PDA

Επιστροφή στο Forum : η κορη μου 15 χρονων βγαινει με 23 χρονο

Σελίδες : 1 [2]

Ellemphriem
02-04-11, 13:08
Η αληθεια ειναι οτι ο ορος παιδεραστια περιλαμβανει συνηθως παιδια κατω των 13, και εχοντας στον νου μας οτι πλεον τα 15 χρονα μονο παιδια δεν δειχνουν εκει οντως νομιζω πως δεν τιθεται θεμα παιδεραστιας. ΑΛΛΑ επιμενω πως ειναι λαθος και εγω θα εβαζα στοπ. Μεχρις οτου θα μπορουσε ΟΝΤΩΣ να αποφασισει μονη της. Κατι το οποιο δεν την θεωρω ικανη να κανει στα 15 που οι εφηβικες ορμονες εχουν βαρεσει τιλτ και δεν ξερει ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ τι της γινεται......

βιολετα3
02-04-11, 13:09
αυτα που λετε μπορει να τα διαβαζουν 14χρονα και 15χρονα και να πιστεψουν οτι η σχεση με εναν 30αρη ειναι κατι πολυ φυσιολογικο,προσεχετε πολυ σας παρακαλω γιατι θα δημιουργησετε λαθος εκτημισεις και στην ηλικια αυτη τα πιστευουν πολυ ευκολα.
γιατι οκ εσεις μπορει να πιστευετε οτι ειναι κατο απολυτα σωστο αλλα οχι αν το κοιταξεις σε βαθος το να δει ερωτικα ενας 30αρης ενα 15χρονο παιδι δεν ειναι φυσιολογικο.προσεξτε σας παρακαλω πως τα λετε γιατι ολα αυτα διαβαζονται δημοσια.
μπορει σε 10 χρονια το δικο μου το παιδι(λεμε τωρα) να πεσει πανω σαυτο το ποστ και να παει να κουνηθει στον καθηγητη της θεωρωντας πως ετσι θα κανει την τυχη της!
οχι λοιπον οκ ας καταπιω οτι ο 23χρονος μπορει να παει με την 15χρονη(ασχετα που αν μου συμβει αυτο θα τον κλεισω μεσα:twisted:) οκ ας το δεχτω ως κατι τοσο φυσιολογικο! αλλα οχι δε προκειται να δεχτω οτι ο 30αρης μπορει να παει μια χαρα με ενα παιδακι 15 ετων!οσα και να λετε πιο πολυ τους εαυτους σας πειθετε παρα εμενα.αν εχετε αναγκη να πεισετε τους εαυτους σας να το λετε με πμ τοτε:evil:
αν ειναι δυνατον !!!και μετα μη μου λετε οτι παθενετε και σοκ οταν διαβαζετε η ακουτε για παιδοφιλους. τετοια νοοτροπια επικρατει στην ελλαδα γιαυτο ολοι την βγαζουν με μισο χρονο φυλακη!!δεν ειναι τυχαιο βεβαια οτι η λεξη παιδεραστεια ειναι ιδιος και στα αγγλικα και σε ολες τις γλωσσες.:evil::evil::evil:γιατι το παιδι σου εαν τ διβασει να πιστεψει πωσ ειναι φυσιολογικο η σχεση 15 μ 30 κ μ κουνιθειστο καθηγητη εφοσον εσυ τ εχεισ δωδεισ τ σωστεσ βασεις κ συμβουλες ε?

Dimitra83
02-04-11, 13:11
γιατι το παιδι σου εαν τ διβασει να πιστεψει πωσ ειναι φυσιολογικο η σχεση 15 μ 30 κ μ κουνιθειστο καθηγητη εφοσον εσυ τ εχεισ δωδεισ τ σωστεσ βασεις κ συμβουλες ε?

το δικο μου το παιδι μπορει να μη το κανει αλλα ενα αλλο παιδι που δεν εχει τις σωστες βασεις μπορει να το κανει.κ δε μπορουμε να παιρνουμε στο λαιμο μας ανηλικα

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
02-04-11, 13:13
πεστα βρε κοπελα μου γιατι βγαλαν ολουσ τουσ 23 28 κτλ παιδεραστες ενω οι 16 17 που κανουν ολα αυτα που ανεφερεσ ειναι οκ

Μα δεν είπε κανείς έως τώρα ότι οι συνομήλικοι των εφήβων δεν έχουν το σεξ στο μυαλό τους και μόνοι οι άνω των 18 το έχουν. Φυσικά και γνωρίζουμε όλοι τι κάνουν πλέον τα παιδιά από 12-13 χρονών και μετά πλέον....βλ. ταινία KIDS ή προάυλιο σχολείου τα βράδια κτλ κτλ κτλ..... Είναι όμως και τα 2 ανήλικα και όχι ενήλικος με ανήλικο....
Βασικό να μάθουμε στα παιδιά να σέβονται τον εαυτό τους, το σώμα τους κτλ. Ξέρουμε και πως είναι να ερωτεύεσαι και να ξεμυαλίζεσαι στην εφηβεία....Το καλό των παιδιών μας πάνω απ΄ όλα. Κάποια στιγμή θα έρθει και το σεξ όπως είναι φυσικό να γίνει. Απλά να γίνει με σωστό τρόπο για τα παιδιά. Ενημέρωση πάνω απ΄ όλα!

Έχω μία ξαδέρφη που από 15 χρονών πίσω από το σχολείο τους (επαρχία-χωράφια-ψηλά φυτά και δέντρα) έκαναν τα έκτροπα....Πράγματα που δεν έχω κάνει στην ζωή και δεν θα ήθελα να κάνω ποτέ...και με συνομήλικους και με μεγαλύτερους άνω των 20 ετών. Αυτό το παιδί ποτέ δεν του μίλησαν οι γονείς του για σεξ και προφύλαξη. Τρελλαινόμουν όταν μου τα έλεγε και της φαινόταν και παράξενο που δεν είχαμε τις ίδιες εμπειρίες όταν εγώ ήμουν 22 και αυτή 16! Ευτυχώς που ήταν τυχερή και δεν κόλλησε κάτι από τότε.

Dimitra83
02-04-11, 13:20
και εμενα μια σημμαθητρια μου ειχε την πρωτη της επαφη με 34αρη οταν ηταν 15 κ κατι ο οποιος την πηρε σπιτι του την μεθυσε(πολυ ευκολα) της εκανε τα εκτροπα κ μετα την αφησε ενα στενο περα απο το σπιτι της σουρωμενη κ με σκισμενη ζακετα.
ο 16αρης 1ον φοβαται να κανει κατι τετοιο(το μεγαλυτερο ποσοστο τους τουλαχιστον)
2ον ο 16αρης μπορει να περιμενει κ 1 χρονο για σεξ αν η κοπελα δεν ειναι ετοιμη γιατι η θα ειναι παρθενος η θα εχει ελαχιστες εμπειριες(συνηθως το πρωτο) σιγα μη κατσει ο 30αρης 1 χρονο να περιμενει ποτε το 15χρονο θα πει το οκ.η θα την πιεσει η θα πηγαινει με αλλες.1 χρονο παντως αποκλειεται να περιμενει χωρις να κανει ΤΙΠΟΤΑ

βιολετα3
02-04-11, 13:30
το οτι εγω παντευτικα εναν μεγαλυτερο μου δεν παει ν πει πωσ τ στιριζω κ πωσ λεω ν το κανουν ολα τ κοριτσια.οταν η κορη μου φτασει στην ηλικια τ 15 16...σιγουρα θα μου φανει εαν τ φτιαξει με εναν 23 απλα σε αυτεσ τ περοιπτωσεισ πεζει ρολο τ πωσ θα προσεγισεισ τ παιδι.θα εναφερω ενα περιστατικο που ειδα στο youtube.ειχα μια φιλη πολη καλη η οποια πολυ καλη μαθητρια κ απο καλη οικογενεια αυτη λοιπον οταν εμαθε για τ σχεση μου με τον αντραμου με εκανε περα....πριν ενα μηνα η κολλητη μου μου ειπε ν μπω ιντερνετ ν δω τ βιντεο ηταν η καταταλλα καλη φιλη η οποια με εκανε περα και μου τ επεζε παρθενοπιπιτσα να παιζει σε οργια...και ναι λοιπον καλυτερα η κορη μου ν επειλεξει εναν23 χρονω ο οποιος θα την σεβεται παρα να τ βλεπω σε βιντεακια στι ιντερνετ με συνομιλικουσ τησ

βιολετα3
02-04-11, 13:32
και εμενα μια σημμαθητρια μου ειχε την πρωτη της επαφη με 34αρη οταν ηταν 15 κ κατι ο οποιος την πηρε σπιτι του την μεθυσε(πολυ ευκολα) της εκανε τα εκτροπα κ μετα την αφησε ενα στενο περα απο το σπιτι της σουρωμενη κ με σκισμενη ζακετα.
ο 16αρης 1ον φοβαται να κανει κατι τετοιο(το μεγαλυτερο ποσοστο τους τουλαχιστον)
2ον ο 16αρης μπορει να περιμενει κ 1 χρονο για σεξ αν η κοπελα δεν ειναι ετοιμη γιατι η θα ειναι παρθενος η θα εχει ελαχιστες εμπειριες(συνηθως το πρωτο) σιγα μη κατσει ο 30αρης 1 χρονο να περιμενει ποτε το 15χρονο θα πει το οκ.η θα την πιεσει η θα πηγαινει με αλλες.1 χρονο παντως αποκλειεται να περιμενει χωρις να κανει ΤΙΠΟΤΑδεν λεμε οτι δεν συμβαινουν αυτα απλα μην τ γενικευουμε ολα.και ομωσ μπορει ν περιμενει οχι ολοι υπαρχουν εξερεσεισ

Dimitra83
02-04-11, 13:34
που κολλαει αυτο που ειπες τωρα δε μπορω να καταλαβω.οτι μια που σε εκανε περα τωρα βαζει βιντεακια στο γιουτουμπ? κολλαει πουθενα με το οτι η σχεση ενος ενηλικα αντρα με ενα ανηλικο κοριτσακι δεν ειναι φυσιολογικο?θα πρεπει να αποδεχτω αυτο επειδη εχει στο γιουτουμπ βιντεακια με εκτροπα?
δεν υπαρχει αλληλουχια σαυτα που λες

Ellemphriem
02-04-11, 13:35
το οτι εγω παντευτικα εναν μεγαλυτερο μου δεν παει ν πει πωσ τ στιριζω κ πωσ λεω ν το κανουν ολα τ κοριτσια.οταν η κορη μου φτασει στην ηλικια τ 15 16...σιγουρα θα μου φανει εαν τ φτιαξει με εναν 23 απλα σε αυτεσ τ περοιπτωσεισ πεζει ρολο τ πωσ θα προσεγισεισ τ παιδι.θα εναφερω ενα περιστατικο που ειδα στο youtube.ειχα μια φιλη πολη καλη η οποια πολυ καλη μαθητρια κ απο καλη οικογενεια αυτη λοιπον οταν εμαθε για τ σχεση μου με τον αντραμου με εκανε περα....πριν ενα μηνα η κολλητη μου μου ειπε ν μπω ιντερνετ ν δω τ βιντεο ηταν η καταταλλα καλη φιλη η οποια με εκανε περα και μου τ επεζε παρθενοπιπιτσα να παιζει σε οργια...και ναι λοιπον καλυτερα η κορη μου ν επειλεξει εναν23 χρονω ο οποιος θα την σεβεται παρα να τ βλεπω σε βιντεακια στι ιντερνετ με συνομιλικουσ τησ

Ρε παιδια γιατι πρεπει να εισαστε παντα με το 'καλυτερα να......παρα'....δεν ειναι ετσι. Λαθος και το 15 να τα φτιαξει με 23χρονο, λαθος και ο 30χρονος με 15χρονη, ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑ ο 23χρονος να τα φτιαξει με 13χρονο.....κοκ. Ειναι λαθος για μενα ΠΟΛΥ πιο πρακτικο απο οσο νομιζετε και αναλυετε βαση εμπειριων. Πολυ απλα θα ξαναπω οτι το 15χρονο ειναι ΤΟΣΟ πηγμενο στις ορμονες που ΔΕΝ μπορει να κρινει ΣΩΣΤΑ τι και πως. Γιαυτο λεγεται εφηβεια και γιαυτο εκει βλεπεις καθολα φυσιολογικα παιδακια εκει να σκαρφαλωνουν τους τοιχους. Οποτε στην εφηβεια ως μανα θα ειχα υποχρεωση να την φυλαξω οσο μπορω. Και η διαφορα 18-19 με 15 ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ στην συμπεριφορα. Δεν το εχω ζησει μονο μια φορα.....

aleca
02-04-11, 13:38
Και εγω συμφωνω με τη ΦΑΙΗ2010.....οι απολυτες αποψεις δενμε εκφραζουν και θεωρω οτι μονο προβληματα μπορουν να δφερουν σε οποιαδηποτε σχεση.
Τα νεα παιδια δεν διαβαζουν μονο διαφορα ποστ σε φορουμς.....βλεπουν τι βι, μπαινουν στο διαιδκτυο γενικοτερα....ξερετε εκει τι μπορουν να 'ξεσηκωσουν' αφου το θετετε ετσι??
Η υποχρεωση του γονιου ειναι να μαθει το παιδι του ποιο ειναι το σωστο και οχι να του απαγορευει.
Καποιο λαθος θα εχει κανει ειτε αν το παιδι του δεν τον ακουει ειτε αν το παιδι του τον ακουει μονο και μονο επειδη φοβαται....
Δεν ειναι ολα τα 15χρονα το ιδιο, δεν ειναι ολοι οι 23χρονοι το ιδιο.....εμεις να κοιταξουμε τι θα μαθουμε στα παιδια μας και πως να αντιμετωπιζουν διαφορες καταστασεις στη ζωη τους και το τι κανει ο καθε 23χρονος, 35χρονος κλπ ειναι αλλο θεμα...
Ασχετο, αλλα μια που ειμαι γρια γυναικα, και το 23χρονος εμενα 'παιδι' μου ακουγεται.....

Dimitra83
02-04-11, 13:40
το οτι τα νεα παιδια μπορουν να ξεσηκωσουν απο ολο το ιντερνετ διαφορα..δε μας καθηστα ανευθυνους στο να μην προσεχουμε αυτα που λεμε.
ειναι σα να μου λες οτι αν δω εμπορο ναρκωτικων δε θα τον καταγγειλω γιατι υπαρχουν αλλοι χιλιαδες.αρα τα νεα παιδια ετσι κιαλλιως παλι θα βρουν ναρκωτικα
ειμαστε ο καθενας ξεχωριστα υπευθυνος για το τι λεμε απο τι στιγμη που ενα ανηλικο (εστω και ενα) μπορει να παρασυρθει και να κανει ενα λαθος που θα του κοστισει πολλα.

aleca
02-04-11, 14:00
ναι αλλα εδω μεσα δεν ειπε κανεις οτι κανει καλα το κοριτσακι.....
Επισης....ακομη και τα εγκληματα εχουν 'κατηγοριες',αναλογα με το ποσο ειδεχθη ειναι.

elisaki
02-04-11, 14:15
[QUOTE=Dimitra83;1972573].αν εχετε αναγκη να πεισετε τους εαυτους σας να το λετε με πμ τοτε:evil:
QUOTE]

Φιλικα παντα, πιστευω οτι αν θελει καποιος να πεισει τον εαυτο του ή τους αλλους για την αποψη του ειναι δικη του επιλογη. Επισης επιλογη του ειναι να εκφερει αυτην την αποψη δημοσια. Ως τι μας αποτρεπεις απο εναν δημοσιο διαλογο? Συνηθως απο μια κουβεντα αποσυρρετεται αυτος που δεν αντεχει αλλο να ακουει αντιθετες αποψεις, ή προσπαθει αλλα δεν πειθει με τιποτα τους συνομιλητες του.
Η ουσια του διαλογου ειναι η υγιης αντιπαραθεση, διαφορετικα γινεται ενας ανιαρος κυκλος της ιδιας αποψης χωρις συμπερασματα.
Αν θελει καποιος να ακουγεται μονο η δικη του γνωμη, μπορει να γραψει ενα βιβλιο κ να εκθετει ωραια κ καλα τα πιστευω του, χωρις να υπαρχει αντιθετη γνωμη.

βιολετα3
02-04-11, 14:15
που κολλαει αυτο που ειπες τωρα δε μπορω να καταλαβω.οτι μια που σε εκανε περα τωρα βαζει βιντεακια στο γιουτουμπ? κολλαει πουθενα με το οτι η σχεση ενος ενηλικα αντρα με ενα ανηλικο κοριτσακι δεν ειναι φυσιολογικο?θα πρεπει να αποδεχτω αυτο επειδη εχει στο γιουτουμπ βιντεακια με εκτροπα?
δεν υπαρχει αλληλουχια σαυτα που λεςαν το διαβασεισ θα καταλαβεις οτι πρωτιμο να ειναι η κορη μου μ εναν 23 χρονω παρα να μου τ παιζει παρθενοπιπιτσα κ ν παιζει σε διαφορα βιντεακια με συνομιλικουσ της.εδωσα αυτο τ παραδειγμα γιατι η συγκεκριμενη κοπελα με εκρινε για τ διαφορα ηλικιας ενω η ιδια τωρα βρησκει σωστο ν παιζει σ ροζ βιντεακια

Dimitra83
02-04-11, 14:34
θεωρεις δηλαδη οτι μια κοπελα 15-16 ετων που εχει σχεση με εναν συνομηλικο της και δεν θα εκανε με τιποτα σχεση με καποιον 10 χρονια μεγαλυτερο της το παιζει παρθενοπιπιτσα?:shock: η μηπως νομιζεις οτι η συγκεκριμενη κοπελα για την οποια μιλας αν εκανε σχεση με εναν 15 χρονια μεγαλυτερο της τοτε δε θα εβγαζε τετοια βιντεακια?

βιολετα3
02-04-11, 15:08
καλα δεν καταλαβαινομαστε η θεσ εμεισ να καταλαβαινουμε μονο αυτα που λεσ εσυ .τελοσπαντον ο καθενασ εχει τ δικεσ του αποψεισ κ πιστευω και κανει οτι θελει με το παιδι.εμενα η κορη μου εαν ερωτευτη στα 16 17 κτλ εναν 23 25κτλ κ ειναι καλο παιδι τ σεβεται τοτε ναι το δεχομαι με γιατης κ καμαρι της

maroulita29
02-04-11, 15:20
τα διαβαζω απο χτες το βραδυ και πραγματικα εχω μεινει ετσι :eek::shock:...Το θεμας μας ειναι ο 15χρονος η ο 23χρονος???κανενας απο τους 2...ενα κοριτσακι 15χρονων ειναι παιδι ακομα,παει σχολειο,το σωμα της τωρα αρχιζει και φτιαχνει και αντε να μετραει 2-3χρονια περιοδους.....ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ...και δεν εχει σχεση ουτε αν τα φταιξει με 23χρ.ουτε με 16χρ...δεν πρεπει καν να κανει σεξ ακομα...για εμενα η καλυτερη ηλικια για να αρχισει ενας αντρας η μια γυναικα το σεξ ειναι πανω απο τα 17..Αν παλι σαν γονεις δεν μπορουμε να το καταφερουμε αυτο,τοτε εμεις φταιμε γιατι δεν τους μαθαμε τι ειναι σωστο και τι λαθος

Dimitra83
02-04-11, 15:42
ενα κοριτσακι 15χρονων ειναι παιδι ακομα,παει σχολειο,το σωμα της τωρα αρχιζει και φτιαχνει και αντε να μετραει 2-3χρονια περιοδους.....ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ...και δεν εχει σχεση ουτε αν τα φταιξει με 23χρ.ουτε με 16χρ...δεν πρεπει καν να κανει σεξ ακομα...Αν παλι σαν γονεις δεν μπορουμε να το καταφερουμε αυτο,τοτε εμεις φταιμε

αυτο ακριβως.
οχι βιολετα δε μπορω να καταλαβω που κολαει αυτο που ειπες...αν θες να πεις οτι εσυ που τα εφτιαξες στα 15 με εναν 30 εισαι καλυτερη απο μια που εβγαλε ροζ βιντεακια τοτε οκ ναι εισαι καλυτερη! και αυτη που εβγαλε ροζ βιντεακι ειναι καλυτερη απο μια επαγγελματια του ειδους.και και και...οκ παντα υπαρχουν χειροτερα.
αυτο το ξερουμε.

aleca
02-04-11, 16:04
ρε δημητρα τωρα το ειδα....εσυ εισαι το 1983....τα εφταξες το 2001 με τον αντρα σου...
Οκτωβρη.....
Τα ειχες κλεισει τα 18 ή να βαλω τις φωνες?:D:D:D:D

no doubt
02-04-11, 16:12
Το σεξ ειναι μια υπεροχη πραξη που συνδεει 2 ανθρωπους...κι εσυ το παρουσιαζεις λες και ειναι οτ μεγαλυτερο αμαρτημα του κοσμου...
:confused::confused::confused::confused::confused::confused: αυτό κοπελιά από πού ακριβώς το συμπέρανες;
μια καταντια στην οποια καταληγουν τα παρατημενα παιδια.
Στα 13 να κάνει ένα κορίτσι σεξ ναι είναι κατάντια της οικογένειάς της.
Και πότε και πού θα κάνει σεξ ένα 13χρονο; Άρα πρέπει να βγαίνει. 13 χρονών ε όχι εγώ το παιδί μου δεν θα το αφήσω να βγει. Το πολύ σε σπίτι κανενός φίλου που θα το ξέρω.
Αυτο ειναι σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση?Κι εισαικαι καθηγητρια?Με αυτες τις αποψεις περιμενουμε να μπει η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση στα σχολεια?
Βεβαίως και είμαι καθηγήτρια και πολύ αγαπητή σε ενημερώνω και μαθητές μου με συμβουλεύονται για πολλά θέματα που δεν τολμούν να ρωτήσουν άλλους. Και πρόσεχε πώς μιλάς και προσβάλεις τους άλλους....
Τι σχεση εχει το διαβασμα με το σεξ....δλδ οι καλοι μαθητες δεν εχουν ορμες,συναισθηματα?
Πάλι αυτό δικό σου συμπέρασμα είναι...εγώ είπα ότι τους εφήβους που είναι στο σπίτι διαβάζουν, κάνουν ένα άθλημα, οτιδήποτε δεν τα βλέπουμε.
Αν μια μαθητρια σου εχει κανει σεξ τη θεωρεις πουτανακι?
Πάλι δικό σου συμπέρασμα...είπα πώς τα βλέπουμε έξω (βαμμένα, με μίνι μέχρι τα αυτιά, αυτό δεν το είπα τώρα το λέω) και τα χαρακτηρίζουμε έτσι. Μίλησα εγώ για μένα προσωπικά; Εμένα με νοιάζει τί κάνουν μέσα στην τάξη κατά κύριο λόγο κι όχι στο κρεβάτι τους.
Εναν ανθρωπο δεν το χαρακτηριζουν ουτε τα πτυχια του ουτε οι βαθμοι του.
Πάλι άσχετο....
Ημουνα ανεκαθεν αριστη μαθητρια...πρωτη σε ολα...και ειχα ξεκινησει να εχω σχεσεις με αγορια απο τα 14 μου και παντα με μεγαλυτερυς μου.Σεξ εκανα πρωτη φορα στα 19 μου οχι γιατι το θεωρουσα κατι κακο και προστυχο απλα γιατι τοτε επελεξα να το κανω.
Μπράβο σου!

