PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια

Dimitris21
17-03-11, 21:43
Καλησπερα σασ ειμαι καινουργιοσ εδω μεσα . θελω να σασ ρωτησω πολλα . εχω ενα θεμα και ακουω απο παντου παπατζεσ .. η κοπελα μ εχει καθηστερηση 10 μερεσ φοβηθηκαμε πωσ ειναι εγυοσ πηγαμε σε μια γνωστη σε ενα φαρμακειο και μασ ειπε και ειναι και δεν ειναι . μασ εδωσε ενα τεστ εγκυμοσυνησ και αντισυληπτικα καταλληλα για το τι εκρινε . πηρε ενα την 10η μερα τησ καθηστερησησ και τησ ειπε να το συνεχησει για μια εβδομαδα εδω θελω να μαθω τι ποσοστο μπορει να μεινει εγκυοσ με 7 μερεσ αντισυληπτικα??? δεν εχει την δυναμη ακομα να κανει το τεστ γιατι φοβαται ... οποτε παμε τυφλα και αυτο ειναι που δεν 8ελω ..εχει παρει μεχρι σημερα 4 χαπια αλλα εχει πρηστει στο στηθοσ .. τι ειναι αυτο τωρα?? δεν εχει ζαληστει ουτε εμετουσ τιποτα .. ποτε θα ερθει η περιοδοσ αν σταματησει να τα περνει στισ 7 μερεσ??? ευχαριστω προκαταβοληκα

Ρίτσακι32
17-03-11, 21:50
Καλησπερα σασ ειμαι καινουργιοσ εδω μεσα . θελω να σασ ρωτησω πολλα . εχω ενα θεμα και ακουω απο παντου παπατζεσ .. η κοπελα μ εχει καθηστερηση 10 μερεσ φοβηθηκαμε πωσ ειναι εγυοσ πηγαμε σε μια γνωστη σε ενα φαρμακειο και μασ ειπε και ειναι και δεν ειναι . μασ εδωσε ενα τεστ εγκυμοσυνησ και αντισυληπτικα καταλληλα για το τι εκρινε . πηρε ενα την 10η μερα τησ καθηστερησησ και τησ ειπε να το συνεχησει για μια εβδομαδα εδω θελω να μαθω τι ποσοστο μπορει να μεινει εγκυοσ με 7 μερεσ αντισυληπτικα??? δεν εχει την δυναμη ακομα να κανει το τεστ γιατι φοβαται ... οποτε παμε τυφλα και αυτο ειναι που δεν 8ελω ..εχει παρει μεχρι σημερα 4 χαπια αλλα εχει πρηστει στο στηθοσ .. τι ειναι αυτο τωρα?? δεν εχει ζαληστει ουτε εμετουσ τιποτα .. ποτε θα ερθει η περιοδοσ αν σταματησει να τα περνει στισ 7 μερεσ??? ευχαριστω προκαταβοληκα

Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να έκανε, άν κατάλαβα καλά, είναι ένα τέστ εγκυμοσύνης εφόσον έχει 10 ημέρες καθυστέρηση. Τι έδειξε το τεστ; Για σιγουριά καλόν είναι να κάνει μια εξέταση αίματος (β' χοριακή). Δεν ξέρω τι χάπια της έδωσε να παίρνει από την 10η μέρα καθυστέρησης, πάντως άν είναι ήδη έγκυος, τα αντισυληπτικά είναι πλέον αργά να τα πάρει.
Το καλύτερο που έχει λοιπόν να κάνει, είναι αρχικά ένα τεστ εγκυμοσύνης, μετά μια χοριακή για σιγουριά και να πάει σε έναν γυναικολόγο. Εύχομαι να έχετε αίσιο για εσάς τέλος!!!

Ρίτσακι32
17-03-11, 21:52
Α, συγγνώμη, δεν έχει κάνει τέστ ακόμα. Πρέπει όμως να βρεί την δύναμη να το κάνει γιατί δεν κερδίζει απολύτως τίποτα με το να το καθυστερείτε.

Dimitris21
17-03-11, 21:55
τεστ δεν εχει κανει φοβαται και εδω δεν μπορω να την πιεσω .. mercilon νομιζω εδωσε .

newbie G
17-03-11, 22:02
Τι θα πει "φοβάται"; Όσο το καθυστερεί, τόσο το χειρότερο! Επίσης δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο της έδωσε αντισυλληπτικά. Σε περίπτωση που είναι ήδη έγκυος, σε τι ακριβώς βοηθάνε;

Ρίτσακι32
17-03-11, 22:07
τεστ δεν εχει κανει φοβαται και εδω δεν μπορω να την πιεσω .. mercilon νομιζω εδωσε .

Αυτά είναι αντισυληπτικά. Μα αυτά για να τα πάρει κανείς πρέπει να κάνει αιματολογικές εξετάσεις πρώτα. Και νομίζω πως χρειάζεται συνταγή γιατρού. Κοίτα, θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να την πείσεις να κάνει έστω ένα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι της ή όπου αλλού αισθάνεται καλύτερα. Πάρε εσύ ένα από το φαρμακείο και δώσε της το με τρόπο. Μπορεί η κοπέλα να μην είναι έγκυος και έτσι να ηρεμήσετε.

Dimitris21
17-03-11, 22:10
εχει πρηστει πολυ ομωσ και εκει ανχωνεται .. υπαρχει πηθανοτιτα να μην ειναι ?

Brunita
17-03-11, 22:17
Δημητρη διάβασα το μύνημα σου και έχω να σου πω όπως είπανε και παραπάνω οι κοπελες οτι το πρώτο που πρέπει ειναι να κανει ενα τεστ εγκυμοσύνης, ή μια εξέταση αίματος (β΄χοριακή). εγω δεν καταλαβα γιατι τις εδωσε αντισιλλυπτικά χάπια???
Ευχομαι να σας πανε τα πραγματα όπως τα θέλετε. 10 μερες καθυστέρηση δεν είναι και λίγο. Πρεπει να την πείσεις να κανει το τεστ (τρια λεπτα υποθεση είναι) να σας φύγει και η αγωνία.

Ρίτσακι32
17-03-11, 22:18
εχει πρηστει πολυ ομωσ και εκει ανχωνεται .. υπαρχει πηθανοτιτα να μην ειναι ?

Εσύ λοιπόν που είσαι πιο ψύχραιμος, προσπάθησε να την ηρεμήσεις και να την πείσεις ότι το καλύτερο που έχει να κάνει, είναι να κάνει ένα τεστ σε πρώτη φάση.

Dimitris21
17-03-11, 22:20
και αν βγει θετικο μετα θα κλαιει ολη την ωρα και οχι αδικα .. ειμαστε μαζι 3 χρονια κ ειναι βρεφοκομοσ . ομοσ τησ ηρθε ξαφνικο κ οχι αδικα .. ανχοσ πολυ ανχοσ

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-03-11, 22:29
να σου πω κουραγιο και ευχομαι το αποτελεσμα της ιστοριας να ειναι αυτο που θελετε.
επειδη στο παρελθον ειχα βρεθει σε παρομοια θεση ημουν και μικρουλα τοτε περιπου 19χρονων.η φαρμακοποιος μου ειχε δωσει και εμενα και ενα τεστ και τα premolud nur (αν θυμαμαι καλα ετσι λεγονται) οι οδηγιες ηταν ομως σαφης.πρωτα το τεστ αν βγει θετικο πας στο γυναικολογο ,αν βγει αρνητικο τοτε παιρνεις τα χαπια και μετα απο 4-5 μερες εχεις περιοδο.
μαλλον η κοπελα σου κατι μπερδεψε,επρεπε να κανει πρωτα το τεστ.τωρα μονο μια χοριακη μπορει να σας βοηθησει και να ευχεσαι να ειναι αρνητικη τωρα που εχει παρει τα χαπια ειναι λιγο ασκημα τα πραγματα.
εγω βεβαια πριν κανω το τεστ αδιαθετησα μαλλον λογο τρελου αγχους ειχα καθυστερησηκαι μετα μαλλον ξεαγχωθηκα.

Brunita
17-03-11, 22:29
dimitri21 αν είναι έγκυος και το τεστ να μην κάνει δεν αλλάξει κατι. δεν είναι καλύτερα να το γνωρίζετε αυτό? αν επιτρεπεται πόσο χρονων είστε? Γιατι είπες ότι είστε και 3 χρονια μαζί δεν είναι και λίγο. Προσπαθησε εσύ να είσαι λίγο πιο ψύχραιμος. Καντε αυτό το τεστ να μας φύγει η αγωνία. Θα είναι καλύτερα αν ξέρετε, να αντιμετωπίσετε τα πραγματα ειτε είναι θετικο είτε είναι αρνητικο και να χαλαρώσετε. Ευχομαι όλα να πανε κατ ευχην!

