PDA

Επιστροφή στο Forum : Νάξο, Κεφαλονιά ή καπου αλλου???

ziu_zitsu
02-05-11, 20:14
Καλησπέρα!!!:p:p:p

Εχω διλλημα!!! μην σας πω τριλλημα!!!
Αν ειμαστε καλα και μπορουμε (αν δεν αρχισουμε το σπιτι δηλαδη) θεουμε αν παμε διακοπουλες!
Το μπατζετ μας 2.000 ευρω..Οι μερες?? αρκετες! Ο αντρουλης δουλευει μεσω υπολογιστή κι εγω εχω αδεια απο 08/08 με χρι τελος του μηνα!
Σκεφτομαι τη Ναξο...μεγαλο νησι με αρκετες επιλογες! - Βεβαια πολυυ μακρυα απο εμας και ισως ακριβα λογω βενζινης (Χαλκιδικη) οπως και την Κεφαλονια με τους ιδιους προβληματισμους..
Μετα σκεφτομαι την Κερκυρα..εχουμε παει Πασχα...λεει να ξαναπαμε καλοκαιρι???
Μετα δεν σκεφτομαι καποιο αλλο νησι...ηηηηη ισως την Ροδο? μ ε κανα οικονομικο fly and drive??:confused::confused::confused:

Δωστε μου τα φωτα σας ρε κοριτσια και αγορια!!!
και περα απο αυτα τα νησακια θελω κι αλλες προτασεις!!!

sisika
03-05-11, 13:41
Κι γω Θεσσαλονικια και επειδη δεν συμφερουν πλεον οι πολλες βενζινες και καραβια σκεφτηκαμε σποραδες

teddy-tedi
03-05-11, 13:47
κεφαλονια για παντα!!τελειες καθαρες ζεστες παραλιες που συνδιαζοντε με βουνο και δασος!!!εκει μεγαλωσα απο εκει ειμαι και τωρα που θα γεννησω θα κατεβω για δουλεια!!!
με το συζηγο!!!αντε να γεννησω να παω στο νησι μου!!!ναξο που ειχα παει πριν κατι χρονια δεν τρελαθηκα!!ισος επειδη εχω συνηθησει σε ολη μου τη ζωη θαλασσα βουνο και δασος μαζι!!!!

kiriaki76
03-05-11, 14:26
κεφαλονια για παντα!!τελειες καθαρες ζεστες παραλιες που συνδιαζοντε με βουνο και δασος!!!εκει μεγαλωσα απο εκει ειμαι και τωρα που θα γεννησω θα κατεβω για δουλεια!!!
με το συζηγο!!!αντε να γεννησω να παω στο νησι μου!!!ναξο που ειχα παει πριν κατι χρονια δεν τρελαθηκα!!ισος επειδη εχω συνηθησει σε ολη μου τη ζωη θαλασσα βουνο και δασος μαζι!!!!
γεια!!! για πες που ειναι καλανα πας με παιδια??δεν θελουμε βαβουρα πολυ.....να ειναι κοντα η θαλασσα;)
αν ερχεσε απο βορεια ελλαδα,πως πασ???

ριτα79
03-05-11, 14:30
Κεφαλλονια ασυζητητι!
Ναι ειμαι προκατειλλημενη χαχα!Μιας και ειμαι απο εκει φυσικα.

Απλα οσες πατε με παιδακια εχετε υποψιν σας οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες οποτε καλο ειναι να μεινετε καπου προς τη μερια του Αργοστολιου ή εστω του Ληξουριου .Να εχετε δλδ ως βαση σας το Αργοστολι που ειναι το κεντρο και απο εκει και περα να κανετε εξορμησεις.Αν για παραδειγμα μεινετε Πορο ή Σαμη ,ναι μεν ειναι μεγαλες πολεις και οργανωμενες με τα παντα αλλα θα ειστε αρκετα μακρια απο το κεντρο του νησιου και θα σας κουρασει το πηγαινε -ελα.

Αν εισαστε μονο με το συζυγο και εχετε ενα γεματο 10ημερο διακοπων μην το σκεφτεστε καν!Φυγατε για το νησι!

DALIA
03-05-11, 15:48
Εγώ για καλοκαιρινές διακοπές είμαι fun των κυκλάδων...
Επειδή είσαι και από Χαλκιδική πιστεύω ότι δεν θα σου κάνει κάτι κλικ στα επτάνησα...είναι κάτι παρόμοιο, βουνό, πράσινο με καλή θάλασσα...

ziu_zitsu
03-05-11, 18:11
Εγώ για καλοκαιρινές διακοπές είμαι fun των κυκλάδων...
Επειδή είσαι και από Χαλκιδική πιστεύω ότι δεν θα σου κάνει κάτι κλικ στα επτάνησα...είναι κάτι παρόμοιο, βουνό, πράσινο με καλή θάλασσα...

