PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλεργια και εγκυμοσυνη

cheeka84
05-04-11, 14:03
κοριτσια γεια σας!

οπως καθε χρονο με επιασε παλι η αλλεργια μου, που μου προκαλουν τα φυτα κ τα ανθη. η μυτη μου τρεχει, να ματια μου δακριζουν κ πονανε, ο λαιμος κ τα αυτια μου φαγουριζουν κ ολη την ωρα φτερνιζομαι. :-( πηρα τον γιατρο μου τηλ κ μου ειπε να παω σε δερματολογο κ να αποφασισουν μαζι τι χαπια θα μου δωσουν. εγω δεν θελω κ πολυ να παρω χαπια γιατι φοβαμαι μην γινει τιποτα. υπαρχει καμια αλλη λυση? φυτικα χαπια? :confused: η αλλεργια μου κραταει καθε χρονο πανω απο 2 μηνες. :???:

nef
05-04-11, 18:38
κοριτσια γεια σας!

οπως καθε χρονο με επιασε παλι η αλλεργια μου, που μου προκαλουν τα φυτα κ τα ανθη. η μυτη μου τρεχει, να ματια μου δακριζουν κ πονανε, ο λαιμος κ τα αυτια μου φαγουριζουν κ ολη την ωρα φτερνιζομαι. :-( πηρα τον γιατρο μου τηλ κ μου ειπε να παω σε δερματολογο κ να αποφασισουν μαζι τι χαπια θα μου δωσουν. εγω δεν θελω κ πολυ να παρω χαπια γιατι φοβαμαι μην γινει τιποτα. υπαρχει καμια αλλη λυση? φυτικα χαπια? :confused: η αλλεργια μου κραταει καθε χρονο πανω απο 2 μηνες. :???:

Aaaaaaaaax!!! Μια απο τα ίδια. Κοίτα εγώ οσο δε με πιανει ασθμα που με πιανει δλδ αλλα το αντεχω αλλα οσο δεν ειναι μονιμο κ σοβαρο δε θα κανω τιποτα. Το μονο προβλημα ειναι τα φτερνισματα. Ο γιατρος μου χει πει οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αυτα τα τρανταγματα..

cheeka84
05-04-11, 19:06
Aaaaaaaaax!!! Μια απο τα ίδια. Κοίτα εγώ οσο δε με πιανει ασθμα που με πιανει δλδ αλλα το αντεχω αλλα οσο δεν ειναι μονιμο κ σοβαρο δε θα κανω τιποτα. Το μονο προβλημα ειναι τα φτερνισματα. Ο γιατρος μου χει πει οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αυτα τα τρανταγματα..

δηλαδη απο το φτερνισμα μπορει να παθει κατι το μωρο? τι σου ειπε??

Fine
05-04-11, 19:16
λοιπον απο οτι ξερω δεν ειναι καλο να τρανταζομαστε.αρα λογικα βηχας - φτερνισμα δεν ειναι οτι το καλυτερο.εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης εχω φαγουρα στα αυτια,καμια φορα στο λαιμο και συνεχεια φτερνισματα.πηγα ωρλ για τα 2 πρωτα αλλα δεν μου εδωσε κατι.μου ειπε για 10 μερες να βαζω πρωι βραδυ σε ενα βαμβακι οινοπνευμα κ να ενσταλλαζω απο 2 σταγονες στο καθε αυτι και μετα να γυριζω το κεφαλι στο πλαι κ να το σκουπιζω με στεγνο βαμβακι.α εμενα τα αυτια μου βγαζαν το βραδυ οπως ξαπλωνα κ υγρο...οτι κανεις παντως πες το στο γιατρο σου.φιλια

Καλλιόπη Μ
06-04-11, 16:37
Καλησπέρα. Και εμένα με έχει πιάσει τρελή αλλεργία και απο το πρωί μπορεί να φτερνιστώ ακόμα και 10 φορές συνεχόμενα. Σήμερα το πρωί τραντάχτηκα πάρα πολύ και πήρα να ενημερώσω τον γιατρό. Μου είπε να μην ανησυχώ, οτι δεν μπορεί να μου δώσει τίποτα για την αλλεργία (δεν κάνει) και να κάνω υπομονή.

