PDA

Επιστροφή στο Forum : αναπτυξη εμβρυου

*tingerbell*
22-05-11, 21:12
καλησπερα!μαλλον δεν χρησιμοποιω τις σωστες λεξεις κλειδια κι ετσι δεν μπορω να βρω κατι σχετικο...
γνωριζετε κατι για την αναπτυξη του εμβρυου ανα εβδομαδα και πιο συγκεκριμενα για το βαρος που προσλαμβανει?

eleni1
22-05-11, 21:16
Δεν ειναι αυτο που ζητας αλλα θα το βρεις πολυ ενδιαφερον...δες
http://www.youtube.com/watch?v=GU3qebpYZqU

taniakar
22-05-11, 21:28
Αυτό το είδες?

http://www.mamadesonline.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=134&Itemid=89

xanthi.
24-05-11, 00:06
http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart

*tingerbell*
24-05-11, 10:56
γεια σας!
ευχαριστω για τις απαντησεις...αυτο που με απασχολουσε ειναι αν το μωρακι εχει φυσιολογικο βαρος για τη βδομαδα του. ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος μιας και δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια,αλλα το μικρο μου παρουσιαζεται σχεδον διπλασιο... πχ στις 25 βδομαδες που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 660γρ, το δικο μου ειναι 1130(φτου φτου μην το ματιασω βεβαια)...
ο γιατρος λεει πως μπορει αυτος ο ρυθμος αναπτυξης να συνεχιστει και να φτασει μεχρι τελους τα 5 κιλα η να μειωθει και να αναπτυσσεται με ενα καπως πιο αργο ρυθμο...στην 1η περιπτωση παμε για καισαρικη και μαλλον αυτο με τρομαξε λιγο...
καμια αλλη κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια?

ριτα79
24-05-11, 11:34
Και ο δικος μου ηταν παντααα μεγαλυτερος στις μετρησεις και παντα μπροστα στις εβδομαδες ακομα και απο τον πρωτο υπηερηχο(πρωτη φορα στις 5 εβδομαδες ενω καλα καλα μπορει και να μην φαινοταν ο μικρος μας οχι απλα φαινοταν στο σακουλακι του αλλα καταφερε κιολας ο γιατρος να μετρησει CRL αν το λεω καλα)
Γεννηθηκε οντως σχεδον 4 κιλα και 55 ποντους!
Αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας!Ηταν απλα ενα μεγαλο και δυνατο μωρο οπως με διαβεβαιωναν.Και συνεχιζει να εναι ενα πολυ ψηλο παιδι.

Για ζαχαρο εχεις κανει καμπυλη;

supermama
24-05-11, 11:46
γενικα παντως το μετρημα του γιατρου πολλες φορες διαφερει. δεν δινω πολυ βαση. εκτος βεβαια αν αναφερθει καμια ανησυχητικη κουβεντα..

*tingerbell*
24-05-11, 11:54
ναι την εκανα την καμπυλη και ειναι ενταξει,οπως εγραψα και πιο πανω οι διαστασεις του παιδιου δεν οφειλονται σε καποιο παθολογικο αιτιο.ο γιατρος λεει πως παιζει σημαντικο ρολο το οτι και ο αντρας μου και εγω γεννηθηκαμε πανω απο 4,5 κιλα και ειμαστε και οι δυο ψηλοι.ο υπερηχος εγραφε οτι υπαρχει πιθανη αποκλιση +-100γρ και κατι(δεν θυμαμαι ποσο ακριβως).
δεν ξερω,ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην υπαρχει προβλημα..να ειναι απλα ενα μεγαλο παιδακι...καμια φορα διαβαζουμε και τοσα και επηρεαζομαστε...

ΚΙΤΤΥ.
24-05-11, 11:54
γεια σας!
ευχαριστω για τις απαντησεις...αυτο που με απασχολουσε ειναι αν το μωρακι εχει φυσιολογικο βαρος για τη βδομαδα του. ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος μιας και δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια,αλλα το μικρο μου παρουσιαζεται σχεδον διπλασιο... πχ στις 25 βδομαδες που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 660γρ, το δικο μου ειναι 1130(φτου φτου μην το ματιασω βεβαια)...
ο γιατρος λεει πως μπορει αυτος ο ρυθμος αναπτυξης να συνεχιστει και να φτασει μεχρι τελους τα 5 κιλα η να μειωθει και να αναπτυσσεται με ενα καπως πιο αργο ρυθμο...στην 1η περιπτωση παμε για καισαρικη και μαλλον αυτο με τρομαξε λιγο...

εγω πιστευω ολα ειναι σχετικά , οι μετρησεις καπου βασιζονται αλλα δεν ειναι και κανονας. Ο μπέμπης μου στην 23η εβδομαδα ηταν 663, στην 32η 2056. ειχα ραντεβου για καισαρικη (λογω προβληματος στα ματια μου), ακριβως στην 39η εβδομαδα. τελικα με επιασαν πονοι νωριτερα , γεννησα 38+3 .Ο μπεμπης γεννηθηκε 3490 κιλά και 54 εκ. τωρα φοραει φορμακια για 3 μηνων , και τα ποδαράκια του χωράνε ισα-ισα

καποια παιδια ειναι μεγαλυτερα , που ειναι το κακό ?

αυτο που καταλαβα ειναι οτι οι γιατροι δεν θελουν μεγαλα παιδια....δεν ξερω γιατί...και τι να κανουμε δηλ αν ειναι αναπτυγμενα ?

μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου !!!!!

*tingerbell*
24-05-11, 11:58
ΚΙΤΤΥ να 'σαι καλα και να σου ζησει το μωρακι σου! αυτο καταλαβα κι εγω...οτι δεν θελουμε μεγαλο μωρο.
και φρικαρα γιατι το μικρουλι ειναι ηδη με το κεφαλακι κατω εδω και καιρο και ο γιατρος μου συστησε καισαρικη αν ειναι πανω απο 4 κιλα.δηλ ενα μεγαλυτερο μωρακι δεν μπορει να βγει φυσιολογικα? ναι να κανω καισαρικη αν υπαρχει σοβαρος λογος...το βαρος του εμβρυου ειναι λογος για καισαρικη?

paros
24-05-11, 11:59
γενικα να ξερεις οτι οι μετρησεις αυτες εχουν αποκλισεις (καπου στο 10% πανω-κατω ειχα διαβασει καποια στιγμη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) και δυστηχως καποιοι γιατροι χρησιμοποιουν αυτες τις μετρησεις για να κανουν καισαρικη. Γνωστη μας την εβαλαν για καισαρικη γιατι το παιδι ηταν ''μεγαλο'' και τελικα το παιδι βγηκε γυρω στα 300γρ. λιγοτερα..
τον υπερηχο που τον κανατε? σε μαιευτηριο ή στο γραφειο του?

ΚΙΤΤΥ.
24-05-11, 11:59
ναι την εκανα την καμπυλη και ειναι ενταξει,οπως εγραψα και πιο πανω οι διαστασεις του παιδιου δεν οφειλονται σε καποιο παθολογικο αιτιο.ο γιατρος λεει πως παιζει σημαντικο ρολο το οτι και ο αντρας μου και εγω γεννηθηκαμε πανω απο 4,5 κιλα και ειμαστε και οι δυο ψηλοι.ο υπερηχος εγραφε οτι υπαρχει πιθανη αποκλιση +-100γρ και κατι(δεν θυμαμαι ποσο ακριβως).
δεν ξερω,ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην υπαρχει προβλημα..να ειναι απλα ενα μεγαλο παιδακι...καμια φορα διαβαζουμε και τοσα και επηρεαζομαστε...

μια χαρα θα ειναι.....δεν θα προλαβαίνεις να αλλαζεις φορμάκια !!!!!

*tingerbell*
24-05-11, 12:03
γενικα να ξερεις οτι οι μετρησεις αυτες εχουν αποκλισεις (καπου στο 10% πανω-κατω ειχα διαβασει καποια στιγμη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) και δυστηχως καποιοι γιατροι χρησιμοποιουν αυτες τις μετρησεις για να κανουν καισαρικη. Γνωστη μας την εβαλαν για καισαρικη γιατι το παιδι ηταν ''μεγαλο'' και τελικα το παιδι βγηκε γυρω στα 300γρ. λιγοτερα..

ναι την εχω κατα νου την αποκλιση,το εγραφε και στον υπερηχογραφο. ο γιατρος μου ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο και ο υπερηχος εγινε εκει.
στη β' επιπεδου στις 21 εβδομαδες(σε αλλο γιατρο)ηταν 600γρ και η μετρηση συμφωνουσε με τη μετρηση του δικου μου γιατρου..οχι βεβαια απολυτα γιατι μεσολαβησαν καποιες μερες.
νομιζω πως η προοπτικη της καισαρικης ειναι αυτο που με προβληματιζει και οχι το βαρος του παιδιου. ονειρευομουν ενα φυσιολογικο τοκετο χωρις φαρμακα και ξαφνικα μου γκρεμιστηκε το ονειρο..οκ δεν ειναι κατι το τραγικο και μακαρι αυτα να ειναι τα προβληματα μας,αλλα μου κακοφανηκε.

ΚΙΤΤΥ.
24-05-11, 12:12
ΚΙΤΤΥ να 'σαι καλα και να σου ζησει το μωρακι σου! αυτο καταλαβα κι εγω...οτι δεν θελουμε μεγαλο μωρο.
και φρικαρα γιατι το μικρουλι ειναι ηδη με το κεφαλακι κατω εδω και καιρο και ο γιατρος μου συστησε καισαρικη αν ειναι πανω απο 4 κιλα.δηλ ενα μεγαλυτερο μωρακι δεν μπορει να βγει φυσιολογικα? ναι να κανω καισαρικη αν υπαρχει σοβαρος λογος...το βαρος του εμβρυου ειναι λογος για καισαρικη?

Σ΄ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου !!! κι εσυ με το καλο να υποδεχτείς το μωράκι σου !!!

Δυστυχως για καποιους γιατρούς , το βαρος του μωρού ειναι λογος καισαρικης, αν και πολλες κοπελες γεννανε φυσιλογικα μεγαλα παιδια.
προσπαθησε να εξαντήσεις καθε περιθωριο , πριν συμφωνησεις για καισαρικη. οχι οτι ειναι κατι φοβερό , αλλα κι εγω πιστευω η γεννα γινεται με το φυσιολογικο τροπο. Εγω , ημουν υποχρεωμενη να κανω καισαρικη , ηταν ξεκάθαρο απο την αρχη.
Εγω ηθελα να ειναι μεγαλουτσικο το μωρο μου. με ειχε ψιλοπρηξει η γιατρος οτι ειναι μεγαλος ....και τι να κανω κυρια μου ?
Μεχρι και μετρησεις για σακχαρο με εβαλαν να κανω κ διαιτα , την οποια δεν εκανα , αφου οι τιμες ηταν φυσιολογικες. και πηγα 2 φορες στον διαβητολογο και αφου ολα ηταν ΟΚ , σταματησα και τις μετρησεις, μονη μου !!!
ολοι ελεγαν ΄΄δεν θελουμε μεγαλα παιδια ΄΄.....μεχρι 3 κιλα....το γιατι ...άγνωστο. και ειχα παρει μονο 6 κιλά !!!!!!
οποτε μονο να ειναι τα καλα τα μωρακια , κι ας ειναι μεγαλουτσικα ....τι τους κοφτει δηλαδή? αυτοι θα τα ταίζουν ? χαχαχαχαχ.....

που θα γεννησεις ? κι αν τελικα , κανεις καισαρική , μην αγχωνεσαι , όλα καλα θα πανε , δεν θα ταλαιπωρηθείς και το μπεμπακι θα βγει ζουμπουρλούδικο !!!!!!

*tingerbell*
24-05-11, 12:28
ουτε κι εγω πηρα πολυ βαρος..ειμαι στα +8 και τις τελευταιες 5 εβδομαδες εβαλα μονο 1 κιλο.τα πηρα μαζεμενα στον 5ο και τωρα μπαινουν πιο αργα.ζαχαρο δεν εχω,εκανα 2 φορες καμπυλη οποτε δεν θελω να σκαω για το ποσο βαρυ θα ειναι το παιδι.το πολυ πολυ να παει κατευθειαν παιδικο χαχαχα!
στο πανεπιστημιακο λαρισας θα γεννησω,ετσι δεν εχω και την σκεψη οτι η καισαρικη ειναι τακτικη των ιδιωτικων μαιευτηριων προκειμενου να παρουν περισσοτερα χρηματα. τελοσπαντων,θα δουμε πως θα παει!
ποσο βαρος παιρνει περιπου ανα βδομαδα?200γρ νομιζω ειχα διαβασει καπου αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

teddy-tedi
24-05-11, 18:06

παρος μου εχεις απολυτο δικιο εμενα μου εσπασαν τα νερα στης 37 και 3 και στον υπερηχο εδειχνε μια εβδομαδα μικροτερο 36 και 3 και 2500 κιλα τελικα γεννηθηκε 2910 δηλαδη ο υπερηχος ειχε αποκληση 410 γραμμαρια!!!ευτυχος δηλαδη

monkey79
31-05-11, 07:52
γεια σας!

tingerbell μην ανησυχεις καθολου. ξερω κοπελα που γεννησε φυσιολογικα και ο γιος της βγηκε 4850. Απλα εμοιαζε διπλασιος απο τα αλλα νεογεννητα! Δεν εισαι υποχρεομενη να κανεις καισαρικη, μπορεις να του ζητησεις να προσπαθησεις να γεννησεις φυσιολογικα και αν τα βρεις σκουρα παντα υπαρχει η δευτερη επιλογη.

νκκ284
31-05-11, 08:14
Η μητέρα μου γέννησε τον αδελφό μου 5μισι κιλά με φυσιολογικό τοκετό αλλά δυσκολεύτηκε πολύ. Αυτό βέβαια πριν 35 χρόνια που δεν υπήρχαν οι γνώσεις και τα μέσα που υπάρχουν σήμερα. Το λέω απλά σαν πληροφορία, αλλά μπορείς να συμβουλευτείς και τον γιατρό σου που σε ξέρει. Αν σου πει ότι είναι καλύτερα να κάνεις καισαρική και σου εξηγήσει ακριβώς τον λόγο και γιατί πρέπει να αποφύγεις τον φτ, τότε θα μπορέσεις να αποφασίσεις καλύτερα.

mariob
31-05-11, 12:02
ουτε κι εγω πηρα πολυ βαρος..ειμαι στα +8 και τις τελευταιες 5 εβδομαδες εβαλα μονο 1 κιλο.τα πηρα μαζεμενα στον 5ο και τωρα μπαινουν πιο αργα.ζαχαρο δεν εχω,εκανα 2 φορες καμπυλη οποτε δεν θελω να σκαω για το ποσο βαρυ θα ειναι το παιδι.το πολυ πολυ να παει κατευθειαν παιδικο χαχαχα!
στο πανεπιστημιακο λαρισας θα γεννησω,ετσι δεν εχω και την σκεψη οτι η καισαρικη ειναι τακτικη των ιδιωτικων μαιευτηριων προκειμενου να παρουν περισσοτερα χρηματα. τελοσπαντων,θα δουμε πως θα παει!
ποσο βαρος παιρνει περιπου ανα βδομαδα?200γρ νομιζω ειχα διαβασει καπου αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

Κι όμως τα μεγάλα δημόσια μαιευτήρια (πχ Αλεξάνδρα, Έλενα κλπ) έχουν το ίδιο ποσοστο καισαρικών με τα ιδιωτικά (περίπου 65%)! Άρα δεν είναι θέμα χρημάτων.
Είναι βασικά θέμα είτε διευκόλυνσης του μαιευτήρα (προγραμματισμός κλπ), είτε θέμα άγνοιας για τις πραγματικές ενδείξεις καισαρικής, είτε (και αυτό το τελευταίο είναι πολύ συχνό στις σύγχρονες Ελληνίδες...) πίεση της μέλλουσας μαμάς ''για να τελειώνουμε'' ''έχω κουραστεί'' κλπ
Δεν σας φαίνεται περίεργο που σε πάρα πολλά post στο forum πολλές μητέρες περιγράφουν με περηφάνια ότι ο '' γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού'' και στο τέλος καταλήγουν με μια μεγαλοπρεπή καισαρική?
Η μητέρα είναι σε ψυχολογικό stress στην εγκυμοσύνη και όταν έρθει η ώρα του τοκετού, στο τέλος κάνει πάντα ότι της πεί ο γιατρός.

Ευθαλία
31-05-11, 16:01
Συμφωνώ απόλυτα με τη mariob για τους λόγους που κάνουν σήμερα καισαρική! Αυτό θα σχολίαζα κι εγώ καθώς και το γεγονός ότι στη Σουηδία δε μετράνε καν το βάρος του εμβρύου, το μαθαίνεις μόνο όταν γεννηθεί διότι θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεται η μαμά μιας και οι αποκλίσεις είναι μεγάλες. Εκτός φυσικά αν συντρέχει ιατρικός λόγος. Την κοιλιά μας μετράνε και βλεπουν αν αντιστοιχεί η ανάπτυξή της με τις εβδομάδες μας. Επίσης, εχω ξαναπεί κάπου εδώ ότι το βάρος του παιδιού δεν έχει καμία σχέση με το αν θα κάνεις καισαρική ή θα γεννήσεις φυσιολογικά, αυτό που παίζει ρόλο είναι η θέση του παιδιού. Αν το παιδί έχει πάρει θέση, έχει εμπεδωθεί και έχεις φουλ διαστολή το γεννάς άνετα κι ας είναι 5κιλο!

Ευθαλία
31-05-11, 16:06
Ξέχασα να συμπληρώσω στους λόγους που κάνουν εύκολα καισαρικές στην Ελλάδα, και την ασφάλεια που θέλει να νιώθει ο γιατρός και η μαμά βέβαια. Νιώθω ότι στην Ελλάδα είναι πιο αγχωμένοι οι γιατροί να πάνε όλα καλά και να φέρουν στον κοσμο υγιέστατα μωράκια, γεγονός που θεωρούν ότι τους το επιτρέπει πιο ευκολα μια καισαρική. Αψε, σβήσε, τελειώσαμε κι έχεις και το μωράκι σου μια χαρά. Ο φυσιολογικός θέλει χρόνο, υπομονή και πολλές φορές παίρνεις ρίσκο. Τίνγκερμπελ μακάρι να καταφέρεις να γεννήσεις όπως ονειρεύεσαι! Κι εγώ έτσι ακριβως θέλω, γι' αυτό και το έχω ψάξει λίγο παραπάνω, μακάρι να τα καταφέρουμε!

SANDY1980
31-05-11, 17:47
Κοριτσια καλησπερα και με το καλο τα μωρακια σας. Εχω ενα μπεμπη 3.5μηνων, σε καθε υπερυχο μου τον βγαζαν μεγαλυτερο, δυο γιατροι λεγανε οτι θα γεννηθει το λιγοτερο 4κιλα, ακομα και η μαια που επιανε την κοιλια μου τη μερα που γεννησα στις 40+3 ελεγε οτι ειναι το λιγοτερο 4 κιλα, τελικα ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3360 και 51 ποντους... Κοντα στα 700γρμ αποκλυση...οποτε μην αγχωνεστε με το βαρος

πεπα
01-06-11, 23:56
Ευθαλια, συγνωμη, οταν λες οτι σας μετρανε την κοιλια τι εννοεις?
γιατι αν ειναι να την μετρανε με τη μεζουρα-δε θα πηγαινα ποτε σε εκεινον τον ιατρο και ας ηταν στην Αγγλια, Σουηδια...
παντως κοριτσια, ολες οι εργαστηριακες μετρησεις εχουν καποια αποκλιση, οποτε το αγχος θα υπαρξει παντα μεχρι να γεννηθει το μωρο

*tingerbell*
02-06-11, 10:06
καλημερα!
το οτι υπαρχει αποκλιση γενικα το εχω κατα νου.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι και στην β'επιπεδου για παραδειγμα που πηγα σε αλλο γιατρο παλι μεγαλο μου το εβγαζε. τελοσπαντων, αφου και οι δυο φαινεται να ειμαστε μια χαρα,αυτο ειναι νομιζω που μετραει.
οσο για την καισαρικη,στο γιατρο που παω απο τις 5 κοπελες που ξερω η μια μονο γεννησε με καισαρικη,το 2ο παιδι της λογω καποιας επιπλοκης(δεν ξερω τι ακριβως εγινε).και ο ιδιος μου εχει πει οτι το παμε για φ.τ.δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το οτι το παιδι εχει ηδη παρει θεση(28η εβδ).στο θεμα του βαρους μονο μιλησε για κτ γιατι ειναι το πρωτο και αν ειναι τελικα τοσο μεγαλο λεει,θα παιδευτω πολυ.
τελοσπαντων μαλλον με το να το ψαχνω και να το αναλυω δε βγαινει κατι,συντομα θα δειξει πως θα εξελιχθουν τα πραγματα:)

adnihor1
02-06-11, 10:19
καλημερα!
το οτι υπαρχει αποκλιση γενικα το εχω κατα νου.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι και στην β'επιπεδου για παραδειγμα που πηγα σε αλλο γιατρο παλι μεγαλο μου το εβγαζε. τελοσπαντων, αφου και οι δυο φαινεται να ειμαστε μια χαρα,αυτο ειναι νομιζω που μετραει.
οσο για την καισαρικη,στο γιατρο που παω απο τις 5 κοπελες που ξερω η μια μονο γεννησε με καισαρικη,το 2ο παιδι της λογω καποιας επιπλοκης(δεν ξερω τι ακριβως εγινε).και ο ιδιος μου εχει πει οτι το παμε για φ.τ.δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το οτι το παιδι εχει ηδη παρει θεση(28η εβδ).στο θεμα του βαρους μονο μιλησε για κτ γιατι ειναι το πρωτο και αν ειναι τελικα τοσο μεγαλο λεει,θα παιδευτω πολυ.
τελοσπαντων μαλλον με το να το ψαχνω και να το αναλυω δε βγαινει κατι,συντομα θα δειξει πως θα εξελιχθουν τα πραγματα:)
καλημερα! κ μενα 37,4 ηταν 2840 κ μου κ μου ειπε οτι θα φτασουμε τα 3 κιλα μιας κ ειχα κανονισμενη καισαρικη στις 38,4 κ γω γεννησα ακριβως στις 38 λογω συσπασεων κ βγηκε 3520!

*tingerbell*
02-06-11, 10:48
καλημερα! κ μενα 37,4 ηταν 2840 κ μου κ μου ειπε οτι θα φτασουμε τα 3 κιλα μιας κ ειχα κανονισμενη καισαρικη στις 38,4 κ γω γεννησα ακριβως στις 38 λογω συσπασεων κ βγηκε 3520!

α καλα!εσυ ειχες αποκλιση προς τα πανω,χαχαχα!
να σου ζησει το μπουμπουκι σου!γερη και καλοτυχη!

Ευθαλία
02-06-11, 15:50
Ευθαλια, συγνωμη, οταν λες οτι σας μετρανε την κοιλια τι εννοεις?
γιατι αν ειναι να την μετρανε με τη μεζουρα-δε θα πηγαινα ποτε σε εκεινον τον ιατρο και ας ηταν στην Αγγλια, Σουηδια...
παντως κοριτσια, ολες οι εργαστηριακες μετρησεις εχουν καποια αποκλιση, οποτε το αγχος θα υπαρξει παντα μεχρι να γεννηθει το μωρο

Δεν είναι ακριβώς η ίδια μεζούρα που μετράς και τους τοίχους. Είναι ειδική για τη μαιευτική και συγκρίνουν το μέγεθος της μήτρας ανα εβδομάδα, αν αντιστοιχει με βάση τις στατιστικές. Δεν έχω καν γιατρό, μαία τα κάνει όλα αυτά. Επίσης, μετράει και τους χτύπους της καρδιάς του εμβρύου. Γιατί δε θα πήγαινες; Εγώ πάντως νιώθω μια χαρά ασφάλεια!

πεπα
02-06-11, 19:29
κοιταξε, ισως επειδη δεν εχεις αλλο μετρο συγκρισης θεωρεις οτι ειναι τοσο ασφαλης αυτη η παρακολουθηση και πιστευω οτι ο λογος που γινεται ειναι καθαρα οικονομικος.
υπαρχουν συγχρονοι τροποι παρακολουθησης που δινουν τη δυνατοτητα παρακολουθησης και αλλων πραγματων εκτος των διαστασεων της μητρας.
επισις,στατιστικα συγκρινουμε αλλα πραγματα.
καλη η μαια δεν λεω, αλλα ιατρος με γνωση υπερηχων ειναι σαφως καλυτερα

Ευθαλία
02-06-11, 23:08
προσωπικά δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης μιας και είναι το πρώτο μου παιδί. Βέβαια στην Ελλάδα ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με τους άπειρους υπερήχους και γενικά την υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο και αποφάσισα να γεννήσω εδώ μιας και είχα την ευκαιρία. Μπορώ όμως να συγκρίνω από την αδερφή μου που γέννησε Ελλάδα και είμαστε και τώρα ταυτόχρονα έγκυες που την αγχώνουν συνέχεια χωρίς λόγο στην Ελλάδα. Εδώ υποστηρίζουν ότι οι πολλοί υπέρηχοι δεν κάνουν καλό στο έμβρυο.

Melina22
03-06-11, 01:27
Εδώ υποστηρίζουν ότι οι πολλοί υπέρηχοι δεν κάνουν καλό στο έμβρυο.
Έχεις ρωτήσει τον γιατρό σου γι αυτό; Γιατί το έχω ξαναδιαβάσει κ με απασχόλησε...όταν ρώτησα τον δικό μου μου είπε ότι δεν έχουν καμιά επίπτωση. Βέβαια είναι υπερηχογραφιστής έχει ειδίκευση δηλαδή σε αυτό, οπότε λίγο δύσκολο να μου πει ότι υπάρχει θέμα...:? Σου είπε τι μπορεί να προκαλέσει;

*tingerbell*
03-06-11, 09:49
βρε παιδια συγγνωμη αλλα για τι συχνοτητα υπερηχων μιλαμε?
εγω πχ πηγαινω στο γιατρο μου μια φορα το μηνα και ο υπερηχος δεν κραταει πανω απο 5 λεπτα.ποσο βλαβερο μπορει να ειναι κατι τετοιο?νομιζω πως η αποψη οτι οι υπερηχοι βλαπτουν ισχυει για μεγαλυτερη συχνοτητα εκθεσης σ'αυτους. με την ιδια λογικη και το κινητο βλαπτει και ο υπολογιστης στον οποιο καθομαστε με τις ωρες αλλα καμια δεν τα κοψε.ας μην ειμαστε υπερβολικοι...ειναι το μονο πραγμα για το οποιο δεν αγχωθηκα καθολου στην εγκυμοσυνη.δηλ τοσες χιλιαδες παιδια που γεννθηκαν και παρακολουθουνταν με υπερηχο εχουν προβλημα η τα επηρεασε?

Melina22
03-06-11, 19:57
Το θέμα είναι ότι για τα κινητά ή για οτιδήποτε άλλο ξέρουμε ότι κάνουν κακό αν η χρήση τους είναι υπερβολική κ καθένας το αντιμετωπίζει ανάλογα. Αν όμως κάποιος υπεύθυνος ή ειδικός μας έλεγε ότι το κινητό δεν επιδρά καθόλου στον οργανισμό δεν θα ήταν παραπληροφόρηση; Εγώ θέλω να ξέρω την αλήθεια. Αν οι υπέρηχοι είναι βλαβεροί θέλω να το ξέρω. Μόνο η β επιπέδου κράτησε σχεδόν μιάμιση ώρα η αυχενική πάνω από μισή κ έχω κάνει αρκετούς κυρίως στην αρχή της εγκυμοσύνης γιατί είχα αποκόλληση οι οποίοι δεν ήταν 5λεπτοι... Αν ξέρεις ότι δεν είναι είναι κ τόσο αθώοι μπορείς να ζητήσεις όποτε είναι δυνατό να αντικατασταθούν με άλλη εξέταση. Μπορείς κ να μην κάνεις τίποτα αλλά έχεις το δικαίωμα να ξέρεις τι ισχύει έτσι δεν είναι;

*tingerbell*
03-06-11, 22:53
υπερηχους στην αρχη της εγκυμοσυνης εκανα κι εγω καθε 3-4 μερες λογω αποκολλησης(αν ηταν επικινδυνο για το εμβρυο αληθεια θα εξελισσοταν ομαλα η εγκυμοσυνη μου?). πλεον εχουμε παει στον ενα ανα μηνα.δεν ξερω ποσο επιβλαβες μπορει να ειναι κατι τετοιο για το εμβρυο και βρισκω λογικο το να θες να ξερεις.η β' επιπεδου μου κρατησε απο τις 11 μεχρι τις 2.30 γιατι το μωρο δεν ειχε καλη θεση.μπηκα στον υπερηχο 3 φορες για πανω απο 30 λεπτα τη φορα.
προσωπικα μου αρκει το οτι ειναι η συνηθης μεθοδος παρακολουθησης εμβρυων ακομα κι αν αυτο με κανει λιγοτερο υπευθυνη.απο την αλλη εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου. θεωρω πως αν ειχε αποδειχθει επιστημονικα οτι οι υπερηχοι ειναι βλαβεροι για το εμβρυο δεν θα χρησιμοποιουνταν. ειναι σα να λεμε οτι εχουμε εναν ασθενη με γριπη και του κανουμε θεραπεια με παγακια.ειναι δυνατον οι γιατροι να χρησιμοποιουν κατι το οποιο ναι μεν διευκολυνει αλλα παραλληλα βλαπτει? δε μου κανει λογικο.
και η απαντηση του κυριου Ζησοπουλου:
http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?forum=4&section=6&post=49317&page=last

Ευθαλία
03-06-11, 22:55
Παιδονευρολόγος μου το έχει πει αλλά εδώ στη Σουηδία. Στην Ελλάδα δε νομίζω να βρεθεί γιατρός που θα παραδεχτεί κάτι τέτοιο. Όμως, όντως ας μην είμαστε υπερβολικοί, τόσα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα που έχουν περάσει από μηνιαίους μην πω δεκαπενθήπερους υπερήχους ως έμβρυα και είναι μια χαρά! Εδώ απλά υποστηρίζουν ότι δεν έχει ακόμα διευκρινιστεί αν οι πολλοί υπέρηχοι επηρεάζουν νευρολογικά το έμβρυο. Μπορεί δηλαδή και να μην επηρεάζουν, απλά βάζουν ένα ερωτηματικό και καθώς τα πληρώνει όλα τα κράτος, το χρησιμοποιούν και αυτό σαν επιχείρημα. Άρα σαφώς είναι και κοστολογικό το θέμα. Για το ντούπλερ πάντως ξέρω σίγουρα ότι ζεσταίνεται πολύ το κεφάλι του εμβρύου. Κι εγώ που τα λέω όλα αυτά μιας και έχω γνωρίσει τη σουηδική νοοτροπία, έχω κάνει αρκετούς υπερήχους στην αρχή διότι στην αρχή της κύησης ήμουν Ελλάδα. Σαφώς και οι κίνδυνοι είναι πολλοί, κινητό, ασύρματο ίντερνετ, δεν έχω κόψει τίποτα. Αλλά δεν μπορώ να πω με ασφάλεια ότι δεν επηρεάζουν καθόλου το έμβρυο..

Μαρια2010
03-06-11, 23:16
τωρα εγω τι να πω;;πρωτον μεχρι και την τελευταια ωρα ο γιατρος μου ελεγε οτι ο μικρος θα γεννηθει γυρω στα 2500 γεννηθηκε 3200 και δευτερον επειδη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα καποια θεματα και επρεπε να με παρακολουθει η γιατρος μου συχνα να φανταστειτε εκανα υπερηχο την εβδομαδα2 με 3 φορες και ντοπλερ εκανα 2 φορες και ειχα ρωτησει την γιατρο μου και μου διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει προβλημα...*tingerbell* (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=21506) σου ευχομαι τα καλυτερα με ενα υγιεστατο και αφρατο μωρακι,ετσι να το δαγκωνεις στα μπουτακια και να λιωνεις....

*tingerbell*
03-06-11, 23:25
Παιδονευρολόγος μου το έχει πει αλλά εδώ στη Σουηδία. Στην Ελλάδα δε νομίζω να βρεθεί γιατρός που θα παραδεχτεί κάτι τέτοιο. Όμως, όντως ας μην είμαστε υπερβολικοί, τόσα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα που έχουν περάσει από μηνιαίους μην πω δεκαπενθήπερους υπερήχους ως έμβρυα και είναι μια χαρά! Εδώ απλά υποστηρίζουν ότι δεν έχει ακόμα διευκρινιστεί αν οι πολλοί υπέρηχοι επηρεάζουν νευρολογικά το έμβρυο. Μπορεί δηλαδή και να μην επηρεάζουν, απλά βάζουν ένα ερωτηματικό και καθώς τα πληρώνει όλα τα κράτος, το χρησιμοποιούν και αυτό σαν επιχείρημα. Άρα σαφώς είναι και κοστολογικό το θέμα. Για το ντούπλερ πάντως ξέρω σίγουρα ότι ζεσταίνεται πολύ το κεφάλι του εμβρύου. Κι εγώ που τα λέω όλα αυτά μιας και έχω γνωρίσει τη σουηδική νοοτροπία, έχω κάνει αρκετούς υπερήχους στην αρχή διότι στην αρχή της κύησης ήμουν Ελλάδα. Σαφώς και οι κίνδυνοι είναι πολλοί, κινητό, ασύρματο ίντερνετ, δεν έχω κόψει τίποτα. Αλλά δεν μπορώ να πω με ασφάλεια ότι δεν επηρεάζουν καθόλου το έμβρυο..

αυτο λεω κι εγω και ξαναλεω, οτι εγω η ιδια στην αρχη μονο, εκανα πολυ συχνα αναγκαστικα λογω της αποκολλλησης.
με ασφαλεια νομιζω κανεις δεν μπορει να μιλησει αλλα και παλι πιστευω πως αν ειχαν δει οτι ειναι επιφοβο για τα εμβρυα δεν θα το επελεγαν σαν μεθοδο προληψης.σκεφτειτε μονο ποσα προβληματα προλαμβανονται χαρη στους υπερηχους.
τωρα αν το παιδι μου βγει με νευρολογικο προβλημα και αν αυτο θα οφειλεται στον υπερηχο δεν το γνωριζω και σε καμια περιπτωση δεν το επιθυμω.
ο μονος λογος που πηρα θεση σε αυτο το θεμα ειναι γιατι απλα εμενα σαν ατομο,η τοση αναλυση και το τοσο ψαξιμο μου κανουν λιγο υπερβολικα. εμενα και μονο εμενα.
με το καλο τα παιδακια μας!

Melina22
03-06-11, 23:26
Το ότι οι γιατροί δεν κάνουν πράγματα που διευκολύνουν αλλά βλάπτουν δυστυχώς δεν ισχύει για να βασιστούμε σε αυτό. Εγώ δεν ξέρω αν έχει αποδειχτεί κάτι αλλά κ να μην έχει, ίσως αποδειχτεί αργότερα. Ίσως κ όχι. Κυρίως με ενοχλεί το να έχει αποδειχτεί ή να υπάρχουν υπόνοιες για κάτι κ να μου λένε ότι δεν τρέχει απολύτως τίποτα. Και εγώ δεν το έχω ψάξει πάντως απλά το έχω ακούσει.

Μαρια2010
03-06-11, 23:30
α ξεχασα να σας πω εγω ζω γερμανια και δεν ξερω τι λενε οι γιατροι στην ελλαδα

*tingerbell*
03-06-11, 23:31
[QUOTE=Μαρια2010;2046498]τωρα εγω τι να πω;;πρωτον μεχρι και την τελευταια ωρα ο γιατρος μου ελεγε οτι ο μικρος θα γεννηθει γυρω στα 2500 γεννηθηκε 3200 και δευτερον επειδη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα καποια θεματα και επρεπε να με παρακολουθει η γιατρος μου συχνα να φανταστειτε εκανα υπερηχο την εβδομαδα2 με 3 φορες και ντοπλερ εκανα 2 φορες και ειχα ρωτησει την γιατρο μου και μου διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει προβλημα...*tingerbell* (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=21506) σου ευχομαι τα καλυτερα με ενα υγιεστατο και αφρατο μωρακι,ετσι να το δαγκωνεις στα μπουτακια και να λιωνεις....[/QU

Μαρια μου να 'σαι καλα και να σου ζησει ο μικρουλης σου!

πεπα
04-06-11, 00:35
ενταξει ,κοριτσια, πιστευω οτι πρεπει να καταλαβαινουμε τι ειναι η υπερβολη- καθε μηνα υπερηχος δεν ειναι υπερβολη, ή πως αλλιως μπορει να παρακολουθηθει μια αποκολληση και τοτε ΝΑΙ μπορει να χρειαστει πιο συχνα υπερηχος οπως και σε στις εγκυμοσυνες υψηλου ρισκου.
αμα ηταν αυτη η συχνοτητα των υπερηχων τοσο βλαβερη δε θα ειχε απογορευτει?
τωρα, εμενα προσωπικα δε μου αρεσει καθολου αυτη η μετρηση με τη μεζουρα και ακροαση με τη χωνη -ζουμε στην εποχη που προσφερει αλλα πραγματα και δε με ενδιαφερει τι κανανε οι γιαγιαδες μας.
και βεβαια εχω και απορια- στο εξωτερικο οταν γεννηθει ενα μωρακι με καποια ανωμαλια ποιος εχει ευθυνη οτι κατι ξεφυγε , ή συμβει προωρος τοκετος -η μαια? τι απαντανε σε τετοιες περιπτωσεις και ποιος?

doom
04-06-11, 09:13
το σιγουρο ειναι οτι στο εξωτερικο σε οποια χωρα και να πας εχουν μεγαλο ποσοστο ατομων με ειδικες αναγκες.λετε να φταιει αυτο?οτι δεν εγινε διαγνωση απο την εγκυμοσυνη?γι αυτο εχουν παντου τοσο οργανωμενες τις πολεις για να εξυπηρετουνται αυτα τα ατομα στους δημοσιους χωρους.κατι που δεν υπαρχει στην ελλαδα και γι αυτο παραπονιουνται οι αναπηροι εδω οτι ταλαιπωρουνται να κυκλοφορησουν.εγω προσωπικα δεν θα αντεχα να μην βλεπω το μωρο στον υπερηχο καθε μηνα και να καθυσηχαζομαι οτι ειναι καλα μεχρι τη γεννα.τοσους μηνες στα τυφλα?με τιποτα!πριν 30 χρονια πριν που ημουν εγω στην κοιλια της μανας μου ακουγαν την καρδια μου με ενα ξυλινο χωνι και της ψιλαφουσαν την κοιλια οχι τωρα..τετοια πραγματα.γι αυτο εχασε παιδι η μανα μου τοτε γιατι δεν το εβλεπαν απο την κοιλια οτι το μωρο δεν ειχε σαγονι και οισοφαγο.το γεννησε και πεθανε μετα απο 4 μηνες.λογω αυτης της τριτοκοσμικης εξετασης.

Νονντυ
04-06-11, 09:23
ενταξει ,κοριτσια, πιστευω οτι πρεπει να καταλαβαινουμε τι ειναι η υπερβολη- καθε μηνα υπερηχος δεν ειναι υπερβολη, ή πως αλλιως μπορει να παρακολουθηθει μια αποκολληση και τοτε ΝΑΙ μπορει να χρειαστει πιο συχνα υπερηχος οπως και σε στις εγκυμοσυνες υψηλου ρισκου.
τωρα, εμενα προσωπικα δε μου αρεσει καθολου αυτη η μετρηση με τη μεζουρα και ακροαση με τη χωνη -ζουμε στην εποχη που προσφερει αλλα πραγματα και δε με ενδιαφερει τι κανανε οι γιαγιαδες μας.
και βεβαια εχω και απορια- στο εξωτερικο οταν γεννηθει ενα μωρακι με καποια ανωμαλια ποιος εχει ευθυνη οτι κατι ξεφυγε , ή συμβει προωρος τοκετος -η μαια? τι απαντανε σε τετοιες περιπτωσεις και ποιος?

συμφωνω οταν η εμβρυομητρικη-περιγεννητικη εχει προχωρησει τοσο πολυ καθως και η ευκρινια των υπερηχων.
θα επρεπε ο καθε γυναικολογος ο οποιος θελει να παρακολουθει σωστα μια εγκυμοσυνη να εχει ενα προγραμμα π.χ astraia ωστε να παρακολουθει ολη την εγκυμοσυνη με τις καμπυλες του προγραμματος την αναπτυξη του εμβρυου για την εβδομαδα την οποια ειναι.οποτε οι ειδικοι να παρακολουθουν μια κυηση απο την αρχη ως το τελος ειναι οσοι ασχολουνται με την περιγεννητικη. οπως και στο τριτο τριμηνο ο ελεγχος να γινεται μαζι με καρδιοτοκογραφια-computerase και υπερηχο.

Νονντυ
04-06-11, 09:32
το σιγουρο ειναι οτι στο εξωτερικο σε οποια χωρα και να πας εχουν μεγαλο ποσοστο ατομων με ειδικες αναγκες.λετε να φταιει αυτο?οτι δεν εγινε διαγνωση απο την εγκυμοσυνη?γι αυτο εχουν παντου τοσο οργανωμενες τις πολεις για να εξυπηρετουνται αυτα τα ατομα στους δημοσιους χωρους.κατι που δεν υπαρχει στην ελλαδα και γι αυτο παραπονιουνται οι αναπηροι εδω οτι ταλαιπωρουνται να κυκλοφορησουν.εγω προσωπικα δεν θα αντεχα να μην βλεπω το μωρο στον υπερηχο καθε μηνα και να καθυσηχαζομαι οτι ειναι καλα μεχρι τη γεννα.τοσους μηνες στα τυφλα?με τιποτα!πριν 30 χρονια πριν που ημουν εγω στην κοιλια της μανας μου ακουγαν την καρδια μου με ενα ξυλινο χωνι και της ψιλαφουσαν την κοιλια οχι τωρα..τετοια πραγματα.γι αυτο εχασε παιδι η μανα μου τοτε γιατι δεν το εβλεπαν απο την κοιλια οτι το μωρο δεν ειχε σαγονι και οισοφαγο.το γεννησε και πεθανε μετα απο 4 μηνες.λογω αυτης της τριτοκοσμικης εξετασης.

εχεις δικιο.
σε αυτο θα προσθεσω ενα ερωτημα γιατι οι εγκυμονουσες δεν πηγαινουν απο την αρχη της κυησης ως το τελος να τις παρακολουθουν οι γιατροι -τα κεντρα που κανουν προγεννητικο ελεγχο?πλεον μονο αυτοι ειναι οι οποιοι μπορουν να παρακολουθησουν την εξελιξη της αναπτυξης του εμβρυου . ποσες γυναικες εχουν γραψει για iugr ? ποσες αναρωτηθηκαν ρε γιατρε γιατι δεν κανουμε αυτο τον ελεγχο του β επιπεδου νωριτερα?γιατι να παμε 22 εβδομαδες και οχι νωριτερα να δουμε μια ανατομικη ανωμαλια?γιατι μη ξεχναμε υπαρχουν γιατροι οι οποιοι δε στελνουν για αυχενικη διαφανεια.
αυτο που θελουμε ειναι σωστος ελεγχος για να εχουμε γερα μωρα

Ευθαλία
04-06-11, 15:56
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα και με 5 υπερήχους που έχω ήδη κάνει, τη βγάζω άνετα την εγκυμοσύνη μου. Εμένα προσωπικά οι πολλές εξετάσεις θα με άγχωναν. Φυσικά και έχω δει το μωρό μου και εγώ και γιατρός και μαία και είναι μια χαρά. Τα βασικά τα κάνουμε, απλά δε μετράνε βάρος κάθε μήνα, ούτε κανουν υπέρηχο κάθε μήνα για να δούνε την εξέλιξή του γενικώς. Κάνουν όποτε το κρίνουν απαραίτητο και αυτό δεν είναι κάθε μήνα. Από επιλογή θα γεννήσω εδω, θα μπορούσα να πάω και Ελλάδα, έφυγα όμως στα μισά της εγκυμοσύνης γιατί δε μου άρεσε το σύστημα! Δε συμφωνώ με αυτό που λέτε για τα άτομα με ειδικές ανάγκες στο εξωτερικό. Εδώ απλά δεν ντρεπονται αυτά τα άτομα και κυκλοφορουν άνετα καθώς επισης, το κράτος έχει προνοήσει για αυτούς και μπορούν επι μονίμου βάσεως να αυτοεξυπηρετηθούν και να χαρούν τη ζωή τους όπως και οι άλλοι άνθρωποι.

Ευθαλία
04-06-11, 15:58
Στην Ελλάδα σαφώς και υπάρχουν και γεννιούνται άτομα με ειδικές ανάγκες σε ίδιο ποσοστό με τη Σουηδία, απλά δε φαίνονται.

DESPOINA.GER
05-06-11, 07:53
εχεις δικιο.
σε αυτο θα προσθεσω ενα ερωτημα γιατι οι εγκυμονουσες δεν πηγαινουν απο την αρχη της κυησης ως το τελος να τις παρακολουθουν οι γιατροι -τα κεντρα που κανουν προγεννητικο ελεγχο?πλεον μονο αυτοι ειναι οι οποιοι μπορουν να παρακολουθησουν την εξελιξη της αναπτυξης του εμβρυου . ποσες γυναικες εχουν γραψει για iugr ? ποσες αναρωτηθηκαν ρε γιατρε γιατι δεν κανουμε αυτο τον ελεγχο του β επιπεδου νωριτερα?γιατι να παμε 22 εβδομαδες και οχι νωριτερα να δουμε μια ανατομικη ανωμαλια?γιατι μη ξεχναμε υπαρχουν γιατροι οι οποιοι δε στελνουν για αυχενικη διαφανεια.
αυτο που θελουμε ειναι σωστος ελεγχος για να εχουμε γερα μωρα

συμφωνω!!!!αν δε ξερεις ομως και δε σου τα πει καποιος δεν καταλαβαινεις.στη δευτερη εγκυμοσυνη απο τα μισα και μετα ηρθα στο ιατρειο σας και καταλαβα τι γινεται στην πρωτη απο τυχη ειχα γερο παιδι.και τωρα στην τριτη μου ερχομαι απο την αρχη εκανα αυχενικη και θα κανω αμνιοπαρακεντηση σε 2 εβδομαδες λογω ηλικιας.

travellingmum
05-06-11, 08:29

εγω θα συμφωνησω με την Ευθαλια εχοντας εμπειρια και στο εξωτερικο και στην Ελλαδα.
Αν υπαρχει αποκολληση/διαβητης/πολλαπλη κυηση/μητερα ανω των 35/ή οποιαδηποτε αλλη ενοχληση τοτε οι εξετασεις ειναι πολυ πιο συχνες και πιο εξατομικευμενες. Οταν η μητερα ειναι νεα, υγιης και η εγκυμοσυνη εξελισεται ομαλα, δεν βρισκω το λογο γιο τοοοοοσες εξετασεις και υπερηχους που κανουν στην Ελλαδα.
Οι ανωμαλιες δεν ξεφευγουν γιαιτ οι απαραιτητες εξετασεις γινονται. Αυτο που αποφευγεται ειναι η υπερβολη.

Αν υπαρχει γεννετικη ανωμαλια καλεισαι να αποφασισεις για τη μοιρα του εμβρυου ουτως ή αλλως. Δε βοηθανε οι πολλες εξετασεις να εχουμε γερα μωρα. Το μωρο ή ειναι γερο ή δεν ειναι (εκτος απο πολυ σπανιες περιπτωσεις εγχειρησης του εμβρυου μεσα στη μητρα, αλλα εγω δεν το εχω ακουσει ποτε αυτο να γινεται στην ελλαδα, μακαρι ομως να διαδωθει και να εκπαιδευτουν περισσοτεροι χειρουργοι σ'αυτο σ'ολο τον κοσμο, ειναι ενα μικρο θαυμα).

Αναρωτιεμαι τωρα αν γινονται περισσοτερες αμβλωσεις στην ελλαδα λογω γεννετικων ανωμαλιων... Η ποιοτητα ζωης των αναπηρων εδω στην ελλαδα με το εξωτερικο δε συγκρινεται, και σκεφτομαι οτι αυτο ειναι βασικος παραγοντας στην αποφαση που καλουνται καποιοι γονεις να παρουν. Κοιτανε δηλαδη το περιβαλλον γυρω τους, την στηριξη και βοηθεια που υπαρχει και σκεφτονται "πως θα ζησει το παιδι μου;"

Τωρα αυτο για τα ποσοστα... υπαρχει καποιο link; Και τι εξηγηση δινουν;

tinkerbell, μην αγχωνεσαι, μπορεις φυσιολογικοτατα να γεννησεις μεγαλο μωρο, ειδικα εφ'οσον εισαι κι εσυ ψηλη οπως λες. Οι περιπτωσεις που το κεφαλι του εμβρυου ειναι δυσαναλογο απο τη λεκανη της μαμας ειναι πολυ σπανιες και συμβαινουν ως επι το πλειστον σε μικροσωμες μαμαδες.
Εχω περιεργεια αν αρνηθεις το δρομο της προγραμματισμενης καισαρικης αν θα σου πουνε σ'ενα μηνα καποιον αλλο λογο να την κανεις...

*tingerbell*
05-06-11, 21:02
εγω θα συμφωνησω με την Ευθαλια εχοντας εμπειρια και στο εξωτερικο και στην Ελλαδα.
Αν υπαρχει αποκολληση/διαβητης/πολλαπλη κυηση/μητερα ανω των 35/ή οποιαδηποτε αλλη ενοχληση τοτε οι εξετασεις ειναι πολυ πιο συχνες και πιο εξατομικευμενες. Οταν η μητερα ειναι νεα, υγιης και η εγκυμοσυνη εξελισεται ομαλα, δεν βρισκω το λογο γιο τοοοοοσες εξετασεις και υπερηχους που κανουν στην Ελλαδα.
Οι ανωμαλιες δεν ξεφευγουν γιαιτ οι απαραιτητες εξετασεις γινονται. Αυτο που αποφευγεται ειναι η υπερβολη.

Αν υπαρχει γεννετικη ανωμαλια καλεισαι να αποφασισεις για τη μοιρα του εμβρυου ουτως ή αλλως. Δε βοηθανε οι πολλες εξετασεις να εχουμε γερα μωρα. Το μωρο ή ειναι γερο ή δεν ειναι (εκτος απο πολυ σπανιες περιπτωσεις εγχειρησης του εμβρυου μεσα στη μητρα, αλλα εγω δεν το εχω ακουσει ποτε αυτο να γινεται στην ελλαδα, μακαρι ομως να διαδωθει και να εκπαιδευτουν περισσοτεροι χειρουργοι σ'αυτο σ'ολο τον κοσμο, ειναι ενα μικρο θαυμα).

Αναρωτιεμαι τωρα αν γινονται περισσοτερες αμβλωσεις στην ελλαδα λογω γεννετικων ανωμαλιων... Η ποιοτητα ζωης των αναπηρων εδω στην ελλαδα με το εξωτερικο δε συγκρινεται, και σκεφτομαι οτι αυτο ειναι βασικος παραγοντας στην αποφαση που καλουνται καποιοι γονεις να παρουν. Κοιτανε δηλαδη το περιβαλλον γυρω τους, την στηριξη και βοηθεια που υπαρχει και σκεφτονται "πως θα ζησει το παιδι μου;"

tinkerbell, μην αγχωνεσαι, μπορεις φυσιολογικοτατα να γεννησεις μεγαλο μωρο, ειδικα εφ'οσον εισαι κι εσυ ψηλη οπως λες. Οι περιπτωσεις που το κεφαλι του εμβρυου ειναι δυσαναλογο απο τη λεκανη της μαμας ειναι πολυ σπανιες και συμβαινουν ως επι το πλειστον σε μικροσωμες μαμαδες.
Εχω περιεργεια αν αρνηθεις το δρομο της προγραμματισμενης καισαρικης αν θα σου πουνε σ'ενα μηνα καποιον αλλο λογο να την κανεις...

καλησπερα και σ'ευχαριστω!κι εγω θελω να πιστευω οτι οπως η μαμα μου καταφερε να γεννησει εμενα φυσιολογικα,ετσι θα τα καταφερω κι εγω. κι επειδη πλεον ακουω καθε μερα για φυσιολογικους τοκετους με μεγαλα παιδια,σκοπευω να αρνηθω την καισαρικη τομη,εφοσον βεβαια δεν προκυψει κατι το οποιο θα την καθιστα απαραιτητη.τωρα αν θα μου πουν καποιον αλλο λογο,δεν μπορω να το γνωριζω.περιμενουμε και βλεπουμε!

Νονντυ
05-06-11, 21:09

εισαι ιατρος?
δηλ στη νεα γυναικα δε μπορει να συμβει iugr?το οποιο δεν εχει να κανει με χρωμοσωμιακη ή ανατομικη ανωμαλια μα με την αναπτυξη του εμβρυου. πως το παρακολουθεις ή πως μπαινει η διαγνωση?ποσους ενδομητριους θανατους εχουν στο εξωτερικο?

Νονντυ
05-06-11, 21:11
καλησπερα και σ'ευχαριστω!κι εγω θελω να πιστευω οτι οπως η μαμα μου καταφερε να γεννησει εμενα φυσιολογικα,ετσι θα τα καταφερω κι εγω. κι επειδη πλεον ακουω καθε μερα για φυσιολογικους τοκετους με μεγαλα παιδια,σκοπευω να αρνηθω την καισαρικη τομη,εφοσον βεβαια δεν προκυψει κατι το οποιο θα την καθιστα απαραιτητη.τωρα αν θα μου πουν καποιον αλλο λογο,δεν μπορω να το γνωριζω.περιμενουμε και βλεπουμε!
καλο ειναι να ακουμε τους ιατρους και οχι τους φιλους μας τις επιπλοκες τις ξερει ο γιατρος και αυτος θα πρεπει να τις αντιμετωπισει και αν παει κατι στραβα ποιος θα φταιει.

travellingmum
05-06-11, 23:14

καλη επιτυχια κουκλα μου. Και να θυμασαι: οπως και να ερθει στον κοσμο το μωρακι σου, μετα απο λιγο ουτε θα το θυμασαι ουτε θα σε νοιαζει :-P

http://www.eutokia.gr/home

σου δινω εδω το link της ευτοκιας, δεν εχω μιλησει προσωπικα μαζι τους, αλλα μου εχουν πει αλλες κοπελες οτι ειναι πολυ εξυπηρετικοι και πολυ προθυμοι να δωσουν συμβουλες ακομα κι αν βρισκεσαι μακρια και δε μπορεις να τους επισκεφτεις. Νομιζω οτι αν εχεις αγχος και αποριες αξιζει τον κοπο ενα τηλεφωνημα...

miriki
06-06-11, 00:04
καλο ειναι να ακουμε τους ιατρους και οχι τους φιλους μας τις επιπλοκες τις ξερει ο γιατρος και αυτος θα πρεπει να τις αντιμετωπισει και αν παει κατι στραβα ποιος θα φταιει.
οταν ενα μωρο σφηνωσει και δε βγαινει τι εχουμε μετα?

Όταν ένα μωρό σφηνώσει και δε βγαίνει κάνουμε καισαρική. Δεν την κάνουμε πριν μη τυχόν και... Επίσης προσπαθούμε να τηρηθούν οι προΰποθέσεις για να μη σφηνώσει, όχι πρόκληση πριν από την ΠΗΤ για να μην πω πριν τις 42 εβδομάδες, η επίτοκος να μπορεί να αλλάζει θέσεις, δεν την αγχώνουμε, φροντίζουμε να είναι σε ήρεμο περιβάλλον και να μη νιώθει ανασφάλεια ή άρρωστη κλπ κλπ

Δυστυχώς είναι αρκετοί εκείνοι οι γιατροί που θα συστήσουν προγραμματισμένη καισαρική για τη δική τους ευκολία και όχι για ιατρικούς λόγους.

Tingerbell καλή συνέχεια και καλή λευτεριά όταν έρει η ώρα. Αν πραγματικά κάτι σε προβληματίζει σε αυτό που σου λέει ο γιατρός σου πάρε μια δεύτερη γνώμη από δημόσιο κατά προτίμηση πανεπιστημιακό νοσοκομείο, αν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Ούτως ή άλλως δε χρειάζεται να πάρεις κάποια απόφαση άμεσα έτσι δεν είναι. Ξανασυζητήστε το με το γιατρό σου, άσε το μωρό να πάρει το χρόνο του και να δείξει τις.... προθέσεις του.... Αλλά το κυριότερο μίλα με το γιατρό ανοιχτά και πες του τις σκέψεις και τις αγωνίες σου, για να σου φύγουν μια ώρα αρχύτερα.

foubi
06-06-11, 01:09
tingerbell με το καλο το μωρακι σου. Εγω γεννησα δυο μωρα με φυσιολογικους τοκετους τα κεφαλακια των οποιων εβγαιναν εκτος οριων μετρησεων( χμμμ! μαλλον ειμαστε λιγο κεφαλες) Ειμαι σιγουρη πως αν ειχα αλλο γιατρο δεν υπηρχε περιπτωση να με αφησει να γεννησω φυσιολογικα. Ο δικος μου , ακομα κι αφου του ειχα πει εγω πως δεν εχω προβλημα να γεννησω με καισαρικη αφου ειχα πανικοβληθει με τις μετρησεις- επεμενε πως δεν συντρεχει κανενας λογος να μην γεννησω φυσιολογικα. Αυτο που προεχει ομως ειναι πανω απ ολα η υγεια του μωρου σου. Ο τροπος πιστεψε με δεν εχει καμια σημασια.
Εγω το ενα το γεννησα με επισκληριδιο και το δευτερο χωρις γιατι δεν προλαβαν να μου την βαλουν. Τι σημαινει πως θα αγαπαω το δευτερο πιο πολυ επειδη πονεσα περισσοτερο για να το γεννησω? Το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι και τα δυο υγιεστατα. Τιποτα αλλο.
Για τους υπερηχους τωρα, κι εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μου πως οι πολλοι δεν κανουν καλο αλλα δεν τον ρωτησα γιατι.
Η μαμα μου πριν με γεννησει εκανε ακτινογραφια στην κοιλια της γιατι ηταν τοσο μεγαλη και ο γιατρος ηθελε να σιγουρευτει πως δεν ειχε διδυμα. Οποτε προσωπικα πιστευω πως ο υπερηχος ειναι ακινδυνος σε σχεση με τις πρακτικες που εφαρμοζονταν προ 30ετιας!

*tingerbell*
06-06-11, 11:17

βρε παιδια κανουμε απλα μια συζητηση... νομιζω πως πραγματικα δεν υπαρχει λογος για εντασεις. εχω ηδη πει καλη μου Νονντυ οτι ο ιδιος ο γιατρος ειπε πως ο μονος λογος για να κανω καισαρικη ειναι το μεγεθος του παιδιου(αν εν τελει συνεχισει με αυτο το ρυθμο αναπτυξης).οτι θα ζοριστω πολυ να το βγαλω φυσιολογικα και ποιος ο λογος να παιδευομαι οταν μπορω να κανω καισαρικη.δεν ειπε οτι κινδυνευει το παιδι η εγω απο ενα φ.τ,ειπε μονο οτι θα παιδευτω αν το παω φυσιολογικα. ε ας παιδευτω λοιπον!
σε καμια περιπτωση δεν θα εθετα σε κινδυνο την υγεια μου και πανω απόλα την υγεια του παιδιου.
οσο για το θεμα των υπερηχων,σταματησα τον οποιο σχολιασμο γιατι δε με ενδιαφερει και δεν ηταν οι υπερηχοι ο λογος που ανοιξα το συγκεκριμενο τοπικ.

*tingerbell*
06-06-11, 11:22
κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ γαι τις απαντησεις σας! στην ουσια αυτο που ηθελα να μαθω ηταν αν ενα μεγαλο παιδακι μπορει να γεννηθει φυσιολογικα η αν αυτο ειναι λογος καισαρικης. το οτι βρηκα τοσες μανουλες που γεννησαν τα παιδακια τους φυσιολογικα ειναι για μενα παρηγορο(δεν σας κρυβω οτι η προοπτικη της καισαρικης με τρομαζει). ευχομαι πανω απ'ολα να ειναι καλα και γερο το μικρο μου κι απο κει κι επειτα δεν παιζει και τοσο ρολο το πως θα ερθει στον κοσμο.
να χαιρεστε τα παιδακια σας και να 'στε καλα!

ΚΙΤΤΥ.
06-06-11, 13:42
Κι όμως τα μεγάλα δημόσια μαιευτήρια (πχ Αλεξάνδρα, Έλενα κλπ) έχουν το ίδιο ποσοστο καισαρικών με τα ιδιωτικά (περίπου 65%)! Άρα δεν είναι θέμα χρημάτων.
Είναι βασικά θέμα είτε διευκόλυνσης του μαιευτήρα (προγραμματισμός κλπ), είτε θέμα άγνοιας για τις πραγματικές ενδείξεις καισαρικής, είτε (και αυτό το τελευταίο είναι πολύ συχνό στις σύγχρονες Ελληνίδες...) πίεση της μέλλουσας μαμάς ''για να τελειώνουμε'' ''έχω κουραστεί'' κλπ
Δεν σας φαίνεται περίεργο που σε πάρα πολλά post στο forum πολλές μητέρες περιγράφουν με περηφάνια ότι ο '' γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού'' και στο τέλος καταλήγουν με μια μεγαλοπρεπή καισαρική?
Η μητέρα είναι σε ψυχολογικό stress στην εγκυμοσύνη και όταν έρθει η ώρα του τοκετού, στο τέλος κάνει πάντα ότι της πεί ο γιατρός.

Εμένα προσωπικά , μου ζητησαν χαρτί απο τον οφθαλμίατρο μου , οτι έπρεπε να κανω καισαρική. και μιλάω για το Αλεξάνδρας. Η γιατρός μου ειπε οτι δεν επιτρέπεται να κανουν ανεξέλεγκτα καισαρικές. και ενω ημουν για προγραμματισμένη καισαρική με επιασαν πονοι 5 μερες πριν , πηγα νυχτα και φυσικά ηρθε και η γιατρός.
Δεν πιστεύω οτι ειναι ιδιο το ποσοστό καισαρικων με τα ιδιωτικά. για να καταλαβετε στην πτερυγα που ημουν , εγω και η διπλανη μου , ειχαμε κανει καισαρική!!!!!!!

popi1987
06-06-11, 14:15
μην πανικοβαλεσαι δεν σου λεει και στανταρ το μηχανημα . ειναι καπως πολυ υπερβολικο στην 25 εβδομαδα εμενα ζητημα αν ηταν 600 μηπως να παμε και σε καποιον αλλον γιατρο ν το δεις ς??? μια φιλη μου 4800 γεννησε προσπαθησαν για φυσιολογικα αλλα τελιακ δεν τα καταφερε ειχε και προβλημα κιολας

tamar
06-06-11, 15:19
Εμένα προσωπικά , μου ζητησαν χαρτί απο τον οφθαλμίατρο μου , οτι έπρεπε να κανω καισαρική.

Από τον οφθαλμίατρο για ποιο λόγο;

*tingerbell*
06-06-11, 16:25
μην πανικοβαλεσαι δεν σου λεει και στανταρ το μηχανημα . ειναι καπως πολυ υπερβολικο στην 25 εβδομαδα εμενα ζητημα αν ηταν 600 μηπως να παμε και σε καποιον αλλον γιατρο ν το δεις ς??? μια φιλη μου 4800 γεννησε προσπαθησαν για φυσιολογικα αλλα τελιακ δεν τα καταφερε ειχε και προβλημα κιολας

το μηχανημα εγραφε οτι ειχε αποκλιση +-150 γραμμαρια.το παιδι επι της ουσιας φαινοταν 2 βδομαδες και 5 μερες μεγαλυτερο.το νορμαλ θα ηταν να ειναι εκει γυρω στα 600,αλλα φαινεται μεγαλυτερο...δεν ξερω,η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυκαταλαβαινω κιολας και δε απασχολει οσο δεν διατρεχει καποιο κινδυνο το μωρο. τωρα ποσο θα φτασει μεχρι τελους θα το δουμε στην πορεια.

tattoo
06-06-11, 19:32
Εμένα προσωπικά , μου ζητησαν χαρτί απο τον οφθαλμίατρο μου , οτι έπρεπε να κανω καισαρική. και μιλάω για το Αλεξάνδρας. Η γιατρός μου ειπε οτι δεν επιτρέπεται να κανουν ανεξέλεγκτα καισαρικές. και ενω ημουν για προγραμματισμένη καισαρική με επιασαν πονοι 5 μερες πριν , πηγα νυχτα και φυσικά ηρθε και η γιατρός.
Δεν πιστεύω οτι ειναι ιδιο το ποσοστό καισαρικων με τα ιδιωτικά. για να καταλαβετε στην πτερυγα που ημουν , εγω και η διπλανη μου , ειχαμε κανει καισαρική!!!!!!!

κι εμενα επισης...Αλεξανδρας..μου ζητησαν να εχω χαρτι απο ορθοπεδικο που να λεει οτι χρηζω καισαρικης και οτι επιτρεπεται η επισκληριδιος...γτ τους ελενχουν λεει δεν μπορουν να κανουν καισαρικη ετσι γτ απλα θελουν...

ΚΙΤΤΥ.
06-06-11, 22:36
Από τον οφθαλμίατρο για ποιο λόγο;

γιατι εχω συγκεκριμενο προβλημα στα ματια , που δεν επιτρεπει φυσιολογικο τοκετο . υπαρχει κινδυνος αποκολλησης. οποτε απο την αρχη ηξερα οτι θα κανω καισαρική

ΚΙΤΤΥ.
06-06-11, 22:37
κι εμενα επισης...Αλεξανδρας..μου ζητησαν να εχω χαρτι απο ορθοπεδικο που να λεει οτι χρηζω καισαρικης και οτι επιτρεπεται η επισκληριδιος...γτ τους ελενχουν λεει δεν μπορουν να κανουν καισαρικη ετσι γτ απλα θελουν...

ακριβως !!!!!! με το καλό τα μωράκια σας!!!!!!

tamar
06-06-11, 23:29
γεια σας!

Kαι γιατί ανησυχείς; Έχεις ένα πολύ καλό μωρό. Τροφαντό τροφαντό με μπουτάκια και μαγουλάκια. Νομίζω οτι προτιμάς ένα 4κιλο μωρό παρά ένα μικρό σε θερμοκοιτίδα. Με το καλό λοιπόν! Αγοράκι ή κοριτσάκι;

*tingerbell*
07-06-11, 10:39
Kαι γιατί ανησυχείς; Έχεις ένα πολύ καλό μωρό. Τροφαντό τροφαντό με μπουτάκια και μαγουλάκια. Νομίζω οτι προτιμάς ένα 4κιλο μωρό παρά ένα μικρό σε θερμοκοιτίδα. Με το καλό λοιπόν! Αγοράκι ή κοριτσάκι;

καλα, εννοειται πως το προτιμω και με τα μπουτακια και με τα μαγουλακια του!οπως το 'πες,τροφαντο τροφαντο!
να'σαι καλα σ'ευχαριστω,αγορι ειναι!κι εσυ με το καλο να κρατησεις αγκαλιτσα το δικο σου,αντε πολυ λιγο σου 'μεινε!