PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατευθείαν σε θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα... εμπειρίες?

Alice6
18-03-11, 20:45
Καλησπέρα σε όλες. Η αδερφή μου γέννησε σήμερα (με προγραμματισμένη καισαρική - 38 εβδομάδες) την ανιψούλα μου, και με το που γεννήθηκε την έβαλαν κατευθείαν θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα. Η αδερφή μου δεν την είδε καθόλου. Για την ακρίβεια, μας είπαν ότι αυτό συμβαίνει στο 10% περίπου των καισαρικών, το μωρό δεν αποβάλλει όλα τα υγρά, οπότε αναπνέει με δυσκολία. Το μωράκι μας είναι διασωληνωμένο, πρέπει να μείνει εκεί για μία εβδομάδα. Ανάλογες εμπειρίες? Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι και ό,τι χειρότερο, αλλά θα ήθελα να μου γράψει όποια κοπέλα είχε ανάλογη εμπειρία...

Alice6
18-03-11, 21:21
Καμία φίλη με ανάλογη εμπειρία?

EvaBar
18-03-11, 21:29
Καμία φίλη με ανάλογη εμπειρία?

Ακριβως το ίδιο συνέβη με τον γιο μου. Βεβαια, εγω τον ειδα με το που γεννηθηκε- καισαρική με επισκληρίδιο. Παρουσίασε δύσπνια και μπήκε λοιπόν θερμοκοιτίδα. Τον ειχαν με οξυγόνο για 3 μέρες και μετά έμεινε άλλες δυο μέρες μέσα γιατι παρουσίασε και ικτερο. Τελικά τον πήραμε αγκαλίτσα την 5η μέρα το απόγευμα.
Πες στην αδερφή σου να είναι ψύχραιμη και να ξεκινήσει να αντλεί γάλα για να το δείνει στο μωρό με μπιμπερό. Εγω αυτό έκανα και δεν είχα πρόβλημα και με τον θηλασμό.

boy'smam
18-03-11, 21:36
Καλησπέρα σε όλες. Η αδερφή μου γέννησε σήμερα (με προγραμματισμένη καισαρική - 38 εβδομάδες) την ανιψούλα μου, και με το που γεννήθηκε την έβαλαν κατευθείαν θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα. Η αδερφή μου δεν την είδε καθόλου. Για την ακρίβεια, μας είπαν ότι αυτό συμβαίνει στο 10% περίπου των καισαρικών, το μωρό δεν αποβάλλει όλα τα υγρά, οπότε αναπνέει με δυσκολία. Το μωράκι μας είναι διασωληνωμένο, πρέπει να μείνει εκεί για μία εβδομάδα. Ανάλογες εμπειρίες? Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι και ό,τι χειρότερο, αλλά θα ήθελα να μου γράψει όποια κοπέλα είχε ανάλογη εμπειρία...
Αλις να σας ζησει το μωρακι!Το δευτερο μωρακι της κουμπαρας μου γεννηθηκε και αυτο με αυτο το προβλημα:( αλλα εμεινε γυρω στις 30 ωρες στην μοναδα...Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα μεινει τοσο πολυ!
Παντως ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι δεν δημιουργει περαιτερω προβληματα μονο η ταλαιπωρια μενει στο τελος(οχι οτι ειναι λιγο...)

Alice6
18-03-11, 21:36
Σε ευχαριστώ Evabar, και η αδερφή μου με επισκληρίδιο ήταν, αλλά πέσαν οι γιατροί πάνω στο παιδί και προφανώς δεν υπήρχε χρόνος να της το δώσουν έστω για λίγο. Την απασχολεί πολύ και το θέμα του θηλασμού, τι θα κάνει? Θα αρχίσει να βγάζει με το θήλαστρο και πού θα το αποθηκεύει το γάλα όσο είναι στο μαιευτήριο? Επίσης εμας μας είπαν καμιά εβδομάδα ότι θα μείνει στη θερμοκοιτίδα, και πριν λίγο του έκαναν και μετάγγιση αίματος....

Alice6
18-03-11, 21:40
Ναι, boy'smam, αυτό δεν το είχα σκεφτεί, τι προβλήματα μπορεί να μείνουν μετά, αλλά είναι πολύ καθησυχαστικό αυτό που σας είπε ο παιδίατρος... Μακάρι να μείνει λιγότερες μέρες, γιατί η αδερφή μου έχει σκάσει, και το πρώτο της παιδάκι δεν το χάρηκε τις πρώτες μέρες γιατί κατευθείαν χειρουργήθηκε...

boy'smam
18-03-11, 21:49
Ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απ την καρδια μου...Δωσε κουραγιο στην αδερφουλα σου!!!Αχ....με αυτες τις καισαρικες!Απο την στιγμη που εμεινα εγκυος με αυτο το αγχος ζω...

Alice6
18-03-11, 21:53
Ευχαριστώ πολύ!! Άντε να δούμε τι θα γίνει.... Το κακό είναι πως και η παιδίατρος δεν ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστική...

Coraline
18-03-11, 21:54
Και η κόρη μου γεννήθηκε έτσι, εφόσον διασωληνώθηκε λογικά θα πήρε αντιβίωση άρα να περιμένετε 5 μέρες παραμονή για το μικρό. Πάντως πέρα από το αρχικό σοκ δεν θα σας μείνει τίποτα.

Alice6
18-03-11, 22:02
Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Μήπως κάποια ξέρει τι γίνεται με τον θηλασμό σε αυτές τις περιπτώσεις? Η δική μας η παιδίατρος μας είπε ότι για 2-3 μερες δεν θα φάει η μπεμπούλα. Η αδερφή μου από αύριο λογικά θα έχει γάλα. Θα το βγάζει με το θήλαστρο και πού θα το αποθηκεύει άραγε?

EvaBar
18-03-11, 22:07
Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Μήπως κάποια ξέρει τι γίνεται με τον θηλασμό σε αυτές τις περιπτώσεις? Η δική μας η παιδίατρος μας είπε ότι για 2-3 μερες δεν θα φάει η μπεμπούλα. Η αδερφή μου από αύριο λογικά θα έχει γάλα. Θα το βγάζει με το θήλαστρο και πού θα το αποθηκεύει άραγε?

