PDA

Επιστροφή στο Forum : κομποσκοινια!!

Απόλλωνας-Δανάη
19-04-11, 22:36
Κοριτσια γεια σας!Σιγα σιγα ετοιμαζουμε την βαπτιση της κορης μας και εχουμε σκεφτει η για μαρτυρικο η για μαζι με την μπομπονιερα να δωσουμε λευκα κομποσκοινια.Ξερετε που θα βρω;Τα μαγαζια με ειδη βαπτισης δεν εχουν.

Active Member
19-04-11, 22:43
σε εκκλησιαστικα ειδη κοιταξες?

Απόλλωνας-Δανάη
19-04-11, 23:15
Κοιταξα αλλα εχουν μονο μαυρα δυστυχως.:sad:

Active Member
19-04-11, 23:27
κι εγω ασπρα δεν εχω δει ποτε...πιθανως να μην υπαρχουν απο "αποψη"... οπως τα ρασα ειναι μαυρα...ισως και τα κομποσχοινια να εχουν το συγκεκριμενο χρωμα....μπορει να λεω και βλακειες βεβαια ....

Απόλλωνας-Δανάη
19-04-11, 23:33
Βρηκα ροζ και γαλαζια σε κατι τιμες εξωφρενικες!9 ευρω το ενα!Αλλα το εχω φανταστει λευκο σαν το χρωμα της αγνοτητας και ειναι και ουδετερο.

maria_sp
19-04-11, 23:45
Για δες εδώ:

http://www.strikoudis.gr/products/komposxoinia.asp

http://www.toagionoros.gr/proionta/ekklisiastika-eidi-latreias/komposkhoinia.html

http://www.nioras.com/orthodox-gifts-praying-ropes-c-7000_7900.html?osCsid=8f3c6dae03c736

έχει και σε ροζ χρώμα αν σου αρέσει..
Επίσης μπορεί κάποια μοναστήρια να αναλαμβάνουν να φτιάξουν.. Μπορείς να ρωτήσεις!

Απόλλωνας-Δανάη
19-04-11, 23:49
Σε ευχαριστω πολυ εχει ενα που ειναι σαν και αυτο που θελουμε αλλα να δουμε και την τιμη του!

maria_sp
19-04-11, 23:52
Δυστυχώς δεν γράφουν τις τιμές.. Τώρα είδα και αυτό που λες για το ροζ χρώμα οπότε άκυρο.. Μπορώ να ρωτήσω εδώ σε ένα μοναστήρι που είναι κοντά στο σπίτι μου αν φτιάχνουν και πόσο στοιχίζουν αν θες... Απλά αν είναι μεγάλη ποσότητα δεν ξέρω αν θα τα κάνουν...

vasso st
20-04-11, 09:17
Απολλωνα-Δαναη, εμενα περυσι μια φιλη μου που βαπτισε το ζουζουνι της ειχε αγορασει απο μαγαζι με βαπτιστικα στην Νικαια (απο οπου και πηρε και ολα τα υπολοιπα βαπτιστικα) λευκα κομποσκοινια με γαλαζιο σταυρουδακι στο τελειωμα,για μαρτυρικα. Ηταν πολυ πρωτοτυπο! Αν θελεις μπορω να την ρωτησω (τιμη και μαγαζι) και αν το βρω (το εχω κρατησει γιατι μου αρεσε) θα το βγαλω φωτο να το δεις!

κλειώ αθ.
20-04-11, 09:35
Δυστυχώς, εγώ δεν έχω ιδέα που μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο, απλά ήθελα να σου πω ότι η ιδέα σου είναι πάρα πολύ όμορφη και πρωτότυπη! Μακάρι να βρεις αυτό που ψάχνεις.

cristina112
20-04-11, 13:38
Να πω κι εγώ ότι μια κοπέλα από το φόρουμ είχε για μαρτυρικό στην βάφτιση του γιου της κομποσχοίνι με τα δάκρυα της Παναγίας.Της τα έφτιαξε ένας γνωστός του άντρα της από το Άγιον Όρος και ήταν καταπληκτικά.Τα είδα και από κοντά,γιατί φτιάξαμε μαζί τις μπομπονιέρες και είναι σαν κόσμημα.Δυστυχώς δεν μπορώ να σας βάλω φωτό.
Πάντως είναι ένα μαρτυρικό που σίγουρα δεν θα πετάξει κανείς.

vls
20-04-11, 13:41
Σαν αυτα ψάχνεις?

http://www.babymace.gr/mpomponieres-mpomponiera-mpomponieres-mpomponiera.php?page=22&id=608

ΑΜΙ
20-04-11, 16:02
μήπως κάτι απο αυτά σου αρέσει?
http://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_PayPal=1&LH_AvailTo=80&_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4908&rt=nc&_nkw=cross+rosary+white&_dmd=1&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=2&_sc=1

Απόλλωνας-Δανάη
20-04-11, 16:21
Σας ευχαριστω πολυ ολες κοριτσια.Ψαχνω το απλο το κομποσκοινι με τις κλωστες.Maria-sp ρωτησε μια φιλη σε μoναστηρι και θελουν τις κλωστες να τις παμε εμεις αλλα το θεμα ειναι οτι φτιαχνουν συγκεκριμενα κομματια δηλαδη περιορισμενο αριθμο και αν θυμαμαι καλα μονο μαυρα. Vasso-st αν μπορεις να βρεις διευθυνση και τιμη και να μου το στειλεις με πμ να ριξω μια ματια και εκει.

Απόλλωνας-Δανάη
20-04-11, 16:24
Kλειω σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου!Φαντασια εχουμε να κανουμε διαφορα,αρκει να υπαρχει και το παραδακι να τα παρουμε γιατι οπως εχουμε γινει σημερα ουτε τη βαπτιση του παιδιου σου δε μπορεις να κανεις!

ada9
20-04-11, 17:52
http://www.strikoudis.gr/products/komposxoinia/bigger.asp?code=6029 αυτό είναι τέλειο!!Αλλά φοβάμαι οτι θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι!!!
Πολύ ωραία ιδεα πάντως!!!!!!!!

Απόλλωνας-Δανάη
20-04-11, 18:13
Ada9 το ειδα ειναι τελειο αν και λιγι μεγαλυτερο απο αυτο που ψαχνω!την τικη του την ειδες;απλησιαστο!!!!!

Απόλλωνας-Δανάη
24-04-11, 18:19
Vasso st σε ευχαριστω πολυ πολυ να εισαι καλα!!!

Σνουφελ μου
25-04-11, 01:01
Αυριο παω κι εγω να δω εικονιτσες για τα προσκλητηρια σε ενα μαγαζι που εμπορευεται κ εξωτερικο.Θα ρωτησω γι αυτο που ψαχνεις γιατι ισως κ να εχουνε,κι αν εχουν θα τα παρω σε παρα πολυ καλη τιμη...αν τελικα δε βρεις αλλου.

Απόλλωνας-Δανάη
25-04-11, 16:05
Σε ευχαριστω Λενα,ρωτα και πες μου!!

mother to be
27-04-11, 11:42
Χριστός Ανέστη...:D
Θα ήθελα να σας πω.. οτι φτιάχνω κομποσκοίνια.. και δεν είναι εύκολο...
Αν τα κομοπσκοίνια είναι φτιαγμένο από κηρονημα...λογικό να σου στοιχίσει αρκετά... χρειάζεται αρκετές ώρες για να φτιάξεις ένα για τον καρπό...60 κόμπο περίπου)
Το άσπρο χρώμα δεν συνήθιζεται... γιατί μέχρι να φτιαχτεί θα έχει μαυρίσει και δεν θα φαίνεται καθαρό...
Θα μπορούσες αντιί για κομποσκοίνι.. να έδινες ένα σταυρουδακι μικρό από κομποσκοίνι... Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στέιλω ένα πμ να το δεις..

koalalou
27-04-11, 13:23
Οντος ειναι δυσκολο να φτιαξεις κομποσκοίνια!! Το κοιταξα στο you tube και τρελαθηκα στο ποσο δυσκολα ειναι!! Τι ειναι αυτοι οι κομπη...παναγια μου!! Προσωπικα νομιζα οτι ειναι ευκολο!! Και εγω μου πιανουν τα χερια μου!!

mother to be
27-04-11, 13:45
Είναι μέχρι να το μάθεις.... χρειάζεται πολλή εξάσκηση...;)

cristina112
27-04-11, 14:10
Νόμιζα ότι τα κομποσχοίνια φτιάχνονται μόνο από μοναχούς κλπ και κάθε κόμπος συνοδεύεται από προσευχές.Τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνεται,τα υπόλοιπα είναι καθαρά διακοσμητικά και μόνο.
Πάντως είναι όντως πολύ δύσκολη η κατασκευή τους.Είδα και εγώ βιντεάκι και ζαλίστηκα,όχι να κάτσω να το φτιάξω κιόλας.Είσαι πραγματικά άξια που έμαθες να τα φτιάχνεις!

Σνουφελ μου
27-04-11, 14:25
Ναι απο μοναχουε φτιαχνονται κανονικα,αλλα μπορει και ο οποιοσδηποτε,αρκει να ξερει κ τις προσευχες,για να ειναι προσευχηταρι...Νομιζω 30 ειναι οι προσευχες.

Ρωτησα για τα κομποσκηνια και εχει μονο τα μαυρα οχι με λαστιχο,τα κλασσικα κ στοιχιζουνε 80 λεπτα το ενα για μεγαλους ομως δε μου αρεσανε....ετσι κι εγω εμεινα στην αρχικη μου επιλογη τις εικονες που μου βγαινουνε στα ιδια λεφτα κ λιγοτερο κ εβαλα τον αγιο Σπυριδωνα που θα πουμε τον μικρο.Ειναι μεγαλουτσικες οι οικονες κ θα μεινουνε σε ολους.Αν θελησεις κατι μπορω να σε βοηθησω με τα εκκλησιαστηκα καθως περνω ειδικες τιμες...

Εκει παρηγγειλα κ την εικονα του νονου ολο ασημι,γυρω στα 70 ευρω μου βγαινει μια μεγαλη.

vasso st
27-04-11, 19:35
Απολλωνα - Δαναη, τι εκανες τελικα? Βρηκες ακρη?

Stellinula
27-04-11, 20:34
συμφωνω οτι το κομποσχοινι για να φτιαχτει ειναι παρα πολυ δυσκολο....δεν ειναι κάτι απλό...παραθετω φωτογραφιες για να δειτε και σεις πως γίνετε εδω (http://prokopion.wordpress.com/2010/08/16/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CE%BE%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%BF/)

Απόλλωνας-Δανάη
27-04-11, 20:57
βρηκα καποια αλλα δυστυχως ειναι λιγο ακριβα:(:(και βρηκα και ενα ασπρο που μου αρεσει αλλα βρε κοριτσια οι πετρουλες που εχει πανω φαινινται πολυ ψευτικες!

mother to be
28-04-11, 01:26
Δεν υπάρχουν κάποιες ειδικές ευχές όταν φτιάχνεις τα κομποσκοίνια... Φτιάχνονται για ένα σκοπό, και αυτο είναι η προσευχή... Σε κάθε κόμπο λες την ευχή του Ιησού "Κύριε Ιησού Χριστέ ελεησόν με".. όπως ,μπορεις να λες και για την Παναγία! Συνηθίζεται να φτιάχνουν οι μοναχοί...είναι γι αυτούς ένα είδος εργόχειρου!. Όταν το φτιάχνουν λενε την ευχή του Ιησού! Το κομποσκοίνι δεν είναι μόνο για τους μοναχούς αλλα και για όλους εμάς για προσευχη!
Συγνώμη που ξέφυγα λίγο απο το θέμα!

cristina112
28-04-11, 01:55
Δεν υπάρχουν κάποιες ειδικές ευχές όταν φτιάχνεις τα κομποσκοίνια... Φτιάχνονται για ένα σκοπό, και αυτο είναι η προσευχή... Σε κάθε κόμπο λες την ευχή του Ιησού "Κύριε Ιησού Χριστέ ελεησόν με".. όπως ,μπορεις να λες και για την Παναγία! Συνηθίζεται να φτιάχνουν οι μοναχοί...είναι γι αυτούς ένα είδος εργόχειρου!. Όταν το φτιάχνουν λενε την ευχή του Ιησού! Το κομποσκοίνι δεν είναι μόνο για τους μοναχούς αλλα και για όλους εμάς για προσευχη!
Συγνώμη που ξέφυγα λίγο απο το θέμα!

Μην εκνευρίζεσαι,γιατί είχα απλά μια απορία.Δεν το είπα για να θίξω ούτε εσένα,ούτε κάποιον άλλον που φτιάχνει κομποσχοίνια.Και ένας φίλος μου φτιάχνει μόνος του,αλλά για μένα δεν έχει την ίδια αξία,με αυτό που μας χάρισε ένας φίλος μας μοναχός από το Άγιον Όρος,το οποίο είναι για τον τοίχο,γιατί είναι τεράστιο.Κι εγώ αν μάθω ποτέ να κάνω,που δεν το νομίζω,δεν θα έχει καμία σχέση,όχι ως προς το αποτέλεσμα,αλλά ως προς αυτό που θα σημαίνει για μένα.Αυτή είναι η γνώμη μου.

mother to be
28-04-11, 10:22
Μην εκνευρίζεσαι,γιατί είχα απλά μια απορία.Δεν το είπα για να θίξω ούτε εσένα,ούτε κάποιον άλλον που φτιάχνει κομποσχοίνια.Και ένας φίλος μου φτιάχνει μόνος του,αλλά για μένα δεν έχει την ίδια αξία,με αυτό που μας χάρισε ένας φίλος μας μοναχός από το Άγιον Όρος,το οποίο είναι για τον τοίχο,γιατί είναι τεράστιο.Κι εγώ αν μάθω ποτέ να κάνω,που δεν το νομίζω,δεν θα έχει καμία σχέση,όχι ως προς το αποτέλεσμα,αλλά ως προς αυτό που θα σημαίνει για μένα.Αυτή είναι η γνώμη μου.

Δεν εκνευρίστηκα...Απλά απάντησα στην απορία σου! Συγνώμη αν ήμουν απότομη. Συμφωνω με όσα λες..:grin:

AngiCat
28-04-11, 11:07
(εκτός θέματος)
Εγώ πίστευα πως τα κομποσκοίνια έχουν 33 κόμπους όσα και τα χρόνια του Ιησού. Κάνω λάθος;

Σνουφελ μου
28-04-11, 11:20
Oxι δε κανεις λαθος,εγω εγραψα καπου στις 30 αλλα δε θυμωμουν ακριβως.:rolleyes:Τωρα που το ειπες μου ηρθε.

Τα κομποσκοινια που πουλανε σε ειδη λαικης τεχνης κ.λ.π. δεν ειναι με κομπους αλλα με ενα σκηνι που μοιαζει να το εχουνε κανει κομπους ομως δεν ειναι...τα ειδα κι εγωω απο κοντα προχθες κ απογοητευτηκα.

Καλυτερα δες εικονες με τον αγιο που θα βαφτισετε το παιδακι σου δε βγαινου ακριβες το πολυ 1,20.Εγω πηρα με 70 λεπτα κατι μεγαλουτσικες(οι μικρεςητανε πιο ακριβες στο 1 και κατι) και βαλε για τα παιδακια κομποσκινια στα δωρακια που θα παρουνε στο τελος.(υπαρχουνε πολυ μικρουλια και ειναι τα κανονικα)

Νομιζω ενα αυθεντικο κομποσκινι για μας παει στο 1,50-2 κ για παιδι 0,80-1

Επισης μπορεις να δωσεις κ μπρελοκακι με τον αγιο του παιδιου ως ενθυμιο

cristina112
28-04-11, 11:58
Επισης μπορεις να δωσεις κ μπρελοκακι με τον αγιο του παιδιου ως ενθυμιο

Καταπληκτική ιδέα!!Και το έχω δει μόνο σε μια βάφτιση.:D

demi
28-04-11, 12:08
ωραια ιδεα οντως..μακαρι να βρει ακρη η κοπελα και να κανει την βαφτιση ονειρεμενη..

cristina112
28-04-11, 12:10
ωραια ιδεα οντως..μακαρι να βρει ακρη η κοπελα και να κανει την βαφτιση ονειρεμενη..

Εσύ που σίγουρα έκανες ονειρεμένη βάφτιση,μας χρωστάς ακόμα φωτό!!;)

Απόλλωνας-Δανάη
28-04-11, 18:57
Ευχαριστω πολυ κοριτσια!μπομπονιερες θα κανω σιγουρα εικονες που ειναι ωραιες και σου μενουνε,δεν τις πετας απλα τα κομποσκοινια τα ηθελα συμληρωματικα,σαν ενθυμιο(τα θελει και πολυ ο αντρας μου):lol::lol::lol:

Stellinula
28-04-11, 19:04
να σε ρωτησω γιατι δεν κάνεις βραχιολάκια μακραμέ???

Απόλλωνας-Δανάη
30-04-11, 22:34
Τι ειναι αυτα τα βραχιολακια;δε τα ξερω!!:confused::confused:

cristina112
01-05-11, 00:56
Είναι μια τεχνική,που εύκολη δεν την λες με τίποτα!!!:lol:

Σνουφελ μου
01-05-11, 03:16
Κι εγω οικονιτσες εδωσα του Αγιου Σπυριδωνα μικρη σχετικα,οχι την εντελως μικρη ομως...σχεδον οσο η παλαμη μας κ λιγο πιο ψηλη,50 λεπτα,αλλα θα μου κανει κ καλυτερη τιμη ειπε.

Μπορεις να βαλεις κομποσκινια στα δωρακια για τα παιδακια,υπαρχουνε μικρα κι ετσι θα πραγματοποιησεις την επιθυμια του αντρα σου ,δε θα χρειαστεις κ πολλα ωστε να μη βρισκεις κ θα σου στοιχισει κ πιο λιγο,λεω εγω τωρα...:rolleyes:

Απόλλωνας-Δανάη
01-05-11, 15:15
Λενα πολυ καλη η ιδεα σου!!ας την ριξω σαν ιδεα στον αντρα μου!!

Σνουφελ μου
02-05-11, 01:35
Αν δε βρεις μπορω να τα παρω εγω απο δω και να στα στειλω μαζι με την αποδειξη πληρωμης.Αρκει να μου το πεις λιγο νωριτερα....Μαυρα νομιζω ητανε(ετσι ειναι τα κανονικα κομποσκηνια) και μικρουλικα για παιδακια.Στειλε μου πμ αν θελησεις βοηθεια.

Και μπρελοκακι του αγιου σας μπορεις να βρεις νομιζω το ανεφερα πιο πανω:rolleyes:
Ειναι απο αυτα που δε τα πεταει ο αλλος...ειναι ιερα!