PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ-Πετυχε???

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

mama35+
21-01-14, 12:28
Καλημερα, κοπελες!
εκανα τη σπερματεγχυση το Σαββατο το πρωι, αλλα μεχρι στιγμης...δεν αισθανομαι καθολου εγκυος!
Νομιζω δεν βοηθαει και η ηλικια μου για επιτυχη εκβαση (κλεινω τα 37 σε δυο μηνες), μολονοτι οι βασικες εξετασεις μας (σπερ/μα, σαλπ/φια κλπ) δεν εχουν δειξει καποιο προβλημα.
elgi, οι επιτυχημενες σπερματεγχυσεις, που αναφερεις, τι ηλικιας ατομα αφορουν κατα μέσο όρο;

Κι εγώ στα 37 έμεινα έγκυος στον πρωτότοκο με την πρώτη προσπάθεια σπερματέγχυσης, πιστεύω ότι η ομάδα στο ΛΗΤΩ εκανε τη διαφορά αν και από τότε έχω ακούσει και για καλύτερα κέντρα εξωσωματικής & σπερματεγχύσεων.
Πριν λίγες μέρες αποκτήσαμε και την κορούλα με ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ στα 40 μου χρόνια (+ένα μήνα!) ακριβώς.

Κορίτσια, η ψυχολογία μας είναι το Α και το Ω σε όλα μας τα θέματα σύλληψης εφόσον όλες οι εξετάσεις βγαίνουν καθαρές!
Με καλή διατροφή και τις απαραίτητες βιταμίνες και φυλλικό (εγώ παίρνω 3 χρόνια τώρα τις Pregnacare και ορκίζομαι σε αυτές!) όλα μπορούν να πάνε καλύτερα αρκεί να έχουμε και άλλα να σκεφτόμαστε εκτός από το ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΕΣ :-o

Καλή επιτυχία σε όλες!

elsa77
21-01-14, 18:33
Κοπελιτσες,
ευχαριστω για τις "ενεσεις" αισιοδοξιας και ευχομαι και σε σας ό,τι καλύτερο, όχι μόνο αναφορικά με μωρο, αλλα με ο,τιδηποτε επιθυμειτε στη ζωή σας!
Μαμα35+, με βρισκεις απόλυτα σύμφωνη με την άποψή σου ότι πρέπει να ασχολουμαστε κ με αλλα πραγματα εκτος από το ποτε θα γινουμε μανες!

elsa77
21-01-14, 18:36
Κι εγώ στα 37 έμεινα έγκυος στον πρωτότοκο με την πρώτη προσπάθεια σπερματέγχυσης, πιστεύω ότι η ομάδα στο ΛΗΤΩ εκανε τη διαφορά αν και από τότε έχω ακούσει και για καλύτερα κέντρα εξωσωματικής & σπερματεγχύσεων.
Πριν λίγες μέρες αποκτήσαμε και την κορούλα με ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ στα 40 μου χρόνια (+ένα μήνα!) ακριβώς.

Κορίτσια, η ψυχολογία μας είναι το Α και το Ω σε όλα μας τα θέματα σύλληψης εφόσον όλες οι εξετάσεις βγαίνουν καθαρές!
Με καλή διατροφή και τις απαραίτητες βιταμίνες και φυλλικό (εγώ παίρνω 3 χρόνια τώρα τις Pregnacare και ορκίζομαι σε αυτές!) όλα μπορούν να πάνε καλύτερα αρκεί να έχουμε και άλλα να σκεφτόμαστε εκτός από το ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΕΣ :-o

Καλή επιτυχία σε όλες!
ΞΕΧΑΣΑ να σου ευχηθω να σου ζησουν τα βλασταρια σου! Καλως όρισε το μικράκι!!

elgi
22-01-14, 09:41
Καλημερα, κοπελες!
εκανα τη σπερματεγχυση το Σαββατο το πρωι, αλλα μεχρι στιγμης...δεν αισθανομαι καθολου εγκυος!
Νομιζω δεν βοηθαει και η ηλικια μου για επιτυχη εκβαση (κλεινω τα 37 σε δυο μηνες), μολονοτι οι βασικες εξετασεις μας (σπερ/μα, σαλπ/φια κλπ) δεν εχουν δειξει καποιο προβλημα.
elgi, οι επιτυχημενες σπερματεγχυσεις, που αναφερεις, τι ηλικιας ατομα αφορουν κατα μέσο όρο;

Καλημερα elsa77!! Αν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα με τις εξετασεις και σε συνδυασμο με καλη διατροφη και καλη ψυχολογια, οπως ειπαν και τα κοριτσια, πιστευω οτι η σπερματεγχυση μπορει να εχει επιτυχια.. Η ηλικια δεν εχει σημασια.. Οποτε να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα...

κορίτσια καλησπέρα σας και καλή επιτυχία σε όλες!
Αν με το σπέρμα δεν υπάρχει πρόβλημα, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες σύλληψης με την σπερματέγχυση? Κάνω διέγερση ωοθηκων, μέχρι τώρα δεν έχουν προκύψει άλλα προλήματα, όπως ενδομητρίωση, σάλπιγγες,κλπ...
και κάθε μήνα το τελευταίο διάστημα είμαι με παρακολούθηση με υπέρηχο και αγωγή με serpafar & altermon.
και μια τελευταία ερώτηση όσες γνωρίζετε.. υπάρχει περίπτωση να προλάβει η ωορρηξία πρίν την ένεση της pregnyl???το ρωτάω γιατί την υποτιθέμενη ημέρα ωορρηξίας μου πονούσα πολύ όλη μέρα,έκανα το απόγευμα τις ενέσεις pregnyl και μετά δεν είχα απολύτως καμία ενόχληση όταν έπειτα από τις 36 ώρες έπρεπε με τον σύζυγο να έρθουμε σε επαφή, και μου μπήκε η ιδέα ότι ίσως εγινε κακός συγχρονισμός... τι λέτε?????
Κάθε απάντηση σας, μου είναι απαραίτητη! σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

LETOM καλη σου μερα.. δεν ξερω να σου πω αν υπαρχουν παραπανω πιθανοτητες επιτυχιας οταν το σπερμα ειναι καλο, παντως σιγουρα παιζει εναν πολυ μεγαλο ρολο.. Αυτο με την ενεση της ωορρηξιας μου περνουσε και εμενα απο το μυαλο, αλλα τελικα ολα καλα.. Την προλαβαμε μια χαρα.. Το μυαλο μας παιζει παιχνιδια!! Ο γιατρος σου σιγουρα ξερει τι κανει.. Ο,τι ιδεες σου μπαινουν να τις λες εδω και να σου φευγουν παλι γιατι μονο αγχος προκαλουν.. Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

elsa77
22-01-14, 17:50
καλησπερα στις ομορφες!
Απορια Νο 7.864: ρε παιδια, εχω φουσκωσει σα μπαλονι απο τα σικλαμουρ και τα ουτροτζεσταν ή επειδη απλα τρωω σα κτηνος;
ρωταω γιατι παντα ετρωγα σα κτηνος, αλλα ποτε δεν ειχα "τετραγωνιστει"!
και το στηθος μου φουσκωσε, αλλα δεν εχω συμπτωματα πρηξιματος πχ να με ποναει ή τυμπανισμο στην κοιλια. Οφειλεται, λοιπον, στα χαπια ή στην "υγιη μου ορεξη" αυτο το χάλι;;;

elgi
22-01-14, 19:20
καλησπερα στις ομορφες!
Απορια Νο 7.864: ρε παιδια, εχω φουσκωσει σα μπαλονι απο τα σικλαμουρ και τα ουτροτζεσταν ή επειδη απλα τρωω σα κτηνος;
ρωταω γιατι παντα ετρωγα σα κτηνος, αλλα ποτε δεν ειχα "τετραγωνιστει"!
και το στηθος μου φουσκωσε, αλλα δεν εχω συμπτωματα πρηξιματος πχ να με ποναει ή τυμπανισμο στην κοιλια. Οφειλεται, λοιπον, στα χαπια ή στην "υγιη μου ορεξη" αυτο το χάλι;;;

Καλησπερα elsa!! Κ εγω μια απο τα ιδια.. τα χαπια φταινε, don΄t worry.. Παρολαυτα πινε πολυ νερο, τρωγε πρωτεινες και απεφευγε οσο μπορεις το αλατι.. εγω δεν το εκανα εγκαιρα, αλλα τωρα ολα οκ.. Μου ειπε η γιατρος θα περνω τα utrogestan μεχρι τον τριτο:cry: (αν ολα πανε καλα..)
Ποτε σου ειπε να κανεις χοριακη?

Miss sunshine
22-01-14, 20:37
Κορίτσια καλησπέρα! Καινούργια κι εγώ στο club της σπερματέγχυσης (σε φυσικό κύκλο), την οποία θα κάνω στα μέσα αυτού του μήνα.
Όσον αφορά το "ιστορικό" μου. Είμαι 35 χρονών και μπήκα κάπως "ανυποψίαστη" στις προσπάθειες σύλληψης. Κι όταν λέω ανυποψίαστη εννοώ ότι επειδή ποτέ δεν αντιμετώπισα γυναικολογικό πρόβλημα (έχω μόλις μία μυκητίαση και μία κολπίτιδα στο ιστορικό μου), νόμιζα ότι όλα θα μου έρθουν εύκολα. Αλλά...
Στα τέλη Μαρτίου του 2013 είχα μία παλίνδρομη κύηση (μόλις στην 5η-6η εβδομάδα) ενώ η σύλληψη είχε γίνει με σχετικά "χαλαρή" προσπάθεια 3-4 μηνών. Φυσικά ο γιατρός μου το θεώρησε τυχαίο γεγονός και δεν έκανα καμία εξέταση. Η αλήθεια είναι ότι σοκαρίστηκα πολύ καθώς δεν είχα ποτέ σκεφτεί ότι μπορεί κάτι τέτοιο να συμβεί σε κάποιον χωρίς προβλήματα και δεν είχα συνειδητοποιήσει και πόσο διαδεδομένο είναι.
Μετά από 6 μήνες προσπαθειών, δυστυχώς δεν έχει έρθει το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Επειδή ο γιατρός μου δεν ανησυχούσε καθόλου και δε μου είχε δώσει να κάνω απολύτως καμία εξέταση, άλλαξα γιατρό ο οποίος συνέστησε προγεννητικό και ορμονικό έλεγχο. Όλες οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές, οι υπέρηχοι δείχνουν ότι η ωορρηξία γίνεται φυσιολογικά και το σπερμοδιάγραμμα θα το δούμε αύριο.
Ο νέος μου γιατρός πρότεινε να δοκιμάσουμε τη σπερματέγχυση αλλά από ότι καταλαβαίνω το έκανε για να βοηθήσει τη δική μου ψυχολογία. Βλέπετε εγώ θέλω παιδί εδώ και τέσσερα χρόνια (ο σύζυγος μόλις τον τελευταίο χρόνο) κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να απογοητεύομαι αρκετά... ειδικά βλέποντας με πόση ευκολία κάνουν παιδιά οι φίλες μου...

Εύχομαι λοιπόν σε όλες τις φίλες που μπαίνουν στη διαδικασία, να έχουμε σύντομα τα μωράκια μας αγκαλιά!

Rosemaraki είμαστε ακριβώς ίδιες περιπτώσεις!Ακριβώς έτσι ένιωθα και γω όταν ξεκινήσαμε τις προσπάθειες!Εχουμε την ίδια ηλικία και είχα και γω άψογο ιστορικό με μοναδική εξαίρεση μια αποβολη και απόξεση πριν απο αρκετα χρόνια.Εμείς βέβαια κάναμε το λάθος και καθυσυχαστήκαμε από τη γιατρό που είχα τα τελευταία χρόνια ότι όλα είναι καλά κι έτσι δυστυχώς πέρασαν 2 χρόνια και παιδί ακόμα δεν έχει έρθει,οπότε πολύ καλά έκανες εσύ και κινητοποιήθηκες γρήγορα!Να φανταστείς και μεις είμαστε πλέον 3,5 χρόνια μαζί με το σύζυγό μου και όλα τα γνωστά ζευγάρια έχουν κάνει 1,2 παιδιά!Εκανα εγώ και τη σαλπιγγογραφία πέρσυ η οποία έδειξε μια ανωμαλία στη μήτρα αλλά η γιατρός μου μου είχε πει ότι δεν ισχυει με αποτέλεσμα να
χάσω άλλο 1 χρόνο! κανε και μια σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο η οποία απέτυχε,για να τσεπώσει τα χρήματα προφανώς! Τέσπα,είμαι εξοργισμένη μαζί της!Τώρα θα πάρω γνώμες κι από άλλους γιατρούς κι ελπίζω να βγάλω συντομα μια άκρη!:???:

elsa77
22-01-14, 21:43
Καλησπερα elsa!! Κ εγω μια απο τα ιδια.. τα χαπια φταινε, don΄t worry.. Παρολαυτα πινε πολυ νερο, τρωγε πρωτεινες και απεφευγε οσο μπορεις το αλατι.. εγω δεν το εκανα εγκαιρα, αλλα τωρα ολα οκ.. Μου ειπε η γιατρος θα περνω τα utrogestan μεχρι τον τριτο:cry: (αν ολα πανε καλα..)
Ποτε σου ειπε να κανεις χοριακη?

Κοπελιτσα, σε "κοβω" πολυ φιτ (προσεγμενη διατροφη κ.λπ.) και μ αρεσεις κ δε βλεπω και κανενα λογο να μην πανε ολα πριμα!
σημειωνω οτι εχω πολυ εκνευριστει με την προγεστερονη κ τις παρενεργειες της, δεδομενου οτι μαλιστα μεχρι πριν 2 μηνες αγνοουσα και την υπαρξη της!!!
δε θυμαμαι ποτε μου ειπε ο ντοκ να κανω χοριακη...στις 14 ή 15 μερες. 14η είναι Σαββατο και τα γενεθλια της αδερφης μου...οποτε πρεπει να γνωριζω για να μη χασω την κρασοκατανυξη τζαμπα!! (...προβληματισμοι και ανησυχιες μιας υπευθυνης και σοβαρης μελλουσας μητερας...)

elsa77
22-01-14, 21:56
Rosemaraki είμαστε ακριβώς ίδιες περιπτώσεις!Ακριβώς έτσι ένιωθα και γω όταν ξεκινήσαμε τις προσπάθειες!Εχουμε την ίδια ηλικία και είχα και γω άψογο ιστορικό με μοναδική εξαίρεση μια αποβολη και απόξεση πριν απο αρκετα χρόνια.Εμείς βέβαια κάναμε το λάθος και καθυσυχαστήκαμε από τη γιατρό που είχα τα τελευταία χρόνια ότι όλα είναι καλά κι έτσι δυστυχώς πέρασαν 2 χρόνια και παιδί ακόμα δεν έχει έρθει,οπότε πολύ καλά έκανες εσύ και κινητοποιήθηκες γρήγορα!Να φανταστείς και μεις είμαστε πλέον 3,5 χρόνια μαζί με το σύζυγό μου και όλα τα γνωστά ζευγάρια έχουν κάνει 1,2 παιδιά!Εκανα εγώ και τη σαλπιγγογραφία πέρσυ η οποία έδειξε μια ανωμαλία στη μήτρα αλλά η γιατρός μου μου είχε πει ότι δεν ισχυει με αποτέλεσμα να
χάσω άλλο 1 χρόνο! κανε και μια σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο η οποία απέτυχε,για να τσεπώσει τα χρήματα προφανώς! Τέσπα,είμαι εξοργισμένη μαζί της!Τώρα θα πάρω γνώμες κι από άλλους γιατρούς κι ελπίζω να βγάλω συντομα μια άκρη!:???:
καλα, αυτο που ξεφυτρωνουν απο παντου μωρα ειναι νομιζω η βασικη αιτια του αγχους! το ζενιθ για μενα ηταν περσι που πραγματικα ΟΛΟΙ γεννούσαν σαν κουνελια! μετα απο αυτοψυχαναλυση και ταβανοθεραπεια ωρων κατεληξα οτι το βασικο ειναι η συντροφικοτητα και η αγαπη με το ετερον ημισυ και αν επισφραγιστει κ με μικρους διαδοχους εχει καλως!

LETOM
22-01-14, 22:13
Elgi σε ευχαριστώ πολύ! Ανησυχιες εχω πολλες, και απορίες ατελείωτες...
Ήθελα να μάθω περισσότερα για την σπερματέγχυση, κι εγώ αυτό φανταστηκα, οτι πιθανον να εχει ενα καλυτερο αποτελεσμα.. παντως λεω να προσπαθησω με την διεγερση για 2-3 κυκλους ακομη, κ αν δεν εχω θετικο αποτελεσμα να κανω σπερματεγχυση.
Μπορεί κάποιο κορίτσι που γνωρίζει να μου συστησει καποια κεντρα και τιμες?
Καλη επιτυχια σε όλα τα κοριτσια στο κοινο μας στοχο!!!!

LETOM
22-01-14, 22:17
Κοπελιτσα, σε "κοβω" πολυ φιτ (προσεγμενη διατροφη κ.λπ.) και μ αρεσεις κ δε βλεπω και κανενα λογο να μην πανε ολα πριμα!
σημειωνω οτι εχω πολυ εκνευριστει με την προγεστερονη κ τις παρενεργειες της, δεδομενου οτι μαλιστα μεχρι πριν 2 μηνες αγνοουσα και την υπαρξη της!!!
δε θυμαμαι ποτε μου ειπε ο ντοκ να κανω χοριακη...στις 14 ή 15 μερες. 14η είναι Σαββατο και τα γενεθλια της αδερφης μου...οποτε πρεπει να γνωριζω για να μη χασω την κρασοκατανυξη τζαμπα!! (...προβληματισμοι και ανησυχιες μιας υπευθυνης και σοβαρης μελλουσας μητερας...)

Elsa77 αν εχεις κυκλο 28 ημερων, κανεις χοριακη μετά την 14η μερα.
Θεωρω οτι και την 13η μερα, αν ολα πανε καλα, η χοριακη θα ανιχνευσει τις μονάδες και θα σου δειξει αποτελεσμα!!! ευχομαι το θετικοτερο!!!!!!

elsa77
22-01-14, 22:42
Elsa77 αν εχεις κυκλο 28 ημερων, κανεις χοριακη μετά την 14η μερα.
Θεωρω οτι και την 13η μερα, αν ολα πανε καλα, η χοριακη θα ανιχνευσει τις μονάδες και θα σου δειξει αποτελεσμα!!! ευχομαι το θετικοτερο!!!!!!

Κουκλα, 26 μερες ειναι ο κυκλος μου. εγω πληρωσα στο μεντιμολ 400 ευρώ (η επεξεργασια του σπερματος 100, αρα υποθετω τα υπολοιπα του γιατρου)...για αποτελεσμα, βεβαια, δεν μπορω να σου πω ακομα κατι, αλλα γενικά δεν διαπιστωσα κατι που να με ξενισε ή να μη μου αρεσε. πιστευω ότι πλεον ολα τα κεντρα κανουν πανω κατω την ιδια δουλεια.

elgi
23-01-14, 09:32

Καλημερα elsa.. Καθολου φιτ δυστυχως.. ειμαι αρκετα πανω απο το κανονικο μου βαρος, οποτε εχω εναν φοβο και προσπαθω να τρωω οσο πιο υγιεινα μπορω.. (ολα αυτα βεβαια αφου εμαθα οτι ειμαι εγκυος, γιατι πιο πριν ετρωγα οτι βλακειες -φυσικα υδατανθρακες- υπαρχουν)
Θα δεις και εσυ με το καλο, οτι μολις δεις θετικο αποτελεσμα θα θες να προσφερεις το καλυτερο στο εμβρυακι σου..
Ειναι ανοιχτα τα μικροβιολογικα στην περιοχη σου? Κ εγω ηταν να κανω σαββατο χοριακη αλλα ηταν κλειστα κ η γιατρος μου ειπε να περιμενω καλυτερα 2 μερες ακομη..

Rosemaraki
23-01-14, 10:02

Καλημέρα κορίτσι μου! Τί ακριβώς εννοούσε η γιατρός σου ότι δεν ισχύει; Και γιατί είσαι τόσο εξοργισμένη μαζί της; Άλλες εξετάσεις πριν τη σπερματέγχυση δεν είχατε κάνει;

Miss sunshine
23-01-14, 15:06
Καλημέρα κορίτσι μου! Τί ακριβώς εννοούσε η γιατρός σου ότι δεν ισχύει; Και γιατί είσαι τόσο εξοργισμένη μαζί της; Άλλες εξετάσεις πριν τη σπερματέγχυση δεν είχατε κάνει;

Όταν η σαλπιγγογραφία έδειξε μια ανωμαλία στη μήτρα μας είπε ότι δεν ισχύει!Αλλωστε τόσα χρόνια δε μου είχε πει τίποτα για πρόβλημα στη μήτρα!Ετσι επαναπαυτηκαμε και μεις καθώς και όλες οι άλλες οι εξατάσεις οι δικές μου όπως και το σπέρμα του συζύγου ήταν καλές και πέρασε άλλος 1 χρόνος μέχρι που πήγα σε άλλο μεγαλογιατρό εξωσωματικό για μια γνώμη και μου είπε ότι σύμφωνα με τη σαλπιγγογραφία και τον υπέρηχο που μου έκανε έχω δίκερη μήτρα με διάφραγμα και πρέπει να κάνω υστεροσκόπηση!!Σοκ εγώ!Τώρα βέβαια θα πάω και σε άλλο γιατρό και γι αλλη γνώμη.

Rosemaraki
23-01-14, 15:20
Όταν η σαλπιγγογραφία έδειξε μια ανωμαλία στη μήτρα μας είπε ότι δεν ισχύει!Αλλωστε τόσα χρόνια δε μου είχε πει τίποτα για πρόβλημα στη μήτρα!Ετσι επαναπαυτηκαμε και μεις καθώς και όλες οι άλλες οι εξατάσεις οι δικές μου όπως και το σπέρμα του συζύγου ήταν καλές και πέρασε άλλος 1 χρόνος μέχρι που πήγα σε άλλο μεγαλογιατρό εξωσωματικό για μια γνώμη και μου είπε ότι σύμφωνα με τη σαλπιγγογραφία και τον υπέρηχο που μου έκανε έχω δίκερη μήτρα με διάφραγμα και πρέπει να κάνω υστεροσκόπηση!!Σοκ εγώ!Τώρα βέβαια θα πάω και σε άλλο γιατρό και γι αλλη γνώμη.

Τί να πω βρε κοριτσάκι μου.... Ίσως τελικά έχει νόημα πάντα να παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη σε τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά να δείξει πρόβλημα η εξέταση και η γιατρός να το αγνοήσει τελείως, μου φαίνεται τελείως κουλό.

LETOM
23-01-14, 19:29
Κουκλα, 26 μερες ειναι ο κυκλος μου. εγω πληρωσα στο μεντιμολ 400 ευρώ (η επεξεργασια του σπερματος 100, αρα υποθετω τα υπολοιπα του γιατρου)...για αποτελεσμα, βεβαια, δεν μπορω να σου πω ακομα κατι, αλλα γενικά δεν διαπιστωσα κατι που να με ξενισε ή να μη μου αρεσε. πιστευω ότι πλεον ολα τα κεντρα κανουν πανω κατω την ιδια δουλεια.

400 συνολικά με την επεξεργασια σου πηρε? ο γιατρός σου την εκανε, ή κάποιος ειδικός από το κεντρο.. (σορρυ, για τις ερωτησεις, δεν εχω ιδεα...)
Καλά θετικά αποτελέσματα!!!! τότε σίγουρα από 13 μέρες θα έχεις απάντηση...

LETOM
23-01-14, 19:33
κορίτσια, σήμερα 21η μερα του κυκλου μου (απο 28), εχω πολυ εντονο πονο πολυ χαμηλα στη κοιλια. Μοιάζει πολύ με τις περιόδου, μονο που αντί να πονάω στα πλάγια στις ωοθηκες, ποναω χαμηλα κεντρικά...
Μπορεί να είναι και εντερικό το θέμα..?Πάντως για να αδιαθετησω τοσο νωρις το αποκλειω, δεν μου εχει συμβει ποτε....

επίσης, οποιο κοριτσάκι εχει κανει σπερματεγχυση, αν μπορει ας με ενημερωσει για κεντρο και κοστος...

elsa77
23-01-14, 22:47
400 συνολικά με την επεξεργασια σου πηρε? ο γιατρός σου την εκανε, ή κάποιος ειδικός από το κεντρο.. (σορρυ, για τις ερωτησεις, δεν εχω ιδεα...)
Καλά θετικά αποτελέσματα!!!! τότε σίγουρα από 13 μέρες θα έχεις απάντηση...
ευχαριστω, γλυκια μου. Μακαρι ολες να πετυχουμε συντομα το στοχο μας!
Ναι συνολικα κ με τον υπερηχο που ειχα κανει 2 μερες πριν. Μου την εκανε ο γιατρος μου, που ειναι κ μετοχος στο κεντρο (αν εχω καταλαβει σωστα), αλλα ηταν μεσα για εποπτεια και η "φιρμα" του μεντιμολ (καποιος Ξυδιας, του οποίου το ονομα εχω δει πολλες φορες να φιγουραρει σε σαϊτ και μπλογκ).Γενικα ηταν μια τελειως ανωδυνη διαδικασια. πιο πολυ το ψυχολογικο "ποναει" που καθεσαι στο σαλονακι με αλλα 20 ζευγαρια σαν προβατα και περιμενετε τη σειρα σας, αλλα κ αυτο μετα από κανα 10λπετο το ξεπερνας.
ποτε σκεφτεσαι να κανεις; υποθετω για πρωτη φορά για να ρωτας, ε;

LETOM
27-01-14, 19:30
ευχαριστω, γλυκια μου. Μακαρι ολες να πετυχουμε συντομα το στοχο μας!
Ναι συνολικα κ με τον υπερηχο που ειχα κανει 2 μερες πριν. Μου την εκανε ο γιατρος μου, που ειναι κ μετοχος στο κεντρο (αν εχω καταλαβει σωστα), αλλα ηταν μεσα για εποπτεια και η "φιρμα" του μεντιμολ (καποιος Ξυδιας, του οποίου το ονομα εχω δει πολλες φορες να φιγουραρει σε σαϊτ και μπλογκ).Γενικα ηταν μια τελειως ανωδυνη διαδικασια. πιο πολυ το ψυχολογικο "ποναει" που καθεσαι στο σαλονακι με αλλα 20 ζευγαρια σαν προβατα και περιμενετε τη σειρα σας, αλλα κ αυτο μετα από κανα 10λπετο το ξεπερνας.
ποτε σκεφτεσαι να κανεις; υποθετω για πρωτη φορά για να ρωτας, ε;

Γεια σου elsa77!!!!ειμαι 35 ετων,περυσι εκανα μια εξωσωματικη, αλλα η κλινικη μου εικονα για ενα χρονο δεν ηταν καλη.. δεν ανταποκρινομουν σε φαρμακα.. λεπτο ενδομητριο,κλπ. κ σε συνδιασμο με την χαμηλη amh ξεκινησαμε με εξωσωματικη. αφησα ενα χρονο να περασει μεχρι να αποφασισω να κανω την 2η εξωσωματικη.Κατα τις φετινες εξετασεις αντιληφθηκαμε οτι οι ωοθηκες μου ανταποκρινονται σε ωοθυλακια κ κανω καλο ενδομητριο.Προς το παρον ο γιατρος μου (γυναικολογος) προτεινει να προσπαθουμε με διεγερση ωοθηκων (εχω καλη ανταποκριση προς το παρον) κ προγραμματισμενη επαφη. εχω κανει 2 κυκλους με προγραμματισμενη επαφη, κ οι 2 αποτυχημενοι... και στους 2 κυκλους, παραδοξως, αδιαθετησα την 23η μερα του κυκλου μου, που διαρκει 28 ημερες συνηθως... δεν ειναι λιγο παραξενο..?????
Μεθαυριο θα με δει κ παλι ο γιατρος να κανουμε υπερηχο, μηπως εχει μεινει κανενα κυστικο, για να ξεκινησω κ παλι την διεγερση.
Σκεφτομαι (χωρις να υπαρχει προβλημα με το σπερμα του συζυγου), μηπως με την σπερματεγχυση υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες συλληψης.. ξερω κι εγω..???
Προς το παρον, κι εγω δεν θελω να κανω ακομη εξωσωματικη, να περασουν καποιοι κυκλοι διεγερσης κ βλεπουμε.
Χρησιμοποιησες φαρμακα για διεγερση? κ αν ναι, ποια?
παντως, αν περασουν 2 κυκλοι παρομοιοι, με επιτυχια στην διεγερση αλλα αποτυχια στη συλληψη, θα απευθυνθω σε εναν καλο εξωσωματικό. Απο ΕΟΠΥΥ εχω περασει, κ εχω εγκριση για τα φαρμακα.. οποτε ειμαι προετοιμασμενη για ολα...

elsa77
27-01-14, 21:04
Γεια σου elsa77!!!!ειμαι 35 ετων,περυσι εκανα μια εξωσωματικη, αλλα η κλινικη μου εικονα για ενα χρονο δεν ηταν καλη.. δεν ανταποκρινομουν σε φαρμακα.. λεπτο ενδομητριο,κλπ. κ σε συνδιασμο με την χαμηλη amh ξεκινησαμε με εξωσωματικη. αφησα ενα χρονο να περασει μεχρι να αποφασισω να κανω την 2η εξωσωματικη.Κατα τις φετινες εξετασεις αντιληφθηκαμε οτι οι ωοθηκες μου ανταποκρινονται σε ωοθυλακια κ κανω καλο ενδομητριο.Προς το παρον ο γιατρος μου (γυναικολογος) προτεινει να προσπαθουμε με διεγερση ωοθηκων (εχω καλη ανταποκριση προς το παρον) κ προγραμματισμενη επαφη. εχω κανει 2 κυκλους με προγραμματισμενη επαφη, κ οι 2 αποτυχημενοι... και στους 2 κυκλους, παραδοξως, αδιαθετησα την 23η μερα του κυκλου μου, που διαρκει 28 ημερες συνηθως... δεν ειναι λιγο παραξενο..?????
Μεθαυριο θα με δει κ παλι ο γιατρος να κανουμε υπερηχο, μηπως εχει μεινει κανενα κυστικο, για να ξεκινησω κ παλι την διεγερση.
Σκεφτομαι (χωρις να υπαρχει προβλημα με το σπερμα του συζυγου), μηπως με την σπερματεγχυση υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες συλληψης.. ξερω κι εγω..???
Προς το παρον, κι εγω δεν θελω να κανω ακομη εξωσωματικη, να περασουν καποιοι κυκλοι διεγερσης κ βλεπουμε.
Χρησιμοποιησες φαρμακα για διεγερση? κ αν ναι, ποια?
παντως, αν περασουν 2 κυκλοι παρομοιοι, με επιτυχια στην διεγερση αλλα αποτυχια στη συλληψη, θα απευθυνθω σε εναν καλο εξωσωματικό. Απο ΕΟΠΥΥ εχω περασει, κ εχω εγκριση για τα φαρμακα.. οποτε ειμαι προετοιμασμενη για ολα...

Καλησπερα, Letom!
επαιρνα δυο σερπαφαρ την ημερα ανα 12 ωρες κ εκανα 2 ωοθυλακια, ενα στη δεξια ωοθηκη και ενα στην αριστερη, 20,5 και 22 mm. το ενδομητριο 2μερες πριν τη σπερμ/χυση ηταν οριακο (7,55) και γι αυτο με πλακωσε ο γιατρος στη προγεστερονη, την οποία φυσικά παίρνω ακομη. εχω κ γω αρκετα χαμηλη αντιμυλεριο αλλα δεν ειδα το γιατρο προβληματισμενο γι αυτο το θεμα....μου ειπε "αυτα διορθωνονται"...τωρα πώς διορθωνονται όταν η ορμονη αυτή μετράει το αποθεμα ωαριων που εχει μεινει, δεν το πολυκαταλαβα να σου πω!
αυτο με τις 23 μερες του κυκλου οντως ειναι ψιλοκουφο, αλλα το χω διαβασει επανειλημμενως...συμβαινει σε πολλες κοπελες!...προφανως γινεται αλαλουμ στον οργανισμο απο τα φαρμακα!
για τη σπερματεγχυση κ μενα η λογικη μου μου λεει οτι πρεπει να εχει μεγαλυτερη επιτυχια, αλλα δυστυχως τα στατιστικα ειναι αποθαρρυντικα ρε παιδακι μου!...εγω παντως 7 ημερες πριν τη χοριακη δεν εχω το παραμικρο συμπτωμα εγκυμοσυνης!!!!