Στο μαιευτηριο έχουν βεβαια θήλαστρο. Μπορείτε να πάρετε λοιπόν αποθηκευτικά σακουλάκια για το γάλα, ωστε μόλις αρχίσει να τρωει το μωρό να έχετε ήδη κάποιο γάλα για να του δώσετε με το μπιμπερό. Το γάλα μόλις το βάλετε στα σακουλάκια το βάζετε στην κατάψηξη. Πρέπει να πως πως δεν το έχω κάνει γιατι εγω έβγαζα το γάλα και αμέσως το έδεινα με το μπιμπερό στο μωρό. Αυτό βεβαια απο την 3η μέρα και μετά.

Coraline
18-03-11, 22:08
Εμείς την είχαμε με ορό για 3 μέρες. Μου είχαν δώσει θήλαστρο από το μαιευτήριο, το γάλα το έδινα και το αποθήκευαν στην ΜΕΝΝ αλλά από όσο είχα καταλάβει δεν το έδιναν στο μωρό. Όταν έβγαλε τον ορό και μεταφέρθηκε στην παρακολούθηση από την εντατική , τότε κατέβαινα εγώ και την θήλαζα. Πάντως δεν είχα πρόβλημα με τον θηλασμό, συνεχίσαμε όταν γυρίσαμε σπίτι και τελικά θήλασε αποκλειστικά για 6 μήνες και συνολικά για 14.

alexele
18-03-11, 22:13
Alice να σας ζήσει το μωράκι!!! Και τα δύο μου μωράκια μου μόλις γεννήθηκαν παρουσίασαν παροδική ταχύπνοια και νοσηλεύτηκαν στην ΜΕΝΝ του ΙΑΣΩ για 1 εβδομάδα (3 μέρες θερμοκοιτίδα και 2 μέρες στην απλή παρακολούθηση). Εγώ και τις δύο φορές περίμενα και έφυγα μαζί με τα μωρά μου. 'Οσο για το θηλασμό το έβγαζα με θήλαστρο κάθε τρεις ώρες και το κατέβαζα στην μονάδα.

peony
18-03-11, 22:38
Κι εμένα η 2η μου κόρη είχε ήπια ταχύπνοια (κατόπιν προγραμματσμένης καισαρικής) και μπήκε κατευθείαν στη ΜΕΝΝ, με διάχυτο οξυγόνο. Τις 3 πρώτες ημέρες είχε ορό. Εγώ παρ'ολ'αυτά, από τη 2η κιόλας μέρα ζήτησα θήλαστρο και αντλούσα 6 φορές τη μέρα και το κατέβαζα και εγώ στη ΜΕΝΝ, όπου το κατέψυχαν.
Την 5η μέρα, την ημέρα που εγώ βγήκα, δεν είχα πρόβλημα με ταχύπνοια, αλλά ανέβασε ίκτερο, και την πήγαν στην απλή παρακολούθηση. Εκεί θήλασε και για πρώτη φορά χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τότε ώσπου να βγει, τη θήλαζα 2 φορές την ημέρα, και είχα νοικιάσει και νοσοκομειακό θήλαστρο για το σπίτι (και πάλι τους πήγαινα σακουλάκια σε παγοκύστη).
13 μήνες μετά, ακόμα θηλάζει (αν και είμαι σε φάση αποθηλασμού...).

Όλα καλά θα πάνε! Απλώς θέλει υπομονή.

Alice6
18-03-11, 23:01
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, ήσασταν πολύ κατατοπιστικές και μας δίνετε θετική ενέργεια, που σίγουρα βοηθάει!! Μήπως ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό που συνέβη??? Δλδ είναι τυχαίο γεγονός ότι το παιδί δεν έχει αποβάλλει όλες τις εκκρίσεις??

boy'smam
18-03-11, 23:07
O paidiatros ειχε πει οτι συμβαινει επειδη το μωρο δεν πιεζεται-κουραζεται να βγει και βγαινει ξαφνικα και δεν παιρνει τις σωστες πρωτες ανασες...

elisaki
18-03-11, 23:19
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, ήσασταν πολύ κατατοπιστικές και μας δίνετε θετική ενέργεια, που σίγουρα βοηθάει!! Μήπως ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό που συνέβη??? Δλδ είναι τυχαίο γεγονός ότι το παιδί δεν έχει αποβάλλει όλες τις εκκρίσεις??

Καλησπερα κ απο μενα! Με ακριβως το ιδιο συμπτωμα παρεμεινε ο μπεμπης μου στην ΜΕΝΝ του "Ελενα" για 6 συνολικα ημερες. Καθως οι παιδιατροι του μαιευτηριου ηταν φειδωλοι στις εξηγησεις τους, εφερα κ την δικη μου παιδιατρο, η οποια μου εξηγησε οτι το συγκεκριμενο προβλημα, ΙΣΩΣ οφειλεται στο οτι 1)παρεμειναν καποια υγρα κατα τον τοκετο, τα οποια δεν καθαριστηκαν σωστα, ή 2) το αναπνευστικο συστημα του μωρου δεν αναπτυχθηκε επαρκως (καθοτι 38η εβδομαδα), ή 3)κατα την εξοδο του μωρου στον κοσμο απο την κοιλιτσα της μαμας, το μωρο πρεπει να αναπνευσει μονο του για 1η φορα κ μερικες φορες δεν τα καταφερνει επαρκως απο την αρχη. (τα παραπανω τα λεω με δικα μου λογια κ ισως κατι να λεω λαθος, παντως σου μεταφερω την ουσια). Οπως κ να εχει, δεν αφηνει μονιμη βλαβη στο αναπνευστικο συστημα του μωρου, απλα θα πρεπει να ειναι υπο παρακολουθηση καποιες μερες (κ συνηθως στις ΜΕΝΝ οι αλλαγες γινονται αργα μεν σταθερα δε). Γνωριζω ακριβως το συναισθημα της μαμας κ δεν ειναι ο,τι καλυτερο... Ευχομαι πολυ υπομονη κ αισιοδοξια κ ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε τελεια!!

agentP
18-03-11, 23:25
Έχω ακούσει, σε πολύ απλοϊκή εξήγηση, ότι όταν το παιδί δεν γεννιέται φυσιολογικά, δεν "στριμώχνεται" και παραμένει υγρό στα πνευμόνια του και ότι επίσης είναι πιο πιθανό να παρουσιαστεί στ΄αγόρια.

