PDA

Επιστροφή στο Forum : COLOSTRUM

stafroditi2353
17-01-11, 20:22
τι γνωριζετε για αυτο???ειναι λενε ενα σιροπι που περιεχει το πρωτογαλα και το δινει μια φιλη στο παιδι της καθημερινα σαν προστασια και περναει ολες τις αρρωστιες στο ποδι.το εχει δωσει καμμια??απο ποια ηλικια??? αυτη το αγοραζει απο την LR. γνωριζει καμμια αν ειναι καλα τα προιοντα αυτα, μην τα αγορασω τζαμπα...

koufetaki
17-01-11, 20:37
βρηκα αυτοhttp://www.dynamic.com.gr/product_info.php/products_id/156/language/el 1η φορα το ακουω ομως αυριο θα παω στην φαρμακοποιο μου και θα της το ζητησω γτ γραφει αυτο
Φροντίζει για τη γρήγορη ανάπλαση των τραυματισμένων μυϊκών ινών καθώς και την επιτάχυνση της αποβολής του γαλακτικού οξέος από το αίμα στούς αθλητές. Ανάπλαση των μικροθλάσεων πριν απο την πλήρη καταστροφή του μυϊκού ιστού.
και με ενδιαφερει για το μεγαλο μου παιδι επειδη απο τον ιουνιο και μετα θα κανουμε προετημασια για στρατιωτικες σχολες και απο τωρα καταπονειται.θα ειναι ισως καλο και για το μικρο μου που του χρονου ξεκιναει προνηπια.αν ειναι να γλυτωσουμε τις αμετρητες ιωσεις που θα κολλησουμε τι να πω μονο ευχαριστω για την ενημερωση του προιοντος.
και αυτο σε καψουλεςhttp://www.ifilios.gr/colostrum.html

stafroditi2353
18-01-11, 09:43
καλημερα. καμμια αλλη κοπελα δεν γνωριζει κατι??

cristina112
19-01-11, 00:19
καλημερα. καμμια αλλη κοπελα δεν γνωριζει κατι??

Κάτι άκουσα μια μέρα στο γραφείο μιας γνωστής μου...αυτή που το έλεγε δεν το αγόραζε,αλλά της το έδινε ο πατέρας της.Μιλούσανε συνέχεια για τα οφέλη του,αλλά δεν έδωσα και μεγάλη σημασία,γιατί είπανε ότι η γεύση του δεν είναι και ό,τι καλύτερο.Πάντως ανέφεραν ότι είχανε δει πολύ μεγάλη διαφορά από τότε που ξεκίνησαν να το πίνουν και δεν το άλλαζαν με τίποτα.

lop
19-01-11, 23:12
stafroditi αυτό που ξέρω (επειδή πάσχω από δευτεροπαθή ανεπάρκεια ανοσοποιητικού με συνέπεια συνεχείς λοιμώξεις ) είναι ότι βγαίνει από το πρωτόγαλα της αγελάδας που δίνει τις πρώτες 3 ημέρες στο μοσχαράκι.Φυσικά πρέπει να προσέξεισ την εταιρεία μήπως και δεν είναι αυτό που υπόσχονται γιατί όπως καταλαβαίνεις και λίγο καταλήγει στις φαρμακευτικές και ακριβά το έχουν. Αυτό που κάνω είναι ενδοφλέβια 2 δόσεις το χρόνο, με ανοσοσφαιρίνες. Κάπου βαθειά το έχω υπόψιν μου αλλά σκέφτομαι αν δεν μπορώ να βοηθηθώ με ιατρική παρέμβαση θα μπορέσω με κάτι τόσο φυσικό ; Μου φαίνεται κάτι σαν ομοιοπαθητική και δεν βοηθήθηκα καθόλου απ'αυτήν. Έχεις κάποιο πρόβλημα και το θέλεις ή προληπτικά ;

stafroditi2353
19-01-11, 23:47
οχι προληπτικα το θελω αλλα δεν ξερω αν κανει να το δινω στην μικρη μου που ειναι 9 μηνων. θα ρωτησω και την παιδιατρο. ευχαριστω παντως και κουραγιο και μην χανεις τις ελπιδες σου. αν υπαρχει καποια κοπελα που το εχει χρησιμοποιησει ας μου πει

aeipolis
15-11-11, 18:32
τι γνωριζετε για αυτο???ειναι λενε ενα σιροπι που περιεχει το πρωτογαλα και το δινει μια φιλη στο παιδι της καθημερινα σαν προστασια και περναει ολες τις αρρωστιες στο ποδι.το εχει δωσει καμμια??απο ποια ηλικια??? αυτη το αγοραζει απο την LR. γνωριζει καμμια αν ειναι καλα τα προιοντα αυτα, μην τα αγορασω τζαμπα...
Εμείς το χρησιμοποιούμε οικογενειακώς, είναι το μόνο σκεύασμα (σε κάψουλες το παίρνουμε εμείς) που έχει όντως αποτέλεσμα. Ειδικά αν νιώθω να με τριγυρίζει καμία ίωση, παίρνω παραπάνω κάψουλες και δεν έχω αρρωστήσει!
Και πραγματικά δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια.
Την εταιρεία που λες δεν την έχω ακούσει, εμείς χρησιμοποιούμε της Vivoverde και είναι εξαιρετικό.

ζώπυρον
15-11-11, 19:38
Έπεσα τυχαία στο θέμα κι έχω καιρό που αναρωτιέμαι γι' αυτό το σκεύασμα. Όντως είναι τόσο αποτελεσματικό, χωρίς παρενέργειες?

