PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνναλακτικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος

eliana_1976_
15-03-11, 14:37
Εχει βάλει καμμιά κοπέλα στο σπίτι της εναλλακτικό πάροχο όπως είναι η Aegean Power για τη ΔΕΗ να μας πει εντυπώσεις και κατά πόσο συμφέρει μια τέτοια αλλαγή ??

eliana_1976_
15-03-11, 14:40
Εχει βάλει καμμιά κοπέλα στο σπίτι της εναλλακτικό πάροχο όπως είναι η Aegean Power για τη ΔΕΗ να μας πει εντυπώσεις και κατά πόσο συμφέρει μια τέτοια αλλαγή ??

http://www.aegeanpower.com/προϊόντα-και-υπηρεσιες.aspx

poukis
15-03-11, 14:42
εδώ είμαστε!!!
μολις εχθές μιλουσα για αυτό το θέμα..με αντιπρόσωπο της Aegean
είδα ότι εάν καις κοντά στις 1000 μονάδες συμφέρει ,αλλά εμείς που καίμε 1400 δεν μας συμφέρει γιατι τις 400 μονάδες πάνω από το πακετο που έχουν (1000 μοναδες 100Ε) το χρεώνουν 0,14 περιπου.
με αυτή την τιμή σε εμένα έβγαινε ακριβώς το ίδιο με την ΔΕΗ

soevan07
15-03-11, 14:46
Και εμάς μα πήραν τηλέφωνο....

Ενδιαφέρον ακούγεται!
Επιτέλους να πέσει το ριμάδι το τιμολόγιο του ρεύματος!!!!

fenaki
15-03-11, 15:04
μόνο για την τιμή σας είπαν?σε περίπτωση βλάβης τι γίνεται?κάποια εγγύηση δίνουν?ή ειναι όπως τα πακέτα σταθερής τηλεφωνίας που στην πρωτη κακοκαιρία μένεις χωρίς τηλέφωνο?

eliana_1976_
15-03-11, 15:12
Δεν ξέρω τα έχω πάρει τόσοοοο πολύ με την ΔΕΗ που πήρα σήμερα τηλ και έγινε της κακομοίρας. Μας ήρθε έναντι 160,00 ευρώ !!!!! Και όχι τίποτα άλλο έχουμε βάλει νυχτερινό ρεύμα εδώ και 5 μήνες και μαγειρευω, σιδερώνω, πλυντήρια ρούχων/πιάτων δουλευουν ΜΟΝΟ στο νυχτερινό. Και όχι μόνο αυτά αλλά μαγειρεύω πάντα μαγητό και για εμάς και για το παιδί για δύο μέρες πλην ορισμένων εξαιρέσεων και πλέον τα περισσότερα μόνο στη χύτρα για να μειώσω την κατανάλωση. Αλλάξαμε το πλυντήριο ρούχων που μας χάλασε και πήραμε ενεργειακής κατανάλωσης Α+++ και επειδή είναι 8κίλο πλέον βάζω 3-4 πλυντήρια τη βδομάδα το ανώτερο και 3 πλυντήρια τη βδομάδα πιάτων. Ολες οι άλλες συσκευές μας είναι ενεργειακής κλάσης Α. Θερμοσίφωνα δεν ανάβω σχεδόν ποτέ γιατί έχουμε ηλιακό.
Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός ήρθε 260,00 (που ποτέ στα χρονικά δεν έχουμε πληρώσει τόσα χρήματα) και μας χρέωσαν επιπλέον 21,00 ευρώ για αναπροσαρμογή της εγγύησης και 41,00 για τα τέλη του νυχτερινού ρεύματος. Φτάνουμε το τετράμηνο να πληρώνουμε πάνω από 400 ευρώ. Είναι δυνατόν ??? Εντάξει ανέβηκε ο ΦΠΑ πόσο όμως θα πάει πάνω ??? Το συζητούσα με μια φίλη μου η οποία μένει δίπλα μου άρα πληρώνουμε ίδια τέλη για το δήμο περίπου, έχει 150 τ.μ μεζονέτα, βάζει 14 πλυντήρια ρούχων τη βδομάδα γιατί έχει 3 παιδιά που πάνε σχολείο, μαγειρευει κάθε μέρα και βάζει κάθε μέρα πλυντήριο πιάτων και πλήρωσε εκκαθαριστικό και αυτή 260,00 το ίδιο με εμάς και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ. Τι γίνεται βρε παιδιά ??? Εμείς αν είχαμε 3 παιδιά πόσο θα έπρεπε να μας ερχόταν ???
Η μητέρα μου πάλι 150 τ.μ σπίτι, μαγειρευει όλη μέρα και τα σ/κ βαράει υπερωρίες γιατί στέλνει και σε εμάς φαγητά. Βάζει του κόσμου τα πλυντήρια, σιδερώνει με στιρέλα που καίει τα άντερά της, βάζει πλυτήριο πιάτων συχνά και πλήρωσε 170,00 εκκαθαριστικό ??? Εχω τρελαθεί !!! Θα δουλευουμε μόνο για τη ΔΕΗ ??? ή θα πληρώνουμε όλους αυτούς που δουλευουν στη ΔΕΗ και πληρώνουν ψίχουλα ??? Μιας φίλης μου ο άντρας είναι τεχνικός στο ΔΕΗ και πληρώνουν ρεύμα 14,00 !!!!! Ελεος !!!

eliana_1976_
15-03-11, 15:17
μόνο για την τιμή σας είπαν?σε περίπτωση βλάβης τι γίνεται?κάποια εγγύηση δίνουν?ή ειναι όπως τα πακέτα σταθερής τηλεφωνίας που στην πρωτη κακοκαιρία μένεις χωρίς τηλέφωνο?

Αυτό που ξέρω είναι ότι η aegean σε χρεώνει μόνο για το ρεύμα, για τα ΔΕΤΕ, τέλη δήμου, ΕΡΤ κτλ σου έρχεται λογαρισμός από το ΔΕΗ. Αν πάθεις βλάβη, διακοπή κτλ έρχεται συνεργείο της ΔΕΗ και όχι της Aegean. Ο γαμπρός μου πάντως μου είπε ότι έρχεται μία η άλλη με τη ΔΕΗ.

eliana_1976_
15-03-11, 15:21
εδώ είμαστε!!!
μολις εχθές μιλουσα για αυτό το θέμα..με αντιπρόσωπο της Aegean
είδα ότι εάν καις κοντά στις 1000 μονάδες συμφέρει ,αλλά εμείς που καίμε 1400 δεν μας συμφέρει γιατι τις 400 μονάδες πάνω από το πακετο που έχουν (1000 μοναδες 100Ε) το χρεώνουν 0,14 περιπου.
με αυτή την τιμή σε εμένα έβγαινε ακριβώς το ίδιο με την ΔΕΗ

Εμείς υποτίθεται καταναλώσαμε 1735 μονάδες στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Θα τρελαθώ εντελώς. Τόσες μονάδες η μητέρα μου με όλα αυτά που μαγειρευει δεν τις καίει. Σήμερα κατέβηκα και είδα τον μετρητή και έχει δείχνει 550 μονάδες ότι έχει κάψει από την προηγούμενη μέτρηση και άλλες 250 το νυχτερινό. Η επόμενη καταμέτρηση εκκαθεριστικού είναι γύρω στις 20/4. Είμαι περίεργη όταν έρθουν και μου χτυπήσουν να κάνουν καταμέτρηση τι θα καταμετρήσουν ??? Θα κατέβω κάτω την ώρα που θα κάνουν καταμέτρηση να δω τι έχουν περάσει. Αλλωστε το δικό μας κουδούνι χτυπάνε.

μαρακικ
15-03-11, 15:23
μπρερδεμα το βλεπω βρε παιδια..αλλος λογαριασμος η δεη αλλος η aegean απο οτι ακουσα για να εχεις καποια σχετικη διαφορα πρεπει να καταναλωνεις συγκεκριμενες μοναδες..τι να πω..ισως αν μπουν στο παιχνιδι και αλλες εταιριες να παιξει λιγο ο ανταγωνισμος,μπας και καταφερουμε να μειωσουμε απο καπου.. αυτο το ρευμα πια 120 ευρω διαρκως λες και εχουμε κλεισει συμφωνια..και να πεις οτι κανουμε καταναλωση??ολη μερα λειπουμε απο το σπιτι..

fg102
15-03-11, 18:18
Εμείς υποτίθεται καταναλώσαμε 1735 μονάδες στον προηγούμενο εκκαθαριστικό. Θα τρελαθώ εντελώς. Τόσες μονάδες η μητέρα μου με όλα αυτά που μαγειρευει δεν τις καίει. Σήμερα κατέβηκα και είδα τον μετρητή και έχει δείχνει 550 μονάδες ότι έχει κάψει από την προηγούμενη μέτρηση και άλλες 250 το νυχτερινό. Η επόμενη καταμέτρηση εκκαθεριστικού είναι γύρω στις 20/4. Είμαι περίεργη όταν έρθουν και μου χτυπήσουν να κάνουν καταμέτρηση τι θα καταμετρήσουν ??? Θα κατέβω κάτω την ώρα που θα κάνουν καταμέτρηση να δω τι έχουν περάσει. Αλλωστε το δικό μας κουδούνι χτυπάνε.

Τη δυνατότητα της online καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή ξεκίνησε να προσφέρει η ΔΕΗ. Με αυτό τον τρόπο ο δίμηνος λογαριασμός θα έρχεται βάσει της πραγματικής κατανάλωσης και όχι με τις κατΆ εκτίμηση καταναλώσεις – το γνωστό «έναντι». Θα μπορείτε, δηλαδή, να λαμβάνετε πάντοτε εκκαθαριστικό λογαριασμό αντί για έναντι.

Πιο συγκεκριμένα, στους συνήθεις πελάτες Χαμηλής Τάσης (οικίες, καταστήματα, μικρές επιχειρήσεις, κλπ) η ΔΕΗ εφαρμόζει διμηνιαία έκδοση λογαριασμών. Ο λογαριασμός του πρώτου διμήνου εκδίδεται χωρίς καταμέτρηση, με κατΆ εκτίμηση καταναλώσεις («έναντι»). Το «έναντι» υπολογίζεται αυτόματα από το μηχανογραφικό σύστημα της Επιχείρησης και βασίζεται σε συγκεκριμένο αλγόριθμο που περιλαμβάνει τα ιστορικά στοιχεία των καταναλώσεων (π.χ. τις καταναλώσεις της αντίστοιχης χρονικής περιόδου του προηγούμενου έτους).

Ο λογαριασμός του δεύτερου διμήνου (εκκαθαριστικός) εκδίδεται μετά από λήψη ένδειξης από το προσωπικό της Επιχείρησης και περιλαμβάνει τη συνολική κατανάλωση του τετραμήνου, από την αξία του οποίου αφαιρείται η αξία ρεύματος που είχε χρεωθεί στον κατΆ εκτίμηση («έναντι») λογαριασμό.

Μέχρι σήμερα η ΔΕΗ έδινε τη δυνατότητα τηλεφωνικής καταχώρησης της ένδειξης από τον αριθμό 10410. Η online καταχώρηση ωστόσο αναμένεται να είναι πιο πρακτική, επιτρέποντάς σας να λαμβάνετε πάντοτε εκκαθαριστικό λογαριασμό και όχι έναντι.

Αναλυτικές οδηγίες για το πώς ακριβώς θα πραγματοποιήσετε την καταχώρηση μπορείτε να βρείτε στον επίσημο ιστοχώρο της ΔΕΗ, ενώ η διεύθυνση της εφαρμογής online καταχώρησης ενδείξεων μετρητή είναι στο https://ivr.dei.com.gr.

fragola
15-03-11, 18:40
Εγώ πάντως που ρώτησα δε με συμφέρει, πιο πολλά θα πληρώνω με την aegean! Έχουν συγκεκριμένα πακέτα, σα χρόνο ομιλίας ένα πράγμα, αλλά η νυχτερινή κατανάλωση χρεώνεται χωριστά. Προς το παρόν εμένα δε με συμφέρει...

lop
15-03-11, 19:22
Κορίτσια, έχω ξαναγράψει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πληρώνετε τόσο. 121τ.μ. στον 4ο, με ηλιακό, και νυχτερινό, οικογένεια με 2 παιδιά (με τα ανάλογα πλυντήρια,PS,HYκλπ) Ν.Φιλαδέλφεια, πληρώνω ΕΝΑΝΤΙ 75 Ε και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ 110Ε. Καταλάβετε ότι το πλυντήριο πιάτων, το στεγνωτήριο ΚΑΙΝΕ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ.Μην παραπονιέστε λοιπόν ή ψάξτε το.

sofaki1978
15-03-11, 19:43
καλε ολες σας τρωω!!!!

τον απριλιο ηρθε εκκαθαριστικος 550 ευρω !!!!!! :shock:

μετα τον απριλιο μου ηρθανε 2 εναντι,το ενα 100 ευρω και το αλλο 180 ευρω αν θυμαμαι καλα (δεν μας βρηκαν λεει σπιτι για να μετρησουν γι"αυτο και οι 2 εναντι) οποτε τον δεκεμβρη μας ηρθε ο εκκαθαριστικος και μας καθαρισε :twisted::twisted::twisted:

610 ευρω!!!!!

Δεν ξερω τι κανω λαθος,τετοιο ρευμα ουτε η πιτσαρια της γειτονιας μου δεν δινει.

