PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειραματικο Γυμναστιου στους Αγ.Αναργυρους!!!

ZWH
27-03-11, 16:33
Η κορη μου τον Σεπτεμβρη θα παει πρωτη γυμνασιου. Σκεφτομαστε να κανουμε αιτηση στο πειραματικο Γυμνασιο των Αγ. Αναργυρων. Εχετε ακουσει κατι για αυτο το σχολειο? Ειναι καλο?

misspigi
27-03-11, 17:41
Η κορη μου τον Σεπτεμβρη θα παει πρωτη γυμνασιου. Σκεφτομαστε να κανουμε αιτηση στο πειραματικο Γυμνασιο των Αγ. Αναργυρων. Εχετε ακουσει κατι για αυτο το σχολειο? Ειναι καλο?
το πειραματικο των αγιων αναργυρων ειναι οπως ολα τα πειραματικα σχολεια (μαρασλειος, πανεπιστημιου αθηνων). κανουν μαθηματα και εκτος της βασικης υλης. το μειονεκτημα(;) ειναι οτι για να μπει το παιδι πρεπει να γινει κληρωση, να κανεις αιτηση μονο σε ενα πειραματικο σχολειο μειωνοντας τις πιθανοτητες ετσι και να ειναι αριστη μαθητρια. δεν ειναι τυχαιο οτι οι μαθητες των πειραματικων σχολειων ειναι παντα εισακτεοι στις ανωτερες και ανωτατες σχολες. εχει και λυκειο στους αγιους αναργυρους. για περισσοτερες πληροφοριες μπες στο σαιτ του υπουργειου παιδειας, τα γραφει αναλυτικα. ευχομαι καλη επιτυχια!!

ZWH
27-03-11, 18:10
Ευχαριστω πολυ. Το ξερω οτι πρεπει να μπει στην κληρωση.
Οντως ειναι αριστη, ηταν μαλιστα και σημαιοφορος προχθες, εχει ηδη παρει lower και πηγαινει proficiency, εχει παρει το πρωτο των Γαλλικων και τωρα θα δωσει για το δευτερο...

misspigi
27-03-11, 19:15
καλε!!!!! απο το μαιευτηριο την εστειλες ξενες γλωσες; :lol::lol::lol:. να υποθεσω οτι ειμαστε και γειτονισσες; ανηκω στον διευρημενο πλεον δημο καματερου-αγιων αναργυρων.

ZWH
27-03-11, 19:22
:-D !!!
Στο νηπιο πηγε νηπιακο τμημα αγγλικων, πρωτη δημοτικου πηγε πρωτη προκαταρκτικη και επειδη φυγαμε εξωτερικο, δευτερα και τριτη δημοτικου πηγε σε Αμερικανικο σχολειο.

no doubt
27-03-11, 19:56
το πειραματικο των αγιων αναργυρων ειναι οπως ολα τα πειραματικα σχολεια (μαρασλειος, πανεπιστημιου αθηνων). κανουν μαθηματα και εκτος της βασικης υλης. το μειονεκτημα(;) ειναι οτι για να μπει το παιδι πρεπει να γινει κληρωση, να κανεις αιτηση μονο σε ενα πειραματικο σχολειο μειωνοντας τις πιθανοτητες ετσι και να ειναι αριστη μαθητρια. δεν ειναι τυχαιο οτι οι μαθητες των πειραματικων σχολειων ειναι παντα εισακτεοι στις ανωτερες και ανωτατες σχολες. εχει και λυκειο στους αγιους αναργυρους. για περισσοτερες πληροφοριες μπες στο σαιτ του υπουργειου παιδειας, τα γραφει αναλυτικα. ευχομαι καλη επιτυχια!!
Oύτως ή άλλως στη Γ΄Αθήνας υπάρχει μόνο ένα πειραματικό γυμνάσιο.
Με τις αλλαγές στην παιδεία όμως δεν ξέρω αν θα καταργηθούν και τα πειραματικά. Υπάρχει αυτή η σκέψη. Άλλες φήμες λένε ότι θα ενισχυθούν και θα συνεργάζονται με το πανεπιστήμιο. Πάντως στη μορφή που έχουν σήμερα δεν θα μείνουν.

