PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ

LA LATINA
16-02-11, 15:09
Να με συγχωρησετε γιατι το ποστ θα ειναι μεγαλο, αλλα αν δε μιλησω καπου....θα σκασω! Και φυσικα καθε αποψη δεκτη αν καποιος νομιζει οτι ειμαι λαθος! Η σχεση μου με την πεθερα ξεκινησε πριν 5 χρονια...πρωτη κουβεντα της ηταν οτι ειμαι "κοντη και χοντρη!" (1.70 - 65 κιλα) δευτερη κουβεντα οτι ειμαι τουρκαλα (γιατι ειμαι ποντια) μετα απο λιγο αποφασισαμε να παντρευτουμε "γιατι βιαζεστε τοσο" να κανουμε παιδι "γιατι δε μας ρωτησατε" ερχεται ο αντρας μου να μεινει στο δικο μου διαμερισμα και η κυρια κλαιει περιπου εναμιση χρονο οτι της πηρα το γιο και καλυτερα να μην ειχα σπιτι...και στις δυο γεννες επειδη γεννησα γρηγορα η πρωτη κουβεντα ηταν "εσυ τι καταλαβες, αβγο εβγαλες" και εκ των υστερων μαθαινω οτι προσπαθουσε να πεισει τους κολλητους του αντρα μου 3 μερες πριν το γαμο οταν της πηγαν το νυφικο (κουμπαροι γαρ) να τον πεισουν οτι ειναι μικρος να παντρευτει (30)... εζησα 2 χρονια μες το κλαμα και τον οδυρμο, να μην ερχονται καθολου σπιτι μας ουτε για το μωρο, να τρεχω ολο εγω εκει, και να παρακαλαω και τον αντρα μου να τους παιρνει τηλ και να πηγαινουμε γιατι ειναι κριμα ενω εκεινος δεν ηθελε ουτε να τους βλεπει (λογω του ξυλου που ετρωγε απ τον πατερα του μικρος και μιας κλαψο----- μανας που ειχε ολη του τη ζωη....) την οποια βεβαια εγω μαμα κανονικα να τη λεω και τον αλλον μπαμπα αν και εχασα τον πατερα μου και η λεξη δε μου βγαινει, ολα απο δικη μου καλη πιστη και θεληση!!!
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ---- ΤΩΡΑ Η ΚΥΡΙΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (ΤΡΕΙΣΙΜΙΣΗ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΝΑΜΙΣΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ) αλλα αυτα που γινονται εμενα με τρελλαινουν και θελω τη γνωμη σας ειλικρινα γιατι θα σκασω..... θα τα παραθεσω σριθμητικα και χωρις δικα μου σχολια για να μην επηρεασω κανεναν.... ειναι ολα γεγονοτα που εχουν συμβει ολο αυτο τον καιρο

1) μια μερα ξεχασε την εξωπορτα της ανοιχτη και ο μεγαλος μου ανοιξε και αρχισε να ανεβαινει στα επανω πατωματα (2 ετων)
2) μια αλλη μερα τον αφησε μονο του μεσα και την κλειδωσε εξω και τον παρακαλουσε απο το μπαλκονι μιση ωρα να της ανοιξει (2 ετων)
3) οταν εγω ημουν στο νοσοκομειο λογω αυτοανοσου και τον κρατησε του πηρε φαρμακα μονη της απ το φαρμακειο ενω ειχα πει ρητα να μην του δωσουν τιποτα αν δε με ρωτησουν γιατι παιρνει συγκεκριμενη αγωγη
4) αφηνει τα γυαλικα στρωμενα και τα παιδια τα σπανε και παιζουν με τα θρυψαλα
5) τις προαλλες ξεχασε τις βελονες του ραψιματος τις τεραστιες και τα παιδια τα βρηκαμε να μαλωνουν μ αυτες στα χερια...
6) μαγειρευει παντα οταν τα παιδια ειναι εκει (ενα διωρακι τα αφηνω συνηθως) με τα τηγανια της παντα με τα χερουλια προς τα εξω και το φουρνο τον στηριζει με ενα ξυλο....
7) φοραει στα παιδια πυτζαμες πανω απ τα ρουχα για να μην αναψει καλοριφερ
8) το μονο που τα ταιζει ειναι 2-3 πατατες φουρνου
9) αν γελαστω να βαλω και λιγο τυρακι μου κανει παρατηρηση και βγαζει το μισο απ το πιατο
10) το καλοκαιρι εβαζε ταινια με ναζι που καινε εβραιους στον μεγαλο (ακομα λεει για τις φωτιες το παιδι) και ηταν και χαρουμενη που του αρεσουν οι φωτιες
11) πηρε τον μεγαλο 2 μερες στο εξοχικο και πηγα και τον βρηκα συγκαμενο ως τα μπουτια γιατι δεν τον ξεπλενε οταν εκανε κακα με σαπουνι- του εριχνε μονο νερακι απ την πισινα δυο χουφτες και μετα τον εβαζε και μες τα βρωμονερα στην πισινα
12) τον βρηκα κατακαμενο γιατι δε θελανε να βαλουνε αντιηλιακο (ενω εδωσα ολοκαινουριο)
13) τον βρηκα καταφαγωμενο απ τα κοιυνουπια ενω σερνοταν και ο ιος των κουνουπιων γιατι ξεχασανε και αντικουνουπικο να βαλουν (που ειχα δωσει ολοκαινουριο)
14) στο εξοχικο οπου και να πατησεις εχει φιδακια για τα κουνουπια, ΤΕΖΑ και φαρμακα
15) φαρμακα εβγαλε το παιδι μια μερα απο την κρεβατοκαμαρα της γιατι δεν τα ειχε σηκωσει
16) μια αλλη μερα κοντεψε να πιει την κολωνια της γιατι δε τον προσεχε κανεις
17) διπλα στην πισινα που παιζαμε με τα παιδια βρηκαμε ενα φιδι, τα μαζεψαμε και φυγαμε και η κυρια θυμωσε, "ηταν λαφιατης, μικρουλικο, δεν τσιμπαει" και την αλλη βδομαδα ο πεθερος μου μου ειπε οτι βρηκε αλλα δυο μεγαλυτερα...
18) τα χερια της ειναι 2-3 φορες εγχειρισμενσ και δε μπορει να σηκωνει μωρα ουτε πρεπει
19) λεει παντα ψεμματα οτι τα παιδια φαγανε κι εκεινα γυρνανε σπιτι ψωμολυσαγμενα
20) εχουν χτυπησει πολλες φορες και βλεπω τα σημαδια και ποτε δεν παραδεχεται οτι εγιναν σπιτι της
21) φοβεριζουν τα παιδια με μια ενεση (κουνιαδος γιατρος) για να καθονται φρονιμα
22) κοροιδευουν το παιδι γιατι φοραει ακομα πανες με αηδιαστικο τροπο (το παιδι δεν μπορεσε να τις βγαλει γιατι εγω ειμαι ολο το χειμωνα καθηλωμενη σε μια καρεκλα σχεδον αναπηρη και δε μπορουσα να το παω τουαλετα)

και γενικως.....το μονο που περιμενει ειναι να πεθανει η μανα μου(80) γιατι νομιζει οτι μετα θα παω να μεινω πανω κατω μαζι της- δεν παω στην Αυστραλια καλυτερα... χτες ηρθε μετα απο μια βδομαδα (που ειχα παει εγω σερνομενη) και μας εφερε φαγητο ειπε...ενα μπολακι που καλα καλα δεν εφτασε για τα παιδια....ευτυχως η μαμα μου φερνει την κατσαρολαρα την αφηνει και ουτε μας ενοχλει.... το μονο της μελημα ειναι ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ, ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ!!!!!!! και Ε Ρ Ω Τ Ω !!!!!!Ποια τρελλη θα τα εδινε??? αμα κατσω θα γραφω μεχρι αυριο το τι μας εχει κανει τοσα χρονια...ολα τα ξεχασα, τα εβαλα πισω, της μιλαω με το σεις και με το σας.....αλλα για τα παιδια, οχι ρε φιλε!!!!!!! Φ Ο Β Α Μ Α Ι!!!!!!! εμενα ας με κανει κουρελι, ας κανει κι αλλα τοσα, που κοντεψα να μεινω αναπηρη και το μονο που ειπε (εννοειται ποτε δεν ηρθε στο νοσοκομειο κι εχω νοσηλευτει 4 φορες απο μια βδομαδα) ηταν "πες το γιατρο σου ως ποτε, θα γερασεις για να γινεις καλα???" βαρεθηκα ρε παιδια σας ορκιζομαι σε οτι εχω ιερο.....οσο για τον αντρα μου γιατι σιγουρα θα ρωτησετε.....στις αρχες τους σιχαινοταν, με το ζορι τον πηγαινα σπιτι τους....εγω η ΗΛΙΘΙΑ και τωρα το μονο που λεει ειναι "ακομα δεν την εμαθες, ακομα μαζι της ασχολεισαι, βριστην, χεστην, κλειστης το τηλεφωνο!" αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος...απλα, δε θελω να εχει τα παιδια μου, οπως δεν τα εχει και η μαμα μου, οπως δεν τα δινω σε κανεναν......ΦΟΒΑΜΑΙ!!!! πειτε μου αν ειμαι κακια νυφη, αν θα τα βρω απ τις νυφες μου, οτι θελετε, αλλα πειτε κατι......

malecon
16-02-11, 15:16
οσο για τον αντρα μου γιατι σιογυρα θα ρωτησετε.....στις αρχες τους σιχαινοταν, με το ζορι τον πηγαινα σπιτι τους....εγω η ΗΛΙΘΙΑ και τωρα το μονο που λεει ειναι "ακομα δεν την εμαθες, ακομα μαζι της ασχολεισαι, βριστην, χεστην, κλειστης το τηλαφωνο!" αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος...απλα, δε θελω να εχι τα παιδια μου, οπως δεν τα εχει και η μαμα μου, οπως δεν τα δινω σε κανεναν......ΦΟΒΑΜΑΙ!!!! πειτε μου αν ειμαι κακια νυφη, αν θα τα βρω απ τις νυφες μου, οτι θελετε, αλλα πειτε κατι......
Καλά δεν το συζητάω ότι έχεις απόλυτο δίκιο να μην θες να της αφήνεις τα παιδιά. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να το κάνεις??? Σε αναγκάζει κανείς??? μηπως ο άντρας σου επιμένει??? Αν όμως σου λέει αυτά που έχω τονίσει θα σου έλεγα απλά να ακολουθησεις την συμβουλή του και άσε την άλλη να λεει

my_Kelly
16-02-11, 15:16
Στέλλα ηρέμησε, μην σκέφτεσαι την πειραγμένη γιατί κάνεις κακό στον εαυτό σου, κράτα τα παιδιά σου και άστην να λέει που λέει και ο Βασιλάκης. Αφού ο άντρας σου είναι με το μέρος σου να μη σε νοιάζει τίποτα. Ξέρω, σε πνίγει το δίκιο και η αγανάκτηση αλλά...αγνόησέ την! Μπορείς?

LA LATINA
16-02-11, 15:19
Καλά δεν το συζητάω ότι έχεις απόλυτο δίκιο να μην θες να της αφήνεις τα παιδιά. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να το κάνεις??? Σε αναγκάζει κανείς??? μηπως ο άντρας σου επιμένει??? Αν όμως σου λέει αυτά που έχω τονίσει θα σου έλεγα απλά να ακολουθησεις την συμβουλή του και άσε την άλλη να λεει

εκεινοι επιμενουν- και ειναι εγγονια τους δε θελω να τους τα στερω.....ποτε ομως δεν κανουν οτι τους λεω.....και ο αντρας μου καμια φορα το λεει ναι, ας πανε λιγο στους παππουδες, αλλα οι αντρες εχουν γενικως ενα "δεν παθαινουν τιποτα τα παιδια" για μενα στεναχωριεται γιατι τα αυτοανοσα δε θελουν στενοχωριες και αγχος....

LA LATINA
16-02-11, 15:21
Στέλλα ηρέμησε, μην σκέφτεσαι την πειραγμένη γιατί κάνεις κακό στον εαυτό σου, κράτα τα παιδιά σου και άστην να λέει που λέει και ο Βασιλάκης. Αφού ο άντρας σου είναι με το μέρος σου να μη σε νοιάζει τίποτα. Ξέρω, σε πνίγει το δίκιο και η αγανάκτηση αλλά...αγνόησέ την! Μπορείς?

πως μπορεις να αγνοησεις καποιον που σε παιρνει τρεις την ωρα τηλεφωνο "να ερθω να παρω τα παιδια?" και αμα πεις οχι μουτρωνει για κανα τριμηνο..... τωρα τελευταια ειδε οτι δεν τα δινω και ερχεται απροειδοποιητα σπιτι δηθεν να μας δει και τα ξεσηκωνει "παμε "και μετα αυτα κλαινε.....οπως κλαινε καθε φορα που φευγει καποιος γιατι θελουν βολτα,αλλα που να το καταλαβει αυτη!!!

nouka
16-02-11, 15:21
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!
αλλα δεν καταλαβα! αναγκαζεσαι να της αφηνεις τα παιδια?? δεν υπαρχει αλλη λυση? ¨Η αν απλα θελει να τα βλεπει, δεν γινεται να ερχεται σπιτι σου να τα βλέπει? ή να πηγαινεις εσύ ή ο αντρας σου μαζι με τα παιδια στο σπιτι της? τελοσπαντων να μην μενει μονη με τα παιδια...
οσο για την συμπεριφορα της για την υγεια σου την αφηνω ασχολιαστη...

malecon
16-02-11, 15:22
εκεινοι επιμενουν- και ειναι εγγονια τους δε θελω να τους τα στερω.....ποτε ομως δεν κανουν οτι τους λεω.....και ο αντρας μου καμια φορα το λεει ναι, ας πανε λιγο στους παππουδες, αλλα οι αντρες εχουν γενικως ενα "δεν παθαινουν τιποτα τα παιδια" για μενα στεναχωριεται γιατι τα αυτοανοσα δε θελουν στενοχωριες και αγχος....
Ναι όντως δεν είναι σωστό να στερήσεις τα εγγονια από τους παππούδες και το αντίστροφο. Αν εξηγούσες ήρεμα και με επιχειρήματα στον άντρα σου τι έχει συμβει? Αν τα έχει δει να συμβαίνουν ίσως συμφωνήσει μαζί σου. Το να τα πηγαίνεις στα πεθερικά σου αλλά να μένεις και εσύ εκεί για να προλαβεις ό,τι μπορείς παίζει σαν εναλλακτική?
Δεν έχεις κανένα λόγο να στενοχωριέσαι, θα βρεις λύση

LA LATINA
16-02-11, 15:26
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!
αλλα δεν καταλαβα! αναγκαζεσαι να της αφηνεις τα παιδια?? δεν υπαρχει αλλη λυση? ¨Η αν απλα θελει να τα βλεπει, δεν γινεται να ερχεται σπιτι σου να τα βλέπει? ή να πηγαινεις εσύ ή ο αντρας σου μαζι με τα παιδια στο σπιτι της? τελοσπαντων να μην μενει μονη με τα παιδια...
οσο για την συμπεριφορα της για την υγεια σου την αφηνω ασχολιαστη...

οταν μπαινω νοσοκομειο αφηνω εναν στη μια εναν στην αλλη- δε γινεται αλλιως- ελπιζω να μην ξαναχρειαστει Θεε μου να μπω....
αλλα τα ζηταει Σαββατα, Κυριακες, τωρα αμα ανοιξει και ο καιρος μπαλονια θα μας τα κανει....αμα καλοκαιριασει δε με το παλιοεξοχικο της, τοτε να δεις καβγαδες...και δε μπορεις να της πεις εισαι ανικανη, καταλαβες? θα σου πει δυο παιδια μεγαλωσα.....και το ενα το εκαψε (τον κουνιαδο μου ) γιατι αφησε βραστο νερο μες το σαλονι με 2 χρονω παιδι, τον αντρα μου τον κλειδωνε στο μπανιο με ολα τα απορρυπαντικα, μια φορα κοντεψε να πιει πετρελαιο γιατι τον αφησαν μονο σε μια αυλη.......αλλα 2 παιδια μεγαλωσε κι αυτη.....αληθεια, η Μηδεια ποσα ειχε???

malecon
16-02-11, 15:29
οταν μπαινω νοσοκομειο αφηνω εναν στη μια εναν στην αλλη- δε γινεται αλλιως- ελπιζω να μην ξαναχρειαστει Θεε μου να μπω....
αλλα τα ζηταει Σαββατα, Κυριακες, τωρα αμα ανοιξει και ο καιρος μπαλονια θα μας τα κανει....αμα καλοκαιριασει δε με το παλιοεξοχικο της, τοτε να δεις καβγαδες...και δε μπορεις να της πεις εισαι ανικανη, καταλαβες? θα σου πει δυο παιδια μεγαλωσα.....και το ενα το εκαψε (τον κουνιαδο μου ) γιατι αφησε βραστο νερο μες το σαλονι με 2 χρονω παιδι, τον αντρα μου τον κλειδωνε στο μπανιο με ολα τα απορρυπαντικα, μια φορα κοντεψε να πιει πετρελαιο γιατι τον αφησαν μονο σε μια αυλη.......αλλα 2 παιδια μεγαλωσε κι αυτη.....αληθεια, η Μηδεια ποσα ειχε???
Δεν έχεις κανέναν άλλο που να σου τα κρατήσει? Μήπως να έβρισκες μια γυναίκα να έρχεται σπίτι?
Και άστην να λέει για το εξοχικό, τι σε νοιάζει τι λέει?

maria-giannis
16-02-11, 15:29
λοιπον,ενα πραγμα πρεπει να καταλαβεις!οτι ειναι παιδια ΣΟΥ και οτι ΕΣΥ αποφασιζεις για τα παιδια ΣΟΥ!!!κανενας αλλος,μονο ΕΣΥ!αν δε θες να τα ξανα παρουν δε θα τα ξαναδωσεις ΤΕΛΟΣ!!!οτι κιαν λεει ο αντρας σου μη τα ξαναδωσεις σε αυτους τους ανθρωπους,πραγματικα ειναι επικυνδυνοι!εγω το παιδι μου δε το αφηνω στη πεθερα μου με τιποτα!και στη μανα μου το εχω αφησει ελαχιστες φορες.

LA LATINA
16-02-11, 15:30
Ναι όντως δεν είναι σωστό να στερήσεις τα εγγονια από τους παππούδες και το αντίστροφο. Αν εξηγούσες ήρεμα και με επιχειρήματα στον άντρα σου τι έχει συμβει? Αν τα έχει δει να συμβαίνουν ίσως συμφωνήσει μαζί σου. Το να τα πηγαίνεις στα πεθερικά σου αλλά να μένεις και εσύ εκεί για να προλαβεις ό,τι μπορείς παίζει σαν εναλλακτική?
Δεν έχεις κανένα λόγο να στενοχωριέσαι, θα βρεις λύση

ο αντρας μου δεν τους θελει....το καλοκαιρι πηγαμε μια βδομαδα στο εξοχικο και τον ειχα με χαπια κοντευε να σκασει το στομαχι του απο νευρωση - να τον διαταζει τι θα φαει το πρωι (γιατι να φας μπουγατσα σου αλειψα μερεντα) να τον διαταζει τι θα κανουμε (γιατι να πατε σε ταβερνα, παρε 5 ευρω, παρτε 2 σαντουιτς) στην θαλασσα ετρεχε απο πισω μας, στα παρκα μας ακολουθουσε με τα ποδια (!!!!!!!!) δε μας αφησε λεπτο....ο αντρας μου ουτε να φαει ουτε να κοιμηθει μπορουσε μονο που ηξερε οτι ειναι εκει οι γονεις του- εχει τρελλα παιδικα τραυματα....να φανταστειτε μετα απο μια βδομαδα χαπακωμα για στο στομαχι, μολις φυγαμε, στα 500 μετρα ηταν μια χαρα και μολις μπηκαμε σπιτι παραγγειλε 2 μεριδες γυρο και δεν επαθε τιποτα.....και αυτοι ομως, θελουν μονο τα παιδια, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ

rantanplan
16-02-11, 15:31
καλησπέρα,

είμαι καινούργιο μέλος αν και έχω επισκεφτεί την ιστοσελίδα πάρα πολλές φορές και είναι πάρα πολύ χρήσιμη και είμαι πολύ χαρούμενη.

η γιαγιά αυτή δεν υπάρχει, σαν ανέκδοτα μου ακούγονται όλα αυτά. από τη στιγμή που έχεις και την αμέριστη στήριξη του άντρα σου πάτησε πόδι και μην την αφήνεις να κουνάει ρούπι. αν την χρειάζεσαι κάνε λίγο τα στραβά μάτια αλλά αν μπορείς να ανταπεξέλθεις και μόνη σου τότε να θέσεις τους δικούς σου κανόνες. εγώ στη δικιά μου τη μητέρα και είμαι από πανω για ό,τι κάνει και δε σηκώνω κουβέντα, είναι δικό μου το παιδί και θα γίνεται ό,τι λέω, τελος. χιτλερ μόνο πιάνει...:confused:

LA LATINA
16-02-11, 15:33
Δεν έχεις κανέναν άλλο που να σου τα κρατήσει? Μήπως να έβρισκες μια γυναίκα να έρχεται σπίτι?

δεν εχω....η μαμα μου ειναι 80, μαγειρευει, πλενει, σιδερωνει, αντε κοιμισμενο να κρατησει και το μωρο, αλλα ο μεγαλος ειναι ταρζαν....και γυναικα δεν παιζει οικονομικα....και γιατι να παρω γυναικα, δε δουλευω, εδω ειμαι!!!!

ultraviolet
16-02-11, 15:34

αχ, στελλα μου σε καταλαβαινω τοοοοοοοοοοοσοοοοοοοοοο πολυ...
το οτι μεγαλωσαν 2 παιδια δε λεει τιποτα.. ΠΩΣ τα μεγαλωσαν να μας πουν..
προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις τον αντρα σου με το μερος σου και να μη στεναχωριεσαι.. ελπιζω να μη χρειαστει να ξαναμπεις ΠΟΤΕ στο νοσοκομειο, διοτι ετσι αν μη τι αλλο τους εχεις και υποχρεωση..

LA LATINA
16-02-11, 15:34
καλησπέρα,

είμαι καινούργιο μέλος αν και έχω επισκεφτεί την ιστοσελίδα πάρα πολλές φορές και είναι πάρα πολύ χρήσιμη και είμαι πολύ χαρούμενη.

η γιαγιά αυτή δεν υπάρχει, σαν ανέκδοτα μου ακούγονται όλα αυτά. από τη στιγμή που έχεις και την αμέριστη στήριξη του άντρα σου πάτησε πόδι και μην την αφήνεις να κουνάει ρούπι. αν την χρειάζεσαι κάνε λίγο τα στραβά μάτια αλλά αν μπορείς να ανταπεξέλθεις και μόνη σου τότε να θέσεις τους δικούς σου κανόνες. εγώ στη δικιά μου τη μητέρα και είμαι από πανω για ό,τι κάνει και δε σηκώνω κουβέντα, είναι δικό μου το παιδί και θα γίνεται ό,τι λέω, τελος. χιτλερ μόνο πιάνει...:confused:

αχ στη δικια μου κι εγω χιτλερ ειμαι, σ αυτην με εφαγε η ευγενεια....

LA LATINA
16-02-11, 15:36

περσι κατακαηκαμε στη ζεστη και επειδη 3 μερες τους ειπε ο αντρας μου να μεινουμε μονοι στο εξοχικο, δε μας μιλουσαν 1 μηνα!!!!!!!!!! ενω αυτοι πηγαινουν απο Μαιο μεχρι Σεπτεμβριο ολα τα ΠΣΚ!! απ το να μην τους θελει, μεχρι που πηγα μονη εγω με τα παιδια μαζι τους, ο αντρας μου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (μετα απο το χαπακωμα)

malecon
16-02-11, 15:37
δεν εχω....η μαμα μου ειναι 80, μαγειρευει, πλενει, σιδερωνει, αντε κοιμισμενο να κρατησει και το μωρο, αλλα ο μεγαλος ειναι ταρζαν....και γυναικα δεν παιζει οικονομικα....και γιατι να παρω γυναικα, δε δουλευω, εδω ειμαι!!!!
Για τις ημέρες που μπορεί να μπεις στο νοσοκομειο λέω...αν την έχεις ανάγκη την πεθερά είναι σκούρα τα πράγματα...σκέψου το λίγο όμως, δεν υπάρχει καμια φίλη, θεία, κουμπάρα να έρθει αν χρειαστεί να λείψεις?

ο αντρας μου δεν τους θελει....το καλοκαιρι πηγαμε μια βδομαδα στο εξοχικο και τον ειχα με χαπια κοντευε να σκασει το στομαχι του απο νευρωση - να τον διαταζει τι θα φαει το πρωι (γιατι να φας μπουγατσα σου αλειψα μερεντα) να τον διαταζει τι θα κανουμε (γιατι να πατε σε ταβερνα, παρε 5 ευρω, παρτε 2 σαντουιτς) στην θαλασσα ετρεχε απο πισω μας, στα παρκα μας ακολουθουσε με τα ποδια (!!!!!!!!) δε μας αφησε λεπτο....ο αντρας μου ουτε να φαει ουτε να κοιμηθει μπορουσε μονο που ηξερε οτι ειναι εκει οι γονεις του- εχει τρελλα παιδικα τραυματα....να φανταστειτε μετα απο μια βδομαδα χαπακωμα για στο στομαχι, μολις φυγαμε, στα 500 μετρα ηταν μια χαρα και μολις μπηκαμε σπιτι παραγγειλε 2 μεριδες γυρο και δεν επαθε τιποτα.....και αυτοι ομως, θελουν μονο τα παιδια, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ
Αφού και ο άντρας σου δεν τους θέλει είναι πιο εύκολα τα πράγματα :p
Αν σου κρατάει μούτρα ας πιει ξύδι, γιατί σε νοιάζει?
Αν σου κρατήσω εγώ μουτρα για κάτι που θα μου πεις θα σε νοιάξει? Για δες το λίγο διαφορετικά ;)

DALIA
16-02-11, 15:38
Συνήθως δεν συμμετέχω σε τέτοια θέματα διότι δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα λόγω του ότι ο αυτός που θέτει το θέμα επηρεάζει αρνητικά ή επειδή πολλές φορές κάποια πράγματα γίνονται από αγάπη και επίσης δεν μου αρέσει να μιλάω άσχημα για τον γονιό του συντρόφου μου.
Επίσης δεν ξέρουμε τι πεθερές θα γίνουμε...
anyway ο αξιοπρεπέστατος τρόπος που άνοιξες το θέμα και παρόλες τις αντιξοότητες εσύ προσπάθησες να κάνεις μια καλή σχέση με το σύζηγο και τους γονείς του, δείχνει πόσο γλυκός και καλοπροαίρετος άνθρωπος είσαι.
Ναι θεωρώ την πεθερά σου άκρως επικύνδηνη για τα παιδιά και θα σου πρότεινα όσο αυτό και εάν είνα εφικτό....ΜΑΚΡΥΑ ή αν είναι δυνατόν όχι μόνη με το παιδί..
Επίσης εγώ θα σου πρότεινα τυπικές σχέσεις....

υ.γ. από τις ελάχιστες φορές που ο τίτλος αντιπροσοπεύει την πραγματικότητα χωρίς υπερβολές...

LA LATINA
16-02-11, 15:38
αχ, στελλα μου σε καταλαβαινω τοοοοοοοοοοοσοοοοοοοοοο πολυ...
το οτι μεγαλωσαν 2 παιδια δε λεει τιποτα.. ΠΩΣ τα μεγαλωσαν να μας πουν..
προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις τον αντρα σου με το μερος σου και να μη στεναχωριεσαι.. ελπιζω να μη χρειαστει να ξαναμπεις ΠΟΤΕ στο νοσοκομειο, διοτι ετσι αν μη τι αλλο τους εχεις και υποχρεωση..

ναι εχεις δικιο αλλα εγω αυτο το "μη δινεις σημασια γραψτην " δεν το μπορω...
δηλαδη, κατσε να σε ενοχλει, κατσε να φουντωνεις, και αφου στα πρηξει μετα μη δινεις σημασια.....ε οχι ρε παιδια, εγω θελω να μη μου τα πρηξει!!!!!!!!

malecon
16-02-11, 15:41
ναι εχεις δικιο αλλα εγω αυτο το "μη δινεις σημασια γραψτην " δεν το μπορω...
δηλαδη, κατσε να σε ενοχλει, κατσε να φουντωνεις, και αφου στα πρηξει μετα μη δινεις σημασια.....ε οχι ρε παιδια, εγω θελω να μη μου τα πρηξει!!!!!!!!
Στελλα μάλλον δεν έχεις άλλη επιλογή από το να την γράψεις...Μπορείς να συγχίζεσαι καθημερινά? δεν νομίζω...
Δεν είναι εύκολο αυτό που σου λέω, θέλει πολλή δουλειά. Και εγώ σε πολύ πιο "ελαφριές" περιπτώσεις δεν τα καταφέρνω πάντα.
Θεώρησε πως όταν σου μιλάει δεν είναι η πεθερά αλλά ένα κομπρεσέρ που βαράει, κάνεις υπομονή κάποτε θα τελειώσει....και τι σου είπε? τπτ...θόρυβος ήταν

LA LATINA
16-02-11, 15:42
τη λυπαμαι ρε παιδια...δε μπορω να εχω τυπικες σχεσεις,μανα ειναι που να παρει
ποσες φορες ο αντρας μου τη γραφει κι εγω της λεω λεπτομερειες να ειναι ενημερη....ποσες φορες τον βαζω απο διακοπες να την παρει αν φτασαμε, αν ειμαστε καλα, να μην ανησυχει, ποσες φορες την ενημερωνω για πραγματα που ουτε στη μανα μου λεω...και κανει και κατι ερωτησεις ρε παιδια......πως το κανουμε, ποτε το κανουμε, αν ειναι μικρο το τσιου τσιου του γιου της, μεχρι μια μερα με ρωτησε αν ξυριζ--- και που!!!!!!!!! ειναι γλοιωδης η γυναικα....κι εγω λεω, ε δεν ειχε κοριτσια και λαχταραει ρε παιδι μου γυναικοκουβεντες, και απανταω.....

ster
16-02-11, 15:42
Με τίποτα μην της αφήσεις τα παιδιά ξανά μόνα μαζί της. Εφερες πολλά και τραγικά παραδείγματα.. Σκέψου μόνο πόσο εύκολα μπορεί να συμβεί το κακό. Τότε θα είναι αργά όμως. Εχεις λάθος τρόπο που σκέφτεσαι κατά την γνώμη μου, πάνω από όλα είναι η ασφάλεια των παιδιών σου και με το να τα αφήνεις σε αυτήν, κινδυνεύουν δεν το καταλαβαίνεις; Τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, να τα έχεις καλά με την πεθερά σου ή η ασφάλεια των παιδιών σου;

LA LATINA
16-02-11, 15:45
ουφ τα ειπα και ξεσκασα....παω για ενα τσιγαρακι κι ερχομαι γιατι θα σαλταρω......σε 2 ειμαι εδω....

LA LATINA
16-02-11, 15:46
Με τίποτα μην της αφήσεις τα παιδιά ξανά μόνα μαζί της. Εφερες πολλά και τραγικά παραδείγματα.. Σκέψου μόνο πόσο εύκολα μπορεί να συμβεί το κακό. Τότε θα είναι αργά όμως. Εχεις λάθος τρόπο που σκέφτεσαι κατά την γνώμη μου, πάνω από όλα είναι η ασφάλεια των παιδιών σου και με το να τα αφήνεις σε αυτήν, κινδυνεύουν δεν το καταλαβαίνεις; Τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, να τα έχεις καλά με την πεθερά σου ή η ασφάλεια των παιδιών σου;

εννοειται η ασφαλεια των παιδιων μου.....εδω σερνομουν ενα χειμωνα χωρις να περπαταω και τα ειχα εγω.....αλλα παιζει και το "ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ, ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ" μας την λεει κιολας!

malecon
16-02-11, 15:47
ποσες φορες ο αντρας μου τη γραφει κι εγω της λεω λεπτομερειες να ειναι ενημερη....ποσες φορες τον βαζω απο διακοπες να την παρει αν φτασαμε, αν ειμαστε καλα, να μην ανησυχει, ποσες φορες την ενημερωνω για πραγματα που ουτε στη μανα μου λεω...και κανει και κατι ερωτησεις ρε παιδια......πως το κανουμε, ποτε το κανουμε, αν ειναι μικρο το τσιου τσιου του γιου της, μεχρι μια μερα με ρωτησε αν ξυριζ--- και που!!!!!!!!! ειναι γλοιωδης η γυναικα....κι εγω λεω, ε δεν ειχε κοριτσια και λαχταραει ρε παιδι μου γυναικοκουβεντες, και απανταω.....
Βάλε όρια!!!!!!!!!!!!!!!!! Το ότι την παίρνεις τηλέφωνο να δεις τι κάνει ή για να μην ανησυχεί κλπ δεν σημαίνει ότι είναι η κολλητή σου και θα της λες πώς το έκανες με τον άντρα σου. Και αποφάσισε τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, όπως είπε και η ster

mama tou konstantinou
16-02-11, 15:49
είναι επικίνδυνη η κυρία, ΜΗΝ αφήσεις ΠΟΤΕ ξανά τα παιδάκια σου μαζί, τα περιστατικά είναι το λιγότερο ΤΡΑΓΙΚΑ

marzer
16-02-11, 15:51
κορίτσι μου τί να σου πώ? αυτή η γυναίκα πρέπει να φυλακιστεί για εγκληματική αμέλεια. σε καμία περίπτωση μην ξαναφήσεις τα παιδιά εκεί. Είναι πραγματικά επικίνδυνη. Άσε μην έχεις τίποτε χειρότερα, γιατί μπορεί απλά να ήσουν τυχερή μέχρι τώρα. Μήν αφήσεις κανέναν να παίζει με τη ζωή των παιδιών σου. Αν είναι πολύ μεγάλη ανάγκη να τα αφήνεις κάπου κάποιες φορές, βρές μια κοπέλα εμπιστοσύνης.

ultraviolet
16-02-11, 15:53

μη κανεις τετοιες βλακειες κι εσυ.. δωσε θαρρος στο χωριατη ειναι η πεθερα σου.. τα ιδια εκανα κι εγω, αλλα οταν ειχα αιμοραγια και τρεχαμε στα νοσοκομεια 2 μερες μετα με πηρε τηλ.. αστον αντρα σου να εχει οποιες επαφες θελει, εσυ απο μακρια μπας και καταλαβουνε

κι αυτο το "τα εγγονια να ναι ολο το καλοκαιρι στα εξοχικα των παππουδων" δε μπορω να το ακουω.. βγαζω σπυρια.. αμαν, εμεις δηλαδη καναμε παιδια για να τα ξεφορτωνομαστε με την πρωτη ευκαιρια??

malecon
16-02-11, 15:53
εννοειται η ασφαλεια των παιδιων μου.....εδω σερνομουν ενα χειμωνα χωρις να περπαταω και τα ειχα εγω.....αλλα παιζει και το "ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ, ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ" μας την λεει κιολας!
Τι λέει ρε :D:D:D Εγώ δεν την δίνω στην μητέρα μου γιατί λόγω ηλικίας και προβλημάτων υγειας δεν μπορεί να την φροντίσει και φοβάμαι. Και ο άντρας μου δεν θέλει να την δίνουμε γενικά. Άρα δεν είναι όλες, να που υπάρχει μια που δεν δίνει το παιδι της στη γιαγιά

LA LATINA
16-02-11, 15:55
και τι θα πω οτι με τσιμπησε μυγα τσε τσε ? γιατι δεν τα δινω???
αχ παιδια θα τρελλαθω!

AFRODITH
16-02-11, 16:05
καλα κοριτσακι μου αφου ο ιδιος ο αντρασ σου δεν τους θελει εσυ γιατι βαζεισ τα χερακια σου και βγαζεις τα ματακια σου ?
μετα απο ολλα αυτα ακομα τα εμπιστευεσαι σε αυτην ?
ΕΛΕΟΣ !!!!!
συγνωμη αλλα φταις και εσυ που τα επιτρεπεισ ολλα αυτα τοσο καιρο .

ster
16-02-11, 16:14
Συγνώμη για αυτό που θα πώ, αλλά νομίζω ότι θέλεις και βασανίζεσαι. Το σωστό σε αυτή την περίπτωση όλοι ξέρουμε ποιό είναι και ειδικότερα οι μανάδες και εσύ κάνεις και πλακίτσα με την ασφάλεια των παιδιών σου; Νομίζω η αλήθεια είναι καλύτερη από την απάντηση ότι σε τσίμπησε μύγα τσε τσε. Συγνώμη και πάλι αν είμαι αγενής, αλλά εδώ πρόκειται για την ζωή των παιδιών σου, έλεος!

natasa2002
16-02-11, 16:29
τη λυπαμαι ρε παιδια...δε μπορω να εχω τυπικες σχεσεις,μανα ειναι που να παρει Στέλλα είσαι ψυχούλα.....................

Εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ να τα αφήσω μόνο αν είχα μεγααααααλη ανάγκη, αν θέλει να τα βλέπει υπάρχουν και άλλοι τρόποι.
Αν κατάλαβα καλά υπάρχει κάποιο πρόβλήμα με την υγεία σου εύχομαι πολυ σύντομα να είναι όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!!

elion
16-02-11, 16:38
και εμένα η πεθερά μου είναι κίλερ...αλλά της το είπα ευγενικά και ωραία ότι δεν της έχω εμπιστοσύνη.Θύμωσε δε λέω αλλά από το να κλαίω εγώ...
Είναι 80 ετών και θέλει να κρατάει το μωρό σε 10 ωρη βάση τώρα που θα γυρίσω στη δουλειά γιατί δεν μας περισσεύουν για γυναίκα.Ναι αλήθεια είναι δεν μας περισσεύουν αλλά περπατάει μόνη της στο δρόμο και γκρεμοτσακίζεται έχουμε γίνει οι καλύτεροι πελάτες στο νοσοκομείο της Βούλας και θα την αφήσω να κυκλοφορήσει με το καρότσι όταν εγώ η ίδια τρέμω μη μου φύγει σε καμιά λεωφόρο.
Είμαι της άποψης να της μιλήσεις ξεκάθαρα, εμένα αγωνίζεται τώρα να αποδείξει ότι είναι ικανή, βέβαια μου δήλωσε ότι δε θέλει να εχει καμία σχέση με τη νταντά γιατί δεν θα μπορεί να συνεργαστεί μαζί της και ούτε και εγώ θα κάνω χωριό με τη νταντα και θα τη παρακαλάω μετά!!!
Επίσης για να μην αισθάνεσαι η μόνη,εγώ είχα γεννήσει αλλά εκείνη προτίμησε να πάει να σερβίρει καφέδες σε 2-3 μνημόσυνα καθότι θεούσα και όταν το μεσημεράκι θυμήθηκε να ρθει νοσοκομείο η πρώτη της κουβέντα ήταν :μα καλά δεν της έχουν πει πως να κρατάει μωρό!!!

LA LATINA
16-02-11, 16:49
Αφροδιτη και στερ,

καμια φορα η ζωη τα φερνει ετσι ωστε να μην εχουμε επιλογη...
δεν ηθελα να επεκταθω αλλα επειδη βλεπω οτι με κατηγορειτε οτι κανω πλακιτσα
να σας πω οτι εχω μια νοσο που απο περυσι το Φεβρουαριο ζω με κορτιζονες και περπαταω το πολυ τρια βηματα.....εφτασα σε τετοια μυικη αδυναμια που επρεπε να με λουζουν, να με ταιζουν στο στομα, να με κρατανε για να παω τουαλετα, γι αυτο θα σας παρακαλουσα να μην κανετε πλακιτσα αφου ετσι το λετε.... το τι κανω για τα παιδια μου το ξερω εγω και ο Θεος απλα ειπα οτι ηθελα να δειχνω σεβασμο στους γονεις του αντρα μου- ετσι με μεγαλωσανε μ αυτες τις αρχες και δεν ηθελα φασαριες, ουτε να βρισω, ουτε να κλεισω τηλεφωνα δεν ειναι του χαρακτηρα μου.....και τα περισσοτερα απο αυτα που εξεθεσα συμβαινουν οταν ειμαι κι εγω εκει, γι αυτο και τα ξερω αλλωστε.....απλα και εκει να ειμαι, δεν μ αφηνει κανεις να πλησιασω τα παιδια μου, τα αναλαμβανουν αυτοι....και καλα επειδη εχουν μερες να τα δουν....δε θελω να ειμαι αγενης, δε θελω να ειμαι κακια, και θελω να τους αντιμετωπιζω σαν ανθρωπους που αγαπουν τα παιδια μου- απλα δεν ξερουν να τα προσεχουν.

LA LATINA
16-02-11, 16:51
Αν κατάλαβα καλά υπάρχει κάποιο πρόβλήμα με την υγεία σου εύχομαι πολυ σύντομα να είναι όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!![/COLOR]
[/FONT][/QUOTE]

σ ευχαριστω απο καρδιας

LA LATINA
16-02-11, 16:52
[QUOTE=elion;

αντε βρε γιναμε 2!!

fairytale
16-02-11, 16:52
Στέλλα....
αυτά που περιέγραψες είναι πολλά....πάρα πολλά....
έπρεπε να την έχεις ξεκόψει πριν προλάβουν να συμβούν ούτε τα μισά!!!
είναι επικίνδυνη η γυναίκα....
Θέλει να βλέπει τα παιδιά? ωραία!
ας έρχεται επίσκεψη 1-2-4 ώρες να τα βλέπει και μετά να πηγαίνει σπιτάκι της...
Θα σου πει τι σε έπιασε τώρα και δεν της τα δίνεις?
ε θα της απαντήσεις εσύ οτι αυτή μεγάλωσε 2 παιδιά (χωρίς σχόλιο ο τρόπος που τα μεγάλωσε....) και οτι θες κι εσύ να μεγαλώσεις τα δικά σου...και θες να τα έχεις συνέχεια μαζί σου!!!
ΤΕΛΟΣ!!!
που στο κάτω κάτω κακώς θα δικαιολογηθείς. παιδια σου είναι κι εσυ θα αποφασιζεις !!!

LA LATINA
16-02-11, 16:54
Στέλλα....
αυτά που περιέγραψες είναι πολλά....πάρα πολλά....
έπρεπε να την έχεις ξεκόψει πριν προλάβουν να συμβούν ούτε τα μισά!!!
είναι επικίνδυνη η γυναίκα....
Θέλει να βλέπει τα παιδιά? ωραία!
ας έρχεται επίσκεψη 1-2-4 ώρες να τα βλέπει και μετά να πηγαίνει σπιτάκι της...
Θα σου πει τι σε έπιασε τώρα και δεν της τα δίνεις?
ε θα της απαντήσεις εσύ οτι αυτή μεγάλωσε 2 παιδιά (χωρίς σχόλιο ο τρόπος που τα μεγάλωσε....) και οτι θες κι εσύ να μεγαλώσεις τα δικά σου...και θες να τα έχεις συνέχεια μαζί σου!!!
ΤΕΛΟΣ!!!
που στο κάτω κάτω κακώς θα δικαιολογηθείς. παιδια σου είναι κι εσυ θα αποφασιζεις !!!

αμ το ειπα αυτο..........σπιτι μου δεν τα ευχαριστιεται λεει βεβαια, εδω δεν τη βλεπει η γειτονια!

ster
16-02-11, 17:07
Αφροδιτη και στερ,

να σας πω οτι εχω μια νοσο που απο περυσι το Φεβρουαριο ζω με κορτιζονες και περπαταω το πολυ τρια βηματα.....εφτασα σε τετοια μυικη αδυναμια που επρεπε να με λουζουν, να με ταιζουν στο στομα, να με κρατανε για να παω τουαλετα, γι αυτο θα σας παρακαλουσα να μην κανετε πλακιτσα αφου ετσι το λετε.... το τι κανω για τα παιδια μου το ξερω εγω και ο Θεος απλα ειπα οτι ηθελα να δειχνω σεβασμο στους γονεις του αντρα μου- ετσι με μεγαλωσανε μ αυτες τις αρχες και δεν ηθελα φασαριες, ουτε να βρισω, ουτε να κλεισω τηλεφωνα δεν ειναι του χαρακτηρα μου.....και τα περισσοτερα απο αυτα που εξεθεσα συμβαινουν οταν ειμαι κι εγω εκει, γι αυτο και τα ξερω αλλωστε.....απλα και εκει να ειμαι, δεν μ αφηνει κανεις να πλησιασω τα παιδια μου, τα αναλαμβανουν αυτοι....και καλα επειδη εχουν μερες να τα δουν....δε θελω να ειμαι αγενης, δε θελω να ειμαι κακια, και θελω να τους αντιμετωπιζω σαν ανθρωπους που αγαπουν τα παιδια μου- απλα δεν ξερουν να τα προσεχουν.

Αγαπητή μου Στέλλα, ερμήνευσες αλλιώς την απάντησή μου, κανείς δεν χλεύασε το πρόβλημα υγείας σου, εύχομαι πάνω από όλα περαστικά και σιδερένια. Όμως λες ότι δεν θέλεις να είσαι αγενής και κακιά, θέλεις να τους αντιμετωπίζεις σαν ανθρώπους που αγαπούν τα παιδιά σου.. Εγώ πάντως από τα παραδείγματα που μας έδωσες δεν βλέπω να αγαπούνε τα παιδιά σου. Οταν η γιαγιά τα αφήνει νηστικά είναι δείγμα αγάπης αυτό; Επίσης κανείς δεν είπε να βρίσεις, να τους κλείνεις τα τηλέφωνα κτλ, εγώ μίλησα για την αλήθεια και ας πονάει. Και επιμένω, τα παραδείγματα που μας έδωσες είναι τραγικά για να αφήσεις την κατάσταση να διαιωνίζεται. Και πάλι περαστικά, να γίνεις γρήγορα καλά.

LA LATINA
16-02-11, 17:15
[QUOTE=ster;

σ ευχαροστω, απλα ηθελα να καταλαβετε γιατι και ποτε τα αφηνω
και ξανατονιζω, εκτος των νοσοκομειων ειμαι παντα παρουσα οταν γινονται αυτα
ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΠΟΤΕ- ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ! και αυτο ειναι που με εξοργιζει, οτι τα βλεπω αυτα μπροστα στα ματια μου----αυτο με τις βελονες ραψιματος πχ εγινε προχτες την ωρα που εμενα μου εβαζε ο κουνιαδος μου μια ενεση και ακουσα "ασε κατω τις βελονες" και επειδη οταν βγηκα απ το δωματιο ρωτησα "ποιες βελονες, τι λεγατε" στραβωσε κιολας....
παντα κατι τετοιο τυχαινει....
το ξερω οτι τα παραδειγματα ειναι τραγικα, κι εγω το ιδιο πιστευω, γι αυτο και ανοιξα το θεμα... και ζω μ αυτη την αγωνια αν οταν ειμαι εκει γινονται ολα αυτα οταν δεν ειμαι τι γινεται????
χτες ηρθε σπιτι μου κι επειδη εβαλα στο παιδι παραπανω τυρι γιατι τρελλαινεται κι εχει μερες να φαει ειναι αρρωστος χλωμος και βηχει, το πηρε απ το πιατο, μες το σπιτι μου, μου ειπε "δε χρειαζεται να φαει τοσο τυρι, μισο κιλο ειναι αυτο" ηταν δυο σπιρτοκουτα τυρακι
και ολη μερα ημουν σφιγμενη απ τα νευρα μου και δε μπορουσα να περπατησω παλι..... και δεν απαντησα, απλα βγηκα απ την κουζινα βιαστικα να μην τη βλεπω και το θεωρησα μεγαλη αγενεια που φερθηκα ετσι...ειμαι βλακας, το ξερω

xuito
16-02-11, 17:45
Όχι , κούκλα μου ,όχιιιιιιιιιιιι , χίλιες φορές όχι!!!!
Πες με γαϊδούρα ,πες με ότι θέλεις ,αλλά στη θέση σου θα την είχα πετάξει έξω από το σπίτι μου με τις κλωτσιές και δεν θα το συζητούσα καν το να της
ξαναφήσω τα παιδιά ΜΟΥ στο σπίτι ΤΗΣ ΠΟΤΕ!!!

Όλα , όπως και η υπομονή μας , έχουν κάποιο όριο. Αν η πεθερά σου κάνει κουμάντο στην οικογένεια της , στη δική σου κάνεις κουμάντο ΕΣΥ!!!

Τι θα πει ότι πήρε το τυρί από το πιάτο του παιδιού???? Πάμε κάλα????

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΞΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

chrissaxak
16-02-11, 17:53
Πραγματικά, από τη μια σε θαυμάζω για την υπομονή σου κ από την άλλη θέλω να σε μαλώσω που ανέχεσαι τέτοιες καταστάσεις για τα παιδιά σου.
Ένα πράγμα σκέψου: αν γίνει καμιά στραβή κ τρέχεις με κάποιο από τα παιδιά σου στα νοσοκομεία, είτε γιατί ήπιε κανένα απορρυπαντικό ή γιατί το τσίμπησε φίδι, ή γιατί έπεσε το καυτό λάδι πάνω του...ή....ή....ή.... ποιος θα φταίει πραγματικά??? η πεθερά σου??? ΟΧΙ! ούτε καν ο άντρας σου αφού κι αυτός σου λέει να απομακρυνθείς.
Ατυχήματα συμβαίνουν σε ένα σπίτι ακόμη κι όταν προσέχεις τα πάντα κ λαμβάνεις όλα τα προληπτικά μέτρα! Ε σκέψου σε αυτό το σπίτι που εσύ τα έχεις αντιληφθεί όλα από πριν....
Δυστυχώς η ευτυχώς...η ευγένεια προς την πεθερά σου είναι μηδαμινής αξίας μπροστά στην ασφάλεια των παιδιών σου.

malecon
16-02-11, 17:54
και τι θα πω οτι με τσιμπησε μυγα τσε τσε ? γιατι δεν τα δινω???
αχ παιδια θα τρελλαθω!
Θες δικαιολογίες? μπορούμε να βρούμε ένα σωρό...:D

καλα κοριτσακι μου αφου ο ιδιος ο αντρασ σου δεν τους θελει εσυ γιατι βαζεισ τα χερακια σου και βγαζεις τα ματακια σου ?
μετα απο ολλα αυτα ακομα τα εμπιστευεσαι σε αυτην ?
ΕΛΕΟΣ !!!!!
συγνωμη αλλα φταις και εσυ που τα επιτρεπεισ ολλα αυτα τοσο καιρο .
Συμφωνώ. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το προβλημά σου αν η πεθερά σου παρεξηγηθεί αν της πεις όχι. Είναι δικιά της επιλογή αν θα παρεξηγηθεί. Δεν φταις εσύ
αμ το ειπα αυτο..........σπιτι μου δεν τα ευχαριστιεται λεει βεβαια, εδω δεν τη βλεπει η γειτονια!
Δικό της είναι το πρόβλημα. Γιατί το κάνεις και δικό σου?

malecon
16-02-11, 17:57
Και κάτι ακόμα στέλλα. Η πεθερά σου φαντάζομαι πως είναι μια ηληκιωμένη γυναίκα. Μην περιμένεις πως θα αλλάξει μυαλά τώρα ξαφνικά. Εσύ πρέπει να σταματήσεις να νιώθεις άσχημα που δεν θες να κάνεις αυτό που θέλει αυτή

LA LATINA
16-02-11, 18:01
δεν ειναι μεγαλη ειναι μολις 58...
οσο για το τυρι, μη γελασετε αλλα ο λογος που δε μιλησα ειναι γιατι το συγκεκριμενο τυρι μου το εφερε αυτη...και γι αυτο εκανε την κινηση αυτη ειμαι σιγουρη
εχετε δικιο εγω φταιω κι αν συμβει κατι παλι εγω θα φταιω...
και η πλακα ειναι οτι δε με χωνευει κιολας....
θα παρω μετρα....ας γινω κακια
οπως λεει κι ο αντρας μου
σαμπως τωρα ειμαι καλη???
και τι νοημα να ειμαι καλη αν παθουν κατι τα μωρα μου??? κανενα!

nikol1981
16-02-11, 18:12
6) μαγειρευει παντα οταν τα παιδια ειναι εκει (ενα διωρακι τα αφηνω συνηθως) με τα τηγανια της παντα με τα χερουλια προς τα εξω και το φουρνο τον στηριζει με ενα ξυλο....
9) αν γελαστω να βαλω και λιγο τυρακι μου κανει παρατηρηση και βγαζει το μισο απ το πιατο
11) πηρε τον μεγαλο 2 μερες στο εξοχικο και πηγα και τον βρηκα συγκαμενο ως τα μπουτια γιατι δεν τον ξεπλενε οταν εκανε κακα με σαπουνι- του εριχνε μονο νερακι α[
π την πισινα δυο χουφτες και μετα τον εβαζε και μες τα βρωμονερα στην πισινα
12) τον βρηκα κατακαμενο γιατι δε θελανε να βαλουνε αντιηλιακο (ενω εδωσα ολοκαινουριο)

χωρις να εχω διαβασει τι σου εχουν απαντησει θα σχολιασω απλως οτι εμεις αυτους στο χωριο μας τους λεμε φραγκοκιλερ.
εγω δεν υπηρχε περιπτωση να αφηνα τα παιδια μου εκει ουτε για ενα δευτερολεπτο!!!!!!!μη σωσουν κ τα δουν αν ειναι να κινδυνευουν.
κ αυτη η χολη τους πια?????ελεος....ευτυχως που ο αντρας σου απο τα λεγομενα σου φαινεται καλος ανθρωπος κ τα βρισκετε μεταξυ σας γτ φαντασου
αυτα που του λεει να επιαναν κιολας

malecon
16-02-11, 18:15
Μια χαρά σου τα λέει ο άντρας σου. :D
Θα μπορύσες ίσως να πετύχεις τον στόχο σου και με διπλωματία, αν και δεν βρίσκω κάποια σκοπιμότητα, αφού όπως λες και τώρα δεν σε χωνεύει...
Μην κολλάς στο πώς θα νιώσει η πεθερά σου, σου ξαναλέω είναι δικό της πρόβλημα

chrissaxak
16-02-11, 18:33
και τι νοημα να ειμαι καλη αν παθουν κατι τα μωρα μου??? κανενα!

ΑΚΡΙΒΩΣ! Αυτό είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να σκέφτεσαι! Και δε θα γίνεις κακιά...προστατευτική απέναντι στα παιδιά σου θα γίνεις! :D

LA LATINA
16-02-11, 18:55
μα αυτο με κατηγορουν οτι ειμαι υπερπροστατευτικη γι αυτο τα δινω μονο μια φορα το μηνα ενα διωρο........

Niki81
16-02-11, 19:15
Βρε Στελλα εχεις τον αντρα σου με το μερος σου να σε καταλαβαινει και να βλεπει τα λαθη της πεθερας σου και καθεσαι και σκας???Το παν καλη μου ειναι να εισαι με τον αντρουλη σου καλα.Για τους υπολοιπους μη σκας.
"Σε οποιον αρεσουμε...για τους αλλους δε θα μπορεσουμε...";)!!!

LA LATINA
16-02-11, 19:16
δοξα το Θεο ο αντρας μου ειναι τελειος!

malecon
16-02-11, 19:18
μα αυτο με κατηγορουν οτι ειμαι υπερπροστατευτικη γι αυτο τα δινω μονο μια φορα το μηνα ενα διωρο........
Και εγώ μπορώ να σε κατηγορήσω ότι είσαι ανεύθυνη,χαζή, κακάσχημη, ανηθικη κλπ κλπ κλπ. Όρεξη να έχω να λέω...:D
Θα κάτσεις να με πάρεις στα σοβαρά ή θα πείς "τι λέει τώρα η #$%@νη :confused::confused::confused:"
Μαλλον το 2ο, σωστά? ;) Και θα συνεχίσεις την δουλειά σου σαν να μην άκουσες τίποτα. Γιατί δεν κάνεις το ίδιο με την πεθερα?

XΡΙΣΤΙΝΑ
16-02-11, 19:21
κοριτσακι μου γλυκο και ο αντρας σου λογικος ανθρωπος σιγουρα μάυτα που εχει δει και εχει τραβηξει...πωπωπω...
Καλα σου λενε τα κοριτσια μην σκας...και μην βγαζεις μονη σου τα ματακια σου...
Μακριααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

vickoulina
16-02-11, 20:11
[QUOTE=ster;

χτες ηρθε σπιτι μου κι επειδη εβαλα στο παιδι παραπανω τυρι γιατι τρελλαινεται κι εχει μερες να φαει ειναι αρρωστος χλωμος και βηχει, το πηρε απ το πιατο, μες το σπιτι μου, μου ειπε "δε χρειαζεται να φαει τοσο τυρι, μισο κιλο ειναι αυτο" ηταν δυο σπιρτοκουτα τυρακι

Εγώ παιδιά δεν έχω καλή μου Στέλλα αλλα και μόνο που φαντάστηκα την σκηνή αυτή φούντωσα!!:shock::shock:

Θα έκανα τρελό τσακωμό μιλάμε, μπορεί και να τη βουτούσα απ το μαλλί.
Και μένα μου στέλνει η πεθερά μου τυριά, και λοιπά καλούδια απ το χωριό, λοιπόν απο τη στιγμή που στο δίνει το κάνεις ότι θέλεις, το τρως εσύ, το παιδί σου, το δίνεις στη γάτα, το πετάς. Μην κολόνεις.

Το οτι άφησε το παιδί χωρίς αντηλιακό και ΚΑΗΚΕ είναι ένας πολύ καλός λόγος να μην το ξαναφήσεις να πάει εκεί.

Και όλα τα άλλα που γράφεις δηλαδή.

Θα της πεις οτι σου έχει γυρίσει το μάτι με αυτά που βλέπεις και οτι δεν θες να βγαίνουν στον ήλιο χωρίς αντηλιακό και να παθαίνουν έγκαυμα γιατί η ηλιακή ακτινοβολία δρα συσσωρευτικά στον ανθρώπινο οργανισμό.

Επίσης αφού τα φοβερίζει, δεν τα ταίζει, δεν τα πλένει, τι εγγόνια θέλει?

Και ναι μπορεί να γίνεις κακιά αλλα θα τη βάλεις και λίγο στη θέση της και χωρίς να τη βρίσεις ή να την προσβάλεις άσχημα.

Εμένα την φοβήθηκε το μάτι μου την πεθερά όταν είχα πάει εκεί μετα συζύγου ΠΣΚ και ήταν εκεί δυο εγγονάκια της-παιδια της κόρης της.
Τα μικρά 5 και 6 ετών είχαν μαζί τους οδοντόβουρτσες και οδοντόκρεμα και τους λέει η γιαγιά(50 ετών): "Δεν πειράζει μην τα πλένετε, μικρά είστε εσείς δεν χρειάζεται" βάζω και εγώ ολη μου την ευγενεια και τα πήγα εγω στο μπάνιο να πλύνουν τα δοντάκια.

Και ονειρευεται αυτή και η κουνιάδα μου η μικρή οτι όταν θα κάνω μωρό θα το αφήνω εκει μερόνυχτα και λέει η κουνιάδα "θα μας το αφήνεις όταν θα είναι πμωράκι και χωρίς να είσαι εσύ εδω:shock::shock: "

boy'smam
16-02-11, 20:22
Στελλα ως ενα βαθμο σε νιωθω!Κι εμενα η πεθερα μου ειναι λιγο επικυνδυνη!Εχει αφησει το παιδι νηστικο,χωρις νερο,ξεσκεπαστο, και πολλα αλλα!και το σημαντικοτερο περσυ το καλοκαιρι της αφηνα το παιδι καμια φορα και την παρακαλουσα να βαλει πλεγμα στα μπαλκονια γιατι φοβομουν πολυ(μενει στον 4ο)αλλα εκεινη το χαβα της!Ελεγε οτι εχει το νου της και τετοιες αηδιες!Τελικα αγορασα πλέγμα και το βαλα μονη μου!Την περασενη βδομαδα ειχε ξεχασει την μπαλκονοπορτα ανοιχτη και βγηκε το παιδι στο πισω μπαλκονι μονο του χωρις να τον παρουμε χαμπαρι!(αυτο το μπαλκονι δεν ειχε λπεγμα....ουτε να το σκεφτομαι τι θα μπορουσε να εχει συμβει)Με τα πολλα 9 στις 10 ποιυ θα αφησω το παιδι ερχεται σπιτι μου...που οσο ναι ειναι πολυ ασφαλεστερο!Καποια στιγμη βεβαια της ειπα ολα αυτα που με τρελλαινουν...οχι οτι εδειξε οτι καταλαβαινει αλλα χεσ@##κα!Προκειμενου να παθει το στομαχι μου για να βλεπουν το παιδι...ας ερχονται εδω!
Μιλα της κι αν δεν καταλαβει εξηγησε της οτι αν θελει να βλεπει τα παιδια η να ειναι πιο προσεχτικη ή να ερχεται σπιτι σου!Και στην τελικη αφου αφηνεις τα παιδια οταν εχεις αναγκη ας σεβαστει και το αγχος σου....
Στην τελικη ριξ το πανω σου αν φοβασαι μην παραξηγηθειτε...Οτι και καλα εισαι πολυ φοβιτσιαρα,πολυ αγχωδης,οτι δεν μπορεις να το ελενξεις και οτι παει συνεχεια το μυαλο σου στο κακο..,οτι εισα υπερβολικη,ι οτι θελεις να σε καταλαβει και να προσπαθησει παραπανω!!!

LA LATINA
16-02-11, 20:27
[Και ονειρευεται αυτή και η κουνιάδα μου η μικρή οτι όταν θα κάνω μωρό θα το αφήνω εκει μερόνυχτα και λέει η κουνιάδα "θα μας το αφήνεις όταν θα είναι πμωράκι και χωρίς να είσαι εσύ εδω:shock::shock: "[/QUOTE]

Αυτο δεν καταλαβεινω
το "χωρις να εισαι εσυ εδω"
γιατι τι ενοχλουμε??? και με μενα αυτο συμβαινει....να τα παρουν αλλα να μην ειμαι εγω
επρεπε να δεις τον παιδιατρο οταν ειδε το παιδι τριων χρονων με τα συγκαματα ως το μπουτι
μου λεει "ποιος το εκανε αυτο γιατι εσυ δεν το εκανες!" μα τρια χρονια ποτε δεν ηταν ετσι το παιδι μου....και μπροστα μου συνεχιζε....εκανε κακα, τον φωναζε στην ππισινα, εριχνε δυο χουφτες νερο, βαλε βρακακι, και μετα ξανα μες την βρωμοπισινα και εβαζε και το μωρο μεσα εκει που πριν ξεβγαζε τα σκατα..... και ειπα στον πεθερο μου "σε παρακαλω οταν κανει κακα να τον πηγαινετε τουαλετα να τον πλενετε με σαπουνι" καλα, καλα, ειπε
και την επομενη βδομαδα τη βλεπω παει το βουταει στην πισινα και της λεει
"η μαμα του θελει να τον πηγαινεις στην τουαλετα" τελειως απαξιωτικα ομως, γελωντας ειρωνικα, λες και ζητησα κατι τρομερο.....και φυσικα δεν τον πηγε.....το κακο με μενα ειναι οτι δε μπορω εκεινη την ωρα να πω "τι κανεις εκει περα?" καθομαι σα χανος απο σεβασμο και μονο....και κοιταω να φυγουμε μια ωρα αρχιτερα...

LA LATINA
16-02-11, 20:31
[QUOTE=marinab;1909451] στην τελικη αφου αφηνεις τα παιδια οταν εχεις αναγκη ας σεβαστει και το αγχος σου....

α καλα....εδω ημουν περυσι νοσοκομειο και με πηρε να τηλ να μου πει οτι το μωρο περπατησε (6μιση μηνων) και παταω κατι κλαματα που δεν ημουν να το δω και να ειμαι μπαλονι απ το κλαμα ολη μερα και παιρνω τηλ τον αντρα μου και μου λεει "Ναι βρε πεταχτηκε και στο περιπτερο να σου παρει τσιγαρα μα πας καλα???" και το Δεκεμβρη τωρα που ημουν παλι μια βδομαδα μεσα, μια μερα μιλουσα με τον μεγαλο και επειδη συνεχεια μου το εκλεινε το παιδι στεναχωριομουν και την ωρα που του λεω γεια τον ακουω να λεει "ελα γιαγια, μην την κλεινεις τη μαμα μου, θελω να της πω κατι!"

ποιος να σεβαστει τι......

kinkajoujou
16-02-11, 21:05
αχ βρε καλή μου, βρήκαν πεδίο ελεύθερο και πατάνε... αυτά που γράφεις δεν έχουν να κάνουν με το αν το παιδί τρώει σοκολάτες όταν πηγαίνει στη γιαγιά ενώ εσύ το έχεις απαγορεύσει, μιλάμε για σοβαρά θέματα ασφάλειας... είναι προς τιμήν σου που παρόλο που σου φέρονται άσχημα θες να τους έχετε στη ζωή σας, αλλά σκέψου μόνο το χειρότερο εφιάλτη σου να πάθει κάποιο από τα παιδάκια σου κάτι εξαιτίας των κακών χειρισμών τους και πάρε δύναμη από αυτό! Δεν είναι απαραίτητο να ξεκατινιαστείς, αλλά αν χρειαστεί, ακόμη κι αυτό πρέπει να κάνεις για να διασφαλίσεις ότι τα παιδάκια σου είναι ασφαλή και μεγαλώνουν σωστά (χωρίς να τους παίρνει κάποιος το φαγητό από το πιάτο! :shock:). Για την ασφάλεια των παιδιών είμαστε υπεύθυνοι αποκλειστικά εμείς οι γονείς, βρες έναν τρόπο να τους παρέχεις ένα σίγουρο και ασφαλές περιβάλλον!

Έχεις ψάξει αν δικαιούσαι κάποια βοήθεια σε αυτό το θέμα, λόγω της κατάστασής σου;

rrenata
16-02-11, 21:12
Αυτά που διάβασα είναι απαράδεκτα ακόμα και αν υπερβάλλεις σε μερικά (που δεν έχεις λόγο εδώ μέσα). Εσύ είσαι η μάνα και ΕΣΥ αποφασίζεις για τα παιδιά σου. Από την στιγμή που ο άντρας σου δεν είναι κανένας αγροίκος και να σου επιβάλλει τι θα κάνεις κι εφ'όσον αντιλαμβάνεται κι εκείνος το τι συμβαίνει δεν υπάρχει κανένας λόγος να βλέπει τα παιδιά αυτή η γυναίκα χωρίς την παρουσία σου ανεξάρτητα με το που θα είναι αυτό το μέρος. Η γυναίκα αυτή είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για την υγεία και την ύπαρξη των παιδιών σου. Λυπάμαι αλλά εάν λέω εάν συμβεί κάτι στα παιδιά όσο είναι μαζί τους τι θα γίνει? Ποιός θα αναλάβει την ευθύνη? Ποιός θα πάει στο ψυχιατρείο και ποιός θα γίνει φονιάς? Μιλάω λίγο σκληρά και απάνθρωπα αλλά η συμπεριφορές που περιέγραψες είναι χειρότερες από τα δικά μου λόγια. Ξέρεις στα λόγια μπορεί να λέει ο καθένας ό,τι θέλει. Στις πράξεις όμως και ειδικά όταν αυτές αφορούν παιδιά δεν υπάρχουν περιθώρια τέτοιων πιθανών λαθών και είναι λάθος η συνύπαρξη αυτής της γυναίκας με τα παιδιά σου χωρίς την παρουσία σου (το ξαναλέω και το τονίζω). Ανάφερες ότι χτυπούσαν τον γιό τους. Τι σου λέει πως δεν θα κάνουν τα ίδια με τα δικά σου τα παιδιά? Είπες ότι κοροϊδεύουν το παιδί που φοράει ακόμα πάνες. Τι αυτοπεποίθηση λαμβάνουν? Γράφεις πως άφησαν τα παιδιά να παίζουν με σπασμένα γυαλιά....ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!
Ακόμα αναρωτιέσαι εάν πρέπει να εμπιστεύεσαι σε αυτή την γυναίκα τα παιδιά σου? Μιλάμε για την ζωή των παιδιών σου!!!
Μην το συζητάς άλλο εδώ μέσα...όλες λίγο πολύ τα ίδια λέμε. Πάρε απόφαση εσύ μαζί με τον άντρα σου και θέσε τους όρους για την οικογενειακή ποιότητα ζωής των παιδιών σου και τα παραδείγματα που διδάσκονται. Μακρυά τα παιδιά σου από αυτή την γυναίκα χωρίς την δική σας παρουσία....Ποτέ ξανά!

vickoulina
16-02-11, 21:14
[Και ονειρευεται αυτή και η κουνιάδα μου η μικρή οτι όταν θα κάνω μωρό θα το αφήνω εκει μερόνυχτα και λέει η κουνιάδα "θα μας το αφήνεις όταν θα είναι πμωράκι και χωρίς να είσαι εσύ εδω:shock::shock: "

Αυτο δεν καταλαβεινω
γιατι τι ενοχλουμε??? και με μενα αυτο συμβαινει....να τα παρουν αλλα να μην ειμαι εγω
επρεπε να δεις τον παιδιατρο οταν ειδε το παιδι τριων χρονων με τα συγκαματα ως το μπουτι
μου λεει "ποιος το εκανε αυτο γιατι εσυ δεν το εκανες!" μα τρια χρονια ποτε δεν ηταν ετσι το παιδι μου....και μπροστα μου συνεχιζε....εκανε κακα, τον φωναζε στην ππισινα, εριχνε δυο χουφτες νερο, βαλε βρακακι, και μετα ξανα μες την βρωμοπισινα και εβαζε και το μωρο μεσα εκει που πριν ξεβγαζε τα σκατα..... και ειπα στον πεθερο μου "σε παρακαλω οταν κανει κακα να τον πηγαινετε τουαλετα να τον πλενετε με σαπουνι" καλα, καλα, ειπε
"η μαμα του θελει να τον πηγαινεις στην τουαλετα" τελειως απαξιωτικα ομως, γελωντας ειρωνικα, λες και ζητησα κατι τρομερο.....και φυσικα δεν τον πηγε.....το κακο με μενα ειναι οτι δε μπορω εκεινη την ωρα να πω "τι κανεις εκει περα?" καθομαι σα χανος απο σεβασμο και μονο....και κοιταω να φυγουμε μια ωρα αρχιτερα...[/QUOTE]

Εγώ Στέλλα μου είμαι από τη φύση μου άνθρωπος ευγενικός. Δεν θέλω να στενοχωρώ κανέναν. Μηπως αν τους έκραζε λίγο ο άνδρας σου? Βρε συ το πολύ πολύ να σε πουν γλωσσού, κακια νύφη κτλ. Ξεσπάθωσε καλή μου!

Α και το άλλο, ναι πήγαινε, αλλα κραζε τους κάθε φορά, γείωση κανονική συνέχεια, να σου πω εγώ μετα! Οχι σε βρήκανε καλή και αλωνίζουν!

#ΕΛΕΝΑ#
16-02-11, 21:20
5 χρονια...πρωτη κουβεντα της ηταν οτι ειμαι "κοντη και χοντρη!" (1.70 - 65 κιλα)κατι μου θυμηζει μπας και ειναι η θεοπουλα απο το παρα πεντε??:lol::lol::lol::lol:
δευτερη κουβεντα οτι ειμαι τουρκαλα (γιατι ειμαι ποντια) , τεμετερον!!!:p;)

μια μερα ξεχασε την εξωπορτα της ανοιχτη και ο μεγαλος μου ανοιξε και αρχισε να ανεβαινει στα επανω πατωματα (2 ετων)
2) μια αλλη μερα τον αφησε μονο του μεσα και την κλειδωσε εξω και τον παρακαλουσε απο το μπαλκονι μιση ωρα να της ανοιξει (2 ετων)
3) οταν εγω ημουν στο νοσοκομειο λογω αυτοανοσου και τον κρατησε του πηρε φαρμακα μονη της απ το φαρμακειο ενω ειχα πει ρητα να μην του δωσουν τιποτα αν δε με ρωτησουν γιατι παιρνει συγκεκριμενη αγωγη
4) αφηνει τα γυαλικα στρωμενα και τα παιδια τα σπανε και παιζουν με τα θρυψαλα
5) τις προαλλες ξεχασε τις βελονες του ραψιματος τις τεραστιες και τα παιδια τα βρηκαμε να μαλωνουν μ αυτες στα χερια...
10) το καλοκαιρι εβαζε ταινια με ναζι που καινε εβραιους στον μεγαλο (ακομα λεει για τις φωτιες το παιδι) και ηταν και χαρουμενη που του αρεσουν οι φωτιες
μπας ειναι ο χιτλερ τελικα...:twisted:
11) πηρε τον μεγαλο 2 μερες στο εξοχικο και πηγα και τον βρηκα συγκαμενο ως τα μπουτια γιατι δεν τον ξεπλενε οταν εκανε κακα με σαπουνι- του εριχνε μονο νερακι απ την πισινα δυο χουφτες και μετα τον εβαζε και μες τα βρωμονερα στην πισινα
13) τον βρηκα καταφαγωμενο απ τα κοιυνουπια ενω σερνοταν και ο ιος των κουνουπιων γιατι ξεχασανε και αντικουνουπικο να βαλουν (που ειχα δωσει ολοκαινουριο)
14) στο εξοχικο οπου και να πατησεις εχει φιδακια για τα κουνουπια, ΤΕΖΑ και φαρμακα
15) φαρμακα εβγαλε το παιδι μια μερα απο την κρεβατοκαμαρα της γιατι δεν τα ειχε σηκωσει
16) μια αλλη μερα κοντεψε να πιει την κολωνια της γιατι δε τον προσεχε κανεις
17) διπλα στην πισινα που παιζαμε με τα παιδια βρηκαμε ενα φιδι, τα μαζεψαμε και φυγαμε και η κυρια θυμωσε, "ηταν λαφιατης, μικρουλικο, δεν τσιμπαει" και την αλλη βδομαδα ο πεθερος μου μου ειπε οτι βρηκε αλλα δυο μεγαλυτερα...
18) τα χερια της ειναι 2-3 φορες εγχειρισμενσ και δε μπορει να σηκωνει μωρα ουτε πρεπει
19) λεει παντα ψεμματα οτι τα παιδια φαγανε κι εκεινα γυρνανε σπιτι ψωμολυσαγμενα
20) εχουν χτυπησει πολλες φορες και βλεπω τα σημαδια και ποτε δεν παραδεχεται οτι εγιναν σπιτι της
21) φοβεριζουν τα παιδια με μια ενεση (κουνιαδος γιατρος) για να καθονται φρονιμα
22) κοροιδευουν το παιδι γιατι φοραει ακομα πανες με αηδιαστικο τροπο (το παιδι δεν μπορεσε να τις βγαλει γιατι εγω ειμαι ολο το χειμωνα καθηλωμενη σε μια καρεκλα σχεδον αναπηρη και δε μπορουσα να το παω τουαλετα)

και γενικως.....το μονο που περιμενει ειναι να πεθανει η μανα μου(80) γιατι νομιζει οτι μετα θα παω να μεινω πανω κατω μαζι της- δεν παω στην Αυστραλια καλυτερα... χτες ηρθε μετα απο μια βδομαδα (που ειχα παει εγω σερνομενη) και μας εφερε φαγητο ειπε...ενα μπολακι που καλα καλα δεν εφτασε για τα παιδια....ευτυχως η μαμα μου φερνει την κατσαρολαρα την αφηνει και ουτε μας ενοχλει.... το μονο της μελημα ειναι ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ, ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ!!!!!!! και Ε Ρ Ω Τ Ω !!!!!!Ποια τρελλη θα τα εδινε??? αμα κατσω θα γραφω μεχρι αυριο το τι μας εχει κανει τοσα χρονια...ολα τα ξεχασα, τα εβαλα πισω, της μιλαω με το σεις και με το σας.....αλλα για τα παιδια, οχι ρε φιλε!!!!!!! Φ Ο Β Α Μ Α Ι!!!!!!! εμενα ας με κανει κουρελι, ας κανει κι αλλα τοσα, που κοντεψα να μεινω αναπηρη και το μονο που ειπε (εννοειται ποτε δεν ηρθε στο νοσοκομειο κι εχω νοσηλευτει 4 φορες απο μια βδομαδα) ηταν "πες το γιατρο σου ως ποτε, θα γερασεις για να γινεις καλα???" βαρεθηκα ρε παιδια σας ορκιζομαι σε οτι εχω ιερο.....οσο για τον αντρα μου γιατι σιγουρα θα ρωτησετε.....στις αρχες τους σιχαινοταν, με το ζορι τον πηγαινα σπιτι τους....εγω η ΗΛΙΘΙΑ και τωρα το μονο που λεει ειναι "ακομα δεν την εμαθες, ακομα μαζι της ασχολεισαι, βριστην, χεστην, κλειστης το τηλεφωνο!" αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος...απλα, δε θελω να εχει τα παιδια μου, οπως δεν τα εχει και η μαμα μου, οπως δεν τα δινω σε κανεναν......ΦΟΒΑΜΑΙ!!!! πειτε μου αν ειμαι κακια νυφη, αν θα τα βρω απ τις νυφες μου, οτι θελετε, αλλα πειτε κατι......
οσο για τα υπολοιπα παναγια μου τι ανθρωπος:shock::shock::shock:
κουραγιο κοπελα μου και ακου των αντρα σου...αστην εκει ....οπου ειναι μην κανει κανενα κακο...οταν μεγαλωσουν τα μικρα θα αποφασισουν μονα τους αν θελουν να πανε εκει στην γιαγια η οχι,...:-?

christy28
16-02-11, 21:42
Στελλα αν δεν εβλεπα οτι εισαι απο Θεσσαλονικη θα εκοβα το κεφαλι μου οτι εισαι η συνειφαδα μου!
Η δικια μου εχει βαλει 2 φορες πυρκαγια στην κουζινα της.
Ηθελε να βαλει μπαϊγκον στο κεφαλι της εγγονης της για τις ψειρες.
Αφηνε τον εγγονο να ανοιγει την κρυσταλιερα και να σπαει τα κρυσταλλα και μετα κοκορευοταν για τα καταρθωματα του.

Σε εμας μεχρι στιγμης εχει κανει τα εξης :
στο μαιευτηριο επεσε η κουβερτα και οι λαβετες στο πατωμα και με ανεση τα ξαναεβαζε στο κουνακι του μωρου ή πηγαινε να του σκουπισει το στομα. Α το ιδιο εκανε και με την πετσετα.
δεν επλενε τα χερια της με τιποτα οταν ερχοταν να δει το μωρο και της φιλουσε επιμονα τα χερακια που εβαζε στο στομα και συγχρονως παραπονιοταν που δεν της εδινα πιπιλα.
εχει ρευματισμους και οτι πιανει με τα χερια της, της πεφτει κατω. Κραταει λοιπον στο αερα το μωρο με πολυ επικυνδινο τροπο.
η πρωτη επισκεψη στο σπιτι μας μετα το μαιευτηριο εφερε με τον ζορι τον αντρα της κρυωμενο, επιασαν το μωρο χωρις να πλυνουν χερια(δεν το ειχα καταλαβει οτι ηταν κρυωμενος) και ενω ο πεθερος καθοταν στο μπαλκονι για να μην κολλησει το μωρο αυτη επεμενε να μπει μεσα να το δει, και μπηκε.

και πολλα πολλα αλλα, ευτυχως εγω εχω την μαμα μου απο κατω και δεν προκειται να της αφησω παιδι χωρις την επιβλεψη μου και πλεον που περασε η επηρεια των ορμονων της βαζω ορια. ερχεται να βλεπει το μωρο οποτε θελει αλλα πλεον με τους δικους μου ορους.

κλάρα
16-02-11, 21:45
κατι μου θυμηζει μπας και ειναι η θεοπουλα απο το παρα πεντε??:lol::lol::lol::lol:
...αχ βρε ΕΛΕΝΑ απο το στομα μου το πηρες.....ακριβως πολυ τηλεοραση βλεπει η κυρια.....
Τι να πω Στελλα υπομονη και κουραγιο....οι ανθρωποι δυστιχως σε αυτη την ηλικια δεν αλλαζουν....απλα να περιοριστεις στις ακρως τυπικες επισκεψεις και τα παιδια οσο το δυνατον λιγοτερο μονα τους μαζι της.......

LA LATINA
16-02-11, 21:53
Έχεις ψάξει αν δικαιούσαι κάποια βοήθεια σε αυτό το θέμα, λόγω της κατάστασής σου;

Ουτε καν επιδομα δεν παιρνω ακομα γιατι δεν ξερουν αν ειναι μυοσιτιδα η αλλο ειδος μυοπαθειας..αλλα προς τη μυοσιτιδα συγκλινουμε (αυτο που ειχε και η Κορομηλα)

kinkajoujou
16-02-11, 21:56
Ουτε καν επιδομα δεν παιρνω ακομα γιατι δεν ξερουν αν ειναι μυοσιτιδα η αλλο ειδος μυοπαθειας..αλλα προς τη μυοσιτιδα συγκλινουμε (αυτο που ειχε και η Κορομηλα)

κατάλαβα...

LA LATINA
16-02-11, 21:59
[QUOTE=christy28;1909587]
πωπω τι μου θυμησες τωρα και φουντωσα.....
να ερχεται απ εξω και να βαζει τα δαχτυλα της στο στομα του μωρου για να διε αν εχει πολλα δοντακια???
μπλιαχ!!!

LA LATINA
16-02-11, 22:01
κατάλαβα...

ευτυχως μπορεσα και ξαναπερπατησα γρηγορα μονο μεσα στο σπιτι βεβαια αλλα παλι καλα
ειχα να βγω απ το σπιτι απο τις πρωτες εκλιγες 7 Νοεμβρη εκτος απο ενα γιατρο και τα νοσοκομεια, προχτες πηγα στη χαρη της για φαγητο....και γυρισα με τα νευρα τσαταλια....

LA LATINA
16-02-11, 22:02
ευχαριστω ολες για τις συμβουλες
ηξερα οτι εχω δικιο
αλλα λες καμια φορα βρε μπας και...
τωρα ξερω πολυ καλα τι θα κανω
να ειστε καλα κι ευχαριστω και παλι για το χρονο σας

AFRODITH
16-02-11, 22:10
Αφροδιτη και στερ,

κοριτσακι μου δεν σε κατηγορισα ,ουτε ειπα οτι κανεισ πλακιτσα .
ευχομαι να ξεπερασεισ πολυ γριγορα τα προβληματα υγειας σου ,φενετε οτι ειναι σοβαρα και γιαυτο ενεχεσαι ολα αυτα .διαβασα μονο το πρωτο μηνυμα και δεν καταλαβα την εκταση του θεματοσ υγειασ σου .φανταζομαι οτι ουτε οικονομικα σας περνει να παρετε κοπελα να βοηθαει .....δεν μπορω να πω και παρα μονο υπομονη και ο θεοσ μαζι σας να γινεισ γριγορα καλα και να προφυλαξει τα παιδακια σου απο ατυχηματα .

LA LATINA
16-02-11, 22:14
αυτη ειναι η αληθεια....αν δεν ημουν σχεδον παραλυτη δε θα τα εδινα οπως δεν τα εδινα και πριν... αλλα εφτασα σε οριακο σημειο που δε θελω να μιλησω γι αυτο γιατι ειναι αλλο θεμα τελειως....δεν ειμαι απο τις μανες που ρισκαρουν και αφηνουν τα παιδια τους απο δω κι απο κει....εχω υπαρξει απειρες φορες σερνομενη στο πατωμα για να τα εχω εγω....και τωρα που μιλαμε για να βγαλω το μικρο απο το παρκο γυρναω το παρκο στο πλαι να βγει γιατι ουτε να τον σηκωσω μπορω ουτε να σκυψω...και τωρα ειμαι καλα υποτιθεται...αφηστε τα ρε κοριτσια.... ασχημη κατασταση μου ειχε η ζωη κρυμενη... ευχομαι γρηγορα να ειναι ολα παρελθον και να μην εχω αναγκη κανεναν! αυτο μονο!!

AFRODITH
16-02-11, 22:21
πραγματικα το ευχομαι κοπελα μου να περασει γριγορα .
συγνωμη που σου ειπα οτι φταισ και εσυ αλλα δεν ειχα καταλαβει ....
κουραγιο ,ολλα θα περασουν .

LA LATINA
16-02-11, 22:28
πραγματικα το ευχομαι κοπελα μου να περασει γριγορα .
συγνωμη που σου ειπα οτι φταισ και εσυ αλλα δεν ειχα καταλαβει ....
κουραγιο ,ολλα θα περασουν .

δεν θυμωνω μην ανησυχεις κοπελα μου
αν δεν ησασταν κι εσεις δεν ξερω τι θα εκανα
αληθεια...

Niki81
17-02-11, 09:02
Στελλιτσα κοπελα μου δε φταιει η υγεια σου γι'αυτη την κατασταση.Και καλα να ησουνα παλι τα ιδια θα εκανε...οποτε τα εβλεπε.Γιατι μπορει να μη της τα αφηνες τοσο συχνα αλλα και παλι θα τα εβλεπε τα παιδια και μαλιστα θα σε εκραζε κιολας οτι δε της τα αφηνεις.

Η λυση σου δεν ειναι να περιμενεις να γινεις καλα για να μη της τα αφηνεις...σκεφτεσαι λαθος.Η λυση ειναι να της κοψεις τον αερα.Μιλα.Εσυ εισαι η μανα ...εσυ αποφασιζεις.Οταν γινεται κατι που δε σου αρεσει πες το ορθα κοφτα να καταλαβει το ρολο της.Μονο αν της κοψεις τον αερα θα στρωσει.Λυπαμαι που το λεω αλλα κι εγω οσο ημουνα καλη και δε μιλαγα η πεθερουλα μου επαιρνε ολο και περισσοτερο αερα,νομιζε θα με κανει οτι θελει και θα κανει αυτη κουμαντο στη ζωες μας.Ε με εφτασε στο σημειο να γινω η κακια της υποθεσης προκειμενου να μαζευτει.

kyra
17-02-11, 09:11

Συγνώμη, αλλά επειδή μου αρέσει πάντα να λέω αυτό που σκέφτομαι, εμένα αυτό που γράφεις δεν με πείθει. Κι εγώ είμαι θετική προς τις μανούλες όλου του κόσμου και έχω ανεχτεί και από τη μαμά μου και την πεθερά μου και τα έχω διάγράψει γιατί 'μανούλες είναι'. Όταν όμως πρόκειται για τα παιδιά γίνομαι λέαινα, όποιος και να είναι. Και δεν είναι λογική μου απόφαση. Από ένστικτο το κάνω. Το να κινδυνεύει η σωματική τους ακεραιότητα, όπως μας λες, και εσύ να σκέφτεσαι μήπως αισθάνεται μόνη...... δεν μπορώ να το συλλάβω. Συγνώμη.

Nitsa2
17-02-11, 09:20
Στελλίτσα
1ον Η πεθερά σου είναι ανιστόρητη και αμόρφωτη. Ακούς εκεί Πόντιοι=Τούρκοι...
2ον Ακολούθησε τις συμβουλές του συζύγου σου. Όχι μην ξεχάσεις τους καλούς σου τρόπους αλλά μην ασχολείσαι μαζί της γιατί μόνο τα νεύρα σου σπάει.
3ον Επειδή είναι ανεύθυνη για να κρατήσει 2παιδιά, όταν θέλει να τα βλέπει ας έρχεται εκείνη και
4ον Ξέκοψε την, μιά και καλή, για να γλυτώσεις... και ασχολήσου με το πρόβλημα υγείας σου και την οικογένεια σου.

ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ!!!!!!!!!

Nitsa2
17-02-11, 09:22
Δεν σέβεται καν την κατάσταση της υγείας σου κι έχει λόγους να σου γκρινιάζει?
Τι άνθρωπος είναι? Το παιδί της δεν το σκέφτεται?

Nefelirene
17-02-11, 09:39
Εγώ θα μιλήσω και ας τα πληρωθώ απο τον γαμπρό αν είμαι και εγώ τέτοια πεθερά.
Λοιπόν οι γονείς μας ,μας μεγάλωσαν όπως μπορούσαν και όπως ήξεραν και νομιζαν εκείνοι καλύτερα ε για τα παιδιά μας έχει έρθει η δική μας η σειρά να τα μεγαλώσουμε όπως νομίζουμε και θεωρούμε εμείς καλύτερα.
Την πεθερά δεν θα την χαρακτήριζα απλά επικίνδυνη αλλά και ξεροκέφαλη γιατι πιστεύω ότι κάποια πράγματα ενώ τα καταλάβαινει τα επαναλαμβάνει.
Επίσης αυτό το τροπάριο ότι τα παιδιά παιρνούν το καλοκαίρι με τους παππουδογιαγιάδες πραγματικά δεν το καταλαβάινω δηλ.τα παιδιά τα κάνουμε για να τα έχουμε όποτε θέλουμε και μετά τα δίνουμε και σε αυτόυς για να ξεκουραστούμε???ε οχι εδώ νομίζω ότι κατι πάει λάθος.
Εγώ τουλάχιστον το δικό μου το παιδί δεν θέλω να το δίνω το καλοκαίρι.
Τέλος δεν χρειάζεται να τσακωθείς απλά ξεκαθάρισε ότι λόγω της κατάστασης σου δεν πρέπει να στεναχωριέσαι και όταν τα παιδιά λείπουν και μόνο η "εγνοια" σου για το αν περνούν και αν είναι καλά σε στεναχωρεί οποτε το σπίτι σου έιναι ανοιχτό και αυτοί ευπρόσδεκτοι να έρθουν.
Ευχομαι να είσαι πάντα καλά και υγιής κορίτσι μου και μην αφήνεις αλλούς ανθρώπους να σε στεναχωρούν.

LA LATINA
17-02-11, 10:59
[QUOTE=Niki81;
εχω φωναξει παρα πολλες φορες, σε σημειο απ τον τονο μου να τη μαλωνει ο αντρας της υποστηριζοντας εμενα....σε μια βδομαδα γινανται ακριβως τα ιδια σα να μη μιλησα ποτε...δεν εννοουσα οτι θα περιμενω να γινω καλα, απλα ελεγα οτι τοτε δε θα εχω αναγκη....εχεις δικιο αυτο δεν εγινε τωρα ηταν απο την αρχη...

LA LATINA
17-02-11, 11:10
[QUOTE=kyra;

μα γι αυτο ακριβως φροντιζω να ειμαι παντα κι εγω παρουσα, για να προλαβαινω τα ασυμαζευτα...οσο γι αυτο που λες μαλλον φταιει η δικια μου μαμα που με εχει κανει πολυ ενοχικη σαν ανθρωπο.....της ειχα πει μαμα, πως να την φωναζω? "μαμα, παιδι μου, να παρει μια χαρα που δεν ειχε κοριτσι, να σε εχουν και πιο καλα, μην ξενευεσαι" της εχω πει μαμα δε θελω να παω "ελα βρε παιδι μου, στεναχωριουνται, παππουδες ειναι κι αυτοι, να χαρουνε λιγο τα παιδια" και δε θα στο κρυψω σ ολη μου τη ζωη πιστευα οτι αντρας που δεν αγαπαει τη μανα του δε θα αγαπησει καμια γυναικα και να, που ο δικος μου δεν τους θελει, οχι οτι δεν τους αγαπαει, απλα δεν αντεχει να ανακατευονται στη ζωη μας, κι ομως στην οικογενεια του ειναι αψογος.....εχουμε ομως μια διαφωνια
ο αντρας μου πιστευει οτι ο σεβασμος κερδιζεται και οχι οτι τον οφειλουμε στους μεγαλυτερους οποιοι και να ναι.....εγω πιστευω οτι στους μεγαλυτερους τον οφειλουμε.....οσο και να με πρηζει, δε μπορω να αντιμιλησω η να βρισω η να φερθω ασχημα......προχτες φαγωθηκε να κουρεψουμε τον μικρο....για 100 φορα της λεω "να ζεστανει λιγο ο καιρος και θα παμε" ε το ειπε αλλες εκατο....στο τελος της λεω "εσυ τα παιδια σου μες το καταχειμωνο τα κουρευες?" ε αμα σου πω οτι ακομα το σκεφτομαι που μιλησα ετσι.....δε μπορω ρε παιδι μου
οταν προκειται για ενδοοικογενειακες κουβεντες ετσι?
οταν προκειται για τα παιδια κοιταω να ειμαι κι εγω εκει και να βαλω μια φωνη (στα παιδια συνηθως) για να προλαβαινω
μη νομιζεις οτι δεν ειμαι λεαινα κι εγω... απ τις χειροτερες μαλιστα....δεν τα παραμελω τα παιδια μου, 4 χρονια τωρα δεν εχω πιει ουτε ενα καφε με τις φιλες μου, εκει, με τα παιδια μου....αλλα οταν προκειται για μια γιαγια.....δε μπορεις να μην πας καθολου....μαλλον εδωσα λαθος εντυπωση, σας ξαναλεω οτι ολα αυτα γινονται εν τη παρουσια μου....

malecon
17-02-11, 11:16
οσο γι αυτο που λες μαλλον φταιει η δικια μου μαμα που με εχει κανει πολυ ενοχικη σαν ανθρωπο.....
Αυτό είναι το μόνο που μπορεί να αλλάξει, ούτε η πεθερά ούτε τίποτα. Αυτό να δουλέψεις...δεν σου λέω ότι είναι εύκολο (παρόμοια περίπτωση είμαι και εγώ) αλλά πραγματικά πολλά από τα προβλήματά μας οφείλονται σε αυτό το στοιχείο του χαρακτήρα μας

LA LATINA
17-02-11, 11:17
[QUOTE=Nefelirene;

αυτο που μου λες ειναι μια νορμαλ ιδεα
στεναχωριεμαι και δεν κανει οποτε τα παιδια μενουν εδω
σ ευχαριστωωωωωω
οσο για το καλοκαιρι
ρε παιδια να ειμαι ειλικρινης
και της το ειπα περυσι
εχει μια δυο γειτονισσες που γεμιζουν τα σπιτια τους παιδικες φωνουλες καθε χρονο
οποτε παμε ειναι εκει τα εγγονια ΟΚ τα βλεπω με τα ματια μου
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΓΙΟΥΣ
δεν ξερω αν με πιανετε
οι κορες τα δινουν στη μανα, οι νυφες οχι στην πεθερα
και της το ειπα περυσι που ελεγε για την απεναντι
αλλα πουυυυυυυ κανει την παπια
και η αληθεια ειναι το ειπε μια κοπελα χτες
φοβαμαι κιολας οτι τον μεγαλο θα τον χτυπησει οπεθερος μου ασχημα αν κανει κατι
τον αντρα μου τον εδινε κλωτσιες στη σπονδυλικη στηλη
τωρα βεβαια κανει τον καλο και μην τυχον
αλλα οταν κανει κατι μου λεει "δως του καμια, τι καθεσαι?"
τωρα μολις καλοκαιριασει θα αρχισουν να ξεσηκωνουν το μεγαλο για θαλασσα
και τρελλαινεται να μην το κυψω του αρεσει πολυ
εγω δε μπορω να περασω ολο το καλοκαιρι μαζι της
το παιδι θα κλαιει να παει στη θαλασσα
ο αντρας μου παλι δε θα θελει
και αμα τους πεις να μην πανε για να πας εσυ
ωωωωωωωωωωχ μουτρα για κανα μηνα!!!!!!!!
εχω να περασω παλι

LA LATINA
17-02-11, 11:20
Δεν σέβεται καν την κατάσταση της υγείας σου κι έχει λόγους να σου γκρινιάζει?
Τι άνθρωπος είναι? Το παιδί της δεν το σκέφτεται?

αμα σου πω ποσες εχω συναντησει μεσα στα νοσοκομεια στα 40 τους με σκληρυνση απο οξεια πεθεριτιδα κοριτσι μου θα φριξεις..........ολα τα αυτοανοσα δε θελουν καθολου στρες και στεναχωρια......ποσες και ποσες εχω γνωρισει..........

το παιδι της το σκεφτεται γι αυτο ειπε "τι θα γινει θα γερασεις μεχρι να γινεις καλα, κι ο ____
ανθρωπος ειναι θελει να γυριζει και να βλεπει γυναικα, οχι μια γρια αχ και βαχ συνεχεια....κουραζεται το παιδι μου" αυτα ειπε και αλλα χειροτερα........

LA LATINA
17-02-11, 11:25
[QUOTE=Nitsa2;1910036]Στελλίτσα

ναι ειμαστε τουρκοι λεει και μιλαμε τουρκικα.....αυτοι ειναι σαρακατσανοι και μιλανε λεει τα μονα ελληνικα
εγω επειδη απο μικρη ημουν σε συγκροτηματα και χορευα, δεν εχω κολληματα αγαπω ολες τις ρατσες ειδικα χαιρομαι οταν κρατουν τις παραδοσεις και τα εθιμα.....τουρκαλα πρωτη φορα με ειπαν.....απ τα πολλα μια μερα της ειπα "οι ποντιοι και οι κρητικοι φαγανε το λουκι για να βοσκατε εσεις πανω κατω τα προβατα σας" και το βουλωσε......το θεικο ηταν μαμα μου που ειπε στον πεθερο μου "συμπεθερε, εσεις, δεν ειχατε σπιτια, ε??? ανεβοκατεβαζατε τα κοπαδια και ησασταν νομαδες, σαν γυφτοι,ε?? και οποια γυναικα βρισκατε τη νυχτα 20 ατομα που κοιμοσασταν,τη βολευατε ε??" και λεει εκεινος κακαριζοντας απ τα γελια "ναι, συμπεθερα, ναι ετσι γινοταν χαχαχα!" το θεμα ομως δεν ειναι να προσβαλλεις για να καταλαβουν
εγω ουτε ιδεα ειχα να πω την αληθεια νομιζα οτι ολοι λεγονται βλαχοι
μετα εμαθα αλλο οι βλαχοι αλλο οι σαρακατσανοι αλλο οι καραγκουνηδες....γηρασκω αει διδασκομενη....

LA LATINA
17-02-11, 11:27
Αυτό είναι το μόνο που μπορεί να αλλάξει, ούτε η πεθερά ούτε τίποτα. Αυτό να δουλέψεις...δεν σου λέω ότι είναι εύκολο (παρόμοια περίπτωση είμαι και εγώ) αλλά πραγματικά πολλά από τα προβλήματά μας οφείλονται σε αυτό το στοιχείο του χαρακτήρα μας

εχεις τοσο δικιο!!!!!!

malecon
17-02-11, 11:36
εχεις τοσο δικιο!!!!!!
Το ξέρω :D:D:D:D:D (πλακίτσα κάνω). Στέλλα σοβαρά δούλεψέ το, ψάξε τον λόγο που σε κάνει να νιώθεις ενοχές και καταπολέμησέ τον. Δεν είσαι το μικρό παιδάκι που θα το κάνει ντα κανένας. Το ότι θες να είσαι εντάξει απέναντι στην πεθερά σου (και 1000 μπράβο σου ειλικρινα) δεν σημαίνει πως είσαστε φιλενάδες και θα μιλάτε για τα πάντα. Το ότι δεν θες να αφήνεις τα παιδιά μονα τους σπίτι της δεν σημαίνει ότι την αποκλείεις απο τα εγγόνια της.
Αυτή μπορεί να λέει ό,τι θέλει, δεν σημαίνει ότι εσύ πρέπει να απολογείσαι ή να νιώθεις άσχημα επειδή αυτή είναι υπερβολική.
Και κάτι άλλο που σου είχα πει στην αρχή. Χωρίς να είμαι μέσα στην τσέπη σου, μήπως θα άξιζε τον κόπο να στριμωχτείς λίγο ακόμα (αν μπορείς φυσικα) και να βρεις μια γυναίκα μόνο για τις ημέρες που μπορεί να νοσηλευθείς? (πράγμα που απεύχομαι)

LA LATINA
17-02-11, 11:41
[QUOTE=kyra;1910021]Συγνώμη, αλλά επειδή μου αρέσει πάντα να λέω αυτό που σκέφτομαι, εμένα αυτό που γράφεις δεν με πείθει.

καλη μου δεν εχω κανενα λογο να λεω ψεματα εδω μεσα πιστεψε με.....αμα διαβασεις κι αλλα ποστ θα κταλαβεις και τι ανθρωπος ειμαι ισως
απλα εχω απεναντι μου μια πεθερα 58 χρονων
που εζησε ολα της τα χρονια με μια δικη της πεθερα που την σκυλοβριζε και την εκανε σκουπιδι
εναν αντρα που ποτε δεν την καταλαβε
και κρεμαστηκε πανω απ τα παιδια της
εκανε σπιτια πανω απ το δικο της για τους γιους της
και εγω της πηρα τον εναν (γιατι δεν ηθελε να μεινει εκει αλλα ποιος με πιστευει?)
καταλαβε οτι τα εγγονια θα τα χαιρεται η δικια μου μανα (γι αυτο και περιμενει ποτε θα αποδημησει εις Κυριον εναγωνιως)
και οτι εκεινη θα ειναι επισκεπτης
οποτε εμεινε με τον αλλο γιο (που τον εχει χωρισει 2-3 φορες γιατι οποια παει να μεινει εκει στο τελος την κανει Λουης)
ο οποιος δεν της πολυδινει σημασια μονο για φαι πηγαινει εχει απο πανω το σπιτι του
και τον αντρα που γεροπαραξενεψε και την πρηζει? τον πρηζει? δεν εχω καταληξει
την κανει συνεχεια σκουπιδι ολο παρατηρησεις ειναι
ε ενταξει ανθρωπος ειναι ρε παιδια
ειναι αμυαλη ΟΚ
ειναι ανεπιδεκτη μαθησεως ΟΚ
με γραφει και κανει το δικο της ΟΚ
αλλα ειναι κριμα, με καταλαβαινεις???
αυτο δε σημαινει οτι τα παιδια μου δεν ειναι κριμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
γι αυτο καθομαι κερβερος εκει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αλλα αυτο δεν αλλαζει το τι εχει ζησει αυτη η γυναικα
συγνωμη ρε παιδια αν δε με πιστευετε τι να πω
να μη γραφω και καθολου
τι αναγκη εχω, να κανω την καλη?????
γραφω και πεφτει ο αυχενας μου απ την μυοσιτιδα, δεν εχω καμια αναγκη να καν ωπαιχνιδι εντυπωσιασμου........

LA LATINA
17-02-11, 11:44
[QUOTE=malecon;1910199]

δουλευει μονο ο αντρας μου και παιρνει 800!
αντε και λιγο τσονταρει η μανα μου αλλα σε αγαθα
μαγειρευει, πλενει κλπ
δεν ειμαι για τετοια
θα μπορουσα να πω πχ μια ξαδερδη να ερθει να καθεται με τη μαμα για βοηθεια
αλλα και η μαμα μετα λεει "τι εγω δεν ειμαι ικανη μονη μου?"
ασε που αμα κανω κατι τετοιο, οι αλλοι θα μας ....αποκληρωσουν!!!!!!!!

μολις εξηγησα τους λογους που τη λυπαμαι αν θες ριξε μια ματια

εννοειται αν ξαναχρειαστει νοσοκομειο (μη Θεε μου) κατι αλλο θα βρω αυτη τη φορα

malecon
17-02-11, 11:55
[QUOTE=malecon;1910199]

δουλευει μονο ο αντρας μου και παιρνει 800!
αντε και λιγο τσονταρει η μανα μου αλλα σε αγαθα
μαγειρευει, πλενει κλπ
δεν ειμαι για τετοια
θα μπορουσα να πω πχ μια ξαδερδη να ερθει να καθεται με τη μαμα για βοηθεια
αλλα και η μαμα μετα λεει "τι εγω δεν ειμαι ικανη μονη μου?"
ασε που αμα κανω κατι τετοιο, οι αλλοι θα μας ....αποκληρωσουν!!!!!!!!

μολις εξηγησα τους λογους που τη λυπαμαι αν θες ριξε μια ματια

εννοειται αν ξαναχρειαστει νοσοκομειο (μη Θεε μου) κατι αλλο θα βρω αυτη τη φορα
Είναι δύσκολη η κατάστασή σου, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα :( Όσο ανάγκη και να την έχεις τα παιδιά κινδυνεύουν :cry:
Διάβασα τους λόγους που την λυπάσαι, μπράβο σου που την σκέφτεσαι. Αλλά μην ξεχνάς ότι δεν φταις εσύ για όσα πέρασε στη ζωή της και δεν έχεις την δυνατότητα αλλά ούτε και την υποχρέωση να "σβήσεις" τις άσχημες εμπειρίες που είχε. Ούτε ο λόγος που έφερες τα παιδιά σου στη ζωή είναι για να νιώσουν καλύτερα οι παππούδες. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τους βγάλεις και από την ζωή σου...βρες ισορροπίες

LA LATINA
17-02-11, 11:59
[QUOTE=malecon;

ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ ΜΟΝΑ ΔΕ ΜΕΝΟΥΝ ΞΑΝΑ ΠΟΤΕ!!!
ΓΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ

δε θα τρεχω και τα παιδια στα νοσοκομεια
Θεος φυλαξοι
ευχαριστω για τις συμβουλες ολους και ολες!!!!!!!

christiana000
17-02-11, 16:19
:shock:αυτη η γυναικα ειναι επικινδυνη!!!καλα θα κανεις στελλα να μην αφησεις ποτε ξανα τα παιδια εκει ισως οταν γινουν 15 χρονων!!!κατα τα αλλα ελεγα εγω τη δικια μου πεθερα επικινδυνη γιατι πηρε βολτα τη μικρη με το μαρσιπο:shock:60 χρονων γυναικα και χωρις να με ρωτησει..

nouka
17-02-11, 19:19
Αν σου ξαναζητησουν τα παιδια μπορεις να της πεις οτι μπορει να ερχεται οοοποτε θελει να τα βλεπει..
αν σου πει πως δεν τα ευχαριστιεται στο σπιτι σου τοτε ρωτα ευγενικα "σας ενοχλει η παρουσια μου? ή απλα συμβαινει κατι που δεν πρεπει να δω?"
αν στην τελικη δεν χαμπαριαζει τιποτα τοτε απλα πες "αχ τι κριμα που δεν μπορω να σου αφησω τα παιδια.. ο αντρας μου δεν αφηνει πια!θελει τα παιδια εδω για να τα ελεγχουμε, οποτε ελα εδω εσυ!"
ε και αν αναγκαστικα πρεπει να της τα αφησεις οταν θα σαι νοσοκομειο τοτε βαλε τον αντρα σου να της εξηγησει τι "πρεπει" να αποφευγει να κανει γιατι "βλαπτει" τα παιδια... εεε και ασε να βγαλει αυτος το φιδι απο την τρυπα...
μανα και γιος ειναι, οτι και να γινει θα τα βρισκουν..

teddy-tedi
24-03-11, 13:11
κοριτσια η δικη μου εκανε το απιστευτο.....1.εδωσε κουφετο σε 13 μηνων μωρο ευτυχος που το ειδε ο συζηγος και 2 εδωσε ολοκληρη ελια και με κουκουτσι ευτυχως το ειδα εγω!!!!και οταν κανεις παρατηρισει απαντα σιγα τι θα γινει μωρε!!!!της λες μπορει να πνιγει και απαντα σιγα τοσα ατομα ειμαστε εδω και της απαντω γιατι πρεπει να το περασει το παιδι μου αυτο και εγω να φοβηθω για την ζωη του!!!δεν την εμπιστευομαι και δεν της αφηνω με τιποτα τα παιδια μου!!!

eleanax
24-03-11, 13:17
[Και ονειρευεται αυτή και η κουνιάδα μου η μικρή οτι όταν θα κάνω μωρό θα το αφήνω εκει μερόνυχτα και λέει η κουνιάδα "θα μας το αφήνεις όταν θα είναι πμωράκι και χωρίς να είσαι εσύ εδω:shock::shock: "

Αυτο δεν καταλαβεινω
"η μαμα του θελει να τον πηγαινεις στην τουαλετα" τελειως απαξιωτικα ομως, γελωντας ειρωνικα, λες και ζητησα κατι τρομερο.....και φυσικα δεν τον πηγε.....το κακο με μενα ειναι οτι δε μπορω εκεινη την ωρα να πω "τι κανεις εκει περα?" καθομαι σα χανος απο σεβασμο και μονο....και κοιταω να φυγουμε μια ωρα αρχιτερα...[/QUOTE]

σε καταλαβαίνω απόλυτα, σε θέματα υγιεινής γίνομαι τούρκος, καλό είναι να ενημερώσεις το σύζυγο και αν επαναληφθεί το σκηνικό με αυτόν τον τρόπο απλά δεν τα ξαναπηγαίνεις

pitsipopaki
24-03-11, 14:07
[QUOTE=DALIA;1909047]Συνήθως δεν συμμετέχω σε τέτοια θέματα διότι δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα λόγω του ότι ο αυτός που θέτει το θέμα επηρεάζει αρνητικά ή επειδή πολλές φορές κάποια πράγματα γίνονται από αγάπη και επίσης δεν μου αρέσει να μιλάω άσχημα για τον γονιό του συντρόφου μου.
Επίσης δεν ξέρουμε τι πεθερές θα γίνουμε...
anyway ο αξιοπρεπέστατος τρόπος που άνοιξες το θέμα και παρόλες τις αντιξοότητες εσύ προσπάθησες να κάνεις μια καλή σχέση με το σύζηγο και τους γονείς του, δείχνει πόσο γλυκός και καλοπροαίρετος άνθρωπος είσαι.
Ναι θεωρώ την πεθερά σου άκρως επικύνδηνη για τα παιδιά και θα σου πρότεινα όσο αυτό και εάν είνα εφικτό....ΜΑΚΡΥΑ ή αν είναι δυνατόν όχι μόνη με το παιδί..
Επίσης εγώ θα σου πρότεινα τυπικές σχέσεις....
υ.γ. από τις ελάχιστες φορές που ο τίτλος αντιπροσοπεύει την πραγματικότητα χωρίς υπερβολές...[/QU

με καλυψες!!

LA LATINA
17-04-11, 10:26
δε θα τελειωσει εδω η τυρρανια μου...προχτες ηρθε ο πεθερος μου να παρει το παιδι.... το πηρε αγκαλια (3,5 χρονω) το εβαλε στο αυτοκινητο που ειχε παρκαρει στον κεντρικοτατο δρομο πανω απ το σπιτι μας, οχι μπροστα μας στο δρομακι, το εβαλε μεσα, και.... κατεβηκε να φερει τις λαμπαδες που μας αγορασε η πεθερα μου εμενα και τον αντρα μου....εκανε τον κυκλο, ανοιξε την καγκελοπορτα της αυλης, και ανεβηκε στον πρωτο οροφο να δωσει τα κερια στη μαμα μου.....ημουν στο μπαλκονι και του λεω "μπαμπα το παιδι πισω στο αυτοκινητο" γιατι παντα το βαζει μπροστα και παιρνω την απαντηση 'το δενω!" ουτε να με κοιταξει....οταν συνειδητοποιω οτι το παιδι δεν ειναι μαζι του και καταλαβαινω οτι το αφησε μονο του στο αυτοκινητο......και μιλαμε για παιδι παλουκι τωρα, που λυνεται σε δευτερολεπτα......ζαλιστηκα, πανιασα, πηγα να λιποθυμισω ...........ο θεος μας φυλαξε
πριν δυο χρονια ενα παιδακι 2 χρονω το αφησαν οι παππουδες ετσι και περασαν να παρουν ενα ποδηλατακι απεναντι, το μωρο ανοιξε και βρεθηκε φαρδυ πλατυ στον περιφερειακο και περνουσε νταλικα και παει το αγγελουδι........δεν αντεχω αλλο ολη νυχτα δεν κοιμηθηκα
κι αμα τους πεις τιποτα ακους και λογια Χριστε μου!!!!!!!!

zouzoupina
17-04-11, 11:04
στελλα μου δεν εχω διαβασει ολα τα μυνηματα των κοριτσιων αλλα σου λεω οτι εισαι παρα πολυ καλη νυφη καταρχην μην της δινεις σημασια ετσι κανουν αυτες οι πεθερες εγω σαν παραδειγμα και την δικια μου που οταν δεν τις γινετε το χατηρι αρχιζει τις κλαψες στην αρχη αισθανομουν τυψεις και ελεγα ας μην μλαω ασχημα αλλα οχι και να μας πατησουν μιλα της να καταλαβει οτι ολα αυτα τα χρονια καταλαβαινες ασχετα αν δεν μιλαγες......εμενα με ειπαν γατακι που εγινα τιγρακι....

theodorap
17-04-11, 11:53
Στέλλα, είσαι θύμα της...καλοσύνης σου ...
Δεν αλλάζουν οι άνθρωποι κοπέλα μου από μια ηλικία και μετά....λυπάμαι, δε θα βρεις ποτέ άκρη, δε θα γίνουν όπως θα ήθελες....
αυτό που μπορεί ίσως να αλλάξει είναι η δική σου στάση....
Δεν είναι έλειψη σεβασμού το να θέσεις προτεραιότητες...και σε αυτην την περίπτωση προέχει η ασφάλεια των παιδιών σου και η δική σου ηρεμία ώστε να μην επιβαρύνεται άλλο η υγεία σου. Μια απόφαση είναι. Και πρέπει αν θέλεις να βρεις τη δύναμη και να την πάρεις. Εσύ και μόνο εσύ .
Εύχομαι τα καλύτερα

LA LATINA
17-04-11, 17:26
δε μ αρεσει να μαλωνω και δε θελω να ειμαι η κακια μαγισσα του παραμυθιου αυτο ειναι το κακο
προσπαθω παντα να τους φερομαι καλυτερα ακομα κι απ το ιδια οτυς το παιδι
αλλα να που ερχονται ωρες που τρελλαινομαι

Φαίη2010
27-04-11, 23:52
Καταρχην...περαστικα σου. Ευχομαι συντομα να εισαι καλυτερα στο θεμα της υγειας σου.
Και δεν βγαινεις η κακια μαγισσα του παραμυθιου...εδω το παιδι της το ιδιο σου λεει....αστην....ξεκολλα λοιπον. Νομιζω το καλυτερο που εχεις να κανεις για την ασφαλεια του παιδιου σου ειναι να της κοψεις τις επισκεψεις. Αν θα πηγαινετε μαζι οικογενειακως για κανενα καφεδακι. Αλλιως...δεν εχει.
Και αν σε ρωτησει γιατι, εκτυπωσε οοοοοολα αυτα που εγραψες στο πρωτο ποστ και δωστα της να τα μελετησει..ισως τοτε ξεστραβωθει....
Εφοσον με τον αντρουλη σου ειστε καλα, μια χαρα...γιατι επιμενεις να εχεις επαφες μαζι της; Καταρχας...για το παιδι σου! Αφου δεν το προσεχει γιατι το πας εκει και το αφηνεις μονο του, εφοσον δεν της εχεις εμπιστοσυνη...; Γιατι;

VANILIA123M
28-04-11, 00:12
Στέλλα ...με τιποτα δεν θα αφηνα τα παιδια μου ουτε μια ωρα εκεί ...και αν μου ελεγε κατι ο αντρας μου θα του εριχνα ευθυνες αν παθουν κάτι (αυτος ειναι χειροτερος απο μενα ) και από εδω και περα ΟΥΤΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ! Μόνο τα τυπικα αφού μένετε και αλλού ....εγω απλά θα εκανα ενα τηλεφωνο αν αρρωσταινε , το παιδί θα πηγαινε εκει μονο μα τον αντρα μου και ας τολμουσε να πει κάτι στον γιο της .....θα απαντούσα και εγω σε κείνον που θα ήξερε......ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ....

LA LATINA
06-06-11, 08:36
σηριαλ θα γραψω στο τελος.....αφου το προηγουμενο ΣΚ μας κρεμασανε οτι και καλα θα μας κανανε τραπεζι και κανονισαμε να κανουμε μια επισκεψη μετα εκει κοντα αλλα τα πεθερικουλια μου την κανανε θαλασσιτσα......μας ξανακαλεσανε αυτη τη βδομαδα και πηγαμε το Σαββατο......

πιναμε καφεδακι στο μπαλκονι και τα παιδια παιζανε στην αυλη οταν η πεθερα μου πηρε τον μεγαλο να πανε στο παρκο ειναι ακριβως διπλα αλλα μπροστα στο σπιτι ακριβως εχει δρομο και αλλον εναν πιο περα καθετο για να φτασουν, εννοειται η περιοχη τιγκα στο αυτοκινητο και παρκαρισμενα και διερχομενα......εγω δεν ειδα, γιατι το παιδι δε φαινοταν πισω απο ενα αυτοκινηο παρκαρισμενο, ακουω τον αντρα μου να ουρλιαζει "μαμα τι κανεις, το παιδι που το αφηνεις, ελατε γρηγορα τωρα μεσα" και βλεπω μια γυναικα οδηγο που φρεναρε, και λεει "κι εγω εχω παιδια, αλλοιμονο, τον ειδα απο μακρια οτι ηταν στο δρομο"
ε??????????what????????? εμεινα παγωμενη....τοτε καταλαβα....η καλη μας η γιαγια ειχε την παρτη της απο μεσα μερια και το παιδι απ εξω και μιλουσε και δεν ειδε το αυτοκινητο......

μετα απο δεκα λεπτα λεει ο πεθερος μου να παει και τον μικρο στο παρκο (2) και μας λεει
-το παιδι στο ιδιο σημειο στο δρομο- δειτε τον λιγο παω να βαλω τα παπουτσια μου και το αφηνει στο δρομο και μαλιστα πιο εξω απ τα παρκαρισμενα παλι...... εγω ετοιμαζομαι να πηδηξω το καγκελο να παω......η πεθερα κοιταει "ελα βρε δεν παει πουθενα!" και μεχρι να καταλαβουμε ο πεθερος εβγαλε φτερα και ετρεξε---- εγω μεχρι να κουνηθω εξαλλου ποσο γρηγορη να ειμαι!!

αντε τωρα δωσε παιδια το καλοκαιρι που τα θελουν!!!
ευτυχως το ειδε ο αντρας μου και ειπε απο μονος του μωρα δεν εχει να παρουν ειναι ανευθυνοι---ελπιζω να το κρατησει.......κι εχω και τη μανα μου να φωναζει που δε μιλαω οταν γινονται αυτα....

vickoulina
25-06-11, 23:59
Στελλα κορίτσι μου, εγω δεν έπαιζε να άφηνα παιδιά εκεί. Θα το παιζα τρελλίτσα για να μην τσακωθω οτι και καλά δεν μπορω να τα αποχωριστω. Για ένα καφεδάκι και πολύ είναι.

LA LATINA
26-06-11, 00:19
για δες και το πλησιαζει καλοκαιρι (το θεμα μου)
γιατι δε μιλαμε πια για ενα καφεδακι....τωρα εχουμε διακοπες!

tsarli
15-05-13, 10:18
Να μπω κια γω στην παρέα σας. Δυστυχώς εμάς το πρόβλημα είναι με τη μαμά μου (η πεθερά άφαντα, ενδιαφερεται μόνο για τα παιδιά της κόρης της). Το μωράκι μου είναι 5 μηνώνούν όλα,. Από τότε που γέννησα, οι σχέσεις μας είναι κάκιστες. Την ενοχλούν όλα. Γιατί νευριάζω με μωρό/δουλειές/σύζυγο που λείπει όλη μέρα. Σαν να μη γέννησα εγώ, σαν να μην έχω ορμόνες. Ομηρικοί καυγάδες..
Τελοσπάντων, αυτό είναι το λιγότερο. Συνεχίζουμε..
1) Δέχομαι απίστευτο πόλεμο επειδή θηλάζω. Και επιμένω να θηλάζω γιατί τράβηξα πολλά για να το πετύχω (πληγή στο στήθος, γιατρούς, νοσοκομεία, ήταν ένας γολγοθάς αλλά τα κατάφερα). Μάλλον της στερώ χρόνο από το εγγόνι της με το θηλασμό. Αφού στην αρχή που ήταν βρεφάκι μου το' παιρνε από τα χέρια "χόρτασε, τώρα θέλει τη γιαγιά του". Ή ¨κι εμείς που δε θηλάσαμε τί έγινε, πάθατε τίποτα"? Τί dvd με εκπαιδευτικές εκπομπές για τα οφέλη του θηλασμού της βάζω, τί ενημερωτικά φυλάδια, τί της μεταφέρω τα λόγια της παιδιάτρου..γυρίζει από την άλλη, κάνει σαν να μην με ακούει, σαν να μη μιλάω, σαν να μην υπάρχω. Που και που λέει "τα στραβά τους ξέρουν αυτοί, και επειδή το λέει γιατρός πάει να πει ότι είναι το σωστο"?
Τώρα που θα γίνει 6 μηνών, ανυπομονεί "άντε να γίνεις 6 να τρως και να μη θηλάζεις". Νομίζει... Ή "άντε, η γιαγιά θα σου δώσει και πίτσα". Ή όταν πίνουμε νερό "αχ, το βλέπεις, ζηλεύει, θέλει κι αυτό νερό".

2) Το καλύτερο όμως "ο ξάδερφός σου στο χωριό εδιναν στο μικρό -εννοείται δε θήλασε- από 6ν μηνών γάλα εμπορίου (αυτό που πίνουμε οι μεγάλοι, π.χ. της δέλτα), σιγά, τί έπαθε, σιγά μη δίνει τώρα λεφτά για γάλα-σκόνη. Σημειωτέον η μαμά μου δεν έχει οικονομικό θέμα και μας στηρίζει σε όλα, ειδικά για το μωρό πληρώνει τα πάντα. Είμαι σίγουρη πως θα του δώσει τέτοιο γάλα όταν λείπω (θα πετάει το δικό μου που της το αφήνω).

3) Το μωρό έπινε το δικό μου γάλα όταν έλειπα με συγκεκριμένο μπιμπερό και θηλή (calma medela που μιμείται το θηλασμό). Εννοείται το κατήργησε και πίνει από τα άλλα, που όπως λέει η μάνα μου "γκλουκ γκλουκ το κατέβασε όλο, όχι σαν τη calma που δυσκολευόταν το παιδί".

4)Χθες της λέω "να τον κάνουμε λίγη γυμναστικούλα να δυναμώσουν και οι ραχιαίοι του (η παιδίατρος μου το είπε και μου έδειξε). "Ναι, τί ξέρει κι αυτή, έλα παιδί μου να κάνεις τη γυμναστικούλα σου που κάνεις με τη γιαγιάκα σου". Και τί να δω ρε κορίτσια.."Να, κάνουμε βαρελάκι". Τί ήταν αυτό το βαρελάκι λοιπόν. Τον έπιασε από τα πόδια, τον κράτησε ψηλά ανάποδα κάποια ώρα και μετά τον έσκασε μπρούμυτα στον καναπέ και άρχισε να ουρλιάζει αυτός. Και συνέχισε αμέσως και τον ξαναέπιασε από τα πόδια και τον ξαναγύρισε. Ούτε σε τσίρκο το έχω δει αυτό! Άσε που φαντάζομαι κάποιος που ξέρει, μπορεί να κάνει "περίεργα" με το μωρό, τοποθετώντας το όμως σωστά. Έμεινα κόκαλο.

5) Ενώ έχουμε πει όχι τηλεόραση, όταν γυρνάμε σπίτι και τον κρατάει και την ανοίγουμε, βλέπουμε την έντασή της (εμείς τη βάζουμε πάντα στο μηδέν όταν π.χ. θηλάζει και δεν βλέπει το μωρό). Η ένταση στο 27 παρακαλώ.

6)Προχθές τον πήρε βόλτα. Όταν γυρνάει τί να δω, η κάλτσα του μωρού και η κουβέρτα του όλα κοκκινομωβ, σαν να πάτησε το μωρό σταφύλια. Τρόμαξα, αλλά τη ρώτησ αήρεμα τί έγινε και της είπα ότι σιγά, δεν έγινε και τίποτα. Α, τώρα το είδα, μου λέει. Ισχυρίζεται ότι δεν τον έβγαλε από το καρότσι. Ενώ κάθε φορά που βγαίνουν βόλτα τον βγάζει (αυτή μας παινεύεται).
7) Όσο για βόλτες..εγώ δεν τον έχω βγάλει ακόμη!! Ναι, καλά ακούσατε! Πού να πάρω σειρά. όλη την ώρα θέλει να τον παίρνει, ακόμη και αμέσως μετά τα εμβόλια. Ντύσ΄τον , έρχομαι! Εγώ πάλι επειδή βλέπω πόσο χαρά παίρνει, δεν της λέω τίποτα, ότι θέλω και γω να βγω μαζί με τις φίλες μου και με τα καροτσάκια.
8) Επίσης στη βόλτα την μπέρδεψαν και τη νόμιζαν για μάνα του μωρού..(είναι 62 ετών). Το αφήνω ασχολίαστο..
9) Θέμα πιπίλας τώρα. Γενικά το μωρό δεν πάιρνει πιπίλα και ειδικά εμ αυτά που είχα τραβήξει στην αρχή με το θηλασμό, δεν ήθελα να του δίνη για να μην έχουμε καμιά σύγχυση θηλών. Ήμουν σίγουρη όμως ότι τον έδινε. Οπότε τοποθετούσα με συγκεκριμένο τρόπο την πιπίλα και όταν γυρνούσαν την έβρισκα αλλιώς. Αλλά πιπίλα δεν έδινε. Μια φορά μάλιστα άρχισε να λέει κάτι μπούρδες, ότι "το πήρε το καρότσι η τάδε και το πήγε βόλτες και φαίνεται έβαλε τα χερια της στα πράγματα του μωρού και πήρε την πιπίλα".

tsarli
15-05-13, 10:32
Συνεχίζω..και ενώ το μωρό κοιμάται τρωγοντας στο στήθος, όποτε νυστάζει και πάω να τον πάρω, ουρλιάζει "όχι, όχι, πιπίλα και τη γιαγιά του θέλει, εγώ τον κοιμίζω αγκαλιά". Αυτή τα ξέρει όλα!
Πώς έχει η κατάσταση γενικά..εμένα με θρέφουν οι γονείς μου, με στηρίζουν οικονομικά σε όλα. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και είχα πολλά έξοδα, δεν πήγαινε και η δουλειά λόγω κρίσης και πλέον είμαι σπίτι με το μωρό. Οι γονείς μου πληρώνουν τα πάντα. Ο σύζιγος βγάζει λίγα και η πλευρά του όχι απλά δεν βοηθάει, αλλά επιβαρύνει κι όλας. Με λίγα λόγια, έχουμε μεγάλη υποχρέωση στους δικούς μου. Τώρα βγήκαν αυτοί στο ενοίκιο και μας έδωσαν το σπίτι τους (το πατρικό μου) και μας το ανακαινίζουν πλήρως. Σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να πω. Θα στερηθούν αυτοί για να έχουμε εμείς τα καλύτερα. Το σπίτι που νοίκιασαν είναι το κολητό διαμέρισμα με το πατρικό για να μας βοηθάν με το μωρό. Και εννοείται για να διαλέξω κουζίνες κλπ. η μάνα μου επιμένει να πηγαίνω, να λείπω όσο θέλω για να κρατάει αυτή το μωρό. Απλά με έχει ευνουχίσει, αυτή είναι η κατάλληλη λέξη, αισθάνομαι σαν το "χαζό", ότι αυτή τα ξέρει όλα. Με υποτιμάει συνέχεια, ειδικά εμμέσως, όταν της μιλάω και κάνει ότι δεν ακούει ακι ασχολείται με το μωρό. Στην αρχή μας απειλούσε ότι θα πάρει το μωρό να το μεγαλώνει σπίτι της "άντε μην τον πάρω".
Επίσης το άλλο κουλό "μια φίλη μου που γέννησε η κόρη της, μεγαλώνει αυτή το παιδί. Η κόρη με το σύζυγό της μένουν σε άλλη πόλη και περνάν όλοι καλά.

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 10:58
Καλημέρα Τσάρλι!
Να σου ζήσει το μωρό!!!
Καταρχήν είσαι φρέσκια μαμά και φυσικά δικαιολογούνται κάποιες υπερβολές εκ μέρους σου πχ παραπάνω νεύρα. Επίσης εσύ είσαι η μαμά του και εσύ θέτεις τους κανόνες σχετικά με το πώς θα μεγαλώσεις το μωρό ΣΟΥ, τί θα το ταίσεις, πότε θα το παρετε αγκαλιά ή πότε θα πάρει ή όχι πιπίλα και άλλα πολλά!!!
Εγώ όταν γέννησα την κόρη μου, πχ είχα την ιδιοτροπία ότι δεν θέλω πολλές αγκαλιές από όλους!!! Ούτε εγώ η ίδια δεν την έπαιρνα όλη μέρα αγκαλιά, δηλαδή ήθελα να μάθει να κάθεται και στο λίκνο ή στη κούνια ή καρότσι. Αυτό δεν άρεσε σε πολλούς, ιδίως στο σόι του άντρα μου. Να φανταστείς είχε τσαντιστεί η κουνιάδα μου, επειδή 40ημερών μωρό ήθελε να το πάρει αγκαλιά να παίξει και δεν την άφησα γιατί ήθελα να συνεχίζει να κοιμάται!!! Το αποτέλεσμα ήταν να πεισμώσει η 'καλή" θεία (εργένισσα δίχως παιδιά) και να περάσει 1,5χρόνος με ελάχιστες επαφές ούτε τηλέφωνο μέχρι να της περάσει η τσαντίλα... Η πεθερά μου φυσικά είχε υποστηρίξει την κόρη της, και μου είχε ζητήσει τον λόγο γιατί δεν απολογήθηκα στην κόρη της. Και της είχα απαντήσει κοφτά ότι εγώ και ο άντρας μου έχουμε τον πρώτο λόγο στο παιδί μας!!! Ευτυχώς που τα πεθερικά ζουν σε διπλανό χωριό και δεν έρχονται παρά μόνο εμείς πάμε βόλτες!!!

Πάντως όλοι οι παλιοί (πχ και η δικιά μου μαμά) όλο κάτι διαφορετικό συμβούλευε απ' ότι η παιδίατρος...Και σκέφτομαι ότι επειδή ακολουθούσα τις συμβουλές της γιατρού, ίσως γι΄αυτό έφερναν αντιρρήσεις.

Εσύ Τσάρλι δουλεύεις; Γιατί στον προσέχει η μαμά σου; Εμένα μου την πρόσεχε μόνο σε ειδικές περιπτώσεις την μικρή μου (και να φανταστείς μένουμε στον 1ο εμείς και στο ισόγειο οι γονείς μου), είχα γυρίσει στην δουλειά όταν ήταν 9-10 μηνών. Μου το κράτησε μετά για 10 μήνες μέχρι που απολύθηκα... Όταν μου το φύλαγε η μαμά μου, της έδινα οδηγίες αλλά σίγουρα δεν τα έκανε ακριβώς όπως τα έλεγα...Αλλά ευτυχώς έχουμε τις ίδιες απόψεις διαπαιδαγώγισης και μεγαλώματος της μικρής, οπότε δεν είχα πρόβλημα.
Ελπίζω να μην σε κούρασα, απλά ήθελα να πω ότι σιγά σιγά και εσύ θα χαλαρώσεις με το μεγάλωμα του παιδιού και θέτοντας και τους κανόνες σου, προσπάθησε να βρείς με την μάνα σου μια μέση λύση.

tsarli
15-05-13, 11:09
Αυτή τη στιγμή δε δουλεύω, αλλά τρέχω για την ανακαίνιση (πμάνια, κουζίνες, βρύσες κλπ.) ή πάμε καμιά Θεσσαλονίκη πάλι για την ανακαίνιση. Δεν μπορούμε να παίρνουμε το μωρό μαζί γιατί τρέχουμε σαν τρελοί μεσα στα μαγαζιά για να τελειώνουμε γρήγορα και επίσης δε θέλουμε να το ταλαιπωρούμε. Αλλά και η μάνα μου θα έκανε καυγά αν το πέρναμε, σου λέει τί δουλειά έχει τώρα το παιδί όταν διαλέγουμε πλακάκια κλπ.
Τώρα κλασικά ήρθε τον πήρε βόλτα και φυσικά..μας κατατρόμαξε, η αγαπημένη της συνήθεια. Μπαίνει αθόρυβα σπίτι (είχε ανέκαθεν κλειδί και δεν έχω πρόβλημα με αυτό), εμείς με το μπέμπη είμαστε πάνω, στο δωμάτιο. Δεν ακούγεται που αναβαίνει και ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και πετάγομαι μέχρι πάνω. "Ε, τί, ποιός θες να είναι"? Αυτή είναι η απάντησή της.

tsarli
15-05-13, 11:16
Τώρα που λείπουν βγάζω γάλα για το απόγευμα που θα τον κρατήσει, γιατί θα πάμε για ηλεκτρικά. Τον κρατάει α) γιατί πολλές φορές της λέω ότι δήθεν θέλω να κάνω μπάνιο και έχω την ανάγκη της, για να τον έχει αυτή, γιατί "λιώνει" να τον κρατάει. Και β) όταν τρέχω για το σπίτι.
Αλλά συνήθως της λέω μπούρδες για να χαίρεται "πόσο γελάει όταν σε βλέπει, χαίρεται που τον πηγαίνεις βόλτα" και δως του καμαρώνει αυτή. Εγώ τα κάνω αυτά γιατί την αγαπώ και θέλω να είναι ευτυχισμένη. Και ευτυχισμένη είναι πλέον μόνο όταν έχει το μωρό και λείπω εγώ. Αν δεν το θήλαζα κι όλας, θα ήταν το καλύτερό της. Μα τέτοια κόντρα για το θηλασμό?

tsarli
15-05-13, 11:21
Έχουμε και ασρείες στιγμές όμως..όταν νομίζει ότι είμαι στο δωμάτιο, την ακούω που λέει "πες για-για". Κάνω ότι πάω προς την κουζίνα και αμέσως "πες μα-μα".
Μωρέ μακάρι να πει γιαγιά πρώτα, εγώ θα χαρώ περισσότερο, αφού θα την δω τόσο χαρούμενη.
Εμ'ας το θέμα μας είναι τα ψέματα που μας λέει, αυτά τα ¨"white lies". O άντρας μου έχει απηυδήσει και θέλει να βάλουμε κάμερα στο σπίτι της, αλλά εγώ διαφωνώ. Δε χρειάζεται να βάλουμε κάμερα, τα κάνει και μπροστά μας.

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 11:33
Αυτή τη στιγμή δε δουλεύω, αλλά τρέχω για την ανακαίνιση (πμάνια, κουζίνες, βρύσες κλπ.) ή πάμε καμιά Θεσσαλονίκη πάλι για την ανακαίνιση. Δεν μπορούμε να παίρνουμε το μωρό μαζί γιατί τρέχουμε σαν τρελοί μεσα στα μαγαζιά για να τελειώνουμε γρήγορα και επίσης δε θέλουμε να το ταλαιπωρούμε. Αλλά και η μάνα μου θα έκανε καυγά αν το πέρναμε, σου λέει τί δουλειά έχει τώρα το παιδί όταν διαλέγουμε πλακάκια κλπ.
Τώρα κλασικά ήρθε τον πήρε βόλτα και φυσικά..μας κατατρόμαξε, η αγαπημένη της συνήθεια. Μπαίνει αθόρυβα σπίτι (είχε ανέκαθεν κλειδί και δεν έχω πρόβλημα με αυτό), εμείς με το μπέμπη είμαστε πάνω, στο δωμάτιο. Δεν ακούγεται που αναβαίνει και ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και πετάγομαι μέχρι πάνω. "Ε, τί, ποιός θες να είναι"? Αυτή είναι η απάντησή της.

Καταλαβαίνω...Τώρα με την ανακαίνιση, είναι δύσκολο όντως να παίρνεις το μωρό μαζί... Όμως συζήτησε με την μητέρα σου οτι σε στεναχωρεί αυτή η συμπεριφορά της και ότι φυσικά αγαπάει το εγγόνι της αλλά γονείς του είστε εσείς!!! έστω και αν σας βοηθάει οικονομικά. Όλοι μας έχουμε ανάγκη την βοήθεια...αλλά δεν σημαίνει ότι εξαγοραζόμαστε ή ότι μοιραζόμαστε την ευθύνη του παιδιού!
Αλλά σιγά σιγά βάζε όρια...ευγενικά και με χιούμορ... Πχ το κλειδί που έχει, να μάθει το χρησιμοποιεί εάν λείπετε από το σπίτι, ειδάλλως να χτυπάει κουδούνι! Οπότε βάλε κλειδί στην πόρτα και να αναγκάζεται να χτυπαέι κουδούνι...Και καλά να της πεις, ότι το βάζεις από συνήθεια στην πόρτα το κλειδί σου!!!
Εμένα η μάνα μου ή ο πατέρας μου που μένουν από κάτω, ανεβαίνουν, μπαίνουν στην κουζίνα και κοντοστέκονται πχ μήπως κοιμάται ο άντρας μου ή μήπως ντύνομαι ή μήπως κοιμίζω το παιδί κλπ...Και τους δίνουμε το οκ να περάσουν στο υπόλοιπο σπίτι!!! Όμως αυτό έχει γίνει αβίαστα, δίχως τσακωμούς. Καμιά παρατήρηση του τύπου: παππού μην μπαίνεις τραγουδώντας, γιατί κοιμίζω το μωρό!!! έχει γίνει αλλά δεν έχουμε παρεξηγηθεί! Κλειδί δεν έχω στην πόρτα ούτε όμως έχουν οι γονείς μου!
Η πεθερά μου από την άλλη τις ελάχιστες φορές που ερχόταν σπίτι (τώρα το έκοψε...) ερχόταν επίσκεψη 8-8.30 το πρωί ή 4-5 το μεσημέρι γιατί αυτή στο χωριό ξυπνάνε από τα άγρια χαράματα και τις θεωρούν κατάλληλες ώρες επισκέψεων. Της έλεγα λοιπόν, μην έρχεσαι τέτοιες ώρες και ας παρεξηγιόταν!!! Πχ εγώ δεν πάω σπίτι της ή δεν τηλεφωνώ μετά τις 9 το βράδυ ειδικά τον χειμώνα, γιατί ξέρω ότι σχεδόν κοιμούνται!!! Το σέβομαι και έτσι θέλω να με σέβονται...
Τί να πούμε;;;είναι δύσκολες οι σχέσεις...

tsarli
15-05-13, 11:46
Μόνο δύσκολες...και τον καημένο τον μπαμπά μου, δεν τον αφήνει καθόλου να το χαρεί το μπεμπάκι, μόλις πάει κι αυτός να το παίξει λίγο, του το αρπάζει κυριολεκτικά από τα χέρια και του λέει "δε σε θέλει εσένα αγριάνθρωπε, έλα στη γιαγιάκα σου αγορι μου". Ικανοποιείται αν το μωρό θελει μόνο αυτήν ή αναγνωρίζει μόνο αυτήν. Και θεωρώ ότι γι' αυτό δε θέλι το θηλασμό, γιατί δεν μπορεί να είναι απόλυτα εξαρτημένο από αυτήν. Υπάρχει γιαγιά που να μη θέλει να θηλάζει το εγγόνι? Και είναι και μορφωμένη.

tsarli
15-05-13, 11:56
Φανταζόμαστε με τον άντρα μου ότι επειδή πλέον το μόνο της ενδιαφέρον είναι αυτό το μωρό και επειδή το μωρό δεν μπορεί να της πει "ε, τί κάνεις εκεί" και είναι ο μόνος άνθρωπος που δεν της κάνει παρατήρηση (δεν μπορεί δηλ.!), θεωρεί ότι έχουν την τέλεια σχέση.
Ενώ ο μπαμπάς μου πάντα ζητάει κι αυτός το μωρό (και εννοείται δεν το δίνει "αυτός ο μπαμπάς σου πολύ ζηλεύει"...έτσι μου λέει) αυτή επιδιώκει να το πηγαίνει συνέχεια βόλτα μόνη της, χωρίς το μπαμπά μου και χωρίς εμένα. Πάει και βρίσκει άλλες γιαγιάδες/φίλες και εμείς οι υπόλοιποι στην απ' έξω.
Τελευταία ζητά να κοιμάται το μωρό εκεί. Το μωρό κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι (ο σύζυγος σε άλλο δωμάτιο) και ξυπνάει κανά 2,3,4 φορές το βράδυ, μπορεί να κλάψει κι όλας, τον παίρνω αγκαλιά, του δίνω στήθος και ξανακοιμάται, ή κατά το ξημέρωμα τρώει και κοιμάται. Πλέον η μαμά μου στο σπίτι της τον παίζει ΜΟΝΟ μέσα στη κρεβατοκάμαρα της και λεει "πάμα πάμε στο κρεβάτι της γιαγιάς που τόσο το αγαπάς".
Ε, για να μην της χαλάσω χατίρι, πήγα και έμεινα εκεί όλη τη μέρα (όχι βράδυ) και πήγαμε να κοιμηθούμε το μεσημέρι. Κλασικά ο δικός μου ξύπνησε με κλάματα αμέσως (σύνηθες φαινόμενο). Πάω να τον βάλω στήθος να ηρεμήσει και μπαίνει μέσα σίφουνας η μάνα μου "αγκαλίτσα γιαγιάς θέλει τομωρό μου, αγκαλίτσα γιαγιάς". Βρε ποια αγκαλίτσα της λέω, άσε τώρα να ηρεμήσει το μωρό.
Ε, με έχει σκάσει. Όσο για συζήτηση, έχω ξεκινήσει ατελείωτες φορές, με γράφει κανονικότατα. Της λέω "σου μιλάω, δεν με ακούς? Κοίτα με, σου μιλάω" και κάνει σαν να μην είμαι εκεί, με αγνοεί πλήρως και παίζει με το μωρό...

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 11:59
Μόνο δύσκολες...και τον καημένο τον μπαμπά μου, δεν τον αφήνει καθόλου να το χαρεί το μπεμπάκι, μόλις πάει κι αυτός να το παίξει λίγο, του το αρπάζει κυριολεκτικά από τα χέρια και του λέει "δε σε θέλει εσένα αγριάνθρωπε, έλα στη γιαγιάκα σου αγορι μου". Ικανοποιείται αν το μωρό θελει μόνο αυτήν ή αναγνωρίζει μόνο αυτήν. Και θεωρώ ότι γι' αυτό δε θέλι το θηλασμό, γιατί δεν μπορεί να είναι απόλυτα εξαρτημένο από αυτήν. Υπάρχει γιαγιά που να μη θέλει να θηλάζει το εγγόνι? Και είναι και μορφωμένη.

Τον θηλασμό τον βρίσκει για πρόσχημα...Όταν θα σταματήσεις να θηλάζεις, πάλι κάτι θα βρει για να υποστηρίξει ότι τα κάνει καλύτερα από εσένα...
Σκέψου κάποια στιγμή το παιδί να μην την θέλει!!! Ω! Τι θα γίνει;;;
Εμένα το παιδί μου πέρασε μια φάση που δεν ήθελε να μιλάει στο τηλέφωνο...ή μάλλον είναι επιλεκτική με ποιους θα μιλήσει!!! Έλα που αυτό το παρεξηγεί η θεία του η καλή!!! οτι το μάθαμε εμεις το παιδί να μην της μιλάει και τέτοια!!! Ή πηγαμε για επισκεψη στα πεθερικά και ήταν εκεί και τα 2 αδερφια του άντρα μου, η αδερφή του και ο αδερφος του με την γυναικα του. Ελα που η μικρή πήγαινε συνέχεια στην συνυφάδα και όχι στην κουνιάδα! και τους 3 τους βλέπουμε αραιά και πού όταν έρχονται σε άδεια από Αθήνα...Δεν είχε δηλαδή συνηθίσει κανέναν από τους 3... Μας έφαγε με την γκρίνια της, η κουνιάδα΄ποιος της έχει πει να μην μου μιλαει¨!!! Αφού ο άντρας μου τσακώθηκε μαζί της και της είπε να μην ξαναπει τετοιες βλακείες...τα ελεγε και τα πίστευε...
Ο εγωιστής άνθρωπος τα θέλει όλα δικά του. Οπότε όταν δεν γίνονται έτσι όπως τα θέλει, δημιουργεί φασαρία!!! Κόιταξε λοιπόν να βρεις χρυσή τομή γιατί είναι η μάνα σου και μένετε και πολύ κοντά!

tsarli
15-05-13, 12:05
Ευτυχώς έχεις τον άντρα σου και την βάζει στη θέση του. Εμάς ποιός θα την μαζέψει?
Εμάς πολλές φορές κλαίει όταν είναι μαζί της και μόλις θα τον πάρω εγώ αγκαλιά ηρεμεί. Αρχίζει τότε "και μια ζωή αγκαλιά θα τον έχεις? Τον καλοέμαθες". Ή όταν κλαίει μαζί της, αρχίζει "η κοιλίτσα, η κοιλίτσα το πονάει". Μα ποια κοιλίτσα? Ποτέ δεν είχε θέμα με κολικούς, κοιλίτσες κλπ. Απλά τα μωρά..φωνάζουν τη μαμά μους (όπως λέει και το τραγούδι).

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 12:17
Δεν λέω ότι εγώ κάνω τα σωστά, μην με παρεξηγήσεις, έτσι! Απλά εμένα η μάνα μου ούτε μην την ζήταγε τόσο υπερβολικά (εννοείται την υπερ αγαπάει την εγγονή της) ούτε όμως και εγώ την μοιραζομουν τόσο... Δηλαδή με βοήθαγε να την κάνω μπάνιο, να την πάω βολτα, να την ταίσω αλλά μεχρι εκεί. Δεν της την έδινα να τα κάνει μόνη της η γιαγιά!

Η άλλη γιαγιά πάλι δεν έχει κρατήσει ποτέ το εγγόνι της...Υπάρχουν και άλλοι λόγοι βέβαια, αλλά εγώ το παιδί μου δεν το στέλνω πακέτο στο χωριό να το κρατήσει...Ούτε εμένα η μανα μου με εστελνε διακοπές στο χωριό μικρή και ευτυχώς της ίδιας γνώμης είναι και ο άντρας μου. Ότι οικογενειακώς θα πηγαίνουμε βόλτες στη γιαγιά και στον παππού στο χωριό και μετά οικογενειακώς θα επιστρέφουμε!!!

Μάθε να μην το μοιράζεσαι το μωρό εσύ και η γιαγιά!!! Μόνο όταν είναι ανάγκη να στο φυλαει, να το κοιμίσει, να το ταϊζει και όλα!!! Εμένα η μάνα μου όταν την φυλαγε την μικρή, σε πληροφορώ όταν ήταν ώρα για ύπνο, την ανέβαζε πάνω στο σπίτι της!!! Η κόρη μου κοιμήθηκε 3,5 χρν πρώτη φορά για μεσημέρι στην γιαγιά της, επειδή είχα δουλειά και έλειπα ένα μεσημέρι...Δηλαδή το παιδί δεν πηγαινοερχεται πανω κατω στα σπίτια!!! Ναι κατεβαίνει, κατω στην γιαγιά , θα φάει κιόλας, μπορεί και να κάνει και ντους, αν πχ την εχει πάρει η γιαγιά από τον παιδικό αλλά και το ίδιο ξέρει ποιο είναι το σπίτι του! Άλλος ο ρόλος της γιαγιάς και άλλος ο ρόλος των γονιών!!!

Μακάρι να βρείτε λύση !!! Όσο πιο νωρίς, τόσο καλύτερα!!!

love4
15-05-13, 12:34
Καλημέρα και από μένα!
Θεωρώ υπερβολικές τις αντιδράσεις της γιαγιάς και ότι προφανώς κάποιος πρέπει να τη βάλει στη θέση της..Από την άλλη δεν πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις εύκολα εσύ tsarli γιατί παραείσαι ευαίσθητη..εννοείται πως είναι πολύ όμορφο αυτό που λές ότι χαίρεσαι να βλέπεις τη μαμα σου να είναι χαρούμενη, όμως σε κάτι τέοιες περιπτώσεις μερικοί άνθρωποι ξεθαρεύουν σε σημείο που να μπερδεύονται οι ρόλοι...Στη θέση σου θα της έκοβα όλες τις υπερβολές και θα μείωνα τις ώρες που της το αφήνω...όχι βέβαια να μη το χαρεί και αυτή αλλά σιγά σιγά να συνειδητοποιήσει ότι είναι ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΜΑ! Α! δεν υπήρχε περίπτωση να της αφήσω το μωρό να το παει βόλτα αν ηθελα να το παω ΕΓΩ! Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 12:41
Καλημέρα και από μένα!
Θεωρώ υπερβολικές τις αντιδράσεις της γιαγιάς και ότι προφανώς κάποιος πρέπει να τη βάλει στη θέση της..Από την άλλη δεν πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις εύκολα εσύ tsarli γιατί παραείσαι ευαίσθητη..εννοείται πως είναι πολύ όμορφο αυτό που λές ότι χαίρεσαι να βλέπεις τη μαμα σου να είναι χαρούμενη, όμως σε κάτι τέοιες περιπτώσεις μερικοί άνθρωποι ξεθαρεύουν σε σημείο που να μπερδεύονται οι ρόλοι...Στη θέση σου θα της έκοβα όλες τις υπερβολές και θα μείωνα τις ώρες που της το αφήνω...όχι βέβαια να μη το χαρεί και αυτή αλλά σιγά σιγά να συνειδητοποιήσει ότι είναι ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΜΑ! Α! δεν υπήρχε περίπτωση να της αφήσω το μωρό να το παει βόλτα αν ηθελα να το παω ΕΓΩ! Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Συμφωνώ Love4 .
Εγώ έγραψα πολλά και θα την ζάλιζα την κακομοίρα την Τσάρλι αλλά τα ίδια εννοώ και εγώ!
Ας προσπαθήσει όμως πρώτα η Τσάρλι να βάλει μέτρο στην μαμά της γιατί αν το κάνει ο γαμπρός, η πεθερά του ίσως πεισμώσει παραπάνω...

tsarli
15-05-13, 13:31
Κορίτσια, είμαι μεν ευαίσθητη, αλλά το κάνω και από υποχρέωση, αυτοί με ταϊζουν και με τάϊζαν, αυτοί μας παρέχουν τα πάντα. Από την άλλη όμως είμαι και νευρική και μαλώνω πολλές φορές μαζί της, θέλω να πω ότι δεν έχω αφήσει τα πράγματα στην μοίρα της, αλλά με αγνοεί και με απαξιώνει.
Να φανταστείτε ότι όταν γεννήθηκε το μωρό, επειδή είχε ίκτερο και εγώ ήμουν κομμάτια, ήρθαν μόλις γυρίσαμε από μαιευτήριο και την επόμενη τους είπαμε να μην έρθουν για να ηρεμήσει και το μωρό. Έγινε χαμός, με έπαιρναν συγγενείς "γιατί στερείς και απομακρύνεις τους γονείς σου από το παιδί". Αυτά τη 2η μέρα! Απορώ και γω τί τους είπε.
Μετά άρχισε το τροπάριο. Μόλις ζεστάνει ο καιρός, θα τον πάρουμε θάλασσα. Εσείς να ξεκουραστείτε, να πάτε διακοπές, εμείς θα πάρουμε το καλοκαίρι το μωρό στη θάλασσα. Πλέον κατάλαβαν ότι το μωρό θηλάζει, οπότε με βαρύ πένθος λένε ¨εμείς δε θα χαρούμε εγγόνι στη θάλασσα, γιατί θηλάζει, ενώ όλοι οι φίλοι μας έχουν τα εγγόνια εκεί". Μα τους λέω θα έρχομαι. "Ε, τί να το κάνουμε έτσι, εμείς θέλουμε να τον έχουμε μόνο του"!!!
Όσο για μένα , για να δείτε πόσο ηλίθια ήμουν, όταν γέννησα, επειδή ένιωθα άσχημα να θηλάζω μπροστά στο μπαμπά μου, πήγαινα στο δωμάτιο,έβγαζα το γάλα και του το δινα να το ταϊζει αυτός. και δως του χαρά ο μπαμπάς μου. Μα πόσο ηλίθια ήμουν. Πλέον όταν είμαστε στο σπίτι τους, ο μπαμπάς μου λέει "γιατί δεν τον αφήνεις να κοιμηθεί σε μας? Αφού έχεις γάλα στην κατάψυξη, άσ΄το εδώ και θα τον ταϊζουμε". Ναι, αλλά ο μπαμπάς μου αγνοεί ότι εγώ σπίτι θα πρέπει να βγάζω γάλα (τα γεύματα του μωρού) για να διατηρήσω την παραγωγή. Δηλαδή αν τον αφήσω κάποιες φορές εκεί και τον ταϊζουν από την κατάψυξη, ε, θα μου κοπεί και το γάλα. Θα πρέπει να είμαι σπίτι μου και να βγάζω και με το θήλαστρο τις ώρες που θα έτρωγε το μωρό. Τους λέω ότι δνε αντέχω άλλο το θήλαστρο. Αλλά πού να καταλάβουν??
Άσ' τον εδώ βρε, πού θα τον πας τώρα νυχτιάτικα? Αυτή είναι η απάντηση.

corina
15-05-13, 14:06
το έχεις καταλάβει ότι φταις εσύ και μόνο εσύ;;;;
ΕΣΥ δεν τους έχεις βάλει όρια.... και αλωνίζουν.... σχολιάζουν ...παραπονιούνται παντού..... και εσύ τι κάνεις;;; βγάζεις εδώ τα αποθημένα σου;;; θέλει δραστικότερες λύσεις....

Ναι μεν τους έχεις υποχρέωση ΑΛΛΑ..... πρέπει να ους το εξηγήσεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και να τηρήσεις αυτά που θα πεις ....
Το παιδί δεν είναι τρόπαιο για τους παππούδες - γιαγιάδες .....
Ευχαριστώ μαμά μπαμπά ΑΛΛΑ.....(με ωραίο τρόπο ΛΕΣ ΟΧΙ ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ...)

και περιττό να σου πω ότι η κατάσταση αυτή καπελώνει και τον άντρα σου και θα αρχίσεις να έχεις προβλήματα και μαζί του..... ΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

riniw 1980
15-05-13, 14:06
Καλησπέρα κι απο μένα!

Αγαπητή φίλη νομίζω οτι η γιαγιά σε έχει γεμίσει τύψεις κι ενοχές που βοηθάει οικονομικά και σε έχει παραγκωνίσει απο τη ζωή του παιδιού σου.
Απο αυτά που διάβασα η γιαγιά κάνει κουμάντο στο παιδί,κι όχι η μαμά.
Αυτό δεν είναι αγάπη...είναι χειραγώγηση -όπως τα παρέθεσες...
Θα σου έλεγα να τα κόψεις αλλά είναι αργά και φοβάμαι η γιαγιά αν το κάνεις θα σας εκμεταλλεύεται (λόγω των οικονομικών).

Μελλοντικά να ξέρεις ίσως σας επηρρεάσει και ως ζευγάρι (όλο αυτό το ανακάτεμα στη ζωή σας)
Εγω ακόμα θυμάμαι την πρώτη μέρα που ήρθαμε σπίτι με το μωρό που είχε κανει κακά στον δρόμο και την πήρε η πεθερά μου να την αλλάξει...και σκέψου οτι η πεθερά μου είναι αγία!!Δεν ανακατεύεται και δεν ασχολείται και γενικώς είναι υπέροχη ως πεθερά.

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 14:10
Από το ένα αυτί να μπαίνουν όσα σου λένε, από το άλλο να βγαίνουν!!! Να μην περνάει το δικό τους!!!
Η υποχρέωση που τους έχετε, είναι σεβαστή αλλά δεν σας βοηθάνε αρκεί να κάνουν το δικό τους, έτσι δεν είναι;;; Δηλαδή αν δεν κάνετε ότι θέλετε, θα σας κόψουν την βοήθεια;;;
Και εμένα οι δικοί μου βοηθούν όσο μπορούν...με σημαντικότερη βοήθεια να μας δώσουν το σπίτι που μένουμε... (τα πεθερικά δεν έχουν άνεση...και όταν έχουν, το ¨ξεχνάνε¨...)
Ξαναλέω όμως, το παιδί έχει γονείς!!!
Τον μπέμπη εννοείται πρέπει να το χαρούν οι παππούδες αλλά με μέτρο!!!
Τί σημαίνει θα πάρουμε τον μπέμπη στη θάλασσα;;; 5-7 μηνών μωρό;;;;;; Και να μην θήλαζες, πάλι δεν έχει νόημα να είναι ένα μωρό τόσο μικρό στον ήλιο!!! Εγώ γέννησα Μάρτιο και θήλαζα την μικρή, είχαμε πάει θάλασσα 2-3 φορές αργά το απόγευμα, να βουτηξουμε με τον άντρα μου και ειχανε οι γονεις μου την μπεμπα στη καφετερια και περιμενανε. Έβγαινα από την θάλασσα και πήγαινα στο ΙΧ να την θηλάσω... Δεν έβγαζα γάλα σε θήλαστρο παρα μόνο σε μεγάλη ανάγκη, όταν θα έλειπα ώρες...!!! Δηλαδή δεν υπήρχε λόγος να το ταϊζουν οι άλλοι και εγώ να κάθομαι δίπλα τους....

tsarli
15-05-13, 14:19
το έχεις καταλάβει ότι φταις εσύ και μόνο εσύ;;;;
ΕΣΥ δεν τους έχεις βάλει όρια.... και αλωνίζουν.... σχολιάζουν ...παραπονιούνται παντού..... και εσύ τι κάνεις;;; βγάζεις εδώ τα αποθημένα σου;;; θέλει δραστικότερες λύσεις....

Ναι μεν τους έχεις υποχρέωση ΑΛΛΑ..... πρέπει να ους το εξηγήσεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και να τηρήσεις αυτά που θα πεις ....
Το παιδί δεν είναι τρόπαιο για τους παππούδες - γιαγιάδες .....
Ευχαριστώ μαμά μπαμπά ΑΛΛΑ.....(με ωραίο τρόπο ΛΕΣ ΟΧΙ ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ...)

και περιττό να σου πω ότι η κατάσταση αυτή καπελώνει και τον άντρα σου και θα αρχίσεις να έχεις προβλήματα και μαζί του..... ΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

Ποσο δικιο εχεις, αλλά αν τους μιλάω και δεν απαντάνε, τί να κάνω? Ή αν κάνω παρατηρηση στη μαμά μου για κάτι, το ξανακάνει. Της λέω "αν το ξαακάνεις θα το καταλάβω και θα γινει χαμός". Ούτε που τη νοιάζει. Ο άντρας μου τώρα θα αφησει καπποια μερα τη δουλειά του και θα την παρακολουθησει στη βολτα. Φοβηθήκαμε με αυτό που βρηκαμε τελευταία στην κάλτσα και στην κουβέρτα του. Επίσης φοβόμαστε μην του δωσει γάλα εμπορίου, νερό ή κάτιάλλλο. Η παιδίατρος ξέρει πότε θα γινουν όλα, όχι η μάνα μου.
Και ναι, βγάζω το άχτι μου εδώ, τα λέω και ξαλαφρώνω κάπως. Οι. φίλες μου δεν θηλάζουν και θεωρούν ότι οι γονείς μου έχουν δίκιο (μόνο μπελάς είναιο θηλασμός, δε χορταίνει το παιδί-καιρός να τον κόψουμε-)

tsarli
15-05-13, 14:21
Από το ένα αυτί να μπαίνουν όσα σου λένε, από το άλλο να βγαίνουν!!! Να μην περνάει το δικό τους!!!
Η υποχρέωση που τους έχετε, είναι σεβαστή αλλά δεν σας βοηθάνε αρκεί να κάνουν το δικό τους, έτσι δεν είναι;;; Δηλαδή αν δεν κάνετε ότι θέλετε, θα σας κόψουν την βοήθεια;;;
Και εμένα οι δικοί μου βοηθούν όσο μπορούν...με σημαντικότερη βοήθεια να μας δώσουν το σπίτι που μένουμε... (τα πεθερικά δεν έχουν άνεση...και όταν έχουν, το ¨ξεχνάνε¨...)
Ξαναλέω όμως, το παιδί έχει γονείς!!!
Τον μπέμπη εννοείται πρέπει να το χαρούν οι παππούδες αλλά με μέτρο!!!
Τί σημαίνει θα πάρουμε τον μπέμπη στη θάλασσα;;; 5-7 μηνών μωρό;;;;;; Και να μην θήλαζες, πάλι δεν έχει νόημα να είναι ένα μωρό τόσο μικρό στον ήλιο!!! Εγώ γέννησα Μάρτιο και θήλαζα την μικρή, είχαμε πάει θάλασσα 2-3 φορές αργά το απόγευμα, να βουτηξουμε με τον άντρα μου και ειχανε οι γονεις μου την μπεμπα στη καφετερια και περιμενανε. Έβγαινα από την θάλασσα και πήγαινα στο ΙΧ να την θηλάσω... Δεν έβγαζα γάλα σε θήλαστρο παρα μόνο σε μεγάλη ανάγκη, όταν θα έλειπα ώρες...!!! Δηλαδή δεν υπήρχε λόγος να το ταϊζουν οι άλλοι και εγώ να κάθομαι δίπλα τους....
Εννοούν να τον πάρουν στη θάλασσα 3 μηνες, για το καλοκαίρι, έχουν σπίτι εκεί. Μακάρι να εννοούσαν για ενα απλό μπάνιο. Αυτοί εννοούν για διακοπές.

tsarli
15-05-13, 14:28
Το καινούριο τώρα ειναι το θέμα των κιλών, που καταλήγει φυσικά στο μπέμπη. Από 50 κιλά είμαι πλέον 70, πολύ χάλια. Πάχυνα και μετά τη γεννα πολύ, γιατί είχα κλειστεί μέσα, λόγω του τραυματισμού του στηθους, αλλά και επειδή η μαμά μου έβγαζε βολτα τον μικρό για να καθαρίσω, να αλλάξω σεντόνια, να πλύνω κανα πιάτο, να κάνω τις αναγκαίες δουλειες. .
Τώρα μου λέει να πηγαίνω για περπάτημα και μετά και γυμναστήριο. Της λέω θα πηγαίνω βόλτες με το μωρό. Και δεν απαντάει. Το μόνο που λέει είναι ότι έτσι δε θα προλάβω να`αδυνατίσω σε 3 μήνες που είναι η βάφτιση.
Και για να μην την αδικώ..μου σιδερώνει τα πάντα.

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 14:45
Εννοούν να τον πάρουν στη θάλασσα 3 μηνες, για το καλοκαίρι, έχουν σπίτι εκεί. Μακάρι να εννοούσαν για ενα απλό μπάνιο. Αυτοί εννοούν για διακοπές.

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ!!!!!!!!!
ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ !!!
ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ...

Ηλιοβασίλεμα
15-05-13, 14:50
Το καινούριο τώρα ειναι το θέμα των κιλών, που καταλήγει φυσικά στο μπέμπη. Από 50 κιλά είμαι πλέον 70, πολύ χάλια. Πάχυνα και μετά τη γεννα πολύ, γιατί είχα κλειστεί μέσα, λόγω του τραυματισμού του στηθους, αλλά και επειδή η μαμά μου έβγαζε βολτα τον μικρό για να καθαρίσω, να αλλάξω σεντόνια, να πλύνω κανα πιάτο, να κάνω τις αναγκαίες δουλειες. .
Τώρα μου λέει να πηγαίνω για περπάτημα και μετά και γυμναστήριο. Της λέω θα πηγαίνω βόλτες με το μωρό. Και δεν απαντάει. Το μόνο που λέει είναι ότι έτσι δε θα προλάβω να`αδυνατίσω σε 3 μήνες που είναι η βάφτιση.
Και για να μην την αδικώ..μου σιδερώνει τα πάντα.

Το αδυνάτισμα σιγά σιγά θα το τακτοποιήσεις... Ο άντρας σου τί ώρες βρίσκεται στο σπίτι; Μπορεί και αυτός να προσέχει το μωρό και να πηγαίνεις στο γυμναστήριο, δίχως να ανακατευεται η γιαγιά!!!

νικολ28
15-05-13, 15:32
γεια σας κοριτσια μου κ απο μενα.εχω καιρο να μπω γιατι ειμαι λεχωνα 28 ημερων κ τρεχω με το μπεμπη.tsarli μου τα κοριτσια εχουν δικιο!καποια στιγμη η υποχρεωση γινεται χειραγωγηση!τους ορους τους βαζεις εσυ!θα σου πω σε οτι αφορα εμενα!μενω διπλα απο τα πεθερικα μου χωρις προβληματα γιατι ειναι καλος κοσμος.ομως ανηκουν στην κατηγορια που αν τους δωσεις θαρρος μπαινουν καβαλα!πχ.η κουνιαδα μου κρινει σωστο τα 2 παιδακια της να τα εμπιστευεται εν λευκω στα αυτοκινητα των πεθερικων μου και χωρις καρεκλακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το ιδιο και ο αδερφος μου με τα παιδια του με τον δικο μου πατερα!εγω απο την πρωτη στιγμη εχω ξεκαθαρισει και στους γονεις μου και στα πεθερικα μου οτι παιδι δικο μου στο αυτ/το θα παρουν μονο αν εγω ειμαι στην εντατικη σε κομματωδη κατασταση(σημειωτεον για να μη θεωρηθω σκυλα, να αναφερω οτι ο πεθερος μου εχει απειρα προβλαματα υγειας 64 ετων συν του οτι πινει τον αμπακο,η πεθερα μου απροσεκτη κ ατζαμης οδηγος σε σημειο ανοησιας και ο πατερας μου πινει ισχυρα ανικαταθλιπτικα).στην αρχη ειχα κατι περιεργες δηλωσεις του στυλ''ειναι να μη σου τυχει,να μη στο χρωσταει ο θεος,μπορει να συμβει κ σε σας που ειστε γονεις του μια ασχημη στιγμη στο τιμονι και αλλες τετοιες παπαρες''.για να μην μακρυγορω κοριτσια μου τους εσκασα σε ολους την ατακα''εγω ειμαι η μανα,εγω εφαγα το μαχαιρι για να τον γεννησω,εγω και ο πατερας του αποφασιζουμε γι αυτον εως οτου μεγαλωσει και να μπορει να αποφασιζει ο ιδιος για τον εαυτο του και τελος!δε με νοιζει τι κανετε με τα παιδια των αλλων!ο καθενας για το παιδι του κανει αυτο που νομιζει!και μη με ζοριζετε πολυ γιατι η επομενη φορα που θα τον δειτε ολοι σας θα ειναι φανταρος στην πυλη του στρατοπεδου!!!!!!!!!κιχ δεν εβγαλε κανεις!ουτε γονεις,οτε πεθερικα!σαουρα κατσανε που λενε και στα μερη μου,γιατι ξερουν οτι ειμαι θεομουρλη!tsarli παρε τα πανω σου και ασεε τους συναισθηματισμους!αν αυριο το παιδακι σου μεγαλωνοντας σου πει οτι η γιαγια τον πνιγει(γιατι αυτο θα γινει πιστευω οντας τοσο υπερβολικη)τι θα του πεις?παιδι μου εγω το επετρεψα?παρε αποφασεις κοριτσι πριν να ναι αργα!συγνωμη αν χωθηκα υπερβολικα στα προσωπικα σου!

elenip
15-05-13, 16:42
tsarli συγνώμμη που θα σε στενοχωρήσω αλλά θα σου πω και την αλλη άποψη γιατί όλα καλά αυτά που σου λένε οι άλλες κοπέλες ότι έχεις δίκιο κλπ αλλά ας δούμε τα πράγματα και λίγο πιο σοβαρά... όταν έχεις επιτρέψει σε οποιονδήποτε είτε είτε είναι γονείς είτε πεθερικά να "κανονίζουν" την ζωή σου τότε συγνώμη που θα στο πω αλλά έχουν και άποψη... δηλ.. όπως λες και εσύ σας ταίζουν, σας ποτίζουν, σου κάνουν τις δουλειές, σου κρατάνε το μωρό... τι περιμένεις να κάθονται άπραγοι?? συμφωνώ ότι πολλές φορές μπορεί να λένε κάποια πράγματα με άκομψο τρόπο ή που δεν σου αρέσουν αλλά όταν έχεις επιτρέψει ως άτομο κάποιος άλλος να έχει κλειδί του σπιτιού σου και να σε ζει στην κυριολεξία τότε θα πρέπει να δεχτείς ότι θα έχει και άποψη για τα πάντα.... θεωρώ ότι με τον σύζυγό σου θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσετε λίγο τα της καθημερινότητας και μετά να "βάλεις" καποιον στη θέση του.. π.χ. την μαμά σου... όσο κρατά το κλειδί του σπιτιού σου και πληρώνει για τα πάντα θα έχει και άποψη για τα πάντα... είτε σου αρέσει είτε όχι... λυπάμαι εάν σε στενοχωρώ αλλά αυτή είναι η αλήθεια....

mamakiaaa
15-05-13, 17:10
Καλώς ή κακώς γονείς και πεθερικά όταν βοηθάνε, πόσο μάλλον όταν σε ζούνε παίρνουν αυτομάτως το δικαίωμα να μπερδεύονται στη ζωη του ζευγαριού. Πρέπει να έχεις μεγάλα ψυχικά αποθέματα άλλα και σταθερότητα στα θέλω σου, να μην αποκλίνεις για κανένα λόγο γιατί το' χασες το παιχνίδι. Είναι δύσκολο να κρατήσεις ισορροπίες γιατί νιώθεις κι εσύ ευγνώμων ναι άλλα και υποχρεωμένη. Γνώμη μου είναι πως αν θέλει κπς να βοηθήσει με την καρδιά του δεν πρέπει να ζητάει ανταλλάγματα ή να απαιτεί διαφορετικά εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα να μη το κάνει καθόλου κι ας μη με βολεύει αυτο. έχω ζήσει κι εγώ κάτι παρόμοιο με τα πεθερικά μου και να σκεφτείς οτι δε ζητάω τίποτα, με το γιο τους κανονίζουν πράγματα. Όταν λοιπόν επεμβαίνουν είτε σχετικά με το μωρό είτε σχετικά με το σπίτι μας πάντα απαντάω πως με το άντρα μου έκανα οικογένεια και οτι υπάρχει θα το συζητήσω μαζί του και με κανέναν άλλο.Εντάξει απομακρυνόμαστε για λίγες μέρες μετά τα βρίσκουμε κι όταν βρουν την ευκαιρεία ξανακάνουν το ίδιο και παίρνουν την ίδια απάντηση. Και κάπως έτσι κυλάει η ζωή. Ομως κουβέντα παραπέρα δε σηκώνω κι όποιος θέλει το καταλαβαίνει.

tsarli
15-05-13, 19:16
O σύζυγος λείπει κάθε μέρα 8-2 και 5:30 περίπου με 9 ή 9:30. Tώρα με την ανακαίνιση λείπει συνέχεια. Και επειδή τρέχει και για τη μάνα του, γιαγιά κλπ (από κει μόνο τον αγκαρεύουν), έρχεται το μεσημέρι σπίτι, τρλωει ακι ξεραίνεται στον ύπνο σε δευτερόλεπτα. Ξυπνάει ακι φεύγει πάλι. Και το βράδυ κάνουμε μπάνιο το μωρό, μιλάμε λίγο για το σπίτι και πάλι ξεραίνεται. Πάντως παλιότερα που τον κάναμε μπάνιο εγώ και η μαμά μου, πώς τα κατάφερε και τον έκανε μόνη της σιγά σιγά..με απομακρύνει με τον τρόπο της. Δηλαδή εγώ το μόνο που κάνω είναι να κρατάω το μπουρνούζι με ανοιχτά τα χέρια. Μόλις τον τοποθετεί βρεγμένο πάνω στο μπουρνούζι, τον αρπάζει με τέτοιο τρόπο που μια φορά θα της έπεφτε. Και της λέω "καλά, δε θα τον αγγίξω, δε θα στον πάρω, εντάξει". Φυσικά δε μίλησε, αλλά ήταν η 1η φορά που κατάλαβε τί έκανε, το είδα στο βλέμα της. Το ίδιο κάνει και όταν είναι να τον ντύσω/αλλάξω. Χώνει και τα δικά της χέρια. Μια, δυο, ε, της τον αφήνω να τον χορτάσει. Πλέον θύμωσε και ο σύζυγος και τον κάνουμε εμείς μπάνιο, έστω και λίγο πιο αργά.
Τώρα για τα υπόλοιπα. Εκτιμώ απεριόριστα τη βοήθειά τους και πάντα μέχρι τώρα, μπορεί να θύμωνα και να φώναζα, αλλά στο τέλος, χωρίς να το καταλάβω, γινόταν το δικό τους. Η αλήθεια είναι ότι φωνάζω πολύ, αλλά τα νεύρα μου είναι σπασμένα. Το μόνο που ήθελα ήταν στα δύσκολα να είναι με το μέρος μου. Πέρασα πολύ δύσκολα στην αρχή με το θηλασμό. Ήθελα να μου πει πόσο χαίρεται που το προσπαθώ. Αυτή με ειρωνία μου έλεγα "σιγά καλέ, εσείς τί πάθατε που δε θηλάσατε, όλο βλακείες, τα στραβά σου ξέρεις, ποιες είναι αυτές που σου φουσκώνουν τα μυαλά να πάω να τις πιάσω". Και γινόμουν ράκος. Αλλά και γω της απαντούσα "κόντρα εσύ? Κόντρα και γω, μέχρι να πάει φαντάρος θα τον θηλάζω".
Δεν είμαι δηλ. και γω λουλούδι για μύρισμα, εξοργίζομαι αμ΄'εσως και λεω πολλά. Και πάντα το παράπονό της ήταν ότι ενώ μου τα πρόσφεραν όλα, εγώ τους"έβρυζα" και γενικώς τους φερόμουν με "νεύρα". Εγώ από την πλευρά μου της έχω πει οτι βοηθά σε όλα με το παραπάνω (οικονομικό), αλλά στη διαπαιδαγώγηση έχει πολλά κενά. Και φυσικά "του κόσμου τα παιδιά έτσι κι αλλιώς", πόσο τέλεια είναι του κόσμου τα παιδιά. Πήγε να αρχίσει και για τα εγγόνια, αλλά της το έκοψα. "Του κόσμου τα εγγόνια δεν κλαίνε έτσι όταν βγαίνουν δοντια, εσάς κάτι έχει, εγώ πρώτη φορά βλέπω μωρό να ουρλιάζει για τα δόντια, του κόσμου τα εεγόνια δεν είναι έτσι". Ε και γω της είπα να πάει να πάρει τα εγγόνια του κόσμου.

Λαΐδα
15-05-13, 19:52
διαβασα μονο το αρχικο μηνυμα....δεν σε εχει ευνουχισει, εχεις παραιτηθει!!!!!
Της εξηγεις με καλο τροπο....αν καταλαβει εχει καλως, αν δεν καταλαβει απαιτεις να γινουν οπως θες εσυ γιατι εσυ εισαι η μαμα!
Αν χρησιμοποιησει το οικονομικο για να σε 'εκβιασει', ειναι κατι που θα το εκανε ετσι και αλλιως οποτε καλυτερα μια ωρα αρχυτερα!
Εχεις αποκλειστικη ευθυνη της καταστασης.....

αγοροmummy!
15-05-13, 22:08
αχ κορίτσια δεν άντεξα να διαβάσω και πολλά, μου ανέβηκε η πίεση!! τι σκ@@@ από σχολείο τις περνάνε?? από το ίδιο καλούπι βγαίνουν όλες?????

Koalaki
15-05-13, 22:39
Αχεγω τώρα τι να γραψω???????
Υπομονη να κανει η κοπελα ΑΛΛΑ σε καταστασεις που πρεπει...σε αυτες που δεν πρεπει....απλα να θεσει ορους για να κρατηθουν ισσοροπιες....αλλιως κλαφτα χαραλαμπε!!!!!

ΜΑΡΙΑΛ
15-05-13, 23:21
τσαριλ σου δινω συμβουλές για να σωσεις
α) την σχέση σου με το παιδί
β) τον γάμο σου που απειλείται και συ κοιμάσαι...

1) κλειδί στη μαμά σου κομένο (βρες μια καλή δικαιολογία μην την προσβάλεις, γιατί εσύ φταις που της το δωσες και όχι εκείνη που το δέχτηκε)
2) ψάξε βρες δουλειά (και θα αυξηθούν τα έσοδά σας και δεν θα έχεις ανάγκη τους γονείς σου, και θα κρατά η μάνα σου το μωρό τις ώρες που δουλεύεις, και να σε αφήνει τις υπόλοιπες ύσηχη με το μωράκι αφου θα της φεύγει η λύσα)
3) πρότεινε στην μάνα σου κάποια αποσχόληση πχ φιλόπτωχο, γυμναστήριο, κάποια σεμινάρια κτλ (για να μην βαριέται ολή μέρα και σκεύτεται συνέχεια το μωρό)
4) σταδιακά δεν θα επιτρέπεις στη μητέρα σου να φροντίζει το μωρό όσο είσαι παρούσα (θα βρίσκεις φυσικά δικαιολογίες για να μην λάβουν εχθρότητα)

και η τελευταία μου συμβουλή:

ΚΟΨΕ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ...

ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΕΙΤΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ

φιλικά

tsarli
15-05-13, 23:30
αχ κορίτσια δεν άντεξα να διαβάσω και πολλά, μου ανέβηκε η πίεση!! τι σκ@@@ από σχολείο τις περνάνε?? από το ίδιο καλούπι βγαίνουν όλες?????

Tελικά υπάρχουν πολλές, ε??
Δεν έχω χρόνο να γράψω, κοιμίζω το μπέμπη, ο οποίος αν δεν πιάσει 12 δεν κλείνει μάτια με τίποτα!

ΜΑΡΙΑΛ
15-05-13, 23:37
φιλενάδα πάρε σοβαρά αυτά που σου είπα...
κυνδινεύεις εκτός από τον άντρα και το μωρό σου να χάσεις τον εαυτό σου (ότι απέμεινε)

το ξέρω ότι ακούγομαι στρίντζο αλλά: ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑ

αγοροmummy!
16-05-13, 00:25
Tελικά υπάρχουν πολλές, ε??
Δεν έχω χρόνο να γράψω, κοιμίζω το μπέμπη, ο οποίος αν δεν πιάσει 12 δεν κλείνει μάτια με τίποτα!
όχι πολλές, ΟΛΕΣ! Όλοι οι γονείς αν τους αφήσεις θα παρεμβαίνουν στα ΠΑΝΤΑ! Στην περίπτωσή σου τα όρια δυστυχώς έχουν πάει περίπατο... Σε καταλαβαίνω από τη μία γιατί είμαι κ εγώ συναισθηματική, από την άλλη όμως βάλε όρια προτού διαλυθείτε!!! Συγγνώμη που στο λέω έτσι, αλλά η συμπεριφορά σου είναι πολύ ενοχική και δυστυχώς για να μη στενοχωρήσεις τους γονείς σου επιβαρύνεις τη δική σου οικογένεια (εννοώ φυσικά τον άντρα σου και το μωράκι σου). Στην τελική το μωρό πρέπει να καταλάβει ότι η οικογένειά του είστε οι γονείς του βασικά και εσείς κάνετε κουμάντο στο σπίτι σας, μετά ακολουθούν διακριτικά οι υπόλοιποι. Δηλαδή σας βοηθάνε επειδή σας αγαπούν ή περιμένουν μόνο ανταλλάγματα από εσάς?????? Για εμένα απαιτεί σοβαρή συζήτηση αυτό.Άσε που πολλές από τις "σαχλαμάρες" που λένε σε εσένα θα πουν αργότερα και στο μωρό, θα επηρεαστεί η προσωπικότητά του! Φαντάσου να το μαλώνεις εσύ όταν κάνει κάποιο λάθος και να πετάγεται ένας όχλος παππούδων από πίσω να σε ακυρώνει. ΓΓΓΓΓκκκκκκρρρρρ.... Θα το τρελάνετε το παιδάκι! Μη σου ακούγεται περίεργο, είναι η φυσική συνέχεια! Εύχομαι να μη με παρεξηγήσεις αλλά προτιμώ να στα πω χύμα και μακάρι έστω και κάτι να σου μείνει απο αυτά που σου λέω, παρά απλά να σου δώσω κουράγιο. Είμαστε όλες μανούλες και σου μιλάω όπως θα τα έλεγα σε αδερφή μου! Κοπέλα μου πάτα πόδι αλλιώς το μωρό πρώτα θα πει "γιαγιά" και μετά "μαμά"!:lol: Σε φιλώ και ελπίζω σύντομα να βάλεις τα πράγματα στη θέση τους!!

love4
16-05-13, 00:55
Να μαι πάλι και γω!
Τελικά να και ένα θέμα στο οποίο συμφωνούμε ΟΛΕΣ! Μα είναι δυνατόν να "μη σε αφήνει" η μαμά σου να πλύνεις/αλλάξεις/ ντύσεις κλπ το μωρό ΣΟΥ???Είναι δυνατόν να παραιτείσαι εσύ και όχι εκείνη??? Αφού είναι μαμά σου της μιλάς ΞΕΚΑΘΑΡΑ εκέινη την ώρα και λες μαμά ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ/ΠΛΥΝΩ/ΤΑΙΣΩ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΠΗΓΑΙΝΕ ΟΤΑΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ...
Ελπίζω να σε ταρακουνήσαμε λίγο γιατί δεν μπορεί να είμαστε ΟΛΕΣ στριμμένες κορες (καλά εγώ είμαι λίγο..!)
Βγές λίγο από το ρόλο του θύματος και συμπεριφέρσου δυναμικά
Επίσης, η ιδέα με τη δουλειά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη γιατί νομίζω θα σας βοηθήσει ΟΛΟΥΣ από όλες τις πλευρές. Το κυριότερο θα ξεκολλήσει το μυαλό σου από το μικρόκοσμο στον οποίο είναι κλεισμένο...Εγώ αμέσως μετά τις γέννες μου έτρεχα για δουλειά (όχι πολύωρη) για να ξελαμπικάρω!!

karita
16-05-13, 10:11
Καλή μου θα χαλάσεις τη σχέση σου με τον άντρα σου...Έχω ζήσει πάνω κάτω με πεθερικά και με μια πεθερά κακιά και ανακατώστρα. Όταν έκανε και κάνει μ...κίες (τώρα λιγότερες γιατί εδώ και 4 μήνες δεν μιλιόμαστε) τα έβαζα με τον άντρα μου που δεν της βάζει όρια.
Επειδή σας βοηθάνε οικονομικά θα σας τρελάνουν κιόλας;Δεν κατάλαβα δηλαδή: βοηθάνε επειδή λόγω της κρίσης είστε άσχημα οικονομικά (όπως και οι περισσότερες οικογένειες) ή γιατί θέλουν να σας χειρίζονται; Αν η μαμά σου (συγνώμη για τον τόνο μου) θέλει παιδί ας υιοθετήσει να το κάνει ότι θέλει.
Αυτό είναι το ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. Άλλος ο ρόλος της ως γιαγιά και άλλος ο ρόλος σας ως γονείς.
Έχεις σκεφτεί πόσο κακό θα κάνει αυτό στο παιδί; Γιατί, συγνώμη που στο λέω έτσι, αλλά νομίζω ότι η μαμά σου τον αγαπάει εγωιστικά και όχι όπως θα έπρεπε. Τι σημαίνει να πει πρώτα γιαγιά(το έκανε και η πεθερά μου στην κόρη μου αυτό...) τι έχει να κερδίσει πέρα απο το να τονωθεί ο εγωισμός της; Προτιμάει δηλαδή να χαρεί η ίδια απο το να χαρείς εσύ που είσαι το παιδί της; Βάζει τον εγωισμό της πάνω απο εσένα;
Έχεις φανταστεί τον γιό σου μετά απο 17 χρόνια να θέλει να πάρει μηχανάκι και εσείς ως γονείς να μην θέλετε (για ευνόητους λόγους φαντάζομαι) και η μάνα σου να του το αγοράσει γιατί δεν θέλει να του χαλάσει χατήρι και επειδή θέλει να την αγαπάει περισσότερο απο ότι εσας;

karita
16-05-13, 10:30
Καλέ πάτησα κενό και με σταμάτησε...Έχω και άλλα να πω!!!!
Εσύ θα ξαναζήσεις αυτήν την εποχή του μωρού σου; Εννοώ ότι το μωρό θα μεγαλώσει και δεν θα ξαναείναι μωρό. Η φροντίδα, το νοιάξιμο, τα ζουζουνίσματα είναι διαφορετικά σε κάθε ηλικία. Σε καταλαβαίνω ότι την αγαπάς και θέλεις να την βλέπεις να χαίρεται, αλλά τον εαυτό σου τον σκέφτεσαι καθόλου; Τι αναμνήσεις θα έχεις εσύ απο το μωρό σου σε αυτή την ηλικία; Θα σκέφτεσαι μετά απο χρόνια ότι ήσουν καλή στο ρόλο σου ως κόρη αλλά απούσα ως μαμά...
Εμένα η μάνα του μου είπε στην κόρη να μην τη μάθω σε αγκαλιές και εγώ ως ζώων την άκουσα (δεν μπορούσα να της αρνηθώ τίποτα γιατί είναι πολύ δεσποτική, αυταρχική και κακιά και φοβόμουν να αντιμιλήσω) με αποτέλεσμα να μην χαρώ όπως θα ήθελα το κοριτσάκι μου ως μωρό και να έχω τύψεις τώρα.
1.Πιάσε δουλειά όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες.
2. Μίλησε με τον άντρα σου και ρώτα τον πώς αισθάνεται σε όλο αυτό.
3. Πιάσε τη μάνα σου όταν κοιμάται το μωρό (ώστε να μην σε γράφει επιδεικτικά) και πες της ότι δεν είναι φυσιολογικό όλο αυτό. Πές της ότι την νοιάζεσαι και θες να έχει ρόλο στη ζωή του παιδιού, ρόλο που να σας συμπληρώνει ως γονείς και όχι να σας αντικαθιστά.
4. Πες της ότι το κλειδί του σπιτιού σας θα το χρησιμοποιεί όταν λείπετε και είναι ανάγκη να μπει μέσα.Όταν θα είστε εκεί να χτυπάει κουδούνι. Εμένα η μάνα του είχε μπει μέσα ενώ κοιμόμασταν (φορούσα μόνο το κάτω εσώρουχο...)και άρχισε να μας ραντίζει με αγιασμό!!!!!!Το που θα φτάσει η κάθε γυναίκα που θέλει να ανακατεύεται δεν το ξέρει κανείς!
Πιάσε τη ζωή σου στα χέρια σου. Και μην νομίζεις ότι επειδή τους φωνάζεις είσαι κακιά κόρη. Αντιδράς με φωνή γιατί αλλιώς δεν ακούγεται η φωνή σου. Νομίζω ότι σου έχουν επιβληθεί τόσο που δεν μπορείς να αναπνεύσεις...γι΄αυτό φωνάζεις.
Συγνώμη και πάλι μήπως επενέβει πολύ στα προσωπικά σου. Απλά ήθελα να σε ξυπνήσω...

vivien9
16-05-13, 11:40
Συμφωνώ απόλυτα με την karita και τα άλλα κορίτσια..

Εσύ νομίζεις ότι είσαι κακιά επείδη φωνάζεις (η μαμά σου ωστόσο σε γράφει), και καταλήγεις να της κάνεις όλα τα χατήρια από τύψεις, με αποτέλεσμα να της έχεις παραχωρήσει όλες τις αρμοδιότητες της μάνας. Τι θα πει "βάζει τα χέρια της εκεί που ντύνω το μωρό"? Σταμάτησέ την! Μάνα σου είναι, όχι πεθερά που θα πρέπει να σκέφτεις και λίγο παραπάνω τα λόγια σου. Εμένα και οι 2 γιαγιάδες θα με είχαν καβαλήσει αν τους είχα αφήσει χώρο στο ελάχιστο. Εδώ, δεν τις είχα αφήσει ποτέ να αλλάξουν το μωρο, σε σημείο να τους δείχνω εγώ πώς να το κάνουν όταν τελικά πήγα δουλειά και θα το κράταγαν. Παρ'όλα αυτά άκουγα συνέχεια σχόλια του τύπου " Αχ, μονο με εμένα κάνει έτσι το μωρό, μόνο εμένα αγαπάει τόσο κτλ κτλ". Πήγαιναν να τον σηκώσουν-ντύσουν κτλ και τις έκοβα με ένα "θα το κάνω εγώ". Μόνο να τον ρέψουν τις άφηνα για να χαρούν. Έχουν καιρό να χαρούν οι γιαγιάδες, οι πρώτοι μήνες ανήκουν στους γονείς!

Σχετικά με τον θηλασμό, μην δίνεις καμια σημασία, ούτε να σε πιάνει το παράπονο, έχε υπόψη σου ότι οι περισσότερες μανάδες της γενιάς μας δεν θήλασαν γιατί είχε γίνει τρομερή προπαγάνδα για το ξένο γάλα τότε γύρω στις αρχές του 80. Μέχρι και οι γιατροί τότε πίστευαν ότι το ξένο γάλα είναι καλύτερο από το μητρικό. Έτσι οι μανάδες μας δεν εχουν το θηλασμό σε καμία υποληψη,έχω ακούσει τα χίλια μύρια για αυτό, μέχρι και ότι πρέπει να πάω σε μαστολόγο να με δει τόσο που θηλάζω:evil: Και φυσίκα ο θηλασμός εμποδίζει τις γιαγιάδες να ταϊσουν-κρατήσουν το μώρο και τον σνομπάρουν φουλ.

Για το κλείδι, ΠΑΡΤΟ, ή μην αφηνεις να μπαίνει έτσι η μαμά σου, είστε ξεχωριστό σπίτι, δεν μένετε όλοι μάζι! Και γω πάνω από τους γονείς μου μένω αλλά απαγορεύεται αυστηρά να ανοίξουν με κλειδί! Μπορεί να είναι ευκολία (για ποιον δεν ξέρω) , αλλά και μόνο για το τι συμβολίζει (ότι η μητέρα σου έχει δικαίωμα να μπαίνει όποτε θέλει -> να επεμβαίνει όποτε θέλει) πρέπει να σταματήσει αυτό. Ο άντρας σου δεν έχει πρόβλημα με αυτό?

elenip
16-05-13, 12:07
Συγνώμη κορίτσια αλλά το ότι ο σύζυγος της κοπέλας και ΠΑΤΕΡΑΣ του παιδιού είναι ΑΠΩΝ, το έχει διαβάσει κανείς???? tsarli μου συγνώμη που θα στο πω αλλά επειδή ως άτομο είμαι πολύ εγωίστρια ΜΉΠΩς ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΟ??? θεωρώ απαράδεκτο από πολλές κοπέλες να επικρίνουν με τέτοιο τρόπο την μητέρα σου η οποία σας ζει και σε βοηθάει σε όλα.... αυτό γλυκιά μου είναι ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ όχι των γιαγιάδων παππούδων.. αυτό με το μπουρνούζι μου θύμισε εμένα με τον άντρα μου που όταν ήταν μωρό και πήγαινε να τον πιάσει τον άφηνε πολύ ώρα στο κρεβάτι μέχρι να τον αλλάξει χωρίς να τον έχει σκεπασμένο με την πετσέτα, γιατί ο άντρας μου κάνει και 10 ώρες να του βάλει κρέμα / pampers κλπ και του φώναζα ότι θα κρυώσει.... την ανατροφή του παιδιού την έχεις αναλάβει μαζί με την μαμά σου και όχι με τον άντρας σου όπως πρέπει... αποδέχεσαι πολύ εύκολα ότι ο άντρας σου έρχεται σπίτι για ελάχιστη ώρα και αυτή την ώρα κοιμάται στην μαμά σου όμως σου φταίνε όλα... μήπως να σκεφτείς λίγο σοβαρά τι σου φταίει?? μήπως να αφήσεις το βόλεμα και να σκεφτείς σοβαρά που οδηγεί η κατάσταση... δεν σε κρίνω αλλά διαβλέπω αλλα πράγματα πιο σοβαρά από αυτά που αναφέρεις....

tsarli
17-05-13, 12:30
Koρίτσια sorry που δεν γράφω αμέσως, απλά με το μωρό και το θηλασμό και την ανακαίνιση βρίσκω χρόνο στα κλεφτα.
Έχετε απόλυτο δίκιο σε όλα. Η αλήθεια είναι ότι σίγουρα τα προβλήματα είναι πιο ουσιαστικά και προϋπάρχουν. Η ουσία είναι ότι ανέκαθεν έκανα αυτό που ήθελα, δεν μου χαλούσαν χατίρι, έζησα με πολλές ανέσεις (στερούνταν αυτοί για να έχω εγώ τα πάντα), αλλά σε σοβαρά θέματα (σπουδές-γάμος) ικανοποίησα (ήθελα δεν ήθελα) τις δικές τους ανάγκες και επιθυμίες (και μη μου πείτε ότι δεν είναι δύσκολο να σου χαλάσουν τη σχέση με τον μοναδικό άνθρωπο που αγάπησες, ένα βήμα πριν την εκκλησία, μη μου πείτε κι εδώ ότι υπήρξα αδύναμη σαν χαρακτήρας, γιατί το πάλεψα όσο δεν πήγαινε). Τελοσπάντων, δεν τα ανέφερα γιατί θα φανώ "κακίστρο" που κατηγορεί άλλους για τις δικές της λανθασμένες επιλογές. Οπότε προτιμώ πλέον, απ' το να κάθομαι και να λέω "ναι, φταίνε αυτοί για τη σημερινή μου κατάσταση", να δέχομαι ότι απλά έκανα λάθος επιλογές.
Όσο για το παρελθόν, το αφήνω στην άκρη γιατί δεν βγαίνει τίποτα. Γενικά δεν βγαίνει τίποτα. Οφείλω να αποδεχτώ ότι έχω χρυσούς γονείς, αλλά με πολύ εγωιστική αγάπη (να μην παντρευτώ τον τάδε γιατί δεν τους αρέσει εμφανισιακά, να χαίρονται το μωρό όπως αυτοί θέλουν κλπ).
Τουλάχιστον εδώ τα έβγαλα από μέσα μου. Γιατί και σε φίλη που τα έχω πει, η απάντηση είναι μία "σου προσφέρουν τόσα και σε υπεραγαπάν, που δεν πρέπει να χεις παράπονο".
Εξ ού και τα πολλά νεύρα (η μάνα μου λέει στο σύζυγο ότι πρέπει να με στείλουν σε ψυχολόγο-ψυχίατρο για τα νεύρα) και ο σύζυγός μου ήρθε σπίτι και μου το είπε. Επίσης μου είπε, τώρα που τους γνωρίζει ακόμη καλύτερα, ότι αυτός αν ήταν στη θέση μου, θα είχε πάει ήδη σε τρελοκομείο. Ευτυχώς με πιστεύει πλέον και μάλιστα μου λέει ότι κάνω πολύ υπομονή.
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Άλλωστε αν βάλω στη ζυγαριά τα πλην και τα συν, σίγουρα βαραίνουν τα συν. Απλά μωρέ είναι και κάποια πλην που με πόνεσαν τόσο..
Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Στο φόρουμ βρίσκω ανθρώπους που τους αισθάνομαι δικούς μου. Ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτετε να διαβάσετε την ¨κλάψα" μου.

ΜΑΡΙΑΛ
17-05-13, 18:15
τσαριλ έχεις εξαγωραστεί με τα λεφτα των γονιών σου... :(

μην κάνεις ζυγοσταθμιση τα συν και τα πλην, αν είναι δυνατόν!!

δηάδή δεν σπο'υδασε αυτό που ήθελες, και δεν παντρευτηκες αυτόν που ήθελες γιατί;
για να μην χάσεις το ρευστό των γονιών σου :shock: ;
ή την αγάπη τους;
να την βρασεις τετοια αγάπη που δεν νοιαζεται γι την ευτυχία του παιδιού τους....
δηλαδη επειδη σου δίνουν το σπίτι τους, "παραχωρείς" το μωρό σου σε εκείνους;

δεν νομίζω ότι μπορείς να ταρακουνηθείς με κανέναν τρόπο, κορίτσι μου επιλέγεις να βρίσκεσαι σε αυτήν την απαίσια ευνουχιστική κατάσταση, και να ξέρεις συνέχεια θα χειροτερελυει...

αν θες ένα καλύτερο μέλλον για την οικογένεια σου κάνε αυτά που σου είπα σε προηγούμενο ποστ...
αλλιώς :(, θα βυθίζεσαι ολοένα και περισσότερο στη μιζέρια και στην αυτολυπηση...