PDA

Επιστροφή στο Forum : Βότανα και σπιτικά γιατροσόφια για απλές καταστάσεις

my_Kelly
08-02-11, 14:41
Μετά από προτάσεις συμφορουμιτισσών αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα. Τι γιατροσόφια λοιπόν χρησιμοποιείτε για τις απλές ενοχλήσεις που μπορεί να έχετε εσείς ή τα παιδιά σας? Εγώ για παράδειγμα όταν έχει κάποιος από εμάς βουλωμένη μύτη βράζω σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνω να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε. Κάνουμε πιο ελαφρύ ύπνο και η μύτη με ένα φύσημα ξεβουλώνει αμέσως.

smilymama
08-02-11, 14:45
πολυ ενδιαφερον θεμα θα χαρω να το παρακολουθησω δεν εχω ιδεα δυστυχως απο τετοια γιατροσοφια αν και τα εκτιμω πολυ και πιστευω οτι πραγματικα σε απλες καταστασεις βοηθανε πολυ.
μακαρι να βρεθουν κοπελες με παλιες τετοιες "συνταγες" δοκιμασμενες απο τις γιαγιαδες γιατι εγω γιαγια δεν προλαβα να γνωρισω.... αντε κοριτσια γραψτε!

kikileuteris
08-02-11, 14:52
Αμέσως θα ζζητήσω την άδεια της κοπέλας για το σπιτικό σιρόπι και επανέρχομαι.

Από τα πλέον ενδιαφέροντα θέματα!

pashalitsa
08-02-11, 14:53
Χρησιμοποιούμε εχινάκεια σε σταγόνες για πρόληψη αλλά και γρηγορότερη αντιμετώπιση του κρυολογήματος, ιώσεων κλπ.

kikileuteris
08-02-11, 14:54
Χρησιμοποιούμε εχινάκεια σε σταγόνες για πρόληψη αλλά και γρηγορότερη αντιμετώπιση του κρυολογήματος, ιώσεων κλπ.

Το βρίσκετε στα κλασσικά φαρμακεία ή σε ομοιοπαθητικά.

Κι όταν λες για πρόληψη, κάθε πότε δλδ το δίνεις?

my_Kelly
08-02-11, 14:56

pashalitsa χμμμ ακουστά την έχω... νομίζω πως και η εχινάκεια είναι αμφιλεγόμενη, άλλοι είναι φανατικοί άλλοι λένε δεν κάνει τίποτε. Εσύ την έχεις χρησιμοποιήσει? Κάνει δουλειά? Φυτό είναι? Το πίνεις σαν ρόφημα δλδ ή είναι σε χάπι?

pashalitsa
08-02-11, 14:57
Το βρίσκετε στα κλασσικά φαρμακεία ή σε ομοιοπαθητικά.

Κι όταν λες για πρόληψη, κάθε πότε δλδ το δίνεις?

Σε περιόδους έξαρσης ιώσεων, κάθε μέρα, μέσα στην πορτοκαλάδα της!

pashalitsa
08-02-11, 15:02
pashalitsa χμμμ ακουστά την έχω... νομίζω πως και η εχινάκεια είναι αμφιλεγόμενη, άλλοι είναι φανατικοί άλλοι λένε δεν κάνει τίποτε. Εσύ την έχεις χρησιμοποιήσει? Κάνει δουλειά? Φυτό είναι? Το πίνεις σαν ρόφημα δλδ ή είναι σε χάπι?

Εγώ της βάζω σταγονίτσες όπως είπα αλλα κυκλοφορεί και σε χάπια, ακόμα και παστίλιες εχινάκειας έχω δει (τώρα δεν ξέρω τί αποτελεσματικότητα έχουν όλα αυτά)... Νομίζω ότι σημασία σε ένα σκεύασμα έχει η περιεκτικότητα αλλά και η μορφή που το παίρνει κάποιος (νομίζω ότι τα βάμματα και γενικά η υγρή μορφή σε κάποια τουλάχιστον βότανα είναι πιο αποδοτική)... Επίσης δεν επιδρούν τα βότανα με τον ίδιο τρόπο σε όλους τους ανθρώπους, όπως άλλωστε και τα φάρμακα! Κατά τη δική μου γνώμη, ναι κάνει πολλή δουλειά. Φέτος η μικρή δεν έχει πάρει τίποτε άλλο εκτός από αυτή και μια φορά αντιπυρετικό σε ίωση (που την πέρασε γρηγορότερα από άλλες φορές).

ζώπυρον
08-02-11, 15:05
Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Μπράβο μπέμπα μου, μπράβο κορίτσια!

Η εχινάκεια έχω ακούσει ότι... μπορεί να προκαλέσει αλλεργίες?

Sam
08-02-11, 15:07

δεν διαφωνώ παίρνω απλώς αφορμή από το ποστ ότι θα ήταν καλό όταν γράφουμε πχ εχινάκεια κατά των ιωσεων κλπκλπ να
γράφουμε και ότι απαγορεύεται παρότι θεωρείται από τα πιο ασφαλή η χρήση σε παιδιά κάτω των 4 ετών καθώς και σε κάποιες
ομάδες ανθρώπων που αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια.

malecon
08-02-11, 15:11
Ο άντρας μου όταν έχει πόνους στο στομάχι ή στην κοιλιά πίνει ένα κουταλάκι ξύδι και γίνεται περδίκι :confused::confused::confused:. Το έχετε ξανακούσει αυτό? Επιμένει να το δοκιμάσω αλλά εγώ ούτε να το σκεφτομαι δεν θέλω

AZIA
08-02-11, 15:15
Κατ΄αρχας τελειο το θεματακι, μπραβο στο κοριτσακι που το ανοιξε..., χρησιμοποιω πολλες φορες τετοιου ειδους γιατροσοφια, προκειμενου να μην καταφευγουμε σε καταχρηση φαρμακων.

Ας αρχισω κι εγω σιγα - σιγα με τα δικα μου...

Αυτο με τον ευκαλυπτο το κανω κι εγω πολυ συχνα....εχει αποτελεσμα πραγματικα.

Επισης πραγματικα σωτηριο "φαρμακο" για τον βηχα, το εκανα την προηγουμενη εβδομαδα, που ειχα εναν απιστευτο βηχα και καθοτι διανυω τις πρωτες εβδομαδες τις νεας μου εγκυμοσυνης, δεν ηθελα να παρω καποιο σιροπι.

Βραζουμε ενα λεμονι, ολοκληρο, χωρις να το κοψουμε στην μεση δηλ, για 5 λεπτα, απο την στιγμη που θα αρχισει να βραζει το νερο. Οσο ειναι ακομη σχετικα ζεστο, το στυβουμε και αναμυγνυουμε με 3 κουταλιες μελι. Το πινουμε 2 φορες την ημερα, αλλωστε δεν βγαινει και πολυ, ωστε να το χρησιμοποιησουμε και περισσοτερες φορες. Οι αντισηπτικες ιδιοτητες λεμονιου και μελιου συνδυασμενες, κανουν θαυματα.

Γιώτα Αμαλιάδα
08-02-11, 15:15
οταν πεφτει η μικρη μου και χτυπαει βαζω αμεσως βουτηρο!και μελανια δεν εμφανιζετε!
για τον βηχα (ενηλικες) αραιωνουμε 1 κουταλια μελι με λιγο ουισκι και λιγο λεμονι.πινουμε σαν σιροπακι 1-2 κουταλιτσες καθε λιγες ωρες.μαλακωνει και τον ερεθισμενο λαιμο
για βουλωμενες μυτουλες βραζουμε ευκαλυπτο η εναλλακτικα αιθεριο ελαιο στον υγραντηρα
για πονους περιοδου βραζουμε και πινουμε ματζουρανα
για ερεθισμενα ματακια βραζουμε και κανουμε κομπρεσες με χαμομηλι και φασκομηλο
αν θυμηθω και αλλα θα σας πω!

pashalitsa
08-02-11, 15:16
δεν διαφωνώ παίρνω απλώς αφορμή από το ποστ ότι θα ήταν καλό όταν γράφουμε πχ εχινάκεια κατά των ιωσεων κλπκλπ να
γράφουμε και ότι απαγορεύεται παρότι θεωρείται από τα πιο ασφαλή η χρήση σε παιδιά κάτω των 4 ετών καθώς και σε κάποιες
ομάδες ανθρώπων που αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια.

Υπάρχει ειδικό σκεύασμα εχινάκειας στα φαρμακεία για παιδιά, μάλιστα γράφει για παιδιά 2-6 ετών. Η κόρη μου το παίρνει από 3 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. :-D Τώρα για ειδικές κατηγορίες ανθρώπων δεν ξέρω τί εννοείς για να σου απαντήσω αλλά πάντα ρωτάμε τον/την φαρμακοποιό πριν πάρουμε οτιδήποτε...

AZIA
08-02-11, 15:18
Για τσιμπημα μελισσας πολυ καλη δουλεια κανει το κρεμμυδι και επισης αλοιφη με μελισσοχορτο...

soevan07
08-02-11, 15:19
Για τον βήχα:
ζεστό χαμομήλι με μια κουταλιά μέλι

Για την δυσπεψία:
(εφόσον δεν υπάρχει δυσανεξία στο γάλα)
1 κούπα χλιαρό φρέσκο γάλα

ΣΗΜ.Εαν πάτε για ύπνο
να ξαπλώνετε απο την δεξιά πλευρά
γιατί η πέψη γίνεται πιο εύκολα!

AZIA
08-02-11, 15:21
Για την ήπια ουρολοίμωξη, πιείτε 3 φορές την ημέρα και μέχρι να ανακουφιστείτε ένα ποτήρι χλιαρό νερό, στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλάκια κανέλα και 1 κουταλάκι μέλι.

AZIA
08-02-11, 15:26
Διάρροια και πως να την σταματήσετε άμεσα....
Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

Δοκιμασμένο και αυτο...

pashalitsa
08-02-11, 15:27
Για φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ, ανακάλυψα φοβερό σκεύασμα από ιπποκάστανο. Έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δράση, δεν πίστευα στα μάτια μου...

AZIA
08-02-11, 15:29
Συμβουλή ΚΑΙ για τα ευαίσθητα νύχια μας..

Για ένα 15θήμερο περίπου, πρωί - βράδυ βουτήξτε τις άκρες των δαχτύλων σας σε ένα μπολ, στο όποιο έχετε ρίξει το χυμό ενός φρεσκοστυμμένου λεμονιού και αφήστε τα νύχια σας να στεγνώσουν στον αέρα.

my_Kelly
08-02-11, 15:30
Όταν φάτε πολύ και βαρυστομαχιάσετε, φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα (ναι ναι σκέτη!) και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό. Σε κάνει να ρεύεσαι και νιώθεις αμέσως το στομάχι "ελαφρύ"!!!!

AZIA
08-02-11, 15:30
Για φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ, ανακάλυψα φοβερό σκεύασμα από ιπποκάστανο. Έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δράση, δεν πίστευα στα μάτια μου...

Κάνει και για πρησμένους κιρσούς?

Γιώτα Αμαλιάδα
08-02-11, 15:33
για την διαρροια ανακατεβουμε ελληνικο καφε με τον κροκο ενος αβγου.οταν πηξει το πλαθουμε σε μικρα μπαλακια σαν χαπια και πινουμε 2 καθε 4 ωρες περιπου.εναλλακτικα και η κοκα κολα εχει αντιδιαρροικες ιδιοτητες.

AZIA
08-02-11, 15:33
Για να σβήσε μια μελανιά γρηγορότερα, μπορείτε να βάλετε πάνω της επιθέματα από κοπανισμένα φύλλα μαϊντανού...

kikileuteris
08-02-11, 15:36
Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

Δοκιμασμένο και αυτο...

Όταν φάτε πολύ και βαρυστομαχιάσετε, φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα (ναι ναι σκέτη!) και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό. Σε κάνει να ρεύεσαι και νιώθεις αμέσως το στομάχι "ελαφρύ"!!!!