Ζακυνθο που πηγα μου αρεσε (απλα) αλαλ την Λευκαδα λογω παραλιων την λατρεψα! οποτε δεν την αποριπτω την Κεφαλονια!:p

Ρε συ Νταλια μαζι σου για Κυκλαδες! Αλλα πες μου ρε'συ εκει που πηγαν οι βενζινες πως φτανεις Πειραια???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Η βενζινη ειναι ο λογος που κολλαω και για Κεφαλονια και για Ναξο!

teddy-tedi
04-05-11, 19:29
γεια!!! για πες που ειναι καλανα πας με παιδια??δεν θελουμε βαβουρα πολυ.....να ειναι κοντα η θαλασσα;)
αν ερχεσε απο βορεια ελλαδα,πως πασ???

απο λευκαδα...πρεβεζα λευκαδα καραβακι για φισκαρδο!!απο φισκαρδο ειμαι:p: και γενικα η κεφαλονια εχει ησυχες παρα πολλες παραλιες μικρες..εκτος εαν θες μεγαλες που ειναι και πολυσυχναστες!!γενικα αμα θες να βρεις ηρεμια την βρισκεις ανετα!!

DALIA
04-05-11, 20:09
φισκαρδο είναι όλα τα λεφτά.super.Παιδια Λευκάδα δεν μου άρεσε καθόλου

Morchelina
04-05-11, 21:04
Από Θεσσαλονίκη Λευκάδα, Κεφαλλονιά δεν συμφέρει είναι πολύ μακριά. Πας όντως αλλού αν είναι να κάνεις τόσο δρόμο. Και εγώ για Κυκλάδες συμφωνώ αν είναι για καλοκαιρινές διακοπές. Τα άλλα μέρη που αναφέρθηκαν είναι απλώς για μπάνιο γιατί υπολείπονται σε τοπικό χρώμα. Και από παραλίες η Χαλκιδική έχει τέλειες οπότε ζητάς κάτι παραπάνω όταν πας τόσο δρόμο. Βγάζω απέξω μόνο την Κέρκυρα.

ziu_zitsu
06-05-11, 16:16
Και να που επεσε και η Κερκυρα στο τραπεζι....εχουμε παει βεβαια για Πασχα αλλα νομιζω πως δεν εχει σχεση με το καλοκαιρι! Ετσι κι αλλιωε τοτε δεν ειχαμε γυρισει και τοσο πολυ...μονο Πολη και Πελεκα και Παλαιοκαστιτσα ειχαμε παει!
Και επειδη τα εισητηρια με αυτοκινητο μας βγαινουν γυρω στα 300 ευρω για Ναξο και βαλε και τις βενζινες και τα διοδια....ΦΩΤΙΑ!!! σκεφτηκα την Κερκυρα!!!
Πως σας φαινεται σαν εναλλακτικη???

Morchelina
06-05-11, 18:13
Εμείς πέρισυ περάσαμε τέλεια. Βέβαια πήγαμε λίγο εκτός σεζόν και μείναμε 15 μέρες και είχαμε τις παραλίες δικές μας. Σου στέλνω π.μ. για διαμονή για να μείνετε 20 μέρες.

ziu_zitsu
08-05-11, 22:22
Και εκει που ανοιξα ενα θεμα για το που να παμε διακοπες, και ημουν αναμεσα σε Κεφαλονια και Ναξο...και επεσε στο τραπεζι η Κερκυρα...Τελικα λογω αποστασης και οικονομικου καταληξαμε Θασο!!!!:lol::lol::lol:
αχαχαχαχχα

Για πειτε προτασεις!!! Που αξιζει να μεινουμε?? και ποιες παραλιες να επισκεφτουμε???
Αντε βρε συνφορουμιτες και συμφορουμιτισες ριξτε ιδεες!Απο εσας περυσι εμαθα τοοοοοοσα πολλα πραγματα για την Λευκαδα και περασα τοσο καταπληκτικα:oops::oops::oops:
και φυσικα παρτε με στα σοβαρα!!!
Δεν ειμαι αλλοπροσαλος ανθρωπος! Πρώτη φορα μου συμβαινει!!!

Morchelina
09-05-11, 00:19
Kαι το έλεγα στην άλλη την κοπέλα από την Αθήνα, μην πας Θάσο πάει όλη η Μακεδονία, Θράκη και οι ανατολικοί γείτονες. Τώρα πάνε και οι Χαλκιδιώτες πάει θα βουλιάξει το νησί. Καλέ, εγώ κατεβαίνω από τα βουνά, εσύ τι θα πας να κάνεις στη Θάσο; Μπάνια; Δεν πας στο 2ο πόδι; Πιο καλές θάλασσες έχει. Αν μένεις στο 2ο πάνε στο 1ο για αλλαγή.

ΤΕΣΠΑ, η καλύτερη παραλία είναι η Χρυσή Αμμουδιά κάτω από την Παναγία αλλά από κίνηση το βράδυ μην ονειρεύεσαι Νικήτη, Μαρμαρά, Καλλιθέα και τέτοια. Μόνο στην Θάσο έχει κίνηση. Δες εδώ http://www.rainbow-apartments.gr/el/ για διαμονή, μου τα σύστησαν αν και εγώ θα προτιμήσω Χαλκιδική φέτος, Βουρβουρού . Στάνταρ πράγμα, τέλειες παραλίες, ζεστές θάλασσσες, φυσάει πας από την άλλη μεριά. Στη Θάσο ωραία ήταν για μας αλλά παντού κύμα είχε και αέρα.

ziu_zitsu
09-05-11, 12:44
Kαι το έλεγα στην άλλη την κοπέλα από την Αθήνα, μην πας Θάσο πάει όλη η Μακεδονία, Θράκη και οι ανατολικοί γείτονες. Τώρα πάνε και οι Χαλκιδιώτες πάει θα βουλιάξει το νησί. Καλέ, εγώ κατεβαίνω από τα βουνά, εσύ τι θα πας να κάνεις στη Θάσο; Μπάνια; Δεν πας στο 2ο πόδι; Πιο καλές θάλασσες έχει. Αν μένεις στο 2ο πάνε στο 1ο για αλλαγή.

ΤΕΣΠΑ, η καλύτερη παραλία είναι η Χρυσή Αμμουδιά κάτω από την Παναγία αλλά από κίνηση το βράδυ μην ονειρεύεσαι Νικήτη, Μαρμαρά, Καλλιθέα και τέτοια. Μόνο στην Θάσο έχει κίνηση. Δες εδώ http://www.rainbow-apartments.gr/el/ για διαμονή, μου τα σύστησαν αν και εγώ θα προτιμήσω Χαλκιδική φέτος, Βουρβουρού . Στάνταρ πράγμα, τέλειες παραλίες, ζεστές θάλασσσες, φυσάει πας από την άλλη μεριά. Στη Θάσο ωραία ήταν για μας αλλά παντού κύμα είχε και αέρα.

αχαχαχαχαχ γεια σου ρε Morchelina!!! με εκανες και γελασα!
Απο 1ο ποδι ειμαι !!
Μωρε δεν μας βγαινει το οικονικο για καπου μακρυα...περιμενουμε να γβει και η ρημαδοαδεια για το σπιτι και δεν ειμαστε για πολυ μακρυα...τελικα!
οσο και να τα τραβαμε τα ρημαδια δεν αυξανονται!
Και ειπαμε λογω αποστασης να παμε Θασο...τοσο χαλια θαλασσες εχει?
2ο ποδι δεν παμε γιατι παμε και αυθημερον και δεν εχουμε και την ψυχολογια πως φυγαμε και πηγαμε καπου διακοπες!!

Δεν αποζηταμε την Καλλιθεα, την Αθυτο αποζηταμε, αν με καταλαβαινεις...τον Αγιο Νικητα της Λευκαδας...κατι τετοιο τελος παντων!
Πολλα ζηταω??
Η ψαχνω σε λαθος μερος???:oops::oops::oops:

DALIA
09-05-11, 12:50
Γιατί δεν κοιτάς Θεσπρωτία ?

kappaduo
09-05-11, 15:02
να σου πω κι εγω τη 'σοφια' μου? γιατι δεν καθεσαι να αποφασισεις εσυ με τον αντρα σου το μερος που θες/λετε να πας/τε με βαση τον προυπολογισμο, το διαθεσιμο χρονο, το πως θελετε να πατε εκει και μετα να ζητησεις μονο αποψεις για καταλυμματα, ταβερνες και παραλιες?

ελπιζω να μην παρεξηγηθω, αλλα κανεις δεν ξερει πιο καλα απο σενα τι ακριβως ζητατε και στο οποιο να μπορειτε να ανταποκριθειτε...
ασε που, αν τελικα υιοθετησεις την επιλογη καποιου αλλου και δεν σας αρεσει τοσο, θα τα βαλεις και με τον εαυτο σου 'τι σε ακουσα κι ηρθα εδω περα..'
Παντα χωρις παρεξηγηση ετσι? :lol:

και για να μεινω στο θεμα, κεφαλλονια-ομορφη αλλα πανακριβη (και να με συγχωρουν οι ντοπιοι), ναξος-ναι μεν κυκλαδα, αλλα λογω μεγεθους εχει χασει τον αερα του 'ασπρονησιου'. φτανεις στο λιμανι και βλεπεις τριωροφα!! οκ, το βραδυ επανερχεται ο κυκλαδιτικος αερας. Οι παραλιες με αερα τον αυγουστο, διασημες και για τους surfers εξαλλου.
Θασος, αν και εχου περασει πολλα χρονια απο τοτε που πηγα, με καλυψαν οι αμμουδενιες παραλιες με τα διαφανα νερα και το μικρο σχετικα μεγεθος, που επετρεπε βολτες χωρις κουραση και μικρο κοστος.

αχαχαχαχαχ γεια σου ρε Morchelina!!! με εκανες και γελασα!
Απο 1ο ποδι ειμαι !!
Μωρε δεν μας βγαινει το οικονικο για καπου μακρυα...περιμενουμε να γβει και η ρημαδοαδεια για το σπιτι και δεν ειμαστε για πολυ μακρυα...τελικα!
οσο και να τα τραβαμε τα ρημαδια δεν αυξανονται!
Και ειπαμε λογω αποστασης να παμε Θασο...τοσο χαλια θαλασσες εχει?
2ο ποδι δεν παμε γιατι παμε και αυθημερον και δεν εχουμε και την ψυχολογια πως φυγαμε και πηγαμε καπου διακοπες!!

Δεν αποζηταμε την Καλλιθεα, την Αθυτο αποζηταμε, αν με καταλαβαινεις...τον Αγιο Νικητα της Λευκαδας...κατι τετοιο τελος παντων!
Πολλα ζηταω??
Η ψαχνω σε λαθος μερος???:oops::oops::oops:

teddy-tedi
09-05-11, 15:17

ηγουμενιτσα μενει ο αδελφος μου...ησυχια και τεραστιες παραλιες με αμμο:):)πολυ ωραια περναω οταν πηγαινω!!!

ziu_zitsu
09-05-11, 16:43
να σου πω κι εγω τη 'σοφια' μου? γιατι δεν καθεσαι να αποφασισεις εσυ με τον αντρα σου το μερος που θες/λετε να πας/τε με βαση τον προυπολογισμο, το διαθεσιμο χρονο, το πως θελετε να πατε εκει και μετα να ζητησεις μονο αποψεις για καταλυμματα, ταβερνες και παραλιες?

ελπιζω να μην παρεξηγηθω, αλλα κανεις δεν ξερει πιο καλα απο σενα τι ακριβως ζητατε και στο οποιο να μπορειτε να ανταποκριθειτε...
ασε που, αν τελικα υιοθετησεις την επιλογη καποιου αλλου και δεν σας αρεσει τοσο, θα τα βαλεις και με τον εαυτο σου 'τι σε ακουσα κι ηρθα εδω περα..'
Παντα χωρις παρεξηγηση ετσι? :lol:

και για να μεινω στο θεμα, κεφαλλονια-ομορφη αλλα πανακριβη (και να με συγχωρουν οι ντοπιοι), ναξος-ναι μεν κυκλαδα, αλλα λογω μεγεθους εχει χασει τον αερα του 'ασπρονησιου'. φτανεις στο λιμανι και βλεπεις τριωροφα!! οκ, το βραδυ επανερχεται ο κυκλαδιτικος αερας. Οι παραλιες με αερα τον αυγουστο, διασημες και για τους surfers εξαλλου.
Θασος, αν και εχου περασει πολλα χρονια απο τοτε που πηγα, με καλυψαν οι αμμουδενιες παραλιες με τα διαφανα νερα και το μικρο σχετικα μεγεθος, που επετρεπε βολτες χωρις κουραση και μικρο κοστος.

Σ' ευχαριστω πολυ για την αποψη σου!

Δικαιο εχεις γι' αυτο που λες...και γι 'αυτο θα παμε στην Θασο, αν τελικα παμε καπου!!
Οποτε απο εδω και περα θελω γνωμες!
Πιο πολυ για παραλιες και χωριουδακια!
Το πιο τουριστικο ειναι ο Ποτος και ο Λιμενας αν καταλαβα καλα???
Εμεις δεν ψαχνουμε το πιο τουριστικο χωριο μα κατι πιο χαλαρο..
Οποτε ολες οι προτασεις δεκτες!!!!:):):)

ziu_zitsu
09-05-11, 16:44

Παργα και Συββωτα εχουμε παει...

Morchelina
09-05-11, 19:17
Όχι οι θάλασσες μια χαρά είναι στη Θάσο αλλά στο 2ο πόδι είναι καλύτερες. Για να πω την αμαρτία μου Θάσο δυτικά δεν έχω πάει. Χρυσή Αμμουδιά είναι υπέροχη θάλασσα και είναι πολύ κοντά στο Λιμένα για βραδυνή βόλτα.

kappaduo
18-05-11, 01:35
Σ' ευχαριστω πολυ για την αποψη σου!

Δικαιο εχεις γι' αυτο που λες...και γι 'αυτο θα παμε στην Θασο, αν τελικα παμε καπου!!
Οποτε απο εδω και περα θελω γνωμες!
Πιο πολυ για παραλιες και χωριουδακια!
Το πιο τουριστικο ειναι ο Ποτος και ο Λιμενας αν καταλαβα καλα???
Εμεις δεν ψαχνουμε το πιο τουριστικο χωριο μα κατι πιο χαλαρο..
Οποτε ολες οι προτασεις δεκτες!!!!:):):)

θα ρωτησω για πιο 'φρεσκες' ιδεες και θα σου πω!!

ziu_zitsu
18-05-11, 17:47
θα ρωτησω για πιο 'φρεσκες' ιδεες και θα σου πω!!

Θα περιμενω!
Ευχαριστω!!!

marinaki181
19-05-11, 19:43
κοριτσάκια, ρίξτε καμιά ιδέα για Κεφαλλονιά!

miralles
26-05-11, 14:39
Λοιπον κοριτσια, ειναι ο αντρας μου απο κεφαλλονια και εχω παει απειρες φορες! Ειναι απλα τελεια!Το ειδανικοτερο μερος για ησυχες διακοπες οχι πολλα ταμπα τουμπα!Απιστευτες παραλιες,δεν το συζητω!Ειναι ενα νησι το οποιο ειναι για οικογενεια!Κανουν απιστευτα φαγητα και οι ανθρωποι το κατι αλλο...φιλοξενοι και ευγενικοι!Καλο ειναι οποιος το σκεφτεται για διακοπες να μεινει κοντα στη πολη...(Αργοστολι)(ειδικα αν εχει και παιδακι)...γιατι εχει αποστασεις να πας απο το ενα μερος στο αλλο!!!Και μεις φετος εκει θα τη βγαλουμε...ελπιζω δηλαδη,γιατι θα ειμαι και 3μηνων!!!Ανυπομονω να ερθει ο Αυγουστος.....!!!!!!Θελω διακοπες ΕΠΕΙΓΟΝΤΩς!!!!

miralles
26-05-11, 14:42
Τελειο το Φισκαρδο αλλα ειναι το μονο μερος που σου τον πιανουν λιγακι!!!τον κ@λ@ εννοω! ;)

in love
27-05-11, 09:14
Επισκεφτήκαμε πέρσι την Κεφαλλονιά.
Πολύ όμορφο νησί!
Λιγάκι ακριβούτσικο βέβαια.Αυτό θα το ρυθμίσεις εσύ με τις ανάλογες επιλογές σε διαμονή και διατροφή.

μαμουιτσα
27-05-11, 14:30
Αχ σε αυτά τα σπιτάκια που λέει η morchelina ήθελα και εγώ αλλά δεν είχε την ημ/νια που ήθελα εγώ τιμή πολύ καλή 80ευρώ και περνάς τέλεια εσύ κ τα παιδιά αφού έχει κούνιες. Πάντως και εγώ από Θεσ/νικη Θάσο θα πάω γιατί είναι κοντά,αν χρειαστεί μιαςκαι έχω μικρά παιδιά , πολλές βενζίνες δεν έχει, όπως και το καραβάκι είναι πιο φθηνό,δεν ξέρω πόσο,αλλά σίγουρα όχι όσο για κάποιο μακρινό νησί,έχει και ωραίες παραλίες και όχι πολλές ώρες ταξίδι γιατί που να αντέξουν τα μικρά μέσα στο αμάξι. Πέρυσι πήγα στον Μαρμαρά και όντος έχει πολύ κόσμο και είναι καλά αφού κάναμε τις βόλτες μας και βασικό είχε κούνιες πολλές με κέρματα και αυτοκινητάκια που γυρνουν γύρω-γύρω.Ζάκυνθο είχα πάει με τον άντρα μου και ήταν τέλεια μέναμε στο τσιλιβί που είχε πολύ ωραία παραλία,μου άρεσε πιο πολύ από την Λευκάδα η οποία έχει πολύ κρύες θάλασσες.Και η Κέρκυρα ωραία αν και μέναμε στον Κάβο που γινόταν χαμός από τους ξένους,πολύ ωραία παραλία η Γαρδένος(κάπως έτσι την έλεγαν)με ζεστά νερά.'Οπωσ και η Πάρος καλή αν και δεν ξετρελάθηκα. Αν και θα ήθελα να πάω Σάμο και Μήλο καποιο καλοκαίρι.Πάντως όπου και να πάμε αν έχουμε καλή παρέα και ας ήμαστε 2 άτομα ωραία περνάμε .Καλό καλοκαίρι σε όλους με υγεία.

Alexia Vouga
27-05-11, 19:52
κοριτσάκια, ρίξτε καμιά ιδέα για Κεφαλλονιά!

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: άφιξη.
Στην Κεφαλονιά φτάνεις με τρεις τρόπους.
1ος Βασιλική Λευκάδας-Φισκάρδο. Καράβι: παντόφλα. Χρόνος: 1 ώρα. Τιμή: 35€ αμάξι+6€/άτομο.
2ος Αστακός Αιτωλοακαρνανίας-Σάμη. Καράβι: καλό, όχι πολύ μεγάλο, αλλά αξιόπιστο κλειστού τύπου. Στα συν ότι μπαίνεις και βγαίνεις χωρίς μανούβρες γιατί έχει 2 μπουκαπόρτες. Χρόνος: 2,5 ώρες. Τιμή: 40€ αμάξι, 10€/άτομο.
3ος Πάτρα-Σάμη. Καράβι: Τεράστιο, αλλά και πήχτρα στη φουλ σεζόν. Χρόνος: 3 ώρες. Τιμή: κόντρα ξούρισμα. Αμάξι γύρω στο 50άρι και άτομο 17€.
Εγώ προτιμώ Αστακό, κυρίως γιατί είναι ο πιο βολικός από Γιάννενα. Δεν πάω από Λευκάδα γιατί βρίσκω τρομερή κίνηση, ειδικά ως το Νυδρί, με αποτέλεσμα να κάνω 1,5 ώρα να διασχίσω τη Λευκάδα. Βέβαια το καλοκαίρι έχει κάθε 3 ώρες δρομολόγιο. Κάνω τη διαδρομή Γιάννενα-Πρέβεζα-Υποθαλάσσια σήραγγα-Βόνιτσα-Πάλαιρος-Μύτικας-Αστακός, που είναι πολύ ήσυχη και ο δρόμος άδειος μετά τη Βόνιτσα. Αλλάεξαρτάται από πού ξεκινάς το ταξίδι. Αν είσαι από βόρεια Ελλάδα, η Εγνατία σε βολεύει φοβερά ως τα Γιάννενα, μετά είναι 2,5 ώρες ο Αστακός.

Τώρα ας πάμε στο θέμα διαμονή.5 είναι τα βασικά μέρη για διαμονή στο νησί (όχι και τα μοναδικά εννοείται)
1ο. Φισκάρδο, στα βόρεια. Είσαι ο Βαρδινογιάννης; Όχι ε; Άστο καλύτερα. Έχει κάνα δυο παραλίες που αξίζουν, την Έμπλυση και το το Δαφνούδι. Η πρώτη είναι δίπλα στον οικισμό, πολύ όμορφα νερά. Το Δαφνούδι είναι γραφική, με μονοπάτι 500 μέτρων μέσα στο δάσος για να φτάσεις=> Ησυχία και το κατακαλόκαιρο. Βοτσαλιές και οι δύο.
2ο. Σκάλα, προς στο νότο. Πολυσύχναστη, με πολλούς ξένους και τσιμπημένες τιμές. Δεν συστήνω να μείνεις εκεί, είναι στη άκρη του νησιού, θα γράψεις πολλά χιλιόμετρα για να δεις το υπόλοιπο. Αξίζει όμως να πας μια μονοήμερη εκδρομή για την παραλία της, που είναι πολύ όμορφη και καθαρή, τεράστια, με αμμουδιά και πράσινα νερά.
3ο. Λάσση. Είναι προάστιο του Αργοστολίου και σηκώνει όλο τον όγκο των τουριστών. Καθαρά τουριστικό μέρος, το χειμώνα δεν υπάρχει. Εκεί εδρεύουν μερικά από τα πιο μεγάλα ξενοδοχεία, έχει το αβαντάζ ότι είναι δίπλα στο Αργοστόλι και τις 2 πολυσύχναστες παραλίες του νησιού, Πλατύ και Μακρύ Γιαλό (πολύ όμορφες παραλίες, ρηχές αμμουδιές, 5 λεπτά από το Αργοστόλι). Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά η καθαρά τουριστική εικόνα του οικισμού, είναι η κλασική επιλογή. Επίσης είσαι πολύ κοντά στις νότιες παραλιες του νησιού, που είναι αμμουδιές και πιο φιλικές για μικρά παιδιά.
4ο. Σάμη (ή Αγ. Ευφημία που είναι διπλανή κωμόπολη, 5 λεπτά από τη Σάμη). Είναι κωμόπολη, χωριό ίσως. Είναι αρκετά γραφική, ξέρω να σε στείλω και σε κανα 2 γνωστούς να σου κάνουν καλή τιμή για δωμάτιο. Είναι για χαλαρές διακοπές, δεν έχει ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή και έχει το αβαντάζ να είναι δίπλα σε κάποια ενδιαφέροντα αξιοθέατα του νησιού, τα 2 σπήλαια της Μελισσάνης (λιμνοσπήλαιο, θα κάνετε 10λεπτη βαρκάδα και θα σας τον πιάσουν με 7€/άτομο) και της Δρογκαράτης (αν είστε τυχεροί οργανώνονται βραδιές με κλασική μουσική μέσα στο σπήλαιο, έχει τρομερή ακουστική). Η Σάμη έχει επίσης το αβαντάζ να είναι κοντά σε πολύ καλές παραλίες. Την Αντίσαμο (εγώ τη θεωρώ την καλύτερη του νησιού, πάντα καθαρή, δεν την πιάνει αέρας) και 15 λεπτά από τον Μύρτο (εκεί να πάτε μόνο πρωί, μετά τις 2 το μεσημέρι μαζεύει πίσσα και βρωμιές, ειδικά με δυτικό αέρα). Με το Μύρτο πάντως παθαίνεις πλάκα αν τον πετύχεις στα καλά του. Ανάμεσα σε Σάμη-Αγ. Ευφημία έχει 4 μικρές παραλίες για πριβέ μπάνιο, κανα 2 ομπρέλες χωράνε, φοβερή ησυχία. Ακόμη έχει σε λογική ακτίνα το Φισκάρδο (45 χιλιόμ, 45 λεπτά), το οποίο αξίζει μόνο να ΔΕΙΤΕ, άντε και κανένα καφέ να πιείτε, γιατί είναι πανάκριβο. Το Αργοστόλι απέχει από Σάμη 30 λεπτά (γύρω στα 28 χλμ) με δρόμο μέτριας δυσκολίας (έχει κάτι αναβάσεις, στροφές-πέταλα κτλ), κάτι που δυσκολεύει τις εξόδους εκεί για βράδυ. Προτείνω για ήσυχες οικογενειακές διακοπές.
5ο. Αργοστόλι ή και χωριά στα πέριξ. Μπορείς βέβαια να μείνεις και μέσα στο Αργοστόλι. Θέλει λίγο ψάξιμο η υπόθεση γιατί όσο πιο κεντρικά μένεις, τόσο η σχέση τιμής-ποιότητας βαραίνει προς την πρώτη, αλλά έχει όλα τα αβαντάζ του να μένεις στην πρωτεύουσα. Υπάρχουν πολύ ωραίες βίλες ή καινούρια συγκροτήματα που νοικιάζονται σε χωριά γύρω από το Αργοστόλι και αξίζει να το ψάξεις (εννοώ ότι είναι σε καλές τιμές). Βέβαια, σε όσο πιο φουλ περίοδο πας, τόσο πιο ακριβά θα τα βρεις.

Δεν συστήνω με τίποτα να μείνεις Ληξούρι, γιατί είναι στην άλλη άκρη του νησιού και θα είσαι αποκομμένη. Αξίζει για μονοήμερη εκδρομή για να κολυμπήσεις στο Ξι, την παραλία με τον άργιλο (να κάνεις και μάσκα). Πηγαίνει συχνά καραβάκι από Αργοστόλι (ανά μια ώρα περίπου, κάνει 15 λεπτά).

Ελπίζω να σε κάλυψα, πες μου και επανέρχομαι με ό,τι άλλο χρειαστείς.

Morchelina
27-05-11, 21:31
Alexia, τέλειο ραπόρτο. Μας έφτιαξες για Κεφαλλονιά. Μια φορά έχω πάει (προ Κορέλλι) και έμεινα Σάμη και δεν ευχαριστήθηκα μπάνιο στην Κεφαλλονιά. Μύρτο είχε κύμα, Αντίσαμο εντυπωσιακή αλλά πιάνονταν η ψυχή μου από τον γκρεμό μέσα στη θάλασσα, Πόρο πέτρες. Σου έχω ένα δύσκολο. Οι νότιες παραλίες Λουρδάς, Τραπεζάκι, Κανάλι μου είπαν ότι είναι πολύ ωραίες. Πες τη γνώμη σου μπας και ξεκουνηθούμε για το τριήμερο. Τι είναι από εδώ ο Αστακός, 2,5 ώρες. Να πάμε και Αργοστόλι να δούμε λίγο κόσμο. ΕΧΩ ΠΗΞΕΙ στο κρύο και στη βροχή.

Alexia Vouga
03-06-11, 19:42
Ε όχι και γκρεμός η Αντίσαμος! Χαχα! Οι νότιες παραλίες είναι πιο ρηχές, δεν βαθαίνουν απότομα και είναι αμμουδιές. Το Τραπεζάκι είναι η πιο ζεστή παραλία που έχω κάνει μπάνιο στην Κεφαλονιά. Βράζει! Είναι κανένα 20λεπτο από Αργοστόλι, μικρή και συμμαζεμένη, έχει μια καντίνα για τα βασικά. Ψιλή αμμουδιά, πεντακάθαρα νερά και πολύυυ περπάτημα μέχρι να φτάσεις στα βαθιά! Το Κανάλι δεν το έχω ακούσει η αλήθεια, αλλά η παραλία του Λουρδά είναι επίσης πολύ ωραία και τεράστια! Απλά εμένα δε μου φαινόταν ότι έχει το κάτι ξεχωριστό, όπως πχ ο Μύρτος. Συστήνω επίσης τον Κατελειό για φρέσκο ψάρι (είναι γεμάτος ψαροταβέρνες και έχει φρέσκο ψάρι κάθε μέρα) και τον "Αλέξανδρο" στα Διβαράτα, το χωριό πάνω από το Μύρτο (εδώ τρώμε μπριζολάκια και χόρτα μαζεμένα με τα χεράκια της κυρίας Ζωής). Αχ, αν μπορούσα θα πήγαινα τώρα κιόλας Κεφαλονιά! Πολλές και υπέροχες οι αναμνήσεις από τη ζωή εκεί! Με τη μικρή τώρα, όταν έρθει με το καλό!

Morchelina
03-06-11, 20:27
Τέτοια θέλω, να βράζει, Ιούνιος γαρ. Αχ βρήκα κάτι πολύ ωραία καταλύμματα στο Λουρδά. Να 'ναι ρηχά να κάθομαι ξένοιαστη μη μου πνιγεί κανένα στα βαθιά. Μα ξες τι έπαθα στον Αντίσαμο, βλέπω σκουραίνει η θάλασσα παραμέσα, βουτάω με τα γυαλάκια μου να εξερευνήσω και βλέπω το χάος. Τόσο απότομα να κατεβαίνει ο βυθός δεν έχω ξαναδεί. Πλαγιά κανονική.

dimmi
03-06-11, 20:34
Αν είχα τη δυνατότητα διακοπών θα έκλεινα το κινητό μου και θα εξαφανιζόμουν σε κάποια παραλία της Νάξου.
Είμαι από Νάξο και δεν μπορώ να την απολαύσω, διαρκώς λέω πόσο θα ήθελα να έρθω διακοπές στο ίδιο μου το νησί! Την θεωρώ υπέροχη αλλά όχι για τους μόνιμους κατοίκους!

Morchelina
03-06-11, 21:02
Aχ μη το λες αυτό. Η πραγματική ομορφιά ενός τόπου δεν κρύβεται. Και εγώ καμιά φορά ξεχνιέμαι που ζω. Μου την έχει δώσει το κρύο και η βροχή καλοικαιριάτικα. Αλλά έτσι να σηκωσω τα μάτια μου γεμίζουν όμορφες εικόνες και ξαναπαίρνω κουράγιο. Ποτέ μα ποτέ δεν μετανιώνω όταν επιστρέφω από ταξίδι στο Καρπενήσι. Χειμώνα, καλοκαίρι. Και η Νάξος μία φορά που ήρθα ήταν υπέροχη.

Alexia Vouga
03-06-11, 21:52
Τέτοια θέλω, να βράζει, Ιούνιος γαρ. Αχ βρήκα κάτι πολύ ωραία καταλύμματα στο Λουρδά. Να 'ναι ρηχά να κάθομαι ξένοιαστη μη μου πνιγεί κανένα στα βαθιά. Μα ξες τι έπαθα στον Αντίσαμο, βλέπω σκουραίνει η θάλασσα παραμέσα, βουτάω με τα γυαλάκια μου να εξερευνήσω και βλέπω το χάος. Τόσο απότομα να κατεβαίνει ο βυθός δεν έχω ξαναδεί. Πλαγιά κανονική.

Α, τότε μην το σκέφτεσαι καν! Αφού έχεις και μικρά, οι παραλίες στο νότιο κομμάτι είναι καλύτερη λύση. Και ο Μακρύς Γιαλός είναι ρηχή παραλία, αλλά πιο δροσερή (αν βρεθείς προς Αργοστόλι). Πράγματι, η Αντίσαμος είναι έτσι ακριβώς! Χαράδρα ο βυθός! Μα τι τέλειες που είναι οι βουτιές όμως στο βυθό της! Το τι γύλοι, χάνοι και μελανούρια κολυμπάνε γύρω σου είναι απίστευτο!