PDA

Επιστροφή στο Forum : ξυπναει,ουρλιαζει,και κανει εμετο!!!

Anastasia1981
20-07-11, 22:14
γεια σε ολες τις μανουλες.αποφασισα και εγω να γραφτω αν και σας διαβαζω καιρο για να σας πω το προβλημα μου μηπως και βρω μια λυση γιατι ειλικρινα δεν αντεχω αλλο...
εχω μια κορη σχεδον 9 μηνων.εως 5 μηνων κοιμοταν μονη της .την αφηνα δηλαδη στην κουνια της με πιπιλα,εφευγα και κοιμοταν μεσα σε 5 λεπτα.
ξαφνηκα απο 5 μηνων μεσα σε μια ημερα ολο αυτο χαλασε.εκλαιγε στην κουνια της τοσο σπαρακτικα οποτε την αφηνα μεσα και την κοιμησα αγκαλια εκεινη την ημερα.
απο τοτε κολλησε...κοιμαται μονο αγκαλια και μεχρι να κοιμηθει κανει και μιση ωρα.τα χερια μου κοντευουν να ξεκολλησουν.και το χειροτερο?τα βραδυα 4-5 φορες την εβδομαδα θα τυχει να ξυπναει ανα 10-20 λεπτα και να τσιριζει ενω τα ματια της ειναι ακομα κλειστα.
της μιλαω για να ξυπνησει η για να ηρεμησει αλλα δε με ακουει καθολου.συνεχιζει να κλαιει τσιριζοντας με κλειστα ματια και στο τελος θα κανει εμετο.
εχθες τα ιδια παλι.κοιμηθηκε για βραδυ κατα τις 8 και μετα ανα μιση ωρα και πολλες φορες ανα 10 λεπτα γινοταν αυτο το πραγμα.και μεχρι τη 1 τη νυχτα την ειχα στα χερια .εκλαιγε και τεντονωταν σαν τοξο προς τα πισω και δε σταματουσε με τιποτα.
δε ξερω για ποιο λογο κλαιει.ο παιδιατρος δε βρηκε τιποτα!μου ειπε οτι μπορει να ειναι τα δοντια.ναι αλλα γιατι το κανει μονο οταν κοιμαται?γιατι οταν ειναι ξυπνια δε κανει ετσι αλλα παιζει μια χαρα,τρωει μια χαρα κλπ?
εχω καταντησει βαμπιρ.κοιμαμαι καθε βραδυ 1-2 ηωρα και ξυπναω κατα τις 6.
την ημερα δε μπορω να κοιμηθω καθολου μιας και κοιμαται παντα για μιση ωρα. και μετα απο 2 ωρες παλι μιση ωρα.ποτε να προλαβω να ξεκουραστω και εγω?να καμια δουλεια να κανενα μαζεμα να λιγο να κανω τακα τακα το φαι παει ξυπναει μετα.
να σημειωσω πως αυτο το κλαμα το κανει και οταν ξυπναει κατα τη διαρκεια της ημερας και δε μπορω να την ηρεμησω μεχρι να ερθει στα συγκαλα της.
τι να κανω?σας εχει τυχει ποτε?τα χερια μου πονανε εχω παθει τενοντιτιδα και στα 2 χερια απο το να την κραταω αγκαλια για να κοιμαται η να την κραταω αγκαλια γιατι τσιριζει στον υπνο.
ειμαι με 4 ωρες υπνο το 24ωρο και αυτες διακεκομμενες γιατι ολο και για καμια πιπιλα θα γκρινιαξει αναμεσα και θα πρεπει να σηκωθω:cry:

november rain
20-07-11, 22:32
Πωπω κοπελα μου τρομερο μου ακουγετε ολο αυτο.και εγω εχω ενα αγορακι 8 μηνων περιπου που καποια στιγμη πεταγοτανε απτον υπνο του ξαφνικα και εκλαιγε χωρις αιτια και μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι μαλλον βλεπει εφιαλτες.βεβαια το σταματησε γρηγορα,ητανε παροδικο,οχι ετσι οπως λες εσυ.εχεις δοκιμασει την ωρα που αρχιζει να κλαιει να του δωσεις λιγο νερακι?μηπως συνελθει ή μηπως διψαει?εγω ας πουμε οταν αρχιζε να κλαιει ξαφνικα τον σηκωνα αμεσως απτην κουνια και τον κραταγα αγκαλια ορθιο οχι ξαπλωτο στα χερια μου για να ξυπνησει και να καταλαβει οτι ηταν ονειρο,παει περασε.και του μιλαγα στο αυτακι για να ακουει την φωνη μου και να ηρεμησει.δεν ξερω τι να πω,ειναι πολυ περιεργο και δυσκολο αυτο που περιγραφεις.ισως καποια αλλη κοπελα το κατεχει καλυτερα.

Anastasia1981
20-07-11, 22:45
τα εχω κανει αυτα αλλα τιποτα δεν πιανει.εκεινη τη στιγμη δε δεχεται τιποτα στο στομα της.ουτε νερο ουτε τσαι ουτε γαλα ουτε καν πιπιλα.
και ορθια να τη σηκωσω τα ιδια κανει.μπορει να σταματησει για λιγα δευτερα και παλι αρχιζει.οταν της μιλαω δε με ακουει καν.εχει 4 μηνες που γινεται ολο αυτο.μα να βλεπει εφιαλτες επι 4 μηνες και τοσες φορες την ημερα?
τι αλλο μπορει να συμβαινει:-( εχθες εκανε και εμετο και μεχρι να την αλλαξω γιατι ειχε γινει χαλια ,ειχε πριστει στο κλαμα:cry:

BLUBLU
20-07-11, 22:47
Α τα ιδια ειχα κ εγω! Με την μια μου, εχω διδυμουλες ειχε κολικους μεχρι 5 μηνων (κατι που δεν αφορα την περιπτωση σου) κ μετα δοντια κ εφιαλτες. Μεχρι κ τωρα που ειναι 17 μηνων πεταγεται καμια φορα στον υπνο της κ κλαει σπαρακτικα.
Δεν μπορεις να κανεις τπτ παρα υπομονη, φάση ειναι κ θα περάσει. Ελεγξε μην ζεσταινεται πολυ ή υπάρχουν κουνουπια.
Αυτο που αναρωτιεσαι γιατι ολη μερα παιζει καλα κ οταν κοιμαται μπορει να νιωσει πονο απο δοντια, απαντιεται με το οτι οταν κοιμασαι το σωμα χαλαρωνει κ εκδηλωνει ολους τους πονους σε εντονοτερο βαθμο. Αναλογισου τον πυρετο που συνηθως ανεβαινει στον υπνο, αφου ο οργανισμος "κοιμάται" κ δεν τον καταπολεμάει άμεσα.Βεβαια ειναι ολα θεμα παιδιου, η μια μου που παντα οτι θεμα ειχε της δημιουργουσε διαταραχες τον υπνο, πχ δοντια ενω η αλλη μου στο φαγητο.

Οσο για τα χέρια...σε καταλαβαινω...εχω κανει μπρατσα στην κυριολεξια!
Καλο κουράγιο κ υπομονη! Θα περασει κ αυτο!!!
Αγωνιστικους χαιρετισμους!

Anastasia1981
20-07-11, 22:51
η δικια μου δε μου εκανε ποτε κολικους.εχει βγαλει και 4 δοντια.τα κακα της κανει καθε μερα 1-2 φορες,τρωει αρκετα καλα(5 γευματα την ημερα) υπαρχει δηλαδη περιπτωση ολο αυτο να ειναι απο τα δοντια?της βαζω βεβαια αλοιφη για περιπτωση που ειναι απο αυτο...αλλα δεν βλεπω φως:-?

paros
20-07-11, 22:58
εχει ξανακανει εμετο? σου βγαζει εντονες γουλιες μετα το φαγητο?

november rain
20-07-11, 23:08
Εγω νομιζω οτι βλεπει εφιαλτες.να πω και μια αλλη σκεψη?μπορει να ακουστει βλακεια.μηπως το παιδι ειναι ματιασμενο?δηλαδη υπαρχει καποιος που σας βλεπει καθε μερα και ''ζηλευει''?

november rain
20-07-11, 23:15
Οσο για τα χέρια...σε καταλαβαινω...εχω κανει μπρατσα στην κυριολεξια!
Καλο κουράγιο κ υπομονη! Θα περασει κ αυτο!!!
Αγωνιστικους χαιρετισμους!

BLUBLU εγω το επαιζα οτι πηγαινα γυμναστηριο και ειχα κανει ''ποντικια'' απτα βαρη..................

BLUBLU
20-07-11, 23:21
BLUBLU εγω το επαιζα οτι πηγαινα γυμναστηριο και ειχα κανει ''ποντικια'' απτα βαρη..................

:lol::lol::lol::lol::lol:

Anastasia μπορει να ειναι απο τα δοντια.Παρατηρησες αν ξεκινησε ολο αυτο πριν βγαλει το πρωτο της δοντι? Δηλ. εμενα πριν βγαλει καποιο δοντι 4-5 μερες κανει αυτο το πραγμα. Δεν εχει φτασει σε σημειο εμετου.
Αν θελεις βαλτην πανω σε ενα μαξιλαρι το μισο της κορμι, μηπως ανακουφιστει αν ειναι απο καποια πεπτικη διαταραχη. Αν κ πιστευω οτι ο εμετος ειναι απο το κλαμα. Κοιτα να μην την ταιζεις φαγητα που την επιβαρυνουν το στομαχακι κανενα3-4 ωρο πριν τον υπνο.

kourkoumpini
20-07-11, 23:21
Η τενοντιτιδα παει συννεφο. ομοιοπαθουσα οπως καταλαβες στην τενοντιτιδα.
Ο παιδιατρος σου τι λεει; που το αποδιδει; μονο στα δοντια; δηλαδη το οτι δεν σε ακουει πως το εξηγει;
αλλαξες κατι αυτους τους μηνες, δηλαδη εβαλες το μωρο σε δικο του δωματιο;
πιθανον να ειναι εφιαλτες. εγω σκεφτηκα μηπως ειναι και αυτο που λενε "νυχτερινος τρομος". Εχω ενα βιβλιο που κατι λεει για τοθεμα αυτο αλλα με τη μετακομιση το μαζψα σε κουτα και δεν ξερω που ειναι να το βγαλω. πιο πολλα δεν ξερω να σου πω για το θεμα αυτο γιατι δεν το αντιμετωπισα αλλα νομιζω οτι υπαρχει και σχετικο τοπικ. μπορει καποια κοπελα αμα ξερει να σου πει.
και το ματι ομως δεν ειναι απιθανο. επισης σκεφτηκα μηπως ετσι βγαζει ολη την ενταση της ημερας.
και το αλλο που σκεφτηκα εινια οτι ποναει η κοιλια της. συνεπεσε ολο αυτο με την αλλαγη γαλακτος απο 1ης σε 2ης βρεφικης ηλικιας; μηπως της αλλαξες και μαρκα; το σκεφτηκα γιατι γραφεις οτι τεντωνεται και γινεται τοξο. αν της τριβεις λιγο την κοιλια να βγαζει τα αερια; μηπως εχει αποκτησει ελαφρα δυσκοιλιοτητα με την εισαγωγη στις στερεες ή την πειραζει καποια κρεμα; σκεψου μηπως ειναι κατι στη διατροφη της που της προκαλει πονο στην κοιλια. δεν εχει σημασια που δεν εκανε κολικους μωρο. μπορει τωρα να την πειραξε κατι.
εμενα το μωρο ενιοτε κλαιει στον υπνο του λιγουλακι χωρις να ξυπναει, τον χαιδευω στην πλατη και σταματαει.

BLUBLU
20-07-11, 23:23
Α κ μου ειχε πει ο παιδιατρος να της δινω ντεπονακι πριν τον υπνο, ειμαι κατα κ το έκανα μονο οταν εβλεπα οτι το μωρο υπεφερε...αν κ δεν ειδα καμια διαφορα οταν της το εδινα.

Anastasia1981
20-07-11, 23:35
εχει ξανακανει εμετο? σου βγαζει εντονες γουλιες μετα το φαγητο?
εμετο δεν κανει μετα το φαγητο.κανει μονο οταν κλαψει για αρκετη ωρα επειδη μαζευει μυξες...καμια φορα μπορει μετα το φαγητο αν ρευτει να βγαλει καμια γουλια αλλα οχι παντα...
Εγω νομιζω οτι βλεπει εφιαλτες.να πω και μια αλλη σκεψη?μπορει να ακουστει βλακεια.μηπως το παιδι ειναι ματιασμενο?δηλαδη υπαρχει καποιος που σας βλεπει καθε μερα και ''ζηλευει''?
τι να σου πω δε ξερω...οχι δεν υπαρχει τετοιο ατομο αλλα και παλι 4 μηνες να ριναι ματι?
:lol::lol::lol::lol::lol:

Anastasia μπορει να ειναι απο τα δοντια.Παρατηρησες αν ξεκινησε ολο αυτο πριν βγαλει το πρωτο της δοντι? Δηλ. εμενα πριν βγαλει καποιο δοντι 4-5 μερες κανει αυτο το πραγμα..
το πρωτο της δοντι το εβγαλε σχεδον 7 μηνων.ολο αυτο ξεκινησε απο 5 μηνων αλλα δε το κανει σε παροδικα διαστηματα ας πουμε λιγες μερες πριν βγει το δοντι.το κανει καθε μερα εδω και 4 μηνες.και οταν ξυπναει κατα τη διαρκεια της ημερας που κοιμαται τα μισαωρα..παλι ετσι κανει

Η τενοντιτιδα παει συννεφο. ομοιοπαθουσα οπως καταλαβες στην τενοντιτιδα.
Ο παιδιατρος σου τι λεει; που το αποδιδει; μονο στα δοντια; δηλαδη το οτι δεν σε ακουει πως το εξηγει;
αλλαξες κατι αυτους τους μηνες, δηλαδη εβαλες το μωρο σε δικο του δωματιο;
πιθανον να ειναι εφιαλτες. εγω σκεφτηκα μηπως ειναι και αυτο που λενε "νυχτερινος τρομος". Εχω ενα βιβλιο που κατι λεει για τοθεμα αυτο αλλα με τη μετακομιση το μαζψα σε κουτα και δεν ξερω που ειναι να το βγαλω. πιο πολλα δεν ξερω να σου πω για το θεμα αυτο γιατι δεν το αντιμετωπισα αλλα νομιζω οτι υπαρχει και σχετικο τοπικ. μπορει καποια κοπελα αμα ξερει να σου πει.
και το ματι ομως δεν ειναι απιθανο. επισης σκεφτηκα μηπως ετσι βγαζει ολη την ενταση της ημερας.
και το αλλο που σκεφτηκα εινια οτι ποναει η κοιλια της. συνεπεσε ολο αυτο με την αλλαγη γαλακτος απο 1ης σε 2ης βρεφικης ηλικιας; μηπως της αλλαξες και μαρκα; το σκεφτηκα γιατι γραφεις οτι τεντωνεται και γινεται τοξο. αν της τριβεις λιγο την κοιλια να βγαζει τα αερια; μηπως εχει αποκτησει ελαφρα δυσκοιλιοτητα με την εισαγωγη στις στερεες ή την πειραζει καποια κρεμα; σκεψου μηπως ειναι κατι στη διατροφη της που της προκαλει πονο στην κοιλια. δεν εχει σημασια που δεν εκανε κολικους μωρο. μπορει τωρα να την πειραξε κατι.
εμενα το μωρο ενιοτε κλαιει στον υπνο του λιγουλακι χωρις να ξυπναει, τον χαιδευω στην πλατη και σταματαει.
ο παιδιατρος με ρωτησε καθε ποτε κανει κακα.ειπα καθε μερα 1-2 φορες και σπανια μπορει και 3.για τρομο κλπ δε μου ειπε κατι.
τι ειναι ο νυχτερινος τρομος?συμβαινει ομως και την ημερα?
στο δωματιο της κοιμαται απο 3.5 μηνων...και γενικα δεν αλλαξε κατι μεσα στο σπιτι
γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας της εδωσα 6 μηνων και τα γευματα της ειναι το πρωι γαλα μετα φρουτοκρεμα το μεσημερι φαγητο απογευμα κρεμα και πριν κοιμηθει γαλα.
τα κακα της δεν ειναι σκληρα ειναι κανονικα...και οπως ειπα κανει καθε μερα .υπαρχει περιπτωση δυσκοιλιοτητας αν κανει καθε μερα κακα και αυτα ειναι κανονικα και οχι σκληρα?

Α κ μου ειχε πει ο παιδιατρος να της δινω ντεπονακι πριν τον υπνο, ειμαι κατα κ το έκανα μονο οταν εβλεπα οτι το μωρο υπεφερε...αν κ δεν ειδα καμια διαφορα οταν της το εδινα.
της εδωσα ντεπον μια φορα αλλα μολις το ηπιε αμεσως εκανε εμετο.και φοβαμαι να της ξαναδωσω:sad:

november rain
20-07-11, 23:57
δηλαδη 4 μηνες το αντιμετωπιζεις αυτο πρωι-βραδυ?εχεις βοηθεια απο καποιον?ο αντρας σου?

Anastasia1981
21-07-11, 00:07
ναι 4 μηνες γινεται αυτο το πραγμα.
την ημερα καθε φορα που θα ξυπνησει απο τον υπνο και το βραδυ ανα διαστηματα.εχει βραδυα που το κανει αυτο ανα μιση ωρα η ανα 10 λεπτα
δυστηχως δεν εχω καμια βοηθεια απο κανεναν.η μητερα μου δε ζει ,ο αντρας μου δουλευει πολυ πρωι και ξυπναει απο τις 5 πιανει δουλεια στις 6 και γυριζει το μεσημερι μετα τις 3.βοηθεια απο πουθενα αλλου.
οσο μπορει με βοηθαει με καμια δουλεια αλλα η μικρη οταν ειναι σε τετοια φαση δε θελει τον μπαμπα της.οσες φορες την εχει παρει αυτος κοντευει να του φυγει απο τα χερια.και εδω εχω και μια αλλη απορια.
εφοσον εχει κλειστα ματια εκεινη την ωρα και ειναι μεταξυ υπνου και ξυπνιου γιατι θελει να φυγει απο τον μπαμπα της?πως ξερει οτι ειναι αυτος?:confused:
καλα οχι οτι ηρεμει στα δικα μου χερια.συνεχιζει το κλαμα αλλα τουλαχιστον δε κανει κινησεις να φυγει.

Ev
21-07-11, 00:28
1)θα υποψιαζομουν δοντι....εμενα αυτο το τεντωμα το εκανε τα βραδυα οταν ειχε δοντι....αλλα οχι συνεχεια.....και επειδη θηλαζω εκλαψε μια φορα ακομα τοσο εντονα οταν την πειραξε το φαγητο που ειχα φαει..........φακες!!!

2) εχεις σκεφτει μηπως τη πειραζει η συγκεκριμενη μαρκα γαλατος και να δοκιμασεις καμια αλλη?

3) κοιμαται κατα τη διαρκεια της ημερας....μηπως δεν κανει κανονικους υπνους μεσα στη μερα και της βγαινει σε εκνευρισμο το βραδυ?

devx
21-07-11, 01:17
Αγαπητή Αναστασία,
βλέπω ότι τις περισσότερες εκδοχές (δόντια, πεπτικό, εφιάλτες, ζέστη) τις έχουν αναφέρει ήδη. Να σου προσθέσω άλλη μία μήπως και βοηθήσει.

Το τέντωμα που αναφέρεις συνήθως είναι ένδειξη για στομαχικά θέματα, παρόλα αυτά η κόρη μου το έκανε όταν πιανόταν!
Από τον 2ο μήνα κοιμόταν 8ωρα το βράδυ οπότε καταλαβαίνεις είμαστε πολύ τυχεροί σε αυτό. Επειδή όμως κοιμόταν σε λίκνο την πόναγε η πλάτη της, κ προσπαθούσε να γυρίσει στο πλάι! Έτσι όπως γύριζε το κεφάλι της προς τα πίσω φοβόμασταν μην πάθει τίποτα.. Μόλις πήγε στην κούνια ηρέμησε κάπως (πιο καλό το στρώμα) αλλά τελικά ησύχασε όταν κατάφερε να γυρίσει μπρούμητα. (Δώστου πάλι αγωνία μην πνιγεί και τα γνωστά..)

Τώρα μπαίνει στον 6ο και ρολάρει, πάει πάνω κάτω, άρα όπως κ να την βάλουμε αποφασίζει μόνη της.

Η δικιά σου κοιμάται ανάσκελα? Μήπως είναι σκληρό το στρώμα? Κάνα φωτάκι αφήνεις στο δωμάτιο?

Little Monkey
21-07-11, 01:18
εφοσον εχει κλειστα ματια εκεινη την ωρα και ειναι μεταξυ υπνου και ξυπνιου γιατι θελει να φυγει απο τον μπαμπα της?πως ξερει οτι ειναι αυτος?
Γιατί θέλει να φύγει δεν ξέρω, αλλά σίγουρα τον αναγνωρίζει με την όσφρηση και την αφή. Εσύ ας πούμε αν έχεις κλειστά τα μάτια και γυρισμένη την πλάτη και έρθουν και σε αγκαλιάσουν ο άντρας σου και μετά η κολλητή σου, δεν θα καταλάβεις με τη μία ποιος είναι ποιος; Έτσι και το μωρό. :wink:

kourkoumpini
21-07-11, 07:51
δυσκοιλιοτητα δεν ειναι με τιποτα αφου κανει καθε μερα κακα και μαλιστα μαλακά.
μηπως εχει απλως αερια;
ο εμετος εινια απο το κλαμα και τις μυξες οπως ειπες οοτε δεν αποτελει ενδειξη.

τελικα εγω προσωπικα αρχισα να κλινω προς το οτι βγαζει την ενταση της ημερας.

paros
21-07-11, 08:50
εφοσον εχεις αποκλεισει την παλλινδρομηση..

γιατι δεν την παιρνεις στο δωματιο σου? βαλε την κουνια μερικες μερες διπλα σου και να δεις αν θα αλλαξει συμπεριφορα..
σε αυτην την ηλικια ξεκιναει το αγχος αποχωρισμου και το παιδι στρεσαρεται ακομα και στον υπνο του..ισως αν δοκιμαζες να την εχεις διπλα σου να ηρεμουσε..

Anastasia1981
21-07-11, 13:23
4

2) εχεις σκεφτει μηπως τη πειραζει η συγκεκριμενη μαρκα γαλατος και να δοκιμασεις καμια αλλη?

3) κοιμαται κατα τη διαρκεια της ημερας....μηπως δεν κανει κανονικους υπνους μεσα στη μερα και της βγαινει σε εκνευρισμο το βραδυ?
γαλα αλλαξα 2 φορες και παλι τα ιδια κανει.της δεινω το χουμανα 2 με λιγη λακτοζη.δεν εχει αλλεργια αλλα ειπα να της το δωσω αυτο για να μη της πεφτει βαρυ..ξερεις καμια αλλη πιο ευπεπτη μαρκα?

Το τέντωμα που αναφέρεις συνήθως είναι ένδειξη για στομαχικά θέματα, παρόλα αυτά η κόρη μου το έκανε όταν πιανόταν!
Από τον 2ο μήνα κοιμόταν 8ωρα το βράδυ οπότε καταλαβαίνεις είμαστε πολύ τυχεροί σε αυτό. Επειδή όμως κοιμόταν σε λίκνο την πόναγε η πλάτη της, κ προσπαθούσε να γυρίσει στο πλάι! Έτσι όπως γύριζε το κεφάλι της προς τα πίσω φοβόμασταν μην πάθει τίποτα.. Μόλις πήγε στην κούνια ηρέμησε κάπως (πιο καλό το στρώμα) αλλά τελικά ησύχασε όταν κατάφερε να γυρίσει μπρούμητα. (Δώστου πάλι αγωνία μην πνιγεί και τα γνωστά..)

Τώρα μπαίνει στον 6ο και ρολάρει, πάει πάνω κάτω, άρα όπως κ να την βάλουμε αποφασίζει μόνη της.

Η δικιά σου κοιμάται ανάσκελα? Μήπως είναι σκληρό το στρώμα? Κάνα φωτάκι αφήνεις στο δωμάτιο?
ναι εχω ενα μικρο φωτακι μεσα
κοιμαται και ανασκελα και στο πλαι και μπρουμυτα.γενικως αλλαζει πολλες στασεις στον υπνο της.αλλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι πριν κλαψει αρχιζει και πηγαινει σιγα σιγα προς τα πανω μεσα στην κουνια και φτανει μεχρι το ξυλο.μετα δεν εχει αλλο χωρο να παει και αρχιζει ζοριζεται.την κατεβαζω εγω παλι τερμα κατω και μεσα σε 5 λεπτα παλι ειναι τερμα επανω και κανει παλι τα ιδια.
στο τελος αρχιζει το δυνατο κλαμα:confused:

Γιατί θέλει να φύγει δεν ξέρω, αλλά σίγουρα τον αναγνωρίζει με την όσφρηση και την αφή. Εσύ ας πούμε αν έχεις κλειστά τα μάτια και γυρισμένη την πλάτη και έρθουν και σε αγκαλιάσουν ο άντρας σου και μετά η κολλητή σου, δεν θα καταλάβεις με τη μία ποιος είναι ποιος; Έτσι και το μωρό. :wink:
οντως εχεις δικιο ετσι οπως το θετεις.τελικα πολλες φορες τα υποτιμουμε επειδη ειναι μωρα αλλα καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απο οσο νομιζουμε

εφοσον εχεις αποκλεισει την παλλινδρομηση..

γιατι δεν την παιρνεις στο δωματιο σου? βαλε την κουνια μερικες μερες διπλα σου και να δεις αν θα αλλαξει συμπεριφορα..
σε αυτην την ηλικια ξεκιναει το αγχος αποχωρισμου και το παιδι στρεσαρεται ακομα και στον υπνο του..ισως αν δοκιμαζες να την εχεις διπλα σου να ηρεμουσε..

αυτο ειναι το προβλημα.εχουμε 2 υπνοδωματια και αλλαξαμε το παιδικο το πηγαμε στην κρεββατοκαμαρα επειδη η κρεβατοκαμμαρα ειναι μεγαλο δωματιο ενω το παιδικο ηταν παρα πολυ μικρο.και ειπαμε να τα αλλαξουμε ωστε να εχει χωρο για τα παιχνιδια της και γενικως να εχει τον χωρο της. καθετε στο δωματιο της και παιζει.
οποτε χωρεσε μεσα ισα ισα το κρεβατι μας και η ντουλαπα και αναμεσα εχει ενα κενο 50 εκατοστων.ισα ισα χωραμε να περασουμε δηλαδη.
να παω να βαλω στο δωματιο της ενα στρωμα που εχω και να κοιμαμαι εκει?να δω μηπως γινει καμια αλλαγη?:confused:

paros
21-07-11, 22:02
να παω να βαλω στο δωματιο της ενα στρωμα που εχω και να κοιμαμαι εκει?να δω μηπως γινει καμια αλλαγη?:confused:

δεν εχεις να χασεις τιποτα..τουλαχιστον να δοκιμασεις αν αυτο την ηρεμει τουλαχιστον θα ξερεις την αιτια... παντως εσυ θα κοιμασαι καλυτερα -πιστευω- καθως θα γλιτωσεις τα χιλιομετρα..
παντως αυτο με το στριμωγμα το χαμε κι εμεις καποια περιοδο..μολις στριμοχνωταν εκλαιγε..

Anastasia1981
21-07-11, 22:17
θα το δοκιμασω σημερα να δουμε τι θα γινει.αλλα με το στριμωγμα τι να κανω...οσο και να την κατεβαζω κατω παλι σε 5 λεπτα το πολυ ειναι τερμα επανω και υστερα αρχιζει το κλαμα

paros
21-07-11, 22:21
θα το δοκιμασω σημερα να δουμε τι θα γινει.αλλα με το στριμωγμα τι να κανω...οσο και να την κατεβαζω κατω παλι σε 5 λεπτα το πολυ ειναι τερμα επανω και υστερα αρχιζει το κλαμα

εμας απλα μεγαλωσε και αλλαξε ο τροπος που κοιμαται...

Anastasia1981
21-07-11, 22:24
αντε να δουμε.παντως εχει 2.5 ωρες που κοιμαται και προς το παρων ειναι ολα ησυχα.ισως ειναι απο τις 1-2 ημερες την εβδομαδος που κανει ηρεμο υπνο.τι να πω τα εχω παιξει τελειως.τα χερια μου και τα 2 εχουν κουλαθει και πονανε στον καρπο και στις παλαμες.το δεξι ειδα ειναι χειροτερα σημερα το εδεσα πραγματικα ουτε το μπιμπερο δε μπορουσα να ξεβιδωσω ..

paros
21-07-11, 22:35
εαν το πρωι την απασχολουσες με παιχνιδι ή βολτα την ωρα που κανει το πρωτο μισαωρο ωστε να κοιμηθει την δευτερη φορα πιο πολυ?
δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο..στην χειροτερη λιγο ακομα υπομονη..μεγαλωνει και αλλαζουν τα προγραμματα...

Anastasia1981
21-07-11, 22:42
εννοεις να την αφηνω πιο πολλες ωρες ξυπνια κατα τη διαρκεια της ημερας?θα το δοκιμασω αυτο αυριο ξερω γω?ισως αν κοιμαται καθε 3-3.5 ωρες και οχι καθε 2 ωρες τοτε να κοιμαται και παραπανω απο μιση ωρα.
μα ειναι λες και εχει ρολοι.πως γινεται παντα να ξυπναει ακριβως στα 30 λεπτα:!:

agentP
21-07-11, 22:53
Αν είναι δόντια ίσως βοηθούσε το ντεπόν πριν κοιμηθεί. Αν της το δώσεις όταν είναι ήρεμη, πριν κοιμηθεί, πιστεύεις ότι θα το βγάλει; Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ σε φάση δοντιών.

Υπάρχει περίπτωση να ξυπνάει από πείνα; μήπως θέλει γάλα;

Anastasia1981
21-07-11, 23:06
μπα της εχω δωσει και γαλα .αλλες φορες το πινει ολο αλλα μετα η τσιριδα συνεχιζεται.
αλλες φορες με το που πιπιλαει και καταλαβαινει οτι ειναι γαλα ουρλιαζει περισσοτερο
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα:-?

november rain
21-07-11, 23:44
Και εμενα μου φαινεται καλη ιδεα να κοιμηθεις μαζι της.Και γιατι να ζοριστεις εσυ στο πατωμα χρυση μου???Δεν το καταλαβα!Δεν εχετε καναπε στο σαλονι?να παει να κοιμηθει ο αντρας σου εκει και εσυ με το μωρο στο κρεββατι για να εχεις οπτικο πεδιο σε οτι κανει.Οχι να χρειαζεται να σηκωνεσαι απτο πατωμα καθε τρεις και λιγο.Αυτα με νευριαζουν!Εσυ τραβας το ζορι σου, δεν εχεις το δικαιωμα για λιγο ποιοτικο υπνο?

Anastasia1981
21-07-11, 23:49
ναι αλλα αμα μαθει να κοιμαται στο κρεβατι μας τι γινεται:p θα εχω αλλο ζορι μετα.σκεφτηκα να την εχω στην κουνια της να κοιμαται και εγω να βαλω το στρωμα ακριβως απο διπλα.αν δε πιασει και αυτο τοτε θα την βαλω και στο κρεβατι μας και να δουμε που θα παει η βαλιτσα.παντως μεχρι στιγμης να μη την ματιαξω κοιμαται μια χαρα(θα ειναι η μερα της)
την αγκαλια και το κουνημα να δουμε πως θα κοψουμε καλα κοιμοταν μονη της μεσα σε 5 λεπτα.τι το θελα ?αλλα τι να εκανα ..αφου ξαφνηκα αρχισε να κλαιει(ηταν 4.5 μηνων) και δεν ηρεμουσε...ειπα και εγω ε ας κοιμηθει και μια φορα αγκαλια δε θα γινει και τιποτα!και απο τοτε αυτα τραβαω

κουμπι
21-07-11, 23:51
καλησπερα!σε αυτη τη δυσκολη περιπτωση που αντιμετωπιζεις η γνωμη μου ειναι να αφησεις το παιδι οσο θελει να το κανει αυτο,να μην δοκιμασεις τιποτα αλλο,να το κοιμιζεις στην αγκαλια σου,να το αφηνεις να κλαιει χωρις να το αποδοκιμαζεις,να το εχεις στην αγκαλια σου οταν κλαιει.θα το καταλαβεις οταν θα ειναι ετοιμο να αλλαξει τον τροπο υπνου του,μην κανεις προσπαθειες.θα στο δειξει μονο του οτι ειναι ετοιμο για αλλαγες.οσον αφορα στο κλαμα,προσπαθησε να εισαι ηρεμη,γαληνια,με ηρεμη ψυχη,ποτε μην δειξεις οτι κουραστηκες.ολα αυτα ειναι δυσκολα,αλλα οταν αργοτερα θα εχεις ενα υγιες παιδι θα ευχαριστεις τον εαυτο σου που εδειξες υπομονη κ κατανοηση,ακομα κ σ αυτο το μικρο μωρακι.το ποσο ηρεμη εισαι το νιωθει κ ηρεμει.το ποσο ηρεμη δειχνεις παλι το νιωθει κ αντιδρα

eirini79
21-07-11, 23:57
Τα μωρά περνάνε φάσεις ακομα και αν κοιμηθεί στο κρεβάτι σας μερικές μέρες δεν σημαίνει οτι θα κακομάθει, αν κάνει πιο ήσυχο ύπνο μαζί σας, πάρτο αγκαλιά και κοιμηθείτε μαζί, μπορεί αυτό να έχει ανάγκη σε αυτή τη φάση και μετά πάλι μόνη της.

Σνουφελ μου
22-07-11, 02:30
Κοριτσι εγω εχω ενα παιδι 11 μηνων κ δε κοιμαται ολη μερα κ ολη νυχτα απο την ωρα που γενηθηκε,τον θηλαζα κ τον θηλαζω,δεν ειχα ποτε βοηθεια,ουτε με το παιδ ουτε με το σπιτι ουτε εχω κ εχω 11 μηνες κ κατι να κοιμηθω πανω απο 4-5 ωρες το 24ωρο εχω παθει 4 φορες υπερκοποση κ πριν μια εβδομαδα επεσα αναισθητη κ μ ε βρηκανε μετα απο ωρες,ευτυχως το παιδι ητανε στη κουνια,ξυπνητο βεβαια αλλα εκλαιγε,οποτε σε καταλαβαινω παολυτα οταν λες οτι δε μπορεις αλλο....Κ εμενα τα χερια μου,μεση κ.λ.π. ειναι σε αθλια κατσταση αλλα η μανα τα υπομενει ολα για το παιδι της;).

Γενικα ο δικος μου ξυπναγε καθε 20 λεπτα στη καλυτερη ολη νυχτα ειδικα(μερα δε κοιμοτανε καθολου κ εκλαιγε συνεχως,μαλλον κολικοι) αλλα αυτο που περιγραφεις μου το εκανε κ εμενα τοτε κοντα στο 5 οπου κ μετα απο 2 μηνες εσκασαν 2 δοντια μαζι.

Δεν ειμαι ειδικος αλλα ετσι οπως διερωτασε κ εσυ ετσι κ εγω ελεγα...μα καλα 2 μηνες εχει δοντια?και που ειναι?Ωσπου σκασανε,ηρεμησε λιγο αυτο το ξυπνημα με ουρλιαχτα,με κλειστα ματια κ.λ.π. που λες κ μετα απο 1 μηνα ξαναρχισε κ σκασανε αλλα 3 δοντια μετα απο 3 βδομαδες.

Να σου πω,οτι κ αν σκεφτομουν,οσο κουρασμενη κ αν ημουν,με το πρωτο κιχ ετρεχα κ τον ειχα αγκαλια κ παλευα να τον ηρεμησω.Φοβομουν οτι ισως εκεινη την ωρα βιωνε στρες κ αυτο με εκανε να θελω να τον ηρεμω.

Ευχομαι να σας περασει γρηγορα οτι κ αν ειναι,να σαι κοντα στο μωρακι σου κ κρατα ψυχραιμια,εσενα χρειαζεται τετοιες ωρες...κανε οτι περνα απο το χερι σου ωστε να ηρεμει.Μη σκεφτεσε το "θα κακομαθει" δεν ισχυει ετσι απλα....Τα παιδια,χωρις να εχουμε αλλαξει σταση,αλλαζουνε,περνανε πολλες φασεις κ μετα ξανα....κ ες τι εγινε τωρα?:rolleyes:

EVDO1979
22-07-11, 08:05
Kαλημερα κοριτσάκι μου, πολυ πιθανο να ειναι να τα δοντακια γιατι ειναι αρκετα μωράκι ακομη. Στο λεω αυτο γιατι εμενα, τα ιδια συμπτωματα μου τα εκανε ο γιος μου. Δηλαδη εκλαιγε ασταματητα στον υπνο του χωρις να ανοιγει τα ματια (αφου δεν μπορουσα να καταλαβω αν κοιμοταν ή ειναι ξυπνιο απ τα τεντωματα που μου εκανε) και αμα δεν τον επαιρνα αγκαλια στριφογυριζε μεσα στην κουνια, χτυπιοταν πως να στο πω. βεβαια εμενα μου το εκανε περιπου μεταξυ 13-18μηνων, και μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι περιπου σε αυτη την ηλικια και ακομη μεγαλυτερα, τα παιδακια αρχιζουν και βλεπουν περιεργα ονειρα στον υπνο τους. Ωστοσο επειδη κι εγω ηταν αδυνατο να πηγαινοερχομαι 5-6φορες απο δωματιο σε δωματιο, εβαλα ενα παρκο διπλα στο κρεββατι μου και οποτε ηταν αδυνατο να τον ηρεμησω, τον εβαζα στο παρκο, κι αν παλι δεν ηρεμουσε τον επαιρνα διπλα μου στο κρεββατι. ωστοσο σε πληροφορω, οτι δεν κακοεμαθε και οταν πλεον ηρεμησε μια χαρα ξαναπηγε στην κουνια του, γιατι ειχα κι εγω τον ιδιο φοβο με σενα. Είναι αυτο που ειπαν οι κοπελες παραπανω, περνανε την φαση τους τα μωρακια.Υπομονη κοριτσακι μου, θα ερθουν καλυτερες μερες!

margiota
22-07-11, 09:51
Είχαμε και καμιά φορά (τώρα πια!) έχουμε το ίδιο πρόβλημα με εξαίρεση τους εμετούς.
Ειλικρινά δεν βρήκαμε τι μπορεί να φταίει. Πιο πολύ κλίνω προς τα όνειρα και στην ένταση της ημέρας.
Δεν θυμάμαι καν πότε ξεκίνησε!!!
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά είδαμε διαφορά όταν βάλαμε πρόγραμμα στους πρωινούς ύπνους. Συνήθως είχε 2 ύπνους την ημέρα με διάρκεια μισής ή μίας ώρας το πολύ. Τελικά αυτή η διάρκεια δεν ήταν αρκετή. Έτσι προσπαθήσαμε με τον άντρα μου μόλις την βλέπαμε να κουνιέται να την ξανακοιμίζουμε (πριν καν ανοίξει τα μάτια και πριν κλάψει). Είτε με χάδια, είτε με αγκαλιές ξανακοιμόταν. Το κάναμε αυτό μέχρι να συμπληρώσει τουλάχιστον 2 ώρες σε κάθε ύπνο. Να σου τονίσω ότι μιλάω για τους ημερήσιους. Μέσα σε μια εβδόμαδα είδαμε βελτίωση και σιγά σιγά έγινε συνήθεια.
Έχουμε ένα σημειωματάριο (θα είναι ωραίο και σαν ενθύμιο αργότερα!) και γράφουμε τις ώρες που κοιμάται και ξυπνάει. Αυτό το κάνουμε και για τους ημερήσιους και για τους βραδινούς ύπνους. Π.χ. γράφουμε ότι κοιμήθηκε στις 14:00. αν ξυπνήσει στις 14:30 το ξαναγράφουμε. αν ξανακοιμηθεί στις 14:40 το ξαναγράφουμε κ.ο.κ. Έτσι στο τέλος μπορούμε και βρίσκουμε ακριβώς την διάρκεια που κοιμήθηκε.
Επίσης θα συμφωνήσω με το άγχος του αποχωρησμού που προαναφέρθηκε. Είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τα μικρά και θέλει πολύ υπομονή από την μεριά μας.
Καλό κουράγιο και εύχομαι σύντομα να φτιάξουν όλα!!!

Anastasia1981
22-07-11, 12:47
εχθες εκει που ελεγα τι ησυχα που κοιμαται πεφτω και εγω για υπνο και στις 3.30 βγαζει μια τσιριδα αλλο πραγμα!!!εγω κοιμομουν διπλα στο κρεββατι της.την παιρνω αγκαλια βρε να της μιλαω βρε να την χαιδευω μεψρι και το φως αναψα μπας και σταματησει.τιποτα .ουρλιαζε αλλα αυτη τη φορα με ανοιχτα ματια.
στο τελος ειπα δυνατα το ονομα της και σταματησε.την πηρα μαζι μου ναξαπλωσουμε και επι 2 ωρες εκανε τουμπες δε κοιμοταν και τελικα κοιμηθηκε κατα τις 6 το πρωι αλλα στις 7 παρα ξυπνησε:x

Σνουφελ μου
22-07-11, 14:22
ωχ βρε Αναστασια τι τρβας κι εσυ...Εγω το μονο που θα σε συμβουλευαα ειναι να ανταποκρινεσε αμεσα στο καλεσμα της ωστε να της καλλιεργησεις το αισθημα της ασφαλειας.Ποτε μη μαλωσεις το μωρο,να μιλας γλυκα κ εχεις δερματικη επαφη συνεχεια.Προσπαθησε να μην εχει καμια επαφη με τηλεοραση κ γενικα να μην υπαρχουνε πραγματα που την αγριευουνε κατα τη μερα.Επισης μη παιζετε εντονα παιχνιδια πριν τον υπνο.Δοκιμασε μια κουνια,να αποκοιμιεται εκει...
Οσο για το χθεσινο το εχω κανει αμετρητες φορες κ κατεληγα οπως εσυ...3-6 να ναι κουκου ,μετα κοιμαται κ σε 1 ωρα ξανα κουκου κ γκρινιααααα....τρελλα!Ετσι το εκοψα..στο δωματιο του κ πηγαινοερχομουν.Ετσι της εμεσως "δεν ειμαι εδω στο δωματιο σου,αλλα αν με χρειαστεις θα ερθω ρηγορα" .Δοκιμασε να τη κρατας στο δωματιο της πολλες στιγμες κ να παιζετε ωστε να εχει ωραιες αναμνησεις κ να το συνδεει με ευχαριστα πραγματα ωστε αν ξυπναει να μη το φοβατε9το δωματιο που κοιμαται).

Τι να πω...υπομονη..κ πιστευω πως αφου συντρχει ιατρικος λογος ειναι κατι ψυχολογικο να το πω(?)οπως εχουνε ολα τα μωρα...

Eliza
22-07-11, 14:32
Αναστασία ποιο είναι το πρόγραμμα σας συνήθως μέσα στη μέρα? Πότε ξυπνάει, πότε και πόσο κοιμάται, πότε τρώει?
Έχω την εντύπωση ότι εκτός από τα δόντια -που σίγουρα παίζουν- η όλη κατάσταση με τον κακό ύπνο εκτός από εσένα έχει καταβάλει και τη μικρούλα σου.
Τι θέλω να πω: Όταν ένα μωρό δεν κοιμάται όσο θα του χριεαζόταν (δεν είναι το ίδιο για όλα τα μωρά) σε καθημερινή βάση, το αποτέλεσμα είναι ο ύπνος του να χειροτερεύει και να δυσκολεύει κι άλλο. Παθαίνει σαν αϋπνίες.
Ο 'νυχτερινός τρόμος' είναι το εξής: αρχίζει να ουρλιάζει στον ύπνο του, χωρίς να ξυπνάει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν αντιλαμβάνεται την παρουσία σου. Συνήθως συμβαίνει νωρίς το βράδυ ~2 ώρες μετά που κοιμήθηκε και μπορεί να κρατάει από 5'-30'. Τολμώ να πω ότι είναι ΑΚΡΩΣ τρομακτικό φαινόμενο.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι συχνός σε τόσο μικρά παιδιά. Ο γιος μου είχε τέτοιες κρίσεις στο διάστημα μετά που γεννήθηκε η αδερφή του αλλά ήταν 2+. Ακόμα και τώρα που είναι 4,5 αν κουραστεί πολύ μερικές μέρες συνεχεια μπορεί να συμβεί.
Μετά από πολύ ψάξιμο ο τρόπος που το αντιμετωπίσαμε ήταν να φροντίσουμε να ξεκουράζεται συστηματικά στη διάρκεια της μέρας. Η αλλαγή ήταν θεαματική.

Για το πάνω, πάνω, πάνω στην κούνια, επειδή το έκανε και αυτό ο γιος μου παρατήρησα ότι γενικά του αρέσει να ακουμπάει το κεφάλι του για να κοιμηθεί και του έφαζα ένα μαξιλαράκι στρογγυλό σαν περισπωμένη από πάνω οπότε δεν έφτανε στα κάγκελα να κοπανιέται.

Α! και για τα χεράκια και τη μεσούλα σου...Παίρνε την αγκαλιά καθιστή με καλά στηριγμένη την πλάτη σου. Πάλι μπορείς να την κουνάς και καταπονείσαι πολύ λιγότερο. Ειδικά αφού λες ότι την περισσότερη ώρα δεν καταλαβαίνει καν...

Anastasia1981
22-07-11, 21:43
οταν κλαιει (ειτε απο υπνο ειτε οταν ειναι ξυπνια)τρεχω αμεσως φυσικα ποτε δε την εχω αφησει να κλαψει.δεν το μαλωνω εννοειται ειναι τοσο μικρο ...απλα ειπα το ονομα της δυνατα για να το ακουσει και μονο τοτε σταματησε:confused: τι σημαινει αυτο???
η αληθεια ειναι οτι παιζουμε στο δωματιο της και ακουμε και τραγουδακια αλλα οταν κανω δουλειες παντα με ακολουθει απο πισω και μπαμπαλιζει:rolleyes:
οσο για το προγραμμα της πανω κατω ειναι το εξης
ξυπναει 6.30(περιπου)
07.00 γαλα
10.00 φρουτοκρεμα
13.30 μεσημεριανο και μετα 100 γρ γιαουρτακι αλλα δε το τρωει παντα
17.00 κρεμα
20.00-20.30 γαλα
απο την ωρα που θα ξυπνησει κοιμαται καθε 2 ωρες απο 30 λεπτα μονο.
σημερα που την κοιμιζα ανα 3.30 ωρες παλι για 30 λεπτα κοιμοταν:?
και οταν ξυπναει σηκωνετε ορθια στην κουνια της και ουρλιαζει
συνολο το 24ωρο κοιμαται περιπου 12 ωρες και εχω διαβασει οτι θα πρεπει να ειναι παραπανω .γυρω στις 15 αν θυμαμαι καλα.
τι να κανω για να κοιμαται παραπανω την ημερα?της κλεινω το πατζουρι να μη μπαινει φως και δεν κανω και φασαρια να πεις οτι τρομαζει απο κατι και ξυπναει:?

MarcoPolo
23-07-11, 08:50
Πω πω τι μου θυμισες εχεις δικιο ειναι μια τρελα ολο αυτο αλλα θα περασει εκει που δεν το περιμενεις.

Καποια παιδια οπως και το δικο μου τους παιρνει χρονο για να ειναι ετοιμα να κοιμουνται ευκολα και χωρις ξυπνηματα, ο δικος μου εκανε ακριβως οτι περιγραφεις και ξυπναγε κλαιγοντας ανα μιση η μια ωρα μεχρι τα δευτερα του γενεθλια. Ειχαμε δοκιμασει τα παντα και ημασταν ετοιμοι για το Δαφνι. Δεν πιστευα οτι απο τα δοντια και μονο συνεβαινε αυτο και ψαχνομουν συνεχως, παρολαυτα με το περασμα του χρονου καταλαβα οτι ηταν συνδιασμος δοντιων αγχος αποχωρισμου που το βιωνουν σε αυτη την ηλικια και ονειρα ταυτοχρονα.

Ημουν παντα διπλα του και προσπαθουσα να τον ηρεμω και οταν αποδεχτηκα οτι ετσι ειναι το παιδι μου ηρεμησε και αυτο καπως. Μεγαλη βελτιωση ειδα οταν τον εβγαλα απο την κουνια 15 μηνων περιπου γιατι εβλεπα οτι τον ενοχλουσε που ακουμπουσε πανω. Τον κοιμηζα και τον ηρεμουσα οταν τον επιανε υστερια το βραδυ και κοιμομουν διπλα του για λιγο. Ο γιατρος αφου τα δοκιμασα ολα μου ειπε οτι μπορει να πονανε και οι αρθρωσεις του γιατι ηταν ψηλο μωρο και αναπτυσοταν πολυ γρηγορα.

Δεν ξερω τι απο ολα ηταν αλλα λιγο πριν τα δευτερα γενεθλια του ξαφνικα χωρις να αλλαξω τιποτα σταματησε να ξυπναει ισως γιατι ειχαν βγει τα περισσοτερα δοντια ισως γιατι ξεπερασε την ανασφαλεια του παντως ξαφνικα το εκοψε. Πολυ βοηθηθηκα οταν βγηκε απο την κουνια εδειξε να ηρεμησε, Τον κοιμηζα για ενα διαστημα σε στρωμα χαμηλο για να μμην χτυπησει και πηγαινοερχομουν ολο το βραδυ αλλα σιγα σιγα μεγαλωσανε τα διαστηματα που ξυπνουσε και κοιμομουν και εγω μαζι του καποιες φορες εκει στο στρωμα απο την κουραση που ειχα, περιεργο αλλα βολικο δεν γινοταν αλλιως ας κοιμομουν και ας ηταν οπουδηποτε.

Τωρα τα θυμαμαι και λεω πως αντεξα και δεν κλαταρα αλλα ολα περνανε καποια στιγμη απλα να εισαι διπλα του συνεχως οταν σε ζητα και θα ηρεμησει καποια στιγμη. Δεν ειναι παρηγορο αυτο που σου λεω αλλα καποια παιδια περνανε ζορικη φαση. Τωρα κοιμαται τα βραδυα και μου εχει μεινει κουσουρι να μην κοιμαμαι εγω μου φαινεται απιστευτο που κοιμαται σερι.

Κατι αλλο που βοηθησε ηταν οτι κοψαμε το καροτσι και τον εβαζα να περπαταει πολυ ολη την ημερα οταν βγαιναμε εξω και κουραζοταν περισσοτερο γιατι γενικα ειχε πολυ ενεργεια σαν παιδι με αυτο τον τροπο καταφερα να κοιμηθει διωρο μεσημερι, περπατωντας. Και κλασικα το βραδυ ρουτινα υπνου σταθερη.

Anastasia1981
23-07-11, 12:50
η αληθεια ειναι οτι οποτε παμε καπου η οποτε ερχεται καποιος στο σπιτι,γατζωνεται επανω μου.αν της μιλησει καποιος αλλος τοτε αρχιζει και κλαιει με φοβο.μια φορα την πηρε αγκαλια μια φιλη μου και αμεσως αρχισε να τσιριζει και να φωναζει μα-μα-μα-μα..ποτε περναει αυτο το σταδιο του φοβου του αποχωρισμου?
εχθες κοιμηθηκε παλι καλα αλλα ξυπνησε στις 5 παλι με ουρλιαχτα παλι με κλειστα ματια με τη διαφορα οτι αυτη τη φορα ηταν χε...μενη μεχρι τα αυτια και μεχρι να την αλλαξουμε επρεπε και να την πλυνω γιατι ειχε πασαλειφτει παντου εκανε και εμετο απο το πολυ κλαμα και μετα κοιμηθηκε στις 8

MarcoPolo
23-07-11, 20:21
Και εμενα γατζωνοταν οταν εβλεπε ξενους εντελως περναει το αγχος αποχωρισμου γυρω στους 14 με 18 μηνες αναλογα και το παιδι φυσικα, υπομονη δεν θα ειναι παντα ετσι αυτο στο υπογραφω.