PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλινδρομη κυηση;

Melitaki
02-02-11, 15:46
Γεια σας,
Βρισκομαι στη δυσαρεστη θεση να περιμενω αυριο τα αποτελεσματα της τεταρτης χοριακης μου, αλλα με παρα πολλες πιθανοτητες για παλινδρομιση της κυησης. Η τριτη χοριακη ανεβηκε αλεχιστα σε σχεση με τη δευτερη. Συγκεκριμενα απο 200 πηγε 270 μετα απο τρεις ημερες. Ειμαι στην πεμπτη εβδομαδα. Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κι εγινε μετα απο εξωσωματικη... Δεδομενου οτι και τα συμπτωματα που ενιωθα εχουν αρχισει και υποχωρουν...δεν ελπιζω και πολυ... Ειμαι συντετριμμενη...
Εσεις τι λετε απο την εμπειρια σας;

mousoudi
02-02-11, 18:50
Γεια σας,
Βρισκομαι στη δυσαρεστη θεση να περιμενω αυριο τα αποτελεσματα της τεταρτης χοριακης μου, αλλα με παρα πολλες πιθανοτητες για παλινδρομιση της κυησης. Η τριτη χοριακη ανεβηκε αλεχιστα σε σχεση με τη δευτερη. Συγκεκριμενα απο 200 πηγε 270 μετα απο τρεις ημερες. Ειμαι στην πεμπτη εβδομαδα. Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κι εγινε μετα απο εξωσωματικη... Δεδομενου οτι και τα συμπτωματα που ενιωθα εχουν αρχισει και υποχωρουν...δεν ελπιζω και πολυ... Ειμαι συντετριμμενη...
Εσεις τι λετε απο την εμπειρια σας;

Melitaki μου, είναι αλήθεια ότι τα σημάδια δεν είναι και τόσο ευοίωνα...ειδικά η ελάχιστη αύξηση της χοριακής...ενημέρωσες όμως το γιατρό σου; Αν ναι, τι σου είπε;
Εγώ σου εύχομαι να είναι ένα κακόγουστο "αστειάκι" που σου κάνει το εμβρυάκι σου, και στο μέλλον να εξελιχθούν όλα καλά!!!Μην προδικάζεις τίποτα και μην απελπίζεσαι από τώρα!

Melitaki
02-02-11, 20:33
Mousoudi μου, δυστυχως κι εγω το ιδιο πιστευω. Ο γιατρος λεει οτι με μια χοριακη πανω απο 500 μπορουμε να ελπιζουμε. Ειναι πιο αισιοδοξος απο μενα...
Εγω απο προχθες που το εμαθα, ειμαι χαλια, αλλα τουλαχιστον ξεπερασα το πρωτο σοκ. Ηταν σαν να εφυγε η γη κατω απ'τα ποδια μου οταν το εμαθα..Εκλαψα τοσο πολυ...
Τωρα αισθανομαι απογοητευμενη και κουρασμενη...Παλεψα πολυ γι'αυτην τη εγκυμοσυνη και νομισα οτι σταθηκα τυχερη. Προλαβα να ειμαι εγκυος μονο για 6 μερες..Ηταν υπεροχο συναισθημα...ημουν ευτυχισμενη...

tatianna
02-02-11, 23:08
καλησπερα κοριτσια. τυχαια βρηκα αυτο το site τυχαια κ ομολογω οτι ειμαι κ εγω παθουσα..

tatianna
02-02-11, 23:41
melitaki ελπιζω να πανε ολα καλα! κ εγω σε μια εβδομαδα θα ξερω εαν η κυηση θα προχωρησει η θα χρειαστει να σταματησει εδω...δεν τον ακουσα τον γιατρο μου πολυ αισιοδοξο. πρωτη αποπειρα κοριτσια κ δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι καλα...:confused:

mousoudi
03-02-11, 11:33
Mousoudi μου, δυστυχως κι εγω το ιδιο πιστευω. Ο γιατρος λεει οτι με μια χοριακη πανω απο 500 μπορουμε να ελπιζουμε. Ειναι πιο αισιοδοξος απο μενα...
Εγω απο προχθες που το εμαθα, ειμαι χαλια, αλλα τουλαχιστον ξεπερασα το πρωτο σοκ. Ηταν σαν να εφυγε η γη κατω απ'τα ποδια μου οταν το εμαθα..Εκλαψα τοσο πολυ...
Τωρα αισθανομαι απογοητευμενη και κουρασμενη...Παλεψα πολυ γι'αυτην τη εγκυμοσυνη και νομισα οτι σταθηκα τυχερη. Προλαβα να ειμαι εγκυος μονο για 6 μερες..Ηταν υπεροχο συναισθημα...ημουν ευτυχισμενη...

Ακόμη δεν έχει τελειώσει τίποτα όμως. Το ξέρω ότι τέτοιες στιγμές όλα ακούγονται ως "κούφια λόγια", αλλά καλό είναι να είσαι έτοιμη για όλα, και για τα άσχημα και για τα ευχάριστα.
Εγώ ειλικρινά σου εύχομαι να νικήσει η αισιοδοξία του γιατρού σου και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο. Όπως και να έρθουν όμως τα πράγματα, τίποτα δεν τελειώνει εδώ...

melitaki ελπιζω να πανε ολα καλα! κ εγω σε μια εβδομαδα θα ξερω εαν η κυηση θα προχωρησει η θα χρειαστει να σταματησει εδω...δεν τον ακουσα τον γιατρο μου πολυ αισιοδοξο. πρωτη αποπειρα κοριτσια κ δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι καλα...:confused:

Μακάρι να προχωρήσει ακάθεκτη και να ολοκληρωθεί με κάθε επιτυχία. Ισχύει όμως ό,τι είπα και στο melitaki...τίποτα δεν τελειώνει εδώ! Έχω περάσει κι εγώ και άπειρες άλλες κοπέλες αντίστοιχες κακοτυχίες, αλλά πιστεύω ότι τελικά θα το πετύχουμε το μωράκι...δυσκολότερα από άλλες γυναίκες, αλλά θα το πετύχουμε.

Έχετε και οι δύο τις καλύτερες ευχές μου κορίτσια!!!

tatianna
03-02-11, 12:23
καλημερα κοριτσακια μου! τι κανετε ?

Melitaki
03-02-11, 13:59
Καλημερα...
δυστυχως για μενα το ταξιδι τελειωσε...Μολις 210 σημερα. Παλιδρομη... Ημουν ετοιμη ευτυχως. Τι ενιωσα κιολας...Τα συμπτωματα απλα υποχωρησαν... Αυτες οι τρεις μερες ηταν εφιαλτης...
Τωρα μαζευω τα κομματια μου και συνεχιζω...Επομενη εξωσωματικη.
τατιανα ευχομαι εσυ να εχει καλα νεα...

manoutita
03-02-11, 14:06
Melitaki μου λυπαμαι πολυ κοπελα μου,ευχομαι την επομενη φορα να πανε ολα καλα,κι ετσι θα γινει θα το δεις.
Τατιανα καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσι μου,θα περιμενουμε νεα σου.

mousoudi
03-02-11, 17:21
Καλημερα...
δυστυχως για μενα το ταξιδι τελειωσε...Μολις 210 σημερα. Παλιδρομη... Ημουν ετοιμη ευτυχως. Τι ενιωσα κιολας...Τα συμπτωματα απλα υποχωρησαν... Αυτες οι τρεις μερες ηταν εφιαλτης...
Τωρα μαζευω τα κομματια μου και συνεχιζω...Επομενη εξωσωματικη.
τατιανα ευχομαι εσυ να εχει καλα νεα...

Κρίμα....:-(:-(:-(.
Δυστυχώς κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε....μόνο να τα αποδεχτούμε....
Καλή συνέχεια σου εύχομαι, κουράγιο και καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια. Πάρε το χρόνο σου για να συνέλθεις και όταν νιώσεις έτοιμη, ξαναξεκίνα. Και όποτε θέλεις κάποιον να μιλήσεις, εδώ είμαστε...

Melitaki
03-02-11, 18:48
Σας ευχαριστω πολυ πραγματικα για τη συμπαρασταση...
Εχετε παρομοιες εμπειριες;
Η δικη μου περιπτωση ηταν μετα απο τη πρωτη ολοκληρομενη προσπαθεια με εξωσωματικη (μικρογονιμοποιηση), λογω αδυναμου σπερματος. Η πρωτη που ειχα κανει δεν εφτασε ποτε στο σταδιο της εμβρυομεταφορας για λογους που δεν διευκρινιστηκαν απο το κεντρο. Αλλαξαμε κι εμεις κεντρο...και ολα πηγαν καλα μεχρι την επιβεβαιωση της εγκυμοσυνης 27 ημερες μετα την περιοδο. Μια εβομαδα μετα η χοριακη εδειξε πιθανη παλινδρομηση που επιβεβαιωθηκε μετα τρεις ημερες, δηλαδη σημερα. Τι εφταιξε; Η ηλικια μου;(37) χρωμοσωμιακη ανωμαλια στο εμβρυο; Εχουμε κανει και οι δυο εξετασεις καρυοτυπου και ολα ειναι καλα. Τυχαιο γεγονος;
Φοβαμαι παρα πολυ για την επομενη προσπαθεια...
Υπαρχει καποια με παρομοια εμπειρια; Τι μπορω να κανω που ισως δεν εχω κανει ακομα;
Και κατι ακομα κοριτσια...Δεδομενου οτι δε θα χρειαστει αποξεση, ποτε να περιμενω περιοδο; Ο κυκλος μετα ειναο κανονικος ή μεγαλωνει συνηθως;

goutsounaki
03-02-11, 21:37
Καλησπερα ηληκρηνα ληπαμαι πολλη γι αυτο που σου σηνεβη παρε δηνα μη και προχωρα οσο ποιο ληγο το σκευτεσαι τοσο καλητερα τωρα θα μου πεις πως ? ολες αυτο πρωσπαθουμαι ομως . Με το κεντρο εξωσωματηκης μηλησες αυτοι τη σου ειπανε μην δησταζης να τους παρης τηλ κανενας δεν μπορη να αμφησβητηση τον πονο σου και ειναι ηποχρεωμενοι να σου λησουν ολες σου της αποριες ..Απο οσο ξερω αυτες οι εγκημοσηνες ονομαζωνται βιοχημηκες το οτη εμηνες με την πρωτη εξωσωματηκη εγκυος αυτο ειναι πολλη καλο σημενη οτη ο οργανησμος εκανε το κληκ οσο για την περιοδο δεν ξερω γηατη εγω κανω αποξεση και κανη περηπου 40 μερες αν αργηση παω για ηπερηχω και μετα δηνουν σηκλακουρ ..ΚΟΥΡΑΓΗΟ :lol:

tatianna
03-02-11, 22:44
μελιτακι μου , καλησπερα!πολυ λυπαμαι για τα νεα σου.. δεν ξερω τι να πω δεν ειχα ακουσει ποτε για παλινδρομη κυηση..μα ποτε ουτε απο το φιλικο ουτε απο το συγγενικο μου περιβαλλον! μην σου πω οτι ειμαι η πρωτη που μπηκα στο χορο!
μεχρι που πηγα στο ιασω προχθες γιατι με επιασαν στο γραφειο πονοι περιοδου (οχι δυνατοι) κ ειχα ελαχιστο καφε σαν υγρο.. εκανα υπερηχο και ο σακος φαινοταν αλλα τιποτα αλλο.. ο γιατρος μου εδωσε περιθωριο μια εβδομαδα.. την ερχομενη πεμπτη θα παω στο ιατρειο του για εναν τελευταιο υπερηχο και εαν δεν δειξει τιποτα θα χρειαστω αποξεση.. και φοβαμαι το μετα πιο πολυ! ρε γαμωτο δεν ξερω τι να πω και εγω.. σε νιωθω να ξερεις γιατι οπως και να το κανουμε ειναι απωλεια,, θελει κουραγιο.. αυριο θα κανω την χοριακη μου κ περιμενω αν και απο διαισθηση θεωρω οτι ειναι τελειωμενη κατασταση κ ψυχολογικα δεν νιωθω οπως ενιωθα κατα τη διαρκεια.. μην νομιζεις κ εγω καπου 6 εβδομαδες πρεπει να ειμαι εγκυος..:(

tatianna
03-02-11, 22:47
manoutita σε μια εβδομαδα θα ξερω αλλα θεωρω οτι ειναι τελειωμενη ιστορια!

Melitaki
03-02-11, 23:43
Goutsounaki σ'ευχαριστω πολυ για τα ενθαρυντικα και γλυκα σου λογια...
Τατιανα μου, ευχομαι να πανε ολα καλα...Μειναμε εγκυες ακριβως την ιδια περιοδο...
Σιγουρα πρεπει να κρατας μια πισινη για την περιπτωση που τα πραγματα δεν πανε καλα, αλλα μη χασεις και την ελπιδα...
Εγω κοριτσια δεν ειμαι πολυ καλα... αλλες φορες κλαιω, αλλες φορες σκεφτομαι την επομενη προσπαθεια...ειναι και ο οικονομικος παραγοντας στη μεση. Το χειροτερο ομως ειναι οταν σκεφτομαι αν θα μπορουσα να εχω κανει κατι και για να αποφυγω αυτο που εγινε. Πχ να μην πηγαινω στη δουλεια. Κουραζομουνα αυτες τις μερες. Ο γιατρος λεει οτι δεν εχει να κανει, αλλα εγω καθε φορα που κουραζομουνα ή αγχονωμουν ειχα πονακια χαμηλα... Οι ενοχες, αυτες ειναι το χειροτερο... :sad:

newbie G
04-02-11, 08:43
Melitaki, μη νιώθεις τύψεις. Η κούραση προκαλεί αποκόληση ίσως, αλλά δεν ευθύνεται για παλίνδρομες. Εγώ έπαθα παλίνδρομη χωρίς να πηγαίνω στη δουλειά. Υπομονή.

mousoudi
04-02-11, 10:55
Melitaki άδικα κατηγορείς τον εαυτό σου. Ήταν να γίνει κι έγινε! Εγώ είχα μια βιοχημική (παλινδρόμηση στην 5η εβδομάδα, δεν πρόλαβα καν να πάω στο γυναικολόγο) και έναν ενδομήτριο θάνατο 17ης εβδομάδας, με αποκόλληση στη 12η. Σαφείς απαντήσεις για το τι έφταιξε δεν έχω πάρει. Μόνο πιθανές αιτίες για την αποκόλληση....
Πρόσεξα πολύ, ήμουν υποδειγματική έγκυος, αλλά δεν τα κατάφερα...άλλες γυναίκες δεν προσέχουν καθόλου και έχουν μια χαρά εγκυμοσύνες... γι΄αυτό σου λέω, κάποια πράγματα απλά γίνονται, χωρίς να φταίμε εμείς ή να τα προκαλούμε...κοίτα τώρα να ξαναβρείς τις ισορροπίες σου και να προχωρήσεις παρακάτω...

mousoudi
04-02-11, 10:56
manoutita σε μια εβδομαδα θα ξερω αλλα θεωρω οτι ειναι τελειωμενη ιστορια!

Μην προδικάζεις τίποτα...ακόμη τίποτε δεν τελείωσε...δε χρειάζεται ούτε υπεραισιοδοξία, ούτε όμως απαισιοδοξία...θα δείξει

tatianna
04-02-11, 10:58
melitaki μου , καλημερα.. μετα απο 2 μερες ηρθα στο γραφειο σημερα.. το πρωι πηγα και εκανα μια χοριακη και το απογευμα θα παρω τα αποτελεσματα.. δεν νιωθω τιποτα πλεον! ολα τα συμπτωματα εγκυμοσυνης που ενιωθα υποχωρουν..
και εγω ολες αυτες τις μερες κανω τις ιδιες σκεψεις.. επειδη ειμαι και γυμναστρια και γυμναζομαι σκεφτηκα μηπως εγω ευθυνομαι για αυτο που συνεβη.. κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα παω στο γιατρο.. και εγω εχω μια διαθεση κυκλοθημικοτητας.. μια πανω μια κατω.. πριν καλα καλα συνειδητοποιησω τι γινεται εφαγα γερο χαστουκι.. και σημειωσε δεν ειχα ποτε κανενα γυναικολογικο προβλημα.. ευελπιστω να σταθουμε ποιο τυχερες την επομενη φορα.. ευτυχως που υπαρχει αυτο το site καικανουμε ομαδικη ψυχοθεραπεια...:rolleyes:

tatianna
04-02-11, 11:01
mousoudi μου εσυ καλα τα λες αλλα εχω μια διαισθηση πολυ ασχημη παντως.. ας ειμαι προετοιμασμενη για το χειροτερο και εαν ειναι να πανε ολα καλα θα πανε,,

mousoudi
04-02-11, 11:27
mousoudi μου εσυ καλα τα λες αλλα εχω μια διαισθηση πολυ ασχημη παντως.. ας ειμαι προετοιμασμενη για το χειροτερο και εαν ειναι να πανε ολα καλα θα πανε,,

Σωστά σκέφτεσαι, δεν μπορώ να πω...πάντως από προσωπική πείρα λέω ότι καλύτερα αν πρόκειται να στραβώσει κάτι, καλύτερα να γίνει στην αρχή, παρά στη μέση...κι ακόμη χειρότερα στο τέλος!

tatianna
04-02-11, 11:31
Σωστά σκέφτεσαι, δεν μπορώ να πω...πάντως από προσωπική πείρα λέω ότι καλύτερα αν πρόκειται να στραβώσει κάτι, καλύτερα να γίνει στην αρχή, παρά στη μέση...κι ακόμη χειρότερα στο τέλος!

σιγουρα ,,,, ας ειμαστε ρεαλιστες!οτι ειναι να γινει θα γινει!

tatianna
04-02-11, 11:43
mousoudi μου , ποσο ετων εισαι αν επιτρεπεται ;

mousoudi
04-02-11, 12:13
mousoudi μου , ποσο ετων εισαι αν επιτρεπεται ;

Επιτρέπεται :mrgreen:: 39!!!

tatianna
04-02-11, 12:27
μια χαρουλα!;)

mousoudi
04-02-11, 12:36
μια χαρουλα!;)

Καλέ πού την είδες τη χαρούλα; Στην εκπνοή είμαι...

tatianna
04-02-11, 12:50
χαχα! σημερα τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα! βλεπεις γυναικες που ειανι πανω απο 40 και ειναι τοσο καλοδιατηρημενες ,καλυτερες και απο 20αρες!;)

mousoudi
04-02-11, 13:08
χαχα! σημερα τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα! βλεπεις γυναικες που ειανι πανω απο 40 και ειναι τοσο καλοδιατηρημενες ,καλυτερες και απο 20αρες!;)

Σωστότατο, αλλά δεν αναφερόμουν στο εμφανισιακό :rolleyes:

tatianna
04-02-11, 13:19
θα σου πω το εξης : η μητερα μου στα 47 της εμεινε εγκυος φυσιολογικοτατα και εχω ενα ετεροθαλες αγορακι αδερφο που ειναι 4 σημερα! κ εχω πολλα παραδειγματα αν σου αναφερω!

newbie G
04-02-11, 13:44
θα σου πω το εξης : η μητερα μου στα 47 της εμεινε εγκυος φυσιολογικοτατα και εχω ενα ετεροθαλες αγορακι αδερφο που ειναι 4 σημερα! κ εχω πολλα παραδειγματα αν σου αναφερω!

Έχεις δίκιο, κι εγώ ξέρω τέτοια περιστατικά, αλλά είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Melitaki
04-02-11, 13:47
Καλημερα !
Mousoudi ειμαστε πολυ κοντα στην ηλικια. Εγω ειμαι 37μισο. Βλεπετε εδω που φτασαμε τα "μισακια" μετρανε...
Κοριτσια ειμαι πολυ απαισιοδοξη σημερα. Σκεφτομαι οτι ολα τα στραβα και τα αναποδα ηραν κι εκατσαν σε μας. Ξεκινησαμε απο σοβαρο προβλημα στο σπερμα, που επιβαλει ICSI. Στη πορεια τα πραγματα δειχνουν οτι κι εγω δεν ειμαι και στα καλυτερα μου. Μολις 6 ωαρια ανταποκριση στην προκληση ωοθηλακιορηξιας και μονο 4 γονιμοποιηθηκαν. Τελικα ενα επιασε κι αυτο παλινδρομησε... Τωρα πρεπει να παμε σε επομενη προσπαθεια με οικονομικα χαλια κι επιπλεον μενουμε στην επαρχια και πρεπει να παιρνω αδειες απο τη δουλεια ακομα και για τους υπερηχους... Και στη δουλεια δεν θελω καν να το ξερουν. Ειναι πολυ στενος ο κυκλος και υπερβολικο το κουτσομπολιο. Γι'αυτο ζουν! Υπαρχουν ανθρωποι εδω (εγω μεγαλωσα Αθηνα, βρεθηκα εδω λογω δουλειας) που καθε μερα που ξυπνανε αναρωτιουνται τι κανει ο ενας και ο αλλος και προσπαθουν να το μαθουν μεσα στη διαρκεια της ημερας! Τους βαρεθηκα!
Εχω που εχω θυμωσει με την ολη κατασταση!...
Τσπ...
Tatiana μου, ευχομαι τα αποτελεσματα να ειναι ανατρεπτικα σημερα!

mousoudi
04-02-11, 14:01

Χριστέ μου, εύχομαι να μη φτάσω στα 47 για να γίνω μάνα :shock::shock::shock:. Πάντως μπράβο τη μαμά σου!!!

newbie G
04-02-11, 14:01
Καλημερα !
Mousoudi ειμαστε πολυ κοντα στην ηλικια. Εγω ειμαι 37μισο. Βλεπετε εδω που φτασαμε τα "μισακια" μετρανε...
Κοριτσια ειμαι πολυ απαισιοδοξη σημερα. Σκεφτομαι οτι ολα τα στραβα και τα αναποδα ηραν κι εκατσαν σε μας. Ξεκινησαμε απο σοβαρο προβλημα στο σπερμα, που επιβαλει ICSI. Στη πορεια τα πραγματα δειχνουν οτι κι εγω δεν ειμαι και στα καλυτερα μου. Μολις 6 ωαρια ανταποκριση στην προκληση ωοθηλακιορηξιας και μονο 4 γονιμοποιηθηκαν. Τελικα ενα επιασε κι αυτο παλινδρομησε... Τωρα πρεπει να παμε σε επομενη προσπαθεια με οικονομικα χαλια κι επιπλεον μενουμε στην επαρχια και πρεπει να παιρνω αδειες απο τη δουλεια ακομα και για τους υπερηχους... Και στη δουλεια δεν θελω καν να το ξερουν. Ειναι πολυ στενος ο κυκλος και υπερβολικο το κουτσομπολιο. Γι'αυτο ζουν! Υπαρχουν ανθρωποι εδω (εγω μεγαλωσα Αθηνα, βρεθηκα εδω λογω δουλειας) που καθε μερα που ξυπνανε αναρωτιουνται τι κανει ο ενας και ο αλλος και προσπαθουν να το μαθουν μεσα στη διαρκεια της ημερας! Τους βαρεθηκα!
Τσπ...

Το θετικό είναι ότι ένα σποράκι έπιασε. Ξέχνα το ότι παλινδρόμησε κι εστιάσου στο θετικό της υπόθεσης, Ότι γονιμοποιήθηκε κι εμφυτεύτηκε, άρα μπορείς να τα καταφέρεις. 6 ωάρια δεν είναι λίγα σ' αυτήν την ηλικία. Και 4 που γονιμοποιήθηκαν είναι επιτυχία. Δεν στο είπε ο γιατρός σου αυτό;

Είναι δυνατόν ν' ασχολούμαστε μ' αυτούς; Έχουν σημασία οι άλλοι στη ζωή σου; Στο στόχο σου μόνο κοίτα κι άσε τους μικρόνοους ν' ασχολούνται μ' αυτά. Αν ασχολείσαι κι εσύ μαζί τους, τότε γίνεσαι το ίδιο μ' αυτούς. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, μόνο το στόχο σου να σκέφτεσαι.

newbie G
04-02-11, 14:02
Χριστέ μου, εύχομαι να μη φτάσω στα 47 για να γίνω μάνα :shock::shock::shock:. Πάντως μπράβο τη μαμά σου!!!

Η μαμά της μαμάς μου στα 43 ήταν γιαγιά. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

mousoudi
04-02-11, 14:06
Καλημερα !
Τσπ...

Δυστυχώς, σε μικρούς κοινωνικούς κύκλους ισχύει αυτό που περιγράφεις. Εσένα όμως ο στόχος σου είναι άλλος και τους κουτσομπόληδες απλά γράφτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
Τώρα να σου πω να μη στενοχωριέσαι για τα υπόλοιπα, ανούσιο μου φαίνεται και ανέφικτο επίσης. Απλά - και λόγω του χρόνου που όσο νά΄ναι ψιλοπιέζει -έστω και θεωρητικά- όσο συντομότερα ξεκινήσεις νέα προσπάθεια, τόσο καλύτερα. Υπό την προϋπόθεση πάντα να είσαι έτοιμη και ψυχικά και σωματικά.

mousoudi
04-02-11, 14:09

Άλλες εποχές παιδάκι μου...μικροπαντρεμένη η μαμά σου, έ; ;-)

ValiaK
04-02-11, 14:16
βαλτή εισαι παιδάκι μου??? :D :D :D

newbie G
04-02-11, 14:23
Άλλες εποχές παιδάκι μου...μικροπαντρεμένη η μαμά σου, έ; ;-)

Η μαμά παντρεύτηκε στα 20 και πριν κλείσει τα 21 είχε εμένα. Αλλά κι η γιαγιά κάπως έτσι.

βαλτή εισαι παιδάκι μου??? :D :D :D

Είπα να την πειράξω λίγο, μόνο εκείνη θα με πειράζει; :mrgreen:

tatianna
04-02-11, 14:30
Έχεις δίκιο, κι εγώ ξέρω τέτοια περιστατικά, αλλά είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
πιστευω να μας πανε ολα καλα απο εδω και εμπρος! σε ολες μας το ευχομαι! τελικα χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη,,,!

Melitaki
04-02-11, 15:02
Είναι δυνατόν ν' ασχολούμαστε μ' αυτούς; Έχουν σημασία οι άλλοι στη ζωή σου; Στο στόχο σου μόνο κοίτα κι άσε τους μικρόνοους ν' ασχολούνται μ' αυτά. Αν ασχολείσαι κι εσύ μαζί τους, τότε γίνεσαι το ίδιο μ' αυτούς. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, μόνο το στόχο σου να σκέφτεσαι.