LETOM
27-01-14, 22:50
Καλησπερα, Letom!
επαιρνα δυο σερπαφαρ την ημερα ανα 12 ωρες κ εκανα 2 ωοθυλακια, ενα στη δεξια ωοθηκη και ενα στην αριστερη, 20,5 και 22 mm. το ενδομητριο 2μερες πριν τη σπερμ/χυση ηταν οριακο (7,55) και γι αυτο με πλακωσε ο γιατρος στη προγεστερονη, την οποία φυσικά παίρνω ακομη. εχω κ γω αρκετα χαμηλη αντιμυλεριο αλλα δεν ειδα το γιατρο προβληματισμενο γι αυτο το θεμα....μου ειπε "αυτα διορθωνονται"...τωρα πώς διορθωνονται όταν η ορμονη αυτή μετράει το αποθεμα ωαριων που εχει μεινει, δεν το πολυκαταλαβα να σου πω!
αυτο με τις 23 μερες του κυκλου οντως ειναι ψιλοκουφο, αλλα το χω διαβασει επανειλημμενως...συμβαινει σε πολλες κοπελες!...προφανως γινεται αλαλουμ στον οργανισμο απο τα φαρμακα!
για τη σπερματεγχυση κ μενα η λογικη μου μου λεει οτι πρεπει να εχει μεγαλυτερη επιτυχια, αλλα δυστυχως τα στατιστικα ειναι αποθαρρυντικα ρε παιδακι μου!...εγω παντως 7 ημερες πριν τη χοριακη δεν εχω το παραμικρο συμπτωμα εγκυμοσυνης!!!!

εγώ από 3η μερα κυκλο ενα σερπαφαρ την ημερα για 5 ημερες, και μετα για αλλες 3-5 ημερες ενεσεις altermon στη κοιλια, μια την ημερα απο 150 iu. Ρωτησε τον γιατρο σου, μηπως με ενεσιμες ουσιες ανταποκριθεις καλυτερα... περυσι μονο με σερπαφαρ εκανα διεγερση κ δεν ειδα καλα αποτελεσματα... το μεγεθος των ωοθυλακιων σου ηταν καλό.. οσον αφορα το ενδομητριο θεωρειται καλο απο το 8.. οποτε δεν απεχεις και πολυ! θεωρω οτι κ με την προγεστερονη θα εχεις καλα αποτελεσματα.
και ο δικος μου γιατρος, ειπε οτι πλεον δεν στεκονται στην amh, αλλα βλεπουν την συνολικη εικονα..
εσεις ειχατε θεμα με το σπερμα? γιατι προτιμησατε να κανετε σπερματεγχυση? Ασε, το θεμα των συμπτωματων ειναι βασανο!!! Σε προηγουμενο κυκλο που θα ορκιζομουν οτι ειμαι εγκυος, με σουβλιες στη κοιλια και πρηξιμο στο στηθος, κλπ... δεν ημουν!!!! Οποτε μπορει να εχεις πολυ καλα θετικα αποτελεσματα και να μην το ξερεις. Να κανεις υπομονη, και η συμβουλη μου ειναι να μην προσπαθησεις να μπεις σε γυαλα. Να κανεις οτι εκανες και να προσπαθεις να ξεχνιεσαι, με ενα βιβλιο,μια ταινια, μια βολτα, να τρως καλα, και να προσεχεις να μην κουραζεσαι!!! Λίγες ημερες εμειναν, κανε υπομονη!!!
Εγω τις ημερες μετα τις προγραμματισμενες επαφες γυμναζομουν.. λες να εκανα γκαφα??? Να εμποδιζει την εμφυτευση? Κ αυτος ο γιατρος δεν μου ειπε κατι να προσεχω....

elsa77
28-01-14, 07:39
εγώ από 3η μερα κυκλο ενα σερπαφαρ την ημερα για 5 ημερες, και μετα για αλλες 3-5 ημερες ενεσεις altermon στη κοιλια, μια την ημερα απο 150 iu. Ρωτησε τον γιατρο σου, μηπως με ενεσιμες ουσιες ανταποκριθεις καλυτερα... περυσι μονο με σερπαφαρ εκανα διεγερση κ δεν ειδα καλα αποτελεσματα... το μεγεθος των ωοθυλακιων σου ηταν καλό.. οσον αφορα το ενδομητριο θεωρειται καλο απο το 8.. οποτε δεν απεχεις και πολυ! θεωρω οτι κ με την προγεστερονη θα εχεις καλα αποτελεσματα.
και ο δικος μου γιατρος, ειπε οτι πλεον δεν στεκονται στην amh, αλλα βλεπουν την συνολικη εικονα..
εσεις ειχατε θεμα με το σπερμα? γιατι προτιμησατε να κανετε σπερματεγχυση? Ασε, το θεμα των συμπτωματων ειναι βασανο!!! Σε προηγουμενο κυκλο που θα ορκιζομουν οτι ειμαι εγκυος, με σουβλιες στη κοιλια και πρηξιμο στο στηθος, κλπ... δεν ημουν!!!! Οποτε μπορει να εχεις πολυ καλα θετικα αποτελεσματα και να μην το ξερεις. Να κανεις υπομονη, και η συμβουλη μου ειναι να μην προσπαθησεις να μπεις σε γυαλα. Να κανεις οτι εκανες και να προσπαθεις να ξεχνιεσαι, με ενα βιβλιο,μια ταινια, μια βολτα, να τρως καλα, και να προσεχεις να μην κουραζεσαι!!! Λίγες ημερες εμειναν, κανε υπομονη!!!
Εγω τις ημερες μετα τις προγραμματισμενες επαφες γυμναζομουν.. λες να εκανα γκαφα??? Να εμποδιζει την εμφυτευση? Κ αυτος ο γιατρος δεν μου ειπε κατι να προσεχω....

καλημερα, κουκλα!
καναμε σπερμ/χυση γιατι ειμαι πια 37 κ οδευω προς τα 38. καναμε ελευθερα σεξ εδω κ δυο χρονια, αλλα δε μενουμε στην ιδια πολη και βρισκομαστε ανα βδομαδα με δεκα μερες. Βαλε κοντα σε ολα αυτα ότι οσο να 'ναι δεν εχουμε μετα από τοσα χρονια και την ιδια διαθεση πού μας βρίσκεις,πού μας χανεις σεξ εμεις...οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα!
οταν εκανε σπερμ/μα ο φιλος μου παθαμε ενα μικρο σοκ γιατι βρεθηκαν ανωμαλες μορφες σε ποσοστο 90%!..οταν ομως καναμε τη σπερ/χυση μας ειπε ο γιατρος κ η εμβρυολογος οτι διαπιστωσαν πως δεν ειναι το ειδος ανωμαλιας που επηρεάζει στη διαδικασια συλληψης κ κατεληξαν οτι η σπερμ/χυση "εγινε υπο αριστες συνθηκες"...θα δειξει!
νομιζω ότι στη δευτερη αποπειρα θα μου δωσει κ μενα ενεσεις, αν και να σου πω την αληθεια αισθανθηκα μεγαλυτερη ασφαλεια με τα δυο ωαρια...τα παραπανω με αγχωνουν μη σπασει ο διαολος το ποδαρι του κ γονιμοποιηθουν ολα (λεμε τωρα!).
απ αυτα που διαβαζω κ ακουω εχω καταληξει οτι ο Νο1 παραγοντας υπογονιμοτητας ειναι το αγχος.ξερω απειρες περιπτωσεις που ακολουθησε φυσιλογικη συλληψη κ εγκυμοσυνη αφου εκαναν το πρωτο παιδι μετα από 200 σπερμ/χυσεις κ 100 εξωσωματικες!...αλλα πώς να αποβαλεις κατι που δεν ελεγχεις, ρε αδερφακι μου;;;
τελος, δεν μπορω να διανοηθω οτι η γυμναστικη μπορει να επιδρασει αρνητικα, εκτος πια κ αν ασχολεισαι με την ελληνορωμαϊκη παλη!!!
σε φιλω - περιμενω νεα σου!

Ηλιοβασίλεμα
28-01-14, 13:45
Κορίτσια γεια σας!!! Μολις μπηκα και εγω στην παρεα σας με την πρωτη μου σπερματεγχυση σημερα το πρωι!!!!!
Λετομ, εχουμε μιλησει πριν λιγο καιρο...Εισαι καλα; Καλα αποτελεσματα να εχεις!!!!!
Ελσα και εσυ ο,τι καλυτερο!!!!

Και εγω στα 37 με συνδρομο πολυκυστικων και αντισταση στην ινσουλινη και ανωορρηξια. Εχοντας γινει μανουλα στα 31,5 μετα απο πανευκολη, συντοματατη και φυσιολογικοτατη συλληψη....αλλα για το δευτερο δυσκολευομαστε....
Δοκιμασα μεσα στο 2013 6 κυκλους με κλομιφαινη αλλα μονο μια φορα εκανα 1 ωαριο και ωορρηξια.
Τον Δεκεμβρη εκανα πρωτη φορα προκληση με ενεσεις και εκανα ωορρηξια με 2 ωαρια, πολυ καλο ενδομητριο και φυσικες επαφες αλλα δεν το πετυχαμε. Δηλαδη 2 μονο ωορρηξιες σε ολο το 2013.
Και μολις σημερα εκανα την σπερματεγχυση...με πολυ καλο σπερμα ευτυχως και μετα απο ενεσεις και 4-5 ωαρια και πολυ καλο ενδομητριο....Οποτε αρχιζει η αναμονη!!!!!!!!!

smamy
28-01-14, 14:43
Κορίτσια γεια σας!!! Μολις μπηκα και εγω στην παρεα σας με την πρωτη μου σπερματεγχυση σημερα το πρωι!!!!!

Και μολις σημερα εκανα την σπερματεγχυση...με πολυ καλο σπερμα ευτυχως και μετα απο ενεσεις και 4-5 ωαρια και πολυ καλο ενδομητριο....Οποτε αρχιζει η αναμονη!!!!!!!!!

Ηλιοβασίλεμα, καλή σου επιτυχία!!! Άντε και με 2πλή επιτυχία, μια και τα ωάρια ήταν 4-5!! Με το καλό!

Ηλιοβασίλεμα
28-01-14, 14:55
Ευχαριστω Smamy!!!! Εσυ σε τι φαση εισαι;

Μακαρι να εχουμε επιτυχια !!!!! Και κατα προτιμηση να ειναι μονή!!!!!;););)

Ενα αδερφακι θελουμε για την κορη μου που αυτη αντιθετα σαν αθωο παιδακι λεει θελω δυο αδερφακια, ενα αγορακι και ενα κοριτσακι!!!:rolleyes:

Rosemaraki
28-01-14, 15:26

Καλή τύχη και σου στέλνω τις καλύτερες σκέψεις μου!!!:-P:razz:

elsa77
28-01-14, 16:04
Λετομ, εχουμε μιλησει πριν λιγο καιρο...Εισαι καλα; Καλα αποτελεσματα να εχεις!!!!!
Ελσα και εσυ ο,τι καλυτερο!!!!

Και εγω στα 37 με συνδρομο πολυκυστικων και αντισταση στην ινσουλινη και ανωορρηξια. Εχοντας γινει μανουλα στα 31,5 μετα απο πανευκολη, συντοματατη και φυσιολογικοτατη συλληψη....αλλα για το δευτερο δυσκολευομαστε....
Δοκιμασα μεσα στο 2013 6 κυκλους με κλομιφαινη αλλα μονο μια φορα εκανα 1 ωαριο και ωορρηξια.
Τον Δεκεμβρη εκανα πρωτη φορα προκληση με ενεσεις και εκανα ωορρηξια με 2 ωαρια, πολυ καλο ενδομητριο και φυσικες επαφες αλλα δεν το πετυχαμε. Δηλαδη 2 μονο ωορρηξιες σε ολο το 2013.

καλα αποτελεσματα!!!

smamy
28-01-14, 17:17
Ευχαριστω Smamy!!!! Εσυ σε τι φαση εισαι;

Μακαρι να εχουμε επιτυχια !!!!! Και κατα προτιμηση να ειναι μονή!!!!!;););)

Ενα αδερφακι θελουμε για την κορη μου που αυτη αντιθετα σαν αθωο παιδακι λεει θελω δυο αδερφακια, ενα αγορακι και ενα κοριτσακι!!!:rolleyes:

Ηλιοβασίλεμα, εμείς μετά από αρκετό κόπο καταφέραμε να κάνουμε την Πέμπτη την 1η μας εμβρυομεταφορά. Βάλαμε 2 έμβρυα και ελπίζω αν όχι και τα 2, τουλάχιστον το ένα, να μείνει κοντά μας για τους επόμενους 9 μήνες! Άρα κι εμείς στην αναμονή είμαστε!

Μήπως η μικρή σου κάτι ξέρει και ζητά ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι??!!!:D:D:D
Και πάλι καλή επιτυχία!

Ηλιοβασίλεμα
28-01-14, 19:29
Η μικρη μου θελει αδερφακι εδω και πολυ καιρο!!!!! Απλα επειδη περναει ο καιρος και δεν βλεπει αδερφακι, ειδε και αποειδε και αντι για ενα, ζηταει 2!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Καλη τυχη και σε σας κοριτσια Rosemaraki και smamy!!!!
Σε ολες μας!!!!!!!

Ηλιοβασίλεμα
29-01-14, 18:39
Καλησπερα κοριτσια !!!

Κοντευει καποια κοπελα να κανει χοριακη μετα απο σπερματεγχυση;
Ελσα εσυ εχει 5 μερες ακομη;

Λετομ τελικα ξεκινησες διεγερση; Με τί ενέσεις;

Εμενα απο χθες που εκανα την σπερματεγχυση και ξεκινησα το βραδυ τα ουτροτζεσταν, μου ειπε να κανω χοριακη σε 12 μερες. Βεβαια πεφτει σαβ/κο και ετσι, λογικα, θα την κανω Δευτερα 10/2...
Εχω ακομη πονακια απο την χθεσινη σπερματεγχυση...

LETOM
29-01-14, 23:04
Καλησπερα κοριτσια !!!

Κοντευει καποια κοπελα να κανει χοριακη μετα απο σπερματεγχυση;
Ελσα εσυ εχει 5 μερες ακομη;

Λετομ τελικα ξεκινησες διεγερση; Με τί ενέσεις;

Εμενα απο χθες που εκανα την σπερματεγχυση και ξεκινησα το βραδυ τα ουτροτζεσταν, μου ειπε να κανω χοριακη σε 12 μερες. Βεβαια πεφτει σαβ/κο και ετσι, λογικα, θα την κανω Δευτερα 10/2...
Εχω ακομη πονακια απο την χθεσινη σπερματεγχυση...

κορίτσια γεια σας!!!!!!
Ηλιοβασίλεμα πολύ χαίρομαι που διαβάζω τα μηνυματα σου! Είχα καιρό να ακουσω νέα σου. Πες μου για την εμπειρια σου με την σπερματεγχυση... ειχες κανει διεγερση? αν ναι, με τι φαρμακα. Να κανεις υπομονη, ευχομαι να εχεις μια θετικη χοριακη!!!!! εγώ έκανα 2η φορα διεγερση με αποτυχημενη προσπαθεια, καθως και τις 2 φορες ειχα περιοδο 23η μερα του κυκλου μου, απο τις 28 που εχω συνηθως.Πήγα στο γιατρο σήμερα, για να ελεγξουμε τυχον κυστικο ωοθυλακιο, και μου ειπε οτι θελω υποστηριξη στην ωχρινικη μου φαση με προγεστερονη. αυτόν τον μηνα μου ειπε να αφησω τις ωοθηκες να ηρεμησουν, κ στον επομενο κυκλο ξεκιναμε με αλλο σχημα, serpafar και puregon (τις εχω ηδη παρει με εγκριση εοπυυ για την εξωσωματικη μου) και μετα θα με τουρμπωσει με προγεστερονη! και φυσικα.. ο θεος βοηθος!!!!!
Elsa77, πως εισαι? Έχεις συμπτωματα? οι μερες περνουν, να μην αγχωνεσαι, πλησιαζει μια θετικη χοριακη!!! Όντως η αποσταση δεν σας διευκολυνει στη διαδικασια, και θελει απιστευτη υπομονη..αν το μονο σας θεμα ειναι το σπερμα, και δεν εχετε ιδιαιτερα αλλα θεματα, θεωρω οτι με την σπερματεγχυση, εφοσον κανουν καλλιεργεια του υλικου, θα παει καλα!!!! όσον αφορά την ηλικία και πάλι μην αγχώνεσαι!!! τι να πω κι εγω με μια πολυ χαμηλη amh, με μια μαμα που μπηκε στην εμμηνοπαυση στα 42 και μια γιαγια στα 35????? Το σκεφτομαι... αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!! θα κανω την προσπαθεια μου, οσο αντεχω ψυχολογικα, σωματικα και φυσικα οικονομικα... (εκει ειναι τα μεγαλυτερα ζορια..!!!) Στο εξωτερικο, στην Ευρώπη, πλην του Ελλαδισταν, οι εξωσωματικες καλυπτονται εξ'ολοκληρου απο τα ταμεια. Δεν πληρωνεις τιποτα απολυτως!... Ζουμπα παω και κανω, χοροπηδαω σαν κατσικι.. αλλα υποσχομαι στην επομενη προσπαθεια, εκεινες τις ημερες να μην γυμναστω. θα προσπαθησω να απολαυσω τον καναπε κ το κρεβατι μου!
Σας καληνυχτιζω, και ανυπομονω για τα νεα σας!!!!!:-P:-P:-P:-P:-P

Ηλιοβασίλεμα
29-01-14, 23:15
ΛΕΤΟΜ εκανα δυο κυκλους με ενεσεις...
Τον Δεκεμβριο ξεκινησα με 75 μοναδες και το αυξησαμε σε 112,5 και εκανα 2 ωαρια και πολυ καλο ενδομητριο 9,5, ωορρηξια την 18η μερα μετα απο 1387μοναδες γκοναλ. Με φυσικες επαφες και 10 μερες ουτροτζεσταν αλλα τελικα αδιαθετησα 12 μερες μετα την ωορρηξια.

Τωρα τον Γεναρη ξεκινησα με 112,5 , το αυξησαμε σε 150 γκοναλ και επειδη δεν με εφτασαν οι γκοναλ, το αλλαξα σε πουρεγκον και με 2550 μοναδες εκανα 4-5 ωαρια και παλι καλο ενδομητριο και ωορρηξια την 23η μερα. Δοκιμασαμε και σπερματεγχυση αν και το σπερμα μας ειναι πολυ καλο αλλα το καναμε για επιπλεον ενισχυση.
θα παρω για 12 μερες ουτροτζεσταν και 10/2 κανω χοριακη....
το ουτροτζεσταν ειναι προγεστερονη και μαλλον αυτο θα σου δωσει!!!

Αν δεν πετυχουμε και τωρα...θα κανω και εγω διαλειμμα για να ξεκουραστει ο οργανισμος και για να ξαναδικαιουμαι φαρμακα απο εοπυυ.

Η διαδικασια της σπερματεγχυσης γινεται σε κανα 20λεπτο...αλλα ποναει λιγο το μετεπειτα...εγω την εκανα χθες και σημερα εχω ακομη πονακια....Αλλα φανταζομαι διαφερει απο γυναικα σε γυναικα.

Σου στελνω και π.μ.

elsa77
30-01-14, 08:28
καλημερα, κοπελουδια!
Το Σαββατο λεω να παω για τη χοριακη, αλλα με βαριά καρδιά...δεν εχω το παραμικρο σύμπτωμα και ουτε αυτη τη διαισθηση, που λενε καποιες γυναικες οτι έχουν!...δεν ξερω, ισως να περιμενω τη Δευτερα, οπότε πιθανοτατα θα εχω αδιαθετήσει. Ήδη παντως έχουμε αρχισει να καταστρωνουμε με το φιλο μου στρατηγικο σχεδιο για το επομενο δίμηνο. Λεμε να συνεχισουμε τις ειδικοτερες εξετασεις (καρυοτυπο κ.λπ) και στο μεταξυ να κανουμε μια προσπαθεια μονοι μας με σερπαφαρ το Φεβρουαριο κ σπερματεγχυση παλι το Μαρτιο, αν δε δειξουν κατι καινουριο οι εξετασεις, και μετα εννοείται εξωσωματική.
Letom, ειχα και γω εντονη ενοχληση όλη την ημέρα της σπερμ/χυσης, που γενικα αρεσκομαι να λεω οτι ειμαι ανθεκτικη στον πονο...
το οικονομικο με προβληματιζει κ μενα. πόσο κοστιζει, ρε παιδια, η εξωσωματικη πάνω κάτω; μπορεί κάποιος πρώτα να την κανει και μετα να υποβαλει τα χαρτια του στον ΕΟΠΥΥ για να παρει επιστροφη; γιατι δε με παίρνει ηλικιακα να αφησω 8 μηνες να πανε χαμενοι περιμενοντας το ραντεβου με την Επιτροπη!

Rosemaraki
30-01-14, 10:19
Καλημέρα καλή μου! Τη σαλπιγγογραφία θα την κάνω στον επόμενο κύκλο (δεν προλάβαμε σε αυτόν) και πριν τη σπερματέγχυση φυσικά! Αλλά ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί... Εμείς σε αυτόν τον κύκλο, ό,τι ήταν να κάνουμε, το κάναμε και με το παραπάνω! ;)

Έλσα μου, από όσο έχω διαβάσει διπλή σπερματέγχυση σημαίνει ότι θα κάνεις τη διαδικασία δύο φορές με κάποιες ώρες διαφορά. Και δεν θέλω απαισιοδοξία!!! Θα πας με το κεφάλι ψηλά και με τις καλύτερες σκέψεις στο μυαλουδάκι σου!!:p:p Και βέβαια, δεν θα ξεχάσεις να μας ενημερώσεις! Καλή τύχη κούκλα!

Κορίτσια καλημέρα!

Δυστυχώς η περίοδό μου Εγγλέζα και αυτόν το μήνα στις 28 ημέρες ακριβώς :-(
Οπότε, την άλλη εβδομάδα πάω για σαλπιγγογραφία και μετά για την πρώτη μου σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, εφόσον η ωορρηξία μου, όσο το ψάξαμε, φαίνεται να γίνεται κανονικά.

Έχω μια απορία όμως: Έχω την εντύπωση ότι κάποιες κοπέλες εδώ ανέφεραν ότι κάνανε θεραπεία για διέγερση χωρίς να αναφέρουν ότι είχαν κάποιο σχετικό πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να πάρεις δηλαδή άλλα χάπια (πέραν την Pregnyl) αν δεν έχεις πρόβλημα με την ωορρηξία; Και για ποιό λόγο να γίνει κάτι τέτοιο;;

Έλσα μου, τελικά έκανες διπλή σπερματέγχυση εσύ. Πήγες δηλαδή δύο φορές;

Και τελευταία απορία: Πριν και μετά τη σπερματέγχυση συστήνεται αποχή ή μπορούμε να προσπαθήσουμε και μόνοι μας;

Alcedo atthis
30-01-14, 11:19
Καλημερα, κοπελες!

Καλημέρα κι από εμένα.
Νομίζω ότι βρισκόμαστε στην ίδια ακριβώς κατάσταση. Έκανα κι εγώ την 1η σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο το Σάββατο 18/1/2014 και περιμένω να αδιαθετήσω.
Την προηγούμενη εβδομάδα την πέρασα χαλαρά κι αισιόδοξα. Όσο όμως πλησιάζουν οι μέρες και τα συμπτώματα περιόδου εντείνονται, τόσο περισσότερο χάνω την ελπίδα ότι κάτι καλό μπορεί να έχει γίνει.
Είμαι 35 χρονών κι έχω ήδη μια κόρη 10 ετών. Προσπαθούμε για 2ο παιδάκι εδώ και 7 χρόνια. Εύχομαι καλή επιτυχία και να ξέρεις πως σε νιώθω!!
Όποιος δεν έχει περάσει από τη θέση μας δεν μπορεί να καταλάβει. Οι ώρες μου φαίνονται αιώνες και κάθε φορά που πάω τουαλέτα με πιάνει ταχυπαλμία. Εύχομαι σε όσες κοπέλες βρίσκονται στην ίδια θέση....ο καιρός να περνάει γρήγορα!!!!

elsa77
30-01-14, 11:35
Κορίτσια καλημέρα!

Δυστυχώς η περίοδό μου Εγγλέζα και αυτόν το μήνα στις 28 ημέρες ακριβώς :-(
Οπότε, την άλλη εβδομάδα πάω για σαλπιγγογραφία και μετά για την πρώτη μου σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, εφόσον η ωορρηξία μου, όσο το ψάξαμε, φαίνεται να γίνεται κανονικά.

Έχω μια απορία όμως: Έχω την εντύπωση ότι κάποιες κοπέλες εδώ ανέφεραν ότι κάνανε θεραπεία για διέγερση χωρίς να αναφέρουν ότι είχαν κάποιο σχετικό πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να πάρεις δηλαδή άλλα χάπια (πέραν την Pregnyl) αν δεν έχεις πρόβλημα με την ωορρηξία; Και για ποιό λόγο να γίνει κάτι τέτοιο;;

Έλσα μου, τελικά έκανες διπλή σπερματέγχυση εσύ. Πήγες δηλαδή δύο φορές;

Και τελευταία απορία: Πριν και μετά τη σπερματέγχυση συστήνεται αποχή ή μπορούμε να προσπαθήσουμε και μόνοι μας;

καλημερουδια Rosemaraki!
λοιπον ακου (μαλλον διαβασε): κ γω ειχα καθε μηνα ενα ωραιοτατο ωαριο ετοιμο να γονιμοποιηθεί (το οποίο ποτε δε γονιμοποιούταν!) κ μου λεει ο ντοκ "αφου θα την κανεις που θα την κανεις (βλ. σπερμ/χυση) γιατι να μην αυξησουμε τις πιθανοτητες με την παραγωγή 2, 3 κλπ ωαριων;;"...κ καπως ετσι βρεθηκα να καταπινω σερπαφαρ. Πραγματι παραχθηκαν δυο ωραιοτατα μεγαλα ωοθυλακια, ενω σε αλλες κοπελες κ περισσοτερα. ειναι η φιλοσοφια του "με ενα σμπαρο δυο (ή τρια ή τεσσερα...) τρυγόνια"! αν θες το κανεις, αν δε θες πας με το ενα (σπανιως γινονται απο τον οργανισμο κ δυο) δικο σου.
τελικα εγω εκανα το γνωστο πρωτοκολλο με τη μια εγχυση 40 ml...αυτα με τις διπλές ηταν μαλλον στη σφαιρα της φαντασιας μου ή με μπερδευει ο γιατρος μου!
για σεξ πριν τη σπερμ/χυση δεν ξερω. για μετα, επειδή ειχα διαβασει ότι πολλοι γιατροί το συνιστουν για αυξηση των πιθανοτητων, ρωτησα το γιατρο μου, ο οποίος μου είπε εμπεριστατωμενα και ακρως επιστημονικα: "αυτα ειναι βλακειες"....εννοωντας όμως ότι απλα δεν αυξανεις τις πιθανοτητες, αλλα παντως δεν απαγορευεται....εγω παντως εκανα την επομενη!

elsa77
30-01-14, 11:41
Καλημέρα κι από εμένα.
Νομίζω ότι βρισκόμαστε στην ίδια ακριβώς κατάσταση. Έκανα κι εγώ την 1η σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο το Σάββατο 18/1/2014 και περιμένω να αδιαθετήσω.
Την προηγούμενη εβδομάδα την πέρασα χαλαρά κι αισιόδοξα. Όσο όμως πλησιάζουν οι μέρες και τα συμπτώματα περιόδου εντείνονται, τόσο περισσότερο χάνω την ελπίδα ότι κάτι καλό μπορεί να έχει γίνει.
Είμαι 35 χρονών κι έχω ήδη μια κόρη 10 ετών. Προσπαθούμε για 2ο παιδάκι εδώ και 7 χρόνια. Εύχομαι καλή επιτυχία και να ξέρεις πως σε νιώθω!!
Όποιος δεν έχει περάσει από τη θέση μας δεν μπορεί να καταλάβει. Οι ώρες μου φαίνονται αιώνες και κάθε φορά που πάω τουαλέτα με πιάνει ταχυπαλμία. Εύχομαι σε όσες κοπέλες βρίσκονται στην ίδια θέση....ο καιρός να περνάει γρήγορα!!!!

καλημερα, συναγωνιστρια!!!
μαζι την καναμε...μην εισαι κ η κοπελα που τρακαρα στον προθαλαμο του κεντρου!!!
εγω, οπως ανεφερα κ σε προηγουμενο ποστ, δεν διατηρω καμια ελπιδα πλεον κ μερα με τη μερα δυστυχως αρχιζω να ξανακυλαω στις προ σπερματεγχυσης κακες μου συνηθειες (βλ. τσιγαρο). ποτε θα πας για χοριακη;

Ηλιοβασίλεμα
30-01-14, 12:05
Καλημερα κοριτσια!!!!

Εγω, οπως εγραψα και σε προηγουμενα μηνυματα, κανω διεγερση ωορρηξιας γιατι λογω συνδρομου πολυκυστικων δεν εχω κυκλους με φυσικη ωορρηξια.
Αυτο βεβαια μετα την γεννηση της κορης μου!!!!!!!!!! Γιατι πριν ειχα και απο μονη μου ωορρηξια και ετσι εμεινα φυσιολογικα εγκυος...

Ομως απο Γεναρη 2013 παρακολουθουμε με υπερηχους και εκανα μονο ωορρηξια μετα απο χαπια ή ενεσεις...

Οταν εντοπιζεται το μεγεθος ωοθυλακιου καταλληλο προς ωορρηξια και γινει ενεση πρεγκνυλ, ο γυναικολογος συνιστα αποχη απο σεξ απο την ενεση και μετα, μεχρι να περασουν οι 32-36 ωρες. Απο εκει και περα συνιστα σεξ οσες φορες θελουμε και μπορουμε ειδικα στο πρωτο 24ωρο!!!
Εμεις καναμε σπερματεγχυση με 2,5 μερες αποχη και την ιδια μερα με την σπερματεγχυση , ειχαμε και επαφη.

Η αποχη συνισταται για την ενδυναμωση του σπερματος...

Ελσα κλεισε ραντεβου σε οποιαδηποτε επιτροπη ΕΟΠΥΥ μπορεις απο τωρα...ας βρισκεται το ραντεβου και να τρεχει η αναμονη...
Δεν ειναι απαραιτητο να πας στην Επιτροπη Αθηνας...Αν χρειαζεσαι στοιχεια για επιτροπη Πατρας, μπορω να σε ενημερωσω.
Μεσω επιτροπης παιρνεις δωρεαν τις πανακριβες ενεσεις...και αν κανεις σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο και οχι σε ιδωτικο κεντρο, το κοστος ειναι μικροτερο.

Ηλιοβασίλεμα
30-01-14, 12:10
Και εγω ειμαι ψυχραιμη και ανθεκτικη στον πονο...αλλα ενα 24ωρο σιγουρα μετα την σπερματεγχυση εχεις πονακια που οσο περναει η ωρα χαλαρωνουν.

Εγω λογω οπισθιας κλισης μητρας , μου εκανε και τοπικη αναισθησια για να φερει στα ισα τα εσωτερικα μου:rolleyes: πριν βαλει το καθετηρακι με το σπερμα...και ισως γι αυτο να ειχα πολλα εσωτερικα πονακια στην κοιλια. Η μεση μου παλι με πονεσε πολυ γιατι με ειχαν ξαπλωμενη με κλιση την πλατη και κεφαλι προς τα κατω και λεκανη/ ποδια πιο ψηλα παλι λογω οπισθιας....και για αυτο σκεφτομουν και γελαγα απο μεσα μου που οταν ειμαστε με τον αντρα μου κανω ακροβατικα, με μαξιλαρες κλπ (καποιες φορες...) για να εχω τετοια κλιση....που στο μυαλο μου νομιζω ετσι επιασα την κορη μου!!!!

elsa77
30-01-14, 12:41
Και εγω ειμαι ψυχραιμη και ανθεκτικη στον πονο...αλλα ενα 24ωρο σιγουρα μετα την σπερματεγχυση εχεις πονακια που οσο περναει η ωρα χαλαρωνουν.

