PDA

Επιστροφή στο Forum : πεθερα- πως να την αντιμετωπισω πια!!!

tzini
19-04-11, 09:29
Να σας χαιρετησω παλι ολες τις κοπελες.
χρειαζομαι τις συμβουλες σας.....
η μεγαλη κορη, η συλια (απο της μαμας μου το βγαλαμε εμεις) θελαμε να δωσουμε το ονομα της μαμας μου, γιατι σκιστηκε να μας βοηθησει κ πριν το γαμο κ για τον γαμο κτλ.

Το θεμα ειναι το ονομα για τα διδυμα. Ο μπεμπης θα ονομαστει αλεξανδρος (απο τον πατερα του αντρα μου). Η μπεμπουλα..... αρχικα ειχαμε απορριψει την ιδεα του ονοματος της πεθερας μου, γιατι 1ον δεν μας αρεσει κ 2ον δεν μας εχει βοηθησει ποτε κ σε τπτ, ολο εμποδια μας βαζει κ μας δημιουργει προβληματα (οτι φυσεως μπορειτε να φανταστητε- μεσα ειστε!).
Με το που γεννησα ΄΄εστειλε΄΄ αγγελιοφορο για να μας πει για το ονομα της. Γελασαμε κ οι 2. σκεφτηκαμε οτι μπορει κ να μας κανει πλακα η νονα του αντρα μου (ο αγγελιοφορος, που ουτε κ με αυτην εχει τις καλυτερες σχεσεις).

Ηρθε σπιτι η οξωαποδω πεθερα, το προηγουμενο σαββατο κ η 1η της λεξη με το που μπηκε μεσα, ηταν: ποια λενε ολγα, την μπειμπισιττερ η΄την ξενη καθαριστρια την μολδαβη?
Κ της λεω την ελληνιδα την μπειμπισιττερ. Α γιατι νομιζα οτι eλεγαν την ξενη κ ειναι ωραιο ονομα. Μπα της λεω δεν της αρεσει ουτε της ιδιας ουτε, ε δεν ειναι κ ωραιο ονομα (κ καλα)

Πως μπορω να την αντιμετωπισω με τροπο τετοιο ωστε να μην ερθουν σε ανεπανορθωτη ριξη οι σχεσεις μας, γιατι κ η υπομονη εχει ορια. Σκεφτομαι μονο τον αντρα μου, γιατι δεν εχει επαφες με τον πατερα του (κ φυσικα ηταν χειραγωγηση της πεθερας μου).δεν θα ηθελα να φασουμε σε σημειο να μην εχει κ επαφες με την μητερα του!

Γιατι δηλωσε κ παλι σε γνωστους η οξωαποδω (Χτες ηρθε η νονα της μπεμπας με την πεθερα της -ας πουμε φιλη της πεθερας, γιατι με κανεναν δεν εχει καλες σχεσεις η οξωαποδω) οτι αν δεν ακουσει το ονομα της θα κανει φασαρια μεσα στην εκκλησια. Οτι ειχε πει κ για την περιπτωση που εμφανιζοταν ο πατερας του αντρα μου στο γαμο μας. (τοτε τελευταια στιγμη ειχαμε ριξει το προσκλητηριο κατω απ την πορτα της εισοδου της πολυκατοικιας που μενει ο πεθερος μου) Κ φυσικα επειδη εχει περασει τα πανδινα ο αντρας μου απο το ασχημα διαζυγιο που ειχαν οι γονεις του, δεν ρισκαραμε ουτε το να γινει τσαμουκας στο γαμο μας, ουτε κ να μην ερθει κ η ιδια του η μανα στο γαμο μας.(ηταν δεν ηταν το ενα κ το αυτο)

Πως να την βαλω στη θεση της? Γιατι ειμαι στο οριο να κανω το μπαμ.
Δεν ξεχνιουνται με τιποτα οσα εχει κανει. (θα ηταν ατελειωτες σελιδες το να σας τα παραθεσω κ σιγουρα θα με βριζατε 100%) Απλα τα εχω προσπερασει κ κανω ας πουμε την χαζη.

LA LATINA
19-04-11, 09:37
φιλη μου ειναι δυσκολη η θεση σου....τρια παιδια και κανενα της πεθερας το ονομα εφοσον στα αλλα εβαλες ονοματα συγγενων ειναι λιγο μπαμ!!! αν δεν ειχες βαλει σε κανενα θα ηταν πιο ευκολο για σενα....
ολγα ειναι το ονομα αν καταλαβα εμενα μου αρεσει γινεται και Ολια και ειναι πολυ ωραιο τωρα βεβαια επειδη ξερω απο πεθερες καταλαβαινω οτι δε θες να το ακους
εν προκειμενω αφου συμφωνεις με τον αντρα σου μπορειτε να το πειτε καθαρα οτι αποφασισατε να τη βαλετε πχ Μαρια και να τελειωνει το θεμα η να γραφτει στο προσκλητηριο το ονομα να το δουν ολοι και τελος
παντως να γινει καβγας μες την εκκλησια δεν ειναι ουτε ωραιο ουτε πρεπον
φροντιστε να της ξεκαθαρισετε οτι αν κανει καβγα δε σας ξαναβλεπει και πειτε της οτι το εγγονακι οπως και να το λενε θα της δωσει τετοιες χαρες στο μελλον που δεν αξιζει να του χαλασει τη μερα και να βλεπει μετα στο βιντεο το παιδακι οτι η γιαγια ηταν κουκουρουκου
καλο ε????????????
αλλα και με τη σειρα να τα παρεις το τριτο ειναι παλι δικο σου!

rena_myst
19-04-11, 09:55
Εγω απ'οτι εχω καταλαβει χαλασατε τις σχεσεις με τον πεθερο σου εξαιτιας της ενω ο ανθρωπος ειναι μια χαρα ?
Και σας ειπε θα γινει χαμος στην εκκλησια αν δεν ακουσει το ονομα της ?
Τι λετε ρε παιδια ? Ποιος θα αποφασισει για τα ονοματα των παιδιων μου? Ειμαστε σοβαροι? Εγω στην θεση σου , θα εβγαζα τον πεθερο στο ενα και στο αλλο κατι ασχετο, και θα της ελεγα το ονομα το εχουμε αποφασισει, αν δεν σ'αρεσει να μην ερθεις αλλα σκηνες στην εκκλησια δεν θα ανεχτω.Αντε μη σου πω δεν θα την καλουσα κιολας.
Σε κανεναν δεν επετρεψα να ανακατευτει στο ονομα της κορης μου.Οι γονεις μου βεβαια ποτε δεν ανεφεραν τιποτα αλλα η πεθερα μου μια φορα τολμησε να πει κατι και δεν ηξερε απο που να φυγει.

LA LATINA
19-04-11, 10:00
Σε κανεναν δεν επετρεψα να ανακατευτει στο ονομα της κορης μου.Οι γονεις μου βεβαια ποτε δεν ανεφεραν τιποτα αλλα η πεθερα μου μια φορα τολμησε να πει κατι και δεν ηξερε απο που να φυγει.

αλλο να εχεις ενα παιδι και να βαλεις οτι θες
κι αλλο να εχεις βαλει ηδη τη μαμα σου
και τον πεθερο σου
και ν αφηνεις μονο αυτην απ εξω!!!!!!
νομιζω ετσι??? εγω λεω να της το πουνε οπωσδηποτε για να μη γινουν ρεζιλι εκεινη τη μερα

rena_myst
19-04-11, 10:18
Δε συμφωνω.Αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται.Πως παει δηλαδι.Μια σου και μια μου?Και στο κατω κατω βγαλανε ονοματα και απο τις δυο πλευρες....η κοπελα πατερα δεν εχει?
Αυτο που με εξοργιζει εμενα ειναι το οτι θεωρουν δεδομενο οτι θα βγαλεις τα ονοματα τους.Εκτος αυτου, αν ηταν εξυνη η πεθερα θα το ακουγε αλλα με το ετσι θελω? Ελεοοοοοςςς.΅Εξακολουθω και πιστευω οτι μονο οι γονεις ειναι αυτοι που αποφασιζουν και κανενας δεν εχει δικαιωμα να ανακατευτει.Το καλυτερο ειναι να την βαλει στην θεση της ο γιος της.
Και στο κατω κατω ρεζιλι εκεινη θα γινει αν κανει σκηνη ......

LA LATINA
19-04-11, 10:25
εγω αυμφωνω απολυτα μαζι σου
μονο στην ελλαδα γινονται αυτα τα καραγκιοζιλικια
κι εγω το θεωρω αδιανοητο να εχει ενα σοι ολο τα ιδια ονοματα επειδη καθε γιος πχ βαζει του παππου και παει λεγοντας
αλλα αν το ξεκινησεις ετσι............μετα τι λες? εβαλα τη μαμα μου αλλα εσυ ουστ απο δω?

no doubt
19-04-11, 10:31
τζινι αυτό που λες μάλλον δεν γίνεται....δηλαδή να βγάλεις άλλο όνομα και να μην χαλάσουν οι σχέσεις σας.
Κι αυτό το λέω ορμώμενη από αυτά που μας έγραψες.
Αν έχει τέτοιο χαρακτηρα η πεθερά σου σίγουρα και φασαρία θα σας κάνει και θα θυμώσει.
Εγώ προτίμησα να βγάλω τα παιδιά μου όπως ήθελα γνωρίζοντας την εξέλιξη των σχέσεων μας. Αλλά είπα στον εαυτό μου ότι αν παρεξηγηθούν θα φταίνε μόνο εκείνοι. 1 χρόνο μετά τη βάπτιση τα παιδιά τα έχουν δει 2 φορές.
Δεν αξίζουν να λέγονται παπούδες...προτιμούν να παραμένουν θυμωμένοι για το όνομα και να χάνουν τις μοναδικές στιγμές με τα εγγονάκια τους.

tzini
19-04-11, 10:36
λοιπoν παρτε κ την εξης παραμετρο:
οι γονεις του αντρα μου χωρισαν παρα πολυ παλια οταν ηταν 16 ο αντρας μου(τωρα ειναι στα 35).
η πεθερα δεν μποριυσε να κανει παιδια, πεδευτηκε παρα πολυ κ μετα απο πολλα χρονια εκανε τον αντρα μου. με αποτελεσμα ο κοσμος της να γυρναει αποκλειστικα μονο γυρω απ τον γιο της, παραμεριζοντας καθε αναγκη του παθερου μου ( ο οποιος σημειωστε οτι ηταν ναυτικος κ αυτος)
δηλ. δεν αφηνε καμια επικοινωνια αναμεσα στον γιο κ στον πατερα αρχης εξαρχης (λογο του επαγγελματος αρχικα) κ μετα λογο του συνδρομου οβερπροτεκτιβ. με αποτελεσμα περνοντας τα χρονια ο αλεξανδρος να νιωθει κ να ειναι ξενος στο σπιτι του.

αλλο, οπ πεθερος, δεν ηξερε την ηλικια της πεθερας μεχρι κ που παντρευτηκαν. μικορδειχνει πολυ η παθερα. κ οταν παντρευτηκαν ειδε στην ταυτοτητα οτι τον περναγε 10 χρονια!(ασχετο, αλλα γαι να καταλαβετε το χαρακτηρα της)

αλλο, με το που με γνωρισε ο αντρα ςμου στην μανα του, η πρωτη της λεξη ηταν: οποια κ να παντρευτει ο γιος μου, ο πατερας του δεν θα επιτρεψω να ειναι στο γαμο (χαζογελαγε ο αντρας μου)

αλλο, οταν δεν ειχαμε παντρευετι ανοιγε την αλληλογραφια που του εστελνα στο πλοιο (εκει σαλταρα αρχικα)!

αλλο, οταν αρραβωνιαστηκαμε το 2006 καλοκαιρι, η μανα μου παρολο που ειχα το 1ο επεισοδιο ιλιγγου ηρθε στην αθηνα (εστω κ σαν φυτο) κ την εξυπηρετησε κ η πεθερα τημ κουτσομπολεψε σαν χαζη στο μυαλο σε κοινους γνωστους.

αλλο, επεσε ο πετερας μου απο την ταρατσα (εκανε κατι μερεμετια) κ εσκασε πανω στην περγκολα της κλιματαριας εδω στην αθηνα κ ουτε καν σηκωσε το τηλ. να πει ενα περατσικα σε εμενα!

δεν επερνε κανενα τφ για χρονια πολλα σε γιαρτες κ μου εβρισε καταμουτρα τους γονεις μου βλαχους γιατι η σκουφια μας κραταει απο τα ιωαννινα.

η μονη επαφη που ειχε με τους δικους μου ηταν στο τραπεζι του γαμου κ στον αρραβωνα μας. πουθενα αλλου, παρα μονο ξωφαλτσα στο σπιτι μας.

για τις τρικλοποδιες μεχρι κ την τελευταια στιγμη στο γαμο, δεν θα μου εφτανε ουτε κ τομος να σας τα πω.
δεν χαιρετηθηκε με τουε γονεις μου, ουτε στο γαμο, ουτε στα βαφτισια της συλια.
στο γαμο δεν εκατσε για φωτο καν. στο τραπεζι επισης.

στην 1η μου εγκυμοσυνη στη συλια δεν με πηρε ουτε ενα τφ, να με ρωτησει τι κανει το παιδι του παιδιου μου. πως ειναι? καμια επαφη α πο λυ τως.

ηρθε στο μαιετηριο στη συλια κ μιλαγε για κηδεια!!!!!

και παααααααααααααρα πολλα αλλα.

απλα επειδη εχει περασει παρα πολλα ο αντρας μου κανω υπομονη.
δεν θελω να ειμαι η αφορμη εγω να μην εχει σχεσεις κ με την μανα του.
επισης για οσους δεν ξερουν ειναι ναυτικος κ ο αντρας μου.

μεγαλωσε τον αντρα μου με τετοιο τροπο ωστε η μονη επαφη που ειχε με τον πατερα μου, ηταν καθαρα οικονομικοι λογοι. ο αντρας μου τοτε ηταν μικρος-ανωρημος να καταλαβει καποια πραγματα. αργοτερα καταλαβε αλλα δεν μπορουσε να κανει κ πολλα, ουτε κ θα τον τιμαγανε τα παντελονια που φοραει (θελω να πιστευω).
αργοτερα ο πεθερος μου ξαναπαντρευτηκε κ ηταν αδυνατο να το χωνεψει κ ο αντρας μου κ η μανα του.

οταν εφυγε ο πεθερος μου τον ρωτησε τον αντρα μου, αγορι μου με ποιον θελεις να καθησεις με εμενα η΄με την μανα σου?! κ φυσικα ο αντρας μου εκανε την επιλογη του ''τοτε''.

και ποσα ακομα μου ρχονται!!!

no doubt
19-04-11, 10:40
Αν είναι τόσο κακός άνθρωπος καλύτερα να μην έχετε σχέσεις ούτως ή άλλως ανεξάρτητα από το όνομα.
Επίσης δεν νομίζω ότι ο άνδρας σου θα χαλάσει τη σχέση με τη μάνα του γι'αυτό το λόγο.

rena_myst
19-04-11, 10:42
Μα ειναι δυνατον? Δηλαδη αν ακουσουν το ονομα τα αγαπανε περισσοτερο?
Πω,πω θεε μου τι εγωιστικο που ειναι να θελεις ντε και καλα να ακουσεις το ονομα σου απο το εγγονι..........αν ποτε με ακουσετε να λεω τετοια στο παιδακι μου αυριο μεθαυριο........μαστιγωστε μεεεεεε

LA LATINA
19-04-11, 10:46
τα φανταστηκα οτι θα εχουν γινει τετοια και για να λες και για τρικλοποδιες αλλα τοσα φανταζομαι καλη μου
εμεις δεν ειπαμε οτι ειναι καλη
πως εχει αξιωση τοτε να μπει το ονομα της?
και απειλει κιολας
παρολα αυτα που εγιναν ομως ο αντρας σου εχει επαφες μαζι της
αρα εκεινος θα αποφασισει και θα της το ανακοινωσει κιολας
εγω νομιζω οτι αυτο ειναι το σωστο
εσυ μεινε εξω απ αυτο

LA LATINA
19-04-11, 10:48
Πω,πω θεε μου τι εγωιστικο που ειναι να θελεις ντε και καλα να ακουσεις το ονομα σου απο το εγγονι..........αν ποτε με ακουσετε να λεω τετοια στο παιδακι μου αυριο μεθαυριο........μαστιγωστε μεεεεεε

κι ομως ετσι κανουνε
εμενα ο πατερας μου εχει πεθανει εδω και δεκα χρονια
κι ενω ο πεθερος εχει κι αλλο γιο ελευθερο
με τροπο με κατευθυναν κι εβαλα το ονομα του- που ειναι και ιδιο με το δικο μου
στο δευτερο εβαλα το μπαμπακα μου
και τωρα μια μερα τους ειπα ε βαλαμε το ονομα μην υποχρεωσετε και τον αλλο γιο ξανα να το βαλει και ειπαν "τι λες, αλλο ο ενας γιος, αλλο ο αλλος!"
και οι αλλοι που κανουν κορες τι ειναι???????? ηλιθιοι?????????

my_Kelly
19-04-11, 10:49
Αφού δεν θες να έχεις σχέσεις με την πεθερά σου και την αντιπαθείς έτσι κι αλλιώς, για ποιο λόγο προβληματίζεσαι? Βάλε στο παιδάκι σου το όνομα που σου αρέσει και τελείωσε το θέμα. Εκτός αν ο άντρας σου θέλει να μπει το όνομά της, οπότε εκεί ναι, έχεις πρόβλημα. Αν όμως ο άντρας σου συμφωνεί μαζί σου τότε ακόμα κι αν γίνει ο κακός χαμός μαζί της, μην χαλιέσαι. Έτσι κι αλλιώς αν το'χει στο αίμα της να τσακώνεται ακόμα κι αν κάνεις το χατήρι της από κάπου αλλού θα βρει να πιαστεί.

no doubt
19-04-11, 10:49
Το λες σαν να σου κάνει εντύπωση!
Αν όχι όλοι οι περισσότεροι παππούδες αυτό δεν κάνουν;

τζίνι ευτυχώς που ο άνδρας σου είναι με το μέρος σου αλλιώς θα είχατε μεταξύ σας παρεξηγήσεις.

tzini
19-04-11, 11:07
εννοειτε πως ουτε ο αντρας μου θελει το ονομα της μανας του.
αλλα αν επελθει ο κακος χαμος, απλα διερωταμαι για την ψυχολογικη κατασταση του αντρα μου.....οκ, εχει κανει καινουργια οικογενεια, αλλα δεν φυτρωσε, εχει γονεις, κ τα παιδια μας εχουν παπουδες. καταλαβατε τι θελω να πω?!
κ αν γινει ο κακος χαμος απ την πλευρα του αντρα μου, δυσκολα θα ξαναστρωσει. ποσο δε απο εμενα!

...και προσθεστε κ οτι την συντηρει ο αντρας μου. (την πεθερα)

tzini
19-04-11, 11:10
πραγματικα μου ρχετε να τη βρισω, αλλα κρατιεμαι με νυχια κ με δοντια!

το μοτο μου κ η υπογραφη μου (το οτι σπερνεις λογικα θα θεριζεις), απο αυτη της τη συμπεριφορα το αποκομισα.

tzini
19-04-11, 11:13
δηλ. φανταστειτε να μην ειχε ουτε τον πατερα του ουτε την μανα του στο γαμο μας.

φανταστειτε να μην εχει ουτε τον πατερα του, ουτε την μανα του στην βαφτιση στα διδυμα.

ψυχολογικος ευνουχισμος μου κανει εμενα.

rena_myst
19-04-11, 13:06
Το λες σαν να σου κάνει εντύπωση!
Αν όχι όλοι οι περισσότεροι παππούδες αυτό δεν κάνουν;

τζίνι ευτυχώς που ο άνδρας σου είναι με το μέρος σου αλλιώς θα είχατε μεταξύ σας παρεξηγήσεις.

Εχεις δικιο αλλα εμεις τα παιδια τους φταιμε γι'αυτο.Εγω το ξεκοψα απο την αρχη και ολα ηρθαν στα ισια τους.Καποια στιγμη αυτα πρεπει να αλλαξουν.Μη το ξεχασουμε οταν θα ερθει η σειρα μας να γινουμε παππουδες......:lol:

mirtoula4
19-04-11, 16:48
Εχεις δικιο αλλα εμεις τα παιδια τους φταιμε γι'αυτο.Εγω το ξεκοψα απο την αρχη και ολα ηρθαν στα ισια τους.Καποια στιγμη αυτα πρεπει να αλλαξουν.Μη το ξεχασουμε οταν θα ερθει η σειρα μας να γινουμε παππουδες......:lol:
Συμφωνώ!κ γω την κόρη μου την έβγαλα με ένα όνομα που μας άρεσε σ εμένα κ τον άντρα μου. Ούτε μαμά ούτε πεθερά. Αυτά τα κουλά που για χάρη τους έχουν σφαχτεί τόσες οικογένειες πρέπει να τελειώσουν επιτέλους

fairytale
19-04-11, 16:57
λοιπόν...
η πεθερά σου είναι άστα να πάνε και με άσχημο (κατά τη γνώμη σας) όνομα...
Απ'όσα έγραψες, κατάλαβα επίσης οτι και το όνομα της να βγάλετε πάλι κάτι θα βρει για να δημιουργήσει πρόβλημα....
Οπότε σκέψου.....θα σου άρεσε να βγάλεις το κοριτσάκι σου με ένα όνομα που κάθε φορά που θα το λες, θα σου έρχεται στο μυαλό η κακίστρω η πεθερά σου???????? δε νομίζω....
όσο για το να μην έρθει λόγω ονόματος....πίστεψε με καλύτερα....
εδώ ήρθε στο μαιευτήριο που γέννησες και μιλούσε για κηδεία....σκέψου τι μπορεί να κάνει αν έρθει μουτρωμένη στη βάπτιση!!!
μη σκας....
και εμείς κάναμε γάμο και βάπτιση μαζί και ο άντρας μου δεν είχε ούτε τον πατέρα του (λόγω υγείας), ούτε τη μητέρα του (λόγω βλακείας!)!
και τι έγινε??????????? απο το να ήταν παρούσα και με τα μούτρα μέχρι το πάτωμα, καλύτερα μακριά!
αυτοί χάνουν στην τελική....

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να μπεις στη διαδικασία ούτε να της εξηγήσεις ούτε να την αντιμετωπίσεις....
τυπώστε τα προσκλητήρια και φροντίστε να έχουν πάνω το όνομα του κάθε παιδιού...
απο εκεί και πέρα ας αποφασίσει η ίδια τι θα κάνει.....δικό της το πρόβλημα....
Η βάπτιση των παιδιών μας πρέπει να αποτελεί μέρα χαράς και όχι άγχους για το πως θα αντιδράσει ο καθένας!
κανόνισε τα όλα όπως θέλετε με τον άντρεα σου και οι υπόλοιποι ας αρκεστούν στο να μοιραστούν μαζί σας τη χαρά σας! αν δε μπορούν, δε φταίτε εσείς....

elen73
19-04-11, 18:30
Κοριτσια υπαρχουν και χειροτερα οπως το δικο μου θεματακι.Ο αντρας μου απαιτησε να βγουν τα ονοματα των γονιων του(εκεινοι βεβαιως δεν ανακατευτηκαν αλλα δεν ειπαν και οχι) τα οποια ονοματα εχει βγαλει και η κουνιαδα μου!!!Ομως δεν ειπα τιποτα γιατι δεν θα εβγαζα ακρη και δεν αντεχω γενικως τους καυγαδες.Και το αστειο ειναι οτι ολοι οι συγγενεις του μου ελεγαν και αυτο το παιδι ετσι θα το ονομασετε?Αφηστε τα .Αλλα και τι να κανεις να τσακωνεσαι και να στεναχωριεσαι?Να ειμαστε καλα εμεις και τα παιδακια μας μονο και τιποτε αλλο!!

tzini
20-04-11, 09:15
σιγη ιχθυος απο την πεθερα μεχρι τωρα. κενενα τφ απο το προηγ. σαββατο.:rolleyes:

μονο ενα ξωφαλτσο ντριν κ δεν μπορουσα να απαντησω.

sevoula
20-04-11, 09:42
ό,τι κ να έχει κάνει η πεθερά σου, είναι η μάνα του άντρα σου.
όπως εσύ αγαπάς τη μανούλα σου, από την οποία μπορεί να έχει πάράπονα ο άντρας σου, μικρά ή μεγάλα, έτσι κ ο άντρας σου αγαπά τη δική του μάνα, με τα ελαττώμτά της.
η θέση του άντρα σου ποιά είναι; τί θέλει; τον ρώτησες;
δεν είναι κ ό,τι καλύτερο να δίνεις ονόματα παππούδων στα 2 παιδιά κ στο 3ο να βγάζεις απ' έξω την πεθερά, όσο κ αν σε έχει πληγώσει.
δεν μιλώ καθόλου εκ του ασφαλούς. αντίθετα, πληγώθηκα πολύ από πεθερικά στο παρελθόν, αλλά όλα τα προβλήματα τα εστίαζα σε λάθος μεριά.
το πρόβλημα ξεκινάει από μέσα, από το ζευγάρι.
όσο τον σέβεσαι, να σε σέβεται κ το αντίστροφο.
θα ήθελες να βάλει στη θέση της τη μάνα σου ο άντρας σου; αυτό είναι δικό σου ζήτημα.
έτσι, κ για την πεθερά σου. ο άντρας σου πρέπει να της μιλήσει, αν κάτι πάει στραβά. όχι όμως να του πεις εσύ τί να πει, ούτε να του κατηγορείς τη μάνα του. εσύ θα χάσεις, εσείς φθείρεστε.
τα δικά μου πεθερικά δεν ήρθαν στη βάφτιση, δεν άφησαν τους προσκεκλημένους της μεριάς του άντρα μου να έρθουν στη βάφτιση.
ο άντρας μου ήταν για λύπηση, μόνος του. όμως έφταιγα κ εγώ, παρόλο που έδωσα πρώτο το όνομα της πεθεράς....
μερικές φορές οι γονείς συμπεριφέρονται σαν μωρά.
το παιδί μου, ό,τι σκανταλιές κι αν κάνει, το συγχωρώ, το αγαπάω, το χαϊδεύω. γιατί; για να μάθει να προχωρά, να μάθει ότι το αγαπάω όπως είναι.
έτσι κ οι γονείς μας. μέχρι ένα σημείο μας φρόντιζαν, μας συγχωρούσαν, μας χάιδευαν...
τώρα καλούμαστε εμείς να τους κανακέψουμε στα λάθη τους συγχωρώντας τους, να κάνουμε χώρο για τα λάθη τους. αλλιώς πώς αγαπάμε;
δεν αγαπάμε όποιον μας αγαπάει κ μας δίνει ό,τι θέλουμε. δεν κάνουμε αυτό με τα παιδιά μας. αγαπάμε χωρίς ανταπόδοση.
θέλει χώρο από τον εαυτό μας η όλη υπόθεση, δεν είναι καθόλου εύκολο.
σου εύχομαι ολόψυχα να είσαι καλά, να έχεις αγάπη με τον άντρα σου κ να χαίρεστε τα παιδάκια σας.
αν καταφέρεις να αγαπήσεις σαν μωρό σου την πεθερά σου, ορμώμενη από την αγάπη του άντρα σου... θα δεις θαύματα! δεν θα ξαναχρειαστεί να σπάσεις το κεφαλάκι σου για το τί να πεις, τί να κάνεις, τί εννοοουσε κλπ.

υ.γ. το Όλγα είναι πολύ όμορφο όνομα! κ τα ονόματα παίρνουν αξία μέσα από το χαρακτήρα που διαμορφώνουμε! είναι στο χέρι σας!

φιλικά, μια πρώην παθούσα!

sevoula
20-04-11, 09:43
πω πω σεντόνια γράφω ρε παιδί μου όταν αναφέρομαι σε πεθερικά...
συγνώμη παρασύρθηκα!

tzini
20-04-11, 11:22
δεν πειραζει σεβη, μια χαρα τα λες.
το ονομα ειναι το λιγοτερο. απλα μας εχει κανει τοσα πολλα μα τοσα πολλα που δεν μπορουν να ξεχαστουν με τιποτα (κ να απαιτει κι απο πανω?!)

πια παραδοση κ κουραφεξαλα, οταν η ιδια δεν ηθελε-αφηνε να ερθει ο πατερας του αντρα μου στο γαμο μας κ μας εκανε ψυχολογικο πολεμο?
οταν ενα τφ δεν σηκωσε ποτε να πει ενα ρημαδι χρονια πολλα στους γονεις μου? ενα τφ στην διαρκεια της πρωτης μου εγκυμοσυνης? μην επαναλαμβανομαι παλι.
μια απ τα ιδια ενιωθε (εν μερη) κ ο αντρας μου στο γαμο μας.
αυτο θελω να αποφυγω, την ψυχολογικη καταρακωση του αντρα μου.
κ ειναι κ ο ιδιος συμφωνος να μην δωσουμε (με την καμια) το ονομα της.
απλα προσπαθω να καταλαβω πως πρεπει εντελει να της φερθω, γιατι αυτη νομιζει οτι κανοντας τον καραγκιοζη εγω (για τον αντρα μου βασικα), μπορω να ανεχτω κ αλλα! κ παταει στο γεγονος οτι ο αντρας μου λογο δουλειας λειπει μεγαλο χρονικο διαστημα απο το σπιτι μας. που κανονικα θα επρεπε να καταλαβαινει γιατι κ ο δικος της αντρας την ιδια δουλεια εκανε. ασε που συνεχεια μου λεει οτι μοιαζουν σαν χαρακτηρες ο αντρας μου με τον πεθερο κ θα με παρατησει οπως εκανε ο δικος της αντρας!
δηλ. ελεος!

sevoula
20-04-11, 11:38
όσα περιγράφεις είναι παρόμοια με τα δικά μου επεισόδια.
κ θ έχεις περισσότερα στο σήριαλ, αν δεν αλλάξεις στάση, αν δεν το αντιμετωπίσεις όλο αυτό με αγάπη.
κοινή λέξη, ευκολα λέγεται, δύσκολα όμως βιώνεται.
αγαπάς τον άντρα σου; σε αγαπάει; τότε αυτός θα θέσει τα πράγματα στη σωστή τους βάση με τη μάνα του.
το όνομα είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σας απασχολεί.
απασχολώντας το μυαλό σου με αυτά, έχεις ήδη χάσει χρόνο κ ενέργεια από τα 3 παιδιά σου. το πέρασα αυτό.
κ μη μου πεις ότι δεν το καταλαβαίνουν ή οτι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
είναι σαν βάλτος αυτή η ιστορία με τα πεθερικά. σου το λέω εγώ που είχα βαλτώσει.κ ακόμα πονάνε οι πληγές, δεν ξεχνάς...
η σχέση σου θα γίνει μελένια. πρέπει, μπορείς να την αγαπήσεις για χάρη του άντρα σου σαν μωρό σου. εσύ να φερθείς σαν να είσαι μάνα της.
θα την τιμωρήσεις; θα την απομονώσεις; θα την μαλώσεις; θα της κάνεις την έξυπνη με ατάκες, με γκριμάτσες, με ... δεν τελειώνει ποτέ αυτό...

θα της δείξεις πόσο μπορεί να αγαπηθεί κ θα πάρεις αγάπη, που τώρα ούτε φαντάζεσαι.
για να μη σου πω πώς θα το δει αυτό ο άντρας σου.
αν πάλι, ο άντρας σου δεν θέλει να την βλέπει... είναι άλλο κεφάλαιο. με τη μάνα του αυτός πρέπει να λύνει τους λογαριασμούς του, τα του σπιτιού του, όχι εσύ! μην τον ακυρώνεις!
φιλιά τζίνι!

Anstef
20-04-11, 14:44
Λοιπον, το χω σκεφτει και γω αυτο,στην περιπτωση που κάνω κάποτε 3ο παιδί και αποφασισα τα παρακάτω:
ενα ονομα δικο σου...σύλια.
ενα ονομα του άντρα σου..αλέξανδρος
ειστε "πάτσι" που λένε!
Το τρίτο παιδάκι ένα άσχετο ονομα που να αρέσει και στους δυο σας!

tzini
20-04-11, 17:10
Λοιπον, το χω σκεφτει και γω αυτο,στην περιπτωση που κάνω κάποτε 3ο παιδί και αποφασισα τα παρακάτω:
ενα ονομα δικο σου...σύλια.
ενα ονομα του άντρα σου..αλέξανδρος
ειστε "πάτσι" που λένε!
Το τρίτο παιδάκι ένα άσχετο ονομα που να αρέσει και στους δυο σας!

ειναι μια πολυ καλη δικαιολογια αυτη.
αλλα η συγκεκριμενη εχει κολλησει με το αλεξανδρος+ολγα=love for ever να το πω?! εχει κολλημα απο τα βιωματα της.

θα της δείξεις πόσο μπορεί να αγαπηθεί κ θα πάρεις αγάπη, που τώρα ούτε φαντάζεσαι.
για να μη σου πω πώς θα το δει αυτό ο άντρας σου.
αν πάλι, ο άντρας σου δεν θέλει να την βλέπει... είναι άλλο κεφάλαιο. με τη μάνα του αυτός πρέπει να λύνει τους λογαριασμούς του, τα του σπιτιού του, όχι εσύ! μην τον ακυρώνεις!
φιλιά τζίνι!

το εχω κανει πολλακις. σε καυγαδες που ειχαν μεταξυ τους κ (δεν της αφηνε πολλα περιθωρια επικοινωνιας), εμπαινα στη μεση κ εσβηνα τη φωτια (δεν εφευγε η μποχα απο την καπνα ομως). εκανα αυτο που μου ελεγε η μανα μου: πετροβολα τον εχθρο με καρβελια!
μονο που η πεθερα το εξελαβε σαν αδυναμια του χαρακτηρα μου αυτο!
κ συνεχιζει ακαθεκτη κατα πως φενεται....

ΜΙΑ
20-04-11, 17:22
Λοιπον tzini μου, εγω αυτο που εχω να σου πω ( απο προσωπικη μου εμπειρια γιατι και εγω ειχα περιπου τα ιδια) θα κανεις αυτο που θες εσυ και με ολη την τεχνη σου θα το περασεις και στον αντρα σου!Εγω απλα εξηγησα σε ολους οτι το παιδι ειναι δικο μου (και του αντρα μου φυσικα)και θα του δωσω το ονομα που θελουμε εμεις. Οποιος απο την οικογενεια του διαφωνει (γιατι εγω ειχα θεμα και με τα αδερφια του, τα οποια ειναι ακομα ατεκνα) και θελει καποιο αλλο ονομα μπορει να κανει ενα παιδακι και να το πουνε οπως αυτοι νομιζουν. Για αυτο το παιδι ομως αποφασιζω εγω και ο αντρας μου. Δεν φταιω εγω που δεν ειναι ωραιο το ονομα του πεθερου μου. Και στο κατω κατω εγω δεν εχω πει ποτε και σε κανεναν τιποτα, παρολα οσα μου εχουν κανει(κακα), οσον αφορα το παιδι μας ομως, δεν προκειται να κανω πισω.Και να σου πω και κατι?Να το αγαπανε γιατι ειναι εγγονη τους και οχι γιατι εχει το ονομα τους. Θαρρος και τολμη χρειαζεται και να μην σε παρει απο κατω!

tzini
20-04-11, 17:33
ουτε ο αντρας μου θελει να δωσουμε το ονομα της μανας του.

ΜΙΑ
20-04-11, 17:37
Ακομα καλυτερα βρε κοριτσακι μου, εχεις και τον πιο σημαντικο συμμαχο μαζι σου. ΤΟΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ θα ελεγα!Τον αντρα σου. Εχω περασει παρα πολλα με αυτο το θεμα και ειλικρινα σε καταλαβαινω.

tzini
21-04-11, 09:32
με αφορμη το ποστ μιας φιλης διπλα στο καφε, ηθελα την γνωμη σας για το εξης.

να επικοινωνησω κρυφα με τον πεθερο? δεν εχει την παραμικρη ιδεα υπαρξης των εγγονιων του.

ειναι καμια κοπελα που γραφει στο φορουμ απο ανδρο? αλλα να μενει εκει η' να πηγαινει εν πασει περιπτωσει συχνα πικνα?
να μιλησουμε με πμ η' μαιλ. ειχα μιλησει με μια κοπελα, αλλα δεν ειχε πολλες επαφες με ανδρο.

ΜΙΑ
21-04-11, 09:52
Ναι καλο μου να το κανεις! Ισως και καλυτερα αν το εκανε ο αντρα σου?

tzini
21-04-11, 11:02
ΝΤΑΞΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ.
ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟ ΤΗΛ. Κ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΟΡΙΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!
ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΛΙΚΙΑΣ?!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΟΡΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
ΟΧΙ ΖΩΟ!
Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο Σ !!!!!!!!

παω να αλλαξω τα παπουτσια της συλιας.

ΜΙΑ
21-04-11, 11:03
Ψυχραιμια tzini, τι εγινε?

sesame
21-04-11, 11:25
Έχεις τρία παιδάκια.....βγάζεις στα δυο ονόματα δικών σας και αφήνεις την πεθερά σου απ΄έξω...το δικαιολογείς, αλλά η ουσία είναι ότι την αφήνεις απ' έξω...
Μέχρι το όνομα του πεθερού σου θα βγάλεις που από ότι κατάλαβα δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη του παιδιού....δεν ξέρω ποιος φταίει που δεν έχετε επαφές, αλλά ξέρω πως οι σχέσεις μάνας παιδιού, πατέρα παιδιού, φτιάχνονται ή διαλύονται από μόνες τους...η δικαιολογία ότι η μάνα έφταιγε που πατέρας και γιός δεν έχουν επαφή, είναι αυτό ακριβώς...δικαιολογία για να δικαιολογηθούν τα ασυγχώρητα...κι άντε να έφταιγε η μάνα....ο άντρας σου είναι ενήλικας εδώ και πολλά χρόνια και ο πατέρας του όχι μόνο επαφές δεν έχει μαζί του, αλλά έχει κι αντικαταστάτες......κι εσείς βγάζετε το όνομά του.....
Θέλω μόνο να σκεφτείς λίγο...πως θα νιώσει αυτή η γυναίκα όταν με τον τρόπο σας την αφήνετε απ' έξω...γιατί αυτό κάνετε...
Δε σας αρέσει το όνομα λες....δικαιολογία κι αυτό.....
Θα συμφωνούσα μόνο αν κανένα παιδί δεν έπαιρνε όνομα από το συγγενικό περιβάλον.....το να παίρνουν όμως τα δυο και να αφήνεις μια μάνα απ' έξω....δεν είναι και το καλύτερο.......ένα όνομα είναι.....
Πως θα ένιωθες εσύ, αν τα παιδιά σου μεθαύριο σου έκαναν το ίδιο?
Όσο και να μη σε νοιάζει για το όνομα, αυτή τη χοντράδα να "τιμηθούν" κάποιοι και να σε παρακάμψουν εσένα, δε θα την χώνευες με τίποτα.......
Έχεις γιο.....μεθαύριο κάποια άλλη γυναίκα θα του "περνάει" ότι θέλει όπως ειπώθηκε παραπάνω.....δεν τα γράφω όλα αυτά για αντιπαράθεση....τροφή για σκέψη δίνω...

LA LATINA
21-04-11, 12:03
τι εγινε ρε τζινακι?

ΜΙΑ
21-04-11, 12:18
Έχεις τρία παιδάκια.....βγάζεις στα δυο ονόματα δικών σας και αφήνεις την πεθερά σου απ΄έξω...το δικαιολογείς, αλλά η ουσία είναι ότι την αφήνεις απ' έξω...
Μέχρι το όνομα του πεθερού σου θα βγάλεις που από ότι κατάλαβα δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη του παιδιού....δεν ξέρω ποιος φταίει που δεν έχετε επαφές, αλλά ξέρω πως οι σχέσεις μάνας παιδιού, πατέρα παιδιού, φτιάχνονται ή διαλύονται από μόνες τους...η δικαιολογία ότι η μάνα έφταιγε που πατέρας και γιός δεν έχουν επαφή, είναι αυτό ακριβώς...δικαιολογία για να δικαιολογηθούν τα ασυγχώρητα...κι άντε να έφταιγε η μάνα....ο άντρας σου είναι ενήλικας εδώ και πολλά χρόνια και ο πατέρας του όχι μόνο επαφές δεν έχει μαζί του, αλλά έχει κι αντικαταστάτες......κι εσείς βγάζετε το όνομά του.....
Θέλω μόνο να σκεφτείς λίγο...πως θα νιώσει αυτή η γυναίκα όταν με τον τρόπο σας την αφήνετε απ' έξω...γιατί αυτό κάνετε...
Θα συμφωνούσα μόνο αν κανένα παιδί δεν έπαιρνε όνομα από το συγγενικό περιβάλον.....το να παίρνουν όμως τα δυο και να αφήνεις μια μάνα απ' έξω....δεν είναι και το καλύτερο.......ένα όνομα είναι.....
Όσο και να μη σε νοιάζει για το όνομα, αυτή τη χοντράδα να "τιμηθούν" κάποιοι και να σε παρακάμψουν εσένα, δε θα την χώνευες με τίποτα.......
Έχεις γιο.....μεθαύριο κάποια άλλη γυναίκα θα του "περνάει" ότι θέλει όπως ειπώθηκε παραπάνω.....δεν τα γράφω όλα αυτά για αντιπαράθεση....τροφή για σκέψη δίνω...
Συγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω καθολου!Ο καθε ανθρωπος πρεπει να υπευθυνος για τις πραξεις του. Δεν μπορουν να συνχωρουνται ολα σε αυτην την ζωη!Πρεπει να σεβομαστε τις επιλογες των αλλων, ειδικα οταν προκειται για τα παιδια μας. Οποτε οι μαμαδες μας και οι πεθερες μας πρεπει να σεβονται τις επιλογες μας οποιες και να ειναι αυτες, ειτε αφορουν το ονομα των παιδιων μας ειτε αφορουν την ανατροφη τους.

sesame
21-04-11, 13:25
Συγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω καθολου!Ο καθε ανθρωπος πρεπει να υπευθυνος για τις πραξεις του. Δεν μπορουν να συνχωρουνται ολα σε αυτην την ζωη!Πρεπει να σεβομαστε τις επιλογες των αλλων, ειδικα οταν προκειται για τα παιδια μας. Οποτε οι μαμαδες μας και οι πεθερες μας πρεπει να σεβονται τις επιλογες μας οποιες και να ειναι αυτες, ειτε αφορουν το ονομα των παιδιων μας ειτε αφορουν την ανατροφη τους.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....
Εδώ έχουμε τρία παιδιά, δυο ονόματα από το περιβάλον κι ένα "ότι μας αρέσει"....θεωρείς ότι αυτό είναι δίκαιο?
Πάρε απόσταση από όλα και σκέψου αν αυτό δε σημαίνει απλά τον αποκλεισμό αυτού του ατόμου.....εκτός αν αυτό είναι το ζητούμενο....εκεί πάω πάσο!

Μαρια2010
21-04-11, 14:05
Έχεις γιο.....μεθαύριο κάποια άλλη γυναίκα θα του "περνάει" ότι θέλει όπως ειπώθηκε παραπάνω.....δεν τα γράφω όλα αυτά για αντιπαράθεση....τροφή για σκέψη δίνω... Σορυ αλλα αν διαβασεις παραπανω θα δεις πως αυτη η γυναικα της δημιουργει πολλα προβληματα,αγχος,νευρα κλπ αυτα ειναι συναισθηματα που της δημιουργει αυτη η γυναικα πως μπορεις να δωσεις το ονομα της στο παιδι σου,δεν ειναι θεμα αν σου αρεσει η οχι αλλα οταν ονομαζεις το παιδακι σου θελεις και να αισθανεσαι χαρα με το ονομα οχι να βγαλει το παιδι ενα ονομα το οποιο θυμιζει μια γυναικα που της εχει κανει τοσα πολλα και κακα σου βγαινει ενας αρνητισμος αυτοματα,επισης μανα ειναι εκεινη που αγαπαει το παιδι της με ολα του τα ελατωματα και το στηριζει σε ολες τις αποφασεις του,οχι να του λεει αν δεν βαλεις το ονομα μου θα κανω φασαρια,πλακα μου κανεις σιγουρα αν ειναι ετσι οι μανες τοτε παω πασο....οσο για αυτο που λες πως αν καποια γυναικα μεθαυριο περναει οτι θελει στο γιο της τοτε θα σου πω οτι αν γινει ιδια με την πεθερα της τοτε καλα και θα της κανει,ειπαμε σεβασμος,αγαπη κλπ αλλα δεν γινεται να ισοπεδωνεσαι εσυ σαν ανθρωπος για να μην στεναχωρεις καποιους,πρεπει να σε σεβονται και ο σεβασμος κερδιζεται δεν απαιτητε,η αγαπη κερδιζεται δεν απαιτητε.Εγω παντως εχω να πω ενα πραγμα στην ΤΖΙΝΙ μπραβο σου κοριτσι μου που αντιδρας ετσι δηλ που θες ο αντρας σου να εχει τη μανα του στη βαφτιση και που δεν θεςνα χαλασουν οι σχεσεις τους,μετα απο αυτα που σου εκανε μονο μπραβο μπορω να πω που εχεις ανθρωπινα συναισθηματα.Να κοιταξεις να ηρεμησεις και να εισαι εσυ καλα με τον αντρα σου και την οικογενεια σου,ευτυχως που ο αντρας σου σε καταλαβαινει,να σου ζησουν και ελπιζω να παρεις μια σωστη αποφαση;);)

kiriaki76
21-04-11, 14:14
γιατι πρεπει ντε και καλα να βαλουν το ονομα της πεθερασ.μαμας .πεθερου.μπαμπα!!
αμαν πια με αυτο το κολημα εδω στην ελλαδα!!! δηλ.σε αλλες χωρεςπου βαζουν ασχετα ονοματα,δεν αγαπαν τους γονεις????????ξεκοληστε με αυτην την νοοτροπια!!
και εγω ασχετα ονοματα εβαλα...δεν συμενει οτ δεν αγαπαω κανεναν....πχ.οα πατερας μου εχει πεθανει...δεν εβαλα τοονομα του,ε και,τον αγαπαω λιγοτερο????

pashalitsa
21-04-11, 14:41
Tzini, άκου να δεις τί θα κάνεις! Θα καλέσεις τον πεθερό, οπότε η πεθερά δεν θα έρθει και θα ησυχάσεις!!!! Χαχαχαχαχα!

Όταν βρω χρόνο θα σου στείλω π.μ.

Τώρα σοβαρά, τί έγινε;;;;;

agapoulini
21-04-11, 15:25
οι πεθερες ειναι μαστιγα!!!! ελπιζω να μη γινω ετσι!! φτου φτου φτου!!!!

ΜΙΑ
21-04-11, 15:55
γιατι πρεπει ντε και καλα να βαλουν το ονομα της πεθερασ.μαμας .πεθερου.μπαμπα!!
αμαν πια με αυτο το κολημα εδω στην ελλαδα!!! δηλ.σε αλλες χωρεςπου βαζουν ασχετα ονοματα,δεν αγαπαν τους γονεις????????ξεκοληστε με αυτην την νοοτροπια!!
και εγω ασχετα ονοματα εβαλα...δεν συμενει οτ δεν αγαπαω κανεναν....πχ.οα πατερας μου εχει πεθανει...δεν εβαλα τοονομα του,ε και,τον αγαπαω λιγοτερο????
Πες τα Χρυσοστομε!!!

tzini
21-04-11, 17:41
einai η 2η φορα που τα γραφω κ με πιανουν τα διαολια μου!

με πηραν το πρωι με τη σειρα, η κα αννα( η πεθερα της νονας της μικρης που ηρθαν μαζι προχτες), η νονα του αντρα μου κ μια ασχετη φιλη της πεθερας μου (αλλα κοινη γνωστη μας)
κ μου ειπαν οτι η ολγα της πειρε τφ κ δηλωσε τα εξης:

1. οτι αν δεν βγαλουμε το ονομα της, δεν θα μας δωσει ποτε το πατρικο σπιτι (του αντρα μου). χεστηκε η φοραδα στο σαλονι δηλ. κ εγεννετο η ζημια! σπιτι δοξα τον θεο εχουμε. οτι θα ψ(ο)ηφισει (αμην!) υπερ στην επομενη γενικη συνελευση, για νεο βαψιμο της πολυκατοικιας( τα λεφτα τα δινει ο χαζμπανδ μου εννοειτε), για αλλαγη στους εξωτερικους σωληνες υδρευσης για το ποτισμα των ανθων-θαμνων-δεντρων στον κηπο, για συνδεση (και παρελκομενα) με φυσικο αεριους!
(για την ιστορια, καποτε οταν παντρευομασταν, ψηφισε υπερ για διαφορα χοντρα κοινοχρηστα εξοδα κ οταν ο αντρας μου της ειπε, πες να τα κανουνε του χρονου παντρευομαι, του ειπε οτι θα πει στους ιδιοκτητες ενοικους να μας κανουν δικαστικα μετρα - με απωτερο σκοπο να ενοχλησουν τον πατερα του αντρα μου, που ειναι κ ο κυριος ιδιοκτητης του σπιτιου)
2. οτι θα παρει τφ στην εταιρεια που δουλευει ο χαζμπανντ κ θα τους πει οτι δεν της βγαζει το ονομα! (παλιοτερα ειχε ενοχλησει την προηγουμενη εταιρεια που δουλευε ο αντρας μου, γιατι επειδη παντρυτηκε λεει δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να την περνει κ καθε εβδομαδα τφ το γαϊδουρι- με ειχε παρει η ποπη τφ κ ειχε λυθει στα γελια, καλη της ωρα οπου κ να ναι)
3. οτι θα παρει του γονεις μου τφ να τους βρισει που δεν μου αλλαζουν γνωμη!

κ σε εμενα λεξη δια την τζιμινιερα-φυστικιερα-μπαγιαντιερα-ζαρντινιερα-ταμπακιερα!
δεν καταλαβα καλα τι ειμαι κανενα 14χρονο, που εχει αναλαβει την κηδεμονεια μου (μη δεμονιστω χειροτερα!)κ εν αγνοια μου κι ολας?
ποιος της εδωσε αυτο το δικαιωμα? εγω που κανω τον μαλαπερδα τοοοοοσο καιρο κ δεν μιλαω! ουτε σε αυτην (ουτε κ γκαζωνω τον αντρα μου!)

κ την πηρα τφ λοιποοοοοον!
χωρις υφος, της ειπα καλημερα (κακιστη ψυχρη κ αναποδη κ η τελευταια σου ευχομαι, απο μεσα μου)
κ αν με ηθελε κατι της προαλλες που με πηρε τφ.
κ αρχισε να χτυπιεται κ να ωριεται οτι δεν κανω καλα που οταν κανω μπανιο τα παιδια δεν απανταω στα τφ, κ οτι μπορει να εχει παθει κατι κακο (κακο σκυλι ψωφο δεν εχει δυστυχως)
ε δεν το καταλαβα! να εκθεσω τα μωρα μου σε κινδυνο, ενω της εχω πει επανειλλημενα οτι δεν μπορω να απανταω τφ απ τις 8κ το απογευμα, μεχρι τις 10 το βραδυ, κ ολος τυχαιως ολο τοτε περνει!!!)

(χτυπαγε κ το κινητο μου κ ακουγα οταν μιλαγα με την χαμενη ενα μπιπ μπιπ μεσα στη γραμμη μας απ το σταθερο)
και ηταν ο καπταν παλ.... crew manager της εταιριας που δουλευει ο αντρας μου. κ με ρωτησε αν οντως υπαρχει λογος να ενοχλησει τον ν.... ωστε να επικοινωνησει με την μανα του η' αν ειναι μια απ τα παλια γνωστα!( γιατι την ξεραν -ευτυχως-απο παλια τι καπνο φουμαρει)

ξαναμιλαω στη βλαμενη κ επειδη φωναζε ακομα, την εκοψα μαχαιρι με την δικη μου φωναρα κ της ειπα αν εχει καποιο προβλημα να το συζηταει πρωτα με εμενα κ τον ν... κ οχι με χιλιους 2 αλλους ανθρωπους!
κ οτι επειδη ο σεβασμος δεν εχει να κανει ουτε με το ηλικιακο κομματι, ουτε με τον βαθμο της συγγενιας(τελικα), ουτε με την ιδιοτητα, να μην ξαναπαρει τφ κ ουτε να διανοηθει να περασει απο εδω!
κ ανεβηκα κ πανω στους δικους μου κ βρηκα αναπαντητη απ το σπιτι της!

δηλ. προσπαθησα με χιλιους 2 τροπους να την καταλαβω (την συμπεριφορα της) απο τη δικη της τη μερια, αλλα βλεπω οτι αυτη επειδη η δικη της η ζωη δεν πηγε καλα, επιθυμει το ιδιο κ για του αλλους κ για το ιδιο της το παιδι κατ επεκταση.

δεν ξερω το βλεπω λαθος εγω?! καμια ψυχολογος να μου πει?!
δηλ. αυτη ζηλευει κ εχθρευεται που λενε!
το ονομα ειναι φυσικα το τελευταιο πραγμα που (μας) με νοιαζει!

ουφ τα ειπα κ ξεθυμανα.
(ξυπναω τα μωρα σε λιγο)

tzini
21-04-11, 17:47
μη γελατε ειναι πραγματικοτητα!
ουτε στις εφτα θανασιμες τετοια πραγματα.

κ ειναι σοβαροτατο θεμα (για εμας) εντελει.

ΜΙΑ
21-04-11, 20:45
Δειξε ψυχραιμια τζινακι μου. Οσο για τις εφτα θανασημες πεθερες (ολα αυτα τα επεισοδια απο την ζωη ειναι βγαλμενα) μια εχεις εσυ, μια εχω εγω και τις αλλες πεντε?Σιγουρα καποιες κοπελες θα λενε τωρα...και εγω εχω μια!Δεν θα βγαλεις ακρη ποτε!Εγω προσπαθω να μην δινω σημασια σε αυτα που ερχονται στα αυτια μου, γιατι αν εδινα μαλλον θα ημουν στον Κορυδαλλο τωρα!!!

dumbo
21-04-11, 23:14

Έλα μου ντε...
Η πεθερά μου είχε δηλώσει όταν μάθαμε το φύλο του μωρού, πως δεν την νοιάζει να βγάλουμε το όνομά της, παρά να διαλέξουμε ένα όνομα που να μας αρέσει.. (έτσι έκανε κι εκείνη στα παιδιά της)
Όταν της ανακοινώσαμε το όνομα της μικρής (που ήταν ιδέα του άντρα μου, ευτυχώς για να μην λέει) μας απάντησε "ααα, όχι, εμένα δεν μου αρέσει" :shock: και άρχισε να μας προτείνει άλλα ονόματα.. που της αρέσουν!!
Και ποιός σε ρώτησε καλή μου πεθερούλα? Ποιός? :twisted:

melina_m
21-04-11, 23:51
Το ότι της απαντάς και την παίρνεις τηλέφωνο της δίνεις πολύ μεγάλη αξία .
Εσύ εχεις τους γονεις σου να κοιτάς , τον άντρα σου και τα παιδάκια σου , οι υπόλοιποι δεν ειναι δική σου οικογένεια , είναι η οικογένεια του ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ .

επομενώς εσύ σταμάτα να την παίρνεις τηλέφωνο να της απαντάς και να της συνεχίζεις αυτό το ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ που η ίδια παίζει .

ΕΑΝ σου πει οτιδήποτε απλά δεν απαντάς.
και φυσικά δεν δίνεις και σημασία στα όσα λέει ......

ΑΣΕ τον άντρα σου να έχει αυτος τις οποιες σχέσεις έχει με την μητέρα του .
εσύ σταμάτα να την κατηγορείς και να μην την αναφέρεις ποτέ στον άντρα σου ....
Κοιτα να είσαι ευτυχισμένη με την οικογένεια σου και ο καθένας ας ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΊ τους γονεις του .

Τα ονόματα αφορούν ΜΟΝΟ το ζευγάρι όλοι οι άλλοι είναι από έξω !!!!!!
Βάλτους λοιπόν έξω και άσε τους να λενε οτι θέλουν ολοι καταλαβαίνουν το ΘΕΜΑ της πεθερας σου μην πέφτεις στο επίπεδό της .

Και εάν συνεχίζει να σου λέει πράγματα της λες οτι το τάδε είναι ο γιος σου μίλα μαζί του με εσένα δεν έχει να πει τιποτε .
γιατί αλλιώς θα τα πει σε εσένα και αλλιώς στον γιο της ......

marinaki181
22-04-11, 00:21
για να πω την αλήθεια, έχω μπερδευτεί με την όλη ιστορία σου.

όπως είπε μία κοπέλα παραπάνω, θέλετε να βγάλετε το όνομα του πεθερού με τον οποίο δεν έχετε καμία σχέση, και ούτε καν ξέρει ότι έχει εγγόνια?

δεν θέλετε όμως την πεθερά γιατί σας έχει κάνει... τι ακριβώς?
όλα αυτά τα περιστατικά που γράφεις παιδιάστικα μου ακούγονται. Η Σεβούλα τα έγραψε πολύ ωραία

μήπως την έχετε απομονώσει και προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή σας?
για να φτάνει σε σημείο να παίρνει στην εταιρεία του άντρας σου, αναρωτιέμαι σε τι επίπεδο επικοινωνίας είναι με τον γιο της.

Προσπαθήστε νε τη "βάλετε" λίγο στη ζωή σας, ή τουλάχιστον αφήστε τη να το νομίζει αυτό
να νιώθει και αυτή μέλος της οικογένειας σας
και να δείς ότι τα πράγματα θα στρώσουν

tzini
22-04-11, 00:39
ο αντρας μου, λιγο πριν παντρευτουμε καταλαβε τι εχει συμβει στη ζωη του. κ φυσικα αγαπαει τον πατερα του. αλλιως δεν θα χτυπιοταν σαν χταποδι (αρχικα) να ειναι κ ο πατερας του στο γαμο.
απλα εβαλε το δαχτυλακι της παλι η πεθερα μου κ του θυμησε τα αποτελεσματα των πραξεων του (του πεθερου μου δηλ. οταν αποφασισε ο ανθρωπος οτι δεν παει αλλο)... κ πηρε παλι λαθος στροφες το μυαλο του (οπως τοτε)
κ ειναι επιθυμια του αντρα μου να βγαλει το ονομα του πατερα του! κ φυσικα ειναι σεβαστη.

(εσεις ευκολα θα περνατε καποιον τφ, αν του ειχατε αφησει το προσκλητηριο του γαμου σας, κατω απ την πορτα της εισοδου της πολυκατοικιας, ενα βραδυ μολις πριν τον γαμο?!..... + πολλα αλλα και απ τις 2 πλευρες)

φαυλος κυκλος! δυστυχως!

την εβαλα στον παγο την πεθερα κ ο αντρας μου δεν εχει ιδεα (ακομα).

pashalitsa
22-04-11, 12:16
Κοριτσάκι άκου να δεις! Θα συμφωνήσω με μια κοπέλα παραπάνω. Μην βγάζεις ΕΣΥ το φίδι από την τρύπα. Άσε τον άντρα σου να το βγάλει! Θα της απαντάς και θα μιλάς μαζί της για τα τυπικά. Για τα υπόλοιπα θα παραπέμπεις στον άντρα σου; Εκείνος μιλάει κανονικά μαζί της; Και για το όνομα του παιδιού και για ό,τι άλλο, θα λες "με το γιο σας να μιλάτε για αυτά". Αλλιώς ό, τι και να πεις θα μεταφερθεί αλλιώς. Και μετά θα τραβάς τα μαλλιά σου με αυτά που θα ακούσεις ότι δήθεν είπες...

Α, και που είσαι, πάρε και τηλέφωνο τον πεθερό! Έχει και αυτός δικαιώματα να βλέπει τα εγγόνια του και προφανώς θα είναι πολύ πληγωμένος... Τί να το κάνει το όνομα αν δεν βλέπει τα εγγόνια του;;;
Και αν είναι αρχικά επιθετικός του τύπου "τώρα με θυμηθήκατε εμένα"κλπ πες ότι ως τώρα δεν μίλαγες αλλά ότι τώρα αποφάσισες προσωπικά να πάρεις πρωτοβουλία... Ο άντρας σου πως θα το πάρει αν κάνεις κάτι τέτοιο;;;

tzini
22-04-11, 14:02
Α, και που είσαι, πάρε και τηλέφωνο τον πεθερό! Έχει και αυτός δικαιώματα να βλέπει τα εγγόνια του και προφανώς θα είναι πολύ πληγωμένος... Τί να το κάνει το όνομα αν δεν βλέπει τα εγγόνια του;;;
Και αν είναι αρχικά επιθετικός του τύπου "τώρα με θυμηθήκατε εμένα"κλπ πες ότι ως τώρα δεν μίλαγες αλλά ότι τώρα αποφάσισες προσωπικά να πάρεις πρωτοβουλία... Ο άντρας σου πως θα το πάρει αν κάνεις κάτι τέτοιο;;;

θα δειξει!
λογικα θα νιωσει κ ανακουφιση.

sfinaki
11-12-13, 13:56
Καλησπέρα κορίτσια μου!! πριν περιπου 2 μηνες γέννησα τον μικρούλι μου κ όλα καλα μέχρι που αποφάσισε η πέθερα μου πως η παρουσία τησ μου είναι απαραίτητη κάθε μέρα!!! κ δε φτάνει μόνο αυτο, έρχεται στις 4 το μεσημέρι-καθε μέρα- εκείνη την ώρα εγω προσπαθω να κοιμηθω,γιατι συνηθως κοιμαται κ το μωρο,βαραει τα κουδουνια, ανοιγω αναμμαλιασμενη, α κοιμοσουν μου λεει. ναι τησ απανταω...τετοια ωρα κοιμαμαι. μπαινει μέσα, αρχιζει κ πειραζει το μωρο το οποιο ξυπναει κ αρχιζει να κλαιει κ αφου πει ολα τα δικα της, βγαλε το σκουφακι, βαλε αλλη φορμουλα, δωσε παραπανω γαλα,μην ακουσ τοσο το παιδιατρο φευγει μετα απο κανενα 2 ωρο.κ τα νευρα μου ειναι σαν τα χριστουγεννιατικα λαμπακια. ερχεται ο συζυγος κ τα ακουει αυτος. μετα απο μερικες μερες της ειπα ξεκαθαρα να ερχεται μετα τις 6. κ η απαντηση της ηταν - τετοια ωρα μπορω,τετοια ωρα ερχομαι. εντωμεταξυ ουτε δουλευει ουτε τιποτ απλα επειδη τρωνε ,μεσημεριανο στη 1, το 4 γι'αυτην ειναι απογευμα. κ προχθες που της το ξαναειπα λιγο πιο έντονα μου λεει ''να μην ξαναρθω αν ειναι'' αμην κ ποτε ειπα απο μεσα μου. ο αντρας μου της τα εψαλε για τα καλα αλλα δε βλεπω να αλλαζουν κ πολλά. οσο για το τηλεφωνο δε ξερει τι θα πει. αυτα...θα της τα πω καμμια ωρα χυμα κ θα χαλασουμε τις σχεσεις μας.

lelaki1980
11-12-13, 14:45
απλα και κοφτα με σοβαρο υφος της λες τα παρακατω!μαμα επειδη ειμαι κουρασμενη απο το μωρο προσπαθω και εγω στην αρχη τουλαχιστον να κοιμαμαι οποτε κοιμαται το μωρο γιατι εχω και τα βραδυνα ξυπνηματα και δεν αντεχω!εχω διαπιστωσει οτι αυτη η ωρα με βολευει κατα πολυ γιατι και ο αντρας μου δεν ειναι εδω και το μωρο κοιμαται εκεινη την ωρα οποτε γιατι οχι και εγω!να ερχεσε οποια αλλη ωρα θελεις εννοειτε απλα για εμενα αυτο το διωρο ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ελα το πρωι ελα το απογευμα ελα οποτε θες αλιμονο απλα σεβασου το γεγονος οτι ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!

ο αντρας σου πολυ καλα εκανε και της τα εψαλε αλλα εσυ συγκρατησου γιατι πολυ απλα δεν νομιζω οτι μπορεις να μιλησεις οπως μπορει να μιλησεις στην μαμα σου πχ (τουλαχιστον στην δικια μου τη μαμα της μιλαω πιο εντονα)ασε τον αντρα σου να το λυσει.σε καμια περιπτωση μη την κανεις να νιωσει ανεπιθυμητη!εεε δεν νομιζω μετα απο αυτο να συνεχισει να σου χτυπαει το κουδουνι στις 4......αυτο τοτε σημαινει οτι πολυ απλα σε εχει χεσμενη και επισης το αλλο που δεν καταλαβα ειναι γιατι ξυπναει το μωρο???απαραδεκτο!πιο πολυ θα με πειραζε αυτο παρα το αλλο!!ειναι απλα ανεπιτρεπτο! να μας ενημερωνεις τι γινετε ε?? αντε καλη επιτυχια!!

ekavi_
11-12-13, 14:50
μετα απο μερικες μερες της ειπα ξεκαθαρα να ερχεται μετα τις 6. κ η απαντηση της ηταν - τετοια ωρα μπορω,τετοια ωρα ερχομαι.

Λοιπόν, απλά πράγματα.
Ξαναπέστο, παρακαλώ να έρχεστε πριν τις 2 και μετά τις 6. Αν σου ξαναπεί τέτοια ώρα μπορώ, την επόμενη φορά απλώς μην της ανοίξεις και άστην να χτυπάει τα κουδούνια. Και όταν θα αρχίσει τις γκρίνιες, πες δεν μπορούσα να ανοίξω, έκανα αφρόλουτρο (ή κοιμόμουν). Σας έχω πει να μην έρχεστε τέτοια ώρα. Αν δεν μπορείτε άλλη ώρα, ελάτε το ΣΚ.

novak
11-12-13, 16:19
Συμφωνώ με ekavi. Ευγενικά πάντα, ξαναπές της το χωρίς να της αφήσεις περιθώριο ("μπορεί να κοιμάμαι πολύ βαθιά και να μην ακούσω το κουδούνι!").

Α, και που'σαι, κάτι μου λέει ότι μια χαρά θα προσαρμοστεί και θα έρχεται την ώρα που σε βολεύει. Τις μαγκιές "να μην ξανάρθω αν είναι" τις ακούω βερεσέ! Κάτι τέτοιες ζούν και αναπνέουν ακριβώς για να έρθουν οπωσδήποτε προκειμένου να επέμβουν, να σχολιάσουν και να ανακατώσουν!

Στη θέση σου θα με ενοχλούσε πιο πολύ αυτό το μπίρι-μπίρι σχολίων και παρεμβάσεων...Προσπάθησε να την αγνοείς πλήρως, μην της επιτρέπεις να σου ανάβει τα λαμπάκια, δες την ως γραφική...Και μην μαλώνεις με το σύζυγο για χάρη της!

Υπάρχει περίπτωση να αξιοποιήσεις το ότι ήρθε για να κρατήσει λιγάκι το μωρό, να κοιμηθείς ή να κάνεις ένα μπάνιο πιο χαλαρή, ή να σου κάνει καμιά ψιλοδουλίτσα; Ή δεν είναι άτομο να του εμπιστευτείς το μωρό ούτε όταν είσαι κι η ίδια στο σπίτι; (Εγώ έτσι την παλεψα το πρώτο δίμηνο που ερχόταν η δική μου: όλο σχόλια και κουβέντες, αλλά την αξιοποίησα με αυτόν τον τρόπο - βέβαια δεν είχα θέμα εμπιστοσύνης, ήταν πολύ προσεκτική και πεντακάθαρη - και μου το πρότεινε κι η ίδια να με βοηθήσει σε διάφορα).

maela
12-12-13, 10:01
Λοιπόν, απλά πράγματα.
Ξαναπέστο, παρακαλώ να έρχεστε πριν τις 2 και μετά τις 6. Αν σου ξαναπεί τέτοια ώρα μπορώ, την επόμενη φορά απλώς μην της ανοίξεις και άστην να χτυπάει τα κουδούνια. Και όταν θα αρχίσει τις γκρίνιες, πες δεν μπορούσα να ανοίξω, έκανα αφρόλουτρο (ή κοιμόμουν). Σας έχω πει να μην έρχεστε τέτοια ώρα. Αν δεν μπορείτε άλλη ώρα, ελάτε το ΣΚ.
χιιχιχιχ σατανικη σκεψη η πεθερα να χτυπαει τα κουδουνια και η νυφη να κανει αφρολουτρα χαχαχχ!Νομιζω παντως οτι δεν ειναι τοσο καλη ιδεα αυτη.Φυσικα να της το ξαναπει η κοπελα και αν δεν καταλαβαινει μολις ερθει παλι η πεθερα μεσημερι να της πει "αχ ωραια.. αναλαμβανεις πεθερουλα μου γλυκια.. εγω παω να κοιμηθω μια που ηρθες".Κλεινεις και την πορτα του δωματιου σου και χααλαρωσε.Μανα ειναι και αυτη.. θα το προσεχει οσο μπορει το μωρο σου.Και μετα αμα λαχει καντης και μια παρατηρηση οτι δεν επρεπε να βαλει αυτο το φορμακι και δεν το ταισε οσο επρεπε."νηστικο το αφησες πεθερουλα το εγγοναακι σου???αακαρδη!!!"
Για να δουμε.. θα ξαναρθει εκεινη την ωρα??

ekavi_
12-12-13, 10:17
χιιχιχιχ σατανικη σκεψη η πεθερα να χτυπαει τα κουδουνια και η νυφη να κανει αφρολουτρα χαχαχχ!Νομιζω παντως οτι δεν ειναι τοσο καλη ιδεα αυτη.Φυσικα να της το ξαναπει η κοπελα και αν δεν καταλαβαινει μολις ερθει παλι η πεθερα μεσημερι να της πει "αχ ωραια.. αναλαμβανεις πεθερουλα μου γλυκια.. εγω παω να κοιμηθω μια που ηρθες".Κλεινεις και την πορτα του δωματιου σου και χααλαρωσε.Μανα ειναι και αυτη.. θα το προσεχει οσο μπορει το μωρο σου.Και μετα αμα λαχει καντης και μια παρατηρηση οτι δεν επρεπε να βαλει αυτο το φορμακι και δεν το ταισε οσο επρεπε."νηστικο το αφησες πεθερουλα το εγγοναακι σου???αακαρδη!!!"
Για να δουμε.. θα ξαναρθει εκεινη την ωρα??

Κοίτα, αν όντως της το είπε ευθέως να μην έρχεται στις 4 το μεσημέρι γιατί εκείνη την ώρα κοιμάται-ξεκουράζεται και η απάντηση ήταν "εγώ τότε μπορώ" και αυτό μάλιστα σε καθημερινή βάση, εγώ έτσι θα φερόμουν μετά... Δεν σε σέβεται κανείς όσο σκύβεις το κεφάλι (αυτό αφορά γενικώς τους ανθρώπους και όχι μόνο τις πεθερές). Δεν θα της έκανα τη χάρη να αποφασίζει με το έτσι θέλω πότε θα έρχεται σπίτι μου.

Ειρηνη Μ
12-12-13, 13:12
Κατέβασε τον διακόπτη του κουδουνιού στις 4
Ξανανέβασέ τον στις 6

maela
14-12-13, 07:21
Κοίτα, αν όντως της το είπε ευθέως να μην έρχεται στις 4 το μεσημέρι γιατί εκείνη την ώρα κοιμάται-ξεκουράζεται και η απάντηση ήταν "εγώ τότε μπορώ" και αυτό μάλιστα σε καθημερινή βάση, εγώ έτσι θα φερόμουν μετά... Δεν σε σέβεται κανείς όσο σκύβεις το κεφάλι (αυτό αφορά γενικώς τους ανθρώπους και όχι μόνο τις πεθερές). Δεν θα της έκανα τη χάρη να αποφασίζει με το έτσι θέλω πότε θα έρχεται σπίτι μου.
Συμφωνω μαζι σου .. ειναι απαραδεκτη και δεν σεβεται τιποτα.Της χρειαζεται αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα το καταλαβει ετσι ή θα το γυρισει εναντιον της κοπελας και θα της σπασει τα νευρα!