Dimitris21
17-03-11, 22:36
21- 19 ειμαστε ομωσ δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι για γονεισ .. στισ μερεσ μασ μεγαλη ευθηνη .. αλλο αν ειναι εγκυοσ που θα το κρατησουμε απλα πρεπει να βρουμε και οι 2 θαρροσ για ενα τεστ εστω .. σημερα ολη την ημερα με το ζορι μιλαει .. οχι απο νευρα αλλα εχει καταθλιψη .. δεν μπορουμε να ανοιχτουμε σε κανεναν ακομα γιατι ειναι νωρισ .. μεγαλη μερα ξημερωνει

sporiklos
17-03-11, 22:37
Nα της πεις να κανει το τεστ... Δεν καταλαβαινω τι φοβαται δηλαδη οσο ειστε και οι δυο μεσα στην αγωνια ειναι ολα cool?

Tωρα οσο αφορα τα αντισυλληπτικα δεν εχω ξανακουσει να χρησιμοποιουνται για την αποφυγη της συλληψης αφου εχει προηγηθει η ερωτικη συνευρεση αλλα για να σας τα εδωσε η φαρμακοποιος κατι θα ξερει.Εγω εχω ακουσει οτι σε αυτες τις περιπτωσεις δινουν το χαπι της επομενης ημερας.

Και σε παρακαλω ενημερωθειτε για τις μεθοδους αντισυλληψεις για να απολαμβανετε τις ερωτικες στιγμες σας και γενικα την σχεση σας χωρις αγχος.:wink:

Brunita
17-03-11, 22:43
Συμφωνω μαζί σου ότι είστε μικροί και έχετε όλη την ζωή μπροστα σας και ότι ένα παιδί είναι πολύ μεγάλη ευθύνη (εχω ήδη ενα παιδακι) και πρεπει να το θέλουνε και οι δύο. απλά πρεπει να βρείτε την δύναμη να κάνετε αυτο το τεστ για να μάθετε. Υπάρχει πιθανοτητα και να μην είναι... δεν το ξερετε αυτό. καντε το να χαλαρώσετε. Θα δεις... σου εύχομαι απο την καρδια μου να πανε όλα καλα για εσας. Μην σε παιρνει απο κάτω. Αν είναι να έρθει για κάποιο λόγο θα έρθει και θα δεις ότι θα βρεις την δύναμη να το αντιμετωπισεις.

elenikaram
17-03-11, 22:58
Tο να παρει η κοπελα αντισυλληπτικα αν ειναι εγκυος, δεν βοηθανε σε κατι, κακο κανουν αλλα οχι καλο!
Οταν εχεις υποψιες οτι πιθανων να εισαι εγκυος παιρνεις το χαπι της επομενης μερας και αυτο ΑΜΕΣΑ!
Το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να πεισεις την κοπελα να κανει το τεστ γιατι αν δεν ειναι εγκυος θα εχει καθυστερηση λογω αγχους...
Παντως και η φαρμακοποιος δεν σας καθοδηγησε σωστα....

elenikaram
17-03-11, 23:01
Και δεν υπαρχει αυτο που λες οτι ειπε η φαμακοποιος και ειναι και δεν ειναι εγκυος....ακυρο τελειως ειναι αυτο! Η ειναι, η δεν ειναι! Πες της να κανει το τεστ να δει τι συμβαινει και εγω οταν εμεινα εγκυος, απο το τεστ το εμαθα! Και μετα οπως ειπαν και τα κοριτσια αν ειναι θετικο το τεστ παει για β χοριακη!

lucky-sylvester
17-03-11, 23:44
Δημήτρη, πριν ένα χρόνο το αγόρι μου κι εγώ (ίδιες ηλικίες μ'εσάς τότε) βρεθήκαμε στην ίδια θέση...(Βασικά, εγώ είχα πάρει και το χάπι της επόμενης ημέρας, αλλά δεν έπιασε.) Κάναμε το τεστ μαζί, για να ησυχάσω υποτίθεται, μιας κι ο δικός μου θεωρούσε αδύνατο το να έχω μείνει έγκυος, αλλά τελικά βγήκε θετικό. Βασικότατο...1)Να σταματήσει ΑΜΕΣΩΣ τα αντισυλληπτικά, γιατί αν είναι όντως έγκυος δεν προκαλούν αποβολή, αλλά και δεν πρέπει να λαμβάνονται κατά την εγκυμοσύνη κι αν δεν είναι έγκυος ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνει εξετάσεις πριν πάρει αντισυλληπτικά. 2)Να κάνει αύριο με το που ξυπνήσει το τεστ. Τότε είναι η καταλληλότερη ώρα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάτε κατευθείαν σε γυναικολόγο, είτε για να δείτε πώς πάει η εγκυμοσύνη κι αν όντως πρόκειται για εγκυμοσύνη, είτε για να πάρει ιστορικό και να γράψει εξετάσεις σε περίπτωση που θέλετε να συνεχίσετε τα αντισυλληπτικά. Το πρήξιμο στο στήθος μπορεί να είναι είτε από τα χάπια, είτε από εγκυμοσύνη κι από τη στιγμή που ξεκινάς χάπια, μπορεί τις πρώτες φορές να έχεις κάποιες ανωμαλίες στην περίοδο ώσπου να στρώσει... Τί να πω ρε παιδιά...εύχομαι να συμβεί ό,τι θα είναι καλύτερο για σας (γιατί εμάς μας βγήκε σε καλό η εγκυμοσύνη!)... κι ενημέρωσέ μας για τ'αποτελέσματα...

βασιλάκης
17-03-11, 23:54
21- 19 ειμαστε ομωσ δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι για γονεισ .. στισ μερεσ μασ μεγαλη ευθηνη .. αλλο αν ειναι εγκυοσ που θα το κρατησουμε απλα πρεπει να βρουμε και οι 2 θαρροσ για ενα τεστ εστω .. σημερα ολη την ημερα με το ζορι μιλαει .. οχι απο νευρα αλλα εχει καταθλιψη .. δεν μπορουμε να ανοιχτουμε σε κανεναν ακομα γιατι ειναι νωρισ .. μεγαλη μερα ξημερωνει

να είσαι δίπλα της όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα!!! να έχετε ο ένας τον άλλον, αν και συγνώμη δημήτρη, αλλά εκείνη το βιώνει πιο δύσκολα!!!

lucky-sylvester
17-03-11, 23:59
να είσαι δίπλα της όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα!!! να έχετε ο ένας τον άλλον, αν και συγνώμη δημήτρη, αλλά εκείνη το βιώνει πιο δύσκολα!!!

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν ξέρω πώς θα ένιωθα αν δεν το είχαμε κάνει το τεστ μαζί με το αγόρι μου. Και ναι, και η τωρινή κατάσταση είναι πιο δύσκολη για την κοπέλα και αν προκύψει εγκυμοσύνη..εκεί να δεις...

giannaki
18-03-11, 12:51
Dimitris,τι κάνατε τελικά?Έπεισες την κοπέλα σου να κάνει το τεστ??Είμαι κι εγώ της άποψης ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνει.Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σας φύγει το άγχος και να μάθετε επιτέλους τι πραγματικά συμβαίνει....Και σταματήστε τα αντισυλληπτικά!!!Μόνο κακό μπορεί να δημιουργήσουν αφού δεν ξέρετε ακόμα τι γίνεται!!!

Dimitris21
18-03-11, 14:45
Λοιπον αποφασισαμε να κανουμε το τεστ αυριο σταματησε τα αντισυλληπτικα απο σημερα και αυριο πρωι πρωι θα δουμε .. . Αν ειναι εγκυοσ θα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γιατι ειναι 50 - 50 να το κρατησει ..

nasasia
18-03-11, 15:07
δημητρη καταρχην καλησπερα
1 χρειαζεται ηρεμια
2 τι θα πει φοβαται? πρεπει να μαθει και να αντιπετωπισει την κατασταση αλλιως εκει θα πρεπει να αναρωτιεται το τι μπορει να συμβει
3 το μονο που κανουμε απο μονοι μας ειναι ενα τεστ εγκυμοσυνης
4 το αμμεσως επομενο βημα πρεπει να παει σε γυναικολογο αυτος θα την κατατοπισει αναλογα και ενοειται οχι μονη της αλλα πρεπει να εισαι μαζι της το νουμερο 1 απιζει ρολο η ψυχολογια της πρεπει να ξερει οτι θα εισαι εκει
5 αν ειναι οκ εσεις ξερετε τι θα κανατε αν και εγω σε καποια πραγματα ειμαι καθετη αλλα δεν ειμαι εδω για να κρινω και ουτε θα το κανω εσεις θα κανετε αυτο που θελετε
6 στην περιπτωση που δεν ειναι εγκυος παλι θα πρεπει να συμβουλευτει ανα γυνακολογο γιατι ειναι πολυ σοβαρο θεμα η περιοδος και οποια αλλαγη παρατηρουμε πρεπει παντα να το συζηταμε με τον γιατρο μας
7 πολυ ανωριμο απο την πλευρα της φαρμακοποιου να σας δωσει το οποιοδηποτε φαρμακο γιατι αν ειναι στην εγκυμοσυνη απαγορευονατι καποια φαρμακα οποτε θα μπορουσε και να της κανει κακο

αυτα ειχα εγω να πω δεν ξερω αν σε τρομαζω αλλα δυστηχως ετσι ειναι πρεπει να το καταλαβεταο

ας πανε τα πραγματα οπως εσεις επιθυμειτε ειλικρινα σας το ευχομαι !!!