ZWH
27-03-11, 19:59
Exω ακουσει οτι μαλλον θα καταργηθουν τα αθλητικα και τα μουσικα γυμνασια. Για τα πειραματικα δεν ξερω...
Περιμενω να βγει η νεα εγκυκλιος για να δω...
Εαν ακουσετε κατι, αν θελετε με ενημερωνετε, ετσι? ;-)

no doubt
27-03-11, 20:04
Τα αθλητικά έχουν καιρό που έχουν καταργηθεί και καλά κάνανε για τα συγκεκριμένα.
Τα μουσικά θα καταργηθούν από το νέο έτος.
Εκρεμούν τα πειραματικά. Όπως τα ξέρουμε σίγουρα δεν θα παραμείνουν.
Προσωπικά τα βλέπω κι αυτά για ... κλείσιμο.

ZWH
27-03-11, 20:08
Ναι ε? Σε ευχαριστω...
Μηπως μπορω να δω καπου τι λεγεται για τα συγκεκριμενα σχολεια?

no doubt
27-03-11, 20:12
Ναι ε? Σε ευχαριστω...
Μηπως μπορω να δω καπου τι λεγεται για τα συγκεκριμενα σχολεια?
Αυτά τα γνωρίζω εκ των έσω λόγω της δουλειάς μου...
Αν μάθω κάτι περισσότερο θα σου πω.
Σίγουρα όμως είναι καλύτερα να πάει στο πειραματικό έτσι κι αλλιώς.
Και το επίπεδο των μαθητών είναι καλύτερο και οι καθηγητές επιλέγονται με βάση τα προσόντα τους (μεταπτυχιακά, σεμινάρια κτλ.)

ZWH
27-03-11, 20:15
Αυτά τα γνωρίζω εκ των έσω λόγο της δουλειάς μου...
Αν μάθω κάτι περισσότερο θα σου πω.
Σίγουρα όμως είναι καλύτερο να πάει στο πειραματικό έτσι κι αλλιώς.
Και το επίπεδο των μαθητών είναι καλύτερο και οι καθηγητές επιλέγονται με βάση τα προσόντα τους (μεταπτυχιακά, σεμινάρια κτλ.)
Ωραια. Χιλια ευχαριστω.

misspigi
27-03-11, 20:45
Oύτως ή άλλως στη Γ΄Αθήνας υπάρχει μόνο ένα πειραματικό γυμνάσιο.
Με τις αλλαγές στην παιδεία όμως δεν ξέρω αν θα καταργηθούν και τα πειραματικά. Υπάρχει αυτή η σκέψη. Άλλες φήμες λένε ότι θα ενισχυθούν και θα συνεργάζονται με το πανεπιστήμιο. Πάντως στη μορφή που έχουν σήμερα δεν θα μείνουν.
γνωριζω απο εκπαιδευτικο οτι μπορεις να κανεις αιτηση σε οποιο πειραματικο θες αρκει να ειναι ενα σχολειο. τα παιδια που φοιτουσαν σε μουσικα και αθλητικα σχολεια τι γινονται;

Nidri
29-03-11, 22:45
Εχω την εντύπωση ότι στο πειραματικό δεν χρειάζεται να κάνεις αίτηση γιατί είναι μόνο ένα στην περιοχή και αναγκαστικά πρέπει να δεχτεί το παιδί. Το γνωρίζω γιατί είχα ρωτήσει για το Πειραματικό Δημοτικό και δεν ήθελαν αίτηση..

