PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξύλινα έπιπλα μπαλκονιού

dimitrak
15-05-11, 23:52
Το καλοκαιράκι έρχεται και επειδή όλο το χειμώνα τα έπιπλα ήταν έξω στο μπαλκόνι φαίνονται αρκετά ταλαιπωρημένα? Ο άντρας μου λείπει αρκετές ώρες στη δουλειά και μάλλον ο κλήρος πέφτει στον γενναίο!!!Μπορείτε να μου πείτε πως τα ανανεώνουμε για το καλοκαίρι?

sporiklos
16-05-11, 00:09
νομίζω ότι πρέπει να τα περάσεις με βερνίκι. Εμάς τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει να κάνουμε στο μαγαζί από το οποίο τα αγοράσαμε.

miamama
16-05-11, 00:10
αυτό σκεφτόμουν κι εγώ,οι καρέκλες έγιναν χάλια,με το βερνίκι όμως θα είναι ματ?ή θα γυαλίζουν?

tzini
16-05-11, 00:19
στα δικα μας ενα ειδικο λαδι ειχαμε βαλει (κ οχι βερνικι). για 5-6 μερες ηταν πιο γυαλιστερα αλλα μετα με τα καθαρισματα κτλ ηταν οκ. νορμαλ γυαλαδα δηλ.

kally
16-05-11, 00:19
αρχικα θελει τριψιμο με ενα γυαλοχαρτο για ξυλο το ψιλο θα ζητησεις απο το χρωματοπωλειο..προσεκτικα να κανεις ολη την επιφανεια και οχι πολυ απλα ουσιαστικα να βγει το παλιο για να πιασει το καινουργιο βερνικι.Οταν τελειωσεις το "ξεσκονιζεις" με ενα swiffer και μετα με ενα νωπο πανακι βγαζεις και την τελευταια σκονη απο το τριψιμο,τελος αγοραζεις και ενα βερνικι νερου με χρωμα συνηθως το χρωμα που εχουν τα επιπλα κηπου ειναι το σκουρο καφε που ειναι παλυσανδρος,με δυο χερια νομιζω θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα..η παραπανω διαδικασια ειναι απο ειδικο και την εκανα περσι αλλα θελει πολυ δουλεια με ηρεμια και χρονο ..οχι να τρεχουν τα μωρα απο εδω και απο εκει οπως τα δικα μου!καλη επιτυχια κοριτσι!:p

tzini
16-05-11, 00:28
αρχικα θελει τριψιμο με ενα γυαλοχαρτο για ξυλο το ψιλο θα ζητησεις απο το χρωματοπωλειο..προσεκτικα να κανεις ολη την επιφανεια και οχι πολυ απλα ουσιαστικα να βγει το παλιο για να πιασει το καινουργιο βερνικι.Οταν τελειωσεις το "ξεσκονιζεις" με ενα swiffer και μετα με ενα νωπο πανακι βγαζεις και την τελευταια σκονη απο το τριψιμο,τελος αγοραζεις και ενα βερνικι νερου με χρωμα συνηθως το χρωμα που εχουν τα επιπλα κηπου ειναι το σκουρο καφε που ειναι παλυσανδρος,με δυο χερια νομιζω θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα..η παραπανω διαδικασια ειναι απο ειδικο και την εκανα περσι αλλα θελει πολυ δουλεια με ηρεμια και χρονο ..οχι να τρεχουν τα μωρα απο εδω και απο εκει οπως τα δικα μου!καλη επιτυχια κοριτσι!:p

ναι ναι ναι. εχεις δικιο!
θυμαμαι που συχτιριαζε ο αντρας μου!
κ θα ξανασυχτιριασει οσονουπω!:lol::lol::lol:

sporiklos
16-05-11, 00:42

ποπο πολύ μπελάς...εγώ θα τα άφηνα όπως είναι και θα έλεγα ότι έκανα την τεχνική της παλαίωσης...παρήγγειλα πρόσφατα έπιπλα και πλήρωσα 100 ευρώ παραπάνω προκειμένου να δείχνουν φθαρμένα...είμαστε ανικανοποίητες τελικά εμείς οι γυναίκες :lol::lol::lol:

kally
16-05-11, 00:51
100€ ? ρε εγω στο εκανα με τα μισα και ενα πιατο φαγητο!δεν μπορω να πω πιανει το χερι μου σε κατι τετοια..με την παραπανω τεχνικη μπορεις επισης να αλλαξεις χρωμα και σε επιπλα στυλ ικεα μελαμινη το γνωστο επιπλο των φοιτητοεπιπλων ..εκανα αλλαγη χρωματος σε δυο κομοδινα και συρταριερα κρεβατοκαμαρας,εβαλα και νικελ καινουργια πομολακια και εγινε η κρεββατοκαμαρα αγνωριστη!!!επισης εφτιαξα και την παπουτοθηκη της αδερφης μου (βρηκαμε παπα να θαψουμε πεντε εξι!) και απο επιπλο της σειρας εγινε επιπλο για να το κανεις μοστρα!κοριτσια δοκιμαστε το ανα εχετε μικροεπιπλα τετοιου τυπου δεν θα το μετανιωσεται!αλλα..θελει κοπο και χρονο!

sporiklos
16-05-11, 00:59
και εμένα πιάνουν τα χέρια μου... αλλά κυρίως γλυκά τα οποία τα βάζουν στο στόμα μου. Μπράβο σου πάντως είσαι αξιοθαύμαστη!

PEPI1979
16-05-11, 12:55
Εγω το φθινόπωρο εκανα αυτη την διαδικασια αλλά μονο στο τραπεζι γιατι τις καρεκλες τις χρησιμοποιώ και εντός !!Πρεπει να στρωσεις κάτι κατω , να πάρεις ενα ειδικό λάδι, όπως σου είπαν να καθαρισεις καλά το τραπέζι και θα χρειαστεί σίγουρα 2 χερια . Με το γυαλοχαρτο εγω δεν έκανα πολλά γιατι μου το χάλαγε το τραπεζι...

anastasiaspil
16-05-11, 13:03
Αν δεν ήταν περασμένα με βερνίκι γιατί να χρησιμοποιήσεις γυαλόχαρτο ?
Εγώ πήρα ένα ειδικό λάδι teak oil λέγεται, και τα πέρασα.

PEPI1979
16-05-11, 13:10
Και εγω αυτο πήρα ! Τωρα για το γυαλοχαρτο δεν ξερω αν επρεπε ή όχι να βαλω , η πραξη μου εδειξε ότι δεν χρειαζόταν.

anastasiaspil
16-05-11, 13:38
Και εγω αυτο πήρα ! Τωρα για το γυαλοχαρτο δεν ξερω αν επρεπε ή όχι να βαλω , η πραξη μου εδειξε ότι δεν χρειαζόταν.

Γυαλόχαρτο χρειάζεται αν είναι περασμένα με βερνίκι και αυτό έχει ξεφλουδίσει απ' τον ήλιο. Εμένα δεν ήταν ποτέ περασμένα. Απλά τα πέρασα με το λάδι, χωρίς να τα τρίψω. Μόνο ένα καλό καθάρισμα έκανα πριν.

kally
16-05-11, 21:23
ΣΥΜΦΩΝΩ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΒΕΡΝΙΚΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΞΥΣΙΜΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΦΘΟΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤ ΞΥΛΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΒΕΡΝΙΚΙ ΜΑΤ..ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ!

dimitrak
18-05-11, 12:36
Απο αυτά που μου λέτε νομίζω πως θα τεμπελιάσω λίγο και δεν θα τα ξύσω! Έτσι και αλλιώς είναι ματ αρα μάλλον δεν έχουν βερνίκι