Kristianna
18-03-11, 15:18
Πρωτα πρωτα δεν καταλαβαινω με τη αρμοδιοτητα η φαρμακοποιος σας εδωσε αντισυλληπτικα.......Συνηθως μετα απο καθυστερηση κανεις τεστ η β'χοριακη και αν ειναι αρνητικα και τα 2 περνεις το primolut nur για 3 μερες πρωι βραδυ και ερχεται περιοδος και μετα αν σου δωσει ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ αντισιλλιπτικα τα παιρνεις επησις για να ξεκινησει αντισσιλιπτικα πρεπει πρωτα να δει περιοδο και απο την πρωτη μερα περιοδου να τα ξεκινησει για 21 μερες οπου τα σταματαει για 7 να αδιαθετησει.........δεν καταλαβαινω τπτ μαλλον ασχετη ειναι η φαρμακοποιος σας...... καντε ενα τεστ Μπορει η κοπελα να ειναι εγκυος ειδικαμετα απο τοσες μερες καθυστερηση...τα αντισσιλιπτικα ειτε ειναι εγκυος ειτε οχι μονο κακο κανουν στην παρουσα φαση.....Ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελετε

nasasia
18-03-11, 15:18
πω ρε παιδια ειστε οντως μικροι!!!!

δεν υπαρχει ομως επιλογη το οτι πρηστηκε μπορει να ειναι επειδη καθυστερησε η περιοδος ;)- λεω εγω τωρα ή να μην της ερχεται λογο αγχους :wink: ξαναλεω εγω τωρα

δεν ξερω:? το μονο που πρεπει να κανετε ειναι οντως ολα τα παραπανω βηματα

ουφ!!! και παλι ευχομαι να γινει οτι εσεις θελετε;)

Dimitris21
18-03-11, 15:26
ναι οντωσ ειμαστε μικροι .. αν ημασταν σε λιγο μεγαλυτερη φαση δεν θα υπηρχε καν θεμα .. ελπιζω οσο περνανε οι μερεσ να μην το βλεπουμε σαν κακο αλλα θα δειξει αυριο παιδια .. ηδη εχουμε αρχισει να σκεφτομασται για εξετασεισ ητε εγκυου ητε για να δουμε τι εγινε .. ποσα λεφτα πρεπει να διαθεσω αν ειναι εγκυοσ χωρισ την γεννα??

fenaki
18-03-11, 15:35
ναι οντωσ ειμαστε μικροι .. αν ημασταν σε λιγο μεγαλυτερη φαση δεν θα υπηρχε καν θεμα .. ελπιζω οσο περνανε οι μερεσ να μην το βλεπουμε σαν κακο αλλα θα δειξει αυριο παιδια .. ηδη εχουμε αρχισει να σκεφτομασται για εξετασεισ ητε εγκυου ητε για να δουμε τι εγινε .. ποσα λεφτα πρεπει να διαθεσω αν ειναι εγκυοσ χωρισ την γεννα??

τι ρωτάς τώρα....αν το κρατήσει θέλει αρκετά χρήματα.....και εξαρτάται που θα τις κάνει.....η β΄χοριακη κάνει 25-30 ευρώ....μετα θες προγεννετικο έλεγχο....και ότι θα δώσει ο γυναικολόγος απο κλασσικές αιματολογικές....μην φτάνεται όμως εκει....μάθε πρωτα αν είναι γιατί μπορει να είναι απλώς μια μικρη ανωμαλία στον κύκλο της

nasasia
18-03-11, 15:35
δημητρη μου μη τα σκεφτεσαι αυτα τωρα ε! δεν ειναι και λιγα αλλα αυτο που θελετε τωρα ειναι επιπλεων αγχοσ κατσε να δεις αν ειναι πρωτα τωρα αν θελεις τιμη για την χοριακη που ειπαν τα κοριτσια πιο πανω εξαρταται απο το μικροβιολογικο παντως εχω δει τιμες απο 20ε μεχρι 40ε και μια επισκεψη στο γυναικολογο τελειως ενδεικτικη και δεν ξερω τι ακριβως θα σας κανει απλα να σου πω οτι για ενα τεστ παπ ειναι γυρω στα 40ε ++++ δεν νομιζω οτι γινεται ομως στην εγκυμοσυνη εκτος αν η κοπελα δεν ειναι και της κανει και αλλα τοσα για υπερηχο δηλ εγω θελω περιπου 80ε τωρα ποσο θα παρει ενας αλλος δεν ξερω

μετα αναλογα το αποτελεσμα και μπραβο σου θα πρεπει να σκεφτεις πιο υπευθυνα και θα δεις τι χρειαζεται εκτος αν ξερουν πιο εμπειρες κοπελες να σου πουν

jentoni
18-03-11, 15:39
Συγγνωμη ποσο χρονων εισαστε 15???? αυτα που εχετε κανει μεχρι τωρα μονο 15χρονα τα κανουν που δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα. Πρεπει οπωσδηποτε να κανει το τεστ πρωτα για να μην πω πως θα επρεπε ν το ειχε ηδη κανει. Αν ειναι αποφασηστε τι θα κανετε, σκεφτειτε τι θελετε, τι να πω. Με ποια λογικη η φαρμακοποιος εδωσε αντισυλληπτικα δεν το καταλαβαινω. Επισης εχετε σκεφτει πως αν ειναι εγκυος με ολες αυτες τις βλακειες που εχετε κανει μεχρι τωρα 1ο μπορει να εχετε βλαψει το εμβρυο αν και αυτο δεν νομιζω πως σας πολυενδιαφερει 2ο μπορει να κανει κακο στη δικη της υγεια και 3ο και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΙΧΝΗΔΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ

Dimitris21
18-03-11, 15:40
ναι ρε παιδια ειναι νωρισ ξερω και μπορει να μην ειναι αλλα και εγω πρεπει να μαθω ηδη δουλευω και εχω 7 χιλιαδεσ αλλα με αυτα που διαβαζω δεν ξερω ποσα θελω .. φυσικα συνεχιζω να δουλευω γιατι εστω και μια πιθανοτητα να ειναι εγκυοσ δεν θα μασ αφησω κρεμασμενουσ .. δεν ξερω τι θα πουν και οι γονεισ μασ δεν θελω να στηριζομαι εκει .. .

nasasia
18-03-11, 15:41
τι ρωτάς τώρα....αν το κρατήσει θέλει αρκετά χρήματα.....και εξαρτάται που θα τις κάνει.....η β΄χοριακη κάνει 25-30 ευρώ....μετα θες προγεννετικο έλεγχο....και ότι θα δώσει ο γυναικολόγος απο κλασσικές αιματολογικές....μην φτάνεται όμως εκει....μάθε πρωτα αν είναι γιατί μπορει να είναι απλώς μια μικρη ανωμαλία στον κύκλο της

ακριβως αν ειναι αστο!!!
ας το σκεφτουν επειτα απο τα αποτελεσματα τα παιδια

χμ!!! να σας μαλωσω και εγω με την σειρα αφου το ειπα και το ξαναλεω να σας ερθουν οπως εσεις θελετε

ελπιζω οποια και να ειναι η καταληξη να εχετε παρει ενα μαθηματακι αυτο θα σας εκανε καλο:wink: παντα πρεπει να περνουμε τις απαραιτητες προφυλαξεις και ενα μωρα ειναι παντα το χαρμοσυνο γεγονος οποια δυσκολια και να περνας σκεψου λοιπον να επροκειτο για κατι αλλο γι΄αυτο οι νεοι πρεπει (και οι μεγαλοι:shock:) παντα να προσεχουν και οχι μονο οι αντρες αλλα και εμειες οι γυναικες

lagudaki
18-03-11, 15:43
dimitri21 γεια σου απο μενα και καλως ορισες στο φορουμ!
καταρχην το ολο σκηνικο που περνατε τωρα θελει ΗΡΕΜΙΑ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ και σωστο προγραμματισμο.
Και μονο που ενδιαφερεσαι και εκανες τον κοπο να ρωτησεις σημαινει οτι παρα το μικρο της ηλικιας σου δεν εισαι ανευθυνος.
Ολα θα γινουν με το καλο, μη δημιουργεις ακομη σεναρια..πραξε αναλογως με το αποτελεσμα του τεστ.

nasasia
18-03-11, 15:43
ναι ρε παιδια ειναι νωρισ ξερω και μπορει να μην ειναι αλλα και εγω πρεπει να μαθω ηδη δουλευω και εχω 7 χιλιαδεσ αλλα με αυτα που διαβαζω δεν ξερω ποσα θελω .. φυσικα συνεχιζω να δουλευω γιατι εστω και μια πιθανοτητα να ειναι εγκυοσ δεν θα μασ αφησω κρεμασμενουσ .. δεν ξερω τι θα πουν και οι γονεισ μασ δεν θελω να στηριζομαι εκει .. .