Δεν εχεις αδικο εννοειται. Ξερω πως παραειμαι ευαισθητη. Ειναι ομως ο χαρακτηρας μου τετοιος κι εχω περασει και πολλα... Δεν ειναι επι του παροντος...Ομως δεν γινομαι ιδια με αυτους επειδη με ενοχλει η συμπεριφορα τους! Πως ειναι αυτο δυνατον; Εγω ποτε δεν ασχολουμε, με αυτη την εννοια, με τους ανθρωπους γυρω μου. Ή που θα εχουμε μια ουσιαστικη σχεση ή που δεν υπαρχουν, οπως λες. Αλλα για κατσε...ειναι δυνατον να μενεις σε ενα σχετικα μικρο και κλειστο κοινωνικα μερος, να συναστραφεσαι τους ιδιους ανθρωπους στη δουλεια αλλα κι εκτος δουλειας, γιατι ολοι ειναι ενας μεγαλος κυκλος και πεφτεις πανω σε γνωστους παντου κι αυτο να μη σε επηρεαζει;;; Πως ειναι δυνατον; Οχι, καλη μου δυστυχως δεν γινεται. Θα γινοταν ισως, αν οντως ημουν ιδια με αυτους! Αλλα δεν ειμαι...
Ο στοχος μου ειναι αυτος που ειναι, οπως και για ολες μας. Αλλα η καθεμια απο μας εχει και extra δυσκολιες και προβληματα, που καθιστουν την επιτευξη του στοχου τελικα, πολυ πιο δυσκολη. Χρειαζεται προσηλωση, συμφωνω...Αλλα τελικα το να καταφερνεις να παραμεριζεις τα παντα και να αφοσιωνεσαι σε αυτον τον ετσι κι αλλιως δυσκολο στοχο ειναι υπερβαση!

tatianna
04-02-11, 16:32
Καλημερα !
Τσπ...
σ ευχαριστω κουκλιτσα μου..το απογευμα θα σας ενημερωσω αν και δεν πιστευω οτι θα αλλαξει τιποτα γιατι οπως καταλαβαινεις και εσυ τα συμπτωματα υποχωρουν,, εκει που αρχισε να φουσκωνει η κοιλια μου τωρα ξεφουσκωνει,,,κ αλλα πολλα!
δεν εχω μεγαλωσει στην επαρχια ομως εχω συγγενεις στους οποιους παλια πηγαινα για διακοπες και καταλαβαινω αυτο που λες μικρη κοινωνια.. μην νομιζεις ομως και στην αθηνα που μενω και στη δουλεια μου παλι μια κλειστη κοινωνια υπαρχει που ολοι ασχολουνται μεχρι και γιατι εφαγες στις 13¨:00 και οχι στις 13:30.. για τετοια κομπλεξιλικια μιλαμε.. για εμενα ηδη ξερουν μιας και την τριτη ειχα λιγη αιμοραγια και με επιασε πανικος! τι να λεμε τωρα.. μην ασχολεισαι με τους γυρω σου! τον αντρα σου και το σπιτι σου και μην το βαζεις κατω! εαν θελουμε κατι πολυ στο τελος θα το επιτυχουμε! και εγω δεν θα το βαλω κατω θα προσπαθησω παλι!:grin:

tatianna
04-02-11, 16:34

προς θεου μην το παρεις στραβα αυτο που εγραψα αλλα ηθελα να σου δειξω για εναν τοσο σημαντικο προσωπο στη ζωη μου που τελικα τα καταφερε στα 47 της! να φανταστεις οτι σε εμενα ηταν εγκυος στα 20 της και ειχε πολυ κακη εγκυμοσυνη και υποστηριξη μηδεν απο τους δικους της...και ομως παλι τακαταφερε!

tatianna
04-02-11, 16:35
Το θετικό είναι ότι ένα σποράκι έπιασε. Ξέχνα το ότι παλινδρόμησε κι εστιάσου στο θετικό της υπόθεσης, Ότι γονιμοποιήθηκε κι εμφυτεύτηκε, άρα μπορείς να τα καταφέρεις. 6 ωάρια δεν είναι λίγα σ' αυτήν την ηλικία. Και 4 που γονιμοποιήθηκαν είναι επιτυχία. Δεν στο είπε ο γιατρός σου αυτό;

συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!!

mensta
04-02-11, 16:40
Διάβασα παραπάνω οτι πολλές κοπέλες νιώθουν τύψεις για την περίοδο της εγκυμοσύνης επειδή δούλευαν. Έχω να σας πω οτι πιστεύω οτι δεν έχει σχέση. Απο την ημέρα που ξεκίνησα την εξωσωματική βρισκόμουν μέσα στο σπίτι χωρίς να κάνω τίποτα και η μόνη διαδρομή που έκανα ήταν καναπές κρεβάτι. Και όμως το έχασα. Δεν πιστεύω οτι έχει σχέση η δουλειά εκτός και αν δουλεύεις οικοδομή.
Εγώ ένιωσα καλύτερα όταν κατάλαβα οτι αυτό έγινε γιατί ο οργανισμός μου κατάλαβε οτι κάτι δεν πάει καλά και το απέρριψε με συμπέρασμα οτι ο οργανισμός μου λειτουργεί καλά. Είναι δύσκολο να το δεχτείς αρχικά αλλά νιώθω σίγουρη οτι αφού έμεινα μια φορά έγκυος μπορώ να ξαναμείνω. Πάρτε τα πάνω σας επικεντρωθείτε στον στόχο και αφήστε πίσω όσο είναι δυνατο αυτό που συνέβη

tatianna
04-02-11, 16:48
Διάβασα παραπάνω οτι πολλές κοπέλες νιώθουν τύψεις για την περίοδο της εγκυμοσύνης επειδή δούλευαν. Έχω να σας πω οτι πιστεύω οτι δεν έχει σχέση. Απο την ημέρα που ξεκίνησα την εξωσωματική βρισκόμουν μέσα στο σπίτι χωρίς να κάνω τίποτα και η μόνη διαδρομή που έκανα ήταν καναπές κρεβάτι. Και όμως το έχασα. Δεν πιστεύω οτι έχει σχέση η δουλειά εκτός και αν δουλεύεις οικοδομή.
Εγώ ένιωσα καλύτερα όταν κατάλαβα οτι αυτό έγινε γιατί ο οργανισμός μου κατάλαβε οτι κάτι δεν πάει καλά και το απέρριψε με συμπέρασμα οτι ο οργανισμός μου λειτουργεί καλά. Είναι δύσκολο να το δεχτείς αρχικά αλλά νιώθω σίγουρη οτι αφού έμεινα μια φορά έγκυος μπορώ να ξαναμείνω. Πάρτε τα πάνω σας επικεντρωθείτε στον στόχο και αφήστε πίσω όσο είναι δυνατο αυτό που συνέβη
mensta εμενα κορυδαλλο και τωρα αιγαλεω.. ξερεις κατι ? δεν εχεις και αδικο..ο γιατρος μου προχθες αυτο μου ειπε στο στηλεφωνο ¨: σημασια εχει οτι μπορεις να μεινεις εγκυος..ηλικιακα ειμαι πολυ μικροτερη απο τις υπολοιπες κοπελες αλλα οπως και να το κανουμε ειναι γερο χαστουκι... απλα εχω και α γωνια με την αποξεση (που οπως φαινεται δεν αθ την γλιτωσω).. ψιλοφοβαμαι,,,:roll:

Melitaki
04-02-11, 17:16
Tatiana μου, πως ηταν οι χοριακες σου;

mousoudi
04-02-11, 17:19
πιστευω να μας πανε ολα καλα απο εδω και εμπρος! σε ολες μας το ευχομαι! τελικα χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη,,,!

Καλέ τι η μόνη; Αστειεύεσαι; Τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι οι παλίνδρομες πια έχουν γίνει επιδημία!

προς θεου μην το παρεις στραβα αυτο που εγραψα αλλα ηθελα να σου δειξω για εναν τοσο σημαντικο προσωπο στη ζωη μου που τελικα τα καταφερε στα 47 της! να φανταστεις οτι σε εμενα ηταν εγκυος στα 20 της και ειχε πολυ κακη εγκυμοσυνη και υποστηριξη μηδεν απο τους δικους της...και ομως παλι τακαταφερε!

Τίποτα δεν πήρα στραβά, μην ανησυχείς :p. Κατάλαβα μια χαρά αυτό που ήθελες να πεις...και όπως βλάπω τελικά, θηρίο η μαμά...και πάλι μπράβο της!

mensta
04-02-11, 17:24
ο φόβος είναι φυσιολογικός. Και εγώ παρακαλούσα να πέσει μόνο του για να την γλυτώσω αλλά έλα που δεν....... είμαι στην 8η μέρα μετά απο την απόξεση. Στην εβδομάδα σταμάτησε και το αίμα και τώρα είναι σαν να μην έχει συμβει κατί. Βέβαια η ψυχολογία ακόμα χάλια είναι αλλά θα φτιάξει και αυτή.
Είναι σημαντικό να έχουμε στο μυαλό μας οτι όλα θα πάνε καλά και να μην χάνουμε τον στόχο μας

goutsounaki
04-02-11, 20:39
Καλησπερα melitaki δηστηχως και εγω ειμαι 37 και νιωθω το ιδιο οτι χρονος δεν εινα μετο μερος μου αλλα ξερης κατη επηδη το παλευω απο τα 24 μου θα σου πω οτη αν ειναι να γηνη θα γηνη οσο χρωνων και να εισαι .Μεσα στα κεντρα εξωσωματηκης σηναντησα πολλες μεγαλητερες μου τοτε με πολλη φτωχη ανταποκρηση οωθηκων και ομως αυτες που ηταν τοτε 37 και ανω ...... και εγω 25.........με πολλη καλη ανταποκρηση και της καλητερες προωπτηκες που με ειχανε γηα φαβορη εγω δεν εμενα εγκυος και μεναναι οι μεγαλητερες ...εγω κρατουσα απλως τον τητλο Και τεληκα εμηνα εγκυος πρωτη μου φορα στα 35 36 και37 .Οσο γηα της μετακηνησεις εγω καθε φορα μενω στο κρεβατη και οι αλλες που δουλευανα και ανευενανε καθημερηνα 3 οροφους εχουνε παιδι να ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΛΑ !!Γηα τον κοσμο τη να σου πω κοπελα μου και εγω εχω τα ιδηα τα πρωτα χρονηα με πηραζε τοσο πολλη οπου πολλες φορες χανωμουνα απο το στοχο μου .Οσπου τωρα πηα δεν δηνω πλεων σημασηα γηατη οταν κορητση μου ματωνη η ψυχη σου απ τον πονο το τελευταιο που σε νηαζη ειναι ο κοσμος γηατη αυττη το μωνω που θελουν ειναι κουτσομπολιο και εμης ειμασται η τροφη τους γ αυτο ας φροντησουμαι να μην τους τη δηνουμαι απλα φροντησε να κανης πολλη καλη επηλογη φηλων και ολους τους αλλους να τους εχεις σε αποσταση και οσο πηο γρηγορα το κανης τοσο ληγοτερο θα αναλοθης Εγω προσπαθω μαληστα τωρα τελευταια να κανω παρεα με κορητσηα που δεν ειναι παντρεμενες ετση αποφευγω και της σηζυτησεις τον μαμαδων που με κανανε και ενηωθα αβολα και τωρα κανω σηζητησεις γηα τη μοδα και γηα αλλες βλακηες κανη καλο δοκημασται το ΑΣ ΣΚΕΥΤΟΜΑΣΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΤΗΚΑ !:lol:

tatianna
04-02-11, 22:46
Tatiana μου, πως ηταν οι χοριακες σου;

melitaki ισως να υπαρχει ελπιδα.. ηταν 40940..αλλα στον υπερηχο δεν φανηκε η καρδουλα ακομα.. πηρα τον γιατρο..υπομονη μεχρι την πεμπτη!

Melitaki
04-02-11, 22:58
Tatiana μου, συγχωρεσε με , αλλα δεν καταλαβα τι γραφεις; Ποσο ειναι η χοριακη σου σημερα και ποσο ηταν στην προηγουμενη μετρηση;

Melitaki
04-02-11, 23:01
Goutsounaki συμφωνω μαζι σου...πρεπει να σκεφτομαστε θετικα και να ξεπερναμε τις δυσκολιες, που δυστυχως ειναι πολλες...

tatianna
04-02-11, 23:03
Tatiana μου, συγχωρεσε με , αλλα δεν καταλαβα τι γραφεις; Ποσο ειναι η χοριακη σου σημερα και ποσο ηταν στην προηγουμενη μετρηση;
αυτη ειναι η χαζομαρα ..οτι βασιστηκα σε ενα τεστ εγκυμοσυνης που ειχα κανει κ δεν εκανα αλλη,,, την τριτη θα ξαναπαω.. 40940 ηταν σημερα.. μα γινεται να μην εχει φανει ακομα κατι στον υπερηχο πτιν 3 μερες ? κοντευει να μου στριψει..:confused:

Melitaki
04-02-11, 23:07
αυτη ειναι η χαζομαρα ..οτι βασιστηκα σε ενα τεστ εγκυμοσυνης που ειχα κανει κ δεν εκανα αλλη,,, την τριτη θα ξαναπαω.. 40940 ηταν σημερα.. μα γινεται να μην εχει φανει ακομα κατι στον υπερηχο πτιν 3 μερες ? κοντευει να μου στριψει..:confused:

Μα ειναι τεραστια χοριακη αυτη!!! Ο γιατρος σου τι σου ειπε; Για παλινδρομη δεν φαινεται...

tatianna
04-02-11, 23:19
Μα ειναι τεραστια χοριακη αυτη!!! Ο γιατρος σου τι σου ειπε; Για παλινδρομη δεν φαινεται...

το βρηκε θετικο με ρωτησε εαν ακομη νιωθω πρησμενη.του ειπα οτι ειμαι αλλα οχι οπως πριν.. κανονικα λεει την πεμπτη πρεπει στον υπερηχο να φανει η καρδουλα του.. φοβαμαι να χαρω.. δεν ξερω.. να ειναι τοσο μεγαλη η χοριακη κ αδειος ο σακος ? δεν ξερω κ εγω η καψερη τι ναπω ρε melitaki μου..αυριο μαι φορα για aerobic δεν θα παω

goutsounaki
04-02-11, 23:20
Τατιανα κορητση μου νομηζω οτη αδηκα ανησηχης και πανηκοβαλεσαι μετρα απο την τελευταια περιοδο σου και αν εισαι στης 6με 7 εβδομαδες τοτε οπου να ναι θα ακουσεται και την καρδουλα καποιες φορες δεν ακουγεται αμεσως εξαρταται απο τη θεση του μωρου απο το ποσο καλος ειναι ο ηπερηχως και ο γηατρος που τον κανει .Χαλαρωσε και ολα θα πανε καλα !

tatianna
04-02-11, 23:25
Τατιανα κορητση μου νομηζω οτη αδηκα ανησηχης και πανηκοβαλεσαι μετρα απο την τελευταια περιοδο σου και αν εισαι στης 6με 7 εβδομαδες τοτε οπου να ναι θα ακουσεται και την καρδουλα καποιες φορες δεν ακουγεται αμεσως εξαρταται απο τη θεση του μωρου απο το ποσο καλος ειναι ο ηπερηχως και ο γηατρος που τον κανει .Χαλαρωσε και ολα θα πανε καλα !
goutsounaki μου 10 δεκεμβριου πρωτη μερα περιοδου! για να δουμε γιατι στο ιασω την τριτη μονο ενα φασολακι φαινοταν αδειο.. μας τρελαναν.. δεν ξερω κ εγω πλεον τι να πω..
θα κανω και την τριτη μια χοριακη κ την πεμπτη θα παω στον γιατρο.

mariagiorgos
04-02-11, 23:47
κοριτσακια μου γεια σας. ειχα γραψει πριν μερες και στο αλλο ποστ για την παλλινδρομη κυηση. και εγω φοβομουν διοτι στις 6 εβδ και 5 μερες δεν ειχα δει τιποτα παρα ενα μεγαλο σακο και πουθενα εμβρυο.
πηγα λοιπον την τεταρτη, και ημουν τοτε βασει τελευταιας περιοδου 11/12 7 εβδομαδων και 5 μερων και το ειδαααααααααα! και το ακουσα... ειχε 109 παλμους το λεπτο και τελικα ηταν καθυστερημενη συλληψη και το εμβρυακι αντιστοιχα σε κυημα 6 εβδ και 5 μερων. ηταν 6,8 χιλιοστα ηταν τελεια. τατιανα μην αγχωνεσαι η χοριακη σου ειναι καλη ολα καλα θα πανε!και εγω ετσι πιστεα και ομως τωρα ειμαι πολυ χαρουμενη. ηθελα να σας πω τα ευχαριστα!!

Melitaki
04-02-11, 23:50
Ετσι εξηγειται η τεραστια χοριακη! Εσυ εισαι κοντα δυο μηνων!!! Πας για 8η βδομαδα! Μα τι γινεται εδω; Να περιμενεις και να προσεχεις...Εννοειται δεν εχει γυναστικη! Τι λες τωρα; Μια χαρα θα πανε ολα, θα δεις...;)

tatianna
05-02-11, 00:41
Ετσι εξηγειται η τεραστια χοριακη! Εσυ εισαι κοντα δυο μηνων!!! Πας για 8η βδομαδα! Μα τι γινεται εδω; Να περιμενεις και να προσεχεις...Εννοειται δεν εχει γυναστικη! Τι λες τωρα; Μια χαρα θα πανε ολα, θα δεις...;)

na δουμε ρε κοριτσια.. δεν θελω να ενθουσιαζομαι... η γυμναστικη ειναι μερος της δουλειας μου αλλα μεχρι να δω τι θα γινει δεν θα κανω..μακαρι ρε παιδια να πανε ολα καλα..

tatianna
05-02-11, 00:44
maria χαιρομαι πολυ για τα ευχαριστα! ευχομαι κ στη δικη μου περιπτωση να πανε ολα καλ..

goutsounaki
05-02-11, 00:57
κοριτσακια μου γεια σας. ειχα γραψει πριν μερες και στο αλλο ποστ για την παλλινδρομη κυηση. και εγω φοβομουν διοτι στις 6 εβδ και 5 μερες δεν ειχα δει τιποτα παρα ενα μεγαλο σακο και πουθενα εμβρυο.
πηγα λοιπον την τεταρτη, και ημουν τοτε βασει τελευταιας περιοδου 11/12 7 εβδομαδων και 5 μερων και το ειδαααααααααα! και το ακουσα... ειχε 109 παλμους το λεπτο και τελικα ηταν καθυστερημενη συλληψη και το εμβρυακι αντιστοιχα σε κυημα 6 εβδ και 5 μερων. ηταν 6,8 χιλιοστα ηταν τελεια. τατιανα μην αγχωνεσαι η χοριακη σου ειναι καλη ολα καλα θα πανε!και εγω ετσι πιστεα και ομως τωρα ειμαι πολυ χαρουμενη. ηθελα να σας πω τα ευχαριστα!!
Αχ ! μπραβο σου κορητση μου δεν ειχα δη νεα σου και ανησηχησα ευχωμαι απο εδω και περα να σου πανε ολα καλα !

ΛΙΝ
05-02-11, 06:51
καλημερα κοριτσια! δυστυχος ειχα και εγω παλινδρομη κυηση τον περασμενο μηνα
πρωτα ο θεος τον Μαρτιο ξεκιναω την επομενη εξωσωματικη! ελπιζω να ειναι η τελευταια προσπαθεια και τυχερη!

κοριτσια! μια μικρη συμβουλη, χρειαζετε να ξεπερναμε της αποτυχιες και να βλεπουμε το μελλον με αισιοδοξια οτι θα τα καταφερουμε ολες να γινουμε μανουλες!!!!
φιλακια

Melitaki
05-02-11, 12:34
καλημερα κοριτσια! δυστυχος ειχα και εγω παλινδρομη κυηση τον περασμενο μηνα
πρωτα ο θεος τον Μαρτιο ξεκιναω την επομενη εξωσωματικη! ελπιζω να ειναι η τελευταια προσπαθεια και τυχερη!

κοριτσια! μια μικρη συμβουλη, χρειαζετε να ξεπερναμε της αποτυχιες και να βλεπουμε το μελλον με αισιοδοξια οτι θα τα καταφερουμε ολες να γινουμε μανουλες!!!!
φιλακια

Καλημερα!
Λιν, λυπαμαι πολυ... Ελπιζω να πανε ολα καλα στην επομενη.... Ηταν η πρωτη σου προσπαθεια; Σε ποια βδομαδα παλινδρομησε; Εμενα στην 5η και μαλλον δε θα χρειαστει αποξεση...εσυ εκανες; Αναρωτιεμαι ποσο καιρο μετα θα αδιαθετησω κι αν κυκλος μου θα ειναι κανονικος ή θα αλλαξει....

ΛΙΝ
05-02-11, 15:12
.....

newbie G
05-02-11, 17:32
Δεν εχεις αδικο εννοειται. Ξερω πως παραειμαι ευαισθητη. Ειναι ομως ο χαρακτηρας μου τετοιος κι εχω περασει και πολλα... Δεν ειναι επι του παροντος...Ομως δεν γινομαι ιδια με αυτους επειδη με ενοχλει η συμπεριφορα τους! Πως ειναι αυτο δυνατον; Εγω ποτε δεν ασχολουμε, με αυτη την εννοια, με τους ανθρωπους γυρω μου. Ή που θα εχουμε μια ουσιαστικη σχεση ή που δεν υπαρχουν, οπως λες. Αλλα για κατσε...ειναι δυνατον να μενεις σε ενα σχετικα μικρο και κλειστο κοινωνικα μερος, να συναστραφεσαι τους ιδιους ανθρωπους στη δουλεια αλλα κι εκτος δουλειας, γιατι ολοι ειναι ενας μεγαλος κυκλος και πεφτεις πανω σε γνωστους παντου κι αυτο να μη σε επηρεαζει;;; Πως ειναι δυνατον; Οχι, καλη μου δυστυχως δεν γινεται. Θα γινοταν ισως, αν οντως ημουν ιδια με αυτους! Αλλα δεν ειμαι...
Ο στοχος μου ειναι αυτος που ειναι, οπως και για ολες μας. Αλλα η καθεμια απο μας εχει και extra δυσκολιες και προβληματα, που καθιστουν την επιτευξη του στοχου τελικα, πολυ πιο δυσκολη. Χρειαζεται προσηλωση, συμφωνω...Αλλα τελικα το να καταφερνεις να παραμεριζεις τα παντα και να αφοσιωνεσαι σε αυτον τον ετσι κι αλλιως δυσκολο στοχο ειναι υπερβαση!

Δεν ξέρω αν εσύ το θεωρείς υπέρβαση. Εγώ έχω μάθει να υπολογίζω μόνο τη γνώμη των ατόμων που με ενδιαφέρουν. Αλλά κι αυτή μέχρι ένα σημείο. Ποσώς μ' απασχολεί αν με σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μου. Αν δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν, δικό τους πρόβλημα.

Melitaki
05-02-11, 18:22
Δεν ξέρω αν εσύ το θεωρείς υπέρβαση. Εγώ έχω μάθει να υπολογίζω μόνο τη γνώμη των ατόμων που με ενδιαφέρουν. Αλλά κι αυτή μέχρι ένα σημείο. Ποσώς μ' απασχολεί αν με σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μου. Αν δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν, δικό τους πρόβλημα.

Και πολυ καλα κανεις newbie...
Δυστυχως ομως οταν η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων που σε περιβαλουν δεν εχουν οντως κατι καλυτερο να κανουν, το προβλημα τους το προβαλουν σε αυτους με τους οποιους ασχολουνται...Α! και δεν το κανουν και τοσο διακριτικα!!!

newbie G
05-02-11, 18:52
melitaki, καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες. Όμως καλώς ή κακώς, αυτοί οι άνθρωποι θα συνεχίσουν να είναι γύρω μας. Καλά θα είναι να μην τους δίνουμε σημασία. Την αδιακρισία την έχω νιώσει στο πετσί μου πολλά χρονια τώρα. Αλλά έρχεται η στιγμή που όλο αυτό σε κουράζει τόσο πολύ, που πρέπει ν' αντιδράσεις. Απ' το να συζητάνε λοιπόν πίσω από την πλάτη σου, καλύτερα να βγάλεις φόρα παρτίδα το "πρόβλημά" σου (σε εισαγωγικά, γιατί μόνο πρόβλημα δεν θεωρώ το να κάνει κανείς εξωσωματική) και να τους αποστομώσεις.

Εγώ ανακοίνωσα στη δουλειά ότι θα λείψω επειδή θα κάνω εξωσωματική, έμειναν μερικοί αποσβωλωμένοι, αλλά τώρα πια δεν θα έχουν να σχολιάσουν κάτι στα κρυφά, βλέπεις τους στέρησα αυτή τη χαρά. Ξέρω πως σε κάποιους αυτό ακούγεται τρομακτικό, αλλά αν εσύ η ίδια δεν αισθάνεσαι ότι αυτός ο μικρόκοσμος γύρω σου είναι σημαντικός, ε τότε πραγματικά δεν είναι. Και χώνονται στην ποντικότρυπά τους και βγάζουν το σκασμό. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Όλα αυτά στα λέω με πολύ φιλική διάθεση, γιατί ξέρω πολύ καλά τι περνάς. Τα ίδια περνάμε. Απλά όταν μάθεις να βάζεις όλους αυτούς στη θέση τους, έχεις κερδίσει μια μεγάλη μάχη. Η ψυχολογία μας σ' αυτή μας την προσπάθεια είναι πολύ σημαντική και δεν πρέπει να αφήνουμε να μας επηρεάζει κανένας. Την επόμενη φορά που κάποιος θα φανεί αδιάκριτος, δοκίμασε να τον αποστομώσεις με μια απάντηση που θα ταιριάζει στην περίπτωση. Θα δεις που μέχρι και συγνώμη μπορεί να σου ζητήσει.

Melitaki
05-02-11, 20:14
Μην ανησυχεις, καλη μου...Εχω θυμωσει τοσο πολυ, που νομιζω οτι πλεον θα μπουν μια και καλη τα πραγματα στη θεση τους...Και βεβαια εχω σκοπο να τους στερησω τη χαρα του κουτσομπολιου!!! Ακριβως αυτο που λες εχω σκοπο να κανω! Αισθανομαι οτι δεν εχω τιποτα να χασω πλεον. Οχι πως θελω να κερδισω κατι...δε με νοιαζει. Τιποτα δεν με νοιαζει αυτη τη στιγμη περα απο αυτο που συνεβη...Η αγανακτηση σε τετοιες περιπτωσεις γινεται ο καλυτερος συμβουλος...;-)

goutsounaki
05-02-11, 21:11
Ετση ειναι κορητσηα πρεπη να θημωνουμαι μ αυτους που μας ποναναι και να ειμαστε παντα ψηχραιμες και ετημολογες γηα να τους βαζουμαι στη θεση τους .....Τα πρωτα χρονηα ενηωθα πολλη ευαλωτη και παντα δεν μηλουσα και ακομη και τωρα σε καπηες στηγμες αδηναμηας και τοτε ειναι που βλεπω στα ματηα τους την ευχαρηστηση να σε βλεπουν στα πατωματα και οταν παιρνω τα πανω μου βλεπω στα ματηα τους τη ζηληα σα να μου λενε οτη πως γηνεται εσυ να εισαι καλα? Καποτε ακουσα απο καποιον μια σοφη κουβεντα οτη ,,στη στεναχωρηα σου πολλη θα σε πλησηασουν γηα να παρουν την ικανοπηιση να σε βλεπουν να πονας αλλα με την χαρα σου ληγη ειναι αυτη που θα χαρουν,,Γη αυτο δεν πρεπη να δηνουμαι σε κανενα αυτη την ικανοπηιση και την αδηναμηα μας να την κανουμαι δυναμη !Και ολες μα ολες να ειμασται περηφανες γηα αυτο που παλευουμαι.!!!!!!!!!!!!!!!:razz::lol:

tatianna
05-02-11, 22:29
καλησπερα melitaki.τι μου κανεις?

Melitaki
05-02-11, 23:09
καλησπερα melitaki.τι μου κανεις?