Μαθετε στα παιδια σας να σεβονται τον εαυτο τους και να προστατευονται...αυτο αρκει.
Επιτέλους διαβάστε τί γράφει ο καθένας και μην διαστρεβλώνετε τα λόγια του.......

tzini
02-04-11, 16:43
βρε μαναδες κ μη, εκατσα κ εγω κ τα διαβασα οοοοοολα χτες το βραδυ.

η ολη κουβεντα μου θυμιζει τον αντρα μου, που αναθεωρησε τις σκεψεις του για το σεξ κτλ οταν εγινε πατερας κοριτσιου αρχικα κ μετα αγοριου. τι να λεμε τωρα?! ολοι ειμαστε γονεις κ ολοι υπηρξαμε εφηβοι....

αλλος το βλεπει ετσι, αλλως γιουβετσι!
το μυαλο μας συνηθως πιζει οταν φτανει να γινει ολοκληρομενο γιουβετσι.
γονεις δηλ. κ ο καθενας με τον τροπο που νομιζει πιο σωστο.

αλλα ειχα κ εγω την εντυπωση οτι η παιδοφιλια κ η παιδεραστια ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.....απο αυτο που περιγραφεται εδω.

(κ οσον αφορα την κυρια δρακουμελιν, ηταν δικη μου-προσωπικη ιχνηλατης. ελεγα να ντυθω σκορδο αλλα θα βρομαγα;-))

maria1976
02-04-11, 16:46
πιστευω οτι ολα ειναι θεμα διαπαιδαγωγησης. ενα κοριτσι στα 15 για φανταστειτε το σαν εικονα ειμαι σιγουρη οτι αναλογα που κινηται ο καθενας η εικονα ειναι διαφορετική, θελω να πω οτι γνωριζω αρκετα κοριτσακια και αγορακια 15-17 χρονων που ειναι πολυ ΄ανεπτυγμενα ' για την ηλικια τους ή μαλλον θελουν να προωθουν ετσι τον εαυτο τους.
ενα παιδι που βιαζεται να μεγαλωσει εχει αλλα προβληματα και το κυνηγα γιατι σε ενα παιδι 15 χρονων ο 25 φαινεται μην σας πω... παππους.
για μενα λοιπον ελπιζω να μην κανω κατι λαθος και οδηγησω τα παιδια μου εκει.
τωρα αν κατι τετοιο συμβει.... ο θεος να με φωτισει!!!
θα ρωτησω παιδοψυχολογο δεν ξερω...παντως συμφωνω οτι πανω απο ολα πρεπει τα παιδια να γνωριζουν απο πριν ξυπνησουν τα πρωτα ερωτικα σκιρτηματα τα θεματα του σεξ και πανω απο ολα οτι αυτα ειναι υπευθυνα για το αν το πως το που το ποτε και σε πιον θα διαθετουν τον χρονο τους και τον εαυτο τους.

supermama
02-04-11, 16:57
εγω προσωπικα παντως δεν εχω να σκεφτω τιποτα για αυτα που γραφω. και το οτι λεω τη δικια μου ιστορια δε σημαινει πως λεω σε ολα τα κοριτσια να κανουν σχεση με 30ρηδες. και η κορη μου ναταν θα διαφωνουσα.αλλα με την ιδια λογικη ουτε τα δικα μου παιδια θαθελα να διαβαζαν καποιες αποψεις που (γα μενα παντα)ειναι πολυ αυστηρες γιατι θα φοβοντουσαν οτι καιγω θα αντιδρασω το ιδιο ενω δεν ισχυει αυτο. το θεματακι παντως δε βγαζει ακρη ισα ισα που γινετε μονοτονο και κουραστικο. οποιος θελει να τρεχει για καταγγελιες ας το κανει και καλα θα κανει. οποιος θελει απλα να λυσει ενα χ προβλημα μονος του με το παιδι ας το κανει και αυτος..
αληθεια γιατι μιλαμε μονες? τελικα μουφα το θεμα ε? δεν υπαρχει απαντηση απο το ατομο που το εβαλε..

Dimitra83
02-04-11, 17:13
ρε δημητρα τωρα το ειδα....εσυ εισαι το 1983....τα εφταξες το 2001 με τον αντρα σου...
Οκτωβρη.....
Τα ειχες κλεισει τα 18 ή να βαλω τις φωνες?:D:D:D:D

18.5 ημουν κ αυτος 19:lol::lol::lol:

elena26
02-04-11, 22:49
Καλησπέρα σας και απο εμένα διάβασα αρκετές απο τισ απόψεις σας και νομίζω πως με αυτά που ακούμε γύρω μας όλες είμαστε ποιό εποιφηλακτικές και θέλουμε ότι καλήτερο για τα παιδιά μας όμως κατά την γνώμη μου δεν πρέπει ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΣΑΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΙΒΙΑ!!!Αν μία μαμά υοθετίσει κατ εμε την τελέιως μαμαδίστηκη προσέγκιση με την κόρη της μάλλον θα καταφέρει το παιδί να έχει πολλά μυστηκα απο αυτή!Ο έρωτας είναι μία υπέροχη πράξη επικοινωνίας και απελευθέρωσης και δεν πρέπει να την καταδικάζουμε απλά να έχουμε εφοδιάσει τα παιδιά μας να το κάνουν όταν το αιστανθούν και λάθος να κάνουν τα λάθη μέσα στην ζωή είναι εμείς πρέπει να είμαστε εκεί να συμβουλέυουμε όχι με ένα τεραστιο ΟΧΙ αλλά ένα ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ?Να πω το κρίμα μου δεν θεορώ τόσο κακό μία δεκαπεντάχρωνη να πάει με έναν 23(ε δεν είναι παιδεραστής έλαιως!!!!παιδί είναι και αυτός ακόμα!) εάν έχουν σχέση και το αγόρι είναι καψούρης μαζί τησ και της φερθεί σωστα ίσα ίσα θα την προσέξει περισότερο και θα της δόσει μία θετική άποψη για τον έρωτα.
Αυτή είναι καθαρά η δική μου γνώμη;)

Dimitra83
02-04-11, 22:55
τι εννοεις δε το θεωρεις κακο να ''παει''???θεωρεις δηλαδη φυσιολογικο ενα παιδι 15 ετων να εχει σεξουαλικες επαφες?(ειτε με 17αρη ειτε με 25αρη) τι αλλο θα ακουσω/διαβασω...

koufetaki
02-04-11, 23:03
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα http://www.ssneond.sch.gr/Keimena%20dimosieumena/seksoualikotita%20kai%20efivia.htm
και πως μιλατε για ελευθεριες οταν σε ενα 15χρονο παιδι μπορει να δημιουργηθουν ενα καρο προβληματα απο μια προωρη επαφη στα αγορια αν δεν ειναι ετοιμο μπορει να εχει ανικανοτητα προωρη εξπερματωση και πολλα αλλα στο δε κοριτσι αιμοραγια φοβος πονου που μπορει να καταστει ανικανη η επαφη δυσπλασια στην περιοχη της λεκανης γτ να συγκρινω εναν ετοιμο ενηλικα νεαρο με το παιδακι των 15 ετων διαβαζω διαβαζω τι λετε δηλ.?καθε πραγμα στον καιρο του στην τελικη αυτο που ειναι για την ηλικια του κοριτσιου ειναι να πειραματιστει στο φλερτ με συνομηλικους της αντε και δυο χρ.μεγαλυτερους να δωσει τα 1α του φιλακια τα 1α του ραντεβουδακια στο παρκο της γειτονιας τετοια πραγματα με ποιο σκεπτικο αιντε σκοτωνουμε την αθωοτητα του παιδιου?οσο για τα 15χρ.που κανουν τα βιντεακια τα ξερω ο γιος μου ειναι 17 και τα ξερω αυτα τα κοριτσια γτ φετος εμπλεξε με ενα τετοιο και τελικα την εκανε πισω γτ δεν μετραει το να χει τελικα ενας εφηβος μονο το σεξ αν ειναι σκεπτομενο παιδι αλλα και ολα τα αλλα.γι αυτο σκεφτειτε διαβαστε και τπτ πανω σε αυτο και μετα βγαλτε και υπερασπιστειτε τα οποια συμπερασματα σας
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2768

Dimitra83
02-04-11, 23:10
και πως μιλατε για ελευθεριες οταν σε ενα 15χρονο παιδι μπορει να δημιουργηθουν ενα καρο προβληματα απο μια προωρη επαφη στα αγορια αν δεν ειναι ετοιμο μπορει να εχει ανικανοτητα προωρη εξπερματωση και πολλα αλλα στο δε κοριτσι αιμοραγια φοβος πονου που μπορει να καταστει ανικανη η επαφη δυσπλασια στην περιοχη της λεκανης γτ να συγκρινω εναν ετοιμο ενηλικα νεαρο με το παιδακι των 15 ετων διαβαζω διαβαζω τι λετε δηλ.?καθε πραγμα στον καιρο του στην τελικη αυτο που ειναι για την ηλικια του κοριτσιου ειναι να πειραματιστει στο φλερτ με συνομηλικους της αντε και δυο χρ.μεγαλυτερους να δωσει τα 1α του φιλακια τα 1α του ραντεβουδακια στο παρκο της γειτονιας τετοια πραγματα με ποιο σκεπτικο αιντε σκωτονουμε την αθωοτητα του παιδιου?

πες τα ρε κουφετο.οντως η αθωοτητα του παιδιου δολοφονειται.η αθωοτητα του φλερτ δεν ειναι ιδια με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο. αισθανομαι πολυ τυχερη που εζησα το φλερτ στην εφηβια κανοντας οπως ειπα την πρωτη σχεση στα 16.5 με εναν λιγο μεγαλυτερο.εζησα το αθωο φλερτ εζησα αυτο που λενε ''φοβαται να σου πιασει και το χερι'' και σιγα σιγα και το φιλακι στο παγκακι και το ραντεβου στο παρκακι γιατι το χρειαζεται αυτο το σταδιο το παιδι.σιγα σιγα θα μπει στο σεξ οχι βουρ και σε ενα μηνα η 3 μηνες απο κει που ειχε μεσανυχτα βρεθει αμεσως στο κρεβατι. αλλα μαυτες τις προοπτικες παμε.γιαυτο καποτε ξεπαρθενιαζοταν στα 18 και τωρα ακουμε και αποψεις που λενε ''ε δεν ειναι κακο να παει με αντρα στα 15!!'' ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ και σε 2-3 χρονια θα λενε ''ε δε πειραζει να παει και με αντρα στα 12!!''

koufetaki
02-04-11, 23:13
το αρθρο που εβαλα στο τελος τα λεει ολα δημητρα.εγκλημα μεγαλο το σκεπτικο αυτο.καθε πραγμα στον καιρο του.

Dimitra83
02-04-11, 23:16
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2768 γιαυτο δε λες?
οντως πολυ καλο αρθρο ετσι για να ανοιγουμε τα ματια μας.δε κοιταμε εκει να σωσουμε την ψυχη του παιδιου μας.τα γκομενικα μας μαραναν

elena26
02-04-11, 23:23
Κορίτσια δεν είπα πως καλά θα κάνει το κοριτσάκι και θα έχει σχέσεις στα 15,είπα πως εάν η κόρη όμως το νοιώσει και θέλει να το κάνει εγώ δεν θα τησ αρχίσω τισ ιστερίες αλλά θα είμαι δίπλα της και θα την συμβουλέψω!Γιατί εάν ένα παιδί θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει!και προτιμ΄ω να είμαι δίπλα του παρά να περνά τα πάντα μόνο και να πέρνει συμβουλές απο τισ φίλες της!

koufetaki
02-04-11, 23:25
ναι γι αυτο.και εχει πολυ μεγαλη γκαμα βιβλιων.οικονομικο βιβλιο για να διαβασουν τα παιδια και για αγορια και αλλο για κοριτσια τα χω παρει για τα παιδια μου http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3595734
ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΝΕΩΝ

Για να μπορέσει ο έφηβος να αναπτυχθεί πλήρως ψυχοσεξουαλικά, δεν αρκεί να έχει τη σωστή σωματική διάπλαση, πρέπει να έχει και την κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία. Όπως είναι λογικό, οι έφηβοι πειραματίζονται σεξουαλικά με διάφορους τρόπους, ανάλογα με την ηλικία και τον βαθμό ωρίμανσής τους. Περίπου στην ηλικία των 11 ετών, οι έφηβοι είναι εξαιρετικά περίεργοι να μάθουν την αιτία αυτού του ενστίκτου το οποίο δεν μπορούν να ελέγξουν και το οποίο μονοπωλεί τη σκέψη τους. Γύρω στα 13 χρόνια, δεν τους ενδιαφέρει και τόσο να τους εξηγήσουν τι συμβαίνει μέσα στο σώμα τους. Εκείνο που στην πραγματικότητα θέλουν να καταλάβουν είναι πώς να έχουν επιτυχία όταν προσπαθούν να προσεγγίσουν το αντίθετο φύλο. Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σ’ αυτό που αισθάνεται το αγόρι και σ’ αυτό που αισθάνεται το κορίτσι. Έτσι το δεκάχρονο αγόρι θέλει να μάθει, ενώ, αντίστοιχα, ο νέος των 16 σκέφτεται πώς να ενεργήσει. Το δεκάχρονο κορίτσι έχει μια πολύ ρομαντική άποψη γύρω από το θέμα, ενώ η δεκαεξάχρονη ανησυχεί μήπως είναι παράφορα ερωτευμένη.
Οι φάσεις των σεξουαλικών σχέσεων είναι οι παρακάτω:
Πρώτη εφηβική φάση: Εξιδανίκευση και ρομαντισμός (10-13 ετών)*.
Μέση εφηβική φάση: Προσέγγιση του αντίθετου φύλου. Φλερτ και «εφήμεροι δεσμοί» (14-15 ετών)*.
Όψιμη εφηβική φάση: Έρωτας (15-18 ετών)*.
Μετεφηβική περίοδος: Μόνιμος δεσμός (από τα 18 και μετά)*.
{* Ηλικίες κατά προσέγγιση.}

ΠΡΩΤΗ ΕΦΗΒΙΚΗ ΦΑΣΗ.
Η ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΗ ΤΩΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ.

Τα αγόρια αρχίζουν να κοιτάζουν τα κορίτσια και το αντίθετο, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τολμούν να πλησιάσουν ο ένας τον άλλο ούτε να μιλήσουν. Είναι η περίοδος του ρομαντισμού και της εξιδανίκευσης. Στην περίπτωση αυτή, η φαντασία αποτελεί ένα καταφύγιο όπου ο έφηβος αισθάνεται προστατευμένος από τον φόβο ή την απόρριψη. Επιπλέον, αποτελεί γι’ αυτόν ένα είδος εξάσκησης. Βλέπει τον εαυτό του σε καταστάσεις που ίσως αργότερα ζήσει. Το αγόρι φαντάζεται τον εαυτό του σαν ήρωα που όλοι τον θαυμάζουν και ζητούν τη βοήθειά του, ενώ το κορίτσι φαντάζεται ότι είναι η πιο ελκυστική απ’ όλες ή είναι η πιο καλή φίλη των αγοριών. Πολύ συχνά ο νέος εστιάζει την προσοχή του σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας. Ονειρεύεται πλατωνικά έναν ή μία ηθοποιό, έναν καθηγητή. Δεν έχει πρόβλημα να συζητήσει με τους φίλους για το αντικείμενο του πάθους του.

ΜΕΣΗ ΕΦΗΒΙΚΗ .
ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ.

Κατά τη διάρκεια της μέσης εφηβικής φάσης γίνονται οι πρώτες προσπάθειες προσέγγισης προσώπων του αντίθετου φύλου. Αγόρια και κορίτσια οργανώνουν ομαδικές εκδηλώσεις: εκδρομές, πάρτι κτλ. Οι σχέσεις μεταξύ τους είναι επιφανειακές, «τα φτιάχνουν», και μετά αλλάζουν αγόρι ή κορίτσι, τη μια μέρα βγαίνουν μαζί και την άλλη τα χαλάνε. Τα πρώτα ραντεβού είναι πολύ σημαντικά. Πρέπει να εντυπωσιάσουν με κάθε τρόπο για να μπορέσουν να επιβεβαιωθούν και να σιγουρευτούν ότι πράγματι «μετράνε». Η σωματική επαφή σ’ αυτή τη φάση περιορίζεται συνήθως στα φιλιά, στις αγκαλιές, στα χάδια. Η σχέση έχει περισσότερο διερευνητικό χαρακτήρα και δεν αποσκοπεί τόσο στην ευχαρίστηση. Δεν είναι έτοιμοι να δεσμευτούν σε τίποτα. Ακόμα κι αν οι γονείς επιμένουν να χρησιμοποιούν τον όρο «αγάπη» στις συζητήσεις πάνω στο σεξ (και είναι πολύ σημαντικό να εξακολουθούν να το κάνουν), σ’ αυτή τη φάση είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει ο νέος πώς συνδέεται η αγάπη με την ικανοποίηση του σεξουαλικού ενστίκτου.

ΟΨΙΜΗ ΕΦΗΒΙΚΗ ΦΑΣΗ.
Η ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ.

Η όψιμη εφηβική φάση ακολουθεί τη φάση των εφήμερων δεσμών. Σιγά σιγά η σχέση με ένα άτομο του αντίθετου φύλου γίνεται όλο και πιο απαιτητική και επιλεκτική. Οι έφηβοι μαγεύονται από τον έρωτα. Μερικοί ερωτεύονται διαρκώς, ενώ άλλοι δεν ερωτεύονται αν και το θέλουν. Ερωτεύεται συνέχεια συνήθως ο ευάλωτος και ανασφαλής νέος, που θέλει να επιβεβαιωθεί μέσα από τα ερεθίσματα που του προσφέρουν οι άλλοι. Αυτοί που δυσκολεύονται, είναι γιατί δεν καταφέρνουν να βρουν κάποιον με τον οποίο να μπορούν να μοιραστούν τις ανησυχίες και τις ιδέες τους. Μερικοί θεωρούν τον εαυτό τους ανώτερο. Άλλοι είναι υπερβολικά ντροπαλοί. Ο έρωτας προκαλεί κάποιες αλλαγές στη συμπεριφορά: ο νέος δεν κοιμάται ή, αντίθετα, κοιμάται καλύτερα από ποτέ. Του κόβεται η όρεξη ή τρώει υπερβολικές ποσότητες. Επιπλέον, όλα αυτά συνοδεύονται από ασυνήθιστο κοκκίνισμα στα μάγουλα ή χλομάδα, ταχυπαλμία, άγχος ή υπερβολική ψυχική ευφορία. Όταν ο έρωτας φτάσει στο τέλος του, τότε η θλίψη που πιθανόν να προκληθεί είναι για εντελώς διαφορετικούς λόγους ανάμεσα στο αγόρι και το κορίτσι.
· Εκείνη ωριμάζει σεξουαλικά νωρίτερα από ό,τι το αγόρι και, συνεπώς, ερωτεύεται νωρίτερα.. Το κορίτσι δεν θεωρεί το αγόρι μέσον ικανοποίησης της σεξουαλικότητάς του, αλλά έναν τρόπο επιβεβαίωσης της θηλυκότητας του. Ο έρωτας είναι γι’ αυτήν ψυχικός, συναισθηματικός και ζητάει ίση μεταχείριση. Ερμηνεύει το ανδρικό σεξουαλικό ένστικτο ως κάτι το υποτιμητικό, που την υποβιβάζει σε απλό αντικείμενο μιας χρήσης.
· Εκείνος έχει μεγαλύτερη εμπειρία στη σωματική-σεξουαλική επαφή. Στο αγόρι παρεμβαίνει και ένας παράγοντας βιολογικός: ερωτεύεται για να ικανοποιήσει το σεξουαλικό του ένστικτο και να εκτονώσει την ένταση που του προκαλεί. Δεν καταλαβαίνει ότι το κορίτσι απαιτεί πίστη βαθιά και πιο μόνιμη σχέση.
Στην όψιμη εφηβική φάση η σωματική επαφή μπορεί να είναι είτε χάδια, φιλιά που δημιουργούν σεξουαλικό ερεθισμό ή η ολοκληρωμένη σεξουαλική πράξη. Το πιο συνηθισμένο είναι να γίνει στα 17-18. Την πρώτη φορά, πολύ συχνά το κορίτσι φοβάται ή δεν αισθάνεται καμία επιθυμία, αλλά μη γνωρίζοντας να πουν «όχι» στο σύντροφό τους ή από φόβο μήπως τον πληγώσουν, υποκύπτουν.

ΜΕΤΕΦΗΒΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.
Η ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΣΧΕΣΗΣ.

Η περίοδος μετά την εφηβεία είναι η φάση των μόνιμων σχέσεων, όπου οι νέοι αισθάνονται την ανάγκη για έρωτα (με την ευρύτερη έννοια της λέξης), κατανόηση, συντροφικότητα και σεξουαλική ικανοποίηση. Σ’ αυτό το είδος της σχέσης θεωρείται πολύ σημαντική η πίστη και η αμοιβαία εμπιστοσύνη.

koufetaki
02-04-11, 23:29
Κορίτσια δεν είπα πως καλά θα κάνει το κοριτσάκι και θα έχει σχέσεις στα 15,είπα πως εάν η κόρη όμως το νοιώσει και θέλει να το κάνει εγώ δεν θα τησ αρχίσω τισ ιστερίες αλλά θα είμαι δίπλα της και θα την συμβουλέψω!Γιατί εάν ένα παιδί θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει!και προτιμ΄ω να είμαι δίπλα του παρά να περνά τα πάντα μόνο και να πέρνει συμβουλές απο τισ φίλες της!
ακουμε λιγο αν θες οπως φωναζεις ενα μωρο που παει να πηδηξει απο τον καναπε για να μην χτυπησει ετσι φωναζεις και σε ενα παιδι-εφηβο οταν του την πεφτει ενας ενηλικας ας ειναι και παλικαρακι.ειναι επικυνδινο γτ πολυ απλα ο 23 χρ.αλλα πραγματα ζηταει απο την κοπελιτσα και το παιδ αυτο δεν ειναι ετοιμο για τα ζητουμενα του.μην νομιζεις οτι τα 15χρονα που κανουν διαφορα ειναι ετοιμα την σωστη διαπαιδαγωγηση δεν ειχαν τον ελεγχο οχι την επιβολη και την καταπιεση αλλα την σωστη δουλεια και προετοιμασια απο μικρα παιδια το χω πει και αλλη φορα δεν μπορεις να μην δουλευεις με το παιδι σου και ξαφνικα στα 15 του να το πιασεις και να του μιλησεις-επιβαλεις αυτο που θες.