Μην με πάρετε με τις πέτρες... αλλά αναρωτιέμαι... οι αγελάδες ελέγχονται πλήρως και το πρωτόγαλά τους φθάνει για να βιομηχανοποιηθεί?

aeipolis
15-11-11, 22:21
Έπεσα τυχαία στο θέμα κι έχω καιρό που αναρωτιέμαι γι' αυτό το σκεύασμα. Όντως είναι τόσο αποτελεσματικό, χωρίς παρενέργειες?

Μην με πάρετε με τις πέτρες... αλλά αναρωτιέμαι... οι αγελάδες ελέγχονται πλήρως και το πρωτόγαλά τους φθάνει για να βιομηχανοποιηθεί?

επειδή είναι το γάλα των πρώτων ωρών που τα θηλαστικά δίνουν στα νεογνά, είναι γεμάτο αντισώματα. Άρα όχι μόνο δεν έχει παρενέργειες αλλά βοηθάει το ανοσοποιητικό σύστημα, την άμυνα του οργανισμού κλπ.
Αν διαλέξεις μία καλή εταιρεία, είσαι πιο σίγουρη για την ποιότητα του, ότι οι αγελάδες δεν παίρνουν ορμόνες, κλπ

stafroditi2353
15-11-11, 22:47
εγω τελικα δεν το χρησιμοποιησα στη μικρη μου, η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι καιτοσο σιγουρη για το προιον και το αποτελεσμα

χελωνιτσα
14-03-12, 17:23
σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το colostrum γιατι φετος η κορη μου3 ετων ειναι συνεχως αρρωστη αλλα φοβαμαι κιολας. το εχει χρησιμοποιησει καμια μανουλα τελευταια να μου πει τη γνωμη της η ισως μια καλη εταιρια?

Nina-Nana
14-03-12, 17:33
Έχω αυτο
http://www.vitamelia.gr/gr/index/products/nutrition?row=22

Δεν το έχω δοκιμασει γιατι η μικρη μου έχει αλλεργία στο γάλα κι επειδη θηλάζει δεν κάνει να το παίρνω. Η φίλη μου που το παίρνει ειναι πολυ ευχαριστημένη την έχει βοηθήσει λεει στις φαρυγγιτιδες. Το δίνουν και στην αδερφη της απο 6 ετών. Εμένα πάντως λιγο ακριβό μου φαίνεται.. Αλλα δεν έχω συγκρίνει τιμές με αλλα.

aeipolis
14-03-12, 22:53
σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το colostrum γιατι φετος η κορη μου3 ετων ειναι συνεχως αρρωστη αλλα φοβαμαι κιολας. το εχει χρησιμοποιησει καμια μανουλα τελευταια να μου πει τη γνωμη της η ισως μια καλη εταιρια?
Το χρησιμοποιούμε εμείς οικογενειακώς, όλοι, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, είναι το remedy που έχουμε όταν μας τριγυρίζει καμμιά ίωση και δεν έχουμε αρρωστήσει. Super είναι! Και χωρίς παρενέργειες.
Εμείς το παίρνουμε απο την vivoverde, σταθερά 2 χρόνια τώρα.
Θα βρω και το ακριβές link να σου στείλω.

Nina-Nana
14-03-12, 23:04
Κι εγώ απο vivo verde το είχα καθώς και κάποια φύκια κτλ. Αλλα μετά η vivo verde άλλαξε κι έγινε vita melia. Νομίζω η εταιρία υπάρχει ακόμα αλλα έχει αλλάξει η σύσταση και η αξιοπιστία γιατί οι γιατροί που είχαν κάνει τις συνταγές τέλος πάντων έφυγαν και πήγαν στην vita melia. Αλλα λογικά το ίδιο σκευασμα είναι κι εγώ αν δεν είχα μάθει τυχαία κάτι κουτσομπολιά απο τη vivo verde θα τα επερνα ακόμα.

aeipolis
14-03-12, 23:28
Το colostrum, απο ό,τι διάβασα στη βιβλιογραφία, είναι εντελώς φυσικό προϊόν, δε μπορείς να το φτιάξεις!
Αυτοί οι γιατροί που λες, τι εννοείς οτι εκαναν τις συνταγές?

aeipolis
15-03-12, 15:30
Το βρήκα το link, εμείς αυτό το colostrum παίρνουμε:
http://www.vivoverde.gr/index.php?option=com_rokgallery&view=detail&id=185&Itemid=76
και είναι δοκιμασμένο.

zouzounel
15-03-12, 15:38
Το colostrum, απο ό,τι διάβασα στη βιβλιογραφία, είναι εντελώς φυσικό προϊόν, δε μπορείς να το φτιάξεις!
Αυτοί οι γιατροί που λες, τι εννοείς οτι εκαναν τις συνταγές?

ναι μπορείς να το φτιάξεις, αν εισαι λεχωνα και παραγεις πρωτογαλα
καπου ειχα πετυχει οδηγίες στο νετ, αν εχεις τη δυνατότητα να βρεις blisters για τη συσκευασία του
αυτό που εμενα με παραξενεύει είναι πώς γίνεται τα αντισώματα να παραμενουν ζωντανα για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα...

Nina-Nana
15-03-12, 15:40
Το βρήκα το link, εμείς αυτό το colostrum παίρνουμε:
http://www.vivoverde.gr/index.php?option=com_rokgallery&view=detail&id=185&Itemid=76
και είναι δοκιμασμένο.