Καλησπερα Τατιανα μου...καλα δε θα το ελεγα, αλλα το παλευω...Παντως οι χειροτερες μου στιγμες ειναι οταν ξυπναω μεσα στη νυχτα ή το πρωι και συνειδητοποιω απο την αρχη τι εχει συμβει...εκει το συναισθημα με πνιγει...
Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...
Πως πας απο συμπτωματα; Απο ψυχολογια; Υπομονη μεχρι την Πεμπτη τωρα κι ευχομαι να πανε ολα καλα...

nenio
07-02-11, 11:57
καλημερα.ειμαι στην εβδομη βδομαδα εγκυμοσυνης κ για πρωτη φορα.η χοριακη ανεβηκε 3000 σε δυο μερες.κ ενω ολα φαινοντουσαν τελεια οι 2 γιατροι που επισκεφτηκα μου ειπαν οτι προκειται για παλινδρομη κυηση.δεν εχο καταλαβει τι φταιει κ φοβαμαι

Melitaki
07-02-11, 12:25
καλημερα.ειμαι στην εβδομη βδομαδα εγκυμοσυνης κ για πρωτη φορα.η χοριακη ανεβηκε 3000 σε δυο μερες.κ ενω ολα φαινοντουσαν τελεια οι 2 γιατροι που επισκεφτηκα μου ειπαν οτι προκειται για παλινδρομη κυηση.δεν εχο καταλαβει τι φταιει κ φοβαμαι

Καλημερα Νενιο μου...
Ποσο ηταν η προηγουμενη μετρηση, καλη μου;

newbie G
07-02-11, 13:01

Συνήθως δεν την καταλαβαίνεις την παλίνδρομη, παρά μόνο αν πας στον επόμενη υπέρηχο, και είναι λίγο αργά. Γι αυτό μας ζητάνε χοριακές στην αρχή τουλάχιστον, για να παρακολουθούν την εξέλιξη του εμβρύου.

Σύμφωνα με τις φυσιολογικές τιμές χοριακής, την 7η εβδομάδα πρέπει να είναι σίγουρα πάνω από 10000, οπότε αν κάθε δεύτερη μέρα δεν αυξάνεται τουλάχιστον κατά 50%, είναι ανησυχητικό. Εμένα την 7η βδομάδα ήταν 6500 και ύστερα από 2 μέρες πήγε 7800 κι όμως είχε ήδη αρχίσει να παλινδρομεί.

Προσπάθησε να είσαι προετοιμασμένη, οι γιατροί σπάνια θα μιλήσουν για παλίνδρομη, αν δεν είναι σίγουροι.

nenio
07-02-11, 14:16
η πρωτη χοριακη ηταν 5670
κ η δευτερη 8700

gialia
07-02-11, 14:28
Γεια σας!!

Ειμαι σχετικα καινουργια!! εχω γραψει καποιες φορες αλλα χωρις απαντηση:cry:. Εχω βιώσει τρεις παλλινδρομες σε ενα χρονο και πραγματικα νιωθω αδεια... δυστυχως δεν μπορει κανεις να καταλαβει τι σημαινει κάτι τετοιο για μια γυναικα... αν καποια απο εσας εχει καμια καλη συμβουλη....? ειμαι σε απογνωση

karkinaki
07-02-11, 14:55
newbie g...:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: τα λες τοσο ωραια.....δε θα μπορουσα να μη συμφωνησω απολυτα μαζι σου....εχω ακριβως τον ιδιο τροπο σκεψης!!! τους στερω τη χαρα γιατι βγαζω το προβλημα μου φορα κατηφορα και επομενως ολοι μενουν συξυλοι!!! και εγω αυτο προτεινω στο μελιτακι γιατι ακριβως επειδη ειναι απο επαρχια ειναι ο μονος τροπος να βουλωσει στοματα και μπουρ μπουρ....:evil:

karkinaki
07-02-11, 14:58
gialia καλησπερα!

μιλησες με γιατρους ; εχεις κανει σε ιστο περιοδου ελεγχο για ουρεοπλασμα και χλαμυδια; που αποδιδουν οι γιατροι τις παλλινδρομησεις; για θρομβοφιλια εχεις κανει εξετασεις;
ενταξει μια παλλινδρομη οκ τυχαια.... :roll:
δευτερα....βαρια αλλα να τη δεχτουμε τυχαια...:-?
τριτη στο καπακι;;;;; κατι βρωμαει και πρεπει να το ψαξεις πριν καταληξεις και με 4η:-(...σορυ που στο λεω ετσι αλλα πρεπει να το ψαξεις πριν ξανασυλλαβεις γιατι φαινεται οτι ενω συλλαμβανεις ευκολα για καποιο λογο ο οργανισμος δε μπορει να τα κρατησει:-(:-(:-(

καλη επιτυχια!

newbie G
07-02-11, 14:58
η πρωτη χοριακη ηταν 5670
κ η δευτερη 8700

Οι ενδείξεις όντως δεν είναι πολύ καλές για 7η βδομάδα, αλλά δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη. Ακούσατε καρδούλα στον υπέρηχο ή όχι ακόμα; Πότε σου είπε ο γατρός να ξαναπάς;

karkinaki
07-02-11, 15:01
σορυ που γραφω στο καπακι ...:-|
μια μια μου ρχονται οι σκεψεις μου....και επειδη και εγω ειμαι παθουσα με χοριακη οριακη θετικη μολις 10 και χαρηκα μια μερα ολοκληρη:-?:-?:-? αν δε δω πενταψηφια χοριακη δε κουνιεμαι απο την ηρεμια μου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ...ας δω 10.000:p και βλεπουμε....μη σας πω 50.000 να μαστε σιγουροι....:cool::cool::cool::cool:
.....μωρε μη σας πω με το μπε μπε στην αγκαλια....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

στο χυλο θα φυσαμε και το γιαουρτι!!!

gialia
07-02-11, 15:09
καρκινακι ευχαριστω που μου απαντησες!! εισαι η μοναδικη...
τα εχω κανει ΟΛΑ. (καρυοτυπο, σπερμοδιαγραμμα, ορμονικο, ανοσολογικο, θρομβοφιλιας κτλ) μονο μια ελαφρας μορφης θρομβοφιλια βρεθηκε!! απο την 2η εγκυμοσυνη και μετα και στην τριτη εκανα ηπαρινη, επινα πρεζολον, ουτρογερσταν και σαλοσπιρ... αλλα τιποτα.....μονο αντιπατρικα δεν εχω κανει αλλα δεν τα πιστευω... Γενικα το εχω ψαξει πολυ... εχω γινει βιολογος, γενετιστης, και γυναικολογος... κανενας ομως δεν μου εξηγει κατι...

Melitaki
07-02-11, 15:10
σορυ που γραφω στο καπακι ...:-|
μια μια μου ρχονται οι σκεψεις μου....και επειδη και εγω ειμαι παθουσα με χοριακη οριακη θετικη μολις 10 και χαρηκα μια μερα ολοκληρη:-?:-?:-? αν δε δω πενταψηφια χοριακη δε κουνιεμαι απο την ηρεμια μου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ...ας δω 10.000:p και βλεπουμε....μη σας πω 50.000 να μαστε σιγουροι....:cool::cool::cool::cool:
.....μωρε μη σας πω με το μπε μπε στην αγκαλια....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

στο χυλο θα φυσαμε και το γιαουρτι!!!

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!!!! Μονο με το μωρο στην αγκαλια και να περασουν και οι 40 μερες!!!
Α! Και μεχρι τοτε μουγγα! Θα λεω σε ολους οτι σιγα σιγα μεταμορφωνομαι στον Οβελιξ και πρεπει να κανω Gilli diet!!!
Αν μπορουσα να μην το πω ουτε και στον γιατρο, θα το εκανα!

Melitaki
07-02-11, 15:12
τα εχω κανει ΟΛΑ. (καρυοτυπο, σπερμοδιαγραμμα, ορμονικο, ανοσολογικο, θρομβοφιλιας κτλ) μονο μια ελαφρας μορφης θρομβοφιλια βρεθηκε!! απο την 2η εγκυμοσυνη και μετα και στην τριτη εκανα ηπαρινη, επινα πρεζολον, ουτρογερσταν και σαλοσπιρ... αλλα τιποτα.....μονο αντιπατρικα δεν εχω κανει αλλα δεν τα πιστευω... Γενικα το εχω ψαξει πολυ... εχω γινει βιολογος, γενετιστης, και γυναικολογος... κανενας ομως δεν μου εξηγει κατι...

Αν επιτρεπεται gialia μου, ποσο χρονων εισαι;

Melitaki
07-02-11, 15:17
Οι ενδείξεις όντως δεν είναι πολύ καλές για 7η βδομάδα, αλλά δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη. Ακούσατε καρδούλα στον υπέρηχο ή όχι ακόμα; Πότε σου είπε ο γατρός να ξαναπάς;

Συμφωνω...Απο συμπτωματα πως εισαι;

gialia
07-02-11, 15:18
μελιτακι ειμαι 30 και μεχρι πριν ενα χρονο ακριβως πιστευα οτι... την καρδια του εμβρυου την ακουγες τελευταια...! τοσο ασχετη ημουν με το θεμα εγκυμοσυνης και μεσα σε ενα χρονο τουμπαραν ολα....! εχω αλλάξει... εχω ενα μονιμο πονο... φοβαμαι και θυμωνω...

gialia
07-02-11, 15:23
μελιτακι σχετικα με αυτο που αναρωτιεσαι για τον κυκλο σου εγω και στις 3 φορες αδιαθετησα στις 25-28 μερες και ο κυκλος εχει μικρυνει λιγο (απο 28 εγινε 26 αλλα δειχνει οτι στρωνει σιγα σιγα)

Melitaki
07-02-11, 15:24
μελιτακι ειμαι 30 και μεχρι πριν ενα χρονο ακριβως πιστευα οτι... την καρδια του εμβρυου την ακουγες τελευταια...! τοσο ασχετη ημουν με το θεμα εγκυμοσυνης και μεσα σε ενα χρονο τουμπαραν ολα....! εχω αλλάξει... εχω ενα μονιμο πονο... φοβαμαι και θυμωνω...

Εισαι πολυ μικρη κι απο ο,τι φαινεται ολα ειναι καλα, εκτος ισως απο κατι που ακομα δεν εχουν εντοπισει οι γιατροι. Και μπορει να ειναι καθοριστικο...
Ενδομητριωση; Εχεις κανει διαγνωστικη υστεροσκοπηση; Η μητρα ειναι ενταξει, καθαρη;
Το οτι δεν υπαρχει προβλημα στο σπερμα και το οτι μενεις πολυ ευκολα εγκυος ειναι πολυ δυνατα πλεονεκτηματα. Ψαξτε το λιγο ακομα πριν την 4η προσπαθεια...

newbie G
07-02-11, 15:26

Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά και δεν έχει βρεθεί τίποτα, το πιο πιθανό είναι να μην έχεις τίποτα και οι παλίνδρομες να ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός, ακόμα κι αν τρίτωσαν. Βέβαια, θα μπορούσες να πας και σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής και να κάνεις καμπύλη ζαχάρου & ινσουλίνης, είδα ότι δεν την έγραψες πιο πάνω. Επίσης θα σου πρότεινα να αλλάξεις γιατρό, μήπως κάποιος άλλος "δει" κάτι παραπάνω.

ΥΓ Κι αυτό που λέει το Μελιτάκι πιο πάνω, υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση, είναι πολύ σημαντικές!

Melitaki
07-02-11, 15:26
μελιτακι σχετικα με αυτο που αναρωτιεσαι για τον κυκλο σου εγω και στις 3 φορες αδιαθετησα στις 25-28 μερες και ο κυκλος εχει μικρυνει λιγο (απο 28 εγινε 26 αλλα δειχνει οτι στρωνει σιγα σιγα)

Εγω δεν εχω αδιαθετησει ακομα κι εχει περασει μια βδομαδα απο την παλινδρομηση...Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αποξεση γιατι ηταν πολυ νωρις, αλλα ακομα δεν εχω αποβαλει και ανησυχω...

newbie G
07-02-11, 15:28
Εγω δεν εχω αδιαθετησει ακομα κι εχει περασει μια βδομαδα απο την παλινδρομηση...Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αποξεση γιατι ηταν πολυ νωρις, αλλα ακομα δεν εχω αποβαλει και ανησυχω...

Καλά κάνεις και ανησυχείς. Δεν πας και σε κάποιον άλλον; Άμεσα! Μην περιμένεις ραντεβού, πάνε σε δημόσιο νοσοκομείο.

nenio
07-02-11, 15:29
σημερα θα παω.δεν ακουγεται καρδουλα δυστυχως.απτη μια μερια ελπιζω κ απτην αλλη πρεπει να συνειδητοποιησω οτι θα τελειωσει.απλα με αγχωνει η διαδικασια του τι γινεται μετα...

newbie G
07-02-11, 15:31
σημερα θα παω.δεν ακουγεται καρδουλα δυστυχως.απτη μια μερια ελπιζω κ απτην αλλη πρεπει να συνειδητοποιησω οτι θα τελειωσει.απλα με αγχωνει η διαδικασια του τι γινεται μετα...

Μην αγχώνεσαι. Το πιο πιθανό είναι να κάνεις απόξεση. Ανώδυνη είναι, γίνεται με μέθη. Εξάλλου ήσουν στην αρχή ακόμα, καλύτερα που δεν ακούσατε καρδούλα, θα ήταν πιο δύσκολο μετά.

Και μη με περνάς για αναίσθητη, το πέρασα κι εγώ τον Οκτώβριο, ήμουν χάλια ψυχολογικά μετά. Όμως θα το ξεπεράσεις, καλύτερα που συνέβη τώρα στην αρχή, παρά αργότερα. Κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία θα είχε το έμβρυο και η φύση μας προφυλάσει.

gialia
07-02-11, 15:32
μελιτακι κανε εναν υπερηχο οπωσδηποτε αμεσα να δεις αν εχεις καθαρισει καλα.
εγω έκανα και τις τρεις φορες αποξεση και η περιοδος που σου γραφω οτι μου ηρθε εννοούσα μετα την αποξεση.
εχεις καφε?
βγαινω λιγο και ξαναμπαινω... ελπιζω να ειστε ακομα εδω και σας ευχαριστω ολες πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας...:):)

nenio
07-02-11, 15:37
σευχαριστω πολυ.θα σου πω τα νεα μου οταν γυρισω απτο γιατρο

Melitaki
07-02-11, 15:51
Ο γιατρος μου ειπε μεσα σε δεκα μερες οτι θα εχω αδιαθετησει...και μου το ειπε οταν επιβεβαιωθηκε η παλινδρομηση, δηλαδη οταν αρχισε να μειωνεται η χοριακη πριν απο 5 μερες... Εντωμεταξυ ειμαι σε επαρχια κι ο γιατρος στην Αθηνα... Θα δω τι θα κανω...

tatianna
07-02-11, 16:58
Καλησπερα Τατιανα μου...καλα δε θα το ελεγα, αλλα το παλευω...Παντως οι χειροτερες μου στιγμες ειναι οταν ξυπναω μεσα στη νυχτα ή το πρωι και συνειδητοποιω απο την αρχη τι εχει συμβει...εκει το συναισθημα με πνιγει...
Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...
Πως πας απο συμπτωματα; Απο ψυχολογια; Υπομονη μεχρι την Πεμπτη τωρα κι ευχομαι να πανε ολα καλα...
melitaki mou καλησπερα... προσπαθω κ εγω να ειμαι καλα..λιγο δυσκολο βεβαια αλλα τι να κανω.. αυτη η αναμονη μεχρι την πεμπτη μας εχει τρελανει ολους.. αυριο θα παω να κανω την δευτερη χοριακη,, ειμαι περιεργη να δω κατα ποσο εχουν αυξηθει οι τιμες.. και σκεφτομαι ¨: μπας και κανανε λαθος στη βιοιατρικη? μου βγηκε 40940 την παροηγουμενη παρασκευη και την προηγουμενη τριτη στον υπερηχο ενας σακος αδειος φανηκε.. δεν ξερω.. εχω κατι αναγουλες, ειναι το στηθος μου πρησμενο κ με πιανει αηδια οταν σκεφτομαι συγκεκριμενα φαγητα.. ο γιατρος λεει οτι την πεμπτη πρεπει να φανει κατι,,, τι να πω.. ειναι δυνατον να ειναι αδειος ο σακος? κοντευει να μου στριψει:neutral:

tatianna
07-02-11, 17:09
gialia καλησπερα! εχουμε την ιδια ηλικια κ εγω τον οκτωβρη εκλεισα τα 30! εαν σε καθησυχαζει εγω ειμαι ποι ασχετη απο εσενα..πιστευα οτι το δυσκολο ειναι να πιασουμε μπεμπε κ αμα πιασουμε ολα μια χαρα θα ειναι.. μονο την αποκολληση γνωριζα τιποτα αλλο ειλικρινα σου μιλαω.. που να ξερα κ εγω ? εδω εμαθα για ανεμβρυες κυησεις ,παλινδρομες κ για την θρομβοφιλια απο μια μια φιλη μου που εχουμε την ιδια ηλικια κ ειναι στον 9 μηνα.. εχει θρομβοφιλια και ειναι κληρονομικο και κανεις στην οικογενεια της δεν το ξερε.. απλα η γιατρος της στον προγεννετικο ελεγχο της ειπε να κανει την εξεταση (την οποια σπανια γραφουν οι γιατροι γιατι το κοστος ειναι μεγαλο) κ η κοπελα κ το μωρο σωθηκε! και ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης κανει ενεσεις στην κοιλιτσα της.

karkinaki
07-02-11, 17:58
gialia Πολυ σημαντικη εξεταση η καμπυλη ζαχαρου ....τρεξε μπορει να δωσει εξηγηση.
ειπαμε ΝΚ κυτταρα ειδες;

τι να πω...εμενα παντως δε μου φαινεται τυχαια 3η παλλινδρομη....μη τρελαθουμε κιολας:cry:

τι να σου πω ρε γιαλια και γω νομιζα οτι μολις δεις το + ολα μια χαρα....αλλα τελικα ....αντε να μη βρισω:-?:-?:-?

Melitaki
07-02-11, 18:58
melitaki mou καλησπερα... προσπαθω κ εγω να ειμαι καλα..λιγο δυσκολο βεβαια αλλα τι να κανω.. αυτη η αναμονη μεχρι την πεμπτη μας εχει τρελανει ολους.. αυριο θα παω να κανω την δευτερη χοριακη,, ειμαι περιεργη να δω κατα ποσο εχουν αυξηθει οι τιμες.. και σκεφτομαι ¨: μπας και κανανε λαθος στη βιοιατρικη? μου βγηκε 40940 την παροηγουμενη παρασκευη και την προηγουμενη τριτη στον υπερηχο ενας σακος αδειος φανηκε.. δεν ξερω.. εχω κατι αναγουλες, ειναι το στηθος μου πρησμενο κ με πιανει αηδια οταν σκεφτομαι συγκεκριμενα φαγητα.. ο γιατρος λεει οτι την πεμπτη πρεπει να φανει κατι,,, τι να πω.. ειναι δυνατον να ειναι αδειος ο σακος? κοντευει να μου στριψει:neutral:

Τα συμπτωματα σου ειναι τελεια! Γενικα εγω πιστευω οτι αν δεν νιωθεις "λιγοτερο εγκυος" τοτε δεν εχεις προβλημα. Σε μενα τουλαχιστον αυτο ηταν το καμπανακι...
Η μετρηση της χοριακης αυριο θα δειξει πολλα! Ευχομαι να ειναι τεραστια!

gialia
07-02-11, 18:58
καρκινακι να σου πω την αληθεια τωρα η ιδεα και μονο οτι θα ξαναδω το + μου κοβει ην αναπνοη... δεν νομιζω οτι μπορω να διαχειριστω μια εγκυμοσυνη αυτη τη στιγμη... η ιδεα και μονο με παραλυει... πως θα το ξεπερασω καποια στιγμη?

gialia
07-02-11, 19:19
τατιαννα, σκεψου θετικα!!! ηρεμησε και εχε διπλα σου μονο αυτους με τους οποιους νιωθεις ομορφα... πες μας τι εγινε... πραγματικα σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα... μια καλη μου φιλη μου που τραβαει και αυτη τα δικα της ζορια με το παιδακι της μου λεει..."σε λιγα χρονια θα τα θυμομαστε αυτα που περναμε και θα γελαμε" το ιδιο ευχομαι και για σενα... να κρατας το γερο παιδακι σου αγκαλια, να τα θυμασαι και να γελας..!

newbie G
07-02-11, 19:21
Αρχικό μήνυμα απο tatianna
melitaki mou καλησπερα... προσπαθω κ εγω να ειμαι καλα..λιγο δυσκολο βεβαια αλλα τι να κανω.. αυτη η αναμονη μεχρι την πεμπτη μας εχει τρελανει ολους.. αυριο θα παω να κανω την δευτερη χοριακη,, ειμαι περιεργη να δω κατα ποσο εχουν αυξηθει οι τιμες.. και σκεφτομαι ¨: μπας και κανανε λαθος στη βιοιατρικη? μου βγηκε 40940 την παροηγουμενη παρασκευη και την προηγουμενη τριτη στον υπερηχο ενας σακος αδειος φανηκε.. δεν ξερω.. εχω κατι αναγουλες, ειναι το στηθος μου πρησμενο κ με πιανει αηδια οταν σκεφτομαι συγκεκριμενα φαγητα.. ο γιατρος λεει οτι την πεμπτη πρεπει να φανει κατι,,, τι να πω.. ειναι δυνατον να ειναι αδειος ο σακος? κοντευει να μου στριψει

Τα συμπτωματα σου ειναι τελεια! Γενικα εγω πιστευω οτι αν δεν νιωθεις "λιγοτερο εγκυος" τοτε δεν εχεις προβλημα. Σε μενα τουλαχιστον αυτο ηταν το καμπανακι...

Έχετε ακούσει για τη μύλη κύηση;

Melitaki
07-02-11, 20:52

Ναι, αλλα αυτη εμφανιζεται με πολυ χαρακτηριστικα κλινικα συμπτωματα και η κοπελα παρακολουθειται... Ασε που ειναι κατι εξαιρετικα σπανιο... Τι να πω;

tatianna
07-02-11, 22:23

σ ευχαριστω πολυ κουκλα μου.θα σ ενημερωσω αυριο μολις παρω τα αποτελεσματα.απλα δεν θελω να ενθουσιαζομαι..σε φιλω καληνυχτα!κ προσπαθησε να εισαι καλα!;)

bp-IOLH
07-02-11, 22:26

newbie G, μέσα στο μυαλό μου είσαι. Κι εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις διάβασα το μήνυμα της κοπέλας.

Ελπίζω να μην είναι μύλη κύηση, το εύχομαι με όλη μου την καρδιά.
Να καταθέσω εδώ και τη δική μου εμπειρία.
Με 5 μέρες καθυστέρηση είχα χοριακή 3.500. Ήταν υπερβολικό το νούμερο αλλά τότε δεν το ήξερα. Δεν ξαναέκανα χοριακή.
Πήγα για πρώτη φορά στο γιατρό μου να με δει ενώ ήμουν 7 εβδομάδων. Ο σάκος ήταν κενός. Ο γιατρός είπε να με ξαναδεί σε 1 εβδομάδα και να κάνω χοριακή. Ξαναπήγα 8 εβδομάδων με χοριακή 40.000 και ο σάκος παρέμενε κενός. Εδώ να πω ότι με χοριακή 2.000 βλέπουν σάκο. Με χοριακή 40.000 έπρεπε να δουν έμβρυο με καρδιακή λειτουργία. Τελικά έκανα απόξεση 8 εβδ. και 6 ημερών. Το αποτέλεσμα της ιστολογικής ήταν μερική μύλη κύηση.
Να σημειώσω εδώ ότι είχα πρηστεί απίστευτα. Ρώτησα τον γιατρό μετά την απόξεση και μου είπε ότι ήταν λόγω της τεράστιας χοριακής και της μύλης κύησης.
Επίσης, να πω ότι η μύλη κύηση έχει χαρακτηριστικά κλινικά συμπτώματα, η μερική μύλη κύηση δεν έχει, οπότε οι γιατροί δεν μπορούν να είναι σίγουροι, ούτε μπορούν να προχωρήσουν σε απόξεση, αν δεν έχουν εξαντλήσει κάθε πιθανότητα καθυστερημένης σύλληψης. Εγώ ήξερα πότε είχε γίνει η σύλληψη αλλά, επειδή είχα και μια επαφή ξέμπαρκη την 24η μέρα του κύκλου, ο γιατρός επέμενε μήπως είχα καθυστερημένη ωορρηξία και κατ' επέκταση καθυστερημένη σύλληψη. Εγώ όμως γνώριζα το σώμα μου και ήξερα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να έχω ωορρηξία μετά την 20η μέρα του κύκλου.
Ναι, η μύλη κύηση είναι πολύ σπάνια περίπτωση, μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι 1/2.000 κυήσεις, έλα όμως που μου έτυχε εμένα αυτή η μία περίπτωση!
Στη μύλη κύηση το ζητούμενο είναι να γίνει καλή απόξεση, για να μηδενιστεί η χοριακή και να μη χρειαστεί δεύτερη απόξεση.
Εμένα, ευτυχώς, η χοριακή μου μηδενίστηκε 1 μήνα μετά την απόξεση.

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην είναι μύλη κύηση, να μην είναι καν παλλίνδρομη και απλώς να πρόκειται για καθυστερημένη σύλληψη.

tatianna
07-02-11, 22:32
τατιαννα, σκεψου θετικα!!! ηρεμησε και εχε διπλα σου μονο αυτους με τους οποιους νιωθεις ομορφα... πες μας τι εγινε... πραγματικα σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα... μια καλη μου φιλη μου που τραβαει και αυτη τα δικα της ζορια με το παιδακι της μου λεει..."σε λιγα χρονια θα τα θυμομαστε αυτα που περναμε και θα γελαμε" το ιδιο ευχομαι και για σενα... να κρατας το γερο παιδακι σου αγκαλια, να τα θυμασαι και να γελας..!

gialia μην ανησυχεις.. αυτη τη στιγμη ο μονος ανθρωπος με τον οποιο θελω να μιλαω κ με στηριζει οσο δεν παει ειναι ο συζυγος μου,, εγω απλα εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης μου βγηκε θετικο κ πηγα στο γιατρο κατευθειαν .. στον υπερηχο ειχε φανει μιο πολυ αχνη γραμμουλα κ μου εγραψε τον προγεννητικο ελεγχο να κανω..απλα εχω το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας.. μετα απο 2 βδομαδες θα πηγαινα να κανω τον 2 υπερηχο..βεβαια χωριακη δεν ειχα κανει,,την περασμενη τριτη εμαθα κατι που με συνχησε και κατευθειαν με επιασαν καποια πονακια περιοδου ,οχι πολυ εντονα κ παω τουαλετα και ειχα λιγο σαν καφε προς κοκκινο το οποιο σταματησε μετα απο λιγο..ο γιατρος μου με εστειλε στο ιασω να κανω εναν υπερηχο..με ρωτησε ο ακτινολογος ποσο καιρο ειμαι εγκυος γιατι ναι μεν σακος ειχε σχηματιστει αλλα κατι αλλο δεν ειδαμε.. πηρε τον γιατρο μου κ μου ειπε μια εβδομαδα διορια να δωσουμε μηπως ειναι καθυστερημενη συλληψη αλλιως θακανω αποξεση..αρχικα φοβηθηκα για εξωμητριο αλλα ο υπερηχος δεν εδειξε τιποτα τετοιο.. απο εκει και περα τα υπολοιπα τα ξερεις.. δεν εχω ουτε αιμα ουτε τιποτα,, την πεμπτη θα δουμε..
με ανχωσε μια κοπελα που εγραψε για μυλη κυηση,, τελος παντων οτι ειναι να γινει θα γινει..:?

newbie G
08-02-11, 08:29
με ανχωσε μια κοπελα που εγραψε για μυλη κυηση,, τελος παντων οτι ειναι να γινει θα γινει..:?

Με συγχωρείς... δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά διαβάζοντας αυτά που τόνισα με κόκκινα γράμματα, κατευθείαν εκεί πήγε και το μυαλό μου, όπως και της ΙΟΛΗΣ. Καλώς ή κακώς, αν τα ψάχνεις πολύ στο ίντερνετ, διαβάζεις και τις άσχημες περιπτώσεις. Μπορεί να είναι σπάνιο, αλλά συμβαίνει.

Μακάρι όλα να πάνε κατ' ευχήν.

bp-IOLH
08-02-11, 09:41
tatianna μου, ούτε εγώ ήθελα να σε αγχώσω αλλά όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μερική μύλη κύηση με χοριακή στα ύψη και έμβρυο πουθενά, η δεύτερη φοβόμουν μην είναι πάλι μύλη αλλά τελικά η χοριακή δεν ανέβαινε, δηλ. ακριβώς το αντίθετο από την πρώτη και κατέληξα να φοβάμαι ότι είναι εξωμήτριο - ευτυχώς δεν ήταν - και η τρίτη ξεκίνησε με καλές χοριακές, μετά μια χοριακή δεν ήταν καλή, μετά δεν ξαναμέτρησα, μετά είδαμε έμβρυο κι ακούσαμε καρδιά και πάνω που πήρα μια ανάσα, η καρδιά του εμβρύου σταμάτησε.
Όπως καταλαβαίνεις, έχω περάσει των παθών μου τον τάραχο και το μυαλό μου πλέον όλο στο κακό πηγαίνει.

ValiaK
08-02-11, 10:08
gialia Πολυ σημαντικη εξεταση η καμπυλη ζαχαρου ....τρεξε μπορει να δωσει εξηγηση.
ειπαμε ΝΚ κυτταρα ειδες;

τι να πω...εμενα παντως δε μου φαινεται τυχαια 3η παλλινδρομη....μη τρελαθουμε κιολας:cry:

τι να σου πω ρε γιαλια και γω νομιζα οτι μολις δεις το + ολα μια χαρα....αλλα τελικα ....αντε να μη βρισω:-?:-?:-?

Καλημέρα κι απο μένα! Η καμπύλη είναι πολύ σημαντική! Τρεχα να την κάνεις, γιατι μπορει να εξηγησει πολλες απο τις αποριες σου. Καμπύλη ζαχαρου και καμπύλη ινσουλίνης μαζι, μην την πατησεις σαν κι εμενα!!! Κι αν εισαι απο Αθήνα, βρες ανοσολογο και διαβητολόγο/ ενδοκρινολόγο.
και ακομα κατι, newbie, βγες απο εδω μεσα μέρες που είναι!!!

newbie G
08-02-11, 10:14
και ακομα κατι, newbie, βγες απο εδω μεσα μέρες που είναι!!!

http://r24.imgfast.net/users/2414/57/95/10/smiles/741121.gif

gialia
08-02-11, 11:43
Valia, καλημέρα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αλλα να σε ρωτήσω κάτι?
Οι εξετασεις του απλου ζαχαρου μου ειναι παντα φυσιολογικες..και κανενας δεν μου εχει πει ποτε κατι σχετικο! Λες ακομα και ετσι να φανει κατι? Επισης ειμαι απο επαρχια αλλα την αλλη βδομαδα θα ειμαι Αθηνα και εχω κλεισει ραντεβου με τον Παυλου (ενδοκρινολογο-διαβητολογο) να μου πει τι αλλο θα μπορουσα να κανω?

gialia
08-02-11, 11:45
συγνωμη μαλλον δεν ξερω να κανω παραθεση ακομα...:???:

gialia
08-02-11, 11:57
valia, εσυ πως την πατησες? Τι σου συνεβη?

ValiaK
08-02-11, 12:39
Valia, καλημέρα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αλλα να σε ρωτήσω κάτι?
Οι εξετασεις του απλου ζαχαρου μου ειναι παντα φυσιολογικες..και κανενας δεν μου εχει πει ποτε κατι σχετικο! Λες ακομα και ετσι να φανει κατι? Επισης ειμαι απο επαρχια αλλα την αλλη βδομαδα θα ειμαι Αθηνα και εχω κλεισει ραντεβου με τον Παυλου (ενδοκρινολογο-διαβητολογο) να μου πει τι αλλο θα μπορουσα να κανω?

Ο "πασίγνωστος" διαβητολογος που πήγα με έστειλε μονο για καμπύλη ζαχαρου και όχι ινσουλίνης, οι οποιες πρεπει να γίνονται μαζί. εγώ τώρα είμαι αναγξασμένη να την ξανακάνω την καμπύλη και για μενα ειναι πολύ δύσκολο γιατί εχω θεμα και στην καμπύλη παθαινω υπογλυκαιμικό επεισόδιο.
Οταν λες "εξετασεις του απλου ζαχαρου" εννοεις καμπύλη ή ζαχαρο νηστείας και γλυκολιζιωμένη? τι εννοεις? Επισης θα σου στειλω πμ, ειναι πολύ σημαντικό!!!

Melitaki
08-02-11, 12:52
tatianna μου, ούτε εγώ ήθελα να σε αγχώσω αλλά όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μερική μύλη κύηση με χοριακή στα ύψη και έμβρυο πουθενά, η δεύτερη φοβόμουν μην είναι πάλι μύλη αλλά τελικά η χοριακή δεν ανέβαινε, δηλ. ακριβώς το αντίθετο από την πρώτη και κατέληξα να φοβάμαι ότι είναι εξωμήτριο - ευτυχώς δεν ήταν - και η τρίτη ξεκίνησε με καλές χοριακές, μετά μια χοριακή δεν ήταν καλή, μετά δεν ξαναμέτρησα, μετά είδαμε έμβρυο κι ακούσαμε καρδιά και πάνω που πήρα μια ανάσα, η καρδιά του εμβρύου σταμάτησε.
Όπως καταλαβαίνεις, έχω περάσει των παθών μου τον τάραχο και το μυαλό μου πλέον όλο στο κακό πηγαίνει.

Πραγματικα, λυπαμαι πολυ...Πραγματικα εχεις περασει πολλα.... Πηρες καποια απαντηση για ολα αυτα; Κι αν επιτρεπεται, ηταν εγκυμοσυνες με εξωσωματικη, ή φυσιολογικες;

vassiliki
08-02-11, 14:59
Επειδή έκανα και εγώ καμπύλη ινσουλίνης και έχω όντως κάποιο πρόβλημα(αντιδραστική υπογλυκαιμία), ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε? ακολουθείτε συγκεκριμένη διατροφή ? παίζει ρόλο στις αποβολές? γιατί ο γιατρός μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο.

ValiaK
08-02-11, 15:11
Επειδή έκανα και εγώ καμπύλη ινσουλίνης και έχω όντως κάποιο πρόβλημα(αντιδραστική υπογλυκαιμία), ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε? ακολουθείτε συγκεκριμένη διατροφή ? παίζει ρόλο στις αποβολές? γιατί ο γιατρός μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο.

παιζει και μεγάλο μάλιστα! κι εγώ μαλλον αυτό έχω, θα ξανακάνω εξετάσεις για να το επιβεβαιώσουμε, άλλαξα και γιατρό, θα δουμε πώς θα παει αυτή τη φορά.

bp-IOLH
08-02-11, 20:45
Πραγματικα, λυπαμαι πολυ...Πραγματικα εχεις περασει πολλα.... Πηρες καποια απαντηση για ολα αυτα; Κι αν επιτρεπεται, ηταν εγκυμοσυνες με εξωσωματικη, ή φυσιολογικες;

Η πρώτη παλλίνδρομη που ήταν μερική μύλη θεωρήθηκε τυχαία. Για καλό και για κακό μετά έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας αλλά οι αιματολόγοι σκίζουν τα πτυχία τους ότι δεν έχω τίποτε. Μόνο φιλισίν χρειάζομαι, το οποίο πήρα και στην 2η και στην 3η αλλά δυστυχώς τίποτε.
Μετά την 2η παλλίνδρομη έκανα υστεροσκόπηση, αρχικά διαγνωστική αλλά στη συνέχεια εξελίχτηκε σε επεμβατική μιας και βρήκαν διάφραγμα, το οποίο όμως αφαίρεσαν και υποτίθεται ότι αυτή ήταν η αιτία για τις δύο παλλίνδρομες.
Μετά την 3η παλλίνδρομη ο γιατρός μου είπε να κάνουμε καρυότυπο ζεύγους. Ακόμη δεν κάναμε αυτή την εξέταση, γιατί πρώτα περιμένουμε να βγει ο καρυότυπος του εμβρύου, για να δούμε αν θα δείξει κάτι.
Η ιστολογική της 3ης παλλίνδρομης βγήκε πεντακάθαρη. Ο γιατρός κρίνει ότι πάλι ήταν κάτι τυχαίο, ακόμη κι αν ο καρυότυπος του εμβρύου δείξει κάποια χρωμοσωματική ανωμαλία, αυτή θα θεωρηθεί τυχαία λόγω της ηλικίας μου (είμαι 39), οπότε το συμπέρασμα είναι να ξαναπροσπαθήσω μήπως φανώ πιο τυχερή.
Οι εγκυμοσύνες προήλθαν από φυσιολογική σύλληψη και μάλιστα χωρίς πολύ κόπο.
Επίσης, έχω κάνει αυτή τη γλυκοζυλιωμένη και έχει βγει φυσιολογική.
Ακόμη, κάνω τακτικά εξετάσεις θυρεοειδή, γιατί έχω υποκλινικό υποθυρεοειδισμό αλλά παίρνω χάπι Τ4 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης.
Θα το έκανα κάποια στιγμή αλλά για την ώρα έχω αποφασίσει ότι δεν πρόκειται να ξαναπροσπαθήσω να κάνω παιδί, οπότε το έχω αφήσει το θέμα του ψαξίματος.

bp-IOLH
08-02-11, 20:47
Οταν λες "εξετασεις του απλου ζαχαρου" εννοεις καμπύλη ή ζαχαρο νηστείας και γλυκολιζιωμένη? τι εννοεις? Επισης θα σου στειλω πμ, ειναι πολύ σημαντικό!!!

Εγώ έχω κάνει γλυκοζιλιωμένη αλλά βγήκε απολύτως φυσιολογική. Αν είχα κάποιο πρόβλημα, θα έδειχνε ή πρέπει να κάνω και τις καμπύλες?
Επίσης, η απλή εξέταση σακχάρου (που την έχω κάνει εκτός εγκυμοσύνης) βγαίνει φυσιολογικότατη.

ValiaK
09-02-11, 13:41
Εγώ έχω κάνει γλυκοζιλιωμένη αλλά βγήκε απολύτως φυσιολογική. Αν είχα κάποιο πρόβλημα, θα έδειχνε ή πρέπει να κάνω και τις καμπύλες?
Επίσης, η απλή εξέταση σακχάρου (που την έχω κάνει εκτός εγκυμοσύνης) βγαίνει φυσιολογικότατη.

Η πρώτη παλλίνδρομη που ήταν μερική μύλη θεωρήθηκε τυχαία. Για καλό και για κακό μετά έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας αλλά οι αιματολόγοι σκίζουν τα πτυχία τους ότι δεν έχω τίποτε. Μόνο φιλισίν χρειάζομαι, το οποίο πήρα και στην 2η και στην 3η αλλά δυστυχώς τίποτε.
Μετά την 2η παλλίνδρομη έκανα υστεροσκόπηση, αρχικά διαγνωστική αλλά στη συνέχεια εξελίχτηκε σε επεμβατική μιας και βρήκαν διάφραγμα, το οποίο όμως αφαίρεσαν και υποτίθεται ότι αυτή ήταν η αιτία για τις δύο παλλίνδρομες.
Μετά την 3η παλλίνδρομη ο γιατρός μου είπε να κάνουμε καρυότυπο ζεύγους. Ακόμη δεν κάναμε αυτή την εξέταση, γιατί πρώτα περιμένουμε να βγει ο καρυότυπος του εμβρύου, για να δούμε αν θα δείξει κάτι.
Η ιστολογική της 3ης παλλίνδρομης βγήκε πεντακάθαρη. Ο γιατρός κρίνει ότι πάλι ήταν κάτι τυχαίο, ακόμη κι αν ο καρυότυπος του εμβρύου δείξει κάποια χρωμοσωματική ανωμαλία, αυτή θα θεωρηθεί τυχαία λόγω της ηλικίας μου (είμαι 39), οπότε το συμπέρασμα είναι να ξαναπροσπαθήσω μήπως φανώ πιο τυχερή.
Οι εγκυμοσύνες προήλθαν από φυσιολογική σύλληψη και μάλιστα χωρίς πολύ κόπο.
Επίσης, έχω κάνει αυτή τη γλυκοζυλιωμένη και έχει βγει φυσιολογική.
Ακόμη, κάνω τακτικά εξετάσεις θυρεοειδή, γιατί έχω υποκλινικό υποθυρεοειδισμό αλλά παίρνω χάπι Τ4 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης.
Θα το έκανα κάποια στιγμή αλλά για την ώρα έχω αποφασίσει ότι δεν πρόκειται να ξαναπροσπαθήσω να κάνω παιδί, οπότε το έχω αφήσει το θέμα του ψαξίματος.
Ιολη μου, θελω να σου πω ότι κι εμενα το ζαχαρο νηστείας (αυτο που φαινεται με την απλή εξεταση αιματος) και η γλυκοζιλιωμένη ήταν πολύ καλές. Όμως το πρόβλημα υπήρχε... Δυστυχώς θελει καμπύλες, απο μονα τους αυτά δε δειχνουν, τουλάχιστον στην περιπτωση της αντιδραστικής υπογλυκαιμιας που μαλλον εχω εγώ. Το σάββατο θα παω να κάνω το πακετο εξετασεων του καινουριου γιατρού.

maria_t
09-02-11, 14:36
Κορίτσια είναι η πρώτη φορά που γράφω μήνημα στο forum (ούτε καν ξέρω αν το κάνω σωστά)...

Πολλές φορές έχω παρακολουθήσει εξ αποστάσεως κάποιες συζητήσεις, αυτή τη φορά όμως θα ήθελα να κάνω κι εγώ μία κατάθεση... ψυχής.

Έχω ήδη δύο ζουζούνια και πήραμε την απόφαση να πάμε για τρίτο...
Το καλοκαίρι έμεινα έγκυος. Όταν είδαμε την καρδούλα το ανακοίνωσα στους πάντες με χαρά, στον επόμενο υπέρηχο όμως η ανάπτυξη είχε σταματήσει. Ήταν ένα μικρό σοκ, δεδομένου όμως ότι έχω ήδη δύο αγγελούδια θεωρώ ότι γρήγορα το ξεπέρασα και γρήγορα θέλησα να ξαναπροσπαθήσουμε...

Αρχές Δεκέμβρη μαθαίνω πως είμαι έγκυος ξανά. Δεν το μοιράζομαι με κανένα, περνάω μία περίοδο απίστευτου άγχους και άρνησης, μέχρι που διαπιστώνω ότι και πάλι πρόκειται για παλίνδρομη κύηση!!!

Ένα μήνα μετά την τελευταία απόξεση νιώθω και πάλι την επιθυμία να ξαναπροσπαθήσω. Είναι αυτό φυσιολογικό ή σημαίνει πως απλά δεν το ξεπέρασα; Ξέρω πως όποτε κι αν ξαναμείνω έγκυος θα έχω φοβερό άγχος, τόσο που δεν θα μπορώ να πιστέψω στην εγυμοσύνη μου. Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;

Melitaki
10-02-11, 15:34
Κορίτσια είναι η πρώτη φορά που γράφω μήνημα στο forum (ούτε καν ξέρω αν το κάνω σωστά)...

Πολλές φορές έχω παρακολουθήσει εξ αποστάσεως κάποιες συζητήσεις, αυτή τη φορά όμως θα ήθελα να κάνω κι εγώ μία κατάθεση... ψυχής.

Έχω ήδη δύο ζουζούνια και πήραμε την απόφαση να πάμε για τρίτο...
Το καλοκαίρι έμεινα έγκυος. Όταν είδαμε την καρδούλα το ανακοίνωσα στους πάντες με χαρά, στον επόμενο υπέρηχο όμως η ανάπτυξη είχε σταματήσει. Ήταν ένα μικρό σοκ, δεδομένου όμως ότι έχω ήδη δύο αγγελούδια θεωρώ ότι γρήγορα το ξεπέρασα και γρήγορα θέλησα να ξαναπροσπαθήσουμε...

Αρχές Δεκέμβρη μαθαίνω πως είμαι έγκυος ξανά. Δεν το μοιράζομαι με κανένα, περνάω μία περίοδο απίστευτου άγχους και άρνησης, μέχρι που διαπιστώνω ότι και πάλι πρόκειται για παλίνδρομη κύηση!!!

Ένα μήνα μετά την τελευταία απόξεση νιώθω και πάλι την επιθυμία να ξαναπροσπαθήσω. Είναι αυτό φυσιολογικό ή σημαίνει πως απλά δεν το ξεπέρασα; Ξέρω πως όποτε κι αν ξαναμείνω έγκυος θα έχω φοβερό άγχος, τόσο που δεν θα μπορώ να πιστέψω στην εγυμοσύνη μου. Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;

Μαρια μου, κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει πιο φυσιολογικο πραγμα απο αυτο που περιγραφεις! Και βεβαια να ξαναπροσπαθησεις! Ισως να ειναι δυσκολο να βιωσεις την εγκυμοσυνη σου χωρις αγχος, οπως και για ολες μας που εχουμε βιωσει ανιστοιχη εμπειρια, αλλα μην ξεχνας και τα πλεονεκτηματα που εχεις σε σχεση με αλλες αντιστοιχες καταστασεις. Το οτι μενεις ευκολα εγκυος και το οτι εχεις ηδη αποκτησει δυο παιδακια ειναι μεγαλα πλεονεκτηματα. Παλεψε το αφου θελετε και τριτο παιδακι...

newbie G
10-02-11, 15:58

Κι εγώ έτσι ένιωθα. Η καθε μια το ξεπερνάει με τον τρόπο της. Αφήνουμε χώρο στην καρδιά μας για να έρθει ένα καινούριο μωράκι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουμε βγάλει απ' την καρδιά μας αυτό που χάσαμε.

mousoudi
11-02-11, 11:52
Tatiana, είχες κανένα νέο; Χθες δε θα έκανες επανεξέταση;

maria_t
11-02-11, 14:09
Κορίτσια σας ευχαριστώ θερμά...

Αφού τα περάσατε κι εσείς καταλαβένεται πόσο σημαντικό είναι να ακούς από κάποιον που τα πέρασε λόγια υποστηρικτικά και αληθινά.

Νιώθω ότι όποιος άλλος κι αν προσπαθεί να με "ανεβάσει" απλά δεν καταλαβαίνει... Όχι οτι τον αποπαίρνω ή δεν δέχομαι τα λόγια του, απλά δεν με αγγίζει...

tatianna
14-02-11, 20:53
Tatiana, είχες κανένα νέο; Χθες δε θα έκανες επανεξέταση;

mousoudi mou kalhspera.. arghsa na sas grapsw ta nea mou giati h8ela na eimai sigourh gia to apotelesma.. thn perasmenh pempth phga sto giatro. eide sxhmatismeno sako me emvryika stoixeia alla palmous den epiane.. kai ka8ysterhmenh kyhsh na htan kati den mou ka8otan kala me tis hmeromhnies...gia na mhn ta polylogw mou eipe na phgaina shmera na moy ksanakanei yperhxo... paw sto iatreio den pianei palmous k me stelnei sto kapaki sto iasw.. mas eipan loipon oti prokeitai gia palindromhsh kyhsh.. avrio to prwi 9 paw sto iasw gia apoksesh.. kontevw na saltarw.. prospa8w na eimai hremh alla ti na kanv den mporv.. den kserw pws krath8hka kai den evala ta klammata sto iasw.. alla ksespaw tw:roll:ra...

ValiaK
14-02-11, 21:01
mousoudi mou kalhspera.. arghsa na sas grapsw ta nea mou giati h8ela na eimai sigourh gia to apotelesma.. thn perasmenh pempth phga sto giatro. eide sxhmatismeno sako me emvryika stoixeia alla palmous den epiane.. kai ka8ysterhmenh kyhsh na htan kati den mou ka8otan kala me tis hmeromhnies...gia na mhn ta polylogw mou eipe na phgaina shmera na moy ksanakanei yperhxo... paw sto iatreio den pianei palmous k me stelnei sto kapaki sto iasw.. mas eipan loipon oti prokeitai gia palindromhsh kyhsh.. avrio to prwi 9 paw sto iasw gia apoksesh.. kontevw na saltarw.. prospa8w na eimai hremh alla ti na kanv den mporv.. den kserw pws krath8hka kai den evala ta klammata sto iasw.. alla ksespaw tw:roll:ra...
τατιαννα, αυτες οι μερες ειναι οι πιο δύσκολες. λυπάμαι πολύ... ειμαστε δίπλα σου να μας μιλάς για ό,τι χρειαστείς οποτε θες!
σου στελνω μια μεγάλη αγκαλιά...

tatianna
14-02-11, 21:07
τατιαννα, αυτες οι μερες ειναι οι πιο δύσκολες. λυπάμαι πολύ... ειμαστε δίπλα σου να μας μιλάς για ό,τι χρειαστείς οποτε θες!
σου στελνω μια μεγάλη αγκαλιά...

efxaristw para poly.. san xamenh niw8w..

ValiaK
14-02-11, 21:12
efxaristw para poly.. san xamenh niw8w.. σε νιωθω κοπελα μου, και ας εχουν περασει τοσοι μήνες... το χειροτερο για μενα ήταν μολις ξυπνησα απο τη ναρκωση... όμως σιγά σιγά θα παψει να πονάει τοσο πολύ... προς το παρόν κλάψε, ξέσπασε, θρηνησε το μωρό σου... και όλα θα γινουν...

mousoudi
15-02-11, 08:46

:-(:-(:-( Αχ μωρέ tatianna μου, πολύ λυπάμαι!!! Κρίμα!!! Ξέρω ότι λόγια παρηγοριάς δεν υπάρχουν και ο πρώτος καιρός θα είναι δύσκολος....Δυστυχώς είναι μια φάση που πρέπει να την περάσουμε...Ξέσπασε όσο θέλεις...είναι κι αυτό μέρος της διαδικασίας...Μόλις διάβασα τα νέα σου και τώρα που σου γράψω θα είσαι σε αναμονή για την απόξεση...κουράγιο κι εμείς είμαστε εδώ, για να σε καταλάβουμε και να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, αν μπορούμε...

gialia
15-02-11, 11:11
tatiana mou kalimera...
elpizw na teleiwsan ola kai na eisai kala!! se katalavainw apolita kai s=an ayto se kanei na niwseis kalitera sou lew pws kai egw meta apo treis palindromes tin palevw kai pistevw oti tha ta katferv kai tha kanv paidiaki...! etsi na skeftesai kai esy kai na prospathiseis na epaneltheis!! ponese oso niwtheis, alla meta mazepse ta kaommatia soy kai proxwra!! ma thymasai oti afou eimaste kala emeis, oi antres mas kai osoi agapame, ta pragamata tha ftiaxoun, den mporei!!!

gialia
15-02-11, 11:41
valia kalimera!!
πως πηγες με τις εξετασεις?

ValiaK
15-02-11, 11:47
καλημερα! με σουρωσαν το σαββατο, 5 φορες τρυπημα και 10 μπουκαλακια αίμα!!! και φυσικά υπογλυκαιμικο επεισοδιο στις 2.5 ώρες... αλλά χαλαλι αν ειναι το επομενο μωρό να γεννηθεί γερο!!! τα αποτελεσματα θα τα παρω όλα μαζί Τετάρτη απογευμα και Πέμπτη θα τα στειλω στο γιατρό να δω τι θα μου πει...
Εσύ πώς είσαι?

gialia
15-02-11, 12:07
σημερα το βραδυ θα ειμαστε αθήνα και απο αυριο το πρωι ξεκιναμε το ιατρικο τουρ! το φακελο υπο μαλλης και θα περιφερομαστε!
σου ευχομαι καλα αποτελεσματα!!
η δικη μου γλυκοζυλιωμενη βγηκε 5 και σημερα περιμενω και αλλες για να τις παρω μαζι...
εσυ ειχες καποια συμπτωματα σε σχεση με αυτο που σιυ παρουσιαστηκε?

ValiaK
15-02-11, 12:15
σε ευχαριστώ!
απο μονη της η γλυκοζυλιωμενη δε δειχνει και κατι, κι εγώ οσες φορες εχω κανει 5 εχω, αλλά το ζαχαρο μου ειναι κουκουρούκου! Μια φορά ενας ενδοκρινολογος μου είπε: "Αφού είσαι απο την Κρητη η ζαχαρο θα εχεις η θυρεοειδή" Ε, εγώ πετυχα και Λοττο και Πρότο, έχω και τα δύο!
Τα συμπτώματα της αντιδραστικής υπογλυκαιμιας - τουλαχιστον οπως τη νιώθω εγώ - είναι αδυναμια στα ποδια (σα μούδιασμα) όταν μενω ώρα νηστική. Και εαν τυχει να φαω πολλα γλυκά ή αμυλούχα, με πιανει ζαλαδα, κοβονται χερια και ποδια σαν να μην υπαρχουν, εχω λιποθυμικές τάσεις... Ένα ματσο χάλια δηλαδή...
Καλή επιτυχια με τις εξετάσεις σου σου εύχομαι!!!

Melitaki
15-02-11, 15:24
Τατιανα μου, λυπαμαι παρα πολυ. Χθες δεν μπηκα και δεν το ειδα...
Αυτες οι μερες θα ειναι δυσκολες...Δεν ειναι ευκολο να συνειδητοποιησεις τι εχει συμβει και να περασεις απο τη μια κατασταση, εστω και της ελπιδας, στην αλλη. Ομως, και η παρατεταμενη ανησυχια των προηγουμενων ημερων ειναι κι αυτη πολυ ψυχοφθορα. Ο πονος ομως μαλακωνει, και στην συνεχεια θα βαλεις κανουριους στοχους...
Κοριτσια, εμεις με τις παλινδρομες σε αρχικο σταδιο, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι δεν ειχε προλαβει να σχηματιστει κατι...Ουτε καρδουλα ειχαμε ακουσει, που και παλι προκειται για κινηση κυτταρων. Ας καταλαβουμε λοιπον, οσο δυσκολο κι αν ειναι οτι δεν θρηνουμε μωρακι, αλλα καποια εμβρυακα στοιχεια. Αυτο το λεω γιατι κι εγω ενιωσα οτι εχασα το μωρο μου και δεν το αντεχα...Καθως ομως περνουσαν οι μερες συνειδητοποιησα οτι ημουν λιγο υπερβολικη...δεν πρεπει να το βλεπουμε ετσι... Ελπιζω να καταλαβαινετε τι λεω...
Ο χρονος μαλακωνει τον πονο... Τατιανα μου, υπομονη...

ValiaK
15-02-11, 15:42
Τατιανα μου, λυπαμαι παρα πολυ. Χθες δεν μπηκα και δεν το ειδα...
Αυτες οι μερες θα ειναι δυσκολες...Δεν ειναι ευκολο να συνειδητοποιησεις τι εχει συμβει και να περασεις απο τη μια κατασταση, εστω και της ελπιδας, στην αλλη. Ομως, και η παρατεταμενη ανησυχια των προηγουμενων ημερων ειναι κι αυτη πολυ ψυχοφθορα. Ο πονος ομως μαλακωνει, και στην συνεχεια θα βαλεις κανουριους στοχους...
Κοριτσια, εμεις με τις παλινδρομες σε αρχικο σταδιο, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι δεν ειχε προλαβει να σχηματιστει κατι...Ουτε καρδουλα ειχαμε ακουσει, που και παλι προκειται για κινηση κυτταρων. Ας καταλαβουμε λοιπον, οσο δυσκολο κι αν ειναι οτι δεν θρηνουμε μωρακι, αλλα καποια εμβρυακα στοιχεια. Αυτο το λεω γιατι κι εγω ενιωσα οτι εχασα το μωρο μου και δεν το αντεχα...Καθως ομως περνουσαν οι μερες συνειδητοποιησα οτι ημουν λιγο υπερβολικη...δεν πρεπει να το βλεπουμε ετσι... Ελπιζω να καταλαβαινετε τι λεω...
Ο χρονος μαλακωνει τον πονο... Τατιανα μου, υπομονη...

melitaki, θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. εγώ ακουσα την καρδιά του μωρού μου (παλλινδρομησε στην 9η εβδομαδα). Αυτό σημαινει ότι εγώ πονάω περισότερο απο εσάς? δε νομιζω κοπελα μου... όλες το ίδιο ποναμε... αν εσενα σε κανει να νιωθεις καλύτερα λεγοντας το "εμβρυικά στοιχεία", then please be my guest. Εγώ το ιδιο θα πονούσα ακομα κι αν δεν ειχα ακουσει καρδιά...