γλυκε μου δημητρη ενταξει ειναι τα λεφτα που εχεις εκτος της γεννας φτανουν :)

ειμαστε εδω για οτι αλλο θελεις να ρωτησεις (κοντα στην κοπελα σου)

Dimitris21
18-03-11, 15:45
Παιδια ομωσ εγινε τωρα ασκοπω ειναι να με φωτιζετε με αρνητικα ... ειπαμε αυριο κανουμε τεστ και βλεπουμε μετα

βασιλάκης
18-03-11, 15:47

δημητρη ο,τι και αν δειξει το τεστ, μπραβο σου!! ειναι πολλοι που δεν σκεφτονται σαν εσενα!! και ξερεις τι εννοω!!!;-)

Dimitris21
18-03-11, 15:49
Ευχαριστω πολυ παιδια .. 3 χρονια δεν υπηρξε προβλημα τωρα που εγινε γιατι να φερω τον κοσμο ανω κατω .. υπομονη κανω γιατι βλεπω τι τραβαει

nasasia
18-03-11, 15:51
ναι και εγω αυτο θα σου πω μετα το λαθος σας τουλαχιστον
δειχνεις τωρα υπευθυνος μπραβο που το ψαχνεις και στηριζεις τον συντροφο σου
εδω δεν ειμαστε για να κρινουμε κανεναν αλλα αν τυχον μπορουμε να βοηθησουμε μεσα απο προσωπικεσ μας εμπειριες
απλα καταλαβαινεις οτι πρεπει να περασουμε και ενα μυνημα σε τυχον αλλα παιδια που μας διαβαζουν

lucky-sylvester
18-03-11, 15:51
Να είσαι μαζί της όσο περισσότερο γίνεται.

βασιλάκης
18-03-11, 15:53
Ευχαριστω πολυ παιδια .. 3 χρονια δεν υπηρξε προβλημα τωρα που εγινε γιατι να φερω τον κοσμο ανω κατω .. υπομονη κανω γιατι βλεπω τι τραβαει

τη δικη σου στηριξη θέλει, να το ξερεις

lagudaki
18-03-11, 15:53
dimitri οτι χρειαστεις, ειτε συμβουλη είτε οτιδηποτε αλλο ρωτησε μας!
ολα να πανε καλα ευχομαι:)

fenaki
18-03-11, 15:55

καλά κάνεις....γιατι μπορεί να μην υπάρχει λόγος να αγχώνεστε......ότι έγινε έγινε.....απλά σε περίπτωση που αν ειναι έγκυος και θέλει να κάνει έκτρωση για τους χι ψι λόγους......δικους της.....πρεπει να την δει πρωτα γυναικολογος για να ξέρει πόσο ειναι....και τι περιθώρια έχει............αν είναι πρωχορημένη εγκυμοσύνη δεν γίνεται έκτρωση..........απλά ενημερωτικά στο λέω.......

Dimitris21
18-03-11, 16:02
σε βρεφονηπειακο σταθμο δουλευει λετε να θελει εκτρωση μονο που τα βλεπει τα παιδια ειναι ετοιμη να τα παρει για δικα τησ αλλα στην ιδεα για ενα δικο τησ την τρομαζει . εγω αφτο δεν μπορω να το κατακρινω απλα μπορω να ειμαι διπλα τησ .. μην τα θελουμε και ολα δικα μασ

fenaki
18-03-11, 16:20
σε βρεφονηπειακο σταθμο δουλευει λετε να θελει εκτρωση μονο που τα βλεπει τα παιδια ειναι ετοιμη να τα παρει για δικα τησ αλλα στην ιδεα για ενα δικο τησ την τρομαζει . εγω αφτο δεν μπορω να το κατακρινω απλα μπορω να ειμαι διπλα τησ .. μην τα θελουμε και ολα δικα μασ

δεν έχει καμία σημασία το επάγγελμα...γιατι είναι μικρη....αυτό παίζει περισσότερο ρόλο και δεν είναι κακό αν δεν είσαι έτοιμος.....είναι ίσα ίσα πιο λογικό να κάνεις έκτρωση παρά να το γεννήσεις και να το πετάξεις.....ή να το παρατήσεις...........δεν έχει σημασία απλά να ικάζουμε....σημασία έχει τι θέλει εκείνη......εδώ μεγάλοι άνθρωποι ανω των 30 και δεν ειναι έτοιμοι..........υπάρχει όμως και αντίθετο...κάποιοι είναι πιο ώριμοι.....anyway....βλέπεται και κάνεται απλά σου ανέφερα μια σημαντική πληροφορία σε περίπτωση που είναι έγκυος και πάρει όποια απόφαση θέλει...

palmoma
18-03-11, 19:17
Κατ'αρχάς εύχομαι ό,τι καλύτερο για το αυριανό σας τεστ. Και ειλικρινά μακάρι να γίνει το καλύτερο...γιατί απο όσο ξέρω η λήψη αντισυλληπτικών σε διάρκεια εγκυμοσύνης...ειναι πολύ κακή για το εμβρυο.
Το καλύτερο ειναι να βγειτε απο την αβεβαιότητα.
Και μετά με ηρεμία και ψυχραιμία θα αποφασίσετε. Να την στηρίζεις όπως κάνεις ...και είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε την καλύτερη λύση.

Και εμείς...εδώ θα ειμαστε να βοηθήσουμε σε ό,τι μπορούμε:wink:

giannaki
19-03-11, 00:15
Καλή επιτυχία κι όλα να σας έρθουν όπως τα θέλετε:p!!
Μικροί είστε άλλωστε ακόμα...;)

baila
19-03-11, 00:43
ευχομαι τα αποτελεσματα να ειναι τα καλυτερα για σας ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο
ηθελα να σου πω για το οικονομικο που εθιξες οτι μπορειτε να κανετε την παρακολουθηση και τη γεννα σε δημοσιο νοσοκομειο και να ειναι ολα δωρεαν
αν βεβαια ειναι τελικα η κοπελα εγκυος
σου το λεω για να ξερετε οτι επιλογες υπαρχουν πριν παρετε καποια βεβιασμενη αποφαση και βλεπω οτι θα το θελατε αυτο το μωρακι αν τελικα υπαρχει

lucky-sylvester
19-03-11, 15:04
Τί έγινε τελικά;

ego pote tha gino mana???
19-03-11, 19:53
Έλα βρε Δημήτρη! Περιμένουμε με αγωνία να μάθουμε τι έγινε!!! Άντε πες μας! Ευχομαι να έρθουν όπως τα θέλετε τα πράγματα...αλλά μη μας αφήνεις άλλο σε αγωνία! Τι έγινε; Το έκανε το τεστ;

Dimitris21
20-03-11, 22:27
Το τεστ παιδια βγηκε θετικο ... αλλα τισ ηρθαν κατι σταγονεσ .. δν ξερουμε απο τι αυριο κλεισαμε σε γιατρο

eirell
20-03-11, 22:46
Mην πανικοβάλλεστε, καθίστε να δείτε τι θα σας πει ο γιατρός. Συνήθως όταν το τεστ είναι θετικό, είναι όντως, στα αρνητικά γίνονται λάθη. Στήριξε την κοπέλα σου όσο μπορείς, είναι δύσκολο αλλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, και όμορφο αυτό που σας συνέβη, αφού την αγαπάς και σε αγαπάει όλα μπορείτε να τα κάνετε μαζί, όπως το να μεγαλώσετε μαζί το μωράκι σας και όταν περάσουν τα χρόνια, κοιτάζοντας πίσω, να νιώθετε ευγνωμοσύνη που πήρατε αυτή την απόφαση. Σας έυχομαι ό,τι καλύτερο.