Τα παραπάνω θέλουν πολύ γεναιότητα η αλήθεια! Αλλά όλα χρήσιμα.

Κορίτσια να αναλάβει μία να κάνει λίστα για να είναι πιο μαζεμένα?Τι λέτε?

Που το προμηθεύεσαι?

Sam
08-02-11, 15:38
Υπάρχει ειδικό σκεύασμα εχινάκειας στα φαρμακεία για παιδιά, μάλιστα γράφει για παιδιά 2-6 ετών. Η κόρη μου το παίρνει από 3 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. :-D Τώρα για ειδικές κατηγορίες ανθρώπων δεν ξέρω τί εννοείς για να σου απαντήσω αλλά πάντα ρωτάμε τον/την φαρμακοποιό πριν πάρουμε οτιδήποτε...

Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει σκεύασμα για μικρότερα παιδιά ούτε θεωρώ γιατί
το δικό μου παιδί δεν έπαθε κάτι να το συστήνω χωρίς την φράση που έβαλα
με bolt παρότι ο φαρμακοποιός κατ΄εμέ δεν αντικαθιστά τον γιατρός/ομοιοπαθητικός ή οποιονδήποτε άλλο ειδικό.
Είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ και αυτό που για μένα είναι αυτονόητο δυστυχώς δεν είναι για όλους
και ίσως κάποιος πειραματιστεί με αυτά που διαβάζει χωρίς να συμβουλευτεί κανέναν
Τα βότανα κρύβουν κι αυτά αντενδείξεις και καλό είναι να το τονίζουμε.

AZIA
08-02-11, 15:41
Πονοκέφαλος...:(
Aν έχετε πονοκέφαλο, κόψτε ένα λεμόνι στα δύο και ακουμπήστε τις λεμονόκουπες στους κροτάφους σας για περίπου 1 τέταρτι. Tο λεμόνι, όπως άλλωστε και το ξίδι, περιέχει ένα οξύ που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος και σε κάποια είδη πονοκεφάλου δρα ανακουφιστικά.
Επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πατάτα... Aκουμπήστε 2 φέτες πατάτας στους κροτάφους σας και ξαπλώστε σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος. Aνανεώνετε τις ροδέλες συχνά και για όση ώρα χρειάζεται, μέχρι να περάσει ο πονοκέφαλος

pashalitsa
08-02-11, 15:41
Που το προμηθεύεσαι?[/QUOTE]

Φαρμακείο κορίτσια! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω και λινκ, πάντως για να βοηθήσω είναι ελβετικό... Πάντως έχει ενδείξεις για φλεβίτιδα, κιρσούς, αιμορροίδες, πρησμένα και κουρασμένα πόδια, κράμπες.

kikileuteris
08-02-11, 15:44
Που το προμηθεύεσαι?

Φαρμακείο κορίτσια! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω και λινκ, πάντως για να βοηθήσω είναι ελβετικό... Πάντως έχει ενδείξεις για φλεβίτιδα, κιρσούς, αιμορροίδες, πρησμένα και κουρασμένα πόδια, κράμπες.[/QUOTE]

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να το προτείνεις με λινκ. Το έχουμε κάνει πολλάκις το σπορ στα βιολογικά:mrgreen: αλλά κι αλλού;)

pashalitsa
08-02-11, 15:45
Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει σκεύασμα για μικρότερα παιδιά ούτε θεωρώ γιατί
το δικό μου παιδί δεν έπαθε κάτι να το συστήνω χωρίς την φράση που έβαλα
με bolt παρότι ο φαρμακοποιός κατ΄εμέ δεν αντικαθιστά τον γιατρός/ομοιοπαθητικός ή οποιονδήποτε άλλο ειδικό.
Είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ και αυτό που για μένα είναι αυτονόητο δυστυχώς δεν είναι για όλους
και ίσως κάποιος πειραματιστεί με αυτά που διαβάζει χωρίς να συμβουλευτεί κανέναν
Τα βότανα κρύβουν κι αυτά αντενδείξεις και καλό είναι να το τονίζουμε.

Α, καλά, δεν πρόκειται να το συνεχίσω...

amande
08-02-11, 15:46
Κορίτσια να αναλάβει μία να κάνει λίστα για να είναι πιο μαζεμένα?Τι λέτε?

Μια είναι ειδική στις λίστες:mrgreen::mrgreen:....
πάντως πολύ καλό τοπικ αυτό!!!

DALIA
08-02-11, 15:47

είναι σε πράσινη συσκευασία ?:D

DALIA
08-02-11, 15:49
βούτηρο για μελανιές/πρηξίματα.

AZIA
08-02-11, 15:49
Για τα φλέγματα (εμείς γενικά με τον μικρό έχουμε ένα... θέμα με αυτά):rolleyes:

Aν λοιπόν εσείς ή τοτο παιδί σας "βασανίζεστε" από έναν παραγωγικό βήχα, και δυσκολεύεστε να απαλλαγεί από τα φλέγματα, πιειτε 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό από φρέσκο, ώριμο ανανά περίπου κάθε 2 ώρες. Περιέχει ένα συστατικό με ισχυρή αντιφλεγμονώση και αποσυμφορητική δράση.

kikileuteris
08-02-11, 15:50
πάντως πολύ καλό τοπικ αυτό!!!

Γκουχ γκουχ! Επειδή ξέρω ποια εννοείς, κι εγώ τη σκέφτηκα, αλλά μη μας βρίσει στο τέλος:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

malecon
08-02-11, 15:50
βούτηρο για μελανιές/πρηξίματα.
Έχω ακούσει και για κρεμμύδι...ισχύει?

soevan07
08-02-11, 15:53

Ωχχχ! Για ποιον χτυπάει η καμπάνα!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ΟΚ!! ;)
Ας μαζευτεί λίγο υλικό και θα τα σουλουπώσουμε λίγο τα πράγματα!!

soevan07
08-02-11, 15:54
Γκουχ γκουχ! Επειδή ξέρω ποια εννοείς, κι εγώ τη σκέφτηκα, αλλά μη μας βρίσει στο τέλος:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

:lol: :lol: :lol: :lol:

AZIA
08-02-11, 15:55
Για το.. μπούκωμα της μύτης (το είχα διαβάσει πέρυσι εδω στο φόρουμ, στο τόπικ με την Η1Ν1).

Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα).
Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.

amande
08-02-11, 19:35
Ακομα ένα για τις καούρες....σε μισο ποτήρι νερό ρίχνουμε χυμό μισου λεμονιού και 1 κ.γ. σόδα...θαυματουργό

και για ανακούφιση των συμπτωμάτων της ιγμορίτιδας...στάζουμε απο μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι το πρωι και το βραδυ απο 1 σταγόνα χυμό καρότου...τουλάχιστον το σύζυγο τον είχε ανακουφίσει το συγκεκριμένο και δεν χρειάστηκε να πάρει και φάρμακα

stafroditi2353
08-02-11, 20:50
Μετά από προτάσεις συμφορουμιτισσών αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα. Τι γιατροσόφια λοιπόν χρησιμοποιείτε για τις απλές ενοχλήσεις που μπορεί να έχετε εσείς ή τα παιδιά σας? Εγώ για παράδειγμα όταν έχει κάποιος από εμάς βουλωμένη μύτη βράζω σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνω να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε. Κάνουμε πιο ελαφρύ ύπνο και η μύτη με ένα φύσημα ξεβουλώνει αμέσως.
και εγω τον χρησιμοποιω συνεχεια τον ευκαλυπτο.κανει δουλεια

soevan07
08-02-11, 21:33
Ακομα ένα για τις καούρες....σε μισο ποτήρι νερό ρίχνουμε χυμό μισου λεμονιού και 1 κ.γ. σόδα...θαυματουργό

Το στομάχι είναι λίγο περίεργη περίπτωση.....
...ο γαστρεντερολόγος μου ας πούμε

σε εμένα που έχω χρόνια γαστρίτιδα
μου είχε απαγορέψει τα ξινά (λεμόνια, πορτοκάλια, ξύδια κλπ)

Γιατί έχουν οξέα που ερεθίζουν πολύ το στομάχι.

Θα πρέπει να κάνουμε πολλές διευκρινήσεις στη λίστα....
.......μην πάρουμε κανέναν άνθρωπο στο λαιμό μας! :?

amande
08-02-11, 22:40
καλά εννοείται...και φαντάζομαι πως όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα θα το γνωρίζει και θα ξέρει τι πρεπει να αποφύγει...όπως καποια που ίσως αναφερθούν μπορεί να μην επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη.

MarcoPolo
08-02-11, 23:11
Για την διαροια βραζετε νερακι με ενα κουταλακι ριγανη μεσα το πινετε και κοβεται μαχαιρι. Αλλα δεν ξερω αν κανει για παιδια.

Elma09
08-02-11, 23:13
Η εχινακεια δεν επιτρεπεται σε θηλαζουσες και, αν δεν κανω λαθος, και σε εγκυμονουσες.
Αφθες στο στομα και φαρυγγιτιδα: βραζετε φασκομηλο και με αυτο το ροφημα κανετε πλυσεις(οσες περισσοτερες μπορειτε κατα τη διαρκεια της μερας.ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ!!!(το εχω καταθεσει και σε αλλο τοπικ)

soevan07
08-02-11, 23:24
Αρχίζει και με προβληματίζει το θέμα.....

Πολλά απο αυτά έχουν σοβαρές προϋποθέσεις!!!

Τις ξέρουμε όλες
ή θα κάνουμε καμιά ζημιά σε κανέναν άνθρωπο?

peony
08-02-11, 23:27
Mια που είπατες άφθες στο στόμα: βάζουμε λίγη μαγειρική σόδα πάνω στην άφθα για όσο αντέξουμε (συνήθως λιώνει ύστερα από λίγο ούτως ή άλλως).

Κι αυτό δοκιμασμένο!

ania
09-02-11, 00:33
Καλησπέρα κ από μένα,
συγχαρητήρια για το θεματάκι κ ευχαριστώ την Kikileuteris που με ενημέρωσε για την ύπαρξη του, να λοιπόν το σιροπάκι που μου έφτιαχνε πάντα η μαμα μου για την βήχα κ χρησιμοποιω τωρα στο μικρό μου:
- Βάζουμε από το βράδυ σε ένα μπολάκι ένα μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες κ από πάνω το χυμό ενός λεμονιού κ 5 -6 κουταλιές μέλι. Αν είναι ξινό μπορείτε να βάλετε λίγο μέλι ακόμα. Το πρωί είναι έτοιμο. Εγώ δίνω στο μικρό από ένα σφηνάκι αρκετες φορες την ημέρα.
- Για τον πονόλαιμο γαργάρες με : νερό, σόδα, αλάτι , λεμόνι, είναι απαίσιο αλλα θαυματουργό.
- Για πόνους κοιλιάς, περιοδου κ εύκολη χώνεψη : λικεράκι από κράνα, τέλειο σαν γεύση κ αποτελεσματικό!

Για παρενέργειες κ αντενδείξεις δεν γνωρίζω, είμαι της άποψης ότι ό,τι κ να διαβασουμε καλό είναι να το ψάξουμε λίγο . Με μια απλή αναζητηση στο google εξάλλου μπορεί κανείς να βρει πέντε πληροφορίες παραπανω για κάτι που θα τον ενδιαφέρει παρά να το υιοθετήσει αβασάνιστα.

π.χ. γνωρίζω πως το μέλι δεν επιτρέπεται σε παιδιά μικρότερα του έτους για λόγους αλλεργιών, το φασκόμηλο μειώνει το γάλα στις θηλάζουσες , κάποια βότανα κ αιθέραια έλαια δεν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη κ στα μικρά παιδιά, κτλ. Καλό είναι να εχουμε τον νου μας.

