PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17

soevan07
29-11-12, 15:24
Rosie, εσύ που ξέρεις απο αιθέρια έλαια:
Tι διαφορά έχει το "αιθέριο έλαιο" απο την "εσάνς" ?

miriki
29-11-12, 15:56
Το πρόβλημα που υπάρχει με το ελαιόλαδο είναι στο ελαιοτριβείο. Πολύ σπάνια παίρνεις το λάδι από τις δικές σου ελιές. Συνήθως σου δίνουν λάδι που αντιστοιχεί στα κιλά των ελιών που πας.

Rosie
29-11-12, 16:02

Έχω την εντύπωση ότι το εσάνς είναι τεχνητό.
Αν πχ πάρεις vanilla essence αύτό είναι συνθετικό, το φυσικό είναι το vanilla extract.

Rosie
29-11-12, 16:09
Εδώ δεν έχουν λεφτά να τους μαζέψουν τις ελιές
και τα δίνουν "μισακά"
θα πάνε να αγοράσουν σπορέλαια για να τα αραιώσουν;;;

Mα ακριβώς γι' αυτό το λόγο το αραιώνουνε!
Εγώ αυτό το γνωρίζω από φίλη που έχει τις δικιές της ελιές και όλοι (και όταν λέει όλοι εννοεί όλοι! :lol:) στην πόλη της το αραιώνουνε με φθηνό σπορέλαιο λέει, είναι standard practice μεταξύ τους αυτό.

Δοκίμασε για αρχή να το βάλεις στο ψυγείο να δεις πως θα αντιδράσει.
Πληροφορίες για τα τεστ έχει το άρθρο του Μαρκ.

Rosie
29-11-12, 16:10
Memory foam ναι, είναι καραχημικό, σούπερ τοξικό.
Είχα κι εγώ ένα (σούπερ αναπαυτικό!) της Tempur και το χάρισα, πήρα άλλο με φυσικά υλικά και βιολογική πιστοποίηση.

Skybeam
29-11-12, 16:58
Ψάχνω να βρω grape seed oil, λαδάκι απο κουκούτσια σταφυλιού, αποφάσισα να κάνω μόνη μου αιθέρια έλαια, αν και η καλύτερη εποχή είναι η Ανοιξη, με τα πάντα ανθισμένα και λουλουδιασμένα, ωστόσο έχω λεβάντα και θέλω να δοκιμάσω με αυτή.
Απο ότι διάβασα δεν είναι καθόλου ακριβό, που να κοιτάξω όμως, γνωρίζει κάποια κοπέλα;:)
Σταφυλοπυρηνέλαιο έχει το bioaroma.gr
Εμένα μου αρέσει περισσότερο ως βάση από το έλαιο jojoba ή το αμυγδαλέλαιο. Νομίζω ότι απορροφάται καλύτερα από το δέρμα.

Μπαμπουράκι
29-11-12, 17:13
Κι εγώ τώρα τελευταία φροντίζω να παίρνω λάδι απο ανθρώπους
εμπιστοσύνης που το φτιάχνουν για δική τους χρήση

κσι είμαι σίγουρη οτι δεν το αραιώνουν!

Εδώ δεν έχουν λεφτά να τους μαζέψουν τις ελιές
και τα δίνουν "μισακά"
θα πάνε να αγοράσουν σπορέλαια για να τα αραιώσουν;;;

Δεν το πιστεύω με τίποτα αυτό!

Σε περιόδους κρίσης οι απατεωνιές αυξάνονται δεν μειώνονται !!!! :-)

Το πρόβλημα που υπάρχει με το ελαιόλαδο είναι στο ελαιοτριβείο. Πολύ σπάνια παίρνεις το λάδι από τις δικές σου ελιές. Συνήθως σου δίνουν λάδι που αντιστοιχεί στα κιλά των ελιών που πας.

ΩΧ...

lolalu
29-11-12, 19:15
Memory foam ναι, είναι καραχημικό, σούπερ τοξικό.
Είχα κι εγώ ένα (σούπερ αναπαυτικό!) της Tempur και το χάρισα, πήρα άλλο με φυσικά υλικά και βιολογική πιστοποίηση.

Πω πω και τωρα το εχω παραγγείλει!τι θα κανω?τι χαζη που ειμαι!επρπεπε να το ψάξω καλύτερα!

τζιτζικι
29-11-12, 19:23
για το μαγειρεμα,ποια γαστρα ειναι υγιειινη,η κεραμικη η η εμαγιε?η και οι 2?

τζιτζικι
29-11-12, 19:58
πηγα να κανω αγορα απο αμαζον αγγλικο,και μου βγηκαν 30 ευρω τα μεταφορικα,οσο και η παραγγελια,καλα που γραψατε για το iherb,υπαρχει καποιος κωδικος για εκπτωση για πρωτη παραγγελια?
επισης α πο το etsy,τι οργανικα προιοντα αγοραζετε?

ZIMAROULIS
29-11-12, 20:41
Εγώ πάντως διαφωνώ για τα λάδια...
Ο μπαμπάς μου κατάγεται από την Κρήτη και έχουμε τις δικές μας ελιές και το δικό μας λάδι. Κάθε χρόνο που μαζεύει λοιπόν τις ελιές τις μεταφέρει ο ίδιος στο ελαιοτριβείο και είναι παρών σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας. Παίρνει το δικό του λάδι από τις δικές του ελιές ΠΑΝΤΑ. Κρατάει όσο χρειαζόμαστε και το υπόλοιπο το πουλάει στον συνεταιρισμό. Το ίδιο κάνει και όλο το χωριό.
Είναι δυνατόν να προτιμάει κάποιος να παίρνει περσινό λάδι ενώ μπορεί να έχει ένα πιο φρέσκο? Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό κάποιος?

mömmu
29-11-12, 21:07
εντάξει μικρό το κακό δεν ήταν και κάτι που χρειαζόσουν !

είχες παραγγείλει 4 πακέτα και ήρθαν τα 3?
εγώ 3 και ήρθε σήμερα το 1
ρώτησα την κοπέλα στο ταχυδρομείο και μου λέει δεν είναι ανάγκη να έρθουν μαζί
μπορεί να έχουν μπει και σε διαφορετική πτήση !

και εγώ είχα πάρει το σετ αλατιών αλλά δεν είχα προσέξει πως το ένα εκ των τριών ήταν άλατα για το μπάνιο...
νόμιζα όλα για κουζίνα...:oops:

Δεν είναι τέλεια η λάμπα ?
μου αρέσει τόσο
και την φανταζόμουν πολύ πιο μικρή.
Εγώ πήρα την μικρή και ήρθε κάτι που θα το υπολόγιζα ως μεσαίο ! :-)
και η τιμή της καταπληκτική !!!!
Βέβαια πρέπει να πάρω καλώδιο αλλά δεν είναι τίποτα αυτό!

Έχω παραγγείλει συνολικά 5 αλλά τα 4 μαζί, με απασχολεί αυτό με την λάμπα, αν αυτή που πήρες εσύ και θεωρητικά είναι η μικρή, αλλά εσένα σου φαίνεται προς μεσαία, τότε η δικιά μου ως μεσαία πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη, τι εννοείς καλώδιο; Οχι μετασχηματιστή;
απο αλάτι πήρα αυτά
http://shop.mercola.com/product/himalayan-crystal-cooking-salt-500g-per-container-3-pack,908.htm

σου εχει τύχει να σου κρατήσουν προϊόντα στο τελωνείο;:???:

mömmu
29-11-12, 21:10
Εμένα μου αρέσει περισσότερο ως βάση από το έλαιο jojoba ή το αμυγδαλέλαιο. Νομίζω ότι απορροφάται καλύτερα από το δέρμα.

Το αναμειγνύεις με αιθέρια έλαια δηλαδή; Για καλλυντική φροντίδα μόνο, η το χρησιμοποιείς και για άλλους λόγους;
Ευχαριστώ για το site!:)

mömmu
29-11-12, 21:16
Λοιπόν επειδή σαν πρώτη φάση θέλω να φτιάξω αιθέριο έλαιο για να βάζω μαζί με το ξύδι στο πλυντήριο, αργότερα μπορεί να το χρησιμοποιώ και για άλλους σκοπούς, αυτή εδώ στο πρώτο βίντεο λέει πώς να το φτιάξουμε εμείς στο σπίτι, αλλά σύμφωνα με την Rosie, με αυτή την μέθοδο παίρνουμε το εκχύλισμα, τότε προς τι οι πηχυαίοι τίτλοι «φτιάξτε στο σπίτι τα δικά σας αιθέρια έλαια;» Δεν θα το ανακαλύπταμε δηλαδή;
https://www.youtube.com/watch?v=Z34pXB0AIm0

Με το εκχύλισμα τι μπορώ να προσδοκώ άραγε;,

Υπάρχει και αυτή η μέθοδος

https://www.youtube.com/watch?v=oZcFVqOPuQE

αλλά ,μάλλον, αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη σωστά;

https://www.youtube.com/watch?v=gDojS7PWWPY

Καταλαμβάνει όλη την κουζίνα η συσκευή, εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που να είναι και πρακτικό και αποδοτικό!

Και επειδή πολύ λόγο κάναμε για το ελαιόλαδο, αν και εμείς έχουμε δικό μας άνθρωπο ο οποίος βρίσκεται σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας στο ελαιοτριβείο. Ωστόσο δεν ξεχνάω και έναν θειό μου που ήταν παλαιότερα στο ΣΔΟΕ, ο οποίος έχει απίστευτες ιστορίες να λεει, και ένα σχετικό περιστατικό με νοθευμένο λάδι, ήταν τόσο τέλεια καμωμένο, που και ένας ειδήμων δύσκολα θα το ξεχώριζε, χρώμα, άρωμα, υφή, πολύ πειστικά!
Όπως και παλαιότερα έχω πει, δύσκολα να εμπιστευτώ κατι 100%, οι αμφιβολίες πάντα υπάρχουν.

mömmu
29-11-12, 21:19
Λοιπόν παρήγγειλα και περιμένω να έρθει αυτό το TTO (http://www.iherb.com/Now-Foods-Essential-Oils-Tea-Tree-16-fl-oz-473-ml/13975)
, με κλειστά τα μάτια από ό,τι αποδείχθηκε , γιατί αναφέρει πως κατά την διάρκεια του θηλασμού, πρέπει να συμβουλευθώ τον γιατρό μου πριν το χρησιμοποιήσω,αν και εσείς μπορείτε να μου πείτε ως θηλάζουσες επίσης, εν τω μεταξύ έταξα πως θα δώσω και σε φίλη μου από αυτό, η οποία έχει δύο αγόρια, το ένα γυμνάσιο και το άλλο Τρίτη δημοτικού, κάποια κοπέλα ανέφερε πως δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ειδικά στα αγόρια, αλλά δεν θυμάμαι τι, παρακαλώ μπορώ να έχω περισσότερες λεπτομέρειες;

mömmu
29-11-12, 21:20
Πω πω και τωρα το εχω παραγγείλει!τι θα κανω?τι χαζη που ειμαι!επρπεπε να το ψάξω καλύτερα!

Πάρε τηλέφωνο αύριο το πρωί, και δες σε ποιο στάδιο βρίσκεται η παραγγελία σου, ίσως να μπορείς να την αναστείλεις και να παραγγείλεις κάτι καλύτερο.

πηγα να κανω αγορα απο αμαζον αγγλικο,και μου βγηκαν 30 ευρω τα μεταφορικα,οσο και η παραγγελια,καλα που γραψατε για το iherb,υπαρχει καποιος κωδικος για εκπτωση για πρωτη παραγγελια?

Ελπίζω να σιγούρεψες πως δεν επιθυμείς την αγορά του προϊόντος,.
Απο iHerb αυτό τον κωδικό έχω QIZ244 για $5 με την πρώτη παραγγελία και $10 για πάνω απο 40, απο etsy δεν έχω πάρει κάτι ακόμη, τώρα κοιτάω κάτι πολύ όμορφα vintage χερούλια για συρταριέρα,πάντως, έχει λογικές τιμές μέχρι στιγμής.:smile:

Rosie
29-11-12, 21:54
Λοιπόν επειδή σαν πρώτη φάση θέλω να φτιάξω αιθέριο έλαιο για να βάζω μαζί με το ξύδι στο πλυντήριο, αργότερα μπορεί να το χρησιμοποιώ και για άλλους σκοπούς, αυτή εδώ στο πρώτο βίντεο λέει πώς να το φτιάξουμε εμείς στο σπίτι, αλλά σύμφωνα με την Rosie, με αυτή την μέθοδο παίρνουμε το εκχύλισμα, τότε προς τι οι πηχυαίοι τίτλοι «φτιάξτε στο σπίτι τα δικά σας αιθέρια έλαια;» Δεν θα το ανακαλύπταμε δηλαδή;
https://www.youtube.com/watch?v=Z34pXB0AIm0

Με το εκχύλισμα τι μπορώ να προσδοκώ άραγε;,

Έλα μου ντε!!! Το είδα το βιντεάκι, η κοπέλα κάνει infusions και όχι essential oils, αλλά τα αγγλικά της δεν είναι και καλά γι' αυτό μάλλον τα μπερδεύει.

Η κυρία του Ροζμαρίνο κάνει επίσης infusions (καλέντουλας και χαμομηλιού αν θυμάμαι καλά), αν της πάρεις τηλέφωνο θα σου εξηγήσει τη διαφορά.

Πάντως μην το χρησιμοποιήσεις στο πλυντήριο, θα σου λεκιάσει τα ρούχα το λάδι, μόνο τα αιθέρια έλαια κάνουνε γι' αυτή τη δουλειά.

Άσχετο, αλλά πλάκα έχει που συγκρίνει την τιμή του grape-seed oil μ' αυτή του essential oil... είναι σαν να συγκρίνει μήλα με πορτοκάλια! :lol:

Rosie
29-11-12, 21:56

Κι εγώ προτιμώ το jojoba, απορροφάται τέλεια!
Αλλά είναι και ακριβό :-?

lolalu
29-11-12, 23:24
Mommy δεν νομιζω πως μπορω να κανω ακύρωση πια!το είχα πάρει με κουπόνι της groupon!279€
Ισως αργότερα παρω άλλο!σαφως καλυτερο κ οικολογικο!απλα εχω άσθμα κ ισως μου δημιουργήσει πρόβλημα,κάτι τέτοιο διαβασα πιο ξέρει!
Εγω χρησιμοποιω tto κ θηλαζω τον 14 μηνών γιο μου δεν κάνει να το χρησιμοποιω?αγχωθηκα πάλι!

pamicha
30-11-12, 04:27
καλημερα:):):)

καταγομαι απο τη χαλκιδικη και πουλαω εξαιρετικο παρθενο ελαιολαδο απο ελιες χαλκιδικης. φυσικα ολοι γνωριζουμε το λαδι ποσο καλο κανει στην υγεια μας. δεν συγκρινεται αυτο με του εμποριου,

αν ειστε απο χαλκιδικη θεσσαλονικη αλλα γενικα και σε αλλες κοντινες πολεις κι ενδιαφερεστε για λαδι πολυ ευχαριστως.

θα σας δωσω ενδεικτικα καποιες τιμες, για οτι απορια εχετε στειλετε μηνυμα.

3 λιτρα λαδι 15 ευρω
5 λιτρα λαδι 23 ευρω
17 λιτρα λαδι 65 ευρω.

μιλαμε για φετινο λαδι, αν θελετε περσινο τα 17 λιτρα 60 ευρω. και φυσικα απο 3 δοχεια και πανω καλυτερες τιμες.

Skybeam
30-11-12, 09:27
Aπό etsy από εδώ
http://www.etsy.com/shop/wildroot?ref=pr_faveshops

Είναι αμερικανίδα παντρεμένη με έλληνα από την Ικαρία. Αυτή έχει κήπο και δασώδη περιοχή πολύ κοντά και μαζεύει λουλούδια και βότανα. Ό,τι κάνει το κάνει με τη βοήθεια του άντρα της που είναι χημικός, έχουν φτιάξει ένα μικρό αποστακτήριο. Το γεράνιο που χρησιμοποιεί σε μια κρέμα και σε ένα ανθόνερο είναι από ρίζα που έχουν φέρει από την Ικαρία (κουβαλήσαν γεράνια στην Αμερική, απορώ πώς τα πέρασαν!). Πολύ καλά και πολύ αγνά. Νομίζω και η Rosie ψωνίζει από εδώ.

Το αναμειγνύεις με αιθέρια έλαια δηλαδή; Για καλλυντική φροντίδα μόνο, η το χρησιμοποιείς και για άλλους λόγους;
Ευχαριστώ για το site!:)
Ναι, μεταφέρω μια ποσότητα σε αποστειρωμένο γυάλινο μπουκάλι και προσθέτω έλαιο καλέντουλας και ό,τι αιθέρια έλαια μου τη βιδώσει και αναλόγως το χρησιμοποιώ στο σώμα ή στο πρόσωπο.

Για να χρησιμοποιήσεις λαδάκι τέτοιο πάνω σου, να ξέρεις ότι η επιδερμίδα πρέπει να είναι καθαρή και νωπή γιατί έτσι απορροφάται καλύτερα και δεν κολλάει στα ρούχα. Εγώ αν είναι για σώμα δεν σκουπίζομαι όταν βγω από το ντους και όταν είναι για πρόσωπο έχω ψεκάσει στο πρόσωπο ανθόνερο. ;)

soevan07
30-11-12, 09:40
Εγώ πάντως διαφωνώ για τα λάδια...
Ο μπαμπάς μου κατάγεται από την Κρήτη και έχουμε τις δικές μας ελιές και το δικό μας λάδι. Κάθε χρόνο που μαζεύει λοιπόν τις ελιές τις μεταφέρει ο ίδιος στο ελαιοτριβείο και είναι παρών σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας. Παίρνει το δικό του λάδι από τις δικές του ελιές ΠΑΝΤΑ. Κρατάει όσο χρειαζόμαστε και το υπόλοιπο το πουλάει στον συνεταιρισμό. Το ίδιο κάνει και όλο το χωριό.
Είναι δυνατόν να προτιμάει κάποιος να παίρνει περσινό λάδι ενώ μπορεί να έχει ένα πιο φρέσκο? Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό κάποιος?

Αυτό ακριβώς μου έχει πει και σε εμένα αυτή η φιλενάδα μου
που φτιάχνει ελαιόλαδο ο πατέρας της:
Είναι παρόν στο ελαιοτριβείο πάντα.

Επίσης το λάδι της το τσέκαρα απο τα σαπούνια μου:
Εαν ήταν νοθευμένο δεν θα γινόταν το σαπούνι
γιατί τα σπορέλαια έχουν άλλο βαθμό σαπουνοποίησης! :wink:

Οπότε δεν ισχύει αυτό για όλους!

marsolan
30-11-12, 11:48

Mα ακριβώς γι' αυτό το λόγο το αραιώνουνε!
Εγώ αυτό το γνωρίζω από φίλη που έχει τις δικιές της ελιές και όλοι (και όταν λέει όλοι εννοεί όλοι! :lol:) στην πόλη της το αραιώνουνε με φθηνό σπορέλαιο λέει, είναι standard practice μεταξύ τους αυτό.

Δοκίμασε για αρχή να το βάλεις στο ψυγείο να δεις πως θα αντιδράσει.
Πληροφορίες για τα τεστ έχει το άρθρο του Μαρκ.

απο προσωπικη εμπειρια δεν το θεωρω standard practice τουλαχιστον οχι σε οσους μαζευουν ελιες για το σπιτι τους κατεξοχην...οι επαγγελματιες λαδεμποροι με πολλα δεντρα μπορει και να το κανουν..αν και παλι ξερω ατομο που εχει μεγαλες εκτασεις,βγαζουν πολυ λαδι και πουλαει ανοθευτο λογω πεποιθησης....ειναι και λιγο "στην κουτρα του καθενος να κατεβαζει ψειρες" οπως λεει η παροιμια!(Ροζι αληθεια ρωτησες την φιλη σου αν αυτο το κανει και για το λαδι που καταναλωνει σπιτι της??:rolleyes:)
Η πεθερα μου και ο θειος μου παντως ειναι παντα παροντες στο μαζεμα,στο πως τις βαζουν στα τσουβαλια,στην μεταφορα στο ελαιοτριβειο και λαδι παιρνουν μονο το δικο τους...σιγα μην δεχτουν τετοια συμφωνια με το λιοτριβι να δινουν τις ελιες τους και να παιρνουν το βαρος σε λαδι!
Γι αυτο και θεωρω οτι με τοσον κοπο αλλα και σπαταλη χρηματος(γιατι οι ελιες δεν συντηρουνται μονες τους,ουτε παντα επαρκει ενα ατομο στο μαζεμα) δεν διαννοουνται να νοθευσουν τον κοπο τους.
Και γι αυτο ακομη και τωρα συνεχιζουμε να συντηρουμε τα λιοστασια..για να εχουμε σιγουρα αγνο ελαιολαδο.
Κι αν φυγει η πεθερα μου απο την ζωη ή μεγαλωσει πολυ κι εγω δεν μπορω να αναλαβω θα τις δωσω μισιακες ή θα πληρωνω παλι εργατικα αλλα θα ειμαι παρουσα για να ελεγχω και να ξερω οτι καταναλωνω το καλυτερο!!

Maggie
30-11-12, 14:34
Και ο πατέρας είναι πάντα παρόν στο ελαιοτριβείο, και ο κανόνας είναι ότι ο καθένας παίρνει το λάδι από τις δικές του ελιές. Χύμα θα αγόραζα μόνο από συγκεκριμένες οικογένειες που γνωρίζω και όχι στην τύχη

soevan07
30-11-12, 14:46
απο προσωπικη εμπειρια δεν το θεωρω standard practice τουλαχιστον οχι σε οσους μαζευουν ελιες για το σπιτι τους κατεξοχην...οι επαγγελματιες λαδεμποροι με πολλα δεντρα μπορει και να το κανουν..

Aκριβώς!

Πιο πολύ φοβάμαι τους έμπορους
(ακόμα και αυτούς που πουλάνε βιολογικό)
παρά αυτόν που θα φτιάξει κάτι για το σπίτι του.

Και τις πιστοποιήσεις δεν τις πιστεύω πια!
Αγοράζονται άνετα και αυτές!

Και ο πατέρας είναι πάντα παρόν στο ελαιοτριβείο, και ο κανόνας είναι ότι ο καθένας παίρνει το λάδι από τις δικές του ελιές. Χύμα θα αγόραζα μόνο από συγκεκριμένες οικογένειες που γνωρίζω και όχι στην τύχη

Γιαυτο ακριβώς το λόγο επέλεξα κι εγώ αυτή την φίλη μου
γιατί ξέρω οτι το φτιάχνουν για τους ίδιους μόνο
και είναι πάντα παρόντες στο ελαιοτριβείο.

Κάθονται στο ελαιιοτριβείο γιατί φοβούνται να μην
μπλεχτούν τα δικά τους με άλλα λάδια
τα οποία δεν ξέρουν εαν έχουν φυτοφάρμακα.

Για αραίωμα δεν μου έχει αναφέρει.

Αυτό μάλιστα και είναι βιολογικό λάδι!
Το μόνο που δεν ξέρω εαν ειναι ψυχρής ή θερμής έκθλιψης
Αλλά και τους εμπόρους δεν τους εμπιστεύομαι 100%
που σου λένε ψυχρής εκθλιψης.

galat
30-11-12, 18:58
μου ηρθαν τα μερκολεησον σημερα αψογα συσκευασμενα! τελειο και το αλατι δεν το περιμενα να ειναι σε γυαλινο βαζο....

Λοιπον λογικα και σε σας θα το εχει αλλα το βαζω μηπως το θελει καμια, μου εχει εναν κωδικο για δωρεαν μεταφορικα που ληγει σήμερα ομως!!!!!!!!

PRM351610

επισης 10% εκπτωση για τα μαγειρικα σκευη PRM114510
KAI 10% εκπτωση για zinc complex συμπληρωμα ψευδαργυρου για ανοσοποιητικο PRM104014

καλη συνεχεια

soevan07
30-11-12, 22:48
Κορίτσια έφτιαξα δώρα με τα σαπούνια για τις κουμπάρες μου......
Tην γνώμη σααααααααας!!!!!!!!

http://img820.imageshack.us/img820/2260/img1345cd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/img1345cd.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img854.imageshack.us/img854/1285/img1347z.jpg

http://img820.imageshack.us/img820/167/img1349pn.jpg

soevan07
30-11-12, 22:56
Eχω φτιάξει και άλλα
(για να έχω "καβάτζα" για διάφορες επισκέψεις)

Aπλά αυτά τα τρία μου αρέσουν πιο πολύ απο όλα

Για δείτε και τα άλλα

http://www.facebook.com/pages/%CE%A3%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82/480563571988085?ref=hl

lolalu
30-11-12, 23:46
Eχω φτιάξει και άλλα
(για να έχω "καβάτζα" για διάφορες επισκέψεις)

Aπλά αυτά τα τρία μου αρέσουν πιο πολύ απο όλα

Για δείτε και τα άλλα

http://www.facebook.com/pages/%CE%A3%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82/480563571988085?ref=hl

Καλα πλάκα μας κανεις?ειναι τέλεια?
Θελω κ εγω να φτιάξω ομως μου φαίνεται τόσο δύσκολο!τα υλικά απο που τα παίρνεις?
Εγω βρήκα αυτο το site www.candleMaking.gr
Σκέφτομαι απο εκει να πρωμυθευτω τα υλικά μου!τι λες μιας κ έχεις εμπειρία?
Ευχαριστω!:)

amande
30-11-12, 23:54
σοφι μου ξαναθαυμασα τις δημιουργίες σου το μεσημέρι στο fb (εγω είμαι αυτή με τα like χαχαχαχα)

mömmu
01-12-12, 00:13
Έλα μου ντε!!! Το είδα το βιντεάκι, η κοπέλα κάνει infusions και όχι essential oils, αλλά τα αγγλικά της δεν είναι και καλά γι' αυτό μάλλον τα μπερδεύει.

