PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής

Σελίδες : 1 [2]

bobonela
29-11-12, 13:13
Γειά σας, πριν μερικές μέρες επισκέφθηκα έναν ομοιοπαθητικό γιατρό και μου συνέστησε να πάρω Lycopodium.
Είμαι στην προσπάθεια για μια δεύτερη εγκυμοσύνη (έκανα προχθές σπερ/ση) και έχω ήδη αρχίσει κορτιζόνη, αντιπηκτικές κλπ κλπ
Για όλα αυτά φυσικά και τον ενημέρωσα.
Παρά το γεγονός ότι μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να παίρνω το φάρμακο και να μείνω έγκυος, εγώ φοβάμαι, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει ο οργανισμός μου, μην έχω κάποια αντίδραση που να εμποδίζει εγκυμοσύνη, μην αντιδράσει ο οργανισμός αρνητικά στο φάρμακο, θα πιάσει αφού παίρνω κορτιζόνη;;; κλπ κλπ κλπ.......δεν ξέρω.......... Χίλια δυό σκέφτομαι.........
Εσείς που κάνετε καιρό ομοιοπαθητική και είστε γνώστες του πεδίου αυτού έχετε να μου προτείνετε κάτι;;; Τι θα κάνατε στη θέση μου;;; Θα ξεκινάγατε;;; Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε ομοιοπαθητική με το συγκεκριμένο φάρμακο ή με άλλο στην εγκυμοσύνη;;;
Φοβάμαι να την αρχίσω τώρα πάνω που είμαι στην προσπάθεια............ αλλιώς δεν θα με πείραζε

Τώρα που παίρνεις κορτιζόνη δεν θα έχεις σαφή εικόνα του αν σε βοήθησε και πόσο η ομοιο. Οταν τελειώσεις με τις κορτιζόνες ξεκίνα τη. Δεν ενοχλεί η ομοιο την εγκυμοσύνη από ότι λένε.

yogini
29-11-12, 13:42
VISSINA μου να ξεκινήσεις όπως σου είπε ο ομοιαπαθητικός και μην σε νοιάζει, κακό δεν θα πάθεις σε καμία περίπτωση.

mesastoura
29-11-12, 16:05
Συμφωνώ με yogini.
Το ομοιοπαθητικό να έχει αρνητική επίδραση αποκλείεται.
Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία.
Όπως και να είναι πρέπει να είσαι σε επικοινωνία με τον ομοιοπαθητικό ώστε να του λες τι φάρμακα παίρνεις και να τροποποιεί και εκείνος ανάλογα ότι σου δίνει (δυναμοποιηση)

VISSINA
30-11-12, 12:07
Συμφωνώ με yogini.
Το ομοιοπαθητικό να έχει αρνητική επίδραση αποκλείεται.
Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία.
Όπως και να είναι πρέπει να είσαι σε επικοινωνία με τον ομοιοπαθητικό ώστε να του λες τι φάρμακα παίρνεις και να τροποποιεί και εκείνος ανάλογα ότι σου δίνει (δυναμοποιηση)

Καλημέρα και πάλι.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την θεραπεία, πήγα και το πήρα το ομοιοπαθητικό φάρμακο σήμερα και θα ξεκινήσω από αύριο και ο Θεός βοηθός!!! ......
mesastoura τι εννοείς όταν λες: "Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία";;;; Δεν κατάλαβα, την ομοιοπαθητική δεν θα συνέχιζες για 2ο μήνα - και γιατί - ή την θεραπεία με κορτιζόνη κλπ κλπ;;;
Τα φάρμακα που μου λέει ο γυναικολόγος θα τα παίρνω, δεν υπάρχει περίπτωση να τον παρακούσω γιατί έχω ήδη πικρή εμπειρία 2 αποβολών, οπότε φυσάω και το γιαούρτι που λένε.
Αυτό το έχω πει στον ομοιοπαθητικό και τον έχω ενημερώσει και τι φάρμακα παίρνω και ότι θα τα παίρνω σίγουρα.
Απλά μου είπε την κορτιζόνη να την παίρνω όσο λιγότερο χρόνο γίνεται.
Τι να πω, τον ενημέρωσα πλήρως για το τι συμβαίνει, μου είπε ότι πουθενά δεν επηρεάζει η ομοιοπαθητική, είτε στη σύλληψη, είτε στη μετέπειτα πορεία της εγκυμοσύνης, το μόνο που μένει είναι να τον εμπιστευτώ........

VISSINA
30-11-12, 13:36
Και μια άλλη ερώτηση, κάπου διάβασα ότι κατά την εγκυμοσύνη επιτρέπονται τα ομοιοπαθητικά φάρμακα απλά πρέπει να είναι συγκεκριμένης δυναμοποίησης, κάτι τέτοιο.....
Τι θα πει αυτό βρε παιδιά;;;
Εμένα μου έδωσε για την 1η μέρα, μια κάψουλα 10Μ, το πρωί νηστική και μετά μια κάψουλα 1Μ το μεσημέρι
Και από την επομένη κάψουλα 6χ, μια κάθε μέρα
Τι σημαίνουν όλα αυτά;;; Είναι η δυναμοποίηση που λένε;; Είναι δυνατά ή ελαφριά;;;
Sorry για την παντελή ασχετοσύνη μου............που θα πάει θα τα μάθω..........

VISSINA
30-11-12, 14:19
Βρε παιδιά κοιτάχτε τι βρήκα:
http://www.anniesremedy.com/herb_detail305.php
λέει να μην χρησιμοποιείται στην εγκυμοσύνη???????????????????????????
ουφφφφφφφφφ

miriki
30-11-12, 14:40
To βότανο να μη χρησιμοποιείται όχι το ομοιοπαθητικό σκεύασμα. Πάρε τον ομοιοπαθητικό σου τώρα και ρώτα τον όοοοοοολα αυτά που σε απασχολούν. Χωρίς ντροπή καμία. Η

έντιτ Η ποσότητα που εμπεριέχεται στο καψουλάκι είναι απειροελάχιστη (ο απελεύθερος και η μαριαλ θα σου έλεγαν ανύπαρκτη). Μίλα με γιατρό.

mesastoura
30-11-12, 14:52
......
mesastoura τι εννοείς όταν λες: "Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία";;;; Δεν κατάλαβα, την ομοιοπαθητική δεν θα συνέχιζες για 2ο μήνα - και γιατί - ή την θεραπεία με κορτιζόνη κλπ κλπ;;;
Για την ομοιοπαθητική εννοώ. Αν δηλαδή ο λόγος που ξεκίνησες υφίσταται πλέον, μετά από ένα μήνα, σε υποφερτό βαθμό μπορείς να σταματήσεις.

Απλά μου είπε την κορτιζόνη να την παίρνω όσο λιγότερο χρόνο γίνεται.
Τι να πω, τον ενημέρωσα πλήρως για το τι συμβαίνει, μου είπε ότι πουθενά δεν επηρεάζει η ομοιοπαθητική, είτε στη σύλληψη, είτε στη μετέπειτα πορεία της εγκυμοσύνης, το μόνο που μένει είναι να τον εμπιστευτώ........
Έτσι όπως τα λέει είναι και αυτό που γράφει εδώ (http://www.holisticlife.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=224:hl-52-ex-01&catid=62:holistic-life-issue-52)δημιουργεί παρεξήγηση.
Ο τρόπος δράσης των ομοιοπαθητικών είναι ενεργειακός, οπότε δεν υπάρχει αλληλεπίδραση με τα χημικά. Αυτά που συμβαίνει είναι πως τα χημικά μειώνουν την δράση των ομοιοπαθητικών οπότε, όπως έγραψα και νωρίτερα, αν κρίνει ο γιατρός μπορεί να γίνει τροποποίησή της δοσολογίας τους.

VISSINA
30-11-12, 15:19
To βότανο να μη χρησιμοποιείται όχι το ομοιοπαθητικό σκεύασμα. Πάρε τον ομοιοπαθητικό σου τώρα και ρώτα τον όοοοοοολα αυτά που σε απασχολούν. Χωρίς ντροπή καμία. Η

έντιτ Η ποσότητα που εμπεριέχεται στο καψουλάκι είναι απειροελάχιστη (ο απελεύθερος και η μαριαλ θα σου έλεγαν ανύπαρκτη). Μίλα με γιατρό.

Ευχαριστώ, ναι μάλλον για το φυτό πρόκειται..σωστά.....δεν το σκέφτηκα!!
Τον πήρα τον χριστιανό ρεζίλι έχω γίνει, ντρέπομαι να τον ξαναπάρω, όλο το ίδιο τον ρωτάω, αν επηρεάζεται η σύλληψη ή η εγκυμοσύνη κλπ κλπ και μου λέει όχι και πάλι όχι.
Τι άλλο να του πω, θα με βρίσει στο τέλος:oops::oops:

Για την ομοιοπαθητική εννοώ. Αν δηλαδή ο λόγος που ξεκίνησες υφίσταται πλέον, μετά από ένα μήνα, σε υποφερτό βαθμό μπορείς να σταματήσεις.

Αν δεν βλάπτει την εγκυμοσύνη γιατί να την σταματήσω, μήπως για καθαρά ψυχολογικούς λόγους;;; Δηλαδή για να μην φοβάμαι ότι θα βλάψω την εγκυμοσύνη μου;;
Αλλιώς γιατί;; Αν με οφελήσει και αν δεν βλάπτει την εγκυμοσύνη γιατί να την σταματήσω;;:confused::confused:

Έτσι όπως τα λέει είναι και αυτό που γράφει εδώ (http://www.holisticlife.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=224:hl-52-ex-01&catid=62:holistic-life-issue-52)δημιουργεί παρεξήγηση.
Ο τρόπος δράσης των ομοιοπαθητικών είναι ενεργειακός, οπότε δεν υπάρχει αλληλεπίδραση με τα χημικά. Αυτά που συμβαίνει είναι πως τα χημικά μειώνουν την δράση των ομοιοπαθητικών οπότε, όπως έγραψα και νωρίτερα, αν κρίνει ο γιατρός μπορεί να γίνει τροποποίησή της δοσολογίας τους.

Ναι θα τον ενημερώνω, αυτό εννοείται, το γνωρίζω!!
Αρχίζω λοιπόν αύριο και ο Θεός βοηθός!!!!

Κάθε άλλη πληροφορία ή βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

marsolan
03-12-12, 19:22
Βρε φιλες και φιλοι,
σημερα μιλησα με τον ομοιοπαθητικο μας και μου ειπε να δωσω ενα καψουλακι στην μικρη για ενα κρυωμα που εχει...προλαβε ο πατερας της ομως και της εδωσε μια τσιχλα με γευση μεντα...
Τι κανω τωρα??Περιμενω μεχρι αυριο ή μπορω να της το δωσω αμεσα το καψουλακι της?

mesastoura
03-12-12, 20:34
αν είναι υποφερτά τα συμπτώματα καλύτερα αύριο το πρωί.

sweet_february
05-12-12, 13:50
Καλησπερα και παλι!
Καταρχην να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στη fairy's mommy και στον mesastoura για την απαντηση που μου εδωσαν τοτε που ειχα ρωτησει σχετικα με τον αντρα μου. Ενα επισης μεγαλο συγγνωμη που δεν ανταπαντησα η γαϊδουρα. Δυστυχως ο αντρας μου νοσηλευτηκε στο Συγγρου και η ομοιοπαθητικη για εκεινον αποτελει παρελθον. :-( Ημουν τελειως lost εκεινες τις μερες και γι' αυτο δεν απαντησα.

Η κορη μου συνεχιζει κανονικοτατα την ομοιοπαθητικη της και ειμαι παααααρα πολυ χαρουμενη γιατι τα πηγαινει περιφημα.
Την Πεμπτη το μεσημερακι ξεκινησε ενα ξερο βηχαλακι (μια φορα τωρα κι αλλη μια φορα σε κανα 3ωρο -μιλαμε για τελειως στα κουτουρου-). Την πηγα στον παιδιατρο και μας εγραψε κατευθειαν αντιβιωση ισχυριζομενος πως εχουμε "λαιμα" :roll: χωρις ωστοσο να διευκρινιζει παραπανω. Μιλησα με την ομοιοπαθητικο και την πηγα απο εκει. Το παιδι δεν ειχε ουτε ερεθισμενο λαιμο, ουτε αυτια, ουτε ακροαστικα, ουτε μυξες/μπουκωμα ουτε ΚΑΤΙ τελος παντων, μια αρρωστια βρε αδερφε που να δικαιολογει την αντιβιωση. Οποτε δεν εδωσα αντιβιωση ουτε καποιο ομοιοπαθητικο σκευασμα. Την Κυριακη το βραδυ ο βηχας εγινε πιο παραγωγικος. Δε βηχει εντονα (σε σημειο να μην μπορει να φαει/κοιμηθει κλπ) αλλα ακουγεται σαν να εχει φλεμμα. Ειπα να κανω την κινηση να παρω παιδιατρο, αλλα τηλεφωνικως μου συστησε μασκα αερολιν και μια φορα το βραδυ flixotide. Η ομοιοπαθητικος μας απο την αλλη μου ειπε μπολικο φυσιολογικο ορο στη μυτη και το σιροπακι prospan πριν κοιμηθει. Αν δω να χειροτερευουν τα πραγματα, να δωσω μια calcarea carbonica 200CH (ειναι το ιδιοσυγκρασιακο της μικρης) για 2 μερες και να ξαναεπικοινωνησω μαζι της.
Το παιδι ειναι ευδιαθετο, τρωει κανονικα, ΔΕΝ εχει πυρετο (ουτε καν δεκατα), παρακολουθει κανονικα το σταθμο και τις δραστηριοτητες της και απλως ο βηχας της εχει γινει υγρος (δεν κανει κρισεις παροξυσμου, απλως βηχει στο 24ωρο γυρω στις 7 φορες και ακουγεται να εχει φλεγμα απο μεσα). Οποτε θα κανω αυτο που ειπε η ομοιοπαθητικος μας. Ξεκιναω σημερα το βραδυ με το prospan και θα δω μετα απο 2 24ωρα αν θα της δωσω την καψουλα.

Ηθελα να ρωτησω εσας, ποσο καιρο κανει να φυγει αυτος ο υγρος βηχας που περιγραφω; (Σε οσους εχει τυχει αναφερομαι, δεν ζηταω να γινετε φακιρηδες και να κανετε διαγνωση σε εμας :lol:) Να δωσω prospan ή να περιμενω να φτασει στο απροχωρητο και να ξεκινησω τοτε; Τι γνωμη εχετε;
Ευχαριστω εκ των προτερων και υποσχομαι να ανταπαντησω αυτη τη φορα! :-)

BOBOLINOS
05-12-12, 23:30
........
Ξεκιναω σημερα το βραδυ με το prospan και θα δω μετα απο 2 24ωρα αν θα της δωσω την καψουλα.

Ηθελα να ρωτησω εσας, ποσο καιρο κανει να φυγει αυτος ο υγρος βηχας που περιγραφω; (Σε οσους εχει τυχει αναφερομαι, δεν ζηταω να γινετε φακιρηδες και να κανετε διαγνωση σε εμας :lol:) Να δωσω prospan ή να περιμενω να φτασει στο απροχωρητο και να ξεκινησω τοτε; Τι γνωμη εχετε;
Ευχαριστω εκ των προτερων και υποσχομαι να ανταπαντησω αυτη τη φορα! :-)
Καλό είναι να δώσεις την καψούλα από τώρα ώστε να μην επιδεινωθούν τα πράγματα παραπάνω(για τον βήχα εννοώ),τώρα για το prospan απ'ότι θυμάμαι δεν το δίνουμε αν ο βήχας είναι παραγωγικός δλδ παράγει φλέμμα.
Τέτοιο βήχα έχουμε και εμείς ,πήγα τον μικρό στον παιδίατρο εχθές και μου τον ονόμασε ως "βρογχόσπασμο".Ξεκίνησε με συριγμό το Σάββατο ο οποίος μετά από μία αγωγή έφυγε ,(ακούγεται μόνο με το στηθοσκόπιο πλέον ) η αγωγή του παιδιάτρου που μου έδωσε είναι μάσκα για 10 μέρες flixotide & aerolin αλλά εγώ συνεχίζω τα ομοιο και θα είμαι σε συνεχή επικοινωνία με την ομοιο...
περαστικά σας

sweet_february
06-12-12, 15:44
Σε ευχαριστω για την απαντηση BOBOLINOS! :-)

Η αληθεια ειναι πως εμας μας ειχε συστησει το prospan για υγρο βηχα και το σιροπακι του Κορρε με θυμαρι, γλυκανισο και μελι για ξηρο βηχα. Επισης για ξηρο βηχα μας ειχε πει και το sootha της powerhealth. Για υγρο βηχα που συνοδευεται με πονολαιμο μας ειχε συστησε ενα αλλο σιροπι με βαση την προπολη. Εγω σπιτι τη δεδομενη στιγμη εχω μονο το prospan και ετσι μου ειπε να δωσω απο αυτο εφοσον ειναι παραγωγικος πλεον ο βηχας.
Δεν εχω δωσει τιποτα η αληθεια ειναι, περιμενω να δω πως θα εξελιχθει. Ριχνουμε ορο στη μυτουλα (αν και δεν βγαζει κατι η αληθεια ειναι) και το βραδυ θα της δωσω την καψουλα της.

Και παλι ευχαριστω για την απαντηση! Περαστικα και σε εσας!! :D

miriki
06-12-12, 22:10
Κι εμείς είχαμε βήχα παραγωγικότατο. Απομεινάρι τριών ιώσεων στο καπάκι. Και μετά μας έδωσε το ιδιοσυγκρασιακό του 10Μ. Όταν μου το είπε κουφάθηκα τελείως, μου φάνηκε πολύ δυνατό. (καλά το έχω καταλάβει; ). Αυτό έγινε 7 Νοεμβρίου. Από τις 8 δεν ξανακούσαμε βήχα.

Πέρσι περάσαμε όοοοοοολο το χειμώνα βήχοντας.... Τι να πω ελπίζω να κρατήσει....

sweet_february
06-12-12, 23:23
Ναι κι εγω νομιζω το 10Μ ειναι πολυ δυνατο miriki. Το μεγαλυτερο που εχουμε παρει εμεις ειναι 1Μ. Ευχομαι να εδρασε και να ξενοιασετε απο βηχες! :-)

Εγω δεν της εδωσα τιποτα ακομα τελικα. Θεωρω πως εφοσον ο βηχας της δεν ειναι παροξυσμικος και μαλιστα σημερα δεν εβηξε παρα μονο 4 φορες, δεν εχω λογο να της τον κοψω. Αν δω να χειροτερευει θα ξαναμιλησω στην ομοιοπαθητικο μας.

Παντως ρε παιδια... Ποσο χαιρομαι που ξεκινησαμε χειμωνα ΧΩΡΙΣ φαρμακα... Περυσι τα πηραμε με το φαρασι.. Ευχομαι φετος να δουμε ασπρη μερα!

ΜΑΡΙΑΛ
13-12-12, 00:52
προσπαθώ να βρω λογική και σκευτομαι...
γονείς που δίνουν εισπνεόμενη κορτιζόνη, σολντεσανίλ, αντιβίωση για πράσινη μύξα, αντιβηχηκά σιρόπια φουλ στο κάθε γκουχ και γενικά ότι κυκοφορεί, τον ένα χρόνο είτε με συμβουλή παιδιάτρου είτε και από μόνοι τους προσπαθώντας να καλύψουν τον δικό τους φόβο και ανησυχία για το παδί τους, τον άλλο χρόνο πάνε σε έναν ομοιοπαθητικό που τους δίνει ζάχαρη (άρα καλύπτουν το άγχος του να δώσουν "κάτι" στο παιδί) και λένε ότι επιτέλους το παιδί δεν παίρνει φάρμακα......
αντί να πάνε σε έναν γιατρό της προκοπής που δίνει τα φάρμακα με ενδείξεις και όχι σαν ψυχολογική υποστήρηξη του γονέα....

βρε κορίτσια ακούστε τα εξείς:
κάθε φορά που το παιδί αρρωσταίνει κατα πάσα πιθανότητα έχει ίωση και θα περάσει από μόνη της μόλις κάνει το κύκλο της (αν δώσετε αντιβίωση σε ίωση τίποτα δεν κάνετε)
κάθε φορά που το παιδί παθαίνει λαρυγγίτιδα συνήθως ο λαιμός ανήγει με κρύους ατμούς ,το σολντεσανίλ χρειάζεται όταν το παιδί δεν μπορεί να αναπνεύσει και δεν βελτιώνεται με τους ατμούς
οι ωτίτιδες συνήθως περνάνε μόνες τους (δώστε όμως ντεπόν για τον πόνο γιατί ειναι ανυπόφορος όσο κρατά
τα αντιβηχηκά σιρόπια έχουν σχεδόν καταργηθεί
αντιδιαροικά ενοείται ότι δεν δίνουμε ποτέ σε παιδία

βρείτε ένα σωστό κανονικό γιατρό και θα δείτε ότι θα γλιτώσετε και το παιδί σας από την φαρμακοεξάρτηση και την πολυφαρμακεία και την τσέπη σας από την ομοιοπαθητική....

mesastoura
13-12-12, 11:00
Μαριάλ, πολύ καλή η τοποθέτησή σου και δεν διαφωνώ σε κάτι.
Το δύσκολο είναι να βρεις τέτοιο γιατρό που περιγράφεις.
Επίσης, εγώ πριν 12 χρόνια με αλλεργική ρινίτιδα είδα σταδιακά λύση στο πρόβλημα μου με ομοιοπαθητική και στην συνέχεια απέφυγα κάποιες αντιβιώσεις που οι συμβατικοί γιατροί μου είχαν ήδη γράψει (2 αμυγδαλίτιδα)
Για την αλλεργική ρινίτιδα είχα κάνει το λάθος - με τα τότε μυαλά - να κάνω διάφραγμα. Άσχετο όπως είπε άλλος συμβατικός ΩΡΛ (πρώτα είπε αντιμετωπίζουμε την αλλεργία και μετά, αν χρειάζεται).

Με μια γραμμή: Αν υπήρχαν περισσότεροι σωστοί παιδίατροι σίγουρα οι ομοιοπαθητικοί θα είχαν λιγότερη δουλειά.

ΜΑΡΙΑΛ
13-12-12, 14:17
Με μια γραμμή: Αν υπήρχαν περισσότεροι σωστοί παιδίατροι σίγουρα οι ομοιοπαθητικοί θα είχαν λιγότερη δουλειά.
συμφωνώ σε αυτό...
αλλά βρε μεσαστούρα πρόκειτε για τα παιδιά μας...μια έρευνα αγοράς μπορούμε να κάνουμε... νομίζω....
έχω ξαναπεί πως έχω τρία παιδιά ηλικιας 5,5 . 4 . 1,5
ο πρώτος έχει πάρει αντιβίωση τρεις φορές (την πρώτη φορά από δικιά μου απειρία και μάλιστα χωρίς να μου τη δώσει γιατρός ο οποίος μετά με έβρισε, τη δεύτερη με συμβουλή μη εξειδικευμένου γιατρού που τελικά δεν τη χρειαζότανε, την τρίτη του τη δώσανε στο νοσοκομείο γιατί είχε πάθει μικροβιαιμεία και ήταν η μόνη που πραγματικά χρειαζόταν και έσωσε το παιδί μου)
η δεύτερη δεν έχει πάρει αντιβίωση ποτέ, αλλά έχει πάρει σολντεσανίλ 2 φορές γιατί παθαίνει συχνά λαρυγγίτιδες
ο τρίτος έχει πάρει μία φορά αντιβίωση γιατί είχε πάθει ωτίτιδα όταν ήταν μόνο 2 μηνών (σε εκείνη την ηλικία δεν περιμένεις μήπως περάσει μόνη της μπορεί να έχει σοβαρές επιπλοκές πχ μινιγγίτιδα δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα), α και μια φορά χρειάστηκε ηλεκτρολυτικό διάλυμα λόγω αφυδάτωσης από πυρετό....

αυτά ... σίγουρα ο γιατρός μου δεν είναι ο μοναδικός τέτοιου είδους που κυκλοφορεί.... αλλά και εγώ δεν είμαι η αγχωμένη μαμά (πλέων) που τον παίρνω τηλ κάθε τρεις και λίγο: το μωρό έβηξε περίεργα, το μωρό έχι πράσινη μύξα, το μωρό σήκωσε 37,1, αλλά μόνο όταν υπάρχει κάτι που με ανυσηχεί

marsolan
02-01-13, 22:33
Το βαζω κι εδω-ισως πιο εξειδικευμενο το νημα!!

Καλησπερα σε ολους!
Θα ηθελα λιγακι να σας περιγραψω την κατασταση σχετικα με την υγεια της μικρης μου και καποιους προβληματισμους που εχω σχετικα με την ομοιοπαθητικη θεραπεια που ακολουθουμε:
Ειναι 2.5 ετων και τον Οκτωβριο ξεκινησε παιδικο.Την πηγα λοιπον στον γιατρο και ανανενωσε το ιστορικο της μιας και πρωτη φορα την ειχα παει 6 μηνων κι απο τοτε δεν ειχε χρειαστει μιας και στο ποδι περασαμε καποια ψιλοκρυωματα.
Την ειδε,την ακροαστηκε (ειχε βηχα) και δεν παρατηρησε κανενα ιδιαιτερο προβλημα..μας εδωσε καψουλιτσες(δυστυχως δεν θυμαμαι σκευασμα και δυναμοποιηση) τις οποιες η μικρη πηρε για 2 μερες και ενα υγρο για ανοσοποιηση (tinct34 pro-flu inf) να δινω 5 σταγονες διαλυμενες σε νερο για 10 μερες καθε μηνα για 3 μηνες..Ετσι και εκανα..Αρχικα ο βηχας υποχωρησε αλλα τα αποτελεσματα ηταν προσωρινα.Για την ακριβεια μεχρι και λιγο πριν ξεκινησουμε την θεραπεια του Δεκεμβριου ναι μεν η μικρη δεν εβηχε αλλα η μυτη της ετρεχε συνεχως,μιλαω για διαστημα σχεδον 2.5 μηνων-ναι μεν..αλλα!!..Ξαναμιλησα με τον γιατρο και μας εδωσε αλλα δυο καψουλακια και σταγονες για την μυτη (dr-3 ρινιτις inf) και μας αυξησε τις σταγονες της ανοσοποιησης σε 10 3 φορες την ημερα...Περα απο το δραμα που περναμε με τις σταγονες,μιας και η μικρη μου αρνειται και πολεμα ο,τι εχει να κανει με αγγιγμα στην μυτη (ορο,σταγονες) παλι η βελτιωση ηταν προσωρινη.Με το που εκλεισε το σχολειο δε,Παρασκευη βραδυ μου ανεβασε πυρετο μεχρι 38.5 το ιδιο και το Σαββατο βραδυ,εφτασε 39 και χρειαστηκε μονο λιγο Dolal που τον εριξε και δεν ειχαμε ξανα θεμα.Στο περιστατικο αυτο δεν μιλησα με τον γιατρο μιας και το ξεπερασαμε ευκολα και δεν ανησυχησα...Στις 30.12 τελειωσε η θεραπεια και της ανοσοποιησης.Σημερα η μικρη εχει παλι εντονοτατο βηχα μετα απο αρκετο καιρο.Με τον γιατρο θα μιλησω ξανα αυριο!
Ολα αυτα τα εξιστορω διοτι πως να το πω..δεν ειμαι ευχαριστημενη ιδιαιτερα απο την εξελιξη..Ομολογω βεβαια οτι ενα παιδι που παει παιδικο ισως να ηταν και σε χειροτερη κατασταση δεδομενου οτι ειναι η πρωτη χρονια,ισως πραγματι να μας εχει βοηθησει..αλλα απο την αλλη μεχρι τωρα η μικρη δειχνει να μην αρρωσταινει ευκολα και να ξεπερνα τις καταστασεις ηπια..Δεν ξερω δηλαδη αν πρεπει να περιμενω απολυτη ιαση και τελεια αποτελεσματα (ως μαμα αυτο θα ηθελα ειναι η αληθεια..αλλα προσπαθω να μην απογοητευτω πληρως μιας και πιθανολογω οτι ενας απλος παιδιατρος μπορει και να μας εδινε αντιβιωσεις και εισπνεομενα)
Δεν ξερω αν πρεπει να παρω και δευτερη γνωμη ή να επιμεινω με τον ιδιο επιστημονα..ειναι δυσκολο βεβαια στην επαρχιακη πολη μας..αλλα μπορω να εχω μια δευτερη γνωμη-μην πω ψεμματα σκεφτομαι και το 80αρι της πρωτης επισκεψης αλλα αν ειναι να παμε καλυτερα,χαλαλι).Εχω και τον συζυγο που στεκεται στο φτερο και αμφισβητει την θεραπεια και απλα ησυχαζει οταν του αναφερω οτι και η κλασσικη παιδιατρος στα πρωτα συμπτωματα του παιδιου μας ειπε απλα παρακολουθηση και τιποτε αλλο!
Θα με βοηθουσε οποιαδηποτε γνωμη,αποψη ή εστω παρατηρηση!!:smile:

BOBOLINOS
03-01-13, 02:11
Κι εμείς είχαμε βήχα παραγωγικότατο. Απομεινάρι τριών ιώσεων στο καπάκι. Και μετά μας έδωσε το ιδιοσυγκρασιακό του 10Μ. Όταν μου το είπε κουφάθηκα τελείως, μου φάνηκε πολύ δυνατό. (καλά το έχω καταλάβει; ). Αυτό έγινε 7 Νοεμβρίου. Από τις 8 δεν ξανακούσαμε βήχα.

Πέρσι περάσαμε όοοοοοολο το χειμώνα βήχοντας.... Τι να πω ελπίζω να κρατήσει....

το 10μ είναι όντως δυνατό εγώ το δίνω στον μικρό που είναι πιο ευαίσθητος στους βρογχους οταν δεν υπάρχει υφεση της κατάστασης (κατόπιν εντολής ομοιο) και μετά πάμε στο 1Μ για 3-4 μέρες αναλόγως.

mesastoura
04-01-13, 08:08
Το βαζω κι εδω-ισως πιο εξειδικευμενο το νημα!!

...
Ολα αυτα τα εξιστορω διοτι πως να το πω..δεν ειμαι ευχαριστημενη ιδιαιτερα απο την εξελιξη..Ομολογω βεβαια οτι ενα παιδι που παει παιδικο ισως να ηταν και σε χειροτερη κατασταση δεδομενου οτι ειναι η πρωτη χρονια,ισως πραγματι να μας εχει βοηθησει..αλλα απο την αλλη μεχρι τωρα η μικρη δειχνει να μην αρρωσταινει ευκολα και να ξεπερνα τις καταστασεις ηπια..Δεν ξερω δηλαδη αν πρεπει να περιμενω απολυτη ιαση και τελεια αποτελεσματα (ως μαμα αυτο θα ηθελα ειναι η αληθεια..αλλα προσπαθω να μην απογοητευτω πληρως μιας και πιθανολογω οτι ενας απλος παιδιατρος μπορει και να μας εδινε αντιβιωσεις και εισπνεομενα)
Καλύτερα να γράφεις μόνο σε ένα νήμα.
Δεν βλέπω τον λόγο να μην είσαι ευχαριστημένη. :wink:
Καλύτερα να είχες πάρει τηλ αντί να δώσεις έτσι dolal.
Θέλει υπομονή και επιμονή και με αυτό το ιστορικό θα έπρεπε να είστε ευχαριστημένοι, ειδικα αν συγκρίνεις με τι έχουν περάσει αλλά παιδάκια.

marsolan
05-01-13, 21:15
Καλύτερα να γράφεις μόνο σε ένα νήμα.
Δεν βλέπω τον λόγο να μην είσαι ευχαριστημένη. :wink:
Καλύτερα να είχες πάρει τηλ αντί να δώσεις έτσι dolal.
Θέλει υπομονή και επιμονή και με αυτό το ιστορικό θα έπρεπε να είστε ευχαριστημένοι, ειδικα αν συγκρίνεις με τι έχουν περάσει αλλά παιδάκια.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,
διαβασα και απο εκει και θα προτιμησω να συνεχισω εδω!!!
Με τον ομοιοπαθητικο εχω μιλησει σχετικα με το dolal...ο ιδιος μου το ειχε προτεινει αντι για depon/ponstan και μου ειχε συστησει να το χρησιμοποιησω μονο σε εκτακτη περιπτωση που δεν μπορουσα να τον βρω...εε,ετσι κι εγινε..!!
Η διατροφη της μικρης ειναι αρκετα προσεγμενη...τρωει προβεια γιαουρτακια,φρουτακια,συχνα τρωει σουπες φτιαγμενες απο ζωμους και ακομη και τα ζυμαρικα ειναι χειροποιητα.Τα γλυκα τα αποφευγουμε γενικα..τωρα στις γιορτες εφαγε λιγο παραπανω αλλα δεν ειναι συνηθη στην διατροφη της..Δυστυχως δεν μπορω να την ελεγξω απολυτα στο μεσημεριανο μιας και παει παιδικο,αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εκει που παει οι πρωτες υλε ειναι προσεγμενες επισης!!!
Τελοσπαντων..
η εξελιξη ειναι η εξης:
Πηγαμε σε ωρλ την Παρασκευη μιας και η μικρη την Πεμπτη το βραδυ αρχισε να βηχει παρα πολυ εντονα...Διεγνωσε λιγο υγρο στα αυτακια και τραχειιτιδα..μιας και ακουσε συριγμο στο ανω αναπνευστικο συστημα.Συστησε flixotide εισπνεομενο αφου πρωτα πολεμησουμε με υγραντηρα και εισπνοες με ευκαλυπτο!
Μιλησαμε με τον ομοιοπαθητικο και πηρε χτες 1 καψουλακι puls30 και 1 καψουλακι puls200 σημερα..Και κανουμε απιστευτα πολυ ορο..
Μας ειπε να ξαναμιλησουμε την Δευτερα και εννοειται θα γινει κι αυτο!
Η μικρη σημερα βηχει απιστευτα πολυ,περισσοτερο απο τις αλλες μερες και ανεβασε το απογευμα και πυρετο παλι μετα απο μερες..38.5 !

Βασικα ισως ειμαι ανυπομονη,επειδη οταν χρησιμοποιησαμε την ομοιοπαθητικη οταν η μικρη μου ηταν 9 μηνων ειχα δει αμεσα αποτελεσματα..ισως περιμενα να ανακουφιστει απο τα συμπτωματα και ιδιως αυτον τον βασανιστικο βηχα νωριτερα.Περισσοτερο απογοητευμενη θα ελεγα λογω προσδοκιων που τις ειχα υψηλες!!
Και εννοειται οτι εχω να "πολεμησω" και την ψιλοαρνηση του συζυγου ο οποιος δεν με εμποδιζει πρακτικα σαφως αλλα οταν ακους "δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κανεις στο παιδι το εισπνεομενο και το αφηνεις να βασανιζεται,τι θα παθει απο την κορτιζονη"..καπου μπαινεις στην διαδικασια να θες πιο γρηγορα αποτελεσματα για να αποδειχτει η ορθοτητα της αποφασης!

Τελοσπαντων,γινομαι κουραστικη...αλλα νιωθω οτι εδω μπορω να βρω ανθρωπους να με στηριξουν ωστε να συνεχισω!!!Και να μου λυσουν και ολα οσα ανακυπτουν ως απορροια της εγνοιας μου να πανε ολα καλα!!!!

miriki
05-01-13, 21:25
Μήπως να ξαναμιλήσεις με τον όμοιο; Όταν το παιδί έχει βήχα που το κουράζει εεεε δεν το κουράζουμε..

marsolan
06-01-13, 01:58
Μήπως να ξαναμιλήσεις με τον όμοιο; Όταν το παιδί έχει βήχα που το κουράζει εεεε δεν το κουράζουμε..

Μιρικι,αυριο κι ας ειναι Κυριακη θα τον ενοχλησω κι ελπιζω να τον βρω...η μικρη πριν κανενα μισαωρο εκανε εμετο κοιμωμενη απο τον εντονο βηχα η καημενη!Δεν ξερω...αλλα νιωθω οτι κατι πιο δραστικο θα επρεπε να κανουμε!Ο πυρετος δε,συνεχιζει...οχι σε υψηλα επιπεδα αλλα υπαρχει...

fairy's mom
06-01-13, 21:56
marsolan εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου?
Την δυναμοποιηση 30ch στην εδωσε μία την ημέρα ή πρωί-βράδυ?
Επειδή και η δικιά μου πέρασε τώρα ωτίιδα χωρίς υγρό ευτυχώς, ξέρω ότι για το υγρό δίνουνε silica συνήθως.
Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως δεν είναι αρκετά έμπειρος ή δεν σας "πιάνει"?
Για τον πυρετό μην ανησυχείς. Ο πυρετός είνα σύμμαχος. Το υγρό πρέπει να πολεμήσετε και τοτε θα φύγρι και ο πυρετός.

Επίσης βάζε όσο πιο συχνά μπορείς στο αυτί, κρεμυδοζουμο από κρεμμδι που θα εχεις βάλει στο μούλτι και θα το εχεις σουρώσει. Επίσης και βαλσαμόλαδο. Θα δεις τεράστια βελτίωση!

ΜΑΡΙΤΑ
07-01-13, 00:02
Ιgnatia είχα πάρει και εγώ στην επιλόχεια κατάθλιψη.
Ηταν πολύ αποτελεσματικό.

Όσο το έπαιρνα ήμουν σε αρκετά καλή ψυχολογική κατάσταση.
Μόλις τα σταμάταγα με ξανάπιανε το καταθλιπτικό μου.

Αχρείαστα να είναι,
αλλά όντως φέρνουν αποτέλεσμα.

Εχω την εντύπωση ότι αυτά τα φάρμακα μου έγραψε ο ομοιο για να πάρω...έχει τα 3 πρώτα αρχικά Ign 10Μ 1 χάπι μία φορά μόνο και Ign 6X κάθε μέρα για 2 μήνες. Αυτά πιστεύετε ότι είναι;
Μου είπε ότι θα φτιάξουμε την ψυχολογία μας με τις κάψουλες αυτές και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Και από ό,τι διαβάζω εδώ (αν είναι όντως αυτά τα χαπάκια) όντως βοηθάνε...

fairy's mom
07-01-13, 00:25
Εχω την εντύπωση ότι αυτά τα φάρμακα μου έγραψε ο ομοιο για να πάρω...έχει τα 3 πρώτα αρχικά Ign 10Μ 1 χάπι μία φορά μόνο και Ign 6X κάθε μέρα για 2 μήνες. Αυτά πιστεύετε ότι είναι;
Μου είπε ότι θα φτιάξουμε την ψυχολογία μας με τις κάψουλες αυτές και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Και από ό,τι διαβάζω εδώ (αν είναι όντως αυτά τα χαπάκια) όντως βοηθάνε...
Ignatia σου έδωσε. Αυτό είχα πάρει και εγώ στην ειλοχεια, αλλά αντιθετα με την Soevan εμένα με βοήθησε πολύ περισσότερο και έδρασε και πάρα πολύ γρήγορα. Παρόλο που ήμουν πιο άσχημα. Ισως όσο πιο ασχημη η κατασταση, τόσο πιο δραστικά να είναι. Ποιος ξέρει..

ΜΑΡΙΤΑ
07-01-13, 00:30
σε ευχαριστώ πολύ, δε μπορούσα να καταλάβω τι έγραφε και οταν διάβασα όλες τις σελίδες στο θέμα σας σκέφτηκα ότι αυτό πρέπει να είναι μιας και εμείς την ψυχολογία μου θα ''πολεμήσουμε''...ελπίζω να τα καταφέρουμε για να βοηθηθώ και στο υπόλοιπα θέματα που έχω.
Μου κάνει εντύπωση που γράφετε για την ιδιοσυγκρασία σας, εμένα δε μου είπε κάτι, τι είμαι δηλαδή...θα έπρεπε;
Με αυτο το χάπι ξέρεις αν επιτρέπεται το τσάι; ή απαγορεύεται για όλα τα φάρμακα το τσάι;
Εχω πολλά να μάθω ακόμα...ουφ!

fairy's mom
07-01-13, 00:46
Τωρα πρεπει να παρεις ignatia για να ανεβασεις την ψυχολογια σου. Αργότερα ισως σου αλλαξει το φαρμακο και πάρεις καποιο άλλο που θα ταιριάζει περισσότερο στη νέα ψυχοσύνθεση σου.
Τσαι να μην πινεις, εκτός αν είναι από βότανα. Ουτε χαμομήλι.

yogini
07-01-13, 10:33
καλά η ignatia ειναι απίστευτη! δεν το πίστευω ακόμα....αφού τώρα που με έχουν πιάσει τα ευσυγκίνητα μου στο τσάκ ειμαι να μην πάρω από μόνη μου :)

τσάι αφήνουν αν ειναι πράσινο ενα φλιτζάνι.

ΜΑΡΙΤΑ
07-01-13, 10:39
Μακάρι βρε κορίτσια να είναι έτσι γιατί το έχω πολύ ανάγκη!
Ένα παλιό μύνημά σου διάβασα yogini για την ignatia και κατάλαβα ότι μάλλον κάτι τέτοιο παίρνω και εγώ. Το 6Χ που μου έδωσε είναι δυνατή δόση ή σχετικά ελαφρυά;

Δε μπορώ να σκεφτώ πως γίνεται με αυτό το χάπι να μη θες να κλαις ας πούμε, μάλλον θα εκπλαγώ ευχάριστα ε;

Για το χαμομήλι μου το είπε ο γιατρός, για το τσάι δε μου είπε τίποτα.... αν πάρω λευκό που δεν έχει καθόλου καφείνη;
Προς το παρόν πράσινο πίνω...αγόρασα και μαύρο αλλά μάλλον θα πάει χαμένο μιας και δε το σκέφτηκα για τη καφείνη.

marsolan
07-01-13, 16:15
marsolan εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου?
Την δυναμοποιηση 30ch στην εδωσε μία την ημέρα ή πρωί-βράδυ?
Επειδή και η δικιά μου πέρασε τώρα ωτίιδα χωρίς υγρό ευτυχώς, ξέρω ότι για το υγρό δίνουνε silica συνήθως.
Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως δεν είναι αρκετά έμπειρος ή δεν σας "πιάνει"?
Για τον πυρετό μην ανησυχείς. Ο πυρετός είνα σύμμαχος. Το υγρό πρέπει να πολεμήσετε και τοτε θα φύγρι και ο πυρετός.

Επίσης βάζε όσο πιο συχνά μπορείς στο αυτί, κρεμυδοζουμο από κρεμμδι που θα εχεις βάλει στο μούλτι και θα το εχεις σουρώσει. Επίσης και βαλσαμόλαδο. Θα δεις τεράστια βελτίωση!

Fairy's mom,καλη χρονια!!
Εμπιστοσυνη εχω στον γιατρο διοτι πιστευω οτι ξερει παραπανω απο εμενα κι επισης μεχρι τωρα δεν ειχα καποια δειγματα διοτι δεν χρειαστηκαμε την Ομοιοπαθητικη παρα μονο μια φορα!Επισης μεχρι τωρα δεν υπηρχε αλλος ομοιοπαθητικος ιατρος στην πολη μας.
Πιθανολογω οτι ειναι αρκετα εμπειρος λογω του ειναι ο μονος σε μια μεγαλη πολη και επισης φοβαμαι μηπως δεν μας πιανει η αληθεια ειναι!!!
Την δυναμοποιηση 30 μας την εδωσε για Παρασκευη και την δυναμοποιηση 200 για το Σαββατο.
Την Κυριακη δυστυχως δεν τον βρηκα.
Η μικρη δεν καλυτερευσε και μαλιστα ανεβασε πυρετο παλι μεχρι 39 που δεν κατεβαινε.Το αυτακι της δεν ποναει καθολου,αυτο που την διαλυει ειναι ο βηχας τον οποιο φοβαμαι κι εγω πολυ!
Σημερα μιλησαμε με τον γιατρο..μας εδωσε Βell 1 Μ ενα το πρωι κι ενα το απογευμα και θα ξαναμιλησουμε το βραδυ..εντωμεταξυ ο πυρετος και τωρα ειναι 38.5,το παιδι ειναι πλεον κουρασμενο πολυ απο ολο αυτο και ιδιως με την μυτουλα που τρεχει απιστευτα,χτες το βραδυ παραμιλαγε..μαλλον εβλεπε καμια τεραστια συρριγγα με ορο να το κυνηγαει:rolleyes:Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!
Ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι ολη την εβδομαδα και δεν θα την στειλω παιδικο!
Θα το κανω κι αυτο με το κρεμμυδοζουμο στο αυτακι της,για να δουμε...

mesastoura
08-01-13, 13:39
...Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!...
Φαντάζομαι τα είπες και αυτά στον γιατρό;
Προσωπικά νομίζω πως καλά πάει, εκπαιδεύεται και ας είναι αυτό κάπως ανυπόφορο. Υπομονή και τηλέφωνο χωρίς δισταγμό!

Θα πρότεινα και κάψουλα προ-βιοτικών να διαλυθεί στο στόμα πριν κοιμηθεί.

marsolan
08-01-13, 15:53
Φαντάζομαι τα είπες και αυτά στον γιατρό;
Προσωπικά νομίζω πως καλά πάει, εκπαιδεύεται και ας είναι αυτό κάπως ανυπόφορο. Υπομονή και τηλέφωνο χωρίς δισταγμό!

Θα πρότεινα και κάψουλα προ-βιοτικών να διαλυθεί στο στόμα πριν κοιμηθεί.

Στον γιατρο λεω τα παντα με λεπτομερειες,οποιαδηποτε αντιδραση και ο,τι εχει αγγιξει την ψυχουλα της!!!
Χτες ξαναμιλησαμε και της εδωσε Dros 30..ετυχε την ωρα που τηλεφωνησα και ακουσε ποσο πολυ εβηχε και μου ειπε να της δωσω αλλη μια σημερα κι αν συνεχιστει αυτη η κριση βηχα να καταληξω στο flixotide!!!!!!!
Ευτυχως το παιδι δεν ξαναεβηξε ετσι παρα μονο σημερα το μεσημερι μετα το φαγητο παλι(σουπιτσα)..αλλα δεν ημουν δυστυχως παρουσα για να αξιολογησω την ενταση μιας και καμια φορα με το φαγητο συμβαινει αυτο αν στραβοκαταπιει!Κι ετσι μεχρι τωρα εχουμε αποφυγει το εισπνεομενο!!Την Πεμπτη θα την ξαναπω ωρλ να τσεκαρουμε την κατασταση της παλι!
Ποια καψουλα προβιοτικων να προτιμησω??Απο iherb κατι μιας και θα βαλω παραγγελια?

mesastoura
08-01-13, 15:59
Δεν ξέρω από i-herb, εγώ τελευταία παίρνω αυτές (http://www.feelunique.com/p/Bio-Kult-Capsules-x120?utm_source=OOS&utm_medium=EMAIL&utm_campaign=Bio-Kult%20Capsules%20x1).

Βλέπω πάντως πως έχει αρκετές (http://www.iherb.com/Probiotics-Children).

fairy's mom
08-01-13, 22:32
Fairy's mom,καλη χρονια!!
Εμπιστοσυνη εχω στον γιατρο διοτι πιστευω οτι ξερει παραπανω απο εμενα κι επισης μεχρι τωρα δεν ειχα καποια δειγματα διοτι δεν χρειαστηκαμε την Ομοιοπαθητικη παρα μονο μια φορα!Επισης μεχρι τωρα δεν υπηρχε αλλος ομοιοπαθητικος ιατρος στην πολη μας.
Πιθανολογω οτι ειναι αρκετα εμπειρος λογω του ειναι ο μονος σε μια μεγαλη πολη και επισης φοβαμαι μηπως δεν μας πιανει η αληθεια ειναι!!!
Την δυναμοποιηση 30 μας την εδωσε για Παρασκευη και την δυναμοποιηση 200 για το Σαββατο.
Την Κυριακη δυστυχως δεν τον βρηκα.
Η μικρη δεν καλυτερευσε και μαλιστα ανεβασε πυρετο παλι μεχρι 39 που δεν κατεβαινε.Το αυτακι της δεν ποναει καθολου,αυτο που την διαλυει ειναι ο βηχας τον οποιο φοβαμαι κι εγω πολυ!
Σημερα μιλησαμε με τον γιατρο..μας εδωσε Βell 1 Μ ενα το πρωι κι ενα το απογευμα και θα ξαναμιλησουμε το βραδυ..εντωμεταξυ ο πυρετος και τωρα ειναι 38.5,το παιδι ειναι πλεον κουρασμενο πολυ απο ολο αυτο και ιδιως με την μυτουλα που τρεχει απιστευτα,χτες το βραδυ παραμιλαγε..μαλλον εβλεπε καμια τεραστια συρριγγα με ορο να το κυνηγαει:rolleyes:Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!
Ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι ολη την εβδομαδα και δεν θα την στειλω παιδικο!
Θα το κανω κι αυτο με το κρεμμυδοζουμο στο αυτακι της,για να δουμε...

Κάνε ένα search εχει βάλει η Ρόζυ αναλυτικές οδηγίες για το πώς να κάνεις κομπρέσες μουστάρδας. Θα διαλύσουν τα βρογχικά. Η παιδίατρος μας το συστήνει ως πολύ αποτελεσματικό και έχει δικιο πραγματικά. Το θέμα είναι να βρεις την μαύρη μουστάρδα... Ισως να κάνει και η καφέ ή η κίτρινη, δεν ξέρω.

Επίσης μπάνια ζεστά με τον βραστήρα ανοιχτό για να δημιουργούνται υδρατμοί μέσα στο μπάνιο θα βοηθήσουν. Και μασάζ με λάδι και λεβάντα. Και πολύ καλό και το brochosan της Vogel για τον άσχημο βήχα.

Η μπελαντόνα ταιριάζει με το παραληρημα. Αλλά μήπως πλέον θέλει καμία pulsatilla με την πολύ γκρίνια? Για ρώτα τον όταν ξαναμιλήσετε. Το φαγητό μην σε αγχώνει. Ας μην φάει τιποτα. Κι εμένα 2 μερες νηστικές κα μετά το ζήτησαν από μόνες τους. Και η γιατρός μου είπε το ίδιο, αν δεν θελουν να φανε, να μην τις ταισω με το ζόρι.

Ελπίζω να βοηθήσουν τα τιπς. Σε καταλαβαίνω γιατί και το μωρό ήταν άσχημα και σήμερα επιτέλους πήγε καλύτερα. Όσο για τον πυρετό, δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά πρόσεξε το, γιατί η παιδιατρος μας δεν ανησυχουσε γιατί δεν ανεβαζε η δικιά μου υψηλό πυρετό. Αν βλέπεις ότι η συνεχίζεται η καθοδική τάση, οκ, αλλά αν ξανανεβαίνει, επικοινώνησε άμεσα με τον γιατρό σου για ενημέρωση. Ευχομαι να πάνε όλα καλά σύντομα και ο νέος χρόνος να μην συνεχιστεί όπως μας μπήκε :-)

sirxan2002
09-01-13, 22:09
Εχετε υπόψιν σας το Σύλλογο Ομοιοπαθητικών Ελλάδος? Εκεί από ό,τι κατάλαβα ανήκουν όλοι οι ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί. Εχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχο ομοιοπαθητικό που δεν έχει καμία σχέση με ιατρική? Επισκέφτηκα έναν τέτοιον και μου έκανε καλή εντύπωση. Εχετε άποψη?

επειδη πολλοι αναφέρουν οτι αυτοι οι ομοιοπαθητικοι κανουν σεμιναριακα μαθηματα και οχι κανονικά και πολλοι δεν τους εμπιστευονται, ψαχνοντας το net, επεσα οτι ο συλλογος της ελλαδας ανηκει στο ευρωπαικο συμβουλιο ομοιοπαθητικων, αλλα και στο παγκόσμιο συμβουλιο και οτι η εκπαιδευση που παρέχεται είναι βασει ευρωπαικων στάνταρ και απαγορευεται να δινεται πτυχιο απο σεμιναρια, παρα μονο απο σοβαρη τουλαχιστον τριων ετών εκπαιδευση. Και για να μπουν στην Ελλαδα στον Συλλογο ομοιοπαθητικών Ελλαδος, θα πρεπει οι αποφοιτοι να δινουν εξετασεις για να μπουν. Οσο αφορά τους γιατρους ομοιοπαθητικούς μην ξεχνατε μερικά πραγματα. Η ομοιοπαθητική δεν αποτελει ιατρικη ειδικοτητα, δεν διδασκεται απο ιατρικη σχολή αλλα απο πανεπιστημιο μηχανικων και τελος η εκπαιδευση τους ειναι μονο 2 χρόνια. Μην νομιζεται οτι κανουν 2 χρονια επειδη ειναι ηδη γιατροι και απλά γνωριζουν τα "βασικα"! Η ομοιοπαθητικη ειναι αυτοτελες συστημα και δεν εχει σχεση με την δυτικη ιατρικη οπως την γνωριζουμε σημερα ολοι, αρα οπως το καταλαβαινω εγω, οι μη γιατροι κανουν πιο πολύ εκπαιδευση. Τελος για να μην πειτε οτι ο Βυθουλκας ειναι κορυφαιος και ομως εκπαιδευει μονο γιατρους, στην σχολη του στην Αλλονησο η ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΣ Βυθουλκας εκπαιδευει και ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. Απλα λοιπον σκεφτειτε τα συμφεροντα που υπάρχουν στην Ελλαδα και θα καταλαβετε πολλά.

mesastoura
10-01-13, 10:08
... στην σχολη του στην Αλλονησο ... Βυθουλκας εκπαιδευει και ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ...
Το έχεις βρει κάπου γραμμένο αυτό; Εκτός αν εννοείς οδοντιάτρους.

sirxan2002
10-01-13, 13:08
Το έχεις βρει κάπου γραμμένο αυτό; Εκτός αν εννοείς οδοντιάτρους. Θα κοιτάξω να στο βρω. Φυσικά εγω το γνωριζω πολύ καλά γιατι μεσα στην Ακαδημία σπουδαζει με E-learning ενας πολυ καλός μου φίλος απο την Κυπρο και επίσης εχω μια αλλη καλη φιλη που ειναι και αυτη στην Αλλονησο στην μετάφραση του software που εχει ο Βυθουλκας το Vithoulkas compass. Να ξερετε το εξης, μπορει να σπουδασει ο οποιοσδηποτε στην Αλλόνησο (εκτος απο Ελληνες) και μπορει να παρουν κανονικη βεβαιωση, αρκει το κράτος απο οπου ειναι ο σπουδαστης να δινει δικαιωμα στον σπουδαστη να το ασκησει στην χωρα του. Στην Ελλαδα φυσικά που το Ελληνικο κρατος δινει το δικαιωμα να ασκησει το επαγγελμα ενας μη γιατρος, Ο Βυθουλκας δεν δινει δικαιωμα στον Ελληνα να σπουδασει.

sirxan2002
10-01-13, 13:16
Αν και ακομα και αν δειτε στην σελιδα της ακαδημίας στα αγγλικα δεν υπάρχει η λεξη Doctors αλλα practitioners. Και μην νομιζετε οτι δεν εχει σχέση, αλλα εχει αμεση σχεση.
http://www.vithoulkas.com/en/education/courses-in-alonissos.html

Και μην ξεχνάμε οτι ο Βυθουλκας ειναι μηχανικος και οχι γιατρος. Δεν λεω οτι δεν εχει γνωσεις, προς θεου, θεωρω οτι ειναι ενας απο τους κορυφαιους ομοιοπαθητικους, απλως πρεπει να σταματησει το παραμυθι με ποιος εχει η δεν εχει δικαιωμα να ασκησει την ομοιοπαθητικη. Ο οποιοσδηποτε εχει, αρκει να εχει παρει σωστη εκπαιδευση. Στην Ελλαδα ομως υπάρχουν γερες κλίκες.

mesastoura
10-01-13, 13:33
Θα κοιτάξω να στο βρω. Φυσικά εγω το γνωριζω πολύ καλά γιατι μεσα στην Ακαδημία σπουδαζει με E-learning ενας πολυ καλός μου φίλος απο την Κυπρο και επίσης εχω μια αλλη καλη φιλη που ειναι και αυτη στην Αλλονησο στην μετάφραση του software που εχει ο Βυθουλκας το Vithoulkas compass. Να ξερετε το εξης, μπορει να σπουδασει ο οποιοσδηποτε στην Αλλόνησο (εκτος απο Ελληνες) και μπορει να παρουν κανονικη βεβαιωση, αρκει το κράτος απο οπου ειναι ο σπουδαστης να δινει δικαιωμα στον σπουδαστη να το ασκησει στην χωρα του. Στην Ελλαδα φυσικά που το Ελληνικο κρατος δινει το δικαιωμα να ασκησει το επαγγελμα ενας μη γιατρος, Ο Βυθουλκας δεν δινει δικαιωμα στον Ελληνα να σπουδασει.
Έτσι που το ξεκαθάρισες τώρα, έτσι το είχα καταλάβει και εγώ.

Νομίζω πως καλά κάνει ο Βυθούλκας και το περιορίζει έτσι στην Ελλάδα. Αν άνοιγε ο κύκλος των ασκούντων ομοιοπαθητική στην χώρα μας θα ήταν ακόμα ποιό δύσκολο από ότι είναι τώρα να έχει η ομοιοπαθητική καλή φήμη.

Όσο για τα συμφέροντα και τις κλίκες δεν γνωρίζω ώστε να σχολιάσω.

Σίγουρα υπάρχουν μη-γιατροί που ασκούν καλύτερα την ομοιοπαθητική από ότι κάποιοι γιατροί της λίστας (http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html).

sirxan2002
10-01-13, 13:51
Θα σε στεναχωρησω αλλα δεν το κανει ο Βυθουλκας για να κρατησει κάποιο επίπεδο. Θα μπορουσα να στο αναλύσω ακριβως τι εννοω και τι κρυβεται απο πίσω, αλλα ο χωρος αυτος δεν ειναι κατάλληλος για την ανάπτυξη κάποιων θέσεων.
Και επειδη ειπα οτι θα βρω την πηγη, παραθετω το e-learning
The conditions to become a student of the E-Learning http://www.vithoulkas.com/images/M_images/pdf_button.png (http://www.vithoulkas.com/en/education/e-learning/3993-the-conditions-to-become-a-student-of-the-elearning-.pdf) http://www.vithoulkas.com/images/M_images/printButton.png (http://www.vithoulkas.com/en/education/e-learning/3993-the-conditions-to-become-a-student-of-the-elearning-.html?tmpl=component&print=1&page=) http://www.vithoulkas.com/images/M_images/emailButton.png (http://www.vithoulkas.com/en/component/mailto/?tmpl=component&link=51ccf727c84f07865e7dea3a0587b365f2d37b0a)
TERMS OF PARTICIPATION IN THE TRAINING PROGRAM OF E-LEARNING
The careful study and acceptance of all the terms below constitutes a prerequisite for the participation of the student in the training program of the International Academy of Classical Homeopathy (hereby referred to as the “Academy”), which is described below, as well as for the use of the relevant electronic platform.
CONTENT OF TRAINING PROGRAM
Within the context of its training activity, the Academy provides an e-learning training program in the area of Classical Homeopathy, which has been exclusively based on the tutoring of Professor George Vithoulkas and has been developed in accordance with the principles of Classical Homeopathy. In order to achieve the aforementioned aim, the Academy has created a special “Training Internet Site” (e-learning platform), which can offer remote access to parties who are interested in participating in the aforementioned e-learning program from any country in the world (apart from Greece - those residing within the Greek Territory are expressly excluded from participating in the training program. For the Greek Doctors and Dentists there is a Master of Science Program in Classical Homeopathy at the University of the Aegean http://www.syros.aegean.gr/homeopathy).

yogini
12-01-13, 11:12
προσωπικά θεωρώ μεγάλη ασφάλεια αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όσο χαρισματικός να ήταν κάποιος μη ιατρός σαν ομοιοπαθητικός δεν θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ (πλην του Βυθούλκα ο οποιός έχει τεράστια πείρα και ειναι διεθνώς καταξιωμένος). Πως μπορεί κάποιος να αξιολογήσει εργαστηριακές εξετάσεις ή να σου προτείνει συμβατικό φάρμακο όταν πρέπει, ή να έχει την γνώση της χρησιμοτητας της κλασσικής ιατρικής σε σοβαρές περιπτώσεις ώστε να μην σου διακόψει φάρμακα που ήδη παίρνεις; Μέσα στο νοσοκομείο Μεταξά μου είπαν υπάρχει ομοιοπαθητικό ιατρείο πόνου, έχει να κάνει με καρκινοπαθείς που λαμβάνουν ισχυρά φάρμακα πως μπορεί να το διαχειριστεί αυτό ένας μη ιατρός;

sirxan2002
13-01-13, 18:19
προσωπικά θεωρώ μεγάλη ασφάλεια αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όσο χαρισματικός να ήταν κάποιος μη ιατρός σαν ομοιοπαθητικός δεν θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ (πλην του Βυθούλκα ο οποιός έχει τεράστια πείρα και ειναι διεθνώς καταξιωμένος). Πως μπορεί κάποιος να αξιολογήσει εργαστηριακές εξετάσεις ή να σου προτείνει συμβατικό φάρμακο όταν πρέπει, ή να έχει την γνώση της χρησιμοτητας της κλασσικής ιατρικής σε σοβαρές περιπτώσεις ώστε να μην σου διακόψει φάρμακα που ήδη παίρνεις; Μέσα στο νοσοκομείο Μεταξά μου είπαν υπάρχει ομοιοπαθητικό ιατρείο πόνου, έχει να κάνει με καρκινοπαθείς που λαμβάνουν ισχυρά φάρμακα πως μπορεί να το διαχειριστεί αυτό ένας μη ιατρός;
Δυστηχώς πολλές φορές λέγονται και ακουγονται διάφορα με τις θεραπείες απο την ομοιοπαθητική, Αν κάποιος γνώριζε βασικές γνώσεις ομοιοπαθητικής θα ηξερε οτι "οι εργαστηριακες εξετάσεις που γνωριζουν να διαβαζουν και οι μη γιατροι ετσι για την πληροφόρηση σας", είναι πολύ μικρής σημασίας για τον ομοιοπαθητικό γιατρό αλλα και για τον μη γιατρο ομοιοπαθητικό. Αν πάει ενας ασθενής με χαμηλά αιμοπετάλια στον γιατρό, οι υψηλές τρανσαμινάσες, ή μεγάλη περιεκτικότητα στο αίμα του με πλάσμα απο το κανονικό κ.α, ο ομοιοπαθητικός ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ εκει πανω την θεραπεία. Υπάρχουν αλλα στοιχεία που θα κοιτάξει. Δυστηχως, ετσι σας εχουν περάσει οτι πρέπει να ειναι ενας ομοιοπαθητικός, ενας γιατρος, γιατι μόνο ετσι θα κρατανε το μαγαζι τους ανοιχτό. Ευχομαι σε εσας που πιστευετε οτι η ομοιοπαθητική πρέπει να ασκηται απο γιατρους, καλή σας τύχη και ευχομαι να μην σας δημιουργήσουν μεγαλη καταπίεση.
Οσο αφορά τον βυθουλκα, υπάρχουν επίσης μεγαλοι ομοιοπαθητικοι που δεν ειναι γιατροι και εχουν δημιουργησει μεγαλους δρομους μεσα στην ομοιοπαθητικη. Εσεις ομως οτι και να σας πουμε, θα συνεχίσετε να πιστευετε το ίδιο, αρα να ειστε καλά και να γράφετε οσο μπορειτε περι ομοιοπαθητικής αφου ετσι και αλλιως η αλήθεια ειναι πολύ μακρια.

yogini
14-01-13, 16:41
γιατί είσαι τόσο ειρωνικός/η; δηλαδή εμείς που ξεκινήσαμε την ομοιοπαθητική χωρίς να έχουμε ψάξει τα εναλλακτικά με διδακτορικό έπρεπε να παμε να πέσουμε με τα μουτρα στην πρώτη ταμπελα βοτανολόγος/ομοιοπαθητικός/ρεφλεξολόγος/ιριδολόγος κοκ;
Εχω ενα πρόβλημα διαβαζω κάπου τυχαία για την ομοιοπαθητική αλλά δεν θέλω να ρισκάρω και την υγεία μου....δεν ειναι λογικο να κατευθυνθώ κάπου που θα αισθάνομαι πιο σίγουρα; κάπου που θα έχει σπουδάσει ενας άνθρωπος και δεν θα έχει κάνει σεμινάρια δι αλληλογραφίας;
Βλέπω και στο facebook κάτι σεμινάρια ομοιοπαθητικής με edit admin πχ και λέει ομοιοπαθητική και αστερισμοί κτλ....ε τώρα δεν θα γελάσω; θα πάρω σοβαρά μια τέτοια σχολή; γιατι κι εκεί αμα τους πεις το παραπάνω θέμα για το ποιοι πρέπει να την ασκούν έχουν τις ίδιες απόψεις με εσένα.
Εγω κρίνω πάντως τον γιατρό και την ομοιοπαθητική από τα αποτελέσματα της, δεν ήξερα, δοκίμασα είδα αποτέλεσμα, τέλος.
Ζω στο 2013 και δεν θα κάτσω να υποφέρω και οταν μου πουν πάρε παυσίπονο, αντιβίωση κτλ δεν θα τρελαθώ ούτε θα πω απα πα πα ξου ξου θα πέσει το υγρό πυρ να με κάψει. Μια μέση λογική ειναι για μένα η πιο σωστή οδός.

Eudokia
08-02-13, 21:14
Καλησπέρα στην ομορφη παρεα σας. Σας διαβαζω - παρακολουθω - μελεταω πολυ καιρο και η αληθεια ειναι οτι σας "θαυμαζω" και λιγακι για τις γνωσεις στη ομοιο. Εγω ειμαι πολυ νεα στο κλαμπ και γραφω για πρωτη φορά. Ειπα να σας πω κι εγω την μικρη μου εμπειρια απο την ομοιο και να ακουσω (μαλλον διαβασω) τις γνωμες και τις συμβουλες σας. Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη για να μην σας κουρασω Λοιπόν ξεκινησα την κορη μου (3 ετων) τον Νοεμβρη, καθως μετα απο μια ιωση (παμε παιδικο) εβηχε 2 μηνες. Καθε βραδυ...εβηχε. 2 φορες αναγκαστηκαμε να της δωσουμε SOLDESANIL (Κορτιζονη), γιατι δεν σταματουσε ο βηχας. Παραλληλα επαιρνε και κοκκια singulair καθε βραδυ. Ο ομοιο της εδωσε cina. Απο τοτε τα περναει ολα στο φτερο. Ο βηχας δεν εχει εξαφανιστει...αλλα δεν ξαναεκανε κριση ποτε. Εχει ενα βηχαλακι του τυπου να βηξει 5 φορες ολη νυχτα. Εγω ξεκινησα Δεκεμβρη για πυωδη αμυγδαλιτιδα που με ταλαιπωρει απο παιδι και εχω παρι εκατο αντιβιωσεις, και για πονοκεφαλους υψηλης εντασης και συχνοτητας. Μου εδωσε pulsatila. 15 μερες μετα με πιανει αμυδραλιτιδα με 40 πυρετο. Μου δινει μια belladona και για 4 μερες εναλαξ mercury και hepat (ελπιζω να τα γραφω σωστα). Την 3η μερα το πρωι ημουν απυρετη. Και η αντιβιωση παντα τηνν 3η μερα με επιανε. Επαθα ενα ευχαριστο σοκ. Οι πονοκεφαλοι μου ειναι πολυ μικροτεροι και σε ενταση και σε συχνοτητα και σε διάρκεια. Μετα απο αυτα τα θετικά σημαδια λοιπον, χθες πήγα και τον γιο μου, 15 μηνων, ο οποιος εδω και 2-3 μηνες ταλαιπωρειται απο αλλεργικη ρινιτιδα και σε μικροτερο βαθμο απο τοπικη δερματιτιδα. Του εδωσε μονο μια καψουλα Calcarea Sulphurica 1M. Λιγο δεν ειναι ? Λεω τωρα εγω η ασχετη ! Θα την παρουμε αυριο το πρωι, ενω ηδη σταματησαμε το aerius και τα singulair που παιρναμε μονιμα. Ελπίζω συντομα να εχω ευχαριστα νεα να σας μεταφερω.
Οι προβληματισμοι μου τωρα :
1ον δεν μας εχει απαγορεψει τιποτα απο ολα αυτα που συνηθως απαγορευουν οι ομοιο... (μεντα, κανελα κλπ.) Ακομη και για μενα μου ειπε οτι μπορω να πινω οτι καφε θελω , απλα μονο εναν την ημερα.
2ον Η ανταπόκριση ειναι λιγο καθυστερημενη. Αλλα δεν ξερω μηπως αυτο συμβαινει με ολους τους ομοιο. Ραντεβου βρισκω σε 15 μερες απο την ωρα που θα τηλεφωνησω. Σε επειγουσες καταστασεις, πχ. γαστρεντεριτιδα της κορης μου, πηρα τηλ στις 10 το πρωι, και μου απαντησανε για το ποιο φαρμακο θα της δωσω στις 7 το απογευμα, οταν τα συμπτωματα ειχαν ηδη σταματησει. Σιγουρα εχω κι αλλες αποριες αλλα τωρα δεν θυμαμαι...! Καλως σας βρηκα και θα περιμενω νεα σας !

mesastoura
11-02-13, 12:23
Ευχαριστούμε Ευδοκία για τα καλά σου νέα. Σχετικά με τους προβληματισμούς σου:
1/ Το έχω ακούσει και από άλλον αυτό εδώ στην Αθήνα.
2/ Γενικά η ανταπόκριση είναι ένα θέμα. Σημαντικό όμως είναι επίσης να βρίσκει το σωστό φάρμακο και από ότι φαίνεται ο δικός σας το κάνει με την 1η.
Καλή συνέχεια, υπομονή και πίστη στην δύναμη του οργανισμού για ίαση.

Eudokia
11-02-13, 21:56
Mesastoura ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Εσεις απο την εμεπιρια σας τι λέτε...? Να πινω καφε τελικά...ή οχι...! Επισης εχω την εξης απορια. Στην κορη μου εδωσε cina, σαν ιδιοδυγκρασιακο, διοτι ηταν ενα παααρα πολυ γκρινιαρικο παιδι και αρκετα δυστροπο. Απο τοτε που το παιρνει εχει ηρεμησει παρα πολυ (αυτο μου διεφυγε στο προηγουμενο ποστ μου). Τωρα λοιπον που δεν ειναι πια τοσο γκρινιαρα, θα πρεπει να της αλλαξει ιδιοσυγκρασιακο...'?

mesastoura
12-02-13, 11:43
Αν συνεχίσετε ομοιοπαθητική λογικά κάποια στιγμή, μετά από αναλυτική επίσκεψη, θα τις το αλλάξει σε κάτι άλλο.
Αλλά ... ένα είναι το ιδιοσυγκρασιακό και δεν νομίζω ότι αλλάζει.

Για τον καφέ αν μπορείς κόψε τον, καλό θα κάνεις στον εαυτό σου. Διάβασε και τα άλλα άρθρα στο ίδιο μέρος (http://www.homeopathy.gr/homeopathy/coffee_caffeine_homeopathy.html) αν και όταν βρεις χρόνο.
Εγώ τον έχω κόψει 13 χρόνια τώρα αν και δεν είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος. Την γυναίκα μου την χαλάει ιδιαίτερα.

Eudokia
12-02-13, 13:25
Απλα σκεφτηκα οτι τα παιδια μεγαλωνοντας...αλλαζουν οπότε...μπορει να αλλαξει κι αυτο. Οσο για τον καφε...θα διαβασω αυτα που παραθετεις.... Απο τη μια δεν ειμαι εξαρτημενη απο τη καφεινη...αλλα απο την αλλη ενα καφεδακι την μερα μ'άρεσει , το απολαμβανω. Οπως πολυ σωστα σημειωνεις και στην υπογραφη σου...παν μετρον αριστο ! Και εγω προσπαθω να εχω μετρο σε ολα...! Τα νεοτερα απο την ομοιο για μενα ειναι οτι επαθα λουμπαγκο και μου εδωσε 2 καψουλες rush tox των 200. Μερα με την μερα (με επιασε το Σαββατο) ο πονος υποχωρει αισθητα. Δεν ξερω αν βοηθησε η ομοιο ή θα περνουσε ετσι κι αλλιως ...! Ο χρόνος θα δειξει !

mesastoura
12-02-13, 14:47
...Δεν ξερω αν βοηθησε η ομοιο ή θα περνουσε ετσι κι αλλιως ...! Ο χρόνος θα δειξει !
Μπά, δεν θα δείξει ο χρόνος :D:D:D
Αυτό είναι ένα ερώτημα που πλανάται στην ατμόσφαιρα πολύ καιρό και θα συνεχίσει να το κάνει :cool:

Eudokia
12-02-13, 21:00
Για κατσε...τι εννοεις τωρα...? γιατι με προβληματισες ! Εγω απο τη μερια μου...δεν δεχομαι "τυφλα" την ομοιοπαθητική...απλα γιατι δεν εχω ακομη βγαλει ασφαλη συμπερασματα...! Απο την αλλη ομως ειμαι παντα προθυμη να δοκιμασω μια θεραπευτικη οδο, που δεν φορτωνει εμενα και κυριως τα παιδια μου με χημικα φαρμακα...! Επισης δεχομαι απολυτα οσους την ασπαζονται "με τα χιλια" απο τη στιγμη που βρηκαν ετσι την υγεια τους. Και δεν μιλαω μονο για εσας εδω στο φορουμ, αλλα και για ανθρωπους που γνωριζω προσωπικά. Πάντως το σιγουρο ειναι οτι θα της δωσω (της ομοιπαθητικης) αρκετες ευκαιριες. Παρεπιπτοντως η κορη μου παλι βηχει πολυ, ειδικα οταν κοιμαται...! Μου ειπε ο ομοιο να της δωσω μια καψουλα Drosera 200. Για να δουμε...θα την σκαπουλαρουμε κι αυτη τη φορα !!!!????

mesastoura
13-02-13, 09:50
Μπά, δεν θα δείξει ο χρόνος :D:D:D
Αυτό είναι ένα ερώτημα που πλανάται στην ατμόσφαιρα πολύ καιρό και θα συνεχίσει να το κάνει :cool:

Αυτό που θέλω να πω είναι απλά πως δεν γνωρίζουμε τι θα γινόταν αν παίρναμε άλλον δρόμο/απόφαση μια δεδομένη στιγμή. Γνωρίζουμε τι απόφαση πήραμε και τι έγινε αλλά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε σχετικά με το τι θα γινόταν αν παίρναμε μια άλλη απόφαση ή δεν κάναμε τίποτα φαρμακευτικό και κάναμε π.χ. νηστεία ή ειδική διατροφή ή τίποτα τίποτα.

Επίσης η ομοιο δρα με ήπιο τρόπο οπότε είναι δύσκολο να είσαι βέβαιος. Έχω ανεβάσει και εδώ (https://docs.google.com/document/d/1Bp-eoO7Xf4IpQPXpvVwtE8zVxQsIHt-s-zwbk23GtOs/edit?usp=sharing&authkey=CLSUvxE)ένα σχετικό άρθρο.

Eudokia
13-02-13, 13:17
Ενταξει...ολο και κατι "επιασα" απο το αρθρο που παρεθεσες, αλλα οχι και ολα. Δυστυχως τα αγγλικά μου δεν ειναι καλου επιπέδου. Σ'ευχαριστω παντως !

mesastoura
13-02-13, 14:23
Πρέπει να υπάρχει και μεταφρασμένο κάπου εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/articles_homeonews.html

Ίσως να το έχω παραθέσει και παλαιότερα...

Eudokia
14-02-13, 11:00
Mesastoura Ευχαριστω ! Εισαι θησαυρός...! Να σε ρωτησω κατι...? Αν θιυμαμαι καλά απο παλιοτερα ποστ σου εχεις αλλεργικη ρινιτιδα. Επειδη εχει ο γιος μου, ηθελα να σε ρωτησω. Εκτος απο το ιδιοσυγκρασιακο σου φαρμακο , σε περιοδους εξαρξης παιρνεις κάτι 'άλλο ? Υπάρχει κατι που σε βοηθησε...και χρησιμοποιουσες συπληρωματικά ? Π.χ. κάποιο φυτικο σκευασμα ?

mesastoura
15-02-13, 10:31
Όχι, μόνο ομοιοπαθητική έκανα τότε. Τώρα θα ψαχνόμουν διατροφικά ψάχνοντας και τροφές με προβιοτικά ή κατευθείαν κάψουλες.
Μιας και μύτη, λαιμός & αυτιά είναι όλα συνδεδεμένα θα σκεφτόμουν να ακολουθήσω τις συμβουλές εδώ:
1. My child got strep throat with high temperature, and my doctor has prescribed antibiotics. What should we do? Will the antibiotics destroy all our efforts with GAPS?

There are situations when antibiotics are necessary, and Strep throat is usually one of those situations. It is important to take streptococci under control, as they can trigger an autoimmune reaction in the body leading to damage of heart valves. Just make sure to give your child plenty of probiotics and immune-boosting foods during the illness and after it.

Probiotics: open a capsule of a probiotic and pour the powder on your child’s tongue after every meal and at bedtime. This will help to populate your child’s throat with beneficial bacteria, so they will take streptococci under control now and prevent any new infections in the future.

Food: during the infection feed you child lots of hot chicken stock and chicken soup with kefir, yoghurt or sour cream added. Do not give your child anything cold until the throat is much better. So, no raw fruit or vegetables, no salads, no baking and no cold drinks; only hot soup, hot camomile tea with raw honey, well-cooked fatty gelatinous meat (cooked in water) and eggs with onion. Here is an immune boosting recipe to use during any infection, particularly in the throat: fry 2-3 eggs in generous amounts of goose or duck fat (or any other animal fat) so the whites are gently cooked and the yolks are left runny; slice large white onion and cook in generous amounts of animal fat under a lid for about 20 minutes, until the onion is soft and sweet; serve the eggs and the onion together with all the fat, which they were cooked in, and pour some cold-pressed olive oil on top. This dish is very gentle and soothing on the throat, the fat and the egg yolks will dissolve any damaged tissues and help to remove them; the eggs, fat and cooked onion feed the immune system locally in the throat, and boost systemic immunity as well. Give this dish to your child twice a day, and the sore throat will melt away quite quickly. This is food that should be given to patients in hospitals, whose tonsils have just been removed.

http://www.gaps.me/preview/?page_id=32
Για προβιοτικά μπορείς και από Ελλάδα (http://www.skroutz.gr/c/81/diatrofh.html?from=most-popular&keyphrase=bio-kult).
Από την άλλη, ξαναγυρνώντας στην ομοιοπαθητική, ίσως να είναι die-off και να πρέπει να μιλήσεις με τον/την γιατρό και ίσως σας αλλάξει την δυναμοποίηση ή το φάρμακο ή δώσει κάποιες άλλες συμβουλές.

Eudokia
15-02-13, 12:59
Πω...πω με βαλες σε μεγαλα μονοπατια τωρα...! Μου εδωσε πολυ τροφη "για μελετη". Θα το ψαξω και αυτο λοιπόν !

Eudokia
19-02-13, 14:28
Τελικά μετά την Drosera 200 κι αφου ο βηχας εγινε πολυ υγρος, σε 2 μερες, εξαφανίστηκε...! Πάμε καλά...!!!! Τι εγινε ομως ρε παιδια, τωρα που αρχισαμε εμεις ομοιοπαθητική εξαφανιστήκατε ολοι !???

bobonela
19-02-13, 14:50
Mesastoura Ευχαριστω ! Εισαι θησαυρός...! Να σε ρωτησω κατι...? Αν θιυμαμαι καλά απο παλιοτερα ποστ σου εχεις αλλεργικη ρινιτιδα. Επειδη εχει ο γιος μου, ηθελα να σε ρωτησω. Εκτος απο το ιδιοσυγκρασιακο σου φαρμακο , σε περιοδους εξαρξης παιρνεις κάτι 'άλλο ? Υπάρχει κατι που σε βοηθησε...και χρησιμοποιουσες συπληρωματικά ? Π.χ. κάποιο φυτικο σκευασμα ?

Οποιος έχει πρόβλημα αλλεργικής ρινίτιδας και κάνει ομοιοπαθητική, μπορεί να με βοηθήσει κι εμένα???? Ταλαιπωρούμε χρόνια με αυτό το θεμα, έχω πάει σε 10άδες ομοιο γιατρούς και τίποτα!! Καμιά βοήθεια??

spyni
09-05-13, 19:45
μετα απο πολυ καιρο ξαναμπαινω και θα ηθελα τη βοηθεια σας..η κορη μου εχει ακροαστικα, εχω μιλησει με Κ. και ειμαστε στη φαση να το πολεμησουμε μεχρι αυριο μονοι με ομοιο, γλιτωνοντας ισως την αντιβιωση.ειχατε ισως αναλογη εμπειρια?εμεις πρωτη φορα αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο...καπου ειχε γραψει η αγαπημενη Rosie για ενα καταπλασμα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα...θυμαται κατι καποιος?η ισως ξερετε κατι που θα μπορουσα να δοκιμασω-εννοω πρακτικη ιατρικη- για να τη βοηθησω?σημειωτεον δε βηχει πααρα πολυ...τη διαγνωση για ακροαστικα τυχαια την καναμε...

geonik
09-05-13, 22:02
μετα απο πολυ καιρο ξαναμπαινω και θα ηθελα τη βοηθεια σας..η κορη μου εχει ακροαστικα, εχω μιλησει με Κ. και ειμαστε στη φαση να το πολεμησουμε μεχρι αυριο μονοι με ομοιο, γλιτωνοντας ισως την αντιβιωση.ειχατε ισως αναλογη εμπειρια?εμεις πρωτη φορα αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο...καπου ειχε γραψει η αγαπημενη Rosie για ενα καταπλασμα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα...θυμαται κατι καποιος?η ισως ξερετε κατι που θα μπορουσα να δοκιμασω-εννοω πρακτικη ιατρικη- για να τη βοηθησω?σημειωτεον δε βηχει πααρα πολυ...τη διαγνωση για ακροαστικα τυχαια την καναμε...
Ο μικρος μου παρουσιασε πολλες φορες το χειμωνα βηχα και ακροαστικα (λογω παιδικου σταθμου) ελαφρας μορφης και δεν χρειαστηκε αντιβιωση. Με την ομοιοπαθητικη τα αντιμετωπισαμε μια χαρα!!!
Περαστικα σας ;-).

miriki
09-05-13, 22:40

spyni ήταν κομπρέσες με σπόρους μαύρης μουστάρδας. Εγώ το έκαν σ' εμένα και καίει πάρα πολύ, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό. Δεν είχα μαύρη μουστάρδα, αλλά ξανθιά μουστάρδα σε σκόνη κι όμως έκανε δουλειά. Μπες στο θέμα της γκαπσ έχει εκεί τη συνταγή νομίζω... περαστικά σας.

Επίσης βάλε το παιδί σε μπάνιο με υδρατμούς και φρόντισε να έχεις ρίξει είτε λεβάντα (αν είναι βράδυ) είτε ευκάλυπτο (προκαλεί υπερδιέγερση) είτε θυμα΄ρι.

Υπάρχει ένα μίγμα βοτάνων στο κατάστημα Άρκευθος στην Καλλιθέα (δε θυμάμαι πού μένεις) για το βήχα με θυμάρι λιναρόσπορο, αλθαία κα ιδε θυμάμαι τι άλλο και άλλο ένα στο Μανδραγόρα στον Πειραιά που λέγεται βήχιο.

spyni
10-05-13, 15:44
Ο μικρος μου παρουσιασε πολλες φορες το χειμωνα βηχα και ακροαστικα (λογω παιδικου σταθμου) ελαφρας μορφης και δεν χρειαστηκε αντιβιωση. Με την ομοιοπαθητικη τα αντιμετωπισαμε μια χαρα!!!
Περαστικα σας ;-).

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την απαντηση, η μικρη ειναι ηδη τρεις μερες μονο με ομοιο και ο ιδιος ο Κ. μου ειπε αν και σημερα που θα την παω για να την ακροαστει ο γιατρος εχει ακομη να δωσω τελικα αντιωιωση, διοτι οπως μου ειπε κυκλοφορει αρκετα η ατυπη μνευμονια διχως σχεδον καθολου ακροαστικα ευρηματα..ελπιζω να τη γλιτωσουμε και εμεις...σε ευχαριστω πολυ, παιρνω κουραγιο!!

spyni
10-05-13, 15:49
spyni ήταν κομπρέσες με σπόρους μαύρης μουστάρδας. Εγώ το έκαν σ' εμένα και καίει πάρα πολύ, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό. Δεν είχα μαύρη μουστάρδα, αλλά ξανθιά μουστάρδα σε σκόνη κι όμως έκανε δουλειά. Μπες στο θέμα της γκαπσ έχει εκεί τη συνταγή νομίζω... περαστικά σας.

Επίσης βάλε το παιδί σε μπάνιο με υδρατμούς και φρόντισε να έχεις ρίξει είτε λεβάντα (αν είναι βράδυ) είτε ευκάλυπτο (προκαλεί υπερδιέγερση) είτε θυμα΄ρι.

Υπάρχει ένα μίγμα βοτάνων στο κατάστημα Άρκευθος στην Καλλιθέα (δε θυμάμαι πού μένεις) για το βήχα με θυμάρι λιναρόσπορο, αλθαία κα ιδε θυμάμαι τι άλλο και άλλο ένα στο Μανδραγόρα στον Πειραιά που λέγεται βήχιο.

κοριτσι μου σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ!!θα την ψαξω τη συνταγη για μελλοντικη χρηση, την εψαχνα ως καταπλασμα με σιναποσπορο και δεν εβρισκα κατι...δεν τη θυμομουν καθολου...οσο για το βηχιο που λες θα το ψαξω και αυτο, μενω πια Κερκυρα μονιμα και εχω χασει πολλα, και απο το νημα εδω και απο τις ευκολιες του να βρισκω πραγματα...
με υδρατμους και ευκαλυπτο την περασε ο γιος μου και ομοιο εννοειται με μια πολυ πολυ ασχημη βρογχιτιδα οταν ηταν 6 μηνων....

bourboulithra
30-10-13, 15:45
Καλησπέρα. Πρόσφατα ξεκίνησα ομοιοπαθητική και έχω να πω πως έχω δει πολύ μεγάλη βελτίωση πριν ακόμη ολοκληρωθεί η θεραπεία. Είχα μεγάλο θέμα με αλλεργίες και κυρίως ρινίτιδα. Δεν μπορούσα να πάω πουθενά όπου υπήρχε γρασίδι χωρίς να φτερνίζομαι. εάν μάλιστα έπρεπε να μείνω κιόλας μόνο με αντισταμινικά. τώρα έχουν περάσει 3 μήνες και δεν έχω πάρει τίποτα. είχα θέμα με τα βρογχικά και προς το παρόν δεν με έχει επηρεάσει ούτε η αλλαγή του καιρού ή η έκθεση μου σε φυτά στα οποία είμαι αλλεργική. Είμαι ακόμη σε θεραπεία για την αντιμετώπιση και κάποιον ακόμη θεμάτων αλλά αισθάνομαι πολύ καλύτερα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι παρόλα αυτά. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο βοηθάει η ομοιοπαθητική όταν προσπαθείς να χάσεις βάρος?Ρωτάω μιας και κάνω παράλληλα προσπάθεια να αδυνατίσω με τη βοήθεια διαιτολόγου αλλά έχω μπλοκάρει. Με τη γιατρό που έχω συζητήσει σχετικά μου επανέλαβε ένα τεστ δυσανεξίας και για ένα μήνα έχω κόψει τη γλουτένη. Αισθάνομαι καλύτερα αλλά όπως και να έχει είναι για ένα μήνα.

yogini
04-11-13, 08:56
bourboulithra εμενα που ειχε μπλοκαρει ο μεταβολισμος και ειχα κολλησει στα κιλα με ξεμπλοκαρε και επεσα :)

neraides
12-11-13, 16:11
Βρε παιδιά εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε την βοήθεια σας. :(

Έκανα Όμοιοπαθητική τα τελευταία χρόνια με δύο κλασσικούς θεραπευτές (Ομοιοπαθητικούς που δεν είναι γιατροί) και μετέπειτα δύο γιατρούς ομοιοπαθητικούς. Ο λόγος αυτών των εναλλαγών είναι λόγο μακρόχρονων επαγγγελματικών μετακινησεων. Ήμουν εξαιρετικά ικανοποιημένη και απο τους δύο. Ήμουν πάντα ένα άτομο βασανισμένο με την υγεία μου, με αμέτρητα φάρμακα στο σώμα μου χωρίς να βρίσκω άκρη. Να είναι καλά και οι δύο τους πραγματικά. Στην ίδια πήγαινε και ο γαμπρός μου, με την αδερφή και την μαμά μου. Τους βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ!

Έλα όμως που η θεραπεύτρια μου έφυγε με την οικογένεια της για επαρχία και μετακόμισα και εγώ με τον άντρα μου εκτός, και μείναμε ξεκρέμαστοι! :-o

Τι να κάνω και εγώ, μπήκα στην επίσημη λίστα των γιατρών που βάζετε εδώ, βρήκα έναν για όταν είμαι Αθήνα και πήγαν και οι δικοί μου, και έναν για μένα στην πόλη που μένω τώρα. (Δεν λέω που γιατί στην πόλη μου μόνο ένας είναι, δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω.)

Ρε παιδιά καμία σχέση! Και το είδα και το βλέπω και σε εμένα, και στα παιδιά μου, και στους δικούς μου. :evil::evil:

Οι δύο θεραπευτές που είχα και ήταν και οι δύο σπουδασμένοι στην Όμοιο της Βρετανίας, έδιναν λίγα φάρμακα τον μήνα. Σπανίως να αλλάζαμε, και αν ήταν απαραίτητο για παραπάνω, δεν ήταν πάνω απο 3-5 κάψουλες τον μήνα! Το ίδιο σε άλλη δυναμοποίηση, ή διαφορετικό με απόσταση ημερών :???: Τα αποτελέσματα πάντα άμεσα και παράπονο δεν είχε κανένας μας.

Με τους δύο γιατρούς (τον ένα στην Αθήνα και τον άλλο στην πόλη μου), δεν ξέρω τι να πω, αυτοί έχουν τα όμοιο, όπως τα κλασικά χαπάκια! Τα χάπια να πηγαίνουν σαν καραμέλες, και τα όμοιο να αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι και να πρέπει να παίρνεις και άλλα. Δουλειά δεν κάνει κανένα τελικά,τρώω την καζούρα απο όλους, και στο τέλος χαίρι δεν γίνεται! Η τσέπη που, έχει αδειάσει εκεί που ποτέ δεν έδινα πάνω απο 10 ευρώ τον μήνα. Μην κάτσω και σας αναφέρω περιστατικά τώρα και κουράζω, πάντως παράπονα έχουμε όλοι, και με πειράζει που δεν βλέπω αποτέλεσμα στις ιώσεις των παιδιών ενώ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα παλαιότερα!

Τι γίνεται ρε παιδιά; Και επειδή άρχισα να ξυπνάω και να το ψάχνω, και επειδή ξεψάχνισα και ότι έχετε γράψει όλοι στα θέματα της Όμοιο, πέραν απο κάποιους που ξέρουν οτι η πολυφαρμακία δεν πρέπει να υφίσταται στην Ομοιοπαθητική, διάβασα και μηνύματα μανάδων που γράφουν πως τα παιδιά τους παίρνουν όμοιο κάργα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Σας παρακαλώ ρε παιδιά, δώστε μου τα φώτα σας και συστήστε μου επιτέλους έναν ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικό στην Αθήνα! Δεν με ενδιαφέρει να είναι γιατρός γιατι ειδα τελικα οτι πολλοι γιατροι ειναι μεν όμοιο αλλά την εξασκουν όπως και την συμβατική και απλά συμπληρωνουν πελατεία. Εγώ είδα καλό απο θεραπευτές των σχολών της Ευρώπης και όχι απο γιατρούς εδώ. Σαφώς μπορεί να έτυχε, νομίζω όμως πως έξω την κατανοούν καλύτερα γιατί στο εξωτερικό κατέχουν το θέμα εδώ και δεκαετίες. Στην Ομοιοπαθητική δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός, είναι άλλος ο χειρισμός και θέλει τέχνη και χρόνο. Αλλά βέβαια για να είμαι δίκαιη, οι θεραπευτές να ειναι άτομα σοβαρα και οχι κατι ατομα που βαφτιζονται ομοιοπαθητικοι θεραπευτες και μπλεκουν ρέικι, ιριδολογίες, βουδισμους και άλλα περίεργα που καμία σχεση δεν έχουν με σοβαρή θεραπεία. Στην Ελλάδα όλα μια ζωή γίνονται τουρλουμπούκι.

Δώστε και σώστε παιδιά. Πέρασα επιλόχειο στεγνά, και τα παιδιά μου τα τρώνε οι ιώσεις! Να ωφεληθεί και η οικογένεια μου που είδε τόσο καλό. Βοηθήστε!

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.:-(

BOBOLINOS
14-11-13, 23:38
neraides σου στέλνω απάντηση στο πμ σου.

μητσουκο
15-11-13, 08:44
Κι εγώ έχω μία ομοιοπαθητικό να σου προτείνω απ την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένη.Κάνω ομοιοπαθητική στον γιό μου 23 μηνών που ξεκίνησε παιδικό το Σεπτέμβρη κι ετσι σωθήκαμε από φαρμακα κι αντιβιώσεις.Είναι στη Νέα Σμύρνη.Πες μου αν σε ενδιαφέρει...

neraides
15-11-13, 19:02
Ναι φυσικά, χίλια ευχαριστώ. :D

bobonela
15-11-13, 22:26
bourboulithra εμενα που ειχε μπλοκαρει ο μεταβολισμος και ειχα κολλησει στα κιλα με ξεμπλοκαρε και επεσα :)

Μήπως έχεις να συστήσεις κανένα καλό ομοιοπαθητικό σε Β.Προάστεια?? Ταλαιπωρούμαι χρόνια με ρινίτιδα και πολλά άλλα και δεν βγάζω άκρη....

pasxalitsa v
27-01-14, 18:07
bobonela θα σου συνιστούσα να δεις την λίστα γιατρών που έχουν μαθητεύσει στον Βυθούλκα. Είναι πολύ λιγότεροι από την λίστα του Συλλόγου Ομοιοπαθητικών. Κάποιοι και από τις δύο λίστες εχουν και ειδικότητα. Στην λίστα του Βυθούλκα αναφέρεται ξεκάθαρα η ειδικότητα του κάθε γιατρού.

Όσο για την ειδικότητα ο δικός μου είναι γενικός ιατρός, και μέχρι στιγμης έχει ανταποκριθεί πολύ σωστά στα πάντα και σε θεματα δικά μου και των πσιδιών. Το σημαντικό είναι να έχει εμπειρία και να ψάχνεται όσο αφορά την επιστήμη του (όπως δλδ κάθε σωστός γιατρός κλασσικός ή μη).
Καλησπερα
αυτη ειναι η λιστα του βυθουλκα που λετε κοριτσια???

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

mesastoura
28-01-14, 10:15
http://www.vithoulkas.com/el/homeopathy/mds-practitioners-worldwide.html

pasxalitsa v
28-01-14, 10:43
καλημερα και ευχαριστω!

pasxalitsa v
28-03-14, 15:47
κοριτσια εχω φαει ολο το φορουμ αλλα δεν μπορω να βρω την συνταγη για τις κομπρεσες μαυρης μουσταρδας....
επισης ξερετε που μπορουμε να βρουμε μαυρη μουσταρδα???
αν δεν βρω κανει και αλλο χρωμα???:rolleyes:

ευχαριστω!

miriki
28-03-14, 19:22
Αρχικά βρείτε σπόρους μαύρης μουστάρδας (έχει ο Μανδραγόρας αλλά γενικά δεν τους βρίσκεις εύκολα) να τους έχετε σε στιγμή ανάγκης.
Θα τους πολτοποιήσετε (σε spice grinder το κάνω εγώ) και με ελάχιστο νερό θα κάνετε μια πηκτή πάστα.
Βάλτε την ανάμεσα σε δύο βαμβακερά υφάσματα (ποτέ κατευθείαν στο δέρμα!) και δέστε τα γύρω από το παιδί (η μουστάρδα να βρίσκετε στο ύψος του στήθους, κάτω από την ωμοπλάτη (όχι μπροστά).
Καλό είναι να κρατάτε το παιδί ζεστό κατά τη διάρκεια της κομπρέσσας, πχ μ' ένα μάλλινο κασκόλ γύρω από το στήθος του.
Αφήστε το για περίπου 20 λεπτά. Η περιοχή θα κοκκινίσει οπότε βάλτε κάτι καταπραϋντικό μετά, πχ λάδι καρύδας.
Η συχνότητα εξαρτάται από τη σοβαρότητα της περίπτωσης.
Εμείς που ήμασταν πολύ σοβαρή περίπτωση το κάναμε 3 φορές τη μέρα αλλά κάναμε επίσης και μπάνια με υδρατμούς, κάτι σαν σάουνα δηλαδή.

Αυτά είναι από τη Rosie.
Σπόρους μουστάρδας μπορείς να βρεις σε μαγαζιά που πουλάνε μπαχαρικά....

pasxalitsa v
29-03-14, 09:01
ωραια σ ευχαριστω!
μπανιο με ατμους κανουμε αλλα δεν βοηθαει για πολλη ωρα....

pasxalitsa v
19-07-14, 12:37
αρα πατουλα λες πως ΟΛΟΙ μπορουν να θεραπευτουν? αρα ειναι θεμα να πετυχεις "σωστο" ομοιοπαθητικο ή φταιει κατι αλλο? εγω παντως δεν ειμαι σιγουρη αλλα το ψαχνω. γιατι ξερω κυρια που εκανε γυρω στα 5 χρονια ομοιο και γιατρεια δεν βρηκε και επισης το παιδι μου με ομοιο ειχε ολο τον χειμωνα ασταματητο βηχα ο οποιος δεν ηρεμουσε με τιποτα...
θα ξαναπροσπαθησω αλλα δεν βαζω παλι το παιδι σε τετοια ταλαιπωρια...ισως παω πρωτα εγω σε καποιον και αν με βοηθησει να παω και το παιδι...:rolleyes:

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 14:24
Η επίθεση στην Ομοιοπαθητική Ιατρική συνεχίζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο

Από τον Κ. Τσιτινίδη, πρόεδρο ΕΕΟΙ
από το περιοδικό Ομοιοπαθητικά Νέα (http://www.homeopathy.gr/homeopathy/articles_homeonews.html), τεύχος 19, Απρίλιος 2011
Όπως είναι γνωστό, τον τελευταίο καιρό η Ομοιοπαθητική Ιατρική δέχεται τρομερή επίθεση στην Αγγλία. Ο Τύπος έχει κατακλυστεί από άρθρα με αστείρευτη και υποκριτική επιθετικότητα (κάτι μου θυμίζει αυτό!).
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Από το 1948, η Ομοιοπαθητική έχει εισαχθεί στο εθνικό σύστημα υγείας της Αγγλίας. Το 1950 εγκρίθηκε η Πράξη της Ιατρικής Ομοιοπαθητικής Εταιρείας (Faculty), έτσι ώστε να διασφαλίζονται τα δικαιώματα των Αγγλων στην Ομοιοπαθητική Ιατρική.
Αυτός ο νόμος εγκρίθηκε από το Αγγλικό Κοινοβούλιο το 1974, όταν η Ομοιοπαθητική του εθνικού συστήματος υγείας υποστηριζόταν από την κυβέρνηση της εποχής. Έτσι, το NHS είχε την υποχρέωση να παρέχει τα μέσα για την άσκηση αυτής της ιατρικής και να υπάρχουν γιατροί που να είναι πρόθυμοι να την εξασκήσουν όσο υπάρχει τέτοια απαίτηση από τους πολίτες.
Τα τελευταία χρόνια, άνθρωποι με μεγάλη επιρροή έχουν ξεκινήσει μια νέα επίθεση ενάντια στην Ομοιοπαθητική. Το βασικό τους επιχείρημα είναι «αυτοί που είναι τόσο αφελείς ώστε να παίρνουν ανενεργά φάρμακα ζάχαρης, πρέπει να πληρώνουν γι' αυτά και δεν πρέπει η placebo ιατρική να παρέχεται από το NHS». Θεωρούν ότι η πρακτική της Ομοιοπαθητικής στο NHS (ομοιοπαθητικά νοσοκομεία κ.λπ.) δίνει αξιοπιστία και έγκριση σε μια πρακτική που δεν είναι παρά ένα ακόμα placebo. Η επίθεση είναι βαθύτερη! Δεν έχει να κάνει με τις πρόσφατες πρακτικές «δασκάλων», γεμάτες δημιουργική φαντασία, αλλά όχι και με τη γερμανική αξιοπιστία του ιδρυτή της (S. Hahnemann).
Πρωταγωνιστές σε αυτήν την επίθεση είναι ο καθηγητής Edzard Ernst (που παλιότερα επισκεπτόταν ομοιοπαθητικό γιατρό και επί του παρόντος είναι καθηγητής Συμπληρωματικής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο του Exeter), που έχει γράψει και ένα βιβλίο (μαζί με τον Simon Singh), το Κόλπο στη θεραπεία, καθώς και ο Ben Goldacre (γιατρός και δημοσιογράφος στην εφημερίδα Guardian). Υπήρξε επιστολή που ζητούσε να απαγορευτεί να πηγαίνουν ασθενείς σε ομοιοπαθητικά νοσοκομεία, απαγορεύοντας στους γενικούς γιατρούς να παραπέμπουν περιστατικά σε ομοιοπαθητικούς γιατρούς. Το γράμμα πέρασε από το Patient Care Trusts, με αποτέλεσμα να κλείσει το ομοιοπαθητικό νοσοκομείο στο Tunbridge. Πρόσφατα, δημόσια, μερικοί διαμαρτυρόμενοι κατάπιαν «μεγάλες δόσεις» ομοιοπαθητικών φαρμάκων έξω από φαρμακείο, για να αποδείξουν ότι είναι ανενεργά. Αν και το θέμα δεν ψηφίστηκε από την κεντρική κυβέρνηση και δεν πέρασε στο NHS, εξακολουθεί η επίθεση, με την κεντρική ιδέα ότι «εμείς ξέρουμε καλύτερα από εσάς τι είναι καλό για την υγεία σας και θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να ισχυροποιήσουμε την άποψή μας».
Ποιες μπορεί να είναι οι άμυνες της Ομοιοπαθητικής Ιατρικής σε αυτήν τη δυσάρεστη κατάσταση;
Πρώτη άμυνα είναι το θέμα της δυναμοποίησης και της διάλυσης. Η σύγχρονη φυσική δεν έχει βρει το μικρότερο σωματίδιο στη φύση (άτομο κατά την αρχαία έννοια), και πρωτόνια, νετρόνια, ηλεκτρόνια, φωτόνια, quark και γλοιόνια γεμίζουν το χώρο χωρίς να ξέρουμε την ακριβή σημασία της λειτουργίας τους. Συνεπώς, η άποψη ότι δεν υπάρχει τίποτα στο διάλυμα (ενεργειακό – φυσικό) μένει να αποδειχθεί στο μέλλον, και όλα μέχρι τώρα συνηγορούν στο ότι πάντα κάτι μένει πίσω, τουλάχιστον ως ενεργειακό αποτύπωμα της αρχικής ουσίας.
Το θέμα της μηχανιστικής προσέγγισης (μοριακή και κυτταρική βιολογία) αντιμετωπίζεται με ολιστικό τρόπο και εμβάθυνση στα ολιστικά πολύπλοκα βιολογικά συστήματα που δεν έχουν ξεκάθαρη σχέση ούτε με τη Νευτώνεια μηχανιστική αντίληψη αλλά ούτε και με την πιο προχωρημένη κβαντική ηλεκτροδυναμική. Κέντρα συστημικής μελέτης (όπως το Πανεπιστήμιο του Αιγαίου, όπου γίνεται το Master Κλασικής Ομοιοπαθητικής, με διευθυντή του προγράμματος τον καθηγητή Ι. Δαρζέντα και ψυχή των μαθημάτων τον επίτιμο καθηγητή του Πανεπιστημίου Αιγαίου και δάσκαλό μας, τον Γ. Βυθούλκα) μπορούν να σταθούν αρωγοί στην όλη άμυνα.
Μεγάλη γραμμή άμυνας είναι και η ικανοποίηση των ασθενών από την Ομοιοπαθητική, καθώς και η οικονομία λόγω χαμηλότερου κόστους και ολιστικής απάντησης. Υπάρχει εργασία που αποδεικνύει τα παραπάνω (βλ. Βιβλιογραφία).
Επίσης δεν πρέπει να αγνοήσουμε τις άλλες εναλλακτικές θεραπευτικές, που κι αυτές έχουν την ίδια θεραπευτική βάση και κατεύθυνση θεραπείας.
Είμαστε ένα σύνολο θεραπευτών που απαιτεί μεγαλύτερη συνείδηση από γιατρούς και ασθενείς στο τι πραγματικά θεραπεύουμε. Όσον αφορά την evidence based medicine, που τόσο διαφημίστηκε αρχικά, είναι προφανές ότι μία μέθοδος που χαρακτηρίζεται ως placebo δεν μπορεί να θεραπεύσει μαστίτιδα στις αγελάδες (βλ. Βιβλιογραφία). Πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους ότι ούτε στην ίδια τη συμβατική ιατρική ισχύει το evidence based medicine. Από επίσημη πηγή της κλασικής ιατρικής (BMJ), το ποσοστό των συνήθων ιατρικών θεραπειών που υποστηρίζεται από καλή απόδειξη έχει ως εξής:

13% ωφέλιμη θεραπεία
23% ίσως ωφέλιμη θεραπεία
8% γκρίζα ζώνης ωφέλειας-βλαπτικότητας
6% μάλλον δεν ωφελεί
4% πολύ πιθανά είναι βλαπτική
46% άγνωστη αποτελεσματικότητα Το παράδειγμα των αντικαταθλιπτικών είναι χαρακτηριστικό. Μια αξιόπιστη μετα-ανάλυση έδειξε ότι σε βαριά κατάθλιψη δεν έχουν τίποτε να προσφέρουν, παρά από λίγη έως πολλή δράση placebo, και στις ελαφρύτερες περιπτώσεις έχουν τη δραστικότητα των φαρμάκων διασκέδασης (lifestyle drugs). Όπως ξέρουμε, τόνοι από αυτά τα φάρμακα καταναλώνονται από το «καλά πληροφορημένο» κοινό. Εν κατακλείδι, στην κλασική ιατρική λείπει η απόδειξη της αποτελεσματικότητας που προαπαιτείται από την Ομοιοπαθητική. Τελευταίο και κυριότερο, η δημοκρατία απαιτεί να σεβόμαστε ως αναφαίρετο δικαίωμα την ελεύθερη επιλογή του ατόμου στις θεραπευτικές μεθόδους που υπάρχουν. Αυτός πληρώνει την ασφάλειά του και αυτός μόνο έχει λόγο στο τι είδους υπηρεσία θέλει για την υγεία του.
Αλλωστε, κατά καιρούς πολλοί «μεγάλοι» της εποχής τους ήταν υπέρ της οικολογικής εναλλακτικής συστημικής ομοιοπαθητικής προσέγγισης. Μην ξεχνάμε ότι ο John Weir (ομοιοπαθητικός γιατρός της βασιλικής οικογένειας) έδωσε την Ignatia σε 5 βασιλιάδες και 3 βασίλισσες. Ο πόλεμος (facebook-twitter-MME) θα συνεχιστεί. Πρέπει όλοι να είμαστε προετοιμασμένοι να συνεισφέρουμε όπου μπορεί ο καθένας.
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
S. Arlt, W. Padberg, M. Drillich, and W. Heuwiese, «Efficacy of homeopathic remedies as prophylaxis of bovine endometritis». J. Dairy Sci. 92: 4945–4953
Simon Singh and Edzard Ernst, Trick or Treatment?: Alternative Medicine on Trial, Bantam Books 2008
Faculty of homeopathy.org. Clinical outcomes studies
Mayr, E. This Is Biology: The Science of the Living World. Cambridge, MA: Belknap Press of Harvard University Press. 1997.
Wayne Jonas (LMHI congress Redondo beach 2010)
Luc MONTAGNIER, Jamal AISSA, Stephane FERRIS, Jean-Luc MONTAGNIER, Claude LAVALLEE, «Electromagnetic Signals Are Produced by Aqueous Nanostructures Derived from Bacterial DNA Sequences», Interdiscip Sci Comput Life Sci (2009)
Frank Wilczek, Η ελαφρότητα του είναι, μάζα, αιθέρας και η ενοποίηση των δυνάμεων.
Γ. Βυθούλκα «Τα βρετανικά μέσα ενημέρωσης επιτίθενται στην Ομοιοπαθητική: Είναι δικαιολογημένη αυτή η επίθεση;» Ομοιοπαθητικά Νέα, τεύχος 9, Μάιος-Ιούλιος 2008, σελ. 13-17
«Συνεχίζεται στη Μεγάλη Βρετανία η επίθεση εναντίον της Ομοιοπαθητικής», Ομοιοπαθητικά Νέα, τεύχος 15, Δεκ. 2009-Φεβρ. 2010, σελ. 34
Δ. Παπαμεθοδίου, «Η επανεμφάνιση παλαιών συμπτωμάτων κατά τη διάρκεια της ομοιοπαθητικής θεραπευτικής παρέμβασης», διπλωματική εργασία, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Προσωπική επικοινωνία με την πρόεδρο της Faculty (Sara Eams)

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 14:45
Η ελεύθερη επιλογή προσωπικής θεραπείας είναι βασικό δικαίωμα κάθε πολίτη. Σύμφωνα με έρευνα της Ευρωπαικής Επιτροπής το 75% των Ευρωπαίων πολιτών γνωρίζουν την Ομοιοπαθητική και περίπου το 30% τη χρησιμοποιεί.
Η Ομοιοπαθητική έχει 200 χρόνια ιστορίας με εντυπωσιακά κλινικά αποτελέσματα και ανερχόμενη δημοτικότητα.
Ενδεικτικά αναφέρω:
Στη Μ. Βρετανία από το 1948, η Ομοιοπαθητική έχει εισαχθεί στο εθνικό σύστημα υγείας της Αγγλίας. Υπάρχουν πέντε ομοιοπαθητικά νοσοκομεία. Χρησιμοποιείται από το 37% των Βρετανών γενικών ιατρών. Για περισσότερο από έναν αιώνα η βασιλική οικογένεια ακολουθεί και υποστηρίζει την Ομοιοπαθητική.
Στη Γαλλία το 32% των Γάλλων γενικών ιατρών συνταγογραφούν ομοιοπαθητικά φάρμακα. Εννέα πανεπιστήμια παρέχουν μεταπτυχιακό πρόγραμμα εκμάθησης της Ομοιοπαθητικής.
Στο Βέλγιο το Βελγικό κοινοβούλιο αναγνωρίζει την Ομοιοπαθητική και όλα τα βελγικά ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν τις δαπάνες για ομοιοπαθητικά φάρμακα. Η Ομοιοπαθητική διδάσκεται στην Ιατρική Σχολή του Catholic University of Louvain, το μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο του Βελγίου.
Στην Ολλανδία το 40% του πληθυσμού έχει επισκεφθεί ομοιοπαθητικό ιατρό, ενώ περίπου το 20% των γενικών ιατρών χρησιμοποιεί την Ομοιοπαθητική.
Στις ΗΠΑ σε έρευνα που δημοσιεύθηκε στο JAMA αναφέρει ότι στο 64% όλων των Ιατρικών Σχολών της χώρας δίνονται στους φοιτητές τους μαθήματα εναλλακτικής ή συμπληρωματικής ιατρικής. Υπάρχουν πάνω από 200 ερευνητικές εργασίες σε έγκυρα ιατρικά περιοδικά που αποδεικνύουν την ευεργετική δράση του ομοιοπαθητικού φαρμάκου.
Στην Ελλάδα η Ελληνική Εταιρεία Ομοιοπαθητικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ο.Ι.) μαζί με τη Διεθνή Ακαδημία Κλασικής Ομοιοπαθητικής (Γ. Βυθούλκας), συνδιοργανώνουν το τριετές πρόγραμμα εκπαίδευσης στην Κλασική Ομοιοπαθητική.
Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Σύρο προσφέρει το κρατικά αναγνωρισμένο διετές μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ομοιοπαθητικής με τίτλο «Ολιστικά Εναλλακτικά Θεραπευτικά Συστήματα - Κλασική Ομοιοπαθητική».
- See more at: http://www.mama365.gr/10048/klasikh-omoiopathhtikh-ti-einai-kai-se-poioys-ap.html#sthash.6RDgMBiu.dpufλεύθερη επιλογή προσωπικής θεραπείας είναι βασικό δικαίωμα κάθε πολίτη. Σύμφωνα με έρευνα της Ευρωπαικής Επιτροπής το 75% των Ευρωπαίων πολιτών γνωρίζουν την Ομοιοπαθητική και περίπου το 30% τη χρησιμοποιεί.
Η Ομοιοπαθητική έχει 200 χρόνια ιστορίας με εντυπωσιακά κλινικά αποτελέσματα και ανερχόμενη δημοτικότητα.
Ενδεικτικά αναφέρω:
Στη Μ. Βρετανία από το 1948, η Ομοιοπαθητική έχει εισαχθεί στο εθνικό σύστημα υγείας της Αγγλίας. Υπάρχουν πέντε ομοιοπαθητικά νοσοκομεία. Χρησιμοποιείται από το 37% των Βρετανών γενικών ιατρών. Για περισσότερο από έναν αιώνα η βασιλική οικογένεια ακολουθεί και υποστηρίζει την Ομοιοπαθητική.
Στη Γαλλία το 32% των Γάλλων γενικών ιατρών συνταγογραφούν ομοιοπαθητικά φάρμακα. Εννέα πανεπιστήμια παρέχουν μεταπτυχιακό πρόγραμμα εκμάθησης της Ομοιοπαθητικής.
Στο Βέλγιο το Βελγικό κοινοβούλιο αναγνωρίζει την Ομοιοπαθητική και όλα τα βελγικά ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν τις δαπάνες για ομοιοπαθητικά φάρμακα. Η Ομοιοπαθητική διδάσκεται στην Ιατρική Σχολή του Catholic University of Louvain, το μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο του Βελγίου.
Στην Ολλανδία το 40% του πληθυσμού έχει επισκεφθεί ομοιοπαθητικό ιατρό, ενώ περίπου το 20% των γενικών ιατρών χρησιμοποιεί την Ομοιοπαθητική.
Στις ΗΠΑ σε έρευνα που δημοσιεύθηκε στο JAMA αναφέρει ότι στο 64% όλων των Ιατρικών Σχολών της χώρας δίνονται στους φοιτητές τους μαθήματα εναλλακτικής ή συμπληρωματικής ιατρικής. Υπάρχουν πάνω από 200 ερευνητικές εργασίες σε έγκυρα ιατρικά περιοδικά που αποδεικνύουν την ευεργετική δράση του ομοιοπαθητικού φαρμάκου.
Στην Ελλάδα η Ελληνική Εταιρεία Ομοιοπαθητικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ο.Ι.) μαζί με τη Διεθνή Ακαδημία Κλασικής Ομοιοπαθητικής (Γ. Βυθούλκας), συνδιοργανώνουν το τριετές πρόγραμμα εκπαίδευσης στην Κλασική Ομοιοπαθητική.
Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Σύρο προσφέρει το κρατικά αναγνωρισμένο διετές μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ομοιοπαθητικής με τίτλο «Ολιστικά Εναλλακτικά Θεραπευτικά Συστήματα - Κλασική Ομοιοπαθητική».
- See more at: http://www.mama365.gr/10048/klasikh-omoiopathhtikh-ti-einai-kai-se-poioys-ap.html#sthash.6RDgMBiu.dpuf

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 14:51
Θεραπεία

Η λέξη θεραπεία (από τα αρχαία ελληνικά = υπηρεσία) περιγράφει στην ιατρική, τα μέσα για την μεταχείριση μια ασθένειας ή ενός τραύματος. Στόχος της θεραπείας είναι η ίαση, η εξάλειψη ή η ανακούφιση των συμπτωμάτων και η επαναφορά της σωματικής και ψυχικής λειτουργίας (Wikipedia). Η λέξη heal=θεραπεύω και η λέξη holy=ιερός προέρχονται από το whole=ολόκληρος που με την σειρά του προέρχεται από την ελληνική όλος. Θεραπευμένος είναι αυτός που ξαναγίνεται ολόκληρος (βλέπε την «ολοκληρία» της νηπτικής πατερικής παράδοσης) και τότε μόνο επανακτά την ιερότητα του.

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 14:58
Ολιστική ιατρική

Το επίθετο ολιστικός = (holistic) που προέρχεται επίσης από το «όλος» το εισήγαγε ο νοτιοαφρικανος βιολόγος Ian christian Smuts to 1926 στο βιβλίο του Holism and Evolution. Ο ολισμός είναι, να βλέπεις και να περιγράφεις τα ζωντανά όντα, ως όντα διαφορετικά και μεγαλύτερα από το άθροισμα των μερών τους. Ελληνικά, κινεζικά και ινδικά αρχαία κείμενα αποκαλύπτουν την θεραπευτική σημασία που απέδιδαν, στην αρμονία ανάμεσα στον προσωπικό, κοινωνικό και τον φυσικό κόσμο του ανθρώπου, καθώς και στην άθληση, την δίαιτα, την περισυλλογή και την αυτορρύθμιση. Η ολιστική ιατρική δεν είναι λοιπον μια ακόμα εξειδικευμένη υποειδικότητα.

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 14:59
Ορισμοί για την Υγεία

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας ορίζει: «υγειά είναι μια κατάσταση πλήρους βιολογικής ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι απλώς απουσία νόσου ή αναπηρίας». Ο πρωτεργάτης και αναβιωτής του σύγχρονου ομοιοπαθητικού κινήματος Γ. Βυθούλκας την ορίζει ως: Ελευθερία από τον πόνο και την αρρώστια σε σωματικό επίπεδο, ελευθερία από τα πάθη σε ψυχικό επίπεδο και ελευθερία από τον εγωισμό σε νοητικό επίπεδο. Οι φιλόσοφοι την συνδέουν με την ευτυχία και την βίωση μια ζωής γεμάτης νόημα. Και οι θεολόγοι θεωρούν υγεία την αρμονική σχέση του ανθρώπου με τον Θεό και την δημιουργία του. Οι παραπάνω ορισμοί υπονοούν ένα πλαίσιο στο οποίο σώμα, ψυχή, διάνοια και πνεύμα συνδέονται σε μια ζωτική ισορροπία.

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 15:01
Η Ομοιοπαθητική και η βιοενεργιακή θεραπεία

Ο Samuel Hahnemann κληροδότησε μια τεράστια ανακάλυψη στην ιατρική. Βρήκε με τη δυναμοποίηση τρόπο να εισέλθει στην βιοενεργιακή υπόσταση του ανθρώπου, και να ενισχύσει τις αυτορρυθμιστικές και αυτοθεραπευτικές του δυνάμεις. Έκτοτε, πολλοί γιατροί πλούτισαν την θεραπευτική τους φαρέτρα με ένα ανεκτίμητο θεραπευτικό εργαλείο. Απέκτησαν την ικανότητα να θεραπεύουν=υπηρετούν την ολιστική δυνατότητα που έχει ο ίδιος ο οργανισμός για αυτορρύθμιση. Και εκατομμύρια άνθρωποι που υπέφεραν από χρόνιες κυρίως νόσους ωφελήθηκαν σημαντικά.

ΠΑΤΟΥΛΑ
19-07-14, 15:03
Ομοιοπαθητική και Ψυχοθεραπεία

Καταρχήν προκύπτει το ερώτημα γιατί συνδυαστική θεραπεία? Δεν είναι η Ομοιοπαθητική ή η Ψυχοθεραπεία από μόνες τους αυτοτελή και αποτελεσματικά θεραπευτικά συστήματα; Ασφαλώς και είναι. Όταν όμως η σωματική νόσος συνοδεύεται από διαταραχές προσωπικότητας και προεξάρχουν τα στοιχεία της Ψυχοπαθολογίας, κάτι όχι και τόσο ασυνήθιστο, τότε ο δημιουργικός τους συνδυασμός μπορεί να δώσει εξαιρετικές θεραπευτικές λύσεις.
Μπορεί εν τέλει να μειώσει κατά πολύ την γκάμα των περιπτώσεων που δεν θεραπεύονται ή που αντιστέκονται σθεναρά στην θεραπεία. Γιατί στόχος του Γιατρού-Θεραπευτή δεν είναι η περιχαρακωμένη επιβεβαίωση της θεραπευτικής του μεθόδου, αλλά η επαναφορά της υγείας του θεραπευόμενου.
Αυτού του είδους ο διαχωρισμός δεν είναι προφανής για τους γιατρούς της εναλλακτικής ιατρικής, ιδιαίτερα όταν εγείρονται τα αμυντικά και απολογητικά αντανακλαστικά τους από την εκάστοτε πεισματικά κοντόφθαλμη, κριτική των συμβατικών τους συναδέλφων. Γιατί το τελικό ζητούμενο μιας θεραπείας είναι η ασφαλέστερη, μονιμότερη και βαθύτερη αποκατάσταση της υγείας (Ομοιοπαθητική), καθώς όμως και η εξυπηρέτηση της ανάγκης για αυτογνωσία, ωρίμανση, και αυτοπραγμάτωση (Ψυχοθεραπεία).

yogini
19-07-14, 17:21
κι εγω δέχομαι απόλυτα την γνώμη όσων δοκίμασαν και δεν είδαν αποτέλεσμα αλλά όχι εκείνων των επικριτικών. Είναι σαν να τσακωνομαστε για το αν ειναι νόστιμο το μάνγκο ενω δεν έχω δοκιμάσει ποτέ....απλοϊκά το σκέφτομαι αλλά έτσι ειναι. Έχω φίλη που έκανε μήνες και δεν την βοήθησε, αντιθέτως την βοήθησε κάποια ρεφλεξολόγος...δεκτή και σεβαστή η γνώμη της.
Αν με ρωτήσεις εμένα για ρεφλεξιολογία πάλι θα σου πω δεν ξέρω αλλά δεν μου γεμίζει και το μάτι...πάλι γίνομαι λίγο άδικη χωρίς να ξέρω και πολλά για το σύστημα. Καμιά φορά σε ιωσεις δεν μας έχει βοηθήσει η ομοιοπαθητική αλλά κι εγω βασίζομαι στο να δώσω κάποια γενικά συμπτώματα σε μια γραμματέα και να πάρω μια τηλεφωνική απάντηση ενω πιστεύω αν υπήρχε μια άμεση επαφή με το παιδί και τον ομοιο θα ηταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
Μια φίλη μου πάλι με την κλασσική παιδίατρο στο πρώτο βηχαλάκι δίνει μάσκα, σολντεσανιλ και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι οπότε και εκει θεωρώ άκυρη την τηλεφωνική επαφή και με τους κλασσικούς γιατρούς.
Για εμένα προσωπικά η ομοιοπαθητική ειναι 100% αποτελεσματική με τον σωστό θεραπευτή και την σωστή επαφή μαζί του....κάτι που εκλείπει με όσους γιατρούς είχαμε ως τώρα. Ακόμα και με εναν που ειναι πολύ κοντά μας δεν μπορούσα να πηγαίνω πάντα γιατι σκεφτόμουν το οικονομικό κομμάτι. Έχει κάτι το παιδι τον παίρνεις σου δινει θεραπεία με οτι καταλαβαίνει αν δεν πιάσει σου δοκιμάζει κάτι άλλο μετα σου λέει φέρτο να το δω αλλα εκεί ειναι 50άρικο και το σκέφτομαι και λέω εντάξει μωρέ ιωση ειναι θα περάσει. Καλά σε κάτι σοβαρό δεν το συζητώ...
Στους μεγάλους που καταλαβαίνεις τι σου γίνεται και απαντάς σωστά σε οτι σε ρωτάει εγω τουλάχιστον ήμουν πάντα δεκτικη στη θεραπεία..κάπου βέβαια έχω κάνει κοιλιά γιατι έχω ξεσκίσει τους ντεκαφεϊνέ και χρησιμοποιώ τώρα και μια κρέμα με μενθόλη

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-14, 17:25
πατούλα η κοπέλα παραπάνω (που μένει στην Αγγλία) σου λέει ότι ΔΕΝ καλύπτεται η ομοιοπαθητική από τα δημόσια ταμεία (καλύπτεται όμως η κανονική ιατρική)
συνεχίζεις παρ όλα αυτά να αναπαράγεις (μέσω κόπι πειστ απο ομοιοπαθητικά σάιτ) ότι δήθεν καλύπτεται...

μάλλον έχεις σοβαρά προβλήματα κατανόησης

πάει αυτό...
ας μιλήσουμε λοιπόν με επιχειρήματα

αποδήξεις:
για τη λειτουργεια της ομοιοπαθητικής δεν υπάρχουν (τυχαιοποιημένη διπλή τυφλή μελέτη)
πριν κάποια χρόνια ξεκίνησε μια έρευνα ο κ. Βυθούλκας σε δημόσιο ελληνικό μαιευτήριο (δεν θυμάμαι ποιο) για την αποτελεσματίκοτητα της ομοιοπαθητικής, στη μεταβολή της θέσης του μωρού από ισχιακό σε κεφαλικό ουδέποτε αναρτήθηκαν αποτελέσματα
νομίζω πως όλοι ακτανοούν το λόγο

η δυναμοποίηση (από μόνη της σαν τεχνική αυτοανερείται) :
διαδοχικές αραιώσεις και κρούσεις (ανακάτεμα) δυναμώνουν το φάρμακο (όσο λιγότερη ποσότητα μέσο των αραιώσεων δραστικής ουσίας τόσο δυνατότερο το φάρμακο μέσω κάποιας μαγικής διαδικασίας)
ο χάνεμαν (εμπνευστης της σύγχρονης ομοιοπαθητικής) , συμβούλεε τους μαθητές του να μην κουβαλούν τα φάρμακα στις τσέπες τους με το φόβο να μην δυναμώσουν παρα πολύ ( ; ) :D
δείτε και σε ομοιοπαθητικό σάιτ γιατί κατηγορήθηκα για αρεολογία (το 2 )
http://www.omoiotherapeia.gr/com/23_Omoiopathhtika-farmaka

ανακάλυψη νέων φαρμακευτικών ομοιοπαθητικών ουσιών στην ομοιοπαθητική δεν υπάρχει (χρησιμοποιούνται οι ίδιες ουσίες τα τελευταία 200 χρόνια.... )
σε ερώτηση στον κύριο Βυθούλκα γιατί δεν ανακαλύπτονται νέες ουσίες, και γιατί δεν υπάρχει τέτοια έρευνα στην ομοιοπαθητική ξέρετε τι απάντησε;
"Υπάρχει έρευνα στην ομοιοπαθητική. Όταν κάποιος γιατρός χορηγήσει μια ουσία (από τις γνωστές) σε έναν ασθενή, πχ για βηχα και κατά την περίοδο που παίρνει ο ασθενής με το βήχα το φάρμακο, θεραπευτεί και κάποιο άλλο παράλληλο πρόβλημα υγείας, πχ δυσκοιλιότητα, τότε ο γιατρός έχει ανακαλύψει μια καινούργια δράση της εν λόγω ουσίας! Έτσι είναι η έρευνα στην ομοιοπαθητική"
φυσικά ο κύριος Βυθούλκας δεν γνωρίζει (λογικό βέβαια δεν είναι γιατρός ούτε καν νοσηλευτής) ότι για να θεωρηθεί ένα φάρμακο πως θεραπεύει κάποιο πρόβλημα υγείας πρέπει να εμφανίσει την ίδια ακριβώς δράση σε πολλούς πολλούς ανθρώπους και όχι μόνο σε έναν...

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-14, 17:30
Έχει κάτι το παιδι τον παίρνεις σου δινει θεραπεία με οτι καταλαβαίνει αν δεν πιάσει σου δοκιμάζει κάτι άλλο μετα σου λέει φέρτο να το δω αλλα εκεί ειναι 50άρικο και το σκέφτομαι και λέω εντάξει μωρέ ιωση ειναι θα περάσει. Καλά σε κάτι σοβαρό δεν το συζητώ...
Στους μεγάλους που καταλαβαίνεις τι σου γίνεται και απαντάς σωστά σε οτι σε ρωτάει εγω τουλάχιστον ήμουν πάντα δεκτικη στη θεραπεία..κάπου βέβαια έχω κάνει κοιλιά γιατι έχω ξεσκίσει τους ντεκαφεϊνέ και χρησιμοποιώ τώρα και μια κρέμα με μενθόλη
ναι ρε γιογκίνι αλλά η ομοιοπαθητική υποστηρίζει ότι τα παιδιά είναι ποιο δεκτικά στην ομοιοπαθητική θεραπεία γιατί έχουν ποιο "παρθένους" οργανισμούς από τους ενήλικες...
επείσης η ομοιοπαθητική ισχυρίζεται ότι θεραπεύει ζώα (που δεν μπορούν να εκφραστούν)
άρα αυτό που υποστηρίζεις (ότι ο ενήλικας θεραπεύεται ευκολότερα πό το παιδί) είναι το ακριβώς αντίθετο από ότι υποστηρίζει η ομοιοπαθητική...
που σημαίνει ότι αυτοανερείσαι

BabyCute
19-07-14, 18:06
Πατουλα κοπέλα μου καταλαβα οτι παίρνεις τις πληροφορίες σου για τις άλλες χώρες απο το ιντερνετ αλλα δεν σημαινει οτι οι πηγές ειναι αξιόπιστες
Στην αγγλια ειναι μονο 4 τα νοσοκομεία του NHS που το υποστηρίζουν... Τι σου λέει αυτο οταν γενικως υπαρχουν χιλιάδες νοσοκομεία στην χώρα και 60 εκατομμύρια πληθυσμός; Βλέπεις να το δέχονται πολυ;
Για αυτο που είπες οτι το 37% των γιατρών το υποστηρίζουν σορυ κοπέλα μου ειςαι λάθος.. Οι γιατροι εδώ το κοροϊδεύουν και δεν το θέλουν καθόλου!!!

http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/9982234/Homeopathy-on-the-NHS-is-mad-says-outgoing-scientific-adviser.html

Αν προςωπικα παω στον γιατρο μου να του πω να με στείλει σε όμοιοπαθητικό ΔΕΝ θα το κανει, θα αρνηθεί

Δεν σου λέω οτι δεν πιστεύω οτι λειτουργεί αλλα θελω να σου αποδείξω οτι εδώ δεν το χρησιμοποιεί ΚΑΝΕΝΑΣ πέρα απο τον Πριγκηπα που δεν ξερει τι να κανει ολη μερα και προσπαθεί να ασχοληθεί με κατι για να τον γράψουν οι εφημερίδες!

Α και το μοναδικό ουσιαστικό παράδειγμα που εχω της κούνιαδαα μου που πήγε σε όμοιο για την κορη της που δεν έτρωγε τιποτα, της πούλησε χάπια αξίας 400 ευρώ τα όποια σορυ αλλα δεν κάνανε τιποτα!!!

yogini
19-07-14, 18:29
στα παιδιά είνα δύσκολο να αξιολογήσεις κάποια πράγματα....πχ ο πόνος ειναι οξύς κτλ που να ξέρεις πως αισθάνεται το παιδί; ο ενήλικας και δυσκολεύεται να απαντήσει σε κάποια πράγματα...πχ σου αρέσει το αυγό; πόσο; ε λες μου αρέσει πιο πολύ έτσι ή γιουβέτσι κτλ....εγω τουλάχιστον κάποιες φορές αισθάνομαι οτι δεν δίνω μια ξεκάθαρη απάντηση

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-14, 18:41
στα παιδιά είνα δύσκολο να αξιολογήσεις κάποια πράγματα....πχ ο πόνος ειναι οξύς κτλ που να ξέρεις πως αισθάνεται το παιδί;
εγώ συμφωνώ μαζί σου

η ομοιοπαθητική διαφωνεί και λέει ότι είναι αποτελεσματικότερη στα παιδιά
επείσης λέει ότι λειτουργεί σε ζώα (πως εξηγεί το ζώο αν και πόσο του αρέσει το αυγό; ή πόσο οξύς είναι ο πόνος; )

(βέβαια στην κλασσική ιατρική (που είναι ιστρική και δεν ψάχνει δικαιολογίες γιατί δεν δουλεύει παρα δίνει ποσοστά, που ισχύουν σε όλους τους πλυθησμούς) δεν δημιουργεί προβλήματα, το ίδιο ρίχνει τον πυρετό το ντεπον στο παιδί το ίδιο και στον ενήλικα)

ΠΑΤΟΥΛΑ
20-07-14, 00:57
yogini ολη η ουσια ειναι σ αυτο που λες........ "Για εμένα προσωπικά η ομοιοπαθητική ειναι 100% αποτελεσματική με τον σωστό θεραπευτή και την σωστή επαφή μαζί του.... "

Δεν ειναι η Ομοιοπαθητικη λοιπον που πασχει αλλα οι ομοιοπαθητικοι........
Και βασικα αυτοι που κανουν την περισσοτερη ζημια ειναι οι
γιατροι-ομοιοπαθητικοι που εχοντας ενα καταστραμενο μυαλο απο την γραμμικη λογικη των σχολων της κλασικης ιατρικης, οταν μπαινουν να σπουδασουν την ομοιοπαθητικη οι περισσοτεροι μπερδευουν το μπουτι με το βατραχοπεδιλο.......

Δεν εχει καμια μα καμια σχεση η ιατρικη λογικη με την ομοιοπαθητικη λογικη. Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα........ Το ενα βλεπει την ασθενεια-νοσο και το αλλο τον ανθρωπο-ασθενη......

Και καλος ομοιοπαθητικος-γιατρος ειναι μονο οποιος ξεκρεμαει την ταμπελα του απο το ιατρειο του που γραφει ομοιοπαθητικος-παθολογος, παιδιατρος, δερματολογος, ουρολογος κλπ, και βαζει μονο την ταμπελα Ομοιοπαθητικος.........
Οι αλλοι μονο πελατες ψαχνουν γι αυτο και το μπερδεμα με τοσο κοσμο που οταν τον δινουν ενα ομοιοπαθητικο φαρμακο με την λειψη γνωση που εχουν και δεν θεραπευει τον ασθενη, ευκολα θα καταληξουν στην αντιβιωση, στην κορτιζονη, στην χημεια που μαθανε....... Γι αυτον τον "ομοιοπαθητικο" δεν χρειαζεται να ξαναπουμε τιποτα πλεον εδω μεσα......... Αν θελουμε σωστη θεραπεια θα πρεπει να ψαχνουμε για εραστες της τεχνης της ομοιοπαθητικης και οχι για ανεραστους μπουρδουκλωμενους τυχοδιωκτες......... Και φυσικα και εγω σαν γιατρος σου ξαναπα νομιζω, πως ντραπηκα οταν γνωρισα αυτη την "τεχνη" και ασπαστηκα την αποψη του Γ.Λουκα, ψυχιατρου και δημιουργου της Γνωστικης Ομοιοπαθητικης που εξηγει γιατι ενας ομοιοπαθητικος δεν πρεπει να ειναι γιατρος.......

ΑΝΝΑ24
20-07-14, 01:24
Πως είναι ποτέ δυνατόν ένας ομοιοπαθητικός να μην είναι γιατρός?
Πως μπορεί να αντιμετωπίσει καταστάσεις όταν δεν ξέρει πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα και τι κίνδυνο ενέχει η κάθε ασθένεια?
Όταν δεν μπορούν να ξέρουν πόσο χρόνο έχουν στη διάθεσή τους να δοκιμάζουν φάρμακα μπροστά σε μια λοίμωξη?

Τι θα κάνει ένας ομοιοπαθητικός - μη γιατρός αν ο ασθενής δεν ανταποκριθεί?
Θα έχει επίγνωση του κινδύνου?
Θα μπορεί να προβλέψει την εξέλιξη της ασθένειας?
Θα γνωρίζει ποιά όργανα εμπλέκονται?

Αν ένας ασθενής πάει με πονόκοιλο, πως μπορεί να ξέρει από που αυτό προέρχεται?
(Αν είσαι πράγματι γυναικολόγος θα γνωρίζεις το φάσμα).
Και μη μου πεις ότι ένα φάρμακο κάνει για όλα, γιατί τότε πως εξηγείς ότι στις έκτακτες καταστάσεις σου δίνουν άλλα φάρμακα από το βασικό σου?

ΠΑΤΟΥΛΑ
20-07-14, 03:46
Πως είναι ποτέ δυνατός ένας ομοιοπαθητικός να μην είναι γιατρός?
Πως μπορεί να αντιμετωπίσει καταστάσεις όταν δεν ξέρει πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα και τι κίνδυνο ενέχει η κάθε ασθένεια?
Όταν δεν μπορούν να ξέρουν πόσο χρόνο έχουν στη διάθεσή τους να δοκιμάζουν φάρμακα μπροστά σε μια λοίμωξη?

Τι θα κάνει ένας ομοιοπαθητικός - μη γιατρός αν ο ασθενής δεν ανταποκριθεί?
Θα έχει επίγνωση του κινδύνου?
Θα μπορεί να προβλέψει την εξέλιξη της ασθένειας?
Θα γνωρίζει ποιά όργανα εμπλέκονται?

Αν ένας ασθενής πάει με πονόκοιλο, πως μπορεί να ξέρει από που αυτό προέρχεται?
(Αν είσαι πράγματι γυναικολόγος θα γνωρίζεις το φάσμα).
Και μη μου πεις ότι ένα φάρμακο κάνει για όλα, γιατί τότε πως εξηγείς ότι στις έκτακτες καταστάσεις σου δίνουν άλλα φάρμακα από το βασικό σου?

Και τωρα εγω ΑΝΝΑ θα πρεπει να απαντησω σ ολες αυτες τις αποριες σου
χωρις να χαρακτηρησω μαλιστα την αρνητικη ματια σου;

Και ποιος σου ειπε καλη μου, οτι ο ομοιοπαθητικος 4 χρονια στην σχολη του δεν κανει μαθηματα ανατομιας, φυσιολογιας, παθολογιας, πεπτικες διαταραχες, αναπνευστικες διαταραχες, καρδιολογικες,ψυχολογικες, μυοσκελετικες, δερματολογικες διαταραχες, νευρολογικες διαταραχες, εγκυμοσυνη, τοκετο, παιδικες παθησεις, κλπ. κλπ, κλπ, κλπ, κλπ......;;;;;;

Πες μου σε παρακαλω την πηγη σου (ελπιζω να μην ειναι η ...Μενεγακη, :)) και μετα θα σου εξηγησω και την διαφορα του φαρμακου στις "εκτακτες
καταστασεις" (οξείες τις λεμε) και στις "βασικες" (τις χρόνιες δηλαδη). Αλλιως δεν σου λεω τιποτα......:smile: Σε ηπιες καταστασεις μπορω να σου πω τα παντα......... Αλλα με τετοιο υφος ερωτησεων να μου λειπει το βυσσινο.
Ξερεις εδω μεσα δεν μπηκα για να απολογηθω σε κανεναν και για τιποτα....... Οταν δεν ξερω ρωταω...... Οταν ξερω το υπερασπιζομαι....
Δεν πεταω μια χοντραδα, (Πως μπορεί να αντιμετωπίσει καταστάσεις όταν δεν ξέρει πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα και τι κίνδυνο ενέχει η κάθε ασθένεια?) λες και ειναι κανενας κρεοπωλης ο ομοιοπαθητικος και περιμενω και απαντηση........!!!! Υπερασπισου λοιπον την ερωτηση σου, πες μας απο που το βγαζεις αυτο το συμπερασμα και τα ξαναλεμε......... Αλλιως πες μου να σου προτεινω απο που να ξεκινησεις να διαβαζεις καποια βασικα της ομοιοπαθητικης......... Ελεος δηλαδη......

jellyfishch
20-07-14, 09:15
καλημέρα Πατούλα.. είμαι στην 39η εβδομάδα κύησης...θα ήθελα τα φώτα σου σε ένα θεματάκι που έχω, αν μπορείς βέβαια να το κάνεις μέσω διαδικτυου.
Τις προηγούμενες εβδομάδες ιδιαίτερα την 37η είχα συσπασεις αρκετά έντονες (προπαρασκευαστικές). κατέβηκε και ο αφαλούλης και όλα οκ. η γιατρός μου είπε σε εκείνη την εβδομάδα, ότι ο μπέμπης έχει πάρει πολύ καλή θέση (στα αριστερά είναι) αλλά δεν έχει εμπεδωθεί εντελώς και ο τράχηλος είναι κλειστός...μετά από μία εβδομάδα (38) ξαναπήγα και μου είπε τα ίδια:? .....άρχισα να έχω επαφές, περπατάω κανένα δυωράκι τη μέρα, τι άλλο μπορώ να κάνω?? δεν έχω καθόλου συσπάσεις!! υπάρχει κάποιο ομοιοπαθητικό φάρμακο για να διεγείρω τη μήτρα?
Διάβασα ότι το φασκόμηλο βοηθάει και ο ανανάς από τροφές, καθώς και η κατάποση καστορέλαιου. τι προτείνεις?
Σ ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ΑΝΝΑ24
20-07-14, 13:53
Και τωρα εγω ΑΝΝΑ θα πρεπει να απαντησω σ ολες αυτες τις αποριες σου
χωρις να χαρακτηρησω μαλιστα την αρνητικη ματια σου;

Και ποιος σου ειπε καλη μου, οτι ο ομοιοπαθητικος 4 χρονια στην σχολη του δεν κανει μαθηματα ανατομιας, φυσιολογιας, παθολογιας, πεπτικες διαταραχες, αναπνευστικες διαταραχες, καρδιολογικες,ψυχολογικες, μυοσκελετικες, δερματολογικες διαταραχες, νευρολογικες διαταραχες, εγκυμοσυνη, τοκετο, παιδικες παθησεις, κλπ. κλπ, κλπ, κλπ, κλπ......;;;;;;

Πες μου σε παρακαλω την πηγη σου (ελπιζω να μην ειναι η ...Μενεγακη, :)) και μετα θα σου εξηγησω και την διαφορα του φαρμακου στις "εκτακτες
καταστασεις" (οξείες τις λεμε) και στις "βασικες" (τις χρόνιες δηλαδη). Αλλιως δεν σου λεω τιποτα......:smile: Σε ηπιες καταστασεις μπορω να σου πω τα παντα......... Αλλα με τετοιο υφος ερωτησεων να μου λειπει το βυσσινο.
Ξερεις εδω μεσα δεν μπηκα για να απολογηθω σε κανεναν και για τιποτα....... Οταν δεν ξερω ρωταω...... Οταν ξερω το υπερασπιζομαι....
Δεν πεταω μια χοντραδα, (Πως μπορεί να αντιμετωπίσει καταστάσεις όταν δεν ξέρει πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα και τι κίνδυνο ενέχει η κάθε ασθένεια?) λες και ειναι κανενας κρεοπωλης ο ομοιοπαθητικος και περιμενω και απαντηση........!!!! Υπερασπισου λοιπον την ερωτηση σου, πες μας απο που το βγαζεις αυτο το συμπερασμα και τα ξαναλεμε......... Αλλιως πες μου να σου προτεινω απο που να ξεκινησεις να διαβαζεις καποια βασικα της ομοιοπαθητικης......... Ελεος δηλαδη......

Η πηγή μου είναι η προσωπική μου εμπειρία από την θεραπεία που ακολουθώ.

Η ερώτησή μου (πως μπορεί ένας ομοιο να μην είναι γιατρός) έρχεται ως απορία στο προηγούμενο ποστ σου και στην αντίστοιχη δήλωση. Όχι ως ερώτηση σε ειδικό, αλλά ως αντιπαραβολή απόψεων σε ένα φόρουμ που λειτουργεί για αυτό το σκοπό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπερασπιστώ την ερώτησή μου, νόμιζα ότι είναι σαφής: λες ότι ένας ομοιοπαθητικός δεν πρέπει να είναι γιατρός, και ρωτάω πως γίνεται ένας μη γιατρός να ξέρει πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα.

Τώρα μου δίνεις την πληροφορία ότι στην ομοιοπαθητική μαθαίνουν ιατρική.
ΟΚ.
Για το ύφος σου, μου θυμίζεις τον Μπους: όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας.

Και να φανταστείς ότι την ακολουθώ την ομοιοπαθητική.

ΠΑΤΟΥΛΑ
20-07-14, 19:57
jellyfishch Την καλησπερα μου.......

Φυσικα και υπαρχει φαρμακο και μαλιστα "μοναδικο" οπως τα ονομαζουμε
αυτα που ειναι σε μεγαλη "δυναμη" για συγκεκριμενες περιπτωσεις
οπως καλη ωρα η δικη σου, αλλα οπως σωστα καταλαβαινεις, απο το διαδικτυο δεν γινεται ομοιοπαθητικη ουτε και καμια αλλη θεραπεια.......
Το φαρμακο πρεπει να ταιριαζει με το ιστορικο σου για να το παρεις, γιατι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι νοσοκεντρικη, δηλαδη δεν υπαρχει ενα φαρμακο για μια συγκεκριμενη παθηση..... Υπαρχουν γυρω στα 15 φαρμακα για τις συσπασεις αρα θα πρεπει να ταιριαζει σε σενα και οχι στο συμπτωμα που εχεις.........
Και ειναι και αντιδεολογικο να παρεμβαινει καποιος στην δουλεια ενος συναδελφου κανοντας υποδειξεις και μαλιστα σε εγκυμονουσα στις μερες της........
Απ οτι καταλαβαινω δεν εχεις ομοιοπαθητικο..... Κριμα γιατι θα ηταν οτι καλυτερο για σενα και το μωρο, να ειχες μια ομοιοπαθητικη βοηθεια.....
Συνηθως τα μωρα θελουν Aconitum μετα την γεννα, (μην τολμησεις να το δωσεις μονη σου :smile: ) και Αrnica οι μητερες για τις οποιες αιμοραγιες, οπως και αλλα φαρμακα για τον θηλασμο και την μετα διατροφη.....
Αν προλαβαινεις βρες και κανε μια επαφη, που ετσι κι αλλιως θα την χρειαστεις και μετα την γεννα........ Η γιατρος σου μετα την γεννα θα ειναι αχριαστη......... Η Ομοιοπαθητικος σου θα ειναι χρησιμη για μια ζωη....... Παντως, η εμπιστοσυνη στον γιατρο μας ειναι οτι καλυτερο σε τετοιες στιγμες και δεν χρειαζεται να ανησυχεις....... Ευχομαι να πανε ολα καλα
και θα πανε αν δεν εχεις και αγχος....;) (ασε που δινουμε φαρμακο και γι αυτο......:p) Παντως γιατροσοφια με αναναδες και ειδικα φασκομηλο δεν θα προτεινα με τιποτα........ Να μας κρατας ενημερες και να μας τον φιλησεις τον κουκλο σου οταν τον δεις........ <3

ΜΑΡΙΑΛ
21-07-14, 01:23
καθώς και η κατάποση καστορέλαιου
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ
καστορελαιο
φάε ότι ομοιοπαθητικά θες αλλά ΟΧΙ καστορελαιο

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΣΤΟΡΕΛΑΙΟΥ
το καστορέλαιο προκαλεί διάρροιες, οι διάροιες είναι πολύ γρήγρη κίνηση του εντέρου, το έντερο ακουμπά στη μήτρα, η μήτρα κουνιέται μηχανικά από την κίνηση του εντέρου που το ακουμπά, και έτσι συχνά προκαλείται τοκετός

όμως έχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΊ γιατί μπορεί να προκαλέσει πολύ σοβαρές διάρροιες που μπορεί να οδηγήσουν σε αφυδάτωση ή σε μεγάλες ποσότητες καστορέλαιου στο θάναταο
ακόμη και Μισελ Ονταν (υπερμαχος του φυσικού τοκετού και του τοκετού στο σπίτι, και της γέννας δίχως βία και παρέμβαση) αναφέρει το καστορέλειο ως εξαιρετικά επικύνδινο

κάποτε χρεισιμοποιούταν για εκτελέσεις (πολύ μεγάλες ποσότητες καστορέλαιου προκαλέσουν ασταμάτητες διάροιες μέχρι ο καταδιακασμένος να πεθάνει)

ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ ΟΧΙ ΚΑΣΤΟΡΕΛΑΙΟ

ΜΑΡΙΑΛ
21-07-14, 01:44
ο ομοιοπαθητικος 4 χρονια στην σχολη του
για πια σχολή μιλάμε πατούλα γιατί έχω μπερδευτεί...
για το μεταπτυχιακό «ΟΛΙΣΤΙΚΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ» ;
για τα σεμινάρια της ΤΣΕΚΟΥ (που δεν είναι σχολή) ;
ή για κάτι άλλο;

ο ομοιοπαθητικος 4 χρονια στην σχολη του δεν κανει μαθηματα ανατομιας, φυσιολογιας, παθολογιας, πεπτικες διαταραχες, αναπνευστικες διαταραχες, καρδιολογικες,ψυχολογικες, μυοσκελετικες, δερματολογικες διαταραχες, νευρολογικες διαταραχες, εγκυμοσυνη, τοκετο, παιδικες παθησεις, κλπ. κλπ, κλπ, κλπ, κλπ......;;;;;;
4 χρόνια ;
και το λες και το καμαρώνεις

4 χρόνια διαρκεί κάθε παραιτρική σχολή (μιλάμε για ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σαφώς)
4 χρόνια διαρκεί και η νοσηλευτική του τει
5 χρόνια διαρκεί η νοσηλευτική του αει
οι παραπάνω όμως (που κάνουν ΟΛΑ όσα ανέφερες και επιπλέων: πρώτες βοήθειες, επείγουσα ιατρική, κοινωνιολογία, θηλασμό, γηριατρική, φροντίδα νεοπλασματικού ασθενή, χειρουργική, βασικές αρχες αναισθησιολογίας, βασικές αρχες διαφοροδιάγνωσης, τεχνική ιατρικού ιστορικού, βιοσαττιστική μεθοδολογία έρευνας (δεν ξέρεις τι σημαίνει ρώτα με αν σε ενδιαφέρει), μέθοδοι διασκαλίας, προαγωγή και αγωγή της υγείας, υγειινή της εργασίας
κ.α.

παρόλα αυτά οι γνώσεις τους είναι πολύ χαμηλότερες σε σχέση με ενώς γιατρού ο οποίος χρειάζεται για να σπουδάσει:
5 χρόνια τη σχολή (αυτήν που αποκλείεται να έχεις τελείωσει ψεύδεσαι ότι είσαι γυναικολόγος, σου λείπουν πολλά κομμάτια θεωρίας σε όσα μας έχεις πει)
από 4 - 7 χρόνια η ειδικότητα
σύνολο 9 - 12 χρόνια το λιγότερο

πρόσθεσε σε αυτά τυχών ειδικέσευσεις 2 - 3 χρόνια (πχ πνευμονολόγος στους παθολόγους ή ογκολόγους κτλ)
καθώς και μεταπτυχιακό που μπορεί να έχει κάποιος άλλα 2 - 4 χρόνια
και διδακτορικό 5 χρόνια το κατότατο

σύνολο: 15 - 22 + χρόνια

νομίζω ότι οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους

ΜΑΡΙΑΛ
21-07-14, 02:10
επείσης ξέρεις τη σημαίνει ολοκληρωμένη νοσηλευτική και ιατρική φροντίδα;
βλέπω τον ασθενή ως ολότητα και αντιμετωπίζω όλες τις ανάγκες και τα προβλήματά του, παράλληλα με την θεραπεία της κεντρικής ασθένειας

δεν υπάρχει κανείς ασθενής που αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια ή σύμπτωμα στην ιατρική και αυτό που λες είναι απλά μια παραπληροφόρηση

να δώσω και ένα παράδειγμα σε περπίπτωση που κάποιος μπερδεύτηκε με τους όρους

έχουμε μια έγκυο 30 εβδομάδων που έχει πρόωρες συσπάσεις

κι όμως στη σύγχρονη ιατρική δεν έχουμε μόνο αυτό

Έχουμε μια 30χρονη πρωτότοκη
χωρισμένη (ναι μας αφορά και αυτό)
με ύψος 1.60
και βαρός 49 κιλά
χαμηλού κοινωνικοοικονομικού επιπέδου (ναι παίζει και αυτό ρόλο)
που έχει πρόωρες συσπάσεις τοκετού ανα πενταλεπτο με ένταση και διάρκεια
Το κεφάλι παρατηρείται στο επίπεδο 0
η προβολή του είναι πρόσθια ινιακή
η διαστολή είναι στα 2 εκατοστά ο τράχηλος είναι μαλακός και μπροστά
η κοπέλα είναι επιλληπτική αλλά έχει διακόψει την αγωγή της
η κοπέλα έχει αυπνίες
η κοπέλα έχεις τις εξείς αιματολογικές εξετάσεις
την εξής αρτηριακή πίεση
η κοπέλα παρατηρείται ανύσηχη και κάνει ερωτήσεις στο προσωπικό (και αυτό μας αφορά)
δεν έχει κοντινούς συγγενείς να τη συνοδεύουν
κ.α. πολλά

νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές ότι δεν κοιτάμε μόνο το σύμπτωμα (πρόωρες συσπάσεις)
αλλά μια πληθώρα παραγόντων για να καταφέρουμε να κάνουμε τη σωστή διάγνωση (του μεγάθους και του είδους του προβλήματος, της αιτίας του με σκοπό να την αναστήλουμε, τους επιβαριντικούς παράγοντες κ.α )
έτσι θα καταφέρουμε να προτείνουμε την καταλληλότερη θεραπεία για την εν λόγω ασθενή

BabyCute
21-07-14, 10:24
Jellyfishch με τιποτα castor oil για τους λόγους που είπε η φιλη πιο κατω. Το κάστορέλαιο ειναι καλο μονο να το βαζεις στα φρυδια να μεγαλώσουν (οταν δεν ειςαι εγγυος :-) )
Δοκίμασε μεγάλες ποσότητες ανανά λένε οτι μαλακώνει την τράχηλο !! Και αν μπορεις να βρεις εκει που μένεις raspberry tea leaf τσαι

Valida
21-07-14, 12:15
Μετά από παραπομπή φίλου διάβασα την 1η σελίδα αυτού του θέματος και "έμεινα" λίγο μα τα μάτια ανοιχτά για την "ένθερμη" σχεδόν οπαδιστική τάση που έχουν κάποια ποστ και από τις "δύο πλευρές του νομίσματος".

Έπειτα σάστισα από πολλές ανακρίβειες που παρουσιάζονται και μάλιστα με απόλυτο τρόπο, το άκρον παράλογο δλδ.

Π.χ. η ιατρική σχολή (στην Ελλάδα τουλάχιστον, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες) διαρκεί 6 (έξι) χρόνια και όχι πέντε. Η πνευμονολογία ΔΕΝ είναι εξειδίκευση της παθολογίας, αλλά ξεχωριστή ειδικότητα μονοκόματη (δλδ μόνο πνευμονολογία) που δηλώνεται εξαρχής, και πολλά πολλά ακόμη δεν αξίζει κάποιος γνώστης να αναφέρει παραπάνω.

Τέλος και κυριότερο μου έκανε τεράστια εντύπωση η "αφέλεια" με την οποία συζητιώνται επιστημονικά θέματα και ακόμη περισσότερο ιατρικά και κρίνονται από ενδεχομένως (όπως τουλάχιστον μαρτυρούν τα γραφόμενά τους) μη γιατρούς και με την άνεση που τους προσφέρει η ανωνυμία μιας οθόνη και ενός πληκτρολογίου.

Την απάντησή μου σε όλα αυτά τα παράλογα που διάβασα στα ποστ της 1ης σελίδας αυτού του θέματος μου την έδωσε η ίδια η εγγραφή μου στο σάιτ και το μήνυμα του διαχειριστή που μάλλον κανένας από όσους "κατονόμασα" παραπάνω δεν ασχολήθηκε ποτέ να διαβάσει:

Το θέμα αυτό ανοίγει έτσι ώστε

όσοι ήδη κάνουν θεραπεία ομοιοπαθητικής να συζητήσουν για αυτή τη θεραπεία.

Το θέμα ΔΕΝ είναι κατάλληλο για γενικού τύπου συζητήσεων όσον αφορά την αποτελεσματικότητα ή μή, την αποδοχή ή μή,
της ομοιοπαθητικής σαν θεραπεια γενικότερα,
μέλη τα οποία αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της συγκεκριμένης θεραπείας καλούνται να δημοσιεύουν τις απόψεις τους σε ΑΛΛΑ θέματα/topic

όπως ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ,μια αλλη αποψη. (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=49872&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE+%DC%F0%EF%F8%E7)

Eπίσης θα συμπληρωθούν εδώ άλλοι σχετικοί συνδεσμοι με συζητήσεις στο φόρουμ για αυτό το θέμα.

Το παραπάνω κείμενο μπορεί να τοποθετείται απο τα μέλη, μέσα στο τοπικ των συζητήσεων σαν υπενθύμιση των κανόνων ή θα αποστέλεται και απο συντονιστές σαν κανονας συμμετοχής σε αυτό το τοπικ:

Δημοσιεύσεις που θα τοποθετούνται σε αυτό το θέμα, οι οποίες αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας θα μεταφέρονται στο αρχείο και τα μέλη θα λαμβάνουν το παραπάνω κείμενο με κάρτα ειδοποίησης.

Σύνδεσμοι με συζητήσεις/ερωτήματα για την ομοιοπαθητική
Ομοιοπαθητική (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19437&highlight=%F4%F3%E9%E3%DC%F1%EF)
SOS!!! Aναζήτηση ομοιοπαθητικού γιατρού (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=35375&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=35404&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=75870&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24110&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ομοιοπαθητικη αντι μασκα? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32344&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=36487&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ομοιοπαθητική και τοκετός (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=91130&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE+%F4%EF%EA%E5%F4%FC%F2)
Γυροειδης αλωπεκεια....και ομοιοπαθητικη! (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=89784&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE+%E3%F5%F1%EF%E5%E9%E4%DE%F2)
Βοήθεια.....Μας έδωσε ομοιοπαθητικάγια να κοιμήθει αλλά.... (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=53903&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
αρθρα-αποψεις της ομοιοπαθητικης για τη γριπη H1N1 και τον εμβολιασμο (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=51450&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
Συσταση για ομοιπαθητικο γιατρο (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=27921&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
Ομοιοπαθητική στη γυναικεία υπογονιμότητα και στειρότητα (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=57153&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
Ομοιοπαθητικη και εμβολια (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=27203&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ομοιοπαθητικός - δερματολόγος (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=60722&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ΠΩς ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΨΟΥΛΑ? (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62132&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
Εναλλακτικες μορφες ιατρικης-βρεφη (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70961&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ομοιοπαθητική για οξεία ασθματική βρογχίτιδα (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=80012&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
Αναζήτηση κατάλληλου ομοιοπαθητικού για τα παιδιά μου (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=81756&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
ερώτηση για ομοιοπαθητική και για το εισπνεόμενο seretide (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=80795&highlight=%EF%EC%EF%E9%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%DE)
Ομοιοπαθητική και μύκητες στο δέρμα (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=91162)

Κλείνοντας, μια απλή συμβουλή σε όσους νέους γονείς μπήκαν εδώ μέσα για να ζητήσουν μια συμβουλή για κάποιο τους πρόβλημα χωρίς οπαδιστικό/σκεπτικιστικό/μηδενιστικό ύφος:

ο γιατρός (ομοιοπαθητικός ή μη) όπως και όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα-λειτουργήματα είναι πάνω από όλα άνθρωπος. Θέλει χρόνο και ψάξιμο για να βρεις τον "άνθρωπο" που σου ταιριάζει και που σου αξίζει! Οπως θα ψάξει κανείς για τον καλύτερο δάσκαλο για το παιδί του, τον καλύτερο δικηγόρο αν ο έφηβός του μπλέξει κάπου, κλπ κλπ, έτσι θα πρέπει να ψάξει για τον καλύτερο γιατρό που του ταιριάζει. Γιατί απλά υπάρχουν πολλοί, άλλοι κάνουν καλά τη δουλειά τους, άλλοι όχι, άλλοι μας ταιριάζουν άλλοι όχι, εμείς τους διαλέγουμε!;)

elenip
21-07-14, 13:00
Μετά από παραπομπή φίλου διάβασα την 1η σελίδα αυτού του θέματος και "έμεινα" λίγο μα τα μάτια ανοιχτά για την "ένθερμη" σχεδόν οπαδιστική τάση που έχουν κάποια ποστ και από τις "δύο πλευρές του νομίσματος".

Έπειτα σάστισα από πολλές ανακρίβειες που παρουσιάζονται και μάλιστα με απόλυτο τρόπο, το άκρον παράλογο δλδ.

Π.χ. η ιατρική σχολή (στην Ελλάδα τουλάχιστον, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες) διαρκεί 6 (έξι) χρόνια και όχι πέντε. Η πνευμονολογία ΔΕΝ είναι εξειδίκευση της παθολογίας, αλλά ξεχωριστή ειδικότητα μονοκόματη (δλδ μόνο πνευμονολογία) που δηλώνεται εξαρχής, και πολλά πολλά ακόμη δεν αξίζει κάποιος γνώστης να αναφέρει παραπάνω.

Τέλος και κυριότερο μου έκανε τεράστια εντύπωση η "αφέλεια" με την οποία συζητιώνται επιστημονικά θέματα και ακόμη περισσότερο ιατρικά και κρίνονται από ενδεχομένως (όπως τουλάχιστον μαρτυρούν τα γραφόμενά τους) μη γιατρούς και με την άνεση που τους προσφέρει η ανωνυμία μιας οθόνη και ενός πληκτρολογίου.

Την απάντησή μου σε όλα αυτά τα παράλογα που διάβασα στα ποστ της 1ης σελίδας αυτού του θέματος μου την έδωσε η ίδια η εγγραφή μου στο σάιτ και το μήνυμα του διαχειριστή που μάλλον κανένας από όσους "κατονόμασα" παραπάνω δεν ασχολήθηκε ποτέ να διαβάσει:

Κλείνοντας, μια απλή συμβουλή σε όσους νέους γονείς μπήκαν εδώ μέσα για να ζητήσουν μια συμβουλή για κάποιο τους πρόβλημα χωρίς οπαδιστικό/σκεπτικιστικό/μηδενιστικό ύφος:

ο γιατρός (ομοιοπαθητικός ή μη) όπως και όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα-λειτουργήματα είναι πάνω από όλα άνθρωπος. Θέλει χρόνο και ψάξιμο για να βρεις τον "άνθρωπο" που σου ταιριάζει και που σου αξίζει! Οπως θα ψάξει κανείς για τον καλύτερο δάσκαλο για το παιδί του, τον καλύτερο δικηγόρο αν ο έφηβός του μπλέξει κάπου, κλπ κλπ, έτσι θα πρέπει να ψάξει για τον καλύτερο γιατρό που του ταιριάζει. Γιατί απλά υπάρχουν πολλοί, άλλοι κάνουν καλά τη δουλειά τους, άλλοι όχι, άλλοι μας ταιριάζουν άλλοι όχι, εμείς τους διαλέγουμε!;)

Δεν έχω διαβάσει κανένα μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα, έπεσα τυχαία πάνω στο δικό σου.. επειδή όμως είμαι καιρό στο φόρουμ, θα σου πω αυτό που έχει γραφεί για πλάκα αρκετές φορές, αλλά τελικά με την οπαδίστικη συμπεριφορά που περιγράφεις ισχύει για όλους μας εδώ μέσα: η μαμά ξέρει καλύτερα ..
οπότε μην τρελαίνεσαι, εδώ μέσα υπάρχη άποψη για όλα, ξέρουμε καλύτερα από τους γιατρούς, ενιότε δίνονται και συμβουλές για φάρμακα (!!!!), ο καθένας ότι θέλει γράφει, και όπως είπαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" :razz::razz::razz: σε όποιο κόβει λιγάκι θεωρώ ότι μπορεί να φιλτράρει τι διαβάζει και τι κρατάει από εδώ μέσα...

yogini
21-07-14, 18:49
παρόλα αυτά οι γνώσεις τους είναι πολύ χαμηλότερες σε σχέση με ενώς γιατρού ο οποίος χρειάζεται για να σπουδάσει:
5 χρόνια τη σχολή (αυτήν που αποκλείεται να έχεις τελείωσει ψεύδεσαι ότι είσαι γυναικολόγος, σου λείπουν πολλά κομμάτια θεωρίας σε όσα μας έχεις πει)
από 4 - 7 χρόνια η ειδικότητα
σύνολο 9 - 12 χρόνια το λιγότερο

πρόσθεσε σε αυτά τυχών ειδικέσευσεις 2 - 3 χρόνια (πχ πνευμονολόγος στους παθολόγους ή ογκολόγους κτλ)
καθώς και μεταπτυχιακό που μπορεί να έχει κάποιος άλλα 2 - 4 χρόνια
και διδακτορικό 5 χρόνια το κατότατο

σύνολο: 15 - 22 + χρόνια

νομίζω ότι οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους[/QUOTE]

Παρόλα αυτά συνεχιζεις να κράζεις τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς που υπάρχουν στην λίστα παρόλο που έχουν κάνει τις παραπάνω σπουδές και τους θεωρείς τσαρλατάνους......και παρόλο που εργάζονται κανονικά και σε νοσοκομεία.... :roll: αυτό εγκό ντεν το καταλαμπαίνει 8)

yogini
21-07-14, 22:37
οπότε μην τρελαίνεσαι, εδώ μέσα υπάρχη άποψη για όλα, ξέρουμε καλύτερα από τους γιατρούς, ενιότε δίνονται και συμβουλές για φάρμακα (!!!!), ο καθένας ότι θέλει γράφει, και όπως είπαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" :razz::razz::razz: σε όποιο κόβει λιγάκι θεωρώ ότι μπορεί να φιλτράρει τι διαβάζει και τι κρατάει από εδώ μέσα...

Ακριβώς αυτό, το parents είναι ενα φόρουμ και ο καθένας εχει δικαίωμα να γράφει τις προσωπικές του απόψεις όποιες κι αν ειναι αυτές. Από εκεί και πέρα ο καθενας κρίνει....τώρα αν δεν έχεις κριτική ικανότητα hiouston we have a problem.

jellyfishch
22-07-14, 10:29
σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον;)
Με προλάβατε, μόνο ανανά είχα προλάβει να φάω... το φασκόμηλο το είχα αγοράσει αλλά δεν ήπια...
πατούλα η προηγούμενη ομοιοπαθητικός μου μου έδινε sepia. έχω χρόνια να τη δω καθως απαλλάχτηκα από το κύριο πρόβλημα αλλά και τα μικρότερα που το συνόδευαν. τώρα δεν παίρνω κάποιο φάρμακο, έχεις δίκιο,ούτε και βλέπω κάποιον ομοιοπ. αλλά συνεχίζω να μην πίνω καφέ και να μην τρώω μέντα.
με την προηγούμενη γιατρό δεν μπορώ να πω ότι είχαμε 100% χημεία αλλά όπως και να χει με βοήθησε. εδώ που είμαι τώρα έχω έναν ομοιοπαθητικό που δεν τον έχω επισκεφτεί αλλά είναι οικογενειακός φίλος.. εσύ έχεις και την ειδικότητα γι αυτό είπα να σε ρωτήσω. θα έρθω σε επαφή.
σήμερα θα πάω κέντρο μήπως βρω αυτά τα φύλλα σμεουριάς... αχ ούτε ένα ντεπόν δεν πήρα ρε γαμώτο στην εγκυμοσύνη, ελπίζω να μη φάει τα φαρμακα το μωρό τώρα στο τέλος!!!!