PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικιακή συσκευή doppler εμβρύου

anemaxxx
29-03-11, 18:49
Το έχει αγοράσει καμία κοπέλα;αν και περιμένω το δεύτερο μου παιδί μου φαίνεται χρήσιμο και ότι θα εχώ λιγότερο άγχος έχοντας το.Τον γιατρό θα τον ρωτήσω την δευτέρα.

*tingerbell*
29-03-11, 18:58
το βρηκα κι εγω ακρως δελεαστικο αλλα πανω που ειπα να το σκεφτω, εδωσε ο μικρος το παρον κι ετσι πλεον μαλλον δεν το χρειαζομαι!
νομιζω πως απο τη στιγμη που αρχιζεις να ακους το παιδι δε χρησιμευει και σε κατι...

Matinaki mama
30-03-11, 15:57
εγώ το πήρα για την φίλη μου την έγκυο. δεν έχει σημασία που το καταλαβαίνει να κουνιέται, το βάζουμε στα ηχεία και ακούμε την καρδιά και τα κουνήματα! Άλλο πράγμα!! Θεϊκός ήχος... για τις μέρες που δεν πολυκουνιέται και ανησυχεί η μανούλα!!! Αξίζει πάντως και μετά τη γέννα θα το χαρίσουμε σε κάποια άλλη φίλη έγκυο.... Αυτά τα μηχανάκια πρέπει να ανακυκλώνονται!!

jenjen
30-03-11, 16:04
κι εγώ το έχω πάρει, μετά από δύο παλίνδρομες που τις κατάλαβα μετά από 3 εβδ, μου ήταν πολύ χρήσιμο και καθησυχαστικό, αν και από τότε που άρχισε να κουνιέται το μωρό δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει. Το πήρα από το ebay για περίπου 60 ευρω...

marakicoco
30-03-11, 16:31
καλησπερα κ εγω το εχω παρει οντως ειναι πολυ ωραιο γτ ακους το μωρο κ τα κουνηματα του κ την καρδια του.εμενα μου το πηρε ο αντρας μου περισσοτερο γι αυτον γιατι κ αυτος θελει να εχει λιγη επαφη με την μπεμπα...

Matinaki mama
31-03-11, 14:25
όχι μόνο για τον μπαμπά αλλά και για τους παππούδες, γιαγιάδες.... εγώ όταν με το καλό μείνω έγκυος θα την δανειστώ τη συσκευή. ακούγονται και οι κλωτσιές!!! εγώ την πήρα από το hometest.gr, 50 έκανε η συσκευή συν την αποστολή. από το e-bay ήταν μεταχειρισμένη;

ValiaK
31-03-11, 14:34
Κι εγώ θα ήθελα να παρω τη συσκευή... Μετά την παλίνδρομη τρεμω μηπως μου ξανασυμβεί... Εχει ρωτήσει κάποια απο εσάς εάν μπορεί να βλαψει το έμβρυο η λειτουργία της συσκευής???

Matinaki mama
31-03-11, 14:54
εγώ δεν έχω ρωτήσει, αλλά πιστεύω ότι "βλάπτει" όσο και ο υπέρηχος στο γιατρό. Δηλαδή δεν βλάπτει!!!
χρησιμοποιείται το ίδιο gel, δεν μεταφέρεται τίποτα στο έμβρυο......
Είσαι έγκυος;;

ValiaK
31-03-11, 15:10
εγώ δεν έχω ρωτήσει, αλλά πιστεύω ότι "βλάπτει" όσο και ο υπέρηχος στο γιατρό. Δηλαδή δεν βλάπτει!!!
Είσαι έγκυος;;
Αν ρωτάς εμένα, δυστυχώς όχι ακόμα...

marakicoco
31-03-11, 17:08
Είσαι έγκυος;;

κοριτσια εγω δεν βαζω τζελ αυτο που μπορω να το βρω?

mariob
01-04-11, 12:06
Κι εγώ θα ήθελα να παρω τη συσκευή... Μετά την παλίνδρομη τρεμω μηπως μου ξανασυμβεί... Εχει ρωτήσει κάποια απο εσάς εάν μπορεί να βλαψει το έμβρυο η λειτουργία της συσκευής???

Πράγματι οι συσκευές αυτές είναι ασφαλείς και χρήσιμες για την παρακολούθηση του εμβρύου με τις εξής επιφυλάξεις:
1) καταγράφουν όλες τις κινήσεις στην κοιλιά της μαμάς και όχι μόνο της καρδιάς και τις κλωτσιές του μωρού. Αυτό σημαίνει ότι καταγράφουν και τις κινήσεις του εντέρου της μητέρας και τη ροή του αίματος στην αορτή της μητέρας που περνάει αμέσως κάτω από τη μήτρα. Επομένως ο ήχος μπορεί να προέρχεται από τη μητέρα και όχι το μωρό. Μάλιστα στο εξωτερικό υπήρξαν και περιπτώσεις που το έμβρυο ήταν νεκρό και η μητέρα έλεγε πως το ακούει με τη συσκευή ενώ στην πραγματικότητα άκουγε τη δική της καρδιά ή το έντερο.
2) καταγράφει την καρδιακή λειτουργία με ευκρίνεια από το 2ο τρίμηνο και μετά. Επομένως δεν είναι χρήσιμο για τις παλίνδρομες κυήσεις που στη συντριπτική πλειοψηφία συμβαίνουν στο 1ο τρίμηνο

Τελικά όπως όλες οι παρόμοιες τεχνολογίες πρέπει να χρησιμοποιείται από εκπαιδευμένα άτομα (γιατρούς, μαίες, μητέρες) που ξέρουν να ξεχωρίζουν τι ακούν!

ValiaK
01-04-11, 12:19
Πράγματι οι συσκευές αυτές είναι ασφαλείς και χρήσιμες για την παρακολούθηση του εμβρύου με τις εξής επιφυλάξεις:
1) καταγράφουν όλες τις κινήσεις στην κοιλιά της μαμάς και όχι μόνο της καρδιάς και τις κλωτσιές του μωρού. Αυτό σημαίνει ότι καταγράφουν και τις κινήσεις του εντέρου της μητέρας και τη ροή του αίματος στην αορτή της μητέρας που περνάει αμέσως κάτω από τη μήτρα. Επομένως ο ήχος μπορεί να προέρχεται από τη μητέρα και όχι το μωρό. Μάλιστα στο εξωτερικό υπήρξαν και περιπτώσεις που το έμβρυο ήταν νεκρό και η μητέρα έλεγε πως το ακούει με τη συσκευή ενώ στην πραγματικότητα άκουγε τη δική της καρδιά ή το έντερο.
2) καταγράφει την καρδιακή λειτουργία με ευκρίνεια από το 2ο τρίμηνο και μετά. Επομένως δεν είναι χρήσιμο για τις παλίνδρομες κυήσεις που στη συντριπτική πλειοψηφία συμβαίνουν στο 1ο τρίμηνο

Τελικά όπως όλες οι παρόμοιες τεχνολογίες πρέπει να χρησιμοποιείται από εκπαιδευμένα άτομα (γιατρούς, μαίες, μητέρες) που ξέρουν να ξεχωρίζουν τι ακούν!
σε ευχαριστώ, δεν το ειχα υποψη μου αυτό. ωραία, τωρα θα εχω και τη συσκευή και το μαιευτηριο διπλα στο σπιτι μου για υπερηχους, θα κανω και τα δύο. 9 μηνες θα ειναι μονο, θα περασουν γρήγορα! :? :? :?

mariob
01-04-11, 12:47
σε ευχαριστώ, δεν το ειχα υποψη μου αυτό. ωραία, τωρα θα εχω και τη συσκευή και το μαιευτηριο διπλα στο σπιτι μου για υπερηχους, θα κανω και τα δύο. 9 μηνες θα ειναι μονο, θα περασουν γρήγορα! :? :? :?΄΄

XAxA!! Για να δούμε και την αστεία πλευρά του θέματος. Αρκεί να σου πώ ότι πριν μερικά χρόνια ο Τομ Κρούζ όταν ήταν έγκυος η τωρινή γυναίκα του, είχε αγοράσει μηχάνημα τρισδιάστατου υπέρηχου στο σπίτι για να βλέπουν το μωρό καθημερινά...
Κατέληξε με μια μεγαλοπρεπή αγωγή για παράνομη χρήση ιατρικού μηχανήματος, και αλλαγή του νόμου στις ΗΠΑ!