Η κυρία του Ροζμαρίνο κάνει επίσης infusions (καλέντουλας και χαμομηλιού αν θυμάμαι καλά), αν της πάρεις τηλέφωνο θα σου εξηγήσει τη διαφορά.

Πάντως μην το χρησιμοποιήσεις στο πλυντήριο, θα σου λεκιάσει τα ρούχα το λάδι, μόνο τα αιθέρια έλαια κάνουνε γι' αυτή τη δουλειά.

Άσχετο, αλλά πλάκα έχει που συγκρίνει την τιμή του grape-seed oil μ' αυτή του essential oil... είναι σαν να συγκρίνει μήλα με πορτοκάλια! :lol:

:) .. Να σου πω την αλήθεια, επειδή είμαι πολύ φρέσκια με την διαδικασία που απαιτείται για να φτιάξει κάποιος αιθέρια έλαια, δεν είχα και λόγο να την αμφισβητήσω, και απο την στιγμή που εμφανίζεται η ίδια με ονοματεπώνυμο και μας "μπάζει" και μέσα στο σπιτικό της, ε, λες όσο να΄ ναι μια άλφα αξιοπιστία θα υπάρχει, αλλά φευ, τελικά ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό..Ωστόσο ζήλεψα πολύ τον κήπο της, δεν είναι φανταστικός; !

Αυτή η κυρία του Ροζμαρίνο ειναι αλήθεια τόσο εξυπηρετική; Μπράβο της!:)

Mommu δεν νομιζω πως μπορω να κανω ακύρωση πια!το είχα πάρει με κουπόνι της groupon!279€
Ισως αργότερα παρω άλλο!σαφως καλυτερο κ οικολογικο!απλα εχω άσθμα κ ισως μου δημιουργήσει πρόβλημα,κάτι τέτοιο διαβασα πιο ξέρει!
Εγω χρησιμοποιω tto κ θηλαζω τον 14 μηνών γιο μου δεν κάνει να το χρησιμοποιω?αγχωθηκα πάλι!

Ίσως πρέπει να αναφέρεις το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις, και πως μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο άσθμα σου, αν δεν έχεις δώσει συγκεκριμένες διαστάσεις στο στρώμα, τότε νομίζω πως θα είναι πολύ πιο εύκολο, αν μάλιστα εμπορεύονται και άλλους τύπους στρωμάτων τότε το πολύ να δώσεις κάτι επιπλέον συνυπολογίζοντας και το ποσό του κουπονιού.

Κοίτα το έψαξα λιγάκι, και το διάβασα στα γρήγορα, αφορά κυρίως στην χρήση του ΤΤΟ, αν υπάρχει άμεση επαφή με σαμπουάν και αφρόλουτρα που το εμπεριέχουν τότε, σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο υπάρχει ο κίνδυνος να εμφανιστεί γυναικομαστία στα αγόρια , μιας και αυτά τα έλαια έχουν τόσο οιστρογονικές όσο και αντι-ανδρογόνες ιδιότητες. Αλλά όπως αναφέρεται σε κάποιο άλλο σημείο, όταν σταματήσει η χρήση τους, τότε και τα συμπτώματα υποχωρούν.

http://www.nih.gov/news/pr/jan2007/niehs-31.htm

http://leisureguy.wordpress.com/2006/07/11/lavendar-tea-tree-oils-unsafe-for-boys/

mömmu
01-12-12, 00:15
Σοφάκι η γνώμη μου και οι εντυπώσεις μου για τις σαπουνοδημιουργίες σου είναι οι καλύτερες!!! Να σου πω, θέλεις να κουμπαρέψουμε;;;;:D

mömmu
01-12-12, 00:24
Aπό etsy από εδώ
http://www.etsy.com/shop/wildroot?ref=pr_faveshops

Είναι αμερικανίδα παντρεμένη με έλληνα από την Ικαρία. ....................................

Ναι, μεταφέρω μια ποσότητα σε αποστειρωμένο γυάλινο μπουκάλι και προσθέτω έλαιο καλέντουλας και ό,τι αιθέρια έλαια μου τη βιδώσει και αναλόγως το χρησιμοποιώ στο σώμα ή στο πρόσωπο.

Για να χρησιμοποιήσεις λαδάκι τέτοιο πάνω σου, να ξέρεις ότι η επιδερμίδα πρέπει να είναι καθαρή και νωπή γιατί έτσι απορροφάται καλύτερα και δεν κολλάει στα ρούχα. Εγώ αν είναι για σώμα δεν σκουπίζομαι όταν βγω από το ντους και όταν είναι για πρόσωπο έχω ψεκάσει στο πρόσωπο ανθόνερο. :wink:

Έχω ένα οργανικό λαδάκι καλέντουλας της Apivita, και ένα αιθέριο έλαιο κέδρου ,κάπου αναφέρει πως η πρόσμιξη πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένη, για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο δέρμα, φαντάζομαι πως και εσύ υπολογίζεις πόσο θα βάλεις στο καθένα, έτσι δεν είναι;:)
Ποιο ανθόνερο παίρνεις; Θέλω πολύ καιρό τώρα να πάρω και όλο το αμελώ, καλά αυτό του super market το κλασικό στην μπλε συσκευσία ασχολίαστο, νερό με ψεύτικο άρωμα τριαντάφυλλο είναι και τίποτα περισσότερο :rolleyes:

Πολύ ωραίες οι πληροφορίες για την κυρία με τον σύζυγο απο Ικαρία, θα επισκεφθώ την σελίδα τους σίγουρα!:)

mömmu
01-12-12, 00:38
Κάτι τελευταίο πριν φύγω, Soevan, σκέφτομαι να κάνω το εξής, για πες και εσύ την γνώμη σου ως guru των βιολογικών, μου άρεσε πολύ το αποσμητικό για τις μασχάλες με το λάδι καρύδας και την σόδα, αλλά όπως είχα αναφέρει και τότε θα προτιμούσα να είναι πιο εύχρηστο, οχι σε βαζάκι, -ξεβίδωσε ξαναβίδωσε, λαδωμένα δάχτυλα- , αλλά σε ρολέτα ,σκέφτομαι πως αν προσθέσω καθαρή Αλόη σε μορφή gel, αυτό άραγε δεν θα μου δώσει την ρευστότητα που θέλω;

υ.γ. Αύριο φεύγουμε για μερικές μέρες ,πάμε στην γενέτειρα του συζύγου.Εκεί έχω την κουνιάδα μου, που τώρα ξεκίνησε ως dealer σε προϊόντα Αλόης, της έχω ήδη κάνει χερικό-παραγγελία, θα σας πω λοιπόν εντυπώσεις με την επιστροφή...:)
Καλό ΣΚ!!!!

maria_tweety
01-12-12, 00:47
κοριτσια εχει δοκιμασει καμια τις κρεμες προσωπου bioaroma?σκεφτομαι να παρω μια σαν ενυδατικη αλλα επειδη περιεχουν κερι μελισσας φοβαμαι μην ειναι σαν κεραλοιφες,λιπαρες δλδ.

soevan07
01-12-12, 01:52
Κορίτσια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! :D
Δηλαδή δεν αλλάζω τίποτα...

mommu, η καθαρή αλόη (απο τα φύλλα)
διατηρείται μόνο μέσα στο ψυγείο (με λίγο λεμόνι)
και για περίπου 1 μήνα.

Θα μπορέσεις να το καταναλώσεις το αποσμητικό σου
μέσα σε 1 μήνα?

lolalu, αυτά τα είναι τα "πρώτα" μου σαπούνια και είναι απο
το www.candlemaking.gr (http://www.candlemaking.gr)

Σιγά-σιγά θα δικτυωθώ περισσότερο
και θα ψάξω να βρω και απο αλλού.

soevan07
01-12-12, 11:50
Σήμερα χάζευα το site www.candlemaking.gr (http://www.candlemaking.gr) το Orestis craft center
και είδα οτι έχει βάλει μεγαλύτερες ποσότητες (1 λτ)
με καλύτερες τιμές απο τον Ρουμπουλάκη.

Δηλαδή ο Ρουμπουλάκης το βούτυρο καριτέ το είχε το 1 κιλό 18 ευρώ
και τώρα ο Ορέστης το έχει 12 ευρώ.

Εχει βάλει και βιολογικές α΄ύλες
(virgin coconut oil organic)
......αν ξεμείνουμε απο Μερκολα παίρνουμε και απο εδώ :lol:

Θα τους πάρω τηλ. να τους ρωτήσω εαν μπορούν να φέρουν
και άλλες οργανικές α΄υλες.

lolalu
01-12-12, 12:38
Soevan07 ευχαριστω!οποτε απο εκει μπορω για αρχη να παρω αυτα που χρειαζομαι!
Α πρεπει να ακολουθω κατα γράμμα τις οδηγιες για το σαπούνι?
Mommy εγω χρησιμοποιω ττο cleaning (ετσι λέγεται)αραιωμενο με νερο για απολύμανση !
Μπορω να το χρησιμοποιω ή οχι?ειμαι άσχετη!εχει πολυ έντονη μυρωδιά παντως!

lolalu
01-12-12, 12:44
:) .. Να σου πω την αλήθεια, επειδή είμαι πολύ φρέσκια με την διαδικασία που απαιτείται για να φτιάξει κάποιος αιθέρια έλαια, δεν είχα και λόγο να την αμφισβητήσω, και απο την στιγμή που εμφανίζεται η ίδια με ονοματεπώνυμο και μας "μπάζει" και μέσα στο σπιτικό της, ε, λες όσο να΄ ναι μια άλφα αξιοπιστία θα υπάρχει, αλλά φευ, τελικά ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό..Ωστόσο ζήλεψα πολύ τον κήπο της, δεν είναι φανταστικός; !

Αυτή η κυρία του Ροζμαρίνο ειναι αλήθεια τόσο εξυπηρετική; Μπράβο της!:)

Ίσως πρέπει να αναφέρεις το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις, και πως μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο άσθμα σου, αν δεν έχεις δώσει συγκεκριμένες διαστάσεις στο στρώμα, τότε νομίζω πως θα είναι πολύ πιο εύκολο, αν μάλιστα εμπορεύονται και άλλους τύπους στρωμάτων τότε το πολύ να δώσεις κάτι επιπλέον συνυπολογίζοντας και το ποσό του κουπονιού.

Κοίτα το έψαξα λιγάκι, και το διάβασα στα γρήγορα, αφορά κυρίως στην χρήση του ΤΤΟ, αν υπάρχει άμεση επαφή με σαμπουάν και αφρόλουτρα που το εμπεριέχουν τότε, σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο υπάρχει ο κίνδυνος να εμφανιστεί γυναικομαστία στα αγόρια , μιας και αυτά τα έλαια έχουν τόσο οιστρογονικές όσο και αντι-ανδρογόνες ιδιότητες. Αλλά όπως αναφέρεται σε κάποιο άλλο σημείο, όταν σταματήσει η χρήση τους, τότε και τα συμπτώματα υποχωρούν.

http://www.nih.gov/news/pr/jan2007/niehs-31.htm

http://leisureguy.wordpress.com/2006/07/11/lavendar-tea-tree-oils-unsafe-for-boys/

Mommy μπορούσα να ακυρωσω το κουπόνι εντός 14 ημερών!ομως θα τους παρω ένα τηλ να τους πω για το πρόβλημα μου!και βλέπουμε!εγω κολλάω στο οτι ειναι τοξικο!και θα κοιμάται και το μωρο πάνω!

lolalu
01-12-12, 12:56
Soevan07 απο που πήρες θερμομετρο μαγειρικης που χρειάζεται?πρωτη φορα ακουω για αυτο!ποιονα παρω?ευχαριστω!

Maggie
01-12-12, 14:32

:shock: Τέλεια! Μπράβο!

Peekaboo
01-12-12, 19:12
Καλύτερα και από τα επαγγελματικά φτιαγμένα του εμπορίου! Χίλια μπράβο!

Skybeam
01-12-12, 19:21
Έχω ένα οργανικό λαδάκι καλέντουλας της Apivita, και ένα αιθέριο έλαιο κέδρου ,κάπου αναφέρει πως η πρόσμιξη πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένη, για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο δέρμα, φαντάζομαι πως και εσύ υπολογίζεις πόσο θα βάλεις στο καθένα, έτσι δεν είναι;:)
Ποιο ανθόνερο παίρνεις; Θέλω πολύ καιρό τώρα να πάρω και όλο το αμελώ, καλά αυτό του super market το κλασικό στην μπλε συσκευσία ασχολίαστο, νερό με ψεύτικο άρωμα τριαντάφυλλο είναι και τίποτα περισσότερο :rolleyes:

Πολύ ωραίες οι πληροφορίες για την κυρία με τον σύζυγο απο Ικαρία, θα επισκεφθώ την σελίδα τους σίγουρα!:)
Λοιπόν, είναι μέχρι και 30 σταγόνες αιθερίου ελαίου για κάθε 100 ml. Το λάδι καλέντουλας είναι λάδι βάσης οπότε βάζεις όσο θέλεις.
Aνθόνερο παίρνω τη λεβάντα από bioaroma, και τώρα που είμαι έγκυος πήρα ένα μείγμα ανθόνερων εσπεριδοειδών από το iherb - πολύ ακριβό και με κοντινή ημερομηνία λήξης, κατά τη γνώμη μου πεταμένα λεφτά, παρότι βιολογικό: http://www.iherb.com/L-uvalla-Certified-Organic-Organic-Orange-Toner-Age-Defying-6-7-fl-oz/36104

κοριτσια εχει δοκιμασει καμια τις κρεμες προσωπου bioaroma?σκεφτομαι να παρω μια σαν ενυδατικη αλλα επειδη περιεχουν κερι μελισσας φοβαμαι μην ειναι σαν κεραλοιφες,λιπαρες δλδ.
Oι κρέμες του bioaroma είναι εξαιρετικά αγνές και καλές, αλλά όπως υποψιάζεσαι είναι πάρα πολύ λιπαρές γιατί είναι όντως κηραλοιφές. Είναι δηλαδή μόνο για βράδυ.

soevan07
01-12-12, 23:05
Soevan07 απο που πήρες θερμομετρο μαγειρικης που χρειάζεται?πρωτη φορα ακουω για αυτο!ποιονα παρω?ευχαριστω!

Έχει εδώ http://candlemaking.myshopify.com/search?q=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF&x=14&y=11
Eίναι απαραίτητο το θερμόμετρο.
Και οι συνταγές πρέπει να ακολουθούνται
κατά γράμμα,αριθμό και τόνο!!! :lol: :lol:

τζιτζικι
01-12-12, 23:12
soevan στη λιστα που εβαλες,βλεπω ηλεκτρονικο καταστημα για αοσμα μανο,αυτα ειναι φυτικα?γενικα φυτικα μανο που βρισκω?του κορρε ειναι φυτικα η μουφα?

soevan07
01-12-12, 23:20
Καλύτερα και από τα επαγγελματικά φτιαγμένα του εμπορίου! Χίλια μπράβο!

:shock: Τέλεια! Μπράβο!

Ευχαριστώ κοριτσάρες!!
Δεν ξέρετε πόσο χαρά μου δίνετε!!!! Αλήθεια!!!!

Και νιώθω πάρα πολύ ωραία με όλο αυτό το σκηνικό
που με έχει πιάσει το δημιουργικό μου!!

Δεν μπορώ να σας το περιγράψω!!!...
Την έχω κατα-βρεί σας λέω!!!!

Και ξέρετε απο πότε με έχει πιάσει όλο αυτό??.......
....Δεν θα με πιστέψετε:
απο τότε που άρχισα να πίνω την αλόη!!

Ναι, βρε κορίτσια!!!
Αλήθεια σας λέω!!
Το πιστεύω!!

Αφού το βλέπω!!!
Απο τότε, έχω γίνει άλλος άνθρωπος!

Ενεργητική, δημιουργική, ζωτική......μπλα-μπλα-μπλα!!!!! :lol:

Ελπίζω να μην "συνηθίσω" την αλόη....
και μετά να επανέλθω στην προηγουμενη υποτονικότητά μου!!! :rolleyes:

Μπορεί η αφορμή να ήταν εκείνα τα συστατικά των αφρόλουτρων
αλλά το αίμα μέσα μου έβραζεεεε!!!!!!! :lol:

soevan07
01-12-12, 23:26
soevan στη λιστα που εβαλες,βλεπω ηλεκτρονικο καταστημα για αοσμα μανο,αυτα ειναι φυτικα?γενικα φυτικα μανο που βρισκω?του κορρε ειναι φυτικα η μουφα?

Του Κορρέ είναι καλύτερα απο τα συμβατικά
αλλά ακόμα καλύτερα είναι αυτά που έχω στη λίστα.

Επίσης πολύ καλά είναι και τα μανό που έχει στο www.iherb.com
που είναι με βάση το νερό.
(Εγω το καλοκαίρι μανό απο iherb είχα βάλει)

Μην ξεχάσεις να πάρεις και ξεβαφτικό aceton-free.
Το ασετόν είναι κάργα καρκινογόνο!!!

τζιτζικι
01-12-12, 23:41
Του Κορρέ είναι καλύτερα απο τα συμβατικά
αλλά ακόμα καλύτερα είναι αυτά που έχω στη λίστα.

Επίσης πολύ καλά είναι και τα μανό που έχει στο www.iherb.com
που είναι με βάση το νερό.
(Εγω το καλοκαίρι μανό απο iherb είχα βάλει)

Μην ξεχάσεις να πάρεις και ξεβαφτικό aceton-free.
Το ασετόν είναι κάργα καρκινογόνο!!!

καλα που μου τα λετε γιατι ειμαι στραβαδι ακομα:oops:
αυτα τα μανο με βαση το νερο κρατανε?κι εγωδε θελω κανενα χρωμα περιεργο,μια βασουλα μονο,η κατι τυπου γαλλικο,για ναναι περιποιημενο,του κορρε εχω δει κατι δαφανα,αλλα δεν ξερω λειτουργουν ως βαση η ως γυαλιστικο?)
ευχραιστω πολυ για τις πληροφοριες:D(γενικως:D)

soevan07
01-12-12, 23:59
καλα που μου τα λετε γιατι ειμαι στραβαδι ακομα:oops:
αυτα τα μανο με βαση το νερο κρατανε?κι εγωδε θελω κανενα χρωμα περιεργο,μια βασουλα μονο,η κατι τυπου γαλλικο,για ναναι περιποιημενο,του κορρε εχω δει κατι δαφανα,αλλα δεν ξερω λειτουργουν ως βαση η ως γυαλιστικο?)
ευχραιστω πολυ για τις πληροφοριες:D(γενικως:D)

Στα πόδια που έβαλα το καλοκαίρι μια χαρά κρατάγανε.
Των χεριών δεν τα βάφω
γιατί με τις δουλειές γίνονται χάλια!
Οπότε προτιμώ καθόλου.

τζιτζικι
02-12-12, 00:07
βρηκα χρονο και μελεταω,οποτε εχω κι αλλε ερωτησεις χεχε
βλεπω στο iherb πολυ dr.bronners,καταλαβα οτι ειναι multiuse,και βλεπω και στη λιστα της σοεβαν πως εχουν hazard score χαμηλο,μπορω να αγορασω για να κανουμε μπανιο μικροι-μεγαλοι δηλαδη?και να λουζομαστε?

vera
02-12-12, 00:51
Επίσης προχθές παρήγγειλα και πάρκο για την μικρή, κατέληξα στο baby dan απο e-bay τελικά,το οποίο δεν έχει τοξικά χρώματα και είναι καινούργιο . Κανονική τιμή 127 Ευρώ, με μεταφορικά ισοτιμίες κλπ κλπ 170 κάτι, τι να κάνω που είναι άμεση ανάγκη και δεν είχα περισσότερο χρόνο για ψάξιμο.
Αυτό είναι

http://viewitem.eim.ebay.gr/BABYDAN-BABYDEN-WHITE-PLAYPENBABY-SAFETY-GATE-BNIB/270889441722/item

Bye! See ya later:D

Ayto ειχα παρει κι εγω 160 η 170 ευρω απο mothercare πριν 4 χρονια και πηγε χαμενο, δεν το ηθελε ουτε ο ενας ουτε ο αλλος. Και το ειχα ερωτευτει! Ειναι πολυ βαρυ και πιανει χωρο να ξερεις. Την ειχα πατησει απο σχολια αλλων που το καταβολευτηκαν αλλα ειναι πως θα κατσει....σε αλλους καθεται σε αλλους οχι. Εσενα μπορει να σε βολεψει.

Σκεφτομουν να παρω και την τεντα αργοτερα να το χουν για σπιτακι και πιο μεγαλα τα παιδια μου (τωρα δλδ) αλλα ηταν τοσο ογκωδες που ο συζυγος το σουταρε αμεσα στην αποθηκη. Το μονο απο τα παιδικα προικια που εκλαψα τα λεφτα μου! Θα το πουλουσα αν δεν ειχα τον αδερφο μου που θα παντρευτει σε λιγο, ευελπιστωντας να παρω πισω τουλαχιστον τα μισα λεφτα.

maria_tweety
02-12-12, 02:27

εγω πηρα μανο της εταιριας benecos...νομιζω οτι ειναι πιστοποιημενα κιολας και απο το συγκεκριμενο site πολυ οικονομικα.μια φορα τα εχω βαψει μεχρι στιγμης και η διαρκεια του ηταν αρκετα ικανοποιητικη,σαν τα συμβατικα.

http://www.ecco-verde.com/benecos/nail-polish

γενικα αυτη η εταιρια εχει αρκετα οικονομικα καλλυντικα παρ ολο που ειναι πιστοποιημενα.και ενα μολυβι ματιων που πηρα καλο ειναι

maria_tweety
02-12-12, 02:31
Ευχαριστώ κοριτσάρες!!
Δεν ξέρετε πόσο χαρά μου δίνετε!!!! Αλήθεια!!!!

Και νιώθω πάρα πολύ ωραία με όλο αυτό το σκηνικό
που με έχει πιάσει το δημιουργικό μου!!

Δεν μπορώ να σας το περιγράψω!!!...
Την έχω κατα-βρεί σας λέω!!!!

Και ξέρετε απο πότε με έχει πιάσει όλο αυτό??.......
....Δεν θα με πιστέψετε:
απο τότε που άρχισα να πίνω την αλόη!!

Ναι, βρε κορίτσια!!!
Αλήθεια σας λέω!!
Το πιστεύω!!

Αφού το βλέπω!!!
Απο τότε, έχω γίνει άλλος άνθρωπος!

Ενεργητική, δημιουργική, ζωτική......μπλα-μπλα-μπλα!!!!! :lol:

Ελπίζω να μην "συνηθίσω" την αλόη....
και μετά να επανέλθω στην προηγουμενη υποτονικότητά μου!!! :rolleyes:

Μπορεί η αφορμή να ήταν εκείνα τα συστατικά των αφρόλουτρων
αλλά το αίμα μέσα μου έβραζεεεε!!!!!!! :lol:

soevan07 να σε ρωτησω επι του θεματος μιας και φαινεται να ξερεις αρκετα:p..εχω 3 γλαστρες με αλοη..μπορω να κοβω τα φυλλα και να πινω τον χυμο?ειναι ακινδυνο ή χρειαζεται καποια επεξεργασια πριν?καπου ειχα διαβασει οτι για να πιεις τον χυμο θα πρεπει το φυτο να ειναι συγκεκριμενης ηλικιας...νομιζω 2-4 ετων..ισχυει κατι τετοιο?

soevan07
02-12-12, 08:10
soevan07 να σε ρωτησω επι του θεματος μιας και φαινεται να ξερεις αρκετα:p..εχω 3 γλαστρες με αλοη..μπορω να κοβω τα φυλλα και να πινω τον χυμο?ειναι ακινδυνο ή χρειαζεται καποια επεξεργασια πριν?καπου ειχα διαβασει οτι για να πιεις τον χυμο θα πρεπει το φυτο να ειναι συγκεκριμενης ηλικιας...νομιζω 2-4 ετων..ισχυει κατι τετοιο?

Kι εγώ το έχω διαβάσει οτι πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2-3 χρόνια...
...δεν νομίζω λόγω επικινδυνότητας
αλλά γιατί δεν θα έχει κάτι το ουσιώδες μέσα το φύλλο του.

Ειναι αρκετά μεγάλα τα φύλλα της?
Εγώ αυτά που παίρνω απο την λαική είναι πολύ μεγάλα!
Με 2 φύλλα βγάζω 1 κιλό ζελέ!! :shock:

Κι εμείς που φυτέψαμε στην αυλή μας
δεν είναι ακόμα για κόψιμο. Φαίνεται άλλωστε.

Εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2492705#post2492705) έχει περισσότερες πληροφορίες για την αλόη

soevan07
02-12-12, 10:05
Μου έστειλαν αυτό το e-mail για έκπτωση
για οποια ενδιαφέρεται:

The Organic BodyCare Shop (http://www.theorganicbodycareshop.com)
http://www.theorganicbodycareshop.com/

Natural & organic body care from head to toe - for every body
Over 2500 high quality natural and organic body care, skin care, hair care and beauty products

Last Ordering Dates for Christmas Delivery (http://www.TheOrganicBodycareShop.com/ChristmasOrderingDates.asp)
A CHRISTMAS THANK YOU
to all our regular customers
To let you know how much we appreciate your custom throughout the year we'd like you to have,
with our compliments, this discount code.

MERRYXMAS2012

Just key in the code at the checkout and 10% will be deducted from your order.
You can use it as often as you like between
now and the end of December 9th.