Fine
06-04-11, 19:59
απλα να προσπαθουμε να φτερνιζομαστε χαλααααρα....αααα

cheeka84
06-04-11, 23:08
ποσο χαλαρα μπορεις να φτερνιστεις?? δηλαδη αν φτερνιστεις ποιο δυνατα μπορει να παθει κατι το μωρο? εγω παλι νομιζω πως ειναι πολυ καλα προστατευμενο.

Fine
07-04-11, 11:41
ο βηχας ξερω οτι δεν ειναι καλος.ισως να μην ειναι το ιδιο και το φτερνισμα ισως και να ειναι.δεν ξερω...ε καλα δεν θα αγχωθουμε κ με αυτο.

maria- elpida
07-05-11, 18:33
επαναφερω το θεμα μιας και εμενα με επιασε η εποχικη αλλεργια μου..
ειμαι 32w και εδω και μια εβδομαδα με εχει πιασει τρελο φτερνισμα, φαγουρα στον ουρανισκο και καταροη.
Το θεμα ειναι οτι ο γιατρος μου μου ειπε να παρω aerius ή σπρευ nasonex που καθε χρονο επαιρνα τετοια εποχη αλλα εγω δισταζω.
γραφουν οτι δεν κανουν στην εγκυμοσυνη.
Εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια και τι εχετε κανει βρε κοριτσια για να το αντιμετωπισετε?

Ευχαριστω πολυ!

Fine
08-05-11, 14:38
επαναφερω το θεμα μιας και εμενα με επιασε η εποχικη αλλεργια μου..
ειμαι 32w και εδω και μια εβδομαδα με εχει πιασει τρελο φτερνισμα, φαγουρα στον ουρανισκο και καταροη.
Το θεμα ειναι οτι ο γιατρος μου μου ειπε να παρω aerius ή σπρευ nasonex που καθε χρονο επαιρνα τετοια εποχη αλλα εγω δισταζω.
γραφουν οτι δεν κανουν στην εγκυμοσυνη.
Εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια και τι εχετε κανει βρε κοριτσια για να το αντιμετωπισετε?

Ευχαριστω πολυ!
άκου τι μου εχει δώσει εμένα ο ωρλ μου και δεν πειράζει και καθόλου το έμβρυο.αγόραζεις ένα σπρεύ neo priphen από το φαρμακείο και το ανοίγεις και το αδειάζεις όλο το νιπτήρα...το πλένεις με καθαρό νεράκι από τη βρυσούλα και το αφήνεις να στεγνώσει.αγοράζεις και από το φαρμακείο και αμπούλες φυσιολογικό ορό.τις σπας και τις βάζεις μέσα στο άδειο μπουκαλάκι που έχεις καθαρίσει!ενα σφιτ σε κάθε ρουθούνι 2 φορές τη μέρα!κατι καλύτερο από το τίποτα!αν το κάνεις τακτικά θα δεις διαφορά!
ρώτα και το γιατρό σου!θα δεις οτι θα πει οτι επιτρέπεται.και εγώ φοβάμαι τα φάρμακα.δεν ξέρω γιατί ..δεν κοιτάνε τις οδηγίες πρώτα??αφου λένε τα περισσότερα όχι στην εγκυμοσύνη...

maria- elpida
08-05-11, 21:04
Fine (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=16765) μου σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου, θα το δοκιμασω..
δεν αντεξα πηρα ενα χαπι χτες και ενα σημερα και θα δουμε, με ανακουφιζει δεν μπορω να πω..

ValiaK
08-05-11, 22:29
όταν ήμουν εγκυος ειχα ρωτήσει επισταμενα το γιατρό μου για τις αλλεργίες και μου είχε πει ότι δεν κανει να παρω κανενα φαρμακο. εαν ειμαι πραγματικά χαλια να παω σε νοσοκομειο και να μου κανουν ενεση υδροκορτιζόνης, αφού οι γιατροί του νοσοκομειου του μιλήσουν πρώτα στο τηλέφωνο. αλλά μονο αν ειναι σοβαρό, δηλαδή αν με πιασει αλλεργική κριση.