http://www.msnbc.msn.com/id/10309963/ns/health-womens_health/

Matinaki mama
01-04-11, 15:09
αχαχααααααααααα. τι άλλο θα ακούσουμε!!!! ValiaK, σου εύχομαι να μείνεις πολύ γρήγορα. κι εγώ στις προσπάθειες είμαι.
το τζελ το πουλάνε στη σελίδα που έγραψα πιο πάνω (να μην την αναφέρω και συχνά για να μην θεωρηθεί ως διαφήμιση...)
φιλάκια κορίτσια.

mmdad
05-04-11, 23:20
κοριτσια εγω δεν βαζω τζελ αυτο που μπορω να το βρω?

Μπορεις να παρεις το KY Gel απο το φαρμακειο..
Εγω το ειχα και στις 2 εγκυμοσυνες.. Ειδικα στην πρωτη που ηταν αναδρομος ο πλακουντας με καθισιχαζε πολυ. Στην δευτερη δεν το χρησιμοποιησα τοσο γιατι αρχισαν απο νωρις να παιζουν λωτσιες ο ενας απο εξω και ο αλλος απο μεσα..

mpoumpoula
06-04-11, 02:59

Συμφωνώ απόλυτα! Μη χαλάτε τα χρήματα σας σε αυτά τα μηχανήματα! Δεν είναι και το πιο απλό πράγμα να πιάσεις τον παλμούς της καρδιάς ενός εμβρύου... και επίσης δεν είναι και αξιοπιστα...

kinkajoujou
06-04-11, 05:28
σαν ιδέα είναι πολύ καλή, αλλά με προβληματίζουν τα κύματα που εκπέμπουν. Οι υπέρηχοι δεν είναι 100% ακίνδυνοι, και πρέπει να γίνονται όσο το δυνατόν λιγότερο, δεν είναι τυχαίο που παντού στο εξωτερικό κάνουν μόνο 3.

Αφήστε και το άγχος που μπορεί να δημιουργήσουν, αν δεν είστε εξοικειωμένες με τη χρήση και δεν μπορείτε να πιάσετε την καρδιά του μωρού και βάζετε με το μυαλό σας τα χειρότερα ;)

T.S.
06-04-11, 10:48
Κι εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική για το τι εκπέμπει- δε νομίζω να είναι ότι καλύτερο.
Εντάξει αν μια στις τόσες για κάποιο λόγο ανησυχήσεις ότι δεν είναι καλά, και το τσεκάρεις με το μηχάνημα, εντάξει. Αλλά αν όλη την ώρα κάθεσαι και το ακούς μια η μαμα΄μια ο μπαμπάς, μια ο παππούς μια η γιαγιά μια ο θείος κλπ..δεν ειμαι σίγουρη ότι είναι καλό!
Την πρώτη φορά που άκουσα καρδούλα μου είπε ο γιατρός θα την ακούσουμε για πολύ λίγο γιατί δεν κάνει καλό στο έμβρυο.
Καλύτερα να συμβουλευόμαστε τους γιατρούς μας πάντως πριν από τέτοιες χρήσεις μηχανημάτων!

infad
07-04-11, 04:42
Είσαι έγκυος;;

Είσαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν βλαπτει ο υπέρηχος;;;; Μονο στην Ελλάδα βομβαρδιζονται τα εμβρυα με τόσους υπερηχους, Στο εξωτερικο τους αποφεύγουν.
Διάβασε εδω για έρευνες πάνω στα προβλήματα που δημιουργεί ο υπέρηχος σε εμβρυα ποντικιων
http://http://www.webmd.com/baby/news/20060807/ultrasound-affects-fetal-brain-in-mice
Και για την ασφάλεια γενικότερα: http://http://www.suite101.com/content/prenatal-ultrasound-safety-a78544
Εν ολίγοις οι υπέρηχοι πρέπει να γίνονται με μετρό και όταν υπάρχει λόγος, κι όχι γιατί θελουμε να βγάζουμε φωτογραφίες των έμβρυων στη μήτρα.
Για περίπου 40 Χρόνια η πιο διαδεδομένη μέθοδος προγεννητικου ελέγχου ήταν η ακτινογραφία, μέχρι που έρευνες την δεκαετία του εβδομήντα έδειξαν ότι τα παιδιά που έκαναν ακτινογραφιες στη μήτρα είχαν αυξημένα ποσοστά λευχαιμιας και ξαφνικά απαγορευτηκαν δια ροπαλου. Οι υπερηχοι χρησιμοποιούνται ευρέως εδω και 25 Χρόνια, κανείς δεν ξέρει τι Μπορεί να προκύψει αργότερα. Κανείς δεν λέει να μην κάνουμε, αλλα με μετρό λαι οταν υπαρχει λόγος για διαγνωστικους σκοπούς, όχι για διασκέδαση και για να δείχνουμε φωτο και βίντεο στους φίλους μας.
Όσον αφορά το μηχάνημα θα έλεγα ότι ισχύει κάτι αντιστοιχο.

αννα τσι
13-05-11, 19:43
koριτσια καλησπερα μετα απο 4 παλλινδρομες κυησεις που ειχα καταφερα επιτελους να ξαναμεινω εγκυος αλλα φοβαμαι παλι παρα πολυ.και σκεφτηκα μηπως θα ηταν καλο να παρω κι εγω αυτο το μηχανημα να ειμαι λιγο ησυχη?που μπορω να το βρω μπορειτε να με βοηθησετε?σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,!

dimmi
29-10-11, 03:21
Μου είπε ο σύζηγος το είδε πρόσφατα στο Λητώ. Απόρησα. Δεν είχα ιδέα ότι έβγαλαν και τέτοιο μαραφέτι. Μακρυά βρε κορίτσια, εμπορεύονται τα πάντα κι εμείς μόνο καλό δεν κάνουμε στα μωράκια μας νομίζω με τους άσκοπους υπερήχους.

ιωάννα25
29-10-11, 07:59
Κορίτσια μου πάρτε απλά ακουστικά του γιατρού και θα δείτε τί ωραία που ακούγετε. Ο παλιός καλός παραδοσιακός τρόπος.

beloved
29-10-11, 11:40
κι εγω ειμαι της αποψης ολα με μετρο! ποιος ειπε πως δεν βλαπτει η συχνη χρηση υπερηχων?δεν ειναι παιχνιδι. ολες οι εγκυουλες σιγουρα θα θελαμε να ακουμε το μωρακι μας, αν και απο το 2ο τριμηνο και μετα δεν χρειαζεται γιατι ηδη το νιωθουμε, αλλα ας ειμαστε και υπευθυνες για την υγεια του μωρου που κυοφορουμε! εμεις πρεπει να τα προστατευουμε!!!

carmen
13-12-11, 20:04
το πηραμε απο το e-bay περιπου 20 ευρω!!!ειμαι στη 10 εβδομαδα και ακουσα την καρδουλα του μια χαρα!!!μαλιστα στην οθονη δειχνει και πόσους παλμους εχει το λεπτο!!!το ζουζουνακι μου εφτασε τους 160!!!
οταν μου ειπε ο αντρας μου πως το παρηγγηλε...μου φανηκε υπερβολη...
αλλα ειναι μια χαρα..
.ειδικα για τις μερες που δεν εχω εντονα συμπτωματα και ανησυχω!!!!
να το παρετε κοριτσακια... θα ενθουσιαστητε!!!

leniw78
14-12-11, 11:37
Εγώ ειμαι στην 21 εβδομαδα και με τα ακουστικα του πιεσομετρου δεν το εχω ακουσει ακομη, μαλλον ειναι οντως δυσκολο!!ακουω το δικο μου σφυγμο σε ενα σωρο μερη αλλα τον πιο γρηγορο του μωρου οχι...Τα ιατρικα στηθοσκοπια (λιτμαν) τα οποια θα ειναι σιγουρα καλυτερα κανουν 75 ευρω!!Παντως αν περασουν λιγο οι εβδομαδες πιστευω πως και με το απλο θα το ακουμε, εδω παλαιοτερα κανανε τη δουλεια με χωνι!