τζιτζικι
02-12-12, 17:13
εγω πηρα μανο της εταιριας benecos...νομιζω οτι ειναι πιστοποιημενα κιολας και απο το συγκεκριμενο site πολυ οικονομικα.μια φορα τα εχω βαψει μεχρι στιγμης και η διαρκεια του ηταν αρκετα ικανοποιητικη,σαν τα συμβατικα.

γενικα αυτη η εταιρια εχει αρκετα οικονομικα καλλυντικα παρ ολο που ειναι πιστοποιημενα.και ενα μολυβι ματιων που πηρα καλο ειναι

α πολυ ωραια,μπορειτε να με βοηθησετε,?
αυτο το αχρωμο

μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν βαση?(συγνωμη τα αγγλικα μου δεν ειναι πολυ καλα),και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι βαση η γυαλιστικο:oops:
τα βρηκα επισης και σε αυτο το σαιτ
WWW.organicland.gr

και βρηκα και ανθονερα βιολογικα
http://www.organicland.gr/index.php?target=categories&category_id=185

η τιμη ειναι καλη?για τα ανθονερα ?τα μανο μπενεκος τα εχει πιο ακριβα αν και δεν ξερω αν συμφερει τελικα με τα μεταφορικα απο που ειναι καλυτερα,γενικα δυσκολευομαι με τις αγορες στο ιντερνετ)

τζιτζικι
02-12-12, 17:51
εχω μια απορια(πολλες δηλαδη),αλλα τωρα σχετικα παλι με τα dr.bronners, χαζευω τησελιδα τους,και απο ο,τι καταλαβα ολα τα προιοντα ειναι βιολογικα,και για καθε χρηση?γιατι πονοκεφαλιασα με τις λιστες,συν το οτι χαθηκα εντελως,ειμαι ετοιμη να παραγγειλω
http://www.drbronner.com/DBMS/OLBA02/BabyMildLiquidSoap.htm
kai επισης βλεπω πως εχει και λιπ μπαλμς,βιολογικα,να το τολμησω?

Julianna
02-12-12, 20:33
τζιτζικι, εγώ χρησιμοποιώ τα στερεά και τα υγρά σαπούνια dr.bronners ως αφρόλουτρο αλλά και για το πλύσιμο των χεριών, για τα μαλλιά δεν ξέρω αν κάνουν. Για τα παιδιά θα έλεγα να προτιμήσεις τα στερεά από τα υγρά.:)

τζιτζικι
02-12-12, 21:33
τζιτζικι, εγώ χρησιμοποιώ τα στερεά και τα υγρά σαπούνια dr.bronners ως αφρόλουτρο αλλά και για το πλύσιμο των χεριών, για τα μαλλιά δεν ξέρω αν κάνουν. Για τα παιδιά θα έλεγα να προτιμήσεις τα στερεά από τα υγρά.:)

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,χρησιμοποιεις καποιο συγκεκριμενα?
για τα μαλλια το φοβασαι η χρησιμοποιεις κατι αλλο?
επισης,επειδη δεν ειμαι σιγουρη αν το καταλαβα στα αγγλικα,πως το χρησιμοποιεις το dr bronners για αφρολουτρο,το διαλυεις η απευθειας στο δερμα?
μιλουσα σημερα με τον φαρμακοποιο της γειτονιας,και τον ρωταγα για σαπουνια για τα μαλλια για τα παιδια αντι για σαμπουαν,τελος παντων μου επιασε την κουβεντα,και μου λεγε πως καλυτερα σε υγρη μορφη,παρα σε στερεα για τα παιδια,κατι σχετικα μετην τηξη,δεν καταλαβα πολλα πραγματα,εφημερευε κιολας,κι ειχα κοσμο πισω μου

Julianna
02-12-12, 22:37
Παρακαλω!:D Παίρνω αυτά με τη μέντα και τα baby mild, τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει. Για τα μαλλιά δεν το φοβάμαι απλώς δεν ήξερα ότι κάνει για λούσιμο. Τα χρησιμοποιώ απευθείας στο δέρμα αλλά για να πω την αλήθεια δε θυμάμαι να είχα διαβάσει οδηγία γι' αυτό:oops:
Αυτό με την τήξη δεν το έχω ξανακούσει, αν τον ξαναρωτήσεις ενημέρωσέ μας! Εδώ μέσα είχε γραφτεί κάποια στιγμή ότι τα στερεά είναι γενικώς αγνότερα από τα υγρά επειδή τα δεύτερα χρειάζονται περισσότερα συντηρητικά.

maria_tweety
02-12-12, 22:55
α πολυ ωραια,μπορειτε να με βοηθησετε,?
αυτο το αχρωμο

μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν βαση?(συγνωμη τα αγγλικα μου δεν ειναι πολυ καλα),και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι βαση η γυαλιστικο:oops:
τα βρηκα επισης και σε αυτο το σαιτ
WWW.organicland.gr (http://WWW.organicland.gr)

και βρηκα και ανθονερα βιολογικα
http://www.organicland.gr/index.php?target=categories&category_id=185

η τιμη ειναι καλη?για τα ανθονερα ?τα μανο μπενεκος τα εχει πιο ακριβα αν και δεν ξερω αν συμφερει τελικα με τα μεταφορικα απο που ειναι καλυτερα,γενικα δυσκολευομαι με τις αγορες στο ιντερνετ)

συγκεκριμενα τα πηρα απο το παρακατω site
http://www.bce-europe.com/
τα μεταφορικα μεχρι μισο κιλο ειναι 6.30 αλλα αν παραγγειλεις για πρωτη φορα σου δινουν ενα κουπονι 5 ευρω οποτε στην ουσια πληρωσα για μεταφορικα 1.30..κ αν θες να παρεις μονο μανο η κανα ελαφρυ καλλυντικο πιστευω δεν θα υπερβεις το μισο κιλο..τωρα για το χρωμα θα σε γελασω γιατι παιρνω εντονα συνηθως αλλα σαν βαση θα προτιμουσα το ασπρο.

οσον αφορα στα σαπουνια dr.bronners,εχω παρει τα αντιστοιχα dr woods για το σωμα και τα μαλλια αλλα δυστυχως σαν σαμπουαν δεν μπορεσα να τα χρησιμοποιησω γιατι μου αφηναν τα μαλλια πολυ στυφα και μπερδεμενα.δεν ξερω αν του dr bronners θα ειναι καλυτερα στο λουσιμο

οσον αφορα στα ανθονερα το παρακατω site τα εχει πιο οικονομικα
http://www.pharmacy4u.gr/primavera-m-334.html?page=6&sort=2a
με 2 ευρω μεταφορικα αν η παραγγελια ειναι μεχρι 30 ευρω και για πανω απο 30 ευρω εχει δωρεαν μεταφορικα.

τζιτζικι
03-12-12, 14:07
πωπω,σας ευχαριστω πολυ,ολες οι εξτρα πληροφοριες,ειναι παρα πολυ χρησιμες!!

τζιτζικι
03-12-12, 14:12
αυτο για την τηξη θα τον ξαναρωτησω,αλλα θα πρεπει να κραταω σημειωσεις,γιατι απο οσα ειπε,μονο αυτο καταλαβα,παντως ηταν σιγουρος ως προς αυτο..
τελικα η μαγιερικη σοδα που βλεπω πως μπορει να χρησιμοποιηθει για αποσμητικο,περιεχει αλουμινιο?καπου το διαβασα,αλλα δεν μπορω να το διασταυρωσω στο ιντερνετ..
επισης στο etsy,βλεπω καποια βιολογικα αποσμητικα,αλλα εχω μια επιφυλαξη,βασικα σκεφτομαι,αυτα τα χειροποιητα προιοντα ελεγχονται απο καπου?η στηριζομαστε σε αυτο που δηλωνει ο καθε πωλητης?

Julianna
03-12-12, 14:53
τζιτζίκι να είσαι καλά:D Κι εγώ στο φόρουμ διάβασα ότι η μαγειρική σόδα μπορεί να έχει αλουμίνιο:shock: Λεπτομέρειες δε γνωρίζω όμως, π.χ. για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό ή πώς ξέρουμε αν συμβαίνει με όλες. Εγώ τη χρησιμοποιώ μόνο στο καθάρισμα και στο πλυντήριο (ώσπου να βρω σόδα πλυσίματος που είναι πιο ισχυρή για να την αντικαταστήσω) αλλά αν ήθελα να φτιάξω αποσμητικό θα έπαιρνα αυτή (http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Aluminum-Free-Premium-Baking-Soda-Gluten-Free-16-oz-1-lb-453-g/9852?at=0) από το iherb.

Μπαμπουράκι
03-12-12, 17:56
Έχω παραγγείλει συνολικά 5 αλλά τα 4 μαζί, με απασχολεί αυτό με την λάμπα, αν αυτή που πήρες εσύ και θεωρητικά είναι η μικρή, αλλά εσένα σου φαίνεται προς μεσαία, τότε η δικιά μου ως μεσαία πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη, τι εννοείς καλώδιο; Οχι μετασχηματιστή;
απο αλάτι πήρα αυτά
http://shop.mercola.com/product/himalayan-crystal-cooking-salt-500g-per-container-3-pack,908.htm

σου εχει τύχει να σου κρατήσουν προϊόντα στο τελωνείο;:???:
Εντάξει σου ήρθαν όλα τα προϊόντα?
Εμένα ναι. 3 πακέτα σε 2 μέρες. Να λέμε και τα καλά, επαγγελματίας ο Mercola!
O μετασχηματιστής δεν έχει και καλώδιο ?? :lol: ναι αυτό εννοώ, εξάλλου δεν μπορείς να μπερδευτείς δεν ταιριάζει η πρίζα! 
Εγώ ακόμα να πάρω μετασχηματιστή/καλώδιο, εσύ την χρησιμοποίησες την λάμπα? Την έβαλα επάνω στο τραπέζι και μου έσταζε….. έλιωνε.. διάβασα τις πληροφορίες και την σκέπασα!
Δεν μου έχει τύχει να μου κρατήσουν πακέτα στο τελωνείο ποτέ αλλά πάντα είμαι με τον φόβο !!

Μπαμπουράκι
03-12-12, 18:07
soevan07 οι δημιουργίες σου είναι καταπληκτικές ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !

Θα σου στείλω μήνυμα :-)

Όλο το σκ μαγείρευα...
έφτιαξα τον ζωμό κοτόπουλου από τις συνταγές gap, θα το καθιερώσω δεν το συζητώ, αυτό πέτυχε.. ε είναι και δύσκολο να μην πετύχει ένας ζωμός που χρειάζεται να ρίξεις μέσα διάφορα και να το αφήσεις να βράζει με τις ώρες..

Έκανα 2 κέηκ και τα δύο χάλια. Το δεύτερο λίγο χειρότερο απο το πρώτο, και έλειπε και η μαμά μου απο το σπιτι... :-(
Το παιδί περίμενε πως και πως και απογοητεύτηκε 2 φορές.. κλαψ...

και μου λέει ο γλυκός μου κάποια στιγμή: "πάντως μαμά την μυρωδιά την πέτυχες"
κόντεψα να πέσω κάτω !!! :lol:
Δεν φτάνει που είμαι άσχετη έκανα και προχωρημένα πειράματα. Αντί για ζάχαρη μέλι...
ε.. ΔΕΝ...

Πάντως το να μαγειρεύεις με το coconut oil μετά τις τελευταίες πληροφορίες που έλαβα για αυτό είναι πραγματικά απολαυστικό...
Λέρωνα το χέρι ?
Ενυδάτωνα το πρόσωπο για να σκουπιστώ!

Ήθελα να σκουπιστώ με περισσότερη ποσότητα λαδιού αλλά όχι να λερώσω την ποδιά μου ? (φόρεσα πρώτη φορά ποδιά ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ) σκουπιζόμουν στα μαλλιά μου αφού θα λουζόμουν μετά..
χαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχα

με ένα σμπάρο ...... :lol:

Τι είναι η πρωτείνη ορού γάλακτος ?

dari
03-12-12, 18:25

όπως είπε και η Rosie εσανς είναι τα τεχνιτά αιθέρια που σου έλεγα απο Ρουμπουλάκι πχ και δεν έχει καμία από τις ιδιότητες του αιθερίου παρά μόνο το άρωμα...

φοβερά τα σαπουνάκια σου μπράβο... και οργανώθηκες και για τις γιορτές...

mama35+
03-12-12, 20:15
Είμαι ενθουσιασμένη με αυτή (http://www.feelunique.com/p/Burts-Bees-Shea-Butter-Hand-Repair-Cream-50g) όπως επίσης και με τα προϊόντα προσώπου και τη βρεφική σειρά της ίδιας εταιρίας. Τόσο πολύ που έχω αρχίσει να αντικαθιστώ τα Neal's Yard :)

Επειδή χρησιμοποιώ σχεδόν ΟΛΑ τα προϊόντα Burt's Bees, σας προτείνω να δείτε και τιμές στο www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk) όπου τα μεταφορικά είναι δωρεάν!
Εγώ μόνο από εκεί ψωνίζω πλέον τα Burt's Bees (παλαιότερα από το ebay.co.uk)

mama35+
03-12-12, 20:19
μήπως έχετε βρει καμία οικονομική και οικολογική κρέμα χεριών?

Εγώ βγήκα μετά τις 20 μέρες μιας και είχα φοβερό πρόβλημα με το θηλασμό αλλά τώρα βγαίνουμε συνέχεια και σαραντίζουμε το Σάββατο που μας έρχεται....

Εσύ soevan07 μιας και είναι το δεύτερο θα είσαι πιο χαλαρή οπότε καλά κανεις και βγαίνεις... δεν παλεύεται μέσα όλη μερα...

Πάντως αν θες την πιο οικονομική και value-for-money κρέμα χεριών τότε είναι αυτή: http://www.pharmacyonclick.gr/krema-xeriwn-meli-hand-cream--cera-di-cupra-apalh-ufh

Εγώ την αγόρασα χωρίς να ξέρω επειδή ψώνιζα τα γάλατα (frezylac) του μωρού από αυτό το e-φαρμακείο και μόλις είδα την τιμή και τη σύνθεσή της είπα: "βρε δεν τη δοκιμάζω τόσο που έχουν ξεραθεί τα χέρια μου από τα πλυσίματα του μωρού;;"

Ε, λοιπόν κάνει θαύματα!
Φυσικά καιη Burt's Bees είναι θαυματουργή αλλά ΠΟΛΥ πιο ακριβή και ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλάδα!

soevan07
03-12-12, 23:06
Πάντως το να μαγειρεύεις με το coconut oil μετά τις τελευταίες πληροφορίες που έλαβα για αυτό είναι πραγματικά απολαυστικό...
Λέρωνα το χέρι ?
Ενυδάτωνα το πρόσωπο για να σκουπιστώ!

Ήθελα να σκουπιστώ με περισσότερη ποσότητα λαδιού αλλά όχι να λερώσω την ποδιά μου ? (φόρεσα πρώτη φορά ποδιά ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ) σκουπιζόμουν στα μαλλιά μου αφού θα λουζόμουν μετά..
χαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχα

με ένα σμπάρο ...... :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλά.....έχω πεθάνει στα γέλια!!!!!!!!!!!!!!

amande
03-12-12, 23:50
μπαμπουράκι είσαι θεά :lol::lol::lol::lol::lol:

soevan07
04-12-12, 00:00
όπως είπε και η Rosie εσανς είναι τα τεχνιτά αιθέρια που σου έλεγα απο Ρουμπουλάκι πχ και δεν έχει καμία από τις ιδιότητες του αιθερίου παρά μόνο το άρωμα...

Ξέρεις τι έχω πάθει τώρα?
Μου έχει μπει η ιδέα: βρε λες????.....

Για να είμαι σίγουρη θα πάρω μου φαίνεται το 500ml
που παίρνει η Rosie απο iherb

και αν σπάσει θα τους το φωτογραφήσω.

Αυτός είναι ο φόβος μου απο το iherb:
μην σπάσει το μπουκάλι κατά τη μεταφορά
και πάνε 50 ευρουλάκια!

soevan07
04-12-12, 00:03
soevan07 οι δημιουργίες σου είναι καταπληκτικές ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !

Να είστε καλά κοριτσάρες!!....

Μόλις έφτιαξα μια μεγάλη δοσολογία απο σαπούνια
και μου βγήκε ο πάτος
γιατί έκανα μια κουζίνα κwλο!!
(χα-χα-χα-χα! :lol: :lol: )

Πάω για ύπνο. Καληνύχτα.

Μπαμπουράκι
04-12-12, 11:28
χεχεχε
ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Ο καθένας με τα ταλέντα του.
Έχω κρατήσει 15 νήπια για 1,5 ώρα με το στόμα ανοιχτό λέγοντας ιστορίες
από το μυαλό μου !!!!

αλλά και ένα κέηκ να πετύχω στην ζωή μου.....
έλεος δηλαδή... :lol:

συζήταγα με έναν φίλο εχτές για τον μερκολα, συγκεκριμένα για το krill oil
και του έστειλα ένα λινκ, το είδε λοιπόν, το κούγκλαρε και μου είπε ότι έβγαλε διάφορα για αυτόν αρνητικά, δικαστήρια εκκρεμούν κλπ
Του είπα πως θα το κοιτάξω και θα το κάνω βέβαια αλλά θεωρώ πως οποιοσδήποτε παρεμβαίνει στα συμβατικά προιόντα και στις μεγαλοεθνικές σίγουρα θα υποστεί πόλεμο.
Όπως έχω ακούσει και για τα kleen kanteen ότι είναι στα δικαστήρια.

Γνωρίζετε κάτι?
Ποια η γνώμη σας ?

Δεν πάνε λέω εγώ καμιά jonson για απάτη...

dari
04-12-12, 16:00
Πάντως αν θες την πιο οικονομική και value-for-money κρέμα χεριών τότε είναι αυτή: http://www.pharmacyonclick.gr/krema-xeriwn-meli-hand-cream--cera-di-cupra-apalh-ufh

Εγώ την αγόρασα χωρίς να ξέρω επειδή ψώνιζα τα γάλατα (frezylac) του μωρού από αυτό το e-φαρμακείο και μόλις είδα την τιμή και τη σύνθεσή της είπα: "βρε δεν τη δοκιμάζω τόσο που έχουν ξεραθεί τα χέρια μου από τα πλυσίματα του μωρού;;"

Ε, λοιπόν κάνει θαύματα!
Φυσικά καιη Burt's Bees είναι θαυματουργή αλλά ΠΟΛΥ πιο ακριβή και ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλάδα!

τα 10 ευρώ για 75 μλ τα θεωρώ πολλά για κρέμα χεριών... ειδικά τώρα με την κρίση... πάντως σ' ευχαριστώ για το λινκ ;)

Μήπως γνωρίζει καμιά σας για τα γάλατα και τα γιαούρτια Σταμου? έχουμε ξεκινήσει κατσικίσια γάλατα στον μικρό και η ΕΒΟΛ που έπαιρνα δεν φέρνει πάντα... μου έφερε λοιπον ο άντρας μου απο Μενίδι γάλα του Σάμου ο οποίος λέει οτι αρμέγει το πρωι, το παστεριώνει και το φέρνει στο μαγαζί την ίδια μέρα, επίσης δεν κάνει ομοιογενοποιηση (ή κάπως έτσι...)... καλό μου φάνηκε αλλα δεν είχε γέυση έντονη όπως το περίμενα...

soevan07
05-12-12, 00:19
Πω-πω κορίτσια απο το πρωί είναι που θέλω να σας γράψω
και δεν κάθησα λεπτό στο γραφείο!!.......

Τέλοσπάντων.

Ήθελα να σας πω (στις κοπέλες για το Plantacare)
οτι δεν έχω καλά νέα!!! :(

Εχει γίνει μπλέξιμο με τις ποσότητες....
...δεν ξέρω ποιός φταίει (πάντως όχι εγώ)
και μου μιλάνε για 75 κιλά! :shock:

Θα σας εξηγήσω περισσότερα με πμ.

Αφήνω να περάσουν λίγες μέρες για να τους ξαναπάρω.
Αντε να δούμε!!!
Εχω ξενερώσει τελείως μιλάμε.

Εαν βιάζεστε και ανυπομονείτε
τα έχει διαθέσιμα ο Ορέστης.
(http://candlemaking.myshopify.com/products/plantacare-500-ml)
Απλά είναι λίγο πιο ακριβά.

soevan07
05-12-12, 01:01
Δείτε με την στάχτη τι μπορείτε να κάνετε:
http://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_6966.html#axzz2E7tnMjlL

Μπαμπουράκι
05-12-12, 13:20
Δοκίμασα την ζάχαρη καρύδας σε ελληνικό καφέ.
Το αποτέλεσμα εξαιρετικό.
Το επόμενο βήμα να την βάλω σε κέηκ, αυτό που θα φτιάξω μαζί με την
μαμά μου ! :-)

amande
05-12-12, 13:59
και μου μιλάνε για 75 κιλά! :shock:

:shock::lol::lol:

Δοκίμασα την ζάχαρη καρύδας σε ελληνικό καφέ.
Το αποτέλεσμα εξαιρετικό.
Το επόμενο βήμα να την βάλω σε κέηκ, αυτό που θα φτιάξω μαζί με την
μαμά μου ! :-)
μπαμπουρακι δεν είχες παραγγειλει και ζάχαρη απο χουρμάδες http://www.iherb.com/Now-Foods-Real-Food-Date-Sugar-1-lb-454-g/527 ή λάθος θυμάμαι? αν ναι, τη δοκίμασες?

σήμερα παρελαβα αυτό το απορρυπαντικό http://www.iherb.com/Eco-Me-Inc-Emma-Laundry-Soap-32-fl-oz-946-ml/30012
όταν πλύνω θα σας πω εντυπώσεις

τζιτζικι
05-12-12, 14:19
τα 10 ευρώ για 75 μλ τα θεωρώ πολλά για κρέμα χεριών... ειδικά τώρα με την κρίση... πάντως σ' ευχαριστώ για το λινκ ;)

Μήπως γνωρίζει καμιά σας για τα γάλατα και τα γιαούρτια Σταμου? έχουμε ξεκινήσει κατσικίσια γάλατα στον μικρό και η ΕΒΟΛ που έπαιρνα δεν φέρνει πάντα... μου έφερε λοιπον ο άντρας μου απο Μενίδι γάλα του Σάμου ο οποίος λέει οτι αρμέγει το πρωι, το παστεριώνει και το φέρνει στο μαγαζί την ίδια μέρα, επίσης δεν κάνει ομοιογενοποιηση (ή κάπως έτσι...)... καλό μου φάνηκε αλλα δεν είχε γέυση έντονη όπως το περίμενα...

εμενα αυτη την κρεμα ,μου τη βαζει 1,60

http://www.pharmacyonclick.gr/krema-xeriwn-meli-hand-cream--cera-di-cupra-apalh-ufh

λαθος ειναι?:shock:

Για τον σταμου ,τον εχωδει κι εγω,απλα νομιζα πως δεν ηταν βιολογικα,ειναι?
μια που μιλαμε για κατσικισια,τα παιδια τρελλαινονται για το γιαουρτι απο το αγροκτημα λιαπη,που ειναι σε πηλινο(ξερετε αν μετα το πηλινο απο το γιαουρτιμπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σε φουρνο?)

Μπαμπουράκι
05-12-12, 15:57
μπαμπουρακι δεν είχες παραγγειλει και ζάχαρη απο χουρμάδες http://www.iherb.com/Now-Foods-Real-Food-Date-Sugar-1-lb-454-g/527 ή λάθος θυμάμαι? αν ναι, τη δοκίμασες?

Πολύ σωστά θυμάσαι (με εντυπωσίασες!!! :-)) έχω παραγγείλει και ζάχαρη από χουρμάδες και ζάχαρη από καρύδα από το iherb.
Εκκρεμούν 5-6 παραγγελίες που ξεκίνησα να κάνω από τις 14/11 και ακόμα τίποτα..
πρώτη φορά τόση καθυστέρηση!
Ελπίζω να μην χάθηκαν με οποιονδήποτε τρόπο, :-(

Δεν άντεχα να περιμένω για τα πειράματά μου και αγόρασα από βιολογικάδικο την ζάχαρη καρύδας.
Έχω κρατήσει την απόδειξη, έχω σημειώσει διάφορες τιμές και μόλις βρω χρόνο και τα αναλύσω θα σας πω. Έχω την εντύπωση πως πέφτουν οι τιμές .. επίσης βρίσκω πράγματα που παλαιότερα δεν έβρισκα.

dari
05-12-12, 16:33
εμενα αυτη την κρεμα ,μου τη βαζει 1,60

http://www.pharmacyonclick.gr/krema-xeriwn-meli-hand-cream--cera-di-cupra-apalh-ufh

λαθος ειναι?:shock:

Για τον σταμου ,τον εχωδει κι εγω,απλα νομιζα πως δεν ηταν βιολογικα,ειναι?
μια που μιλαμε για κατσικισια,τα παιδια τρελλαινονται για το γιαουρτι απο το αγροκτημα λιαπη,που ειναι σε πηλινο(ξερετε αν μετα το πηλινο απο το γιαουρτιμπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σε φουρνο?)

έχεις δίκαιο, 1,60... εγώ ειμαι η στραβή...
αλλά δε βγάζει όλα τα συστατικά.... υποθέτω πως δέν είναι μονο κερί και γλυκερίνη....

ο Στάμου δεν έχει βιολογικά αλλά αν όντως είναι ημέρας εμένα με καλύπτει... και έχει μικρή παραγωγή οπότε υποθέτω ότι θα είναι σχετικά καλης ποιότητας ωστόσο ρωτάω μήπως καμια κοπέλα απο δω ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες...