NIKIM
09-02-11, 02:57
koritsia geia sas eimai kainourgia stin parea pir tis simiwseis mou gia ta iatrosofia sas kai eyxaristw polli na kai merika dika mou.
gia ponodonto megalwn gargares kai ouzo i zivania,gia mikra paidia pou vgazoun dontia kai den koimountai,trwne gkriniazoun voutame to daktilo mas se ouzo i zivania k alifoume :) kanei k gia xalarwsi
gia skatharo-priximo sta matia brazoume zampoukko(tsai) kai kanoume kompreses me to xymo.
gia ta xeria polli wraio einai i zaxari me elaiolado kaneis scrub.
episeis gia na asprisoun ta trivoume me lemoni.

ayta thimamai
ta leme ayrio

my_Kelly
09-02-11, 06:26
gia mikra paidia pou vgazoun dontia kai den koimountai,trwne gkriniazoun voutame to daktilo mas se ouzo i zivania k alifoume :) kanei k gia xalarwsi

Κοπελιά καλώς ήρθες, αλλά αυτό είναι απαράδεκτη πρακτική!!! Ούζα-τσίπουρα-ρακές ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ στα παιδιά/μωρά!!! Είπαμε να γράψουμε γιατροσόφια, αλλά ακίνδυνα!!!!

ballou
09-02-11, 08:29
Ωραίο το θεματάκι σου Μπέμπα!!
Λοιπόν ας πω και εγώ αυτά που ξέρω και έχω δοκιμάσει και πιάνουν :

- Για καούρες και δυσπευσίες, βράζουμε δύοσμο και πίνουμε.

- Για διάρροιες θα πω και εγώ τον ελληνικό καφέ με ένα δάχτυλο κονιάκ (όχι στα παιδιά όμως, να εξηγούμαστε)

- Για χτυπήματα όντως τι καλύτερο υπάρχει από το βούτυρο; Κάνει θαύματα.

- Μαγειρική σόδα στις άφθες στο στόμα, μια και έξω ξεμπερδεύεις.

Αυτά, αν θυμηθώ κάτι άλλο από την θεία μου την "Σμυρνιά", θα σας γράψω.

TARA
09-02-11, 08:56
Ψαχνω εδω και χρονια μια θαυματουργη αλοιφη για τα εγκαυματα. Νομιζω πως το βασικο της συστατικο ειναι το κερι. Εχω δει με τα ματια μου εγκαυματα 2ου βαθμου να εξαφανιζονται σε λιγες εβδομαδες και να μη μενει κανενα σημαδι. Την εφτιαχνε η γιαγια ενος φιλου μου.

soevan07
09-02-11, 09:13
Κοπελιά καλώς ήρθες, αλλά αυτό είναι απαράδεκτη πρακτική!!! Ούζα-τσίπουρα-ρακές ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ στα παιδιά/μωρά!!! Είπαμε να γράψουμε γιατροσόφια, αλλά ακίνδυνα!!!!

my_beba
όταν θα φτιάξουμε την λίστα
θα φιλτράρουμε κάποια πράγματα!!

Εννοείται οτι δεν θα γράψουμε όόόλα όσα γράφονται!!!

Ακου ούζο στο παιδί!! :roll:

soevan07
09-02-11, 09:14
Για ουλίτιδα (ούλα που ματώνουν)
πλύσεις με αλατόνερο.

amande
09-02-11, 09:46
edit....το έγραψε η ania για τον πονόλαιμο

Maggie
09-02-11, 09:47
όταν η μύτη μου βουλωσει εντελώς καθαρίζω κρεμμύδια γιατί το κλάμα πάντα βοηθάει και μετά βάζω ορό

christine06
09-02-11, 10:56
Εχινάκεια χρησιμποποιούμε και εμείς μετά από συμβουλή της παιδιάτρου, επειδή αρρωσταίνουμε αρκετά συχνά. Απλά είναι σε σταγονίτσες και αντί για 20 που πίνουν οι ενήλικες εμείς βάζουμε 7. Τις διαλύω σε 1/2 ποτήρι νερό και τις πίνει κάθε μέρα. Αυτό μετά τον δεύτερο χρόνο. Έχει ένα μήνα που τις πίνει τώρα. Είναι πολύ νωρίς για να ξέρω αν είναι αποτελεσματικές...και ομολογώ ότι δεν το ήξερα μέχρι τώρα.

Συμβουλή μου απλά είναι ό,τι γιατροσόφι και να δοκιμάσουμε στα παιδιά ειδικά, ας κάνουμε και ένα τηλέφωνο στον παιδίατρο...καλού-κακού!

XΡΙΣΤΙΝΑ
09-02-11, 11:07
Καλημερα κι απο μενα!
Ωραιο θεματακι!!

Πολυ προσοχη σάυτα που διαβαζουμε!!Παιδακια, εγκυες και θηλαζουσες αλλα και ατομα με αλλεργιες πολυ προσοχη και διαβασμα πριν δοκιμασουν οτιδηποτε!
Λοιπον...
Εχω δοκιμασει :

Για τις φουσκαλες :
Tζελ Αλοης ή τον χυμο του φυτου,
Αλατόνερο
Λεβάντα (Αιθεριο 'Ελαιο-Καλυτερα διαλυμενο σε λιγο αμυγδαλελαιο)
Για τα καψιματα (εννοειτε ελαφριας μορφης)
Το βαζουμε κατω απο κρυο νερο για 10 λεπτα και μετα βαζουμε τζελ αλοης ή τον χυμο του φυτου. Εχω δοκιμασει επισης και κρυο φακελακι τσαγιου...Το ειχα διαβασει σε ενα αγγλικο σαιτ και το εχω δοκιμασει, κανει δουλεια
Αυτα αν θυμηθω κατι αλλο θα γραψω

my_Kelly
09-02-11, 11:14
Κάθισα και συμμάζεψα λίγο τις προτάσεις που κάναμε όλες, με σκοπό να φτιάξουμε μια λίστα. (soevan07 σόρυ βρε'σύ, αλλά σήμερα είχα χρόνο και όρεξη!:wink:). Και συμφωνώ πως ό,τι γιατροσόφι και να δοκιμάσουμε στα παιδιά ειδικά, ας κάνουμε και ένα τηλέφωνο στον παιδίατρο...καλού-κακού!
Bουλωμένη μύτη:
Βράζουμε σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνουμε να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε.
Κρυολόγημα:
Εχινάκεια. (οι απόψεις διίστανται, ψάξτε το καλά πριν τη δοκιμάσετε).
Πόνοι στο στομάχι ή στην κοιλιά:
Πιείτε ένα κουταλάκι ξύδι.
Βήχας :
1.Βραζουμε ενα λεμονι, ολοκληρο, χωρις να το κοψουμε στην μεση δηλ, για 5 λεπτα, απο την στιγμη που θα αρχισει να βραζει το νερο. Οσο ειναι ακομη σχετικα ζεστο, το στυβουμε και αναμυγνυουμε με 3 κουταλιες μελι. Το πινουμε 2 φορες την ημερα, αλλωστε δεν βγαινει και πολυ, ωστε να το χρησιμοποιησουμε και περισσοτερες φορες. Οι αντισηπτικες ιδιοτητες λεμονιου και μελιου συνδυασμενες, κανουν θαυματα.
2.για τον βηχα (ενηλικες): αραιωνουμε 1 κουταλια μελι με λιγο ουισκι και λιγο λεμονι.πινουμε σαν σιροπακι 1-2 κουταλιτσες καθε λιγες ωρες.μαλακωνει και τον ερεθισμενο λαιμο
3.Ζεστό χαμομήλι με μια κουταλιά μέλι
4.Βάζετε από το βράδυ σε ένα μπολάκι ένα μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες κ από πάνω το χυμό ενός λεμονιού κ 5 -6 κουταλιές μέλι. Αν είναι ξινό μπορείτε να βάλετε λίγο μέλι ακόμα. Το πρωί είναι έτοιμο. Το πίνετε αρκετές φορές μέσα στη μέρα.
Χτυπήματα και μελανιές:
1. Βούτυρο
2.Κάντε επιθέματα από κοπανισμένα φύλλα μαϊντανού.
Πόνοι περιόδου:
Βράζουμε και πίνουμε μαντζουράνα
Ερεθισμένα μάτια :
Βράζουμε χαμομήλι και φασκόμηλο και κάνουμε κομπρέσες
Τσίμπημα μέλισσας :
1.Κρεμμύδι
2.Αλοιφή με μελισσόχορτο
Δυσπεψία:
1.(εφ’όσον δεν υπάρχει δυσανεξία στο γάλα) 1 κούπα χλιαρό φρέσκο γάλα
2.Εάν κοιμηθείτε, ξαπλώνετε από την δεξιά πλευρά γιατί διευκολύνεται η πέψη
Ήπια ουρολοίμωξη:
Πιείτε 3 φορές την ημέρα και μέχρι να ανακουφιστείτε ένα ποτήρι χλιαρό νερό, στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλάκια κανέλα και 1 κουταλάκι μέλι.
Διάρροια:
1.Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.
2.Ανακατέψτε ελληνικό καφέ με τον κρόκο ενός αυγού. Όταν πήξει το πλάθετε σε μικρά μπαλάκια σαν χάπια και πίνετε 2 «χαπάκια» ανά 4 ώρες περίπου.
3.Πίείτε ένα ποτήρι αραιωμένη κόκα-κόλα με νερό.
4.Βράστε νερό με ένα κουταλάκι ρίγανη και πιείτε το.
5.Ελληνικός καφές με ένα δάχτυλο κονιάκ.
Φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ:
Ιπποκάστανο
Ευαίσθητα νύχια:
Για ένα 15θήμερο περίπου, πρωί - βράδυ βουτήξτε τις άκρες των δαχτύλων σας σε ένα μπολ, στο όποιο έχετε ρίξει το χυμό ενός φρεσκοστυμμένου λεμονιού και αφήστε τα νύχια σας να στεγνώσουν στον αέρα.
Βαρυστομαχιά:
Φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό.
Πονοκέφαλος:
1.Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο και ακουμπήστε τις λεμονόκουπες στους κροτάφους σας για περίπου 1 τέταρτο. Tο λεμόνι, όπως άλλωστε και το ξίδι, περιέχει ένα οξύ που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος και σε κάποια είδη πονοκεφάλου δρα ανακουφιστικά.
2.Aκουμπήστε 2 φέτες πατάτας στους κροτάφους σας και ξαπλώστε σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος. Aνανεώνετε τις ροδέλες συχνά και για όση ώρα χρειάζεται, μέχρι να περάσει ο πονοκέφαλος
Φλέγματα:
Πιειτε 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό από φρέσκο, ώριμο ανανά περίπου κάθε 2 ώρες. Περιέχει ένα συστατικό με ισχυρή αντιφλεγμονώση και αποσυμφορητική δράση.
Μπουκωμένη μύτη:
1.Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα). Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.
2. Καθαρίζετε κρεμμύδια (γιατί το κλάμα πάντα βοηθάει) και έπειτα βάζετε ορό.
Καούρες:
1.Σε μισό ποτήρι νερό, ρίχνετε το χυμό μισού λεμονιού και 1 κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα
2.Πίνετε βρασμένο δυόσμο.
Ιγμορίτιδα:
Στάζετε από μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι κάθε πρωί και το βράδυ από μια σταγόνα χυμό καρότου.
Άφθες στο στόμα και φαρυγγίτιδα:
1.Βράζετε φασκόμηλο και με αυτό το ρόφημα κάνετε πλύσεις(όσες περισσότερες μπορείτε κατά τη διάρκεια της μέρας.
2.Βάζετε λίγη μαγειρική σόδα πάνω στην άφθα για όσο αντέξετε (συνήθως λιώνει ύστερα από λίγο ούτως ή άλλως).
Πονόλαιμος :
Γαργάρες με : νερό, σόδα, αλάτι και λεμόνι.
Ουλίτιδα (ούλα που ματώνουν):
Πλύσεις με αλατόνερο.
Φουσκάλες :
1.Tζελ Αλόης ή τον χυμό του φυτού,
2.Αλατόνερο
3.Λεβάντα (Αιθεριο 'Ελαιο-Καλυτερα διαλυμενο σε λιγο αμυγδαλελαιο)
Καψίματα (ελαφράς μορφής):
1.Βάζουμε το σημείο κάτω από κρύο νερό για 10 λεπτά και μετά βάζουμε τζελ αλόης ή τον χυμό του φυτού.
2.Κρύο φακελάκι τσαγιού.