Κι εγω αυτο έπαιρνα. Αλλα κάποια στιγμη παραγγελνω πάλι και δεν είχαν και μα μου και μισολογα και τελικα μετα είπαν οτι δεν θα βγάλουν άλλο τα συμπληρώματα γιατι μαλωσαν οι δυο συνεργάτες που είχαν ανοίξει τη vivo verde. Μαθαίνω εν τελει οτι ο ένας απο τους δυο άνοιξε τη vita melia (ο υπεύθυνος των συμπληρωμάτων) και μόνο εκει θα τα έχει. Ειναι και στη δικαιοσυνη η υποθεση εις βαρος της vivo verde γιατι ο αλλος ειχε κατοχυρωσει τα δικαιωματα πχ την καρδουλα. Και μετα δεν ασχολήθηκα άλλο λόγω της αλλεργίας. Και τώρα βάζεις το λινκ και εξεπλαγην γιατι είχαν πει οτι τα σταματούν.
Ελπιζω να μην ειναι ραδιο αρβυλα ολα αυτα!
Αλλα στην ουσία το ίδιο πράγμα ειναι!

aeipolis
16-03-12, 11:02
αυτό που εμενα με παραξενεύει είναι πώς γίνεται τα αντισώματα να παραμενουν ζωντανα για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα...
Με απλά λόγια, αυτο που συμβαίνει είναι:
Όταν ένας εισβολέας μπει στον οργανισμό και αναγνωριστεί ως εχθρός, το ανοσοποιητικό μας σύστημα προσπαθεί να τον αφοπλίσει, φτιάχνοντας ένα "καλούπι" (αντισώματα) που του ταιριάζει ακριβώς για να τον αγκαλιάσει και τελικά να τον απομακρύνει. Αυτο το καλούπι -αντισώματα- είναι μόνο για τον συγκεκριμένο εισβολέα (σχέση κλειδιού- κλειδαριάς). Κανονικά πρέπει ο οργανισμός να το σχεδιάσει απο την αρχή και μετά να κατασκευάσει και πολλά ίδια για τους πολλούς εισβολείς (είναι τεράστιος αριθμός κυττάρων). Για να γίνει αυτο χρειάζονται λίγες ημέρες. Αν όμως ο συγκεκριμένος "εχθρός" έχει ξαναερθει, το ανοσοποιητικό έχει έτοιμα τα καλουπια (αντισώματα) απο προηγούμενη φορά και δεν αργεί να τον πολεμήσει (γι αυτο λέμε ότι αν έχεις περάσει μια αρρώστια δεν την ξανακολλας, η αλήθεια είναι ότι έχεις έτοιμα τα όπλα για να την πολεμησεις). τα καλουπια αυτά μένουν σε μια "βιβλιοθηκη" και είναι για πάντα ευκολα διαθέσιμα αν έχουν κατασκευαστεί μια φορά.
Αυτο λοιπόν που γίνεται στο colostrum, είναι και η λογική των εμβολιων, είναι να βάζουμε στον οργανισμό μας έτοιμα τα καλουπια- αντισώματα που παίρνουμε απο άλλον οργανισμό που τα έχει για κάποιο λόγο φτιάξει, και έτσι ο οργανισμός μας τα έχει έτοιμα σε περίπτωση που χρειαστούν. Δηλαδη ενισχύουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

aeipolis
16-03-12, 11:19
Επειδή το colostrum είναι το πρωτογαλα, έχει πάρα πολλά αντισώματα, με τα οποία εμπλουτίζουμε τη "βιβλιοθήκη" του οργανισμού μας και δυναμώνουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

aeipolis
16-03-12, 11:33
Άρα, το πρωτόγαλα ΔΕΝ μπορείς να το φτιάξεις, κανείς δε μπορεί και δεν εχει καταφέρει να το φτιάξει, μπορείς μόνο να το συλλέξεις και να το συσκευάσεις.
Είναι απόλυτα φυσικό προϊόν και είναι, ως πρωτόγαλα, αναντικατάστατο.

Δεν τίθεται λοιπόν και θέμα για το ποιος "έχει τη συνταγή" και "φτιάχνει" το colostrum, η απάντηση είναι ότι δεν το φτιάχνει κανείς. Προσοχή στο τι λέει ο κάθε "γιατρός" !!

zouzounel
16-03-12, 11:37
ρε παιδια μην τρελλαινεστε με τους "επιστημονικούς" ξενογλωσσους όρους
πρωτογαλα ειναι λεμε, πρωτογαλα που παραγουμε όλες οι μανούλες όταν γεννάμε

αυτο που δε μας λενε οι εταιρίες ειναι από ποιον οργανισμό συλλέγουν το πρωτόγαλα (ειναι δλδ ανθρώπινο?) και από ποιο μερος του κόσμου

Nina-Nana
16-03-12, 11:42
ρε παιδια μην τρελλαινεστε με τους "επιστημονικούς" ξενογλωσσους όρους
πρωτογαλα ειναι λεμε, πρωτογαλα που παραγουμε όλες οι μανούλες όταν γεννάμε

αυτο που δε μας λενε οι εταιρίες ειναι από ποιον οργανισμό συλλέγουν το πρωτόγαλα (ειναι δλδ ανθρώπινο?) και από ποιο μερος του κόσμου

Απο αγελάδες. Που ποιος ξέρει τι τρώνε..... :confused:

aeipolis
16-03-12, 11:50
Nina-Nana αυτά δεν πρέπει να ισχύουν , γιατί στη vivoverde μια χαρά φαίνονται να πηγαινουν και εμείς απο κει πήραμε και παίρνουμε καιρό τώρα τα συμπληρώματα.

aeipolis
16-03-12, 11:51
Απο αγελάδες. Που ποιος ξέρει τι τρώνε..... :confused:

Ναι, απο αγελάδες είναι

Nina-Nana
16-03-12, 11:55
Nina-Nana αυτά δεν πρέπει να ισχύουν , γιατί στη vivoverde μια χαρά φαίνονται να πηγαινουν και εμείς απο κει πήραμε και παίρνουμε καιρό τώρα τα συμπληρώματα.