Εγω λογω οπισθιας κλισης μητρας , μου εκανε και τοπικη αναισθησια για να φερει στα ισα τα εσωτερικα μου:rolleyes: πριν βαλει το καθετηρακι με το σπερμα...και ισως γι αυτο να ειχα πολλα εσωτερικα πονακια στην κοιλια. Η μεση μου παλι με πονεσε πολυ γιατι με ειχαν ξαπλωμενη με κλιση την πλατη και κεφαλι προς τα κατω και λεκανη/ ποδια πιο ψηλα παλι λογω οπισθιας....και για αυτο σκεφτομουν και γελαγα απο μεσα μου που οταν ειμαστε με τον αντρα μου κανω ακροβατικα, με μαξιλαρες κλπ (καποιες φορες...) για να εχω τετοια κλιση....που στο μυαλο μου νομιζω ετσι επιασα την κορη μου!!!!

Η γυναικα-λαστιχο!!!! καλα, εμεινες σ αυτη την σταση μιση ωρα;;;
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με ΕΟΠΥΥ.

Ηλιοβασίλεμα
30-01-14, 12:54
Η γυναικα-λαστιχο!!!! καλα, εμεινες σ αυτη την σταση μιση ωρα;;;
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με ΕΟΠΥΥ.

Εμεινα ετσι κανα 10λεπτο και μετα πηγα σε διπλανο δωματιο και ξαπλωσα για 20λεπτα μιση ωρα σε κανονικο οριζοντιο κρεβατι....;););)

Η αναμονη σε αλλες επιτροπες ειναι μικροτερη και αξιζει τον κοπο του ταξιδιου (αν εισαι σωστα προετοιμασμενη με ολα τα δικαιολογητικα) απο το να περιμενεις τοσους πολλους μηνες για Αθηνα....

Alcedo atthis
30-01-14, 12:56
καλημερα, συναγωνιστρια!!!
μαζι την καναμε...μην εισαι κ η κοπελα που τρακαρα στον προθαλαμο του κεντρου!!!
εγω, οπως ανεφερα κ σε προηγουμενο ποστ, δεν διατηρω καμια ελπιδα πλεον κ μερα με τη μερα δυστυχως αρχιζω να ξανακυλαω στις προ σπερματεγχυσης κακες μου συνηθειες (βλ. τσιγαρο). ποτε θα πας για χοριακη;

Δεν νομίζω να προλάβω να κάνω χοριακή. Κανονικά ήταν για το Σάββατο, όμως σήμερα είμαι τόσο σίγουρη για τα συμπτώματα. Καταλαβαίνω πως από στιγμή σε στιγμή θα μου έρθει. Στη μόνη προ σπερματέγχυσης συνήθεια που θέλω να επιστρέψω είναι η γυμναστική. Μόλις το παίρνω απόφαση να ξεκινήσω, κάτι συμβαίνει και μου κόβει τη φόρα!!!Τέλος πάντων αισθάνομαι ήδη καλύτερα που ξέρω ότι δεν το περνάω μόνη μου.
Λες να την κάναμε στο ίδιο κέντρο??Κάνει να πούμε? Καταρχήν εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη...

elsa77
30-01-14, 17:38
Δεν νομίζω να προλάβω να κάνω χοριακή. Κανονικά ήταν για το Σάββατο, όμως σήμερα είμαι τόσο σίγουρη για τα συμπτώματα. Καταλαβαίνω πως από στιγμή σε στιγμή θα μου έρθει. Στη μόνη προ σπερματέγχυσης συνήθεια που θέλω να επιστρέψω είναι η γυμναστική. Μόλις το παίρνω απόφαση να ξεκινήσω, κάτι συμβαίνει και μου κόβει τη φόρα!!!Τέλος πάντων αισθάνομαι ήδη καλύτερα που ξέρω ότι δεν το περνάω μόνη μου.
Λες να την κάναμε στο ίδιο κέντρο??Κάνει να πούμε? Καταρχήν εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη...

και γω το Σαββατο θα παω ή θα αδιαθετησω...ή έτσι για να πληρωσω ΚΑΙ το μικροβιολογο, πρωτα θα παω κ καπακι θα αδιαθετησω!
ευχομαι τα καλυτερα κ θα πω αυτο που εχω κυριολεκτικα χιλιοδιαβασει...τα συμπτωματα εγκυμοσυνης είναι ιδια με της περιοδου!
26 μέρες κύκλο έχεις; εγω κ στην περιοδο δεν εχω καλα - καλα συμπτωματα. μονο μια μικρη ενοχληση στη μέση μία μέρα πριν ερθει (δηλαδή αυριο).
Συγχρονιστηκαμε, αλλα τοπικα δεν συμπεσαμε...ειμαι αθηνα.

Ηλιοβασίλεμα
30-01-14, 17:48
Η χοριακη συνταγογραφειται...να το ξερετε!!!!!!!!!
Για να μην την πληρωσετε αδικως!!!χαχαχαχαχα

Εγω τις προηγουμενες 2 φορες μολις εκανα την χοριακη, την επομενη μερα που επαιρνα τα αποτελεσματα αδιαθετουσα κιολας...Ελπιζω αυτη την φορα να εχω θετικο αποτελεσμα!;)

LETOM
30-01-14, 21:24
Η χοριακη συνταγογραφειται...να το ξερετε!!!!!!!!!
Για να μην την πληρωσετε αδικως!!!χαχαχαχαχα

Εγω τις προηγουμενες 2 φορες μολις εκανα την χοριακη, την επομενη μερα που επαιρνα τα αποτελεσματα αδιαθετουσα κιολας...Ελπιζω αυτη την φορα να εχω θετικο αποτελεσμα!;)

Να'μαι κι εγώ κορίτσια μου!!!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P
Ηλιοβασίλεμα,πώς αισθάνεσαι σήμερα???? κι εγώ ξέρω ότι η χοριακή συνταγογραφείται. Τι αιτιολογια βαζει ο γυναικολογος στο χαρτι??? Ξέρεις γιατί πρέπει να πάρουμε utrogestan?θεωρεις οτι ειναι απαραιτητα? ποσα σου εδωσε ο γιατρος να παιρνεις την ημερα? Στον επόμενο μου κύκλο θα ξεκινησουμε σχημα με serpafar και ενεσεις puregon για λιγες ημερες, μετα pregnyl. Eπειδη οι αποψεις διιστανται, τελικα στις 36 ωρες ακριβως ερχεστε σε επαφη βρε κοριτσια??? αν ερθεις 2 ωρες νωριτερα ή 2 ωρες αργοτερα, σε τι μπορει να αποτυχεις?Εσυ με τις gonal ή puregon που εκανες, δεν τις ειχες παρει με εγκριση εοπυυ?
elsa77, η ελπιδα σβηνει τελευταια. δεν εχουν ολα τα κοριτσια τα ιδια συμπτωματα. Προσπαθησε να χαλαρωσεις και να κανεις την εξεταση σου με θετικη και μονο σκεψη!Αν ωστοσο δεν ευδοκιμησει, μην το βαλεις κατω, ολες μαζι, θα προσπαθουμε και θα στεκομαστε η μια στην αλλη! Τις ειδικοτερες εξετασεις ειχα σκεφτει κι εγω να κανω, και δεν ξερω γιατι οι γιατροι δεν τις συστηνουν απο την αρχη σε ενα υπογονιμο ζευγαρι, που μπορεις να προλαβεις θεματα που μπορει να υπαρχουν και να μην χανεις χρονο και φυσικα χρηματα, γιατι δεν περισσευουν. Ειχα διαβασει πριν ενα χρονο για ενα τμημα ενος νοσοκομειου, νομιζω στο ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ οτι γινεται η εξεταση του καρυοτυπου.. δεν θυμαμαι ομως, θα προσπαθησω να το βρω αν το εχω σημειωμενο, με αρκετα μειωμενη τιμη σε σχεση με τα ιδιωτικα κεντρα, γιατι ειναι ακριβη εξεταση. Εχεις κανει ερευνα σχετικα με τις ειδικες εξετασεις, τα κεντρα και το κοστος? Εγω για παραδειγμα ειχα κανει για την κυστικη ινωση στο ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ, βεβαια ειχα κλεισει ραντεβου 4 μηνες νωριτερα, αλλα την εκανα δωρεαν, και ηταν ολοι εξυπηρετικοι. Εlsa μου, αν κατάλαβα καλά με τα serpafar, μην κανετε προσπαθεια μονοι σας, χωρις υπερηχογραφικο ελεγχο, γιατι μπορει να προκυψει καποια κυστη, που συνηθως αυτα τα χαπια δημιουργουν.
όσον αφορά την εξωσωματική, πέρυσι το ταμείο μου δεν ηταν στον εοπυυ, οποτε ενα μεγαλο μερος τωνφαρμακων το πληρωσα, συν 2500€ ο γιατρος, το κεντρο, και η καταψυξη 3 εμβρυων που μου περισσεψαν. (δεν θελω να τα χρησιμοποιησω ακομη, γιατι δεν ηταν αριστης ποιοτητας..)
Συμφωνω με το ηλιοβασίλεμα, να κλεισεις ραντεβου για επιτροπη, μπορεις και σε αλλη, οπως και η Λαρισα (εχουν πιο συντομα ραντεβου), εχει ενα κατεβατο εξετασεις να κανετε, και στο κατω κατω οταν περασεις, παρε τα φαρμακα, κ εξωσωματικη μπορεις να κανεις πολυ αργοτερα. Αν χρειαζεσαι βοηθεια με τη διαδικασια, περασα πολυ προσφατα απο επιτροπη, τα πηρα και τα φυλαω ως κορην οφθαλμου!!! χαχαχχαχαχαχααχαα
βρε κοριτσια μου, καλα αποτελεσματα να εχετε μεσα απο την καρδια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ηλιοβασίλεμα
30-01-14, 21:36
Καλησπερα Λετομ!!!
Νομιζω στη συνταγογραφηση της χοριακης, βαζει δικαιολογια την ασταθεια κυκλου ή κατι τετοιο (ξερουν αυτοι)....

Εγω μεσω εοπυυ και την πρωτη μου συνταγογραφηση πηρα 3000 μοναδες γκοναλ και εκανα αυτους τους 2 κυκλους με διεγερση ωορρηξιας. Στον δευτερο ομως, επειδη δεν ειχα καλη αποκριση και χρειαστηκα παρα πολλες μοναδες και ετσι συνεχισα με πουρεγκον....

Σε καθε προκληση ωορρηξιας που εχω κανει ειτε με κλομιφαινη ειτε με ενεσεις και αφου γινει η πρεγκνυλ, ο γιατρος μου λεει και παιρνω 3 ουτροτζεσταν χαπια την ημερα αλλες φορες για 14 μερες, αλλες για 10 και τωρα για 12....Τα ουτροτζεσταν ειναι προγεστερονη και ενισχυον κατι στο ενδομητριο και την πιθανη εμφυτευση (νομιζω).
Ειμαι καλυτερα....μονο σουβλιες , τσιμπηματακια εχω ανα τακτα διαστηματα και το στηθος ακομη ευαισθητο στο αγγιγμα.

Τωρα για τις ποσες ωρες μετα την πρεγκνυλ ερχεσαι σε επαφη...ο γιατρος μου εχει πει απο 32-36 ωρες μετα....και κυριως για ενα 24ωρο...
Δηλαδη εχω εκανα την πρεγκνυλ μεσανυχτα κυριακης και η σπερματεγχυση εγινε Τριτη πρωι γυρω στις 35ωρες.....και μετα ειχαμε και επαφη το βραδυ της Τριτης. Και επιδιωκουμε μεχρι και Παρασκευη να εχουμε μια επαφη την ημερα...
Εν τωμεταξυ εκανα σημερα τεστ ωορρηξιας και ακομη ειναι θετικο !!! οποτε ακομη κατι γινεται εσωτερικα!!!;)

Ηλιοβασίλεμα
31-01-14, 18:22
Ελσα κοντευει η μερα του ελεγχου; Καλα αποτελεσματα!!!!!

Εγω ησυχα...λιγα πονακια σαν σουβλιες νιωθω αραια και που αλλα λογικα ειναι απο την διαδικασια της σπερματεγχυσης που εγινε πριν 3,5 μερες....

LETOM
31-01-14, 21:51
Ελσα κοντευει η μερα του ελεγχου; Καλα αποτελεσματα!!!!!

Εγω ησυχα...λιγα πονακια σαν σουβλιες νιωθω αραια και που αλλα λογικα ειναι απο την διαδικασια της σπερματεγχυσης που εγινε πριν 3,5 μερες....

γεια σου Ηλιοβασίλεμα!!!
μπορει οι σουβλιες να ειναι καλο σημαδι, κατι γινεται εκει μεσα στα ζεστα!!!
Να ξεκουραζεσαι, κ οχι βαρη!
Λοιπον, σε ρωτησα για την χοριακη, γιατι ο γιατρος μου.. ειχε γραψει την χοριακη με αιτια κυησης στο βιβλιαριο μου, κατι που θεωρω οτι δεν ειναι σωστο. Όταν περασα απο εοπυυ, αναγκαστηκα να ξαναπαω, για να τους παω την αρνητικη χοριακη μου, ωστε να βεβαιωθουν οτι δεν ειμαι εγκυος, Παλι καλα που δεν ειχα πεταξει τα αποτελεσματα...!!!! Παντως αν θυμασαι στη δικη σου περιπτωση, μου ειναι πολυ χρησιμο να με ενημερωσεις. Τα φαρμακα που σου συνταγογραφησαν ηταν συνολικα 3000 μοναδες? Λογικα σου εχουν τελειωσει? Και ποτε μπορει καποια να ξαναπαρει άλλα?
Εγώ πήρα φαρμακα για εξωσωματικη, 4800 μοναδες, κ τον επομενο μηνα ξεκινω την διεγερση με αυτα. Puregon πήρα κι εγώ... ελπίζω να τα καταφερω, με κουραζει η διαδικασια.. πολυ αγχος βρε παιδι μου...
Η Elsa τι λες να κανει? κοντευουν οι μερες της... Elsaaaaaaa μας ακους??????????????? ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!

Ηλιοβασίλεμα
31-01-14, 22:01
Λετομ καλησπερα!!!!!!!

Εμενα μου συνταγογραφει ο ιδιωτης γυναικολογος αλλα δεν τα αναγραφει στο βιβλιαριο....Τωρα που θα ξανακανω 10/2 χοριακη, θα ελεγξω στην συνταγη πανω να δω την αιτιολογια και θα σου πω...

Ωστε πηρες 4800 για εξωσωματικη απο εοπυυ;
Εγω περασα απο επιτροπη για προκληση ωορρηξιας και οχι για εξωσωματικη, οποτε δικαιουμαι 2.500-3.000 ανα προσπαθεια. Η καθε εγκριση ειναι ετησια και δινει το δικαιωμα να παρουμε δυο συνταγες με διαφορα μεταξυ τους 4 μηνες....

Δηλαδη εγω πηρα την εγκριση τελη Οκτωβρη και μεσα νοεμβρη με την πρωτη συνταγη πηρα τις 3.000 μοναδες και απο μεσα Μαρτιου 2014 και μετα ξαναδικαιουμαι με νεα συνταγη να ξαναπαρω 3000 μοναδες!
Απο τον επομενο Νοεμβρη, μπορω να ξαναπερασω εκ νεου απο επιτροπη για την τελευταια εγκριση που δικαιουμαι για προκληση...αλλα στα αληθεια ελπιζω ολα αυτα να μην τα ζησω....

LETOM
31-01-14, 22:31
Λετομ καλησπερα!!!!!!!

Εμενα μου συνταγογραφει ο ιδιωτης γυναικολογος αλλα δεν τα αναγραφει στο βιβλιαριο....Τωρα που θα ξανακανω 10/2 χοριακη, θα ελεγξω στην συνταγη πανω να δω την αιτιολογια και θα σου πω...

Ωστε πηρες 4800 για εξωσωματικη απο εοπυυ;
Εγω περασα απο επιτροπη για προκληση ωορρηξιας και οχι για εξωσωματικη, οποτε δικαιουμαι 2.500-3.000 ανα προσπαθεια. Η καθε εγκριση ειναι ετησια και δινει το δικαιωμα να παρουμε δυο συνταγες με διαφορα μεταξυ τους 4 μηνες....

Δηλαδη εγω πηρα την εγκριση τελη Οκτωβρη και μεσα νοεμβρη με την πρωτη συνταγη πηρα τις 3.000 μοναδες και απο μεσα Μαρτιου 2014 και μετα ξαναδικαιουμαι με νεα συνταγη να ξαναπαρω 3000 μοναδες!
Απο τον επομενο Νοεμβρη, μπορω να ξαναπερασω εκ νεου απο επιτροπη για την τελευταια εγκριση που δικαιουμαι για προκληση...αλλα στα αληθεια ελπιζω ολα αυτα να μην τα ζησω....

Κ αν δεν σου φτανουν οι μοναδες? βαζεις απο την τσεπη σου.. κ οι puregon ειναι πανακριβες... ευχομαι να σου ειναι αχρειαστες!!!!!!!!!! κι εγω πηρα εγκριση για 2 προσπαθειες, πηρα τα φαρμακα να τα εχω, κ μετα απο μηνες θα παω να παρω κ τα υπολοιπα. μετα.. ξανα επιτροπη για αλλες 2 τελευταιες προσπαθειες. Δεν ηξερα, οτι και για την προκληση ειναι 4 συνολικα προσπαθειες... κριμα ειναι για τα κοριτσια... μα πως να κανεις 4 μονο προσπαθειες??? εγω εχω ηδη κανει 2 κυκλους με φαρμακα απο την τσεπη μου κ τζιφος... μετα σου λενε υπογεννητικοτητα... δεν βοηθουν καθολου τα ζευγαρια.. κ ας μην αναφερω την γραφειοκρατια κ την αναμονη... κ ολο το τρεξιμο....
τα φάρμακα που χρησιμοποιησα ηταν serpafar & ενεσεις altermon,. (εχε τις υποψην, η καθε μια 150 μοναδων εχει 30 €, στον ενα κυκλο εκανα 3, στον αλλον 5. Δεν ειναι δυσβασταχτο το κοστος σε σχεση με τις puregon)
Κοριτσακι μου ευχομαι να μην χρειαστεις αλλα φαρμακα!!!!!!! Με το καλο να ερθει το παιδακι σου!

Ηλιοβασίλεμα
31-01-14, 22:41
Λετομ δεν παιζει να τις αγορασω απο την τσεπη μου....
Εγω εκανα δυο κυκλους με αυτες τις ενεσεις...στον ενα κυκλο εκανα 1387 μοναδες και στον δευτερο, αυτο τωρα δηλαδη εκανα 19 ενεσεις και συνολικα 2550 μοναδες για να εχω αποτελεσμα!!!!!!
Ειχα παρει απο εοπυυ τις 3000 και εξοικονομησα και εξτρα πουρεγκον και ετσι ολοκληρωσα τους 2 κυκλους....

Νιωθω μεσα μου οτι συντομα θα τα καταφερω....η κορη μου μου δινει ελπιδα...Ελπιζω να βγω αληθινη.

Και σε σενα Λετομ μακαρι να εισαι τυχερη με την επομενη σου προσπαθεια!!!

LETOM
31-01-14, 23:31
Λετομ δεν παιζει να τις αγορασω απο την τσεπη μου....
Εγω εκανα δυο κυκλους με αυτες τις ενεσεις...στον ενα κυκλο εκανα 1387 μοναδες και στον δευτερο, αυτο τωρα δηλαδη εκανα 19 ενεσεις και συνολικα 2550 μοναδες για να εχω αποτελεσμα!!!!!!
Ειχα παρει απο εοπυυ τις 3000 και εξοικονομησα και εξτρα πουρεγκον και ετσι ολοκληρωσα τους 2 κυκλους....

Νιωθω μεσα μου οτι συντομα θα τα καταφερω....η κορη μου μου δινει ελπιδα...Ελπιζω να βγω αληθινη.

Και σε σενα Λετομ μακαρι να εισαι τυχερη με την επομενη σου προσπαθεια!!!

Hλιοβασίλεμα μου, μακαρι να μην χρειαστεις να κανεις απολυτως τιποτα, κ ολα αυτα να γινουν μια γλυκεια αναμνηση...
Πολλές ενεσεις εκανες στη 2η σου προσπαθεια, να ειναι κ η ευλογημενη! τις puregon πως τις εξοικονομησες?
Να σε ρωτησω κ κατι αλλο..? ο γιατρος γυναικολογος σου σε ανελαβε, ή πηγες σε καποιον ειδικο? Εγω στον γυναικολογο μου, αλλα σκεφτομαι να παω σε καποιον εξειδικευμενο, ισως εξωσωματικο, για την διεγερση... Οχι πως δεν τον εμπιστευομαι, αλλα ισως η ελλειψη εμπειριας πολλων περιπτωσεων, καθημερινων οπως στους εξωσωματικους, να του ξεφευγει κατι που αλλος θα το επιανε με την μια,... ξερω εγω...? :idea:

Ηλιοβασίλεμα
31-01-14, 23:38
LETOM σου στελνω και πμ....

Ο δικος μου γιατρος με ανελαβε και ηταν σε συνεργασια και τηλεφωνικη καθοδηγηση με δικο του συνεργατη εξωσωματικο απο Αθηνα. Μου εμπνεει εμπιστοσυνη και το ειδα και στην πραξη...

Κανω μονο προκληση ωορρηξιας....δηλαδη στοχος ειναι μονο η επιτευξη ωορρηξιας και για αυτο πιστευω οτι και οι γυναικολογοι , οχι οι εξωσωματικοι, μπορουν να αναλαβουν τετοιες περιπτωσεις.

elsa77
01-02-14, 09:01
καλημερα, κοπελες.
πηγα χτες τελικα κ εκανα τη χοριακη για να εισπραξω ενα φτωχο δυαρακι...το αναμενομενο δηλαδή...ψιλοτσαντιστηκα, δεν κρυβω...οσο κ αν λες οτι αποκλειεται μια τοση δα ελπιδα την εχεις...Τέλος παντων! μαλλον θα αφησω αυτο το μηνα για περισυλλογη κ βλεπουμε...
ευχομαι σε οσες κουκλες αναμενουν αποτελεσματα να εχουν καλυτερη τυχη απο μενα!!!

Ηλιοβασίλεμα
01-02-14, 09:42
Ελσα χθες επρεπε να την κανεις; δεν πιστευω να πηγες νωριτερα;
Λυπαμαι αν οντως ειναι αρνητικη....αλλα παρε δυναμη με την αναπαυλα και θα συνεχισεις με θετικες σκεψεις!!!!
Σε σκεφτομαστε!!!!

Και εγω αν παρω αρνητικη...θα σταματησω 3-4 μηνες...ετσι το σκεφτομαι...να ξεκουρασω το σωμα μου απο ορμονες και να ξανακανω προσπαθεια τοτε...
Αλλα ακομη ελπιζω.....για αυτη εδω την προσπαθεια....

elsa77
01-02-14, 10:11
Ελσα χθες επρεπε να την κανεις; δεν πιστευω να πηγες νωριτερα;
Λυπαμαι αν οντως ειναι αρνητικη....αλλα παρε δυναμη με την αναπαυλα και θα συνεχισεις με θετικες σκεψεις!!!!
Σε σκεφτομαστε!!!!

Και εγω αν παρω αρνητικη...θα σταματησω 3-4 μηνες...ετσι το σκεφτομαι...να ξεκουρασω το σωμα μου απο ορμονες και να ξανακανω προσπαθεια τοτε...
Αλλα ακομη ελπιζω.....για αυτη εδω την προσπαθεια....

καλημερα, κουκλα!
πηγα μια μερα νωριτερα, αλλα δεν κανει διαφορα...αμα ηταν, κατι θα δειχνε. Ηδη απο χτες ειχε αρχισει να με ποναει η μεση κ σημερα ολα δειχνουν οτι θα αδιαθετησω κανονικα και με το νόμο!
καλα κανεις και ελπιζεις! ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα...η επιτυχια του ενος γεννα ελπιδα για τους αλλους!

Rosemaraki
01-02-14, 15:14
καλημερα, κοπελες.
πηγα χτες τελικα κ εκανα τη χοριακη για να εισπραξω ενα φτωχο δυαρακι...το αναμενομενο δηλαδή...ψιλοτσαντιστηκα, δεν κρυβω...οσο κ αν λες οτι αποκλειεται μια τοση δα ελπιδα την εχεις...Τέλος παντων! μαλλον θα αφησω αυτο το μηνα για περισυλλογη κ βλεπουμε...
ευχομαι σε οσες κουκλες αναμενουν αποτελεσματα να εχουν καλυτερη τυχη απο μενα!!!

Κοριτσάκι μου το κεφάλι ψηλά :p Συνεχίζουμε ακάθεκτες!!!
Αυτός ο μήνας θα είναι ο τυχερός μας!!

Alcedo atthis
02-02-14, 19:07
καλημερα, κουκλα!
πηγα μια μερα νωριτερα, αλλα δεν κανει διαφορα...αμα ηταν, κατι θα δειχνε. Ηδη απο χτες ειχε αρχισει να με ποναει η μεση κ σημερα ολα δειχνουν οτι θα αδιαθετησω κανονικα και με το νόμο!
καλα κανεις και ελπιζεις! ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα...η επιτυχια του ενος γεννα ελπιδα για τους αλλους!

elsa77 καταθέτω κι εγώ την πρώτη αποτυχημένη σπερματέγχυσή μου :sad:!!
Να ευχηθώ καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια, όποια κι αν είναι αυτή και πολύ.....κουράγιο!!!

Ηλιοβασίλεμα
02-02-14, 19:14
Alcedo atthis (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=47407)
Μακαρι η δευτερη σου να ειναι η τυχερη!!!!!!!!!!!!!

Ωωωωχ...και εγω περιμενω ακομη μια εβδομαδα για την χοριακη της πρωτης σπερματεγχυσης!

elsa77
02-02-14, 21:13
Alcedo, δυστυχως ειμασταν ο κανονας κ οχι η εξαιρεση...εμενα ισχυει σε ολες τις διαστασεις της ζωης μου αυτο κ επιπλεον ολα τα πετυχαινα με τη δευτερη εκτος από το διπλωμα οδηγησης που πηρα με την πρωτη απο σποντα!!!...οποτε στη δευτερη σπερ/χυση ή στη δευτερη εξωσωματικη θα ελπιζω σοβαρα! ποια μερα εκανες τη χοριακη; τι σου εδειξε; σου ηρθε περιοδος; (καταιγισμος ερωτησεων για να εχουμε συγκριτικά στοιχεία!).
Ηλιοβασιλεμα, η αποτυχια η δικη μου κ της Alcedo αυξανει τις πιθανοτητες για σενα!!! (αφου 1/6 πετυχαινει, βγαλε ήδη εξω εμας τις δύο, οποτε μενει μία στις τέσσερις ;))
καλα αποτελεσματα από τα βαθη της ψυχης μου!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-02-14, 23:01
Καλησπέρα κορίτσια!!! Ετοιμαζόμαστε κι εμείς για την 2η σπερματέγχυση. Άλλαξα κ γιατρό μπας κ αλλάξει το γούρι. Την Παρασκευή έκανα ορμονικές μιας κ δεν είχα κάνει ποτέ. Είμαι πολύ αισιόδοξη κ πιστεύω ότι το μωρό το έχουμε στο τσιπάκι.
Ηλιοβασίλεμα καλά αποτελέσματα!!!
Η σπερματέγχυση σπάνια πετυχαίνει με την πρώτη οπότε μην απογοητεύεστε κορίτσια. Μέχρι 3 προσπάθειες είπε ο γιατρός μου ότι αξίζει να κάνει το ζευγάρι. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες.

Ηλιοβασίλεμα
02-02-14, 23:05
Καλησπερα Νικη-Αντωνια!!! Καλη επιτυχια και σε σενα στη 2η προσπαθεια!

Εγω ελπιζω και θελω να πιστευω να πετυχουμε με την πρωτη... Η τυχη της πρωταρας που λενε!!!!!:rolleyes:
Θα δουμε σε 9 μερες....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-02-14, 23:08
Καλησπερα Νικη-Αντωνια!!! Καλη επιτυχια και σε σενα στη 2η προσπαθεια!

Εγω ελπιζω και θελω να πιστευω να πετυχουμε με την πρωτη... Η τυχη της πρωταρας που λενε!!!!!:rolleyes:
Θα δουμε σε 9 μερες....

Στο εύχομαι κορίτσι!!!8-)

Ηλιοβασίλεμα
02-02-14, 23:11
Το παιζω αισιοδοξη, καταλαβες;:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Εσυ εκανες σπερματεγχυση σε φυσιολογικο κυκλο ή με φαρμακα;

Μακαρι συντομα να κραταμε θετικα αποτελεσματα!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-02-14, 23:35
Το παιζω αισιοδοξη, καταλαβες;:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Εσυ εκανες σπερματεγχυση σε φυσιολογικο κυκλο ή με φαρμακα;
Γ
Μακαρι συντομα να κραταμε θετικα αποτελεσματα!

Σε φυσικό γιατί το πρόβλημα το έχει ο σύζυγος στο σπέρμα. 2 pregnyl έκανα μόνο.

Ηλιοβασίλεμα
03-02-14, 09:27
Σε φυσικό γιατί το πρόβλημα το έχει ο σύζυγος στο σπέρμα. 2 pregnyl έκανα μόνο.

Αααα...βελτιωθηκε ικανοποιητικα το σπερμα με την επεξεργασια;
Μακαρι να ειστε τυχεροι ΑΜΕΣΑ!!!

Εμεις απο την αλλη , δεν εχουμε προβλημα καθολου στο σπερμα αλλα εγω εχω ανωορρηξια...και εκανα προκληση ωορρηξιας με ενεσεις.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
03-02-14, 09:32
Αααα...βελτιωθηκε ικανοποιητικα το σπερμα με την επεξεργασια;
Μακαρι να ειστε τυχεροι ΑΜΕΣΑ!!!

Εμεις απο την αλλη , δεν εχουμε προβλημα καθολου στο σπερμα αλλα εγω εχω ανωορρηξια...και εκανα προκληση ωορρηξιας με ενεσεις.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!

Καλημέρα!! Έχω διαβάσει την ιστορία σου και θα τα καταφέρεις,μην ανησυχείς.
Ναι βελτιώθηκε αρκετά και βασικά ο άντρας μου θέλει 2η σπερματέγχυση γιατί ο πρώτος γιατρός μου δεν του άρεσε καθόλου και γιαυτό τώρα θα την κάνουμε με άλλο. Ωστ΄'οσο έχουμε κλέισει κ ραντεβού για εξωσωματική αν κι εφόσον υπάρχουν οι επιτροπές μέχρι τότε.
Πάντως είσαι από τις πολύ τυχερές που με ανωορρηκτικούς κύκλους έπιασες με την πρώτη το παιδάκι σου.;););)

Ηλιοβασίλεμα
03-02-14, 09:45
Καλημέρα!! Έχω διαβάσει την ιστορία σου και θα τα καταφέρεις,μην ανησυχείς.
Ναι βελτιώθηκε αρκετά και βασικά ο άντρας μου θέλει 2η σπερματέγχυση γιατί ο πρώτος γιατρός μου δεν του άρεσε καθόλου και γιαυτό τώρα θα την κάνουμε με άλλο. Ωστ΄'οσο έχουμε κλέισει κ ραντεβού για εξωσωματική αν κι εφόσον υπάρχουν οι επιτροπές μέχρι τότε.
Πάντως είσαι από τις πολύ τυχερές που με ανωορρηκτικούς κύκλους έπιασες με την πρώτη το παιδάκι σου.;););)

Το ποσο τυχερη ειμαι, το ανακλαυψα καθυστερημενα μεν...γιατι τοτε που εμεινα εγκυος ειχα προφανως ωορρηξια (που δεν ξερω αν ηταν μηνιαια γιατι δεν το εψαχνα καθολου τοτε), ουτε καν περνουσε απο μυαλο μου ολο αυτο το θεμα δυσκολιων κλπ....Και φυσικα ευχαριστουμε τον Θεουλη που μας χαρισε την ζουζουνα μας!

