Χ.Τρικούπη),.Μπές στο σάιτ του και θα τα δείς όλα μαζί...

συγγνωμη που θα κανω την απολυτη ανοητη ερωτηση: τον νακα με τα μουσικα οργανα?

thirgini
17-02-11, 18:07
αχ, το βρηκα τι εννοεις! σε ευχαριστω παρα πολυ!

bellissima
17-02-11, 18:11
Στο nakaspaper τα είχα δει απλά είπε η Πενυ ότι είναι πολύ πιο ακριβά εδώ!

ζιζελ
17-02-11, 18:25
avirginia,σήμερα πήγα απο εκεί και τρελλάθηκα.΄Εχει πολύ ωραία πράγματα,με αρκετά τσιμπιμένες τιμές,.Δεν προλάβαινα όμως να παραγγείλω απ΄το ίντερνετ..

thirgini
18-02-11, 09:18
avirginia,σήμερα πήγα απο εκεί και τρελλάθηκα.΄Εχει πολύ ωραία πράγματα,με αρκετά τσιμπιμένες τιμές,.Δεν προλάβαινα όμως να παραγγείλω απ΄το ίντερνετ..

εχεις δικιο. εγω μιας και δεν μενω Αθηνα, αναγκαστικά θα παραγγείλω απο το internet. και εσυ παρτυ φαρμα? ωραια, θα λεμε ιδεες...

ζιζελ
18-02-11, 13:26
εχεις δικιο. εγω μιας και δεν μενω Αθηνα, αναγκαστικά θα παραγγείλω απο το internet. και εσυ παρτυ φαρμα? ωραια, θα λεμε ιδεες...[/QUOTE]
Όχι ,δεν κάνω πάρτυ φάρμα αλλά μου άρεσε πολύ το τραπεζομάντηλο με τις μαύρες βούλες.
Πάντως άν έχεις χρόνο ,πάρε καλύτερα απο το ίντερνετ αφού είναι πόλύ πιο φτηνά...ά και ειλικρινά είναι πιό ωραία απο κοντά.......
Καλές αγορές..

ζιζελ
18-02-11, 19:55
[QUOTE=peny;1903519]Χαθηκα κορίτσια το ξέρω!!Αυριο είναι η μεγάλη μέρα!!! ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ!!!!!!!
Ετσι σήμερα ασχοληθηκα με τη διακόσμηση (το καλύτερο κομμάτι)!!!!
Για παρτε μια ιδέα....
[url]http://mycraftcenter.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.htm

Άν και άργησα λιγάκι (όλο το ανέβαλλα για μετά) peny εσύ κοπέλα μου είσαι χιλιόμετρα μακρυά.
Τί να σου πώ???Το ένα ωραιότερο απο το άλλο..όύρτα ,διακόσμηση,βιβλίο ευχών.......
Μπράβο κοπέλα μου,έχω μείνει με το στόμα ανοιχτόοοοοοοοοοο.
Και φυσικά να χαίρεσαι το παιδάκι σου......

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
27-02-11, 11:00
Peny thelo idiaitera mathimata gia ftiaksimo tourtas.....
Ta perissotera S/K meno Velo Korinthias.
Ti les gia kafedaki?

Sorry gia ta latinika grammata, kollise o H/Y.

peny
27-02-11, 12:32
Peny thelo idiaitera mathimata gia ftiaksimo tourtas.....
Ta perissotera S/K meno Velo Korinthias.
Ti les gia kafedaki?

Sorry gia ta latinika grammata, kollise o H/Y.
Όποτε θέλεις!!!! Μόνο που θα κεράσω εγώ το καφεδάκι στο σπίτι μου γιατί έχω και ένα μικρό ζουζούνι που δεν ξέρω τι να το κάνω!!!!Συνταγή τούρτας θες ή τη διακόσμηση με τη ζαχαρόπαστα?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
27-02-11, 12:53
Όποτε θέλεις!!!! Μόνο που θα κεράσω εγώ το καφεδάκι στο σπίτι μου γιατί έχω και ένα μικρό ζουζούνι που δεν ξέρω τι να το κάνω!!!!Συνταγή τούρτας θες ή τη διακόσμηση με τη ζαχαρόπαστα?
Εντάξει!
Θα σου στείλω με π.μ. το κινητό μου και το σταθερό στο χωριό.
Θέλω τις συνταγές και για τα 2 και να με βοηθήσεις για πάρτυ τον Απρίλιο με θέμα το μπαλέτο!
Σ' ευχαριστώ!

peny
27-02-11, 13:48
Εντάξει!
Θα σου στείλω με π.μ. το κινητό μου και το σταθερό στο χωριό.
Θέλω τις συνταγές και για τα 2 και να με βοηθήσεις για πάρτυ τον Απρίλιο με θέμα το μπαλέτο!
Σ' ευχαριστώ!

Ναι αμέ!!! Σου στέλνω και τα δικά μου