αααα και πριν 2 εβδομαδες εναντι 290 ευρω !!!!σπιτι 100 τμ!και ολα αυτα τα εχουμε λεει καψει!:-?:-?

momitsi
15-03-11, 20:07
μηπως εχει καμια διαρροη?τι εννοω?εχω ειχα εναν καταψυκτη που χαλασε και δουλευε ολη μερα-το καταλαβα οταν ηρθε το ρευμα.εχω παντως ειμαι στην energa και εχω διαφορα στο ρευμα!

fragola
15-03-11, 21:19
μηπως εχει καμια διαρροη?τι εννοω?εχω ειχα εναν καταψυκτη που χαλασε και δουλευε ολη μερα-το καταλαβα οταν ηρθε το ρευμα.εχω παντως ειμαι στην energa και εχω διαφορα στο ρευμα!

Τί είναι αυτό, άλλη εταιρεία?

ego-roula
15-03-11, 22:02
προχθες μου ηρθε ο λογαριασμος της δεη
370 Ευρω
και εμένα μου φαίνονται πολλά, .αν δεν χρησιμοποιησω το νυχτερινο

ποσο θα μου ερχοταν???

eliana_1976_
15-03-11, 22:13
Κορίτσια, έχω ξαναγράψει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πληρώνετε τόσο. 121τ.μ. στον 4ο, με ηλιακό, και νυχτερινό, οικογένεια με 2 παιδιά (με τα ανάλογα πλυντήρια,PS,HYκλπ) Ν.Φιλαδέλφεια, πληρώνω ΕΝΑΝΤΙ 75 Ε και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ 110Ε. Καταλάβετε ότι το πλυντήριο πιάτων, το στεγνωτήριο ΚΑΙΝΕ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ.Μην παραπονιέστε λοιπόν ή ψάξτε το.

Εγώ δεν έχω καν στεγνωτήριο να φανταστείς. Και όπως είπα και παραπάνω τα πάντα τα κάνω στο νυχτερινό. Το 2ώρο κάθε μεσημέρι ξεπατώνομαι να κάνω τα πάντα που σηκώνουν ρευμα. Και έχω μειώσει στο ελάχιστο τα πλυντήρια. Το μόνο που έχω πάρει και δεν ξέρω πόσο καταναλώνει είναι ο αρτοπαρασκ. που τον χρησιμοποιώ 2-3 φορές την εβδομάδα. Το σπίτι είναι 110 τ.μ και στην δεη είναι δηλωμένο 90 τ.μ Τα τέλη του δήμου μας έρχονται περίπου 45,00 ευρώ και άλλα 8,00 ευρώ η ΕΡΤ. Κατέβασα τον γενικό όπως μου είπαν μήπως έχει κάποια διαρροή και το ρολόι είχε σταματήσει να γυρνάει. Αρα διαρροή δεν παίζει. Δεν είναι δυνατόν να λείπουμε 3 μήνες πέρυσι το χειμώνα, ο άντρας μου να χρησιμοποιεί μόνο pc, ένα πλυντήριο πιάτων μία φορά τη βδομάδα, ρούχων μία φορά το μήνα και από μαγειρέματα να μην κάνει τίποτα γιατί του έστελνα με την αδερφή μου τάπερ για όλη την εβδομάδα και ο λογαριασμός ήρθε 200,00 και ο επόμενος που πάλι λείπαμε το καλοκαίρι άλλους 3 μήνες ήρθε άλλα 200,00. Τότε βέβαια δεν είχαμε νυχτερινό. Τώρα που το έχουμε και το χρησιμοποιώ φουλ έρχεται περισσότερο. Εχω σηκώσει τα χέρια ψηλα !!

eliana_1976_
15-03-11, 22:16

Δεν μας λες και εμάς καμμιά λεπτομέρεια μπας και σωθούμε ???

eliana_1976_
15-03-11, 22:26

http://www.energa.com.gr/el/products-services/individual/

Ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 3 μήνες εκτός από τον πρώτο που τον λαμβάνεις μέσα στον 1,5 μήνα περίπου. Δεν καταβάλλεις εγγύηση, σου εκδίδεται προφανώς πρόσθετος λογαριασμός με τελή, ερτ κτλ από τη ΔΕΗ
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που λέει χρέωση μετά την έκπτωση. Ποια έκπτωση εννοεί ??? Αν κάνεις λιγότερη χρήση π.χ από τις 1400 κιλοβατόρες σου κάνει έκπτωση ??
Πρόγραμμα
(Δωρεάν KWh) HOME 900 HOME 1400 HOME 1900 HOME 2500 HOME 3400
Χρέωση/3μηνο 109€ 187€ 304€ 410€ 545€
Χρέωση μετά την έκπτωση* 89€ 147€ 250€ 340€ 452€

pashalitsa
15-03-11, 23:03
Βρε κορίτσια δεν ξέρω τί παίζει με τη ΔΕΗ αλλά ειλικρινά από το καλοκαίρι και μετά μας έχει ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ!!! Μιλάμε για τρελούς λογαριασμούς, αφού σκέφτομαι μήπως και παίζει καμιά απάτη!!! Θα αρχίσω να κοιτάω το ρολόι κάθε βδομάδα και να καταγράφω μου φαίνεται...

ilonka19
15-03-11, 23:04

Είσαι σίγουρη ότι ο λογαριασμός σου υπολογίζεται σωστά (έλεγξε αν τα τ.μ. στο λογαριασμό είναι σωστά περασμένα, συχνά γίνονται εκεί λάθη).
Μόνο τα δημοτικά τέλη είναι 121 τμ x1,90 x60/365 + δημοτικός φόρος+ ΤΑΠ είναι χοντρικά 60 ευρώ + 8,00 ευρώ η ΕΡΤ μας κάνουν σύνολο 70 ευρώ οπότε είναι σαν να έρχεται κατανάλωση ρεύματος μόνο 5 ευρώ το δίμηνο.

momitsi
16-03-11, 12:16
http://www.energa.com.gr/el/products-services/individual/

Ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 3 μήνες εκτός από τον πρώτο που τον λαμβάνεις μέσα στον 1,5 μήνα περίπου. Δεν καταβάλλεις εγγύηση, σου εκδίδεται προφανώς πρόσθετος λογαριασμός με τελή, ερτ κτλ από τη ΔΕΗ
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που λέει χρέωση μετά την έκπτωση. Ποια έκπτωση εννοεί ??? Αν κάνεις λιγότερη χρήση π.χ από τις 1400 κιλοβατόρες σου κάνει έκπτωση ??
Πρόγραμμα
(Δωρεάν KWh) HOME 900 HOME 1400 HOME 1900 HOME 2500 HOME 3400
Χρέωση/3μηνο 109€ 187€ 304€ 410€ 545€
Χρέωση μετά την έκπτωση* 89€ 147€ 250€ 340€ 452€

ισχυουν οι δευτερες χρεωσεις δηλαδη το πρωτο τριμηνο πληρωνεις 89+13%φπα το δευτερο τριμηνο 89 +τις επιπλεον κιλοβατορες που εκανες απο τις 900.ειμαι στην πρωτη κατηγορια εγω και εχω κανα 20 ευρω κερδος στο τετραμηνο ενταξει δεν ειναι τρελο ποσο αλλα γιατι οχι-ασε που την εγγυηση που εχεις δωσει στην δεη την περνουνε και την βαζουν σε λογαριασμο.εγω ειμαι ευχαριστημενη

momitsi
16-03-11, 12:22
Εγώ δεν έχω καν στεγνωτήριο να φανταστείς. Και όπως είπα και παραπάνω τα πάντα τα κάνω στο νυχτερινό. Το 2ώρο κάθε μεσημέρι ξεπατώνομαι να κάνω τα πάντα που σηκώνουν ρευμα. Και έχω μειώσει στο ελάχιστο τα πλυντήρια. Το μόνο που έχω πάρει και δεν ξέρω πόσο καταναλώνει είναι ο αρτοπαρασκ. που τον χρησιμοποιώ 2-3 φορές την εβδομάδα. Το σπίτι είναι 110 τ.μ και στην δεη είναι δηλωμένο 90 τ.μ Τα τέλη του δήμου μας έρχονται περίπου 45,00 ευρώ και άλλα 8,00 ευρώ η ΕΡΤ. Κατέβασα τον γενικό όπως μου είπαν μήπως έχει κάποια διαρροή και το ρολόι είχε σταματήσει να γυρνάει. Αρα διαρροή δεν παίζει. Δεν είναι δυνατόν να λείπουμε 3 μήνες πέρυσι το χειμώνα, ο άντρας μου να χρησιμοποιεί μόνο pc, ένα πλυντήριο πιάτων μία φορά τη βδομάδα, ρούχων μία φορά το μήνα και από μαγειρέματα να μην κάνει τίποτα γιατί του έστελνα με την αδερφή μου τάπερ για όλη την εβδομάδα και ο λογαριασμός ήρθε 200,00 και ο επόμενος που πάλι λείπαμε το καλοκαίρι άλλους 3 μήνες ήρθε άλλα 200,00. Τότε βέβαια δεν είχαμε νυχτερινό. Τώρα που το έχουμε και το χρησιμοποιώ φουλ έρχεται περισσότερο. Εχω σηκώσει τα χέρια ψηλα !!
διαρροη εννοω απο καποιο ηλεκτρικο εγω καταλαβα οτι ηταν απο τον καταψυκτη οταν τον εβγαλα απο την πριζα και ειδα οτι το ρολοι γυρνουσε νορμαλ-μετα το ξαναεβαλα και γυρνουσε σαν τρελο ετσι θα καταλαβεις αν εχεις τετοια διαροη απο συσκευη-επισης εχει ανεβει πολυ το φπα οποτε ανεβηκαν ολοι οι λογαριασμοι-ασε που ακουσα οτι ετοιμαζουν και αλλες αυξησεις.οποτε θελει ενα μαθηματακι.

Fotsi
16-03-11, 12:46
Παντως παρολο που προσεχουμε και κανουμε συστηματικη χρηση του νυχτερινου δεν μπορουμε να πεσουμε κατω απο το 150αρι εναντι και 200 εκκαθαριστικο με τιποτα!! :(

natty26
16-03-11, 13:03
ισχυουν οι δευτερες χρεωσεις δηλαδη το πρωτο τριμηνο πληρωνεις 89+13%φπα το δευτερο τριμηνο 89 +τις επιπλεον κιλοβατορες που εκανες απο τις 900.ειμαι στην πρωτη κατηγορια εγω και εχω κανα 20 ευρω κερδος στο τετραμηνο ενταξει δεν ειναι τρελο ποσο αλλα γιατι οχι-ασε που την εγγυηση που εχεις δωσει στην δεη την περνουνε και την βαζουν σε λογαριασμο.εγω ειμαι ευχαριστημενη

Ποσα τμ2 ειναι το σπιτι σου?? Πως επέλεξες το 1ο πακετο δηλαδη? Η ΔΕΗ συνεχιζει να σου στέλνει λογαριασμό με τα τελη κλπ κλπ??
Ενδιαφερον ακουγεται!

momitsi
16-03-11, 13:19
λοιπον ειμαι στο πρωτο βαση τις κιλοβατορες που εκανα στην δεη-εγω κανω καθε 4 μηνο 1400 κοντα οποτε στο τριμηνο 1050 αρα ειμαι στο πρωτο εχει αναλυτικα που ανηκεις στον αντιπροσωπο που ηρθε και μου το εκανε-συμπληρωσα μια αιτηση-μια φωτοτυπια ταυτοτητα και μετα απο λιγο καιρο μπηκα-ναι ερχεται καθε διμηνο λογαρισμο για δημο και ερτ-το σπιτι μου ειναι 170 τμ απλα επειδη ειχα μεγαλη προκαταβολη στην δεη το σκεφτηκα οτι ειναι καλη περιπτωση γιατι να φυγω απο αυτο το σπιτι δεν υπαρχει περιπτωση οποτε γιατι να μου τα κραταει ετσι η δεη-ελπιζω να σου ελυσα αποριες!

mamathoma
16-03-11, 14:48
΄καλή περίπτωση ακούγεται......τους έστειλα ένα mail να μάω περισσότερα......μας έχει γδάρει η ΔΕΗ.

Rea_1971
16-03-11, 15:02
Αυτό που ξέρω είναι ότι η aegean σε χρεώνει μόνο για το ρεύμα, για τα ΔΕΤΕ, τέλη δήμου, ΕΡΤ κτλ σου έρχεται λογαρισμός από το ΔΕΗ. Αν πάθεις βλάβη, διακοπή κτλ έρχεται συνεργείο της ΔΕΗ και όχι της Aegean. Ο γαμπρός μου πάντως μου είπε ότι έρχεται μία η άλλη με τη ΔΕΗ.