Εσυ εκει στα Χανια τα κανεις ολα αυτα....Δεν φευγεις θελω να πω για Αθηνα....Ποτε εχεις ραντεβου με εοπυυ; Στην επιτροπη της Κρητης;Μην ανησυχεις απο θεμα επιτροπης....σε περνανε και στα δινουν τα φαρμακα. Λιγη υπομονη πρεπει να εχετε!

Και εγω στον ιδιωτη γυναικολογο μου που εχω τα τελευταια 3 χρονια εκανα και την σπερματεγχυση.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
03-02-14, 09:53
Το ποσο τυχερη ειμαι, το ανακλαυψα καθυστερημενα μεν...γιατι τοτε που εμεινα εγκυος ειχα προφανως ωορρηξια (που δεν ξερω αν ηταν μηνιαια γιατι δεν το εψαχνα καθολου τοτε), ουτε καν περνουσε απο μυαλο μου ολο αυτο το θεμα δυσκολιων κλπ....Και φυσικα ευχαριστουμε τον Θεουλη που μας χαρισε την ζουζουνα μας!

Εσυ εκει στα Χανια τα κανεις ολα αυτα....Δεν φευγεις θελω να πω για Αθηνα....Ποτε εχεις ραντεβου με εοπυυ; Στην επιτροπη της Κρητης;Μην ανησυχεις απο θεμα επιτροπης....σε περνανε και στα δινουν τα φαρμακα. Λιγη υπομονη πρεπει να εχετε!

Και εγω στον ιδιωτη γυναικολογο μου που εχω τα τελευταια 3 χρονια εκανα και την σπερματεγχυση.

Στην επιτροπή Ηρακλείου έχω κλείσει ραντεβού. Τις σπερματεγχύσεις ναι εδώ στα Χανιά τις κάνω. Δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνω Αθήνα. Τώρα για την εξωσωματική δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα που θα την κάνουμε αν χρειαστεί. 12 Μαρτίου είναι το ραντεβού αν έχουν λήξει βέβαια οι απεργίες του ΕΟΠΥΥ. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι το 2ο σπερμοδ δεν το έχουμε κάνει ακόμα και έχουν περάσει 75ημέρες.

Ηλιοβασίλεμα
03-02-14, 10:02
Στην επιτροπή Ηρακλείου έχω κλείσει ραντεβού. Τις σπερματεγχύσεις ναι εδώ στα Χανιά τις κάνω. Δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνω Αθήνα. Τώρα για την εξωσωματική δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα που θα την κάνουμε αν χρειαστεί. 12 Μαρτίου είναι το ραντεβού αν έχουν λήξει βέβαια οι απεργίες του ΕΟΠΥΥ. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι το 2ο σπερμοδ δεν το έχουμε κάνει ακόμα και έχουν περάσει 75ημέρες.

Αυτα τα διαδικαστικα....
Εγω περασα απο την επιτροπη Πατρας αλλα για προκληση και οχι για εξωσωματικη και χρειαζομουν λιγοτερα δικαιολογητικα...

Απλα να παρακολουθεις το σαιτ του εοπυυ γιατι βγαζουν αλλαγες στην εγκυκλιο οποτε γουσταρουν...Εγω ευτυχως ειχα παρει ειδηση τελευταια μερα πριν το ραντεβου μια τροποποιηση στην εγκυκλιο και προλαβα να διορθωσω τα δικαιολογητικα μου.

Ενα σπερμοδιαγραμμα σε κρατικο νοσοκομειο και ενα οπου θελεις...καντε ξανα 2 να ειστε καλυμμενοι!!!ενα τον φεβρουαριο και ενα τον ΜΑΡΤΙΟ. Νομιζω λεει να ειναι μεταξυ 75ημερων...
Εμεις ειχε κανει ο συζυγος στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ριου , οπως εκανα εγω την σαλπιγγογραφια και ηταν δωρεαν!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
03-02-14, 10:07
Αυτα τα διαδικαστικα....
Εγω περασα απο την επιτροπη Πατρας αλλα για προκληση και οχι για εξωσωματικη και χρειαζομουν λιγοτερα δικαιολογητικα...

Απλα να παρακολουθεις το σαιτ του εοπυυ γιατι βγαζουν αλλαγες στην εγκυκλιο οποτε γουσταρουν...Εγω ευτυχως ειχα παρει ειδηση τελευταια μερα πριν το ραντεβου μια τροποποιηση στην εγκυκλιο και προλαβα να διορθωσω τα δικαιολογητικα μου.

Ενα σπερμοδιαγραμμα σε κρατικο νοσοκομειο και ενα οπου θελεις...καντε ξανα 2 να ειστε καλυμμενοι!!!ενα τον φεβρουαριο και ενα τον ΜΑΡΤΙΟ. Νομιζω λεει να ειναι μεταξυ 75ημερων...
Εμεις ειχε κανει ο συζυγος στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ριου , οπως εκανα εγω την σαλπιγγογραφια και ηταν δωρεαν!

Τώρα δεν προλαβαίνουμε ΄να κάνουμε 2 γιατί από σήμερα μέχρι τις 12 Μαρτίου δεν είναι 75 μέρες. Θα το κάνει αυτή την εβδομάδα κ θα πω στο μικροβιολογικό να αλλάξουν ημερομηνία. Το δικό μας νοσοκομείο εδώ δεν κάνει σπερμοδιαγράμματα. Στο σαιτ του ΕΟΠΥΥ δεν γράφει πάντως όλα αυτά που χει'αζονται στην πραγματικότητα. Από το τηλέφωνο μου τα είχαν πει.

Ηλιοβασίλεμα
03-02-14, 10:11
Τώρα δεν προλαβαίνουμε ΄να κάνουμε 2 γιατί από σήμερα μέχρι τις 12 Μαρτίου δεν είναι 75 μέρες. Θα το κάνει αυτή την εβδομάδα κ θα πω στο μικροβιολογικό να αλλάξουν ημερομηνία. Το δικό μας νοσοκομείο εδώ δεν κάνει σπερμοδιαγράμματα. Στο σαιτ του ΕΟΠΥΥ δεν γράφει πάντως όλα αυτά που χει'αζονται στην πραγματικότητα. Από το τηλέφωνο μου τα είχαν πει.

Ναι δικιο εχεις, ζητησε να σου αλλαξουν ημερομηνιες!
Εγω ειχα και οτι ζητουσαν οι υπαλλληλοι απο τηλεφωνο και τα εξτρα που ειχα βρει στο σαιτ του εοπυυ και ευτυχως εδω στο φορουμ ειχα ενημερωθει και προλαβα καταστασεις.
Οχι εμας δεν μας ζητουσαν επισημα ληξιαρχικη πραξη γαμου αλλα εγω την ειχα στο φακελο μου....και τελευταια μερα την ζητησαν και επισημα στην εγκυκλιο και ευτυχως ημουν ετοιμη ενω αλλα κοριτσια που ερχονταν και απο χμ μακρυα , επρεπε να ξαναπανε να συμπληρωσουν την καταθεση δικαιολογητικων!

LETOM
03-02-14, 19:06
καλημερα, κοπελες.

Elsa77 μου, πολυ λυπαμαι!.. δεν θα σου πω τα ιδια, κανε υπομονη κλπ..κλπ... για να εβγαλε δυαρακι.. κατι πηγε να γινει, αλλα δεν ηταν το τυχερο. Σε καταλαβαινω απολυτα, γιατι με τις μηδενικες χοριακες μου, η απογοητευση ειναι μεγαλη, οσο ανετη κ αν προσπαθω να αισθανθω.
Θα σου πω λοιπον κοριτσακι μου, να μην το βαλεις κατω, να κατσεις να χαλαρωσεις λιγες μερες, να αφιερωσεις χρονο στον εαυτο σου, στον καλο σου, και να κανεις πραγματα να γεμισεις το χρονο σου. Η ανανεωση μονο καλο κανει! Η επομενη φορα θα ειναι η τυχερη!!!! Μιλησες με τον γιατρό σου?

LETOM
03-02-14, 19:10
Alcedo, δυστυχως ειμασταν ο κανονας κ οχι η εξαιρεση...εμενα ισχυει σε ολες τις διαστασεις της ζωης μου αυτο κ επιπλεον ολα τα πετυχαινα με τη δευτερη εκτος από το διπλωμα οδηγησης που πηρα με την πρωτη απο σποντα!!!...οποτε στη δευτερη σπερ/χυση ή στη δευτερη εξωσωματικη θα ελπιζω σοβαρα! ποια μερα εκανες τη χοριακη; τι σου εδειξε; σου ηρθε περιοδος; (καταιγισμος ερωτησεων για να εχουμε συγκριτικά στοιχεία!).
Ηλιοβασιλεμα, η αποτυχια η δικη μου κ της Alcedo αυξανει τις πιθανοτητες για σενα!!! (αφου 1/6 πετυχαινει, βγαλε ήδη εξω εμας τις δύο, οποτε μενει μία στις τέσσερις ;))

Πρέπει να προσθέσει και την δικη μου αποτυχια!!!!!... εχει ακομη μεγαλυτερες πιθανοτητες το ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ μας!!!
Κορίτσια μην στενοχωριέστε, δεν ηταν το τυχερο, θα κατσει την επομενη φορα!!! Σας θέλω δυνατες!!!!!:razz::razz::razz::razz:

Ηλιοβασίλεμα
03-02-14, 19:42
Λετομ ουτε εσυ;;;;;;;;;

Τοσο μικρες πιθανοτητες επιτυχιας εχει η σπερματεγχυση;;;:shock::roll::roll:

LETOM
03-02-14, 19:59
Λετομ ουτε εσυ;;;;;;;;;

Τοσο μικρες πιθανοτητες επιτυχιας εχει η σπερματεγχυση;;;:shock::roll::roll:

Δεν εκανα σπερματεγχυση,γιατι δεν εχουμε προβλημα με το σπερμα. Κάνω διεγερση με φαρμακα αλλα με προγραμματισμενες επαφες... φέξε μου κ γλυστρισα... χιχι
Εχω ομως σκεφτει να κανω, μηπως αυξανει τις πιθανοτητες, αλλα οι αποψεις διιστανται... εσυ τι λες?
Ηλιοβασιλεμα, εχεις πιθανοτητες μεγαλες, προσπαθησε να μην αγχωνεσαι.:-P

Ηλιοβασίλεμα
03-02-14, 20:12
Δεν εκανα σπερματεγχυση,γιατι δεν εχουμε προβλημα με το σπερμα. Κάνω διεγερση με φαρμακα αλλα με προγραμματισμενες επαφες... φέξε μου κ γλυστρισα... χιχι
Εχω ομως σκεφτει να κανω, μηπως αυξανει τις πιθανοτητες, αλλα οι αποψεις διιστανται... εσυ τι λες?
Ηλιοβασιλεμα, εχεις πιθανοτητες μεγαλες, προσπαθησε να μην αγχωνεσαι.:-P

Μα και εμεις για αυτο την καναμε!!! Ουτε εμεις εχουμε προβλημα στο σπερμα.

Για αυξηση πιθανοτητων περα των ελευθερων επαφων!

Δεν αγχωνομαι αφου δεν γινεται να κανω κατι αλλο. Αγχωθηκα οταν καναμε την προκληση κλπ...
Καναμε την προσπαθεια μας και απλα κανω υπομονη, μετραω αντιστροφα τις μερες....

elsa77
04-02-14, 09:26
Elsa77 μου, πολυ λυπαμαι!.. δεν θα σου πω τα ιδια, κανε υπομονη κλπ..κλπ... για να εβγαλε δυαρακι.. κατι πηγε να γινει, αλλα δεν ηταν το τυχερο. Σε καταλαβαινω απολυτα, γιατι με τις μηδενικες χοριακες μου, η απογοητευση ειναι μεγαλη, οσο ανετη κ αν προσπαθω να αισθανθω.
Θα σου πω λοιπον κοριτσακι μου, να μην το βαλεις κατω, να κατσεις να χαλαρωσεις λιγες μερες, να αφιερωσεις χρονο στον εαυτο σου, στον καλο σου, και να κανεις πραγματα να γεμισεις το χρονο σου. Η ανανεωση μονο καλο κανει! Η επομενη φορα θα ειναι η τυχερη!!!! Μιλησες με τον γιατρό σου?

σημερα θα μιλησουμε με το γιατρο, αλλα δεν εχω καμια ορεξη (ειναι η φαση που πρεπει οπωσδήποτε να ριξεις το φταίξιμο σε καποιον αλλο για την αποτυχια σου και αποφασισα να το ριξω σε αυτον! χεχε). Μωρε Letom αυτο με το δυαρακι κ ότι μπορεί καπως να αξιολογηθεί ως κατι θετικο μου το ειπε κ μια φίλη. Λες; οσο να 'ναι θα μου αναπτερωσει ελαφρως το ηθικο μια τετοια εκδοχη. εσυ τι σχεδια εχεις για τον επομενο μηνα;

elsa77
04-02-14, 09:29
Μα και εμεις για αυτο την καναμε!!! Ουτε εμεις εχουμε προβλημα στο σπερμα.

Για αυξηση πιθανοτητων περα των ελευθερων επαφων!

Δεν αγχωνομαι αφου δεν γινεται να κανω κατι αλλο. Αγχωθηκα οταν καναμε την προκληση κλπ...
Καναμε την προσπαθεια μας και απλα κανω υπομονη, μετραω αντιστροφα τις μερες....

Κουκλα μου, εχω εναποθεσει ολες μου τις ελπιδες σε σενα! Κανονισε την πορεια σου!! απο σενα τουλαχιστον πρεπει να δουμε (και θα δουμε!) θετικο αποτελεσμα!

Ηλιοβασίλεμα
04-02-14, 09:39
Ελσα καλημερα!!!!!!!
Αντε για να δουμε και εμεις , τι αποτελεσμα θα εχουμε....την αλλη Τριτη το απογευμα θα ξερουμε...

Rosemaraki
04-02-14, 09:45
σημερα θα μιλησουμε με το γιατρο, αλλα δεν εχω καμια ορεξη (ειναι η φαση που πρεπει οπωσδήποτε να ριξεις το φταίξιμο σε καποιον αλλο για την αποτυχια σου και αποφασισα να το ριξω σε αυτον! χεχε). Μωρε Letom αυτο με το δυαρακι κ ότι μπορεί καπως να αξιολογηθεί ως κατι θετικο μου το ειπε κ μια φίλη. Λες; οσο να 'ναι θα μου αναπτερωσει ελαφρως το ηθικο μια τετοια εκδοχη. εσυ τι σχεδια εχεις για τον επομενο μηνα;

Κούκλα μου ας αφήσουμε το ηλιοβασίλεμα να λάμψει αυτό το μήνα και τον επόμενο (άντε τον μεθεπόμενο ;) )η σειρά μας!!

Alcedo atthis
04-02-14, 09:46

Καλημέρα κορίτσια
ξεκίνησε ήδη μια νέα εβδομάδα γεμάτη αισιοδοξία και πάλι
μαζεύουμε τα κομματάκια μας και συνεχίζουμε τη ζωή όπως πριν.
η αλήθεια είναι ότι δεν το βάζω κάτω, ωστόσο δεν έχω αποφασίσει πως θέλω να συνεχίσω από δω και πέρα.
νομίζω ότι θα κάνω 1 ή 2 ακόμη προσπάθειες στο επόμενο διάστημα.
Λοιπόν όσον αφορά στα στατιστικά: έκανα χοριακή το Σάββατο 1/2/2014 (15η ημέρα μετά τη σπερματέγχυση) το αποτέλεσμα ήταν 0. Η περίοδος ήρθε λίγες ώρες μετά, όπως το αισθανόμουν άλλωστε.

Ηλιοβασίλεμα οι πιθανότητές σου μεγαλώνουν
εύχομαι να μας πεις ευχάριστα νέα να πάρουμε κουράγιο!!!!Το ίδιο φυσικά εύχομαι και στα υπόλοιπα κορίτσια που είναι στην αναμονή.
Πάντως αυτό που αποφάσισα είναι ότι από δω και στο εξής δεν πρόκειται να αλλάξω τη ζωή μου ξανά, περιμένοντας να κάνω ένα τεστ!!
το καλό της υπόθεσης είναι ότι στο κέντρο που έκανα τη σπερματέγχυση έκανα και τη χοριακή η οποία κόστισε 3€!!!!!!!!απίστευτο???
οπότε τουλάχιστον δεν ξοδεύτηκα!!!!

Rosemaraki
04-02-14, 09:55
Καλημέρα κορίτσια
ξεκίνησε ήδη μια νέα εβδομάδα γεμάτη αισιοδοξία και πάλι
μαζεύουμε τα κομματάκια μας και συνεχίζουμε τη ζωή όπως πριν.

Αυτό είναι το σύνθημά μας τσούπρες!!
Πάμε γερά για νέους αγώνες!!!
Χαχαχαχαχα;):p

(Μη δίνετε σημασία... Έχω κόψει το τσιγάρο από χθες και προσπαθώ να δίνω κουράγιο στον εαυτό μου...:oops::oops:)

elsa77
04-02-14, 09:57
ναι ρε κοριτσια, θα τα καταφερουμε, τι στο καλο;;;
ειχα διαβασει σ ενα βιβλιο με ατακες επωνυμων κ ανωνυμων το εξης ωραιο: "η αναπαραγωγικη ικανοτητα ειναι κληρονομικη...αφου εκανε η μανα σου παιδια, το ιδιο θα κανεις κ συ!"
κ εδω που τα λέμε, τουλαχιστον στις κοπελες που μαζευομαστε σ αυτο το φορουμ, δεν εχω εντοπισει να εχει καποια προβλημα. ελεος δηλαδη!!!
λοιπον για μενα αυτο το μηνα εχει περισυλλογη κ κυριως προσωπικη προσπαθεια, γιατι η αληθεια είναι ότι είχα αφεθει τελειως στα χερια της επιστημης κ ουτε κ αυτο ειναι καλο! κ καμια αποπειρα φυσικης συλληψης δεν βλαπτει!!

Ηλιοβασίλεμα
04-02-14, 09:57
Alcedo atthis (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=47407) 3€ μονο η χοριακη στο μικροβιολογικο; μπραβο!
Εγω παιρνω συνταγη απο γυναικολογο και πολλες φορες η μικροβιολογος δεν μου παιρνει την συμμετοχη που ειναι κανα 3ρι €....οποτε μου βγαινει τσαμπα, αλλα το κακο ειναι οτι τα αποτελεσματα βγαινουν την επομενη μερα και με τρωει η αγωνια!

LETOM
05-02-14, 09:40

Elsa77 το δυαρακι σου αυτό πρεπει να σημαινει, όπως σου ειχα πει. Να μην πτοεισαι, καθε φορα κ εγω απογοητευομαι, και καθε φορα πιστεψε με λεω οτι θα κανω μια προσπαθεια ακομα.. αλλα ελα.. που καθε φορα προσπαθω ξανα, κ ξανα... κ βρισκω το κουραγιο! Ο σκοπος αξιζει. για αυτο να κανουμε ολες υπομονη, γυρω μας υπαρχουν χειροτερες καταστασεις. Επισης, να ηρεμησουμε, κ να προσπαθησουμε να μην μας γινεται εμμονη. Μπορει να μας ερθει απο εκει που δεν το περιμενουμε!!! Εγω περιμενω τον επομενο μου κυκλο full στις ενεσεις κ ευχομαι να ευωδωσει η διαδικασια..
Ηλιοβασίλεμα, οι μέρες περνούν!!! μέσα από τη καρδιά μου, σου εύχομαιμο,τι καλύτερο.
Κορίτσια πάμε όλες δυνατά!

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 13:06
Καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!

Ουφ ...ακομη εχω μερες μπροστα μου...αλλες 5!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσεις πώς ειστε;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
06-02-14, 14:24
Καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!

Ουφ ...ακομη εχω μερες μπροστα μου...αλλες 5!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσεις πώς ειστε;

Θα περάσουν,χαλάρωσε λίγο μπας και ξεχαστείς. Όταν έκανα την πρώτη ήξερα πως θα έχω αρνητικό αποτέλεσμα και την ψιλοπάλευα με την αναμονή. Πάρε ένα τεστάκι να το κάνεις την Δευτέρα το πρωί.;)
Εγώ θα πάω το απόγευμα ή μπορεί να του τηλ για να συντονιστούμε με τους υπέρηχους και βαριέμαιαιαιαιαιαιαι πάλι τα ίδια......:mad::mad:

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 14:36
Δεν μπαινω στο τρυπακι του τεστ απο φαρμακειο!!!
Εχω υπομονη και θα περιμενω την χοριακη!!!
Αλλα οσο και να απασχολεισαι με αλλα πραγματα, παντα στο μυαλο υπαρχει η αντιστροφη μετρηση και η μερα της χοριακης !!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
06-02-14, 14:42
Δεν μπαινω στο τρυπακι του τεστ απο φαρμακειο!!!
Εχω υπομονη και θα περιμενω την χοριακη!!!
Αλλα οσο και να απασχολεισαι με αλλα πραγματα, παντα στο μυαλο υπαρχει η αντιστροφη μετρηση και η μερα της χοριακης !!!!

Καλά τότε,λίγη υπομονούλα θέλει και θα περάσουν,κοντεύεις.

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 14:45
Θα περασουν....

Καλη αρχη και σε σενα!!!

Rosemaraki
06-02-14, 15:46
Γειά σας κορίτσια μου!!
Μπαίνω κι εγώ πάλι στη φάση της παρακολούθησης και των υπερήχων αλλά δμε βλέπω να μπαίνω στη φάση της σπερματέγχυσης...πάλι!!
Σήμερα έκανα τη σαλπιγγογραφία και ο γιατρός μου πρότεινε να προσπαθήσουμε μόνοι μας πάλι γιατί έχουμε περισσότερες πιθανότητες μετά την εξέταση αφού ανοίξανε οι σάλπιγγες,μπλαμπαμπλα
Α! Το αποτέλεσμα της εξέτασης ήταν: μήτρα οκ, δεξιά ικανοποιητική, αριστερή σχετικά περιορισμένη :-(

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
06-02-14, 15:53
Γειά σας κορίτσια μου!!
Μπαίνω κι εγώ πάλι στη φάση της παρακολούθησης και των υπερήχων αλλά δμε βλέπω να μπαίνω στη φάση της σπερματέγχυσης...πάλι!!
Σήμερα έκανα τη σαλπιγγογραφία και ο γιατρός μου πρότεινε να προσπαθήσουμε μόνοι μας πάλι γιατί έχουμε περισσότερες πιθανότητες μετά την εξέταση αφού ανοίξανε οι σάλπιγγες,μπλαμπαμπλα
Α! Το αποτέλεσμα της εξέτασης ήταν: μήτρα οκ, δεξιά ικανοποιητική, αριστερή σχετικά περιορισμένη :-(

Ε και τι πως είναι λίγο περιορισμένη; Μια χαρά είσαι κορίτσι.
Τώρα για την σπερματέγχυση αν μπορείτε προσπαθήστε το.

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 15:55
Rosemaraki (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=73884)
Εχεις την μια σαλπιγγα σχετικα περιορισμενη και την άλλη ικανοποιητικη: αυτο τί σημαινει; δεν επιδεχεται καποια βελτιωση;

Μηπως τωρα ομως μετα την σαλπιγγογραφια, μια πιθανη σπερματεγχυση θα ειχε πιο καλο εδαφος να πιασει για να σας βοηθησει λογω σαλπιγγων;;;

Μακαρι να εχετε και εσεις καλη τυχη, οπως ολες μας!!!

elen_m
06-02-14, 16:17
Καλησπέρα σε όλες και εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα στις προσπάθειες μας!
Κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει! Αυτός ήταν ο τελευταίος μήνας που έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο για φυσιολογική σύλληψη. Αν δεν γίνει κάτι και τώρα (που δεν το βλέπω) προχωράω σε σπερματέγχυση σε πρώτη φάση και μετά εξωσωματική. Με τον γιατρό μου που το συζήτησα μου είπε ότι κάνει αυτός στο ιατρείο του την σπερματέγχυση, συνήθως συστήνει 6 προσπάθειες και κατά μέσο όρο έχει επιτυχία την 2η - 3η φορά. Σαν πολλές δεν είναι; Προσπαθούμε ήδη 3 χρόνια φυσιολογικά και το ξέρει. Να διευκρινίσω ότι δεν έχουμε εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Με βολεύει αφάνταστα το ότι θα γίνει στο ιατρείο του γιατί τόσα χρόνια, με τόσους γιατρούς και εξετάσεις, το να ψάχνω και για κέντρο εξωσωματικής μέσα στην απελπισία μου, μου φαίνεται βουνό! Εσείς που κάνατε την σπερματέγχυση; Σας έδωσαν περιθώριο προσπαθειών; Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί μου έχουν μπει και ιδέες για το οικονομικό θέμα (αν και δεν μου έχει δώσει τέτοια δείγματα ως τώρα!)
Συγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Rosemaraki
06-02-14, 16:20
Τί να πω βρε κορίτσια!! Κι εμένα αυτή η επιλογή των λέξεων με σκοτώνει!! Άκου εκεί "ικανοποιητική" και "σχετικά περιορισμένη"..... Είναι σχεδόν αστείο.
Στο σχετικά περιορισμένη μου εξήγησε ο γιατρός μου ότι πέρασε το υγρό μεν αλλά με δυσκολία. Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησε κανα δυο φορές παραπάνω ο ακτινολόγος και μου ζητούσε να μη σφίγγομαι αλλά πονούσα πολύ. Χίλια συγνώμη του ζήτησα μετα :-(
Τελοσπάντων,έχω ραντεβού και με άλλο γιατρό (ειδικό υπογονιμότητας) σήμερα. Να δούμε τί θα ακούσουμε και από εκεί...

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 18:54
Rosemaraki εγω οταν εκανα την σαλπιγγογραφια πονεσα λιγακι (λιγο πιο πολυ απο ενα τεστ παπ κται ημουν και με 2 παυσιπονα) λογω οπισθιας κλισης μητρας, ετσι μου ειπε ο ακτινολογος αλλα οι σαλπιγγες διαβατες.

Ελενα εγω την εκανα στο ιατρειο του δικου μου γυναικολογου με το μικροβιολογικο σε ακριβως διπλανη πολυκατοικια...
Ειναι η πρωτη μου σπερματεγχυση, μου ευχηθηκε καλη επιτυχια και δεν συζητησαμε για πιο περα. Τον εμπιστευομαι και ειναι αξιολογος ακομη και στο οικονομικο...Επισης ξερω οτι σε πιθανη αποτυχια αυτης της πρωτης μας σπερματεγχυσης, θα κανω διαλειμμα μερικους μηνες και ισως παρω αντισυλληπτικα γιατι ειμαι με προκληση ωορρηξιας με ενεσεις και συνδρομο πολυκυστικων...

elen_m
06-02-14, 20:25
Ηλιοβασίλεμα σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα πετύχει με την 1η σπερματέγχυση, αλλά 6 προσπάθειες;; Μου ακούγεται πολύ! Άλλοι 6 μήνες δλδ; Δεν είμαι και καμιά μπεμπέκα και ήδη έχουν περάσει 3 χρόνια. Δεν ξέρω... ίσως κάνω 1-2 προσπάθειες και μετά βλέπουμε. Δεν μου είπε καν να πηγαίνω στο ιατρείο του να παρακολουθούμε την ωορηξία, παρά να κάνω τεστ στο σπίτι και μόλις δω θετικό να τον πάρω τηλ και να πάμε την ίδια μέρα. Ούτε κάποια αγωγή μου έδωσε. Λίγο πρόχειρο μου φάνηκε όλο αυτό.

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 20:31
Ελενη εχεις ψαχτει με εξετασεις αυτα τα 3 χρονια;

Ή εχετε ελευθερες επαφες 3 χρονια και δεν εχεις μεινει εγκυος και ο γιατρος σου τωρα σου ειπε για σπερματεγχυση;

Εγω θελω να ελπιζω να πετυχουμε απο την πρωτη, γιατι οχι;

elen_m
06-02-14, 20:47
Έχουμε ψάξει τα πάντα όλο αυτόν τον καιρό αλλά δεν έχουμε βρει κάποιο πρόβλημα. Ο σύζυγος στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα είχε λίγο χαμηλές τιμές, πάνω απο το όριο όμως και μας είπαν ότι δεν είναι πρόβλημα αυτό. Παρόλα αυτά πήγαμε και σε ουρολόγο, πήρε βιταμίνες για ένα διάστημα και στην επανεξέταση ήταν όλα φυσιολογικά. Ανεξήγητη υπογονιμότητα μας λένε.

Ηλιοβασίλεμα
06-02-14, 20:57
Ελενη οποτε εχετε ψαχτει!!!!
Ελπιζω να φανουμε τυχερες!!!!!!!!!!

elen_m
06-02-14, 21:05
Μακάρι να είμαστε τυχερές και να έχουμε όλες μας καλά αποτελέσματα! :)

Ηλιοβασίλεμα
07-02-14, 10:11
Καλημερα!!!!

Απο χθες αρχισαν τα πονακια στη μεση και στη κοιλια, αυτα που μοιαζουν προερτια της περιοδου αλλα συνεχιζονται και τα αλλα που ειχα απο την ωορρηξια και σπερματεγχυση και μετα....
Γενικως ολο κατι νιωθω στο σωμα μου και ευχομαι να ειναι για καλο!!!!

Ααα και για να μην ξεχασω (που δεν υπαρχει δηλαδη τετοια περιπτωση...), αλλες 4 μερες για το αποτελεσμα της χοριακης!!!!:mrgreen:

Rosemaraki
07-02-14, 10:24
Λοιπόν τσούπρες, εμένα δε με βλέπω να την κάνω ποτέ αυτή τη ρημάδα τη σπερματέγχυση!! Μου έβαλε ο γιατρός την ιδέα καλά καλά και όλο λέμε να περιμένουμε λίγο ακόμα.!

Χθες το απόγευμα που πήγα και στο Μαντούδη (φαντάζομαι τον ξέρετε όλες πια), μου είπε ότι η σαλπιγγογραφία είναι μια χαρά, εφόσον το υγρό πέρασε και από τις 2 σάλπιγγες και με αντιμετώπισε με το στυλ "Καλά γιατί κουβαληθήκατε εδώ πέρα αφού όλα είναι καλά;". Πρότεινε να προσπαθήσουμε τουλάχιστον 6 μήνες( :shock: ) ακόμα μόνοι μας και από Σεπτέμβρη να ξαναπάμε. Βέβαια μέχρι τότε εγώ θα θέλω νοσηλεία στο Δρομοκαΐτειο και όχι γυναικολόγο αλλά...

Πάντως βρε κορίτσια ήταν πολύ αρνητικός με τη σπερματέγχυση. Τουλάχιστον στην περίπτωση μας, που δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αυτό που μου εξήγησε είναι ότι με τη σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο έχουμε τις ίδιες πιθανότητες με το να προσπαθούμε μόνοι μας (7-8%). Αν πάρω φάρμακα για διέγερση, θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου για να αυξήσω ελάχιστα τα ποσοστά (15%). Οπότε, αναμονή 6 μήνες και μετά να συζητήσουμε ξανά για εξωσωματική....

Rosemaraki
07-02-14, 10:24
Ηλιοβασίλεμα σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα πετύχει με την 1η σπερματέγχυση, αλλά 6 προσπάθειες;; Μου ακούγεται πολύ! Άλλοι 6 μήνες δλδ; Δεν είμαι και καμιά μπεμπέκα και ήδη έχουν περάσει 3 χρόνια. Δεν ξέρω... ίσως κάνω 1-2 προσπάθειες και μετά βλέπουμε. Δεν μου είπε καν να πηγαίνω στο ιατρείο του να παρακολουθούμε την ωορηξία, παρά να κάνω τεστ στο σπίτι και μόλις δω θετικό να τον πάρω τηλ και να πάμε την ίδια μέρα. Ούτε κάποια αγωγή μου έδωσε. Λίγο πρόχειρο μου φάνηκε όλο αυτό.

