PDA

Επιστροφή στο Forum : η κορη μου 15 χρονων βγαινει με 23 χρονο

Σελίδες : [1] 2

Μ.Π.Κ
31-03-11, 09:03
η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 09:18
η κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;

Τι ειναι αυτο που πραγματικα φοβασαι?

melina_g
31-03-11, 09:27
Νομίζω πως το να πας να μιλήσεις σε εκείνον θα έκανε τα πράγματα χειρότερα και δεν θα βοηθούσε στην ουσία πουθενά. Μάλλον την κόρη σου πρέπει να προσεγγίσεις λιγότερο αυστηρά κι επικριτικά, έτσι ώστε να καταφέρεις να σου λέει η ίδια τι γίνεται χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις κρυφά τα μηνύματά της. Είναι η ηλικία πια που μάνα με κόρη πρέπει να αρχίσουν να μιλάνε σαν....γυναίκες όσο δύσκολο κι αν σου είναι να τη δεις έτσι. Κατανοώ απόλυτα την ανησυχία σου αλλά κάποιος λάθος χειρισμός απο την πλευρά σου σε αυτή τη φάση θα επιρεάσει πολύ τη σχέση που θα έχετε απο εδώ και πέρα και το τι θα σου λέει και τι όχι. Πολύ πολύ κουβέντα, χωρίς απαγορευτικά και πίεση και οκ μπορεί να μην τον αφήσει αλλά θα προσέχει. Απο την άλλη μη ξεχνάς πως τα αγόρια "μεγαλώνουν" λίγο αργότερα απο τα κορίτσια, άρα η ηλικία του νεαρού και της κόρης σου μη νομίζεις πως διαφέρουν και πολύ...!!!

ioanna.gr
31-03-11, 09:37
σίγουρα να μην μιλήσεις σ'αυτόν. πρώτον κάποιο αποτέλεσμα δεν θα δεις. έπειτα αν το μάθει η κόρη σου (που πολύ πιθανόν να της το πει) θα νιώσει ότι δεν την εμπιστεύεσαι και ότι την εκθέτεις. άρα μην το κάνεις

το θέμα facebook συζητήσεις κλπ δεν έχει να κάνει με τον 23χρονο, έχει να κάνει με την 15χρονη η οποία είναι στα ντουζένια της και θέλει να ερωτευτεί, να γνωρίσει το άλλο φύλο, κλπ είναι φυσικό, βλέπω στο fb και όχι μόνο και θυμάμαι και τον εαυτό μου έτσι κάνουν όλοι, μα όλοι στην ηλικία αυτή. άρα μην το καταπιέσεις

θα σου πω την προσωπική μου ιστορία. 15 χρονών ερωτεύτηκα έναν 21χρονο, εγώ άριστη μαθήτρια, αυτός άριστος φοιτητής. οι γονείς μου είχαν ένα εκατομ. αντιρρήσεις : είναι μεγάλος, τι θέλει από σένα, εσύ πρέπει να συγκεντρωθείς στα μαθήματα σου και αν θέλει να περιμένει να τελειώσεις το λύκειο κλπ Φυσικά δεν τους άκουσα γιατί οι λογικές ανησυχίες των γονιών είναι πολύ αδύναμες μπροστά στις ανάγκες, τις ορμές, τα συναισθήματα των εφήβων. Αποτέλεσμα ότι τα φτιάξαμε όταν ήμουν 15. Οι γονείς μου ήταν από κοντά, διακριτικά (φώναζαν μόνο για το λογαριασμό του τηλ. επειδή ήταν φουσκωμένος), τον δεχόταν και στο σπίτι, βρισκόμασταν και εκτός. Αλλά ήταν εκεί οι γονείς να επιμένουν για το διάβασμα και τις υποχρεώσεις. Αποτέλεσμα: πέρασα στη νομική με υποτροφία, εκείνος τέλειωσε θαυμάσια τις σπουδές του και 10χρόνια μετά παντρευτήκαμε (εντωμεταξύ όταν αρχίσαμε να συζούμε ήμουν 19 και έδωσα και πάλι μάχη με τους δικούς μου, όταν παντρευτήκαμε ήμουν 25 και πάλι μικρή με θεωρούσαν)

συμπεράσματα; την κόρη σου την βλέπεις πιο μικρή απ'ότι ειναι. πρέπει να συνεχίσεις να της μιλάς, να την υποψιάζεις για τις προθέσεις του άλλου, να την βοηθήσεις να ιεραρχίσει το σχολείο γιατί τώρα περνάει το τρένο κλπ και πρέπει και εσύ να δουλέψεις μέσα σου ότι πια θα διαχειριστεί μόνη της όλο και πιο πολύ την προσωπική της ζωή και από και έπειτα εκτός από την συμβουλή και την αγάπη του γονιού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο (εκτός από το να ανησυχείς)

ελπίζω να βοήθησα και να μην φλυάρησα πολύ

tsixlofouska
31-03-11, 09:50
Να γνωρίσεις το νεαρό!
Πες στην κόρη σου να τον προσκαλέσει στο σπίτι σας μια μέρα για καφέ ή μεσημεριανό.Θα έχεις την ευκαιρία να μιλήσεις μαζί του.Η κόρη σου θα νιώσει ότι την εμπιστεύεσαι και ενδιαφέρεσαι να γνωρίσεις ένα σημαντικό άτομο για εκείνη.Μέσα από το διάλογο μαζί του,θα καταλάβεις για τι άνθρωπο πρόκειται.

Προειδοποίησε τη για τις δυσκολίες και τους κινδύνους που εγκυμονεί η διαφορά ηλικίας.Είναι σε ένα ευαίσθητο σημείο της ζωής της και δεν θα ήθελες με τίποτα να τη δεις να πληγωθεί.Τόνισε της με ιδιαίτερη σοβαρότητα,πως μαζί του θα κάνει ό,τι εκείνη θέλει και όχι ό,τι ενδεχομένως της επιβάλλει.Είναι η μόνη που έχει δικαίωμα πάνω στο σώμα της.Να το χωνέψει.

Τώρα θα σου πω κάτι ακόμα που.Δεν θα σε καθησυχάσει,όπως δεν θα καθησύχαζε και εμένα σε ανάλογη περίπτωση.Αν τελικά αυτή η σχέση αποδειχτεί λάθος,η μικρή σου θα κλάψει,θα φωνάξει αλλά θα πάρει πολύ σημαντικά διδάγματα.Ο μπαμπάς μου με άφηνε να γνωρίσω τον κόσμο.Έλεγε -και το πιστεύει ακόμα- αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.Είναι η ώρα που το παιδί σου απομακρύνεται από την ασφάλεια της μαμάς και του μπαμπά.Γνωρίζει μια άλλη μορφή σχέσης,εκτός από τη φιλική/οικογενειακή.Μείνετε δίπλα της σε αυτή την αναζήτηση.Ο μόνος τρόπος για να μην κάνει λάθη το παιδί σου -τώρα και μετέπειτα- είναι να την κλείσεις σε γυάλα.'Ασχημο.Καλύτερα είναι να σε εμπιστεύεται και να ξέρει ότι μπορεί να σου μιλήσει.

Dimitra83
31-03-11, 09:53
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ... ειναι 15 κ αυτος 23...αυτο ειναι παραπλανηση ανηλικου!!!
σα δε ντρεπεται!!!(γιαυτον τα λεω) μη το αφησεις ετσι αυτος ειναι γομαρι και αυτη παιδι!

ΤΙΓΡΑΚΙ
31-03-11, 09:58
σα δε ντρεπεται!!!(γιαυτον τα λεω) μη το αφησεις ετσι αυτος ειναι γομαρι και αυτη παιδι!

καλα δημητρα εχεις πολυ πλακα ετσι οπως τα γραφεις ,πραγματικα φρικαρες ετσι:confused:
εγω αλλο θελω να ρωτησω που τον γνωρισε καλε;
οι παρεες τις τι ηλικιας ειναι;οντως εχουν μια διαφορα και ο νεαρος πλεον ειναι σε μια φαση που εχει καψες και δε νομιζω οτι θα αρκεστει σε φιλια και βολτες στο παρκο.αν αυτα κανουν ακονα τα 15χρονα:?
στη κορη σου εχεις μιλησει ανοιχτα τι ακριβως εκεινη γουσταρει απο αυτον;αυτον ή να κανει μουρη στις φιλεναδες που ειναι με εναν μεγαλυτερο;
sorry αλλα πραγματικα απορω που τον γνωρισε;

vickygirl79
31-03-11, 10:06

χαχα δημητρα εισαι ολα τα λεφτα!!!μεταξυ μας και εγω αυτο σκεφτηκα..αυτος 23 ολοκληρος αντρας....μονο το σεξ σκεφτεται...οσο για το φεις τι ναπω αντι να κανουν καμια νορμαλ γνωριμια στο σχολειο,στο φροντιστηριο σε κανα καφε βρε παιδι μου....:rolleyes:
κ εγω στα 16 εκανα τη πρωτη σχεση μου~ειχαν φρικαρει οι δικοι μου~με 18χρονο(ουαου σαν θεο τον εβλεπα ηταν κα ψηλος μελαχρονος πρωτο γκομενακι χαχαχα:lol::lol:) 5χρονια τα κρατησαμε...και μετα γιοκ μας τελειωσε!!!
θελει προσοχη αυτη η ηλικια....απαπα τι μας περιμενει παναγια μου....

corina
31-03-11, 10:07
1. Να μη μιλήσεις με τον νεαρό για αυτό το θέμα ΔΕΝ είναι το παιδί σου και κατ΄αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις την σχέση με την κόρη σου....
2. Να την ενημερώσεις ότι η ηλικία του νεαρού συνεπάγεται sex στις σχέσεις του
3. Μην της το απαγορεύσεις απλά να φέρεις παραδείγματα από άλλους , ακόμα κι από εσένα (βοηθάει να έρθετε κοντά..... σαν φίλες...) και ενημερωσέ τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ για την αντισύλληψη να ξέρει ότι μπορεί να σου πέι τα ΠΑΝΤΑ αν θέλει....
4. Να επιδιώξεις να συναντιώνται σπίτι και να είσαι εγκάρδια και ΠΟΤΕ αδιάκριτη...(καλύτερα να επιβλέπεις την κατάσταση... και ο νεαρός να αισθάνεται και ένα σεβασμό που μπήκε σπίτι)
5 Επιμονή για καλή απόδοση στα μαθήματα, να της τονίσεις την σημασία των ετών που διανύει για το μέλλον της
6 Να αισθανθεί ως προσωπική της επιτυχία τον συνδιασμό σχέσης και καλής απόδοσης στο σχολείο που ουσιαστικά θα δείχνει ότι είναι πια ώριμη να το διαχειριστεί ...απ΄την άλλη να ξέρει ότι αν δεν τα καταφέρει θα παρέμβετε δραστικά για να προστατεύσετε το μέλλον της ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ.... αλλά μέλλοντος....

vickygirl79
31-03-11, 10:10
1. Να μη μιλήσεις με τον νεαρό για αυτό το θέμα ΔΕΝ είναι το παιδί σου και κατ΄αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις την σχέση με την κόρη σου....
3. Μην της το απαγορεύσεις απλά να φέρεις παραδείγματα από άλλους , ακόμα κι από εσένα (βοηθάει να έρθετε κοντά..... σαν φίλες...) και ενημερωσέ τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ για την αντισύλληψη να ξέρει ότι μπορεί να σου πέι τα ΠΑΝΤΑ αν θέλει....
4. Να επιδιώξεις να συναντιώνται σπίτι και να είσαι εγκάρδια και ΠΟΤΕ αδιάκριτη...(καλύτερα να επιβλέπεις την κατάσταση... και ο νεαρός να αισθάνεται και ένα σεβασμό που μπήκε σπίτι)
5 Επιμονή για καλή απόδοση στα μαθήματα, να της τονίσεις την σημασία των ετών που διανύει για το μέλλον της
6 Να αισθανθεί ως προσωπική της επιτυχία τον συνδιασμό σχέσης και καλής απόδοσης στο σχολείο που ουσιαστικά θα δείχνει ότι είναι πια ώριμη να το διαχειριστεί ...απ΄την άλλη να ξέρει ότι αν δεν τα καταφέρει θα παρέμβετε δραστικά για να προστατεύσετε το μέλλον της ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΗΣ.... αλλά μέλλοντος....

η καλυτερη συμβουλη ever

no doubt
31-03-11, 10:24
Καλά έχει facebook κοριτσάκι 15 ετών; Για ποιο λόγο;
Πού τον γνώρισε τον τύπο; Βγαίνει συχνά; :confused:
Κι αυτός αντί να κοιτάξει καμιά φοιτήτρια το κοριτσάκι ζήλεψε;
Η κοπέλα που έγραψε πιο πριν, επειδή εκείνη παντρεύτηκε τελικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι σχέσεις τέτοιου τύπου καταλήγουν εκεί.
Και σεξ να κάνει 15 ετών θα ξέρει να προστατευτεί από αρρώστειες, εγκυμοσύνες κτλ.; Προσωπική μου άποψη καλύτερα να πληγωθεί συναισθηματικά από εσένα παρά σωματικά και συναισθηματικά από εκείνον.
Είναι ωραίο να είμαστε φίλοι με τα παιδιά μας αλλά πάνω από όλα είμαστε γονείς τους και οφείλουμε να τα προστατεύουμε.
Χάθηκες όμως. Μπήκες έγραψες και έφυγες :confused:

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 10:33
Και εγω θα ηθελα να μαθω που τον γνωρισε και αν τον εχεις δει εσυ ποτε ... επισης ποσο καιρο ειναι μαζι.

Morchelina
31-03-11, 10:38

Και η δικιά μου έχει στα 14. Αλλά την αφήνω μόνο 1 ώρα την ημέρα στον υπολογιστή και δεν έχει κινητό. Το σταθερό είναι πολύ ξενερουά πλέον για σχέσεις. Αυτού του είδους η επικοινωνία δημιουργεί και συντηρεί σχέσεις οπότε πρέπει να ελέγχεται. Μάτια που δεν επικοινωνούν γρήγορα λησμονιούνται :twisted:. Κι εγώ απορώ που τον βρήκε. Βγαίνει πάνω από μία φορά την εβδομάδα τώρα που έχουν σχολείο; Εγώ νομίζω αν ελεγχθεί η επικοινωνία και οι έξοδοι ο τύπος θα βαρεθεί και θα ξεκόψει.

Εδώ είχαμε πρόσφατο παράδειγμα που 15χρονη γέννησε μωρό από 21χρονο χωρίς να αντιληφθεί η μάνα ότι είναι έγκυος. Φανταστείτε επικοινωνία.

Niki81
31-03-11, 10:51

Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα...μπραβο σου.

Φροντισε πρωτα απόλα να μαθεις ποιος ειναι ο νεαρος..να τον δεις .Γιατι να πω και κατι?Το οτι ειναι 23 δε σημαινει οτι ειναι αληταρας και εχει μονο του στοχο να αποπλανησει την κορη σου.Δλδ ο 23χρονος θελει σεξ ενω ο 16χρονος οχι??Ενταξει μη τρελλαθουμε κιολας..εγω πιο πολυ θα φοβομουνα τους πιτσιρικαδες που εχουν το μυαλο πανω απο το κεφαλι.

Και σιγα σιγα ποετοιμασε τον εαυτο σου οτι η κορη σου μεγαλωνει...ειναι 15 οχι 5.Κρατα καλη σχεση μαζι της...φρντισε να διεκδικει τα θελω της κι να σε εμπιστευται.Εκει ειναι το κλειδι για μενα.

τον
31-03-11, 10:56
αχ...αχ αγχωθηκα παρα πολυ ..............τι μου λετε τώρα καλα ..τα λέτε αλλα με τη κουραγιο τον καλεις στο σπιτι σου τον μαντραχαλα βρε κοριτσια ειναι 23 ......πλακα μου κανετε.... η δικια ειναι 13 τώρα δηλαδη σε 2 χρονια θα μου κτυπανε η καμπανες ......παναγια μου.....εγω παντος στο σπιτι μου δεν θα τον βαλω δεν θα τις το απαγορευσω να βγαινει αλλα θα την ελεγχο πιστευω τουλαχιστον οσο αφορα τον χρονο που θα βγαινει διοτι το 15 ειναι μικρη δεν θα ξενιχταει και μετα τις 12 να μην σου πω 11 δηλαδη και πολυ..... θα την πριζω για το σχολειο και στο να προσεχη ποοολυ ...το φανταζεσαι να μεινει τιποτα εγκυος παναγια μου.........απο την μια θα προσπαθω να ειμαι καλη φιλεδα και και απο την αλλη να μην ξεχναει οτι ειμαι και μαμα....

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 10:58
Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα...μπραβο σου.

Φροντισε πρωτα απόλα να μαθεις ποιος ειναι ο νεαρος..να τον δεις .Γιατι να πω και κατι?Το οτι ειναι 23 δε σημαινει οτι ειναι αληταρας και εχει μονο του στοχο να αποπλανησει την κορη σου.Δλδ ο 23χρονος θελει σεξ ενω ο 16χρονος οχι??Ενταξει μη τρελλαθουμε κιολας..εγω πιο πολυ θα φοβομουνα τους πιτσιρικαδες που εχουν το μυαλο πανω απο το κεφαλι.

Και σιγα σιγα ποετοιμασε τον εαυτο σου οτι η κορη σου μεγαλωνει...ειναι 15 οχι 5.Κρατα καλη σχεση μαζι της...φρντισε να διεκδικει τα θελω της κι να σε εμπιστευται.Εκει ειναι το κλειδι για μενα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.... Μην νομίζεις οτι οι πιτσιρακαδες της ηλικιας της ειναι καλυτεροι.... Απλα φροντισε να την εχεις απο ΄΄κοντα΄΄ και να της τονιζεις συνεχεια οτι προτεραιοτητα εχει το σχολειο και να της ΤΟΝΙΖΕΙΣ οτι η ολοκληρωση της σχεσης ερχεται οταν το θελει πρωτα το κοριτσι, να μην κανει βιαστικες κινησεις που θα μετανιωσει και θα πληγωθει μετα και σε καμια περιπτωση να μην το κανει ... για να το κανει...

τον
31-03-11, 10:58
συγνωμη και ο μπαμπας συμφωνει με αυτο διοτι τους ξεχασαμε αυτους???εεε!!

τον
31-03-11, 11:00
:-Pη κόρη μου δεν ειναι ουτε 15 χρονών και εχει γνωρισει καποιον που ειναι 23. συζηταω συνεχεια μαζι της και της εξηγω τους κινδυνους που εχει μια τετοια σχεση εκεινη μου λεει οτι το ξερει και οτι δεν συμβαινει τιποτα. αλλά η πρωτη της δουλεια απ τη στιγμη που θα σχολασει απο το σχολειο να κρεμαστει στο facebook και να αρχισει συνομιλια μαζι του. έχω κρυφοκοιταξει συζητησεις τους και δεν ειναι τοσο αθωες απο την πλευρά του. Η κορη μου εχει κολακευτει πολύ και εχει αρχισει να τον ερωτεύεται. ειναι αριστη μαθητρια αλλά οπως ειναι φυσικό έχει αρχισει να παραμελει τα μαθηματα της. δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω περα απο την συζητηση μαζί της... να μιλήσω σ αυτόν; τί μπορει να θελει από ένα σχεδον παιδί;:-P:-P

μαντεψε τι θελει απο το μπουμπουκακι σου :wink:

σπουργίτι
31-03-11, 11:08
Οι απαγορεύσεις σε αυτή την ηλικία μόνο το αντίθετο αποτέλεσμα έχουν! Μόνο πολύ κουβέντα και ενημέρωση παίζει να έχουν αποτέλεσμα θετικό. Σημαντικό είναι νομίζω το παιδί να νιώθει ότι οι γονείς του θα είναι δίπλα του ακόμη και στα λάθη του και ότι το εμπιστεύονται. Η εμπιστοσύνη που μου δείχναν οι γονείς μου όταν ήμουν στην εφηβεία ήταν καταλυτική για μένα! Ήξερα ότι ακόμη και αν μάθαιναν κάτι αρνητικό δεν θα έκαναν τίποτα, ίσως ούτε καν να με επέπλητταν! Αυτό που δεν άντεχα ήταν να δω την απογοήτευση στα μάτια του πατέρα μου! Γι' αυτό και δεν έκανα τίποτα που θα μπορούσε να τον απογοητεύσει!

supermama
31-03-11, 11:21
παλι θα παιξω τον δικηγορο του διαβολου και σιγουρα θα μου την πειτε αλλα δε πειραζει.χαχαχα εγω παλι ναι με τη διαφορα συμφωνω πως ακουγετε καπως αλλα απο την αλλη νομιζετε πως και ενα αγορι στα 17 πχ θαναι πιο αθωες οι προθεσεις του?? λοιπον θα το πω ωμα. σιγουρα για τις μαμαδες δεν ειναι και τοσο ευκολο να το δεχτουμε (καιγω κοριτσι μεγαλωνω) αλλα πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι πλεον τα 15χρονα κοριτσακια ετσι και αλλιως δεν ειναι τοσο αθωα.-δε λεω για το δικο σου γενικα..- οποτε δε μου φαινετε παραξενο τοσο να ειναι εκει η αρχη μιας σεξουαλικης ζωης.καλητερα να εξηγησεις περι προφυλαξη και λοιπα μην εχετε αλλα και περι σχεσης απο κοντα να το ελεγχεις αλλα χωρις να φανεις κατα αυτης της σχεσης. ενα καταλαβει πως δε τη θελεις τοτε εχασες...

annia
31-03-11, 11:22
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ,ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΑ 16ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ 27,ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΧΗΡΗΣΗ.....ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΑΛΩΝΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ Ν ΑΜΙΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΕΣ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ,Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.....ΕΤΣΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΑΡΡΑΒΩΝΑΣ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ 2ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ.......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ,ΑΝ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ....ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΗΣ.....

smartaki09
31-03-11, 11:25
Καλυτερα να μην μιλησεις σε αυτον θα καταστρεψεις την σχεση σου με την κορη σου,ειναι σαν να μην της εχεις εμπιστοσυνη.Επιδιωξε να τον γνωρισεις σιγουρα θα καταλαβεις πολλα,και αναλογως συζητας με την κορη σου χωρις να της ακυρωνεις τα δικα της πιστευω.Σε καταλαβαινω πως νιωθεις τα εχω περασει και εγω με την κορη μου.Και μην σε τρομαζει η ηλικια του αγοριου τα 16χρονα αγορια ειναι πιο επιπολαια και δεν ξερουν να προφυλαχτουν.Τονισε της να μην παραμελει τα μαθηματα της ειναι σημαντικο αυτο.Στο Facebook τον γνωρισε?

supermama
31-03-11, 11:28
αν τον γνωρισε στο φεις τοτε ρωτα την οπως την διαφημηση... που κανει LIKE? τι φιλους εχει? σε τι γκρουπ ειναι μελος κτλ.... χαχαχαχα πλακα κανω ε!

τον
31-03-11, 11:34
και εγω το δικο μου τον γνωρισα στα 17 και αυτος 19 Βεβαια και η δικη μου δεν ξερανε τιποτα εννοηται μενουμε σε νησι ,μικρη κοινωνια ..καποια στιγμη καποιος το σφυριξε στον πατερα μου και τον καλεσε να τον γνωριση ...εγω τοτε πηγαινα 3 λυκειου ....οταν τελειωσα το λυκειο βαλαμε δαλτυλιδη Ανεβηκαμε για σπουδε ς αθηνα μαζι ..αλλα χωρια για τους γονεις ...μετα που τελειωσαμε βαλαμε αρραβωνε ς πηγε φανταρος και οταν τελειωσε παντρευτικαμε Τωρα ειμαστε 20 χρονια μαζί ....με 3 παιδια ...Δεν λεω δεν ηταν κακα αλλα αλλο 15 και αλλο 17 και παντρευτικα 23 ..Οι γονεις μας ηταν πολυ αυστηρη και ξεκαθαρη στα θελω τους και αυτο μας το επιρεασε πολυ στης αποφασεις μας και στα θελω μας και μας εκανε να βαλουμε και μια σειρα στα πραγματα πρωτα να τελειωσουμε της σχολες μας και μετα να βρουμε δουλεια και μετα ολα τα αλλα ......

Niki81
31-03-11, 11:38
Καλα δε παει να πει οτι θα τον παντρευτει κιολας....μη τη φοβιζετε περισσοτερο...

no doubt
31-03-11, 11:39
Άλλες οι εποχές οι δικές μας άλλες τώρα.
Μη συγκρίνετε τα ασύγκριτα.
Δεν παύει να είναι ένα ανήλικο με ένα 23χρονο.
Ο 23χρονος άνδρας δεν έχει τίποτα να χάσει...
Θα προτιμούσα να την πληγώσω αν ήταν κόρη μου παρά να τρέχω έπειτα...

Πάντως εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση που η κυρία εξαφανίστηκε....

annia
31-03-11, 11:41
Καλα δε παει να πει οτι θα τον παντρευτει κιολας....μη τη φοβιζετε περισσοτερο...

Μα δεν ειπαμε οτι θα τον παντρευτει απλα λεμε η καθεμια τη αποψη μας η και την προσωπικη μας εμπειρια.....

smartaki09
31-03-11, 11:42
παλι θα παιξω τον δικηγορο του διαβολου και σιγουρα θα μου την πειτε αλλα δε πειραζει.χαχαχα εγω παλι ναι με τη διαφορα συμφωνω πως ακουγετε καπως αλλα απο την αλλη νομιζετε πως και ενα αγορι στα 17 πχ θαναι πιο αθωες οι προθεσεις του?? λοιπον θα το πω ωμα. σιγουρα για τις μαμαδες δεν ειναι και τοσο ευκολο να το δεχτουμε (καιγω κοριτσι μεγαλωνω) αλλα πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι πλεον τα 15χρονα κοριτσακια ετσι και αλλιως δεν ειναι τοσο αθωα.-δε λεω για το δικο σου γενικα..- οποτε δε μου φαινετε παραξενο τοσο να ειναι εκει η αρχη μιας σεξουαλικης ζωης.καλητερα να εξηγησεις περι προφυλαξη και λοιπα μην εχετε αλλα και περι σχεσης απο κοντα να το ελεγχεις αλλα χωρις να φανεις κατα αυτης της σχεσης. ενα καταλαβει πως δε τη θελεις τοτε εχασες...
Ετσι ακριβως ειναι δυσκολο να δεχτουμε εμεις οι μαμαδες οτι το κοριτσακι μας,μεγαλωνει και θα αρχισει να κανει σχεση,και καποια στιγμη θα τη ολοκληρωσει κιολας.Φρικη και μονο η σκεψη οτι το κοριτσακι σου,θα κανει σεξ με καποιον.Στα 17 η δικη μου με καλεσε για καφε εξω και μου ειπε οτι ολοκληρωσε την σχεση της,σοκαριστικα αν και ηξερα οτι θα γινοταν καποια στιγμη και αυτο.Μετα το μονο που με ενοιαζε ειναι να ενημερωθει σωστα για θεματα εγκυμοσυνης και προφυλαξης απο αρρωστιες.Αχ τη τραβαμε εμεις οι μαμαδες,το μονο σιγουρο δεν ηρεμουμε ποτε.

annia
31-03-11, 11:42

φροσω με εμενα ολα αυτα γινανε το 2006,οχι πολυ παλια εποχη:p:p...ακι επειδη μερικοι νεαροι μπορει πλεον να εχουν χασει τα αυγα και τα πασχαλια,τα βλεπω καθημερινα μην νομιζεις,δεν σημαινει οτι θα τους παρει ολους η μπαλα....
Λες παλι να την πατησαμε?:rolleyes::lol:

supermama
31-03-11, 11:43
αν εχει σωστη ενημερωση το κοριτσι περι προφυλαξης και των επακολουθων μιας απροσεξιας τοτε αντικειμενικα ουτε το κοριτσια εχει κατι να χασει..

annia
31-03-11, 11:44
Και εγω αυτο λεω,οσο και να φοβαται(και εγω κορη μεγαλωνω και οταν θα ειναι 15παναγια μου πως θα ειναι τα πραγματα),να ειναι διπλα της σε καθε της επιλογη και να την συμβουλευει

Niki81
31-03-11, 11:49

Εγω παλι βλεπω πλεον τις 15χρονες πιο ξεπεταγμενες απο τους 23χροους.
οι περισσοτεροι 23χρονοι παιδια ειναι ακομα...λιγες οι εξαιρεσεις δυστυχως.

