PDA

Επιστροφή στο Forum : κοστος κατασκευης σπιτιου

ziu_zitsu
23-05-11, 13:16
Γεια σας κοριτσια και αγορια!!!

Ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω....

Μολις βγηκε η αδεια για το σπιτι μας!!! Απο την μια ειμαι ενθουσιασμενη και απο την αλλη με ανχωνει πως θα το τελειωσουμε...

Το σπιτι θα μας το αρχισει ο καλος μου ο μπαμπακας....θα βαλει τα πρωτα 80.000 ευρω και μετα το παιχνιδι ερχεται στα χερια μας!

Το σχεδιο ειναι 135 τ.μ. και 60 τ.μ. υπογειο...
Ο αντρας μου με τον πεθερο μου θα κανουν τα μπετα, τα τουβλα και την σκεπη...

Μπορειτε να μου πειτε εσεις που ειστε της δουλειας η εχετε χτισει σπιτι με αυτα τα χρηματα ποσο περιπου θα προχωρησουμε???

Δεν θα βαλουμε τα πλακακια π.χ των 50 ευρω το μετρο...

Active Member
23-05-11, 13:19
Γεια σου ζιου ζιτσου!

καλοριζικη η αδεια!

οταν λες οτι θα τα κανουν ο αντρας σου με τον πεθερο σου, εννοεις οτι ειναι αυτο το επαγγελμα τους? Σε ρωταω για να καταλαβω αν θα πληρωσετε ενσημα στο ικα για αυτες τις εργασιες ....

BlueButterfly
23-05-11, 13:34
εμας μονο τα μπετα μας πηγαν 80000. Αλλα ηταν δυσβατη περιοχη.

ziu_zitsu
23-05-11, 13:38
Γεια σου ζιου ζιτσου!

καλοριζικη η αδεια!

οταν λες οτι θα τα κανουν ο αντρας σου με τον πεθερο σου, εννοεις οτι ειναι αυτο το επαγγελμα τους? Σε ρωταω για να καταλαβω αν θα πληρωσετε ενσημα στο ικα για αυτες τις εργασιες ....

Ναι... κανουν μπετα, τουβλα και σκεπες (ο αντρας μου τα μπετα και ο πεθερος τα αλλα)

ziu_zitsu
23-05-11, 13:39
εμας μονο τα μπετα μας πηγαν 80000. Αλλα ηταν δυσβατη περιοχη.

με πληγωσες......:(:(:(

travellingmum
23-05-11, 13:43

Μολις βγηκε η αδεια για το σπιτι μας!!! Απο την μια ειμαι ενθουσιασμενη και απο την αλλη με ανχωνει πως θα το τελειωσουμε...

Το σπιτι θα μας το αρχισει ο καλος μου ο μπαμπακας....θα βαλει τα πρωτα 80.000 ευρω και μετα το παιχνιδι ερχεται στα χερια μας!

Μπορειτε να μου πειτε εσεις που ειστε της δουλειας η εχετε χτισει σπιτι με αυτα τα χρηματα ποσο περιπου θα προχωρησουμε???

σ'αυτες τις 80000 ειναι και το κοστος του οικοπεδου ή το εχετε ηδη;

Τα 135τμ ειναι ισογειο ή μεζονετα; Ποσα μπανια; Τι θα βαλετε στο πατωμα (ξυλο, μαρμαρο, πλακακι, laminate); Τι ειδος κεντρικης θερμανσης;
Το οικοπεδο ειναι επανω στο δρομο; Τι σκοπο εχετε για το υπογειο (θα το αφησετε με το σωβα σαν αποθηκη ή θα το "ντυσετε" -βαψιμο, πατωμα, θερμανση κλπ; )

Φανταζομαι για να λες οτι βγηκε η αδεια δεν συμπεριλαμβανονται σ'αυτο το ποσο οι αδειες των μηχανικων, ετσι;

Active Member
23-05-11, 13:48
τοτε λογικα θα παρετε απαλλαγη απο το ικα για τα ενσημα που αφορουν τις εργασιες που θα κανει ο αντρας σου, οποτε γλιτωνεται ενα πολυ σημαντικο ποσο απο κει .

γενικα, υπολογιζω οτι το συνολικο κοστος θα ειναι στα 150,000, οποτε με 80,000 πιστευω θα καλυψετε αυτα που θα κανουν αντρας-πεθερος συν καποιες εργασιες ακομα, οχι πολλα πραγματα.

travellingmum
23-05-11, 13:51
τοτε λογικα θα παρετε απαλλαγη απο το ικα για τα ενσημα που αφορουν τις εργασιες που θα κανει ο αντρας σου, οποτε γλιτωνεται ενα πολυ σημαντικο ποσο απο κει .

γενικα, υπολογιζω οτι το συνολικο κοστος θα ειναι στα 150,000, οποτε με 80,000 πιστευω θα καλυψετε αυτα που θα κανουν αντρας-πεθερος συν καποιες εργασιες ακομα, οχι πολλα πραγματα.

Ραννια εισαι σιγουρη; Εμενα στο ΙΚΑ μου ειχαν πει οτι απαλλαγη δινουν μονο για προκατ, ή αν ο χτιστης ειναι ελευθερος επαγγελματιας και εχει τεβε.
Μαλλον ο,τι θελει λεει ο καθενας...

ziu_zitsu
23-05-11, 13:56
σ'αυτες τις 80000 ειναι και το κοστος του οικοπεδου ή το εχετε ηδη;

Τα 135τμ ειναι ισογειο ή μεζονετα; Ποσα μπανια; Τι θα βαλετε στο πατωμα (ξυλο, μαρμαρο, πλακακι, laminate); Τι ειδος κεντρικης θερμανσης;
Το οικοπεδο ειναι επανω στο δρομο; Τι σκοπο εχετε για το υπογειο (θα το αφησετε με το σωβα σαν αποθηκη ή θα το "ντυσετε" -βαψιμο, πατωμα, θερμανση κλπ;)

Φανταζομαι για να λες οτι βγηκε η αδεια δεν συμπεριλαμβανονται σ'αυτο το ποσο οι αδειες των μηχανικων, ετσι;

Oχι δεν συμπεριλαμβανεται ο μηχανικος σε αυτα τα 80.000..
Ειναι απο την μια ισογειο και απο την αλλη εχει σκαλια, το οικοπεδο εχει κληση 12%...το υπογειο για αρχη θα μεινει με τους σοβαδες και απλα θα το κλεισουμε, εχει δυο μπανια, τρια υπνοδωματια και στο πατωμα θα μπει πλακακι, α! και το σπιτι λογω κλισης ο μηχανικος μας εβγαλε 3 σκαλακια μεσα στο σπιτι που χωριζουν σαλονι κουζινα τραπεζαρι και μικρο μπανιο απο το υπολοιπο σπιιτι...

ziu_zitsu
23-05-11, 13:59

και μετα σου λενε κριση...και δεν σηκωνονται οικοδομες....εγω υπολογιζα με τα 80 να σοβαντιζαμε κι ολας, μην σου πω να εμπαινε και υδραυλικος-ηλεκτρολογος....
π.χ. ο ηλεκτρολογος μας ειπε γυρω στα 3.000-4.000

travellingmum
23-05-11, 14:09
Λοιπον,
νομιζω οτι θα χρειαστετε περιπου 120 κυβικα μπετο, αυτο μαζι με την πρεσα και τα σιδερα θα πρεπει λογικα να κοστισει περιπου Ε20,000 (ισως λιγο παραπανω γιατι εγω παιρνω τιμες "χονδρικης"). Εργατικα δεν εχετε και το ΙΚΑ (εκτος και αν ισχυει καποια απαλαγη) θα ειναι περιπου Ε4-Ε4,500.

επιστρεφω αργοτερα...

travellingmum
23-05-11, 14:10
το οικοπεδο ειπαμε δικο σας, ετσι;

ziu_zitsu
23-05-11, 16:06
[QUOTE=travellingmum;2031981]το οικοπεδο ειπαμε δικο σας, ετσι;[/QUOTE
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! Ναι το οικοπεδο προικα απο την μαμα!!!

Active Member
23-05-11, 16:57
Ραννια εισαι σιγουρη; Εμενα στο ΙΚΑ μου ειχαν πει οτι απαλλαγη δινουν μονο για προκατ, ή αν ο χτιστης ειναι ελευθερος επαγγελματιας και εχει τεβε.

Αυτο ναι ισχυει στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης ΔΕΝ ειναι οικοδομος. Δλδ, αν ο ιδιοκτητης ειναι καποιου αλλου επαγγελματος θα πληρωσει ενσημα μονο για οσους τεχνιτες εχουν ασφαλιση στο ΙΚΑ. Υδραυλικοι-ηλεκτρολογοι εχουν ΤΕΒΕ, οποτε δε προκυπτουν ενσημα για αυτες τις εργασιες.

Περιπτώσεις για απαλλαγή η μείωση ημερομισθίων στο ΙΚΑ συγκεντρωτικά.
Έτσι για να μην πληρώνουν τα σπασμένα αυτοί που προσπαθούν να φτιάξουν ένα σπιτάκι, όταν κάποιοι άλλοι διαγράφουν τα ένσημα χιλιάδες χιλιάδες.

Για του λογου το αληθες, απο το Υ.Α.Φ21/478/18.3.1997 (ΦΕΚ 252/Β/1.4.1997) και το http://www.michanikos.gr

1. Όταν έχουμε εφαπτόμενες πλευρές της οικοδομής με άλλη οικοδομή , τότε προσκομίζουμε τον πίνακα 3 με τις εργασίες επιχρισμάτων και χρωματισμών της εφαπτόμενης πλευράς για να αφαιρεθούν.
2. Όταν ο ιδιοκτήτης είναι οικοδόμος ή οι συγγενείς πρώτου βαθμού (αποδεικνύεται με κάποια ελάχιστα ημερομίσθια) και είναι πρώτη κατοικία και λιγότερο από 150 τ.μ. τότε αφαιρείται το 30% του συνόλου των ημερομισθίων.
3. Ισόγεια κτίρια χωρίς φέρων οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα αφαιρούνται τα 2/3 των ημερομισθίων από την φάση εκσκαφές και οικοδομικός σκελετός. Αυτό ισχύει μόνο για κατοικίες, αλλά εάν έχει τίτλο ισόγεια οικοδομή και θέλει ο υπάλληλος μπορεί να περάσει.
4. Εργασιών κατασκευής μεταλλικών στεγών και ξύλινων αυτοφερόμενων . Τα αφαιρούμενα ημερομίσθια προκύπτουν από το γινόμενο του πολλαπλασιασμού του συντελεστή 0.15 επι την επιφάνεια της στέγης.
5. Οποιεσδήποτε εργασίες γίνονται από πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα που υπάγεται σε άλλο κλάδο ασφάλισης, π.χ. ΤΕΒΕ ή οι εργασίες ανατεθούν σε τρίτο, ο οποίος ασφαλίζει ο ίδιος το προσωπικό του στο ΙΚΑ, τότε με την προσκόμιση τιμολογίων αφαιρούνται τα ημερομίσθια της συγκεκριμένης εργασίας. Κλασική περίπτωση, τοποθέτηση βιομηχανικών δαπέδων με αφαίρεση όλων των ημερομισθίων των πλακιδίων.
6. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι ομογενείς σε περίπτωση κατασκευής πρώτης κατοικίας (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)
7. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι αγρότες ή νέοι αγρότες για την περίπτωση αγροτικών κατασκευών (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)
8. Σε περίπτωση επαναχρωματισμών δεν χρειάζεται να υπάρχει η ιδιότητα του οικοδόμου για απαλλαγή των ημερομισθίων, μπορεί να δηλώσει κάποιος προσωπική απασχόληση και να απαλλαγεί, άσχετα εάν δεν το αποδέχονται στο ΙΚΑ , αυτό ισχύει.

Καλα, το οτι ο καθενας λεει ο,τι θελει ειναι το μονο σιγουρο....:rolleyes:

Active Member
23-05-11, 17:08
Λοιπον,
νομιζω οτι θα χρειαστετε περιπου 120 κυβικα μπετο, αυτο μαζι με την πρεσα και τα σιδερα θα πρεπει λογικα να κοστισει περιπου Ε20,000 (ισως λιγο παραπανω γιατι εγω παιρνω τιμες "χονδρικης"). Εργατικα δεν εχετε και το ΙΚΑ (εκτος και αν ισχυει καποια απαλαγη) θα ειναι περιπου Ε4-Ε4,500.

επιστρεφω αργοτερα...

Λιγα λες ....

travellingmum
23-05-11, 19:28
λοιπον, συνεχιζω, περιπου Ε1500 θα χρειαζοσουνα για σκαψιμο για θεμελια χωρις το υπογειο, τωρα με το υπογειο δεν ξερω να σου πω, δεν εχω κανει ποτε υπογειο...

Τουβλα: εχει διαφορα αν κανετε στον εξωτερικο τοιχο δυο στρωσεις 10ρια τουβαλ με μονωση φελου στη μεση, ή αν κανετε μονο τοιχο με 25αρια (η γνωμη αν τη θελεις ειναι οτι εκει που εισαι δεν χρειαζεσαι διπλο τοιχο, αλλα δεν ξερω τι γινεται και μετον καινουριο νομο για τα πρασινα σπιτια, ενας καινουριο μεσο που βρηκαν για να φανε οι κοιλαραδες και να ξετιναχτουνε αδικα οι μικρομεσαιοι)...

Εστω οτι βαζεται 25αρια, θα χρειαζτειτε περιπου Ε2500 για τουβλα (μαζι με τις γλωσσες για τους εσωτερικους τοιχους). Δεν εχω βαλει καθολου εργατικα και ΙΚΑ, μονο τα τουβλα... και κανενα 500ρικο για λασπη...

Ε4,000 ο σοβας ολα μεσα (υλικα, εργατικα, ΙΚΑ) για το σπιτι...συν κατι για το υπογειο... (ισως Ε1000..εξαρταται ποσοιεξωτερικοι τοιχοι ειναι εμφανεις).

Θα ελεγα γυρω στα Ε3000 ο ηλεκρτολογος και Ε5000 ο υδραβλικος αν βαλετε κεντρικη θεμρανση με καλοριφερ. Πανω απο 6 για επιδαπεδια, αλλα θα τα βγαλετε τα λεφτα σας σε δυο χρονια απ'το πετρελαιο.

Ε3000 παραθυρα και μπαλκονοπορτες, αλλα τοσα για εσωτερικες και μια ασφαλειας..

που ειμαστε σε ποσο;...

Ε7000 τα πατωματα με πλακακια των Ε30, ολα μεσα (απο τσιμεντοκονια, μεχρι τον πλακατζη, ΙΚΑ και εργατικα).

Ε5000-Ε6000 βαψιμο.

Ε9000 στεγη

Τα μπανια εξαρτονται καθαρα απο σενα. Μπορεις να κανεις μπανιο απο Ε1000 ή απο Ε8000 (και βαλε)

Βεβαια υπαρχουν και τα εξτρα, αν δηλαδη αποφασισεις να βαλεις εξω διακοσμιτικες πετρες, φανταζομαι θα βαλεις πλακες κατω, καποιον κηπακο ή αυλη ισως;)

Παντως νομιζω οτι αν τρεξεις και το ψαξεις μπορεις να προχωρησεις πολυ με Ε80000. Πιστευω οτι (χωρις να υπολοιζω το υπογειο) με Ε100,000 μπορεις να κανεις κουκλι ενα σπιτι 135τμ.

Με το καλο

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

travellingmum
23-05-11, 19:31
Λιγα λες ....

εγω αυτες τις τιμες παιρνω, αλλα κανω και μεγαλη καταναλωση...

travellingmum
23-05-11, 19:35
Αυτο ναι ισχυει στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης ΔΕΝ ειναι οικοδομος. Δλδ, αν ο ιδιοκτητης ειναι καποιου αλλου επαγγελματος θα πληρωσει ενσημα μονο για οσους τεχνιτες εχουν ασφαλιση στο ΙΚΑ. Υδραυλικοι-ηλεκτρολογοι εχουν ΤΕΒΕ, οποτε δε προκυπτουν ενσημα για αυτες τις εργασιες.

Περιπτώσεις για απαλλαγή η μείωση ημερομισθίων στο ΙΚΑ συγκεντρωτικά.
Έτσι για να μην πληρώνουν τα σπασμένα αυτοί που προσπαθούν να φτιάξουν ένα σπιτάκι, όταν κάποιοι άλλοι διαγράφουν τα ένσημα χιλιάδες χιλιάδες.

Για του λογου το αληθες, απο το Υ.Α.Φ21/478/18.3.1997 (ΦΕΚ 252/Β/1.4.1997) και το http://www.michanikos.gr

1. Όταν έχουμε εφαπτόμενες πλευρές της οικοδομής με άλλη οικοδομή , τότε προσκομίζουμε τον πίνακα 3 με τις εργασίες επιχρισμάτων και χρωματισμών της εφαπτόμενης πλευράς για να αφαιρεθούν.
2. Όταν ο ιδιοκτήτης είναι οικοδόμος ή οι συγγενείς πρώτου βαθμού (αποδεικνύεται με κάποια ελάχιστα ημερομίσθια) και είναι πρώτη κατοικία και λιγότερο από 150 τ.μ. τότε αφαιρείται το 30% του συνόλου των ημερομισθίων.
3. Ισόγεια κτίρια χωρίς φέρων οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα αφαιρούνται τα 2/3 των ημερομισθίων από την φάση εκσκαφές και οικοδομικός σκελετός. Αυτό ισχύει μόνο για κατοικίες, αλλά εάν έχει τίτλο ισόγεια οικοδομή και θέλει ο υπάλληλος μπορεί να περάσει.
4. Εργασιών κατασκευής μεταλλικών στεγών και ξύλινων αυτοφερόμενων . Τα αφαιρούμενα ημερομίσθια προκύπτουν από το γινόμενο του πολλαπλασιασμού του συντελεστή 0.15 επι την επιφάνεια της στέγης.
5. Οποιεσδήποτε εργασίες γίνονται από πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα που υπάγεται σε άλλο κλάδο ασφάλισης, π.χ. ΤΕΒΕ ή οι εργασίες ανατεθούν σε τρίτο, ο οποίος ασφαλίζει ο ίδιος το προσωπικό του στο ΙΚΑ, τότε με την προσκόμιση τιμολογίων αφαιρούνται τα ημερομίσθια της συγκεκριμένης εργασίας. Κλασική περίπτωση, τοποθέτηση βιομηχανικών δαπέδων με αφαίρεση όλων των ημερομισθίων των πλακιδίων.
6. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι ομογενείς σε περίπτωση κατασκευής πρώτης κατοικίας (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)
7. Δικαίωμα μείωσης ημερομισθίων έχουν όλοι οι αγρότες ή νέοι αγρότες για την περίπτωση αγροτικών κατασκευών (περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό δεν γνωρίζω)
8. Σε περίπτωση επαναχρωματισμών δεν χρειάζεται να υπάρχει η ιδιότητα του οικοδόμου για απαλλαγή των ημερομισθίων, μπορεί να δηλώσει κάποιος προσωπική απασχόληση και να απαλλαγεί, άσχετα εάν δεν το αποδέχονται στο ΙΚΑ , αυτό ισχύει.

Ευχαριστουμε :)

kappaduo
23-05-11, 20:11

Εμεις χτιζαμε για 3 χρονια, τωρα εχουμε τελειωσει, αλλα το ξεκινησαμε προ κρισης κι οι τιμες ηταν αλλιως...

ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΙΚΑ και απο πολλους μηχανικους που ρωτησα να υπολογιζεις 700-800 ευρω/τετραγωνικο για μια αξιοπρεπη κατασκευη με καλα υλικα, αλλα οχι τα πλεον ακριβα. Σε αυτο το κοστος εγω βαζω και το υπογειο αν ειναι βασικα μπετα και λιγα ηλεκτρολογικα και υδραυλικα (οπως ηταν για εμας). Αν τωρα κανεις και το υπογειο σπιτι, δηλαδη το σοβατισεις, ντυσεις πατωματα, κανεις μπανια, βαλεις θερμανση, τζακια κλπ, μαλλον θα αυξηθει το κοστος, αλλα ισως να αντισταθμισεις αυτη την αυξηση απο το οφελος των ενσημων.

Δεν ξερω ποσο εχει επηρρεασει την αγορα η κριση, ακουω ομως οτι οι τιμες εχουν πεσει διοτι δεν υπαρχουν δουλειες, Μπορει κι αυτο να σας βοηθησει.

Σας ευχομαι με το καλο- και πολλη υπομονη :lol::lol::lol: κατα το γνωστο ' αν δε χτισεις και δεν παντρεψεις, δεν εχεις δει τιποτε...'

ziu_zitsu
23-05-11, 22:37
λοιπον, συνεχιζω, περιπου Ε1500 θα χρειαζοσουνα για σκαψιμο για θεμελια χωρις το υπογειο, τωρα με το υπογειο δεν ξερω να σου πω, δεν εχω κανει ποτε υπογειο...

Τουβλα: εχει διαφορα αν κανετε στον εξωτερικο τοιχο δυο στρωσεις 10ρια τουβαλ με μονωση φελου στη μεση, ή αν κανετε μονο τοιχο με 25αρια (η γνωμη αν τη θελεις ειναι οτι εκει που εισαι δεν χρειαζεσαι διπλο τοιχο, αλλα δεν ξερω τι γινεται και μετον καινουριο νομο για τα πρασινα σπιτια, ενας καινουριο μεσο που βρηκαν για να φανε οι κοιλαραδες και να ξετιναχτουνε αδικα οι μικρομεσαιοι)...

Εστω οτι βαζεται 25αρια, θα χρειαζτειτε περιπου Ε2500 για τουβλα (μαζι με τις γλωσσες για τους εσωτερικους τοιχους). Δεν εχω βαλει καθολου εργατικα και ΙΚΑ, μονο τα τουβλα... και κανενα 500ρικο για λασπη...

Ε4,000 ο σοβας ολα μεσα (υλικα, εργατικα, ΙΚΑ) για το σπιτι...συν κατι για το υπογειο... (ισως Ε1000..εξαρταται ποσοιεξωτερικοι τοιχοι ειναι εμφανεις).

Θα ελεγα γυρω στα Ε3000 ο ηλεκρτολογος και Ε5000 ο υδραβλικος αν βαλετε κεντρικη θεμρανση με καλοριφερ. Πανω απο 6 για επιδαπεδια, αλλα θα τα βγαλετε τα λεφτα σας σε δυο χρονια απ'το πετρελαιο.

που ειμαστε σε ποσο;...

Ε7000 τα πατωματα με πλακακια των Ε30, ολα μεσα (απο τσιμεντοκονια, μεχρι τον πλακατζη, ΙΚΑ και εργατικα).

Ε5000-Ε6000 βαψιμο.

Ε9000 στεγη

Τα μπανια εξαρτονται καθαρα απο σενα. Μπορεις να κανεις μπανιο απο Ε1000 ή απο Ε8000 (και βαλε)

Βεβαια υπαρχουν και τα εξτρα, αν δηλαδη αποφασισεις να βαλεις εξω διακοσμιτικες πετρες, φανταζομαι θα βαλεις πλακες κατω, καποιον κηπακο ή αυλη ισως;)

Παντως νομιζω οτι αν τρεξεις και το ψαξεις μπορεις να προχωρησεις πολυ με Ε80000. Πιστευω οτι (χωρις να υπολοιζω το υπογειο) με Ε100,000 μπορεις να κανεις κουκλι ενα σπιτι 135τμ.

Με το καλο

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!
Μουδινεις πολυ κουραγιο!
Κι εμεις πονταρουμε στην κριση...μπας και μας κανει ενα καλο!
Θα επανελθω με πιο συγκεκριμενες αποριες!;-);-);-)

genuine
24-05-11, 00:11

που ειμαστε σε ποσο;...

Ε5000-Ε6000 βαψιμο.

Ε9000 στεγη

Με το καλο

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

Επειδή βρισκόμαστε εδώ και δυο χρόνια σε φάση οικοδομής και καλώς εχόντων των πραγμάτων μπαίνουμε τον Αύγουστο στο σπίτι μας, οι τιμές αυτές μου φαίνονται εξωπραγματικά χαμηλές...και δεν χτίζουμε βίλα..ένα κανονικό σπίτι...3000ευρώ για κουφώματα και πόρτα ασφαλείας???? 800-2000 ευρώ κάνει μόνη της η πόρτα ασφαλείας..εμάς πάντως τα κουφώματα μας κόστισαν 19.000ευρώ..τζάμι,παντζούρι,σίτα και φυσικά μια κουζινόπορτα και μια πόρτα εισόδου..3000 ο υδραυλικός..στο προικώο που μου έχτισε ο πατέρας μας κόστισε 3500 ο ηλεκτρολόγος πριν από 8 χρόνια..Τώρα, σε αυτό που χτίζουμε μας ήρθε ο ηλεκτρολόγος 6000ευρώ..άσε ικα, δεη εφορία,υποθηκοφυλακειο,πολεοδομία..
Εγώ από την εμπειρία μου πιστεύω ότι για να χτίσεις μέτριο σπίτι από την αρχή ,έχοντας οικόπεδο χρειάζεσαι 200.000 Ευρώ στο νερό..και μην πω ότι λίγα λέω..

marsolan
24-05-11, 00:27
Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο και το που μενει κανεις..αλλες τιμες πχ ζητανε στην Αρτα(πολυ πιο ακριβα) αλλες στο Αγρινιο αλλες στην Πατρα και παει λεγοντας.Επισης αν εστω και ενας απο την οικογενεια ειναι τεχνιτης μπορει να παρει και καλυτερες τιμες απο τους συναδελφους γυρω-γυρω..
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι στην επαρχια τα πραγματα ειναι σχετικα πιο ευκολα κι αν εχεις το οικοπεδο μπορεις να προχωρησεις αρκετα...

BlueButterfly
24-05-11, 11:57
Εμας το σπιτι ειναι σε δυσβατη περιοχη και σε χωριο και εχει υπογειο-ισογειο και 1 οροφος. Οσο αφορα το ΙΚΑ εμεις σκεφτηκαμε να κανουμε τους εσωτερικους τοιχους με γυψοσανιδα για να γλυτωσουμε ΙΚΑ...ναι και μετα αλλαξαμε πλευρο....πηγαμε στο ΙΚΑ και μας ειπαν οτι δε τους νοιαζει που ειναι επαγγελμα ΤΕΒΕ ...θα πληρωσουμε κανονικα τα ενσημα εστω σε αγνωστους. Τι να πω...

ziu_zitsu
24-05-11, 12:19
Το σπιτι ειναι σε χωριο, η περιοχη δεν ειναι δυσβατη, ειναι ενας οροφος με το μισο σπιτι υπογειο...εχουμε αρκετους γνωστους και υποχρεωσεις στον πατερα μου...πρωην υπαλληλος ΙΚΑ ειναι..σκαφτικα ας πουμε θα παρει ο ανθρωπος μονο μεροκαματο και τιποτε αλλο..ο υδραυλικος μας ειπε 3000-4000 το πολυ..ο μπογιατζης πρωτος ξαδερφος του αντρα μου (το σπιτι που μενουμε δεν μας πηρε φραγκο που το εβαωε μεσα-εξω κι εμεις τον πηραμε ρουχα 300 ευρω σαν δωρο)

Οποτε εχω μια ελπιδα να μας βγαλουν καπου αυτα τα λεφτα και να μην χρειαστει να παρουμε μεγαλο δανειο για να το τελειωσουμε...το πααααρα πολυ αλλα 70.000

culte
24-05-11, 12:37
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ!
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ..ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ 190 ΤΜ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ...

ΧΑΛΑΣΑ 220.000 ΕΥΡΩ (20.000 ΙΚΑ) ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΚΑΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ!

ziu_zitsu
24-05-11, 12:48
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ!
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ..ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ 190 ΤΜ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ...

ΧΑΛΑΣΑ 220.000 ΕΥΡΩ (20.000 ΙΚΑ) ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΚΑΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ!

τα 220.000 ειναι μαζι με επιπλα κτλ. η μονο κατασκευαστικα???
Αν ειναι αν μου φυγουν τοσα δεν θα τελειωσουμε ποτε!!!

εμεις εχουμε 80.000 απο τον μπαμπα, ενα 15.000 δικο μας και τα αλλα με δανειο..απλα δεν θελω να ξεφυγω με το δανειο...ειναι δυσκολοι καιροι για μεγαλα ανοιγματα!

culte
24-05-11, 12:50
τα 220.000 ειναι μαζι με επιπλα κτλ. η μονο κατασκευαστικα???
Αν ειναι αν μου φυγουν τοσα δεν θα τελειωσουμε ποτε!!!

εμεις εχουμε 80.000 απο τον μπαμπα, ενα 15.000 δικο μας και τα αλλα με δανειο..απλα δεν θελω να ξεφυγω με το δανειο...ειναι δυσκολοι καιροι για μεγαλα ανοιγματα!

χωρις επιπλα καλέ! αλλά με εξωτερικό χωρο γκαραζοπορτες κάγκελα κλπ.....

εγώ το φτηνότερο που υπολογιζω σε οικοδομή πια είναι 1000 ευρώ το τ.μ.

ziu_zitsu
24-05-11, 12:56
χωρις επιπλα καλέ! αλλά με εξωτερικό χωρο γκαραζοπορτες κάγκελα κλπ.....

εγώ το φτηνότερο που υπολογιζω σε οικοδομή πια είναι 1000 ευρώ το τ.μ.

και με αρκετα μαστορικα δικα μας?
π.χ. μπετα, τουβλα, σκεπη, μπογιατζης, γυψοσανιδες και εξωτερικους χωρους (γκαζον, δεντρα κτλ)???

culte
24-05-11, 12:58
και με αρκετα μαστορικα δικα μας?
π.χ. μπετα, τουβλα, σκεπη, μπογιατζης, γυψοσανιδες και εξωτερικους χωρους (γκαζον, δεντρα κτλ)???

αυτά τα ξερεις εσύ κοριτσάρα...εγώ τους πληρωσα όλους τους μαστόρους και το ΙΚΑ τους..μόνο για την άδεια δεν πλήρωσα μια!

travellingmum
24-05-11, 13:02
Ειλικρινα δεν ξερω γιατι δινουν τοσο μεγαλα ποσα οι αλλες κοπελες, χτιζω πολλα χρονια, και τελευταια ηταν το φθινοπωρο του 2010 (δεν εχουμε αρχισει ακομα φετος), δε μιλαω δηλαδη για τοοοοσο παλια με παλιες τιμες.

Οπως ειπα, εχω αλλες τιμες λογω χονδρικης, αλλα από,τι βλεπω κι εσυ με τους γνωστους σου και τους συγγενεις μπορεις να πετυχεις πολυ καλες τιμες. Και αφησα και καποιο περιθωριο δεδομενου οτι εχουν περασει καποιοι μηνες, δεν ξερω την περιοχη σου κλπ (δηλαδη αυτα που θα τα πληρωνα Ε9 το μετρο τα υπολογισα Ε10 για σενα).

Εγω λεω ξεκινα το, και δες που θα σας πανε τα 80,000. Αν καποια τιμη ξεφευγει πολυ απ'αυτα που σου ειπα, στειλε μου πμ να σου δωσω αναλυτικα τι πρεπει να κοστιζει ποσο με φπα κλπ. Δε χρησιμοποιω τα φθηνοτερα υλικα που θα βρω ή το φθηνοτερο εργατη, ειναι μικρος ο τοπος κι ετσι δε θα δουλεψεις πολυ, προσπαθω παντα να βρω την καλυτερη τιμη στα καλυτερα υλικα. Η κριση ειναι παραξενο πραγμα, αλλαοι εχουν ριξει τις τιμες κι αλλοι προσπαθουν να βγαλουν το μηνιατικο με μια πωληση. Προσεξε!

Οταν θα ερθει η ωρα για πλακακια, μην αφησεις να σε κοροιδεψουν. Τα ακριβοτερα δεν ειναι και τα καλυτερα. Εχει πλακακια απο Ε80 τμ. πχ, αν σ'αρεσουν και μπορεις παρ'τα, αλλα ειναι πεταμενα λεφτα (και αυτο το λενε κι αυτοι που τα πουλανε).

Μην ανοιχτεις ακομα με δανειο, αφου υπαρχουν 95000 με λιγο νου και προσοχη θα τελειωσετε σχεδον...

Επιφυλασσομαι για τα κυβικα μπετο που θα χρειαστειτε, εγω λεω 120, αλλα ο αντρας σου μαλλον θα ξερει καλυτερα μια που εχει και τα σχεδια

Επισης παιζει ρολο ποσο μεγαλος ειναι ο εξωτερικος χωρος και τι θελεις να κανεις. Αν δηλαδη θελεις λιμνουλα με γεφυρουλα και εξωτικα δεντρα πχ τοτε ανεβαινει το κασε ;)

ziu_zitsu
24-05-11, 13:07
αυτά τα ξερεις εσύ κοριτσάρα...εγώ τους πληρωσα όλους τους μαστόρους και το ΙΚΑ τους..μόνο για την άδεια δεν πλήρωσα μια!

πιστευω πως θα γλιτωσουμε καποια χρηματα απο αυτα...απλα δεν ξερω ποσα θα ειναι...
Κι εμεις την αδεια στην κουτρα την βγαλαμε! μονο Φ.Π.Α. πληρωσαμε και την κοπελα που υπεγραψε 500 ευρω νομιζω!
Απλα δεν ξερω τι αν περιμενω και με τρομαζει αυτο!
Γιατι και ο αντρας και πεθερος με εργολαβους δουλευουν..κι εκει φανταζομαι ξερεις πως ειναι τα πραγματα...υπαρχει τρελο κοψιμο απο παντου! τουλαχιστον στην Χαλκιδικη που ειμαστε εμεις..

ziu_zitsu
24-05-11, 13:15
Ειλικρινα δεν ξερω γιατι δινουν τοσο μεγαλα ποσα οι αλλες κοπελες, χτιζω πολλα χρονια, και τελευταια ηταν το φθινοπωρο του 2010 (δεν εχουμε αρχισει ακομα φετος), δε μιλαω δηλαδη για τοοοοσο παλια με παλιες τιμες.

Οπως ειπα, εχω αλλες τιμες λογω χονδρικης, αλλα από,τι βλεπω κι εσυ με τους γνωστους σου και τους συγγενεις μπορεις να πετυχεις πολυ καλες τιμες. Και αφησα και καποιο περιθωριο δεδομενου οτι εχουν περασει καποιοι μηνες, δεν ξερω την περιοχη σου κλπ (δηλαδη αυτα που θα τα πληρωνα Ε9 το μετρο τα υπολογισα Ε10 για σενα).

Εγω λεω ξεκινα το, και δες που θα σας πανε τα 80,000. Αν καποια τιμη ξεφευγει πολυ απ'αυτα που σου ειπα, στειλε μου πμ να σου δωσω αναλυτικα τι πρεπει να κοστιζει ποσο με φπα κλπ. Δε χρησιμοποιω τα φθηνοτερα υλικα που θα βρω ή το φθηνοτερο εργατη, ειναι μικρος ο τοπος κι ετσι δε θα δουλεψεις πολυ, προσπαθω παντα να βρω την καλυτερη τιμη στα καλυτερα υλικα. Η κριση ειναι παραξενο πραγμα, αλλαοι εχουν ριξει τις τιμες κι αλλοι προσπαθουν να βγαλουν το μηνιατικο με μια πωληση. Προσεξε!

Οταν θα ερθει η ωρα για πλακακια, μην αφησεις να σε κοροιδεψουν. Τα ακριβοτερα δεν ειναι και τα καλυτερα. Εχει πλακακια απο Ε80 τμ. πχ, αν σ'αρεσουν και μπορεις παρ'τα, αλλα ειναι πεταμενα λεφτα (και αυτο το λενε κι αυτοι που τα πουλανε).

Μην ανοιχτεις ακομα με δανειο, αφου υπαρχουν 95000 με λιγο νου και προσοχη θα τελειωσετε σχεδον...

Επιφυλασσομαι για τα κυβικα μπετο που θα χρειαστειτε, εγω λεω 120, αλλα ο αντρας σου μαλλον θα ξερει καλυτερα μια που εχει και τα σχεδια

Επισης παιζει ρολο ποσο μεγαλος ειναι ο εξωτερικος χωρος και τι θελεις να κανεις. Αν δηλαδη θελεις λιμνουλα με γεφυρουλα και εξωτικα δεντρα πχ τοτε ανεβαινει το κασε ;)

axxaxax μ αρεσε η λιμνουλα και η γεφυρουλα!
Για τα εξωτεριακ δεν ανχωνομαι...μονοι θα τα κανουμε! Γεωπονος ειμαι! κατι θα καταφερω! Το οικοπεδο ειναι μεγαλο, 900τ.μ. και σιγουρα εχει πολυ εξωτερικη δουλεια, μα αυτη θα γινει εν καιρω...

Πλακακια προς θεου δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω των 80 ευρω, 20-30 το πολυ!

Βασικα αν καταφερουμε και το κλεισουμε το σπιτι θα ειμαι ευτυχισμενη αν και το θεωρω απιθανο!
Η νυφη μου παντως που μπηκαν με ατελειες στο σπιτι της της εφυγαν μεχρι τωρα 180.000 με ενα σπιτι 240 τ.μ. με κεκλιμενη στεγη, μεζονετα και 160 τ.μ. υπογειο..

culte
24-05-11, 13:17
ΚΟΡΕΣ ΕΓΩ ΛΕΩ 1000 ΕΥΡΩ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΤΑ ΙΚΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΕΣ!!!!!!

για να συννενουμαστε δλδ...όταν έρχεται ένα πελατης δεν του λες ε φτιαξε αυτό αργοτερα ή φτιαξτο εσύ..χεχεχε :)

ziu_zitsu
24-05-11, 13:18
ΚΟΡΕΣ ΕΓΩ ΛΕΩ 1000 ΕΥΡΩ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΤΑ ΙΚΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΕΣ!!!!!!

για να συννενουμαστε δλδ...όταν έρχεται ένα πελατης δεν του λες ε φτιαξε αυτό αργοτερα ή φτιαξτο εσύ..χεχεχε :)

O.K!!! το μυνημα εληφθη!!!;););)

travellingmum
24-05-11, 13:36
......

culte
24-05-11, 13:41
ναι βρε culte, αλλα η κοπελα εδωσε καποια δεδομενα... δηλαδη αν σουρ'θει εσενα πελατης και σου πει "κανε μου εναν προυπολογισμο, δε θελω να κανω τωρα τα εξωτερικα ομως και ισως παρω απαλλαγη απ'το ΙΚΑ" ; Εμενα μου συμβαινει συχνα να ερχονται μονο για βοηθεια προϋπολογισμου και η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ εγώ δεν ασχολουμαι με οικοδομες μιλάω μονο από την εμπειρια μου που έχτισα..

και τα λεω γιατί καλύτερα να πάρει εξαρχής ένα δάνειο υψηλοτερο και να τα τελειωσει όλα παρά λιγοτερο γιατί μετά είναι δυσκολο να αποπερατωθει κάτι κατά την ταπεινη μου γνωμη...

εγώ πήρα 160.000 ευρώ είχα άλλα 30 και μου λειπαν άλλα 30..άντε να τα βρεις μετά..τα πήρα με πολύ χειρότερους ορους από άλλη τράπεζα..

travellingmum
24-05-11, 13:43
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ εγώ δεν ασχολουμαι με οικοδομες μιλάω μονο από την εμπειρια μου που έχτισα..

και τα λεω γιατί καλύτερα να πάρει εξαρχής ένα δάνειο υψηλοτερο και να τα τελειωσει όλα παρά λιγοτερο γιατί μετά είναι δυσκολο να αποπερατωθει κάτι κατά την ταπεινη μου γνωμη...

εγώ πήρα 160.000 ευρώ είχα άλλα 30 και μου λειπαν άλλα 30..άντε να τα βρεις μετά..τα πήρα με πολύ χειρότερους ορους από άλλη τράπεζα..

χαχαχαχα, πανω μου εσβησα το μυνημα γιαιτ λεω "τι νοημα εχει, κι οι δυο να βοηθησουμε θελουμε"..

danel
24-05-11, 14:27
Λοιπόν, εμείς ολοκληρώνουμε τώρα την οικοδομή και υπολογίζουμε να φτάσουμε τα 40.000 μόνο για :
-ΜΠΕΤΟΝ (υπόγειο όλο με οπλ.μπετόν, πλάκα ισογείου και κολώνες - 75τμ. έκαστο),
-ΒΟΘΡΟ και
-τα συναφή (εργατικά, ΙΚΑ, εκσκαφές, μπάζα), πληρωμή του μηχ/κού που το ανέλαβε. Δεν περιλαμβάνεται διαμόρφωση χώρου και μάντρες.

danel
24-05-11, 14:57
Λοιπόν, εμείς ολοκληρώνουμε τώρα την οικοδομή και υπολογίζουμε να φτάσουμε τα 40.000 μόνο για :
-ΜΠΕΤΟΝ (υπόγειο όλο με οπλ.μπετόν, πλάκα ισογείου και κολώνες - 75τμ. έκαστο),
-ΒΟΘΡΟ και
-τα συναφή (εργατικά, ΙΚΑ, εκσκαφές, μπάζα), πληρωμή του μηχ/κού που το ανέλαβε. Δεν περιλαμβάνεται διαμόρφωση χώρου και μάντρες.

..και συνεχίζω για τα ΤΟΥΒΛΑ ενός σπιτιού 75τμ. (2 υπνοδ. 1 μπάνιο και ενιαία κουζίνα-σαλόνι, θα κοστίσει 5.000.-
- Η ΣΚΕΠΗ υπολογίζω ότι θα πάει στα 10.000 αλλά θα είναι ξύλινη, όχι από μπετόν.

Συνολικά υπολογίζω ότι για να ολοκληρώσω μόνο το ισόγειο θέλω κάπου στα 120.000.

Σημειωτέον ότι ο καινούργιος νόμος θέλει το υπόγειο (πυλωτή) να είναι κλειστό γύρω-γύρω με μπετόν!

xenia:-)
24-05-11, 22:36
μεζονετα με υπογειο 90τμ (κλεισμενο με μπετο )μας στοιχισε 60000.προπερσι.
το πολυμπετο πηγε στο υπογειο και στην ραμπα που οδηγουσε στο υπογειο....

noni
25-05-11, 09:58
ρε παιδιά που δίνουν κουφώματα και πόρτες ασφαλείας για ολόκληρο σπίτι με 3.000? γιατί εμείς πληρώσαμε 10.000 ... μας πιάσανε κότσους!!!

BlueButterfly
25-05-11, 13:27
ναι και εμενα μου φαινονται πολυ φθηνα. Εμεις απο ενα προχειρο ψαξιμο που καναμε βγαλαμε πανω απο 10000ε. Για να παρεις μια ιδεα αν θες να βαλεις καλα κουφωματα δες εδω http://www.ktisis.gr/html/oeiieaoueiaio.html

korina1974
25-05-11, 14:07
ρε παιδιά που δίνουν κουφώματα και πόρτες ασφαλείας για ολόκληρο σπίτι με 3.000? γιατί εμείς πληρώσαμε 10.000 ... μας πιάσανε κότσους!!!

Συμφωνώ. Και σε εμάς τόσα πήγαν. Δέκα χιλιάρικα και λευκά απλά κουφώματα με ρολό.

ziu_zitsu
25-05-11, 17:28
Η νυφη μου εδωσε 14.000 ευρω για κουφωματα για σπιτι 240 τ.μ. καφε, με ρολα και στο σαλονι που ειναι τζαμαριες τα ρολα ηλεκτρικα..τα κουφωματα νομιζω ειναι 24!!!

kappaduo
25-05-11, 17:48
..και συνεχίζω για τα ΤΟΥΒΛΑ ενός σπιτιού 75τμ. (2 υπνοδ. 1 μπάνιο και ενιαία κουζίνα-σαλόνι, θα κοστίσει 5.000.-
- Η ΣΚΕΠΗ υπολογίζω ότι θα πάει στα 10.000 αλλά θα είναι ξύλινη, όχι από μπετόν.

Συνολικά υπολογίζω ότι για να ολοκληρώσω μόνο το ισόγειο θέλω κάπου στα 120.000.

Σημειωτέον ότι ο καινούργιος νόμος θέλει το υπόγειο (πυλωτή) να είναι κλειστό γύρω-γύρω με μπετόν!

οι τιμες στην Αθηνα ειναι αλλες... εμεις εδω βλεπεις ειμαστε πιο πλουσιοι απο τη Βορειο Ελλαδα!! (:evil::evil:)
5000 εννοεις μαζι και τα τουβλα? ή μονο η δουλεια?

travellingmum
25-05-11, 17:50
ειπα Ε3000 για εσωτερικες πορτες και εξωπορτα ΚΑΙ αλλα τοσα για παραθυρα και μπαλκονοπορτες... Ισως να παιρνω καλυτερες τιμες, αλλα οχι και Ε10000 για ενα σπιτι!!!! (εκτος κι αν ειναι 240τμ με ηλεκτρικα ρολα κλπ, εκει παμε σε αλλη κατηγορια...)

travellingmum
25-05-11, 17:51
οι τιμες στην Αθηνα ειναι αλλες... εμεις εδω βλεπεις ειμαστε πιο πλουσιοι απο τη Βορειο Ελλαδα!! (:evil::evil:)
5000 εννοεις μαζι και τα τουβλα? ή μονο η δουλεια?

5000 εγω θα εδινα για τουβλα ΚΑΙ δουλεια... ισως 6...

kappaduo
25-05-11, 17:57
5000 εγω θα εδινα για τουβλα ΚΑΙ δουλεια... ισως 6...

Προσυπογραφω! για αυτο και τη ρωτησα την κοπελα εξαλλου...για 75 τμ μονο η δουλεια τοσο, τη σημερον ημερα δε λεει
Συμφωνω και με τον πιο πανω προϋπολογισμο σου για το σπιτι της ziu-zitsu. Aντε με μια αποκλιση της ταξης του 15% max, γιατι ε, ολο και κατι καλυτερο θα θελει η κοπελα για το σπιτι της σε σχεση με καποιον επαγγελματια που προσεγγιζει αλλιως το κτισιμο και εχει και ακρες για καλυτερες τιμες λογω ποσοτητας.

danel
25-05-11, 21:27
Προσυπογραφω! για αυτο και τη ρωτησα την κοπελα εξαλλου...για 75 τμ μονο η δουλεια τοσο, τη σημερον ημερα δε λεει
Συμφωνω και με τον πιο πανω προϋπολογισμο σου για το σπιτι της ziu-zitsu. Aντε με μια αποκλιση της ταξης του 15% max, γιατι ε, ολο και κατι καλυτερο θα θελει η κοπελα για το σπιτι της σε σχεση με καποιον επαγγελματια που προσεγγιζει αλλιως το κτισιμο και εχει και ακρες για καλυτερες τιμες λογω ποσοτητας.

Ναι, τούβλα & εργασία 5000Ε.

danel
25-05-11, 21:28
Μήπως έχετε υπόψη σας τα κουφώματα με τις περσίδες που βρίσκονται εσωτερικά στα τζάμι;
Αξίζουν ή έχουν κάποιο πρόβλημα;

tzini
25-05-11, 23:48

ζιου ζιτσου (ασχετο εκανα παλια, πολυ ξυλο ομως ο απο πανω μου)

εκανα κουοτ σε αυτα τα ποστς για να σου επιστησω την προσοχη σε αναποδιες για να μην πληρωνεις κερατιατικα.
ακου τι παθαμε εμεις. οι γονεις μου εριξαν μπετα για την πολυκατοικια που μενουμε τον 06/1982. ο φαδερ οικοδομος (χτισιματα, κεραμιδια, πετρινες επενδυσεις). λογω του οτι ηταν μονοκατοικια σηκωθηκε με τη μορφη σαντουιτς η ανω κατασκευη. εκανε μια τοτε μια υπευθηνη δηλωση οτι θα εργαστει κ μπλα μπλα κ απαλλαγη ικα συκα ενσημα.
το 2004 ξεκινησε να τουβλιαζει το ισογειο που μενω τωρα εγω.
πηγε η μανα μου στην πολεοδομια, εγινε μια ασυνενοησια (ειναι κ η μανα μου αλλα νταλλα τση παρασκευης το γαλα) κ καταλαβε οτι δεν επρεπε να κανει κατι αλλο. ελα μου ντε που της ερχετε επισκεψη η πολεοδομια κ βρισκει τον πατερα μου απων κ γινετε το πανηγυρι! προστιμα επι προστιμων για ενσημα, κ επι τις 100% πανω στην τελικη γιατι αντι για 05/04 που της ειπε, πηγε ο φαδερ 04/05.( κατι ηταν τοτε αν θυμαμαι καλα +25% για καθε μερα κ +50% για καθε μηνα καθυστεσης?, στο μη σε μπερδευω.)

με αυτο θελω να σου πω, να εχεις κ πληρη ενημερωση κ update για τους νομους, αφου θα δουλεψουν δικοι σας ανθρωποι. κ φροντισε να εχεις ολα τα τιμολογια κ τις καταστασεις του ικα κ να τα δηλωνεις καθε χρονο στη δηλωση σου. γιατι κ σε αυτο η μανα μου εκανε βλακεια κ πληρωσε τα μαλλιοκεφαλα της κ για συμπληρωματικες δηλωσεις κ για αποκρυψη εισοδηματων (ναι ειναι κουφο!) το 2007 που πηγε να παρει αδεια απο την δεη (γιατι τοτε μπηκα στο σπιτι)
βασανα το χτισιμο!
καλη αρχη οπως κ να εχει!

genuine
26-05-11, 00:05
ειπα Ε3000 για εσωτερικες πορτες και εξωπορτα ΚΑΙ αλλα τοσα για παραθυρα και μπαλκονοπορτες... Ισως να παιρνω καλυτερες τιμες, αλλα οχι και Ε10000 για ενα σπιτι!!!! (εκτος κι αν ειναι 240τμ με ηλεκτρικα ρολα κλπ, εκει παμε σε αλλη κατηγορια...)

Εμάς τα εξωτερικά κουφώματα,λόγω νομοθεσίας, έπρεπε να είναι ξύλινα..όταν κοιτούσαμε ήταν τα πιο ακριβά από όλα αλλά δεν είχαμε επιλογή..είναι αυτά,που είναι ξύλινα αλλά έχουν όλους τους μηχανισμούς των αλουμινενιων..πήγαν λοιπόν 19.000ευρώ..και ψάξαμε παντού..οι διαφορές ήταν μικρές..η πιο φτηνή προσφορά ήταν 17500ευρώ αλλά ήταν χωρίς σίτες.. στην τιμή περιλαμβάνεται μια κουζινόπορτα και 1 πόρτα εισόδου.Εσωτερικές πόρτες βάζουμε τώρα και είναι ημιμασίφ και κοστίζει 420ευρώ η μια..λαμινειτ,mdf κτλ δεν επιβιώνουν στο νησί λόγω υγρασιας.. έχουμε 7 εσωτερικές πόρτες επομένως πάει γύρω στα 3000.Επομένως συνολικά τα κουφώματα μέσα έξω μας κόστισαν 22000 ευρώ.Το σπίτι είναι 150τετραγωνικά. 10000ακριβώς κόστισαν στον πατέρα μου τα αλουμινένια κουφώματα που έβαλε στο προικώο μου..πραγματικά κάτω από 10000 δεν έχω ακούσει ποτέ...3000 για όλα τα εξωτερικά κουφώματα? μαζί με τοποθέτηση φπα και τα σχετικά?μπορείς να αναφέρεις κατασκευαστή? δεν ξέρω αν επιτρέπεται στο φορουμ αλλά είναι τρελλή η διαφορά στην τιμή και θα ήθελα να ξέρω για να το έχουμε υπόψιν μας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

miamama
26-05-11, 00:37
τα κορίτσια καλά τα λένε...
θέλει πολύ καλό προγραμματισμό...θέλει ψάξιμο πολύ για τους μαστόρους και τα υλικά...
παίζουν μεγάλες διαφορές στις τιμές πχ στα κουφώματα,ανάλογα τη μάρκα...
το οικόπεδο αν θέλει διαμόρφωση είναι αρκετά χρήματα...
πρέπει να βάλεις και τι θα χρειαστεί να πληρώσεις στη ΔΕΗ...
ψάξτο καλά,οργανώσου,κάνε πλάνο εργασιών...
γιατί στη πορεία μια οικοδομή σου βγάζει συνέχεια πράγματα που δεν τα έχεις υπολογίσει...
τώρα για τα μπετά,ανάλογα τα σπίτι...πχ αν φτιάξεις πέτρινο,θες λίγα...αν φτιάξεις σε επικλινές έδαφος με υπόγεια κλπ θα στοιχίσει ακριβά.
για προκατασκευασμένο το έχεις ψάξει?
πάντως το ποσό που έχεις πρέπει να σου φτάσει να χτίσεις το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού.

Active Member
26-05-11, 02:05
Σου προτινω παντως οτι απο τον προϋπολογισμο που θα βγαλεις να υπολογισεις και ενα 10%-12% σε απροβλεπτες εργασιες.

Επιμενω στην αρχικη μου εκτιμηση για την κατασκευη στα 150,000 ευρω, παντως. Αντε να πω 140,000 επειδη θα ριξουν δουλεια ο αντρας της κοπελας και ο πεθερος. Με τιποτα παρακατω! Συν την αδεια φυσικα κανα 10,000....

Travellingmum ο προϋπολογισμος που βγαζεις μου φαινεται πολυ πολυ λιγος. (ειδικα η τιμη που λες για τα αλουμινια, δε παιζει. Μαλλον εχεις κανει καποιο λαθος :p. Εμενα μονο το ρολο του σαλονιου μου κοστισε 2500 με σιτα, ETEM δε θυμαμαι ακριβως τη σειρα... Δε ξερω ποσο ανοιγματα θα εχει το σπιτι της κοπελας, αλλα 10,000 μου φαινονται μια κανονικη ως "χαμηλη" τιμη για ενα σπιτι 135 τμ)

οσον αφορα τη κριση, δυστυχως εχει χτυπησει μονο τα μεροκαματα. Ο σιδηρος εχει παει στο 1 ευρω και συνεχως ανεβαινει, το μπετο στο θεο -αναλογα τη ποιοτητα και τη περιοχη βεβαια, τα ενσημα συνεχως ανεβαινουν. Μονο τα μεροκαματα εχουν πεσει.

mmmmmmm
26-05-11, 08:28
Σου προτινω παντως οτι απο τον προϋπολογισμο που θα βγαλεις να υπολογισεις και ενα 10%-12% σε απροβλεπτες εργασιες.

Και λίγα λες.

Μπορείς να κάνεις και οικονομία στα υλικά. Δεν εννοώ να πάρεις φτηνή ποιότητα αλλά π.χ.

1.Τα άσπρα κουφώματα (και μάλιστα το ρολό) είναι πολύ πιο φτηνά και εξίσου όμορφα.

2.Πλακάκια υπάρχουν αμέτρητα σχέδια σε στοκ. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι που είναι τώρα στη μόδα αφού δεν πρόκειται να το αλλάξεις. Καλύτερα κάτι κλασικό για πάντα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο στολισμένο πλακάκι της ίδιας σειράς αντί για μπορντούρα που είναι πανάκριβη.

3.Μπανιέρα μπορείς να πάρεις από συνθετικό κι όχι το παλιό υλικό (πορσελάνη νομίζω) που ήταν πανάκριβο. Δεν χρειάζεται να έχει υδρομασάζ. Έτσι κι αλλιώς με τους ρυθμούς που ζούμε ένα ντους κάνουμε στα γρήγορα.

4.Στην κουζίνα μη βάλεις μηχανισμούς που είναι πανάκριβοι. Η τροφιμαποθήκη μου προέβλεπε μηχανισμό και τελικά αποφάσισα να μη βάλω κι έμεινε έτσι τεράστιος χώρος που χωράει τα πάντα. Για τα γωνιακά ντουλάπια πήρα πλαστικό μηχανισμό που κόστιζε 4 φορές κάτω.

5. Ηλεκτρικές συσκευές πάρε Πίτσος. Πίστεψέ με χρυσοπλήρωσα ψυγείο Miele και κάθε 3 χρόνια αλλάζουμε την αντίσταση 120 ευρώ + 50 ευρώ τα εργατικά.

tzini
26-05-11, 09:40
εγω απο την εμπειρια μου σου λεω να κανεις καλη επενδυση σε καλα-ακριβα υλικα κατασκευης, σιδηρο, μονωση στους εξωτερικους τοιχους, κουφωματα (κ μενα λιγα μου ακουνται τα κοστολογια της τραβελ), σωληνες, πλακακια, παρκε, κ μετα ολα τα αλλα δευτερευοντα.
κ οπωσδηποτε μελετη για το υπεδαφος. δεν ξερεις τι νερο τραβαει κ ειναι απο κατω σου. κ αφου ειναι κ ισογειο (ενα μερος), δες το. απο οπου θες μπορει να σου γβαλει υγρασια!
(δεν ξερω βεβαια τι επιλογες εχεις να βρεις λυση αν σου τυχει κατι τετοιο.)

miamama
26-05-11, 10:50
και καλή μόνωση μην ξεχνάτε...
(συμπληρώνω όταν θυμάμαι κάτι)
γι'αυτό λέω ότι θέλει μεγάλη έρευνα αγοράς!!όλα γίνονται,με καλό ψάξιμο!!

geopetra
31-03-14, 20:08
Εγώ τα άλλαξα πριν 1 χρόνο στο πατρικό μου και κόστισαν 12.000€