Χωρίς υπέρηχο και εμένα μου φαίνεται κάπως.... Ούτε καν ένεση για την πρόκληση της ωορρηξίας δε σου είπε;

Ηλιοβασίλεμα
07-02-14, 10:32
Λοιπόν τσούπρες, εμένα δε με βλέπω να την κάνω ποτέ αυτή τη ρημάδα τη σπερματέγχυση!! Μου έβαλε ο γιατρός την ιδέα καλά καλά και όλο λέμε να περιμένουμε λίγο ακόμα.!

Χθες το απόγευμα που πήγα και στο Μαντούδη (φαντάζομαι τον ξέρετε όλες πια), μου είπε ότι η σαλπιγγογραφία είναι μια χαρά, εφόσον το υγρό πέρασε και από τις 2 σάλπιγγες και με αντιμετώπισε με το στυλ "Καλά γιατί κουβαληθήκατε εδώ πέρα αφού όλα είναι καλά;". Πρότεινε να προσπαθήσουμε τουλάχιστον 6 μήνες( :shock: ) ακόμα μόνοι μας και από Σεπτέμβρη να ξαναπάμε. Βέβαια μέχρι τότε εγώ θα θέλω νοσηλεία στο Δρομοκαΐτειο και όχι γυναικολόγο αλλά...

Πάντως βρε κορίτσια ήταν πολύ αρνητικός με τη σπερματέγχυση. Τουλάχιστον στην περίπτωση μας, που δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αυτό που μου εξήγησε είναι ότι με τη σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο έχουμε τις ίδιες πιθανότητες με το να προσπαθούμε μόνοι μας (7-8%). Αν πάρω φάρμακα για διέγερση, θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου για να αυξήσω ελάχιστα τα ποσοστά (15%). Οπότε, αναμονή 6 μήνες και μετά να συζητήσουμε ξανά για εξωσωματική....

Ειναι θετικο που σου ειπε καθησυχαστικα λογια για την σαλπιγγογραφια!
Εμενα ο δικος μου γιατρος μου προτεινε την σπερματεγχυση για ενισχυση των φυσικων μας επαφων και επειδη για να φτασω στην ωορρηξια, φορτωθηκα ενα σωρο ορμονες με τις ενεσεις....

Για να σου δινει περιθωριο 6 μηνες...σε παιρνει ηλικιακα αλλα σε συμβουλευω απο σημερα να κλεισεις ραντεβου σε επιτροπη εοπυυ για να μπορεις να δικαιουσαι δωρεαν τα φαρμακα της εξωσωματικης αν εκει θελει ή πρεπει να σε παει ο γιατρος σε 6 μηνες.... Το ραντεβου εχει μεγαλη αναμονη αναλογως της πολης που θα ειναι η επιτροπή οποτε εσεις ολους τους μηνες αυτους θα εχετε τις επαφες σας και θα υπαρχει το ραντεβου ωστε με τις απαραιτητες εξετασεις και δικαιολογητικα να παρετε την εγκριση!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
07-02-14, 10:34

Πολύ μπακαλίστικα μου φαίνονται όλα αυτά. Μήπως να άλλαζες γιατρό;

elen_m
07-02-14, 10:41
Καλημέρα κοριτσάκια!
Ηλιοβασίλεμα εύχομαι οι ενοχλήσεις να είναι για καλό, να κάνει το σποράκι σου αισθητή την παρουσία του απο τώρα! Υπομονή 4 μερούλες ακόμα!

Rosemaraki, όχι δεν μου έδωσε τίποτα. Να τσεκάρω την ωορηξία μου είπε στο σπίτι με τεστ και μόλις δω θετικό να τον πάρω τηλ να μας πει τι ώρα να πάμε στο μικροβιολογικό και μετά στο ιατρείο του.

Αυτό ακριβώς με απασχολεί και μένα. Καλύτερα δεν θα μπορούσα να το εκφράσω. Εφόσον για κάποιο λόγο δεν κάνω σύλληψη φυσιολογικά, τι θα αλλάξει με την σπερματέγχυση; Καταλαβαίνω να γίνεται η διαδικασία όταν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα, αλλά εμείς δεν έχουμε. Οπότε τι θα αλλάξει ακριβώς στις 6 αυτές προσπάθειες; Μόνο οτι θα έχω χάσει άλλους 6 μήνες! Και δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας βρε κορίτσια, αλλά 3 χρόνια απογοήτευσης δεν είναι και λίγα.

elen_m
07-02-14, 10:42
Πολύ μπακαλίστικα μου φαίνονται όλα αυτά. Μήπως να άλλαζες γιατρό;

Και να φανταστείς οτι είναι ο 3ος γιατρός που πηγαίνω!

marathn37
07-02-14, 12:19
Και να φανταστείς οτι είναι ο 3ος γιατρός που πηγαίνω!

Elen Καλημέρα!
Είμαι καινουργια στο φόρουμ και ήθελα να σε ρωτήσω
τί ηλικία έχεις?
Εγώ είμαι 38 στα 39 και για τους επόμενους 2 μήνες θα
κάνω 2 προσπάθειες σπερματέγχυσης.
Εμείς -συνοπτικά-έχουμε ήδη μιά αποτυχημένη εξωσ λόγω
κακού σπέρματος. Το σπέρμα έφτιαξε και τώρα μετά από
3 μήνες φυσικών επαφών θα κάνουμε την 1η σπερματέγχυση.
Τα ποσοστά είναι μικρά αλλά δεν ξέρεις ποτέ.

elen_m
07-02-14, 12:52
Elen Καλημέρα!
Είμαι καινουργια στο φόρουμ και ήθελα να σε ρωτήσω
τί ηλικία έχεις?
Εγώ είμαι 38 στα 39 και για τους επόμενους 2 μήνες θα
κάνω 2 προσπάθειες σπερματέγχυσης.
Εμείς -συνοπτικά-έχουμε ήδη μιά αποτυχημένη εξωσ λόγω
κακού σπέρματος. Το σπέρμα έφτιαξε και τώρα μετά από
3 μήνες φυσικών επαφών θα κάνουμε την 1η σπερματέγχυση.
Τα ποσοστά είναι μικρά αλλά δεν ξέρεις ποτέ.

Είμαι 36 και όπως είπα προσπαθούμε ήδη 3 χρόνια. Αχ αυτό το "ποτέ δεν ξέρεις" είναι που ακόμη με κρατάει και δεν έχω απελπιστεί! Την σπερματέγχυση που θα την κάνεις; Στο γιατρό σου ή σε κάποιο κέντρο;

marathn37
07-02-14, 13:20
Είμαι 36 και όπως είπα προσπαθούμε ήδη 3 χρόνια. Αχ αυτό το "ποτέ δεν ξέρεις" είναι που ακόμη με κρατάει και δεν έχω απελπιστεί! Την σπερματέγχυση που θα την κάνεις; Στο γιατρό σου ή σε κάποιο κέντρο;

Μην αγχώνεσαι κουκλίτσα!!
Εμείς προσπαθούμε από το 2009 και ελπίζουμε φέτος
να τα καταφέρουμε.
Στο Λητώ θα τις κάνω, εκεί είναι ο γιατρός μου.
Να σου πώ , δεν δίνω πολλές πιθανότητες αλλά θέλει ο σύζυγος
να το προσπαθήσουμε πριν να πάμε στην
επόμενη εξωσωματική. Βέβαια μόνο 2 θα κάνω όχι παραπάνω
Δεν έχει νόημα παραπάνω φορές -έτσι μου είπε ο γιατρός.

elen_m
07-02-14, 13:36
Μην αγχώνεσαι κουκλίτσα!!
Εμείς προσπαθούμε από το 2009 και ελπίζουμε φέτος
να τα καταφέρουμε.
Στο Λητώ θα τις κάνω, εκεί είναι ο γιατρός μου.
Να σου πώ , δεν δίνω πολλές πιθανότητες αλλά θέλει ο σύζυγος
να το προσπαθήσουμε πριν να πάμε στην
επόμενη εξωσωματική. Βέβαια μόνο 2 θα κάνω όχι παραπάνω
Δεν έχει νόημα παραπάνω φορές -έτσι μου είπε ο γιατρός.

Εσύ κοριτσάκι μου σωστά θα κάνεις τις 2 προσπάθειες γιατί έχουν αλλάξει τα δεδομένα με το σπέρμα, οπότε έχεις πιθανότητες!
Δεν ξέρω ο δικός μου που βρίσκει το νόημα στις 6! Τον ρώτησα μήπως πρέπει να απευθυνθώ και σε κάποιο ανοσολόγο και μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος. Ο άντρας μου ακολουθεί ευλαβικά ότι λέει ο γιατρός, θέλει να κάνουμε τις 6 προσπάθειες και μετά να πάμε για εξωσωματική και μου απέκλεισε κατηγορηματικά εξετάσεις σε ανοσολόγο, δεν αντέχει άλλες εξετάσεις λέει! Όπως καταλαβαίνεις, σύζυγος και γιατρός έχουν κάνει κόμμα!! :evil:

Rosemaraki
07-02-14, 16:09
Για να σου δινει περιθωριο 6 μηνες...σε παιρνει ηλικιακα αλλα σε συμβουλευω απο σημερα να κλεισεις ραντεβου σε επιτροπη εοπυυ για να μπορεις να δικαιουσαι δωρεαν τα φαρμακα της εξωσωματικης αν εκει θελει ή πρεπει να σε παει ο γιατρος σε 6 μηνες.... Το ραντεβου εχει μεγαλη αναμονη αναλογως της πολης που θα ειναι η επιτροπή οποτε εσεις ολους τους μηνες αυτους θα εχετε τις επαφες σας και θα υπαρχει το ραντεβου ωστε με τις απαραιτητες εξετασεις και δικαιολογητικα να παρετε την εγκριση!!!

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ καλή μου. Να κοιτάξω κατευθείαν τα απαιτούμενα για να περάσουμε επιτροπή κι μακάρι να είναι αχρείαστα. Γιατί τον Ιούλιο κλείνω τα 36, οπότε δε είναι ότι με πολυ-παίρνει ηλικιακά. Επίσης, δεν αποκλείω και καμιά προσπάθεια με σπερματέγχυση όταν η ωορρηξία μου γίνεται από την "καλή" σάλπιγγα. Γιατί αν μου μπει εμένα κάτι στο ξερό μου που λέει και η μάνα μου.... :p:p

Rosemaraki
07-02-14, 16:13
Rosemaraki, όχι δεν μου έδωσε τίποτα. Να τσεκάρω την ωορηξία μου είπε στο σπίτι με τεστ και μόλις δω θετικό να τον πάρω τηλ να μας πει τι ώρα να πάμε στο μικροβιολογικό και μετά στο ιατρείο του.

Αυτό ακριβώς με απασχολεί και μένα. Καλύτερα δεν θα μπορούσα να το εκφράσω. Εφόσον για κάποιο λόγο δεν κάνω σύλληψη φυσιολογικά, τι θα αλλάξει με την σπερματέγχυση; Καταλαβαίνω να γίνεται η διαδικασία όταν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα, αλλά εμείς δεν έχουμε. Οπότε τι θα αλλάξει ακριβώς στις 6 αυτές προσπάθειες; Μόνο οτι θα έχω χάσει άλλους 6 μήνες! Και δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας βρε κορίτσια, αλλά 3 χρόνια απογοήτευσης δεν είναι και λίγα.

3 χρόνια και δεν έχετε βρει κανένα πρόβλημα; Τί εξετάσεις έχετε κάνει;Το "πακέτο" του Locus medicus για την υπογονιμότητα το έχεις ψάξει;

Τώρα για το γιατρό, θα σου έλεγα κι εγώ να κοιτάξεις κι αλλού... Μπορεί να τα λέει και όλα σωστά (ποιά είμαι εγώ να κρίνω άλλωστε;) αλλά αν εσύ δεν αισθάνεσαι σίγουρη και ασφαλής....

elen_m
07-02-14, 18:30
3 χρόνια και δεν έχετε βρει κανένα πρόβλημα; Τί εξετάσεις έχετε κάνει;Το "πακέτο" του Locus medicus για την υπογονιμότητα το έχεις ψάξει;

Τώρα για το γιατρό, θα σου έλεγα κι εγώ να κοιτάξεις κι αλλού... Μπορεί να τα λέει και όλα σωστά (ποιά είμαι εγώ να κρίνω άλλωστε;) αλλά αν εσύ δεν αισθάνεσαι σίγουρη και ασφαλής....

Έχουμε κάνει αιματολογικές, ορμονολογικές, μικροβιολογικές, παρακολούθηση ωορηξίας (στον προηγούμενο γιατρό μου) σπερματοδιαγράμματα (καλλιέργιες και υπέρηχο) και φυσικά σαλπιγγογραφία. Στο locus medicus δεν έχω πάει, ρώτησα τον γιατρό μου ο οποίος δεν το θεωρεί απαραίτητο. Δεν με αποθάρρυνε αλλά μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος. Θα κλείσω όμως ραντεβού από εβδομάδα, να πάρω μια γνώμη και απο κεί.

ValMa
08-02-14, 18:50
και μας το πλάνο λέει μία σπερματέγχυση να δούμε πως αντιδρούν οι σάλπιγγες και άλλες δύο ακόμη- εγώ μάλλον άλλη μία σκέφτομαι και αν δεν τότε εξω. Αυτή είναι η γνώμη γιατρού σε δημόσιο νοσοκομείο. Οι σάλπιγγες είναι διαβατές και το ορμονικό προφίλ όχι τέλειο αλλά αποδεχτό, και το σπέρμα καλό. Το πρόβλημα : η ηλικία μου (40). Κορίτσια πείτε λίγο για την επιτροπή ςεξωσωματικής του ΕΟΠΥΥ εδώ Αθήνα εμένα μου είπαν πως λόγο της γενικότερης κατάστασης έχουν παγώσει τα πάντα ισχύει ;
Rosemaraki ξεμπέρδεψες και με την σαλπιγγογραφία μπράβο.

ksofaki
09-02-14, 23:12
Καλησπέρα σ ολα τα κοριτσια ... και ευχομαι ολες να αποκτήσουμε αυτο που επιθυμουμε !

Θα ήθελα ... αν μπορει καποια κοπελα να μου εξηγησει την διαδικασία της σπερμετεγχυσης ... παίρνεις φάρμακα ? Έχει απότελεσμα καλο ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Ηλιοβασίλεμα
09-02-14, 23:19
Ksofaki Μετα απο υπερηχους παρακολουθησης της ωορρηξιας , γινεται ενεση πρεγκνυλ ωστε να ελεχθει χρονικα το σπασιμο του ωαριου και τοτε γινεται η σπερματεγχυση.
Δινει σπερμα ο συζυγος και το μικροβιολογικο το επεξεργαζεται βελτιωνοντας και μετα ο γυναικολογος με καταλληλο καθετηρακι το εισαγει στη γυναικα.
Επειτα γινεται ληψη προγεστερονης και αναμενεις 14 μερες για χοριακη...

Valma οι επιτροπες ακομη ειναι αγνωστο τί τυχη θα εχουν....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
09-02-14, 23:25
Ksofaki Μετα απο υπερηχους παρακολουθησης της ωορρηξιας , γινεται ενεση πρεγκνυλ ωστε να ελεχθει χρονικα το σπασιμο του ωαριου και τοτε γινεται η σπερματεγχυση.
Δινει σπερμα ο συζυγος και το μικροβιολογικο το επεξεργαζεται βελτιωνοντας και μετα ο γυναικολογος με καταλληλο καθετηρακι το εισαγει στη γυναικα.

Κορίτσι από συμπτώματα πως τα πας; Το πρωί δεν πας για χοριακή;

Ηλιοβασίλεμα
09-02-14, 23:28
Ναι...αυριο δινω αιμα.

Απο συμπτωματα ολα τα εχω, λιγο πολυ...μονο στηθος δεν πρηστηκε.

ksofaki
09-02-14, 23:29

Ηλιοβασίλεμα ... σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση ... απο τι καταλαβα απλά αυξάνεις λιγο τις πιθανοτητες ... γιατί πας πιο συγκεκεριμένα ... επειδη ξερεις ποτε σπάει το αυγουλάκι ! Τι να πω ... ειναι κ θεμα τυχης κ αυτο .. οπως ολα ! Εσένα είναι η πρώτη ?? Διαβασα οτι αυριο ειναι η μεγαλη μέρα για σενα ... και ευχομαι ολα να ειναι πολυ +++++++ με την χοριακη σου ! Την ληψη προγεστερόνης γιατί την κάνουν ? Ρωταω κ εγώ .. τα σκεφτομαι ολα ... ειναι ένα εξάμηνο που το προσπαθούμε ... με καλές εξετάσεις καλο σπέρμα ... και ακομη τιποτα !!! Δηλαδη ... στην κάνει κ ο γιατρός σου την σπερματεγχυση φανταζομαι ....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
09-02-14, 23:31
Ναι...αυριο δινω αιμα.

Απο συμπτωματα ολα τα εχω, λιγο πολυ...μονο στηθος δεν πρηστηκε.

Τα κλασικά δηλαδή........πάνε, πέρασαν οι μέρες πάντως.

Ηλιοβασίλεμα
09-02-14, 23:34
Εμενα μου την εκανε ο δικος μου ο γυναικολογος με το μικροβιολογικο στο διπλανο κτιριο... Η πρωτη μου ειναι και ελπιζω τελευταια...

Η προγεστερονη την πινεις για να υποστηριξει πιθανη συλληψη (κατι που συντηρει το ενδομητριο απο τι εχω καταλαβει).

ksofaki
09-02-14, 23:48
Εμενα μου την εκανε ο δικος μου ο γυναικολογος με το μικροβιολογικο στο διπλανο κτιριο... Η πρωτη μου ειναι και ελπιζω τελευταια...

Η προγεστερονη την πινεις για να υποστηριξει πιθανη συλληψη (κατι που συντηρει το ενδομητριο απο τι εχω καταλαβει).
Σαν κοστος πανω κατω....τι παιζει???

καλλίτσα
10-02-14, 15:53
κοριτσια καλησπερα!! δωστε λιγες πληροφοριες για το τι ειναι σπερματεγχυση και ποτε γινεται και για ποιο λογο?? εχεις κανει καμια σας?

Ηλιοβασίλεμα
10-02-14, 22:27
ΜΗΔΕΝ η χοριακη μου....:-(:-(:-(

Καλη τυχη σε οσες περιμενουν αποτελεσματα!!!

KSOFAKI οι τιμες απο τι εχω ακουσει, ειναι συνηθως στα 300€ ειναι την φορα...εμενα βεβαια ο δικος μου στην επαρχιακη πολη που βρισκομαστε, μου πηρε τα μισα...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
10-02-14, 22:54

KSOFAKI οι τιμες απο τι εχω ακουσει, ειναι συνηθως στα 300€ ειναι την φορα...εμενα βεβαια ο δικος μου στην επαρχιακη πολη που βρισκομαστε, μου πηρε τα μισα...

Μην απελπίζεσαι ηλιοβασίλεμα καθότι σπάνια πετυχαίνει η πρώτη προσπάθεια. Είνάι πολύ μικρές οι πιθανότητες. Σκέψου ότι και η φυσιολογική σύλληψη σπάνια επιτυγχάνεται με την πρώτη. Το ίδιο πράγμα είναι. Και 2 και 3 προσπάθειες χρειάζονται κ πάλι χωρίς εγγύηση. Θα το παλέψατε όπως μπορείτε κ θα γίνει.

elen_m
11-02-14, 13:39

Κρίμα κοριτσάκι μου... Μην απελπίζεσαι όμως, με ηρεμία τώρα να κάνεις την θεραπεία σου, να φύγει λίγο και το άγχος και μετά όλα θα έρθουν! Καινούρια προσπάθεια, σε καινούριες βάσεις πλέον!! Και όλα θα πάνε καλά!

ksofaki εγώ αυτό το μήνα μάλλον θα κάνω την πρώτη σπερματέγχυση στο ιατρείο του γιατρού μου (Αθήνα). Μου είπε 120 ευρώ, υπολογίζω άλλα τόσα στο μικροβιολογικό που θα προετοιμάσει το σπέρμα.

smamy
11-02-14, 20:51

Ηλιοβασίλεμα, λυπάμαι πολύ! Προσπάθησε να το επεξεργαστείς όσο μπορείς πιο καλά και συνεχίζεις την προσπάθεια!

Κι εγώ δεν είχα θετικό αποτέλεσμα... αλλά τι να κάνουμε! Θα το παλέψουμε όσο μπορεί και αντέχει η καθεμιά μας!
Φιλιά πολλά :)

laki2014
11-02-14, 21:37
Καλησπερα,ξερετε κατι για διπλη σπερματεγχυση?

Miss sunshine
11-02-14, 22:05
Καλησπέρα κι από μένα!
Η σπερματέγχυση ενδείκνυται όταν η ποιότητα και η ποσότητα του σπέρματος είναι καλές και δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη γυναίκα. Επίσης κάθε σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο έχει ποσοστό επιτυχίας 15-20%, αυξάνονται δηλαδή ελαφρώς οι πιθανότητες της κανονικής σύλληψης και λειτουργεί όπως και η τελευταία αθροιστικά άρα συνιστώνται συνήθως 3 περίπου σπερματεγχύσεις.

laki2014
11-02-14, 23:13
Ειμαι σε αναμονη μετα απο προκληση αλλα δεν νοιωθω κ τοσο τυχερη οποτε αν ξερει καποια κατι για διπλη σπερματεγχυση?γτ σκεφτομαι μα την κανω,αν υπαρχει σιγουρα,τον επομενο μηνα!

Rosemaraki
12-02-14, 11:42
Καλησπέρα κι από μένα!
Η σπερματέγχυση ενδείκνυται όταν η ποιότητα και η ποσότητα του σπέρματος είναι καλές και δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη γυναίκα. Επίσης κάθε σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο έχει ποσοστό επιτυχίας 15-20%, αυξάνονται δηλαδή ελαφρώς οι πιθανότητες της κανονικής σύλληψης και λειτουργεί όπως και η τελευταία αθροιστικά άρα συνιστώνται συνήθως 3 περίπου σπερματεγχύσεις.

Συζητώντας με γιατρούς και ψάχνοντας το θέμα εγώ έχω να καταθέσω ότι από αυτά που άκουσα- διάβασα και αυτά που κατάλαβα:
* Η σπερματέγχυση έχει νόημα όταν υπάρχουν κάποια- όχι πολύ σοβαρά- θέματα με το σπέρμα και για αυτό έχει νόημα η επεξεργασία που γίνεται πριν
* Η σπερματέγχυση έχει νόημα όταν υπάρχουν προβληματάκια- όχι πολύ σοβαρά- με τον κύκλο και την ωορρηξία της γυναίκας και για αυτό έχει νόημα η αγωγή που δίνεται για τη διέγερση και την ωοθηλακορρηξία.
* Η σπερματέγχυση έχει νόημα όταν υπάρχει πρόβλημα στον τράχηλο (πχ στην τραχηλική βλέννα) γιατί σαν διαδικασία την "ξεπερνά".
* Η σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο δεν αυξάνει παρά ελάχιστα τα ποσοστά επιτυχίας, τα οποία διαφέρουν και ανάλογα με την ηλικία της γυναίκας (το 15-20% μου φαίνεται λίγο υψηλό και δεν θυμάμαι να το είδα να αναφέρεται κάπου...)

Rosemaraki
12-02-14, 11:43
Ειμαι σε αναμονη μετα απο προκληση αλλα δεν νοιωθω κ τοσο τυχερη οποτε αν ξερει καποια κατι για διπλη σπερματεγχυση?γτ σκεφτομαι μα την κανω,αν υπαρχει σιγουρα,τον επομενο μηνα!

Από ότι έχω διαβάσει, η διπλή σπερματέγχυση σημαίνει ότι επαναλαμβάνεις τη διαδικασία με διαφορά κάποιων ωρών. Με το γιατρό σου το συζήτησες;

elen_m
12-02-14, 12:00

Το ωάριο ωριμάζει συνήθως στα 17-18 χιλ και η σπερματέγχυση γίνεται όταν φτάσει σε αυτό το μέγεθος. Επειδή όμως υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει περισσότερο πριν "σπάσει" κάποιοι γιατροί προτείνουν να γίνει και 2η σπερματέγχυση συνήθως μια μέρα μετά την 1η για να καλύψουν και αυτό το ενδεχόμενο.

nefelik
12-02-14, 15:29

Καλησπέρα,

καταρχήν εύχομαι να μην την χρειαστείς και να πάνε όλα καλά!
Εγώ έκανα διπλή σπερματέγχυση γιατί από ότι μας είπαν το σπέρμα του άντρα μου δεν είχε μαγάλη διάρκεια ζωής... Τελικά η διαδικασία μας πέτυχε με την πρώτη φορά προς μεγάλη έκλπηξη όλων (δικής μας και του ιατρού). :-P

Αυτό που έχω καταλάβει με την σπερματέγχυση είναι ότι δεν έχουν νόημα τα ποσοστά διότι κάθε μια από εμας έχει διαφορετικούς λόγους που δεν μπορεί να μείνει έγκυος... Φαντάζομαι ότι αν το πρόβλημα είναι μόνο το σπέρμα (όπως ήταν σε εμάς από ότι μας είχαν πει) τότε οι πιθανότητες είναι πολύ μεγαλύτερες διότι αυτόν τον σκόπελο ουσαιαστικά ξεπερνάς. Επίσης παίρνεις και τα χάπια και έχεις σίγουρα μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνεις έγκυος αν έχεις παραπάνω από 1 ωάρια (όπως είχα εγώ...)

Πραγματικά εύχομαι καλή επιτυχία γιατί ξέρω πολύ καλά πως νοιώθεις....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
12-02-14, 16:14
Καλησπέρα,

καταρχήν εύχομαι να μην την χρειαστείς και να πάνε όλα καλά!
Εγώ έκανα διπλή σπερματέγχυση γιατί από ότι μας είπαν το σπέρμα του άντρα μου δεν είχε μαγάλη διάρκεια ζωής... Τελικά η διαδικασία μας πέτυχε με την πρώτη φορά προς μεγάλη έκλπηξη όλων (δικής μας και του ιατρού). :-P

Αυτό που έχω καταλάβει με την σπερματέγχυση είναι ότι δεν έχουν νόημα τα ποσοστά διότι κάθε μια από εμας έχει διαφορετικούς λόγους που δεν μπορεί να μείνει έγκυος... Φαντάζομαι ότι αν το πρόβλημα είναι μόνο το σπέρμα (όπως ήταν σε εμάς από ότι μας είχαν πει) τότε οι πιθανότητες είναι πολύ μεγαλύτερες διότι αυτόν τον σκόπελο ουσαιαστικά ξεπερνάς. Επίσης παίρνεις και τα χάπια και έχεις σίγουρα μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνεις έγκυος αν έχεις παραπάνω από 1 ωάρια (όπως είχα εγώ...)

Πραγματικά εύχομαι καλή επιτυχία γιατί ξέρω πολύ καλά πως νοιώθεις....

Τέτοια λέγε μου να μ'ανεβάσεις.
Πριν λίγο κάναμε την δεύτερη σπερματέγχυση αλλά πρότεινε να κάνουμε διπλή κι έτσι θα πάμε κ αύριο. Το πρόβλημα είναι το σπέρμα.
Θα δείξει....

nefelik
12-02-14, 16:21
Τέτοια λέγε μου να μ'ανεβάσεις.
Πριν λίγο κάναμε την δεύτερη σπερματέγχυση αλλά πρότεινε να κάνουμε διπλή κι έτσι θα πάμε κ αύριο. Το πρόβλημα είναι το σπέρμα.
Θα δείξει....

Καλή επιτυχία!!! :D:smile::razz:

laki2014
12-02-14, 16:28
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,εμεις δεν εχουμε κανενα θεμα με το σπερμα εχω ομως συνδρομο πολυκυστικων και σκεφτηκα οτι ισως βοηθησει!θα δουμε βεβαια εχω μια εβδομαδα ακομη μεχρι την χοριακη για να αποφασισω τι θα κανω τον επομενο μηνα!επιπλεον σε αυτη την ωορηξια ειχαμε μονο μια επαφη και οχι στις 32με 36 ωρες μετα την pregnyl που προτεινουν αλλα στις 42 γτ ο καλος μου ο αντρουλης μερικες φορες δεν λειτουργει οταν αγχωνεται...αυτααααααα

Ηλιοβασίλεμα
12-02-14, 18:15
Κορίτσια σε οσες περιμενετε αποτελεσματα, καλη επιτυχια!!!

Ειναι και θεμα τυχης... Εκανα προκληση ωορρηξιας λογω ΣΠΩ και εκανα 5 καλα ωαρια , πολυ καλο ενδομητριο και σουπερ σπερμα με την πρωτη μας σπερματεγχυση και φυσικες επαφες, τελικα αδιαθετησα στις 14 μερες ακριβως....:-(:-(:-(
Τωρα θα ξαναπροσπαθησω προς Μαιο- Ιουνιο...

Εχει νοημα να κανω δευτερη σπερματεγχυση μετα απο μηνες απο την πρωτη;

laki2014
12-02-14, 18:42
Γτ να κανεις τοσο μετα απο τοσους μηνες?δεν εχει παντως σημασια νομιζω αν γινεται διαδοχικα η μετα απο καιρο....

Ηλιοβασίλεμα
12-02-14, 19:16
laki θα κανω διαλειμμα τωρα γιατι λογω σπω κανω προκληση ωορρηξιας με ενεσεις...και θελει αποτοξινωση ο οργανισμος μετα απο 2 κυκλους με ενεσεις και παραλληλα να εξοικονομησω και αλλες ενεσεις.

laki2014
12-02-14, 19:50
Καλη ξεκουραση και καλη αποτοξινωση!και καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια σου ηλιοβασιλεμα

Miss sunshine
12-02-14, 20:29
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,εμεις δεν εχουμε κανενα θεμα με το σπερμα εχω ομως συνδρομο πολυκυστικων και σκεφτηκα οτι ισως βοηθησει!θα δουμε βεβαια εχω μια εβδομαδα ακομη μεχρι την χοριακη για να αποφασισω τι θα κανω τον επομενο μηνα!επιπλεον σε αυτη την ωορηξια ειχαμε μονο μια επαφη και οχι στις 32με 36 ωρες μετα την pregnyl που προτεινουν αλλα στις 42 γτ ο καλος μου ο αντρουλης μερικες φορες δεν λειτουργει οταν αγχωνεται...αυτααααααα

Kαλή επιτυχία laki και σ ολα τα κορίτσια!Και γω με μια αποτυχημένη σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο με τέλειο σπέρμα.Τώρα αλλαξα γιατρό,ψάχνουμε καλύτερα θυρεοειδή και ορμόνες για να βεβαιωθούμε ότι κάνω καλή και σωστή ωορρηξία και πάμε για παρακολούθηση κύκλου,Για να δούμε!Και μένα ο δικός μου μπλοκάρει τελείως με τις προγραμματισμένες επαφες!Μεγάλο ζόρι!

laki2014
12-02-14, 20:51
Kαλή επιτυχία laki και σ ολα τα κορίτσια!Και γω με μια αποτυχημένη σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο με τέλειο σπέρμα.Τώρα αλλαξα γιατρό,ψάχνουμε καλύτερα θυρεοειδή και ορμόνες για να βεβαιωθούμε ότι κάνω καλή και σωστή ωορρηξία και πάμε για παρακολούθηση κύκλου,Για να δούμε!Και μένα ο δικός μου μπλοκάρει τελείως με τις προγραμματισμένες επαφες!Μεγάλο ζόρι!

Καλα κανεις κ κοιτας τον θυροειδη σου!εγω εκανα καθε εξαμηνο ορμονικες και οι προηγογμενοι γιατροι δεν μου ελεγαν οτι πρεπει να ξεκινησω χαπι,το οποιο βεβαια δεν βοηθα στη συλληψη αλλα βοηθα να κρατηθει το μωρο!παρολο που οι τιμες μου ηταν φυσ.η tsh μου φαινεται ηταν περιπου 3 ενω επρεπε να ειναι κατω απο 2!