GeoK
07-01-12, 12:40
Γεια σας και από μένα και καλή χρόνια! Είχα δει το θεματάκι και απο δω έμαθα για την συσκευή αυτή. Πριν δυο μέρες πήγα για την αυχενική διαφάνεια και ρώτησα το γιατρό για την εν λόγω συσκευή. Ήταν πολύ εναντίον και κάθετος στην άποψή του. Ο υπέρηχος δεν είναι παίξε γέλασε, όποτε θέλουμε να κάνουμε μόνοι μας γιατί έχει τις επιπτώσεις του στο έμβρυο.

moon child
07-01-12, 13:05
Μόλις είδα το θέμα και θέλω να γράψω το εξής :

Γιατρός μου είπε πως οι συχνοί υπέρηχοι, και κυριως όταν βάζεις να ακούσεις δυνατά την καρδιά "ακτινοβολούν το έμβρυο" και όσο πιο νωρίς στην κύηση τόσο "καίνε" την καρδιά. Η λέξη "καίνε" για το πρώτο τρίμηνο ήταν αρκετή για μένα...

siderenia
07-01-12, 13:48
εγώ έχω ένα τέτοιο απο το πρώτο παιδί αλλά δεν είναι υπέρηχος ακριβώς. σαν ηχειο είναι για να ακούς το μωρό. 25 ευρω έκανε από το ebay και το είχε πάρει ο άντρας μου δωρο σε μένα. Μου είχε φάνει πολύ χρήσιμο στο πρώτο παιδί που είχα αιμοραγίες και ένα βράδυ με έπιασε φρικτός πόνος και έπεσα κάτω διπλωμένη. τρομαξα τόσο πολύ ότι χάσαμε το μωρό που πάλι καλά που το είχα και ακουσα την καρδια του και ηρέμησα. Βέβαια δεν το χρησιμοποιούσα συχνα. Μια στο τόσο κυριως επειδή δεν έκανα κάθε μήνα υπέρηχο.
Τώρα στο δεύτερο μωρό το χρησιμοποίησα 1-2 φορές στις αρχές και πλέον καθόλου γιατί η μπέμπα μας είναι αρκετά δραστήρια και δεν έχει χρειαστεί.

mil_sof
04-07-13, 11:03
Eίδα μια συσκευή στο Hometest. Είναι αξιόπιστες λέτε?Χτες έβαλα τον άνδρα μου με το αυτί του να προσπαθήσει να ακούσει γιατί με έφαγε η αγωνία.

zouzou!!
04-07-13, 13:16
Eίδα μια συσκευή στο Hometest. Είναι αξιόπιστες λέτε?Χτες έβαλα τον άνδρα μου με το αυτί του να προσπαθήσει να ακούσει γιατί με έφαγε η αγωνία.

Καλημέρα!
Εγώ αγόρασα μία τέτοια συσκευή την 10η εβδομάδα, γιατί είχα πολύ αγωνία!
Τελικά, εγώ δεν κατάφερα να την ακούσω την μπέμπα παρά μόνο στην 19η εβδομάδα. Στην αρχή, περίπου την 12η εβδ. τρόμαξα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, πήγα στον γιατρό, αυτός έπιασε αμέσως την καρδιά της αλλά από ότι είδα κράταγε και κάπως την κοιλιά με το χέρι του? Δεν πολύ κατάλαβα. Μετά γύρισα σπίτι αλλά και πάλι δεν έπιανα καρδιά. Οσα βιντεάκια και αν είδα στο youtube τίποτα! Επειδή έχουμε δύο μητριαίες αρτηρίριες μόνο αυτές έπιανα!!
Το δικό μου είχε και οθόνη, οπότε έβλεπα ότι οι παλμοί είναι 100-110, άρα είναι οι δικοί μου και όχι του εμβρύου. Από ότι είδαμε στην αυχενική είχα χαμηλό και πρόσθιο πλακούντα οπότε υπήρχε και αυτό το εμπόδιο.
Απλά, αν τελικά την πάρεις την συσκευή, μην αγχωθείς άμα δεν πιάνεις το έμβρυο πάντα! Είναι και η θέση του μερικές φορές!!

mil_sof
06-07-13, 18:24
Τελικά την πήρα από ελληνικό σάιτ και ομολογώ κάτι άκουσα σαν τρενάκι!!!!!