Dimitra83
02-04-11, 23:53

δηλαδη αν η κορη σου στα 15 ερθει και σου πει οτι θελει να κανει σεξ εσυ απλα θα την στειλεις με τις ευλογιες σου?θεωρεις πως ο μονος τροπος για να την αποτρεψεις απο αυτο ειναι να αρχισεις τις υστεριες οποτε και δε θα το κανεις αλλα θα την συμβουλεψεις και πως να κανει ερωτα? δεν υπαρχει μονο η υστερια για να δωσεις σε ενα παιδι 15 ετων να καταλαβει οτι ειναι πολυ μικρο ακομα για να εχει ερωτικη επαφη.ενημερωσου(και εσυ και εγω και ολες η μαμαδες) με ποιους τροπους μπορεις να το κανεις αυτο. και οχι αν ενα παιδι θελει να κανει κατι ΔΕΝ θα το κανει αν το εχεις συμβουλεψει και οχυρωσει ΣΩΣΤΑ.αν ολα τα παιδια κανανε οτι ηθελαν τοτε θα φευγαν απο το σπιτι απο τα 12.
και εγω ηθελα να κανω παρα πολλα πραγματα που ευτυχως δεν τα εκανα γιατι υπηρχε η σωστη επιτηρηση αν και υπερβολικη καποιες φορες ομολογω.ωστοσω νιωθω οτι με προστατευσαν απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.αν εχουμε τη δικιολογια ΄''ε τι να του μιλησω αφου οτι θελει να το κανει θα το κανει'' απλα επαναπαυομαστε χωρις τυψεις

summer99
02-04-11, 23:53
Προσωπικά και μένα μου φαίνεται ότι ένα 15χρονο είναι μικρό για να έχει σχέση και μάλιστα με 23 χρονών. Σε αυτές τις ηλικίες φαίνεται η διαφορά, γιατί ένας που είναι 23 χρονών έχει άλλες αναζητήσεις, άλλες προτεραιότητες. Από την άλλη το κοριτσάκι που είναι 15 πάει ακόμα στο σχολείο, οι σκέψεις του και οι επιθυμίες του διαφέρουν, μην ξεχνάμε ότι σίγουρα δεν έχει τελειώσει το Γυμνάσιο. Εμένα η ανηψιά μου είναι 14 χρονών και πηγαίνει β Γυμνασίου και μου φαίνεται ακόμα παιδί. Και αναρωτιέμαι λοιπόν αυτός που είναι 23 τι γυρεύει από την 15χρονη, συζήτηση, παρέα, φιλία, να της μιλήσει για τα προβλήματά του, τα θέλω του, άραγε τι; Εδώ η ίδια δεν έχει λύσει τα δικά της όταν μάλιστα περνάει και την δύσκολη ηλικία της εφηβείας. Νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσεις μαζί της και να της πεις ότι καλύτερα να συγκεντρωθεί στα μαθήματά της και έχει καιρό, χρόνια μπροστά της να κάνει και σχέση.

βιλλυ
03-04-11, 00:03
Εγω κοριτσια τα εφτιαξα με τον αντρα μου οταν ημουν 14 και αυτος 21........Επαφη ερωτικη ειχαμε 2 χρονια μετα, οταν ημουν 16....Μεχρι τοτε δε με πιεζε αλλα καταλαβαινα πως αν δεν γινοταν συντομα κατι θα τον εχανα...
Ετσι λοιπον πηγαν κατα διαολου, στην κυριολεξια μιλαμε, οοοοοοοοοολα τα λογια και οι συμβουλες της μητερας μου....Εκανα ερωτα μαζι του ΚΥΡΙΩΣ για να μην τον χασω, χωρις να σημαινει οτι δε το ηθελα τοτε....Και οταν μου ειπε να "το κανουμε" χωρις προφυλακτικο, μια φορα μονο μωρε, το εκανα παρολο που η μητερα μου με ειχε ενημερωσει και παρακαλεσει να προσεχω.....
Και οταν τα εμαθαν οι γονεις μου και εγινε ενας χαμος με τον πατερα μου
( Ελληνας) η μαμα μου (Αγγλιδα) μου εδειξε παλι κατανοηση....
Ομως και το βραδυ την κοπανησα απο το σπιτι και ψεματα της ειπα.......

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ οσο σιγουροι και να ειναι οτι εχουν καλυψει ολες τις πιθανοτητες Π Ρ Ε Π Ε Ι σε μερικα πραγματα να ειναι αυστηροι, ακομα και αν χρειαστει να παρουν την κατασταση στα χερια τους...

Οι ορμονες υπερυσχυουν των παντων......Ειναι πανω απο τις δυναμεις των εφηβων...Δεν ειναι οτι δεν θελουν να υπακουσουν, δεν μπορουν....

Εγω εχω εναν γιο 13 ετων....Τα δικα μου "πανηγυρια" τωρα αρχιζουν, βοηθεια μου!!!!

Ενα πραγμα ειναι σιγουρο....Παρολο που εγω τον παντρευτηκα αυτον τον ανθρωπο, παρολο που ερωτευτηκαμε και αγαπηθηκαμε παραφορα, παρολο που εγινε πατερας του παιδιου μου και ειμαστε ακομα μαζι, εγω 40 και αυτος 47...................................................................................................................................................................................................... ....................................................ΑΝ η κορη μου στα 14 της εμπλεκε με καποιον 20χρονο θα εβγαινα εκτος εαυτου, θα του ζητουσα να φυγει και αν αρνιοταν θα του εκανα μηνυση......
Το ιδιο ισχυει και για τον γιο μου....

Μια φορα, ρωτησα τον αντρα μου, καλα, εσυ, πως μπορεσες να μου την πεσεις οταν ημουν 14 ΜΟΝΟ χρονων?????
Και μου ειπε πως του αρεσα και ηθελε να με εχει....
Ασχετα με το πως εξελιχτηκαν τα πραγματα αργοτερα, στην αρχη η ελξη ηταν σωματικη.....Μα τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?
Τι κοινο μπορουν να εχουν να συζητησουν ενας 14 εφηβος με εναν 23χρονο ενηλικα????Οσο ωριμος και να ειναι ο/η εφηβος......
Εμενα ο μικρος την μια στιγμη μπορει να τον βρεις στο ιντερνετ και να φλερταρει χαζα με καποια κοπελιτσα και την αλλη στιγμη να ειναι στη μεση του σαλονιου πανω στο χαλι και να κανει "βουμ-βουυυυυυμ" με τα αυτοκινητα που εχει.....

Τεσπα, αυτη ειναι η δικη μου γνωμη, απο την προσωπικη μου ιστιρια!!!

Dimitra83
03-04-11, 00:12
επιτελους και μια ειληκρινεστατη απαντηση.αν ειναι δυνατον να τα παρουσιαζουν ολα τοσο ροδινα σε μια τοσο μεγαλη διαφορα ηλικιας.λες και δε ξερουμε τι γινεται....!!
αρα μας λες οτι εκανες σεξ ΟΧΙ επειδη το ενιωθες αλλα επειδη ΦΟΒΗΘΗΚΕΣ μηπως τον χασεις.και φυσικα εσυ 16 αυτος 23 εννοειται οτι θα ηθελε σεξ!
με τη διαφορα πως θα διαφωνησω σε ενα σημειο που ειπες ''οσο και να μιλησουν οι γονεις το παιδι θα το κανει'' εμενα λοιπον που μου μιλουσαν οχι δεν τα εκανα.δεν ειμαι εξωγιηνος ουτε το παιδι θαυμα.
μου ειπαν τα αρνητικα του αλκοολ και ετσι δεν ηπια σταγονα μεχρι τα 17.
μου ειπαν τα αρνητικα του τσιγαρου και το πρωτο μου το εκανα στα 19(αν και ειναι βλακεια σε οποια ηλικια κ αν το κανεις.αλλα ακομα χειροτερα αν το κανεις στα 15!)
μου ειπαν για τα αρνητικα του σεξ οταν δε θα ειμαι ετοιμη και εκανα ΜΟΝΟ οταν εγω το ηθελα.
δεν ημουν το παιδι θαυμα.ουτε ειχα τους σουπερ γονεις που με αγγιζαν με ενα μαγικο ραυδακι και αυτοματα εκανα το σωστο!
η σωστη προσεγγιση πανω απο ολα!
καλα θα κανεις και φυσικα θα καταγγειλεις οποιον ενηλικο πλησιασει το παιδι σου!γιατι ειναι ανωμαλο αυτο το πραγμα.γιατι αυτο πρεπει να κανεις για να το προστατευσεις και σωματικα και ψυχικα.και φυσικα η ελξη ενος 25αρη για ενα 15χρονο ειναι ΜΟΝΟ σωματικη.σεξ θελει τι αλλο να θελει ?ασχετως το τι μπορει να προκειψει μετα που πολυ σπανια να προκυψει κατι καλο.συνηθως τα πετανε σαν σκουπιδια αφου τα εχουν στιγματισει σωματικα και ψυχολογικα

marsolan
03-04-11, 01:19
Ναι Δημητρα μου...αλλα δεν ειναι ολα τα παιδια στο δικο σου ή δικο μου στυλ!!!Υπαρχουν χιλιαδες παιδια που ειναι ανωριμα και παρολο που οι γονεις πιπιλιζουν το μυαλο εκεινα κανουν το δικο τους....γιατι πολυ απλα ενω ξερουν οτι οι γονεις εχουν δικιο θελουν να ζησουν αυτο που εχει κολλησει στο μυαλο τους!!

Ξερεις ποσα παιδια εχω πιπιλισει εγω ως εκπαιδευτικος στο σχολειο???Καποια ισως με εχουν ακουσει και θυμουνται τα λογια μου,καποια αλλα με εχουν γραμμενη και μετα απο λιγα χρονια τα συναντω και μου λενε "καλα μας τα λεγατε εσεις κυρια"
Τα παιδια εχουν αντιληψη...ξερουν το καλο και το "κακο" αλλα εχουν και την ταση να απορριπτουν οτι λεει ο μεγαλυτερος ακομη κι ο καλυτερος γονιος να ειναι!

Θεωρω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που οι γονεις εχουν κανει το καλυτερο,εχουν προσφερει καλη ανατροφη αλλα τα παιδια τους εχουν τελειως "αλλες" αντιδρασεις διοτι απλα ειναι αλλοι χαρακτηρες....Δεν ειναι τυχαιο οτι στην ιδια οικογενεια βλεπεις παιδια μεγαλωμενα με τον ιδιο ουσιαστικα τροπο αλλα αυτα να ειναι τελειως διαφορετικα στο πως εκτιμουν τις καταστασεις!!!

Λυπαμαι...αλλα δεν θεωρω οτι φταινε ΜΟΝΟ οι γονεις...!!
Φταινε και τα παιδια...οχι παντα,ουτε σε ολες τις περιπτωσεις αλλα φταινε(σαφως δεν αναφερομαι σε ξυλοδαρμο,βιασμους,παιδεραστιες κλπ ετσι???).Ο,τι και να λεει ο γονιος...ειναι μπαινακης βγαινακης....Ξερω γονεις αγιους ανθρωπους πραγματικα κι ομως τα παιδια τους δεν τα λες και αγια...
Ειναι και λιγο...μην σου τυχει!!!

Τωρα σχετικα με το θεμα...σαφως θα φροντισω με καθε μεσο να περιχαρακωσω την κατασταση και θα κανω τα παντα να αποτρεψω το 15χρονο παιδι μου απο σχεση με ενηλικο και δη απο 18 χρονων και πανω!!!Υπαρχουν πολλοι τροποι και ναι...ας γινω και αυστηρη και απολυτη!Δεν θα παθει τιποτε το παιδι μου!δεν θελω να εχει αλλη μια φιλη που μπορει να το συμβουλεψει και να φυγει απο το σπιτι(μην μου πειτε δεν παιζει κατι τετοιο) αλλα θελω να εχει μια μανα ετοιμη να το βοηθησει και να το προστατεψει με καθε τροπο!!

βιολετα3
03-04-11, 09:52
δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολαμε στο 15- 23 και δεν λεμε για 16-18 κ γιατι τα γεννικευουμε ολα.κακα τα ψεμματα οι καιροι αλλαξαν τα 15-18 δεν ειναι οπωσ παλια κ για αντισυλληψη ξερουν κ για τ σεξ κ πωσ γινονται τα παιδια μην τρελαθουμε τωρα κ ειναι πιο ωρημα απο οτι πριν 10 χρονια.

βιολετα3
03-04-11, 10:11
εχθες εδειξα του αντρα μου αυτα που γραφουμε κ δεν σας κριβω οτι προβληματιστηκε αρκετα κ ειχαμε μια πολυωρη σηζητηση.παντοσ τ μονο σιγουρο ειναι πωσ ουτε τ παιδι μασ θα κλεισουμε στο σπιτι ουτε εαν ειχαμε αγορι θα τ το κοψουμε ουτε να βαλουμε το παλικαρι φυλακη υπαρχουν κ αλλεσ λυσεισ σε αυτεσ τ περιπτωσεισ.βεβαια υπαρχουσ διαφορες αποψεισ κ ο καθενασ κανει οτι θελει

ZWH
03-04-11, 10:27
επιτελους και μια ειληκρινεστατη απαντηση.αν ειναι δυνατον να τα παρουσιαζουν ολα τοσο ροδινα σε μια τοσο μεγαλη διαφορα ηλικιας.λες και δε ξερουμε τι γινεται....!!
αρα μας λες οτι εκανες σεξ ΟΧΙ επειδη το ενιωθες αλλα επειδη ΦΟΒΗΘΗΚΕΣ μηπως τον χασεις.και φυσικα εσυ 16 αυτος 23 εννοειται οτι θα ηθελε σεξ!
με τη διαφορα πως θα διαφωνησω σε ενα σημειο που ειπες ''οσο και να μιλησουν οι γονεις το παιδι θα το κανει'' εμενα λοιπον που μου μιλουσαν οχι δεν τα εκανα.δεν ειμαι εξωγιηνος ουτε το παιδι θαυμα.
μου ειπαν τα αρνητικα του τσιγαρου και το πρωτο μου το εκανα στα 19(αν και ειναι βλακεια σε οποια ηλικια κ αν το κανεις.αλλα ακομα χειροτερα αν το κανεις στα 15!)
μου ειπαν για τα αρνητικα του σεξ οταν δε θα ειμαι ετοιμη και εκανα ΜΟΝΟ οταν εγω το ηθελα.
δεν ημουν το παιδι θαυμα.ουτε ειχα τους σουπερ γονεις που με αγγιζαν με ενα μαγικο ραυδακι και αυτοματα εκανα το σωστο!
καλα θα κανεις και φυσικα θα καταγγειλεις οποιον ενηλικο πλησιασει το παιδι σου!γιατι ειναι ανωμαλο αυτο το πραγμα.γιατι αυτο πρεπει να κανεις για να το προστατευσεις και σωματικα και ψυχικα.και φυσικα η ελξη ενος 25αρη για ενα 15χρονο ειναι ΜΟΝΟ σωματικη.σεξ θελει τι αλλο να θελει ?ασχετως το τι μπορει να προκειψει μετα που πολυ σπανια να προκυψει κατι καλο.συνηθως τα πετανε σαν σκουπιδια αφου τα εχουν στιγματισει σωματικα και ψυχολογικα
Συμφωνω με την Δημητρα. Ενα απο τα ιδια ηταν και ο γονεις μου. Με αφηναν να βγαινω μεχρι καποια λογικη ωρα. Εκανα ερωτα πρωτη φορα οταν τελειωνα την γ Λυκειου, δεν καπνιζω δεν πινω. Η μητερα μου, μου ειχε μιλησει για εκτρωσεις και χιλια δυο αλλα πραγματα. Το ιδιο και ο πατερας μου αν και ντρεποταν πολυ ο καημενος οταν μου μιλουσε.
Δεν καταλαβαινω πραγματικα, τι σωστο βλεπετε στην σχεση ενος 15χρονου κοριτσιου με εναν 23χρονο.
Νομιζω οτι στο ονομα της ελευθεριας και των δικαιωματων των παιδιων εχουμε ισοπεδωσει τα παντα.
Μονο που εδω δεν τιθεται θεμα ελευθεριας αλλα θεμα ασφαλειας του παιδιου γιατι ναι, οσο και να μην θελετε να το δειτε 15 χρονων ειναι ακομη παιδια.
Οση μαγκια και αν πουλανε (που για αυτο ευθυνομαστε εμεις οι γονεις), οσα τσιγαρα και ανα κανουν, οσα μινι και αν φορανε, οσα σκουλαρικια και αν εχουν στα αυτια εξακολουθουν στην ψυχη και στο κορμι να ειναι παιδια.
Οφειλουμε λοιπον να τα προστατευσουμε!!!!

Dimitra83
03-04-11, 10:45
δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολαμε στο 15- 23 και δεν λεμε για 16-18 κ γιατι τα γεννικευουμε ολα.κακα τα ψεμματα οι καιροι αλλαξαν τα 15-18 δεν ειναι οπωσ παλια κ για αντισυλληψη ξερουν κ για τ σεξ κ πωσ γινονται τα παιδια μην τρελαθουμε τωρα κ ειναι πιο ωρημα απο οτι πριν 10 χρονια.
νομιζεις οτι το 16-18 ειναι το ιδιο με το 15-23?παρε φασολια και μετρα ποσα χρονια διαφορα !!!16χρονο και το 18χρονο πηγαινουν στο λυκειο!!! το 15χρονο παει γυμνασιο και ο 23χρονος εχει τελειωσει το ΑΕΙ!!!

εχθες εδειξα του αντρα μου αυτα που γραφουμε κ δεν σας κριβω οτι προβληματιστηκε αρκετα κ ειχαμε μια πολυωρη σηζητηση.παντοσ τ μονο σιγουρο ειναι πωσ ουτε τ παιδι μασ θα κλεισουμε στο σπιτι ουτε εαν ειχαμε αγορι θα τ το κοψουμε ουτε να βαλουμε το παλικαρι φυλακη υπαρχουν κ αλλεσ λυσεισ σε αυτεσ τ περιπτωσεισ.βεβαια υπαρχουσ διαφορες αποψεισ κ ο καθενασ κανει οτι θελει

εξακολουθεις να θεωρεις φυσιολογικο και λογικο να κανει σεξ ενα 15χρονο παιδι!!!αυτο ειναι εγκληματικο και να το ξερεις.η αποψη σου οκ αλλα το να στειλεις το παιδι σου με τις ευλογιες σου να παει να κανει σεξ στα 15 επειδη το θεωρεις λογικο και φυσικο ειναι εγκληματικο!!
νομιζεις πως ο μονος τροπος για να μη κανει σεξ ειναι να κλειστει μεσα στο σπιτι!!ΛΑΘΟΣ!!! αναθεωρησε τις αποψεις σου και βρες σωστο τροπο αντιμετωπισης γιατι θα τα βρεις μπροστα σου και ειναι κριμα για το παιδι. αληθεια οι αλλες λυσεις που αναφερεις ποιες ειναι?(εκτος απο το να προσπαθησεις να αποτρεψεις το 15χρονο παιδι σου να κανει σχεση με εναν 10-15 χρονια μεγαλυτερο)φανταζομαι να το παντρεψεις στα 18 με εναν 35αρη ε?η καλη νυκοκοιρα ειναι δουλα και κυρα
ΟΧΙ ενα 15χρονο ΔΕΝ ειναι λογικο να κανει σεξ ουτε με 17αρη ουτε (ακομα χειροτερα)με 30αρη!!
δεν ειμαστε καλα!!!

Dimitra83
03-04-11, 10:49
οσο για το ποσο πιο ωριμα ειναι τα παιδια απο οτι πριν 10 χρονια.ενα θα σου πω.ΔΕΣ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ και θα δεις πως πριν 10 χρονια ηταν ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!!
για ποια ωριμοτητα μιλαμε?με κατι τετοια μυαλα μεγαλωνουν τα παιδια γιαυτον μενουν εγκυα απο τα 15!!!

βιολετα3
03-04-11, 10:51
εγω δεν ειπα πως δεν πρεπει ν προστατευουμε τ παιδια μας κ πωσ ειναι λογικο αλλα μερικες κοπελεσ πιστευουν πωσ εαν φτασουν σε ακρεα πραγματα ετσι προστατευουν τ παιδια τουσ.κ εγω καπνιζω αλλα δεν παει ν πει πως θα πω στην κορη μ καπνισε η εαν μου πει θα γυρισω σπιτι στησ 5 τ πρωι θα τ αφησω.

βιολετα3
03-04-11, 10:54
νομιζεις οτι το 16-18 ειναι το ιδιο με το 15-23?παρε φασολια και μετρα ποσα χρονια διαφορα !!!16χρονο και το 18χρονο πηγαινουν στο λυκειο!!! το 15χρονο παει γυμνασιο και ο 23χρονος εχει τελειωσει το ΑΕΙ!!!

εξακολουθεις να θεωρεις φυσιολογικο και λογικο να κανει σεξ ενα 15χρονο παιδι!!!αυτο ειναι εγκληματικο και να το ξερεις.η αποψη σου οκ αλλα το να στειλεις το παιδι σου με τις ευλογιες σου να παει να κανει σεξ στα 15 επειδη το θεωρεις λογικο και φυσικο ειναι εγκληματικο!!
νομιζεις πως ο μονος τροπος για να μη κανει σεξ ειναι να κλειστει μεσα στο σπιτι!!ΛΑΘΟΣ!!! αναθεωρησε τις αποψεις σου και βρες σωστο τροπο αντιμετωπισης γιατι θα τα βρεις μπροστα σου και ειναι κριμα για το παιδι.
ΟΧΙ ενα 15χρονο ΔΕΝ ειναι λογικο να κανει σεξ ουτε με 17αρη ουτε (ακομα χειροτερα)με 30αρη!!
δεν ειμαστε καλα!!!καλημερα διαβασε πρωτα τ γραφω κ μετα απαντησε δεν γραφω πουθενα οτι ειναι φυσιολογικο τ σεξ λεω για σχεση κ δεν συμενη πωσ μια σχεση η φλερτ καταληγη σε σεξ κοπελια

βιλλυ
03-04-11, 10:55

Δημητρα μου, φυσικα και δε μιλαω για ολα τα παιδια, εχεις δικιο....
Απλα θελω να πω πως οσα και να πουν οι γονεις, οσο και να ενημερωσουν, δεν πρεπει να εφησυχαζουν ποτέ, γιατι αν βρεθουν μπροστα στον επιτηδιο και στις καταλληλες συνθηκες οι εφηβοι, ειναι αρκετα πιθανο να παρασυρθουν....

Και ναι, εκανα ερωτα πρωτη φορα γιατι φοβηθηκα οτι θα τον χασω.....Μπορει να ενοιωθα πως το θελω και εγω, αλλα αν δεν ηταν αυτος ο φοβος δεν θα ειχε γινει σε αυτην την ηλικια....Και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, ηταν και ο φοβος του να μην παει με αλλη, αφου εγω δεν του δινω αυτο που θελει....
Δεν μπορω να ξερω ποσο θα μου ειχαν κοστισει ολα αυτα ψυχολογικα, αν δεν συνεχιζοταν η σχεση μας τελικα και δεν κατεληγε σε εναν ομορφο γαμο....Σιγουρα θα ειχε μεγαλο κοστος, τωρα που το σκεφτομαι, σε αυτην την ηλικια που ειμαι τωρα και γνωριζοντας τον εαυτο μου...

Οποτε???
Το "παιζεις" το παιδι σου στη λοταρία?????
Για καθε μια τετοια σχεση ανηλικου με ενηλικου, που καταληγει καλα στο τελος, υπαρχουν αλλες 100 που τελειωνουν αδοξα και αφηνοντας "σημαδια" στην ψυχουλα του εφηβου...
Ευχαριστω, δε θα παρω!!!!!!

Dimitra83
03-04-11, 10:55
καλημερα διαβασε πρωτα τ γραφω κ μετα απαντησε δεν γραφω πουθενα οτι ειναι φυσιολογικο τ σεξ λεω για σχεση κ δεν συμενη πωσ μια σχεση η φλερτ καταληγη σε σεξ κοπελια

και που θα καταληξει μια σχεση μια 14χρονης 15χρονης με εναν 23?να πλεκουν τσουραπια?δε νομιζω!

βιολετα3
03-04-11, 10:59
δηλαδη δεν παιζει ν καθησεισ να συζητησεισ με τ παιδι σου κ με τ παλικαρι κυριοσ να δεισ τ παιζει κ τ σκοπο εχει κ ν τ λυσεισ τ θεμα ωραια κ ομορφα?πιστευεισ εαν η κορη σου γνωρισει εαν 19 χρονω στα 15 κ ενω γνωρισει οτι εσυ εισαι αντιθετει θα ερθει ν στο πει?