Rosemaraki
13-02-14, 10:29
επιπλεον σε αυτη την ωορηξια ειχαμε μονο μια επαφη και οχι στις 32με 36 ωρες μετα την pregnyl που προτεινουν αλλα στις 42 γτ ο καλος μου ο αντρουλης μερικες φορες δεν λειτουργει οταν αγχωνεται...αυτααααααα

Και μένα ο δικός μου μπλοκάρει τελείως με τις προγραμματισμένες επαφες!Μεγάλο ζόρι!

Αχ βρε κορίτσια κι εμείς τα ίδια :oops: Όχι κάθε φορά αλλά συμβαίνει. Και η αλήθεια είναι ότι ακόμα κι όταν δε μπορεί αμέσως, με λίγη προσπάθεια ( ;) )τελικά τα καταφέρνουμε...
Αλλά τον κακομοίρη τον σκέφτομαι πολύ... Και όλο λέω ότι θα τον αφήσω ήσυχο και δεν θα πω το κλασικό "από σήμερα και για χ μέρες πρέπει να προσπαθήσουμε" αλλά η αλήθεια είναι ότι 1ον το έχει κι αυτός στο μυαλό του πια και 2ον όταν φαντάζομαι τη μέρα που θα μου έρθει η επόμενη περίοδος και θα σκέφτομαι τις προσπάθειες που δεν κάναμε, τελικά αλλάζω γνώμη. Σκατά!!

Για να φανταστείτε σε αυτόν τον κύκλο με επαφές 8/02, 10/02 & 11/02 (θετικό τεστ ωορρηξίας), έχω τεράστιο εκνευρισμό γιατί δεν το προσπαθήσαμε κι εχθές 12/02!! Και σκεφτόμουν ότι "έπρεπε να το σκεφτεί μόνος του" και "αν τον πιέσω τώρα, δεν θα μπορέσει" και βέβαια τσακώθηκα μαζί του από τα νεύρα μου για τελείως άσχετο λόγο...

Τί τραβάνε και αυτοί οι κακομοίρηδες και τί να κάνω κι εγώ για να ηρεμήσω δεν ξέρω!! :confused::confused:

Ηλιοβασίλεμα
13-02-14, 10:59
Για να φανταστείτε σε αυτόν τον κύκλο με επαφές 8/02, 10/02 & 11/02 (θετικό τεστ ωορρηξίας), έχω τεράστιο εκνευρισμό γιατί δεν το προσπαθήσαμε κι εχθές 12/02!! Και σκεφτόμουν ότι "έπρεπε να το σκεφτεί μόνος του" και "αν τον πιέσω τώρα, δεν θα μπορέσει" και βέβαια τσακώθηκα μαζί του από τα νεύρα μου για τελείως άσχετο λόγο...

Rosemaraki...ολες τα ιδια σκεφτομαστε!!!!!

Ετσι ειναι....και οι αντρες δυσκολευονται!!!

Βαλε την σωματικη κουραση που τυχον υπαρχει λογω εργασιας (εμενα κανει δυσκολη εργασια χειρονακτικη και σε εξωτερικο περιβαλλον και καθημερινα ελαχιστο υπνο, 5 ωρες μαξιμουμ), βαλτε και την ηλικια του συντροφου μας (αλλες αντοχες, αλλους ρυθμους εχουν οι 25αρηδες και αλλο οι 35+αρηδες!!!, εμενα ειναι 37,5)...

Και οσο και να του μιλας και να λες να μην αγχωνεται γιατι πχ η σπερματεγχυση ειναι για καλο, ε ο δικος μου ζοριζεται να δωσει το δειγμα και οταν βγαινει η αναλυση πολυ καλη, χαμογελαει απο ανακουφιση....
Και στις επαφες μας εκεινες τις 2-3 μερες τις καθημερινες....ε με πολυ ζορι λογω εξαντλησης...
Και οταν βλεπω το αρνητικο....βρε κοριτσια, πειτε μου γιατι του την λεω;;; Αφου ξερω οτι και ο ιδιος θελει παιδι οπως και εγω!!! και οτι και ο ιδιος στεναχωρεθηκε με το αρνητικο αποτελεσμα οπως και εγω....:oops:

nefelik
13-02-14, 12:32

'Οσο για το άγχος των αντρών δεν το συζητάω.... νομίζω ότι είναι όλοι το ίδιο! Εμείς όταν είπαμε ότι θέλουμε να κάνουμε μωράκι και ξεκινάμε συστηματικά την πρωτη φορά κοιταζόμασταν με αμηχανία και δεν ξέραμε τι να κάνουμε... Μετά απλά σταμάτησα να μετράω μέρες και ώρες και κάναμε σχεδόν κάθε μέρα!:-P

Εμένα ο ιατρός μου, μου είχε πει ότι θα κάνω μέχρι 5 φορές σπερματέγχυση και μετά θα προχωρούσαμε σε εξωσωματική. Οι 5 φορές θα ήταν συνεχόμενες...για να μην χάνεις και χρόνο! Από την άλλη νομίζω ότι έχει να κάνει και με την ηλικία της γυναίκας πόσες φορές θα σου πούν να δοκιμάσεις. Δεν νομίζω όμως πάνω από 5.

Απλά για τις ενέσεις που λες....μια φίλη μου δεν είχε σταθερό κύκλο και έκανε ενέσεις για πρόκληση ωορηξίας χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο καινούργιος της ιατρός (άλλαξε μετά από κάποιο καιρό) της είπε ότι οι ενέσεις αυτές (δεν ξέρω τι μάρκα είναι....) προκαλούν ξηρότητα στον κόλπο και για αυτό δεν θα μπορούσε να πιάσει παιδί... Τώρα αλήθεια/ψέματα δεν έχω ιδέα... Μερικές φορές απλά οι ιατροί κατηγορούν ο ένας τον άλλον για να δείξουν πόσο καλοί είναι αυτοί!

Καλή επιτυχία σε όλες!
Όσο το δυνατό λιγότερο άγχος και στεναχώριες....

laki2014
13-02-14, 15:39
[QUOTE=Rosemaraki;2639447]Αχ βρε κορίτσια κι εμείς τα ίδια :oops: Όχι κάθε φορά αλλά συμβαίνει. Και η αλήθεια είναι ότι ακόμα κι όταν δε μπορεί αμέσως, με λίγη προσπάθεια ( ;) )τελικά τα καταφέρνουμε...
Αλλά τον κακομοίρη τον σκέφτομαι πολύ... Και όλο λέω ότι θα τον αφήσω ήσυχο και δεν θα πω το κλασικό "από σήμερα και για χ μέρες πρέπει να προσπαθήσουμε" αλλά η αλήθεια είναι ότι 1ον το έχει κι αυτός στο μυαλό του πια και 2ον όταν φαντάζομαι τη μέρα που θα μου έρθει η επόμενη περίοδος και θα σκέφτομαι τις προσπάθειες που δεν κάναμε, τελικά αλλάζω γνώμη. Σκατά!!

Εχουν κι αυτο το αγχος τους δε λεω αλλα καθιστε βρε κοριτσια τι συγκρινουμε?εμεις δλδ τι πρεπει να κανουμε?φαρμακα,παρενεργεις,συμπτωματα,ηρθε παλι περιοδος,δεν ερχεται ρε γμτ η περιοδος....κλα κλπ!κανουμε τοσο αγωνα για να φτιαξουμε στην χειροτερη των περιπτωσεων ενα αυγουλακι κ να το χαραμισουμε γτ αγχωνεται?δες καμμια ταινια να σε βοηθησει τι ναπω!!!!τα πα κ ξαλαφρωσα!

nefelik
13-02-14, 15:55
Εχουν κι αυτο το αγχος τους δε λεω αλλα καθιστε βρε κοριτσια τι συγκρινουμε?εμεις δλδ τι πρεπει να κανουμε?φαρμακα,παρενεργεις,συμπτωματα,ηρθε παλι περιοδος,δεν ερχεται ρε γμτ η περιοδος....κλα κλπ!κανουμε τοσο αγωνα για να φτιαξουμε στην χειροτερη των περιπτωσεων ενα αυγουλακι κ να το χαραμισουμε γτ αγχωνεται?δες καμμια ταινια να σε βοηθησει τι ναπω!!!!τα πα κ ξαλαφρωσα!

χαχα! έτσι είναι!!! εμείς μετράμε μέρες, περιμένουμε αν θα ρθει δεν θα ρθει! και μετά σου λέι να μην στεναχωριέσαι, χαλάρωσε. εμ πως να χαλαρώσω αφού κάθε μήνα έχω κάτι που μου το θυμίζει!!!

Εμείς προσπαθούσαμε τόσο καιρό, περίμενα πως και πως να συμβεί και ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει ότι όντως έγινε...μου φαίνεται ακόμα περίεργο και είμαι στον 3ο...

Rosemaraki
13-02-14, 16:40

Αχαχαχαχα! Με έκανες και γέλασα ρε εσύ!

Λοιπόν έχεις δίκιο, θα του κάνω φασαρία λοιπόν σήμερα γιατί χθες μου έκανε την πάπια και πήγε στράφι η γόνιμη μέρα! Αλλά θα του κάνω την φασαρία αφού πρώτα τον βάλω κάτω για ζουζουνιές ;):p

Miss sunshine
13-02-14, 17:24
Κορίτσια εμείς έχουμε επαφές ελεύθερα 2 χρόνια τώρα αλλά ούτε πολύ συχνές ούτε συστηματικές προσπάθειες έχουμε κάνει!Του άντρα μου δεν του βγαίνει το μέρα παρά μέρα συγκεκριμένες μέρες κι ούτε και μένα βασικά!Είμαστε και 3,5 χρόνια μαζί και με την κούραση και τα ζόρια της καθημερινότητας ενώ θέλουμε πολύ παιδι δεν...
Σήμερα πήγα σ ένα γιατρό ο οποίος μόλις του είπα ότι στα 2 χρόνια δεν έχουμε κάνει στοχευμένες, δλδ μέρα παρά μέρα στις γόνιμες, κι ούτε πολύ συχνές επαφές μας ''έκραξε''!!:oops:Εμείς απλά πιστεύαμε ότι αφήνοντας το έτσι χαλαρά θα προέκυπτε κάποια στιγμή.:roll:
Να δω τώρα πως θα το καταφέρουμε........

Ηλιοβασίλεμα
13-02-14, 19:09
Το μερα παρα μερα και ποσο μαλλον το καθε μερα ειναι δυσκολο να εφαρμοζεται συστηματικα.... Δεν λεω να κανουμε επαφη μια φορα τις 15 αλλα...Δεν ειμαστε ρομποτ...
Εγω δεν ξερω αν εχω και ποτε εχω γονιμες μερες, ειναι αδυνατον να κανουμε σεξ ανα δευτερη συστηματικα για μεγαλο χρονικο διαστημα...Υπαρχουν εμποδια οπως η κουραση ή αν εχεις και αλλο παιδι ο διαθεσιμος χρονος ειναι ακομη λιγοτερος!

Miss sunshine
13-02-14, 20:03
[QUOTE=Ηλιοβασίλεμα;2639736]Το μερα παρα μερα και ποσο μαλλον το καθε μερα ειναι δυσκολο να εφαρμοζεται συστηματικα.... Δεν λεω να κανουμε επαφη μια φορα τις 15 αλλα...Δεν ειμαστε ρομποτ...
Εγω δεν ξερω αν εχω και ποτε εχω γονιμες μερες, ειναι αδυνατον να κανουμε σεξ ανα δευτερη συστηματικα για μεγαλο χρονικο διαστημα...Υπαρχουν εμποδια οπως η κουραση ή αν εχεις και αλλο παιδι ο διαθεσιμος χρονος ειναι ακομη λιγοτερος![/
Πραγματικά εμείς αυτό το ''αυτές τις μέρες πρέπει να κάνουμε σεξ μέρα παρά μέρα ''μας χαλάει τη διάθεση και μας ξενερώνει τελείως!Αντί να κάνουμε έρωτα και να το ευχαριστιόμαστε το νιώθουμε σαν καταναγκαστικό έργο.Κι εννοείται ότι η σχεση μας δεν είναι πια στη φάση που κάνουμε σεξ όλη την ώρα.Συν το γεγονός ότι έχουμε αυξημένες επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν έχουμε ούτε το κουράγιο ούτε τη διάθεση του μέρα παρά μέρα σεξ για τεκνοποίηση.

Miss sunshine
13-02-14, 20:18
Καλησπέρα σε όλες και εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα στις προσπάθειες μας!
Κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει! Αυτός ήταν ο τελευταίος μήνας που έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο για φυσιολογική σύλληψη. Αν δεν γίνει κάτι και τώρα (που δεν το βλέπω) προχωράω σε σπερματέγχυση σε πρώτη φάση και μετά εξωσωματική. Με τον γιατρό μου που το συζήτησα μου είπε ότι κάνει αυτός στο ιατρείο του την σπερματέγχυση, συνήθως συστήνει 6 προσπάθειες και κατά μέσο όρο έχει επιτυχία την 2η - 3η φορά. Σαν πολλές δεν είναι; Προσπαθούμε ήδη 3 χρόνια φυσιολογικά και το ξέρει. Να διευκρινίσω ότι δεν έχουμε εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Με βολεύει αφάνταστα το ότι θα γίνει στο ιατρείο του γιατί τόσα χρόνια, με τόσους γιατρούς και εξετάσεις, το να ψάχνω και για κέντρο εξωσωματικής μέσα στην απελπισία μου, μου φαίνεται βουνό! Εσείς που κάνατε την σπερματέγχυση; Σας έδωσαν περιθώριο προσπαθειών; Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί μου έχουν μπει και ιδέες για το οικονομικό θέμα (αν και δεν μου έχει δώσει τέτοια δείγματα ως τώρα!)
Συγνώμη για το μεγάλο ποστ!
Καλησπέρα κι από μένα!Και μεις 2 χρόνια στον αγώνα αν και δε μπορώ να πω ότι κάναμε συστηματικές,συχνές προσπαθειες.Το χαμε αφήσει στο πολύυύ χαλαρό θεωρώντας ότι θα μας κάτσει αλλά δεν...Κανένα πρόβλημα δε μας έχουν βρει.Βέβαια ο γιατρός που πήγα σήμερα μου έτριξε τα δόντια λέγοντας μου ότι αν δεν έχουμε εφαρμόσει το σύστημα μέρα παρά μέρα στις γόνιμες για 6 μήνες τουλάχιστον δεν έχουμε κάνει τίποτα!Αυτό εννοούσε δηλαδή!Εφόσον δεν έχετε πρόβλημα εγώ θα έλεγα να κάνετε 3 σπερματεγχύσεις και αν αποτύχουν, που δε στο εύχομαι, τότε να σκεφτείς τη εξωσωματική.Εγώ είμαι 36 αλλά δεν προσανατολίζομαι για εξωσωματική ,ακόμα τουλάχιστον ...

Ηλιοβασίλεμα
13-02-14, 20:29
Miss sunshine
ναι οι επαφες χανουν το νοημα τους αν γινονται σαν καταναγκαστικα εργα...
Δικιο εχουν και οι γιατροι αλλα και εμεις δεν γινεται να προγραμματιστουμε σαν μηχανες...

Εσυ εχεις κανει σπερματεγχυση ή ειναι στο αμεσο προγραμμα;
Και εγω στα 36,5 με μια σπερματεγχυση στο ιστορικο μου, δυστυχως αποτυχημενη.

Miss sunshine
13-02-14, 20:40
Miss sunshine
ναι οι επαφες χανουν το νοημα τους αν γινονται σαν καταναγκαστικα εργα...
Δικιο εχουν και οι γιατροι αλλα και εμεις δεν γινεται να προγραμματιστουμε σαν μηχανες...

Εσυ εχεις κανει σπερματεγχυση ή ειναι στο αμεσο προγραμμα;
Και εγω στα 36,5 με μια σπερματεγχυση στο ιστορικο μου, δυστυχως αποτυχημενη.

Eκανα μια αποτυχημένη και γω σε φυσικό κύκλο.Μετά άλλαξα γιατρο και τώρα κάνω καινούργια αρχη με στενό μαρκάρισμα ωορρηξίας πράγμα το οποίο η προηγούμενη γιατρός μου την οποια είχα και πολλά χρόνια μάλιστα δεν αξιώθηκε ποτέ να προτείνει και λέω να κάνω κι άλλες σπερματεγχύσεις.Αν και πλέον μας έχει πιάσει τρελή ανυπομονησία για παιδι εξωσωματική χωρίς συγκεκριμένη ένδειξη δε σκέφτομαι, ακόμα τουλάχιστον.Με χάλασε κι ένας εξωσωματικός που πήγα...Τέσπα,βλέποντας και κάνοντας!
Ηλιοβασίλεμα μην απογοητεύεσαι!;)

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
13-02-14, 21:20
Κορίτσια εμείς έχουμε επαφές ελεύθερα 2 χρόνια τώρα αλλά ούτε πολύ συχνές ούτε συστηματικές προσπάθειες έχουμε κάνει!Του άντρα μου δεν του βγαίνει το μέρα παρά μέρα συγκεκριμένες μέρες κι ούτε και μένα βασικά!Είμαστε και 3,5 χρόνια μαζί και με την κούραση και τα ζόρια της καθημερινότητας ενώ θέλουμε πολύ παιδι δεν...
Σήμερα πήγα σ ένα γιατρό ο οποίος μόλις του είπα ότι στα 2 χρόνια δεν έχουμε κάνει στοχευμένες, δλδ μέρα παρά μέρα στις γόνιμες, κι ούτε πολύ συχνές επαφές μας ''έκραξε''!!:oops:Εμείς απλά πιστεύαμε ότι αφήνοντας το έτσι χαλαρά θα προέκυπτε κάποια στιγμή.:roll:
Να δω τώρα πως θα το καταφέρουμε........

Τουλάχιστον στα μέσα του κύκλου να έχετε μια επαφή εκεί γύρω στην ωορρηξία.

Ηλιοβασίλεμα
13-02-14, 21:47
Νικη- Αντωνια εννοειται οτι στις γονιμες μερες επιδιωκουμε τις επαφες...ελα μου ντε ομως που στη περιπτωση μου οι γονιμες ειναι ειδος προς εξαφανιση!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Miss sunshine Η αληθεια ειναι οτι την Δευτερα εκανα την χοριακη και πηρα το μηδεν, αδιαθετησα και πρωι πρωι Τριτης διχως καν να προλαβω να σταματησω τα ουτροτζεσταν και μου επεσε βαρια η ολη αποτυχια... Προσπαθω να φανω αισιοδοξη και να χαμογελω , ειδικα για την κορη μου και πού θα παει, θα το ξεχασω και αυτο το αρνητικο τεστ.

laki2014
13-02-14, 21:49
Eκανα μια αποτυχημένη και γω σε φυσικό κύκλο.Μετά άλλαξα γιατρο και τώρα κάνω καινούργια αρχη με στενό μαρκάρισμα ωορρηξίας πράγμα το οποίο η προηγούμενη γιατρός μου την οποια είχα και πολλά χρόνια μάλιστα δεν αξιώθηκε ποτέ να προτείνει και λέω να κάνω κι άλλες σπερματεγχύσεις.Αν και πλέον μας έχει πιάσει τρελή ανυπομονησία για παιδι εξωσωματική χωρίς συγκεκριμένη ένδειξη δε σκέφτομαι, ακόμα τουλάχιστον.Με χάλασε κι ένας εξωσωματικός που πήγα...Τέσπα,βλέποντας και κάνοντας!
Ηλιοβασίλεμα μην απογοητεύεσαι!;)

Εχεις σταθερο κυκλο?κανεις σιγουρα ωορηξια?γτ κι εγω παρακολουθα πολυ στενα τον κυκλο μου αλλα δεν εκανα τιποτα....οποτε για μενα ηταν απιστευτα ψυχοφθορο να πηγαινω τοσο τακτικα στον γιατρο χωρις αποτελεσμα!καλη επιτυχια και κσλη ψυχολογια!

Ηλιοβασίλεμα
13-02-14, 21:52
Λακι τι νεα; ποτε κανεις χοριακη;

laki2014
13-02-14, 21:54
[QUOTE=Ηλιοβασίλεμα;2639736]Το μερα παρα μερα και ποσο μαλλον το καθε μερα ειναι δυσκολο να εφαρμοζεται συστηματικα.... Δεν λεω να κανουμε επαφη μια φορα τις 15 αλλα...Δεν ειμαστε ρομποτ...
Εγω δεν ξερω αν εχω και ποτε εχω γονιμες μερες, ειναι αδυνατον να κανουμε σεξ ανα δευτερη συστηματικα για μεγαλο χρονικο διαστημα...Υπαρχουν εμποδια οπως η κουραση ή αν εχεις και αλλο παιδι ο διαθεσιμος χρονος ειναι ακομη λιγοτερος![/
Πραγματικά εμείς αυτό το ''αυτές τις μέρες πρέπει να κάνουμε σεξ μέρα παρά μέρα ''μας χαλάει τη διάθεση και μας ξενερώνει τελείως!Αντί να κάνουμε έρωτα και να το ευχαριστιόμαστε το νιώθουμε σαν καταναγκαστικό έργο.Κι εννοείται ότι η σχεση μας δεν είναι πια στη φάση που κάνουμε σεξ όλη την ώρα.Συν το γεγονός ότι έχουμε αυξημένες επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν έχουμε ούτε το κουράγιο ούτε τη διάθεση του μέρα παρά μέρα σεξ για τεκνοποίηση.

Μην το πολυσκεφτεσαι.....βουρ για σπερματεγχυση αν δενσας βγαινει και εννοειται τοτε θα ξερει κτην γονιμη!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
13-02-14, 22:36

Κάναμε εμείς αυτή τη φορά. Πολύ ταλαιπωρία βρε παιδί μου, πήγαινε-έλα, υπέρηχοι, ενέσεις , φέρε σπερμα κλπ. Ζορίστηκα κ σιγά μην πετύχει με το σπέρμα που διαθέτουμε. Αυξάνονται οι πιθανότητες δε μπορώ να πω αλλά και πάλι πολύ κουραστικό. Εύχομαι να μην χρειστεί να κάνεις!!!

Ηλιοβασίλεμα
13-02-14, 22:43
Κάναμε εμείς αυτή τη φορά. Πολύ ταλαιπωρία βρε παιδί μου, πήγαινε-έλα, υπέρηχοι, ενέσεις , φέρε σπερμα κλπ. Ζορίστηκα κ σιγά μην πετύχει με το σπέρμα που διαθέτουμε. Αυξάνονται οι πιθανότητες δε μπορώ να πω αλλά και πάλι πολύ κουραστικό. Εύχομαι να μην χρειστεί να κάνεις!!!

η Διπλη σπερματεγχυση πώς γινεται; με ποση αποσταση χρονικη μεταξυ τους;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
13-02-14, 22:44
η Διπλη σπερματεγχυση πώς γινεται; με ποση αποσταση χρονικη μεταξυ τους;

Μίας μέρας.

Miss sunshine
13-02-14, 23:23
Νικη- Αντωνια εννοειται οτι στις γονιμες μερες επιδιωκουμε τις επαφες...ελα μου ντε ομως που στη περιπτωση μου οι γονιμες ειναι ειδος προς εξαφανιση!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Miss sunshine Η αληθεια ειναι οτι την Δευτερα εκανα την χοριακη και πηρα το μηδεν, αδιαθετησα και πρωι πρωι Τριτης διχως καν να προλαβω να σταματησω τα ουτροτζεσταν και μου επεσε βαρια η ολη αποτυχια... Προσπαθω να φανω αισιοδοξη και να χαμογελω , ειδικα για την κορη μου και πού θα παει, θα το ξεχασω και αυτο το αρνητικο τεστ.

Eτσι έγινε και σε μένα Ηλιοβασίλεμα.
laki έχω σταθερό κύκλο έχω αλλά παρακολούθηση δεν έχω κάνει για να βεβαιωθώ ότι κάνω ωορρηξία σωστή και τακτικά και ο καινούργιος γιατρός πρότεινε 3 περίπου υπερήχους πριν την ωοορηξία.Εχεις δίκιο όμως,αυτό το ενδεχόμενο δεν το είχα σκεφτει!Φτου!

Miss sunshine
13-02-14, 23:28
[QUOTE=ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ;2639778]Τουλάχιστον στα μέσα του κύκλου να έχετε μια επαφή εκεί γύρω στην ωορρηξία.[/QUOTE
Δε νομίζω ότι αρκεί μια επαφή γύρω στην ωορρηξία.Κάπως έτσι μας έβγαινε τους περισσότερους μήνες 2 χρόνια τώρα αλλά παιδί δεν πιάσαμε.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
14-02-14, 08:36
[QUOTE=ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ;2639778]Τουλάχιστον στα μέσα του κύκλου να έχετε μια επαφή εκεί γύρω στην ωορρηξία.[/QUOTE
Δε νομίζω ότι αρκεί μια επαφή γύρω στην ωορρηξία.Κάπως έτσι μας έβγαινε τους περισσότερους μήνες 2 χρόνια τώρα αλλά παιδί δεν πιάσαμε.

Άρα μπορεί να παίζει κάτι με την ωορηξία και να πρ'επει το παρακολουθήσεις στενά. Μετα τα 30 λένε καποιοι γιατροί ότι η ωορηξία δεν γίνεται κάθε μήνα.

laki2014
15-02-14, 12:34
Λακι τι νεα; ποτε κανεις χοριακη;

τεταρτη 19/2 αν βεβαια δεν εχω αδιαθετησει που χλωμο το κοβω γτ σημερα ξεκινησε και μου πρηζεται το στηθος,θερμοκρασια δεν εχει ανεβει καμμια μερα(απο αυτες που εχω μετρησει κανα δυο δλδ)σταθερα 36,6,λιγο η μεση λιγο τα νευρα...το νοιωθω μου ρχεται!!!εμπηξα και τα κλαμματα πρωι πρωι και ξαλαφρωσα!ειδομεν
Η υπομονη ειναι αρετη....
εσυ αποτοξινωση ε?

Ηλιοβασίλεμα
15-02-14, 15:41
Λακι αντε λιγες μερες σου εμειναν μεχρι να μαθεις!!! Καλη τυχη!!!!!!!!!

Εγω τελικα αφησα τον κυκλο μου αυτο διχως φαρμακα ουτε και αντισυλληπτικα και θα δειξει αν θα εχω ωορρηξια ή οχι....
Και να σας πω αυτη η κινηση να μην παρω αντισυλληπτικα , ηταν που με ανακουφισε λιγακι απο την στεναχωρια της αρνητικης χοριακης της προηγουμενης Δευτερας...

Rosemaraki
15-02-14, 18:19
Λακι αντε λιγες μερες σου εμειναν μεχρι να μαθεις!!! Καλη τυχη!!!!!!!!!

Εγω τελικα αφησα τον κυκλο μου αυτο διχως φαρμακα ουτε και αντισυλληπτικα και θα δειξει αν θα εχω ωορρηξια ή οχι....
Και να σας πω αυτη η κινηση να μην παρω αντισυλληπτικα , ηταν που με ανακουφισε λιγακι απο την στεναχωρια της αρνητικης χοριακης της προηγουμενης Δευτερας...

Πως το αποφάσισες αυτό ρε κορίτσι; Φαινόσουν τόσο σίγουρη για τα χάπια...

Ηλιοβασίλεμα
15-02-14, 18:27
Rosemaraki...επειδη εκανα 2 κυκλους με ενεσεις για ωορρηξια, ο γιατρος μου ειπε να αφησουμε αυτον το κυκλο μονο του, μηπως κανω και μονη μου ωορρηξια!
Οποτε θα κανουμε υπερηχο και αν δεν δουμε ωοθυλακιο που μπορει να οδηγησει σε ωορρηξια...θα παρω προγεστερονη για να προκαλεσω επομενη περιοδο και βλεπουμε!

Miss sunshine
16-02-14, 17:06
Συζητώντας με γιατρούς και ψάχνοντας το θέμα εγώ έχω να καταθέσω ότι από αυτά που άκουσα- διάβασα και αυτά που κατάλαβα:
* Η σπερματέγχυση έχει νόημα όταν υπάρχουν κάποια- όχι πολύ σοβαρά- θέματα με το σπέρμα και για αυτό έχει νόημα η επεξεργασία που γίνεται πριν
* Η σπερματέγχυση έχει νόημα όταν υπάρχουν προβληματάκια- όχι πολύ σοβαρά- με τον κύκλο και την ωορρηξία της γυναίκας και για αυτό έχει νόημα η αγωγή που δίνεται για τη διέγερση και την ωοθηλακορρηξία.
* Η σπερματέγχυση έχει νόημα όταν υπάρχει πρόβλημα στον τράχηλο (πχ στην τραχηλική βλέννα) γιατί σαν διαδικασία την "ξεπερνά".
* Η σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο δεν αυξάνει παρά ελάχιστα τα ποσοστά επιτυχίας, τα οποία διαφέρουν και ανάλογα με την ηλικία της γυναίκας (το 15-20% μου φαίνεται λίγο υψηλό και δεν θυμάμαι να το είδα να αναφέρεται κάπου...)
Η γιατρός μου μου είχε δώσει αυτό το ποσοστό γι αυτό και μου είχε πει ότι συνήθως γύρω στις 3 έχουν νόημα.Η ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ λέει ότι είναι ακόμα μεγαλύτερο γύρω στο 20-25%.Διαβάζω πάντως ότι γενικά οι εξωσωματικοί σα να τη σαμποτάρουν...για ευνόητους λόγους φαντάζομαι...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
16-02-14, 19:48
Η γιατρός μου μου είχε δώσει αυτό το ποσοστό γι αυτό και μου είχε πει ότι συνήθως γύρω στις 3 έχουν νόημα.Η ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ λέει ότι είναι ακόμα μεγαλύτερο γύρω στο 20-25%.Διαβάζω πάντως ότι γενικά οι εξωσωματικοί σα να τη σαμποτάρουν...για ευνόητους λόγους φαντάζομαι...

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι ακόμα περισσότερο από 20-25% αλλά όλα γίνονται για το χρήμα. Εμείς θα κάνουμε και Τρίτη σπερματέγχυση αν χρειαστεί. Άλλωστε μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τον τέως εοπυυ κ να προχωρήσουμε στην εξωσωματική δεν έχουμε άλλη επιλογή. Τι να πω, άμα μπεις στο χορό πρέπει να χορέψεις. Θέλει υπομονή κ γερά νεύρα.

Ηλιοβασίλεμα
16-02-14, 20:08
Καλησπερα κορίτσια!
Εσυ Νικη-Αντωνια εκανες τωρα την δευτερη σπερματεγχυση (που ηταν και διπλη;) Μακαρι αυτη να ειναι η τυχερη σας!!!

Σας εχουν πει τιποτα οι γιατροι σας , αν εχει σημασια αυτες οι 3 σπερματεγχυσεις που κατα μεσο ορο θα κανει η καθεμία, να ειναι σε διαδοχικους κυκλους; Ή δεν παιζει ρολο η χρονικη αποσταση μεταξυ της καθε σπερματεγχυσης;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
16-02-14, 21:15
Καλησπερα κορίτσια!
Εσυ Νικη-Αντωνια εκανες τωρα την δευτερη σπερματεγχυση (που ηταν και διπλη;) Μακαρι αυτη να ειναι η τυχερη σας!!!

Σας εχουν πει τιποτα οι γιατροι σας , αν εχει σημασια αυτες οι 3 σπερματεγχυσεις που κατα μεσο ορο θα κανει η καθεμία, να ειναι σε διαδοχικους κυκλους; Ή δεν παιζει ρολο η χρονικη αποσταση μεταξυ της καθε σπερματεγχυσης;

Καλησπέρα κορίτσι!!!
Δεν μας το είπε ρε γαμώτο αλλά θα τον ρωτήσω. Από μόνος του όμως μου είπε να αγοράσω serpafar για την επόμενη σπερματέγχυση στον ακριβώς επόμενο κύκλο. Τώρα τι να πω. Μπορεί να ισχύει κι αυτό.
Ναι την δεύτερη κάναμε που ήταν διπλή( ίδια διαδικασία μετά από 24 ώρες) αλλά ούτε ο γιατρός ούτε εμείς είμαστε αισιόδοξοι.