Thaumataki
31-03-11, 11:51
Καλά δε λέω..... Είναι 23 αυτός και αυτή 15. Κανονική αποπλάνηση γιατί η κοπέλα δεν είναι ούτε καν 16 για να έχει κάποια ελαφρυντικά ο ''κύριος''.....
Σίγουρα το πρώτο πράμα που έχει στο νου του είναι το σεξ και να είναι πρώτος της, για να το παίζει μάγκας στους φίλους του!
ΑΛΛΑ το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με ένα συνομίλικό της. Τα 15χρονα και τα 16χρονα στις μέρες μας έχουν αποθρασυνθεί τελείως, άρα κι ένας συμμαθητής θα μπορούσε να είχε τις ίδιες βλέψεις για τη κοπέλα....

no doubt
31-03-11, 11:55
Λες παλι να την πατησαμε?:rolleyes::lol:
Μάλλον....βλέπω πάλι κανένα δρακουλοτικεράκι να ξεπροβάλει :lol:

no doubt
31-03-11, 11:57
Καλά δε λέω..... Είναι 23 αυτός και αυτή 15. Κανονική αποπλάνηση γιατί η κοπέλα δεν είναι ούτε καν 16 για να έχει κάποια ελαφρυντικά ο ''κύριος''.....
Σίγουρα το πρώτο πράμα που έχει στο νου του είναι το σεξ και να είναι πρώτος της, για να το παίζει μάγκας στους φίλους του!
ΑΛΛΑ το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με ένα συνομίλικό της. Τα 15χρονα και τα 16χρονα στις μέρες μας έχουν αποθρασυνθεί τελείως, άρα κι ένας συμμαθητής θα μπορούσε να είχε τις ίδιες βλέψεις για τη κοπέλα....
ο 15χρονος έιναι επίσης ανήλικος.
Σεξ ανάμεσα σε 15χρονη και 23χρονο είναι ποινικό αδίκημα και εσείς πάτε αν το αποποινικοποιήσετε.
Ε καλά κάνουν τότε και οι πολιτικοί μας. Κι αυτοί παιδιά του λαού είναι :lol:

Thaumataki
31-03-11, 12:03
Ποινικό αδίκημα είναι, αλλά άμα έγινε με τη θέλησή της δε πονικοποείται. Δε θεωρείται βιασμός ή αποπλάνηση. Εκτός άμα το ''κυνηγήσουν'' οι γονείς της κοπέλας.
Προς Θεού, σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ τις ενέργειες του νεαρού, απλά βλέπω και την άλλη όψη.
Απλά δε καταλαβαίνω ποιές είναι οι φοβίες της μητέρας που ανήρτησε το πόστ... Μή κάνει η κόρη της σεξ στα 15 ή μη κάνει σεξ με ένα 23χρονο;
Γιατί άμα η φοβίας της είναι η 2η, θέλω να εξηγήσω πως το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με ένα συνομίλικό της. (Πάντα με τη θέληση της κοπέλας)

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 12:05
Πάντως εγω 15 χρονών δεν ηθελα καθολου τετοια διαφορα ηλικιας....ουτε καν μου αρεσαν τα αγορια τετοιας ηλικιας (φοβομουν....) , η μικρη μπορει να ειναι πιο ΄΄ξεψαρωμενη΄΄ και να ξερει τι της γινεται..

no doubt
31-03-11, 12:09
Ποινικό αδίκημα είναι, αλλά άμα έγινε με τη θέλησή της δε πονικοποείται. Δε θεωρείται βιασμός ή αποπλάνηση. Εκτός άμα το ''κυνηγήσουν'' οι γονείς της κοπέλας.
Προς Θεού, σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ τις ενέργειες του νεαρού, απλά βλέπω και την άλλη όψη.
Απλά δε καταλαβαίνω ποιές είναι οι φοβίες της μητέρας που ανήρτησε το πόστ... Μή κάνει η κόρη της σεξ στα 15 ή μη κάνει σεξ με ένα 23χρονο;
Γιατί άμα η φοβίας της είναι η 2η, θέλω να εξηγήσω πως το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με ένα συνομίλικό της. (Πάντα με τη θέληση της κοπέλας)
Καλά αν ξαναμπει να διαβάσει....της εξηγείς κι εσύ κι εμείς ;)

supermama
31-03-11, 12:10
εγω παλι ημουν στα 15 και εκεινος 18 (αν θυμαμαι καλα) η πρωτη μου σχεση δηλ... και παντα προτιμουσα καποιον μεγαλητερο.. δεν εχει να κανει. πλεον ολα λιγο πολυ με αυτες τις προθεσεις πανε.. αγορια κοριτσια. ξαναλεω εγω κολαω στην ενημερωση. τα αλλα θα γινουν ειτε μας αρεσει ειτε οχι

PANAGOYLA
31-03-11, 12:13
Καλημέρα Κορίτσια
Δεν ξέρω για τις δίκες σας εμπειρίες πάντως η δική μου μου στοίχισε πολλά χρόνια θλίψης. Στα 15 γνώρισα έναν 25 χρονο. Τον ερωτεύτηκα τρελά γιατί σε αυτήν την ηλικία έτσι ερωτεύεσαι. Και από την μεριά του το ίδιο φαινόταν. Ήμουν το μωράκι του όπως έλεγε, με ζήλευε τρελά και είχε τεράστια υπομονή όσο αφορά τις εξόδους μου . Με γύριζε πίσω στο σπίτι την ώρα που έπρεπε ώστε να μην έχω προβλήματα με τους δικούς μου.
Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν 8 μήνες μετά να μείνω έγκυος. Στους γονείς μου ούτε συζήτηση να το πω .
Εκείνος έλεγε πως αν θέλω θα με παντρευτεί ( αν και άνεργος τότε), και να αποφασίσω εγώ.
Εγώ πήρα την απόφαση τότε να προχωρήσω σε άμβλωση . Το πώς και που έγινε καλύτερα να μην τα αναφέρω.
Ξύπνησα κλαίγοντας συνέχισα να κλαίω για μήνες για το κακό που είχα κάνει.
Στο μυαλό μου γύριζε ότι είχα σκοτώσει το μωρό μου ( πώς να διαχειριστεί όλα αυτά ένα 15 χρονο χωρίς να μπορεί να συμβουλευτεί κανένα , ακόμα και τώρα μόνο ο άντρας μου το γνωρίζει).
Το ΑΓΟΡΙ μου δεν το ξαναείδα τον απέφευγα ώσπου στο τέλος το κατάλαβε και σταμάτησε να με ενοχλεί .
Χρειάστηκα χρόνια για να καταλάβω πως τελικά έπραξα τα σωστά.
Α!!! ξέχασα μου στοίχισε και την πρώτη χρονιά του λυκείου.
Αυτή ήταν η δική μου περιληπτική ιστορία .χωρίς ευτυχισμένο τέλος.
Τώρα η μεγάλη μου κόρη είναι 17 ετών έχω προσπαθήσει πολύ και έχω καταφέρει να είμαι μαμά της στις συμβουλές και γνωρίζοντας εκείνη πως ότι και να μου πει δεν θα
αλλάξει η γνώμη μου γι αυτήν .Έχει κατά καιρούς αγόρια αλλά χωρίς να έχει προχωρήσει με κανέναν . Πάντα της λέω πως το σεξ είναι το πιο εύκολο πράγμα,
όμως η πρώτη σου φορά πρέπει να είναι με αυτόν που μετά από καιρό θα καταλάβεις ότι είναι ξεχωριστός για σ ένα.

annia
31-03-11, 12:14
supermama συμφωνω απολυτα μαζι σου,ειτε θελουμε ειτε οχι ειναι δικη της καθαρα αποφαση τι θα κανει ποτε θα το κανει και με ποιον....απλα καλο θα ηταν η μαμα της να ειναι διπλα της ''φιλη''της και να την συμβουλεψει σε ολα,γι απχ μια πιθανη εγκυμοσυνη για προφυλαξη σμν και ολα αυτα που πρεπει να κανει ενας γονιος στο να ενημερωσει στο θεμα ''σεξ''ενα παιδι....

ΤΙΓΡΑΚΙ
31-03-11, 12:16
Πάντως εγω 15 χρονών δεν ηθελα καθολου τετοια διαφορα ηλικιας....ουτε καν μου αρεσαν τα αγορια τετοιας ηλικιας (φοβομουν....) , η μικρη μπορει να ειναι πιο ΄΄ξεψαρωμενη΄΄ και να ξερει τι της γινεται..

εγω παλι και να ηθελα στα 15 μου καποιο αγορι 23...
πρωτον που να τον βρω ετσι αγαθιαρικο που ημουν...:lol:
και δευτερον δε θα με κοιταζε αυτος ετσι οπως ημουν...:?

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 12:19
εγω παλι και να ηθελα στα 15 μου καποιο αγορι 23...
πρωτον που να τον βρω ετσι αγαθιαρικο που ημουν...:lol:
και δευτερον δε θα με κοιταζε αυτος ετσι οπως ημουν...:?

χαχαχα ετσι οπως τα λες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν ειναι τυχαιο οτι ειμουν απο τις αργες εγω δευτερα λυκειου ειμουν θυμαμαι οταν εδωσα το πρωτο μου φιλι και γ..ω την ατυχια μου μετα απο 2μηνες γνωρισα τον αντρα μου δεν μπορουσε να τον γνωριζα πιο πριν γιατι ηταν χαλια και το πρωτο μου φιλι :lol:

ΤΙΓΡΑΚΙ
31-03-11, 12:19
Τώρα η μεγάλη μου κόρη είναι 17 ετών έχω προσπαθήσει πολύ και έχω καταφέρει να είμαι μαμά της στις συμβουλές και γνωρίζοντας εκείνη πως ότι και να μου πει δεν θα
αλλάξει η γνώμη μου γι αυτήν ..

αυτο νομιζω ειναι το κλειδι να μπορει να σου πει τα παντα χωρις να φοβαται οτι θα αλλαξει η γνωμη σου για το παιδι σου.

ΤΙΓΡΑΚΙ
31-03-11, 12:24
χαχαχα ετσι οπως τα λες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν ειναι τυχαιο οτι ειμουν απο τις αργες εγω δευτερα λυκειου ειμουν θυμαμαι οταν εδωσα το πρωτο μου φιλι και γ..ω την ατυχια μου μετα απο 2μηνες γνωρισα τον αντρα μου δεν μπορουσε να τον γνωριζα πιο πριν γιατι ηταν χαλια και το πρωτο μου φιλι :lol:

:lol::lol::lol:
ελα σωτηρια να κανουμε το θεματακι δικο μας αφου η κυρια που το ανοιξε εγινε αφαντη...:rolleyes:
εμενα που με πηγαινε ο μπαμπας μου στις εκδηλωσεις του σχολειου και μετα τις ειδησεις των 00:00 ερχοταν να με παρει με το αυτοκινητο,δεν ειχα βλεπεις και πολλες ευκαιριες:lol:
φαντασου τωρα κοριτσακι Γ΄Λυκειου και να βγαινω απο το Ρολοι στη πλ.μεμου στο κορυδαλλο και να με περιμενει το skoda με το μπαμπα μου μεσα.:shock:
δε χαλαγα λεφτα για ταξι βεβαια.
και τωρα μιλαμε για facebook και σχεσεις και αναρωτιομαστε...
αρε τι εχουν να δουν τα ματακια μου απο το γιοκα μου καλα να ειμαστε να γραφουμε τα νεα μας εδω:lol:

demi
31-03-11, 12:37

ΑΠΑΠΑ ακριβως το ιδιο σκεφτηκα ..ακομα και την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος θα ενημερωνα..
τι ψαχνει αυτος απο ενα παιδι??????αχ θεουλη μου τι μας περιμενει?

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 12:44
:lol::lol::lol:
ελα σωτηρια να κανουμε το θεματακι δικο μας αφου η κυρια που το ανοιξε εγινε αφαντη...:rolleyes:
εμενα που με πηγαινε ο μπαμπας μου στις εκδηλωσεις του σχολειου και μετα τις ειδησεις των 00:00 ερχοταν να με παρει με το αυτοκινητο,δεν ειχα βλεπεις και πολλες ευκαιριες:lol:
φαντασου τωρα κοριτσακι Γ΄Λυκειου και να βγαινω απο το Ρολοι στη πλ.μεμου στο κορυδαλλο και να με περιμενει το skoda με το μπαμπα μου μεσα.:shock:
δε χαλαγα λεφτα για ταξι βεβαια.
και τωρα μιλαμε για facebook και σχεσεις και αναρωτιομαστε...
αρε τι εχουν να δουν τα ματακια μου απο το γιοκα μου καλα να ειμαστε να γραφουμε τα νεα μας εδω:lol:

:D:D μια χαρα σε βρισκω εσενα εγω το καημενο εκδηλωσεις και τετοια δεν ειχα και παντα για καφε καθε Σαββατο μεχρι τις 10:30 :sad::sad: οταν το εμαθε στα 22 μου οτι ειχα αγορι απο τα 17 μου απορησε πως του ξεφυγα ετσι ...... καλα ειπαμε κολημενα μυαλα να μην γινουμε ετσι .... αλλα η μικρουλα 15 χρονων να μην κολαει με τετοια διαφορα ηλικιας τοτε δεν νομιζω να μιλαμε για αποπλανηση μιλαμε για κοριτσι που ξερει τι θελει και τι κανει . Αφηστε που ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μοιαζει για 15

christiana08
31-03-11, 12:47
Δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις,ουτε εχω πολυ χρονο να σου πω ο,τι σκεφτομαι,ομως θα ηθελα να σου πω πως,κατα την γνωμη μου,καλο θα ηταν εαν και εφοσον κρινεις πως μπορει η κορη σου να βγει με τον νεαρο,η πρωτη συναντηση να ειναι στο σπιτι σου,εστω και αν ειναι για να ερθει να την παρει να βγουν.
Οι φωτο στο φεις πολλες φορες ειναι μουφα και δεν μπορεις να ξερεις εαν ο 23χρονος ειναι κανενας μουστακαλης 50αρης σεσημασμενος...
Αυτο για τωρα (μια χαρα τα λενε τα κοριτσια-επικοινωνια!!).

Μ.Π.Κ
31-03-11, 13:27
σ ευχαριστω που απαντησες αμεσως. πρωτη φορα χρησιμοποιω τον συνδεσμο και δεν ξερω πως λειτουργει ακομα.
εργαζομαι και δεν εχω πολυ χρονο να ελέγχω τις απαντησεις(περιμενα απάντηση μετα απο 2-3 μερες!!!)
τωρα για το οτι ειναι μικρη για facebook δεν θα το έλεγα. δεδομενου οτι οι περισσοτεροι ξεκινουν απ το δημοτικο 'αλλωστε ανταλλαζουν φωτογραφιες με φιλους και συμμαθητες ακομα. Τον γνωρισε στα village που ειχε παει για πατιναζ, και δεν βγαινουν οι δυο τους ακομα στην αρχη ειναι ακομα, αλλωστε ειναι πολυ μικρη για να βγαινει μονη της.

Dimitra83
31-03-11, 13:33
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ,ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΑ 16ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ 27,ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΧΗΡΗΣΗ.....ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΑΛΩΝΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ Ν ΑΜΙΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΕΣ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ,Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.....ΕΤΣΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΑΡΡΑΒΩΝΑΣ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ 2ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ.......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ,ΑΝ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ....ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΗΣ.....
ναι τον γνωρισες στα 16 αννια μου κ ενεινες κ εγκυος ετσι?17 χρονων δεν εκανες παιδακι?πολυ καλα εκανες κ το κρατησες φυσικα κ χιλια μπραβο σου γιατι ξερω τι κανουν τα περισσοτερα σαυτη την ηλικια αν μεινουν εγκυες...δυστηχως..αλλα ανελαβες την ευθυνη κ εσυ κ ο αντρας σου.
και λεω εγω τωρα.εσυ ησουν απο τις τυχερες και δε σου εκανε την παπια..αντε και στην παραταει εγκυο???αλλα και παλι θα ηθελες η κορη σου στα 15 να γνωρισεις εναν 25 κ να μεινει εγκυος?γιατι μια τοσο μεγαλη διαφορα= ΣΤΑΝΤΑΡ αμεσο ΣΕΞ.
και ενα 15χρονο θα κανει οτι του πει ο 23αρης ο 25αρης κλπ κιαμα την αφησει εγκυο ?ουτε να το σκεφτομαι.εχω κ κορες κ παρακαλαω να μη μου κουβαλλησουν κανεναν 25αρη οταν θα ειναι ανηλικες γιατι θα τον κλεισω μεσα, κ ειδικα στη γερμανια θα φαει πολυ καλα ο τυπος.
οσο για το φειςμπουκ σε 15χρονο κοριτσι δεν εχω λογια.
υπαρχουν προγραμματα που παρακολουθεις παντως το τι λεει το παιδι σου στο φεις η στο τσατ η στο μσν και τι μαιλ παιρνει και τι λενε και τα παντα.εγω αυτο θα το εβαζα
και επειδη το παιδι ειναι κοριτσακι γιαυτο δεν αντιδρατε με τοσο σοκ.
αν ηταν 15χρονο αγορι και τον εσουρνε μια 23χρονη θα παθαινατα πανικο.
ειτε αγορι ειτε κοριτσι ειναι αποπλανηση ανηλικου.εγω θα του εκανα καταγγελια κ θα τον εχωνα μεσα:evil:

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 13:36
σ ευχαριστω που απαντησες αμεσως. πρωτη φορα χρησιμοποιω τον συνδεσμο και δεν ξερω πως λειτουργει ακομα.
εργαζομαι και δεν εχω πολυ χρονο να ελέγχω τις απαντησεις(περιμενα απάντηση μετα απο 2-3 μερες!!!)
τωρα για το οτι ειναι μικρη για facebook δεν θα το έλεγα. δεδομενου οτι οι περισσοτεροι ξεκινουν απ το δημοτικο 'αλλωστε ανταλλαζουν φωτογραφιες με φιλους και συμμαθητες ακομα. Τον γνωρισε στα village που ειχε παει για πατιναζ, και δεν βγαινουν οι δυο τους ακομα στην αρχη ειναι ακομα, αλλωστε ειναι πολυ μικρη για να βγαινει μονη της.

:confused::confused::confused: και στο village με ποιον πηγε>?

kyra
31-03-11, 13:43
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, στην παρέα της κόρης στου είναι ένας 23χρονος. Τί μέρος του λόγου είναι αυτός? Δουλεύει, σπουδάζει, όλη η παρέα είναι 15χρονα και αυτός ο μόνος ενήλικος? Κάθε πότε βγαίνουν?

ioanna.gr
31-03-11, 14:00
είπα ότι παντρέφτηκα τελικά (στα 25, μετά από 10 χρόνια σχέση) όχι για να πω ότι θα παντρεφτεί και η κοπέλα - και να χώριζα μετά από πέντε χρόνια το ίδιο θα ήταν
αλλά για να πω ότι

1. δεν είναι φαινόμενο να έχουν σχέσεις - τετοιες σχέσεις - τα κορίτσια στα 15
2. οι γονείς πρέπει να είναι με εμπιστοσύνη δίπλα στα παιδιά
3. οι γονείς πρέπει να παίζουν το ρόλο τους - δηλ να βάζουν πάντα την προτεραιότητα (σχολείο), να θωρακίζουν το παιδί ψυχολογικά (για να μην εξαρτάται από τον άλλο) και κοινωνικά (να μην κρύβεται, να μην παίρνει ρίσκα για να κρυφτεί, να μην εξαρτάται από κανέναν για να κρυφτεί, να ξέρει από σεξουαλ. προφύλαξη κλπ)
4. όλοι οι 21 χρονοι κλπ δεν είναι ίδιοι, δεν είναι ανώμαλοι, δεν είναι καταχθόνιοι τύποι, δε ξέρω και εγώ τι - όλα εξαρτώνται από τον άνθρωπο
5. γι'αυτό λέω να του ανοίξουν το σπίτι τους (όχι για να τους παντρέψουν (!)) αλλά για να δουν από κοντά τι άνθρωπος είναι και για να δει κι αυτός ότι έχει να κάνει με μια συγκροτημένη οικογένεια που υποστηρίζει την κοπέλα και δεν μπορεί να κάνει αυτός και πολύ κουμάντο

είχα από τις πρώτες στην τάξη μου σεξουαλικές σχέσεις αλλά αυτό δε με εμπόδισε σε τίποτα, σημαιοφόρος ήμουν (ούτε έγκυος έμεινα) και πιστεύω ότι σε αυτό έπαιξε ρόλο και η στάση των γονιών μου (δε χρειάστηκε ποτέ να κάνω κοπάνα για να βγω ραντεβού, δε χρειάστηκε ποτέ να παίξω κρυφτό, δεν αποπροσανατολίστηκε η κουβέντα και αντί να μου λένε για το σχολείο να ασχολούντε με τον γκόμενο)
και βέβαια να πω ότι δεν άνοιξαν και σαμπάνιες ε; είχαν αντιρρήσεις και τις έλεγαν (κι αυτό ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό από τις δραστικές επεμβάσεις γιατί έσπερναν μες στο μυαλό μου και μετά τα σκεφτομουν μόνη μου και έκοβα λίγο φορα)

jannis
31-03-11, 14:01
been there
done that
baaaaaaaaaaaaaaaaad idea!

Συγνωμη δεν μπορουσα να το πω καλύτερα στα Ελληνικά.

Σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό εξαρτάται από το τι φρούτο είναι ο 23χρονος
και την ωριμότητα της κόρης σου. Γιατί ξέρω και περίπτωση φίλων μου που εξελίκτηκε σε ευτυχισμενο γάμο. Η σχέση όμως ξέκινησε από τον κύκλο του οικογενειακού περιβάλλοντος.
Στην περίπτωση που δεν τα καταφέρεις να την αποτρέψεις τότε θα εισηγούμουν να τον γνωρίσεις πάρα πολύ καλά όπως θα γνώρισες και την/τον καλύτερο φίλο της.

doraki
31-03-11, 14:10
Κι εγώ στα 15 μου τα είχα φτιάξει με έναν 22χρονο...Τον γνώρισα στο ευρύτερο φιλικό περιβάλλον,καλό παιδί γενικά.Όταν το έμαθαν οι γονείς μου έγινε το έλα να δεις...Ανησυχούσαν φυσικά για το μέλλον μου,για το ότι μπορεί να άφηνα το σχολείο,για το τι θα έκανα στη ζωή μου.
Συνέχισα να τον συναντώ στα κρυφά για ένα φιλί και μόνο αλλά όταν μου ζήτησε να πάμε στο σπίτι του για τα "περαιτέρω" τον παράτησα στα κρύα του λουτρού.
Έχει λοιπόν να κάνει με την ωριμότητα του κάθε ατόμου...
Και 15 χρονών δεν είναι μικρή για να έχει facebook.

valia40
31-03-11, 14:20
Δεν ξερω μου φαινεται μεγαλη η διαφορα ηλικιας.Οσον αφορα το σεξ,αυτο μπορει να γινει κ με καποιον 16χρονο.Αλλα μου φαινεται πολυ μεγαλη η διαφορα.Αν θελει αγορι μπορει να γνωρισει κ εναν 15-16-17 χρονων.Καλυτερα με καποιο παιδι της ηλικιας της,που θα πηγαινει ακομα σχολειο κ θα μπορει να την καταλαβει.Οσο για το facebook κ εμενα ο γιος μου ειχε απο τα 15.

demi
31-03-11, 14:23
ψευτρα να βγω αλλα κατι δεν μου αρεσει σε αυτην την ιστορια....

Dimitra83
31-03-11, 14:24
επειδη δεν πηρα απαντηση θα το ξαναρωτησω.
αν ο γιος μας ουτε καν 15 ετων τα ειχε με μια 23αρα τι θα καναμε?δε θα λεγαμε ''την λυσσαρα,τη παιδεραστου,την τσ@@λα τι θελει απο ενα μικρο αγορακι?''και αλλα πολλα?
γιατι λοιπον για το κοριτσι ειμαστε πιο ηρεμες? το ιδιο δεν ειναι?

valia40
31-03-11, 14:28
αν ο γιος μας ουτε καν 15 ετων τα ειχε με μια 23αρα τι θα καναμε?δε θα λεγαμε ''την λυσσαρα,τη παιδεραστου,την τσ@@λα τι θελει απο ενα μικρο αγορακι?''και αλλα πολλα?

Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οτι ο γιος μου 17 χρονων θα τα φτιαξει με 23χρονη :evil: Ευτυχως ολες οι κοπελες του ηταν σχεδον συνομηλικες.Το ιδιο ισχυει κ για τα κοριτσια.Εννοειται οτι ειναι σε μια ηλικια που θελουν να ερωτευτουν αλλα ο 23χρονος θα θελει αλλα πραγματα.

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 14:29

ω ναι αυτη ειμαι εγω ... αυτο θα ελεγα

salvia:)
31-03-11, 14:30
κατα τη δικη μου γνωμη δεν εχει πλεον μεγαλη σημασια τι θα κανει τωρα η μητερα. η μικρη θα κανει ο,τι θελει να κανει οπως και να χει. τωρα μετραει η διαπαιδαγωγηση που ειχε η μικρη ολα αυτα τα χρονια και τα προτυπα που εχει παρει.
το πιο σημαντικο ειναι σαν μητερα να μην δειξει στην κορη της οτι δεν την εμπιστευεται. και αυτο γιατι ο μεγαλος φοβος του παιδιου ειναι μην απογοητευσει τους γονεις του.
ειλικρινεις συζητησεις με την κορη και ισως και να της ελεγες καποιες δικες σου εμπειριες.. ετσι ανοιγονται περισσοτερο. το σημαντικο ειναι να προλαβεις μην γινει κατι κακο.

Morchelina
31-03-11, 14:30
Σιγά που ένας 16χρονος θα είχε τις ίδιες απαιτήσεις με έναν 23χρονο. Η διαφορά ηλικίας είναι πολύ μεγάλη και ποιος είναι ο λόγος που ένας 23χρονος ενδιαφέρεται για ένα 15χρονο. Αυτό είναι πολύ ανησυχητικό, πέρα από τις εμπειρίες των συμμετεχουσών στη συζήτηση.

Εγώ θα το ξέκοβα τελείως. Άλλο 17, άλλο 15. Έχει διαφορά ο βαθμός ωριμότητας.

Morchelina
31-03-11, 14:32
Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οτι ο γιος μου 17 χρονων θα τα φτιαξει με 23χρονη :evil: Ευτυχως ολες οι κοπελες του ηταν σχεδον συνομηλικες.Το ιδιο ισχυει κ για τα κοριτσια.Εννοειται οτι ειναι σε μια ηλικια που θελουν να ερωτευτουν αλλα ο 23χρονος θα θελει αλλα πραγματα.

Βάλια, αυτό θα είναι το μεγαλύτερό του όνειρο για επίδειξη στους φίλους του. Που βλέπεις το πρόβλημα;

ΤΙΓΡΑΚΙ
31-03-11, 14:33
αν ηταν μεγαλυτερη η κοπελα φυσικα η διαφορα ηλικιας δε θα φαινοταν πχ 30 εκεινη και 37 εκεινος.
το θεμα ειναι οτι το κοριτσακι 15 ετων παει σχολειο αλλη φαση,αλλα ενδιαφεροντα αλλες ανυσηχιες και μη ξεχναμε οτι στα 15 αρχιζεις και δημιουργεις συνθηκες για το μελλον.ο 23χρονος μπορει ηδη να εχει προγραμματισει το μελλον του και εχει ξεφυγει απο το σχολικο περιβαλλον οποτε κοινα μηδεν.
και μη σκεφτομαστε μονο τις περιπτωσεις που καποιες κοπελες σταθηκαν τυχερες μεσα απο τετοιες σχεσεις γιατι αλλες τοσες σταθηκαν ατυχες.
εγω σα μανα παντως θα προσπαθουσα να το αλλαξω αυτο.

Dimitra83
31-03-11, 14:46
Βάλια, αυτό θα είναι το μεγαλύτερό του όνειρο για επίδειξη στους φίλους του. Που βλέπεις το πρόβλημα;

το προβλημα ειναι οτι μια ενηλικη/ενας ενηλικος
εχει σεξουαλικες επαφες με ενα ΑΝΗΛΙΚΟ!
και επισης ο 23αρης για μοστρα την θελει την 15αρα.για να λεει οτι χτυπησε (για να μη πω καμια αλλη λεξη) πιπινι! ετσι λενε
γιατι με τον 23αρη δε θα παιζουν τις κουμπαρες.ΑΛΛΑ θελει αυτος

ΝΕΦΕΛΗ_1
31-03-11, 14:47
χωρις να εχω διαβασει ολα τα μηνυματα που απαντησαν στο αρχικο, και συγχωρεστε με αν επαναλαβω καποια που εχουν ηδη ειπωθει...
μα ουτε 15 χρονων παιδι να βγαινει με 23χρονο???????και να βγαινει γεκινως ραντεβου δηλαδη.... συγνωμη αν ακουγομαι καπως οπισθοδρομικη..αλλα αλλες ειναι οι προτεραιοτητες ενος παιδιου σ αυτην την ηλικια!!!!! γιατι να μην ζησει αυτα που του αναλογουν τωρα και να βιαζεται να μεγαλωσει????εχετε κανει καποια κουβεντα μαζι της? ενας 23χρονος ΔΕΝ εχει αγαθες προθεσεις για να μπλεκει με ενα παιδι!!!!!! μην τρελαθουμε!!!! δεν μπορουσε να βρει καποια στην ηλικια του??
για την κοπελα δεν λεω οτι ειναι κακο να εχει καποιο φλερτ με καποιο αγορι, αλλα αγορι της ηλικιας της!!!!! μιληστε της για να προλαβετε τα χειροτερα!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-03-11, 14:56
H ίδια η μητέρα πάντως παραδεχτεικε οτι απο αυτα που ΄΄΄ υπεκλεψε΄΄ απο το facebook είδε οτι ο νεαρος της ελεγε πραγματα προχωρημενα απο την μερια του..... εγω παντως παιδια δεν ξερω μπορει αν σηκωνα το τηλεφωνο να του σπικαρα κανα δυο φωνηεντα και ας νευριαζε η κορη μου χ.....κα.

kyra
31-03-11, 14:57

Δεν είναι βέβαιο ότι θα είμασταν έτσι, όπως λές. Σίγουρα δεν θα χαρακτήριζα έτσι ένα κοριτσάκι. Αν ο γιος μου στα 15 είναι τόσο ώριμος, ώστε να κάνει τέτοια σχέση, .... τί να πω? Απίθανο όμως το θεωρώ, μία 23 χρονη, να 'πάει' με ένα μικρό παιδί για το σεξ και μόνο.
Πιο σίγουρο θα ήταν το αντίθετο, όπου ένας 23χρονος, μπορεί να προσεγγίσει ένα 15 χρονο κοριτσάκι μόνο και μόνο για σεξ. Καθόλου ήρεμη δεν θα ήμουν με το κορίτσι. Απλά, στην περίπτωση της φίλης που άνοιξε το θέμα, είναι πιο απλά τα πράγματα.

Dimitra83
31-03-11, 15:02
μπα μη σου φαινεται καθολου απιθανο.
οταν ημουν 17 ειχα συμμαθητρια στα 19 (εγω κερδιζα χρονια αυτη εχανε) και ηθελε να τα φτιαξει με εναν φιλο του αδερφου μου που αυτο το παιδακι τοτε ηταν 13.5
ναι καλα διαβασες.μεχρι και σπιτι του πηγε και καλα που ηρθαν οι γονεις του απεξω και τους επιασαν στο παρα τριχα που λενε

Dimitra83
31-03-11, 15:04
H ίδια η μητέρα πάντως παραδεχτεικε οτι απο αυτα που ΄΄΄ υπεκλεψε΄΄ απο το facebook είδε οτι ο νεαρος της ελεγε πραγματα προχωρημενα απο την μερια του..... εγω παντως παιδια δεν ξερω μπορει αν σηκωνα το τηλεφωνο να του σπικαρα κανα δυο φωνηεντα και ας νευριαζε η κορη μου χ.....κα.

δε χρειαζεται να εκανες κατι τετοιο.ενα τηλεφωνακι στη διωξη ηλ.εγκληματος ειναι αρκετο

militsa
31-03-11, 15:26
Τι ειναι αυτο που πραγματικα φοβασαι?
Αληθεια χρειαζεται αυτη η ερωτηση;;; Το οτι ειναι ανηλικη κ αυτος ενηλικας δε σου λεει κατι;;

Thaumataki
31-03-11, 15:31
Έχουμε πάρει τη τρίχα και την έχουμε κάνει τριχιά! ''Η ανήλικη που τη αποπλανεί ο ενήλικας'' και λέω εγώ άμα ήταν 17 η κοπέλα κι εκείνος 18, πάλι για ενήλικα και ανήλικα δε θα μιλούσαμε;

militsa
31-03-11, 15:39
Πού τον γνώρισε τον τύπο; Βγαίνει συχνά; :confused:
Κι αυτός αντί να κοιτάξει καμιά φοιτήτρια το κοριτσάκι ζήλεψε;
Η κοπέλα που έγραψε πιο πριν, επειδή εκείνη παντρεύτηκε τελικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι σχέσεις τέτοιου τύπου καταλήγουν εκεί.
Και σεξ να κάνει 15 ετών θα ξέρει να προστατευτεί από αρρώστειες, εγκυμοσύνες κτλ.; Προσωπική μου άποψη καλύτερα να πληγωθεί συναισθηματικά από εσένα παρά σωματικά και συναισθηματικά από εκείνον.
Είναι ωραίο να είμαστε φίλοι με τα παιδιά μας αλλά πάνω από όλα είμαστε γονείς τους και οφείλουμε να τα προστατεύουμε.
Χάθηκες όμως. Μπήκες έγραψες και έφυγες :confused:
Μην το ψάχνεις...ξέρεις ποσα παιδιά απο 12 χρόνων έχουν facebook?? Το τι βλέπουν τα μάτια μου ...φωτογραφίες..σχόλια..άσε..λες και είναι 20άρες!! Απο εκείξεκινάει το πρόβλημα. Σε τέτοια ηλικία καλό θα ήταν να μην έχει facebook και καλό θα ήταν να υπάρχει και η επιβλεψη των γονέων. Όλοι οι παιδεραστες εχουν καταχαρεί με το faecbook!!

Απο την άλλη αν ήξερα ότι η κόρη μου ειχε τέτοια σχέση θα στηριζομουν στη σχέση που έχω μαζί της. Θα την έπιανα όμορφα και ωραία την κουβέντα σχέτικά με το αγόρι της.Θα επιβεβαιωνα την επιλογή της σαν ομορφια(θέλουν να ακουσουν και τον καλό λόγο..!!) πως ναι είναι όντως όμορφος κτλ και σιγά σιγά θα έφτανα στο ζουμι.
Πως ξέρεις υπάρχει μια μεγάλη διαφορά ηλικιας μπλα μπλα μπλα..και η ουσία ειναι στα διαφορετικά βιώματα που έχει εκείνος, που σίγουρα θα εχει ολοκληρώσει τουλάχιστον μια φορά τη σεξουαλική του ζωή και πως αυτό θα την επηρρεάσει και εκείνη. Θα ανοιγαμε λοιπον μια ολόκληρη κουβέντα ,δε θα την πιεζα να χωρίσει απλώς θα της έλεγα πια σημεία να προσέξει και να της χτυπησουν το καμπανάκι κινδυνου. Πως αν νιώσει οποιαδήποτε στιγμή πως κάνει κάτι επειδή νιώθει πιεση σημαίνει πως δεν είναι αυτό που θέλει και πως αν θέλει να είναι σε αυτή τη σχέση να έχει αποφασίσει σε κάπόια πράγματα απο πρίν όσον αφορά τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται σε αυτή την σχέση. Εν κατακλείδι θα αναφερόμουν και στην αντισύλληψη αλλά και στο ασφαλές σεξ (πάνω από όλα υγεία!!!!) και απο κει και πέρα ας αποφασίσει εκείνη για τον εαυτό της. Δεν μπορείς να καταπιέζεις κανέναν, μπορείς όμως να του μεταλαμπαδεύσεις γνώσεις που θα τον βοηθήσουν να λειτουργήσει σαν ώριμος άνθρωπος.