Julianna
05-12-12, 16:47
συγκεκριμενα τα πηρα απο το παρακατω site
http://www.bce-europe.com/
τα μεταφορικα μεχρι μισο κιλο ειναι 6.30 αλλα αν παραγγειλεις για πρωτη φορα σου δινουν ενα κουπονι 5 ευρω οποτε στην ουσια πληρωσα για μεταφορικα 1.30..
Ευχαριστούμε!:D

mama35+
05-12-12, 16:54

:oops: :oops: :oops:
όχι 10€ !!!
1,60€ έχουν τα 75ml. φυσικά και δε θα πρότεινα τέτοια τιμή τέτοιες εποχές όσο καλή κρέμα να ήταν (εκτός φυσικά αν ήταν καμμία Clinique, Estee Lauder κλπ.)
Μάλλον δε διάβασες το λινκ: http://www.pharmacyonclick.gr/krema-xeriwn-meli-hand-cream--cera-di-cupra-apalh-ufh

Εγώ μάλιστα πήρα 5 και τις μοίρασα σε μαμά, ξαδέρφες και θεία :)
Καλό απόγευμα!

amande
05-12-12, 18:56
Πολύ σωστά θυμάσαι (με εντυπωσίασες!!! :-)) 8-):mrgreen:

έχω παραγγείλει και ζάχαρη από χουρμάδες και ζάχαρη από καρύδα από το iherb.
Εκκρεμούν 5-6 παραγγελίες που ξεκίνησα να κάνω από τις 14/11 και ακόμα τίποτα..
πρώτη φορά τόση καθυστέρηση!
Ελπίζω να μην χάθηκαν με οποιονδήποτε τρόπο, :-(

μπα, κι εμενα έχουν καθυστερήσει αρκετες φορες αλλά δεν εχει χαθει κανένα
όταν έρθει πες μου :)

παίρνω συχνα γάλα σταμου και γιαουρτάκια, είναι πολύ ωραία και ποιοτικά μου φαίνονται καλά

mömmu
05-12-12, 21:03
Γεια σας! Να ‘μαι και εγώ!:D

mommu, η καθαρή αλόη (απο τα φύλλα)
διατηρείται μόνο μέσα στο ψυγείο (με λίγο λεμόνι)
και για περίπου 1 μήνα.

Θα μπορέσεις να το καταναλώσεις το αποσμητικό σου
μέσα σε 1 μήνα?.

Δεν νομίζω, έλεγα να έβαζα κάποιο έτοιμο gel αλλά είδα τα συστατικά και έφυγα μακριά, αν βάλω συσκευασμένο χυμό Αλόης; Αλήθεια πόσο κρατάει από το άνοιγμα;

Soevan τι διαδικασία χρησιμοποιείς με τα φρέσκα φύλλα Αλόης; Πως αφαιρείς την τοξικότητα της, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να φύγει εντελώς η πικράδα της έτσι δεν είναι; Επίσης υπάρχουν γύρω στα 400 είδη Αλόης, λογικά η βρώσιμη θα έχει και την δική της ονομασία

Mommu εγω χρησιμοποιω ττο cleaning (ετσι λέγεται)αραιωμενο με νερο για απολύμανση !
Μπορω να το χρησιμοποιω ή οχι?ειμαι άσχετη!εχει πολυ έντονη μυρωδιά παντως!

Και εγώ πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω ΤΤΟ σαν καθαριστικό, αν γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι περισσότερο ας μας πει, πάντως από τα προηγούμενα άρθρα που παρέθεσα και αν τα έχεις διαβάσει, η άμεση επαφή είναι αυτή που μπορεί να δημιουργήσει το όποιο πρόβλημα (σαμπουάν, αφρόλουτρα κλπ)

Mommu μπορούσα να ακυρωσω το κουπόνι εντός 14 ημερών!ομως θα τους παρω ένα τηλ να τους πω για το πρόβλημα μου!και βλέπουμε!εγω κολλάω στο οτι ειναι τοξικο!και θα κοιμάται και το μωρο πάνω!

Τελικά τι έγινε με το στρώμα ;
Αν κάνεις μια αναζήτηση με περίπου αυτούς τους όρους memory foam mattress asthma/ toxic, θα ενημερωθείς μέσες άκρες για τον συγκεκριμένο τύπο στρώματος και τα προβλήματα υγείας που μπορεί να δημιουργήσει η να επιδεινώσει.

Λοιπόν, είναι μέχρι και 30 σταγόνες αιθερίου ελαίου για κάθε 100 ml. Το λάδι καλέντουλας είναι λάδι βάσης οπότε βάζεις όσο θέλεις.
Aνθόνερο παίρνω τη λεβάντα από bioaroma, και τώρα που είμαι έγκυος πήρα ένα μείγμα ανθόνερων εσπεριδοειδών από το iherb - πολύ ακριβό και με κοντινή ημερομηνία λήξης, κατά τη γνώμη μου πεταμένα λεφτά, παρότι βιολογικό: http://www.iherb.com/L-uvalla-Certified-Organic-Organic-Orange-Toner-Age-Defying-6-7-fl-oz/36104

Oι κρέμες του bioaroma είναι εξαιρετικά αγνές και καλές, αλλά όπως υποψιάζεσαι είναι πάρα πολύ λιπαρές γιατί είναι όντως κηραλοιφές. Είναι δηλαδή μόνο για βράδυ.

Ευχαριστώ! :)Το bioaroma θα πάρει σειρά, γιατί έχω σκοπό την επόμενη αγορά να την δώσω στην κυρία του κυρίου από την Ικαρία, μου "γυαλίσανε" πολύ τα προϊόντα τους, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο προϊόν τους ;, κοιτάω για κρέμα ημέρας και ματιών, το δέρμα μου είναι μικτό και δεν σηκώνει ιδιαίτερα λιπαρά και βαριά συστατικά, επίσης δεν έχω ρυτίδες κάτω από τα μάτια, ωστόσο δεν θέλω κάποια πολύ ελαφριά κρέμα για κάτω από αυτά.

mömmu
05-12-12, 21:29
Ayto ειχα παρει κι εγω 160 η 170 ευρω απο mothercare πριν 4 χρονια και πηγε χαμενο, δεν το ηθελε ουτε ο ενας ουτε ο αλλος. Και το ειχα ερωτευτει! Ειναι πολυ βαρυ και πιανει χωρο να ξερεις. Την ειχα πατησει απο σχολια αλλων που το καταβολευτηκαν αλλα ειναι πως θα κατσει....σε αλλους καθεται σε αλλους οχι. Εσενα μπορει να σε βολεψει.

Σκεφτομουν να παρω και την τεντα αργοτερα να το χουν για σπιτακι και πιο μεγαλα τα παιδια μου (τωρα δλδ) αλλα ηταν τοσο ογκωδες που ο συζυγος το σουταρε αμεσα στην αποθηκη. Το μονο απο τα παιδικα προικια που εκλαψα τα λεφτα μου! Θα το πουλουσα αν δεν ειχα τον αδερφο μου που θα παντρευτει σε λιγο, ευελπιστωντας να παρω πισω τουλαχιστον τα μισα λεφτα.

Vera σήμερα μόλις ήρθε με courier στο σπίτι, ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα, λίγο το στρωματάκι κάτω μου τα χάλασε, αρκετά λεπτό (το ανάφεραν σε κάποια φόρουμ) αλλά μικρό το κακό, θα βάλω επιπλέον ένα χαλάκι, η αυτά τα ειδικά αφρώδη χαλάκια (ελπίζω να μην είναι τοξικά)
Το συναρμολογήσαμε αμέσως, έχω σχετικά μεγάλο και άνετο καθιστικό οπότε βρήκε την θέση του, και για το μέγεθος και για τα κιλά ήμουν ενήμερη, έψαξα αρκετά πριν καταλήξω σε αυτό, διάβασα διάφορα forums και κριτικές από γονείς, είναι βαρύ για να μην ανατρέπεται εύκολα, δεν έχει τοξικά χρώματα, είναι πολυμορφικό η πορτούλα βγαίνει εξολοκλήρου αν το θέλεις και αργότερα γίνεται με την σκηνή ένα ωραίο σπιτάκι.

Παρόλο που είχα παρκοκρέβατο (με δύο επίπεδα), και αρκετά καλό από τα Mothercare, δεν ήθελα να περνάει αρκετή ώρα εκεί η μικρή, πρώτον λόγω του διχτυου κάνει κακό στα μάτια να παρακολουθεί μέσα από αυτό, και δεύτερον δεν είχε από κάπου να πιαστεί έτσι ώστε σιγά σιγά να σηκώνεται και να πατάει στα ποδαράκια της.

Επίσης, επειδή είμαστε 24 ώρες το 24ωρο μαζί, και κάποιες φορές ψιλοκουράζεται να την ζουζουνίζω, να την ταχταρίζω, να την διασκεδάζω ,να την φιλάω και να την γεμίζουμε σάλια :lol:και εγώ και ο πατέρας της, παρατηρώ πως έχει ανάγκη και την δική της ώρα στην ολόδικια της γωνιά, στο παρκοκρέβατο έπαιζε όμορφα, και σήμερα στο καινούργιο πάρκο έδειξε πολύ καλή προσαρμογή , χώρια που θα μου λύσει τα χέρια όταν θα θέλω να κάνω καμιά δουλειά. Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν πολύ καλές, το προτείνω! Α, και η ώρα η καλή στο αδελφούλη σου!:)

mömmu
05-12-12, 21:50
Εντάξει σου ήρθαν όλα τα προϊόντα?
Εμένα ναι. 3 πακέτα σε 2 μέρες. Να λέμε και τα καλά, επαγγελματίας ο Mercola!
O μετασχηματιστής δεν έχει και καλώδιο ?? ναι αυτό εννοώ, εξάλλου δεν μπορείς να μπερδευτείς δεν ταιριάζει η πρίζα!
Εγώ ακόμα να πάρω μετασχηματιστή/καλώδιο, εσύ την χρησιμοποίησες την λάμπα? Την έβαλα επάνω στο τραπέζι και μου έσταζε….. έλιωνε.. διάβασα τις πληροφορίες και την σκέπασα!
Δεν μου έχει τύχει να μου κρατήσουν πακέτα στο τελωνείο ποτέ αλλά πάντα είμαι με τον φόβο !!

Το πακέτο που καθυστέρησε ήταν αυτό με την λάμπα και την τριπλή συσκευασία των αλατιών, ίσως να ήταν κακός συνδυασμός, γιατί αυτό το πακέτο κόλλησε τελικά στο τελωνείο. Πραγματικά οι Μερκολάδες είναι επαγγελματίες, γιατί τους έγραψα για την καθυστέρηση, και μου έδωσαν αριθμό αποστολής, έτσι μπόρεσα και έκανα track & confirm αμέσως, εχθές το παρέλαβαν τα ελληνικά ταχυδρομεία, οπότε λογικά αύριο θα λάβω και το ειδοποιητήριο.
Dear Christine ….., Thank you for writing to Mercola.com. Your case MER-269752-LTQJQX has been resolved.
In response to your inquiry regarding order 10775702, per USPS tracking number CJ239764628US, this order has actually cleared customs in Greece today, December 4th. The order should be arriving quite soon. If there continues to be a delay, we would recommend contacting the local customs office with this tracking number, as they may be holding it there. We're very sorry for any inconvenience and/or confusion this may have caused you.
Mercola.com team wishes you nothing but the best to both you and your health!
Επειδή δεν έχω ακόμη την λάμπα στα χέρια μου, δες λίγο την δικιά σου, κάπου πρέπει να αναφέρει τα Volt, αν αναγράφει μόνο το Αμερικάνικο τότε θέλεις μετασχηματιστή, αν όμως γράφει 110 Volt / 220 Volt τότε με ένα adaptor είσαι καλυμμένη. Καλορίζικη :)

mömmu
05-12-12, 22:10
Κορίτσια ψάχνω για ξύλινα παιχνίδια με μη τοξικές βαφές, την προηγούμενη εβδομάδα είχα βρεθεί στα mothercare (πήραμε και στολή Αιβασιλίτσας, τα πρώτα μας Χριστούγεννα ντε :D), κοίταξα και στα elc, όμορφα και αρκετά εκπαιδευτικά τα παιχνίδια τους, αλλά δεν μπορούσαν να με διαβεβαιώσουν πως δεν έχουν τοξικές βαφές, όσο και να έψαξαν στην συσκευασία δεν το ανέγραφε ειδικά κάπου.

Ψάχνω επίσης και παιδικά ρουχαλάκια χωρίς την τοξική ένωση αιθοξυλιωμένη εννεϋλοφαινόλη (ΝΕΡ) (http://www.difernews.gr/articles/26/ygeia/59832/rouxa-eponumon-etaireion-krithikan-epikinduna-gia-tin-ugeia/)και άλλων δαιμονίων!!!:evil:
(http://www.difernews.gr/articles/26/ygeia/59832/rouxa-eponumon-etaireion-krithikan-epikinduna-gia-tin-ugeia/)

soevan07
05-12-12, 23:47
Δεν νομίζω, έλεγα να έβαζα κάποιο έτοιμο gel αλλά είδα τα συστατικά και έφυγα μακριά, αν βάλω συσκευασμένο χυμό Αλόης; Αλήθεια πόσο κρατάει από το άνοιγμα;

Soevan τι διαδικασία χρησιμοποιείς με τα φρέσκα φύλλα Αλόης; Πως αφαιρείς την τοξικότητα της, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να φύγει εντελώς η πικράδα της έτσι δεν είναι; Επίσης υπάρχουν γύρω στα 400 είδη Αλόης, λογικά η βρώσιμη θα έχει και την δική της ονομασία

Έχω ακούσει πως είναι τοξικό μόνο
το εξωτερικό τμήμα του φύλλου (το πράσινο)
αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά κάποιο λινκ να το λέει.

Το έχεις βρει κάπου εσύ γραμένο?

Εγώ κόβω τα φύλλα κάθετα
και με το μαχαιράκι αφαιρώ μόνο το τζελ.
(έχω φωτογραφία στο facebook )
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=103931743107128&set=pb.100004709075182.-2207520000.1354744436&type=3&theater

Μετά τα χτυπάω στο μούλτι με λίγο λεμόνι
και τέλος.

Παράθεσέ μου σε παρακαλώ
για την τοξικότητά της.

ΥΓ: Oι περισσότερες συσκευασμένες αλόες έχουν συντηρητικά!
Μονο στο i-herb είχαμε βρει με το Μπαμπουράκι κάποιες χωρίς.

soevan07
06-12-12, 00:22
τελικα η μαγιερικη σοδα που βλεπω πως μπορει να χρησιμοποιηθει για αποσμητικο,περιεχει αλουμινιο?καπου το διαβασα,αλλα δεν μπορω να το διασταυρωσω στο ιντερνετ..
επισης στο etsy,βλεπω καποια βιολογικα αποσμητικα,αλλα εχω μια επιφυλαξη,βασικα σκεφτομαι,αυτα τα χειροποιητα προιοντα ελεγχονται απο καπου?η στηριζομαστε σε αυτο που δηλωνει ο καθε πωλητης?

τζιτζίκι να είσαι καλά:D Κι εγώ στο φόρουμ διάβασα ότι η μαγειρική σόδα μπορεί να έχει αλουμίνιο:shock: Λεπτομέρειες δε γνωρίζω όμως, π.χ. για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό ή πώς ξέρουμε αν συμβαίνει με όλες. Εγώ τη χρησιμοποιώ μόνο στο καθάρισμα και στο πλυντήριο (ώσπου να βρω σόδα πλυσίματος που είναι πιο ισχυρή για να την αντικαταστήσω) αλλά αν ήθελα να φτιάξω αποσμητικό θα έπαιρνα αυτή (http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Aluminum-Free-Premium-Baking-Soda-Gluten-Free-16-oz-1-lb-453-g/9852?at=0) από το iherb.

:shock: :shock: :shock:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!
Αλλο και τούτο πάλι!

Η σόδα είναι το ανθρακικό νάτριο
και η μαγειρική σόδα το διττανθτακικό νάτριο.

Είναι δηλαδή "αλάτια"
Το αλουμίνιο απο που ξεφύτρωσε??

Βρε κορίτσια!!
Κανένας χημικός δεν ξέρει να μας πει?
(ο άντρας μου πάντως λέει όχι. :confused:)

ΕDIT: Μήπως εννοείται το ρόφημα της σόδας?????

Rosie
06-12-12, 08:50
Κορίτσια ψάχνω για ξύλινα παιχνίδια με μη τοξικές βαφές, την προηγούμενη εβδομάδα είχα βρεθεί στα mothercare (πήραμε και στολή Αιβασιλίτσας, τα πρώτα μας Χριστούγεννα ντε :D), κοίταξα και στα elc, όμορφα και αρκετά εκπαιδευτικά τα παιχνίδια τους, αλλά δεν μπορούσαν να με διαβεβαιώσουν πως δεν έχουν τοξικές βαφές, όσο και να έψαξαν στην συσκευασία δεν το ανέγραφε ειδικά κάπου.[/URL]

Από τα αγαπημένα μου!
Plan Toys (http://www.difernews.gr/articles/26/ygeia/59832/rouxa-eponumon-etaireion-krithikan-epikinduna-gia-tin-ugeia/)

Από τη Θεσσαλονική μας έχουνε φέρει για δωράκια πολύ όμορφα ξύλινα παιγνιδάκια από την Ανέμη, έχουνε και ιστοσελίδα [URL]http://www.toys.gr/
(Καταπληκτικά αυτά της Djeko και της Haba που έχουνε!)

Έχω επίσης ψωνίσει κι από εδώ, το έχει μια ελληνίδα που μένει στη Γερμανία πολύ ευγενική και εξυπηρετική!
http://www.babynatural.gr/

Rosie
06-12-12, 08:54
Ναι η συμβατική σόδα περιέχει αλουμίνιο γι' αυτό κι εμείς στην GAPS παίρνουμε aluminum-free soda: http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Pure-Baking-Soda-Gluten-Free-16-oz-453-g/9852

Μπαμπουράκι
06-12-12, 12:54
Κορίτσια το ξαναγράφω μήπως δεν το είδατε ..
καμία πληροφορία για τον μερκολα?
για τα δικαστήρια ?

χάνομαι στο ιντερνετ απο τις πληροφορίες
τι να πιστέψεις ?
σίγουρα του κάνουν πόλεμο γιατί είναι εναντίον πολλών συμφερόντων

υπάρχει περίπτωση όμως κάτι από αυτά που χρησιμοποιούμε από εκεί να είναι επικίνδυνα ?

Μπαμπουράκι
06-12-12, 12:58
8-):mrgreen:
μπα, κι εμενα έχουν καθυστερήσει αρκετες φορες αλλά δεν εχει χαθει κανένα
όταν έρθει πες μου :)

ευχαριστώ άντε να δούμε ... :-)
θα σας πω βέβαια εντυπώσεις από όλα !!!

Ναι η συμβατική σόδα περιέχει αλουμίνιο γι' αυτό κι εμείς στην GAPS παίρνουμε aluminum-free soda: http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Pure-Baking-Soda-Gluten-Free-16-oz-453-g/9852

και εγώ δεν το ήξερα
την έχω παραγγείλει αυτή να δω πότε θα έρθει !!!
οπότε για αυτό έχω σταματήσει το λούσιμο με σόδα και περιμένω του iherb για να συνεχίσω ! :-)

οπότε την συμβατική την βάζουμε μόνο για καθάρισμα ?
δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα εκεί, τι λέτε ?

Peekaboo
06-12-12, 13:27
Αν είναι να αρχίσω να ψάχνω και τη σόδα που τριβω το μπάνιο θα το γυρίσω στα συμβατικά :lol::p:lol:

Μπαμπουράκι
06-12-12, 13:28
Αν είναι να αρχίσω να ψάχνω και τη σόδα που τριβω το μπάνιο θα το γυρίσω στα συμβατικά :lol::p:lol:

έχεις πολλά πολλά πολλά ΠΟΛΛΑ δίκια !!!!!!!
:lol: :lol:

soevan07
06-12-12, 15:30

Δεν το κατάλαβα αυτό! :confused:
Σε αυτή που λες Rosie λέει gluten-free.
Που το λέει για το αλουμίνιο??

τζιτζικι
06-12-12, 15:45

εχεις καποιο συνδεσμο στο ιντερνετ που να το λεει αυτο?
γιατι οσο κι αν ψαχνω βρισκω πως το μπεικιν παουντερ εχει αλουμινιο,οχι η σοδα,αλλα και παλι τις αμφιβολιες μου τις εχω,γιατι τη χρησιμοποιω για αποσμητικο,και αν εχει αΛουμινιο,τοτε κακο κανω παρα καλο,οποτε θα αγορασω αυτη του ρεντ μιλλ,αλλα ακι παλι

βρηκα αυτο

http://www.crunchybetty.com/the-great-baking-soda-anti-hoax που λεει πως ΔΕΝ εχει

Baking Soda Does Not Contain Aluminum
Much like my time spent researching borax and olive oil, it really wasn’t all that easy to get to the bottom of this baking soda anti-hoax. Everywhere you turn, there are people proudly claiming they only buy Bob’s Red Mill Aluminum-Free Baking Soda, because, by gosh and all, if it doesn’t say aluminum-free, then it must contain aluminum.
FYI, I buy Bob’s Red Mill or Frontier baking soda, too, but for other reasons we’ll talk about in a minute.
First, let’s just get one thing straight, baking soda does not contain aluminum. Regardless of whether it says aluminum-free or not on the packaging. Even good old Arm & Hammer, with their otherwise questionable products, does not contain aluminum.
Bob’s Red Mill, for as much good as they’ve done, haven’t really done any of us a service by popping that aluminum-free label on their bicarbonate of soda. It’s only led to a whole lot of confusion. But it sure did make a genius marketing strategy, didn’t it?

αλλα και παλι,μουχουν μπει ψυλλοι στα αυτια,βασικα θαθελα καπου εκτος μπλογκς να διαβασω οτι πραγματι δενε χει..
ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ χημικος καποια κοπελα εδω μεσα?

soevan07
06-12-12, 16:13
αλλα και παλι,μουχουν μπει ψυλλοι στα αυτια,βασικα θαθελα καπου εκτος μπλογκς να διαβασω οτι πραγματι δενε χει..
ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ χημικος καποια κοπελα εδω μεσα?

Ο άντρας μου που σπούδασε κάποιο κλάδο Χημείας
(δεν είναι ακριβώς "χημικός")

δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το αντικείμενο
και γιαυτό δεν ξέρει να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι ο σαπουνοποιός (o οποίος είναι χημικός)
μας είπε όταν πάμε να φτιάξουμε το σαπούνι
να βάζουμε τη καυστική σόδα σε ανοξείδωτο δοχείο ή πλαστικό.
Ποτέ σε αλουμίνιο!
(μάρτυρας και η fairysmom γιαυτό :mrgreen:)

Mήπως κάνουν καμιά περίεργη ένωση
μεταξύ τους και γιαυτό έχει βγει αυτός ο μύθος?
Λέω εγώ τώρα.......

Πάντως δεν έχω πεισθεί για όλα αυτά.
Το ι-herb δεν αναφέρει πουθενά για αλουμίνιο.

Rosie
06-12-12, 17:32
Κοπέλες δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, ούτε και θυμάμαι που τα διάβασα αυτά.
Παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω πχ τη χύμα σόδα του Καλογερόπουλου και να τη χρησιμοποιήσω στο φαγητό ή στα δόντια μας, μόνο για καθάρισμα αυτή και για το πλυντήριο.
Γιατί υπάρχει και διαφορά στη διαδικασία εξαγωγής της σόδας, και πάλι δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Αν κάποια ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει φαντάζομαι υπάρχει υλικό στο νετ, εγώ προτιμώ να είμαι safe than sorry, άλλωστε για χρήση στο φαγητό ή στην προσωπική υγιεινή ελάχιστη χρειάζεται.
Εδώ έχω μια του Bob's Red Mill που πήρα ακριβώς 2 χρόνια πριν (παραγγελία 11/12/2010!) και ακόμη έχω τουλάχιστον το 1/3 από το σακουλάκι!

τζιτζικι
06-12-12, 20:10
Κοπέλες δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, ούτε και θυμάμαι που τα διάβασα αυτά.
Παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω πχ τη χύμα σόδα του Καλογερόπουλου και να τη χρησιμοποιήσω στο φαγητό ή στα δόντια μας, μόνο για καθάρισμα αυτή και για το πλυντήριο.
Γιατί υπάρχει και διαφορά στη διαδικασία εξαγωγής της σόδας, και πάλι δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Αν κάποια ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει φαντάζομαι υπάρχει υλικό στο νετ, εγώ προτιμώ να είμαι safe than sorry, άλλωστε για χρήση στο φαγητό ή στην προσωπική υγιεινή ελάχιστη χρειάζεται.
Εδώ έχω μια του Bob's Red Mill που πήρα ακριβώς 2 χρόνια πριν (παραγγελία 11/12/2010!) και ακόμη έχω τουλάχιστον το 1/3 από το σακουλάκι!

κι εγω αυτη που χρησιμοποιω για αποσμητικο,ειναι η συσκευασμενη του σουπερ μαρκετ,ΗΛΙΟΣ νομιζω..αλλα για καλο ακι για κακο,θα παρω και τη ρεντ μιλλ,αν κ παρηγγειλα απο iherb ενα crystal deodorant φυτικο,δε θυμαμι τωρα ποιο,αλλα κοιταξα κι εχει σοδα,βεβαια λεει χωρις αλουμινιο,τι να πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω:lol::lol::lol:

soevan07
06-12-12, 23:44
Για τις μασχάλες εμένα με απασχολεί!!
Για το πλύσιμο σιγά....

Θα ρωτήσω τον σαπουνοποιό και θα σας πω!!

τζιτζικι
07-12-12, 12:48
Για τις μασχάλες εμένα με απασχολεί!!
Για το πλύσιμο σιγά....