Δεν μιλάω για τώρα. Αυτα είχαν γίνει πριν 2-3 χρόνια.

aeipolis
16-03-12, 12:05
Ααα, ok.
Λειτουργεί πάντως καλα και έχει και νέα προϊοντα, κόσμο, κλπ. Για τη vivoverde λέω.

γκρετελ
16-03-12, 15:41
κοριτσια καλησπερα..διαβασα για το colostrum .ειμαι μελοσ σε γερμανικη εταιρεια η οποια εχει colostrum και το δινουν και στα μωρα απο 0 μηνων.ειναι 100% αγελαδινο πρωτογαλα και πιστοποιημενο απο τον οργανισμο fresenius ο οποιοσ ειναι ο πιο αυστηροσ οργανισμοσ σε πιστοποιησεισ προιοντων..εγω φετοσ δεν προλαβα να το ξεκινησω στο γιο μου αλλα απο ιουλιο θα το ξεκινησει ολη η οικογενεια..η τιμη του ειναι πολυ προσιτη.οποια ενδιαφερεται για colostrum αλλα και αλλα προιοντα θεραπευτικα και για ενισχυση του ανοσοποιητικου ασ επικοινωνησει μαζι μου μεσω π.μ.ευχαριστω

γκρετελ
18-03-12, 17:14
επειδη δεν ειχα διαβασει απο την αρχη το θεμα και ειδα οτι αναφερεται η εταιρεια(δεν ηξερα αν επιτρεπεται να την αναφερω)ειμαι στην LR και ναι τα προιοντα ειναι αψογα με πιστοποιησεισ απο fresenius institute καθωσ και το ελληνικο χημειο κρατουσ για το χυμο τησ αλοησ που εχει το οποιο εχει ευεργετικεσ ιδιοτητεσ στον οργανισμο...οποια ενδιαφερεται για περισσοτερεσ λεπτομερειεσ ασ επικοινωνησει μαζι μου.ευχαριστω

Kostas-Aggela
18-03-12, 17:37
Μα αν το πρωτογαλα εχει μεσα αντισωματα και τα δινει στο βρεφος/παιδι/εφηβο/ενηλικα για τις απλες ιωσης αυτος ο οργανισμος σιγα σιγα δεν ξεχναει να παραγει αντισωματα ;;; (τα αντισωματα δεν μενουν για παντα ...)

Και αφου δεν το κατασκευαζει κανεις , πως το συμπηκνονουν σε καψουλες ...και το κανουν να κραταει τοσο καιρο ; αφου το μητρικο γαλα εχει ωρες ζωης (;)

Επισης , κλινικες δοκιμες εχετε δει πουθενα ; στατιστικες μελετες ; ή απλα επειδη ειναι ενα "φυσικο" προιον κανενας δεν το σκεφτεται .

Προσεχετε τι δινεται στα βρεφη παιδι εφηβους ....φιλικη συμβουλη απο εμενα ...

STELLASATKA
03-04-12, 23:23
επειδη δεν ειχα διαβασει απο την αρχη το θεμα και ειδα οτι αναφερεται η εταιρεια(δεν ηξερα αν επιτρεπεται να την αναφερω)ειμαι στην LR και ναι τα προιοντα ειναι αψογα με πιστοποιησεισ απο fresenius institute καθωσ και το ελληνικο χημειο κρατουσ για το χυμο τησ αλοησ που εχει το οποιο εχει ευεργετικεσ ιδιοτητεσ στον οργανισμο...οποια ενδιαφερεται για περισσοτερεσ λεπτομερειεσ ασ επικοινωνησει μαζι μου.ευχαριστω

Με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να αγοράσω colostrum σε μορφή σιροπιου για την ΚΟΡΗ μου.ειμαι ΑΠΟ θεσσαλονικη πως θα μπορούσαμε να μου στείλεις ;

γκρετελ
04-04-12, 12:05
Με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να αγοράσω colostrum σε μορφή σιροπιου για την ΚΟΡΗ μου.ειμαι ΑΠΟ θεσσαλονικη πως θα μπορούσαμε να μου στείλεις ;καλημερα..ναι βεβαιωσ και μπορω και θα σου πω σε πμ ποτε θα το ξεκινησεισ γιατι μεσα στο καλοκαιρι δεν το δινουμε...θα σου στειλω πμ

γκρετελ
05-04-12, 13:24
Με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να αγοράσω colostrum σε μορφή σιροπιου για την ΚΟΡΗ μου.ειμαι ΑΠΟ θεσσαλονικη πως θα μπορούσαμε να μου στείλεις ;σου χω στειλει πμ

mariadragon
25-07-12, 18:27
κοριτσια δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας για το colostrum αρκει να εχει γινει η προμηθεια του απο εταιρειες που εχουν πιστοποιηθει απο τον εοφ, δωστε το στα παιδια σας και ξεχαστε τα κρυολογηματα :p

zeta0671
22-10-12, 22:47
Το αγελαδινό πρωτόγαλα περιέχει περισσότερους διατροφικούς παράγοντες και αντισώματα σε σχέση με το ανθρώπινο και λόγω των μοναδικών συστατικών που διαθέτει είναι κατάλληλο για τον άνθρωπο και ιδανικό για όλες τις ηλικίες. Τα παιδιά μου 9 και 11 ετών έδω και ένα χρόνο τα έχω θωρακίσει από ιώσεις και μας έχει χάσει η φαρμακοποιός μας, δίνοντας τους παράλληλα και το πόσιμο της γερμανικής αλόης, όπως προέγραψε και η γκρέτελ!