Αυτό είναι το θέμα. Γιατί αν δείτε αυτές οι χρεώσεις αφορούν μεγάλο μέρος του λ/σμού. Και δεν ξέρω αν με άλλον πάροχο θα δει κανείς αξιόλογη διαφορά.

eliana_1976_
16-03-11, 15:07
λοιπον ειμαι στο πρωτο βαση τις κιλοβατορες που εκανα στην δεη-εγω κανω καθε 4 μηνο 1400 κοντα οποτε στο τριμηνο 1050 αρα ειμαι στο πρωτο εχει αναλυτικα που ανηκεις στον αντιπροσωπο που ηρθε και μου το εκανε-συμπληρωσα μια αιτηση-μια φωτοτυπια ταυτοτητα και μετα απο λιγο καιρο μπηκα-ναι ερχεται καθε διμηνο λογαρισμο για δημο και ερτ-το σπιτι μου ειναι 170 τμ απλα επειδη ειχα μεγαλη προκαταβολη στην δεη το σκεφτηκα οτι ειναι καλη περιπτωση γιατι να φυγω απο αυτο το σπιτι δεν υπαρχει περιπτωση οποτε γιατι να μου τα κραταει ετσι η δεη-ελπιζω να σου ελυσα αποριες!

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν στις 900 μονάδες που σου δίνει συμπεριλαμβάνονται και οι μονάδες του νυχτερινού ρεύματος ή αυτές σου τις χρεώνει έξτρα γιατί αναφέρει 0,054 για κάθε μονάδα νυχτερινού.

eliana_1976_
16-03-11, 15:15
Πάντως ένας γνωστός μου ηλεκτρολόγος μου είπε ότι ακόμα και τις συσκευές που έχουμε κλειστές όπως τηλεόραση άσχετα αν την έχουμε κλειστή τραβάνε ρεύμα αφού είναι στην μπρίζα. Το ίδιο και με το pc, μικροκυμάτων κτλ. Εγώ επειδή έχω πολλά συνδεδεμένα στις μπρίζες χρησιμοποιώ πολύμπριζα και όταν δεν τα χρησιμοποιώ τα κλείσω από το on-off. Ο άντρας μου με κοροιδευει αλλά έτσι πρέπει να κάνουμε μας είπε ο γνωστός ηλεκτρολόγος. Πάντως χθες έκανα καταμέτρηση στο ρολόι και έχουμε κάψει από την τελευταία μέτρηση 565 μονάδες νυχτερινό και 402 ημερήσιο. Να δω μέσα σε 25 μέρες που θα κάνουν την εκκαθαριστική καταμέτρηση πόσες ακόμα μονάδες θα κάψουμε ??? Είμαι περίεργη. Την προηγούμενη τετραμηνία είχαμε 1735 μονάδες. Μέχρι τώρα έχουμε κάψει 967 μονάδες. θα μετράω το ρολόι κάθε βδομάδα μέχρι να δω τι γίνεται.
Τωρα ανέβασαν το ΦΠΑ από το 2012 θα πληρώνουμε μερίδιο ο καθένας στο λογαριασμό για το κοινωνικό τιμολόγιο που δίνουν στους οικονομικά ασθενέστερους. Φέτος θα καλύψει η ΔΕΗ το κονδύλι και από του χρόνουν θα μας βάλουν συμμετοχή στους δικούς μας λογαριασμούς όπως με το ΔΕΤΕ. Αρε κράτος !!

fragola
16-03-11, 16:23
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν στις 900 μονάδες που σου δίνει συμπεριλαμβάνονται και οι μονάδες του νυχτερινού ρεύματος ή αυτές σου τις χρεώνει έξτρα γιατί αναφέρει 0,054 για κάθε μονάδα νυχτερινού.

Το νυχτερινό είναι εξτρά... Για μένα δε συμφέρει προς το παρόν -ειδικά αν έχεις νυχτερινό, περιμένω και τον επόμενο εκκαθαριστικό, να δω αν έχουν γίνει αυξήσεις...

momitsi
16-03-11, 16:42
απο οσο ξερω το νυχτερινο ειναι το ιδιο σε οποια εταιρεια και να πας με την δεη λεπτομερειες δεν ξερω

eliana_1976_
16-03-11, 17:22
απο οσο ξερω το νυχτερινο ειναι το ιδιο σε οποια εταιρεια και να πας με την δεη λεπτομερειες δεν ξερω

Στη δεη η χρέωση του νυχτερινού είναι 0,05 και στην energa 0,054. Αν είναι όμως να σε χρεώνει εξτρά για τις ώρες του νυχτερινού ποιο είναι το ώφελος ?? Κι εγώ περιμένω τον επόμενο εκκαθαριστικό αρχές μαίου οπότε θα έχω μ'ετρο σύγκρισης με τους παλιούς γιατί έχω αλλάξει τα φώτα στο νυχτερινό ρευμα και από τότε που αλλάξαμε πλυντήριο φαντάζομαι ότι θα δούμε ΄διαφορά στις χρεώσεις.

momitsi
16-03-11, 17:40
δεν περνω και ορκο αλλα ο αντιπροσωπος μου ειχε πει το ιδιο ειναι τεσπα-αλλα αυτο που ειπες για τις συσκευες που ειναι σε αναμονη εχεισ δικιο θα αρχισω και γω να τις κλεινω απο τον κεντρικο-τηλεοραση-μικροκυματων-σκουπακι κατι θα γλυτωσουμε.

XΡΙΣΤΙΝΑ
16-03-11, 17:41
Koριτσια στο νυχτερινο πληρωνεις ξεχωριστο παγιο?
400 ευρω μου ηρθε το ρημαδι..πρεπει να δω τι θα κανω...Ευτυχως καλοκαιριαζει και θα κοψω το στεγνωτηριο

momitsi
16-03-11, 17:48
δεν ξερω-δεν νομιζω αλλα ασ μασ πει καποια κοπελα την διαδικασια για νυχτερινο-απο οσο ξερω κανεις αιτηση στην δεη για το αν εχεις ενα ειδικο καλωδιο στην παροχη σου κατι τετοιο γιατι σκεφτομαι να κανω και γω απο οτι μου ειπε αυτος στην energa μολις το κανω να τους ενημερωσω γιατι αλλαζω κατηγορια-το σκεφτομαι βασικα για το καλοκαιρι που το κλιματιστικο δουλευει περισσοτερο

Tjetje
16-03-11, 19:35
[QUOTE=fg102;1946686]Τη δυνατότητα της online καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή ξεκίνησε να προσφέρει η ΔΕΗ.

Να κανω μια χαζη ερωτηση ,,,,,, δεν καταλαβα τι ακριβως μας προσφερει .... και κατι ακομα επειδη ειμαι παθουσα με τους λογαριασμους πως μπορω να δω αν η μετρηση που κανουν ειναι σωστη? δηλαδη η ιδια με αυτα που πληρωνω?

fragola
17-03-11, 08:20
[QUOTE=fg102;1946686]Τη δυνατότητα της online καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή ξεκίνησε να προσφέρει η ΔΕΗ.

Να κανω μια χαζη ερωτηση ,,,,,, δεν καταλαβα τι ακριβως μας προσφερει .... και κατι ακομα επειδη ειμαι παθουσα με τους λογαριασμους πως μπορω να δω αν η μετρηση που κανουν ειναι σωστη? δηλαδη η ιδια με αυτα που πληρωνω?

Σπυ προσφέρει τη δυνατότητα το έναντι να μην είναι στο περίπου αλλά ακριβώς η μέχρι τότε κατανάλωση.

eliana_1976_
17-03-11, 12:31
Koριτσια στο νυχτερινο πληρωνεις ξεχωριστο παγιο?
400 ευρω μου ηρθε το ρημαδι..πρεπει να δω τι θα κανω...Ευτυχως καλοκαιριαζει και θα κοψω το στεγνωτηριο

Φυσικά και πληρώνεις πάγιο για το νυχτερινό, εμείς πληρώσαμε 41,00 και 21 ευρώ για αναπροσαρμογή της εγγύησης.

eliana_1976_
17-03-11, 12:40
δεν ξερω-δεν νομιζω αλλα ασ μασ πει καποια κοπελα την διαδικασια για νυχτερινο-απο οσο ξερω κανεις αιτηση στην δεη για το αν εχεις ενα ειδικο καλωδιο στην παροχη σου κατι τετοιο γιατι σκεφτομαι να κανω και γω απο οτι μου ειπε αυτος στην energa μολις το κανω να τους ενημερωσω γιατι αλλαζω κατηγορια-το σκεφτομαι βασικα για το καλοκαιρι που το κλιματιστικο δουλευει περισσοτερο

Η χρέωση για το μονάδα στο νυχτερινό ρεύμα είναι 0,0529 και για την κανονική/ημερήσια μονάδα 0,0944. Σαφέστατα και συμφέρει να λειτουργείς πλυντήρια στο νυχτερινό, έχεις την μισή κατανάλωση. Εγώ ξεπατώνομαι κάθε μεσημέρι να κάνω τα πάντα στο 2ώρο. Το καλοκαίρι πουα αλλάζει το νυχτερινό θα κάνω ότι μπορώ το βράδυ στις 11.
Καταρχήν για να μπει νυχτερινό πρέπει να έρθει ο ηλεκτρολόγος να δει εάν έχει τοποθετηθεί ένα καλώδιο το λεγόμενο μπλε. Αν όχι τότε πρέπει να έρθει και να το περάσει κουτί - κουτί μέχρι τον πίνακα του σπιτιού και μέχρι τον πίνακα της ΔΕΗ. Παράλληλα πρέπει να φτιάξει σχέδιο όλου τους σπιτιού με τα κουτιά που υπάρχουν να το σφραγίσει και αυτό αποτελεί την λεγόμενη βεβαίωση του ηλεκτρολόγου. Με αυτό το χαρτί, έναν τελευταίο λογ/σμό της ΔΕΗ πάει ο κάτοχος της παροχής σε ανάλογο υποκ/μα με την ταυτότητά του (αλλιώς εξουσιοδότηση) και υποβάλλει τα σχετικά χαρτιά για νυχτερινό. Σου λένε ότι περίπου σε ένα μήνα θα περάσουν να σου το συνδέσουν αλλά εμένα ήρθαν μετά από 3 μέρες. Τι ταχύτης ???? Ο ηλεκτρολόγος στην αρχή μας ζητούσε 500 ευρουλάκια του είπαμε ξέχασέ το και τελικά μας πήρε 150,00 χωρίς απόδειξη. Τα χρήματα τα πλήρωσε η σπιτονικοκυρά φυσικά γιατί είναι κάτι που αν εμείς φύγουμε κάποια στιγμή από το σπίτι δε θα πάρουμε μαζί και το νυχτερινό.

zwza
28-05-11, 21:46
τώρα με την απελευθέρωση του ηλεκτρικού ρεύματος σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω πάροχο.
Με "φορτώνει" πολύ άσχημα αυτό το ΕΝΑΝΤΙ της κωλοΔΕΗ, που έχω δεν έχω πρέπει να το πληρώσω. Εμένα κανένας δεν με πληρώνει εναντι στη δουλειά μου.
Επίσης με εκνευρίζει απίστευτα ότι πρέπει να πληρώνω ανα 4μηνο, μαζεμένα λεφτά.
Και φυσικά τώρα με την απελευθέρωση αν βρώ πιο φθηνά την χρέωση της κιλοβατώρας, καλό θα μου κάνει.
Διάβασα κάποιες πληροφορίες για την aegean εδώ http://www.e-germanos.gr/e-germanos/cms/showArticle.eg?id=1823&currentCMSArticleId=1823 αλλά δεν ξέρω κάτι περισσότερο για την συγκεκριμένη εταιρία ή για άλλους παρόχους.

Για την πιο πάνω εταιρία μου μίλησε φίλος μου που διατηρεί επιχείρηση και που έκανε την αλλαγή μόλις χθες. Αλλά μου είπε πως θα πάρει 1 με 1μισι μήνα για να ενεργοποιηθεί η καινούρια του σύνδεση οπότε για την ώρα είναι σε αναμονή.
Αυτη η ιστορία μου θυμίζει τους παρόχους ιντερνετ. Από την στιγμή που έσπασε το μονοπώλιο ΚΑΙ οι υπηρεσίες βελτιώθηκαν ΚΑΙ οι τιμές έπεσαν (να φανταστείτε.. πριν 15 χρόνια περιμέναμε να πάει 10 το βράδυ για να συνδεθούμε στο ιντερνετ, γιατί όλες τις άλλες ώρες η χρέωση ήταν απαγορευτική).
Ελπίζω να συμβεί το ίδιο τώρα και με το ρεύμα.
Οπότε ότι πληροφορίες έχετε παρακαλώ να μου τις καταθέσετε. Αν αλλάξατε και πάροχο, ακόμα καλύτερα, η εμπειρία σας θα μου φανεί πολύτιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

rkt
28-05-11, 22:22
Από ότι γνωρίζω, προς το παρόν, είναι μόνον για επαγγελματική χρήση. Αν τις απελευθερώσει, τότε θα έρθουν και για το οικιακό.

zwza
28-05-11, 22:26
rkt αυτό ήξερα κι εγώ αρχικά... αλλά πλέον το διαφημίζουν ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ.
Δες εδώ:
http://www.e-germanos.gr/e-germanos/cms/showArticle.eg?currentCMSArticleId=1821&id=1821&attributeToSort=5

ada9
28-05-11, 22:46
Είναι και για οικιακό ρεύμα!Ομως πάροχος εξακουλουθεί να είναι η ΔΕΗ η AEGEAN τιμολογεί μόνο, για να καταλάβετε αγοράζει ρεύμα απο τη ΔΕΗ και το μεταπουλάει φθηνότερα (?) απο τη Δεη!
Δουλεψα για λίγο στην εταιρια ως τηλεφωνητρια που επαιρνα τηλ και ενημέρωνα το κόσμο...