Θα ρωτήσω τον σαπουνοποιό και θα σας πω!!

ο σαπουνοποιος ειναι ο ορεστης που λετε??απο αυτο?
http://candlemaking.gr/

επειδη θελω να παραγγειλω tea tree oil,και μου φαινεται καλη η τιμη του,ειναι τεχνητο αυτο που πουλαει?καπου γραφτηκε για εναν αλλο,ρομπολη?δε θυμαμαι,πως ειναι φθηνος γιατι ειναι τεχνητα τα αιθ.ελαια,του ορεστη ειναι καλα?

soevan07
07-12-12, 15:20
Επειδή μου έχουν μπει ιδέες για τα αιθέρια έλαια
προτιμώ να αγοράσω απο i-herb που αναγράφει οτι είναι
100% pure

soevan07
07-12-12, 15:42
Εκανα την εξής ερώτηση:
Γιατί η σόδα δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με αλουμινένιο δοχείο
και για το εαν αληθεύει οτι οι σόδες μπορεί να περιέχουν αλουμίνιο.

Kαι είχα την εξής απάντηση
(είναι χημικός είπαμε ο άνθρωπος)

Η καυστική σόδα αν έρθει σε επαφή με αλουμίνιο προκαλεί χημική αντίδραση, παράγεται υδρογόνο και οξείδιο αλουμινίου, το σαπούνι μαυρίζει και παράγεται αφρός. Τελικά καταστρέφεται το σκεύος αλουμινίου και το σαπούνι.
Η καυστική σόδα δεν περιέχει αλουμίνιο είναι καθαρή 99%.

soevan07
07-12-12, 15:46
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι αναφέρθηκε
μόνο στη καυστική σόδα....

Δεν νομίζω τυχαία, γιατί ήμουν σαφής στην ερώτησή μου.

Δηλαδή στις υπόλοιπες (στην μαγειρική και στην πλυσίματος)
θα μπορούσε να παιχτεί "νοθεία" απο χημικά? :-?

Τέλοσπάντων.
Επειδή όμως είμαι και λίγο άπιστος Θωμάς

ο καθένας μας μπορεί να λέει ό,τι θέλει
απο κάτι που κάποτε διάβασε
απο κανένα blog τύπου crunchy betty...

Θα ήθελα να το διαβάσω απο κάποια αξιόπιστη πηγή
για να πεισθώ και τότε να αρχίσω να ανησυχώ.

Ζητάω πολλά??

Για καλό και για κακό βέβαια
θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου και

στις μασχάλες μου θα βάλω αυτό απο το i-herb
(παρόλο που εξακολουθώ να ΜΗΝ βρίσκω
το που αναφέρει για το aluminium :confused:)

και στον καθαρισμό τις κοινές του Καλογερόπουλου.

dari
07-12-12, 15:52
ο μικρός μου τελευταία παθαίνει συνέχεια ατυχήματα και η παιδίατρος μου έχει συστήσει να πάρω άρνικα για τις μελανιές... στο iherb αναφέρουν ότι είναι για χρήση άνω των 12 ετων. ξέρετε καμία που να κάνει για μωρά? έχετε καμία άλλη ιδέα για χτυπήματα κλπ ?

dari
07-12-12, 16:08
:oops: :oops: :oops:
όχι 10€ !!!
1,60€ έχουν τα 75ml. φυσικά και δε θα πρότεινα τέτοια τιμή τέτοιες εποχές όσο καλή κρέμα να ήταν (εκτός φυσικά αν ήταν καμμία Clinique, Estee Lauder κλπ.)
Μάλλον δε διάβασες το λινκ: http://www.pharmacyonclick.gr/krema-xeriwn-meli-hand-cream--cera-di-cupra-apalh-ufh

Εγώ μάλιστα πήρα 5 και τις μοίρασα σε μαμά, ξαδέρφες και θεία :)
Καλό απόγευμα!

μιας που την έχεις πάρει θα μπορούσες μήπως να γράψεις τα συστατικά της και αν λαδώνει / απορροφάται εύκολα?

Rosie
07-12-12, 16:24
Ποια είναι και δεν κάνει για παιδιά;
Αυτή είναι εντελώς αγνή, κερί - jojoba oil - arnica.
http://www.etsy.com/listing/68726728/arnica-muscle-rub-4-oz

dari
07-12-12, 17:00
βρήκα αυτή που κάνει για παιδια Lafe's Natural Body Care, Baby, Healing Cream αλλα δεν είναι ακριβώς αρνικα είναι με άλλα μέσα... και άλλη που δεν κάνει: Kneipp, Joint & Muscle Intensive Cream, Arnica. επίσης αυτή NatraBio, The Arnica Rub λέει οτι είναι απο 2 ετών και πάνω...

Αυτή μου φάνηκε καλή WiseWays Herbals, LLC, Arnica Boswella Cream αλλά δεν διευκρινίζει κάτι για τα παιδιά...

του ετσι μου φαίνονται ακριβά τα μεταφορικά....

Julianna
07-12-12, 18:05

Έχεις απόλυτο δίκιο;)

fairy's mom
07-12-12, 21:36
Εγώ θυμηθηκα πού το είχα διαβάσει. Σε κάποια reviews το έλεγαν. Ισως να είναι αυτό που λες Σοφια. Δλδ στο τελικό προιον (μαγειρική) να γίνονται οι νοθείες.

Οταν λεει 99%, δλδ το υπολοιπο 1% τι είναι? Ξέρουμε?

τζιτζικι
07-12-12, 21:47
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι αναφέρθηκε
μόνο στη καυστική σόδα....

Δεν νομίζω τυχαία, γιατί ήμουν σαφής στην ερώτησή μου.

Δηλαδή στις υπόλοιπες (στην μαγειρική και στην πλυσίματος)
θα μπορούσε να παιχτεί "νοθεία" απο χημικά? :-?

Τέλοσπάντων.
Επειδή όμως είμαι και λίγο άπιστος Θωμάς

Θα ήθελα να το διαβάσω απο κάποια αξιόπιστη πηγή
για να πεισθώ και τότε να αρχίσω να ανησυχώ.

Ζητάω πολλά??

Για καλό και για κακό βέβαια
θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου και

στις μασχάλες μου θα βάλω αυτό απο το i-herb
(παρόλο που εξακολοθώ να ΜΗΝ βρίσκω
το που αναφέρει το aluminium free :confused:)

και στον καθαρισμό τις κοινές του Καλογερόπουλου.

αλοιμονο,κι εγωτυχαια επεσα στο crunchy betty,αλλα και σε ερευνα γενικοτερη,δεν πειστηκα ουτε για το ενα ουτε για το αλλο,ελπιζω να μην εκανα ΜΕΓΑΛΗ βλακεια που εβαλα αυτη του σουπερ μαρκετ στις μασχαλες,και με βλεπω σουμπιτη για αυτη του iherb

τζιτζικι
07-12-12, 21:50
Επειδή μου έχουν μπει ιδέες για τα αιθέρια έλαια
προτιμώ να αγοράσω απο i-herb που αναγράφει οτι είναι
100% pure

μηπως εχεις υποψη σου αν αυτα του babykid.co.uk ειναι καλα?το tea tree oil το εχει φθηνα,ειδα και το quinessence,αλλα ειναι ακριβα,βεβαια οργανικα,αλλα ακομα το σκεφτομαι

mömmu
07-12-12, 23:30
Γεια σας και χρόνια πολλά για εχθές σε όσους γιόρταζαν! Εμάς ο μπαμπάς μας είχε την γιορτή του και βγήκαμε για φαγητό παραλιακά, περάσαμε και απο την Αριστοτέλους με τα καρουζελ και τα Χριστουγιεννάτικα,όμορφα ήταν, αλλά πολυυυ κρύο! Αυτά τα νέα απο το ...twitter :lol:

Έχω ακούσει πως είναι τοξικό μόνο
το εξωτερικό τμήμα του φύλλου (το πράσινο)
αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά κάποιο λινκ να το λέει.

Το έχεις βρει κάπου εσύ γραμένο?

Εγώ κόβω τα φύλλα κάθετα
και με το μαχαιράκι αφαιρώ μόνο το τζελ.
(έχω φωτογραφία στο facebook )
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=103931743107128&set=pb.100004709075182.-2207520000.1354744436&type=3&theater

Μετά τα χτυπάω στο μούλτι με λίγο λεμόνι
και τέλος.

Παράθεσέ μου σε παρακαλώ
για την τοξικότητά της.

ΥΓ: Oι περισσότερες συσκευασμένες αλόες έχουν συντηρητικά!
Μονο στο i-herb είχαμε βρει με το Μπαμπουράκι κάποιες χωρίς.

Λοιπόν αυτό με την Αλόη, το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο, το οποίο είχα βρει σε ένα βιβλιοπωλείο στο Λονδίνο, πριν αρκετό καιρό, δεν το είχα αγοράσει και ακόμη το μετανιώνω γιατί είχε πολύ χρήσιμα πράγματα, δυστυχώς δεν θυμάμαι και τον τίτλο του.
Ωστόσο, νομίζω πως πρέπει να αφαιρείς εκτός απο το εξωτερικό μέρος και αυτό το κίτρινο που βρίσκεται εσωτερικά γιατί αυτό είναι τοξικό, θα το ψάξω και ίσως βρω κάτι, αν και νομίζω πως απο την στιγμή που παίρνεις το καθαρό ζελέ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δώσε μου απο iHerb σε παρακαλώ τους συνδέσμους για Αλόη χωρίς συντηρητικά!:)

mömmu
07-12-12, 23:40
Από τα αγαπημένα μου!
Plan Toys (http://www.plantoys.gr/)

Είναι τέλεια!!! Εχθές το απόγευμα βγήκαμε βολτούλα και πέρασα απο το Public στην Μητροπόλεως, ενώ στην λίστα τους αναφέρει το εν λόγω κατάστημα πως τα διαθέτει,δυστυχώς όμως, δεν είχε ούτε ένα για δείγμα, θα κοιτάξω και αλλού !:)

Από τη Θεσσαλονική μας έχουνε φέρει για δωράκια πολύ όμορφα ξύλινα παιγνιδάκια από την Ανέμη, έχουνε και ιστοσελίδα http://www.toys.gr/
(Καταπληκτικά αυτά της Djeko και της Haba που έχουνε!)
Και να σκεφτείς πως την ημέρα που είχαμε πάει Mothercare,κοιτούσα την πολύ όμορφη βιτρίνα του Ανέμη, είναι κολλητά αυτά τα καταστήματα, αλλά δεν είχαμε καθόλου χρόνο για να μπω και να ρωτήσω,δεν πειράζει next time!!

Έχω επίσης ψωνίσει κι από εδώ, το έχει μια ελληνίδα που μένει στη Γερμανία πολύ ευγενική και εξυπηρετική!
http://www.babynatural.gr/

'Ομορφα δείχνουν, μακάρι να είχε περισσότερη ποικιλία όμως, τι κρίμα που τα H&Μ για παράδειγμα, μόνο στα basic χρησιμοποιούν οργανικό βαμβάκι, για τα υπόλοιπα δεν είμαι και πολύ σίγουρη ούτε για τις βαφές ούτε για τα υφάσματα..:-(

mömmu
08-12-12, 00:04
Ευτυχώς (νομίζω δηλαδή :lol:)που είπατε για την μαγειρική σόδα και την περιεκτικότητα της σε αλουμίνιο, και αυτό, πριν φτιάξω κανονική ποσότητα για αποσμητικό, οπότε για να είμαστε σίγουρες όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο iHerb και στην Bob's Red Mill ? Εντάξει, έκλεισε; Να δώσω παραγγελία δηλαδή;:p

Λοιπόν, το έψαξα λιγάκι.
Το αλουμίνιο θεωρείται επικίνδυνο γιατί το έχουν συνδέσει με την νόσο του Alzheimer, αν και βρίσκεται κυρίως στο νερό που καταναλώνουμε και τα φαρμακευτικά (παρα)σκευάσματα. Επίσης, το βρίσκουμε στo baking powder, δεν βρήκα να αναφέρεται ειδικά η μαγειρική σόδα.
Σε αυτά τα άρθρα, αναφέρεται επίσης και το Lancet (ιδιαίτερα έγκυρο ιατρικό περιοδικό, απο τα αρχαιότερα του είδους του http://en.wikipedia.org/wiki/The_Lancet)

Ρίξτε μια ματιά
http://www.angelfire.com/az/sthurston/alzheimers_and_aluminum_toxicity.html

http://www.endeavorfreedom.org/Alzheimers.htm

What are the sources of aluminum that contribute to toxicity? Aluminum is an ingredient in a wide-range of items that many of us use every day. Some of these products include processed foods, medications and even personal hygiene products.

Aluminum is added as an emulsifying agent in many processed cheeses, especially those which are single-sliced. It is found in cake mixes, self-rising flour, prepared doughs, nondairy creamers, pickles and in some brands of baking powder. Aluminum lauryl sulfate is a common ingredient in many shampoos, while several anti dandruff shampoos, including Selsun-Blue, contain magnesium aluminum silicate. Aluminum is an active ingredient in most antiperspirants (aluminum chlorhydrate). However, since people have started becoming more aware of the dangers of aluminum, some "aluminum free" antiperspirants are now being advertised.
Aluminum is readily absorbed by foods cooked in aluminum cookware. In a study conducted at the University of Cincinnati Medical Center, tomatoes cooked in an aluminum pot had a two to four milligram increase in aluminum content per serving.8 Perhaps the most significant source of aluminum exposure comes from medications. Most antacid preparations, for example, may contain 200 milligrams or more of elemental aluminum in a single tablet! That's ten times more than the presumably acceptable 20 milligrams per day.
Που είναι το Μπαμπουράκι;
Λοιπόν, η λάμπα είναι τέλεια!!Πανέμορφη, και δίνει ένα υπέροχο πορτοκαλί ζεστό χρώμα στον χώρο!
Τελικά μετασχηματιστή παίρνει, και δεν βρήκα ούτε στο ''Πλαίσιο" ουτε στο "Media Markt" -σε αυτά μόνο adaptorες βρήκαμε- αλλά στο συνοικιακό κατάστημα ηλεκτρικών της γειτονιάς μου, και αυτόν που είχε ήταν χωρίς καλώδιο, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ Μπαμπουράκι μου!:)

mömmu
08-12-12, 00:22
Κορίτσια το ξαναγράφω μήπως δεν το είδατε ..
καμία πληροφορία για τον μερκολα?
για τα δικαστήρια ?

χάνομαι στο ιντερνετ απο τις πληροφορίες
τι να πιστέψεις ?
σίγουρα του κάνουν πόλεμο γιατί είναι εναντίον πολλών συμφερόντων

υπάρχει περίπτωση όμως κάτι από αυτά που χρησιμοποιούμε από εκεί να είναι επικίνδυνα ?

Δεν έχω ιδέα, κοίτα, σε λίγο καιρό θα φύγει φιλικό μας ζευγάρι για μόνιμη εγκατάσταση στην Νέα Υόρκη, η κοπέλα είναι δικηγόρος και Ελληνοαμερικανίδα, στο σπίτι της γυρίζει στην ουσία, είναι γενικά μέσα στα πράγματα και πολύ πιθανόν να γνωρίζει κάτι σχετικά, απλά δεν ξέρω πόσο σύντομα μπορώ να έχω σχετικές πληροφορίες.

mömmu
08-12-12, 00:35
Αρχικό μήνυμα απο: τζιτζικι αυτο για την τηξη θα τον ξαναρωτησω,αλλα θα πρεπει να κραταω σημειωσεις,γιατι απο οσα ειπε,μονο αυτο καταλαβα,παντως ηταν σιγουρος ως προς αυτο..
Αυτή την εύλογη απορία την έχω εδώ και πολυ καιρό και όλο θέλω να την θέσω ως ερώτημα, και όχι μόνο για το etsy, αλλά γενικά διαπιστώνω ,αρκετά συχνά, απο τις αναζητήσεις που κάνω, πως υπάρχει μια "ελευθερία" ως προς την δυνατότητα διάθεσης προϊόντων καλλυντικής, κυρίως, φροντίδας, ποια είναι η αλήθεια όμως; :?:

mömmu
08-12-12, 16:00
Κορίτσια, εμείς που κάνουμε συχνά πυκνά αγορές απο το νετ, να έχουμε τον νού μας, γιατί κυκλοφορεί αυτός ο ιός:

http://tech.in.gr/consult/article/?aid=1231225581

Skybeam
08-12-12, 20:12
Αιθέρια έλαια καλά και όχι τεχνητά έχει και το bioaroma.gr ρίξτε μια ματιά.
Έχω την αίσθηση ότι είναι τσιμπημένα πάντως στις τιμές.

dari
09-12-12, 18:23
για plan toys έχει ένα μαγαζάκι στην πλατεία της νέας Σμύρνης, αν δεν κάνω λάθος κάτι σε Σπίτι της χαράς ονομάζεται είναι πάνω στον πεζόδρομο αλλά δεν ξέρω αν βολεύει η περιοχή...

Rosie
09-12-12, 18:58
Plan Toys σε μεγάλη ποικιλία έχουνε και τα Comfuzio.

soevan07
09-12-12, 23:02
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στην ania!! ;)
Ό,τι επιθυμείς
με υγεία, υγεία και υγεία!!! :D

Μπαμπουράκι
10-12-12, 12:27
Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα !

Έφτιαξα κέηκ (μαζί με την μανούλα οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει χοντράδα :lol:) το κλασικό που μας φτιάχνει χρόνια, αντικατέστησα το λάδι με καρύδας, οκ αυτό το έχω ξανακάνει και την ζάχαρη με ζάχαρη καρύδας και δεν άλλαξα τίποτα άλλο.
Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά απογοητευτικό..
Η γεύση μου θύμιζε την προσπάθεια που είχα κάνει με το μέλι.. και δεν μου άρεσε..
γενικά δεν τρωγόταν όχι ευχάριστα τουλάχιστον !!! χαχαχαχαχαχα
Αναρρωτιέμαι πως φτιάχνουν τα γλυκά με μέλι και τους αρέσουν...
Με στέβια έχετε φτιάξει ποτέ ? είναι υγιεινό ?

Είδα μια εκπομπή στο mega την Κυριακή πρωί που έλεγε για την ζάχαρη. Εκεί άκουσα ότι η διαφορά στην επεξεργασία κάνει την διαφορά στην ζάχαρη αλλά είναι τόσο μικρή που δεν έχει και τόσο σημασία... επίσης το ίδιο για το μέλι.. πολύ απογοητευτικό.
Μου έκανε άσχημη εντύπωση που δεν ανέφεραν την ζάχαρη από καρύδα και την ζάχαρη απο χουρμά.. (θα μου πεις ναι είχες και εσύ στο χωριό σου... :-) ) όχι δεν είχα βέβαια τώρα τελευταία τα άκουσα αυτά αλλά αφού είναι επιστημονικό αφιέρωμα δεν θα έπρεπε να τα αναφέρουν ???? μόνο την στέβια ανέφεραν.

Που είναι το Μπαμπουράκι;
Λοιπόν, η λάμπα είναι τέλεια!!Πανέμορφη, και δίνει ένα υπέροχο πορτοκαλί ζεστό χρώμα στον χώρο!
Τελικά μετασχηματιστή παίρνει, και δεν βρήκα ούτε στο ''Πλαίσιο" ουτε στο "Media Markt" -σε αυτά μόνο adaptorες βρήκαμε- αλλά στο συνοικιακό κατάστημα ηλεκτρικών της γειτονιάς μου, και αυτόν που είχε ήταν χωρίς καλώδιο, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ Μπαμπουράκι μου!:)

καθόλου δεν με μπέρδεψες δεν θα ασχοληθώ εγώ με τα καλώδια άλλος θα τα αναλάβει.. χεχεχεχε
Επίσης σε βιολογικάδικο που πήγα την Παρασκευή είδα τέτοια λάμπα και ήμουν με έναν φίλο που μου είπε ότι είναι γνωστές αυτές οι λάμπες χρόνια, ο ίδιος έχει κάνει μερικές φορές δώρο τέτοια λάμπα..
Η τιμή σαν του μερκολα.. και εγώ νόμιζα ότι είχα ανακαλύψει.. οκ όχι την Αμερική αλλά κάτι τέλος πάντων !!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν έχω ιδέα, κοίτα, σε λίγο καιρό θα φύγει φιλικό μας ζευγάρι για μόνιμη εγκατάσταση στην Νέα Υόρκη, η κοπέλα είναι δικηγόρος και Ελληνοαμερικανίδα, στο σπίτι της γυρίζει στην ουσία, είναι γενικά μέσα στα πράγματα και πολύ πιθανόν να γνωρίζει κάτι σχετικά, απλά δεν ξέρω πόσο σύντομα μπορώ να έχω σχετικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ, φαντάζομαι πρέπει να ασχοληθείς για να μάθεις πληροφορίες. Εγώ το ανέφερα μήπως κάποιος ξέρει κάτι..

Να ρωτήσω... έχετε πάρει ποτέ απο μερκολα ή iherb βοηθητικά σκευάσματα (αυτά είναι τα προβιοτικά? ούτε που ξέρω) για όταν πέρνετε αντιβίωση ? όχι ότι προλαβαίνω γιατί θα πάρω λίγες μέρες από την Πέμπτη αλλά να ξέρω για την επόμενη φορά. Για εμάς τις γυναίκες που προστατεύουν γυναικολογικά και για τους υπόλοιπους που προστατεύουν το έντερο αν δεν κάνω λάθος..
κάτι να προστατεύει τέλος πάντων ενήλικες και παιδιά από την αντιβίωση ! :-)

Μπαμπουράκι
10-12-12, 12:30
Την Παρασκευή κλείνει μήνας από τις 2 παραγγελίες μου του iherb..
πάνε.. τις κλαίω...
πήρα στο ταχυδρομείο, δεν μπορούν να βοηθήσουν χρειάζεται κωδικός που δεν έχει το iherb όπως το ξεκαθαρίζουν κιόλας..
Unfortunately, Global Mail by DHL does not have a tracking system. However, your shipment confirmation number is below.
Global Mail by DHL - Tracking URL is not available

Επίσης έστειλα e-mail εδώ 'info@iherb.com' αλλά καμία απάντηση, εκεί στέλνετε και εσείς ?

Καμιά άλλη ιδέα που μπορώ να κάνω?

Μπαμπουράκι
10-12-12, 12:32
Γεια σας και χρόνια πολλά για εχθές σε όσους γιόρταζαν! Εμάς ο μπαμπάς μας είχε την γιορτή του και βγήκαμε για φαγητό παραλιακά, περάσαμε και απο την Αριστοτέλους με τα καρουζελ και τα Χριστουγιεννάτικα,όμορφα ήταν, αλλά πολυυυ κρύο! Αυτά τα νέα απο το ...twitter :lol:

να τον χαίρεστε ! Να είναι πάντα καλά !!!!!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στην ania!! ;)
Ό,τι επιθυμείς
με υγεία, υγεία και υγεία!!! :D

Χρόνια Πολλά και καλά !!!!!

Rosie
10-12-12, 12:37
Κι εγώ περιμένω παραγγελία από 13/11.
Ίσως να είναι λόγω traffic στα ταχυδρομεία λόγω εορτών, ας περιμένουμε λιγάκι.
Let me know αν πάρεις χαρτάκι, το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

Rosie
10-12-12, 12:40
Μπαμπουράκι τα κέικ με το λάδι καρύδας ούτε κι εμένα μου αρέσουνε, άσχημη λιγωτική γεύση!
Προτιμάω το φρέσκο βούτυρο στα γλυκά.
Η ζάχαρη καρύδας δεν αλλάζει άσχημα τη γεύση συνήθως.
Μέλι δεν βάζουμε πια στην GAPS, το τρώμε ωμό (από πάνω!).
Μόνο με αποξηραμένο φρούτο γλυκαίνουμε τα κέικ, μάφινς κτλ.

Μπαμπουράκι
10-12-12, 12:48
Κι εγώ περιμένω παραγγελία από 13/11.
Ίσως να είναι λόγω traffic στα ταχυδρομεία λόγω εορτών, ας περιμένουμε λιγάκι.
Let me know αν πάρεις χαρτάκι, το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

θα σου πω !

Μπαμπουράκι τα κέικ με το λάδι καρύδας ούτε κι εμένα μου αρέσουνε, άσχημη λιγωτική γεύση!
Προτιμάω το φρέσκο βούτυρο στα γλυκά.
Η ζάχαρη καρύδας δεν αλλάζει άσχημα τη γεύση συνήθως.
Μέλι δεν βάζουμε πια στην GAPS, το τρώμε ωμό (από πάνω!).
Μόνο με αποξηραμένο φρούτο γλυκαίνουμε τα κέικ, μάφινς κτλ.

οπότε λες έφταιγε πιο πολύ το λάδι καρύδας από την ζάχαρη καρύδας...
ουφ !!
ποιο βούτυρο ?
αποξηραμένο φρούτο όπως η ζάχαρη από τριμμένο χουρμά ?
τι άλλο?
για πες.. εσύ που ξέρεις και τα αποτελέσματα! :-)

και με κάθε αποτυχία κλαίω και τα υλικά..
άσε το άλλο..
τα 2 πρώτα κέηκ που έκανα με μέλι και ήταν το ένα χειρότερο από το άλλο
τα πήραμε στο πάρκο με τον μικρό να ταίσουμε τα περιστέρια..
μας έπιασε βροχή και γυρίζαμε τρέχοντας. Καθώς είχα στα χέρια μου την σακούλα, (ε μην τα γυρνάω και πίσω) τα πέταγα.
Την άλλη μέρα που πέρασα από εκεί κάνοντας τζοκινγκ δεν είχε πειραχτεί το κέηκ..
ούτε από περιστέρια...
σταμάτησα, έσκυψα προσεκτικά...
ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ....
.................................
...................................
.....................................

