PDA

Επιστροφή στο Forum : θεραπεια με ARVECAP;;

Σελίδες : [1] 2 3

matrix2008
07-07-11, 11:34
καλημερα
πριν 3 βδομαδες εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκπηση για αφαιρεση μικρου ινομοιωματος και ενδομητριωση, εχοντας στο ιστορικο μου 2 προσφατες αποτυχημενες εξωσωματικες. χθες εκανα την 1η arvecap από τις 4 που μου ειπαν οτι πρεπει να κανω για την πληρη θεραπεια μου. εχω ακουσει οτι προκαλει κατακρατηση και αυξηση βαρους. γνωριζετε κατι σχετικο;;; μου ειπαν να κοψω το αλατι (οχι ο γιατρος)

οταν κανω την τελευταια ενεση μετα από ποσες μερες ερχεται η περιοδος;;;;

μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα αμεσως μετα;;; (ο γιατρος, ειναι εξωσωματικος, προτεινει να βαλουμε τα ηδη κατεψυγμενα που εχω απο την τελευταια προσπαθεια).....όμως ποτε μπορουμε να προσπαθησουμε μονοι μας;;;

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον

VassoK
07-07-11, 12:24
καλημερα
πριν 3 βδομαδες εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκπηση για αφαιρεση μικρου ινομοιωματος και ενδομητριωση, εχοντας στο ιστορικο μου 2 προσφατες αποτυχημενες εξωσωματικες. χθες εκανα την 1η arvecap από τις 4 που μου ειπαν οτι πρεπει να κανω για την πληρη θεραπεια μου. εχω ακουσει οτι προκαλει κατακρατηση και αυξηση βαρους. γνωριζετε κατι σχετικο;;; μου ειπαν να κοψω το αλατι (οχι ο γιατρος)

οταν κανω την τελευταια ενεση μετα από ποσες μερες ερχεται η περιοδος;;;;

μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα αμεσως μετα;;; (ο γιατρος, ειναι εξωσωματικος, προτεινει να βαλουμε τα ηδη κατεψυγμενα που εχω απο την τελευταια προσπαθεια).....όμως ποτε μπορουμε να προσπαθησουμε μονοι μας;;;

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον

Matrix 2008 καλημέρα. Έχω κανει και έγω την arvecap (τρίμηνη όμως) και σην παρούσα φάση αναμένω την πρώτη περίοδο. Συνήθως έρχεται 2,5 περίπου μήνες μετα την τελευταία ένεση.

Όσον αφορά την κατακράτηση έτσι λένε αλλά εγω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο θα σου έλεγα να προσέχεις. Το πιο δύσκολο σε αυτη τη φάση είναι οι εξάψεις οι οποίες εμφανίζονται περίπου το δεύτερο μήνα.

Αναφορικά με τη δυνατότητα εγκυμοσύνης αμέσως μετα κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουρια. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε εμένα ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά με την προοπτική όμως να έχω μείνει έγκυος μέχρι το Δεκέμβριο. Επιπλέον, λιγο πριν αδιαθετήσεις θα γίνει ωορρηξία η οποία όμως είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί. Ωστόσο θεωρητικά απο τη λήξη της επίδρασης του φαρμάκου (περίπου 28 μέρες μετα την τελευταία ένεση) θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρόσπαθειες (με μικρές όμως πιθανότητες). Βεβαια ειδικα για το τελευταίο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρο.

Μην αγχώνεσαι όμως :) Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα :)

matrix2008
07-07-11, 13:04
Matrix 2008 καλημέρα. Έχω κανει και έγω την arvecap (τρίμηνη όμως) και σην παρούσα φάση αναμένω την πρώτη περίοδο. Συνήθως έρχεται 2,5 περίπου μήνες μετα την τελευταία ένεση.

Όσον αφορά την κατακράτηση έτσι λένε αλλά εγω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ωστόσο θα σου έλεγα να προσέχεις. Το πιο δύσκολο σε αυτη τη φάση είναι οι εξάψεις οι οποίες εμφανίζονται περίπου το δεύτερο μήνα.

Αναφορικά με τη δυνατότητα εγκυμοσύνης αμέσως μετα κανεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουρια. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε εμένα ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά με την προοπτική όμως να έχω μείνει έγκυος μέχρι το Δεκέμβριο. Επιπλέον, λιγο πριν αδιαθετήσεις θα γίνει ωορρηξία η οποία όμως είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί. Ωστόσο θεωρητικά απο τη λήξη της επίδρασης του φαρμάκου (περίπου 28 μέρες μετα την τελευταία ένεση) θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρόσπαθειες (με μικρές όμως πιθανότητες). Βεβαια ειδικα για το τελευταίο θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρο.

Μηναγχώνεσαι όμως :) Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα :)

ευχαριστω !!! :p :D

Dawn
07-07-11, 15:11
Ότι είπε η VassoK είναι σωστό. Η διατροφή πρέπει να είναι προσεγμένη ώστε ακόμη και αν φουσκώσεις λίγο, μόλις έρθει η περίοδος να ξεφουσκώσεις.

Όσο αφορά την εγκυμοσύνη, σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Αλλά δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις.

boo_
07-07-11, 20:09
Kαλησπέρα.Περιμένω και εγώ περίοδο για να αρχίσω τις arvecap.Θα κάνω 2 μιας και μετά την υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση βρέθηκε ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση.Η γιατρός που μου πρότεινε τις επεμβάσεις αν και ασχολείτε με εξωσωματικές μου σύστησε τις προσπάθειες με τον άνδρα μου μετά τις ενέσεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες.Κατά την διάρκεια των ενέσεων είχατε ελεύθερες επαφές ή σας είπαν να προσέχετε;

matrix2008
08-07-11, 09:01
καλημερα, εμάς δεν μας είπαν κατι για τις επαφές.....αλλά αφού δεν θα έχουμε περίοδο....ο,τι και να γίνεται δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.

καλό κουράγιο κορίτσια , εγώ θέλω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω σε 5 μήνες όταν θα αρχίσουν πάλι οι σωστές προσπάθειες !!!

εχω την απορία : αν ο γιατρός μου δώσει περιθώριο ελευθερων επαφών μετά το τέλος των ενέσεων ή με πάει στην εξωσωματική κατευθείαν..... Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι να του ζητήσω;;;; μπορεί μετά τις ενέσεις οι πιθανότητες επιτυχίας της εξωσωματικής να αυξάνονται;;;;

boo_
08-07-11, 11:46
Θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου.Αφού βρέθηκε το πρόβλημα και το αντιμετωπίσαμε δεν υπάρχει λόγος για εξωσωματική.Εννοείται φυσικά ότι προυποθέτει να μην έχει πρόβλημα και ο σύζυγος.Τώρα αν ηλικιακά και ψυχολογικά δεν μπορείς να περιμένεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη .

boo_
08-07-11, 11:49
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δεν σου είπε να κάνεις πρώτα λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά εξωσωματική.

matrix2008
08-07-11, 12:53
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως δεν σου είπε να κάνεις πρώτα λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά εξωσωματική.

αστα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου ειπε να κανω αυτη την επεμβαση, ΠΟΤΕ δεν μου ειχαν αναφερει τη λεξη ενδομητριωση !!...εκανα εξωσωματικη στο γιατρο που ειχα τα τελευταια χρονια, απετυχα, και τωρα ειμαι σε εναν απο τους πιο γνωστους των αθηνων. μου εκανε εξωσωματικη , απετυχε και αυτη...και μετα ανεφερε την υστεροσκοπηση μόνο !.....με δική μου παρότρυνση εκανα και λαπαροσκοπηση και βρεθηκε η ενδομητριωση...
τι να πω;; επειδη ειμαι καλοπροαιρετος ανθρωπος ίσως θελανε να αποφυγουμε το "μαχαίρι".....ίσως αν είχε πετυχει μια εξωσωματικη τωρα να μην τα σκεφτόμουνα αυτα.
τωρα παντως παμε πισω αλλους 5-6 μηνες....και τιποτα παλι δεν ειναι σιγουρο
σχεδόν ταυτοχρονα είμαστε !!!!!

matrix2008
08-07-11, 12:57
Θα σου πω τι μου είπε ο γιατρός μου.Αφού βρέθηκε το πρόβλημα και το αντιμετωπίσαμε δεν υπάρχει λόγος για εξωσωματική.Εννοείται φυσικά ότι προυποθέτει να μην έχει πρόβλημα και ο σύζυγος.Τώρα αν ηλικιακά και ψυχολογικά δεν μπορείς να περιμένεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη .

εχω ηδη κατεψυγμενα ωαρια στο κεντρο της 2ης εξωσωματικης
δεν ξερω αν θα ηταν καλο να προσπαθησουμε μερικους μηνες μόνοι μας....και αν δεν καταφερουμε κατι να βαλουμε τα κατεψυγμενα
ειμαι 37 χρονων, εχω τρομερο αγχος, δεν θελω να φευγουν οι μηνες και να μη γινεται τιποτα !!!!!

boo_
08-07-11, 20:17
εχω ηδη κατεψυγμενα ωαρια στο κεντρο της 2ης εξωσωματικης
δεν ξερω αν θα ηταν καλο να προσπαθησουμε μερικους μηνες μόνοι μας....και αν δεν καταφερουμε κατι να βαλουμε τα κατεψυγμενα
ειμαι 37 χρονων, εχω τρομερο αγχος, δεν θελω να φευγουν οι μηνες και να μη γινεται τιποτα !!!!!
Εγώ πήγαινα σε μια γιατρό που παρόλο που είδε στην σαλπιγγογραφία ότι έχω μάλλον συμφήσεις,ινομύωμα και δεν πέρασε εύκολα το υγρό επέμενε πως για όλα φταίει το άγχος μου:twisted:¨Ετσι μου έδωσε χάπια μετά ενέσεις και τελικά έκανα και μια σπερματέγχυση:twisted:2 μέρες πριν,ναι πριν , την σπερματέγχυση μου είπε πως θα μείνω έγκυος μόνο με εξωσωματική γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και μου σύστησε ένα κέντρο εξωσωματικής,που φυσικά δεν πήγα ποτέ.Αντιθέτως πήγα σε μια άλλη γιατρό που ασχολείται με εξωσωματικές,φαντάζεστε με τι ψυχολογία, που μου είπε ότι αν δεν είχα κάτι τότε θα έπρεπε να είχα κάνει 10 παιδιά και όχι ένα:shock:Είπε επίσης πως δεν με αναλαμβάνει αν πρώτα δεν κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση.¨Εκανα τις επεμβάσεις σε άλλο γιατρό όπου βρήκε 3 πολύποδες,μια κύστη και ενδομητρίωση.Μου είπε ότι ούτε μια στο δισσεκατομμύριο να έμενα μόνη μου έγκυος:shock:Τώρα έχω πάρει τις arvekap και περιμένω να ξεκινήσω τις ενέσεις και φυσικά να τις τελειώσω:pΤα γράφω όλα αυτά για να μην έχετε εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό κορυφή.Πάρτε μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη.Συγνώμη αν σας κούρασα

palmoma
08-07-11, 20:32
Χα...να πω και εγω που ειμαι καμμένη απο χέρι ..κορυφαίου γιατρού..και συγγενή (τρομάρα μας). Με παρακολοθούσε τα 10 τελευταία χρόνια και με εβρισκε υγιέστατη..όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι..απλά δεν ερχονταν. Ειπαμε άγχος...ειπαμε πίεση...ειπαμε τελικά να πάμε και σε υποβοηθούμενη (πήγαμε σε άλλον γιατρό)..και SURPRISE βρήκε στην υγιεστατη (εμένα) μια τεράστια κύστη ωοθήκης...ενδομητρίωσης όπως αποδειχτηκε και στην λαπαροσκοπηση...βρήκαμε...πολλές εστίες. Πολύ ομορφα ε; Μετά απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, ειμαι στην 1η εξωσωματική...στην αναμονή. Μου έδωσε περιθώριο ως τον Σεπτέμβρη...ειδάλλως πάω για λαπαροσκόπιση πάλι να δουμε σε τι φάση βρίσκονται οι καυτηριασμένες συμφύσεις ενδομητριώσης. Arvekap εχω πάρει στην προετοιμασία των σπερματεγχύσεων και της εξωσωματικής. Δεν ειδα παρενέργειες...εκτός απο τις εξάψεις κατά καιρούς.

boo_
08-07-11, 20:38
Ωχ θα ανάψουμε καλοκαιριάτικα!!

robenula
08-07-11, 20:44
μην ανησυχεις εκανα και εγω 2 ενεσεις.δεν ειναι τιποτα τρομερο πραγματικα.ολα θα πανε καλα

boo_
08-07-11, 20:53
μην ανησυχεις εκανα και εγω 2 ενεσεις.δεν ειναι τιποτα τρομερο πραγματικα.ολα θα πανε καλα
Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.Μετά από τόσα που έχω τραβήξει θέλω απλά να τελειώνω.Μετά τις 2 ενέσεις σε πόσο καιρό ξαναέρχεται η περίοδος;

robenula
08-07-11, 20:59
νομιζω μετα την τελευταια ενεση γυρω στις 50 μερες.εκανα την πρωτη σεπτεμβρη και αδιαθετησα 12 δεκεμβρη.το μωρακι σου ερχεται μην ανησυχεις.εγω το μονο εντονο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση για επαφες.ε και?

boo_
08-07-11, 21:23
νομιζω μετα την τελευταια ενεση γυρω στις 50 μερες.εκανα την πρωτη σεπτεμβρη και αδιαθετησα 12 δεκεμβρη.το μωρακι σου ερχεται μην ανησυχεις.εγω το μονο εντονο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση για επαφες.ε και?
Μακάρι να την βγάλω έτσι αναίμακτα!Και εγώ πιστεύω ότι έρχεται απλά κάπου σκάλωσε.:p

MelaG
11-07-11, 23:31
Χα...να πω και εγω που ειμαι καμμένη απο χέρι ..κορυφαίου γιατρού..και συγγενή (τρομάρα μας). Με παρακολοθούσε τα 10 τελευταία χρόνια και με εβρισκε υγιέστατη..όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι..απλά δεν ερχονταν. Ειπαμε άγχος...ειπαμε πίεση...ειπαμε τελικά να πάμε και σε υποβοηθούμενη (πήγαμε σε άλλον γιατρό)..και SURPRISE βρήκε στην υγιεστατη (εμένα) μια τεράστια κύστη ωοθήκης...ενδομητρίωσης όπως αποδειχτηκε και στην λαπαροσκοπηση...βρήκαμε...πολλές εστίες. Πολύ ομορφα ε; Μετά απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, ειμαι στην 1η εξωσωματική...στην αναμονή. Μου έδωσε περιθώριο ως τον Σεπτέμβρη...ειδάλλως πάω για λαπαροσκόπιση πάλι να δουμε σε τι φάση βρίσκονται οι καυτηριασμένες συμφύσεις ενδομητριώσης. Arvekap εχω πάρει στην προετοιμασία των σπερματεγχύσεων και της εξωσωματικής. Δεν ειδα παρενέργειες...εκτός απο τις εξάψεις κατά καιρούς.

Από κορυφαίο γιατρό την πάτησα και εγώ και έτσι τώρα πέρα απο την μια ωοθήκη θα χάσω και μια σάλπιγγα και ολα αυτά στα 24!!!!Τέλεια.Ο γιατρός κορυφή:mad: με άφησε 6 χρόνια με δυο τεράστιες κυστούλες οι οποίες φώναξαν και την φίλη τους που έκατσε μέσα στην σάλπιγγα μου και τώρα πρέπει να την ξεριζώσω μαζί με αυτήν και ένας θεός ξέρει τι κρύβεται απο κάτω και πόση ζημιά πραγματικά μου έχει γίνει.Και πιθανόν να φάω και εγώ αυτές τις ενεσούλες.( τα υποκοριστικά μου κάνουν πιο εύκολη την κατάσταση)
Και ήθελα τόσο πολύ ένα παιδάκι.Τώρα θα αργήσει και ποιος ξέρει για πόσο.
Θα φύγει και αυτό θα περάσει

matrix2008
12-07-11, 09:44
κουράγιο κορίτσια !..τουλάχιστον απ' οτι αντιλαμβάνομαι είστε μικρότερες από εμενα, γιατί εγώ έκλεισα τα 37 και δεν έχω παιδί !!!
είναι 5 μέρες που έκανα την 1η ένεση και προς το παρον όλα μου φαίνονται ίδια. έκοψα όμως τα αλμυρά και το αλάτι στο φαγητό γιατί λένε ότι γίνεται κατακράτηση.
το χειρότερο για μένα είναι ότι τουλάχιστον μέχρι τα χριστούγεννα δεν θα είμαι έγκυος....να γίνουν 3 ενέσεις ίσως και 4....να περάσουν σχεδόν 2 μήνες μέχρι μετά την τελευταία ένεση δίνουν τιποτα χάπια για να αδιαθετήσεις πια γρήγορα;;;;;)

boo_
12-07-11, 11:47
Δεν παίζει πάντα ρόλο μόνο η ηλικία.Παίζουν ρόλο και τα χρόνια που είσαι παντρεμένη και τα χρόνια προσπάθειας και οι ψυχικές αντοχές.Καλά μην νομίζεις πως και εγώ είμαι καμιά παιδούλα.Στα 32 παρακαλώ:cool:.Εμένα να δούμε πότε θα μου έρθει περίοδος μετά τις επεμβάσεις.Γιατί ο γιατρός είπε πως μπορεί να καθυστερήσει.Έχει και μια ζέστη:shock:

boo_
21-07-11, 06:45
Έκανα και εγώ την πρώτη μου ένεση.Να ρωτήσω όσες έχουν κάνει arvekap τι γίνεται τώρα με την περίοδο;Την έκανα την πρώτη μέρα της περιόδου οπότε περιμένω να κοπεί η περίοδος ή θα συνεχιστει κανονικά;

Amygdalitsa
21-07-11, 08:38
καλημέρα κορίτσια, ως πρώην παθούσα ενδομητρίωσης να σας πώ ότι δεν φαίνεται από έναν απλό υπέρηχο αν έχεις όντως πρόβλημα, ιδιαίτερα όταν δεν συνοδεύεται από συμπτώματα (π.χ. αιμοραγία)

Εγώ εμφάνισα μια μικρή κύστη ξαφνικά Ιανουάριο 2008, την οποία φυσικά δεν θεώρησα ούτε εγώ ούτε ο γιατρός μου ανησυχιτική . Επειδή όμως μετά από 9 μήνες που πήγα πάλι για Τεστ ΠΑΠ υπήρχε εκεί ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο. Σημείωση ότι δεν είχα απολύτως ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα, ούτε αίμα, ούτε πόνους, ούτε άστατο κύκλο, ούτε τίποτα.

Αμέσως μου λέει λαπαροσκόπηση απλά κα μόνο για να δούμε που οφείλεται. Εγώ προσωπικά του έχω πολύ εμπιστοσύνη και γι' αυτό πήγαμε στο χειρουργείο αμέσως (Δεκέμβριος 2009 και μόλις μπήκε μέσα είδε το χάος ... ήμουν γεμάτη εστίες ενδομητρίωσης, και φυσικά με καθάρισε αμέσως

Να μην τα πολυλογώ Ιανουάριο 2009 με τη πρώτη περίοδο άρχισα τις ενέσεις Avrecap τις οποίες έκανα ανα 3 εβδομάδες, 4 ενέσεις στο σύνολο.
Επειδή ούτε που είχαμε όρεξη για παιδιά κλπ. τότε άρχισα αμέσως τα αντισυλληπτικά (κατόπιν εντολής του γιατρού) τα οποία και έπαιρνα ανελιππώς μέχρι τον περασμένο Οκτώβριο όπου είπαμε να αρχίσουμε προσπάθειες για παιδί. (έτσι μου είχε πεί ο γυναικολόγος μου, δηλ να μην τα σταματήσω αν δεν θέλω να κάνω παιδί)

Αισίως τώρα μπαίνω στον 6ο μήνα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, δηλ. ούτε τακτικές επαφές, ούτε άλλα "ματζούνια" και "κόλπα" και χωρίς να μετράω μέρες (και είμαι στα 33 δεν είμαι μπεμπέκα ... ) ;)

Τώρα για τα Avrecap και τις παρενέργειες... εντάξει έχουν κάποιες (σε μένα τουλάχιστον). Κιλά δεν πήρα, ίσα - ίσα έχασα, αυτό που ήταν πολύ έντονο ήταν εξάψεις, αϋπνίες και δεν είχα καθόλου μα καθόλου όρεξη για σεξ (...λυπάμουν τον καλό μου)
Να καταλάβεται Φλεβάρη - Μάρτη που έκανε ψοφόκρυο κοιμόμουν ολόγυμνη και έσκαγα (όταν μπορούσα να κοιμηθώ...)

Ιούνιο μου ήρθε η περίοδος (ακριβώς 2,5 μήνες μετά την τελευταία ένεση)

Συγνώμη για το μεγάλο post απλώς ήθελα να σας πώ το ιστορικό για να καταλάβετε καλύτερα.

καλή επιτυχία σε όλες σας

Amygdalitsa
21-07-11, 08:40
Έκανα και εγώ την πρώτη μου ένεση.Να ρωτήσω όσες έχουν κάνει arvekap τι γίνεται τώρα με την περίοδο;Την έκανα την πρώτη μέρα της περιόδου οπότε περιμένω να κοπεί η περίοδος ή θα συνεχιστει κανονικά;

Η περίοδος θα σου κοπεί, μπορεί να δεις λίγο αίμα στα μέσα του κύκλου αλλά είναι φυσιολογικό, μην ανησυχίσεις

boo_
21-07-11, 09:18
Η περίοδος θα σου κοπεί, μπορεί να δεις λίγο αίμα στα μέσα του κύκλου αλλά είναι φυσιολογικό, μην ανησυχίσεις
Ευχαριστώ πολύ Amygdalitsa.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο γιατρός μου είπε να έχουμε ελεύθερες επαφές ενώ η ένεση γράφει ότι πρέπει να παίρνεις προφυλάξεις.

Amygdalitsa
21-07-11, 12:47
Ευχαριστώ πολύ Amygdalitsa.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο γιατρός μου είπε να έχουμε ελεύθερες επαφές ενώ η ένεση γράφει ότι πρέπει να παίρνεις προφυλάξεις.

Γι' αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εμείς έτσι και αλλιώς παίρναμε προφυλάξεις. Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό γιατί η ένεση γράφει το αντίθετο , θα ξέρει κάτι παραπάνω ...

Να μην αγχώνεσαι !

boo_
25-07-11, 18:59
Να ζητήσω και πάλι την βοήθεια σας."Εκανα ένεση arvecap την πρώτη μέρα της περιόδου και τώρα είμαι στην έβδομη και δεν λέει να τελειώσει:evil:.Εσάς πώς αντέδρασε ο οργανισμός σας μετά την πρώτη ένεση;

matrix2008
27-07-11, 13:13
μην ανησυχεις !...εκανα την ενεση στις 6/7 και ακομα εχω καφε υγρα !!...μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. και στη θαλασσα παω και ελευθερες επαφες εχω, κουραστηκα ν' ασχολουμαι συνεχεια μ' αυτα
συγνωμη κοριτσια για την "εξαφανιση" , αλλα για ψυχολογικους κυριως λογους δεν μπαινω συχνα στο forum, δεν θελω να τα σκεφτομαι συνεχεια

προτείνω να χαρουμε το καλοκαιρακι και από σεπτεμβριο-οκτωβριο να μπουμε δυναμικα !!!

boo_
18-08-11, 10:41
:confused:Όσες κάνατε αρβεκαπ είχατε ταχυκαρδίες,ζαλάδες,μουδιάσματα ή εγώ άρχισα να τα χάνω:confused:

toniagr
18-08-11, 11:45
καλημερα και απο μενα.εκανα στισ 10 του μηνα λαπαροσκοπ[ηση μαζι με υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια.ολα σε ενα.ειχα συμφησεισ,ενδομητριωση εκανα ντριλινγκ ωοθηκων και συμφηση στο σκολικοειδιτη να φανταστειτε απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.εχω παει σε εναν απο τουσ καλυτερουσ γιατρουσ κουρυφη παρ.... ,5 αποτυχημενεσ και πηγα σε ενα αγνωστο στην αθηνα και τωρα που εκανα τη λαπαροσκοπηση νοιωθω σαν να ξαναγεννηθηκα.εκανα την αρβεκαπ και εγω και θα την κανω 4 μηνεσ.ο γιατροσ μου εδωσε ελπιδα και οτι μπορει να μεινω και φυσιολογικα εγκυοσ.περιμενω και την ιστολογικη εξεταση απο μερα σε μερα.πηγα σε γιατρο που δεν ασχολειτε με εξωσωματικεσ και βρηκα τη γιατρεια μου,εχω να πω σε ολουσ δημοσια οτι παρακαλουσα και τουσ δυο γιατρουσ να κανω λαπαροσκοπηση αλλα κανενασ δε μου εδινε σημασια.η αιμοραγια που ειχα 1,5 μηνα ελεγαν οτι ηταν απο αγχοσ με εβγαλαν και τρελη οτι εχω ψυχοσωματικο αγχοσ.ντροπη τουσ επιτελουσ.θα ηθελα να συγχαρω αυτο το γιατρο που ειναι για μενα μαγκασ και μου ειπε αν και με αιμοραγια με εβαλε στο χειρουργειο και με εβγαλε χωρισ σταγονα αιμα...και πιστεψτε με ειναι αγνωστοσ....μια συμβουλη?να παιρνετε γνωμεσ απο γιατρουσ που δεν κανουν εξωσωματικη γιατι ολοι νοιαζονται για το χρημα...τοσεσ λοιπον εξωσωματικεσ τισ εκανα τσαμπα και η αιτιολογια του γιατρου?αν ριξεισ στο τσιμεντο ενα σπορο θα φυτρωσει τιποτα?φυσικα και οχι..οποτε οσο μου λεει και καλο εμβρυο να χουμε αφου ολα μεσα ηταν χαλια πωσ θα γινοταν εγκυμοσυνη?φιλια σε ολεσ συγνωμη ανα σασ κουρασα....

boo_
18-08-11, 11:57
Τελικά πολλές είμαστε που την πάθαμε από λάθος γιατρού.toniagr εγώ πήγαινα σε γιατρό χειρούργο που δεν κάνει εξωσωματικές και εννώ ζητούσα λαπαροσκόπηση μου έλεγε πως φταίει το άγχος μου και ότι τζάμπα θέλω το νυστέρι.Βέβαια χειρουργεί σε δημόσιο νοσοκομείο:rolleyes:.Εμένα μου άνοιξε τα μάτια μια γιατρός που ασχολείται με εξωσωματικές.Πήγα και με έδιωξε λέγοντας μου πως αν δεν είχα κάτι μέσα μου που να εμποδίζει τη σύλληψη θα έπρεπε να έχω τώρα 10 παιδιά και όχι ένα.Ευτυχώς βρήκα μέσω του parents και έναν καλό χειρούργο και εχθές έκανα την δεύτερη αρβεκαπ.΄Εχει γιατρούς και γιατρούς τελικά.

toniagr
18-08-11, 12:39
σιγουρα εχει και καλουσ γιατρουσ αλλα ειναι και να πεσεισ στην περιπτωση.εγω ειχα παει σε δεκα γιατρουσ μη σου πω και παραπανω αλλα ελεγαν οπωσ και σενα θεσ να φασ το μαχαιρι?αστα λοιπον....ολα καλα.παμε μπροστα

olina2
19-08-11, 15:35
:?καλησπέρα! ειμαι καινούργια τελειώς καινουργια και πραγματικά λυπάμαι που βλέπω και άλλες να περνάνε τα ίδια. Στη δική μου περίπτωση, μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική ο γιατρος μου υποπτευθηκε (λόγω υπερδιέγερσης) ενδομητρίωση την οποία και βρήκε μαζί με μια κύστη λαπαροσκοπικά. Ακολούθησα τη γνωστή από ότι βλέπω σε όλες σας θεραπεία με arvecap. και εδώ είναι η ερώτηση: την τελευταία ένεση την έκανα 17/5 και σήμερα 19/8 ακόμα τίποτα από περίοδο (3 μήνες και). Εμένα ο γιατρός μου είπε να έχω κανονικές επαφές μήπως και μείνω εγκυος...όμως το τεστ που έκανα 10/8 ήταν αρνητικό...να ξανακάνω ή άδικα ελπίζω????

toniagr
20-08-11, 12:52
καλημερα κοριτσια τι γινεται ολα καλα στισ 12 ε=αυγουστου εκανα αρβεκαπ μινιαια και απο χτεσ εχω λιγο αιματακι μου ειπε ο γιατροσ οτι μπορει να εχω αιμα το χει παθει καμια σασ?

Mahy
22-08-11, 12:55
Kαλησπέρα σας!
Olina2 στην δική μου την περίπτωση μετά από 2 τρίμηνες ενέσεις Arvecap, αδιαθέτησα μετά από 4 μηνές με την βοήθεια αντισυλληπτών χαπιών αφού πρώτα βέβαια άλλαξα γιατρό, διότι ο προηγούμενος μου έλεγε απλά να περιμένω και όταν επιτέλους αδιαθετήσω θα το πάσω το μωρό στο τσακ..
Αφού τελικά αδιαθέτησα, κάνοντας ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι η προλακτίνη μου ήταν στο φουλ και φυσικά ούτε λόγος για μωρό.
Να μην πολυλογώ είχα φτάσει με τις συγκεκριμένες ενέσεις να είμαι σε προεμηνόπαυση.
Ευτυχώς μετά από θεραπεία είμαι σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω πότε με το καλό θα έρθει το πολθπόθητο μπεμπάκι..

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάνοντας προσπάθειες κατά την διάρκεια της ένεσης μπορείς να συλλάβεις. Πρέπει πρώτα να αδιαθετήσεις και μετά..
Αλλά καλύτερα για όλα αυτά να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.

toniagr
22-08-11, 15:25
Kαλησπέρα σας!
Olina2 στην δική μου την περίπτωση μετά από 2 τρίμηνες ενέσεις Arvecap, αδιαθέτησα μετά από 4 μηνές με την βοήθεια αντισυλληπτών χαπιών αφού πρώτα βέβαια άλλαξα γιατρό, διότι ο προηγούμενος μου έλεγε απλά να περιμένω και όταν επιτέλους αδιαθετήσω θα το πάσω το μωρό στο τσακ..
Αφού τελικά αδιαθέτησα, κάνοντας ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι η προλακτίνη μου ήταν στο φουλ και φυσικά ούτε λόγος για μωρό.
Να μην πολυλογώ είχα φτάσει με τις συγκεκριμένες ενέσεις να είμαι σε προεμηνόπαυση.
Ευτυχώς μετά από θεραπεία είμαι σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω πότε με το καλό θα έρθει το πολθπόθητο μπεμπάκι..

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάνοντας προσπάθειες κατά την διάρκεια της ένεσης μπορείς να συλλάβεις. Πρέπει πρώτα να αδιαθετήσεις και μετά..
Αλλά καλύτερα για όλα αυτά να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.
και γω δεν ηθελα να παω σε αλο γιατρο αλλα ο θεοσ με φωτισε και πηγα και βρηκα το προβλημα μου.εχω κανει ενα σωρο εξετασεισ και δε μου εβρισκαν τιποτα οποτε καταλαβαινεισ τι τραβηξα.εχω κανει τη μια αρβεκαπ375 και τωρα εχω λιγακι αιμα αλλα πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι στην αρχη δεν πιανει η ενεση απο τη 2η και μετα θα το δεχτει ο οργανισμοσ μου.σε ποιο γιατρο πηγαινεσ?κανεισ εξωσωματικεσ?:confused::confused::confused::confused:

Mahy
23-08-11, 12:29
και γω δεν ηθελα να παω σε αλο γιατρο αλλα ο θεοσ με φωτισε και πηγα και βρηκα το προβλημα μου.εχω κανει ενα σωρο εξετασεισ και δε μου εβρισκαν τιποτα οποτε καταλαβαινεισ τι τραβηξα.εχω κανει τη μια αρβεκαπ375 και τωρα εχω λιγακι αιμα αλλα πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι στην αρχη δεν πιανει η ενεση απο τη 2η και μετα θα το δεχτει ο οργανισμοσ μου.σε ποιο γιατρο πηγαινεσ?κανεισ εξωσωματικεσ?:confused::confused::confused::confused:

Μην ανησυχείς που αδιαθέτησες. Και εγώ όταν έκανα την πρώτη τρίμηνη ένεση αδιαθέτησα μια φορά και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ok.
Πράγματι ισχύει μέχρι να πιάσει η ένεση.
Εσύ toniagr κάνεις κάθε μήνα την ένεση??
Εξωσωματική δεν έχω κάνει και ήμουν στο τσακ να προχωρήσω σε σπερματέγχυση και ένα μήνα πριν την κάνουμε έμεινα έγκυος αλλά παλλινδόμησε. Τώρα έχουν περάσει 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα τίποτα:-( Είναι όμως άτιμη αυτή η ενδομητρίωση, την είχα από τα 25 μου με έλεγχο κάθε χρόνο για τεστ παπ και την βρήκαν στα 29 μου όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες που βέβαια ήταν άκαρπες. Τώρα είμαι 32 και ακόμα περιμένω.
Αλλά μην απογοητεύεσαι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Ο τωρινός γιατρός μου είναι εξαιρετικός Χανδακάς Στέφανος.
Με βοήθησε πολύ και μου στάθηκε όταν έχασα το μωράκι μου..

toniagr
23-08-11, 15:56
Μην ανησυχείς που αδιαθέτησες. Και εγώ όταν έκανα την πρώτη τρίμηνη ένεση αδιαθέτησα μια φορά και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ok.
Πράγματι ισχύει μέχρι να πιάσει η ένεση.
Εσύ toniagr κάνεις κάθε μήνα την ένεση??
Εξωσωματική δεν έχω κάνει και ήμουν στο τσακ να προχωρήσω σε σπερματέγχυση και ένα μήνα πριν την κάνουμε έμεινα έγκυος αλλά παλλινδόμησε. Τώρα έχουν περάσει 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα τίποτα:-( Είναι όμως άτιμη αυτή η ενδομητρίωση, την είχα από τα 25 μου με έλεγχο κάθε χρόνο για τεστ παπ και την βρήκαν στα 29 μου όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες που βέβαια ήταν άκαρπες. Τώρα είμαι 32 και ακόμα περιμένω.
Αλλά μην απογοητεύεσαι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Ο τωρινός γιατρός μου είναι εξαιρετικός Χανδακάς Στέφανος.
Με βοήθησε πολύ και μου στάθηκε όταν έχασα το μωράκι μου..σημερα αρχισε να υποχωρει το αιματακι και ησυχασα μπορω να πω.ναι τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι η ενεση δεν πιανει κατευθειαν.κανω καθε μηνα αρβεκαπ375,ο χσνδακασ ειναι στο αττικο νομιζω ε?με το παπ βλεπεισ την ενδομητριωση?

toniagr
24-08-11, 00:29
τωρα ειδα ενα παπ που εκανα τον μαρτιο και ελεγε πλακωδη κυτταρα.το ιδιο ειναι με την ενδομητριωση?

matala
24-08-11, 10:59
Γεια σας κορίτσια!
Είχα καιρό να μπω στο forum γιατί έτρεχα με διάφορα.
Εγώ τη Δευτέρα κάνω την 4η ένεση και μένει άλλη μια τελευταία! Ανυπομονώ να τελειώσω. Καλός εχόντων των πραγμάτων ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου λογικά θα πρέπει να έχω αδιαθετήσει και πάλι.Για να δούμε. Επίσης μου είπε ότι η εγκυμοσύνη πλέον εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του σπέρματος. Βέβαια επειδή είμαι αρκετά αγχώδες φοβάμαι λιγάκι τον ψυχολογικό παράγοντα. Θα δείξει.
Και γω στην αρχή είχα μερικά σκούρα υγρά. Τον πρώτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Οι εξάψεις είναι το χειρότερο των συμπτωμάτων. Και μιας και είναι και καλοκαίρι είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κιλά δεν έχω πάρει, ούτε άλλαξα κάτι στην διατροφή μου. Αλμυρά τρώω αρκετά μιας και τα ζητάει οργανισμός μου συνέχεια. :)Πίνω όμως και πολλά υγρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι μήπως μου δημιουργήσει κυτταρίτιδα. Λέτε? :confused: Επίσης όρεξη για επαφές καθόλου! Όσο για τις προφυλάξεις και μένα ο γιατρός δεν μου είχε πει κάτι, ρώτησα όμως μετά μια από τις μαίες του και μου είπα καλύτερα να προσέχουμε όσο κάνω τις ενέσεις. Ορμόνες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτά τα λίγα, μην σας κουράζω.
Καλημέρα σε όλες τις ιδρωμένες ομοιοπαθούσες !!!!;);)

toniagr
24-08-11, 11:53
Γεια σας κορίτσια!
Είχα καιρό να μπω στο forum γιατί έτρεχα με διάφορα.
Εγώ τη Δευτέρα κάνω την 4η ένεση και μένει άλλη μια τελευταία! Ανυπομονώ να τελειώσω. Καλός εχόντων των πραγμάτων ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου λογικά θα πρέπει να έχω αδιαθετήσει και πάλι.Για να δούμε. Επίσης μου είπε ότι η εγκυμοσύνη πλέον εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του σπέρματος. Βέβαια επειδή είμαι αρκετά αγχώδες φοβάμαι λιγάκι τον ψυχολογικό παράγοντα. Θα δείξει.
Και γω στην αρχή είχα μερικά σκούρα υγρά. Τον πρώτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Οι εξάψεις είναι το χειρότερο των συμπτωμάτων. Και μιας και είναι και καλοκαίρι είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κιλά δεν έχω πάρει, ούτε άλλαξα κάτι στην διατροφή μου. Αλμυρά τρώω αρκετά μιας και τα ζητάει οργανισμός μου συνέχεια. :)Πίνω όμως και πολλά υγρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι μήπως μου δημιουργήσει κυτταρίτιδα. Λέτε? :confused: Επίσης όρεξη για επαφές καθόλου! Όσο για τις προφυλάξεις και μένα ο γιατρός δεν μου είχε πει κάτι, ρώτησα όμως μετά μια από τις μαίες του και μου είπα καλύτερα να προσέχουμε όσο κάνω τις ενέσεις. Ορμόνες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτά τα λίγα, μην σας κουράζω.
Καλημέρα σε όλες τις ιδρωμένες ομοιοπαθούσες !!!!;);)καλημερα καλη επιτυχια σου ευχομαι..και οχι αγχοσ...μπορει δηλαδη οταν κανεισ τισ ενεσεισ να μεινεισ εγκυοσ?

Mahy
24-08-11, 12:12
σημερα αρχισε να υποχωρει το αιματακι και ησυχασα μπορω να πω.ναι τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι η ενεση δεν πιανει κατευθειαν.κανω καθε μηνα αρβεκαπ375,ο χσνδακασ ειναι στο αττικο νομιζω ε?με το παπ βλεπεισ την ενδομητριωση?

Καλημέρα!

Ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ.
Με το τεστ παπ και τον ενδοκολπικό έλεγχο εντοπίζονται οι εστίες της ενδομητρίωσης και όταν είναι ακόμα σε ήπια κατάσταση (πολύ μικρές κυστούλες).
Τα πλακώδη κύτταρα δεν ξέρω τι είναι αλλά αν ήταν κάτι σοβαρό και σχετικό με την ενδομητρίωση, φαντάζομαι ότο ο γιατρός σου θα σε είχε ενημερώσει.
Να μην αγχώνεσαι, άσε τον χρόνο να περάσει και όλα θα πάνε καλά.. :grin::grin:

matala
24-08-11, 12:27
καλημερα καλη επιτυχια σου ευχομαι..και οχι αγχοσ...μπορει δηλαδη οταν κανεισ τισ ενεσεισ να μεινεισ εγκυοσ?

Νομίζω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες, αλλά για κάθε ενδεχόμενο και επειδή κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, συστήνουν επαφές μόνο με προφυλάξεις. Και αυτό γιατί δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες για την επίδραση της averkap στο έμβρυο σε περίπτωση που τύχει εγκυμοσύνη.
Εμένα η ενδομητρίωση δεν φαινόταν ούτε στον υπέρηχο, ούτε στο ΠΑΠ. Και γενικά συμπτώματα δεν είχα ιδιαίτερα, παρά μόνο ότι τους τελευταίους 6 μήνες κρατούσε περισσότερο η περίοδος. Δηλ την 7η-8η ημέρα είχα ακόμη λίγες σταγονίτσες αίμα ή μάλλον λίγα σκουρόχρωμα υγρά. Δεν το είχα υποπτευθεί όμως. Στην σαλπιγγογραφία φάνηκαν συμφύσεις που παρέπεμπαν σε πιθανή ενδομητρίωση αλλά μετά την λαπαροσκόπηση έγινε η διάγνωση. Ποιος ξέρει πόσο καιρό υπήρχε. Ίσως να δημιουργήθηκε και από το άγχος της εγκυμοσύνης που δεν ερχόταν (Προσπαθούσαμε ήδη 1,5-2 χρόνια). Πάντως γενικά ιδιαίτερα γυναικολογικά προβλήματα δεν είχα ποτέ.

toniagr
24-08-11, 13:08
Νομίζω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες, αλλά για κάθε ενδεχόμενο και επειδή κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, συστήνουν επαφές μόνο με προφυλάξεις. Και αυτό γιατί δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες για την επίδραση της averkap στο έμβρυο σε περίπτωση που τύχει εγκυμοσύνη.
Εμένα η ενδομητρίωση δεν φαινόταν ούτε στον υπέρηχο, ούτε στο ΠΑΠ. Και γενικά συμπτώματα δεν είχα ιδιαίτερα, παρά μόνο ότι τους τελευταίους 6 μήνες κρατούσε περισσότερο η περίοδος. Δηλ την 7η-8η ημέρα είχα ακόμη λίγες σταγονίτσες αίμα ή μάλλον λίγα σκουρόχρωμα υγρά. Δεν το είχα υποπτευθεί όμως. Στην σαλπιγγογραφία φάνηκαν συμφύσεις που παρέπεμπαν σε πιθανή ενδομητρίωση αλλά μετά την λαπαροσκόπηση έγινε η διάγνωση. Ποιος ξέρει πόσο καιρό υπήρχε. Ίσως να δημιουργήθηκε και από το άγχος της εγκυμοσύνης που δεν ερχόταν (Προσπαθούσαμε ήδη 1,5-2 χρόνια). Πάντως γενικά ιδιαίτερα γυναικολογικά προβλήματα δεν είχα ποτέ.και σε εμενα δε φαινοταν τιποτα.τι να πω?δοξα το θεο ολα πηγαν καλα...

matala
25-08-11, 12:19
και σε εμενα δε φαινοταν τιποτα.τι να πω?δοξα το θεο ολα πήγαν καλα...

Αυτό πες το πάλι! Και μακάρι από εδώ και πέρα να μας πάνε όλα κατ' ευχήν!
Εγώ ευτυχώς μέχρι στιγμής ήμουν τυχερή με το γιατρό μου. Ο ίδιος δεν κάνει εξωσωματικές αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι πάρα πολύ καλός. Πάντως είναι πολύ σημαντικό να παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη για οτιδήποτε. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γιατροί που έχουν ξεχάσει το ρόλο τους και ενδιαφέρονται μόνο για τα χρήματα. Anyway!

Εύχομαι για όλες μας να περάσει γρήγορα το διάστημα των Avercap και σύντομα να αποκτήσουμε το μωράκι που τόσο επιθυμούμε. Όλες μανούλες το 2012!!!!:grin::grin::grin::grin:

matrix2008
26-08-11, 12:35
μακάρι κορίτσια να βγουν αληθινά τα λόγια σας και όλες μας εκεί γύρω στα Χριστούγεννα να μην έχουμε εξάψεις αλλά....ζαλάδες και εμετούς :wink:

εγώ εγχειρίστηκα στις 17/6....την δευτέρα θα κάνω την 3η arvecap, μήπως ξέρετε αν μπορώ να ξεκινήσω να γυμνάζομαι;;
μετά την επέμβαση μου ειπαν να μην σηκώνω βάρη καθόλου και να είμαι προσεκτική όταν σκύβω. τώρα νιώθω εντελώς καλά. Μπορώ να πάω στο γυμναστήριο, να κάνω βάρη, aerobic κλπ ;;; σας είπε κάτι ο γιατρός σας;;;

toniagr
26-08-11, 12:45
μακάρι κορίτσια να βγουν αληθινά τα λόγια σας και όλες μας εκεί γύρω στα Χριστούγεννα να μην έχουμε εξάψεις αλλά....ζαλάδες και εμετούς :wink:

εγώ εγχειρίστηκα στις 17/6....την δευτέρα θα κάνω την 3η arvecap, μήπως ξέρετε αν μπορώ να ξεκινήσω να γυμνάζομαι;;
μετά την επέμβαση μου ειπαν να μην σηκώνω βάρη καθόλου και να είμαι προσεκτική όταν σκύβω. τώρα νιώθω εντελώς καλά. Μπορώ να πάω στο γυμναστήριο, να κάνω βάρη, aerobic κλπ ;;; σας είπε κάτι ο γιατρός σας;;;καλημερα μακαρι ολεσ να ζαλιζομαστε οπωσ λεσ και ασ κανουμε εμετουσ θα δειξει....εγω εγχειριστηκα 10 αυγουστου πριν λιγεσ μερεσ.και εμενα μου ειπε να μη σηκωνω βαρη και να προσεχω σε πληροφορω δε νοιωθω τιποτα.οτα τον πηρα τηλεφωνο για να του πω πωσ ειναι οι τρυπεσ απο τη λαπαροσκοπηση του ειπα αν κανει να επενελθω στισ καθημερινεσ μου δουλειεσ και μου ειπε κανονικοτατα να τα κανω ολα.οχι ομωσ πλλλα βαρυ.εγω δε σηκωνω σακουλεσ του σουπερ μαρκετ ουτε τον κουβα με τη σφουγγαριστρα.ξερεισ τι καταλαβα?οτι οσο πιο πολυ προσεχουμε τοσο και αγχωνομαστε...θελει προσοχη τισ πρωτεσ μερεσ εσενα εχει περασει αρκετοσ καιροσ πιστευω?ηταν επεμβατικη η οχι?σεξ σου ειπε οτι μπορεισ να κανεισ?

κατια0305
26-08-11, 13:28
Καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι 22 και περσι το Μαρτιο εκανα την 1 μου επεμβαση για κυστη οπου αποδιχτηκε οτι ηταν ενδωμητριωση εκανα τισ 3 ενεσης(πηρα κιλα απο την ενεση στην περιοχη τησ κιλιας χωρις να τρωω τπτ ιδαιτερο) και μου ηρθε η περιοδος το Δεκεμβρη παω για τον 1 υπερηχο αφου τελειωσε η περιοδος και διαπιστωνουμε οτι παλι ειχα κυστη μεγαλη στεναχωρηθηκα παρα πολυ επεσα ψυχολογικα δεν μπορουσα να το πιστεψω πως αφου την εβγαλα εμφανηστηκε παλι ενω δεν ειχα περιοδο τοσους μηνες.Τελικα μπικα παλι για χειρουργιο στης 15 Ιουλιου την αφερεσα(ελπιζω να μην ξαναεμφανηστει) εκανα και την 1 μου ενεση.Ξερετε αν μπορω να εχω ελευθερες επαφες με τον συντροφο μου τωρα που δεν εχω περιοδο?

toniagr
26-08-11, 13:41
Καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι 22 και περσι το Μαρτιο εκανα την 1 μου επεμβαση για κυστη οπου αποδιχτηκε οτι ηταν ενδωμητριωση εκανα τισ 3 ενεσης(πηρα κιλα απο την ενεση στην περιοχη τησ κιλιας χωρις να τρωω τπτ ιδαιτερο) και μου ηρθε η περιοδος το Δεκεμβρη παω για τον 1 υπερηχο αφου τελειωσε η περιοδος και διαπιστωνουμε οτι παλι ειχα κυστη μεγαλη στεναχωρηθηκα παρα πολυ επεσα ψυχολογικα δεν μπορουσα να το πιστεψω πως αφου την εβγαλα εμφανηστηκε παλι ενω δεν ειχα περιοδο τοσους μηνες.Τελικα μπικα παλι για χειρουργιο στης 15 Ιουλιου την αφερεσα(ελπιζω να μην ξαναεμφανηστει) εκανα και την 1 μου ενεση.Ξερετε αν μπορω να εχω ελευθερες επαφες με τον συντροφο μου τωρα που δεν εχω περιοδο?και γω ειμαι στη φαση τησ πρωτησ ενεσησ,εμενα μου επιτρεπουν να εχω κανονικα επαφεσ αν και δεν εχω ερθει καθολου σε επαφη ακομη.μπορω να σου πω οτι μετα την αρβεκαπ η επιθυμια ειναι στο φουλ....πριν τζιφοσ.ακομη φοβαμαι λιγακι αλλα θα τα καταφερω.εκανεσ δηλαδη 2η λαπαροσκοπηση?

κατια0305
26-08-11, 19:19
Πηγα να την κανω λαπαροσκοπηκα την 2 αλλα εντοπησε ο γιατρος και σκοληκοειδιτιδα εκανα κανονικο χειρουργιο. Ευτυχως ειναι μικρη η τομη και ετσι εκανα 2 σε 1 γιατι αμα δεν το εβλεπε θα αναγκαζομουν να κανω ξανα επεμβαση σε 15 μερες.Σας ειπε μετα απο ποσο καιρο μπορειτε να εχετε επαφες ξανα?

toniagr
26-08-11, 21:40
απο την πρωτη στιγμη μασ ειπε κανονικα επαφεσ.σε καμια βδομαδα

olina2
30-08-11, 12:17
καλημέρα! εμας μας είπε κανονικά επαφές απλά ο κόλπος είναι πολύ ξηρός λόγω της ένεσης και έτσι δεν πολυήθελα. Χρησιμοποιήσαμε όμως ένα τζελ και όλα καλά. και να έχουμε ελευθερες επαφές μήπως και πιάσουμε. Τζίφος όμως ! εμένα μου ήρθε τελικά η περίοδος 21/8 δηλαδή 3 μήνες και 4 μέρες μετά την τέταρτη ένεση. Τώρα θα με δει την 13 μέρα -προφανώς για να δει την ωορηξία και βλέπουμε. Θα ήθελα τόσο πολύ να πιάσω χωρίς εξωσωματική. Δεν αντέχω την διαδικασία -τα φάρμακα & τις ενέσεις. Εγώ δυστηχώς πήρα 7 κιλά με την εμμηνόπαυση λόγω της αrvecap. τώρα προσπαθώ να τα χάσω αλλά πολύ δύσκολα. ο οργανισμός μου μετά την εξωσωματική & την λαπαροσκόπηση-θεραπεία τα εχει παίξει τελείως. το θέμα είναι ότι εγώ είμαι (υποτίθεται) τελείως καλά και θα μπορούσαμε να πίασουμε αν δεν είχαμε θέμα με το σπέρμα (έχουμε σοβαρό θέμα και με αυτό) σας ευχομαι τα καλύτερα -και σύντομα!

toniagr
30-08-11, 12:38
καλημέρα! εμας μας είπε κανονικά επαφές απλά ο κόλπος είναι πολύ ξηρός λόγω της ένεσης και έτσι δεν πολυήθελα. Χρησιμοποιήσαμε όμως ένα τζελ και όλα καλά. και να έχουμε ελευθερες επαφές μήπως και πιάσουμε. Τζίφος όμως ! εμένα μου ήρθε τελικά η περίοδος 21/8 δηλαδή 3 μήνες και 4 μέρες μετά την τέταρτη ένεση. Τώρα θα με δει την 13 μέρα -προφανώς για να δει την ωορηξία και βλέπουμε. Θα ήθελα τόσο πολύ να πιάσω χωρίς εξωσωματική. Δεν αντέχω την διαδικασία -τα φάρμακα & τις ενέσεις. Εγώ δυστηχώς πήρα 7 κιλά με την εμμηνόπαυση λόγω της αrvecap. τώρα προσπαθώ να τα χάσω αλλά πολύ δύσκολα. ο οργανισμός μου μετά την εξωσωματική & την λαπαροσκόπηση-θεραπεία τα εχει παίξει τελείως. το θέμα είναι ότι εγώ είμαι (υποτίθεται) τελείως καλά και θα μπορούσαμε να πίασουμε αν δεν είχαμε θέμα με το σπέρμα (έχουμε σοβαρό θέμα και με αυτό) σας ευχομαι τα καλύτερα -και σύντομα!και9 εμεισ αυτο σκεφτομαστε οτι αν δεν ειχαμε τοσο σοβαρο προβλημα με το σπερμα θα πιαναμε αλλα τωρα δε ξερεισ καμια φορα τι γινεται.οτανλεσ σοβαρο?ποσο σοβαρο?ασε με τα κιλα και γω νομιζω οτι πηρα αλλα περπαταω 2 χιλιομετρα τη μερα και τρα παλευω...

olina2
30-08-11, 12:52
πόσο σοβαρό - αρκετά υποθέτω για να μας πει να κανουμε την 1η εξωσωματική. ο γιατρός λέει να προσπαθούμε συνέχεια με ελεύθερες επαφές γιατί θαυματα γίνονται. τώρα όμως υποπτεύομαι ότι μετά την λαπαροσκόπηση θα μας πει να προχωρήσουμε άμεσα σε επόμενη εξωσωματική μήπως και ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση. το αστείο σε όλα αυτά είναι ότι όλοι οι γιατροί που έχω επισκεφτεί από τα 16 μου- είμαι τώρα 33 μου έλεγαν πάντα ότι φαίνομαι πολύ γόνιμη (δεν έχω ιδέα πως το έβλεπαν) και να είμαι πολύ προσεχτική γιατί θα μείνω εύκολα έγκυος! φαντάσου πλάκα που έπαθα όταν πέρασε 1 & 1/2 χρόνος και δεν έπιανα!

toniagr
30-08-11, 12:57
πόσο σοβαρό - αρκετά υποθέτω για να μας πει να κανουμε την 1η εξωσωματική. ο γιατρός λέει να προσπαθούμε συνέχεια με ελεύθερες επαφές γιατί θαυματα γίνονται. τώρα όμως υποπτεύομαι ότι μετά την λαπαροσκόπηση θα μας πει να προχωρήσουμε άμεσα σε επόμενη εξωσωματική μήπως και ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση. το αστείο σε όλα αυτά είναι ότι όλοι οι γιατροί που έχω επισκεφτεί από τα 16 μου- είμαι τώρα 33 μου έλεγαν πάντα ότι φαίνομαι πολύ γόνιμη (δεν έχω ιδέα πως το έβλεπαν) και να είμαι πολύ προσεχτική γιατί θα μείνω εύκολα έγκυος! φαντάσου πλάκα που έπαθα όταν πέρασε 1 & 1/2 χρόνος και δεν έπιανα!ναι και σε μενα το ιδιο.ειδικα ο παρασχοσ μου ελεγε οτι εσυ θα κανεισ 10 παιδια α καλααααααααα...δεν παμε καθολου καλα..και ολοι οι αλλοι που πηγα τα ιδια λεγανε αλλα η λαπαροσκοπηση ελεγε αλλα

olina2
30-08-11, 13:25
προφανώς δεν φαίνεται η ενδομητίωση. απλά και υπερβολική σιγουρια βλάπτει. και όλα αυτά όταν δεν ενδιαφερόμουν καν για παιδί ούτε που τους ρώταγα ! όμως όλα γίνονται για κάποιο σκοπο. ο άντρας μου δεν ήθελε παιδια τα 2 πρώτα χρόνια γάμου και τώρα το μόνο που συζητάει είναι αυτό. μάλλον για αυτό δεν έρχεται....για να το θελήσουμε πολύ!

EVIL
30-08-11, 18:39
Καλησπέρα.Εκανα και εγω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και 2 ενεσεισ arvekap.Την τελευταια την εκανα 07/06 και ακομα τιποτα.Το στηθοσ μου ποναει και εχει πρηστει υπερβολικα, ακριβωσ πριν 1 εβδομαδα ειχα μια σταγονα αιμα και για μια ημερα ροζ υγρα, γιατι δε μου ερχεται ομωσ?

toniagr
31-08-11, 00:22
Καλησπέρα.Εκανα και εγω υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και 2 ενεσεισ arvekap.Την τελευταια την εκανα 07/06 και ακομα τιποτα.Το στηθοσ μου ποναει και εχει πρηστει υπερβολικα, ακριβωσ πριν 1 εβδομαδα ειχα μια σταγονα αιμα και για μια ημερα ροζ υγρα, γιατι δε μου ερχεται ομωσ?συνηθωσ ερχεται 2,5 μηνεσ μετα την τελευται ενεση μην στεναχωριεσαι και οταν ερθει θα θεσ να μην ξαναρθει η ακατανομαστη η περιοδοσ.ουτε να βλεπω αιμα στο χερι μου αμα κοπω με το μαχαιρι δε θελω να βλεπω.μου χει δημιουργησει ψυχολογικο λαλα ολο αυτο με τισ αιμοραγιεσ.μπορει να χω εξαψεισ και αυπνια κοριτσια και το ματι μου να αναι γαριδα στισ 4 τα ξημερωματα αλλα βρηκα την ηρεμια μου και ηδη αισθανομαι την κοιλια μου να ναι παρα πολυ καλα λεσ και ξαλαφρωσε απο κατι:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

olina2
31-08-11, 09:13
ναι όπως τα λες είναι toniagr άμα έρθει ηρεμούν όλα-σε μένα πήρε 3 μήνες και. Άσε που ξεφούσκωσα ........σε 2 μέρες 2 κιλά κάτω . τέλεια! πάμε τώρα για το μωρό!!! χα χα πάντα ο τελικός σκοπός είναι αυτός! αν τα καταφέρω να χάσω και κανένα κιλάκι ακόμα όλα θα είναι τέλεια!

EVIL
01-09-11, 11:15
Kαλημερα!τι κανετε?ακομη δεν μου ηρθε περιοδος.Το προβλημα μου ειναι οτι απο την ημερα που ειδα μια σταγονα αιματος, πριν 1 εβδομαδα περιπου, εχω κατι σαν καφε υγρα και μονιμως νοιωθω οτι θα αδιαθετησω.αν εχεται την καλοσυνη μπορειτε να με διαφωτισετε?

VassoK
01-09-11, 11:40
Kαλημερα!τι κανετε?ακομη δεν μου ηρθε περιοδος.Το προβλημα μου ειναι οτι απο την ημερα που ειδα μια σταγονα αιματος, πριν 1 εβδομαδα περιπου, εχω κατι σαν καφε υγρα και μονιμως νοιωθω οτι θα αδιαθετησω.αν εχεται την καλοσυνη μπορειτε να με διαφωτισετε?

Καλημέρα. Γιατί δεν πάς να σε δει ο γιατρός; Να κάνεις ένα υπέρυχο για να δεις και πάχος ενδομητρίου προκειμένου να έχεις καλύτερη εικόνα για το πότε θα αδιαθετήσεις κανονικά;

Εγώ είχα κάνει την τρίμηνη arvecap μέσα Φεβρουαρίου και αδιαθέτησα αρχές/μέσα Αυγούστου. Ωστόσο ούτε το στήθος μου πρήστηκε ούτε κάτι άλλο είχα εκτός απο κάποιους πόνους (χαμηλής έντασης) στη μήτρα λίγες ώρες πριν αδιαθετήσω. Θα πρέπει όμως να σου πω οτι ποτε δεν είχα συμπτώματα πριν την περίοδο και το βασικότερο δεν πονούσα.

Νομίζω οτι είναι καλύτερα να κάνεις ένα υπέρυχο. Έτσι θα σου φύγει και το άγχος γιατι όπως γνωρίζεις το άγχος είναι σημαντικός παράγοντας για να καθυστερήσει η περίοδος.

EVIL
01-09-11, 21:44
Ευχαριστω vassoK για την απαντηση.Θα περιμενω λιγο ακομη και θα παω για υπερυχο, ελπιζω μεχρι τοτε να αδιαθετησω.

toniagr
02-09-11, 10:24
Ευχαριστω vassoK για την απαντηση.Θα περιμενω λιγο ακομη και θα παω για υπερυχο, ελπιζω μεχρι τοτε να αδιαθετησω.
καλημερα κοριτσια ποτε θα χειμωνιασει επιτελουσ?εχω τρομερεσ εξαψεισ τισ τελευταιεσ μερεσ.....τι μπορω να κανω??????????????????:?::?::?::?::?:

olina2
02-09-11, 16:32
Υπομονή!!!!!!!!! εγώ που είμαι και κρυουλιάρα έφτασα να αγκαλιάζω το air condition. δυστηχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....κρύα ντους και υπομονή. εμένα με βοηθούσε να σταματήσω οποιαδήποτε δραστηριότητα είχα και να σταθώ ήρεμη για 5 λεπτά μέχρι να υποχωρήσει. μετά από λίγο περνάει ...κουράγιο κοριτσάκι θα περάσει!

VassoK
02-09-11, 17:19
καλημερα κοριτσια ποτε θα χειμωνιασει επιτελουσ?εχω τρομερεσ εξαψεισ τισ τελευταιεσ μερεσ.....τι μπορω να κανω??????????????????:?::?::?::?::?:

Υπομονή και αέρα :) Πέντε λεπτά το πολύ κρατάει...περνάει γρήγορα :)

toniagr
02-09-11, 19:12
φανταστειτε υο χειμωνα τι θα γινεται θα κανω και οικονομια στο καλοριφερ.........δυσκολα τα πραγματα το χειμωνα......χιχιχι:razz::razz::razz::razz::razz::razz:

matala
02-09-11, 19:56
φανταστειτε υο χειμωνα τι θα γινεται θα κανω και οικονομια στο καλοριφερ.........δυσκολα τα πραγματα το χειμωνα......χιχιχι:razz::razz::razz::razz::razz::razz:

Να και κάτι θετικό, τόσο που θα πάει το πετρέλαιο θέρμανσης!!!!
Χαχαχα.... :p:p:p:p:p:p:p

boo_
11-09-11, 20:28
26 μέρες μετά την τελευταία αρβεκαπ και τα συμπτώματα ΄συνεχίζουν.Μήπως ξέρετε πότε θα ύποχωρήσουν;

VassoK
13-09-11, 13:00
26 μέρες μετά την τελευταία αρβεκαπ και τα συμπτώματα ΄συνεχίζουν.Μήπως ξέρετε πότε θα ύποχωρήσουν;

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω τα συμπτώματα ουσιαστικά υποχωρούν με το που έρχεται η περίοδος. Σίγουρα μετά το πέρας της ισχύς του φαρμάκου τα συμπτώματα υποχωρούν αλλα και πάλι δεν φεύγουν τελείως. Σε εμένα τουλάχιστον ενω τόσο η ξηρότητα όσο και οι εξάψεις υποχωρούσαν (το δάστημα που ακολούθησε το πέρας της ισχύς του φαρμάκου), εξακολουθούσα και είχα κάποια για αρκετο διαστημα. Οι δε εξάψεις υποχωρησαν την ημέρα πριν την περιοδο :)

boo_
13-09-11, 20:25
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Πίστευα πως θα τελειώσουν οι εξάψεις μετά την 28η μέρα, φαίνεται θα χρειαστεί να κάνω και άλλο υπομονή.Μήπως μπορείς να μου πεις και πότε σου ήρθε περίοδος;¨Εχω διαβάσει από 50 μέρες μετά την τελευταία ένεση μέχρι και 2,5 μήνες.

VassoK
14-09-11, 12:44
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Πίστευα πως θα τελειώσουν οι εξάψεις μετά την 28η μέρα, φαίνεται θα χρειαστεί να κάνω και άλλο υπομονή.Μήπως μπορείς να μου πεις και πότε σου ήρθε περίοδος;¨Εχω διαβάσει από 50 μέρες μετά την τελευταία ένεση μέχρι και 2,5 μήνες.

Εγω είχα κάνει την τρίμηνη ένεση και οχι μηνιαίες. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι αδιαθέτησα την 176η μερα μετά την ένεση. Δηλαδή, μέσα Φεβρουαρίου έκανα την ένεση και αδιαθέτησα αρχές Αυγούστου.

Γενικά αυτό που έχεις ακούσει ισχύει. Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

EVIL
14-09-11, 16:21
Εγω είχα κάνει την τρίμηνη ένεση και οχι μηνιαίες. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι αδιαθέτησα την 176η μερα μετά την ένεση. Δηλαδή, μέσα Φεβρουαρίου έκανα την ένεση και αδιαθέτησα αρχές Αυγούστου.

Γενικά αυτό που έχεις ακούσει ισχύει. Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Ax ωραία χαίρομαι που το άκουσα γιατί και εγώ βρίσκομαι στην 100η ημέρα απο την τελευταία ένεση και ακόμη τίποτα.
Να σε ρωτήσω κάτι?Εσένα το στήθος σου είχε πρηστεί και αν ναι πόσο καιρο πριν αδιαθετήσεις?

VassoK
14-09-11, 17:23
Ax ωραία χαίρομαι που το άκουσα γιατί και εγώ βρίσκομαι στην 100η ημέρα απο την τελευταία ένεση και ακόμη τίποτα.
Να σε ρωτήσω κάτι?Εσένα το στήθος σου είχε πρηστεί και αν ναι πόσο καιρο πριν αδιαθετήσεις?

Όχι δεν είχε πρηστεί. Για την ακρίβεια δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα. Μόνο μια ώρα πριν αδιαθετήσω ένοιωθα κάποιους πόνους στο ύψος της μήτρας πολύ ελαφριάς έντασης. Τίποτε άλλο :) Εσυ να υποθέσω οτι ηδη νοιώθεις πρησμένο το στήθος σου?

EVIL
14-09-11, 19:39
Όχι δεν είχε πρηστεί. Για την ακρίβεια δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα. Μόνο μια ώρα πριν αδιαθετήσω ένοιωθα κάποιους πόνους στο ύψος της μήτρας πολύ ελαφριάς έντασης. Τίποτε άλλο :) Εσυ να υποθέσω οτι ηδη νοιώθεις πρησμένο το στήθος σου?

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Εδώ και 20 και ημέρες το στήθος πονάει απίστευτα (ποτέ δεν ήταν τόσο ευαίσθητο στις περιόδους μου) και είναι πολύ πρησμένο.Άσε που όλο αυτόν τον καιρό νοίωθω μονίμως οτι θα αδιαθετήσω και έχω και κάτι παροδικούς πόνους χαμηλά.

boo_
17-09-11, 11:29
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Εδώ και 20 και ημέρες το στήθος πονάει απίστευτα (ποτέ δεν ήταν τόσο ευαίσθητο στις περιόδους μου) και είναι πολύ πρησμένο.Άσε που όλο αυτόν τον καιρό νοίωθω μονίμως οτι θα αδιαθετήσω και έχω και κάτι παροδικούς πόνους χαμηλά.
Μήπως να κάνεις ένα τεστ να μας πεις ευχάριστα νέα;:pΑλήθεια υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος αμέσως μετά από ενέσεις χωρίς να της έχει έρθει περίοδος;

EVIL
17-09-11, 11:53
Μήπως να κάνεις ένα τεστ να μας πεις ευχάριστα νέα;:pΑλήθεια υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος αμέσως μετά από ενέσεις χωρίς να της έχει έρθει περίοδος;
Tι διαίσθηση είανι αυτή που έχεις!Εκανα σήμερα και βγήκε ενα μεγάλο ++++++++++
Εγώ υπάρχω που έμεινα έγκυος!

boo_
17-09-11, 20:37
Συγχαρητήρια.Μπορεί να μην σε ξέρω αλλά χάρηκα τόσο πολύ για σένα.Να έχεις μια τελεια εγκυμοσύνη και να μας δώσεις και εμάς την συνταγή.:p

boo_
18-09-11, 19:59
Μήπως ξέρετε πότε ξεφουσκώνεις μετά τις ενέσεις;Πρέπει να περιμένουμε την περίοδο ή και νωρίτερα

anna@
20-09-11, 22:32

συχαρητηριααααααααα!!!!!!!! Έκανεσ τισ τριμηνεσ arvecap?

olina2
21-09-11, 10:25
evil συγχαρητήρια!!!!!!!!!!! καλά τέλεια!!!!!!!! ναι και εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχουν πάρα πολλές επιθανότητες μετά τις ενέσεις αλλά εχουμε σοβαρό θέμα με το σπέρμα οπότε μάλλον δεν ισχύει για εμένα. Ειναι τέλειο όμως να ακους ότι δεν είναι στατηστικό αλλά συμβαίνει!!!!!
boo εγώ ξεφούσκωσα δύο μέρες πριν μου έρθει η περίοδος η οποία σε μένα ήρθε 3 μήνες και.... μετά την τελευταία ένεση (είχα κάνει 4 ενέσεις μία ανά μήνα) τελευταία ένεση 17/5 περίοδος 21/8.

boo_
21-09-11, 10:34
3 μήνες και.....:confused:Ωχ μου έκοψες τα πόδια.Να ρωτήσω κάτι άλλο είχες μήπως πονάκια στις ωοθήκες μέχρι να σου έρθει περίοδος;Εχθες 35η μέρα από την τελευταία ένεση πονούσα αριστερά όπως πονάω στην ωορρηξία.Τι να ήταν άραγε;

olina2
21-09-11, 11:36
ναι ναι πονούσα πολλές φορές ....και ναι μπορείς να έχεις ωορρηξία κανονικα!!!! 15 μέρες πριν αδιαθετήσεις θα έχεις κανονικά ωορρηξία για αυτό μπορείς να μείνεις και έγκυος πριν σου έρθει η 1η περίοδος.Δηλαδή να μην σου έρθει ποτέ!!!!!!!!! μην κοιτάς εμένα το κανονικό είναι 2 μήνες μετά την τελευταία ένεση να σου έρθει.

boo_
21-09-11, 11:40
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.Απλά νομίζω πως είναι πολύ νωρίς για ωορρηξία.Δεν ξέρω με έχει μπερδέψει ο οργανισμός μου.Σου εύχομαι να μην ξανάρθει και σε σένα

olina2
21-09-11, 12:17
άκου εμενα μου είχε πει ο γιατρός 45 μέρες μετά την τελευταία ένεση & για 15 μέρες να έχω επαφές όσο πιο συχνά γίνεται ...... και κάθε μέρα. οπότε για δοκίμασε...καλά το κάθε μέρα με πρόγραμμα δεν παλεύεται είναι δράμα (το έκανα εγώ και σιχαθηκα την ζωη μου) αλλά πάρε το πιο χαλαρά μέρα παρά μέρα και θα δεις μπορεί να είσαι τυχερή πολύ έχεις πολλές πιθανότητες! στο λέω με σιγουριά

boo_
22-09-11, 07:21
¨Ασε αυτό το πρόγραμμα το κάναμε 2 χρόνια.Συνταγή της πρώην γιατρού μου:evil:.Αχ τι τραβάμε για κάτι που άλλοι πετάνε:mad:Τα νεύρα μου:mad:
Υ.Γ Μην με παρεξηγείται από τις ενέσεις είναι:!:

anna@
23-09-11, 16:07
koritsia geia sas na sas rwthsw..... Meta apo poso kairo peripoy erxetai h periodos???( exw kanei tis trimhnes arvecap) mporein na meineis egkuos afou perasei to trimhno h kai kata th diarkeia?? Egw poy ekana thn teleytaia stis 10 augoustou pote na arxisw prospa8eies??

VassoK
23-09-11, 16:31
koritsia geia sas na sas rwthsw..... Meta apo poso kairo peripoy erxetai h periodos???( exw kanei tis trimhnes arvecap) mporein na meineis egkuos afou perasei to trimhno h kai kata th diarkeia?? Egw poy ekana thn teleytaia stis 10 augoustou pote na arxisw prospa8eies??

Εγω είχα κάνει την τρίμηνη arvecap και η περίοδος μου ήρθε 3 μήνες μετα την ισχύ του φαρμάκου. Σύνολο δηλαδή 6 μήνες χωρίς περίοδο.

Έγκυος μπορείς να μείνεις αφού περάσει το τρίμηνο της ένεσης. Συγκεκριμένα πριν αδιαθετήσεις θα κανεις ωορρηξία (είναι δύσκολο να προσδιοριστεί το πότε). Τότε ίσως να μπορείς να μείνεις. Κατα τη διάρκεια του τριμήνου νομίζω δεν μπορείς να μείνεις αλλά και δεν κάνει να μείνεις.

Το πότε να ξεκινήσεις προσπάθειες είναι καλο να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Αφου όμως έκανες την τελευταία τρίμηνη στις 10/8 θα πρέπει σίγουρα να περιμένεις να περάσει το τριμηνο της ένεσης και μετα να ξεκινήσεις οποιαδήποτε προσπάθεια.

anna@
23-09-11, 16:40
vassok eyxaristo para polu gia thn apantish sou!!!! logika h evil ekane arvekap toy enos mhna!( pano pou eixa arxisei na pairnw 8aros)

Natale
24-09-11, 10:28
Καλημέρα και απο΄μένα! :)
Είμαι νέα στο φόρουμ, και πρόσφατα διαγνωσμένη με επιθετική ενδομητρίωση. Ξεκίνησα τις Αρβεκαπ και είμαι στην δεύτερη (μηνιαίες). Θα ήθεα να σας ρωτήσω, αν εκτός των γνωστών παρενεργειών (εξάψεις κλπ) έχετε παρατηρήσει πόνο και εσωτερική διόγκωση στο σημειο της ένεσης. Τόσο στην πρώτη όσο και στην δεύτερη ένεση, από την επομένη αυτής, πιάνεται το πόδι και στο σημείο της ένεσης δεν μπορώ ούτε να ακουμπήσω. Ενα μηνα έκανε να συνέλθει το ένα πόδι μου, τώρα που έκανα την δεύτερη, πιάστηκε και το άλλο..:confused:
Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε εσάς?

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες και τις φιλοδοξίες ολονών μας!:wink:

ellesole
24-09-11, 12:35
Καλημέρα και από εμένα!
Μετα από τη χθεσινή επίσκεψη στον γυναικολογο μου και μετά από ένα χρόνο άκαρπων προσπαθειών,ο γιατρος μου ανακοίνωσε ότι έχω αδενομύωση μήτρας.Μου συνέστησε να κάνω την τρίμηνη arvecap και μετά εξωσωματική.Η απορία μου είναι η εξής:Είναι δυνατον με ένα απλο υπερηχογράφημα να γίνει αυτή η διάγνωση?Και κατά πόσο μπορώ να παρακάμψω τη θεραπεία και να κάνω κατευθείαν εξωσωματική?Τα συμπτώματα είναι τόσο χάλια όσο διαβάζω?και είναι σίγουρο οτί μρτά το τρίμηνο θα έρθει περίοδος?Συγνώμη για τις τόσες πολλές απορίες,αλλα από εχθες το βράδυ που μου το ανακοίνωσε δεν έχω κοιμηθεί ούτε μια ώρα και δεν ξέρω τί να κάνω?λ'επετε ειμαι και 35 χρονών και ο χρόνος είναι πολύτιμος....

Natale
24-09-11, 16:24
@Ellesole
καλησπέρα :-)
Απ'οσο γνωρίζω, η αδενομύωση είναι μία πάθηση που σχετίζεται με την διήθηση του ενδομήτριου ιστού (που καλύπτει τα εσωτερικά τοιχώματα της μήτρας) στο μυικό χιτώνα της μήτρας. Μοιάζει με την ενδομητρίωση, όπου το έκτοπο ενδομήτριο ανευρίσκεται στις ωοθήκες, στα γύρω όργανα στο περιτόναιο κλπ. Συνεπώς είναι μία ασθένεια που "θεραπεύται" με την εμμηνόπαυση. Εξ ου και η θεραπεία με τις αρβεκαπ και άλλα ανάλογα φάρμακα. Τα φάρμακα αυτά επιφέρουν ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ εμμηνόπαυση. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω από τους ιατρούς και από γνωστές μου που έχουν υποβληθεί σε θεραπεία. Η αδενομύωση συνυπάρχει καποιες φορές με ενδομητρίωση.. Η ακριβής διάγνωση μπαίνει μετά από υστεροσκόπηση (απ'οτι έχω ακούσει) αλλά μπορεί να τεθεί και μέσω υπερήχου σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα συμπτώματα όπως υπερβολική αιμορραγία στην ε.ρ. και δυσμηνόρροια..
Αν για κάποιον λόγο δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, καλό θα ήταν να πάρεις και δεύτερη γνώμη..
Ευχομαι όλα να πάνε καλά! :-)
Φιλικά

(ΥΓ: Κορίτσια μη με ξεχάσετε...;-) Πραγματικά, θέλω να μάθω αν αυτή η ένεση ενδομυικά έχει προκαλέσει πρόβλημα -μυαλγία και μούδιασμα σε κάποια άλλη κοπελα εκτός απο μένα:???: Ευχαριστώ)

GOYFI78
24-09-11, 16:30
Καλησπερα κοριτσια.Θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια εαν γνωριζεται.Αν κανεις υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση πρεπει μετα αναγκαστικα να κοπει η περιοδος για καποιο διαστημα και μετα να προσπαθησεις για παιδακι?.Αν οχι σε ποια περιπτωση συμβαινει αυτο.Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις:grin:

GOYFI78
24-09-11, 16:37
Είμαι νέα στο φόρουμ, και πρόσφατα διαγνωσμένη με επιθετική ενδομητρίωση. Ξεκίνησα τις Αρβεκαπ και είμαι στην δεύτερη (μηνιαίες). Θα ήθεα να σας ρωτήσω, αν εκτός των γνωστών παρενεργειών (εξάψεις κλπ) έχετε παρατηρήσει πόνο και εσωτερική διόγκωση στο σημειο της ένεσης. Τόσο στην πρώτη όσο και στην δεύτερη ένεση, από την επομένη αυτής, πιάνεται το πόδι και στο σημείο της ένεσης δεν μπορώ ούτε να ακουμπήσω. Ενα μηνα έκανε να συνέλθει το ένα πόδι μου, τώρα που έκανα την δεύτερη, πιάστηκε και το άλλο..:confused:

Αν και δεν ξερω να σου απαντησω ευχομαι ολα να ειναι περαστικα και συντομα να γινεις μανουλα:DΠως ανακαλυψες οτι ειχες ενδομητριωση?Αν δεν γινομαι αδιακριτη?

ellesole
24-09-11, 17:07
@Ellesole
καλησπέρα :-)
Απ'οσο γνωρίζω, η αδενομύωση είναι μία πάθηση που σχετίζεται με την διήθηση του ενδομήτριου ιστού (που καλύπτει τα εσωτερικά τοιχώματα της μήτρας) στο μυικό χιτώνα της μήτρας. Μοιάζει με την ενδομητρίωση, όπου το έκτοπο ενδομήτριο ανευρίσκεται στις ωοθήκες, στα γύρω όργανα στο περιτόναιο κλπ. Συνεπώς είναι μία ασθένεια που "θεραπεύται" με την εμμηνόπαυση. Εξ ου και η θεραπεία με τις αρβεκαπ και άλλα ανάλογα φάρμακα. Τα φάρμακα αυτά επιφέρουν ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ εμμηνόπαυση. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω από τους ιατρούς και από γνωστές μου που έχουν υποβληθεί σε θεραπεία. Η αδενομύωση συνυπάρχει καποιες φορές με ενδομητρίωση.. Η ακριβής διάγνωση μπαίνει μετά από υστεροσκόπηση (απ'οτι έχω ακούσει) αλλά μπορεί να τεθεί και μέσω υπερήχου σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα συμπτώματα όπως υπερβολική αιμορραγία στην ε.ρ. και δυσμηνόρροια..
Αν για κάποιον λόγο δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, καλό θα ήταν να πάρεις και δεύτερη γνώμη..
Ευχομαι όλα να πάνε καλά! :-)
Φιλικά

(ΥΓ: Κορίτσια μη με ξεχάσετε...;-) Πραγματικά, θέλω να μάθω αν αυτή η ένεση ενδομυικά έχει προκαλέσει πρόβλημα -μυαλγία και μούδιασμα σε κάποια άλλη κοπελα εκτός απο μένα:???: Ευχαριστώ)

Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες.Το θέμα είναι οτι ουτε δυσμηνόρροια έχω ουτε υπερβολικη αιμορραγια.Ο γιατροσ που μου εκανε τη διαγνωση ειναι ο κ.Χασιακος.Οσο να πεισ μια εμπειρια την έχει.Το θεμα ειναι ποσες πιθανοτητεσ για συλληψη εχω και αν μπορω να παρακαμψω την αρβεκαπ και να κανω κατευθειαν εξωσωματικη.Μου είπε να μην κανω λαπαροσκοπηση γιατι δε χρειαζεται στην παρουσα φαση.Καποια αλλη κοπελα που ειχε παρομοιο προβλαμα μπορει να μου απαντησει αν τα καταφερε τελικα?

Natale
24-09-11, 17:08
Γεια σου :)
Απ'οσο γνωρίζω δεν είναι απαραίτητη η διακοπή της περιόδου μετά από την επεμβαση, εκτός και αν το απαιτούν τα ευρήματα! Γνωρίζω ότι διακόπτεται η περιοδος σε περιπτωσεις ενδομητριωσης.. Για άλλες παθησεις δεν γνωρίζω.

Natale
24-09-11, 17:28
Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες.Το θέμα είναι οτι ουτε δυσμηνόρροια έχω ουτε υπερβολικη αιμορραγια.Ο γιατροσ που μου εκανε τη διαγνωση ειναι ο κ.Χασιακος.Οσο να πεισ μια εμπειρια την έχει.Το θεμα ειναι ποσες πιθανοτητεσ για συλληψη εχω και αν μπορω να παρακαμψω την αρβεκαπ και να κανω κατευθειαν εξωσωματικη.Μου είπε να μην κανω λαπαροσκοπηση γιατι δε χρειαζεται στην παρουσα φαση.Καποια αλλη κοπελα που ειχε παρομοιο προβλαμα μπορει να μου απαντησει αν τα καταφερε τελικα?
Δεν κανει τιποτα!

Παντως μου κανει λιγο εντυπωση οτι το διεγνωσε με εναν απλο υπερηχο.. χωρις να εχεις καθολου συμπτωματα.. Πάραυτα θεωρείται ότι είναι από τους γνωστους και καλους γυναικολογους..

Ευχομαι να βρεις ακρη και ολα να πανε τελεια.. Μονο προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα και να μην εχεις αγχος! Το μονο που προκαλει το αγχος είναι επιπλέον προβληματα :)

ellesole
24-09-11, 17:38
Δεν κανει τιποτα!

Παντως μου κανει λιγο εντυπωση οτι το διεγνωσε με εναν απλο υπερηχο.. χωρις να εχεις καθολου συμπτωματα.. Πάραυτα θεωρείται ότι είναι από τους γνωστους και καλους γυναικολογους..

Ευχομαι να βρεις ακρη και ολα να πανε τελεια.. Μονο προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα και να μην εχεις αγχος! Το μονο που προκαλει το αγχος είναι επιπλέον προβληματα :)

Δεν ειναι αγχος!αρνηση περισσοτερο.για ενα ινομυωμα πηγα και βρεθηκα με αδενομυωση!δεν θελω να κανω τιποτα,δεν εχω ορεξη για τιποτα!Ουτε για εξωσωματικη,ουτε ενεσεις,τιποτα!!!!!Ισως δεν μπορουμε να γινουμε ολες μανουλες.....

anna@
24-09-11, 18:35
γεια σας κοριτσια κι απο εμένα!!!

Natale: Δεν ξερω να σου απαντησω εγω κάθε φορα που έκανα ένεση απλά με πόναγε η περιοχη τησ ένεσης για λίγο καιρο(2 εβδ περιπου) δεν πιανοταν το πόδι μου...εγω έκανα τισ τρίμηνεσ δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επιρ αυτό καλύτερα ρώτησε το γιατρό σου να σου φύγει και το άγχοσ

Ellesole: Συμφωνώ με τη Natale καλύτερα να πάρεισ και μια δευτερη γνώμη και να μην χάνεισ το κουράγιο σου!!!!!!

GOYFI78: Δεν είναι απαραίτητο μετά από μια λαπαροσκόπηση να κάνεισ τισ ενέσεις... Ανάλογα με το τι έχεις. Νομίζω της ενέσεις αυτές τισ κάνεισ μόνο για ενδομητρίωση αλλάγιατρλος δεν είμαι καλύερα να ρωήσεις το γιατρό σου που θα σου τα εξηγήσει και καλύτερα!!!

ΕΙΡΗΝΗ_ΟΡΕΣΤ
24-09-11, 18:48
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΕ ΕΣΑΣ...ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ...ΟΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΙΩΣΗ...
ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΑΡΒΕΚΑΠ....Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ...ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ..ΕΙΝΑΙ 26 ΚΑΙ ΕΓΩ 27..ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΟ.ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΑΥΤΟς ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ;ΔΕΝ Μ'ΑΓΑΠΑΕΙ;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ;ΚΑΙ ΑΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ;ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΩ ΔΙΠΛΟ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙ...ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ....

matala
24-09-11, 19:08
@Natale
Εγώ έχω κάνει 4 μηνιαίες και σε καμία δεν με ενόχλησε το πόδι. Μόνο στο σημείο της ένεσης είχα μια μικρή ενόχληση για μερικές μέρες. Η αλήθεια είναι ότι αυτές οι ενέσεις είναι πολύ χοντρές αλλά εμένα η μαία που μου της κάνει μου βάζει πάντα μια πιο λεπτή βελόνα. Λέει δεν υπάρχει λόγος να με τρυπάει με την μεγάλη. Δεν ξέρω όμως αν οφείλεται εκεί. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου. Ίσως να μπορεί να στην κάνει κάπου αλλού.
Εμένα μου έμεινε μια τελευταία που θα κάνω από βδομάδα! Ουφ να τελειώνουμε με αυτές, δεν τις αντέχω άλλο! Αυτές οι εξάψεις με έχουν κουράσει απίστευτα! Τουλάχιστον έχει πέσει λιγάκι η θερμοκρασία και είναι κάπως καλύτερα!

matala
24-09-11, 19:17
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΕ ΕΣΑΣ...ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ...ΟΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΙΩΣΗ...
ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΑΡΒΕΚΑΠ....Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ...ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ..ΕΙΝΑΙ 26 ΚΑΙ ΕΓΩ 27..ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΟ.ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΑΥΤΟς ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ;ΔΕΝ Μ'ΑΓΑΠΑΕΙ;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ;ΚΑΙ ΑΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ;ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΩ ΔΙΠΛΟ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙ...ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ....

Γεια σου Ειρήνη!
Μην αγχώνεσαι και όλα θα γίνουν. Εξάλλου ήσαστε και οι δυο πολύ μικροί ακόμη. Έχετε χρόνο! Πολλές κοπέλες εδώ είναι πάνω από 30 και προσπαθούν πολλά χρόνια για μωράκι. Σημασία έχει να ολοκληρώσεις τη θεραπεία σου προς το παρόν. Εξάλλου θα σου πάρει αρκετούς μήνες αυτό. Μετά με το καλό το ξανασυζητάτε με το σύντροφο σου. Δε νομίζω να μην σε αγαπάει, απλά μάλλον δεν θα νιώθει έτοιμος. Όσον αφορά την ενδομητρίωση υπάρχουν τρόποι να την ελέγχεις και χωρίς εγκυμοσύνη. Νομίζω δίνουν αντισυλληπτικά. Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

ΕΙΡΗΝΗ_ΟΡΕΣΤ
24-09-11, 19:56
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

boo_
24-09-11, 21:41

Εγώ,εγώ.Στο σημείο που έκανα την ένεση το ένιωθα σαν μελανιασμένο.Δεν μπορούσα να κάτσω από εκείνη την μεριά και ψιλοκούτσαινα:mad:.Όλα αυτά κρατούσαν 10 μέρες.Μετά έφευγε το μούδιασμα

Natale
25-09-11, 10:54
Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας! :)
Δυστυχώς αυτές οι ενέσεις είναι πολύ εκνευριστικές.. Μπορεί και να ναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, αλλά μια οι εξάψεις, μια το πόδι , μια τα νευρα (που είναι και πολλά).. αντε να δουμε..

Θα ρωτήσω και την γιατρό όταν πάω...
Να στε όλες καλά! Καλημέρα!

Natale
25-09-11, 11:04

ΕΙΡΗΝΗ μην στεναχωριέσαι... είμαστε στην ίδια κατάσταση.. Τι να γίνει θα το αντιμετωπίσουμε...!! Δίνουν αντισυλληπτικά μετά απ'ότι εχω ακουσει αν δεν θες να μείνεις έγκυος.. Και να σου πω την αλήθεια? Καμια φορα σκέφτομαι ότι καλύτερα να είμαστε και οι δυο σιγουροι, και να μην παρασυρόμαστε απο την κατάσταση,.. οποτε ας είναι να ερθει ό,τι είναι να ρθει για καλο!!

anna@
25-09-11, 15:05
Ειρήνη μη στεναχωριέσαι παιδάκι 8α μπορέσις να κάνεισ και αρκετά χρόνια μετά τις ενέσεις. Λογικά θα σου δώσει ο γυναικολόγος σου αντισυλληπτικά για να διατηρηθούν τα οιστρογόνα σου σε χαμηλά επίπεδα!!!!!

EVIL με ξέχασες.... ποιές avercap είχες κάνει????

EVIL
25-09-11, 15:10
συχαρητηριααααααααα!!!!!!!! Έκανεσ τισ τριμηνεσ arvecap?
Eυχαριστώ πολύ!Όχι δύο ενέσεις έκανα (μία το μήνα)

EVIL
25-09-11, 15:14
ναι ναι πονούσα πολλές φορές ....και ναι μπορείς να έχεις ωορρηξία κανονικα!!!! 15 μέρες πριν αδιαθετήσεις θα έχεις κανονικά ωορρηξία για αυτό μπορείς να μείνεις και έγκυος πριν σου έρθει η 1η περίοδος.Δηλαδή να μην σου έρθει ποτέ!!!!!!!!! μην κοιτάς εμένα το κανονικό είναι 2 μήνες μετά την τελευταία ένεση να σου έρθει.
Ευχαριστώ ολίνα!όντως έτσι είναι γι'αυτό έμεινα και εγώ έγκυος.
Και όσο γιάυτό που έιπες για το πρόγραμμα εγώ να φανταστείς επείδη είχα πει οτι θα μου έρθει πρώτα περίοδοσ και μετά θα ξεκινήσουμεείχα ελάχιστες επαφές όποτε είχαμε όρεξη, αν είναι να ερθει θα ερθει, αυτό που κατάλαβα οτι ο προγραμματισμός μόνο άγχος προσθέτει.

EVIL
25-09-11, 15:18
Εγώ,εγώ.Στο σημείο που έκανα την ένεση το ένιωθα σαν μελανιασμένο.Δεν μπορούσα να κάτσω από εκείνη την μεριά και ψιλοκούτσαινα:mad:.Όλα αυτά κρατούσαν 10 μέρες.Μετά έφευγε το μούδιασμα
Και σε μένα συνέβει έτσι ακριβώς

matala
27-09-11, 16:45
Έχει τύχει σε καμία κοπέλα, κατά τη θεραπεία να έχει πολλά άσπρα υγρά που δεν μυρίζουν και τόσο ευχάριστα? Και υπάρχουν καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. Ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι είναι από τη μη λειτουργία των ωοθηκών το διάστημα αυτό και ότι θα φύγουν μόνα τους μόλις αρχίσει ο οργανισμός να λειτουργεί και πάλι. Λέτε να είναι κάτι άλλο? Αυτό μου το είπε από το τηλέφωνο, δεν με είδε.

virginia32
27-09-11, 18:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑRVECAP 11,25 ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩ ΞΑΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΤΙΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 4 ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΥΤΟ?ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΕΣΗ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

anna@
27-09-11, 19:46
MATALA Εγω εγω εχω άσπρα υγρά τις τελευταίες 2 μέρες( ειμαι στο τέλος του 2ου μήνα τρίμηνης arvecap) εμένα όμως δεν μυρίζουν παρα ελάχιστα! Επίσης έχω λιγο πρισμένο στήθος και εννοείται εξάψεις πολλές εξάψεις.......

matala
27-09-11, 21:00
MATALA Εγω εγω εχω άσπρα υγρά τις τελευταίες 2 μέρες( ειμαι στο τέλος του 2ου μήνα τρίμηνης arvecap) εμένα όμως δεν μυρίζουν παρα ελάχιστα! Επίσης έχω λιγο πρισμένο στήθος και εννοείται εξάψεις πολλές εξάψεις.......

Αυτές οι εξάψεις είναι must! Τόσο καιρό που τις έχω, στο τέλος θα μου λείψουν κιόλας!:p:p Το στήθος μου ευτυχώς δεν έχει πρηστεί.
Η οσμή δεν είναι πολύ έντονη αλλά υπάρχει! Το καλό είναι ότι είναι από τις ενέσεις τελικά! Φοβήθηκα μήπως είναι κάτι άλλο (π.χ. μύκητες) και λέω όλα τα΄χα αυτό μου έλειπε! Που θα πάει θα τελειώσουν όλα αυτά! Εγώ αισίως έκανα την τελευταία μου avercap χτες. Βέβαια θα κρατήσει μέχρι τα Χριστούγεννα η επίδραση, αλλά τουλάχιστον δεν θα κάνω άλλη ένεση!:D

Natale
28-09-11, 13:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑRVECAP 11,25 ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩ ΞΑΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΤΙΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 4 ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΥΤΟ?ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΕΣΗ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

Καλημέρα!
Υπέρηχο εχεις κάνει? Μηπως θα έπρεπε να σε δει?
Η γιατρός μου , μου είπε πως οι αρβεκαπ λειτουργουν ΜΗ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ (εξ ου και η ελλειψη περιοδου)!!
Καλύτερα να του το αναφέρεις.. Σκοπος των ενέσεων είναι η αναστολή της περιοδου αλλωστε.

EVIL
28-09-11, 14:36
Συμφωνώ με την natale.Πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να εχεις περίοδο, μάλλον δεν έχεις μπει σε καταστολή.Εγώ μετα απο 10 ημέρες απο την 1η ένεση είχα για καμια δεκαρια ημέρες αίμα σκούρο καφέ (όπως και οι περισσότερες κοπέλες) και ο γιατρος μου μου είπε πως αυτό είναι φυσιολογικό απο την δεύτερη και έπειτα όμως αν είχα είπε πως αυτό θα σήμαινε πως δεν μου ταίριαξαν οι ενέσεις και θα τις αλλάζαμε.

astage
28-09-11, 14:41
Γεια σας κοριτσια
Εκανα και εγω την πρωτη τριμηνη ενεση στις 16 Σεπτεμβριου και εχω ακομα κατι καφε στο σκουπισμα ειναι λογικο?Την εχω ξανακανει την θεραπεια και στο παρελθον αλλα με τις μηνιαιες ενεσεις και δεν θυμαμαι κατι τετοιο.Επισης ο γιατρος μου ειπε οτι τωρα θα ξανακανω την επομενη ενεση στις 16 Δεκεμβριου αρα ποτε περιπου να περιμενω την περιοδο?
Και για να σας δωσω και λιγο κουραγιο γιατι τις ξερω τις παρενεργειες καλα ολα θα περασουν με το που θα δειτε το μεγαλο ++++ στο τεστ ετσι εγινε με μενα την πρωτη φορα και τωρα εχω εναν κουκλο!!!Οποτε και τωρα ολα καλα θα πανε και θα τα ξεχασουμε ολα και τα νευρα και τις εξαψεις!!!

EVIL
28-09-11, 14:41
Έχει τύχει σε καμία κοπέλα, κατά τη θεραπεία να έχει πολλά άσπρα υγρά που δεν μυρίζουν και τόσο ευχάριστα? Και υπάρχουν καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. Ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι είναι από τη μη λειτουργία των ωοθηκών το διάστημα αυτό και ότι θα φύγουν μόνα τους μόλις αρχίσει ο οργανισμός να λειτουργεί και πάλι. Λέτε να είναι κάτι άλλο? Αυτό μου το είπε από το τηλέφωνο, δεν με είδε.
Είχα και έγω.Κάποια στιγμή σταμάτησαν και ξαναήρθαν περίπου στους 2,5μήνες μέτά την τελευταία ένεση που περίμενα να αδιαθετήσω αλλά τελικά δεν μου ήρθε ποτέ περίοδος!:)

matala
28-09-11, 18:10
Είχα και έγω.Κάποια στιγμή σταμάτησαν και ξαναήρθαν περίπου στους 2,5μήνες μέτά την τελευταία ένεση που περίμενα να αδιαθετήσω αλλά τελικά δεν μου ήρθε ποτέ περίοδος!:)

Άρα είσαι έγκυος; Τι καλα! Σου εύχομαι όλα να πανε καλα και σύντομα να γίνεις μανούλα! Να κανείς ένα υγιέστατο μωρακι! Μακάρι να μην μου έρθει και μένα η περίοδος και να μείνω έγκυος με την πρώτη ωορυξια! Θα ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί μετα απο τόσους μήνες αναμονής! :)

EVIL
28-09-11, 20:40
Άρα είσαι έγκυος; Τι καλα! Σου εύχομαι όλα να πανε καλα και σύντομα να γίνεις μανούλα! Να κανείς ένα υγιέστατο μωρακι! Μακάρι να μην μου έρθει και μένα η περίοδος και να μείνω έγκυος με την πρώτη ωορυξια! Θα ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί μετα απο τόσους μήνες αναμονής! :)
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.Είμαι έγκυος 2 μηνών περίμενα περίμενα αλλά τίποτα και απο κάτι ανακατοσούρες και ζαλάδες που είχα και αφού είχαν περάσει πάνω απο 100 ημέρες απο την τελευταία ένεση κατάλαβα ότι κάτι γίνεται.
Εύχομαι πραγμάτικα να μην έρθει ούτε σε εσένα για πολλούς μήνες ακόμη.Ξέρω πως είναι το πέρασα και εγώ.Πότε περιμένεις, πότε έκανες την τελευταία ένεση?

matala
29-09-11, 10:44
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.Είμαι έγκυος 2 μηνών περίμενα περίμενα αλλά τίποτα και απο κάτι ανακατοσούρες και ζαλάδες που είχα και αφού είχαν περάσει πάνω απο 100 ημέρες απο την τελευταία ένεση κατάλαβα ότι κάτι γίνεται.
Εύχομαι πραγμάτικα να μην έρθει ούτε σε εσένα για πολλούς μήνες ακόμη.Ξέρω πως είναι το πέρασα και εγώ.Πότε περιμένεις, πότε έκανες την τελευταία ένεση?

Καλημέρα EVIL!
Η εγκυμοσύνη σου δίνει χαρά και ελπίδες σε πολλές κοπέλες στο φόρουμ! Μετά από τόσους μήνες αναμονής και ταλαιπωρίας, μακάρι όλες μας να μείνουμε έγκυος και να γίνουμε μανούλες σύντομα!
Εγώ έκανα την 5η και τελευταία ένεση 26/9. Ο γιατρός μου είπε σε 90-100 μέρες θα λειτουργήσεις ο οργανισμός και περίπου σε 110 θα πρέπει να έρθει περίοδος. Κάπου μέσα στα Χριστούγεννα δηλ. Για να δούμε, ίσως ο Αη Βασίλης φέτος να μου ετοιμάζει ένα ιδιαίτερο δωράκι! Λες να στείλω γράμμα για υπενθύμιση ???;);):p:p:D:D

EVIL
29-09-11, 14:38
Καλημέρα EVIL!
Η εγκυμοσύνη σου δίνει χαρά και ελπίδες σε πολλές κοπέλες στο φόρουμ! Μετά από τόσους μήνες αναμονής και ταλαιπωρίας, μακάρι όλες μας να μείνουμε έγκυος και να γίνουμε μανούλες σύντομα!
Εγώ έκανα την 5η και τελευταία ένεση 26/9. Ο γιατρός μου είπε σε 90-100 μέρες θα λειτουργήσεις ο οργανισμός και περίπου σε 110 θα πρέπει να έρθει περίοδος. Κάπου μέσα στα Χριστούγεννα δηλ. Για να δούμε, ίσως ο Αη Βασίλης φέτος να μου ετοιμάζει ένα ιδιαίτερο δωράκι! Λες να στείλω γράμμα για υπενθύμιση ???;);):p:p:D:D
Kαλησπέρα!
Εύχομαι να μην την ξαναδεις ούτε τα Χριστούγεννα ούτε για τους επόμενους 9 μήνες!!!:grin:Να είσαι χαλαρή και να μην σκέφτεσαι πότε θα κάνεις ωορηξία, απόλαυσε τον έρωτα με τον άντρα σου και θα γίνει το θαύμα!
Παρ'ολα αυτά εσύ να το στείλεις το γραμματάκι σου στον Αη Βασίλη!

boo_
30-09-11, 07:43
EVIL μήπως κατάλαβες κάτι διαφορετικό στον οργανισμό σου τις μέρες που είχες ωορρηξία;Διαφορετικά υγρά ,πόνο ή κάτι τέτοιο;

EVIL
30-09-11, 10:47
EVIL μήπως κατάλαβες κάτι διαφορετικό στον οργανισμό σου τις μέρες που είχες ωορρηξία;Διαφορετικά υγρά ,πόνο ή κάτι τέτοιο;
Καλημέρα!
Ναι ξαφνικά άρχισα να έχω πολλά υγρά ενώ σ'όλο το διάστημα επικρατούσε απολύτη ξηρασία και μετά απο μέρες πονούσαν οι ωιθήκες μου ειδικά η δεξία.

boo_
30-09-11, 12:11
Καλημέρα και συγνώμη για την ερώτηση αν θέλεις απαντάς:confused:Δηλαδή 11-12/8 είχες τα υγρά που λένε σαν ασπράδι αβγού ή τα άσπρα;Είμαι λίγο αηδιαστική:(

EVIL
30-09-11, 12:26
Καλημέρα και συγνώμη για την ερώτηση αν θέλεις απαντάς:confused:Δηλαδή 11-12/8 είχες τα υγρά που λένε σαν ασπράδι αβγού ή τα άσπρα;Είμαι λίγο αηδιαστική:(
Mην ζητάς συγνώμη γι'αυτό είμαστε εδώ να βοηθάει η μία την άλλη.
Τα υγρά άρχισα να τα έχω περίπου απο τέλη Ιουλίου όχι 11-12/8 (που έγινε η σύλληψη).Και ήταν πιο πολύ άσπρα.Αυτά είναι αηδιαστικά όχι εσύ.Εχω και τώρα πάρα πολλά που έχουν ένα υποκίτρινο χρώμα αλλά αυτά είναι τελείως άοσμα και απο οτι διαβάζω έχουν οι πιο πολλές στην εγκυμοσύνη γιατί λένε προετοιμάζεται η μήτρα.
Να σε ρωτήσω γιατί παθαίνω μία αμνησία που και που, πότε έκανες την τεέυταία και πόσες έκανες?

boo_
30-09-11, 13:55
2 έκανα.Η τελευταία ήταν 17/8.Που να θυμάσαι έγκυος γυναίκα τι έκανε η καθεμιά μας.:p

astage
30-09-11, 14:27
Γεια σας κοριτσια
Εκανα και εγω την πρωτη τριμηνη ενεση στις 16 Σεπτεμβριου και εχω ακομα κατι καφε στο σκουπισμα ειναι λογικο?Την εχω ξανακανει την θεραπεια και στο παρελθον αλλα με τις μηνιαιες ενεσεις και δεν θυμαμαι κατι τετοιο.Επισης ο γιατρος μου ειπε οτι τωρα θα ξανακανω την επομενη ενεση στις 16 Δεκεμβριου αρα ποτε περιπου να περιμενω την περιοδο?
Και για να σας δωσω και λιγο κουραγιο γιατι τις ξερω τις παρενεργειες καλα ολα θα περασουν με το που θα δειτε το μεγαλο ++++ στο τεστ ετσι εγινε με μενα την πρωτη φορα και τωρα εχω εναν κουκλο!!!Οποτε και τωρα ολα καλα θα πανε και θα τα ξεχασουμε ολα και τα νευρα και τις εξαψεις!!!

Καμια κοπελια να μου πει και μενα???

EVIL
30-09-11, 18:03
Καμια κοπελια να μου πει και μενα???
Γειά σου astage.
Εγώ είχα αυτα τα κάφε που λες πολύ σκούρα ήταν για περίπου πανω απο 10 ημέρες και μου είχα πει ο γιατρός οτι καθαρίζω.Οπότε ναι μάλλον είναι φυσιολογικό.Είχα κάνει 2 ενέσεις.Συνήθως λένε έρχεται περίπου στις 90 μέρες απο την τελευταία.εσύ που έκανες την τρίμηνη το Σεπτέμβριο θα περιμένεις αν δεν κάνω λάθος γύρω στα τέλη Φεβρουαρίου γιατί είναι σαν να έκανες 1 το Σεπτεμβρη, 1 τον Οκτώβρη και 1 το Νοέμβριο, περιμένεις και 28 ημέρες που δρα το φάρμακο να περάσουν και σε 2,5 μήνες θα περιμένεις.Ας πούνε και τα άλλα κορίτσια.

matrix2008
30-09-11, 20:19
καλησπερα !
εχω να μπω εδω καμποσο καιρο γιατι οπως εξηγησα μερικες φορες επηρρεαζομαι αρνητικα....προσπαθω να βγαλω απ το μυαλο μου το θεμα παιδι.....ματαια ομως.
Η κοπελα EVIL μας δινει μια νοτα αισιοδοξιας και σπιθα ελπιδας !!!! σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να γινεις μανουλα !!!!!
ευχομαι σε ολα τα κοριτσια που κανουμε τη θεραπεια με αυτες τις ενεσεις να περασει γρηγορα αυτη η περιοδος και να "φουσκωσουν" γρηγορα οι κοιλιες μας.....και δεν εννοω απο κατακρατηση υγρων χχχχχ
boo_ μήπως εκανες την τελευταια;;;;

εκανα την 4η και τελευταια ενεση στις 25/09. Ο γιατρός μου ειπε μολις αδιαθετησω να ξεκινησω τα φαρμακα για εξωσωματικη με τα καταψυγμενα που εχω.....ειναι λεει τα ποσοστα επιτυχιας πολυ μεγαλα μετα τις ενεσεις...επισης η ενδομητριωση ξαναδημιουργειται και πρεπει να προλαβουμε

ποσο γρηγορα ξαναεμφανιζεται η ενδομητριωση;;;;;

matrix2008
30-09-11, 20:24
Καλημέρα EVIL!

ειμαστε πολυ κοντα ! εκανα την τελευταια την κυριακη 25/9. εσενα ο γιατρος σου ειπε να προσπαθησετε μονοι σας για ενα διαστημα;;;;;
90-100 μερες !!..τοσες πολλες;;;; εγω νομιζα οτι κατα τις 25/11 σε 2 μηνες θα αδειαθετησω....
ευχομαι να σου πανε ολα καλα !!!!!!

boo_
30-09-11, 21:13
καλησπερα !
εχω να μπω εδω καμποσο καιρο γιατι οπως εξηγησα μερικες φορες επηρρεαζομαι αρνητικα....προσπαθω να βγαλω απ το μυαλο μου το θεμα παιδι.....ματαια ομως.
Η κοπελα EVIL μας δινει μια νοτα αισιοδοξιας και σπιθα ελπιδας !!!! σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να γινεις μανουλα !!!!!
ευχομαι σε ολα τα κοριτσια που κανουμε τη θεραπεια με αυτες τις ενεσεις να περασει γρηγορα αυτη η περιοδος και να "φουσκωσουν" γρηγορα οι κοιλιες μας.....και δεν εννοω απο κατακρατηση υγρων χχχχχ
boo_ μήπως εκανες την τελευταια;;;;

εκανα την 4η και τελευταια ενεση στις 25/09. Ο γιατρός μου ειπε μολις αδιαθετησω να ξεκινησω τα φαρμακα για εξωσωματικη με τα καταψυγμενα που εχω.....ειναι λεει τα ποσοστα επιτυχιας πολυ μεγαλα μετα τις ενεσεις...επισης η ενδομητριωση ξαναδημιουργειται και πρεπει να προλαβουμε

ποσο γρηγορα ξαναεμφανιζεται η ενδομητριωση;;;;;
Καλησπέρα.'Εκανα την τελευταία 17/8 και δεν ξέρω πότε να περιμένω.Νόμιζα ότι θα μου έρθει 2 μήνες μετά την τελευταία ένεση αλλά μάλλον θα περιμένω 3.Εγώ είμαι στην 45η μέρα και συνεχίζω...
Γιατί πας για εξωσωματική κατευθείαν;

matrix2008
01-10-11, 10:59
Καλησπέρα.'Εκανα την τελευταία 17/8 και δεν ξέρω πότε να περιμένω.Νόμιζα ότι θα μου έρθει 2 μήνες μετά την τελευταία ένεση αλλά μάλλον θα περιμένω 3.Εγώ είμαι στην 45η μέρα και συνεχίζω...
Γιατί πας για εξωσωματική κατευθείαν;

ετσι με συμβουλεψε ο γιατρος....που ειναι εξωσωματικος.....

δεν ξερω τι να κανω !αν προσπαθω μονη μου και δεν μενω εγκυος...μηπως δημιουργηθει ξανα η ενδομητριωση;;;;;
δεν αδιαθετησες ακομα ;;; !!!!!!!!μαλλον θα ερθει οπου να ναι.....αν σε σου ευχομαι να μην αδιαθετησεις ποτε....για τους επομενους 10 μηνες !!!!
απ οτι διαβασα εδω πιο επανω......αυτες οι μερες ειναι σουπερ για να μεινεις εγκυος !!!!!

astage
01-10-11, 11:41
Γειά σου astage.
Εγώ είχα αυτα τα κάφε που λες πολύ σκούρα ήταν για περίπου πανω απο 10 ημέρες και μου είχα πει ο γιατρός οτι καθαρίζω.Οπότε ναι μάλλον είναι φυσιολογικό.Είχα κάνει 2 ενέσεις.Συνήθως λένε έρχεται περίπου στις 90 μέρες απο την τελευταία.εσύ που έκανες την τρίμηνη το Σεπτέμβριο θα περιμένεις αν δεν κάνω λάθος γύρω στα τέλη Φεβρουαρίου γιατί είναι σαν να έκανες 1 το Σεπτεμβρη, 1 τον Οκτώβρη και 1 το Νοέμβριο, περιμένεις και 28 ημέρες που δρα το φάρμακο να περάσουν και σε 2,5 μήνες θα περιμένεις.Ας πούνε και τα άλλα κορίτσια.

Σ'ευχαριστω evil μου αλλα θα κανω και την δευτερη οπως καλα τα υπολογισες τον Δεκεμβριο οποτε με το καλο να την περιμενω καλο Μαιο...Αχ τι να κανουμε υπομονη και τιποτα αλλο.Κατι ακομα που θελω να ρωτησω τωρα με την τριμηνη ενεση οι παρενεργειες θα ειναι ακομα πιο εντονες γιατι ηταν αρκετα εντονες με τις μηνιαιες και λεω μηπως τωρα ειναι εις τριπλουν και φοβαμαι οχι για μενα αλλα για τους γυρω μου αν θα με αντεξουν....

ellesole
01-10-11, 11:59
Καλημέρα και καλό μήνα!!!
Εγώ διαγνώστηκα με αδενομύωση μήτρας και ο γιατρός μου συνέστησε daronda 11.25(τρίμηνη).Πήρα και δεύτερη γνώμη και η διάγνωση ήταν η ίδια.Την Τετάρτη έχω τρίτο ραντεβού με άλλο γιατρό,μήπως και καταφέρω να αποφύγω την τεχνητή εμμηνόπαυση.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω:ποιά μέρα του κύκλου την κάνουμε?και πότε προσπαθούμε για μπεμπέ?πότε να περιμένω ξανά περίοδο αν την κάνω στον επόμενο κυκλο?(23-10)Εχει καμμία άλλη κοπέλα διαγνωστεί με το ίδιο πρόβλημα?και αν,τι έκανε?πήγε για εξωσωματική?Συγνώμη αν σασ κουρασα αλλα το διαδίκτυο δε με βοήθησε και πολύ....

anna@
01-10-11, 14:35
κοριτσια γειά σας κι από εμένα!!!!

Να σας ρωτησω: Εγω έκανα την τελευταία arvekap 10/8(3μηνη) κανονικά η επίδραση σταματά στις 10 νοέμβρη. Όμως τισ τελευταίες μέρες εχω περισσότερα υγρά και μια ενόχληση στις ωοθήκες ιδιαίτερα στην αριστερή και το στηθος μου είναι πρησμένο οχι υπερβολικά( ουτε με πονάει) υπάρχει περίπτωση να έχω ωορηξία?? Να προσθέσω πως εξάψεις εξακολουθώ να έχω.....

boo_
01-10-11, 20:08
ετσι με συμβουλεψε ο γιατρος....που ειναι εξωσωματικος.....

δεν ξερω τι να κανω !αν προσπαθω μονη μου και δεν μενω εγκυος...μηπως δημιουργηθει ξανα η ενδομητριωση;;;;;
δεν αδιαθετησες ακομα ;;; !!!!!!!!μαλλον θα ερθει οπου να ναι.....αν σε σου ευχομαι να μην αδιαθετησεις ποτε....για τους επομενους 10 μηνες !!!!
απ οτι διαβασα εδω πιο επανω......αυτες οι μερες ειναι σουπερ για να μεινεις εγκυος !!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ το ίδιο εύχομαι και σε σενα:p.Δεν ξέρω αν είναι καλές οι μέρες αλλά εγώ δεν νιώθω να έχω ωορρηξία ακόμα.

ερινα
01-10-11, 20:26
κοριτσια γειά σας κι από εμένα!!!!

Να σας ρωτησω: Εγω έκανα την τελευταία arvekap 10/8(3μηνη) κανονικά η επίδραση σταματά στις 10 νοέμβρη. Όμως τισ τελευταίες μέρες εχω περισσότερα υγρά και μια ενόχληση στις ωοθήκες ιδιαίτερα στην αριστερή και το στηθος μου είναι πρησμένο οχι υπερβολικά( ουτε με πονάει) υπάρχει περίπτωση να έχω ωορηξία?? Να προσθέσω πως εξάψεις εξακολουθώ να έχω.....

κοιτα κανονηκα η ενεση κρατα μεχρι 3 κυκλουσ τον 28 ημερων.μην ανχωνεσαι δεν θα ναι τιποτα αλλα αν νιωθεις ανασφαλεια ρωτα τον γιατρο σου.ωορηξια θα χεισ απο δεκεμβρη και υστερα.αντε και καλη τυχη

matrix2008
03-10-11, 08:52
Σ'ευχαριστω evil μου αλλα θα κανω και την δευτερη οπως καλα τα υπολογισες τον Δεκεμβριο οποτε με το καλο να την περιμενω καλο Μαιο...Αχ τι να κανουμε υπομονη και τιποτα αλλο.Κατι ακομα που θελω να ρωτησω τωρα με την τριμηνη ενεση οι παρενεργειες θα ειναι ακομα πιο εντονες γιατι ηταν αρκετα εντονες με τις μηνιαιες και λεω μηπως τωρα ειναι εις τριπλουν και φοβαμαι οχι για μενα αλλα για τους γυρω μου αν θα με αντεξουν....

Να ξέρεις τουλάχιστον οτι εμείς εδώ και σε αντέχουμε και σε καταλαβαίνουμε !!!! Εμένα ο σύζυγός μου φρίκαρε που μετά από 2 απανωτές και αποτυχημένες εξωσωματικές ήρθε και το χειρουργείο για την ενδομητρίωση......και όχι μόνο δεν έκανα κουβέντα για παρενέργειες αλλά φερόμουν κανονικά σα να μη συμβαίνει τιποτα ! όταν είμαι μόνη συχνά κλαίω αλλά στους άλλους και δη στον σύζυγο δείχνω χαρουμενη και δυνατή !!....

matala
03-10-11, 10:29
ειμαστε πολυ κοντα ! εκανα την τελευταια την κυριακη 25/9. εσενα ο γιατρος σου ειπε να προσπαθησετε μονοι σας για ενα διαστημα;;;;;
90-100 μερες !!..τοσες πολλες;;;; εγω νομιζα οτι κατα τις 25/11 σε 2 μηνες θα αδειαθετησω....
ευχομαι να σου πανε ολα καλα !!!!!!

Γεια σου matrix!
Πράγματι μαζί πορεύουμε! Μακάρι να μείνουμε και έγκυος μαζί και να κάνουμε από ένα (ή δυο, γιατί όχι) υγιές παιδάκι!!! Και γω νόμιζα ότι μέχρι τέλος Νοέμβρη θα αδιαθετήσω αλλά τελικά μάλλον όχι! 90-100 μέρες μου είπε ο γιατρός και απ'ότι διαβάζω από τις άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ μάλλον έτσι είναι. Εμένα μου είπε ότι μετά τη θεραπεία εξαρτάται μόνο από το σπέρμα. Αν είναι καλό δεν υπάρχει πρόβλημα φυσιολογικής σύλληψης! Μακάρι να μπορούσα να αποβάλω και το άγχος σχετικά με το θέμα του μωρού! Έχω ήδη αρχίσει να το σκέφτομαι πάλι υπερβολικά! Και αυτό είναι ότι χειρότερο! Πώς μπορεί όμως κανείς να κλείσει το συγκεκριμένο διακόπτη?

matrix2008
04-10-11, 20:55
Γεια σου matrix!
Πράγματι μαζί πορεύουμε! Μακάρι να μείνουμε και έγκυος μαζί και να κάνουμε από ένα (ή δυο, γιατί όχι) υγιές παιδάκι!!! Και γω νόμιζα ότι μέχρι τέλος Νοέμβρη θα αδιαθετήσω αλλά τελικά μάλλον όχι! 90-100 μέρες μου είπε ο γιατρός και απ'ότι διαβάζω από τις άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ μάλλον έτσι είναι. Εμένα μου είπε ότι μετά τη θεραπεία εξαρτάται μόνο από το σπέρμα. Αν είναι καλό δεν υπάρχει πρόβλημα φυσιολογικής σύλληψης! Μακάρι να μπορούσα να αποβάλω και το άγχος σχετικά με το θέμα του μωρού! Έχω ήδη αρχίσει να το σκέφτομαι πάλι υπερβολικά! Και αυτό είναι ότι χειρότερο! Πώς μπορεί όμως κανείς να κλείσει το συγκεκριμένο διακόπτη?

ελα ντε !!! ετσι σκεφτομαι και γω !...δεν περνανε οι μερες με τιποτα, ειδικά τωρα που μπαίνει και ο χειμωνας.... Και να πεις οτι μετα τη θεραπεια εχουμε σιγουρη την εγκυμοσυνη, χαλαλι...αλλα δυστυχώς παλι παιζουμε με τις πιθανοτητες !
θπομονη και σου ευχομαι το καλυτερο !!!

matala
05-10-11, 15:13
ελα ντε !!! ετσι σκεφτομαι και γω !...δεν περνανε οι μερες με τιποτα, ειδικά τωρα που μπαίνει και ο χειμωνας.... Και να πεις οτι μετα τη θεραπεια εχουμε σιγουρη την εγκυμοσυνη, χαλαλι...αλλα δυστυχώς παλι παιζουμε με τις πιθανοτητες !
θπομονη και σου ευχομαι το καλυτερο !!!

Αυτό είναι το κακό! Αν ήταν σίγουρη η εγκυμοσύνη μετά τις Avercap θα άντεχα και περισσότερο διάστημα τις εξάψεις! Αλλά δυστυχώς δεν είναι! Τουλάχιστον αυξάνονται οι πιθανότητες απ' ότι λένε! Αχ, για να δούμε τι θα κάνουμε τελικά! Εύχομαι να είμαστε τυχερές!

astage
05-10-11, 20:47
Αυτό είναι το κακό! Αν ήταν σίγουρη η εγκυμοσύνη μετά τις Avercap θα άντεχα και περισσότερο διάστημα τις εξάψεις! Αλλά δυστυχώς δεν είναι! Τουλάχιστον αυξάνονται οι πιθανότητες απ' ότι λένε! Αχ, για να δούμε τι θα κάνουμε τελικά! Εύχομαι να είμαστε τυχερές!

Κοριτσια μην απογοητευεστε οι πιθανοτητες ειναι οχι μεγαλες ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ....

Εγω ειχα ενδομητριωση το 2004 εκανα θεραπεια μεχρι το 2005.Τοτε δεν ηθελα να κανω παιδι αλλα τυχαια μου διαγνωστηκε οταν πηγα να βγαλω μια κυστη και ρτσι αρχισα την θεραπεια.Με το που τελειωσα την θεραπει και χωρις το τονιζω χωρις να θελω να κανω παιδι εμεινα εγκυος με προφυλαξη παρακαλω κιολας!!!γιατι τοτε ειχαμε μονο δεσμο με τον αντρα μου που δυστυχως ομως απεβαλλα...Μετα να δειτε κολλημα.Μου ειχε γινει εμμονη ιδεα οτι δεν μπορω να κανω παιδια.Τελικα οταν το ξεπερασα καπως το θεμα της αποβολης και ηρεμησα μετα απο 6 μηνες βαλαμε συνειδητα μπρος για παιδι και ας ημασταν μονο αρραβωνιασμενοι και το 2007 εμεινα απο τον πρωτο μηνα και το 2008 γεννησα το αγορακι μου.Τωρα που προσπαθουσαμε για το δευτερο δεν ερχοταν με τιποτα αρα η λυση ηταν μια ξανα λαπαροσκοπηση και ξανα ενδομητριωση....
Αρα που θελω να καταλειξω,Την πρωτη φορα εμεινα καθαρη απο την βρωμο ενδο για 3 χρονια και τωρα μου ξαναεμφανηστηκε στον χρονο επανω....
Το συμπερασμα λοιπον ολων ειναι να μην απογοητευομαστε ολα γινονται και ολα διορθωνονται.....
Φιλικα προς ολες μας και σορρυ για το τεραστιο μηνυμα...

matrix2008
06-10-11, 11:32
τελεια ακουγεται η δικη σου υποθεση !! μακαρι να επιβεβαιωθείς όσον αφορα εμας...αλλά να εχεις και συ αισια αποτελεσματα μετα τη θεραπεια σου !!

matala
06-10-11, 15:13
Κοριτσια μην απογοητευεστε οι πιθανοτητες ειναι οχι μεγαλες ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ....

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί! Μακάρι να έχουμε όλες ευχάριστα νέα και σύντομα!

Babs Bunny
11-10-11, 17:25
Καλησπέρα κ από μένα.. εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πέρσι τον Νοέμβριο για αφαίρεση κύστης ενδομητρίωσης καθώς και όπως μου είπε ο γιατρός μετά την λαπαροσκόπηση ότι ήμουν γεμάτη εστίες και καθάρισε όσες περισσότερες γινόταν!
Ακολούθησα θεραπεία με Arvecap για 6 μήνες. Την τελευταία ένεση την έκανα 9 Μαίου και η περίοδος μου ήρθε 27 Ιουλίου (μετά από 2,5 μήνες δηλαδή).
Οι παρενέργειες από την ένεση ήταν εξάψεις full, νεύρα πολλά, πρήξιμο σε στήθος και κοιλιά και το χειρότερο από όλα για μένα ήταν η ξηρότητα στον κόλπο και καθόλου μα καθόλου όρεξη για επαφές! Βέβαια με το που μου ήρθε η περίοδος ξεπρήστικα αμέσως και μάλιστα μια εβδομάδα πρίν την περίοδο η ξηρότητα στον κόλπο εξαφανίστηκε!
Το θέμα μου τώρα είναι (το έχω αναφέρει και σε άλλο topic) ότι η επόμενη περίοδος τον Αύγουστο καθυστέρησε, έκανα τεστ κτλ αλλά τζίφος και τελικά αδιαθέτησα με χάπια primolut που μου έδωσε η γυναικολόγος μου (μετά από δική μου πίεση γιατί δεν άντεχα άλλο χωρίς περίοδο πραγματικά.. πάλι φουντώματα, πάλι πρήξιμο.. πού υπομονή??!:mad:).
Επίσης μόλις αδιαθέτησα με τα χάπια, 11 Σεπτεμβρίου συγκεκριμένα, έκανα την 9η ημέρα μια σαλπιγγογραφία που μου πρότεινε η γιατρός για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο προβλήματος στις σάλπιγγες.
Όλα καλά λοιπόν κ εκεί, σάλπιγγες διαβατές.. και έρχομαι τώρα να έχω πάλι καθυστέρηση!! (Με χοριακή αρνητική :sad:). Αυτή τη φορά λέω να το αντιμετωπίσω πιο δυναμικά και να περιμένω μπας και έρθει.. να μην καταφύγω κατευθείαν στα χάπια!
Επίσης να προσθέσω ότι από τα 20 μου έως πέρσι που ήμουν 27 έπαιρνα αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικής ωοθήκης!
Μήπως οι arvecap μου έχουν δημιουργήσει θέμα με την περίοδο μου??
Έχω αγχωθεί πάρα πολύ διότι ο καιρός περνάει, θέλω μωράκι και η ενδομητρίωση καραδοκεί!!:twisted:
Επιπλέον πως γίνεται, εάν ο οργανισμός μου δεν κάνει ωορρηξία από μόνος του, παρά μόνο με τα χάπια, εγώ να να μείνω έγκυος????:confused::confused::confused:
Μάλλον ξέφυγα και απ' το θέμα.. χίλια συγνώμη.. καθώς και για το μεγάλο μήνυμα.. ψάχνω μια βοήθεια απεγνωσμένα μήπως υπάρχει και άλλη κοπέλα με περίπτωση σαν την δική μου..

boo_
23-10-11, 12:21
Καλησπέρα σε όλες.Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε πόσες μέρες από την τελευταία ένεση ,σας ήρθε περίοδος;

matrix2008
24-10-11, 10:48
Καλησπέρα σε όλες.Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε πόσες μέρες από την τελευταία ένεση ,σας ήρθε περίοδος;

δεν αδιαθετησες ακόμα;;;; εγω δεν ξερω να σου πω γιατί εκανα τη τελευταια 25/9 και ειναι πολυ νωρις για μενα......Μακαρι να εισαι εγκυος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)

boo_
24-10-11, 11:25
Είμαι στην 69η μέρα αλλά θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμα για να μου έρθει περίοδος.Πήγα την 50η μέρα στον γιατρό και ακόμα δεν είχαν ξυπνήσει οι ωοθήκες μου.Σε ευχαριστώ για την ευχή σου ελπίζω και εσύ να είσαι για να περάσουμε καλά χριστούγεννα!!!!

astage
24-10-11, 20:52
Κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση?
Σημερα εχω εντονους πονους σαν αυτους της ωορηξιας πραγμα απιθανο αφου εκανα στις 16/9 την τριμημη ενεση και φυσικα δεν εχω περιοδο απο τοτε...Επισης εγω και αρκετα υγρα αν και θα επρεπε να επικρατει ξηρασια εκει κατω γιατι και στο παρελθον που εκανα την ιδια θεραπεια ειχα πολυ εντονο αυτο το προβλημα τωρα το αντιθετο!!!Το μονο ιδιο ειναι οι εξαψεις που γινονται ολο και πιο εντονες...Τι λετε να συμβαινει?το εχει παθει καμια σας?

Σοφία s
24-10-11, 21:02

Καλησπερα !
Εγω εκανα την τελευταια ενεση 1η Απριλιου κ περιοδος μου ηρθε 10 Ιουνιου (καμια βδομαδα νωριτερα απ'οτι υπολογιζα) .

boo_
24-10-11, 22:01
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες.Δηλαδή 70η μέρα;Πολύ νωρίς.Εμένα κοιμάται και το στήθος μου ενώ πάντα 10 μέρες πριν την περίοδο πρήζεται.Μάλλον θα τραβήξει πολύ

Σοφία s
24-10-11, 22:07
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες.Δηλαδή 70η μέρα;Πολύ νωρίς.Εμένα κοιμάται και το στήθος μου ενώ πάντα 10 μέρες πριν την περίοδο πρήζεται.Μάλλον θα τραβήξει πολύ

Μη το λες ... Εγω αδιαθετησα εντελως στα ξαφνικα , δεν ειχα καμια προειδοποιηση (ενω παντα ειχα πρησμενο στηθος κ πονους στη κοιλια καμια βδομαδα πριν αδιαθετησω) .
70 μερες δε νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις γιατι κ ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι θα ερθει γυρω στις 15 Ιουνιου . Βεβαια καθε γυναικα ειναι διαφορετικη .
Ααααα , το καλυτερο μετα τη θεραπεια με τις ενεσεις ειναι οτι οι πονοι της περιοδου μειωνονται αισθητα !

boo_
24-10-11, 22:18
Αυτό είναι ευχάριστο γιατί ο πόνος ήταν αφόρητος.Δηλαδή λες να μου έρθει στο ξαφνικό;Ω ρε γλέντια.Πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε γύρω στις 90 μέρες.Να ρωτήσω το πιο βασικό,έγκυος έμεινες μετά από όλα αυτά;

Σοφία s
24-10-11, 22:22
Αυτό είναι ευχάριστο γιατί ο πόνος ήταν αφόρητος.Δηλαδή λες να μου έρθει στο ξαφνικό;Ω ρε γλέντια.Πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε γύρω στις 90 μέρες.Να ρωτήσω το πιο βασικό,έγκυος έμεινες μετά από όλα αυτά;

Πριν απο 10 μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος , αλλα μαλλον δεν πανε καλα τα πραγματα . Τη Τεταρτη θα παω στον γιατρο για υπερηχο , αλλα δυστυχως ειναι δυσκολα . Σταματησε να ανεβαινει η χοριακη , οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο .

boo_
24-10-11, 22:31
Να σου ευχηθώ τότε να πάνε όλα καλά.Κατάφερες και έμεινες έγκυος και αυτό είναι πολύ σημαντικό

Σοφία s
24-10-11, 22:37
Να σου ευχηθώ τότε να πάνε όλα καλά.Κατάφερες και έμεινες έγκυος και αυτό είναι πολύ σημαντικό

Σ'ευχαριστω παρα πολυ ! Η αληθεια ειναι οτι καναμε το πρωτο βημα , αλλα για να ειμαι ειλικρινης , αν ειναι να καταληξει ασχημα θα προτιμουσα να μην ειχε συμβει καθολου . Την περασμενη Τεταρτη που ειδα οτι δεν ανεβηκε η χοριακη εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου , σαν να αδειασα ξαφνικα . Τελος παντων , θα ερθει το μωρακι μου αργα η γρηγορα κ το ιδιο ευχομαι κ σε σενα !

matrix2008
14-11-11, 13:02
καλημερα κοριτσια !!!
πως παει η θεραπεια σας;;;....εχετε ακομα εξαψεις;;;
matala ;;;;
boo_ ;;;;;
είμαστε σχεδόν ταυτόχρονες !!!....αδιαθετήσατε ;; εγώ ακόμα.....τελευταια ένεση 25/09
ευχομαι καλή συνέχεια και ευχαριστα αποτελέσματα σε όλες !!!

matala
17-11-11, 14:53
Γεια σου matrix!
Νομίζω δεν θα σταματήσουν ποτέ αυτές οι εξάψεις! Άστα να πάνε! Δεν ξέρω τι να φορέσω τώρα που κάνει και κρύο. Τη μια στιγμή κρυώνω την άλλη σκάω και τα πετάω όλα! Και δεν υπάρχει και διακόπτης να το κλείσω αυτό το πράγμα!!!:p:p
Όσο για περίοδο τίποτα ακόμη. Νομίζω είναι νωρίς. Έχουμε τουλάχιστον έναν μήνα μπροστά μας και ίσως είναι και λίγο. Μακάρι να μην αδιαθετήσουμε ξανά για τους επόμενους 10 και κάτι μήνες!:-D ;)

boo_
21-11-11, 13:51
καλημερα κοριτσια !!!
πως παει η θεραπεια σας;;;....εχετε ακομα εξαψεις;;;
matala ;;;;
boo_ ;;;;;
είμαστε σχεδόν ταυτόχρονες !!!....αδιαθετήσατε ;; εγώ ακόμα.....τελευταια ένεση 25/09
ευχομαι καλή συνέχεια και ευχαριστα αποτελέσματα σε όλες !!!
matrix2008 δεν μου ήρθε περίοδος μετά την τελευταία ένεση.Είμαι έγκυος!!!Έκανα 2 τεστ την 90η μέρα βγήκαν θετικά.Μετά χοριακή 406 και 4 μέρες μετά 2500.Την Πέμπτη θα πάω και στον γιατρό να δούμε τι γίνεται.Κορίτσια πιστέψτε πρώτα από όλα στην Παναγία και μετά στον γιατρό σας.

matala
22-11-11, 17:04
matrix2008 δεν μου ήρθε περίοδος μετά την τελευταία ένεση.Είμαι έγκυος!!!Έκανα 2 τεστ την 90η μέρα βγήκαν θετικά.Μετά χοριακή 406 και 4 μέρες μετά 2500.Την Πέμπτη θα πάω και στον γιατρό να δούμε τι γίνεται.Κορίτσια πιστέψτε πρώτα από όλα στην Παναγία και μετά στον γιατρό σας.

Μπράβο boo! Συγχαρητήρια! Πολύ ευχάριστη και ελπιδοφόρα για μας τις υπόλοιπες είδηση! Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. Να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και σε 7-8 μήνες (περίπου, ε?) να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι!:D:D:D

boo_
23-11-11, 06:49
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σου εύχομαι και εσύ γρήγορα με ένα μωράκι

matrix2008
28-11-11, 13:41
Συγχαρητήρια boo_ !!!!!! Καταπληκτικά νέα !!!!! Απίστευτα, ανεπανάληπτα όμορφα !!!! Μπράβο, μπράβο μπράβο !!!.....
γύρισα και διάβασα τις συνομιλίες από τον Ιούλιο .....εχω ανατριχιάσει γιατί τα λέγαμε όλες μαζί, είχαμε τις ίδιες απορίες...κλπ κλπ.... Είδα που ευχόμασταν στην EVIL....επειδή τα κατάφερε κατευθείαν μετά τις ενέσεις.....και τώρα εσύ !!!!
Λες να γίνει το θαυμά και με μένα;;;....και για την matala ;;;; Μακάρι να μας "κολλήσεις" !!!!!! Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά , να έχεις μια άριστη εγκυμοσύνη και με το καλό να φερεις στο κόσμο το παιδάκι σου !!!!!

Εγώ ακόμα περιμένω να αδιαθετήσω !....είμαι στην 64η μερα από την τελευταία ένεση

boo_
28-11-11, 14:42
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Γιατί να μην μείνετε και εσείς;Μόνο μέχρι να σου έρθει περίοδος μην σταματάς τις προσπάθειες.Εμείς προσπαθούσαμε εντατικά:oops: μέχρι την 65η μέρα και μετά λέω η καλή σου ότι έγινε έγινε ας το αφήσουμε όπου να είναι θα μου έρθει.Τελικά σύμφωνα με τον γιατρό η σύλληψη έγινε 73η μέρα!!.Τυχαία μία φορά την βδομάδα ήρθαμε σε επαφή και έγινε:p.
Τώρα περιμένω με τρελή αγωνία να πάμε την Δευτέρα να ακούσουμε καρδούλα γιατί μόνο σάκο έχουμε δει.Τις θερμότερες ευχές μου σε όλες τις κοπέλες που καήκαμε όλο το καλοκαίρι!!:grin:

EVIL
28-11-11, 20:46
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Γιατί να μην μείνετε και εσείς;Μόνο μέχρι να σου έρθει περίοδος μην σταματάς τις προσπάθειες.Εμείς προσπαθούσαμε εντατικά:oops: μέχρι την 65η μέρα και μετά λέω η καλή σου ότι έγινε έγινε ας το αφήσουμε όπου να είναι θα μου έρθει.Τελικά σύμφωνα με τον γιατρό η σύλληψη έγινε 73η μέρα!!.Τυχαία μία φορά την βδομάδα ήρθαμε σε επαφή και έγινε:p.
Τώρα περιμένω με τρελή αγωνία να πάμε την Δευτέρα να ακούσουμε καρδούλα γιατί μόνο σάκο έχουμε δει.Τις θερμότερες ευχές μου σε όλες τις κοπέλες που καήκαμε όλο το καλοκαίρι!!:grin:
boo σου έγραψα και αλλού.Συγχαρητήρια αν θυμάσαι ξαναμιλήσαμε, έχουμε τον ίδιο γιατρο και εγώ έμεινα πρίν έρθει η πρώτη περίοδος, είναι φοβερός ο γιατρός!Εγω βρίσκομαι στην 19η εβδομάδα και περιμένουμε αγοράκι!Έυχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος, συγχαρητήρια και παλι, αν και δεν σε γνωρίζω χάρηκαι πολύ!

EVIL
28-11-11, 20:50
Συγχαρητήρια boo_ !!!!!! Καταπληκτικά νέα !!!!! Απίστευτα, ανεπανάληπτα όμορφα !!!! Μπράβο, μπράβο μπράβο !!!.....
γύρισα και διάβασα τις συνομιλίες από τον Ιούλιο .....εχω ανατριχιάσει γιατί τα λέγαμε όλες μαζί, είχαμε τις ίδιες απορίες...κλπ κλπ.... Είδα που ευχόμασταν στην EVIL....επειδή τα κατάφερε κατευθείαν μετά τις ενέσεις.....και τώρα εσύ !!!!
Λες να γίνει το θαυμά και με μένα;;;....και για την matala ;;;; Μακάρι να μας "κολλήσεις" !!!!!! Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά , να έχεις μια άριστη εγκυμοσύνη και με το καλό να φερεις στο κόσμο το παιδάκι σου !!!!!

Εγώ ακόμα περιμένω να αδιαθετήσω !....είμαι στην 64η μερα από την τελευταία ένεση
Γιατί να μήν γίνει, όλες το αξίζουμε!Να προσπαθείς χωρίς άγχος όποτε έχεις όρεξη (οκ όχι και 1 στις 3 εβδομάδες), νωρίς είναι ακόμη πιστεύω πως δεν έχεις κάνει ωορηξία εγώ όπως και η boo μετα την 75η έκανα!Καλή επιτυχία και σε σένα και μην σταματάς να ελπίζεις και να πιστεύεις!

boo_
28-11-11, 21:34
ΕVIL εγώ ακόμα δεν την έχω χαρεί την εγκυμοσύνη.Περιμένω να ακούσουμε καρδούλα,να δω και κάτι μες τον σάκο και μετά να χαλαρώσω.Αυχενική που έκανες; Δίνουν και DVD;

matrix2008
29-11-11, 10:50
ευχαριστούμε κορίτσια για το κουράγιο που μας δίνετε ! μακάρι όλες εδώ που κάναμε αυτή τη θεραπεία να έχουμε τη δική σας συνέχεια.....!!!!!!!
απλά οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα !..ατελείωτες φαίνονται οι βδομάδες..... !!!!!
πονάω εδώ και 2 μέρες δεξιά στην κοιλιά , λέτε να είναι ωορηξία;; !!

boo_
29-11-11, 11:44
Είναι δεν είναι μην χάνεις ευκαιρία;)Σκέψου αν δεν κάνεις κάτι τώρα και σου έρθει περίοδος μετά από 14 μέρες θα χτυπάς το κεφάλι σου:roll:.Α και μην σηκωθείς αμέσως μετά την επαφή.Εμένα μου το είπε ανδρολόγος.Ξαπλώνεις για κανένα μισάωρο και αν κοιμηθείς τόσο το καλύτερο.;)

astage
29-11-11, 13:34
Συγχαρητηρια στα κοριτσια που τα καταφεραν!!!!!Να σας κανω μια ερωτηση γιατι λιγο εχω μπερδευτει?Εγω εκανα την πρωτη 3μηνη ενεση στις 16 Σεπτεμβριου και τωρα θα κανω την δευτερη 3μηνη στις 16 Δεκεμβριου(ξερω εχω πολυ μελλον ακομα)αλλα θελω να ρωτησω ποτε αρχισατε τις προσπαθειες?Θεωρητικα μεχρι τις 16 Μαρτιου (90 μερες δηλαδη)δεν θα εχω το φαρμακο μεσα στον οργανισμο μου?Εσεις μετρατε μερες μετα την θεωρητικη διαρκεια του φαρμακου?Γιατι λιγο μπερδευτηκα με τις 65 και 75 μερες που λετε μετα την τελευταια ενεση.Αχ πειτε βρε κοριτσια ξερω το ξαναλεω ειναι πολυ νωρις αλλα ποτε να αρχισω?πολυ χαρηκα που αμεσως μεινατε χωρις να περιμενετε και θελω κι εγωωωωωωω:razz::razz::razz:

boo_
29-11-11, 14:37
Στο εύχομαι ολόψυχα να μείνεις.Λοιπόν εμείς κάναμε μηνιαίες ενέσεις.Δηλαδή πχ εγώ έκανα ωορρηξία 73 μέρες μετά την τελευταία μηνιαία ένεση που η ισχύς της είναι για 28 μέρες .Ελπίζω να σε βοήθησα.

EVIL
29-11-11, 20:30
ΕVIL εγώ ακόμα δεν την έχω χαρεί την εγκυμοσύνη.Περιμένω να ακούσουμε καρδούλα,να δω και κάτι μες τον σάκο και μετά να χαλαρώσω.Αυχενική που έκανες; Δίνουν και DVD;
O γιατρός μου την έκανε, είδε τα απαραίτητα και αυτό ήταν dvd δεν έχει.Το PAPA που κανεις μαζί με την αυχενική δεν το έκανα και τον επόμενο μήνα έκανα το τριπλό τέστ Α που είναι το ίδιο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.Ετυχε για υπέρηχο να πάμε στον Αγιο Λουκά επειδή είχε γέννα και το αίμα το έδωσα εκεί, όταν βγήκε τα πήρε ό γιατρός τα είδε και όλα οκ ευτυχώς

EVIL
29-11-11, 20:35
ευχαριστούμε κορίτσια για το κουράγιο που μας δίνετε ! μακάρι όλες εδώ που κάναμε αυτή τη θεραπεία να έχουμε τη δική σας συνέχεια.....!!!!!!!
απλά οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα !..ατελείωτες φαίνονται οι βδομάδες..... !!!!!
πονάω εδώ και 2 μέρες δεξιά στην κοιλιά , λέτε να είναι ωορηξία;; !!
Matrix και εγώ απο δεξιά πονούσα και απο εκεί έπιασα, ξύπνάνε οι ωοθήκες σου, μην αγχώνεσαι και μήν το σκέφτεσαι.Η μόνη φορα που δεν το σκέφτηκαήταν αυτή που τελικά έμεινα έγκυος και φαντάσου 1 επάφη είχα στα γρήγορα και ούτε ωέμεινα ξαπλωμένη μετά ούτε τίποτα, αν είναι να πιάσεις θα πιάσεις.Ολόψυχα καλή επιτυχία!Θα μπαίνω να μαθαίνω νέα σας!

Yasmina
30-11-11, 15:12
Συγχαρητηρια στα κοριτσια που τα καταφεραν!!!!!Να σας κανω μια ερωτηση γιατι λιγο εχω μπερδευτει?Εγω εκανα την πρωτη 3μηνη ενεση στις 16 Σεπτεμβριου και τωρα θα κανω την δευτερη 3μηνη στις 16 Δεκεμβριου(ξερω εχω πολυ μελλον ακομα)αλλα θελω να ρωτησω ποτε αρχισατε τις προσπαθειες?Θεωρητικα μεχρι τις 16 Μαρτιου (90 μερες δηλαδη)δεν θα εχω το φαρμακο μεσα στον οργανισμο μου?Εσεις μετρατε μερες μετα την θεωρητικη διαρκεια του φαρμακου?Γιατι λιγο μπερδευτηκα με τις 65 και 75 μερες που λετε μετα την τελευταια ενεση.Αχ πειτε βρε κοριτσια ξερω το ξαναλεω ειναι πολυ νωρις αλλα ποτε να αρχισω?πολυ χαρηκα που αμεσως μεινατε χωρις να περιμενετε και θελω κι εγωωωωωωω:razz::razz::razz:

Γειά σας και από μένα κορίτσια!
Εγώ έκανα την πρώτη τρίμηνη με άρβεκαπ στις 14 Μαίου μετά τη λαπαροσκόπηση (ενδομητρίωση) και την τελευταία τρίμηνη στις 11 Αυγούστου. έχει περάσει το τρίμηνο και όπως μου είπε ο γιατρός λογικά προς το τέλος του έτους θα μου έρθει η περίοδος. Δηλαδή γύρω στους 4 με 4,5 μήνες μετά την τελευταία ένεση.
Εμείς έχουμε ήδη αρχίσει τις προσπάθειες :oops: και ελπίζω να μην προλάβει να μου έρθει η περίοδος και για Χριστουγεννιάτικο δώρο να έχω ένα θετικό τεστάκι στα χέρια μου :D:lol:. Οπότε βουρρρρ!!!! Απ'ότι ξέρω, πριν σου έρθει για η πρώτη περίοδος θα έχει προηγηθεί η ωορρηξία.

Yasmina
30-11-11, 15:25

Συγχαρητήρια!! Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! :)
Ήθελα να σε ρωτήσω όσον αφορά τις ενέσεις. Πόσης διάρκειας ήταν η κάθε ένεση; Εγώ έκανα τις τρίμηνες. Μου είπε ο γιατρός να υπολογίζω περίοδο 4-4,5 μήνες μετά την τελευταία. :confused:. Δηλαδή εγώ περιμένω κατά το τέλος του έτους τώρα.
Έχουμε ξεκινήσει ήδη τις προσπάθειες. :oops:

VassoK
30-11-11, 16:58

Boo πολύ ευχάριστα τα νέα σου:) Συγχαρητήρια!!!! Σου εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ;)

boo_
30-11-11, 18:33
Σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ.Δεν το έχω πει σε καμιά φίλη μου μόνο σε εσάς και μου δίνετε τόση θετική ενέργεια.Ελπίζω σύντομα να σας έρθει το πολυπόθητο.Κορίτσια εγώ αν δεν δω κάτι μες στον σάκο και αν δεν ακούσω καρδούλα δεν μπορώ να χαρώ όσο παράξενο και αν σας φαίνεται.

toniagr
30-11-11, 20:05
καλησπερα και απο μενα συγχαρητηρια boo σου ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη.να κρατασ το μωρακι σου αγκαλια και ολα θα τα ξεχασεισ.εκανα και γω την 4 αρβεκαπ 1η νοεμβριου μετα απο λαπαροσκοπηση για ενδρομηυτριωση που μου ειχε διαγνωστει.εκανα μια επισκεψη στον παντο στην γεννεσισ αθηνων και απο χτεσ αρχισα θεραπεια για εξωσωματικη λετε να μην ξανααδιαθετησω για τουσ υπολοιπουσ 9 μηνεσ???η φυσιολογικη συλληψη ειναι αδυνατον να γινει μασ το απεκλεισαν,τι λετε?θα μαι τυχερη αυτη την 6η φορα????????????

boo_
30-11-11, 21:20
καλησπερα και απο μενα συγχαρητηρια boo σου ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη.να κρατασ το μωρακι σου αγκαλια και ολα θα τα ξεχασεισ.εκανα και γω την 4 αρβεκαπ 1η νοεμβριου μετα απο λαπαροσκοπηση για ενδρομηυτριωση που μου ειχε διαγνωστει.εκανα μια επισκεψη στον παντο στην γεννεσισ αθηνων και απο χτεσ αρχισα θεραπεια για εξωσωματικη λετε να μην ξανααδιαθετησω για τουσ υπολοιπουσ 9 μηνεσ???η φυσιολογικη συλληψη ειναι αδυνατον να γινει μασ το απεκλεισαν,τι λετε?θα μαι τυχερη αυτη την 6η φορα????????????
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Είσαι εσωτερικά πιο καθαρή από ποτέ γιατί να μην πετύχει;Τις πιο ζεστές ευχές μου για ένα χριστουγεννιάτικο δώρο:p.Με το καλό τέλη καλοκαιριού να το έχεις στην αγκαλιά σου;)

toniagr
30-11-11, 22:17
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Είσαι εσωτερικά πιο καθαρή από ποτέ γιατί να μην πετύχει;Τις πιο ζεστές ευχές μου για ένα χριστουγεννιάτικο δώρο:p.Με το καλό τέλη καλοκαιριού να το έχεις στην αγκαλιά σου;)σ ευχαριστω κοριτσακι μου να σαι καλα και ολα να σου πανε καλα και να κρατασ το μωρακι σου αγκαλια......

matrix2008
01-12-11, 11:14

αδιαθετησες και ξεκινησες θεραπεια για εξωσωματικη ;;; εχουμε τον ιδιο γιατρο και μου ειπαν μόλις αδιαθετησω, την δευτερη μερα να παρω τα φαρμακα εξωσωματικής !..ακομα λοιπον περιμενω....εχω κανει την τελευταία arvecap 25 Σεπτεμβρίου, έχω όμως "κατεψυγμένα" και θα κάνω τη θεραπεία από τη μεση και μετα, μήπως αυτό είναι που αλλάζει;;;;

maria.thessaloniki
01-12-11, 12:18
Ηθελα και εγω να σας ρωτησω κατι. Ζαλάδες ειχατε κατα τη διαρκεια της τεχνητης εμμηνοπαυσης; Ή μηπως πρεπει να το ψαξω αλλου; εχω κανει την τριτη ενεση πριν δυο εβδομαδες και απο τοτε εχω ελαφρια ναυτια και ζαλη. Οχι συνεχεια αλλα καποιες φορες ειναι πολυ εντονο. Ειχε καμμια σας παρομοιο συμπτωμα;

toniagr
01-12-11, 12:21
Ηθελα και εγω να σας ρωτησω κατι. Ζαλάδες ειχατε κατα τη διαρκεια της τεχνητης εμμηνοπαυσης; Ή μηπως πρεπει να το ψαξω αλλου; εχω κανει την τριτη ενεση πριν δυο εβδομαδες και απο τοτε εχω ελαφρια ναυτια και ζαλη. Οχι συνεχεια αλλα καποιες φορες ειναι πολυ εντονο. Ειχε καμμια σας παρομοιο συμπτωμα;το ειχα και εγω ναι φερνει ζαλαδεσ και ναυτιεσ μην ανησυχεισ απλα ξεχασε το οτι εχεισ κανει τισ ενεσεισ..οι ριμαδοενεσεισ εχουν τετοιεσ παρενεργειεσ

toniagr
01-12-11, 12:23
αδιαθετησες και ξεκινησες θεραπεια για εξωσωματικη ;;; εχουμε τον ιδιο γιατρο και μου ειπαν μόλις αδιαθετησω, την δευτερη μερα να παρω τα φαρμακα εξωσωματικής !..ακομα λοιπον περιμενω....εχω κανει την τελευταία arvecap 25 Σεπτεμβρίου, έχω όμως "κατεψυγμένα" και θα κάνω τη θεραπεία από τη μεση και μετα, μήπως αυτό είναι που αλλάζει;;;;οχι δεν αδιαθετησα καθολου αφου 1η νοεμβριου εκανα την τελευταια κατευθειαν ξεκινησα 3η μερα των ενεσεων σημερα

maria.thessaloniki
01-12-11, 12:26
Ηθελα και εγω να σας ρωτησω κατι. Ζαλάδες ειχατε κατα τη διαρκεια της τεχνητης εμμηνοπαυσης; Ή μηπως πρεπει να το ψαξω αλλου; εχω κανει την τριτη ενεση πριν δυο εβδομαδες και απο τοτε εχω ελαφρια ναυτια και ζαλη. Οχι συνεχεια αλλα καποιες φορες ειναι πολυ εντονο. Ειχε καμμια σας παρομοιο συμπτωμα;

matrix2008
01-12-11, 12:29

ναι ειχα και γω αυτά τα συμπτώματα !.....ζαλιζόμουν αρκετά συχνά. Κάνε υπομονή και ευχομαι να περάσουν γρήγορα οι μήνες της θεραπείας....μετά να έχεις ζαλάδες και ναυτίες.....για "άλλους" λόγους !!!!

matrix2008
01-12-11, 12:31
οχι δεν αδιαθετησα καθολου αφου 1η νοεμβριου εκανα την τελευταια κατευθειαν ξεκινησα 3η μερα των ενεσεων σημερα

....μάλλον γίνεται έτσι σε σενα γιατί ξεκινάς από την αρχή....(ελπίζω να μην έκανα καποιο λαθος εγω)
καλή επιτυχία !!!!!!!! όλα να πάνε κατ' ευχή !!!!!

toniagr
01-12-11, 13:09
[QUOTE=matrix2008;2232139]....μάλλον γίνεται έτσι σε σενα γιατί ξεκινάς από την αρχή....(ελπίζω να μην έκανα καποιο λαθος εγω)
καλή επιτυχία !!!!!!!! όλα να πάνε κατ' ευχή !!!!!σ ευχαριστω κοριτσακι να σαι καλα!!!!οτι επιθυμεισ και συ

matrix2008
07-12-11, 12:31
καλημερα ! τι κανετε κοριτσια ;; αλλες προσπαθουν , αλλες μετρανε , αλλες βαζουν ενεσεις !
ειμαι στην 72η μερα απο την τελευταια ενεση και ακομα τιποτα ! ουτε ενδειξη περιοδου, αλλα ουτε και ωορηξιας ! Δεν περνανε με τιποτα οι μερες , μετραω ξαναμετραω, ιδιες μενουν !
matala ;;;; πως πανε οι προσπαθειες ;;;
boo_ ;;;; εισαι καλά
toniagr κοντευεις για την εμβρυομεταφορα;;;;

δεν θελω με τιποτα να αδιαθετησω !!! φοβαμαι ομως οτι θα απογοητευτω και θα κανουμε μαυρα χριστουγεννα !!

toniagr
07-12-11, 19:19
καλημερα ! τι κανετε κοριτσια ;; αλλες προσπαθουν , αλλες μετρανε , αλλες βαζουν ενεσεις !
ειμαι στην 72η μερα απο την τελευταια ενεση και ακομα τιποτα ! ουτε ενδειξη περιοδου, αλλα ουτε και ωορηξιας ! Δεν περνανε με τιποτα οι μερες , μετραω ξαναμετραω, ιδιες μενουν !
boo_ ;;;; εισαι καλά

δεν θελω με τιποτα να αδιαθετησω !!! φοβαμαι ομως οτι θα απογοητευτω και θα κανουμε μαυρα χριστουγεννα !!καλησπερα ματριξ αυριο παω για ωοληψια.μολισ γυρισω στο ξενοδοχειο θα σασ στειλω να σασ πω τα δικα μου.

matrix2008
13-12-11, 11:54
κορίτσια αμα κάνω ενα τεστ εγκυμοσύνης την 81η μερα μετά την τελευταία ένεση πιστεύετε ότι θα δείξει κάτι σωστό;;;
Δεν αντέχω να περιμένω άλλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό το ερώτημα στο μυαλό μου !!!!!!!!!!!!!!!

matala
13-12-11, 12:02
boo_ ;;;; εισαι καλά

δεν θελω με τιποτα να αδιαθετησω !!! φοβαμαι ομως οτι θα απογοητευτω και θα κανουμε μαυρα χριστουγεννα !!

Γεια σας κορίτσια!
Καλημέρα matrix!
εγώ είμαι ακόμη στην αναμονή. Την τελευταία εβδομάδα άρχισα να έχω κάποιες ενοχλήσεις όπως είναι πόνος στο στήθος και λίγο στην κοιλιά. Όπως είναι πριν την περίοδο. Μάλλον έχει αρχίσει να λειτουργεί το σύστημα πάλι. Ίσως να είναι ωορρηξία. Όλα αυτά ξεκίνησαν περίπου την 70-73η ημέρα από την τελευταία ένεση. Απ'όσα διαβάζω εδώ, κάπου εκεί άρχισε και σε άλλες κοπέλες να λειτουργεί ο οργανισμός και πάλι. Το περίεργο είναι ότι ο γιατρός μου είχε πει ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 90 ημέρες μέχρι την 1η ωορρηξία. Βασικά δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο, σημασία έχει να μην αδιαθετήσουμε καθόλου! Άρα βουρ στον αγώνα της αναπαραγωγής!!!!;);)

matala
13-12-11, 12:14
κορίτσια αμα κάνω ενα τεστ εγκυμοσύνης την 81η μερα μετά την τελευταία ένεση πιστεύετε ότι θα δείξει κάτι σωστό;;;
Δεν αντέχω να περιμένω άλλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό το ερώτημα στο μυαλό μου !!!!!!!!!!!!!!!

Γεια σου και πάλι matrix!
Εγώ σταμάτησα να μετράω. Εσύ μου θύμισες ότι πέρασαν ήδη τόσες μέρες. Αν θυμάμαι καλά σχεδόν μαζί κάναμε την τελευταία ένεση. (26/9) Αχ, στο εύχομαι πραγματικά να είσαι έγκυος και εγώ μαζί σου, αλλά μήπως είναι νωρίς για τεστ? Όχι τίποτα άλλο, απλά μωρέ μην απογοητευτείς αν βγει αρνητικό! Μήπως να περιμένεις λίγο ακόμη? Εγώ πάντως τεστ δεν κάνω μέχρι το νέο έτος (αν δεν έχει έρθει η περίοδος μέχρι τότε). Ξου, ξου, ξου μακρυά από εμάς! Θυμάμαι και πέρυσι τα Χριστούγεννα είχα 4 μέρες καθυστέρηση και έκανα τεστ βγήκε αρνητικό παρόλα αυτά πίστευα ότι είμαι έγκυος, 2 μέρες μετά συγκεκριμένα λίγο πριν μπει το 2011 τσουπ ήρθε. Όλοι γλεντούσαν και γω άλλη μια φορά απογοήτευση! Δεν μπορώ να ξαναπεράσω τα ίδια. Γι'αυτό προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, αν και είναι πολύ δύσκολο και κυρίως να μην μετράω! Ότι θέλει ας γίνει!

matrix2008
16-12-11, 10:56
καλημερα !
εγώ αδιαθέτησα χθες.....matala η τελευταία ένεση ηταν 25/09 και η περίοδος ήρθε 15/12.
είμαι λίγο χάλια ψυχολογικά....περίμενα να μην έρθει ποτέ !!!

(matala και γω περυσι τα χριστουγεννα επαιρνα φαρμακα για 1η εξωσωματική που απέτυχε...πάσχα έκανα 2η εξωσωματική που απέτυχε...και μετα το χειρουργείο και οι arvecap......Οπως καταλαβαίνεις άλλα πράγματα περίμενα για τα φετινά χριστουγεννα που δυστυχώς είναι ίδια και χειρότερα !)

καλές γιορτές σε όλα τα κορίτσια. εύχομαι να πραγματοποιηθούν όλα τα ονειρά σας !!!!!!!

astage
16-12-11, 13:34
καλημερα και απο μενα.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ!!!Ισα ισα τωρα αρχιζουν τα καλυτερα να σκεφτεσαι σου ηρθε η περιοδος και αρα ο οργανισμος σου αρχισε να λειτουργει αυτο να σκεφτεσαι ασε που πολλοι γιατροι λενε να ερθει πρωτα μια περιοδος και μετα να αρχισουμε τις προσπαθειες.Γιατι να ειναι μαυρα τα Χριστουγεννα μια χαρα θα ειναι και τελεια θα περασετε με τους δικους σας αφου τωρα ολα δουλευουν ρολοι!!!
Εγω σημερα εκανα και την τελευταια 3μηνη βεβαια ενεση οποτε καλο καλοκαιρακι για μενα η περιοδος.Ειδες βρε εγω ειμαι μια απο αυτες που σε ζηλευουν που σου ηρθε!!!!
Εμπρος λοιπον μην το βαζουμε κατω...
Καλες γιορτες σε ολες μας και πολλες ευχες(με μια κυριοτερη)για το νεο ετος...
Φιλια

matala
20-12-11, 12:42
καλημερα !
εγώ αδιαθέτησα χθες.....matala η τελευταία ένεση ηταν 25/09 και η περίοδος ήρθε 15/12.
είμαι λίγο χάλια ψυχολογικά....περίμενα να μην έρθει ποτέ !!!

(matala και γω περυσι τα χριστουγεννα επαιρνα φαρμακα για 1η εξωσωματική που απέτυχε...πάσχα έκανα 2η εξωσωματική που απέτυχε...και μετα το χειρουργείο και οι arvecap......Οπως καταλαβαίνεις άλλα πράγματα περίμενα για τα φετινά χριστουγεννα που δυστυχώς είναι ίδια και χειρότερα !)

καλές γιορτές σε όλα τα κορίτσια. εύχομαι να πραγματοποιηθούν όλα τα ονειρά σας !!!!!!!

Matrix μου και γω τα ίδια!
26/9 η τελευταία ένεση, 14/12 αδιαθέτησα! Τι να πω, δεν υπολόγιζα να γίνει τόσο νωρίς. Το κακό είναι ότι έλειπα 2 εβδομάδες σε ταξίδι μόνη μου άρα επαφές μηδέν, άρα πώς να προκύψει η εγκυμοσύνη! Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα αδιαθετούσα πολύ αργότερα και εφόσον δεν μπορούσα να αναβάλω το ταξίδι απλά πήγα εκτιμώντας ότι γυρίζοντας θα είναι και πιο γόνιμες οι μέρες. Ήταν και ένας τρόπος να μην το σκέφτομαι συνέχεια. Τσίφος τελικά! Ίσως τα Χριστούγεννα να γίνει το θαύμα. Ακόμη ελπίζω ότι δεν θα αδιαθετήσω το νέο έτος για τουλάχιστον 9 μήνες! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα!
Καλά Χριστούγεννα σε όλες μας. Εύχομαι το πνεύμα των Χριστουγέννων να μας φέρει αυτό που πραγματικά επιθυμούμε! Και πάνω απ΄όλα ΥΓΕΙΑ κορίτσια!

astage έχεις απόλυτο δίκαιο! Θετική ενέργεια λοιπόν και όλα θα γίνουν! Με απογοήτευση και άσχημες σκέψεις ούτως η άλλως δεν θα καταφέρουμε τίποτα! Ξέρω δεν είναι πάντα εύκολο, αλλά λόγω ημερών ας προσπαθήσουμε λίγο παραπάνω!

Φιλικά σε όλες!

MelaG
27-12-11, 16:05
Κορίτσια καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλες..
Στις 25 Γενάρη μπαίνω στο Ιπποκράτειο για αφαίρεση σοκολατοειδών κύστεων.Ο γιατρός που μίλησα εκεί μου είπε πως επειδή είμαι μικρή και θέλω να κάνω παιδί ότι δεν χρειάζεται να κάνω θεραπεία με ενέσεις αλλά να μείνω κατευθείαν μετά την πρώτη περίοδο έγκυος.Έχω μπερδευτεί.Θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου αλλά ήθελα να πάρω και γνώμες απο εσάς που τα ζείτε όλα αυτά απο πρώτο χέρι....ευχαριστω

astage
27-12-11, 20:15
Κορίτσια καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλες..
Στις 25 Γενάρη μπαίνω στο Ιπποκράτειο για αφαίρεση σοκολατοειδών κύστεων.Ο γιατρός που μίλησα εκεί μου είπε πως επειδή είμαι μικρή και θέλω να κάνω παιδί ότι δεν χρειάζεται να κάνω θεραπεία με ενέσεις αλλά να μείνω κατευθείαν μετά την πρώτη περίοδο έγκυος.Έχω μπερδευτεί.Θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου αλλά ήθελα να πάρω και γνώμες απο εσάς που τα ζείτε όλα αυτά απο πρώτο χέρι....ευχαριστω

Γεια σου Μελα και καλωσορισες στο κλαμπ!!Στο θεμα σου τωρα το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως εμενα το 2005 μου αφαιρεσαν σοκολατοειδη κυστη και αμεσως αρχισα θεραπεια με ενεσεις.Θυμαμαι ακομα τα λογια του γιατρου μετα το χειρουργειο."αυτες οι κυστες ειναι η αποδειξει της ενδομητριωσης και θα εχεις προβλημα συλληψης"Κι εγω τοτε μικρη ημουνα 25 χρονων και για παιδι ουτε λογος με τον τοτε απλα συντροφο και τωρινο βεβαια αντρα.Εκανα τις μηνιαιες ενεσεις για 6 μηνες και μετα εμεινα εγκυος ανετα ασχετα που το εχασα.Οταν βαλαμε ξανα μπροστα εμεινα πανω στον 2ο μηνα και τωρα που πηγαιναμε για το δευτερο τιποτα...Το αποτελεσμα?αλλη μια λαπαροσκοπηση και φυσικα ξανα ενδομητριωση και παλι ενεσεις χωρις καμια συζητηση απο τον γιατρο μου γιατι εφτασα τα 33 πλεον και δεν ειναι να το αφηνουμε.Μου κανει εντυπωσηπου σου ειπε χωρις θεραπεια γιατι μαλλον πρωτα πρεπει να δει τι γινεται εκει μεσα και μετα αλλα θα φανει στις 25 που λες.Κανειςδεν λεει οτι ειναι απιθανο ν συλλβεις με ενδομητριωση απλα ειναι ισως πιο δυσκολο...
Ο,τι και να γινει σου ευχομαι τα καλυτερα και ολα καλα να σου πανε...

MelaG
27-12-11, 23:36
Astage καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!!!
Επίσης να σας πω ότι σήμερα ήταν η 5η μέρα καθυστέρησης και είπα να κάνω ένα τεστ αν και δεν είχα ελπίδα λόγο της ενδομητρίωσης τελικά να σας πω ότι βγήκε θετικό!!!!Το έκανα πριν μισή ωρίτσα και από εκείνη την ώρα ψάχνω σαν τρελή στο ιντερνετ να βρω κάτι σχετικά με εγκυμοσύνη και ενδομιτρίωση! Αύριο θα πάω στον γυναικολόγο να δούμε τι γίνετε!Βέβαια έχω 5 μέρες καθυστέριση τρομερό πόνο στο στήθος και κάτι ψηλά πονάκια απο την δεξιά μεριά!!Στην αριστερή έχω τις κύστες.Το στομάχι μου αυτή την στιγμή είναι χάλια!!Ένα μήνα πριν το χειρουργείο?????!!!!!!

MelaG
29-12-11, 12:37
Τελικά είμαι έγκυος...Παρ όλα όσα έλεγαν οι γιατροί τα καταφέραμε.Για αυτό κορίτσια μου μην αγχώνεσται και όλα θα πάνε καλά.Είμαι Στην 5η εβδομάδα!!!!

astage
29-12-11, 12:49
Τελικά είμαι έγκυος...Παρ όλα όσα έλεγαν οι γιατροί τα καταφέραμε.Για αυτό κορίτσια μου μην αγχώνεσται και όλα θα πάνε καλά.Είμαι Στην 5η εβδομάδα!!!!

Μπραβο κοριτσι!!!!!!!!!!!!!!!
Ειδες τωρα που το ειχες βγαλει απο το μυαλο σου γιατι ησουν σιγουρη πως πας για χειρουργειο εγινε το θαυματακι σου!!!!
Με το καλο να σου πανε ολα και φτου φτου να μην φοβασαι τιποτα πλεον!!!

MelaG
29-12-11, 14:40
Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά...και συντομα να μας πεις και τα δικά σου:-D

matrix2008
04-01-12, 13:13
Καλή Χρονιά κορίτσια !!! με χαρμόσυνα νέα και μεγάλες χοριακές !!!!

Πέρασαν οι γιορτές και επιστρέφουμε στις γνωστές μας συνήθειες, τουτέστιν γόνιμες ημέρες, υπολογισμοί, ανύπαρκτα συμπτώματα.....ατελείωτη αναμονή μέχρι την επόμενη περίοδο ! Τι να κάνουμε ίσως για όλες εμάς που δυσκολευόμαστε να μείνουμε έγκυος, να είναι πιο εύκολο το μετά...να γεννήσουμε εύκολα ή να κάνουμε ησυχα μωράκια. Είδατε πως βρίσκω παρηγοριά;;;;

matala τι κάνεις;;;; βαδίζουμε παράλληλα. τον πέθανα τον άντρα μου την προηγούμενη βδομάδα με καθημερινή επαφή ! τωρα περιμένω να αδιαθετήσω κατά τις 15 Ιανουαρίου, μακάρι να μην έρθει ποτέ !
toniagr πως πήγε η εξωσωματική; εγώ δεν έκανα αυτό τον μήνα γιατί οι ημερομηνίες έπεφταν μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων και ο γιατρός απουσίαζε. Μου είπε οτι θα το κάνουμε στον επόμενο κύκλο του Ιανουαρίου.
boo_ είσαι καλά;;;
astage ευχαριστώ για τη θερμή υποστήριξη !!!! σου εύχομαι καλή συνέχεια στη θεραπεία σου

Γενικά ακούγεται ότι μετά από αυτές τις ενέσεις όλα βαίνουν ομαλώς ! Το εύχομαι σε οοοοοολα τα κορίτσια που περνάνε αυτή τη δοκιμασία.

boo_
04-01-12, 13:46
Xαίρομαι που τα ξαναλέμε άντε μακάρι να μην σου έρθει ούτε 15/1 ούτε 15/2 ούτε για 9 μήνες;).
Εγώ μαζεύω τα κομμάτια μου, περιμένω την επόμενη περίοδο για να πάω στον γιατρό και να μου γράψει εξετάσεις θρομβοφιλίας μιας και δεν πιστεύει πολύ στο τυχαίο γεγονός.Σας ζηλεύω που προσπαθείτε, εμένα μου είπε μετά από 2 περιόδους και πάλι ελεύθερα μέχρι τότε:evil:

matrix2008
04-01-12, 13:54
ωχχχχ εγω σε είχα αφήσει.... έγκυο !!!...κατευθείαν μετά τις ενέσεις....
δεν πήγε καλά ε;;;.....συγνώμη δεν το ήξερα !....λυπάμαι ! καταλαβαίνω πως νιώθεις !!!! κρίμα !!!
μην στεναχωριέσαι, οπως βλέπεις όλες είμαστε στα ίδια !....θα δεις το 2012 οι arvecap ομαδα θα κάνει το θαυμα της !!!!

boo_
04-01-12, 14:04
Νόμιζα το ήξερες δεν πειράζει.Παλλινδρόμησε την 8η εβδομάδα και 16/12 έκανα απόξεση.Για αυτό μου είπε ο γιατρός μάλλον από τέλη Φεβρουαρίου θα ξαναξεκινήσουμε.Μόνο που πρέπει να κάνω και άλλες εξετάσεις να δούμε τι το προκάλεσε.Ατελείωτες είναι οι εξετάσεις τελικά.
Τελοσπάντων εσείς να μην τα σκέφτεστε αυτά μόνο να προσπαθείτε και να ελπίζετε:p.¨Αλλαξε και η χρονιά όλα καλά θα πάνε.Οπότε μείνε εσύ έγκυος τώρα και εγώ τον Μάρτιο:p

MelaG
04-01-12, 14:38
Boo λυπάμαι παρα πολυ.Ευχομαι να σου πάνε όλα καλα

janetta
04-01-12, 14:42
καλη χρονια σε ολες κοριτσια!
ευχομαι μωρακια σε ολες!εγω περιμενω να αδιαθετησω 18 νοεμβριου εκανα την τελευταια 3μηνη αρβεκαπ!εντωμεταξυ εχω ξηροτητα απο κατω και ποναω κατα την επαφη!το φουσκωμα συνεχιζει!κατα τελη ιανουαριου θα ειμαι στις γονιμες ,τοτε λεω να το κανω καθε μερα!
ρε κοριτσια με πιανει μια αυτο-λυπηση ωρες-ωρες γιατι να τυχει αυτη η δυσκολια σε μενα!εχει και ο συζυγος προβλημα με το σπερμα χαπακωνεται με βιταμινες ,θεραπειεσ!
ποσο να αντεξουμε ρε κοριτσια?

boo_
04-01-12, 14:55
Boo λυπάμαι παρα πολυ.Ευχομαι να σου πάνε όλα καλα
Σε ευχαριστώ πολύ.Ελπίζω να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη

boo_
04-01-12, 14:58
καλη χρονια σε ολες κοριτσια!
ευχομαι μωρακια σε ολες!εγω περιμενω να αδιαθετησω 18 νοεμβριου εκανα την τελευταια 3μηνη αρβεκαπ!εντωμεταξυ εχω ξηροτητα απο κατω και ποναω κατα την επαφη!το φουσκωμα συνεχιζει!κατα τελη ιανουαριου θα ειμαι στις γονιμες ,τοτε λεω να το κανω καθε μερα!
ρε κοριτσια με πιανει μια αυτο-λυπηση ωρες-ωρες γιατι να τυχει αυτη η δυσκολια σε μενα!εχει και ο συζυγος προβλημα με το σπερμα χαπακωνεται με βιταμινες ,θεραπειεσ!
ποσο να αντεξουμε ρε κοριτσια?
Το πόσο να αντέξουμε και εγώ το σκέφτομαι πολλές φορές.Φαίνεται κάποιος εκεί πάνω μας δίνει δύναμη, τώρα γιατί μας στέλνει και τόσες δυσκολίες αυτό ακόμη δεν μπόρεσα να το απαντήσω

MARAKI HOPE
04-01-12, 15:37

να εχεις πολυ καλη εγκυμοσυνη και ολα να σου πανε πολυ καλα!!!!!με το καλο........
και με το καλο για ολες μας!!!!!

MelaG
04-01-12, 15:38
Boo ευχαριστώ σου ευχομαι συντομα να έχεις τα ευχαριστα.
Ο Θεό μας στέλνει πάντα μόνο όσα μπορούμε να αντέξουμε να το ξέρετε και εγω είμαι ένας άνθρωπος δεν είμαι και πολυ της θρησκείας αλλά αυτό το πιστευω!
Ότι δεν σε σκοτώνει σε κανει πιο δυνατό!

MelaG
04-01-12, 15:53
να εχεις πολυ καλη εγκυμοσυνη και ολα να σου πανε πολυ καλα!!!!!με το καλο........
και με το καλο για ολες μας!!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ...και συντομα να ακουσουμε τα δικά σας!!!!

astage
04-01-12, 16:04
Γεια σας κοριτσια και απο μενα.Boo λυπαμαι πολυ γί'αυτο που σου ετυχε αλλα υπομονη και ολα θα ξεπεραστουν ο χρονος ειναι ο καλυτερος
γιατρος κι ας μην το πιστευεις τωρα στο λεω γιατι κι εγω εχασα ενα σπορακι πριν τον γιο μου οποτε ολα γινονται και ολα διορθωνωνται...Ο Θεος παντα μας δινει πισω αυτο που μας παιρνει κι ας μας δοκιμαζει.Η δυναμη που εχουμε ειναι απιστευτη πραγματικα....
Καλη αρχη και στα υπολοιπα κοριτσια που τους ηρθε περιοδος και τωρα θα αρχισουν τα ωραια!!!!
Εμενα μου μενουν ακομα 2 μηνες 16 Δεκεμβριου εκανα την τελευταια 3μηνη.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως δεν εχω ξηροτητα ισα ισα το αντιθετο σαν να υπαρχει λιγη υγρασια εκει κατω την προηγουμενη φορα με την θεραπεια ειχα τρελο προβλημα και αυτοςηταν ο φοβοςμου και γι αυτη την φορα και οχι τοσο οι εξαψεις!!!επισης αισθανομαι τοφαλα ενω κιλα δεν εβαλα εχω μια κοιλια τουμπανο!!!Αυτα τα ωραια απο μενα αντε να αρχισουμε να ανεβαινουμε σιγα σιγα...φιλακια

matala
05-01-12, 10:22
Καλημέρα κοριτσάκια και καλή χρονιά σε όλες μας! Όπως είπε και η matrix, με μεγάλες χοριακές στις κοπέλες που αναμένουν και καλές εγκυμοσύνες σε όσες έχουν ήδη μάθει τα ευχάριστα!

Βοο ειλικρινά λυπάμαι που έχασες το μωράκι σου. Εύχομαι πολύ σύντομα να το ξεπεράσεις και να ξαναμείνεις έγκυος έχοντας μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Μη στενοχωριέσαι, όλα καλά θα πάνε!

Μatrix μου και γω στην αναμονή. Την άλλη εβδομάδα είναι να αδιαθετήσω. Μετράω τις μέρες και δεν περνάνε οι ριμάδες με τίποτα! Έχω ήδη αρχίσει να έχω συμπτώματα περιόδου, άρα σκέφτομαι μπορεί να έρθει και νωρίτερα. Ο κύκλος άραγε σταθεροποιείται ή αλλάζει με τις averkap? Δεν έχω ιδέα! Άρα υπομονή!

matrix2008
05-01-12, 11:33
Καλημέρα κοριτσάκια και καλή χρονιά σε όλες μας! Όπως είπε και η matrix, με μεγάλες χοριακές στις κοπέλες που αναμένουν και καλές εγκυμοσύνες σε όσες έχουν ήδη μάθει τα ευχάριστα!

Βοο ειλικρινά λυπάμαι που έχασες το μωράκι σου. Εύχομαι πολύ σύντομα να το ξεπεράσεις και να ξαναμείνεις έγκυος έχοντας μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Μη στενοχωριέσαι, όλα καλά θα πάνε!

Μatrix μου και γω στην αναμονή. Την άλλη εβδομάδα είναι να αδιαθετήσω. Μετράω τις μέρες και δεν περνάνε οι ριμάδες με τίποτα! Έχω ήδη αρχίσει να έχω συμπτώματα περιόδου, άρα σκέφτομαι μπορεί να έρθει και νωρίτερα. Ο κύκλος άραγε σταθεροποιείται ή αλλάζει με τις averkap? Δεν έχω ιδέα! Άρα υπομονή!

Υπομονή ! τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;;;......μην απογοητευτούμε όμως πάλι και μετά;;;;.....Εγώ πάω για εξωσωματική με κατεψυγμένα που έχω ήδη.... Αστα !

matrix2008
05-01-12, 11:36
Κουράγιο κορίτσια !
άλλες περιμένουν να αδιαθετήσουν μετά τις ενέσεις για να ξεκινήσει να λειτουργεί πάλι το σύστημα
και άλλες δεν θέλουν να αντικρύσουν κόκκινο....ούτε στα φανάρια ;);)

matala
05-01-12, 12:17
Υπομονή ! τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;;;......μην απογοητευτούμε όμως πάλι και μετά;;;;.....Εγώ πάω για εξωσωματική με κατεψυγμένα που έχω ήδη.... Αστα !

Καλέ τι να την κάνεις την εξωσωματική? Με τόση εξάσκηση την έχεις σίγουρη την εγκυμοσύνη!!!!!! :):):)
Εμένα μου δίνει 3 μήνες ο γιατρός μου και μετά μου πρότεινε σπερματέγχυση. Έχουμε βλέπεις και χαμηλή κινητικότητα ζωηρών σπερματοζωαρίων. Προς το παρόν εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα απ'όλα αυτά. Ακόμη ελπίζω ότι θα καταφέρουμε φυσιολογικά!
Άρα μην ακούω για αρνητικές σκέψεις! Μαζί θα δώσουμε ραντεβού στο μαιευτήριο!!! Το 2012 θα μας κάτσει που θα πάει!!!!

MARAKI HOPE
05-01-12, 12:54
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ...και συντομα να ακουσουμε τα δικά σας!!!!

αχ.....μακαριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

matrix2008
09-01-12, 09:14
καλημερα κορίτσια !! καλή βδομάδα !! ευχομαι στην κάθε μια χωριστά να έχει ευχάριστα νέα να μας γράψει !....ας ξεκινήσουμε με θετική ενέργεια και σκέψη !!!!!
εγώ matala αν αδιαθετησω αυτή τη βδομάδα θα ξεκινήσω εξωσωματική γιατί δεν έχω και μεγάλα χρονικά περιθώρια...είμαι 38 !....θα δούμε !
κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα......οι μέρες είναι ατελείωτες !!!!

matala
09-01-12, 10:26
καλημερα κορίτσια !! καλή βδομάδα !! ευχομαι στην κάθε μια χωριστά να έχει ευχάριστα νέα να μας γράψει !....ας ξεκινήσουμε με θετική ενέργεια και σκέψη !!!!!
εγώ matala αν αδιαθετησω αυτή τη βδομάδα θα ξεκινήσω εξωσωματική γιατί δεν έχω και μεγάλα χρονικά περιθώρια...είμαι 38 !....θα δούμε !
κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα......οι μέρες είναι ατελείωτες !!!!

Καλημέρα καλημέρα!
Οι μέρες είναι πράγματι ατελείωτες! Και γω τα ίδια ζω! Σήμερα είμαι στην 27η ημέρα και ακόμη τίποτα! Έχω όμως πόνους περιόδου στην κοιλιά σχεδόν μια εβδομάδα και πολλά λευκά υγρά! Το κακό είναι ότι μετά τις averkap δεν ξέρω πόσο σταθερός είναι ο κύκλος. Γενικά έχω διακυμάνσεις από 23-34 ημέρες. Άρα πότε να θεωρήσω ότι έχω καθυστέρηση? Μάλλον την 35η ημέρα αλλά ποιος αντέχει άλλη μια εβδομάδα?
Για να δούμε τι θα κάνουμε! Πάντως και εγώ σκέφτομαι ποια θα είναι η επόμενη κίνησή αν δεν μου κάτσει και αυτή τη φορά παρ' όλου που δεν έχω εγκαταλείψει την ελπίδα! Εγώ κλείνω τα 35 την άλλο μήνα άρα ούτε και γω μπορώ να το αφήσω στην τύχη για πολύ ακόμη!

matrix2008
09-01-12, 12:45
έχεις δίκιο σ' αυτό που ρωτάς .
λες μετά τις ενέσεις ο κύκλος να μην σταθεροποιείται απόλυτα;;;
εγώ ήμουν γύρω στις 29-31 μέρες....αλλά τώρα;;; μπορεί ακόμα να υπάρχει μικρή επίδραση από το φάρμακο και να έχουμε καθυστέρηση από αυτό !!!

σημερα ειμαι στην 26.....λέω την παρασκευή (30η) να κάνω ένα τεστ, αν φυσικά δεν έχω δει αίμα μέχρι τότε. Ασε τρέμω στην εικόνα που θα αντικρύσω. Ποτε δεν έχω δει θετικό !!!!! πάντα το "δεν" και το "οχι"

όσο για την εξωσωματική, έκανα ηδη 2 αποτυχημενες το 2011 και τωρα με πεσμένα φτερά θα προχωρήσω σε 3η.....

μακάρι να μη χρειαστεί τιποτα....και την άλλη βδομάδα να γράφουμε για χοριακές !!!!!!

ααααα επίσης έχω και γω πολλά λευκά υργά, σε σημείο που να αναρωτιέμαι μήπως είναι τώρα οι γόνιμες μερες μου !!! τι να σημαίνει αυτό;;;; εχει τρελαθεί τελείως ο οργανισμός μας;;;;

matala
10-01-12, 10:07
έχεις δίκιο σ' αυτό που ρωτάς .
λες μετά τις ενέσεις ο κύκλος να μην σταθεροποιείται απόλυτα;;;
εγώ ήμουν γύρω στις 29-31 μέρες....αλλά τώρα;;; μπορεί ακόμα να υπάρχει μικρή επίδραση από το φάρμακο και να έχουμε καθυστέρηση από αυτό !!!

σημερα ειμαι στην 26.....λέω την παρασκευή (30η) να κάνω ένα τεστ, αν φυσικά δεν έχω δει αίμα μέχρι τότε. Ασε τρέμω στην εικόνα που θα αντικρύσω. Ποτε δεν έχω δει θετικό !!!!! πάντα το "δεν" και το "οχι"

όσο για την εξωσωματική, έκανα ηδη 2 αποτυχημενες το 2011 και τωρα με πεσμένα φτερά θα προχωρήσω σε 3η.....

μακάρι να μη χρειαστεί τιποτα....και την άλλη βδομάδα να γράφουμε για χοριακές !!!!!!

ααααα επίσης έχω και γω πολλά λευκά υργά, σε σημείο που να αναρωτιέμαι μήπως είναι τώρα οι γόνιμες μερες μου !!! τι να σημαίνει αυτό;;;; εχει τρελαθεί τελείως ο οργανισμός μας;;;;

Καλημέρα, νέα μέρα!
Πάει και αυτή! Περνάνε μεν αργά και βασανιστικά αλλά περνάνε!
Εγώ τεστ δεν θα κάνω, θα πάω για χοριακή κατευθείαν. Βλέπεις μέχρι τώρα έχω κάνει αρκετά τεστ μετά από 1 ή 2 μέρες καθυστέρησης και πάντα αρνητικά. Λογικό αφού δεν ήμουν και ποτέ έγκυος. Αυτή τη φορά θα περιμένω και θα περιμένω (εύκολα το λες δύσκολα το κάνεις) και αν μέχρι την Παρασκευή δεν δω ούτε σταγονίτσα αίμα, θα πάω για χοριακή. Αλήθεια μήπως ξέρει καμιά κοπέλα πόσο νωρίς μπορεί να δείξει η χοριακή θετικό αποτέλεσμα? Δείχνει και πριν την καθυστέρηση?

matrix2008
10-01-12, 10:18
ναι ναι δείχνει και πριν την καθυστέρηση !....έχω ακούσει ότι δείχνει γύρω στις 12 ημέρες μετά τη σύλληψη !....ουουου έχω κάνει άπειρες φορές πριν την ημερομηνία που είναι να αδιαθετήσω...βέβαια πάντα μηδέν, μη σου πω και μείον..... !!!!!
σε καταλαβαίνω !...πλησιάζουμε !! προσπαθώ να έχω γεμάτη τη μέρα για να περνά γρήγορα !!!

matrix2008
10-01-12, 10:24

μήπως θυμάσαι αν είχες πολλά υγρά λίγο πριν την ημερομηνία που ήταν να αδιαθετησεις ;;; γενικά είχες καποιο συμπτωμα;;;;....σε ρωτάω επειδή εσύ τα κατάφερες !!!..."σου ευχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη"

boo_
10-01-12, 11:56
Καλημέρα σε όλες που περιμένουν αυτές τις μέρες να μην έρθει η ακατανόμαστη:p.Εύχομαι μεγάλες χοριακές.Να διαβάσουμε και κάτι ευχάριστο επιτέλους.
Εγώ όταν έμεινα έγκυος (πέρασε και αυτό) εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως κουραζόμουν πολύ γρήγορα.Δηλαδή δεν μπορούσα να ανέβω τις σκάλες χωρίς να λαχανιάσω.Υγρά δεν είχα πολλά και αυτό με έκανε να πιστεύω πως θα μου έρθει περίοδος.Τώρα δεν ξέρω αν ήταν επειδή ήθελε να μου δείξει πως δεν πάνε καλά τα πράγματα ή επειδή είμαι ξεχωριστή περίπτωση:p.Επίσης το στήθος μου δεν πρήστηκε σημαντικά αλλά πονούσε γύρω από την θηλή μόνο.Αλλά μιλάμε ότι πονούσε σαν μελανιασμένο εκεί γύρω μόνο.Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο και να μου πείτε γρήγορα τα ευχάριστα;)

matrix2008
12-01-12, 10:07
boo_ κανενα σύμπτωμα απολυτως ! μια πρωινή ζαλάδα, λίγο πρησμένο στήθος, κάτι να μου μυρισει βρε παιδί μου, τιποτααααα ! δεν μας βλεπω καλά !!!!

matala τι κανεις;; εχεις κανενα νεο;;; δεν μπορώ να πω ότι έχω καθυστερηση ...ακόμα δεν είμαι στις μέρες μου...περιμένω...

matala
12-01-12, 11:43
matala τι κανεις;; εχεις κανενα νεο;;; δεν μπορώ να πω ότι έχω καθυστερηση ...ακόμα δεν είμαι στις μέρες μου...περιμένω...

Καλημέρα!
Εγώ μόνο έγκυος δεν είμαι! Αδιαθέτησα χτες κανονικότατα, χωρίς καθυστέρηση! :( Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί κατάλαβα ότι τελικά χωρίς βοήθεια έγκυος δεν πρόκειται να μείνω ποτέ! Σκεφτόμουνα τα 2,5 χρόνια που πέρασαν, τις εγκυμονούσες γύρω μου που γέννησαν, αυτές που έμειναν έγκυος με την 1η προσπάθεια (και ήταν πολλές) και άλλα τέτοια και κατάλαβα ότι εμείς δεν είμαστε έτσι! Σε μας πάντα 1+1 θα κάνει 2 και όχι 3! Αναρωτιόμουν γιατί γίνονται τέτοιου είδους διακρίσεις στον κόσμο, αλλά δυστυχώς απάντηση δεν βρήκα! Άσε χάλια ήμουνα! Ήθελα να κλάψω αλλά δεν το έκανα! Βοηθούσε και ο καιρός στην κατάθλιψή μου! Τελικά αντί να κάτσω σπίτι μου και να κλαίω τη μοίρα μου πήγα ένα δίωρο γυμναστήριο και ξέδωσα όσο μπορούσα! Σήμερα δεν μπορώ να πω ότι γύρισε η αισιόδοξη πλευρά του εαυτού μου αλλά είμαι λίγο καλύτερα! Από βδομάδα θα πάρω και το γιατρό μου να του πω ότι προχωράμε σε σπερματέγχυση και βλέπουμε. Ίσως έτσι κάτι να γίνει! Αυτά τα λίγα γιατί αν συνεχίσω θα γεμίσω τη σελίδα με τις μαύρες σκέψεις μου!

Matrix ειλικρινά σου εύχομαι σε αυτή τη φάση να μην πάμε παράλληλα αλλά εσύ να προχωρήσεις ένα βήμα και να έχουμε σύντομα ευχάριστα! Φυσικά αυτό ισχύει για όλες τις κοπέλες!

Καλή σας μέρα όπου και αν βρίσκεστε!

matrix2008
12-01-12, 12:30
το να σου πω να μην στεναχωριεσαι θα με κανει να φανω στην παρουσα στιγμη, τουλαχιστον γραφικη ! το ζω μηνιαιως αυτο το συναισθημα για τα τελευταια 2 χρονια....
εχω δει νυφουλες με φουσκωμενη κοιλια που τωρα τα μωρά τους περπατάνε !
εχω δει εγκυες που τωρα κυλάνε καρότσι !
εχω δει στο γραφειο κοπελες να φευγουν λογω εγκυμοσυνης,να επιστρεφουν και γω να ειμαι παντα εδω !
εχω παει σε μαιευτηρια και τωρα πηγαινω στα γεννεθλια !
εχω ακουσει τη γυναίκα του αδερφου του αντρα μου να μας ανακοινωνει τη εγκυμοσυνη της και χθες μας καλεσε στα 2α γεννεθλια του μωρου της !
....εμεις ακομα προσπαθουμε !...
εχω ακυρωσει επισκεψεις, εκδρομες, διακοπες , ταξιδια πιστευοντας οτι είμαι εγκυος θα κανω κακο!
αυτά τα άτιμα τα φθηνά εισητήρια της aegean δεν τα κλείνω ποτέ γιατί τόσο μελλοντικά θεωρώ ότι μπορεί να ειμαι εγκυος και να κανω παλι κακο !

μπορώ να σου αναφέρω πολλά ακόμα που κανω ή που δεν κανω ολα προσαρμοσμενα σε μια εγκυμοσυνη που δεν λεει να ερθει !

στεναχωρησου οσο θες !!! να ξερεις οτι δεν εισαι μονη σου !!! περα απο ολες τις εγκυμονουσες (που με το καλό να φερουν στο κοσμο τα μωράκια τους)...υπαρχουμε και μεις με κοιλιά "πλάκα" ! μπορεί μάνες να μη γινόμαστε αλλά με το γυμναστήριο θα γίνουμε σίγουρα "θεές" !!!! :D:D:D

matala
12-01-12, 13:12
Να σε καλά μ' έκανες και γέλασα λιγάκι!
Όλα όσα γράφεις τα ζω και γω! Μερικές φορές λέω ότι τουλάχιστον θα κάνω ταξίδια, αλλά όπως και συ ποτέ δεν κλείνω εισιτήρια πολύ νωρίς για τους ίδιους λόγους! Πάντα ελπίζω και στο τέλος πάντα απογοητεύομαι! Γι' αυτό από εδώ και μπρος θα κάνω τα πάντα σαν να μην υπάρχει τίποτα! Δεν μπορώ άλλο να ζω μια ζωή στο ρελαντί για κάτι που ίσως έρθει και ίσως δεν έρθει ποτέ! Φτάνει πια! Κουράστηκα! Από μια άποψη ήταν καλύτερα όσο έκανα τις ενέσεις! Δεν περίμενα κάτι κάθε 28 μέρες! Δεν είχα τις χαζο-ορμόνες να με επηρεάζουν! Ήξερα ότι δεν θα γίνει τίποτα για τους επόμενους 9 μήνες. Τώρα μες στην αγωνία πάλι! μακάρι να υπήρχε ένα χαπάκι να ξεχαστείς! Να μην θυμάσαι πότε είναι γόνιμες μέρες, πότε θα αδιαθετήσεις κοκ. Αχ άρχισα πάλι! Sory! Τουλάχιστον θα είμαστε θεές όπως λες και εσύ! Εγώ δηλαδή γιατί εσύ θα γίνεις μια γλυκιά χοντρούλα χαρούμενη εγκυούλα!

matrix2008
12-01-12, 13:44
Να σε καλά μ' έκανες και γέλασα λιγάκι!
Όλα όσα γράφεις τα ζω και γω! Μερικές φορές λέω ότι τουλάχιστον θα κάνω ταξίδια, αλλά όπως και συ ποτέ δεν κλείνω εισιτήρια πολύ νωρίς για τους ίδιους λόγους! Πάντα ελπίζω και στο τέλος πάντα απογοητεύομαι! Γι' αυτό από εδώ και μπρος θα κάνω τα πάντα σαν να μην υπάρχει τίποτα! Δεν μπορώ άλλο να ζω μια ζωή στο ρελαντί για κάτι που ίσως έρθει και ίσως δεν έρθει ποτέ! Φτάνει πια! Κουράστηκα! Από μια άποψη ήταν καλύτερα όσο έκανα τις ενέσεις! Δεν περίμενα κάτι κάθε 28 μέρες! Δεν είχα τις χαζο-ορμόνες να με επηρεάζουν! Ήξερα ότι δεν θα γίνει τίποτα για τους επόμενους 9 μήνες. Τώρα μες στην αγωνία πάλι! μακάρι να υπήρχε ένα χαπάκι να ξεχαστείς! Να μην θυμάσαι πότε είναι γόνιμες μέρες, πότε θα αδιαθετήσεις κοκ. Αχ άρχισα πάλι! Sory! Τουλάχιστον θα είμαστε θεές όπως λες και εσύ! Εγώ δηλαδή γιατί εσύ θα γίνεις μια γλυκιά χοντρούλα χαρούμενη εγκυούλα!

όλα θα γίνουν ! είπαμε εμείς πάμε παράλληλα σχεδόν απ το καλοκαίρι....

matala
12-01-12, 15:40
όλα θα γίνουν ! είπαμε εμείς πάμε παράλληλα σχεδόν απ το καλοκαίρι....

Προς το παρόν σου επιτρέπω να προηγηθείς! ;)

matrix2008
13-01-12, 09:05
Προς το παρόν σου επιτρέπω να προηγηθείς! ;)

...είσαι υπέροχος άνθρωπος !

matala
13-01-12, 10:47
...είσαι υπέροχος άνθρωπος !

Καλημέρα κοριτσάκι!
Είσαι πολύ γλυκιά! Σ'ευχαριστώ που με κάνεις να νιώθω καλύτερα και μου δίνεις κουράγιο όταν έχω τις μαύρες μου!
Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα! Οι πρώτες μέρες περιόδου είναι πάντα χάλια! Μετά οι ορμόνες επανέρχονται στα φυσιολογικά τους όρια και ξαναγίνομαι ο παλιός καλός μου εαυτός! Ευτυχώς βγήκε και ο ήλιος σήμερα να ζεσταθούμε λιγάκι σώμα και ψυχή!:)

matrix2008
13-01-12, 12:39
ναι όντως ο ήλιος φτιάχνει τη διάθεση !
εγώ ακόμα περιμένω....δεν έκανα τεστ...φοβάμαι να αντικρύσω πάλι το αρνητικό οποτε απλά περιμένω....
ευτυχώς από σήμερα που αρχίσει το σ-κ είναι γεμάτη η μέρα και θα ξεχνιέμαι !
τρέμω στη θέα του κόκκινου !
θα δεις θα περάσουν γρηγορα οι μέρες και θα ξαναβρεθείς στις γόνιμες σου !!!!!!!!!

matala
13-01-12, 12:50
Δυστυχώς αυτός ο μήνας θα είναι νεκρός γιατί θα λείπει ο άντρας μου σε ταξίδι εκείνες τις μέρες! Θα δούμε!
Τώρα με πήρε τηλ και μια φίλη μου. Γέννησε προχτές το 2ο! Είναι από αυτές που όταν είπαν θέλω να κάνω παιδί, εμείναν έγκυος από τον 1ο κιόλας μήνα. Το ίδιο και στο 2ο. Και δυστυχώς δεν μπορεί να καταλάβει γιατί κάποιες κοπέλες απλά δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Να φανταστείς χρόνια φίλη από το σχολείο και δεν με έχει ρωτήσει ποτέ αν έχω κάνει εξετάσεις, αν το έχω ψάξει, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Απλά δεν μπορεί να το διανοηθεί προφανώς. Πάλι καλά που δεν με πήρε τηλ την Τετάρτη που είχα τις μαύρες μου. Δεν θα το άντεχα!

MelaG
14-01-12, 00:23
μήπως θυμάσαι αν είχες πολλά υγρά λίγο πριν την ημερομηνία που ήταν να αδιαθετησεις ;;; γενικά είχες καποιο συμπτωμα;;;;....σε ρωτάω επειδή εσύ τα κατάφερες !!!..."σου ευχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη"

Δεν θυμάμαι κοριτσι συγνωμη.Ειχα εντονο πονο στο στηθος!Και πονάκια χαμηλά στην κοιλια.Επισης κουραζομουν παρα πολυ ευκολα και νυσταζα συνεχεια.Τώρα εχω και τις υπεροχες ναυτιες!!!

Ευχαριστω να εισαι καλά και συντομα στα δικά σου

mary B
14-01-12, 00:30
βρε κοριτσια εσεις που εχετε κανει arvekap απο την 21μερα,μηπως θυμαστε μετα απο ποσες μερες αδιαθετησατε για να ξεκινησετε τις αλλες ενεσεις?

matala
15-01-12, 17:00
βρε κοριτσια εσεις που εχετε κανει arvekap απο την 21μερα,μηπως θυμαστε μετα απο ποσες μερες αδιαθετησατε για να ξεκινησετε τις αλλες ενεσεις?

Γεια σου Μαίρη!
Είδα το ποσ τ σου αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ την 1η την έκανα την 1η μέρα περιόδου και μετά ακολούθησαν άλλες 4 πριν αδιαθετησω πάλι. Αλήθεια, εσύ γιατι την έκανες την 21η; Για ποιο λόγο τις κανείς;

matala
16-01-12, 10:45
Καλημέρα κορίτσια!
Τι κάνετε; Πώς πάνε τα κέφια σήμερα;
Matrix τι κάνεις; Ελπίζω να μην ήρθε η ακατονόμαστη! Έκανες τεστάκι; Τι έγινε;

matrix2008
16-01-12, 12:30
αφήστε !..
τεστ αρνητικό και σήμερα καφέ υγρά. όχι πως θα ηταν κατι διαφορετικό !

matala
16-01-12, 12:53
αφήστε !..
τεστ αρνητικό και σήμερα καφέ υγρά. όχι πως θα ηταν κατι διαφορετικό !

Όχι ρε συ! Δεν υπάρχει λες πιθανότητα καμία; Κρίμα! Πότε επιτέλους θα αλλάξουν τα πράγματα για μας????

matrix2008
16-01-12, 13:14
απολύτως καμία :(
πάει κι αυτό.......

matala
16-01-12, 15:01
Κρίμα!
Ξέρω πως νιώθεις! Εξάλλου μαζί τα περάσαμε και τα δικά μου την προηγούμενη εβδομάδα! Τι να πω, εύχομαι απλά η επόμενη φορά να είναι πιο γόνιμη και για τις δυο μας! Που θα πάει κάποια στιγμή θα μας κάτσει και μας!

diste79
16-01-12, 20:45
απολύτως καμία :(
πάει κι αυτό.......

Matrix2008 κοριτσάκι μου, δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά σας διαβάζω και νιώθω ότι είσαι το alterego μου. 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, τώρα arvecap και έχω κατεψυγμένα να βάλω μόλις τελειώσουν οι καταραμένες οι arvecap. Το ότι δεν σου έκατσε 1 μήνα μετά τις ενέσεις, δεν πρέπει βρε κορίτσι μου να σε στεναχωρεί τόσο πολύ. Σκέψου ότι έχεις έτοιμα εμβρυάκια που τώρα σε καθαρό περιβάλλον έχουν μεγάλη πιθανότητα εμφύτευσης και ότι μετά τον καθαρισμό της ενδομητρίωσης κάθε μήνας είναι πιο πιθανός να συμβεί το θαύμα από ότι πριν. Θα γίνει κάποια στιγμή για όλες μας. Ο επιμένων νικά!!

michel
16-01-12, 21:01
maryB,οταν κανεις αρβεκαπ,δεν αλλαζει κατι στον κυκλο σου,αδιαθετεις κανονικα ,οπως και πριν,και την δευτερη μερα του κυκλου,ξεκινας τις αλλες ενεσεις(διεγερσης).Μην αγχωνεσαι!!!απλα,με τις αρβεκαπ,κανεις καταστολη,για 8-9 μερες,και πεφτει και η οιστραδιολη,ωστε να ειναι καλυτερος ο επομενος κυκλος!(χωρις κυστικα ωαρια!).Αυτα ξερω εγω,για τα αρβεκαπ(εχω κανει,παλια, εναν κυκλο,με αυτα!)

ερινα
17-01-12, 11:33
κοριτσια καλημερα επειδη περασα προσφατα αυτη την κατασταση θα σας εκφρασω την γνωμη μου για να μην την πατησετε και εσεις .αν ακομα κανετε θεραπεια στειλε και τον συζυγο για ενα σπερματογραφημα να υπαρχει προβλήμα να το αντιμετωπισετε τωρα που δεν εχετε ξεκινησει.δυστυχωσ εμεισ τ αφησαμε κ οταν το διαπιστωσαμε ειχαν περασει 5 μηνεσ ακαρπον προσπαθειων και τον ποιο γονιμων μηνων καθως μετα την θεραπεια οι ορμονεσ ανεβαινουν.αν το ειχαμε δει απο περυσι τον φεβρουαριο που χα κανει το χειρουργειο τωρα ισωσ να χαμε μωρακι και να μην τρελεινομασταν απ το ανχος και την αγωνια.αχ ποσο δυσκολο ειναι να κανεισ ενα παιδακι!!!!!!!!!!!!

BEAUTIFULL
17-01-12, 11:56
καλημερα σε ολες σας διαβασα την ιστορια σου matrix και αν και λιγο αργα θα σου πω και τη δικη μου ιστορια: το 1999 μετα απο πονους χαμηλα στην κοιλια πηγα για υπερηχο και ειχα κυστες στις ωοθηκες που ειχαν σπασει (ευτυχως για την υγεια μου)εκεινη την ημερα οπως καταλαβαινεις βγαινοντας απο το διαγνωστικο πηγα κατευθειαν ''μεσα'' για επεμβαση χειρουργηθηκα εκεινο το βραδυ κατεπειγον και διαγνωσθηκε εκτος απο τις κυστες - ενδομητριωση και βουλωμενες οι σαλπιγγες μου!!! αφου εκανα την επεμβαση και επεστρεψα σπιτι ξεκινησα να κανω τις arvecap για 12 μηνες!! ναι ηταν τοσο σοβαρη η κατασταση και επρεπε να κανω 12 ενεσεις φυσικα με ολα τα παρελκομενα: παυση περιοδου, πριξιματα, νευρα τσαταλια και οπως ανεφερες και εσυ οχι αλατια και πολυ διαιτα μεχρι να τις τελειωσω ..το τι τραβηξα ενα χρονο δε λεγεται μεχρι παρακολουθηση απο ψυχολογο ειχα και αυτο γιατι δεν ηξερα το μετα ,,,,αν θα μπορεσω να μεινω εγκυος ποτε ...απότι θυμαμαι μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι υπηρχαν μηδαμηνες πιθανοτητες να μεινω εγκυος φυσιολογικα και οτι οι περισσοτερες περιπτωσεις πανε με εξωσωματικη..
αφου περασα ολα αυτα τα βασανα για ενα χρονο και μετα μεχρι να συνελθω κανενα 3μηνο επανηλθε η περιοδος μου και τοτε ημουν και μονη δεν ειχα παντρευτει ακομη..οταν παντρευτηκα και ηθελα να μεινω εγκυος ξεκινησα προγεννητικες εξετασεις προκειμενου να δουμε οτι ολα πανε καλα αφου ειχαν περασει περιπου 5 χρονια και τελικα ολα εδειξαν καλα ξεκινησα προσπαθεια το 2004 αφου μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι αν σε 6-8 μηνες δεν μεινω εγκυος θα πηγαιναμε σε εξωσωματικη..ομως ο θεος ειναι μεγαλος και μεσα σε 2 μηνες εμεινα εγκυος φυσιολογικοτατα και σημερα εχω εναν παιδαρο 7 ετων και τα εχω αφησει ολα μα ολα πισωωωωωω.......γεννησα φυσιολογικα ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη και ειμαι ευτυχισμενη και το χρωσταω στον γιατρο μου που ηταν ειναι και θα ειναι διπλα μου παντα.....πανω απ' ολα μην χανετε τις ελπιδες σας και το κουραγιο σας..και μετα απόλα αυτα να πω οτι πριν 2 μηνες ενω εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδι μου δυστυχως το εχασα με αποβολη..κι ενω ειχα τρελλαθει απο την στεναχωρια μου δεν το βαζω κατω καποια στιγμη αν θελει ο θεος θα μου δωσει κι αλλο παιδακι αν οχι παλι θα εχω εναν αγγελο τον οποιο λατρευω...

matrix2008
18-01-12, 08:23
καλημερα σε ολες σας διαβασα την ιστορια σου matrix και αν και λιγο αργα θα σου πω και τη δικη μου ιστορια: το 1999 μετα απο πονους χαμηλα στην κοιλια πηγα για υπερηχο και ειχα κυστες στις ωοθηκες που ειχαν σπασει (ευτυχως για την υγεια μου)εκεινη την ημερα οπως καταλαβαινεις βγαινοντας απο το διαγνωστικο πηγα κατευθειαν ''μεσα'' για επεμβαση χειρουργηθηκα εκεινο το βραδυ κατεπειγον και διαγνωσθηκε εκτος απο τις κυστες - ενδομητριωση και βουλωμενες οι σαλπιγγες μου!!! αφου εκανα την επεμβαση και επεστρεψα σπιτι ξεκινησα να κανω τις arvecap για 12 μηνες!! ναι ηταν τοσο σοβαρη η κατασταση και επρεπε να κανω 12 ενεσεις φυσικα με ολα τα παρελκομενα: παυση περιοδου, πριξιματα, νευρα τσαταλια και οπως ανεφερες και εσυ οχι αλατια και πολυ διαιτα μεχρι να τις τελειωσω ..το τι τραβηξα ενα χρονο δε λεγεται μεχρι παρακολουθηση απο ψυχολογο ειχα και αυτο γιατι δεν ηξερα το μετα ,,,,αν θα μπορεσω να μεινω εγκυος ποτε ...απότι θυμαμαι μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι υπηρχαν μηδαμηνες πιθανοτητες να μεινω εγκυος φυσιολογικα και οτι οι περισσοτερες περιπτωσεις πανε με εξωσωματικη..
αφου περασα ολα αυτα τα βασανα για ενα χρονο και μετα μεχρι να συνελθω κανενα 3μηνο επανηλθε η περιοδος μου και τοτε ημουν και μονη δεν ειχα παντρευτει ακομη..οταν παντρευτηκα και ηθελα να μεινω εγκυος ξεκινησα προγεννητικες εξετασεις προκειμενου να δουμε οτι ολα πανε καλα αφου ειχαν περασει περιπου 5 χρονια και τελικα ολα εδειξαν καλα ξεκινησα προσπαθεια το 2004 αφου μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι αν σε 6-8 μηνες δεν μεινω εγκυος θα πηγαιναμε σε εξωσωματικη..ομως ο θεος ειναι μεγαλος και μεσα σε 2 μηνες εμεινα εγκυος φυσιολογικοτατα και σημερα εχω εναν παιδαρο 7 ετων και τα εχω αφησει ολα μα ολα πισωωωωωω.......γεννησα φυσιολογικα ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη και ειμαι ευτυχισμενη και το χρωσταω στον γιατρο μου που ηταν ειναι και θα ειναι διπλα μου παντα.....πανω απ' ολα μην χανετε τις ελπιδες σας και το κουραγιο σας..και μετα απόλα αυτα να πω οτι πριν 2 μηνες ενω εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδι μου δυστυχως το εχασα με αποβολη..κι ενω ειχα τρελλαθει απο την στεναχωρια μου δεν το βαζω κατω καποια στιγμη αν θελει ο θεος θα μου δωσει κι αλλο παιδακι αν οχι παλι θα εχω εναν αγγελο τον οποιο λατρευω...

σ' ευχαριστώ για την κατανόηση !...ξέρω δεν είμαι η μόνη που περνάει δύσκολα...μάλιστα υπάρχουν πολλές κοπέλες που ζούνε και χειρότερες καταστάσεις. απλά είναι η απογοήτευση μιας ακόμα αποτυχίας.

τωρα ξεκινησα cyclacur ...και σε 10-15 ημερες θα κάνω εμβρυομεταφορά τα κατεψυγμένα εμβρυάκια που έχω....
είμαι καλύτερα !...τωρα έχω πάλι ελπίδες ! αν όμως αποτυχω και με τα κατεψυγμενα τότε βρείτε μου "πέτρα" να κρυφτώ !

matrix2008
18-01-12, 08:24
Κρίμα!
Ξέρω πως νιώθεις! Εξάλλου μαζί τα περάσαμε και τα δικά μου την προηγούμενη εβδομάδα! Τι να πω, εύχομαι απλά η επόμενη φορά να είναι πιο γόνιμη και για τις δυο μας! Που θα πάει κάποια στιγμή θα μας κάτσει και μας!

Μας το εύχομαι !!! και σύντομα !...τον άλλο μήνα δηλαδή !!!!! μόνο έτσι συμβιβάζομαι !!! σε φιλω !!!

matrix2008
18-01-12, 08:35
Matrix2008 κοριτσάκι μου, δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά σας διαβάζω και νιώθω ότι είσαι το alterego μου. 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, τώρα arvecap και έχω κατεψυγμένα να βάλω μόλις τελειώσουν οι καταραμένες οι arvecap. Το ότι δεν σου έκατσε 1 μήνα μετά τις ενέσεις, δεν πρέπει βρε κορίτσι μου να σε στεναχωρεί τόσο πολύ. Σκέψου ότι έχεις έτοιμα εμβρυάκια που τώρα σε καθαρό περιβάλλον έχουν μεγάλη πιθανότητα εμφύτευσης και ότι μετά τον καθαρισμό της ενδομητρίωσης κάθε μήνας είναι πιο πιθανός να συμβεί το θαύμα από ότι πριν. Θα γίνει κάποια στιγμή για όλες μας. Ο επιμένων νικά!!

λες ε;; μακάρι !! εσύ πότε τελειώνεις με τις ενέσεις; φαντάζομαι σου φαίνονται ατελείωτες οι μέρες.....κάνε υπομονή, γυμναστική, βόλτες, ταξίδια.....δεν είναι στο χέρι τους θα περάσουν !....

ευχομαι να πετυχουμε όλες μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να τα σκεφτόμαστε όλα αυτά σαν κακό όνειρο !

diste79
18-01-12, 15:30
λες ε;; μακάρι !! εσύ πότε τελειώνεις με τις ενέσεις; φαντάζομαι σου φαίνονται ατελείωτες οι μέρες.....κάνε υπομονή, γυμναστική, βόλτες, ταξίδια.....δεν είναι στο χέρι τους θα περάσουν !....

ευχομαι να πετυχουμε όλες μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να τα σκεφτόμαστε όλα αυτά σαν κακό όνειρο !

5/2 θα κάνω την τελευταία! Άσε μεγάλος Γολγοθάς!όχι τόσο τα συμπτώματα όσο το ότι δεν μπορείς ούτε να ελπίζεις ότι θα μείνεις έγκυος για 3 τουλάχιστον μήνες. Σε καταλαβαίνω για την ανυπομονησία σου, έχω και εγώ μεγάλη, τυραννίεμαι και 3 χρόνια τώρα αλλά προσπαθώ (όχι ότι τα καταφέρνω) να μην σκέφτομαι μόνο αυτό.