Η έκπτωση που θα εχετε στο οικιακό είναι της τάξεως του 16 % ίσως και λιγότερο, δηλ αν πληρώνετε 100 ευρώ το 4μηνο με το προγραμμα αυτό θα πληρώνεται 84!

Ομως δεν σας συμφερει αν έχετε χαμηλή κατανάλωση ή αν για κάποιους μήνες εχετε πολύ χαμηλή κατανάλωση γιατί:

Τα προγραμματα δουλευουν με στανταρ πάγια κατανάλωση οπως τα κινητα, δηλ το πρόγραμμα 1000 σου λέει είναι τόσο (δε θυμάμαι πόσο) έστω 100 ευρώ το 4 μηνο!Αν ξεπερασετε τις 1000 κλβ πληρώνετε καθε έξτρα κλβω, αν όμως καταναλώσετε 500 κλβω πάλι θα πληρώσετε 100 ευρώ!
Δεν ξερω αν με καταλαβατε.

Τα προγράμματα συμφερουν για μεγάλες καταναλώσεις και σε μόνιμη βάση!Αν π.χ το καλοκαιρι λειπετε καιρο απο το σπιτι κ δεν κανετε την κατανάλωση θα πληρώσετε γ....α

Ψαξτε το καλά να δείτε αν σας συμφερει και μην ενεργοποιειτε προγράμματα τηλεφωνικα...

δειτε κι εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=83662

zwza
28-05-11, 23:11
ada9 ευχαριστώ πολύ, πολύτιμες οι πληροφορίες σου, πραγματικά πολύτιμες.
Οτι άλλο ξέρεις ή θυμηθείς να μας το πεις..
Διάβασα και το άλλο το thread που πρότεινες (και να φανταστείς πως έκανα αναζήτηση πριν γράψω αυτό , αλλά δεν πήγε το μυαλό μου να γράψω σε εκείνη την ενότητα).
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

ada9
29-05-11, 00:30
Παρακαλώ!Χαιρομαι που βοήθησα!:p:p
Για να δεις αν σε συμφερει και τι σε συμφέρει θα πρεπει να βρεις τους εκκαθαριστικους της Δεη τους 3 προσφατους για να δεις τι κατανάλωση έχεις το 4μηνο!Σε μια απο τις 2 σελ. του εκαθαριστικου λογαριασμου, στο κάτω μέρος γραφει:
αριθμος μετρητη κωδ.τιμολογιου τελευταια προηγουμενη διαφορα
Στη πρωτη γραμμή βλεπεις το νούμερο που γραφει στη διαφορα (είναι η 4μηνιαια καταναλωσή σου) !Στη δευτερη αν εχει ειναι η κατανάλωση του νυχτερινου ρευματος (αυτη δεν σε απασχολει γιατι θα ισχυει οτι κ στη ΔΕΗ)

Αν θες στειλε μου π.μ. με τις καταναλώσεις να σου πω αν σε συμφερει κ ποιο προγραμμα περίπου ...
http://www.aegeanpower.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B1%CF%82/energy-homepack-1000.aspx
Αυτό ειναι το Εnergy h.p.1000 που σου εγραψα πιο πάνω.. προσοχη όμως η το 25 ευρω το μήνα ή 100 το 4μηνο ΔΕΝ περιλαμβάνει ΦΠΑ κ λοιπούς φορους και επιπλεον θα σου ερχονται απο τη δεη τα δημοτικα τελη κ η ερτ.

Στα μαγαζια συμφερει περισσοτερο κ ειναι πιο ξεκαθαρα τα πράγματα, για τα σπιτια συμφέρει υπό προυποθέσεις οπως ειπα κ πιο πάνω ...

zwza
29-05-11, 02:13
ada μου, σου έστειλα πμ.

xuito
30-05-11, 12:27
Καλημέρα!
Μου τηλεφώνησαν την Παρασκευή από μία νέα εταιρία παροχής ηλεκτρικού ρεύματος (διαφημίζεται τελευταία και στην τηλεόραση).
Έχετε ακούσει κάτι? Έχει τολμήσει κανείς να κάνει σύμβαση μαζί τους?
Επειδή είναι ακόμη αρχή με προβληματίζει το θέμα, αλλά φυσικά με ενδιαφέρει να χρεώνομαι λιγότερα στο λογαριασμό μου...

ada9
31-05-11, 00:21
δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=91263

momitsi
31-05-11, 00:40
εγω εχω κανει και ειμαι ευχαριστημενη....αρκει να κανεις πανω απο 1200 κιλοβατορες το 4μηνο στην δεη...οτι αλλο θες σου λεω και με πμ για να μην τραβαμε το θεμα πολυ γιατι εχουν γραφει παρομοια νομιζω.

xuito
31-05-11, 10:03
Ευχαριστώ! Θα κάνω λοιπόν τους υπολογισμούς μου και θα επανέλθω με πμ!

salomi
31-05-11, 12:02
Καλημέρα κορίτσια,
εχθές το συζητούσαμε με τον άντρα μου και ειχα μια απορία. η τάση (αν το λεω σωστά) του ρεύματος ειναι οπως της ΔΕΗ? πχ εγω τυχαίνει να δουλεύω aircondition, κουζίνα και πλυντήριο μαζί. υπάρχει περίπτωση να μου ρίξει ολη αυτη η δραστηριότητα την ασφάλεια και να μην μπορώ να λειτουργήσω τις οικιακές μου συσκευές οπως θέλω?

xuito
31-05-11, 12:39
Καλημέρα κορίτσια,
εχθές το συζητούσαμε με τον άντρα μου και ειχα μια απορία. η τάση (αν το λεω σωστά) του ρεύματος ειναι οπως της ΔΕΗ? πχ εγω τυχαίνει να δουλεύω aircondition, κουζίνα και πλυντήριο μαζί. υπάρχει περίπτωση να μου ρίξει ολη αυτη η δραστηριότητα την ασφάλεια και να μην μπορώ να λειτουργήσω τις οικιακές μου συσκευές οπως θέλω?

Απ'ότι διάβασα στο site της συγκεκριμένης εταιρίας , χρησιμοποιεί το δίκτυο της ΔΕΗ (φυσικά), αγοράζει ρεύμα από τη ΔΕΗ και το πουλάει , αλλά έχει και φωτοβολταϊκά πάρκα.Επίσης λέει ότι εισάγει ρεύμα και από τη Βουλγαρία.
Εφόσον χρησιμοποιεί το δίκτυο της ΔΕΗ , εννοείται ότι όταν έχει βλάβη η ΔΕΗ και κόβεται το ρεύμα , κόβεται και σε όποιον έχει ρεύμα από αυτή την εταιρία.
Ένα ακόμη πράγμα που διάβασα είναι το παρακάτω :

"Αν καεί κάποια ηλεκτρική συσκευή λόγω αυξομείωσης της τάσης, υπάρχει κάλυψη των ζημιών από την πλευρά της ****;

Δεδομένου ότι οι αυξομειώσεις της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος οφείλονται στο Δίκτυο, το οποίο δεν βρίσκεται υπό την κυριότητα της εταιρείας μας, δε δικαιολογείται κάλυψη ζημιών"

Αυτό ομολογουμένως δεν μου άρεσε, βέβαια και στη ΔΕΗ να είσαι , αν πάθουν ζημιά οι συσκευές σου, τρέχε να τους κυνηγήσεις...

pkav
31-05-11, 12:54
το ρεύμα είναι ροή ηλεκτρονίων. Τα ηλεκτρονιάκια δεν έχουν ταυτότητα, δεν ξέρουν ποιο εργοστάσιο τα κάνει να κουνιούνται.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τα χαρακτηριστικά του ρεύματος είναι ίδια όχι μόνο με τη ΔΕΗ αλλά με όλη την υπειρωτική ευρώπη γιατί απλά τα συστήματα είναι διασυνδεδεμένα. Το ηλεκτρικό ρεύμα απλά ρέει στους αγωγούς με τάση μεταξή 220-240V, και συχνότητα 50 Hz. Όπου υπάρχει έλλειμα ενέργειας ρέει προς τα εκεί, και μετά γίνεται η εκκαθάριση (οικονομική εκκαθάριση)

Την τάση του ρεύματος του διασυνδεδεμένου ΔΕΝ την καθορίζει η ΔΕΗ αλλά ό ΔΕΣΜΗΕ. Η ΔΕΗ είναι απλά μία εταιρία που έχει κάποια εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (όπως ο Μητιλιναίος, τα ΕΛΠΕ, ο Ρόκας, η ΕΝΕΡΓΑ κτλ) και πουλάει ρεύμα στη λιανική. Έχει στην ιδιοκτησία της τα καλώδια μεταφοράς ρεύματος, αλλά το Εθνικό Κέντρο Κατανομής Φορτίου (η καρδιά του συστήματος) ανήκει στον ΔΕΣΜΗΕ, ο οποίος είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υπεύθυνος για το ποιός και πότε θα έχει ρεύμα.
Είναι μεγάλη κατάκτηση που το ΕΚΚΦ έφυγε από τη ΔΕΗ, δηλαδή από τη ΓΕΝΟΠ (για να μην ξεχνάμε και ποιός είναι ο ιδιοκτήτης της "δημόσιας" ΔΕΗ)

Η αγορά ρεύματος λειτουργεί ώς εξής:
1. Τα εργοστάσια παράγουν ενέργεια (έχουμε τα ΘΗΣ, ΥΗΣ, αιολικά, συνδυασμένου κύκλου, φωτοβολταϊκά). Το ποιό εργοστάσιο θα παράγει κάθε ώρα ενέργεια το καθορίζει ο Ημερίσιος Ενεργειακός Προγραμματισμός, ένα πρόγραμμα βελτριστοποίησης γραμμικού προγραμματισμού που τρέχει την προηγούμενη μέρα και επιλέγει το μίγμα των μονάδων για κάθε ώρα, σύμφωνα με την πρόβλεψη της ζήτησης, που οδηγεί στην χαμηλότερη τιμή παραγωγής (εξαιρόντας τις μονάδες που πρέπει να λειτουργούν-ΥΗΣ για άρδευση, τεχνικά ελάχιστα των ΘΗΣ)
2. Επειδή η εθνικά υπερήφανη ΔΕΗ, ιδιοκτησίας ΓΕΝΟΠ, δεν έκανε σωστές επενδύσεις και η εθνικά υπερήφανη Ελληνική Κυβέρνηση ΔΕΝ έδωσε άδειες νωρίς σε ιδιώτες να φτιάξουν εργοστάσια, η Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της σε ηλεκτρικό, και έτσι κάθε μέρα κάνει εισαγωγές από τη Βουλγαρία (ναι το Κοζλοντούι παράγει με πυρηνικά το 10% της ενέργειας που θέλει η Ελλάδα, εμείς όμως προτιμάμε να είμαστε εθνικά υπερήφανοι και αντί να χτίσουμε πυρηνικό εργοστάσιο, να εισάγουμε ακόμη και ηλεκτρικό ρεύμα, αυτό όμως είναι μιά άλλη συζήτηση)
3. Οι παραγωγοί και εισαγωγείς ρεύματος πουλάνε το ρεύμα στον ΔΕΣΜΗΕ(Διαχειριστής Ελλνηνικού Συστήματος Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας- το σύστημα μεταφοράς είναι οι γαμμές υψηλής τάσης, κάποιες 66KV που έχουν μείνει, οι 150ΚV και οι 400KV). Τιμή χονδρικής είναι η Οριακή Τιμή συστήματος, που αλλάζει κάθε ώρα ανάλογα με τη ζήτηση
4. Ο ΔΕΣΜΗΕ πουλάει ηλεκτρικό ρεύμα στους "Προμηθευτές" δηλαδή στις εταιρίες από τις οποίες αγοράζει ο τελικός καταναλωτής την ηλεκτρική ενέργεια. Υπάρχει περίπτωση κάποιος μεγάλος τελικός καταναλωτής να αγοράσει ενέργεια απευθείας από το σύστημα και αυτός λέγεται αυτοπρομηθευόμενος καταναλωτής.

xamogelaki
03-06-11, 14:16
το νυχτερινο ρευμα τι ωρες ισχυει;

eliana_1976_
03-06-11, 15:14
Νυχτερινό Τιμολόγιο
1. Το μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο ρεύματος για τους οικιακούς καταναλωτές, ισχύει 8 ώρες το 24ωρο, με δύο βασικά ωράρια:

Το Συνεχές
Συνεχές ωράριο (23:00 - 07:00) που ισχύει για όλο το χρόνο και αφορά γενικά πελάτες μας που κάνουν χρήση νυχτερινού πριν από το 1988, αλλά και νεότερους πελάτες μας ειδικών περιοχών.

Το Μεικτό (Τμηματικό)
Συνεχές ωράριο (23:00 - 07:00) που ισχύει από το Μάιο ώς τον Οκτώβριο και τμηματικό (15:30 - 17:30 και 02:00 - 08:00) που ισχύει από το Νοέμβριο ως τον Απρίλιο για τους πελάτες - καταναλωτές που κάνουν χρήση νυχτερινού μετά το 1988.

Στην έναρξη των ωραρίων υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις, ανάλογα με την περιοχή.

Στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ ή τηλεφωνικά θα ενημερωθείτε για το ακριβές ωράριο του μειωμένου τιμολογίου που ισχύει για το ακίνητό σας.