fenaki
09-02-11, 11:19

τι έιναι αυτο?

spyni
09-02-11, 17:45
ston υψηλο πυρετο βοηθανε δοκιμασμενα οι κομπρεσες με ξυδονερο!!!αχ αυτο το ξυδονερο μονο που δεν το πινουμε,με τις τοσες εφαρμογρε που εχει...

eirini ag
09-02-11, 17:56
Κοριτσια μην ξεχνατε:το ξιδι προπαντων για τα νευρα!!!χιχι:lol:
Χρησιμα κι αυτα τα γιατροσοφια παντως,αλλα με προσοχη παντα!

emmaki
09-02-11, 19:15
Να προσθέσω για τα καψίματα, ασπράδι αυγού και το αφήνουμε πάνω στο κάψιμο. Περιέχει μια μαλλακτική ουσία και βοηθά στο έγκαυμα. Αν ξεραθεί το ασπράδι (πολλές φορε΄ς γίενται από το έγκαυμα) το βγάζουμε και βάζουμε άλλο.
Επίσης, σε καμία περίπτωση οδοντόκρεμα, γιατί μπορεί να ανακουφίζει προσωρινά, αλλά η οδοντόκρεμα περιέχει καυστικά στοιχεία και τελικά κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

ολγακι
09-02-11, 19:38
και εγω τον χρησιμοποιω συνεχεια τον ευκαλυπτο.κανει δουλεια
αυτο το ηξερα και εγω..το ειπα λοιπον στην παιδιατρο οταν ειχε η μικρη μου βροχιολυτιδα και μου ειπε οτι να μην χρησιμοποιουμε ευκαλυπτο γιατι οταν δουλευε στον τομεα δηλητηριασεων στο παιδων ,φερναν πολλα παιδακια δηλητηριασμενα απο εισπνοες που ειχαν κανει απο ευκαλυπτο

Elma09
09-02-11, 19:40
Ψαχνω εδω και χρονια μια θαυματουργη αλοιφη για τα εγκαυματα. Νομιζω πως το βασικο της συστατικο ειναι το κερι. Εχω δει με τα ματια μου εγκαυματα 2ου βαθμου να εξαφανιζονται σε λιγες εβδομαδες και να μη μενει κανενα σημαδι. Την εφτιαχνε η γιαγια ενος φιλου μου.
Προφανως εννοεις την κεραλοιφη. Μπορεις να τη βρεις ετοιμη(νομιζω σε μαγαζια με βιολογικα) καθως και σε αυτο το site http://www.rosmarino.gr/
Mπορεις και να την φτιαξεις μονη σου: παιρνεις λιγο κερι μελισσας (οσο ενα καρυδι περιπου) και 100ml ελαιολαδο βιολογικο κατα προτιμηση.Τα βαζεις μεσα σε ενα μπρικι και τα ανακατευεις μεχρι να λιωσουν.Μετα, το λιωμενο μειγμα το βαζεις μεσα σε γυαλινα βαζακια.
Την κεραλοιφη θα χρησιμοποιησω σε λιγες μερες κι εγω στο εγκαυμα του γιου μου, οταν του βγαλουμε αισιως απο το χερακι του την γαζα....:-(

TARA
09-02-11, 23:51
Προφανως εννοεις την κεραλοιφη. Μπορεις να τη βρεις ετοιμη(νομιζω σε μαγαζια με βιολογικα) καθως και σε αυτο το site http://www.rosmarino.gr/
Mπορεις και να την φτιαξεις μονη σου: παιρνεις λιγο κερι μελισσας (οσο ενα καρυδι περιπου) και 100ml ελαιολαδο βιολογικο κατα προτιμηση.Τα βαζεις μεσα σε ενα μπρικι και τα ανακατευεις μεχρι να λιωσουν.Μετα, το λιωμενο μειγμα το βαζεις μεσα σε γυαλινα βαζακια.
Την κεραλοιφη θα χρησιμοποιησω σε λιγες μερες κι εγω στο εγκαυμα του γιου μου, οταν του βγαλουμε αισιως απο το χερακι του την γαζα....:-(

Σε ευχαριστω πολυ! Εσυ τη φτιαχνεις μονη σου? Εαν ναι, το κερι που το βρισκεις?
Περαστικα σας!

XΡΙΣΤΙΝΑ
10-02-11, 11:40
να πω για την κεραλοιφη μια που φτιαχνω χρονια για διαφορες χρησεις..Η αναλογια ειναι 1 μερος κερι 3 μερη λαδι..εγω το ανακατευω με το ηλεκτρικο συρμα κιολας για να εχει καλυτερη υφη σαν κρεμας..Εγω το κερι το βρισκω απο μελισσοπαραγωγους...Προσοχη μην παρετε ασπρο ειναι χημικα επεξεργασμενο

kikileuteris
12-02-11, 18:19
up!

Για να μην το ξεχνάμε και να το εμπλουτίζουμε;)

(μου αρέσει που βάζω κα ιτον εαυτό μου μέσα, που μόνο παίρνω τα γιατροσόφια, και δεν έχω να δώσω:-()

Α, και να πω ότι χρησιμοποίησα το σιρόπι για το βήχα για το γιο μου, την πρώτη επιλογή από τη λίστα (μπράβο my beba:D) και κόπηκε μαχαίρι ο βήχας.

Elma09
12-02-11, 22:39
Σε ευχαριστω πολυ! Εσυ τη φτιαχνεις μονη σου? Εαν ναι, το κερι που το βρισκεις?
Περαστικα σας!
Απο μελισσοπαραγωγο το βρισκεις το κερι (σε χωρια ολο και θα βρεις καποιον). Προσφατα καπου διαβασα οτι μπορεις μεσα στο μειγμα να βαλεις και μαστιχα Χιου(εχει επουλωτικες ιδιοτητες), αλλα δεν ξερω αναλογιες και πως.
Ευχαριστουμε πολυ για τα περαστικα σου!!:):):)

elenik
13-02-11, 03:05
Αυτο το εχω ξαναβαλει
Για το κρυωμα και τον βηχα

1 κουτ.σουπ. αλτεα
2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο
2 κουτ.σουπ μολόχα
2 κουτ.σουπ τήλιο
2 κουτ.σουπ χαμομήλι

Σε μεγάλη κατσαρόλα, Πρώτα βράζεις το λιναρόσπορο για μισή ωρα κ μετα κ τα υπολοιπα για 15 λεπτα. Το φυλας στο ψυγειο, ζεσταινεις κ πινεις πρωιβραδυ

(υγ . Μην την πατησετε οπως εγω και βαλετε τσαι αντι αλτεα βγαινει γκαγκανιλα :mrgreen:).

Εγκαυματα : Κρεμμυδι τριμμενο με τα υγρα και γαζουλα ή κομενο στην μεση πανω στο εγκαυμα. Δεν μενει σημαδι ουτε για δειγμα.:D

Ματωμα χειλιων ή ουλων απο πεσιμο :? : λιγο μελι. Σταματαει το αιμα και δεν πρηζετε.

miriki
13-02-11, 10:21
Η κεραλοιφή είναι τέλεια για το έγκαυμα. Κι εμάς μας βοηθάει πολύ το καμένο μας χεράκι. Μάλιστα όταν ζέστανα το λάδι έβαλα μέσα και ανθάκια καλέντουλας και λίγο σπαθόχορτο και τα σούρωσα πριν βάλω το κερί. Κερί μπορείς να βρεις και σε βιολογικάδικο, γράφει επάνω για φαρμακευτική χρήση.

40+mama
13-02-11, 10:52
Για το.. μπούκωμα της μύτης (το είχα διαβάσει πέρυσι εδω στο φόρουμ, στο τόπικ με την Η1Ν1).

Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα).
Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.

Οι αμπούλες με το φυσιολογικό ορό δεν είναι σαν αυτό που περιγράφεις;

TARA
13-02-11, 10:59
Η κεραλοιφή είναι τέλεια για το έγκαυμα. Κι εμάς μας βοηθάει πολύ το καμένο μας χεράκι. Μάλιστα όταν ζέστανα το λάδι έβαλα μέσα και ανθάκια καλέντουλας και λίγο σπαθόχορτο και τα σούρωσα πριν βάλω το κερί. Κερί μπορείς να βρεις και σε βιολογικάδικο, γράφει επάνω για φαρμακευτική χρήση.

Σπαθοχορτο μπορεις να βρεις και στη λαικη νομιζω. Ανθακια καλεντουλας?
΄Η μηπως τα βρισκουμε ολα και σε καταστηματα στο κεντρο της Αθηνας που εχουν βοτανα?

XΡΙΣΤΙΝΑ
13-02-11, 11:57
Στο κεντρο της Αθηνας TARA εγω τα βρισκω ολα. Ανθακια καλεντουλας ειναι πολυ ευκολο να φυτεψουμε και σε γλαστρουλα.Ειναι και ομορφα σαν λουλουδακια.Ειχα παρει σπορους αλλα δεν ειχαν πετυχει..Θα παρω ετοιμο φυτο ομως τωρα για να ειμαι σιγουρη.Το κακο ειναι οτι τα ανθακια καλεντουλας ειναι ακριβουτσικα..μπορει ομως να κανω και λαθος.Ισως για την ποσοτητα που εψαχνα εγω να μου φανηκαν ακριβα.Κοριτσακια μου πολλα πολλα χρησιμα βοτανα σε γλαστρακια να βαλετε...

XΡΙΣΤΙΝΑ
13-02-11, 12:00
επισης το μελος Elenia
ειχε βρει αυτην την ιστοσελιδα βαζω το λινκ εδω για να ειναι ολα μαζεμενα
http://www.kellymom.com/herbal/index.html
Λεει για τα βοτανα στον θηλασμο και την εγκυμοσυνη

fistikaki
13-02-11, 13:44
για παιδικη διαρροια, ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΟ και πιανει με τη μια.. τουλαχιστον στο δικο μου παιδι...

χτυπατε στο μουλτι 1-2 φρυγανιες με μιση μπανανα... να γινει σφιχτουλα κρεμα...

διαρροια μαχαιρι!!!

Eleftheria
14-02-11, 09:09
Τα γιατροσόφια της γιαγιάς

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2596:2010-01-29-08-34-17&catid=62:enallaktikihealth

maan
14-02-11, 09:33
καλημέρα!! είμαι πολύ φαν των γιατροσοφίων..
αλλά εχθές είδα κάτι με τα μάτια μου που εμεινα με το στόμα ανοιχτό!!

ένα παιδάκι 3 ετών με βήχα τρελό κ φλέγματάκια παααρα πολλά..σε σημείο να κάνει εμετό 3-4 φορές την ημέρα να μην μπορεί να κοιμηθεί κλπ κλπ...
μια γιαγιά κρητικιά είπε στη μαμά του το ακόλουθο γιατροσόφι, αυτή απελπισμένη το εφάρμοσε κ έφυγαν τα πάντα σε 1 ημέρα..

βράζεις νεράκι κ διαλύεις μέσα μέλι 1 κουτ. της σούπας ίσως κ περισσότερο..
μετά βάζεις αλεύρι κάνεις μια γουβίτσα στη μέση (σαν να προσπαθείς να κάνεις πίτα) στη μέση το διαλύμα μελιού, και σιγά σιγά ανακατεύεις με το μέλι να γίνει ένας χυλός (σαν αυτό της κρέπας).
Αυτό το δίνεις να το φάει το παιδί, ή μεγάλος, (έχει ωραία γεύση σαν λουκουμάς κάπως δοκίμασα δεν είναι δλδ αηδιαστικό) κ μετά τα κακά του παιδιού ήταν γεμάτα βλέννες. Τα είδα δλδ κ έπαθα σοκ...
Ο χυλός αυτός περνώντας από τον λαιμό του βοηθούσε να κολλάνε πάνω του ό,τι υπήρχε εκεί από φλέγματα..