Dimitris21
20-03-11, 22:49
ευχαριστουμε ¨) οι στααγονεσ τωρα τι ειναι ?

eirell
20-03-11, 22:56
Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω, ίσως κάποια άλλη κοπέλα που έμεινε έγκυος και της συνέβη κάτι παρόμοιο, να ξέρει να σου πει. Νομίζω ότι γενικά το αίμα δεν έιναι καλό σε περίπτωση εγκυμοσύνης, ίσως πρέπει να ξαπλώσει. Αλήθεια, πως είναι η ψυχολογία της;

Dimitris21
20-03-11, 23:01
ειναι αρκετα χαλια . . .αλλα πιστευω με τον καιρο που θα το κατααλαβει να ηρεμισει και να σκεφτει αλλιωσ .. . γιατι αν δεν ηταν εγκυοσ το λιγεσ σταγονεσ αιμα δεν παιζει να ηταν καλο . θα δουμε

eirell
20-03-11, 23:08
Αν δεν ήταν έγκυος το αίμα μπορεί να ήταν και περιόδου... τι να πω κι εγώ, καμιά πιο έμπειρη σε τέτοια θέματα δε διαβάζει απόψε;;; Πήρατε και τα χάπια που σας έδωσε η φαρμακοποιός, μήπως αυτά προκάλεσαν κάτι; Αύριο θα ξέρετε, κουράγιο και στους δυό σας, νύχτα είναι, θα περάσει...

black_rose
20-03-11, 23:31
Ένα τεστ εγκυμοσύνης δεν είναι έγκυρο αν η κοπέλα έπαιρνε αντισυλληπτικά χάπια!Εγώ έτσι ξέρω.Καλό είναι να πάει στον γυναικολόγο της αύριο και θα της λυθούν όλες τις οι απορίες.Εύχομαι να πάνε όλα καλά είτε είναι έγκυος είτε όχι!

Υ.Γ. Δεν παίρνουμε ΠΟΤΕ χάπια χωρίς την έγκριση του γιατρού!!Ο φαρμακοποιός δεν επιτρέπεται να χορηγεί φάρμακα!!Είναι παράνομο!!!Τι θα πει την έδωσε αντισυλληπτικά ενώ είχε καθυστέρηση??Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!

lucky-sylvester
20-03-11, 23:39
Ένα τεστ εγκυμοσύνης δεν είναι έγκυρο αν η κοπέλα έπαιρνε αντισυλληπτικά χάπια!Εγώ έτσι ξέρω.Καλό είναι να πάει στον γυναικολόγο της αύριο και θα της λυθούν όλες τις οι απορίες.Εύχομαι να πάνε όλα καλά είτε είναι έγκυος είτε όχι!

Υ.Γ. Δεν παίρνουμε ΠΟΤΕ χάπια χωρίς την έγκριση του γιατρού!!Ο φαρμακοποιός δεν επιτρέπεται να χορηγεί φάρμακα!!Είναι παράνομο!!!Τι θα πει την έδωσε αντισυλληπτικά ενώ είχε καθυστέρηση??Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!

Δεν είναι έγκυρο, μόνο αν τα φάρμακα έχουν μέσα την ορμόνη β-χοριακή. Νομίζω ότι τα αντισυλληπτικά, δεν την περιέχουν...

black_rose
20-03-11, 23:49
Δεν είναι έγκυρο, μόνο αν τα φάρμακα έχουν μέσα την ορμόνη β-χοριακή. Νομίζω ότι τα αντισυλληπτικά, δεν την περιέχουν...

Τα αντισυλληπτικά χάπια είναι ορμόνες!Ένα τεστ εγκυμοσύνης για να είναι έγκυρο δεν πρέπει η γυναίκα να παίρνει ορμόνες!Νομίζω οτι το γράφει κιόλας στις οδηγίες (έχω και 2 χρόνια που το έκανα δεν θυμάμαι και καλά).

lucky-sylvester
21-03-11, 00:19
Μπορεί να διαφέρει από τεστ σε τεστ; Γιατί το δικό μου έγραφε συγκεκριμένα ότι ακόμα και ορμονοθεραπεία να κάνεις, αν δεν περιέχει β-χοριακή το σκεύασμα, τότε δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα...

Kristianna
21-03-11, 02:54
Το τεστ Εγκυμοσυνης Ανυχνευει Την ορμονη Γοναδοτροπινη Στα αντισσυλιπτικα δεν περιεχετε αυτη η ορμονη Το τεστ ηταν εγκυροτατο!!!!
Δημητρη συνηθως σταγονες εχουν πολλες γυναικες ειδικα το πρωτο τριμηνο εγω πχ καθε φορα που κλεινω μηνα εχω λιγες σταγονες δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο Οτι σας πει ο γιατρος σας!!!! για να σιγουρεψετε την εγκυμοσυνη δεν κανετε καλυτερα μια β-χοριακη???? εξεταση αιματος ειναι κοστιζει 20 ευρω

21-03-11, 09:33
Δημήτρη είσαι πολύ εντάξει παιδί! Από χτες ήθελα να στο πω! Μπράβο σου! Εύχομαι να μην χάσεις ποτέ το κουράγιο και την αγάπη που φαίνεται να έχεις τώρα μέσα από τα λόγια σου και να έρθει μια μέρα που θα κοιτάτε όλοι πίσω και θα θυμάστε σε χαμόγελο αυτη την ημερομήνια!

SERI1
21-03-11, 14:51
DIMITRI21 καλησπέρα , διάβασα την ιστορία σου και εύχομαι τα καλύτερα , ενημερωσέ μας τι έγινε και τι αποφασίσατε ...οτι και αν είναι να κοιτάτε μπροστά με θάρρος. :-P

Brunita
21-03-11, 15:36
Dimitri γεια σου και πάλι! Ξαναμπήκα σήμερα ειδικά για σενα γιατι είχα αγωνία να δω τι έγινε και τι αποφασισατε. Οσο αφορα τις σταγόνες δεν μπορω να σου απαντήσω γιατι στηντην δική μου εγκυμοσύνη δεν είχα παρατηρήσει ποτε κατι τετοιο, βεβαια το έχω ακούσει αυτο να συμβαινει. Πηγαιντε στον γιατρο και θα σας λυθουν όλες σας οι απορίες. Ευχομαι τα καλυτερα για εσας!!!

nasasia
22-03-11, 13:37
παντως απο μενα εχετε τα συγχαρητηρια

μπραβο δημητρη μου πιστευω οτι και να επιλεξετε θα το δειτε με μεγαλη υπευθυνοτητα ειμαι σιγουρη

μπραβο που σταθηκες σε ολα στην κοπελα σου
να ετσι αμα ειστε δεν εχετε αναγκη απο τιποτα

πες μας τι εγινε με τον γιατρο ομως ε??:p

Dimitris21
24-03-11, 20:12
Συγνωμη που αργω αλλα ξερετε τρεχω ακομα...ο γιατροσ μια χαρα τα ειπε 1,5 μηνων ... αλλο το πακετο ομωσ η μανα τησ ειπε να το κρατησει .. και εγω επισησ αυτο θελω ..η κοπελα μου ομωσ δεν θελει .. για κανεναν κακο λογο απλα λεει ειμαστε μικρα , δικαιο εχει αλλα οπωσ λεει και η μανα τησ εγινε ομωσ τωρα γιατι να το αλλαξεισ ??? μετα απο μεγαλη συζητηση κατεληξε σε αυτο που δεν θελουμε .. αν ηταν λεει ενα χρονο μετα δεν θα ειχε προβλημα .. τωρα ψαχνουμε εναν καλο φτηνο γιατρο αθηνα .. αν ξερετε πειτε μου ... εχω γινει εγω χαλια τωρα το ποδια μου κοπηκαν οταν το ακουσα.. και τησ μανασ τησ επισησ .

jentoni
24-03-11, 20:21
ΑΦΗΣΕ ΤΗ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΗ?
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΩΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΙΔΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ. ΑΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΕΙΣ!!!!

eirell
24-03-11, 20:27
Αχ, οχι! Ειναι κριμα! Αφου εχει την υποστηριξη της μητερας της και τη δικη σου και λεει οτι σε ενα χρονο δεν θα ειχε προβλημα, τοτε γιατι να μην το κρατησετε; Προσπαθησε να την πεισεις, μακαρι να αλλαξει γνωμη! Πες της για ολες εμας που προσπαθουμε χωρις αποτελεσμα. Ενα μωρακι ειναι, δεν μπορει να ειναι κακο... Θα προσευχομαι να αλλαξει γνωμη! Ελπιζω να ξερει ποσο τυχερη ειναι που σε εχει.

Dimitris21
24-03-11, 20:34
ειχαμε παει χτεσ σινεμα και ειδαμε το μια φορα και ενα μωρο και εκλαιγε .. .. δεν ειναι καλα παιδια θα δουμε στην πορεια .