Για να γνωρίζετε την έναρξη και το πέρας της μειωμένης χρέωσης, ζητήστε από τον ηλεκτρολόγο-εγκαταστάτη να τοποθετήσει στον πίνακά σας μια ενδεικτική λυχνία, που θα δείχνει την ακριβή έναρξη και πέρας του ωραρίου της μειωμένης χρέωσης. Η λυχνία παραμένει αναμμένη κατά το ωράριο μειωμένης χρέωσης.

Εγώ πάντως που άλλαξα τα φώτα στο νυχτερινό ρευμα το τελευταίο 4μήνο, μου ήρθε λογαριασμός 66,00 ευρώ (1235 κιλοβατόρες εκ των οποίων οι 846 ήταν νυχτερινό ρευμα) !!! Είχαμε πληρώσει βέβαια έναν εκκαθ πριν 260,00 και έναν έναντι 160,00 και μας τα αφαίρεσαν. Το προηγούμο 4μήνο μας χρεωσαν 1735 μονάδες και λείπαμε και 2 μήνες από το σπίτι!!!! Ούτε βιοτεχνία να είμασταν. Κάθε βδομάδα τώρα κατεβαίνω και κάνω καταμέτρηση γραπτή στους μετρητές κανονικό και νυχτερινό ρέυμα. Και έχω σημειώσει πότε θα πρέπει να μπω να κάνω καταμέτρηση στις μονάδες για να τις περάσω στο ιντερνετ για να μας έρχεται κάθε 2μήνο εκκαθαριστικός και όχι ένα 2μηνο έναντι και ένα 2μήνο εκκαθ.
Πάντως κάποιος που είναι μέσα στα πράγματα μας είπε ότι η ΔΕΗ έχει ζοριστεί με τον ανταγωνισμό energa, aegean και λοιπούς πάροχους που ενδεχομένως να μπουν στην αγορά ενέργειας και κοιτάει να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες της και να μειώσει κόστη.
Ηδη θέλει να "κόψει" τελείως τους ανθρώπους που παιρνούν από τα σπίτια μας και κάνουν τις καταμετρήσεις γιατί δεν είναι υπάλληλοι της δεη αλλά εξωτερικά συνεργεία που τα πληρώνουν εξτρα. Γι αυτό το λόγο θα αλλάξουν σιγά σιγά όλους τους μετρητές που υπάρχουν στα σπίτια μας και με τη νέα τεχνολογία που θα εγκαταστήσουν οι μονάδες μας θα περνάνε αυτόματα στη ΔΕΗ. Επίσης, για να γίνει ανταγωνιστική θα επανα-καθιερωθούν τα νυχτερινά τιμολόγια και μάλλον θα βάλουν κάποιές ώρες με μειωμένο το μεσημέρι, κάποιες το απογευμα και κάποιες το βράδυ. Βέβαια το βράδυ σε σχέση με το μεσημέρι η χρέωση θα είναι μικρότερη. Δεν ξέρω πότε θα ξεκινήσει και θα ολοκληρωθεί αυτό αλλά μου είπαν πολύ σύντομα σταδιακά σε περιοχές και ήδη η δεη βρίσκεται σε διαπραγματευσεις με εταιρείες για να αλλαχτούν οι μετρητές. Αυτά προς το παρόν......

xamogelaki
04-06-11, 00:58
κατατοπιστικοτατη!!!

αντε μακαρι να τα κανουν ολα αυτα συντομα. δε θελω να σκεφτομαι τι ρευμα θα μουρθει τωρα το καλοκαιρι με τα κλιματιστικα...

momitsi
04-06-11, 09:16
σε οποια εταιρια και να πατε προσοχη στις κρυφες χρωσεις...μαθετε τι γινετε με τις προκαταβολες..σας το λεω γιατι ο αντρας μου βρεθηκε προ εκπληξεως γιατι δεν τον ενημερωσαν σωστα.δεν θα αναφερω ποια εταιρια γιατι δεν εκανε καταγγελια ΑΚΟΜΑ.μιλαω για το μαγαζι στο σπιτι εχω αλλη και ολα μια χαρα-οτι μου ειπαν μου χρεωσαν.

kounelitsa
04-06-11, 09:40
Βρε momitsi μου μιας και την έχεις δοκιμάσει μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις ένα παράδειγμα για το πόσο πλήρωνες πριν και πόσο τώρα (συν το δήμο)? Αν είναι αδιακρισία μην απαντήσεις. Απλά επειδή είμαστε κι εμεις του 260αρι εκκαθαριστικού ψάχνουμε να βρούμε κάτι να σωθουμε..

Λοιπόν όταν μετακομίσαμε έγινε ένας χαμος στο σπίτι χρησιμοποιούσαμε ρεύμα για κάτι εργαλεία (κάναμε κάτι ψιλοαλλαγες) έβαλα τρελά πλυντήρια γιατι έπλυνα όλα όσα λερώθηκαν στη μετακομιση (ναι δυστυχώς...σεντόνια, ολες τις κουβέρτες κλπ, βάζαμε και air condition για τη ζέστη) και μας ήρθε εκκαθαριστικός 170ε.

Στη συνέχεια έμαθα ότι έχουμε νυχτερινό, έβαζα μόνο τότε τα πλυντήρια που ήταν σαφώς λιγότερα, κλείνουμε τον υπολογιστή παντα (ενω πριν όχι), κλείνουμε απο το κουμπί τις συσκευές, αλλάξαμε τις λάμπες και ήρθε εκκαθαριστικός 260!!!!!!!!!!!!!!!!

momitsi
04-06-11, 10:01
στον δημο πληρωνω 40 ευρω το διμηνο
στην δεη τωρα γλυτωνω 20 ευρω το 4 μηνο δεν ειναι πολλα αλλα γιατι οχι
και την προκαταβολη της δεης μου την εβαλαν στο λογαριασμο ηταν και 95 ευρω αρκετα δηλαδη γιατι ειναι καινουργιο το σπιτι.ελπιζω να σε βοηθαι αυτο...μη περιμενεις τεραστιες διαφορες.εγω δεν ειμαι στην aegean.παντως οσο μεγαλυτερη καταναλωση κανεις σε συμφερει-εγω κανω 1400κιλοβατορες το 4 μηνο οποτε μικρη διαφορα
μια γνωστη μου που κανει περισσοτερες εχει κοντα στα 50 ευρω κερδος το 4 μηνο.

kounelitsa
04-06-11, 10:04
στον δημο πληρωνω 40 ευρω το διμηνο
στην δεη τωρα γλυτωνω 20 ευρω το 4 μηνο δεν ειναι πολλα αλλα γιατι οχι
και την προκαταβολη της δεης μου την εβαλαν στο λογαριασμο ηταν και 95 ευρω αρκετα δηλαδη γιατι ειναι καινουργιο το σπιτι.ελπιζω να σε βοηθαι αυτο...μη περιμενεις τεραστιες διαφορες.εγω δεν ειμαι στην aegean.παντως οσο μεγαλυτερη καταναλωση κανεις σε συμφερει-εγω κανω 1400κιλοβατορες το 4 μηνο οποτε μικρη διαφορα
μια γνωστη μου που κανει περισσοτερες εχει κοντα στα 50 ευρω κερδος το 4 μηνο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

eliana_1976_
04-06-11, 13:27
Να προσέχετε τις συσκευές σας στο σπίτι αυτές κάνουν μεγάλες καταναλώσεις, ειδικά εάν είναι παλιές. Eμεις πάντως από τον φεβρουάριο που αλλάξαμε το πλυντήριο ρούχων (σε ενεργειακή κλάση Α+++) πέσανε οι λογ/σμοί μας και στο ρευμα και στο νερό. Πληρώναμε νερό 36,00 και τώρα μας ήρθε 17,00 !!. Το παλιό πλυντήριο μας τσάκισε στις καταναλώσεις. Ενώ τώρα ανάλογα το φορτίο των ρούχων βάζω απορρυπαντικό και τραβάει ανάλογη ποσότητα νερού.
Πάντως το νυχτερινό ρεύμα συμφέρει πολύ, αλλά οι ώρες είναι λίγο μανίκι. Ωρες που κοιμάται ο μικρός και θέλω να ξεκουραστώ μαγειρευω, σιδερώνω κτλ, άντε τώρα 11 το βράδυ να κάνεις τέτοιες δουλειές και να έχεις ξεπατωθεί όλη μέρα. Οτι φαγητά πάντως εύκολα τα ξεκινάω στις 11 το βράδυ και τα περισσότερα στη χύτρα, φούρνος πάντα ψήνει το βράδυ, ψωμί το ψήσιμο το ρυθμίζω να πέφτει πάντα στο νυχτερινό. Καλά πλυντήρια πιάτων, ρούχων δεν το συζητάω κάν όλα στο νυχτερινό. Κλείνω υπολογιστές΄το βράδυ και συσκευές από τα πολύμπρζα. Ακόμα και στο δωμάτιο του μικρού που έκαιγε όλη νύχτα ένα πολύφωτο 40 w το κατήργησα κι αυτό και πήρα φωτάκι νύχτας. Τελικά με φουλ πλυντήρια, μαγειρεματα, αρτοπαρασκ. υπολογιστή, γλυκά, κέικ οι καταναλώσεις μας έπεσαν από 1835 μονάδες στις 1250 περίπου.
Σε λίγους μήνες θα αλλάξεω και το πλυντήριο πιάτων και θα πάρω ενεργειακής κλάσης Α+++++ που έχουν βγάλει θα αλλάξω και το σίδερο και θα πάρω ένα μάλλον που όταν το αφήνεις στη βάση του σταματάει η ροή του ρευματο για οικονομία.
Ακόμα και τα κινητά μας και τα bluetooth στο νυχτερινο τα φορτίζουμε. ο άντρας μου γελάει. Εγώ όμως έχω πάθει ψύχωση με τη δεη :)

pk33
06-06-11, 17:27
Ηδη θέλει να "κόψει" τελείως τους ανθρώπους που παιρνούν από τα σπίτια μας και κάνουν τις καταμετρήσεις γιατί δεν είναι υπάλληλοι της δεη αλλά εξωτερικά συνεργεία που τα πληρώνουν εξτρα. Γι αυτό το λόγο θα αλλάξουν σιγά σιγά όλους τους μετρητές που υπάρχουν στα σπίτια μας και με τη νέα τεχνολογία που θα εγκαταστήσουν οι μονάδες μας θα περνάνε αυτόματα στη ΔΕΗ. Επίσης, για να γίνει ανταγωνιστική θα επανα-καθιερωθούν τα νυχτερινά τιμολόγια και μάλλον θα βάλουν κάποιές ώρες με μειωμένο το μεσημέρι, κάποιες το απογευμα και κάποιες το βράδυ. Βέβαια το βράδυ σε σχέση με το μεσημέρι η χρέωση θα είναι μικρότερη. Δεν ξέρω πότε θα ξεκινήσει και θα ολοκληρωθεί αυτό αλλά μου είπαν πολύ σύντομα σταδιακά σε περιοχές και ήδη η δεη βρίσκεται σε διαπραγματευσεις με εταιρείες για να αλλαχτούν οι μετρητές. Αυτά προς το παρόν......

Το κόστος αλλαγής των μετρητών, σε τηλεχειριζόμενους μετρητές (που μάλλον θα κάνουν μέτρηση κάθε ώρα) είναι ένα έργο της τάξης των 800εκ ευρώ, αδύνατο να το σηκώσει από μόνη της η ΔΕΗ.
Είναι όμως κάτι που θα γίνει αλλά θα φέρει αυξήσεις γιατί θα δώσει τη δυνατότητα σύνδεσης της τιμής λιανικής της κιλοβατώρας με την τιμή χονδρικής (Οριακή Τιμή Συστήματος που αλλάζει κάθε ώρα ). Έτσι θα "γδέρνονται" όσοι καταναλώνουν στις ώρες αιχμής και θα κερδίζουν πολλά όσοι λειτουργούν το βράδυ που δουλεύουν σχεδόν μόνο τα υποχρεωτικά νερά και τεχνικά ελάχιστα των ΘΗΣ

ariel
06-06-11, 18:58
Μια που άκουσα κάτι για διαρροή ηλεκτρικού ρεύματος, κάτι που εμένα μου φαίνεται πολύ αντιεπιστημονικο, θα μπορούσε κανένας με ηλεκτρολογικές γνώσεις να μας εξηγήσει αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο και πώς; Τι είναι δηλαδή το ρεύμα, νερό και διαρρέει;

eliana_1976_
06-06-11, 22:02
Το κόστος αλλαγής των μετρητών, σε τηλεχειριζόμενους μετρητές (που μάλλον θα κάνουν μέτρηση κάθε ώρα) είναι ένα έργο της τάξης των 800εκ ευρώ, αδύνατο να το σηκώσει από μόνη της η ΔΕΗ.
Είναι όμως κάτι που θα γίνει αλλά θα φέρει αυξήσεις γιατί θα δώσει τη δυνατότητα σύνδεσης της τιμής λιανικής της κιλοβατώρας με την τιμή χονδρικής (Οριακή Τιμή Συστήματος που αλλάζει κάθε ώρα ). Έτσι θα "γδέρνονται" όσοι καταναλώνουν στις ώρες αιχμής και θα κερδίζουν πολλά όσοι λειτουργούν το βράδυ που δουλεύουν σχεδόν μόνο τα υποχρεωτικά νερά και τεχνικά ελάχιστα των ΘΗΣ