Αυτό του το έδωσε 3 φορές σε μια ημέρα, περίπου από καμμιά 10αρια κουταλάκια τη φορά κ την επόμενη μέρα (δλδ σήμερα που μιλήσαμε στο τλφ) το παιδί δεν είχε βήχα κ κοιμήθηκε όλο το βράδυ...

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το είδα με τα μάτια μου..

AZIA
15-02-11, 14:14
Οι αμπούλες με το φυσιολογικό ορό δεν είναι σαν αυτό που περιγράφεις;

Οι αμπουλες περιεχουν αποστειρωμενο φυσιολογικο ορο και οχι αλατονερο.
"Αλατονερο", ειναι για παραδειγμα το athomer, που χρησιμοποιω ενναλαξ με τις αμπουλες φυσιολογικου ορου, στον μικρουλη μου και ειναι ουσιαστικα στειρο ισοτονο θαλασσινο νερο.
Το γιατροσοφι, ενδυκνυται για ενηλικες κυριως, αλλα και σε εκτακτες περιπτωσεις οταν μας εχει εξαντληθει π.χ το θαλασσινο νερο.

Προσωπικα η παιδιατρος μας προτιμα να χρησιμοποιουμε θαλασσινο νερο για την αποσυμφορυση της μυτουλας του.;)

soevan07
15-02-11, 14:54
Κάθισα και συμμάζεψα λίγο τις προτάσεις που κάναμε όλες, με σκοπό να φτιάξουμε μια λίστα. (soevan07 σόρυ βρε'σύ, αλλά σήμερα είχα χρόνο και όρεξη!:wink:)

Καλά έκανες my_beba γιατί αυτό το καιρό είμαι πολύ πνιγμένη!
(και άλλωστε...εσύ άνοιξες το τόπικ...έχεις κάθε δικαίωμα!! :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:)

Ήθελα να σε παρακαλέσω όμως στην επόμενη ανανέωση
να γράψεις στην αρχή της λίστας
με μεγάλα και χρωματιστά γράμματα:

Προσοχή: Oι εναλλακτικές αυτές δεν έχουν καμία επιστημονική βάση!

Εαν είστε έγκυος, ή θηλάζετε,
ή έχετε κάποια χρόνια πάθηση,
ή αφορά βρέφος/παιδί

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!!

my_beba είναι πολύ σημαντική να γραφτεί αυτή η προειδοποίηση....
...για να μην πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας!!!

Ο καθένας απο εκεί και πέρα
θα είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του!

Συμφωνείς?? ;)

ΥΓ:Μήπως να τα έβαζες και σε αλφαβητική σειρά
για να τα βρίσκουμε πιο εύκολα?

linav
15-02-11, 15:27
Εμένα όταν ζούσε η γιαγιά μου και είχε κάποτε γρίπη με πολύ βήχα, ζέσταινε στο καλοριφέρ ένα πανάκι φανελένιο ή πετσετάκι και το έβαζε στο στήθος της με συχνές επαναλήψεις. Επίσης κάτι δοκιμασμένο και πολύ περίεργο για το κρυολόγημα ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ όμως: Δένουμε ένα μεταξωτό μαντήλι στο λαιμό μας όταν νιώθουμε ότι μας πονάει και μας τριγυρνάει γρίπη και το αφήνουμε όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα, εγώ κοιμάμαι και με αυτό πολλές φορές τα βράδυα, προσοχή όμως, μην το σφίξετε πολύ! Το μετάξι έχει κάποια ιδιότητα που βοηθάει να σταματά το κρυολόγημα, γι αυτό και τόνισα ότι καλό είναι να το κάνουμε στις αρχές του. Στην κυριολεξία γυρνάω μεσημέρι από τη δουλειά με 38 πυρετό και φοβερό πονόλαιμο λες και κατάπινα μαχαίρια, βάζω το μαντήλι όλο το βράδυ και την επόμενη μέρα περδίκι! Αυτό μας το είπε κάποτε μία γιαγιά Σέρβα που γνωρίσαμε σε ένα ταξίδι στο Βελιγράδι.

linav
15-02-11, 15:30
Να τονίσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι το μαντήλι δεν το χρησιμοποιούμε στα παιδιά, επικίνδυνο για πνιγμό!

Access
16-02-11, 08:17
καλημέρα κοριτσάκια να συνεισφέρω και εγώ ???

πόνοι περιόδου :1 στικ κανέλας το βράζουμε σε νερό και το πίνουμε ως ρόφημα (προσοχή η μεγάλη ποσότητας κανέλας δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη τώρα θα μου πεις άμα έχεις περίοδο:mrgreen::mrgreen: .........ναι αλλά εγώ το διευκρινίζω:roll::roll:)

κοιλιακοί πόνοι από γαστρεντερίτιδα : βράζουμε ματζουράνα

και τα 2 τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορές ιδίως αυτό με την κανέλα με βοηθούσε πολύ πρίν μείνω έγκυος :-D

Active Member
16-02-11, 08:21
ενα που μου εμαθε ο παππους μου!

πονοι περιοδου:

1. βρεχουμε ενα πανακι με οινοπνευμα και το βαζουμε στη κοιλια μας και το αφηνουμε....σωτηριο!

2. θερμοφορα στη κοιλια! επισης σωτηριο!

Jarett
16-02-11, 08:58
καλημέρα κοριτσάκια να συνεισφέρω και εγώ ???

πόνοι περιόδου :1 στικ κανέλας το βράζουμε σε νερό και το πίνουμε ως ρόφημα (προσοχή η μεγάλη ποσότητας κανέλας δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη τώρα θα μου πεις άμα έχεις περίοδο:mrgreen::mrgreen: .........ναι αλλά εγώ το διευκρινίζω:roll::roll:)

Διευκρίνηση:
Η κανέλλα προκαλεί "σπασμούς" στην μήτρα και κατεβαίνει το αίμα γρηγορότερα, γι'αυτό σταματάς να πονάς κάποια στιγμή. Κάτι σαν τον buscopan νομίζω.
Γι'αυτό και δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη.

Το είχα κάνει μια φορά και το τι αίμα κατέβασα δεν λέγεται. Και με ρήξαμε ο πόνος με τους σπασμούς, αλλά μετά τον πολύ πόνο δεν με ξαναέπιασε.
Βέβαια δεν ξανάπια κανέλα......προτιμώ τα παλιά καλά χαπάκια για τον πόνο.

culte
16-02-11, 09:35
πονοκέφαλοι, πόνοι περιοδου, οποιοιδήποτε πόνοι...

Ρ Α Κ Ο Μ Ε Λ Ο

ania
16-02-11, 09:36
Εμένα η μαία μου έλεγε να πίνω ρόφημα κανέλας μετά την 38η εβδομάδα για να βοηθήσει τον τράχηλο να ανοίξει γρηγορα στη γέννα. Το έκανα όντως ο τράχηλός μου άνοιξε κανονικά αλλά δεν ξέρω βέβαια αν αυτό οφείλεται στο ρόφημα κανέλας...

Jarett
16-02-11, 09:45
πονοκέφαλοι, πόνοι περιοδου, οποιοιδήποτε πόνοι...

Ρ Α Κ Ο Μ Ε Λ Ο
για μετατόπιση σπονδύλου και ευθειασμό σπονδυλικής στήλης κανει?
Αν κάνει στείλε κάτω δώθε κα'να μπουκάλι.

culte
16-02-11, 09:51
για μετατόπιση σπονδύλου και ευθειασμό σπονδυλικής στήλης κανει?
Αν κάνει στείλε κάτω δώθε κα'να μπουκάλι.

όχι έτοιμο...σπιτικό, καυτό, να μην έχει εξατμιστεί το αλκοόλ

έλα να σου φτιάξω......

my_Kelly
16-02-11, 09:52

ή αφορά βρέφος/παιδί

1.Βράζετε φασκόμηλο και με αυτό το ρόφημα κάνετε πλύσεις(όσες περισσότερες μπορείτε κατά τη διάρκεια της μέρας.
2.Βάζετε λίγη μαγειρική σόδα πάνω στην άφθα για όσο αντέξετε (συνήθως λιώνει ύστερα από λίγο ούτως ή άλλως).
Βαρυστομαχιά:
Βήχας :
1.Βράζετε ένα λεμόνι, ολόκληρο, χωρίς να το κόψετε στην μέση δηλ, για 5 λεπτά, από την στιγμή που θα αρχίσει να βράζει το νερό. Όσο είναι ακόμη σχετικά ζεστό, το στύβετε και αναμυγνύετε με 3 κουταλιές μέλι. Το πίνετε 2 φορές την ημέρα, άλλωστε δεν βγαίνει και πολύ, ώστε να το χρησιμοποιήσετε και περισσότερες φορές. Οι αντισηπτικές ιδιότητες λεμονιού και μελιού συνδυασμένες, κάνουν θαύματα.
2.για τον βηχα (ενηλικες): αραιώνετε 1 κουταλιά μέλι με λίγο ουίσκι και λίγο λεμόνι. Πίνετε σαν σιροπάκι 1-2 κουταλίτσες κάθε λίγες ώρες. Μαλακώνει και τον ερεθισμένο λαιμό.
4.Βάζετε από το βράδυ σε ένα μπολάκι ένα μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες κ από πάνω το χυμό ενός λεμονιού κ 5 -6 κουταλιές μέλι. Αν είναι ξινό μπορείτε να βάλετε λίγο μέλι ακόμα. Το πρωί είναι έτοιμο. Το πίνετε αρκετές φορές μέσα στη μέρα.
5. 1 κουτ.σουπ. αλτέα, 2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο, 2 κουτ.σουπ μολόχα, 2 κουτ.σουπ τήλιο, 2 κουτ.σουπ χαμομήλι. Σε μεγάλη κατσαρόλα, πρώτα βράζετε το λιναρόσπορο για μισή ώρα κ μετά και τα υπόλοιπα για 15 λεπτά. Το φυλάτε στο ψυγείο, ζεσταινετε και πίνετε πρωί και βράδυ.
6. Βράζετε νεράκι και διαλύετε μέσα μέλι 1 κουτ. της σούπας ίσως κ περισσότερο..Μετά βάζετε αλεύρι και κάνετε μια γουβίτσα στη μέση (σαν να προσπαθείτε να κάνετε πίτα) στη μέση το διαλύμα μελιού, και σιγά σιγά ανακατεύετε με το μέλι να γίνει ένας χυλός (σαν αυτό της κρέπας).
Αυτό το δίνετε να το φάει το παιδί, ή μεγάλος και σαν αποτέλεσμα έχει οι βλένες να φεύγουν με τα κακά. Ο χυλός αυτός περνώντας από τον λαιμό βοηθά να κολλάνε πάνω του ό,τι υπάρχει εκεί από φλέγματα..Το δίνετε 3 φορές σε μια ημέρα, περίπου από καμιά 10αρια κουταλάκια τη φορά κ την επόμενη μέρα σταματά εντελώς ο βήχας.
7. Ζεσταίνετε στο καλοριφέρ ένα πανάκι ή πετσετάκι και το βάζετε στο στήθος με συχνές επαναλλήψεις.
Bουλωμένη μύτη:
1.Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα). Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.
3. Βράζετε σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνετε να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόσαστε.
Γαστρεντερίτιδα :
Βράζετε ματζουράνα
Διάρροια :
1.Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.
2.Ανακατέψτε ελληνικό καφέ με τον κρόκο ενός αυγού. Όταν πήξει το πλάθετε σε μικρά μπαλάκια σαν χάπια και πίνετε 2 «χαπάκια» ανά 4 ώρες περίπου.
6. Χτυπάτε στο μούλτι 1-2 φρυγανιές με μισή μπανάνα
Δυσπεψία :
Ερεθισμένα μάτια :
Ευαίσθητα νύχια:
Ιγμορίτιδα:
Στάζετε από μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι κάθε πρωί και το βράδυ από μια σταγόνα χυμό καρότου.
Καούρες:
1.Σε μισό ποτήρι νερό, ρίχνετε το χυμό μισού λεμονιού και 1 κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα
1.Βάζουμε το σημείο κάτω από κρύο νερό για 10 λεπτά και μετά βάζουμε τζελ αλόης ή τον χυμό του φυτού.
2.Κρύο φακελάκι τσαγιού.
3. Ασπράδι αυγού και το αφήνετε πάνω στο κάψιμο. Περιέχει μια μαλλακτική ουσία και βοηθά στο έγκαυμα. Αν ξεραθεί το ασπράδι (πολλές φορές γίνεται από το έγκαυμα) το βγάζετε και βάζετε άλλο.
4. Κεραλοιφή. Παίρνετε λίγο κερί μέλισσας (όσο ενα καρύδι περίπου) και 100ml ελαιόλαδο (βιολογικό κατά προτίμηση). Η αναλογία είναι 1 μέρος κερί με 3 μέρη λάδι. Τα βάζετε μέσα σε ένα μπρίκι και τα ανακατεύετε μέχρι να λιώσουν.Μετά, το λιωμένο μείγμα το φυλάτε μέσα σε γυάλινα βαζάκια.
Κρυολόγημα:
Πλύσεις με αλατόνερο.
Ουρολοίμωξη ήπια:
Πιείτε 3 φορές την ημέρα και μέχρι να ανακουφιστείτε ένα ποτήρι χλιαρό νερό, στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλάκια κανέλα και 1 κουταλάκι μέλι.
Πόνοι περιόδου:
1.Βράζουμε και πίνουμε μαντζουράνα
2. 1 στικ κανέλας το βράζετε σε νερό και το πίνετε ως ρόφημα
3. Βρέχετε ένα πανάκι με οινόπνευμα και το βάζετε στην κοιλιά σας και το αφήνετε
4. Θερμοφόρα στην κοιλιά
5. Ρακόμελο
Πονοκέφαλος:
1.Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο και ακουμπήστε τις λεμονόκουπες στους κροτάφους σας για περίπου 1 τέταρτο. Tο λεμόνι, όπως άλλωστε και το ξίδι, περιέχει ένα οξύ που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος και σε κάποια είδη πονοκεφάλου δρα ανακουφιστικά.
2.Aκουμπήστε 2 φέτες πατάτας στους κροτάφους σας και ξαπλώστε σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος. Aνανεώνετε τις ροδέλες συχνά και για όση ώρα χρειάζεται, μέχρι να περάσει ο πονοκέφαλος
3. Ρακόμελο
Πονόλαιμος :
Πυρετός:
Κομπρέσες με ξυδόνερο
Τσίμπημα μέλισσας :
1.Κρεμμύδι
2.Αλοιφή με μελισσόχορτο
Ιπποκάστανο
Φλέγματα:
Πιειτε 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό από φρέσκο, ώριμο ανανά περίπου κάθε 2 ώρες. Περιέχει ένα συστατικό με ισχυρή αντιφλεγμονώση και αποσυμφορητική δράση.
Φουσκάλες :
2.Αλατόνερο
Χτυπήματα και μελανιές:
1. Βούτυρο