ΡΙΑ84
24-03-11, 20:41
μπορει και να ειναι βλακεια αυτο που θα πω αλλα αν μπαινατε μαζι στο parents μια μερα???να διαβασει ιστοριες απο μανουλες που ειναι μικρες στην ηλικια και να μην νιωθει οτι ειναι η μοναδικη μικρομανουλα(γιατι ισως και αυτο να το εχει σκεφτει...)να δει πως ειναι πολυ ομορφο και γλυκο οτι θα γινει μανουλα???να στειλει τις σκεψεις και τους φοβους της και να παρει απαντησεις και κουραγιο???λεω εγω τωρα μηπως ....εεε???

newbie G
24-03-11, 21:10
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πείσουν την κοπέλα να το κρατήσει τη στιγμή που η ίδια δεν θέλει. Εκείνη θα πρέπει να πάρει την απόφαση. Βέβαια το ότι ο Δημήτρης και η μητέρα της την στηρίζουν είναι πολύ θετικό, αλλά εμείς είμαστε έξω από το χορό και καλό θα ήταν να μη μιλάμε. Δώσαμε τη γνώμη μας στο Δημήτρη όταν τη χρειαζόταν, αλλά ως εκεί. Από πού κι ως πού συμβουλεύουμε να το κρατήσει; Το ίδιο θα κάναμε αν ήταν δική μας κόρη; 19 ετών έχει μπροστά της ολόκληρη ζωή! Φυσικά και θα ξαναμείνει έγκυος και θα κάνει παιδιά, δεν την πήρανε τα χρόνια.

Δημήτρη, δώσε της λίγο χρόνο, πρέπει να σκεφτεί ανεπηρέαστη από άλλες γνώμες.

xrysa82
24-03-11, 21:13
Αχ βρε Δημήτρη τι μου θύμισες..
στα 19 μου είχα και εγώ αυτήν την εμπειρία. Σχεδόν τα ίδια.. εκείνος λίγο μεγαλύτερος με δουλειά, το ήθελε. Εγώ πρώτο έτος πανεπιστήμιο, η ζωή μπροστά μου.. δεν το ήθελα. Αν και τότε ήμουν τόσο ψύχραιμη, όχι προσποιητά, πραγματικά δεν με ένοιαζε, όταν βγήκα θυμάμαι από το νοσοκομείο, στο ανσανσέρ ακόμα με έπιασαν τέτοια κλάμματα.. δε στεναχωριόμουν, όχι.. ήμουν σίγουρη οτι δεν το ήθελα, δε ξέρω γιατί.. για περίπου 2 ώρες δε μπορούσα να σταματήσω.
Όσο και να είναι αποφασισμένη, είναι κάτι πολύ δύσκολο. Προσπάθησε να της το δώσεις αυτό να το καταλάβει. Και οι επιπτώσεις δεν φαίνονται άμεσα.

Και νά μαι τώρα εδώ στο forum της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, στην τρίτη μου εξωσωματική να προσπαθώ.. μου το είπε και ο γιατρός.. πιθανόν να φταίει και εκείνη μου η εμπειρία για αυτά που περνάω τώρα..

Αφού έχετε τις δουλίτσες σας και την υποστήριξη των δικών σας.. τι να πω.. εύχομαι να πάρετε τη σωστή για σας απόφαση..

Συγνώμη για τα πολλά.

eirell
24-03-11, 22:11
Αυτο φοβομαστε, να μην το μετανιωσει αργοτερα, για να μη μιλησουμε για το ηθικο του πραγματος απεναντι στην εκτρωση. Εγω αν συνεβαινε στην κορη μου θα εκανα τα παντα για να μη χαθει το μωρακι. Αν δεν το θελει καθολου, υπαρχει και η λυση της υιοθεσιας.

Dimitra83
24-03-11, 22:52
δε θα το μετανοιωσει αργοτερα.
θα το μετανοιωσει την ιδια στιγμη που θα ξυπνησει απο τη ναρκωση.
εγω μπορει να μην εχω κανει ποτε εκτρωση αλλα εχω ζησει τετοια κατασταση απο 3 κοντινα μου προσωπα (2 φιλες 1 συγγενης)
και το ιδιο εγινε και στις 3.
με το που συνηλθαν απο τη ναρκωση το ειχαν κιολας μετανιωσει.

maria-giannis
24-03-11, 23:03
Αυτο φοβομαστε, να μην το μετανιωσει αργοτερα, για να μη μιλησουμε για το ηθικο του πραγματος απεναντι στην εκτρωση. Εγω αν συνεβαινε στην κορη μου θα εκανα τα παντα για να μη χαθει το μωρακι. Αν δεν το θελει καθολου, υπαρχει και η λυση της υιοθεσιας.
πιστευεις οτι θα εχει μετα τη δυναμη να δωσει το πλασμα που εβγαλε απο μεσα της??εγω πιστευω οτι αν το κρατησει η κοπελα τελικα μολικς το δει,για να μη πω μολις το νιωσει,θα το εχει ηδη λατρεψει!και μενα στην αρχη πολυ ξαφνικα μου ηρθε οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος,σοκ επαθα!!!αλλα δε θα μπορουσα με τιποτα να το ριξω.και δεν ειχα απο ολους στηριξη.

Dimitra83
24-03-11, 23:18
κοριτσια οντως ειναι παρα πολυ δυσκολο να το γεννησει μια γυναικα κ να το δωσει!!το εχει ηδη αγαπησει απο πριν γεννηθει!οταν θα αισθανεται τις κινησεις του οταν θα βλεπει στην κοιλια της τα εξωγκωματα απο τα πατουσακια που θα κλωτσανε οταν θα δει στον υπερηχο το μουτρακι του να βυζαινει το δαχτυλακι του!οταν θα χαιδευει την κοιλια της κ αυτο αμεσως θα ανταποκρινεται!
υπαρχει τοσο μεγαλη συνδεση μανας-εμβρυου!!

maria-giannis
24-03-11, 23:24
αυτο ξαναπες το!ειχα πριν λιγους μηνες μια αποβολη χωρις να γνωριζω οτι ειμαι εγκυος και οταν μου το ειπε ο γιατρος ενιωσα τετοιο πονο μεσα μου!!!και για μας θα ηταν πολυ δυσκολο να εχουμε και 2ο παιδι,δε προσπαθουσαμε,περναμε προφυλαξεις και εκεινο ηρθε.ε μολις εμαθα οτι ημουν εγκυος ειχα κιολας αγαπησει την κουκιδα που ειχα ηδη χασει.

erko
24-03-11, 23:38
Eιχα μια παλινδρομο πριν 3 χρονια και ποναω πολυ γιαυτο το πλασματακι που εφυγε ετσι αδικα!
Και πιστευω οτι δε θα παψω να ποναω ποτε!
Ενα παραπανω τωρα που ειμαι μανα και καταλαβαινω τι πολυτιμο δωρο ειναι ενα παιδι!
ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ!
Εκεινη τη μερα που εκανα αποξεση ειδα πολλες γυναικες που εκαναν εκτρωση και ενω πριν μπουν στο χειρουργειου μου λεγαν:
δεν ειναι ωρα για μωρο,
πως θα το μεγαλωσουμε,
και πολλα τετοια!
Μετα το χειρουργειο ολες εκλαιγαν γιατι αραγε????????????????

Brunita
25-03-11, 02:16
Dimitri εύχομαι η κοπέλα σου να αλλαξει γρήγορα γνωμη πριν να είναι αργα!!!. Πολύ στενοχωρέθηκα με την απόφαση της και εύχομαι να μην είναι η τελική. Επίζω να το ξανασκεφτεί αφου έχει και την στήριξη και την δικη σου και της μητέρας της!!!! Είναι πολύ τυχερή που σε έχει δίπλα της. πάντως σε ένα χρόνο δεν θα αλλάξει κατι.... αφου θα μπορούσε σε ενα χρόνο, γιατι όχι τώρα?. Ενας χρόνος περνάει πολύ γρήγορα. Αλλο να ήθελε μετά από 10 χρονια για παραδειγμα. Ευχομαι τα καλύτερα................

Dimitra83
25-03-11, 10:43
αυτο ειναι ενα εμβρυο 8 εβδομαδων(περιπου οσο ειναι η κοπελα σου τωρα)
δειξτο της και ρωτα την αν της παει η καρδια να το ριξει επειδη της ετυχε 1 χρονο νωριτερα
http://vatopaidi.files.wordpress.com/2009/11/j3.jpg

25-03-11, 13:30
Δημήτρη είναι ανάγκη να το ρίξει αμέσως; Δε ξέρω από τετοια πράγματα αλλά νομίζω πως έχει κάποια περιθώρια ακόμα ούτως ώστε να το σκεφτεί καλύτερα. Δηλαδή εντάξει, σήμερα το μάθαμε κι αύριο το ρίχνουμε; Είναι σίγουρη ότι δε θα το μετανιώσει μετά; Εγώ πάντως νομίζω πως η κοπέλα σου θα το κρατήσει στο τέλος. Σαν να μου φαίνεται ότι το θέλει...γιατί δεν είπε ''απαπαπα, ειναι νωρίς, δε το θέλω και τέρμα'' Πες της ότι αυτό το παιδάκι μπορεί να μην το θελήσατε εσεις αλλά σας θέλησε εκείνο! Ακούγεται χαζό αλλά εμένα μ'αρεσει σα σκέψη. Σου εύχομαι ότι επιθυμείς να γίνει και να μην σου κοπούν ξανά τα πόδια Δημήτρη μου, αλλά κυρίως ότι απόφαση κι αν πάρει να μη το μετανιώσετε αργότερα.