*tingerbell*
09-05-11, 10:26
καλημερα!ακομα μια ακρως αλλεργικη κι εγω!
ο γιατρος ειχε πει να παω στον αλλεργιολογο πριν με πιασει η αλλεργια για να παρω σπρευ με ανασες επειδη συνηθως εχω και συριγμο.αυτο το σπρευ ομως ειναι με κορτιζονη κι ετσι δεν εκανα τιποτα. για τα εξανθηματα που εβγαλα στο προσωπο βαζω μπεπανθολ η οποια βοηθαει αρκετα και για τη μυτη βαζω παιδικο φυσιολογικο ορο. βελτιωνεται καπως η κατασταση αλλα οχι και πολυ.οταν αρχιζει το φτερνισμα ξεσηκωνω ολη τη γειτονια!

maria- elpida
09-05-11, 11:13
καλημερα απο την κατακοκκινη μυτη μου!!!!
αχ, κοριτσια σημερα θα παρω και σπρευ nasonex, δεν αντεψω αλλο.
δεν θα παρω αλλο aerius.
Μιλησα και με αλλεργιολογο και μου ειπε να παρω.
Βαλια μου, τελικα ο καθε γιατρος λεει τα δικα του, ισως να πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικες το πρωτο τριμηνο..
tingerbell καλη μου, καλο κουραγιο... σε νιωθω απολυτα!!

Fine
09-05-11, 18:52
tingerbell κ εγώ φτερνίζομαι και ντρεπομαι κιόλας αλλά τι να κάνουμε....;)

marpaps
09-05-11, 19:56
Επειδη εχω χρονιο βρογχικο ασθμα το οποιο ενεργοποιειται απο την ρινιτιδα μου ο γιατρος μου ειπε αφοβα 2 Aerius την ημερα αν εχω μεγαλη εξαρση και καποιο σπρει για την μυτη. Μεχρις στιγμης την εχω βγαλει με 3 Aerius μονο σε διαστημα 1 μηνα. Προς το παρον αντεχω. Τα τρανταγματα απο τα απανωτα μου φταρνισματα και η ελλειψη οξυγονου λογο αποφραξης της μυτης ανυσηχησαν το γιατρο μου. Εχω και αποκολληση...

mirantini
09-05-11, 21:19
Κορίτσια με τις αλλεργίες σας κάτι πρέπει να κάνετε..... τα φταρνίσματα σε φάσεις αλλεργίας είναι και απανωτά αλλά και πολύ έντονα.... επίσης η δύσπνοια δεν είναι ότι καλύτερο...... φανταστείτε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που ούτως ή άλλως υπάρχει καποια μη παθολογική δύσπνοια, λόγω βάρους και λόγω οτι το μωρό καταλαμβάνει ολο και περισσότερο χώρο μέχρι ψηλά....

Εγώ πάντως όταν κάποτε υπήρξα έγκυος, ο γιατρός μου ελεγε οτι απαραίτητα θα έπαιρνα τα φάρμακά μου, για να μην ρισκάρουμε με το μωρό.... εν τω μεταξύ, το μωρο ήταν πάντα χαμηλά, οπότε δεν επιτρεπόταν να δημιουργώ και συσπάσεις με τα φταρνίσματά μου ή τον βήχα μου..... σε συνεργασία με τον αλλεργιολόγο, μου έδωσαν ότι είχε κορτιζόνη....... ΟΧΙ ΑΝΤΙΙΣΤΑΜΙΝΙΚΑ που ναρκώνουν το έμβρυο...... οταν τον ρώτησα για την κορτιζόνη μου είπε οτι πολλές φορές χρειάζεται το έμβρυο να λάβει κορτιζόνη για να αναπτυχθει..... οπότε χρησιμοποιούσα όλα μου τα σπρέυ με κορτιζόνη όλους τους μήνες της εγκυμοσύνης, είτε για την μύτη, είτε απο το στόμα για το άσθμα..... αλλιώς θα έσκαγα...!

Ρωτήστε τους γυναικολογους σας, ή και τον αλλεργιολογο σας, για να βοηθηθείτε.... αν εσεις ταλαιπωρείστε, ταλαιπωρείται και το μωράκι σας....