Niki81
03-04-11, 11:02
Βιλλυ να σε ρωτησω κατι...στην ιστορια που περιεγραψες ποιο θεωρεις ηταν το λαθος των γονειων σου?Οτι δεν κατειγγειλαν τον 21χρονο?Και αν το ειχαν κανει εσυ τι θα εκανες?Ο νεαρος προφανως θα την εκανε με ελαφρα ...αλλα μετα απο 2 μηνες εσυ μπορει να γνωριζες καποιον αλλο 20χρονο.Τοτε τι θα εκανες?Θα τον απεφευγες?Θα επεφευγες εσυ ολους τους 20χρονους για να μην τον κταγγειλουν οι γονεις σου ή μηπω θα φροντιζες την επομενη φορα να κρυφτεις πιο καλα ωστε να μη το μαθουν οι δικοι σου?Ο πατερας σου θα επρεπε να ειναι με μια καραμπινα μη και σεπλησιασει κανενας?Αυτη ειναι η λυση?Η μηπως το προβλημα ηταν εξαχης οτι δεν καταφεραν να σε μαθουν να βαεις τον εαυτο σου πανω απόλα και να μην παρασυρεσαι απο τπτ?

Γιατι κι εγω ειχα προκλησεις στη ζωη μου και οι περισσοτεροι που με πλησιαζαν ηταν μεγαλυτεροι...λογω εμφανισης εδειχνα μεγαλυτερη.Οταν ομως εβλεπα οτι το πραγμα πηγαινε αλλου μπορεσα να αρνηθω ορθα κοφτα και δε με επειθε κανενας να κανω σεξ χωρις να θελω.

βιολετα3
03-04-11, 11:04
και που θα καταληξει μια σχεση μια 14χρονης 15χρονης με εναν 23?να πλεκουν τσουραπια?δε νομιζω!ισωσ που ξερεισ.ειδεσ παλη τ γενικεβεισ ολα.και εγω πριν γνωρισω τ αντρα μου αγαπη μου εκανα παρεα με 17 18 23 κ φλερτ υπηρχε αλλα μεχρι εκει για αυτο λεμε ν μην τ γενικευουμε ολα

Dimitra83
03-04-11, 11:04
το παιδι μου δε θα το βοφεριξω οτι θα το μαλωσω η οτι θα το τιμωρησω.εχω μια υπεροχη σχεσηη με την κορη μου και της εχω πει τα παντα και για την περιοδο ξερει απο 3 ετων και για ποιο λογο εχουμε περιοδο και τι σημαινει και πως γινονται τα παιδια και τι ειναι το προφυλακτικο(ειχε βρει ενα στο συρταρι!) (ολα αυτα μου τα ρωτησε πρωτα και μετα απαντησα!!)
και με εχει ρωτησει ποτε παντρευμαστε και γενικα ειναι παιδι με ανησυχιες της τα εξηγω ολα σα να ειναι μεγαλη. δεν εχει κανενα κομπλεξ με το γυμνο ουτε ντρεπεται να δειξει το σωμα της γιατι αυτο πρεπει.εχει δει κ εμενα κ τον μπαμπα της.το παιδι μου δε θα το κανω να εχει ταμπου γιατι μονο ετσι θα μου μιλαει ανοιχτα.
και αν γνωρισει στα 15 εναν 19-20 θα ανοιξω το ρημαδοιντερνετ(που δε το εχουμε μονο για χαβαλε!!) και θα τις δειξω δεκαδες περιπτωσεις κακης καταληξης τετοιων σχεσεων!! και αν γνωρισει εναν 30!!!(ημαρτον!!) θα κανω οτι εκανα και προπερσι!!μπηκα σε τσατ σαν μαρια13 και μου την πεσανε ολοι οι 40αρηδες και οι 30αρηδες!!! εκει θα δει ποση ανωμαλια υπαρχει λοιπον!!!
και φυσικα παντα με ΔΙΑΛΟΓΟ!!σιγα μην τον καλεσω και σπιτι να τον ρωτησω ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ!!!!

βιολετα3
03-04-11, 11:23
ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΕΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥ Τ ΕΚΟΒΕΣ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΣΟΥ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΟΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ Κ ΕΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.dimitra καλυτερα να διβαζεισ πρωτα πρωτου γραφεισ κατι εγω δεν ανεφερα καπου πως ειναι φυσιολογικο τ σεξ γιατι οπωσ λεσ κ εσυ μπορει ν τ διαβασει κ εμενα η κορη εαν παισει σε αυτο τ θεμα λεμε τωρα

Morchelina
03-04-11, 11:24
Δήμητρα, εσύ μπορεί να τα κάνεις όλα αυτά αλλά τα παιδιά έχουν και τα δικά τους θέλω όπως φάνηκε από τις ιστορίες των κοριτσιών και όπως θυμόμαστε και εμείς απο την εφηβεία μας. Ένα κορίτσι 15 χρόνων κολακεύεται αφάνταστα να την προσέξει ένας 20 χρονος αν θυμάσαι και εσύ πως ήτανε. Σκοπός είναι να μην φτάσει να το προσεγγίσει κάποιος μεγαλύτερος κάνοντας έλεγχο των εξόδων, των παρεών, των επαφών, κλπ. Εγώ αυτό κυρίως θα επιδιώξω. Κατά τα άλλα είναι πράγματα που γίνονται και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μας και να μην χρησιμοποιούνται άστοχα. Και αυτό το λέω για τον εαυτό μου κυρίως.

βιλλυ
03-04-11, 11:33
Βιλλυ να σε ρωτησω κατι...στην ιστορια που περιεγραψες ποιο θεωρεις ηταν το λαθος των γονειων σου?Οτι δεν κατειγγειλαν τον 21χρονο?Και αν το ειχαν κανει εσυ τι θα εκανες?Ο νεαρος προφανως θα την εκανε με ελαφρα ...αλλα μετα απο 2 μηνες εσυ μπορει να γνωριζες καποιον αλλο 20χρονο.Τοτε τι θα εκανες?Θα τον απεφευγες?Θα επεφευγες εσυ ολους τους 20χρονους για να μην τον κταγγειλουν οι γονεις σου ή μηπω θα φροντιζες την επομενη φορα να κρυφτεις πιο καλα ωστε να μη το μαθουν οι δικοι σου?Ο πατερας σου θα επρεπε να ειναι με μια καραμπινα μη και σεπλησιασει κανενας?Αυτη ειναι η λυση?Η μηπως το προβλημα ηταν εξαχης οτι δεν καταφεραν να σε μαθουν να βαεις τον εαυτο σου πανω απόλα και να μην παρασυρεσαι απο τπτ?

Γιατι κι εγω ειχα προκλησεις στη ζωη μου και οι περισσοτεροι που με πλησιαζαν ηταν μεγαλυτεροι...λογω εμφανισης εδειχνα μεγαλυτερη.Οταν ομως εβλεπα οτι το πραγμα πηγαινε αλλου μπορεσα να αρνηθω ορθα κοφτα και δε με επειθε κανενας να κανω σεξ χωρις να θελω.

Nikki μου καλημερα...
Στην δικη μου περιπτωση, οταν τα εμαθαν οι γονεις μου, ηταν αργα, η σεξουαλικη επαφη ειχε γινει....Δε θεωρω πως εκαναν καποιο λαθος οι ανθρωποι, αφου εγω ελεγα ψεματα και ξεγλυστρουσα και εκανα το δικο μου...
Προφανως ημουν ας πουμε τυχερη, που οσα μου ελεγε τοτε ο συζυγος τα εννοουσε και δεν τα αναιρεσε ποτέ.....
Οι γονεις μου, οταν τα εμαθαν, μιλησαν μαζι του (ο χαμος που σας ειπα) και του εξηγησαν οτι ειναι αντιθετοι σε αυτη την σχεση. Δεν προσπαθησαν να μας χωρισουν, η μητερα μου τουλαχιστον, και με ειχε απο κοντα....
Οταν μιλησαν τότε με τον αντρα μου, καταλαβαν απο την πειρα τους, οτι , ενταξει, δεν ηταν κανενας αλητης τουλαχιστον.....Σκεφτηκαν λοιπον αυτο που ειπες και εσυ...Πως και να μας χαλασουν την σχεση καποιος αλλος θα βρεθει και ή θα πρεπει να με κλειδωσουν μεσα, ή να με στειλουν εσωτερικη σε κανενα σχολειο....
Αυτο δε σημαινει οτι τους αρεσε ολο αυτο που γινοταν αλλα σιγουρα αν γνωριζοντας τον λιγο καλυτερα εβλεπαν πως κατι δε παει καλα θα τον εδιωχναν με τις κλωτσιες και εγω θα κατεληγα να ψαχνω τα κλειδια του σπιτιου για να ξεκλειδωσω την πορτα να φυγω....
Αναγκαστηκαν λοιπον, ειδικα ο μπαμπας μου να τον καλουν στο σπιτι και να μιλουν συνεχως μαζι του για να μην τους ξανα-ξεφυγει η κατασταση....Ολον αυτον τον καιρο η μητερα μου προσπαθουσε με πλαγιους τροπους να με ελεγχει και ετσι φτασαμε καποια στιγμη να περασω στο πανεπηστημιο και απο κει και περα, ολα πηραν τον δρομο τους....

βιλλυ
03-04-11, 12:14
Και να πω και κατι ακομα, σε οσους υποστηριζουν τι διαφορα εχει το 15-25 με το 15-16 15-17 κ.τ.λ......

ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!!!
Ακομα και η σεξουαλικη επαφη ενος 15χρονου με εναν 23χρονο εχει μεγαλη διαφορα απο την σεξουαλικη επαφη ενος 15χρονου με εναν ας πουμε 17χρονου....Εστω και αν ειναι ετσι κι αλλιως λαθος ( ψυχολογικα, σωματικα και ανατομικα)να κανει σεξ ενα 15χρονο..

Αλλα και η ολη σχεση ειναι διαφορετικη....
Εγω με τον συζυγο μου δεν ειχαμε κοινες παρεες ουτε κοινα ενδιαφεροντα....
Οταν δεν βρισκομασταν οι δυο μας δεν υπηρχε τιποτα αλλο να κανουμε...Οι φιλοι του μου φαινονταν αδιαφοροι και οι φιλοι μου του φαινονταν ανωριμοι....
Στο σινεμα, αλλες ταινιες αρεσαν σε μενα, αλλες σε αυτον...
Με αυτα που εγω γελουσα, αυτος θυμωνε....
Τα αστεια μου για εκεινον ηταν κρυα και τα δικα του αστεια δε μπορουσα να τα καταλαβω...
Αυτος ειχε εννοια τι θα κανει με το μελλον του και εγω τα μαθηματα μου και τι θα φορουσα την αλλη μερα στο σχολειο...
Δεν ηταν κοντα μου, στις εκδρομες μου, στις κοπανες μου, στα παρτυ μου, και δεν ημουν μαζι του στα ξενυχτια, στις εκδρομες του και στα παρτυ του....
Οι διαφορες μας αρχισαν να συγκλινουν οταν εγω εγινα 19 περιπου και αυτος 25.....Οταν δηλαδη ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ!!!!

Dimitra83
03-04-11, 12:19
ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΕΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥ Τ ΕΚΟΒΕΣ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΣΟΥ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΟΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ Κ ΕΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.dimitra καλυτερα να διβαζεισ πρωτα πρωτου γραφεισ κατι εγω δεν ανεφερα καπου πως ειναι φυσιολογικο τ σεξ γιατι οπωσ λεσ κ εσυ μπορει ν τ διαβασει κ εμενα η κορη εαν παισει σε αυτο τ θεμα λεμε τωρα

χαχαχα δεν ειπα οτι θα του εκοβα το γεννητικο του οργανο!!ειπα οτι θα του εκοβα τον χαβα!! προσεχε σε παρακαλω ΤΙ διαβαζεις γιατι εγω ξερω πολυ καλα τι γραφω

Dimitra83
03-04-11, 12:28
μολις μπηκα σε ενα τσατ ως χρυσα14 μονο και μονο για να σας δειξω ....οτι αυτη τη στιγμη μου την πεφτει ενας 34αρης

Dimitra83
03-04-11, 12:32
θα βρω τροπο να το κανω κοπι πειστ γιατι εκει δε πιανει και θα φριξετε μαυτα που λεει

βιολετα3
03-04-11, 12:32
που ειναι αυτο τ τσατ ν μπουμε κ εμεισ ν δουμε?με ενδιαφερει

βιολετα3
03-04-11, 12:36
μολις μπηκα σε ενα τσατ ως χρυσα14 μονο και μονο για να σας δειξω ....οτι αυτη τη στιγμη μου την πεφτει ενας 34αρηςκαι που ξερεισ πως δεν ειναι καποιος μικροτεροσ που εχει δωσει λαθοσ στοιχια οπως εσυ?

Dimitra83
03-04-11, 12:39
Session Start: Sun Apr 03 11:27:17 2011
Session Ident: dimitris_______34
[11:27] Session Ident: dimitris_______34 (GRNet, xrysa14) (dimitris@188.73.203.73)
[11:27] <dimitris_______34> hi
01[11:27] <xrysa14> geia
[11:27] <dimitris_______34> kalhmera
[11:27] <dimitris_______34> kala?
01[11:28] <xrysa14> kala esy?
01[11:28] <xrysa14> eton?
[11:28] <dimitris_______34> omorfa thanks
[11:28] <dimitris_______34> 34,,,,,
[11:28] <dimitris_______34> u?
01[11:28] <xrysa14> 14 mono
[11:29] <dimitris_______34> pws kai edw mesa?
[11:29] <dimitris_______34> gia ti themata milas?
01[11:29] <xrysa14> etsi den eixa ti na kano
[11:29] <dimitris_______34> exeis empiries...?
01[11:29] <xrysa14> ti idoys?
[11:29] <dimitris_______34> sexoualikes
01[11:29] <xrysa14> oxi akom
[11:29] <dimitris_______34> eisai mikroula giayto
01[11:30] <xrysa14> nai to ksero
-
01[11:30] dimitris_______34 is dimitris@188.73.203.73 * z
01[11:30] dimitris_______34 on #hellas
01[11:30] dimitris_______34 using dionisos.irc.gr It's not a bug, it's a feature
01[11:30] dimitris_______34 End of /WHOIS list.
-
[11:30] <dimitris_______34> apo pou eisa
01[11:31] <xrysa14> a8ina esy?
[11:32] <dimitris_______34> xalkida
[11:32] <dimitris_______34> exeis erthei?
[11:32] <dimitris_______34> konta einai
01[11:32] <xrysa14> exo er8ei me toyw goneiw moy
[11:33] <dimitris_______34> ti ala
[11:33] <dimitris_______34> ntinese
[11:33] <dimitris_______34> bafese
01[11:33] <xrysa14> ennoeitai ntinomai
[11:33] <dimitris_______34> se noiazei ti tha foreseis
[11:33] <dimitris_______34> h oxi akoma
01[11:33] <xrysa14> e fisika
[11:33] <dimitris_______34> ti saresei na bazeis?
01[11:36] <xrysa14> apola
[11:36] <dimitris_______34> ?
[11:36] <dimitris_______34> dhl?
[11:36] <dimitris_______34> pes ena paradeigma
01[11:37] <xrysa14> e foystes pantelonia
[11:37] <dimitris_______34> kolhta?
01[11:37] <xrysa14> nai orea einai
[11:37] <dimitris_______34> papoytsia?

δεν ειναι μονο ενασ!!!ειναι ΠΟΛΛΟΙ!! και δε μου κανει για 15χρονο αυτο!!ειναι ανωμαλος!και επαναλαμβανω ειναι ΠΟΛΛΟΙ

Dimitra83
03-04-11, 12:40
που ειναι αυτο τ τσατ ν μπουμε κ εμεισ ν δουμε?με ενδιαφερει

να μπεισ στο mirc ειναι παρα πολυ απλο

Dimitra83
03-04-11, 12:46
α τωρα μου τν πεφτει κ ενας 24:evil: ουτε ενασ κατω των 18 ουτε ενας!!

Dimitra83
03-04-11, 12:52
Session Start: Sun Apr 03 11:27:22 2011
Session Ident: nikosxalkida32
[11:27] Session Ident: nikosxalkida32 (GRNet, xrysa14) (nikosxalki@212.152.85.96)
[11:27] <nikosxalkida32> gia sou mwraki
01[11:43] <xrysa14> geia
[11:46] <nikosxalkida32> apo?
[11:47] <nikosxalkida32> ?
[11:47] <nikosxalkida32> mila mou re mwro
01[11:47] <xrysa14> 32 eisai?
[11:48] <nikosxalkida32> peirazei?
01[11:48] <xrysa14> e eisai megalos
[11:48] <nikosxalkida32> emena den me enoxlei pou eisai mikri
01[11:48] <xrysa14> giati?
[11:48] <nikosxalkida32> mila mou min fovase

γραφει και αλλα ακαταλληλα.δεν μπορω αλλο θα βγω γιατι εχω νευριασει παρα πολυ μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα!!! τι σαπιλα υπαρχει!!τα παιδια μας ειναι εκτεθιμενα σε καθε παιδοφιλο!! θεε μου προσεχε τα παιδακια μας!!!:-(:-(:-(
και μετα μου λετε οτι εχουν και αγνες προθεσεις!30 αντρες ανω των 20 την επεσαν σε ενα 14χρονο κοριτσι ειναι δυνατον?μεσα σε 15 λεπτα!!!ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!! που το ειδατε το ωραιο????
ειδατε λοιπον τι ζηταει ο ενηλικας απο ενα κοριτσακι:evil::evil::evil:

βιολετα3
03-04-11, 13:11
βρε κοπελα μου μπηκεσ σε αυτην τ διαδικασια για να αποδειξεις τη?ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν και αυτη οι ανωμαλοι κανεισ δεν ειπε τ αντιθετο αλλα δεν μπορεισ να τ βαζεις ολουσ σε ενα τσουβαλι.αν και αυτο που μας δειχνεισ μου φαινεται λιγο φτιαχτω και δεν τ λεω επειδη δεν πιστευω πωσ δεν γινονται.

βιολετα3
03-04-11, 13:14
Session Start: Sun Apr 03 11:27:22 2011
Session Ident: nikosxalkida32
[11:27] Session Ident: nikosxalkida32 (GRNet, xrysa14) (nikosxalki@212.152.85.96)
[11:27] <nikosxalkida32> gia sou mwraki
01[11:43] <xrysa14> geia
[11:46] <nikosxalkida32> apo?
[11:47] <nikosxalkida32> ?
[11:47] <nikosxalkida32> mila mou re mwro
01[11:47] <xrysa14> 32 eisai?
[11:48] <nikosxalkida32> peirazei?
01[11:48] <xrysa14> e eisai megalos
[11:48] <nikosxalkida32> emena den me enoxlei pou eisai mikri
01[11:48] <xrysa14> giati?
[11:48] <nikosxalkida32> mila mou min fovase

γραφει και αλλα ακαταλληλα.δεν μπορω αλλο θα βγω γιατι εχω νευριασει παρα πολυ μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα!!! τι σαπιλα υπαρχει!!τα παιδια μας ειναι εκτεθιμενα σε καθε παιδοφιλο!! θεε μου προσεχε τα παιδακια μας!!!:-(:-(:-(
και μετα μου λετε οτι εχουν και αγνες προθεσεις!30 αντρες ανω των 20 την επεσαν σε ενα 14χρονο κοριτσι ειναι δυνατον?μεσα σε 15 λεπτα!!!ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!! που το ειδατε το ωραιο????
ειδατε λοιπον τι ζηταει ο ενηλικας απο ενα κοριτσακι:evil::evil::evil:καιλοιπον τι θελει ενα 14 χρονω σε ενα τετοιο τσατ ασε υποθεσουμε πωσ ησουν οντος 14. φταινε αυτη ανωμαλοι που οντοσ σε αυτην τ περιπτωσοι ειναι ανωμαλοι η οι γονεισ?

Dimitra83
03-04-11, 13:17
αν νομιζεις οτι λεω ψεματα μπες εδω
http://www.mirc.com/get.html ΠΑΤΑ DOWNLOAD
ετσι κατεβαζεις το mirc κανεις connect με ψευδονυμο κ μπαινεις.αν μπεις σαν κοριτσακι κ δε σου την πεσουν εγω θα παω στο φεγγσρι πετωντας. μπαινω 2 χρονια εδω μεσα με ξερουν τα κοριτσια κ δεν εχω ορεξη να πω ψεμματα/για να δειτε οτι λεω αληθεια σας εδωσα κ την ip του ανωμαλου(δηλαδη την ηλεκτρονικη του ταυτοτητα/) αυτο δε μπορω να το φτιαξω!!! με ξερουν τα κοριτσια και αυτο που λες οτι το εφτιαξα μονη μου ολο αυτο με προσβαλλει να ξερεις.αλλα ακομα επιμενεις οτι ο 30αρης εχει πολυ καλη προθεση για το 14χρονο.αντε καλα

koufetaki
03-04-11, 13:18
δημητρα σε συνχαιρω για το επιπεδο το σθενος και την επιμονη σου γτ οσο ασημαντο και να φαινετε σε μερικες αυτο που κανεις αυτη την στιγμη ειναι ενα μεγαλο μαθημα σε ολες μας μπραβο.και να σε χαιρονται τα παιδακια σου που σε εχουν γτ ειναι πολυ πολυ τυχερα.πολυ σωστη σκεψη και το να προσπαθεις να εισαι μεσα στην εποχη που κυλα.εγω τα ζω με τα παιδια μου και ειναι ενας μεγαλος αγωνας θα πω παλι απο μικρη ηλικια,που περνεις το παιδι απο το σχολειο και το ρωτας πως περασες σημερα και αυτο βαριετε και ομως καθε μερα αυτη ειναι η δουλεια μιας μανας να μαθαινει τι κανει το παιδι μακρια της και αργοτερα στο διπλανο δωματιο που θα μιλαει στα τσατ και στο φατσα κτλ να εχει το θαρρος και να θελει να σε χρειαζετε να σου μιλησει να κανεις πλακα μαζι του,να επιβλεπεις:wink:οι παλιες θα θυμαστε ισως την παρενοχληση απο το τηλ. στην κορη μου?http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=66552&highlight=%F0%E1%F1%E5%ED%EF%F7%EB%E7%F3%E7 εαν δεν ημουν διπλα του τι θα γινοταν,για αναρωτηθειτε!!!!

Dimitra83
03-04-11, 13:19
καιλοιπον τι θελει ενα 14 χρονω σε ενα τετοιο τσατ ασε υποθεσουμε πωσ ησουν οντος 14. φταινε αυτη ανωμαλοι που οντοσ σε αυτην τ περιπτωσοι ειναι ανωμαλοι η οι γονεισ?

α δηλαδη κατα τι γνωμη σου δε φταιει ο παιδεραστης αλλα το κοριτσακι που εβαλε μινι!!! μπραβο σου πολυ σωστα σκεφτεσαι!!!