Rinoula
25-03-11, 14:23
Αχ, βρε παιδιά, δε μου το δίνετε εμένα που μωρό θέλω και μωρό δε βλέπω 4 χρόνια τώρα?:cry:
Τέλωσπάντων ξέρω ότι είναι λίγο ελαφρό αυτό που είπα, αλλά πραγματικά εύχομαι μέσα απ'την καρδιά μου, ό,τι κι αν αποφασίσει η κοπέλα να μην το μετανιώσει μετά γιατί θα είναι αργά. Δεν είπε κανείς ότι δε θα κάνει άλλο παιδί όταν μεγαλώσει, αλλά και οι τύψεις να σε κηνυγάνε, δεν ξέρω...δε θα μπορεί να ησυχάσει. Το χω ακούσει από πολλές

nikena
25-03-11, 17:20
Δημητρη και λοιπες φιλες μου εγω θα πω το εξης: Συγγενικο μου ζευγαρι, πανω στο ανθος της ηλικιας τους και φυσικα στο ανθος της βιοτεχνιας του (που τωρα εγινε εργοστασιαρα) ανακαλυπτει ξαφνικα την εγκυμοσυνη.χωρις κουβεντα διοτι η δουλεια τους στηνοταν και δεν ειχαν το πακετο για να μεγαλωσουν ενα παιδι, πανε για εκτρωση σε πολυ καλο νοσοκομειο....το αποτελεσμα;;;;;; 15 χρονια προσπαθουσαν αλλα ματαια...ο γιατρος την ειχε κατακρεουργησει και δεν θα μπορεσουν ποτε να κανουν παιδι.με τα λεφτα που εχουν πηγαν κι στο εξωτερικο, αλλα δεν γινεται τιποτα! οχι απλα το μετανιωσαν αλλα σθχαθηκαν τους εαυτους τους! Ειναι παλιομοδιτικο να σε σακατευει ο γιατρος αλλα να που γινονται κι αυτα!

θεσε της το ερωτημα αν γινει καποιο "λαθος" στην επεμβαση και το μετανιωσει για ολη της την ζωη. τι θα κανει τοτε;;;;;
Αλλες παλευουν χρονια για ενα παιδι... κλαινε μερονυχτα..αγωνιουν..
Δεν θελω να σε προσβαλω,ουτε την κοπελα σου...αλλα βρε παιδι μου δεν "τυχαινουν" ετσι τα μωρα...Ας επαιρνε αντισυλληπτικα νωριτερα, ας προσεχατε περισσοτερο. αρα φερει κι αυτη ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης για αυτο το μωρουλι

Πες της οτι ειναι το παιδι του μεγαλου σας ερωτα
το δωρο του θεου σε εσας
φερτην σε επαφη με το συλλογο του αγεννητου παιδιου, να μιλησει με τους ειδικους! πιστεψε με θα την κανουν να αλλαξει γνωμη χωρις να την πιεσουν!

ευχαριστω κι ελπιζω να μην σε προσεβαλα δημητρη μου

xrysa82
25-03-11, 17:30
δε χρειάζονται λέξεις όπως ¨κατακρεουρήσει και σακατέψει¨...
απλά με την απόξεση μπορεί να σου λεπτύνει πάρα πολύ το ενδομήτριο..
τόοοοσο απλά.. :(

nikena
25-03-11, 18:31
το ξερω χρυσα μου, ειναι αθλιες λεξεις,πολυ παλιομοδιτικες, πολυ ωμες και δεν με τιμουν καθολου, αλλα πως μπορεις να κανεις μια κοπελα να σταματησει να θελει να κανει αυτο το μοιραιο λαθος αν δεν την "ταρακουνησεις";;; αν της πει θα λεπτυνει το ενδομητριο υπαρχει περιπτωση να καταλαβει τι μπορει να επιφερει αυτη η πραξη;;;

και για την ιστορια..η κοπελα αυτη για την οποια σας ειπα "εχασε" κσι ενα "μερος" της μητρα της αφου την διαπερασε αμβλυ αντικειμενο κατα την αποξεση με αποτελεσμα την συραφη.ετσι ξερω,οτι κατα καποιο τροπο εχει "ουλη" στο σημειο εκεινο. Τωρα ακριβως δεν μπορω να το εξηγησω, οτι μου εχει πει σας λεω. αρα...την ζημια την προκαλεσε ο γιατρος....

ζητω συγνωμη για τις εκφρασεις, αλλα ειναι η ωμη πραγματικοτητα για την συγγενη μου....

SERI1
25-03-11, 20:05
ΔΗΜΗΤΡΗ , καταρχάς θέλω να σου πω οτι σπανίζουν παιδιά σαν εσένα ..ακούμε συνεχώς για ανεύθυνους άνδρες που το έβαλαν στα πόδια σε παρόμοιες περιπτώσεις. συγχαρητήρια!!
βοήθησε την κοπέλα σου να το περάσετε μαζί ότι και αν αποφασίσετε..φυσικά και είμαι υπέρ στο να το κρατήσετε και εύχομαι ολόψυχα αυτό να είναι το ξεκίνημα ΄μιας όμορφης οικογένειας !!
Αν τελικά τα πράγματα δεν είναι έτσι θα πρέπει να ψάξετε πάρα πολύ για να μην συμβεί κάτι το ανεπανόρθωτο και δυστυχώς ξέρω και εγώ μια περίπτωση που οι συνέπειες της έκτρωσης φάνηκαν μετά απο χρόνια!
Εύχομαι επίσης την επόμενη φορά που θα σου κοπούν τα πόδια να είναι όταν θα κρατήσεις για πρώτη φορά σε 7 μήνες το παιδάκι σου.....:p:p:p

beloved
25-03-11, 22:21
θα το μετανιωνει για την υπολοιπη ζωη της εαν το ριξει, να ειναι σιγουρη γι'αυτο πες της! δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευλογια απο τα παιδια. νιωθω τοσο ολοκληρωμενη απο τοτε που εγινα μανα!!!και μαλλον ειμαι παλι εγκυος...και φαντασου οτι ο αντρας μου ηταν μονο 22 και δεν ειχε παει καν φανταρος!!!δεν ειχε καν δουλεια!!!

Dimitris21
26-03-11, 10:08
ενταξει παιδια ολα αλφα .. . .εφυγε απο το θεμα εκτρωση ..δεν θελουμε εκτρωση . . δοξα το θεο δεν το στειλε τζαμπα .. τωρα εχουμε αλλα τρεξιματα .. πωσ θα το πει στον πατερα τησ και εγω στον δικο μου .. νομιζει πωσ θα την στειλει απο κει που ρθε αλλα δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεισ ...εκτοσ αυτου δεν ξερω τι γινεται με ενα θεμα γαμου που ανοιξε η μανα τησ ..παιζει ρολο σε καποια δυσκολια στα χαρτια γεννασ ?? η μανα τησ γεννησε το ενα παιδι τησ σε δημοσιο εδωσε μονο ενα φακελακι και ολα τα αλλα καλα ...οι γονεισ μου με γεννησαν σε ιδιωτικο δωσαν αρκετα .. δεν ξερω τι διαλεγουμε .

eirell
26-03-11, 10:19
Συγχαρητηρια Δημητρη! Νομιζω πως ολοι κατα βαθος αυτη την αποφαση περιμεναμε, απο τα οσα εχεις πει για κεινη, δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να μην το κρατησει. Τωρα μπορω να σου πω και οτι μια καλη μου φιλη εκλαιγε μερονυχτα οταν εμαθε οτι ειναι εγκυος και τωρα ειναι τοσο τρελλαμενη με το γιο της και τοσο ευτυχισμενη, οσο δεν περιμενε ποτε, οπως θα συμβει και με σας! Νομιζω και οι πατεραδες θα καλοδεχτουν το πρωτο τους εγγονι. Περα απο τις δυσκολιες δεν ειναι απαραιτητα κακο που ειστε τοσο μικροι, σκεψου ποσο περηφανοι θα ειστε οταν στα 40 σας θα εχετε 20χρονο γιο η κορη, θα κανετε ακομα και παρεα! Συγνωμη αν το παρατραβαω αλλα εχω ενθουσιαστει με την αποφαση σας!
Οσο για τα αλλα που ρωτας, τα πιο αμεσα, και εγω σε δημοσιο νοσοκομειο θα ηθελα να γεννησω. Στην Αθηνα εχω ακουσει καλα λογια για το Αρεταιειο, ενω στη Θεσσαλονικη για το Παπαγεωργιου. Ψαξτε το λιγο. Θα σας βοηθησουν και οι γονεις σας, δε μπορει. Για το αν θα παντρευτειτε, αυτο ειναι δικο σας θεμα. Το βασικοτερο ειναι οτι αγαπιεστε, ολα τα αλλα ειναι τυπικα. Ευχομαι ο,τι καλυτερο!