Dimitra83
31-03-11, 15:41
Έχουμε πάρει τη τρίχα και την έχουμε κάνει τριχιά! ''Η ανήλικη που τη αποπλανεί ο ενήλικας'' και λέω εγώ άμα ήταν 17 η κοπέλα κι εκείνος 18, πάλι για ενήλικα και ανήλικα δε θα μιλούσαμε;

νομικα ναι!(επειδη εισαι και δικηγορος:p:p) αλλα δε μιλαμε για μια 17 κ εναν 18 αλλα για μια ουτε καν 15 και εναν 23!!!

militsa
31-03-11, 15:43
το προβλημα ειναι οτι μια ενηλικη/ενας ενηλικος
εχει σεξουαλικες επαφες με ενα ΑΝΗΛΙΚΟ!
και επισης ο 23αρης για μοστρα την θελει την 15αρα.για να λεει οτι χτυπησε (για να μη πω καμια αλλη λεξη) πιπινι! ετσι λενε
γιατι με τον 23αρη δε θα παιζουν τις κουμπαρες.ΑΛΛΑ θελει αυτος
Επισης...να πω ότι συμφωνω..δε μιλάμε για 17 χρονη αλλά 15χρονη!

ΑΝΑΙΡΩ όσα είπα παραπάνω... και συμβουλεύω να απομακρυνθεί το κορίτσι απο αυτόν(πάλι μέσα απο κουβέντα!βασικό στοιχείο μιας καλής σχέσης!) και μη σου πω να ειδοποιηθεί η αστυνομια..τι την έχουμε;;

supermama
31-03-11, 15:44
Εγώ πήρα την απόφαση τότε να προχωρήσω σε άμβλωση . Ξύπνησα κλαίγοντας συνέχισα να κλαίω για μήνες για το κακό που είχα κάνει.
Στο μυαλό μου γύριζε ότι είχα σκοτώσει το μωρό μου ( πώς να διαχειριστεί όλα αυτά ένα 15 χρονο χωρίς να μπορεί να συμβουλευτεί κανένα , ακόμα και τώρα μόνο ο άντρας μου το γνωρίζει)..
αυτο για μενα εχει να κανει με ενα ειδος συνεπειας που λενε τα κοριτσια. θελω να πω πως λεμε οκ εκανε τη βλακεια να αναλαβει το βαρος του λαθους τωρα και να υποστει τις συνεπειες.(συνηθως εννουμε να κρατησει το μωρο εδω)
χωρις να προχωρισει στην ευκολη λυση..( εδω εννοουμε την εκτρωση)
και ομως με το μυν σου που -πραγματικα περιμενα να γραψει κατι τετοιο καποια- θελω να τονιστει πως και η εκτρωση δεν σημαινει ευκολη λυση. και αυτη στοιχιζει πολλααα.. δε θελω να μιλησω σωματικα γιατι δεν ειναι και στανταρ πως θα παθει κατι η κοπελα μετα αλλα ψυχολογικα τουλαχιστον..
* να πω επισης εκει που λες πως να διαχειρηστει ολα αυτα ενα 15χρονο χωρις να μιλησει σε κανεναν, αυτο ειναι αλλο κοματι. το βασικο ειναι ναναι κοντα με τους γονεις της οχι μονη σε ολο αυτο

Χρειάστηκα χρόνια για να καταλάβω πως τελικά έπραξα τα σωστά.
.

και εδω απαντας σε αλλα που θελω να πω αλλα θα γεμισω πολλες σελιδες.
κοριτσια! ειμαι μητερα 2 παιδιων.και περιμενω και το 3ο.εχω και αγορι και κοριτσι και ειναι δυσκολες καταστασεις αυτες. θελω να τονισω πως σαν ανθρωπος απο μονη μου ειμαι κατα των εκτρωσεων. ισως απορητε τοτε γιατι λεω για αυτο συνεχεια. απλα σε τετοια θεματα ειναι σκληρο αλλα πρεπει να κοιταμε πολυ πιο περα και να τα ζυγιζουμε πολυ. ενα μωρο σε τετοια ηλικια οπως καιναχει ειναι δυσκολο. και αυτο θα φανει στο μελλον οχι αμεσα.σιγουρα εχει περιπτωσεις που κατεληξαν σε κατι καλο αλλα εγω δε θα το ρισκαρα. αν ηταν δικια μου επιλογη θα προτιμουσα να παω το παιδι μου στους καλητερους γιατρους και νοσοκομεια να το κανει...... οσο για την ψυχολογια θα το στηριζα παρα πολυ. ηθικα οχι ουτε εγω θαμουν οκ στην αρχη. αλλα τα βαζω στηνα κρη αυτα και κοιταω λιγο πιο ρεαλιστικα. δικη μου γνωμη ολα αυτα...

Thaumataki
31-03-11, 15:54
νομικα ναι!(επειδη εισαι και δικηγορος:p:p) αλλα δε μιλαμε για μια 17 κ εναν 18 αλλα για μια ουτε καν 15 και εναν 23!!!
Αυτό λέω κι εγώ Μητσάκι, οι κινήσεις του νεαρού δε μπορώ να ξέρω πόσο αθώες είναι αλλά από την άλλη δε μπορούμε και να τον προδικάσουμε. Σίγουρα θα είχα ενδιασμούς κι εγώ σα μάνα 15χρονης που ''μπλέκει'' με 23χρονο, αλλά θα προτιμούσα να τον γνωρίσω για να έχω μια πιο αποκρυσταλλωμένη άποψη. Εξάλλου δεν είναι de facto πως θέλει μόνο ''αυτό'' (βλ. π.χ. της Άννιας μας ;))

Dimitra83
31-03-11, 15:56
ναι η αννια ειναι απο τις καλες περιπτωσεις που δε την ειχε μονο για κοκο.οι οποιες
1. ειναι σπανιες οταν ο αλλος ειναι πχ 25 και το κοριτσακι 15!
2. δε νομιζω καμια σας να θελει να δει την κορη της εγκυο στα 16(οποια και αν ειναι η εκβαση της σχεσεως)
μιλαω μονο για το παραδειγμα που ειπες

annia
31-03-11, 15:57
κατσε ρε δημητρα γιατι μπερδευτηκα το ξερω οτι ημουν απο τις τυχερες και το εγραψα οτι ΕΓΩ ημουν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ...αλλα πλεον τα 15χρονα αγορια πιστεψε εχουν περισσοτερες απαιτησεις σε θεματα σεξ απο οτι ενας 23χρονος και ενας 23η 25χρ.ειναι πιο ωριμος απο 15...δηλαδη αν τα φτιαξει με νεαν 16μια 15χρονη δεν κινδυνενευει να μεινει εγκυος????Ισα-ισα που ο πιτσιρικας δεν θα ειναι και τοσο ενημερωμενος στο θεμα της προφυλαξης απο εναν μεγαλυτερο....

agapoulini
31-03-11, 15:58
η αληθεια ειναι οτι ο νεαρος ειναι μεγαλος για το 15χρονο κοριτσι... όμως θα πρεπει να εισαι διπλα στην κορη σου για να μπορεσεις να ξερεις τις προθεσεις του. σε καμια περιπτωση μην προσπαθησεις να τη φερεις σε ριξη μαζι του, γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι μαλλον εναντιον σου. μιλησε της και ασε και εκεινη να σου πει τι ακριβως νιωθει

annia
31-03-11, 15:59
και ενας 25χρονος μπορει να ειναι ετοιμος να κανει παιδι,ενας 15χρονος ομως σιγουρα οχι...γιατι τα κοριτσια στα 15καλως η κακως ειναι πιο ωριμα απο τα αγορια....

supermama
31-03-11, 16:04
εγω λεω και ξαναλεω πως ειτε το κοριτσι ειναι 15 ειτε 16 ειτε 18 απο τη στιγμη που εχει μια σχεση και αποφασισε να εχει μια σχεση δηλ... καλως η κακως μας αρεσει η οχι θα κανει και κατι με το χ αγορι. το πιο σημαντικο και για να επιστρεψω στο αρχικο θεμα ειναι ναναι διπλα η μητερα να το παιξει πολυ ανετη και ας μην ειναι. να το γνωρισει εστω φατσικα να ρθει να παρει το κοριτσια απτο σπιτι για να μπορει να το ελεγχει το ολο πραγμα. τωρα οσο για την ηλικια. αν τελικα μιλαμε για μια πιθανη πρωτη σεξουαλικη επαφη τοτε προτιμω εναν20 κατι παρα εναν συνομιλικο...

annia
31-03-11, 16:17
βασκα ας γυρισουμε στο αρχικο θεμα γιατι το χασαμε λιγο...ας συμβουλεψουμε την μαμα σε οτι μας ρωταει...

peony
31-03-11, 16:21
Tι να πω βρε παιδιά, μάλλον είμαι πιο συντηρητική απ'ό,τι νόμιζα... αν ήταν η κόρη μου θα ανησυχούσα πάρα πολύ, για την ακρίβεια θα είχα φρικάρει στη σκέψη και μόνο.
Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι να θέλει ένας 23χρονος, που μπορεί ας πούμε να έχει μόλις τελειώσει τη σχολή του με μια μαθήτρια 1ης λυκείου, εκτός από σεξ, τη στιγμή μάλιστα που η ίδια η μητέρα έχει ενδείξεις επ'αυτού! Το χάσμα των 8 ετών σε αυτή την ηλικία μου φαίνεται τεράστιο! Καταλαβαίνω βέβαια ότι υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά αυτές επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Επίσης, θα προτιμούσα έναν 16χρονο παρά έναν 23χρονο γιατι με τον πρώτο τουλάχιστον θα ήταν "επί ίσοις όροις".

Κατα τα άλλα, συμφωνώ ότι το θέμα πρέπει να προσεγγιστεί με λεπτότητα, διάθεση για επικοινωνία, αλλά και επαγρύπνηση. Α, και πολύ καλή ενημέρωση για αντισύλληψη/προφυλακτικό. Δεν υπάρχει μόνο το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης, τα ανίατα και μη σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα είναι αμελητέα δηλαδή;

Niki81
31-03-11, 16:47
Τελικα η μαμα μου πρεπει να ειναι η μοναδικη μαμα η οποια οταν ημουνα στην εφηβεια με συμβυλευε να μη βγαινω με πιτσιρικαδες και προτιμουσε να εχω σχεση με καποιον ο οποιος να εχει τουλαχιστον τελειωσει το σχολειο.Φυσικα ηξεε πολυ καλα οτι δεν υπηρχε πιθανοτητα κανενας να με παρασυρει η να με χειριστει και μου ειχε απιστευτη εμπιστοσυνη.
Μια φορα εκανα σχεση με ενα συνομιλικο μου και ενιωθα σα να ειμαι η μαμα του.Παντα οι σχεσεις μου ηταν με αγορια 5-6 χρονια μεγαλυτερα απο μενα...ακομα και ο αντρας μου ειναι 10 χρονια μεγαλυτερος μου.Ισως γι'αυτο δε το βλεπω και τοσο τραγικο.

ladycat
31-03-11, 16:49
καλησοερ να κανω κ εγω μια ερωτηση εαν μενετε σε νησι απο οτι καταλαβα εαν διαβασα καλα αυτον τον νεαρο που γνωρισε στο φεις μπουκ ειναι απο το ιδιο μερος που ζειτε ειναι απο μακρυα γιατι κακως ανησυχειτε εαν ειναι μακρυα καλο θα ηταν να μιλησετε στην κορη σας γιατι πλεον 15 χρονων ειναι αρκετα ωριμα για να συζητησεις μαζι της κ να της εξηγησεις οτι ειπαν πιο πανω τα κοριτσια με το να σε πιανει πανικο δεν βγαζει πουθενα

Thaumataki
31-03-11, 17:31
καλησοερ να κανω κ εγω μια ερωτηση εαν μενετε σε νησι απο οτι καταλαβα εαν διαβασα καλα αυτον τον νεαρο που γνωρισε στο φεις μπουκ ειναι απο το ιδιο μερος που ζειτε ειναι απο μακρυα γιατι κακως ανησυχειτε εαν ειναι μακρυα καλο θα ηταν να μιλησετε στην κορη σας γιατι πλεον 15 χρονων ειναι αρκετα ωριμα για να συζητησεις μαζι της κ να της εξηγησεις οτι ειπαν πιο πανω τα κοριτσια με το να σε πιανει πανικο δεν βγαζει πουθενα
Σε νησί μένουν;
Εγώ κατάλαβα πως μένουν Αθήνα, γιατί είπε τον γνώρισε στα village....:?

Φαίη2010
31-03-11, 17:57
Τι κορίτσι τι αγορι...σαυτη την ηλικια αν πας κοντρα στο παιδι σου το μονο που θα καταφερεις ειναι την ωμη αντιδραση!
Ουτε ειμαι της γνωμης να ειμαστε φιλοι με τα παιδια μας, γιατι κιαυτο τωρα τελευταια εχει παρεξηγηθει πολυ.
Και ναι να καλεσω τις φιλεναδες τους σπιτι αργοτερα, αλλα οχι και ετσι πως εκανε μια μητερα μιας κολλητης μου...τις μαζευε και τα σεντονια μετα του επλυνα και τα ρουχαλακια του...Ελεος!
Απλα, να εχουμε μια σχεση εμπιστοσυνης. Αποκλειεται να ερθουν τα αγορια μου αργοτερα και να μου μιλησουν για τις ορμες τους, ουτε κοριτσια αν ηταν θα το κανανε. Σωστα;

Ο γονιος ειναι γονιός τερμα εληξε. Αλλιως μιλανε στους συνομιληκους τους, ή εστω και σε μεγαλυτερους φιλους του και αλλιως σε μας.
Αν υπαρχει μια υγιης σχεση εμπιστοσυνης μπορει να σου μιλησει για τα ονειρα του για τα θεματα της καρδιας του για τους φοβους του, και απο κει και περα παντα εξαρταται πως θα το χειριστεις.
Θεωρω πολυ λαθος να ψαχουλιαζουν οι γονεις πισω απτα παιδια τους...μηπως βρουν κατι υποπτο. Στα 15; Ολα υποπτα ειναι!
Διαφωνω με την τακτικη Σερλοκ.
Ωστοσο...για την συγκεκριμενη περιπτωση. Ναι υπαρχει μια καποια διαφορα ηλικιας που ομως σε 5 χρονια θα ειναι αφαντη, δηλ οταν η κοπελιτσα θα ειναι 20 και ο νεαρος 28. Με καταλαβαινετε;
Απτην αλλη υπαρχουν 15χρονα και...15 χρονα...θα εβλεπα πως λειτουργει το παιδι μου...γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν ωριμα παιδια υπαρχουν και παιδια που φτανουν τα 30 και ειναι ακομη παιδια...γιαυτο.

Για του λογου το αληθες...ημουν 15 και ηταν 33, καναμε τις πιο ομορφες συζητησεις! Ποτε δεν με πιεσε για κατι και εγω ηξερα που βαδιζω.

Να κατσεις να μιλησεις με την κοπελιτσα σου και να μην αγχωνεσαι. Μεγαλωσε το κοριτσακι σου και γινεται γυναικα. Μην χαλασετε τις καρδιες σας με αυτα. Ερωτες ερχονται και παρερχονται αλλα δεν κανει να κλονιστει η εμπιστοσυνη που σου εχει.
Μιλησε της για τους κινδυνους, φροντισε να το γνωρισεις το παιδι και βαλτης καποια ορια. Απο κει και περα...δεν εχεις και πολλα περιθωρια.
Ο καθε ανθρωπος πρεπει να κανει τα δικα του λαθη τα δικα του βιωματα. Εσυ σαν μανουλα μπορεις να φροντισεις να οπλισεις με αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα το παιδι σου να αναλαβει μονη της καποιες ευθυνες.

Dimitra83
31-03-11, 18:31
οκ θα σας πω την ιστορια της πρωτης μου ξαδερφης η οποια ειναι 18 ετων.και τα εχει με εναν 36.τα φτιαξανε πριν 5 χρονια οταν αυτη ηταν 13 και αυτος 31!!! και πειτε μου τωρα οτι αυτος δεν ειναι παιδοφιλος!!καλα τωρα που ενηλικιωθηκε ειναι αργα.πλεον.αλλα πριν 1 μηνα εγινε 18.εγω της ελεγα της θεια μου τοσα χρονια να παει να τον καταγγιλει να τον χωσουν μεσα το καθαρμα
η ξαδερφη μου ειναι πανεμορφη κουκλαρα και θελει και να τον παντρευτει.να της εχω πει τα χιλια μυρια.τι οτι ειναι 18 και αυτος 36.τι οτι αν τον παντρευτει οταν αυτη θα ειναι 25 αυτος θα μπαινει στην κλιμακτηριο:rolleyes:
περασε σε ΑΕΙ και δεν παει μονο και μονο για να μη τον χασει και παει και δουλευει σερβιτορα! η θεια μου ειναι να σκασει και κλαιει μερα νυχτα.
εγω της ειπα οτι θα το χτυπαει το κεφαλακι της αλλα θα ειναι πολυ αργα τοτε.

Skybeam
31-03-11, 19:12
περασε σε ΑΕΙ και δεν παει μονο και μονο για να μη τον χασει και παει και δουλευει σερβιτορα!
αν είναι δυνατόν...

Dimitra83
31-03-11, 19:20
ναι ειδες...ασε σου λεω μαλλιασε η γλωσσα μου να της τα λεω απο το τηλ αλλα χαμπαρι δε παιρνει.
18 χρονια διαφορα της λεω.θα τον γηροκομησεις.εσυ θα θες να βγαινεις στα κλαμπ κ στα μπουζουκια και αυτος να πινει φασκομηλο.
και εκτος απο αυτο απορω τι σκ@Τα εκανε η θεια μου οταν αυτη ηταν 13 και ο αλλος 31.μα την παναγια θα τον εχωνα μεσα τον ανωμαλο.
θα μπορουσε να ειναι πατερας της.κιαυτος πια πως πηγε με 13 χρονων παιδι...μολις θα της ειχε ερθει περιοδος ελεος...
σορρυ που βγηκα οφ τοπικ αλλα ηθελα να πω μαυτο το παραδειγμα πως δε πρεπει να ειμαστε τοσο χαλαροι και να λεμε οτι ειναι καλυτερα να τα εχει με μεγαλο.
εγω διαφωνω.αλλο να ειμαι 20 και να εχω εναν 30 και αλλο να ειμαι 15 και να εχω εναν 25.
οπως και αλλο μια 20αρα να παει με εναν 15αρη και αλλο μια 35αρα να παει με εναν 30αρη!
μη τα ισοπεδωνουμε ολα.γιαυτο τα κοριτσακια πλεον κυκλοφορουν εξω απο τα 13 λες και ειναι μπαρ γουμαν με μινι και μακιγιαζ μεχρι τα αυτια.
εμεις στα 13 βγαιναμε εξω με τζιν και φορμες.και οταν λεω ''βγαιναμε'' εννοω βγαιναμε με τους γονεις μας:rolleyes:

MY TREASURE
31-03-11, 19:24
εγώ νομίζω θα μιλούσα στον ίδιο κοφτά. θα του ζητουσα να ξεκόψει άμεσα, αλλιως θα του έκανα καταγγελία για αποπλάνηση ανηλικου.
Η κορη μου θα πληγωνόταν λιγότερο στην αρχή παρά στο τέλος.

Dimitra83
31-03-11, 19:26
αυτο με εκφραζει 100%

Morchelina
31-03-11, 20:39
Απτην αλλη υπαρχουν 15χρονα και...15 χρονα...θα εβλεπα πως λειτουργει το παιδι μου...γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν ωριμα παιδια υπαρχουν και παιδια που φτανουν τα 30 και ειναι ακομη παιδια...γιαυτο.

Για του λογου το αληθες...ημουν 15 και ηταν 33, καναμε τις πιο ομορφες συζητησεις! Ποτε δεν με πιεσε για κατι και εγω ηξερα που βαδιζω.

Γιατί τα γράφετε αυτά και φρικάρω. Όλα τα 15χρονα είναι παιδιά. Η ωριμότητα έρχεται από την εμπειρία. Τι εμπειρίες μπορεί να έχει ένα 15 χρονο και γιατί και πως τις απέκτησε; Αν έχει πολλές "εμπειρίες" ακόμη χειρότερα. Δεν είναι ώριμο, είναι ένα πολύ πληγωμένο και ευάλωτο παιδί και μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο οποιοσδήποτε.

Ακόμη δεν σε παραξενεύει η σχέση που αναφέρεις; Όπως και αυτή που ανέφερε η Δήμητρα. Δηλ. εγώ θα φοβόμουνα ακόμη και για τα παιδιά μου αν έκανα οικογένεια μαζί του.

kiriaki76
31-03-11, 20:43
Καλά αν ξαναμπει να διαβάσει....της εξηγείς κι εσύ κι εμείς ;) ναι αν μπει να μας πει.

tsixlofouska
31-03-11, 21:09
οκ θα σας πω την ιστορια της πρωτης μου ξαδερφης η οποια ειναι 18 ετων.και τα εχει με εναν 36.τα φτιαξανε πριν 5 χρονια οταν αυτη ηταν 13 και αυτος 31!!! και πειτε μου τωρα οτι αυτος δεν ειναι παιδοφιλος!!καλα τωρα που ενηλικιωθηκε ειναι αργα.πλεον.αλλα πριν 1 μηνα εγινε 18.εγω της ελεγα της θεια μου τοσα χρονια να παει να τον καταγγιλει να τον χωσουν μεσα το καθαρμα
η ξαδερφη μου ειναι πανεμορφη κουκλαρα και θελει και να τον παντρευτει.να της εχω πει τα χιλια μυρια.τι οτι ειναι 18 και αυτος 36.τι οτι αν τον παντρευτει οταν αυτη θα ειναι 25 αυτος θα μπαινει στην κλιμακτηριο:rolleyes:
περασε σε ΑΕΙ και δεν παει μονο και μονο για να μη τον χασει και παει και δουλευει σερβιτορα! η θεια μου ειναι να σκασει και κλαιει μερα νυχτα.
εγω της ειπα οτι θα το χτυπαει το κεφαλακι της αλλα θα ειναι πολυ αργα τοτε.

Σε ανάλογη περίπτωση -μακριά από όλους μας- θα τον έβαζα μέσα...Έχω φρικάρει μόνο που το διαβάζω!Σαφώς είναι τρισχειρότερο από αυτό της φίλης μας.Εδώ η κοπέλα θυσιάζει όλη της τη ζωή!Κόβω το κεφάλι μου ότι κάποια μέρα θα το μετανιώσει και θα χτυπάει το κεφάλι της στον τοίχο,αλλά θα είναι αργά.Το απεύχομαι...Μακάρι το κορίτσι να είναι ευτυχισμένο μαζί του και να μη μετανιώσει που άφησε τις σπουδές της.

supermama
31-03-11, 21:27
Δεν ξερω μου φαινεται μεγαλη η διαφορα ηλικιας.Οσον αφορα το σεξ,αυτο μπορει να γινει κ με καποιον 16χρονο. .

φυσικα και μπορει να κανει σχεση με 16χρονο. αλλα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη μη φρικαρουμε. και οπως ξαναπα. αν μιλαμε για την πρωτη σεξουαλικη επαφη της κοπελας προτιμω μεγαλυτερο. απλα τα κοριτσια στα 16 πχ θελουν να βρουν λιγο καποιον πιο... πως να το πω..αντρα?πριγκιπα? δε ξερω... ενα 16χρονο αγορι σιγουρα ειναι πιο ''παιδι'' σε σχεση με τα κοριτσια.

supermama
31-03-11, 21:28
εγώ νομίζω θα μιλούσα στον ίδιο κοφτά. θα του ζητουσα να ξεκόψει άμεσα, αλλιως θα του έκανα καταγγελία για αποπλάνηση ανηλικου.
Η κορη μου θα πληγωνόταν λιγότερο στην αρχή παρά στο τέλος.

με κατι τετοιο αν κρινω και απο μενα θαχανες την κορη σου σε οτι αφορα να σου μιλαει. στην αρχη δε θα καταλαβει οτι το κανεις απο προστασια και θα γινει χαμος.... με τιποτα δε θατοκανα...

supermama
31-03-11, 21:31
Όλα τα 15χρονα είναι παιδιά. Η ωριμότητα έρχεται από την εμπειρία. Τι εμπειρίες μπορεί να έχει ένα 15 χρονο και γιατί και πως τις απέκτησε; .

αχχχ σας εχω φαει με της σημειωσεις αλλα δε ξερω να τις βαλω ολες μαζι... σορυυυ!!!!

λοιπον αυτο μου θυμιζει οπως οταν ψαχνουμε δουλεια. θελουν εμπειρια. ε μα πως θα την κανουμε? απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε....

no doubt
31-03-11, 22:08
Κι άντε και είναι σοβαρός και παντρεύονται.
Το να παντρευτεί κανείς σε αυτή την ηλικία δηλαδή είναι επιτυχία;

Dimitra83
31-03-11, 22:16
ναι οντως φροσω ειναι πολυ μεγαλη επιτυχια.
εγω δεν κανω ονειρα για την κορη μου να γινει η πληστρα ενος 35αρη στα 18 της .συγνωμη αν ακουστω κακια αλλα θελω να σπουδασει το παιδι μου,να ζησει τη ζωη να κανει φλερτ και οχι σεξ απο την πρωτη μερα της σχεσης θελω να προλαβει να ζησει!
τωρα θα μου πεις αλλο τι θες εσυ και αλλο τι θα κανει. ετσι θα το αναθρεψω με αυτες τις προοπτικες.
παντως αν ουσα ανηλικη πχ 15 κανει σχεση με αντρα ανω των 18 εγω θα τον καταγγειλω.κ ας παει να μη μου μιλαει.ουτε που με νοιαζει.
προτιμω να μη μου μιλησει 1 χρονο παρα να καταστρεψει τη ζωη της.:twisted: οχι θα κατσω να τις χαιδεψω τα αυτια ''καλος ειναι ο 25αρης-30αρης κ βαλε ...αγαπη μου μπραβο μπραβο'' με τιποτα ομως.κανενας ανωμαλος παιδοφιλος δε θα εκμεταλλευτει το παιδι μου:evil::evil::evil:

no doubt
31-03-11, 22:25
Πες τα ρε Δήμητρα. Τα λέω εγώ πιο ευγενικά :-P αλλά κανένας δεν με ακούει.
Και για το facebook αντίθετη είμαι σε τόσο μικρή ηλικία. Τόσα ακούμε και γίνονται να μη φυλάμε τα ρούχα μας δηλαδή.
Το ξαναείπα και πιο πάνω. Καλύτερα να με μισήσει προς στιγμή το παιδί μου παρά να μισήσει την ίδια του τη ζωή.
Είμαστε ΓΟΝΕΙΣ όχι φίλοι.

Μαρια2010
31-03-11, 22:34
Πες τα ρε Δήμητρα. Τα λέω εγώ πιο ευγενικά :-P αλλά κανένας δεν με ακούει.
Και για το facebook αντίθετη είμαι σε τόσο μικρή ηλικία. Τόσα ακούμε και γίνονται να μη φυλάμε τα ρούχα μας δηλαδή.
Το ξαναείπα και πιο πάνω. Καλύτερα να με μισήσει προς στιγμή το παιδί μου παρά να μισήσει την ίδια του τη ζωή.
Είμαστε ΓΟΝΕΙΣ όχι φίλοι. με καλυψες καλη μου,πρεπει να ειμαστε κοντα στα παιδια μας παντοτε ομως ποτε να μην ξεχναμε το ρολο του γονεα ειμαστε πρωτα γονεις και μετα φιλοι με το παιδι και αυτο το facebook ελεος πια βλεπω κατι μικρα κοριτσακια που βαζουν φωτογραφιες που ειναι μισογυμνες,το στηθος εξω τα μπουτια εξω ολα στη φορα,με το τσιγαρο στα χερια φανταστειτε ποσοι ανωμαλοι κυκλοφορουν εξω και τι μπορει να γινει.Πρεπει να ειμαστε υποψιασμενοι ζουμε πλεον σε μια εποχη που ολα ειναι ...............να μην πω τη λεξη και μου στειλουν κοκκινη καρτα;)

peony
31-03-11, 22:39
Συνεχίζω να εκπλήσσομαι που διαβάζω ότι δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά ηλικίας :shock: (supermama χωρίς παρεξήγηση, ε) ειδικά σε αυτή τη φάση, αλλά τεσπα, τι να πω...
Με έχει καλύψει η Morchelina... Εγω στα 16 ήμουν με ένα 15χρονο (ανέκαθεν με τραβούσαν οι μικρότεροι :lol: σε αντίθεση με τη Niki81 :-)).

Επαναλαμβάνω ότι κατά τα λοιπά συμφωνώ ότι άμα θέλει κάτι το κορίτσι, θα βρει τρόπο να το κάνει, ειδικά αν αυτό είναι απαγορευμένο, οπότε καλό είναι να υπάρχει επικοινωνία, συζήτηση.

Αυτά από εμένα.

annia
31-03-11, 22:43
μ'αρεσει που φαγωνομαστε και θα ειναι ψευτικη η ιστορια:rolleyes::lol:

peony
31-03-11, 22:49
μ'αρεσει που φαγωνομαστε και θα ειναι ψευτικη η ιστορια:rolleyes::lol:

Δεν θα είναι κι η πρώτη φορά :lol:

Dimitra83
31-03-11, 22:53
ναι ρε παιδια που ειναι η γυναικα που εβαλε το τοπικ !!!:rolleyes: εσπειρε τη διχονοια και εφυγε?αμ τα μαθαμε αυτα:p

salvia:)
31-03-11, 23:06
κοριτσια εχετε ξεφυγει λιγακι. το θεμα δεν ειναι αν ειναι η οχι κακο η 15χρονη να τα εχει μα τον 23χρονο, αλλα οτι η μανα της 15χρονης το θεωρει κακο και θελει να το σταματησει.
εμεις πρεπει να ζυγισουμε ψυχραιμα τις πιθανες εξελιξεις, τις πιθανες αντιδρασεις και τα πιθανα αποτελεσματα και να γραψουμε την αποψη μας στη μητερα.

σιγουρα ειναι τρομακτικο το τι μπορει να γινει στη ζωη μιας εφηβης μολις αρχισει τις σχεσεις με αγορια αλλα θα ειναι τρομακτικο παντα, σε οποια ηλικια κι αν ειναι ειτε η κοπελα ειτε ο φιλος της.