aggeliki_83
31-10-12, 14:52
ΤΟ COLOSTRUM ΤΗΣ LR EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ.ΟΠΟΙΟΣ-Α ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ 30% ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ;) (ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ MAIL).ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΦΟΒΑ COLOSTRUM!

ANF
14-02-13, 09:57
Εμείς παίρνουμε αυτό: http://www.benevivendi.gr/index.php?product_id=1396&page=shop.product_details&category_id=156&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom2.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=530 που έχει αριθμό ΕΟΦ (υποθέτω ότι και τα άλλα θα έχουν) και είναι Αμερικάνικο προιόν.

Είμαστε πάρα πολυ ικανοποιημένοι, στα παιδιά ανοίγω την κάψουλα, εμείς το παίρνουμε κανονικά.

Να χτυπήσω ξύλο έχουμε χρόνια να αρρωστήσουμε...

Χλοη
28-02-13, 18:41
Είναι δυνατόν ένα τυποποιημένο προϊόν να διατηρεί ζωντανά τα αντισώματα; Επίσης δεν έχει υποστεί παστερίωση; Διότι αν έχει υποστεί παστερίωση δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μέσα ζωντανά αντισώματα. Όσον αφορά την LR δεν τους έχω μεγάλη εμπιστοσύνη. Τα προϊόντα τους δεν είναι τόσο αγνά όσο ισχυρίζονται. Τα παιδικά σαμπουάν και αφρόλουτρα έχουν μέσα sodium laureth sulfate...

hippiemama
01-03-13, 09:28
Tο βρίσκω τρομερά αφύσικο να θέλει κανείς να δώσει -ειδικά σε μικρό παιδί- πρωτόγαλα ενός άλλου θηλαστικού που στην ουσία προορίζεται για να κάνει ένα μοσχαράκι από βυζανιάρικο σε μοσχάρι 300 κιλών μέσα σε 8 μήνες.

Θαυματουργό το αγελαδινό πρωτόγαλα μπορεί να είναι αλλά σίγουρα για κάποιον που έχει την ανατομία & τις διατροφικές ανάγκες ενός μοσχαριού (το οποίο σημειωτέον τη στιγμή της γέννησής του μπορεί να ζυγίζει από 30-50 κιλά!!!)

Χλοη
02-03-13, 16:31
Tο βρίσκω τρομερά αφύσικο να θέλει κανείς να δώσει -ειδικά σε μικρό παιδί- πρωτόγαλα ενός άλλου θηλαστικού που στην ουσία προορίζεται για να κάνει ένα μοσχαράκι από βυζανιάρικο σε μοσχάρι 300 κιλών μέσα σε 8 μήνες.

Θαυματουργό το αγελαδινό πρωτόγαλα μπορεί να είναι αλλά σίγουρα για κάποιον που έχει την ανατομία & τις διατροφικές ανάγκες ενός μοσχαριού (το οποίο σημειωτέον τη στιγμή της γέννησής του μπορεί να ζυγίζει από 30-50 κιλά!!!)

Συμφωνώ. Επίσης απορώ που θα βρουν πια τόσο πρωτόγαλα!! Το πρωτόγαλα παράγεται για ένα πολύ μικρό διάστημα, αμέσως μετά τη γέννηση του ζώου. Αμφιβάλλω για το πόσο αγνό θα είναι όντως αυτό το προϊόν.

mirini
04-03-13, 09:36
Αν κανείς θηλάζει τα παιδιά του δεν έχει ανάγκη από το προωτόγαλα της αγελάδας. Αυτό έχει φτιαχτεί για το μοσχαράκι και όλοι γνωρίζουμε σε τι συνθήκες εκτρέφονται οι αγελάδες για να παράγουν όλα αυτά που οι εταιρίες μας υπόσχονται ως θαυματουργά.

κανίνα
14-04-13, 18:46
πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω κανενα λογικο παραγοντα που θα με εκανε να αγορασω το πρωτογαλα μιας αγελαδας.....τι αλλη βλακεια θα βγαλουνε πια?

ΣΩΤΗΡΙΑ
15-04-13, 14:48
πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω κανενα λογικο παραγοντα που θα με εκανε να αγορασω το πρωτογαλα μιας αγελαδας.....τι αλλη βλακεια θα βγαλουνε πια?

ποσο συμφωνω...........

sofaki1978
16-04-13, 08:50
Ε ναι,τι αλλο θα βγαλουνε,απορω πραγματικα! :shock::shock::shock:

Η LR σαφως και δεν ειναι αγνη εταιρεια,ποσα paraben εχει η σειρα με την αλοη?

Ας αφησουν το πρωτογαλα της αγελαδας για το ειδος που προοριζεται :!:

tot72
16-04-13, 15:54
Τότε να μην αγοράζουμε μέλι,βασιλικό πολτό,γάλα γενικότερα γιατί ούτε αυτά φτιάχνονται για μας και οι συνθήκες παραγωγής τους...άστε.Υποτίθεται πως είναι δυναμωτικό.Άμα σας αρέσει πάρτε το αλλιώς...

κανίνα
17-04-13, 13:50
Τότε να μην αγοράζουμε μέλι,βασιλικό πολτό,γάλα γενικότερα γιατί ούτε αυτά φτιάχνονται για μας και οι συνθήκες παραγωγής τους...άστε.Υποτίθεται πως είναι δυναμωτικό.Άμα σας αρέσει πάρτε το αλλιώς...
συγνωμη κιολας αλλα αυτο που λες δεν ισχυει...στις μελισσες δεν δινουν ορμονες,φαρμακα και χημειες για να παραγουν μελι!καμια σχεση με το τι δινουν στις αγελαδες!αλλο να πιεις το γαλα της κατσικας η της αγελαδας που εχει η γιαγια σου στο χωριο,και αλλο του εμποριου!μην τα ισοπεδωνουμε και ολα!οσο για το μελι που λες αν πας μια βολτα σε καταστημα με βιολογικα προιοντα,η σε συναιτερισμο θα βρεις 100% φυσικο μελι και βασιλικο πολτο χωρις προσθηκες γλυκοζης...

tot72
17-04-13, 16:16
συγνωμη κιολας αλλα αυτο που λες δεν ισχυει...στις μελισσες δεν δινουν ορμονες,φαρμακα και χημειες για να παραγουν μελι!καμια σχεση με το τι δινουν στις αγελαδες!αλλο να πιεις το γαλα της κατσικας η της αγελαδας που εχει η γιαγια σου στο χωριο,και αλλο του εμποριου!μην τα ισοπεδωνουμε και ολα!οσο για το μελι που λες αν πας μια βολτα σε καταστημα με βιολογικα προιοντα,η σε συναιτερισμο θα βρεις 100% φυσικο μελι και βασιλικο πολτο χωρις προσθηκες γλυκοζης...
Δεν ισοπεδώνω κάτι.Στις μέλισσες φυσικά και δίνουν φάρμακα.Οι μέλισσες είναι
ευπαθείς οργανισμοί και η χορήγηση αντιβιώσεων είναι συχνό φαινόμενο.Επίσης οι μέλισσες πάντα τρέφονται με τεχνητή τροφή την περίοδο του χειμώνα.Κανένας μελισσουργός δεν θα αφήσει τις μέλισσές του να πεθάνουν από αρρώστια ή πείνα.
Επίσης υποθέτω θα υπάρχει βιολογικό πρωτόγαλα ,οπότε που το πρόβλημα;
Τι εννοείς του εμπορίου;Αν δεν υπήρχε το εμπόριο τροφίμων ή θα πρεπε να είμαστε μόνο καλλιεργητές,κτηνοτρόφοι ή να ψοφάμε της πείνας.
Εγώ διαφωνώ γιατί τέθηκε ηθικό δίλημα στο να πιούμε ή όχι πρωτόγαλα.
Λες και υπάρχει κάτι στην φύση,οτιδήποτε που να φτιάχνετε για να το φάμε εμείς ειδικά εκτός του μητρικού γάλακτος.

κανίνα
20-04-13, 15:34
Δεν ισοπεδώνω κάτι.Στις μέλισσες φυσικά και δίνουν φάρμακα.Οι μέλισσες είναι
ευπαθείς οργανισμοί και η χορήγηση αντιβιώσεων είναι συχνό φαινόμενο.Επίσης οι μέλισσες πάντα τρέφονται με τεχνητή τροφή την περίοδο του χειμώνα.Κανένας μελισσουργός δεν θα αφήσει τις μέλισσές του να πεθάνουν από αρρώστια ή πείνα.
Επίσης υποθέτω θα υπάρχει βιολογικό πρωτόγαλα ,οπότε που το πρόβλημα;
Τι εννοείς του εμπορίου;Αν δεν υπήρχε το εμπόριο τροφίμων ή θα πρεπε να είμαστε μόνο καλλιεργητές,κτηνοτρόφοι ή να ψοφάμε της πείνας.
Εγώ διαφωνώ γιατί τέθηκε ηθικό δίλημα στο να πιούμε ή όχι πρωτόγαλα.
Λες και υπάρχει κάτι στην φύση,οτιδήποτε που να φτιάχνετε για να το φάμε εμείς ειδικά εκτός του μητρικού γάλακτος.
αν εσενα σου κανει,εμενα μου περισσευει...μια γνωμη ειπα δεν χρειαζεται να τη συμεριζονται ολοι!ο καθενας κανει τις επιλογες του!απλως εγω δεν θα μπολιαζα τον οργανισμο ενος μωρου με τα αντισωματα μιας αγελαδας!επισης δε νομιζω οτι υπαρχει μετρο συγκρισης των 2 προιοντων(πρωτογαλα αγελαδας -μελισσοκομικα προιοντα)οποτε δεν θα μπω στη διαδικασια να το συνεχισω....

tot72
22-04-13, 00:23
Μα κι εγώ την γνώμη μου είπα.Και λίγα πράγματα που ξέρω για τα μελισσοκομικά.Καλά κάνεις και δεν το αγοράζεις.Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα.8-)

maria_des
11-12-13, 15:00
Ε ναι,τι αλλο θα βγαλουνε,απορω πραγματικα! :shock::shock::shock:

Η LR σαφως και δεν ειναι αγνη εταιρεια,ποσα paraben εχει η σειρα με την αλοη?