Και ο δικός μου ο μικρός με προγραμματισμένη καισαρική 38 εβδομάδων, διασωληνώθηκε το πρώτο βράδυ, ενώ ήταν ήδη πάνω από 12 ώρες κανονικά στο θάλαμο και τον είχα βάλει στο στήθος μου το ίδιο απόγευμα της ημέρας που γέννησα. Έμεινε στην ΜΕΝΝ συνολικά 17 μέρες, τις 5 διασωληνωμένος και μετά με διάχυτο οξυγόνο και πήρε διάφορες αντιβιώσεις γιατί είχε λοίμωξη που δεν μπορούσαν να βρουν ποια είναι και την 5η μέρα που ήταν εκεί του είχε ανεβάσει πυρετό.
Είχα νοικιάσει θήλαστρο και έβγαζα το γάλα μου. Δυστυχώς τις πρώτες μέρες το πέταγα, γιατί κανείς από το μαιευτήριο δεν με διευκόλυνε και δεν με κατηύθυνε να το βάλω στην κατάψυξη. Ούτως ή άλλως τις πρώτες μέρες το μωρό έτρωγε με σωληνάκι. Μετά αφού γύρισα σπίτι πήγαινα γάλα στη μονάδα σε θερμός, μια φορά πήγα κατεψυγμένο και η νοσηλεύτρια με κοίταξε σαν ούφο και μου είπε ότι το γάλα στη κατάψυξη καταστρέφεται (!). Με το θήλαστρο κράτησα το γάλα, αλλά όταν πήρα το μωρό στο σπίτι είχα πολύ ανασφάλεια και τάιζα το μωρό περισσότερο με μητρικό γάλα στο μπιμπερόν, παρά από το στήθος.
Το μωρό από τη στιγμή που το πήρα σπίτι ήταν μια χαρά και δεν κατάλαβα να του έχει "αφήσει" κάτι η παραμονή του στη ΜΕΝΝ από πλευράς συμπεριφοράς, μόνο όσο ήταν εκεί τιναζόταν ξαφνιασμένο όταν τον άγγιζα τις πρώτες μέρες...
Σας εύχομαι περαστικά, να σας ζήσει το μωράκι και καλό κουράγιο και υπομονή στην αδελφή σου, η νοσηλεία του μωρού στη μονάδα θέλει πολύ γερά νεύρα, εύχομαι να το ξεπεράσει το μωράκι σας εύκολα και να τον φέρουν οι γονείς του με το καλό στο σπίτι.

Alice6
19-03-11, 07:43
Μάλιστα... Για να δούμε τι νέα θα έχουμε και σήμερα... Πάντως όσο κι αν ξέρεις ότι το φαινόμενο είναι σύνηθες, μια αγωνία την έχεις... Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, ευχαριστώ θερμά όλες για τις απαντήσεις σας, εάν κάποια έχει να προσθέσει καμιά πληροφορία, ευπρόσδεκτη, καλά που υπάρχει και το forum και μαθαίνουμε τίποτα;)

miriki
19-03-11, 10:13
Παρόμοια περίπτωση εμείς. Δε διασωληνώθηκε, αλλά μείναμε χώρια έντεκα μέρες. Όλα θα πάνε καλά. Καλό θα ήταν να δει το παιδί και δικός σας παιδίατρος

Για το θηλασμο νοικιάζει ΤΩΡΑ ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και αντλεί κάθε δύο ώρες για 15 λεπτά. Μία άντληση οπωσδήποτε τη νύχτα μεταξύ 12-6. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853

Όσο πιο σύντομα ξεκινήσει τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να τα καταφέρει άριστα. Εννοείται ότι θα ζητάει συνέχεια να βάλει το παιδί στο στήθος κι ας μην είναι εφικτό, για να πάρουν το μήνυμα ότι θέλει να θηλάσει

boubis
19-03-11, 10:43
Στις 7/3 γέννησα εσπευσμένα στην 36η και 4 μέρες το γιο μου που τώρα βρίσκεται ακόμα στη Μενν αφού είχε ταχύπνοια βαριάς μορφής.Χθες του βγάλανε τον τραχειοσωλήνα και βρίσκεται στο headbox(μια κάσκα με διάχυτο οξυγόνο).Πάει καλά λενε...Θα τον ταίσουν σήμερα για να δουν πως αντιδρά,φοβούνται μήπως κάνει εισροφηση.Από την 4η μέρα άρχισα να βγάζω γάλα ανά 2-2.5 ώρες με νοσοκομειακό θήλαστρο και το κατέψυχα,το έδινα στον μεγάλο μου γιο,στον ανιψιό μου 7 μηνών.Χαμένο δεν πήγε,αν τους άκουγα θα είχα πετάξει περίπου 3 λίτρα γάλα:evil:Δεν θελουν λέει κατεψυγμένο,ούτε καν να είναι στη συντήρηση πάνω από 24 ώρες.

miriki
19-03-11, 13:03
Να σου ζήσει κοπέλα μου να ναι γερός και δυνατός και να τα καμαρώνεις και τα δυο. Ρώτα αν μπορείς να αντλήσεις εκεί με τις δικές τους προδιαγραφές. Αλλιώς εσύ το βιολί το βιολάκι σου κι ασ' τους να λένε.

peony
19-03-11, 15:59
Ένα κατάλοιπο, ας πούμε, της παραμονής στη ΜΕΝΝ ήταν ότι η μικρή μου είχε συνηθίσει στο τάισμα κάθε 3 ώρες ακριβώς :lol: δυστυχώς και τη νύχτα!
Τίποτα άλλο, όμως.

ΌΠως είπαν και οι κοπέλες παραπάνω, αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται σε προγραμματισμένες καισαρικές διότι το μωρό δεν στρεσάρεται από τις συσπάσεις, όπως θα έπρεπε. Και μου είπαν μάλιστα ότι αυτό δεν συμβαίνει πχ σε περιπτώσεις που ακολουθεί καισαρική κατόπιν πόνων, τεχνητών ή μη.

Boubis, υπομονή και περαστικά!

miriki
19-03-11, 16:15
Συμβαίνει συμβαίνει..... Ααααχχχ!