Μαρια2010
31-03-11, 23:10
ναι ρε παιδια που ειναι η γυναικα που εβαλε το τοπικ !!!:rolleyes: εσπειρε τη διχονοια και εφυγε?αμ τα μαθαμε αυτα:p ναι ρε συ δεν εχω δει αλλο μην εκτος απο το πρωτο που μας διηγηθηκε την ιστορια εκτος αν μου διεφυγε κανενα,καλε γινονται και τετοια εδω μεσα;

Dimitra83
31-03-11, 23:15
νομιζω οτι εγραψε αλλο 1 :rolleyes:

Μαρια2010
31-03-11, 23:17
νομιζω οτι εγραψε αλλο 1 :rolleyes: :lol::lol::lol:

militsa
31-03-11, 23:19
Ποτέ δε με ενδιέφερε αν είναι ΄ψευτικη ή όχι η ιστορία..για τον απλουστατο λόγο ότι ακόμη και σαν υποθετικό σενάριο να ισχύει..πως θα έπρεπε να σκεφτουμε; τι θα λέγαμε; τι δεν θα λέγαμε;; τι θα οφείλαμε να κάνουμε και θα το αγνοουσαμε; προσωπικά αναθεώρησα την άποψή μουγια το πως θα λειτουργουσα σε μια παρομοια περίπτωση απο τη στιγμή που το διάβασα και προχωρώντας στις δικές σας απόψεις..ετσι θα είμαι πιο προετοιμασμένη αν τυχον μου τύχει..αν και έχω γιους!:))))
Παντως πιο πολύ σκέφτομαι πως αυτός που έβαλε το θέμα μπορεί ΝΑ ΕΙΝΑΙ ο 23χρονος και θέλει να ψαρέψει..:)) Αλλά και ψέμα να είναι..ποιος...χε...;;; :) Εμενα με νοιάζει η ουσια στην υποθεση, αν δηλαδή βρεθουμε αντιμέτωπες με μια παρόμοια κατάσταση γιατί δε μοιάζει και επιστημονικό σενάριο αλλά κάτι σαν..<<καλομελέτα και έρχεται!!!>>

no doubt
31-03-11, 23:22
Ποτέ δε με ενδιέφερε αν είναι ΄ψευτικη ή όχι η ιστορία..για τον απλουστατο λόγο ότι ακόμη και σαν υποθετικό σενάριο να ισχύει..πως θα έπρεπε να σκεφτουμε; τι θα λέγαμε; τι δεν θα λέγαμε;; τι θα οφείλαμε να κάνουμε και θα το αγνοουσαμε; προσωπικά αναθεώρησα την άποψή μουγια το πως θα λειτουργουσα σε μια παρομοια περίπτωση απο τη στιγμή που το διάβασα και προχωρώντας στις δικές σας απόψεις..ετσι θα είμαι πιο προετοιμασμένη αν τυχον μου τύχει..αν και έχω γιους!:))))
Παντως πιο πολύ σκέφτομαι πως αυτός που έβαλε το θέμα μπορεί ΝΑ ΕΙΝΑΙ ο 23χρονος και θέλει να ψαρέψει..:)) Αλλά και ψέμα να είναι..ποιος...χε...;;; :) Εμενα με νοιάζει η ουσια στην υποθεση, αν δηλαδή βρεθουμε αντιμέτωπες με μια παρόμοια κατάσταση γιατί δε μοιάζει και επιστημονικό σενάριο αλλά κάτι σαν..<<καλομελέτα και έρχεται!!!>>
Συμφωνώ με αυτό γι'αυτό και ασχολήθηκα με το θέμα.
Από την αρχή μου φάνηκε κάπως.
Βρε αν είσαι ο 23χρονος κάτω τα χέρια από το πιπίνι ξεδιάντροπε τεκνατζή.

militsa
31-03-11, 23:22
ναι οντως φροσω ειναι πολυ μεγαλη επιτυχια.
εγω δεν κανω ονειρα για την κορη μου να γινει η πληστρα ενος 35αρη στα 18 της .συγνωμη αν ακουστω κακια αλλα θελω να σπουδασει το παιδι μου,να ζησει τη ζωη να κανει φλερτ και οχι σεξ απο την πρωτη μερα της σχεσης θελω να προλαβει να ζησει!
τωρα θα μου πεις αλλο τι θες εσυ και αλλο τι θα κανει. ετσι θα το αναθρεψω με αυτες τις προοπτικες.
παντως αν ουσα ανηλικη πχ 15 κανει σχεση με αντρα ανω των 18 εγω θα τον καταγγειλω.κ ας παει να μη μου μιλαει.ουτε που με νοιαζει.
προτιμω να μη μου μιλησει 1 χρονο παρα να καταστρεψει τη ζωη της.:twisted: οχι θα κατσω να τις χαιδεψω τα αυτια ''καλος ειναι ο 25αρης-30αρης κ βαλε ...αγαπη μου μπραβο μπραβο'' με τιποτα ομως.κανενας ανωμαλος παιδοφιλος δε θα εκμεταλλευτει το παιδι μου:evil::evil::evil:
Συμφωνω και επαυξάνω!!

militsa
31-03-11, 23:23
:lol::lol::lol::lol::lol:χαχαχαχαχαχαχα

Dimitra83
31-03-11, 23:24

χαχαχαχαχαχαχα να φυγεις!!να πας αλλου!!! ανωμαλε:x:x:x

sternchen
31-03-11, 23:34
διπλό μήνυμα.

no doubt
31-03-11, 23:37
fake ή όχι πέρασε ευχάριστα η ωρα τουλάχιστον.
Καληνύχτα κοπελιές!

sternchen
31-03-11, 23:38
Tι να πω βρε παιδιά, μάλλον είμαι πιο συντηρητική απ'ό,τι νόμιζα... αν ήταν η κόρη μου θα ανησυχούσα πάρα πολύ, για την ακρίβεια θα είχα φρικάρει στη σκέψη και μόνο.
Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι να θέλει ένας 23χρονος, που μπορεί ας πούμε να έχει μόλις τελειώσει τη σχολή του με μια μαθήτρια 1ης λυκείου, εκτός από σεξ, τη στιγμή μάλιστα που η ίδια η μητέρα έχει ενδείξεις επ'αυτού! Το χάσμα των 8 ετών σε αυτή την ηλικία μου φαίνεται τεράστιο! Καταλαβαίνω βέβαια ότι υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά αυτές επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Επίσης, θα προτιμούσα έναν 16χρονο παρά έναν 23χρονο γιατι με τον πρώτο τουλάχιστον θα ήταν "επί ίσοις όροις".

Κατα τα άλλα, συμφωνώ ότι το θέμα πρέπει να προσεγγιστεί με λεπτότητα, διάθεση για επικοινωνία, αλλά και επαγρύπνηση. Α, και πολύ καλή ενημέρωση για αντισύλληψη/προφυλακτικό. Δεν υπάρχει μόνο το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης, τα ανίατα και μη σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα είναι αμελητέα δηλαδή;

Γιατί τα γράφετε αυτά και φρικάρω. Όλα τα 15χρονα είναι παιδιά. Η ωριμότητα έρχεται από την εμπειρία. Τι εμπειρίες μπορεί να έχει ένα 15 χρονο και γιατί και πως τις απέκτησε; Αν έχει πολλές "εμπειρίες" ακόμη χειρότερα. Δεν είναι ώριμο, είναι ένα πολύ πληγωμένο και ευάλωτο παιδί και μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο οποιοσδήποτε.

Ακόμη δεν σε παραξενεύει η σχέση που αναφέρεις; Όπως και αυτή που ανέφερε η Δήμητρα. Δηλ. εγώ θα φοβόμουνα ακόμη και για τα παιδιά μου αν έκανα οικογένεια μαζί του.

Με καλύψατε απόλυτα.
Απορώ με κάτι απαντήσεις, αλλά έτσι εξηγείται το γιατί έχουν ξεφύγει και καλά τα 15χρονα.
Τα παιδιά δεν φταίνε ποτέ, φταίνε πάντοτε αυτοί που τα ανατρέφουν και τα διαπαιδαγωγούν.
Προσωπικά θα είχα πάθει εγκεφαλικό, εαν η κόρη μου είχε σχέσεις με έναν τόσο μεγαλύτερο και θα αισθανόμουν αποτυχημένη μητέρα.

mmdad
31-03-11, 23:53
Λοιπον εγω ειχα εναν συναδελφο στην πρωτη μου δουλεια που μου ελεγε: "εγω σκεφτομουν πριν εσυ υπαρξεις σαν σκεψη!". Καπως ετσι ειναι η διαφορα ηλικιας η οποια οντως μεγαλωνοντας μειωνεται...
(Μεχρι που ξαναρχιζει να φαινεται οταν σαν ενηλικες πλεον εχουμε διαφορετικες υποχρεωσεις..)

Morchelina
01-04-11, 00:02
λοιπον αυτο μου θυμιζει οπως οταν ψαχνουμε δουλεια. θελουν εμπειρια. ε μα πως θα την κανουμε? απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε....

Nαι, να ξεκινήσουν δεν είναι αυτό το θέμα. Ο τύπος τι ζητάει με το παιδί; Αυτό είναι το ανησυχητικό. Τι ψυχοσύνθεση έχει και τα φτιάχνει με ένα μικρό. Και επιμένω άλλο 15 άλλο 17. Και τι θα πει να ξέρει ο άλλος ως πιο μεγάλος; Στον άλλο θα αφήσουμε την τύχη του παιδιού μας, ότι αποφασίσει αυτός; Δεν θα το έχουμε ενημερώσει επί παντός θέματος; Πάντως η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει όταν ο άλλος είναι τόσο μεγάλος γιατί και οι προθέσεις του δεν είναι ξεκάθαρες και το παιδί να βρεθεί σε άσχημη θέση πριν καλά καλά το καταλάβει.

MY TREASURE
01-04-11, 09:02
με κατι τετοιο αν κρινω και απο μενα θαχανες την κορη σου σε οτι αφορα να σου μιλαει. στην αρχη δε θα καταλαβει οτι το κανεις απο προστασια και θα γινει χαμος.... με τιποτα δε θατοκανα...

η κόρη μου δε θα το μάθαινε ποτέ. Και ο ιδιος υπο την απειλη της μύνησης δε νομίζω να τολμουσε να την ξαναπλησιάσει

stellaTD
01-04-11, 09:46
δεν ξερω αν εχει ξαναπει καποιος κατι που ειναι και δικη μου αποψη γιατι δεν διαβασα ολων τα μνμ αλλα εγω θα σου πω τη δικη μου αποψη.

η κορη σου δεν ηταν ποτε στην ηλικια τη δικη σου (θα ειναι καποτε) εσυ αντιθετα ησουν καποτε στην ηλικια τη δικη της (δεν θα εισαι ποτε ξανα :cry:) αρα και εχεις ολη την εμπειρια και τη γνωση των ετων που περασαν κατι που λειπει απο την ιδια. Με τις τωρινες σου εμπειριες και γνωσεις ¨γυρνα¨πισω, εκει στην ηλικια των 15 και δεν θα σου πω ¨νοιωσε οτι εννοιωθες τοτε?¨ θα σου πω ομως ¨ποιον θα ηθελες να εχεις μπροστα σου να συζητας? ¨
καποιον που θα σου λεει τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις και ποιες ειναι οι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ σου? καποιον που θα σου λεει ποιο ειναι το κακο και ποιο το καλο επιδικνυοντας πως ειναι μεγαλητερος και ξερει?καποιον που θα σου λεει να συγκεντρωθεις στα μαθηματα σου και οτι εχεις καιρο για τετοια?
ή
καποιον που θα ερθει κοντα σου και θα ξεχασει οτι ειναι μαμα και μπαμπας σου?που θα σε ρωτησει πως νοιωθεις και τι στα αληθεια θα ηθελες να κανεις?που θα σε ακουει χωρις διακοπες για παρατηρησεις? που θα σου πει ¨ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι πρεπει να κανεις , ξερω ομως οτι θελω να εισαι χαμογελαστη και περιφανη για τον εαυτο σου¨
Πιστευω οτι καταλαβαινεις τι θελω να σου πω....! Μην ξεχνας οτι εστω και αν τα κοριτσια ωριμαζουν γρηγοροτερα απο τα αγορια , δεν παυει η ηλικια της κορης σου να ειναι η εφηβεια αυτη που κυριαρχει. Οι ορμονες του σωματος και του εγκεφαλου ως προς το συναισθημα και οχι ως προς τη λογικη. Το θεμα ειναι να κοινητοποιησεις εσυ την λογικη της και να την κανεις να ψαξει για τα θελω σε συνδιασμο με τα πρεπει.να ξεχασει οτι εχει τη μαμα της απεναντι της και να νοιωσει οτι εχει μια φιλη σε μεγαλητερη ηλικια που εχει να παρει πραγματα απ αυτην.
Ξερω οτι ειναι δυσκολο και μιλαω εκ του ασφαλους γιατι δεν ειμαι στη θεση σου ,αλλα ακριβως γι αυτο το λογω μπορω να σου πω πως θα ενεργουσα εγω στην κορη μου (αν ειχα! μακαρι να με αξιωσει ο Θεος )ετσι ωστε να με βλεπει σαν να κοιταζει τον εαυτο της στον καθρεφτη και να μιλαει μαζι του!

Υπομονη, κουραγιο και.... ακαλ ξεμπερδεματα ;);)

βιολετα3
01-04-11, 09:55
καλημερα κοριτσια δεν ξερω εαν η ιστορια που εγραψε η κοπελα ειναι ψευτικη αλλα θα σας πω και εγω τ δικη μου η οποια ειναι απολητωσ αληθεινη.γνωρισα τ αντρα μου οταν ημουν 15μισω φαινομουν μεγαλυτερη για τ ηλικια μου αυτος ηταν γυρο σ 30 κ φαινοταν μικροτεροσ.να σασ πω τ αληθεια εγω τ προσεγισα.ξεκινησαμε καναμε παρεα κ μετα γιναμε ζευγαρι.σασ πληρωφορω πωσ σε καμια περιπτωση δεν ηταν μαζι μου για να με ριξη στο κρεβατι κ ν φυγη ηταν πολυ κατανοητικοσ οταν μ ρωτησε εαν θελω ν ολοκληρωσουμε τ σχεση μας κ του ειπα οχι.μετα απο 6 μηνεσ σχεσεις εγινε οτι εγινε.μετα απο 2 χρονια παντρευτικαμε.αυτη τ στιγμη ειμαστε 6 χρονια παντρεμενη κ 2 σχεσης συνολο 8 χρονια μαζι κ εχουμε 3 παιδια.εγω ειμαι 23 κ αυτος 38.παρολο τ μεγαλη διαφορα δεν μας φαινεται κ ειμαστε πολυ ευτυχισμενη σαν τ πρωτο καιρο.

stellaTD
01-04-11, 10:06
.............ηταν το τελεσιγραφο των γονιων μου! η εμεις η αυτος! παλι καλα που ειχα ακομα τα λογικα μου....

ειχες τα λογικα σου γιατι καποιος ειχε φροντισει καπου μεσα σου να ξερεις τι ειναι καλο για σενα να κανεις.. και την καταλληλη στιγμη αυτο βγηκε. και βγηκε για καλο σου! αυτο ειναι το σημαντικο απο τους γονεις προς τα παιδια! Να καταφερουν να βαλουν στο παιδι τους αυτα που πρεπει να βγουν οταν εκεινα ¨κινδυνευσουν¨ Διστοιχως δεν τα καταφερνουν ολοι, ή υπαρχουν καποιοι που νομιζουν οτι τα καταφερνουν και η ζωη τους αποδικνυει το αντιθετο. Ειναι ομως αρκετοι αυτοι οι ¨μαγκες¨ που εχουν ¨ακουσει¨ την ιδιετεροτητα στον χαρακτηρα του παιδιου τους και μεσω των δικων τους εμπειριων καταφεραν να βαλουν τα παιδια τους στη διαδικασια της σκεψης. Γιατι αλλο ¨σκεφτομαι¨και αλλο ¨ξερω/μαθαινω να σκεφτομαι¨ και μετα αποφασιζω.

pilarin
01-04-11, 10:23
Πιστεύω ότι τα 15χρονα σήμερα δεν διαφέρουν σε τίποτα με τα 15χρονα της δικής μου γενιάς ή της γενιάς της μητέρας μου. Οι έφηβοι (αγόρια και κορίτσια) έχουν το μυαλό τους στο σεξ... και αυτό είναι γεγονός.
Θυμάμαι συμμαθήτριές μου οι οποίες είχαν ξεκινήσει να έχουν σεξουαλικές σχέσεις από τα 14... και μη μου πει κανένας ότι αυτά στα χρόνια τα δικά μας δεν γινόντουσαν ή ότι ήταν απόκλειστικά "τσουλ@κια" ή οτιδήποτε άλλο. Φυσιολογικά κορίτσια ήταν τα οποία έξησαν φυσιολογικές ζωές.
Το σεξ είναι κάτι το απολύτως φυσικό και από το να απειλούμε για το τι θα κάνουμε στον ξεδιάντροπο 20άρη ο οποίος θα γλυκοκοιτάξει το άβγαλτο (λέμε τώρα) μπουμπούκι μας, καλό θα ήταν να παίρναμε την κόρη μας (και το γιο μας... καλό θα του έκανε μία ενημέρωση) και να πηγαίναμε στον γυναικολόγο ο οποίος θα της εξηγούσε ακριβώς τους κινδύνους για τους οποίους θα πρέπει να προσέχει και να έχει το νου της.
Και ίσως να της πει ότι εάν και εφόσον αποφασίσει να προχωρήσει σε ολοκλήρωση σχέσης ότι θα πρέπει να προστατέψει τον εαυτό της, ίσως ακόμα και να άρχιζε αντισυλληπτικά, τουλάχιστον για να γλιτώσει από έναν μεγάλο βραχνά ο οποίος είναι μία ανεπιθυμήτη εγκυμοσύνη.
Πριν αρχίσετε να πετάτε πέτρες και να φορτώνετε αγρίως, να πω ότι καλό είναι να μη κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλάκι μας και να λέμε ότι αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα, και τι θα βάλει το 16χρονο στο σώμα του, και αν αρχίσει από τώρα τα χάπια στα 20 τι θα κάνει, και άλλα τέτοια άσχετα.
Τα αναμενόμενα αποτελέσματα είναι δύο: ή που θα φοβηθεί και θα πει... άστο καλύτερα για αργότερα, ή που θα κατανοήσει ότι το σεξ προυποθέτει και μία ωριμότητα κυρίως από τη μεριά της και θα πρέπει να προστατεύσει τον εαυτό της πρώτα από όλα χωρίς να περιμένει από τα (συνήθως) ανώριμα αγόρια να φροντίσουν για οποιαδήποτε μέθοδο αντισύλληψης.
Επαναλαμβάνω... οι έφηβοι κάνουν σεξ, ναι ναι ναι θα πέσει φωτιά να μας κάψει, ήρθε το τέλος του κόσμου και άλλα πολλά τέτοια.
Τουλάχιστον ας έχουν μάθει πέντε πράγματα και μετά... ας ελπίσουμε ότι θα τα ακολουθήσουμε (μη ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με έφηβους...)

emmaki
01-04-11, 11:00
Ένα κορίτσι (ή ένα αγόρι, δεν διαχωρ΄ζω τα 2 φύλα) σεξ θα κάνει σε κάποια στιγμή.
Το θέμα είναι να το κάνει γιατί θέλει να το κάνει και όχι γιατί κάποιος άλλος λέει ότι πρέπει να το κάνει (π.χ. το αγόρι της, οι φίλες της ή οι φίλοι του). Επίσης, είναι θέμα ζωής (και όχι ψυχολογίας μόνο) να ξέρει να προστατευτεί (και το αγόρι και το κορίτσι), να μην φοβάται να απαιτήσει κάποια πράγματα (π.χ. προφυλακτικό).
Απαραίτητο λοιπόν στο παιδί να περάσει αυτό: Ό,τι κάνεις θα το κάνεις γιατί το θέλεις και θα προστατεύσεις τον εαυτό σου! Ηθικά θέματα (π.χ. θα πέσει φωτιά να σε κάψει) και αφοριστικά θέματα ή θέματα που επιμελώς δεν βλέπουν την πραγματικότητα (π.χ. το παιδί μου είναι μικρό για να έχει ολοκληρωμένες σχέσεις) δεν χωράνε. Είναι η σειρά της ψηχρής λογικής!

Τώρα, στο θέμα της διαφορά ηλικίας. Όταν κάνεις μια σχέση, το βασικό είναι να περνάς καλά και να τα βρίσκεις σε πολλούς τομέις (όχι μόνο στο σεξ). Για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρχουν κοινά ενδιαφέροντα. Ένα παιδί στα 15 (γιατί παιδί είναι) ενδιαφέρεται για τελέιως διαφορετικά πράγματα (είναι ανέμελο, σκέφεται ως να είναι το κέντρο του κόμσου και έιναι το κέντρο του κόσμου για τους γονέις του κλπ) από έναν 23χρονο, που (πιθανότατα) έχει ήδη βγει στο στίβο της ζωής, έχει δουλειά (ή ετοιμάζεται να βρει), βασανίζεται από τα προβλήματα της καθημερινότητας (όπως όλοι μας). Τι θα πουν, λοιπόν, αυτοί οι 2 άνθρωποι; Πώς θα έχουν σχέση;
Το ότι υπάρχουν τέτοιες σχέσεις που οδήγησαν σε γάμο και (ίσως) σε ευτυχισμένο γάμο, δεν είναι ο κανόνας. Είναι απλά οι εξεραίσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

no doubt
01-04-11, 11:01
Λυπάμαι πού θα σε απογοητεύσω palarin ΑΛΛΑ όχι δεν κάνουν οι έφηβοι σεξ.
Ένα ποσοστό κάνει. Εμείς οι μεγάλοι που κυκλοφορούμε σε καφετέριες κτλ βλέπουμε τη νέα γενιά και λέμε α τα πουτ..... κτλ. Ναι γιατί βλέπουμε μόνο αυτούς που είναι έξω.
Τα παιδιά που είναι στο σπίτι και διαβάζουν, ή είναι σε έναν αθλητικό σύλλογο ή είναι με τους γονείς τους ΔΕΝ τα βλέπουμε.
Σαν καθηγήτρια, μητέρα, θεία κτλ εκνευρίζομαι πολύ που όλοι βάζουν τους εφήβους σε ένα καζάνι.
Μπορεί να φλερτάρουν, να έχουν σσκιρτίσματα, φυσιολογικό, αλλά μόνο τα παρατημένα παιδιά και τα πολύ ελεύθερα θα κάνουν σεξ.
Αμάν πια τα καημένα....τα δείχνετε όλοι με το δάχτυλο...

pilarin
01-04-11, 11:18
Τα παρατημένα; Τα πολύ ελεύθερα; Μόνο αυτά κάνουν σεξ;
Δεν πιστεύω να μιλάτε σοβαρά no doubt.
Τι εύκολα που ξεχνάμε όλοι μας τα δικά μας χαΐρια (ή των συμμαθητών μας έστω... γιατί εμείς ήμασταν όλοι παιδιά του κατηχητικού σχολείο - φροντιστήριο - σπίτι).
Το σεξ δεν έχει να κάνει με το αν ένα παιδί διαβάζει ή όχι, είναι καλός μαθητής ή όχι, έχει χωρισμένους γονείς ή όχι.
Το σεξ είναι μία φυσιολογική πράξη η οποία στα μυαλά των παιδιών μπορεί να πάρει έως και μυθικές διαστάσεις.
Και όχι, ένα κορίτσι το οποίο έχει κάνει σεξ στην εφηβεία δεν το χαρακτηρίζω ως πουτα...κι. Ίσως αποπροσανατολισμένο σε κάποια θέματα (τονιζω το ίσως), ίσως βιάζεται να μεγαλώσει, ίσως νιώθει πραγματικά έτοιμο και ερωτευμένο με το αγόρι της...
Αυτό όμως που οφείλει να διδάξει ο γονιός - απόψή μου φυσικά - είναι ότι ΚΑΙ το αγόρι αλλά ΚΑΙ το κορίτσι πρέπει να μάθουν να προφυλάσσουν και να σέβονται τον εαυτό τους και φυσικά να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Φαίη2010
01-04-11, 11:23
Λοιποοοον...τι εννοω λεγοντας υπαρχουν 15χρονα και 15χρονα. Μιλησα για ωριμοτητα! Οχι για εμπειριες. Η ωριμοτητα δεν προερχεται απτις εμπειριες. Υπηρχαν 15 χρονα στο τμημα μου που ειχαν παει με την μιση ταξη. Αυτο το εγκρινετε; Δηλ. επειδη δεν ειχαν διαφορα ηλικιας με αυτους που πηγαινανε ηταν πιο ηθικες; Δεν καταλαβα...
Υπηρχαν κοπελες 17 χρονων στο σχολειο που τους παρακολουθουσε η μανα τους και μονο στην τουαλετα της αφηνε να πηγαινουν μονες τους. Και μολις πατησανε τα 18 και περασανε σε μια σχολη...εχεεεεε γλεντια....
Το να δεσεις ενα παιδι ή να του απαγορευσεις κατι δεν σε ωφελει σε τιποτα...ισα ισα το αντιθετο προκαλεις. Θα ξεσαλωσει μετα.
Μετα τεθηκε το θεμα της ενηλικιωσης. Συγγνωμη δηλ. αν ενα παιδι το προστατευουμε οταν ειναι 16 και 17...ετσι; ΟΚ το προστατευουμε και αν παει και το πλησιασει το αλλο φυλλο το στελνουμε απο κει που ρθε. Και μετα;
Σε ενα χρονο; Σε δυο χρονια; Δεν θα τα πατησει τα 18 καποτε; Τι μηνυμα θα εχουμε δωσει σε αυτο το παιδι που ξαφνικα καλειται να αντιμετωπισει με την ανωριμοτητα (που εμεις συμβαλαμε να εχει) του με την ωμη πραγματικοτητα;

23 και 15 δεν ειναι μεγαλη διαφορα. Και οτι βγαινουν σημερα τα παιδια βγαινουν. Και δυστυχως οχι μονο βγαινουν αλλα κανουν και διαφορες...αντε μην πω...Συγκεκριμενα υπαρχουν στατιστικες πουβεβαιωνουν πως τα 16 χρονα μπορει να μην εχουν ολοκληρωσει στην πλειοψηφια αλλα εχουν εμπειριες στοματικου ερωτα κτλ κατα 80%.

Και το οτι γινονται ενα σωρο εκτρωσεις ακομη και σε ανηλικα δεν ειναι κρυφο μυστικο ετσι;
ειναι κριμα να εθελοτυφλουμε. Αυτη ειναι η πραγματικοητα εκει εξω. ΑΡκει να οπλισουμε τα παιδια μας με τα απαραιτητα. Γνωσεις, σωστη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση, σωστη κοινωνικοποιηση, ελευθερια με μετρο, ορια, σεβασμο και μια καποια υγιης καχυποψια διοτι δυστυχως υπαρχουν και ανωμαλοι.
Και δυστυχως...τα περισσοτερα ασχημα γινονται στο στενο συγγενικο περιβαλλον, και οχι απο ξενους.

Φαίη2010
01-04-11, 11:24
Αυτό όμως που οφείλει να διδάξει ο γονιός - απόψή μου φυσικά - είναι ότι ΚΑΙ το αγόρι αλλά ΚΑΙ το κορίτσι πρέπει να μάθουν να προφυλάσσουν και να σέβονται τον εαυτό τους και φυσικά να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Αυτο ακριβως!

no doubt
01-04-11, 11:31
Τα κορίτσια περνούν την εφηβεία από 11-12 έως το πολύ 15 ετών, δηλαδή στο γυμνάσιο.
Ε ναι λοιπόν δεν διαννοούμαι σοβαρή οικογένεια να αφήνει το κορίτσι της 12 ετών να πηγαίνει στις καφετέριες και να χαζολογάει στο facebook.
Πoλύ ελεύθερη θα την χαρακτήριζα. Κι εμένα η μάνα μου δεν με άφηνε μέχρι κάποια ηλικία να βγω. Ούτε στα 18 μου με πήρε όλο το πανεπιστήμιο ούτε έγινα καλόγρια.
Όσο για τις στατιστικές ποιος τις βγάζει; Μπορεί ένα αγόρι 15 ετών για μαγκιά να πει ότι έχει κάνει διάφορα. Αυτό δηλ. ποιος το επιβεβαιώνει;
Έχουμε παιδιά διαμάντια. Κρίμα που δεν το βλέπετε...

pilarin
01-04-11, 11:39
Συγκεκριμενα υπαρχουν στατιστικες πουβεβαιωνουν πως τα 16 χρονα μπορει να μην εχουν ολοκληρωσει στην πλειοψηφια αλλα εχουν εμπειριες στοματικου ερωτα κτλ κατα 80%.

Αυτή είναι μία εξαιρετικά σημαντική πληροφορία.

Διότι και το στοματικό σεξ... είναι σεξ πως να το κάνουμε.

Και μάλιστα μπορεί να εμπεριέχει ένα σωρό κινδύνους.

Ίσως όχι εγκυμοσύνης αλλά πολλά άλλα θέματα μπορούν να δημιουργηθούν από έρπη μέχρι και AIDS (σε περίπτωση που έχουμε κατάποση σπέρματος, λίγα περιστατικά αλλά δυστυχώς υπαρκτά).

Έχει κάποιος τη λανθασμένη εντύπωση ότι οι έφηβοι ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ δεν πειραματίζονται σεξουαλικά;

Τουλάχιστον όμως ας γνωρίζουν κάποια βασικά θέματα... γιατί ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα γίνει κι αυτό.

pilarin
01-04-11, 11:45
Έχουμε παιδιά διαμάντια. Κρίμα που δεν το βλέπετε...

Μα ποιος είπε ότι τα παιδιά που κάνουν (ή σκέφτονται να κάνουν) σεξ είναι αλητάκια;

Για ποιο λόγο γίνεται αυτή η αυτόματη κατηγοριοποίηση;

Κι εγώ είχα για πρώτη φορά σεξουαλική επαφή στα 16 μου και το σχολείο έβγαλα, και δύο πτυχία έχω, και εργάζομαι από τα 17, και είμαι παντρεμένη κι έχω και δύο παιδιά.

Δηλαδή αν είχα περιμένει μέχρι τα 19 μου με αυτή τη λογική τώρα θα ήμουν υπουργός;;;

Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Το θέμα δεν είναι αν ένας έφηβος κάνει ή δεν κάνει σεξ.

Το θέμα είναι τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γνωρίζει για αυτό και πως θα προστατεύσει τον εαυτό του όταν τελικά αποφασίσει ότι έχει έρθει η ώρα.

Morchelina
01-04-11, 11:46
Κορίτσια, εγώ δεν συνδέω το σεξ με την ηθική και απορώ γιατί πήγατε εκεί τη συζήτηση. Ακόμη αυτά θα συζητάμε; Το θέμα είναι οι προθέσεις ενός ατόμου που δεν φαίνεται να έχει κανένα κοινό με το άλλο άτομο. Ναι, η διαφορά ηλικίας 15 με 23 είναι πολύ μεγάλη εκτός αν ο 23χρονος είναι τελείως ανώριμος που και αυτό είναι ανησυχητικό. Τι θα πει μπορεί να μην δείχνει το κορίτσι για 15. Στο μυαλό του 15 είναι και αν δείχνει μεγαλύτερο είναι πρόβλημα γιατί προσελκύει τα λάθος άτομα και το λάθος ενδιαφέρον. Είναι μία σχέση που νομίζω ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να οδηγήσει σε προβλήματα και λιγότερες να έχει καλή έκβαση και μη μου ζητήσετε στατιστικές μελέτες τώρα.

ΥΓ. Τα 16χρονα αγόρια έχω δει να χαρακτηρίζουν τα 14χρονα κορίτσια μικρά και ότι δεν πολυκαταδέχονται να τις κοιτάξουν. Λέμε τώρα, τραβάτε με κι ας κλαίω. Και τώρα μιλάμε για 23χρονο. Αν ήταν το κορίτσι 17 θα ήταν διαφορετικά. Δύο χρόνια είναι πολύ σημαντικά σε αυτή την ηλικία.

no doubt
01-04-11, 11:51
Από το 5ο ΣΕΚ Αθήνας
"Έρευνα σε 529 εφήβους ηλικίας 15-16 ετών, στην περιοχή της Αττικής, αποκάλυψε ότι μέχρι τα 16 χρόνια το 20% των εφήβων (το νούμερο είναι 1 προς 3 όσον αφορά την αναλογία κοριτσιών - αγοριών) έχουν ξεκινήσει τη σεξουαλική ζωή τους. Το ποσοστό αυτό φτάνει γύρω στο 40% μέχρι την ηλικία των 18 ετών."

