PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεζονετα η διαμερισμα;;

Απόλλωνας-Δανάη
24-04-11, 21:18
Γεια σας κοριτσια και Χρονια Πολλα!!Σκεφτομαστε καποια στιγμη να αγορασουμε το δικο μας σπιτι και ηθελα να μου πειτε την αποψη σας για το αν προτιματε και τι ειναι πιο βολικο,μεζονετα(μονοκατοικια με κηπο οπως το εχω φανταστει) η διαμερισμα:εγω κλεινω προς μεζονετα αλλα θελω τη γνωμη σας μηπως και μου ξεφευγει κατι::confused:

Niki81
24-04-11, 21:30
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη...
Κοιτα εμεις χτιζουμε τωρα μεζονετα,πιστευω μεσα στο καλοκαιρι θα εχουμε μετακομισει.Με κηπο,μονοκατοκια οπως το περιγραφεις.Εμενα μου αρεσουν οι μεζονετες...το μονο φυσικα που με φοβιζει ειναι το ανεβα-κατεβα οροφους.Ευτυχως μας εκοψε και εχουμε βαλει εσωτερικο ασανσερ...αν τελικα επιλεξετε κι εσεις μεζονετα εχε το στο νου σου...ειναι πολυ χρησιμο το εσωτερικο ασανσερ.Μια φιλη μου παλι που εμενε σε μεζονετα τωρα που αγορασαν δικο τους ηθελε οροφοδιαμερισμα...την ειχαν κουρασει οι σκαλες μου ειπε...ειναι μπελας.Αυτο νομιζω ειναι και το βασικο μειον.

mom
24-04-11, 21:31
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Επειδή έχω ζήσει και στα δύο θα σου πω την δική μου άποψη. :D Στην μεζονέτα, είναι σαφώς πιο όμορφα και πιο βολικά όλα, πλην ενός: το καθάρισμα. Πρέπει να σκεφτείς και να συνειδητοποιήσεις, ότι θα έχεις 2 μπάνια (ενίοτε και 3) να καθαρίζεις αντί για 1, θα ανεβοκατεβάζεις την σκούπα απο όροφο σε όροφο (εκτός αν αγοράσεις 1 για κάθε όροφο), περισσότερα έπιπλα, πόρτες και κουφώματα γενικώς, συν τις σκάλες και ΚΗΠΟ! (αν τον αναλάβει ο σύζυγος..οκ ;))
Επίσης, είναι σπαστικό και κουραστικό το θέμα της σκάλας. Ανέβα κατέβα, τόσες φορές την ημέρα για διάφορους λόγους, (έχω φίλη που κατέβηκε και κοιμόταν στον μεσαίο όροφο, επειδή βαρέθηκε να ανεβοκατεβαίνει κάθε νύχτα για να κάνει γάλα και για να δίνει νερό στα παιδιά της) ... ή για να ψήσεις στον κήπο (αν η κουζίνα σου είναι στον μεσαίο όροφο και ο κήπος, προφανώς, ισόγειο) θα πρέπει να ανεβοκατεβάζεις όλα τα κουζινικά σου κάθε φορά. (ακόμη και κουζινάκι έξτρα να κάνεις στο ισόγειο, πάλι δεν γλιτώνεις πάρα πολλά, εκτός κι αν είναι δεύτερο κομπλέ νοικοκυριό συν πλυντήριο πιάτων κλπ)
Και τέλος, έχε υπόψη σου, ότι δεν θα έχεις πάντα τις αντοχές που έχεις σήμερα.
Αν τα λύσεις ή τα αποδεχτείς όλα αυτά, τότε η μεζονέτα είναι πιο καλή επιλογή. :D

Ρούλα26
24-04-11, 21:32
Χρονια πολλα,Χριστος Ανεστη!
Εγω θα σου προτεινα μονοκατοικια με κηπο μεν αλλα αν βρεις με ενα οροφο.Ωραια η μεζονετα δε λεω (και εμεις και η μαμα μου μενουμε σε μεζονετα)αλλα καθολου βολικες και πολυ κουραστικες.Στην αρχη το αγχος μην πανε πουθενα τα παιδια και πεσουν μετα οσο περνανε τα χρονια κι εμεις δεν θα εχουμε τις ιδιες αντοχες με τις σκαλες.Εγω παντως αν μπορουσα θα το αλλαζα(κι ελπιζω καποια στιγμη να το κανω).

AthinaP
24-04-11, 21:33
Οι μεζονέτες έχουν το μειονέκτημα ότι βρίσκονται σε περιοχές που και για γάλα που λέει ο λόγος, πρέπει να μπεις στο αυτοκίνητο. Επίσης, επειδή το πολύ-πολύ να έχετε καμιά παιδική χαρά κοντά και τίποτε άλλο, όπως μαγαζιά, καφετέρια, μέρη για βόλτα γενικώς, οπότε η καθημερινότητά σας θα είναι σπίτι-δουλειά, γιατί επιστρέφοντας από τη δουλειά, το πιθανότερο είναι ότι θα βαριέστε να ξαναμπαίνετε μεγάλοι και μικροί σε αυτοκίνητο, για βόλτα, ξανά-μανά. Αργότερα, που τα παιδιά θα έχουν δραστηριότητες, θα μπαίνετε συνέχεια στο αυτοκίνητο, αν και οι γονείς πλέον φοβούνται να αφήνουν μόνα τους τα παιδιά και σε όλες σχεδόν τις περιοχές το έχουν αυτό. Θα γλιτώσετε μερικά πήγαινε-έλα από τα 11 χρόνια και μετά. Σχολείο, καθημερινά, επίσης, αυτοκίνητο, αυτοκίνητο, αυτοκίνητο.

Καφέ και παιχνίδι στην αυλή δεν θα έχετε, εκτός πια και αν έχετε κανέναν τεράστιο κήπο. Στην πράξη, έχεις δει αυτούς που έχουν κήπο να τον χαίρονται; Όχι, γιατί συνήθως οι γείτονες είναι πολύ κοντά.

Κατά τα άλλα, όμως, μεζονέτα και πάλι μεζονέτα. Έχει αρκετά πλεονεκτήματα που δείχνεις να τα έχεις εντοπίσει.

Αααα... ναι... το καθάρισμα. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεί η οικογένεια καθημερινά πάνω από 2 μπάνια. Είναι υπερβολή. Πολλά κουφώματα και μπαλκόνια. Θέλει να προβλέψετε χώρο για αποθήκευση σκουπών, σκουπίδια, άπλυτα, αν είστε μοιρασμένοι σε πολλούς ορόφους, πλυντήρια-σίδερο πλυμένα, για να αποφύγετε το πολύ πάνω κάτω. Εμείς τα προβλέψαμε αυτά με σχετική επιτυχία. Φυσικά έχει κάμποσο περισσότερο καθάρισμα, σε σχέση με ένα διαμέρισμα, αλλά παλεύεται. Και είμαι υπέρ του ασανσέρ, αν η οικογένεια κινείται σε πάνω από 2 ορόφους. Αν το σπίτι έχει ασανσέρ και ο κάθε όροφος είναι λιγότερο από 70 τετραγωνικά, είμαι κατά του WC στον όροφο του καθιστικού. Δεν είναι ωραίο να ακούς το καζανάκι και μην έχοντας WC κερδίζει κανείς λίγο χώρο για γκαντραρόμπα ή γιατί... έτσι.

Απόλλωνας-Δανάη
24-04-11, 21:57
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!Ειναι γεγονος οτι οι αντοχες οσο μεγαλωνουμε θα μειωνονται,τωρα που ειμαστε νεες τα καταφερνουμε και αν βρω καποια μεζονετα με ασανσερ ειναι οτι καλυτερο απλα ξερετε θελω να εχω την ησυχια μου σπιτι ουτε απο πανω ουτε απο κατω αλλους με τα περιεργα τους,να εχω τον κηπο μου με τα λαχανικα μου και τα λουλουδακια μου,να παιζουν τα μωρακια μου εξω και γενικα να ειναι το σπιτι μου ο μικρος παραδεισος μου!Να θελω να καθομαι σπιτι ειδικα τωρα με την κριση που ουτε για καφε δε μπορεις να πας!

mom
24-04-11, 22:01
Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότερες απο εμάς θα ήθελαν την εικόνα που περιγράφεις. Σου εύχομαι ειλικρινά, αυτό που ονειρεύεσαι να γίνει πραγματικότητα! :D

Απόλλωνας-Δανάη
24-04-11, 22:13
Σε ευχαριστω πολυ mom μακαρι ειλικρινα ο Θεος να αξιωσει ολο τον κοσμο να κανει τα ονειρα του πραγματικοτητα!Ας εχουμε κατι δικο μας και ας ειναι και καλυβα που λεει ο λογος!Απλα αν παρεις την αποφαση να αγορασεις σπιτι,πλεον υπαρχουν ευκαιριες που με τα ιδια χρηματα παιρνεις μεζονετα αντι να κλειστεις σε ενα διαμερισμα πολυκατοικιας!

Απόλλωνας-Δανάη
24-04-11, 22:17
AthinaP σε αυτο που λες με τις αποστασεις εχεις δικιο γιατι και οικονομικα δε σε συμφερει να τρως πολλα χρηματα σε βενζινη για τις μετακινησεις σου αν παντου πρεπει να παρεις αμαξι απλα θελω να πιστευω οτι θα βρω κατι σε καποια περιοχη(προσανατολιζομαι για Θεσσαλονικη καθοτι τωρα ειμαι Αθηνα και οι τιμες ειναι τρελες στα σπιτια),που θα εχει κοντα και σχολειο και αγορα.

Melia13
26-04-11, 09:47
Ζωντας σε 2ροφη μεζονετα εχω δει ολα τα μειονεκτηματα και μονον ενα πλεονεκτημα αλλα κι αυτο μονον τωρα που τα παιδια μεγαλωσαν. Κι αυτο ειναι της σχετικης απομονωσης οταν ενα ατομο της οικογενειας το επιθυμει. Τωρα τα μειονεκτηματα, απειρα! Κουραση απο το συνεχες ανεβα-κατεβα συνηθως φορτωμενη σχολικες τσαντες, ρουχα πλυμενα κι απλυτα και χιλια δυο μικροαντικειμενα, που συνηθως οι αλλοι βαριουνται να ανεβοκατεβασουν. Λυση το ασσανσερ. Το βαλαμε. Υπερογκοι λογαριασμοι ΔΕΗ. Μπανια σε ολους τους οροφους και θα χρησιμοποιουνται ολα δεν μπορεις να ανεβοκατεβαινεις τους οροφους για να πας τουαλετα. Πολλα μπαλκονια που δεν θα χρησιμοποιουνται καν, αλλα θα θελουν καθαρισμα. Αχρηστα τετραγωνικα, σκαλες εσωτερικες, διαδρομους πολυ κουραση για καθαριοτητα. Αν υπαρχουν μωρα σιγουρα θα περιοριστειτε σε εναν οροφο. Οσο για τον κηπο που θα ηταν ισως το δελεαρ ε οχι, ολοι εχουμε δει τις νεες μεζονετες , εισοδος για το σπιτι, διπλα για το γκαραζ κι οτι περισσεευει ενα μικρο κομματακι γκαζον. Χιλιες φορες μια μεγαλη βεραντα σε διαμερισμα σε ωραια πολυκατοικια οπου τα τετραγωνικα ειναι τα πραγματικα χρησιμα και μεχρι και το χαλακι στην εξωπορτα στο τιναζει αλλος. Εκτος αν εχει κανεις την δυνατοτητα να παρει ενα μεγαλουτσικο οικοπεδο οπου θα φτιαξει μια μονοκατοικια. Ολα σε εναν οροφο. (το ονειρο μου).

amande
26-04-11, 10:22
θα συμφωνήσω με τη menia.....προσωπικά το έχω μετανιωσει που πήραμε μεζονετα

LA LATINA
26-04-11, 10:49
απιστευτο! ολη μου τη ζωη ονειρευομουν μια μεζονετα ως ιδανικη κατοικια
οταν χτισαμε το σπιτι μας με αντιπαροχη πηραμε δυο πατωματα και ενα υπογειο εγω μες τη χαρα να κανουμε μεζονετα οπως ολοι στο οικοπεδο η μαμα μου λεει ΟΧΙ γιατι μου λεει 90 και 80 τετραγωνικα καθε οροφος ειναι γηπεδο δεν ειναι σπιτι, και ποιος θα το καθαριζει, και ποιος θα πληρωνει τη θερμανση το χειμωνα, και θα κανεις παιδια μου λεει ανεβα κατεβα νομιζεις ειναι ευκολο......επειδη μου λεει θα εχεις την πολυτελεια να ειναι τα δωματια ανω κατω (γι αυτο τις κανουν λεει τις μεζονετες χαχαχαχα θεά η μαμα) γιατι να χανεις ενα νοικι ωραιοτατο απ το κατω διαμερισμα, δε σου φτανουν τα 90 σου τετραγωνικα ποια νομιζεις οτι εισαι??? καμια πλουσια???? χαχαχα γραφικη μαμα 80 ετων!!!
τοσα χρονια τη βριζω, παρολο που παιρνω το νοικι μου, τοσα χρονια ονειρευομαι τα βραδια ποιους τοιχους θα γκρεμισω να το κανω μια μερα μεζονετα
και φανταστειτε οτι μου παρουσιαστηκε εντονο προβλημα μυοπαθητκου τυπου οποτε η λεξη σκαλες πρεπει να βγει απο το λεξιλογιο μου για παντα.....αλλα λεω θα βαλω ασανσερ....
και τωρα βλεπω οτι λετε ακριβως οτι λεει και η μανα μου.....πωπωπω παιδια τελικα αν δεν παρεις γνωμες τιποτα μην κανεις!

xuito
26-04-11, 11:04
Εμείς επιλέξαμε διαμέρισμα αν και είδα πολλές μεζονέτες που μου άρεσαν...
Δεν το μετάνιωσα γιατί το σπίτι μου έχει τέτοια διαρρύθμιση ώστε κλείνοντας μια εσωτερική πόρτα, "χωρίζεις" τη σαλοκουζίνα με τα υπνοδωμάτια , επομένως μπορώ να κάνω δουλειές ή να έχω κόσμο στο σαλόνι και το παιδί μέσα να κοιμάται.
Έχουμε και λέμε λοιπόν :
Στη μεζονέτα θα με σκότωνε το μόνιμο ανέβα-κατέβα. Το θέμα με το παιδί και μην πέσει από τη σκάλα θα το φοβόμουνα , τα μικρά προστατευτικά πορτάκια τα ανοίγει ήδη (είναι 26 μηνών). Στα καθάρισμα ισχύει ότι έγραψαν τα υπόλοιπα κορίτσια...το ασανσέρ θέλει πολύ ρεύμα και έξοδα συντήρησης...
Επίσης , όσο να΄ναι μια σκάλα "κόβει" τετραγωνικά από το σπίτι , έχω δει σπίτια που για να τα ονομάσουν "μεζονέτες" κάνουν τον κάθε όροφο 45 τετραγωνικά...
Στα πλεονεκτήματα είναι φυσικά ο κήπος (αν και θέλει φροντίδα και πολύ νερό), το ότι δεν πληρώνεις κοινόχρηστα , (βέβαια οτιδήποτε χαλάει το πληρώνεις αποκλειστικά μόνος σου).
Επίσης η τοποθεσία παίζει μεγάλο ρόλο.Πλέον οι βενζίνες είναι πολύ υπολογίσιμο έξοδο. Οι κουμπάροι μου αγόρασαν μεζονέτα εκτός Θεσσαλονίκης σε πολύ καλή τιμή , και τώρα έχουν γονατίσει με τα καθημερινά δρομολόγια.

marchalina
26-04-11, 11:17
Αν ποτε αγοραζα σπιτι θα αγοραζα μονοκατοικια οχι μεζονετα για να αποφυγω τις σκαλες και ολα αυτα που αναφερθηκαν
Ποτέ ομως διαμερισμα Το διαμερισμα το βλεπεις τωρα καινουριο και μετα που σκανε τα προβληματα και οι ζημιες πρεπει απο κοινου με τους αλλους ιδιοκτητες να αποφασιζετε Και δεν ειναι παντα ευκολο Στη μονοκατοικια αναλογα με τα οικονομικα σου πρατεις Αναβαλεις μια επισκευη ή μπορεις να την επισπευσεις Μπορεις να ακουσεις μουσικη σαν ανθρωπος και να κανεις ενα παρτακι στο παιδακι σου χωρις να απολογεισαι σε ολη την πολυκατοικια

rena_myst
26-04-11, 11:30
Εμεις που ζουμε σε μεζονετα, δεν το μετανιωσα καθολου που την αγορασαμε.Απεναντιας, πολυ το ευχαριστιεμαι.Εχω κανει στον κατω οροφο τις κρεβατοκαμαρες , 1 μπανιο και μια τεραστια αποθηκη.Στον επανω οροφο κουζινα, σαλονι, 1 ξενωνα και μπανιο.Αυτο που μου αρεσει πολυ ειναι οτι κατω δεν λερωνει καθολου γιατι κατεβαινουμε μοναχα εμεις και εννοειται μονο για υπνο.Εκτος αυτου, και χαμος να γινεται κατω, (τροπος του λεγειν) εχω τσιτα παντα το επανω και ολα καλα.Μονο εκει θα μπει καποιος ξενος.Ασε που οποιος απο την οικογενεια θελει να απομονωθει, το κανει με ευκολια.εχουμε και τον κηπο μας, τον σκυλο μας , το γκαραζ μας, την θεα μας, την ησυχια μας,..........μεζονετα και παλι μεζονετα.Δεν την αλλαζω με τιποτα.Οκ ....ας κατεβαινω και 10 σκαλια , τι εγινε?Δεν με ενοχλει καθολου.

anastasiaspil
26-04-11, 11:34
Εμείς αγοράσαμε οικόπεδο με μια παλιά ισόγεια κατοικία μέσα. Πληρώσαμε βασικά μόνο την αξία του οικοπέδου. Αποφασίσαμε να την ανακαινίσουμε και να μην την γκρεμίσουμε λόγω έλλειψης χρημάτων. Γκρεμίσαμε όλα τα εσωτερικά, κάναμε καινούργια σκεπή, την ανακαινίζουμε πλήρως, γιατί ακόμα δεν έχουμε τελειώσει, και με 60.000 ευρώ, το ανώτερο θα έχουμε μια υπέροχη ισόγεια μονοκατοικία 120 τετραγωνικών, με 150 τετραγωνικά κήπο, τον οποίο θα μπορούμε να απολαμβάνουμε πραγματικά γιατί δεν έχουμε σκάλες.
Είχαμε κοιτάξει πιο πριν για μεζονέτες (δεν ήθελα σε καμμιά περίπτωση διαμέρισμα, άλλωστε έχουμε και άναγκάζομαστε να φύγουμε λόγω φασαρίας), αλλά όλες όσες είδαμε ήταν ψευτοκατασκευές σε δύο ή τρεις ορόφους, χωρίς καθόλου ηχομόνωση, χωρίς καθόλου χώρους, με ένα κομματάκι γκαζόν που χωρούσε ένα τραπέζι με το ζόρι, και με πολύ μικρά μπαλκόνια.
Τα ίδια χρήματα ακριβώς, θα μας κοστίσει η μονοκατοικία που σας λέω παραπάνω.
Η γνώμη μου είναι να ψάξεις πολύ καλά πριν αποφασίσεις, ειδικά τώρα που έχει πέσει πολύ η ζήτηση.
Να σημειώσω, ότι οι μεζονέτες που κοιτάγαμε εμείς ήταν εκτός της πόλης που ζούμε, ενώ η μονοκατοικία μέσα στην πόλη, αλλά σε πολύ ήσυχη περιοχή.

LA LATINA
26-04-11, 11:35
εγω που ειμαι σε οροφο αλλα εχω και τον κηπο μου και τις μπαλκοναρες μου και το παρκινγκ μου και την αυλη να παιζουν τα παιδια μου και τα φυτα να ασχολειται να φυτευει η γιαγια μας και δεν εχω και κοινοχρηστα και παιρνω και ενα νοικι απο κατω
να το κανω μεζονετα τελικα μια μερα η οχι???????????
(για την ωρα ειναι της μαμας μου το σπιτι το δευτερο)

ilonka19
26-04-11, 14:18
Στη μεζονέτα έχει μεγάλη σημασία το μέγεθος της πλάκας. Άλλο πράγμα διώροφη μεζονέτα με 70 μέτρα πλάκα και στο υπόγειο θέση για γκαράζ και αποθήκη και άλλο τριώροφη μεζονέτα με 40 μέτρα πλάκα.

LA LATINA
26-04-11, 14:22
Στη μεζονέτα έχει μεγάλη σημασία το μέγεθος της πλάκας. Άλλο πράγμα διώροφη μεζονέτα με 70 μέτρα πλάκα και στο υπόγειο θέση για γκαράζ και αποθήκη και άλλο τριώροφη μεζονέτα με 40 μέτρα πλάκα.

σωστηηηηηηηηηηη
εγω σε ολα τα σπιτια που παω και ειναι μεζονετες ειναι 40αρες
παιδια σορρυ εμενα αυτο μου φαινεται κλουβι
βεβαια και εγω αν το εκανα 90-80 ειναι γηπεδο εχει δικιο η μαμα μου
κριμα να παει τοσος χωρος χαμενος- και το νοικι ειναι ενα εσοδο
ωχ.....μαλλον παει το ονειροοοοοοοο

rena_myst
26-04-11, 14:34
Συμφωνω.Το δικο μου ειναι ισογειο και πρωτος απο 85τμ η πλακα.Οποτε εχω καλους χωρους.Και δεν ειναι ημιυπογειο σαν κατι αλλα που βλεπω.Επισης να δεις να ειναι δηλωμενη ολοκληρη.Οχι να σου πουλανε μισο σπιτι με ολοκληρη τιμη........και τρεχα μετα εσυ να νομιμοποιησεις.Εμεις οταν το πηραμε ειδαμε να ειναι ολο δηλωμενο στα χαρτια.

LA LATINA
26-04-11, 14:36
Συμφωνω.Το δικο μου ειναι ισογειο και πρωτος απο 85τμ η πλακα.Οποτε εχω καλους χωρους.Και δεν ειναι ημιυπογειο σαν κατι αλλα που βλεπω.Επισης να δεις να ειναι δηλωμενη ολοκληρη.Οχι να σου πουλανε μισο σπιτι με ολοκληρη τιμη........και τρεχα μετα εσυ να νομιμοποιησεις.Εμεις οταν το πηραμε ειδαμε να ειναι ολο δηλωμενο στα χαρτια.

170μ σπιτι δεν ειναι απλα καλοι χωροι φιλεναδα!
ειναι το σπιτι ονειρο!!!

zouzounel
26-04-11, 14:36
εγω μενω σε διαμέρισμα, οπότε ουσιαστικά δεν εχω θεση εδω...
απλά να καταθέσω την εμπειρία φίλης μου, με τριόροφη μεζονέτα και ασανσέρ...
εμεινε μια μερα στο ασανσερ με τα δυο πιτσιρικια... και περίμενε μεχρι το απόγευμα να γυρίσει ο σύζυγος για να τους βγάλει
από τότε το ασανσερ το χρησιμοποιεί μόνο για να μεταφέρει πράγματα...

momitsi
26-04-11, 14:53
αν και μενω σε δικο μου σπιτι,μονοκατοικια αν ειχα να επιλεξω θα διαλεγα μεζονετα γιατι ερχετε πιο κοντα στην μονοκατοικια...εχω ζησει σε διαμερισμα και μαρτυρισα.ειναι πιο αυτονομη απο το διαμερισμα εκτος αν βρεις καπου σε μια μικρη πολυκατοικια αλλα και παλι......

Απόλλωνας-Δανάη
26-04-11, 19:50
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια ολες για την βοηθεια σας!!Η μονοκατοικια πλησιαζει την μεζονετα,ειναι καλη λυση αρκει να εχει τις σωστες προδιαγραφες αλλα μου φαινεται οτι το πραγμα θελει πολυ σκεψη και ψαξιμο.Σπιτι αγοραζεις για μια ζωη οχι παπουτσια!!!

anastasiaspil
26-04-11, 20:06
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια ολες για την βοηθεια σας!!Η μονοκατοικια πλησιαζει την μεζονετα,ειναι καλη λυση αρκει να εχει τις σωστες προδιαγραφες αλλα μου φαινεται οτι το πραγμα θελει πολυ σκεψη και ψαξιμο.Σπιτι αγοραζεις για μια ζωη οχι παπουτσια!!!

Είναι ευκαιρία τώρα, έχουν δυσκολέψει τα πράγματα για τους κατασκευαστές και μπορείς να βρεις καλύτερες τιμές. Απλά θέλει πολύ ψάξιμο και χρόνο.

VANILIA123M
26-04-11, 23:36
κορίτσια το βασικό είναι να εχεις μονοκατοικία....είτε μεζονετα ειτε ισογεια. εγω εχω τρέλα με την μεζονέτα γιατί απομονωνεσαι οταν θέλεις και επιπλεον κάνεις και οικονομια σε θέρμανση , βαζοντας 2 ξεχωριστα μοτερακια. Οσο για τις σκάλες ,χρειαζόμαστε και λιγη γυμναστικη.Το καθάρισμα πάνω των κρεβατοκαμαρων δεν είναι πολύ γιατί πάνω πάμε μόνο για ύπνο .Γενικά την έχω βολευτει ,αλλά αυτόπου ε΄χει σημασια είναι να μην εχεις κανέναν από πανω σου και από κάτω σου ....σωστα???? εζησα σε διαμερισματα και πάντα πετυχαινα τους πιο φασαριόζους γειτονες ,κυριως από πάνω.

cristina112
26-04-11, 23:42
εγω που ειμαι σε οροφο αλλα εχω και τον κηπο μου και τις μπαλκοναρες μου και το παρκινγκ μου και την αυλη να παιζουν τα παιδια μου και τα φυτα να ασχολειται να φυτευει η γιαγια μας και δεν εχω και κοινοχρηστα και παιρνω και ενα νοικι απο κατω
να το κανω μεζονετα τελικα μια μερα η οχι???????????
(για την ωρα ειναι της μαμας μου το σπιτι το δευτερο)

Να το αφήσεις όπως είναι,γιατί προτού το καταλάβεις,θα έχουν μεγαλώσει οι γιοί σου.Καλό θα είναι να έχεις εξασφαλίσει ένα σπίτι,τουλάχιστον για τον ένα.

marsolan
27-04-11, 00:06
Kι εγω βρε κοριτσια την μεζονετα τηνακουω κουραστικη!!
Για μενα το ιδανικο θα ηταν μονοκατοικια σε εναν οροφο αν υπαρχει οικοπεδο...
Εμεις επιλεξαμε διαμερισμα σε μικρη πολυκατοικια..η οποια στον5ο-6ο οροφο εχει ενα διαμερισμα μεζονετα...το οποιο οταν ειδα τα σχεδια μου φανηκε υπεροχο(ειχε ακομη και θολο) αλλα γρηγορα μου εφυγε η ιδεα και κατεληξα στο διαμερισμα του 2ου οροφου!!

Το καλο στην δικια μας πολυκατοικια??Εχουμε δικο μας καυστηρα-λεβητα,διπλα μας υπαρχει μονο μια γκαρσονιερα και γενικα η πολυκατοικια εχει συνολο 5 διαμερισματα και 3 γκαρσονιερες...μικρη την λες!Ειναι φατσα σε πεζοδρομο-πλατειουλα με δεντρακια,στο κεντρο της πολης αλλα εχει πολυ ησυχια γιατι ειναι πιο μακρυα απο τον κεντρικο δρομο...
Δεν εχω μετακινησεις με αυτοκινητο γιατι τα εχω ολα διπλα μου...

Ελπιζω σε λιγο καιρο που θα μπουμε στο σπιτι να εξακολουθω να εχω καλη γνωμη:p

nina
27-04-11, 01:40
Έχοντας ζήσει σε διαμέρισμα και σε μεζονέτα, προτιμώ το δεύτερο. Όσον αφορά τις σκάλες, όπως ανέφερε και η άλλη κοπέλα πιο πάνω, η γυμναστική καλό κάνει. Απλά εμείς φροντίσαμε να έχουμε ένα δωμάτιο μαζί με το καθιστικό και την κουζίνα ώστε όταν θα μαστε γέροι και δε θα μπορούμε να ανεβοκατεβαίνουμε συνέχεια, να το κάνουμε υπνοδωμάτιο και να μην ανεβαίνουμε τότε (78 τετραγωνικά πιστεύω θα μας φτάνουν δυο νοματαίους). Να χεις το κεφάλι σου ήσυχο από άλλους, δεν είναι λίγο.

good luck
27-04-11, 04:02
error

xuito
27-04-11, 09:13
Και να ειναι και ιδιοκτητρια η "Κυρία"! Βραστα!

Off topic:
Πραγματικά κορίτσια σε διαμέρισμα τρως φρίκη όταν υπάρχουν τραγικές διαφορές ανάμεσα στους ιδιοκτήτες...

kounelitsa
27-04-11, 09:29
Εμείς πάντως τη βολευτήκαμε τη μεζονέτα...τα σκαλιά δεν με κούρασαν καθόλου (συνήθεια) και για κάποιο λόγο το σπίτι είναι συνεχώς μαζεμένο...όταν είναι να έρθει κάποιος κάνω τον κατω όροφο και το μπανιο και τέλος!

mirtoula4
27-04-11, 09:53
Μένω κ γω σε μεζονέτα 3όροφη. καλή κ όμορφη ομως τα χω δει όλα από την κούραση στο ανέβα κατέβα με ένα μωρό όλη μέρα στα χέρια και φυσικά μου βγαίνει η πίστη στο καθάρισμα...Αρχίζω ν αναρωτιέμαι αν κάναμε καλά που την διαλέξαμε...

ΜΙΑ
27-04-11, 09:58
Κοριτσια τελικα σαν τον διαμερισμα δεν εχει!!!Ολα flat, ολα εππιπεδα!

LA LATINA
27-04-11, 10:02
μα φαινεται και απο τις τιμες
οι μεζονετες εχουν πεσει τρελλα τα τελευταια 10 χρονια
δεν τις προτιμουν ευκολα
και οσοι γνωστοι μου πηραν τις πουλησαν μισοτιμης
και στο νοικι ακομα, οσο παιρνεις απο ενα μεγαλο διαμερισμα
παιρνεις και απο ολοκληρη μεζονετα
αρα, δεν τις προτιμουν

bobonela
03-05-12, 10:33
Καλημερα! Μήπως μπορείτε να μου βρείτε ποια είναι τα υπέρ και ποια τα κατά μεταξύ ενός ευρύχωρου διαμερίσματος και μίας μεζονέτας 210 τμ. με ασανσέρ? Σημεία ενδιαφέροντος: ανεβοκατέβασμα με σκάλα ή ασανσέρ για να πας από υπνοδωμάτιο σε κουζίνα, μέλη οικογένειας που σκορπίζονται σε επίπεδα - αντίθετα με το διαμέρισμα, σκούπισμα με ηλεκτρ. σκούπα και σφουγγάρισμα σκαλών, παρκινγκ , ακουστική από διπλανά σπίτια καθώς όλα είναι χαμηλά κλπ.
Αν μπορούν να απαντήσουν και κάποιες κοπέλες που κατοικούν σε αντίστοιχες μεζονέτες. Ξέρω πολλά κι εγώ αλλά σίγουρα μία άποψη εκ των έσω θα είναι πολλή χρήσιμη.

Morchelina
03-05-12, 10:41
Με μικρά παιδιά η μεζονέτα είναι πρόβλημα γιατί οι σκάλες είναι επικίνδυνες. Στα αμερικάνικα σπίτια τουλάχιστον είναι με μοκέτα. Επίσης δεν εποπτεύεις το ίδιο εύκολα το παιχνίδι τους ή τον ύπνο τους στο δωμάτιό τους όταν είναι μικρά. Οπότε μπορεί να καταλήξει όλη η ζωή του σπιτιού να περιοριστεί στον κάτω όροφο και ο πάνω να είναι μόνο για ύπνο. Με δύο παιδιά αυτό μπορεί να διαρκέσει π.χ. καμιά 15ετία μέχρι να γίνουν και τα δύο 10 χρονών.

Αν όμως έχεις μεγαλύτερα παιδιά, πάνω από 10 ετών, η απομόνωση σαλονιού, κρεβατοκάμαρων είναι πλεονέκτημα γιατί διαχωρίζονται οι χώροι και οι δραστηριότητες.

Διαλέγεις και παίρνεις.

sofi@p
03-05-12, 10:42
Καλημερα! Μήπως μπορείτε να μου βρείτε ποια είναι τα υπέρ και ποια τα κατά μεταξύ ενός ευρύχωρου διαμερίσματος και μίας μεζονέτας 210 τμ. με ασανσέρ? Σημεία ενδιαφέροντος: ανεβοκατέβασμα με σκάλα ή ασανσέρ για να πας από υπνοδωμάτιο σε κουζίνα, μέλη οικογένειας που σκορπίζονται σε επίπεδα - αντίθετα με το διαμέρισμα, σκούπισμα με ηλεκτρ. σκούπα και σφουγγάρισμα σκαλών, παρκινγκ , ακουστική από διπλανά σπίτια καθώς όλα είναι χαμηλά κλπ.
Αν μπορούν να απαντήσουν και κάποιες κοπέλες που κατοικούν σε αντίστοιχες μεζονέτες. Ξέρω πολλά κι εγώ αλλά σίγουρα μία άποψη εκ των έσω θα είναι πολλή χρήσιμη.
η μεζονέτα σε πόσα επίπεδα θα είναι?

katd
03-05-12, 10:49
εγω μενω σε μεζονετα 160τ.μ. και αν είχα την επιλογη θα σου ελεγα να παρεις διαμέρισμα!!!!Με εχει φαει το πανω κατω!!!Κουβαλαω συνεχεια κάτι, απο ρουχα, παπουτσια, παιχνιδια, απορυπαντικα, σκουπες...τα παντα!!Ασε η θερμανση που "φευγει" προς τα πανω και το κατω κομματι του σπιτιου δεν ζεσταινει και τοσο ευκολα!!!Οχι παιδια σιγουρα διαμερισμα!!!Ασε που κηνηγας και τα παιδια πανω κατω και δεν εχεις και τοσο αμεση επιβλεψη επανω!!Δεν μπορεις να εισαι στην κουζινα στον κατω οροφο και εκεινα να παιζουν επανω!!!

Ελινα Ζ.
03-05-12, 11:03
Κι εγω που εχω μεζονετα 4 επιπεδα και με ασανσερ θα θελα διαμερισμα κοριτσια σε αυτη τη φαση γιατι με μικρα παιδια ειναι δυσκολο...Εχω παντα τον μικρο μαζι μου κατω γιατι πανω δεν καθεται ουτε αυτος μονος του οποτε παμε εκει μονο για υπνο.Το δικο μας υπνοδωματιο ειναι στη σοφιτα κι αυτο ειναι μειον παλι για μενα που κοιμαμαι με το γιο μου για να πεταχτω ανα πασα στιγμη αλλα το μονο συν ειναι για τον συζυγο που επειδη δουλευει βραδυ, τα πρωινα κοιμαται και χρειαζεται υσηχια οποτε το υπνοδωματιο τερμα πανω τον βολευει απο αποψη θορυβου.Εμενα γενικα καθολου και στο καθαρισμα και σε ολα κουβαλα -ξανακουβαλα κτλ κτλ...Ωραιες οι μεζονετες αλλα με μικρα παιδια θεωρω καθολου πρακτικες...Θα ηθελα ενα πιο μικρο και συμμαζεμενο σπιτακι προσωπικα...

manoulina
03-05-12, 11:08
Κι εγώ σε μεζονέτα μένω τρίπατη και χωρίς ασανσέρ. Το μόνο που θα άλλαζα είναι το ασανσέρ. Αν υπάρχει σε σώνει απο πολλά!
Δεν θα το άλλαζα να ξαναπάω σε διαμέρισμα. Όλη η λάτρα γίνεται στο ισόγειο που είναι σαλόνι και κουζίνα. Μπάνιο υπάρχει σε κάθε όροφο.Εγώ δεν μεταφέρω σκούπες, απορρυπαντικά κλπ. Το κάθε μπάνιο έχει τη χλωρίνη του, τα χαρτιά υγείας, κρεμοσάπουνα και ότι αλλο χρειάζεται...
Στους 2 απο τους 3 ορόφους έχω και απο μια ηλεκτρική σκούπα. Άρα ο μόνος όροφος που μεταφέρω ηλεκτρική είναι απο το ισογειο στο ημιυπόγειο που δεν το πολυχρησιμοποιούμε κιόλας.
Πάντως οταν έχω επισκέψεις, δεν με νοιάζει πως είναι το υπόλοιπο σπίτι (που πάντα καθαρό είναι....) αλλά ειδικά σε γιορτές και τέτοια, μαζεύονται όλοι στο σαλόνι και τέλος. Ούτε πιτσιρίκια σε άλλα δωμάτια ούτε τίποτα. Και μάλιστα επειδή κάποιοι γονείς δεν έχουν διδάξει ούτε καν τα στοιχειώδη της ευγένειας στα παιδιά τους, και εκνευρίζομαι με αυτό, όταν με τρελό θράσσος τα βλέπω να ανεβαίνουν προς τις κρεβατοκάμαρες, τους πατάω και μια φωνή να κατεβούν και τέλος!

Θα χρειαστείς σίγουρα συναγερμό, για να μπορείς να ελέχνεις το σπίτι σου ανα πάσα στιγμή. Εμείς έχουμε 19 εισόδους. Παράθυρα, πόρτες και μπαλκονόπορτες. Δεν μπορείς να τα ελέχνεις όλα χωρίς συναγερμό.

Όσο για τη θέρμανση παίζει ρόλο τι τύπο θέρμανσης έχεις και πόσο καλή μόνωση έχει το σπίτι. Εμάς που είναι καναδικού τύπου το σπίτι, και υπάρχει αερολέβητας, το ισόγειο είναι πραγματικά φούρνος και ο πάνω όροφος σε πιο φυσιολογική θερμοκρασία. Και να σκεφτείς ότι μένω στην Πάρνηθα και το θερμοστάτη τον έχω συνήθως στους 15-16 βαθμούς. Στα χιόνια το έβαζα στους 18.

bobonela
03-05-12, 11:16
εγω μενω σε μεζονετα 160τ.μ. και αν είχα την επιλογη θα σου ελεγα να παρεις διαμέρισμα!!!!Με εχει φαει το πανω κατω!!!Κουβαλαω συνεχεια κάτι, απο ρουχα, παπουτσια, παιχνιδια, απορυπαντικα, σκουπες...τα παντα!!Ασε η θερμανση που "φευγει" προς τα πανω και το κατω κομματι του σπιτιου δεν ζεσταινει και τοσο ευκολα!!!Οχι παιδια σιγουρα διαμερισμα!!!Ασε που κηνηγας και τα παιδια πανω κατω και δεν εχεις και τοσο αμεση επιβλεψη επανω!!Δεν μπορεις να εισαι στην κουζινα στον κατω οροφο και εκεινα να παιζουν επανω!!!

Ολα αυτά που περιγράφεις τα σκέφτομαι, αλλά να σε ρωτήσω κάτι πρώτα... Εχεις εμπειρία από διαμέρισμα σε πολυκατοικία ή πάντα ζούσες εκεί? Είναι βασικό να μπορείς νά κάνεις τη σύγκριση μεταξύ των δύο. Αν κάποια στιγμή στο μέλλον τα παιδιά μεγαλώσουν και φύγουν, εσύ τι θα κάνεις σε ένα τόσο μεγάλο σπίτι. Αυτό είναι επίσης μία απορία μου.

bobonela
03-05-12, 11:17
η μεζονέτα σε πόσα επίπεδα θα είναι?

Σε 4 επίπεδα. Στο υπόγειο 1-2 γκαράζ και αποθήκη. Με το θέμα παρκινγκ τι κάνετε όταν έχετε 2 αυτοκίνητα??

bobonela
03-05-12, 11:19
Κι εγώ σε μεζονέτα μένω τρίπατη και χωρίς ασανσέρ. Το μόνο που θα άλλαζα είναι το ασανσέρ. Αν υπάρχει σε σώνει απο πολλά!
Δεν θα το άλλαζα να ξαναπάω σε διαμέρισμα. Όλη η λάτρα γίνεται στο ισόγειο που είναι σαλόνι και κουζίνα. Μπάνιο υπάρχει σε κάθε όροφο.Εγώ δεν μεταφέρω σκούπες, απορρυπαντικά κλπ. Το κάθε μπάνιο έχει τη χλωρίνη του, τα χαρτιά υγείας, κρεμοσάπουνα και ότι αλλο χρειάζεται...
Στους 2 απο τους 3 ορόφους έχω και απο μια ηλεκτρική σκούπα. Άρα ο μόνος όροφος που μεταφέρω ηλεκτρική είναι απο το ισογειο στο ημιυπόγειο που δεν το πολυχρησιμοποιούμε κιόλας.
.

Συμφωνώ με τον καταμερισμό πραγμάτων. Κι εγώ έτσι τα έχω σκεφτεί αλλά σχετικά με το ασανσέρ, δηλ. θα ανεβοκατέβαινες με αυτό? Εκτός κι αν κρατάς βάρος.... Και που απλώνεις? Πλυντήρια σε ποιο επίπεδο??

manoulina
03-05-12, 11:26
Συμφωνώ με τον καταμερισμό πραγμάτων. Κι εγώ έτσι τα έχω σκεφτεί αλλά σχετικά με το ασανσέρ, δηλ. θα ανεβοκατέβαινες με αυτό? Εκτός κι αν κρατάς βάρος.... Και που απλώνεις? Πλυντήρια σε ποιο επίπεδο??

Το πλυντήριο ρούχων το έχω στο πάνω όροφο που είναι οι κρεβατοκάμαρες. Δεν είναι εύκολο να μεταφέρεις πάνω κάτω τα άπλυτα και τα καθαρά ακόμη και με ασανσέρ!
Στο μπαλκόνι της κρεβατοκάμαρας μου έχω σχοινιά αλλά δεν απλώνω ποτέ. Τα βάζω όλα στεγνωτήριο που είναι στον ίδιο όροφο και ξεμπερδεύω.

Τώρα μένω σε μονοκατοικία, αλλά πριν που μέναμε σε διαμέρισμα είχαμε φοβερά προβλήματα με τον απο κάτω μας. Του τύπου, να μην πολυπερπατάμε μετά τις 10 το βράδυ γιατί κοιμάται, και ειδικά με τακούνια, να μην τραβάμε καζανάκι γιατί ακούγεται, να μην βάζουμε πλυντήριο γιατί επίσης ακούγονται τα νερά, να μην ανοίγουμε το ψυγείο μας γιατί ακούγεται, να μην ανοιγοκλείνουμε τα ντουλάπια της κουζίνας μας γιατι κι αυτό ακούγεται.... άστα ένα δράμα! Και να πω οτι είχαμε παιδιά και τρέχανε.... (που μας το είχε πει κι αυτό, ότι όταν κάνουμε παιδιά θα έχει πρόβλημα...)
Δεν την αλλάζω με τίποτα τη μονοκατοικία πλέον. Άσε που γλίτωσα τα 50 € κοινόχρηστα που πλήρωνα κάθε μήνα, χωρίς το πετρέλαιο.

bobonela
03-05-12, 11:30
Τώρα μένω σε μονοκατοικία, αλλά πριν που μέναμε σε διαμέρισμα είχαμε φοβερά προβλήματα με τον απο κάτω μας. Του τύπου, να μην πολυπερπατάμε μετά τις 10 το βράδυ γιατί κοιμάται, και ειδικά με τακούνια, να μην τραβάμε καζανάκι γιατί ακούγεται, να μην βάζουμε πλυντήριο γιατί επίσης ακούγονται τα νερά, να μην ανοίγουμε το ψυγείο μας γιατί ακούγεται, να μην ανοιγοκλείνουμε τα ντουλάπια της κουζίνας μας γιατι κι αυτό ακούγεται.... άστα ένα δράμα! Και να πω οτι είχαμε παιδιά και τρέχανε.... (που μας το είχε πει κι αυτό, ότι όταν κάνουμε παιδιά θα έχει πρόβλημα...)
Δεν την αλλάζω με τίποτα τη μονοκατοικία πλέον. Άσε που γλίτωσα τα 50 € κοινόχρηστα που πλήρωνα κάθε μήνα, χωρίς το πετρέλαιο.

Αυτό με τα χρήματα συντήρησης.... είναι από τις βασικές μου απορίες. Εμείς δίνουμε 200-350 μηνιαίως για κοινόχρηστα ( με θέρμανση που καίει 22 περίπου ώρες το μήνα). Στη μεζομέτα ποια και πόσα είναι τα έξοδα συνήντήρησης? το ασανσέρ συντηρείται μηνιαίως και πόσο?

bobonela
03-05-12, 11:33
Και με τους κλέφτες τι κάνετε?? Δεν αρκεί ο συναγερμός! Αν ανοίξεις να πάρει αέρα το σπίτι δεν μπορείς να απομακρυνθείς από το επίπεδο αυτό..... Εκτός αν έχεις πτυσσόμενη σιδεριά σε όλες τις μπαλκονόπορτες!

manoulina
03-05-12, 11:35
Αυτό με τα χρήματα συντήρησης.... είναι από τις βασικές μου απορίες. Εμείς δίνουμε 200-350 μηνιαίως για κοινόχρηστα ( με θέρμανση που καίει 22 περίπου ώρες το μήνα). Στη μεζομέτα ποια και πόσα είναι τα έξοδα συνήντήρησης? το ασανσέρ συντηρείται μηνιαίως και πόσο?

22 ώρες το μήνα είναι πολύ λίγες. Ή λείπετε συνεχώς ή έχετε κεντρική θέρμανση. Τόσα δεν δίνω το μήνα για πετρέλαιο. Δίνω λιγότερα και με περισσότερες ώρες λειτουργίας.
Το ασανσέρ θέλει κάθε μήνα συντήρηση αλλά δεν ξέρω τι ποσό.
Σε τι μεζονέτα αναφέρεσαι? Μονοκατοικία, σε συγκρότημα ή σε πολυκατοικία?

bobonela
03-05-12, 11:38
22 ώρες το μήνα είναι πολύ λίγες. Ή λείπετε συνεχώς ή έχετε κεντρική θέρμανση. Τόσα δεν δίνω το μήνα για πετρέλαιο. Δίνω λιγότερα και με περισσότερες ώρες λειτουργίας.
Το ασανσέρ θέλει κάθε μήνα συντήρηση αλλά δεν ξέρω τι ποσό.
Σε τι μεζονέτα αναφέρεσαι? Μονοκατοικία, σε συγκρότημα ή σε πολυκατοικία?

Eχουμε φυσικό αέριο και αυτονομία. Το μήνα οι ώρες είναι 20-22. Επιστρέφουμε στις 5.00 καθημερινά και γενικά το σπίτι είναι πολύ ζεστό. Στη μεζονέτα πόσο πετρέλαιο καις? Είναι ανά επίπεδο? Πρόκειται για μονοκατοικία χωρίς τίποτα κοινόχρηστο με διπλανές.

sofi@p
03-05-12, 11:41
τη μεζονέτα θα την προτιμούσα μόνο αν ήταν σε 2 επίπεδα (όχι περισσότερα) κι ανεξάρτητη. αλλιώς έχεις τα μειονεκτήματα του διαμερίσματος (με τους γείτονες, κοινόχρηστα κλπ) και την τρελλή ταλαιπωρία ανέβα-κατέβα 4 ορόφους (με μικρά παιδάκια, σε εγκυμοσύνη, όταν γεράσεις κλπ). άσε που θα έπρεπε να ήταν τεράστια, γιατί 50 τμ ο όροφος είναι λίγα. και συνήθως τα 2 επίπεδα δεν είναι "νόμιμα". επίσης, οι μεζονέτες συνήθως δεν έχουν θέα.
το διαμέρισμα θα το προτιμούσα σε πολυκατοικία με λίγα διαμερίσματα, κατά προτίμηση οροφοδιαμέρισμα. είναι σίγουρα πιό πρακτικό κι εύκολο.

manoulina
03-05-12, 11:43
Και με τους κλέφτες τι κάνετε?? Δεν αρκεί ο συναγερμός! Αν ανοίξεις να πάρει αέρα το σπίτι δεν μπορείς να απομακρυνθείς από το επίπεδο αυτό..... Εκτός αν έχεις πτυσσόμενη σιδεριά σε όλες τις μπαλκονόπορτες!

Δεν είναι όλα τόσο τραγικά. Η κατάσταση ειναι λίγο πολύ ελενχόμενη...

Προσωπικά απο τώρα και μέχρι τότε που θα τελειώσουν οι ζέστες στον επάνω όροφο είτε λείπουμε είτε ειμαστε εδώ, τα πατζούρια είναι κλειστά και οι σίτες και είναι σταθερά ανοιχτές οι μπαλκονόπορτες. Οπότε τα δωμάτια αερίζονται όλο το 24ωρο. Όταν καθαρίζω τότε ανοίγω και πατζούρια.. Στο ισόγειο ανοίγω καθημερινά και πατζουρια αφού εκεί καθόμαστε....
Και στο ημιυπόγειο δεν έχω παντζούρια αλλά σιδεριές στα παράθυρα.

Επίσης έχω σκύλο. Μικρόσωμο μεν, αλλά του επιτρέπω και μπαίνει μέσα στο σπίτι, και ειναι συναγερμός. Οτι και να ακούσει φωνάζει αμέσως.

bobonela
03-05-12, 11:44

Πρέπει να φροντίσω για κάγκελα φυλακής!!! παντού??????

χριστινάκι π.
03-05-12, 11:44
Πάντως οταν έχω επισκέψεις, δεν με νοιάζει πως είναι το υπόλοιπο σπίτι (που πάντα καθαρό είναι....) αλλά ειδικά σε γιορτές και τέτοια, μαζεύονται όλοι στο σαλόνι και τέλος. Ούτε πιτσιρίκια σε άλλα δωμάτια ούτε τίποτα. Και μάλιστα επειδή κάποιοι γονείς δεν έχουν διδάξει ούτε καν τα στοιχειώδη της ευγένειας στα παιδιά τους, και εκνευρίζομαι με αυτό, όταν με τρελό θράσσος τα βλέπω να ανεβαίνουν προς τις κρεβατοκάμαρες, τους πατάω και μια φωνή να κατεβούν και τέλος!

Θα χρειαστείς σίγουρα συναγερμό, για να μπορείς να ελέχνεις το σπίτι σου ανα πάσα στιγμή. Εμείς έχουμε 19 εισόδους. Παράθυρα, πόρτες και μπαλκονόπορτες. Δεν μπορείς να τα ελέχνεις όλα χωρίς συναγερμό.

Όσο για τη θέρμανση παίζει ρόλο τι τύπο θέρμανσης έχεις και πόσο καλή μόνωση έχει το σπίτι. Εμάς που είναι καναδικού τύπου το σπίτι, και υπάρχει αερολέβητας, το ισόγειο είναι πραγματικά φούρνος και ο πάνω όροφος σε πιο φυσιολογική θερμοκρασία. Και να σκεφτείς ότι μένω στην Πάρνηθα και το θερμοστάτη τον έχω συνήθως στους 15-16 βαθμούς. Στα χιόνια το έβαζα στους 18.

Όταν λες καναδικού τύπου εννοείς ξύλινο;

bobonela
03-05-12, 11:48
Επίσης έχω σκύλο. Μικρόσωμο μεν, αλλά του επιτρέπω και μπαίνει μέσα στο σπίτι, και ειναι συναγερμός. Οτι και να ακούσει φωνάζει αμέσως.

Αυτό το σκέφτομαι κι εγώ. Αλλά μήπως ενοχλεί τους γύρω και έχουμε άλλα......????? Επίσης αν οι γείτονες έχουν σκύλους που με το παραμικρό γαυγίζουν και ενοχλούν?????

Αν επίσης ο γείτονας κάθε Κυριακή θέλει να κάνει μπάρμπεκιου και σου έρχεται όλη η καπνιά μέσα?????

Είμαι λίγο υπερβολική, το ξέρω, αλλά προσπαθώ να πιάσω όλα τα ενδεχόμενα για να μην το μετανοιώσουμε που αφήσαμε τέτοιο διαμέρισμα....

katd
03-05-12, 12:01
Με τους γονεις μου εμενα αρχικα σε μονοκατοικια αλλα ηταν ενος επιπεδου ξερεις οι παλιες. Αργοτερα πηγαμε σε διαμερισμα, εχω αλλαξει πολλα σπιτια στην ζωη μου και εχω αρκετη εμπειρια. Καλυτερα θα ηταν μονοκατοικια αλλα ολα σε ενα οροφο. Αυτο βεβαια δεν ειναι παντα εφικτο οποτε ενα οροφοδιαμερισμα σε πολυκατοικια με λιγα διαμερισματα ειναι οτι πρεπει. Η μονοκατοικια εχει πολλα εξοδα συντηρησης στο λεω γιατι εγω μενω στο σπιτι αυτο τα τελευταια 12 χρονια και ξερω. Τωρα οταν μεγαλωσουν τα παιδια τι θα κανω?θα το δωσω στα παιδια μου χωριζοντας το στα 2 γιατι δεν το βλεπω να μπορω να κανω κατι αλλο με την κατασταση που επικρατει οικονομικα και θα παω να μεινω σε κανα μικρουλι!!!

manoulina
03-05-12, 12:10
Όταν λες καναδικού τύπου εννοείς ξύλινο;

Ναι ξύλινο.

Αυτό το σκέφτομαι κι εγώ. Αλλά μήπως ενοχλεί τους γύρω και έχουμε άλλα......????? Επίσης αν οι γείτονες έχουν σκύλους που με το παραμικρό γαυγίζουν και ενοχλούν?????

Αν επίσης ο γείτονας κάθε Κυριακή θέλει να κάνει μπάρμπεκιου και σου έρχεται όλη η καπνιά μέσα?????

Είμαι λίγο υπερβολική, το ξέρω, αλλά προσπαθώ να πιάσω όλα τα ενδεχόμενα για να μην το μετανοιώσουμε που αφήσαμε τέτοιο διαμέρισμα....

Όντως είσαι κάπως υπερβολική. Εδώ όλοι έχουν σκύλο, και οι περισσότεροι όχι έναν αλλά δυο. Και όταν γαυγίζει ένας αρχίζουν όλοι. Όμως δεν γαυγίζουν συνεχώς. Συνήθεια είναι όλα. Εγώ έχω πάψει πια να τουε ακούω. Το θεωρώ πια δεδομένα μέσα στα ακούσματα μου....πως να στο εξηγήσω??
Αν έχεις σκύλο "συναγερμό" θες να γαυγίζει με τα πάντα. Εγώ με ένα σκυλί 9 κιλά, που γαυγίζει τους πάντες, ξέρω οτι δεν επιτρέπει σε κανέναν να μπει στην αυλή μας. Τον ακούνε που γαυγίζει και φοβούνται.

Όσο για το μπάρμπεκιου, ο γείτονας που μένει απο πίσω μας έχει μπάμπεκιου ακριβώς στη μεσοτοιχία. Εγώ έχω αυλή και στην πίσω πλευρά του σπιτιού. Στην αρχή που ήρθαμε έψηνε και με ντουμάνιαζε. Μια μέρα του είπα πολύ ευγενικά οτι τον παρακαλώ να επεκτείνει λίγο την καμινάδα του γιατί έχω πρόβλημα. Μου είπε οτι το ειχε ήδη σκεφτεί και 3 μέρες μετά ήρθε μάστορας και του ανέβασε την καμινάδα πολύ ψηλά και δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον. Και ψήνει κάθε Κυριακή, και το καλοκαίρι και καθημερινές....

Κοίτα όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν είναι τόσο τέλειο το διαμέρισμα που μένεις γιατί θες να φύγεις και να πας απαραίτητα σε μεζονέτα?

sofiafil
03-05-12, 12:17

Ο μονος τροπος για να μην ενοχλεις κανεναν και να μην σε ενοχλει κανεις ειναι μια απομονομενη μονοκατοικια. Παντα καποιος σπαστικος γειτονας υπαρχει οπου και αν μεινεις. Δε θελει να χαλιεσαι και πολυ ευκολα...οσο για την ερωτηση εγω θα ελεγα διαμερισμα γιατι τις σκαλες τις φοβαμαι σαν εγκυος, με τα παιδια ακομα και για μας οταν περασουν λιγο τα χρονια μας.

bobonela
03-05-12, 12:34
Κορίτσια πες τε μου σας παρακαλώ, πόσα και ποια είναι τα έξοδα μιας μεζονέτας μηνιαίως? Ασανσέρ? θέρμανση? ρεύματα?

bobonela
03-05-12, 13:02
Κοίτα όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν είναι τόσο τέλειο το διαμέρισμα που μένεις γιατί θες να φύγεις και να πας απαραίτητα σε μεζονέτα?

Bλέπεις και στον παράδεισο υπήρχε το φίδι!!! Οσο τέλεια και να είναι όλα, πάντα θα υπάρχει ένα ή και περισσότερα "φίδια" γείτονες που σου χαλάνε τη ζωή!! Και προτιμάς να αφήσεις το σπίτι σου από το να γίνεις "εγκληματίας"!!!:lol:

Ελινα Ζ.
03-05-12, 13:12
Καλα κι εγω σε καθε μπανιο εχω τα απαραιτητα για το καθαρισμα κτλ αλλα γενικα ποτε δεν γλιτωνω κατι να θελω απο πανω κατω κτλ..

Επισης να πω οτι το ασανσερ τραβαει αρκετο ρευμα και εχει κι αυτο τη συντηρηση του γενικα εχει εξοδακια η μεζονετα δε λεω...Ωραια ειναι αλλα εγω προσωπικα κουραστηκα αρκετα!!

Κι εγω εχω δυο σκυλια και γενικα γυρω μου εχουν ολοι δεν γινεται αλλιως,ναι ειναι λιγο σπαστικο αλλα μαθαινεις και κοιμασαι με αυτα κ γιος μου το ιδιο δεν τα ακουει πια!

bobonela
03-05-12, 14:17
Καλα κι εγω σε καθε μπανιο εχω τα απαραιτητα για το καθαρισμα κτλ αλλα γενικα ποτε δεν γλιτωνω κατι να θελω απο πανω κατω κτλ..

Επισης να πω οτι το ασανσερ τραβαει αρκετο ρευμα και εχει κι αυτο τη συντηρηση του γενικα εχει εξοδακια η μεζονετα δε λεω...Ωραια ειναι αλλα εγω προσωπικα κουραστηκα αρκετα!!

Κι εγω εχω δυο σκυλια και γενικα γυρω μου εχουν ολοι δεν γινεται αλλιως,ναι ειναι λιγο σπαστικο αλλα μαθαινεις και κοιμασαι με αυτα κ γιος μου το ιδιο δεν τα ακουει πια!

Mπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά στα έξοδα συντήρησης? Θέρμανση καις ανά επίπεδο και πόση? Συνολικά το μήνα όλα μαζί??

annian
03-05-12, 14:34
Κι εμεις μεζονέτα το χτίσαμε ωστε να κερδίσουμε τετραγωνικά στον κήπο και δεν το έχω μετανιώσει.

Όσον αφορά στα έξοδα του σπιτιού, μικρή διαφορά σε σχέση με το να μην ήταν σε επίπεδα.

manoulina
03-05-12, 14:59
Το τι και πόσα έξοδα έχει κάποιο σπίτι το μήνα, δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τον τύπο του σπιτιού. Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Παίζει ρόλο τι χρήση κάνεις.

Δεν μπορεί να σου πει κανείς θα πληρώνεις τόσα.... γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες.
Όσο για τη συντήρηση.... μια μονοκατοικία έχει μεγαλύτερη συντήρηση γιατί το κάνεις μόνος σου, και γιατι σε μια πολυκατοικία..... είναι λίγο σπάνιο να δεις να την βάφουν για παράδειγμα.... λόγω μη συννενόησεις των ενοίκων.

Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε 4οροφη μεζονέτα, θα πρέπει να σου πω να το ξανασκεφτείς. Ειδικά χωρίς ασανσέρ... με τίποτα! Και να ξέρεις οτι 50 τ.μ. ανά όροφο είναι πολύ λίγα, και θα το δεις στην πράξη.
Για αγορά σκέφτεσαι?

sofi@p
03-05-12, 15:05
Επίσης επειδή αναφέρθηκες σε 4οροφη μεζονέτα, θα πρέπει να σου πω να το ξανασκεφτείς. Ειδικά χωρίς ασανσέρ... με τίποτα! Και να ξέρεις οτι 50 τ.μ. ανά όροφο είναι πολύ λίγα, και θα το δεις στην πράξη.
Για αγορά σκέφτεσαι?[/QUOTE]

συμφωνώ είναι πολύ λίγα, αν σκεφτείς ότι περιλαμβάνουν και τη σκάλα και το ασανσέρ. επίσης συνήθως τα 2 επίπεδα (ημιυπόγειο και σοφίτα) είναι παράνομα. δεν ξέρω, βέβαια, αν έτσι είναι κι αυτό που σε ενδιαφέρει...

bobonela
03-05-12, 15:19
Το τι και πόσα έξοδα έχει κάποιο σπίτι το μήνα, δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τον τύπο του σπιτιού. Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Παίζει ρόλο τι χρήση κάνεις.

Δεν μπορεί να σου πει κανείς θα πληρώνεις τόσα.... γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες.
Όσο για τη συντήρηση.... μια μονοκατοικία έχει μεγαλύτερη συντήρηση γιατί το κάνεις μόνος σου, και γιατι σε μια πολυκατοικία..... είναι λίγο σπάνιο να δεις να την βάφουν για παράδειγμα.... λόγω μη συννενόησεις των ενοίκων.

Για αγορά σκέφτεσαι?

Για αγορά σκέφτεσαι?

συμφωνώ είναι πολύ λίγα, αν σκεφτείς ότι περιλαμβάνουν και τη σκάλα και το ασανσέρ. επίσης συνήθως τα 2 επίπεδα (ημιυπόγειο και σοφίτα) είναι παράνομα. δεν ξέρω, βέβαια, αν έτσι είναι κι αυτό που σε ενδιαφέρει...[/QUOTE]

Καταλαβαίνω τι εννοείς αναλόγως τη χρήση. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τα πάγια π.χ. ασανσέρ, κατανάλωση μεγαλύτερη γενικά από ένα διαμέρισμα σε θέρμανση, ρεύμα πολύ περισσότερο από ένα διαμέρισμα ???
Δηλ. μπορείς να ανάβεις τη θέρμανση σε ένα μόνο επίπεδο και όταν πας για ύπνο στο επόμενο?
Τώρα πια δεν είναι παράνομο κανένα επίπεδο, διότι αλλιώς δεν μπορούν να γίνουν συμβόλαια. Τα έχουν τακτοποιήσει οι κατασκευαστές όλα.
Σοφίτα δεν έχει με την έννοια της ξύλινης σκεπής που κατεβαίνει χαμηλά. Εχει κανονικό 2ο όροφο στα σχέδια νόμιμο.
Προσπαθώ να βρω τις διαφορές με ένα πολύ καλό διαμέρισμα που έχω, αλλά δυστυχώς έχει τρελλούς γείτονες (μέσα στην πολυκατοικία) και άντε να συνεννοηθείς....

sofi@p
03-05-12, 15:27
συμφωνώ είναι πολύ λίγα, αν σκεφτείς ότι περιλαμβάνουν και τη σκάλα και το ασανσέρ. επίσης συνήθως τα 2 επίπεδα (ημιυπόγειο και σοφίτα) είναι παράνομα. δεν ξέρω, βέβαια, αν έτσι είναι κι αυτό που σε ενδιαφέρει...

Καταλαβαίνω τι εννοείς αναλόγως τη χρήση. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τα πάγια π.χ. ασανσέρ, κατανάλωση μεγαλύτερη γενικά από ένα διαμέρισμα σε θέρμανση, ρεύμα πολύ περισσότερο από ένα διαμέρισμα ???
Δηλ. μπορείς να ανάβεις τη θέρμανση σε ένα μόνο επίπεδο και όταν πας για ύπνο στο επόμενο?
Τώρα πια δεν είναι παράνομο κανένα επίπεδο, διότι αλλιώς δεν μπορούν να γίνουν συμβόλαια. Τα έχουν τακτοποιήσει οι κατασκευαστές όλα.
Σοφίτα δεν έχει με την έννοια της ξύλινης σκεπής που κατεβαίνει χαμηλά. Εχει κανονικό 2ο όροφο στα σχέδια νόμιμο.
Προσπαθώ να βρω τις διαφορές με ένα πολύ καλό διαμέρισμα που έχω, αλλά δυστυχώς έχει τρελλούς γείτονες (μέσα στην πολυκατοικία) και άντε να συνεννοηθείς....[/QUOTE]
όταν λέω παράνομα, εννοώ "τακτοποιημένα". μην ξεχνάς όμως τα πρόστιμα που πληρώνουν κάθε τρεις και λίγο, όσοι έχουν ημιυπαίθριους κλειστούς ή υπόγεια και σοφίτες με αλλαγή χρήσης κλπ.

bobonela
03-05-12, 15:34
όταν λέω παράνομα, εννοώ "τακτοποιημένα". μην ξεχνάς όμως τα πρόστιμα που πληρώνουν κάθε τρεις και λίγο, όσοι έχουν ημιυπαίθριους κλειστούς ή υπόγεια και σοφίτες με αλλαγή χρήσης κλπ.

Mα όλες οι μεζονέτες λίγο ή πολύ έχουν "τακτοποιημένους" χώρους. Το ίδιο και τα διαμερίσματα, σε μικρότερη έκταση, δηλ. ένας συνήθως Η/Θ σε κάθε διαμέρισμα. Επίσης υπάρχει και το μόνιμο χαράτσι της ΔΕΗ που πάει με τα τ.μ., επομένως σε μία μεζονέτα μιλάμε για 200+++ τμ.
Πες μου όμως την άποψή σου τελικά, διαμέρισμα ή μεζονέτα?

pitsikoki
03-05-12, 15:37
Οροφοδιαμερισμα και παλι οροφοδιαμερισμα. Ξερεις τι ταλαιπωρια ειναι οι μεζονετες ακομα κι αν εχουν ασανσερ; Εδω εγω στο διαμερισμα και πηγαινοερχομαι απο σαλονι στα δωματια την ημερα δεν ξερω ποσες φορες και κουραζομαι...που να ταν και πανω κατω.
Επισης θελεις δυο κουβαδες δυο σφουγγαριστρες, δυο ηλεκτρικες γιατι ειναι πακετο το ανεβοκατεβασμα, απο δυο φορες ΟΛΑ τα απορρυπαντικα (ενα σετ για κατω ενα πανω). Και ασε που αν εχεις μικρα παιδια που θα παιζουν; Πανω στο δωματιο τους και εσυ θα εισαι κατω στο σαλονι;

χριστινάκι π.
03-05-12, 15:38
Βασικά οι γείτονες μπορεί να σου χαλάσουν τη ζωή, και μόνο γι'αυτό αξίζει να μετακομίσεις!

bobonela
03-05-12, 15:41
Οροφοδιαμερισμα και παλι οροφοδιαμερισμα. Ξερεις τι ταλαιπωρια ειναι οι μεζονετες ακομα κι αν εχουν ασανσερ; Εδω εγω στο διαμερισμα και πηγαινοερχομαι απο σαλονι στα δωματια την ημερα δεν ξερω ποσες φορες και κουραζομαι...που να ταν και πανω κατω.
Επισης θελεις δυο κουβαδες δυο σφουγγαριστρες, δυο ηλεκτρικες γιατι ειναι πακετο το ανεβοκατεβασμα, απο δυο φορες ΟΛΑ τα απορρυπαντικα (ενα σετ για κατω ενα πανω). Και ασε που αν εχεις μικρα παιδια που θα παιζουν; Πανω στο δωματιο τους και εσυ θα εισαι κατω στο σαλονι;

Oλα αυτά που λες τα έχουμε σκεφτεί. Και πολλά άλλα επίσης, όπως το θέμα του τεκμηρίου, του μόνιμου χαρατσιού, της συντήρησης ασανσέρ, ρεύματα κλπ. Η απορία μου είναι η εξής : όταν έχει πρόβλημα με τους συνιδιοκτήτες σε μία πολυκατοικία, οι οποίοι είναι για "δέσιμο"! , τι κάνεις? Πας σε μεζονέτα-μονοκατοικία με όλα τα μείον ή μένεις και υπομένεις στους καιρούς που ζούμε????

bobonela
03-05-12, 15:42
Βασικά οι γείτονες μπορεί να σου χαλάσουν τη ζωή, και μόνο γι'αυτό αξίζει να μετακομίσεις!

Με πρόλαβες! Γεια στο στόμα σου!!! Βέβαια δεν είναι εύκολη αυτή η απόφαση για τους πιο πάνω λόγους που αναφέρω. Και υπάρχει ο κίνδυνος να το μετανοιώσουμε αλλά θα είναι αργά...

sofi@p
03-05-12, 15:43
Mα όλες οι μεζονέτες λίγο ή πολύ έχουν "τακτοποιημένους" χώρους. Το ίδιο και τα διαμερίσματα, σε μικρότερη έκταση, δηλ. ένας συνήθως Η/Θ σε κάθε διαμέρισμα. Επίσης υπάρχει και το μόνιμο χαράτσι της ΔΕΗ που πάει με τα τ.μ., επομένως σε μία μεζονέτα μιλάμε για 200+++ τμ.
Πες μου όμως την άποψή σου τελικά, διαμέρισμα ή μεζονέτα?

τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα στη μεζονέτα, από όλες τις απόψεις.
θα έμενα σε μεζονέτα (όπως σου έγραψα και προηγουμένως) μόνο αν ήταν ανεξάρτητη και σε 2 επίπεδα (τουλάχιστον 80 τμ το καθένα).
θα έμενα σε διαμέρισμα αν ήταν σε μικρή πολυκατοικία, με θέα, κατά προτίμηση οροφοδιαμέρισμα.
αν μας πεις τιμή, περιοχή και πιό λεπτομερή περιγραφή των σπιτιών που σε ενδιαφέρουν, τότε θα σου πω ποιό προτιμώ.

bobonela
03-05-12, 15:50
τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα στη μεζονέτα, από όλες τις απόψεις.
θα έμενα σε μεζονέτα (όπως σου έγραψα και προηγουμένως) μόνο αν ήταν ανεξάρτητη και σε 2 επίπεδα (τουλάχιστον 80 τμ το καθένα).
θα έμενα σε διαμέρισμα αν ήταν σε μικρή πολυκατοικία, με θέα, κατά προτίμηση οροφοδιαμέρισμα.
αν μας πεις τιμή, περιοχή και πιό λεπτομερή περιγραφή των σπιτιών που σε ενδιαφέρουν, τότε θα σου πω ποιό προτιμώ.

Και τα δύο βρίσκονται στην ίδια περιοχή Β.Προαστείων. Δεν θέλουμε να φύγουμε από την περιοχή μας, απλά να απαλλαγούμε από τους τρελλούς συνιδιοκτήτες.
Διαμέρισμα : 120 τμ. με 2πλό παρκινγκ και αυτονομία - Μεζονέτα : 210 τμ. σε 4 επίπεδα με ασανσέρ, νεόδμημη.
Και τα δύο ευάερα και ευήλια σε λογικά πλαίσια (δεν βλέπουν όλη την Αθήνα, αλλά δεν τα εμποδίζει κάτι ιδιαίτερα).
Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν τραγικές διαφορές. Και το δίλλημα μεγάλο.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
03-05-12, 15:54
Και τα δύο βρίσκονται στην ίδια περιοχή Β.Προαστείων. Δεν θέλουμε να φύγουμε από την περιοχή μας, απλά να απαλλαγούμε από τους τρελλούς συνιδιοκτήτες.
Διαμέρισμα : 120 τμ. με 2πλό παρκινγκ και αυτονομία - Μεζονέτα : 210 τμ. σε 4 επίπεδα με ασανσέρ, νεόδμημη.
Και τα δύο ευάερα και ευήλια σε λογικά πλαίσια (δεν βλέπουν όλη την Αθήνα, αλλά δεν τα εμποδίζει κάτι ιδιαίτερα).
Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν τραγικές διαφορές. Και το δίλλημα μεγάλο.

Θεωρώ ότι η μεζονέτα δεν θα είναι πρακτική( εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί) και το ΄βασικότερο το κόστος συντήρησης.

sofi@p
03-05-12, 16:04
Θεωρώ ότι η μεζονέτα δεν θα είναι πρακτική( εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί) και το ΄βασικότερο το κόστος συντήρησης.
συμφωνώ με τη συντέκνισσα και φαντάζομαι ότι το κόστος αγοράς είναι διαφορετικό, αφού αγοράζεις και οικόπεδο μαζί. οι μεζονέτες 4 επιπέδων είναι εντελώς άβολες και μικρές. τα τετραγωνικά τους δεν "φαίνονται".

ZWH
03-05-12, 16:05
Κορίτσια πες τε μου σας παρακαλώ, πόσα και ποια είναι τα έξοδα μιας μεζονέτας μηνιαίως? Ασανσέρ? θέρμανση? ρεύματα?
Eμεις μενουμε σε μεζονετα 189 τμ και ειναι σε τρια επιπεδα. Ασανσερ δεν εχουμε. Ρευμα δεν πληρωνουμε και πολυ, αντες να εχει ανεβει 20 ευρω σε σχεση με το 120τμ διαμερισμα που μεναμε πριν. Θερμανση .... Ευτυχως το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση σε καθε οροφο οποτε δεν χαλασαμε και πολλα χρηματα.
Ειμαστε και οι δυο εργαζομενοι και τα παιδια μας αρκετα μεγαλα οποτε και λειπουμε οικογενειακως πολλες ωρες απο το σπιτι.
Παντως προτιμω την μεζονετα ασυζητητι!!!
Αυτο που πρεπει να εχω σε καθε οροφο ειναι καθαριστικα καθως και διαφορετικες σκουπες, σφουγγαριστρες κτλ!!!!

pitsikoki
03-05-12, 16:11
Oλα αυτά που λες τα έχουμε σκεφτεί. Και πολλά άλλα επίσης, όπως το θέμα του τεκμηρίου, του μόνιμου χαρατσιού, της συντήρησης ασανσέρ, ρεύματα κλπ. Η απορία μου είναι η εξής : όταν έχει πρόβλημα με τους συνιδιοκτήτες σε μία πολυκατοικία, οι οποίοι είναι για "δέσιμο"! , τι κάνεις? Πας σε μεζονέτα-μονοκατοικία με όλα τα μείον ή μένεις και υπομένεις στους καιρούς που ζούμε????

Υπαρχουν κατι μεζονετες σημερα που απλα ειναι πλαγιαστες πολυκατοικιες!Διπλα διπλα με τον αλλον, με κοινοχρηστους κηπους κτλ.
Απο την αλλη αν αγορασεις μεζονετα με ανεξαρτητο οικοπαιδο μαλλον θα ειναι λιγο πιο εξω απο την πολη. Προσωπικα ειμαι παιδι της πολυκατοικιας. Μου αρεσει αυτη η αισθηση να εχω ανθρωπους γυρω μου. Δε θα μπορουσα με τιποτα να μενω απομονωμενη.

pitsikoki
03-05-12, 16:18
Τωρα που το ξανασκεφτομαι...ολα ειναι σχετικα. Αρκει το σπιτι να ειναι ωραιο και λειτουργικο, να σε ευχαριστει και να σε ικανοποιει ειτε μεζονετα ειτε διαμερισμα. Και μεις οταν αγορασαμε το σπιτι ειδαμε και μεζονετες.Διαλεξαμε το σπιτι μας (διαμερισμα) γιατι εχει απιστευτη θεα και μεγαλο roof garden. Στην ουσια μεζονετα ειναι και το δικο μου γιατι εχει εσωτερικη σκαλα με σοφιτα (2 δωματια στη σοφιτα και μπανιο) αλλα τα εχω σε αχρηστια...μονο αν ερθουν φιλοξενουμενοι.
Καλοριζικο να ειναι και με καλο φενγκ σουι!!:p:rolleyes:

bobonela
03-05-12, 17:00
Eμεις μενουμε σε μεζονετα 189 τμ και ειναι σε τρια επιπεδα. Ασανσερ δεν εχουμε. Ρευμα δεν πληρωνουμε και πολυ, αντες να εχει ανεβει 20 ευρω σε σχεση με το 120τμ διαμερισμα που μεναμε πριν. Θερμανση .... Ευτυχως το σπιτι εχει αυτονομη θερμανση σε καθε οροφο οποτε δεν χαλασαμε και πολλα χρηματα.
Ειμαστε και οι δυο εργαζομενοι και τα παιδια μας αρκετα μεγαλα οποτε και λειπουμε οικογενειακως πολλες ωρες απο το σπιτι.
Παντως προτιμω την μεζονετα ασυζητητι!!!
Αυτο που πρεπει να εχω σε καθε οροφο ειναι καθαριστικα καθως και διαφορετικες σκουπες, σφουγγαριστρες κτλ!!!!

Αυτό ακριβώς ρωτάω ΖWH, αν έχει δηλ. αυτονομία ανά επίπεδο ξοδεύεις λιγότερα ή περισσότερα αφού τα σώματα είναι πολλά? κι εμείς λείπουμε πολλές ώρες γι'αυτό και τώρα δεν καίμε πολλή θέρμανση. Στη μεζονέτα όμως για τις ίδιες ώρες μήπως πληρώνουμε υπερβολικά περισσότερο? Γιατί δεν μπορείς να αφήσεις τα Υ/Δ χωρίς θέρμανση έστω κι αν είσαι στα άλλα επίπεδα.

Ελινα Ζ.
03-05-12, 18:12
Mπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά στα έξοδα συντήρησης? Θέρμανση καις ανά επίπεδο και πόση? Συνολικά το μήνα όλα μαζί??

Κοιταξε ακριβως να σου πω δεν ξερω γιατι ο συζυγος ασχολειται με αυτα αλλα το ασανσερ τραβαει πολυ ρευμα γενικα,εχει και μια συντηρηση καθε 2-3 μηνες,εμεις εχουμε ενδοδαπεδια θερμανση σε οολα τα πατωματα εκτος απο τη σοφιτα η οποια εχει σωματα.Εαν θελουμε απομονωνουμε τη θερμανση σε οποιον οροφο χρησιμοποιουμε μονο αν και τωρα με το παιδι και το δευτερο στο δρομο εχουμε μονο κλειστη τη θερμανση στο υπογειο κι ο αντρας μου βαζει το κλιματιστικο εκει στον χωρο του.Το πετρελαιο ειναι αρκετα λεφτα επισης καθως και το ρευμα το οποιο βεβαια εξαρταται και απο τη χρηση του δηλαδη τα κομπιουτερ του συζυγου δουλευουν μερα νυχτα κτλ...Καλα οσο για τους φορους και τα χαρατσια που μας εχουν γονατισει δεν το συζητω...χιλιες φορες να νοικιαζαμε...

ZWH
03-05-12, 18:28
Αυτό ακριβώς ρωτάω ΖWH, αν έχει δηλ. αυτονομία ανά επίπεδο ξοδεύεις λιγότερα ή περισσότερα αφού τα σώματα είναι πολλά? κι εμείς λείπουμε πολλές ώρες γι'αυτό και τώρα δεν καίμε πολλή θέρμανση. Στη μεζονέτα όμως για τις ίδιες ώρες μήπως πληρώνουμε υπερβολικά περισσότερο? Γιατί δεν μπορείς να αφήσεις τα Υ/Δ χωρίς θέρμανση έστω κι αν είσαι στα άλλα επίπεδα.
Το ποσα σωματα εχει ενα σπιτι εξαρταται απο πολλα πραγματα και οχι αποτο αν αν ειναι μεζονετα. γινεται μελετη πριν μπουν.
Στο σπιτι μου που ηταν διαμερισμα ειχα στο σαλονι και την κουζινα (δυο διαφορετικα δωματια) συνολικα 5 σωματα ενω στην μεζονετα σαλονι-κουζινα που ειναι ενιαιο δυο μεγαλα.
Πιστευω οτι η αυτονομια σε καθε οροφο οντως προσφερει οικονομια γιατι ανοιγαμε πχ τον οροφο με τις κρεβατοκαμαρες μια ωρα πριν ανεβουμε αφου την βγαζαμε στο καθιστικο.
Οσο για το χαρατσι, πληρωνουμε παλι αναλογα τα τετραγωνικα. δεν εχει να κανει αν ειναι μεζονετα ή διαμερισμα.
Εσυ θα βρεις ενα διαμερισμα ή μεζονετα που να σε καλυπτει.

Μαρία1982
04-05-12, 00:40
Εγώ ζούσα χρόνια σε διαμέρισμα και τώρα σε μεζονέτα τριών ορόφων. Προτιμώ τι μεζονέτα κια σας έχω ένα γιο 2.5 χρονών και ένα 2,5 μηνών (που πρέπει να τους ανεβοκατεβάζω μαζί). Το θέμα είναι να κάνεις σωστή ανακατανομή των πραγμάτων και δεν έχεις πρόβλημα σε καθάρισμα κτλ. Όσο για τα σώματα, επειδή κάθε όροφος έχει αυτόνομη θέρμανση συμφέρει περισσότερο γιατί ρυθμίσεις εσύ πόση ζέστη θέλεις και σε ποιο όροφο, αλλά κυρίως πότε την θέλεις. Το χαράτσι έτσι και αλλιώς είναι το ίδιο γιατί πάει με τα τετραγωνικά.

mirtoula4
04-05-12, 17:09
ΜΗΝ πάρεις μεζονέτα. Θα το μετανιώσεις πικρά, όπως εγω τώρα!

bobonela
04-05-12, 17:49
ΜΗΝ πάρεις μεζονέτα. Θα το μετανιώσεις πικρά, όπως εγω τώρα!

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, όπως και όλες σας.
Αλλά mirtoula μου σε παρακαλώ δώσε μου παραδείγματα.
Για πόσα επίπεδα μιλάς, πόσα τ.μ ανά επίπεδο, ασανσέρ έχεις, πόση θέρμανση και ρεύμα καις?????

manoulina
05-05-12, 01:24
Πάντως εγώ επελεξα μονοκαιτοικία. Μεζονέτα ναι, γιατί πλέον έτσι τα φτιάχνουν για να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Αυτό που λένε κάποιες γυναίκες οτι ένα επίπεδο είναι πρακτικό κλπ. είναι θέμα συνήθειας. Και σου είπα. Το ισόγειο που κάθονται οι επισκέψεις σου μπορείς εύκολα να το έχεις πάντα τακτοποιημένο και να μη σε νοιάζει αν για παράδειγμα έχεις άστρωτο το κρεβάτι σου.
Ανάμεσα στο διαμέρισμα και στη μονοκατοικια πήρα μονοκατοικία. Τα χρήματα ήταν ίδια και μου μένει και το οικόπεδο. Στην πολυκατοικία αν το καλοσκεφτείς δεν αγοράζεις τίποτα. Ένα διαμέρισμα που για να βάψεις ακόμη και τα κάγκελα σου πρέπει να ρωτήσεις τους υπόλοιπους. Είναι εντελώς άλλη αίσθηση να είσαι ανεξάρτητος!

bobonela
05-05-12, 09:59
Πάντως εγώ επελεξα μονοκαιτοικία. Μεζονέτα ναι, γιατί πλέον έτσι τα φτιάχνουν για να καλύψουν όλα τα τετραγωνικά. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Αυτό που λένε κάποιες γυναίκες οτι ένα επίπεδο είναι πρακτικό κλπ. είναι θέμα συνήθειας. Και σου είπα. Το ισόγειο που κάθονται οι επισκέψεις σου μπορείς εύκολα να το έχεις πάντα τακτοποιημένο και να μη σε νοιάζει αν για παράδειγμα έχεις άστρωτο το κρεβάτι σου.
Ανάμεσα στο διαμέρισμα και στη μονοκατοικια πήρα μονοκατοικία. Τα χρήματα ήταν ίδια και μου μένει και το οικόπεδο. Στην πολυκατοικία αν το καλοσκεφτείς δεν αγοράζεις τίποτα. Ένα διαμέρισμα που για να βάψεις ακόμη και τα κάγκελα σου πρέπει να ρωτήσεις τους υπόλοιπους. Είναι εντελώς άλλη αίσθηση να είσαι ανεξάρτητος!

Πόσο δίκιο έχεις! Τίποτα δεν αγοράζεις στην πολυκατοικία! Και ποιο βάψιμο λες.... ούτε άλλα απλά πράγματα δεν μπορείς να κάνεις χωρίς τη σύμφωνη γνώμη τους!! Τα χρήματα του διαμερίσματος είναι σαφώς περισσότερα από της μεζονέτας.... αλλά στερνή μου γνώση...... Από τακτοποιημένους χώρους πώς πάτε? τα πληρώσατε χρυσά? εμείς πάντως ναι στο διαμέρισμα.

mömmu
05-05-12, 13:24
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, και το παρακολουθώ, αν και πραγματικά , είναι πολύ οι παράγοντες που παιζουν ρόλο για να καταλήξεις τελικά σε μεζονέτα η διαμέρισμα.

manoulina, μια ερώτηση, πόσα παιδάκια έχεις;:)

2αγοράκια
05-05-12, 16:16
Εγω θα επελεγα μονοκατοικια.Ζω σε οροφοδιαμερισμα με αλλους 3 συνοιδιοκτητες και εκτος του οτι δεν μπορουμε πλεον να συννενοηθουμε για πολυ απλα θεματα, τα κοινοχρηστα ειναι πολλα.Πχ η δεη της πολυκατοικιας ηρθε 170 αρα παει /4, η συντηρηση του ασανσερ/4, ο καθαρισμος/4 και αλλα παγια εξοδα.Τον χειμωνα ειχαμε φτασει και τα300€ με ελαχιστες ωρες πετρελαιου.Απλα ειχαν ερθει ολα μαζι.

pitsikoki
05-05-12, 16:50

Kαλε γιατι να ρωτησεις τους υπολοιπους αν θες να βαψεις τα καγκελα σου; Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Απλα πρεπει να τα βαψεις ιδιο χρωμα.

pitsikoki
05-05-12, 17:02
Πιστευω οτι η μεζονετα ειναι λιγο 'υπερεκτιμημενη' απο την αποψη οτι ολοι στο μυαλο μας την εχουμε για πιο μεγαλο σπιτι γενικα, πιο πολλα τετραγωνικα, κηπους κτλ. Αλλα υπαρχουν και ωραιοτατα διαμερισματα μεγαλα.
Προσωπικα επειδη ειμαι και πολλες ωρες μονη στο σπιτι με το παιδι προτιμω διαμερισμα. Βεβαια ισως ειμαι τυχερη γιατι απο τις ενοικους με τα τρια διαμερισματα γιναμε φιλοι και ετσι εχω παρεα να πεταγομαι να πινω ενα καφεδακι και το αναποδο. Και με τους υπολοιπους δεν εχουμε κανενα προβλημα.
Να σε ρωτησω κατι; Θελεις μεζονετα σε οικισμο ή ανεξατητη; Γιατι αν ειναι σε οικισμο θα εχεις ακριβως τα ιδια θεματα με τους υπολοιπους συνιδιοκτητες οπως και σε διαμερισμα;

mirtoula4
06-05-12, 08:41
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, όπως και όλες σας.
Αλλά mirtoula μου σε παρακαλώ δώσε μου παραδείγματα.
Για πόσα επίπεδα μιλάς, πόσα τ.μ ανά επίπεδο, ασανσέρ έχεις, πόση θέρμανση και ρεύμα καις?????
Εχω 3όροφη, 170τμ, χωρίς ασανσερ, 3000 ε πετρέλαιο κάψαμε φέτος και ούτε που ζεσταθήκαμε, ΔΕΗ πάντα 180αρια, νερό 100άρια, βενζίνες συνέχεια για πήγαινέλα και γω να ανεβοκατεβαίνω όοοοοοοοολη μέρα με δυο παιδιά παραμάσχαλα!!να την καθαρίσω ούτε που μπορώ!Μην πάρεις καλή μου και γω να την πουλήσω θέλω, δεν μπορώ άλλο!

bobonela
14-05-12, 09:14
Να σε ρωτησω κατι; Θελεις μεζονετα σε οικισμο ή ανεξατητη; Γιατι αν ειναι σε οικισμο θα εχεις ακριβως τα ιδια θεματα με τους υπολοιπους συνιδιοκτητες οπως και σε διαμερισμα;

Καλημέρα, τώρα είδα την απάντησή σου και με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες. Τι εννοείς τα ίδια θέματα??? Εγώ θέλω να αφήσω τέλειο διαμέρισμα για να πάω σε μεζονέτα όπου δεν θα έχω κανέναν στο κεφάλι μου.... Μακριά και αγαπημενοι! Ή καλύτερα κοντά και αγαπημενοι... γιατί αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολύ κοντά ο διπλανός και έχεις μόνιμο ακροατή! στο σπίτι σου. Πες μου την αποψή σου σε παρακαλώ.

χριστινάκι π.
14-05-12, 10:17
Πάντως όσο καλοί και να είναι οι γείτονες σήμερα, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα μείνουν για πάντα στην πολυκατοικία...Μπορεί να φύγουν και να έρθουν άλλοι σπαστικοί, είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο...

Εμείς μένουμε ακόμα στο ενοίκιο ΑΛΛΑ μέναμε μέσα στην πόλη σε διαμέρισμα 3ου ορόφου περίπου 110τ.μ. με ένα μπαλκονάκι που μόνο απλώναμε (η άσπρη πλαστική καρέκλα ας πούμε δεν χωρούσε με εσένα να κάθεσαι :grin:), κι ένα πίσω μπαλκονάκι στον ακάλυπτο με ατελείωτες κουτσουλιές από τα περιστέρια και κλεισμένοι από παντού. Επίσης μέναμε όλοι μαζί, εγώ και ο άντρας μου, οι γονείς του και τα 2 του αδέρφια. Κάποια στιγμή έφυγε ο ένας αδερφός και μείναμε οι υπόλοιποι. Κάθε μα κάθε πρωί μια γειτόνισσα στον ακάλυπτο τσιγάριζε κρεμμύδια.Εμάς το υπνοδωμάτιο μας έβλεπε στον ακάλυπτο, από 2 παράθυρα. Ε, κάθε πρωί στις 9 που πίναμε τον καφέ μας μυρίζαμε την κρεμμυδίλα. Επίσης ένα γειτονικό ζευγάρι μάλωνε μέρα νύχτα και ουρλιάζανε. Ένας άλλος έβηχε με φλέμματα, χειμώνα καλοκαίρι και τόσα άλλα...Συν τους τρελούς στην πολυκατοικία (π.χ. δεν αφήνανε μαμά να αφήνει το καρότσι του μωρού στο ισόγειο για να μην το κουβαλάει μέχρι τον 3ο!)...

ΤΩΡΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ μένουμε σε διπλοκατοικία, ξεχωριστά σπίτια, λίγο έξω από την πόλη, οι γονείς κάτω εμείς πάνω, ο άλλος αδερφός αλλού, αυτοί σε 70τ.μ., εμείς σε 100τ.μ., με 350τμ κήπο, θέα στη θάλασσα, 3 λεπτά με τα πόδια από την πεντακάθαρη παραλία, με γείτονες αρκετά μακριά ώστε δεν τους ακούμε σχεδόν ποτέ, από την κρεβατοκάμαρα μου βλέπω από το παράθυρο τις λεμονιές μας και από την μπαλκονόπορτα το βουνό και από το σαλόνι μου βλέπω τη θάλασσα, όπως και από τη βεράντα. Όλα είναι δίπλα με τα πόδια, σούπερ, φούρνος, όλα. Ξοδεύουμε επίσης σημαντικά λιγότερα σε ΔΕΚΟ και δεν έχουμε τα υπέρογκα κοινόχρηστα για καλοριφέρ που τα άνοιγαν μόνο όταν λείπαμε αφού οι διαχειριστές ήταν ηλικιωμένοι και κοιμόντουσαν από τις 9...

Συμπέρασμα: ΟΧΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ!!!!!!!! Ψάξε ωραία μεζονέτα, σε ειδυλλιακό περιβάλλον για να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου!Τελικά αυτό που μετράει είναι το πού ξυπνάς και το πού επιστρέφεις όταν γυρίζεις από τη δουλειά!

manoulina
14-05-12, 11:13
Συμπέρασμα: ΟΧΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ!!!!!!!! Ψάξε ωραία μεζονέτα, σε ειδυλλιακό περιβάλλον για να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου!Τελικά αυτό που μετράει είναι το πού ξυπνάς και το πού επιστρέφεις όταν γυρίζεις από τη δουλειά!

Ακριβώς της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ. Μπορεί να μην έχω την τόσο ωραία θέα που περιγράφεις, αλλά κι εγώ απο τη μια πλευρά του σπιτιού μου βλέπω το βουνό με το πράσσινο (και όχι σαν το προηγούμενο σπίτι που μου έλεγαν όλοι έχει θέα. Τους ηλιακούς και τις ταράτσες των άλλων έβλεπα! Εεεε μην τρελαθούμε κιόλας!) και απο την άλλη βλέπω τον κήπο μου, και μερικά γειτονικά σπίτια... όμως έχω την ησυχία μου και την ηρεμία μου. Τώρα ας πούμε έχω ανοιχτό το παράθυρο και ακούω κάτι σκυλιά, κάτι κότες και μερικά πουλάκια... Δεν με εννοχλεί. Είναι καλύτερο απο το θόρυβο των αυτοκινήτων. Και είμαι και στην Αθήνα!

pitsikoki
14-05-12, 23:46
Καλημέρα, τώρα είδα την απάντησή σου και με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες. Τι εννοείς τα ίδια θέματα??? Εγώ θέλω να αφήσω τέλειο διαμέρισμα για να πάω σε μεζονέτα όπου δεν θα έχω κανέναν στο κεφάλι μου.... Μακριά και αγαπημενοι! Ή καλύτερα κοντά και αγαπημενοι... γιατί αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι πολύ κοντά ο διπλανός και έχεις μόνιμο ακροατή! στο σπίτι σου. Πες μου την αποψή σου σε παρακαλώ.

Εμπειρικα σου μιλαω (το εξοχικο μας ειναι μεζονετα σε οικισμο). 1. Πληρωνεις κηπουρο κτλ κατι δηλ. σαν τα κοινοχρηστα στην πολυκατοικια
2. Αν ειναι σε οικισμο πρεπει να συμφωνεις με τους υπολοιπους (χρωματα στα καγκελα, τεντες) οπως ακριβως ισχυει με το καταστικο πολυκατοικιας.
3. Πολλες μεζονετες σε οικισμο ειναι μεσοτοιχια με την διπλανη μεζονετα οποτε παλι εχεις διπλανο (απο αποψη φασαριας και οτι μοιραζεσαι το μπαλκονι με διαχωριστικο οπως στην πολυκατοικια).

Σου ειπα και πιο πανω οτι τετοιου ειδους μεζονετες τις θεωρω πλαγιαστες πολυκατοικιες!!

Τωρα αν η μεζονετα ειναι ανεξαρτητη ειναι αλλο θεμα. Αλλα και παλι πρεπει να τα ζυγισεις καλα. Ειναι πολυ εξω απο την πολη; Θελεις αυτοκινητο ντε και καλα ακομη και για να παρεις ενα γαλα; Γιατι σκεψου οτι οταν τα παιδια σου θα ειναι στην εφηβεια θα γκρινιαζουν που θα πρεπει να τα πηγαινοφερνεις εσυ συνεχεια. Επισης οι εποχες που ερχονται θα αγριευουν ολο και πιο πολυ. Θα εισαι ασφαλης αν η μεζονετα σου ειναι απομονομενη;

Μερικα ερωτηματα για να σε 'προβληματισουν'. Παντως οπως σου πα και πιο πανω αν το σπιτι σου κανει κλικ τί μεζονετα τί διαμερισμα. Αρκει να σου κανει το κλικ οταν το δεις...Αντε και καλοριζικο να ειναι!!

pitsikoki
15-05-12, 00:09
Και φυσικα εννοειται οτι αν εισαι σε οικισμο υπαρχουν οι ιδιες πιθανοτητες να πεσεις σε δυσκολους γειτονες οπως και στο διαμερισμα. Και δυο προβληματα που αντιμετωπισε η ξαδερφη μου και μια φιλη μου που μενουν σε μεζονετα σε οικισμο. Στην πρωτη περιπτωση υπηρχε ασυμφωνια σχετικα με τον κηπουρο (δεν θελανε μερικοι ιδιοκτητες να πληρωνουν) με αποτελεσμα ο κοινος κηπος να εχει παρατηθει εντελως και να εχει γεμισει αγριοχορτα κτλ σκετη ασχημια! Και στην 2 περιπτωση ο σκυλος των διπλανων συνεχως περνουσε στον κηπο της φιλης μου και κατουρουσε και εκανε και την χοντρη αναγκη του.
Επισης αν ο οικισμος ειναι κυκλικος οταν καθεσαι στο κηπο σου βλεπεις τους απεναντι, ποτε δεν εισαι πριβε. Και τελος μην νομιζεις οτι και με την ψησταρια δεν θα εχεις προβλημα (παλι ψηνεται μας γεμισατε τσικνα κτλ)Οποτε αν ειναι να φυγεις απο το διαμερισμα σου για να αποφυγεις τους 'καλους' σου γειτονες σκεψου οτι και σε οικισμο μπορει να αντιμετωπισεις ακριβως τους ιδιους! Οποτε το ερωτημα δεν ειναι γενικα μεζονετα ή διαμερισμα αλλα ανεξαρτητη μεζονετα ή διαμερισμα;:rolleyes:

mömmu
15-05-12, 00:19
Πάντως η αλήθεια είναι, όσο ελκυστική και δελεαστική ακούγεται ακόμη και η ιδέα της μεζονέτας, όταν υπάρχουν μικρά παιδιά, τίθεται ένας βαθμός δυσκολίας αρκετά μεγάλος, λόγω των πολλών επιπέδων φυσικά.

Το πατρικό μου ήταν μονοκατοικία με κήπο, σε ένα επίπεδο, χωρίς εσωτερική σκάλα, και προσωπικά θεωρώ πως είναι το ιδανικό, ελπίζω να αξιωθούμε να έχουμε κάτι ανάλογο στο μέλλον με την οικογένεια μου.:)

MarcoPolo
15-05-12, 01:03
Εγω εμενα σε μεζονετα διπατη με ενοικιο πριν κανω παιδια 3 χρονια και οταν ηρθε η ωρα να αγορασουμε σπιτι ειπα οτι θες εκτος απο μεζονετα. Ειναι τι αντεχει ο καθενας. Ειχα βαρεθει το πανω κατω για οτιδηποτε ξεχναγα και καποια περιοδο που αρρωστησα σοβαρα και δεν μπορουσα να κινηθω για μηνες κοιμομουν στο σαλονι κουζινα και ο αντρας μου στον αλλον καναπε για να μου κανει παρεα ηταν αδυνατον να ανεβακατεβαινω. Με παιδια δεν θα το σκεφτομουν καν ειδικα χωρις ασανσερ αλλα και με ασανσερ να μου την χαριζαν δεν θα την επαιρνα ειδικα σε μερος μακρια απο αλλα σπιτια.

Οταν αγορασαμε το σπιτι μας διαμερισμα μεγαλο ανετο και με θεα ανοιχτα δηλαδη δεν σε κλεινει κανενας ενιωσα απο την πρωτη στιγμη οτι μπηκα σπιτι μου. Ειδικα με το ζωηρο παιδι που εβγαλα δεν θα μπορουσα να μας διανοηθω σε μεζονετα.