Ηλιοβασίλεμα
16-02-14, 21:23
Γιατι δεν ειστε αισοδοξοι για αυτη την δευτερη διπλη σπρεματεγχυση; λογω σπερματος;
Ειναι θεμα τυχης καθαρα να επιτεχθει η συλληψη! Το ξερεις καλα αλλωστε! ειτε εχεις καλο ή προβληματικο σπερμα, ειτε ενα ή περισσοτερα ωαρια κλπ κλπ...

Εγω στην δικη μου πρωτη φορα και 5 ωαρια ειχα και τελειο ενδομητριο και σουπερ σπερμα αλλα ειχα και εγω αρνητικο αποτελεσμα...

Το σερπαφαρ θα στο δωσει για να επιδιωξει περισσοτερα απο ενα ωαρια....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
16-02-14, 23:27
Γιατι δεν ειστε αισοδοξοι για αυτη την δευτερη διπλη σπρεματεγχυση; λογω σπερματος;
Ειναι θεμα τυχης καθαρα να επιτεχθει η συλληψη! Το ξερεις καλα αλλωστε! ειτε εχεις καλο ή προβληματικο σπερμα, ειτε ενα ή περισσοτερα ωαρια κλπ κλπ...

Εγω στην δικη μου πρωτη φορα και 5 ωαρια ειχα και τελειο ενδομητριο και σουπερ σπερμα αλλα ειχα και εγω αρνητικο αποτελεσμα...

Το σερπαφαρ θα στο δωσει για να επιδιωξει περισσοτερα απο ενα ωαρια....

Ναι, λόγω σπέρματος. Και οι 2 γυναικολόγοι το ίδιο είπαν. Κάθε προσπάθεια έγινε σε διαφορετικό γιατρό.
Καλά η δική σου προσπάθεια κι αν ήταν το αποκορύφωμα διότι όλα σας ήταν τέλεια. Έπρεπε να πετύχει ρε γαμώτο.

LETOM
17-02-14, 16:16
Κορίτσια μου καλησπέρα!!!
Επέστρεψα, μετά από αβάσταχτη ταλαιπωρία.. είχα τον μπαμπά νοσοκομείο από ατύχημα, αρρώστησα κι εγώ με H1N1 και νοσηλεύτηκα για μέρες... κ ακόμη παίρνω κορτιζόνη και εισπνεόμενα. Την κορτιζόνη πολυ τον φοβάμαι γενικότερα, πόσο μάλιστα στα θεματα γονιμότητας.. Μέρα με την μέρα μειώνω τη δόση.
Elsa77, ελπίζω να είσαι καλά ψυχολογικά...
Hλιοβασίλεμα μου, λυπάμαι πάρα πολύ για την αρνητική χοριακή. Η γνώμη μου είναι ότι όταν όλα είναι φυσιολογικά, δυστυχώς είναι και θέμα τύχης. Και τις 2 φορές που προσπάθησα με διέγερση ωοθηκων και στην περσυνή μου εξωσωματική, όλα ήταν τέλεια. Αλλά με αρνητικές χοριακές. Μην το βάζεις κάτω, απλά δεν ήταν το τυχερό. Να προσπαθήσεις ξανά, και θα τα καταφέρεις.
Κορίτσια, αυτές τις ημέρες της ανάρρωσης μου, σκέφτομαι πολύ το θεμα του παιδιού, μήπως να αφήσω τον γυναικολόγο μου, κ να παω σε εναν εξειδικευμενο.. θέλω τις γνωμες οσων γνωριζουν για τα κεντρα GENESIS και EBRYO-ART , και ποιους γιατρους συστηνετε?
Επίσης, το πακέτο υπογονιμότητας στο LOCUS MEDICUS τι εξετάσεις περιλαμβανει και ποσο ειναι το κοστος τους???
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, στην καθε μια ξεχωριστα, να μην το βαζετε κατω, ακομη κι αν απογοητευεστε ή απελπιζεστε. Ο σκοπος ειναι ιερος, και ειναι ο πιο γλυκος σκοπος του κοσμου!:p:p:p

laki2014
17-02-14, 17:34
Letom καλησπερα και ευχομαι περαστικα για ολουςσας!μια φιλη μου μολις εκανε εξωσωματικη στο embryoart και δεν μου εκανε τουλαχιστον καποιο παραπονο!εχουμε τον ιδιο γιατρο και ειναι πολυ ηρεμος και εξηγηματικος!δεν ξερω αν μπορω να πω ονομα....νομιζε της κοστισε 2.500 ευρω χωρις τα φαρμακα αλλαδεν ειμαι σιγουρη!αν δεν τα καταφερω αυτο το μηνα θα παω εκει για σπερματεγχυση και θα ξερω να σου πω πιο πολλα!καλη επιτυχια!

LETOM
17-02-14, 17:49
Letom καλησπερα και ευχομαι περαστικα για ολουςσας!μια φιλη μου μολις εκανε εξωσωματικη στο embryoart και δεν μου εκανε τουλαχιστον καποιο παραπονο!εχουμε τον ιδιο γιατρο και ειναι πολυ ηρεμος και εξηγηματικος!δεν ξερω αν μπορω να πω ονομα....νομιζε της κοστισε 2.500 ευρω χωρις τα φαρμακα αλλαδεν ειμαι σιγουρη!αν δεν τα καταφερω αυτο το μηνα θα παω εκει για σπερματεγχυση και θα ξερω να σου πω πιο πολλα!καλη επιτυχια!

Καλησπέρα laki2014! μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα για τον γιατρο? Καλή επιτυχία να έχεις!!!

Ηλιοβασίλεμα
17-02-14, 17:49
Λετομ περαστικα σε σενα και στον πατερα σου!!!!

Δεν ξερω καθολου απο κεντρα εξειδεικευμενα....
Μενω επαρχια και προς το παρον εδω κανω τις προσπαθειες μου με την προκληση ωορρηξιας και την σπερματεγχυση...
Δεν μπορουμε οικονομικα να ψαχτουμε για Αθηνα και εξειδεικευμενα κεντρα...

laki2014
17-02-14, 18:05
Δεν το περιμενα οτι θα το παθω αλλα σημερα 2 μερες πριν την χορισκη κ θελω σαν τρελη να παρω τεστ εγκυμοσυνης!!!λες κ αν το κσνω σημερα που δεν εχω αδιαθετησει θα προλαβω το κακο!

Σου εστειλα πμ,letom.

Ηλιοβασίλεμα
17-02-14, 18:10
LAKI και εγω κρατηθηκα σαν τρελη να μην παρω τεστ πριν την χοριακη.....

Αχ μακαρι να εχεις εσυ καλη τυχη!!!!!!!!!!!!!!

laki2014
17-02-14, 18:29
LAKI και εγω κρατηθηκα σαν τρελη να μην παρω τεστ πριν την χοριακη.....

Αχ μακαρι να εχεις εσυ καλη τυχη!!!!!!!!!!!!!!

Δεν νομιζω να παρω.....σημερα,αυριο ομως δεν ξερω τι θα κανω!εξαλλου μιαμερα τι διαφορα θα κανει?δεν μπορω να το πιστεψω οτι ηρθε η μερα!!!

Ηλιοβασίλεμα
17-02-14, 18:33
Απλα...το τεστ απο φαρμακειο ειναι λιγοτερης ακριβειας...και δεν θα εισαι σιγουρη για το αποτελεσμα...
Ενω η χοριακη δεν θα αφησει περιθωρια αμφισβητησης....

Αντε θα περιμενουμε νεα σου!!!!

LETOM
17-02-14, 20:47
Δεν το περιμενα οτι θα το παθω αλλα σημερα 2 μερες πριν την χορισκη κ θελω σαν τρελη να παρω τεστ εγκυμοσυνης!!!λες κ αν το κσνω σημερα που δεν εχω αδιαθετησει θα προλαβω το κακο!

Σου εστειλα πμ,letom.

laki2014 καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Μην κανεις το τεστ του φαρμακειου.. όπως σε συμβούλευσε το ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ!! εστω υπαρχει πιθανοτητα να στο βγαλει αρνητικο ενω ειναι θετικο.. δεν ειναι κριμα να απογοητευτεις? Να περιμενεις καλυτερα την χοριακη σου, που ειναι αξιοπιστη!!! Το πμ δεν το εχω λαβει, οποτε οταν μπορεσεις σε παρακαλω κανε μια προσπαθεια ξανα... Καλή επιτυχία!!!!!!!
:p:p:p

Miss sunshine
17-02-14, 22:06
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι ακόμα περισσότερο από 20-25% αλλά όλα γίνονται για το χρήμα. Εμείς θα κάνουμε και Τρίτη σπερματέγχυση αν χρειαστεί. Άλλωστε μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τον τέως εοπυυ κ να προχωρήσουμε στην εξωσωματική δεν έχουμε άλλη επιλογή. Τι να πω, άμα μπεις στο χορό πρέπει να χορέψεις. Θέλει υπομονή κ γερά νεύρα.

Eφόσον οι γιατροί δίνουν 20% ποσοστό σύλληψης κάθε μήνα φυσιολογικά δε θα είναι περίπου 25% η σπερματέγχυση?Και γω εννοείται πως θα κάνω τουλάχιστον 3 σπερματεγχύσεις και η εξωσωματική θα είναι η έσχατη λύση!!!Κι ας είμαι 36 κι ας προσπαθούμε 2 χρόνια είναι ευνόητο νομίζω πως μια εξωσωματική είναι επικίνδυνη για την υγεία!Δυστυχώς έχει γίνει μόδα κι εύκολη λύση.Και τεράστια oiκονομική εκμετάλλευση και κερδοσκοπία.Θα καταφύγω σε εξωσωματική μόνο αφού έχω εξαντλήσει όλα τα ιατρικά,ηλικιακά και ψυχολογικά όρια!!!Προσοχή,προσοχή,προσοχή κορίτσια!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
17-02-14, 23:17
Eφόσον οι γιατροί δίνουν 20% ποσοστό σύλληψης κάθε μήνα φυσιολογικά δε θα είναι περίπου 25% η σπερματέγχυση?Και γω εννοείται πως θα κάνω τουλάχιστον 3 σπερματεγχύσεις και η εξωσωματική θα είναι η έσχατη λύση!!!Κι ας είμαι 36 κι ας προσπαθούμε 2 χρόνια είναι ευνόητο νομίζω πως μια εξωσωματική είναι επικίνδυνη για την υγεία!Δυστυχώς έχει γίνει μόδα κι εύκολη λύση.Και τεράστια ποκονομική εκμετάλλευση και κερδοσκοπία.Θα καταφύγω σε εξωσωματική μόνο αφού έχω εξαντλήσει όλα τα ιατρικά,ηλικιακά και ψυχολογικά όρια!!!Προσοχή,προσοχή,προσοχή κορίτσια!!

Σίγουρα τα φάρμακα δεν είναι κ ότι καλύτερο αλλά όταν τίθεται θέμα υπογονιμότητας είναι αναπόφευκτα. 25% αν το ζευγάρι είναι υγιές. Εγώ από την αρχή ήμουν και είμαι υπέρ της εξωσωματικής στην περίπτωση μας αλλά δοκιμάζουμε τις σπερματεγχύσεις εντωμεταξύ μιας κ τώρα ακυρώθηκε το ραντεβού μας με το κλείσιμο του εοπυυ.

laki2014
19-02-14, 17:05
Σε λιγες ωρες θα ξερω κοριτσια!

Ηλιοβασίλεμα
19-02-14, 17:12
ANTE!!!!!!!!!!!!!!!!
LAKI2014 Περιμενα να μπεις να μας γραψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

Rosemaraki
19-02-14, 17:14
Σε λιγες ωρες θα ξερω κοριτσια!

Καλή τύχη κοριτσάκι!! έχεις τις καλύτερες ευχές και τις σκέψεις μου!!

laki2014
19-02-14, 20:48
Αργησα να σας απαντησω γτ μαζευα τα κομματια μου....αρνητικο κοριτσια μου!

Ηλιοβασίλεμα
19-02-14, 22:18
Αχ βρε Λακι σε καταλαβαινω...τα περασα....:sad:
Παρε τον χρονο σου και οταν ηρεμησεις ή το αφησεις πισω σου το αποψινο αρνητικο, θα προχωρησεις!!!!
Μακαρι η επομενη φορα που θα κανεις χοριακη, να ειναι η τυχερη σου!

LETOM
20-02-14, 14:46
Αργησα να σας απαντησω γτ μαζευα τα κομματια μου....αρνητικο κοριτσια μου!

laki2014 λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα...
Ηρέμησε αυτές τις ημέρες, κάνε μερικά πράγματα να χαλαρώσεις, να ξεφύγεις, και θα προσπαθήσεις ξανά, γιατί είσαι δυνατή κ γενναια.
Για ολες υπαρχει ενα μωρακι που μας περιμενει. Μην χάνετε την ελπίδα σας!!!!!

laki2014
20-02-14, 19:18
Γεια σας κοριτσια μου κι ευχαριστω για τα γλυκα σας λογια.....
παραδοξως συνηλθα πολυ γρηγορα και τωρα απλα ανυπομονω να αδιαθετησω για να ξεκινησω την επιτυχημενη προσπαθεια μου!δεν ερχονται κι αυτοι οι ρωσοι για να κανω παιχνιδι!ελα κοπελα μου κατεβα μην ντρεπεσαι!

Ηλιοβασίλεμα
20-02-14, 20:35
ΛΑΚΙ εισαι γρηγορο πιστολι!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p
Καλα κανεις και δεν στεναχωριεσαι αλλο....εγω παλι μου επεσε πολυ βαρια για κανα 4ημερο....μετα απλα το αφησα πισω!

Rosemaraki
21-02-14, 09:49
Γεια σας κοριτσια μου κι ευχαριστω για τα γλυκα σας λογια.....
παραδοξως συνηλθα πολυ γρηγορα και τωρα απλα ανυπομονω να αδιαθετησω για να ξεκινησω την επιτυχημενη προσπαθεια μου!δεν ερχονται κι αυτοι οι ρωσοι για να κανω παιχνιδι!ελα κοπελα μου κατεβα μην ντρεπεσαι!

Αέεεεεερα φιλενάδα!!!!
Έτσι γερά και τον επόμενο μήνα θα το πάρεις το κάστρο!!

sss26
22-02-14, 11:53
Καλημέρα κορίτσια.. τον επόμενο μήνα θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια σπερματέγχυσης.. θέλω να μου πείτε εμπειρίες σας.. πως είναι η διαδικασία αν είναι επώδυνη γιατί έφαγα μια φρίκη με την σαλπιγγογραφία αν και είχα διαβατές σάλπιγγες και γενικά χωρίς τίποτα το παθολογικό.. έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά ο κύκλος μου είναι μεγάλος 30-32 μέρες αντίθετα ο αντρούλης μου έχει ολιγοσπερμία περίπου 5.000.000 ανα ml δηλαδή γύρω στα 15.000.000 συνολικά με όγκο 3ml.. χωρίς όμως να έχει πρόβλημα ζωτικότητας, κινητικότητας και μορφολογίας όλα είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. έκανε στο παρελθόν κάποιες θεραπείες χωρίς όμως να έχει αλλάξει κάτι. εγώ είμαι 27 και ο άντρας μου 33 προσπαθούμε μόνοι μας περίπου 2 χρόνια και τίποτα. ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε με σπερματέγχυση και βλέπουμε από την στιγμή που δεν έχουμε κάτι παθολογικό εκτός του χαμηλού αριθμού σπερματοζωαρίων. θα ξεκινήσω την 3η μέρα του κύκλου χάπια διέργεσης κλομιφεν σιτράτ μέχρι και την 7η μέρα 3 χάπια την ημέρα και την 9η ή 10η θα πάω για υπερηχογράφημα.. στείλτε μου θετική ενέργεια είμαι αγχωμένη λέτε να είμαστε τυχεροί και να τα καταφέρουμε με την μέθοδο αυτή;; περιμένω τις απαντήσεις σας και τις εμπειρίες σας όσο αφορά την διαδικασία και αν γνωρίζετε κάτι για τα χάπια αν βοηθάνε γενικά σε όλη την διαδικασία, διάβασα κάπου ότι μπορείς να τα πάρεις μόνο 6 φορές και ότι εμποδίζουν την πάχυνση του ενδομητρίου... :rolleyes::rolleyes: (συγγνώμη για το μεγάλο post)

marina hatzi
22-02-14, 12:21
Καλημέρα κορίτσια.. τον επόμενο μήνα θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια σπερματέγχυσης.. θέλω να μου πείτε εμπειρίες σας.. πως είναι η διαδικασία αν είναι επώδυνη γιατί έφαγα μια φρίκη με την σαλπιγγογραφία αν και είχα διαβατές σάλπιγγες και γενικά χωρίς τίποτα το παθολογικό.. έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά ο κύκλος μου είναι μεγάλος 30-32 μέρες αντίθετα ο αντρούλης μου έχει ολιγοσπερμία περίπου 5.000.000 ανα ml δηλαδή γύρω στα 15.000.000 συνολικά με όγκο 3ml.. χωρίς όμως να έχει πρόβλημα ζωτικότητας, κινητικότητας και μορφολογίας όλα είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. έκανε στο παρελθόν κάποιες θεραπείες χωρίς όμως να έχει αλλάξει κάτι. εγώ είμαι 27 και ο άντρας μου 33 προσπαθούμε μόνοι μας περίπου 2 χρόνια και τίποτα. ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε με σπερματέγχυση και βλέπουμε από την στιγμή που δεν έχουμε κάτι παθολογικό εκτός του χαμηλού αριθμού σπερματοζωαρίων. θα ξεκινήσω την 3η μέρα του κύκλου χάπια διέργεσης κλομιφεν σιτράτ μέχρι και την 7η μέρα 3 χάπια την ημέρα και την 9η ή 10η θα πάω για υπερηχογράφημα.. στείλτε μου θετική ενέργεια είμαι αγχωμένη λέτε να είμαστε τυχεροί και να τα καταφέρουμε με την μέθοδο αυτή;; περιμένω τις απαντήσεις σας και τις εμπειρίες σας όσο αφορά την διαδικασία και αν γνωρίζετε κάτι για τα χάπια αν βοηθάνε γενικά σε όλη την διαδικασία, διάβασα κάπου ότι μπορείς να τα πάρεις μόνο 6 φορές και ότι εμποδίζουν την πάχυνση του ενδομητρίου... :rolleyes::rolleyes: (συγγνώμη για το μεγάλο post)

Γεια σου sss26

Η σπερματέγχυση είναι ανώδυνη και απλή διαδικασία, κρατάει λίγα λεπτά, δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Αν σου δίνει κλομιφαίνη, πρέπει να σου κάνει ένεση για να σπάσει το ωάριο (πρόσεχε πολλοί το ξεχνάνε!). Επίσης πρέπει να επεξεργαστείτε το σπέρμα σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής, να το δώσετε στο γιατρό και αυτός να κάνει τη διαδικασία. Τα στατιστικά επίτευξης θα τα βρεις στο ιντερνετ (τη μόνη σίγουρη πηγή!), αλλά είναι απλώς πιο ανεβασμένα από τον φυσικό τρόπο, γιατί το σπέρμα πάει άμεσα στο ωάριο! Τώρα, αν έχεις κάποια άλλα προβλήματα που δεν τα πήρες χαμπάρι (δεν ξέρω τί διάβασες μέχρι τώρα στο φόρουμ για την υπογονιμότητα και τις εξετάσεις?), μην περιμένεις και πολλά!
Εννοείται ότι πρέπει να έχεις θετική σκέψη και να είσαι ήρεμη..(αν μπορείς:confused:).
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μη φοβάσαι, με ή χωρίς τη σπερματέγχυση, κάποια στιγμή θα γίνει!

Ηλιοβασίλεμα
22-02-14, 15:12
sss26
Γεια σου και σε αυτο το ποστ!
Λοιπον....εγω εκανα την πρωτη μου σπερματεγχυση στον προηγουμενο μου κυκλο. Δυστυχως ηταν αποτυχημενη.
Η διαδικασια της σπερματεγχυσης κραταει παραπανω απο την σαλπιγγογραφια.Ο σύζυγος δίνει το σπέρμα, το επεξεργάζεται το μικροβιολογικό και το παίρνει ο γυναικολόγος σου και στο εισαγουν με καθετηρακι. Σε μενα, απ' οτι μου ειπε ο γιατρος μου, λογω οπίσθιας κλίσης της μητρας μου, μας πήρε λίγη ώρα παραπάνω και με τοπική αναισθησία μου περασε το σπερμα μεσα...Κατα την διαρκεια της σπερματεγχυσης, δεν πονουσα απο κατω...Για το επόμενο 24ωρο -48ωρο πονουσα αρκετα και στα γυναικολογικα και στη μεση, με τον πόνο να μειώνεται σταδιακά.
Εγω την εκανα στον ιδιωτη γυναικολογο μου με μικροβιολογικο στο διπλανο κτηριο και οχι σε καποιο κεντρο ιατρικο.
Αυτα...και χωρις να σημαινει οτι εσυ θα πονας οπωσδηποτε!;)
Καλη τυχη!!!

sss26
22-02-14, 16:56
Γεια σου sss26

Η σπερματέγχυση είναι ανώδυνη και απλή διαδικασία, κρατάει λίγα λεπτά, δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Αν σου δίνει κλομιφαίνη, πρέπει να σου κάνει ένεση για να σπάσει το ωάριο (πρόσεχε πολλοί το ξεχνάνε!). Επίσης πρέπει να επεξεργαστείτε το σπέρμα σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής, να το δώσετε στο γιατρό και αυτός να κάνει τη διαδικασία. Τα στατιστικά επίτευξης θα τα βρεις στο ιντερνετ (τη μόνη σίγουρη πηγή!), αλλά είναι απλώς πιο ανεβασμένα από τον φυσικό τρόπο, γιατί το σπέρμα πάει άμεσα στο ωάριο! Τώρα, αν έχεις κάποια άλλα προβλήματα που δεν τα πήρες χαμπάρι (δεν ξέρω τί διάβασες μέχρι τώρα στο φόρουμ για την υπογονιμότητα και τις εξετάσεις?), μην περιμένεις και πολλά!
Εννοείται ότι πρέπει να έχεις θετική σκέψη και να είσαι ήρεμη..(αν μπορείς:confused:).
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μη φοβάσαι, με ή χωρίς τη σπερματέγχυση, κάποια στιγμή θα γίνει!

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. εύχομαι σε όλες μας να πετύχουμε τον στόχο μας!! η διαδικασία θα γίνει στη κλινική του γυναικολόγου μου το μικροβιολογικό εργαστήριο είναι δίπλα όποτε όπως θα το δώσουμε για επεξεργασία θα το πάρουμε αμέσως.δεν κατάλαβα όμως ποια προβλήματα εννοείς ότι μπορεί να υπάρχουνε και δεν τα έχουμε πάρει χαμπάρι αν θέλεις δώσε μου παραδείγματα.. έχουμε κάνει ότι εξετάσεις μας έχει πει ο γιατρός.. χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω...διαφωτίστε με....:confused::confused:

laki2014
22-02-14, 18:51
ΛΑΚΙ εισαι γρηγορο πιστολι!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p
Καλα κανεις και δεν στεναχωριεσαι αλλο....εγω παλι μου επεσε πολυ βαρια για κανα 4ημερο....μετα απλα το αφησα πισω!

Αυτη τη φορα τα καταφερα....συνηλθα αμεσως!εξαλλου τωρα ειμαι αδιαθετη και ξεκιναω τα καλα μου τα χαπακια!θα κανω σπερματεγχυση αυτη τη φορα διπλη κιολας!!!!εσυ πως συνεχιζεις?

laki2014
22-02-14, 19:01
Αέεεεεερα φιλενάδα!!!!
Έτσι γερά και τον επόμενο μήνα θα το πάρεις το κάστρο!!

Θα το προσπαθησουμε φιλεναδα!!!!εσυ τι κανεις?

Ηλιοβασίλεμα
22-02-14, 20:00
Λακι εγω εχω αφησει τον κυκλο μου απλα να κυλαει διχως ενεσεις ή χαπια για προκληση ωορρηξιας...Την Δευτερα θα ειμαι 14η μερα και θα με δει για υπερηχο ο γυναικολογος μου.
Αν υπαρχει ωοθυλακιο που μπορει να οδηγησει σε ωορρηξια, καλως.
Αν οχι, θα παρω προγεστερονη ωστε ο επομενος κυκλος να ερθει σε 28-30 μερες και να ξεκινησω παλι προκληση ωορρηξιας με ενεσεις...

Rosemaraki
23-02-14, 11:17
Θα το προσπαθησουμε φιλεναδα!!!!εσυ τι κανεις?

Τετάρτη (δεν) περιμένω περίοδο.
Από συμπτώματα έχω φουσκώματα από το άγχος μου και μικροενοχλήσεις που νομίζω ότι τις καταλαβαίνω μόνο και μόνο γιατί δίνω σημασία, αφού όταν είμαι συγκεντρωμένη σε κάτι άλλο δεν αισθάνομαι τίποτα.

Είναι που σκέφτομαι ότι πέρυσι τέτοιο καιρό ήμουν έγκυος (παλίνδρομη) και μου την έχει "βαρέσει"... Με νεύρα και κλάματα είμαι όλη την εβδομάδα. Φαντάζομαι θα έρθει η περίοδος και θα συνέλθω... Και θα δούμε αν θα πάμε για σπερματέγχυση αυτό το μήνα, γιατί και αυτό μου το καθυστερεί συνέχεια ο γιατρός μου...

Rosemaraki
23-02-14, 11:18
Λακι εγω εχω αφησει τον κυκλο μου απλα να κυλαει διχως ενεσεις ή χαπια για προκληση ωορρηξιας...Την Δευτερα θα ειμαι 14η μερα και θα με δει για υπερηχο ο γυναικολογος μου.
Αν υπαρχει ωοθυλακιο που μπορει να οδηγησει σε ωορρηξια, καλως.
Αν οχι, θα παρω προγεστερονη ωστε ο επομενος κυκλος να ερθει σε 28-30 μερες και να ξεκινησω παλι προκληση ωορρηξιας με ενεσεις...

Εννοείται θα περιμένουμε νέα σου καλή μου,έτσι;
Αχ έχω κι εγώ καλό προαίσθημα για σένα!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
23-02-14, 21:34
Καλησπέρα φίλες μου!!!
Λοιπόν εγώ αδιαθέτησα σήμερα! Δεν στενοχωρήθηκα καθόλου απλά το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι μου ήρθε 3-4 μέρες νωρίτερα. Μήπως η σπερματέγχυση έγινε μετά την ωορρηξία μου δεδομένου ότι 14 μέρες μετά έρχεται η περίοδος ενώ σε μένα ήρθε νωρίτερα;

Ηλιοβασίλεμα
23-02-14, 22:16
Νικη Αντωνια εχω ειχα 3 φορες ωορρηξια στους τελευταιους 12 μηνες...
Στον πρωτο κυκλο, τον Μαιο, ειχα περιοδο 17 μερες μετα την ωορρηξια...
Στον δευτερο κυκλο μου ηρθε περιοδος στις 12 μέρες μετα την ωορρηξια...
Ενω την τελευταια φορα, στον προηγουμενο μου κυκλο, που εκανα και την πρωτη σπερματεγχυση, αδιαθετησα στις 14 μερες διχως καν να εχω προλαβει να σταματησω την προγεστερονη που επινα...

Οποτε αυτο με το 14-16 μερες μετα την ωορρηξια, ερχεται η περιοδος ειναι κατι που ισχυει, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
23-02-14, 22:28
Νικη Αντωνια εχω ειχα 3 φορες ωορρηξια στους τελευταιους 12 μηνες...
Στον πρωτο κυκλο, τον Μαιο, ειχα περιοδο 17 μερες μετα την ωορρηξια...
Στον δευτερο κυκλο μου ηρθε περιοδος στις 12 μέρες μετα την ωορρηξια...
Ενω την τελευταια φορα, στον προηγουμενο μου κυκλο, που εκανα και την πρωτη σπερματεγχυση, αδιαθετησα στις 14 μερες διχως καν να εχω προλαβει να σταματησω την προγεστερονη που επινα...

Οποτε αυτο με το 14-16 μερες μετα την ωορρηξια, ερχεται η περιοδος ειναι κατι που ισχυει, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις!!!

Μάλιστα!! Άρα ίσως να κατηγόρησα αδίκως τον γιατρό.

sss26
24-02-14, 10:29
sss26
Γεια σου και σε αυτο το ποστ!
Λοιπον....εγω εκανα την πρωτη μου σπερματεγχυση στον προηγουμενο μου κυκλο. Δυστυχως ηταν αποτυχημενη.
Η διαδικασια της σπερματεγχυσης κραταει παραπανω απο την σαλπιγγογραφια.Ο σύζυγος δίνει το σπέρμα, το επεξεργάζεται το μικροβιολογικό και το παίρνει ο γυναικολόγος σου και στο εισαγουν με καθετηρακι. Σε μενα, απ' οτι μου ειπε ο γιατρος μου, λογω οπίσθιας κλίσης της μητρας μου, μας πήρε λίγη ώρα παραπάνω και με τοπική αναισθησία μου περασε το σπερμα μεσα...Κατα την διαρκεια της σπερματεγχυσης, δεν πονουσα απο κατω...Για το επόμενο 24ωρο -48ωρο πονουσα αρκετα και στα γυναικολογικα και στη μεση, με τον πόνο να μειώνεται σταδιακά.
Εγω την εκανα στον ιδιωτη γυναικολογο μου με μικροβιολογικο στο διπλανο κτηριο και οχι σε καποιο κεντρο ιατρικο.
Αυτα...και χωρις να σημαινει οτι εσυ θα πονας οπωσδηποτε!;)
Καλη τυχη!!!
σε ευχαριστώ πολύ Ηλιοβασίλεμα για τις πληροφορίες.. λυπάμαι για την αποτυχημένη σου προσπάθεια και εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή..και εγω στο ιατρείο του ιδιώτη γυναικολόγου μου θα την κάνω, δεν έχω οπίσθια κλίση μήτρας.. μου φαίνεται περίεργο το ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι και δυσκολεύεσαι για το δεύτερο.. τι έχει αλλάξει ρε κορίτσια μέσα σε λίγα χρόνια και τώρα δεν μπορείτε να μείνετε εγκυούλες; πολύ με στεναχωρεί.. είναι όμως μια δυνατή ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε..τελικά πιστεύω πως η καθημερινότητα μας και η ψυχολογία μας παίζει σημαντικό ρόλο σε όλη την διαδικασία ας ηρεμήσουμε λοιπόν και ας περιμένουμε το θαύμα.. καλά αποτελέσματα σε όλες μας με μεγάλες χοριακές τον επόμενο μήνα.. θα σας ενημερώσω για την εμπειρία μου.. ευχαριστώ που υπάρχετε και ανταλλάζουμε απόψεις και εμπειρίες!!

Ηλιοβασίλεμα
24-02-14, 10:43
Καλημερα κορίτσια!!!

sss26 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=71647)
Δυστυχως πολλά παιζουν ρολο και επηρεαζουν!
Στην κορη μου εμεινα εγκυος απλα και φυσιολογικα...οντας 31χρν, νιοπαντρη και στην πιο ευτυχισμενη μου φαση!
Μετα αλλαξαν πολλα δεδομενα...κριση, ανεργια , δανεια, πιεση και αγχος!!!

Οποτε η συλληψη ενος δευτερου μωρου οσο και να ειναι επιθυμητη, δεν μπορει πια να ειναι μονο ρομαντικη υποθεση...

Το αγχος λοιπον οχι της συλληψης καθεαυτω αλλα της ζωης και της διαβιωσης στο συνολο της πιστευω με εχει μπλοκαρει γυναικολογικα....και πορευομαι με αυτο. Ελπιζω να βγω νικητρια ομως...

Καλη τυχη και σε σενα!!!

sss26
24-02-14, 19:29
Καλημερα κορίτσια!!!

sss26 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=71647)
Δυστυχως πολλά παιζουν ρολο και επηρεαζουν!
Στην κορη μου εμεινα εγκυος απλα και φυσιολογικα...οντας 31χρν, νιοπαντρη και στην πιο ευτυχισμενη μου φαση!
Μετα αλλαξαν πολλα δεδομενα...κριση, ανεργια , δανεια, πιεση και αγχος!!!