το 20% δεν είναι όλοι οι έφηβοι.
Τη στατιστική που λέει ότι το 80% είχε στομ.σεξ που το βρήκατε;
Να μιλάμε και με αποδείξεις...

supermama
01-04-11, 11:56
παντως αν ουσα ανηλικη πχ 15 κανει σχεση με αντρα ανω των 18 εγω θα τον καταγγειλω.:

με κανει πολυ εντυπωση αυτο.. αν ηταν 19? παλι? τεσπα..
να ρωτησω κατι αλλο? το προβλημα ολης της συζητησης ειναι γενικα η διαφορα ηλικιας η το σεξ? θελω να πω ποιος ειναι ο φοβος. να μην ολοκληρωσει με το κοριτσι? δε το ρωταω ειρωνικα απο περιεργια γιατι μπερδευτηκα.

υγ. να πω γιατην ιστορια πως εγω με τον αντρα μου εχω 13 χρονια διαφορα. δεν ειμαι ουτευπερ ουτε κατα. ολα θεμα τυχης ειναι. και φυσικα εχω κανει και σχεσεις με συνομιληκους..
οταν ξεκνησαμε τη σχεση μας με τον αντρα μου ειμουν 17. τωρα ειμαστε 10 χρονια μαζι και εχουμε μια υπεροχη οικογενεια..

MY TREASURE
01-04-11, 11:57
Από το 5ο ΣΕΚ Αθήνας
"Έρευνα σε 529 εφήβους ηλικίας 15-16 ετών, στην περιοχή της Αττικής, αποκάλυψε ότι μέχρι τα 16 χρόνια το 20% των εφήβων (το νούμερο είναι 1 προς 3 όσον αφορά την αναλογία κοριτσιών - αγοριών) έχουν ξεκινήσει τη σεξουαλική ζωή τους. Το ποσοστό αυτό φτάνει γύρω στο 40% μέχρι την ηλικία των 18 ετών."

Τη στατιστική που λέει ότι το 80% είχε στομ.σεξ που το βρήκατε;
Να μιλάμε και με αποδείξεις...
με τον όρο σεξουαλική ζωή τι εννοούμε ? το ολοκληρωμενο σεξ ή και μόνο τα προκαρτατικά χωρις ολοκληρωση?

Morchelina
01-04-11, 11:58
Και εγώ όπως βλέπω τους συμμαθητές της κόρης μου στα 14 αρκετοί θα ξεκινήσουν μετά τα 34. Μέχρι τότε δεν τους βλέπω να ξεγελιέται καμία. Γίνομαι κακιά αλλά ιδίως με τα αγόρια στο γυμνάσιο/λύκειο λίγοι περνούν για εραστές, τα πιο πολλά είναι παιδάκια.

pilarin
01-04-11, 11:58
Στην Ελλάδα, σύμφωνα με στοιχεία του τμήματος Παιδικής και Εφηβικής Γυναικολογίας της Α' Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, τη δεκαετία του ΄80 είχαμε υπερδιπλασιασμό κυήσεων στην εφηβεία (1984: 5,3%, 1989: 11,93%) και επομένως και των εκτρώσεων. Σύμφωνα με τη μελέτη, το 30-40% των κοριτσιών 16-18 ετών είχε ξεκινήσει σεξουαλική δραστηριότητα, ενώ 30% δεν χρησιμοποιούσε μέθοδο αντισύλληψης και 30% χρησιμοποιούσε αναποτελεσματικές μεθόδους, όπως η «απόσυρση».
Την τελευταία εικοσαετία, η συχνότητα των εφηβικών γεννήσεων μειώθηκε (από 9% το 1985 σε 5,2% το 2003), γεγονός που συνδέεται με την αύξηση των αμβλώσεων.

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, το 2007, είχαμε 3.129 γεννήσεις από έφηβες κάτω των 18 ετών, με 75 γεννήσεις από έφηβες μικρότερες των 15 ετών.

Η πρόσφατη έρευνα για την Υγεία στις Διαφυλικές Σχέσεις και τη Σεξουαλικότητα που διεξήγαγε ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου και το Ινστιτούτο Αναπαραγωγικής Ιατρικής Κύπρου, σε δείγμα 1668 μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων παγκύπρια έδειξε ότι το ένα τέταρτο των μαθητών έχει σεξουαλικές σχέσεις (37.3% των αγοριών και 13.2% των κοριτσιών, δηλαδή μέσος όρος ποσοστό 24%). Από αυτά τα παιδιά, το 68% είχαν σεξουαλική δραστηριότητα πριν την ηλικία των 16, δηλαδή 280 από τα 1668 παιδιά. Στην ερώτηση αν αντιμετώπισαν περιστατικό ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, το 10.5% των μαθητών που έχουν σχέσεις απάντησε θετικά, δηλαδή το 2.5.% του δείγματος (42 παιδιά)

MY TREASURE
01-04-11, 12:00
να ρωτησω κατι αλλο? το προβλημα ολης της συζητησης ειναι γενικα η διαφορα ηλικιας η το σεξ? θελω να πω ποιος ειναι ο φοβος. να μην ολοκληρωσει με το κοριτσι? δε το ρωταω ειρωνικα απο περιεργια γιατι μπερδευτηκα.

..
και τα δυο ειναι το προβλημα και η διαφορά ηλικίας στη συγκεκριμένη ηλικια γιατι σε ενήλικες ειναι αποδεκτή.
επίσης το ολοκληρωμένο σεξ σε εφηβική ηλικία ενέχει κινδυνους (αας μην τα ξαναλέμε)

MY TREASURE
01-04-11, 12:02

..
και τα δυο ειναι το προβλημα και η διαφορά ηλικίας στη συγκεκριμένη ηλικια γιατι σε ενήλικες ειναι αποδεκτή.
επίσης το ολοκληρωμένο σεξ σε εφηβική ηλικία ενέχει κινδυνους (αας μην τα ξαναλέμε)
Επίσης ακόμα και αν δεν ολοκληρωσει το κοριτσι με το 23χρονο πάλι η σχέση ειναι παράνομη, το κορίτσι δεν ειναι ουτε 15.

no doubt
01-04-11, 12:02
με τον όρο σεξουαλική ζωή τι εννοούμε ? το ολοκληρωμενο σεξ ή και μόνο τα προκαρτατικά χωρις ολοκληρωση?
Οτιδήποτε χαρακτηρίζεται ως σεξουαλική πράξη.
Αλλιώς αναφέρεται ως ολοκληρωμένη σεξουαλική πράξη ή ως διείσδυση.

no doubt
01-04-11, 12:04
Στην Ελλάδα, σύμφωνα με στοιχεία του τμήματος Παιδικής και Εφηβικής Γυναικολογίας της Α' Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, τη δεκαετία του ΄80 είχαμε υπερδιπλασιασμό κυήσεων στην εφηβεία (1984: 5,3%, 1989: 11,93%) και επομένως και των εκτρώσεων. Σύμφωνα με τη μελέτη, το 30-40% των κοριτσιών 16-18 ετών είχε ξεκινήσει σεξουαλική δραστηριότητα, ενώ 30% δεν χρησιμοποιούσε μέθοδο αντισύλληψης και 30% χρησιμοποιούσε αναποτελεσματικές μεθόδους, όπως η «απόσυρση».
Την τελευταία εικοσαετία, η συχνότητα των εφηβικών γεννήσεων μειώθηκε (από 9% το 1985 σε 5,2% το 2003), γεγονός που συνδέεται με την αύξηση των αμβλώσεων.

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, το 2007, είχαμε 3.129 γεννήσεις από έφηβες κάτω των 18 ετών, με 75 γεννήσεις από έφηβες μικρότερες των 15 ετών.

Η πρόσφατη έρευνα για την Υγεία στις Διαφυλικές Σχέσεις και τη Σεξουαλικότητα που διεξήγαγε ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου και το Ινστιτούτο Αναπαραγωγικής Ιατρικής Κύπρου, σε δείγμα 1668 μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων παγκύπρια έδειξε ότι το ένα τέταρτο των μαθητών έχει σεξουαλικές σχέσεις (37.3% των αγοριών και 13.2% των κοριτσιών, δηλαδή μέσος όρος ποσοστό 24%). Από αυτά τα παιδιά, το 68% είχαν σεξουαλική δραστηριότητα πριν την ηλικία των 16, δηλαδή 280 από τα 1668 παιδιά. Στην ερώτηση αν αντιμετώπισαν περιστατικό ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, το 10.5% των μαθητών που έχουν σχέσεις απάντησε θετικά, δηλαδή το 2.5.% του δείγματος (42 παιδιά)
Με συγχωρείς αλλά άλλο 18 ετών άλλο η εφηβεία.;)

MY TREASURE
01-04-11, 12:08
Οτιδήποτε χαρακτηρίζεται ως σεξουαλική πράξη.
Αλλιώς αναφέρεται ως ολοκληρωμένη σεξουαλική πράξη ή ως διείσδυση.

Από το 5ο ΣΕΚ Αθήνας

άρα τα ποσοστά δεν αναφέρονται αποκλειστικά στην ολοκληρωμένη πραξη
Στην εφηβεια ο πειραματισμός μέχρι ενα σημειο νομίζω ειναι απολύτως φυσιολογκώς και θεμιτός (για λόγους προσδιορισμου σεξουαλικής ταυτότητας:p)

supermama
01-04-11, 12:08
καλα. εννοητε ολες οι αποψεις ειναι δεκτες και μαλιστα εχει ενδιαφερον οταν ειναι και αντιθετες. εμενα τιποτα σε ολο αυτο δε μου φαινετε τοοοσο τραγικο αλλα τεσπα. αυτο με το 18 ετων.περα απο νομικης πλευρας, δε βρισκω τρελλη διαφορα αν ειναι 17 η 18 καποιος. εννοω στα πρακτικα θεματα. ασχετα αν αλλαζουν πολλα γιατι ενηλικιωνετε στα 18. αυτο ειναι τυπικο.

no doubt
01-04-11, 12:14
καλα. εννοητε ολες οι αποψεις ειναι δεκτες και μαλιστα εχει ενδιαφερον οταν ειναι και αντιθετες. εμενα τιποτα σε ολο αυτο δε μου φαινετε τοοοσο τραγικο αλλα τεσπα. αυτο με το 18 ετων.περα απο νομικης πλευρας, δε βρισκω τρελλη διαφορα αν ειναι 17 η 18 καποιος. εννοω στα πρακτικα θεματα. ασχετα αν αλλαζουν πολλα γιατι ενηλικιωνετε στα 18. αυτο ειναι τυπικο.
Δεν είναι τυπικό ή νομικό να είναι ένα παιδί 14 ή να είναι 18.
Δεν μιλάμε 34 με 38.
Κάθε χρόνος που περνάει σε αυτή τη δεκαετία είναι πολύ σημαντικός!!!
Τελευταία φορά το λέω στοπ....ουφ...

supermama
01-04-11, 12:19
δεν ειπα 14 με 18 ειπα για εναν χρονο διαφορα. τεσπα.. δε βγαινει νοημα αν δε μπορουμε να συζηταμε, χωρις να συμφωνουμε. νομιζω πως αντελικα ισχυει το θεμα που μπηκε στην αρχη υπαρχουν απαντησεις να δει. αν οχι δεν εχει νοημα να το σινεχιζουμε γιατι στο τελος εμεις θα πλακωθουμε..χαχαχα

Niki81
01-04-11, 12:37
Λυπάμαι πού θα σε απογοητεύσω palarin ΑΛΛΑ όχι δεν κάνουν οι έφηβοι σεξ.
Ένα ποσοστό κάνει. Εμείς οι μεγάλοι που κυκλοφορούμε σε καφετέριες κτλ βλέπουμε τη νέα γενιά και λέμε α τα πουτ..... κτλ. Ναι γιατί βλέπουμε μόνο αυτούς που είναι έξω.
Τα παιδιά που είναι στο σπίτι και διαβάζουν, ή είναι σε έναν αθλητικό σύλλογο ή είναι με τους γονείς τους ΔΕΝ τα βλέπουμε.
Σαν καθηγήτρια, μητέρα, θεία κτλ εκνευρίζομαι πολύ που όλοι βάζουν τους εφήβους σε ένα καζάνι.
Μπορεί να φλερτάρουν, να έχουν σσκιρτίσματα, φυσιολογικό, αλλά μόνο τα παρατημένα παιδιά και τα πολύ ελεύθερα θα κάνουν σεξ.

Το σεξ ειναι μια υπεροχη πραξη που συνδεει 2 ανθρωπους...κι εσυ το παρουσιαζεις λες και ειναι οτ μεγαλυτερο αμαρτημα του κοσμου...μια καταντια στην οποια καταληγουν τα παρατημενα παιδια.
Αυτο ειναι σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση?Κι εισαικαι καθηγητρια?Με αυτες τις αποψεις περιμενουμε να μπει η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση στα σχολεια?Τι σχεση εχει το διαβασμα με το σεξ....δλδ οι καλοι μαθητες δεν εχουν ορμες,συναισθηματα?Αν μια μαθητρια σου εχει κανει σεξ τη θεωρεις πουτανακι?
Εναν ανθρωπο δεν το χαρακτηριζουν ουτε τα πτυχια του ουτε οι βαθμοι του.Ημουνα ανεκαθεν αριστη μαθητρια...πρωτη σε ολα...και ειχα ξεκινησει να εχω σχεσεις με αγορια απο τα 14 μου και παντα με μεγαλυτερυς μου.Σεξ εκανα πρωτη φορα στα 19 μου οχι γιατι το θεωρουσα κατι κακο και προστυχο απλα γιατι τοτε επελεξα να το κανω.

Μαθετε στα παιδια σας να σεβονται τον εαυτο τους και να προστατευονται...αυτο αρκει.

Dimitra83
01-04-11, 12:44
καλημερα κοριτσια δεν ξερω εαν η ιστορια που εγραψε η κοπελα ειναι ψευτικη αλλα θα σας πω και εγω τ δικη μου η οποια ειναι απολητωσ αληθεινη.γνωρισα τ αντρα μου οταν ημουν 15μισω φαινομουν μεγαλυτερη για τ ηλικια μου αυτος ηταν γυρο σ 30 κ φαινοταν μικροτεροσ.να σασ πω τ αληθεια εγω τ προσεγισα.ξεκινησαμε καναμε παρεα κ μετα γιναμε ζευγαρι.σασ πληρωφορω πωσ σε καμια περιπτωση δεν ηταν μαζι μου για να με ριξη στο κρεβατι κ ν φυγη ηταν πολυ κατανοητικοσ οταν μ ρωτησε εαν θελω ν ολοκληρωσουμε τ σχεση μας κ του ειπα οχι.μετα απο 6 μηνεσ σχεσεις εγινε οτι εγινε.μετα απο 2 χρονια παντρευτικαμε.αυτη τ στιγμη ειμαστε 6 χρονια παντρεμενη κ 2 σχεσης συνολο 8 χρονια μαζι κ εχουμε 3 παιδια.εγω ειμαι 23 κ αυτος 38.παρολο τ μεγαλη διαφορα δεν μας φαινεται κ ειμαστε πολυ ευτυχισμενη σαν τ πρωτο καιρο.

ο καθε ενας σκεφτεται διαφορετικα.η δικη σου η μαμα μπορει να σε αφησε να εισαι με εναν 30αρη οταν ησουν 15.
μπορει και εσυ να αφησεις την κορη σου να παει με εναν 30αρη οταν θα ειναι 15.
εγω ομως θα τον χωσω μεσα και θα τον κανω να φτυσει αιμα γιαυτο που εκανε.για να μη πω για τον αντρα μου τι θα του κανει.
τι δουλεια εχει ο 30αρης με ενα ΠΑΙΔΑΚΙ???? και μετα κανουμε και καλα οτι νευριαζουμε οταν βλεπουμε τοπικς με παιδεραστες???
ΕΛΕΟΣ!!!

Niki81
01-04-11, 12:49
Αλλο 30ρης και αλλο 23χρονος.

Niki81
01-04-11, 12:53
εγω ομως θα τον χωσω μεσα και θα τον κανω να φτυσει αιμα γιαυτο που εκανε.για να μη πω για τον αντρα μου τι θα του κανει.
τι δουλεια εχει ο 30αρης με ενα ΠΑΙΔΑΚΙ???? και μετα κανουμε και καλα οτι νευριαζουμε οταν βλεπουμε τοπικς με παιδεραστες???
ΕΛΕΟΣ!!!

Καλε...τις εχεις και 2 τις κορακλες...σε φανταζομαι με το ματι να γυαλιζει....χιχιχι!!!

Dimitra83
01-04-11, 12:59
Αλλο 30ρης και αλλο 23χρονος.
απλα αναφερθηκα στο παραδειγμα της κοπελας μου με τοση ηρεμια εγραψε ποσο νορμαλ ειναι ενα 15χρονο ΠΑΙΔΑΚΙ να παει με εναν 30αρη.
παρολα αυτα αν μια 30αρα γυναικα πηγαινε με ενα 15χρονο αγορι...θα βρισκοταν στην φυλακη.εκει συγχιζομαι.γιατι εχουμε υποβιβασμενα τα κοριτσια.
κολλησαμε στην εποχη της προ-γιαγιας μου που η γυναικα-παιδακι ηταν 14 και ο αντρας-παιδοφιλος 30.
Καλε...τις εχεις και 2 τις κορακλες...σε φανταζομαι με το ματι να γυαλιζει....χιχιχι!!!

και γυαλιζει και φωτιες πεταει και αν αγγιξει εστω και μια τριχα των παιδιων μου(η των κοριτσιων η του γιου) παιδοφιλος θα τον κανω να παρακαλαει να πεθανει:evil::twisted::twisted::twisted: εστω κ αν αυτη ειναι 15 κ αυτος 23/δεν υπαρχει καμια διαφορα.ειναι αντρας και το αλλο ειναι παιδακι:twisted:

ego-roula
01-04-11, 13:07
απλα αναφερθηκα στο παραδειγμα της κοπελας μου με τοση ηρεμια εγραψε ποσο νορμαλ ειναι ενα 15χρονο ΠΑΙΔΑΚΙ να παει με εναν 30αρη.
παρολα αυτα αν μια 30αρα γυναικα πηγαινε με ενα 15χρονο αγορι...θα βρισκοταν στην φυλακη.εκει συγχιζομαι.γιατι εχουμε υποβιβασμενα τα κοριτσια.
κολλησαμε στην εποχη της προ-γιαγιας μου που η γυναικα-παιδακι ηταν 14 και ο αντρας-παιδοφιλος 30.

και γυαλιζει και φωτιες πεταει και αν αγγιξει εστω και μια τριχα των παιδιων μου(η των κοριτσιων η του γιου) παιδοφιλος θα τον κανω να παρακαλαει να πεθανει:evil::twisted::twisted::twisted: εστω κ αν αυτη ειναι 15 κ αυτος 23/δεν υπαρχει καμια διαφορα.ειναι αντρας και το αλλο ειναι παιδακι:twisted:

μου αρεσει η περιγραφεί σου

δεν παιζεσαι:-P

Ellemphriem
01-04-11, 13:08
Παιδια μεταξυ μας εχει δικιο η Δημητρα. Το παληκαρι δεν ειναι κανα παιδακι που μολις βγηκε απο το αυγο. Προτασεις σεξουαλικου περιεχομενου απο οτι καταλαβα κανει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σε ανηλικο. Εγω δεν ειμαι τοσο υπερανω. Θα την παρακολουθουσα ΣΤΕΝΑ την μικρη και υπαρχουν τροποι και στον παληκαρο θα του εκοβα τον βηχα απο την ριζα.........τι ειναι αυτα τα πραγματα ρε συ......η προγονη μου η Δ εχει fb και την παρακολουθω ΚΑΙ αυτη τι κανει.....ειπαμε υπερανω αλλα στο παιδι μου ΤΟΣΟ υπερανω ΔΕΝ ειμαι.....προτειμω να με μισησει προσωρινα και να την γλιτωσω απο το να πω σαν φιλαρακι-μανα 'ελα πες μου τον πονο σου'. Δεν ειμαι φιλη της ειμαι ΜΑΝΑ της, και ως αυτο θα της βαλω ορια μεχρι να ειναι 18 και απο τον νομο να μπορει να αποφασισει για τον εαυτο της.......

ego-roula
01-04-11, 13:11
Παιδια μεταξυ μας εχει δικιο η Δημητρα. Το παληκαρι δεν ειναι κανα παιδακι που μολις βγηκε απο το αυγο. Προτασεις σεξουαλικου περιεχομενου απο οτι καταλαβα κανει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σε ανηλικο. Εγω δεν ειμαι τοσο υπερανω. Θα την παρακολουθουσα ΣΤΕΝΑ την μικρη και υπαρχουν τροποι και στον παληκαρο θα του εκοβα τον βηχα απο την ριζα.........τι ειναι αυτα τα πραγματα ρε συ......η προγονη μου η Δ εχει fb και την παρακολουθω ΚΑΙ αυτη τι κανει.....ειπαμε υπερανω αλλα στο παιδι μου ΤΟΣΟ υπερανω ΔΕΝ ειμαι.....προτειμω να με μισησει προσωρινα και να την γλιτωσω απο το να πω σαν φιλαρακι-μανα 'ελα πες μου τον πονο σου'. Δεν ειμαι φιλη της ειμαι ΜΑΝΑ της, και ως αυτο θα της βαλω ορια μεχρι να ειναι 18 και απο τον νομο να μπορει να αποφασισει για τον εαυτο της.......

ετσι ακριβως.

pilarin
01-04-11, 13:12
ο καθε ενας σκεφτεται διαφορετικα.η δικη σου η μαμα μπορει να σε αφησε να εισαι με εναν 30αρη οταν ησουν 15.
ΕΛΕΟΣ!!!

Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 23χρονο και όχι για 30άρη.

Η διαφορά μικρή αλλά... υπάρχει.

Τώρα το τι θέλει ένας 23χρονος από το 15χρονο;

Πολύ πιθανό ότι θέλει κι ένα 15χρονο από έναν 23χρονο.

Υπάρχει πιθανότητα παιδεραστίας; Πολύ πιθανό αλλά από την άλλη ίσως και όχι.

Το θέμα πιστεύω ότι είναι πιο σημαντικό το να ενημερώσεις το 15χρονο για το πως θα προστατεύσει τον εαυτό της πριν αρχίσεις να τρέχεις στην αστυνομία τον 23χρονο.

Τα παιδιά θέλουν καθοδήγηση και προστασία. Από εκεί και πέρα κάνεις προσευχές να βάλουν το μυαλό τους στο κεφάλι τους και να κάνουν τη θεωρία πράξη όταν βρεθούν σε μία αντίστοιχη θέση.

Αυτή είναι φυσικά η δική μου γνώμη η οποία ισχύει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Όλες οι - ψύχραιμες - συζητήσεις είναι ευσπρόδεκτες.

Dimitra83
01-04-11, 13:16
αυτο ακριβως.κιεγω οταν ημουν εφηβη πολλες φορες δε μιλουσα στη μανα μου γιατι νομιζα οτι κανει πραγματα για το κακο μου.
και ομως μετα καταλαβα οτι ημουν χαζη και ανιδεη. και πολυ καλα μου εκανε.
νευριαζα οταν γυρνουσα το βραδυ απεξω και την επιανα να με περιμενει στην πορτα!και της φωναζα
και ομως απο τωρα το λεω οτι οταν βγαινουν εξω τα παιδια μου δε θα κλεινω ματι και θα λιωσω τους διαδρομους απο τα πηγαινε-ελα μεχρι να γυρισουν σπιτι.
και τελικα καλυτερα που δεν ηταν φιλεναδα μου η μανα μου(παρολο που με εκανε στα 20 ) γιατι μπορει να ειχα πεσει σε πολυ χοντρες μακακιες.
καλυτερα που μου ελεγε ΟΧΙ και με εμποδισε σε μερικα πραγματα.παρα να να ηταν η κολλητη που με σιγονταριζε μονο κ μονο για να της μιλαω.
δηλαδη τι θα γινει.για να μη μαλωνουμε με το παιδι μας,για να μη μας θυμωσει κ κλειστει στο δωματιο του,θα πρεπει εμεις να λεμε σε ολα ναι?
οσο για το φεις μπουκ ΑΝ εχουν θα ειναι ελεγχομενο απο εμενα με το ειδικο προγραμματακι.κ οταν λειπουν θα βλεπω τα παντα.τι λενε με ποιον τα λενε ΟΛΑ.αν ανακαλυψω κανεναν ανωμαλιαρη δε θα της πω τιποτα.αλλα θα μπω με το ονομα της να του κλεισω ραντεβου.
και θα τον περιμενω με την αστυνομια:twisted::twisted::twisted:

MY TREASURE
01-04-11, 13:20
οσο για το φεις μπουκ ΑΝ εχουν θα ειναι ελεγχομενο απο εμενα με το ειδικο προγραμματακι.
ποιο ειναι το προγραμματάκι ειναι freeware?

supermama
01-04-11, 13:23
όχι δεν κάνουν οι έφηβοι σεξ.

δεν εχω πολλα λογια να πω! ειλικρινα! ενα μονο θα πω. σιγουρα καθε παιδι ειναι διαφορετικο. δε κανουν ολα τα ιδια. αλλα ετσι οπως το λες εγω τουλαχιστον το διαβαζω σαν ναναι τα ''κακα΄'' παιδια στις καφετεριες και εστω αυτα που κανουν και σεξ ενω τα αλλα ειναι τα ''καλα'' τι σχεση εχει το ενα με το αλλο. δηλ ενα παιδι δε μπορει ναναι αριστος μαθητης με ασχολιες οπως αναφερεις συλογους κτλ αλλα να συνδιαζει και τηνκαφετερια αλλα και το σεξ? ποιο ειναι το τοσο μεγαλο προβλημα πια? τι να πω. μαλλον ειμαι μητερα εξωγηινος. και τα βλεπω αλλιως. εμενα με ενδιαφερει να ναναι τελεια ενημερωμενα τα παιδια μου και να προσεχουν. τωρα αν αποφασισουν να το κανουν στην εφηβεια τι να κανουμε. δε θα κανω παρτυ αλλα δε θα τα βαψω και μαυρα. εγω πχ λεω απο μεσα μου αν φτασει 15-16 και αποφασισει μετα να ολοκληρωσει η κορη μου θαμαι ικανοποιημενη. προτιμω οχι νωριτερα.

Dimitra83
01-04-11, 13:23
δυσκολο να το βρεις δωρεαν.υπαρχει σε τραιαλ για να το δοκιμασεις.
δεν ειναι μονο 1 ειναι παρα πολλα.θα ψαξω να σας πω μερικα

νελλίτσα
01-04-11, 13:27
εγώ θα πω κάτι που μου είπε ο πατέρας μιας φίλης μου πριν χρ'ονιοα καο θεωρώ σοφ'ο: "οι γονείς κρίνονται εκ του αποτελέσματος. οι καλές προθέσεις δεν αρκούν".
όλοι μας έχουμε καλές προθέσεις, το αποτέλεσμα όμως, αν δηλαδή θα μεγαλώσουμε σωστά τα παιδιά μας ή όχι είναι το ζητούμενο και αυτό που τελικά μας χαρακτηρίζει στο γεονεικό μας ρόλο. από κει και πέρα ο καθένας πράττει αναλόγως (και κρίνεται αντιστοίχως!)

Dimitra83
01-04-11, 13:27
http://www.key-logger.de/
αυτο εδω ειναι απο τα καλα.
στα βγαζει ολα.κωδικους απο εμαιλ κωδικους απο μσν απο φεις τα παντα.
συνομιλιες απο φεις τσατ κλπ ΟΤΙ κανει στον υπολογιστη και Εντερ να πατησει θα στο γραψει! δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγει.
απλα το ενεργοποιεις να δουλευει αυτοματα με το που ανοιγει ο υπολογιστης και αυτο καταγραφει τα παντα
ακομα κ αν το παιδι σβησει το ιστορικο δεν εχει σημασια.ολα μενουν μεσα στο προγραμμα!
για να βρεις περισσοτερες πληροφοριες στα αγγλικα απλα γραψε keylogger pro
για να βρεις αλλα προγραμματα γραψε στο γκουγκλ pc monitoring programs

arleta
01-04-11, 13:28
αυτές οι υπερβολές με τα τέλεια παιδια......

προσωπικά θα προτιμήσω το παιδί μου να 'ναι μέσα σε όλα!!!
και στο σχολείο, και στ' αθλήματα, και σε μουσική και σε καφετέρειες κτλ κτλ....
και σεξ να κάνει!!! φυσικά!!! γιατί όχι;;;;
αρκεί πριν αποφασίσει οτιδήποτε πρώτα να το έχει σκεφτεί και να το κάνει επειδή το θέλει!!!!!!!
όχι γιατί το 'κανε ο τάδε ή γιατί έτσι πρέπει......

Dimitra83
01-04-11, 13:32
εσεις δηλαδη τι νομιζεται οτι θα κανει ο 23χρονος με το 14χρονο?η ο 30αρης με το 15χρονο κλπ θα μετρανε κουκια?
η πρωτη μου σχεση ηταν στα 16.5 και ηταν με καποιον λιγο μεγαλυτερο μου.και εκανα σεξ μετα απο σχεδον 1 χρονο.ημασταν παρθενοι κ οι 2 .
αν ομως εγω ημουν 16 κ αυτος 30 θα εκανα σεξ το πολυ σε 1 μηνα.σιγα μη κατσει ο 30αρης να περιμενει ποτε θα νιωσω εγω ετοιμη!
και το προβλημα ειναι πως πολλα κοριτσια πληγωνονται γιατι η πρωτη φορα ειναι πολυ σημαντικη.απλα ο 30αρης θα το δει σαν ακομα ενα...κοκο.
και στο κατω κατω αν παει ο 23αρης με την 15αρα ΝΑΙ ειναι παιδοφιλος

Morchelina
01-04-11, 13:44
Τώρα το τι θέλει ένας 23χρονος από το 15χρονο;

Πολύ πιθανό ότι θέλει κι ένα 15χρονο από έναν 23χρονο.

Σε αυτό νομίζω κάνεις λάθος. Το επίπεδο αυτογνωσίας είναι πολύ διαφορετικό για τον καθένα. Το 15 χρονο πολύ πιθανόν να μην ξέρει τι θέλει και να βρεθεί προ τετελεσμένων.

η πρωτη μου σχεση ηταν στα 16.5 και ηταν με καποιον λιγο μεγαλυτερο μου.και εκανα σεξ μετα απο σχεδον 1 χρονο.ημασταν παρθενοι κ οι 2 .
αν ομως εγω ημουν 16 κ αυτος 30 θα εκανα σεξ το πολυ σε 1 μηνα.σιγα μη κατσει ο 30αρης να περιμενει ποτε θα νιωσω εγω ετοιμη!
και το προβλημα ειναι πως πολλα κοριτσια πληγωνονται γιατι η πρωτη φορα

Δήμητρα, νομίζω δεν έχει σχέση πόσο σε περιμένει. Ο μεγαλύτερος μπορεί να έχει και άλλη. Τι ζητάει όμως με ένα παιδί είναι λίγο ανησυχητικό και μόνο που μπορεί να υπάρχει περίπτωση παιδοφιλίας απορρίπτεται ως πιθανότητα σχέσης.

supermama
01-04-11, 14:00
αυτές οι υπερβολές με τα τέλεια παιδια......

προσωπικά θα προτιμήσω το παιδί μου να 'ναι μέσα σε όλα!!!
και στο σχολείο, και στ' αθλήματα, και σε μουσική και σε καφετέρειες κτλ κτλ....
και σεξ να κάνει!!! φυσικά!!! γιατί όχι;;;;
αρκεί πριν αποφασίσει οτιδήποτε πρώτα να το έχει σκεφτεί και να το κάνει επειδή το θέλει!!!!!!!
όχι γιατί το 'κανε ο τάδε ή γιατί έτσι πρέπει......