Alice6
19-03-11, 22:11
Ουφ.... στο ζουζουνάκι μας έχουν κάνει και τρεις μεταγγίσεις αίματος ήδη, έχει και ίκτερο, πολλή αγωνία έχουμε... Είναι φυσιολογικό να γίνονται μεταγγίσεις???

EvaBar
19-03-11, 22:29
Ουφ.... στο ζουζουνάκι μας έχουν κάνει και τρεις μεταγγίσεις αίματος ήδη, έχει και ίκτερο, πολλή αγωνία έχουμε... Είναι φυσιολογικό να γίνονται μεταγγίσεις???

Τι να πώ... και εμένα άσχετες μου φαίνονται οι μεταγγίσεις με την ταχύπνια. Τι σας ειπαν για τις μεταγγίσεις; Ρωτησατε;

Alice6
19-03-11, 22:33
Δεν νομίζω ότι ο σωστός όρος είναι "ταχύπνοια". Δεν έχει αποβάλλει όλα τα υγρά από τους πνεύμονες, αυτό είναι το πρόβλημά της, και γι αυτό δυσκολεύεται να αναπνεύσει μόνη της. Από ό,τι μου είπε η δικιά μας παιδίατρος που τη ρώτησα χθες, της έκαναν μετάγγιση για να ανέβει ο αιματοκρίτης και να διευκολύνεται έτσι η κυκλοφορία του αίματος. Αλλά της έχουν δώσει ήδη πλάσμα, δύο φιάλες αίμα και πάνε και για τρίτη...

AFRODITH
19-03-11, 22:54
εμενα ειχε ταχυπνια και γεννησα φυσιολογικα .
μπηκε σε οξυγονο για 4 ωρες και εκατσε για παρακολουθηση στην ΜΕΝ για 24 ωρες .

peony
19-03-11, 23:03
Συμβαίνει συμβαίνει..... Ααααχχχ!

Miriki, ήταν η περίπτωσή σας, ε; Ναι, η αλήθεια είναι ότι μια φίλη μου γέννησε φυσιολογικά και πάλι ο μικρός της πέρασε λίγες ώρες στην παρακολούθηση λόγω ταχύπνοιας. Απλώς εννοούσα και δεν το εξέφρασα καλά ότι μου είπαν είναι ότι οι πιθανότητες για ταχύπνοια μειώνονται όταν έχει προηγηθεί στρες σε σχέση με προγραμματισμένη κασαιρική.

Alice6, προφανώς εσάς είναι άλλο πρόβλημα, πάλι όμως αναπνευστικό. Δεν ξέρω καθόλου για μεταγγίσεις, εύχομαι όμως να βγει γρήγορα η μικρούλα!

supermama
20-03-11, 13:09
να σας ζησει το μωρακι. αυτο ακριβως εγινε και σε μενα στο 2ο. ειναι αλλη μια κατασταση που αρχιζει και συνηθιζετε μετα τις καισαρικες.. τεσπα. δεν ειναι τιποτα να μην ανησυχητε. εμας βγηκε το τελευταιο βραδυ που θαμουν καιγω εκει. οποτε την επομενη πηγφαμε κανονικα σπιτι μας. ολα καλα να μη φοβαστε. και να προσεχει το γαλατακι της. να απαιτησει αυτη να αντλει συνεχεια

Alice6
20-03-11, 14:11
Αντλεί συνέχεια, αλλά έχει ελάχιστο γάλα...Επίσης, της είπαν ότι το μωρό θα κάτσει καμιά 10ριά μέρες στη θερμοκοιτίδα... Άσε που υπάρχει κι άλλο πρόβλημα, το είχαν δει αυτό ακόμα πριν γεννηθεί, έχει διάταση εντέρου και ίσως χρειαστεί επέμβαση...

miriki
20-03-11, 15:50
Με τι αντλεί; Όσο και να χει να συνεχίσει. Λογικά πρωτόγαλα είναι ακόμη, σήμερα αύριο θα αρχίσει να κατεβαίνει και θα δει διαφορά. Αρκεί να τηρήσει το πρωτόκολλο και θα είναι οκ. Καλό κουράγιο να της πεις από εμάς κι όλα θα πάνε καλά.

Alice6
20-03-11, 15:56
Αντλεί με θήλαστρο (με το δικό μου συγκεκριμένα, που είναι avent). Στις 18 γέννησε, δεν θα έπρεπε να είχε κανονικά σήμερα γάλα ή όχι?? Για θυμίστε βρε κορίτσια, γιατί εγώ τα έχω ξεχάσει εντελώς...

EvaBar
20-03-11, 16:46
Αντλεί με θήλαστρο (με το δικό μου συγκεκριμένα, που είναι avent). Στις 18 γέννησε, δεν θα έπρεπε να είχε κανονικά σήμερα γάλα ή όχι?? Για θυμίστε βρε κορίτσια, γιατί εγώ τα έχω ξεχάσει εντελώς...

Να ζητήσει νοσοκομειακό θήλαστρο. Ειδικά στην αρχή τα οικειακής χρήσης δεν κάνουν δουλειά γιατί είναι ουσιαστικά για τις γυναίκες που ήδη έχουν εδραιώσει το θηλασμό τους. Να ζητησει λοιπόν απο το μαιευτήριο θήλαστρο και θα δει διαφορά. Επίσης, όσο λίγο και να είναι αν συνεχίσει να κάνει τακτικές αντλήσεις ανα 3 ωρες περίπου, θα αυξηθεί το γάλα της. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να απογοητεύεται!

miriki
20-03-11, 18:56
Το θήλαστρο αυτό δεν είναι κατάλληλο. Στο είπα και πιο πάνω και το αναφέρει και η Αγλαΐα ξεκάθαρα στο λινκ που σου έβαλα. Δίνει μικρό ερέθισμα στο στήθος και έχεις δύο πολύ αρνητικά αποτελέσμαρα. Το ένα είναι ότι λόγω του μικρού ερεθίσματος δεν παράγεται αρκετό γάλα. Το δεύτερο είναι ότι λίγο γάλα προκαλεί μεγάλη απογοήτευση και αυξάνει την πιθανότητα να τα παρατήσει. Επίσης χρειάζεται περισσότερο χρόνο (εκτός κι αν είναι διπλής άντλησης).

