PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγίες χρήσης βιολογικών προιόντων

Σελίδες : [1] 2 3

souzi201
11-02-11, 01:34
Κορίτσια καλησπέρα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να μην ψάχνουμε κάθε φορά -εγώ τουλάχιστον!
Έτσι λοιπόν θα ήθελα τα φώτα των πεπειραμένων στο τομέα των βιολογικών (Rosie ας πούμε :mrgreen:): σήμερα πήρα λάδι καρύδας της ΒΙΟΝΑ, πως να το χρησιμοποιήσω; και επίσης, παίρνω τις κρέμες της HOLLE αλλά είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη. Πήρα μια της Babynat με κινόα, αλλά πάνω γράφει για την παρασκευή μόνο με γάλα, μπορώ να την φτιάξω με νερό όπως τις άλλες; ή πρέπει να βάλω μητρικό; (ξένο δεν παίζει εννοείται)

νελλίτσα
13-02-11, 12:16
εγώ δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. νο0μίζω όμως ότι είναι χρήσιμο που το ανοιξες χώρια... ίσως ο τίτλος θα βόλευε σαν "οδηγίες παρασκευής βιολογικών" ή κάτι τέτοιο...

Rosie
13-02-11, 12:21
Λάδι καρύδας μπορείς να βάζεις λίγο στη φρουτόκρεμά της.
Εγώ στην κόρη μου δίνω βούτυρο καρύδας με το κουταλάκι και της αρέσει πολύ!

Rosie
13-02-11, 12:25
Επίσης και στις κρέμες μπορείς να βάλεις λάδι καρύδας, έτσι φτιάχνω το χυλό βρώμης στο γιο μου, με νερό και λάδι καρύδας.

miriki
13-02-11, 12:35
To ρυζάλευρο με κινόα το τρώμε κι εμείς όταν δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω κάτι και το φτιάχνω με νερό. Μερικές φορές για να εξιλεωθώ για το ετοιματζίδικο :oops: βάζω στο ζεστό νερό πριν ανακατέψω την κρέμα σταφίδες ή ξερό σύκο ή ξερό δαμάσκηνο. Γενικά πάντως δείχνει να του αρέσει πολύ.

margiota
13-02-11, 12:36
Το είχα ρωτήσει σε άλλο topic αλλά δεν βρήκα απάντηση:(
Μήπως ξέρετε αν μπορώ να της προσθέσω στην κρέμα της (holle) ακατέργαστη ζάχαρη ή μελάσα? Της έχω δώσει λάδι καρύδας αλλά δεν το θέλει. Επίσης δεν τρώει ούτε την babynat με γεύση βανίλιας. Έτσι της δίνω κεχρί ή 3 δημητριακά της holle με φρούτο... Άλλα έλεγα να αλλάξει λίγο σε γεύσεις!
Επίσης μπορώ να της δώσω γάλα αμυγδάλου, όχι σκόνη, της Eco mil? Της είχα πάρει σκόνη άλλης μάρκας χωρίς μαλτόζη κ.α. αλλά το κατάστημα σταμάτησε να φέρνει και φέρνει μόνο ρόφημα της Eco mil.

souzi201 όπως κατάλαβες είναι πολύ χρήσιμο το topic που άνοιξες.

Θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις:oops:

miriki
13-02-11, 12:39
Μπορείς να φτιάξεις χυλό βρώμης που είναι πάααααρα πολύ νόστιμος και μπορείς να παίξεις και με αποξηραμένα φρούτα. Επίσης ο δικός μου τρελαίνεται για γλυκοπατάτα στον ατμό. Τσιμπάει τα κομματάκια με το πιρούνι του και λέει και "Κιααααακ" (τσααακ).

Με το γάλα αμυγδάλου και τις αλλεργίες τι ισχύει γενικώς κορίτσια;

valeri
13-02-11, 12:48
souzi καλυτερα ο τιτλος να δειχνει οτι προκειται για βιολογικα τροφιμα
και για την παρασκευη τους

margiota
13-02-11, 19:25
Μπορείς να φτιάξεις χυλό βρώμης που είναι πάααααρα πολύ νόστιμος και μπορείς να παίξεις και με αποξηραμένα φρούτα. Επίσης ο δικός μου τρελαίνεται για γλυκοπατάτα στον ατμό. Τσιμπάει τα κομματάκια με το πιρούνι του και λέει και "Κιααααακ" (τσααακ).

Με το γάλα αμυγδάλου και τις αλλεργίες τι ισχύει γενικώς κορίτσια;
Ο χυλός βρώμης πως φτιάχνετε?:oops: Ζητάω από το κατάστημα απλή βρώμη ή υπάρχει ειδική για βρέφη?:oops::oops::oops: Επίσης, το δίνεις για κυριώς γεύμα ή για απογευματινό? Αποξηραμένα φρούτα είχα δοκιμάσει δαμάσκηνα και βερύκοκα αλλά δεν της άρεσαν... :(Βέβαια αυτό ήταν πριν καιρό. Θα της ξαναδώσω. Επίσης περιμένω να βρω ανανά. Το κατάστημα με τα βιολογικά είναι μικρό και δεν έχει πολύ ποικιλία!

Επίσης γιαουρτάκι δεν της έχω δώσει ακόμα. Δεν βρίσκω βιολογικό πρόβειο ή κατσικίσιο, αλλά μόνο αγελαδινό που δεν θέλω να δώσω ακόμα. Πήρα τις προάλλες πρόβειο όχι βιολογικό, της έδωσα αλλά δεν της άρεσε. Της πρόσθεσα φρούτο αλλά πάλι τπτ. Καμία γνώμη για να φάει λίγο γιαουρτάκι. Στο μαγαζί με τα βιολογικά μου είπαν ότι θα φέρουν.

Και τέλος (για τώρα) θέλω να της δώσω λίγο τυράκι. Ποιο είναι πιο κατάλληλο? Δεν θέλω από αγελαδινό γάλα, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι πιο καλό από αλάτι!

Αυτά για τώρα.... Σας ζάλισα:roll::roll::roll:

ΑΑΑΑ ξέχασα.... Το γάλα αμυγδάλου είναι υποαλλεργικό και μπορεί να αντικαταστήσει το βρεφικό γάλα σε παιδιά με αλλεργίες!

miriki
13-02-11, 20:31
Τη βρώμη τη δίνω για απογευματινό ή και για πρωινό αναλόγως τα κέφια. Πήρα νιφάδες βρώμης από το βιολογικάδικο και έχει οδηγίες επάνω. Τυρί στην ηλικία σας δεν είχα δώσει πάντως ακριβώς λόγω του αλατιού. Το πρώτο τυρί που έφαγε είναι ανθότυρο, αλλά ξέρω ότι ενδέχεται να περιέχει και αγελαδινό γάλα.

Αν βρίσκεις κατσικίσιο γάλα μπορείς να φτιάξεις δικό σου γιαούρτι πανεύκολα. ενδεικτικά http://www.sintagespareas.gr/sintages/ftiaxno-giaourti.html. Εγώ για να ξέρω ότι έχει τη σωστή θερμοκρασία βάζω το δάχτυλό μου μέσα και πρέπει να μπορώ να μετρήσω ως το δέκα.

Ευχαριστώ για το γάλα αμυγδάλου.

Eleni-volos
13-02-11, 20:35
Κορίτσια καλησπέρα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να μην ψάχνουμε κάθε φορά -εγώ τουλάχιστον!
Έτσι λοιπόν θα ήθελα τα φώτα των πεπειραμένων στο τομέα των βιολογικών (Rosie ας πούμε :mrgreen:): σήμερα πήρα λάδι καρύδας της ΒΙΟΝΑ, πως να το χρησιμοποιήσω; και επίσης, παίρνω τις κρέμες της HOLLE αλλά είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη. Πήρα μια της Babynat με κινόα, αλλά πάνω γράφει για την παρασκευή μόνο με γάλα, μπορώ να την φτιάξω με νερό όπως τις άλλες; ή πρέπει να βάλω μητρικό; (ξένο δεν παίζει εννοείται)
πολυ καλα εκανες!!!!:wink::wink::wink:

μηπως θα μπορουσατε κοριτσια να λετε και ποτε δωσατε βρωμη κεχρι καρυδα και αλλα???σε ποιον μηνα δλδ???

θελω να δωσω στη μπεμπα αλλα δεν ξερω τι και ποτε
ειμαστε 6 μηνων...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Palladin
13-02-11, 20:37
Τυρί έδωσα νομίζω λίγο πριν το χρόνο.
Γλυκά τυριά είναι το έμενταλ, και από ελληνικά το μαστέλλο Χίου και κάποιες κρητικές γραβιέρες.

Palladin
13-02-11, 20:41
Πήρα μια της Babynat με κινόα, αλλά πάνω γράφει για την παρασκευή μόνο με γάλα, μπορώ να την φτιάξω με νερό όπως τις άλλες; ή πρέπει να βάλω μητρικό; (ξένο δεν παίζει εννοείται)
μια χαρά γίνεται με νερό.
Δοκιμασε να αναμίξεις την κρέμα της Babynat με βρώμη και βρεφικό μούσλι της Holle, στην κόρη μου αρέσει πολύ

souzi201
13-02-11, 21:17
souzi καλυτερα ο τιτλος να δειχνει οτι προκειται για βιολογικα τροφιμα
και για την παρασκευη τους

έχεις πολύ δίκιο, δεν ξέρω πως γίνεται όμως είμαι λίγο άσχετη :mrgreen: έχω στείλει μήνυμα στον αντμιν να μου πει!

μια χαρά γίνεται με νερό.
Δοκιμασε να αναμίξεις την κρέμα της Babynat με βρώμη και βρεφικό μούσλι της Holle, στην κόρη μου αρέσει πολύ
ευχαριστώ palladin μου! μπορώ να δώσω μούσλι ε; το ρωτάω γιατί εμένα είναι και προωρούλα οπότε είναι 7,5 κανονικά -αλλά ο γιατρός από την άλλη μου έχει πει για τα φαγητά ότι υπολογίζουμε την χρονολογική. Σκέψου μου είπε τώρα από 9,5 να της δίνω σιγά σιγά φαγητά του σπιτιού.
σήμερα της έβαλα και λίγο λάδι καρύδας, μισό κουταλάκι περίπου του γλυκού, μήπως να βάλω παραπάνω; δεν είδα και καμιά διαφορά στην κρέμα -ούτε στην αντίδραση της :mrgreen:

margiota
13-02-11, 21:33
miriki σε ευχαριστώ.
Για το γιαούρτι δεν με βλέπω να το κάνω. Εδώ το γάλα αμυγδάλου που είναι πανεύκολο και δεν έχω προλάβει :( Το γιαούρτι ο δικός σου το τρώει σκέτο ή προσθέτεις κάτι μέσα?
Αν σε ενδιαφέρει δες την συνταγή http://www.sintagespareas.gr/sintages/gala-amigdalou.html

Palladin σε ευχαριστώ. Μαστέλο Χίου μμμμ δεν το είχα σκεφτεί (πρωτότυπο) και είναι απο τα αγαπημένα μου.

Θα επιμείνω για να πάρω μία απάντηση για την μελάσα. Την χρησιμοποιώ αρκετά στο κέικ, στα μπισκότα, σε σάλτσες για ψητά λαχανικά/κρέας και επειδή ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό προιόν (σίδηρος, ασβέστιο, μαγνήσιο) θέλω πολύ αν επιτρέπετε να της δώσω...

Επίσης (ένα-ένα μου έρχοντε) μπορώ να της δώσω ταχίνι ή μετά το χρόνο καλύτερα? Αν ναι με πιο τρόπο?

souzi201 συγνώμη που έχω κάνει κατάχρηση στο topic:oops::oops:

Eleni-volos εγώ κεχρί της έδωσα μόλις ξεκινήσαμε το τρίτο γεύμα δλδ μετά τον 8ο. Βέβαια νομίζω ότι μπορείς και μόλις ξεκινήσεις της στερεές δλδ μετά τον 6ο. Το ίδιο και το λάδι καρύδας (που δεν μου το τρώει). Βρώμη δεν έχω χρησιμοποιήσει τώρα θα αρχίσω...

madchen
13-02-11, 22:02
Κορίτσια,το λάδι καρύδας είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούμε ως καλλυντικό; Από πού το αγοράζετε;

Palladin
13-02-11, 22:03
ευχαριστώ palladin μου! μπορώ να δώσω μούσλι ε; το ρωτάω γιατί εμένα είναι και προωρούλα οπότε είναι 7,5 κανονικά -αλλά ο γιατρός από την άλλη μου έχει πει για τα φαγητά ότι υπολογίζουμε την χρονολογική.
Μούσλι και γλουτένη γενικά δίνουμε από 8 μηνών (για τυχόν αλλεργία στη γλουτένη) οπότε είστε ΟΚ λογικά!

Rosie
13-02-11, 22:08
Palladin σε ευχαριστώ. Μαστέλο Χίου μμμμ δεν το είχα σκεφτεί (πρωτότυπο) και είναι απο τα αγαπημένα μου.

Κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα.
Υπάρχει βιολογικό κατσικίσιο, έχει ήπια γεύση και λίγο αλάτι, αρέσει στα μωράκια.

Θα επιμείνω για να πάρω μία απάντηση για την μελάσα. Την χρησιμοποιώ αρκετά στο κέικ, στα μπισκότα, σε σάλτσες για ψητά λαχανικά/κρέας και επειδή ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό προιόν (σίδηρος, ασβέστιο, μαγνήσιο) θέλω πολύ αν επιτρέπετε να της δώσω...

Δεν βλέπω το γιατί να μην επιτρέπεται!

Επίσης (ένα-ένα μου έρχοντε) μπορώ να της δώσω ταχίνι ή μετά το χρόνο καλύτερα? Αν ναι με πιο τρόπο?

Σκέτι με το κουταλάκι ίσως;

Eleni-volos εγώ κεχρί της έδωσα μόλις ξεκινήσαμε το τρίτο γεύμα δλδ μετά τον 8ο. Βέβαια νομίζω ότι μπορείς και μόλις ξεκινήσεις της στερεές δλδ μετά τον 6ο. Το ίδιο και το λάδι καρύδας (που δεν μου το τρώει). Βρώμη δεν έχω χρησιμοποιήσει τώρα θα αρχίσω...

Η βρώμη, το κεχρί και το κινόα δεν έχουνε γλουτένη οπότε είναι προτιμότερα σαν πρώτα δημητριακά.

Πάντως συστείνω να φτιάχνετε μόνες σας το γάλα αμυγδάλου, είναι πολύ πιο θρεπτικό και νόστιμο, και φυσικά πιο οικονομικό.
Και το γάλα καρύδας είναι πολύ ωραίο και θρεπτικό, το προσθέτω συχνά στο χυλό βρώμης.

souzi201
13-02-11, 22:18
souzi201 συγνώμη που έχω κάνει κατάχρηση στο topic:oops::oops:

καλέ τι είναι αυτά που λες; για όλες μας το άνοιξα και βλέπω ότι είσαι και καθηγήτρια :D τη μελάσα την παίρνεις από το σουπερ; και την βάζεις αντί για ζάχαρη να υποθέσω ε; μήπως την χρησιμοποιήσω κι εγώ που έχω αδυναμία στα γλυκά...:mrgreen:

margiota
14-02-11, 11:47
Rosie σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

καλέ τι είναι αυτά που λες; για όλες μας το άνοιξα και βλέπω ότι είσαι και καθηγήτρια :D τη μελάσα την παίρνεις από το σουπερ; και την βάζεις αντί για ζάχαρη να υποθέσω ε; μήπως την χρησιμοποιήσω κι εγώ που έχω αδυναμία στα γλυκά...:mrgreen:

Όταν λες καθηγήτρια, στο επάγγελμα εννοείς:confused: Γιατί καμία σχέση... Ήμουν μέτρια μαθήτρια, με ζόρικη εφηβεία:razz: Που μυαλό για διάβασμα!!!

Η μελάσα υπάρχει και στα super αν έχουν τμήμα με βιολογικά. Υπάρχει και μαύρη ζάχαρη με μελάσα. Και αυτή την χρησιμοιποιώ πιο πολύ στο κέικ. Γενικά τρώμε μόνο ακατέργαστη ζάχαρη η οποία δεν βλέπω να έχει διαφορά στην γεύγη από την κοινή.

Και τι θα γίνει βρε κορίτσια με αυτά τα γλυκά??? Τα έχω ταράξει. Μπορεί να μη φάω φαγητό όλη μέρα αλλά αν δεν φάω γλυκό έχω συμπτώματα στέρησης!!! Πάντα μου άρεσαν αλλά είχα χρόνο να φτιάχνω κάτι πιο υγιεινό. Τώρα με την μικρή, ρυζόγαλο έφτιαξα και αυτό με το ζόρι!
Αυτό το τελευταίο μη του δίνετε σημασία.... off topic τελείως:p

peony
14-02-11, 11:56
Μargiota, να σε ρωτήσω, στα γλυκά κτλ απλώς αντικαθιστάς την άσπρη ζάχαρη με μελάσα ή αλλάζουν κι οι ποσότητες; Και η μελάσα δεν είναι μάυρη ζάχαρη; Είναι κάτι άλλο; :confused:

souzi201
14-02-11, 11:57
:D:DΚαθηγήτρια εννοώ στο θέμα της μαγειρικής και του παιδιού:D
Κι εγώ margiota άσε κάθε μέρα οπωσδήποτε γλυκό! ο άντρας μου κάθε φορά με μαλώνει, αλλά εγώ εκεί! τώρα τελευταία φτιάχνω κρέμες και μετά τις ταράζω :mrgreen:
ωραία σ' ευχαριστώ για τη μελάσα θα βάζω κι εγώ, φαντάζομαι όμως θα βάζεις λιγότερο από ότι να έβαζες άσπρη ζάχαρη;

margiota
14-02-11, 12:29
Μargiota, να σε ρωτήσω, στα γλυκά κτλ απλώς αντικαθιστάς την άσπρη ζάχαρη με μελάσα ή αλλάζουν κι οι ποσότητες; Και η μελάσα δεν είναι μάυρη ζάχαρη; Είναι κάτι άλλο; :confused:
Ναι, αντικαθιστώ την ζάχαρη με μελάσα, αλλά δεν ξέρω να σου πω για τις ποσότητες γιατί πάντα μαγειρεύω με το "μάτι". Ευτυχώς όλα τρώγοντε:p

Έχει δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά.:-? Η μαύρη ζάχαρη είναι ακατέργαστη ζάχαρη με μελάσα:!::!::!:

margiota
14-02-11, 12:33
:D:DΚαθηγήτρια εννοώ στο θέμα της μαγειρικής και του παιδιού:D
Κι εγώ margiota άσε κάθε μέρα οπωσδήποτε γλυκό! ο άντρας μου κάθε φορά με μαλώνει, αλλά εγώ εκεί! τώρα τελευταία φτιάχνω κρέμες και μετά τις ταράζω :mrgreen:
ωραία σ' ευχαριστώ για τη μελάσα θα βάζω κι εγώ, φαντάζομαι όμως θα βάζεις λιγότερο από ότι να έβαζες άσπρη ζάχαρη;
Ούτε εκεί είμαι καθηγήτρια:D Μες στο άγχος είμαι για την διατροφή της μικρή. Και κυρίως τώρα που θα πρέπει να τρώει περισσότερες ποικιλίες, φαγητά του τραπεζιού (πάντα με μπερδευόμουν με αυτόν τον όρο-θα της δώσω μουσακά:confused:)
Όσο για το μαγείρεμα, ίσα ίσα για να μη πεινάμε. Ευτυχώς πιάνουν και τα χέρια του συζύγου!

peony
14-02-11, 12:37
ΟΚ, άρα άλλο μαύρη ζάχαρη κι αλλο μελάσα, ε; :)

Είμαι άσχετη, αλλά διαβάζω για να παίρνω ιδέες. Εγώ πχ χρησιμοποιώ καστανή ζάχαρη, μου αρέσει που κάνει τα γλυκά πιο τραγανά, από εκεί και περα δεν το έχω τολμήσει. Αλλά θα το κάνω οσονούπω.

Επίσης, θα ψάξω να βρω το βρεφικό μούσλι. Α, και για βρώμη εγώ ήξερα ωε τώρα μόνο τις νιφάδες, το κουάκερ, με το οποίο φτιάχνω πόριτζ και για τη μεγάλη και τη μικρή (με γάλα και μέλι για την πρώτη, με νερό για τη δεύτερη - σε κανένα μήνα που θα έχει κλείσει τους 12,5 θα της αρχίσω μέλι).

pashalitsa
14-02-11, 12:42
Rosie σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

Όταν λες καθηγήτρια, στο επάγγελμα εννοείς:confused: Γιατί καμία σχέση... Ήμουν μέτρια μαθήτρια, με ζόρικη εφηβεία:razz: Που μυαλό για διάβασμα!!!

Η μελάσα υπάρχει και στα super αν έχουν τμήμα με βιολογικά. Υπάρχει και μαύρη ζάχαρη με μελάσα. Και αυτή την χρησιμοιποιώ πιο πολύ στο κέικ. Γενικά τρώμε μόνο ακατέργαστη ζάχαρη η οποία δεν βλέπω να έχει διαφορά στην γεύγη από την κοινή.

Και τι θα γίνει βρε κορίτσια με αυτά τα γλυκά??? Τα έχω ταράξει. Μπορεί να μη φάω φαγητό όλη μέρα αλλά αν δεν φάω γλυκό έχω συμπτώματα στέρησης!!! Πάντα μου άρεσαν αλλά είχα χρόνο να φτιάχνω κάτι πιο υγιεινό. Τώρα με την μικρή, ρυζόγαλο έφτιαξα και αυτό με το ζόρι!
Αυτό το τελευταίο μη του δίνετε σημασία.... off topic τελείως:p

Μην γελάσεις με αυτό που θα σου πω αλλα ο εθισμός δεν είναι η ιδέα σου!!! Η ζάχαρη δημιουργεί όντως εθισμό στον εγκέφαλο!!! Γι΄αυτό πρόσεχε να την ελέγχεις και όχι να σε ελέγχει...

Προσωπικά όταν κάποιες μέρες του ανύπαρκτου :cry: κύκλου μου με πιάνει κρίση ζάχαρης, τρώω μια φέτα μάυρο ψωμί με βιολογικό ταχίνι και μέλι και περνάει κάπως η κρίση...

valeri
14-02-11, 14:10
αναρωτιωμουν πολυ καιρο τι ειναι η μελασα γιατι και εγω χρησιμοποιω την μαυρη ζαχαρη με μελασα της fytro
τελικα ειναι χυμος απο ζαχαροκαλαμο
μπορειτε να χρησιμοποιειτε και φρουκτοζη ,εχει στα βιολογικα ,ενα που παιρνω ειναι το frutossio

pashalitsa
14-02-11, 14:43
Αυτή τη μαύρη ζάχαρη από ζαχαροκάλαμο του Ζωγράφου την ξέρει κανείς;;; Να φτιάξω κέικ ή θα το κλαίω;;;

margiota
14-02-11, 15:12
Μην γελάσεις με αυτό που θα σου πω αλλα ο εθισμός δεν είναι η ιδέα σου!!! Η ζάχαρη δημιουργεί όντως εθισμό στον εγκέφαλο!!! Γι΄αυτό πρόσεχε να την ελέγχεις και όχι να σε ελέγχει...

Προσωπικά όταν κάποιες μέρες του ανύπαρκτου :cry: κύκλου μου με πιάνει κρίση ζάχαρης, τρώω μια φέτα μάυρο ψωμί με βιολογικό ταχίνι και μέλι και περνάει κάπως η κρίση...
Δεν θα γελάσω γιατί το γνωρίζω ότι προκαλεί εθισμό.... Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω αποτοξίνωση αλλά δεν μπορώ... όλο υποκύπτω!

Ταχίνι με μέλι τρώω κάθε πρωί, σχεδόν από τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης... (άλλος εθισμός και αυτός). Αφού δεν έχω γίνει σαν τον γάλλο του Μπάρμπα-Μπρίλιο είμαι τυχερή:razz:

margiota
14-02-11, 15:14
ΟΚ, άρα άλλο μαύρη ζάχαρη κι αλλο μελάσα, ε; :)

Βρε μπέρδεμα που προκάλεσα....:p:p:p
Η μαύρη ζάχαρη είναι η ακατέργαστη (καστανή) ζάχαρη σε συνδυασμό με μελάσα!
Το είπα σωστά αυτή τη φορά? Ή σας μπέρδεψα και άλλο:confused:

margiota
14-02-11, 15:15
Αυτή τη μαύρη ζάχαρη από ζαχαροκάλαμο του Ζωγράφου την ξέρει κανείς;;; Να φτιάξω κέικ ή θα το κλαίω;;;
Δεν την γνωρίζω:(

peony
14-02-11, 15:17
Όχι ντάξει το'πιασα τώρα :mrgreen: Δευτέρες δεν λειτουργώ ...:rolleyes:

Rosie
14-02-11, 15:22

Demerara ονομάζεται η ζάχαρη αυτή.

fairy's mom
14-02-11, 15:22
σήμερα πήρα λάδι καρύδας της ΒΙΟΝΑ
Βρε Souzi για πες από πού το αγόρασες? Κάπου πρέπει να έχει ξαναειπωθεί στο μεγάλο θέμα με τα βιολογικα, αλλά δεν το βρίσκω..

BitsosBebitsos
14-02-11, 15:45
εγω πάλι κορίτσια θέλω να φτιάξω κρέμα δημητριακών δικιά μου, να πάρω δλδ δημητριακά πρώτη ύλη (σπόρους από βρώμη, κριθάρι, σιτάρι κι ό,τι άλλο βρω από δημητριακά και να τα αλέσω). Γίνεται αυτό? Τι μου προτείνετε να πάρω από τα βιολογικά και πως να τη φτιάξω?

souzi201
14-02-11, 16:06
Βρε Souzi για πες από πού το αγόρασες? Κάπου πρέπει να έχει ξαναειπωθεί στο μεγάλο θέμα με τα βιολογικα, αλλά δεν το βρίσκω..

το πήρα από μαγαζί με βιολογικά, δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι, εγώ ψωνίζω από ένα στον Χολαργό δίπλα στο μετρό. Με έχει βολέψει πολύ γιατί έχει και τις κρέμες τις Holle, Babynat και όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνω κάθε φορά που πάω :)

pashalitsa
14-02-11, 16:19
Δεν θα γελάσω γιατί το γνωρίζω ότι προκαλεί εθισμό.... Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω αποτοξίνωση αλλά δεν μπορώ... όλο υποκύπτω!

Ταχίνι με μέλι τρώω κάθε πρωί, σχεδόν από τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης... (άλλος εθισμός και αυτός). Αφού δεν έχω γίνει σαν τον γάλλο του Μπάρμπα-Μπρίλιο είμαι τυχερή:razz:

Α, χαχαχαχα :lol::lol::lol: με άκουσε η γειτονιά από τα γέλια!!! Τί να πω κι εγώ που το άρχισα στο θηλασμό και ήμουν που ήμουν, απέγινα γάλος του Μπάρμα-Μπρίλιου;;; Γάλος στη 2α για να ακριβολογώ...:cry:

fairy's mom
15-02-11, 16:20
Demerara ονομάζεται η ζάχαρη αυτή.
Bρηκα μία "τύπου Demerara" είναι το ίδιο?

το πήρα από μαγαζί με βιολογικά, δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι, εγώ ψωνίζω από ένα στον Χολαργό δίπλα στο μετρό. Με έχει βολέψει πολύ γιατί έχει και τις κρέμες τις Holle, Babynat και όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνω κάθε φορά που πάω :)
Πήγα σήμερα στο μεγάλο κατάστημα βιολογικών που είναι όμως πιο μακριά μου και βρήκα τυχαια. Βασικά βρήκα χυμό κρανμπερυ της Βιονα και τον ρώτησα αν φέρνει και το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.
Άντε να βγάλει δωρεάν μεταφορικά ο Μέρκολα, να του το αδειάσουμε το μαγαζί :p

Rosie βρήκα και φράουλες σήμερα! Κόκκινες και γλυκές (του Βυθούλκα). Μιλάμε για πάρτυ :D

Rosie
15-02-11, 17:37

Λογικά ναι.

Πήγα σήμερα στο μεγάλο κατάστημα βιολογικών που είναι όμως πιο μακριά μου και βρήκα τυχαια. Βασικά βρήκα χυμό κρανμπερυ της Βιονα και τον ρώτησα αν φέρνει και το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.

Γιατί δεν παίρνεις από το iherb?

Έχει διάφορες μάρκες, Artisana, Garden of Life κτλ
Rosie βρήκα και φράουλες σήμερα! Κόκκινες και γλυκές (του Βυθούλκα). Μιλάμε για πάρτυ :D

Κι εμείς αυτές παίρνουμε! :grin:

souzi201
15-02-11, 22:42
το λάδι καρύδας και μου το έβγαλε από καπου που το είχε καταχωνιασμένο. 10 ευρώ το πήρα.

Ακριβά το πήρες, εκτός αν είναι μεγαλύτερη συσκευασία. Εγώ το πήρα 6,30 και είναι 200γρ εσένα είναι περισσότερο;

margiota
15-02-11, 22:53
Σήμερα κατάφερα και έφτιαξα γάλα αμυγδάλου... Πεντανόστιμο! Ξέρει καμία αν είναι και πιο χορταστικό? Γιατί η μικρή μου έφαγε λιγότερη ποσότητα κρέμας με γάλα αμυγδάλου από ότι έτρωγε μέχρι σήμερα που της πρόσθετα συνήθως φρούτο. Όχι ότι με πειράζει δλδ, απλά από περιέργεια. Επίσης σκέφτομαι αύριο που θα αγοράσω νιφάδες βρώμης να τι φτιάξω με αυτό το γάλα. Θα είναι εντάξει, ε?
Το συστήνω πάντως σε όλες!

Σνουφελ μου
15-02-11, 23:19
Κοριτσια το γαλα αμυγδαλου που το βρισκετε και που το προσθετε και με ποιο τροπο?Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 2 ημερων και απο 5,5 τρωγαμε ριζαλευρο και κεχρι με δικο μου γαλα χωρις νερο και σημερα του εδωσα μηλο αλεσμενο σκετο(δε τρελαθηκε....)τι αλλο μπορω να του δωσω σε κρεμα η συνδιασμο..(υποψην οτι ανα 4 μερες προσθετω και καινουριο φρουτο)?Εχω παρει μουσλι και κεχρι αλλα ολα αυτα φτιαχνονται με διαφορους τροπους απο οτι εχω καταλαβει,αλλα δε τους ξερω....

margiota
15-02-11, 23:32
Κοριτσια το γαλα αμυγδαλου που το βρισκετε και που το προσθετε και με ποιο τροπο?Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 2 ημερων και απο 5,5 τρωγαμε ριζαλευρο και κεχρι με δικο μου γαλα χωρις νερο και σημερα του εδωσα μηλο αλεσμενο σκετο(δε τρελαθηκε....)τι αλλο μπορω να του δωσω σε κρεμα η συνδιασμο..(υποψην οτι ανα 4 μερες προσθετω και καινουριο φρουτο)?Εχω παρει μουσλι και κεχρι αλλα ολα αυτα φτιαχνονται με διαφορους τροπους απο οτι εχω καταλαβει,αλλα δε τους ξερω....
Εγώ γενικά τις κρέμες (το κεχρί μου τρώει και τα 3 δημητριακά) τις φτιάχνω με νερό και φρούτο. Δεν αντλώ για να τις δίνω με μητρικό. Μερικές φορές τις φτιάχνω και με λαχανικά.
Το γάλα αμυγδάλου (θρεπτικότατο) μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου. Είναι πανεύκολο http://www.sintagespareas.gr/sintage...amigdalou.html (http://www.sintagespareas.gr/sintages/gala-amigdalou.html) και από ότι καταλαβαίνω μπορεί να γίνει και με άλλους ξηρούς καρπούς π.χ. φουντούκια.
Μπορείς στις κρέμες να βάλεις λάδι/γάλα καρύδας (που έχει προτείνει η Rossie) ;)

fairy's mom
16-02-11, 09:59
Ακριβά το πήρες, εκτός αν είναι μεγαλύτερη συσκευασία. Εγώ το πήρα 6,30 και είναι 200γρ εσένα είναι περισσότερο;
Πήρα τα 400γρ.

souzi201
16-02-11, 15:45
Σήμερα κατάφερα και έφτιαξα γάλα αμυγδάλου... Πεντανόστιμο! Ξέρει καμία αν είναι και πιο χορταστικό? Γιατί η μικρή μου έφαγε λιγότερη ποσότητα κρέμας με γάλα αμυγδάλου από ότι έτρωγε μέχρι σήμερα που της πρόσθετα συνήθως φρούτο. Όχι ότι με πειράζει δλδ, απλά από περιέργεια. Επίσης σκέφτομαι αύριο που θα αγοράσω νιφάδες βρώμης να τι φτιάξω με αυτό το γάλα. Θα είναι εντάξει, ε?
Το συστήνω πάντως σε όλες!

margiota μου νομίζω είναι πιο χορταστικό. Τέλεια ιδέα πάντως θα το δοκιμάσω. Γι' αυτό σου λέω εγώ: είσαι καθηγήτρια τέλος :D

Λενάκι μου είναι λίγο νωρίς ακόμη για μούσλι, μετά τους 8 νομίζω μπαίνει, θα σου πουν και τα κορίτσια. αν έχεις πάρει τις κρέμες της holle βάζεις νεράκι και γίνονται αμέσως (ή μητρικό αν σου περισσεύει ;)). Για τώρα μπορείς να φτιάξεις το κεχρί, το ρυζάλευρο, τα 3 δημητριακά.

Πήρα τα 400γρ.

τότε μάλλον εγώ το πήρα ακριβά :mrgreen:

margiota
16-02-11, 16:16
margiota μου νομίζω είναι πιο χορταστικό. Τέλεια ιδέα πάντως θα το δοκιμάσω. Γι' αυτό σου λέω εγώ: είσαι καθηγήτρια τέλος :D
Όχι ακόμα... Κάνω την πρακτική μου τώρα:lol:

Σήμερα πήγα για ψώνια και γέμισα τα ντουλάπια στα βιολογικά... Τύφλα να έχει η οικονομική κρίση:p Πήρα βρώμη, ξερά φρούτα, αμύγδαλα (κι άλλα-τώρα που το έμαθα), σταφίδες, μελάσα (που μου είχε τελειώσει), ταχίνι (και αυτό τελείωσε, το κατασπαράζω) αχ και άλλα τα έχω ξεχάσει.... Θα κάνω πειράματα και θα σας πω τα αποτελέσματα!

thirgini
16-02-11, 16:51
Κι εμείς αυτές παίρνουμε!

Βρε κοριτσια,εχουν βγει από τωρα οι βιολογικες φραουλες ? και ειναι βιολογίκες?

Rosie
16-02-11, 19:12
Σήμερα πήγα για ψώνια και γέμισα τα ντουλάπια στα βιολογικά... Τύφλα να έχει η οικονομική κρίση:p Πήρα βρώμη, ξερά φρούτα, αμύγδαλα (κι άλλα-τώρα που το έμαθα), σταφίδες, μελάσα (που μου είχε τελειώσει), ταχίνι (και αυτό τελείωσε, το κατασπαράζω) αχ και άλλα τα έχω ξεχάσει.... Θα κάνω πειράματα και θα σας πω τα αποτελέσματα!

Μάλλον δεν μας ακολουθείς στο τόπικ με τα οικολογικά προϊντα: από τότε που ανακαλύψαμε το iherb.com οι περισσότερες από μας ψωνίζουμε τα πάντα απ' εκεί μια και έχει τις καλύτερες ποιότητες σε ΠΟΛΥ πιο χαμηλές τιμές από την Ελλάδα, ακόμη και με τα μεταφορικά που είναι εξευτελιστικά χαμηλά ($4 δολλάρια για βάρος μέχρι 1,360 γρ!).

Τελευταία πήρα κάτι υπέροχα Gogi berries, cranberries, ωμό κακάο, σόδα και baking powder χωρίς αλουμίνιο, αλεύρι από καστανό ρύζι, Irish oats κτλ, όλα βιολογικά.

Και φυσικά ψωνίζουμε σχεδόν όλα μας τα οικολογικά καλλυντικά από το iherb, βιολογικά ταμπόν και σερβιέττες, βιολογικό βαμβακάκι για τα παιδιά και μας κτλ.

Μου έδωσαν και ένα κωδικό τον οποίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει όποιος παραγγέλνει για πρώτη φορά και να έχει έκπτωση $5: EVI881

Ιδιαίιτερα μ' αρέσουνα τα nut butters της Artisana!

marsolan
16-02-11, 19:34
hellooooooo κι απο εδω!!

Ειμαι κι εγω φαν των βιολογικων κατεξοχην στην κορη μου...Ειναι 9 μηνων.
Της φτιαχνω βρωμη με γαλα κατσικισιο Ολυμπος και μια χαρα το πελεκαει!!Αλλα ειδα οτι η Ροζι φτιαχνει την βρωμη με σκετο νερακι και λιγο λαδι καρυδας...
Γινεται καλυτερο ετσι,ειναι πιο "υγιεινο" ή ειναι απλα θεμα "ορεξεως"??

Γλυκες γευσεις η μικρη δεν εχει δοκιμασει ακομη...
Αν ας πουμε φτιαξω ρυζογαλο και βαλω μεσα ζαχαρη επιτρεπεται στην ηλικια της???Γινεται και με μελασα???

Ροζι,ωμο κακαο ποιο πηρες απο iherb??Μπορεις να βαλεις link??Και γενικα...το κακαο αν κανεις το βαλει σε γαλα παιδιου κανει τοσο κακο τελοσπαντων???

Βουτυρο καρυδας εχει ο Μερκολα και το iherb??
Επισης ταχινι αν φτιαξω μονη μου 'η και αγοραστο κανει να της δωσω απο τωρα...κι αν ναι ποση ποσοτητα??

Καλα....φραουλες εμεις το ξεχναμε προς το παρον...του χρονου που θα εχω δικες μας!!!

Και μια τελευταια ερωτηση...
Το γαλα αμυγδαλου απο ποια ηλικια και μετα επιτρεπεται???

valeri
16-02-11, 19:41

το λαδι καρυδας" παγωνει"?
πως τρωγεται ακριβως ?
και τι εχει,μεταλλα ,ιχνοστοιχεια κ.λ.π εννοω?

τι εννοεις φραουλες του βυθουλκα?
θελεις κιαλλες ερωτησεις ? γιατι αν θελεις εχω

εγω πάλι κορίτσια θέλω να φτιάξω κρέμα δημητριακών δικιά μου, να πάρω δλδ δημητριακά πρώτη ύλη (σπόρους από βρώμη, κριθάρι, σιτάρι κι ό,τι άλλο βρω από δημητριακά και να τα αλέσω). Γίνεται αυτό? Τι μου προτείνετε να πάρω από τα βιολογικά και πως να τη φτιάξω?

εγω το εκανα αυτο με διαφορες πρωτες υλες ,οχι ι ομως αυτα τα 3 που ανεφερες διοτι ειναι πολυ δυσκολα στο βρασιμο ,πιο νοστιμο γινεται με το κεχρι και κατι που ηταν σαν καλαμποκι αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται ,
γενικα μπορεις να παρεις αυτα που υπαρχουν και σε κρεμες (ρυζι,κεχρι,κινοα,βρωμη σε νυφαδες ,φαγοπυρο κ.α που δεν θυμαμαι τωρα)

kikileuteris
16-02-11, 20:21
Μάλλον δεν μας ακολουθείς στο τόπικ με τα οικολογικά προϊντα: από τότε που ανακαλύψαμε το iherb.com οι περισσότερες από μας ψωνίζουμε τα πάντα απ' εκεί μια και έχει τις καλύτερες ποιότητες σε ΠΟΛΥ πιο χαμηλές τιμές από την Ελλάδα, ακόμη και με τα μεταφορικά που είναι εξευτελιστικά χαμηλά ($4 δολλάρια για βάρος μέχρι 1,360 γρ!).

Τελευταία πήρα κάτι υπέροχα Gogi berries, cranberries, ωμό κακάο, σόδα και baking powder χωρίς αλουμίνιο, αλεύρι από καστανό ρύζι, Irish oats κτλ, όλα βιολογικά.

Και φυσικά ψωνίζουμε σχεδόν όλα μας τα οικολογικά καλλυντικά από το iherb, βιολογικά ταμπόν και σερβιέττες, βιολογικό βαμβακάκι για τα παιδιά και μας κτλ.

Μου έδωσαν και ένα κωδικό τον οποίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει όποιος παραγγέλνει για πρώτη φορά και να έχει έκπτωση $5: EVI881

Ιδιαίιτερα μ' αρέσουνα τα nut butters της Artisana!

Rosie δώσε και κανένα λινκ από αυτά τα προϊόντα.

Με το αλεύρι φτιάχνεις ψωμί? Με το baking powder κέηκ?Κάνουν δλδ αυτά κανονικά?

margiota
16-02-11, 20:39
Όχι δεν το παρακολουθώ:oops::oops::oops::oops::oops:
Θα κάτσω να το μελετήσω!!! Ελπίζω να μην έμεινα από απουσίες και να μπορώ να δώσω στην διδακτέα ύλη:?

Κάνε μου τη χάρη και βάλε μου το link του topic... Χάνομαι με τόσα!

sofaki1978
16-02-11, 22:00
Όχι δεν το παρακολουθώ:oops::oops::oops::oops::oops:
Θα κάτσω να το μελετήσω!!! Ελπίζω να μην έμεινα από απουσίες και να μπορώ να δώσω στην διδακτέα ύλη:?

Κάνε μου τη χάρη και βάλε μου το link του topic... Χάνομαι με τόσα!

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955

μονο 126 σελιδες! :p

margiota
16-02-11, 22:12
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955

μονο 126 σελιδες! :p
Και έλεγα "τι θα τον κάνω τόσο ελεύθερο χρόνο?":mrgreen:

Ευχαριστώ!

BitsosBebitsos
17-02-11, 00:27
Εΰχαριστώ για την απάντηση :)

εγω το εκανα αυτο με διαφορες πρωτες υλες ,οχι ι ομως αυτα τα 3 που ανεφερες διοτι ειναι πολυ δυσκολα στο βρασιμο

Δλδ πρέπει και να τα βράσω? δεν αρκεί αν τα αλέσω απλά και να τους προσθεσω μετά είτε γάλα είτε χυμό φρούτων??

Και κάτι ακόμα.. το γάλα σόγιας και το γάλα αμυγδάλου και το γάλα καρύδας το δίνουμε σε βρέφη 9 μηνών??

Εγώ πάντως προς το παρόν πήρα κουάκερ, κορν φλέικς, και νιφάδες σιταριού και θα δω τι αλχημείες θα κάνω.. με λίγο γάλα, με φρούτα, με γιαούρτι.. Φαντασια!! :)

marsolan
17-02-11, 00:43
Δλδ πρέπει και να τα βράσω? δεν αρκεί αν τα αλέσω απλά και να τους προσθεσω μετά είτε γάλα είτε χυμό φρούτων??

Και κάτι ακόμα.. το γάλα σόγιας και το γάλα αμυγδάλου και το γάλα καρύδας το δίνουμε σε βρέφη 9 μηνών??

Εγώ πάντως προς το παρόν πήρα κουάκερ, κορν φλέικς, και νιφάδες σιταριού και θα δω τι αλχημείες θα κάνω.. με λίγο γάλα, με φρούτα, με γιαούρτι.. Φαντασια!! :)

εννοειται καλε οτι θελουν βρασιμο...για δοκιμασε να φας αλεσμενο κριθαρι ή αλεσμενη βρωμη και να εχεις προσθεσει σκετο γαλα χωρις να το εχεις βρασει!!!:rolleyes:

Rosie
17-02-11, 00:46
Γμτ, απάντησα και χάθηκε όλο το μήνυμά μου! :evil:

Εν συντομία, δείτε στο iherb το Navitas Naturals για κακάο, ξηρά φρούτα κτλ και το Bob's Red Mill για σόδα, ΒΡ, αλεύρια και βρώμη.

Γάλα σόγιας δεν δίνουμε ποτέ στα παιδάκια, το φρέσκο γάλα αμυγδάλου είναι ΟΚ αν και για βρέφη προτιμώ το γάλα καρύδας.

Marsolan είναι μικρή για ζάχαρη ακόμη κάνε υπομονή 2-3 μήνες ακόμη για να της δώσεις μέλι. Στο μεταξύ μπορείς απλά να βράζεις και μερικά αποξηραμένα φρούτα στο χυλό για να νοστιμίσει. Θυμάμαι στο γιο μου έβαζα ξηρό βερύκοκο και δαμάσκηνο στη φρουτόκρεμα (τα έβραζα λίγο όμως) για να μην έχει πρόβλημα με το εντεράκι του.

marsolan
17-02-11, 00:56
Ευχαριστω...
δεν βιαζομαι καθολου για την ζαχαρη...
κι εννοειται θα δινω μελι στην μικρη!
Απλα ρωτησα για να δω πως μπορει κανεις να φτιαξει ενα γλυκο και να γινει πιο "καλο" και σωστο!!

fairy's mom
17-02-11, 08:43
Εγώ που με τα γλυκά δεν τα πάω τόσο καλά όσο με τα αλμυρά παίρνω ετοιμα κάτι μπισκοτάκια μήλο κανέλα από τα βιολογικά χωρίς αυγό, βούτυρο, γάλα και ζάχαρι. Αλλά τώρα που θέλω να φτιάξω ένα κεικ για το παιδί, νομίζω ότι θα βάλω μαύρη ζάχαρι. Μία φίλη φτιάχνει κέικ καρότου με μέλι μόνο. Μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές και να δεις τι θα σου βγει καλύτερο.

valeri
17-02-11, 23:36
πως τρωγεται ακριβως ?

)

λοιπον επειδη δεν απαντηθηκε την ξανακανω κ επιπλεον
το γαλα καρυδας που το βρισκουμε
το λαδι καρυδας αλοιφεται στο ψωμι?

ZIMAROULIS
17-02-11, 23:52
Βαλερι το λάδι καρύδας καθώς και το γάλα καρύδας τα βρίσκεις σε μαγαζιά με βιολογικά προιόντα. Το λάδι καρύδας από μία θερμοκρασία και κάτω γίνεται στερεό, εγώ το βάζω σε καυτό νερό για να υγροποιηθεί. Δεν απλώνεται στο ψωμί όμως

ZIMAROULIS
17-02-11, 23:53

Ο Βυθούλκας είναι ο παραγωγός, εγώ τις βρίσκω συσκευασμένες πάλι σε κατάστημα βιολογικών

ΣΤΕΓΙΑ
18-02-11, 00:49
Ποστάρω για να το παρακολουθώ,υπέροχο θέμα...

valeri
18-02-11, 09:12
Βαλερι το λάδι καρύδας καθώς και το γάλα καρύδας τα βρίσκεις σε μαγαζιά με βιολογικά προιόντα. Το λάδι καρύδας από μία θερμοκρασία και κάτω γίνεται στερεό, εγώ το βάζω σε καυτό νερό για να υγροποιηθεί. Δεν απλώνεται στο ψωμί όμως

το γαλα ειναι συσκευασμενο οπως τα αλλα ?
το λαδι καρυδας το βρηκα στο βιολογικο, αλλα ηταν σε ενα κοκκαλινο πλαστικο μπουκαλι με πολυ στενο στομιο ,το κουφο ειναι οτι απο τη στιγμη που παγωνει ,ναι πρεπει να το βαλεις σε καυτο νερο ,αλλα το βαζεις το πλαστικο σε καυτο νερο? χαζο εντελως ,δεν το πηρα
δεν απλωνεται γιατι δεν ειναι νιστημο?

για το λινελαιο τι λετε ?πηρα ενα μικρο ,αλλα ειναι πολυ περιεργο ,πικρο να το πω ,καπως
οπως επισης το ηλιελαιο
τι λαδια χρησιμοποιειτε?
εγω μεχρι στιγμης μονο ελαιολαδο,γιατι απλα τα αλλα δεν τα θεωρω απαραιτητα ,και δεν τα εμπιστευομαι τα συμβατικα ,ο τροπος παραγωγης τους πρεπει να εμπλεκει πετραιλεοειδη (αν θυμαμαι καλα)

amande
18-02-11, 11:23
Τώρα που σας βρήκα θα σας τρελάνω στις απορίες....σε λίγο ξεκινάει και ο μικρος οπότε....
το φρέσκο γάλα αμυγδάλου είναι ΟΚ αν και για βρέφη προτιμώ το γάλα καρύδας.

Rosie όταν λές "βρέφη" απο πότε εννοείς? να το βάζουμε στις κρέμες ή και να το πίνει γενικώς?

valeri
18-02-11, 14:18
την μελάσα. Την χρησιμοποιώ αρκετά στο κέικ, στα μπισκότα, σε σάλτσες για ψητά λαχανικά/κρέας και επειδή ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό προιόν (σίδηρος, ασβέστιο, μαγνήσιο) θέλω πολύ αν επιτρέπετε να της δώσω...

..

epeidh εριξα μια ματια πισω
η μελασα απο μονη της ειναι γλυκια ,πως την προσθετεις στα λαχανικα και στο κρεας?

Εχω παρει μουσλι και κεχρι αλλα ολα αυτα φτιαχνονται με διαφορους τροπους απο οτι εχω καταλαβει,αλλα δε τους ξερω....

το κεχρι
εγω το βαζω σε λιγο νερακι ,το βραζω γυρω στα 10 λεπτα (θα το κρινεις μονη σου) ,προσθετω ενα κουταλακι ελαιολαδο με η χωρις μαυρη ζαχαρη με μελασα ,και χωρις ζαχαρη τρωγεται μια χαρα,ο μεγαλος την τρωει κανονικα ενω ο μικρος(σημερα 9 μηνων και οταν τρωει )αλεσμενο, καμια φορα ομως και μη αλεσμενο
το κινοα
με τον ιδιο τροπο ,αλλα θελει βρασιμο περισσοτερη ωρα και δεν ειναι ειναι και πολυ νοστημο ,για να νοστημσει βαζω φρουτοκρεμα ,αλλα και παλι δεν τρωγεται ευκολα ,σε σουπιτσες ομως τρωγεται μια χαρα
βρωμη
ο χυλος της βρωμης απο την αλλη που γινεται με νερο μεσα σε 1 λεπτο (βρασιμο) δεν τρωγεται ευκολα ,με το γαλα ειναι νοστημοτατο ,το ετρωγε ο γιος με πολυ ορεξη
θα επανελθω και με αλλα

να φτιάξω ένα κεικ για το παιδί, νομίζω ότι θα βάλω μαύρη ζάχαρι. Μία φίλη φτιάχνει κέικ καρότου με μέλι μόνο. Μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές και να δεις τι θα σου βγει καλύτερο.

και γιατι να μην βαλεις καμια φορα και φρουκτοζη

margiota
18-02-11, 17:34
epeidh εριξα μια ματια πισω
η μελασα απο μονη της ειναι γλυκια ,πως την προσθετεις στα λαχανικα και στο κρεας?
Την βάζω σε σάλτσες αντί ζάχαρη... π.χ. στις σάλτσες με τομάτα!

Rosie
19-02-11, 01:14
Rosie όταν λές "βρέφη" απο πότε εννοείς? να το βάζουμε στις κρέμες ή και να το πίνει γενικώς?

Από τους έξι μήνες και μετά για τις κρέμες τους.
Μαράκι η κόρη μου τρελλένεται για το βούτυρο καρύδας της Artisana από το iherb!

soevan07
19-02-11, 08:58
Βρε μπέρδεμα που προκάλεσα....:p:p:p
Το είπα σωστά αυτή τη φορά? Ή σας μπέρδεψα και άλλο:confused:

Γεια σας και απο εμένα!!!! :mrgreen:

Αυτή η ζάχαρη που λες margiota είναι μια καφέ σκούρα
που μοιάζει σαν να είναι κολλημένη???

Εγώ χρησιμοποιώ καστανή
γιατί την μαύρη που την πήρα μία φορά
νόμιζα οτι ήταν χαλασμένη και την πέταξα! :oops:

Είχε κολλήσει βρε κορίτσια.....σαν τούβλο ήταν! :roll:
Αυτή είναι???? :oops: :oops:

soevan07
19-02-11, 09:03
Rosie, θύμησέ μου:
το αλάτι Ιμαλαϊων απο που το παίρνεις.

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το απλό βιολογικό αλάτι.
Σίγουρα θα είναι καλύτερο των Ιμαλαιων.

(έχω χαμηλή πίεση τώρα με την εγκυμοσύνη
και ο γιατρός μου είπε να τρώω πολλά αλάτια! :D)

TARA
19-02-11, 09:35

Εγώ χρησιμοποιώ καστανή

Ακριβως! Η μαυρη ζαχαρη εχει μελασα και φαινεται κολλημενη! Αυτη χρησιμοποιω στη ζαχαροπλαστικη. Εχει παρα πολυ γλυκια γευση και βαζω σχεδον τη μιση ποσοτητα απο αυτη που γραφουν οι συνταγες. Τη λευκη ζαχαρη την εχω καταργησει εδω και χρονια. Τον καφε και τα ροφηματα γενικα τα πινουμε σκετα, και για τους επισκεπτες εχω καστανη ζαχαρη.

Rosie
19-02-11, 09:46
Rosie, θύμησέ μου:
το αλάτι Ιμαλαϊων απο που το παίρνεις.

Από το Mercola όταν έχει free shipping.

margiota
19-02-11, 11:30
Γεια σας και απο εμένα!!!! :mrgreen:

Εγώ χρησιμοποιώ καστανή

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι αυτή είναι....

amande
19-02-11, 12:18
Από τους έξι μήνες και μετά για τις κρέμες τους.
Μαράκι η κόρη μου τρελλένεται για το βούτυρο καρύδας της Artisana από το iherb!
τι καλά....γιατί δεν αντέχω τις αντλησεις....το βούτυρο το βαζεις και αυτο στην κρέμα?
γάλα ποιό να πάρω και απο που?

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ το απλό βιολογικό αλάτι.
Σίγουρα θα είναι καλύτερο των Ιμαλαιων.

(έχω χαμηλή πίεση τώρα με την εγκυμοσύνη
και ο γιατρός μου είπε να τρώω πολλά αλάτια! :D)
σοφάκι μέχρι να βάλει ο mercola free shipping πάρε αυτό που πήρα κι εγω απο iherb http://www.iherb.com/Klamath-Mineral-Mountain-Krystal-Salt-3-5-oz-98-g/6518?at=0

Rosie
19-02-11, 12:57
τι καλά....γιατί δεν αντέχω τις αντλησεις....το βούτυρο το βαζεις και αυτο στην κρέμα?
γάλα ποιό να πάρω και απο που?

Άρχισε με λίγο βουτυράκι ή λαδάκι καρύδας στην κρεμούλα μαζί με το νερό και άσε αργότερα το γάλα καρύδας.
Εγώ της δίνω το βούτυρο σκέτο με το κουταλάκι μια και ο χυλός βρώμης δεν της αρέσει.

valeri
19-02-11, 13:11
rosie εχεις δοκιμασει να φτιαξεις γαλα καρυδας απο καρυδα απο μονη σου? σκεφτομουν να το κανω
αλλο λαδι και αλλο βουτυρο καρυδας ε ? το βουτυρο μαλλον αλοιφεται στο ψωμι .

τα βιολογικα με την ετικετα χακι -πορτοκαλι τα αγοραζεται καθολου? ειναι αυτα που γραφουν π.χ γερμανικο προιον και πιστοποιειται απο την βιο ελλας,δεν ξερω εαν καταλαβατε

α και κατι αλλο απο ενα φλιτζανι αμυγδαλου βγαινει περιπου μισο φλιτζανι γαλα?

soevan07
19-02-11, 13:52
Ακριβως! Η μαυρη ζαχαρη εχει μελασα και φαινεται κολλημενη! Αυτη χρησιμοποιω στη ζαχαροπλαστικη. Εχει παρα πολυ γλυκια γευση και βαζω σχεδον τη μιση ποσοτητα απο αυτη που γραφουν οι συνταγες. Τη λευκη ζαχαρη την εχω καταργησει εδω και χρονια. Τον καφε και τα ροφηματα γενικα τα πινουμε σκετα, και για τους επισκεπτες εχω καστανη ζαχαρη.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι αυτή είναι....

Πως το λιώνετε βρε κορίτσια αυτό το τούβλο?
Θα σπάσει το χτυπητήρι εαν το βάλω για ανακάτεμα!! :roll:

σοφάκι μέχρι να βάλει ο mercola free shipping πάρε αυτό που πήρα κι εγω απο iherb http://www.iherb.com/Klamath-Mineral-Mountain-Krystal-Salt-3-5-oz-98-g/6518?at=0

Από το Mercola όταν έχει free shipping.

ΟΚ Thanks a lot!!!! ;)

Rosie
19-02-11, 14:20
rosie εχεις δοκιμασει να φτιαξεις γαλα καρυδας απο καρυδα? σκεφτομουν να το κανω
αλλο λαδι και αλλο βουτυρο καρυδας ε ? το βουτυρο μαλλον αλοιφεται στο ψωμι .

Το βούτυρο έχει εκτός από λάδι και σάρκα καρύδας και ναι, αλοίφεται στο ψωμί.

Πάντως Βάλερι να ξέρεις ότι η καρύδα είναι αντιμικροβιακή και αντιμυκητιακή και συστείνεται σ' αυτούς που έχουνε γενικά προβλήματα με καντίτα.

α και κατι αλλο απο ενα φλιτζανι αμυγδαλου βγαινει περιπου μισο φλιτζανι γαλα?

Μ' ένα ποτήρι αμύγδαλα εγώ βγάζω ένα λίτρο γάλα!
Αν βάλεις πιο λίγο νερό θα βγει πηκτό σαν κρέμα.
Εγώ το κάνω και πιο συμπηκνωμένο για να βάζω στο τσάι ή στον καφέ αντί για γάλα/κρέμα.

amande
19-02-11, 14:58
πήγα να παραγγείλω το βoυτυράκι και ήταν out of stock...γιατί άραγε Rosie:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:????

TARA
19-02-11, 15:15
Πως το λιώνετε βρε κορίτσια αυτό το τούβλο?
Θα σπάσει το χτυπητήρι εαν το βάλω για ανακάτεμα!! :roll:

Μια χαρα τη χτυπας με το μιξερ!

marsolan
19-02-11, 15:28
κοριτσακια,
να βαλω κι εδω αυτο το λινκ να το βλεπει καμια που ενδιαφερεται:

http://parents.gr/forum/showthread.php?t=79960

fairy's mom
19-02-11, 15:42
τότε μάλλον εγώ το πήρα ακριβά :mrgreen:
iherb από δω και πέρα για να μην αναρωτιόμαστε για τις τιμές!

πως τρωγεται ακριβως ?

Κατ αρχάς να πω συγνώμη που δεν σου απάντησα. Αλλά πολλές φορές μπαίνω για 3-4 λεπτά και δεν διαβάζω με προσοχή. Όταν ξαναμπώ με το πάσο μου, συνήθως βλέπω κι αυτά που μου ξεφεύγουν. Δεν είναι "γράψιμο"! Οπότε keep asking :p

Εγώ πήρα το λάδι της βιονα για μαγείρεμα και το βούτερο της Artisanα gia na to δίνω στο παιδί απευθείας. Αλλά και για μένα..
Βυθούλκας είναι ο παραγωγός, αλλά έτυχε. Θα έπαιρνα όποιου έβρισκα εκτός από Θήβα και γύρω περιοχές, από τις οποίες δεν αγοράζω τπτ ούτε βιολογικό. Αν τις δοκιμάσεις θα δεις τη διαφορά με τις συμβατικές και στο μέγεθος και στη γεύση!

και γιατι να μην βαλεις καμια φορα και φρουκτοζη
Ποτέ δεν χρησιμοποιώ φρουκτόζη και επίση διάβασα στον Μέρκολα και τα χειρότερα για το σιρόπι αγάβης. Θα προτιμούσα μέλι ή μελάσα. Η καλύτερα στέβια. Νομίζω μία κοπέλα βρήκε στέβια στο iherb. Αλλά όπως ξανάπα δεν είμαι τόσο μαγείρισσα ζαχαροπλαστικής :p οπότε μην το παίζω και σχετική!

Για κινόα δείτε αυτή τη συνταγή που έγραψε η Rosie. Μπορείς να προσθέσεις ό,τι θέλεις. Εγώ αφαίρεσα τις πιπεριές κι έβαλα και χόρτα λάπατα και μπρόκολα, αλλά στο πολύ τέλος, για να μην γίνουν νιανια. Ο δε άντρας μου: Είναι πολύ ωραίο αυτό το κινόα, να το κάνεις συχνά!!!
Το κινόα πάντα το μουλιάζω από το προηγούμενο βράδυ.
Τσιγαρίζω κρεμμυδάκι και πιπερίτσες πολύχρωμες σε λάδι καρύδας, προσθέτω συνήθως μανιταράκια και αρακά, ένα κύβο από σπιτικό ζωμό (βοδινό, κοτόπουλο ή λαχανικών που φτιάχνω εγώ) και μετά το κινόα και το αλάτι με καυτό νερό σε αναλογία ένα προς ένα εφόσον έχει μουλιάσει.
Κλείνω το καπάκι και χαμηλώνω τη θερμοκρασία και γίνεται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

τα βιολογικα με την ετικετα χακι -πορτοκαλι τα αγοραζεται καθολου? ειναι αυτα που γραφουν π.χ γερμανικο προιον και πιστοποιειται απο την βιο ελλας,δεν ξερω εαν καταλαβατε

Τα παιρνω κι αυτά. Γενικά κοιτάω την χώρα παραγωγής περισσότερο και όχι τόσο την μάρκα. πχ κινόα προτίμησα ένα από Περού παρά ένα από Κίνα.

πήγα να παραγγείλω το βoυτυράκι και ήταν out of stock...γιατί άραγε Rosie:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:????
Άδικα την κατηγορείς Άλλος έφταιγε! :mrgreen:

Rosie
19-02-11, 15:56
Ποτέ δεν χρησιμοποιώ φρουκτόζη και επίση διάβασα στον Μέρκολα και τα χειρότερα για το σιρόπι αγάβης. Θα προτιμούσα μέλι ή μελάσα. Η καλύτερα στέβια. Νομίζω μία κοπέλα βρήκε στέβια στο iherb. Αλλά όπως ξανάπα δεν είμαι τόσο μαγείρισσα ζαχαροπλαστικής :p οπότε μην το παίζω και σχετική!

Η στέβια έχει ιδιαίτερη γεύση και δεν μ' αρέσει, αλλά ανακάλυψα τελευταία ένα καταπληκτικό γλυκαντικό, ζάχαρη από άνθος καρύδας (palm sugar)!

Διαβάστε γι' αυτήν εδώ:

http://www.thenourishinggourmet.com/2008/11/in-my-kitchen-coconut-sugar.html

Την έχει το iherb φυσικά, είναι της Navitas Naturals.

Eίναι πολύ νόστιμη, είδη τη χρησιμοποιήσα σε γλυκό και ο άντρας μου την έβαλε στις φράουλες και ενθουσιάστηκε!

valeri
19-02-11, 16:28
Το βούτυρο έχει εκτός από λάδι και σάρκα καρύδας και ναι, αλοίφεται στο ψωμί.

Πάντως Βάλερι να ξέρεις ότι η καρύδα είναι αντιμικροβιακή και αντιμυκητιακή και συστείνεται σ' αυτούς που έχουνε γενικά προβλήματα με καντίτα.

Μ' ένα ποτήρι αμύγδαλα εγώ βγάζω ένα λίτρο γάλα!
Αν βάλεις πιο λίγο νερό θα βγει πηκτό σαν κρέμα.
Εγώ το κάνω και πιο συμπηκνωμένο για να βάζω στο τσάι ή στον καφέ αντί για γάλα/κρέμα.
ευχαριστω
δηλ.η αναλογια ειναι ενα ποτηρι αμυγδαλα και ενα λιτρο νερο?κ μετα το μπλεντερ απλα το αφηνεις να στραγγισει μονο του στο σουρωτυρι

. Δεν είναι "γράψιμο"! Οπότε keep asking :p

Τα παιρνω κι αυτά. Γενικά κοιτάω την χώρα παραγωγής περισσότερο και όχι τόσο την μάρκα. πχ κινόα προτίμησα ένα από Περού παρά ένα από Κίνα.

:

τωρα μην δικαιολογεισαι ,σε εχω καταλαβει ............
τι εχει η φρουκτοζη και ειναι τοσο κακη............?
για τα χακι -πορτοκαλι ενας ιδιοκτητης βιολογικου καταστηματος μου ειχε πει οτι προσπαθει να μην τα βαζει στο μαγαζι του

amande
19-02-11, 16:40
Άδικα την κατηγορείς Άλλος έφταιγε! :mrgreen:
:lol::lol::lol:

Eίναι πολύ νόστιμη, είδη τη χρησιμοποιήσα σε γλυκό και ο άντρας μου την έβαλε στις φράουλες και ενθουσιάστηκε!
σε τι αναλογίες μπορούμε να τη βάλουμε στα γλυκά...π.χ. έκει που λεει η συνταγή 1 κουπα ζάχαρη, πόση απο αυτή βάζουμε??την ίδια αναλογία?

Rosie
19-02-11, 17:25
Ναι, αλλά καλύτερα να πειραματιστείς και μόνη σου.

Η φρουκτόζη αν θυμάμαι καλά επιβαρύνει το συκώτι μας.

Για το γάλα αμυγδάλου έχω μια ειδική συσκευή Soyabella (http://www.soyabella.com/) γιατί το φτιάχνω πολύ συχνά μια και δεν καταναλώνουνε κανονικό γάλα στο σπίτι μας.
Δες το τοπικ εδώ καλύτερα:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=63029&highlight=%E3%E1%EB%E1+%E1%EC%F5%E3%E4%E1%EB%EF%F5

fairy's mom
19-02-11, 19:15
τι εχει η φρουκτοζη και ειναι τοσο κακη............?

για τα χακι -πορτοκαλι ενας ιδιοκτητης βιολογικου καταστηματος μου ειχε πει οτι προσπαθει να μην τα βαζει στο μαγαζι του

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2002/01/05/fructose-part-two.aspx

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/01/02/HighFructose-Corn-Syrup-Alters-Human-Metabolism.aspx

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/06/19/richard-johnson-interview-may-18-2010.aspx

Πολύ περιληπτικά
Fructose is a major contributor to:

Insulin resistance and obesity
Elevated blood pressure (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/10/17/Fructose-Tied-to-Higher-Blood-Pressure.aspx)
Elevated triglycerides (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2001/01/14/fructose-part-one.aspx) and elevated LDL
Depletion of vitamins and minerals
Cardiovascular disease, liver disease, cancer, arthritis and even gout (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/02/19/surge-in-gout-blamed-on-sweet-drinks.aspx)
Για την μάρκα που λες πρόσεξα ότι όντως αυτή ήταν από Κίνα, γιατί στο σπίτι έχω άλλη μάρκα. Αλλά έχω πάρει πχ cranberries πολλές φορές, γιατί η άλλη μάρκα που είχαν είχε μέσα ζάχαρη. Θα το έχω όμως στα υπόψη αυτό που σου είπαν και θα προσπαθώ να την αποφεύγω.
Αλήθεια αποξηραμένα cranberries παίρνετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα?

margiota
19-02-11, 19:22
:lol::lol::lol:

σε τι αναλογίες μπορούμε να τη βάλουμε στα γλυκά...π.χ. έκει που λεει η συνταγή 1 κουπα ζάχαρη, πόση απο αυτή βάζουμε??την ίδια αναλογία?
Η αναλογία είναι πολύ μικρότερη. Εγώ βάζω τις ποσότητες εμπειρικά και δεν μπορώ να σου πω ακριβώς. Καλύτερα να δοκιμάσεις λίγο πριν την χρησιμοποιήσεις για να ξέρεις;). Μη δοκιμάσεις όμως πολύ μη λιγωθείς:mrgreen:

amande
19-02-11, 20:25
ευχαριστώ για τις οδηγίες κοριτσάκια
πάντως όσον αφορά τη φρουκτόζη ούτε ο ενδοκρινολόγος μου με άφηνε να καταναλώσω στην εγκυμοσύνη, είναι και παχυντική όπως μου είχε αναφέρει

valeri
19-02-11, 20:31
Ναι, αλλά καλύτερα να πειραματιστείς και μόνη σου.

Η φρουκτόζη αν θυμάμαι καλά επιβαρύνει το συκώτι μας.

Για το γάλα αμυγδάλου έχω μια ειδική συσκευή Soyabella (http://www.soyabella.com/) γιατί το φτιάχνω πολύ συχνά μια και δεν καταναλώνουνε κανονικό γάλα στο σπίτι μας.
Δες το τοπικ εδώ καλύτερα:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=63029&highlight=%E3%E1%EB%E1+%E1%EC%F5%E3%E4%E1%EB%EF%F5

ευχαριστω
ειχες πολυ καλες ιδεες στο συγκεκριμενο τοπικ

Fructose is a major contributor to:

Insulin resistance and obesity
Elevated blood pressure (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/10/17/Fructose-Tied-to-Higher-Blood-Pressure.aspx)
Elevated triglycerides (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2001/01/14/fructose-part-one.aspx) and elevated LDL
Depletion of vitamins and minerals
Cardiovascular disease, liver disease, cancer, arthritis and even gout (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/02/19/surge-in-gout-blamed-on-sweet-drinks.aspx)

?

ευχαριστώ για τις οδηγίες κοριτσάκια
πάντως όσον αφορά τη φρουκτόζη ούτε ο ενδοκρινολόγος μου με άφηνε να καταναλώσω στην εγκυμοσύνη, είναι και παχυντική όπως μου είχε αναφέρει
παιδια παντως το μελι μονο ιφρουκτοζη εχει αν θυμαμαι καλα
τα φρουτα εχουν φρουκτοζη
προφανως ο τροπος επεξεργασιας για την παραγωγη της επηρεαζει την ποιοτητα της

marsolan
20-02-11, 13:13
ξανα σε στοκ το cocoa butter artisana στο iherb!
ρε παιδι μου ομως ενα βαζακι 458 γρμ το βγαζει στο πακεταρισμα 900:confused:
Αν θες να παρεις και κατι αλλο σε τετοιο βαρος...πρεπει να βαλεις αλλη παραγγελια!

Rosie..τι ποσοτητα δινεις στην μικρη σου???
Ταχινι της δινεις??

valeri
20-02-11, 14:27
Rosie χτες εκανα γαλα αμυγδαλου 2 ποτηρια 1.5 λιτρο γαλα ,καταλαβα οτι εχει σχεση με το ποσο νερο βαζεις, οσο πιο πολυ τοσο περισσοτερο ,απλα χρειαζεται σταδιακη προσθεση του νερου
εχει ομως λιγο απο τον πουρε των αμυγδαλων μεσα ,δεν ειναι δηλ.σκετο γαλα
με την συσκευη που εχεις φτιαχνεις σκετο γαλα η και εκει εχει λιγο αμυγαδαλοψυχα?
ποσες μερες μπορω να το κρατησω ?φανταζομαι δε θελει ψυγειο (αν και το εβαλα)
στο τοπικ για το γαλα αμυγδαλου τεθηκε θεμα αντικαταστασηες του ζωικου γαλακτος (απο μια ηλικια και μετα φυσικα )απο το φυτικο
ειναι καλη πηγη ασβεστιου ?αυτο που ξερω ειναι οτι 20 αμυγδαλα περιεχουν περιπου 50 mg ασβεστιου και δεν ειναι και καλα απορροφησιμος ,αν και ενας διαιτολογος μου ειπε οτι το ασβεστιο απορροφαται και απο τις φυτικες πηγες εξισου καλα ,απλα αυτες εχουν αναλογικα λιγοτερο ασβεστιο σε σχεση με τις ζωικες π.χ γαλα,,, δηλ,σε 100 γρ τυριου το ασβεστιο ειναι πιο πολυ απο οτι σε 100 γρ αμυγδαλου ,πραγμα οκ που το γνωριζω και εγω ,απλα οι διαιτολογοι λενε διαφορετικα πραγματα και ετσι :x:x:x

amande
20-02-11, 14:51
Αν θες να παρεις και κατι αλλο σε τετοιο βαρος...πρεπει να βαλεις αλλη παραγγελια!

κι εμένα το ίδιο μου έβγαλε, μάλλον είναι το καθαρό βάρος 458 και συν το γυάλινο βάζο και το πακετάρισμα πρέπει να πηγαίνει τόσο.

Rosie
20-02-11, 15:11

Rosie..τι ποσοτητα δινεις στην μικρη σου???
Ταχινι της δινεις??

Πήρα κι εγώ ακόμη ένα! :mrgreen:
Στην παραγγελία πρόσθεσα 2 αιθέρια έλαια και ένα μπουκαλάκι εχινάκεια 30μλ ώστε να μην πάνε τζάμπα τα μεταφορικά.

Της δίνω όσο θέλει, συνήθως δεν θέλει και πολύ, είναι δύσκολη με τις στερεές.
Ταχίνι όχι γιατί ούτε κι εμένα μ' αρέσει σκέτο, αλλά μάλλον θα δοκιμάσω να της δώσω το Cashini της Artisana που είναι ταχίνι με βούτυρο από κάσιους και επομένως πιο γλυκό.

Rosie
20-02-11, 15:15
Το γάλα αμυγδάλου διατηρείται 3-4 μέρες στο ψυγείο (οπωσδήποτε!).
Με τη συσκευή συνήθως δεν μένει αμυγδαλόψιχα, εκτός και αν αλέσεις τα αμύγδαλα πάρα πολύ.

Βάλερι γιατί ανησυχείς τόσο για το ασβέστιο;
Ο γιος μου από τότε που αποθήλασε στους 28 μήνες δεν ήπιε ποτέ του ζωικό γάλα και όπως γνωρίζεις τρώει ελάχιστα γαλακτοκομικά.
Αλλά η διατροφή του είναι πολύ καλή ισορροπημένη, δεν ανησύχησα ποτέ για μεμωνομένα θρεπτικά συστατικά.

soevan07
20-02-11, 15:48
Κορίτσια πότε δίνετε γάλα αμυγδάλου?
Όταν υπάρχει θέμα αλλεργίας και δυσανεξίας στο ζωικό γάλα?

soevan07
20-02-11, 16:05
βρωμη
ο χυλος της βρωμης απο την αλλη που γινεται με νερο μεσα σε 1 λεπτο (βρασιμο) δεν τρωγεται ευκολα ,με το γαλα ειναι νοστημοτατο ,το ετρωγε ο γιος με πολυ ορεξη

Πως τον φτιάχνετε τον χυλό βρώμης?
Θα ήθελα να το έδινα στη κόρη μου για πρωινό με το γάλα της....

Εαν του έβαζα λίγο μέλι για να το γλυκάνω λέτε να του πήγαινε?
(είναι γλυκατζού...σαν τον πατέρα της :roll:)

marsolan
20-02-11, 16:27
Πως τον φτιάχνετε τον χυλό βρώμης?
Θα ήθελα να το έδινα στη κόρη μου για πρωινό με το γάλα της....

Εαν του έβαζα λίγο μέλι για να το γλυκάνω λέτε να του πήγαινε?
(είναι γλυκατζού...σαν τον πατέρα της :roll:)

Σοφια...εγω φτιαχνω με 4 μερη γαλα 1 μερος αλεσμενη βρωμη!!π.χ 200γρμ γαλα-50 γρμ βρωμη
Γινεται στο πιτσ φυτιλι...βαζεις και φρουτακια μεσα και μελι...γιατι οχι???

Εγω βαζω καρπο αλεσμενο γιατι εχει φλοιο κι ετσι ειναι πιο πληρης τροφη!!

soevan07
20-02-11, 16:37
Σοφια...εγω φτιαχνω με 4 μερη γαλα 1 μερος αλεσμενη βρωμη!!π.χ 200γρμ γαλα-50 γρμ βρωμη
Γινεται στο πιτσ φυτιλι...βαζεις και φρουτακια μεσα και μελι...γιατι οχι???

Πως θα την αγοράσω για να την κάνω χυλό?
Σε τι μορφή να είναι δηλαδή?

Ξέρω οτι υπάρχει σε μορφή αλευριού και σε μορφή δημητριακών...
....ποιο να πάρω εγώ?

Rosie
20-02-11, 18:02

Γι' αυτό κι εγώ παίρνω αυτή που είναι ολόκληρος ο σπόρος απλά τεμαχισμένος με ατσαλένιες λεπίδες:

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Organic-Whole-Grain-Steel-Cut-Oats-24-oz-680-g/10284?at=0

Δεν βρήκα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, μόνο νιφάδες.

Τη μουλιάζω από το προηγούμενο βραδυ για να γίνει γρήγορα, το πρωί την στραγγίζω, βάζω 2 ποτήρια γάλα καρύδας/νερό για ένα ποτήρι βρώμη, λάδι καρύδας και ξηρά φρούτα/αμύγδαλα.
Στο τέλος βάζω και λίγο μέλι και κανέλα.

Μας κρατάει για ώρες ολόκληρες!

spyni
20-02-11, 18:58
...........

spyni
20-02-11, 19:00
στην κορη μας παντως απο τις πρωτες της κρεμες ηταν αυτη με αλεσμενη βρωμη...την εβραζα με νερακι αφου την εκανα σκονη στο μπλεντερ και μετα της την σερβιρα με καποιο φρουτο..ηταν η αγαπημενη της κρεμα.....

soevan07
20-02-11, 19:01
Γι' αυτό κι εγώ παίρνω αυτή που είναι ολόκληρος ο σπόρος απλά τεμαχισμένος με ατσαλένιες λεπίδες:

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Organic-Whole-Grain-Steel-Cut-Oats-24-oz-680-g/10284?at=0

Τη μουλιάζω από το προηγούμενο βραδυ για να γίνει γρήγορα, το πρωί την στραγγίζω, βάζω 2 ποτήρια γάλα καρύδας/νερό για ένα ποτήρι βρώμη, λάδι καρύδας και ξηρά φρούτα/αμύγδαλα.

΄
Αα! Ωραία! Ευχαριστώ Rosie μου! ;)

Για το γάλα δεν μου απαντήσατε......
...γιατί προτιμάτε άλλα γάλατα και όχι τα ζωικά?

soevan07
20-02-11, 19:04
στην κορη μας παντως απο τις πρωτες της κρεμες ηταν αυτη με αλεσμενη βρωμη...την εβραζα με νερακι αφου την εκανα σκονη στο μπλεντερ και μετα της την σερβιρα με καποιο φρουτο..ηταν η αγαπημενη της κρεμα.....

Spyni απο Ελλάδα την έπαιρνες?

Το quaker δεν είναι νομίζω βρώμη??

spyni
20-02-11, 19:32
Spyni απο Ελλάδα την έπαιρνες?

Το quaker δεν είναι νομίζω βρώμη??

ναι απο το σταντ βιολογικων του Σκλαβενιτη, του μεγαλου στη Ν. Χαλκηδονα...
για το γαλα που ρωτας νομιζω το προτιμουν και λογω αλλεργιων, αλλα και επειδη το γαλα το ζωικο μπορει πιο ευκολα να νοθευτει στην παραγωγη του...αλλωστε το αγελαδινο πια θεωρειται τροφη πολυ κατωτερης ποιοτητας, λογω εντατικης χορηγησης αντιβιωτικων και αλλων...υπαρχει ενα βιβλιο Ολη η αληθεια για το γαλα...συγγραφεα συγγνωμη δε θυμαμαι...απο τοτε που μπαινω στο φορουμ-2 χρονια περπου-εχω αλλαξει παντως τη διατροφικη μας ιδεολογια και πραξη...ουτε εγω καιγομαι να πιει η κορη μου γαλα απο τοτε που αποθηλασε, παρολο που στο νεο μας σπιτι υπαρχει ενα μαντρι , με συνειδητιποιημενο τσομπανη-διπλα με κατσικες, που οταν δεν ειναι εγκυες παιρνουμε...

Rosie
20-02-11, 20:33
για το γαλα που ρωτας νομιζω το προτιμουν και λογω αλλεργιων, αλλα και επειδη το γαλα το ζωικο μπορει πιο ευκολα να νοθευτει στην παραγωγη του...αλλωστε το αγελαδινο πια θεωρειται τροφη πολυ κατωτερης ποιοτητας, λογω εντατικης χορηγησης αντιβιωτικων και αλλων...υπαρχει ενα βιβλιο Ολη η αληθεια για το γαλα...συγγραφεα συγγνωμη δε θυμαμαι...απο τοτε που μπαινω στο φορουμ-2 χρονια περπου-εχω αλλαξει παντως τη διατροφικη μας ιδεολογια και πραξη...ουτε εγω καιγομαι να πιει η κορη μου γαλα απο τοτε που αποθηλασε, παρολο που στο νεο μας σπιτι υπαρχει ενα μαντρι , με συνειδητιποιημενο τσομπανη-διπλα με κατσικες, που οταν δεν ειναι εγκυες παιρνουμε...

Του Μουρούτη είναι, αυτού που έγραψε και το βιβλίο για τα εμβόλια.

spyni
20-02-11, 20:45
Του Μουρούτη είναι, αυτού που έγραψε και το βιβλίο για τα εμβόλια.

αχ ναι, Ροσυ μου...μπραβο, αυτου ειναι το βιβλιο!!το δικο σου ποτε να το περιμενουμε????παντως πρεπει να το σκεφτεις σιγουρα κοριτσι μου στα σοβαρα...εισαι κινητη βιβλιοθηκη!!!σε ζηλευοθαυμαζω!!!!

soevan07
20-02-11, 20:59
ναι απο το σταντ βιολογικων του Σκλαβενιτη, του μεγαλου στη Ν. Χαλκηδονα...

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου,
δεν το έχω διαβάσει βέβαια αυτό το βιβλίο
αλλά φαντάζομαι το τι θα λέει...
...γιαυτό άλλωστε κι εμείς καταναλώνουμε βιολογικό γάλα Ολυμπος.

Θέλω να πιστεύω οτι δεν δίνουν στις αγελαδίτσες αντιβιοτικά και ορμόνες
και οτι τις αφήνουν να βοσκούν σε καταπράσσινα λειβάδια!....

Οσο για το θέμα με τις κατσικούλες στο μαντρί
ήθελα να σου πω οτι σίγουρα θα είναι πολύ πιο αγνό....

....αλλά πρέπει να ξέρεις οτι αυτό το γάλα θέλει οπωσδήποτε βράσιμο
γιατί εγκυμονεί πολλούς κινδύνους και αρρώστειες!

Ο άντρας μου είναι χημικός τροφίμων
και δουλεύει σε γνωστή ελληνική γαλακτοκομική βιομηχανία
στον ποιοτικό έλεγχο.

Μου λέει οτι η παστερίωση είναι πολύ καλύτερη απο το βράσιμο.
(η παστερίωση γίνεται στους 72-75 βαθμούς για λίγα δευτερόλεπτα
ενώ το βράσιμο στους 100)

Οσο για το κατσικίσιο γάλα....
....η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω δοκιμάσει
γιατί έχω ακούσει οτι έχει έντονη γεύση....:?

Θα το δοκιμάσω όμως....

Όλα σε αυτή τη ζωή είναι μια συνήθεια! :D

spyni
20-02-11, 21:08
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου,
δεν το έχω διαβάσει βέβαια αυτό το βιβλίο
αλλά φαντάζομαι το τι θα λέει...
...γιαυτό άλλωστε κι εμείς καταναλώνουμε βιολογικό γάλα Ολυμπος.

Θέλω να πιστεύω οτι δεν δίνουν στις αγελαδίτσες αντιβιοτικά και ορμόνες
και οτι τις αφήνουν να βοσκούν σε καταπράσσινα λειβάδια!....

Οσο για το θέμα με τις κατσικούλες στο μαντρί
ήθελα να σου πω οτι σίγουρα θα είναι πολύ πιο αγνό....

....αλλά πρέπει να ξέρεις οτι αυτό το γάλα θέλει οπωσδήποτε βράσιμο
γιατί εγκυμονεί πολλούς κινδύνους και αρρώστειες!

Ο άντρας μου είναι χημικός τροφίμων
και δουλεύει σε γνωστή ελληνική γαλακτοκομική βιομηχανία
στον ποιοτικό έλεγχο.

Μου λέει οτι η παστερίωση είναι πολύ καλύτερη απο το βράσιμο.
(η παστερίωση γίνεται στους 72-75 βαθμούς για λίγα δευτερόλεπτα
ενώ το βράσιμο στους 100)

Οσο για το κατσικίσιο γάλα....
....η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω δοκιμάσει
γιατί έχω ακούσει οτι έχει έντονη γεύση....:?

Θα το δοκιμάσω όμως....

Όλα σε αυτή τη ζωή είναι μια συνήθεια! :D

Λοιπον το συγκεκριμενο τον εμπιστευομαστε διοτι το γαλα του δεν το εμπορευεται, στην ουσια το μοιραζεται με εμας και την οικογενεια του...μαλιστα ενα διαστημα που εδινε αντιβιωση μας ειχε ενημερωσει...οντως εχει βαρια γευση θα ελεγα και γενικα σε οποιον δεν το εχει συνηθισει μπορει και να του μυριζει....οσο για την παστεριωση, την κανω οπως την εκανε και η γιαγια μου-ειμαι απο χωριο βλεπεις...οσο για το οραμα σου με τις αγελαδες και τα καταπρασινα λειβαδια...μμμ νομιζω σου χρειαζεται μια προσγειωση-ελπιζω δεν παρεξηγεις!!!-καλο μου κοριτσι, εγω και βιολογικα που ψωνιζουμε, τουλαχιστον σε οσα βρισκουμε και μπορουμε, καμιοα φορα σκεφτομαι λες να ειναι τιποτα μεταλλαγμενο???

soevan07
20-02-11, 22:39
...οσο για το οραμα σου με τις αγελαδες και τα καταπρασινα λειβαδια...μμμ νομιζω σου χρειαζεται μια προσγειωση-ελπιζω δεν παρεξηγεις!!!-καλο μου κοριτσι, εγω και βιολογικα που ψωνιζουμε, τουλαχιστον σε οσα βρισκουμε και μπορουμε, καμιοα φορα σκεφτομαι λες να ειναι τιποτα μεταλλαγμενο???

Το σκέφτομαι συνέχεια
όποτε απλώνω το χέρι μου να ψωνίσω "βιολογικά".

Θα μπορούσε να συμβαίνει το ίδιο και με την βιολογική μαναβική ας πούμε...

Δεν θέλω να μπω όμως σε μια τέτοια φάση αμφισβήτησης
των πάντων
γιατί θα πέσω σε κατάθλψη! :(

Θα ήμουν πολύ πιο σίγουρη εαν είχα δικές μου αγελάδες,κατσίκες,
αγροκτήματα να καλλιεργώ και να ξέρω εγώ η ίδια τι κάνω....
...αλλά εαν αυτό δεν γίνεται, τότε τι κάνεις?

Όταν ρώτησα την ομοιοπαθητικό
τι γνώμη έχει για τα "βιολογικά" εδώ στην Ελλάδα

η απάντησή της ήταν η εξής (η οποία με ισοπέδωσε :():
"O,τι αγοράζεται και πουλιέται να μην το εμπιστεύεσαι!"

Και τι να κάνω? Να αρχίσω να καταναλώνω συμβατικά?
Με μια ελπίδα ζούμε!!!....

marsolan
21-02-11, 01:06
Τελεια και η συνταγη της Ροζι...θα κανω κι αυτην!!

Εγω εχω βρει ολοκληρο καρπο βρωμη στο βιολογικαδικο στην πολη μας...την βαζω στο μπλεντερ και την κανω σκονη.Πεντανοστιμη....μακαρι να μου την τρωει κι οταν μεγαλωσει...Τωρα παντως την καταβροχθιζει-που να της βαλω και μελακι μετα τον χρονο.Αλλα αυτη απο το iherb πολυ καλη φαινεται επισης!!!

Οι νιφαδες το γνωστο κουακερ ειναι πιο επεξεργασμενες!!

Στην μικρη δινω κατσικισιο Ολυμπος,γιατι μεχρι τωρα την φτιαχνω με γαλα την βρωμη...γινεται σε χρονο dt.

καλα...εγω τρελλαινομαι για προβειο και κατσικισιο....οποτε παω στο χωριο και βρισκω....του δινω και καταλαβαινει κατακρυο απο το ψυγειο!!!

soevan07
21-02-11, 09:04
Εγω εχω βρει ολοκληρο καρπο βρωμη στο βιολογικαδικο στην πολη μας...την βαζω στο μπλεντερ και την κανω σκονη.Πεντανοστιμη....μακαρι να μου την τρωει κι οταν μεγαλωσει...Τωρα παντως την καταβροχθιζει-που να της βαλω και μελακι μετα τον χρονο.Αλλα αυτη απο το iherb πολυ καλη φαινεται επισης!!!

Οι νιφαδες το γνωστο κουακερ ειναι πιο επεξεργασμενες!!

Στην μικρη δινω κατσικισιο Ολυμπος,γιατι μεχρι τωρα την φτιαχνω με γαλα την βρωμη...γινεται σε χρονο dt.

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνεται: :oops:

Oταν χτυπήσετε την βρώμη στο μπλέντερ και γίνει σκόνη
μετά τι κάνετε;

Την βράζετε μετά,
ή την βάζετε ωμή μέσα στο γάλα να μουλιάσει;´
(όπως τα δημητριακά που τρώγονται με γάλα)

Rosie
21-02-11, 10:19
Σοφία η κόρη της marsolan είναι 9 μηνών γι' αυτό και κάνει τη βρώμη αλεύρι (αν και δεν χρειάζεται, εγώ της τη δίνω ως έχει).

soevan07
21-02-11, 10:42
Σοφία η κόρη της marsolan είναι 9 μηνών γι' αυτό και κάνει τη βρώμη αλεύρι (αν και δεν χρειάζεται, εγώ της τη δίνω ως έχει).

A! Κατάλαβα...ωμά σαν δημητριακά δηλαδή.
ΟΚ!! ;)
Ευχαριστώ!

Rosie
21-02-11, 14:27
Τι εννοείς ωμά;
Η βρώμη πρέπει να βράσει, να γίνει χυλός δηλαδή είτε σε νερό ή γάλα, για να γίνει πιο εύπεπτη.

ZIMAROULIS
21-02-11, 16:43
Rosie το palm sugar είναι σε υγρή μορφή?
Αυτό το θέμα με τα καλά υποκατάστατα ζάχαρης με έχει απασχολησει πολύ..για την μελάσα διάβασα διφορουμενες απόψεις..άλλοι λένε τα χειρότερα και άλλοι τα καλύτερα
Εγώ ιδανικά θα ήθελα κάτι στην μορφή της ζάχαρης δηλαδή σε σκόνη και όχι σε υγρή μορφή γιατί διαφοροποιείται η δοσολογία στις συνταγές
Ότι έχω βρει εδώ είναι πανάκριβο..θα κοιτάξω στο iherb μήπως βρω κάτι
Το blog που έβαλες rosie έχει σούπερ συνταγές για παγωτό...θα τις τιμήσω το καλοκαίρι...
Ακόμα περιμένω την συνταγή για τσίλι..έχει μία μέσα το blog που έβαλες οπότε άμα δεν μου πεις την δική σου θα κάνω αυτή

soevan07
21-02-11, 18:07
Τι εννοείς ωμά;
Η βρώμη πρέπει να βράσει, να γίνει χυλός δηλαδή είτε σε νερό ή γάλα, για να γίνει πιο εύπεπτη.

Oπως τα corn flakes που τα βάζεις ωμά στο γάλα!

Ετσι δηλαδή δεν γίνεται?

Rosie
21-02-11, 18:54
Ζιμαρούλη όχι δεν είναι σε υγρή μορφή, μοιάζει σαν ψιλή ζάχαρη και είναι πολύ αρωματική.

Ναι, το τσίλι, το ξέχασα, χθες το έφτιαξα.
Θα βάλω τη συνταγή, αν με αφήσουνε τα παιδιά να κάτσω στον υπολογιστή πάνω από 5 λεπτά!

Σοφία καμία σχέση οι νιφάδες βρώμες με τα κορν φλέικς, τα κορν φλέικς είναι σούπερ επεξεργασμένο δημητριακό (και επομένως βλαβερό) ενώ οι νιφάδες είναι απλά "ισιώμενος" σπόρος βρώμης (rolled oats).
Η βρώμη είναι το κλασικό πρωινό των Άγγλων και των Σκοτσέζων και Ιρλανδών.
Και εγώ από τις αγγλίδες συγκατοίκους μου έμαθα να κάνω χυλό βρώμης.

soevan07
21-02-11, 19:24
Είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο::???:
http://www.quakeroats.gr/ProductDetails.aspx?id=3&p_id=1&g_id=1

Oπότε Rosie εαν κάνω στη κόρη μου
αυτό που λες παρακάτω θα είναι εντάξει? Χωρίς βράσιμο....
(να υποθέσω οτι το βράσιμο είναι για μικρότερα μωράκια)

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Organic-Whole-Grain-Steel-Cut-Oats-24-oz-680-g/10284?at=0 (http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Organic-Whole-Grain-Steel-Cut-Oats-24-oz-680-g/10284?at=0)

marsolan
21-02-11, 19:37
Soevan μου...εμενα η μικρη ειναι 9 μηνων βρε και μονο με 2 δοντια ακομη γι αυτο αλεθω..καλα σου λεει η Ροζι...εσυ δεν χρειαζεται να τα αλεσεις...εκτος αν θες να της τα δινεις σαν "κρεμα"..
Η βρωμη ειτε με νερο ειτε με γαλα θελει βρασιμο για να γινει ευπεπτη..
Απλα η Ροζι μουλιαζει τον καρπο ολοβραδις για να μαλακωσει παραπανω!!

marsolan
21-02-11, 19:43

Ροζι..η μικρη μου δεν ειναι πολυ δεκτικη στα πιο μεγαλα κομματια...αν και τρωει μπισκοτακι μονη της και μια χαρα το καταφερνει...επισης τον τραχανα το τρωμε χωρις εξτρα αλεσμα, μπανανα-πατατες-λαχανικα χοντροπατημενα αλλα καποια αλλα φαγητα οπως η βρωμη την ψιλοξενιζουν αν δεν ειναι smooth!!

soevan07
22-02-11, 07:29
Soevan μου...εμενα η μικρη ειναι 9 μηνων βρε και μονο με 2 δοντια ακομη γι αυτο αλεθω..καλα σου λεει η Ροζι...εσυ δεν χρειαζεται να τα αλεσεις...εκτος αν θες να της τα δινεις σαν "κρεμα"..
Η βρωμη ειτε με νερο ειτε με γαλα θελει βρασιμο για να γινει ευπεπτη..

Xι-χι! Σας έχω μπλέξει λίγο! :mrgreen:

Δεν αναφέρομαι τόσο στο άλεσμα

(άσε που της κόρης μου της αρέσουν ακόμα τα "παπαριασμένα".....
για να καταλάβετε για πρωινό της αρέσει να τρώει
γάλα με λιωμένα μπισκότα μέσα.
Απλά θα ήθελα να της έβαζα κάτι πιο υγιεινό απο τα μπισκότα
-κι ας είναι βιολογικά αυτά που της βάζω...)

Εγώ έχω μπλέξει για το
αν πρέπει να την βράσω την βρώμη ή όχι!!

(η Rosie με μπέρδεψε με το post της που λέει οτι τα μουλιάζει μόνο :mrgreen:)

Rosie
22-02-11, 09:47
Όχι, είπα ότι τη μουλιάζω όλο το βράδυ και την άλλη μέρα την κάνω χυλό!

soevan07
22-02-11, 09:56
Όχι, είπα ότι τη μουλιάζω όλο το βράδυ και την άλλη μέρα την κάνω χυλό!

Kαι μετά το βράζεις ??????...........:mrgreen:

(καλά έχω κολλήσει απίστευτα ρε κορίτσια!!!!......
για στόκος μιλάμε!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

valeri
22-02-11, 10:31
Τ

Βάλερι γιατί ανησυχείς τόσο για το ασβέστιο;
Ο γιος μου από τότε που αποθήλασε στους 28 μήνες δεν ήπιε ποτέ του ζωικό γάλα και όπως γνωρίζεις τρώει ελάχιστα γαλακτοκομικά.
Αλλά η διατροφή του είναι πολύ καλή ισορροπημένη, δεν ανησύχησα ποτέ για μεμωνομένα θρεπτικά συστατικά.
ο δικος μου εχει πιο περιορισμενη διατροφη εδψ και 4 μηνες .για αυτο θελω να ξερω ακριβως τι εχει η καθε τροφη για να ειμαι σιγουρη

οταν λετε καρπο εννοειτε τους σπορους ετσι?
γενικα η βρωνη ειναι με τις εξης μορφες
αλεσμενη, ως αλευρι δηλ.
νιφαδες λεπτες για βρασιμο,χοντρες για ωμη καταναλωση
σποροι

χτες εφτιαξα γαλα απο καρυδα ,το δυσκολοτερο ηταν να την σπασουμε ,κατα τα αλλα πεντανοστημο :lol::lol::lol:
απο οτι ειδα στο βιολογικο ενα μικρο κουτακι κοστιζει 3 ευρω ,πανακριβο

Rosie
22-02-11, 10:37
Ναι καλέ τη βράζω!

Βάλερι από πού πήρες καρύδα; Ήτανε βιολογική, γιατί το γάλα που παίρνω εγώ είναι.

soevan07
22-02-11, 10:41
Ναι καλέ τη βράζω!

Δόξα συ Κύριε!!!!!! :roll: :roll: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

οταν λετε καρπο εννοειτε τους σπορους ετσι?
γενικα η βρωνη ειναι με τις εξης μορφες:
αλεσμενη, ως αλευρι δηλ.
νιφαδες λεπτες για βρασιμο,
χοντρες για ωμη καταναλωση
σποροι

Τώρα κατάλαβα!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

valeri
22-02-11, 11:13
Ναι καλέ τη βράζω!

Βάλερι από πού πήρες καρύδα; Ήτανε βιολογική, γιατί το γάλα που παίρνω εγώ είναι.
οχι δεν ηταν
αλλα δεν ξερω τι απο τα δυο ειναι καλυτερο συσκευασμενο γαλα απο ημερων ,χωρις να ξερεις ακριβως πως εχει παραχθει η αυτο που φτιαχνεται με τα χερια στο σπιτι ?
ειναι σαν πετρα οποτε μαλλον πολυ λιγοτερες βλαβερες ουσιες εισχωρουν μεσα ,λεω εγω τωρα:roll::roll::roll:

fairy's mom
22-02-11, 18:32
Όταν ρώτησα την ομοιοπαθητικό
τι γνώμη έχει για τα "βιολογικά" εδώ στην Ελλάδα

η απάντησή της ήταν η εξής (η οποία με ισοπέδωσε :():
"O,τι αγοράζεται και πουλιέται να μην το εμπιστεύεσαι!"
.

Δεν θελω να σας φρικάρω αλλά το Σάββατο όταν πήρα την προτελευταια κουταλιά από το ακριβό βιολογικό μου μέλι βρήκα μέσα στο δοχείο ένα έντομο (εγώ το έκανα για baby ελικοπτεράκι, ο αντρας μου για αραχνούλα). Δευτέρα πρωί πήρα τηλ τον παραγωγό και μου είπε ότι έχει τύχει να βρεθεί μέλισσα αλλά ποτέ κατι τέτοιο και ότι ακολουθούν όλες τις διαδικασιες υγεινης και συγνώμη κλπ. Τεσπα της ειπα ότι δεν θα το τραβήξω απλά τους πήρα να τους ενημερωσω και πλεον να είναι πιο προσεκτικοί. Πάντως τώρα πήρα άλλη μάρκα για να πω την αλήθεια μου...

fairy's mom
22-02-11, 18:41
Rosie μπορείς να δεις στο θέμα με τους μύκητες που έχω μία απορία να μου την λύσεις?
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1917523&posted=1#post1917523
Ευχαριστω!

fairy's mom
22-02-11, 18:44
ειναι σαν πετρα οποτε μαλλον πολυ λιγοτερες βλαβερες ουσιες εισχωρουν μεσα ,λεω εγω τωρα:roll::roll::roll:
Κι εγώ θα αγόραζα νομίζω συμβατική καρύδα. Δε νομίζω να τρώει φάρμακα σαν δέντρο, άσε που είναι και αυτό που λες με το σκληρο περίβλημα. Κάνω λάθος λέτε?

marsolan
23-02-11, 01:48
Kαι μετά το βράζεις ??????...........:mrgreen:

(καλά έχω κολλήσει απίστευτα ρε κορίτσια!!!!......
για στόκος μιλάμε!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

Ναι παιδι μου....εννοειται το βραζει!!
χαχα...καλα δικαιολογεισαι...με ενα μωρακι μεσα στην κοιλια και την κορακλα απεξω...παει το μυαλο!!!

valeri
23-02-11, 11:29
λοιπον πεντανοστημη η κρεμα βρωμης με γαλα καρυδας και λαδι καρυδας
ευχαριστω Rosie ,επιτελους ξαναμπηκε η βρωμη στη διατροφη μας

να ρωτησω κατι ?με το χαρουπαλευρο τι γινεται ? πως μπορει να χρησιμοποιθει? ειναι πολυ πλουσια πηγη ασβεστιου (εγω επιμενω Ροσι):rolleyes::rolleyes:

Rosie
23-02-11, 11:49
Βάλερι αν θες να είσαι σίγουρη ότι η βρώμη δεν έχει ίχνος γλουτένης (γιατί είπαμε ότι επιμολύνεται στα εργοστάσια επεξεργασίας δημητριακών) βρήκα και αυτή στο iherb:

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Steel-Cut-Oats-Whole-Grain-24-oz-680-g/29585?at=0
http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Quick-Cooking-Oats-32-oz-2-lbs-907-g/29586?at=0
http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Whole-Grain-Rolled-Oats-Gluten-Free-2-lbs-907-g/9951?at=0

Δεν γνωρίζω για το χαρουπάλευρο, δεν το χρησιμοποιώ.

ZIMAROULIS
23-02-11, 11:56

να ρωτησω κατι ?με το χαρουπαλευρο τι γινεται ? πως μπορει να χρησιμοποιθει? ειναι πολυ πλουσια πηγη ασβεστιου (εγω επιμενω Ροσι):rolleyes::rolleyes:

Το χαρουπάλευρο το χρησιμοποιώ στο γάλα του μικρού. Του βάζω δύο κουταλιές κάθε μέρα μέσα στο γάλα, βάζω μέλι, ή καμιά φορά μπανάνα και τα χτυπάω στο multi γιατί το χαρουπάλευρο δεν διαλυεται με το ανακάτεμα. Επίσης με αυτό τον τρόπο του βάζω αμύγδαλα, λιναρόσπορος ή αλλους σπόρους που δεν τα τρώει αλλιώς
Έτσι και αυτός είναι ευχαριστημένος γιατί πίνει σοκολατένο γάλα και η μαμά γιατί είναι θρεπτικό

ZIMAROULIS
23-02-11, 11:58

Επίσης το χρησιμοποιώ και του φτιάχνω μερέντα...ναι μερέντα
βάζω χαρουπάλευρο μέλι νερό και φουντούκια και του το απλώνω στο ψωμί

ZIMAROULIS
23-02-11, 11:59
http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html
εδώ είναι η συνταγή για το γλάσο, έχω φτιάξει και το κέικ και είναι πεντανόστιμο

ZIMAROULIS
23-02-11, 12:01
Ένα άλλο ωραίο πρωινό που του φτιάχνω είναι ψωμί, φρυγανιές η ρυζογκοφρέτες με φυστικοβούτυρο εγώ παίρνω το ανάλατο της ΒΙΟΝΑ και μέλι

spyni
23-02-11, 12:24

poli καλη ιδεα!!!εγω φτιαχνω με ταχινι, διοτι η κορη μου το λατρευει...ταχινι, λιγο μελι και βιολ. κακαο...το τσακιζουμε και εμεις...παντως θα δοκιμασω και τη στνταγη σου

valeri
23-02-11, 12:37
Βάλερι αν θες να είσαι σίγουρη ότι η βρώμη δεν έχει ίχνος γλουτένης (γιατί είπαμε ότι επιμολύνεται στα εργοστάσια επεξεργασίας δημητριακών) βρήκα και αυτή στο iherb:

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Steel-Cut-Oats-Whole-Grain-24-oz-680-g/29585?at=0
http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Quick-Cooking-Oats-32-oz-2-lbs-907-g/29586?at=0
http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Whole-Grain-Rolled-Oats-Gluten-Free-2-lbs-907-g/9951?at=0

.
ευχαριστω Ροσι
αυτο που κανω τελευταια ειναι να δινω λιγοτερες φορες τροφιμα με γλουτενη, δεν την εχω απολκλεισει τελειως
απλα η βρωμη ειναι και δικο μου αγαπημενο φαγητο ,απο μικρη

Το χαρουπάλευρο το χρησιμοποιώ στο γάλα του μικρού. Του βάζω δύο κουταλιές κάθε μέρα μέσα στο γάλα, βάζω μέλι, ή καμιά φορά μπανάνα και τα χτυπάω στο multi γιατί το χαρουπάλευρο δεν διαλυεται με το ανακάτεμα. Επίσης με αυτό τον τρόπο του βάζω αμύγδαλα, λιναρόσπορος ή αλλους σπόρους που δεν τα τρώει αλλιώς
Έτσι και αυτός είναι ευχαριστημένος γιατί πίνει σοκολατένο γάλα και η μαμά γιατί είναι θρεπτικό
ευχαριστω Ζιμαρουλι ,εχεις φανταστικες προτασεις
θα το κανω με το γαλα αμυγδαλου η γαλα καρυδας
η χαρουπολατα τι ειναι?

ZIMAROULIS
23-02-11, 13:03
ευχαριστω Ροσι
αυτο που κανω τελευταια ειναι να δινω λιγοτερες φορες τροφιμα με γλουτενη, δεν την εχω απολκλεισει τελειως
απλα η βρωμη ειναι και δικο μου αγαπημενο φαγητο ,απο μικρη

ευχαριστω Ζιμαρουλι ,εχεις φανταστικες προτασεις
θα το κανω με το γαλα αμυγδαλου η γαλα καρυδας
η χαρουπολατα τι ειναι?

Είναι σοκολάτα με χαρουπάλευρο
Επισης και το χαρουπόμελο είναι πολύ θρεπτικό

γαρυφαλλάκι
24-02-11, 00:38
Κορίτσια, παρακολουθώ τη συζήτηση με μεγάλο ενδιαφέρον!

Τα Quaker που έχουν τα σουπερμάρκετ, η γνωστή μάρκα, δεν είναι καλά; Πρέπει να πάρω βιολογική βρώμη για τη μπέμπα, όταν έρθει η ώρα; Η γλουτένη τι είναι ακριβώς και γιατί πρέπει να την αποφεύγουμε;

soevan07
24-02-11, 10:10

ΟΥΑΟΥ!!!
Για πες μου αναλογίες ZIMAROULI οπωσδήποτε!!!!! :D

Τα Quaker που έχουν τα σουπερμάρκετ, η γνωστή μάρκα, δεν είναι καλά; Πρέπει να πάρω βιολογική βρώμη για τη μπέμπα, όταν έρθει η ώρα; Η γλουτένη τι είναι ακριβώς και γιατί πρέπει να την αποφεύγουμε;

To Quaker είναι πολύ επεξεργασμένο προϊόν και καλό είναι να αποφεύγονται τα πολύ επεξεργασμένα.

Η γλουτένη κάνει κακό σε όποιον έχει δυσανεξία.

Κατά τα άλλα είναι φυσικό συστατικό:
Είναι μια πρωτείνη που βρίσκεται στο σιτάρι και σε άλλα δημητριακά

Δες εδώ
http://www.eufic.org/article/el/health-lifestyle/food-allergy-intolerance/artid/coeliac-disease-gluten-intolerance/

γαρυφαλλάκι
24-02-11, 10:41
Σ'ευχαριστώ πολύ, soevan07!

ZIMAROULIS
24-02-11, 16:34
ΟΥΑΟΥ!!!
Για πες μου αναλογίες ZIMAROULI οπωσδήποτε!!!!! :D

To Quaker είναι πολύ επεξεργασμένο προϊόν και καλό είναι να αποφεύγονται τα πολύ επεξεργασμένα.

Η γλουτένη κάνει κακό σε όποιον έχει δυσανεξία.

Κατά τα άλλα είναι φυσικό συστατικό:
Είναι μια πρωτείνη που βρίσκεται στο σιτάρι και σε άλλα δημητριακά

Δες εδώ
http://www.eufic.org/article/el/health-lifestyle/food-allergy-intolerance/artid/coeliac-disease-gluten-intolerance/

Σοφάκι σου βάζω την συνταγή, να κάνεις και το κέικ είναι κόλαση:-D
Πάρε αυτή σαν μπουσουλα και πρόσθεσε φουντουκια αλεσμένα στο μούλτι, και παραπάνω νερό για να μην σου γίνει πολυ πηχτή. Μπορείς να αντικαταστήσεις το νερό με γάλα
Επίσης μπορείς να την φτιάξεις και με ταχίνι, κακάο, γάλα και φουντούκια . Σε αυτή την περίπτωση εγώ βάζω λιγότερο ταχίνι γιατί έχει πολύ έντονη γεύση και περισσότερο κακάο φουντούκι ή αμύγδαλο αλεσμένο και ανακατεύω με το γάλα μέχρι να έχει την επιθυμητή σύσταση ούτε πολύ νερουλή ούτε πολύ πηχτή. Κάνε την γνωστή δοκιμή με το δάχτυλο χι χι για να δοκιμάσεις την γεύση

soevan07
24-02-11, 22:09
Πάρε αυτή σαν μπουσουλα και πρόσθεσε φουντουκια αλεσμένα στο μούλτι, και παραπάνω νερό για να μην σου γίνει πολυ πηχτή. Μπορείς να αντικαταστήσεις το νερό με γάλα
Επίσης μπορείς να την φτιάξεις και με ταχίνι, κακάο, γάλα και φουντούκια . Σε αυτή την περίπτωση εγώ βάζω λιγότερο ταχίνι γιατί έχει πολύ έντονη γεύση και περισσότερο κακάο φουντούκι ή αμύγδαλο αλεσμένο και ανακατεύω με το γάλα μέχρι να έχει την επιθυμητή σύσταση ούτε πολύ νερουλή ούτε πολύ πηχτή. Κάνε την γνωστή δοκιμή με το δάχτυλο χι χι για να δοκιμάσεις την γεύση

Ευχαριστώ ZIMAROULIS!!!!! :D

Να βάλω λοιπόν γύρω στα 80 γρ χαρουπάλευρο
και να βάλω μια χούφτα φουντούκια? Καλά είναι?

To σημαντικότερο:
Mετά αυτό το μείγμα θέλει βράσιμο?
(το χαρουπάλευρο τρώγεται ωμό?.....:confused:)

amande
24-02-11, 23:11
πωωω....σ'αυτό το τοπικ κι αν πρεπει να κρατάω σημειώσεις:mrgreen:

Anna_34
25-02-11, 02:34
και εγώ ομολογώ δυσκολεύτηκα να τα παρακολουθήσω όλα από την αρχή!! Επιστήμη!

soevan07
25-02-11, 19:25

Ευχαριστώ ZIMAROULIS!!!!! :D

Να βάλω λοιπόν γύρω στα 80 γρ χαρουπάλευρο
και να βάλω μια χούφτα φουντούκια? Καλά είναι?

To σημαντικότερο:
Mετά αυτό το μείγμα θέλει βράσιμο?
(το χαρουπάλευρο τρώγεται ωμό?.....:confused:)

NΑ ΜΟΥ ΖΗΣΕΙΣ ZIMAROULI ΜΟΥ!!!!!!!
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020143.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

Έφτιαξα την μερέντα σου
(τις αναλογίες των υλικών τις έβαλα με το μάτι :mrgreen:)

Το έβαλα στο ψωμί και τρελάθηκε η κόρη μου η γλυκατζού!!!!

Εδώ βρήκα και τις ακριβείς αναλογίες
http://www.sintagespareas.gr/sintages/merenta-apo-spiti.html

Να σαι καλά!!!

EDIT: Ρώτησα εκεί απο όπου πήρα το χαρουπάλευρο και μου είπαν
οτι τρώγεται και ωμό.
Δεν θέλει δηλαδή βράσιμο! ;)

kikileuteris
26-02-11, 10:26
Κορίτσια καλημέρα!

Εχω μια ερώτηση: Καμμιά καλή συνταγή για ψωμί, με υγιεινά υλικά έχετε?

katinaki
26-02-11, 13:03
Κοριτσάκια μου!!! τι τέλειο τοπικ και αυτό και το άλλο με τα βιολογικά!!
Ξεράθηκε η μικρή 2 ώρες (ακόμη κοιμάται) και έχω πέσει στη μελέτη.
Τι χαζη μα τι χαζη τόσο καιρό που δεν τα έβλεπα!!
multi quote δέν κάνω με αυτά που θέλω να ρωτήσω γιατί θα πιάσει πολύ χώρο.
Αγαπητή μου fairy's mom αν και όποτε βρεις χρόνο πες μου τη συνταγή με τους κύβους που φτιάχνεις μόνη σου. Εκτός και αν την έχεις βάλει σε κάποιο τόπικ οπότε πες μου να πάω να ψάξω μόνη μου!!!
Rosie δλδ γάλα, λάδι και γενικά τα παράγωγα καρύδας είναι εντάξει να κάνω καμια παραγγελιούλα απο iherb..
Για το γάλα αμυγδάλου ψήνομαι αλλά επειδή την πειράζουν αρκετά οι ξηροί καρποι φοβάμαι ή δεν είναι το ίδιο το γάλα?
Κορίτσια για το χαρουπάλευρο έχω διαβάσει τα καλύτερα..
Εχω 2 σακούλες χαρούπια απο την χαρουπιά στο χωριό και θέλουμε με την μητέρα μου να φτιάξουμε χαρουπάλευρο και όλο μου λέει βρες συνταγή και δεν βρίσκω χρόνο..

valeri
26-02-11, 14:37
Κορίτσια καλημέρα!

Εχω μια ερώτηση: Καμμιά καλή συνταγή για ψωμί, με υγιεινά υλικά έχετε?
τι εννοεις υγειινα υλικα στο ψωμι?

παιδια το χαρουπαλευρο ειναι γλυκο στη γευση ,ετσι?

kikileuteris
26-02-11, 14:42
τι εννοεις υγειινα υλικα στο ψωμι?

Με αλεύρι ολικής άλεσης βιολογικό πχ.

Είμαι νεούδι στο σπορ:oops: και γι αυτό ρωτάω πράγματα που ίσως γι άλλους να είναι αυτονόητα.

fairy's mom
26-02-11, 14:49
Τι χαζη μα τι χαζη τόσο καιρό που δεν τα έβλεπα!!

Αγαπητή μου fairy's mom αν και όποτε βρεις χρόνο πες μου τη συνταγή με τους κύβους που φτιάχνεις μόνη σου. Εκτός και αν την έχεις βάλει σε κάποιο τόπικ οπότε πες μου να πάω να ψάξω μόνη μου!!!
Rosie δλδ γάλα, λάδι και γενικά τα παράγωγα καρύδας είναι εντάξει να κάνω καμια παραγγελιούλα απο iherb..
Για το γάλα αμυγδάλου ψήνομαι αλλά επειδή την πειράζουν αρκετά οι ξηροί καρποι φοβάμαι ή δεν είναι το ίδιο το γάλα?

Ki εγώ την ίδια αντίδραση είχα όταν το ανακάλυψα! :p

Η Ρόζυ φτιάχνει τους κύβους. Μάλλον μας μπέρδεψες.. Αλλά αυτό είναι το λινκ για την συνταγή. Το είχα κρατήσει γιατί θέλω κι εγώ να φτιάξω κάποια στιγμή. Αν έχεις απορίες η Ρόζυ θα στις λύσει!
http://www.thenourishinggourmet.com/2010/10/homemade-chicken-broth.html

Για το iherb παραγγέλνεις χωρίς φόβο παράγωγα καρύδας.
Για το γάλα αμυγδάλου-αλλεργίες, αν την πειράζουν τα αμύγδαλα, τότε θα την πειράζει και το γάλα τους. Τα έχεις ελέγξει? Εγώ τότε φοβομουν να τα δοκιμάσω για να πω την αλήθεια.. Ίσως όμως ήταν λάθος μου, δεν ξέρω.

valeri
26-02-11, 15:04
Με αλεύρι ολικής άλεσης βιολογικό πχ.

Είμαι νεούδι στο σπορ:oops: και γι αυτό ρωτάω πράγματα που ίσως γι άλλους να είναι αυτονόητα.

δεν ειναι ολα τα βιολογικα υγειινα ,απλα εχουν λιγοτερα συντηρητικα ,εχουν καλλιεργειθει με πιο ηπιο τροπο ,με λιπασματα πιο φυλικα και εναλλακτικα" φαρμακα"
ομως πολλες φορες στα βιολογικα καταστηματα βρησκεις καποια πραγματα που οντως ειναι πιο υγειινα και δεν τα βρησκεις στα συμβατικα
με επιασε λογοδιαροια ...............
ετσι το ολικης αλεσης αλευρι ακομη και το συμβατικο ,ειναι καλυτερο απο το λευκο ,γιατι δεν εχει αποφλοιωθει ο σπορος
και τωρα στο ζητουμενο ,εγω δεν πετυχαινω το ψωμι:lol::lol::lol: οποτε δεν ξερω να σου πω

Για το γάλα αμυγδάλου-αλλεργίες, αν την πειράζουν τα αμύγδαλα, τότε θα την πειράζει και το γάλα τους. Τα έχεις ελέγξει? Εγώ τότε φοβομουν να τα δοκιμάσω για να πω την αλήθεια.. Ίσως όμως ήταν λάθος μου, δεν ξέρω.
και εγω το φοβομουν το αμυγδαλο :(:(,αλλα τωρα αρχισα να το χρησιμοποιω

soevan07
26-02-11, 17:12

Μόνο του πικρίζει λίγο....
........ας πούμε σαν την μαύρη σοκολάτα.

Γιαυτό όμως βάζεις μπόλικο μέλι και το γλυκαίνεις! ;)

Εδώ βρήκα τα θρεπτικά συστατικά του χαρουπιού:
http://www.eatcrete.com/index.php?option=com_content&view=category&id=48:our-products&layout=blog&Itemid=84&lang=el

soevan07
26-02-11, 17:31
Αγαπητή μου fairy's mom αν και όποτε βρεις χρόνο πες μου τη συνταγή με τους κύβους που φτιάχνεις μόνη σου.

Η Ρόζυ φτιάχνει τους κύβους. Μάλλον μας μπέρδεψες.. Αλλά αυτό είναι το λινκ για την συνταγή. Το είχα κρατήσει γιατί θέλω κι εγώ να φτιάξω κάποια στιγμή. Αν έχεις απορίες η Ρόζυ θα στις λύσει!

Κορίτσια τι εννοείτε κύβους? Κύβους απο ζωμό?

Eίχα ρωτήσει εγώ την Rosie σε άλλο τόπικ
πως φτιάχνει ζωμό μοσχαρίσιο
και δείτε την συνταγή της

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1893080&postcount=3673
Βράζω κόκκαλα για πολλές πολλές ώρες (24-36) σε πολύ χαμηλή φωτιά με λίγο ξύδι, μετά ανοίγω το καπάκι μέχρι να εξατμιστεί το περισσότερο νερό και να συμπηκνωθεί ο ζωμός.
Έπειτα τον στραγγίζω και τον βάζω σε παγοκύστες (πήρα αυτές από το Babykind που είναι από μη-τοξικό πλαστικό). Όταν παγώσει μεταφέρω τα παγάκια σε ένα freezer bag και έτσι όταν θέλω να βάλω ζωμό στο φαγητό απλά παίρνω ένα κύβο από την κατάψυξη και τον ρίχνω κατευθείαν στην κατσαρόλα.

Δες κι εδώ: http://www.thenourishinggourmet.com/...ken-broth.html (http://www.thenourishinggourmet.com/...ken-broth.html)

amande
26-02-11, 22:24
Rosie, βανίλια μαδαγασκάρης απο που παίρνεις?

katinaki
26-02-11, 22:32
Ki εγώ την ίδια αντίδραση είχα όταν το ανακάλυψα! :p

Για το iherb παραγγέλνεις χωρίς φόβο παράγωγα καρύδας.

Μάλλον..νόμιζα πως εσύ εγραψες τη συνταγή με το κινοα που έλεγε για κύβο..
Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

Κορίτσια τι εννοείτε κύβους? Κύβους απο ζωμό?

Eίχα ρωτήσει εγώ την Rosie σε άλλο τόπικ
πως φτιάχνει ζωμό μοσχαρίσιο
και δείτε την συνταγή της

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1893080&postcount=3673

Ευχαριστώ ευχαριστώ!!:D

marsolan
26-02-11, 22:41
Βρε κοριτσια....
αν εγω βρασω μοσχαρι με λαχανικα ας πουμε....τον ζωμο δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω???Δεν ειναι εξισου θρεπτικος και καλος για να τον βαζω σε φαγητα??

spyni
26-02-11, 23:04
Βρε κοριτσια....
αν εγω βρασω μοσχαρι με λαχανικα ας πουμε....τον ζωμο δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω???Δεν ειναι εξισου θρεπτικος και καλος για να τον βαζω σε φαγητα??

εγω αυτο κανω...ιδιαιτερα οταν εχω μπολικο κοτοπουλο απο τον πατερα μου...βραζω με πααααρα πολυ νερο, μαγειρευω της ημερας και το υπολοιπο ζουμι το χωριζω σε μεριδες και καταψυξη...ακομα και ο τραχανας αποκτα τελεια γευση...

valeri
26-02-11, 23:21
Μόνο του πικρίζει λίγο....
........ας πούμε σαν την μαύρη σοκολάτα.

Γιαυτό όμως βάζεις μπόλικο μέλι και το γλυκαίνεις! ;)

Εδώ βρήκα τα θρεπτικά συστατικά του χαρουπιού:
http://www.eatcrete.com/index.php?option=com_content&view=category&id=48:our-products&layout=blog&Itemid=84&lang=el
ακου φυσικο γλυκαντικο ,εννοω το χαρουπομελο,θα το αγορασω και αυτο να το δοκιμασω,το χαρουπαλευρο παντως πολυ καλο ,εχει γλυκοπικρη σοκολατενια γευση
πολυ ωραιο soevan

Rosie
27-02-11, 09:40
Rosie, βανίλια μαγαδασκάρης απο που παίρνεις?

Από το Biosophy ή τη Vegan Hellas, δεν έχω κοιτάξει όμως αν έχει και το iherb!

Rosie
27-02-11, 09:42
Katinaki η Αγλαϊα κάπου έλεγε ότι το γάλα αμυγδάλου δεν είναι το ίδιο με τους ξηρούς καρπούς γιατί τα αμύγδαλα είναι μουσκεμένα και σε διαδικασία φύτρωσης.
Προσωπικά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

soevan07
27-02-11, 10:09
ακου φυσικο γλυκαντικο ,εννοω το χαρουπομελο,θα το αγορασω και αυτο να το δοκιμασω,το χαρουπαλευρο παντως πολυ καλο ,εχει γλυκοπικρη σοκολατενια γευση
πολυ ωραιο soevan

Το χαρουπόμελο έχει πιο γλυκιά γεύση δηλαδή?
Με αυτό δεν μπορώ να φτιάξω μερέντα?

valeri
27-02-11, 12:50
Το χαρουπόμελο έχει πιο γλυκιά γεύση δηλαδή?
Με αυτό δεν μπορώ να φτιάξω μερέντα?
το χαρουπομελο μαλλον ειναι υγρο χαρουπαλευρο,οπως η μελασσα ειναι υγρη ζαχαρη
φανταζομαι οτι φτιαχνεις και απο αυτο μερεντα
τωρα το πρωι εκανα γαλα καρυδας με χαρουπαλευρο και λιγη μαυρη ζαχαρη με μελασσα

Ροσι ,γιατι βραζεις τα κοκκαλα τοσο πολυ?
τωρα καταλαβα απο που προμηθευεσαι το ασβεστιο :lol::lol::lol:

Rosie
27-02-11, 15:08
Ροσι ,γιατι βραζεις τα κοκκαλα τοσο πολυ?
τωρα καταλαβα απο που προμηθευεσαι το ασβεστιο :lol::lol::lol:

:lol:

Ε ναι, όσο πιο πολύ βράσουνε τόσα περισσότερα μέταλλα και ιχνοστοιχεία θα έχει ο ζωμός μας!
Πιο παλιά μ' άρεσε πολύ ο ζωμός από μοσχάρι, αλλά τώρα βρίσκω κάπως έντονη τη γεύση του, περίεργο πάντως, ίσως είχε να κάνει με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης και των πρώτων μηνών θηλασμού.
Τώρα προτιμώ το ζωμό κοτόπουλο, ο άντρας μου και ο γιος μου δεν έχουνε πρόβλημα με το μοσχάρι.

zaharini
27-02-11, 18:30
poli καλη ιδεα!!!εγω φτιαχνω με ταχινι, διοτι η κορη μου το λατρευει...ταχινι, λιγο μελι και βιολ. κακαο...το τσακιζουμε και εμεις...παντως θα δοκιμασω και τη στνταγη σου

spyni μπορείς και στο ταχίνι με κακάο, να αντικαταστήσεις το κακάο με χαρουπάλευρο. Επίσης έχω δοκιμάσει και αυτή τη μους με αβοκάντο (νομίζω τη βάλανε τα κορίτσια πιο πάνω...) και είναι πολύ ωραία, κάνω και διάφορούς πειραματισμούς, πχ αντί για μέλι ή ζάχαρη να βάλω αποξηραμένα φρούτα ή μπανάνα και βγαίνει πολύ ωραία αν και είναι σχετικό αυτό γιατί ο άνδρας αρνείται να δοκιμάσει πάνω από μισή κουταλιά:-P

valeri
27-02-11, 19:05
έχω δοκιμάσει και αυτή τη μους με αβοκάντο (νομίζω τη βάλανε τα κορίτσια πιο πάνω...) και είναι πολύ ωραία,
:-P

ποια μους με αβοκαντο ,και εγω ψαχνω τι να το κανω το αβοκαντο εκτος απο την σαλατα με μαρουλι:(:(

miriki
27-02-11, 19:42
To πιο απλό (αλλά φανταστικό) που μπορείς να κάνεις με αβοκάντο είναι να το πατήσεις με πιρούνι μαζί με μία μπανάνα. Να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει λέμε....

Κορίτσια να κάνω μια ηλίθια ερώτηση τα χαρούπια τα εντάσσουμε στους ξηρούς καρπούς;

btw ο παιδίατρος επιμένει στα αλλεργικά άτομα δε δίνουμε τίποτα από αμύγδαλο. Ούτε γάλα αμυγδάλου, ούτε χρησιμοποιούμε αμυγδαλέλαιο. Πολύ με έχει μπερδέψει......Για να πω την αμαρτία μου πάντως καλλυντικά που χρησιμοποιώ με αμυγδαλέλαιο δε δείχνουν να τον έχουν πειράξει ..... (καλά παίρνω τις αλλεργίες μου και πάω στο άλλο θέμα...)

valeri
27-02-11, 19:57
Κορίτσια να κάνω μια ηλίθια ερώτηση τα χαρούπια τα εντάσσουμε στους ξηρούς καρπούς;

btw ο παιδίατρος επιμένει στα αλλεργικά άτομα δε δίνουμε τίποτα από αμύγδαλο. Ούτε γάλα αμυγδάλου,
.)
μηπως ειναι οσπριο:shock::shock:
η παιδογαστρεντερολογος το συστηνει το αμυγδαλο χωρις επιφυλαξεις:confused::confused:

soevan07
28-02-11, 16:26
Βρε κορίτσια για δείτε εδώ τιμές στο Χαρουπάλευρο

http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=390
Χαρουπάλευρο 1,55 ευρώ (350 γρ)

http://www.veganhellas.gr/shop/category.php?id_category=35
Χαρουπάλευρο 9 ευρώ (300 γρ)

Κάτι μου ξεφεύγει?????....... :confused:
Γιατί αυτή η διαφορά στη τιμή? :confused: :confused:

Eδώ βρήκα και χαρουπόμελο
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=489

και χαρουποκρέμα
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=400

valeri
28-02-11, 17:27
koita soevan
egv phra 200 gr me 1.60 ειναι ομως της εταιριας με το χακι -πορτοκαλι αυτοκολλητο ,ξερεις αυτο το φτηνο που το εχει το καθε βιολογαδικο και δεν την εμπιστευομαι καθολου
στην ερωτηση μου εαν εχουν αλλη μαρκα μου λεει ε ειναι μια κυπριακη αλλα εχει την διπλασια τιμη
μου λεει κιαυτο που πηρες ειναι απο την κυπρο απο τον ιδιο παραγωγο ,του λεω μα δεν ειναι απο την κυπρο ,αφου γραφει ισπανικο προιον ,τοτε μπερδευτηκε και κοκκινισε :oops::oops: κλασσικα ,πολλες φορες αυτοι που εχουν τα βιολογαδικα εχουν αγνοια για πολλα απο τα προιοντα τους
υπαρχει μια κρητικη εταιρια που εχει ολη την σειρα ,χαρουπομελο ,χαρουπαλευρο κτλ. δεν την θυμαμαι ομως ,παντως, οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω,ενω η Κρητη ειναι γεματη με χαρουπια ,στα μαγαζια ακομη δυσκολευεσαι να τα βρεις ,και ετσι εισαγουν απο το εξωτερικο :twisted::twisted:

soevan07
28-02-11, 21:03
υπαρχει μια κρητικη εταιρια που εχει ολη την σειρα ,χαρουπομελο ,χαρουπαλευρο κτλ. δεν την θυμαμαι ομως ,παντως, οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω,ενω η Κρητη ειναι γεματη με χαρουπια ,στα μαγαζια ακομη δυσκολευεσαι να τα βρεις ,και ετσι εισαγουν απο το εξωτερικο :twisted::twisted:

Eδω βρήκα ενα κρητικό site
http://www.eatcrete.com/index.php?page=shop.browse&category_id=39&option=com_virtuemart&Itemid=53&lang=elύπ

Kαι απο Κύπρο πάντως δεν θα με χάλαγε καθόλου!
Να ενισχύσουμε και τους φίλους μας τους Κύπριους που τους πάω πολύ!

katinaki
28-02-11, 23:45
τελικά διάβασα και βρήκα πως να κάνω τα χαρούπια μου αλεύρι!!!
[/URL][URL]http://www.youtube.com/watch?v=ZfbI6qKvXWg (http://www.youtube.com/watch?v=ZfbI6qKvXWg)
Είναι έτοιμα τα μισά για να τα δώσω στην μητέρα μου που έχει τον μύλο να τα αλέσει.
Ολη μέρα παιδευόμουν μιλάμε καταλαβαίνω γιατί το πουλάνε ακριβά. Ενα ένα να τα σπάω με την πένσα να βγάζω τα σπόρια 10-14 σπόρια έχει το καθένα (είχα και κάτι νευράκια να εκτονώσω..).
Θα το κάνω σκόνη και θα σας πώ αν είναι καλό αν και γιατί να μην είναι.

marsolan
01-03-11, 00:49
Σωσανε κοσμο απο την πεινα στην κατοχη τα χαρουπια...ουουου!!!

valeri
01-03-11, 10:42
και τελικα οντως ανηκουν στα οσπρια;);)

οριστε και αυτο που λεει η Αγλαια για την αλλεργια και τα αμυγδαλα
την ρωτησα χθες στο θεμα "γαλα αμυγδαλου"
εξαρτάται από το βαθμό και το είδος της αλλεργίας
το γάλα του αμυγδάλου βγαίνει από μουσκεμένο καρπό που δεν είναι πια ξηρός καρπός, έχει μπει σε διαδικασία φύτρωσης, είναι σαν να συγκρίνεις το ξερό φασόλι με το φασολάκι το πράσινο
κάποιο παιδί μπορεί να μην ανέχεται κανένα φασόλι ξερό ή πράσινο ενώ κάποιο άλλο να μην ανέχεται το ξερό αλλά να ανέχεται το πράσινο

το ίδιο συμβαίνει και με το αμύγδαλο __________________
IBCLC

soevan07
01-03-11, 17:24
Koρίτσια, το φυστικοβούτυρο το χρησιμοποιεί καμιά σας?
Που το βάζετε?

spyni
01-03-11, 17:27
Σωσανε κοσμο απο την πεινα στην κατοχη τα χαρουπια...ουουου!!!

οταν περυσι ειχα φαγωθει να βρω χαρουπαλευρο, ολοι αυτο μου ελεγαν...οτι δεν εχουμε κατοχη!!!

marsolan
01-03-11, 17:49
οταν περυσι ειχα φαγωθει να βρω χαρουπαλευρο, ολοι αυτο μου ελεγαν...οτι δεν εχουμε κατοχη!!!

χαχα...εεε,σε λιγο ετσι οπως το πανε...παλι κατοχη θα εχουμε....κι αντε να βρεις χαρουπιες πλεον στην Αθηνα!!!:rolleyes::lol:

katinaki
01-03-11, 18:10
χαχα...εεε,σε λιγο ετσι οπως το πανε...παλι κατοχη θα εχουμε....κι αντε να βρεις χαρουπιες πλεον στην Αθηνα!!!:rolleyes::lol:

Με τις τσάντες θα σας τα φέρνω καλέ απο το χωριό μην ανησυχείς...:p:p:p

katinaki
01-03-11, 19:19
Κορίτσια ξέρετε με αλεύρι χωρίς γλουτένη γίνεται προζύμι ή μάπα το καρπούζι??

valeri
02-03-11, 10:30
Κορίτσια ξέρετε με αλεύρι χωρίς γλουτένη γίνεται προζύμι ή μάπα το καρπούζι??
δεν ξερω εαν γινεται προζυμι
εχω χρησιμοποιησει το αλευρι που φουσκωνει μονο του για διαφορα πραγματακια με αρκετα καλα αποτελεσματα
δες το εδω ,εχει γενικα ολων των ειδων τα αλευρια
http://www.dovesfarm.co.uk/gluten-free/gluten-free-flour-and-baking/
αυτο που σου λεω ειναι το τριτο προιον στη σειρα
ειναι απο ρυζι,πατατα,ταπιοκσ,καλαμποκι,φαγοπυρο εχει το ξανθαμικο κομμι και διογκωτικα μονο -φωσφορικο αλας ασβεστιου και διτανθρακικο αλας νατριου που δεν θυμαμαι τι ειναι:???::???:

soeuan το φυστικοβουτυρο προσωπικα δεν μου αρεσε ,αλλα με το μελι φανταζομαι θα ειναι νοστημο για επαλειψη στο ψωμι;);)

soevan07
03-03-11, 22:33
Παρήγγειλα αυτά (http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=688) (νιφάδες κριθαριού)

Για να τα δώσω στη κόρη μου για πρωινό
ξέρετε εαν πρέπει να τα βράσω πρώτα??? :confused:

fairy's mom
04-03-11, 08:13
Παρήγγειλα αυτά (http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=688) (νιφάδες κριθαριού)

Για να τα δώσω στη κόρη μου για πρωινό
ξέρετε εαν πρέπει να τα βράσω πρώτα??? :confused:

Eγώ τις νιφάδες τις βάζω στο φαγητό της όταν κλείσω το μάτι (που ακόμα βράζει, αλλά δεν θα συνεχίσει για πολύ ώρα).

ααα τώρα είδα ότι τα πήρες για πρωινό! Μούλιασέ τα στο γάλα ή σε γιαούρτι.

valeri
04-03-11, 11:13
να ρωτησω ,τι ειναι αυτο το υποκαταστατο αυγου ?:shock:

fairy's mom
04-03-11, 11:35
να ρωτησω ,τι ειναι αυτο το υποκαταστατο αυγου ?:shock:

Δεν το έχω πάρει, αλλά φαντάζομαι ότι κανει την δουλειά του αυγού στις συνταγές που είναι απαραίτητο. Δεν έχω ψάξει καθόλου όμως από τι είναι. Αν δεις στο iherb γράφει αναλυτικά τα συστατικά κάθε προιόντος.

katinaki
04-03-11, 14:59
Βρε κορίτσια αυτό το καστανό ρύζι πώς το τρώτε το μουλιάζετε απο το προηγούμενο βράδυ?? Απο τις 2 παρα τέταρτο το βράζω και ακόμη να φάω έχω λησάξει μιλάμε...

Rosie
04-03-11, 15:11
Βρε κορίτσια αυτό το καστανό ρύζι πώς το τρώτε το μουλιάζετε απο το προηγούμενο βράδυ?? Απο τις 2 παρα τέταρτο το βράζω και ακόμη να φάω έχω λησάξει μιλάμε...

Ναι, εγώ το μουλιάζω πάντα από το προηγούμενο βράδυ.

spyni
04-03-11, 15:13
Koρίτσια, το φυστικοβούτυρο το χρησιμοποιεί καμιά σας?
Που το βάζετε?

εχουμε παρει εμεις εδω και πολυ καιρο, ομως δεν το τρωμε τοσο ευχαριστα οσο το ταχινι και το αμυγδαλοβουτυρο...μπορεις να κανεις παντως ωραιοτατο κεικ με αυτο ,οπως και με τα υπολοιπα δηλαδη...ααα ενα βιβλιο του Παρλιαρου ειδα μια συνταγη και ολο λεω να την κανω...αν θες τη βρισκω και στη γραφω....

spyni
04-03-11, 15:32
καλα, εμεις το ειχαμε φαει κριτσανιστο την πρωτη φορα που το ειχα μαγειρεψει..απο τοτε μονο με μουλιασμα....

katinaki
04-03-11, 17:05
Μια απο τα ίδια...κρίτσι κρίτσι μετά απο 1,5ώρα
Μου αρέσει που διάβασα και τις οδηγίες. 1 προς 3 νερο για 15 λεπτά..
το μουλιασμένο πρέπει να ήταν αυτονόητο μάλλον :oops:

amande
05-03-11, 00:56
Rosie ήρθε το βουτυράκι καρύδας και είναι τέλειο...δεν θα προλάβει να φάει το παιδί μου:mrgreen:...θα το φάω μόνη μου:lol:

marsolan
05-03-11, 01:22
Μια απο τα ίδια...κρίτσι κρίτσι μετά απο 1,5ώρα
Μου αρέσει που διάβασα και τις οδηγίες. 1 προς 3 νερο για 15 λεπτά..
το μουλιασμένο πρέπει να ήταν αυτονόητο μάλλον :oops:

1,5 ωραααα?????Βρασιμο???
Εγω οταν ειχα φτιαξει στην μικρη κανονικο(οχι αλεσμενο)βεβαια...εκανε 20 λεπτα...αλλα μολις θυμηθηκα οτι η Ροζι μου ειχε πει να το μουλιασω ολο το βραδυ και μαλιστα σε μηλοξυδο:p

Το αλεσμενο παντως σε 10 λεπτα ειναι κομπλε και χωρις μουλιασμα(για την μικρη παντα)

Rosie
05-03-11, 09:59
1,5 ωραααα?????Βρασιμο???
Εγω οταν ειχα φτιαξει στην μικρη κανονικο(οχι αλεσμενο)βεβαια...εκανε 20 λεπτα...αλλα μολις θυμηθηκα οτι η Ροζι μου ειχε πει να το μουλιασω ολο το βραδυ και μαλιστα σε μηλοξυδο:p

Ναι, καλό είναι να βάζουμε και λίγο μηλόξυδο ή χυμό από λεμόνι (ακόμη και γιαούρτι αν δεν έχουμε αλλεργίες) για να διασπαστεί το φυτικό οξύ που περιέχει και να γίνει πιο εύπεπτο.

Φυτικό οξύ έχουνε όλα τα δημητριακά γι' αυτό και εγώ τα μουλιάζω όλα μ' αυτό τον τρόπο.

spyni
05-03-11, 10:04
Ναι, καλό είναι να βάζουμε και λίγο μηλόξυδο ή χυμό από λεμόνι (ακόμη και γιαούρτι αν δεν έχουμε αλλεργίες) για να διασπαστεί το φυτικό οξύ που περιέχει και να γίνει πιο εύπεπτο.

Φυτικό οξύ έχουνε όλα τα δημητριακά γι' αυτό και εγώ τα μουλιάζω όλα μ' αυτό τον τρόπο.

Rosie μου, μετα αν το μουλιασουμε με γιαουρτι, το ξεπλενουμε??

spyni
05-03-11, 10:12
spyni μπορείς και στο ταχίνι με κακάο, να αντικαταστήσεις το κακάο με χαρουπάλευρο. Επίσης έχω δοκιμάσει και αυτή τη μους με αβοκάντο (νομίζω τη βάλανε τα κορίτσια πιο πάνω...) και είναι πολύ ωραία, κάνω και διάφορούς πειραματισμούς, πχ αντί για μέλι ή ζάχαρη να βάλω αποξηραμένα φρούτα ή μπανάνα και βγαίνει πολύ ωραία αν και είναι σχετικό αυτό γιατί ο άνδρας αρνείται να δοκιμάσει πάνω από μισή κουταλιά:-P

ax, τωρα ειδα το μηνυμα σου!!ωραια ιδεα θα το κανω και αυτο! αν και η μικρη μας δεν τρελαινεται τοσο για τις γλυκες γευσεις, ευτυχως!!, οποτε και πιο πικρουτσικο να ειναι ακομη καλυτερα...μους αβοκαντο εε??? μου ξεφυγε...θα ανατρεξω πιο πανω!! σε ευχαριστω!

Rosie
05-03-11, 10:18
Πάντα ξεπλένω τα μουλιασμένα δημητριακά πριν τα βράσω ανεξαρτήτως αν μούλιασαν μόνο σε νερό, σε μηλόξυδο, λεμόνι κτλ.

valeri
05-03-11, 12:24
Πάντα ξεπλένω τα μουλιασμένα δημητριακά πριν τα βράσω ανεξαρτήτως αν μούλιασαν μόνο σε νερό, σε μηλόξυδο, λεμόνι κτλ.
προχτες καπου διαβασα οτι , το νερο μετα το μουλιασμα καλο ειναι να το κραταμε, γιατι αρκετα απο τα συστατικα "βγαινουν 'σε αυτο,φυσικα πρεπει να πληθουν πρωτου μπουν στο νερο για μουλιασμα
το φυτικο οξυ, που λες,διασπαται η απλα βγαινει στο νερο?

αφου αναφερθηκε το ρυζι ,μπορειτε να μου πειτε ποσα ειδη ρυζιου υπαρχουν,γιατι εχω ενα θεμα μ"αυτο:shock::shock:

α ,για το λαδι και βουτυρο καρυδας ?
διαφερουν πολυ στη γευση ? το λαδι το εβαλα αρκετες φορες στο ψωμι και το εφαγε ο μεγαλος ,αλλα τωρα δεν το θελει πια :-(:-(

margiota
05-03-11, 12:43
Ερώτηση ίσως κουφή... Συγχωρέστε με!:oops:
Αν αλέσω τις νιφάδες βρώμης και τις κάνω σκόνη, μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σαν κρέμα? Θα πρέπει και τότε να την βράζω ή απλά να προσθέσω ζεστό νερό ή γάλα?:-?

valeri
05-03-11, 12:49
Ερώτηση ίσως κουφή... Συγχωρέστε με!:oops:
Αν αλέσω τις νιφάδες βρώμης και τις κάνω σκόνη, μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σαν κρέμα? Θα πρέπει και τότε να την βράζω ή απλά να προσθέσω ζεστό νερό ή γάλα?:-?
σε τοσο μικρη ηλικια θελει παντα βρασιμο
μετα ειναι και πιο νοστιμο με το βρασιμο και χωρις αλεσμα,οχι ομως σκετο ,με κανενα φρουτο η λαδι καρυδας π.χ

margiota
05-03-11, 14:38
σε τοσο μικρη ηλικια θελει παντα βρασιμο
μετα ειναι και πιο νοστημο με το βρασιμο και χωρις αλεσμα,οχι ομως σκετο ,με κανενα φρουτο η λαδι καρυδας π.χ
ok σε ευχαριστώ.
Της είχα δώσει χωρίς άλεσμα με φρούτο αλλά δεν της άρεσε. Το έδωσα μετά βρασμένο σε γάλα αμυγδάλου, που της αρέσει, αλλά και πάλι δεν το έφαγε. Έτσι σκέφτηκα μήπως το προτιμήσει αλεσμένο...;)
Δυστυχώς το λάδι καρύδας δεν το τρώει:(

Rosie
05-03-11, 17:22
προχτες καπου διαβασα οτι , το νερο μετα το μουλιασμα καλο ειναι να το κραταμε, γιατι αρκετα απο τα συστατικα "βγαινουν 'σε αυτο,φυσικα πρεπει να πληθουν πρωτου μπουν στο νερο για μουλιασμα
το φυτικο οξυ, που λες,διασπαται η απλα βγαινει στο νερο?

Διασπάται οπότε αν θες δεν ξεπλένεις μετά το μούλιασμα αλλά εγώ το κάνω πάντα γιατί μου φαίνεται ότι "ξυνίζει" λίγο με το μηλόξυδο ή το λεμόνι.
Φυσικά τη βρώμη δεν τη ξεπλένα, απλά στραγγίζω το νερό.

αφου αναφερθηκε το ρυζι ,μπορειτε να μου πειτε ποσα ειδη ρυζιου υπαρχουν,γιατι εχω ενα θεμα μ"αυτο:shock::shock:

Δεν ξέρω, πολλά πάντως!

α ,για το λαδι και βουτυρο καρυδας ?
διαφερουν πολυ στη γευση ? το λαδι το εβαλα αρκετες φορες στο ψωμι και το εφαγε ο μεγαλος ,αλλα τωρα δεν το θελει πια :-(:-(

Ναι, το βούτυρο προέρχεται από ολόκληρη καρύδα μαζί με το λίπος της.
Είναι πιο νόστιμο!

valeri
05-03-11, 20:37
λοιπον ζητησα σε ενα βιολογικο καταστημα βουτυρο καρυδας
μου φερνει το λαδι της biona που ειναι πηχτο σαν βουτυρο
του λεω αφου ειναι λαδι
μου λεει ειναι και βουτυρο .με δουλευε κανονικα :evil::evil::evil: το
εχω πει κιαλλη φορα οτι στα βιολπγαδικα, πολλες φορες ,δεν εχουν ιδεα τι πουλανε
τελος παντων του λεω θα το παρω ως λαδι και θα το χρησιμοποιησω και ως βουτυρο;););)

spyni
05-03-11, 21:15
Διασπάται οπότε αν θες δεν ξεπλένεις μετά το μούλιασμα αλλά εγώ το κάνω πάντα γιατί μου φαίνεται ότι "ξυνίζει" λίγο με το μηλόξυδο ή το λεμόνι.
Φυσικά τη βρώμη δεν τη ξεπλένα, απλά στραγγίζω το νερό.

Δεν ξέρω, πολλά πάντως!

Ναι, το βούτυρο προέρχεται από ολόκληρη καρύδα μαζί με το λίπος της.
Είναι πιο νόστιμο!

Ροσυ μου, σου ξανακανω την προταση , σε εσενα αλλα και στα αλλα κοριτσια....να κνουμε ενα τοπικ με συνταγουλες και σνακς με τα βιολογικα αυτα καλουδια???τι λες???

Rosie
05-03-11, 21:55
εχω πει κιαλλη φορα οτι στα βιολπγαδικα, πολλες φορες ,δεν εχουν ιδεα τι πουλανε

Α καλά, αυτό εγώ έχει χρόνια που το λέω, από τότε που ήρθα από την Αγγλία!
Μαύρα μεσάνυχτα έχουνε οι περισσότεροι καταστηματάρχες βιολογικών στην Ελλάδα!

Αυτό είναι το βούτυρο:
http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Coconut-Butter-16-oz-454-g/27155?at=0

Freshly made from whole coconut flesh, this is a whole food, not just oil. Our "cream" melts in your mouth with full coconut taste and aroma, while giving you whole coconut nutrition: oil, dietary fiber, protein, vitamins and minerals.

Rosie
05-03-11, 21:59
Ροσυ μου, σου ξανακανω την προταση , σε εσενα αλλα και στα αλλα κοριτσια....να κνουμε ενα τοπικ με συνταγουλες και σνακς με τα βιολογικα αυτα καλουδια???τι λες???

Αυτό το τόπικ δεν κάνει;

spyni
05-03-11, 22:13
Αυτό το τόπικ δεν κάνει;

λες ε??? φυσικα αν ειμαστε επι του θεματος...!!!!!!

margiota
05-03-11, 22:27
Να συμπληρώσω ερώτηση στην παραπάνω? Τις νιφάδες τις αλέθω πριν το μούλιασμα ή μετά?

valeri
06-03-11, 11:18
εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι σου λενε ψεματα χωρις ενδοιασμο
επι τοπου μπορει να σκεφτουν μια απαντηση
για τα βοτανα .βαφες μαλλιων δε , λενε ο¨τι τους κατευει:evil::evil:
πολλες φορες ετυχε να μαθουν απο μενα πληροφοριες για το προιον που πουλανε
μου ετυχαν βαβαια ενας -δυο που ηξεραν πολλα .ευτυχως

ευχαριστω για το βουτυρο;-);-)

α,καλα που ειναι η παραθεση που εκανα? της Ροσι
αν δεν καταλαβατε ,μιλαω για τους ιδιοκτητες των βιολογικων καταστηματων

valeri
06-03-11, 12:04
να σας γραψω και μια συνταγη?
την ειδα εδω http://www.all-diet.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=62

ΓΛΥΚΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΨΥΓΕΙΟΥ

Υλικά για 4 μερίδες:
3κσ μαργαρίνη η λαδι καρυδας
4κσ κακαο η χαρουπαλευρο
3κσ φρουκτόζη ή μαυρη ζάχαρη
4κσ σταφίδες ξανθές η καρυδοψυχα που μου μενει οταν φτιαχνω γαλα καρυδας η αμυγδαλοψυχα που μενει οταν φτιαχνω αμυγδαλογαλα η ολοκληρα αμυγδαλα
1\2κ.γλ βανίλια

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Σε μικρό κατσαρολάκι βάζουμε τη μαργαρίνη, τη ζάχαρη, το κακάο και τη βανίλια. Τα ανακατεύουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να λειώσουν και να κάνουν ένα λείο μείγμα.Το κατευάζουμε από τη φωτιά και προσθέτουμε τις σταφίδες. Ανακατεύουμε και βάζουμε το μείγμα σε αλουμινόχαρτο.Το τυλίγουμε σε ρολό και το βάζουμε στην κατάψυξη. Όταν παγώσει το κόβουμε σε 4 ίσια κομμάτια ή σε 8 λεπτές φετούλες. Σερβίρεται παγωμένο.

1μερίδα ισοδυναμεί με
2κγλ λίπους
2 φρούτα

με τα κοκκινα ειναι αυτα που προσθεσα εγω

εγω εφτιαξα,προς το παρον, με σταφιδα και με καρυδοψυχα

προσεξτε η μαυρη ζαχαρη με μελασσα λιωνει πολυ δυσκολα

θα γλυφεται τα δαχτυλα τα δικα σας και των παιδιων σας ;);)
απο λιγο ομως ε;);)

συγνωμη αλλα κατι γινεται με την μεγεθυνση των :oops::oops:γραμματων

amande
06-03-11, 12:12
valeri θα το δοκιμάσω σύντομα;-)

valeri
06-03-11, 12:15
valeri θα το δοκιμάσω σύντομα;-)
γινεται μεσα σε λιγα λεπτα .ειδικα αν χρησιμοποιησεις ζαχαρη που λιωνει γρηγορα
η αληθεια ειναι οτι με την σταφιδα εγινε πιο νοστιμη

amande
06-03-11, 17:19
ευχαριστω για το tip valeri....
έχετε να μου προτείνετε κάποιο Site ή βιβλιο σχετικά με τη διατροφή του μωρού, με συνταγές, αν είναι δυνατόν στα ελληνικά??

nikilak
07-03-11, 12:38
ευχαριστω για το tip valeri....
έχετε να μου προτείνετε κάποιο Site ή βιβλιο σχετικά με τη διατροφή του μωρού, με συνταγές, αν είναι δυνατόν στα ελληνικά??

amande εγω προαφατα εγορασα το Ταισε με http://www.skroutz.gr/books/133198.%CE%A4%CE%AC%CE%B9%CF%83%CE%AD-%CE%BC%CE%B5.html και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη με τις πληροφοριες που δινει, ειχε και κατι συνταγες και για ενηλικες, καναμε μια για κοκκινες φακες και γλυφαμε τα δαχτυλα μας...;)
Αλλα και για τα μωρακια ωραιοτατες συνταγες που λιγο ξεφευγουν απο τις κλασσικες!!

amande
07-03-11, 12:49
nikilak ευχαριστώ

nikilak
07-03-11, 12:55
nikilak ευχαριστώ

Να'σαι καλα;)

zaharini
07-03-11, 15:12
Με μπερδέψατε τώρα με το βούτυρο και το λάδι καρύδας:roll: Κάποιο που είχα πάρει έγραφε coconut oil/butter. Προφανώς ήταν λάδι ε και όχι βούτυρο. Εν τω μεταξύ, τώρα έχω αυτό του Μερκολα και το χρησιμοποιώ και σαν βούτυρο σε ψωμάκι:confused:

zaharini
07-03-11, 15:13
Και μια ερώτηση σχετικά με το αλάτι Ιμαλαϊών. Δεν έχει ιώδιο έτσι δεν είναι; Οπότε το ιώδιο που πρέπει να προσλαμβάνουμε, δεδομένου ότι δεν τρώμε και ψάρια λόγω αλλεργιών, από που το παίρνουμε;;

Rosie
08-03-11, 00:22
Και μια ερώτηση σχετικά με το αλάτι Ιμαλαϊών. Δεν έχει ιώδιο έτσι δεν είναι; Οπότε το ιώδιο που πρέπει να προσλαμβάνουμε, δεδομένου ότι δεν τρώμε και ψάρια λόγω αλλεργιών, από που το παίρνουμε;;

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο χρησιμοποιώ χοντρό γκρίζο ακατέργαστο θαλασσινό αλάτι στο μαγείρεμα και των Ιμαλαϊων μόνο για σαλάτες, συμπλήρωμα στο φαγητό κτλ.
Το γκρίζο θαλασσινό αλάτι το βρίσκω σχεδόν σ' όλα τα μαγαζιά με βιολογικά.

spyni
08-03-11, 10:52
να σας γραψω και μια συνταγη?
την ειδα εδω http://www.all-diet.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=62

ΓΛΥΚΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΨΥΓΕΙΟΥ

Υλικά για 4 μερίδες:
3κσ μαργαρίνη η λαδι καρυδας
4κσ κακαο η χαρουπαλευρο
3κσ φρουκτόζη ή μαυρη ζάχαρη
4κσ σταφίδες ξανθές η καρυδοψυχα που μου μενει οταν φτιαχνω γαλα καρυδας η αμυγδαλοψυχα που μενει οταν φτιαχνω αμυγδαλογαλα η ολοκληρα αμυγδαλα
1\2κ.γλ βανίλια

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Σε μικρό κατσαρολάκι βάζουμε τη μαργαρίνη, τη ζάχαρη, το κακάο και τη βανίλια. Τα ανακατεύουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να λειώσουν και να κάνουν ένα λείο μείγμα.Το κατευάζουμε από τη φωτιά και προσθέτουμε τις σταφίδες. Ανακατεύουμε και βάζουμε το μείγμα σε αλουμινόχαρτο.Το τυλίγουμε σε ρολό και το βάζουμε στην κατάψυξη. Όταν παγώσει το κόβουμε σε 4 ίσια κομμάτια ή σε 8 λεπτές φετούλες. Σερβίρεται παγωμένο.

1μερίδα ισοδυναμεί με
2κγλ λίπους
2 φρούτα

με τα κοκκινα ειναι αυτα που προσθεσα εγω

εγω εφτιαξα,προς το παρον, με σταφιδα και με καρυδοψυχα

προσεξτε η μαυρη ζαχαρη με μελασσα λιωνει πολυ δυσκολα

θα γλυφεται τα δαχτυλα τα δικα σας και των παιδιων σας ;);)
απο λιγο ομως ε;);)

συγνωμη αλλα κατι γινεται με την μεγεθυνση των :oops::oops:γραμματων

aaaa τι ωραια ιδεα!!!μπραβο!!θα το κανω το απογευμα...εμεις πριν λιγο καναμεμε την κορη μου τα κλασσικα αλλα πολυ αγαπημενα μας κουλουρακια μελιου...σας τα γραφω..

1. μια μικρη κουπα λαδι...εγω εβαλα ελαιολαδο
2. 2/3 κουπας μελι αθερμο -εγω βαζω μιση
3. 1 κουπα χυμο πορτοκαλι
4. ξυσμα πορτοκαλι
5. ι κ.γ. σοδα
6. ξυσμα κανελα
7. μοσχοκαρυδο
8. βιολογικο αλευρι-μισο κιτρινο, μισο σιμιγδαλενιο, περιπου 3 κουπες...και το ολικης παει, απλα θελει πιο δυνατο πλασιμο

τα πλαθουμε, αφου πρωτα βαλουμε ολα τα υλικα εκτος των αλευρων και ψηνουμε στους 180 για 20 λεπτα...η κορη μου τα λατρευει...τα περισσοτερα τα πλαθει μονη της μαλιστα...

fairy's mom
08-03-11, 15:10
Με μπερδέψατε τώρα με το βούτυρο και το λάδι καρύδας:roll: Κάποιο που είχα πάρει έγραφε coconut oil/butter.
To βούτυρο όταν το ζεστάνεις γίνεται λάδι. Αλλά υπάρχουν μάρκες που γράφουν βούτυρο γιατί έχει περισσότερη ψίχα καρύδας μέσα. Εγώ αυτό το κρατάω μόνο για επάλειψη ή για φρουτόκρεμα κλπ, δεν τσιγαρίζω με αυτό.

8. βιολογικο αλευρι-μισο κιτρινο, μισο σιμιγδαλενιο, περιπου 3 κουπες...και το ολικης παει, απλα θελει πιο δυνατο πλασιμο

Όταν λες κίτρινο αλεύρι εννοείς καλαμποκίσιο? Εναλλακτικά μπορώ να βάλω λευκό? Αλλά τι να είναι, για όλες τις χρήσεις/μαλακό/σκληρό?

Valeri σήμερα παρήγγειλα βανίλια από το biosophy και όταν την παραλάβω θα κάνω αμέσως την συνταγή σου! Φαίνεται τόσο εύκολη!!!

fairy's mom
08-03-11, 15:17
Πήρα σήμερα τηλ την Vegan Hellas να ρωτήσω για την συσκευή που έχει η Rosie για το γάλα από καρπούς κλπ. Μου είπαν ότι τα σταμάτησαν, γιατί έβγαζε πρόβλημα με τις αντιστάσεις και δεν είχαν υποστήριξη από Αμερική. Μάλιστα μου είπαν ότι το θερμαίνει το γάλα και το καλύτερο είναι να το φτιάχνω μόνη μου. Δεν με ρωτήσανε βέβαια αν προλαβαίνω..:mrgreen:
Τεσπα το βρήκα από Γερμανία. Το θέμα είναι το αγοράζω ή θα βγάλει προβλήματα...:confused:
Rosie εσύ πόσο καιρό την έχεις?

spyni
08-03-11, 15:27
μεχρι να σου απαντησει η αγαπητη Ροσυ, νομιζω απο τον Ιουλιο περιπου...το θυμαμαι διοτι τοτε περιπου ηθελα να την παρω και εγω-ζηλευοντας απο τη Ροσυ- και δεν την ειχε....
οσο για το αλευρι την εχω δοκιμασει με λους τους τυπους...κιτρινο, ναι, εννοω το καλαμποκισιο και το βαζεις περιπου σε ιση ποσοτητα με το αλλο, και μαλακο και σκληρο...το αποτελεσμα απλα θα ειναι αντιστοιχα πιο τραγανο η μαλακο...ααα με το αλεσης παει καλα το μαλακο αλευρι, για να μην ανοιγει η ζυμη....

Rosie
08-03-11, 16:01
Πήρα σήμερα τηλ την Vegan Hellas να ρωτήσω για την συσκευή που έχει η Rosie για το γάλα από καρπούς κλπ. Μου είπαν ότι τα σταμάτησαν, γιατί έβγαζε πρόβλημα με τις αντιστάσεις και δεν είχαν υποστήριξη από Αμερική. Μάλιστα μου είπαν ότι το θερμαίνει το γάλα και το καλύτερο είναι να το φτιάχνω μόνη μου. Δεν με ρωτήσανε βέβαια αν προλαβαίνω..:mrgreen:
Τεσπα το βρήκα από Γερμανία. Το θέμα είναι το αγοράζω ή θα βγάλει προβλήματα...:confused:
Rosie εσύ πόσο καιρό την έχεις?

:shock:

Ντροπή τους να παραπληροφορούνε το κοινό με τέτοιο τρόπο προκειμένου να δικαιολογήσουνε την απόσυρση του προϊόντος!

Εδώ είναι το επίσημο site του Soyabella και μπορείτε να διαπιστώσετε και μόνες σας ότι κάνει και ωμό γάλα:
http://www.soyabella.com/recipes/rawmilks/index.php

Από τη Γερμανία τα εισάγει μια φίλη μου που έχει κατάστημα με βιολογικά, αν ενδιαφέρεται κάποια μπορεί να σας εξυπηρετήσει σε πολύ καλή τιμή.
Στείλτε μου πμ, το μαγαζί είναι στην Ηλιούπολη.
Επίσης η κοπέλα αυτή εισάγει στο μαγαζί τους ξηρούς καρπούς της Keimling που φέρνει και το Biosophy σε καλύτερες τιμές απ' αυτό.

Τη Vegan Hellas τη βρίσκω απαράδεκτα ακριβή.
Κάνει τις δικές εισαγωγές γι' αυτό δεν δικαιολογούνται οι τόσο ψηλές τιμές.
Τελευταία είχα πάρει πρωτεϊνη κάνναβης από το iherb (ωμή βιολογική) και μαζί με τα μεταφορικά μου βγήκε πιο φθηνή απ' όσο έχει η Vegan Hellas την αντίστοιχη μισή ποσότητα!

fairy's mom
08-03-11, 17:06
οσο για το αλευρι την εχω δοκιμασει με λους τους τυπους...κιτρινο, ναι, εννοω το καλαμποκισιο και το βαζεις περιπου σε ιση ποσοτητα με το αλλο, και μαλακο και σκληρο...το αποτελεσμα απλα θα ειναι αντιστοιχα πιο τραγανο η μαλακο...ααα με το αλεσης παει καλα το μαλακο αλευρι, για να μην ανοιγει η ζυμη....
Ευχαριστώ!
Θα δοκιμάσω να τα φτιάξω και θα επανελθω με εντυπωσεις! (αν τα πετύχω :grin:)

Ρόζυ σου στελνω πμ!

fairy's mom
08-03-11, 17:20
Rosie λόγω θεματων με τον υπολογιστή σου ήρθαν 2 πμ. Δες καλύτερα το 2ο που έχω γράψει περισσότερα.

margiota
08-03-11, 20:50
Καλησπέρα σας και καλή σαρακοστή
Τόσο καιρό παρακολουθώ το θέμα αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο για να γράψω. Τελικά της έδωσα την βρώμη αλεσμένη και ξετρελάθηκε. Ευχαριστώ κορίτσια!!!:D

valeri η συνταγή σου φαίνετε τέλεια. Με την πρώτη ευκαιρία θα την δοκιμάσω. Μάλιστα μου φαίνεταιε πολύ πιο ωραία με τις δικές σου προσθήκες;)
spyni και η δική σου φαίνεται νοστιμότατη.
Μπράβο σας κορίτσια. Έτσι να γράφεται ωραίες συνταγες με βιολογικά προιόντα. Προσωπικά με βοηθάτε πάρα πολύ. Από μαγειρική ξέρω τα βασικά:oops:
Γι' αυτό να έχετε υπόψη όσες γράφεται συνταγές να τις περιγράφεται με λεπτομέρειες για να μην σας πρήζω στις ερωτήσεις:-P

Και μια ερώτηση.... (σιγά που θα γλιτώνατε). Φτιάχνω της μικρής μου τα μπισκότα οδοντοφυϊας http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiskota-odontofiias.html που ξετρελένεται. Βάζω αντί για φαρίβ λακτέ εννοείται κεχρί ή μούσλι και αντί νερό χυμό πορτοκάλι. Έχετε υπόψη με τι μπορώ να αντικαταστήσω το αλέυρι για όλες τις χρήσεις?
Επίσης τι μπορώ να φτιάξω με το αλεύρι κινόας?
Ευχαριστώ!!!!!

valeri
08-03-11, 22:44
.
[QUOTE] Φτιάχνω της μικρής μου τα μπισκότα οδοντοφυϊας http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiskota-odontofiias.html που ξετρελένεται. κοιτα να δεις, υπαρχουν και μισκοτα οδοντοφυιας ,ειναι καλη ιδεα και για τα παιδια που δεν παιρνουν πιπιλες,για να μην βαζουν ο"τι βρουν στο στομα
μπραβο μαργιωτα
Βάζω αντί για φαρίβ λακτέ εννοείται κεχρί ή μούσλιοταν λες κεχρι ,εννοεις αλευρι κεχριου?
το μουσλι πως το βαζεις δηλ.?

valeri
08-03-11, 22:55
υπαρχει και βιολογικο αλευρι για ολες τις χρησεις χωρις γλουτενη
δεν το ειδες λιγες δημοσιευσεις πιο πανω ?

margiota
08-03-11, 23:04
.
κοιτα να δεις, υπαρχουν και μισκοτα οδοντοφυιας ,ειναι καλη ιδεα και για τα παιδια που δεν παιρνουν πιπιλες,για να μην βαζουν ο"τι βρουν στο στομα
μπραβο μαργιωτα
οταν λες κεχρι ,εννοεις αλευρι κεχριου?
το μουσλι πως το βαζεις δηλ.?
Χρησιμοποιώ κρέμες της holle κεχρί, βρεφικό μούσλι και τρία δημητριακά (ρύζι, κεχρί, καλαμπόκι). Έτσι αντικαθιστώ τη φαριν λακτέ της συνταγής με μία από αυτές.
Όντως είναι πολύ ωραία τα μπισκοτάκια, μόνο να έχεις υπόψη ότι τα παιδιά γίνονται χάλια. Επειδή δεν σπάει εύκολα το μουλιάζουν στο στόμα τους και κολλάει επάνω τους. Αλλά είναι τόσο χαριτωμένα με λερωμένο μουτράκι:grin:

υπαρχει και βιολογικο αλευρι για ολες τις χρησεις χωρις γλουτενη
δεν το ειδες λιγες δημοσιευσεις πιο πανω ?
Δεν το είδα η γκαβή:oops:

amande
09-03-11, 14:11
άυριο ξεκινάμε στερεές...η παιδίατρος μου είχε πει αρχικα για ρυζάλευρο (απογευμα) αλλά τελικα την έπεισα και θα ξεκινήσω το πρωί φρούτα....για απόγευμα τι κρέμα να δώσω??

katinaki
09-03-11, 16:34
Μιας και έχει τέτοιο καιρό...

Σούπα λαχανικών με κινόα

Υλικά: (τα βασικά παίρνει και παραλαγές)

1/2 φλιτζάνι κινόα καλά πλυμένο
1 μεγάλο καρότο
1 πράσο ή 1 ξερό κρεμμύδι (αναλόγως τα γούστα)
1 κολοκύθι
Σέλερι
1 πιπεριά φλωρίνης
2 μικρές πατάτες ή 1 μεγάλη κομένη στη μέση
1 κουταλιά της σούπας βιολογικό πελτέ
1 κύβο (εγώ δεν έβαλα όσες έχετε φτιάξει μόνες σας βάλτε)
λαδάκι
αλάτι, πιπέρι
Λεμόνι

Εκτέλεση:
Κόβουμε όλα τα λαχανικά σε κυβάκια και την μια πατάτα (ή την μισή). Την άλλη πατάτα την τρίβουμε στο τρίφτη για να χυλώσει ωραία η σούπα.
Πλένουμε καλά το κινόα και τα βάζουμε όλα μέσα σε μια κατσαρόλα.
Βάζουμε νερό μέχρι να σκεπάσει αλλά όχι υπερβολικό βγάζουν υγρά τα λαχανικά. Ρίχνουμε και πελτέ λαδάκι, κύβο αλάτι και πιπέρι.
Τα βράζουμε σε μέτρια φωτιά.
Το λεμόνι στο πιάτο...

Παραλαγές:
Μπορούμε να βάλουμε οτι λαχανικό επιθυμούμε δεν ταιριάζει το καλαμπόκι και τα μανιτάρια. (προσωπικό γουστο). Πχ λαχανάκια βρυξελλών, τριμένο λάχανο ή κινέζικο λάχανο, φινόκιο κ.α
ταιριάζει πολύ 1-2 φύλλα βασιλικό αν υπάρχει δίνει φοβερό άρωμα.
Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το κινόα με 1 φωλιά φιδέ που την σπάμε με το χέρι μέσα αφού έχουν ψηθεί και έχουμε κλείσει το μάτι.
Μπορούμε να βάλουμε αντί για πελτέ ντομάτα κοματάκια ή 1 ολόκληρη και να την βγάλουμε μετά.
Ταιριάζει τέλεια ο τραχανάς λαχανικών (ο κανονικός καλύτερα αλλά...)
Για τους λάτρες του καυτερού 1 κόκκινη μικρή καυτερή πιπεριά την οποία μόλις βράσει ρίχνουμε όλη την ψύχα μέσα ή ταμπάσκο στο πιάτο..(μόνο αν μπορείτε και κάνει να φάτε καυτερά εγώ δεν το ρισκάρω αν και ψοφάω..)
Πολλές ακόμη παραλαγές φαντασία να έχεις!

margiota
09-03-11, 16:37
amande δεν ξέρω τι θα σου πουν τα άλλα κορίτσια αλλά εμένα η γνώμη μου είναι οτι αν δεν έχει δείξει το παιδί ότι είναι έτοιμο για τροφές καλύτερα να περιμένεις να κλείσει τον 6ο.
Εγώ την ξεκίνησα με φρούτα το πρωί. Μετά την πρώτη εβδομάδα της έβαλα μεσημεριανό λαχανικά. Την τρίτη εβδομάδα πρόσθεσα κρέας και μετά από ένα μήνα έβαλα απογευματινό κρέμα. Της έδωσα κεχρί της holle μαζί με φρούτο.

Αυτά είναι άρθρα του Παπαβέντση. Νομίζω θα σε βοηθήσουν
http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=40
http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=60
http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=150&Itemid=185

amande
09-03-11, 16:50
amande δεν ξέρω τι θα σου πουν τα άλλα κορίτσια αλλά εμένα η γνώμη μου είναι οτι αν δεν έχει δείξει το παιδί ότι είναι έτοιμο για τροφές καλύτερα να περιμένεις να κλείσει τον 6ο.

μεθαύριο γινομαστε 6 :D:D
ευχαριστώ για τα υπολοιπα...κι εγω του παπαβέντση είχα δει το προγραμμα και θα ακολουθήσω (γιατι η παιδίατρος μας είναι λίγο της παλιάς σχολής)

margiota
09-03-11, 17:21
μεθαύριο γινομαστε 6 :D:D
ευχαριστώ για τα υπολοιπα...κι εγω του παπαβέντση είχα δει το προγραμμα και θα ακολουθήσω (γιατι η παιδίατρος μας είναι λίγο της παλιάς σχολής)
Να κλείσει τον 6ο όχι να μπει στον 6ο;)

amande
09-03-11, 19:54
Να κλείσει τον 6ο όχι να μπει στον 6ο;)
ουπς:oops: δεν το κατάλαβα...

margiota
09-03-11, 20:13
ουπς:oops: δεν το κατάλαβα...
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

valeri
09-03-11, 20:26
λοιπον μαργιωτα
εκανα τα μπισκοτακια οδοντοφυιας αλλα μαλλον δεν τα καταφερα
η ζυμη κολλουσε στα χερια ,εβαλα 1 ποτηρι νερο,ποσο επρεπε να βαλω?
στα 10 λεπτα ηταν ακομη ****** και κατασπρα ,ετσι τα κρατησα πανω απο 20 λεπτα ,μηπως φταιει το οτι ο φουρνος μου δεν εχει αερα?
και τελος ειναι σαν πετρα:cry::cry::cry:
και το κορυφαιο ,κανενα ενδιαφερον απο τον μικρο ,τα τρωει ο μεγαλος ,ελπιζω να μην σπασει κανενα δοντι
λιγη βοηθεια για να τα φτιαξω καλυτερα :oops::oops::oops:

κατινακι και εγω πολυ συχνα βαζω στις σουπιτσες κινοα

κοριτσια
νομιζω το μωρο αυριο μπαινει στον εβδομο μηνα(κλεινει τον εκτο) ,καταμπερδευτηκατε:lol::lol::lol::lol::lol:

margiota
09-03-11, 20:42
λοιπον μαργιωτα
εκανα τα μπισκοτακια οδοντοφυιας αλλα μαλλον δεν τα καταφερα
η ζυμη κολλουσε στα χερια ,εβαλα 1 ποτηρι νερο,ποσο επρεπε να βαλω?
στα 10 λεπτα ηταν ακομη ****** και κατασπρα ,ετσι τα κρατησα πανω απο 20 λεπτα ,μηπως φταιει το οτι ο φουρνος μου δεν εχει αερα?
και τελος ειναι σαν πετρα:cry::cry::cry:
και το κορυφαιο ,κανενα ενδιαφερον απο τον μικρο ,τα τρωει ο μεγαλος ,ελπιζω να μην σπασει κανενα δοντι
λιγη βοηθεια για να τα φτιαξω καλυτερα :oops::oops::oops:

Νομίζω τελικά είναι κλασικό λάθος. Και εγώ την είχα πατήσει την πρώτη φορά παρ' όλο που το αναφέρει η συνταγή:oops:
Το νερό πρέπει να το ρίχνεις σιγά σιγά. Δλδ ρίχνεις λίγο και ανακατεύεις με το χέρι (ααα κατ΄αρχήν πρέπει να έχεις ανακατέωει το αλέυρι, την κρέμα και το λάδι καλά). Μετά ρίχνεις άλλο λίγο νερό και ανακατεύεις ταυτόχρονα. Θα δεις σε κάποια στιγμή ότι η ζύμη δεν θα κολλάει. Αν ρίξεις όλο το νερό και κολλάει ακόμα πρόσθεσε άλλο λίγο. Με το πορτοκάλι εμένα μου έγιναν πιο καλά.
Δεν τα ψήνω στον αέρα. Και τα βλέπω με το μάτι. Όταν ροδήσουν τα βγάζω. Συνήθως όταν είναι ζεστά είναι λίγο μαλακά.
Κανονικά πρέπει να είναι σκληρά αλλά όχι και σαν πέτρα...:-)
Πάντως σου λέω ότι και εγώ την πρώτη φορά απέτυχα....:oops::oops::oops::oops: και είναι τόσο εύκολα:oops::oops::oops::oops:
Και εμένα η δική μου στην αρχή δεν τα έπιανε. Της το άφησα με τα παιχνίδια της και σε κάποια στιγμή το έβαλε στο στόμα. Ε, από τότε μόλις τα βλέπει ανοίγει διάπλατα το στόμα. Έμαθε ποια χρήση έχουν ;-)
κοριτσια
νομιζω το μωρο αυριο μπαινει στον εβδομο μηνα(κλεινει τον εκτο) ,καταμπερδευτηκατε:lol::lol::lol::lol::lol:
Εννοείς με το μωρό της amande? Δεν ξέρω τι έπαθα... Ενώ έβλεπα στο ticker 5 υπολόγιζα για 4. Η αυπνία με έχει τσακίσει:-P

margiota
09-03-11, 21:10
κατινάκι όντως φαίνεται πολύ καλή η συνταγή σου.
Μπράβο κορίτσια. Εγώ δυστυχώς τέτοια υλικά δεν χρησιμοποιούσα μέχρι σήμερα γιατί δεν ηξερα πως. Τώρα με την μικρή που τα ψάχνω επωφελούμαστε και εμείς οι μεγάλοι!!!

αααα valeri ξέχασα πριν... μπράβο σου. Είσαι από τα λίγα άτομα που γράφουν σωστά το όνομά μου!

amande
09-03-11, 21:17
κοριτσια

Εννοείς με το μωρό της amande? Δεν ξέρω τι έπαθα... Ενώ έβλεπα στο ticker 5 υπολόγιζα για 4. Η αυπνία με έχει τσακίσει:-P
τελικά πόσο είναι το παιδί μου???:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
και πότε να του δώσω να φάει?????:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

margiota
09-03-11, 21:34
τελικά πόσο είναι το παιδί μου???:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
και πότε να του δώσω να φάει?????:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Του club "μάζεψεμε από τα ξενύχτια" και εσύ???:lol::lol::lol::lol:
Ρώτα τον πατέρα μήπως τα πάει καλύτερα με τα μαθηματικά. Από εμένα πάντως μη περιμένεις:-P

Οκ είναι να ξεκινήσει τις στερεές! Τα υπόλοιπα που σου έγραψα ισχύουν (μάλλον:?).

amande
09-03-11, 22:09
πάντως μπήκα στον πειρασμό και του έδωσα με το δάχτυλο να φάει λίγο βουτυράκι καρύδας και γλειφόταν καλα καλά:mrgreen:
στον έβδομο μπαίνουμε..για να μη μας μείνει και η απορία:lol::mrgreen:

για τα μπισκοτάκια αυτά, ξέρω κι εγω οτι πρέπει να είναι σκληρούτσικα.

Rosie
09-03-11, 23:18
πάντως μπήκα στον πειρασμό και του έδωσα με το δάχτυλο να φάει λίγο βουτυράκι καρύδας και γλειφόταν καλα καλά:mrgreen:
στον έβδομο μπαίνουμε..για να μη μας μείνει και η απορία:lol::mrgreen:

Καλά μην τρελλένεσαι Μαράκι, εγώ στην κόρη μου έδινα διάφορα (πχ αγγουράκι, μήλο) από τον πέμπτο κιόλας μήνα!
Παρόλα αυτά έχει πάει εννέα μηνών και βάζει ελάχιστα πράγματα στο στόμα της, συνήθως τη βγάζει μόνο με γαλατάκι.

amande
10-03-11, 10:07
Άσε Rosie....μ'εχει φάει το άγχος:mrgreen:
σε λίγο θα του ετοιμάσω το πρώτο του μηλαράκι - βιολογικό εννοείται (για να είμαστε και on topic:lol:)

dhmhtrianna+
10-03-11, 10:37
Παιδακια καλημερα , διαβαζω με πραγματικο ενδιαφερον ολες αυτες τις μερες τισ οδιγιες σας και εχω μια απορια, γιατι να αποφευγω το αγελαδινο γαλα? σημερα πηγα στο s/m και τι κατσικισιο γαλα ειχε ημ. ληξης σε 2 μηνες και ετσι δεν το πηρα. Η κορη μου η μεγαλη λατρευει το γαλα με δημητριακα με τι να το αντικαταστησω?

spyni
10-03-11, 11:38
Ροσυ μου, το κινοα απο ποτε μπορω να το δωσω στο μικρο μας- 6 μηνων τωρα με απεριοριστη ορεξη για ολα!!!-?????

spyni
10-03-11, 11:40
Παιδακια καλημερα , διαβαζω με πραγματικο ενδιαφερον ολες αυτες τις μερες τισ οδιγιες σας και εχω μια απορια, γιατι να αποφευγω το αγελαδινο γαλα? σημερα πηγα στο s/m και τι κατσικισιο γαλα ειχε ημ. ληξης σε 2 μηνες και ετσι δεν το πηρα. Η κορη μου η μεγαλη λατρευει το γαλα με δημητριακα με τι να το αντικαταστησω?

το αγελαδινο γαλα ειναι επιβαρυμενο με ενα σωρο αντιβιωσεις, ορμονες και ενα σωρο χημικα ετσι ωστε να καλυφθει η ολοενα αυξηνομενη ζητηση του...συγγνωμη τωρα δεν μπορω εχω τη μικρη που θελει να λεμε τα γραμματακια απο το πληκτρολογιο...ενα καλο αληθινα βιβλιο ειναι...Γαλα.ολη η αληθεια

valeri
10-03-11, 15:01
αααα valeri ξέχασα πριν... μπράβο σου. Είσαι από τα λίγα άτομα που γράφουν σωστά το όνομά μου!
θα ξαναπροσπαθησω για τα μπισκοτακια
σχεδον ολα ,τα εφαγα εγω

οσο για το ονομα σου ,θα ηταν απο τις λιγες φορες που συγκεντρωθηκα για να μην κανω λαθος στην ορθογραφια ,συνηθως δεν με απασχολει καθολου το θεμα της ορθογραφιας ,εξου και τα πολλα λαθη ,εαν εχεις παρατηρησει