Dimitra83
03-04-11, 13:21
αστο κουφετο εδω η κοπελια μας λεει οτι το εφτιαξα και μονη μου ολο αυτο.αλλα δε κανει τον κοπο να μπει στο τσατ αυτο και να δει ποσοι ανωμαλοι υπαρχουν και ολοι αυτοι κυκλοφορουν εκει εξω και κοιταζουν τα μικρα κοριτσακια.δεν ειναι μονο στο τσατ. αυτος που τωρα μου την επεσε νομιζοντας πως ειμαι 14 αυριο θα παει να την πεσει στο δικο σου παιδι οταν το δει εξω.και αυτο ειναι πολυ χειροτερο και ακομα πιο χειροτερο οταν αυτη η μανα του 14χρονου σκεφτεται ετσι και πει ελα μωρε μια χαρα ειναι κ ο 25αρης!!!και δε το προστατεψει επειδη κιαυτη εκανε τα ιδια απλα θα τον καλεσει σπιτι να τον ρωτησει τι σκοπο εχει.(θα την βαλει την κουλουρα?)

corina
03-04-11, 13:21
Οι διαφορές ακόμα και 2 χρόνων είναι αισθητές στην ηλικία των 15 και δεν είναι το όνειρο ΚΑΝΕΝΟΣ γονιού να βλέπει το παιδί του να συνάπτει σχέσεις (που αναγκαστικά γίνονται ερωτικές.......) με άτομα ακόμα και 5 χρόνια μεγαλύτερα.....
Δεν συζητάμε για την ψυχολογία των ατόμων που αποζητούν μικρούς ή μικρές......(ή τουλάχιστον στην αρχή .....) εννοείται ότι κάτι δεν πάει καλά όταν συναναστρέφονται με τόσο μικρότερους όταν μάλιστα η διαφορά ηλικίας είναι αισθητή στην εφηβεία....πόσο μάλλον διαφορές πάνω από 7 χρόνια......ή 20 χρόνια (ανώμαλοι 100% με την ψευδαίσθηση που βολεύει....ότι τα κορίτσια των 15 είναι γυναίκες.....)

Η αντίδραση του κάθε γονιού είναι σε συνδιασμό με το χαρακτήρα του παιδιού του....
άλλα μόλις μας δουν να μας γυρίζει το μάτι λουφάζουν συνέρχονται.......και τέλος, άλλα όμως αντιδρούν άσχημα για τον εαυτό τους ...προσκολλούνται στον ...άλλο από πείσμα και αντίδραση, αρχίζουν τρέλλες που δεν ξέρουμε και ο άλλος πόσο θα τις εκμεταλευτεί..... μερικές φορές η κατα μέτωπο επίθεση δεν πιάνει άλλες πιάνει ....
Το θέμα είναι να μην φτάσουμε ως εκεί ....να έχουμε "χτίσει" ένα παιδί που αυτοπροστατεύεται και διαθέτει την αυτοεκτίμηση ήδη ώστε να μην δελεαστεί από μια τέτοια σχέση που δεν του προσφέρει τις εμπειρίες που αναλογούν στην ηλικία του αλλά κάτι αλλόκοτο ...ούτε εφηβεία ζει ούτε ως ενήλικας.......

Η αυτοεκτίμηση που είναι και ο ΚΥΡΙΟΣ στόχος του γονιού χτίζεται και βιώνεται όταν το παιδί αισθάνεται ρυθμιστής των θεμάτων του ΑΛΛΑ γνωρίζοντας ότι ο Γονιός θα παρέμβει διορθωτικά αν χρειαστεί ....και η παρέμβαση ΑΝ όλα πάνε καλά μειώνεται με τα χρόνια.....

koufetaki
03-04-11, 13:28
δημητρα τι να πω τωρα για την συμφουριτισσα?!!!!!κορινα πολυ ωραια αυτα που λες και συμφωνω ομως ξεχναςκατι! αυτοι που θελουν τα μικρα παιδακια και τις δεσποινιδουλες ξερουν να παιζουν πολυ καλα το παιχνιδι τους και εκει ερχομαστε εμεις γτ οσο και να εχεις προετημασει ενα παιδι δεν ειναι ωριμο και ετοιμοακομη σε αυτη την ηλικια στην τελικη δεν ειναι ακομη ωριμος ο εγκεφαλος του και δεν κατεχει τις αναλογες εμπειριες,οποτε εκει ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να σταθουμε εμεις.ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΧΑΙΔΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ.

corina
03-04-11, 13:41
Το στέκομαι εμπεριέχει τα πάντα, που διαφωνούμε;;;;
προ τετελεσμένου......
1.στέκομαι και στηρίζω το παιδί μου ΑΝ πιστεύω ότι η επιλογή του είναι καλή
2.στέκομαι και προειδοποιώ συνεχώς αν έχω ενδοιασμούς
3.στέκομαι στο παιδί μου και .....ξεσκίζω τον ανώμαλο με κάθε ένδικο μέσο (μερικοί και με μη....) ΑΦΟΥ έχω προστατέψει και σιγουρέψει το παιδί μου....

αλλά επιμένω το πιο σημαντικό είναι η πρόληψη......και γιαυτό μιλάω για αυτοπεποίθηση

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι χαϊδεύω αυτιά....το θέμα δεν είναι μόνο τι λές αλλά ΠΩΣ το λες και πως σε κόβει το παιδί σου όταν το λες........

Dimitra83
03-04-11, 13:46
συμφωνω ματα που λεει η κορινα ειδικα με το ενδικο μεσο(και μη).δηλαδη θα την πεσει στο παιδι μας ενω ειναι κοριτσακι ενας ενηλικας και εμεις θα κανουμε τι?θα τον καλεσουμε σπιτι για καφε για να δουμε τι σκοπο εχει.κ αν μας πει αυτος οτι ειναι μια χαρα φυσικα θα τον πιστεψουμε και θα την στειλουμε σαυτον.τρομερο.δηλαδη τι περιμενεις να πει?''ναι ειμαι ανωμαλος και μου αρεσουν τα κοριτσακια?'' ολοι αυτοι τον καλυτερο εαυτο δειχνουν.και ολοι οι παιδοφιλοι που επιασαν ηταν ΟΛΟΙ υπερ ανω υποψιας πολιτες!

koufetaki
03-04-11, 13:47
δεν εχω καμια αντιπαραθεση μαζι σου και αναλυουμε απο οτι βλεπω τα ιδια πραγματα με διαφορετικα λογια και δεν ειπα οτι εσυ χαιδευεις τα αυτια αλλα οτι δεν πρεπει να χαιδευουμε τα αυτια οταν συμβαινουν τετοιες καταστασεις σκεφτομενη τον τιτλο και την κινηση της μανας ουσιαστικα που εγραψε -η κορη μου βγαινει με ενα 23-δηλ. δεν υπαρχει το θεμα απλα ειναι εξωπραγματικο για μενα!!!!

Dimitra83
03-04-11, 13:52
και δεν αντεχω να ακουω κουβεντες οπως ''και τι θελει το 14χρονο με τον 25αρη?και τι θελει το 14χρονο εξω?και τι θελει το 14χρονο στο τσατ?''
εδω πριν ακουστηκε οτι ειναι φυσιολογικο να εχει φεις μπουκ!!
δηλαδη ΔΕΝ φταιει ο ανωμαλος που την επεσε στο κοριτσακι!φταιει το κοριτσακι γιατι βρεθηκε μπροστα του!!!
ωραια τοτε!!!αφηστε ολους τους διεστραμμενους εξω και κλειστε τα παιδια στην φυλακη!!:evil:

koufetaki
03-04-11, 13:59
χαχααχαχα !!!α ρε δημητρα!!!!η μπκ ομως δεν εγραψε αλλο περα απο 2μνμτ

Dimitra83
03-04-11, 14:00
περιμενε μπορει να κανει τραπεζωμα στον 23χρονο για να δει τι σκοπο εχει για την 15χρονη κορη της.λες και δεν ειναι αυτονοητος ο σκοπος:?:

supermama
03-04-11, 14:08
αντε παλιιιιι... λοιπον πρωτον να πω οτι Δημητρα εννοητε οτι υπαρχουν αυτα που εβαλες για παραδειγμα. σε ολα τα τσατ. χαμος λεμε. ειναι ειδικα καποια που ειναι ολοι μα ολοι εκει για σεξ. οι συνομιλιες κοριτσια ειναι απολυτα αληθινες και λιγα μας εβαλε να διαβασουμε. μονο τα λαιτ....

τωρα. και παλι ομως εμενα αυτο δε σημαινει κατι. ενας 40ρης πχ σε ενα τσατ με μια 15χρονη εννοητε οτι δε θελει να μιλησει για το τι καιρο κανει εξω.εδω ειναι ξεκαθαρο τι τυπος ειναι. απο τηναλλη ομως πανω σε αυτο παμε αλλου. παμε σε θεματα ασφαλειας του ιντερνετ κτλ κτλ. Ακρως ενδιαφερον αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτο εδω.
μιλουσα πριν με τη μαμα της βαφτιστικιας μου. τωρα ειναι 17 κατι και μου λεγε η μητερα της οτι ειναι στον κοσμο της και δε βοηθαει σπιτι και τετοια. και λεω χαριτολογοντας οτι θαναι ερωτευμενο το κοριτσι! ανοιξαμε κουβεντα λοιπον και ειπαμε διαφορα. ( εντομεταξυ το καλοκαιρι μου λεγε για κατι αγορακια με τη φιλη της και αποτι καταλαβα κανουν καποια πραγματα απο προκαταρκτικα. και καλα μου εδειχναν πως σιχαινοντε το σεξ αλλα δε νομιζω. μετα το πηρε η μητερα μου το τηλ. και ειπε στην κουμπαρα μου (ειναι ιδιας ηλικιας η κουμπαρα με τη μητερα μου. το κοριτσι το εκανε πολυ μεγαλη-το υιοθετησαν βασικα..-) τεσπα λεει η δικια μου.. αααχχχ κουμπαρα αλλαξαν τα χρονια! ετοιμασου σιγα σιγα να ακουσεις το μαντατο. και αργησε κιολας. δε βλεπεις τωρα σε τι ηλικια ξεκινανε? θελω να πω πως οτι τοπε αυτο μια γυναικα μεγαλη και παλιων μυαλων θαλεγα. συνηδητοποιησε ομως πως αν ερθει εκεινη η ωρα δεν υπαρχει επιστροφη. καλο λοιπον θαναι ναναι κοντα στο παιδι παρα να αρχισει τις υστεριες οπως ειπε και μια μαμα εδω στην προηγουμενη σελιδα. υπαρχουν σιγουρα καποιες ηλικιες και καποια νουμερα αποδεχτα και υπαρχουν και καποια που ενοχλουν καπως. αλλα πως να το κανουμε? σε αυτα δεν υπογραφεις κιολας. και σινεχιζω να λεω και γω θα χαιρομουν αν η κορη μου φτασει τα 17 και μετα αρχισω να βλεπω ερωτικη διαθεση αλλα επειδη ξερω ειμαι προετοιμασμενη. εγω θα προσπαθησω να της το περασω αυτο. διαφορετικα το οριο το δικο μου ειναι πχ τουλαχιστον 15. οχι δε μου καθετε καλα αλλα....... συμβαινει! δε μπορω να κανω κατι εκει παρα μονο να μαι κοντα της να την προστατευσω απο αλλα....που με νοιζουν. δε με νοιζει τοσο η πραξη αλλα οι....''παρενεργειες''. κατλαβαινετε τι εννοω

Dimitra83
03-04-11, 14:17
αντε παλιιιιι... λοιπον πρωτον να πω οτι Δημητρα εννοητε οτι υπαρχουν αυτα που εβαλες για παραδειγμα. σε ολα τα τσατ. χαμος λεμε. ειναι ειδικα καποια που ειναι ολοι μα ολοι εκει για σεξ. οι συνομιλιες κοριτσια ειναι απολυτα αληθινες και λιγα μας εβαλε να διαβασουμε. μονο τα λαιτ....

αυτο το ξεχωριζω για να μη λενε μερικες οτι αυτο που εβαλα ειναι κ φτιαχτο:shock:
ομως γιατι διαχωριζεις το τσατ?που ξερεις αν αυτος που μιλησα εγω πριν μαζι του δε παει αυριο κ πειραξει το δικο σου το παιδι οχι στο τσατ αλλα εξω στο δρομο?κ αυτο θα ειναι μικρο κ θα γοητευτει κ απλα θα πεσει στα δυχτια του ανωμαλου?εχωντας μαλιστα μεγαλωσει με την νοοτροπια οτι κ ο 10 χρονια μεγαλυτερος δεν ειναι κακος αρκει να μας πει τι σκοπο εχει:shock:

βιολετα3
03-04-11, 14:28
περιμενε μπορει να κανει τραπεζωμα στον 23χρονο για να δει τι σκοπο εχει για την 15χρονη κορη της.λες και δεν ειναι αυτονοητος ο σκοπος:?:κοριτσακι μου προσεχε τ λεσ γιατι εγω δεν μιλησα για τραπεζωματα εδω ανταλαζουμε γνωμεσ κ δεν προσβαλουμε τουσ αλλουσ ενταξει και μαθε να ακουσ κ τ αλλεσ αποψεισ.οι γνωμεσ ειναι διαφορεσ κ δεν μπορουν ολοι ν συμφωνουν μαζι εχεισ.εχω γραψει τ γνωμη κ εσυ καθεσε κ γραφεισ αλλα.αλλο τραπεζωνο κ αλλο θα του μιλουσα ενταξει

supermama
03-04-11, 14:33
πρωτον εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι κακο αρκει να μας πει τι σκοπο εχει. σε ολα αυτα που γραφω λεω καθαρα περι σεξ. και εχω πει πολλες φορες. οτι δε θα κανω και παρτυ απλα δσε θα ειμαι απολυτη για να μη χαλασω το θαρος που ισως εχει το παιδι μου να μου μιλαει. δηλ αν θελω να το αποτρεψω θελω να το κανω να φανει φυσικο σαν να μιλαει με μια φιλη. χωρις βεβεια να χασω και το ρολο της μητερας. απλα λεω και ξαναλεω οτι με τιποτα δε θαλεγε για παραδειγμα ενα κοφτο ΟΧΙ. τωρα περι τσατ εννοητε οτι θα μπορουσε να συμβει και απο κοντα. το ειπα ετσι για να μη κολησουμε στο θεμα τσατ και ιντερνετ και παει εκει η κουβεντα.

Dimitra83
03-04-11, 14:34
μα εγω δεν μιλησα για σενα αλλα για αυτην που εβαλε το θεμα.και εσυ πεταγεσαι και λες ''εγω δεν ειπαα ετσιιι''
ααα δεν ειμαστε καλα.καποιος δε ξερει να διαβαζει εδω μεσα:rolleyes:

supermama
03-04-11, 14:36
εγω δεν μιλησα για τραπεζωματα ,
αλλο τραπεζωνο κ αλλο θα του μιλουσα ενταξει

συμφωνω. εγω αρχικα ουτε θα του μιλουσα απλα θαθελα πολυ να δω τη φατσα του και να ερθει να παρει το παιδι μου απο το σπιτι. δε λεω σιγκεκριμενα για τον χ23χρονο. γενικα για το οποιοδηποτε φιλο εχει η κορη μου και γενικα θαθελα να ξερω τις παρεες τις

supermama
03-04-11, 14:38
αυτο το ξεχωριζω για να μη λενε μερικες οτι αυτο που εβαλα ειναι κ φτιαχτο:shock:
ομως γιατι διαχωριζεις το τσατ?που ξερεις αν αυτος που μιλησα εγω πριν μαζι του δε παει αυριο κ πειραξει το δικο σου το παιδι οχι στο τσατ αλλα εξω στο δρομο?κ αυτο θα ειναι μικρο κ θα γοητευτει κ απλα θα πεσει στα δυχτια του ανωμαλου?εχωντας μαλιστα μεγαλωσει με την νοοτροπια οτι κ ο 10 χρονια μεγαλυτερος δεν ειναι κακος αρκει να μας πει τι σκοπο εχει:shock:

ολο αυτο σε μενα δεν ηταν απαντηση? θα χαζεψουμε τελικα εδω μεσα..χαχαχα

Dimitra83
03-04-11, 14:42
απλα λεω και ξαναλεω οτι με τιποτα δε θαλεγε για παραδειγμα ενα κοφτο ΟΧΙ. τωρα περι τσατ εννοητε οτι θα μπορουσε να συμβει και απο κοντα. το ειπα ετσι για να μη κολησουμε στο θεμα τσατ και ιντερνετ και παει εκει η κουβεντα.

δε μιλησε κανεις για ενα κοφτο ΟΧΙ.απλα εξηγεις τους λογους οπως ειπε και η κορινα ΠΡΙΝ γινει το κακο και βρει εναν τοσο μεγαλυτερο.(η μαλλον της την πεσει:evil:) της λες οτι εξω κυκλοφορουν ανωμαλοι που την πεφτουν σε μικρα κοριτσακια μονο και μονο γιατι θελουν το ΣΕΞ και τιποτε αλλο.οτι λενε φουμαρα πως τις βλεπουν αλλιως ενω το μονο που θελουν ειναι το αθωο τους κορμακι.
να μη σε πεισει κανενας με αυτα που λεει!αν σε πλησιασει καποιος τετοιος θα το πεις αμεσως σε εμενα και θα τον αναλαβω εγω.
και εδω συμπληρωσα οτι μπαινει και μαζι σου στο τσατ για να δει ΠΟΣΟΙ μεγαλοι θα την πεσουν σενα μικρο κοριτσακι και ΤΙ ακριβως ζητανε.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως την σηζητηση την ειπα στα γρηγορα.εννοειται πως θα παρει πολυ ωρα με πιο πολλες λεπτομεριες και πως θα πρεπει να τα λες σχεδον καθε μερα ολα αυτα.
οχι μολις παει ξαφνηκα 15!αλλα απο πολυ μικρο!!οπως πχ εγω λεω στα παιδια μου απο 2 ετων ''αν σας πλησιασει καποιος στο σχολειο που δεν ξερετε και σας πει να σας δωσει δωρο,γλυκο η να σας μιλησει εσεις θα φυγετε αμεσως και θα το πειτε στην δασκαλα'' οπως τους λεω ΔΕΝ αφηνουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να ακουμπαει το σωμα μας ΟΤΑΝ αυτο μας κανει και νιωθουμε ΑΣΧΗΜΑ.
ΔΕΝ αφηνουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να μας αγκαλιασει ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ δεν το θελουμε.
οχι μονο ξενους αλλα ουτε και να τον ξερουμε,ακομα και αν ειναι ο θειος ο παππους ο μπαμπας .ΚΑΝΕΝΑΝ .αν δεν θελεις απλα θα πεις ΟΧΙ και θα επιμενεις οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.
οχι οτι θεωρω πως ο παππους μας ειναι ανωμαλος! αλλα το οχυρωνεις απο τωρα οτι ΔΕΝ κανει τιποτα που να εχει σχεση με τη σωματικη επαφη(οποιουδηποτε ειδους)εαν ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.
βλεπω κατι παιδακια που τα βαζουν με το ζορι να αγγαλιασουν καποιον συγγενη ενω αυτα δεν θελουν.ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

kateriina
03-04-11, 14:43
ειμαι 15 χρονων και οπως λεω στη μανα μου ειμαστε σε μια ηλικια που μπορουμε να βαλουμε ορια..ο 30χρονος ειναι σιγουρο τι θελει απο ενα ανηλικο κοριτισι αλλα αν η κοπελα ξερει να αναγνωριζει το λαθος απο το σωστο δεν θα κανει κατι που δεν θελει..

Dimitra83
03-04-11, 14:45
ολο αυτο σε μενα δεν ηταν απαντηση? θα χαζεψουμε τελικα εδω μεσα..χαχαχα
καλε αν εννοεις αυτο

μα εγω δεν μιλησα για σενα αλλα για αυτην που εβαλε το θεμα.και εσυ πεταγεσαι και λες ''εγω δεν ειπαα ετσιιι''
ααα δεν ειμαστε καλα.καποιος δε ξερει να διαβαζει εδω μεσα:rolleyes:

το ειπα για την βιολετα
μπερδεψαμε τα μπουτια μας

supermama
03-04-11, 14:49
βλεπω κατι παιδακια που τα βαζουν με το ζορι να αγγαλιασουν καποιον συγγενη ενω αυτα δεν θελουν.ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

δε τσεκαρα ολο αυτο που εγραψες για να μη γεμισω τη σελιδα τσαμπα με τοσες σημειωσεις που κανουμε. συμφωνω σε ολα!!! επιτελους συμφωνησαμε εμεις οι 2!χαχαχα αυτο τελευταιο ποσο δικιο εχεις!!!! ο αντρας μου παντα ελεγε στα μικρα πχ για συγγενης φιολους κτλ στο τελος πχ. δωσε ενα φιλακι! και καμια φορα δεν ηθελε το παιδι! ποποοοο φρικαρα! για να μη μιλησω για το κλασικο που στηνν τελικη δε γουσταρα να φιλαει οποιονδηποτε καθαρα για λογους υγειηνης.. τεσπα. ειναι πολυ σημαντικο αυτο. να μαθουν να επιλεγουν και οχι με το ζορι και ναι! πρεπει απο μικρα να το μαθουν αυτο. αχχχχ τσατιστηκα τωρα. θα τα κουσει ο αντρας μου οταν σχολασει. για να μη το ξανακανει τωρα στο 3ο οταν ερθει με το καλο!χαχα

v.polina
03-04-11, 14:51
ελεγα τοσες μερες να γραψω,να μην γραψω....
απαντω μονο στην μητερα που ανοιξε το θεμα.
16 χρονων γνωρισα ενα παιδι,στο 23 τοτε.μου αρεσε πολυ,ηξερα οτι ειναι καλο παιδι και εκανα εγω την πρωτη κινηση.
δεν ημουν ουτε απο τα ησυχα κοριτσια,ουτε υπερβολικα "αλανι".
το παιδι ηταν οικοδομος,δεν ειχε τελειωσει σχολειο,δουλευε απο τα 15 του.
ναι,ειχαμε και σεξουαλικες σχεσεις,λιγο καιρο αφου τα φτιαξαμε,με απολυτη συναισθηση των πραξεων μας και με ολες τις απαραιτητες προφυλαξεις.ποτε δεν με πιεσε να κανω κατι που δεν ηθελα,ποτε δεν μου φερθηκε σαν να ειμαι ξεπετα.
εγω μετα απο 1 χρονο σχεσης τελειωσα τα αγγλικα μου,μετα απο 2 χρονια σχεσης μπηκα στο πανεπιστημιο-σε αλλη πολη απο αυτη που εμενε το αγορι μου-,τελειωσα στα 4 χρονια τη σχολη μου....

τωρα ειμαστε μαζι 10 χρονια και εχουμε ενα παιδι.
η κορη σου ειναι μεγαλη κοπελα,εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο την δικη της ωριμοτητα και την δικη της ενημερωση το ποια εξελιξη θα εχει η σχεση.
εαν κατι την ενοχλησει σε αυτον,εαν την πιεσει σε οτιδηποτε-ειτε αυτο ειναι το σεξ,ειτε το σχολειο,οι φιλοι η οτιδηποτε-,μπορει καλλιστα να αμυνθει και να τον αφησει.
εσυ ξερεις το παιδι σου και αν μπορεις να της εχεις εμπιστοσυνη.

supermama
03-04-11, 14:51
ειμαι 15 χρονων και οπως λεω στη μανα μου ειμαστε σε μια ηλικια που μπορουμε να βαλουμε ορια..ο 30χρονος ειναι σιγουρο τι θελει απο ενα ανηλικο κοριτισι αλλα αν η κοπελα ξερει να αναγνωριζει το λαθος απο το σωστο δεν θα κανει κατι που δεν θελει..

Κατερινακι! χαιρομαι που απαντησες γιατι ηθελα να ακουσω και μια αποψη απο την αλλη πλευρα. αν ειναι ετσι οπως τα λες πολλα μπραβο που το βλεπεις ετσι. δστηχως δεν ισχυει σε καποια κοριτσια που (γιαμενα)κατα ενα περιεργο τροπο ειναι πιο στο παραμυθι ακομα.)εκει ειναι το προβλημα.. μακαρι ναναι ολα ενημερωμενα.