τζιτζικι
10-12-12, 12:54
πάνε.. τις κλαίω...
πήρα στο ταχυδρομείο, δεν μπορούν να βοηθήσουν χρειάζεται κωδικός που δεν έχει το iherb όπως το ξεκαθαρίζουν κιόλας..
Unfortunately, Global Mail by DHL does not have a tracking system. However, your shipment confirmation number is below.

Επίσης έστειλα e-mail εδώ 'info@iherb.com' αλλά καμία απάντηση, εκεί στέλνετε και εσείς ?

αμαν,κι εγω παρηγγειλα πρωτη φορα την προηγουμενη εβδομαδα,για πειτε,μπορει να χαθουν δηλαδη?δεν υπαρχει επιστροφη χρηματων?

Rosie
10-12-12, 12:56
:lol: :lol: :lol:

Κατά αρχήν όταν αρχίζεις να κάνεις αντικαταστάσεις στη ζαχαροπλαστική να τις κάνεις one-at-a-time για να ξέρεις τι πήγε στραβά.
Δοκίμασε ξανά το κέικ με βούτυρο (αγελαδινό βιολογικό αν βρεις) και με ζάχαρη καρύδας να δεις πως θα βγει.

Εγώ συνήθως βάζω σταφίδες ή cranberries στα μάφινς.
Δες και τη συνταγή που έχουμε βάλει για τα τρουφάκια με τους ξηρούς καρπούς, τους χουρμάδες και το κακάο, you cannot go wrong with this one! :lol:

Μπαμπουράκι
10-12-12, 13:00
:lol: :lol: :lol:

Κατά αρχήν όταν αρχίζεις να κάνεις αντικαταστάσεις στη ζαχαροπλαστική να τις κάνεις one-at-a-time για να ξέρεις τι πήγε στραβά.
Δοκίμασε ξανά το κέικ με βούτυρο (αγελαδινό βιολογικό αν βρεις) και με ζάχαρη καρύδας να δεις πως θα βγει.

Εγώ συνήθως βάζω σταφίδες ή cranberries στα μάφινς.
Δες και τη συνταγή που έχουμε βάλει για τα τρουφάκια με τους ξηρούς καρπούς, τους χουρμάδες και το κακάο, you cannot go wrong with this one! :lol:

Αχ ευχαριστώ !
Έχω και μικρό σπίτι γμτ...
να πετύχαινε ένα κέηκ να σας καλούσα όλες σε ΠΑΡΤΙ !!!!!!!!!!

Rosie
10-12-12, 16:04
Μπαμπουράκι έλαβα χαρτάκι σήμερα!
Θα στείλω το σύζυγο την Τετάρτη στο ταχυδρομείο να δω αν είναι το αργοπορημένο πακέτο, το λάδι καρύδας του Mercola ακόμη είναι εκεί και με περιμένει...

Μπαμπουράκι
10-12-12, 16:13
Μπαμπουράκι έλαβα χαρτάκι σήμερα!
Θα στείλω το σύζυγο την Τετάρτη στο ταχυδρομείο να δω αν είναι το αργοπορημένο πακέτο, το λάδι καρύδας του Mercola ακόμη είναι εκεί και με περιμένει...

έχω πρασινήσει από την ζήλια μου !!!!!!!!!
:-)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ελπίζω να έρθει και σε μένα !

Julianna
10-12-12, 17:43

Ναι εκεί τους είχα στείλει κι εγώ. Αν έχεις φάκελο με junk-mails έλεγχέ τον μήπως σταλεί εκεί κάποια απάντηση. Από το ταχυδρομείο σου είπαν ότι δεν έχουν φτάσει σ' αυτούς;

Μπαμπουράκι
10-12-12, 18:26
Ναι εκεί τους είχα στείλει κι εγώ. Αν έχεις φάκελο με junk-mails έλεγχέ τον μήπως σταλεί εκεί κάποια απάντηση. Από το ταχυδρομείο σου είπαν ότι δεν έχουν φτάσει σ' αυτούς;

Δεν έχω τέτοιο φάκελο.
Από το ταχυδρομείο μου ζήτησαν συγκεκριμένο κωδικό που δεν έχει το iherb.

Julianna
10-12-12, 18:37
Κι εμένα μου ζητάνε και τους λέω ότι δεν έχω:) Παρόλα αυτά μου λένε αν ήρθε ή όχι αφού τους πω ότι είναι απλό (δηλ όχι συστημένο), από παραγγελία από το εξωτερικό και φυσικά το όνομά μου. Καμιά φορά με ρωτάνε επιπλέον διεύθυνση ή/και Τ.Κ. Αν δεν κάνανε τη δουλειά αυτή, θα παραλάμβανα μια στις τόσες, γιατί ειδοποιητήριο στέλνουν όταν και αν θέλουν:rolleyes: Τώρα βέβαια το δικό σου κατάστημα πιθανότατα έχει περισσότερη κίνηση και γενικώς και λόγω εορτών...

amande
11-12-12, 01:04
Την άλλη μέρα που πέρασα από εκεί κάνοντας τζοκινγκ δεν είχε πειραχτεί το κέηκ..
ούτε από περιστέρια...
σταμάτησα, έσκυψα προσεκτικά...
ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ....
.................................
...................................
.....................................
:lol::lol::lol:

Μπαμπουράκι
11-12-12, 12:14
Κι εμένα μου ζητάνε και τους λέω ότι δεν έχω:) Παρόλα αυτά μου λένε αν ήρθε ή όχι αφού τους πω ότι είναι απλό (δηλ όχι συστημένο), από παραγγελία από το εξωτερικό και φυσικά το όνομά μου. Καμιά φορά με ρωτάνε επιπλέον διεύθυνση ή/και Τ.Κ. Αν δεν κάνανε τη δουλειά αυτή, θα παραλάμβανα μια στις τόσες, γιατί ειδοποιητήριο στέλνουν όταν και αν θέλουν:rolleyes: Τώρα βέβαια το δικό σου κατάστημα πιθανότατα έχει περισσότερη κίνηση και γενικώς και λόγω εορτών...

Σε ευχαριστώ,
αυτό θα κάνω από εβδομάδα, λίγο ακόμα υπομονή έχω άδεια Πέμπτη και Παρασκευή (έχω βάλει την διεύθυνση της δουλειάς)

Η αλήθεια είναι πως εδώ είναι τυπικοί και με έχουν μάθει κιόλας και φέρνουν τα πακετάκια ούτε που πηγαίνω...
Εν τω μεταξύ έχω άλλες 5 παραγγελίες, ελπίζω όλες να μην καταλήξουν σε γολγοθά !!!!!!!!!!!!!!!!

miriki
11-12-12, 15:55
Αυτή την εύλογη απορία την έχω εδώ και πολυ καιρό και όλο θέλω να την θέσω ως ερώτημα, και όχι μόνο για το etsy, αλλά γενικά διαπιστώνω ,αρκετά συχνά, απο τις αναζητήσεις που κάνω, πως υπάρχει μια "ελευθερία" ως προς την δυνατότητα διάθεσης προϊόντων καλλυντικής, κυρίως, φροντίδας, ποια είναι η αλήθεια όμως; :?:

Εμ γιαυτό τα παίρνουμε από τη Σοφία ή την Ξένια..... :) Κορίτσια τα ποσοστά μου αργότερα lol

soevan07
11-12-12, 16:25
Αρχικό μήνυμα απο: τζιτζικι αυτο για την τηξη θα τον ξαναρωτησω,αλλα θα πρεπει να κραταω σημειωσεις,γιατι απο οσα ειπε,μονο αυτο καταλαβα,παντως ηταν σιγουρος ως προς αυτο..

Εγώ έχω καταλάβει οτι το etsy είναι κάτι σαν το ricardo.gr.
όχι όμως με μεταχειρισμένα
αλλά με προιόντα χειροποίητα.

Χειρότερα συστατικά
απο αυτά που έχουν τα κοινά-συμβατικά προιόντα
-τα οποία είναι και.... ελεγμένα (πανάθεμά τους!):roll:
δεν νομίζω οτι θα βρώ!

Οπότε δεν βρίσκω το λόγο
γιατί να μην τα προτιμήσω!

soevan07
11-12-12, 22:25
Για ένα χριστουγεννιάτικο bazaar μιας φίλης! :wink:

http://img834.imageshack.us/img834/5739/img1385cb.jpg

soevan07
11-12-12, 22:44
Δείτε αυτό

http://www.organiclife.gr/el/news-listing/1706-organic-honey.html

ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (http://www.organiclife.gr/el/news-listing/1706-organic-honey.html)

Κυριακή, 09 Δεκέμβριος 2012 00:00 http://www.organiclife.gr/images/stories/biologika_vs_simbatika/2012/01-2012/04-01_meli/biologiko_meli_19.jpg

Η μελισσοκομία αποτελεί σημαντική δραστηριότητα η οποία συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος και στη γεωργική και δασική παραγωγή μέσω της επικονίασης που γίνεται από τις μέλισσες.

Στο σημερινό αφιέρωμα θα εξετάσουμε τις κυριότερες διαφορές μεταξύ ενός βιολογικού μελιού και ενός συμβατικού.

http://www.organiclife.gr/images/stories/biologika_vs_simbatika/2012/01-2012/04-01_meli/honey.jpgΓενικότερα θα μπορούσαμε να πούμε πως το σημαντικότερο αγκάθι του μελιού αποτελεί η νοθεία του. Μπορούμε εύκολα να πέσουμε θύματα απατεώνων, μιας και η γνησιότητα του μελιού μόνον με εργαστηριακούς ελέγχους μπορεί να ανιχνευτεί.

Η κρυστάλλωση του μελιού που κατά καιρούς έχει ακουστεί ως ένδειξη γνησιότητας, δυστυχώς δεν αποτελεί τεκμήριο, με αποτέλεσμα ο καταναλωτής να βρίσκεται εκτεθειμένος.

Εμείς θα σας συμβουλεύαμε να προτιμάτε τα βιολογικά μέλια, μιας και εκτός του ότι είναι πιο υγιεινά, οι πιθανότητες για νοθεία είναι σχεδόν μηδενικές.

Ας εξετάσουμε λοιπόν τα χαρακτηριστικά του βιολογικού μελιού.

Τοποθεσία βιολογικού μελισσιού…
Στην οργανική μελισσοκομία, τα μελίσσια πρέπει να βρίσκονται εντός ακτίνας 3 km από βιολογικές καλλιέργειες ή και από αυτοφυή βλάστηση.

Να είναι τέτοια, ώστε να διατηρείται αρκετή απόσταση από οποιεσδήποτε πηγές μη γεωργικής παραγωγής που ενδεχομένως προκαλούν μόλυνση, όπως για παράδειγμα: αστικά κέντρα, αυτοκινητοδρόμους, βιομηχανικές περιοχές, χώρους διάθεσης απορριμμάτων, αποτεφρωτές απορριμμάτων, κ.λπ. Οι αρχές ή οι φορείς ελέγχου θεσπίζουν μέτρα που εξασφαλίζουν την τήρηση αυτής της απαίτησης.

Διατροφή μέλισσας…
Στο τέλος της παραγωγικής περιόδου, πρέπει να αφήνονται στις κυψέλες άφθονα αποθέματα μελιού και γύρης, ικανά να καλύψουν τις ανάγκες της χειμερινής περιόδου.

Ενώ στη συμβατική μελισσοκομία, η διατροφή της μέλισσας γίνεται πολλές φορές με γλυκόζη ώστε εκτός των άλλων η παραγωγή να είναι μεγάλη, στη βιολογική κάτι τέτοιο απαγορεύεται αυστηρά.

Η τεχνητή διατροφή της μέλισσας στη βιολογική παραγωγή, επιτρέπεται μόνον σε περίπτωση που απειλείται η επιβίωσή της, λόγω άκρως δυσμενών κλιματικών συνθηκών. Η τεχνητή διατροφή, γίνεται μόνο με βιολογικό μέλι, προερχόμενο κατά προτίμηση από την ίδια βιολογική μονάδα !!!

Κατά την τεχνητή διατροφή, σε περίπτωση παγωνιάς, μπορεί να επιτραπεί η χρήση σιροπιού ζάχαρης βιολογικής παραγωγής ή μελάσας ζάχαρης βιολογικής παραγωγής αντί του μελιού βιολογικής παραγωγής οσάκις αυτό επιβάλλεται από κλιματικές συνθήκες που προκαλούν κρυστάλλωση του μελιού.

Η τεχνική διατροφή μπορεί να γίνεται μόνον κατά το διάστημα μεταξύ της τελευταίας εσοδείας μελιού και 15 ημέρες πριν την έναρξη της επόμενης περιόδου έκκρισης νέκταρος ή μελιτώματος.

Πρόληψη των νόσων και κτηνιατρικές αγωγές…
Στη βιολογική μελισσοκομία, απαγορεύεται η χρήση αντιβιοτικών και λοιπόν φαρμάκων για την αντιμετώπιση ασθενειών της μέλισσας, είτε για προληπτικούς ή ακόμα θεραπευτικούς σκοπούς.

Αυτή είναι ίσως και η κυριότερη διαφορά ενός υγιεινού βιολογικού μελιού και ενός συμβατικού, στο οποίο όλα τα αντιβιοτικά και τα φάρμακα που έχουν τυχόν χορηγηθεί, μεταφέρονται και στο μέλι που παράγει το μελίσσι.

Η πρόληψη των νόσων στη μελισσοκομία βασίζεται στις ακόλουθες αρχές:
α) επιλογή κατάλληλων ανθεκτικών φυλών.
β) εφαρμογή ορισμένων πρακτικών που συμβάλλουν στην ισχυρή αντίσταση στις νόσους και στην πρόληψη των λοιμώξεων, όπως:
-τακτική ανανέωση των βασιλισσών,
-συστηματική επιθεώρηση των κυψελών ώστε να εντοπίζονται τυχόν καταστάσεις ανώμαλες από υγειονομική άποψη,
-έλεγχος των κηφήνων στις κυψέλες,
-τακτική απολύμανση του υλικού και του εξοπλισμού,
-καταστροφή του μολυσμένου υλικού ή πηγών,
-τακτική ανανέωση του κεριού
-επαρκή αποθέματα γύρης στις κυψέλες.

Εάν, παρ' όλα τα προαναφερόμενα προληπτικά μέτρα, τα μελίσσια ασθενήσουν ή μολυνθούν, πρέπει να υποβάλλονται αμέσως σε θεραπευτική αγωγή εφόσον χρειάζεται. Στην περίπτωση αυτή, τα μελίσσια μπορεί να τοποθετούνται σε απομονωμένες μελισσοκομικές εγκαταστάσεις και εφαρμόζοντα οι παρακάτω πρακτικές:

-Χρησιμοποιούνται κατά προτίμηση φυτοθεραπευτικά και ομοιοπαθητικά προϊόντα αντί των αλλοπαθητικών συνθετικών χημικών προϊόντων, εφόσον η θεραπευτική τους ικανότητα είναι αποτελεσματική για την ασθένεια για την οποία προορίζεται η αγωγή.

-Εάν η χρησιμοποίηση των προαναφερόμενων προϊόντων αποδεικνύεται ή φαίνεται ότι θα είναι αναποτελεσματική για την εκρίζωση της νόσου ή μόλυνσης η οποία υπάρχει κίνδυνος να εξοντώσει μελίσσια, επιτρέπεται η χρησιμοποίηση αλλοπαθητικών χημικών φαρμακευτικών προϊόντων υπό την ευθύνη κτηνιάτρου.

Στην έσχατη αυτή περίπτωση, τα μελίσσια απομονώνονται κατά τη διάρκεια της εν λόγω αγωγής και όλο το κερί πρέπει να αντικαθίσταται με κερί που πληροί τους όρους του ευρωπαϊκού κανονισμού βιολογικής μελισσοκομίας.

Στη συνέχεια, για τα μελίσσια αυτά θα ισχύει η περίοδος μετατροπής, σε βιολογικά η οποία είναι διάρκειας ενός έτους !!!

Ορθές πρακτικές εκτροφής και αναγνώρισης…
Στην οργανική μελισσοκομία, απαγορεύεται η εξόντωση των μελισσών στις κηρήθρες ως μέθοδος συνδεόμενη με τη συλλογή μελισσοκομικών προϊόντων.

Απαγορεύονται οι ακρωτηριασμοί όπως η κορυφοτομή των φτερών της βασίλισσας.

Απαγορεύεται η εξόντωσης του αρσενικού γόνου. Μπορεί αυτή να επιτραπεί, μόνο για την περιστολή της βαρροϊκής ακαρίασης (Varroa jacobsoni).

Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση συνθετικών χημικών απωθητικών κατά τη διάρκεια των ενεργειών συλλογής μελιού.

Οι κυψέλες πρέπει να κατασκευάζονται βασικά από φυσικά υλικά που δεν παρουσιάζουν κίνδυνο μόλυνσης του περιβάλλοντος ή των μελισσοκομικών προϊόντων.

Εντός των κυψελών χρησιμοποιούνται μόνον προϊόντα όπως η πρόπολη το κερί και φυτικά έλαια.

Το κερί για τις νέες κηρήθρες πρέπει να προέρχεται από μονάδες βιολογικής παραγωγής.

Επιτρέπεται η φυσική επεξεργασία, όπως με ατμό ή γυμνή φλόγα.

Αρκετές φορές έχω παραστεί αυτήκοος μάρτυρας συζητήσεων, σύμφωνα με τις οποίες ορισμένοι ισχυρίζονται πως το βιολογικό μέλι δεν έχει διαφορές από ένα συμβατικό. Από όλα τα παραπάνω συμπεραίνουμε πως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Δε λέω, υπάρχουν αρκετά συμβατικά ποιοτικά μέλια, αλλά ας κρατήσουμε τις σημαντικότερες διαφορές τους:

Στη βιολογική μελισσοκομία απαγορεύεται η χρήση αντιβιοτικών, είτε για θεραπευτικούς ή προληπτικούς σκοπούς. Απαγορεύεται η τεχνητή διατροφή. Μόνο σε εξαιρετικές συνθήκες μπορεί αυτή να επιτραπεί και μόνον εάν χρησιμοποιηθεί βιολογικό μέλι από την ίδια κατά προτίμηση κυψέλη…

Για όλους τους παραπάνω και όχι μόνον λόγους, ας είναι το μέλι που αγοράζουμε βιολογικό. Αξίζει !!!

ania
12-12-12, 06:32
Για ένα χριστουγεννιάτικο bazaar μιας φίλης! :wink:

http://img834.imageshack.us/img834/5739/img1385cb.jpg

Σοφία μου είναι τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ !!!

camouflage
12-12-12, 10:17
πηρα αυτο το μειλ

Dear Mercola Subscribers,
Black Friday is over.
Your special bonus code is below. It can be used on your next Mercola.com purchase.
As a "thank you" for ordering during our Black Friday promotion, we have a special offer especially for you that will remind you of your Black Friday deals.
Since there's a high likelihood your Black Friday purchase was intended as a gift for a loved one, we decided to give you one last chance to get our Black Friday Free Shipping offer.
This gives you the excellent opportunity to indulge yourself... or to complete your gift shopping for those you may not have gotten to on Black Friday.
Your extended 'Black Friday' Free Shipping Sale lasts until December 31st. But this coupon can only be used once, so make sure you get everything you want.
So if you suddenly find yourself with unexpected family and friends visiting this holiday season, or decide to treat yourself... just put those last-minute items in your cart and use this code FSW212107 at checkout to claim your free shipping.
Since you get free shipping to literally anywhere in the world, be sure to remember friends and family who live outside the U.S. too. Quick, simple, and easy!
Of course, this offer is good until supplies run out. So order soon.
Wishing you and yours a terrific and healthy holiday.

Μπαμπουράκι
12-12-12, 11:34
Free Shipping to Anywhere for $50+ Orders
και εγώ το πήρα από μερκόλα

επίσης μου ήρθε πακετάκι που είχα παραγγείλει στις 30/11
αυτά που είχα παραγγείλει στις 14/11 2 πακέτα στις 28/11 άλλα δύο
άφαντα..

mömmu
12-12-12, 12:13
να τον χαίρεστε ! Να είναι πάντα καλά !!!!!!!

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!:D και εσείς ό,τι επιθυμείτε!!!

p.s. Mercola και iHerb(το οποίο έχει "σουλουπώσει" κάπως και το site του :cool:) προσφέρουν, τώρα μάλλον και μέσα στο πνεύμα των εορτών και την αρχή του νέου έτους, free shipping.

Dear iHerb International customers,Currently iHerb is offering a promotion of Free Airmail Shipping for orders totaling more than $40.
Due to the rising costs of shipping, this promotion will end on December 31st, 2012.
Effective January 1st, our shipping charges will be $4.00 for any order over $40.00.
We encourage you to take advantage of our free shipping before the end of the year.
ταίζω την μικρή και φεύγω για ταχυδρομείο, έχω να παραλαμβάνω απο Mercola, iHerb Red23( η μια απο τις δύο παραγγελίες), αν και μου υπολείπεται ένα ειδοποιητήριο, για να δούμε τι δεν ήρθε:lol:

fairy's mom
12-12-12, 13:52
Εμ γιαυτό τα παίρνουμε από τη Σοφία ή την Ξένια..... :) Κορίτσια τα ποσοστά μου αργότερα lol
Eγώ δεν πουλάω καλέ! Ακόμα δεν προλαβαίνω να φτιάξω για μένα, πού να προλάβω για τους άλλους! :lol: Χρησιμοποιω της Σοφίας μέχρι να αξιωθώ. Αν όμως θέλετε τουρσιά, κομπούχα, κεφίρ, sour cream, γιαούρτια παραγωγής μου piece of cake! :lol:

Sofia είναι πανέμορφα! Με τι συστατικά είναι? Ελαιολαδο? Γεια στα χέρια σου!

Julianna
12-12-12, 21:15
Τον κουβά του Μερκολα πώς τον ανοίξατε;! Μετά το διατηρείτε εκεί ή το μεταφέρετε αλλού το λάδι;

mömmu
12-12-12, 22:12
Τον κουβά του Μερκολα πώς τον ανοίξατε;! Μετά το διατηρείτε εκεί ή το μεταφέρετε αλλού το λάδι;

Σήμερα το παρέλαβα και εγώ, και δεν το άνοιξα ακόμη, το έκρυψα μάλιστα για να μη μου βάλει "χέρι" ο συζυξ για όλες αυτές τις αγορές έξω από τα …συνηθισμένα, επίσης, σκέφτομαι να το ντύσω με ύφασμα και να το κάνω σκαμπό!:-P

Και εμένα δεν μ΄ αρέσει να το αφήσω εκεί μέσα στην πλαστικαδούρα, λέει κάπου πως είναι BPA free; , δεν πρόλαβα να δω. Εν τω μεταξύ έχω μια γυάλινη συσκευασία αντίστοιχου coconut oil του Mercola και μια της Garden of life μάλλον με αυτό τον τρόπο θα τα αναγομώνω όταν αδειάζουν.
Και όση ποσότητα έχει έρθει σε άμεση επαφή με την πλαστική συσκευασία απλά δεν θα την χρησιμοποιήσω στο μαγείρεμα.

Σήμερα είχαμε ψάρια και θαλασσινά, Soevan σε θυμήθηκα με το bounty, έφτιαξα ρύζι basmati με γαρίδες, τις γαρίδες τις σοτάρισα με coconut oil έριξα αλάτι Ιμαλαΐων και τις έσβησα με τσίπουρο, το batida de coco σας λέει κάτι; Όχι αλήθεια τώρα, έγιναν πάρα πολύ νόστιμες, εύκολο και γρήγορο πιάτο, το συνιστώ!

Βρε Julianna Σαλονικιά είσαι; Και δεν μιλάς; αχ βρε καρντασίνα, τώρα το παρατήρησα, :) αλήθεια πως τα καταφέρνουν αυτές οι Αθηναίες και τους φέρνουν μέχρι και τα ΕΛΤΑ τα δέματα στο σπίτι; Σε εμάς και το ειδοποιητήριο που έρχεται, το θεωρώ θαύμα!

Τελικά και εγώ ένα δέμα ημι-χαμένο μετράω απο iHerb,για να δούμε!

Julianna
12-12-12, 22:24
Σήμερα το παρέλαβα και εγώ, και δεν το άνοιξα ακόμη, το έκρυψα μάλιστα για να μην μου βάλει "χέρι" ο συζυξ για όλες αυτές τις αγορές έξω από τα …συνηθισμένα, επίσης, σκέφτομαι να το ντύσω με ύφασμα και να το κάνω σκαμπό!:-P

:lol:

Βρε Julianna Σαλονικιά είσαι; Και δεν μιλάς; αχ βρε καρντασίνα, τώρα το παρατήρησα, :) αλήθεια πως τα καταφέρνουν αυτές οι Αθηναίες και τους φέρνουν μέχρι και τα ΕΛΤΑ τα δέματα στο σπίτι; Σε εμάς και το ειδοποιητήριο που έρχεται, το θεωρώ θαύμα!

:) Θαύμα δε λες τίποτα!;)

mömmu
12-12-12, 22:59
Τελικά ξύλινα παιγνίδια πήραμε απο την "Ανέμη", τα HABA, πολύ πολύ όμορφα, και έχουν όλες τις πιστοποιήσεις ασφαλείας!:)

Επίσης σε βιολογικάδικο που πήγα την Παρασκευή είδα τέτοια λάμπα και ήμουν με έναν φίλο που μου είπε ότι είναι γνωστές αυτές οι λάμπες χρόνια, ο ίδιος έχει κάνει μερικές φορές δώρο τέτοια λάμπα..
Η τιμή σαν του μερκολα.. και εγώ νόμιζα ότι είχα ανακαλύψει.. οκ όχι την Αμερική αλλά κάτι τέλος πάντων !!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Αχ και θέλω μια ακόμη, αλλά πριν κάτι χρόνια που τις βρήκα σε κατάστημα εδώ στην Θεσσαλονίκη ήταν πανάκριβες, να φανταστείς μια μικρή, την είχανε, με την έκπτωση κιόλας, στα 60 ευρώ.. :shock:

καλά εγώ έπαθα πλάκα με ένα βιολογικό μαγαζί στον Βόλο, ήμασταν εκεί την προπροηγούμενη εβδομάδα, και κάναμε τις αγορές μας. Σχεδόν, για ότι προϊόν έχουμε συζητήσει εδώ πέρα, το είχε. Να σας αναφέρω αυτά που θυμάμαι, ζυμαρικά Ζεας Αντωνόπουλου, ζάχαρη demerara, απορρυπαντικά sonnet, soap nuts, AURO οικολογικές βαφές, coconut oil, coconut flour, almond milk & flour, δημητριακά rapunzel & Holle, kombucha, goji berry, ουφ και ένα σωρό άλλα, εντάξει τώρα από τιμές ξέρετε τα γνωστά, ωστόσο πραγματικά θαύμασα το πόσο ενημερωμένο ήταν!

Να ρωτήσω... έχετε πάρει ποτέ απο μερκολα ή iherb βοηθητικά σκευάσματα (αυτά είναι τα προβιοτικά? ούτε που ξέρω) για όταν πέρνετε αντιβίωση ? όχι ότι προλαβαίνω γιατί θα πάρω λίγες μέρες από την Πέμπτη αλλά να ξέρω για την επόμενη φορά. Για εμάς τις γυναίκες που προστατεύουν γυναικολογικά και για τους υπόλοιπους που προστατεύουν το έντερο αν δεν κάνω λάθος..
κάτι να προστατεύει τέλος πάντων ενήλικες και παιδιά από την αντιβίωση ! :-)

Δεν έχω πάρει , ωστόσο το σκέφτομαι σοβαρά, νομίζω πως τα κορίτσια παίρνουν της biokult, και για τα παιδικά δες εδώ
http://www.specialhealthstore.co.uk/

επίσης, αν και αντιβίωση έχω πολύ καιρό να πάρω, μπορείς να τρως τροφές που περιέχουν προβιοτικά, όπως γιαούρτια και κεφίρ!

soevan07
12-12-12, 23:33
Sofia είναι πανέμορφα! Με τι συστατικά είναι? Ελαιολαδο? Γεια στα χέρια σου!

Ελαιόλαδο, λάδι καρύδας, αμυγδαλέλαιο, εκχύλισμα δάφνης,δεντρολίβανου
αιθέριο έλαιο λεβάντας και περγαμόντο. Εριξα επίσης και αποξηραμένη καλέντουλα.

ΥΓ: Ξένια, σήμερα έκανα το υγρό σαπούνι με βάση το ελαιόλαδο!
Δεν χρειάζεται συντηρητικά καθόλου, γιατί έχει την ποτάσα που έχει υψηλό PH.
Σε συμπυκνωμένη μορφή κρατάει για 1 χρόνο.
Οταν είναι να το χρησιμοποιήσουμε, το αραιώνουμε με νερό
εμποτισμένο με δικά μας εκχυλίσματα, αιθέρια έλαια, κλπ
και αυτό κρατάει 3-4 μήνες.

mömmu
12-12-12, 23:35
Δεν έχω τέτοιο φάκελο.
Από το ταχυδρομείο μου ζήτησαν συγκεκριμένο κωδικό που δεν έχει το iherb.

οτι έχεις έχεις, απλά μπορεί να έχει ονομασία spam mail, η ανεπιθύμητα καμιά φορά όντως καταλήγουν και χρήσιμες ενημερώσεις εκεί..

Εμ γιαυτό τα παίρνουμε από τη Σοφία ή την Ξένια..... Κορίτσια τα ποσοστά μου αργότερα lol

Εγώ έχω καταλάβει οτι το etsy είναι κάτι σαν το ricardo.gr.
όχι όμως με μεταχειρισμένα
αλλά με προιόντα χειροποίητα.

Χειρότερα συστατικά
απο αυτά που έχουν τα κοινά-συμβατικά προιόντα
-τα οποία είναι και.... ελεγμένα (πανάθεμά τους!)

Οπότε δεν βρίσκω το λόγο
γιατί να μην τα προτιμήσω!

Συμφωνώ και επαυξάνω για τα δικά μας κορίτσια( πολύ όμορφα και τα Χριστουγεννιάτικα soevan ;)), αλλά δεν γνωρίζουμε το ποιόν του καθενός στο internet , αυτό είναι αδύνατο.
Αν και εγώ ρωτάω κάτι πιο γενικό.
Θα σας εξιστορήσω κάτι που έγινε στο παρελθόν, πριν ακόμη κάνω εγγραφή εδώ , είχαμε μια συζήτηση με φίλες, μια από αυτές είχε τελειώσει φαρμακευτική, πάντα ψαχνότανε με τα φυσικά προϊόντα, και έφτιαχνε δικά της καλλυντικά για προσωπική χρήση, δουλειά δεν είχε εκείνο το διάστημα και μεταξύ αστείου και σοβαρού, έπεσε σαν ιδέα να δημιουργεί καλλυντικά και να τα πουλάει στο internet, (τότε καμιά μας δεν είχε ακούσει για το etsy η κάτι ανάλογο) η ίδια ήταν κατηγορηματική πως αυτό είναι αδύνατο, γιατί χρειάζονται εγκρίσεις και πιστοποιήσεις (για τυχόν αλλεργιογόνα για παράδειγμα) και πως δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσουν έτσι οι μεγάλες εταιρίες, (πχ Κορρες) από την στιγμή που θα πηγαίνει καλά, λόγω ανταγωνισμού. Δεν ξέρω πόσο βάση έχουν αυτά, αφού όπως έχω ήδη αναφέρει, έχω διαπιστώσει πως υπάρχει υπερ-πληθώρα από τέτοιου είδους πωλήσεις. Εσείς τι λέτε; Σοβαρά με ενδιαφέρει να ακούσω.

maria_tweety
13-12-12, 21:24
κοριτσια εχει βαλει το παρακατω προιον σε προσφορα το iherb

http://www.iherb.com/p/34211?utm_source=dsp&utm_medium=dsp

θα ηθελα να ρωτησω η λοσιον ειναι σαν κρεμα προσωπου?ή ειναι λοσιον που καθαριζουμε το προσωπο?μπορει καποια να με διαφωτισει??σκεφτομουν να την επαιρνα για τη μητερα μου αν ειναι κρεμα.λογικα κανει για ωριμες επιδερμιδες

mömmu
13-12-12, 22:13
κοριτσια εχει βαλει το παρακατω προιον σε προσφορα το iherb

http://www.iherb.com/p/34211?utm_source=dsp&utm_medium=dsp

θα ηθελα να ρωτησω η λοσιον ειναι σαν κρεμα προσωπου?ή ειναι λοσιον που καθαριζουμε το προσωπο?μπορει καποια να με διαφωτισει??σκεφτομουν να την επαιρνα για τη μητερα μου αν ειναι κρεμα.λογικα κανει για ωριμες επιδερμιδες

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κρέμα ημέρας, απλά οι λοσιόν, θεωρητικά, είναι πάντα πιο λεπτόρρευστες. Συνήθως, πριν απο αυτή, μπορεί να χρειαστεί και κάποιο serum, για πιο καλά αποτελέσματα. Προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά πραγματικά την έχουν σε πολύ καλή τιμή.
Τσέκαρε και τα συστατικά για καλού και κακού .:)

mömmu
13-12-12, 22:17
Μπαμπουράκι, Soevan και όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει, ποια είναι η Αλόη απο iHerb που δεν έχει συντηρητικά ; , επίσης, ποιο αλεύρι αμυγδάλου χρησιμοποιείτε;

soevan07
13-12-12, 23:05
mommu στο i-herb είχαμε βρει αυτή την αλόη βέρα χωρίς συντηρητικά
http://www.iherb.com/Lily-of-the-Desert-Aloe-Vera-Juice-32-fl-oz-946-ml/6556

και αυτήν
http://www.iherb.com/Lily-of-the-Desert-Aloe-Vera-Juice-Whole-Leaf-32-fl-oz-946-ml/14519

Την πιο βαριά νομίζω απο αυτές τις δύο
δεν μπορούσαν να την στείλουν στην Ελλάδα λόγω βάρους.

Δεν θυμάμαι....
για δες το και πες μας.

Μπαμπουράκι
14-12-12, 10:27

αυτή την ερώτηση ήθελα να κάνω και εγώ... τελικά δεν την έκανα και τώρα ως παλιά απαντώ: χεχεχε δύναμη θέλει, βάλε αρσενικό, δεν είναι βιδωτό!! και να το ξανακλείσεις πάλι δύναμη, αυτό το κατάφερα καθώς γυμνασμένη :-)

Αχ και θέλω μια ακόμη, αλλά πριν κάτι χρόνια που τις βρήκα σε κατάστημα εδώ στην Θεσσαλονίκη ήταν πανάκριβες, να φανταστείς μια μικρή, την είχανε, με την έκπτωση κιόλας, στα 60 ευρώ.. :shock:

Δεν έχω πάρει , ωστόσο το σκέφτομαι σοβαρά, νομίζω πως τα κορίτσια παίρνουν της biokult, και για τα παιδικά δες εδώ

επίσης, αν και αντιβίωση έχω πολύ καιρό να πάρω, μπορείς να τρως τροφές που περιέχουν προβιοτικά, όπως γιαούρτια και κεφίρ!

Εγώ βρήκα την λάμπα σε συνοικιακό βιολογικό μαγαζί στην Κυψέλη στην ίδια τιμή με του μερκόλα !!!!!!
Τι να σου πω.. να έρχεσαι Αθήνα για ψώνια, θα πηγαίνουμε και για καφέ !!

ευχαριστώ, θα το ψάξω για την άλλη φορά για την αντιβίωση.

γιαούρτια τρώω, κεφίρ το έχω βάλει στο πρόγραμμα να φτιάξω..με υπολογίζω το 2015 με τους ρυθμούς που προχωρώ στα πειράματά μου. Έχω καημό να καταφέρω πρώτα το τουρσί! :-)

Μπαμπουράκι, Soevan και όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει, ποια είναι η Αλόη απο iHerb που δεν έχει συντηρητικά ; , επίσης, ποιο αλεύρι αμυγδάλου χρησιμοποιείτε;

για την αλόη σου απάντησε για το αλεύρι αμυγδάλου πήρα ένα από iherb θα στο βάλω την Δευτέρα που θα είμαι δουλειά γιατί εδώ δεν το βρίσκω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, οι κοπέλες από την gaps φτιάχνουν δικό τους αλλά για εμένα αυτό είναι άθλος που δεν νομίζω να προσπαθήσω να τον κατακτήσω ποτέ !!!

Julianna
14-12-12, 13:57
αυτή την ερώτηση ήθελα να κάνω και εγώ... τελικά δεν την έκανα και τώρα ως παλιά απαντώ: χεχεχε δύναμη θέλει, βάλε αρσενικό, δεν είναι βιδωτό!! και να το ξανακλείσεις πάλι δύναμη, αυτό το κατάφερα καθώς γυμνασμένη :-)

Ευχαριστώ Μπαμπουράκι!:D Μη σπάσει φοβάμαι και δεν ξανακλείνει (δε λέω μη χυθούν λάδια για να μη με βρει το εγκεφαλικό μόνο με τη σκέψη:rolleyes::lol:)

soevan07
14-12-12, 14:20
Μη σπάσει φοβάμαι και δεν ξανακλείνει (δε λέω μη χυθούν λάδια για να μη με βρει το εγκεφαλικό μόνο με τη σκέψη:rolleyes::lol:)

Μην φοβάσαι,
τώρα το χειμώνα είναι πηχτό σαν βούτυρο.
Το καλοκαίρι γίνεται λάδι.

bloublou
14-12-12, 14:31
Κορίτσια συγνώμη που παρεμβαίνω, μήπως έχετε υπόψη σας γι' αυτά τα redwell υπέρυθρη θέρμανση, έχει πολλές πιστοποιήσεις απ' ότι είδα στην σελίδα τους, μήπως τα έχει καμιά σας; Μήπως έχει βρει κάτι που να διασφαλίζει αυτά που λένε, και γενικα είναι υγεινά.

τζιτζικι
14-12-12, 14:57
οτι έχεις έχεις, απλά μπορεί να έχει ονομασία spam mail, η ανεπιθύμητα καμιά φορά όντως καταλήγουν και χρήσιμες ενημερώσεις εκεί..

Συμφωνώ και επαυξάνω για τα δικά μας κορίτσια( πολύ όμορφα και τα Χριστουγεννιάτικα soevan ;)), αλλά δεν γνωρίζουμε το ποιόν του καθενός στο internet , αυτό είναι αδύνατο.
Αν και εγώ ρωτάω κάτι πιο γενικό.
Θα σας εξιστορήσω κάτι που έγινε στο παρελθόν, πριν ακόμη κάνω εγγραφή εδώ , είχαμε μια συζήτηση με φίλες, μια από αυτές είχε τελειώσει φαρμακευτική, πάντα ψαχνότανε με τα φυσικά προϊόντα, και έφτιαχνε δικά της καλλυντικά για προσωπική χρήση, δουλειά δεν είχε εκείνο το διάστημα και μεταξύ αστείου και σοβαρού, έπεσε σαν ιδέα να δημιουργεί καλλυντικά και να τα πουλάει στο internet, (τότε καμιά μας δεν είχε ακούσει για το etsy η κάτι ανάλογο) η ίδια ήταν κατηγορηματική πως αυτό είναι αδύνατο, γιατί χρειάζονται εγκρίσεις και πιστοποιήσεις (για τυχόν αλλεργιογόνα για παράδειγμα) και πως δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσουν έτσι οι μεγάλες εταιρίες, (πχ Κορρες) από την στιγμή που θα πηγαίνει καλά, λόγω ανταγωνισμού. Δεν ξέρω πόσο βάση έχουν αυτά, αφού όπως έχω ήδη αναφέρει, έχω διαπιστώσει πως υπάρχει υπερ-πληθώρα από τέτοιου είδους πωλήσεις. Εσείς τι λέτε; Σοβαρά με ενδιαφέρει να ακούσω.

συμφωνω απολυτα με το παραπανω.ο,τιδηποτε ειναι φαγωσιμο η να το βαλω επανω μου,δε θα τολμουσα να το χρησιμοποιησω,γιααυτον τον λογο..παρολα αυτα κατι χειροποιητο που ηθελα σε κατασκευη,τολμησα κ το παρηγγειλα(τελος νοεμβριου,και δεν εχει ερθει ακομα,μα καλα τοσο πολυ αργουνε?πληρωσα μεσω paypal..)
το iherb δενε χει paypal?εκανα τις 2 πρωτες μου παραγγελιες,αρχη δεκεμβριου,αλλα με προβληματισατε με αυτα που λετε πως καποια δεματα δεν φτανουν,ποσος καιρος πρεπει να περασει για να θεωρησω πως ειναι χαμενο?επιστροφη χρηματων γινεται?και αν ναι,σεποιες περιπτωσεις?
να πω κι εγω την ταπεινη μου αποψη περι λαδι καρυδας..για μαγειρικη το παλεψα ,αλλα ΔΕΝ..σαν το λαδακι μας τιποτα,αλλα τοχω βαλει σαν κρεμα σωματος,σαν κρεμα προσωπου το βραδυ-και εχει γινει φραπα,φοβερο,μονο βραδυ γιατι γυαλιζει πολυ ε?-στα χερια μου σαν ενυδατικη,στις ακρες των μαλλιων μου-πριν το λουσιμο,σε στεγνα μαλλια,κ μετα λουζομαι,πολυ καλο..
και λεω να δοκιμασω και μηλοξυδο για τονωτικη λοσιον προσωπου,κυκλοφορει καποιο οργανικο μηλοξυδο εδω καλο?

dari
14-12-12, 15:58
μήπως έχει καμιά σας πρόχειρη τη συνταγή για την κηραλοιφή... με την αναζήτηση δε μου τη βγάζει ... καθώς και απο που μπορούμε να πάρουμε βαλσαμέλαιο?

Μπαμπουράκι
14-12-12, 16:47
Κορίτσια συγνώμη που παρεμβαίνω, μήπως έχετε υπόψη σας γι' αυτά τα redwell υπέρυθρη θέρμανση, έχει πολλές πιστοποιήσεις απ' ότι είδα στην σελίδα τους, μήπως τα έχει καμιά σας; Μήπως έχει βρει κάτι που να διασφαλίζει αυτά που λένε, και γενικα είναι υγεινά.

Εγώ που ενδιαφερόμουν για αυτά τα "κάδρα" με τις υπέρυθρες μας είπε μια κοπελιά από εδώ ότι δεν έχουν μόνο υπέρυθρες αλλά και την βλαβερή ακτινοβολία, συγκεκριμένα 5 ειδών ακτινοβολίες. Δεν το έψαξα παραπάνω αποφάσισα να μην τα πάρω.

soevan07
14-12-12, 23:41
συμφωνω απολυτα με το παραπανω.ο,τιδηποτε ειναι φαγωσιμο η να το βαλω επανω μου,δε θα τολμουσα να το χρησιμοποιησω,γιααυτον τον λογο..παρολα αυτα κατι χειροποιητο που ηθελα σε κατασκευη,τολμησα κ το παρηγγειλα(τελος νοεμβριου,και δεν εχει ερθει ακομα,μα καλα τοσο πολυ αργουνε?πληρωσα μεσω paypal..)
το iherb δενε χει paypal?εκανα τις 2 πρωτες μου παραγγελιες,αρχη δεκεμβριου,αλλα με προβληματισατε με αυτα που λετε πως καποια δεματα δεν φτανουν,ποσος καιρος πρεπει να περασει για να θεωρησω πως ειναι χαμενο?επιστροφη χρηματων γινεται?και αν ναι,σεποιες περιπτωσεις?
να πω κι εγω την ταπεινη μου αποψη περι λαδι καρυδας..για μαγειρικη το παλεψα ,αλλα ΔΕΝ..σαν το λαδακι μας τιποτα,αλλα τοχω βαλει σαν κρεμα σωματος,σαν κρεμα προσωπου το βραδυ-και εχει γινει φραπα,φοβερο,μονο βραδυ γιατι γυαλιζει πολυ ε?-στα χερια μου σαν ενυδατικη,στις ακρες των μαλλιων μου-πριν το λουσιμο,σε στεγνα μαλλια,κ μετα λουζομαι,πολυ καλο..
και λεω να δοκιμασω και μηλοξυδο για τονωτικη λοσιον προσωπου,κυκλοφορει καποιο οργανικο μηλοξυδο εδω καλο?

Βρε τζιτζίκι,
άλλαξε και καμιά παράγραφο!! :lol: :lol: :lol:
Ανάσα δεν μπόρεσα να πάρω!!!! :lol: :lol:

Στο i-herb εμένα μου έχει κάνει
και 60 ημέρες να μου έρθει παραγγελία.

Δεν φταίνε όμως αυτοί....

Τα ΕΛΤΑ μας φταίνε.
Και τώρα με τις γιορτές και τις περικοπές προσωπικού.....
μην περιμένουμε και πολλά!!! :roll:

μήπως έχει καμιά σας πρόχειρη τη συνταγή για την κηραλοιφή... με την αναζήτηση δε μου τη βγάζει ... καθώς και απο που μπορούμε να πάρουμε βαλσαμέλαιο?

Ποια κηραλοιφή εννοείς?
Εγώ ξέρω αυτή με το νισεστέ.

dari
15-12-12, 10:55
Ποια κηραλοιφή εννοείς?

νομίζω οτι μας είχα δώσει η Ροσιε μια συνταγη με κερί και λάδι? ... δεν θυμάμαι καλά και δυστυχώς δεν τη κράτησα...

αν την έχει κάποια κοπέλα θα την ήθελα παρακαλώ...

Μπαμπουράκι
15-12-12, 14:07
Καταπληκτική νοστιμιά το ghee, έφτιαξε η μαμά μου παστίτσιο και γλείψαμε και το πιάτο !

Υπάρχει άραγε στην Ελλάδα γιατί αν περιμένεις από το iherb μέσα στις γιορτές σώθηκες! (απίστευτες Σοφία οι 60 ημέρες για παραγγελία)

Αποσύρομαι και τυπικά από την προσπάθεια για κέικ, έφτιαξα ένα με βιολογικό αγελαδινό βούτυρο και άσπρη ζάχαρη (γιατί σκέφτηκα πόσες φορές να απογοητεύσω πια το παιδί μου) και πάλι δεν τα κατάφερα :-(.. έχει κάτι.. κάτι.. πως να το περιγράψω ....μια εσωτερική ανοστιμιά άνευ προηγουμένου...

Απλά.. τουλάχιστον... να καταφέρω ένα.. μόνο ένα.. έδεσμα να μάθω να φτιάχνω κάτι εξαιρετικό, πρωτότυπο, υγιεινό που να το καταφέρνω μόνο εγώ να με ρωτάνε οι μαμάδες, να μην τα καταφέρνουν και να καταλήξω να το πουλάω.. να μαθευτεί σε όλη την οικουμένη και να δέχομαι παραγγελίες από παντού με ευχαριστήριες κάρτες που τους μύησα σε αυτή την γαστρονομική απόλαυση... και μετά...
το παράχ.....Ε ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ania
15-12-12, 16:19
νομίζω οτι μας είχα δώσει η Ροσιε μια συνταγη με κερί και λάδι? ... δεν θυμάμαι καλά και δυστυχώς δεν τη κράτησα...

αν την έχει κάποια κοπέλα θα την ήθελα παρακαλώ...

Ζεσταίνεις ελαιόλαδο σε ένα μπρίκι κ μέσα εκεί λιώνεις το κερί μέλισσας ανακατεύοντας. Εγώ για 50 γρ κερί βάζω 250 γρ λαδι. Εξαρτάται όμως από το κερι. Αν σου βγει πολυ σκληρό ή πολύ νερουλο μπορεις να το ξαναζεστάνεις κ να προσθέσεις λάδι ή κερί αντίστοιχα. Μπορείς να βάλεις κ μερικες σταγόνες αιθεραιο ελαιο χαμομηλιού ή καλέντουλα. οταν λιωσει το κερι το βάζεις σε γυάλινα βαζάκια κ όταν κρυώσει είνια έτοιμο

Peekaboo
15-12-12, 18:11
Καταπληκτική νοστιμιά το ghee, έφτιαξε η μαμά μου παστίτσιο και γλείψαμε και το πιάτο !

Υπάρχει άραγε στην Ελλάδα γιατί αν περιμένεις από το iherb μέσα στις γιορτές σώθηκες! (απίστευτες Σοφία οι 60 ημέρες για παραγγελία)

Αποσύρομαι και τυπικά από την προσπάθεια για κέικ, έφτιαξα ένα με βιολογικό αγελαδινό βούτυρο και άσπρη ζάχαρη (γιατί σκέφτηκα πόσες φορές να απογοητεύσω πια το παιδί μου) και πάλι δεν τα κατάφερα :-(.. έχει κάτι.. κάτι.. πως να το περιγράψω ....μια εσωτερική ανοστιμιά άνευ προηγουμένου...

Απλά.. τουλάχιστον... να καταφέρω ένα.. μόνο ένα.. έδεσμα να μάθω να φτιάχνω κάτι εξαιρετικό, πρωτότυπο, υγιεινό που να το καταφέρνω μόνο εγώ να με ρωτάνε οι μαμάδες, να μην τα καταφέρνουν και να καταλήξω να το πουλάω.. να μαθευτεί σε όλη την οικουμένη και να δέχομαι παραγγελίες από παντού με ευχαριστήριες κάρτες που τους μύησα σε αυτή την γαστρονομική απόλαυση... και μετά...
το παράχ.....Ε ?
Θα το διαδωσω και εγώ στους άσχετους γαστρονομικα Εγγλέζους και θα φτάσει μέχρι τα αυτιά του Jamie Oliver που θα συμπεριλάβει τη συνταγή σου στο επόμενο βιβλίο του με ιδιαίτερη αφιέρωση :lol:

amande
15-12-12, 19:01
το παράχ.....Ε ?
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τζιτζικι
15-12-12, 22:21
Βρε τζιτζίκι,
άλλαξε και καμιά παράγραφο!! :lol: :lol: :lol:
Ανάσα δεν μπόρεσα να πάρω!!!! :lol: :lol:

Στο i-herb εμένα μου έχει κάνει
και 60 ημέρες να μου έρθει παραγγελία.

Δεν φταίνε όμως αυτοί....

Τα ΕΛΤΑ μας φταίνε.
Και τώρα με τις γιορτές και τις περικοπές προσωπικού.....
μην περιμένουμε και πολλά!!! :roll:

Ποια κηραλοιφή εννοείς?

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:
χιλια συγγνωμη:oops:
δηλαδη ερχονται παντα?απλα καθυστερουν?πχ απο αμαζον ποτε δε μουχει χαθει δεμα,για αυτο απορω .
και να ξερουμε επισης πως να κινηθουμε αν χανονται επισταμενα δεματα.

soevan07
15-12-12, 23:11
Ζεσταίνεις ελαιόλαδο σε ένα μπρίκι κ μέσα εκεί λιώνεις το κερί μέλισσας ανακατεύοντας. Εγώ για 50 γρ κερί βάζω 250 γρ λαδι. Εξαρτάται όμως από το κερι. Αν σου βγει πολυ σκληρό ή πολύ νερουλο μπορεις να το ξαναζεστάνεις κ να προσθέσεις λάδι ή κερί αντίστοιχα. Μπορείς να βάλεις κ μερικες σταγόνες αιθεραιο ελαιο χαμομηλιού ή καλέντουλα. οταν λιωσει το κερι το βάζεις σε γυάλινα βαζάκια κ όταν κρυώσει είνια έτοιμο

Αυτή η κηραλοιφή είναι και για συγκαμένους πωπούς?
Για προληπτικά θέλω για το μωρό.
Τώρα βάζω της weleda.