Οποτε η συλληψη ενος δευτερου μωρου οσο και να ειναι επιθυμητη, δεν μπορει πια να ειναι μονο ρομαντικη υποθεση...

Το αγχος λοιπον οχι της συλληψης καθεαυτω αλλα της ζωης και της διαβιωσης στο συνολο της πιστευω με εχει μπλοκαρει γυναικολογικα....και πορευομαι με αυτο. Ελπιζω να βγω νικητρια ομως...

Καλη τυχη και σε σενα!!!

έχεις απόλυτο δίκιο το άγχος μας γενικά όπως το έθεσες της ζωής και της διαβίωσης μας έχει "μπλοκάρει"... είμαι σίγουρη πως θα βγεις νικήτρια από όλο αυτό ας είναι μια δοκιμασία στην όποια στο τέλος θα ανταμειφτούμε... καλή τύχη!!!

Ηλιοβασίλεμα
24-02-14, 21:34
Καλησπερα...
Πηγα σημερα, 14η μερα κυκλου, για υπερηχο με την ελπιδα να δουμε ενα ωοθυλακιο που μπορει να οδηγησει σε ωορρηξια...
ΤΖΙΦΟΣ....:-(
Εχω βαριας μορφή του συνδρόμου πολυκυστικών και αλήθεια, πόσο τυχερή φάνηκα που έμεινα εγκυος τόσο απλά και γρηγορα στο κορίτσι μου...
Μου συνέστησε να ξεκινήσω την προγεστερονη για να προκαλέσω την περίοδο και μετά στον επόμενο κύκλο θα ξανακάνω πρόκληση ωορρηξιας με ενεσεις και ισως και την 2η μας σπερματέγχυση.

Ο γιατρός μου ειπε οτι εχουν νόημα 2-3 σπερματεγχυσεις , οχι απαραιτητα διαδοχικες.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
24-02-14, 22:53
Καλησπερα...
Πηγα σημερα, 14η μερα κυκλου, για υπερηχο με την ελπιδα να δουμε ενα ωοθυλακιο που μπορει να οδηγησει σε ωορρηξια...
ΤΖΙΦΟΣ....:-(
Εχω βαριας μορφή του συνδρόμου πολυκυστικών και αλήθεια, πόσο τυχερή φάνηκα που έμεινα εγκυος τόσο απλά και γρηγορα στο κορίτσι μου...
Μου συνέστησε να ξεκινήσω την προγεστερονη για να προκαλέσω την περίοδο και μετά στον επόμενο κύκλο θα ξανακάνω πρόκληση ωορρηξιας με ενεσεις και ισως και την 2η μας σπερματέγχυση.

Ο γιατρός μου ειπε οτι εχουν νόημα 2-3 σπερματεγχυσεις , οχι απαραιτητα διαδοχικες.

Είχες μια ελπίδα φίλη μου!! Πάντα πεθαίνει τελευταία...
Δεν πειράζει γιατί ακόμα κ μετά την σημερινή δισπίστωση τίποτα δεν τελείωσε. Το πρόβλημα υπήρχε άλλωστε. Πήρε μια μικρή ανά΄σα ο οργανισμός σου κ στον επόμενο κύκλο ξεκινάτε. Ο θεός είναι μεγάλος γιατί σου χάρισε το παιδάκι σου και άμα είναι θέλημα Του θα σου στείλει και το δεύτερο.

Ηλιοβασίλεμα
24-02-14, 23:03
Ετσι ειναι , Νικη Αντωνια μου...
Σαφως και ευγνομονω τον Θεο που μου χαρισε το παιδακι μου!!! Και μακαρι να αξιωθω να της χαρισω αδερφακι!

Eσυ αδιαθετησες κανονικα; θα ξανακανεις σπερματεγχυση;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
24-02-14, 23:08
Ετσι ειναι , Νικη Αντωνια μου...
Σαφως και ευγνομονω τον Θεο που μου χαρισε το παιδακι μου!!! Και μακαρι να αξιωθω να της χαρισω αδερφακι!

Eσυ αδιαθετησες κανονικα; θα ξανακανεις σπερματεγχυση;

Ουουου κανονικότατα!!!!
Όχι, χαμένος χρόνος θα είναι και δεν αντέχω ξανά την διαδικασία. Περιμένουμε να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τις επιτροπές για να κάνουμε την εξωσωματική.

Ηλιοβασίλεμα
24-02-14, 23:13
Ναι περιμενε τις επιτροπες! Να παρεις τουλαχιστον τα φαρμακα δωρεαν!
Και εγω οσα φαρμακα λογω επιτροπής , μπορω να παρω δωρεαν, θα τα παρω και θα κανω τις προσπαθειες προκλησης...
Μετα δεν θα προχωρησω παραπερα προς εξωσωματικη εκτος και αν κερδισω κανα τζοκερ!;)

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
24-02-14, 23:19
Ναι περιμενε τις επιτροπες! Να παρεις τουλαχιστον τα φαρμακα δωρεαν!
Και εγω οσα φαρμακα λογω επιτροπής , μπορω να παρω δωρεαν, θα τα παρω και θα κανω τις προσπαθειες προκλησης...
Μετα δεν θα προχωρησω παραπερα προς εξωσωματικη εκτος και αν κερδισω κανα τζοκερ!;)

Δηλ μετά δεν δικαιολογούν φάρμακα εξωσωματικής εφόσον έχεις πάρει για τις σπερματέγχυσεις ή απλά δεν έχετε περιθώρια για εξωσωματική; Κάνουν κ σε δημόσια νοσοκομεία πάντως. Εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα.
Ναι, θα περιμένουμε κ νομίζω ότι μέχρι το Πάσχα θα έχουμε περάσει. Τα λεφτά είναι αρκετά όντως.

Ηλιοβασίλεμα
24-02-14, 23:32
Μεσω επιτροπης εχω παρει εγκριση για την προκληση ωορρηξιας (δεν αναφερεται σε σπερματεγχυσεις, αυτες γινονται ανευ εγκρισης...).
Μετα τις 4 προσπαθειες με προκληση , μπορω να ξαναπερασω απο επιτροπη και για εξωσωματικη.
Αλλα δεν το εχω ψαξει γιατι στο μυαλο μου εχω την ιδεα οτι ακομη και τα νοσοκομεια, θα θελει χρηματα για εξωσωματικη...
Δεν ξερω...μου επεσε βαρυ το θεμα εχοντας το παιδι , να μην μπορω να ξαναμεινω εγκυος...και ολα αυτα τα ιατρικα, δεν τα ειχα κατα νου!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
24-02-14, 23:45
Μεσω επιτροπης εχω παρει εγκριση για την προκληση ωορρηξιας (δεν αναφερεται σε σπερματεγχυσεις, αυτες γινονται ανευ εγκρισης...).
Μετα τις 4 προσπαθειες με προκληση , μπορω να ξαναπερασω απο επιτροπη και για εξωσωματικη.
Αλλα δεν το εχω ψαξει γιατι στο μυαλο μου εχω την ιδεα οτι ακομη και τα νοσοκομεια, θα θελει χρηματα για εξωσωματικη...
Δεν ξερω...μου επεσε βαρυ το θεμα εχοντας το παιδι , να μην μπορω να ξαναμεινω εγκυος...και ολα αυτα τα ιατρικα, δεν τα ειχα κατα νου!

Στο νοσοκομείο δε νομίζω ότι πληρώνεις αλλά μπορείς να ρωτήσεις να είσαι προετοιμασμένη. Μακάρι να μη χρειαστεί βέβαια.

sss26
25-02-14, 11:48

είναι πολλά τα λεφτά.. ευτυχώς αν περάσουμε επιτροπή πέρνουμε τα φάρμακα δωρεάν. προσωπικά εγώ αν είχα τα χρήματα θα έκανα απευθείας εξωσωματική τουλάχιστον θα ήμουνα σχεδόν σίγουρη για την γονιμοποίηση και θα περίμενα μόνο να πετύχουμε εμφύτευση ο γιατρός μου όμως μου είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε με σπερματεγχύσεις γιατί έχω πιθανότητες και ηλικιακά έχω χρόνο να προσπαθήσω και έτσι από το να περιμένω να μαζέψω χρήματα για εξωσωματική είπα ας προσπαθήσω μήπως και είμαι τυχερή. δεν ξέρω πόσες φορές θα προσπαθήσω με σπερματέγχυση αν εκμεταλλευτώ όλα τα περιθώρια που μου δίνει ο γιατρός. Ανάλογα με το πόσο θα μου στοιχίσει οικονομικά και φυσικά ψυχολογικά η όλη διαδικασία. μήπως να ψάξεις τι παίζει με τις εξωσωματικές στα δημόσια αρχικά, να ηρεμήσεις ψυχολογικά και σωματικά να μαζέψεις και τα χρήματα που έχεις σκοπό να δώσεις σε επόμενες σπερματεγχύσεις και που ξέρεις αν ξεφύγεις από όλο αυτό ίσως έρθει από μόνο του έχεις πολλές πιθανότητες το κοριτσάκι σου είναι η μεγαλύτερή σου ελπίδα...αν θέλεις μπορείς να μου πεις πόσο σου κοστίζει η σπερματέγχυση στείλε μου πμ αν θέλεις..

mathm
25-02-14, 19:40
κορίτσια καλησπέρα. Χθες έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση μετά από 8 μήνες αποτυχημένων προσπαθειών. Το σπέρμα ήταν καλό 96% κινητικότητα μετά την επεξεργασία και 300.000.000 συνολικός αιρθμός σπερματοζωαρίων. Οι πιθανότητες που μας εδωσε ο γιατρός είναι 20%. Και ρωτάω τώρα εγώ: ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΛΙΓΕΣ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?

Ηλιοβασίλεμα
25-02-14, 20:50
Καλη επιτυχια και μια μεγαλη θετικη χοριακη mathm!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
25-02-14, 22:08
κορίτσια καλησπέρα. Χθες έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση μετά από 8 μήνες αποτυχημένων προσπαθειών. Το σπέρμα ήταν καλό 96% κινητικότητα μετά την επεξεργασία και 300.000.000 συνολικός αιρθμός σπερματοζωαρίων. Οι πιθανότητες που μας εδωσε ο γιατρός είναι 20%. Και ρωτάω τώρα εγώ: ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΛΙΓΕΣ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?

Καλησπέρα mathm και καλά αποτελέσματα.
Οι πιθανότητες είναι περίπου ίδιες με την φυσιολογική σύλληψη αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν μένουν με την πρώτη όσες νομίζεις. Είναι λίγο δύσκολο. Μην απελπίζεσαι από τώρα.

Rosemaraki
25-02-14, 22:37

Καλή τύχη κοριτσάκι μου!! Μακάρι να είναι η πρώτη και η τελευταία που θα χρειαστεί να κάνεις!!
Εσείς τί πρόβλημα είχατε και αποφασίσατε σπερματέγχυση;

sss26
25-02-14, 23:16

300.000.000 συνολικός αριθμός και 96% κινητικότητα;;;:eek: SUPER μου ακούγετε άντε να πάρουμε κουράγιο εμεις που έχουμε πολυ λιγότερα...
σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια θετική χοριακή και γιατί όχι να είσαι απο αυτές τις λίγες που μένουν με την πρώτη... καλά αποτελέσματα!!!:D

mathm
26-02-14, 13:43
300.000.000 συνολικός αριθμός και 96% κινητικότητα;;;:eek: SUPER μου ακούγετε άντε να πάρουμε κουράγιο εμεις που έχουμε πολυ λιγότερα...
σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια θετική χοριακή και γιατί όχι να είσαι απο αυτές τις λίγες που μένουν με την πρώτη... καλά αποτελέσματα!!!:D

κορίτσια μου δίνετε πάρα πολύ κουράγιο... Σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ όλες... μακάρι να μείνω έγκυος έτσι γιατί φοβάμαι την εξοσωματική.
sss26 πόσο καιρό προσπαθείτε;

mathm
26-02-14, 13:46
Καλή τύχη κοριτσάκι μου!! Μακάρι να είναι η πρώτη και η τελευταία που θα χρειαστεί να κάνεις!!
Εσείς τί πρόβλημα είχατε και αποφασίσατε σπερματέγχυση;

Μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα γιατί έχω πολυκυστικές οωθήκες..... Δεν είχα σταθερή περίοδο καιγι'αυτό το λόγο παίρνω clomiphane. Αλλά κατά τα άλλα δεν βρίσκει ο γιατρός άλλο πρόβλημα. Τον άλλο μήνα αν δεν είναι έγκυος θα κάνω σαλπιγγογραφία. Έχεις κάνει;

mathm
26-02-14, 13:48
Καλη επιτυχια και μια μεγαλη θετικη χοριακη mathm!

thanks!!!!! μακάρι στο τέλος του μήνα να είμαστε όλες εγκυούλες

mathm
26-02-14, 13:53
Καλησπέρα mathm και καλά αποτελέσματα.
Οι πιθανότητες είναι περίπου ίδιες με την φυσιολογική σύλληψη αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν μένουν με την πρώτη όσες νομίζεις. Είναι λίγο δύσκολο. Μην απελπίζεσαι από τώρα.

Αν οι πιοθανότητες είναι ίδιες δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπαίνουμε οι γυναίκες σ'αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία αντί να προσπαθούμε να συλλάβουμνε φυσιολογικά και να το ευχαριστηθούμε;;;; Αν ήξερα ότι οι πιθανότητες είναι τόσες λίγες εξαρχής δεν θα έκανα σπερματέγχυση.
Εσείς πόσο καιρό προσπαθείτε;

Ηλιοβασίλεμα
26-02-14, 13:54
Mathm εγω εχω κανει σαλπιγγογραφια (το καλοκαιρι)....διαβασε σε ποστ με το θεμα της σαλπιγγογραφιας, να ενημερωθεις!!!!;);)
Εγω δεν περιμενω νεα για αυτο τον κυκλο...γιατι δεν ειναι με ωορρηξια...Απο μεσα μαρτιου και μετα θα ξεκινησω νεο κυκλο και νεα προσπαθεια...
Εσυ μακαρι τωρα σε αυτο, να δεις θετικο αποτελεσμα!

Rosemaraki
26-02-14, 14:09
Μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα γιατί έχω πολυκυστικές οωθήκες..... Δεν είχα σταθερή περίοδο καιγι'αυτό το λόγο παίρνω clomiphane. Αλλά κατά τα άλλα δεν βρίσκει ο γιατρός άλλο πρόβλημα. Τον άλλο μήνα αν δεν είναι έγκυος θα κάνω σαλπιγγογραφία. Έχεις κάνει;

Πόσο καιρό προσπαθείτε; Πόσο χρονών είσαι;
Εκτός από τις πολυκυστικές, δεν έχετε άλλο θέμα;
Και κάνατε σπερματέγχυση χωρίς να έχεις κάνει σαλπιγγογραφία; Δεν είμαι γιατρός βέβαια, αλλά δεν είναι λίγο φάουλ αυτό; Άλλες εξετάσεις;

Εγώ έχω κάνει τη σαλπιγγογραφία (και άλλες εξετάσεις) αλλά όχι ακόμα τη σπερματέγχυση. Το συζητάμε από το Νοέμβρη που ξεκινήσαμε να ψάχνουμε, αλλά κάθε φορά μου λέει ο γιατρός μου να προσπαθήσουμε και τον επόμενο κύκλο μόνοι μας, γιατί δε βρίσκουμε κάποιο πρόβλημα...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
26-02-14, 14:18
Αν οι πιοθανότητες είναι ίδιες δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπαίνουμε οι γυναίκες σ'αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία αντί να προσπαθούμε να συλλάβουμνε φυσιολογικά και να το ευχαριστηθούμε;;;; Αν ήξερα ότι οι πιθανότητες είναι τόσες λίγες εξαρχής δεν θα έκανα σπερματέγχυση.
Εσείς πόσο καιρό προσπαθείτε;

Καλά εμείς έχουμε σοβαρό πρόβλημα με το σπέρμα και μόνο η εξωσωματική είναι η λύση. Παρόλα αυτά κάναμε 2 σπερματεγχύσεις έτσι για να το εξαντλήσουμε κι αυτ'ό το περιθώριο και να μη μπούμε κατευθείαν στα βαθιά. Δυστυχώς όμως και οι 2 γιναικολόγοι (η κάθε προσπάθεια έγινε σε διαφορετικό για να έχουμε και άλλη άποψη) είπαν το ίδιο μετά την επεξεργασία του σπέρματος,ότι δηλ είναι κακό και ότι δεν αξίζει να κάνουμε και 3η. Άσε που είναι πολύύύύύύύ ψυχοφθόρο:evil::evil::evil:
Βαρέθηκα κάθε μέρα να ανοίγω τα πόδια μου,να κάνω ενέσεις,να παίρνω χαπάκια. Τα νεύρα μου κορδέλες.
Απλά όταν δεν έρχεται μόνο του και επειδή όλοι το θέλουμε πάάάάρα πολύ ζητάμε βοήθεια κι ότι κάτσει. Καλά έκανες και την έκανες γιατί πάντα υπάρχουν ελπίδες,μπορεί να είσαι τυχερή και να πετύχει.

mathm
26-02-14, 14:58
Πόσο καιρό προσπαθείτε; Πόσο χρονών είσαι;
Εκτός από τις πολυκυστικές, δεν έχετε άλλο θέμα;
Και κάνατε σπερματέγχυση χωρίς να έχεις κάνει σαλπιγγογραφία; Δεν είμαι γιατρός βέβαια, αλλά δεν είναι λίγο φάουλ αυτό; Άλλες εξετάσεις;

Εγώ έχω κάνει τη σαλπιγγογραφία (και άλλες εξετάσεις) αλλά όχι ακόμα τη σπερματέγχυση. Το συζητάμε από το Νοέμβρη που ξεκινήσαμε να ψάχνουμε, αλλά κάθε φορά μου λέει ο γιατρός μου να προσπαθήσουμε και τον επόμενο κύκλο μόνοι μας, γιατί δε βρίσκουμε κάποιο πρόβλημα...

Έχουμε κάνει ορμονικές και σπερμοδιάγραμμα μέχρι στιγμής. Προσπαθούμε 8 μήνες και είμαι 30 χρονών. Εγώ θέλω πολύ να κάνω σαλπιγγογραφία αλλά ο γιατρός μου είναι ανένδοτος. Αν δεν πετύχει η σπερματέγχυση τότε βλέπουμε είπε. Εσύ πόσο καιρό προσπαθείς;

mathm
26-02-14, 15:01
Καλά εμείς έχουμε σοβαρό πρόβλημα με το σπέρμα και μόνο η εξωσωματική είναι η λύση. Παρόλα αυτά κάναμε 2 σπερματεγχύσεις έτσι για να το εξαντλήσουμε κι αυτ'ό το περιθώριο και να μη μπούμε κατευθείαν στα βαθιά. Δυστυχώς όμως και οι 2 γιναικολόγοι (η κάθε προσπάθεια έγινε σε διαφορετικό για να έχουμε και άλλη άποψη) είπαν το ίδιο μετά την επεξεργασία του σπέρματος,ότι δηλ είναι κακό και ότι δεν αξίζει να κάνουμε και 3η. Άσε που είναι πολύύύύύύύ ψυχοφθόρο:evil::evil::evil:
Βαρέθηκα κάθε μέρα να ανοίγω τα πόδια μου,να κάνω ενέσεις,να παίρνω χαπάκια. Τα νεύρα μου κορδέλες.
Απλά όταν δεν έρχεται μόνο του και επειδή όλοι το θέλουμε πάάάάρα πολύ ζητάμε βοήθεια κι ότι κάτσει. Καλά έκανες και την έκανες γιατί πάντα υπάρχουν ελπίδες,μπορεί να είσαι τυχερή και να πετύχει.

σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ κάθε μήνα παίρνω άπειρα χάπια και ενέσεις και τα νεύρα μου είναι σχοινιά..... τα έχω παίξει. Να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις πάρει κιλά από τις ορμόνες; εγώ νομίζω ότι έχω πρηστεί παντού.....

mathm
26-02-14, 15:03
Mathm εγω εχω κανει σαλπιγγογραφια (το καλοκαιρι)....διαβασε σε ποστ με το θεμα της σαλπιγγογραφιας, να ενημερωθεις!!!!;);)
Εγω δεν περιμενω νεα για αυτο τον κυκλο...γιατι δεν ειναι με ωορρηξια...Απο μεσα μαρτιου και μετα θα ξεκινησω νεο κυκλο και νεα προσπαθεια...
Εσυ μακαρι τωρα σε αυτο, να δεις θετικο αποτελεσμα!

Δεν σου έχει γράψει ο γιατρός σου χαπάκια για να έχεις ωορηξία κάθε μήνα;

Ηλιοβασίλεμα
26-02-14, 15:07
Δεν σου έχει γράψει ο γιατρός σου χαπάκια για να έχεις ωορηξία κάθε μήνα;

Τα χαπια της κλομιφαινης δεν με πιανουν... Τα πηρα 6 φορες και μονο την πρωτη μου εκαναν ωορρηξια.
Για αυτο και καναμε ενεσεις για την προκληση ωορρηξιας (οι ενεσεις αυτες ειναι οι αντιστοιχες που κανουν και οι κοπελες σε εξωσωματικες)...
Τωρα σε αυτον τον κυκλο δεν εκανα προκληση αλλα δεν ηρθε και φυσιολογικα η ωορρηξια...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
26-02-14, 15:10
σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ κάθε μήνα παίρνω άπειρα χάπια και ενέσεις και τα νεύρα μου είναι σχοινιά..... τα έχω παίξει. Να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις πάρει κιλά από τις ορμόνες; εγώ νομίζω ότι έχω πρηστεί παντού.....

Σε φυσικό κύκλο τις έκανα και τις 2 και έκανα ενέσεις altermon και την κλασική pregnyl οπότε δεν πρόλαβα να παχύνω αλλά αν έκανα και τρίτη μου είχε γράψει serpafar αλλά δεν είχα σκοπό να τα πάρω. Εσύ όντως παίρνεις αρκετά γιατί έχεις πολυκυστικές.

sss26
26-02-14, 15:13
κορίτσια μου δίνετε πάρα πολύ κουράγιο... Σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ όλες... μακάρι να μείνω έγκυος έτσι γιατί φοβάμαι την εξοσωματική.
sss26 πόσο καιρό προσπαθείτε;

Σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις!! εμείς προσπαθούμε 2 χρόνια μόνοι μας και όπως καταλαβαίνεις χωρις αποτέλεσμα. πριν χρόνια ο άντρας μου διαγνώστηκε με ολιγοσπερμία ύστερα από πόνους που είχε στο δεξί όρχι επίσης τα λευκά αιμοσφαίρια είχαν φτάσει 600 με φ.τ <100.. κάναμε όλες τις εξετάσεις στις οποίες δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και έτσι μείναμε οτι υπάρχει απλά μια φλεγμονή και ίσως και για αυτό υπάρχει ο μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων η οποία και αντιμετωπίστηκε με αντιβιώσεις χωρις όμως να έχουμε θεαματικές αλλαγές στον αριθμό.. έτσι μας είπανε ότι δεν αποκλείεται τίποτα απο την στιγμή που αλλοι παραγοντες είναι οκ προσπαθήστε και αν δεν γίνει απο μόνο του τότε θα μιλήσουμε για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. και όπως έγινε μετά απο 2χρονια προσπαθειών τίποτα.. εγώ έχω κάνει όλες τις προαπαιτούμενες εξετάσεις και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αντιμετωπίζουμε μόνο τον μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων (περίπου 5.000.000/μλ)δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα ζωτικότητας, κινητικότητας, μορφολογίας. και έτσι τον επόμενο μήνα είπαμε να ξεκινήσουμε με σπερματεγχυση αν και πραγματικά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη...:(

mathm
26-02-14, 15:15
Σε φυσικό κύκλο τις έκανα και τις 2 και έκανα ενέσεις altermon και την κλασική pregnyl οπότε δεν πρόλαβα να παχύνω αλλά αν έκανα και τρίτη μου είχε γράψει serpafar αλλά δεν είχα σκοπό να τα πάρω. Εσύ όντως παίρνεις αρκετά γιατί έχεις πολυκυστικές.

Δεν μπορείς να φανταστείς τι τραβάω. Τρέφομαι με 1.200 θερμίδες την ημέρα και κάθε μέρα με ρωτάνε αν πήρα κιλά. Ειδικά το προσωπό μου έχει γίνει στρογγυλό.... άσε που έχω βγάλει και σπυράκια. Μετά την σπερματέγχυση (που έγινε προχθές) μου έχει γράψει και κάτι χάπια που λέγονται utrogestan. τα έχει πάρει καμιά;

mathm
26-02-14, 15:18
Σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις!! εμείς προσπαθούμε 2 χρόνια μόνοι μας και όπως καταλαβαίνεις χωρις αποτέλεσμα. πριν χρόνια ο άντρας μου διαγνώστηκε με ολιγοσπερμία ύστερα από πόνους που είχε στο δεξί όρχι επίσης τα λευκά αιμοσφαίρια είχαν φτάσει 600 με φ.τ <100.. κάναμε όλες τις εξετάσεις στις οποίες δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και έτσι μείναμε οτι υπάρχει απλά μια φλεγμονή και ίσως και για αυτό υπάρχει ο μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων η οποία και αντιμετωπίστηκε με αντιβιώσεις χωρις όμως να έχουμε θεαματικές αλλαγές στον αριθμό.. έτσι μας είπανε ότι δεν αποκλείεται τίποτα απο την στιγμή που αλλοι παραγοντες είναι οκ προσπαθήστε και αν δεν γίνει απο μόνο του τότε θα μιλήσουμε για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. και όπως έγινε μετά απο 2χρονια προσπαθειών τίποτα.. εγώ έχω κάνει όλες τις προαπαιτούμενες εξετάσεις και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αντιμετωπίζουμε μόνο τον μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων (περίπου 5.000.000/μλ)δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα ζωτικότητας, κινητικότητας, μορφολογίας. και έτσι τον επόμενο μήνα είπαμε να ξεκινήσουμε με σπερματεγχυση αν και πραγματικά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη...:(

Θα σου έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή αλλά είμαι πολύ χειρότερη από εσένα σε θέμα ψυχραιμίας.... Σπερματέγχυση έχεις κάνει; Στην σπερματέγχυση γίνεται επεξεργασία του σπέρματος και το κάνουν power... Τι σου πρότεινε ο γιατρός σου;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
26-02-14, 15:23
Θα σου έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή αλλά είμαι πολύ χειρότερη από εσένα σε θέμα ψυχραιμίας.... Σπερματέγχυση έχεις κάνει; Στην σπερματέγχυση γίνεται επεξεργασία του σπέρματος και το κάνουν power... Τι σου πρότεινε ο γιατρός σου;

Το κάνουν όντως; γιατί όταν το είπα στον γυναικολόγο μου είπε ότι δεν γίνεται αυτό, απλά διαλέγουν τα καλά σπερματοζωάρια. Τι ισχύει τελικά;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
26-02-14, 15:28
Δεν μπορείς να φανταστείς τι τραβάω. Τρέφομαι με 1.200 θερμίδες την ημέρα και κάθε μέρα με ρωτάνε αν πήρα κιλά. Ειδικά το προσωπό μου έχει γίνει στρογγυλό.... άσε που έχω βγάλει και σπυράκια. Μετά την σπερματέγχυση (που έγινε προχθές) μου έχει γράψει και κάτι χάπια που λέγονται utrogestan. τα έχει πάρει καμιά;

Δεν τα έχω πάρει αλλά είναι φυσική ορμόνη του οργανισμου.νιμίζω προγεστερόνη και απλά βοηθάνε στην ανάπτυξη του ενδομητρίου και σε πιθανή κύηση. Χορηγείται συνήθως στην εξωσωματική.

Ηλιοβασίλεμα
26-02-14, 15:31
Κοριτσια στην σπερματεγχυση κανουν επεξεργασια και βελτιστοποιηση στο σπερμα...αλλα αν ειναι εξαρχης καλο, το κανουν πολυ καλο ενω αν ειναι κακο, το κανουν μετριο. Δεν νομιζω να μπορουν να κανουν θαυματα...

mathm Τα ουτροτζεσταν ειναι προγεστερονη και τα πινουμε προς ενισχυση του ενδομητριου σε πιθανη συλληψη. Φερνουν και πολλες ζαλαδες. Εχεις εσυ ζαλαδες;
Μετα την σπερματεγχυση ποναγες; εγω ναι...
Καθε γυναικα αντιδρα διαφορετικα...

sss26
26-02-14, 15:33
[QUOTE=mathm;2644496]Θα σου έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή αλλά είμαι πολύ χειρότερη από εσένα σε θέμα ψυχραιμίας.... Σπερματέγχυση έχεις κάνει; Στην σπερματέγχυση γίνεται επεξεργασία του σπέρματος και το κάνουν power... Τι σου πρότεινε ο γιατρός σου;[/QU΄
όχι δεν έχω κάνει τον επόμενο μήνα θα είναι η πρώτη μου φορά τώρα όσο αφορά την επεξεργασία δεν ξέρω τι θα αλλάξει..σίγουρα η κινητικότητα και η ζωτικότητα θα αυξηθούν αρκετά (τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ο αριθμός δεν αλλάζει λογικά, τι έχουνε μέθοδο να τα πολλαπλασιάζουν;; αποκλείεται..

mathm
26-02-14, 15:36
Κοριτσια στην σπερματεγχυση κανουν επεξεργασια και βελτιστοποιηση στο σπερμα...αλλα αν ειναι εξαρχης καλο, το κανουν πολυ καλο ενω αν ειναι κακο, το κανουν μετριο. Δεν νομιζω να μπορουν να κανουν θαυματα...

mathm Τα ουτροτζεσταν ειναι προγεστερονη και τα πινουμε προς ενισχυση του ενδομητριου σε πιθανη συλληψη. Φερνουν και πολλες ζαλαδες. Εχεις εσυ ζαλαδες;
Μετα την σπερματεγχυση ποναγες; εγω ναι...
Καθε γυναικα αντιδρα διαφορετικα...

κορίτσια θα σας πω την ιστορία του δικού μας σπέρματος... Πριν 1 μήνα έκανε ο άντρας μου εξετάσεις και είχε κινητικότητα 47% (δηλαδή χάλια). Πήρε κάτι βιταμίνες από το φαρμακείο (δεν θυμάμαι πως τις λένε αλλά θα τον ρωτήσω και θα σας το γράψω αύριο) και έτρωγε κάθε μέρα 2 καρότα και τελικά πριν 2 μέρες που έκανε σπερμοδιάγραμμα η κινητικότητα έφτασε στο 75% και μετά την επεξεργασία στο 96%....

Ζαλάδες από το utragestan δεν έχω. Λίγη υπνηλία θα έλεγα. Στη σπερματέγχυση δεν πόνεσα καθόλου. Λίγο μόνο στην αρχή γιατί ήμουν σφιγμένη (και πως να μην είμαι δηλαδή;;;;;;;)

mathm
26-02-14, 15:38
[QUOTE=mathm;2644496]Θα σου έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή αλλά είμαι πολύ χειρότερη από εσένα σε θέμα ψυχραιμίας.... Σπερματέγχυση έχεις κάνει; Στην σπερματέγχυση γίνεται επεξεργασία του σπέρματος και το κάνουν power... Τι σου πρότεινε ο γιατρός σου;[/QU΄
όχι δεν έχω κάνει τον επόμενο μήνα θα είναι η πρώτη μου φορά τώρα όσο αφορά την επεξεργασία δεν ξέρω τι θα αλλάξει..σίγουρα η κινητικότητα και η ζωτικότητα θα αυξηθούν αρκετά (τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ο αριθμός δεν αλλάζει λογικά, τι έχουνε μέθοδο να τα πολλαπλασιάζουν;; αποκλείεται..

Για τον αριθμό έχεις δίκιο δεν αλλάζει. αλλά όπως λέει κι ο γιατρός μου ΜΟΝΟ ΕΝΑ (σπερματοζωάριο) ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ....