PDA

Επιστροφή στο Forum : Β επιπεδου Ηρακλειο Κρητης

vanessa@
05-07-11, 09:36
Κορίτσια γεια σας, είμαι απο αθήνα , αλλά λόγω διακοπών την εποχή που είμαι για β επιπεδου θα είμαι κρήτη.. Έχετε να μου προτείνετε που μπορώ να κάνω την εξέταση? Σας ευχαριστώ!

mamouna
05-07-11, 10:04
Καλημέρα! Εγω την έκανα στο Μητερα με το Μουσουράκη (160€). Μου τον σύστησε ο γιατρός μου, εκεί ειχα κανει και την αυχενική!

Με το καλό! :D

vanessa@
05-07-11, 10:07
Καλημέρα! Εγω την έκανα στο Μητερα με το Μουσουράκη (160€). Μου τον σύστησε ο γιατρός μου, εκεί ειχα κανει και την αυχενική!

Με το καλό! :D

Έμεινες ευχαριστημένη? Ήταν καλός αναλυτικός κ.λ.π??

aretoulini
05-07-11, 10:19
Πολυ καλος επισης ειναι και ο Μαλαθρακης στο Ηρακλειο. Εκει εκανα και τους 3 μεγαλους υπερηχους. Ειναι ηρεμος, αναλυει και εξηγει τα παντα.

nikoleta773
05-07-11, 10:53
vanessa κι εγω στο μητερα εχω κλεισει ραντεβου να την κανω οπως λεει και το aretoulini με το μουσουρακη 160 ε.
εκει εκανα και την αυχενικη με τον ιδιο γιατρο και κρατησε μονο 15 λεπτα!!!! σου λεει τα βασικα αλλα δεν εχει αλλο κεντρο να την κανεις εκτος κι αν πας μετα σε ιδιωτικο ιατρειο. τον μαλαθρακη μου τον ανεφερε ο γιατρος που με παρακολουθει και γενικα εχω ακουσει καλα λογια γι αυτον. εμενα μου τον συστησαν για αμνιοπαρακεντηση. δεν εχω ομως τα στοιχεια του.....

mariakr
05-07-11, 12:02
Κι εγώ στο Μητέρα με το Μουσουράκη. Σε σχέση με ό,τι έχω διαβάσει εδω σχετικά με το χρόνο της εξέτασης και τις αναλυτικές εξηγήσεις και μετρήσεις άλλων γιατρών όπως τα λένε οι άλλες κοπέλες, δεν μπορώ να πω ότι ήταν ιδιαίτερα αναλυτικός ο γιατρός τουλάχιστον σε ό,τι μας έλεγε, προφανώς εκείνος έβλεπε πολλά περισσότερα. Η εξέταση διήρκεσε 20 λεπτά περίπου...Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, είμαι ευχαριστημένη :D:D. Καλή επιτυχία και σε σας!!

mamouna
06-07-11, 09:56
Έμεινες ευχαριστημένη? Ήταν καλός αναλυτικός κ.λ.π??

Με κάλυψε απόλυτα η mariakr. Δεν τον πιάνει και λογοδιάρροια αλλα εξηγεί. Εγώ το αποτέλεσμα θα το δώ σε εναμιση μήνα! :lol:

nikoleta773
06-07-11, 12:19
20 λεπτα κρατησε η αυχενικη η η β επιπεδου? για την αυχενικη παει κι ερχεται αλλα αν κραταει τοσο λιγο η β επιπεδου ..... μιλαμε για αναλυτικο και ανατομικο ελεγχο. ειναι πολυ σημαντικο και δεν πρεπει να το περναμε στο ντουκου.
εχει κανει καμια κοπελα β επιπεδου στο μητερα να ενημερωσει κι εμας?

vanessa@
07-07-11, 10:20
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον για τον Μαλαθράκη με βλέπω, θα πάρω την άλλη εβδομάδα να κλέισω

mariakr
07-07-11, 14:24
Με κάλυψε απόλυτα η mariakr. Δεν τον πιάνει και λογοδιάρροια αλλα εξηγεί. Εγώ το αποτέλεσμα θα το δώ σε εναμιση μήνα! :lol:

Με το καλό!!!!! :D:D:D

mariakr
07-07-11, 18:50
20 λεπτα κρατησε η αυχενικη η η β επιπεδου? για την αυχενικη παει κι ερχεται αλλα αν κραταει τοσο λιγο η β επιπεδου ..... μιλαμε για αναλυτικο και ανατομικο ελεγχο. ειναι πολυ σημαντικο και δεν πρεπει να το περναμε στο ντουκου.
εχει κανει καμια κοπελα β επιπεδου στο μητερα να ενημερωσει κι εμας?

Νικολέτα αυτό λέω παραπάνω. Εγώ τις έκανα όλες τις εξετάσεις αυτές και την αυχενική και τη β επιπέδου στο Μητέρα με το Μουσουράκη φέτος. Καμία δε διήρκεσε πάνω από 20 λεπτά και πολλά σου λέω...Δεν ήταν ιδιαίτερα αναλυτικός στις επεξηγήσεις του, στα χαρτιά φυσικά που μας έδωσαν έγραφαν όλες τις μετρήσεις αναλυτικά. Απ' ό,τι είχα διαβάσει κι εγώ εδώ, απογοητεύτηκα. Άλλες κοπέλες έγραφαν για μισή ώρα και σαρανταπέντε λεπτά και μία ώρα ότι διήρκεσε η εξέτασή τους και ότι μέτρησε ο γιατρος μέχρι και τα δακτυλάκια (το μήκος όχι πόσα είναι) του μωρού....:(:( σ' εμάς δε συνέβη κάτι τέτοιο. Αντίθετα είχε και τόσες πολλές κοπέλες στην αναμονή που φοβήθηκα μήπως μας "ξεπετάξουν". Ο γιατρός λένε,όσοι έχω ακούσει, ότι είναι καλός. Και εγώ είμαι ευχαριστημένη εκ του αποτελέσματος...γέννησα στις 29 Μαΐου...και το μωράκι μας είναι μια χαρά!!!! :D:D:D

nikoleta773
07-07-11, 22:33
mariakr εχω δει τι γινεται εκει, εχει πολλες κοπελες οταν εκανα την αυχενικη ηταν αλλες 10 περιπου με ραντεβου την ιδια ωρα με μενα. απαραδεκτο αυτο. ο μουσουρακης βεβαια καλος ειναι αλλα οντως οχι αναλυτικος, και το διλλημμα ειναι οτι ειναι ο μονος με πιστοποιηση FMF επομενως δενξερω τι ειναι καλυτερο. ελλειπη μετρηση απο πιστοποιημενο γιατρο η λεπτομερη απο μη πιστοποιημενο αλλα κατα τα αλλα καλο και με καλες συστασεις. εγω το μαλαθρακη ξερω και το σηφακη και κανενας απο τους 2 δεν ειναι στη λιστα αλλα ξερω κοπελες που εχουν παει και ειναι πολυ περισσοτερο ευχαριστημενες απο τον μουσ...

vanessa@ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=19270) αν πας στο μαλαθρακη πες μας εντυπωσεις... και με το καλο το μπεμπε σου!!!

vanessa@
08-07-11, 10:00
Ο μαλαθράκης είναι στη λίστα πιστοποιημένων για β επιπεδου και για doppler απο το ίδρυμα του Νικολαίδη απ' ότι είδα στο αντίστοιχο site, γι' αυτο σκέφτηκα να πάω σε αυτόν...Άσε που δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω με τις ώρες στο μητέρα για να κάνω την εξέταση... Όταν πάω θα σας πω εμπειρίες για το γιατρό..

mamouna
08-07-11, 10:14
Καλημέρα κορίτσια.

Εγώ έκανα αυχενική και β' επιπέδου στο Μητέρα και δεν περίμενα καθόλου καμία φορά.

nikoletta, δεν νομίζω ο Μουσουράκης να κάνει ελλειπείς μετρήσεις. Αλίμονο. Αλλωστε εχεις πάρει μια γευση και εσυ οταν εκανες την αυχενική. :rolleyes:

mariakr, σ'ευχαριστώ πολύ!

nikoleta773
08-07-11, 12:42
ποια ειναι ρε κοριτσια η λιστα που κοιτατε με τους γιατρους μπας και κοιταω αλλη?
α, οκ το βρηκα , οντως ο μαλαθρακης ειναι μεσα.

nikoleta773
08-07-11, 13:22
mamouna εγω ειχα ραντεβου 10.30 μπηκα μεσα στις 12 και ρωτησα και τις αλλες κοπελες που ειμασταν μαζι την ωρα του ραντεβου... 10.30 και αυτες.
ο μουσουρακης καλος ειναι δεν λεω αλλα σε μια συνεντευξη του ο Νικολαιδης απανταει: Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10; «Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό».

ολο το αρθρο υπαρχει εδω http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

αυτο μονο χωρις να θελω να θιξω κανεναν και να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 38 χρ. υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια του συζυγου με τρισωμια 21 και θα ηθελα τη καλυτερη δυνατον εξεταση σε μενα, οπως και καθε αλλη μελλουσα μαμα πιστευω.

apricot
08-07-11, 13:28
και εγω ειχα κανει με το ΜΑΛΑΘΡΑΚΗ. εξαιρετικος και πολυ αναλυτικος ο υπερηχος κρατησε 1 ωρα και 40 λεπτα.

mamouna
08-07-11, 18:10
mamouna εγω ειχα ραντεβου 10.30 μπηκα μεσα στις 12 και ρωτησα και τις αλλες κοπελες που ειμασταν μαζι την ωρα του ραντεβου... 10.30 και αυτες.
ο μουσουρακης καλος ειναι δεν λεω αλλα σε μια συνεντευξη του ο Νικολαιδης απανταει: Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10; «Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό».

ολο το αρθρο υπαρχει εδω http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

αυτο μονο χωρις να θελω να θιξω κανεναν και να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 38 χρ. υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια του συζυγου με τρισωμια 21 και θα ηθελα τη καλυτερη δυνατον εξεταση σε μενα, οπως και καθε αλλη μελλουσα μαμα πιστευω.

Nikoleta μου, ουτε συμπέθερο θα τον κάνω (:lol:) ούτε συνέταιρο τον έχω ...

Φυσικά η καθεμία μας ξέρει το ιστορικό της και τις ανάγκες τις, κρίνει και αναλόγως πράττει. Εμενα αυτόν μου πρότεινε ο γιατρός μου σε αυτόν πήγα. Εγω έτυχε να μην περιμένω πολύ ώρα. Και συγκεκριμενα στην β' επιπεδου δεν περίμενε άλλη κοπέλα μετα απο μένα ... τι να πω.

Ευχομαι τα καλυτερα για όλες μας! ;)

nikoleta773
08-07-11, 19:43
Δεν εθιξα κανεναν πιστευω απλα οπως ειπες αναλογα τις αναγκες επιλεγουμε το γιατρο. Εμενα δεν με καλυπτει μια εξεταση 20 λεπτων και θελω να το ψαξω λιγο παραπανω αν και αποφασισα ηδη. Ακυρωνω το ραντεβου στο μητερα και παω πατητη στον Μαλαθρακη. Ετσι θα τον γνωρισω κιολας μιας και θα κανω εκει την αμνιο.
και αν μεινω ευχαριστημενη που ξερεις μπορει να τον κανω και συμπεθερο. χαχα ;-)
Αντε πια με τους γιατρους.... βαρεθηκα, το θεμα ειναι να ειναι καλα τα μωρα μας και απο γιατρους νααααααα!

nikoleta773
08-07-11, 19:45
Δεν εθιξα κανεναν πιστευω απλα οπως ειπες αναλογα τις αναγκες επιλεγουμε το γιατρο. Εμενα δεν με καλυπτει μια εξεταση 20 λεπτων και θελω να το ψαξω λιγο παραπανω αν και αποφασισα ηδη. Ακυρωνω το ραντεβου στο μητερα και παω πατητη στον Μαλαθρακη. Ετσι θα τον γνωρισω κιολας μιας και θα κανω εκει την αμνιο.
και αν μεινω ευχαριστημενη που ξερεις μπορει να τον κανω και συμπεθερο. χαχα :wink:
Αντε πια με τους γιατρους.... βαρεθηκα, το θεμα ειναι να ειναι καλα τα μωρα μας και απο γιατρους νααααααα!

nini10
08-07-11, 19:49
nikoleta773 συμφωνω με την αποψη σου. και επειδη ολες ελεγχουμε τη λιστα του Νικολαιδη για το γιατρο μας περιμενουμε να δουμε και την καταλλληλη ανταποκριση και η ξεπετα των 15 η 20 λεπτων μας αφηνει μια αμφιβολια. εμενα κρατησε 10 λεπτα η αυχενικη στο μητερα και μετα απο 2 μερες πηγα αλλου και την εκανα. στο μητερα ειχα αποτελεσμα αυχενικης 2.1 και στον αλλο γιατρο 1.3!!!!! δεν ξερω πως εγινε αλλα καμια φορα η βιασυνη φερνει λαθος αποτελεσματα. ναι ισχυει κι αυτο.
επιλογη ειναι της καθε κοπελας να το ψαχνει οσο μπορει γι αυτο ψαξτο καλυτερα για τη β επιπεδου και πηγαινε εκει που θα νιωσεις ασφαλεια και εμπιστοσυνη. γιατι πρεπει να βλεπουμε τον ανθρωπο και το γιατρο μαζι στο προσωπο του καθενος.

nikoleta773
08-07-11, 19:57
Με καλυψες απολυτα νινι10. καλως ορισες στο φορουμ, και να χαιρεσαι το παιδακι σου.

nini10
08-07-11, 20:16
και αν μεινω ευχαριστημενη που ξερεις μπορει να τον κανω και συμπεθερο. χαχα :wink:

πολυ καλος ο μαλαθρακης που λες, στη θησεως νομιζω ειναι, τωρα οσο για το συμπεθεριο μαλλον ψαχνεις μεσον εεεε???:cool: αμα πιασει προξενεψε και το γιο μου... θα γινουμε ολοι μαζι μια ευτυχισμενη οικογενεια.
νααααααααααα τοσοοοοοο μεγαλη.