συμφωνω απολυτα!
και κατι που ειπε μια κοπελα παραπανω πως το αποτελεσμα δειχνει τι γονεις ειμαστε και οχι η προθεση απο τη μια ακουγετε λογικο. απο την αλλη ομως. τι γινετε την ουσια. εμεις δεινουμε τις γνωσεις στο παιδι μας αλλα στο τελος αυτο εποφασιζει. ειναι ενας ξεχωριστος χαρακτηρας που οτι και να κανουμε εμεις το τελικο αποτελεσμα εκεινο θα το φτιαξει.
εγω μεγαλωσα με τηναποψη οτι. οχι να μου δειχνουν μονο τον σωστο δρομο και να με κλεινουν τα ματια στο λαθος. με εβαζαν στη μεση του δρομου και μου ελεγαν αποδω αν πας θα συμβει αυτο.. αποκει θα συμβει το αλλο. εννοητε ηταν ξεκαθαρο το καλο με το κακο. αλλα με αφηναν να πιστευω τουλαχιστον οτι εγω θα αποφασιζα που θα παω. ετσι ωστε να ενιωθα πως πρεπει να παω στο σωστο δρομο γιατι αν πηγαινα στο λαθος θαταν δικια μου επιλογη το ιδιο και οι συνεπειες μετα..... δοξα τον θεο ετσι με ωριμασαν πιο γρηγορα και μεχρι τωρα νομιζω πως τα παω καλα και διαλεγω το σωστο

Niki81
01-04-11, 14:10
Δλδ ρε κοριτσια αν ερθει ο γιος μου στα 23 του και μου πει "Ξερεις μαμα εχω ερωτευτει μια κοπελα αλλα ειναι 16 χρονων.Το ξερω οτι ειναι μικρη αλλα την αγαπαω και περναμε καλα μαζι"...τι να του πω?Οτι ειναι παιδοφιλος?
Οκ δε θα δωσω την ευχη μου...ουτε θα πεσω και στα πατωματα να χτυπιεμαι οτι γεννησα ενα παιδοφιλο.Δεν ειναι μονο η ηλικια που κανει εναν ανθρωπο παιδοφιλο...αποψη μου παντα.

pilarin
01-04-11, 14:14
Σε αυτό νομίζω κάνεις λάθος. Το επίπεδο αυτογνωσίας είναι πολύ διαφορετικό για τον καθένα. Το 15 χρονο πολύ πιθανόν να μην ξέρει τι θέλει και να βρεθεί προ τετελεσμένων.

Ένα 15χρονο κορίτσι πλησιάζει έναν 23χρονο (ή αφήνεται να παρασυρθεί από το φλερτ του) όχι απαραίτητα για σεξ - το οποίο δεν το αποκλείω ως περίπτωση, μιας και ο 23χρονος ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ θα τη βοηθήσει περισσότερο από ένας 16χρονος άσχετος - αλλά και για προσωπική ανάδειξη μέσα στην παρέα της.

Σε αυτές τις ηλικίες όλα είναι θέμα εντυπώσεων άλλωστε...

emmaki
01-04-11, 14:17
Δλδ ρε κοριτσια αν ερθει ο γιος μου στα 23 του και μου πει "Ξερεις μαμα εχω ερωτευτει μια κοπελα αλλα ειναι 16 χρονων.Το ξερω οτι ειναι μικρη αλλα την αγαπαω και περναμε καλα μαζι"...τι να του πω?Οτι ειναι παιδοφιλος?
Οκ δε θα δωσω την ευχη μου...ουτε θα πεσω και στα πατωματα να χτυπιεμαι οτι γεννησα ενα παιδοφιλο.Δεν ειναι μονο η ηλικια που κανει εναν ανθρωπο παιδοφιλο...αποψη μου παντα.

Το είπα και παραπάνω.
Για να κάνεις μια σχέση, πρέπει να περνάς καλά και να έχεις κοινά ενδιαφέροντα.
Ένα 15χρονο (είτε αγόρι είτε κορίτσι) όπως και να το κάνουμε, όσο και να χτυπιόμαστε, έχει άλλα ενδιαφέροντα από έναν/μία 23χρονο/νη. Το 15χρονο είναι ανέμελο, δεν έχει ευθύνες, φροντίζουν άλλοι γι' αυτό (οι γονέις). Ο/Η 23χρονος/η είτε δουλεύει είτε ετοιμάζεται να δουλέψει, είναι γεμάτος/η ευθύνες ενηλίκων (όπως όλοι μας).... Πού είναι να κοινά σημεία;
Πώς θα κρατήσει μια τέτοια σχέση; Ο ένας από τους 2 πρέπει να καταπνίξει τελέιως τα δικά του θέλω, τις δικές του επιθυμίες και να ακολουθεί τον άλλο.
Εκεί έγκειται το πρόβλημα....
Οποιαδήποτε εξαίρεση, απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα

Niki81
01-04-11, 14:22
Το είπα και παραπάνω.
Για να κάνεις μια σχέση, πρέπει να περνάς καλά και να έχεις κοινά ενδιαφέροντα.
Ένα 15χρονο (είτε αγόρι είτε κορίτσι) όπως και να το κάνουμε, όσο και να χτυπιόμαστε, έχει άλλα ενδιαφέροντα από έναν/μία 23χρονο/νη. Το 15χρονο είναι ανέμελο, δεν έχει ευθύνες, φροντίζουν άλλοι γι' αυτό (οι γονέις). Ο/Η 23χρονος/η είτε δουλεύει είτε ετοιμάζεται να δουλέψει, είναι γεμάτος/η ευθύνες ενηλίκων (όπως όλοι μας).... Πού είναι να κοινά σημεία;
Πώς θα κρατήσει μια τέτοια σχέση; Ο ένας από τους 2 πρέπει να καταπνίξει τελέιως τα δικά του θέλω, τις δικές του επιθυμίες και να ακολουθεί τον άλλο.
Εκεί έγκειται το πρόβλημα....
Οποιαδήποτε εξαίρεση, απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα

Μα γιατι θα πρεπει ντε και καλα να κρατησει η σχεση?Το να βγουνε για λιγο καιρο και μετα εστω να καταλαβουν οτι δεν ταιριαζουν και να χωρισουν ειναι τοσο απιθανο?

Απο την αλλη οι περισσοτεροι 23χρονοι ειναι φοιτητες...ευθυνες ακομα δεν εχουν(ο μαπμπας τους χαρτζηλικωνει)...ουτε στρατο δεν εχουν παει πολλοι.

pilarin
01-04-11, 14:22
Θα μπορούσε ένας 20χρονος να είναι όμως και θετική επιρροή για ένα κορίτσι το οποίο θα είχε σχέση με κάποιον ο οποίος π.χ. σπούδασε, ψάχνεται για δουλειά, σέβεται το ωράριο το οποίο θέτουν οι γονείς του κοριτσιού (σε περίπτωση που δώσουν τη συγκατάθεσή τους για τη σχέση) και γενικότερα αποτελεί ένα θετικό πρότυπο για μία ηλικία και καταστάσεις τα οποία, κακά τα ψέμματα, θα έρθει πολύ γρήγορα στη ζωή της;

Ερώτημα θέτω, δεν εκφράζω άποψη

Dimitra83
01-04-11, 14:23
προσωπικα μιλωντας,αν ερθει ο γιος μου και μου πει κατι τετοιο θα ειδοποιησω αμεσως τους γονεις της κοπελας.και θα του πω να ξεκολλησει τελειως και να μη μπλεκει με παιδακια γιατι μπορει να βρεθει και πισω απο τα σιδερα
Ένα 15χρονο κορίτσι πλησιάζει έναν 23χρονο (ή αφήνεται να παρασυρθεί από το φλερτ του) όχι απαραίτητα για σεξ - το οποίο δεν το αποκλείω ως περίπτωση, μιας και ο 23χρονος ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ θα τη βοηθήσει περισσότερο από ένας 16χρονος άσχετος - αλλά και για προσωπική ανάδειξη μέσα στην παρέα της.

Σε αυτές τις ηλικίες όλα είναι θέμα εντυπώσεων άλλωστε...
δηλαδη θα πρεπει να αφησουμε την κορη μας την 15χρονη να παει με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο μονο κ μονο επειδη ο αλλος ειναι εμπειρος στο σεξ.
λες και ειναι γιατρος και ψαχνουμε την εμπειρια του στις μεταμοσχευσεις:shock: δηλαδη εγω που την πρωτη μου επαφη την ειχα με εναν τελειως απειρο..τι επαθα?ουτε στραβη εμεινα ουτε κουτση.
θα πρεπει να αφηνουμε τα μικα κοριτσακια τα μπουμπουκια τα τρυφερα να τα αγγιζει ο αλλος ολοκληρος αντρας με τις βρωμοχερουκλες του και να σκεφτεται ποιος ξερει τι με το βρωμικο μυαλο του.
καποια κοπελα δε θυμαμαι ποια...ειπε οτι΄΄ αυτον πατερα για τα παιδια μου δε θα τον εμπιστευομουν΄΄ και συμφωνω.γιατι αφου οταν ηταν 25 λιγουρευτικε εμενα την 15 γιατι κ να μη κανει το ιδιο οταν θα ειναι 40.
κιαν οχι με το παιδι του..ισως με καποιο αλλο παιδι:evil::evil:

pilarin
01-04-11, 14:29
δηλαδη θα πρεπει να αφησουμε την κορη μας την 15χρονη να παει με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο μονο κ μονο επειδη ο αλλος ειναι εμπειρος στο σεξ.
λες και ειναι γιατρος και ψαχνουμε την εμπειρια του στις μεταμοσχευσεις:shock: δηλαδη εγω που την πρωτη μου επαφη την ειχα με εναν τελειως απειρο..τι επαθα?ουτε στραβη εμεινα ουτε κουτση.
θα πρεπει να αφηνουμε τα μικα κοριτσακια τα μπουμπουκια τα τρυφερα να τα αγγιζει ο αλλος ολοκληρος αντρας με τις βρωμοχερουκλες του και να σκεφτεται ποιος ξερει τι με το βρωμικο μυαλο του.
καποια κοπελα δε θυμαμαι ποια...ειπε οτι΄΄ αυτον πατερα για τα παιδια μου δε θα τον εμπιστευομουν΄΄ και συμφωνω.γιατι αφου οταν ηταν 25 λιγουρευτικε εμενα την 15 γιατι κ να μη κανει το ιδιο οταν θα ειναι 40.
κιαν οχι με το παιδι του..ισως με καποιο αλλο παιδι:evil::evil:

Φυσικά και δεν λέω αυτό.

Εγώ απλώς αναφέρω το τι μπορεί να περνάει από το μυαλό μιας κοπέλας σε αυτή την ηλικία.

Δεν είπα ποτέ ότι οι γονείς πρέπει να το αποδεκτούν.

Και στο κάτω κάτω από πότε τα παιδιά κάνουν μόνο ότι εγκρίνει ο μπαμπάς και η μαμά;

Κάνουν κι αυτά τα λάθη τους, όπως τα κάναμε κι εμείς.

Το τι θα κάνει ο γονιός στην κάθε περίπτωση είναι άλλο θέμα.

emmaki
01-04-11, 14:34
Μα γιατι θα πρεπει ντε και καλα να κρατησει η σχεση?Το να βγουνε για λιγο καιρο και μετα εστω να καταλαβουν οτι δεν ταιριαζουν και να χωρισουν ειναι τοσο απιθανο?

Απο την αλλη οι περισσοτεροι 23χρονοι ειναι φοιτητες...ευθυνες ακομα δεν εχουν(ο μαπμπας τους χαρτζηλικωνει)...ουτε στρατο δεν εχουν παει πολλοι.

Μίλησα για σχέση γιατί για σχε΄ση αναφέρθηκε πιο πάνω.
όσο για τα ενδιαφέροντα, και φοιτητής να είναι πάλι δεν είναι κοινά! Δεν υπάρχει κοινό σημείο!
Δείτε γύρω σας τα 15χρονα (αγόρια και κορίτσια) και δείτε και τους φοιτητές/φοιτήτριες.... Η μέρα με τη νύχτα!
Τουλάχιστον εδώ που μένω εγώ, τα 15χρονά πάνε για "καφέ" σε συγκεκριμένες καφετέρειες, ενώ οι φοιτητές σε τελείως άλλα μαγαζιά. Τα 15χρονα ακούνε Σάκη και τα σχετικά (δεν έχω κάτι με το Σάκη, μην παρεξηγηθώ) και οι φοιτητές τελείως άλλη μουσική. Τα 15χρονα δεν ξενυχτάνε κάθε βράδυ (κάποια, ελάχιστα, ξενυχτάνε τα Σάββατα) και οι φοιτητές κάθε μέρα. Τα 15χρονα προσπαθούν να "συντονιστούν" και να ζήσουν και οι φοιτητές ετοιμάζονται να περάσουν σε άλλη φάση της ζωής τους (είτε αυτό λεγεται συνέχιστη σπουδών, είτε δουλειά, είτε στρατός)....
Πού ταιριάζει ένα 15χρονο με ένα φοιτητή; Πόσο μάλλον με κάποιον που δεν είναι φοιτητής, αλλά είναι σε τελείως άλλη φάση;
Εκτός αν ο μεγάλος είναι τόσο μικρός στο μυαλό ή απλά θέλει να κάνει το κομμάτι του.
Και ξαναλέω, το αν θα κάνουν σεξ ή όχι είναι τελέιως άλλο. Κάποτε το σεξ θα συμβεί. Πρέπει το παιδί να είναι συνειδητοποιημένο ότι θέλει να το κάνει με το συγκεκριμένο άνθρωπο, και να μην το κάνει γιατί το θέλει ο άλλος ή γιατί το έκανε η φίλη/φίλος.
Και εννοείται ότι πρέπει να είναι ενημερωμένο και να απαιτεί αντισύλληψη. Είναι θέμα ζωής και όχι ηθικής για μένα!

Thaumataki
01-04-11, 14:34
Ακόμη να χτυπήσει κουδούνι για μέσα;;;;;););):lol:

Dimitra83
01-04-11, 14:36
δεν μιλαμε για ενα απλο λαθος.υπαρχουν κλιμακες.υπαρχουν μεγαλα λαθη και μικρα.
ενα παιδι 15 ετων ,το να κανει κοπανα απο το σχολειο μια μερα, δεν ειναι το ιδιο με το να παει να κανει σεξ με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο
οπως και για ενα παιδι 3 ετων το αφηνεις να πιει νερο μονο του κιας ξερεις οτι μπορει καταλαθος το ποτηρι να του πεσει απο τα χερια.
ομως...το αφηνεις να βγει μονο του εξω στο δρομο?
οχι!
ετσι λοιπον και οταν γινει 15 δε θα επιτρεψω να γινει ο στοχος καποιου ενηλικα ο οποιος παιζει να ειναι κ ανωμαλος.ρουλετα το παιδακι μου δε θα το παιξω

elisaki
01-04-11, 14:37

Κ δικη μου αποψη! Τοσο υπερβολικο κ εκτος πραγματικοτητας ειναι οι σχεσεις 15χρονου με 23? Το ακουμε για πρωτη φορα κ ειμαστε τοσο σοκαρισμενες? Τα κοριτσακια των 15 ετων πλεον φαινονται τουλαχιστον για 20 κ επειδη ολοι οι εφηβοι βιαζονται να μεγαλωσουν, αυτου του ειδους οι σχεσεις δυστυχως ή ευτυχως συμβαινουν χροοοοοοοοοονια τωρα. Οκ, ουτε εγω θα τρελλαινομουν αν το εκανε η κορη μου, βεβαιως κ θα την αποθαρρυνα, αλλα οχι κ να χαρακτηριζω ενα αγορι 23 ετων παιδοφιλο μονο κ μονο επειδη κοιταξε την κορη μου! Σιγουρα θελει παρα πολυ προσοχη το θεμα, αλλα ας ειμαστε ψυχραιμοι κ δικαιοι.

Μαρια2010
01-04-11, 14:38
Ακόμη να χτυπήσει κουδούνι για μέσα;;;;;););):lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Dimitra83
01-04-11, 14:41
αυτη η δικιολογια οτι το 15χρονο ε και τι πειραζει μωρε να παει με εναν 23-25 30?? αφου ετσι κιαλλιως μοιαζει με 20!!! πολυ με νευριαζει.
το ποσο μοιαζει κοιταμε η το ποσο ειναι? κιεγω στα 11 ειχα το ιδιο υψος που εχω τωρα(ναι δε ψηλωσα απο τοτε γιατι μου ρθε και περιοδος!) ημουν η πιο ψηλη της ταξης (κ τωρα ειμαι ταπα χαχα)και ειχα και στηθος ενω κανενα αλλο κοριτσι στην ταξη δεν ειχε!νταξ δεν ηταν και παμελα αλλα ...ηταν! μηπως θα επρεπε να με πασαρουν σεκανενα 18αρη επειδη ημουν τοσο ανεπτυγμενη?η μηπως θα επρεπε να παω με 18αρη 20αρη κ να πουνε ελα μωρε δε πειραζει...αφου ειναι αναπτυγμενη!!!δε φαινεται καν για 11!
τι να πω!!!

elisaki
01-04-11, 14:48
αυτη η δικιολογια οτι το 15χρονο ε και τι πειραζει μωρε να παει με εναν 23-25 30?? αφου ετσι κιαλλιως μοιαζει με 20!!! πολυ με νευριαζει.
το ποσο μοιαζει κοιταμε η το ποσο ειναι? κιεγω στα 11 ειχα το ιδιο υψος που εχω τωρα(ναι δε ψηλωσα απο τοτε γιατι μου ρθε και περιοδος!) ημουν η πιο ψηλη της ταξης (κ τωρα ειμαι ταπα χαχα)και ειχα και στηθος ενω κανενα αλλο κοριτσι στην ταξη δεν ειχε!νταξ δεν ηταν και παμελα αλλα ...ηταν! μηπως θα επρεπε να με πασαρουν σεκανενα 18αρη επειδη ημουν τοσο ανεπτυγμενη?η μηπως θα επρεπε να παω με 18αρη 20αρη κ να πουνε ελα μωρε δε πειραζει...αφου ειναι αναπτυγμενη!!!δε φαινεται καν για 11!
τι να πω!!!

Να πω εγω επειδη μαλλον παρεξηγηθηκα κ συγγνωμη αν σε εκνευρισα, οτι τα κοριτσια των 15 ετων ειναι πλεον πιο ωριμα απο την ηλικια τους σε πνευματικο επιπεδο , οχι μονο σε εξωτερικη εμφανιση, κ αυτο μας ενδιαφερει στο προκειμενο. Επισης, να επαναλαβω οτι κ εγω θα ειχα προβλημα αν η κορη μου εκανε τετοια σχεση κ δεν θα την ενθαρρυνα καθολου. Ο προβληματισμος μου ηταν στον χαρακτηρισμο "παιδοφιλος".

Dimitra83
01-04-11, 14:55
κ θα επιμενω στον χαρακτηρισμο παιδοφιλος-παιδεραστης.
εφοσον αυτη ειναι ΠΑΙΔΙ κ αυτος κανει σεξ με ενα παιδι (εραστης παιδιου)=παιδεραστης

Thaumataki
01-04-11, 14:57
κ θα επιμενω στον χαρακτηρισμο παιδοφιλος-παιδεραστης.
εφοσον αυτη ειναι ΠΑΙΔΙ κ αυτος κανει σεξ με ενα παιδι (εραστης παιδιου)=παιδεραστης
Χαχαχαχα γειά σου ρε ετυμολογικό-ερμηνευτικό λεξικό νέας γενεάς!:p

Dimitra83
01-04-11, 14:59
Χαχαχαχα γειά σου ρε ετυμολογικό-ερμηνευτικό λεξικό νέας γενεάς!:p

ειδες καλε ουτε ο μπαμπινιωτης να ημουν,
μα ειναι τοσο ΞΕΚΑΘΑΡΗ η ερμηνια.οταν καποιος κανει σεξ με ενα παιδι ειναι παιδεραστης.δηλαδη ποσο πιο απλο να το καταλαβουμε?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
01-04-11, 15:11
Από προσωπική εμπειρία, θα πω πως το μόνο που τους νοιάζει σε αυτή την ηλικία (εννοώ τους άντρες) είναι το σεξ. Όταν ήμουν 16 γνώρισα έναν φοιτητή στην καφετέρια που πηγαίναμε μετά το σχολείο το μεσημέρι. Αφού βλακωδώς και μάλλον κολακευμένη δέχτηκα να πάω στο σπίτι του μετά απο 1 μήνα και αφού συναντιόμασταν στην καφετέρια και καθόταν στο τραπέζι μαζί μας, τότε κατάλαβα από τον τρόπο που μίλησε στον συγκάτοικο του ότι το πάει για ''αλλού". Μέχρι τότε ούτε καν είχαμε φιληθεί κτλ. Αφού καθόμαστε λοιπόν στον καναπέ, με φιλάει και τσούπ! να το χεράκι του κάτω από την μπλούζα μου!
Μόνο τότε ''ξύπνησα'' και φοβήθηκα και πήρα το μπουφάν μου και εξαφανίστηκα.
Δεν θα είχε κανέναν ενδοιασμό να το κάνει μαζί μου αν και ανήλικη, το μόνο σίγουρο. Το είπα στις φίλες μου και από τότε ήρθε άλλο ένα μεσημέρι στην καφετέρια, δεν του μιλήσα και δεν ξαναεμφανιστηκε.
Τον άντρα μου τον γνώρισα όταν ήμουν 18,5 και αυτός 23. ¨Ολοκληρώσαμε την σχέση μας όταν ήμουν 19 χρονών με τελείως συνειδητή απόφαση από μέρους μου και χωρίς να μου το έχει ζητήσει ποτέ. Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι με εκμεταλλέυεται γιατί με σεβόταν από την αρχή, δεν άπλωσε με το καλημέρα τα κουλά του πάνω μου!
Πάντως συμφωνώ κι εγώ με την Δήμητρα. Δεν θα το επέτρεπα γιατί πρόκειται για ένα παιδί και έναν άντρα, πως να το κάνουμε...

Φαίη2010
01-04-11, 15:26
Λοιποοοον

η μια μου θεια ηταν 14 και ο φιλος της και μετεπειτα αντρας της 19 στα 20, λιγο μετα που τα φτιαξανε απολυθηκε απτον στρατο.
Και ξυλο εφαγε η θεια μου απτον παππου μου και αυτος εφαγε κυνηγητο...αγαπηθηκαν παντρευτηκαν και κανανε και 4 υπεροχα παιδια!

Μια αλλη μου θεια, ηταν 16 αυτος 22. Εμεινε εγκυος στην μεγαλη της κορη (στον μετεπειτα εγγαμο και ευτυχισμενο βιο τους κανανε τρεις κοριτσαρους)οταν ηταν στο Λυκειο. Στην Γ Λυκειου εδωσε τις εξετασεις με την κοιλια τουρλα, και περασε ΑΕΙ!

Θα συμφωνησω με καποιους συμφορουμιτες που ειπαν πως...θα ηθελα το παιδι μου να τα ζησει ολα αρκει να ειναι ωριμο και να μην πληγωθει. Να σεβεται τον εαυτο του!

Με τον 30χρονο που ειχα αναφερει πιο πανω δεν καναμε τιποτα. Ποτε δεν με πιεσε. Χωρισαμε μετα απο 1 χρονο γιατι λογω δουλειας επρεπε να φυγει σε αλλη χωρα. Ειχα διαφορες γνωριμιες αργοτερα και καποτε οταν ειχα πλεον ολοκληρωμενη σχεση ηταν ενας μονο κατα 3 χρονια μεγαλυτερος μου που..εκ των υστερων ηταν ενα απτα πιο μεγαλα μου λαθη.

Δεν εχει σημασια η ηλικια. Αν ενα παιδι ψαχνετε στο θεμα του ερωτισμου θα τον βρει. Μεσα στην ολη συζητηση ξεχασατε πως δεν παιζει ρολο ουτε η ηλικια ουτε το κοινωνικο στατους τους αλλου, αλλα παραμονο αν χτυπαει η καρδουλα, και αυτο δεν μπορουμε να το κανονισουμε.

Αν ερχοτανε ο γιος μου και μου ελεγε στα 23 του πως ερωτευθηκε ενα 15χρονο κοριτσακι θα του ελεγα να προσεχει γιατι ειναι μικρη, και να μην την πιεσει για τιποτα. Θα του ελεγα να παει να γνωρισει και να μιλησει με τους γονεις της κτλ...αν χτυπουσε η καρδουλα του φυσικα. Αν μετα ηθελε κατι αλλο θα του ελεγα να παει να ψαξει αλλου.
Ειναι τοσο απλο.

Φυσικα και μιλαμε για το απωτερο μελλον γιατι προς το παρων κοιταει κινουμενα σχεδια :lol::lol::lol::lol:

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
01-04-11, 15:44
Και μαζί σου συμφωνώ στο ότι πρέπει να δώσουμε προσοχή στα παιδιά και στο τι αισθάνονται. Αλλά κι εσύ η ίδια λες πως θα προτρέψεις το παιδί σου να προσέχει και να μην κάνει κάτι που δεν θα ήταν σωστό. Θυμάμαι την μαμά μου να το λέει συνέχεια αυτό στον αδερφό μου ακόμα και όταν αυτός έβγαινε με φοιτήτριες και όχι με κοριτσάκια του λυκείου.
Η ουσία είναι πως τα παιδιά πρέπει να είναι ενημερωμένα και όχι να πέφτουν έρμαια στις ορέξεις του καθένα, ενήλικα ή μη ενήλικα.
Όταν έφυγα από το σπίτι εκείνου του τύπου η καρδιά μου χτύπαγε σαν τρελλή από τον φόβο. Τότε όμως δεν σκεφτόμουν τι θα μπορούσε να μου έχει συμβεί και δεν μιλάμε μόνο για σεξ αλλά και για άλλα πράγματα που δεν θέλω να τα σκέφτομαι. Τόσα ακούμε και βλεπουμε... Φυσικά και δεν το είχα πει σε καμία φίλη μου πως θα πάω στο σπίτι του γιατί κατά βάθος ήξερα πως δεν ήταν σωστό να το κάνω.

Κι εγώ τότε με αυτόν είχα διαφορά 6 χρόνια και αργότερα με τον φίλο μου και τελικά σύζυγο μου διαφορά 5 χρόνια. Δεν ήμουν όμως ανήλικη και δεν έκανε μαζί μου κάτι παράνομο.

Dimitra83
01-04-11, 16:09
καλα και η προ γιαγια μου ηταν 15 και ο προ παππος μου 28.νομιζα οτι ειχαμε εξυγχρονιστει και δε κολλησαμε 20-40-60 χρονια πισω.που ο αντρας επρεπε να ειναι ανω των 25 κ η γυναικα κατω των 18.καλα η παιδοφιλια τοτε εδινε ρεστα κ με τις ευχες τους

Φαίη2010
01-04-11, 16:39
Δημητρα λαθος καταλαβες. Ακομη και τοτε...δεν πηραν απο κανεναν ευχες. Ισα ισα κλεφτηκανε και δεν τους μιλουσαν οι γονεις τους επι χρονια.

Κακα τα ψεματα...σιγουρα υπαρχουν και οι ανωμαλιες...αλλα αυτες δεν εχουν ηλικια δυστυχως.
Οπως καθως επισης υπαρχει και η ανωριμοτητα. Που και αυτη δεν εχει ηλικια...και παλι δυστυχως.

Υπαρχουν 16χρονα που μιλανε πολυ πιο προσγειωμενα και ωριμα απο κατι 37αρες. Γιαυτο λεω..δεν παιζει ρολο η ηλικια

το θεμα ειναι να εχει πηξει το μυαλο!

Dimitra83
01-04-11, 16:42
οταν μιλαμε για 15χρονο ειναι ενα παιδι.δηλαδη το 15χρονο που ειναι πιο ωριμο μπορουμε να το αφησουμε να παει με εναν 25 ενω το λιγοτερο ωριμο οχι?
παιδια δεν ειναι κ τα 2?

Φαίη2010
01-04-11, 16:47
Εδω ειναι που κανεις λαθος. Δεν ειναι παιδια. Ειναι εφηβοι!
Με οοοοτι συνεπαγεται αυτο, συν των σεξουαλικων αναζητησεων.
Και ναι υπαρχει διαφορα απο εφηβο σε εφηβο. Και σαφως δεν εννοω για το πως ντυνονται κτλ. Δεν εχει να κανει με την εμφανιση ή με τις σχολικες τους επιδοσεις.
Απλα εχει σχεση με τον τροπο που σκεφτονται

supermama
01-04-11, 17:04
.οταν καποιος κανει σεξ με ενα παιδι ειναι παιδεραστης.δηλαδη ποσο πιο απλο να το καταλαβουμε?
το ιδιο δηλ θα ισχυει και αν το αγορι ειναι πχ 20 και το κοριτσια 17.....
η λεξη παιδεραστης ειναι πολυ ασχημη γιανα τη γενικευουμε ετσι. σιγουρα υπαρχουν πολλοι τετοιοι και γιαυτο μιλαμε για ενημερωση και γνωση της μητερας για τον ενδιαφερομενο. αλλα οχι και να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.

γιανα μη κανω παλι σημειωσεις η κοπελα που λεει οτι αλλο παιδι καιαλλο εφηβος (με οτι συνεπαγετε αυτο) εχει πολυ δικιο

Dimitra83
01-04-11, 18:45
αν οι εφηβοι θεωρουνταν οτι μπορουν να αποφασιζουν ανεξαρτητοι και οτι ειναι ικανοι να συντηρισουν τον εαυτο τους τοτε η ενηλικιωση θα γινοταν στα 12 και οχι στα 18. για καποιο λογο ο νομος λεει οτι εισαι ενηλικας μετα τα 18.
δηλαδη αν καποιος βιασει ενα 14χρονο δεν ειναι παιδεραστης επειδη ειναι στην εφηβια το παιδι? δεν υπαρχει η λεξη εφηβοεραστης.:rolleyes:
το ιδιο δικαζεται αν καποιος βιασει 10χρονο και το ιδιο 15χρονο.
και περα απο την περιπτωση του βιασμου στην περιπτωση που υπαρχει σχεση μεταξη ανηλικου με ενηλικα εχουμε αποπλανηση ανηλικου!επειδη το ανηλικο δεν ειναι σε θεση να εχει πληρη αυτογνωσια του τι κανει!αλλιως θα πηγαινανε στρατο στα 14 θα ψηφιζανε στα 12 θα βγαζανε διπλωμα οδηγησης στα 13 και θα τελειωνανε το σχολειο στα 15.ολοι οι νομοι κατοχυρωνουν τα δικαιωματα αυτα αν εισαι ενηλικας και δηλαδη υπευθυνος 100% για τον εαυτο σου.πειτε μου τωρα οτι το 15χρονο ειναι 100% υπευθυνο για τις πραξεις του!για να γινει γαμος μεταξυ ενος ανηλικα με ενηλικα (η 2 ανηλικων) χρειαζεται η υπογραφη του γονεα ακομα κ αν ειναι 17!δεν ειναι τυχαιο!δε λεει ο νομος νταξ μωρε 17 ειναι!
και ναι αν το παρεις νομικα και ο 19αρης κανει αποπλανηση ανηλικου σε μια 17χρονη.κ αν γουσταρω και ειναι μακακας μπορω να τον καταγγειλω!

Dimitra83
01-04-11, 18:47
το ιδιο δηλ θα ισχυει και αν το αγορι ειναι πχ 20 και το κοριτσια 17.....
η λεξη παιδεραστης ειναι πολυ ασχημη γιανα τη γενικευουμε ετσι.

δεν ειναι ασχημη η λεξη.η πραξη που προσδιοριζει ομως ειναι ασχημη.και ειναι οτι καποιος ενηλικας εχει ερωτικη επαφη με ενα ανηλικο.

βιολετα3
01-04-11, 19:25
ΕΛΕΟΣ!!!κοιτα να δεις οταν το εμαθε η μητερα μου με συμβουλεψε κ σιγουρα δεν τ δεχτηκε ευκολα.τωρα το εαν θα αφησω τ κορη μου οταν φτασει 15 ν παει με εναν 30 ειναι αλλο θεμα.οταν τυχενουν τετοιεσ καταστασησ καλο ειναι να λυτουργουμε με ψυχρεμοια.κ δηλαδη εαν η μητερα μου τ κατηγηλε θα ηταν μια χαρα τ πραγματα? το μονο που θα πετυχενε ηταν να χασει κ εμενα στο λεω γιατι το ειχε σκεφτει κ η μητερα μου να το κανει.

βιολετα3
01-04-11, 19:48
εσεις δηλαδη τι νομιζεται οτι θα κανει ο 23χρονος με το 14χρονο?η ο 30αρης με το 15χρονο κλπ θα μετρανε κουκια?
και το προβλημα ειναι πως πολλα κοριτσια πληγωνονται γιατι η πρωτη φορα ειναι πολυ σημαντικη.απλα ο 30αρης θα το δει σαν ακομα ενα...κοκο.
και στο κατω κατω αν παει ο 23αρης με την 15αρα ΝΑΙ ειναι παιδοφιλοςθα σου απαντησω εγω στην ερωτηση σ τ κανει ενασ 30 με μια 15 χρονη το μονο σιγουρο ειναι πως δεν μετραγαμε κουκια σε πληρωφορο πως εμαθα πολλα πραγματα για τ ζωη παρολο που δεν ειχα ζηση τιποτα.κ χερομαι που ηυαν η πρωτη μου σεξουαλικη εμπειρια με αυτον κ οχι μ εναν συνομιλικο μου που θα με εκανε ισωσ ν το μετανιωσω.και ναι ο αντρασ μου περιμενε ποτε θα ειμαι εγω ετοιμη δεν με πιεσε ουτε μια φορα και απο οτι δειχνουν τ πραγματα δεν ημουν ενα κοκο για αυτον γιατι καλυστα θα μπορουσε να με ειχε παρατηση μολισ επερνε αυτο που ηθελε.ειμαστε 8 χρονια μαζι κ εχουμε κ 3 παιδια αυτο τα λεει ολα.αναφερεστε στην παιδοφιλια ξερεις ακριβως τ ειναι?

tattoo
01-04-11, 20:10
Εχω την εντυπωση οτι νομικα κατι παιζει με τις ηλικιες...
Δλδ (για την Ελλαδα μιλωντας) στα 18 αποκταει το ατομο καποια δικαιωματα...π.χ. δικαιωμα ψηφου, αγορας τσιγαρων,αδεια οδηγησης,κ.λ.π.Αυτη ειναι η ηλικια " ενηλικιωσης"...
Οσων αφορα την αποπλανηση ανηλικου νομιζω πως το οριο ηλικιας "συγκαταθεσης" στη χωρα μας ειναι τα 15(εφοσον τα χει κλεισει) ...
Αν δεν κανω λαθος θεμα αποπλανησης τιθεται οταν το ενα ατομο ειναι κατω των 15 και το αλλο ανω των 15
Επισης οι θυτες 15-18 εχουν συνεπειες τυπου αναμορφωτηριου...ενω εφοσον εχουν κλεισει τα 18 αντιμετωπιζουν ποινες φυλακισης
Και παλι λεω πως δεν ειμαι απολυτα σιγουρη...
Τωρα τι παιζει αν και οι 2 ειναι κατω των 15 θα σας γελασω γτ θεωρητικα ειναι και οι 2 "θυματα"..
Να πω οτι με τον φιλο μου εχουμε διαφορα 8 χρονια..ειμαστε μαζι 11 χρονια...μενουμε μαζι απο την πρωτη βδομαδα της σχεσης μας...Τωρα ειμαι 31 και αυτος 39..τοτε 20 - 28..
Στα 15 μου δεν θα μου περναγε καν απο το μυαλο να κανω σχεση με εναν τοσο πιο μεγαλο..(Δεν συζητω για ολοκληρωμενη σχεση)Σ εκεινες τις ηλικιες οι πιο πολλοι (αγορια-κοριτσια)παιζαμε...
Με ελαχιστες εξαιρεσεις μετα τα 18 ολες μου οι φιλες-γνωστες αρχισαν τις επαφες...Χωρις να θελω να κατακρινω τις αλλες κοπελες και εχοντας 2 κολλητες απο τοτε που ηταν πιο προχω απο τις υπολοιπες..
Εμενα η μαμα μου μου ειχε πει μεταξυ των αλλων οτι το σωμα ακομα αναπτυσεται μεχρι καποια ηλικια..και επισης οταν θα επιλεξω να προχωρησω με καποιον να το εχω σκεφτει καλα γτ θα ειναι μια απο τις πιο σημαντικες εμπειριες στη ζωη μου και θα πρεπει να τη θυμαμαι με ευχαριστηση..(Αυτα τα 2 μου χουν μεινει πιο πολυ)
Ελπιζω οταν η κορη μου φτασει σε αυτη την ηλικια να εχουμε μια σχεση εμπιστοσυνης οχι για να την ελεγχω αλλα για να μπορει να μου μιλαει για τα παντα και να μπορω να τη συμβουλευω οσο καλυτερα μπορω...

Dimitra83
01-04-11, 20:13
Η λεξη παιδοφιλια προέρχεται απο λεξεις “παιδι” και “φιλος” και σημαινει: η κατασταση, κατα την οποια καποιος/α ειναι φιλος/η ενος παιδιου. Βεβαια, η λεξη «φιλος» στην περιπτωση αυτη ειναι συνωνυμο του “εραστη” .
οσο για το αλλο που ειπες.καμια μανα δε θα χασει την κορη της επειδη οταν ηταν 15 ετων δε την αφησε να παει να κανει σεξ με εναν 30.
σιγα τωρα μην αμολαμε ελευθερα τα παιδια μας να κανουν σεξ με οποια ηλικια θελουν (25 30 50) μονο και μονο επειδη θα φοβηθουμε οτι θα τα χασουμε.

Dimitra83
01-04-11, 20:16
Εχω την εντυπωση οτι νομικα κατι παιζει με τις ηλικιες...
Δλδ (για την Ελλαδα μιλωντας) στα 18 αποκταει το ατομο καποια δικαιωματα...π.χ. δικαιωμα ψηφου, αγορας τσιγαρων,αδεια οδηγησης,κ.λ.π.Αυτη ειναι η ηλικια " ενηλικιωσης"...
Οσων αφορα την αποπλανηση ανηλικου νομιζω πως το οριο ηλικιας "συγκαταθεσης" στη χωρα μας ειναι τα 15(εφοσον τα χει κλεισει) ...
Αν δεν κανω λαθος θεμα αποπλανησης τιθεται οταν το ενα ατομο ειναι κατω των 15 και το αλλο ανω των 15
Επισης οι θυτες 15-18 εχουν συνεπειες τυπου αναμορφωτηριου...ενω εφοσον εχουν κλεισει τα 18 αντιμετωπιζουν ποινες φυλακισης
Και παλι λεω πως δεν ειμαι απολυτα σιγουρη...
Τωρα τι παιζει αν και οι 2 ειναι κατω των 15 θα σας γελασω γτ θεωρητικα ειναι και οι 2 "θυματα"..
Να πω οτι με τον φιλο μου εχουμε διαφορα 8 χρονια..ειμαστε μαζι 11 χρονια...μενουμε μαζι απο την πρωτη βδομαδα της σχεσης μας...Τωρα ειμαι 31 και αυτος 39..τοτε 20 - 28..
Στα 15 μου δεν θα μου περναγε καν απο το μυαλο να κανω σχεση με εναν τοσο πιο μεγαλο..(Δεν συζητω για ολοκληρωμενη σχεση)Σ εκεινες τις ηλικιες οι πιο πολλοι (αγορια-κοριτσια)παιζαμε...
Με ελαχιστες εξαιρεσεις μετα τα 18 ολες μου οι φιλες-γνωστες αρχισαν τις επαφες...Χωρις να θελω να κατακρινω τις αλλες κοπελες και εχοντας 2 κολλητες απο τοτε που ηταν πιο προχω απο τις υπολοιπες..
Εμενα η μαμα μου μου ειχε πει μεταξυ των αλλων οτι το σωμα ακομα αναπτυσεται μεχρι καποια ηλικια..και επισης οταν θα επιλεξω να προχωρησω με καποιον να το εχω σκεφτει καλα γτ θα ειναι μια απο τις πιο σημαντικες εμπειριες στη ζωη μου και θα πρεπει να τη θυμαμαι με ευχαριστηση..(Αυτα τα 2 μου χουν μεινει πιο πολυ)
Ελπιζω οταν η κορη μου φτασει σε αυτη την ηλικια να εχουμε μια σχεση εμπιστοσυνης οχι για να την ελεγχω αλλα για να μπορει να μου μιλαει για τα παντα και να μπορω να τη συμβουλευω οσο καλυτερα μπορω...
ειδες λοιπον που η φιαφορα 20-28 δεν ειναι τραγικη αλλ ααν ησουν 12 κ αυτος 20 η εσυ 14 κ αυτος 22 θα ηταν τραγικοτατη!!
επισης να προσθεσω οτι παιδοφιλος θεωρειται αυτος που εχει διαφορα ηλικιας πανω απο 5 χρονια με το ανηλικο.

βιολετα3
01-04-11, 20:23
dimitra να σε ρωτησω κατι εαν η κορη σου σε ηλικια 18 χρονων κανει σχεσει με εναν 38 χρονω τοτε τι θα κανεισ?ξερω απο ποιες λεξεισ προερχετε.το οτι εγω εκανα σχεση με καποιον μεγαλυτερο μου δεν παει ν πει πωσ ειμαι υπερ τ παιδοφυλον κ οτι οταν φτασει σε ηλικια 15 χρ θα τ πω πηγαινε μ 30ρη.

Dimitra83
01-04-11, 20:29
dimitra να σε ρωτησω κατι εαν η κορη σου σε ηλικια 18 χρονων κανει σχεσει με εναν 38 χρονω τοτε τι θα κανεισ?ξερω απο ποιες λεξεισ προερχετε.το οτι εγω εκανα σχεση με καποιον μεγαλυτερο μου δεν παει ν πει πωσ ειμαι υπερ τ παιδοφυλον κ οτι οταν φτασει σε ηλικια 15 χρ θα τ πω πηγαινε μ 30ρη.

δυστηχως νομικα δε μπορω να του κανω τιποτα.
θα της πιπιλησω το μυαλο οσο μπορω αλλα δε μπορω να την υποχρεωσω να τον χωρισει ουτε να μη τον ξαναδει. αυτο που θα της πω ειναι οτι ειπα και στην ξαδερφη μου.''οταν εσυ θα εισαι 30 αυτος θα ειναι 50 θα εχει μπει στην αντρικη κλημακτηριο!'' 20 χρονια διαφορα ειναι ενα τεραστιο χασμα γεννεων.εχω θεια που οταν ηταν 25 παντρευτηκε εναν 55.αποτελεσμα ουτε παιδια εκανε τον κερατωνε γιατι δε του εκανε κουκου και χηρεψε και πολυ μικρη.

christiana08
01-04-11, 20:37
E,η θεια δεν ηταν και πολυ ενταξει εδω που τα λεμε..(τι κανεις,Δημητρα,καλα?).

tattoo
01-04-11, 20:39
ειδες λοιπον που η φιαφορα 20-28 δεν ειναι τραγικη αλλ ααν ησουν 12 κ αυτος 20 η εσυ 14 κ αυτος 22 θα ηταν τραγικοτατη!!
επισης να προσθεσω οτι παιδοφιλος θεωρειται αυτος που εχει διαφορα ηλικιας πανω απο 5 χρονια με το ανηλικο.

Καλα δεν το συζητω οτι απο τα 15 μεχρι τα 20 ημουν κυριολεκτικα ενας αλλος ανθρωπος!!!Σαφεστατα το 15-23 μου χτυπαει ασχημα...και να φανταστεις ακομα δεν εχω γεννησει...Απο την αλλη το σκεφτομαι κι αλλιως...Υπαρχουν κοριτσια που θα εντυπωσιαστουν απο ενα μεταφορικο μεσο, απο την οικονομικη ανεξαρτησια, απο τις φοβερες διηγησεις εμπειριες ενος πιο μεγαλου στην ηλικια των 15...Ειναι αυτοι λογοι για να πεσουν στο παραμυθι?Μηπως εχει να κανει και με την προσωπικοτητα του καθε κοριτσιου?την οποια προσωπικοτητα εχει αναπτυξει μεχρι αυτη την ηλικια δλδ...
Ειναι και απο ποια μερια θα το δεις...αν το δεις απο τη μερια της μικρης βρισκεις ελαφρυντικα...αν το δεις απο την μερια του παλικαριου...εμενα προσωπικα με πιανει ταχυκαρδια απο τα νευρα στην ιδεα...
Απο την αλλη αν το κοριτσι ειναι σαν μια ξαδερφη μου που στα 13 παρακαλω την πηγαινε η μανα της για αποτριχωση(πριν 3 χρονια μιλαμε και οταν το πα στον φιλο μου με ρωτησε ειρωνευομενος την φαση αν της κανει και βραζιλιανικο)και στα 15 πηγαινε και αυτη και οι φιλες της βαμμενες στο σχολειο και ντυμενες λες και θα πηγαινανε σε κλαμπ ε σορρυ κιολας αλλα δεν φταιει ο 23χρονος...
Θελω να καταληξω οτι παιζουν ρολο πολλα πραγματτα...
Δεν ειναι μια μονο παραμετρος που διαχωριζει απο ηθικη σε ανηθικη την καθε περιπτωση...

βιολετα3
01-04-11, 20:40
εγω ειμαι τ αποψεισ πωσ οταν ενα παιδι θελει ν κανει κατι θα το κανει το θεμα ειναι το ποσο καλα τ εχουμε ενημερωσει κ το ποσο εμπιστοσυνη τουσ εχουμε κ ποσο μασ εμπιστευονται κ αυτα.ισως εγω ειμαι απο τ εξερεσης δεν θεωρω τ αντρα μου παιδοφιλο γιατι με τ θεληση μου τ παντρευτικα κ καναμε κ 3 παιδια κ εαν γυριζα τ χρονω πισω το ιδιο θα εκανα δεν θα αλλαζα τιποτα:D

teddy-tedi
01-04-11, 20:52
γρρρρ θα τον ετρωγα ζωντανο.....την εχω πατησει και δεν θα αφηνα τα κοριτσακια μου να ζησουν το ιδιο καλυτερα να μου θυμωσει το παιδι μου για λιγο παρα να καταστραφει ψυχολογικα για μια ζωη!!

Dimitra83
01-04-11, 21:21
ε σορρυ κιολας αλλα δεν φταιει ο 23χρονος...
Θελω να καταληξω οτι παιζουν ρολο πολλα πραγματτα...
Δεν ειναι μια μονο παραμετρος που διαχωριζει απο ηθικη σε ανηθικη την καθε περιπτωση...
θα διαφωνησω σαυτο το σημειο.με την ιδια λογικη δε φταιει κ ο βιαστης που θα βιασει ενα ανηλικο γιατι το ειδε ντυμενο προκλητικα. τα παιδια δε φταινε,αν η κορη μου βγει εξω βαμμενη σαν μπαρ γουμαν και με το μινι μεχρι τον αφαλο θα φταιω εγω και οχι αυτη.
αν η κορη μου στα 14 παει και τα φτιαξει με εναν 25 θα συμφωνησω μαζι σου οτι το παιδακι εχει ελαφρυντικα γιατι ειναι...παιδακι!ενω ο αλλος ειναι για κραξιμο και για χωσιμο.
γρρρρ θα τον ετρωγα ζωντανο.....την εχω πατησει και δεν θα αφηνα τα κοριτσακια μου να ζησουν το ιδιο καλυτερα να μου θυμωσει το παιδι μου για λιγο παρα να καταστραφει ψυχολογικα για μια ζωη!!
αυτο ακριβως λεω και εγω

Dimitra83
01-04-11, 21:25
εγω ειμαι τ αποψεισ πωσ οταν ενα παιδι θελει ν κανει κατι θα το κανει

το παιδι μου μπορει στα 15 να μου πει οτι θελει να γυριζει μεχρι τις 6 τα ξημερωματα με εναν 35αρη χλιδατο και να πανε και 3ημερο σε ξενοδοχειο!
τι παει να πει αυτο!οτι επειδη θελει να το κανει...θα το κανει? ΟΥΤΕ πανω απο το πτωμα μου!:twisted:
και να ξαναρθω στο ερωτημα σου γιατι πριν ξεχασα να το πω...
με ρωτησες ''τι θα εκανα αν η κορη μου στα 18 τα φτιαξει με εναν 38''
γιατι μονο για την κορη ρωταμε?επειδη αν ο γιος μας στα 18 τα φτιαξει με μια 38 θα πεσουμε να την φαμε. καθαρα ελληνικη νοοτροπια.

supermama
01-04-11, 22:02
αν οι εφηβοι θεωρουνταν οτι μπορουν να αποφασιζουν ανεξαρτητοι και οτι ειναι ικανοι να συντηρισουν τον εαυτο τους τοτε η ενηλικιωση θα γινοταν στα 12 και οχι στα 18. για καποιο λογο ο νομος λεει οτι εισαι ενηλικας μετα τα 18.
δηλαδη αν καποιος βιασει ενα 14χρονο δεν ειναι παιδεραστης επειδη ειναι στην εφηβια το παιδι? δεν υπαρχει η λεξη εφηβοεραστης.:rolleyes:
στην περιπτωση που υπαρχει σχεση μεταξη ανηλικου με ενηλικα εχουμε αποπλανηση ανηλικου!επειδη το ανηλικο δεν ειναι σε θεση να εχει πληρη αυτογνωσια του τι κανει!αλλιως θα πηγαινανε στρατο στα 14 θα ψηφιζανε στα 12 θα βγαζανε διπλωμα οδηγησης .
και ναι αν το παρεις νομικα και ο 19αρης κανει αποπλανηση ανηλικου σε μια 17χρονη.κ αν γουσταρω και ειναι μακακας μπορω να τον καταγγειλω!

δε νομιω οτι εχει σχεση τι λεει ο νομος σε σχολεια και στρατο στις ηλικιες με την προσωπικη τους ζωη. ισως να μη μπορουν να αποφασισουν σωστα καθαρα λογω ελειψης εμπειριας και επειδηενθουσιαζοντε πιο ευκολα. αλλα εδω τα βγαζει τελειως ανημπορα να αποφασισουν οτιδηποτε. και ναι! υπαρχουν και 15χρονα που ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ μπορουν να συντηρηθουν μια χαρα. στην τελικη σιγα πια! μια σχεση ειναι.(αν βγαλουμε τους ''χ'' κιδυνους που αναφερουμε που παντα και παντου σε ολες τις ηλικιες υπαρχουν) τοτε ειναι μια σχεση! κανεις δεν ειπε πως θα παντρευτουν κιολας. εγω ενα ξερω και δε μπορω να καταλαβω τιποτα αλλο. ''αν ενα κοριτσι ξερει που πρεπει να πει οχι σε καποιον αν κατι δε το θελει τοτε ολα οκ. ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ 15-16ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ! ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΚΟΥΛΑ. και εχω παραδειγμα εμενα. τοτε λοιπον ειναι απλα μια σχεση. αν εχει σεξ? ε ναι θα εχει. μακαρι οπως και οτανθελει το κοριτσι αλλα θα εχει. τι σας φρικαρει τοσο??? η εφηβια ειναι περιοδος πειραματος. αυτο σημαινει ναμαστε κοντα και φιλικοι στα παιδια μας τιποτα αλλο. οσο πιο κοντα ειμαστε τοσο πιο πολυ μπορουμε να ελεγχουμε..
ελεος πια!

supermama
01-04-11, 22:06
αν ο γιος μας στα 18 τα φτιαξει με μια 38 θα πεσουμε να την φαμε. καθαρα ελληνικη νοοτροπια.

βασικα μη το παρεις προσωπικα μου κραταω τα δικα σου λογια πιο πολυ. απλα τα γραφεις χυμα και ειναι πιο ξεκαθαρα αυτα που λες ωστε να μπορω καιγω να απανταω αυτα που ηδη σκεφτομαι.

λοιπον ναι. γενικα το θεωρουμε πιο ''κακο'' αυτο μετα αγορια. αλλα και αυτο ειναι στα πλαισια πειραματος σε τετοιες ηλικιες που κανουν... οσο οχι λες τοσο κολανε.. αυτο ξερω εγω σαν κανονα. οχι να συμφωνουμε σεολα σταληθεια.. αλλα το μυστικο ειναι να νομιζουν οτι συμφωνουμε σχετικα γιανα μας ανοιγοντε.

Morchelina
01-04-11, 22:14
Για ποια ωριμότητα μιλάμε για τα 15χρονα; Δεν είμασταν όλες ερωτευμένες με τους καθηγητές μας; Δηλ. αν μας την έπεφτε κανένας απο αυτούς από θέση ισχύος, εμείς θα είχαμε την ωριμότητα να πούμε όχι; Η ευθύνη είναι του ενήλικα, το ανήλικο των 15 χρόνων έχει το "ακαταλόγιστο" όπως και να ντύνεται και να συμπεριφέρεται.

Dimitra83
01-04-11, 22:22
Για ποια ωριμότητα μιλάμε για τα 15χρονα; Δεν είμασταν όλες ερωτευμένες με τους καθηγητές μας; Δηλ. αν μας την έπεφτε κανένας απο αυτούς από θέση ισχύος, εμείς θα είχαμε την ωριμότητα να πούμε όχι; Η ευθύνη είναι του ενήλικα, το ανήλικο των 15 χρόνων έχει το "ακαταλόγιστο" όπως και να ντύνεται και να συμπεριφέρεται.
ελα ντε ?κιεγω ειχα ερωτευτειι στα 14 τον καθηγητη μαθηματικων που ηταν 30φευγα.θα επρεπε να με αφησουν να παω μαζι του?ελεος...:shock:

tattoo
01-04-11, 22:26
θα διαφωνησω σαυτο το σημειο.με την ιδια λογικη δε φταιει κ ο βιαστης που θα βιασει ενα ανηλικο γιατι το ειδε ντυμενο προκλητικα. τα παιδια δε φταινε,αν η κορη μου βγει εξω βαμμενη σαν μπαρ γουμαν και με το μινι μεχρι τον αφαλο θα φταιω εγω και οχι αυτη.
αν η κορη μου στα 14 παει και τα φτιαξει με εναν 25 θα συμφωνησω μαζι σου οτι το παιδακι εχει ελαφρυντικα γιατι ειναι...παιδακι!ενω ο αλλος ειναι για κραξιμο και για χωσιμο.

Δεν το εθεσα σωστα και το καταλαβες λαθος αυτο που εγραψα...οταν λεω σορρυ κιολας δεν φταιει ο 23 συμφωνα με το π.χ. που εφερα εννοω οτι φταιει η μανα ο πατερας και τελευταιος ο παλικαρης...οχι οτι τον δικαιολογω...σε καμια περιπτωση

Dimitra83
01-04-11, 22:29
ναι εχεις δικιο σαυτο.100% φταινε οι γονεις

koufetaki
01-04-11, 22:34
και η κορη μου ειναι στην ηλικια της κορης σου επιτρεπεις στην ανηλικη κορη σου να συναψει σχεσεις με εναν ενηλικο 23 χρονων και βλεπεις(εννοειτε)οτι δεν εχει αγαθες προθεσεις (να ξαναπω εννοειτε)και το σκεφτεσε και το λες δημοσιος και δεν εχει επεμβει ακομη καποια υπηρεσια γτ αυτο που κανετε κυρια μου ειναι εγκληματικο και στο σωματακι και στην ψυχη του παιδιου σας.και ρε κοριτσια τι λετε τοσες σελ. πισω?ειναι δυνατον εχουμε τοσο ξεφυγει πια?μηπως ειναι μουφα η ιστορια τελικα?υπαρχει τετοιος γονιος?

supermama
01-04-11, 22:35
δεν ειπα να τα αφησουμε. ειπα ομως να το συζηταμε και να δειχνουμε ανετοι στο παιδι-εφηβο ωστε ναμας εμπιστευετε. η ωριμοτητα ειναι σχετικη τι εννοει ο καθενας. εγω παντως ηξερα με ποιον εβγαινα και τι εκανα στα 15 μου. ολα συνηδητα και ηξερα να λεω οχι. .. ειχα τα διαφορα απο τους δικους μου.λογικο γιατι ανησυχουσαν αλλα ολα οκ. στα 17 μου ξεκινησα σχεση με τον 30 χρονο τοτε αντρα μου. και στα 19 μου ειπα το μεγαλο ναι! στα 20 παντρευτηκα και καθε μερα ευχαριστω τον θεο για κεινη την αποφαση μου! παραδειγμα λεω... δεν ειπα να πανε σε γαμο. με τιποτα..

supermama
01-04-11, 22:39
να ρωτησω κατι αλλο? αν ενα κοριτσι 15 ειχε σχεση με ενα αγορι 16 χρονων. εσεις δε ξερατε τιποτα.η καινα ξερατε κατι.. τεσπα ερχετε μια μερα που μαθαινετε οτι ολοκληρωσαν. τι θα κανατε? το ρωταω καθαρα για το αν το μεγα θεμα ειναι η ηλικια η το σεξ

Dimitra83
01-04-11, 22:48
φυσικα και ειναι μεγαλο το θεμα και η ηλικια και το σεξ. ειναι σα να μου λες οτι το 16χρονο δε πειραζει να το κανει και με εναν 45χρονο αφου το ιδιο θα εκανε και με τον 16αρη αρα ολα μια χαρα!
και οκ πες οτι εγω στα 14 που ειχα ερωτευτει τον μαθηματικο μου που ηταν 35 πηγαινα κ ελεγα στη μανα μου ''μαμα τον αγαπαω τον θελω'' βαλε την κορη σου (αν εχεις) σαυτη τη θεση(μιας και μιλαμε για μενα που ημουν κοριτσι τοτε) και σου λεει η 14χρονη κορη. μαμα εχω ερωτευτει τον καθηγητη μου και μου ζητησε να παμε για καφε. πες μου τι θα εκανες.
θα την εστελνες?περα απο τη σηζητηση που εννοειται θα ειχες μαζι της..
το τελικο αποτελεσμα ποιο θα ηταν?θα την αφηνες να παει?
και αν σου ελεγε οτι θελει να παει μια βολτα με τον 14ετων συμμαθητη της πως θα αντιδρουσες?θα το επαιρνες πιο χαλαρα απο οτι με τον 35 ετων καθηγητη η οχι?
αυτη λοιπον ειναι η διαφορα

Morchelina
01-04-11, 22:53
Και το σεξ και η ηλικία. Αλλά το σενάριο που βάζεις είναι πολύ πιο απίθανο να συμβεί από το να κάνει σεξ με μεγαλύτερο. Με απασχολεί η ηλικία γιατί είναι πιο πιθανό να έχει πιεστεί να το κάνει. Όσες είχαν σχέση με μικρότερο σε ηλικίες γύρω από τα 20 ξέρουν τι θα πει να είσαι σε θέση ισχύος. Φυσικά το κυριότερο μέλημα θα είναι η αντισύλληψη.

Σας είπα ότι πρόσφατα κορίτσι 15 χρονών το πιάσαν οι πόνοι στο σχολείο και η μάνα δεν ήξερε τίποτα. Δυστυχώς η αντισύλληψη είναι ακόμη άγνωστη λέξη.

Φαίη2010
01-04-11, 22:58
Δεν ξερω...εγω οσους ανθρωπους συναντουσα τοσο απολυτους σε αυτα τα θεματα στην τελικη ηταν αυτοι που γινανε οι πιο προοδευτικοι οταν ηρθε εκεινη η στιγμη.

Μεσα σε οοολο αυτο, ξεχναμε πως το παιδι δεν ειναι ιδιοκτησια μας. Αναπτυσσει μια προσωπικοτητα η οποια, για να το πω χωρις ταμπου, εχει και σεξουαλικες πτυχες.

Τελος παντων..πολυ μακρηγορησαμε επι του θεματος...
Στην τελικη ο καθενας μας ειτε μητερα ειτε πατερας ειτε εχει γιο ή κορη προσπαθει και κινειται ετσι ωστε να βλεπει ευτυχισμενο το παιδι του.
Το πιο δρομο θα ακολουθησουμε δεν μπορει να μας τον υποδειξει κανεις. Ωστοσο δεν χρειαζεται να εισαι ψυχολογος για να ξερεις πως αν σε εναν εφηβο ή σε μια εφηβη πεις οχι θα καταλαβει ναι, απτην θεση του γονιου εννοω.

Και κατι ακομα...δεν μου αρεσουν οι γενικευσεις...του τυπου επειδη ειναι μεγαλος αυτος την θελει μονο για το σεξ...ή και αργοτερα επειδη ειναι μικρη αυτη τον εχει μονο για τα λεφτα κτλ...
Αυτα ειναι γενικευσεις και δεν εχουν καμια βασιμοτητα, μα στο πουθενα.

Δεν ωφελει σε τιποτα η κοντρα και το να εισαι απολυτη με το παιδι σου. Και μιλαω ιδιως για τα κοριτσια, γιατι το εζησα σαν κορη. Τα αγορια νομιζω πιο πολυ ακουνε ιδιως τις μαμαδες τους (δες τα θεματα με τις πεθερες να δεις να μαθαινεις). Τωρα...που ωφειλεται αυτο δεν θα το αναλυσω...Ωστοσο σαν κορη που το εζησα...οχι ουτε ο ελεγχος ουτε οι φωνες ουτε οι αυστηρες απαγορευσεις ωφελουν σε κατι.
Και ποτε δεν μου απαγορεψαν κατι, και ομως δεν ηθελα να βγαινω ως τα ξημερωματα.
Αλλο να πας σε ενα παρτυ μια δυο να ξεδωσεις και αλλο σε καθημερινη βαση.

Αυτο εννοω πως ενα παιδι, ή μαλλον ενας εφηβος ή ειναι ωριμος ή δεν ειναι.
Ο καθε γονιος το ξερει και το καταλαβαινει αυτο για το καθε του παιδι ξεχωριστα.
Εμεις ωφειλουμε να τους μιλησουμε για τους κινδυνους που ενδεχεται να αντιμετωπισουν και να τους εχουν υποψιν τους, ειτε ο παρτενερ τους ειναι 16, ειτε ειναι 23.

Το θεμα ειναι πως ενας εφηβος δεν ωριμαζει αυτοματως μολις σβησει 18 κερακια, αν δεν εχει προηγηθει μια σωστη διαπαιδαγωγηση τα καποια χρονια πιο νωρις.
Αν το ακρωτηριαζουμε το παιδι και δεν του αφηνουμε το δικαιωμα της ελευθεριας ουτε για το ιδιο του το σωμα, πως περιμενουμε μετα να αναλαβει ευθυνες;
Πως περιμενουμε μετα στα 18, μολις τα πατησει να εχει πληρη συνειδηση του τι κανει και που να λεει οχι;
Εννοειται οτι το μαθαινει πιο νωρις το ποτε να λεει οχι!

Dimitra83
01-04-11, 22:59
τι ειναι απιθανο να συμβει?να ζητησει ενας 35αρης απο ενα παιδι 15 ετων να βγουν? καθολου απιθανο δεν ειναι

Φαίη2010
01-04-11, 23:00
. Δυστυχώς η αντισύλληψη είναι ακόμη άγνωστη λέξη.