Το μωρό αυτό που είναι τόσο ταλαιπωρημένο χρειάζεται το μητρικό γάλα και το θηλασμό όποτε κι αν το πάρει και η μαμά χρειάζεται την άντληση μεταξύ άλλων για να νιώθει ότι συνδέεται και προσφέρει στο παιδί της. Επίσης τη βοηθά να εστιάσει σε κάτι ουδέτερο τη σκέψη της και αυτό βοηθά να μη σαλτάρει (γιατί σε τέτοιες φάσεις δε θέλεις και πολύ). Εγώ τουλάχιστον έτσι το βίωσα και συζητώντας και με άλλες φίλες μου είπαν παρόμοια συναισθήματα.

Νοικιάστε νοσοκομειακό ΑΜΕΣΑ. Να μη γεμίζει απογοήτευση και να κάνει και σωστά τη δουλειά της. Γιατί αλλιώς θα καταλήξετε στο συμπέρασμα ότι δε είχε γάλα απλά.

για την ενοικίαση δείτε εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20862

bourbou
20-03-11, 20:00
εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στο μωράκι και καλό κουράγιο στην αδερφή σου. Το γάλα έρχεται μετά το τρίτο 24ωρο από τη γέννα, θα έρθει ξαφνικά και πιστεύω να πάρει λίγο κουράγιο η αδερφή σου. όντως αυτά τα θήλαστρα δεν βοηθούν και πολύ. Εγώ το χρησιμοποίησα πέρισυ και μέσα σε 40 μέρες κόπηκε εντελώς το γάλα (σταδιακά) και ενώ αντλούσα κάθε 3 ώρες.

Alice6
20-03-11, 21:11
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι της έδωσαν θήλαστρο από το μαιευτήριο, αλλά την πονούσε πολύ. Της τα είπα τώρα αυτά που μου γράψατε, και αν δεν δει βελτίωση και αύριο (που κλείνει το τρίτο 24ωρο) θα νοικιάσει. Πάντως για να τα παρατήσει δεν την κόβω!

EvaBar
20-03-11, 22:10
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι της έδωσαν θήλαστρο από το μαιευτήριο, αλλά την πονούσε πολύ. Της τα είπα τώρα αυτά που μου γράψατε, και αν δεν δει βελτίωση και αύριο (που κλείνει το τρίτο 24ωρο) θα νοικιάσει. Πάντως για να τα παρατήσει δεν την κόβω!

και εγω πονούσα πολύ θα έλεγα τις πρώτες φορές που έκανα αντλήσεις με το νοσοκομειακό θήλαστρο, αλλά μετά απο τις 2-3 πρώτες αντλήσεις (αν θυμάμαι καλά) άρχισαν να βελτιώνονται τα πράγματα. Στην αρχή για να βγάλω 20 ml ήθελα μισή ωρα :shock: Ηταν όμως μέχρι να πάρει μπρός το "μηχάνημα" :D Μετά έτρεχε το γάλα μόνο του! Υπομονή λοιπόν και να σκέφτεται πως το κάνει για το μωράκι της :D
Ελπίζω να βγει το μικρό σας το συντομότερο!

EvaBar
20-03-11, 22:14
εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στο μωράκι και καλό κουράγιο στην αδερφή σου. Το γάλα έρχεται μετά το τρίτο 24ωρο από τη γέννα, θα έρθει ξαφνικά και πιστεύω να πάρει λίγο κουράγιο η αδερφή σου. όντως αυτά τα θήλαστρα δεν βοηθούν και πολύ. Εγώ το χρησιμοποίησα πέρισυ και μέσα σε 40 μέρες κόπηκε εντελώς το γάλα (σταδιακά) και ενώ αντλούσα κάθε 3 ώρες.

Δεν νομίζω πως ισχύει πως το γάλα έρχεται μετά το 3ο 24ωρο και το λέω απο προσωπική εμπειρία. Ακριβως το ίδιο μου είχε πει και εμένα ο γιατρός μου και την 2η μέρα ήμουν πρησμένη τόσο, που αν δεν ηταν η μανούλα μου να μου κάνει μασαζ και κομπρέσες θα χα πάθει μια ωραιότατη μαστίτιδα.

miriki
20-03-11, 22:18
Εφόσον σκοπεύει να αντλεί για καιρό καλό είναι να το νοικιάσει ούτως ή άλλως.Με το θήλαστρο που έχει η παραγωγή της θα μειώνεται μέρα με τη μέρα, ακόμη κι αν αύριο κατέβει ποτάμι το γάλα. Με το νοσοκομειακό δεν πονούσα (μπορεί στο μεντέλα να ζητήσει χοάνη σιλικόνης που είναι πολύ μαλακή), με το απλό ηλεκτρικό, ε ρε γλέντια τις πρώτες φορές!

Πες της όταν αντλεί να κλείνει τα μάτια και να το "βλέπει" στην αγκαλιά της να θηλάζει. Πες της να του μιλάει γλυκά (και όταν το επισκέπτεται και όταν αντλεί). Πες της να του μιλάει δυνατά στη θερμοκοιτίδα και να της λέει ότι την αγαπάει πολύ, ότι την καμαρώνει που είναι τόσο δυνατή και ότι σύντομα θα είναι αγκαλίτσα. Ότι είναι το πιο καλό και το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο. Πές της να της τραγουδάει αυτό που της τραγουδούσε στην κοιλιά (αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Σου το ορκίζομαι ο γιος μου ήταν τεσσάρων ημερών και όταν τον νανούρισα με το τραγούδι που του έλεγα όταν ήμουν έγκυος γύρισε και με κοίταξε στα μάτια. και από τότε το έκανε και το κάνει αυτό κάθε φορά) (Μην της πεις ότι πάλι τα μπηξα και γίνω ρόμπα και στην ξένη κοπέλα που τραβάει τα ζόρια της)

boy'smam
21-03-11, 20:06
Aliceτ ι κανει το μωρακι της αδερφης σου???Με το θηλαστρο πως τα παει?