AZIA
16-02-11, 10:13
Τσιμπήματα κουνουπιών: Πριν φθάσετε να βάλετε κρέμα για τα έντομα, δοκιμάστε να τρίψετε την προσβεβλημένη περιοχή με το εσωτερικό της φλούδας της μπανάνας. Πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι είναι εκπληκτικά επιτυχής στη μείωση του πρηξίματος και του ερεθισμού.

Κρεατοελλιές: Οι πρόθυμοι για φυσικές εναλλακτικές λύσεις ορκίζονται ότι αν θέλετε για να εξοντώσετε ένα κονδύλωμα, πάρτε ένα κομμάτι φλούδας μπανάνας και τοποθετήστε το στο κρεατοελιά, με την κίτρινη πλευρά. Προσεκτικά κρατήστε τη φλούδα στη θέση αυτή με λευκοπλάστη ή χειρουργική ταινία!

Aπλα εκανα μια αντιγραφη, απο το γκαλοπ για την... μπανανα, δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν.... (#εδω δειτε... (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1900519&postcount=117))

AZIA
16-02-11, 10:15
Πολυ καλη δουλεια beba.....!!!!!!!!

Tωρα μπορουμε και να τα εκτυπωσουμε...

culte
16-02-11, 10:52
Μόνο ρακόμελο??? Άλλο αλκοολούχο δεν κάνει? πχ βότκα-πορτοκάλι, βότκα-λεμόνι, βότκα σκέτη... :D:D:D

OXI!!! και δεν κάνω πλάκα.....δες εδώ!!!!

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=117

malecon
16-02-11, 10:54
OXI!!! και δεν κάνω πλάκα.....δες εδώ!!!!

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=117
Πέρα από την πλάκα για το συνάχι το έχω δοκιμάσει με πολύ καλά απότελέσματα ;)

my_Kelly
16-02-11, 10:56
Πέρα από την πλάκα για το συνάχι το έχω δοκιμάσει με πολύ καλά απότελέσματα ;)
Το ίδιο κι εγώ, γι'αυτό και το έβαλα στη λίστα!!!

malecon
16-02-11, 11:00
Καλά εγώ θα γίνω ντίρλα έτσι και το δοκιμάσω αυτό.
Ένα ποτηράκι φτάνει και περισσεύει. Δεν θα πιεις όλη την νταμιζάνα και εσύ :mrgreen:

XΡΙΣΤΙΝΑ
16-02-11, 11:02
Το ίδιο κι εγώ, γι'αυτό και το έβαλα στη λίστα!!!

Συμφωνώ κι εγώ!Ρακί ή τσίπουρο με μέλι..Ένα σφηνάκι είναι αρκετό..

maan
16-02-11, 11:20
δοκιμάστε κ μπλε σμιρνοφ απο την κατάψυξη!! τέρμα ο πονόλαιμος κ ο βήχας:):) δεν κάνω πλάκα!!

AZIA
16-02-11, 11:43
Σαλέπι... σαλέπι...

Το Σαλέπι είναι ένα ρόφημα θερμαντικό, (εξαιτίας και των μπαχαρικών που περιέχει), προληπτικό του κρυολογήματος και της γρίπης, φτιάχνει το κρυωμένο στομάχι. Καταπραΰνει τα νεύρα, διώχνει το άγχος και την κούραση, χαρίζοντας ευεξία και εγρήγορση ταυτόχρονα. Είναι πλούσιο σε άμυλο και πολύτιμα μεταλλικά άλατα: φώσφορο και ασβέστιο. Γι’ αυτό τονώνει όλο το σώμα, «από τα νύχια ως την κορυφή»

Βοηθά εξασθενισμένους από αρρώστιες οργανισμούς να ανακάμψουν και να αναρρώσουν γρηγορότερα. Περιέχει μια κολλώδη ουσία, την βασσαρίνη, που όταν βράσει με νερό, δίνει αυτό το άριστο μαλακτικό κατά του βήχα και όλων των παθήσεων του θώρακα, αλλά και του στομάχου και των εντέρων. Όσο για τις τονωτικές και αφροδισιακές του ικανότητες; Αυτές φαίνεται ότι εντείνονται χάρη στην προσθήκη και των μυρωδικών (κανέλας, γαρύφαλλου, πιπερόριζας).

Πηγή (http://iatrikignosi.blogspot.com/)

Μου το εστειλε μια φιλη, το διαστημα που ημουν αρρωστουλα...
Το πουλανε στα καταστηματα με βιολογικα και οχι μονο και παρασκευαζεται οπως ο ελληνικος καφες, με την προσθηκη μελιου ή κανελλας για να γινει πιο ευχαριστο στην γευση.

AZIA
16-02-11, 13:34
Βρηκα και αυτο στο νετ, για δειτε το κι αυτο...

[/URL][URL="http://2.bp.blogspot.com/-tU8nNfqhPX0/TVo-PkBs9nI/AAAAAAAABWw/rFMgQ_rubu8/s1600/%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B9%25CC%2581%25CF%2580%25CE%25B7.jpg"]http://2.bp.blogspot.com/-tU8nNfqhPX0/TVo-PkBs9nI/AAAAAAAABWw/rFMgQ_rubu8/s320/%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B9%25CC%2581%25CF%2580%25CE%25B7.jpg (http://meacolpa.blogspot.com/2011/02/blog-post_5850.html)

Το γιατροσόφι της θείας Ευλαμπίας για τη γρίπη είναι θαυματοργό... όπως έλεγε:
- Λίγα μοσχοκάρφια ( γαρύφαλλα ) και λίγη κανέλα, σ᾽ ένα ποτήρι με νερό που έχετε προσθέσει μέλι...

Θα το δοκιμασω και αυτο....

TARA
17-02-11, 00:00
δοκιμάστε κ μπλε σμιρνοφ απο την κατάψυξη!! τέρμα ο πονόλαιμος κ ο βήχας:):) δεν κάνω πλάκα!!

Το εχεις δοκιμασει ή το΄κλεψες απο μενα? Γιατι πραγματι ισχυει!!!:mrgreen:

maan
17-02-11, 09:19

είναι γιατροσόφι της κολλητής μου φιλενάδας από τα φοιτητικά μου χρόνια στο λονδίνο!! το δοκίμασε τυχαία ή κάποιος της το είπε δεν θυμάμαι και από τότε ήταν και είναι η μονιμη μυστική λύση μας :lol::lol:
το έχω διαβάσει όμως ότι το σύστηνες κ εσύ!!
οπότε δεν είναι πια μυστικό (εγώ νόμιζα ότι μονο εμείς το εφαρμόζουμε)...το ξέρουν όλοι :lol::lol::lol:

AZIA
17-02-11, 09:24
Ξύδι το θαυματουργό.....

Aν έχετε πρόβλημα ξηροδερμίας και φαγούρας, βάλτε 2 κουταλιές σούπας ξύδι στο νερό που θα κάνετε μπάνιο και θα ανακουφιστέιτε.

AZIA
17-02-11, 09:37
http://2.bp.blogspot.com/_P-MowxO4_Fs/TLq-zjhQWXI/AAAAAAAAAvk/h_jw8yYEFlo/s1600/%CF%84%CF%83%CE%B9%CC%81%CE%BC%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CE%B5%CC%81%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%82.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_P-MowxO4_Fs/TLq-zjhQWXI/AAAAAAAAAvk/h_jw8yYEFlo/s1600/%CF%84%CF%83%CE%B9%CC%81%CE%BC%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CE%B5%CC%81%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%82.jpg)

Ξύδι..... συνέχεια..... ;)

Για ν' απαλύνετε τον πόνο από το τσίμπημα της μέλισσας, της σφήκας ή της τσούχτρας, βάλτε πάνω λίγο ξύδι. Το ξύδι θα απαλύνει τον πόνο και την φαγούρα.

AZIA
17-02-11, 09:41
Τσίμπημα κουνουπιού....

Αν το μωράκι σας το τσιμπήσει κουνούπι κι έχει φαγούρα και κλαίει γιατί το ενοχλεί:
- Πάρτε ένα φακελάκι τσάι, βουτήξτε το σε ζεστό νερό και βάλτε το πάνω από το σημάδι - κοκκινίλα που άφησε το κουνούπι... Μ' αυτό τον τρόπο η φαγούρα θα σταματήσει γρήγορα και το μωράκι θα ηρεμήσει. Προσέξτε μόνο το φακελάκι με το τσάι να μη καίει πολύ και κάψετε το ευαίσθητο δέρμα του μωρού.

apo+mpempa
17-02-11, 15:42
και για ανακούφιση των συμπτωμάτων της ιγμορίτιδας...στάζουμε απο μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι το πρωι και το βραδυ απο 1 σταγόνα χυμό καρότου...τουλάχιστον το σύζυγο τον είχε ανακουφίσει το συγκεκριμένο και δεν χρειάστηκε να πάρει και φάρμακα

Χυμό καρότου πως να κανουμε? Λες να το δοκιμασω πρωτα τον σύζυγο? γιατι εγω κολλάω λίγο.....