Melitaki
15-02-11, 16:02
melitaki, θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. εγώ ακουσα την καρδιά του μωρού μου (παλλινδρομησε στην 9η εβδομαδα). Αυτό σημαινει ότι εγώ πονάω περισότερο απο εσάς? δε νομιζω κοπελα μου... όλες το ίδιο ποναμε... αν εσενα σε κανει να νιωθεις καλύτερα λεγοντας το "εμβρυικά στοιχεία", then please be my guest. Εγώ το ιδιο θα πονούσα ακομα κι αν δεν ειχα ακουσει καρδιά...

Ο πονος ειναι πονος και δεν θα τον μετρησουμε...Θα ηταν παραλογο...
Αυτο που λεω εγω και ηλπιζα να γινω κατανοητη, ειναι οτι οταν θρηνουμε, το κανουμε για διαφορους λογους και μαλιστα καποιοι ειναι και εξαιρετικα προσωπικοι και διαφερουν απο κοπελα σε κοπελα. Θα ηταν ομως το ιδιο Valiak μου, αν ησουν 6-7 μηνων εγκυος και κουβαλουσες ενα σχηματισμενο ΜΩΡΟ; Αυτη τη φορα θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω εγω...Καπως ετσι λοιπον το σκεφτομαι και το θεωρω λιγο μαζοχιστικο να σκεφτομαστε τα εβρυα μας, στο σταδιο που βρισκονταν, ως μωρα. Ο πονος ειναι πονος, επαναλαμβανω και τον εζησα και τον ζω ακομα....Αλλα δεν ειναι ο πονος της μανας που χανει το παιδι της! Αυτο ειναι κατι αλλο, που δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι...

kyriaki1977
15-02-11, 16:14
Κορίτσια των παλίνδρομων, που απ'ότι φαίνεται είμαστε πολλές...η κάθε μία θρηνεί για τους λόγους της.Εμένα παλινδρόμησε την 9η εβδομάδα κι ενώ ειχα ακούσει καρδιά.Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο η στεναχώρια όσο ο θυμός και η απελπισία.Η ουσία δεν είναι αν άκουσες καρδιά ή όχι, αλλά ότι όσο νωρίτερα συμβαίνει αυτό το τόσο δυσάρεστο τόσο λιγότερο έχεις προλάβει να δεθείς με ένα μωρό που μεγαλώνει μέσα σου.
Εγώ μέσα σε όλο αυτό και μετά από μία μόλις εβδομάδα απόξεσης, διαβάζοντας τόσες ιστορίες εδώ μέσα, νιώθω τυχερή που η ζωή μου έδωσε τόσο πόνο όσο άντεχα να διαχειριστώ και δεν με άφησε να πονάω για την υπόλοιπη ζωή μου.Συμφωνώ απόλυτα με το Μελιτάκι.Δεν είναι ο πόνος μάνας που χάνει το παιδί της.Είναι ο πόνος μίας γυναίκας που χάνει την ελπίδα της.Αλλά τόσο εύκολα το βάζουμε κάτω;

ValiaK
15-02-11, 16:21
Ο πονος ειναι πονος και δεν θα τον μετρησουμε...Θα ηταν παραλογο...
Αυτο που λεω εγω και ηλπιζα να γινω κατανοητη, ειναι οτι οταν θρηνουμε, το κανουμε για διαφορους λογους και μαλιστα καποιοι ειναι και εξαιρετικα προσωπικοι και διαφερουν απο κοπελα σε κοπελα. Θα ηταν ομως το ιδιο Valiak μου, αν ησουν 6-7 μηνων εγκυος και κουβαλουσες ενα σχηματισμενο ΜΩΡΟ; Αυτη τη φορα θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω εγω...Καπως ετσι λοιπον το σκεφτομαι και το θεωρω λιγο μαζοχιστικο να σκεφτομαστε τα εβρυα μας, στο σταδιο που βρισκονταν, ως μωρα. Ο πονος ειναι πονος, επαναλαμβανω και τον εζησα και τον ζω ακομα....Αλλα δεν ειναι ο πονος της μανας που χανει το παιδι της! Αυτο ειναι κατι αλλο, που δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι...
Γνωμη μου ειναι ότι οποτε και να το χασεις ειναι μωρό. Απλώς στην ολη τραυματικοτατη εμπειρια προστιθεται και ο τοκετός (αν ειναι προχωρημενη η εβδομάδα), γεγονος που επιβαρυνει την κατασταση. Αυτό συμβαίνει γιατί οσο περναει ο καιρός τοσο θεωρούμε δεδομένο ότι θα γεννηθεί το μωρό, οποτε επαναπαυομαστε... Δενομαστε με το μωρό, καμια αντιρρηση σε αυτό... Αλλά είναι μωρό είτε ειναι 9 εβδομάδων είτε είναι 39 εβδομάδων...

veti
15-02-11, 16:25
Κοριτσακια μπαινω και εγω στην συζητηση σας:p:p:p
Ειναι τεραστιο θεμα να μιλαμε για την ψυχολογια της καθε γυναικας και σιγουρα η καθε μια απο εμας ειναι διαφορετικη.
Σιγουρα ειναι μεγαλος ο πονος ακομα και αν εισαι στην αρχη της εγκυμοσυνης γιατι με το που μενουμε εγκυες ξεκινανε τα ονειρα που ειναι τοσο ομορφα,και οταν συμβαινει κατι τοσο ασχημο γκρεμιζονται ολα.
Ομως θα μου επιτρεψετε να σας πω οτι ειναι πολυ χειροτερο να χανεις το μωρο σου σε προχωρημενη εγκυμοσυνη απο το να το χανεις στην αρχη που δεν εχεις νιωσει σκιρτηματα κλπ.
Δεν θελω να παρεξηγηθω και ξανα λεω οτι η καθε γυναικα εννοειται οτι ποναει και υποφερει στην απωλεια.
Παντος κοριτσακια πρεπει να ειμαστε δυνατες και να παλευουμε συνεχεια στο τελος θα πετυχουμε τους στοχους μας,και εγω εκανα διακοπη λογω προβληματων και ημουνα σχεδον 6 μηνων οποτε καταλαβαινετε.

ValiaK
15-02-11, 16:35
Ειναι τεραστιο θεμα να μιλαμε για την ψυχολογια της καθε γυναικας και σιγουρα η καθε μια απο εμας ειναι διαφορετικη.
Σιγουρα ειναι μεγαλος ο πονος ακομα και αν εισαι στην αρχη της εγκυμοσυνης γιατι με το που μενουμε εγκυες ξεκινανε τα ονειρα που ειναι τοσο ομορφα,και οταν συμβαινει κατι τοσο ασχημο γκρεμιζονται ολα.
Ομως θα μου επιτρεψετε να σας πω οτι ειναι πολυ χειροτερο να χανεις το μωρο σου σε προχωρημενη εγκυμοσυνη απο το να το χανεις στην αρχη που δεν εχεις νιωσει σκιρτηματα κλπ.
Δεν θελω να παρεξηγηθω και ξανα λεω οτι η καθε γυναικα εννοειται οτι ποναει και υποφερει στην απωλεια.
Παντος κοριτσακια πρεπει να ειμαστε δυνατες και να παλευουμε συνεχεια στο τελος θα πετυχουμε τους στοχους μας,και εγω εκανα διακοπη λογω προβληματων και ημουνα σχεδον 6 μηνων οποτε καταλαβαινετε.
veti μου, συμφωνώ μαζί σου! εμεις ειχαμε και κοντά ΠΗΤ...
σιγουρα ειναι πιο τραυματικό να πρεπει να το γεννήσεις για να το αφησεις να φυγει...
όμως δε δεχομαι κανεις να πει το μωρό μου "εμβρυικά στοιχεία", οσο μικρό κι αν ήταν!

kyriaki1977
15-02-11, 16:36
Veti μου ειλικρινά λυπάμαι πολύ γι αυτό που σου συνέβη και εννοείται ότι είναι χειρότερο να γεννάς ένα μωρό έξι μηνών από το να κάνεις απόξεση σε ένα έμβρυο 9 εβδομάδων.Και είναι σημαντικό να ακούς από μία γυναίκα που έχασε το μωρό της στον έκτο μήνα ότι παραμένει δυνατή και παλεύει.Να σαι καλά και σύντομα να αποκτήσεις αυτό που ονειρεύεσαι.

veti
15-02-11, 16:42
veti μου, συμφωνώ μαζί σου! εμεις ειχαμε και κοντά ΠΗΤ...
σιγουρα ειναι πιο τραυματικό να πρεπει να το γεννήσεις για να το αφησεις να φυγει...
όμως δε δεχομαι κανεις να πει το μωρό μου "εμβρυικά στοιχεία", οσο μικρό κι αν ήταν!

Valiak μου το ξερω οτι πονας ειμαι γυναικα και σε καταλαβαινω απολυτα.
Ομως αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι εναι εντελως διαφορετικο πραγμα να μεγαλωνει μεσα σου τοσο καιρο και να το νιωθεις συνεχεια να κουνιεται και να το περιμενεις,και μετα ξαφνικα να το γεννας για να πεθανει.Σκεψου το λιγο να δεις οτι απλα ειναι τραγικο.Εγω δεν αμφισβητησα τον πονο σου γλυκεια μου,σε καμια περιπτωση και ουτε ειμαι εγω σε θεση να το κανω.
Ολες σιγουρα ποναμε πολυ απλα ειπα τις διαφορες.

veti
15-02-11, 16:45
Veti μου ειλικρινά λυπάμαι πολύ γι αυτό που σου συνέβη και εννοείται ότι είναι χειρότερο να γεννάς ένα μωρό έξι μηνών από το να κάνεις απόξεση σε ένα έμβρυο 9 εβδομάδων.Και είναι σημαντικό να ακούς από μία γυναίκα που έχασε το μωρό της στον έκτο μήνα ότι παραμένει δυνατή και παλεύει.Να σαι καλά και σύντομα να αποκτήσεις αυτό που ονειρεύεσαι.

Απλα δεν θελω να κλαιω την μοιρα μου και να κολλαω συνεχως στο παρελθον.Αυτο που εγινε δεν μπορω να το αλλαξω με τιποτα δεν ειναι στο χερι μου δυστηχως.
Θα θυμαμαι παντα το πρωτο μου μωρακι γιατι αυτο με εκανε να αισθανθω για λιγο μανουλα,αλλα πρεπει να συνεχισω και να τα καταφερω την επομενη φορα.
Το ευχομαι σε ολες μας.

ValiaK
15-02-11, 16:45
Valiak μου το ξερω οτι πονας ειμαι γυναικα και σε καταλαβαινω απολυτα.
Ομως αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι εναι εντελως διαφορετικο πραγμα να μεγαλωνει μεσα σου τοσο καιρο και να το νιωθεις συνεχεια να κουνιεται και να το περιμενεις,και μετα ξαφνικα να το γεννας για να πεθανει.Σκεψου το λιγο να δεις οτι απλα ειναι τραγικο.Εγω δεν αμφισβητησα τον πονο σου γλυκεια μου,σε καμια περιπτωση και ουτε ειμαι εγω σε θεση να το κανω.
Ολες σιγουρα ποναμε πολυ απλα ειπα τις διαφορες.
το ξερω veti μου, το ξερω ότι δεν ειναι το ίδιο... ειναι πολύ πιο δύσκολο... αλλά ειναι μωρό κι αυτό, δεν ειναι μονο κυτταρα γμτ... :-(

veti
15-02-11, 16:50
Valiak μου το ξερω οτι πονας και λαχταρας να κανεις μωρακι δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο σε καταλαβαινω,και βλεπω οτι πονας παρα πολυ ακομα.Εχεις ξεκινησει προσπαθειες?Εγω απο τον ιανουαριο.

Melitaki
15-02-11, 16:55

Αυτα τα ονειρα που καθε γυναικα κανει στην αρχη της εγκυμοσυνης της...που περνωντας ο καιρος παιρνουν σαρκα και οστα.
Veti, δεν εχω λογια να σου εφρασω τα αισθηματα μου, για αυτο που σου συνεβει...Εχεις πολυ κουραγιο...
ValiaK, εγω εμεινα εγκυος με εξωσωματικη. Που εβαλαν τρια εμβρυα. Ενα παο αυτα εμφυτευτηκε κι εμεινα εγκυος. Τα αλλα δυο δεν τα καταφεραν. Ηταν ομως, ηδη εμβρυα οταν μου τα μετεφεραν! Να θρηνησω και γι'αυτα; Οχι δεν νιωθω κατι τετοιο. Θα πηγαινε πολυ μακρια η βαλιτσα. Συμφωνω με τις κοπελες που μιλουν για ονειρα, για συνδεση... Εκει βρισκεται η αιτια που ποναμε τοσο. Στην περιπτωση της Veti η απωλεια ειναι τεραστια, απ'ολες τις αποψεις...

ValiaK
15-02-11, 17:03
Αυτα τα ονειρα που καθε γυναικα κανει στην αρχη της εγκυμοσυνης της...που περνωντας ο καιρος παιρνουν σαρκα και οστα.
Veti, δεν εχω λογια να σου εφρασω τα αισθηματα μου, για αυτο που σου συνεβει...Εχεις πολυ κουραγιο...
ValiaK, εγω εμεινα εγκυος με εξωσωματικη. Που εβαλαν τρια εμβρυα. Ενα παο αυτα εμφυτευτηκε κι εμεινα εγκυος. Τα αλλα δυο δεν τα καταφεραν. Ηταν ομως, ηδη εμβρυα οταν μου τα μετεφεραν! Να θρηνησω και γι'αυτα; Οχι δεν νιωθω κατι τετοιο. Θα πηγαινε πολυ μακρια η βαλιτσα. Συμφωνω με τις κοπελες που μιλουν για ονειρα, για συνδεση... Εκει βρισκεται η αιτια που ποναμε τοσο. Στην περιπτωση της Veti η απωλεια ειναι τεραστια, απ'ολες τις αποψεις...
Μπορεις να θρηνησεις για όσα απο τα εμβρυα σου θελεις, και να τα ονομασεις με οποιο τροπο σε βολευει ώστε ο μηχανισμος άμυνας σου να δουλεψει για να σε προστατευσει απο τον πονο. Εμενα θα μου επιτρεψεις για τον εαυτο μου πάντα να θεωρώ ότι έχασα μωρό και όχι κύτταρα...
Ευχομαι η επομενη φορά να ειναι επιτυχημενη και να σου φερει το μωρό που επιθυμείς!

veti
15-02-11, 17:06
Mellitaki λυπαμαι πολυ και για εσενα που μπηκες σε αυτη την επωδυνη διαδικασια της εξωσωματικης και δεν ειχε αισιο τελος,την επομενη φορα θα τα καταφερεις.
Οσο για εμενα απο τον αυγουστο που εκανα διακοπη εχω περασει πολλα σταδια και το επεξεργαστηκα στο μυαλο μου.Στην αρχη ημουνα στα ορια της καταθλιψης κυριολεκτικα ημουνα ρακος.Ομως με τον καιρο και με την δυναμη του μυαλου μου το παλεψα και ειπα οτι σε ολες μπορει να συμβει κατι τετοιο γιατι οχι και σε εμενα.
Παντα θα ποναει αυτη η απωλεια αλλα δεν θα το βαλω κατω θα συνεχισω και στο τελος που θα παει θα τον πετυχω τον στοχο μου.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η επομενη φορα που θα προσπαθησεις να ειναι τυχερη:razz::razz::razz:

alexele
15-02-11, 17:09
Θα συμφωνήσω με τη Veti, έχοντας ζήσει και μία απόξηση στην 10η εβδομάδα και έναν ενδομήτριο θάνατο στην 38η εβδομάδα. Ο πόνος του να χάνεις το μωράκι σου έχοντας φθάσει στο τέλος της εγκυμοσύνης είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!! Γύρισα σε ένα σπίτι με έτοιμο το παιδικό δωμάτιο, αγορασμένα τα πρώτα βρεφικά ειδή αλλά χωρίς μωρό στην αγκαλιά, ένοιωθα μία αγκαλιά τόσο άδεια που μου ερχόταν τρέλα.
Στην παλλίνρομη πάλι δεν είχα προλάβει να συνειδητοποιήσω τι έγινε, σαφώς και πόνεσε, σαφώς και υπέφερε αλλά εγώ προσωπικά το ξεπέρασα πιο γρήγορα από τη πρώτη μου εγκυμοσύνη!

Melitaki
15-02-11, 17:10
Μπορεις να θρηνησεις για όσα απο τα εμβρυα σου θελεις, και να τα ονομασεις με οποιο τροπο σε βολευει ώστε ο μηχανισμος άμυνας σου να δουλεψει για να σε προστατευσει απο τον πονο. Εμενα θα μου επιτρεψεις για τον εαυτο μου πάντα να θεωρώ ότι έχασα μωρό και όχι κύτταρα...
Ευχομαι η επομενη φορά να ειναι επιτυχημενη και να σου φερει το μωρό που επιθυμείς!

Δεν καταλαβαινω τον θυμο σου...που ειναι προφανης. Ειμαι σε ενα forum συζητησεις και ανταλλαγης συναισθηματων και αυτο κανω. Δεν εχω καμια απαιτηση απο καμια εδω μεσα, ή αλλου, να κανει, ή να αισθανεται τα ιδια με μενα! Και προσδοκω να μην εχει και καμια αντιστοιχα απαιτηση να σκεφτομαι και να αισθανομαι οπως εκεινη. Επομενως, θα σε παρακαλουσα να εισαι λιγοτερο επιθετικη και καταπιεστικη! Κανενας δεν σου επεβαλε να αισθανεσαι οπως θελεις, φυσικα! Δεν με ενδιαφερει καν κατι τετοιο. Εχω ομως δικαωμα να εκφραζω τα δικα μου συναισθηματα και τον τροπο που σκεφτομαι, ναι!

veti
15-02-11, 17:19
Θα συμφωνήσω με τη Veti, έχοντας ζήσει και μία απόξηση στην 10η εβδομάδα και έναν ενδομήτριο θάνατο στην 38η εβδομάδα. Ο πόνος του να χάνεις το μωράκι σου έχοντας φθάσει στο τέλος της εγκυμοσύνης είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!! Γύρισα σε ένα σπίτι με έτοιμο το παιδικό δωμάτιο, αγορασμένα τα πρώτα βρεφικά ειδή αλλά χωρίς μωρό στην αγκαλιά, ένοιωθα μία αγκαλιά τόσο άδεια που μου ερχόταν τρέλα.
Στην παλλίνρομη πάλι δεν είχα προλάβει να συνειδητοποιήσω τι έγινε, σαφώς και πόνεσε, σαφώς και υπέφερε αλλά εγώ προσωπικά το ξεπέρασα πιο γρήγορα από τη πρώτη μου εγκυμοσύνη!

Δεν εχω λογια Alexele μου απλα τραγικη και η δικη σου περιπτωση:(:(:(
Σου ευχομαι τα καλυτερα και την επομενη φορα να ειναι ολα τελεια:p:p:p

ValiaK
15-02-11, 17:23
Δεν καταλαβαινω τον θυμο σου...που ειναι προφανης. Ειμαι σε ενα forum συζητησεις και ανταλλαγης συναισθηματων και αυτο κανω. Δεν εχω καμια απαιτηση απο καμια εδω μεσα, ή αλλου, να κανει, ή να αισθανεται τα ιδια με μενα! Και προσδοκω να μην εχει και καμια αντιστοιχα απαιτηση να σκεφτομαι και να αισθανομαι οπως εκεινη. Επομενως, θα σε παρακαλουσα να εισαι λιγοτερο επιθετικη και καταπιεστικη! Κανενας δεν σου επεβαλε να αισθανεσαι οπως θελεις, φυσικα! Δεν με ενδιαφερει καν κατι τετοιο. Εχω ομως δικαωμα να εκφραζω τα δικα μου συναισθηματα και τον τροπο που σκεφτομαι, ναι!
Με συγχωρεις, δεν ειχα καμια προθεση να σε θιξω!!! Ακριβως επειδη ειμαστε σε φορουμ, εξεφρασα την αποψη μου, αντιθετη αποψη απο τη δική σου! Επειδή ακριβώς ειναι δικαιωμα μου - όπως λες κι εσύ. Την καταπιεση όμως που την είδες??? :confused:

Melitaki
15-02-11, 17:24
Mellitaki λυπαμαι πολυ και για εσενα που μπηκες σε αυτη την επωδυνη διαδικασια της εξωσωματικης και δεν ειχε αισιο τελος,την επομενη φορα θα τα καταφερεις.
Οσο για εμενα απο τον αυγουστο που εκανα διακοπη εχω περασει πολλα σταδια και το επεξεργαστηκα στο μυαλο μου.Στην αρχη ημουνα στα ορια της καταθλιψης κυριολεκτικα ημουνα ρακος.Ομως με τον καιρο και με την δυναμη του μυαλου μου το παλεψα και ειπα οτι σε ολες μπορει να συμβει κατι τετοιο γιατι οχι και σε εμενα.
Παντα θα ποναει αυτη η απωλεια αλλα δεν θα το βαλω κατω θα συνεχισω και στο τελος που θα παει θα τον πετυχω τον στοχο μου.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η επομενη φορα που θα προσπαθησεις να ειναι τυχερη:razz::razz::razz:

Veti μου, σ'ευχαριστω πολυ...Φαινεσαι πολυ δυνατη και συγκροτημενη και πραγματικα μου δινεις πολυ κουραγιο. Η αληθεια ειναι οτι ενας βασικος παραγοντας για να πανε ολα καλα ειναι η τυχη. Μακαρι, λοιπον να ειμαστε ολες πολυ τυχερες την επομενη φορα και να μας ανε ολα καλα. Ολες μας το αξιζουμε να κρατησουμε τα μωρακια μας στην αγκαλια μας...

Melitaki
15-02-11, 17:29

Ενταξει, μαλλον δεν ειχες τετοια προθεση και παρασυρθηκες απο τα συναισθηματα σου...Οταν ομως εκφραζεσαι οπως παραπανω, ναι ειναι αρκετα επιθετικος ο τροπος. Η προθεση καταπιεσης εκδηλωνεται σε αυτα που εχω κανει bold. Για δες λιγο. Ειναι σαν ψυχαναλυση, μιλας για βολεμα... Πως εισαι τοσο σιγουρη γι'αυτα που γραφεις; Ουτε καν με γνωριζεις...

veti
15-02-11, 17:31
Veti μου, σ'ευχαριστω πολυ...Φαινεσαι πολυ δυνατη και συγκροτημενη και πραγματικα μου δινεις πολυ κουραγιο. Η αληθεια ειναι οτι ενας βασικος παραγοντας για να πανε ολα καλα ειναι η τυχη. Μακαρι, λοιπον να ειμαστε ολες πολυ τυχερες την επομενη φορα και να μας ανε ολα καλα. Ολες μας το αξιζουμε να κρατησουμε τα μωρακια μας στην αγκαλια μας...

Θα τα καταφερουμε Mellitaki καποια στιγμη,μπορει να δυσκολευτουμε περισοτερο σε σχεση με αλλες γυναικες και να εχουμε βιωσει ασχημες καταστασεις αλλα θα τα καταφερουμεεεεεεεεεεε:p:p:p
Εγω δεν το σκεφτομαι πλεον,οταν ερθει η επομενη εγκυμοσυνη καλως να ερθει και ο θεος βοηθος δεν ειναι στο χερι μας δυστηχως.

ValiaK
15-02-11, 17:36
Ενταξει, μαλλον δεν ειχες τετοια προθεση και παρασυρθηκες απο τα συναισθηματα σου...Οταν ομως εκφραζεσαι οπως παραπανω, ναι ειναι αρκετα επιθετικος ο τροπος. Η προθεση καταπιεσης εκδηλωνεται σε αυτα που εχω κανει bold. Για δες λιγο. Ειναι σαν ψυχαναλυση, μιλας για βολεμα... Πως εισαι τοσο σιγουρη γι'αυτα που γραφεις; Ουτε καν με γνωριζεις...

Εχεις δικιο δε σε ξερω, ούτε όμως κι εσύ με ξέρεις.
παρολα αυτά, θα επαναλαβω ότι σου ειπα και πριν: ευχομαι να τα καταφερεις την επομενη φορά με ενα γερό μωρό!

Melitaki
15-02-11, 17:42
Εχεις δικιο δε σε ξερω, ούτε όμως κι εσύ με ξέρεις.
παρολα αυτά, θα επαναλαβω ότι σου ειπα και πριν: ευχομαι να τα καταφερεις την επομενη φορά με ενα γερό μωρό!

Σ'ευχαριστω πολυ...Κι εγω το ευχομαι αυτο για σενα...
Κοιτα Valia, πραγματικα δε θελω να χαλαμαι τις καρδιες μας. Σε καταλαβαινω απολυτα, το φανταζεσαι νομιζω. Η καθεμια μας ομως ειναι ξεχωριστη στον τροπο που αντιλαμβανομαστε γενικα τα πραγματα και ειδικα τις ασχημες καταστασεις που βιωνουμε. Εδω μεσα ανταλασουμε αποψεις και βοηθαμε, οσο μπορουμε και οπου μπορουμε...
Αν μη τι αλλο , μπορουμε να καταλαβουμε η μια την αλλη καλυτερα απο τον οποιοδηποτε αλλον νομιζω...

alexele
15-02-11, 17:45
Σ' ευχαριστώ πολύ VETI για την ευχή σου όντως έτσι έγινε, αφού έχω ήδη ένα γιο 27 μηνών και περιμένω από ώρα σε ώρα και τον δεύτερο, ύστερα από 4 εξωσωματικές που πέρασα!
Γρήγορα και στα δικά σας όλες οι πονεμένες μανούλες!!!! και πιστέψτε με νοιώθω ακόμα το πόνο σας και ας έχω περάσει "στην άλλη πλευρά" το πρώτο μου μωράκι θα παραμείνει για πάντα ΠΡΩΤΟ!!

Melitaki
15-02-11, 17:47
Σ' ευχαριστώ πολύ VETI για την ευχή σου όντως έτσι έγινε, αφού έχω ήδη ένα γιο 27 μηνών και περιμένω από ώρα σε ώρα και τον δεύτερο, ύστερα από 4 εξωσωματικές που πέρασα!
Γρήγορα και στα δικά σας όλες οι πονεμένες μανούλες!!!! και πιστέψτε με νοιώθω ακόμα το πόνο σας και ας έχω περάσει "στην άλλη πλευρά" το πρώτο μου μωράκι θα παραμείνει για πάντα ΠΡΩΤΟ!!

