PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πρώτοι υπέρηχοι

Σελίδες : [1] 2

BLUBLU
10-07-11, 22:54
Κορίτσια ήθελα να κάνω την εξης ερώτηση: στους πρώτους υπέρηχους μιας εγκυμοσυνης ο γιατρός σας εξετάζει ενδοκολπικά με τον υπέρηχο ή μονο απο την κοιλια? Επισης μου έκανε τεστ ΠΑΠ οταν ανακαλυψαμε οτι ειμαι έγκυος, επειδη ειχα κάποια υγρά πριν μάθω οτι ειμαι . Ρωτάω γιατι δεν ηξερα οτι ειμαι έγκυος κ απο την ώρα που πηγα στον γιατρο κ με εξετασε ενδοκολπικά με τον υπέρηχο ξεκινησα να έχω ροζ-καφε εκκρισεις κ φοβάμαι. Μηπως ήταν τυχαίο γεγονος? Για πειτε εμπειριες!

Dimitra83
10-07-11, 22:58
μπραβο βρε κοριτσι!!συγχαρητηρια!
απο τις πρωτες εβδομαδες και εμενα κολπικα μου εκανε υπερηχους και στα 3 παιδια και στο 2ο και στο 3ο ειχα κατι ροζ υγρα .αλλα καλο θα ηταν να το πεις στο γιατρο μηπως και σου δωσει προγεστερονη.
εγω επαιρνα και στα 3 παιδια μεχρι 12 εβδ
με το καλο ευχομαι!!λες να ειναι διδυμακια παλι!:grin:

BLUBLU
10-07-11, 23:02
Ευχαριστώ Δημητρούλα!!!!
Παίρνω ήδη προγεστερονη, πηγα κ με ειδε κ δεν βρηκαμε τπτ. Απο τι λες να είναι αυτα τα ροζ? Εσυ ξεκουραζοσουν? Εγω δουλευω κιολας κ με τα διδυμάκια τρεχω. Αλλα δεν ξερω αν πρέπει να κάτσω στο κρεβατι. Εμαθα τυχαία οτι ειμαι έγκυος, ενω πηγα για εξεταση κ τεστ παπ που κάνω κάθε χρόνο. Τι βολευ κ τι τρέξιμο ειχα ρίξει κ ημουν ήδη έγκυοε το ζωον κ δεν ειχα πάρει χαμπάρι. Που να φανταστω...που τα πρώτα τα πιασαμε με εξωσωματική κ μετα θα μου ερχοταν έτσι! Μπα ένα είναι αυτη την φορα!:p

Dimitra83
10-07-11, 23:06
εγω που ειχα λιγο αιμα στο 2ο και στο 3ο πηρε ο αντρας μου 3-4 μερες αδεια απο τη δουλεια και εμεινα ξαπλα με προγεστερονη και μαγνησιο.
το μαγνησιο στο 3ο παιδι το συνεχισα μεχρι 14-15 εβδομαδων.ενω στο 2ο το επαιρνα μονο για 3-4 μερες.
κατα τα αλλα μια χαρα φυσιολογικες ηταν οι εγκυμοσυνες.το ροζακι μπορει να ειναι απο τον κολπικο υπερηχο αν τραυματιστικε καμια περιοχη εσωτερικα αλλα δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο συμβαινει σε πολλες αυτο.
πολυ χαρηκα μπραβο σας!:razz:

katerina2512
10-07-11, 23:07
Κοριτσια εμενα κολπικο υπερηχο μου εκανε μεχρι στιγμης . Ημουνα 5 εβδομαδων τοτε. Αλλωστε εχω προλαβει να κανω μονο εναν . Ο επομενως που θα ειναι την παρασκευη μαλλον παλι κολπικος θα ειναι φανταζομαι . Θα ειμαι 7 εβδ ακριβως . Δεν ειναι νωρις για κοιλιακο? Ειμαι κ καπως παχουλοκομψουλα :lol: κ δεν ξερω αν δειξει απο πανω με ευκολια....

Dimitra83
10-07-11, 23:08
κοιλιακος υπερηχος γινεται μετα την 12η εβδ περιπου.δεν εχει σχεση το παχος:p μια χαρα θα δειξει!αντε την αλλη φορα θα ακουσεις και καρδουλα!

katerina2512
10-07-11, 23:11
ναι ετσι μου ειπε κ μενα ο γιατρος! ανυπομονω ειναι η αληθεια . οποτε εγω εχω ακομα για να κανω κοιλιακο...

BLUBLU
10-07-11, 23:23
Εγω άκουσα κ καρδουλα! Οποτε να μην του πω τπτ που μου το έκανε έτσι? Απλα οταν εξεταστηκα πρωτη φορα, αρχισαν σε καμια ώρα αυτα τα πορτοκαλοροζ υγρα κ ξεκινησα προγεστερονη.

BLUBLU
10-07-11, 23:26
Κοριτσια εμενα κολπικο υπερηχο μου εκανε μεχρι στιγμης . Ημουνα 5 εβδομαδων τοτε. Αλλωστε εχω προλαβει να κανω μονο εναν . Ο επομενως που θα ειναι την παρασκευη μαλλον παλι κολπικος θα ειναι φανταζομαι . Θα ειμαι 7 εβδ ακριβως . Δεν ειναι νωρις για κοιλιακο? Ειμαι κ καπως παχουλοκομψουλα :lol: κ δεν ξερω αν δειξει απο πανω με ευκολια....

Μου άρεσε το παχουλοκομψουλα!:lol::lol::lol::lol:

Τι καλά να μην ειχα αυτες τις χαζοεκκρισεις. Κατα τα άλλα δεν έχω ουτε ζαλάδες ουτε τπτ. Μεχρι στιγμης, ενω στην άλλη εγκυμοσυνη δεν μπορουσα να μυρισω άνθρωπο ξερνοβολουσα σαν το γατι.:cool:

tzini
11-07-11, 00:06
μηπως εχει να κανει κ το οτι εκανες κ παπ μαζι?
κ εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη, μου εκανε κοιλιακο κ μετα κολπικο. στην 2η εγκυμοσυνη ηθελα εγω κ κολπικο, γιατι δεν πιστευα οτι ειχα διδυμα:shock:!

με το καλο!!!
αντε κ θα τα λεμε κ στο καφε.
διδυμομανες κ τριτεκνες!!!!:cool::lol:

Dimitra83
11-07-11, 00:08
εγω λεω να του το πεις οτι μετα τον κολπικο ειχες ροζ υγρα.πρεπει να τα λεμε ολα για καλο και για κακο

katerina2512
11-07-11, 00:13
Μου άρεσε το παχουλοκομψουλα!:lol::lol::lol::lol:

Τι καλά να μην ειχα αυτες τις χαζοεκκρισεις. Κατα τα άλλα δεν έχω ουτε ζαλάδες ουτε τπτ. Μεχρι στιγμης, ενω στην άλλη εγκυμοσυνη δεν μπορουσα να μυρισω άνθρωπο ξερνοβολουσα σαν το γατι.:cool:

χαχαχχαχαχαχαχχαχαχ
Τι ν κανω που ειμαι συνειδητοποιημενη χοντρη???? Αφου τα εχω τα εξτρα τα κιλα μου...Οσο για τις εκκρισεις νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να σταματησουνε κ ειδικα αφου αρχισες τα χαπια . Ταβλιασου στο κρεβατι οσο περισσοτερο μπορεις . Φωναξε κ κανενας να σε βοηθησει με πιτσιρικια κ θα εισαι μια χαρα στο πι κ φι!
Εγω παντως σαν κ εσενα χαμπαρι δεν εχω απο ζαλαδες . Η υπνηλια στο φουλ κ τα πονακια περιοδου αραια κ που . Η μαστουρα κ η κατασταση "χουζουρης" ξερω οτι εντεινεται απο τα utrogestan. Αφου τα πρωινα στην δουλεια το 2ωρο 10-12 (το χαπι το πινω στις 9) ολοι με δουλευουνε κ με λενε πρεζονι!!!!! χαχαχαχαχαχχαχα

panagiotakalag@yahoo.gr
21-07-11, 19:53
Κορίτσια μέχρι και τις 10 εβδομάδες όλοι οι ΥΠΕΡΗΧΟΙ πρέπει να γίνονται κόκκινα μην αγχωνεστε και δεν έχει σχέση με τα ροζ.αντιθέτως κολπικα είναι καλύτερη η απεικόνιση και εγω έτσι εκανα τους υπερηχους

anastasaki25
23-07-11, 16:46
σωστά στην αρχόμενη εγκυμοσύνη όλοι οι υπέρηχοι γίνονται κολπικά μέχρι και την αυχενική διαφάνεια. και εγώ ετσι τους έκανα μέχρι το πρώτο τρίμηνο για καλύτερη απεικόνιση.φυσικά δεν επηρεάζει το έμβρυο μην αγχώνεστε

καλησπέρα! και εμένα ο πρωτος μου κοιλιακός υπέρηχος ήταν στην αυχενική!!
εγώ πάντως όταν έκανα τεστ παπ τύχαινε να έχω τέτοια υγρά...

palmoma
25-07-11, 20:00
Ααα ευχαριστώ για την ενημερωση...πάω για τον 1ο μου υπέρηχο την Πέμπτη...και αναρωτιόμουν πως γίνεται.

aik
25-07-11, 21:04
και εμένα κορίτσια σε αυτήν την εγκυμοσύνη μου εκαναν κολπικο υπερηχο επειδη πηγα στην 5η εβδομαδα και ισα που ειδε σακο με σπορακι, την δευτερα εχω ξανα ραντεβου, για να ακουσουμε καρδουλα και να δουμε οτι ολα εξελισσονται κανονικα.

katerina2512
25-07-11, 22:26
aik εχουμε 2 μερες διαφορα :grin: Εγω το ακουσα την προηγουμενη πεμπτη (πριν 11 μερες δηλαδη) με κολπικο κ αυτη την Πεμπτη θα ξαναπαω . Αχ μακαρι να συνεχισουν να πηγαινουν ολα καλα :roll:

ΠΕΖΗ
26-07-11, 00:03
Και στις δυο μου εγκυμοσυνες απο την αρχη μεχρι το τελος μονο υπερηχο απο την κοιλια. Μονο στην αυχενικη επειδη δεν καταφερνε να κανει καλα τις μετρησεις λογω θεσεις το καναμε κολπικα και δεν ειχα καμια ενοχληση. Ισως να παιζει ρολο και η παλιοτητα του υπερηχου, ο γιατρος μου εχει καινουριο ισως και γι αυτο ολα να φαινονται κανονικα.

aik
26-07-11, 09:04
aik εχουμε 2 μερες διαφορα :grin: Εγω το ακουσα την προηγουμενη πεμπτη (πριν 11 μερες δηλαδη) με κολπικο κ αυτη την Πεμπτη θα ξαναπαω . Αχ μακαρι να συνεχισουν να πηγαινουν ολα καλα :roll:

Αχ ωραία, ιδιο ονομα, ιδιες μερες εγκυμοσύνης, εγω ακομα δεν εχω ακουσει καρδουλα και εχω αγχωθει παρα πολυ, αν και ειναι το 3ο μου παντα υπαρχει αγχος για καθε εγκυμοσυνη, εσενα το πρωτο σου; ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχουμε μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη

beloved
26-07-11, 20:53
μην αγχωνεσαι καθολου!!!εγω πηγα χθες για υπερηχο και αν και ακουσαμε την καρδουλα, ειναι μικροτερο απ'οτι θα επρεπε συμφωνα με την τελευταια μου περιοδο. μαλλον εγινε αργοτερα η συλληψη. κι εσενα το ιδιο μπορει να εχει συμβει!!!

katerina2512
26-07-11, 21:16
aik να μην αγχωνεσααι καθολου , αυτο ξερει ποτε θα κανει "ΤΖΑ" κ θα σας καταπληξει!!! :D Εμενα ειναι οντως το πρωτο μου κ λιγο παλαβωνω σαν να μην αφηνω τον εαυτο μου να το δεχτει για να μην πληγωθω αν κατι δεν παει καλα.
Συμφωνω οτι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη . κ ακομη περισσοτερο καθε παιδι ειναι διαφορετικο κ ο τροπος που το αντιμετωπιζουμε αναλογα με τα βωματα μας . Η μανα μου στο τριτο της (12 χρονια διαφορα απο το δευτερο παιδι κ 16 απο το πρωτο) φοβοταν σχεδον να το κανει μπανιο τις πρωτες μερες . Ελεγε πως νιωθει σαν πρωταρα . Σε αντιθεση με μενα που σε ανυποπτο χρονο ενα βραδακι καμια βδομαδα πριν σαραντισει η αδερφουλα μου (εγω λιγο πριν κλεισω τα 16) την τσακωσα κ την εκανα μπανιο στο πι και φι . Ακομα θυμαμαι την αντιδραση της μανας μου εκεινη την ημερα : "Πλακα κανεις! Δεν φοβασαι ?????" . Εγω την κοιτουσα σαν ουφο κ ελεγα "Τι λες ρε μανα? Σαμπως θα με δαγκασει το παιδι?" κ αυτη με κοιτουσε σαν διπλο ουφο κ απαντουσε "ή εσυ εισαι αναισθητη κ δεν φοβασαι ή εγω ειμαι κωλοφοβεριδα κ καλα να παθω!" χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχ Τρελες στιγμες μιλαμε !
Παντως γενικα μην αγχωνεσαι . Και το μωρακι σου θα ακουσεις κ οτι ειναι να γινει θα γινει κ τα μωρα μας θα κρατησουμε αγκαλιτσα . Θετικη σκεψη θελει!!! Εμεις κ το amita motion ενα πραμα!!! :lol:

Καλη μου beloved συναντιομαστε κ εδω :) Μια χαρα ολα λοιπον. Μην μασας κ εγω για καθυστερημενη συλληψη το βλεπω .

Καλη εγκυμοσυνη σε ολες μας κ ολα να μας πανε τελειαααααααα

pasxalitsa1987
26-07-11, 23:32
Αγαπακια μου πήγα το απογευματακι στον γιατρό μου έκανα τον πρώτο μου υπερηχο Και είδαμε σάκο και το εμβρυακι που είναι μόνο 1χιλιοστο..τρελαθηκα κορίτσια . Τελευταία ημερομηνία περιόδου μου ήταν στις 12/6 και ο υπερυχος έδειχνε 6 εβδομάδων και 2 ημερών αλλα ο γιατρός μου μου είπε ότι η σύλληψη έγινε πιο αργά και απο το μέγεθος του εμβρυου είμαι 5 εβδομάδων κ όχι 6... Αχ βρε αγαπακια δεν ακούσαμε ΚΑΡΔΟΥΛΑ έχω ραντεβού πάλι την άλλη Πέμπτη ελπίζω να έχει μεγαλώσει λιγάκι το μωρό μου..αχ ήθελα να σας πω και κάτι άλλο μου είπε πως θα πρέπει να συνεχίσω τις ενέσεις για όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου έδωσε να πάρω και κορτιζονη mentrol 1 χάπι την ημέρα .. Έπαιρνε καμία σας?? απαντηστε μου σας παρακαλώ γιατί θα σκάσω σημερα..αντί να λιγοστεύουν τα φάρμακα πληθαίνουν και η κοιλιά μου έχει γίνει ήδη μπλε απο τις ενέσεις ...αγαπακια δώστε παρηγοριααααααααααα!!!φιλακια καληνύχτα σε όλες μας και όνειρα γλυκά ..

katerina2512
27-07-11, 15:37
Αγαπακια μου πήγα το απογευματακι στον γιατρό μου έκανα τον πρώτο μου υπερηχο Και είδαμε σάκο και το εμβρυακι που είναι μόνο 1χιλιοστο..τρελαθηκα κορίτσια . Τελευταία ημερομηνία περιόδου μου ήταν στις 12/6 και ο υπερυχος έδειχνε 6 εβδομάδων και 2 ημερών αλλα ο γιατρός μου μου είπε ότι η σύλληψη έγινε πιο αργά και απο το μέγεθος του εμβρυου είμαι 5 εβδομάδων κ όχι 6... Αχ βρε αγαπακια δεν ακούσαμε ΚΑΡΔΟΥΛΑ έχω ραντεβού πάλι την άλλη Πέμπτη ελπίζω να έχει μεγαλώσει λιγάκι το μωρό μου..αχ ήθελα να σας πω και κάτι άλλο μου είπε πως θα πρέπει να συνεχίσω τις ενέσεις για όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου έδωσε να πάρω και κορτιζονη mentrol 1 χάπι την ημέρα .. Έπαιρνε καμία σας?? απαντηστε μου σας παρακαλώ γιατί θα σκάσω σημερα..αντί να λιγοστεύουν τα φάρμακα πληθαίνουν και η κοιλιά μου έχει γίνει ήδη μπλε απο τις ενέσεις ...αγαπακια δώστε παρηγοριααααααααααα!!!φιλακια καληνύχτα σε όλες μας και όνειρα γλυκά ..

pasxalitsa μου αφου εισαι 5 εβδομαδων συμφωνα με τον υπερηχο κ υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης ειναι πολυ νωρις για να ακουσετε καρδουλα . Εγω την ακουσα στς 6w + 6d . Μια φιλη την ακουσε προχτες στις 6w + 2d . Αρα ειναι απλα νωρις κ δεν χρειαζεται να ανησυχεις για το γεγονος . Κ μενα το νινι στις 4 + 6 ηταν 1,4 χιλ . Αρα ορθως ο γιατρος σου υποστηριζει την πιθανοτητα καθυστερημενης συλληψης .

Για τα υπολοιπα δεν μορω να σου πω γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια . Οταν λες ενεσεις για ποιο φαρμακο μιλας?

Παντως δες κ εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=43640

pasxalitsa1987
27-07-11, 22:51
pasxalitsa μου αφου εισαι 5 εβδομαδων συμφωνα με τον υπερηχο κ υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης ειναι πολυ νωρις για να ακουσετε καρδουλα . Εγω την ακουσα στς 6w + 6d . Μια φιλη την ακουσε προχτες στις 6w + 2d . Αρα ειναι απλα νωρις κ δεν χρειαζεται να ανησυχεις για το γεγονος . Κ μενα το νινι στις 4 + 6 ηταν 1,4 χιλ . Αρα ορθως ο γιατρος σου υποστηριζει την πιθανοτητα καθυστερημενης συλληψης .

Για τα υπολοιπα δεν μορω να σου πω γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια . Οταν λες ενεσεις για ποιο φαρμακο μιλας?

Παντως δες κ εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=43640

Καλησπέρα σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου κάνω τις ενέσεις innohep είναι αντιπηκτικες ..

sofia cookie's
28-07-11, 10:28
Καλημερα! :p Εχω και εγω εναν μικρο γολγοθα εγκυμοσυνης και θελω να τον μοιραστω. Στον πρωτο μου υπερηχο ειδαμε κανονικα το σακο χωρις να υπαρχει μωρακι μεσα.:( Λογικο ! 5 εβδομαδων ημουν μονο!Μου είπε επισης οτι εβλεπε και κατι το οποίο πίεζε το μωρό σαν ινομυωμα. Κλεισαμε ραντεβου μετα απο 15 ημερες.Σε αυτο το διαστημα αιμορραγησα κανονικοτατα και μου εδωσε ο γιατρος τηλεφωνικα UTROGESTAN 200m. Χθες -7εβδομαδων -εκανα τον δευτερο υπέρηχο όπου ειδαμε το μωρακι :wink:! 135 παλμους 8 χιλιοστα πολυ συγκινητικο και τελειο συναισθημα πραγματικα!!.... και αργοτερα ο γιατρος μου ειπε οτι την αιμοραγία την προκαλεί αυτο το κατι που τελικα δεν ειναι ινομυωμα αλλα...... δευτερος σακος!!!! αδειος προς στιγμην αλλα με πιθανοτητα να γεμισει!
υπαρχει περιπτωση δηλαδη να κανω διδυμα?εχει συμβει σε καποια απο σας πρωτα να γεμισει το ενα σακουλακι και αργοτερα το αλλο?:?::?:

katerina2512
28-07-11, 17:14
Sofia μου καταρχην συγχαρτηρια για το ευτυχες γεγονος . Σε δευτερη φαση θα σου πω οτι ναι υπαρχει πιθανοτητα να κανεις διδυμα , εφοσον παντα γεμισει κ το δευτερο σακουλακι . Μαλιστα συναντησα γυναικα η οποια συνελαβε διδυμα αγορια με τον εξης ιδιομορφο τροπο : πρωτα συνελαβε το ενα κ μετα απο 2 ή 3 ημερες συνελαβε το δευτερο! Με λιγα λογια εκανε διπλη ωοθ/ξια (ενα ωαριο απο καθε ωοθηκη) με διαφορα μερικων ημερων . Ετσι το ενα με το αλλο ειχαν μια ελαχιστη διαφορα αναπτυξης , που ομως δεν επαιξε κανενα απολυτως ρολο στην εξελιξη της εγκυμοσυνης κ στον μετεπειτα τοκετο .
Ειναι σπανιο μεν , αλλα δεν αποκλειεται να συνεβη κ σε σενα . Η συλληψη σου ηταν φυσιολογικη? Το ρωταω αυτο γτ η διπλη ωοθ/ξια ειναι πιο συχνη σε γυναικες που παιρνουν φαρμακα προκλησης ωοθ/ξιας . Ειλικρινα σου ευχομαι πολυ συντομα να γεμισει κ το δευτερο σακουλακι κ να αποκτησεις με εναν σμπαρο 2 (υγιεστατα) νινακια :-P

ΥΓ: ο γιατρος σου ποτε σου ειπε να ξαναπας?

katerina2512
28-07-11, 20:23
Κοριτσια πριν απο λιγο γυρισα απο τον γιατρο . Δεν εχω καλα νεα . Το νινι παλινδρομησε κ το σαββατο παω για αποξεση . :cry: Μαλλον θα κανω μερικες μερες αποχη απο το φορουμ . Να ειστε ολες καλα κ να σας πανε ολα τελεια , οπως τα θελετε . Καλο βραδυ

BLUBLU
28-07-11, 21:16
Πωπω στεναχωρεθηκα πραγματικα! Υπομονη...τι να σου πω!
Γιατι? τι σας ειπε ο γιατρος?

beloved
28-07-11, 22:27
Κοριτσια πριν απο λιγο γυρισα απο τον γιατρο . Δεν εχω καλα νεα . Το νινι παλινδρομησε κ το σαββατο παω για αποξεση . :cry: Μαλλον θα κανω μερικες μερες αποχη απο το φορουμ . Να ειστε ολες καλα κ να σας πανε ολα τελεια , οπως τα θελετε . Καλο βραδυ
αχ κοριτσακι μου, λυπαμαι πολυ, δεν εχω λογια....

fouskitsa82
29-07-11, 22:37
Καλησπέρα σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου κάνω τις ενέσεις innohep είναι αντιπηκτικες ..

Που είσαι βρε πασχαλίτσα μου??? Σε ψάχνουμε και στο νεο parents cafe που πήγαμε!!! Όποια άλλη κοπέλα θέλει ακολουθεί!! Στο http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2740

pasxalitsa1987
30-07-11, 00:36
Που είσαι βρε πασχαλίτσα μου??? Σε ψάχνουμε και στο νεο parents cafe που πήγαμε!!! Όποια άλλη κοπέλα θέλει ακολουθεί!! Στο http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2740

Fouskitsa μου τι κανείς; Βρε ματακια μου χάθηκαν λίγο γιατί τρέχω με τη δουλειά και σχολαω αργά κάνω ένα μπανακι και κατευθείαν ύπνο ..μπαίνω σας διαβάζω αλλα δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω..προστοπαρον η εγκυμοσύνη μου παει καλα είμαι 6 εβδομάδων κάνω τις ενέσεις μου παίρνω τα φαρμακακια μου και σιγά σιγά περνάνε οι μερες..Εσυ τι κανεις????βρε αγαπακια μπήκα στο parents cafe αλλα δεν βρίσκω καμία σας ούτε τα θέματα με πρώτες βδομάδες βρήκα ούτε τιποτα..

sophie jolie
30-07-11, 11:23
Fouskitsa μου τι κανείς; Βρε ματακια μου χάθηκαν λίγο γιατί τρέχω με τη δουλειά και σχολαω αργά κάνω ένα μπανακι και κατευθείαν ύπνο ..μπαίνω σας διαβάζω αλλα δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω..προστοπαρον η εγκυμοσύνη μου παει καλα είμαι 6 εβδομάδων κάνω τις ενέσεις μου παίρνω τα φαρμακακια μου και σιγά σιγά περνάνε οι μερες..Εσυ τι κανεις????βρε αγαπακια μπήκα στο parents cafe αλλα δεν βρίσκω καμία σας ούτε τα θέματα με πρώτες βδομάδες βρήκα ούτε τιποτα..
Καλημερα, οποτε εχεις χρονο , πατα το λινκ που σου εβαλε η φουσκιτσα απο πανω κ θα σε μεταφερει κατ'ευθειαν στο θεμα μας..!Να προσεχεις κ ολα θα πανε καλα!

dimmi
30-08-11, 10:54
Οι πρώτοι σας υπέρηχοι έγιναν ενδοκολπικά?
Κάνει η έγγυος να υποβληθεί σε ενδοκολπικό υπέρηχο στην αρχή της κύησης :confused:
Ο ένας γιατρός μου δεν θέλει καν να με δεί πρίν φτάσουμε να δούμε το μωρό με υπέρηχο (και απότι ξέρω δεν θα γίνει ενδοκολπικά)
και ο εν δυνάμει νέος γιατρός μου θέλει από τώρα, στην πρώτη επίσκεψη να μου κάνει ενδοκολπικό!

Να σημειωθεί ότι ο πρώτος γιατρός ούτε προ εγγυμοσύνης δεν μου είχε κανει ενδοκολπικό αφού θεωρούσε ότι δεν χρειάζεται, και μετά από δικές μου πιέσεις έκανε και βγήκε πεντακάθαρος.

Τί λέτε? Κορίτσια τρελαίνομαι μ'όλα αυτά δε μπορώ, ποιόν να εμπιστευτώ?

Να πώ ότι στην εγγυμοσύνη θα έχω 2 γιατρούς γιατί είμαι σε νησί και ο Αθηναίος ιατρός έχει πολύ κόσμο και η επικοινωνία μας από το τηλέφωνο δε με καθησυχάζει καθόλου στην φάση που είμαι και όλο βιάζεται να με κλείσει.

Είμαι 4-5 εβδομάδων.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-08-11, 11:01
Mεχρι την 10-11 εβδ...εδω και πανω απο 10 χρονια οι υπερηχοι γινονται κολπικοι γιατι βλεπουν καλυτερα τι γινεται...
Το να εχεις γιατρο και να μην σου κανει εναν υπερηχο (και εκτος εγκ) δεν το θεωρω τοσο σωστο.
Εγω θ αποφευγα αυτον τον γιατρο

Τωρα αν τον αλλον στην Αθηνα δεν τον βρισκεις οποτε θελεις...εε κι αυτον θ αποφευγα...

aik
30-08-11, 11:13
Εμένα στο 1ο μου παιδί για να σου δωσω να καταλαβεις την αυχενική μου την εκανε και κολπικα για να εχει καλυτερη εικονα, τωρα στο 3ο παιδι μου οταν πηγα για 1η επισκεψη επειδη ημουν στην 5η εβδομαδα μου εκανε κολπικό για να βρει σακο και σπορακι διοτι απο την κοιλια δεν φαινοταν τιποτα.

dimmi
30-08-11, 13:02
Εμένα στο 1ο μου παιδί για να σου δωσω να καταλαβεις την αυχενική μου την εκανε και κολπικα για να εχει καλυτερη εικονα, τωρα στο 3ο παιδι μου οταν πηγα για 1η επισκεψη επειδη ημουν στην 5η εβδομαδα μου εκανε κολπικό για να βρει σακο και σπορακι διοτι απο την κοιλια δεν φαινοταν τιποτα.
Αυτό είναι το θέμα μου, ο εδώ γιατρός θέλει να κάνουμε υπέρηχο κολπικό στις 4-5 εβδομάδες που είμαι τώρα ενώ ο Αθηναίος είπε δεν είναι ώρα και να κάνω νέα χοριακή την Δευτέρα.
Εχω αποφασίσει απλά να έχω και τους δύο αλλά να ακολουθώ τη γραμμή του Αθηναίου ιατρού (που έχω επιλεξει να με ξεγεννήσει κιόλα), Τί λέτε>?

maria ampelokipi
30-08-11, 13:31
εμένα από την 4η εβδομάδα (που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος) μου έκανε κολπικό υπέρηχο. Και κάθε δύο εβδομάδες μέχρι την αυχενική διαφάνεια πάλι κολπικό μου έκανε, τίποτα δεν έπαθα. Ακόμα και στο Έλενα που είχα πάει εκτάκτως με κάτι πονάκια (στην εφημερία) και είπα ότι είμαι έγκυος στην αρχή, πάλι κολπικό μου έκαναν.

Eva 1977
30-08-11, 14:17
και στο γιο μου κ τωρα στο δευτερο οι 2 πρωτοι υπερηχοι εγιναν ενδοκολπικα.
dimmi - το να μην εχεις κανει ποτε κολπικο υπερηχο σε γυναικολογο ειναι λιγο ...σπανιο :rolleyes:.
ο δικος μου γυναικολογος μαζι με το τεστ παπ κανει παντα κολπικο υπερηχο, κ βλεπει την "περιοχη" εκ των εσω.
με το καλο το μωρακι σου!

atyo
30-08-11, 14:40
Κι εμενα ο υπέρηχος της αυχενικής έγινε και κολπικα καθως δεν γυρνουσε με τιποτα κ δεν μπορουσαμε να δουμε καποια οργανα, αλλα σαν αφρατουλα που ειμαι δυσκολευοταν ο γιατρος να το δει καλα..
Ξερουν οι γιατροί τι κάνουν πιστευω αν πας σε καποιον που γνωριζεις κ εμπιστευεσαι βεβαια..
Γιατι αν πας πρωτη φορα κ σου φαινεται αποτομος ή κατι δεν σου αρεσει αλλο ειναι αυτο...
Εγω μεχρι την 13η εβδ. που εγινε νομιζω η αυχενικη εκανα κολπικη εξεταση, μετα απο πανω στην κοιλιά..
Οσο για το οτι εισαι στην 4-5η εβδ. κ σε ειπε να πας αργοτερα πιστευω για να μην ταλαιπωρεισαι γιατι ουτως ή αλλως μια μικρη βουλιτσα θα δεις.. τι να πληρωνεις τζαμπα επισκεψη, πανε καλυτερα στην 7η εβδομαδα που παλι κουκιδα θα δεις αλλα θα ναι πιο σιγουρο!
με το καλο ευχομαι!!

dimmi
30-08-11, 14:58
Ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όλα θα φανούν μετά την επόμενη χοριακή όταν θα με καλέσει Αθήνα, θα δείξει τότε τί υπέρηχο θα μου κάνει.
Σκεφτόμουν να τον πάρω τώρα να ρωτήσω τηλεφωνικά αλλά χαζομάρα να προτρέχω, νομίζω καιρός να ξεαγχωθώ!

Οσο για τον κολπικό υπέρηχο προ εγγυμοσύνης έλεγε πως αφού ο απλός υπέρηχος είναι καθαρός, τα παπ και τα σχετικά όλα ΟΚ ποιός ο λόγος να μου κάνει κολπικό.
Αλλά επέμενα τόσο πολύ που εν τέλει μου έκανε και ηρέμησα. Ομως τώρα έχω και το μωρό μέσα, και αφού ο γιατρός μου λέει δεν είναι ανάγκη τώρα γιατί να πάω εγώ σε άλλον και να βαλθώ να κάνω κολπικό από την 4η εβδομάδα ενώ όντως δε θα δώ τίποτε?
Δηλαδή μου λένε όλα καλά και εγώ επιμένω όχι ψάξτε το χωρίς λόγο :!: Ατιμες ορμόνες!
Είχατε/έχετε κι εσείς τόσο άγχος? Πώς το διώχνουμε? :rolleyes:

dimmi
30-08-11, 23:46
Κατέληξα σε ένα γιατρό και νομίζω θα ξεαγχωθώ και θα τελειώσουν τα διλλήματα. Νέα χοριακή δεν κάνω, με βρήκε μια χαρά ο νέος γιατρός, εν αντιθέση με τον άλλο που την έβρισκε χαμηλή αλλα φυσιολογική! Ο αποψινός γιατρός είπε κατευθείαν ενδοκολπικό υπέρηχο στην 7η εβδομάδα ώστε να δούμε και το μωρό. Ετσι δεν θα επισκεφτώ τον άλλο στην Αθήνα και δε θα μάθω και ποτέ πως θα μου έκανε τον υπέρηχο. Η αδελφή μου με 3 γεννες σ'αυτόν και δε θυμάται να μου πεί!!!
Σχετικά με το θέμα μας, απο περιέργεια, ο πρώτος υπέρηχος ήταν σε όλες ενδοκολπικός?:confused:
Είμαι ευχαριστημένη και ηρέμησα!

nikol28
31-08-11, 09:49
kalhmera
ekana ki egw x8es to prwto uperhxo.....x8es 6 ebdomadwn eidame mono sako me embruaka stoixeia kai se 2 ebdomades 8a paw xana....
egw nomiza 8a dw kati perissotero
o giatros omws moy eipe oti ayta eprepe na doume me vash th sullhpsh

einai kammia poy sthn 6 eide mono sako?
an kai nomizw oti kai sto prwto moy paidaki etsi htan alla de 8ymamai sigoyra

niki8
31-08-11, 12:42
Και εγώ 5εβδομάδων και 5 ημερών είδα μόνο σάκο. Χθες (6εβδομάδων και 3 ημερών) πήγα εκτάκτως για υπέρηχο γιατί η χοριακή μου δεν ήταν πάρα πολύ καλή αλλά ευτυχώς ακούσαμε και καρδούλα. Οπότε ίσως είναι λογικό να είδες μόνο σακο. Αν πήγαινες 2-3 μετά ίσως να έβλεπες κάτι παραπάνω. Βέβαια κι εγώ τους 2 υπέρηχους τους έκανα σε διαφορετικά μηχανήματα, το δεύτερο τον έκανα σε κέντρο που είναι μόνο για υπέρηχους και ίσως το μηχάνημα να ήταν από τα καλύτερα. Μπορεί και αυτό να παίζει ρόλο.

dimmi
31-08-11, 12:45
πώς και έκανες χοριακή και μετά niki? μου είπε δεν χρειάζεται άλλες, εκτός κι αν σταματήσω να έχω συμπτώματα εγγυμοσύνης.
Ο πρώτπς σου υπέρηχος έγινε ενδοκολπικά?

niki8
31-08-11, 13:40
πώς και έκανες χοριακή και μετά niki? μου είπε δεν χρειάζεται άλλες, εκτός κι αν σταματήσω να έχω συμπτώματα εγγυμοσύνης.
Ο πρώτπς σου υπέρηχος έγινε ενδοκολπικά?

Έκανα λόγω δύο προηγούμενων αποβολών. Την Πέμπτη έκανα υπέρηχο ενδοκολπικά, είδαμε σάκο και μου πε ο γιατρός να ξαναπάω στις 5/9. Τον ρώτησα αν πρέπει να κάνω άλλη χοριακή και μου πε κανε σε 4-5 μέρες να δουμε πως πάει. Τι ήθελα να κανω;;;; Αγχώθηκα χωρίς λόγο.Και χθες πάλι ενδοκολπικά!

xrysad
31-08-11, 17:05
Καλησπέρα γραφω πρωτη φορά.Τελευταία περίοδος 22/7 με κυκλο 28 ημερων.πηγα στο γιατρο μου την 5 εβδ και 7 ημ μου έδειξε τον σάκο μου είπε οτι δεν ειναι εξωμητριο και μου εδωσε να κανω εξετασεις οιστραδιολης και προγεστερόλης που βγηκαν πολυ χαμηλα τα αποτελεσματα οιστραδιολη 167 και προγεστερολη 16 παιρνω 6 utrogestan 200mg kai 6 cyclacur μου ειπε οτι μπορει να δω αιμα και μου ειπε να εχω σπιτι μια ενεση prolutun depot αν δω αιμα να την κανω επισης μου ειπε οτι με δινει εγγυηση οτι δεν προκειται να αποβαλω αλλα εγω εχω ενα αγχος.Ευχομαι σε ολες μας να μπορεσουμε να κρατησουμε το μωρακι στην αγκαλια μας.Είναι το πρώτο μου

xrysad
31-08-11, 17:07
Την πρωτη φορά που πήγα ενδοκολπικά μου έκανε

trelokouneli
15-09-11, 00:42
Κοριτσακια μου τα φωτα σας.... Πηγα κ εγω σημερα στον γυναικολογο, μου ειπε οτι ειμαι περιπου 4,5 εβδομαδων κ στον υπερηχο φαινοταν ενα σημαδακι πααααρα πολυ μικρουλι (2 εγραφε απλα απο το αγχος μου ξεχασα να ρωτησω αν ηταν εκατοστα η χιλιοστα) αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο που φαινεται ειναι προς το παρον ο σακος, ειναι νωρις ακομα για να δουμε κατι αλλο κ μου ειπε οτι ειναι ολα φυσιολογικα. Βεβαια να τονισω οτι ο γιατρος μου εχει παλαιου τυπου υπερηχο, οχι τρισδιαστατο κ τετοια. Αλλα βρε κοριτσια, ειναι φυσιολογικο να φαινεται μονο ο σακος? Δεν επρεπε να φαινεται κ εμβρυο, εστω κ κουτσικο???? Μηπως παμε για καμια ανεμβρυικη? Μου ειπε να παω σε 12 μερες... Θα χαζεψω μεχρι τοτε.... Παναγια μου βαλε το χερι σου......... Επαιρνα κ αντιβιωση πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος κ φοβαμαι. Πειτε κ εσεις.....

dimmi
15-09-11, 01:02
trelokounelaki Καταλαβαίνω το άγχος σου, δε μας εγκαταλείπει ποτέ το ρημάδι, αλλά αφού σου είπε είναι όλα φυσιολογικά αυτός ξέρει κούκλα μου!
Αύριο έχω τον πρώτο υπέρηχο που είπε λογικά θα ακούσουμε και καρδούλα. Νομίζω ότι 4.5 εβδομάδες είναι πολύ νωρίς για να δείς κάτι, απλά ότι είσαι έγγυος είδε φαντάζομαι.
Αλλιώς θα έβαζαν όλους τους πρώτους υπερήχους νωρίς, δεν είναι τυχαίο που τους βάζουν στις 6-7 εβδομάδες έτσι? Ελπίζω να σε καθυσήχασα λίγο, φιλιά πολλά καλή συνέχεια και μη μου αγχώνεσαι (άκου ποιά μιλάει δηλαδή!)
Ηθικό ακμαίο, καλή διάθεση όσο μπορούνε και όλα καλά θα μας πάνε!

Little Monkey
15-09-11, 01:17
Αλλα βρε κοριτσια, ειναι φυσιολογικο να φαινεται μονο ο σακος? Δεν επρεπε να φαινεται κ εμβρυο, εστω κ κουτσικο???? Μηπως παμε για καμια ανεμβρυικη? Μου ειπε να παω σε 12 μερες... Θα χαζεψω μεχρι τοτε.... Παναγια μου βαλε το χερι σου......... Επαιρνα κ αντιβιωση πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος κ φοβαμαι. Πειτε κ εσεις.....
Νομίζω ότι πρέπει να βασιστείς σε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου και να μην κάνεις δικές σου "διαγνώσεις". Στο τέλος της πέμπτης εβδομάδας το έμβρυο έχει μέγεθος κουκουτσιού από πορτοκάλι (κάπου το είχα διαβάσει αυτό), οπότε μην περιμένεις να δεις πολλά πράγματα στον υπέρηχο, ακόμα και σε τρισδιάστατο. Η αντιβίωση δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα, ούτε η πρώτη είσαι, ούτε η τελευταία. Στο γιατρό σου το έχεις πει φαντάζομαι.

trelokouneli
15-09-11, 09:43
Νομίζω ότι πρέπει να βασιστείς σε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου και να μην κάνεις δικές σου "διαγνώσεις". Στο τέλος της πέμπτης εβδομάδας το έμβρυο έχει μέγεθος κουκουτσιού από πορτοκάλι (κάπου το είχα διαβάσει αυτό), οπότε μην περιμένεις να δεις πολλά πράγματα στον υπέρηχο, ακόμα και σε τρισδιάστατο. Η αντιβίωση δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα, ούτε η πρώτη είσαι, ούτε η τελευταία. Στο γιατρό σου το έχεις πει φαντάζομαι.
Ναι, ο γιατρος μου μου την ειχε δωσει δυο μερες πριν την ωορηξια γιατι ειχα παθει ουρολοιμωξη. Σε ευχαριστω για την απαντηση. Απλα αυτη η σκουροχρωμη κουκιδα που βλεπω στον υπερηχο, εχει μεγεθος μικροτερο απο κουκουτσι πορτοκαλιου κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ΜΟΝΟ ο σακος (δεν μπορουμε να δουμε το εσωτερικο του, λογω μεγεθους.) Κ σε εσας ετσι ηταν?

trelokouneli
15-09-11, 09:45
trelokounelaki Καταλαβαίνω το άγχος σου, δε μας εγκαταλείπει ποτέ το ρημάδι, αλλά αφού σου είπε είναι όλα φυσιολογικά αυτός ξέρει κούκλα μου!
Αύριο έχω τον πρώτο υπέρηχο που είπε λογικά θα ακούσουμε και καρδούλα. Νομίζω ότι 4.5 εβδομάδες είναι πολύ νωρίς για να δείς κάτι, απλά ότι είσαι έγγυος είδε φαντάζομαι.
Αλλιώς θα έβαζαν όλους τους πρώτους υπερήχους νωρίς, δεν είναι τυχαίο που τους βάζουν στις 6-7 εβδομάδες έτσι? Ελπίζω να σε καθυσήχασα λίγο, φιλιά πολλά καλή συνέχεια και μη μου αγχώνεσαι (άκου ποιά μιλάει δηλαδή!)
Ηθικό ακμαίο, καλή διάθεση όσο μπορούνε και όλα καλά θα μας πάνε! Ευχαριστω πολυ, ευχομαι να πανε ολα καλα κ σε σενα!

Little Monkey
15-09-11, 14:49
Απλα αυτη η σκουροχρωμη κουκιδα που βλεπω στον υπερηχο, εχει μεγεθος μικροτερο απο κουκουτσι πορτοκαλιου κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ΜΟΝΟ ο σακος (δεν μπορουμε να δουμε το εσωτερικο του, λογω μεγεθους.) Κ σε εσας ετσι ηταν?
Τι να σου πω, δεν ξέρω. Δεν σου απάντησα πιο πάνω γιατί εγώ ήμουν Αγγλία όταν έμεινα έγγυος και εκεί κάνεις κατευθείαν αυχενική. Τον πρώτο υπέρηχο τον έκανα στις 11 εβδομάδες και βέβαια τότε είδαμε το μωρό κανονικά.

nikol28
15-09-11, 21:01
Κοριτσακια μου τα φωτα σας.... Πηγα κ εγω σημερα στον γυναικολογο, μου ειπε οτι ειμαι περιπου 4,5 εβδομαδων κ στον υπερηχο φαινοταν ενα σημαδακι πααααρα πολυ μικρουλι (2 εγραφε απλα απο το αγχος μου ξεχασα να ρωτησω αν ηταν εκατοστα η χιλιοστα) αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο που φαινεται ειναι προς το παρον ο σακος, ειναι νωρις ακομα για να δουμε κατι αλλο κ μου ειπε οτι ειναι ολα φυσιολογικα. Βεβαια να τονισω οτι ο γιατρος μου εχει παλαιου τυπου υπερηχο, οχι τρισδιαστατο κ τετοια. Αλλα βρε κοριτσια, ειναι φυσιολογικο να φαινεται μονο ο σακος? Δεν επρεπε να φαινεται κ εμβρυο, εστω κ κουτσικο???? Μηπως παμε για καμια ανεμβρυικη? Μου ειπε να παω σε 12 μερες... Θα χαζεψω μεχρι τοτε.... Παναγια μου βαλε το χερι σου......... Επαιρνα κ αντιβιωση πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος κ φοβαμαι. Πειτε κ εσεις.....

ακριβώς έτσι ήταν και σ εμένα
5 βδομαδα ειδα μονο σάκο
μου είπε να παω σε 2 βδομάδες οπου ακούσαμε και την καρδούλα

επίσης ήπια αμοχιλ πριν μα8ω για την εγκυμοσύνη μου είπε οτι αν θέλω παίρνω και τώρα....δεν υπάρχει πρόβλημα

παντως δε πρέπει να βασιζόμαστε και να αγχωνόμαστε αν κάποια ακούει πιο νωρίς καρδιά
ο κάθε κύκλος διαφορετικός....οι συλλήψεις διαφορετικές και επίσης τα ραντεβου που έχουμε με το γιατρό είναι πάντα ακανονιστα.....

antaspil
15-09-11, 21:44
τρελοκουνελακι????? τι ευχαριστα νεα μην αγχωνεσαι για τιποτα..ολα καλα ειναι... ειναι πολυ μικρουλι κ δεν φαινεται καλα -καλα ακομα .Εγω ειμαι μανουλα κ εχω ενα αστερακι 5,5 μηνων θα δεισ τι ομορφη στιγμη ειναι αυτη κοιταξε να την ζησεις να την ευχαριστηθεις..να γελας πολυ καρδια μου για να βγει ενα μωρο χωρις στρες κ παντα χαρουμενο....ζησε το ειναι στιγμη που δεν θα ξαναγυρισει πισω κ ολα θα πανε καλα..

dimmi
16-09-11, 00:53
ax κοριτσιάααααα το είδαμε το φασολάκι μας! Ενα πραγματάκι 11 χιλιοστά με 153 παλμούς!!! Παλλόταν ολόκληρο το μανάρι μου! Τα βρήκε όλα πολύ καλά ο γιατρός, έχει προστασία και από δεύτερο μικρότερο σάκο σαν δαχτυλίδι και έχει δημιουργηθεί και μια κύστη που εκκρίνει ορμόνες ώστε ναμην το αποβάλει ο οργανισμός μου.
Είδε κι ένα αιμάτωμα που απορροφάται σιγά σιγά και μου είπε πώς κάποια στιγμή πρέπει να είχα λίγο ροζ. Μάλιστα είπε ότι κατά την εμφύτευση είναι σύνηθες να γίνει. Εγώ δεν είχα όμως ροζ και δεν εκφράστηκα, εκ των υστέρων θυμήθηκα που είχαμε δεί τις ροζ κηλίδες στο σεντόνι οταν ακόμα είμασταν στην προσπάθεια σύλληψης!!!
Απίστευτο έτσι!!!
Γύρω στις 20 θέλει να πάω για αυχενική στον Μπιλάλη, αν θυμάμαι καλά το όνομα, μου γραψε και εξετάσεις και μου είπε να αρχίσω φολικό. Μου φαίνεται σαν ψέμα που είδα το σποράκι μας...
Είναι ψηλά, έχει καλή θέση, μου πίεσε την κοιλιά και φάνηκε στον υπέρηχο το τοιχωμα να κινείται και τρελάθηκα, είναι συναρπαστικό, λίγα εκατοστά πιο μέσα είναι το μωρό! Επειδή δεν το βλέπουμε νομίζουμε είναι μακρυα μα είναι τόσσσσσσσσσσοοοοοο κοντά!!!

Και στα δικά σας, καλό πρώτο υπέρηχο σε όλες!
Τρελοκουνελάκι στις 7 εβδομάδες θα το δείς, όλα θα πάνε καλά, είναι πολύ νωρίς καλό μου τώρα!

Κορίτσια με΄τα θα νιώθετε τέτοια ανακούφιση, νιώθω σα να γέννησα, νομίζω επιτέλους θα ευχαριστηθώ την εγγυμοσύνη μου ! και δε πα να έχω 1000 προβλήματα, εμείς καλά να είμαστε και τα μωρά μας, όλα τα άλλα κάποτε θα τα φτιάξουμε!

nikol28
16-09-11, 08:58
ax κοριτσιάααααα το είδαμε το φασολάκι μας! Ενα πραγματάκι 11 χιλιοστά με 153 παλμούς!!! Παλλόταν ολόκληρο το μανάρι μου! Τα βρήκε όλα πολύ καλά ο γιατρός, έχει προστασία και από δεύτερο μικρότερο σάκο σαν δαχτυλίδι και έχει δημιουργηθεί και μια κύστη που εκκρίνει ορμόνες ώστε ναμην το αποβάλει ο οργανισμός μου.
Είδε κι ένα αιμάτωμα που απορροφάται σιγά σιγά και μου είπε πώς κάποια στιγμή πρέπει να είχα λίγο ροζ. Μάλιστα είπε ότι κατά την εμφύτευση είναι σύνηθες να γίνει. Εγώ δεν είχα όμως ροζ και δεν εκφράστηκα, εκ των υστέρων θυμήθηκα που είχαμε δεί τις ροζ κηλίδες στο σεντόνι οταν ακόμα είμασταν στην προσπάθεια σύλληψης!!!
Απίστευτο έτσι!!!
Γύρω στις 20 θέλει να πάω για αυχενική στον Μπιλάλη, αν θυμάμαι καλά το όνομα, μου γραψε και εξετάσεις και μου είπε να αρχίσω φολικό. Μου φαίνεται σαν ψέμα που είδα το σποράκι μας...
Είναι ψηλά, έχει καλή θέση, μου πίεσε την κοιλιά και φάνηκε στον υπέρηχο το τοιχωμα να κινείται και τρελάθηκα, είναι συναρπαστικό, λίγα εκατοστά πιο μέσα είναι το μωρό! Επειδή δεν το βλέπουμε νομίζουμε είναι μακρυα μα είναι τόσσσσσσσσσσοοοοοο κοντά!!!

Τρελοκουνελάκι στις 7 εβδομάδες θα το δείς, όλα θα πάνε καλά, είναι πολύ νωρίς καλό μου τώρα!

Κορίτσια με΄τα θα νιώθετε τέτοια ανακούφιση, νιώθω σα να γέννησα, νομίζω επιτέλους θα ευχαριστηθώ την εγγυμοσύνη μου ! και δε πα να έχω 1000 προβλήματα, εμείς καλά να είμαστε και τα μωρά μας, όλα τα άλλα κάποτε θα τα φτιάξουμε!

μπραβο , ολα καλα......τωρα να περναει ο καιρός ....για όλες μας:D
αλήθεια την αυχενική γατί τοσο σύντομα? 20 αυτού του μήνα ή του άλλου?

elenigmn
16-09-11, 09:20
Όλα καλά να σου πάνε κοπέλα μου.Με το καλό να φουσκώσει η κοιλίτσα...

niki8
16-09-11, 12:04
Μπράβο dimmi!!!!!!!!! Με το καλό!!!!!!

trelokouneli
16-09-11, 13:14
Απίστευτο έτσι!!!

Κοπελα μου μακαρι να πανε ολα καλα, τα βλασταρια μας θα εχουν 15 μερες διαφορα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εγω εχω ΠΗΤ 19/5/12!

dimmi
16-09-11, 13:40
μπραβο , ολα καλα......τωρα να περναει ο καιρός ....για όλες μας:D
αλήθεια την αυχενική γατί τοσο σύντομα? 20 αυτού του μήνα ή του άλλου?του άλλου :):) με το καλό να περάσει ο καιρός!

Όλα καλά να σου πάνε κοπέλα μου.Με το καλό να φουσκώσει η κοιλίτσα...σε ευχαριστώ πολύ! να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Μπράβο dimmi!!!!!!!!! Με το καλό!!!!!!σ'ευχαριστώ niki moy καλή συνέχεια και σε σένα!

Κοπελα μου μακαρι να πανε ολα καλα, τα βλασταρια μας θα εχουν 15 μερες διαφορα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εγω εχω ΠΗΤ 19/5/12!4/5/12 μου είπε χθες, θα δούμε για πιο σίγουρα στις αυχενικές μας! Μη μου αγχώνεσαι θα το δείς κι συ, είναι νωρίς, πιστεύω δεν ανησυχείς πια έτσι?

trelokouneli
16-09-11, 17:46
Ναι κοπελα μου, ειμαι πολυ καλυτερα, σ'ευχαριστω!!!:p:p:p

evdokia86
16-09-11, 22:54
κοριτσια και γω κοντα σε σας ειμαι ΠΗΤ 10/5/12!!!στο τελος αυτης της εβδομαδας που μας ερχετε θα παω για τον πρωτο υπερηχο!!Στην 7η εβδομαδα γινεται παντα ο πρωτος υπερηχος και ακους και καρδουλα!!!Στην 7η πηγα και στο πρωτο μου!!!Με το καλο κοριτσια για ολες μας!!!

trelokouneli
17-09-11, 00:35
κοριτσια και γω κοντα σε σας ειμαι ΠΗΤ 10/5/12!!!στο τελος αυτης της εβδομαδας που μας ερχετε θα παω για τον πρωτο υπερηχο!!Στην 7η εβδομαδα γινεται παντα ο πρωτος υπερηχος και ακους και καρδουλα!!!Στην 7η πηγα και στο πρωτο μου!!!Με το καλο κοριτσια για ολες μας!!!
Αχ τι καλα!!! Με το καλο!!!:p:p:p

neraida11
17-09-11, 00:40
να το ταυρακι....με το καλο να ερθει

gogothanos
17-09-11, 01:03
geia sas koritsia,exo anxothei tha hthela na sas rothso kati,
1 septembrh phga gia yperixo kai eidame mono sako me embruaka stoixeia polu mikro,16-9 phgame gia yperhxo kai ksana eidame pali mono sako,h teleytaia periodos moy htan 20-7 alla h teleutaia epafh moy htan 12-8 hparxei periptosh na egine kathysterhmena h sylhpsh gi ayto na mhn eidame moro?h epeidhs to mhxanhma yperhxoy htan apo ta palia..ta fota sas exo anxothei

dimmi
17-09-11, 01:39
κοριτσια και γω κοντα σε σας ειμαι ΠΗΤ 10/5/12!!!στο τελος αυτης της εβδομαδας που μας ερχετε θα παω για τον πρωτο υπερηχο!!Στην 7η εβδομαδα γινεται παντα ο πρωτος υπερηχος και ακους και καρδουλα!!!Στην 7η πηγα και στο πρωτο μου!!!Με το καλο κοριτσια για ολες μας!!!τέλεια! Με το καλό να το ακούσεις, να σου ζήσει και το πρώτο παιδάκι :D Ετσι να γινόμαστε πολλές κορίτσια!

gogothanos σου εύχομαι όμως ό,τι καλύτερο, αν ο γιατρός σου είπε αυτό αυτό θα είναι, μην ανησυχείς, πότε θα ξαναπάς?

nikol28
17-09-11, 08:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ κορίτσια
ωραία ,,,,μια μια να ακολου8εί :D

ευδοκία συνήθως στην 7η ακούγεται η καρδούλα αλλά είναι και ανάλογα τη σύλληψη:D με το καλό!!!!

gogothanos, ότι σου έχει πεί ο γιατρός σου, αν νομίζεις οτι έχεις αγχωθεί πολύ , μπορείς να πας σε κάποιο νοσοκομείο να σε δούνε και σε άλλον υπέρηχο
η καθυστερημένη σύλληψη παντως συμβαίνει σε πολλές;)

nikol28
17-09-11, 08:44
αληθεια ποτε είχατε τελευταία περίοδο ?
γιατί εμένα ακόμη δε μου έχει δώσει πητ...(για να υπολογίσω....χιχι)

trelokouneli
17-09-11, 10:57
γιατί εμένα ακόμη δε μου έχει δώσει πητ...(για να υπολογίσω....χιχι) εγω ειχα στις 11/8! :D

nikol28
17-09-11, 13:20
εγω ειχα στις 11/8! :D

kai soy edwse pht 19/05?

egw eixa 18 iouliou alla sta tikerakia edw moy bgazei 29 /04 pht

anupomonw na dw ti 8a moy pei o giatros.........

dimmi
17-09-11, 13:25
γιατί εμένα ακόμη δε μου έχει δώσει πητ...(για να υπολογίσω....χιχι)
29 Ιούλη πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου και ΠΗΤ έδωσε 5/5/12 ο γιατρός και 4/5/12 μετά τον πρώτο υπέρηχο!
Στην αυχενική λένε με μεγαλύτερη ακρίβεια μου είπε.
Εγώ δεν πιστεύω να πιάσω Μάη πάντως :grin:

dimmi
17-09-11, 13:27
egw eixa 28 iouliou
;);)μαζί!

nikol28
17-09-11, 14:07
καλα ότι να ναι έγραψα πριν...

18 /07 τελευταία περίοδο...
και στο τικερ με βγάζει 29/04 πητ

επειδη όμως είμαι καισαρικής 8α έχω -2 βδομάδες ...

άντε να δούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gogothanos
17-09-11, 16:34
koritsia o giatros moy eipe oti mallon einai palindromh... ego omos aythn thn ebdomada tha pao kai se allon giatro gia deyterh gnomh,kai tha toy po oti h teleytaia epafh htan aygoysto.mhpos kai ginei kana thayma oti egine kathysterhmena h sylhpsh gi ayto den eidame to moro...
ante me to kalo koritsia sas eyxomai mia teleiomhnh egkymosynh kai me ena pono

sia77
20-09-11, 11:46
εγω ειχα στις 11/8! :D

εγω ειχα 8/8.πηγα στο γιατρο 4/9 μετα απο θετικο τεστ ειδα μονο σακο και εμενα με ειχε πιασει μεγαλο αγχος.ξαναπηγα στης 15/9 και ειδαμε την καρδουλα του δεν καταφεραμε να την ακουσουμε γιατι η μητρα μου εχει μια περιεργη κληση.αλλα την ειδαμε που χτυπουσε!!! ΠΗΤ 18/5/12.Μην ανησυχεισ αλλα καλα θα πανε!

neraida11
20-09-11, 11:50
αχ μακαρι κοριτσακι μου να μην ειναι παλισνδρομη...μακαρι να φτασεις τους 9 ευκολα

maria19772011
20-09-11, 12:14
:DΚορίτσια να μπω και εγώ στο κλαμπ από τα ταυράκια;;;;;
Σήμερα ακούσαμε την καρδούλα του και είναι 1,14 cm...ΠΗΤ: 12.05.2012.....μακάρι αυτή την φορά να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!!
Εύχομαι το καλύτερο για όλες μας......Και να γράφουμε μόνο χαρούμενα νέα....
Υ.Γ: Μόνον εσείς το ξέρετε...από το φόβο μου δεν το λέω πουθενά.....μην το μαρτυρήσετε.....

Σας φιλώ
:D

nikol28
20-09-11, 15:51
Σήμερα ακούσαμε την καρδούλα του και είναι 1,14 cm...ΠΗΤ: 12.05.2012.....μακάρι αυτή την φορά να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!!
Υ.Γ: Μόνον εσείς το ξέρετε...από το φόβο μου δεν το λέω πουθενά.....μην το μαρτυρήσετε.....

Σας φιλώ
:D

kalws hr8es
etsi mia mia , na plh8ainoume :D
me to kalo

alla oxi mono me taurakia kale...to diko moy kriaraki 8a einai mallon!!!!!!!!!!!!;)

dimmi
21-09-11, 20:24

Σας φιλώ
:Dσυγχαρητήρια!!! εγώ τάφος !!!:lol::lol:

koritsia o giatros moy eipe oti mallon einai palindromh... ego omos aythn thn ebdomada tha pao kai se allon giatro gia deyterh gnomh,kai tha toy po oti h teleytaia epafh htan aygoysto.mhpos kai ginei kana thayma oti egine kathysterhmena h sylhpsh gi ayto den eidame to moro...
ante me to kalo koritsia sas eyxomai mia teleiomhnh egkymosynh kai me ena ponoτί νέα είχες?:confused:

gogothanos
21-09-11, 20:33
koritsia phga gia kolpiko yperyxo....exo nea mesa ston sako tora eidame kati aspres gramoyles kai mallon leei o giatros einai embryika stoixeia kai mallon egine kathysterhmena h syllhpsh alla den thelei na moy dinei polles elpides,epeidh einai giatros toy ika tha moy grapsei thn b xoriakh kai na pao na thn kano dorean se ena idoitiko kentro...thn alllhn bdomada pali tha pao gia yperhxo gia na maste sigoyroi,psiloxarhka giati apo kei poy blepame keno ton sako tora eidame kati mesa toy.koritsia aytos o giatros legetai zafirakhs kai einai sto mhtera exete akoysei tipota gi ayton?emena moy fanhke kalos

gogothanos
23-09-11, 20:39
kalhspera koritsia,exo nea den ksero ama einai kala h kaka.
xtes eixa kafe ekriseis(akoma exo)phga sto nosokomeio kaname yperhxo mesa ston sako eidame kai enan mikrotero sako(o giatros eipe oti apo ayton trefete to moro h mporei na mhn katalaba kala)ston teleytaio yperhxo toy eipa oti fainotan mono kati gramoyles kai thn prohgoymenh bdomada tipota mono ton sako,moy eipe oti ayto einai kalo ekana b-xoriakh kai bghke 13 xiliades kati, leei kanonika eprepe na doyme kati eston to kefalaki toy gia tetoia xoriakh alla leei mhn anushxeis sthn iatrikh tipota den einai apolyto,moy edose utrogestan(einai kala ayta ta xapia re koritsia?)perno 2 xapia 3 fores thn hmera,kai ayrio moy pe na ksana pao gia xoriakh na do an megalosh h timh....

dimmi
23-09-11, 21:22
μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε, έχει δίκιο για να λέει να μην ανησυχείς. μην αποκλείεις τίποτε, ξεκουράσου,ηρέμησε, πάρε τα χάπια που σου έδωσε. Εχω ακούσει από τις κοπέλες εδώ ότι τα δίνουν αν δείς αίμα. ηρέμησε βασικά και θετική σκέψη!!

niki8
23-09-11, 21:36
gogothanos μην ανησυχείς. κανε ό,τι σου πε ο γιατρός σου και όπως λέει και η dimmi θετική σκέψη!!! Εγώ είμαι με καφέ υγρά από την 7η εβδομάδα και ε΄νώ ήδη έπαιρνα ουτροτζεσταν προληπτικά. Μου σταμάτησαν μετά απο μια βδομάδα και τώρα τσουπ...εμφανίστηκαν πάλι. Χθες που πήγα στο γιατρό ήταν όλα καλά και ο γιατρός είδε μια μικρή αποκόλληση. Να παίρνεις τα χάπια σου και ξεκουράσου όσο μπορείς!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!;)

dimmi
23-09-11, 21:40
γειά σου niki, πώς είσαι? Πόσο είσαι τώρα? Αντε καλή συνέχεια κορίτσια στις εγγυμοσύνες μας, πολύ λυπάμαι που έχετε εκκρίσεις και αγχώνεστε. Κάθε φορά κοιτάω έντρομη το σερβιετάκι, που να είχα και καφέ κιόλα!
Ψυχραιμία να έχετε και υπομονή, τελικά εγώ είμαι η εξαίρεση, όλες έχουν εκκρίσεις μου φαίνεται.

niki8
23-09-11, 21:56
Γεια σου dimmi!!! Αυριο θα μαι ακριβώς 10 εβδομάδων. Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι με τα καφέ υγρά, αλλά αφού πάνε όλα καλά ενω τα έχω τόσο καιρό, είμαι αισιόδοξη. Από χθες ξεκίνησα και την ξάπλα, εκοψα τις δουλειές και είπα να κάνω μια προσπάθεια μήπως εξαφανιστουν τελείως!!! Μακάρι για όλες μας να πάνε όλα καλα΄!!!!:D

gogothanos
24-09-11, 02:28
geia sas dimmi kai niki eyxaristo pou mou apanthsate....
shmera exoyn meiothei arketa afta ta kafe ygra kai moy efyge ena baros,alla anyshxo me ton yperhxo,den ksero akoma ama proxoraei kala h egkymosynh,kanonika logo teleytaias periodoy eprepe na einai 9 bdomadon kai na exo dei kai to moro..
ston yperhxo omos den exo dei to moro akoma gia proth fora xtes anti gia enan keno sako eida kai lekythiko sako(o giatros leei ama dimioyrghthei moro mesoo aytoy tha trefete) lete ayto na nai kalo?ths prohgoymenes fores blepame ena sako me ena tipota mesa toy alla xtes eidame ayto...
ego kai o syntrofos moy parakalame na einai apla mia kathysterhmenh sylhpsh kai tipota allo..
KORITSIA APO TA BATHI THS KARDIAS MOU SA EUXOMAI MIA TELEIOMEINH KAI YGIEIS EGKYMOSYNH

dimmi
24-09-11, 03:44
niki μου αφού όλα είναι καλά ρίξε και τις ξάπλες σου κι αν φύγουν έφυγαν. Κι αν δεν πάλι όλα καλά είναι. Η μάνα μου είχε τρελή αιμορραγία σε εμένα όλους τους μήνες, ήταν ξάπλα και την τάιζαν με το κουταλάκι :shock: τόσο καλά!
gogothanos έχε πίστη, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, κάνε κι εσύ το καλύτερο που μπορείς και εκτός από τους 2 σάκους θα έχει πολλή αγάπη το νινάκι σας σίγουρα μόλις δημιουργηθεί!
Και οι γιατροί βλέπεις δεν ξέρουν το θέλημα του Θεού, πόσοι και πόσοι δεν λένε ότι δεν βλέπουν φως σε κάποιες κυήσεις που όμως εξελίχθηκαν σωστά!
Αυτά από εδώ διαβάζοντας, μες στο φόρουμ!
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή.
Ασε και ιστορίες με κοπέλες με μια χαρά εγγυμοσύνες που χάνουν το παιδί πριν την γέννα, και πρώτη πρώτη μια φιλενάδα μου :(

Σήμερα είμαι τρελά χαρούμενη, εκτός από τα γενέθλια μου και την ανακοίνωση της εγγυμοσύνης μου σε μια φίλη, έμαθα ότι κι εκείνη είναι έγγυος!!!
Εντάξει δεν είμαστε κολλητές αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αλλάζουν οι συνθήκες, μόλις αποκτήσαμε το κοινό ενδιαφερόν της εγγυμοσύνης δε σταματήσαμε να μιλάμε :D Ενιωσα άσχημα για την τρίτη φίλη που προσπαθεί καιρό και δεν...Τί να γίνει.

nikol28
24-09-11, 09:31
kalhmera koritsia

dimmi xronia soy polla na ta ekatosthseis !!!

gogothanos opws soy eipan kai ta koritsia upomonh kai pisth!!!! pisteyw oti ola 8a einai kala kai thn epomenh fora 8a akouseis kai kardoula....

sthn prohgoymenh egkymosunh eixa ki egw roz ygra kai epina utrogestan gia 3 mhnes kai ola kala.....epishs na sas pw oti otan exeis tetoia ygra lene oti einai koritsi :) emena pantws htan koritsaki :D

gogothanos
24-09-11, 16:13
dimmi mou na ta ekatosthseis kai oti potheis...
lyphthika poly gia thn filenada soy po den mporo na fantasto pos einai na xanei to moraki soy ligo prin thn genna,o theos afoy thelei na ta parei giati den ta pernei apo thn arxh ths egkymosynhs na mhn tyranietai etsi o anthropos??koritsia sas eyxaristo poly poy moy dinetai elpides eyxomai thn pempth na sas exo eyxarista nea,,
nikol moy les na nai koritsi?ego na po thn alhtheia prothmo ta agorakia alla den exo kanena problhma kai me to koritsi katarxas ygies na nai kai oti bgei den peirazei

dimmi
24-09-11, 16:25
σας ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές!
Οσο για τα μωράκια, Θεός δίνει Θεός παίρνει, Εκείνος ξέρει καλύτερα.
Οσο για το ροζ που είπες nikol, δηλαδή εγώ που δεν έχω παίζει να είναι αγοράκι ??! :grin:
Κορίτσια άσχετο αλλά χθες κατάλαβα ότι όλες οι εγγυμοσύνες είναι διαφορετικές όπως και οι κυήσεις.
Η φίλη μου ίδιο γυναικολόγο έχει, και σαλάτα έφαγε (έξω) και μαλακά τυριά έφαγε και αλκοόλ ήπιε. Δηλαδή φόβο για λιστερίωση και τοξόπλασμα και αλκοόλ δεν είχε!
Και όταν τη ρώτησα λέει, αφού το πρώτο μια χαρά βγήκε έτσι κάνω τα ίδια και στο δεύτερο.
Μετά τα συζητούσαμε με τον άνδρα μου γιατί προβληματίστηκα μήπως εμείς είμαστε υπερβολικοί. Ομως κατάλαβα πως καθένας ακολουθεί τις δικές του επιλογές και δε σημαίνει πως κάποιος είναι λάθος, απλά διαφορετικός για τον άλλο.

gogothanos
24-09-11, 16:46
alkool?ego oyte coca cola den pino kai otan to rixno ekso troo kai kamia sokolata para pano...
ti problhma dhmioyrgoyn ta tyria kai h salates?rotao giati proth fora to akouo..

nikol28
24-09-11, 22:00
dimmi etsi lene,,,,kala den einai aparaithto oti oses exoyn koritsia eixan kai aima alla perissoteres poy akoyw htan koritsi opws kai to diko moy

s ayth thn egkymosynh ki egw den eixa(ftoy ftoy) kai exw diais8hsh gia agori (kai h alh8eia einai oti h8ela koritsi pali, xaxa) gero na einai vevaia!!!!!!

oso gia ayta poy den prepei o giatros moy to prwto pragma poy leei einai oti DEN EISAI ARRWSTH , EGGYOS EISAI!!!!!!

ok alkool ,tsigara...nomizw oti skeftesai kai to paidi soy opote giati na mhn kaneis ligo upomonh
twra sthn prohgoymenh moy egkumosunh hmoun upervolikhhhhhhhh
den epina anapsuktika ...den evafa nuxia......den..den...den ......twra s ayth pinw me metro anapsuktiko kai kafe elafry, kai nuxaki vafw se kapoies peristaseis.......

niki8
24-09-11, 22:07
dimmi μου χρόνια σου πολλά!!!! Εύχομαι ό,τι καλύτερο....αντε και του χρονου θα γιορτάσεις τα γενεθλια σου με το μωρακι σας!!!!:D
gogothanos μακαρι να είναι καθυστερημένη σύληψη!!!! Και εύχομαι στον υπέρηχο να είναι όλα καλά!!!
nikol τέτοια λεγε μου να τρελαθεί ο δικός μου!!! Ήδη μπέμπα το λέει το σποράκι μας!!!!:D
Πάντως ΄σημερα έκανα το λάθος και βγήκα για καφέ, χαλαρά και μετα σουπερ(χωρίς να σηκώσω τίποτα) και γυρνώντας έιχα καφέ υγρα. Όταν ξάπλως τίποτα.... αρα ξαπλα και πάλι ξάπλα!!!!

gogothanos
24-09-11, 23:33
kai ego niki moy ekei poy stamathsan ta kafe ante leo eythxos ola mia xara,shkothika mes thn trelh xara na kathariso mexri kai karekles katharisa kai pao toyaleta kai pali ta kafe ygra ante pali ksapla leo pola ekanes georgia shmera na prosexes:mad::mad: kai eimai ksapla olh mera(ante kanei symparastash h mia sthn allhn)...
aaa den ftanei ayto xtyphsa kai to daxtylo toy podioy kai exei ginei toympano ti allo thelo:evil::evil:!!!
makari ston yperhxo mas na doyme kai to bebe apo tora me pedeyei ayto to moro ama bgei kai koritsi ox ox ti exoyme na trabhksoyme:grin::grin::grin::grin: xaxaxa plaka kano ygies na nai kai den me niazei tipota allo...
oso gia allkool kafe kai tsigaro einai ta pio antipathitika pragmata sthn zoh moy ta shxenomai poy na deite otan blepo staxtothikh den mporo na thn piaso me tipota protimo na piaso ta skata ths skylas moy para thn staxtothikh

neraida11
24-09-11, 23:40
μακαρι να πανε ολα καλα!

gogothanos
24-09-11, 23:41
μακαρι να πανε ολα καλα!
makari kopela moy ayto parakalao kai go ton theo

dimitris soula
25-09-11, 00:10
kalhspera koritsia,exo nea den ksero ama einai kala h kaka.
xtes eixa kafe ekriseis(akoma exo)phga sto nosokomeio kaname yperhxo mesa ston sako eidame kai enan mikrotero sako(o giatros eipe oti apo ayton trefete to moro h mporei na mhn katalaba kala)ston teleytaio yperhxo toy eipa oti fainotan mono kati gramoyles kai thn prohgoymenh bdomada tipota mono ton sako,moy eipe oti ayto einai kalo ekana b-xoriakh kai bghke 13 xiliades kati, leei kanonika eprepe na doyme kati eston to kefalaki toy gia tetoia xoriakh alla leei mhn anushxeis sthn iatrikh tipota den einai apolyto,moy edose utrogestan(einai kala ayta ta xapia re koritsia?)perno 2 xapia 3 fores thn hmera,kai ayrio moy pe na ksana pao gia xoriakh na do an megalosh h timh....
μην ανησυχεις τα επινα και εγω τα χαπια στην εγκυμοσυνη της μικρης.βοηθανε το μωρο να δεσει μου ειχε πει ο γιατρος μου.μην αγχωνεσαι και κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου. σου ευχομαι ολα να πανε καλα κοριτσακι μου!!!:p:p
gogothanos μην ανησυχείς. κανε ό,τι σου πε ο γιατρός σου και όπως λέει και η dimmi θετική σκέψη!!! Εγώ είμαι με καφέ υγρά από την 7η εβδομάδα και ε΄νώ ήδη έπαιρνα ουτροτζεσταν προληπτικά. Μου σταμάτησαν μετά απο μια βδομάδα και τώρα τσουπ...εμφανίστηκαν πάλι. Χθες που πήγα στο γιατρό ήταν όλα καλά και ο γιατρός είδε μια μικρή αποκόλληση. Να παίρνεις τα χάπια σου και ξεκουράσου όσο μπορείς!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!;)
κοριτσακι να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και ολα να πανε καλα.εσθ ελπιζω να εισαι ξαπλα ετσι ωστε και με την βοηθεια των χαπιων να κολλησει παλι ο πλακουντας.ξαπλα λοιπον και αφου σου πει ο γιατρος οτι ολα ενταξει κανε οσες βολτες θελεις. φιλακια:p:p
dimmy χρονια πολλα !!!!!οτι επιθυμεις!!!! του χρονου να τα γιορτασεις μαζι με το μωρακι σου .να προσεχεις να μην κουραζεσαι,φιλακια:p

dimmi
25-09-11, 13:12
alkool?ego oyte coca cola den pino kai otan to rixno ekso troo kai kamia sokolata para pano...
ti problhma dhmioyrgoyn ta tyria kai h salates?rotao giati proth fora to akouo..
http://kids.in.gr/pregnancy/health/article/?aid=5460755 ;) ρίξε μια ματιά

σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές!

oso gia ayta poy den prepei o giatros moy to prwto pragma poy leei einai oti DEN EISAI ARRWSTH , EGGYOS EISAI!!!!!!

ok alkool ,tsigara...nomizw oti skeftesai kai to paidi soy opote giati na mhn kaneis ligo upomonh
twra sthn prohgoymenh moy egkumosunh hmoun upervolikhhhhhhhh
den epina anapsuktika ...den evafa nuxia......den..den...den ......twra s ayth pinw me metro anapsuktiko kai kafe elafry, kai nuxaki vafw se kapoies peristaseis.......

nikol τα ημίμετρα δε μου πάνε, ή κάνω κάτι ή όχι, εντάξει χθες άνοιξα μια κόκα κόλα και ήπια 2 γουλιές αλλά ούτε η κάψα μου έφυγε και ένιωθα και τύψεις μετά.
Η θα πίνω λοιπόν όλο το κουτάκι να το ευχαριστιέμαι, ή θα βάφω τα νύχια κάθε φορά, ή θα πίνω όποτε θέλω ό,τι θέλω, ή απλά δεν θα τα κάνω αυτά για άλλους 10 μήνες, σου βάζω και το θηλασμό μέσα.
Και ξέρεις γιατί? και η φέτα με τρελαίνει και έτρωγα τόνους, αν το μωρό όμως πάθει λιστερίωση δεν θα το συγχωρήσω ποτέ του εαυτού μου.
Σαλάτα απέξω δεν αγγίζω και δεν τρώω καν τροφές που έρχονται σε επαφή με γαρνιτούρες λαχανικά λόγω τοξοπλάσματος.
Πιστεύω ότι και μια φορά να φάω ή 100 σε ένα καθαρό εστιατόριο δεν θα πάθω κάτι, δεν το κάνω όμως γιατί αν 1 στις 100 πάθω ποιός θα φταίει? Σίγουρα όχι ο μαγαζάτορας.
Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.
Οσο για το αλκοόλ και την καφείνη σε όποια μορφή δεν προσφέρει τίποτε απολύτως στο μωρό (ας μην αναφέρουμε τα κακά που κάνουν) οπότε κομμένα κι αυτά.

Εχω όλα τα χρόνια της ζωής μου να φάω τυριά, να πιώ κρασιά και να καπνίσω όσο γουστάρω. Εχω μόνο 9 μήνες το μωρό μου μέσα μου...
Πάω να φτιάξω ένα τζατζικάκι τώρα γιατί πείνασα! Χθες έφαγα όλη τη μερίδα τζατζίκι έξω, τόση μανία. Αφού μπορώ να το κάνω σπίτι θα το κάνω. That's my point ;)

Και ο δικός μου γιατρός σχεδόν τίποτε δεν απαγορεύει, μόνο μηχανάκι και λαχανικά έξω + ψάρια μεγάλα. Δεν κυοφορεί όμως αυτός. Ούτε αν το έκανε θα είχε τις δικές μου αντοχές πιστεύω ;)

βιολετα3
25-09-11, 14:44
Κορίτσια ήθελα να κάνω την εξης ερώτηση: στους πρώτους υπέρηχους μιας εγκυμοσυνης ο γιατρός σας εξετάζει ενδοκολπικά με τον υπέρηχο ή μονο απο την κοιλια? Επισης μου έκανε τεστ ΠΑΠ οταν ανακαλυψαμε οτι ειμαι έγκυος, επειδη ειχα κάποια υγρά πριν μάθω οτι ειμαι . Ρωτάω γιατι δεν ηξερα οτι ειμαι έγκυος κ απο την ώρα που πηγα στον γιατρο κ με εξετασε ενδοκολπικά με τον υπέρηχο ξεκινησα να έχω ροζ-καφε εκκρισεις κ φοβάμαι. Μηπως ήταν τυχαίο γεγονος? Για πειτε εμπειριες!
καλησπερα κ εγω εχω αυτην την απορια.....οταν πηγα ν με δει ημουν 6 βδομαδων δ ειδαμε καρδιακη λειτουργια μ ειπε ν περιμενουμε ...εντομεταξυ μ εκανε κ εμενα τεστ παπ κ απο εκεινη την ημερα μολις πηγα σπιτι ειχα αιμα ξεκινησε ροζ κ οσο περνουσαν οι μερες γινοταν πιο κοκκινο τ ενημερωσα κ μ ειπε ν περιμενουμε ν δουμε εαν σταματηση κ τελικα δ σταματησε συνεχιστικε αυτο γ 2 βδομαδες δηλαδη ημουν ειδη 8 βδομαδων...περιμεναμε αλλη μ βδομαδα γιατι τ αιμα εγινε καφε στην 9βδομαδα με εστειλε ν κανω ενα υπερυχω ν δουμε εαν υπαρχει καρδικη λειτουργια τελικα δ υπηρχε ο γιατρος συμφωνω με τ λεγομενα τ μ ειπε πως τ εμβρυο ειχε σταματηση ν αναπτυσετε απο την εβδομη βδομαδα...μηπως τελικα την ζυμια την εκανε τ τεστ παπ?

dimmi
25-09-11, 15:30
Δε νομίζω ότι θα έκανα τεστ παπ και ενδοκολπικό υπέρηχο στην κύηση αν υπήρχε κίνδυνος αποβολής, κι ακόμη κι αν υπήρχε κίνδυνος θα το έλεγαν και θα "διάλεγε" κανείς αν θέλει ή όχι, όπως στην αμνιο,,,

nikol28
25-09-11, 15:36
Και ξέρεις γιατί? και η φέτα με τρελαίνει και έτρωγα τόνους, αν το μωρό όμως πάθει λιστερίωση δεν θα το συγχωρήσω ποτέ του εαυτού μου.
Σαλάτα απέξω δεν αγγίζω και δεν τρώω καν τροφές που έρχονται σε επαφή με γαρνιτούρες λαχανικά λόγω τοξοπλάσματος.
Πιστεύω ότι και μια φορά να φάω ή 100 σε ένα καθαρό εστιατόριο δεν θα πάθω κάτι, δεν το κάνω όμως γιατί αν 1 στις 100 πάθω ποιός θα φταίει? Σίγουρα όχι ο μαγαζάτορας.
Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.

Εχω όλα τα χρόνια της ζωής μου να φάω τυριά, να πιώ κρασιά και να καπνίσω όσο γουστάρω. Εχω μόνο 9 μήνες το μωρό μου μέσα μου...
;)

sorry poios ta leei ayta gia th feta kai th salata?
prwth fora ta akoyw
kai ta 8ewrw ypervolhhhhhhhh!!!!!!!

toxoplasma apofeygoyme apla tis gates
ayto xerw egw

dimmi
25-09-11, 15:42
sorry poios ta leei ayta gia th feta kai th salata?
prwth fora ta akoyw
kai ta 8ewrw ypervolhhhhhhhh!!!!!!!

toxoplasma apofeygoyme apla tis gates
ayto xerw egw
ε το ότι δεν τα έχεις ακούσει δε σημαίνει ότι δεν ισχύουν, ακόμα και στο google να κάνεις αναζήτηση θα τα δείς (και στο φόρουμ εννοείται)
Οσο για το αν τα θεωρείς υπερβολή πρώτα ενημερώσου και μετά κρίνεις ορθότερα λέω εγώ ;)

Α και τις γάτες δε χρειάζεται να τις αποφεύγεις! Ενημερωτικά στο λέω :D

nikol28
25-09-11, 15:44
ε το ότι δεν τα έχεις ακούσει δε σημαίνει ότι δεν ισχύουν, ακόμα και στο google να κάνεις αναζήτηση θα τα δείς (και στο φόρουμ εννοείται)
Οσο για το αν τα θεωρείς υπερβολή πρώτα ενημερώσου και μετά κρίνεις ορθότερα λέω εγώ ;)

eipa oti den ta exw akousei den eipa oti den isxuoun
gia emena einai YPERVOLH

o ka8enas 8ewrei swsta kai la8h gia ton eayto tou;)

dimmi
25-09-11, 15:47
eipa oti den ta exw akousei den eipa oti den isxuoun
gia emena einai YPERVOLH

o ka8enas 8ewrei swsta kai la8h gia ton eayto tou;)
τότε πρίν εκφέρεις γνώμη μπορείς να ενημερωθείς ώστε να μη δημιουργηθούν κίνδυνοι για όσους τα διαβάσουν. Ναι υπάρχει και το τοξόπλασμα και η λιστερίωση και πολλά άλλα, η ενημερώση είναι γνώση, όχι υπερβολή.

nikol28
25-09-11, 15:51
τότε πρίν εκφέρεις γνώμη μπορείς να ενημερωθείς ώστε να μη δημιουργηθούν κίνδυνοι για όσους τα διαβάσουν. Ναι υπάρχει και το τοξόπλασμα και η λιστερίωση και πολλά άλλα, η ενημερώση είναι γνώση, όχι υπερβολή.

xaxaxxa
sorry alla edw mesa milame gia na ma8ainoume h mia apo thn allh kai oxi gia na malwnoyme...

twra ti kundunos dhl uparxei an diavasei mia oti egw trww tyri enw esy oxi..... mh trela8oume.....

to afhnw edw omws giati h kouventa paei allou kai demoy aresoun ayta.....:wink:

dimmi
25-09-11, 15:54
xaxaxxa
sorry alla edw mesa milame gia na ma8ainoume h mia apo thn allh kai oxi gia na malwnoyme...

twra ti kundunos dhl uparxei an diavasei mia oti egw trww tyri enw esy oxi..... mh trela8oume.....

συμφωνώ, άσε τα συμπεράσματα στους άλλους.

angel306
25-09-11, 15:55
καλησπερα κ εγω εχω αυτην την απορια.....οταν πηγα ν με δει ημουν 6 βδομαδων δ ειδαμε καρδιακη λειτουργια μ ειπε ν περιμενουμε ...εντομεταξυ μ εκανε κ εμενα τεστ παπ κ απο εκεινη την ημερα μολις πηγα σπιτι ειχα αιμα ξεκινησε ροζ κ οσο περνουσαν οι μερες γινοταν πιο κοκκινο τ ενημερωσα κ μ ειπε ν περιμενουμε ν δουμε εαν σταματηση κ τελικα δ σταματησε συνεχιστικε αυτο γ 2 βδομαδες δηλαδη ημουν ειδη 8 βδομαδων...περιμεναμε αλλη μ βδομαδα γιατι τ αιμα εγινε καφε στην 9βδομαδα με εστειλε ν κανω ενα υπερυχω ν δουμε εαν υπαρχει καρδικη λειτουργια τελικα δ υπηρχε ο γιατρος συμφωνω με τ λεγομενα τ μ ειπε πως τ εμβρυο ειχε σταματηση ν αναπτυσετε απο την εβδομη βδομαδα...μηπως τελικα την ζυμια την εκανε τ τεστ παπ?

Εγω πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα σκοπο να κανω τεστ παπ και μετα το ανεβαλα αφου το εμαθα.Και θυμαμαι ειχα ρωτησει τον ιατρο μου απο περιεργια αν γινεται να κανω τεστ παπ τωρα στην εγκυμοσυνη και μου ειπε οτι δεν γινεται απαγορευεται λεει.Μπορεις να συμβουλευτεις και με καποιον αλλο γυναικολογο για το τεστ παπ και αν τελικα ηταν αυτο η αιτια που σταματησε να αναπτυσεται το μωρο.
Οσο για τον υπερυχο την πρωτη φορα μου εκανε απο την κοιλια μονο,ημουν 6 βδομαδων και την δευτερη που πηγα μου εκανε ενδοκολπικα για να ακουσουμε την καρδουλα και να το δουμε καλυτερα,ετσι μου ειχε πει.

angel306
25-09-11, 16:03
Αρχικό μήνυμα απο dimmi http://www.parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2153418#post2153418)

xaxaxxa

Θα συμφωνησω με την Νικολ.Dimmi ο καθενας λεει την γνωμη του και μονο και ο καθενας θα κρινει απο μονο του αν αυτο που λεει ειναι σωστο η οχι.Δηλαδη ειναι σαν να λες οτι εγω αμα γραψω πχ οτι το τσιγαρο κανει καλο θα τρεξουν ολοι να καπνισουν??Ειναι υπερβολικα αυτα που λες,ολοι εχουμε το δικαιωμα να εκφρασουμε ελευθερα την γνωμη μας ειτε ειναι σωστη η οχι,ειτε αρεσει σε καποιους η οχι!

molly
25-09-11, 16:18
βιολετα μου κ εγω ξερω οτι το τεστ παπ απαγορευετε στην εγκυμοσυνη.μπορει ομως οντως να μην ακουγοτανε το μωρο σου απο την 7η εβδομαδα.εγω περυσι ειχα μεινει εγκυος δυστυχως ομως το εχασα,ειχα παεισ τον γιατρο στην 4η εβδομαδα ειδα οτι ηταν στην μητρα κ ολα μια χαρα πηγα παλι στην 6η κ ακουσα κανονικα καρδια.δεν ξερω τι γινετε πιστευω ομως καλου κακου να μην ξαναπας σε αυτον τον γιατρο

dimitris soula
25-09-11, 17:49
κοριτσια και εγω ξερω οτι το τεστ παπ απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.βιολετα νομιζω οτι πρεπει να τον αλλαξεις τον γιατρο γιατι εγω ειχα ρωτησει 2γιατρους και την κυτταρολογο και μου ειχαν πει ολοι οτι απαγορευεται.στο τεστ παπ παιρνουν υλικο απο τον τραχηλο μεσα και στην εγκυμοσυνη αποαγορευεται.το κολπικο υπερηχογραφημα γινεται οταν δεν μπορουν να δουν το μωρακι επειδη ειναι μικρο και δεν μπορουν να το δουν αλλιως.εμενα μου ειχε πει να κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου και η μικροβιολογος το πηρε εξω εξω και χωρις να χρησιμοποιησει το εργαλειο που ανοιγει .ειναι απαραδεκτο να γινονται τετοια πραγματα.δεν πειραζει κοριτσακια,την επομενη φορα ολα θα πανε καλα.

dimmi
26-09-11, 01:27
Θα συμφωνησω με την Νικολ.Dimmi ο καθενας λεει την γνωμη του και μονο και ο καθενας θα κρινει απο μονο του αν αυτο που λεει ειναι σωστο η οχι.Δηλαδη ειναι σαν να λες οτι εγω αμα γραψω πχ οτι το τσιγαρο κανει καλο θα τρεξουν ολοι να καπνισουν??Ειναι υπερβολικα αυτα που λες,ολοι εχουμε το δικαιωμα να εκφρασουμε ελευθερα την γνωμη μας ειτε ειναι σωστη η οχι,ειτε αρεσει σε καποιους η οχι!
μου μούνταρε πρώτη, είπε ποιός τα λέει αυτά λες και τα έβγαλα από το κεφάλι μου, έβαλα λινκ, της είπα και στο φόρουμ είναι γραμμένα, δεν έπρεπε να υποστηρίξω τη γνώμη μου που βασίζεται σε άρθρα λοιπόν επειδή είναι αντίθετη με τη δική της?
Δεν της άρεσε η γνώμη μου και είπε είναι υπερβολές, της συνέστησα να μην ακυρώνει έτσι την γνώμη των άλλων και να αφήσει τα συμπεράσματα στους άλλους.
Γιατί μπορεί σε κάποιους να φανεί χρήσιμη πληροφορία ότιι υπάρχει και το τοξόπλασμα και η λιστερίωση που εκείνη αγνούσε αλλά και κατηγορούσε?!
Αυτό εννούσα. Οπότε? Οπως κι αν έχει είμαστε οφτοπικ εδώ και θα παρακαλούσα να συνεχίσετε εσείς αν θέλετε, εγώ δε θα λάβω μέρος ευχαριστώ :wink:

dimmi
26-09-11, 01:36
κοριτσια και εγω ξερω οτι το τεστ παπ απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.μολυ και Σούλα με τρελάνατε τώρα, εμένα μου είχε πει πως αν δεν έχει γίνει τεστ παπ προ κύησης (ώστε να καλύπτει και τους 9 μήνες τις εγγυμοσύνης) πρέπει να γίνει στην κύηση ώστε να είμαστε καλυμμένοι.
Είπε μια αράδα από κινδύνους αν δε γίνει και έναν που θυμάμαι, ότι επηρεάζει ακόμη και το από που θα βγεί το μωρό (καισαρική ή κολπικά) ώστε να μη πάρει μικρόβιο. Τώρα αυτά δε με πολυενδιέφεραν στον πρώτο υπέρηχο και δεν έδωσα σημασία.
Σήμερα όμως το συζητούσαμε με τον άνδρα μου και ίδρωνα ξείδρωνα. Ο συγκεκριμένος γιατρός είπε το ζητάει το παπ στην κύηση, μήπως να ρωτήσω και άλλον? (είναι ο νέος μου γιατρός)
Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μωράκι μας? Αυτός διαβεβαιώνει ότι δεν. Οπως και για τον κολπικό υπέρηχο που τον φοβόμουν, και όντως όλα οκ.

dimitris soula
26-09-11, 08:15
μολυ και Σούλα με τρελάνατε τώρα, εμένα μου είχε πει πως αν δεν έχει γίνει τεστ παπ προ κύησης (ώστε να καλύπτει και τους 9 μήνες τις εγγυμοσύνης) πρέπει να γίνει στην κύηση ώστε να είμαστε καλυμμένοι.
Είπε μια αράδα από κινδύνους αν δε γίνει και έναν που θυμάμαι, ότι επηρεάζει ακόμη και το από που θα βγεί το μωρό (καισαρική ή κολπικά) ώστε να μη πάρει μικρόβιο. Τώρα αυτά δε με πολυενδιέφεραν στον πρώτο υπέρηχο και δεν έδωσα σημασία.
Σήμερα όμως το συζητούσαμε με τον άνδρα μου και ίδρωνα ξείδρωνα. Ο συγκεκριμένος γιατρός είπε το ζητάει το παπ στην κύηση, μήπως να ρωτήσω και άλλον? (είναι ο νέος μου γιατρός)
Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μωράκι μας? Αυτός διαβεβαιώνει ότι δεν. Οπως και για τον κολπικό υπέρηχο που τον φοβόμουν, και όντως όλα οκ.
κοριτσακι μου εγω εγραψα αυτα που ξερω απο την δικη μου εμπειρια. εμενα μονο καλιεργεια κολπικου υγρου μου ειπε να κανω.ισως θα επρεπε να ρωτησεις και αλλο γιατρο.δεν ηθελα να αγχωθεις κουκλιτσα μου.σορρυ αλλα εγω αυτο ξερω .θα το ψαξω και εδω θα ρωτησω και αλλους γιατρους και θα σου γραψω. παντως αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου δεν υπαρχει θεμα. εγω αν μου το ελεγε ο γιατρος μου θα τον ακουγα.θα το ψαξω σημερα και θα σου γραψω.φιλακια και μην αγχωνεσαι!!!!!!!!!

molly
26-09-11, 08:25
μολυ και Σούλα με τρελάνατε τώρα, εμένα μου είχε πει πως αν δεν έχει γίνει τεστ παπ προ κύησης (ώστε να καλύπτει και τους 9 μήνες τις εγγυμοσύνης) πρέπει να γίνει στην κύηση ώστε να είμαστε καλυμμένοι.
κοριτσακι μου μην αγχωνεσε.εγω προσωπικα ετσι εχω ακουσει δεν σημαινει οτι ισχυει κι ολας.δεν ειμαι γιατρος.καλυτερα ομως για σενα ρωτα κ κανεναν αλλον για να νιωσεις ασφαλεια...

andigo
26-09-11, 08:33
Καλημέρα. Και εμένα μου έχειπει ότι αν δεν έχει γίνει πρόσφατο τεστ ΠΑΠ επιβάλλεται να γίνει στην εγκυμοσύνη. Και στις 2 προηγούμενες μου εγκυμοσύνες μου έκανε τεστ στην 1 επίσκεψη. Πρόβλημα δεν είχα (ευτυχώς κανένα). Στην 1η (ατυχής) μου εγκυμοσύνη δεν μου είχε κάνει γιατί το είχα πρόσφατο. Τώρα που θα πάω την άλλη εβδομάδα (θα είμαι γύρω στην 7η εβδομάδα) υποψιάζομαι ότι πάλι θα μου κάνει (και πάλι θα τα ακούσω που το έχω αφήσει τόσο καιρό (κοντά 1 1/2 χρόνο).

dimitris soula
26-09-11, 16:00
dimmy ρωτησα 2 κυτταρολογους εδω και ενα γιατρο.μου ειπαν οτι γινεται το τεστ παπ οταν δεν υπαρχει πολυ προσφατο και οταν υπαρχει λογος. γινεται μεχρι και τους 7 μηνες. οποτε μην αγχωνεσαι εμεις οπως σου ειπα ειπαμε αυτα που ξεραμε απο την εμπειρια μου.συγνωμη κοριτσακι που σε αγχωσαμε.παντως μου ειπαν οτι γινεται οταν υπαρχει λογος.για αυτο σταματα να αγχωνεσαι με το παραμικρο.φιλακιααααα!!!!!!!

gogothanos
27-09-11, 19:30
koritsia anti gia apoksesh eidame ayth thn fora to sporaki mas(ekei poy den blepame tipota) poly mikro bebaia sthn metrhsh ston yperhxo bghke 5w4d einai 3,48cm den akoysame kardia lete epeidhs einai noris?h xoriakh paremeine statherh oyte anebhke oyte katebhke gi ayto to logo akyrothike h apoksesh..ola ayta ginane shmera sto elenas!makari na pan ola kala

angel306
27-09-11, 23:54
koritsia anti gia apoksesh eidame ayth thn fora to sporaki mas(ekei poy den blepame tipota) poly mikro bebaia sthn metrhsh ston yperhxo bghke 5w4d einai 3,48cm den akoysame kardia lete epeidhs einai noris?h xoriakh paremeine statherh oyte anebhke oyte katebhke gi ayto to logo akyrothike h apoksesh..ola ayta ginane shmera sto elenas!makari na pan ola kala

Σου ευχομαι ολα καλα να πανε με το μωρακι σου και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!Εγω οταν ειχα παει πρωτη φορα ημουν περιπου στις βδομαδες σου και οι μετρησεις ηταν παρομοιες,ουτε καρδια ακουσαμε τοτε.Οποτε μην ανησυχεις απο τωρα ειναι νωρις νομιζω θα δειξει σε κανα 2 βδομαδες αλλα και παλι ολα καλα να σου πανε ευχομαι μακαρι να μην εχεισ προβληματα και ολα να ειναι τελεια!

gogothanos
28-09-11, 00:02
απο το στόμα σου και στου θεού το αφτί
angel μου ξερεις ποσες ελπιδες μου δωσες τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!
αυριο θα παω στην ιερα μονη της αγιας ειρηνης της χρυσοβαλαντος να προσευχηθω μακαρι και ξανα λεω μακαρινα παω σε2 βδομαδες να ακουσω καρδια

Mina80
28-09-11, 08:53
Gogo μην ανησυχεις κοπέλα μου.Κι εγώ στον πρώτο υπέρηχο (5η εβδομάδα) είδα μόνο το σάκο, μια κουκίδα δηλαδή μέσα στη μήτρα. Στον δεύτερο (7η εβδομάδα) ακουσα την καρδιά και την έβλεπα να πάλεται στην οθόνη αλλά μωρό δεν ξεχώριζα για να πω την αλήθεια. Και στον τρίτο υπέρηχο (11η εβδομάδα) είδα μωρό και χεράκια, ποδαράκια να κουνιούνται!

dimitris soula
28-09-11, 10:01
χαρηκα παρα πολυ με τα νεα σου.ειναι νωρις να ακουσεις καρδουλα.σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να πανε ολα καλα!!!!!!περιμενω νεα σου φιλακιααααααα :p

gogothanos
28-09-11, 13:25
koritsakia moy glyka kseretai poses elpides moy dinete?kai ego den ksexoriza kati,to mono poy eida oti mesa sto sako yparxei kati ekei poy pedeyomastan me tosoys yperhxoys ths prohgoymenes bdomdes gia na doyme.....
OI TIMES XORIAKHS DEN MPORO NA KATALABO GIATI KATEBHKAN

dimmi
28-09-11, 14:29
dimmy ρωτησα 2 κυτταρολογους εδω και ενα γιατρο.μου ειπαν οτι γινεται το τεστ παπ οταν δεν υπαρχει πολυ προσφατο και οταν υπαρχει λογος. γινεται μεχρι και τους 7 μηνες. οποτε μην αγχωνεσαι εμεις οπως σου ειπα ειπαμε αυτα που ξεραμε απο την εμπειρια μου.συγνωμη κοριτσακι που σε αγχωσαμε.παντως μου ειπαν οτι γινεται οταν υπαρχει λογος.για αυτο σταματα να αγχωνεσαι με το παραμικρο.φιλακιααααα!!!!!!!Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Οχι δεν έχω λόγο, όμως άλλαξα γιατρό μόλις έμεινα έγγυος.
Οσο για το άλλο που είπες για να υπάρχει πρόσφατο παπ πρέπει κανείς να πιάσει παιδί 3 μήνες το πολύ μετά το παπ! Που να ήξερα ότι θα το πιάναμε με τη μία, θα είχα κάνει πριν (όπως μου το είχε ζητήσει και ο προηγούμενος γυναικολόγος αλλά δεν είχε εξηγήσει γιατί!). Αν ήξερα...θα είχα πάει γυναικολόγος να γίνω, να μη πληρώνω 150αρια και να μένω στο σκοτάδι. Που να είχα και κάποιο πρόβλημα δηλαδή!.
Ευτυχώς που τον άλλαξα, τηλεφωνικα και εξ αποστάσεως οδηγίες! γκρ!!

Καλημέρα. Και εμένα μου έχειπει ότι αν δεν έχει γίνει πρόσφατο τεστ ΠΑΠ επιβάλλεται να γίνει στην εγκυμοσύνη. Και στις 2 προηγούμενες μου εγκυμοσύνες μου έκανε τεστ στην 1 επίσκεψη. Πρόβλημα δεν είχα (ευτυχώς κανένα). Στην 1η (ατυχής) μου εγκυμοσύνη δεν μου είχε κάνει γιατί το είχα πρόσφατο. Τώρα που θα πάω την άλλη εβδομάδα (θα είμαι γύρω στην 7η εβδομάδα) υποψιάζομαι ότι πάλι θα μου κάνει (και πάλι θα τα ακούσω που το έχω αφήσει τόσο καιρό (κοντά 1 1/2 χρόνο).
Μη σκάς, εγώ κάθε χρόνο έκανα και τί κατάλαβα? Προ σύλληψης είναι το θέμα αν έχει γίνει να είσαι καλυμμένη στην κύηση. Αντε με το καλό και τα τεστ παπ, από όσα λες βλέπω πως δεν επηρεάζουν την εξέλιξη της εγγυμοσύνης όποτε σταματώ να αγχώνομαι και ό,τι πεί θα κάνω :grin:
Λυπάμαι για την άτυχη εγγυμοσύνη σου :?

dimmi
28-09-11, 14:31
koritsia anti gia apoksesh eidame ayth thn fora to sporaki mas(ekei poy den blepame tipota) poly mikro bebaia sthn metrhsh ston yperhxo bghke 5w4d einai 3,48cm den akoysame kardia lete epeidhs einai noris?h xoriakh paremeine statherh oyte anebhke oyte katebhke gi ayto to logo akyrothike h apoksesh..ola ayta ginane shmera sto elenas!makari na pan ola kalaτί καλά νέα Θεούλη μου!
Μπράβο υπομονή και θα τα κάνετε όλα θα δείς!

dimitris soula
28-09-11, 17:52
dimmy τι κανεις?πως εισαι?πως πανε τα κεφια?ελπιζω να εισαι καλα φιλακια

andigo
28-09-11, 19:47
Λυπάμαι για την άτυχη εγγυμοσύνη σου :?

Ευτυχώς στο 2μηνο πάνω έμεινα έγκυος στο γιο μου και το ξεπέρασα (σχετικό αυτό) γρήγορα. Δυστυχώς όμως μετά από αυτό δεν μπορεσα να χαρώ καμμία εγκυμοσύνη αφού ήμουν συνέχεια μέσα στο άγχος. Και τώρα που είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων έχω χάσει πάλι τον υπνο μου. Την τρίτη έχω 1ο ραντεβού και ελπίζω να ακούσω καρδιά (Στα άλλα 2 άκουσα σχεδόν την 9η εβδομάδα).

dimmi
28-09-11, 19:53
Ευτυχώς στο 2μηνο πάνω έμεινα έγκυος στο γιο μου και το ξεπέρασα (σχετικό αυτό) γρήγορα. Δυστυχώς όμως μετά από αυτό δεν μπορεσα να χαρώ καμμία εγκυμοσύνη αφού ήμουν συνέχεια μέσα στο άγχος. Και τώρα που είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων έχω χάσει πάλι τον υπνο μου. Την τρίτη έχω 1ο ραντεβού και ελπίζω να ακούσω καρδιά (Στα άλλα 2 άκουσα σχεδόν την 9η εβδομάδα).Με το καλό κοπέλα μου, τώρα που έχεις περάσει τόσα, να σκέφτεσαι ότι μόνο καλύτερα θα έρχονται! Είναι κρίμα να μην ευχαριστηθείς έστω σ'αυτό το παιδάκι σου. Ανθρωπος είσαι κι συ.
Ισως αν υποσχεθείς στον εαυτό σου ότι μόλις το ακούσεις θα ηρεμήσεις για τον υπόλοιπο καιρό? Βάλε μια νοητή γραμμή, αγχώσου αλλά μέχρι εκεί. Εμένα με βοηθάει γιατί δε γίνεται μονίμως να έχω άγχος, και χωρίς λόγο!

dimmi
28-09-11, 20:08
dimmy τι κανεις?πως εισαι?πως πανε τα κεφια?ελπιζω να εισαι καλα φιλακια
καλά καλή μου εσύ? Δηλαδή έτσι κι έτσι σήμερα, νυστάζω τρελά και έχω και τον προγεννητικό αύριο, πρωί πρωί βάρβαρο ξύπνημα χωρίς καφέ και τσιγάρο και τοπικό πλύσιμο με κατούρημα σε κυπελάκι, ούτε στους χειρότερους μου εφιάλτες :lol::lol::lol:

dimitris soula
29-09-11, 08:40
Ευτυχώς στο 2μηνο πάνω έμεινα έγκυος στο γιο μου και το ξεπέρασα (σχετικό αυτό) γρήγορα. Δυστυχώς όμως μετά από αυτό δεν μπορεσα να χαρώ καμμία εγκυμοσύνη αφού ήμουν συνέχεια μέσα στο άγχος. Και τώρα που είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων έχω χάσει πάλι τον υπνο μου. Την τρίτη έχω 1ο ραντεβού και ελπίζω να ακούσω καρδιά (Στα άλλα 2 άκουσα σχεδόν την 9η εβδομάδα).
συγχαρητηρια κοριτσι μου !!να πας να δεις το σπορακι σου να ηρεμησεις!!!!μην σκεφτεσαι ετσι ομως. μην αγχωνεσαι ειναι διαφορετικη καθε εγκυμοσυνη και το ξερεις και εσυ αφου εκανες τον γιο σου μετα.τωρα χαλαρωσε και κοιταξε να ευχαριστηθεις την εγκυμοσυνη σου.ειναι μια μαγικη περιοδος για μας!!!!!φιλακια και στην κοιλιτσα σου καιστον γιο σου!!!περιμενουμε τα νεα σου !!!συγχαρητηρια και παλι!!!!!
καλά καλή μου εσύ? Δηλαδή έτσι κι έτσι σήμερα, νυστάζω τρελά και έχω και τον προγεννητικό αύριο, πρωί πρωί βάρβαρο ξύπνημα χωρίς καφέ και τσιγάρο και τοπικό πλύσιμο με κατούρημα σε κυπελάκι, ούτε στους χειρότερους μου εφιάλτες :lol::lol::lol:
καλημερα κουκλιτσα μου.μην τοσκεφτεσαι ετσι.παρτο αλλιως .τραβας αυτη την ταλαιπωρια για το μωρακι σου.τι ειναι λιγη ταλαιπωρια? περιμενω τα νεα σου .δεν μου λες καπνιζεις τωρα που εισαι εγκυος?θα σε μαλωσω αν το κανεις κοριτσακι μου....φιλακια (αυτο το κατουρημα στο κυπελακι χαλια κατασταση χαχαχαχα.δεν σε ζηλευω καθολου;))

expectingmummy
03-10-11, 18:06
Εμένα στην πρώτη επίσκεψη (περίπου 5 εβδομάδων) μου έκανε τεστ ΠΑΠ και κολπικό υπέρηχο γιατί ήταν πολύ μικρούλι για να το δούμε από πάνω. Επίσης την Παρασκευή που πήγα σε άλλο γιατρό υποχρεωτικά γιατί ο δικός μου είναι Ελλάδα κι εγώ βρίσκομαι Κύπρο και είχα λίγο αίμα πάλι κολπικό μου έκανε και ακούσαμε και την καρδούλα!

dimitris soula
03-10-11, 18:20
συγχαρητηρια!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!!!

dimmi
03-10-11, 19:32
Σούλα εξυπακούεται δδεν καπνίζω! Το είχα κόψει από πριν, 24 Ιούλη και αρχίσαμε προσπάθειες κάπου 9 αυγούστου. Αμα ήξερα ότι θα το πιάνααμε με τη μία θα το είχα κόψει νωρίτερα!
Εμένα στην πρώτη επίσκεψη (περίπου 5 εβδομάδων) μου έκανε τεστ ΠΑΠ και κολπικό υπέρηχο γιατί ήταν πολύ μικρούλι για να το δούμε από πάνω. Επίσης την Παρασκευή που πήγα σε άλλο γιατρό υποχρεωτικά γιατί ο δικός μου είναι Ελλάδα κι εγώ βρίσκομαι Κύπρο και είχα λίγο αίμα πάλι κολπικό μου έκανε και ακούσαμε και την καρδούλα!να σας ζήσει!!!

KatKay
04-10-11, 13:20
Κορίτσια καλημέρα!
Εγώ είχα μια εβδομάδα καθυστέρηση, ενώ πάντα είμαι ακριβώς στη μέρα μου (άντε μια πάνω μία κάτω) και έκανα το τεστ και βγήκε αρνητικό. Χθες το πρωι έκανα β χοριακή και βγήκε θετική αλλά πολύ χαμηλή... (11,9). Αργότερα μέσα στη μέρα είχα αίμα και τελικά έχω κανονική αιμοραγία.. Δυστυχώς έγινε παλινδρόμηση και απέβαλα :( Ημουν στις 3,5-4 εβδομάδες... Τη Δευτέρα θα με δει ο γιατρός μου για υπέρηχο, μήπως χρειαστεί και καθαρισμός, αν και θερωρεί ότι μάλλον δε θα χρειαστεί. Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ... Χθες έκλαιγα συνέχεια. Πάνω που συνειδητοποίησα ότι μάλλον είμαι έγκυος, πάει! Ο γιατρός μου πάντως μου είπε, να μην ανησυχώ και ότι αφού έγινε παλινδρόμηση και μάλιστα τόσο νωρίς υπήρχε λόγος κι η φύση ξέρει τι κάνει και ότι με τόσο χαμηλή χοριακή το πιο πιθανό είναι να απέβαλα αργότερα.

nikol28
04-10-11, 14:20
Ο γιατρός μου πάντως μου είπε, να μην ανησυχώ και ότι αφού έγινε παλινδρόμηση και μάλιστα τόσο νωρίς υπήρχε λόγος κι η φύση ξέρει τι κάνει και ότι με τόσο χαμηλή χοριακή το πιο πιθανό είναι να απέβαλα αργότερα.

kai polu kala soy eipe o giatros soy
logika de 8a xreiasteis apoxesh
mh to skeftesai kan.... ayto to pa8ainoume polles gunaikes akomh kai xwris na to katalavoume.....

euxomai thn epomenh fora na einai 8etikotato to test....:wink:

nikol28
04-10-11, 14:21
ti kanete egkuoules, pws pate?
emeis kala kai exoyme kleisei kai ayxenikh diafaneia,,,anupomonoume:D

dimmi
04-10-11, 14:25
Κορίτσια καλημέρα!
Εγώ είχα μια εβδομάδα καθυστέρηση, ενώ πάντα είμαι ακριβώς στη μέρα μου (άντε μια πάνω μία κάτω) και έκανα το τεστ και βγήκε αρνητικό. Χθες το πρωι έκανα β χοριακή και βγήκε θετική αλλά πολύ χαμηλή... (11,9). Αργότερα μέσα στη μέρα είχα αίμα και τελικά έχω κανονική αιμοραγία.. Δυστυχώς έγινε παλινδρόμηση και απέβαλα :( Ημουν στις 3,5-4 εβδομάδες... Τη Δευτέρα θα με δει ο γιατρός μου για υπέρηχο, μήπως χρειαστεί και καθαρισμός, αν και θερωρεί ότι μάλλον δε θα χρειαστεί. Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ... Χθες έκλαιγα συνέχεια. Πάνω που συνειδητοποίησα ότι μάλλον είμαι έγκυος, πάει! Ο γιατρός μου πάντως μου είπε, να μην ανησυχώ και ότι αφού έγινε παλινδρόμηση και μάλιστα τόσο νωρίς υπήρχε λόγος κι η φύση ξέρει τι κάνει και ότι με τόσο χαμηλή χοριακή το πιο πιθανό είναι να απέβαλα αργότερα.:( οκ υπομονή, με τον καιρό θα απαλύνει ο πόνος

emeis kala kai exoyme kleisei kai ayxenikh diafaneia,,,anupomonoume:Dμε το καλό! Κι εμείς πολύ πολύ! 20 φεύγουμε και μετρώ μέρες!

dimmi
04-10-11, 15:41
http://www.i-am-pregnant.com/Pregnancy/calendar/week/10
έχω πάθει πλάκα, δείτε εδώ το μωρό στις 10 εβδομάδες!
Εχει για όλες τις εβδομάδες αν κλικάρετε στο τικερ μου αλλά είναι στα Αγγλικά

PONY
04-10-11, 16:54
Κορίτσια την βοήθεια σας.
Η τελευταια μου περίοδος ήταν 28/08.ημέρα ωορρηξίας 14/09 το ξέρω γιατί εία κάνει Pregnyl.Στις 29/09 έκανα τεστ και χοριακή και μου βγήκε 235.
Ραντεβού με τον γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο έχω 06/10.κορίτσια πόσων εβδοάδων είμαι?Η χοριακή με μια μέρα καθυστέρηση είναι καλή?θα δούμε τίποτα την Πέμπτη στο γιατρό?Έχω τρελή αγωνία και έχω αρχίσει να σκέφτομαι απαισιόδοξα.

dimitris soula
04-10-11, 17:16
Η τελευταια μου περίοδος ήταν 28/08.ημέρα ωορρηξίας 14/09 το ξέρω γιατί εία κάνει Pregnyl.Στις 29/09 έκανα τεστ και χοριακή και μου βγήκε 235.
Ραντεβού με τον γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο έχω 06/10.κορίτσια πόσων εβδοάδων είμαι?Η χοριακή με μια μέρα καθυστέρηση είναι καλή?θα δούμε τίποτα την Πέμπτη στο γιατρό?Έχω τρελή αγωνία και έχω αρχίσει να σκέφτομαι απαισιόδοξα.
συγχαρητηρια κοριτσακι μου!!!!! να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!γιατι σκεφτεσαι απαισιοδοξα ,η χοριακη σου ειναι παρα πολυ καλη .αν καταλαβα σωστα ειχες επαφη τηνημερα της ωορρηξιας.αν ειναι ετσι τοτε εισαι 2 βδομαδων αν και ο γιατρος θα το υπολογισει με την τελευταια
περιοδο συνηθως ετσι κανουν.οποτε εισαι 2-3 βδομαδων.αντε να πας και στον γιατρο να το δεις και στον υπερηχο αν φαινεται! περιμενουμε νεα σου μην αγχωνεσαι γιατι εισαι μια χαρα!!!φιλακια πολλα

andigo
04-10-11, 17:20

Είσαι 5 εβδ. και 2 ημερών. Η χοριακή είναι καλή. Την Πέμπτη μάλλον θα δεις σάκο και εμβρυικά στοιχεία, κάρδια ίσως όχι.

Λοιπόν σήμερα έκανα τον 1ο υπέρηχο. Είμαι ακριβώς 6 εβδομάδων. Είδαμε σάκο και εμβρυάκι αλλά καρδιά στο επόμενο ραντεβου (πάλι με την αγωνία έμεινα). Επίσης έκανα τεστ ΠΑΠ, με μία πρώτη εκτίμηση του φαίνονται ολα καλά. Επίσης είδαμε και 1 πολύποδα :confused: ο οποίος δεν τον ανησυχει και θα τον αφαιρέσει με τη γέννα (αν ήταν ανησυχητικός όπως μου είπε μάλλον θα έπρεπε να γίνει διακοπή εγκυμοσύνης για να τον αφαιρέσει με χειρουργείο αλλά αυτυχώς δεν χρειάζεται και να τον ξεχάσω μέχρι τη γέννα).
Ραντεβού λοιπόν σε 2 εβδομάδες για 2ο υπέρηχο για να ακούσουμε καρδιά. Μακάρι να πάνε όλα καλά και με την αυχενική για να μπορέσω να το πω στα παιδάκια μου...

dimitris soula
04-10-11, 17:33
Κορίτσια καλημέρα!
Εγώ είχα μια εβδομάδα καθυστέρηση, ενώ πάντα είμαι ακριβώς στη μέρα μου (άντε μια πάνω μία κάτω) και έκανα το τεστ και βγήκε αρνητικό. Χθες το πρωι έκανα β χοριακή και βγήκε θετική αλλά πολύ χαμηλή... (11,9). Αργότερα μέσα στη μέρα είχα αίμα και τελικά έχω κανονική αιμοραγία.. Δυστυχώς έγινε παλινδρόμηση και απέβαλα :( Ημουν στις 3,5-4 εβδομάδες... Τη Δευτέρα θα με δει ο γιατρός μου για υπέρηχο, μήπως χρειαστεί και καθαρισμός, αν και θερωρεί ότι μάλλον δε θα χρειαστεί. Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ... Χθες έκλαιγα συνέχεια. Πάνω που συνειδητοποίησα ότι μάλλον είμαι έγκυος, πάει! Ο γιατρός μου πάντως μου είπε, να μην ανησυχώ και ότι αφού έγινε παλινδρόμηση και μάλιστα τόσο νωρίς υπήρχε λόγος κι η φύση ξέρει τι κάνει και ότι με τόσο χαμηλή χοριακή το πιο πιθανό είναι να απέβαλα αργότερα.
δεν προκειται να χρειαστεις καθαρισμο.ξερω πως αισθανεσαι , το περασα τωρα και εγω .μην αγχωνεσαι εχει δικιο ο γιατρος σου η φυση σταματαει κατι οταν δεν παει καλα.το εχω περασει και πριν 3 χρονια αλλα μετα απο λιγους μηνες εκανα την μικρη μου με υποστηριξη απο χαπια ουτροτζεσταν.τωρα ημουν οπως και εσυ με μια βδομαδα καθυστερηση και ειδα αιμα.νομιζα οτι μου ηρθε η περιοδος και αν δεν με ειχε στειλει ο γιατρος για χοριακη ουτε που θα το καταλαβαινα.ειχα τοσο χαμηλη τιμη και ετσι μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καθαρισμος.ηρεμησε ομως και σκεψου αισιοδοξα.αν δεν κανεις καθαρισμο θα μπορεις να συνεχισεις τις προσπαθειες αμεσως και θα ηρεμησεις με αυτο τον τροπο.την επομενη φορα μολις ερθει η ημερα για την περιοδο πηγαινε για χοριακη ετσι ωστε να πας νωρις στον γιατρο .ελπιζω να τα καταφερεις γρηγορα φιλακια και μην στενοχωριεσαι.ολα για καλο γινονται!

dimitris soula
04-10-11, 17:43
Είσαι 5 εβδ. και 2 ημερών. Η χοριακή είναι καλή. Την Πέμπτη μάλλον θα δεις σάκο και εμβρυικά στοιχεία, κάρδια ίσως όχι.

Λοιπόν σήμερα έκανα τον 1ο υπέρηχο. Είμαι ακριβώς 6 εβδομάδων. Είδαμε σάκο και εμβρυάκι αλλά καρδιά στο επόμενο ραντεβου (πάλι με την αγωνία έμεινα). Επίσης έκανα τεστ ΠΑΠ, με μία πρώτη εκτίμηση του φαίνονται ολα καλά. Επίσης είδαμε και 1 πολύποδα :confused: ο οποίος δεν τον ανησυχει και θα τον αφαιρέσει με τη γέννα (αν ήταν ανησυχητικός όπως μου είπε μάλλον θα έπρεπε να γίνει διακοπή εγκυμοσύνης για να τον αφαιρέσει με χειρουργείο αλλά αυτυχώς δεν χρειάζεται και να τον ξεχάσω μέχρι τη γέννα).
Ραντεβού λοιπόν σε 2 εβδομάδες για 2ο υπέρηχο για να ακούσουμε καρδιά. Μακάρι να πάνε όλα καλά και με την αυχενική για να μπορέσω να το πω στα παιδάκια μου...
μπραβο τα νεα σου ειναι καταπληκτικα και εχει δικιο ο γιατρος σου ξεχνα τον πολυποδα μεχρι την γεννα.και εσυ σαν και μενα περιμενα και την αμνιο για να το πω στα παιδια μου .με το καλο να ακουσετε και καρδουλα!!!!! να σε ρωτησω κατι αλλο τωρα.πως εβγαλες οτι ειναι 5 εβδομαδων αφου η ημερομηνια επαφης που λεει ηταν στις 14-9? εγω τηνεβγαζα 2-3 βδομαδων μα βαση αυτα που εγραφε!!φιλακιααα

dimitris soula
04-10-11, 17:47
http://www.i-am-pregnant.com/Pregnancy/calendar/week/10
έχω πάθει πλάκα, δείτε εδώ το μωρό στις 10 εβδομάδες!
Εχει για όλες τις εβδομάδες αν κλικάρετε στο τικερ μου αλλά είναι στα Αγγλικά
καταπληκτικο ειναι.δειχνει ενα μωρο απο την 2η βδομαδα !δεν το εχω ξαναπετυχει αυτο.μου αρεσει πολυ και υστερα μου λενε να σκεφτομαι λογικα και οχι συναισθηματικα!!!!μα ειναι ενα θαυμα κοριτσια! μακαρι να τα καταφερω και να κανω αλλο ενα θαυματακι!!!μπραβο dimmy

dimitris soula
04-10-11, 17:48
emeis kala kai exoyme kleisei kai ayxenikh diafaneia,,,anupomonoume:D
αντε να πανε ολα καλα!!! περιμενουμε τα νεα σας!!φιλακιαααααα

andigo
04-10-11, 17:59
, να σε ρωτησω κατι αλλο τωρα.πως εβγαλες οτι ειναι 5 εβδομαδων αφου η ημερομηνια επαφης που λεει ηταν στις 14-9? εγω τηνεβγαζα 2-3 βδομαδων μα βαση αυτα που εγραφε!!φιλακιααα

Η εγκυμοσύνη υπολογίζεται βάσει της πρώτης ημέρας τελευταίας περιόδου. Από εκεί ξεκινούν οι εβδομάδες. Εγώ σημερα με τελευταία περίδο 23/8 με έβγαλε 6 εβδομάδων.

dimitris soula
04-10-11, 18:08
αυτο ηξερα και εγω αλλα βαζουν οι γιατροι μια βδομαδα ακριβως μετα.ο γιατρος μου στην μικρη ειχα τελευταια περιοδο 30-9 και με υπολογισε απο 7-10.εγω παλι στην κοπελα υπολογισα συμφωνα με την ημερα που ειπε πως ειχε επαφη ,δηλ.14-9 για αυτο την εβγαζα 2-3 βδομαδων αν και με 28-8 τελευταια περιοδο βγαινει 4 βδομαδων και κατι .θα φανει οταν παει στον γιατρο,αν θυμαμαι καλα ο υπερηχος στην μικρη μας εβγαζε ποσο ηταν.καλα δεν τα λεω? εσυ πως εισαι?το τριτο σου ειναι? φιλακιααααα

dimmi
04-10-11, 18:20
Ραντεβού με τον γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο έχω 06/10.κορίτσια πόσων εβδοάδων είμαι?Η χοριακή με μια μέρα καθυστέρηση είναι καλή?θα δούμε τίποτα την Πέμπτη στο γιατρό?Έχω τρελή αγωνία και έχω αρχίσει να σκέφτομαι απαισιόδοξα.Συγχαρητήρια!!! Είχες μόνο μια επαφή στις 14/9? Οι γιατροί υπολογίζουν από την πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου ακριβώς επειδή δεν ξέρουν πότε έγινε η σύλληψη.

Τόσο είσαι όσο λεει η andigo
andigo με το καλό να το πείς στα παιδάκια σας!!!

αυτο ηξερα και εγω αλλα βαζουν οι γιατροι μια βδομαδα ακριβως μετα.ο γιατρος μου στην μικρη ειχα τελευταια περιοδο 30-9 και με υπολογισε απο 7-10.εγω παλι στην κοπελα υπολογισα συμφωνα με την ημερα που ειπε πως ειχε επαφη ,δηλ.14-9 για αυτο την εβγαζα 2-3 βδομαδων αν και με 28-8 τελευταια περιοδο βγαινει 4 βδομαδων και κατι .θα φανει οταν παει στον γιατρο,αν θυμαμαι καλα ο υπερηχος στην μικρη μας εβγαζε ποσο ηταν.καλα δεν τα λεω? εσυ πως εισαι?το τριτο σου ειναι? φιλακιααααα
εμένα και οι δύο με υπολόγισαν από πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου.
νομίζω προσθέτουν και αφαιρούν διάφορα για να βρούν την ΠΗΤ.
Σε περίπτωση που ξέρει κανείς πότε συνέλαβε δεν ξέρω από που μετράνε άραγε?
Στον υπέρηχο νομίζω αυτοί βάζουν τα δεδομένα. Αλλά όλα αυτά τα νομίζω, αλλιώς δε θα τα είχα κι γω απορία :lol:
Βρεβ κορίτσια γυναικολόγοι θα βγάλουμε σε λίγο :lol:

dimitris soula
04-10-11, 18:27
εμενα με ειχε υπολογισει μια βδομαδα μετα την πρωτη ημερα περιοδου.αφου πρεπει να βγαλουν εξω τις ημερες που ειμαστε αδιαθετες βρε κοριτσια .θα με τρελλανετε? χαχαχαχα τοσο πολυ αλλαξαν τα πραγματα τωρα? δεν εχει παντως σημασια! το θεμα ειναι οτι εισαι εγκυος !!!!!! φιλακια σε ολες

δεν μου βρισκετε και καποιον τροπο να πεισω τον αντρα μου? αντε βοηθηστε μονο εσεις θα περνατε καλα οι εγκυουλες? πρεπει να καταστρωσω σχεδιο τωρα που ειμαι αδιαθετη ετσι ωστε να το βαλω μπροστα αμεσως μετα!!!!!!βοηθεια κοριτσια χιχιχιχιχχι

dimmi
04-10-11, 18:34
εμενα με ειχε υπολογισει μια βδομαδα μετα την πρωτη ημερα περιοδου.αφου πρεπει να βγαλουν εξω τις ημερες που ειμαστε αδιαθετες βρε κοριτσια .θα με τρελλανετε? χαχαχαχα τοσο πολυ αλλαξαν τα πραγματα τωρα? δεν εχει παντως σημασια! το θεμα ειναι οτι εισαι εγκυος !!!!!! φιλακια σε ολες

δεν μου βρισκετε και καποιον τροπο να πεισω τον αντρα μου? αντε βοηθηστε μονο εσεις θα περνατε καλα οι εγκυουλες? πρεπει να καταστρωσω σχεδιο τωρα που ειμαι αδιαθετη ετσι ωστε να το βαλω μπροστα αμεσως μετα!!!!!!βοηθεια κοριτσια χιχιχιχιχχιΙσως το θέμα δεν είναι πως θα σε υπολογίσει καθένας αλλά πως θα υπάρχει συννενόηση μεταξύ διαφορετικών ιατρών, νοσοκομείων κτλ.
Δηλαδή σκέψου ανάλογα που θα πάμε να είμασταν και άλλων εβδομάδων έγγυες, μπέρδεμα :lol::lol::lol::lol:
Ισως γι'αυτό να θεσπίστηκε το σύστημα πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου, το οποίο να σου πω ότι είναι και διεθνές μάλλον, και για τα τίκερ αυτό ζητάει!
οσο για το σχέδιο ας είχα εγώ 3 θαυματάκια, καλύτερο από το να είσαι έγγυος είναι!
Ποιός θέλει να νιώθει βαρυά και πρισμένη όταν τα έχει ήδη αγγαλιά ? :lol::lol:

dimitris soula
04-10-11, 18:42
εγωωωωωωω!!!!!!!!!! τα δυο ειναι μεγαλα και αγορια και με παιρνουν αγκαλια και φιλακι μονο στο σπιτι!εξω απαγορευεται!! τηνμικρη δεν χορταινω και ολη την ωρα την κυνηγαω.αλλα δεν με πειραζει καθολου να ειμαι βαρια χαχαχαχα τι περιγραφη ηταν αυτη βρε Dimmy!!!δηλαδη λες να τον αφησω ησυχο και να ειμαι μια χαρα με τα τρια?το μονο που δεν ζηλευω στο μωρακι κοριτσια ειναι οι πρωτοι μηνες με τα ξενυχτια χαχαχα στη μικρη δεν ειχα θεμα γιατι ηταν ενα μωρο αλλα ετσι και εκανα τωρα αλλο ενα θα ειχα 2 μωρακια!! λες να το ξεχασω?

dimmi
04-10-11, 19:26
εγωωωωωωω!!!!!!!!!! τα δυο ειναι μεγαλα και αγορια και με παιρνουν αγκαλια και φιλακι μονο στο σπιτι!εξω απαγορευεται!! τηνμικρη δεν χορταινω και ολη την ωρα την κυνηγαω.αλλα δεν με πειραζει καθολου να ειμαι βαρια χαχαχαχα τι περιγραφη ηταν αυτη βρε Dimmy!!!δηλαδη λες να τον αφησω ησυχο και να ειμαι μια χαρα με τα τρια?το μονο που δεν ζηλευω στο μωρακι κοριτσια ειναι οι πρωτοι μηνες με τα ξενυχτια χαχαχα στη μικρη δεν ειχα θεμα γιατι ηταν ενα μωρο αλλα ετσι και εκανα τωρα αλλο ενα θα ειχα 2 μωρακια!! λες να το ξεχασω?
θα σου πρότεινα να το ξανασυζητήσεις με τον άνδρα σου, αν δεν ήθελε δε θα έμενες έγγυος κι ας παλλινδρόμησε. Ετσι κάπως το φαντάζομαι, πέφτω πολύ έξω?
Εσείς από κοινού θα ορίσετε τί θέλετε, όμως σκέψου και την ανεργία, χωρίς εισοδήματα στο σπίτι πως θα ζήσετε βρε καλή μου? Εδώ εμείς σου λέω με 1 μισθό δημοσίου και ένα ενοίκιο ακινήτου (και με έξοδα δικά μου από τη δουλειά μου, αμάξι, εξετάσεις, ασφάλειες) και είμαστε αρνητικοί σε δεύτερο.
τώρα, γιατί μετά...
Εντωμεταξύ έχω μάθει και με όλες τις ανέσεις μου εγώ και μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βγαίνουμε με το μισθό του συζήγου.
Εντάξει οι γονείς μου ειναι εύποροι και θα είμασταν όλοι μας αν δεν είχε τεράστιο άνοιγμα η επιχείρηση μας και αν δε τραβούσαμε συνεχώς λεφτά. Γι'αυτό έχουμε μαζευτεί και στα προσωπικά μας έξοδα και σε όλα όσο δε πάει. Αλλά θέλω να σου πώ έχω καεί από τα οικονομικά και τα δάνεια και δεν μπορώ να με φανταστώ με εξτρά έξοδα. Μόνο τα φροντιστήρια να βάλεις,,,άπειρα λεφτά!

chris.p
05-10-11, 08:38
κοιλιακος υπερηχος γινεται μετα την 12η εβδ περιπου.δεν εχει σχεση το παχος:p μια χαρα θα δειξει!αντε την αλλη φορα θα ακουσεις και καρδουλα!

Κορίτσια εγώ πήγα την περασμένη Κυριακή 2/10/11 και ήμουν ήδη (θεωρητικά) 8 εβδομάδων. Δεν έχει ακόμα παλμούς και είναι μόνο 2 χιλιοστά. Μας δίνει μια ευκαιρία ακόμα μέχρι την ερχόμενη Κυριακή 9/10/11. Φοβάμαι πως μας έδωσε το περιθώριο έτσι για να το χωνέψουμε ότι δεν θα είναι καλά τα πράγματα και να μας ανακοινώσει ότι τελικά το έμβρυο δε ζει και θα πρέπει να κάνουμε απόξεση. Έχει τύχει σε καμιά σας μέχρι την 8η εβδομάδα να μην ακούσει παλμούς; Και αν ναι τι έγινε στη συνέχεια; Η αγωνία με σκοτώνει!!! :cry:

expectingmummy
05-10-11, 09:21
Χθες πήγα για υπέρηχο να δούμε το αιμάτωμα που χε δημιουργηθεί την Παρασκευή και είχε εξαφανιστεί!!!!Η εικόνα ήταν πεντακάθαρη, το σποράκι μου μεγαλώνει με ραγδαίους ρυθμούς και η καρδούλα του έχει κανονικούς παλμούς πια!!!
Το site με την ανάπτυξη του μωρού κάθε βδομάδα είναι καταπληκτικό!!!

PONY
05-10-11, 09:46
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ γαι την βοήθεια σας.
Η αλήθεια είανι οτι επειδήτ ο ήθελα πολύ και είχα προσπαθήσει πολύ φοβάμαι οτι ζώ ενα όνειρο που θα ξυπνήσω και θα είναι φούσκα.σκέφτομαι διάφορα,το βράδυ ξυπνάω στον ύπνο μου και δεν κοιμάμαι μετά μέχρι το πρωί.Να σας πω τι σκεφτομαι?
και εάν είναι βιοχημική?και εάν παλλινδρομήσει?πιάνω το στήθος μου να δώ εάν ξεπρήστικε και φοβάμαι οτι θα παώ αύριο στο γιατρό και δεν θα δεί τίποτα.
είμαι άρρωστη έτσι?πήρα ένα θετικό τεστ και αντι να το χαρώ τα βλέπω όλα μαύρα.....

chris.p
05-10-11, 09:50
Ένα θετικό στοιχείο λέει ο γιατρός είναι ότι το στήθος μου είναι πρησμένο!!! Ο άντρας μου είναι υπεραισιόδοξος και εγώ υπεραπαισιόδοξη! Θέλω αν κάποια το έχει περάσει αυτό το στάδιο να με ενημερώσει pleaseeee!

Gemini85
05-10-11, 11:34
Η αλήθεια είανι οτι επειδήτ ο ήθελα πολύ και είχα προσπαθήσει πολύ φοβάμαι οτι ζώ ενα όνειρο που θα ξυπνήσω και θα είναι φούσκα.σκέφτομαι διάφορα,το βράδυ ξυπνάω στον ύπνο μου και δεν κοιμάμαι μετά μέχρι το πρωί.Να σας πω τι σκεφτομαι?
και εάν είναι βιοχημική?και εάν παλλινδρομήσει?πιάνω το στήθος μου να δώ εάν ξεπρήστικε και φοβάμαι οτι θα παώ αύριο στο γιατρό και δεν θα δεί τίποτα.
είμαι άρρωστη έτσι?πήρα ένα θετικό τεστ και αντι να το χαρώ τα βλέπω όλα μαύρα.....
Πω πω ακριβώς το ίδιο παθαίνω... πρέπει να το σταματήσουμε όμως γιατί μόνο καλό δεν κάνει αυτό το πράγμα! Περιμένω πως και πως να ακούσω καρδούλα για να μπορέσω να το χαρώ επιτέλους!

TE.ANGEL
05-10-11, 12:35
Πω πω ακριβώς το ίδιο παθαίνω... πρέπει να το σταματήσουμε όμως γιατί μόνο καλό δεν κάνει αυτό το πράγμα! Περιμένω πως και πως να ακούσω καρδούλα για να μπορέσω να το χαρώ επιτέλους!

gemini τι κάνεις?Ρώτησα για σένα στο άλλο θεματακι!όλα καλά με τον πρώτο υπέρηχο?Τί έγινε?

dimmi
05-10-11, 13:33
Κορίτσια υπομονή, εύχομαι όλες να ακούσετε καρδούλα, άλλες πιο σύντομα άλλες αργότερα, θα δείτε τί όμορφα που είναι και πόσο πιο ήρεμες θα νιώθετε μετά! Οι υπέρηχοι τα δείχνουν όλα, μη σκάτε, μόνο ηρεμία θέλει, ξέρω πόσο απίστευτα δύσκολο είναι :(

PONY
05-10-11, 13:52
gemini 85 με καταλαβαίνεις έτσι?εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?

Gemini85
05-10-11, 16:03
gemini τι κάνεις?Ρώτησα για σένα στο άλλο θεματακι!όλα καλά με τον πρώτο υπέρηχο?Τί έγινε?
Ελα!!! Όλα καλά, ναι! Σου απάντησα και στο άλλο! Περιμένω πως και πως τώρα για τον επόμενο!

gemini 85 με καταλαβαίνεις έτσι?εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?
Αν σε καταλαβαίνω λεει?? Αφου ξυπνάω το πρωι και δε νιώθω τίποτα και λέω που να ναι τα εμβρυάκια μου????:shock::shock: 5 εμβομάδων είμαι, έτσι ελεγε στον υπέρηχο δηλαδή...και μαλλον θα παω για τον επόμενο στις 13/10 κι ας μην ακούσω ακομα καρδούλες! Να δω έστω τα έμβρυα, οτι μεγαλωσαν οι σάκοι κτλ. Τι να κάνω, μ εχει φάει το άγχος!!!
Εσύ ποσων εβδομάδων είσαι??

dimitris soula
05-10-11, 16:31
Χθες πήγα για υπέρηχο να δούμε το αιμάτωμα που χε δημιουργηθεί την Παρασκευή και είχε εξαφανιστεί!!!!Η εικόνα ήταν πεντακάθαρη, το σποράκι μου μεγαλώνει με ραγδαίους ρυθμούς και η καρδούλα του έχει κανονικούς παλμούς πια!!!
Το site με την ανάπτυξη του μωρού κάθε βδομάδα είναι καταπληκτικό!!!
συγχαρητηρια !!!!!!ειδες τι καλα που πανε ολα.να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να τη χαρεις γιατι ειναι μαγικη η περιοδος αυτη της εγκυμοσυνης!!!!:p
θα σου πρότεινα να το ξανασυζητήσεις με τον άνδρα σου, αν δεν ήθελε δε θα έμενες έγγυος κι ας παλλινδρόμησε. Ετσι κάπως το φαντάζομαι, πέφτω πολύ έξω?
Εσείς από κοινού θα ορίσετε τί θέλετε, όμως σκέψου και την ανεργία, χωρίς εισοδήματα στο σπίτι πως θα ζήσετε βρε καλή μου? Εδώ εμείς σου λέω με 1 μισθό δημοσίου και ένα ενοίκιο ακινήτου (και με έξοδα δικά μου από τη δουλειά μου, αμάξι, εξετάσεις, ασφάλειες) και είμαστε αρνητικοί σε δεύτερο.
τώρα, γιατί μετά...
Εντωμεταξύ έχω μάθει και με όλες τις ανέσεις μου εγώ και μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βγαίνουμε με το μισθό του συζήγου.
Εντάξει οι γονείς μου ειναι εύποροι και θα είμασταν όλοι μας αν δεν είχε τεράστιο άνοιγμα η επιχείρηση μας και αν δε τραβούσαμε συνεχώς λεφτά. Γι'αυτό έχουμε μαζευτεί και στα προσωπικά μας έξοδα και σε όλα όσο δε πάει. Αλλά θέλω να σου πώ έχω καεί από τα οικονομικά και τα δάνεια και δεν μπορώ να με φανταστώ με εξτρά έξοδα. Μόνο τα φροντιστήρια να βάλεις,,,άπειρα λεφτά!
τυχαια ηρθε ,δεν το περιμενε καθολου γιατι προσεχαμε με τις γονιμες μερες . για αυτο μου λεει τωρα οτι μενω ευκολα εγκυος και δεν με πλησιαζει.ποσο να αντεξει ?ξερεις τι γινεται?αν το σκεφτω με τη λογικη τοτε ξερω οτι εχει δικιο αλλα δεν ειναι το φορτε μου.οταν μου μπει στο μυαλο κατι δεν μου φευγει ευκολα.τα ιδια επαθα και με την πρωτη παλινδρομη.εκει που δεν ηθελα τριτο καθολου μου γυρισε το κεφαλι και κολλησα μεχρι που το εκανα .τωρα τα ιδια.στενοχωρηθηκα πολυ με την αποβολη και τωρα θελω να κανω.ισως ειναι ψυχολογικο και με τον καιρο μου περασει.θα προσπαθησω να ηρεμησω γιατι εχει δικιο με τα οικονομικα.δεν μας παιρνει αλλα μου φαινεται απαισιο να σκεφτομαι με αυτο τον τροπο για ενα μικρο θαυμα!!!!θα προσπαθησω να ηρεμησω .ελπιζωωωωωω!!φιλακια
Κορίτσια εγώ πήγα την περασμένη Κυριακή 2/10/11 και ήμουν ήδη (θεωρητικά) 8 εβδομάδων. Δεν έχει ακόμα παλμούς και είναι μόνο 2 χιλιοστά. Μας δίνει μια ευκαιρία ακόμα μέχρι την ερχόμενη Κυριακή 9/10/11. Φοβάμαι πως μας έδωσε το περιθώριο έτσι για να το χωνέψουμε ότι δεν θα είναι καλά τα πράγματα και να μας ανακοινώσει ότι τελικά το έμβρυο δε ζει και θα πρέπει να κάνουμε απόξεση. Έχει τύχει σε καμιά σας μέχρι την 8η εβδομάδα να μην ακούσει παλμούς; Και αν ναι τι έγινε στη συνέχεια; Η αγωνία με σκοτώνει!!! :cry:
νομιζω οτι πρεπει χωρις να αγχωνεσαι να κανεις υπομονη γιατι εχω διαβασει ιστοριες εδω μεσα σαν την δικη σου και ολα πηγαν καλα!!γιατι να σκεφτεσαι αρνητικα?περιμενε να πατε ξανα στον γιατρο και εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!!!αν ειναι καθυστερημενη συλληψη τοτε για αυτο δεν εχει ακουσει παλμους!δεν θυμαμαι στηνδικη μου εγκυμοσυνη αλλα νομιζω οτι ειναι νωρις ακομα,και εχει δικιο ο γιατρος.πραγματικα το πρησμενο στηθος δειχνει οτι ολα ειναι οκ!για αυτο υπομονη.περιμενω νεα σου
συγχαρητηρια !!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!καλα θα ηταν να ηρεμησεις ομως.αντε να ακουσεις καρδουλα να χαλαρωσεις για να μπορεσεις να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου!φιλακια περιμενω νεα σου
ολες τα ιδια ακριβως εχουμε περασει.μην αγχωνεσαι τοσο πολυ.δεν εισαι αρρωστη καθολου.μετα την πρωτη παλινδρομη οταν εμεινα στην μικρη μου ημουν συνεχως μια χαρουμενη και μια μεσα στο φοβο οτι κατι θα παει στραβα.ασε που ειχα τρελλανει τον γιατρο μου.μετα σιγα σιγα ηρεμησα οταν ειδα οτι ολα πηγαιναν καλα!!! ετσι και εσυ.ηρεμησε χαλαρωσε και ολα καλα θα πανε.περιμενω νεα σου φιλακιααααα

chris.p
05-10-11, 22:10
νομιζω οτι πρεπει χωρις να αγχωνεσαι να κανεις υπομονη γιατι εχω διαβασει ιστοριες εδω μεσα σαν την δικη σου και ολα πηγαν καλα!!γιατι να σκεφτεσαι αρνητικα?περιμενε να πατε ξανα στον γιατρο και εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!!!αν ειναι καθυστερημενη συλληψη τοτε για αυτο δεν εχει ακουσει παλμους!δεν θυμαμαι στηνδικη μου εγκυμοσυνη αλλα νομιζω οτι ειναι νωρις ακομα,και εχει δικιο ο γιατρος.πραγματικα το πρησμενο στηθος δειχνει οτι ολα ειναι οκ!για αυτο υπομονη.περιμενω νεα σου

Κατ' αρχάς να σ' ευχαριστήσω που μου απαντάς και μου δείνεις κουράγιο! Το κακό με τη δική μου περίπτωση είναι ότι στις 7/1/2011 απέβαλα στη 17η εβδομάδα. Όλα έγιναν σε χρόνο ντε-τε και χωρίς καμία προειδοποίηση. Τώρα που μου συμβαίνει αυτό τα βλέπω όλα μαύρα και σχεδόν δεν ελπίζω!:cry: Αν τουλάχιστον είχαν εξεληχθεί διαφορετικά τα πράγματα (παλμοί από την 6η εβδομάδα που είναι και το πιο σύνηθες) θα ήμουν πιο αισιόδοξη! Σ' ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση!

dimmi
06-10-11, 02:08
τυχαια ηρθε ,δεν το περιμενε καθολου γιατι προσεχαμε με τις γονιμες μερες . για αυτο μου λεει τωρα οτι μενω ευκολα εγκυος και δεν με πλησιαζει.ποσο να αντεξει ?ξερεις τι γινεται?αν το σκεφτω με τη λογικη τοτε ξερω οτι εχει δικιο αλλα δεν ειναι το φορτε μου.οταν μου μπει στο μυαλο κατι δεν μου φευγει ευκολα.τα ιδια επαθα και με την πρωτη παλινδρομη.εκει που δεν ηθελα τριτο καθολου μου γυρισε το κεφαλι και κολλησα μεχρι που το εκανα .τωρα τα ιδια.στενοχωρηθηκα πολυ με την αποβολη και τωρα θελω να κανω.ισως ειναι ψυχολογικο και με τον καιρο μου περασει.θα προσπαθησω να ηρεμησω γιατι εχει δικιο με τα οικονομικα.δεν μας παιρνει αλλα μου φαινεται απαισιο να σκεφτομαι με αυτο τον τροπο για ενα μικρο θαυμα!!!!θα προσπαθησω να ηρεμησω .ελπιζωωωωωω!!φιλακια
κούκλα μου συγνώμη που στο λέω αλλά αν δε σας παίρνει δεν σας παίρνει. Ειδικά αν είναι ψυχολογικό το κόλλημα δες πως θα ξεκολλήσεις. Από την άλλη μην ακου΄ς εμένα που μόλις έφαγα 2 ώρες κλαίγοντας, ξενύχτησα και τον σύζηγο και του έλεγα τον προβληματισμό μου για τα οικονομικά μας, και ακόμα δεν έγιναν όλες οι μειώσεις και ούτε βγήκε το παιδί απ΄την κοιλιά :lol:
Φαίνεσαι πολύ καλός άνθρωπος για να αγαπάς τόσο τα παιδιά και είναι προς τιμή σου, όμως ίσως έχει δίκιο ο άνδρας σου.
Αντε να δούμε το μωράκι μας κι εμείς να τρελαθούμε τελείως, κρίση ξεκρίση εμείς θα χαζοχαμογελάμε με το dvd του υπερήχου :lol::lol: Δίνει ο Πιλάλης dvd έτσι :lol::lol::lol::confused:

dimmi
07-10-11, 12:09
Γειά σας!!! Είμαι με ένα χαζό χαμόγελο από το πρωί στα χείλη!!!
Είδαμε ξανά το μωράκι μας!!!
Αξιώθηκα και πήγα στο μικροβιολόγο για προγεννητικό, όμως εκεί είδα πως δεν είχα τα κολπικά υγρά. Ετσι επισκέφτηκα το γυναικολόγο, πήραμε κολπικά, κάναμε και τεστ παπ!
Κατά τη διάρκεια αυτών τον είχα "φάει" ότι δεν έχω πάντα συμπτώματα, ότι ανησυχώ για το μωρό, ότι ότι ότι...
Και μου έκανε υπέρηχο και το είδαμε! (όχι κολπικό)
Και έπαθα πλάκα, έγινε άνθρωπος, δεν είναι πια φασολάκι με καρδούλα μόνο! Εχει κεφαλάκι!!! Σώμα!!! Απίστευτο.
Ηρθα σπίτι, νερό δεν έχουμε λόγω μειωμένης ροής, να κοιμηθώ δε μπορώ λόγω φασαρίας, να κάνω τίποτε δε μπορώ, κι γω χαμογελώ :)

niki8
07-10-11, 12:15
Μπράβοοοο!!!!Μεγαλώνει το σποράκι σου dimmi μου!!!! Κουνιόταν κιόλας ή το πιάσατε κοιμισμένο;;;;;

dimmi
07-10-11, 12:24
Κουνιόταν αλλά δεν το καλοείδα, μέχρι να καταλάβω τί παίζει ηρέμησε, εγώ έβλεπα την καρδούλα και όταν εστίασε καλύτερα και είδα το μωρό έπαθα πλάκα! Τον ρώτησα αν κουνιέται μέσα και είπε πρίν κουνιόταν δεν το είδες?! Ο άντρας μου το είδε, γιατί έβλεπε από την κοντινή οθόνη, εγώ την είχα απέναντι! Αχ απίστευτο μου φαίνεται!!!
Πώς είσαι εσύ Νίκη μου?

niki8
07-10-11, 12:43
Είναι όντως αίστευτο.... κι εγώ όταν είχα παει 10 και κατι εβδομάδων είχα παθει πλάκα.... εμένα κοιμόταν , δεν κουνιόταν καθόλου. Καλά είμαι αλλά ανυπομονώ για τη Δευτέρα που έχω την αυχενική... έχουν φύγει και τα συμπτώματα που είχα(εκτός απο το λίγο πρησμένο στήθος) και έχω αγχωθεί!!! Ελπίζω να είναι φυσιολογικό και να είναι όλα καλά!!!

dimmi
07-10-11, 12:52
Είναι όντως αίστευτο.... κι εγώ όταν είχα παει 10 και κατι εβδομάδων είχα παθει πλάκα.... εμένα κοιμόταν , δεν κουνιόταν καθόλου. Καλά είμαι αλλά ανυπομονώ για τη Δευτέρα που έχω την αυχενική... έχουν φύγει και τα συμπτώματα που είχα(εκτός απο το λίγο πρησμένο στήθος) και έχω αγχωθεί!!! Ελπίζω να είναι φυσιολογικό και να είναι όλα καλά!!!Ολα καλά θα είναι! Θα το ξυπνήσει στην αυχενική θέλει δε θέλει και θα το δείς και θα πάθεις πλάκα!!! Αντε να έρθεις να μας τα πείς!!!
μετρώ τις μέρες αντίστροφα, μακάρι να ήταν τη Δευτέρα κι εμάς η αυχενική ουφ αν και τώρα ανακουφίστηκα πάρα πολύ!
Να'ναι καλά ο γιατρός. Πρίν μπω για εξέταση τον ρωτούσα πότε να προβληματιστώ αν σταματήσουν τα συμπτώματα, και του έλεγα για αποβολές και ιστόριες για αγρίους.
Βγήκα τριαλαλά τριαλαλό!:lol:
Είπε να είμαι αισιόδοξη και να ηρεμήσω και το μωρό μια χαρά είναι, και όποτε προβληματίζομαι να τον παίρνω τηλ. Νιώθω λες και μου χάρισε τον κόσμο όλο!

niki8
07-10-11, 13:00
Μπράβο dimmi μου!!! Αισιόδοξη να είσαι!!! Πότε θα κάνεις αυχενική;

dimmi
07-10-11, 18:35
Μπράβο dimmi μου!!! Αισιόδοξη να είσαι!!! Πότε θα κάνεις αυχενική;
Σε δυό εβδομάδες! ναι μες την αισιοδοξία, τον ρωτούσα αν δε βγεί καλή τι κάνουμε μετά, κι εκεί πάνω είπε να σκέφτομαι θετικά :lol:
Τέτοια απαισιοδοξία σήμερα δεν ξέρω γιατί! Πάλι καλά που το είδαμε κι ηρέμησα δηλαδή!

dimitris soula
07-10-11, 21:36
niki8 μην αγχωνεσαι για την αυχενικη.ολα καλα θα πανε και θα ξαναδεις και το μωρακι σου!περιμενουμε νεα σου.φιλακια
Dimmy εχεις δικιο και το μονο που μενει ειναι να ξεκολλησω εγω .ευτυχως βοηθατε εσεις με αυτα που διαβαζω.ετσι ημουν και εγω στον υπερηχο της μικρης,με ενα ηλιθιο χαμογελο και τον γιατρο να μου δειχνει το μωρο και να μου λεει οτι μας λεει γεια,αφου η μικρη κουνουσε το χερι της!!!να προσεχεις φιλακιααα

angel306
08-10-11, 01:13
Αααχχχ τι ομορφες στιγμες εκεινες!Και εγω την πρωτη φορα δεν μπορεσα να καταλαβω αμεσως αν κουνιοταν γιατι φαινοταν πολυ παραξενα!Ελεγα απο μεσα μου "η κολοτουμπες κανει η μαλλον χαλασε ο υπερυχος!¨" τελικα ολοκληρες σβουρες εκανε εκει μεσα και ηταν τοοοσο μα τοσο ωραιο πραγμα.Εφυγα και εγω τοτε με αυτο το χαζοχαμογελο!Τωρα που μεγαλωσε μου ειναι πιο δυσκολα να την διακρινο αλλα δεν πειραζει σε λιγο καιρο θα την εχω στην αγκαλιτσα μου!

gogothanos
08-10-11, 01:45
koritsia dysaresta nea.
xtes to brady moy rthe kanonikh periodo kai gyro sths 2.30 arga to brady apebala,htan mia dysaresth stigmh giati to eniotha poy ebgaine,afoy sthn arxh katalaba poy katebaine kai ksekinhsa na perpato mesa sto spiti gia na katenei poio grhgora giati oi ponoi htan aforhtoi meta phga toyaleta kai to eniosa poy bghke...
to aima poly alla meta hremhse deytera tha pao sto nosokomeio na do ama exo katharisei...
h glykia kai mikrh empeiria moy teleiose edo. kalytera omos poy htan mikrh h empeiria kai den akoysa oyte kardia giati ama akoyga kardia kai meta to xana tha trelenomoyn den ksero ti tha kana,koritsia sas eyxomai oti kalytero mia eykolh kai teleiomhnh egkymosynh

expectingmummy
08-10-11, 09:04
Gogothanos υπομονή...μακάρι να μην χρειαστείς απόξεση και να ξεκινήσετε αμέσως για καινούριο μπεμπάκι...Η φύση ξέρει τι κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις, όσο σκληρό και να είναι για εμάς.

dimmi
08-10-11, 20:02
:confused::( gogothanos :(

ιωάννα25
08-10-11, 20:12
Υπομονή και σύντομα θα αποκτήσετε ένα νέο και ηγειές μπεμπάκι

ιωάννα25
08-10-11, 20:13
Κορίτσια μου γεια σας. Είμαι 6 εβδομάδων απο τη μέρα της τελευταίας περιόδου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο είναι το φυσιολογικό μέγεθος του σάκου σε τέτοια ηλικία?

dimitris soula
09-10-11, 00:17
gogothanos δεν πειραζει,μην το σκεφτεσαι.η φυση ξερει τι κανει.μακαρι να μην χρειαστεις τιποτα αλλο και με το καλο να ξεκινησεις προσπαθειες !φιλακια

dimmi
09-10-11, 00:20
gogothanos δεν πειραζει,μην το σκεφτεσαι.η φυση ξερει τι κανει.μακαρι να μην χρειαστεις τιποτα αλλο και με το καλο να ξεκινησεις προσπαθειες !φιλακιαβρε ΣΟύλα τί άνθρωπος είσαι εσύ, τί ψυχολογία καλή! Εγώ μόλις διάβασα το μήνυμα έπεσα στα τάρταρα, μόνο που
δεν έκλαιγα :(

dimitris soula
09-10-11, 00:36
εχω περασει απο τα ιδια 2 φορες.εκλαψα,στενοχωρηθηκα αλλα καταλαβα οτι αν ειναι να γινει δεν το σταματας με τιποτα! για αυτο αποφασισα οτι πρεπει να βλεπουμε τα θετικα στα παντα.η ζωη ειναι μια και πρεπει να περναμε καλα.δεν ειμαι τοσο αισιοδοξη οσο σου φαινεται ,και υπαρχουν βραδιες που σκεφτομαι τι θα μπορουσα να ειχα κανει αλλιως για να μην αποβαλλω....δεν υπαρχει απαντηση και το μονο που καταφερνω ειναι να χαλιεμαι και να κλαιω!θα περασει η θλιψη με τον καιρο και η μονη λυση για να ξεχασει γρηγορα η κοπελα ειναι να το δει αλλιως και να ξεκινησει απο την αρχη!! καλα εισαι?τι κανεις τετοια ωρα ξυπνια? φιλακια

dimmi
09-10-11, 01:49
Περιμένω να κοιμηθεί ο σύζηγος να πέσω κι γω, του κρατάω μουτράκια! :roll::lol:
Νυστάζω και φοβάμαι να κοιμηθώ μη δώ πάλι εφιάλτες. Χθές έβλεπα ότι απέβαλα μετά το παπ!
Ελιχες εφιάλτες? Και προ αποβολών εννοώ...
Εσύ τί κάνεις? Νυχτοπούλι?

ιωάννα25
09-10-11, 13:58
koritsakia mou otan mia kopela apovalei einai logo tou oti kati den paei kala me to embruo. Kai emena i proti mou egkimosini itan palindromi kai malista sti 12h ebdomada. Piga olo xara na kanoume tin eksetasi kai o giatros mou eipe pos i kardoula stamatise. Alla genika apo prin den simfonousa me tin mera silipsis kai me tis ebdomades kihshs pou elege o giatros pos itan. Eprepe na to katalavo. Giauto koritsia mou sas ksanaroto. Thimaste posa mm htan o sakos sas se ilikia 6 ebdomadwn?

PONY
09-10-11, 16:56
Εμένα στην 5η εβδομάδα ήταν 8mm.παίζει ρόλο;

dimitris soula
09-10-11, 17:48
Περιμένω να κοιμηθεί ο σύζηγος να πέσω κι γω, του κρατάω μουτράκια! :roll::lol:
Νυστάζω και φοβάμαι να κοιμηθώ μη δώ πάλι εφιάλτες. Χθές έβλεπα ότι απέβαλα μετά το παπ!
Ελιχες εφιάλτες? Και προ αποβολών εννοώ...
Εσύ τί κάνεις? Νυχτοπούλι?
κοιμηθηκαν ολοι και καθομασταν με τον αντρα μου και περιμεναμε τον μεγαλο μου που βγηκε εξω!ειναι και αυτα στο προγραμμα.και εγω η τρελλη θελω και ενα μωρο ακομα.....κατι δεν παει καλα με το μυαλο μου,μου φαινεται!!!!χαχαχα εβλεπα εφιαλτες οταν ειχα ξαναμεινει εγκυος μετα την αποβολη οτι παθαινα τα ιδια.και τωρα με αυτη την αποβολη ειδα μερικες φορες.:(για αυτο σου λεω το δικο μου ειναι ψυχολογικο.αφου σκεφτομαι αν ειχα παει στις 2-3 μερες καθυστερησης για χοριακη και επαιρνα χαπια ισως κρατουσε και δεν το εχανα.μετα παλι λεω οτι και την πρωτη φορα που ειχα πιει δεν κρατησε,στην μικρη μου φαινεται ηθελε να κρατησει και εμεινε.βλακειες δεν σκεφτομαι? φιλακιαααα

ιωάννα25
09-10-11, 20:36
κοριτσακι μου το παν ειναι να μείνει. Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ για το πρωτο μου που έχασα αλλά κατα βάθος πιστεύω πως για να πέσει σημαίνει ότι όντως κάτι θα είχε το έμβρυο. Εγώ μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος αρχίζω προγεστερόνη και ασπιρίνη. Τώρα ελπίζω να πάνε όλα καλά και να χαρίσω ένα υγειή αδερφάκι στη κόρη μου.

ιωάννα25
09-10-11, 20:37
Εμένα στην 5η εβδομάδα ήταν 8mm.παίζει ρόλο;

Εγώ όταν πήγα είμουν 6 εβδωμάδων με σάκο 10μμ και γιαυτό ρωτώ για να συγκρίνω αν είναι καλό..

PONY
09-10-11, 22:24
Άρα Ιωάννα είναι καλο.μου έχει δώσει και εμένα ασπιρίνη αλλα δεν ξέρω γιατι

chris.p
10-10-11, 08:20
[QUOTE=chris.p;2166901]νομιζω οτι πρεπει χωρις να αγχωνεσαι να κανεις υπομονη γιατι εχω διαβασει ιστοριες εδω μεσα σαν την δικη σου και ολα πηγαν καλα!!γιατι να σκεφτεσαι αρνητικα?περιμενε να πατε ξανα στον γιατρο και εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!!!αν ειναι καθυστερημενη συλληψη τοτε για αυτο δεν εχει ακουσει παλμους!δεν θυμαμαι στηνδικη μου εγκυμοσυνη αλλα νομιζω οτι ειναι νωρις ακομα,και εχει δικιο ο γιατρος.πραγματικα το πρησμενο στηθος δειχνει οτι ολα ειναι οκ!για αυτο υπομονη.περιμενω νεα σου

Εχθές το μεσημέρι πήγαμε στο γιατρό και μας είπε τα δυσάρεστα (τα οποία περίμενα και να ακούσω) και σήμερα πρωί έφυγαν όλα από μόνα τους. Πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί ούτε απόξεση την οποία θα κάναμε την Πέμπτη.:cry:

chris.p
10-10-11, 08:22
koritsia dysaresta nea.
xtes to brady moy rthe kanonikh periodo kai gyro sths 2.30 arga to brady apebala,htan mia dysaresth stigmh giati to eniotha poy ebgaine,afoy sthn arxh katalaba poy katebaine kai ksekinhsa na perpato mesa sto spiti gia na katenei poio grhgora giati oi ponoi htan aforhtoi meta phga toyaleta kai to eniosa poy bghke...
to aima poly alla meta hremhse deytera tha pao sto nosokomeio na do ama exo katharisei...
h glykia kai mikrh empeiria moy teleiose edo. kalytera omos poy htan mikrh h empeiria kai den akoysa oyte kardia giati ama akoyga kardia kai meta to xana tha trelenomoyn den ksero ti tha kana,koritsia sas eyxomai oti kalytero mia eykolh kai teleiomhnh egkymosynh

Σήμερα το πρωί μου συναίβει το ίδιο, χωρίς όμως πόνους, μόνο κάτι πονάκια περιόδου το βράδυ στον ύπνο μου. Κουράγιο γλυκιά μου εύχομαι η επόμενη προσπάθιά σου να είναι επιτυχής.

dimmi
10-10-11, 19:40
.αφου σκεφτομαι αν ειχα παει στις 2-3 μερες καθυστερησης για χοριακη και επαιρνα χαπια ισως κρατουσε και δεν το εχανα.μετα παλι λεω οτι και την πρωτη φορα που ειχα πιει δεν κρατησε,στην μικρη μου φαινεται ηθελε να κρατησει και εμεινε.βλακειες δεν σκεφτομαι? φιλακιααααΔεν ξέρω ειλικρινά, είχαμε ένα πολύ μεγάλο καυγά χθες, όλη την ημέρα σχεδόν. Με έπιασε τρομακτικός πονοκέφαλος, ίσως από το πολύ κλάμα. Ολο σκεφτόμουν "σταμάτα κάνεις κακό στο παιδί" κι από την άλλη σκεφτόμουν πως δεν παθαίνουν τίποτε, αν είναι να μείνουν μένουν. Βέβαια μου ήρθε και μια ζάλη και ξάπλωσα κάτω γιατί φοβήθηκα μη πέσω και τρομάξω ή χτυπήσει η κοιλιά και το μωρό. Δηλαδή αν προσέχουμε γενικά πιστεύω είναι θέμα μωρού και Θεού το αν θα φύγει ή μείνει.Πάντως το μετάνοιωσα που στεναχωρήθηκα τόσο χθες.

κοριτσακι μου το παν ειναι να μείνει. Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ για το πρωτο μου που έχασα αλλά κατα βάθος πιστεύω πως για να πέσει σημαίνει ότι όντως κάτι θα είχε το έμβρυο. Εγώ μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος αρχίζω προγεστερόνη και ασπιρίνη. Τώρα ελπίζω να πάνε όλα καλά και να χαρίσω ένα υγειή αδερφάκι στη κόρη μου.
Ολα καλά θα πάνε αυτή τη φορά, Θεός δίνει Θεός παίρνει, ξέρει καλύτερα. Ας φυλαγόμαστε κι εμείς όμως!

Εγώ όταν πήγα είμουν 6 εβδωμάδων με σάκο 10μμ και γιαυτό ρωτώ για να συγκρίνω αν είναι καλό..
Αν θες ρωτώ τον άντρα μου, κάπου έχει κρύψει το χαρτί του υπερήχου και το χαζεύει :lol: Στο χαρτί δείχνει τα μμ?

Εχθές το μεσημέρι πήγαμε στο γιατρό και μας είπε τα δυσάρεστα (τα οποία περίμενα και να ακούσω) και σήμερα πρωί έφυγαν όλα από μόνα τους. Πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί ούτε απόξεση την οποία θα κάναμε την Πέμπτη.:cry:
:( μακάρι να μη χρειαστεί και να τελειώσει εδώ η άσχημη εμπειρία σας. Κουράγιο...

ιωάννα25
10-10-11, 19:45
Ναι dimmi μου λέει στο χαρτάκι του υπέρηχου τα μμ.

PONY μου απιρίνη δίνουν για να αραιώσει το αίμα μας και να τρέφεται καλύτερα το μωρό.

dimitris soula
10-10-11, 20:53
εγω αυτη την φορα εμαθα οτι ημουν αφου ειχα αποβαλει.αλλα εχεις δικιο οτι αν ειναι να μεινει θα μεινει.στηνπρωτη αποβολη ειχα κατσει ξαπλα ειχαπιει τα ουτροτζεσταν και παλι απεβαλα.στην μικρη μου ειχα παει για χοριακη και προγεστερονη με μια βδομαδα καθυστερηση και ηπια τα χαπια μου και ολα ηταν καλα.αυτη τη φορα μολις περασε η βδομαδα και ειπα να παω για χοριακη ηρθε το αιμα και ειπα οτι ηταν η περιοδος. οταν ομως ειδα οτι η ροη δεν ηταν κανονικη και ειχε σαν κομματια ιστου με εστειλε ο γιατρος για χοριακη και τοτε ειδα οτι ημουν και ειχα ηδη αποβαλει.αρα αν κατι ειναι να γινει θα γινει αλλιως οτι και να κανεις .....δεν πειραζει,ας ειναι καλα τα παιδακια μου!σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!φιλακια

dimitris soula
10-10-11, 20:59
Dimmy γιατι καλα νευριαζεις και τσακωνεσαι ?ηρεμησε κοριτσακι μου ,χαλαρωσε μεσα στα νευρα θα το βγαλεις το μωρο.ξερω εχουν τρελλαθει οι ορμονες σου αλλα δωσε τοπο στην οργη και περνα καλα.μην κλαις συνεχεια,χαμογελα.εγω ημουν τις περισσοτερες ωρες ηρεμη(βεβαια υπηρχαν και ξεσπασματα και γκρινια,μεχρι ο γιατρος με ειπε γκρινιαρα)και η μικρη βγηκε ηρεμη και κοιμοταν πολλες ωρες.χαλαραααααα:p

dimitris soula
10-10-11, 21:02
[QUOTE=chris.p;2166901]

δεν νομιζω να χρειαστεις καθαρισμο.εγω δεν χρειαστηκα καμια φορα,εφυγε μονο του με το αιμα.μην στενοχωριεσαι κουκλιτσα μου.ετσι φαινεται οτι επρεπε να γινει και εγινε!μην το σκεφτεσαι ,και προχωρα παρακατω.φιλακια

chris.p
11-10-11, 09:36
[QUOTE=chris.p;2171496]
δεν νομιζω να χρειαστεις καθαρισμο.εγω δεν χρειαστηκα καμια φορα,εφυγε μονο του με το αιμα.μην στενοχωριεσαι κουκλιτσα μου.ετσι φαινεται οτι επρεπε να γινει και εγινε!μην το σκεφτεσαι ,και προχωρα παρακατω.φιλακια

Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι ήταν καλύτερα που έγινε έτσι και να πάρω mitrotan για 3 μέρες. Δεν θα γίνει απόξεση και θα κάνουμε έναν υπέρηχο την Κυριακή! Εύχομαι να μην ξανασυμβεί σε καμμία γυναίκα στον κόσμο!

ιωάννα25
11-10-11, 11:41
κουράγιο κοριτσάκι μου και όλα θα πάνε καλα...

dimmi
11-10-11, 13:43
[QUOTE=dimitris soula;2172575]

Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι ήταν καλύτερα που έγινε έτσι και να πάρω mitrotan για 3 μέρες. Δεν θα γίνει απόξεση και θα κάνουμε έναν υπέρηχο την Κυριακή! Εύχομαι να μην ξανασυμβεί σε καμμία γυναίκα στον κόσμο!μακάρι να μη συνέβεναν αυτά Π Ο Τ Ε :(

Dimmy γιατι καλα νευριαζεις και τσακωνεσαι ?ηρεμησε κοριτσακι μου ,χαλαρωσε μεσα στα νευρα θα το βγαλεις το μωρο.ξερω εχουν τρελλαθει οι ορμονες σου αλλα δωσε τοπο στην οργη και περνα καλα.μην κλαις συνεχεια,χαμογελα.εγω ημουν τις περισσοτερες ωρες ηρεμη(βεβαια υπηρχαν και ξεσπασματα και γκρινια,μεχρι ο γιατρος με ειπε γκρινιαρα)και η μικρη βγηκε ηρεμη και κοιμοταν πολλες ωρες.χαλαραααααα:pχαχαχα έτσι κι γω, τις περισσότερες μέρες ήρεμη αλλά όταν με πιάσει με πιάνει για τα καλά!
Πάντως κοντεύουμε (δόξα το Θεό) να "φάμε" το πρώτο τρίμηνο με 2-3 καυγάδες μόνο!! Κατόρθωμα :roll::lol: Εντάξει πρέπει να αλλάξαμε και 2 φορές συσκευή τηλεφώνου καθότι της σπάω, αλλά μικρό το κακό!
Αμα φύγουμε από αυτό το παλιόσπιτο θα ρίξω 3 μούντζες σε όλους.
Ευτυχώς τώρα χειμωνιάζει και έχω περισσότερο κλειστά τα παράθυρα και βρήκα κάπως την ηρεμία μου. Ετσι και κοιμάμαι και τα νεύρα μου δε τσιτώνουν ακούγοντας τους γείτονες.
Και ο αποκάτω δουλεύει και δεν ασχολείται όλο μαζί μου. Τέσπα!
Ε ρε που θα έχουμε το μωρό τί έχει να γίνει, άμα δε κρατιόνται τώρα οι ορμόνες μου σκέψου μετά! Θα μου ξυπνάνε το μωρό και με κόβω να τους βουλάω το σπίτι!
Από την άλλη λένε το μωρό φέρνει καλή τύχη, ίσως ηρεμήσουν όλοι πρίν τους πιάσω από το λαιμό.
Στο ίδιο μας το σπίτι δεν έχουμε ηρεμία, το 2011! Δεν το ξερα ότι τους παντρεύτηκα!

dimitris soula
11-10-11, 23:57
δεν ηξερες,δεν ρωταγες Dimmy?θα σου το ελεγα εγω οτι οταν παντρευεσαι παιρνεις ολοκληρο πακετο μαζι.ευτυχως ο δικος μου λεει οτι μακρια και αγαπημενοι ειναι η καλυτερη λυση για ολους και ετσι εχω βρει την ησυχια μου.ηρεμησε να βρεις τηνησυχια σου.και ασε ησυχα τα τηλεφωνα....κριση εχουμε!!χαχαχαχα φιλακιααα και στην κοιλιτσα !!!:p

dimmi
12-10-11, 01:58
Ναι dimmi μου λέει στο χαρτάκι του υπέρηχου τα μμ.

PONY μου απιρίνη δίνουν για να αραιώσει το αίμα μας και να τρέφεται καλύτερα το μωρό.
Ιωάννα μου το έχει στο γραφείο, μόλις ευκαιρήσει και μου το πεί θα στο γράψω! Νομίζω τσάμπα ανησυχείς πάντως!
sOULA :):):) Νομίζω θα γίνω ή σκύλα ή ζαμανφού με το μωρό. Ελπίζω το δευτερο για το καλό τους! Να'σαι καλά βρε κορίτσι γέλασα πολύ! Το προσέχω το μπεμπέ, σήμερα έκανα άπειρες δουλειές με άπειρα διαλείμματα. Βαρέθηκα την ξάπλα, αύριο πάω δουλειά να δώ τί θα με βρεί κι από εκεί! :)

dimitris soula
12-10-11, 08:02
να κανεις αυτο που σου αρεσει αλλα με μετρο.και ολους να τους γραψεις ξερεις που.στο λεω εγω που αργησα να το καταλαβω και εφτασα στα 41 για να το παρω ειδηση... το τελευταιο θειικο που μου ειπε ο αντρας μου για να δειξει οτι δεν πρεπει να κανουμε τεταρτο ειναι οτι η πεθερα μου θα παθει εγκεφαλικο αν ακουσει τεταρτο αφου ειναι ανεργος:twisted: λες και θα το κανει αυτη!!!!!και αυτο απο τον αντρα μου που οι σχεσεις τους ειναι τυπικες!γραμμενα ολα καλε για να ειμαστε καλα!τωρα να του πω τιποτα?μπα ,δεν δινω σημασια ,βλεποντας και κανοντας.κοριτσακι ποσες πιθανοτητες εχω οταν εχουμε επαφες με τραβηγμα?χαχαχαχα λες να μεινω ετσι εγκυος και να παθει εγκεφαλικο ο αντρας μου?καλα να παθει :twisted:φιλακιαααα

jo89
12-10-11, 10:29
:o:oκαλημερα καταρχην....κοριτσια εχω μπερδευτει λιγο.....εγω μεχρι τωρα νομιζα πως ειμαι 6εβδομαδων κ 2 ημερων βαση της τελευταιας περιοδου μου....τωρα ομως πηρα τοθς τελευταιους υπερυχους στα χερια μου να τους δω για αλλη μια φορα και παρατηρω(δεν το ειχα δει)πως κατω γραφει στον 1ο υπερυχο στις 26/09 4w4d και στον 2ο στις 4/10 5w6d με αυτο τωρα μπηκα στην 7η εβδομαδα σωστα???η οχι???μετραω απο την τελευταια μου περιοδο η κοιταω τον υπερυχο???μπερδευτηκα helppppp pleaseeeeeeee...

Mina80
12-10-11, 11:34
Jo απο αυτά που ξέρω κι εγώ, είναι ότι στον υπέρηχο βγαίνει η ηλικία του μωρού με βάση το μέγεθος και την ανάπτυξή του. Αυτό σημαίνει ότι η σύλληψη μπορεί να έγινε πολύ νωρίς ή πολύ αργά και έτσι να διαφέρει λίγο η πραγματική ηλικία απο αυτο που υπολογίζουμε με βάση την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Εμένα τυχαίνει να είναι ακριβώς ίδια η ηλικία που υπολόγισε ο γιατρος αρχικά με βάση την περίοδο και αυτήν που έβγαλε ο υπέρηχος με βάση την ανάπτυξη του εμβρύου. Έτσι μου το εξήγησε ο γιατρός. Άρα η σωστή ηλικία είναι αυτή που υπολογίζει ο υπέρηχος, νομίζω.

dimmi
12-10-11, 13:23
koritsakia mou otan mia kopela apovalei einai logo tou oti kati den paei kala me to embruo. Kai emena i proti mou egkimosini itan palindromi kai malista sti 12h ebdomada. Piga olo xara na kanoume tin eksetasi kai o giatros mou eipe pos i kardoula stamatise. Alla genika apo prin den simfonousa me tin mera silipsis kai me tis ebdomades kihshs pou elege o giatros pos itan. Eprepe na to katalavo. Giauto koritsia mou sas ksanaroto. Thimaste posa mm htan o sakos sas se ilikia 6 ebdomadwn?
λοιπόν να σου γράψω τί λέει ακριβώς πάνω γιατί έχει 2 νούμερα:
(στις 29/7/11 πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου και πήγα για πρώτο υπέρηχο στις 15/9/11)
Γράφει:
Measurement
CRL (Hansmanr) 7w2d +- 0w6d (10.8 mm)
GS (Tokyo) 6w3d -+ 2w (23.1 mm)

Θυμήθηκα τώρα όταν φύγαμε από τον υπέρηχο που συζητούσαμε και με τον άντρα μου και εδώ πως το μωρό ήταν 11 mm τότε (προσεγγιστηκά αυτό γιατί δεν είναι ευθειασμένο ποτέ το μωράκι).

dimmi
12-10-11, 13:25
:o:oκαλημερα καταρχην....κοριτσια εχω μπερδευτει λιγο.....εγω μεχρι τωρα νομιζα πως ειμαι 6εβδομαδων κ 2 ημερων βαση της τελευταιας περιοδου μου....τωρα ομως πηρα τοθς τελευταιους υπερυχους στα χερια μου να τους δω για αλλη μια φορα και παρατηρω(δεν το ειχα δει)πως κατω γραφει στον 1ο υπερυχο στις 26/09 4w4d και στον 2ο στις 4/10 5w6d με αυτο τωρα μπηκα στην 7η εβδομαδα σωστα???η οχι???μετραω απο την τελευταια μου περιοδο η κοιταω τον υπερυχο???μπερδευτηκα helppppp pleaseeeeeeee...είναι μπέρδεμα, ρώτα το γιατρό σου πως μετράει. Εμένα με πάει με βάση πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου και νομίζω στον υπέρηχο αυτός έβαλε το πόσο είμαι, δεν το βρίσκει μόνο του.

jo89
12-10-11, 13:49
λοιπόν να σου γράψω τί λέει ακριβώς πάνω γιατί έχει 2 νούμερα:
(στις 29/7/11 πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου και πήγα για πρώτο υπέρηχο στις 15/9/11)
Γράφει:
Measurement
CRL (Hansmanr) 7w2d +- 0w6d (10.8 mm)
GS (Tokyo) 6w3d -+ 2w (23.1 mm)

Θυμήθηκα τώρα όταν φύγαμε από τον υπέρηχο που συζητούσαμε και με τον άντρα μου και εδώ πως το μωρό ήταν 11 mm τότε (προσεγγιστηκά αυτό γιατί δεν είναι ευθειασμένο ποτέ το μωράκι).

dimmi mou σε μενα γραφει crl 0.29cm kαι εχει μετρημα κατι που φενεται σαν κεφαλακι αυτο εινια 0.29ψμ(αλλα σιγα μην ειναι cm θα ειναι mm) και απο κατω λεει GA5w6d 79.7% δεν ξερω μπερδευτηκα θα τον ρωτησω μαλλον το βγαζει πιο μεγαλο στον υπερυχο....απλα αγχωθηκα λιγο....δεν ξερω μηπως παιζει ρολο και το μηχανημα....:confused::confused:

dimmi
12-10-11, 14:00
είναι μπέρδεμα βρε κορίτσια όλα αυτά, νομίζω οι καταλληλότεροι είναι οι ίδιοι οι γιατροί να μας εξηγήσουν αν μας προβληματίζει κάτι. Ομως γιατί να προβληματιζόμαστε τόσο αν εκείνοι δεν?
Αφήστε που έχω τσεκάρει ότι πολλά εξηγεί αλλά λίγα συγκρατώ. Εβλεπα το μωρό και είχα βουρκώσει, μόνο ότι ήταν 11 χιλιοστά μου έμεινε, και μου έφτανε :)
Και το πολύ ψάξιμο δεν κάνει καλό, από τότε που το είδαμε δεν τα πολυψάχνω και ηρέμησα.
Μόνο που ζυγίστηκα σήμερα και έφαγα 5-6 σφαλιάρες με τόσα κιλά πάνω, μόλις κλείσω τρίμηνο πάω διατροφολόγο, μέχρι τότε μετράω θερμίδες γιατί μου φαίνεται το παρακάνω!

dimitris soula
12-10-11, 18:00
αγχωνεστε ακομα και με αυτο?γιατι καλε?ρωτηστε τον γιατρο και θα σας πει.το μονο που με ενοιαζε στην μικρη μου ηταν να μου λεει οτι ολα ειναι καλα και να την βλεπω!!!!εμενα και οι δυο αποβολες δεν ειχαν σχεση με το ποσο μεγαλωνε αλλα ηταν και πολυ νωρις και ισως για αυτο!μην βαζετε περισσοτερα στο μυαλο σας γιατι στο τελος θα αγχωνεστε με το παραμικρο και κανετε κακο.χαλαρωστε και αφου πηγαινουν ολα καλα να το ευχαριστηθειτε.εγω χαιρομαι οταν γραφετε οτι ολα καλα.ηρεμηστε ,φιλακιααα σε ολες

nikol28
13-10-11, 15:39
γεια σας κορίτσια
σήμερα κάναμε αυχενική διαφάνεια
και όλα πήγαν πολύ καλα:grin:
είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα......!!!!!!!!!!!!!!!!
είμαστε 5,5 εκ.

έμαθα στο περίπου και το φύλλο:lol:

όσο για τις εβδομάδες στους υπερηχους είναι ΄΄αστα να πάνε

ο σημερινος υπέρηχος με δείχνει 11+6.... ...ενω εδώ στο τικεράκ ι γιατι με βγάζει παραπανω? αφου ιδια ημερομηνια βαζω.....ουφφφ

αλλά είναι το τελευταίο αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dimitris soula
14-10-11, 08:47
πολυ χαιρομαι με τα νεα σου!!!!!τι σκεφτεσαι καλε ποσο εισαι ακριβως?πηγαινε με αυτα που σου λεει ο γιατρος σου!!!συγχαρητηρια !!!!ωραια που ειναι οταν το βλεπεις!!!φιλακιααα

expectingmummy
14-10-11, 08:53
nicol28 δικαίως είσαστε χαρούμενοι!!!!!Συγχαρητήρια και έτσι να κυλήσουν όλα στην εγκυμοσύνη σου, με χαμόγελο και ευτυχία!!!!

crazygirl80
14-10-11, 13:16
Jo απο αυτά που ξέρω κι εγώ, είναι ότι στον υπέρηχο βγαίνει η ηλικία του μωρού με βάση το μέγεθος και την ανάπτυξή του. Αυτό σημαίνει ότι η σύλληψη μπορεί να έγινε πολύ νωρίς ή πολύ αργά και έτσι να διαφέρει λίγο η πραγματική ηλικία απο αυτο που υπολογίζουμε με βάση την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Εμένα τυχαίνει να είναι ακριβώς ίδια η ηλικία που υπολόγισε ο γιατρος αρχικά με βάση την περίοδο και αυτήν που έβγαλε ο υπέρηχος με βάση την ανάπτυξη του εμβρύου. Έτσι μου το εξήγησε ο γιατρός. Άρα η σωστή ηλικία είναι αυτή που υπολογίζει ο υπέρηχος, νομίζω.
γεια σου Μινα, ειχα τελευταια περιοδο 13/8 πηγα στο γιατρο μου στις 30/9 και πριν μου κανει υπερηχο μου ειπε οτι ημουν 7 εβδομαδων... ο υπερηχοσ εδειξε 6+5, λογικα το μωρο δε πρεπει ναειναι 10-14 μερεσ λιγοτερο;;; ποτε δε καταλαβα αυτες τις ημερομηνιες:(:(

crazygirl80
14-10-11, 13:19
είναι μπέρδεμα βρε κορίτσια όλα αυτά, νομίζω οι καταλληλότεροι είναι οι ίδιοι οι γιατροί να μας εξηγήσουν αν μας προβληματίζει κάτι. Ομως γιατί να προβληματιζόμαστε τόσο αν εκείνοι δεν?
Αφήστε που έχω τσεκάρει ότι πολλά εξηγεί αλλά λίγα συγκρατώ. Εβλεπα το μωρό και είχα βουρκώσει, μόνο ότι ήταν 11 χιλιοστά μου έμεινε, και μου έφτανε :)
Και το πολύ ψάξιμο δεν κάνει καλό, από τότε που το είδαμε δεν τα πολυψάχνω και ηρέμησα.
Μόνο που ζυγίστηκα σήμερα και έφαγα 5-6 σφαλιάρες με τόσα κιλά πάνω, μόλις κλείσω τρίμηνο πάω διατροφολόγο, μέχρι τότε μετράω θερμίδες γιατί μου φαίνεται το παρακάνω!
εμεισ το ακουσαμε κιολας ειχα και την κορη μου μαζι ... ελεγε η μικρη η μαμα εχει ενα φαθολακι στην κοιλιτσα της και κανει τουκου τουκου.... δεν της εχουμε πει τιποτα ακομα μεχρι να κανω τη τροφοβλαστη

crazygirl80
14-10-11, 13:23
εμεισ το ακουσαμε κιολας ειχα και την κορη μου μαζι ... ελεγε η μικρη η μαμα εχει ενα φαθολακι στην κοιλιτσα της και κανει τουκου τουκου.... δεν της εχουμε πει τιποτα ακομα μεχρι να κανω τη τροφοβλαστη
οσο για τα κιλα.... οταν εμεινα εγκυοσ ημουν 94 (ειμαι 1,73 υψοςδεν ειμαι ακι φουσκα) τωρα στην 9 εβδομαδα ειμαι 93 πρεπει ναπαρω μονο 7-8 κιλα. Στην πρωτη μου εγυμοσυνη επειδη το τελευταιο μηνα την εβγαλα στο κρεββατι πηρα 13 κιλα. Υπαρχουν και χειροτεραααα:p:p

ιωάννα25
15-10-11, 16:16
Μπερδεύτικα εντελώς τώρα.... Εμένα ήταν ο σάκος 10 μμ την 6η εβδομάδα. Μόνο εμβρυικά στοιχεία είδαμε, δεν είδαμε το βρέφος για να το μετρήσουμε. Θα πάω την τετάρτη να ακούσουμε καρδούλα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Εσείς πότε ακούσατε καρδούλα?

nikol28
16-10-11, 15:53
Μπερδεύτικα εντελώς τώρα.... Εμένα ήταν ο σάκος 10 μμ την 6η εβδομάδα. Μόνο εμβρυικά στοιχεία είδαμε, δεν είδαμε το βρέφος για να το μετρήσουμε. Θα πάω την τετάρτη να ακούσουμε καρδούλα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Εσείς πότε ακούσατε καρδούλα?

fysiologiko gia thn 6h ebdomada ayta poy eidate.....

egw akoysa kardoula telos ths 7hs:-D

ola kala 8a pane 8a perimenoume nea soy;)

myfavouritelullaby
16-10-11, 16:03
Εγώ έχω ραντεβού την Πέμπτη,που λογικά θα έχω κλείσει τις 6 βδομάδες!Μου είπε οτι μάλλον τότε θα ακούσουμε καρδούλα αλλά με αυτά που ακούω εδώ αμφιβάλλω! 'Ισως τελικά να είναι νωρίς..Μετράω τις μέρες!!!

neraida11
16-10-11, 17:01
ο γιατρος ξερει καλυτερα...

ιωάννα25
17-10-11, 09:08
Αχ ανυπομονώ μα πάω.....Κοντεύει η τετάρτη

myfavouritelullaby
17-10-11, 10:24
Ιωάννα μου καλημέρα!! Χαχα στα ίδια είμαστε περίπου! Εσύ έχεις ραντεβού την Τετάρτη κι εγώ την Πέμπτη..περιμένω πώς και πώς κι εγώ!!'Αντε καλά μας αποτελέσματα..

dimitris soula
17-10-11, 10:43
Εγώ έχω ραντεβού την Πέμπτη,που λογικά θα έχω κλείσει τις 6 βδομάδες!Μου είπε οτι μάλλον τότε θα ακούσουμε καρδούλα αλλά με αυτά που ακούω εδώ αμφιβάλλω! 'Ισως τελικά να είναι νωρίς..Μετράω τις μέρες!!!

Αχ ανυπομονώ μα πάω.....Κοντεύει η τετάρτη
αντε κοριτσια να πατε να δειτε το σπορακι σας που θα εχει μεγαλωσει και να ακουσετε καρδουλα αν βεβαια εχει ερθει η ωρα της,να παθετε πλακα και να χαμογελατε και σαν χαζα.ολες το ιδιο παθαινουμε!!περιμενουμε τα νεα σας φιλακια:D:D

newbie G
17-10-11, 11:44
Αύριο θα ξαναπάμε για υπέρηχο. Να θυμηθώ να πω στον άντρα μου να τραβηξει βιντεάκι. Θέλω να το έχω. Την προηγούμενη φορά, από τη χαρά μου που ακούσαμε καρδούλα, τα'χασα τελείως. :-P

tsarli
17-10-11, 19:23
Κορίτσια και μεις αύριο πάμε να ακούσουμε καρδούλα. Όσο για τοπόσο εβδομάδων είμαστε...λαβύρινθος είναι το θέμα αυτό. Εγώ βάσει τελευταίας περιόδου είμαι σήμερα 8+1, αλλά βάσει υπερήχου 6+4. Σε μένα όμως ο κύκλος ήταν σχεδόν 40 ημερών και η σύλληψη έγινε την 24η-25η μέρα (έτσι τουλάχιστον τα υπολογίζουμε, θα δείξει). Πάντως αύριο πρέπει να ακούσουμε καρδούλα.
Όσο για τα κιλά, εγώ βρε κορίτσια τραβάω βάσανο μεγάλο και ο γιατρός μου έχει βάλει χέρι, με μάλωσε πολύ...δεν έχει κι άδικο όμως:
21-8-2011 (ημερομηνία τελευταίας περιόδου): 48
15-9-2011 (ήμασταν διακοπές, οπότε έτρωγα) : 51
15-10-2011 : 57

΄Προφανώς επαναπαύτηκα λόγω εγκυμοσύνης και λέω "ε, και να πάρω κιλά, έγκυος είμαι, τί στο καλό, άλλωστε όλες οι φίλες μου πήραν πολλά κιλά". Ο γιατρός όμως δεν συμφωνεί καθόλου με αυτό και με έκραξε. Και με ζυγίζει κάθε φορά που πάω (αύριο είναι η τρίτη) όπότε δεν τη γλυτώνω. Βέβαια μπορεί να φταίει και το ότι σταμάτησα το γυμναστήριο, γυμναζόμουν πάρα πολύ. Και γενικά πρόσεχα πολύ.Αλλά τώρα θέλω να γουρουνιάσω, να φάω!! Ο γιατρός μου έβαλε όριο, το πολύ 10-12κιλά επιτρέπεται να πάρω. Ναι, αλλά από πότε να μετράω?? Από τα 48 ή κατά προσέγγιση από τα 55 για παράδειγμα?? Από πότε υπολογίζεται αυτό το δωδεκάκιλο?

newbie G
17-10-11, 19:46
tsarli, πήρες 6 κιλά μέσα σ' ένα μήνα; :shock: Ε πώς τα κατάφερες; Καλό θα ήταν να κάνεις λίγο κράτει ειδικά τώρα στο πρώτο τρίμηνο, γιατί τα πολλά κιλά μπαίνουν μετά τον 6ο. Απο τα 51 να μετράς. Ήδη έχεις πάρει τα μισά. Θα σε βάλει σε πρόγραμμα διατροφής σίγουρα.

Έλενα Β.
17-10-11, 20:40
Κοριτσια αυριο θα παω στο γιατρο για τον πρωτο υπερηχο και εχω αγχωθει...ουφ αγχωνομαι να ειναι και να δειχνουν ολα καλα.Εν τω μεταξυ αυριο μπαινω στην 7η εβδομαδα.Υπαρχει περιπτωση να ακουσω καρδουλα????Δεν ξερω πως θα περασει αυτο το βραδυ :/

dimmi
17-10-11, 23:44
οσο για τα κιλα.... οταν εμεινα εγκυοσ ημουν 94 (ειμαι 1,73 υψοςδεν ειμαι ακι φουσκα) τωρα στην 9 εβδομαδα ειμαι 93 πρεπει ναπαρω μονο 7-8 κιλα. Στην πρωτη μου εγυμοσυνη επειδη το τελευταιο μηνα την εβγαλα στο κρεββατι πηρα 13 κιλα. Υπαρχουν και χειροτεραααα:p:pΜια από τα ίδια, μόνο που δεν είχα ζυγαριά πρόχειρη και έτσι με είχε ζυγίσει ο διατροφολόγος. Που και πού ζυγιζόμουν στο φαρμακείο συνήθως βράδυ και έπαθα απανωτά εγγεφαλικά όταν είδα την ένδειξη να ανεβαίνει απότομα!!!
Τώρα δεν ξέρω που βρίσκομαι, γιατί έχω ζυγαριά αλλά κάθε μια λέει τα δικά της, αλλά του γιατρού, άλλα του φαρμακείου και άλλα σπίτι. Πρέπει να έχω πάρει 2 κιλά πιστεύω :(
Μόλις γυρίσω από αυχενική θα έχω κλείσει και τρίμηνο και πάω στο διατροφολόγο να δούμε τί παίζει και αν είναι να μπω σε δίαιτα. Μη πάει και χρειαστώ και διαβητολόγο φοβάμαι :roll:
Εμφάνισες διαβήτη κύησης στην προηγούμενη? (ξέρω ότι δεν έχει σχέση με τα κιλά αλλά ρωτώ από περιέργεια)
Καλές υπόλοιπες εβδομάδες να έχουμε! Αντε μήνας μήνας να φεύγει :-D

dimmi
17-10-11, 23:46
Κοριτσια αυριο θα παω στο γιατρο για τον πρωτο υπερηχο και εχω αγχωθει...ουφ αγχωνομαι να ειναι και να δειχνουν ολα καλα.Εν τω μεταξυ αυριο μπαινω στην 7η εβδομαδα.Υπαρχει περιπτωση να ακουσω καρδουλα????Δεν ξερω πως θα περασει αυτο το βραδυ :/
Ολα θα είναι τέλεια και θα νιώθεις υπέροχα μετά! Φόρεσε το καλύτερο σου χαμόγελο και πήγαινε να δείς το μωράκι σας!
Ναι αμέ γιατί να μην ακούσεις καρδούλα? Στην έβδομη συνήθως ακούγεται. Φιλιά καλή...ακρόαση της καρδούλας του. Θα την δείς και να πάλεται!!!

andigo
18-10-11, 11:37
Καλημέρα. Δυστυχώς για εμένα δεν είναι καλή. Μόλις γύρισα από το γιατρό και δυστυχώς όχι μόνο δεν άκουσα καρδούλα αλλά ούτε και το έμβρυο μεγαλωσε καθόλου. Στον 1ο υπέρηχο πριν 2 εβδομάδες ήμουν ακριβώς 6 εβδομάδων και σήμερα το μέτρησε 5 και 5. Έτσι μπαίνω το Σαββάτο για απόξεση. Ακόμα νομίζω ότι βλέπω ένα κακό όνειρο.....

Καλή συνέχεια στις υπόλοιπες μανούλες.

dimmi
18-10-11, 14:11
:( δεν έχω λόγια κορίτσι μου λυπάμαι:(

myfavouritelullaby
18-10-11, 23:55
Tsarli αφασία είσαι, στα ίδια κι εγώ:πήγα διακοπές κι έβαλα ενάμιση κιλό,έμεινα και έγκυος και τώρα έβαλα άλλο ένα..Δυστηχώς έκανα την ίδια ψυχολογία με σένα και σαβουρώνω ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!! Σήμερα έφαγα 1 σουβλάκι και 2 καλαμάκια.Τι να κάνω?? Μου έφυγε τελείως η όρεξη για γιαούρτια και φρούτα.Μάλλον το βρέφος τραβάει κοψίδια τι να πω????!!!
Andigo καλή μου λυπάμαι πολύ..Σου έυχομαι σύντομα να αναρρώσεις και να ξεκινήσεις πάλι τις προσπάθειες..Είμαι σίγουρη οτι τα ζουζούνια σου θα σε παρηγορήσουν καλύτερα απο όλους μας με τα χαδάκια τους;-)
Οσο για το ραντεβού, ακούς για καρδιές μετά την έβδομη εβδομάδα και απογοητεύομαι...η μάνα μου πάλι, μου είπε οτι 10 μέρες μετά την καθυστέρηση άκουγε πάντα καρδούλα..τι να πω?σε 1 ημέρα θα μάθουμε!!!:grin:

dimmi
19-10-11, 00:02
Ασε κοψίδια τραβάει κι εμένα και είμαι ήδη 1-2 κιλά πάνω!
Η μαμά σου ίσως είχε περίεργη περίοδο και καθυστέρηση τεράστια κάθε φορά, να μάνι μάνι οι 2 εβδομάδες, + 4 εβδομάδες από την προηγούμενη περίοδο να οι 6 εβδομάδες. Μπορεί να ακούγεται και από τις 6 αλλά οι γυναικολόγοι βάζουν πρώτο υπέρηχο στις 7, μη κάνουν διαρκώς ενδοκολπικούς χωρίς λόγο.
Αυτό που λές ότι ακούς για καρδιά στις 7 εβδομάδες και στεναχωριέσαι δεν παίζει, έτσι είναι το σύνηθες οπότε μη στεναχωριέσαι ;)

dimmi
19-10-11, 00:04
Τί έγινε κούκλα όλα καλά? Πετάει η ομάδα?

jo89
19-10-11, 00:10
χαχαχαχαχαχαχααχα!!!! μια απο τα ιδια μολις εφαγα 2 σαντουιτς παρακαλω....:shock::shock: βρε κοριτσια εγω πεμπτη θα παω να ακουσουμε καρδουλα αλλα εχω ενα κακο προαισθημα νομιζω πως κατι δεν θα παει καλα....το ειχε καμμια αλλη???μαλλον θα ναι απο το αγχος μου θα σκασωωωωωωωωωωωωωωωωω...:twisted::twisted:

dimmi
19-10-11, 01:16
Nai από το άγχος σου είναι! Κάτσε να πας και ανησυχείς μετά αν μια στο εκατομύριο δεν πάει κάτι καλά! Σε καταλαβαίνω, ειλικρινά είχα τόσο άγχος πριν τον πρώτο υπέρηχο που νόμιζα ότι μετά θα ξεαγχωθώ γιατί θα είχα πιάσει ταβάνι.
Εμ δεν ισχύει αυτό.
Σε κάθε υπέρηχο τα ίδια είμαι, γι'αυτό σου λέω ξεαγχώσου όσο είναι νωρίς :) Ολα θα πάνε τέλεια, έχω κάνει μότο μου ότι θα αρχίσω να ανησυχώ όταν κάτι δε θα πάει καλά, θα έχω όλο το χρόνο μετά!
(αυτό το εφαρμόζω και στα οικονομικά και σε όλα και ψιλοπιάνει :rolleyes: ψιλό!)
Εμάς συνεχίζονται οι απεργίες των πλοιών και στο τσακ δεν χάνουμε την αυχενική :twisted: Για να δούμε!

Έλενα Β.
19-10-11, 18:45
Ολα θα είναι τέλεια και θα νιώθεις υπέροχα μετά! Φόρεσε το καλύτερο σου χαμόγελο και πήγαινε να δείς το μωράκι σας!
Ναι αμέ γιατί να μην ακούσεις καρδούλα? Στην έβδομη συνήθως ακούγεται. Φιλιά καλή...ακρόαση της καρδούλας του. Θα την δείς και να πάλεται!!!

Όλα πηγανε τελεια......:-D Το φορεσα το χαμογελο ειχα και λιγο αγωνια ειχα και αναγουλες απο ολα ειχα.ειχα και τον αντρα μου να προσπαθει να με καλμαρει!!!!!Ολα καλα ακουσαμε και καρδουλινι και πλεουμε σε πελαγη ευτυχιας γιατι ειναι ολα φυσιολογικοτατα!!!Ενδομητρια το σωστο μεγεθος οι εξετασεις καλες!!!

Τί έγινε κούκλα όλα καλά? Πετάει η ομάδα?

Μονο πεταει???Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Ομολογω οτι η απαντηση σου πιο πανω μου εδωσε κουραγιο!!!

Έφη_
19-10-11, 19:32
είναι μπέρδεμα, ρώτα το γιατρό σου πως μετράει. Εμένα με πάει με βάση πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου και νομίζω στον υπέρηχο αυτός έβαλε το πόσο είμαι, δεν το βρίσκει μόνο του.

Επειδή μπορεί να διαφέρει η ημερομηνία της τελευταίας περιόδου απ' την σύλληψη, απ'όσο ξέρω οι γιατροί μετρούν το παιδί από τον μηρό.Είναι το μόνο σημείο που το βλέπουν ατόφιο.Γιατί όντως έτσι όπως είναι κουλουριασμένο μπορεί να μη το πιάσουν όλο!!!Εγώ πχ είχα ΤΕΡ* στις 2/7 αλλά βάσει μεγέθους μετράω από 25-6 για να μου βγουν οι 40 εβδομάδες.Πιθανόν είχα πρόωρη ωορρηξία. Κι επειδή πρόσφατα άλλαξα γιατρό και προβληματιζόταν με τους υπέρηχους, όταν με είδε υπερηχογραφικά μου εξήγησε ότι το μέγεθος του οστού του μηρού είναι το πιο έγκυρο. Ελπίζω να βοήθησα!Να προσέχετε;-)

*ΤΕΡ=Τελευταία Έμμυνος Ρύση(επειδή δεν είμαστε και γιατροί, αλλά κοντεύουμε να γίνουμε!!!!!!!!!!)

dimmi
19-10-11, 19:34
Όλα πηγανε τελεια......:-D Το φορεσα το χαμογελο ειχα και λιγο αγωνια ειχα και αναγουλες απο ολα ειχα.ειχα και τον αντρα μου να προσπαθει να με καλμαρει!!!!!Ολα καλα ακουσαμε και καρδουλινι και πλεουμε σε πελαγη ευτυχιας γιατι ειναι ολα φυσιολογικοτατα!!!Ενδομητρια το σωστο μεγεθος οι εξετασεις καλες!!!

Μονο πεταει???Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Ομολογω οτι η απαντηση σου πιο πανω μου εδωσε κουραγιο!!!
ε τώρα κλαίω!! δεν άντεξα
έχω στεναχωρηθεί αυτές τις μέρες με τις αποβολές που διάβαζα και περίμενα πως και πως κάποιο ευχάριστο νέο!
Ετσι επιτέλους λίγη χαρά! Θετικές σκέψεις, χαμόγελο ανάμεσα στις αναγούλες και όλαααα καλά θα μας πάνε, που λέει και ο Σάκης!

dimmi
19-10-11, 19:38
*ΤΕΡ=Τελευταία Έμμυνος Ρύση(επειδή δεν είμαστε και γιατροί, αλλά κοντεύουμε να γίνουμε!!!!!!!!!!)
:lol::lol::lol: απίστευτο, έχουν και μηρό τα φασολάκια μας. Ωρες ωρες δεν μπορώ να το χωνέψω ότι έχει σχηματιστεί τελείως! Αντε να το δούμε στην αυχενική Θεούλη μου, πλοία μην απεργείτε να φύγουμε Παρασκευή!

Έφη_
19-10-11, 19:45
Κορίτσια και μεις αύριο πάμε να ακούσουμε καρδούλα. Όσο για τοπόσο εβδομάδων είμαστε...λαβύρινθος είναι το θέμα αυτό. Εγώ βάσει τελευταίας περιόδου είμαι σήμερα 8+1, αλλά βάσει υπερήχου 6+4. Σε μένα όμως ο κύκλος ήταν σχεδόν 40 ημερών και η σύλληψη έγινε την 24η-25η μέρα (έτσι τουλάχιστον τα υπολογίζουμε, θα δείξει). Πάντως αύριο πρέπει να ακούσουμε καρδούλα.
Όσο για τα κιλά, εγώ βρε κορίτσια τραβάω βάσανο μεγάλο και ο γιατρός μου έχει βάλει χέρι, με μάλωσε πολύ...δεν έχει κι άδικο όμως:
21-8-2011 (ημερομηνία τελευταίας περιόδου): 48
15-9-2011 (ήμασταν διακοπές, οπότε έτρωγα) : 51
15-10-2011 : 57

΄Προφανώς επαναπαύτηκα λόγω εγκυμοσύνης και λέω "ε, και να πάρω κιλά, έγκυος είμαι, τί στο καλό, άλλωστε όλες οι φίλες μου πήραν πολλά κιλά". Ο γιατρός όμως δεν συμφωνεί καθόλου με αυτό και με έκραξε. Και με ζυγίζει κάθε φορά που πάω (αύριο είναι η τρίτη) όπότε δεν τη γλυτώνω. Βέβαια μπορεί να φταίει και το ότι σταμάτησα το γυμναστήριο, γυμναζόμουν πάρα πολύ. Και γενικά πρόσεχα πολύ.Αλλά τώρα θέλω να γουρουνιάσω, να φάω!! Ο γιατρός μου έβαλε όριο, το πολύ 10-12κιλά επιτρέπεται να πάρω. Ναι, αλλά από πότε να μετράω?? Από τα 48 ή κατά προσέγγιση από τα 55 για παράδειγμα?? Από πότε υπολογίζεται αυτό το δωδεκάκιλο?

Κοίτα, είναι δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θες το σώμα σου...αλλά αν γυμναζόσουν και πρόσεχες πολύ, κρίμα δεν είναι να αφεθείς εντελώς???Σκέψου επίσης ότι ό,τι τρως το παίρνει και το παιδάκι σου!!!Θα σου πω το εξής:έχω μια φίλη που γέννησε πριν 3 χρόνια μια μπουμπου-κουκλιτσα.Όταν πήγα να την δω,μόλις 40ησε πρόσεξα ότι την κυτταρίτιδα που είχε η φίλη μου, την ίδια ακριβώς είχε και η μπουμπου της!!!Δεν είναι κρίμα να επιβαρύνουμε έτσι τα παιδάκια μας!!!Γενικά το 12κιλο αντιστοιχεί με 1 περίπου κιλό το μήνα μέχρι τους 6μήνες και απ' τον 6ο και μετά τα άλλα 6.Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, έχω παρατηρήσει εμπειρικά από φίλες και γνωστές που το συζητώ ότι όσα παίρνει η εγκυμονούσα μέχρι τον 6ο άλλα τόσα παίρνει μέχρι την γέννα!!!Χωρίς να είμαι ειδικός θα σου έλεγα, αν θες, να τρως πολλά φρούτα και λαχανικά, όχι πολλά γλυκά(ΔΥΣΚΟΛΟ το ξέρω) και όσο πιο υγιεινά τρόφιμα για να παίρνει και το μωράκι σου τα απαρραίτητα θρεπτικά συσταστικά. Επίσης, το πολύ αλάτι δεν συνίσταται γιατί επιβαρύνει τη κατακράτηση που ήδη έχουμε!!!Και επειδή σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ είμαι του φαγητού, αν θες αύξησε την άσκηση για να κάνεις περισσότερες καύσεις. Αλλά όσο πιο υγιεινά μπορείς!!!!Καλή συνέχεια

jo89
19-10-11, 19:47
Nai από το άγχος σου είναι! Κάτσε να πας και ανησυχείς μετά αν μια στο εκατομύριο δεν πάει κάτι καλά! Σε καταλαβαίνω, ειλικρινά είχα τόσο άγχος πριν τον πρώτο υπέρηχο που νόμιζα ότι μετά θα ξεαγχωθώ γιατί θα είχα πιάσει ταβάνι.
Εμ δεν ισχύει αυτό.
Σε κάθε υπέρηχο τα ίδια είμαι, γι'αυτό σου λέω ξεαγχώσου όσο είναι νωρίς :) Ολα θα πάνε τέλεια, έχω κάνει μότο μου ότι θα αρχίσω να ανησυχώ όταν κάτι δε θα πάει καλά, θα έχω όλο το χρόνο μετά!
(αυτό το εφαρμόζω και στα οικονομικά και σε όλα και ψιλοπιάνει :rolleyes: ψιλό!)
Εμάς συνεχίζονται οι απεργίες των πλοιών και στο τσακ δεν χάνουμε την αυχενική :twisted: Για να δούμε!

dimmi mou μακαρι ν πανε ολα καλα νομιζω πως εχουν σταματησει τα συμπτωματα δεν εχω αλλο πονους χαμηλα μονο πολυ πονο στο στηθος αλλα ουτε καφε υγρα ουτε αιμα αν ηταν κατι δεν θα εβγαζα εστω παραξενα υγρα η αιμα???μακαρι ν πανε ολα καλα αυριο θα παμε να ακουσουμε καρδουλα μακαρι....:confused::confused:το θελω τοοοοοοοοοοοοοοοοσοοοοοοοοοοοοοο πολυ.....ααααα δεν θελω απεργιεςςςςςς θελωωωω να δεις γερο φασολακιιιιιιι...:p

Έφη_
19-10-11, 19:48
:lol::lol::lol: απίστευτο, έχουν και μηρό τα φασολάκια μας. Ωρες ωρες δεν μπορώ να το χωνέψω ότι έχει σχηματιστεί τελείως! Αντε να το δούμε στην αυχενική Θεούλη μου, πλοία μην απεργείτε να φύγουμε Παρασκευή!

Κι όμως έχουν τα ζουζουνάκια...καλή επιτυχία, όλα καλά να σου πάνε!!!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
19-10-11, 20:21
Γεια σας κοριτσια.Τι κανετε?Λυπαμαι παρα πολυ andigo δεν ξερω τι αλλο να σου πω κοριτσακι μου.....Εμεις ακουσαμε καρδουλα στι 5εβδομαδες και 5 ημερες και οχι στις 7 που διαβασα παραπανω (ουτε ο γιατρος δεν το περιμενε)Ποτε γινεται το πρωτο υπερηχογραφημα?Εχω παει 2 φορες στο γιατρο και τις δυο καναμε κολπικο

ιωάννα25
20-10-11, 20:43
κοριτσακια μου τα καταφέραμε. Ακούσαμε την καρδούλα χτες....

myfavouritelullaby
21-10-11, 00:38
Είδαμε σάκο,όπως και το έμβρυο,είμαστε μισό εκατοστό!! Είδα επίσης την καρδούλα να πάλλεται,αλλά είναι νωρίς για να ακούσουμε...Είμαι ως τον ουρανόοοοοοοοοοοοοοοο (τώρα τρώω μακαρόνια απο τη χαρά μου)8-)

jo89
21-10-11, 09:04
κοριτσια μου καλημεραααααααααααααα....πηγαμε χθες στον γιατρο για να ακουσουμε καρδια...εγω πολυ αγχωμενη...:(:( λεω παει κατι δεν παει καλα το ενιωθα...και ειδαμε το νινι μουυυυυ ειδαμε κεφαλακι την σπονδυλικη στηλη του μου εδειχνε τα παντα τον ομφαλιο λορο....εγω ομως παλι με τα μουτρα κατω λεω απο μεσα μου παει καρδια δεν μου δειχνει δεν ειχα δει κατι να παλεται για να ησυχασω(μαλλον πρεπει να αλλαξω φακους)του λεω με παραπονο γιατρε που ειναι η καρδουλα του....και το κανει ζουμ και την φερνει κοντα και βλεπω να παλεται τρελαθηκα και εκει μου λεει....επειδη ομως δεν φτανει να βλεπεις ακου κιολας.....εεεεεεεεεεεεεε πραγματικα ηταν οτι πιο ομορφο εχω ακουσει στην ζωη μουυυυ :grin::grin:187 παλμους τελεια ολα ειπε ο γιατρος μακαριιι:) ο αντρας μου να κλαιει εγω να χαζογελαω απο την χαρα μου τελεια στιγμη...!!!!και οσο για την ηλικια για οποια αλλη κοπελα εχει απορια ρωτησα γιατι ενω ειμαι 7 εβδομαδον κ κατι γραφει ο υπερυχοος 8w5d και ποσο ειμαι τελικα απο τα 2??και μου ειπε πως ο υπερυχος ειναι λιγο και απο τα 2 και να μην ανησυχω οταν βλεπω πιο μεγαλο το μωρο στις εβδομαδες ειναι καλο να φενεται λιγο πιο μεγαλο ετσι μου ειπε για οποια αλλη ανησυχει το λεω....συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα τοσο πολυ να τα πω αναλυτικαααααααα φιλακια σε ολεςςςςςς.....και στα φασολακια μας:):)

jo89
21-10-11, 09:06
Εμ δεν ισχύει αυτό.

dimmi τι εγινε πηγες για αυχενικη???κανενα νεο??

dimmi
21-10-11, 09:51
Είδαμε σάκο,όπως και το έμβρυο,είμαστε μισό εκατοστό!! Είδα επίσης την καρδούλα να πάλλεται,αλλά είναι νωρίς για να ακούσουμε...Είμαι ως τον ουρανόοοοοοοοοοοοοοοο (τώρα τρώω μακαρόνια απο τη χαρά μου)8-)
χαχαχαχ μπράβο!!! Ετσι όλο χαρά τώρα και χαμόγελα!!!
Καλή επιλογή τα μακαρόνια, με πίτσα τα είχα πάρει κι γω την ίδια μέρα :lol:
κοριτσακια μου τα καταφέραμε. Ακούσαμε την καρδούλα χτες....
Συγχαρητήρια!!! Ναι τα καταφέρατε! Απολαύστε το τώρα!
κοριτσια μου καλημεραααααααααααααα....πηγαμε χθες στον γιατρο για να ακουσουμε καρδια...εγω πολυ αγχωμενη...:sad::sad: λεω παει κατι δεν παει καλα το ενιωθα...και ειδαμε το νινι μουυυυυ ειδαμε κεφαλακι την σπονδυλικη στηλη του μου εδειχνε τα παντα τον ομφαλιο λορο....εγω ομως παλι με τα μουτρα κατω λεω απο μεσα μου παει καρδια δεν μου δειχνει δεν ειχα δει κατι να παλεται για να ησυχασω(μαλλον πρεπει να αλλαξω φακους)του λεω με παραπονο γιατρε που ειναι η καρδουλα του....και το κανει ζουμ και την φερνει κοντα και βλεπω να παλεται τρελαθηκα και εκει μου λεει....επειδη ομως δεν φτανει να βλεπεις ακου κιολας.....εεεεεεεεεεεεεε πραγματικα ηταν οτι πιο ομορφο εχω ακουσει στην ζωη μουυυυ :grin::grin:187 παλμους τελεια ολα ειπε ο γιατρος μακαριιι:smile: ο αντρας μου να κλαιει εγω να χαζογελαω απο την χαρα μου τελεια στιγμη...!!!!και οσο για την ηλικια για οποια αλλη κοπελα εχει απορια ρωτησα γιατι ενω ειμαι 7 εβδομαδον κ κατι γραφει ο υπερυχοος 8w5d και ποσο ειμαι τελικα απο τα 2??και μου ειπε πως ο υπερυχος ειναι λιγο και απο τα 2 και να μην ανησυχω οταν βλεπω πιο μεγαλο το μωρο στις εβδομαδες ειναι καλο να φενεται λιγο πιο μεγαλο ετσι μου ειπε για οποια αλλη ανησυχει το λεω....συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα τοσο πολυ να τα πω αναλυτικαααααααα φιλακια σε ολεςςςςςς.....και στα φασολακια μας:smile::smile:Μπράβο μπράβο κουκλίτσα!!! Ηρεμία τώρα, όλα καλά, ηρεμούμε και συνεχίζουμε, έτσι? Και όχι άλλες μαύρες σκέψεις, τα φασολάκια θέλουν θετική σκέψη!!!

dimmi τι εγινε πηγες για αυχενικη???κανενα νεο??
Κανένα, την έχασα.
Παρακάλεσα το μπέμπη να απεργήσει 2-3 μέρες και να μη μεγαλώσει άλλο:rolleyes:.
Μέχρι να καταφέρουμε να πάμε Αθήνα για την αυχενική με τις παλιοαπεργίες παίζει το μωρό να είναι οριακά μεγάλο και ο γιατρός να μη καταφέρει να δεί όσα θέλει :(
Ελπίζω πως, όπως πάντα, μετά από μεγάλη ταλαιπωρία το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό. Θα δείξει :?

Α και μια που λέμε για εβδομάδες κύησης να υπογραμμίσω ότι για την αυχενική τώρα εγώ είμαι στις 13 εβδομάδες ενώ έκλεισα τρίμηνο. (μπέρδεμα τελείως θα τα ξαναρωτήσω από κοντά)
Μας το είχε πει και ο γυναικολόγος αλλά δεν είχα δώσει σημασία.
Πολύ σημαντικό είναι να κλείσετε το ραντεβύ σας για αυχενική ακριβώς όποτε σας πεί ο γυναικολόγος σας, και αν έχει απεργίες και μεσολαβεί θάλασσα φύγετε μια εβδομάδα νωρίτερα...

dimmi
21-10-11, 09:57
Και τώρα είδα στο τίκερ μου λέει ότι το δεύτερο τρίμηνο αρχίζει μια εβδομάδα μετά,
εμένα τί μου είπε ο γιατρός της αυχενικής ότι είμαι 13 εβδομάδων? Μήπως ότι μπήκα στην 13η? Δεν έχει και καλό σήμα από κινητά, απεργούν και αυτά? Αχ τα νεύρα μου

jo89
21-10-11, 10:09
Και τώρα είδα στο τίκερ μου λέει ότι το δεύτερο τρίμηνο αρχίζει μια εβδομάδα μετά,
εμένα τί μου είπε ο γιατρός της αυχενικής ότι είμαι 13 εβδομάδων? Μήπως ότι μπήκα στην 13η? Δεν έχει και καλό σήμα από κινητά, απεργούν και αυτά? Αχ τα νεύρα μου

ααααααα εμενα λες μετα οχι αγχος ηρεμησεεεεε κοριτσι μου......δεν ηξερα πως αν μεγαλωσει λιγο μετα δεν βλεπει αυτα που θελει ελπιζω ολα να πανε καλααααα...καλα μεχρι ποτε εχει απεργιες εμαθες???και δηλαδη αν μια μανα γενναει τι θα γινει με τις κωλοαπεργιες θα γεννησει που??ελεος ελεος...

dimmi
21-10-11, 10:20
Μέχρι Κυριακή λένε. Ναι τώρα που θα κλείσεις αυχενική θα στο πουν. Αλλά έχετο υποψιν!
Εντάξει χθες είχα άγχος, σήμερα χαλάρωσα και το δέχτηκα. Δεν έχω άλλη επιλογή. Ούτε αεροπορικά δεν έχει μέχρι Τρίτη.