@ΑΖΙΑ. Τωρα ειδα ότι περιμενεις νεο μωράκι! Με το καλό!!

AZIA
17-02-11, 15:49
@ΑΖΙΑ. Τωρα ειδα ότι περιμενεις νεο μωράκι! Με το καλό!!

http://www.glittergraphics.gr/generator/holdz/z4d5d271605d00.gif (http://www.glittergraphics.gr/)

καλη μου μπεμπα, κι εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου, κοπελα μου.... :D:D:D

babystar
20-02-11, 21:10
Bουλωμένη μύτη:
Βράζουμε σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνουμε να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε.

Αυτό το κάνω, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα καλά πώς το κάνω στο δωμάτιο που κοιμόμαστε...Π.χ βράζω τον ευκάλυπτο σε κατσαρολάκι και στην κουζίνα γεμίζει ατμός...Πώς μπορώ αυτό να το κάνω σε άλλο δωμάτιο?Με γκαζάκι?Γιατί αν φύγει από τη φωτιά το κατσαρολάκι, πάει ο ατμός...Βοηθήστε με πλιζ!

Επίσης, για πολύ-πολύ έντονο βήχα σε παιδάκι που μόλις ξαπλώνει βήχει, προτείνεται κάτι?Καμία εντριβή στο στήθος πχ?Ευχαριστώ!

spyni
20-02-11, 21:15
Αυτό το κάνω, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα καλά πώς το κάνω στο δωμάτιο που κοιμόμαστε...Π.χ βράζω τον ευκάλυπτο σε κατσαρολάκι και στην κουζίνα γεμίζει ατμός...Πώς μπορώ αυτό να το κάνω σε άλλο δωμάτιο?Με γκαζάκι?Γιατί αν φύγει από τη φωτιά το κατσαρολάκι, πάει ο ατμός...Βοηθήστε με πλιζ!

Επίσης, για πολύ-πολύ έντονο βήχα σε παιδάκι που μόλις ξαπλώνει βήχει, προτείνεται κάτι?Καμία εντριβή στο στήθος πχ?Ευχαριστώ!

μπορεις να ζεστανεις λαδακι και να κανεις εντριβη με αυτο και στην πλατη αλλα και μπροστα στο στηθος...κανει θαυματα...και κατι που μου ειπε προχτες η γιαγια μου για τον πυρετο που δεν επεφτε της μικρης...σε ενα μπρικι βαζουμε λαδακι να καψει και μετα ριχνουμε αποξηραμενο χαμομηλι...ζεστουλι οπως ειναι κανουμε ελαφρια εντριβουλα...σε εμας επιασε, η μικρη μας ειχε 39,5 ακατεβατο....και μετα κοριτσια η αισθηση στα χερια απο αυτο ειναι τελεια...

spyni
20-02-11, 21:16
ααα εγω βαζω ευκαλυπτελαιο σε ενα βαμβακι κοντα στο προσκεφαλι...βεβαια καποιο κοριτσι εγραψε για δηλητηριαση...δεν ξερω...εγω παντως το κανω χρονια...

babystar
20-02-11, 21:25
μπορεις να ζεστανεις λαδακι και να κανεις εντριβη με αυτο και στην πλατη αλλα και μπροστα στο στηθος...κανει θαυματα...και κατι που μου ειπε προχτες η γιαγια μου για τον πυρετο που δεν επεφτε της μικρης...σε ενα μπρικι βαζουμε λαδακι να καψει και μετα ριχνουμε αποξηραμενο χαμομηλι...ζεστουλι οπως ειναι κανουμε ελαφρια εντριβουλα...σε εμας επιασε, η μικρη μας ειχε 39,5 ακατεβατο....και μετα κοριτσια η αισθηση στα χερια απο αυτο ειναι τελεια...

λαδάκι=ελαιόλαδο?

babystar
20-02-11, 21:27
Μετά το παιδί δεν είναι σα λαδωμένος ποντικός?πώς θα κοιμηθεί?

spyni
20-02-11, 21:40
nai,λαδακι ελαιολαδο αν εχεις δικο σου, η βεβαια και αμυγδαλελαιο..στο χερι σου δε θα βαλεις καμια τεραστια ποσοτητα, σε εμενα δεν εχει τυχει να λερωθει η μικρη...παντως ειναι πολυ αποτελεσματικο..μια φορα το εκανα και στο μωρο 2 μηνων τοτε, και του εφυγε μαχαιρι ο βηχας με δυο-τρεις εντριβες...

babystar
20-02-11, 21:45
Σε ευχαριστώ..Το κάνω τώρα!Δεν μπορεί να κοιμηθεί από το βήχα!

spyni
20-02-11, 22:17
το καημενουλι...βαλε και κατω απο το μαξιλαρι της καμια πετσετα χοντρη ,ωστε να σχηματιστει ανακληση και τα φλεγματα να πηγαινουν προς τα κατω...ενα σιροπι πολυ καλο ειναι το Προσπαν, ειναι απο εκχυλισμα κισσου, δεν εχει τιποτα χημικο μεσα....επισης μπορεις να δωσεις λιγο ζεστο χαμομηλακι με μελακι,αν στο πινει...περαστικα κοριτσι μου!!!

η φραουλιτσα μου
20-02-11, 23:01
Ενα απο τα πιο δημοφιλη βοτα να ειναι το βαλσαμο,το οποιο ειναι απο τα πιο χρησιμα κ κανει για πολλες παθησεις.ιδιαιτερα αποτελεσματικο ειναι για τη δυσκοιλιοτητα.ανθιζει τον μαιο ιουνιο,μαζευουμε τα ανθη και σε αναλογια 1:4 ανθη ελαιολαδο τα βαζουμε σε γυαλινο μπουκαλι σε μερος με ηλιο για 1 μηνα, ανακινουμε καθημερινα κ επειτα το σουρωνουμε κ το χρησιμοποιουμε.γινεται ενα βαθυ κοκκινο λαδακι.

babystar
21-02-11, 00:49
το καημενουλι...βαλε και κατω απο το μαξιλαρι της καμια πετσετα χοντρη ,ωστε να σχηματιστει ανακληση και τα φλεγματα να πηγαινουν προς τα κατω...ενα σιροπι πολυ καλο ειναι το Προσπαν, ειναι απο εκχυλισμα κισσου, δεν εχει τιποτα χημικο μεσα....επισης μπορεις να δωσεις λιγο ζεστο χαμομηλακι με μελακι,αν στο πινει...περαστικα κοριτσι μου!!!

Της έβαλα όπως λες κι εσύ πιο ψηλό μαξιλάρι-βασικά καθημερινά κοιμάται χωρίς μαξιλάρι-είχε πιει τσαγάκι πριν κοιμηθεί-λίγο γιατί δεν της πολυαρέσει-τώρα προς το παρόν κοιμάται ήσυχη...Το πρόβλημα είναι μόλις ξαπλώσει...Τρελλαίνεται στο βήχα...Να σε ρωτήσω?Κάθε πόσες ώρες κάνεις εντριβές??Το Προσπάν δεν το ξέρω, θα το δω όμως αύριο...

Ευχαριστώ πολύ πάντως, για όλα!

spyni
21-02-11, 14:11
Της έβαλα όπως λες κι εσύ πιο ψηλό μαξιλάρι-βασικά καθημερινά κοιμάται χωρίς μαξιλάρι-είχε πιει τσαγάκι πριν κοιμηθεί-λίγο γιατί δεν της πολυαρέσει-τώρα προς το παρόν κοιμάται ήσυχη...Το πρόβλημα είναι μόλις ξαπλώσει...Τρελλαίνεται στο βήχα...Να σε ρωτήσω?Κάθε πόσες ώρες κάνεις εντριβές??Το Προσπάν δεν το ξέρω, θα το δω όμως αύριο...

Ευχαριστώ πολύ πάντως, για όλα!

ax και το σκεφτομουν το μικρουλι σου..ειναι καλυτερα σημερα??το βραδυ σας πως ηταν??εντριβη εγω κανω σε καθε κριση βηχα και οταν φυσικα ξερω οτι μετα θα ξαπλωσει, εννοω να μην τη ζεστανω με την εντριβη και μετα σηκωθει και γινει χειροτερα...περαστικα και παλι...

babystar
21-02-11, 16:36
Την ημέρα δεν έχει πρόβλημα..Απλά καταρροή, η μύτη της είναι μπουκωμένη, αλλά μου ζητάει να της την καθαρίσω και δε διαμαρτύρεται. Και δε βήχει. Μόλις όμως ξαπλώσει, ο βήχας γίνεται ανυπόφορος...Φυσικά αυτό έχει ως συνέπεια να μην κοιμάται καλά και να νυστάζει. Το βράδυ έβηχε πάλι, αν και για κάποιες ώρες δεν έβηξε καθόλου. Την έκανα και εντριβή και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

ChristinaGRZ
21-02-11, 23:44
Ψαχνω εδω και χρονια μια θαυματουργη αλοιφη για τα εγκαυματα. Νομιζω πως το βασικο της συστατικο ειναι το κερι. Εχω δει με τα ματια μου εγκαυματα 2ου βαθμου να εξαφανιζονται σε λιγες εβδομαδες και να μη μενει κανενα σημαδι. Την εφτιαχνε η γιαγια ενος φιλου μου.H Tara το ξέρει. Είχα καεί με βραστό νερό (για την ακρίβεια σούρωσα όλο το νερό απ'τα μακαρόνια) στο χέρι μου, από τον αγκώνα ως την παλάμη. Ούρλιαζα απ'τους πόνους, για 2 ώρες δεν μπορούσα να βγάλω το χέρι μου από τη λεκάνη με το παγωμένο νερό (μόνο αυτό με ανακούφιζε). Χρησιμοποίησα την αλοιφή την οποία είχε πάρει η μαμά μου από μια γριά στον Ωρωπό που τη φτιάχνει. Σε μια εβδομάδα είχαν απορροφηθεί κι οι φουσκάλες, δεν έμεινε τίποτα από σημάδι παρά μόνο μια λευκότερη απόχρωση δέρματος στο συγκεκριμένο σημείο.

Κορίτσια τι έγινε, τα λέτε; :lol: Πήγα να γράψω ότι θα σκάσει μύτη η Tara τώρα με τη μπλε βότκα αλλά με πρόλαβε. Δεν διευκρίνησες όμως "όχι την north" ;)

Νεαρότερη έβαζα διαρκώς αμυγδαλέλαιο στα νύχια, τα φρύδια και τις βλεφαρίδες. Το προμηθεύεστε από το φαρμακείο.

Επίσης, για την έντονη ξηροδερμία τύπου "έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν γίνεται τίποτα-με ούλτρεξ λούστηκες;" που δεν φεύγει ούτε με ούλτρεξ και σας έρχεται να κόψετε το κεφάλι σας να απαλλαγείτε μια και καλή μια είναι η λύση που βρήκα. Ελαιόλαδο και εντριβή-μασάζ σε όλο το κρανίο. Τυλίγετε με ζεστή πετσέτα κι αφήνετε όσο αντέχετε. Μα μπορείτε να κοιμηθείτε και με το άλτις στο κεφάλι; Κάντε το. Βεβαίως την επομένη θα λούζεστε κάνα 5ωρο για να ξεφορτωθείτε τη λίγδα αλλά για λίγο διάστημα θα ησυχάσετε από τη φαγούρα και το "χιόνι" στους ώμους. Δυστυχώς δεν κρατάει για πάντα 8-)

Για κριθαράκι στο μάτι, η μαμά μου λέει σκόρδο σε μια γαζούλα και το ακουμπάς λίγο πάνω (απ΄την εξωτερική πλευρά του βλέφαρου).

Για τσίμπημα κουνουπιού, η μαμά (ξανά) πασαλείβεται με ξύδι (πιφ). Σταματάει την φαγούρα λέει. Επίσης καίει έξω στην αυλή το καλοκαίρι ελληνικό καφέ (επίσης ψιλο-πιφ) για να κρατάει μακριά τα κουνούπια.

Παρακαλώ καμιά σούπερ συνταγή για καλόγερους;

Ποια κοπέλα είπε ζάχαρη και λάδι για σκραμπ; Είναι θαυματουργό όντως, η μανικιουροπεντικιουρίστα μου με τέτοιο κάνει δουλειά!

TARA
22-02-11, 00:12
Κορίτσια τι έγινε, τα λέτε; :lol: Πήγα να γράψω ότι θα σκάσει μύτη η Tara τώρα με τη μπλε βότκα αλλά με πρόλαβε. Δεν διευκρίνησες όμως "όχι την north" ;)

Μπλε smirnoff εγραψε η maan, τι δουλεια εχει η north?
1. Σε τσακωσα για αλλη μια φορα να μη διαβαζεις σωστα!
2. Παλι μπερδευεις τα λικερ με τα καθαρα ποτα!:mrgreen:

Και για να τεκμηριωσω το θεμα με τη συγκεκριμενη βοτκα, εχει 50 βαθμους αλκοολ γι αυτο και δρα ως τοπικο αναισθητικο στο λαιμο. Αρκει να την πινετε με ρεγουλα...!

Δεν εχω προλαβει να τα διαβασω ολα, και ισως το εχετε γραψει... Στο διαστρεμμα, στραμπουληγμα κλπ βαζουμε καταπλασμα απο λιωμενο κρεμμυδι και το δενουμε σφιχτα απο πανω με επιδεσμους. Απορροφαει τον πονο.

Επισης, επειδη εχω λιπαρα μαλλια, βρηκα επιτελους το τελειο σαμπουαν! Δε θα γραψω τη μαρκα, το αγοραζω απο βιολογικο καταστημα και εχει σα βαση τον αργιλο! Εκει που λουζομουν μερα παρα μερα, τωρα λουζομαι συνηθως 2 φορες την εβδομαδα!

maan
22-02-11, 09:25
ε και αν δεν πίνετε με ρέγουλα μετά πέφτεις τ'ανάσκελα αναίσθητη κ δεν σκέφτεσαι τον πονόλαιμο:)!!!

για δώσε λεπτομέρειες για το σαμπουάν... εδώ στα εξωτερικά (από τη νάουσα είμαι) θα το βρώ..; επειδή έχω παααρα πολύ λιπαρά μαλλιά...μου είχαν συστήσει πράσινο σαπούνι κ καθόλου σαμπουάν...αλλά δεν δούλεψε...σε μένα.. άσε που γινόταν σαν τσαρούχια τα μαλλιά μου...

TARA
22-02-11, 09:32
για δώσε λεπτομέρειες για το σαμπουάν... εδώ στα εξωτερικά (από τη νάουσα είμαι) θα το βρώ..; επειδή έχω παααρα πολύ λιπαρά μαλλιά...μου είχαν συστήσει πράσινο σαπούνι κ καθόλου σαμπουάν...αλλά δεν δούλεψε...σε μένα.. άσε που γινόταν σαν τσαρούχια τα μαλλιά μου...

Θα σου στειλω π.μ.

boubis
22-02-11, 09:38
Θα σου στειλω π.μ.

Κι εγώ θέλω πλιζζ!:-D

amande
22-02-11, 12:35
Θα σου στειλω π.μ.

tara και σε μένα:D:D

spyni
22-02-11, 13:53
εεε βρε κοριτσι μου, εχουμε πολλες το προβλημα...πες το σε παρακαλω δημοσια!!τοσα και τοσα λεμε!!!

TARA
22-02-11, 14:06
Καλε θα θεωρηθει διαφημιση και θα φαω καρτα!

spyni
22-02-11, 14:10

τοσο ευκολο ειναι να φας καρτα?? σχεδον σε ολα τα τοπικ αναφερονται τοσες μαρκες...φαινεται η προθεση αυτου που θελει να κανει δαιφημιση...τελοσπαντων, συγγνωμη, δεν ηθελα να σε παρασυρω σε καρτα ..αν δε σου κανει κοπο, στειλε και σε εμενα το ονομα σε παρακαλω!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
22-02-11, 14:21

Δοκιμασμένο και αυτο...

Δοκιμασμένο και επιτυχημένο. Μόνο που εγώ βάζω λίγο περισσότερο λεμονάκι.

soevan07
25-02-11, 23:28

TARA μπορείς να το γράψεις στο τόπικ

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1921570#post1921570

που είναι ένα τόπικ καθαρά γιαυτό το σκοπό....
......χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση! ;)

Ελα μπας και το βάλουμε στη λίστα μας! :D

georgiamami
12-04-11, 20:22
Πονος στο στομαχι λογω υπερεκρισης υγρων: Μερικα σπυρια ωμο ρυζι πολλες φορες την ημερα. Το ρυζι θα ρουφαει τα πλεοναζοντα υγρα του στομαχου και η γλουτολινη του ρυζιου θα εποκαλλαται στα τοιχωματα του στομαχου δρωντας ως προστατευτικο στα ερεθισμενα τοιχωματα του. (δοκιμασμενο σε περιοδο εγκυμοσυνης οπου δεν μπορουσα να λαβω τη συνηθη φαρμακευτικη αγωγη. Μετα την παροδο 2-3 χρονων θεραπευτηκε η εποχιακη γαστριτιδα που ειχα επι χρονια).

Και οποια/ος μπορει ας συγκεντρωσει ολες τις πρακτικες συμβουλες σε ενα ποστ. (αν βρω χρονο θα προσπαθησω να το κανω κι εγω)

tzini
13-04-11, 00:12
[QUOTE=my_beba;1908321]Προσοχή: Oι εναλλακτικές αυτές δεν έχουν καμία επιστημονική βάση!

ή αφορά βρέφος/παιδί

Βαρυστομαχιά:
Βήχας :
1.Βράζετε ένα λεμόνι, ολόκληρο, χωρίς να το κόψετε στην μέση δηλ, για 5 λεπτά, από την στιγμή που θα αρχίσει να βράζει το νερό. Όσο είναι ακόμη σχετικά ζεστό, το στύβετε και αναμυγνύετε με 3 κουταλιές μέλι. Το πίνετε 2 φορές την ημέρα, άλλωστε δεν βγαίνει και πολύ, ώστε να το χρησιμοποιήσετε και περισσότερες φορές. Οι αντισηπτικές ιδιότητες λεμονιού και μελιού συνδυασμένες, κάνουν θαύματα.
2.για τον βηχα (ενηλικες): αραιώνετε 1 κουταλιά μέλι με λίγο ουίσκι και λίγο λεμόνι. Πίνετε σαν σιροπάκι 1-2 κουταλίτσες κάθε λίγες ώρες. Μαλακώνει και τον ερεθισμένο λαιμό.
5. 1 κουτ.σουπ. αλτέα, 2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο, 2 κουτ.σουπ μολόχα, 2 κουτ.σουπ τήλιο, 2 κουτ.σουπ χαμομήλι. Σε μεγάλη κατσαρόλα, πρώτα βράζετε το λιναρόσπορο για μισή ώρα κ μετά και τα υπόλοιπα για 15 λεπτά. Το φυλάτε στο ψυγείο, ζεσταινετε και πίνετε πρωί και βράδυ.
6. Βράζετε νεράκι και διαλύετε μέσα μέλι 1 κουτ. της σούπας ίσως κ περισσότερο..Μετά βάζετε αλεύρι και κάνετε μια γουβίτσα στη μέση (σαν να προσπαθείτε να κάνετε πίτα) στη μέση το διαλύμα μελιού, και σιγά σιγά ανακατεύετε με το μέλι να γίνει ένας χυλός (σαν αυτό της κρέπας).
Αυτό το δίνετε να το φάει το παιδί, ή μεγάλος και σαν αποτέλεσμα έχει οι βλένες να φεύγουν με τα κακά. Ο χυλός αυτός περνώντας από τον λαιμό βοηθά να κολλάνε πάνω του ό,τι υπάρχει εκεί από φλέγματα..Το δίνετε 3 φορές σε μια ημέρα, περίπου από καμιά 10αρια κουταλάκια τη φορά κ την επόμενη μέρα σταματά εντελώς ο βήχας.
7. Ζεσταίνετε στο καλοριφέρ ένα πανάκι ή πετσετάκι και το βάζετε στο στήθος με συχνές επαναλλήψεις.
Bουλωμένη μύτη:
3. Βράζετε σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνετε να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόσαστε.
Γαστρεντερίτιδα :
Βράζετε ματζουράνα
Διάρροια :
Δυσπεψία :
Ερεθισμένα μάτια :
Ευαίσθητα νύχια:
Ιγμορίτιδα:
Καούρες:
2.Κρύο φακελάκι τσαγιού.
3. Ασπράδι αυγού και το αφήνετε πάνω στο κάψιμο. Περιέχει μια μαλλακτική ουσία και βοηθά στο έγκαυμα. Αν ξεραθεί το ασπράδι (πολλές φορές γίνεται από το έγκαυμα) το βγάζετε και βάζετε άλλο.
4. Κεραλοιφή. Παίρνετε λίγο κερί μέλισσας (όσο ενα καρύδι περίπου) και 100ml ελαιόλαδο (βιολογικό κατά προτίμηση). Η αναλογία είναι 1 μέρος κερί με 3 μέρη λάδι. Τα βάζετε μέσα σε ένα μπρίκι και τα ανακατεύετε μέχρι να λιώσουν.Μετά, το λιωμένο μείγμα το φυλάτε μέσα σε γυάλινα βαζάκια.
5. επαλειψη με οδοντοπαστα
6. ψεκασμος με λακ (προς αποφυγην πονου κατα το βρεξιμο)
Κρυολόγημα:
Πλύσεις με αλατόνερο.
Ουρολοίμωξη ήπια:
Πόνοι περιόδου:
3. Βρέχετε ένα πανάκι με οινόπνευμα και το βάζετε στην κοιλιά σας και το αφήνετε
4. Θερμοφόρα στην κοιλιά
5. Ρακόμελο
Πονοκέφαλος:
3. Ρακόμελο
Πονόλαιμος :
Πυρετός:
Κομπρέσες με ξυδόνερο
Τσίμπημα μέλισσας :
1.Κρεμμύδι
2.Αλοιφή με μελισσόχορτο
Ιπποκάστανο
Φλέγματα:
Φουσκάλες :
2.Αλατόνερο
Χτυπήματα και μελανιές:
1. Βούτυρο
3. επιθεματα απο ψιχα ψωμιου βουτηγμενα σε ξυδι
4. επιθεματα απο κρεμμυδοφυλλα.

andreas1
19-08-12, 22:10

Την ξερω την αλοιφη που λες..μου την ειχε πει μια γυναικα αλλα την ξεχασα..θα την ρωτησω παλι..

my_Kelly
20-08-12, 00:10

ή αφορά βρέφος/παιδί

Βαρυστομαχιά:
Βήχας :
Bουλωμένη μύτη:
Γαστρεντερίτιδα :
Βράζετε ματζουράνα
Διάρροια :
Δυσπεψία :
Ερεθισμένα μάτια :
Ευαίσθητα νύχια:
Ιγμορίτιδα:
Καούρες:
2.Κρύο φακελάκι τσαγιού.
Κρυολόγημα:
Πλύσεις με αλατόνερο.
Ουρολοίμωξη ήπια:
Πόνοι περιόδου:
4. Θερμοφόρα στην κοιλιά
5. Ρακόμελο
Πονοκέφαλος:
3. Ρακόμελο
Πονόλαιμος :
Πυρετός:
Κομπρέσες με ξυδόνερο
Τσίμπημα μέλισσας :
1.Κρεμμύδι
2.Αλοιφή με μελισσόχορτο
Ιπποκάστανο
Φλέγματα:
Φουσκάλες :
2.Αλατόνερο
Χτυπήματα και μελανιές:
1. Βούτυρο

:!::!::!::!::!: