PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17

mömmu
08-10-12, 15:29
:lol:

Αυτό που θα περιγράψω το είδε η μαμά της βαφτιστήρας μου, το έκανε άγνωστο παιδάκι
σε γραφείο αναμονής γιατρού..
Βολόδερνε το μικρό, μισομπουσούλαγε, μισοπερπάταγε και το αφήνανε..
και πήγε σε μια κυρία απέναντι που φόραγε Κόκκινα παπούτσια και της έγλυψε το παπούτσι από κάτω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά να μην παίρνω το βραβείο ενώ το παιδί μου έγλυψε ακαθαρσίες περιστεριών...
τι να πω....
μούφα ο διαγωνισμός..
τς...

Βρε αμα δεν έχει γλύψει-φάει doggie poop (ξεραμένα μεν, αηδιαστικά δε)όπως ο ξάδελφος μου όταν ήμασταν μικρά και παίζαμε στα χώματα...
Αλλά τώρα που το λες, τα περιστέρια δεν θεωρούνται τα ποντίκια του ουρανού; η, οι γλάροι; οι και τα δύο; :?:
Μπαμπουράκι θέτεις σοβαρή υποψηφιότητα όπως και αν έχει!!!

mömmu
08-10-12, 15:31
άσε, άλλα τους έφαγαν αυτούς ;)

Μωρέ το ξέρω, αλλά ήταν που ήταν επιβαρημένος ο οργανισμός τους απο τα ναρκωτικά, αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα, μάλλον, γιατί ανήκουν σε ευπαθή ομάδα και αυτοί αν δεν κάνω λάθος.:???:

Μπαμπουράκι
08-10-12, 15:41
Βρε αμα δεν έχει γλύψει-φάει doggie poop (ξεραμένα μεν, αηδιαστικά δε)όπως ο ξάδελφος μου όταν ήμασταν μικρά και παίζαμε στα χώματα...
Αλλά τώρα που το λες, τα περιστέρια δεν θεωρούνται τα ποντίκια του ουρανού; η, οι γλάροι; οι κατα δύο; :?:
Μπαμπουράκι θέτεις σοβαρή υποψηφιότητα όπως και αν έχει!!!

που είναι τα καημένα τόσο συχνά άρρωστα....
2 έχω μαζέψει με εγκεφαλίτιδα..
κανένα δεν επέζησε...

υπάρχει χρονικό όριο στον διαγωνισμό ?
ο ξάδερφός σου πριν από πόσα χρόνια τα έφαγε ??????

Μπαμπουράκι
08-10-12, 15:42
Μοκέτες και ταπετσαρίες και τις σιχαίνομαι αλλά και τις φοβάμαι, μπορεί να δημιουργηθούν σπόρια μούχλας πίσω και κάτω απο αυτές, και να σε στείλουν ακόμη και στον άλλο κόσμο

http://en.wikipedia.org/wiki/Mold_health_issues

μπλιαχχχχχχχχχχχχ

(και καλά τα κατάλαβα όλα.... :-) )

Clelia
08-10-12, 15:47
Θέλετε σιχαμένα πραγματάκια να μάθετε?
Η κορούλα μου, σε ηλικία 15 μηνών κ ενώ την πήγα πρώτη φορά βόλτα με το ποδηλατάκι της (αυτό που έχει τα χερούλια κ οδηγεί η μαμά, ενώ το μπεμπέ κάθεται κ αρμενίζει), έπιασε σκ@τά με το συμπάθειο. Βασικά βούτηξε το αριστερό της χέρι, μέχρι μανίκι μπουφάν πήγε. Με έπιασε υστερία!!! Τρέχοντας κατέβηκα το τετράγωνο με την ψυχή στο στόμα, καθώς φοβήθηκα μην έχει την φαεινή ιδέα να βάλει το χεράκι στο στόμα! Ευτυχώς που είναι σιχασιάρα από μόνη της κ είχε το χεράκι της ψηλά.
Καλά όταν έφτασα σπίτι, τι την έβαλα κάτω από το μπάνιο, τι οινόπνευμα, τι betadine, τι κολώνιες...
Το θυμάμαι κ σιχάθηκα την ζωή μου μπλιαξ!

mömmu
08-10-12, 15:50
που είναι τα καημένα τόσο συχνά άρρωστα....
2 έχω μαζέψει με εγκεφαλίτιδα..
κανένα δεν επέζησε...

υπάρχει χρονικό όριο στον διαγωνισμό ?
ο ξάδερφός σου πριν από πόσα χρόνια τα έφαγε ??????

Πριν πολλά, :lol: σιγά μη θέσουμε και χρονικά όρια, μερικά πράγματα είναι all time classic 8-):lol:

μπλιαχχχχχχχχχχχχ

(και καλά τα κατάλαβα όλα.... :smile: )

Δεν πειράζει, δεν θα έχεις και εφιάλτες το βράδυ!:p

Το βραβείο ποιο θα είναι; Μη μ΄αρχίσετε με ηθικές ικανοποιήσεις και τέτοια ε;;;;

Μπαμπουράκι
08-10-12, 15:51
Θέλετε σιχαμένα πραγματάκια να μάθετε?
Η κορούλα μου, σε ηλικία 15 μηνών κ ενώ την πήγα πρώτη φορά βόλτα με το ποδηλατάκι της (αυτό που έχει τα χερούλια κ οδηγεί η μαμά, ενώ το μπεμπέ κάθεται κ αρμενίζει), έπιασε σκ@τά με το συμπάθειο. Βασικά βούτηξε το αριστερό της χέρι, μέχρι μανίκι μπουφάν πήγε. Με έπιασε υστερία!!! Τρέχοντας κατέβηκα το τετράγωνο με την ψυχή στο στόμα, καθώς φοβήθηκα μην έχει την φαεινή ιδέα να βάλει το χεράκι στο στόμα! Ευτυχώς που είναι σιχασιάρα από μόνη της κ είχε το χεράκι της ψηλά.
Καλά όταν έφτασα σπίτι, τι την έβαλα κάτω από το μπάνιο, τι οινόπνευμα, τι betadine, τι κολώνιες...
Το θυμάμαι κ σιχάθηκα την ζωή μου μπλιαξ!

ΜΠΛΙΑΧ ΜΠΛΙΑΧ ΚΑΙ ΜΠΛΙΑΧ...

πάντως δεν τα έφαγε...
(το χρειάζομαι το βραβείο... τι να πω....) !!!!!!!!!!!!

mömmu
08-10-12, 15:58
Clelia!!ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, και μόλις ετοιμαζόμουν να τσακίσω μια περιποιημένη φέτα τσουρέκι κάστανο απο τον Τερκενλή!!!ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

ΜΠΛΙΑΧ ΜΠΛΙΑΧ ΚΑΙ ΜΠΛΙΑΧ...

πάντως δεν τα έφαγε...
(το χρειάζομαι το βραβείο... τι να πω....) !!!!!!!!!!!!

αχαχαχαχαχαχα!!!!!

kinkajoujou
08-10-12, 16:02
Αν δεν μπει στο στόμα, γίνεται disqualified, εδώ έχουμε πιάσει τα βαριά περιστατικά :)

mömmu
08-10-12, 16:02
Και επειδή ποτέ κανείς δεν πρόκειται να μας κατηγορήσει για off topic, να κάνω μια ερώτηση; Σας έχουν καθυστερήσει παραγγελίες απο iHerb (άντε πάλι με αυτό χεχε) ενώ έχουν γίνει το ίδιο ακριβώς διάστημα και η αποστολή έγινε μόνο με μερικά λεπτά διαφορά;Έκανα τρεις παραγγελίες και ήρθε μόνο η μια, οι άλλες δυο αγνοούνται ακόμη...

Μπαμπουράκι
08-10-12, 16:07
Αν δεν μπει στο στόμα, γίνεται disqualified, εδώ έχουμε πιάσει τα βαριά περιστατικά :)

έτσι..
χεχεχε

Και επειδή ποτέ κανείς δεν πρόκειται να μας κατηγορήσει για off topic, να κάνω μια ερώτηση; Σας έχουν καθυστερήσει παραγγελίες απο iHerb (άντε πάλι με αυτό χεχε) ενώ έχουν γίνει το ίδιο ακριβώς διάστημα και η αποστολή έγινε μόνο με μερικά λεπτά διαφορά;Έκανα τρεις παραγγελίες και ήρθε μόνο η μια, οι άλλες δυο αγνοούνται ακόμη...

Μου έχουν καθυστερήσει παραγγελία αλλά όχι αυτό που λες.
Και με 2 μέρες διαφορά να τις έχω κάνει πάλι μαζί έρχονται.
Όμως δεν θα ανησυχούσα στην θέση σου, είναι τυπικοί, μάλλον απλά έτυχε !!!!!!!

mömmu
08-10-12, 16:38
Ευχαριστώ Μπαμπουράκι μου, με βλέπω να τους γράφω πάλι ένα...love letter:lol:

Το πρωί κατεβήκαμε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, πρώτη φορά με την μικρή μέσα στο μάρσιπο για δουλειές σε υπηρεσίες, όπως έχω πει δεν έχω πουθενά να την αφήσω, οπότε είναι το αυτοκολλητάκι μου, anyway, η κατάσταση αφόρητη, απίστευτο καυσαέριο , φυσούσε και σήκωνε σκόνη, ανοίγανε οι κάδοι απορριμμάτων που ήταν γεμάτοι και πέφτανε τα σκουπίδια έξω, μιααα ομορφιάααα
Επιστρέψαμε κάναμε το μπανάκι μας φυσικά, και εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως κάθε φορά ευχαριστιόμαστε τόσο πολύ αυτήν εδώ την πετσετούλα, σας την προτείνω, http://www.cuddledry.com/shop/5/5/the-original-cuddledry-baby-bath-towel-oatmeal είναι απο οικολογικό αχλωρίωτο βαμβάκι και μπαμπού, απο νεογέννητο αυτή έχουμε, αν βρω αντίστοιχη ενηλίκων θα πάρω σίγουρα χαχα!

vera
08-10-12, 18:47
mommu, δεν έχουν ακτινοβολία αυτά?
(Δεν ξέρω-ρωτάω έτσι? :confused:)

Εχω βαλει ερωτηση σε ενα γκρουπ που ασχολουνται με τετοιες ακτινοβολιες και θα σας πω γιατι φαινεται ενδιαφερουσα η περιπτωση

mömmu
08-10-12, 19:40
Εχω βαλει ερωτηση σε ενα γκρουπ που ασχολουνται με τετοιες ακτινοβολιες και θα σας πω γιατι φαινεται ενδιαφερουσα η περιπτωση

Βέρα να μας ενημερώσεις οπωσδήποτε, εχθές ο άντρας μου έφερε νέα πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην ανάψει φέτος ο καυστήρας στην πολυκατοικία, λόγω της υψηλής τιμής του πετρελαίου, πρέπει να βρούμε μια εναλλακτική λοιπόν.

Η απάντηση απο iHerb.

Denise Branch (iHerb.com Customer Service)
Oct 08 09:35 (PDT)
We apologize for the unusual delay in receiving your order. Unfortunately since International Airmail packages are not trackable we are unable to see the current status of your package. It is very possible that your package has been delayed by customs, had unforseen issues with your postal service, or has even been returned to us due to a problem with delivery. It is not unheard of for a package to take as much as 6 weeks to be delivered. We thank you for your patience.

υπομονή δηλαδή..

galat
08-10-12, 22:06
Ενταξει εμένα δεν έφαγε κάτι αλλά.....................το εγκεφαλικο μου το έπαθα....ειχαμε παει βολτα στο Τριτση και ετσι οπως επαιζαν κλπ ακουμε το μικρο περιχαρη να φωνάζει δυνατα

Μπαμπά, μπαμπά! Κακά, κακά!!!!!! Νομια οτι ειχε κάνει κακα, γυρανω να δω..... τι να δω....

ειχε πιασει απο κάτω μια....κ...ραδίτσα και μας την εδειχνε.....αααααααα

του επλυνα με νερο τα χερια επιτοπου κλπ αλλα δεν ειχαμε σαπουνι..... μπλιαχχχχχχχχχχ

και συνηθως εχω μωρομαντηλα μαζι αλλα δεν ειχ εκεινη τη μερα!

τωρα σκυλου ήταν, αλόγου ήταν χαχαχαχαχαχ θα σας γελάσω χααχαχαχαχαχαχαχαχαχα

soevan07
08-10-12, 23:18

Γενικώς οτι έχει ακτινοβολία θέλει ψάξιμο.
Μην το εμπιστευόμαστε και 100% :-?

soevan07
08-10-12, 23:20
3 ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ

http://minutetips.blogspot.gr/2009/03/3.html

Αν δεν θέλετε πια να χρησιμοποιείτε αποσμητικά με χημικά, φτιάξτε το δικό σας αποσμητικό και απαλλαγείτε από την κακοσμία, πριν αυτή δημιουργηθεί. Ψάξαμε και βρήκαμε συνταγές για φυσικά αποσμητικά, με σχετικά απλά υλικά.

Λοιπόν, αναμίξτε 1/4 του φλυτζανιού άμυλο καλαμποκιού με 1/4 του φλυτζανιού μαγειρική σόδα. Ρίξτε μέσα 10-15 σταγόνες αιθέριο έλαιο από τεϊόδεντρο και έτοιμο. Αυτό το αποσμητικό είναι σε μορφή πούδρας, εφαρμόζεται με πον-πον, δεν καλύπτει απλώς την δυσάρεστη οσμή αλλά περιέχει ότι χρειάζεται για να εμποδίσει την ανάπτυξη της κακοσμίας, όπως άμυλο για απορρόφηση της υγρασίας, σόδα για αποσμητικό και έλαιο από τεϊόδεντρο ως μυκητοκτόνο.
Αν δεν σας αρέσει το αποσμητικό σε μορφή πούδρας, ανακατέψτε στο μίγμα και 2-3 κουταλιές της σούπας λάδι από κοκοφοίνικα, σε στερεή μορφή, και βάλτε την πάστα μέσα στη συσκευασία στικ από το παλιό σας αποσμητικό. Αφήστε 1-2 μέρες, να στερεοποιηθεί καλά και είναι έτοιμο για χρήση. Σημειώστε ότι αυτό το αποσμητικό είναι πιο μαλακό από αυτά του εμπορίου και γι' αυτό εφαρμόστε το απαλά. Επίσης χρειάζεται ελάχιστη ποσότητα, μόλις μια απαλή επάλειψη.
Αναμίξτε 3 κουταλιές της σούπας μαγειρική σόδα, 2 κουταλιές της σούπας άμυλο καλαμποκιού, 4 κουταλιές της σούπας βούτυρο κακάο. Αν βρείτε, μπορείτε να αντικαταστήσετε τις δύο κουταλιές της σούπας βούτυρο κακάο με 2 κουταλιές shea butter. Είναι το βούτυρο από τον καρπό του shea tree (butyrospermum parkii). Ίσως το βρείτε και με την ονομασία Αφρικανικό βούτυρο Καριτέ. Αυτό το αποσμητικό μπαίνει σε βαζάκι, είναι σε μορφή κρέμας και εφαρμόζεται με επάλειψη. Αν προσθέσετε και λίγες σταγόνες αιθέρια έλαια, γίνεται και αρωματικό.

ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟΥ ΜΕ ΑΠΛΗ ΣΟΔΑ

http://kosmaser.pblogs.gr/tags/koini-soda-aposmitiko-gr.html

Ελάτε να φτιάξουμε το αποσμητικό μας.
Κατ αρχάς, παίρνετε μια ρολέττα απ ένα κοινο αποσμητικό, και αδειάζετε το περιεχόμενο της στην τουαλέττα σας όπου μπορεί να κάνει.. καλύτερη δουλεια.

Στην συνέχεια βράζετε ένα ποτήρι αποχλωριωμένο νερό. Τώρα αν δεν έχετε το σχετικό φίλτρο, απλά βράζετε για μερικά λεπτα περισσότερο το νερό..

Αφήνετε να κρυώσει καλά το νερό σ ένα γυάλινο σκεύος.

Στο κρύο αυτό νερό, αφού το μετρήσετε ώστε να είναι ακριβώς τα ml. που γράφει η παλιά σας ρολέττα
( συνήθως 50 ή 75 ) ρίχνετε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα φαρμακευτική, κι αν δεν βρείτε
που δεν θα βρείτε...γιατί κι αν βρείτε δεν θα είναι φαρμακευτική...που σημαίνει σχολαστικά καθαρισμένη.. κοινή μαγειρική σόδα.

Στην αγορά κοστίζει 1,20 ευρώ το κιλό. Τώρα η επιτυχία εγκειται στην γαλακτωματοποίηση-ενσωμάτωση της σόδας στο νερό. Αυτό προϋποθέτει σχολαστικό ανακάτεμα με ένα μιξεράκι που χτυπάμε , όσοι τον πίνουμε ακόμα, τον στιγμιαίο καφέ. Αφου το κάνουμε και διαλύσουμε τη σόδα, αφήνουμε το γαλάκτωμα να ηρεμήσει, και επαναλαμβάνουμε, έως ότου στο ποτήρι δεν έχουμε κατάλοιπο, και το νερό μας είναι καθαρό κι όχι γαλακτερό, αυτό σημαίνει οτι η σόδα εχει ενσωματωθεί πλήρως στο νερό. Χύνουμε το νερό με τη σόδα στη ρολέττα , δεν πειράζει να έχει μείνει ελάχιστη ποσότητα απ το παλιο αποσμητικό..αυτό θα του δώσει μια ψευδαίσθηση αρώματος που θα μας θυμιζει αποσμητικό, και μια γαλακτώδη υφή. Τη βαριά δουλειά της απόσμησης , θα την κάνει η σόδα, ταπεινή, όπως όλοι αυτοί που πραγματικά εργάζονται στο ελληνικό κράτος χωρίς να φαίνονται , χωρίς να αμείβονται, και χωρίς να κομπορρημονούν ως σωτήρες...

.....................................................................................................................................

ΥΓ: Fairysmom για πες τη δική σου συνταγή για αποσμητικό.
Ξέχασα να σε ρωτήσω χθές!!!!!

Skybeam
09-10-12, 00:31
Στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαζα αμυγδαλελαιο γιατι το ελαιολαδο που μου ειχαν προτεινει αργουσε να απορροφηθει και μυριζε εντονα.

Στη δευτερη εβαζα αυτο (http://www.feelunique.com/p/Bio-Oil-200ml) για το οποιο ειχα διαβασει εξαιρετικες κριτικες. Δεν εκανα ραγαδες παροτι ειχα παρει 17 κιλα και μια κοιλια τεραστια ;-)
Ευχαριστώ!

fairy's mom
09-10-12, 00:32
ΥΓ: Fairysmom για πες τη δική σου συνταγή για αποσμητικό.
Ξέχασα να σε ρωτήσω χθές!!!!!
Είναι σε ένα βιβλίο που έχω δανείσει στην Vera. :D
Όταν το πάρω θα σας την γράψω, γιατί θέλω να την κάνω κιόλας, εκτός αν βρει χρόνο η Βέρα και με προλάβει.

vera
09-10-12, 00:33
Ποιο βιβλιο καλε?

fairy's mom
09-10-12, 00:47
Ποιο βιβλιο καλε?
Ποιο έχεις για βίβλο αυτόν το καιρό? :lol: Αυτό με την intro

fairy's mom
09-10-12, 01:05
Μόλις άπλωσα ένα πλυντηριο με λευκά που έπλενα με soap nuts (μεσα στον κάδο μέσα στο σακουλάκι τους), με βόρακα και με ανθρακική σόδα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Βγήκαν κάτασπρα!!! Ούτε ένας λεκές! Και ειχα και πετσέτες κουζίνας μέσα στις σάλτσες και είχα και λαδιές και πάλι εξαφανίστηκαν! Η πλύση βέβαια έγινε στους 60. Αλλά η ανθρακική σόδα έκανε το θαύμα της! Με την μαγειρική δεν είχα ποτέ τέτοια αποτελέσματα. Αύριο θα βάλω και πάνες και θα σας πω. Έχει γούστο να βγάλει τις "ζωγραφιές" της κόρης μου..

Σοφία το απορρυπαντικό σου πλένει επίσης στους 60 ή και στους 40 κάνει δουλειά?

vera
09-10-12, 02:23
Ποιο έχεις για βίβλο αυτόν το καιρό? :lol: Αυτό με την intro

Α εχει και τετοια μεσα? Θα το κοιταξω. Εγω βασικα πλενομαι αντι να βαζω αποσμητικο.

Μπαμπουράκι
09-10-12, 09:51
Α εχει και τετοια μεσα? Θα το κοιταξω. Εγω βασικα πλενομαι αντι να βαζω αποσμητικο.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μου φάνηκε πολύ αστείο.. το πλύσιμο εννοείται βρε κοπελιά !!!

Πάντως ωραίες οι συνταγές αλλά πόσο χρόνο πια ???
Η σόδα σε μένα δεν έκανε τίποτα το καλοκαίρι, τον χειμώνα και εμένα δεν με νοιάζει το αποσμητικό όπως λέει και η vera.. πλένομαι... :-)

αλλά αυτό από iherb είναι πολύ καλό: http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-E-Plus-High-C-Natural-Roll-On-Deodorant-3-fl-oz-85-ml/7564

Είναι σαπουνοειδές...άσπρο βγαίνει και θέλει λίγο προσοχή αν φοράς μαύρα μέχρι να στεγνώσει κάπως.. αλλά με καλύπτει 100% και στον καύσωνα !!!
Επίσης στο iherb έχει αμέτρητα..

Αυτή η μάσκαρα: http://www.iherb.com/Physician-s-Formula-Inc-Organic-Wear-Jumbo-Lash-Mascara-Black-Organics-26-oz-7-5-g/43181
που την πρότεινε κάποια κοπέλα από εδώ όχι μόνο βάφει τις βλεφαρίδες πολύ όμορφα, γιατί βιολογική και να βάφει δύσκολο, αλλά ξεβάφεσαι και πολύ εύκολα χωρίς να αφήνει κατάλοιπα, είναι καταπληκτική και το καλύτερο βουρτσάκι ever !!!!!!!!
Δεν θυμάμαι ποια την πρότεινε αλλά όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!

Μπαμπουράκι
09-10-12, 09:54
soevan07 ο δικός σου άνδρας είναι χημικός ?

μήπως είναι και η δικό σου ενδόμυχο όνειρο ??
:-)

Μπαμπουράκι
09-10-12, 09:57
Γενικώς οτι έχει ακτινοβολία θέλει ψάξιμο.
Μην το εμπιστευόμαστε και 100% :-?

Αυτές οι υπέρυθρες χρησιμοποιούνται στις θερμοκοιτίδες διαφημίζουν αυτοί που το πουλάνε..

Και ποιος μου λέει εμένα ότι είναι καλές οι θερμοκοιτίδες ? :-)

Πείτε βρε κορίτσια.. εγώ όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι ύποπτο αλλά ο φίλος μου έχει αποφασίσει να αγοράσει τέτοια να τον προλάβω...
Αν και ... σάμπως θα με πιστέψει ??? :-(

Rosie
09-10-12, 09:59
Μόλις άπλωσα ένα πλυντηριο με λευκά που έπλενα με soap nuts (μεσα στον κάδο μέσα στο σακουλάκι τους), με βόρακα και με ανθρακική σόδα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Βγήκαν κάτασπρα!!! Ούτε ένας λεκές! Και ειχα και πετσέτες κουζίνας μέσα στις σάλτσες και είχα και λαδιές και πάλι εξαφανίστηκαν! Η πλύση βέβαια έγινε στους 60. Αλλά η ανθρακική σόδα έκανε το θαύμα της! Με την μαγειρική δεν είχα ποτέ τέτοια αποτελέσματα. Αύριο θα βάλω και πάνες και θα σας πω. Έχει γούστο να βγάλει τις "ζωγραφιές" της κόρης μου..

¶μα σας λέω εγώ κάτι να μ' ακούτε! :lol:

Βασικά η κανονική σόδα είναι πεταμένα χρήματα, δεν κάνει καμία διαφορά στα ρούχα.
Το θέμα είναι τώρα να βρούμε σόδα πλυσίματος σε λογική τιμή και ποσότητα να τη χρησιμοποιούμε καθημερινά.

Μπαμπουράκι
09-10-12, 10:45
http://www.ftiaxno.gr/2008/02/blog-post_3387.html

H καυστική σόδα είναι επικίνδυνη για το περιβάλλον και για τον χρήστη.

Ποια είναι η καυστική σόδα που λέει εδώ ?

maria_tweety
09-10-12, 11:34

Πάντως ωραίες οι συνταγές αλλά πόσο χρόνο πια ???
Η σόδα σε μένα δεν έκανε τίποτα το καλοκαίρι, τον χειμώνα και εμένα δεν με νοιάζει το αποσμητικό όπως λέει και η vera.. πλένομαι... :-)

αλλά αυτό από iherb είναι πολύ καλό: http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-E-Plus-High-C-Natural-Roll-On-Deodorant-3-fl-oz-85-ml/7564

Είναι σαπουνοειδές...άσπρο βγαίνει και θέλει λίγο προσοχή αν φοράς μαύρα μέχρι να στεγνώσει κάπως.. αλλά με καλύπτει 100% και στον καύσωνα !!!
Επίσης στο iherb έχει αμέτρητα..

Αυτή η μάσκαρα: http://www.iherb.com/Physician-s-Formula-Inc-Organic-Wear-Jumbo-Lash-Mascara-Black-Organics-26-oz-7-5-g/43181
που την πρότεινε κάποια κοπέλα από εδώ όχι μόνο βάφει τις βλεφαρίδες πολύ όμορφα, γιατί βιολογική και να βάφει δύσκολο, αλλά ξεβάφεσαι και πολύ εύκολα χωρίς να αφήνει κατάλοιπα, είναι καταπληκτική και το καλύτερο βουρτσάκι ever !!!!!!!!
Δεν θυμάμαι ποια την πρότεινε αλλά όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!

εγω την ειχα προτεινει..:oops:..χαρηκα τοσο πολυ που βρηκα μια βιολογικη μασκαρα να με καλυπτει κ το εχω πει σε ολο τον κοσμο.πραγματικα δεν βρισκω διαφορα απο τα συμβατικα μασκαρα κ η τιμη ειναι απλα απιστευτη.χαιρομαι που σου αρεσε!!!εμενα το βουρτσακι στην αρχη λιγο με δυσκολεψε, επειδη ειναι χοντρο δεν μπορουσα να το βαλω απο ριζες των βλεφαριδων αλλα τωρα το συνηθισα.

Μπαμπουράκι
09-10-12, 11:48
εγω την ειχα προτεινει..:oops:..χαρηκα τοσο πολυ που βρηκα μια βιολογικη μασκαρα να με καλυπτει κ το εχω πει σε ολο τον κοσμο.πραγματικα δεν βρισκω διαφορα απο τα συμβατικα μασκαρα κ η τιμη ειναι απλα απιστευτη.χαιρομαι που σου αρεσε!!!εμενα το βουρτσακι στην αρχη λιγο με δυσκολεψε, επειδη ειναι χοντρο δεν μπορουσα να το βαλω απο ριζες των βλεφαριδων αλλα τωρα το συνηθισα.

Εγώ έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο εύκολα βγαίνει. Που εννοείται δεν έχω ψωνίσει ποτέ αδιάβροχη αλλά όλες μου έβγαζαν το μάτι για να βγουν.
Τώρα με τα μαντηλάκια του παιδιού (αρνούμε να πάρω ξεχωριστά μαντηλάκια για ξεβαφτικό προσώπου) καθαρίζει απίστευτα.
Το βουρτσάκι με βόλεψε από την αρχή ειδικά στις κάτω βλεφαρίδες.
Βάφομαι κάθε μέρα με μάσκαρα, είχα να το κάνω χρόνια, έβαζα μόνο σε ειδικές εξόδους !!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ και πάλι ! :-)

Από καλλυντικά μου έχει μείνει να βρω βιολογικό consiler που ότι και να έχω δοκιμάσει δεν καλύπτει τίποτα, έχω και μια ηλικία... και από ιντερνετ ειναι και δύσκολο να διαλέξεις απόχρωση..

mömmu
09-10-12, 12:44
Ευχαριστώ!

#2245 (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2470452&postcount=2245) Και αυτό και αυτό!!:)

mömmu
09-10-12, 13:00
Τώρα με το μπεμπε, συνεχόμενο ύπνο δεν έχω, ουτε για πλάκα, και οι μαύροι κύκλοι είναι σχεδόν μόνιμοι, πήρα αυτό το consealer,

http://www.iherb.com/Ecco-Bella-FlowerColor-Cover-Up-Medium-Beige-13-oz-3-g/16522

στην μπεζ απόχρωση, η επιδερμίδα μου είναι ανοιχτόχρωμη, και έκατσε καλά, δεν είναι πολύ βαρύ, χρησιμοποιώ πάντα απο κάτω κρέμα ματιών, βοηθάει να στρώνει καλύτερα, απο την άλλη ρυτίδες δεν έχω, και θεωρώ πως τα υπερκαλυπτικά τις τονίζουν πολύ περισσότερο, οπότε αυτή είναι μια καλή επιλογή.

soevan07
09-10-12, 15:31
Σοφία το απορρυπαντικό σου πλένει επίσης στους 60 ή και στους 40 κάνει δουλειά?

Μεχρι στιγμής κάνει.
(για το απορρυπαντικό με το αρκάδι μιλάμε.
Με soap nuts δεν έχω κάνει ακόμα)

soevan07 ο δικός σου άνδρας είναι χημικός ?
μήπως είναι και η δικό σου ενδόμυχο όνειρο ??

Χα-χα-χα. :lol: :lol: :lol:
Εμένα μου αρέσει η ΦΥΣΙΚΗ χημεία.
Δηλαδή απο φυσικά συστατικά!!! :)

Αυτές οι υπέρυθρες χρησιμοποιούνται στις θερμοκοιτίδες διαφημίζουν αυτοί που το πουλάνε..

Και ποιος μου λέει εμένα ότι είναι καλές οι θερμοκοιτίδες ? :-)

Ακριβώς

http://www.ftiaxno.gr/2008/02/blog-post_3387.html

H καυστική σόδα είναι επικίνδυνη για το περιβάλλον και για τον χρήστη.

Ποια είναι η καυστική σόδα που λέει εδώ ?

Η καυστική σόδα είναι το υδροξείδιο του νατρίου
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85
Δηλαδή sodium hydroxide
http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_hydroxide

To οποίο εδω (http://www.biodizionario.it/biodizio.php?view=S) λέει οτι δεν είναι επικίνδυνο
(το cosmeticdatabase δεν μου ανοίγει την σελίδα :()

Και έπειτα η σόδα που λέει η fairysmom δεν είναι η "καυστική"
αλλά η "ανθρακική".
Η "διττανθρακική" είναι η μαγειρική που έχει τη μισή ισχύ απο την ανθρακική.

Την "καυστική" την χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν σαπούνια! :)

Μπαμπουράκι
09-10-12, 15:54
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !!!!!!!!

vera
09-10-12, 16:40

Κοιτα παλια ειχα πολυ θεμα με τον ιδρωτα, μυριζα πολυ. Μου παν οτι κι αυτο οφειλεται σε μυκητες. Ειχα παρατηρησει οτι με τα αποσμητικα δεν βελτιωνοταν η κατασταση το αντιθετο μαλιστα. Μετα αφου δοκιμασα και βιολογικα τα παρατησα κι απλα ξυριζομαι και πλενομαι πολυ συχνα. Ειδικα πριν βγω εξω. Και παω καλα. Η δε μαμα μου λεει οτι αν περασεις κι ενα βαμβακι βουτηγμενο σε οξυζενε σκοτωνεις τα μικροβια και δεν μυριζεις καθολου. Το κανω κι αυτο καμμια φορα.

Να κατσω τωρα να βαλω τοσα υλικα για να φτιαξω τετοια συνταγη να μου λειπει!

vera
09-10-12, 16:41
Βαζω μερικες συνταγες για σαπουνι που ζητησε η νεραιδομαμα. Ειναι απο καποιο μπλογκ

Χειροποίητο, "χωριάτικο" σαπούνι με αγνό ελαιόλαδο

Έπειτα από παράκληση του ecoChris σας δίνω τη συνταγή που χρησιμοποιώ εγώ εδώ και τέσσερα χρόνια για παρασκευή σαπουνιού.
Η συγκεκριμένη συνταγή μου δίνει έξι σαπούνια των 100 περ. γραμμαρίων το καθένα.

Χρόνος παρασκευής: 20-30 λεπτά.
Χρόνος ωρίμανσης σαπουνιού: 4-6 εβδομάδες.

Βασικά Συστατικά
Βάση-έλαιο (ελαιόλαδο ή ελαφρύτερα λάδια)
Νερό (αποσταγμένο κατά προτίμηση)
Οξύ (NaOH, [υδροξείδιο του νατρίου] κοινώς καυστική σόδα ή KOH, [υδροξείδιο του καλίου] κοινώς καυστική ποτάσα)
Βότανα
Αιθέρια έλαια

Ποσότητες
Βάση-έλαιο 500 γραμμάρια
Νερό 150 γραμμάρια
Οξύ 70 γραμμάρια
Βότανα 2-3 κ. σούπας
Αιθέρια έλαια 5-6 σταγόνες

Διαδικασία παρασκευής (θερμή μέθοδος)
Σε μια κατσαρόλα ρίχνω το νερό και ζεσταίνω μέχρι να γίνει χλιαρό (να έχουν ζεσταθεί δηλαδή τα τοιχώματα της κατσαρόλας).
Ρίχνω λίγη-λίγη την καυστική σόδα ή ποτάσα ανακατεύοντας συνεχώς με ξύλινη κουτάλα.

Αφού διαλυθεί καλά, ρίχνω το λάδι και συνεχίζω το ανακάτεμα σε χαμηλή φωτιά.
Κάποια στιγμή ο "χυλός" -γιατί με χυλό μοιάζει στην αρχή- αρχίζει να αποκτά μεγαλύτερη πυκνότητα, να "δένει" κάπως δηλαδή.
Σ' αυτό το σημείο κλείνω τη φωτιά και αφήνω να πάρει λίγες ακόμα βράσεις.

Αποσύρω απ' τη φωτιά, αφήνω να σταθεί λίγη ώρα και κατόπιν το βάζω σε καλούπια.
Τα αιθέρια έλαια τα προσθέτω αργότερα, όταν δούμε πως το σαπούνι μας έχει αρχίσει να "γίνεται".

Αφήνω να κρυώσει και αποθηκεύω σε χώρο μακριά από ρεύματα.

ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ
Τόσο η καυστική σόδα όσο και η καυστική ποτάσα, είναι οξέα και ως εκ τούτου χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη χρήση τους.
Εννοείται πως δεν τα αγγίζουμε ποτέ με γυμνά χέρια, φοράμε πάντα χοντρά γάντια και δεν εισπνέουμε τους ατμούς που εκλύονται κατά τη διάρκεια ανάμιξής της με το νερό.
Φροντίζουμε να έχουμε ανοιχτό απορροφητήρα και ίσως και κάποιο παράθυρο στην κουζίνα μας.
Τέλος αποθηκεύουμε το οξύ μας σε μέρος ασφαλές και απρόσιτο σε μικρά παιδιά.

Σημειώσεις - παρατηρήσεις:

Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε βότανα στην παρασκευή του σαπουνιού (που θέλουμε), φτιάχνουμε ένα έγχυμα (οδηγίες για την παρασκευή του εδώ) με το νερό της συνταγής μας.
Σουρώνουμε και χρησιμοποιούμε αφού έχουμε αφήσει να κρυώσει.

Χρώμα:
Κατά τη διάρκεια παρασκευής του, το σαπούνι μας έχει χρώμα καφετί. Όσο "γίνεται" λευκαίνει. Στο τέλος θα έχουμε ένα λευκό σαπουνάκι. Δεν έχω πειραματιστεί ποτέ με χρώματα. Αν κάποιος άλλος το έχει κάνει ας μας διαφωτίσει.

Η Καυστική σόδα και ο χρόνος ωρίμανσης του σαπουνιού μας
Η καυστική σόδα (NaOH) ή αλλιώς υδροξείδιο του νατρίου, είναι στέρεη, λευκή και κρυσταλλική. Η χρήση της μας δίνει σαπούνια πιο σκληρά. Προσωπικά την προτιμώ από την καυστική ποτάσα.

Χρόνος ωρίμανσης
Ένα "φρέσκο" σαπούνι δεν είναι κατάλληλο για χρήση επειδή διατηρεί ακόμη την οξύτητά του. Γι' αυτό χρειάζεται να "μείνει" το σαπούνι μας, να ωριμάσει δηλαδή ώστε ν' αποβάλλει τον οξύ του χαρακτήρα.
Καθώς τα σαπούνια μας ωριμάζουν, απαλλάσονται από την καυστική σόδα. Κι αυτό γιατί η καυστική σόδα αντιδρά χημικά με το διοξείδιο του άνθρακα της ατμόσφαιρας, σχηματίζοντας στην επιφάνεια του σαπουνιού μια λευκή σκόνη. Η σκόνη αυτή είναι ανθρακικό νάτριο, η γνωστή μας σόδα δηλαδή.
Ο σχηματισμός της λευκής αυτής σκόνης στην επιφάνεια του σαπουνιού είναι ένα καλό σημάδι πως το σαπούνι μας είναι πια έτοιμο.
Παρόλα αυτά, όσο "παλιώνει" το σαπούνι, τόσο καλύτερο γίνεται.
Σαν το καλό κρασί δηλαδή :)

Χρήση βοτάνων και αιθερίων ελαίων

Έπειτα από σχετικούς πειραματισμούς έχω καταλήξει στους εξής συνδυασμούς:

Σαπούνι για το πρόσωπο
Βότανο: Χαμομήλι ή λεβάντα
Έλαιο: Ελαιόλαδο
Αιθέρια έλαια: bergamont, lavender, rosemary, tea-tree, vetiver για λιπαρές επιδερμίδες ή ylang-ylang, geranium, lavender, neroli, frankinsence, rose, palmarosaγια ξηρές επιδερμίδες.
Γενικώς για νεότερες ηλικίες χρησιμοποιώ περισσότερο λεβάντα, χαμομήλι, γεράνιο και πορτοκάλι (ειδικά για καπνιστές).

Σαπούνι για λούσιμο
Βότανο: Δεντρολίβανο, θυμάρι σε περιπτώσεις πιτυρίδας
μελισσόχορτο, φασκόμηλο, αχιλλεία για λιπαρά μαλλιά
καλέντουλα και χαμομήλι για ξηρά,
τσουκνίδα, τζίνσενγκ για άτονα, θαμπά μαλλιά.
Έλαιο: Ελαιόλαδο+δαφνέλαιο
Αιθέρια έλαια: bergamont, juniper, lemon, rosemary, clary sage, mandarin για λιπαρά μαλλιά ή neroli, lavender, rosewood, myrh, rose, peppermint

Σαπούνι για το σώμα
Βότανο: Χαμομήλι,μέντα, ιβίσκος, λεβάντα,
Έλαιο: Ελαιόλαδο
Αιθέρια έλαια: lemon, mint, lavender, orange, rosewood, ylang-ylang
Ειδικά στα σαπούνια για το σώμα, οι συνδυασμοί είναι θέμα γούστου.

soevan07
09-10-12, 22:00
Ευχαριστούμε vera!!!!!
Fairysmom έχω πορωθεί μιλάμε!! ;)

Κορίτσια το Σαββάτο παρήγγειλα διάφορα πράγματα απο το www.cumaea.gr (http://www.cumaea.gr)
και μου τα έφεραν σήμερα το πρωί με courier! :shock:

Πήρα σαμπουάν,αφρόλουτρο,after shave (για τον σύζυγο), και lip balm.
Μου έστειλαν και ένα σαπουνάκι δώρο.

Προς το παρόν δοκίμασα το αφρόλουτρο με αιθέριο έλαια τριαντάφυλλου:
Πάαρα πολύ ωραίο!!!

http://www.cumaea.gr/product/liquid-soaps/%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8C-%CF%83%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AD%CE%B7%CE%BB-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CE%B8%CE%AD%CF%81-2/

Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε!!

Είναι 250 ml (στο site λέει 295 -έχουν κάνει λάθος)
και κοστίζει 3 ευρώ.
Συστατικά: Eξτρα παρθένο και παρθένο ελαιόλαδο
καυστική σόδα (NaOH),σταχτόνερο,λάδι καρύδας και κοκτέηλ βοτάνων και φυσικών αιθ.ελαίων

Εαν σκεφτείτε για παράδειγμα οτι το αφρόλουτρο της earth friendly
τα 250 ml
κάνουν 7 δολλάρια στο iherb
http://www.iherb.com/Earth-Friendly-Baby-Shampoo-Body-Wash-Organic-Lavender-8-5-fl-oz-251-ml/22282

συμφέρει!

Στηρίζουμε και την ελληνική αγορά.
Και στηρίζουμε και Έλληνες που δεν βασίζονται στην αισχροκέρδια!

Ας παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι λιγάκι!!

Εχει 7.5 ευρώ μεταφορικά με ΕΛΤΑ ή με την ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ.
και η πληρωμή είναι με αντικαταβολή (πληρώνεις όταν το παραλάβεις)

Εχω ενθουσιαστεί πολύ!!

ΥΓ:Fairysmom παίρνω ιδέες!!!!! ;) ;) ;) ;)

Rosie
09-10-12, 22:36
Εαν σκεφτείτε για παράδειγμα οτι το αφρόλουτρο της earth friendly
τα 250 ml
κάνουν 7 δολλάρια στο iherb
http://www.iherb.com/Earth-Friendly-Baby-Shampoo-Body-Wash-Organic-Lavender-8-5-fl-oz-251-ml/22282

αυτό συμφέρει!
Στηρίζουμε και την ελληνική αγορά.

Το Earth Friendly Baby έχει συστατικά με βιολογική πιστοποίηση, αυτό όχι, γι' αυτό υπάρχει και διαφορά στην τιμή.
Στα παιδιά πάντως δεν θα έβαζα κάτι με καυστική σόδα, θυμάμαι το είχα ψάξει παλαιότερα το θέμα όταν πήρα κάποια σαπούνια από Ελλάδα και είδα ότι τα ασφαλή σαπούνια για παιδιά δεν την περιέχουνε.

soevan07
09-10-12, 22:52
Το Earth Friendly Baby έχει συστατικά με βιολογική πιστοποίηση, αυτό όχι, γι' αυτό υπάρχει και διαφορά στην τιμή.
Στα παιδιά πάντως δεν θα έβαζα κάτι με καυστική σόδα, θυμάμαι το είχα ψάξει παλαιότερα το θέμα όταν πήρα κάποια σαπούνια από Ελλάδα και είδα ότι τα ασφαλή σαπούνια για παιδιά δεν την περιέχουνε.

Η καυστική σόδα όταν έρχεται σε επαφή με τον αέρα
σιγά-σιγά γίνεται απλή σόδα.

Πράγματι όταν φτιάχνεις ένα σαπούνι σου λένε άστο να "ωριμάσει"
τουλάχιστον 1 μήνα για να αλλάξει το ph του.

Eίναι επικίνδυνη (ερεθιστική) στην αρχική της μόνο μορφή
και όταν έρθει σε άμεση επαφή με το δέρμα.

Και τα αιθέρια έλαια εαν το καλοσκεφτείς δεν πρέπει να έρχονται σε
άμεση επαφή με το δέρμα μας.
Πρέπει να τα αραιώσεις πρώτα.

Στο www.biodizionario.it (http://www.biodizionario.it) πάντως την αναφέρει ως τελείως ακίνδυνη.

Θεωρείται ως μια πολύ δυνατή σόδα.

Εαν τις τοποθετήσουμε στη σειρά με βάση
την αλκαλικότητά τους θα έμπαινε:

πρώτη η καυστική σόδα,
δεύτερη η ανθρακική σόδα (σόδα πλυσίματος)
και τρίτη η διττανθρακική σόδα (μαγειρική σόδα)

ΥΓ:Για τα "βιολογικά" συστατικά του earth friendly όντως έχεις δίκιο.
Δεν το σκέφτηκα.
Λάθος σύγκριση.
Θα ψάξω όμως για κάποιο άλλο. :mrgreen:

Εdit:Μμμμμ...
Να τους συγκρίνω με τα fresh-line που είναι ακριβά και χρησιμοποιούν
τεχνητά χρώματα και χημικά αρώματα;;
Κλάσεις ανώτερο το cumaea!!!

mömmu
10-10-12, 10:12
Α καλά τώρα μου τα χαλάτε, μπλέκετε και άλλα και δεν θέλωωωωω!

Βρε την καλύτερη λύση σας την είχα εγώ, πλύσιμο στο πλυντήριο μόνο με νεράκι και ειδική πίεση, έτσι δημιουργούνται φυσαλίδες αέρα που περιέχουν οξυγόνο και αφαιρούν την βρωμιά από τις ίνες, δεν φθείρονται τα ρούχα, δεν μολύνουμε το νεράκι που κάποια στιγμή θα πιούμε, κάνουμε οικονομία, και αν πάρουμε ένα πολύ καλό πλυντήριο κάνουμε απόσβεση λόγω αποφυγής απορρυπαντικών, μα καθόλου δεν παραδειγματίζεστε από τις παλιές που πλένανε σε νερόμυλους , καταρράκτες, ρυάκια και πηγές; Δεν υπήρχαν πιο αστραφτερά λευκά, και μόνο με καθαρό νεράκι, άντε και λίγο χρήση αλισίβας, έτσι για την ποικιλία!Εμπρός προς τα πίσω λοιπόν!!:lol:

Κάτω τα καρτέλ των απορρυπαντικών τώρα!!! :cool:

Υ.γ. 1 με ερώτηση
Τι ακριβώς σημαίνει προσωρινά μη ενεργός λογαριασμός; Είναι επιλογή του μέλους αυτή η απενεργοποίηση , η το γνωστό μπανάρισμα από τους διαχειριστές;

Υ.γ. 2 Πολύ φοβάμαι πως κάποιος κάνει πάρτι με τα προϊόντα μου από iHerb….:evil:

Labrinoula
10-10-12, 10:39
Καλημερα!
Να ρωτησω επειδη μου τελειωσε το tto και παραγγελια θα βαλω την αλλη βδομαδσ αν για το σφουγγαρισμα μεσα στο νερο ριξω ξυδι ειναι οκ? Στο σπιτι εχω μονο πλακακι

Μπαμπουράκι
10-10-12, 10:47
Κοιτα παλια ειχα πολυ θεμα με τον ιδρωτα, μυριζα πολυ. Μου παν οτι κι αυτο οφειλεται σε μυκητες. Ειχα παρατηρησει οτι με τα αποσμητικα δεν βελτιωνοταν η κατασταση το αντιθετο μαλιστα. Μετα αφου δοκιμασα και βιολογικα τα παρατησα κι απλα ξυριζομαι και πλενομαι πολυ συχνα. Ειδικα πριν βγω εξω. Και παω καλα. Η δε μαμα μου λεει οτι αν περασεις κι ενα βαμβακι βουτηγμενο σε οξυζενε σκοτωνεις τα μικροβια και δεν μυριζεις καθολου. Το κανω κι αυτο καμμια φορα.

Να κατσω τωρα να βαλω τοσα υλικα για να φτιαξω τετοια συνταγη να μου λειπει!

οκ αυτό είναι άλλο πρόβλημα και χρειάζεται ειδική μεταχείριση !
Τώρα που το ανάφερες για το οξυζενέ έχετε άποψη ?
Το χρησιμοποιούμε ?

Ούτε εγώ θα έφτιαχνα την συνταγή, ακόμα και να μην δούλευα δεν θα έχανα τόσο χρόνο για κάτι τέτοιο (θα προτιμούσα να μάθω να μαγειρεύω κανένα φαί... χεχεχεχε)

Μπαμπουράκι
10-10-12, 10:52
Α καλά τώρα μου τα χαλάτε, μπλέκετε και άλλα και δεν θέλωωωωω!

Βρε την καλύτερη λύση σας την είχα εγώ, πλύσιμο στο πλυντήριο μόνο με νεράκι και ειδική πίεση, έτσι δημιουργούνται φυσαλίδες αέρα που περιέχουν οξυγόνο και αφαιρούν την βρωμιά από τις ίνες, δεν φθείρονται τα ρούχα, δεν μολύνουμε το νεράκι που κάποια στιγμή θα πιούμε, κάνουμε οικονομία, και αν πάρουμε ένα πολύ καλό πλυντήριο κάνουμε απόσβεση λόγω αποφυγής απορρυπαντικών, μα καθόλου δεν παραδειγματίζεστε από τις παλιές που πλένανε σε νερόμυλους , καταρράκτες, ρυάκια και πηγές; Δεν υπήρχαν πιο αστραφτερά λευκά, και μόνο με καθαρό νεράκι, άντε και λίγο χρήση αλισίβας, έτσι για την ποικιλία!Εμπρός προς τα πίσω λοιπόν!!:lol:

Κάτω τα καρτέλ των απορρυπαντικών τώρα!!! :cool:

Υ.γ. 1 με ερώτηση
Τι ακριβώς σημαίνει προσωρινά μη ενεργός λογαριασμός; Είναι επιλογή του μέλους αυτή η απενεργοποίηση , η το γνωστό μπανάρισμα από τους διαχειριστές;

Υ.γ. 2 Πολύ φοβάμαι πως κάποιος κάνει πάρτι με τα προϊόντα μου από iHerb….:evil:

Κάνε λίγο υπομονή και μας βλέπω να γυρνάμε στους καταράκτες... οι τυχεροί.. :-(

Τα καρτέλ των απορρυπαντικών έτσι ή αλλιώς αν περίμεναν από εμάς...
χεχεχεχεχεχεχεχχε

Νομίζω από τους διαχειριστές αλλά δεν παίρνω και όρκο !!!!!!!!!!

Μην βάζεις κακό με το μυαλό σου! θα έρθουν! Πόσες μέρες καθυστέρηση έχουν ?

Μπαμπουράκι
10-10-12, 10:54
Καλημερα!
Να ρωτησω επειδη μου τελειωσε το tto και παραγγελια θα βαλω την αλλη βδομαδσ αν για το σφουγγαρισμα μεσα στο νερο ριξω ξυδι ειναι οκ? Στο σπιτι εχω μονο πλακακι

Εγώ που έχω και πάτωμα, πάλι ξύδι βάζω. Την μυρωδιά του tto δεν την αντέχω. Ξύδι βάζω παντού, στο πάτωμα, στα ρούχα, στους πάγκους, για τα άλατα, στις κατσαρόλες, στα μαλλιά μου.. βασικά προσπαθώ να θυμηθώ που δεν βάζω !!!!!!!!!! :-)

camouflage
10-10-12, 11:15

και τα δικα μου! :evil::evil: 3 βδομαδες εχουν περασει..

Labrinoula
10-10-12, 11:44
Εγώ που έχω και πάτωμα, πάλι ξύδι βάζω. Την μυρωδιά του tto δεν την αντέχω. Ξύδι βάζω παντού, στο πάτωμα, στα ρούχα, στους πάγκους, για τα άλατα, στις κατσαρόλες, στα μαλλιά μου.. βασικά προσπαθώ να θυμηθώ που δεν βάζω !!!!!!!!!! :-)

χαχα!!Ευχαριστω για την απαντηση!

galat
10-10-12, 11:50
εμένα ηρθε χθες ενα πακετακι που ειχα παραγγειλει 24 σεπτ.

ηταν και κατι απεργιες στη μεση, περιμενετε θα ερθουν. Μια φορα θυμαμι το καλοκαρι κι εμενα ειχαν αργησει πολυ....

Μπεμπούλα10
10-10-12, 12:23
Ξέρετε βιολογικό κρέας που μπορούμε να αγοράσουμε στην Αθήνα;

vera
10-10-12, 14:15
Σχετικα με τα σωματα υπερυθρης ακτινοβολιας τι μου απαντησε καποιος απο το γκρουπ

Κατ' αρχήν πολύ αμφιβάλλω εάν η εξοικονόμηση είναι τόση όση αναφέρεται. Στη συνέχεια έχω να πω, επειδή μελέτησα το θέμα λόγω τής ενασχολησής μου με τις λάμπες "οικονομίας" και το σχετικό βιβλίο που ακόμα δεν έχω τελειώσει, ότι οι λάμπες "εξοικονόμησης" εκπέμπουν πέντε είδη ακτινοβολιών, μεταξύ αυτών και υπέρυθρες. Ψάχνοντας λοιπόν συστηματικά την επιστημονική βιβλιογραφία είδα ότι η κατάσταση είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που παρουσιάζεται. Η συμβουλή μου: Προτιμήστε πέλετ.

Μπαμπουράκι
10-10-12, 14:39
Σχετικα με τα σωματα υπερυθρης ακτινοβολιας τι μου απαντησε καποιος απο το γκρουπ

Κατ' αρχήν πολύ αμφιβάλλω εάν η εξοικονόμηση είναι τόση όση αναφέρεται. Στη συνέχεια έχω να πω, επειδή μελέτησα το θέμα λόγω τής ενασχολησής μου με τις λάμπες "οικονομίας" και το σχετικό βιβλίο που ακόμα δεν έχω τελειώσει, ότι οι λάμπες "εξοικονόμησης" εκπέμπουν πέντε είδη ακτινοβολιών, μεταξύ αυτών και υπέρυθρες. Ψάχνοντας λοιπόν συστηματικά την επιστημονική βιβλιογραφία είδα ότι η κατάσταση είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που παρουσιάζεται. Η συμβουλή μου: Προτιμήστε πέλετ.

Ευχαριστούμε πολύ.
Το ήξερα ότι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό.
Τώρα που απάντησε ίσως ξεκινήσει πιο εκτεταμένη συζήτηση εκεί μέσα, μπας και μάθουμε και εμείς κάτι! :-)

Και το επόμενο εύλογο ερώτημα (για μένα τουλάχιστον) είναι: τι είναι το πέλετ ?

Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι τα τελευταία χρόνια συμπληρωματικά με την κεντρική θέρμανση έχω καλοριφέρ λαδιού. Δεν έκανα τρομερή κατανάλωση, είναι γεγονός αυτό αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος.
Επίσης η ζέστη είναι παρόμοια με το κανονικό καλοριφέρ, ζεσταίνει γρήγορα (πιο γρήγορα από κεντρική θέρμανση) και αφού κλείσει η ζέστη κρατάει για αρκετή ώρα, το αντίθετο του aircodition δηλαδή.

maria_tweety
10-10-12, 14:39
κορίτσια έχει αγοράσει καμία απο εδώ αιθέρια έλαια

http://www.sensities.com/search.php?id=37&lang=gr&ssort=product

έχει πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι γνήσια.

Μπαμπουράκι
10-10-12, 15:16
Και το επόμενο εύλογο ερώτημα (για μένα τουλάχιστον) είναι: τι είναι το πέλετ ?

quote στον εαυτό μου...
τι ανεξάρτητη που είμαι !!!
χεχεχε

έριξα μια ματιά για το πέλετ ..
έχει και αυτό τα θεματάκια επικινδυνότητας...

fraoulitsa_1
10-10-12, 15:41

ναι, ειχα παραγγείλει 3 δέματα και ήρθαν το πρώτο και το τρίτο ενώ το δεύτερο έφτασε με 2 βδομάδες διαφορα. Τους είχα στείλει e-mail και μου απάντησαν ότι δυστυχώς δεν έχουν σύστημα παρακολούθησης.

soevan07
10-10-12, 16:47
quote στον εαυτό μου...
τι ανεξάρτητη που είμαι !!!
χεχεχε

έριξα μια ματιά για το πέλετ ..
έχει και αυτό τα θεματάκια επικινδυνότητας...

Βάλε κανένα λινκ βρε Μπαμπουράκι.
Που το είδες, τι είδες, και πως το είδες;
Να ενημερωθούμε κι εμείς λιγουλάκι,

mömmu
10-10-12, 21:05
Κάνε λίγο υπομονή και μας βλέπω να γυρνάμε στους καταράκτες... οι τυχεροί.. :-(

Τα καρτέλ των απορρυπαντικών έτσι ή αλλιώς αν περίμεναν από εμάς...
χεχεχεχεχεχεχεχχε

Νομίζω από τους διαχειριστές αλλά δεν παίρνω και όρκο !!!!!!!!!!

Μην βάζεις κακό με το μυαλό σου! θα έρθουν! Πόσες μέρες καθυστέρηση έχουν ?

Μου κάνει εντύπωση, γιατί είδα της Clelia το προφίλ να λέει προσωρινά μη διαθέσιμος λογαριασμός, και θεωρώ πως όσες φορές την έχω παρακολουθήσει να γράφει και εδώ αλλά και σε άλλα θέματα, πως είναι πολύ ευγενική και προσεκτική, τι να πω...

Στους καταρράκτες του Νιαγάρα θα πετάξω τους ...καρτελίστες χαχα..!
Ζοφερό και δυσοίωνο το μέλλον μας κομματάκι, γι΄αυτό κορίτσια σηκωθείτε απο τα κρεβάτια απο τα μπαουλοντίβανα απο τις ψαροκασέλες, και...ψωνίιιιστε, γιατί μετά δεν θα υπάρχει μια, η μήπως να μην ψωνίζουμε και να κάνουμε οικονομία για να έχουμε καμιά καβάντζα ;Α δεν ξέρω, πολύ μπερδεμένα μου τα λέτε...:lol:

Αυτές τις παραγγελίες περιμένω, για υπολόγισε

Order Number:10766356 Shipped at: 09/22/2012 09:12
Tracking Number:
LJ10766356-0 (https://www.iherb.com/_blank)

Order Number:10766305 Shipped at: 09/22/2012 10:35
Tracking Number:
LJ10766305-0 (https://www.iherb.com/_blank)

mömmu
10-10-12, 21:11
ναι, ειχα παραγγείλει 3 δέματα και ήρθαν το πρώτο και το τρίτο ενώ το δεύτερο έφτασε με 2 βδομάδες διαφορα. Τους είχα στείλει e-mail και μου απάντησαν ότι δυστυχώς δεν έχουν σύστημα παρακολούθησης.

Αχ Φραουλίτσα σε ευχαριστώ, μόλις πέρασε η πρώτη εβδομάδα, άρα υπάρχει ακόμη ελπίδα, αν οχι, όποιος τρώει τα Goji Berries μου στραβά να του κάτσουν...:twisted:

mömmu
10-10-12, 21:35
Πάντως σε ό,τι αφορά στην θέρμανση, απλά μην ευελπιστείτε για οικονομία, δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουν τίποτα αφορολόγητο, και ειδικά όταν κάτι αποτελεί μια καλή εναλλακτική και φθηνή λύση, δείτε για παράδειγμα τι έγινε με το αέριο κίνησης, εκεί που μπορούσες να έχεις μέχρι και 50% οικονομία απο ό,τι με την βενζίνη τώρα θα εξομοιώσουν την τιμή, και θα έρθει μια η άλλη… Οπότε ψάχνουμε για μια υγιεινή και αποδοτική θέρμανση, η τσέπη μας θα αδειάσει είτε με το ένα είτε με το άλλο, ότι και να επιλέξουμε...:mad:

vera
10-10-12, 21:55
Πάντως σε ό,τι αφορά στην θέρμανση, απλά μην ευελπιστείτε για οικονομία, δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουν τίποτα αφορολόγητο, και ειδικά όταν κάτι αποτελεί μια καλή εναλλακτική και φθηνή λύση, δείτε για παράδειγμα τι έγινε με το αέριο κίνησης, εκεί που μπορούσες να έχεις μέχρι και 50% οικονομία απο ό,τι με την βενζίνη τώρα θα εξομοιώσουν την τιμή, και θα έρθει μια η άλλη… Οπότε ψάχνουμε για μια υγιεινή και αποδοτική θέρμανση, η τσέπη μας θα αδειάσει είτε με το ένα είτε με το άλλο, ότι και να επιλέξουμε...:mad:

Αυτο ξαναπες το! Στην ελλαδα ζουμε και τον αερα θα πληρωνουμε χρυσο. Οταν ζουσα Ιταλια το φυσικο αεριο ηταν τζαμπα, ολη μερα ειχαμε θερμανση και διναμε ελαχιστα.

Rosie
10-10-12, 21:58
Σοφία βρήκε ο άντρας μου σήμερα στον Καλογερόπουλο ανθρακική σόδα, σόδα πλυσίματος δηλαδή! :D

fairy's mom
11-10-12, 00:09

Kai είχα μία ελπίδα ότι θα ζεσταθούμε φέτος :sad:

fairy's mom
11-10-12, 00:10
Σοφία βρήκε ο άντρας μου σήμερα στον Καλογερόπουλο ανθρακική σόδα, σόδα πλυσίματος δηλαδή! :D
Πόσο?
Εγώ την πήρα 2 ευρώ το κιλό.

fairy's mom
11-10-12, 00:13
Σοφία αρκάδι λευκό τριμμένο πού βρήκες????

Πήγα σε μεγαλο σούπερ και βρήκα μόνο πλάκες σαπούνι. Τριμένο είχε μόνο το πράσινο αρκάδι. Οπότε πήρα πλάκα για να....τρίψω.

Θέλω να κάνω το απορρυπαντικό του Βοτανοκηπου. Εχω κυρήξει πολεμο στις εταιρίες απορρυπαντικών!

fairy's mom
11-10-12, 00:16
Είδα ότι έχει και αυτό
http://www.cumaea.gr/eshop/κατηγορία/wash-machine-soaps/

Σαπούνι για πλύσιμο στο χέρι ή πλυντήριο. Περιέχει ελαιόλαδο, υδροξείδιο του Νατρίου και βρόχινο νερό ή σταχτόνερο, σόδα πλυντηρίου και αιθέρια έλαια.
Το πήρες Σοφία? Το σταχτόνερο ξέρω ότι ήταν πολύ δυνατό καθαριστικό.

fairy's mom
11-10-12, 00:22
κορίτσια έχει αγοράσει καμία απο εδώ αιθέρια έλαια

http://www.sensities.com/search.php?id=37&lang=gr&ssort=product

έχει πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι γνήσια.
Για ποιοτικά που έρχονται σε επαφή με το δέρμα μας, έχω πάρει από εδώ ΤΤΟ και λεβάντα, που μας το είχε συστήσει παλιά η Ρόζυ.
Τώρα δεν ξέρω αν παίρνουν τα κορίτσια μόνο από το i-herb

Rosie
11-10-12, 07:50
Πόσο?
Εγώ την πήρα 2 ευρώ το κιλό.

1.20 μου είπε.
Σοφία επιβεβαίωσε το please αν πάρεις κι εσύ!

Rosie
11-10-12, 10:48
1.20 μου είπε.
Σοφία επιβεβαίωσε το please αν πάρεις κι εσύ!

Confirmed! :wink:

Μπορείς να την πάρεις και σε 25κιλο σακί, πολύ φθηνή, 0.50 το κιλό + ΦΠΑ.
Αν θέλετε να πάρουμε και να την μοιραστούμε.

camouflage
11-10-12, 11:22

Αν παρετε το σακι βαλτε με μεσα στο μοιρασμα!

mömmu
11-10-12, 11:47

Πήγα σε μεγαλο σούπερ και βρήκα μόνο πλάκες σαπούνι. Τριμένο είχε μόνο το πράσινο αρκάδι. Οπότε πήρα πλάκα για να....τρίψω.

Θέλω να κάνω το απορρυπαντικό του Βοτανοκηπου. Εχω κυρήξει πολεμο στις εταιρίες απορρυπαντικών!

Λευκό απο τα ΑΒ είχα πήρα εγώ, όπως και πλάκα, αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως με το έτοιμο κονιορτοποιημένο σαπούνι είναι πως παραμένει σκόνη μετά απο τόσο πολύ διάστημα, αν τρίψουμε εμείς και το αφήσουμε κολλάει μεταξύ του και πάλι, τώρα δική μου εικασία, είτε χρησιμοποιούν κάποια μέθοδο όπου στεγνώνει από λάδι και υγρασία, είτε προσθέτουν κάτι που το διατηρεί έτσι, αν ναι τι;

Εν τω μεταξύ πως καταφέρνει και χώνεται στην μύτη μου αυτή η σκόνη, όσο προσεκτική και να είμαι , πολύ ενοχλητικό!

Rosie
11-10-12, 12:03
FYI και βόρακα έχει 25κιλο!

mömmu
11-10-12, 12:15
Δεν βρίσκω το θέμα της galat με τα στρώματα, αλλά να προσθέσω πως όταν αγοράσαμε το στρώμα μας, πήραμε και αυτό το προστατευτικό, που οι ειδικές αντιστατικές ίνες που περιέχει, αποφορτίζει το σώμα από τον στατικό ηλεκτρισμό (και καλά)

http://www.mediastrom.gr/gr/essentials/prostateutika-ugieinis/product-page/185/Intense2in1/

camouflage
11-10-12, 13:12
FYI και βόρακα έχει 25κιλο!

Υπάρχει περιπτωση να παρεις και να το μοιραστουμε??:oops::oops: Δεν εχω βρει πουθενα και ο Πειραιας μου πεφτει πολυ μακρια.

soevan07
11-10-12, 14:27
Οταν ζουσα Ιταλια

Που ζούσες στην Ιταλία;
Η μαμά μου είναι απο Ρώμη.

Ωραία!
Ελπίζω να μην τους τελειώσει γρήγορα!

:lol: :lol: χα-χα-χα
Και εμένα με έχει πιάσει μια μανία αυτό το καιρό!

Ο Ορέστης έχει μια συνταγή για απορρυπαντικό την είδες;

Αρκάδι ΛΕΥΚΟ σε νιφάδες παίρνω απο Σκλαβενίτη.
Είναι σε ένα τετράγωνο κουτί.

Και της cumaea καλό μου φαίνεται
(δεν το έχω πάρει ακόμα)

Τα υπόλοιπα πάντως της cumaea
είναι σούπερ!

Rosie, ο σαπουνοποιός μας είπε για την λίγδα στις σωληνώσεις
να ρίχνουμε που και που καυστική σόδα και μπόλικο νερό.

Λιώνει λέει τα πάντα χωρίς να χαλάει τους σωλήνες.

ΥΓ: ΠΟΤΕ όμως στο πλυντήριο καυστική σόδα!!! Θα τα λιώσει όλα!!!

mömmu
11-10-12, 14:43
Soevan αυτό παίρνω εγώ, νομιζω πως δεν έχει άλλο για πλυντήριο
http://1663.gr.all.biz/goods_leyk-saponi-se-skni-ghia-to-plyntrio_4189

Σόδα πλύσης έχω χρησιμοποιήσει, και ακόμη μου περισσεύει, όταν κάνω μηνιαία συντηρηση το πλυντήριο βάζω και απο αυτή...
Λευκό ξύδι σε ποσότητα και οικονομικό, που θα βρω;

soevan07
11-10-12, 15:25
Soevan αυτό παίρνω εγώ, νομιζω πως δεν έχει άλλο για πλυντήριο
http://1663.gr.all.biz/goods_leyk-saponi-se-skni-ghia-to-plyntrio_4189

Nαι, μπράβο, αυτό!

Λευκό ξύδι σε ποσότητα και οικονομικό, που θα βρω;Στα LIDL.
Εχει λευκό ξύδι 1 lt

mömmu
11-10-12, 16:18
Τέλεια ευχαριστώωωω!!

edit: Πρέπει να ξεγραφτώ απο τις Επιθυμίες, ποιος αλήθεια θέλει να κερδίσει Lenor μαλακτικό για ένα χρόνο;Οχι εγώ!!!:p

Rosie
11-10-12, 16:31
Υπάρχει περιπτωση να παρεις και να το μοιραστουμε??:oops::oops: Δεν εχω βρει πουθενα και ο Πειραιας μου πεφτει πολυ μακρια.

To θέμα είναι ότι ο άντρας μου πάει στη δουλειά με ηλεκτρικό οπότε είναι αδύνατον να μου πάρει τις 25κιλες συσκευασίες :(
Μόνο αν τύχει καμιά φορά να πάει με το αυτοκίνητο λόγω απεργίας.

Τώρα που το σκέφτομαι την επόμενη βδομάδα κάτι ακούστηκε για απεργία, ε; :mrgreen:
5 κιλά σόδα και 5 βόρακα θα έπαιρνα άνετα, ίσως και λίγα παραπάνω.
Αν θέλει και η Fairy's Mom ή η Vera να το διευθετήσουμε να πάρουμε τα σακιά!

camouflage
11-10-12, 16:48
To θέμα είναι ότι ο άντρας μου πάει στη δουλειά με ηλεκτρικό οπότε είναι αδύνατον να μου πάρει τις 25κιλες συσκευασίες :(

Τώρα που το σκέφτομαι την επόμενη βδομάδα κάτι ακούστηκε για απεργία, ε; :mrgreen:
Αν θέλει και η Fairy's Mom ή η Vera να το διευθετήσουμε να πάρουμε τα σακιά!
πω πω θα μας σκοτωσει! :oops: :-P

εντιτ: πεμπτη 18/10 γσεε αδεδυ ειναι...

fairy's mom
11-10-12, 22:15

Mέσα κι εγώ! :lol::lol::lol: Υπάρχει κάτι για το οποίο δεν θα κάνουμε μαζική παραγγελία?

fairy's mom
11-10-12, 22:18
Λευκό απο τα ΑΒ είχα πήρα εγώ, όπως και πλάκα, αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως με το έτοιμο κονιορτοποιημένο σαπούνι είναι πως παραμένει σκόνη μετά απο τόσο πολύ διάστημα, αν τρίψουμε εμείς και το αφήσουμε κολλάει μεταξύ του και πάλι, τώρα δική μου εικασία, είτε χρησιμοποιούν κάποια μέθοδο όπου στεγνώνει από λάδι και υγρασία, είτε προσθέτουν κάτι που το διατηρεί έτσι, αν ναι τι;

Εν τω μεταξύ πως καταφέρνει και χώνεται στην μύτη μου αυτή η σκόνη, όσο προσεκτική και να είμαι , πολύ ενοχλητικό!
Σίγουρα κάτι έχουν κάνει. ¶σε θα τρίβω μόνη κάθε φορά. Ή θα το βάλω στον τρίφτη της Kenwood. (το πόσο βαριέμαι να τρίβω δεν λέγεται!)

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό με την σκόνη! Κι εγώ το ίδιο παθαίνω. Και με το σόννετ!

fairy's mom
11-10-12, 22:22
:lol: :lol: χα-χα-χα
Και εμένα με έχει πιάσει μια μανία αυτό το καιρό!

Ο Ορέστης έχει μια συνταγή για απορρυπαντικό την είδες;

Αρκάδι ΛΕΥΚΟ σε νιφάδες παίρνω απο Σκλαβενίτη.
Είναι σε ένα τετράγωνο κουτί.

Και της cumaea καλό μου φαίνεται
(δεν το έχω πάρει ακόμα)

Τα υπόλοιπα πάντως της cumaea
είναι σούπερ!

(Μην την φοβάσαι την καυστική. Δεν είναι τοξική)
Δεν την είδα. Για στείλε λινκ.

Θα στείλω την πεθερά μου στον Σκλαβενίτη. Γμτ και σήμερα είχα οδοντιατρο δίπλα στον Σκλαβενίτη :-?

Φαίνονται ωραία τα προιοντα της. Θα δοκιμάσω κι εγώ κανένα. Λέω να πάρω και αυτό του πλυντηρίου.

Προσοχή μόνο:!::!: ΚΑΥΣΤΙΚΉ ΣΟΔΑ + ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ :!::!:
Ποτέ ζεστό!!
Με το κρύο φτάνει τους 80 βαθμούς. Σκεφτείτε να βάλετε ζεστό νερό. Ο βεζούβιος θα γίνει!

vera
11-10-12, 23:08

ΥΓ: ΠΟΤΕ όμως στο πλυντήριο καυστική σόδα!!! Θα τα λιώσει όλα!!!

Αυτο με ενδιαφερει, εχω προβλημα με τις σωληνωσεις. Που παιρνετε καυστικη σοδα? Και ριχνω δλδ μεσα καμποση και μετα κρυο νερο?

vera
11-10-12, 23:09
Που ζούσες στην Ιταλία;
Η μαμά μου είναι απο Ρώμη.

Ρωμη κι εγω, citta eterna!

soevan07
11-10-12, 23:13

Εγώ πάντως που είμαι 2 σταθμούς με τον ηλεκτρικό
δεν το παίρνω με τα πόδια το 5-κιλο.....με την καμία!!
Πόσο μάλλον το 25-κιλο!! :lol: :lol:

Σίγουρα κάτι έχουν κάνει. ¶σε θα τρίβω μόνη κάθε φορά. Ή θα το βάλω στον τρίφτη της Kenwood. (το πόσο βαριέμαι να τρίβω δεν λέγεται!)

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό με την σκόνη! Κι εγώ το ίδιο παθαίνω. Και με το σόννετ!

Μπορεί να τους κάνουν κάποια ξήρανση (αφαίρεση υγρασίας)
Όπως τα γάλατα σε σκόνη.

ή το πιο απλό
να τα αλέθουν πιο καλά απο εσάς! :mrgreen:

Δεν την είδα. Για στείλε λινκ.

Στο φυλλάδιο που μας έδωσαν στη σελ. 8
2.Σαπούνι χεριών και για πλύσιμο ρούχων στο χέρι

Φαίνονται ωραία τα προιοντα της. Θα δοκιμάσω κι εγώ κανένα. Λέω να πάρω και αυτό του πλυντηρίου. Μυρίζουν πραγματική σαπουνίλα!
Μου θύμησε εκείνο το σαπούνι που μας έδωσε να μυρίσουμε ο Ορέστης!!

Προσοχή μόνο:!::!: ΚΑΥΣΤΙΚΉ ΣΟΔΑ + ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ :!::!:
Ποτέ ζεστό!!
Με το κρύο φτάνει τους 80 βαθμούς. Σκεφτείτε να βάλετε ζεστό νερό. Ο βεζούβιος θα γίνει!:!::!: ΝΑΙ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΟΧΙ ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΣΟΔΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ!!
ΘΑ ΛΙΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

soevan07
11-10-12, 23:16
Ρωμη κι εγω, citta eterna!

Να υποθέσω che sai parlare pure italiano??????

soevan07
11-10-12, 23:19
Αυτο με ενδιαφερει, εχω προβλημα με τις σωληνωσεις. Που παιρνετε καυστικη σοδα? Και ριχνω δλδ μεσα καμποση και μετα κρυο νερο?

Εμείς με την fairysmom την πήραμε απο εδώ
http://candlemaking.myshopify.com/collections/custom-collection-8

(γίναμε σαπωνοποιοί όπως θα καταλάβατε!!)

Tη διαλύεις πρώτα ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ σε κρύο νερό
και μετά το χύνεις μέσα.

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΑ
γιατί αν σου πεταχτεί στο μάτι θα σε κάψει!!

vera
11-10-12, 23:43
Να υποθέσω che sai parlare pure italiano??????

E certo!

vera
11-10-12, 23:44
Εμείς με την fairysmom την πήραμε απο εδώ
http://candlemaking.myshopify.com/collections/custom-collection-8

(γίναμε σαπωνοποιοί όπως θα καταλάβατε!!)

Tη διαλύεις πρώτα ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ σε κρύο νερό
και μετά το χύνεις μέσα.

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΑ
γιατί αν σου πεταχτεί στο μάτι θα σε κάψει!!

Οι φαρμακοποιοι αραγε εχουν?

Ποση ποσοτητα περιπου? Σε τι σκευος? πλαστικο?

soevan07
12-10-12, 00:54
Οι φαρμακοποιοι αραγε εχουν?

Ποση ποσοτητα περιπου? Σε τι σκευος? πλαστικο?

Τα γυαλιά μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα τύπου praktiker, leroy-merlin κλπ.
Είναι τα προστατευτικά γυαλιά εργασίας -που είναι σαν μάσκα.

Για την ποσότητα βάλε όσο λέει σε μια συνταγή για σαπούνι.

Σε οποιοδήποτε σκεύος (είτε πλαστικό,είτε pyrex,είτε ανοξείδωτο)
Προσοχή: ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ!

ΥΓ: Dobbiamo incontrarci per conoscerci da vicino!!!

vera
12-10-12, 01:31
Τα γυαλιά μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα τύπου praktiker, leroy-merlin κλπ.
Είναι τα προστατευτικά γυαλιά εργασίας -που είναι σαν μάσκα.

Για την ποσότητα βάλε όσο λέει σε μια συνταγή για σαπούνι.

Σε οποιοδήποτε σκεύος (είτε πλαστικό,είτε pyrex,είτε ανοξείδωτο)
Προσοχή: ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ!

ΥΓ: Dobbiamo incontrarci per conoscerci da vicino!!!

Aαααααα πολλα πραγματα πρεπει να εχεις υποψη! Εχω γυαλια απο τα κοσμηματα που φτιαχνω.

Και να δεις που βρεθηκαμε πλατη με πλατη στη βαφτιση της νεραιδομαμας....χαχα.....αλλα μετα μου ειπε ποια εισαι!

mömmu
12-10-12, 12:08
Buongiorno bella ragazze!!

Τα μάθατε τα νέα

Dear International iHerb Shopper,

We are happy to announce that iHerb is now permanently offering International Airmail free of charge for orders over $40! (εγώ για νέο το έχω πάντως χαχα)

We have also renamed it to Global Mail by DHL. How this shipping method works: DHL will pick up your order from our warehouse, and then pass it to your individual countries' postal service for final delivery.........etc......

Μόλις έλαβα και τα ειδοποιητήρια απο το ταχυδρομείο, πρέπει να έφθασαν τα πραγματάκια μου απο τι iHerb, αλλά δεν προλαβαίνω να τα παρω, ετοιμάζω βαλίτσες, επιστροφή απο βδομάδα!

Καλό ΠΣΚ κορίτσιααααα!!!!!:)

Rosie
12-10-12, 12:34
Mέσα κι εγώ! :lol::lol::lol: Υπάρχει κάτι για το οποίο δεν θα κάνουμε μαζική παραγγελία?

Αυτό σκεφτόμουνα όταν πρότεινα μεγάλη παραγγελία! :lol:

Ουφ, μόλις άπλωσα ένα πλυντήριο ρούχα των παιδιών, όλα με λεκέδες :evil:
Έπλυνα στους 40 με soap nuts (βρασμένα), βόρακα και σόδα πλυσίματος.
Κάπου διάβασα ότι η σόδα πλυσίματος ενεργοποιείται στους 50+ βαθμούς, πρέπει να ισχύει αυτό γιατί όταν την βάζω στις βρώμικες πάνες στους 60 καθαρίζει πολύ καλά.

Το θέμα είναι ότι ντρέπομαι πια τα παιδιά μου να εμφανίζονται με λεκιασμένα ρούχα, ειδικά ο μεγάλος που πάει και σχολείο!
Το απορρυπαντικό του Mercola και της Sonnet είναι κάπως καλύτερα από τα soap nuts κτλ αλλά και πάλι δεν είναι σαν το Skip της μαμάς μου, αφήνουνε κάποιους λεκέδες.

I'm lost! :confused:

Labrinoula
12-10-12, 12:50
Kαλα ο αντρας μου θα με τρελλανει....τον ειχα κανει χρυσο να με παει Καλογεροπουλο για βορακα και ολο ναι ναι ηταν και χτες σε μια συζητηση με φιλους ανεφερα το βορακα και τη σοδα και λεω ''αλλα πως παμε Καλογεροπουλο?'' και πεταγεται ο καλος μου και λεει ''δυο φορες εχω παει τωρα τελευταια για να παρω για το μπαμπα σου κατι πραματα ηθελες και εσυ κατι?'':shock::shock::shock: Τι να πω εγω τωρα??Και να πω οτι μενω μακρια...Καλλιθεα ειμαι.
Μολις βρω λιγο χρονο λεω να φτιαξω και εγω το απορρυπαντικο για αν δουμε.

Labrinoula
12-10-12, 12:52

Κάπου διάβασα ότι η σόδα πλυσίματος ενεργοποιείται στους 50+ βαθμούς, πρέπει να ισχύει αυτό γιατί όταν την βάζω στις βρώμικες πάνες στους 60 καθαρίζει πολύ καλά.

Το θέμα είναι ότι ντρέπομαι πια τα παιδιά μου να εμφανίζονται με λεκιασμένα ρούχα, ειδικά ο μεγάλος που πάει και σχολείο!
Το απορρυπαντικό του Mercola και της Sonnet είναι κάπως καλύτερα από τα soap nuts κτλ αλλά και πάλι δεν είναι σαν το Skip της μαμάς μου, αφήνουνε κάποιους λεκέδες.

Εγω την απατεωνια μου την κανω και παρολο που πλενω με αρκαδι στους λεκεδες θα βαλω τοπικα υγρο πιατων ή αυτο το ενισχυτικο για τους λεκεδες δε γινεται αλλιως:oops:

camouflage
12-10-12, 13:52

Εγω την απατεωνια μου την κανω και παρολο που πλενω με αρκαδι στους λεκεδες θα βαλω τοπικα υγρο πιατων ή αυτο το ενισχυτικο για τους λεκεδες δε γινεται αλλιως:oops:

Τοπικο υγρο πιατων σε λεκεδες απο λαδι βαζω κι εγω της σονετ και καθαριζουν. Και το αλλο το καθαριστικο λεκεδων της σονετ το μικρο μπουκαλακι δε το εχεις Ροζυ; Επισης ο ηλιος βοηθαει πολυ σε λεκεδες απο φρουτα (αλλα σημερα δεν εχει ηλιο :???:) Αλλα στους 40 βαθμους λιγο δεν ειναι για τα μικροβια;
Παντως το αριελ και καλα ενισχυτικο πλυσιματος δεν κανει τιποτα, μονο μυριζουν τα ρουχα (το ειχα παρει για τα δικα μας).

soevan07
12-10-12, 14:28
Είναι κάποιοι λεκέδες που δεν φεύγουν με τίποτα!!
Ούτε της μαμας μου που πλένει με συμβατικό.

Στις λαδιές βάζω τοπικά υγρό πιάτων.

Εφτιαξα υγρό soap nuts:
Εβαλα σε μια μεγάλη κατσαρόλα 4 Lt νερό και έβρασα για 20 λεπτά μια χούφτα soap nuts.
Mετά έσβησα το μάτι και έριξα μια κουτάλα βόρακα (κουτάλα σερβιρίσματος)
και ανακάτεψα μέχρι να λιώσει ο βόρακας.

Το άφησα πάνω στο μάτι όλη νύχτα για να συνεχίσουν με τη ζέστη
του ματιού.

Το πρωί έριξα και μερικές σταγόνες ΤΤΟ
και το έβαλα σε ένα μπιντόνι.

Προς το παρόν σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω ως καθαριστικό
για το μπάνιο (έβαλα λίγη ποσότητα σε ένα μπουκαλάκι διάφανο με σπρέι)
και απο εκεί θα το παρακολουθώ πως πάει.

Θα δείξει!

Πάντως το μπάνιο μια χαρά μου το καθάρισε.

Τα βρασμένα soap nuts θα τα ξαναχρησιμοποιήσω
μέχρις ότου βλέπω οτι μου βγάζουν σαπούνι.

Aαααααα πολλα πραγματα πρεπει να εχεις υποψη! Εχω γυαλια απο τα κοσμηματα που φτιαχνω.

Ουάου! Φτιάχνεις κοσμήματα; Με πηλό φαντάζομαι; Φοβερά!

Και να δεις που βρεθηκαμε πλατη με πλατη στη βαφτιση της νεραιδομαμας....χαχα.....αλλα μετα μου ειπε ποια εισαι!

Eλα ντε!!
Είναι που βιαζόμασταν εκείνη την ημέρα
να πάμε για ψώνια

γιατί την επόμενη ημέρα είχαμε τη δική μας βάφτιση
και η μεγάλη είχε ξεμείνει απο "καλά" παπούτσια! :roll:

Και να φανταστείς δεν είμαι τύπος της τελευταίας στιγμης...
...πως την πάτησα εκείνη την μέρα δεν ξέρω!!

vera
12-10-12, 15:03
Ουάου! Φτιάχνεις κοσμήματα; Με πηλό φαντάζομαι; Φοβερά!

Eλα ντε!!
Είναι που βιαζόμασταν εκείνη την ημέρα
να πάμε για ψώνια

γιατί την επόμενη ημέρα είχαμε τη δική μας βάφτιση
και η μεγάλη είχε ξεμείνει απο "καλά" παπούτσια! :roll:

Και να φανταστείς δεν είμαι τύπος της τελευταίας στιγμης...
...πως την πάτησα εκείνη την μέρα δεν ξέρω!!

Οχι με ημιπολυτιμες πετρες και μεταλλα. Ε θα βρεθουμε καποια στιγμη, που θα παει!

Rosie
12-10-12, 15:59
Εφτιαξα υγρό soap nuts:
Εβαλα σε μια μεγάλη κατσαρόλα 4 Lt νερό και έβρασα για 20 λεπτά μια χούφτα soap nuts.
Mετά έσβησα το μάτι και έριξα μια κουτάλα βόρακα (κουτάλα σερβιρίσματος)
και ανακάτεψα μέχρι να λιώσει ο βόρακας.

Λίγα δεν είναι για 4 λίτρα νερό;
Και μόνο μια κουτάλα βόρακα;;;
Εγώ βάζω τόση σε κάθε πλύση, 25-50 μλ, και πάλι δεν καθαρίζουνε τα ρούχα στους 40! :???:

Camouflage πλένεις τα χρωματιστά ρούχα των παιδιών στους 60;
Εγώ μόνο τα εσώρουχα τους, μπλουζάκια, παντελονάκια, φορεματάκια, φόρμες κτλ στους 40 μόνο, φοβάμαι μην χαλάσουνε/μαζέψουνε.

Έχω διάφορα τοπικά οικολογικά καθαριστικά (Mercola, Ecover και ένα άλλο) αλλά ρε κορίτσια βαριέμαι να βλέπω τα ρουχαλάκια ένα-ένα πριν τα βάλω στο πλυντήριο και να καθαρίζω τοπικά τους λεκέδες... δεν θα κοιμηθώ ποτέ μ' αυτή τη δουλειά.
Εσείς ποτέ το κάνετε αυτό δηλαδή;

Rosie
12-10-12, 16:05
Μια φορά το καλοκαίρι ένα ολόλευκο φορεματάκι της κόρης μου είχε μια τεράστια κιτρινίλα από μουστάρδα.
Το έπλυνα στους 60 με soap nuts και σόδα (σε δίωρο πρόγραμμα) και βγήκε όπως ακριβώς το έβαλα :-?
Πάει λέω, κρίμα το φορεματάκι...

Την ίδια μέρα είχα να πλύνω κάτι καλύμματα καναπέδων της μαμάς μου λευκά.
Μου έδωσε Skip και το έβαλα σε μια σύντομη πλύση στους 40 βαθμούς.
Έριξα και το φόρεμα της κόρης μου και ο λεκές εξαφανίστηκε παντελώς, χωρίς λευκαντικό χωρίς τίποτα, μόνο με Skip!!!

Βέβαια μετά βρώμαγε Skip και το ξανάπλυνα στους 60 με soap nuts.

my_Kelly
12-10-12, 16:13
Μια φορά το καλοκαίρι ένα ολόλευκο φορεματάκι της κόρης μου είχε μια τεράστια κιτρινίλα από μουστάρδα.
Το έπλυνα στους 60 με soap nuts και σόδα (σε δίωρο πρόγραμμα) και βγήκε όπως ακριβώς το έβαλα :-?
Πάει λέω, κρίμα το φορεματάκι...

Την ίδια μέρα είχα να πλύνω κάτι καλύμματα καναπέδων της μαμάς μου λευκά.
Μου έδωσε Skip και το έβαλα σε μια σύντομη πλύση στους 40 βαθμούς.
Έριξα και το φόρεμα της κόρης μου και ο λεκές εξαφανίστηκε παντελώς, χωρίς λευκαντικό χωρίς τίποτα, μόνο με Skip!!!

Βέβαια μετά βρώμαγε Skip και το ξανάπλυνα στους 60 με soap nuts.

μήπως αυτό σημαίνει πως το skip όντως καθαρίζει???

(σε πειράζω, δεν μπόρεσα να αντισταθώ:lol::lol::lol: )

Rosie
12-10-12, 18:35
Μα φυσικά καθαρίζει, το έγραψα και πιο πάνω!

Βρωμάει όμως, δεν αντέχω τη μυρωδιά του.
Πριν από λίγες μέρες ήρθε η μαμά μου στο σπίτι πρωί πρωί με φρεσκοπλυμμένο φόρεμα και έτρεχα ν' ανοίξω τα παράθυρα, θα λιποθυμούσα!

maria_tweety
12-10-12, 22:23
Για ποιοτικά που έρχονται σε επαφή με το δέρμα μας, έχω πάρει από εδώ ΤΤΟ και λεβάντα, που μας το είχε συστήσει παλιά η Ρόζυ.
Τώρα δεν ξέρω αν παίρνουν τα κορίτσια μόνο από το i-herb

σ ευχαριστω για την απαντηση.νομιζα οτι δεν το ηξερε καμια.δλδ ειναι καλα ποιοτικα ε?με παραξενεψαν οι χαμηλες τιμες και επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει αιθερια ελαια ημουν καπως διστακτικη.

camouflage
12-10-12, 23:01
Camouflage πλένεις τα χρωματιστά ρούχα των παιδιών στους 60;
Εγώ μόνο τα εσώρουχα τους, μπλουζάκια, παντελονάκια, φορεματάκια, φόρμες κτλ στους 40 μόνο, φοβάμαι μην χαλάσουνε/μαζέψουνε.

Έχω διάφορα τοπικά οικολογικά καθαριστικά (Mercola, Ecover και ένα άλλο) αλλά ρε κορίτσια βαριέμαι να βλέπω τα ρουχαλάκια ένα-ένα πριν τα βάλω στο πλυντήριο και να καθαρίζω τοπικά τους λεκέδες... δεν θα κοιμηθώ ποτέ μ' αυτή τη δουλειά.

ναι, με τις κουνιες και με τον κηπο στο σχολειο τα σιχαινομαι θελω να καθαρισουν καλα. Λιγο ξεβαφουν τα χρωματα μετα απο καποιους μηνες (σε αυτο φταιει που τα σιδερωνω κιολας στο μαξ) αλλα δε με πολυ νοιαζει, ποσο θα τα φορεσουν; Αλλα δε μαζευουν,οχι κανενα δε μου εχει μαζεψει. Για φουστανακια βεβαια δεν ξερω :)
Τους λεκεδες απο λαδι αν το θυμηθω και τα εχω ξεχωριστα τους βαζω το σαπουνι το απογευμα επανω και το αφηνω και τα πλενει το πλυντηριο το βραδυ. Καλυτερα βαζε αλλου αυτα που ειναι να τους βαλεις το σαπουνι οχι να τα ξαναδεις ενα ενα.

amande
13-10-12, 00:43
καλησπέρα κοριτσάκια!!
σας διαβάζω όποτε προλαβαίνω

εχω απορίες σχετικά με το cumea.gr
τι μεταφορικά έχει?
στη σκόνη πλυσίματος γιατί δεν έχει επιλογή για αγορά?
(ίσως να τα έχετε ξανασυζητήσει αλλά κοίταξα γρήγορα τις σελιδες)

soevan07
13-10-12, 01:00
καλησπέρα κοριτσάκια!!
σας διαβάζω όποτε προλαβαίνω

εχω απορίες σχετικά με το cumea.gr
τι μεταφορικά έχει?
στη σκόνη πλυσίματος γιατί δεν έχει επιλογή για αγορά?
(ίσως να τα έχετε ξανασυζητήσει αλλά κοίταξα γρήγορα τις σελιδες)

Amande τo cumaea έχει μεταφορικά μέσω ΕΛΤΑ 7,5 ευρώ και η πληρωμή γίνεται με αντικαταβολή, δηλαδή όταν σου τα φέρουν.

Τους πήρα τηλ. σήμερα και τους ρώτησα εαν τα προμηθεύουν κάπου εδώ στην Αθήνα (για να γλιτώσουμε τα μεταφορικά)
και μου είπε οτι τα φέρνουν σε ένα μαγαζί στην Ν.Ερυθραία
και κάπου στο κέντρο της Αθήνας.

Δυστυχώς εμένα δεν με βολεύει κανένα απο αυτά.
Εαν ενδιαφέρεστε για περισσότερες λεπτομέρειες παρτε τους τηλέφωνο.

Vera εχω πάθει πλάκα με τα κοσμήματά σου (στο fbk)
Eίναι ακριβώς του γούστου μου!!!!!!!

Rosie το έκανα "ελαφρύ" το απορρυπαντικό για δοκιμή.
Παρόλα αυτά το υγρό βγήκε καφέ-καφέ!!
Και το μπάνιο μου το καθάρισε άψογα
παρόλη την "ελαφρύτητά" του! :smile:

amande
13-10-12, 01:02
ευχαριστώ πολύ σόφι μου
θα τους τηλ. μιας και με βολευει το κέντρο

soevan07
13-10-12, 14:41
ευχαριστώ πολύ σόφι μου
θα τους τηλ. μιας και με βολευει το κέντρο

Να σαι καλά! Που χάθηκες εσύ?....

Rosie, ποιά μουστάρδα παίρνεις?
Δεν μπορώ να βρω βιολογική στον Κυριακίδη.

Πήραμε προχθές την ελληνική της ΕΚΜΑ και γράφει πάνω
"τεχνητώς κεχρωσμένη" και το'παθα το εγκεφαλικό!!!

vera
13-10-12, 15:01

Ευχαριστωωω! :)

Maggie
13-10-12, 15:43
Για τους λεκέδες από λάδι: σιδερώστε τον λεκέ για να ζωντανέψει και ρίξε πάνω ταλκ. Αφήστε το μισή μέρα, τινάξτε και ο λεκές δεν θα υπάρχει, τον έχει ρουφήξει το ταλκ

amande
13-10-12, 15:51
Να σαι καλά! Που χάθηκες εσύ?....

σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω πάντα να γράψω:oops:

έχεις ανανεώσει μήπως την λίστα, να την αλλάξω κι εγώ?

φιλιά στις κουκλίτσες σου :)

Rosie
13-10-12, 19:28
Rosie, ποιά μουστάρδα παίρνεις?
Δεν μπορώ να βρω βιολογική στον Κυριακίδη.

Αυτή: http://www.iherb.com/Eden-Foods-Organic-Brown-Mustard-Stone-Ground-with-Apple-Cider-Vinegar-9-oz-255-g/36322

Και η ίδια σε γυάλινη συσκευασία, αυτή θα πάρω την επόμενη φορά γιατί οξύ + πλαστικό δεν είναι καλή ιδέα!
http://www.iherb.com/Eden-Foods-Organic-Brown-Mustard-9-oz-255-g/36325

Επίσης μας αρέσει και αυτή η Dijon, αλλά είναι αρκετά πικάντικη!
http://www.iherb.com/Annie-s-Naturals-Organic-Dijon-Mustard-9-oz-255-g/31676

soevan07
13-10-12, 23:32
σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω πάντα να γράψω:oops:

έχεις ανανεώσει μήπως την λίστα, να την αλλάξω κι εγώ?

φιλιά στις κουκλίτσες σου :)

Είναι που δεν χωράνε άλλα (εαν θυμάσαι)
και θα πρέπει να σβήσω κάποια
για να χωρέσουν τα καινούργια.

Αυτή: http://www.iherb.com/Eden-Foods-Organic-Brown-Mustard-Stone-Ground-with-Apple-Cider-Vinegar-9-oz-255-g/36322

Και η ίδια σε γυάλινη συσκευασία, αυτή θα πάρω την επόμενη φορά γιατί οξύ + πλαστικό δεν είναι καλή ιδέα!
http://www.iherb.com/Eden-Foods-Organic-Brown-Mustard-9-oz-255-g/36325

Ωραία! Θα τη δοκιμάσω.
Τις γυάλινες συσκευασίες κι εγώ τις προτιμώ
αλλά τις φοβάμαι με τα ταχυδρομεία οτι θα μου τις φέρουν θρύψαλα.

Πολλές φορές οι ταχυδρόμοι όταν δεν μας βρίσκουν
μας εκσφενδονίζουν τα πακέτα στην αυλή απο το κάγκελο!! :shock:

Επίσης μας αρέσει και αυτή η Dijon, αλλά είναι αρκετά πικάντικη!
http://www.iherb.com/Annie-s-Naturals-Organic-Dijon-Mustard-9-oz-255-g/31676Γενικώς οι dijon νομίζω οτι έχουν έντονη γεύση.

amande
13-10-12, 23:55
Είναι που δεν χωράνε άλλα (εαν θυμάσαι)
και θα πρέπει να σβήσω κάποια
για να χωρέσουν τα καινούργια.

αχ, ναι, εχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα
θυμάμαι που την είχες "σπάσει" γι'αυτό το λόγο αλλά δε θυμόμουν οτι δεν είχε άλλο περιθώριο

soevan07
14-10-12, 00:30
ρε κορίτσια βαριέμαι να βλέπω τα ρουχαλάκια ένα-ένα πριν τα βάλω στο πλυντήριο και να καθαρίζω τοπικά τους λεκέδες... δεν θα κοιμηθώ ποτέ μ' αυτή τη δουλειά.

Eγώ όποτε βάζω το κάθε ρούχο στο καλάθι των άπλυτων
κοιτάω πρώτα εαν έχει σε κάποιο σημείο καμιά λαδιά ή βρωμιά
και εαν έχει, βάζω εκεί ακριβώς ένα μανταλάκι.

Όταν έρθει η ώρα να τα βάλω μέσα στο πλυντήριο
το μανταλάκι μου υπενθυμίζει οτι εκεί υπάρχει δύσκολος λεκές
και του ρίχνω το υγρό μου. :-)

fairy's mom
14-10-12, 10:27
Τους πήρα τηλ. σήμερα και τους ρώτησα εαν τα προμηθεύουν κάπου εδώ στην Αθήνα (για να γλιτώσουμε τα μεταφορικά)
και μου είπε οτι τα φέρνουν σε ένα μαγαζί στην Ν.Ερυθραία
και κάπου στο κέντρο της Αθήνας.

A εμενα με βολευει η Ερυθραία, που είναι ο γιατρός μου! Θα τους πάρω τηλ. Να σαι καλά βρε Σοφία.

Καλά δεν έχεις πάθει μόνο εσύ πλάκα! Και εγώ και η Ρόζυ τα έχουμε τιμήσει δεοντως! Πλέον για δώρα σε κοριτσάκια και φίλες, κατευθείαν τηλ στην Βέρα

fairy's mom
14-10-12, 10:30
Πολλές φορές οι ταχυδρόμοι όταν δεν μας βρίσκουν
μας εκσφενδονίζουν τα πακέτα στην αυλή απο το κάγκελο!! :shock:

Γιατί, σου φέρνουν τα πακέτα σπίτι? :shock:

Εγώ τρεχω στα ελτά!
Πλέον με ξέρουν και δεν μου ζητανε καν ταυτότητα. Προχθες με εξυπηρετησε μία σχετικά καινούρια και με το που βλέπει το χαρτάκι μου λεει ααα εσύ είσαι η Γ....? Σε ήξερα, αλλά όχι εμφανισιακά. :lol:

fairy's mom
14-10-12, 10:31

Εξυπνο! ;-)

fairy's mom
14-10-12, 10:33
σ ευχαριστω για την απαντηση.νομιζα οτι δεν το ηξερε καμια.δλδ ειναι καλα ποιοτικα ε?με παραξενεψαν οι χαμηλες τιμες και επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει αιθερια ελαια ημουν καπως διστακτικη.
http://www.quinessence.com/essential-oils/a_b-7.htm

Συγνώμη! Ξέχασα να βάλω το λινκ. Δεν εννοούσα το δικό σου αλλά αυτό που σου έβαλα τώρα.

amande
14-10-12, 11:18

Εγώ τρεχω στα ελτά!

κι εμένα πάντα στο σπίτι τα φέρνουν
πάλι καλά, γιατί με τη δουλειά αποκλείεται να μπορουσα να παω να παραλάβω

Labrinoula
14-10-12, 12:52
Koριτσια ξερετε καμια αποτελεσματικη κρεμα για εξαλειψη ραγαδων?Μια γνωστη μου εβαλε αυτη που διαφημιζει το telemarketing και δεν της εμεινε ουτε μια:shock: αλλα φοβαμαι για το τι μπορει να περιεχει.
Σοφια τι ωρα ειναι ειναι η λαικη στο Π.Φαληρο καθε Πεμπτη?

soevan07
14-10-12, 16:12

Εγώ τρεχω στα ελτά!
Πλέον με ξέρουν και δεν μου ζητανε καν ταυτότητα. Προχθες με εξυπηρετησε μία σχετικά καινούρια και με το που βλέπει το χαρτάκι μου λεει ααα εσύ είσαι η Γ....? Σε ήξερα, αλλά όχι εμφανισιακά. :lol:

Mερικές φορές μου τα φέρνουν και μερικές έχω χαρτάκι.
Αναλόγως τα κεφάκια τους φαίνεται.

Εξυπνο! ;-)

Επρεπε να βρω μια λύση γιατί απο μνήμη δεν πάω καθόλου καλά!!!!

Σοφια τι ωρα ειναι ειναι η λαικη στο Π.Φαληρο καθε Πεμπτη?

Tώρα το χειμώνα 2.30 με 5.30
Το καλοκαίρι 3.30 με 7.30

Είναι σε πολύ βολικό σημείο. Είναι κοντά στο village έχει και άνετο πάρκινγκ για το αυτοκίνητο.
(κίνητρο για να πηγαίνει ο άντρας μου γιατί εγώ δεν μπορώ να πάω)

Skybeam
14-10-12, 16:14
Koριτσια ξερετε καμια αποτελεσματικη κρεμα για εξαλειψη ραγαδων?Μια γνωστη μου εβαλε αυτη που διαφημιζει το telemarketing και δεν της εμεινε ουτε μια:shock: αλλα φοβαμαι για το τι μπορει να περιεχει.

Ζήτησέ της τη συσκευασία για να τσεκάρεις τα συστατικά! (αν και είμαι σίγουρη ότι θα έχει μπόλικα βλαβερά).

Rosie
14-10-12, 17:09
http://www.quinessence.com/essential-oils/a_b-7.htm

Συγνώμη! Ξέχασα να βάλω το λινκ. Δεν εννοούσα το δικό σου αλλά αυτό που σου έβαλα τώρα.

Έχεις παραγγείλει τελευταία από εδώ;
Γιατί πρόσφατα δοκίμασα να παραγγείλω κάτι και με χρέωνε μεταφορικά, αρκετά ψηλά μάλιστα, ενώ παλιά είχανε δωρεάν μεταφορικά.
Οπότε μόνο από το iherb παραγγέλνω πια.

Rosie
14-10-12, 17:16

Κι εγώ αυτό ετοιμαζόμουνα να ρωτήσω τη Σοφία... είσαι πολύ τυχερή!

Εγώ αντίθετα στα ΕΛΤΑ της περιοχής πρέπει να έχω γίνει legend γιατί λαμβάνω συνεχώς πακέτα και δεν έχω εμφανιστεί ποτέ!
Πάει ο άντρας μου για παραλαβη και τον έχουνε μάθει τώρα και δεν ζητάνε ταυτότητα, αλλά μια φορά πήγε ο μπαμπάς μου και παρόλο που τους έδειξε ταυτότητα ήτανε διστακτικοί να του δώσουνε τα πακέτα, και τον ρωτήσανε τι σχέση έχει μαζί μου... hellooo??? έχουμε το ίδιο επίθετο με τον μπαμπά μου! :lol: :lol: :lol:

Labrinoula
14-10-12, 22:02
Σοφια ευχαριστω λεω μηπως αρχισω να την επισκεπτομαι μια στο τοσο γιατι σκεφτομαι μηπως βγαινει πιο φθηνα απο τα βιολογικα του σουπερμαρκετ.

Skybeam και εγω αυτο πιστευω αν την ξαναδω ομως θα της το ζητησω

μια φορά πήγε ο μπαμπάς μου και παρόλο που τους έδειξε ταυτότητα ήτανε διστακτικοί να του δώσουνε τα πακέτα, και τον ρωτήσανε τι σχέση έχει μαζί μου... hellooo??? έχουμε το ίδιο επίθετο με τον μπαμπά μου! :lol: :lol: :lol:
:grin::grin::grin::grin:

soevan07
14-10-12, 23:38
Σοφια ευχαριστω λεω μηπως αρχισω να την επισκεπτομαι μια στο τοσο γιατι σκεφτομαι μηπως βγαινει πιο φθηνα απο τα βιολογικα του σουπερμαρκετ.

Σίγουρα βγαίνει πιο φθηνά απο τα σούπερ.

Εμείς τόσο καιρό δεν πηγαίναμε γιατί δεν ξέραμε που ήταν ακριβώς
και φοβόμασταν οτι δεν θα βρίσκαμε να παρκάρουμε!
(ο άντρας μου δηλαδή -γιατί εκείνος θα πήγαινε)

Νομίζαμε οτι ήταν μέσα στο Π.Φάληρο
όπου εκεί γίνεται το αδιαχώρητο για να παρκάρεις!

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να πάω γιατί είμαι στη δουλειά
εκείνες τις ώρες. Το καλοκαίρι που ήταν έως τις 7.30 τους προλάβαινα καμιά φορά.
Τώρα όμως με τίποτα.:(

Maggie
15-10-12, 07:56
Στη λαϊκή δεν είναι μόνο πιο φθηνά, αλλά και πιο φρέσκα!

Μπαμπουράκι
15-10-12, 12:21

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σας καθαρίζουνε τα ρούχα.
Μήπως είναι η θερμοκρασία ?
ξέχνα τους 40
από το να έχεις αυτόν τον καημό !!!!
εγώ τα άσπρα 60 και τα μαύρα ή τα χρωματιστά στους 50. Σπανίως να βάλω στους 40.
Όλα καθαρίζουν, τίποτα δεν χαλάει και ρίχνω και λίγο σαπούνι πιάτων, τοπικά στους λεκέδες, μόνο σε αυτούς που επιμένουν και 1-2 σταγόνες κατ' ευθείαν στο πλυντήριο..

Kαλα ο αντρας μου θα με τρελλανει....τον ειχα κανει χρυσο να με παει Καλογεροπουλο για βορακα και ολο ναι ναι ηταν και χτες σε μια συζητηση με φιλους ανεφερα το βορακα και τη σοδα και λεω ''αλλα πως παμε Καλογεροπουλο?'' και πεταγεται ο καλος μου και λεει ''δυο φορες εχω παει τωρα τελευταια για να παρω για το μπαμπα σου κατι πραματα ηθελες και εσυ κατι?'':shock::shock::shock: Τι να πω εγω τωρα??Και να πω οτι μενω μακρια...Καλλιθεα ειμαι.
Μολις βρω λιγο χρονο λεω να φτιαξω και εγω το απορρυπαντικο για αν δουμε.

άνδρες.. τς.. :-)
Ούτε εγώ έχω καταλάβει που ειναι ο Καλογερόπουλος.....

Λίγα δεν είναι για 4 λίτρα νερό;

πραγματικά πολύ λίγα...

soevan07
15-10-12, 14:58
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σας καθαρίζουνε τα ρούχα..........

Kαι εμένα μου καθάριζαν μια χαρά τα ρούχα με τα soap nuts.
Βέβαια το ζουμί τους χρησιμοποιούσα και όχι τους καρπούς απευθείας...

Ισως αυτό να παίζει ρόλο γιατι η Rosie βάζει τους καρπούς απευθείας μέσα.
Οσο να ναι με τους 100 βαθμούς που ανεβάζει με το βράσιμο
βγαίνει περισσότερη σαπωνίνη.

Με τη διαδικασία αυτή όμως κουράστηκα......βράζε-ξεβράζε.
Τώρα με το 4-λιτρο ξένοιασα για κανα μήνα!!

Για να δούμε..
Προς το παρόν έχω βολευτεί με το απορρυπαντικό
του βοτανόκηπου με το αρκάδι. Μια χαρά πάει.

Θά κάνω και καμιά πλύση με σόδα πλυσίματος στους 90
για να ξε-λιγδιαστεί το σύστημα και βλέπουμε.

Ούτε εγώ έχω καταλάβει που ειναι ο Καλογερόπουλος.....

Γούναρη, κοντά στη Πλ.Ιπποδαμείας
μέσα σε μια στοά.
Ευκολο να το βρεις -δύσκολο να παρκάρεις! :mrgreen:

πραγματικά πολύ λίγα...

Για τσεκάρισμα το έκανα έτσι "ελαφρύ"
και παρ όλα αυτά έχω μείνει άφωνη με το αποτέλεσμα!

Στα ρούχα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα έτσι "ελαφρύ"
αλλά σε γενικής χρήσης (μπάνια κλπ)
καθαρίζει απίστευτα!!!

Να μην σας πω οτι θα καταργήσω το "sonnet-γενικής χρήσης" και
θα αρχίσω τα soap-nuts και εκεί! :rolleyes:

Μπαμπουράκι
15-10-12, 15:02
Μα φυσικά καθαρίζει, το έγραψα και πιο πάνω!

Βρωμάει όμως, δεν αντέχω τη μυρωδιά του.
Πριν από λίγες μέρες ήρθε η μαμά μου στο σπίτι πρωί πρωί με φρεσκοπλυμμένο φόρεμα και έτρεχα ν' ανοίξω τα παράθυρα, θα λιποθυμούσα!

και μένα μου βρωμάει πολύ!

πολύ ωραία ιδέα αλλά γιατί ?
χαχαχα
εννοώ δεν θα κάνει καλύτερη δουλειά αν μείνει το σαπούνι τουλάχιστον
λίγες ώρες εκεί? εσύ προσπαθείς να το βάλεις τελευταία στιγμή ?
μπερδεύτηκα!

κι εμένα πάντα στο σπίτι τα φέρνουν
πάλι καλά, γιατί με τη δουλειά αποκλείεται να μπορουσα να παω να παραλάβω

εγώ έχω την διεύθυνση της δουλειάς μου και μια το αφήνουν, μια χαρτάκι, ανάλογα τα κέφια!!!!!!!!! Τώρα τελευταία ευτυχώς μου τα αφήνουν τα πακέτα !

Στα κορίτσια που είχαν καθυστερήσει τα δέματα ? ήρθαν ?
Εμένα ήρθε σήμερα ένα πακέτο κανονικά σε 10 εργάσιμες.

Μπαμπουράκι
15-10-12, 15:07
Kαι εμένα μου καθάριζαν μια χαρά τα ρούχα με τα soap nuts.
Βέβαια το ζουμί τους χρησιμοποιούσα και όχι τους καρπούς απευθείας...

Ισως αυτό να παίζει ρόλο γιατι η Rosie βάζει τους καρπούς απευθείας μέσα.
Οσο να ναι με τους 100 βαθμούς που ανεβάζει με το βράσιμο
βγαίνει περισσότερη σαπωνίνη.

Με τη διαδικασία αυτή όμως κουράστηκα......βράζε-ξεβράζε.
Τώρα με το 4-λιτρο ξένοιασα για κανα μήνα!!

Για να δούμε..
Προς το παρόν έχω βολευτεί με το απορρυπαντικό
του βοτανόκηπου με το αρκάδι. Μια χαρά πάει.

Θά κάνω και καμιά πλύση με σόδα πλυσίματος στους 90
για να ξε-λιγδιαστεί το σύστημα και βλέπουμε.

Γούναρη, κοντά στη Πλ.Ιπποδαμείας
μέσα σε μια στοά.
Ευκολο να το βρεις -δύσκολο να παρκάρεις! :mrgreen:

Για τσεκάρισμα το έκανα έτσι "ελαφρύ"
και παρ όλα αυτά έχω μείνει άφωνη με το αποτέλεσμα!

Στα ρούχα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα έτσι "ελαφρύ"
αλλά σε γενικής χρήσης (μπάνια κλπ)
καθαρίζει απίστευτα!!!

Να μην σας πω οτι θα καταργήσω το "sonnet-γενικής χρήσης" και
θα αρχίσω τα soap-nuts και εκεί! :rolleyes:

και εγώ στους 60 βαθμούς μέσα βάζω κατ΄ευθείαν τους καρπούς όπως η Rosie

Εγώ θα δυσκολευτώ να το βρω.. η λέξη Γούναρη δεν μου λέει τίποτα, μένω κέντρο και δεν έχω ιδέα απο δρόμους. Επίσης το μόνο εύκολο για μένα είναι το παρκάρισμα μιας και έχω μηχανή !!!!!!! :-)

Τελικά αυτά τα soap nuts κάνουν για όλα...
στο τέλος θα αντικαταστήσουν τα πάντα
σε αυτά που πήρα απο iherb στο χαρτάκι τους
λέει πως κάνουν για σώμα, μαλλιά, για τον κήπο για να πλένουμε το μπαλκόνι αλλά και τα λαχανικά, είναι καλό αντιπαρασιτικό μόνο αντισύληψη δεν έχω διαβάσει να κάνει όλα τα άλλα τα βολεύει !!!!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fairy's mom
15-10-12, 21:07
Έχεις παραγγείλει τελευταία από εδώ;
Γιατί πρόσφατα δοκίμασα να παραγγείλω κάτι και με χρέωνε μεταφορικά, αρκετά ψηλά μάλιστα, ενώ παλιά είχανε δωρεάν μεταφορικά.
Οπότε μόνο από το iherb παραγγέλνω πια.
Πρέπει να έχει πάνω από χρόνο. Και ακόμα τα έχω γιατί πόσο συχνά να βάλω ΤΤΟ στο σώμα μας. Και η ποσότητα που θα βάλω είναι ελάχιστη.

Να σας ρωτήσω... Θέλω να πάρω ένα πολύ καλό oregano oil για να το έχω για τον άντρα μου σε περίπτωση που χρειαστεί ποτέ να πάρει αντιβίωση (η καφεινη δεν τον αφήνει να κάνει ομοιο :sad:). Ποιο θα μου συστήνατε? Από iherb δεν βρίσκω κάτι ικανοποιητικό, αν κρίνω και από τις τιμές. Αυτό βρήκα, αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι
http://www.iherb.com/Now-Foods-Oil-of-Oregano-Blend-1-fl-oz-30-ml/946
Βρήκα και αυτό που πρέπει να είναι καλό αλλά τσουχτερό.
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=182

Rosie
15-10-12, 21:45
λέει πως κάνουν για σώμα, μαλλιά, για τον κήπο για να πλένουμε το μπαλκόνι αλλά και τα λαχανικά, είναι καλό αντιπαρασιτικό μόνο αντισύληψη δεν έχω διαβάσει να κάνει όλα τα άλλα τα βολεύει !!!!!!!!!

Πέθανα στο γέλιο Μπαμπουράκι, να σαι καλά! :lol: :lol: :lol:

Πρέπει να έχει πάνω από χρόνο. Και ακόμα τα έχω γιατί πόσο συχνά να βάλω ΤΤΟ στο σώμα μας. Και η ποσότητα που θα βάλω είναι ελάχιστη.

Εγώ πώς γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να παίρνω αυτό το βιολογικό των 30μλ από το iherb; :confused:
Το έχω πάντα για πρώτη χρήση σ' όλα!

Δεν κατάλαβα γιατί το θες το oregano oil... για να το παίρνει μαζί με την αντιβίωση (και αν ναι γιατί; ) ή αντί της αντιβίωσης;

soevan07
15-10-12, 23:17
Μπαμπουράκι, πάλι ρέστα έδωσες!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και το ΤΤΟ πάντως δεν πάει πίσω...
Είναι:
αντισηπτικό,
αντιμουχλικό,
συντηρητικό,
αντιψειρικό,
εντομοκτόνο,
(ίσως και κατσαριδοκτόνο-δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα)
αντισπυρικό (τοπικά πάνω σε σπυράκια)
αντισυλληπτικό πάντως δεν είναι.....μην το δοκιμάσεις γιατί σε βλέπω
με δεύτερο στην κοιλιά. :-)

Peekaboo
16-10-12, 02:42
Soevan πως μπορει να χρησιμοποιηθει σαν αντιμουχλικο το ΤΤΟ; Ενα κουρτινακι εχει μαυρα στιγματα στο κατω μερος απο την υγρασια που μαζευοταν στο παραθυρο και δεν φευγουν με κοινο απορρυπαντικο και πλυσιμο στους 60. Δεν θελω να βαλω χλωρινη και ελεγα να το πεταξω. Μπορει να κανει κατι το ΤΤΟ σε αυτη την περιπτωση και πως να το εφαρμοσω;

Επισης να σας πω κοριτσια αν δεν το γνωριζετε ηδη οτι η Benetton εχει βγαλει παιδικη σειρα απο βιολογικο βαμβακι. Μας εκαναν δωρο μια υπεροχη φορμα για τον μεγαλο γιο και η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη.

tamar
16-10-12, 09:44
Bρε κορίτσια έχετε να προτείνετε κανά σκευασμα/βιταμίνες από iherb για εγκυμοσύνη; Δεν αρχισε ο χειμώνας κι έχω κολλήσει ήδη ίωση από το παιδί (15 μηνών)

mesastoura
16-10-12, 09:59
Bρε κορίτσια έχετε να προτείνετε κανά σκευασμα/βιταμίνες από iherb για εγκυμοσύνη; Δεν αρχισε ο χειμώνας κι έχω κολλήσει ήδη ίωση από το παιδί (15 μηνών)
από καρτέλα που έτυχε να έχω ανοιχτή:
http://www.holistickid.com/common-cold-remedies-that-really-work/
αν πήρες αντιβίωση οπωσδήποτε προβιωτικά.

tamar
16-10-12, 10:04
από καρτέλα που έτυχε να έχω ανοιχτή:
http://www.holistickid.com/common-cold-remedies-that-really-work/
αν πήρες αντιβίωση οπωσδήποτε προβιωτικά.

Δεν παίρνω τίποτα αλλά θέλω κάτι προληπτικό ώστε να μην ξανακολλήσω. Εχινάκεια διάβασα πως δεν επιτρέπεται

tamar
16-10-12, 10:19
‎20% Off Spices, Seasonings, Mixes & More στο iherb

Μπαμπουράκι
16-10-12, 10:21
Μπαμπουράκι, πάλι ρέστα έδωσες!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και το ΤΤΟ πάντως δεν πάει πίσω...
Είναι:
αντισηπτικό,
αντιμουχλικό,
συντηρητικό,
αντιψειρικό,
εντομοκτόνο,
(ίσως και κατσαριδοκτόνο-δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα)
αντισπυρικό (τοπικά πάνω σε σπυράκια)
αντισυλληπτικό πάντως δεν είναι.....μην το δοκιμάσεις γιατί σε βλέπω
με δεύτερο στην κοιλιά. :-)

πολύ μου βρωμάει αυτό το ττο
μόνο στο λούσιμο του παιδιού το βάζω προληπτικά για ψείρες
και αυτό όποτε το θυμάμαι..

μου ήρθε εχτές ο χυμός aloe vera
δοκίμασα..
τι αηδία μα τους 1000 πελεκάνους...
έδωσα και στην μαμά μου..
μου λέει : "επιτέλους προσπαθείς να με ξεκάνεις?????"
τις προάλλες της έδωσα βαλεριάνα από iherb
λοιπόν οι κάψουλες καμία σχέση..
αυτές που παίρνω απο εδώ είναι τόσο επεξεργασμένες που δεν θυμίζουν σε τίποτα
την βαλεριάνα
ενώ αυτές απο το iherb βρωμάνε τόσοοοο φυσικά !!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

soevan07
16-10-12, 11:50
δοκίμασα..

Aραίωσέ την σε χυμό.

Εγώ παίρνω απο την βιολογική λαική απο μια κυρία
που την φτιάχνει εκείνη.
Δεν μπορώ να πω οτι είναι τέλεια η γεύση της αλλά πίνεται.

Είναι η 3η εβδομάδα που την πίνω
(3 φορές την ημέρα απο 1 κουτ.σούπας)
και νιώθω άλλο άνθρωπος!!

Καταρχάς είμαι πολύ ανεβασμένη ψυχολογικά
και κατά δεύτερον έχω πολύ ενέργεια.
Παρόλο που κοιμάμαι λίγες ώρες νιώθω μια χαρά!!

Μου φαίνεται οτι θα την καθιερώσω την αλόη στη ζωή μου! :rolleyes:

Rosie
16-10-12, 11:56
Μπαμπουράκι χθες το βράδυ έπλυνα τα ρούχα μας στους 50, θα πάω να τα απλώσω σε λίγο, αν πάθανε τίποτα αλίμονό σου! :lol:

Έκανα και το κόλπο της Σοφίας και έβαλα τοπικά σ' ένα λεκέ από λάδι αυτό το σπρέυ του Mercola, για να δούμε...

fairy's mom
16-10-12, 12:09
Εγώ πώς γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να παίρνω αυτό το βιολογικό των 30μλ από το iherb; :confused:
Το έχω πάντα για πρώτη χρήση σ' όλα!

Δεν κατάλαβα γιατί το θες το oregano oil... για να το παίρνει μαζί με την αντιβίωση (και αν ναι γιατί; ) ή αντί της αντιβίωσης;
Kαλά πού το βάζεις συνέχεια καλέ? Εγώ σε καμία πληγή, άντε και κανά σπυράκι αραιά και που.
Το καθαριστικό όμως του αλλάζω τα φώτα!

Αντί για αντιβίωση το θέλω το έλαιο ρίγανης. Αν είναι να πάρει αντιβίωση, τι να το κάνω? Θα μου βγει και πιο φθηνό το αμοξίλ :lol:

fairy's mom
16-10-12, 12:13
Soevan πως μπορει να χρησιμοποιηθει σαν αντιμουχλικο το ΤΤΟ; Ενα κουρτινακι εχει μαυρα στιγματα στο κατω μερος απο την υγρασια που μαζευοταν στο παραθυρο και δεν φευγουν με κοινο απορρυπαντικο και πλυσιμο στους 60. Δεν θελω να βαλω χλωρινη και ελεγα να το πεταξω. Μπορει να κανει κατι το ΤΤΟ σε αυτη την περιπτωση και πως να το εφαρμοσω;

Επισης να σας πω κοριτσια αν δεν το γνωριζετε ηδη οτι η Benetton εχει βγαλει παιδικη σειρα απο βιολογικο βαμβακι. Μας εκαναν δωρο μια υπεροχη φορμα για τον μεγαλο γιο και η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη.
Εχει βγάλει και η δικιά μου και έλεγα να την πετάξω και να πάρω άλλη αυτήν την βδομάδα. Και να πεις ότι δεν την προσέχω. Πάντα την ανοιγω να στεγνώσει καλά, αλλά αυτή η μούχλα είναι πολύ άτιμη! Υπάρχει κόλπο να την γλυτώσω την κουρτίνα που μου αρέσει κιόλας το χρώμα της?

Εχω πάρει κι εγώ κάτι μπλουζάκια. Ωραία είναι. Οργανικό βαμβάκι έχει και στα H&M. Αλλά της μπένεττον μου αρέσουν πιο πολύ τα σχέδια που είχε.

Rosie
16-10-12, 12:18
Να πάρετε υφασμάτινη κουρτίνα που πλένεται και στο πλυντήριο!
Τη βάζω μια φορά (είναι από βιολογική κάνναβη που είναι ανθεκτική στο νερό) το μήνα με μπόλικο ΤΤΟ και Planet, μετά σιδέρωμα, και είναι πάντα πεντακάθαρη.
Οι πλαστικές, εκτός του ότι μαζεύουνε πολύ εύκολα μούχλα, βγάζουνε και διάφορες τοξικές αναθυμιάσεις όταν έρθουνε σε επαφή με τους υδρατμούς.

(Η δικιά μας ντουζιέρα όμως έχει πλαστική καμπίνα... :( τουλάχιστον στα παιδιά έχω την υφασμάτινη κουρτίνα).

Rosie
16-10-12, 12:28
Από το H&M πήρα τελευταία βιολογικά εσώρουχα για το γιο μου, σωβρακάκια, φανελάκια με κοντό και μακρύ μανίκι κτλ, πολύ καλά και σε λογικές τιμές!

Δεν μου φαίνεται απαραίτητο το έλαιο ρίγανης εκτός και αν σου περισσεύουνε χρήματα!
Εγώ έχω πάντα εχινάκεια, elderberry, βιταμίνη C, Manuka honey και το τσαγάκι της Leslie και είμαι ΟΚ, και όπως γνωρίζεις δεν παίρνω ποτέ ομοιοπαθητικά, ούτε και ο άντρας μου αλλά ούτε και τα παιδιά αν μπορούνε να τα αποφύγουνε.

fairy's mom
16-10-12, 12:31
[QUOTE=Rosie;2474734]Να πάρετε υφασμάτινη κουρτίνα που πλένεται και στο πλυντήριο!
Τη βάζω μια φορά (είναι από βιολογική κάνναβη που είναι ανθεκτική στο νερό) το μήνα με μπόλικο ΤΤΟ και Planet, μετά σιδέρωμα, και είναι πάντα πεντακάθαρη.
[QUOTE]
Από πού την παίρνουμε αυτήν? Ιντερνετικά έχεις κάποιο λινκ? Αλλιώς σε ποιο μαγαζί?

fairy's mom
16-10-12, 12:35
Δεν μου φαίνεται απαραίτητο το έλαιο ρίγανης εκτός και αν σου περισσεύουνε χρήματα!
Εγώ έχω πάντα εχινάκεια, elderberry, βιταμίνη C, Manuka honey και το τσαγάκι της Leslie και είμαι ΟΚ,

Τα εχω αυτά. Εκτός από βιταμινη C. Poia παιρνεις για να είναι και οκ με την γκαπς? Εχω μία από iherb poy einai σιγουρα συνθετική και του δινω απο αυτην.

Μπαμπουράκι
16-10-12, 12:41
Aραίωσέ την σε χυμό.

Εγώ παίρνω απο την βιολογική λαική απο μια κυρία
που την φτιάχνει εκείνη.
Δεν μπορώ να πω οτι είναι τέλεια η γεύση της αλλά πίνεται.

Είναι η 3η εβδομάδα που την πίνω
(3 φορές την ημέρα απο 1 κουτ.σούπας)
και νιώθω άλλο άνθρωπος!!

Καταρχάς είμαι πολύ ανεβασμένη ψυχολογικά
και κατά δεύτερον έχω πολύ ενέργεια.
Παρόλο που κοιμάμαι λίγες ώρες νιώθω μια χαρά!!

Μου φαίνεται οτι θα την καθιερώσω την αλόη στη ζωή μου! :rolleyes:

Εγώ εχτές την ξεκίνησα
Το ξέρω για τον χυμό
πρέπει να πάρω πορτοκαλάδα μπλε να την ρίχνω μέσα
σιχαίνομαι τους χυμούς
μόνο φυσικούς πίνω αλλά μόνο που σκέφτομαι να καθαρίσω τον αποχυμωτή..
μου έρχεται μια τρέλα... :-)

Μακάρι να μας δυναμώσει λίγο !!!!!!!!!!!!
γιατί αυτή η νύστα δεν παίζεται !!!!!!!!!!

Μπαμπουράκι
16-10-12, 12:43
Μπαμπουράκι χθες το βράδυ έπλυνα τα ρούχα μας στους 50, θα πάω να τα απλώσω σε λίγο, αν πάθανε τίποτα αλίμονό σου! :lol:

Έκανα και το κόλπο της Σοφίας και έβαλα τοπικά σ' ένα λεκέ από λάδι αυτό το σπρέυ του Mercola, για να δούμε...

ωχ....
αν υπήρχε εικονίδιο να τρώει το προσωπάκι τα νύχια του αυτό θα έβαζα.....

Rosie
16-10-12, 12:44
Αυτή που παίρνω είναι τελείως φυσική από βιολογικά berries, αλλά είναι κάπως ακριβή:
http://www.iherb.com/The-Synergy-Company-Pure-Radiance-C-90-Veggie-Caps/45647
Είναι πολύ αποτελεσματική πάντως, με το πρώτο σύμπτωμα παίρνω δύο κάψουλες κάθε μερικές ώρες μαζί με εχινάκεια και elderberry και μέχρι την επόμενη μέρα συνέρχομαι!
Για τον άντρα μου παίρνω τη σκόνη Camu-Camu που έρχεται πιο φθηνή, αλλά εγώ δεν μπορώ να την καταπιώ!
http://www.iherb.com/Navitas-Naturals-Camu-Powder-Raw-Camu-Camu-Powder-3-oz-85-g/23302

Rosie
16-10-12, 12:47
Κουρτίνα έχω πάρει μια από εδώ πριν πολλά χρόνια (όταν γεννήθηκε ο γιος μου, ίσως και πιο πριν, δεν θυμάμαι) και είμαι πολύ ευχαριστημένη:
http://www.drapersorganiccotton.co.uk/index.php?main_page=index&cPath=31&sort=20a&page=1

Μακροπρόθεσμα δηλαδή τα βγάζεις τα λεφτά σου αν σκεφτείς πόσες φορές αλλάζουμε την πλαστική λόγω βρωμιάς και μούχλας που δεν καθαρίζει με τίποτα.

Μπαμπουράκι
16-10-12, 12:48
Να πάρετε υφασμάτινη κουρτίνα που πλένεται και στο πλυντήριο!
Οι πλαστικές, εκτός του ότι μαζεύουνε πολύ εύκολα μούχλα, βγάζουνε και διάφορες τοξικές αναθυμιάσεις όταν έρθουνε σε επαφή με τους υδρατμούς.

(Η δικιά μας ντουζιέρα όμως έχει πλαστική καμπίνα... :( τουλάχιστον στα παιδιά έχω την υφασμάτινη κουρτίνα).

είχες βάλει παλαιότερα λινκ με την κουρτίνα που έχεις
φανταστική ήταν
κάπου το είχα φυλάξει
αλλά δεν το αποφάσισα ποτέ να την πάρω
άσε που το μπάνιο μου είναι τόσο μικρό.. που κακώς και έχω κουρτίνα..
καθώς λούζομαι θα έπρεπε να πλένω συγχρόνως και το νιπτήρα !!!!!!

Rosie
16-10-12, 12:56
Μπαμπουράκι και η δικιά μας ντουζιέρα είναι πολύ μικρή γι' αυτό έβαλα καμπίνα για να μην βρέχονται τα πάντα στο μπάνιο.
Κακώς έβαλα πλαστική, θα έπρεπε να βάλω γυάλινη :(

Ακόμη δεν άπλωσα τα ρούχα, περιμένω να φύγει ο κηπουρός...

Μπαμπουράκι
16-10-12, 13:02

αγωνία......
..................
....................

mesastoura
16-10-12, 15:45
...

Για να μην βραχεί ο καημένος, ε; (ελπίζω δηλαδή να είναι αυτό)
Ένα άρθρο Σχετικά με τους Προβληματισμούς με τα Βιολογικά (http://www.holistic-greece.com/content/sxetika-me-toys-problimatismoys-me-ta-biologika).

Μια συνάδελφος πήγε εκεί για κατακράτηση υγρών και βάρους και θυμήθηκα αυτό το κέντρο σήμερα ::smile::

soevan07
16-10-12, 15:50
Για να μην βραχεί ο καημένος, ε; (ελπίζω δηλαδή να είναι αυτό)
:

Tσ,τσ.τσ!
Πως φαίνεται οτι δεν έχεις απλώσει ποτέ σου!....
Τα ρούχα απο το πλυντήριο δεν στάζουν
γιατί είναι στιμμένα. :smile:

Βοήθα και λίγο την καημένη τη γυναικούλα σου!!!! :rolleyes:

Μπαμπουράκι
16-10-12, 15:56
Tσ,τσ.τσ!
Πως φαίνεται οτι δεν έχεις απλώσει ποτέ σου!....
Τα ρούχα απο το πλυντήριο δεν στάζουν
γιατί είναι στιμμένα. :smile:

Βοήθα και λίγο την καημένη τη γυναικούλα σου!!!! :rolleyes:

Καρφώθηκε...
εντελώς όμως !!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μπαμπουράκι
16-10-12, 16:02
Ένα άρθρο Σχετικά με τους Προβληματισμούς με τα Βιολογικά (http://www.holistic-greece.com/content/sxetika-me-toys-problimatismoys-me-ta-biologika).

Πάντως δυστυχώς από προσωπική πείρα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που με
χαρακτηρίζουν ως γραφική επειδή χρησιμοποιώ βιολογικά προιόντα.
Τώρα .. όχι πριν από 10 χρόνια..

Υπάρχουν άνθρωποι που θα βρουν τον τρόπο να με κριτικάρουν ακόμα
και για ένα προιόν πιο φθηνό από τα συμβατικά με καλύτερα αποτελέσματα από
τα συμβατικά απλά και μόνο επειδή είναι βιολογικό.
Δεν με συγχωρούν με τίποτα ΠΩς ΤΟ ΛΕΝΕ !!!!!!!!!!!

άσχετο... τα εικονίδια πως μπαίνουν ? αυτά τα έτοιμα από κάτω ?????

Rosie
16-10-12, 16:04
Θέλετε δηλαδή να σας αποκαλύψω το λόγο που δεν βγαίνω έξω να απλώσω τα ρούχα;;; :lol:

ΟΚ, αλλάξαμε πρόσφατα κηπουρό (φαϊνή ιδέα της διαχειρίστριας! :evil: )και δεν πολυγουστάρω να βλέπω τη φάτσα του, ειδικά σήμερα που κλαδεύει τους θάμνους που φθάνουνε μέχρι το μπαλκόνι μου!
Αλλά όταν είχαμε τον προηγούμενο, ένα ξανθό γεροδεμένο παίδαρο, μπορούσα να περάσω και όλο το πρωινό απλώνοντας (τάχα μου) ρούχα στο μπαλκόνι! :oops: :lol:

Μπαμπουράκι
16-10-12, 16:21
Θέλετε δηλαδή να σας αποκαλύψω το λόγο που δεν βγαίνω έξω να απλώσω τα ρούχα;;; :lol:

ΟΚ, αλλάξαμε πρόσφατα κηπουρό (φαϊνή ιδέα της διαχειρίστριας! :evil: )και δεν πολυγουστάρω να βλέπω τη φάτσα του, ειδικά σήμερα που κλαδεύει τους θάμνους που φθάνουνε μέχρι το μπαλκόνι μου!
Αλλά όταν είχαμε τον προηγούμενο, ένα ξανθό γεροδεμένο παίδαρο, μπορούσα να περάσω και όλο το πρωινό απλώνοντας (τάχα μου) ρούχα στο μπαλκόνι! :oops: :lol:

Ορίστε μας.
Μητέρα δύο νηπίων.
Ντροπή.
Θα σε περάσουμε από το ραδιοτηλεοπτικό !!!!!!!!!!

υ.γ. εγώ προτιμώ τους ψηλούς γεροδεμένους μελαχροινούς αν βγούμε για ποτό no problem !!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

camouflage
16-10-12, 16:24
Από το H&M πήρα τελευταία βιολογικά εσώρουχα για το γιο μου, σωβρακάκια, φανελάκια με κοντό και μακρύ μανίκι κτλ, πολύ καλά και σε λογικές τιμές!

Έχει και μπουφαν;
Και τα μπενετον έχουν ποικιλια σε ρουχα με βιολογικο βαμβακι ή μόνο λίγα;
Αχ πειτε μου μη παω τσαμπα..
Κανενα ονλαιν καταστημα με ωραια, ασφαλη και οικονομικα βιο-ρουχαλακια;(ε δε ζηταω πολλα ετσι; :!:;-):lol:)

Julianna
16-10-12, 17:07
Αυτή που παίρνω είναι τελείως φυσική από βιολογικά berries, αλλά είναι κάπως ακριβή:
Είναι πολύ αποτελεσματική πάντως, με το πρώτο σύμπτωμα παίρνω δύο κάψουλες κάθε μερικές ώρες μαζί με εχινάκεια και elderberry και μέχρι την επόμενη μέρα συνέρχομαι!

Rosie θα μπορούσαμε λες μ' αυτά να προλάβουμε αμυγδαλίτιδα; Ταλαιπωρείται στενό μου πρόσωπο πολύ συχνά με αποτέλεσμα να παίρνει κάθε τρις και λίγο αντιβίωση:cry:

Peekaboo
16-10-12, 17:49
Μιας και μιλατε για μπουγαδα, για πειτε μου οι κοπελιες με στεγνωτηριο ρουχων, αυτες (http://www.amazon.co.uk/Eddington-56DA10G-Eddingtons-Dryangles-Dryer/dp/B002HORIJ8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1350398281&sr=8-1) οι μπαλες κανουν τιποτα η ειναι αχρηστες σαν τις μπαλες πλυσιματος; Αγορασαμε στεγνωτηριο το ΣΚ και μου ειπαν οτι πρεπει να χρησιμοποιω κατι drying sheets που ειναι μες τη χημικουρα.

Rosie
16-10-12, 17:52
Ορίστε μας.
Μητέρα δύο νηπίων.
Ντροπή.
Θα σε περάσουμε από το ραδιοτηλεοπτικό !!!!!!!!!!

Το bold είναι άσχετο Μπαμπουράκι, σχετικό θα ήτανε να έλεγες "παντρεμένη γυναίκα" :lol: :lol: :lol:

Έχει και μπουφαν;
Και τα μπενετον έχουν ποικιλια σε ρουχα με βιολογικο βαμβακι ή μόνο λίγα;
Αχ πειτε μου μη παω τσαμπα..
Κανενα ονλαιν καταστημα με ωραια, ασφαλη και οικονομικα βιο-ρουχαλακια;(ε δε ζηταω πολλα ετσι; :!:;-):lol:)

Τι εννοείς, μπουφάν από βιολογικό βαμβάκι;
Δεν ξέρω γιατί μόνο τα αδιάβροχα μπουφάν κοίταξα.
Γενικά ότι δεν αγγίζει άμεσα το δέρμα δεν καίγομαι να είναι βιολογικό.

Rosie θα μπορούσαμε λες μ' αυτά να προλάβουμε αμυγδαλίτιδα; Ταλαιπωρείται στενό μου πρόσωπο πολύ συχνά με αποτέλεσμα να παίρνει κάθε τρις και λίγο αντιβίωση:cry:

Με αμυγδαλίτιδες ταλαιπωριόμουνα κι εγώ για πολλά χρόνια και είναι όντως πολύ επώδυνες.
Ναι, με κάτι τέτοια την έβγαζα γιατί με εγκυμοσύνες και θηλασμό δεν ήθελα να πάρω αντιβίωση.
Αλλά τελικά το αίτιο ήτανε η διατροφή, από τότε που άρχισα την GAPS μια φορά μόνο είχα ξαναπάθει και όχι σοβαρή.

kinkajoujou
16-10-12, 18:13
Μιας και μιλατε για μπουγαδα, για πειτε μου οι κοπελιες με στεγνωτηριο ρουχων, αυτες (http://www.amazon.co.uk/Eddington-56DA10G-Eddingtons-Dryangles-Dryer/dp/B002HORIJ8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1350398281&sr=8-1) οι μπαλες κανουν τιποτα η ειναι αχρηστες σαν τις μπαλες πλυσιματος; Αγορασαμε στεγνωτηριο το ΣΚ και μου ειπαν οτι πρεπει να χρησιμοποιω κατι drying sheets που ειναι μες τη χημικουρα.

Eγώ δεν χρησιμοποιώ κάτι και μια χαρά βγαίνουν. τα sheets δεν έκαναν τίποτε απολύτως...

Julianna
16-10-12, 18:13
Με αμυγδαλίτιδες ταλαιπωριόμουνα κι εγώ για πολλά χρόνια και είναι όντως πολύ επώδυνες.
Ναι, με κάτι τέτοια την έβγαζα γιατί με εγκυμοσύνες και θηλασμό δεν ήθελα να πάρω αντιβίωση.
Αλλά τελικά το αίτιο ήτανε η διατροφή, από τότε που άρχισα την GAPS μια φορά μόνο είχα ξαναπάθει και όχι σοβαρή.
Σ' ευχαριστώ!;) Η διατροφή και ο τρόπος ζωής του συγκεκριμένου προσώπου είναι ό, τι χειρότερο...ή μάλλον το χειρότερο είναι ότι με ακούει κάποιες φορές (μάλλον για να με ξεφορτωθεί;:lol:) αλλά δε φαίνεται να συνειδητοποιεί ότι πρέπει να τα αλλάξει...είναι τόσο κρίμα! Εδώ δεν καταλαβαίνει καλά καλά την επιβάρυνση των τόσων αντιβιώσεων...:evil: Εγώ θα ''πασάρω'':lol: τα σκευάσματα και θα ξαναρχίσω να ''ψέλνω''...ελπίζοντας να με βαρεθεί και να τα πάρει!

Maggie
16-10-12, 18:20
Αγορασαμε στεγνωτηριο το ΣΚ και μου ειπαν οτι πρεπει να χρησιμοποιω κατι drying sheets που ειναι μες τη χημικουρα.
πρώτη φορά ακούω για drying sheets, χρησιμοποιώ στεγνωτήριο 5 χρόνια και στεγνώνουν μια χαρά

Rosie
16-10-12, 18:32
Drying sheets χρησιμοποιούσα κι εγώ στην Αγγλία για τον στατικό ηλεκτρισμό που δημιουργείται στα μεγάλα στεγνωτήρια (πήγαινα σε launderette όπου τα στεγνωτήρια ήτανε τόσο μεγάλα και δυνατά που μου στεγνώνανε δύο μεγάλα πλυντήρια ρούχων σε 20 λεπτά!).
Τώρα στα μικρά οικιακά στεγνωτήρια αυτά δεν χρειάζονται.

Peekaboo
16-10-12, 18:38
Ευχαριστω κοριτσια. Δεν θα παρω τιποτα :-)

fairy's mom
16-10-12, 21:38
Για τον άντρα μου παίρνω τη σκόνη Camu-Camu που έρχεται πιο φθηνή, αλλά εγώ δεν μπορώ να την καταπιώ!
http://www.iherb.com/Navitas-Naturals-Camu-Powder-Raw-Camu-Camu-Powder-3-oz-85-g/23302
ΘΑ πάρω the good stuff για μένα και τα παιδιά και θα αφήσω το καμού για τον άντρα μου. ;-)
Ούτε εγώ μπορώ να το πάρω αυτό το πράγμα! Ενω ο άντρας μου το κατεβάζει με λίγο νεράκι. Πώς δεν με σκότωσε την πρώτη φορά που του το έδωσα και δεν το είχα προειδοποιήσει για την γεύση! :lol:

fairy's mom
16-10-12, 21:40
Κουρτίνα έχω πάρει μια από εδώ πριν πολλά χρόνια (όταν γεννήθηκε ο γιος μου, ίσως και πιο πριν, δεν θυμάμαι) και είμαι πολύ ευχαριστημένη:
http://www.drapersorganiccotton.co.uk/index.php?main_page=index&cPath=31&sort=20a&page=1

Ρώτησα και στην Ελλάδα κάποτε έφερνε κάποιος ,αλλά πλέον κανένας δεν φέρνει κουρτίνες μπάνιου από κάνναβη!
Τα μεταφορικά έίναι γύρω στις 20 λιρες :!:
Θα προσπαθησω να πείσω την αδερφή μου να μου την φέρει μαζί με κάτι συμπληρώματα που θέλω, μπας και γλυτώσω σύνολο κανά 40αρι λίρες μεταφορικά!:shock:

fairy's mom
16-10-12, 21:43

Κάτι μου λέει ότι η φαεινή ιδέα ήταν του κυρίου της κυρίας! Γυναίκα και να ελέγχει αν κλαδεύει σωστά ένας κούκλος δεν μου κάθεται καλά :lol:

amande
16-10-12, 22:04
Ούτε εγώ μπορώ να το πάρω αυτό το πράγμα! Ενω ο άντρας μου το κατεβάζει με λίγο νεράκι. Πώς δεν με σκότωσε την πρώτη φορά που του το έδωσα και δεν το είχα προειδοποιήσει για την γεύση! :lol:
εγω την πρώτη φορά το έβαλα σε κουταλάκι και το κατάπια σκέτο :oops::lol:
κόντεψα να πνιγώ και να πάω στον αλλο κόσμο:lol::lol:

θα πάρω κι εγώ τις καψουλίτσες:mrgreen:

amande
16-10-12, 22:13
δοκίμασα..

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εγώ έχω πάντα εχινάκεια, elderberry, βιταμίνη C, Manuka honey και το τσαγάκι της Leslie και είμαι ΟΚ, και όπως γνωρίζεις δεν παίρνω ποτέ ομοιοπαθητικά, ούτε και ο άντρας μου αλλά ούτε και τα παιδιά αν μπορούνε να τα αποφύγουνε.
το τσαγάκι της leslie μ'εχει σώσει απο βαρβάτα κρυώματα!

soevan07
17-10-12, 00:13
Κουρτίνα μπάνιου εγώ έχω πάρει μια απλή αδιάβροχη αλλά υφασμάτινη
η οποία πλένεται στο πλυντήριο.
Και όταν ψιλομουχλιάσει στο κάτω μέρος την ψεκάζω με το μείγμα που έχω
ΤΤΟ+νερό την αφήνω όλο το βράδυ και την επόμενη την βάζω στο πλυντήριο.

Τα drying sheets πρώτη φορά τα ακούω. Εγώ τόσα χρονια που έχω στεγνωτήριο δεν έχει χρειαστεί τίποτα.
Παρεπιμπτόντως σκέφτομαι να ελαττώσω την χρήση του στεγνωτηρίου γιατί καίει πολύύύ ρεύμα και ο λογαριασμός μας έχει έρθει στα ύψη! :roll:
Σκέφτομαι να πάρω πρέσσα σιδερώματος γιατι δεν αντέχω τα βουνά ρούχων που έχω ασιδέρωτα!

Τα Η&Μ εμείς τα τιμάμε δεόντως!!
Τα περισσότερα ρούχα της μεγάλης μου είναι απο εκεί.
Εκτός απο το οτι είναι γουστόζικα (Ηello kitty κλπ) η ποιότητά τους είναι αρκετά ικανοποιητική και σε πολύ καλές τιμές! Σε περίοδο εκπτώσεων έχουν εξευτελιστικές τιμές! Εχει απ'όλα! Δεν είναι βέβαια όλα βιολογικά αλλά έχει αρκετά.

Peekaboo
17-10-12, 01:13
Τι αναλογια ΤΤΟ-νερο φτιαχνεις για τη μουχλα;

Τα drying sheets πωλουνται κατα κορον εδω για τα στεγνωτηρια, οπως τα μαλακτικα για το πλυσιμο των ρουχων. Μιας και η Rosie που εζησε εδω το επιβεβαιωνει οτι δεν χρειαζεται τιποτα θα ακολουθησω τη συμβουλη σας :-)

Πρεσσα πηρα αυτη (http://www.singerdirect.co.uk/friday-specials/singer/esp2/198-c49-v0.htm?gclid=CLma84bGhrMCFe_MtAod5TsAvQ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Εχω μειωσει τον χρονο σιδερωματος περισσοτερο απο το μισο.

Μπαμπουράκι
17-10-12, 09:59
Το bold είναι άσχετο Μπαμπουράκι, σχετικό θα ήτανε να έλεγες "παντρεμένη γυναίκα" :lol: :lol: :lol:

έχεις τόσο δίκιο...
τόσο όμως....

Rosie
17-10-12, 10:16
Παρεπιμπτόντως σκέφτομαι να ελαττώσω την χρήση του στεγνωτηρίου γιατί καίει πολύύύ ρεύμα και ο λογαριασμός μας έχει έρθει στα ύψη! :roll:

Κι εγώ σπάνια το χρησιμοποιώ, το θεωρώ μεγάλη σπατάλη να βάζω στεγνωτήριο στην Ελλάδα από τη στιγμή που τις πιο πολλές μέρες έχουμε τόσο ήλιο, και επίσης άκρως αντι-οικολογικό, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας ;)

Βέβαια υπάρχει ένα θέμα τώρα που άλλαξε ο κηπουρός, δεν έχω κανένα κίνητρο να βγαίνω στο μπαλκόνι και να "απολαμβάνω" το άπλωμα των ρούχων... :lol: :lol: :lol:

Μπαμπουράκι
17-10-12, 10:58
Βέβαια υπάρχει ένα θέμα τώρα που άλλαξε ο κηπουρός, δεν έχω κανένα κίνητρο να βγαίνω στο μπαλκόνι και να "απολαμβάνω" το άπλωμα των ρούχων... :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

soevan07
17-10-12, 11:41
Τι αναλογια ΤΤΟ-νερο φτιαχνεις για τη μουχλα;

Δες εδώ (απο ένα παλιο post -δεν θυμαμαι ποιος το είχε γράψει)

Για τη μούχλα στην κουρτίνα του μπάνιου (ή όπου αλλού υπάρχει)
• 2 κουταλάκια αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου
• 2 φλιτζάνια νερό. Aνακατεύετε σε ψεκαστήρι, ανακινείτε καλά και ψεκάζετε όπου υπάρχει πρόβλημα. Mην ξεβγάλετε. H έντονη μυρωδιά θα φύγει σε μία μέρα. Tο αιθέριο έλαιο tea tree, που είναι ισχυρό μυκητοκτόνο, είναι ακριβό, αλλά το μείγμα θα κρατήσει μήνες, εκτός και αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα μούχλας στο σπίτι.

Πρεσσα πηρα αυτη (http://www.singerdirect.co.uk/friday-specials/singer/esp2/198-c49-v0.htm?gclid=CLma84bGhrMCFe_MtAod5TsAvQ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Εχω μειωσει τον χρονο σιδερωματος περισσοτερο απο το μισο.Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτή (http://www.singer.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%8D-idea-p-430.html)
για να έχω και το απλό σίδερο για τις λεπτομέρειες

Rosie
17-10-12, 11:49
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτή (http://www.singer.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%8D-idea-p-430.html)
για να έχω και το απλό σίδερο για τις λεπτομέρειες

Αυτή είναι η απορία μου για την πρέσα, πώς σιδερώνεις τις λεπτομέρειες μ' αυτήν;
Ειδικά τα ρουχαλάκια των παιδιών που είναι πολύ μικρά είναι η πρέσσα κατάλληλη;
Το καταλαβαίνω για τα πουκάμισα, τζιν, μπλουζάκια κτλ αλλά τι γίνεται με τα υπόλοιπα;

Rosie
17-10-12, 11:52
Ρώτησα και στην Ελλάδα κάποτε έφερνε κάποιος ,αλλά πλέον κανένας δεν φέρνει κουρτίνες μπάνιου από κάνναβη!
Τα μεταφορικά έίναι γύρω στις 20 λιρες :!:

Με προβλημάτισες με τις 20 λίρες και βρήκα τη δικιά μου παραγγελία και είδα ότι με χρεώσανε 10 λίρες με συστημένο ταχυδρομείο - International Sign for Service.
Στείλε τους email, βέβαια αν μπορεί να στη φέρει η αδερφή σου θα είναι το ιδανικό, αλλά τώρα που αλλάξανε τα baggage regulations και αυτή μόνο 20κιλά στο σύνολο μπορεί να κουβαλήσει, και κάτι λίγα στο χέρι.

Peekaboo
17-10-12, 12:33
Καλη φαινεται η πρεσα soevan και με μεγαλη επιφανεια. Εγω δεν ηθελα ενσωματωμενο σιδερο γιατι ουτως η αλλως εχω ατμοσιδερο καλο και τις λεπτομερειες τις κανω με αυτο. Συνηθως βαζω πρωτα την πρεσα, τελειωνω με τα παντα και μετα βαζω το σιδερο για να κανω ωμους/μανικια στα πουκαμισα και οποιο παντελονακι του γιου μου εχει ιδιαιτερες τσακισεις και δεν βγαινει καλο με την πρεσα.

Peekaboo
17-10-12, 12:36
Ευχαριστω και για το αντιμουχλικο. Θα το δοκιμασω σημερα κιολας :-)

amande
17-10-12, 12:47
Rosie το έκανα "ελαφρύ" το απορρυπαντικό για δοκιμή.
Παρόλα αυτά το υγρό βγήκε καφέ-καφέ!!
Και το μπάνιο μου το καθάρισε άψογα
παρόλη την "ελαφρύτητά" του! :smile:
σοφι, ποιό απορρυπαντικό εφτιαξες για καθάρισμα?

soevan07
17-10-12, 13:22
Αυτή είναι η απορία μου για την πρέσα, πώς σιδερώνεις τις λεπτομέρειες μ' αυτήν;
Το καταλαβαίνω για τα πουκάμισα, τζιν, μπλουζάκια κτλ αλλά τι γίνεται με τα υπόλοιπα;

Εαν έχεις πολλά πουκάμισα δεν βολεύει.
Εγώ ευτυχώς δεν έχω καθόλου γιατί ο άντρας μου στη δουλειά φοράει ποδιά και απο κάτω Τ-shirts και τζην.

Των παιδιών έχω κολανάκια, φορμάκια και
παντελονάκια για καθημερινά. Ευκολα με την πρέσσα.

Φουστανάκια που θέλουν λεπτομέρεια,
δεν έχω πολλά.

Τα εσώρουχα θα τα πατάω όπως να ναι...
....πέντε-πέντε μαζί :mrgreen:

Στα σεντόνια θα είναι απόλαυση, γιατί θα τα πατάω διπλωμένα.
Η δύναμη του ατμού της πρέσσας θα περνάει απο όλα τα επίπεδα.

Οπότε θα με βολέψει.

σοφι, ποιό απορρυπαντικό εφτιαξες για καθάρισμα?

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΜΠΑΝΙΟΥ/ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΜΕ SOAP-NUTS

Σε 4 lt ΝΕΡΌ που βράζει ρίχνω μια χούφτα SOAP-NUTS και αφήνω να βράσουν 20 λεπτά.

Μετά σβήνω το μάτι και ρίχνω 1 κουταλιά σερβιρίσματος σούπας ΒΟΡΑΚΑ.

Ανακατεύω/χτυπάω με σύρμα για να λιώσει ο βόρακας και για να βγει περισσότερη σαπωνίνη απο τα soap nuts.

Kλείνω το καπάκι και το αφήνω πάνω στο σβηστό μάτι όλη την νύχτα.
Το πρωί θα βρείτε ένα καφετί υγρό.

Ρίχνω λίγο ΤΤΟ και το βάζω σε μπιντόνι
(που έχω κρατήσει απο τα απιονισμένα νερά του σίδερου)

Μετά για καθημερινη χρήση
βάζω λίγη ποσότητα σε ένα μπουκάλι με ψεκαστήρι.

:arrow: ΥΓ: Επειδή είμαστε ακόμα σε πειραματικό στάδιο, καλό θα ήταν
να το βάλετε σε ένα διαφανές μπουκάλι
και κάθε φορά που θα το χρησιμοποιείτε να το τσεκάρετε πρώτα
σε τι κατάσταση είναι... (μην έχει γεννήσει καμιά σκουληκαντέρα... :mrgreen:)

Peekaboo
17-10-12, 13:34
Προσωπικα με βολευει και για τα πουκαμισα. Εκανα 15 λεπτα συνηθως για το καθενα με το σιδερο. Τωρα θελω 2 λεπτα στην πρεσα και 2 στο σιδερο. Και επειδη εχω 3 αντρες στο σπιτι και ο μεγαλος φοραει 5 πουκαμισα στη δουλεια και μπορει και κανενα ακομη το ΣΚ για καφε, μου εχει κανει μεγαλη διαφορα.

fairy's mom
17-10-12, 13:39
Koπέλες που χρησιμοποιείτε σοννετ σκόνη στο πλυντήριο πιάτων, βάζετε και το λαμπρυντικό?
Θέλω να παραγγείλω σκόνη και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να πάρω και αυτό
http://www.violey.com/en/sonett-clear-rinse_p_3311.html

Μέχρι τώρα έβαζα ταμπλέτες, αλλά νομίζω ότι η σκόνη και συμφέρει και πρεπει να είναι καλύτερη.

fairy's mom
17-10-12, 13:39
Ευχαριστω και για το αντιμουχλικο. Θα το δοκιμασω σημερα κιολας :-)
Για πες εντυπώσεις μετά την πλύση στο πλυντήριο. Θα περιμένω! :D

fairy's mom
17-10-12, 13:45
Σοφία με τα ρούχα που έχεις θα την καταβολευτείς την πρέσσα! Το μόνο που μου την δίνει είναι ότι καιγομαι εύκολα :rolleyes: Κατά τα άλλα ήταν μία πετυχημένη αγορά!

Για πουκαμισα δεν με βολεύει καθόλου όμως. Αυτά μόνο με το σίδερο.

Peecaboo εγώ μάλλον δεν τα σιδερώνω τέλεια όπως εσύ, γιατί με το σίδερο αφιερών 4 λεπτά το πολύ. Εσύ με 15 θα είχες επαγεγλματικό αποτέλεσμα! :D

Για τα παιδικά αν είναι κατάλληλη! Τα βάζεις και μαζεμένα κάτω και τέλος. Βεβαια δεν με νοιάζει να βγουν και αψεγάδιαστα. Αν υποστούν και καμία τσάκιση παραπάνω δεν τρελαίνομαι. Τα παιδιά θα τα φορέσουν. Για τα καλά τους ρούχα που τα βάζουν μια στο τόσο και είναι ευαίσθητα ή δύσκολα, χρησιμοποιώ σίδερο

camouflage
17-10-12, 14:00
Koπέλες που χρησιμοποιείτε σοννετ σκόνη στο πλυντήριο πιάτων, βάζετε και το λαμπρυντικό?
Θέλω να παραγγείλω σκόνη και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να πάρω και αυτό
http://www.violey.com/en/sonett-clear-rinse_p_3311.html

Μέχρι τώρα έβαζα ταμπλέτες, αλλά νομίζω ότι η σκόνη και συμφέρει και πρεπει να είναι καλύτερη.

Σκονη έχω και εγω και ειναι μια χαρα. Βαζεις οση θες και ειναι πολυ πιο οικονομικη απο την ταμπλετα. Βαζω και το λαμπρυντικο, μου ειχαν πει στη φυσιοθεραπευτικη οτι χρειαζεται. Εχω παρει το 3κιλο αλλα βλεπω τελειωνει γρηγορα (με 1-2 πλυντηρια τη μερα), οποτε αν θες βαζουμε μαζι παραγγελια (κατα το συνηθες ;)).

Peekaboo
17-10-12, 14:22
Peecaboo εγώ μάλλον δεν τα σιδερώνω τέλεια όπως εσύ, γιατί με το σίδερο αφιερών 4 λεπτά το πολύ. Εσύ με 15 θα είχες επαγεγλματικό αποτέλεσμα
Ειμαι λιγο κολλημενη με το σιδερωμα των πουκαμισων. Δεν θελω να βλεπω καμια τσαλακα :rolleyes: Εσυ μια χαρα τα σιδερωνεις, ειμαι σιγουρη :-)

Για πες εντυπώσεις μετά την πλύση στο πλυντήριο. Θα περιμένω! Θα σου πω, θα σου πω :-)

amande
17-10-12, 14:29
Η πρέσσα είναι σπουδαία εφευρεση!!!:cool:

:arrow: ΥΓ: Επειδή είμαστε ακόμα σε πειραματικό στάδιο, καλό θα ήταν
να το βάλετε σε ένα διαφανές μπουκάλι
και κάθε φορά που θα το χρησιμοποιείτε να το τσεκάρετε πρώτα
σε τι κατάσταση είναι... (μην έχει γεννήσει καμιά σκουληκαντέρα... :mrgreen:)

τέλεια, ευχαριστώ:D
πόσες μέρες περίπου διατηρείται?

galat
17-10-12, 14:29
εμενα με ειχε φορτωσει μια παλιά πρεσα η πεθερα, απο τη γερμανία πριν ακομα παντρευτουμε χαχαχαα ελεγε παρτε τη δεν τα φτιαχνουν πια όπως παλιά!!!

Όσο κι αν αισθητικά απολαυσα το ρετρο της εμφανισης (του 60-70 πρεπει να ητνα χαχαχαχα) μια φορα το δοκιμασα δεν τρελάθηκα, ισως να μην το ηξερα κιολαςνα το λειτουργω καλα, και ο χαμπι την πεταξε χαχαχαχα εχει μια μανία να πετάει εν αντιθεση με μενα.

εγω βολευτηκα την ατμομηχανη, πλεον γλιτωνω το μισό χρονο, γιατι τα πατάω τα περισσότερα παιδικά απο τη μιά μεριά μονο. Εχει φοβερή δύναμη ο ατμός της! Κανονικά σιδερωνω πετσετες προσωπου και πουκάμισα, και τα βρακακια της κορης μου.

soevan07
17-10-12, 14:38
Σοφία με τα ρούχα που έχεις θα την καταβολευτείς την πρέσσα! Το μόνο που μου την δίνει είναι ότι καιγομαι εύκολα :rolleyes: Κατά τα άλλα ήταν μία πετυχημένη αγορά!

Για πουκαμισα δεν με βολεύει καθόλου όμως. Αυτά μόνο με το σίδερο.

Peecaboo εγώ μάλλον δεν τα σιδερώνω τέλεια όπως εσύ, γιατί με το σίδερο αφιερών 4 λεπτά το πολύ. Εσύ με 15 θα είχες επαγεγλματικό αποτέλεσμα! :D

Για τα παιδικά αν είναι κατάλληλη! Τα βάζεις και μαζεμένα κάτω και τέλος. Βεβαια δεν με νοιάζει να βγουν και αψεγάδιαστα. Αν υποστούν και καμία τσάκιση παραπάνω δεν τρελαίνομαι. Τα παιδιά θα τα φορέσουν. Για τα καλά τους ρούχα που τα βάζουν μια στο τόσο και είναι ευαίσθητα ή δύσκολα, χρησιμοποιώ σίδερο

Όταν αγοράσαμε το στεγνωτήριο ήμουν μεταξύ στεγνωτηρίου και πρέσσας.

Τώρα το μετάνοιωσα που επέλεξα το στεγνωτήριο...
...όχι γιατί δεν με βόλεψε...ίσα-ίσα, δεν μπορώ να πω...
είναι πολύ βολικό,

αλλά είναι πολύ δαπανηρό!!

Σκέψου οτι καίει 2 ώρες ρεύμα
για να στεγνώσει 1 και μόνο πλυντήριο!

Δηλαδή για 5 πλυντήρια την εβδομάδα
θα έπρεπε να το βάλω 5 φορές! :roll:

Και καιει πολύ λέμε!
Είναι σαν φούρνος ένα πράγμα!

Kαι το έβαζα και με το νυχτερινό ρεύμα.....φαντάσου!

Ενώ με την πρέσσα θα καις 40 λεπτά
για να σιδερώσεις 5 πλυντήρια!

Είδες οι συγκυρίες πως σε κάνουν
να αλλάζεις γνώμη;;

Τέλοσπάντων,
θα το χρησιμοποιώ σε ώρα ανάγκης.
Δεν θα πάει και χαμένο.

ΥΓ: Σκόνη πλυντηρίου πιάτων με βόρακα κλπ είχα φτιάξει κάποια στιγμή...
...αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί το σταμάτησα και ξανάρχισα το sonett! :-?
Βάζω και λαμπρυντικό πάντως.

soevan07
17-10-12, 14:47
τέλεια, ευχαριστώ:D
πόσες μέρες περίπου διατηρείται?

Εδώ (http://www.soapnuts.gr/uses01.html) λέει οτι κρατάει και 1 μήνα απο μόνο του.

Οπότε με βόρακα και ΤΤΟ που είναι αντιμυκητιακά και δρουν
σαν συντηρητικά δεν θα έχουμε πρόβλημα. (ελπίζω!)

Το λέει και στον βοτανόκηπο (http://botanokipos.blogspot.gr/2012/01/10.html)

soevan07
17-10-12, 15:36
Κορίτσια,
μήλα και αχλάδια απο ποιόν παίρνετε στην βιολογική λαική;

Είναι μια κοπέλα απο Βέροια στη λαική του Παλαιού Φαλήρου
αλλά δεν έχει έξω την πιστοποίηση...

Maggie
17-10-12, 15:53
Μπορεί να εχει την πιστοποίηση στο συρτάρι του πάγκου. Μπορείς να την ζητήσεις, είναι υποχρεωμένη να στη δείξει

Rosie
17-10-12, 15:56
Σκονη έχω και εγω και ειναι μια χαρα. Βαζεις οση θες και ειναι πολυ πιο οικονομικη απο την ταμπλετα. Βαζω και το λαμπρυντικο, μου ειχαν πει στη φυσιοθεραπευτικη οτι χρειαζεται. Εχω παρει το 3κιλο αλλα βλεπω τελειωνει γρηγορα (με 1-2 πλυντηρια τη μερα), οποτε αν θες βαζουμε μαζι παραγγελια (κατα το συνηθες ;)).

Λευκό ξύδι βάζω εγώ από το Lidlt. Αλλά γενικώς δεν είμαι ικανοποιημένη με τη σκόνη της Sonnet, πήρα τώρα κάτι ταμπλέτες από το iherb και κάνουνε καταπληκτική δουλειά.
Σκεφτείτε ότι έχω ένα κουβά αχρησιμοποίητο σκόνη!

Λοιπόν απ' αυτά που λέτε σίγουρα δεν μου κάνει η πρέσα, δεν μπορώ τα γρήγορα πασαλοίματα στα ρούχα μας και ειδικά σ' αυτά των παιδιών, τα προτιμώ κολλαριστά!
Η κόρη μου το καλοκαίρι έχει άπειρα φορεματάκια, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνονται στην πρέσα αυτά...
Προτιμώ να πληρώνω την κοπέλα δύο ώρες τη βδομάδα και να μου τα κάνει κολλαριστά.

Αλλά θέλω να πάρω σίδερο που δεν είναι πλαστικό, έβαλα στο μάτι κάποια πολύ ωραία, από ανοξείδωτο.
Ένας λόγος που δεν θέλω να τα σιδερώνω εγώ τα ρούχα αν και μ' αρέσει το σιδέρωμα είναι οι αναθυμιάσεις από το πλαστικό καθώς βγαίνει ο ατμός :(

Maggie
17-10-12, 15:56
Το στεγνωτήριο το χρησιμοποιώ μόνο για πετσέτες, εσώρουχα και τα ρούχα του μικρού, τα οποία μετά και σιδερώνω. ¶ντε και καμία φορμα ή t shirt για να συμπήρώσω την πλύση. Πάντως το δικό μου δεν καίει τρελά (miele), θεωρώ το λογαριασμό μου φυσιολογικά πλαίσια

Rosie
17-10-12, 16:04
Σκέψου οτι καίει 2 ώρες ρεύμα
για να στεγνώσει 1 και μόνο πλυντήριο!

Κι εγώ αυτά δεν τα γνώριζα για τα οικιακά στεγνωτήρια όταν αγόρασα το δικό μου.
Χρησιμοποιούσα τα μεγάλα επαγγελματικά στην Αγγλία, έβαζα δύο μεγάλα πλυντήρια (και πάλι επαγγελματικά) σ' ένα στεγνωτήριο και θυμάμαι έβαζα 20p για κάθε 6 λεπτά. Συνήθως τα ρούχα στεγνώνανε στα 12 λεπτά, πολύ σπάνια να έβαζα και τρίτο εικοσάπεννο!
Οπότε μου κακοφάνηκε πάρα πολύ όταν πήρα στεγνωτήριο στην Ελλάδα, χρειάζεται 45 λεπτά για να στεγνώσει 2 φανελέ σεντόνια!!!
Αν τα απλώσω έξω στον ήλιο σε 20 λεπτά στεγνώσανε!

soevan07
17-10-12, 16:09
Λοιπόν απ' αυτά που λέτε σίγουρα δεν μου κάνει η πρέσα, δεν μπορώ τα γρήγορα πασαλοίματα στα ρούχα μας και ειδικά σ' αυτά των παιδιών, τα προτιμώ κολλαριστά!
Η κόρη μου το καλοκαίρι έχει άπειρα φορεματάκια, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνονται στην πρέσα αυτά...
Προτιμώ να πληρώνω την κοπέλα δύο ώρες τη βδομάδα και να μου τα κάνει κολλαριστά.

Αλλά θέλω να πάρω σίδερο που δεν είναι πλαστικό, έβαλα στο μάτι κάποια πολύ ωραία, από ανοξείδωτο.
Ένας λόγος που δεν θέλω να τα σιδερώνω εγώ τα ρούχα αν και μ' αρέσει το σιδέρωμα είναι οι αναθυμιάσεις από το πλαστικό καθώς βγαίνει ο ατμός :(

H πρέσσα έχει ανοξείδωτη πλάκα.Οπότε απο αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αλλά δεν είναι καθόλου πασάλειμμα στα παιδικά.
Επειδή είναι μικρά, χωράνε και 2 μαζί κάτω απο την πρέσσα.

Το θέμα όλο είναι στο πως θα τα στρώσεις
για να έρθει πάνω η πρέσσα και να τα πατήσει καλά.

Είναι μέχρι να πάρεις το "κολλάει"
Εαν είσαι πολύ βιαστική και θέλεις να τα ξεπετάξεις σε 5 λεπτά
ε τότε όντως είναι πασάλειμμα. :)

Εγώ στα εσώρουχά μας ας πούμε δεν θα έχανα χρόνο.
Θα με έφτανε το οτι αποστειρωθήκανε με τον ατμό
και "γειά σας"

Στα φουστανάκια με βολανάκια ίσως να έχεις πρόβλημα.
Αν και πιστεύω οτι μια "έμπειρη" θα το κατάφερνε και σε αυτό.

Εδώ σου λένε οτι τα καταφέρνουν και στα πουκάμισα! :grin:

soevan07
17-10-12, 16:30
Μήλα και αχλάδια απο ποιόν παίρνετε
στην βιολογική λαική ???

Rosie
17-10-12, 17:40
Σοφία η μαμά μου έχει σίδερο πρέσσα σαν κι αυτό, δεν ξέρω αν θα σε βόλευε κάτι τέτοιο (όλο ανοξείδωτο):
http://www.laurastar.com/en/products/

Η μαμά μου είναι πολύ ευχαριστημένη γιατί της μείωσε σημαντικά το χρόνο του σιδερώματος.
Εγώ απ' την άλλη δεν το αντέχω γιατί είναι τόσο δυνατό που αν κάνω λάθος και το πατήσω σε στραβοστρωμένο ρούχο μετά δυσκολεύομαι πάρα πολύ ν' αλλάξω την τσάκιση!
Οπότε αν πάρω πρέσσα με βλέπω να περνάω όλο το χρόνο μου στο να προσπαθώ να στρώσω το ρούχο καλά τόσο ψείρας που είμαι μ' αυτά! :lol:

Peekaboo
17-10-12, 17:50
Η ουσια στην πρεσα ειναι οντως στο στρωσιμο του ρουχου, αλλα το συνηθιζεις. Αν πατησεις κατι στραβα το ψεκαζεις με λιγο νερακι και ξαναπατας και εχει φυγει η λαθος τσακιση. Και εγω ψειρας ειμαι στο σιδερωμα (εξ ου και τα 15 λεπτα για καθε πουκαμισο με το σιδερο :-P ). Οταν συνηθισεις τον τροπο της τα κανει ολα πολυ καλα. Βεβαια ειναι τι βολευεται ο καθενας.

Να σας ρωτησω παλι κατι για το νεο μου αποκτημα (το στεγνωτηριο). Ακουγα οτι με το στεγνωτηριο τα ρουχα βγαινουν σχεδον ατσαλακωτα και οτι πολλες δεν τα σιδερωνουν καν μετα. Εγω γιατι δεν το βλεπω αυτο; Εσας πως βγαινουν; Κανω κατι λαθος; Εχω παρει καλο στεγνωτηριο της Bosch με 7 κιλα χωρητικοτητα και υποτιθεται οτι εχει και anticrease τεχνολογια.

soevan07
17-10-12, 17:54
Να σας ρωτησω παλι κατι για το νεο μου αποκτημα (το στεγνωτηριο). Ακουγα οτι με το στεγνωτηριο τα ρουχα βγαινουν σχεδον ατσαλακωτα και οτι πολλες δεν τα σιδερωνουν καν μετα. Εγω γιατι δεν το βλεπω αυτο; Εσας πως βγαινουν; Κανω κατι λαθος; Εχω παρει καλο στεγνωτηριο της Bosch με 7 κιλα χωρητικοτητα και υποτιθεται οτι εχει και anticrease τεχνολογια.

Δεν βγαίνουν ατσαλάκωτα όλα.
Πχ πουκάμισα, θέλουν οπωσδήποτε σίδερο
(δεν το γλιτώνεις με τίποτα! :))

Και βασικά πρέπει να τα πάρεις αμέσως μόλις τελειώσει
το στέγνωμα
Εαν τα αφήσεις μέσα αρκετή ώρα θα σου τσαλακωθούν.

Rosie
17-10-12, 17:54
Peekaboo και πάλι τα οικιακά στεγνωτήρια τσαλακώνουνε τα ρούχα σε μεγάλο βαθμό.
Στην Αγγλία ποτέ δεν σιδέρωνα ρούχα του επαγγελματικού στεγνωτηρίου και νομίζω καταλάβατε πόση εμμονή έχω με τα σιδερωμένα ρούχα! :razz:

soevan07
17-10-12, 17:55
Σοφία η μαμά μου έχει σίδερο πρέσσα σαν κι αυτό, δεν ξέρω αν θα σε βόλευε κάτι τέτοιο (όλο ανοξείδωτο):
http://www.laurastar.com/en/products/

Η μαμά μου είναι πολύ ευχαριστημένη γιατί της μείωσε σημαντικά το χρόνο του σιδερώματος.
Εγώ απ' την άλλη δεν το αντέχω γιατί είναι τόσο δυνατό που αν κάνω λάθος και το πατήσω σε στραβοστρωμένο ρούχο μετά δυσκολεύομαι πάρα πολύ ν' αλλάξω την τσάκιση!
Οπότε αν πάρω πρέσσα με βλέπω να περνάω όλο το χρόνο μου στο να προσπαθώ να στρώσω το ρούχο καλά τόσο ψείρας που είμαι μ' αυτά! :lol:

Ωραία φαίνεται!! Πόσο να κάνει άραγε;
Υπάρχει service εδώ στην Ελλάδα;

ΥΓ: Μήλα και αχλάδια απο ποιον παίρνεις στην βιολογική λαική; :)

Rosie
17-10-12, 17:59
Σοφία δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα, η μαμά μου το πήρε από το εξωτερικό.
Και θυμάμαι ήτανε πολύ πολύ ακριβό, δεν ξέρω πόσο πάει μια πρέσσα αλλά αυτό είχε μια εξωφρενική τιμή (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον!) ακόμη και τόσα χρόνια πριν.
Αλλά είναι αθάνατο, το έχει κάποιες δεκαετίες τώρα.

Από κάποιον από τη Βέροια παίρνουμε μήλα αλλά δεν προσέξαμε ποτέ όνομα, γι' αυτό δεν σου απάντησα.
Χθες πήραμε για πρώτη φορά φέτος και Fuji, είναι πεντανόστιμα!

Rosie
17-10-12, 18:01
Δες εδώ, είναι και σχετικά κοντά στο σπίτι σου!
http://www.laurastar.com/en/contact/international-distributors/greece/

tamar
17-10-12, 18:06

To ίδιο μάλλον έχουμε και τζίφος συμφορουμίτισσα. Είμαι εξίσου απογοητευμένη!

soevan07
17-10-12, 18:08
Σοφία δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα, η μαμά μου το πήρε από το εξωτερικό.
Και θυμάμαι ήτανε πολύ πολύ ακριβό, δεν ξέρω πόσο πάει μια πρέσσα αλλά αυτό είχε μια εξωφρενική τιμή (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον!) ακόμη και τόσα χρόνια πριν.
Αλλά είναι αθάνατο, το έχει κάποιες δεκαετίες τώρα.

Κατάλαβα θα είναι κάτι σαν την ELNA (ελβετική) που κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ
αλλά απο ότι κατάλαβα μόνο που δεν σου μαγειρεύει κιολας!

Της singer η idea 3 κοστίζει γύρω στα 500 ευρώ
Υπάρχουν και με 200 ευρώ

Από κάποιον από τη Βέροια παίρνουμε μήλα αλλά δεν προσέξαμε ποτέ όνομα, γι' αυτό δεν σου απάντησα.
Χθες πήραμε για πρώτη φορά φέτος και Fuji, είναι πεντανόστιμα!

Στην λαική τα βρήκες αυτά τα fuji;

Ενας πάγκος υπάρχει μόνο στο Π.Φάληρο απο την Βεροια.

Και εμείς απο εκεί τα παίρνουμε
αλλά επειδή τα βλέπω πολύ ωραία, και γυαλιστερά
τα φοβήθηκα λιγάκι.

Rosie
17-10-12, 18:16
Σοφία στη δικιά μας λαϊκή υπάρχουνε κι άλλοι πάγκοι με μήλα από τη Βέροια.

Labrinoula
17-10-12, 18:39
Εγω παλι το στεγνωτηριο τι χρησιμοποιω πολυ το χειμωνα γιατι στο μπαλκονι δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ηλιο (μπορει να κανει και 2-3 μερες να στεγνωσουν και ειναι δωρον αδωρον γιατι βρομανε καπνιλα και τα ξαναπλενω:-() κατι το οποιο μουχει στοιχισει πολυ. Και για να κανω οικονομια κανονιζω να βγαζω τα ρουχα ΑΜΕΣΩΣ μολις τελειωνει και δεν ειναι καθολου τσαλακωμενα.Αλλα δεν τα βαζω ολα τα ρουχα πουκαμισα και περιεργα υφασματα τα αποφευγω. Ετσι εχω δει διαφορα στο ρευμα γιατι οταν εβαζα στεγνωτηριο και τα σιδερωνα και ολα ερχοταν ο κουκος αηδονι.

Αυριο ελπιζω να προλαβω να παω στη βιολογικη λαικη.Λεω να παω την πρωτη φορα μαζι με τον αντρα μου και μετα να τον στελνω μονο του

Labrinoula
17-10-12, 18:46
Rosie elderberry ποιο παιρνεις απο iherb? Και κατι αλλο μπορω να παρω εχινακεια τωρα που θηλαζω? Οπω ςκαταλαβατε ξεκινησαν τα κρυολογηματα:sad:

Rosie
17-10-12, 18:48
Έχω πάθει σοκ με τις τιμές, δέστε εδώ τις τιμές στην Αγγλία!
http://www.laurastar.com/en/e-shop/

Ήλπιζα ότι θα έχουνε φθηνίνει τόσα χρόνια μετά αλλά μάλλον ανεβήκανε...
Και σκεφτείτε ότι κάποιοι εύποροι συγγενείς μας (ξαδέρφη μου και σύζυγος) μου προτείνανε να μας κάνουνε δώρο ένα τέτοιο για το γάμο μας και αρνήθηκα γιατί σκεφτόμουνα ότι θα είναι φασαρία να το κουβαλάω στην Ελλάδα με το αεροπλάνο! :(

fairy's mom
17-10-12, 21:23

Θες να μου στείλεις μειλ τι χρειάζεσαι (προιον και ποσοτητα) και αν είναι παραγγέλνουμε μαζί.

Όταν λες τελειώνει γρήγορα το 3κιλο τι εννοείς? Δλδ περίπου πόσο σου κράτησε?

Ξύδι έχεις δοκιμάσει να βάλεις? Ή συνδιασμό λαμπρυντικό με ξύδι?

fairy's mom
17-10-12, 21:30
Κορίτσια,
μήλα και αχλάδια απο ποιόν παίρνετε στην βιολογική λαική;

Είναι μια κοπέλα απο Βέροια στη λαική του Παλαιού Φαλήρου
αλλά δεν έχει έξω την πιστοποίηση...

Μην ανησυχείς, αν του ζητησεις πιστοποιηση θα στη δείξει χωρίς δυσανασχέτηση. Είναι άλλου...επιπέδου οι βιολογικοί λαικαντζήδες :lol: Στην συμβατική θα άκουγες τα μύρια όσα και μάλιστα στον γνωστό τόνο (παρε παρε πάρεεεεεε! Θες και πιστοποίησηηηηη!)

Εμείς εχουμε 4 από την Βέροια. Όλοι τα έχουν 2,50 και ψωνίζω από αυτόν που τα έχει 2,20 . Και μάλιστα ο άντρας μου που δεν ασχολείται με λαική και τιμές, τα είχε βρει πιο νόστιμα από αυτά των 2,50 ευρώ.

Peekaboo
17-10-12, 22:00
Κοριτσια ευχαριστω για τις εμπειριες σας με το στεγνωτηριο. Ρωτησα εδω και οχι σε καποιο αλλο thread γιατι ξερω οτι ουτε εσεις χρησιμοποιειτε συμβατικα απορρυπαντικα/μαλακτικα και σκεφτηκα μηπως οφειλεται σε αυτο. Φυσικα και δεν περιμενα να μην χρειαζονται σιδερο τα πουκαμισα, αλλα ηλπιζα οτι δεν θα χρειαζοταν να σιδερωνω φανελακια. Τι να πω. Ισως ειμαι πολυ ψειρας και θα πρεπει να συμβιβαστω με το αποτελεσμα για ορισμενα ρουχα και να μη σιδερωνω τα παντα γιατι ο λογαριασμος ρευματος θα ερχεται τσουρουφλιστος. Θα ακολουθησω αυτα που γραφετε και θα τα βγαζω αμεσως αφου τελειωσει το προγραμμα. Ουτως η αλλως, ο βασικος λογος που το πηρα δεν ηταν το λιγοτερο τσαλακωμα αλλα το γεγονος οτι 2 χρονια τωρα στην Αγγλια εχω βαρεθει να βλεπω το σπιτι σαν τσαντηρι ολο το χρονο που απλωνω μεσα (εκτος απο το καλοκαιρι) :rolleyes:

camouflage
17-10-12, 22:30
Θες να μου στείλεις μειλ τι χρειάζεσαι (προιον και ποσοτητα) και αν είναι παραγγέλνουμε μαζί.

Όταν λες τελειώνει γρήγορα το 3κιλο τι εννοείς? Δλδ περίπου πόσο σου κράτησε?

Ξύδι έχεις δοκιμάσει να βάλεις? Ή συνδιασμό λαμπρυντικό με ξύδι?

ωραια θα κοιταξω και θα σου στειλω
εννοω οτι δε θα μου κρατησει οσο υπολογιζα γιατι βαζω πολλα πλυντηρια και γεμιζω την υποδοχη..Δε μου εχει τελειωσει ακομα βεβαια...το εχω παρει εδω και κανενα μηνα και εχει μεινει το μισο περιπου, οποτε εχω ακομα για ενα μηνα.
Ξυδι οχι δεν εχω βαλει, ισως να εκανε καλη δουλεια. Θα βαλω σημερα και θα σου πω. Ισως βολευει κιολας γιατι και αυτο πρεπει να το βαζω συχνα γιατι αδειαζει.

Μπαμπουράκι
18-10-12, 14:16
Προσπαθώ να βρω λιναρόσπορο στο iherb και δεν τα καταφέρνω
Μα είναι δυνατόν να μην έχει linseed?

Βάζω την λέξη και μου βγάζει τα θετικά που έχει ως θεωρία αλλά όχι ως προιόν !!!!!

Natly
18-10-12, 15:06
Προσπαθώ να βρω λιναρόσπορο στο iherb και δεν τα καταφέρνω
Μα είναι δυνατόν να μην έχει linseed?

Βάζω την λέξη και μου βγάζει τα θετικά που έχει ως θεωρία αλλά όχι ως προιόν !!!!!

Μπαμπουράκι ψάξε για flax seed είναι το ίδιο με άλλη ονομασία

Peekaboo
18-10-12, 15:37
Για πες εντυπώσεις μετά την πλύση στο πλυντήριο. Θα περιμένω! :D
Λοιπον, δοκιμασα το ΤΤΟ στο κουρτινακι της κουζινας που ειχε τη μουχλα. Το ψεκασα, ετριψα λιγακι το υφασμα να παει παντου, το αφησα μια ωρα και το εβαλα στο πλυντηριο στους 40 με σοδα και συμβατικο απορρυπαντικο. Ξεθωριασε αρκετα η μουχλα αλλα δεν εφυγε τελειως. Σκεφτομαι να το ξανακανω αλλα να αφησω το ΤΤΟ ολο το βραδυ στο υφασμα και να πλυνω στους 60.

soevan07
18-10-12, 16:53
Σκεφτομαι να το ξανακανω αλλα να αφησω το ΤΤΟ ολο το βραδυ στο υφασμα και να πλυνω στους 60.

Αυτό κάνω εγώ και γίνεται ξανά καινούργια! :D

Μπαμπουράκι
18-10-12, 17:49
Μπαμπουράκι ψάξε για flax seed είναι το ίδιο με άλλη ονομασία

Το βρήκα έτσι, ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!

mömmu
18-10-12, 19:57
Τσα! Επέστρεψαααα, βρε, σας έλειψα καθόλου;
Οχι;;;; Φτου σας , χαχα ..:lol:

Τόσες μέρες χωρίς ιντερνετ, χωρίς να σκάω τι θα μαγειρέψω να ΄ναι καλά η πεθερούλα μου δλδ, άλλο κλίμα,καλά η υγρασία της Θεσσαλονίκης δεν παλεύεται, κοιμηθήκαμε και ξεκουραστήκαμε αρκετά, πολύ όμορφο το Φθινοπωρινό Πήλιο, αν και με τέτοιο καιρό τα τσιπουράδικα δεν τα σνομπάραμε καθόλου!

Πρέπει να στρωθώ και στην μελέτη τώρα, γράψατε πάλι...

Ερώτηση, κορίτσια απο που πήρατε την Αλοη Βέρα; Είδατε καμία διαφορά;

Ποια είναι η γνώμη σας για την μελάσα ; Πήρα αυτή της Fytro( αλλά περιέχει θειώδη, θέλω να βρω χωρίς), μια κουταλιά το πρωί, έχει σίδηρο και δίνει όντως ενέργεια, πολύ καλά και τα Goji berries τα cranberries και ο αντίστοιχος χυμός στο γυάλινο της Ocean Spray.

ania
18-10-12, 22:53
Κατάλαβα θα είναι κάτι σαν την ELNA (ελβετική) που κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ
αλλά απο ότι κατάλαβα μόνο που δεν σου μαγειρεύει κιολας!

Της singer η idea 3 κοστίζει γύρω στα 500 ευρώ
Υπάρχουν και με 200 ευρώ

Εγω είχα πάρει την δικη μου απο την αντιπροσωπεια της Singer καπου στα Σεπόλια, έχει σε προσφορα αυτες που ειναι απο βιτρίνες σε μιση τιμή ;)

Και να ρωτησω και κάτι άσχετο βρε κορίτσια για το αλεύρι Ζέα έχετε ξεκάθαρη άποψη; Διαβασα στο πελιτι ότι δεν γνωριζουν τιποτα για αυτον τον σπόρο και προβληματιστηκα...

Rosie
19-10-12, 12:55
Περιμένω παραγγελία από το iherb από τις 17/9!
Πήρα ήδη 2-3 μεταγενέστερες παραγγελίες, μέχρι και 9/10.

Καμία άλλη που περιμένει τόσο καιρό;

Rosie
19-10-12, 13:02
Rosie elderberry ποιο παιρνεις απο iherb? Και κατι αλλο μπορω να παρω εχινακεια τωρα που θηλαζω? Οπω ςκαταλαβατε ξεκινησαν τα κρυολογηματα:sad:

Της Gaia Herbs.
Nαι βέβαια, κάνουνε και για θηλασμό, όλες μας σχεδόν εδώ πέρα θηλάζουμε.

soevan07
19-10-12, 15:07
Τσα! Επέστρεψαααα, βρε, σας έλειψα καθόλου;
Οχι;;;; Φτου σας , χαχα ..:lol:

Τόσες μέρες χωρίς ιντερνετ, χωρίς να σκάω τι θα μαγειρέψω να ΄ναι καλά η πεθερούλα μου δλδ, άλλο κλίμα,καλά η υγρασία της Θεσσαλονίκης δεν παλεύεται, κοιμηθήκαμε και ξεκουραστήκαμε αρκετά, πολύ όμορφο το Φθινοπωρινό Πήλιο, αν και με τέτοιο καιρό τα τσιπουράδικα δεν τα σνομπάραμε καθόλου!

Αχ,τυχερή!!!

Ερώτηση, κορίτσια απο που πήρατε την Αλοη Βέρα; Είδατε καμία διαφορά;

Eγώ παίρνω φύλλα αλόης απο την βιολογική λαική
και την φτιάχνω μόνη μου
(Να ναι καλά η fairysmom που μου άνοιξε τα μάτια!!)

Πίνω 3 κουταλιές της σούπας την ημέρα (πρωι-μεσημέρι-βράδυ)
και έχω δει πραγματικά μεγάλη διαφορά:
έχω τρομερή ενέργεια, και πολύ ανεβασμένη ψυχολογία!!

Χθες για να καταλάβετε έβαλα ηλεκτρική σκούπα
στις 12,30 το βράδυ! :mrgreen:
(τα παιδιά κοιμούνται βαριά τέτοια ώρα)

Ο άντρας μου με κοίταζε ψόφιος
και χυμένος στον καναπέ! :lol: :lol:

To μόνο αρνητικό που έχει είναι οτι
δεν είναι και πολύ εύγεστο!!.....

Ε, Μπαμπουράκι;......:mrgreen:

Moυ έχει τύχει εμένα.

Να έρχονται τα μεταγενέστερα
και το προηγούμενο να μου το φέρνει αργότερα αυτοπροσώπως
ο ταχυδρόμος.

ΕΛΤΑ είναι αυτά. Περιμένεις να βγάλεις άκρη;

chatzico
19-10-12, 18:58

Mια παραγγελία μου του Αυγούστου δεν έφτασε ποτέ, προφανως κάποιος χρειαζόταν σαμπουάν και αφρόλουτρα :(

Επικοινώνησα με το iherb και μου είπαν το λογικό, αφού η παραγγελία δεν τους επιστράφηκε, δεν μπορούν ούτε να μου την ξαναστείλουν ούτε να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

Τέσπα, έτυχε μια φορά, θέλω να ελπίζω.

Από τότε, έχω ξαναπαραλάβει αρκετές φορές χωρίς πρόβλημα.

Julianna
19-10-12, 20:06

Πήρες στα ΕΛΤΑ να ρωτήσεις; Μπορεί να μη σου έχουν στείλει χαρτάκι τα παιδιά!:rolleyes::-x

Κατά τ' άλλα, στο παρελθόν είχα γράψει για μια παραγγελία μου από το i herb της οποίας η τύχη αγνοειται μέχρι σήμερα...

mömmu
19-10-12, 21:28
Α ωραία, αυτό δεν έχω πάθει ακόμη απο τις παραγγελίες μου στο iHerb, αλλά απο ό,τι βλέπω όλες λίγο πολύ έχετε χάσει πακέτα.:(

Λοιπόν να σας πω εμείς τι τζιμάνια ταχυδρόμους έχουμε;
Ειδικά ο εξής ένας είναι παιδί για υιοθεσία, αφήνει όλα τα γράμματα εκτός γραμματοκιβωτίου, κάτω στο παρτέρι με τα λουλούδια με μια πετρούλα επάνω, και όταν του κάναμε παρατήρηση είπε το θεϊκό πως δεν …φθάνει , αποτέλεσμα να χαθεί ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ , ήταν η πρώτη ειδοποίηση από iHerb, κάτι ψυλλιάστηκα και πήρα τηλέφωνο και όντως το πακέτο ήταν στο ταχυδρομείο, επίσης ο φάκελος με το ασφαλιστήριο του αυτοκινήτου μας το είχε πάρει ο αέρας και έπεσε σε νερά, τραγική η κατάσταση του όταν το βρήκαμε, ε μετά από αυτό πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και διαμαρτυρήθηκα, ο υπεύθυνος ηταν αρκετά ευγενικός θα έλεγα, άφησα το όνομα και την διεύθυνση μου ,και από τότε όλα τα γράμματα μπαίνουν κανονικά στα γραμματοκιβώτια μας, καθάρισα για όλους στην περιοχή χαχα!8-)

mömmu
19-10-12, 21:36
Αχ,τυχερή!!!

¶ντε να μοιράσουμε και τις αποστάσεις, Αθήνα-Θεσσαλονίκη ραντεβού στον Βόλο λοιπόν για τσίπουρα!!!:D

Eγώ παίρνω φύλλα αλόης απο την βιολογική λαική
και την φτιάχνω μόνη μου
(Να ναι καλά η fairysmom που μου άνοιξε τα μάτια!!)

Πίνω 3 κουταλιές της σούπας την ημέρα (πρωι-μεσημέρι-βράδυ)
και έχω δει πραγματικά μεγάλη διαφορά:
έχω τρομερή ενέργεια, και πολύ ανεβασμένη ψυχολογία!!

Χθες για να καταλάβετε έβαλα ηλεκτρική σκούπα
στις 12,30 το βράδυ! :mrgreen:
(τα παιδιά κοιμούνται βαριά τέτοια ώρα)

Ο άντρας μου με κοίταζε ψόφιος
και χυμένος στον καναπέ! :lol: :lol:

To μόνο αρνητικό που έχει είναι οτι
δεν είναι και πολύ εύγεστο!!.....

Ε, Μπαμπουράκι;......:mrgreen:

Α, κάπου είχα γράψει αν γίνεται να πάρουμε γλαστράκια Αλόης και να φτιάχνουμε μόνη μας, αλλά μάλλον ο ρυθμός ανάπτυξης δεν πρέπει να είναι τόσο σύντομος έτσι; Θα τσουρομαδηθεί μέσα σε λίγες μέρες και μπορεί να αργήσει να βγάλει καινούργια φύλλα, η οχι;:confused:
Α τέτοια να μου λες, αύριο αποφάσισα να βάψω την κρεβατοκάμαρα μας, πήρα σήμερα και οικολογική βαφή, χρειάζομαι έξτρα δυνάμεις όμως!!
Όσο για την γεύση της Αλόης, δηλαδή, πειράζει πολύ να την αλείψω πάνω σε καμιά σοκολατίνα για να πάει πιο εύκολα κάτω;:lol:

edit: Πήγα και σε φυτώριο να διαλέξω μερικά φυτά για το σπίτι, πρέπει να γνωρίζετε πως μπορούν και καθαρίζουν το αέρα απο επικίνδυνα στοιχεία, ωστόσο, δείτε εδώ μια λίστα με πολύ ωφέλιμα φυτά.
Best Air-Filtering House Plants According to NASA! (http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html%3Cbr%20/%3E)
http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html
(http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html%3Cbr%20/%3E)

Rosie
19-10-12, 22:05
edit: Πήγα και σε φυτώριο να διαλέξω μερικά φυτά για το σπίτι, πρέπει να γνωρίζετε πως μπορούν και καθαρίζουν το αέρα απο επικίνδυνα στοιχεία, ωστόσο, δείτε εδώ μια λίστα με πολύ ωφέλιμα φυτά.
Best Air-Filtering House Plants According to NASA! (http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html%3Cbr%20/%3E)
http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html

Έχω και το σχετικό βιβλίο:
How to Grow Fresh Air: 50 Houseplants That Purify Your Home or Office (http://www.bookdepository.com/How-Grow-Fresh-Air-BC-Wolverton/9780297844778)

Η Αλόη είναι ιδιαίτερο φυτό μια και το βράδυ κάνει το αντίθετο από τα υπόλοιπα φυτά: απελευθερώνει οξυγόνο και απορροφάει διοξείδιο του άνθρακα!
Έτσι είναι ιδανική για τα υπνοδωμάτια ;)

mömmu
19-10-12, 22:17
Έχω και το σχετικό βιβλίο:
How to Grow Fresh Air: 50 Houseplants That Purify Your Home or Office (http://www.bookdepository.com/How-Grow-Fresh-Air-BC-Wolverton/9780297844778)

Η Αλόη είναι ιδιαίτερο φυτό μια και το βράδυ κάνει το αντίθετο από τα υπόλοιπα φυτά: απελευθερώνει οξυγόνο και απορροφάει διοξείδιο του άνθρακα!
Έτσι είναι ιδανική για τα υπνοδωμάτια ;)

Α αυτό το βιβλίο θα το πάρω σίγουρα! :D
Κάποτε είχα διαβάσει πως δεν πρέπει να φοβόμαστε γενικά τα φυτά στο υπνοδωμάτιο, γιατί το διοξείδιο που αποβάλλουν δεν είναι περισσότερο απο ό,τι αυτό που απελευθερώνεται απο ένα δεύτερο άτομο μέσα σε αυτό, δηλαδή πως είναι μύθος το ότι μας αφαιρούν το οξυγόνο.
Πάντως το σπαθίφυλλο που έχω, γύρω στα 6 χρόνια τώρα, είναι μια χαρά, δεν έχει πάθει τίποτα και εντελώς τυχαία το έχω δίπλα στην τηλεόραση, έχει μεγαλώσει πολύ και σκέφτομαι να το μοιράσω σε μια ακόμη γλάστρα, είναι και αρκετά όμορφο πάντως.
edit: Θα πάρω και μια Αλόη επίσης :)

vera
19-10-12, 23:05
Make Your Own {Pure and Simple} Diaper Rash Cream– No More Desitin!

http://www.keeperofthehome.org/2012/10/make-your-own-pure-and-simple-diaper-rash-cream-no-more-desitin.html

galat
19-10-12, 23:08
κορίτσια με ενδιαφερει κι εμενα πολυ αυτο! προσφατα εβαψα την κρεβατοκαμαρα και αν και εβαλα οικολογικα κλπ τωρα ακομα μου μυριζουν! ακομα και το κρεβατι απο κοκοματ μου μυριζει το βερνικι απο τα ξυλινα ποδαρακια του(αυτοι ισχυριζονται επισης οτι ειναι οικολογικο)

μπορειτε να μου προτεινεται καποιο φυτο για τετοιες ουσίες (επειδη ειδα την λίστα αλλα είμαι ασχετη που τα ζητάνε εδω!) ή και γενικά που ειναι καλό να υπαρχει στο υπνοδωμάτιο?

galat
19-10-12, 23:12
οκ βρηκα αυτο το σαιτ για δειτε

http://www.toptipspot.com/tips/health/howto/air-cleaning-plants.php

soevan07
20-10-12, 00:46
Α, κάπου είχα γράψει αν γίνεται να πάρουμε γλαστράκια Αλόης και να φτιάχνουμε μόνη μας, αλλά μάλλον ο ρυθμός ανάπτυξης δεν πρέπει να είναι τόσο σύντομος έτσι; Θα τσουρομαδηθεί μέσα σε λίγες μέρες και μπορεί να αργήσει να βγάλει καινούργια φύλλα, η οχι;:confused:
Α τέτοια να μου λες, αύριο αποφάσισα να βάψω την κρεβατοκάμαρα μας, πήρα σήμερα και οικολογική βαφή, χρειάζομαι έξτρα δυνάμεις όμως!!
Όσο για την γεύση της Αλόης, δηλαδή, πειράζει πολύ να την αλείψω πάνω σε καμιά σοκολατίνα για να πάει πιο εύκολα κάτω;:lol:

Αποτελέσματα είδα μετά απο 3 εβδομάδες.
Μην νομίζεις οτι απο την μια στιγμή στην άλλη γίνεσαι duracell.:lol:

Οσο για το εαν μπορείς να καλλιεργείς εσύ
δύσκολο το κόβω...

Εκτός εαν έχεις κανένα κτήμα και μπορείς να βάλεις πολλές.

Υπολόγισε οτι θες 2 φύλλα μεγάλα ανά 15-20 ημέρες.
(εαν το πίνεις 3 φορές την ημέρα)

Δες εδώ (http://www.healthyliving.gr/2011/03/17/%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CE%B7-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1/) πως είναι μια αλόη.

vera
20-10-12, 01:01
Homemade Laundry Powder: 3 Ingredients. 10 Minutes.

http://www.keeperofthehome.org/2012/10/homemade-laundry-powder-3-ingredients-10-minutes.html

Rosie
20-10-12, 08:10
Το βιβλίο πάντως κυκλοφορεί και στα ελληνικά, το έχει δει ο άντρας μου.
Και ίσως να είναι πιο χρήσιμο γιατί θα έχει και τις ελληνικές ονομασίες, αν και εμείς από τις εικόνες και τις λατινικές ονομασίες βγάλαμε άκρη.

Maggie
20-10-12, 11:06
Δεν έχω κανένα φυτό εσωτερικού χώρου και μάλλον θα πρέπει να πάρω κάτι, καθώς έρχεται χειμώνας και το σπίτι αερίζεται λιγότερο συχνά. Πριν χρόνια είχα δει ένα ντοκυμαντέρ για ένα πρότυπο οικολογικο συγκρότημα κατοικιών στη Δανία και θυμάμαι ότι για να περιορίσουν τις απώλειες στη θέρμανση από το ανοιγόκλειμα των παραθύρων και να έχουν οικονομία είχαν βάλει διάφορα φυτά σε συγκεκριμένα σημεία και έτσι δεν χρειαζόταν να αερίζουν καθόλου το χώρο

soevan07
20-10-12, 15:58
Homemade Laundry Powder: 3 Ingredients. 10 Minutes.

http://www.keeperofthehome.org/2012/10/homemade-laundry-powder-3-ingredients-10-minutes.html

Ευχαριστούμε vera!! :D
Είναι ο κλασσικός συνδυασμός: σαπούνι,σόδα,βόρακα.

Εδώ λέει οτι εαν τα βάλουμε στο μπλέντερ και τα χτυπήσουμε
θα λιώνουν καλύτερα στο πλυντήριο.

Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι οτι η σόδα στα σκούρα ρούχα
και στις χαμηλές θερμοκρασίες θα ξεθωριάσει τα χρώματα.

Εκεί θέλει υγρό απορρυπαντικό χωρίς σόδα. :-?

camouflage
20-10-12, 16:25
Στα πλακάκια τι απορρυπαντικο βάζετε; Σκεφτομαι να παρω αυτο που ειναι γενικης χρησης της σονετ αλλα αυτο θελει ξεβγαλμα ετσι δεν ειναι;

Julianna
20-10-12, 16:35
Εγώ βάζω ξίδι ή/και αιθέριο έλαιο.

Rosie
20-10-12, 19:15
Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι οτι η σόδα στα σκούρα ρούχα
και στις χαμηλές θερμοκρασίες θα ξεθωριάσει τα χρώματα.

Κι εγώ δεν βάζω ποτέ σόδα στα χρωματιστά.
Γι' αυτό και πήρα το Sonnet υγρό για χρωματιστά ρούχα.

Στα πλακάκια τι απορρυπαντικο βάζετε; Σκεφτομαι να παρω αυτο που ειναι γενικης χρησης της σονετ αλλα αυτο θελει ξεβγαλμα ετσι δεν ειναι;

Δεν χρειάζονται απορρυπαντικό, αν πάρεις ένα σουηδικό πανάκι microfibre για τα τζάμια και το συνδιάσεις με ξύδι θα καθαρίσει όλη η βρωμιά και επίσης θα λάμπουνε!

Julianna
20-10-12, 19:45
Δεν χρειάζονται απορρυπαντικό, αν πάρεις ένα σουηδικό πανάκι microfibre για τα τζάμια και το συνδιάσεις με ξύδι θα καθαρίσει όλη η βρωμιά και επίσης θα λάμπουνε!
Με το πανάκι όμως πώς σφουγγαρίζεις; (μη μου πεις στα γόνατα;!:-P)

Rosie
20-10-12, 19:50
Με το πανάκι όμως πώς σφουγγαρίζεις; (μη μου πεις στα γόνατα;!:-P)

Έχω και τη σφουγγαρίστρα από το Eco-house με μικροίνες, σας είχα βάλει και τον λινκ πριν λίγο καιρό αν θυμάμαι καλά.

soevan07
20-10-12, 23:34

ΝΕΡΟ+ΞΥΔΙ = ό,τι καλύτερο για τα πλακάκια!
Μιλάμε γυαλίζουν απίστευτα!

Στα μάρμαρα (σκάλες) βάζω αρκάδι.