Alice6
21-03-11, 22:01
Τώρα γύρισα από το μαιευτήριο, σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την βοήθεια που μας δίνετε, της λέω όλες τις συμβουλές, από ό,τι κατάλαβα το παλεύει με το θήλαστρο, έβγαλε σήμερα καμιά 10ριά ml (wow...), από ό,τι μου είπε θα νοικιάσει νοσοκομειακό. Το μωράκι μας έχει παρουσιάσει μια μικρή βελτίωση, αλλά είναι ακόμα διασωληνωμένο, του κάνουν μεταγγίσεις, του δίνουν πλάσμα, έχουν κάτι υποψίες για λοίμωξη, έχει μέρες μπροστά του......δεν μαθαίνουμε και τίποτα το ουσιαστικό...

marilou01
21-03-11, 22:43
Γεια σου Alice, να σας ζήσει το μωράκι! Κι εμένα ο δικός μου νοσηλεύτηκε για 15 ημέρες στη ΜΕΝΝ με Σύνδρομο Αναπνευστικής Δυσχέρειας όταν γεννήθηκε (36 εβδομάδες με προγραμματισμένη καισαρική λόγω βαρβάτου διαβήτη κύησης).

Ναι, και σε εμάς έκαναν, είναι στα πλαίσια της νοσηλείας, αλλά έλα που δεν θυμάμαι να σου πω το λόγο..Έχει να κάνει με τα αιμοπετάλια πάντως. Δεν ξέρω αν θα σας το πουν από το νοσοκομείο, αλλά μόλις βγείτε με το καλό, να μην ξεχάσετε να πάτε εσείς οι συγγενείς (όχι η λεχώνα εννοείται) να δώσετε αίμα σε δημόσιο νοσοκομείο :-)

Αντλεί συνέχεια, αλλά έχει ελάχιστο γάλα...Επίσης, της είπαν ότι το μωρό θα κάτσει καμιά 10ριά μέρες στη θερμοκοιτίδα...

Αυτό δεν είναι ανησυχητικό, κατ' αρχήν γέννησε με καισαρική, και πάντα στις καισαρικές αργεί να "κατέβει" το γάλα, και σίγουρα είναι και στρεσαρισμένη. Εγώ δεν χρησιμοποίησα νοσοκομειακό θήλαστρο, αλλά ένα απλό ηλεκτρικό της medela, και έκανε δουλειά..Βέβαια τα νοσοκομειακά είναι καλύτερα και πιο γρήγορα. Επίσης με βοήθησαν πολύ και κάτι επιθέματα που έβαζα στο στήθος τα οποία ζέσταινα για να κατέβει πιο εύκολα το γάλα. Νομίζω ότι αξίζει η αγορά τους.

Alice6
22-03-11, 07:24
Έχουν δώσει ήδη αίμα ο άντρας μου και ο γαμπρός μου και θα δώσουμε και οι υπόλοιποι εννοείται. Εσένα marilou είχε πάθει και κάποια λοίμωξη??? Επίσης, τις πρώτες μέρες τι σας έλεγαν οι γιατροί, γιατί κι εμάς, δεν λέω, είναι συγκρατημένα αισιόδοξοι, αλλά δεν λένε κιόλας ότι θα γίνει σίγουρα καλά.

marilou01
23-03-11, 01:21
Έτσι είναι όλοι οι γιατροί, μην ανησυχείτε, είναι το στυλ τους! Κι εμείς κάθε μέρα που πηγαίναμε για ενημέρωση νομίζαμε ότι έβαζαν κασέτα, συνέχεια τα ίδια έλεγαν! Και μια μέρα χτύπησε το τηλέφωνο και μας είπαν να πάμε να τον πάρουμε :smile: Το μπεμπάκι σας θα είναι μια χαρά, αλλά η ταχύπνοια όπως και όλα τα αναπνευστικά, πρέπει να κάνει τον κύκλο της, δεν φεύγει από τη μια μέρα στην άλλη..!

zitamar
23-03-11, 11:54
κοριτσια δυστυχως δεν εχω χρόνο να διαβασω ολα τα προηγουμενα λόγω των μωρων στο σπίτι.Προσοχή στις λοιμώξεις,να ρωτατε παντα τι λοιμωξη έχουν γιατι μας περνανε για χαζούς. Εγω΄πήρα το μικρό μου πριν 2 εβδομαδες απο την ΜΕΝΝ(πηγαμε στην μενν3 μετα 2 και στο τελος μενν2 λόγω ότι ήταν ελλιποβαρής χωρίς καποιο αλλο προβλημα) και ολο κολλαγε εκει μεσα μικροβια και λοιμώξεις ενδονοσοκομειακες!! Οποτε και εγω τους έγινα στενος κορσές όλο ρώταγα και ζήταγα διευκρινήσεις τι ακριβως λοιμώξεις είχε το μικρο μου σε σημειο να θελω να στείλω εξώδικο στο ΜΗΤΕΡΑ που γεννησα. Εμενα ολο μου λέγανε αυξημενη crp μετα ανακαλυψαν σταφυλλοκοκο μετα κολλησε κλεψιελα (πολύ επικίνδυνο μικρόβιο) και μετα απο 38 μερες το πήρα επιτελους και βεβαια ακομα τρεχω.Μεταγγιση έκανε και εμένα λόγω χαμηλού αιματοκρίτη (κατω απο 27 νομίζω κανουν μεταγγιση) και αιμοσφαιρίνης. Απλα να τους έχετε απο κοντα και να μην δεχεστε απλα ότι έχει μία λοιμωξη αλλα να ζητατε να μαθετε τι ακριβως!

miriki
29-03-11, 17:48
Καλέ τι νέα έχετε; Πες μας τίποτε βρε Alice

Alice6
29-03-11, 21:04
Καλησπέρα!! Νέα σπουδαία δεν έχουμε, η μικρούλα μας είναι ακόμα στον αναπνευστήρα, την έβγαλαν μεν χθες, την ξαναέβαλαν σήμερα γιατί κουραζόταν. Πάντως παρουσιάζει μία μικρή βελτίωση από ό,τι καταλαβαίνω. Εμείς ανυπομονούμε να βγει από τα μηχανήματα, γιατί μετά είναι και ολόκληρη ιστορία, άντε στη θερμοκοιτίδα, άντε να φάει σιγά σιγά, άντε να δούνε και το θέμα του εντέρου..... Πάντως είναι πιο αισιόδοξα τα πράγματα! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, ούτως ή άλλως ουδέποτε αφήνω θέμα που άνοιξα χωρίς να το ενημερώσω, απλά δεν είχα και τίποτα σπουδαίο να γράψω. Πολύ ταλαιπωρία για την αδερφούλα μου, που ανυπομονεί κι αυτή...