Ειναι επειδη δεν θελουμε καν να ακουμε πως εχουν σεξουαλικη σχεση τα παιδια μας. Γιατι αν αυτο δεν ηταν ταμπου, δεν θα ειχε αυξηθει το ποσοστο των εκτρωσεων στα ανηλικα

Dimitra83
σε 2 πραγματα ειμαι απολυτη 100% το ενα δε χρειαζεται να το πω γιατι δεν ειναι επι του θεματος και το αλλο ειναι εναντια σους παιδεραστες/παιδοφιλους και οχι δε προκειται να γινω ποτε προοδευτικη απεναντι σε εναν τετοιο:twisted:

arleta
Το θεμα ειναι πως ενας εφηβος δεν ωριμαζει αυτοματως μολις σβησει 18 κερακια, αν δεν εχει προηγηθει μια σωστη διαπαιδαγωγηση τα καποια χρονια πιο νωρις.
Αν το ακρωτηριαζουμε το παιδι και δεν του αφηνουμε το δικαιωμα της ελευθεριας ουτε για το ιδιο του το σωμα, πως περιμενουμε μετα να αναλαβει ευθυνες;
Πως περιμενουμε μετα στα 18, μολις τα πατησει να εχει πληρη συνειδηση του τι κανει και που να λεει οχι;

έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα!!

tattoo
01-04-11, 23:01
Τι να πω....Προσωπικα πιστευω οτι ο καθε γονιος ξερει με τι παιδι εχει να κανει και αναλογως συμπεριφερεται...Αν πιστευει οτι το παιδι ειναι παρασυρομενο και δεν του κοβει η οτι ειναι αβγαλτο και θα πληγωθει η κι εγω δεν ξερω τι αλλο νομιζω οτι επεμβαινει πιο δραστικα...Αν ειναι σιγουρος οτι μεγαλωνοντας το παιδι του εχουν αναπτυξει μια σχεση εμπιστοσυνης και εμπειρικα ξερει πως θα του μιλησει για τα παντα η τουλαχιστον πριν παρει μεγαλες αποφασεις πραττει παλι αναλογως...Και δεν μιλαω σε φαση που εχει καταλαβει οτι αυτος-η που βγαινει με το παιδι του εχει ασχημες προθεσεις...Μιλαω για νορμαλ σχεσεις..
Και σιγουρα εκ του ασφαλους γτ απεχω πολυ χρονικα απο τετοιες καταστασεις!!!
Το αν το θεμα εδω ειναι η ηλικιες, το σεξ, η οτι η σινιορα που ανεβασε το μηνυμα εχει δει τις περιεργες διαθεσεις του νεαρου μεσω fb και ακομα αναρωτιεται τι να κανει, ουτε εγω το χω καταλαβει...
Κατα τη γνωμη μου παντα λιγες κοπελες τουλαχιστον τις γενιας μου ηταν ωριμες να κανουν τετοιο βημα σε αυτη την ηλικια...και το γεγονος οτι τιθεται τετοιο διλημμα σημαινει απλα οτι πιστευει πως η κορη της δεν ειναι ικανη να καταλαβει τους κινδυνους πισω απο τη βιτρινα του νεαρου...
Οταν ρε φιλε ξερεις οτι το παιδι σου τραβιεται με καποιον που με αποδειξεις απο τον πρωτο καιρο το παει αλλου δεν κανεις δημοσκοπηση...Αντε γτ τα πηρα!!!

arleta
01-04-11, 23:01
Ειναι επειδη δεν θελουμε καν να ακουμε πως εχουν σεξουαλικη σχεση τα παιδια μας. Γιατι αν αυτο δεν ηταν ταμπου, δεν θα ειχε αυξηθει το ποσοστο των εκτρωσεων στα ανηλικα

το "γιατί" δε θα καταλάβω ποτέ..... αλλά δεν έχει σημασία.....

koufetaki
01-04-11, 23:02
δμητρα σε παρακαλω τις κορες σου μην τις ακρωτηριασεις οταν γινουν 15 χρονων και αστες να κτισουν προσωπικοτητα στα χερια ενος 23 νου.καταλαβες που θα μπεις στην μεση ενηλικος ανθρωπος γονιος να ευνουχησεις το παιδι σου?αααααα!!!!

Dimitra83
01-04-11, 23:06
δμητρα σε παρακαλω τις κορες σου μην τις ακρωτηριασεις οταν γινουν 15 χρονων και αστες να κτισουν προσωπικοτητα στα χερια ενος 23 νου.καταλαβες που θα μπεις στην μεση ενηλικος ανθρωπος γονιος να ευνουχησεις το παιδι σου?αααααα!!!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
:p:p

supermama
01-04-11, 23:07
αλλο 14 με 35. αλλο 14 με 23 και εννοητε αλλο 14 με 15. καιθα εξηγησω τη λογικη μου.

14 με 35 πραγματικα υπαρχει διαφορα. εκει θα μπορουσα καιγω να μιλουσα για παιδεραστια κτλ.
14 με 23 ισως να μην εκανα παρτυ αλλα κατω απο συνθηκες εγω τουλαχιστον θα μπορουσα να το δεχτω αρκει να τον γνωριζα..
14 με 15. δε θα με ενοιαζε σχεδον καθολου.

σε ολες τις περιπτωσεις λεω και ξαναλεω ομως πως με νοιζει η σωστη ενημερωση. και μπορει να γινει. και η αντισυλυψη ΔΕΝ ειναι αγνωστη λεξη!!!! τουλαχιστον οχι σε ολα τα παιδια. αν τους τη μαθουμε θα την ξερουν. αν τα θεωρουμε ακομη πιτσιρικια τοτε δε θα τη ξερουν εγω παντως στα 15 την ηξερα μια χαρα

tattoo
01-04-11, 23:10

εετσι !!!!!!!!!!:-)

Morchelina
01-04-11, 23:13

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Και εγώ είμαι κατά του τώρα κάτσε μέσα να διαβάσεις και μετά τα 18 κάνε ότι θέλεις. Ο έφηβος πρέπει να αφήνεται να αποκτά εμπειρίες κάτω από το βλέμμα των γονιών του όσο είναι κοντά τους για να προετοιμάζεται για το όταν θα είναι μακριά. Αλλά λέμε ένα βήμα κάθε φορά όχι κατευθείαν στα βαθιά.

Και βλέπω ότι τώρα που αρχίζουν τις σχέσεις από τα 16 φτάνουν στα 26 και έχουν 10 χρόνια σχέση. Και εγώ είμαι από μακρόχρονη σχέση και νομίζω ότι αν και αυτά δεν είναι παραγγελία ότι οι ηλικίες των 16-17 είναι πολύ νωρίς για σχέσεις. Μιλάμε ότι τα παιδιά σήμερα είναι πιο ελεύθερα και τελικά μπαίνουν μέσα στις δεσμεύσεις και τους περιορισμούς από πολύ μικρά και δεν μιλάω απαραίτητα για γάμο.

Dimitra83
01-04-11, 23:13
το οτι στα 15 του ενα παιδι ξερει τα παντα για αντισυλληψη δε σημαινει οτι μπορει να παει και με οποιον θελει.16αρη 20αρη 30αρη κλπ
δηλαδη μονο αυτο μας νοιαζει?το αν ο 25αρης φοραει προφυλακτικο?
οκ και η κορη μου που ειναι 5.5 ξερει απο περσι πως γινονται τα παιδια.
και βρηκε και ενα προφυλακτικο πριν κανενα μηνα που σκαρφαλωσε πανω στη συρταριερα και με ρωτησε τι ειναι και της ειπα ''το φοραει ο μπαμπας οταν κανει αγκαλιες με τη μαμα για να μη κανουν αλλο μωρο''
δε με ρωτησε ΠΟΥ το φοραει.αρκεστηκε σε αυτο.αν με ρωτουσε ΠΟΥ θα της το ελεγα!
οκ και τι σημαινει αυτο οτι αφου εμαθε στα 5 τι ειναι το προφυλακτικο μπορει ανετα στα 12 να ξεκινησει το σεξ με οποιον θελει?
δεν ειναι τοσο απλα

emmaki
01-04-11, 23:20
Μην ξεχνάτε ότι η ωριμότητα, ως ένα βαθμό, προέρχεται από τηνανατροφή που δίνει η οικογένεια.
Επίσης, μην ξεχνάτε ότι και από την οικογένεια ξεκινά η παρέα που κάνει ένα παιδί. Αν η οικογένεια έχει έλεγχο της παρέας, τότε το παιδί τις περισσότερες φορές δεν ξεφεύγει από αυτή την παρέα. Αν από την άλλη η οικογένεια έχει το παιδί χύμα (να το πω απλά) ή και ενθαρρύνει το παιδί να συναναστρέφεται με μεγαλύτερους, τότε εξηπακούεται ότι και οι σχέσεις του παιδιού θα είναι με μεγαλύτερους....

(Η μαμά μου πάντα λέει ότι όταν ήμουν στα 14-17 ένιοθε σαν να έχει ένα σπουργίτι στα χέρια της που παλεύει για να ξεφύγει! Και όμως δεν ξέφυγα! Και έξω έβγαινα, και φίλους είχα, και πρώτη στις παρέες, και από τους πρώτους στο σχολέιο, και σπούδασα και δεν ξεσάλωσα μόλις έφυγα από το σπίτι. Το ίδιο και όλοι οι φίλοι μου που μεγάλωσαν σε παρόμοια περιβάλλοντα)

Morchelina
01-04-11, 23:24
το "γιατί" δε θα καταλάβω ποτέ..... αλλά δεν έχει σημασία.....

Γιατί όπως έχουμε καταλάβει όλες το σεξ οδηγεί σε εγκυμοσύνες. Όσο και να έχει εκσυγχρονιστεί αυτή η κοινωνία έχω δει τόσες ανεπιθύμητες ή απρογραμμάτιστες αν θέλετε εγκυμοσύνες από ανθρώπους όλων των ηλικιών, μορφωτικών επιπέδων και κοινωνικών στρωμάτων που πέφτω από τα σύννεφα. Οπότε τι να περιμένεις από τους έφηβους. Δηλ. οι μισοί γάμοι που ξέρω είναι από γνωριμίες του 1-3 μηνών με ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη :shock:. Μα κανένας δεν φοβάται για το AIDS σε αυτή τη χώρα να πάρει τα μέτρα του;

supermama
01-04-11, 23:24
γιατι πιανουμε τα πιο ακραια παραδειγματα???ουτε για 5χρονα λεμε ουτε για 40ρηδες με 15χρονα. για μια απλη σχεση λεμε. 15 με 23 δεν ειναι το καλητερο αλλα στο οριο. ειδικα οταν μιλαμε για πρωτη σχεση. και ναι δεν ειναι τοσο απλα αλλα ουτε και τοσο περιπλοκα. εγω παντως την εφηβια την εχω συνδεσει με τα πρωτα καρδιοχτυπια,τις πρωτες σχεσεις και ολα τα...πρωτα.

α ρε Δημητρα! μαρεσεις. να ξερεις σε παω εδω μεσα που τα λες ετσι. ασχετο αν συμφωνουμε μαρεσει που λες τη γνωμη σου ωμα.:D

supermama
01-04-11, 23:28
Μην ξεχνάτε ότι η ωριμότητα, ως ένα βαθμό, προέρχεται από τηνανατροφή που δίνει η οικογένεια.
)

εχεις απολυτο δικιο. καιγω που τακανα ας πουμε νωρις. η οικογενεια μου ηταν μια πολυ παραδοσικη σε ολα. ασχετο αν τακανα τελικα.

θελω να πω πως πηρα πολλα απο αυτους. τακανα ναι! εκανα την ΄΄επανασταση'' μου αλλα... ηξερα και καποια πραγματα

Dimitra83
01-04-11, 23:29
χαχαχαχα
τι να κανω δε μπορω τους καθωσπρεπισμους:rolleyes:
γιαυτο και ειμαι η βασισσα του μπαν εδω μεσα:rolleyes:
στο θεμα μας τωρα να πω οτι και το 15 με 23 ειναι επισης ακραιο για μενα ειτε το 15χρονο ειναι κοριτσι ειτε αγορι(να το ξεκαθαρισουμε αυτο οτι με τα αγορια θα παθενατε μεγαλη πατατα αν ηταν 15 και η αλλη 23!!)

supermama
01-04-11, 23:35
κοιτα αν ηταν ο γιος μου 15 και κεινη23. τα ιδια. δε θακανα και παρτυ αλλα τιποτα αλλο. (αν και ειπαμε στο γιο να αναλαβει ο μπαμπας.ταπαμε τα συμφωνησαμε αυτα)αχαχα. λοιπον καπου το ειπε και μια κοπελα. δε νομιζω πραγματικα μια 23χρονη να παει με 15χρονο... αλλα εστω και αν γινει. τοτε που ξερεις ισως να ειναι απλα μια εντυπωσιακη εμπειρια για το αγορι. δε νομιζω καν να γινει σχεση αυτο... η μονη περιπτωση που θα φρικαρα ισως θαναν αν ο γιος μου ηταν.. 25 πχ και κεινη 40 ας πουμε... θα σκεφτομουν οτι θελει επιβεβαιωση αυτη αλλα κινδυνευει να τον ερωτευθει και μετα να χουμε ντραβαλα. ειδες? εχω καιγω λιγο την αυστηρη μαμα καπου!χαχαχα. δε ξερω ειλικρινα τωρα. το θεωρω δε δεδομενο μετα τα 15 να ψαχνοντε για τις πρωτες σεξουαλικες τους εμπειριες. εστω και αν δε φτασουν στο σεξ ετσι... γενικα μιλαω. χωρις να πω για ηλικιες των συντροφων.

Dimitra83
01-04-11, 23:50
μη το θεωρεις απιθανο.τις προαλλες ακουσα στις ειδησεις για μια που πηγε με τον φιλο του εφηβου γιου της!
περισι το λεγανε παλι που η αλλη 35αρα καπου εκει...πηγε με τον 14χρονο φιλο του γιου της ο οποιος την αφησε και εγκυο

marsolan
02-04-11, 01:05
μη το θεωρεις απιθανο.τις προαλλες ακουσα στις ειδησεις για μια που πηγε με τον φιλο του εφηβου γιου της!
περισι το λεγανε παλι που η αλλη 35αρα καπου εκει...πηγε με τον 14χρονο φιλο του γιου της ο οποιος την αφησε και εγκυο

γιατι...τις καθηγητριες που τις συνεπαιρνουν οι εφηβοι μαθητες τους και κανουν δεσμο μαζι τους????Χριστε μου...νευριαζω και μονο στην ιδεα!!!

βιολετα3
02-04-11, 09:31
το παιδι μου μπορει στα 15 να μου πει οτι θελει να γυριζει μεχρι τις 6 τα ξημερωματα με εναν 35αρη χλιδατο και να πανε και 3ημερο σε ξενοδοχειο!
τι παει να πει αυτο!οτι επειδη θελει να το κανει...θα το κανει? ΟΥΤΕ πανω απο το πτωμα μου!:twisted:
και να ξαναρθω στο ερωτημα σου γιατι πριν ξεχασα να το πω...
με ρωτησες ''τι θα εκανα αν η κορη μου στα 18 τα φτιαξει με εναν 38''
γιατι μονο για την κορη ρωταμε?επειδη αν ο γιος μας στα 18 τα φτιαξει με μια 38 θα πεσουμε να την φαμε. καθαρα ελληνικη νοοτροπια.εγω δεν μιλησα για 3ημερο ειπα πωσ εαν θελει να κανει κατι θα τ κανει κ ασ μην τ ξερεισ εσυ.απλα απο οτι εχω καταλαβει εγω απο αλλου ξεκινησε η ιστορια κ κ τ πηγατε στα ακρα ειπαμε ελεοσ.αναφερεστε ολοι τ ωρα στην παιδοφιλια καταρχην ξερετε τ ειναι ακριβωσ? οχι απο που προερχετε η λεξει.καθεστε κ τ γενικευετε ολα οχι δεν ειναι ετσι.δεν ειπαμε οτι ειναι σωστο η σχεσει μ μεγαλη διαφορα αλλα οχι οτι λεγετε κ παιδοφιλια γιατι μερικεσ απο αυτεσ τ σχεσεισ καταλυγουν σε γαμο.ξερω πολεσ φιλεσ μου που παντρευ.συνομιλικουσ τ κ ειτε εχουν χωρισει μ 2κ3 παιδια η τρωνε ολοι μερα ξυλο κ κερατο:evil:.κ ξερω πωσ η κολλητη μ κ σε λιγο κουμπαρα μου εχει σχεση μ τ αρραβωνιαστικο τ 6 χρονια οταν τ φτιαξαν αυτη ηταν 16 κ αυτοσ 22 τωρα ειναι 22 αυτη κ 28 αυτοσ αυτα τ 6 χρονια που ειναι μαζι εχουν φτιαξει ενα σπιτι κ σε λιγο θα παντρευτουν.θελω ν μου απαντησεισ σε μια ερωτησω αυτος ειναι παιδοφιλοσ?για να καταλαβω κ εγω τελεοσ παντον τ ειναι παιδοφιλια

βιολετα3
02-04-11, 10:04
Δεν ξερω...εγω οσους ανθρωπους συναντουσα τοσο απολυτους σε αυτα τα θεματα στην τελικη ηταν αυτοι που γινανε οι πιο προοδευτικοι οταν ηρθε εκεινη η στιγμη.

Μεσα σε οοολο αυτο, ξεχναμε πως το παιδι δεν ειναι ιδιοκτησια μας. Αναπτυσσει μια προσωπικοτητα η οποια, για να το πω χωρις ταμπου, εχει και σεξουαλικες πτυχες.

Τελος παντων..πολυ μακρηγορησαμε επι του θεματος...
Στην τελικη ο καθενας μας ειτε μητερα ειτε πατερας ειτε εχει γιο ή κορη προσπαθει και κινειται ετσι ωστε να βλεπει ευτυχισμενο το παιδι του.
Το πιο δρομο θα ακολουθησουμε δεν μπορει να μας τον υποδειξει κανεις. Ωστοσο δεν χρειαζεται να εισαι ψυχολογος για να ξερεις πως αν σε εναν εφηβο ή σε μια εφηβη πεις οχι θα καταλαβει ναι, απτην θεση του γονιου εννοω.

Και κατι ακομα...δεν μου αρεσουν οι γενικευσεις...του τυπου επειδη ειναι μεγαλος αυτος την θελει μονο για το σεξ...ή και αργοτερα επειδη ειναι μικρη αυτη τον εχει μονο για τα λεφτα κτλ...
Αυτα ειναι γενικευσεις και δεν εχουν καμια βασιμοτητα, μα στο πουθενα.

Δεν ωφελει σε τιποτα η κοντρα και το να εισαι απολυτη με το παιδι σου. Και μιλαω ιδιως για τα κοριτσια, γιατι το εζησα σαν κορη. Τα αγορια νομιζω πιο πολυ ακουνε ιδιως τις μαμαδες τους (δες τα θεματα με τις πεθερες να δεις να μαθαινεις). Τωρα...που ωφειλεται αυτο δεν θα το αναλυσω...Ωστοσο σαν κορη που το εζησα...οχι ουτε ο ελεγχος ουτε οι φωνες ουτε οι αυστηρες απαγορευσεις ωφελουν σε κατι.
Και ποτε δεν μου απαγορεψαν κατι, και ομως δεν ηθελα να βγαινω ως τα ξημερωματα.
Αλλο να πας σε ενα παρτυ μια δυο να ξεδωσεις και αλλο σε καθημερινη βαση.

Αυτο εννοω πως ενα παιδι, ή μαλλον ενας εφηβος ή ειναι ωριμος ή δεν ειναι.
Ο καθε γονιος το ξερει και το καταλαβαινει αυτο για το καθε του παιδι ξεχωριστα.
Εμεις ωφειλουμε να τους μιλησουμε για τους κινδυνους που ενδεχεται να αντιμετωπισουν και να τους εχουν υποψιν τους, ειτε ο παρτενερ τους ειναι 16, ειτε ειναι 23.

Εννοειται οτι το μαθαινει πιο νωρις το ποτε να λεει οχι!με καλυψες πληρωσ δεν ξερω τ ηλικια σου παντοσ το μονο σιγουρο ειναι πωσ απο οσα διαβασα μονο εσυ με καλυψεσ με τ τροπο που σκεφτεσε.ευχαριστω

Niki81
02-04-11, 10:29
Οντως πιασατε τα ακρα...αλλο 23...αλλο 35.Ελεος δλδ...μη μου πειτε οτι το ιδιο ειναι ο 23χρονος με τον 38χρονο καθηγητη.
Προσωπικα δε θα ηθελα η κορη μου να κανει σεξ στα 15 της...και αυτο θα φροντιζα να της μαθω,Να σεβεται τον εαυτο της και να λεει οχι.Κανενα 23χροος ή 16χρονος δεν προκειται να την πεισει να κανει κατι που δε θελει αν εχει μαθει να λεει οχι και να προστατευει τον εαυτο της.

Και δε θα ξεχασω μια εκπομπη που ειχε κανει ο Ευαγγελατος πριν 2-3 χρονια και εδειχνε βιντεο με 16χρονα μεσα στην ταξη στο διαλειμα που τα κοριτσια κανανε στοματικο ερωτα στα αγορια,μαθητριες που φιλιονταουσαν μεταξυ τους μεσα στο προαυλιο για να τις καταγραφουν σε καμερα απο κινητο οι συμμαθητες τους,μαθητρις που συμμαθητης της χρησιμοποιωντας ενα στυλο εκανε αυτο που φανταζεστε και το εγραφε στο κινητο του...και αυτα τα βιντεακια τα ανταλλασαν με μαθητες αλλων σχολειων.
Μη μου λετε λοιπον οτι ειναι απονηρευτοι οι 16χρονοι γιατι εφριξα οταν τα ειδα αυτα.

Να μην αναφερω παρομοια περιστατικα απο το σχολειο μου με αγορια 17χρονα και 18χρονα που εκαναν οτι εκαναν με τις κοπελιτσες και φωναζαν και τους φιλους τους να παιρνουν ματι...εν αγνοια φυσικα της κοπελας.Να μη μιλησω για πενταημερη.

Αν ειναι ο οποιοσδηποτε 16χρονος να παρασυρει την κορη μου και να την υποβαλει σε κατι τετοιο...ε χιλιες φορες να τη δω με ενα 23 χρονο νεο ο οποιος θα την προσεχει και θα τη σεβεται.Αν και βασικο μου μελημα ειναι να τη μαθει να μη παρασυρεται και να σεβεται πρωτη τον εαυτο της.

Τωρα αν ο 23χρονος ειναι ενας αληταρας και μισος ο οποιος κοιταει πως θα την εκμεταλλευτει εννοειται θα παρω τα μετρα μου...διαφωνω ομως στο οτι σωνει και ντε ολοι οι 23χρονοι που τυχαινει να γνωρισουν μια μικροτερη κοπελα ειναι παιδεραστες και κοιτανε να την εκμεταλλευτουν.

βιολετα3
02-04-11, 10:40
πεστα βρε κοπελα μου γιατι βγαλαν ολουσ τουσ 23 28 κτλ παιδεραστες ενω οι 16 17 που κανουν ολα αυτα που ανεφερεσ ειναι οκ

supermama
02-04-11, 10:40

εκει πραγματικα και γω θαβγαζα τα νυχια μου!!!

λοιπον κακα τα ψεματα τωρα. οτι και να λεμε εμεις. δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια. ουτε ολοι οι εφηβοι. και τονιζω τη διαφορα! αλλο παιδι αλλο εφηβος. καλε εδω η κορη μου που παει νηπια και χθες μου ελεγε το μεγα προβλημα της. ο ταδε(συμμαθητης της) χωρισε με την ταδε(συμμαθητρια της) και ολοκληρη ιστορια. και ειχε νευριασει λεει. τι να λεμε τωρα..χαχαχα
θελω να πω πως καλως κακως ασχολουντε απο μικρα με τετοια. στην εφηβια ειδικα ειναι πολυ φυσιολογικο να αναζητουν τα πρωτα φιλια κτλ. μακαρι να σταματαει το πραγμα στα φιλια και στα χαδια αλλα.... αυτο δε μπορουμε να το αποφασισουμε εμεις. εγω τουλαχιστον σαν μητερα κανονας μου ειναι ναμαι κοντα στα παιδια μου να τους μιλαω και να μου μιλανε. να εχουν ενα θεμα και μαζι με την κολητη της η κορη μου ναμαι και γω διπλα και να μιλαμε. αν το καταφερω αυτο θα ειμαι πολυ ικανοποιημενη! να μου δινει το δικαιωμα απο μονη της να επεμβω σε κατι. αν οχι και φτασω στο σημειο να γινετε χαμος επειδη εμαθα κατι κτλ κτλ τοτε..... αστα να πανε. και ναι! αν δω την κορη μου στα 16- 17 πχ τωρα ναχει φτασει σε ενα σημειο που πραγματικα παει το πραγμα στο κοκο, (γιατι αν φτασει εκει η θαμαι μαζι της η θα το κανει κρυφα. κανονας αυτο) τοτε ναι! προτιμω να τις μιλησω και να τη βαλω στη τσαντα ενα προφυλακτικο παρα να το παιξω ηθικη μαμα....

βιολετα3
02-04-11, 12:02
καλα τα λες απλα αυτο που δεν εχω καταλαβει εγω ειναι πωσ τ θεμα ξεκινησε απο τ διφορα ηλικιασ αναμεσα σε μια 15 κ εναν23 χρονω κ μια κοπελα τ γυρισε σε παιδοφυλια κ η συγκεκριμενη κοπελα δεν αναφερθηκε στουσ καταραμενουσ τ παιδοφυλουσ αλλα σε 23χρονα που μπορει ν εχει σχεσει με μια 15 16 17 και τουσ αποκαλεσε παιδοφυλουσ και τους βαζουμε ολουσ σε ενα τσουβαλι :evil:γιατι?ξερουμε ολοι πολυ καλα ποιοι ειναι παιδοφυλοι μην λεμε μα....κιεσ και κατηγορουμε τ 23χρονα

supermama
02-04-11, 12:15
αυτο βιολετα μου μη το ψαχνεις. απο αλλου ξεκιναμε και αλλο καταληγουμε παντα.χαχαχα κοντεβουμε να το κανουμε κανονα εδω μεσα. με τιποτα δεν ειναι ολοι ιδιοι.αλιμονο. ασχετα αν αυτο νομιζουν καποια ατομα. γιαυτο επιμενω σε καποια πραγματα αλλα δε το καταλβαινουν. τεσπα... δε βγαζουμε και πολυ ακρη η αληθεια απλα συζηταμε και λεμε τη γνωμη μας. και ξεχναμε επισης πως τα παιδια η εφηβοι οπως θελουμε να τα λεμε ακομα και οι λιγο πιο πανω σε ηλικια 20χρονοι (δε λεω πιο πολυ να μη ξεφυγομε παλι) ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΕ!!! δε σημαινει πως στη καθε σχεση υπαρχει κατι κακο στο μυαλο του αλλου. ουτε βεβαια και οτι καθε σχεση ειναι τοσο αθωα. παντα ολα ειναι ρισκο. αλλα γιατι οχι? θα γνωρισουν θα ρισκαρουν θα χαρουν και θα πληγωθουν. αυτο για μενα ειναι βοηθημα στο να ωριμασει καποιος. παντα σε λογικα πλαισια ετσι? αλλα οπως ειπα αν σε ολα αυτα ειμαι διπλα στα παιδια μου και ξερω τι γινετε τοτε ολα καλα.

*και μενα οταν ημουν 17 και ο αντρας μου στα 30 σιγουρα δε θα αρεσε σε πολλους. και ομως δεν ειχε καμια κακη προθεση για μενα. γνωριστηκαμε κατω απο καλες συνθηκες και χωρις ιχνος ερωτισμου. απο γνωστοι απλα μετα καναμε παρεα λογω πολλων γεγονοτων που συναιβησαν το ενα μετα το αλλο. γνωρισε ο ενας τον αλλον. ειδε εκεινος καποια πραγματα που για την ηλικια μου διεφεραν με τα αλλα κοριτσια. ειδα και γω αλλα σε αυτον και εδεσε το γλυκο που λενε. δε μπορεις να ξερεις ποτε... το πιο πιθανο σεναριο θαταν να πληγονομουν απο μια τετοια σχεση οκ το δεχομαι αυτο. αλλα.... δε λεω να κανουν ολοι ετσι αλλα θελω να πω οτι δε μπορουμε να ξερουμε σιγουρα τι συμβαινει στον καθενα..

βιολετα3
02-04-11, 12:39
κ εγω γνωρισα τ αντρα μου οταν ημουν γυρο στα 16 κ εκεινοσ γυρο στα 30 κ ν σου τ αληθεια εγω τ προσεγησα δεν φαινοταν οτι ηταν 30 κ οταν τ εμαθα επαθα ενα μπλακ ουτ αλλα δεν μ πηραξε γιατι μου φερθηκε τοσο καλα δεν με πιεσε καθολου κ ολα ξεκινησαν με μια απλη γνωριμια.κ οταν αποφασησαμε ν μηνουμε μαζι ημουν απολυτα συνηδιτοποιημενη παρολο που ημουν 17 δεν ηταν πολυ ευκολα τ πραγματα απο τ μερια τ γονιων μου περασαμε πολλα.αλλα αυτο που εχει συμασεια για μενα ειναι οτι αυτοσ ο ανθρωποσ που ειμαι μαζι τ 8 χρονια δεν με εκανε ουτε στιγμη ν μετανιωσω ουτε για τ 8 χρονια ουτε για τ 3 παιδια που εχουμε.

Dimitra83
02-04-11, 12:51
αυτα που λετε μπορει να τα διαβαζουν 14χρονα και 15χρονα και να πιστεψουν οτι η σχεση με εναν 30αρη ειναι κατι πολυ φυσιολογικο,προσεχετε πολυ σας παρακαλω γιατι θα δημιουργησετε λαθος εκτημισεις και στην ηλικια αυτη τα πιστευουν πολυ ευκολα.
γιατι οκ εσεις μπορει να πιστευετε οτι ειναι κατο απολυτα σωστο αλλα οχι αν το κοιταξεις σε βαθος το να δει ερωτικα ενας 30αρης ενα 15χρονο παιδι δεν ειναι φυσιολογικο.προσεξτε σας παρακαλω πως τα λετε γιατι ολα αυτα διαβαζονται δημοσια.
μπορει σε 10 χρονια το δικο μου το παιδι(λεμε τωρα) να πεσει πανω σαυτο το ποστ και να παει να κουνηθει στον καθηγητη της θεωρωντας πως ετσι θα κανει την τυχη της!
οχι λοιπον οκ ας καταπιω οτι ο 23χρονος μπορει να παει με την 15χρονη(ασχετα που αν μου συμβει αυτο θα τον κλεισω μεσα:twisted:) οκ ας το δεχτω ως κατι τοσο φυσιολογικο! αλλα οχι δε προκειται να δεχτω οτι ο 30αρης μπορει να παει μια χαρα με ενα παιδακι 15 ετων!οσα και να λετε πιο πολυ τους εαυτους σας πειθετε παρα εμενα.αν εχετε αναγκη να πεισετε τους εαυτους σας να το λετε με πμ τοτε:evil:
αν ειναι δυνατον !!!και μετα μη μου λετε οτι παθενετε και σοκ οταν διαβαζετε η ακουτε για παιδοφιλους. τετοια νοοτροπια επικρατει στην ελλαδα γιαυτο ολοι την βγαζουν με μισο χρονο φυλακη!!δεν ειναι τυχαιο βεβαια οτι η λεξη παιδεραστεια ειναι ιδιος και στα αγγλικα και σε ολες τις γλωσσες.:evil::evil::evil:

βιολετα3
02-04-11, 13:03
δεν ειπαμε πως ειναι φυσιολογικο απλα ειπαμε τ εγινε στην δικα μας περιπτωση.κ εσυ αναφερεισ συνεχει τ λεξη παιδεραστια κ δεν ειναι τ θεμα μας αυτο.κ εσυ ν προσεχεισ αυτα που λεσ γιατι εαν ο γιοσ σου στα 23 κανει σχεσει με μια 15 16 17 κτλ.κ διαβαζει οτι λεσ πωσ ειναι παιδεραστησ δεν νομιζω ν του αρεσει γιατι εμεισ εδω λεμε για διαφορα ηλικιας κ οχι για παιδεραστεσ.

Dimitra83
02-04-11, 13:05
φυσικα και θα ειναι παιδεραστης γιαυτο και θα του το κοψω μαχαιρι (τον χαβα)κ ειπα οτι θα το πω και στους γονεις του κοριτσιου και θα τον φοβεριξω με την αστυνομια.κ εγω η ιδια να δω στο δρομο ενα τετοιο σκινηκο ενος αντρα με ανηλικο θα παρω αμεσως την αστυνομια τηλεφωνο