βιολετα3
03-04-11, 15:00
συμφωνω. εγω αρχικα ουτε θα του μιλουσα απλα θαθελα πολυ να δω τη φατσα του και να ερθει να παρει το παιδι μου απο το σπιτι. δε λεω σιγκεκριμενα για τον χ23χρονο. γενικα για το οποιοδηποτε φιλο εχει η κορη μου και γενικα θαθελα να ξερω τις παρεες τις

σουπερ μαμα κ εγω εννοουσα αλλα εχω τ εντυπωσει πως η συγκεκριμενη κοπελα παιρνει τ απαντησεις μας κ τ φερνει στα μετρα τ ετσι ωστε ν εχει τ ν γραψει.εαν διαβασεισ κ εσυ κ πες μ εγραψα πως θ τ μιλουσα κ οχι τραπεζωμα οχι μονο αυτο αλλα πιο πανω τ ιδιο εκανε ελεος ποια ν μαθουμε ν ακουμε κ ν δεχομαστε ολες τ αποψεις

kateriina
03-04-11, 15:24
Κατερινακι! χαιρομαι που απαντησες γιατι ηθελα να ακουσω και μια αποψη απο την αλλη πλευρα. αν ειναι ετσι οπως τα λες πολλα μπραβο που το βλεπεις ετσι. δστηχως δεν ισχυει σε καποια κοριτσια που (γιαμενα)κατα ενα περιεργο τροπο ειναι πιο στο παραμυθι ακομα.)εκει ειναι το προβλημα.. μακαρι ναναι ολα ενημερωμενα.

εγω δεν ειχα ποτε σχεση με καποιον πολυ μεγαλυτερο αλλα τωρα που συζηταω με την μανα μου για τα αγορια και οτι πρεπει να προσεχω την διαβεβαιωνω οτι δεν προκειται να κανω κατι χωρις να το θελω..ξερω μια κοπελα που ειναι μικροτερη απο εμενα και ειναι εγγυος ειναι και το πως σκεφτεται ενα κοριτσι..

summer99
03-04-11, 15:46
Διάβασα αυτά που έκανε η dimitra αντιγραφή από το chat και έχω νευριάσει αφάνταστα. Σκέφτομαι ότι αυτοί οι 30άρηδες, οι 34άρηδες μπορεί να έχουν παιδιά, μωρά, να είναι γονείς και τα παίρνω, να το παίζουν κύριοι και από την άλλη μπαίνοντας στο chat την πέφτουν σε μικρά. Πρέπει τελικά κάποιος να επέμβει. Ενα παιδί στα 14, στα 15 είναι ανώριμο και ψάχνεται να αποκτήσει εμπειρίες να ζήσει. Μπορεί λοιπόν και να παρασυρθεί σε κάτι που δεν θέλει, αλλά να νομίζει ότι αν το κάνει θα βγει κερδισμένο. Και δε μιλάω μόνο για το σεξ. Καποια στιγμη θα δημιουργήσει και ερωτική σχέση, δεν μπορούμε σαν γονείς να το αποτρέψουμε. Για να μην κάνω διακρίσεις δε μιλάω μόνο για τα κορίτσια αλλά και τα αγόρια. Εγώ ήδη μιλάω στον μεγάλο μου που είναι 9 χρονών για τα ναρκωτικά και του έχω εξηγήσει πόσο κακό κάνουν, ότι σε αρρωσταίνουν σιγά σιγά και να μην πάρει τίποτα από κανέναν ούτε και από φίλο του, ακόμα και αν τον πουν βλάκα. Να γυρίσει να τους απαντήσει ότι βλάκας είσαι εσύ που τα παίρνεις. Εντάξει δε μπορούμε να φυλακισουμε τα παιδιά μας, όμως το να φτάνουμε στο άλλο άκρο και να τα έχουμε τελείως ανεξέλεγκτα είναι και αυτό λάθος.
Επίσης διαβασα και ιστορίες που πριν 10 χρόνια στην ίδια ηλικία κανανε σχέση με 23χρονο. Και πάλι όμως πιστεύω ότι δεν υπήρχε τόση βρωμιά στους ανθρώπους ή τόση εκμετάλευση. Ήταν πιο αγνά τα συναισθήματα και ξανατονίζω όχι ότι τότε δεν κάνανε σεξ.

rad_mid
03-04-11, 16:17
η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

Δεν πιστευω στα 15 ενα κοριτσι ειναι παιδι- γνωριζει οτι υπαρχει φλερτ και περεταιρω. Επισης δεν πιστευω εαν το αγορι της ηταν 17 χρονων θα ειχε λιγοτερες ερωτικες απαιτησεις. Το πιο σημαντικο ειναι το τι ανθρωπος ειναι. Εγω θα τους καλουσα μαζι για καφε να δω τι ανθρωπος ειναι. Το οτι ειναι αριστη μαθητρια και εχει αρχισει να τα παραμελει δεν ειναι περιεργο.

ZWH
03-04-11, 17:04
Το θεμα ειναι να ξερει τι κανει και γιατι το κανει.
Αμφιβαλω ομως αν το μεγαλυτερο ποσοστο κανει οτι κανει γιατι το θελει . Δυστυχως πιεζει ο περιγυρος. Στα χρονια μας θεωρειται μαγκια η ολοκληρωση σε μικρη ηλικια.

pilarin
03-04-11, 18:08
Νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα.

Άλλο η παιδεραστία και άλλο η εφηβική σεξουαλική αφύπνιση.

Ο παιδεραστής έλκεται από το παιδικό, το ασχημάτιστο, το αθώο.

Για αυτό και δεν έλκονται από καμπύλες, θηλυκότητα ή αρρενωπότητα με την κλασική έννοια που θα τραβούσε ένα άντρα ή μία γυναίκα αντίστοιχα.

Αντιθέτως βλέπουμε ότι κυνηγάνε παιδιά - αγόρια και κορίτσια - κάτω από μία συγκεκριμένη ηλικία έως και νεογέννητα τα οποία φυσικά δεν έχουν κανένα στοιχείο ανάπτυξης του φύλου τους.

Στην έννοια της παιδεραστίας εμπεριέχονται συνήθως οι έννοιες της βίαιης επιβολής ενός δυνατού προς ένα αδύνατο, με τη βία αυτή να φτάνει σε επίπεδα τόσο σκληρά ώστε να φέρει ακόμα και το θάνατο.

Τραγικό αλλά αληθινό.

Όταν όμως ο έφηβος αρχίζει να αναζητά τη σεξουαλική του ταυτότητα και νιώθει έτοιμος να πειραματιστεί, να ψαχτεί , να δει τέλος πάντων τί γίνεται με αυτό το ζήτημα.. τότε ναι, θα έχουμε περιπτώσεις 15 - 16 - 17χρονων να κάνουν σχέση με μεγαλύτερούς του ή ακόμα και με συνομήλικους, με σκοπό κάποια στιγμή να φτάσουν στο σεξ.

ΑΥΤΟ πρέπει να είναι το θέμα συζήτησης για το συγκεκριμένο topic, κατά την άποψή μου πάντα.

βιολετα3
03-04-11, 18:09
δε μιλησε κανεις για ενα κοφτο ΟΧΙ.απλα εξηγεις τους λογους οπως ειπε και η κορινα ΠΡΙΝ γινει το κακο και βρει εναν τοσο μεγαλυτερο.(η μαλλον της την πεσει:evil:) της λες οτι εξω κυκλοφορουν ανωμαλοι που την πεφτουν σε μικρα κοριτσακια μονο και μονο γιατι θελουν το ΣΕΞ και τιποτε αλλο.οτι λενε φουμαρα πως τις βλεπουν αλλιως ενω το μονο που θελουν ειναι το αθωο τους κορμακι.
να μη σε πεισει κανενας με αυτα που λεει!αν σε πλησιασει καποιος τετοιος θα το πεις αμεσως σε εμενα και θα τον αναλαβω εγω.
και εδω συμπληρωσα οτι μπαινει και μαζι σου στο τσατ για να δει ΠΟΣΟΙ μεγαλοι θα την πεσουν σενα μικρο κοριτσακι και ΤΙ ακριβως ζητανε.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως την σηζητηση την ειπα στα γρηγορα.εννοειται πως θα παρει πολυ ωρα με πιο πολλες λεπτομεριες και πως θα πρεπει να τα λες σχεδον καθε μερα ολα αυτα.
οχι μολις παει ξαφνηκα 15!αλλα απο πολυ μικρο!!οπως πχ εγω λεω στα παιδια μου απο 2 ετων ''αν σας πλησιασει καποιος στο σχολειο που δεν ξερετε και σας πει να σας δωσει δωρο,γλυκο η να σας μιλησει εσεις θα φυγετε αμεσως και θα το πειτε στην δασκαλα'' οπως τους λεω ΔΕΝ αφηνουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να ακουμπαει το σωμα μας ΟΤΑΝ αυτο μας κανει και νιωθουμε ΑΣΧΗΜΑ.
ΔΕΝ αφηνουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να μας αγκαλιασει ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ δεν το θελουμε.
οχι μονο ξενους αλλα ουτε και να τον ξερουμε,ακομα και αν ειναι ο θειος ο παππους ο μπαμπας .ΚΑΝΕΝΑΝ .αν δεν θελεις απλα θα πεις ΟΧΙ και θα επιμενεις οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.
οχι οτι θεωρω πως ο παππους μας ειναι ανωμαλος! αλλα το οχυρωνεις απο τωρα οτι ΔΕΝ κανει τιποτα που να εχει σχεση με τη σωματικη επαφη(οποιουδηποτε ειδους)εαν ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.
βλεπω κατι παιδακια που τα βαζουν με το ζορι να αγγαλιασουν καποιον συγγενη ενω αυτα δεν θελουν.ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.εδω θα συμφωνησω και εγω μαζι σου για το τελευταιο που γραφεισ αλλα και για τα πιο πανω.απλα σε καποια πραγματα που εχω γραψει αντιστρεφεισ αυτα που γραφω κ δεν μου αρεσει εδω ειμαστε για να γραφουμε γνωμεσ εμπειριεσ κ αποψεισ.θα σου δωσω ενα παραδειγμα εγραψα πωσ δεν βρισκω σωστω τ σεξ ενω εσυ ειπεσ πωσ εγω λεω τ αντιθετω

βιολετα3
03-04-11, 18:16
[QUOTE=pilarin;1974258]Νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα.

Άλλο η παιδεραστία και άλλο η εφηβική σεξουαλική αφύπνιση.

Ο παιδεραστής έλκεται από το παιδικό, το ασχημάτιστο, το αθώο.

Για αυτό και δεν έλκονται από καμπύλες, θηλυκότητα ή αρρενωπότητα με την κλασική έννοια που θα τραβούσε ένα άντρα ή μία γυναίκα αντίστοιχα.

Αντιθέτως βλέπουμε ότι κυνηγάνε παιδιά - αγόρια και κορίτσια - κάτω από μία συγκεκριμένη ηλικία έως και νεογέννητα τα οποία φυσικά δεν έχουν κανένα στοιχείο ανάπτυξης του φύλου τους.

Στην έννοια της παιδεραστίας εμπεριέχονται συνήθως οι έννοιες της βίαιης επιβολής ενός δυνατού προς ένα αδύνατο, με τη βία αυτή να φτάνει σε επίπεδα τόσο σκληρά ώστε να φέρει ακόμα και το θάνατο.

Τραγικό αλλά αληθινο ........................................................................................................ .να λοιπον και καποια κοπελα που αναλησε ακριβως τ ειναι παιδεραστια γιατι εδω τουσ εχουν βαλει ολουσ σε ενα τσουβαλι.ασ τ διαβασουν μερικεσ κοπελεσ για να τοκαταλαβουν γιατι δεν μπορω να ακουω αλλο ν κατηγορουν τα 20 που μπορει να συναψει σχεση με μ 16 οτι σονη και καλα ειναι παιδεραστεσ ελεοσ

koufetaki
03-04-11, 20:24
εγω δεν καταλαβα αυτο που λες βιολετα απο τα γραπτα της συνομηλητριας.απλα καταλαβα οτι εγραψε ποιο αναλυτικα το προβλημα που τελικα ας συμφωνησουμε ολες εδω υπαρχει-παιδεραστια-εναν γνωστο τραγουδιστη συνθετη τον θυμαστε με την 16χρονη που βγηκαν και βιντεακια καποτε?το 15-16που ακομη πλαθετε και ευκολα χειραφετειται και πολυ ευκολα μπορει να βρεθει σε μια κατασταση που δεν θα θελε να βρεθει λεει η κοπελα ουσιαστικα.οσο για την δεσποινης 16 χρ. που εγραψε ποιο πανω μπορει να ξερει τι ειναι το σωστο και ως που θελει να φτασει ομως αν βγει με καποιον μεγαλυτερο καποιο απογευμα δεν μπορει να ξερει μεχρι που θα φτασει ο μεγαλυτερος.δεν πρεπει να υπαρχει δηλ. καμια σχεση τετοιου ειδους,ας το λεω εγω που ειμαι 38χρ.και εχω δει κατι περισσοτερο μεχρι τωρα στην ζωη!!!

Dimitra83
03-04-11, 20:44
καλα ας βγει το 15χρονο με τον 25χρ να την παει τσαρκες με το ντουντου να της δειξει τη ζωη που αυτη θελει να κανει(δηλαδη να ειναι 100%ανεξαρτητη)για την οποια ειναι μικρη ακομα για να ειναι υπευθυνη 100%για τον εαυτο της(δε μπορει καν να αυτοσυντηρηθει) και της λεει και 5 παρλαπιπες(σαγαπω σε λατρευω θα σαγαπω για παντα εχεις ωραια ματια) και να δεις για ποτε την κανει οτι θελει ο 25χρ την αβγαλτη την 15χρ. και ειδικα αφου θα ειναι και ο πρωτος της(στο σεξ) εκει να δεις απο τη μυτη θα την σερνει

pilarin
03-04-11, 20:53
Το "σ' αγαπώ" και "σε λατρεύω" μπορεί να τα πει και ο 16αρης αν έχει στο μυαλό του το σεξ... ή μπορεί να τα εννοεί κιόλας... και η κοπέλα του να πέσει και να του κάτσει...

Το ντουντού μπορεί να είναι και παπί και πάλι τα αποτελέσματα να είναι ίδια.

Το θέμα είναι κατά πόσο η κοπέλα των 15-16 ετών νιώθει έτοιμη να προχωρήσει στο επόμενο βήμα και ποιος θα της κάνει κλικ τέλος πάντων.

Έτσι όπως έγινε στη δική μου περίπτωση αλλά και στη περίπτωση πολλών άλλων συμφορουμίτισσων.

Απλώς κάποια στιγμή γίνεται ένα κλικ με κάποιον άνθρωπο και προχωράς.

Και ναι... πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση ένας 20άρης να ερωτευτεί μία 16άρα χωρίς να είναι παιδεραστής απαραίτητα.

Και πάλι όμως το θέμα μας είναι πιστεύω ότι είναι το πως διαχειριζόμαστε τη σεξουαλική αφύπνιση και όχι πως αποτρέπουμε τον κάθε εν δυνάμει ανώμαλο.

Dimitra83
03-04-11, 20:56
τον ιδιο αερα και το ιδιο τουπε εχει ο 16αρης με τον 25?μη λεμε οτι θεμε! ο 16 το πολυ να ειχε 2-3 κοπελες η και καμια και ο 25 θα ειχε 10! πλακα κανουμε τωρα? ποιος ειναι ποιο ψαρωμενος?ο 25αρης περασε απο τα 15 και ξερει πως σκεφτονται και τι θελουν να ακουσουν και αυτα θα πει για να την ριξει κ να την κανει ευκολο κουμαντο

derbybaby
03-04-11, 21:01
τοσες κοπελες το θεωρουν τοσο φυσιολογικο να σχετιζεται μια πιτσιρικα 15 χρονων με εναν νεαρο αντρα 23 χρονων? συμφωνω πως εαν ενακοριτσι βαλθει να τα κανει ολα θα τα κανει κ με τον συνομιληκο αλλα ρε παιδια γιατι υπαρχει ο διαχωρισμος ενηλικα κ ανηλικου?δηλ θελετε να πειτε πως σκεπτοσασταν με την ιδια λογικη σαν 15αρες με αυτην που εχουμε τωρα??εγω αρκετα πραγματα που εκανα τα μετανιωνω κ ευχαριστω τη μανα μ που με κυνηγουσε απο πισω κ τον πατερα μ που ηταν αυστηρος.

aleca
03-04-11, 21:07
ενας ξεψαρωμενος 17αρης που έχει 'ψιλπερπατησει' κι ολας ειναι πολυ πιο επικινδυνος απο εναν 25αρη. Εχει περισσοτερες ορμες (οχι μονο σεξουαλικες) και δνε εχει ιδεα οχι μονο πως να προστατευσει το κοριτσακι αλλα και τον ιδιο του τον εαυτο.
Θα συμφωνησω με την pilarin
Και πάλι όμως το θέμα μας είναι πιστεύω ότι είναι το πως διαχειριζόμαστε τη σεξουαλική αφύπνιση και όχι πως αποτρέπουμε τον κάθε εν δυνάμει ανώμαλο. (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=34124)

Επισης σε καθε ηλικια αυτος που θα περναει τον αλλον καποια χρονια θα
'ξερει πως σκεφτονται και τι θελουν να ακουσουν και αυτα θα πει για να την ριξει κ να την κανει ευκολο κουμαντο'

Οσο για το επιχειρημα οτι στα 25 πχ η κοπελα θα ειναι εμπειρη για να αντικρουσει τον επιτηδειο εγω δεν το πιστευω. Η εμπειρια μου λεει πως δεν εχει να κανει τοσο με ηλικιες οταν δεν προκειται για παιδια, αλλα με χαρακτηρες.

Dimitra83
03-04-11, 21:11
οποτε ο 17αρης ειναι πιο επικυνδινος απο τον 25αρη
αρα δια της ατοπου απαγωγης το 15χρονο παιδι μας ειναι πιο ασφαλες με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο:shock: και πρεπει να τον εμπιστευομαστε περισσοτερο
:rolleyes:
οποιο κοριτσακι τα διαβασει αυτα παρακαλω να μην τα δεσει και κομπο!!!

aleca
03-04-11, 21:13
σαν τις ειδησεις του σταρ κανεις ρε δημητρουλα.....κοβεις -ραβεις αρκει να βγει η ειδηση.....
τεσπα, αποχωρω...
θεωρω πως εγραψα ξεκαθαρα τι εννοω.

Dimitra83
03-04-11, 21:15
συγνωμη αλλα εγω δε θα ανακουφιστω αν μου πει η κορη μου στα 15 οτι θα βγει με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο νιωθωντας την ψευδεσθηση οτι ειναι ακινδυνος σε σχεση με εναν της ηλικιας της!!!απο ποτε ενα παιδι (ο 16αρης που ειπες) ειναι πιο επικυνδινος απο εναν ΑΝΤΡΑ??? ΚΑΙ ΠΑΛΙ βλεπω οτι κατηγορειτε τα παιδια.
'''τα κοριτσακια φταινε που τους την πεφτουν οι μεγαλοι γιατι ντυνονται καπως..και μπαινουν στα τσατ!!''
και τωρα η αλλη αποψη
''ο 16αρης ειναι επικυνδινος''!!!
εχω φρικαρει τελειως μαυτα που λετε!!

Dimitra83
03-04-11, 21:16
ενας ξεψαρωμενος 17αρης που έχει 'ψιλπερπατησει' κι ολας ειναι πολυ πιο επικινδυνος απο εναν 25αρη.

αυτο δεν ειπες?η δε βλεπω καλα?οτι ο 17χρ ειναι πολυ πιο επικυνδινος απο εναν 25?

pilarin
03-04-11, 21:23
Ο σκοπός μου δεν είναι να πούμε στα 16χρονα
ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ

Αυτό που θέλω να τους πω είναι
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ - ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ - ΠΡΟΦΥΛΑΞΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

Ζημιά μπορεί να κάνει ο 25αρης αλλά και ο 16άρης.

ΠΑΡΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕΞ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ

Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Ελπίζω αυτό να γίνετε κατανοητό.

βιολετα3
03-04-11, 21:31
ενωειτε πωσ υπαρχει παιδεραστει κ ολοι τ ξερουμε αλλα αυτο που πηραξε εμενα ειναι πωσ εδω λεμε οι διαφορα ηλικιασ μεσα σε μια σχεσει κ οχι για παιδεραστεσ δεν μπορουμε ν τ γενικευουμε ολα κ ν λεμε πως ενας 20ρησ ειναι παιδοφιλοσ γιατι τ εχει με μια 15 16 17.γιατι κ εμενα ο ξαδερφοσ μου ειναι 22 κ τ εχει μ μια κοπελα 17χρονων τωρα εδω κ ενα χρονω κ τ ξερουν οι γονεισ της δηλαδη τ ειναι παιδεραστεισ ελεοσ

elena26
03-04-11, 21:58
Πάντως τα πάντα είναι σχετικά και όπως είπε και μία μανούλα εκπαιδευτικός ποιό πάνω η οικογένεια παίζει μεγάλο ρόλο αλλά είναι και θέμα προσωπικότητας παιδιού!Εγώ όταν είμουν 15(1η λυκειου είναι και όχι γυμνάσιο)είχα πάντως μία υπέροχη σχέση με έναν 26 και όμορφα περνάγαμε και παρόλο που είμασταν μαζί 9 μήνες έρωτα δεν κάναμε και ούτε με πίεσε!!και είξερα φίλες στην ηλικία μου με συμμαθητές μας που μετα απο λίγουσ μήνες τισ εκβίαζαν πως η θα κάνουν έρωτα η θα πάνε με πληρωμένες οπότε όλα είναι σχετικά και το μόνο που μπορούμε να δόσουμε στα παιδιά μας είναι όσο καλήτερη παιδία γίνεται και σωστή ενημέρωση και απο εκεί και πέρα να είμαστε δίπλα τους!Όσο τώρα για τα όρια που μπορούν να βάλουν οι γονείς είναι ανάλογα το παιδί γιατί είχα φίλες αδερφές με φανταστικούς γωνείς η μία διαβαζε όλη μέρα και η άλλη όταν κοιμόντουσαν οι γονείς της την έκανε για ποτό.Εγώ απο την άλλη(και εγώ πολύ αντιδραστική στην εφηβία)ρώταγα την μητέρα μου και επειδι είξερε πως θα έκανα το αντίθετο εάν με περιόριζε πολύ μου επέτρεπε να βγω και απλά μου έδιχνε εμπιστοσύνη και ερχόταν και με έπερνε.Πιστεύω πως άξιζα την εμπιστοσύνη της και έτσι έζησα μία έντονη όμορφη εφηβία με τουσ γονεις μου δίπλα μου χωρίσ να με περιορίσουν.