boubis
30-03-11, 11:11
Εμείς κορίτσια βγήκαμε χθες μετά από 22 μέρες στη Μενν!Σύνδρομο αναπνευστικής δυσχέρειας (ΣΑΔ) η διάγνωση...Πάντως μου είπαν ότι το μόνο που θα πρέπει να προσέχω για λίγο καιρό είναι να μην αρρωστήσει το μωρό.Κατά τα άλλα θήλασε αμέσως μόλις τον εβαλα στο στηθος και ομολογώ ότι ανακουφίστηκα πάρα πολύ γιατί αυτό ήταν το μεγαλύτερό μου άγχος...Δεν θα άντεχα άλλο αντλήσεις,μπουκάλια αποστειρώσεις...Με το καλό εύχομαι σε όλα τα νινάκια να βγουν νικητές απο τις Μενν!:wink::wink:

souzi201
01-04-11, 18:43
Καλησπέρα!! Νέα σπουδαία δεν έχουμε, η μικρούλα μας είναι ακόμα στον αναπνευστήρα, την έβγαλαν μεν χθες, την ξαναέβαλαν σήμερα γιατί κουραζόταν. Πάντως παρουσιάζει μία μικρή βελτίωση από ό,τι καταλαβαίνω. Εμείς ανυπομονούμε να βγει από τα μηχανήματα, γιατί μετά είναι και ολόκληρη ιστορία, άντε στη θερμοκοιτίδα, άντε να φάει σιγά σιγά, άντε να δούνε και το θέμα του εντέρου..... Πάντως είναι πιο αισιόδοξα τα πράγματα! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, ούτως ή άλλως ουδέποτε αφήνω θέμα που άνοιξα χωρίς να το ενημερώσω, απλά δεν είχα και τίποτα σπουδαίο να γράψω. Πολύ ταλαιπωρία για την αδερφούλα μου, που ανυπομονεί κι αυτή...

Αχ βρε Alice κουράγιο να της πεις..:( Για τις μεταγγίσεις να μην ανησυχείτε, δεν έχουν καμία σχέση με τους ενήλικες. Είναι διαδικασία ρουτίνας, περισσότερο το κάνουν για να ανέβει ο αιματοκρίτης και να μην κουράζεται το μωρό -κι εμένα η μπέμπα μου έμεινε 47 μέρες στη ΜΕΝΝ και έκανε μετάγγιση. Να πεις στην αδελφή σου να κάνει οπωσδήποτε αυτά που λέει το miriki με το θήλαστρο, είναι σημαντικό να πιει μητρικό το μωρό και όπως είπε και το miriki θα της δώσει κι ένα στόχο, θα νοιώθει ότι έχει κάπως τον έλεγχο σε όλο αυτό που της συμβαίνει και ότι έχει κάτι κι εκείνη να δώσει στο μωρό της. Να νοικιάσει νοσοκομειακό γιατί κι εγώ της αβεντ είχα (δεν μου είχε πει κανείς όλα αυτά τότε) και το γάλα μου μειώθηκε και μετά έπρεπε να κάνω επαναγαλακτισμό με αντλήσεις όλη μέρα. Να πηγαίνετε το γαλατάκι σε ισοθερμική με παγοκύστη και να πίνει το μωρό από αυτό. Εύχομαι σύντομα να την κρατήσει αγκαλίτσα..:rolleyes:

miriki
01-04-11, 19:09
boubis σιδερένιοι. Άντε αυτή να είναι η μόνη λαχτάρα που θα περάσεις ποτέ με το μωρό σου.

boubis
01-04-11, 22:53
boubis σιδερένιοι. Άντε αυτή να είναι η μόνη λαχτάρα που θα περάσεις ποτέ με το μωρό σου.
Ευχαριστώ πολύ!Μακάρι...

LA LATINA
02-04-11, 20:03
κι εμενα ο μικρος μου γεννηθηκε με ταχυπνοια με ΦΤ τον ειδα πολυ λιγο εκεινη την ωρα και τον εβαλαν στη γυαλα....εκτοτε δεν τον ξαναφεραν, και εκλαιγα σαν τρελλη....εμεινε 5 μερες γιατι εκανε και ικτερο, παρατηρησαμε ομως με τον αντρα μου οτι οταν του πιααμε το χερακι μες την γυαλα οι παλμοι επεφταν....ουτε εγω τολμησα να του το πω μη με παρει για τρελλη ουτε εκεινος...την πεμπτη μερα με φωναζει ο παιδιατρος και μου λεει "ξερω οτι θελετε να τον παρετε φευγοντας αλλα δε γινεται και για να μη νομιζετε οτι σας λεω ψεμματα ελατε, οι κοπελες προσπαθουν να του δωσουν γαλατακι απ το μπιμπερο εδω και τοσες μερες και μολις βγει απ τη γυαλα γινεται μπλε, δε μπορει να πιει ουτε γουλια και του δινουν με συριγγα, το παιδι θα μεινει αλλη μια βδομαδα" Κλαααμα εγω.......μου λεει ελατε να δειτε για να πιστεψετε.....και παω μονη μου....και τον βγαζουν απ τη γυαλα και τον παιρνω αγκαλια, κι ερχεται η κοπελα, μου δινει ενα μπουκαλακι με 90γρ γαλα και μου λεει "μη στεναχωρεθειτε που δε μπορει να πιει και οταν μελανιασει φωναξτε με αμεσως!"
τον κρατησα αγκαλια, του ειπα Πανούλη ηρθε η μαμα αγορι μου!!!!!! ο μικρος δεν μελανιασε ποτε, κατεβασε ολη τη μπουκαλα το γαλατακι του , ρευτηκε και μου κρατουσε το χερακι
περναει ο παιδιατρος απ εξω βιαστικα και λεει "ειδες που δεν.........ΤΟ ΠΙΝΕΙ???" λεω το ηπιε γιατρε.....ερχεται μεσα τον βλεπει......μια χαρα χρωματακι......μου λεει
"αντε παρτον τον μαμακια μας λαχταρησε τσαμπα!!!!" τον πηραμε και φυγαμε......
ακομα τετοιος ειναι! αν δε μου κραταει το χερακι ουτε κοιμαται ουτε παει πουθενα......
να ειστε κοντα στα μωρακια σας, εχουν αισθησεις που εμεις αγνοουμε, πολυ αργοτερα ειπα στον αντρα μου οτι παρατηρησα οτι οι παλμοι του επεφταν οταν με κρατουσε και παραδεχτηκιε οτι κι εκεινος το ειδε και δειλιασε να μου το πει

αναμεσα στη μανα και στο παιδι υπαρχει αρρηκτος δεσμος
αγκαλιτσα συνεχεια! με την ανασα μας μεγαλωνουν
ευχομαι τα καλυτερα για το μπεμπακι σας!!!!

souzi201
02-04-11, 23:28
αχ στελλίτσα μου, τσάμπα σε ταλαιπώρησαν, απαράδεκτοι..και βέβαια θα έπεφταν οι παλμοί του όταν πήγαινες τη μανούλα του ήθελε το παιδί!