Ας αφησουν το πρωτογαλα της αγελαδας για το ειδος που προοριζεται :!:

συγνωμη αλλα ειμαι συνεργατης της συγκεκριμενης εταιριας και ισως ειναι η μοναδικη εταιρια που γνωριζω που τα προιοντα της ελεχοντε απο την αρχη μεχρι και την συσκευασια και παραδοση στον καταναλωτη.... οσο για τα paraben που λες θα μπορουσες να δεισ τα ανεξαρτητα ινστιτουτα που εχουν δωσει την σφραγιδα τους
:D

sweet_february
03-02-14, 10:53
Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από έναν καταιγισμό ιώσεων που εξελίχθηκαν πολύ άσχημα για το Μαράκι στέλνοντας το στο νοσοκομείο,διαπιστώθηκε πως τα λευκά αιμοσφαίρια και οι ανοσοσφαιρίνες ήταν πολύ χαμηλά (τουτέστιν το ανοσοποιητικό ήταν να το κλαίνε οι ρέγγες).
Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να αποκλειθεί κάθε ενδεχόμενο πως κρύβεται "κάτι" πίσω από αυτό. Εκεί που κατέληξαν από το νοσοκομείο και που δύο παιδίατροι συμφωνούν με αυτό είναι πως εκείνο που "διέλυσε" το ανοσοποιητικό της ήταν ο κυτταρομεγαλοϊός (CMV) που -φυσικά- τον πέρασε κι αυτόν μαζί με λεμφαδενίτιδα και την κλασσική ίωση των τελευταίων ημερών που προκαλεί υψηλό πυρετό (η οποία σε εμάς εξελίχθηκε σε αμυγδαλίτιδα). Όπως καταλαβαίνετε από όσα λέω και για να μη σας γεμίζω με άσχετες πληροφορίες, από την αρχή της χρονιάς δεν έχουμε πάρει ανάσα. :-(
Στο δια ταύτα τώρα. Από το Παίδων Αγλαΐα Κυριακού μας έκαναν λόγο για το colostrum. Το συζητήσαμε με τον παιδίατρο ο οποίος δεν ήταν αρνητικός. Το συζητήσαμε εκτενέστερα με την ομοιοπαθητικό μας η οποία είπε ναί ασυζητητί. Δε μας πρότεινε κανείς τους εταιρεία. Μέσα από έρευνα κι αφού ήθελα πιστοποιημένα χαρτιά για αυτό που αγοράζω, κατέληξα στη vitamelia (που έχει αναφερθεί ήδη στο παρόν τόπικ, ΔΕΝ διαφημίζω). Το πήραμε.
Ήθελα να ρωτήσω όσες μαμάδες το έδωσαν στα παιδιά τους, πόσες φορές την ημέρα το έδιναν; Οι απόψεις διίστανται κι ήθελα και τις δικές σας απόψεις. Εμείς ξεκινήσαμε με μία ημερησίως μέχρι να σιγουρευτούμε πως δεν την πειράζει/ενοχλεί. Ανοίγουμε την κάψουλα και πίνουμε τη σκόνη (της το έχουμε πασσάρει πως και καλά τρώει "ζαχαρίτσα" και δεν έχουμε δράματα). Εσείς πόσες φορές τους το δίνετε;
Η Μαρία είναι 5 ετών (σε λίγες μέρες) και ακολουθεί ομοιοπαθητική.

Υ.Γ.: Σέβομαι απόλυτα τους γονείς που δεν ήθελαν να το δώσουν και τους λέω πως πολύ καλά έκαναν. Εγώ θέλω να συζητήσω με εκείνους που χρησιμοποίησαν το προϊόν. Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν που θεωρεί πως δεν "δουλεύει", δεν είναι καλό/σωστό να το δίνουμε κλπ. Είναι η άποψή του και τη σέβομαι. Απλώς ήθελα μια κουβέντα με μαμάδες που το έχουν δώσει.
Ευχαριστώ! :-)

lop
03-02-14, 11:37
κορίτσι καλημέρα και περαστικά στη μικρή. Στο παίδων -Αγ.Σοφία απευθυνθήκατε στο Ανοσολογικό τμήμα? Και πρόκειται για ανοσοανεπάρκεια (πρωτοπαθή - δευτεροπαθή)? Και ποιος γιατρός σας το σύστησε ? Ρωτάω γιατί ως παθών για εγώ με το ανοσοποιητικό μου, λαμβάνοντας ενδοφλεβίως γ - σφαιρίνη, και προσπαθώντας να το αποφύγω, στο Παίδων μου είπαν ότι για την πάθηση μου δεν θα έκανε τίποτα. Ισως σε εσάς να έδινε ένα ups και να έκανε την διαφορά.

Χαρά-Μαρία
03-02-14, 12:09
Περαστικα στη μικρη

Πηρες καμμια δευτερη γνωμη, απο ανοσολογο ισως?

edit.

sweet_february
03-02-14, 12:40
Μας είδε κανονικά ανοσολόγος στο νοσοκομείο. Δεν έχουμε ανεπάρκεια ανοσοποιητικού. Μιλάμε για μια παροδική κατάσταση η οποία αναστρέφεται. Όλο αυτό προκλήθηκε λόγω του κυτταρομεγαλοϊού. Το colostrum μας το πρότεινε αρχικά ο γιατρός μέσα από το νοσοκομείο (έχω την εντύπωση πως λεγόταν Δουλαδίρης). Και με αυτό συμφώνησαν και ο παιδίατρος μας και η ομοιοπαθητικός μας.
Το πρότεινε ως "βοήθημα" ώστε να ανακάμψει πιο εύκολα. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο οπότε κορίτσια μου. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να ΄χει.

Κάποια μανούλα που να έδινε στο παιδί της colostrum έχουμε ώστε να με βοηθήσει με τη δοσολογία;

sweet_february
04-02-14, 12:02
Έν τέλει μίλησα εχθές ξανά με την ομοιοπαθητικό μας και με διαφώτισε. :p
Μία κάψουλα το πρωί και άλλη μία το απόγευμα. Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στη χρήση. Αν τα παιδάκια σας δεν το δέχονται μπορείτε να τους το δώσετε μέσα στο γάλα ή στο γιαούρτι τους.
Εμείς συνεχίζουμε ως έχει μαζί με βάμμα πρόπολης που το διαλύουμε μέσα σε μια κουταλίτσα βιολογικό μέλι. Παίρνουμε και τα ομοιοπαθητικά μας και ξεκουραζόμαστε σπιτάκι μας. Εγώ βλέπω διαφορά στη διάθεση του παιδιού και στο χρώμα του. Μέχρι πρότινος ήταν ένα άτονο/χλωμό παιδάκι. Από χθές τα μαγουλάκια μας γίνανε ρόζ και ξεκινήσαμε πάλι τα παιχνίδια και τις "ζωηράδες". :lol:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ακόμα κι αν τελικά πήρα από αλλού την πληροφορία που ήθελα! :D

mama21
04-06-14, 16:25
Σήμερα αγόρασα πρωτόγαλα αγελάδος από φάρμα, το οποίο ήταν κατεψυγμένο.
Δεν έχει υποστεί καμία παστεριοποίηση ή ομογενοποίηση και φοβάμαι να το δώσω έτσι στο παιδί μου. Πήρα επίσης και φρέσκο γάλα. Γνωρίζετε πόση ώρα βρασμού απαιτείται ώστε να είναι ασφαλές από τυχόν βακτήρια?? Ευχαριστώ!

lop
05-06-14, 11:03
κορίτσι από που το βρήκες? Αν μπορείς στείλε μου στοιχεία και μένα. Το ψάχνω καιρό αλλά δεν ήξερα που να απευθυνθώ ποσο μάλλον να βρώ εδώ Πειραιά - Αθήνα. Αν επιτρέπετε για ποιό λόγο το δίνεις στο παιδί? Με ενδιαφέρει για ανοσοανεπάρκεια ανοσοποιητικού. Ευχαριστώ.

BabyCute
05-06-14, 22:17
Εδώ λέει κανά μισάωρο σου λέει και πως το κανεις
http://www.wikihow.com/Pasteurize-Milk

Αλλα γιατι το δίνεις; Τι καλο εχει;

elin
06-06-14, 14:05

Με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να αγοράσω colostrum σε μορφή σιροπιου για την ΚΟΡΗ μου.ειμαι ΑΠΟ θεσσαλονικη πως θα μπορούσαμε να μου στείλεις ;

κοριτσια δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας για το colostrum αρκει να εχει γινει η προμηθεια του απο εταιρειες που εχουν πιστοποιηθει απο τον εοφ, δωστε το στα παιδια σας και ξεχαστε τα κρυολογηματα :p

Το αγελαδινό πρωτόγαλα περιέχει περισσότερους διατροφικούς παράγοντες και αντισώματα σε σχέση με το ανθρώπινο και λόγω των μοναδικών συστατικών που διαθέτει είναι κατάλληλο για τον άνθρωπο και ιδανικό για όλες τις ηλικίες. Τα παιδιά μου 9 και 11 ετών έδω και ένα χρόνο τα έχω θωρακίσει από ιώσεις και μας έχει χάσει η φαρμακοποιός μας, δίνοντας τους παράλληλα και το πόσιμο της γερμανικής αλόης, όπως προέγραψε και η γκρέτελ!

ΤΟ COLOSTRUM ΤΗΣ LR EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ.ΟΠΟΙΟΣ-Α ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ 30% ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ;) (ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ MAIL).ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΦΟΒΑ COLOSTRUM!

Μπήκε όλη η LR λέμεεεεε...4 λογαριασμοί με ένα μόνο μήνυμα στο φόρουμ...

mama21
07-06-14, 23:46
κορίτσι από που το βρήκες? Αν μπορείς στείλε μου στοιχεία και μένα. Το ψάχνω καιρό αλλά δεν ήξερα που να απευθυνθώ ποσο μάλλον να βρώ εδώ Πειραιά - Αθήνα. Αν επιτρέπετε για ποιό λόγο το δίνεις στο παιδί? Με ενδιαφέρει για ανοσοανεπάρκεια ανοσοποιητικού. Ευχαριστώ.

Μένω Σουηδία, δυστυχώς δεν γνωρίζω για Αθήνα, υποθέτω όμως πως στα Μέγαρα ή την Εύβοια ή γενικά κάπου εκτός Αθηνών αλλά κοντά, κάπου θα υπάρχει φάρμα για να προμηθευτείς. Την άνοιξη που γεννούν οι αγελάδες.
Πρώτη φορά το χρησιμοποιώ, λένε και είναι αυτονόητο πως είναι πολύ θρεπτικό, αφού βγαίνει τις πρώτες ημέρες από την αγελάδα για να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα του νεογέννητου μοσχαριού. Ακριβώς όπως και ο άνθρωπος.
Μη σας πιάνουν τύψεις ότι στερούμε από το μοσχαράκι το γάλα αυτό, αφού εκείνο πίνει όσο χρειάζεται και η αγελάδα παράγει πολύ περισσότερο ^_^