PDA

Επιστροφή στο Forum : βιβλια στα ελληνικα σχολεια της αγγλιας

maria-giannis
17-06-11, 23:38
ψαχνω να βρω ποια βιβλια διδασκονται στα ελληνικα σχολεια της αγγλιας για τη πρωτη και δευτερα ταξη του δημοτικου.σε αναζητηση στο google δε μου βγαζει τιποτα.μηπως ξερει καμια κοπελα τους τιτλους και αν μπορουμε να τα βρουμε στην ελλαδα;;

maria-giannis
18-06-11, 16:58
καμια μανουλα απο αγγλια;;;

anna+
18-06-11, 17:32
Kαλησπέρα. Δεν κατοίκω ούτε εργάζομαι στην Αγγλία αλλά από όσα γνωρίζω τα ελληνικά σχολεία ανα τον κόσμο εφόσον στηρίζονται από το ΥΠΕΠΘ κάνουν χρήση βιβλιών του ΟΕΔΒ* και συμπληρωματικό - υποστηρικτικό υλικό από τον ΟΕΔΒ ή εγκεκριμένο από το ΥΠΕΠΘ (πχ υλικό του Πανεπιστημίου Κρήτης).
Αναλυτικά τον κατάλογο των βιβλίων τον ΟΕΔΒ και ειδικά των εγχειριδίων που αφορούν τους ομογενείς μαθητές θα μπορέσεις να τον βρεις εδώ:
http://www.ypepth.gr/el_ec_page1151.htm
Επίσης πληροφορίες σχετικά με την ελληνόγλωσση εκπαίδευση στη Μεγάλη Βρετανία μπορείς να βρεις εδώ:
http://hellenic-education-uk.europe.sch.gr/poioieim/eea.htm

*Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων

Φλορα
18-06-11, 21:34
Τυχαινει να ειμαι δασκαλα σε σχολειο του εξωτερικου...η επιλογη του βιβλιου που χρησιμοποιει ο εκπαιδευτικος εδω στη Σουηδια που ειμαι εγω αλλα και στην Αγγλια απ οτι ξερω,εξαρταται απο το επιπεδο του τμηματος...μου εχει τυχει σε παιδακια β ταξης να τραβαει το τμημα,οποτε επελεξα να κανουμε το βιβλιο του οργανισμου,δηλ αυτο που κανουν τα παιδια στην Ελλαδα.Σε αλλη περιπτωση τα βιβλια για την ομογενεια ειναι αυτα......
http://www.ediamme.edc.uoc.gr/newpo/index.php?yliko

σου ξανατονιζω ομως οτι ειναι επιλογη του δασκαλου...π.χ για την β ταξη υπαρχουν του Βασιλακη,του Δαμανακη και οι Μαργαριτες.Ο δασκαλος αναλογως με το επιπεδο θα επιλεξει το καταλληλο.Στην ουσια δεν υπαρχουν ταξεις,αλλα επιπεδα...π.χ αν εχετε τωρα μετακομισει στο εξωτερικο η κορη σου θα μπορει ανετα να παρακολουθησει ακομα και την τριτη ταξη.Ο,τι αλλο θελεις.....
Στην Ελλαδα λιγο δυσκολο το βλεπω να τα βρεις εκτος αν εχεις καποια ακρη στο πανεπιστημιο της Κρητης.....

maria-giannis
19-06-11, 14:26
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.η αληθεια ειναι οτι μονο τις μαργαριτες ειχα δει.η θεια μου που μενει αγγλια μου ειπε τον τιτλο των βιβλιων αλλα δεν το θυμαμαι!!!δεν ειναι παντως κανενα απο αυτα.επειδη στην αγγλια διδασκονται τα ελληνικα ως ξενη γλωσσα ειναι και διαφορετικα τα βιβλια τους απο αυτα που διδασκονται τα παιδια στην ελλαδα.θα το ψαξω ομως!!

Φλορα
19-06-11, 21:45
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.η αληθεια ειναι οτι μονο τις μαργαριτες ειχα δει.η θεια μου που μενει αγγλια μου ειπε τον τιτλο των βιβλιων αλλα δεν το θυμαμαι!!!δεν ειναι παντως κανενα απο αυτα.επειδη στην αγγλια διδασκονται τα ελληνικα ως ξενη γλωσσα ειναι και διαφορετικα τα βιβλια τους απο αυτα που διδασκονται τα παιδια στην ελλαδα.θα το ψαξω ομως!!

Tι εννοεις σαν ξενη γλωσσα........το λινκ που σου εδωσα ειναι βιβλια που δεν διδασκονται στην Ελλαδα αλλα στην ομογενεια ανα τον κοσμο.Αυτα ειναι τα βιβλια,υπαρχει ενα ακομη που δεν συμπεριλαμβανεται αλλα ειναι για ενηλικους.
Οι Μαργαριτες ειναι για παιδακια που δε μιλουν καλα ελληνικα.

mmdad
19-06-11, 22:55
Tι εννοεις σαν ξενη γλωσσα........το λινκ που σου εδωσα ειναι βιβλια που δεν διδασκονται στην Ελλαδα αλλα στην ομογενεια ανα τον κοσμο.Αυτα ειναι τα βιβλια,υπαρχει ενα ακομη που δεν συμπεριλαμβανεται αλλα ειναι για ενηλικους.
Οι Μαργαριτες ειναι για παιδακια που δε μιλουν καλα ελληνικα.

Στο Βελγιο τουλαχιστον υπαρχει το τμημα ελληνικης γλωσσας που ουσιαστικα ειναι τα ελληνικα σαν ξενη γλωσσα και το αμιγες ελληνικο σχολειο. Μηπως αυτο ενοειτε? Καπου ειχα βρει εναν συνδεσμο αλλα δεν μπορω να τον ξαναβρω για να τον βαλω..

mmdad
19-06-11, 22:57
Αυτο μηπως?
http://www.ediamme.edc.uoc.gr/newpo/index.php?2glossa

maria-giannis
20-06-11, 14:50
αυτο που μου ειπε η θεια μου ειναι οτι επειδη τα μαθαινουν τα ελληνικα σαν ξενη γλωσσα και οχι σα μητρικη τα βιβλια τους ειναι διαφορετικα απο αυτα που θα εχει ενα παιδι στην ελλαδα στη πρωτη δημοτικου.αυτο εννοω.σιγουρα θα ειναι καποια απο αυτα που μου στειλατε αλλα δε θυμαμαι το τιτλο του συγκεκριμενου βιβλιου που μου ειπε.αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ερχονται απο τη λευκωσια.

mmdad
21-06-11, 00:27
Μηπως τοτε πρεπει να ψαξεις σε κυπριακα site. Εμενα θα παει προνηπιο και δεν μου ειπαν οταν τον εγραψα τιποτα για βιβλια (ουτε να παρουμε ουτε οτι θα μας δωσουν)

maria-giannis
21-06-11, 14:51
ξερετε κανενα κυπριακο site?δεν εχω ιδεα!

mmdad
21-06-11, 21:06
Μηπως αν εψαχνες για "υπουργειο παιδειας Κυπρου'?

maria-giannis
23-06-11, 22:04
μηπως ξερετε απο που μπορω να προμηθευτω τα βιλια μαθαινω ελληνικα και τις μαργαριτες;εχω ρωτησει σε 2 βιβλιοπωλεια και δε τα ξερουν καν.

mmdad
23-06-11, 23:41
Τα μεγαλα βιβλιοπολεια δεν μπορουν να στα βρουν?

maria-giannis
24-06-11, 00:49
πηρα στη πολιτεια και δεν τα ηξεραν καν!

Φλορα
24-06-11, 23:20
Tα βιβλια δεν υπαρχουν στην Ελλαδα και αν δεν εχει κανεις δουλεψει στο εξωτερικο δεν γνωριζει την υπαρξη τους...
μπορεις να τα κατεβασεις απο το λινκ που σου εδωσα η αν εχεις καποιον στο πανεπιστημιο Κρητης να σου τα στειλει.....

fairymummy
05-07-11, 16:59
αυτο που πρεπει να κανεις ειανι να απευθυνθεις στο σχολειο της περιοχης που θα παει ο γιος σου. δεν θα πηγαινει κανονικα ελληνικο σχολειο, θα πηγαινει σε αγγλικο κ συνηθως πανε 1-2 φορες τη βδομαδα στο ελληνικο ως εξτρα. κανουν κανα 2ωρο συνηθως. αρχικα θα πρεπει να δεις η περιοχη που θα πας να εχει καλο αγγλικο σχολειο. αυτη ειναι η πρωτη σου μεριμνα!! τι να το κανεις το ελληνικο που απλα θα μαθει να γραφει κ να διαβαζει κ στο κανονικο σχολειο να εινια μπλεγμενο με τον υποκοσμο :)

μπορεις να επικοινωνησεις λοιπον με το ελληνικο σχολειο της περιοχης σου να ρωτησεις τι ακριβως τους κανουν. συνηθως το ελληνικο σχολειο υπαγεται στην ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια της γειτονιας...

koalalou
05-07-11, 17:46
Εγω ειμουν μαθητρια Ελληνικο Σχολειο στιν δεκαετια 80 και 90 στην Αυστραλια. Ελληνικο Σχολειο ενοω απογευματινα μαθηματα σαν που κανουν τα παιδια εδω που μαθαινουν Αγγλικα/Γερμανικα/Γαλλικα αλλα οργανομενα απο το κρατος!! Εμεισ ειχαμε τα ιδια βιβλια που ειχαν τα παιδια εδω στην Ελλαδα του ΟΕΔΒ!! Και το ιδιο βιβλιο Ιστοριας ειχαμε!!!

fairymummy
05-07-11, 21:49
επισης εχε υποψιν πως σχολειο ξεκινανε στα 4 εδω...

maria-giannis
05-07-11, 22:37
κοριτσια δε καταλαβατε,δε τα θελω τα βιβλια για το γιο μου.μου ειπε η θεια μου που μενουν εκει οτι υπαρχουν οικογενειες που δε θελουν να στειλουν τα παιδια τους στο ελλ.σχολειο αλλα προτειμουν να κανουν μαθηματα στο σπιτι.και ετσι ψαχνω τα βιβλια για να μπορεσω να κανω μαθηματα σε παιδακια οταν με το καλο παμε αγγλια.φαιρη θα σου πω διπλα η στο φβ.

Φλορα
05-07-11, 23:34
Θα σε απογοητεψω αλλα θα δυσκολευτεις πολυ να τα βρεις αν δεν εισαι εκπαιδευτικος.....εκτος βεβαια αν εχεις καποιον γνωστο στο συντονιστικο γραφειο του Λονδινου......η καποιον εκπαιδευτικο εκει.......

fairymummy
05-07-11, 23:52
εγω γενικα δεν νομιζω πως μια μαμα θα παρει οποιονδηποτε να κανει μαθηματα ελληνικων...εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα....ισως επαιρνα καποια που να ηταν εκπαιδευτικος...αλλα οχι καποια που απλα διαβασε ενα βιβλιο..επειδη ειμαι εκπαιδευτικος (σε αλλον τομεα βεβαια) τολμω να πω οτι ειναι πολυ ριψοκινδυνευμενο να ασχοληθεις με κατι τετοιο...θα πρεπει να εισαι πολυ σιγουρη για τις γνωσεις σου αλλα κ για τον τροπο που θα διδασκεις....

mmdad
12-07-11, 23:36
http://www.ediamme.edc.uoc.gr/newpo/index.php?kseni
Να "Η Μαργαριτα"!!!