LA LATINA
03-04-11, 08:24
αχ στελλίτσα μου, τσάμπα σε ταλαιπώρησαν, απαράδεκτοι..και βέβαια θα έπεφταν οι παλμοί του όταν πήγαινες τη μανούλα του ήθελε το παιδί!

η επιστημη αυτα δεν τα δεχεται αλλα επρεπε να δεις τη φατσα του γιατρου οταν καταλαβε οτι ειχε πιει ολο το γαλα και ηταν και μια χαρα........

Alice6
18-04-11, 20:30
Κορίτσια η μπουμπού της αδερφής μου είναι στο σπίτι της, την πήρανε την Τρίτη που μας πέρασε, είναι μια χαρά, ξεπεράστηκαν όλα όπως φαίνεται, παρόλο που ήταν βαρύ το προβληματάκι της στην αρχή:D

boy'smam
19-04-11, 00:53
Mπραβο το μωρακι!!!Ευχομαι αυτη να ηταν η τελευταια περιπετεια για το ζουζουνακι σας!Καλο Πασχα!

Alice6
19-04-11, 08:16
Ευχαριστούμε, επίσης!

dwraki
20-04-11, 23:38
κι εμενα ο μικρος μου γεννηθηκε με ταχυπνοια με ΦΤ τον ειδα πολυ λιγο εκεινη την ωρα και τον εβαλαν στη γυαλα....εκτοτε δεν τον ξαναφεραν, και εκλαιγα σαν τρελλη....εμεινε 5 μερες γιατι εκανε και ικτερο, παρατηρησαμε ομως με τον αντρα μου οτι οταν του πιααμε το χερακι μες την γυαλα οι παλμοι επεφταν....ουτε εγω τολμησα να του το πω μη με παρει για τρελλη ουτε εκεινος...την πεμπτη μερα με φωναζει ο παιδιατρος και μου λεει "ξερω οτι θελετε να τον παρετε φευγοντας αλλα δε γινεται και για να μη νομιζετε οτι σας λεω ψεμματα ελατε, οι κοπελες προσπαθουν να του δωσουν γαλατακι απ το μπιμπερο εδω και τοσες μερες και μολις βγει απ τη γυαλα γινεται μπλε, δε μπορει να πιει ουτε γουλια και του δινουν με συριγγα, το παιδι θα μεινει αλλη μια βδομαδα" Κλαααμα εγω.......μου λεει ελατε να δειτε για να πιστεψετε.....και παω μονη μου....και τον βγαζουν απ τη γυαλα και τον παιρνω αγκαλια, κι ερχεται η κοπελα, μου δινει ενα μπουκαλακι με 90γρ γαλα και μου λεει "μη στεναχωρεθειτε που δε μπορει να πιει και οταν μελανιασει φωναξτε με αμεσως!"
τον κρατησα αγκαλια, του ειπα Πανούλη ηρθε η μαμα αγορι μου!!!!!! ο μικρος δεν μελανιασε ποτε, κατεβασε ολη τη μπουκαλα το γαλατακι του , ρευτηκε και μου κρατουσε το χερακι
περναει ο παιδιατρος απ εξω βιαστικα και λεει "ειδες που δεν.........ΤΟ ΠΙΝΕΙ???" λεω το ηπιε γιατρε.....ερχεται μεσα τον βλεπει......μια χαρα χρωματακι......μου λεει
"αντε παρτον τον μαμακια μας λαχταρησε τσαμπα!!!!" τον πηραμε και φυγαμε......
ακομα τετοιος ειναι! αν δε μου κραταει το χερακι ουτε κοιμαται ουτε παει πουθενα......
να ειστε κοντα στα μωρακια σας, εχουν αισθησεις που εμεις αγνοουμε, πολυ αργοτερα ειπα στον αντρα μου οτι παρατηρησα οτι οι παλμοι του επεφταν οταν με κρατουσε και παραδεχτηκιε οτι κι εκεινος το ειδε και δειλιασε να μου το πει

αααααχ αυτο θα πει μανα!!!!!!!!!
συγκινήθηκα με την ιστορια σου.

^mom^dad^
14-07-11, 13:04
Περαστικά σε όλα τα μωράκια.. γρήγορη ανάρωση..
Κι εμείς το μωράκι μας το είχαμε 6 μέρες στη ΜΕΝΝ.. Με προγραμματισμένη καισαρική 37 εβδ και 5ημ γεννήθηκε και παρουσίασε ταχύπνοια και μπήκε κατευθείαν στη ΜΕΝΝ.. την πρώτη μέρα το είδε ο σύζυγός μ?ου.. Του παρείχαν οξυγόνο και του είχαν ορό.. Ανησυχούσα πολύ για το γάλα.. Οταν μπήκε στην απλή ΜΕΝΝ του δίναν ξένο γάλα και για το δικό μου δεν είμαι τόσο σίγουρη. Την τέταρτη μέρα παρουσίασε χαμηλό ασβέστιο.. Δεν του δίναν με τίποτα εξιτήριο.. Ώσπου ήρθε σε συννενόηση η δική μας παιδίατρος και την πήραμε σπίτι τη μπεμπούλα που με το θηλασμό μόνο ανέβασε τον ασβέστιο μέσα σε μία μέρα.. Πράγμα που σημαίνει ότι το τάισμα ήταν ανελειπεις και απλά το κάνανε για να κρατήσουν το μωρό μέσα που σημαίνει έξτρα χρήματα για την κλινική.. :x και έξτρα νεύρα σπασμένα για μας..

σαν τους γονείς δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο..