PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήσατε σε Δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή στο σπίτι ;

administrator
19-05-11, 16:08
Γεννήσατε σε Δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή στο σπίτι ;

maria1976
19-05-11, 16:11
εμεις που γεννησαμε και σε ιδιωτικο και σε δημοσιο τι ψηφιζουμε?

giotaki83
19-05-11, 16:13
γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο (ιπποκράτειο θεσ/νίκης) και παρόλο που δεν έμεινα ικανοποιημένη από καποια πραγατάκια, ένιωθα ασφαλής και για τη δική μου υγεία και για του παιδιού μου
Αρα για μένα δημόσιο και πάλι δημόσιο..!!!!

klouzeau
20-05-11, 08:44
Και γω στο Ιπποκράτειο και τις 2 καισαρικές.Όλα καλά.

kounelitsa
29-05-11, 11:45
Στο 'Ελενα!

rkt
29-05-11, 12:21
Πάντα έλεγα ότι θέλω να γεννήσω σε νοσοκομειο.
Τελικά γέννησα σε ιδιωτικό, μόνο και μόνο για τον γιατρό μου, λόγω πολλών προβλημάτων στην εγκυμοσύνη, αλλά και πριν. Οπότε δεν διανοήθηκα να αλλάξω τον γιατρό στον οποίο ωφείλω το ότι έγινα μάνα. Και ας κόστισε κάτι παραπάνω.

supermama
29-05-11, 15:37
εγω γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη.στο γενεσις σιγκεκριμενα. Ο πρωτος λογος ηταν οτι εκει ειναι η γιατρος μου. τελικα τωρα και στο 3ο εκει θα παω! ειμαι απολυτα ικανοποιημενη

annia
29-05-11, 15:59
Εγω γεννησα και τα 2σε δημοσιο και συγκεκριμενα στο αρεταιειο...με το καλο και τα διδυμακια εκει θα τα γεννησω αν θα ειναι ανοιχτο:rolleyes:

xara.g
29-05-11, 16:41
τον πρώτο μου γιό στο νοσοκομείο παπαγεωργίου και τον δεύτερο στο γένεσις,
στο ιδιωτικό έχει περισσότερο προσωπικό και καλύτερη "ξενοδοχειακή" υποστήριξη
(αναμενόμενο αν σκεφτείς την διαφορά στα χρήματα)

asnd.80
29-05-11, 23:06
Αττικό

kathrinkaterina
30-05-11, 00:03
εμεις που γεννησαμε και σε ιδιωτικο και σε δημοσιο τι ψηφιζουμε?

και εγω το ιδιο ακριβως

boy'smam
30-05-11, 00:29
στο Ελενα και τις 2 φορες και ηταν σουπερ!

Απόλλωνας-Δανάη
03-06-11, 22:29
Αλεξανδρα και τις 2 φορες!

xolitsa
07-06-11, 00:12
κοριτσια γεια σας!!! ειμαι στις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης μου κ θελω να βρω εναν ή μια καλη γιατρο στην πατρα. μου ειπαν για μια ιδιωτικη κλινικη που την εχει η γυναικολογος φωκα βασιλικη σε συνεργασια με τον ηλια βερρα. τουs γνωριζει καποια?? help!!!!

xazomama2010
18-06-11, 00:06
Ο γοατρος μου ξεγεννουσε σε ιδιωτικο μαιευτηριο και λόγω καποων προβλημάτων εγκυμοσινης που είχα έπρεπε να νοσηλευτω σε δημόσιο οπου και τελικά γεννησα. Μπορει να μην παρεχει αυτά τα του ιδιωτικου αλλά η ασφάλεια είναι το παν και σε μια δευτερη εγκυμοσινη μου εκει θα παω παλι.

Myrto Tsag
27-06-11, 13:23
προσπάθησα στο σπίτι με μαία (είχα κάνει μαθήματα ανωδ.τοκετού & yoga), αλλά δυστυχώς ...άντεξα τους πόνους μόνο 10 ώρες, ο μικρός δεν ερχόταν σωστά και δεν αποφάσιζε να πάρει θέση, οπότε πήγα σε δημόσιο μαιευτήριο- αρεταίειο-, όπου γέννησα μετά απο..19 ώρες, φυσιολογικά. Σύνολο δηλαδή...29 ώρες μέχρι να βγεί ο μπόμπιρας!

maria- elpida
07-07-11, 17:24
γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο εδω στην Καλαματα επειδη εκει ειναι ο γιατρος μου.

giota-2009
23-07-11, 22:29
Σε δημόσο στο Ελενα και ημουν ικανοποιημένη

SANDY1980
23-07-11, 22:40
Γεννησα στο Πανεπιστημιακο Αλεξανδρουπολης, δε θα το αλλαζα για κανενα ιδιωτικο αν και μενω Θεσ/νικη

gentriana
23-07-11, 22:55
Γέννησα σε ιδιωτικό, αλλά πιθανόν να πήγαινα σε δημόσιο αν το ξανάκανα. Δεν ένιωσα να με προσέχουν τόσο ιδιαίτερα, ούτε και καμιά χλιδή (σε τρίκλινο βέβαια).

OVELIX3
21-08-11, 17:50
pare kai kapoies alles apoceissxetika me tin fwka.

DESPOINA.GER
21-08-11, 18:07
τον πρωτο το γεννησα στο νοσοκομειο σερρων τον δευτερο στη βιοκλινικη θεσσαλονικης και την τριτη τωρα παλι θεσσαλονικη.η ασφαλεια της κλινικης στη θεσσαλονικη δεν την αλλαζω με τιποτα.ποιο δημοσιο των σερρων?ΜΑΚΡΥΑ

gitsvictoria
21-08-11, 20:33
Γεννήσατε σε Δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή στο σπίτι ;

Καλησπέρα. Γέννησα πρίν 3 μήνες σε τρίκλινο στο Ρέα και έμεινα υπέρικανοποιημένη. Είχα πάρει το οικονομικό πακέτο. Καλό βράδυ!!!

voula24
19-09-11, 16:48
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!! ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ!!! ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ... ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΑ... ΟΙ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΕΛΕΙΕΣ, ΟΙ ,ΜΑΙΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΕΣ, ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ!!! ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ... ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΣΕ ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ... ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ!!!!!ΘΑ ΧΩ ΚΑΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ!!!

ria26
19-09-11, 17:39
Εγω γεννησα στο δημοσιο νοσοκομειο στη Σερρες και τωρα πρωτα ο θεος την μπουμπου μου εκει θα την γεννησω,εμεινα απολυτα ευχαριστημενη με το νοσοκομειο.

Maria_330
19-09-11, 21:20
Την μικρή μου στο Μητέρα.
Τώρα στο δεύτερο επειδή άλλαξα αναγκαστικά γιατρό λογω του ότι η γιατρός μου πηρέ σύνταξη θα πάω στο Ιασώ

LA LATINA
19-09-11, 21:26
και τους δυο στο Γενεσις
μια χαρα!

m+n+m
19-09-11, 21:35
Καλησπερα!! εγω γεννησα στο Έλενα & πραγματικα εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο ολους & απο ολα!!

antaspil
19-09-11, 21:56
καλησπερα γεννησα πριν 5,5 μηνεσ στη ρεα ηταν ολοι φανταστικοι απο τον φυλακα μεχρι τον πιο μεγαλο σε θεση γιατρο..

tazi
19-09-11, 22:06
Καλησπέρα! Και οι δύο μου κορούλες γεννήθηκαν στο Ιασώ και είναι κάτι που πραγματικά το έχω μετανίωσει.... Στην πρωτη μου γέννα το ραντεβού μου (προγραμματισμένη καισαρική) ήταν στις 7 και τελικά γέννησα στις 2 και στην δεύτερη γέννα μου το μωράκι μου είχε κάποιο πρόβλημα που ήταν οφθαλμοφανές αλλά δεν μας ενημέρωσε ΚΑΝΕΙΣ!

nickanda
19-09-11, 22:50
Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο ΙΑΣΩ, στο μεγάλο ξενοδοχείο όπου σκας ένα σωρό λεφτά και έχεις μηδέν εξυπηρέτηση ! Ημουν τυχερή γιατί είχα πολύ εύκολο τοκετό και δε χρειάστηκα τίποτα, σε αντίθεση με άλλες κοπέλες που είχαν διάφορα προβλήματα (π.χ. μετά από καισαρική) και δεν τις βοηθούσαν. Ακόμα και λάθος ομάδα αίματος στο παιδί έχουν γράψει στο βιβλιάριο (των κουμπάρων μου το παιδί)... Μετά άλλαξα γιατρό για διάφορους λόγους και κατάφερα να κάνω ακόμα και την αμνιοπαρακέντηση στο δημόσιο νοσοκομείο με 70 ευρώ αντί 700 που ζητούσαν τα ιδιωτικά. Γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου στο Αττικόν και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Κορίτσια, μην τους δίνετε λεφτά για πλάκα, δεν αξίζει !!!

mariames
20-09-11, 10:09
Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα αλλά μόνο για τον γιατρό μου. Ημουν πολύ επιφυλακτική για εκει γιατί είχα ακούσει διάφορα αλλα τελικά ενταξει.

kapsiv
03-11-11, 11:06
λητω!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΦΑΓΗΤΟ.
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΓΕΝΝΕΣ ΜΟΥ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΖΕΦΕΡΑΚΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΣΕΡΠΕΤΙΝΗ.!!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΙΔΥΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΛΑΡΗ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ.

Βιβή!
03-11-11, 11:30
Εγώ γέννησα στο ΡΕΑ και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Βέβαια πήγα εκεί γιατί ήταν ο γιατρός μου. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων διαλέγεις γιατρό και όχι μαιευτήριο, νομίζω...

fotinopsaro
03-11-11, 12:34
γενικη κλινικη.ειμαι ευχαριστημενη γενικοτερα κ οι οικειοι μου μου παν καλα λογια.ομως ο βασικος λογος που πηγα ειναι ο γιατρος μου κ το γεγονος οτι με καλυπτε η ασφαλεια μου.αν αποφασισουμε για δευτερο θα παω σε δημοσιο καλυπτομαι ανετα κ εκει........

thomai1979
03-11-11, 16:03
γεννησα στο αττικον δεν εμεινα ευχαριστημενη πολυ χαοκατασταση

thomai1979
03-11-11, 16:05
ξεχασα βρε κοριτσια ειμαι νεα στο φορουμγια πειτε κανα καλο γιατρο γυναικολογο που να ειναι στο ρεα η σε δημοσιο εκτος αττικον!!!

kapsiv
03-11-11, 17:00
ξεχασα βρε κοριτσια ειμαι νεα στο φορουμγια πειτε κανα καλο γιατρο γυναικολογο που να ειναι στο ρεα η σε δημοσιο εκτος αττικον!!!
αλεξανδρος τζεφερακος στο ρεα.εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενη ειναι ψειρας χωρις να σε ανχωνει υπερ του φυσιολογικου τοκετου δεν κοιταει να τακτοποιησει το προγραμμα του και η μαια του πολυ γλυκεια ενημερωμενη και η καταλληλη για αυτη τη δουλεια!σερπετινη εγγυηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
ειμαι γιατρος οποτε υπηρξα πολυ πιο δυσκολος πελατης τους εμπιστευομαι πληρως

Missliza
03-11-11, 19:41
Γεννησα πριν πέντε μήνες στο γαια και έμεινα υπερευχαριστημενη αν κ πιστεύω ότι ίσως έπαιξε ρολο το μονοκλινο στην τόσο καλη εξυπηρετηση

iliostalakti
03-11-11, 21:54
Γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο-στο Ιασώ-επειδή εκεί είναι ο γιατρός μου.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Αν ήταν σε δημόσιο θα επέλεγα το δημόσιο αφού είναι πιο οικονομικά.

thomai1979
04-11-11, 11:58
καλημερα σε ολους kapsiv πες μου που εχει ιατρειο ο γιατρος σου?και πανω κατω ποσο σου πηρε για τη γεννα

kapsiv
04-11-11, 12:19
εχει ιατρειο στην καστελλα εμενα λογω ιατρικης δεοντολογιας δεν μου πηρε λεφτα πληρωσα μονο το μαιευτηριο και τη μαια μου αλλα ξερω απο τις κολλητες μου (ολες εκει παμε τον εχουμε τρελλανει τον ανθρωπο) οτι παει γυρω στο 2000 αν δεν κανω λαθος παει και σε συναρτηση με το δωματιο

thomai1979
04-11-11, 14:16
καταλαβα αλλα ειναι μακρια μου μενω πετρουπολη....μηπως ξερει καμια κανα γιατρο με ιατρειο στα δυτικα προαστια και να ξεγεννα στο ρεα?

Babylino
04-11-11, 14:59
Γεια σας εγώ φήφισα παρότι δεν έχω γεννήσει ακόμη, είμαι 4 μηνών και 2 εβδομάδων αλλά ψήφισα το δημόσιο, διότι εκεί αποφάσισα λόγω ιατρού να γεννήσω (με το καλό!!!) και ειδικότερα στο Αρεταίειο. Μέχρι στιγμής έχω επισκεφθεί το ανωτέρω μαιευτήριο για κάποιες σημαντικές εξετάσεις και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένη, παρότι οι ξενοδοχειακές παροχές δεν έχουν την χλιδή των ιδιωτικών, η ασφάλεια που αισθάνεσαι δεν περιγράφεται.

kala
04-11-11, 17:15
Καλησπέρα,
γεννησα τον ιουλιο στο Αλεξάνδρα λογω γιατρού και μαιας...παροτι εφημερεία ολα ήταν αρκετα καλα! Το μονο που με απογοητευσε ήταν οτι το μωρο μου το ειδα μετα απο ωρες κ δεν το θηλασα αμεσως παρολο που μου το εβαλαν στο στηθος με το που γεννηθηκε...παντως εμαθα οσο εμεινα οτι κανουν διπλες βαρδιες ειδικα οι παιδιατροι , πραγμα παρα πολυ δυσκολο...

RIA SPIES
04-11-11, 19:24
egw gennhsa ta 2 prwta sto elena...monoklino!!teleia e3uphrethsei apo to proswpiko..thn 3 korh mou thn gennhsa sto kratiko nikaias...teleia apo thn apopsh oti ekanan episklhridio kati pou den to ezhsa sta alla 2 k emeina polu euxaristhmenh!!!k apo ton giatro!!twra sto 4 omws o giatros mou sunta3iodoth8hke apo to kratiko nikaias k einai sto Rea k den 3erw pws 8a einai..alla paidiaaaa ta lupamai ta leftakia mas na ta dwsoume sto idwtiko...ti na kanw omws ..4 kaisarikh einai k den feugeis apo ton giatro sou eukolaaaa....paidia an mporeite se dhmosio pou na kanoun k episklhridio an gennate me kaisarikh..na eisaste 3upnieeees alla to poio megalo protairhmaaaa oikonomikaaaaaa...

maela
07-11-11, 18:44
Γεννησα το σεπτεμβρη στοο αττικο.. εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενοι.. ολοι πολυ εξθπηρετικοι ολα καθαρα .. με βοηθησαν πολυ σε ολα και μου τα δειξαν ολα και ημουν τυχερη γτ ειχα και μονοκλινο!!!Ανετα θα ξαναγεννησω εκει το επομενο!

SMARA
07-11-11, 19:14
στο Ιασω τον Αυγουστο. πηγα εκει για ενα και μονο λογο. δεν αλλαζω τον γιατρο μου με τιποτα.θα τον ακολουθουσα ακομα και με γεννουσε σε χωραφι.ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΜΠΟΥΛΟΣ .κατα τα αλλα στο Ιασω ειναι για μπατσες τελικα. απορω γιατι ολοι οι γιατροι πανε εκει.ΥΓ η αναισθησιολογος ηταν περιπτωσαρα!!!θα την χαστουκιζα ευχαριστως!!!

καλλιθεα
11-11-11, 00:26
γέννησα στο Αλεξάνδρα επείδη εκεί ήτανε ο γιατρός μου.
στην νέα πτέρυγα και ήτανε όλα τέλεια για Δημόσιο Νοσοκομείο.

gogo72
11-11-11, 10:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΑΡΧΑΡΙΕΣ

pitindo
19-11-11, 00:53
καλησπέρα σας.είμαι νέα στο forum.είμαι παντρεμένη εδω και 5 μήνες και λέμε για παιδάκι(δεν είμαι έγκυος).είπα και γω να αρχίσω το ψάξιμο για μαιευτήρια και γιατρούς.ρωτάω γνωστούς και φίλους που έχουν γεννήσει πρόσφατα να μου πουν την γνώμη τους:ιδιωτικό ή δημόσιο.υπάρχουν πολλές απόψεις και έχω μπερδευτεί.ήρθα από κρήτη πριν 1 χρόνο και κάτι, δεν έχω κάποιον γυναικολόγο και είπα ότι είναι η ώρα να ψαχτώ.μπορείτε να με βοηθήσετε;

black_rose
19-11-11, 22:38
Στη πόλη που ζω(επαρχία) έχει 1 ιδιωτική κλινική και ένα δημόσιο νοσοκομείο.Λόγω γιατρού γέννησα σε ιδιωτική κλινική,σε μονόκλινο δωμάτιο.Δεν θα το άλλαζα με τίποτα.Πέρασα 4 καταπληκτικές μέρες και νύχτες σε αυτή τη κλινική.Ένιωσα λες και πήγα διακοπές και ήταν δωμάτιο ξενοδοχείου.Τι να λέμε τώρα.Συγκρίνεται??Και πλήρωσα 1300 για το δωμάτιο(ολοκαίνουριο έγινε πρόσφατα πλήρης ανακαίνιση) και 1000 τον γιατρό μου.Σιγά τα λεφτά δηλαδή!

mafalda@
19-11-11, 23:23
Ο γιατρός μου συνταξιοδοτηθηκε απο το δημόσιο και είναι στο Μητέρα. Το τι μπουρδα είχα ακούσει, δε λέγεται!
Νοσοκομείο είναι. Έλεος πια.
Το μεγάλο ρόλο τον παίζει ο γιατρός και όλο το "επιτελείο" του.
Βρείτε ένα γιατρο που εμπιστευεστε και πηγαιντε σε οποίο νοσοκομείο είναι.
Είχα γνωστές που παρατησαν το γιατρο τους, λόγω ιδιωτικού και πήγαν στο δημόσιο και καλα σε καλο γιατρο και τους τσακισε στις καισαρικες. 5 γνωστές και οι 5 με καισαρικη! Αφήστε που έπαιρνε σε κάθε επίσκεψη, μέσα στο δημόσιο νοσοκομείο, πρωι, το "χαρτζιλικακι" του...

dimitris soula
20-11-11, 20:58
εγω γεννησα και τα τρια παιδια μου στο δημοσιο γιατι ειναι ο γιατρος μου εκει.μια χαρα τα περασα και στον γιατρο εδωσα οτι ηθελα στο δωματιο πληρωσα γιατι ηταν α θεση ενω αν πηγαινα γ θεση τα καλυπτε το ικα.τις πρωτες 2 φορες πληρωσα και κατι για τον τοκετο γιατι ηταν φυσιολογικος ενω την τριτη φορα δεν πληρωσα γιατι ηταν καισαρικη.η ιδιωτικη κλινικη ειναι καλυτερα απο περιποιηση αλλα δεν με επαιρνε οικονομικα.φιλακια πολλα

patty1980
20-11-11, 21:47
Ιδιωτικο:wink:

joan80
20-11-11, 23:08
Γεννησα σε δημόσιο και δεν είχα κανένα παράπονο. ο γιατρός ήταν υπερ του φυσιολογικού και το προσπάθησε παρα πολύ παρόλο που ο μικρός ήταν ζόρικος και είχε τυλιχτεί με το λώρο.

maestria
21-11-11, 00:04
Σε δημόσιο νοσοκομείο και τα δυο παιδιά. (Νοσοκομείο Γιαννιτσών και Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης)
Μάλιστα στο δεύτερο δεν είχα "δικό μου" γιατρό, πήγαινα τακτικά στα εξωτερικά ιατρεία, είχα καρτέλα και γέννησα στην εφημερία του νοσοκομείου.

Και δεν το μετανιώνω, ήταν πολύ καλές και οι δύο εμπειρίες.

feravgia
21-11-11, 12:19
Στο Έλενα και τα δύο και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!!

Σοφία_
21-11-11, 14:52
Γέννησα το Μάιο στο Λητώ, είμαι πολύ ευχαριστημένη, το κλίμα εκεί είναι πολύ ζεστό, γενικά οι μαίες είναι πολύ γλυκές και σε βοηθάνε....
Αν και πιστέυω ότι όλες μας πήγαμε εκεί που ήταν ο γιατρός μας, αυτο είανι το σημαντικότερο...

ANF
01-12-11, 09:24
Γέννησα το 2003 στο Λητώ και το 2005 στο Ιασώ, σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένη... γεννησα σε ιδιώτικό μόνο και μόνο επειδή μου τα πλήρωνε η ασφάλεια, αλλιώς θα γένναγα σε δημόσιο.

argykara
07-12-11, 23:00
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟΝ ΤΖΕΦΕΡΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΖΕΦΕΡΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΡΕΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ?Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΕΙΡΗΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ?

emendrin
31-01-12, 23:56
Σε ιδιωτικό ευτυχώς και δυστυχώς μαζι!!
Ιασω.

Melissanthi
01-02-12, 02:33
γιατι δυστυχως??

irene2
01-02-12, 10:21
εγω γεννησα στο ιασω και τις 2φορες αφου εκει ειναι ο γιατρος μου τη 1η φορα δεν εμεινα ικανοποιημενη απο το προσωπικο φωναζες για κατι και ερχοντουσαν μετα απο πολυ ωρα τη 2η φορα ομως με το που πατουσες κουδουνακι στην κυριολεξια τσακιζοντουσαν οποτε θεωρω οτι εχει βελτιωθει αυξηθηκε και ο ανταγωνισμος οποτε ολα καλα...αν εκανα ομως 3ο παιδι θα πηγαινα στο ρεα αφου πια ο γιατρος μου ανηκει στο δυναμικο του...

joela
01-02-12, 10:37
Ολοι μα όλοι μου λέγανε να γεννήσω στο Ιδιωτικό.Ακόμα και ο άντρας μου.Οταν τους είπα οτι θέλω δημόσιο μαιευτήριο πάθανε όλοι πλάκα.Η μάνα μου δε, μου έλεγε,εσυ και οι γύφτισσες.
Δεν άκουσα κανέναν,γεννησα και τα 2 μου παιδιά στο Αρεταιειο.
Παρότι ο άντρας μου μου έκανε ιδιωτική ασφάλεια και δεν θα πλήρωνα μια,παρ'οτι ο άντρας μου θα διέθετε χρήματα αν ήθελα.Εγω άλλαξα γιατρό για να βρω δημοσίου(ο γιατρός μου καταπληκτικός αλλά υπάρχουν κι αλλοι καταπληκτικοί χωρίς να σου πέρνουν τα σώβρακα)
Προτίμησα να πάρω τα λεφτά στο χέρι και να πάω ταξιδάκια.
Τα κρεβάτια κ οι διαδρόμοι δεν είναι πολυτελείας αλλά το προσωπικό ήταν.Αυτό μέτραγε για εμένα.
Δεν ξέρω αν χπαιζει ρόλο το οτι εργάζομαι σε νοσοκομείο και έχω 'αλλο αέρα με τα νοσοκομεία(κανεις δεν ήξερε κ δεν έμαθε τη δουλεία μου),αλλά θεωρώ οτι τα δημόσια νοσοκομεία ΈΙΝΑΙ καλυτερα απο τα ιδιωτικά.Γιατί εξαρτάται οχι απο το κτίριο αλλά απο την επιλογή ανθρώπου.

emendrin
01-02-12, 22:38
γιατι δυστυχως??

Για τον λόγο που είπε και η irene2 αλλα γενικότερα περίμενα ποιο προσχαρη αντιμετώπιση απο τις μαιες, ήθελα να ρωτήσω κ να με βοηθήσουν για το θηλασμο και μου τοποθετούσαν τον μπεμπη όπως-όπως στο στηθος και έφευγαν μετα γρήγορα δε προλαβαινα ούτε κιχ να κάνω!!
Είπα και ευτυχώς όμως δε το προσεξες;; :D
Ο γιατρός μου όμως είναι εκει και δεν τον αλλάζω με τι-πο-τα ;)

Μαρία1982
01-02-12, 22:54
Εγώ κορίτσια τον πρώτο μου γιο τον γέννησα στο Αρεταίειο. Το ν δεύτερο που έρχεται σε λίγες μέρες μάλλον στο Λητώ.Είμαι της άποψης ότι όπου κι αν πας είναι λίογ πολύ το ίδιο. Δουλεύω σε μεγάλο νοσοκομείο, έχω επίγνωση του τι γίνεται κτλ και έχω συνεργαστεί και με πολλά δημόσια νοσοκομεία και έχω και εμπειρία από το στενό μου περιβάλλον. Η μητέρα και ο πατέρας μου επέμεναν στο ΑΡεταίειο και δεν είχαν άδικο. Όλα ήταν μια χαρά αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι με το που γέννησα ο γιατρός δεν ενημέρωσε τον άντρα μου ούτε για μισό λεπτό, το ίδιο και ο παιδίατρος κια αν η μητέρα μου δεν είναι του επαγγέλματος και ρώταγε η ίδια, θα ενημερωνόμασταν ότι όλα ήταν καλά μετά από 1 ημέρα. Τώρα θα πάω σε ιδιωτικό, αλλά όχι επειδή έχω απογοητευτεί, απεναντίας, απλά άλλαξαν το σύστημα φύλαξης των μωρών και πλέον χρειάζεται να το έχεις στο δωμάτιο σου, πράγμα που δεν θα ήθελα λόγω του επισκεπτηρίου (βάζω και τους δικούς μου μέσα, όχι μόνο των συγκατοίκων μου) και της μεγάλης κούρασης. Θέλω 2 μέρες λίγο να χαλαρώσω (λέμε τώρα). Πάντως η αλήθεια είναι μία, τα ιδιωτικά έχουν τα καλά κια τα κακά τους το ίδιο και τα δημόσια βέβαια, αλλά αν συμβεί το οτιδήποτε που έυχομαι να μη συμβεί, σε πάνε απευθείας σε δημόσιο νοσοκομείο και το εννοώ.

SPORIDIO
02-02-12, 00:13
Γεννησα στο Αρεταίειο και το οτι ειχα μερικες ωρες το μωρο στο δωματιο δεν με ενοιαξε διοτι βγηκα μεσα απο το νοσοκομειο με περισσοτερο ανεση καθοτι ασχοληθηκα περισσοτερο και δεν τα βρηκα σκουρα μετα, γεννησα με καισαρικη αλλα αυτο δεν με πτοησε καθολου.:D

noctua
02-02-12, 09:16
γεννησα στην πανεπιστημιακή κλινικη του Ριου Πατρών. όλα τέλεια. παιδιατροι, μαίες πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. ειχα μονόκλινο και το μωρακι μου μαζι μου συνεχεια, όπως και το επιθυμούσα άλλωστε. με βοήθησαν αρκετά και με το θηλασμό.ειχα μια επιπλοκή μετα την καισαρική αλλα ενοιωθα ασφάλεια και είχα πολύ φροντιδα απο το προσωπικό.
αν με το καλό είναι να ξαναγίνω μαμά, με κλειστά μάτια θα επέλεγα το δημόσιο πάλι.

sophie_3601
02-02-12, 14:11
Εγώ γέννησα στο Ιασώ και έμεινα αρκετά ικανοποιημένη γιατί είχα rooming in και το μωρό δίπλα μου. Τώρα αν δεν υπήρχε αύτό το σύστημα εκεί πιθανόν να μην ήμουν ικανοποιημένη αλλά πήγα όπου ήταν ο γιατρός μου στον οποίο είχα απόλυτη εμπιστοσύνη. Το κακό είναι ότι δίνεις ένα σκασμό χρήματα.... Με τις μαίες του νοσοκομείου δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα γιατί ότι ήθελα ρώταγα την δικιά μου, όσες φορές όμως φώναξα βοήθεια από του νοσοκομείου άλλες με βοήθησαν και άλλες όχι ήταν αδιάφορες... είναι που θα πέσεις.

tzitzikaki123
02-02-12, 15:50
γεννησα στο ιασω, εκει ηταν ο γιατρος μου. για θηλασμο δεν μπορω να πω πως ειχα στηριξει απο εκει, ας ειναι καλα ομως η μαμα μου και η μαια μου, αλλα και εγω. εχουν περασει χρονια βεβαια δεν ξερω τωρα τι κανουν εκει, αλλα μου εφερναν το μωρο μαζι με μπουκαλακι το οποιο τους το εδινα επιτοπου πισω. επισης ειχα τσακωθει με τον παιδιατρο τους γιατι επεμενε να δωσω σκονη λεγοντας μου ολες τις βλακο-δικαιολογιες.
αν ποτε κανω δευτερο παιδι, θα ψαξω να βρω γιατρο που να εχει ξεγεννησει γυναικα με φυσιολογικο τοκετο και να εχει ομως προηγηθει καισαρικη. και ας ξεγενναει και σε τσαντιρι. δε με απασχολει..

tzitzikaki123
02-02-12, 15:52
όσες φορές όμως φώναξα βοήθεια από του νοσοκομείου άλλες με βοήθησαν και άλλες όχι ήταν αδιάφορες... είναι που θα πέσεις.
απο τις κοπελες που ηταν αρμοδιες στην φροντιδα οσων γυναικων ημασταν στο δωματιο δεν εχω κανενα παραπονο. οποτε χρειαστηκα κατι αμεσως ετρεχαν.

zetta
02-02-12, 18:06
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΑΡΧΑΡΙΕΣ

Γεννήσα το πρώτο παιδι μου στο Ιασω πριν απο 4 &1/2 χρόνια και παραλιγο να μείνω αναπηρη απο την επισκληριδιο.Δεν το λεω για να σε φοβησω όμως δυστυχως το επαθα, μετα απο αυτο βεβαια το 2 παιδι μου το γεννησα στο ΕΛΕΝΑ πριν 15μηνες σε μονοκλινο με το ΙΚΑ εδωσα καπου στο 250ευρω για ολες τις ήμερες και εμεινα ΕΝΤΕΛΩΣ ικανοποιημενη και απο τον γιατρο Ζαργανη Πετρο αλλα και απο τις νοσοκομες.

A! και μπορουν αν θελεις να θηλασεις οι μαιες να σου δωσουν ολες τις απαραιτητες συμβουλες

karnava.s
02-02-12, 18:14
εγω στο αλεξανδρα.εμεινα ευχαρηστημενη κ απο τον γιατρο κ απο τα υπολοιπα.αν πατε να ζητησετε την πτερυγα κονσολα ειναι πολυ καθαρα κ δν κυκλοφορουν ασχετοι μεσα.
αν κ βασικα πιστευω οτι η διαμονη ειναι το τελευταιο που εχεις να σκεφτεις,ας πανε ολα καλα με το μωρο κ τη γεννα κ ολα τα αλλα ερχονται δευτερα ετσι δν ειναι??
δυσκολευτηκα στη γεννα κ ανυσηχουσα πολυ για την μπεμπα μου.το μονο που με ενοιαζε ειναι να ειναι υγειης εκεινη.. τιποτα αλλο

zetta
02-02-12, 18:23
γεννησα στο ιασω, εκει ηταν ο γιατρος μου. για θηλασμο δεν μπορω να πω πως ειχα στηριξει απο εκει, ας ειναι καλα ομως η μαμα μου και η μαια μου, αλλα και εγω. εχουν περασει χρονια βεβαια δεν ξερω τωρα τι κανουν εκει, αλλα μου εφερναν το μωρο μαζι με μπουκαλακι το οποιο τους το εδινα επιτοπου πισω. επισης ειχα τσακωθει με τον παιδιατρο τους γιατι επεμενε να δωσω σκονη λεγοντας μου ολες τις βλακο-δικαιολογιες.
αν ποτε κανω δευτερο παιδι, θα ψαξω να βρω γιατρο που να εχει ξεγεννησει γυναικα με φυσιολογικο τοκετο και να εχει ομως προηγηθει καισαρικη. και ας ξεγενναει και σε τσαντιρι. δε με απασχολει..

Και εγω απο το Ιασω εχω παραμοια εμπειρια!!

filippavai
02-02-12, 20:50
γεννησα στο γενεσης αλλα το μετανιωσα, αν ειχα τωρα επιλογη θα πηγαινα σε δημοσιο νοσοκομειο ειλικρινα

nafs
02-02-12, 22:07
γέννησα στο ελενα 2 φορές.το δίκλινο ήταν μια χαρά,την 2η πήγα σε λουξ μονίκλινο σε νέα πτέρυγα στον 5ο,δεν έχει να ζηλεψει τίποτα από τα ιδιωτικά,το 1ο μου ήταν πρόωρο,μπήκε σε 2 διαφορετικές μονάδες που ήταν τέλειες και οι 2, η 2η λόγω ίκτερου.μου δείξαν μέσα στην μονάδα πώς να θηλάσω και στη 2η μονάδα πήγαινα για θηλασμό κάθε 3ωρο.δεν είχα δική μου μαία και ούτε την χρειάστηκα,με βοηθούσαν οι νοσοκόμες.επισκληρίδιο αν θες,πρέπει να το συνεννοηθείς με τον γιατρό,δεν το θεωρούν δεδομένο,εγώ δεν έκανα σε καμία γέννα και δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Amy74
03-02-12, 05:09
Γεννησα 3 φορες στο Ιασω και την πρωτη φορα στο Ηρα (εκει που σημερα ειναι το Ιασω General...εχω καλες εμπειριες απο ολες τις γεννες μου ασχετο που οι τρεις τελευταιες εγκυμοσυνες (2008-2010-2011) μου ηταν υψηλου κινδυνου...ο λογος που επελεξα Ιασω ειναι επειδη ο γιατρος μου που ειναι καταπληκτικος συνεργαζεται μονο μαυτο. :)

mairy23
22-03-12, 08:55
γενικη κλινικη.ειμαι ευχαριστημενη γενικοτερα κ οι οικειοι μου μου παν καλα λογια.ομως ο βασικος λογος που πηγα ειναι ο γιατρος μου κ το γεγονος οτι με καλυπτε η ασφαλεια μου.αν αποφασισουμε για δευτερο θα παω σε δημοσιο καλυπτομαι ανετα κ εκει........

καλημερα να σε ρωτησω τι εννοεις με καλυπτε η ασφαλεια μου στη γενικη?

ethy
22-03-12, 09:11
Γεννησα στον Αγιο Νικολαο Κρητης το πρωτο μου παιδι κι εκει ετοιμαζομαι να γεννησω και το δευτερο.Οι χωροι ειναι περιποιημενοι αλλα ομολογουμενως περιορισμενοι.Οι μαιες με βοηθησαν παρα πολυ και στην περιποιηση του παιδιου και στο θηλασμο παρολο που ειναι υποχρεωτικο το roomin in,αλλα φευγοντας ηξερα καλα και πώς να πιασω το παιδι και τα παντα,γυρισα σπιτι και ειχα "αερα" να το περιποιηθω παρολο που ημουν πρωταρα και τελειως ασχετη πριν με τα μωρα.Ο γιατρος μου ειναι ενας καταπληκτικος ανθρωπος,παλεψε πολυ να γεννησω με φυσιολογικο,τελικα εκανα καισαρικη αλλα ειχα τελειωσει πληρως το μηνα μου και ηταν το μωρο δεμενο...εδωσα ο,τι ηθελα εγω και με διαθεση χωρις να φερεται σαν ζητιανος και χωρις να εχει αυτο το γλοιωδες και υπεροπτικο στυλ που εχουν πολλοι γιατροι.Το μονο μελανο σημειο ηταν η μη τηρηση της ταξης απο τους επισκεπτες στα δωματια,αλλα δε θα το αναπτυξω εδω αυτο το θεμα,εχω κανει εκτενεστατη αναφορα αλλου.Απο ο,τι ειδα ομως,παρομοιες καταστασεις συμβαινουν και σε ορισμενα ιδιωτικα.

petit bombon
22-03-12, 11:47
Γέννησα στο ΙΑΣΩ γιατί εκεί ήταν ο γυναικολόγος μου από τον οποίο είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένη. Όσον αφορά το περιβάλλον και την καθαριότητα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα καθώς και από τις νοσηλεύτριες του ορόφου και της ΜΕΘ. Τα παραπονό μου ήταν για τις νοσηλεύτριες που ήταν στο θάλαμο απλής παρακολούθησης. Επειδή η κόρη μου γεννήθηκε 2 κιλά, μπήκε θερμοκοιτίδα γαι 2 ημέρες και 8 ημέρες ήταν στον θάλαμο παρακολούθησης. Σιτιζόταν με καθετηράκι γιατί ήταν αδύναμη να φάει είτε από το στήθος μου είτε με το μπιμπερό. Έτσι εγώ αντλούσα το γάλα μου με το θήλαστρο και της βάζανε στο καθετηράκι και καθώς εκείνη ανέπνεε κατέβαζε και μικρές γουλίτσες γάλακτος. Την 4η μέρα που ήταν στον θάλαμο παρακολούθησης πήγα στο προγραμματισμένο επισκεπτήριο για να δω τον άγγελό μου μαζί με τον άντρα. Τότε αντίκρισα κάτι με έκανε έξαλλη. Δίπλα στο κεφαλάκι της υπήρχε μία πιπίλα. Όταν ρώτησα το προσωπικό για ποιο λόγο το παιδί είχε δίπλα του την πιπίλα μου απάντησαν οτι ήταν ανήσυχη, οτι έκλαιγε και της έδωσαν την πιπίλα. Άστραψα και βρόντηξα λέγοντας τους πως το παιδί μου σιτίζεται με το καθετηράκι για να μην κουράζεται και για να μην καταναλώνει θερμίδες στη προσπαθειά του φάει από το μπιμπερό και αυτές της δώσανε την πιπίλα. Το ίδιο πράγμα δεν ήταν; Αμέσως πήρα το γυναικολόγο μου τηλ. ο οποίος τότε ήταν Διευθύνων Σύμβουλος στο ΙΑΣΩ, κατέβηκε στο 2ο όροφο και έγινε ο κακός χαμός. Από το απόγευμα κιόλας με εντολή δική του πήγαινα και τάιζα το κορίτσι μου μόνη μου με δικό μου γάλα πάλι αλλά το βάζαμε στο μπιμπερό για να ξέρω πόση ποσότητα έτρωγε. Μετά από 4 ημέρες την πήραμε σπίτι μας. Όσο για τους παιδίατρους του ΙΑΣΩ έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Τουλάχιστον σε εμένα και τον σύζυγο ευγενείς και πάντα πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε απορία μας. Αυτά. Φιλιά

georgia0gio
25-03-12, 23:41
Εγώ γέννησα στο ΡΕΑ. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη τόσο από την υποδομή και την καθαριότητα του μαιευτηρίου όσο και από το νοσηλευτικό προσωπικό. Ειδικά οι μαίες του 4ου ορόφου ήταν εκπληκτικές, πάντα πρόθυμες να βοηθήσουν ενώ έρχονταν αμέσως μόλις τις καλούσες. Το μωράκι μας το έφερναν συγκεκριμένες ώρες αν όμως ήθελα να το δω ή ζητούσα να το φέρουν το έφερναν αμέσως. Το τρίκλινο ήταν πεντακάθαρο, το φαγητό μέτριο (ήταν αρκετά άνοστο) και το νοσοκομείο ολοκαίνουργιο. Έλαμπαν τα πάντα από την αίθουσα τοκετού μέχρι τις τουαλέτες! Σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Σκάσαμε βέβαια και 1650 ευρώ (για Φ.Τ.)...

clio_s
30-04-12, 11:34
Θα παρακαλούσα τις μητέρες που γέννησαν στο σπίτι, να μοιραστούν την εμπειρία τους. Σκεφτομαι να γεννήσω το δεύτερο παιδί μου σπίτι, αλλά έχω ακόμη αμφιβολίες λόγω φόβου.
Θα ήθελα να ξέρω, πως το αποφασίσατε? Είχατε μαία ή γιατρό? Γεννήσατε τελικά φυσιολογικά? Σας άρεσε? Θα το ξαναεπιλέγατε? Από άποψη οικονομικού, πόσο σας στοίχισε? Και ότι μπορείτε να σκεφτείτε που θα με βοηθήσει.

kat-kalli
06-05-12, 15:05
Θα παρακαλούσα τις μητέρες που γέννησαν στο σπίτι, να μοιραστούν την εμπειρία τους. Σκεφτομαι να γεννήσω το δεύτερο παιδί μου σπίτι, αλλά έχω ακόμη αμφιβολίες λόγω φόβου.
Θα ήθελα να ξέρω, πως το αποφασίσατε? Είχατε μαία ή γιατρό? Γεννήσατε τελικά φυσιολογικά? Σας άρεσε? Θα το ξαναεπιλέγατε? Από άποψη οικονομικού, πόσο σας στοίχισε? Και ότι μπορείτε να σκεφτείτε που θα με βοηθήσει.

Γέννησα το δεύτερο γιο μου στο σπίτι και ήταν ότι ομορφότερο έχω ζήσει Με εμπειρία από γέννα σε μαιευτήριο μια και ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε στο Ελενα λέω με σιγουριά ότι είμαι πολύ τυχερή που ήρθα σε επαφή με τους σωστούς ανθρώπους και με οδήγησαν σε μια πραγματική γέννα Μακαρι να το ειχα ψάξει νωρίτερα ώστε να είχε την ίδια τύχη και ο πρώτος μου γιατί τα οφέλη δεν είναι μόνο για τη μαμά αλλά κυρίως για το μωρό Μπορείς να απευθυνθείς εδώ http://www.birthvoice.gr/ όπου βρήκα και τη μαία μου Ευαγγέλια Φιλιππακη ένα χαρισματικός άνθρωπος που είναι και γιατρός

Tatia_
24-05-12, 11:56
καλημέρα σε όλες. έχει λίγες ημέρες που έμαθα πως είμαι έγκυος και είμαι γεμάτη απορίες.

Κατ'αρχην σκεφτόμουνα να γεννήσω σε νοσοκομείο, αλλά μίλησα με την μικροβιολόγο μου και μου είπε πως έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, ούτε αποστειρωμένα εργαλεία έχουν, ούτε γάζες, ούτε προσωπικό.

Να γεννήσω σε κλινική επομένως? Πόσο θα μου βγεί το πακέτο? Δεν έχω ακόμα καταλήξει σε γυναικολόγο. Γιατί λέω αν γεννήσω σε νοσοκομείο θα πάω στον γυναικολόγο του νοσοκομείου σε εξωτερικό ιατρείο.

Τι πληρώνουμε? Κάθε επίσκεψη στον γυναικολόγο+την γέννα+την κλινική? Και μπορεί κάτι να καλύψει το ταμείο μου? (ΕΟΠΥΥ)

Ευχαριστώ πολύ!

KONSTANTINA.NIDINA
24-05-12, 16:11
καλημέρα σε όλες. έχει λίγες ημέρες που έμαθα πως είμαι έγκυος και είμαι γεμάτη απορίες.

Κατ'αρχην σκεφτόμουνα να γεννήσω σε νοσοκομείο, αλλά μίλησα με την μικροβιολόγο μου και μου είπε πως έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, ούτε αποστειρωμένα εργαλεία έχουν, ούτε γάζες, ούτε προσωπικό.

Να γεννήσω σε κλινική επομένως? Πόσο θα μου βγεί το πακέτο? Δεν έχω ακόμα καταλήξει σε γυναικολόγο. Γιατί λέω αν γεννήσω σε νοσοκομείο θα πάω στον γυναικολόγο του νοσοκομείου σε εξωτερικό ιατρείο.

Τι πληρώνουμε? Κάθε επίσκεψη στον γυναικολόγο+την γέννα+την κλινική? Και μπορεί κάτι να καλύψει το ταμείο μου? (ΕΟΠΥΥ)

Ευχαριστώ πολύ!

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΛΑ,ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΛΟΓΩ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ -ΙΑΤΡΩΝ .....ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.......ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ......

Tatia_
28-05-12, 11:12
KONSTANTINA.NIDINA, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου και τις ευχές!! Έχεις δίκιο, ψάξε ψάξε κάτι θα βρω! σε ευχαριστώ και πάλι!

Πέρλα
28-05-12, 12:49

Ευχαριστώ πολύ!
Κατ'αρχήν καλή εγκυμοσύνη να έχεις και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

Όταν είχα μάθει ότι είμαι έγκυος κι εγώ αυτά σκεφτόμουν και τελικά κατέληξα ότι ήθελα να γεννήσω σε νοσοκομείο, λόγω χρημάτων πάντα. Βρήκα έναν γυναικολόγο που έκανε γέννες και σε δημόσιο και άρχισα τις επισκέψεις. Κάθε επίσκεψη την πλήρωνα κανονικά. Επίσης όταν θα ερχόταν η ώρα να γεννήσω θα έπαιρνε και λεφτά για τον κόπο του (το επονομαζόμενο φακελάκι). Ένας τρόπος να μην πληρώσεις τον γιατρό, είναι να πηγαίνεις στις εφημερίες του νοσοκομείου και να σε κοιτάει όποιος είναι εκεί.

Τελικά λόγω επαγγέλματος του συζύγου μετακομίσαμε πριν γεννήσω με αποτέλεσμα να μην με ξεγεννήσει αυτός. Εκεί που πήγαμε, ο γυναικολόγος εκεί μου ότι επειδή είχα εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου θα έπρεπε να γεννήσω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Θεσσαλονίκη που πήγα άρχισα να ψάχνω για γιατρό σε δημόσιο, αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν με αναλάμβανε γιατί ήμουν ετοιμόγεννη (8 μηνών). Μου έλεγαν "όταν έρθει η ώρα θα σε ξεγεννήσει ειδικευόμενος".

Ο σύζυγος ούτε να ακούσει για ειδικευόμενο, εδώ λέει μας έστειλαν θεσ/νικη για να σε αναλάβει έμπειρος, όχι για να μάθουν πάνω σου. Δεν είχε άδικο. Τελικά με ανέλαβε ο γυναικολόγος της αδερφής μου ο οποίος ξεγεννούσε μονο σε ιδιωτικές και έτσι κατέληξα κι εγώ να γεννήσω στο γέννεσις.

Να σου πω ότι η εμπειρία μου από το ιδιωτικό είναι πολύ πολύ πολύ καλή... Αν είχα την οικονομική δυνατότητα πάλι εκεί θα πήγαινα. Το πακέτο, επειδή είχα και κάρτα ανεργίας, ήρθε γύρω στα 3,500 ευρώ. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται η αμοιβή του γιατρού μου, δύο μέρες θερμοκοιτίδα (800 ευρώ μόνο αυτή κόστισε) και όλα τα υπόλοιπα (αναισθησιολόγος, παιδίατρος, αναλώσιμα, δωμάτιο, επισκληρίδιος κτλ)

Διαφορές που εντόπισα: Στο δημόσιο πχ θα μου έκαναν ολική αναισθησία (για καισαρική μιλάω πάντα) ενώ στο ιδιωτικό μου έκαναν επισκληρίδιο
Στο γένεσις μου έκαναν απορροφήσιμα ράμματα ενώ στο δημόσιο θα έπρεπε να πηγάινω να μου τα βγάζουν μετά κτλ (όλα δηλαδή λόγω μπάτζετ ένα μικρό και όχι ιδιαίτερα σημαντικό βήμα πίσω)
Επειδή στο ιδιωτικό τα σκας με το παραπάνω, πληρώνεις ευγένεια. Όλες και όλοι ήταν μέσα στα μέλια ενώ όταν μετά χρειάστηκε να τρέξουμε στο Ιπποκράτειο (μπήκε ο μικρός θερμοκοιτίδα) οι περισσότεροι (όχι όλοι) μόνο που δεν σε μαστίγωναν.

manoula4+1
28-05-12, 14:16
Γέννησα το δεύτερο γιο μου στο σπίτι και ήταν ότι ομορφότερο έχω ζήσει Με εμπειρία από γέννα σε μαιευτήριο μια και ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε στο Ελενα λέω με σιγουριά ότι είμαι πολύ τυχερή που ήρθα σε επαφή με τους σωστούς ανθρώπους και με οδήγησαν σε μια πραγματική γέννα Μακαρι να το ειχα ψάξει νωρίτερα ώστε να είχε την ίδια τύχη και ο πρώτος μου γιατί τα οφέλη δεν είναι μόνο για τη μαμά αλλά κυρίως για το μωρό Μπορείς να απευθυνθείς εδώ http://www.birthvoice.gr/ όπου βρήκα και τη μαία μου Ευαγγέλια Φιλιππακη ένα χαρισματικός άνθρωπος που είναι και γιατρός

Σε θαυμαζω πολυ και ζηλευω απιστευτα την εμπερια σου.δεν ξερω ομως αν υπαρχουν τετοιες μαιες και στη Θεσαλονικη

boy'smam
28-05-12, 15:19
Διαφορές που εντόπισα: Στο δημόσιο πχ θα μου έκαναν ολική αναισθησία (για καισαρική μιλάω πάντα) ενώ στο ιδιωτικό μου έκαναν επισκληρίδιο
Στο γένεσις μου έκαναν απορροφήσιμα ράμματα ενώ στο δημόσιο θα έπρεπε να πηγάινω να μου τα βγάζουν μετά κτλ (όλα δηλαδή λόγω μπάτζετ ένα μικρό και όχι ιδιαίτερα σημαντικό βήμα πίσω)
Επειδή στο ιδιωτικό τα σκας με το παραπάνω, πληρώνεις ευγένεια. Όλες και όλοι ήταν μέσα στα μέλια ενώ όταν μετά χρειάστηκε να τρέξουμε στο Ιπποκράτειο (μπήκε ο μικρός θερμοκοιτίδα) οι περισσότεροι (όχι όλοι) μόνο που δεν σε μαστίγωναν.
Στο ελενα που γεννησα πριν 3 χρονια εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και απορροφησιμα ραμματα.
Περσυ εκανα ραχιαια με καισαρικη και ραμματα που δεν απορροφουνται γιατι τα απορροφησιμα που αφησαν σημαδι!
Οσο για το προσωπικο ηταν ολοι πολυ ευγενικοι.Παραπανω απο οσο φανταζεσαι...απο τις μαιες μεχρι τις κυριες τις καθαριοτητας!
Τελικα εχει να κανει με τους ανθρωπους που θα τυχεις ειτε εισαι σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο
Θυμαμαι οταν γεννησε η κουμπαρα μου στο μητερα το 2005 οι νοσηλευτριες οταν τους ελεγε οτι ποναει για να τις κανουν παυσιπονη μετα την καισαρικη μονο που δεν την εβριζαν γιαυτι ειχαν δουλεια και οταν ζηταγε βοηθεια για το θηλασμο δεν πηρε ποτε...
Επισης εγκυμοσυνη τοκετος πληρωσα 1800ευρω.Μαζι με γιατρο αναισθησιολογο εξετασεις και μονοκλινο λουξ.

xazomama2010
28-05-12, 18:16
Γεννησα στο Ιπποκρατειο γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη ημουν εκει απο πριν γεννησω λογω δυσκολης εγκυμοσήνης κανονικα θα γεννουσα στο γενεσις. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη και απο το γιατρο που με ξεγεννησε και απο το δωματιο και απο τη νεογνολογικη που πηγε το παιδακι μου αφου γεννησα και δεν το μετανιωσα καθολου και στο τελος τα περισσοτερα λεφτα πηγαν στη τσεπη μου γιατι τον γιατρο τον πληρωσα με δικη μου πρωτοβουλια. Αλλα ο ανθρωπος εδειξε τρομερο ενδιαφερον και ας μην ηταν ο αρχικος μου γιατρος.
Στο Ιπποκρατειο ημουν σε δικληνο δωματιο και ειχε απ ολα απλα δεν ηταν ολοκαινουργια (tv,ac ψυγειο) και τι με νοιαζει δεν θα το αγορασω. Αν κανω δευτερο πρωτα ο Θεος ακομα και καλη εγκυμοσηνη να εχω παλι εκει θα παω να γεννησω.

βαλια27
29-05-12, 13:24
γεννησα την πρωτη μου κορη στο μητερα λογω του οτι εκει ηταν ο γιτρος και τωρα γενναω σε 1,5 μηνα στο λητω παλι για τον ιδιο λογο.και θεμα γιατρου ομως να μην ειχα παλι σε ιδιωτικο θα πηγαινα για πολλους λογους.καταρχας οπως ειναι τωρα η κατασταση στη χωρα το πρωτο που επιρεαστηκε ειναι ο τομεας υγειας.δεν θα παιξω λοιπον κορωνα γραμματα με τη ζωη του παιδιου μου γιατι τα δημοσια εχουν "ελειψεις" η' οτιδηποτε αλλο.δευτερον σε καμια περιπτωση δεν θα δεχομουν ολους τους ειδικευομενους να περνανε,να μου βαζουν χερι η' να παρακολουθουν την γεννα μου.στην τελικη δεν ειμαι πειραματοζωο για να μαθουν επανω μου.η γεννα ειναι μια πολυ προσωπικη στιγμη και κατασταση και σιγουρα δεν βοηθαει την επιτοκο ολος αυτος ο συφερτος.και τελος επειδη την πρωτη την εκανα με καισαρικη και δεν μπορουσα να σταθω στα ποδια μου 2 μερες,καλο ηταν που δεν ειχα και το μωρο συνεχως διπλα μου γιατι θα ημουν κυριολεκτικα σε πολυ ασχημη θεση να μην μπορω να το κοιταξω.ασε που τωρα παω για φ.τ. ενω σε δημοσιο θα επρεπε να ξανακανω καισαρικη γιατι ετσι το εχουν.

σαφως εχουν τα καλυτερα μηχανιματα στα δημοσια επειδη το απαιτει ο νομος,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ξερουν και πως να συμπεριφερονται

mpoumpounitsa
04-06-12, 21:39
Γέννησα στις 08/05 στο Λητώ και δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Τα πάντα ήταν τέλεια (συμπεριφορά, βοήθεια, υποστήριξη). Το συστήνω ανεπιφύλακτα :)

kat-kalli
05-06-12, 10:50
Σε θαυμαζω πολυ και ζηλευω απιστευτα την εμπερια σου.δεν ξερω ομως αν υπαρχουν τετοιες μαιες και στη Θεσαλονικη

Σ' ευχαριστώ! Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρχουν απλά πρέπει να ψάξεις γιατί συνήθως αυτοί που ασχολούνται με το φυσικό τοκετό είναι χαμηλών τόνων και είναι ίσως πιο γνωστοί σε ομάδες εναλλακτικών Αξίζει να το κοιτάξεις όχι απαραίτητα για να γεννήσεις σπίτι αν σου ακούγετε ακραίο (που δεν είναι) αλλά να σε συμβουλέψουν πως μπορείς και σε μαιευτήριο να κάνεις τον τοκετό σου φυσικό και όχι απλά κολπικό (αν θέλεις μπορώ κι εγώ να σου εξηγήσω τις διαφορές)

maraki38
23-09-12, 13:27
εγω στο αλεξανδρας και τωρα το δευτερο εκει θα το γενησω.

Mammy in love
16-10-12, 10:52
Εγώ γέννησα στο Γαία.Ήταν ο γιατρός μου εκεί.Έμεινα πολύ ευχαριστημένη!Όσο για τον θηλασμό η βραδινή βάρδια ήταν η καλύτερη!Οι κοπέλες που αναλάμβαναν το πρωί του έδιναν μπουκάλι.Οι κοπέλες που είχα το βράδυ με βοήθησαν και με στήριξαν πολύ για να θηλάσω:smile:!

ANGEL FACE
17-10-12, 14:43
Γέννησα σε ιδιωτική κλινική κ στο επόμενο εκεί πάλι..!

Χρύσα, Μεσολόγγι
11-11-12, 10:55
Γέννησα το πρώτο μου παιδί στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ (ιδιωτική κλινική Πάτρας) το 2009.Τότε το κόστος είχε φτάσει συνολικά 3.800-4.000€ (καισαρική με επισκληρίδιο, μονόκλινο δωμάτιο και αμοιβή γιατρού) αλλά ήταν το πρώτο μου παιδί, είχα την δουλειά μου, οπότε πήρα κανονικά και τα επιδόματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ και έτσι τα λεφτά ξοδεύτηκαν στην ιδιωτική κλινική. Στη σημερινή εποχή, όμως, λόγω οικονομικής κρίσης, τα δεδομένα άλλαξαν. Έχω μείνει άνεργη (με απέλυσε ένα χρόνο αφότου απέκτησα το παιδί) και παλεύω να μαζέψω τα 200 ένσημα στην διετία για τα επιδόματα μητρότητας του ΙΚΑ, προκειμένου να κάνω 2ο παιδί...Και βέβαια, είμαι πλέον προβληματισμένη για το αν θα επιχειρήσω να γεννήσω το 2ο παιδί (όταν με το καλό θα έρθει εκείνη η ώρα) σε δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να μείνουν κάποια λεφτά από τα επιδόματα στο σπίτι για τα πρώτα έξοδα. Δεν θα συγκρίνεται οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο της επαρχίας με κάποια ιδιωτική κλινική, αλλά πλεον τα οικονομικά βάρη είναι ασήκωτα και πρέπει να βρούμε την πιο καλή οικονομική λύση ακόμη και στην περίπτωση γέννας...:!:

jennyukc
19-02-13, 00:33
Εγω γεννησα στο γαια στο ερρικος ντυναν, και τώρα με το καλό στο γαια θα ξαναπαω αλλα στο ιατρικό πια.

ΤΣΑΚΙ
26-03-13, 12:30
Γεια σας κορίτσια!!!
Θέλω να μοοιραστώ μαζί σας τηδική μου εμπειρία γέννας σε δημόσιο νοσοκομείο, την οποία δεν θα άλλαζα με τίποτα!
Γέννησα πριν 5 1/2μήνες, στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης με φυσιολογικό τοκετό και βεβαίως χωρίς επισκληρίδιο το ΠΡΩΤΟ μου παιδάκι μέσα σε 2 ώρες από τη στιγμή που ανέβηκα στην αίθουσα τοκετών. Ήταν μοναδική εμπειρία την οποία δεν θα άλλαζα με τίποτα. Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω το νοσηλευτικό προσωπικό και ιδιαίτερα τις μαίες της αίθουσας τοκετών του Ιπποκρατείου των οποίων η βοήθεια κυρίως ψυχολογική ήταν απίθανη, τις ευχαριστώ όλες!!! Καθώς επίσης και τις μαίες της Β' κ Γ' Μαιευτικής Κλινικης....Κορίτσια συνεχίστε έτσι και ίσως καποια στιγμή τα πράγματα να αλλάξουν, η προσπάθειά σας αξίζει άπειρα συγχαρητήρια πόσο μάλλον κ για τα μαθήματα Φυσιολογικού τοκετού.
Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και θα χαρώ να σας ενημερώσω για ό,τι θέλετε μια και εγώ πριν τη γέννα ήμουν σε μια πολύ αβέβαιη κατάσταση για το τί πάω να συναντήσω!!!!!

riniw 1980
26-03-13, 21:36
Γέννησα στο ΑΤΤΙΚΟ και το επόμενο ή τα επόμενα εκεί πάλι!!!
Είναι δίπλα στο σπίτι μου,είναι φιλικό προς τα βρέφη νοσοκομείο και σίγουρα πιο οικονομικό απο ένα ιδιωτικό.
Καθαρό νοσοκομείο,άριστο προσωπικό...

valeraki
13-05-13, 15:02
Γέννησα στο Ιασώ σε τρίκλινο πρίν από 14 μήνες γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου στον οποίο έχω απόλυτη εμπισοσύνη! Έκανα καισαρίκη και ραχιαία!!! Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από τό προσωπικό έκτος από μία νοσηλεύτρια η οποία άλλα τις έλεγες άλλα καταλάβαινε!!! Όταν με το καλό έρθει και το δεύτερο πάλι εκεί θα πάω!!! Όσο για τη στήριξη στο θηλασμό ήταν παραπάνω από ικανοποιητική. Μη σας πω ότι κοιτούσαν με μισό μάτι όσες κοπέλες έλεγα για μεικτό σύστημα ή πολύ περισσότερο όσες έλεγαν ότι δε θα θηλάσουν καθόλου!!! Επιπλέον μας άφηναν τα μώρά μας όση ώρα θέλαμε και τα έπερναν μόνο για το βραδινό ύπνο, για άλλαγμα ή αν το ζητούσαμε εμείς.Όσο για την εξυπηρέτηση και την ευγένεια ήταν το κάτι άλλο. Άλλωστε γι' αυτό δεν πάμε στα ιδιωτικά;;;:-P:-P:-P

missminidriver
27-06-13, 22:49
Γέννησα πριν από 1 μήνα στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ στην Πάτρα που είναι ιδιωτικό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και από το γιατρό μου και από τις μαίες. Έφτασα στο νοσοκομείο στις 5 τα ξημερώματα και αμέσως με ετοίμασαν, έκανα επισκληρίδιο (κάτι που δεν έχω μετανοιώσει καθόλου) και γέννησα φυσιολογικά περίπου το μεσημέρι το μικρό μου λουκουμάκι. Είχα επισκεφτεί την κλινική και πριν γεννήσω να ρωτήσω για το κόστος και να δω τα δωμάτια κλπ και σου δίνουν έναν τιμοκατάλογο με όλα τα δωμάτια είτε κάνεις καισαρική ή φτ για 4 μέρες νοσηλείας. Εγώ έμεινα σε μονόκλινο, το οποίο ήταν πάρα πολύ καθαρό (καθάριζαν 2-3 φορές τη μερα) και είχε και πολυθρόνα που γίνεται κρεββάτι για το συνοδό. Το φαγητό ήταν εξαιρετικό για νοσοκομείο αν και έπηξα στη σούπα!;-) Επίσης σου δίνουν όλα τα απαραίτητα αναλώσιμα όπως pampers, σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης, γάλα, μωρομάντηλα..όποτε και όσα χρειαστείς.
Το προσωπικό ήταν εξυπηρετικότατο και όποτε καλούσες το κουδούνι σε 5 λεπτά είχαν έρθει στο δωμάτιο. Ήταν ευγενικότατες όλες οι μαίες, μόνο που θα μπορούσαν να είναι πιο οργανωμένοι στο θέμα του θηλασμού. Με βοήθησαν αρκετές φορές δεν μπορώ να πω, αλλά ήθελα ίσως εγώ προσωπικά περισσότερη υποστήριξη και ενημέρωση. Γενικά ήταν πολύ καλή εμπειρία και αν ξαναέκανα παιδί πάλι εκεί θα πήγαινα.

zinobia
28-06-13, 08:05
γεννησα την πρωτη μου κορη στο μητερα λογω του οτι εκει ηταν ο γιτρος και τωρα γενναω σε 1,5 μηνα στο λητω παλι για τον ιδιο λογο.και θεμα γιατρου ομως να μην ειχα παλι σε ιδιωτικο θα πηγαινα για πολλους λογους.καταρχας οπως ειναι τωρα η κατασταση στη χωρα το πρωτο που επιρεαστηκε ειναι ο τομεας υγειας.δεν θα παιξω λοιπον κορωνα γραμματα με τη ζωη του παιδιου μου γιατι τα δημοσια εχουν "ελειψεις" η' οτιδηποτε αλλο.δευτερον σε καμια περιπτωση δεν θα δεχομουν ολους τους ειδικευομενους να περνανε,να μου βαζουν χερι η' να παρακολουθουν την γεννα μου.στην τελικη δεν ειμαι πειραματοζωο για να μαθουν επανω μου.η γεννα ειναι μια πολυ προσωπικη στιγμη και κατασταση και σιγουρα δεν βοηθαει την επιτοκο ολος αυτος ο συφερτος.και τελος επειδη την πρωτη την εκανα με καισαρικη και δεν μπορουσα να σταθω στα ποδια μου 2 μερες,καλο ηταν που δεν ειχα και το μωρο συνεχως διπλα μου γιατι θα ημουν κυριολεκτικα σε πολυ ασχημη θεση να μην μπορω να το κοιταξω.ασε που τωρα παω για φ.τ. ενω σε δημοσιο θα επρεπε να ξανακανω καισαρικη γιατι ετσι το εχουν.

σαφως εχουν τα καλυτερα μηχανιματα στα δημοσια επειδη το απαιτει ο νομος,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ξερουν και πως να συμπεριφερονται
δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. οι ειδικευόμενοι δεν είναι παρόντες στη διάρκεια του τοκετού εφόσον έχεις επιλέξει τον προσωπικό σου γιατρό. στην αίθουσα του τοκετού βρίσκεται μόνο ο γιατρός σου, η μαία σου (αν έχεις), η αναισθησιολόγος και οι βοηθοί τους. οι ειδικευόμενοι περνούν πάντα με τη συνοδεία των μόνιμων γιατρών και διευθυντών το πρωί στις επισκέψεις που είναι σαν μίνι διαλέξεις. αν δώσεις εντολή στον προσωπικό σου γιατρό οι ειδικευόμενοι δεν σε πειράζουν καθόλου.
γέννησα στο αλεξάντρα το 2011 και το 2013 και έμεινα ευχαριστημένη. στη δεύτερη γέννα λόγω προβλήματος νοσηλευτηκα 2 εβδομάδες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και με πρόσεχαν όλοι πολύ. για μένα το νοσοκομείο είναι ενας χωρος που δεν θέλεις να μένεις και πολύ, καλύτερα λοιπόν να έχει προσωπικό που να ξέρει τι να κάνει σε κάθε περιπτωση παρά να τρέχεις και να μη φτάνεις.

vivien9
28-06-13, 15:37
Γέννησα στο ΙΑΣΩ επειδή ο γιατρός μου ξεγεννάει εκεί. Αν είχα επιλογή θα διάλεγα οπωσδήποτε δημόσιο και για οικονομικούς λόγους και λόγω ιδεολογίας. Κατ'αρχάς στο δημόσιο θα μπορούσα να πάρω μονόκλινο και να έχω την ησυχία μου και το μωρό συνέχεια δίπλα μου. Κατά δεύτερον θεωρώ τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία πολύ καλύτερους και δεν θα είχα πρόβλημα να με εξετάζουν ειδικευόμενοι (σε λογικά πλαίσια πάντα, όχι άμα σφαδάζω στους πόνους)- πώς θα μάθουν δηλαδή οι νέοι γιατροί?

Τουλάχιστον το ΙΑΣΩ με εξέπληξε ευχάριστα με τους κανονισμούς που επιτρέπουν rooming-in και σε δίκλινα και τρίκλινα..και επίσης με τις μαίες που ήταν πολύ εξυπηρετικές και κατατοπιστικές σε θέματα θηλασμού. Επίσης παρόλο που ήμουν καχύποπτη ότι άμα τους δώσω το μωρό θα του δώσουν ξένο γάλα χωρίς να μου το πουν, παρατήρησα ότι στην διπλανή κοπέλα το έφερναν με το ζόρι όποτε έκλαιγε για να το θηλάσει, παρόλο που εκείνη είχε ζητήσει να μην το φέρνουν το βράδυ (παράλληλα όμως είχε ζητήσει και αποκλειστικό θηλασμό!)-ενώ θα περίμενα ότι θα του έδιναν ξένο γάλα το βράδυ για να μην κλαίει. Εγώ ειχα το μωρό δίπλα μου συνέχεια μέρα-νύχτα.

malisa
09-09-13, 22:15
γενναει καμια τον νοεμβριο σε δημοσιο νοσοκομειο της θεσσαλονικης? ξερετε αν κανουν επισκληριδιο σε φυσιολογικο τοκετο?

stallitsa
10-09-13, 00:40
γενναει καμια τον νοεμβριο σε δημοσιο νοσοκομειο της θεσσαλονικης? ξερετε αν κανουν επισκληριδιο σε φυσιολογικο τοκετο?

εγω στο παπαγεωργιου εκανα επισκληρηδιο κανονικα, στο ιπποκρατειο αποτι ξέρω δεν κανουν. Μου το ειχαν πει οι μαιες στα σεμιναρια ψυχοπροφυλακτικής. Δεν εχω ομως εμπειρια απο το ιπποκρατειο, αν ζητήσεις μου φαινεται πολυ περιεργο να μην κανουν.

andromachi19
02-02-14, 20:01
Το πρώτο μου παιδί το γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, το δεύτερο σε δημόσιο και όταν με το καλό κάνουμε και τρίτο παιδάκι, θα ξανα πάω σε ιδιωτικό μαιευτήριο, δεν ξανα πατάω για γέννα σε δημόσιο μαιευτήριο!!!!!!!!

mama-vasoula
09-02-14, 23:15
Εγώ γέννησα στο Ρέα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη! Φοβερό περιβάλλον με σεβασμό στα νεογέννητα και στις λεχώνες. Το επόμενο εκεί πάλι σίγουρα!

G.Geo
31-03-14, 13:12
Στο ΙΑΣΩ και τα δύο.

katyial
31-03-14, 14:00
εγω θα γεννησω στο ελενα βενιζελου επειδη εκει ειναι ο γιατρος που θελω.αυτο που θελω να πω ειναι το εξης...πολυ καλη μου φιλη ειναι μαια σε πανακριβο ιδιωτικο νοσοκομειο κ αυτο που μου εχει πει ειναι οτι δεν συγκρινονται καν ταδημοσια με τα ιδιωτικα...1ον οι γιατροι του δημοσιου βλεπουν απειρα περιστατικα καθημερινα 2ον οτι επειγον συμβαινει σε καποιο περιστατικο τους κανουν κατευθειαν μεταφορα σε δημοσιο νοσοκομειο που ειναι πανεπιστιμιακα κ υπαρχουν οι γνωσεις!!3ον υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.στο ελενας μου ζητησαν 200ευρω σε μονοκλινο για ολες τις μερες:shock:!τι να πω ετσι οπως τα ακουω κ ειδα κ το νοσοκομειο κ τα δωματια νομιζω πως δεν θα το μετανοιωσω!

Μαρία1982
31-03-14, 22:17
Είμαι στο χώρο της υγείας και άκουγα πάντα πήγαινε στο δημόσιο. Τελικά γέννησα το πρώτο σε δημόσιο και το δεύτερο σε ιδιωτικό, με τον ίδιο γιατρό( για δικούς του λόγους υγείας έπρεπε να πάω εκεί). Το πρώτο Αρεταίειο το δεύτερο ΡΕΑ. Εννοείται ότι τι ΡΕΑ ήταν καλύτερο "ξενοδοχείο" από το Αρεταίειο αλλά ψηφίζω δημόσιο και πάλι δημόσιο. Καμια σχέση η εμπειρία και η ασφάλεια που νιώθεις στο πρώτο σχετικά με το δεύτερο...για πολλούς κια διάφορους λόγους.

IlonaTh
03-04-14, 11:32
Το πρώτο το γέννησα το 2011 στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης και τώρα στο δεύτερο πάλι σε δημόσιο θα πάω. Όπως και να χει είμαι της άποψης ότι τα ιδιωτικά μαιευτήρια υπερτερούν μόνο σε θέματα "ξενοδοχειακής" υποδομής. Στο κάτω κάτω 3 ημέρουλες κάθεσαι, δεν πας για παραθέριση ενός μήνα. Και πάνω απ όλα θέλω να νιώθω την ασφάλεια του δημόσιου νοσοκομείου, ιδιαίτερα πανεπιστημιακού, πως ό,τι και αν προκύψει θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά. Όσον αφορά το επισκληρίδιο, στο Ιπποκράτειο δεν κάνουν, ούτε αν το ζητήσεις, μόνο σε περίπτωση καισαρικής ή αν δώσεις φακελάκι στον αναισθησιολόγο. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε ούτε με ενδιαφέρει να την κάνω. Στο πρώτο γέννησα χωρίς και τώρα στο δεύτερο, αν δεν προκύψει καισαρική, το ίδιο.

xrisalidia
08-05-14, 13:08
καλημερα σας, ειμαι απο ηρακλειο κρητης και εχω διδυμη κυηση στον 7ο μηνα, υπαρχει καποια κοπελα που να ειναι απο ηρακλειο μηπως ξερει απο τα δημοσια νοσοκομεια εδω, γιατι εχω μαθει πως εχουν φυγει ολοι οι καλοι γιατροι και εχουν παει σε ιδιωτικα, και το κοστος στο δημοσιο με διδυμα και καισαρικη ειναι τεραστιο..

kamelia8
16-07-14, 18:06
Σε ιδιωτική κλινικη και θα το ξαναέκανα ευχαρίστως. Με φρόντισαν και εμένα και το παιδί όπως έπρεπε.
Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα νοσηλευτεί σε δημόσιο για υπερέμεση και είχα δει πώς λειτουργούσε με τις λεχώνες. Καμία σύγκριση με το ιδιωτικό.

Supergirl77
17-07-14, 12:19
Γέννησα στο Ιασώ, αλλά αν μας προκύψει δεύτερο παιδάκι δεν θα το προτιμήσουμε. Τη γεμίσαμε τη φόρμα παραπόνων...:-x

Cacao
17-07-14, 16:28
Μετα απο διαφορα που συνεβησαν γεννησα στο Αλεξανδρας με εφημερευον γιατρο και αν εξαιρεσω τους γιατρους στα πρωινα εξωτερικα ιατρεια που δεν μου αφησαν και τη καλυτερη εντυπωση ειμαι ικανοποιημενη απο ολους τους αλλους.Εχω να πω πως δεν ενιωσα να μη μου φερονται καλα επειδη δεν ειχα δικο μου γιατρο.Ο αναισθησιολογος ηταν πολυ καλος και με καθησυχαζε σε ολη τη διαρκεια της καισαρικης :) Δεν το περιμενα να μου φερθουν ολοι τοσο καλα χωρις να εχω συγκεκριμενο γιατρο εκει.
Επισης επειδη νοσηλευτηκα και για λιγο εκει πριν γεννησω να πω οτι ολοι τους ηταν πολυ καλοι κι εκει επισης!

free dom
17-07-14, 21:02
Εγω προτιμησα ιδιωτικη κλινικη και στις δυο γεννες μου και τωρα στην τριτη παλι εκει θα γεννησω. Οι λογοι ειναι η καλη συμπεριφορα του προσωπικου, οι συνθηκες υγιεινης και κυριως η ασφαλεια που νιωθω με το γιατρο μου. Ομως, αν γεννουσα προωρα η αν ειχα καποιο αλλο προβλημα με την εγκυμοσυνη μου θα πηγαινα σε δημοσιο νοσοκομειο, οπου εχουν τα μεσα και τους γιατρους για να αντιμετωπισουν δυσκολες καταστασεις..