Φυσικά και το κόστος είναι πολύ μεγάλο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει και η ΔΕΗ να βάλει το χέρι στην τσέπη όχι μόνο να τα παίρνει από τους καταναλωτές. Τώρα που είδε ότι οι εναλλακτικοί πάροχoi energa κτλ κάνουν καταμετρηση στις μονάδες κατανάλωσης έτρεξε και η δεη να το κάνει. Μα ούτως ή άλλως και τώρα δε σε γδέρνει η δεη τις ώρες αιχμής ?? Το νυχτερινό είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις, ειδικά το καλοκαίρι. Το χειμώνα πάλι πρέπει να είσαι σπίτι τα μεσημέρια για να το χρησιμοποιείς. Πονεμενη ιστορία η δεη....

pk33
06-06-11, 22:42
διαροή έχουμε όταν περνάει ρεύμα από τη γείωση. Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ροή ηλεκτρονίων λόγω διαφοράς διναμικού. Τα ηλεκτρονιάκια κινούνται από τους 2 αγωγούς, τη φάση και τον ουδέτερο. Αν κάποια στιγμή (λόγω κακής μόνωσης υγρασίας κτλ) το περίβλημα ή άλλα μεταλικά μέρη μίας συσκευής έρθουν σε επαφή είτε με τη φάση είτε με τον ουδέτερο και πιάσουμε αυτό το μεταλλικό τμήμα, τότε το σώμα μας θα γίνει αγωγός και υπάρχει περίπτωση να περάσει το ρεύμα από τη φάση προς τη γή αντί για τον ουδέτερο. Στην περίπτωση αυτή έχουμε ηλεκτροπληξία. Αυτό αποφεύγεται με το ρελαι διαφυγής το οποίο μετράει τη διαφορά δυναμικού μεταξύ φάσης-ουδετέρου. Αν υπάρξει διαφορά δυναμικού τότε αμέσως (πολύ πιο γρήγορα από την ασφάλεια που θα ανοίξει το κύκλωμα λόγω υπερφόρτωσης) ανοίγει το κύκλωμα, προστατεύοντάς μας έτσι από ηλεκτροπληξία.
Η εύλογη απορία είναι πως κλείνει κύκλωμα με τη γή. Εδώ το κακό είναι ότι στο ρολόι η ΔΕΗ (σε όλη την Ελλάδα εκτός Αθήνας) εφαρμόζει την ουδετέρωση, δηλαδή στο ρολόι συνδέει τον ουδέτερο με τη γή. Στην Αθήνα ισχύει η άμεση γείωση, δηλαδή το σπίτι πρέπει να έχει γείωση με ηλεκτρόδια γείωσης

ariel
07-06-11, 11:17
Ευχαριστώ πολύ για την επιστημονική απάντηση! :grin: Πρακτικά: είναι δυνατόν σε ένα διαμέρισμα να έχουμε υπερφουσκωμένο λογαριασμό από διαρροή ρεύματος μέσα στο σπίτι από κάποια συσκευή χωρίς να πέφτουνε οι ασφάλειες;:?:

momitsi
07-06-11, 13:16
ναι μπορει να γινει αυτο που λες ετυχε σε εμενα βεβαια δεν λεγετε διαρροη γιατι οπως ειπε και ο/η παραπανω αν υπαρχει διαρροη πεφτουν οι ασφαλειες.αλλα μπορει να γινει το εξης που εγινε σε εμενα ο καταψυκτης μας χαλασε με αποτελεσμα να δουλευει μερα νυχτα χωρις να σταματαει οταν πιανει θερμοκρασια δεν μπορω να το εξηγησω πιο απλα με αποτελεσμα να ερθει τεραστιος λογαριασμος...εκ τοτε κοιταω συχνα να δω το ρολοι μου σε τι κιλοβατορες βρισκομαι ωστε να προλαβω παρομοια.ειναι ενα ειδος διαρροης οχι ομως με την επιστημονικη εννοια.

pk33
07-06-11, 16:05
Φυσικά και το κόστος είναι πολύ μεγάλο, αλλά κάποια στιγμή πρέπει και η ΔΕΗ να βάλει το χέρι στην τσέπη όχι μόνο να τα παίρνει από τους καταναλωτές. Τώρα που είδε ότι οι εναλλακτικοί πάροχoi energa κτλ κάνουν καταμετρηση στις μονάδες κατανάλωσης έτρεξε και η δεη να το κάνει. Μα ούτως ή άλλως και τώρα δε σε γδέρνει η δεη τις ώρες αιχμής ?? Το νυχτερινό είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις, ειδικά το καλοκαίρι. Το χειμώνα πάλι πρέπει να είσαι σπίτι τα μεσημέρια για να το χρησιμοποιείς. Πονεμενη ιστορία η δεη....

Η καταμέτρηση πάντα γίνεται από τη ΔΕΗ, γιατί η ΔΕΗ είναι ο Διαχειριστής του Δικτύου Διανομής. Ως διαχειριστής λοιπόν κάνει τις μετρήσεις άσχετα με το ποιός είναι ο προμηθευτής ρεύματος του κάθε καταναλωτή.
Και με την ENERGA και με την Aegean Power η καταμέτρηση συνεχίζει να γίνεται ανά τετράμηνο από τη ΔΕΗ. Το ότι παίρνεις λογαριασμό κάθε μήνα δεν έχει καμία σχέση με το πως γίνεται η καταμέτρηση.

Οι μετρητές λοιπόν ανήκουν στη ΔΕΗ ώς Διαχειριστής του Δικτύου διανομής, και φυσικά τυχόν αντικατάστασή τους και σύνδεση της λιανικής τιμής με την χονδρική θα οδηγήσει σε ανατιμήσεις του ρεύματος.

xuito
07-06-11, 16:25
Η καταμέτρηση πάντα γίνεται από τη ΔΕΗ, γιατί η ΔΕΗ είναι ο Διαχειριστής του Δικτύου Διανομής. Ως διαχειριστής λοιπόν κάνει τις μετρήσεις άσχετα με το ποιός είναι ο προμηθευτής ρεύματος του κάθε καταναλωτή.
Και με την ENERGA και με την Aegean Power η καταμέτρηση συνεχίζει να γίνεται ανά τετράμηνο από τη ΔΕΗ. Το ότι παίρνεις λογαριασμό κάθε μήνα δεν έχει καμία σχέση με το πως γίνεται η καταμέτρηση.

Οι μετρητές λοιπόν ανήκουν στη ΔΕΗ ώς Διαχειριστής του Δικτύου διανομής, και φυσικά τυχόν αντικατάστασή τους και σύνδεση της λιανικής τιμής με την χονδρική θα οδηγήσει σε ανατιμήσεις του ρεύματος.

Τελικά τις μετρήσεις τις κάνουν υπεργολάβοι για λογαριασμό της ΔΕΗ?
Η μήπως η κάθε εταιρία aegean,energa κλπ στέλνει δικούς της καταμετρητές στα ρολόγια των συνδρομητών της???
Ρωτάω γιατί μου τηλεφώνησαν από τη energa και ψάχνομαι...

eliana_1976_
07-06-11, 17:13
Η μήπως η κάθε εταιρία aegean,energa κλπ στέλνει δικούς της καταμετρητές στα ρολόγια των συνδρομητών της???

Εγώ ξέρω ότι οι καταμετρήσεις της ΔΕΗ γίνονται από υπεργολάβους για λογαριασμό της. Το έγραψα και παραπάνω. Για τους λοιπούς εναλλακτικούς πάροχους δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά αυτό που διάβασα είναι ότι αν κάνουμε σύνδεση με energa κτλ θα καταμετράμε μόνοι μας τις μονάδες μας και θα τις καταχωρούμε μέσω ιντερνετ, όπως ακριβώς προωθεί εδώ και ένα μήνα η δεη. Στο κάτω μέρος του εκκαθαριστικού λογ/σμού σου παραθέτει ποιες ημερομηνίες πρέπει να κάνεις την καταμέτρηση και να την δώσεις τηλεφωνικά ή μέσω ιντερνετ για να λαμβάνεις πλέον μόνο εκκαθαριστικούς λογ/σμούς κάθε δίμηνο και όχι έναν έναντι και έναν εκκαθαριστικό την επόμενη. Εγώ έτσι σκέφτομαι να το κάνω γιατί με τους λογ/σμούς έναντι δε βγάζεις άκρη. Ούτε ξέρεις τι χρεώνουν και αν τους πάρεις τηλ γιατί είχες μεγάλη κατανάλωση σου λένε τη γνωστή ατάκα "η μέτρηση έγινε με βάση τις περυσινές σας καταναλώσεις". Γιατί κυρά μου να γίνει με τα περυσινά ??? Έγώ μπορεί φέτος να μην ήμουν 2 μήνες σπίτι μου θα με χρεωσεις όπως πέρυσι ?

Οσο για τους εναλλακτικούς πάροχους συμφέρει να αλλάξεις τελικά αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις. Ο κουνιάδος μου έχει Γερμανό και μου είπε πάνω κάτω ότι δεν θα έχω σημαντικές διαφορές στο λογ/σμό. Αν έχεις μέχρι 1500 μονάδες το κέρδος άντε να είναι 20 ευρώ. θα μου πεις γιατι να τους τα χαρίσεις ??? Σωστά.

pk33
14-06-11, 11:14

Αν διαβάσεις στο site της ΡΑΕ τους κώδικες λειτουργίας της αγοράς θα δεις ότι ισχύει αυτό που σου έγραψα. Μετρήσεις κάνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η ΔΕΗ μέ την ιδιότητα του διαχειριστή Δικτύου Διανομής. Ακόμη και τους τηλεχειριζόμενους μετρητές τους μετράει ο διαχειριστής του δικτύου διανομής γιατι αυτός κάνει κάθε μήνα την εκκαθάριση

pk33
14-06-11, 11:15
Οσο για τους εναλλακτικούς πάροχους συμφέρει να αλλάξεις τελικά αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις. Ο κουνιάδος μου έχει Γερμανό και μου είπε πάνω κάτω ότι δεν θα έχω σημαντικές διαφορές στο λογ/σμό. Αν έχεις μέχρι 1500 μονάδες το κέρδος άντε να είναι 20 ευρώ. θα μου πεις γιατι να τους τα χαρίσεις ??? Σωστά.

Ο κουνιάδος σου δεν έχει Γερμανό

xuito
14-06-11, 12:04
Αν διαβάσεις στο site της ΡΑΕ τους κώδικες λειτουργίας της αγοράς θα δεις ότι ισχύει αυτό που σου έγραψα. Μετρήσεις κάνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η ΔΕΗ μέ την ιδιότητα του διαχειριστή Δικτύου Διανομής. Ακόμη και τους τηλεχειριζόμενους μετρητές τους μετράει ο διαχειριστής του δικτύου διανομής γιατι αυτός κάνει κάθε μήνα την εκκαθάριση

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση…με πήραν από την Energa και τους πέθανα στην ερώτηση, έχουμε μιλήσει 4 φορές κι ακόμη ο πωλητής τρέχει να λύσει τις απορίες του..

Αποφάσισα ότι δεν θα φύγω προς το παρόν από τη ΔΕΗ γιατί έτσι όπως τα υπολόγισα (κάθισα και διάβασα τρομάρα μου τι είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις και τι οι χρεώσεις προμήθειας κλπ) το κέρδος για το δικό μου νοικοκυριό θα είναι περίπου 30 ¤ το χρόνο…άσε που δεν με «έπεισαν» για τους παρακάτω λόγους :

1) Διαφημίζουν ότι επιστρέφεται η εγγύηση που δίνεις στη ΔΕΗ , ξεχνώντας να αναφέρουν ότι την εγγύηση τη χρεώνουν και οι ίδιοι στον πρώτο τους λογαριασμό! Όταν το ανέφερα αυτό στον πωλητή λέγοντας του ότι το διάβασα στους όρους της σύμβασης που κατέβασα από το site τους , μου απάντησε ότι όχι, δεν είναι οι σωστοί όροι αυτοί που διάβασα και συμφωνήσαμε να μου στείλει τους σωστούς όρους με e-mail κι ακόμα τους περιμένω…
2) Ρώτησα αν το ρεύμα το μετράει η ΔΕΗ ή συνεργεία της Energa και μου απάντησε ότι το ρεύμα μετριέται με αυτόματο σύστημα (πιθανόν αυτό που προανέφερες εσύ ότι ΘΑ εγκατασταθεί) , όταν του είπα «αποκλείεται» , μετά από 3 λεπτά αναμονής μου είπε ότι ενημερώθηκε για το θέμα και ναι , το ρεύμα θα το μετράνε πλέον συνεργεία της Energa…άκυρο ψέμμα , με το οποίο ήθελε να μου απαντήσει στην ερώτηση «αφού η ΔΕΗ μου μετράει το ρεύμα κάθε 4μηνο , εσείς πως θα έχετε μετρήσεις για να μου στέλνετε εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε 3μηνο?»
3) Σε ερώτηση μου αν η αυξομείωση της τάσης ενδεχομένως καταστρέψει οικοσκευή μου , μου απάντησε ότι η Energa δεν έχει καμμία υποχρέωση αποζημίωσης , αφού υπεύθυνος για την αποζημίωση είναι ο διανομέας (βλέπε ΔΕΗ) , αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει αποζημίωση από κάποια εταιρία με την οποία δεν έχει πλέον σύμβαση σε ισχύ…
4) Ρώτησα τη διαδικασία απεμπλοκής μου από τη σύμβαση , έχοντας στο μυαλό μου όλες τις ανάλογες συμβάσεις που παίρνει μόνο ένα τηλεφώνημα για να ενεργοποιήσεις τη σύμβαση, αλλά πολύ τρέξιμο για να τη διακόψεις και μου απάντησαν ότι μπορεί κάποιος να καταγγείλει τη σύμβαση , αλλά αυτό θα γίνει 3 μήνες μετά την παραλαβή της έγγραφης σχετικής επιστολής…

eliana_1976_
14-06-11, 13:08
Ο κουνιάδος σου δεν έχει Γερμανό

O κουνιάδος μου όντως δεν έχει γερμανό, έχει όμως ο γαμπρός μου. Με τις συγγένειες λίγο το χάνω το θέμα. Εσύ που ξέρεις αν ο κουνιάδος μου δεν έχει γερμανό ?

pk33
14-06-11, 17:41
O κουνιάδος μου όντως δεν έχει γερμανό, έχει όμως ο γαμπρός μου. Με τις συγγένειες λίγο το χάνω το θέμα. Εσύ που ξέρεις αν ο κουνιάδος μου δεν έχει γερμανό ?