Μπραβο!!!!!! Αυτα ειναι! Με το καλο να ερθει το τριτο σου παιδακι λοιπον!!! Και στα δικα μας κοριτσια!!!!

veti
15-02-11, 17:50

Αχ Alexele μου μπραβο!!!!!! Να σου ζησουν γλυκεια μου:p:p:p
Μου δινεις πολυ κουραγιο,οταν ακουω τετοια πραγματικα χαιρομαι απιστευτα.Με το καλο να ερθει και το δευτερο:p:p:p

Melina22
15-02-11, 20:11
ValiaK, εγω εμεινα εγκυος με εξωσωματικη. Που εβαλαν τρια εμβρυα. Ενα παο αυτα εμφυτευτηκε κι εμεινα εγκυος. Τα αλλα δυο δεν τα καταφεραν. Ηταν ομως, ηδη εμβρυα οταν μου τα μετεφεραν! Να θρηνησω και γι'αυτα; Οχι δεν νιωθω κατι τετοιο. Θα πηγαινε πολυ μακρια η βαλιτσα. Συμφωνω με τις κοπελες που μιλουν για ονειρα, για συνδεση... Εκει βρισκεται η αιτια που ποναμε τοσο.

Συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο σκέψης σου.

bp-IOLH
15-02-11, 21:00
Τατιάνα μου, λυπάμαι πάρα πολύ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, όπως και όλες εδώ μέσα, μαύρη η ώρα που ήρθαμε, αλλά τουλάχιστον ευτυχώς που υπάρχει κι αυτό το φόρουμ και βγάζουμε τα εσώψυχά μας. Εγώ δεν θα τα κατάφερνα, αν δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ. Βρήκα τόση στήριξη και τόση αγάπη που με έσταξαν βάλσαμο στην ψυχή μου.
Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι τυχερή για σένα και για όλα τα κορίτσια.

bp-IOLH
15-02-11, 21:12
Κορίτσια, κάθε άνθρωπος νιώθει και σκέφτεται διαφορετικά. Δεν μετριέται ο πόνος για την απώλεια, απλώς ο καθένας το διαχειρίζεται με τον δικό του τρόπο.
Εγώ το Σάββατο ήθελα να ρίξω μια σφαλιάρα στα μούτρα της ξαδέλφης μου, αν την είχα μπροστά μου, όταν με ρώτησε αν βγήκαν οι εξετάσεις του μωρού. Βλέπετε, εγώ δεν το αποκαλώ μωρό αλλά έμβρυο, γιατί δεν αντέχω τον πόνο, λέω τη λέξη και ξεσπάω σε κλάματα.
Η ξαδέλφη μου πάλι έχασε ένα μωρό στον 6ο μήνα κι άλλο ένα στον 3ο μήνα. Έλεγε ότι το 2ο δεν της στοίχισε τόσο όσο το πρώτο, γιατί δεν είχε προλάβει να καταλάβει τι γίνεται, στο πρώτο όμως έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της, το είχε νιώσει να κλωτσάει, έκανε κανονικό τοκετό και ήταν τραγική κατάσταση.
Για μένα πάλι και οι 3 παλλίνδρομες ήταν περίπου το ίδιο, με τη διαφορά ότι στην πρώτη ήμουν μια χαρωπή εγκυούλα (με όλες τις ανησυχίες που είχα για το φύλο του, αν θα είναι όμορφο, μέχρι το αν θα διαβάζει στο σχολείο, αν θα είναι καλό παιδί ή αν θα κάνει ό,τι έκανα κι εγώ στη μάνα μου, αν θα έχω λεφτά να το στείλω φροντιστήριο και χίλια δυο άλλα χαζά), μέχρι που πήγα στο γιατρό και έφαγα την κατραπακιά μου. Έπεσα αλλά σηκώθηκα και είπα "οκ, την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά".
Τη 2η φορά πέρασα έναν εφιάλτη από την 1η μέρα μέχρι που τελικά απέβαλα.
Την 3η φορά ξεκίνησα εφιαλτικά, στη συνέχεια άκουσα την καρδούλα του (η μοναδική φορά που είδα έμβρυο και άκουσα καρδιά) και μια μέρα τελείωσε το όνειρο. Αυτή τη φορά με πείραξε πολύ, θυμάμαι τον ήχο της καρδιάς του και κλαίω.
Όμως η ζωή συνεχίζεται...
Κι εγώ συνεχίζω να το αποκαλώ "το κύημα, το έμβρυο" κλπ, γιατί αυτόν τον τρόπο βρήκα, για να το διαχειριστώ.
Τις μέρες που ήμουν έγκυος έμαθα για μια γνωστή μου κοπέλα που είχε ενδομήτριο θάνατο μόλις 2 μέρες πριν μπει να γεννήσει και, ενώ δεν είμαι θρήσκα, κοίταξα τον ουρανό και είπα "Θεέ μου, σ' ευχαριστώ που με προστάτευσες και δεν μου έδωσες να το περάσω κι αυτό, γιατί δεν ξέρω αν θα το άντεχα".

Melitaki
15-02-11, 21:28
Κορίτσια, κάθε άνθρωπος νιώθει και σκέφτεται διαφορετικά. Δεν μετριέται ο πόνος για την απώλεια, απλώς ο καθένας το διαχειρίζεται με τον δικό του τρόπο.
Εγώ το Σάββατο ήθελα να ρίξω μια σφαλιάρα στα μούτρα της ξαδέλφης μου, αν την είχα μπροστά μου, όταν με ρώτησε αν βγήκαν οι εξετάσεις του μωρού. Βλέπετε, εγώ δεν το αποκαλώ μωρό αλλά έμβρυο, γιατί δεν αντέχω τον πόνο, λέω τη λέξη και ξεσπάω σε κλάματα.
Η ξαδέλφη μου πάλι έχασε ένα μωρό στον 6ο μήνα κι άλλο ένα στον 3ο μήνα. Έλεγε ότι το 2ο δεν της στοίχισε τόσο όσο το πρώτο, γιατί δεν είχε προλάβει να καταλάβει τι γίνεται, στο πρώτο όμως έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της, το είχε νιώσει να κλωτσάει, έκανε κανονικό τοκετό και ήταν τραγική κατάσταση.
Για μένα πάλι και οι 3 παλλίνδρομες ήταν περίπου το ίδιο, με τη διαφορά ότι στην πρώτη ήμουν μια χαρωπή εγκυούλα (με όλες τις ανησυχίες που είχα για το φύλο του, αν θα είναι όμορφο, μέχρι το αν θα διαβάζει στο σχολείο, αν θα είναι καλό παιδί ή αν θα κάνει ό,τι έκανα κι εγώ στη μάνα μου, αν θα έχω λεφτά να το στείλω φροντιστήριο και χίλια δυο άλλα χαζά), μέχρι που πήγα στο γιατρό και έφαγα την κατραπακιά μου. Έπεσα αλλά σηκώθηκα και είπα "οκ, την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά".
Την 3η φορά ξεκίνησα εφιαλτικά, στη συνέχεια άκουσα την καρδούλα του (η μοναδική φορά που είδα έμβρυο και άκουσα καρδιά) και μια μέρα τελείωσε το όνειρο. Αυτή τη φορά με πείραξε πολύ, θυμάμαι τον ήχο της καρδιάς του και κλαίω.
Κι εγώ συνεχίζω να το αποκαλώ "το κύημα, το έμβρυο" κλπ, γιατί αυτόν τον τρόπο βρήκα, για να το διαχειριστώ.
Τις μέρες που ήμουν έγκυος έμαθα για μια γνωστή μου κοπέλα που είχε ενδομήτριο θάνατο μόλις 2 μέρες πριν μπει να γεννήσει και, ενώ δεν είμαι θρήσκα, κοίταξα τον ουρανό και είπα "Θεέ μου, σ' ευχαριστώ που με προστάτευσες και δεν μου έδωσες να το περάσω κι αυτό, γιατί δεν ξέρω αν θα το άντεχα".

Εγω δεν ειχα κοντινη εμπειρια, αμεσως ομως μετα την παλινδρομη βαλθηκα να ψαχνω στο internet απο 'δω και απο 'κει, εμπειριες αλλων γυναικων και συνειδητοποιησα αυτο ακριβως, οτι θα ενιωθα τελειως διαφορετικα αν η εγκυμοσυνη μου ειχε προχωρησει. Δεν ειμαι σιγουρη αν θα το αντεχα. Δεν νομιζω παντως, οτι οσο κι αν προσπαθουσα, θα μπορουσα να βρω ευκολα τροπο να διαχειριστω μια τετοια απωλεια...

kyriaki1977
15-02-11, 21:47
Έτσι ακριβώς είναι...έχεις απόλυτο δίκιο!Ετσι νιώθω κι εγω όσο κι αν πόνεσε.
Τατιάνα μου, εύχομαι να είσαι καλά σωματικα τουλάχιστον!

kyriaki1977
15-02-11, 21:57
Κορίτσια δεν είμαστε εδώ για να πούμε ποια πόνεσε περισσότερο.Όλες είμαστε εδώ γιατί πονέσαμε.Εύχομαι σύντομα να ξαναβρεθούμε σε άλλες ενότητες με μωράκια και χαρές.Ότι κι αν έγινε, όσο άσχημο κι αν ήταν οφείλουμε να το αφήσουμε πίσω μας και να προχωρήσουμε με θάρρος κι ελπίδα.Καλή συνέχεια σε όλες!

Melitaki
15-02-11, 22:03
Κορίτσια δεν είμαστε εδώ για να πούμε ποια πόνεσε περισσότερο.Όλες είμαστε εδώ γιατί πονέσαμε.Εύχομαι σύντομα να ξαναβρεθούμε σε άλλες ενότητες με μωράκια και χαρές.Ότι κι αν έγινε, όσο άσχημο κι αν ήταν οφείλουμε να το αφήσουμε πίσω μας και να προχωρήσουμε με θάρρος κι ελπίδα.Καλή συνέχεια σε όλες!

Ετσι ειναι... Καλη μας συνεχεια και καλη δυναμη!

newbie G
15-02-11, 22:10
Μην κολάτε στο πώς τα αποκαλούμε (μωρά/έμβρυα/εβρυικά στοιχεία/εξωγήινους) . Τον πόνο ο κάθε άνθρωπος τον βιώνει διαφορετικά. Άλλη γεννάει νεκρό μωρό και μπορεί και συνέρχεται πιο εύκολα ή πιο γρήγορα από κάποια άλλη που παθαίνει κατάθλιψη από παλίνδρομη στο πρώτο τρίμηνο. Προσωπικά βίωσα έναν μικρό θάνατο, για ένα μήνα ένιωθα παράλυτη συναισθηματικά και δεν είχαμε ακούσει καν καρδούλα. Όμως τόσο πολύ στη ζωή μου δεν έχω ξανακλάψει. Είχα μια μόνιμη θλίψη, δεν έβρισκα χαρά πουθενά. Κι όμως συνήλθα πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω αν έβαλα μπρος μηχανισμούς άμυνας, ξέρω όμως ότι ήθελα να βγω απ' αυτή τη θλίψη. Κάποιες δεν θέλουν, είναι τέτοια η ιδιοσυγκρασία τους που αρνούνται να προχωρήσουν, αρνούνται να δουν μπροστά. Πρέπει να γίνει κάτι συνταρακτικό για να ξυπνήσουν. Αλλά όλες πονάμε και δεν συγκρίνεται ο πόνος.

miracle
15-02-11, 22:36
Καλησπερα και απο μενα,

ηθελα απλως να πω ενα "γεια" και να σας πω οτι καπου παρακατω η ζωη θα φερει στην αγκαλια σας αυτο που σας στερησε εως τωρα. Εχασα τρια παιδια - ναι, εγω τα αποκαλω παιδια κανονικα - και τωρα εχω δυο στην αγκαλια μου. Τα εχασα και τα τρια στις 10 εβδομαδες περιπου.

Συχνα κατα την διαρκεια της ημερας σκεφτομαι οτι εχω τρια παιδια καπου, τα οποια καποια στιγμη θα συναντησω. Τα νιωθω σαν φυλακες-αγγελους της οικογενειας μου... αυτες οι σκεψεις ηταν για μενα η αμυνα μου τοτε.

bp-IOLH
15-02-11, 22:45
Μην κολάτε στο πώς τα αποκαλούμε (μωρά/έμβρυα/εβρυικά στοιχεία/εξωγήινους) . Τον πόνο ο κάθε άνθρωπος τον βιώνει διαφορετικά. Άλλη γεννάει νεκρό μωρό και μπορεί και συνέρχεται πιο εύκολα ή πιο γρήγορα από κάποια άλλη που παθαίνει κατάθλιψη από παλίνδρομη στο πρώτο τρίμηνο. Προσωπικά βίωσα έναν μικρό θάνατο, για ένα μήνα ένιωθα παράλυτη συναισθηματικά και δεν είχαμε ακούσει καν καρδούλα. Όμως τόσο πολύ στη ζωή μου δεν έχω ξανακλάψει. Είχα μια μόνιμη θλίψη, δεν έβρισκα χαρά πουθενά. Κι όμως συνήλθα πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω αν έβαλα μπρος μηχανισμούς άμυνας, ξέρω όμως ότι ήθελα να βγω απ' αυτή τη θλίψη. Κάποιες δεν θέλουν, είναι τέτοια η ιδιοσυγκρασία τους που αρνούνται να προχωρήσουν, αρνούνται να δουν μπροστά. Πρέπει να γίνει κάτι συνταρακτικό για να ξυπνήσουν. Αλλά όλες πονάμε και δεν συγκρίνεται ο πόνος.

Έτσι ακριβώς είναι, ο πόνος δεν μετριέται και δεν συγκρίνεται. Όλες πονάμε και η κάθε μια το βιώνει διαφορετικά.

xrysa1981
15-02-11, 23:02
κοριτσια ο πονος δεν μετριεται για δουμε ποια πονεσε περισοτερο!ολες πονεσαμε και ποναμε ακομα στη σκεψη του!εγω ειχα μια βιοχημικη στην οποια δεν καταλαβα καλα-καλα τι μου εγινε και σκεφτομουν μονο οτι τουλαχιστων μπορω να μεινω εγκυος!και μια παλινδρομη στην 7η εβδομαδα που πονεσε πολυ!λιγες μερες πριν παλινδρομησει ειδαμε την καρδουλα του να παλεται και την ακουσαμε για λιγα δευτερολεπτα!ακομα εχα εχω το dvd που ξεκινησε να μου γραφει ο γιατρος!το εχω μεσα στην τσαντα μου!δεν το εχω ξαναδει απο τοτε!απλα δεν μου ερχεται καλα να το πεταξω!δεν ξερω...θελω να υπαρχει!ειναι το "μωρακι" που εχασα!δεν θυμαμαι να εχω κλαψει τοσο πολυ αλλη φορα απο εκεινες τις πρωτες μερες!ημουν πρησμενη μονιμα!με επνηγε η αδικια!τωρα βεβαια εχουν περασει σχεδον 2 μηνες βλεπω διαφορετικα τα πραγματα!ηταν να γινει και εγινε δεν μου φταιει κανεις!καθε εμποδιο σε καλο λενε...ισως να εχουν δικιο...

ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω και περα κοριτσια και να μην ξαναπονεσουμε ποτε!

tatianna
15-02-11, 23:36
καλησπερα κοριτσια.. σημερα εζησα πολυ ασχημεσ καταστασεις στο ιασω.. ευχομαι να μην ξαναπερασω κατι παρομοιο,,, οποιος τα εχει βιωσει μπορει να με καταλαβει...

tatianna
15-02-11, 23:43
melitaki μου που εισαι ?

vasob
15-02-11, 23:52
tatianna κοπελα μου νιωθω τον πονο σου....εζησα κι εγω ενα δραμα οταν γεννησα με καισαρικη το νεκρο μωρακι μου.......σφιξε τα δοντια και σκεψου πως θα ερθουν και για εμας που πονεσαμε τοσο καλυτερες στιγμες....Εισαι τουλαχιστον εσυ καλα σωματικα?

Melitaki
15-02-11, 23:53
melitaki μου που εισαι ?

Εδω ειμαι, καλη μου... Σε νιωθω απολυτα...Να ξερεις οτι αυτο που περνας ειναι παροδικο... Αυριο θα εισαι καλυτερα, στο υποσχομαι. Και καθε μερα που θα περναει... Αναζητησε τον αντρουλη σου και προσπαθησε να ηρεμισεις στην αγκαλια του...
Ειμαστε εδω για να σε ακουσουμε...

tatianna
16-02-11, 00:04
vasob melitaki ημουν 4 ωρες στο ιασω κ ο αντρας μου σε αλλο οροφο χωρισ καμια ενημερωση τοσεσ ωρες..οταν με βαλανε στο δωματιο της αναμονησ εβλεπα θλιμμενα προσωπα,, ελεγα θεε μου θελω να φυγω οταν με φωναξανε με πηγαν στο δωματιο με 3 κρεββατια... 2 κοπελεσ εκαναν εκτρωση η αλλη παλλινδρομη πρωτη εγκυμοσυνη..δεν κρατηθηκα περιμενα σε μια καρεκλα να αδειασει καποιο κρεββατι να ερθει η ωρα μου.. και εκλαιγα δεν μιλαγα.. φορεσα αφτη την σιχαμνη ροζ ρομπα και περιμενα για το καρδιογραφημα,,, και μετα παλι στο δωματιο για ναμε παρουν στο χειρουργειο.. ακουγα στο δωματιο να κλαινε 2 κοπελεσ μονο ακουγα δεν κοιταγα κ κοιταγα τον τοιχο μεχρι να ερθει η ωρα...
η συνεχεια γνωστη .. με βαλανε στο χειρουργειο και οταν ξυπνησα θυμαμαι που ειπα στην βοηθο του γιατρου μου: φςτεινη ποναω..μου εβαλε ενα υποθετο και μετα με βαλανε σε μαι μεγαλη αιθουσα με αλλεσ κοπελες που μασ βαλανε σερβιετα και βρακι κ στο δωματιο.. γνωρισα μια κοπελα διπλα ηταν τα φορια μασ η οποια εκανε το πρωτο παιδι και ακολουθησαν μια παληνδρομη στον 5 μηνα και αλλη μια δευτερη τωρα..οταν συνηλθα εκλαιγα μεχρι που συνηλθα ηρθε ο γιατρος με πηρε κ με πηγε στονα αντρα μου.. σε 3 μηνες παλι.

tatianna
16-02-11, 00:09
ΕΧΩ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ MITROTAN ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ....ΠΕΡΑΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ(ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΙΣΩΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ) Κ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΠΑΛΛΥΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ Η ΚΟΠΕΛΑ..:???:

vasob
16-02-11, 00:20
κοπελα μου μια μεγαλη αγκαλια για σενα!!!Παρε τον αντρα σου αγκαλιτσα γιατι ειναι ο μονος που θα σε καταλαβει και σκεψου οτι σε τρεις μηνες το ονειρο και η ελπιδα θα ξαναρχισει.....εγω θυμαμαι οταν με ετοιμαζανε για το χειρουργειο ακουγα συνεχως κλαμματα μωρων που μολις ειχαν ερθει στον κοσμο....και τα ματια μου δεν ειχαν σταματησει λεπτο να τρεχουνε δακρυα....τωρα ομως μετα απο 3 μηνες που θα αρχισω και παλι προσπαθειες η ελπιδα αρχιζει να ζωντανευει...Αντιβιωση και mitrotan πηρα κι εγω....θα δεις ολα θα γινουν καλυτερα με τον καιρο....το λεω για να το πιστεψω κι εγω η ιδια....

Melitaki
16-02-11, 00:21
Πρεπει να ηρεμησεις, Τατιανα μου...
Μην βασανιζεις το μυαλουδακι σου με ολα αυτα που εγιναν...
Ηταν πραγματικα μια πολυ δυσκολη μερα...
Κι αυτοι οι ανθρωποι στα νοσοκομεια πια!!! Με εξοργιζουν! Δεν καταλαβαινουν ποσο σημαντικη ειναι η ψυχολογια μιας γυναικας που μπαινει σ΄αυτη τη διαδικασια! Πως ειναι δυνατον να σε αφηνουν εκει μονη;;;
Αυτο που μπορω να σου πω εγω, ειναι οτι ο πονος θα περασει. Παρε το χρονο σου και μη βιαστεις... Εχεις καθε δικαιωμα...Εδω θα ειμαστε καθε μερα που περναει και σιγα σιγα θα απαλυνεται ο πονος...

tatianna
16-02-11, 00:27
κοπελα μου μια μεγαλη αγκαλια για σενα!!!Παρε τον αντρα σου αγκαλιτσα γιατι ειναι ο μονος που θα σε καταλαβει και σκεψου οτι σε τρεις μηνες το ονειρο και η ελπιδα θα ξαναρχισει.....εγω θυμαμαι οταν με ετοιμαζανε για το χειρουργειο ακουγα συνεχως κλαμματα μωρων που μολις ειχαν ερθει στον κοσμο....και τα ματια μου δεν ειχαν σταματησει λεπτο να τρεχουνε δακρυα....τωρα ομως μετα απο 3 μηνες που θα αρχισω και παλι προσπαθειες η ελπιδα αρχιζει να ζωντανευει...Αντιβιωση και mitrotan πηρα κι εγω....θα δεις ολα θα γινουν καλυτερα με τον καιρο....το λεω για να το πιστεψω κι εγω η ιδια....
χαιρομαι που ο θεος μου εστειλε εναν πολυ καλο συζυγο! με εχει στηριξει αυτους τους 2 μηνες τοσο πολυ.. η δικη σου περιπετεια ειναι το κατι αλλο.. στεναχωριεμαι που διαβαζω τετοια τρομερα πραγματα..μας πως εγινε αυτο ?

tatianna
16-02-11, 00:31
Πρεπει να ηρεμησεις, Τατιανα μου...
Μην βασανιζεις το μυαλουδακι σου με ολα αυτα που εγιναν...
Ηταν πραγματικα μια πολυ δυσκολη μερα...
Κι αυτοι οι ανθρωποι στα νοσοκομεια πια!!! Με εξοργιζουν! Δεν καταλαβαινουν ποσο σημαντικη ειναι η ψυχολογια μιας γυναικας που μπαινει σ΄αυτη τη διαδικασια! Πως ειναι δυνατον να σε αφηνουν εκει μονη;;;
Αυτο που μπορω να σου πω εγω, ειναι οτι ο πονος θα περασει. Παρε το χρονο σου και μη βιαστεις... Εχεις καθε δικαιωμα...Εδω θα ειμαστε καθε μερα που περναει και σιγα σιγα θα απαλυνεται ο πονος...

melitaki mou αυτοι εχουν παθει ανοσια.. τον αντρα μου δεν πηγε κανεις να τον ενημερωσει. 4 ολοκληρες ωρεσ κοντεψε να σαλταρει.. ημουν ολομοναχη ειλικρινα και η τελευταια απο τους ασθενεις που εφυγα...τι να λεμε...ασχημη εμπειρια φοβαμαι μηνμου ξανατυχει...σε 2 εβδομαδες θα ξαναπαω στο γιατρο.. θα δουμε κ τι θα δειξουν οι ιστολογικες,, παντως πριν ξαναβαλουμε εμπρος ισως κανω μου ειπε ο γιατρος σαλπιγγογραφημα(εαν το λεω σωστα)..

Melitaki
16-02-11, 00:38
Δεν θα σου ξανατυχει, μην φοβασαι...
Συντομα θα ξεκινησεις παλι καινουρια ονειρα, οπως κι εγω, οπως και ολες μας... Τωρα ξερουμε και ειμαστε πιο δυνατες. Ειμαστε βεβαια και πιο αγχωμενες, αυτο ειναι αληθεια, αλλα θα τα καταφερουμε τελικα. Πραγματικα, το πιστευω.
Τατιανα μου...να προσεχεις και να φροντιζεις τον εαυτο σου αυτες τις μερες...

tatianna
16-02-11, 00:45
Δεν θα σου ξανατυχει, μην φοβασαι...
Συντομα θα ξεκινησεις παλι καινουρια ονειρα, οπως κι εγω, οπως και ολες μας... Τωρα ξερουμε και ειμαστε πιο δυνατες. Ειμαστε βεβαια και πιο αγχωμενες, αυτο ειναι αληθεια, αλλα θα τα καταφερουμε τελικα. Πραγματικα, το πιστευω.
Τατιανα μου...να προσεχεις και να φροντιζεις τον εαυτο σου αυτες τις μερες...
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΜΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΕΥΧΟΜΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΣΗΖΗΤΑΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΜELITAKI ΑΘΗΝΑ ΜΕΝΕΙΣ?

Melitaki
16-02-11, 00:47
Οχι, δεν μενω Αθηνα. Ειμαι στην επαρχια...
Σου στελνω πμ.

tatianna
16-02-11, 00:47
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΑΜΔΑ..;)

tatianna
16-02-11, 00:57
Οχι, δεν μενω Αθηνα. Ειμαι στην επαρχια...
Σου στελνω πμ.
σε ποιο μερος εαν επιτρε[εται ?

Melitaki
16-02-11, 01:09
σε ποιο μερος εαν επιτρε[εται ?
Τατιανα μου, σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα. Σε καληνυχτω...φιλια πολλα!

tatianna
16-02-11, 01:12
melitaki mou που θα παω να διαβασω το πμ ?

mousoudi
16-02-11, 09:33
tatianna μου, καλημέρα...λυπάμαι πολύ που έπρεπε να ζήσεις και τέτοιες ψυχοφθόρες καταστάσεις που το μόνο που κάνουν είναι να σου δυναμώνουν τον πόνο, αλλά και να σου ξυπνάν συναισθήματα αηδίας, θυμού και αγανάκτησης! Τουλάχιστον να σκέφτεσαι ότι το διαδικαστικό κομμάτι τελείωσε και τώρα θα επικεντρωθείς στην ανασυγκρότησή σου, κυρίως την ψυχολογική! Και όταν θα θέλεις να μιλάς σε κάποιον που σε καταλαβαίνει, εδώ είμαστε!

bp-IOLH
16-02-11, 10:28
τατιάνα μου, θα συνέλθεις σιγά σιγά, υπομονή μόνο χρειάζεται, θα ξημερώσει μια μέρα που θα είσαι πιο ήρεμη και πιο δυνατή.
Η ζωή μας τραβάει μπροστά.
Εγώ πάλι, βρε κορίτσια, πρέπει να είμαι ή ζώον ή τέρας ψυχραιμίας.
Την 1η φορά που πήγα για απόξεση δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα, μόνο ότι περίμενα στο υπόγειο του ΛΗΤΩ αρκετή ώρα, μετά με πήραν για καρδιογράφημα, μετά ξαναπερίμενα και τελικά με βάλανε στο χειρουργείο, με νάρκωσαν και ξύπνησα στην αγκαλιά της μαμάς μου. Θυμάμαι μόλις ξύπνησα ότι μου έκανε εντύπωση ότι δεν είχα καταλάβει τίποτε, έλεγα "τι σου είναι η νάρκωση", ήμουν σε ένα κρεβατάκι στα ζεστά και ένιωθα σα να σηκώθηκα από βαθύ ύπνο. Ντύθηκα και έφυγα. Το κακό άρχισε στο σπίτι που έκανα εμετό από τη νάρκωση. Ήταν Σάββατο μεσημέρι και τη Δευτέρα πήγα στη δουλειά.
Στη 2η παλλίνδρομη δεν έκανα απόξεση, αποβλήθηκε μόνο του.
Μετά τη 2η παλλίνδρομη έκανα υστεροσκόπηση. Θυμάμαι ότι μας είχαν 4 κοπέλες ντυμένες με τα ροζ και περιμέναμε σε ένα δωμάτιο να μας πάρουν, δεν είχε κρεβάτια, μόνο καρέκλες και κρυώναμε όλες. Είχε και τηλεόραση και έπαιζαν τα πρωινάδικα το διαζύγιο της Μενεγάκη και διασκεδάζαμε λίγο τον πόνο μας. Βέβαια, να τονίσω ότι δεν ήταν απόξεση αλλά υστεροσκόπηση.
Στην 3η παλλίνδρομη που έκανα απόξεση, περίμενα πάλι στο υπόγειο του ΛΗΤΩ, με πήραν για καρδιογράφημα και μετά στην αίθουσα αναμονής περίμενα πάρα πολλή ώρα να με πάρουν στο χειρουργείο.
Θα μου μείνει αξέχαστο που είχα να πιω νερό για πάνω από 12 ώρες και είχα τρελαθεί από τη δίψα. Στριφογύριζα στην καρέκλα έξω φρενών, γιατί ήθελα νερό, πραγματικά δεν άντεχα, το μυαλό μου είχε κολλήσει στο νερό. Μετά άρχισε να έχω τρομερούς πόνους περιόδου, γιατί είχα βάλει αυτά τα χάπια που μου είχε δώσει ο γιατρός και το μυαλό μου είχε κολλήσει στη δίψα και στον πόνο, ήθελα να με πάρουν μέσα να τελειώσουν όλα.
Κάποια στιγμή με πήραν, με νάρκωσαν και ξύπνησα μετά στο κρεβάτι. Είχα φριχτούς πόνους αυτή τη φορά, μου κάνανε μια ένεση αλλά δεν με έπιασε στο ελάχιστο και στο δρόμο για το σπίτι άρχισαν πάλι οι εμετοί μέσα στο αυτοκίνητο σε συνδυασμό με τους τρομερούς πόνους. Δεν μπορούσα να φάω τίποτε, μόνο έκανα εμετό και πονούσα.
Το βράδυ είχα συνέλθει εντελώς και βγήκαμε έξω με φίλους για καφέ και φαγητό. Ήθελα να ξεχαστώ.
Ήταν Σάββατο και τη Δευτέρα πήγα στη δουλειά και την Τρίτη μπήκε ο άντρας μου στο νοσοκομείο για προγραμματισμένο χειρουργείο και έτρεχα μια βδομάδα σε συνδυασμό με το ότι ταυτόχρονα αρρώστησα και είχα πυρετό. Οπότε δεν είχα χρόνο να σκεφτώ τίποτε, ούτε να κλάψω. Μόνο έσφιγγα τα δόντια, για να βοηθήσω τον άντρα μου.

mousoudi
16-02-11, 11:24
τατιάνα μου, θα συνέλθεις σιγά σιγά, υπομονή μόνο χρειάζεται, θα ξημερώσει μια μέρα που θα είσαι πιο ήρεμη και πιο δυνατή.
Την 1η φορά που πήγα για απόξεση δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα, μόνο ότι περίμενα στο υπόγειο του ΛΗΤΩ αρκετή ώρα, μετά με πήραν για καρδιογράφημα, μετά ξαναπερίμενα και τελικά με βάλανε στο χειρουργείο, με νάρκωσαν και ξύπνησα στην αγκαλιά της μαμάς μου. Θυμάμαι μόλις ξύπνησα ότι μου έκανε εντύπωση ότι δεν είχα καταλάβει τίποτε, έλεγα "τι σου είναι η νάρκωση", ήμουν σε ένα κρεβατάκι στα ζεστά και ένιωθα σα να σηκώθηκα από βαθύ ύπνο. Ντύθηκα και έφυγα. Το κακό άρχισε στο σπίτι που έκανα εμετό από τη νάρκωση. Ήταν Σάββατο μεσημέρι και τη Δευτέρα πήγα στη δουλειά.
Μετά τη 2η παλλίνδρομη έκανα υστεροσκόπηση. Θυμάμαι ότι μας είχαν 4 κοπέλες ντυμένες με τα ροζ και περιμέναμε σε ένα δωμάτιο να μας πάρουν, δεν είχε κρεβάτια, μόνο καρέκλες και κρυώναμε όλες. Είχε και τηλεόραση και έπαιζαν τα πρωινάδικα το διαζύγιο της Μενεγάκη και διασκεδάζαμε λίγο τον πόνο μας. Βέβαια, να τονίσω ότι δεν ήταν απόξεση αλλά υστεροσκόπηση.
Στην 3η παλλίνδρομη που έκανα απόξεση, περίμενα πάλι στο υπόγειο του ΛΗΤΩ, με πήραν για καρδιογράφημα και μετά στην αίθουσα αναμονής περίμενα πάρα πολλή ώρα να με πάρουν στο χειρουργείο.
Θα μου μείνει αξέχαστο που είχα να πιω νερό για πάνω από 12 ώρες και είχα τρελαθεί από τη δίψα. Στριφογύριζα στην καρέκλα έξω φρενών, γιατί ήθελα νερό, πραγματικά δεν άντεχα, το μυαλό μου είχε κολλήσει στο νερό. Μετά άρχισε να έχω τρομερούς πόνους περιόδου, γιατί είχα βάλει αυτά τα χάπια που μου είχε δώσει ο γιατρός και το μυαλό μου είχε κολλήσει στη δίψα και στον πόνο, ήθελα να με πάρουν μέσα να τελειώσουν όλα.
Κάποια στιγμή με πήραν, με νάρκωσαν και ξύπνησα μετά στο κρεβάτι. Είχα φριχτούς πόνους αυτή τη φορά, μου κάνανε μια ένεση αλλά δεν με έπιασε στο ελάχιστο και στο δρόμο για το σπίτι άρχισαν πάλι οι εμετοί μέσα στο αυτοκίνητο σε συνδυασμό με τους τρομερούς πόνους. Δεν μπορούσα να φάω τίποτε, μόνο έκανα εμετό και πονούσα.
Το βράδυ είχα συνέλθει εντελώς και βγήκαμε έξω με φίλους για καφέ και φαγητό. Ήθελα να ξεχαστώ.
Ήταν Σάββατο και τη Δευτέρα πήγα στη δουλειά και την Τρίτη μπήκε ο άντρας μου στο νοσοκομείο για προγραμματισμένο χειρουργείο και έτρεχα μια βδομάδα σε συνδυασμό με το ότι ταυτόχρονα αρρώστησα και είχα πυρετό. Οπότε δεν είχα χρόνο να σκεφτώ τίποτε, ούτε να κλάψω. Μόνο έσφιγγα τα δόντια, για να βοηθήσω τον άντρα μου.

Εσένα σου έχω ξαναπεί πόσο θαυμάζω την ψυχραιμία και την αποφασιστικότητά σου! Οι αντιδράσεις σου, κατά τη γνώμη μου, δείχνουν πόσο ανεπτυγμένο ένστικτο αυτοσυντήρησης έχεις και πόσο συνειδητοποιημένη είσαι στις προτεραιότητές σου! Αυτό δε σε κάνει ζώον, αλλά συγκροτημένο και ψύχραιμο άνθρωπο! Φυσικά είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα και για μένα όλες οι αντιδράσεις έχουν να κάνουν με αυτό. Απλά σε άλλους αυτό είναι μια φυσική αντίδραση και σε άλλους χρειάζεται δουλειά για να φτάσεις εκεί.

tatianna
16-02-11, 12:36

πολυ ασχημες καταστασεις περιγραφεις.. τελικα ειμαστε δυνατες για να περναμε ολα αυτα που περναμε.. αυτο το ροδακινι το χρωμα που ειχαν τα σεντονια οι κουρτινες στο δωματιο και οι ρομπες το σιχαθηκα..και αν φανταστεις οτι το μισο μας σπιτι το εχουμε σε χρωμα ροδακινι.. κ εγω αφυδατωθηκα οταν συνηλ8α δεν μπορουσα να μιλησω το στομα μου το ενιωθα σαν να εχει κολλησει και δυσκολευομουνα στην ομιλια.. κ εγω νερο δεν ηπια μονο οταν σηκωθηκα να φυγω,,,τι ταλαιπωρια και αυτη.. στα 18 μου ειχα κανει ενα χειρουργειο για το στηθος μου αλλα αυτο που εζησα χθες δεν νομιζω οτι μπορω να το αποβαλλω απο την μνημη μου ετσι ευκολα..φοβαμαι μην ξανασυμβει το ιδιο και χειροτερο..δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξη αλλα οταν περνας τετοιες καταστασεις τι να πεις?:!:

tatianna
16-02-11, 12:38
tatianna μου, καλημέρα...λυπάμαι πολύ που έπρεπε να ζήσεις και τέτοιες ψυχοφθόρες καταστάσεις που το μόνο που κάνουν είναι να σου δυναμώνουν τον πόνο, αλλά και να σου ξυπνάν συναισθήματα αηδίας, θυμού και αγανάκτησης! Τουλάχιστον να σκέφτεσαι ότι το διαδικαστικό κομμάτι τελείωσε και τώρα θα επικεντρωθείς στην ανασυγκρότησή σου, κυρίως την ψυχολογική! Και όταν θα θέλεις να μιλάς σε κάποιον που σε καταλαβαίνει, εδώ είμαστε!
Mousoudi μου καλημερα και σε εσενα! σ ευχαριστω πολυ! θα το ξεπερασω σιγουρα απλα καποια πραγματα μενουν .. τα εχω κ εγω χαμενα πλεον με ολα αυτα που διαβαζω και ακουω..

mousoudi
16-02-11, 14:14
Mousoudi μου καλημερα και σε εσενα! σ ευχαριστω πολυ! θα το ξεπερασω σιγουρα απλα καποια πραγματα μενουν .. τα εχω κ εγω χαμενα πλεον με ολα αυτα που διαβαζω και ακουω..

Μένουν δε λες τίποτα!!! Δε νομίζω ότι ξεχνάμε ποτέ αυτά που βιώσαμε, απλά μαθαίνουμε να ζούμε με τις εμπειρίες μας, και φυσικά αναφέρομαι στις κακές...Και ο φόβος ότι μπορεί να πάθουμε και χειρότερα πάντα υπάρχει, αλλά αν τον αφήσουμε να μας κυριεύσει, αλίμονό μας! Το πέρασα το στάδιο του φόβου και ακόμη τον έχω μέσα μου, ποτέ δε θα μου φύγει, αλλά παράλληλα με το φόβο έχω και την ελπίδα μέσα μου και είναι πιο δυνατή!

Melitaki
16-02-11, 18:58
Το βασικο ειναι να μην χανουμε την ελπιδα... Δε νομιζω οτι εχει συμβει σε καποια απο μας. Απ'ο,τι βλεπω βαζουμε καινουριους στοχους και προχωραμε.
Τατιανα μου, εισαι καπως καλυτερα σημερα;

vasob
16-02-11, 23:59
tatianna μου πως εισαι?Εμενα κοπελα μου δεν ηταν παλλινδρομη...ηταν ενδομητριος θανατος στην 27η εβδομαδα...αστα κανονικη γεννα...ετσι 'απλα' σταματησε η καρδουλα...υπηρξαν και καποιοι θρομβοι...το ψαχνουμε ακομη...μπορει να ηταν και ενα τυχαιο και σπανιο γεγονος οπως μας ειπαν....

tatianna
17-02-11, 00:19
tatianna μου πως εισαι?Εμενα κοπελα μου δεν ηταν παλλινδρομη...ηταν ενδομητριος θανατος στην 27η εβδομαδα...αστα κανονικη γεννα...ετσι 'απλα' σταματησε η καρδουλα...υπηρξαν και καποιοι θρομβοι...το ψαχνουμε ακομη...μπορει να ηταν και ενα τυχαιο και σπανιο γεγονος οπως μας ειπαν....

vasob μου καλησπερα.. δεν ξερω τι να πω... ειλικρινα στεναχωριεμαι παρα πολυ με αυτο που σου συνεβη,,,
το δικο μου μπροστα στο δικο σου δεν ηταν τιποτα.. αλλα παιδακια εχετε? ευχομαι ολα να πανε καλα απο εδω και εμπρος μεσα απο την καρδια μου.. λιγο ποναω οργανικα ψυχολογικα μια πανω μια κατω... απλα πιο πολυ μου εμειναν ολα αυτα που εζησα χθες... ολα αυτα που βιωσα οσες ωωρες περιμενα...σαν κακο ονειρο μου φαινεται...:idea:

tatianna
17-02-11, 00:21
Το βασικο ειναι να μην χανουμε την ελπιδα... Δε νομιζω οτι εχει συμβει σε καποια απο μας. Απ'ο,τι βλεπω βαζουμε καινουριους στοχους και προχωραμε.
Τατιανα μου, εισαι καπως καλυτερα σημερα;
μελιτακι μου ,καπως καλυτερα νιωθω σημερα απλα θελω λιγο το χρονο μου,,,μια κυκλοθυμικοτητα υπαρχει να σου πω την αληθεια,,,ευτυχως που απο κυριακη θα μπορω κανονικα να ξεκινησω τη γυμναστικη παλι...μεχρι να περασει το τριμηνο κ να ξαναβαλουμε εμπρος..

vasob
17-02-11, 13:02
tatianna μου ολα καλα θα πανε!!Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα.....ευτυχως εχω ενα αγορακι 4χρονων που ειναι η μεγαλη μου παρηγορια.....

bp-IOLH
17-02-11, 17:25
tatianna μου ολα καλα θα πανε!!Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα.....ευτυχως εχω ενα αγορακι 4χρονων που ειναι η μεγαλη μου παρηγορια.....

Έτσι πρέπει να σκέφτεσαι κορίτσι μου, να είσαι θετική και αισιόδοξη, έχεις ένα παιδάκι υγιέστατο, ένα θαυματάκι της φύσης. Σου εύχομαι να ζήσεις αυτό το θαύμα ξανά.

Όλες θα κάνετε παιδιά, κορίτσια. Μην αγχώνεστε, όλα θα γίνουν.
Κι εγώ, αν το βάλω πείσμα, θα κάνω παιδί.
Αλλά προς το παρόν πρέπει να λύσω τα ψυχολογικά μου και να διαχειριστώ τις ολιγόλεπτες κρίσεις πανικού που παθαίνω. Έχω παραλύσει από το φόβο να μην ξαναπάθω κάτι τέτοιο, έχω παραλύσει από το φόβο μη μου συμβεί τίποτε χειρότερο. Το μυαλό μου κολλάει σε διακοπές κυήσεων σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ή ακόμη χειρότερα σε ενδομήτριους θανάτους. Κι έτσι, έχω αποφασίσει να μην ξαναμπώ στη διαδικασία, πριν απαλλαγώ από τις φοβίες που μου μαγκώνουν την ψυχή. Αυτές οι φοβίες γιγαντώνονται, αν δεν τις λύσεις έγκαιρα. Και, όταν υπάρχουν τέτοιες φοβίες, είναι γενικού περιεχομένου και δεν λύνονται ακόμη κι αν κάνω παιδί, ίσα ίσα που μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
Μπορεί να σκέφτομαι εγωιστικά, όμως πρέπει να διαφυλάξω την ψυχή μου και την διαύγεια του πνεύματός μου.

vasob
17-02-11, 23:41
Σ'ευχαριστω πολυ bp-IOLH μου....ευχομαι συντομα να ηρεμισει η ψυχουλα σου και θα ερθει και το μωρακι....ο φοβος για επομενη εγκυμοσυνη εχει φωλιασει και στην δικη μου ψυχη....παντα πιστευω θα υπαρχει....

ValiaK
18-02-11, 11:32
Έτσι πρέπει να σκέφτεσαι κορίτσι μου, να είσαι θετική και αισιόδοξη, έχεις ένα παιδάκι υγιέστατο, ένα θαυματάκι της φύσης. Σου εύχομαι να ζήσεις αυτό το θαύμα ξανά.

Αλλά προς το παρόν πρέπει να λύσω τα ψυχολογικά μου και να διαχειριστώ τις ολιγόλεπτες κρίσεις πανικού που παθαίνω. Έχω παραλύσει από το φόβο να μην ξαναπάθω κάτι τέτοιο, έχω παραλύσει από το φόβο μη μου συμβεί τίποτε χειρότερο. Το μυαλό μου κολλάει σε διακοπές κυήσεων σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ή ακόμη χειρότερα σε ενδομήτριους θανάτους. Κι έτσι, έχω αποφασίσει να μην ξαναμπώ στη διαδικασία, πριν απαλλαγώ από τις φοβίες που μου μαγκώνουν την ψυχή. Αυτές οι φοβίες γιγαντώνονται, αν δεν τις λύσεις έγκαιρα. Και, όταν υπάρχουν τέτοιες φοβίες, είναι γενικού περιεχομένου και δεν λύνονται ακόμη κι αν κάνω παιδί, ίσα ίσα που μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
Μπορεί να σκέφτομαι εγωιστικά, όμως πρέπει να διαφυλάξω την ψυχή μου και την διαύγεια του πνεύματός μου.
ο εγωισμός δεν εχει καμια σχεση με την αυτοπροστασία και την αυτοσυντηρηση Ιολη μου... μα καμία όμως... και εαν εμεις δεν ειμαστε καλά, πως θα μας βρει το μωρό? κάπου άκουσα μια φήμη ότι τα μωρά έρχονται σε ήρεμες γυναίκες. Λες να έχει βάση? :wink:
btw, το καλοκαιρι έκανα κι εγώ μια ωραιότατη κρίση πανικού και ακομα τρεμω μη με ξαναπιασει... και ήμουν και με το παιδι, ευτυχώς την πηρε η μαμά μου παραδιπλα, η μικρή με κοιτουσε σα χανος... δεν μπορώ να φανταστώ πως ειναι να το περνας πολλές φορες...

Melitaki
18-02-11, 13:59

Κι εγω θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι απαραιτητο να ειμαστε ψυχολογικα ισορροπημενες για να μπορεσουμε και να συλλαβουμε και να κρατησουμε την εγκυμοσυνη και στην τελικη να μεγαλωσουμε παιδια. Οχι, πως δεν γινεται, και πολυ συχνα μαλιστα, οι εγκυμοσυνες να ερχονται και χωρις να ισχυει αυτο...αλλα να...σε μας, ας πουμε, που δυσκολευομαστε και στη συλληψη λογω σπερματος και πρεπει μα περασουμε και απο εξωσωματικη, το αγχος θεωρω οτι ειναι ενας παραγοντας που τελικα μας οδηγει σε αυτο-σαμποταζ! Το αγχος χρειαζεται μεν, γιατι μας προστατευει απο διαφορες πραγματικα επικινδυνες καταστασεις, γιατι το αγχος ειναι φοβος. Δεν πρεπει ομως να εκτρεπεται. Πρεπει να το διοχετευουμε σε υπαρκτους κινδυνους και οχι να οριζει τη ζωη μας παντα και παντου.
Ειναι ενα στοιχημα που πρεπει να κερδισουμε, να διαχειριστουμε σωστα το αγχος μας τωρα για να μην ειναι καταστροφικο. Και χρειαζεται το χρονο της η διαδικασια αυτη...

bp-IOLH
18-02-11, 22:21
ValiaK & Melitaki, συμφωνώ 100% μ' αυτά που γράφετε. Κι εγώ τα σκέφτομαι πολύ συχνά και πάλι καταλήγω εκεί.
Πέρσι από το άγχος μου δεν μπορούσα να μείνω έγκυος. Είχα αποφασίσει κάποια στιγμή να κάνω εξωσωματική. Κι όμως, μόλις το έβγαλα από το μυαλό μου και είπα ότι δεν με νοιάζει, αμέσως έμεινα έγκυος.
Όμως κάποιες στιγμές σκέφτομαι ότι πως σε άλλες γυναίκες δεν επηρεάζει ούτε το άγχος, ούτε η στενοχώρια, ούτε τίποτε? Δηλαδή όλες οι γυναίκες που συλλαμβάνουν και έχουν τελειόμηνες κυήσεις, δεν έχουν άγχος? Όλες ζουν στον κόσμο της Χάιντι και μόνο εμείς ζούμε αλλού?
Λένε για παλλίνδρομες κυήσεις λόγω διαβήτη κύησης. Δεν μπορώ να το δεχτώ κι αυτό 100%. Όλοι οι γιατροί ισχυρίζονται ότι καμπύλη γίνεται στον 6ο μήνα. Και πάρα πολλές γυναίκες κάνουν καμπύλη στον 6ο μήνα και βρίσκουν διαβήτη και κάνουν δίαιτα ή και ινσουλίνη και τελικά όλα καλά. Προφανώς, ο διαβήτης προϋπήρχε και μία και δυο βδομάδες πριν κάνουν την καμπύλη. Εγώ γιατί να πρέπει να κάνω καμπύλη, πριν από την εγκυμοσύνη ή μόλις δω θετικό τεστ? Δηλαδή εμένα με πιάνει ο διαβήτης αμέσως μόλις μένω έγκυες και τις άλλες τις πιάνει στον 6ο μήνα?
Δεν ξέρω τι να πω, τα έχω χαμένα.
Η γυναίκα συναδέλφου μου έμεινε έγκυος 3 μήνες αφότου πέθανε το παιδί της. Κι όμως, είχε μια υπέροχη εγκυμοσύνη και γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι και έφερε ξανά τη χαρά στο σπίτι της.
Αυτή η γυναίκα είναι δυνατόν να μην είχε άγχος? Η κοπέλα βίωσε και βιώνει το μεγαλύτερο δράμα που μπορεί να βιώσει μια γυναίκα, έχασε το παιδί της, τι άλλο να πάθαινε δηλαδή? Κι εμείς με λίγο άγχος παθαίνουμε παλλίνδρομες?
Ουφ, δεν μπορώ, θα σκάσω.
Και δε σου δίνει και κανείς απάντηση. Άντε να δεχτώ ότι σε περιπτώσεις θρομβοφιλίας, δίνουν ηπαρίνη και όλα πάνε τέλεια.
Εμένα ο αιματολόγος διερρήγνυε τα ιμάτιά του ότι δεν έχω θρομβοφιλία.
Το ένα δεν έχω, το άλλο δεν έχω, τι σκατά έχω κι έχασα 3 εγκυμοσύνες?

ValiaK
19-02-11, 21:51
ValiaK & Melitaki, συμφωνώ 100% μ' αυτά που γράφετε. Κι εγώ τα σκέφτομαι πολύ συχνά και πάλι καταλήγω εκεί.
Πέρσι από το άγχος μου δεν μπορούσα να μείνω έγκυος. Είχα αποφασίσει κάποια στιγμή να κάνω εξωσωματική. Κι όμως, μόλις το έβγαλα από το μυαλό μου και είπα ότι δεν με νοιάζει, αμέσως έμεινα έγκυος.
Όμως κάποιες στιγμές σκέφτομαι ότι πως σε άλλες γυναίκες δεν επηρεάζει ούτε το άγχος, ούτε η στενοχώρια, ούτε τίποτε? Δηλαδή όλες οι γυναίκες που συλλαμβάνουν και έχουν τελειόμηνες κυήσεις, δεν έχουν άγχος? Όλες ζουν στον κόσμο της Χάιντι και μόνο εμείς ζούμε αλλού?
Λένε για παλλίνδρομες κυήσεις λόγω διαβήτη κύησης. Δεν μπορώ να το δεχτώ κι αυτό 100%. Όλοι οι γιατροί ισχυρίζονται ότι καμπύλη γίνεται στον 6ο μήνα. Και πάρα πολλές γυναίκες κάνουν καμπύλη στον 6ο μήνα και βρίσκουν διαβήτη και κάνουν δίαιτα ή και ινσουλίνη και τελικά όλα καλά. Προφανώς, ο διαβήτης προϋπήρχε και μία και δυο βδομάδες πριν κάνουν την καμπύλη. Εγώ γιατί να πρέπει να κάνω καμπύλη, πριν από την εγκυμοσύνη ή μόλις δω θετικό τεστ? Δηλαδή εμένα με πιάνει ο διαβήτης αμέσως μόλις μένω έγκυες και τις άλλες τις πιάνει στον 6ο μήνα?
Η γυναίκα συναδέλφου μου έμεινε έγκυος 3 μήνες αφότου πέθανε το παιδί της. Κι όμως, είχε μια υπέροχη εγκυμοσύνη και γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι και έφερε ξανά τη χαρά στο σπίτι της.
Αυτή η γυναίκα είναι δυνατόν να μην είχε άγχος? Η κοπέλα βίωσε και βιώνει το μεγαλύτερο δράμα που μπορεί να βιώσει μια γυναίκα, έχασε το παιδί της, τι άλλο να πάθαινε δηλαδή? Κι εμείς με λίγο άγχος παθαίνουμε παλλίνδρομες?
Ουφ, δεν μπορώ, θα σκάσω.
Και δε σου δίνει και κανείς απάντηση. Άντε να δεχτώ ότι σε περιπτώσεις θρομβοφιλίας, δίνουν ηπαρίνη και όλα πάνε τέλεια.
Εμένα ο αιματολόγος διερρήγνυε τα ιμάτιά του ότι δεν έχω θρομβοφιλία.
Το ένα δεν έχω, το άλλο δεν έχω, τι σκατά έχω κι έχασα 3 εγκυμοσύνες?

1. πώς το κανεις? Θέλω κι εγώ το σαμπουαν που έχει αυτή!!!
2. Δεν ξερεις ποσες πολλές ζουνε στον κοσμο της Χαιντι!!! Πάντως, περαν της πλάκας, υπαρχουν γυναικες που ανησυχούν και παρολα αυτα εχουν νορμαλ εγκυμοσύνες. Ειναι στον άνθρωπο αυτό... Και στην τυχη... :evil:
3. Όσον αφορά το διαβητη, θα μου επιτρεψεις ως παθούσα να διαφωνήσω. Εγώ με τα χαλια που εχουν οι καμπύλες μου, δε θα εφτανα ποτέ στον 6ο μήνα... Προϋπαρχει η παθηγση της εγκυμοσυνης. Και το δικο μου πρόβλημα δε θα λυθεί με τη διατροφή μονο (που έτσι κι αλλιώς εκανα προληπτικά). (για να παρεις ιδεα: κατωτατο όριο ζαχαρου 60, σκορ Βάλιας 28. Ανωτατο ινσουλίνης 25, σκορ Βάλιας 52!!!) Αν δεν ήταν η παλλίνδρομη όμως και η christy28 δε θα ειχα παρει γραμμή για τίποτε απο αυτά. Επιπλέον, γνώμη μου, ο διαβητης κύησης μαζι με τη θρομβοφιλία ειναι και λίγο μοδα, για να πουλάνε οι φαρμακευτικές ενεσεις ινσουλίνης και ηπαρίνης...
4. τις παλλινδρομες δεν τις παθαινουμε το άγχος, το άγχος το παθαινουμε απο τις παλλινδρομες...
5. the million dollar question... δεν ξερεις ποσο πολυ θελω να μπορούσα να σου δώσω απαντηση κοπέλα μου... και σε σενα και σε μένα...

bp-IOLH
19-02-11, 22:20
1. πώς το κανεις? Θέλω κι εγώ το σαμπουαν που έχει αυτή!!!
2. Δεν ξερεις ποσες πολλές ζουνε στον κοσμο της Χαιντι!!! Πάντως, περαν της πλάκας, υπαρχουν γυναικες που ανησυχούν και παρολα αυτα εχουν νορμαλ εγκυμοσύνες. Ειναι στον άνθρωπο αυτό... Και στην τυχη... :evil:
3. Όσον αφορά το διαβητη, θα μου επιτρεψεις ως παθούσα να διαφωνήσω. Εγώ με τα χαλια που εχουν οι καμπύλες μου, δε θα εφτανα ποτέ στον 6ο μήνα... Προϋπαρχει η παθηγση της εγκυμοσυνης. Και το δικο μου πρόβλημα δε θα λυθεί με τη διατροφή μονο (που έτσι κι αλλιώς εκανα προληπτικά). (για να παρεις ιδεα: κατωτατο όριο ζαχαρου 60, σκορ Βάλιας 28. Ανωτατο ινσουλίνης 25, σκορ Βάλιας 52!!!) Αν δεν ήταν η παλλίνδρομη όμως και η christy28 δε θα ειχα παρει γραμμή για τίποτε απο αυτά. Επιπλέον, γνώμη μου, ο διαβητης κύησης μαζι με τη θρομβοφιλία ειναι και λίγο μοδα, για να πουλάνε οι φαρμακευτικές ενεσεις ινσουλίνης και ηπαρίνης...
4. τις παλλινδρομες δεν τις παθαινουμε το άγχος, το άγχος το παθαινουμε απο τις παλλινδρομες...
5. the million dollar question... δεν ξερεις ποσο πολυ θελω να μπορούσα να σου δώσω απαντηση κοπέλα μου... και σε σενα και σε μένα...