no doubt
29-03-11, 23:24
γνωριζω απο εκπαιδευτικο οτι μπορεις να κανεις αιτηση σε οποιο πειραματικο θες αρκει να ειναι ενα σχολειο. τα παιδια που φοιτουσαν σε μουσικα και αθλητικα σχολεια τι γινονται;
Τα παιδιά που ήταν στα αθλητικά επέστεψαν στα σχολεία της γειτονιάς τους.
Το ίδιο θα συμβεί και με τα μουσικά.
Όσο για το ένα σχολείο επιλογής αυτό είπα κι εγώ απλά είπα ότι κι αν δεν ισχυει ούτως ή άλλως 1 είναι το πειραματικό γυμνάσιο στη Γ' Αθήνας.
Και δεύτερη αίτηση για άλλο πειραματικό να μπορούσε να κάνει δεν υπάρχει σχολείο.;-)

ZWH
06-05-11, 13:10
Εχω την εντύπωση ότι στο πειραματικό δεν χρειάζεται να κάνεις αίτηση γιατί είναι μόνο ένα στην περιοχή και αναγκαστικά πρέπει να δεχτεί το παιδί. Το γνωρίζω γιατί είχα ρωτήσει για το Πειραματικό Δημοτικό και δεν ήθελαν αίτηση..
Οχι δεν ισχυει αυτο. Με κληρωση μπαινουν τα παιδια αλλα κατι λενε οτι θα αλλαξουν τα πραγματα και θα μπαινουν στο γυμνασιο με εξετασεις. Στο δημοτικο δεν ξερω ....
Κοριτσια εχετε ακουσει τιποτα? Λογικα δεν θα επρεπε να ξερουμε τι γινεται με τα πειραματικα?

Elsarg
03-06-11, 11:03
Κορίτσια,
καταλαβαίνω ότι είστε της περιοχής μας (άγιοι ανάργυροι), sorry για το off-topic αλλά μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό φροντιστήριο Αγγλικών κοντά στην πλατεία. Ξεκινάμε α' κανονική από Σεπτέμβρη.

ZWH
03-06-11, 11:17
Κορίτσια,
καταλαβαίνω ότι είστε της περιοχής μας (άγιοι ανάργυροι), sorry για το off-topic αλλά μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό φροντιστήριο Αγγλικών κοντά στην πλατεία. Ξεκινάμε α' κανονική από Σεπτέμβρη.
Eγω δεν ειμαι την περιοχης οποτε δεν μπορω να βοηθησω.

ZWH
24-06-11, 14:27
Kληρωθηκαμε!!!!!!!!!!!!!!! :-)

ΔΗΜΗΤΡΑ2
04-02-13, 09:23
Kληρωθηκαμε!!!!!!!!!!!!!!! :-)

Καλημέρα Ζωή. Δεν ξέρω εάν πήρες το μην. μου.
Ήθελα να σε ρωτήσω εάν τελικά πήγατε στο Πειρ/κο Γυμνάσιο και εάν ναι, θα ήθελα τις εντυπώσεις σας.
Πρόκειται και τα δικά μου παιδιά εφέτος να πάνε στην 1η Γυμνασίου και το σκέφτομαι κι εγώ αλλά έχω προβληματισμούς.
Εάν θες μου απαντάς. Ευχαριστώ.
Δήμητρα

lop
04-02-13, 09:40
ZVH μένω από την άλλη πλευρά της γέφυρας για το συγκεκρ. Γυμνάσιο. Επειδή φέτος ενδιαφέρομαι για το γιο μου μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις οδηγίες ... προς ναυτιλομένους? Η αίτηση γίνεται τον Απρίλιο?

lop
04-02-13, 09:53
και από φέτος θέλουν και εξετάσεις για να μπεις? Καήκαμε......

ΔΗΜΗΤΡΑ2
17-06-13, 10:50
Την Πέμπτη έχουμε εξετάσεις . Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδάκια!!!!

ΔΗΜΗΤΡΑ2
01-07-13, 10:40
Πέρασε η κόρη μου, δεν πέρασε ο γιος μου (είναι δίδυμοι).
Τι θα κάνατε στη θέση μου?
Η κόρη μου δεν θέλει να πάει χωρίς τον αδερφό της....

ZWH
01-07-13, 15:19
κοριτσια τωρα ειδα τα μηνυματα σας.. συγνωμη.. Εμεις δεν πηγαμε γιατι μετακομισαμε επαρχια!!!