Γιατί ο Γερμανός είναι η retail αλυσίδα του ΟΤΕ και ο ΟΤΕ δεν πουλάει ρεύμα σε πελάτες λιανικής.
Ο Γερμανός έχει κάνει συμφωνία με την Aegean power για να διαθέτει τις υπηρεσίες της

pk33
14-06-11, 17:50
3) Σε ερώτηση μου αν η αυξομείωση της τάσης ενδεχομένως καταστρέψει οικοσκευή μου , μου απάντησε ότι η Energa δεν έχει καμμία υποχρέωση αποζημίωσης , αφού υπεύθυνος για την αποζημίωση είναι ο διανομέας (βλέπε ΔΕΗ) , αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει αποζημίωση από κάποια εταιρία με την οποία δεν έχει πλέον σύμβαση σε ισχύ…

Όπως είπαμε το ρεύμα είναι ροή ηλεκτρονίων. ΤΑ ηλεκτρονιάκα σε αντίθεση με τα bits (βλ Internet) δεν ξέρουν από που ξεκινούν και πού πάνε.
Ο υπεύθυνος για την ποιότητα του ρεύματος είναι ο διαχειριστής του συστήματος μεταφοράς, και ο διαχειριστής του συστήματος διανομής.
Οι εταιρίες όπως Energa, Aegean Power και ΔΕΗ , είναι απλά έμποροι του ρεύματος.
Το ηλεκτρικό ρεύμα όμως δεν έχει ταυτότητα. το τι ρεύμα καταναλώνουν οι πελάτες κάθε προμηθευτή αποδικνύεται αποκλειστικά από τις μετρήσεις των μετρητών ενέργειας.
Πως γίνεται αυτό; Ο διαχειριστής του Δικτύου Διανομής (που αυτή τη στιγμή είναι η ΔΕΗ), τηρεί αρχείο μετρητών, και κάθε στιγμή ξέρει ποιός μετρητής αντιστοιχεί σε ποιόν έμπορο (προμηθευτή στη γλώσσα της αγοράς ενέργειας). Στο τέλος κάθε μήνα υπολογίζεται η ενέργεια που κατανάλωσαν οι πελάτες κάθε προμηθευτή (είτε με βάση τις 4μηνιαίες μετρήσεις τους, είτε με πρόβλεψη) και γίνεται η οικονομική εκκαθάριση Προμηθευτών -ΔΕΣΜΗΕ-Διαχειριστή Δικτύου Διανομής. ¶ρα η αγορά της ενέργειας είναι αποκλειστικά οικονομική. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφοροποίηση στο προϊόν (την ηλεκτρική ενέργεια )

eliana_1976_
14-06-11, 22:20
Γιατί ο Γερμανός είναι η retail αλυσίδα του ΟΤΕ και ο ΟΤΕ δεν πουλάει ρεύμα σε πελάτες λιανικής.
Ο Γερμανός έχει κάνει συμφωνία με την Aegean power για να διαθέτει τις υπηρεσίες της

Eγώ δεν αναφέρθηκα ότι ο ΟΤΕ πουλάει ρεύμα σε πελάτες λιανικής μέσω του Γερμανού. Η aegean είναι γνωστό για όποιον το έχει ψάξει το θέμα ότι έχει κάνει συμφωνία με τον Γερμανό.

pk33
17-06-11, 23:50
Eγώ δεν αναφέρθηκα ότι ο ΟΤΕ πουλάει ρεύμα σε πελάτες λιανικής μέσω του Γερμανού. Η aegean είναι γνωστό για όποιον το έχει ψάξει το θέμα ότι έχει κάνει συμφωνία με τον Γερμανό.

¶ρα δεν έχει Γερμανό, έχει Aegean Power. Ο Γερμανός παίρνει συμβόλαια της Aegean Power, όπως πουλάει και κινητά της LG

evi-evi
19-07-11, 22:32
Σας παραθέτω και την δική μου μικρή εμπειρία σε οτι αφορά το θέμα Αegean Power. Έγινα και εγω λοιπόν συνδρομήτρια στη συγκεκριμένη εταιρία πιστέυοντας πως θα έχω πιο οικονομικό ρεύμα. μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός και ενω ειχα ενημερωθεί πως θα πλήρωνα 75 ευρώ το μήνα βλέπω 89 παίρνω τηλ και μου λενε τα εξής:ειναι μεσα η προκαταβολή και το φπα , τον άλλο μήνα θα σας ερθει 80 συν φπα μα πως ειναι δυνατον ενω ρωτούσα αν τα 75 ηταν το πακετο και το φπα μεσα και μου απαντουσαν ναι τωρα να με χρεωνουν και εκτος αυτου να ανεβαζουν και το πακετο στα 80 συν φπα γιατι οπως χαρακτηριστικα μου ειπε η τηλεφωνήτρια ειδαν οτι η επιχειρηση μπαινει μεσα/?δηλαδη καθε μηνα αν βλεπουν οτι δεν βγαινει το θεματακι θα βαζουν και 5 ευρω? και χωρις να ενημερώσουν και κανένα? κοροιδία μεγαλη το βλεπω και να πληρωνω και φπα καθε μηνα? ενω στη δεη οκ πληρωνουμε αλλα 2 φορες οχι 4! εχω ζητήσει την υπαναχωρηση μου για να παω ξανα στη δεη ποιος ξερει τι με περιμενει γραφειοκρατικα .... για να επιστρεψω στη δεη

liontarina
10-08-11, 10:45
η ίδια ιστορία και με μένα.. μπήκα στα πρόγραμμα 3500 και μου είπαν για μηνιαία χρέωση 110 ευρώ.. ρώτησα είναι όλα μεσα? μου είπαν ναι και φπα και όλα.. μου στέλνουν ένα λογαριασμό τον δεύτερο μήνα με χρέωση 120 ευρώ συν ΦΠΑ κοντά 135 ευρώ.. ρωτάω γιατί, μού λένε αυξήθηκε το πετρέλειο σας τα γραψαμε στον λογαριασμό τον προηγούμενο ότι θα αυξηθεί..λέω δεν τον πήρα τον λογαριασμό.. α θα χάθηκε τοτε μου λένε.. και μου στέλνουν έναν εκκαθαριστικό 1237 ευρώ.. έκαναν κάτι αλχημείες εκεί και μου είπαν ότι έχω ξεπεράσει πολύ το όριο μου.. για να με κρατήσουν πελάτη θα μου εκαναν εκπτωση 250 ευρώ.. και μπουρου μπουρου.. έκανα αίτηση να φύγω.. τελικά δεν συμφέρει κορίτσια γιατί δεν γίνεται ακόμα σωστά..
όταν παίρνεις ένα πακέτο ή θα κάνεις λιγότερες μονάδες και θα τις πληρώνεις τσάμπα ή θα ξεπεράσεις τις μονάδες και θα τις πληρώνεις με εξωφρενική τιμή..(0,35) οπότε χαμένος είσαι.. έπαθα και έμαθα..

eliana_1976_
12-08-11, 16:30
η ίδια ιστορία και με μένα.. μπήκα στα πρόγραμμα 3500 και μου είπαν για μηνιαία χρέωση 110 ευρώ.. ρώτησα είναι όλα μεσα? μου είπαν ναι και φπα και όλα.. μου στέλνουν ένα λογαριασμό τον δεύτερο μήνα με χρέωση 120 ευρώ συν ΦΠΑ κοντά 135 ευρώ.. ρωτάω γιατί, μού λένε αυξήθηκε το πετρέλειο σας τα γραψαμε στον λογαριασμό τον προηγούμενο ότι θα αυξηθεί..λέω δεν τον πήρα τον λογαριασμό.. α θα χάθηκε τοτε μου λένε.. και μου στέλνουν έναν εκκαθαριστικό 1237 ευρώ.. έκαναν κάτι αλχημείες εκεί και μου είπαν ότι έχω ξεπεράσει πολύ το όριο μου.. για να με κρατήσουν πελάτη θα μου εκαναν εκπτωση 250 ευρώ.. και μπουρου μπουρου.. έκανα αίτηση να φύγω.. τελικά δεν συμφέρει κορίτσια γιατί δεν γίνεται ακόμα σωστά..
όταν παίρνεις ένα πακέτο ή θα κάνεις λιγότερες μονάδες και θα τις πληρώνεις τσάμπα ή θα ξεπεράσεις τις μονάδες και θα τις πληρώνεις με εξωφρενική τιμή..(0,35) οπότε χαμένος είσαι.. έπαθα και έμαθα..

Νομίζω ότι τελικά πολλοί την πάτησαν με τους εναλλακτικούς πάροχους. Εγώ ευτυχώς δεν άλλαξα γιατί είπαμε με τον άντρα μου να δούμε πως θα προχωρήσει το θέμα με τη ΔΕΗ και επιπλέον μου είπε ο γαμπρός μου ότι η διαφορά για μικρές καταναλώσεις είναι πολύ μικρή και δεν αξίζει. Οπότε μείναμε στη ΔΕΗ. Και όχι μόνο αυτό ............ αλλά από κει που πληρώναμε 260 ευρώ για εκκαθαριστικό λογαρισμό με 1735 μονάδες πέσαμε κατακόρυφα. Πλέον καταργήσαμε τους έναντι λογσμούς και τη μία καταμέτρηση την κάνουμε εμείς και την άλλη η ΔΕΗ, οπότε λαμβάνουμε λογ/σμο εκκαθαριστικό με τις μονάδες κάθε 2μήνο πλέον. Το προηγούμενο δίμηνο είχαμε 508 μονάδες και αυτό το δίμηνο περίπου 900 ημερήσιο και νυχτερινό μαζί. Ξαφνικά πληρώνουμε λογ/σμο 89 ευρώ και 102 ευρώ. Σε αυτό βοήθησαν πολύ οι συσκευές σίδερο και πλυντήριο ρούχων που αλλάξαμε. Και πλέον κλείνω όλα τα πολύμπριζα ειδικά τη νύχτα. Και κάτι άλλο που ο περισσότερος κόσμος δεν τον ξέρει και φυσικά η δεη δεν το λέει. Σχετικά με τις χρεώσεις. ο ημερήσιο χρεώνεται περίπου 0,09/μονάδα και το νυχτερινό περίπου 0,05/μονάδα. Αν όμως οι κατανάλωσή σου σε ημερήσιο δεν ξεπεράσει τις 800 μονάδες τότε η χρέωση δεν είναι 0,09/μονάδα αλλά πέφτει 0,05/μονάδα όσο και η τιμή του νυχτερινού. Στον τελευταίο λογαριασμό είχαμε περίπου 900 μονάδες συνολικά (ημερήσιο και νυχτερινό) μοιρασμένες περίπου. Η τιμή που είδα στο λογ/σμό ανά μονάδα ήταν ίδια και στο ημερήσιο και στο νυχτερινό. Μίλησα με τη δεη μήπως είχε γίνει λάθος και μου είπαν το παραπάνω σχετικά με τις 800 μονάδες. Και ο επόμενος λογ/σμός που πήρα είχε ακριβώς την ίδια χρέωση ημερήσιου και νυχτερινού. Στον εκκαθαριστικό όμως που μας ερχόταν παλιά ανά 4μήνο σου χρέωναν μονάδες 4μήνου που ήταν σίγουρα πάνω από 800 μονάδες και σου άλλαζαν την τιμή φυσικά. Γιατί εγώ δεν είχα δει ποτέ διαφορετική χρέωση ημερήσιου και νυχτερινού. Παράλληλα παρακολουθώ σε εβδομαδιαία βάση της μονάδες μου από τον πίνακα να ξέρω που κυμαινόμαστε. Και χρησιμοποιώ πάρααααα πολύ το νυχτερινό πλέον.

eliana_1976_
12-08-11, 16:38
Πριν μερικούς μήνες πληρώσαμε έναντι 200 ευρώ και εκκαθαριστικό 4μήνου 259 ευρώ. Σύνολο 4μήνου 459,00 ευρώ.
Την τελευταία φορά πληρώσαμε για 4μήνο 89 ευρώ δική μας καταμέτρηση και 102 ευρώ καταμέτρηση δεή. Σύνολο 191,00 ευρώ 4μήνου
Και τα κλιματιστικό με τις πολλές ζέστες στο φουλ να δουλευουν νύχτα μέρα. Ενα 18άρι και δύο 9ρια inverter
Αυτό με τις 800 μονάδες προσέξτε το. Με ρωτούσε ένας φίλος που είδε και αυτός διαφορά με την τιμή στις μονάδες που έχει και αυτός νυχτερινό και του το είπα. Δε με πίστεψε και πήρε στη δεη όπου του το επιβεβαίωσαν.

chatzico
12-08-11, 17:21
Νομίζω ότι τελικά πολλοί την πάτησαν με τους εναλλακτικούς πάροχους. Εγώ ευτυχώς δεν άλλαξα γιατί είπαμε με τον άντρα μου να δούμε πως θα προχωρήσει το θέμα με τη ΔΕΗ και επιπλέον μου είπε ο γαμπρός μου ότι η διαφορά για μικρές καταναλώσεις είναι πολύ μικρή και δεν αξίζει. Οπότε μείναμε στη ΔΕΗ. Και όχι μόνο αυτό ............ αλλά από κει που πληρώναμε 260 ευρώ για εκκαθαριστικό λογαρισμό με 1735 μονάδες πέσαμε κατακόρυφα. Πλέον καταργήσαμε τους έναντι λογσμούς και τη μία καταμέτρηση την κάνουμε εμείς και την άλλη η ΔΕΗ, οπότε λαμβάνουμε λογ/σμο εκκαθαριστικό με τις μονάδες κάθε 2μήνο πλέον. .

Αυτό πως το κάνατε ? :confused::confused:

Το προηγούμενο δίμηνο είχαμε 508 μονάδες και αυτό το δίμηνο περίπου 900 ημερήσιο και νυχτερινό μαζί. Ξαφνικά πληρώνουμε λογ/σμο 89 ευρώ και 102 ευρώ. Σε αυτό βοήθησαν πολύ οι συσκευές σίδερο και πλυντήριο ρούχων που αλλάξαμε. Και πλέον κλείνω όλα τα πολύμπριζα ειδικά τη νύχτα..

Πρέπει να γυρίσω σπίτι να δω τις μονάδες. Ωστόσο πλυντήριο και στεγνωτήριο - το οποίο άλλαξα πρόσφατα σε Α κλάσης - τα βάζω και εγώ με το νυχτερινό. Τις περισσότερες ώρες λείπουμε από το σπίτι. Σίδερο σπάνια, 2-3 φορές τον μήνα. Ψυγείο επίσης καινούριο, πριν 15 ημέρες το πήρα. Τα πολύπριζα τα ξεχνάω αλλά αν έχει αποτέλεσμα, να το θυμάμαι !!!

Και κάτι άλλο που ο περισσότερος κόσμος δεν τον ξέρει και φυσικά η δεη δεν το λέει. Σχετικά με τις χρεώσεις. ο ημερήσιο χρεώνεται περίπου 0,09/μονάδα και το νυχτερινό περίπου 0,05/μονάδα. Αν όμως οι κατανάλωσή σου σε ημερήσιο δεν ξεπεράσει τις 800 μονάδες τότε η χρέωση δεν είναι 0,09/μονάδα αλλά πέφτει 0,05/μονάδα όσο και η τιμή του νυχτερινού. Στον τελευταίο λογαριασμό είχαμε περίπου 900 μονάδες συνολικά (ημερήσιο και νυχτερινό) μοιρασμένες περίπου. Η τιμή που είδα στο λογ/σμό ανά μονάδα ήταν ίδια και στο ημερήσιο και στο νυχτερινό. Μίλησα με τη δεη μήπως είχε γίνει λάθος και μου είπαν το παραπάνω σχετικά με τις 800 μονάδες. Και ο επόμενος λογ/σμός που πήρα είχε ακριβώς την ίδια χρέωση ημερήσιου και νυχτερινού. Στον εκκαθαριστικό όμως που μας ερχόταν παλιά ανά 4μήνο σου χρέωναν μονάδες 4μήνου που ήταν σίγουρα πάνω από 800 μονάδες και σου άλλαζαν την τιμή φυσικά. Γιατί εγώ δεν είχα δει ποτέ διαφορετική χρέωση ημερήσιου και νυχτερινού. Παράλληλα παρακολουθώ σε εβδομαδιαία βάση της μονάδες μου από τον πίνακα να ξέρω που κυμαινόμαστε. Και χρησιμοποιώ πάρααααα πολύ το νυχτερινό πλέον.
Δηλαδή με τον εκκαθαριστικό ανά 2μηνο, έχεις ίδια χρέωση σε ημερήσιο και νυχτερινό, όταν το ημερήσιο δεν ξεπερνά τις 800 μονάδες ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ?
Πως παρακολουθείς τις μονάδες ? Κατεβαίνεις στον πίνακα σου και κοιτάς ? Και πως ξεχωρίζεις το ημερήσιο από το νυκτερινό ?:confused::confused:

Αχ σε παρακαλώ, απάντησέ μου γιατί τα 250άρια πάνε και έρχονται και ο μισθός μου μόνο πάει πιά ................

chatzico
15-08-11, 08:45
Eliana 1976, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου !!!!!!!

Κοιτώντας στο σάιτ της ΔΕΗ, βρήκα τις οδηγίες για την καταχώρηση της διμηνιαίας κατανάλωσης. Είναι εδώ (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5634&nt=18&lang=1)και είναι απλές !!! Το βάζω για όποιον ενδιαφέρεται !!!!!

xuito
15-08-11, 18:38
Κορίτσια , με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.
Δηλαδή λέτε ότι αν μπαίνω και καταχωρώ τη μέτρηση μου στις ημ/νίες που γράφει ο λογαριασμός μου , τότε, λογικά αφού θα είμαι κάτω από τις 800 κιλοβατώρες το δίμηνο , θα χρεώνομαι λιγότερο?
Σα να λέμε 700 το δίμηνο συν 700 το επόμενο δίμηνο, θα χρεώνονται
(700 Χ 0,054) Χ 2 δίμηνα , χωριστοί λογαριασμοί , ενώ στην τετράμηνη μέτρηση , με έναντι λογαριασμό , τελικά θα χρεωνόμουν 1400 Χ 0,0727 ???

Είναι υπολογίσιμο ποσό , είστε σίγουρες ????

chatzico
15-08-11, 18:51
Κορίτσια , με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.
Δηλαδή λέτε ότι αν μπαίνω και καταχωρώ τη μέτρηση μου στις ημ/νίες που γράφει ο λογαριασμός μου , τότε, λογικά αφού θα είμαι κάτω από τις 800 κιλοβατώρες το δίμηνο , θα χρεώνομαι λιγότερο?
Σα να λέμε 700 το δίμηνο συν 700 το επόμενο δίμηνο, θα χρεώνονται
(700 Χ 0,054) Χ 2 δίμηνα , χωριστοί λογαριασμοί , ενώ στην τετράμηνη μέτρηση , με έναντι λογαριασμό , τελικά θα χρεωνόμουν 1400 Χ 0,0727 ???

Είναι υπολογίσιμο ποσό , είστε σίγουρες ????
Αυτό κατάλαβα και εγώ και η Ελιάνα 1976 το έχει ήδη κάνει και έχει δεί διαφορά !!!!

Λέω εγώ τώρα
700*0,054*2 δίμηνα = 75,6 ευρώ + τα γύρω γύρω (φόροι, δήμοι, ΔΕΤΕ κλπ.).
800*0,09 + 600*0,054 = 104,4 + τα γύρω γύρω

Υπάρχει διαφορά, τώρα πόσο ακριβώς, εξαρτάται από την κατανάλωση βέβαια. Εγώ πάντως μόλις γυρίσω από τις διακοπές, θα δω τον λογαριασμό της ΔΕΗ !!!!!!!

floraM
28-11-11, 10:54
Κορίτσια θα ήθελα την γνωμη σας και τις γνώσεις σας. Μου τηλεφώνησαν από την Hellas Power για αν θα ειμαι σε αυτους θα έχω ρευμα με 15% φθηνότερο τιμολόγιο στο ρευμα. Φαντάζομαι στην ΔΕΗ θα πληρώνω μόνο πάγιο, ενω σε αυτούς μόνο το ρευμα. Απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που να με ανησυχει. Δηλαδή μην ειναι όπως στην τηλεφωνία, με τις ξένες εταιρείες, που μία είχα ιντερνετ, μια τηλέφωνο ή δεν είχα καθόλου, ενώ στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που γύρισα στον ΟΤΕ και βρήκα την υγεία μου. Αν είναι όλα καθαρα και δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις να κάνω το βήμα. Ευχαριστώ!!!!

eliana_1976_
28-11-11, 23:21
Κορίτσια θα ήθελα την γνωμη σας και τις γνώσεις σας. Μου τηλεφώνησαν από την Hellas Power για αν θα ειμαι σε αυτους θα έχω ρευμα με 15% φθηνότερο τιμολόγιο στο ρευμα. Φαντάζομαι στην ΔΕΗ θα πληρώνω μόνο πάγιο, ενω σε αυτούς μόνο το ρευμα. Απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που να με ανησυχει. Δηλαδή μην ειναι όπως στην τηλεφωνία, με τις ξένες εταιρείες, που μία είχα ιντερνετ, μια τηλέφωνο ή δεν είχα καθόλου, ενώ στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που γύρισα στον ΟΤΕ και βρήκα την υγεία μου. Αν είναι όλα καθαρα και δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις να κάνω το βήμα. Ευχαριστώ!!!!

Για μικρες καταναλώσεις μέχρι 800 μονάδες το τετράμηνο δε συμφέρει. Η διαφορά είναι ελάχιστη περίπου 15ευρώ. Το έχει κάνει η αδερφή μου και τελικά το μετάνιωσε, γιατί η διαφορά ήταν πολύ μικρή. Αυτό που συμφέρει είναι το νυχτερινό ρεύμα. Εγώ εδώ και ένα χρόνο που το έχω βάλει έχω δει σημαντικές διαφορές στο λογαριασμό. Βέβαια του κάνω πολύ μεγάλη χρήση

pasxalitsa v
29-11-11, 14:01
αυτο που ξερω ειναι οτι εξακολουθεις να ανηκεις στην ΔΕΗ (δηλαδη δεν αλλαζεις παροχο οπως γινεται στα σταθερα τηλεφωνα...)
εμεις θα βαλουμε energa...;)

Jarett
24-01-12, 10:52
200.000 πολίτες και εταιρείες έχουν εγκαταλείψει τη ΔΕΗ και ηλεκτροδοτούνται από τις δύο εταιρίες ηλεκτρισμού Energa και Hellas Power.
Πλέον όμως η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας ουσιαστικά έχει ανακαλέσει την άδεια των δύο εταιρειών και έτσι οι 200.000 πελάτες τους είναι “στον αέρα”.
Για να μην μείνουν όμως από ηλεκτρικό οι πολίτες και οι εταιρείες θα πρέπει να κάνουν άμεσα νέα αίτηση στη ΔΕΗ για να επανασυνδεθεί στο δίκτυό της.
Όλοι οι καταναλωτές που μέχρι και σήμερα ηλεκτροδοτούνται από τις δύο εταιρείες θα λάβουν ειδοποίηση για να κάνουν αίτηση στη ΔΕΗ ωστόσο οι αρμόδιοι προτείνουν οι πολίτες να μην περιμένουν την ειδοποίηση και να σπεύσουν να κάνουν την αίτηση.
Διαβεβαιώνουν ωστόσο ότι δεν θα κοπεί το ρεύμα σε κανέναν.
Οι δύο εταιρείες σύμφωνα με την ΡΑΕ δεν έχουν καταβάλει δόση ύψους 27 εκατ. ευρώ που είναι η ληξιπρόθεσμη οφειλή προς τον διαχειριστή (ΔΕΣΜΗΕ) και έτσι οι άδειές τους έχουν τεθεί υπό ανάκληση.
Η Worldwide Energy Limited, στην οποία ανήκουν οι δύο εταιρείες, αναφέρει σε ανακοίνωση ότι δεν πλήρωσε τη δόση λόγω της δέσμευσης των λογαριασμών και υπογραμμίζει πως οι δύο εταιρείες έχουν καταθέσει εδώ και καιρό καταγγελίες στη ΡΑΕ και στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή Ενέργειας και Ανταγωνισμού, καθώς και αγωγές και μηνύσεις κατά της διοίκησης του ΔΕΣΜΗΕ για τις στρεβλώσεις στην αγορά ενέργειας. Ακόμα υποστηρίζουν ότι οι συνολικές οφειλές των ΔΕΗ και ΔΕΣΜΗΕ προς αυτές ανέρχονται στα 207 εκατ. ευρώ.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=118118&catid=3

pk33
24-01-12, 16:09
αγορά ηλεκτρικής ενέργειας τέλος.

chatzico
24-01-12, 22:42
αγορά ηλεκτρικής ενέργειας τέλος.
Για τους ιδιώτες καταναλωτές.

pk33
25-01-12, 10:32
Για τους ιδιώτες καταναλωτές.

Για όλους. Απο τη στιγμή που διαφράφηκαν από τα μητρώα του ΔΕΣΜΗΕ, όλοι οι πελάτες τους πάνε στη ΔΕΗ