Βάλια μου,
1. Είναι ο χαρακτήρας μου έτσι, παίρνω γρήγορες αποφάσεις και δεν κάθομαι να κλάψω πάνω από το χυμένο γάλα. Αν δω ότι κάτι μου βγαίνει, το παλεύω, αλλιώς προχωράω.
2. Θέλω να ζήσω στον κόσμο της Χάιντι αλλά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο.
3. Σοβαρά μιλάς? Κι αυτές τις καμπύλες τις κάνεις εκτός εγκυμοσύνης? Το έχω ξαναπεί ότι για το σάκχαρο κρατώ επιφυλάξεις, δηλαδή πιστεύω ότι πράγματι μπορεί να φταίει τόσο νωρίς. Την christy28 την ξέρω κι εγώ. Μου το είχε πει αλλά εγώ το ζώον δεν πήγα να κάνω καμπύλη όσο ήμουν έγκυος. Ρώτησα τους γιατρούς και με καθησύχασαν.
4. Συμφωνώ αλλά εγώ γενικώς είμαι αγχώδης. Τις κρίσεις πανικού και τις υστερίες τις απέκτησα από τις παλλίνδρομες.
5. Αχ, τι να πει κανείς?
6. Είμαι χαρούμενη, μου ήρθε η περίοδος!!!!!!!!!!!!! Μετά από 35 μέρες. Δόξα τω Θεώ, γιατί πέρσι έκανε 60 μέρες να μου έρθει.

ValiaK
19-02-11, 22:32
Βάλια μου,
1. Είναι ο χαρακτήρας μου έτσι, παίρνω γρήγορες αποφάσεις και δεν κάθομαι να κλάψω πάνω από το χυμένο γάλα. Αν δω ότι κάτι μου βγαίνει, το παλεύω, αλλιώς προχωράω.
2. Θέλω να ζήσω στον κόσμο της Χάιντι αλλά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο.
3. Σοβαρά μιλάς? Κι αυτές τις καμπύλες τις κάνεις εκτός εγκυμοσύνης? Το έχω ξαναπεί ότι για το σάκχαρο κρατώ επιφυλάξεις, δηλαδή πιστεύω ότι πράγματι μπορεί να φταίει τόσο νωρίς. Την christy28 την ξέρω κι εγώ. Μου το είχε πει αλλά εγώ το ζώον δεν πήγα να κάνω καμπύλη όσο ήμουν έγκυος. Ρώτησα τους γιατρούς και με καθησύχασαν.
4. Συμφωνώ αλλά εγώ γενικώς είμαι αγχώδης. Τις κρίσεις πανικού και τις υστερίες τις απέκτησα από τις παλλίνδρομες.
5. Αχ, τι να πει κανείς?
6. Είμαι χαρούμενη, μου ήρθε η περίοδος!!!!!!!!!!!!! Μετά από 35 μέρες. Δόξα τω Θεώ, γιατί πέρσι έκανε 60 μέρες να μου έρθει.

1. Κι εγω ετσι ήμουν καποτε, τωρα μετά την παλλίνδρομη μπορεί να αποδιοργανωθώ πλήρως επειδή τελειωσε το χαρτί υγείας! :-|
2. Ο κοσμος της Χαιντι έχει ενα προαπαιτούμενο το οποίο εμεις δεν πληρούμε: εχουμε μυαλό στο κεφάλι μας!
3. Τις καμπύλες τις έκανα εκτος εγκυμοσύνης, ενώ γυναικολογος και ενδοκρινολογος δεν το εβρισκαν απαραιτητο να την κανω μετά την παλλινδρομη... Εκανα διατροφή διαβητη κυησης οσο ήμουν έγκυος αλλά οι μετρήσεις μου ήταν γύρω στο 100 όποτε μετριομουν, το οποιο είναι μαλλον υψηλό... Απο Δευτερα περιμενω τα μαντατα του καινούριου γιατρού, μπας και δωσει κανενα χαπι να δουμε ασπρη μέρα (συν τις άλλοις, εχω παθει εθισμό στα χαπια, τοσα που καταπινω 1 χρονο τώρα...)
4. Εγώ εχω παρει συστάσεις για δυο θεραπευτές που εχουν εμπειρια με παλλινδρομες αλλά τοσους μηνες δεν εχω κανει το βημα... κι ας ξερω ότι το εχω αναγκη
5. ...
6. Μπράβο! Αυτά ειναι ευχαριστα νέα! Να μπαινεις σε σειρά σιγά σιγά!

christy28
19-02-11, 23:41
Να μαι κι εγω....;)

Ακριβως αυτο που γραφεις και σου επισημανα με bold!!! Ειναι θεμα οργανισμου, ορμονων και διαφερει απο κυηση σε κυηση. Εγω χρειαστηκε να κανω ινσουλινη απο την 5η εβδομαδα της κυησης (γι αυτο εχασα και τα 3 προηγουμενα εμβρυα) ενω αλλες δεν εμφανιζουν ποτε διαβητη κυησης ή τον εμφανιζουν σε μεγαλη εβδομαδα. Οι γυναικολογοι ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ! εμενα με πηραν στον λαιμο τους!!! υπαρχουν καποια κριτηρια για το ποιες κοπελες πρεπει να κανουν καμπυλη ακομη και πριν μεινουν εγκυος. πχ οποια κοπελα εχει εστω και μια αποβολη στο ιστορικο της, οποια κοπελα εχει κληρονομικοτητα στον διαβητη, οποια κοπελα εχει γεννησει μωρο μεγαλυτερο απο 4 κιλα κτλ δεν τα θυμαμαι ολα αν θες να τα βρω. εσυ που ειχες 3 παλινδρομες επρεπε οπωσδηποτε να ειχες κανει καμπυλη σακχαρου. απο το σακχαρο χανεις μωρα και τις πρωτες εβδομαδες τις κυησης, εγω για παραδειγμα. Σκεψου οτι οσες εχουμε κανει παιδι απο το καφε παλινδρομες εμφανισαμε ολες μα ολες σακχαρο κυησης σε πολυ αρχικο σταδιο (εγω, η clelia, η vasdeli και το nikaki)!

3. Σοβαρά μιλάς? Κι αυτές τις καμπύλες τις κάνεις εκτός εγκυμοσύνης? Το έχω ξαναπεί ότι για το σάκχαρο κρατώ επιφυλάξεις, δηλαδή πιστεύω ότι πράγματι μπορεί να φταίει τόσο νωρίς. [B]Την christy28 την ξέρω κι εγώ. Μου το είχε πει αλλά εγώ το ζώον δεν πήγα να κάνω καμπύλη όσο ήμουν έγκυος. Ρώτησα τους γιατρούς και με καθησύχασαν.

Ναι αλλα δεν την ακους.... εγω αν ακουγα τους γιατρους και οχι το ενστικτο μου δεν θα ειχα μωρο τωρα!!!

christy28
19-02-11, 23:44
Τις καμπύλες τις έκανα εκτος εγκυμοσύνης, ενώ γυναικολογος και ενδοκρινολογος δεν το εβρισκαν απαραιτητο να την κανω μετά την παλλινδρομη... Εκανα διατροφή διαβητη κυησης οσο ήμουν έγκυος αλλά οι μετρήσεις μου ήταν γύρω στο 100 όποτε μετριομουν, το οποιο είναι μαλλον υψηλό... Απο Δευτερα περιμενω τα μαντατα του καινούριου γιατρού, μπας και δωσει κανενα χαπι να δουμε ασπρη μέρα (συν τις άλλοις, εχω παθει εθισμό στα χαπια, τοσα που καταπινω 1 χρονο τώρα...)

ουτε στην Βαλια που εχει προβλημα συνεστησαν να κανει καμπυλη! βγαλε λοιπον τα συμπερασματα σου γλυκια μου φιλεναδα Ιολη. Οι τιμες σακχαρου νηστειας ανω του 90 προκαλει συγγενεις ανωμαλιες στο εμβρυο και παλινδρομηση.

ValiaK
20-02-11, 08:36
ουτε στην Βαλια που εχει προβλημα συνεστησαν να κανει καμπυλη! βγαλε λοιπον τα συμπερασματα σου γλυκια μου φιλεναδα Ιολη. Οι τιμες σακχαρου νηστειας ανω του 90 προκαλει συγγενεις ανωμαλιες στο εμβρυο και παλινδρομηση.

Το δικο μου πρόβλημα το βρηκαμε απο τις καμπύλες και καλά καλά ακομα δεν ξερουμε τι ειναι (μαλλον αντιδραστική υπογλυκαιμία).
Επισης να πω ότι με βαση τις οδηγιες του γυναικολογου, δεν ειχα μετρηθει ποτέ πρωί με το μηχανακι! μονο μετά το φαγητό...

christy28
21-02-11, 20:02
καλα εγω συμφωνα με τις οδηγιες 3 διαφορετικων γυναικολογων και 2 ενδοκρινολογων δεν ειχα μετρηθει ποτε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης παροτι γνωριζα οτι παρουσιαζα υπογλυκαιμιες και τους ενημερωνα!

zoun
22-02-11, 19:44
γεια σας κοριτσια...
χθες εκανα τη αποξεση λογω παλλινδρομησης στην 8η εβδομαδα.
λυπαμαι πολυ που το περασα , χαιρομαι ομως που μαζι με αλλες κοπελες εχουμε κοινες εμπειριες.
απο χθες προσπαθω να το αφησω πισω μου και να κανω πραγματα που μου φτιαχνουν το κεφι.
ξερω οτι παντα θα το θυμαμαι (και αυτη τη ροζ ρομπα), και περιμενω 2 μηνες να περασουν για να μπουμε σε νεο κυκλο προσπαθειων.
στελνω τα φιλια μου σε ολες !

ValiaK
22-02-11, 20:12
zoun, λυπάμαι πολύ... ειμαστε εδώ για ότι θες...
Σου στελνω μια μεγάλη αγκαλιά...

zoun
22-02-11, 20:25
zoun, λυπάμαι πολύ... ειμαστε εδώ για ότι θες...
Σου στελνω μια μεγάλη αγκαλιά...

σ ευχαριστω πολυ Valia μου...
τη χρειαζομαι την αγκαλια, γιατι το περασα μονη μου, μιας και ο αντρας μου λειπει εκτος ελλαδας. παω για το τζοκερ !

vasob
23-02-11, 09:57
zoun μια αγκαλιτσα κι απο εμενα!!Ολες εδω εχουμε περασει δυσκολες στιγμες...θα δεις θα τα καταφερουμε να ξαναχαμογελασουμε...

ΣΩΤΗΡΙΑ
23-02-11, 10:01
Koρίτσια λυπάμαι πολυ για την απώλεια σας και εύχομαι γρήγορα η κοιλίτσα σας να γεμίσει μωράκια τελειόμηνα! Χωρις να θέλω να σας φέρω σε δύσκολη θέση αν θέλετε μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Ποια η διαφορά της παλίνδρομης απο την βιοχυμική κύηση. Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας χάλασα το τοπικ

georkost
23-02-11, 10:18
Koρίτσια λυπάμαι πολυ για την απώλεια σας και εύχομαι γρήγορα η κοιλίτσα σας να γεμίσει μωράκια τελειόμηνα! Χωρις να θέλω να σας φέρω σε δύσκολη θέση αν θέλετε μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Ποια η διαφορά της παλίνδρομης απο την βιοχυμική κύηση. Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας χάλασα το τοπικ

http://www.kosmogonia.gr/index.php/el/bioegios.html αυτο ειναι για την βιοχημικη
http://expertgr.com/phpBB/viewtopic.php?t=14095 παλλινδρομη

newbie G
23-02-11, 10:18

Τη βιοχημική συνήθως δεν την καταλαβαίνεις, παρά μόνο αν κάνεις χοριακή πολύ πολύ νωρίς (συνήθως χωρίς καθυστέρηση ή με 1-2 μέρες μόνο) Η χοριακή της βιοχημικής είναι πολύ μικρή, κάτω από 10 και πριν προλάβεις να χαρείς, σου έρχεται περίοδος και μένεις με την απορία. ΠΟλλές κοπέλες είχαν βιοχημικές αλλά δεν τις κατάλαβαν επειδή αδιαθέτησαν.

Στην παλίνδρομη η εγκυμοσύνη ξεκινάει κανονικά, η χοριακή αυξάνεται και κάποια στιγμή μεταξύ 6ης-9ης εβδομάδας (ή και αργότερα) σταματάει.

ΣΩΤΗΡΙΑ
23-02-11, 10:25
Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια !

xrysa1981
23-02-11, 10:54
εγω πριν 4 μηνες ειχα μια βιοχημικη.ειχα καθυστερηση 4 μερες εκανα χοριακη αρνητικη ομως η περιοδος τιποτα!περνανε αλλες 4 μερες λεω ας κανω κανενα τεστ απο το φαρμακειο βγαινει θετικο!παω στο γιατρο βλεπουμε ενα σπορακι αλλα πολυ μικρο για τις μερες που ειχα καθυστερηση!ισως μου λεει ο γιατρος εγινε αργα η συληψη αλλα σε 4 μερες πρεπει να εχει μεγαλωσει και φανει κανονικα!ηρθε ομως η ακατανομαστη και τελος!βιοχημικη εγκυμοσυνη!μετα 2 μηνες βεβαια ειχα και μια παλινδρομη στην 7η εβδομαδα!και τωρα ξεκιναμε παλι προσπαθειες και ο Θεος βοηθος!

Melitaki
23-02-11, 12:53
Τη βιοχημική συνήθως δεν την καταλαβαίνεις, παρά μόνο αν κάνεις χοριακή πολύ πολύ νωρίς (συνήθως χωρίς καθυστέρηση ή με 1-2 μέρες μόνο) Η χοριακή της βιοχημικής είναι πολύ μικρή, κάτω από 10 και πριν προλάβεις να χαρείς, σου έρχεται περίοδος και μένεις με την απορία. ΠΟλλές κοπέλες είχαν βιοχημικές αλλά δεν τις κατάλαβαν επειδή αδιαθέτησαν.

Στην παλίνδρομη η εγκυμοσύνη ξεκινάει κανονικά, η χοριακή αυξάνεται και κάποια στιγμή μεταξύ 6ης-9ης εβδομάδας (ή και αργότερα) σταματάει.

newbie μου, θα διαφωνισω λιγο... Βιοχημικη ονομαζεται η εγκυμοσυνη που εχει διαπιστωθει μονο βιοχημικα. δηλαδη με εξετασεις αιματος. Αυτο δεν σημαινει οτι η χοριακη εχει τοσο χαμηλες τιμες. Η εγκυμοσυνη διαπιστωνεται κλινικα, δηλαδη με υπερηχο οταν η χοριακη ξεπερασει τις 1500 μοναδες. Τοτε και ονομαζεται κλινικη εγκυμοσυνη. Η παλινδρομηση της κυησης τωρα, ειναι κατι ανεξαρτητο απο το αν μια εγκυμοσυνη διαπιστωθηκε ή οχι κλινικα. Παλινδρομηση σημαινει οτι η εξελιξη της κυησης σταματησε.
Βιοχημικη, λοιπον, κυηση μπορουμε να εχουμε με χοριακη πανω απο 10 σιγουρα, για να μιλαμε για αρχη κυησης, αλλα η τιμη της χοριακης μπορει να φτασει αρκετα ψηλα. Δεν φαινεται ομως τιποτα ακομα στον υπερηχο.

kyriaki1977
23-02-11, 13:01
Κορίτσια να ρωτήσω κάτι...Διάβασα μία διάλεξη ενός καθηγητή εδώ μέσα που αναφέρει στις αιτιες της παλινδομησης και τον ιο HPV.ότι αναπτύσσονται αντισώματα φονικά για να προστατέψουν την γυναίκα με αποτέλεσμα αυτά τα αντισώματα να βλέπουν εχθρικά τα πάντα συμπεριλαμβανομένων και των εμβρύων.Επειδή κι εγώ είχα μία παλίνδρομη πρώτη κιόλας εγκυμοσύνη και σε τεστ παπ έχει διαπιστωθεί ο ιός, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι.Το έχει ψάξει καμιά σας?

newbie G
23-02-11, 16:07
Κορίτσια να ρωτήσω κάτι...Διάβασα μία διάλεξη ενός καθηγητή εδώ μέσα που αναφέρει στις αιτιες της παλινδομησης και τον ιο HPV.ότι αναπτύσσονται αντισώματα φονικά για να προστατέψουν την γυναίκα με αποτέλεσμα αυτά τα αντισώματα να βλέπουν εχθρικά τα πάντα συμπεριλαμβανομένων και των εμβρύων.Επειδή κι εγώ είχα μία παλίνδρομη πρώτη κιόλας εγκυμοσύνη και σε τεστ παπ έχει διαπιστωθεί ο ιός, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι.Το έχει ψάξει καμιά σας?

Γι αυτό καλό είναι να κάνουμε προγεννητικό έλεγχο ΠΡΙΝ μείνουμε έγκυες. Εγώ έκανα όταν αποφασίσαμε ότι ξεκινάμε προσπάθειες. Ο προγεννητικός συμπεριλαμβάνει ανοσολογικό, βιοχημικό και ορμονικό έλεγχο. Έτσι μπορείς να δεις αν έχεις κάποιο μικρόβιο που ευθύνεται για αποβολές π.χ και να το θεραπεύσεις πριν ξεκινήσεις τις προσπάθειες.

mavia
23-02-11, 16:16
Γι αυτό καλό είναι να κάνουμε προγεννητικό έλεγχο ΠΡΙΝ μείνουμε έγκυες. Εγώ έκανα όταν αποφασίσαμε ότι ξεκινάμε προσπάθειες. Ο προγεννητικός συμπεριλαμβάνει ανοσολογικό, βιοχημικό και ορμονικό έλεγχο. Έτσι μπορείς να δεις αν έχεις κάποιο μικρόβιο που ευθύνεται για αποβολές π.χ και να το θεραπεύσεις πριν ξεκινήσεις τις προσπάθειες.

Συμφωνώ απόλυτα, αν κ κανένας γιατρός δεν σου λέει να κάνεις πλήρη έλεγχο... Ο στάνταρ προγεννητικός έλεγχος ελέγχει σχετικά λίγα πράγματα. Από τη στιγμή όμως που ο ιος αυτός διαπιστώνεται με τεστ ΠΑΠ, τότε τα πράγματα είναι απλά όσον αφορά στη διάγνωσή του.

newbie G
23-02-11, 16:20
Ναι, αλλά δεν είναι μόνο ο HPV που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε μια εγκυμοσύνη, χίλια δυο άλλα είναι.

karkinaki
23-02-11, 16:27
koritsia
κακως ισως θα πρεππε να ανοιξουμε νεο τοπικ για καμπυλη γιατι βλεπω οτι πολλες εχουμε τα θεματακια μας με το ζαχαρο!'
και εγω ειμαι με πολυ χαμηλο ζαχαρο μεταγευματικα και εχω μια βιοχημικη αν και το προβλημα μας ειναι σπερμα..
με συφωνη γνωμη ενδοκρινολογου- γυναικολογου και διαβητολογου δεν υπαρχει θεμα...αμ ελα που εξωσωματικος στην Αθηνα μου πε να παρω glucophage!!!!!!!!!!!
YP οψιν οτι η καμπυλη ζαχαρου ειναι πολυ υπουλη..εγω εχω πρωινο ζαχαρο αριστο:80!!! ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑς ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ κανω καμπυλη!!!!! το εκανα αφου με ενημερωσαν κοριτσια απο τα φορουμ!!!!! και επισης τα γλουκοφαζ ειναι χαζα χαπια και τα φοβαμαι...ο Θεος βοηθος...
γενικα και υπογλυκαιμικες καμπυλες δειχνουν κακη ρυθμιση και οχι μονο καμπυλες στα υψη!!!!!!!!!

Ευθαλία
23-02-11, 16:36
Επίσης ο hpv ποτέ δε θεραπεύεται ολοκληρωτικά!Ή το κολλάς και το κουβαλάς για πάντα, ή δεν το έχεις, πολύ απλά! Κι εμένα μου το είχαν βρει σε τεστ παπ και μου είπε ο γιατρός ότι αυτό τώρα πάει, το έχεις και μπορεί να φαίνεται σε παπ ανάλογα με την ισχύ του ανοσοποιητικού σου!Μου τόνισε να κόψω το κάπνισμα και να τρώω πολλά πορτοκάλια για να τονωσω το ανοσοποιητικό μου! Ευτυχώς σε επόμενα παπ δε φάνηκε κάτι, οπότε και μετά από 3-4 καθαρά παπ έμεινα έγκυος (από μόνη μου το καθυστέρησα λίγο διότι θέλω να γεννλησω φυσιολογικά). Μου είχε πει μάλιστα ο γιατρός ότι δεν έχει καμία σχέση ο hpv με τη σύλληψη, μένεις κανονικά έγκυος (και έμεινα έυκολα μπορώ να πω...). Τώρα για αποβολή δεν ξέρω, πάντως ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ δεν απέβαλα!

Melitaki
23-02-11, 17:02
koritsia
κακως ισως θα πρεππε να ανοιξουμε νεο τοπικ για καμπυλη γιατι βλεπω οτι πολλες εχουμε τα θεματακια μας με το ζαχαρο!'
και εγω ειμαι με πολυ χαμηλο ζαχαρο μεταγευματικα και εχω μια βιοχημικη αν και το προβλημα μας ειναι σπερμα..
με συφωνη γνωμη ενδοκρινολογου- γυναικολογου και διαβητολογου δεν υπαρχει θεμα...αμ ελα που εξωσωματικος στην Αθηνα μου πε να παρω glucophage!!!!!!!!!!!
YP οψιν οτι η καμπυλη ζαχαρου ειναι πολυ υπουλη..εγω εχω πρωινο ζαχαρο αριστο:80!!! ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑς ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ κανω καμπυλη!!!!! το εκανα αφου με ενημερωσαν κοριτσια απο τα φορουμ!!!!! και επισης τα γλουκοφαζ ειναι χαζα χαπια και τα φοβαμαι...ο Θεος βοηθος...
γενικα και υπογλυκαιμικες καμπυλες δειχνουν κακη ρυθμιση και οχι μονο καμπυλες στα υψη!!!!!!!!!

Κι εγω που εκανα την καμπυλη χθες εχω ακριβως το ιδιο θεμα! 86 πριν τη γκυκοζη 67 μετα!!! Ο εξωσωματικος μου ειπε οτι ειναι αριστα τα αποτελεσματα!!! Να τρελαθω τωρα ή αργοτερα;;;;
Τι σχεση εχει αυτο με τις παλινδρομες;;;;;

ValiaK
23-02-11, 19:44
Κι εγω που εκανα την καμπυλη χθες εχω ακριβως το ιδιο θεμα! 86 πριν τη γκυκοζη 67 μετα!!! Ο εξωσωματικος μου ειπε οτι ειναι αριστα τα αποτελεσματα!!! Να τρελαθω τωρα ή αργοτερα;;;;
ποση ωρα μετά τη γλυκοζη χτυπησες το 67?

ValiaK
23-02-11, 19:46
koritsia

μια απο τα ίδια, απο παροτρυνση της christy28 πήγα και την έκανα. christy28, αν ακούς, άνοιξε εσύ το θέμα! Είναι πολύ σημαντικό τελικά...
καρκινάκι, γιατι ειναι χαζό το γλουκοφαζ?

Melitaki
23-02-11, 20:17
ποση ωρα μετά τη γλυκοζη χτυπησες το 67?

Μια ωρα μετα. Αισθανθηκα και κατι ζαλαδες. Τη δευτερη ωρα πηγε 80 και την τριτη 83.

christy28
23-02-11, 20:52
koritsia

Η αντιδραστικη υπογλυκαιμια σχετιζεται με αυξημενη πιθανοτητα να εμφανισεις διαβητη κυησης., ο οποιος προκαλει αποβολες ακομη και το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης!

ΥΓ καλο θα ηταν να πας σε εναν διαβητολογο που να ασχολειται με εγκυμοσυνες.

Να μην τρελαθεις!!! να πας σε εναν καλο διαβητολογο!!! κι εμενα τα ιδια μου ελεγαν αλλα πηρα την πρωτοβουλια και πηγα μονη μου και ετσι εχω το αγγελουδι μου!
μια απο τα ίδια, απο παροτρυνση της christy28 πήγα και την έκανα. christy28, αν ακούς, άνοιξε εσύ το θέμα! Είναι πολύ σημαντικό τελικά...
καρκινάκι, γιατι ειναι χαζό το γλουκοφαζ?
θα το ανοιξω πως να το πουμε?

ValiaK
23-02-11, 22:20
Μια ωρα μετα. Αισθανθηκα και κατι ζαλαδες. Τη δευτερη ωρα πηγε 80 και την τριτη 83.

Νομιζω ότι εισαι εντός ορίων. Έκανες με 50 γρ ή με 75 γρ γλυκόζης? Μάλλον με 50... Μίλησε και με εναν διαβητολόγο, ανεξαρτητα απο τον εξωσωματικό σου.

Η αντιδραστικη υπογλυκαιμια σχετιζεται με αυξημενη πιθανοτητα να εμφανισεις διαβητη κυησης., ο οποιος προκαλει αποβολες ακομη και το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης!

θα το ανοιξω πως να το πουμε?

Ξερω εγώ? ζαχαρο και παλλίνδρομες κυήσεις? Ασε, κάνε εσύ τη νονά κι εγώ θα αρθρογραφώ δωρεάν! ;)

Melitaki
23-02-11, 22:22
Νομιζω ότι εισαι εντός ορίων. Έκανες με 50 γρ ή με 75 γρ γλυκόζης? Μάλλον με 50... Μίλησε και με εναν διαβητολόγο, ανεξαρτητα απο τον εξωσωματικό σου.

Με 75 γρ. γλυκοζης την εκανα, Valia.

ValiaK
23-02-11, 22:24
Με 75 γρ. γλυκοζης την εκανα, Valia.
ό,τι ετοιμαζομουν να το διορθωσω, αφού έγραψες οτι σε μετρησαν στο 3ωρο, με τα 75 θα ήταν... :rolleyes: Εγώ πέφτω πολύ χαμηλά μετά τις 2 ώρες. Έκανες και καμπύλη ινσουλίνης μαζί?

christy28
23-02-11, 22:40
πως ανοιγουμε νεο θεμα?

Melitaki
23-02-11, 22:46
ό,τι ετοιμαζομουν να το διορθωσω, αφού έγραψες οτι σε μετρησαν στο 3ωρο, με τα 75 θα ήταν... :rolleyes: Εγώ πέφτω πολύ χαμηλά μετά τις 2 ώρες. Έκανες και καμπύλη ινσουλίνης μαζί?

Οχι, δεν εκανα καμπυλη ινσουλινης... δεν εχω καταλαβει ομως τελικα τι γινεται μ'αυτο...πως επηρεαζει, η υπογλυκαιμια, ουσιαστικα την εκβαση της κυησης; :confused:
Ποσα θεματακια τελικα προκυπτουν...Τελικα παντως, μ΄αυτα και μ'αυτα, μαθαινουμε ολα τα προβληματακια μας, που αλλιως μαλλον, δεν θα μαθαιναμε ποτε!:mrgreen:

Melitaki
23-02-11, 22:49
πως ανοιγουμε νεο θεμα?

πανω απο το κεντρικο "δυσκολες στιγμες", εχει την επιλογη "νεο θεμα"

christy28
23-02-11, 22:57
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=83005

ελπιζω να βοηθησει κι αλλες κοπελες με ιστορικο αποβολων!