Dimitra83
03-04-11, 22:12
ενωειτε πωσ υπαρχει παιδεραστει κ ολοι τ ξερουμε αλλα αυτο που πηραξε εμενα ειναι πωσ εδω λεμε οι διαφορα ηλικιασ μεσα σε μια σχεσει κ οχι για παιδεραστεσ δεν μπορουμε ν τ γενικευουμε ολα κ ν λεμε πως ενας 20ρησ ειναι παιδοφιλοσ γιατι τ εχει με μια 15 16 17.γιατι κ εμενα ο ξαδερφοσ μου ειναι 22 κ τ εχει μ μια κοπελα 17χρονων τωρα εδω κ ενα χρονω κ τ ξερουν οι γονεισ της δηλαδη τ ειναι παιδεραστεισ ελεοσ

κοιταξε αυτος που ειναι 22 και τα εχει με μια 17 μπορει να μην ειναι παιδεραστης αλλα αυτος που ειναι 30 και τα εχει με ενα κοριτσακι 15 ναι ειναι παιδεραστης και δεν ειναι φυσιολογικο ενας αντρας να βρει κατι ερωτικο σε ενα κοτιτσακι. και μη μου πεις οτι ειναι το ιδιο 17-22 με 30-15 γιατι κ αυτη τη διαφορα την θεωρεις φυσιολογικη αν καλεσεις τον 30χρ σπιτι σου και του μιλησεις και δεις οτι ολα ειναι οκ ετσι?

supermama
03-04-11, 22:40
βρε κοριτσια! ελα πειτε την αληθεια! τωρα πιστευετε οτι θα βγαλουμε ακρη με ολο αυτο? ολες θελουμε το καλο των παιδιων μας αλλα να που τελικα οι αποψεις μας δε προκειτε να συνηπαρξουν. νομιζω πως θα το συζηταμε αιωνια εδω χωρις να βγαλουμε ακρη. στο τελος θα βγαλουμε τα μαχαιρια και οποια τα καταφερει...χαχαχα εφοσον δεν απανταει η υποτιθεμενη μητερα που εβαλε το θεμα τι το σινεχιζουμε εμεις? νομιζω οι αποψεις μας πια ειναι ξεκαθαρες οι μια στην αλλη μεταξυ μας. ασχετα αν συμφωνουμε..απλα επαναλαμβανομαστε πλεον με λιγο διαφορετικες εκφρασεις.
οποιος μας διαβαζει ας βγαλει τα συμπερασματα του μονος του

Dimitra83
03-04-11, 22:43
αληθεια η κυρια που εβαλε το θεμα που ειναι?
μηπως ειναι μουφα?
μηπως ειναι ο 23χρονος που εβαλε στο ματι το 15χρ?(αν εισαι εσυ κατω τα κουλα σου γομαρι)
ας μας απαντησει να μας πει τι εγινε τουλαχιστον

supermama
03-04-11, 22:46
αν σου πω καιμενα μου περασε αυτη η ιδεα. αλλα.... μπα μωρε.. . ποιος ξερει? εγω λεω να το αφησουμε παντως.. φτανει πια! ας δωσει σημα η κ. αγνωστη και τα ξαναλεμε

marsolan
03-04-11, 22:52
!Εγώ όταν είμουν 15(1η λυκειου είναι και όχι γυμνάσιο)

εγω παντως ειχα συμμαθητες που ειχαν γινει 15 πριν τελειωσει η Γ'Γυμνασιου χωρις να εχουν χασει χρονια διοτι ειχαν τα γενεθλεια Απριλιο κι ετσι τα παταγαν τα 15.Σαφως βεβαια υπηρχαν κι αλλοι που 15αριζαν τον Φλεβαρη-Μαρτη..οσο διανυαμε την Α'Λυκειου...
σχετικο ειναι αυτο βεβαια...
αλλωστε τωρα που τα παιδια πανε Α Δημοτικου 6 ετων και 6.5αρια....το 15 θα ειναι σιγουρακι Γ΄Γυμνασιου μην σου πω και μικροτερα!!

τα παραπανω εντελως ενημερωτικα!;)

marsolan
03-04-11, 22:55
μηπως ειναι μουφα?
μηπως ειναι ο 23χρονος που εβαλε στο ματι το 15χρ?(αν εισαι εσυ κατω τα κουλα σου γομαρι)

οπου και να ειναι η κυρια,Δημητρα μου,δεν εχει σημασια γιατι ειτε μουφα ειτε οχι δοθηκε μια καταπληκτικη ευκαιρια να συζητηθει κατι που τελικα ειναι αρκετα σημαντικο για γονεις και παιδια!

βιολετα3
03-04-11, 22:59
κοιταξε αυτος που ειναι 22 και τα εχει με μια 17 μπορει να μην ειναι παιδεραστης αλλα αυτος που ειναι 30 και τα εχει με ενα κοριτσακι 15 ναι ειναι παιδεραστης και δεν ειναι φυσιολογικο ενας αντρας να βρει κατι ερωτικο σε ενα κοτιτσακι. και μη μου πεις οτι ειναι το ιδιο 17-22 με 30-15 γιατι κ αυτη τη διαφορα την θεωρεις φυσιολογικη αν καλεσεις τον 30χρ σπιτι σου και του μιλησεις και δεις οτι ολα ειναι οκ ετσι?σιγουρα δ ειναι τ ιδιο εγω θα πω ενα τελευταιο κ θ τ ληξω πιστευω πωσ δ ειναι ολοι οι 30ρηδεσ παιδεραστες οχι πωσ δ υπαρχουν μιλαω για τ δικια μ ιστορια εχω 15χρονια διαφορα μ τ αντρα μ ημουν 16 τα εφεραν ετσι τ πραγματα παντρευτηκαμε εχουμε 3παιδια ειμαστε 8χρονια μαζι δηλαδη τ ειναι παιδεραστησ? δ μ εκμεταλευτηκε θ μπορουσε ν εκανε τ δουλεια του κ ν εφευγε ε δ θ μπορουσε?για αυτο λεμε μην τ γενικευουμε ολα.σιγουρα δ ειναι
φυσιολογιο! κ επειδη στην περιπτωση τι δικια μ πηγαναν ολα καλα θ πρεπει ν τ κανουν και αλλες προς θεου

supermama
03-04-11, 23:06
σιγουρα δ ειναι τ ιδιο εγω θα πω ενα τελευταιο κ θ τ ληξω πιστευω πωσ δ ειναι ολοι οι 30ρηδεσ παιδεραστες οχι πωσ δ υπαρχουν μιλαω για τ δικια μ ιστορια εχω 15χρονια διαφορα μ τ αντρα μ ημουν 16 τα εφεραν ετσι τ πραγματα παντρευτηκαμε εχουμε 3παιδια ειμαστε 8χρονια μαζι δηλαδη τ ειναι παιδεραστησ? δ μ εκμεταλευτηκε θ μπορουσε ν εκανε τ δουλεια του κ ν εφευγε ε δ θ μπορουσε?για αυτο λεμε μην τ γενικευουμε ολα.σιγουρα δ ειναι
φυσιολογιο! κ επειδη στην περιπτωση τι δικια μ πηγαναν ολα καλα θ πρεπει ν τ κανουν και αλλες προς θεου

δε το συζηταμε οτι δεν ειναι ολοι οι ιδιοι. ασχετα αν επιμενουν καποια κοριτσια. εννοητε δεν ειναι. απλα οπως λες ειμαστε οι τυχερες. και γιανα προλαβω την πιθανη αντιδραση στο μηνυμα σου, λεω πως λεμε απλα τις ιστοριες μας. οπως και λενε και τα αντιθετα οι αλλες κοπελες. στην τελικη οποιος διαβαζει ας αποφασισει τι θεωρει σωστο...

Ellemphriem
03-04-11, 23:31
μηπως ειναι μουφα?

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Dimitra83
03-04-11, 23:39
:twisted::lol:

mmdad
03-04-11, 23:45
Σκηνικο σημερα στην εκκλησια μας...
2 χρονος μπομπιρας (οχι οι δικοι μου οι κοιμισμενοι) ακολουθει συνεχως μια 15μηνη πιτσιρικα. Ο ελλην πατερας του κοριτσιου λεει στον πατερα του αγοριου: Θα σου κανω παραπονα γιατι ο γιο σου κυνηγαει την κορη μου.
Φυσικα το ειπε για αστειο και οι περισσοτεροι εδω γνωριζοαται, αλλα ακομη και αν υπαρχουν μητερες πιο προεδευτκες πιστευται πως οι ελληνες πατερες θα αφησουν αρσενικο διπλα στο κοριτσακι τους??? (πριν αρχισουν να ανησχυχουν μηπως τους "μεινει στο ραφι"...)

tzini
04-04-11, 00:21
Σκηνικο σημερα στην εκκλησια μας...
2 χρονος μπομπιρας (οχι οι δικοι μου οι κοιμισμενοι) ακολουθει συνεχως μια 15μηνη πιτσιρικα. Ο ελλην πατερας του κοριτσιου λεει στον πατερα του αγοριου: Θα σου κανω παραπονα γιατι ο γιο σου κυνηγαει την κορη μου.
Φυσικα το ειπε για αστειο και οι περισσοτεροι εδω γνωριζοαται, αλλα ακομη και αν υπαρχουν μητερες πιο προεδευτκες πιστευται πως οι ελληνες πατερες θα αφησουν αρσενικο διπλα στο κοριτσακι τους??? (πριν αρχισουν να ανησχυχουν μηπως τους "μεινει στο ραφι"...)

καλοοοοοοο!

koufetaki
04-04-11, 13:19
η κορη μου το φεβρουαριο εκλεισε τα 14 και μπηκε στα 15 πηγαινει δευτερα γυμνασιου κανονικα!!!!εγω παντος ελπιζω να μπηκαν καποιες σκεψεις σε ολες τις μανουλες και οταν μεγαλωνουν τα παιδακια σας να εχετε μια καλη αντιληψη πανω σε αυτα τα θεματα,παντος οπως οταν ερχετε ενα μωρακι στην ζωη μας και οι 8μιση μηνες ειναι μια προετημασια στον ερχομο του ετσι και το μεγαλωμα ενος παιδιου ολα αυτα που περναμε μεχρι την εφηβια ειναι μια προετημασια για αυτη την δυσκολη περιοδο.....για παραπερα δεν ξερω αλλα θα το ανακαλυψω-ουμε,σιγα σιγα;)

Morchelina
04-04-11, 17:36
Επειδή η δικιά μου τα κλείνει τέλος Ιουλίου ανακάλυψε εσύ και πες μου και μένα :lol:. Εμένα δεν με απασχολούν οι πολύ μεγάλοι αλλά οι λίγο μεγαλύτεροι μέχρι 20 χρονών που τα μικρά τους βλέπουν σαν θεούς. Αρκετά μεγάλοι ώστε να τους θεοποιούν αλλά και αρκετά μικροί ώστε να κάνουν επιπολαιότητες. Όχι ότι προτιμώ τους ακόμα μεγαλύτερους, να ξεκαθαριστεί.

Δεν πρέπει να περιμένουμε από τον άλλο, πρέπει το παιδί να ξέρει και μάλιστα με τεχνικές λεπτομέρειες. Γιατί μπορεί η Δήμητρα να λέει ότι δεν είναι φυσιολογικό για το 15χρονο αλλά όλα μπροστά μας τα βρίσκουμε. Μία κοπέλα είχε γράψει στην αρχή ότι την κάλεσε η κόρη της και της είπε ότι ολοκλήρωσε τη σχέση της και μετά φρόντισε η μαμά να την ενημερώσει. Φέξε μου και γλύστρησα.

Πάντως πρόσφατα παντρεύτηκε η κόρη μιας φίλης μου στα 27 μετά από 10 χρόνια σχέση. Αυτή ήταν 17 και αυτός 22 όταν τα φτιάξανε. Ε, και η φίλη μου πάντα πίστευε ότι ήταν συνομήλικοι, μέχρι που παντρεύτηκαν :shock: και έμαθε την ηλικία του γαμπρού. Φυσικά δεν είναι τίποτα τρομερό αλλά όταν τα πρωτοέφτιαξαν μπορεί και να είχε εφησυχασθεί ότι η κόρη της τα έχει με συνομήλικο. Καλά το βλέπω το τρένο να έρχεται καταπάνω μας.

supermama
04-04-11, 18:13
αυτο με τους μπαμπαδες ειναι ενα θεμα.. ο δικος μου το παιζει μοντερνος αλλα το βλεπω εγω. θαχουμε ντραβαλα σαν ερθει η ωρα. κλασικα μαλλον θαναι ο τελευταιος που θα μαθει..χαχαχα οχι οκ. παντως ναι εγω τοχω πει. ειμαι υπερ της ενημερωσης εστω και απο νωρις παρα ναχω παρατραγουδα. και δε λεω για μια σχεση που να μη συμφωνω αλλα αυτο που θα μπορουσε να γινει πιο περα........(εγκυμοσυνες κτλ..) εκει εγω κολαω και φοβαμαι. τα αλλα ειναι πιο ευκολα.

Dimitra83
04-04-11, 21:45
)Επειδή η δικιά μου τα κλείνει τέλος Ιουλίου ανακάλυψε εσύ και πες μου και μένα :lol:. Εμένα δεν με απασχολούν οι πολύ μεγάλοι αλλά οι λίγο μεγαλύτεροι μέχρι 20 χρονών που τα μικρά τους βλέπουν σαν θεούς. Αρκετά μεγάλοι ώστε να τους θεοποιούν αλλά και αρκετά μικροί ώστε να κάνουν επιπολαιότητες. Όχι ότι προτιμώ τους ακόμα μεγαλύτερους, να ξεκαθαριστεί.

Δεν πρέπει να περιμένουμε από τον άλλο, πρέπει το παιδί να ξέρει και μάλιστα με τεχνικές λεπτομέρειες. Γιατί μπορεί η Δήμητρα να λέει ότι δεν είναι φυσιολογικό για το 15χρονο αλλά όλα μπροστά μας τα βρίσκουμε. .

δε το καταλαβα αυτο.γιατι χρησημοποιησες εμενα ως παραδειγμα κ οχι καμια αλλη?ουτε σαν παραδειγμα δε θελω να βλεπω οτι ενας γομαρος θα αγγιξει το κοριτσακι μου.και θα το μαθω γιατι μονο μια αδιαφορη μανα δε θα μπορεσει να αναγνωρισει τα σημαδια οτι το παιδι της εχει σχεση.(πρωτον).και ποσο μαλλον αν ειναι με εναν γομαρο.
και αφου χρησημοποιησες το παιδι μου ως παραδειγμα τοτε θα βαλω και εγω το δικο σου παιδι.και ρωταω
1)πες οτι στα 15 γνωριζει εναν 25?27?θες παραπανω για να ειναι λιγοτερο ακινδυνος?30??:shock: τον γνωριζει λοιπον στον φερνει σπιτι και βλεπεις οτι ειναι οκ τυπος.τι κανεις?αφηνεις το παιδι σου να συνεχισει αυτη τη σχεση?(μαλλον ναι αφου με τον τυπο θα ειναι ασφαλες το παιδι.:shock:λες και δεν εχει μπαμπα.)(η ερωτηση αφορα ολες αν θελετε.εχω μεγαλη απορια για την απαντηση σας!)
2)Και ξαναρωτω τι ερωτικο βγαζει στον 30αρη το ατριχο το 15χρονο?πασχουμε τελειως?ειναι φυσιολογικο?
ευχαριστω αλλα δε θα παρω.παραχωρω τη σειρα μου σε αλλη για να το βρει μπροστα της οπως ειπες.(αυτο να το παρω ως απειλη για το μελλον?:twisted:)

supermama
04-04-11, 21:59
θα τολμησω να απαντησω στο ερωτημα σου Δημητρα. σιγουρα απο μεσα μου θα φρικαρω. θα το συζητησω πολυ με το παιδι ηρεμα να κοψω αντιδραση. αν ειναι οντος κολημενο που προφανος θαναι τοτε θα αγριεψω.. δεν ξερω τον τροπο. ειναι νωρις ακομα για να τον ξερω.. εχω λιγα χρονια μπροστα μου.τωρα. τι θα πετυχω? μπορει πολλα. μπορει και τιποτα. και χωρις να το λεω για προταση σε αλλους ολο αυτο που ειπα ειναι η δικια μου ιστορια. φρικαραν εγινε χαμος! που λεει ο λογος θα διαλουσα το σπιτι μου. 16 τον γνωρισα 17 ταφτιαξαμε 20 παντρευτηκαμε 21 εκανα το πρωτο παιδι.ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟς ΜΙΜΙΣΗ, απλα λεω και την αλλη πλευρα. και επισης υπαρχει και αλλο. στην τελικη αποκλειεις να ξενερωσει και το ιδιο το παιδι με τον ''χ'' μεγαλητερο και να διαλυθει γρηγορα η σχεση? δε ξερω κοριτσια μακαρι να μην εχουμε τετοια στα σπιτια μας. ειπαμε ειναι δυσκολα και σιγουρα οχι δεκτα. παντως επειδη εχω δει τη φραση ''και τι θα θελει ενας χ με ενα κοριτσια'' εκει μιλαμε ξεκαθαρα για σεξ ετσι? σε αυτο αναφερομαστε με αυτη τη φραση.. ασχετα με την ηλικια του αγοριου. ειτε 17 ειτε 20 αυτο λεμε.... εεε λοιπον πανω απο 15 η 16 δεν θαχα προβλημα τοοοσοο χοντρο στο να ολοκληρωσει ενα κοριτσι...

Dimitra83
04-04-11, 22:05
αρα συμφωνουμε οτι ενας αντρας δεν ειναι σωστο να τα εχει με ενα κοριτσακι :idea: και μακρια απο τα σπιτια μας θα το πω και εγω για να πιασει καλυτερα:p
εγω παντως δεν συμφωνω οτι η ηλικια των 15 ειναι καταλληλη για να κανει σεξ. απο τα 17 και μετα ναι.(και οχι με κανεναν παππου:twisted:)(παω να δω νησι.ισως ανοιξω και θεμα για την κακοποιηση των ψαριων στο Νησι επειδη αναταρασεται η ηρεμια τους απο την βαρκα του Γιωργη:rolleyes: εκει να δειτε ποσες θα συμφωνησουν!αλλα για τα παιδακια δε μας πειραζουν τα εκτροπα!)

supermama
04-04-11, 22:23
εγω δεν κολησα τοσο στο αν ειναι οκ η οχι. φυσικα και δεν ειναι ευκολαδεκτο. απλα ελεγα τοσο καιρο πως δε θακανα κατι υπερβολικο. γιαμενα... οπως ελεγες για καταγγελιες και τετοια.

Dimitra83
04-04-11, 22:27
αναλογα την περιπτωση.αν αυτη ειναι 16 κ αυτος 18 δεν ειπα οτι θα κανω καταγγελια.αν ειναι αυτη 17 κ ο αλλος 22 οχι παλι. αλλα αν ειναι 15 κ ο αλλος πχ 20 τοτε θα τον πιασω και θα του πω να κοψει περα γιαυτους και γιαυτους τους λογους.καλα αν ειναι και 30 δεν υπαρχει περιπτωση να μη του ορμηξω!κ ναι θα τον καταγγιλω για αποπλανηση.(και αυτον και τον 25χρ.)η κορη μου θα ειναι 15 εγω 37 και ο γκομενος της 30!:twisted: 30 θα ειναι οι ωρες του:twisted:

koufetaki
04-04-11, 22:32
den eimai βαθεια νυχτωμενη(σας προλαβαινω)κα λεω ετσι οπως ημαστε τωρα με την επαφη που εχω με τα παιδια μου τον καθημερινο διαλογο και τον ελεγχο δεν υπηχε περιπτωση να ερθει η κορη μου σε επαφη με κανεναν 20χρ.30χρ.ετσι απλα με την καμια!!!!!πως θα γινει δηλ. αυτο?ερχετε απο το σχολειο την ρωταω πως περασατε καθε μερα μου λεει,λετε να μου λεει οτι θελει?και εγω δεν διασταυρωνω απο φιλες μου που ειναι οι κορες μας μαζι?τρομακτικο ετσι?και ομως συνεχεις ελεγχος βγαινει εξω που με ποιους τι ωρα θελω πισω τηλ.στο ενδιαμεσο ακομη και να την παρω απο κει που ειναι αν θελει ολες οι φιλες εχουν ερθει κοιμηθει σπιτι μου,και ξαναρωτω που θα χωρεσει ο 30χρονος και δεν θα το παρω χαμπαρι?οταν θα θελει η κορη μου να τον βρει ισως πειτε.και γτ να τον θελει αφου ειναι ενα νορμαλ κοριτσι της ηλικιας της που το μονο που εχει κανει ειναι να χωρεψει με αγορια σε παρτυ του σχολειου και σε κανα δυο ακομη σε σπιτια που ηξερα τι πως που ποιοι να πω παλι και ειχε δεσμους βεβαιους πλατωνικους που ηξερα ποιος και ηταν συμαθητης της διπλανης οικοδομης της γειτονιας και το μονο που καναν ηταν ενα φιλι που μου το πε και χερακι στο παρκο που μου το πε!!!θα ερθει ο 30 χρονος να πουλησει παραμυθι στο παιδι μου και θα τον αφησω ναιιιιιι!!!!

supermama
04-04-11, 22:32
χαχαχαχα. οκ αλλα ρε συ στα νουμερα που εβαλες ως παραδειγμα. ιδιο δεν ειναι 17 με 22 και 15 με 20? εννοω 5 χρονια ειναι η διαφορα και στα 2. εκτος αν εννοεις που ειπες οτι το δικο σου οριο για ''κοκο'' ειναι το 17..αχχχ κατσε να βαλω και γω το νησι να χαζεψω εχω καιρο να το δω

marandnik
04-04-11, 22:33
σιγουρα δ ειναι τ ιδιο εγω θα πω ενα τελευταιο κ θ τ ληξω πιστευω πωσ δ ειναι ολοι οι 30ρηδεσ παιδεραστες οχι πωσ δ υπαρχουν μιλαω για τ δικια μ ιστορια εχω 15χρονια διαφορα μ τ αντρα μ ημουν 16 τα εφεραν ετσι τ πραγματα παντρευτηκαμε εχουμε 3παιδια ειμαστε 8χρονια μαζι δηλαδη τ ειναι παιδεραστησ? δ μ εκμεταλευτηκε θ μπορουσε ν εκανε τ δουλεια του κ ν εφευγε ε δ θ μπορουσε?για αυτο λεμε μην τ γενικευουμε ολα.σιγουρα δ ειναι

Βιολέτα, δεν παρακολούθησα όλο το θέμα αλλά έμεινα σ' αυτό το μήνυμά σου.
Θέλεις να πεις ότι είσαι 23 χρονών και έχεις ήδη 3 παιδιά;
Και αυτό προέκυψε ως ανάγκη δικιά σου ή ως ανάγκη του συζύγου σου;
Στα 15 δηλαδή σκεφτόσουν ότι ήθελες άμεσα να κάνεις οικογένεια και παιδιά ή αυτό προέκυψε λόγω της σχέσης σου με τον μετέπειτα σύζυγό σου που ήταν ήδη στα 30 και ζητούσε κάτι τέτοιο από τη ζωή του;

Εμένα προσωπικά δεν με βρίσκουν σύμφωνη οι σχέσεις με τόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας (ειδικά σε αυτές τις ηλικίες γιατί άλλο 15-30 και άλλο 40-55) γιατί πιστεύω ότι ο ένας από τους δύο παρασύρει τον άλλον σε καταστάσεις που δεν ταιριάζουν στην ηλικία του και την ωριμότητά του.

Άλλα πράγματα πρέπει να κάνει ένας 30αρης ή μια 30άρα σ' αυτή τη φάση της ζωής τους και άλλα ένας έφηβος ή μία έφηβη. Και από μια τέτοια σχέση συνήθως ο έφηβος θα βγει χαμένος, γιατί για να "συναντηθεί" με τον 30άρη θα χάσει κάτι από τα δικά του νιάτα και κάτι από τη δική του ανεμελειά και αθωότητα.

Και στην κόρη μου, αν με ρωτούσε σε μια παρόμοια περίπτωση αυτά ακριβώς θα έλεγα....Ελπίζω βέβαια να με ρωτήσει πρώτα. ;)

Dimitra83
04-04-11, 22:36
σουπερμαμα
επισης και ιδια ειναι και η διαφορα 30 η γυναικα και 40(που θα μπορει να ειναι μια υγειεστατη σχεση) ο αντρας αλλα αν το βαλεις σε 15-25 φαινεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ!γιατι ΕΙΝΑΙ τεραστια!!!ειναι αρρωστο!
μη κοιτας μονο τα χρονια.κοιτα και την ηλικια.

Dimitra83
04-04-11, 22:38
Στα 15 δηλαδή σκεφτόσουν ότι ήθελες άμεσα να κάνεις οικογένεια και παιδιά ή αυτό προέκυψε λόγω της σχέσης σου με τον μετέπειτα σύζυγό σου που ήταν ήδη στα 30 και ζητούσε κάτι τέτοιο από τη ζωή του;

Εμένα προσωπικά δεν με βρίσκουν σύμφωνη οι σχέσεις με τόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας (ειδικά σε αυτές τις ηλικίες γιατί άλλο 15-30 και άλλο 40-55) γιατί πιστεύω ότι ο ένας από τους δύο παρασύρει τον άλλον σε καταστάσεις που δεν ταιριάζουν στην ηλικία του και την ωριμότητά του.

Άλλα πράγματα πρέπει να κάνει ένας 30αρης ή μια 30άρα σ' αυτή τη φάση της ζωής τους και άλλα ένας έφηβος ή μία έφηβη. Και από μια τέτοια σχέση συνήθως ο έφηβος θα βγει χαμένος, γιατί για να "συναντηθεί" με τον 30άρη θα χάσει κάτι από τα δικά του νιάτα και κάτι από τη δική του ανεμελειά και αθωότητα.

Και στην κόρη μου, αν με ρωτούσε σε μια παρόμοια περίπτωση αυτά ακριβώς θα έλεγα....Ελπίζω βέβαια να με ρωτήσει πρώτα. ;)

αυτο ακριβως.κιεγω δε ξερω κανενα νορμαλ κοριτσι που στα 15 θελει να νακανει αμεσα οικογενεια.και μαλιστα χαριτολογοντας,ο 30χρ βεβαια εχει αργησει κιολας!!!

Morchelina
04-04-11, 22:43
)
και αφου χρησημοποιησες το παιδι μου ως παραδειγμα

Πουθενά δεν αναφέρθηκα στο παιδί σου. Στα λόγια σου αναφέρθηκα που είπες ότι δεν είναι φυσιολογικό για ένα 15χρονο να κάνει σεξ και φαντάστηκα ότι εννοείς γενικά και όχι ένα συγκεκριμένο μόνο 15χρονο.

Ναι και εγώ δεν θέλω να το βλέπω σαν πιθανότητα γιατί δυστυχώς είναι του χρόνου 15 χρονών και ούτε θέλω να μου φέρει κανέναν στο σπίτι για ακόμη άλλα 10 χρόνια αλλά δυστυχώς αυτά τα πράγματα καμιά φορά δεν προκύπτουν από σχέση για να έχεις και χρόνο να το αντιληφθείς αλλά είναι και της στιγμής. Μη μου λες καθόλου για μεγαλύτερους γιατί εγώ έκοβα πέρα και με τον άντρα μου είμαστε συνομήλικοι. Στην εφηβεία σχέση με άτομο πάνω από 1 χρόνο διαφορά το θεωρώ συνταγή για προβλήματα.

Φυσικά διάβασα με ενδιαφέρον τις ιστορίες των κοριτσιών που είχαν τέτοια εμπειρία και έγραψα ότι είναι και λάθος να προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς. Εγώ δεν το έχω ζήσει κάτι παρόμοιο και μάλλον θα το πάρω πολύ άσχημα. Περιμένω από το Κουφετάκι να ανακαλύψει τη λύση.

Dimitra83
04-04-11, 22:46
ετσι ακριβως ειναι οπως το ειπες.ατην εφηβια ο καθε χρονος διαφορας, μετραει!

koufetaki
04-04-11, 22:50
νομιζω οτι η λυση ειναι ο ελεγχος η επικοινωνια η αγαπη και η προσπαθεια μας να εχει μια ισσοροπημενη ζωη το παιδι μας ωστε να μην βρισκει κενα κανενας επιτηδιος ''γοης''.τα πα και ποιο πανω που να βρει κενο ενας 30ρης και που θα προλαβει θα τον εφαωωωωωωωωωω

MA-XRH-MAN
04-04-11, 22:50
Για να μην γράφω κατεβατά ολόκληρα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όσα έχει γράψει η Δήμητρα σε όλα της τα μυνήματα!είδε καμία σήμερα Στεφανίδου?για το κοριτσάκι 12 ετών και τον δάσκαλό της????

που έχουμε φτάσει!!!!!!!!!!!!!!!!

MA-XRH-MAN
04-04-11, 23:08
http://www.madata.gr/epikairotita/social/38520.html

και τώρα δύο χρόνια μετά κυκλοφορεί ακόμα ελεύθερος!!!!!!!!!
αυτόν τον δάσκαλο τί τον διαχωρίζει από έναν 25 ή 30 χρονών που θα πλησιάσει ένα παιδί κάτω των 17???????

Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!!!!!

ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΎΟ!!!!!!!!

έχω παιδιά και οργίζομαι!!!!!πολύ όμως!!!!!!πιο πολύ δεν γίνετε!!!!!

Morchelina
04-04-11, 23:11
τα πα και ποιο πανω που να βρει κενο ενας 30ρης και που θα προλαβει θα τον εφαωωωωωωωωωω

To θέμα είναι ότι τα παιδιά σήμερα αρχίζουν τις εξόδους πιο νωρίς από ότι η κλάση μας. Και εκεί βρίσκουν τους άνω των 20 γιατί στο σχολείο δεν έχει, μόνο μέχρι 18 στο Λύκειο που συστεγάζονται :evil:.

Εδώ έχουμε και μία ιδιότυπη έλλειψη. Πολύ μεγάλο ποσοστό κοριτσιών μόλις τελειώσει το Λύκειο φεύγει σε άλλη πόλη για σπουδές πάσης φύσεως από ΑΕΙ μέχρι κομμώτρια. Εδώ δεν έχει τίποτα πέρα από ένα ΤΕΙ. Την έλλειψη κοριτσιών ηλικίας 18-22 ετών κάλυπτε η παρουσία των φοιτητριών. Την τελευταία 5ετία όμως παρουσιάστηκε έλλειψη και σε αυτές γιατί υπήρχε η βάση του 10 και δεν υπήρχαν φοιτητές. Και που θα στραφούν τα αγόρια γύρω στα 20; Στις κάτω των 18. Απαπα, πρέπει να μετακομίσουμε επειγόντως.

βιολετα3
05-04-11, 08:45

θα σου απαντησω ειληκρινα οχι δ σκεφτομουν ν κανω οικογενεια τοσο μικρη οταν γνωρισα τ αντρα μ δ φαινοταν οτι ηταν 30. Γενικα ημουν απο τ παιδια που δεν με ενδιεφερε τ ν βγω ν γνωρισω ν ξεσαλωσω.ο αντρασ μ ειχε πολλους ενδιασμους για μενα απλα οσο περνουσε ο καιρος εδενα κ πιο μαζι του κ αυτος μαζι μ δ με πιεσε γιατ τιποτα ποσο μαλλον για ν κανω παιδι οσο μικρη κ ν ημουν ηξερα τ ηθελα.τ πρωτη μ κορη τ εκανα στα 18 οταν παντρευτηκα τ αντρα μ.θα τ ξαναπω σιγουρα δ συμφωνω μ τ τοση διαφορα ηλικιας αλλα θα κοιταξω ν συμβουλεψω τ κορη μ κ ν τ προλαβω. Κ πιστευω πωσ δ ειμαι η μονη υπαρχουν τοσες κοπελεσ π εχουν παντρευτη καποιον μεγαλυτερη ολα μεσα στη ζωη ειναι κακη τ ψεμματα.

βιολετα3
05-04-11, 09:13
βρε κοριτσια θα πω και κατι αλλο κ δεν ξερω αν θα συμφωνησετε μαζι μου.κατα τ ψεματα ολα ξεκινανα απο τ οικογενεια.καθε σαββατο που παω με τ αντρα μου για ποτο ποσα 15 17 βλεπω ν πεινουν μεχρι αηδιας και αν συμβει κατι ποιοσ θα φταει το αγορι? κ δεν λεω για 30χρονω λεω κ για τ αγορια ηλικιας 17 18 20 κ δεν αναφερομαι μονο στο σεξ στην περιοχη που μενω ποσα κοριτσακια εχουν παιθανει απο δυστυχηματα με μηχανακια μετα απο ξενυχτη η το αλλο που ακουσα απο τ αδερφη μ ηλικιασ 15 που μια συμαθητριασ τ την ωρα τ γυμναστηκης ανεβαζε τ στρινγκ τ για ντ δει ο γυμναστης και αυτος οκ καλα αντεδρασε την πηγε στην διευθυντρια εαν ηταν κανενασ ανωμαλωσ αυτο θα εφταιγε? η η μανα τ που δεν τ εχει μαθει τροποσ.

βιολετα3
05-04-11, 09:21
αυτο ακριβως.κιεγω δε ξερω κανενα νορμαλ κοριτσι που στα 15 θελει να νακανει αμεσα οικογενεια.και μαλιστα χαριτολογοντας,ο 30χρ βεβαια εχει αργησει κιολας!!!και ομως ημουν νορμαλ μηλαω για μενα κ οχι για αλλη κ δεν ημουν 15 ημουν 18 παρα 2 μηνες.15 ημουν οταν τ γνωρισα.και ν τ ξαναγραψω δεν τ λεω για να κανουν και αλλεσ τι ειδιο σιγουρα δεν ακουγετε ωραια αλλα αυτο ετυχε σε μενα κ αφορα μονο εμενα εαν εκανα σωστα αστο ν τ λεω μονο εγω που τ ζω.

smartaki09
05-04-11, 10:10
Επειδή η δικιά μου τα κλείνει τέλος Ιουλίου ανακάλυψε εσύ και πες μου και μένα :lol:. Εμένα δεν με απασχολούν οι πολύ μεγάλοι αλλά οι λίγο μεγαλύτεροι μέχρι 20 χρονών που τα μικρά τους βλέπουν σαν θεούς. Αρκετά μεγάλοι ώστε να τους θεοποιούν αλλά και αρκετά μικροί ώστε να κάνουν επιπολαιότητες. Όχι ότι προτιμώ τους ακόμα μεγαλύτερους, να ξεκαθαριστεί.

Δεν πρέπει να περιμένουμε από τον άλλο, πρέπει το παιδί να ξέρει και μάλιστα με τεχνικές λεπτομέρειες. Γιατί μπορεί η Δήμητρα να λέει ότι δεν είναι φυσιολογικό για το 15χρονο αλλά όλα μπροστά μας τα βρίσκουμε. Μία κοπέλα είχε γράψει στην αρχή ότι την κάλεσε η κόρη της και της είπε ότι ολοκλήρωσε τη σχέση της και μετά φρόντισε η μαμά να την ενημερώσει. Φέξε μου και γλύστρησα.

Πάντως πρόσφατα παντρεύτηκε η κόρη μιας φίλης μου στα 27 μετά από 10 χρόνια σχέση. Αυτή ήταν 17 και αυτός 22 όταν τα φτιάξανε. Ε, και η φίλη μου πάντα πίστευε ότι ήταν συνομήλικοι, μέχρι που παντρεύτηκαν :shock: και έμαθε την ηλικία του γαμπρού. Φυσικά δεν είναι τίποτα τρομερό αλλά όταν τα πρωτοέφτιαξαν μπορεί και να είχε εφησυχασθεί ότι η κόρη της τα έχει με συνομήλικο. Καλά το βλέπω το τρένο να έρχεται καταπάνω μας.
Kαλημερα ισως ο γραπτος λογος δεν βοηθαει:D εννοειτε οτι ενημερωμενη ηταν απο αρκετα χρονια πιο πριν,δεν την ενημερωσα μετα την ολοκληρωση της σχεσης της,και σιγα μην ερχοταν σε μενα να το πει αν δεν ειχαμε μια καλη σχεση.

Morchelina
05-04-11, 14:19
Kαλημερα ισως ο γραπτος λογος δεν βοηθαει:D εννοειτε οτι ενημερωμενη ηταν απο αρκετα χρονια πιο πριν,δεν την ενημερωσα μετα την ολοκληρωση της σχεσης της,και σιγα μην ερχοταν σε μενα να το πει αν δεν ειχαμε μια καλη σχεση.

Με συγχωρείς, έτσι κατάλαβα. Μακάρι να μας το πουν και εμάς γιατί είναι και ξενέρωμα για τα μικρά. Αυτά τρέφονται με τα μυστικά τώρα ότι σώνει και καλά έχουν δική τους ζωή.

και ομως ημουν νορμαλ μηλαω για μενα

Χαρά στο κουράγιό σου που κάθεσαι και μας απαντάς με όλα αυτά που έχουμε πει.

annia
05-04-11, 15:38
δηλαδη βρε δημητα η δικια μου σχεση με τον τοτε φιλο μου και νυν αντρα μου ηταν αρρωστη???:shock:γιατι εγω στα 16τον γνωρισα και αυτος σχεδον 27..και ομως δεν με πιεσε πουθενα και σε τιποτα....16μικρη ημουν δεν λεω αλλα το μυαλο μου ηταν για 20χρ.ηξερα τι ηθελα και ημουν τελειως συνηδητοποιημενη και για αυτο τον ακολουθησα και εμεινα μαζι του...δεν ξερω αν οταν η κορη μου θα ειναι 16αν θα θελει να κανει το ιδιο θα της το επιτρεψω αλλα δεν μπορω να το αποκλεισω κι ολας....

Dimitra83
05-04-11, 15:49
αννια πες την αληθεια .με το χερι στην καρδια.
το 16χρονο κοριτσακι σου σου φερνει στο σπιτι εναν 25-30 ετων.
πες οτι εχεις 2 κορες.
και το αλλο 15χρονο κοριτσακι σου ενα αγορι 15-16 ετων.
για ποιο απο τα 2 τρως μεγαλυτερη φρικη?

annia
05-04-11, 15:53
κοιτα μια φρικη θα την φαω και για τα 2κοριτσια πια που α εχουν φυγει απο το ''κοριτσακι''καισιγα σιγα ανακαλυπτουν το σεξ κλπ....αλλα επειδη εχω γνωρισει και μ@λ@κισμεν@ αγορια 15χρ.θα ηθελα πραγματικα(και με το χερι στην καρδια σου μιλαω)να ειναι με καποιον που θα την προσεχει και θα θελει το καλο της και θα ξερω εγω οτι περναει καλα και ας ειναι και 25χρονων..(στο 30θα κολαγα να πω την αληθειαhttp://r18.imgfast.net/users/1813/35/90/08/smiles/617637.gif)αλλα 25με 30ειναι μια 5ατια διαφορα...

annia
05-04-11, 15:54
επισης δημητρα να κανω και τον δικηγορο του διαβολουhttp://r18.imgfast.net/users/1813/35/90/08/smiles/866744.gif...Εσυ ετυχε στις σχεσεις που εκανες να μην εχεις καποια διαφορα ηλικιας...αν ομως στα 16σου γνωριζες καποιον 25-26χρονων τι θα εκανες????(Με ξερεις πως μιλαω δεν πιστευω να με παρεξηγεις οκ?)

Dimitra83
05-04-11, 15:59
επισης δημητρα να κανω και τον δικηγορο του διαβολουhttp://r18.imgfast.net/users/1813/35/90/08/smiles/866744.gif...Εσυ ετυχε στις σχεσεις που εκανες να μην εχεις καποια διαφορα ηλικιας...αν ομως στα 16σου γνωριζες καποιον 25-26χρονων τι θα εκανες????(Με ξερεις πως μιλαω δεν πιστευω να με παρεξηγεις οκ?)
οχι βεβαια καλε δε σε παρεξηγω. εχει γινει αυτο που ειπες.γνωρισα οταν ημουν 16 εναν 28 η 29 (6 μηνες πριν κανω την πρωτη μου σχεση) . τον γνωρισα στο χωριο του μπαμπα μου που ειχαμε παει κ ηταν στην παρεα της ξαδερφης μου.αυτη τοτε ηταν γυρω στα 25. με επιασε στο μπλα μπλα και μου ζητησε και κινητο(τοτε ειχαν πρωτοβγει αν τις θυμασαι τις παντοφλες-κινητα) και του ειπα πρωτον οτι δεν εχω (γιατι οντως δεν ειχα!) και 2ον οτι και να ειχα δε θα το εδινα σε καποιον γερο:lol: κ οταν μου ειπε οτι δεν ειναι γερος (!!) του ειπα οτι για μενα ειναι σαν γερος!:twisted::twisted:
ασε που ο μπαμπας μου θα τον εχωνε μεσα αφου πρωτα του εσπαγε τα μουτρα:twisted:

annia
05-04-11, 16:01
ναι ρε συ δεν σου λεω να σου την πεσει ενας που να μην 'αρεσει γιατι και 18να ηταν παλι γερος θα ηταν μπουχααχαχαχα...Εννοω ρε παιδι μου να γνωριζες καποιον που να σου εκανε το κλικ και ας ηταν 25-26....αυτο!

Dimitra83
05-04-11, 16:06
δε νομιζω να εκανα κατι γιατι ημουν πολυ ντροπαλη.εδω με τους συνομηλικους και ντρεπομουν.μεχρι να παρρος θαρρος με τον πρωτο μου περασε ενα 6μηνο 7μηνο!

βιολετα3
05-04-11, 16:37
Με συγχωρείς, έτσι κατάλαβα. Μακάρι να μας το πουν και εμάς γιατί είναι και ξενέρωμα για τα μικρά. Αυτά τρέφονται με τα μυστικά τώρα ότι σώνει και καλά έχουν δική τους ζωή.

Χαρά στο κουράγιό σου που κάθεσαι και μας απαντάς με όλα αυτά που έχουμε πει.γιατι χαρα στο κουραγιο μου?εδω γραφουμε τ αποψεισ μας κ τ εμπειριεσ μας

Dimitra83
05-04-11, 17:17
και να συμπληρωσω οτι αν τελικα εκανα κατι ειμαι 100% σιγουρη οτι οι γονεις μου θα εκαναν τα παντα για να το αποτρεψουν και να με προστατευσουν.εδω με το παιδι που τα ειχα τοτε ειχαμε 1 χρονο διαφορα και παλι ελεγαν οτι ειναι πολυ.φαντασου τι θα ελεγαν για καποιον 10-15 χρονια μεγαλυτερο:rolleyes:

βιολετα3
05-04-11, 17:23
και να συμπληρωσω οτι αν τελικα εκανα κατι ειμαι 100% σιγουρη οτι οι γονεις μου θα εκαναν τα παντα για να το αποτρεψουν και να με προστατευσουν.εδω με το παιδι που τα ειχα τοτε ειχαμε 1 χρονο διαφορα και παλι ελεγαν οτι ειναι πολυ.φαντασου τι θα ελεγαν για καποιον 10-15 χρονια μεγαλυτερο:rolleyes:ενωειται βρε δημητρα κ ποιοσ γονεας δεν θα προστατεψει τ παιδι του και δεν θελει τ καλυτερο για αυτο.

tasouliss
08-07-11, 21:38
Παιδιά, εγώ τώρα ξετρύπωσα το συγκεκριμένο θέμα και είπα να απαντήσω επειδή είναι ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν το αρχικό μήνυμα αληθεύει ή όχι, εγώ πάντως θα απαντήσω τι θα έκανα ως πατέρας εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο στο παιδί μου. Διάβασα και πολλές από τις δημοσιεύσεις σας και με άλλες συμφωνώ και με άλλες όχι. Επειδή αν ανακαλύψεις κάτι τέτοιο δε μπορείς ποτέ να είσαι βέβαιος για τις προθέσεις που έχει για το παιδί σου αυτός ο άνθρωπος, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τον γνωρίσεις από κοντά καλώντας τον για παράδειγμα μια μέρα στο σπίτι. Σίγουρα το να τον γνωρίσεις μια φορά δεν αρκεί για να καταλάβεις το χαρακτήρα και τις προθέσεις του. Θα ήθελα γι'αυτό το λόγο να ερχόμαστε συχνότερα σε επαφή. Και ασφαλώς όταν το παιδί σου έχει φτάσει στην ηλικία των 15 ετών δεν θεωρείται πια παιδί. Αυτό μας έλειπε τώρα να λέμε και τα δεκαπεντάχρονα "παιδάκια". Σε αυτήν την ηλικία θέλω να πιστεύω πως ως γονιός θα του έχω δώσει τις σωστές βάσεις και τη σωστή διαπαιδαγώγηση ώστε να κρίνει εκείνο το αν αυτή η σχέση θα του βγει σε καλό ή όχι. Αλλά ακόμα και να μην του βγει σε καλό, σίγουρα θα είναι μια εμπειρία και ασφαλώς με όμορφες στιγμές. Και με έναν συνομίληκο άλλωστε θα μπορούσε να πληγωθεί εξίσου. Και προς Θεού, εκείνος ο οποίος ενίοτε έλκεται από έναν δεκαπεντάχρονο δεν είναι παιδεραστής όπως ειπώθηκε προηγουμένως. 15 χρονών το παιδί έχει καθαρότατα τα χαρακτηριστικά του φύλου του, γυναικεία τα κορίτσια και αντρικά τα αγόρια και έχουν ξεφύγει ενετελώς από την παιδικότητα. Συνεπώς αυτός ο οποίος ελκύεται από τέτοιες ηλικίες είναι γελοίο να ονομάζεται παιδεραστής. Ο καθένας από εμάς άλλωστε έχει το δικαίωμα ΑΝΩ των 15 ετών να συνάπτει ερωτικές σχέσεις με άτομο οποιασδήποτε ηλικίας. Με τη θέλησή του δηλαδή. Άλλο η αποπλάνηση με σκοπό το σεξ, και άλλο η ερωτική σχέση. Έχουν τεράστια διαφορά. Το ένα αποτελεί ποινικό αδίκημα, το δεύτερο είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρος απέναντι στο θέμα. Εξέφρασα με σαφήνεια την προσωπική μου άποψη.

den_kratiemai
13-09-12, 04:09
παιδια ειμαι 31 και εκανα σεξ με μια ομορφη κοπελα 15 ετων.
αυτη ομως το ειπε στον πατερα της και αυτος εχει τσαντιστει ασχημα.υπαρχει περιπτωση να με κατηγορησουν για αποπλανηση ανηλικου γιατι αρχιζω και φοβαμαι πολυ.

ΣΩΤΗΡΙΑ
13-09-12, 08:09
παιδια ειμαι 31 και εκανα σεξ με μια ομορφη κοπελα 15 ετων.
αυτη ομως το ειπε στον πατερα της και αυτος εχει τσαντιστει ασχημα.υπαρχει περιπτωση να με κατηγορησουν για αποπλανηση ανηλικου γιατι αρχιζω και φοβαμαι πολυ.

και μετα ξυπνησες?

maela
13-09-12, 08:18
και μετα ξυπνησες?
χαχαχαχ μπα κοιμαται ακομα ο "δεν κρατιεμαι"!!!

Συντονιστής Org
13-09-12, 12:06
γεια σας
το θέμα κλειδώνεται θα τοποθετηθεί σχετική ανακοίνωση.
ευχαριστούμε

Συντονιστής Περιεχομένου
25-09-12, 21:36
Γειά σας

δείτε εδώ τους ισχύοντες νόμους για

" αποπλάνηση ανηλίκου - statutory rape "
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=122936

το θέμα θα παραμείνει κλειδωμένο εξαιτίας παραδοχής σε παράνομη πράξη.