Dimitra83
26-03-11, 10:23
μπραβο σας!!:p:p
δε ξερω να σου πω για το θεμα γαμος...εδω στη γερμανια αν δεν ειναι οι γονεις παντρεμενοι, πριν γεννησει η γυναικα πηγαινουν και κανουν μια αναγνωριση τεκνου υπογραφοντας κατι χαρτια και τελος.
μια γνωστη μου εχει 2 παιδια και ειναι ανυπαντροι.και ετσι εκαναν και στα 2.
τωρα για την ελλαδα τι παιζει δε ξερω...
και για τα χρημματα της γεννας θα σου πουν οι κοπελες γιατι δε τα ξερω τα ελληνικα συστηματα καλα ...εδω παντως κ στην υπολοιπη ευρωπη γεναμε τζαμπα εντελως.αντε ας μην αρχισω να λεω για το ελληνικο συστημα:evil::evil:
μπραβο σας που ειστε υπευθυνοι!!!συγχαρητηρια και σε σενα που δε κολωσες και εισαι πολυ πιο ωριμος κ απο καποιους 25αριδες 30αριδες που κανουν πισω και γινονται λουις σε τετοια θεματα:x

eirell
26-03-11, 10:28
μπραβο σας!!:p:p
μπραβο σας που ειστε υπευθυνοι!!!συγχαρητηρια και σε σενα που δε κολωσες και εισαι πολυ πιο ωριμος κ απο καποιους 25αριδες 30αριδες που κανουν πισω και γινονται λουις σε τετοια θεματα:x

Ετσι ακριβως! Και μεγαλυτεροι μπορω αν σου πω...

nasasia
26-03-11, 10:32
καλημερα δημητρη και απο εμενα
καταρχην χαρηκα παρα πολυ για το αποτελεσμα αλλα να σου πω κατι οσο διαβαζα ξανα απο την αρχη ολη την ιστορια ενα πραγμα μου ερχοταν στο μυαλο παρε την κοπελα σου και φυγετε οπωσδηποτε για κανενα 2-3μερο οπωσδηποτε παρτη μακρυα απο ολους απ οτι καταλαβα ειναι πολυ πιεσμενη και με το δικιο της πηγαινετε ισα ισα να χαλαρωσει νομιζω το εχετε και οι δυο αναγκη

τωρα καλυτερα ειναι να παντρευτηται νομιζω μετα για να παρει το παιδι το ονομα σου χαρτουρα και τα λοιπα ειναι τρεξιμο καντε ενα πολιτικο μεσα σε 10 λεπτα θα εχετε τελειωσει (παντα την γνωμη μου λεω)

αλλα αφου θες και εσυ αυτο το πλασματακι και η κοπελα θα γινει μανα του παιδιου σου σιγουρα με ενα θρησκευτικο γαμο δειχνεις οτι την σεβεσαι την αγαπας και την κανεις γυναικα σου ----αλλα--- να σου πω την αληθεια εγω πρωτα θα εκανα πολιτικο και μετα την γεννα θρησκευτικο γιατι αλλο τρεξιμο απο εκει να τα διοργανωσεις ολα ενω εισαι και εγκυος με την κοιλια φουσκωμενη

δεν ξερω η αποφαση δικη σας

ααα και γνωμη μου παντα εγω θα πηγαινα σε ενα ιδιωτικο δεν ειναι καλα ουτε τα δικα μας οικονομικα αλλα νομιζω πως θα προσπαθουσα για ιδιωτικο τεσπα αυτο το αφηνω σε γυναικες που εχουν εμπειρια γιατι εγω :cry: ....δεν

και παλι παιδια να ειστε καλα

Dimitra83
26-03-11, 10:32
ναι γιατι ειναι κοτες.ο αντρας μου ηταν 22 οταν εμεινα εγκυος στην μεγαλη μας κορη κ ομως δε κολωσε ουτρε δευτερολεπτο.ημασταν 3,5 χρονια μαζι..
αλλα οταν βλεπεις κατι 30αριδες να λενε δεν ειμαι ετοιμος..ολοκληρα γομαρια...για αλλα κιαλλα ειναι ετοιμοι...:evil: σορρυ για το οφ αλλα εξοργιζομαι με κατι τετοιους:evil:

eirell
26-03-11, 10:41
Δες και εδω:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=66329

και υπαρχουν και αλλα παρομοια Θεματα αν ψαξεις.

PEPI1979
26-03-11, 12:34
μπράβο σας , ίσως ένας πολιτικός γάμος για αρχή είναι η καλύτερη λύση χωρίς πολλά έξοδα , τωρα οσον αφορά την γέννα υπάχρουν ωραιότατα δημόσια νοσοκομεία , που είτε δεν δίνει τίποτα ή κάτι τελοσπάντων ο καθένας διαλεγει . Εγώ πάντως στο Έλενας γένησα και δεν το μετάνιωσα ποτέ !!

lucky-sylvester
28-03-11, 01:06
ενταξει παιδια ολα αλφα .. . .εφυγε απο το θεμα εκτρωση ..δεν θελουμε εκτρωση . . δοξα το θεο δεν το στειλε τζαμπα .. τωρα εχουμε αλλα τρεξιματα .. πωσ θα το πει στον πατερα τησ και εγω στον δικο μου .. νομιζει πωσ θα την στειλει απο κει που ρθε αλλα δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεισ ...εκτοσ αυτου δεν ξερω τι γινεται με ενα θεμα γαμου που ανοιξε η μανα τησ ..παιζει ρολο σε καποια δυσκολια στα χαρτια γεννασ ?? η μανα τησ γεννησε το ενα παιδι τησ σε δημοσιο εδωσε μονο ενα φακελακι και ολα τα αλλα καλα ...οι γονεισ μου με γεννησαν σε ιδιωτικο δωσαν αρκετα .. δεν ξερω τι διαλεγουμε .

Λοιπόν...για τους μπαμπάδες, δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Εγώ συζητούσα τα πάντα με τους γονείς μου κι έτσι δεν κόλωσα να τους πω. Ίσως αν το'λεγες κι εσύ στη μαμά σου και όλη τη δουλειά να την κάνουν οι μαμάδες...; Γάμος τώρα (καλά, θα πετούσα απ'τη χαρά μου αν ο δικός μου μου είχε κάνει πρόταση όσο ήμουν έγκυος και δεν το είχε πάρει απλά ως δεδομένο ότι αργότερα κάποια στιγμή θα παντρευτούμε)...Δε χρειάζεται να παντρευτείτε, για να πάρει το παιδί απλά κι εύκολα το επίθετό σου. Απλά πας σ'έναν συμβολαιογράφο μαζί με δικηγόρο (ίσως κι έναν μάρτυρα-εγώ χρειαζόμουν μάρτυρα-διερμηνέα τυπικά, μιας κι ο δικός μου είναι από Αγγλία), δίνεις αντίγραφα από την ταυτότητα σου και της κοπέλας σου κάποιες μέρες πριν, κάνει την πράξη αναγνώρισης, υπογράφετε κι είστ' εντάξει! Εμείς κάναμε αναγνώριση κυοφορούμενου, πριν γεννηθεί ο μικρός μας, οπότε δε χρειαζόταν να τρέχουμε μετά τη γέννα και δηλώθηκε ο μικρός κατευθείαν με το όνομα του μπαμπά του! Αν δεν έχετε παντρευτεί μέχρι τη γέννα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα χαρτιά, μιας και τυπικά είναι μονογονεϊκή οικογένεια, οπότε για το παιδί η μόνη υπεύθυνη είναι η κοπέλα σου και δε χρειάζεται υπογραφή σου ή κάτι τέτοιο για να πάρετε το παιδί! Δεν είναι τίποτα. Να μην τα μπερδεύουμε. Να παντρευτείτε όταν είστε έτοιμοι (αν είστε ήδη, κάν'τε το τώρα!), όχι βεβιασμένα. Σημασία έχει να έχετε μια ισορροπημένη σχέση. Το να μείνετε μαζί, θα ήταν σούπερ, επίσης!