δηλαδη ερχονται παντα?απλα καθυστερουν?πχ απο αμαζον ποτε δε μουχει χαθει δεμα,για αυτο απορω .

Περιμενε λίγο ακόμα.
Εγώ προσωπικά δεν έχω χάσει ποτέ δέμα απο i-herb.

Να μου έρθει σπασπένο κάτι , ναι
αλλά όχι να το χάσω.
(ελπίζω να μην υπάρχει για όλα "η πρώτη φορά"!)

chatzico
15-12-12, 23:13
πάνε.. τις κλαίω...

Να περιμένεις και να μην χάνεις την ελπίδα σου :rolleyes:

Γενικά παραλάμβανα πάντα σε 6-7 εργάσιμες, πρόσφατα όμως έλαβα μια παραγγελία μου σε 40 μέρες περίπου.

Καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ.

Γενικά, μην περιμένεις επιστροφή χρημάτων αν δεν τους γυρίσει πίσω το δέμα.

Αν πιστεύεις ότι κάποιος με μακρύτερα χέρια υπάρχει στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, κάνε επώνυμη καταγγελία. Έχει αποτέλεσμα.

soevan07
15-12-12, 23:16
Σήμερα λούστηκα με το υγρό σαπούνι απο ελαιόλαδο που έφτιαξα.
Σούπερ!
Πλούσιος αφρός (λόγω του coconut oil)
και ωραία μυρωδιά (σαπουνίλας)

Βασικά.... "αφρόλουτρο" είναι
και "σαπούνι για τα χέρια".
Αλλά χρησιμοποιείται και ως σαμπουάν.

Θα προσπαθήσω να μιμηθώ αυτό του cumaea
που μου αρέσει πολύ!

http://img163.imageshack.us/img163/2945/img1394ya.jpg

Peekaboo
15-12-12, 23:59
Δώσε συνταγή!

ania
16-12-12, 00:34
Αυτή η κηραλοιφή είναι και για συγκαμένους πωπούς?
Για προληπτικά θέλω για το μωρό.
Τώρα βάζω της weleda.

Δεν ξέρω αν κάνει δουλεια όταν πια έχει συγκαεί το μωρό. Ομως εγω βαζω στο μικρό καθε φορα που του αλλαζω πάνα κ έτσι δεν έχει συγκαει ποτέ

soevan07
16-12-12, 11:21
Δεν ξέρω αν κάνει δουλεια όταν πια έχει συγκαεί το μωρό. Ομως εγω βαζω στο μικρό καθε φορα που του αλλαζω πάνα κ έτσι δεν έχει συγκαει ποτέ

Ωραία! Προληπτική δηλαδή.
Θα την φτιάξω!

soevan07
16-12-12, 11:23
Δώσε συνταγή!

Δες αυτές

http://www.ellensessentials.com/makingliquidsoap.pdf

http://www.islandartisansupply.ca/liquid/

Θα επανέλθω το απόγευμα με λεπτομέρειες

Peekaboo
16-12-12, 12:08
Επικίνδυνο φαίνεται και από οτι κατάλαβα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να πετύχει, ε; Η εμπειρία σου τι λέει;

Μπαμπουράκι
16-12-12, 13:57
Θα το διαδωσω και εγώ στους άσχετους γαστρονομικα Εγγλέζους και θα φτάσει μέχρι τα αυτιά του Jamie Oliver που θα συμπεριλάβει τη συνταγή σου στο επόμενο βιβλίο του με ιδιαίτερη αφιέρωση :lol:

Να είσαι καλά! το όνειρό μου, τώρα το μόνο που μένει είναι να πετύχω.. ΚΑΤΙ...
ΧΑΧΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑ

Να περιμένεις και να μην χάνεις την ελπίδα σου :rolleyes:

Γενικά παραλάμβανα πάντα σε 6-7 εργάσιμες, πρόσφατα όμως έλαβα μια παραγγελία μου σε 40 μέρες περίπου.

Καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ.

Γενικά, μην περιμένεις επιστροφή χρημάτων αν δεν τους γυρίσει πίσω το δέμα.

Αν πιστεύεις ότι κάποιος με μακρύτερα χέρια υπάρχει στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, κάνε επώνυμη καταγγελία. Έχει αποτέλεσμα.

έτσι και εγώ πρώτη φορά τέτοια καθυστέρηση ελπίζω να έρθουν...

Rosie
16-12-12, 14:00
Εγώ πάντως το πήρα το πακέτο Μπαμπουράκι!

Μπαμπουράκι
16-12-12, 14:03
Σήμερα λούστηκα με το υγρό σαπούνι απο ελαιόλαδο που έφτιαξα.
Σούπερ!
Πλούσιος αφρός (λόγω του coconut oil)
και ωραία μυρωδιά (σαπουνίλας)

Βασικά.... "αφρόλουτρο" είναι
και "σαπούνι για τα χέρια".
Αλλά χρησιμοποιείται και ως σαμπουάν.

Θα προσπαθήσω να μιμηθώ αυτό του cumaea
που μου αρέσει πολύ!

http://img163.imageshack.us/img163/2945/img1394ya.jpg

μπράβο βρε Σοφία !
έχω τις καλύτερες εντυπώσεις για προϊόντα από ελαιόλαδο !
αυτό για πόσο καιρό διατηρείται ?

Μπαμπουράκι
16-12-12, 14:04
Εγώ πάντως το πήρα το πακέτο Μπαμπουράκι!

ζηλεύωωωωωωωωωω
εμένα μου ήρθε ένα που ήταν για πιο μετά και έχουν καθυστερήσει οι παραγγελίες που έχω κάνει πολύ νωρίτερα..
ένα μικρό μπάχαλο..
άσε που τα χρειάζομαι
ο μάγειρας μέσα μου υποφέρει.....

pasxalitsa v
16-12-12, 15:39
κοριτσια γεια!
δειτε κι αυτα.........:D

http://dietup.gr/gynaika/omorfia/4909-maska-me-portokali-kai-mhlo-gia-efarmogh-prin-to-make-up.html?utm_source=newsletter101212&utm_medium=email&utm_campaign=giortes

http://www.dietup.gr/gynaika/omorfia/4762-maska-gia-veloudina-xeilia.html?utm_source=newsletter291012&utm_medium=email&utm_campaign=mikroorganismoiameros

http://www.dietup.gr/tips/gia-to-spiti/4084-adiavroxopoihste-ta-xylina-skeyh-sas.html?utm_source=newsletter291012&utm_medium=email&utm_campaign=mikroorganismoiameros

soevan07
17-12-12, 00:30
Επικίνδυνο φαίνεται και από οτι κατάλαβα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να πετύχει, ε; Η εμπειρία σου τι λέει;

Η αλήθεια είναι οτι είναι κάπως πιο μπελαλίδικη διαδικασία
απο ότι είναι το plantacare.

Μοιάζει με την διαδικασία παρασκευής στερεού σαπουνιού.

Το υγρό σαπούνι περιέχει καυστική ποτάσα
που στην αρχική της μορφή είναι ερεθιστική για το δέρμα.
Εγώ όμως είμαι εξοπλισμένη με γάντια, ποδιά και προστατευτικά γυαλιά

Για όσους φοβηθουν την ποτάσα έχω να σας ενημερώσω
οτι είναι τελείως ακίνδυνη όταν έχει αλλάξει μορφή και έχει γίνει σαπούνι!

H ποτάσα λέγεται
και υδροξείδιο του καλίου -KOH (Potassium hydroxide) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85)

Εκανα τις έρευνές μου (εννοείται)
και βρήκα οτι έχει hazard score 2

http://www.ewg.org/skindeep/search.php?query=potassium+hydroxide&h=Search

Skin Deep Database

http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/image/imagefly.cgi?cid=14797&width=60&height=60 (http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705204/POTASSIUM_HYDROXIDE/)INGREDIENT: POTASSIUM HYDROXIDE (http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705204/POTASSIUM_HYDROXIDE/) (907 products (http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/products/705204/POTASSIUM_HYDROXIDE/))http://static.ewg.org/skindeep/img/draw_score/score_image2_2_1_.png (http://www.ewg.org/skindeep/common/read_score.php)Data:

http://www.biodizionario.it/biodizio.php?view=P

http://biodizionario.it/images/semafori/vv.gif POTASSIUM HYDROXIDE agente tampone
http://biodizionario.it/images/semafori/v.gif POTASSIUM HYDROXIDE Neutralizzante, regolatore di pH

Και εδώ (http://villapodrasi.blogspot.gr/2012/02/blog-post_6770.html)μπορείτε να δείτε την παρασκευή της καυστικής ποτάσσας.
Λέει οτι παρασκευάζεται απο την στάχτη

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΥΣΤΙΚΗΣ ΠΟΤΑΣΑΣ
Όσοι έχουν τζάκι ή ξυλόσομπες έχουν και στάχτη.Να, ένας ωραίος τρόπος να την χρησιμοποιήσουμε ώστε να φτιάξουμε τη βασική ύλη για μαλακά σαπούνια και όχι μόνο.Η στάχτη είναι πολύ χρήσιμη, εμπλουτίζει το έδαφος με ασβέστιο και έτσι είναι και θαυμάσιο λίπασμα για το χώμα των λαχανικών μας.Αλλά ας πάμε να δούμε την ανάρτηση του http://fugazigr.wordpress.com (http://fugazigr.wordpress.com/)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΥΣΤΙΚΗΣ ΠΟΤΑΣΑΣ

Η καυστική ποτάσα (ΚΟΗ) είναι βασικό συστατικό για την παρασκευή σαπουνιού. Οι παλαιότεροι ήξεραν και την παρασκεύαζαν από την στάχτη, που έμενε στο τζάκι. Δείτε στο παρακάτω video τον τρόπο. Θα πρέπει να δοθεί προσοχή, στο ότι η στάχτη που χρησιμοποιείτε είναι ΜΟΝΟ από καθαρά/γνήσια ξύλα και δεν περιέχει άλλες ουσίες. Ούτε καν επεξεργασμένα με χημικά ξύλα. Κοσκινίζουμε την στάχτη, ώστε να πάρουμε μια απαλή πούδρα (όπως το αλεύρι) και μετά, αφού την τοποθετήσουμε σε ένα κουβά, προσθέτουμε τόσο νερό, ώστε το μείγμα να πάρει την υφή πχ. μιας κρέμας. Αφήνουμε το μείγμα, αρκετή ώρα, μέχρι να συγκεντρώνεται στο επάνω μέρος ένα καφετί υγρό. Αυτό το υγρό είναι η ποτάσα. Για να δοκιμάσουμε αν είναι έτοιμη, βάζουμε ένα αυγό (κατά προτίμηση χωριάτικο) και αν επιπλέει είναι εντάξει, αν όχι, αφήστε το μείγμα πιο πολύ ώρα ή προσθέστε στάχτη και αφήστε το πάλι να βγάλει τα υγρά.
Nα διευκρινίσω ότι άλλο είναι το "καυστικό άλας", (NaOH) που χρησιμοποιείται και αυτό για την παρασκευή σαπουνιού και άλλο η καυστική ποτάσα (ΚΟΗ). Με την καυστική ποτάσα φτιάχνονται μαλακά/υγρά σαπούνια, ενώ με το καυστικό άλας σκληρά. Σε συνταγές που χρησιμοποιούν καυστική ποτάσα αλλά τελικά παρασκευάζετε σκληρό σαπούνι, θα παρατηρήσετε ότι στην συνταγή χρησιμοποιείτε σίγουρα αλάτι. Στην ουσία χρησιμοποιώντας το αλάτι (NaCl) με την καυστική ποτάσα, παρασκευάζετε καυστικό άλας και γι' αυτό το σαπούνι τελικά βγαίνει σκληρό.

Ένας άλλος τρόπος για να φτιάξετε την ποτάσα, είναι να πάρετε έναν κουβά και αφού του κάνετε τρύπες στον πάτο βάλτε ένα πανί και μετά γεμίστε το με στάχτη.Τοποθετήστε κάπου ψηλά τον κουβά με την στάχτη και από κάτω βάλτε ένα δοχείο για να περισυλλέγεται η ποτάσα.Ρίξτε σιγά-σιγά νερό στον κουβά με την στάχτη.Θα δείτε ότι σιγά-σιγά από κάτω θα πέφτει το ίδιο σκουρόχρωμο/καφετί υγρό. Όταν αρχίσει και γίνετε διαφανές σημαίνει ότι βγαίνει νερό, μόνο και πρέπει να σταματήσετε. Κάνετε πάλι την δοκιμή με το αυγό για να δείτε αν είναι εντάξει.

Τα στερεά σαπούνια φτιάχνονται με την καυστική σόδα (NaOH)
η οποία όταν έρχεται σε επαφή με τον αέρα
μετατρέπεται σε διττανθρακική σόδα (μαγειρική)
και τότε φυσικά είναι ασφαλής για χρήση
(τότε λέμε οτι "ωριμάζει" το σαπούνι)

μπράβο βρε Σοφία !
έχω τις καλύτερες εντυπώσεις για προϊόντα από ελαιόλαδο !
αυτό για πόσο καιρό διατηρείται ?

Το έτοιμο υγρό σαπούνι διατηρείται για 3-4 μήνες
χωρίς καθόλου συντηρητικά.

Αυτό που έφτιαξα τώρα είναι με
ελαιόλαδο,
coconut oil,
χυμό λεμονιού και
αιθέρια έλαια

Λιώνεις πρώτα την ποτάσα προσεχτικά στο νερό.
Ζεσταίνεις τα λάδια
και μόλις πιάσουν τους 80 βαθμούς
ενώνεις και χτυπάς συνέχεια μέχρι να πήξει.

Εκεί είναι ο μπελάς, οτι δεν πήζει γρήγορα
και θέλει κάθε τρεις και λίγο χτύπημα.

Στην αρχή γίνεται τζελ
και μετά αυτό το τζελ το αραιώνεις με ζεστό νερό
και κιτρικό οξύ για να μειωθεί το Ph
(εγώ έβαλα χυμό λεμόνι για πιο φυσικό-εννοείται!
μπορούμε να βάλουμε και ξύδι)

Εαν σας ενδιαφέρει η συνταγή
μπορώ να σας βάλω και ακριβείς δοσολογίες.

soevan07
17-12-12, 00:46
κοριτσια γεια!
δειτε κι αυτα.........:D

http://dietup.gr/gynaika/omorfia/4909-maska-me-portokali-kai-mhlo-gia-efarmogh-prin-to-make-up.html?utm_source=newsletter101212&utm_medium=email&utm_campaign=giortes

http://www.dietup.gr/gynaika/omorfia/4762-maska-gia-veloudina-xeilia.html?utm_source=newsletter291012&utm_medium=email&utm_campaign=mikroorganismoiameros

http://www.dietup.gr/tips/gia-to-spiti/4084-adiavroxopoihste-ta-xylina-skeyh-sas.html?utm_source=newsletter291012&utm_medium=email&utm_campaign=mikroorganismoiameros

Ευχαριστούμε! Τέλεια!!

pasxalitsa v
17-12-12, 09:38
καλημερα...

Η σόδα καθαρίζει και απολυμαίνει τα χαλιά σας! «Πασπαλίστε» ένα ελαφρύ στρώμα σόδας επάνω στο χαλί, αφήστε για μισή ώρα και μετά σκουπίστε την με την ηλεκτρική σκούπα.

και εδω (http://www.dietup.gr/gynaika/omorfia.html?utm_source=newsletter201112&utm_medium=email&utm_campaign=burger) εχει ολες τις μασκες....

Μπαμπουράκι
17-12-12, 10:49
Το έτοιμο υγρό σαπούνι διατηρείται για 3-4 μήνες
χωρίς καθόλου συντηρητικά.

Αυτό που έφτιαξα τώρα είναι με
ελαιόλαδο,
coconut oil,
χυμό λεμονιού και
αιθέρια έλαια

Λιώνεις πρώτα την ποτάσα προσεχτικά στο νερό.
Ζεσταίνεις τα λάδια
και μόλις πιάσουν τους 80 βαθμούς
ενώνεις και χτυπάς συνέχεια μέχρι να πήξει.

Εκεί είναι ο μπελάς, οτι δεν πήζει γρήγορα
και θέλει κάθε τρεις και λίγο χτύπημα.

Στην αρχή γίνεται τζελ
και μετά αυτό το τζελ το αραιώνεις με ζεστό νερό
και κιτρικό οξύ για να μειωθεί το Ph
(εγώ έβαλα χυμό λεμόνι για πιο φυσικό-εννοείται!
μπορούμε να βάλουμε και ξύδι)

Εαν σας ενδιαφέρει η συνταγή
μπορώ να σας βάλω και ακριβείς δοσολογίες.

εγώ απλά ρώτησα πόσο διατηρείται...
οι υπόλοιπες πληροφορίες μου είναι αδιάφορες
εγώ θα αγοράζω σαπούνια από μια κοπελιά που την λένε Σοφία
δεν ξέρω αν την έχεις ακουστά...

soevan07
17-12-12, 11:55
εγώ απλά ρώτησα πόσο διατηρείται...
οι υπόλοιπες πληροφορίες μου είναι αδιάφορες
εγώ θα αγοράζω σαπούνια από μια κοπελιά που την λένε Σοφία
δεν ξέρω αν την έχεις ακουστά...

χαχαχαχα! :lol: :lol: :lol:

Γράψε λάθος....
Η συνταγή πήγαινε στην peecaboo που με ρώτησε. :lol: :lol: :lol:

dari
17-12-12, 11:59

σ' ευχαριστώ πολύ... μήπως θα μπορούσες να μου πεις και που θα βρούμε κερί αγνό?

Rosie
17-12-12, 12:19
σ' ευχαριστώ πολύ... μήπως θα μπορούσες να μου πεις και που θα βρούμε κερί αγνό?

http://www.axion-esti.gr/greek/index.html#/κερί/

Δεν έχω πάρει κερί αλλά κεράκια (tea lights) για να καίω αιθέρια έλαια.
Είναι πιστοποιημένο βιολογικό το κερί του και μου τα παρέδωσε στο σπίτι ο ίδιος δωρεάν.

Peekaboo
17-12-12, 19:21
Σοφία σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για όλες τις διευκρινίσεις. Νομιζω οτι προς το παρόν θα αρκεστω στο plantacare. Στο μέλλον ωστόσο πιθανά να το τολμησω ;)

bloublou
18-12-12, 11:50
Εγώ που ενδιαφερόμουν για αυτά τα "κάδρα" με τις υπέρυθρες μας είπε μια κοπελιά από εδώ ότι δεν έχουν μόνο υπέρυθρες αλλά και την βλαβερή ακτινοβολία, συγκεκριμένα 5 ειδών ακτινοβολίες. Δεν το έψαξα παραπάνω αποφάσισα να μην τα πάρω.

Mπαμπουράκι αυτό είναι που με φοβίζει, μπορούμε να βρούμε κάπου συγκεκριμένα πληροφορίες; Θέλει η κουμπάρα μου να βάλει στο δωμάτιο της που έχει φοβερό πρόβλημα με την υγρασία.

Μπαμπουράκι
18-12-12, 12:34
Mπαμπουράκι αυτό είναι που με φοβίζει, μπορούμε να βρούμε κάπου συγκεκριμένα πληροφορίες; Θέλει η κουμπάρα μου να βάλει στο δωμάτιο της που έχει φοβερό πρόβλημα με την υγρασία.

Εγώ δεν βρήκα πουθενά, δεν έχω και τις γνώσεις για να το ψάξω.

Αλλά μόλις μου ανέφεραν εδώ αυτή την πληροφορία (δεν ξέρω σε ποια σελίδα η λέξη υπέρυθρες μπορεί να σε βοηθήσει να το βρεις)
σταμάτησα να το σκέφτομαι καν.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, δεν σταματάει η θέρμανση σε αυτά τα κάδρα ! :-)

fairy's mom
18-12-12, 13:00
Αλλά μόλις μου ανέφεραν εδώ αυτή την πληροφορία (δεν ξέρω σε ποια σελίδα η λέξη υπέρυθρες μπορεί να σε βοηθήσει να το βρεις)
σταμάτησα να το σκέφτομαι καν.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, δεν σταματάει η θέρμανση σε αυτά τα κάδρα ! :-)
Η Βερα μας το ειχε πει. Κι εγώ γι αυτό το απέρριψα.

Εμείς πήραμε τελικά ένα σώμα καλοριφέρ που είναι υποτιθεται οικολογικό, από την αποψη ότι δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα όπως τα λαδιού και είναι πολύ οικονομικό (θα σας πω αν θελετε λεπτομερειες το βραδυ οταν ερθει ο συζυγος). Εγώ δεν τα ήξερα καν. Τα ηξερε ο αντρας μου από έναν εφοπλιστή που έφτιαξε το σπίτι του προσφατα και είδε ότι είχε βάλει μόνο τέτοια για θέρμανση. Ρωτησε τον ηλεκτρολόγο της οικοδομής και του είπε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει.
Η παγιδα: είναι πολύ ακρβό. Το αγοράσαμε το μεγάλο (για 25τμ) 470 ευρώ. Και το μικρότερο είχε κοντά 400. Εννοείται ότι πήραμε μόνο ένα για το σαλόνι. Αν μας έπαιρνε θα παίρναμε άλλο ένα για το υπόλοιπο σπίτι.

fairy's mom
18-12-12, 13:04
Σχετικά με την σόδα και το αλουμίνιο...διαβαζα τις προάλλες τα faqs της Καμπελ γιατί είχα ξεμείνει από ίντερνετ και σε μία ερώτηση απάντησε στην κοπέλα ότι μπορεί να χρησιμοποιεί σόδα για το θέμα που είχε, αλλά χωρίς αλουμίνιο! Για να το διευκρινίζει η Κάμπελ είμαι σίγουρη πλέον ότι δεν είναι μύθος και ισχύει 100%, οπότε προσέξτε από πού προμηθεύεστε την σόδα σας για καλλυντική χρήση.

Μπαμπουράκι
18-12-12, 13:35

δεν έχω ιδέα τι να πάρω από αυτό που μου πόσταρες, ξέρει καμιά κοπέλα πιο συγκεκριμένα?
προβιοτικά για δική μου αντιβίωση ?

τζιτζικι
18-12-12, 14:48
καλημερα σε ολη την οικολογικη παρεα!
ευθαρσως αναφερω:lol::lol: οτι παρελαβα το δεμα απο etsy που ειχα παραγγειλει απο αμερικη,και ελπιζω να ερθουν και αυτα του iherb!

βοηθηστε με σε κατι,ο πωλητης ειναι στην αμερικη πληρωσα με paypal(πρωτη φορα παρηγγειλα απο etsy),στο δεματακι που ηρθε δεν υπηρχε ομως καμια αποδειξη,να τους στειλω μειλ?
κανονικα δε θα επρεπε να εχει στειλει και αποδειξη μαζι??

Μπαμπουράκι
18-12-12, 14:53
καλημερα σε ολη την οικολογικη παρεα!
ευθαρσως αναφερω:lol::lol: οτι παρελαβα το δεμα απο etsy που ειχα παραγγειλει απο αμερικη,και ελπιζω να ερθουν και αυτα του iherb!

βοηθηστε με σε κατι,ο πωλητης ειναι στην αμερικη πληρωσα με paypal(πρωτη φορα παρηγγειλα απο etsy),στο δεματακι που ηρθε δεν υπηρχε ομως καμια αποδειξη,να τους στειλω μειλ?

τι να την κάνεις ?
δεν νομίζω να περνάει πουθενά

τζιτζικι
18-12-12, 14:54

Εμείς πήραμε τελικά ένα σώμα καλοριφέρ που είναι υποτιθεται οικολογικό, από την αποψη ότι δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα όπως τα λαδιού και είναι πολύ οικονομικό (θα σας πω αν θελετε λεπτομερειες το βραδυ οταν ερθει ο συζυγος). Εγώ δεν τα ήξερα καν. Τα ηξερε ο αντρας μου από έναν εφοπλιστή που έφτιαξε το σπίτι του προσφατα και είδε ότι είχε βάλει μόνο τέτοια για θέρμανση. Ρωτησε τον ηλεκτρολόγο της οικοδομής και του είπε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει.
Η παγιδα: είναι πολύ ακρβό. Το αγοράσαμε το μεγάλο (για 25τμ) 470 ευρώ. Και το μικρότερο είχε κοντά 400. Εννοείται ότι πήραμε μόνο ένα για το σαλόνι. Αν μας έπαιρνε θα παίρναμε άλλο ένα για το υπόλοιπο σπίτι.

θα με ενδιεφερε πολυ και εμενα,οποτε ευκαιρισεις,ευχαριστω πολυ

τζιτζικι
18-12-12, 14:55
τι να την κάνεις ?
δεν νομίζω να περνάει πουθενά
σιγουρα δεν περναει πουθενα,απλα ας πουμε πως ειμαι γενικοτερα κατα της φοροδιαφυγης,το αμαζον ας πουμε παντα μου στελνει

soevan07
18-12-12, 14:58
Σόδα για τις μασχάλες θα πάρω απο i-herb (για καλό και για κακό)
γιατί μου βάλατε ιδέες!!!!!

Για τα σαπούνια η καυστική σόδα δεν έχει τέτοιο θέμα.
Ο σαπουνοποιός μου είπε οτι είναι 99% καθαρή
και μου έδωσε σε χαρτί ανάλυση
το 1% το τι είναι: καμία σχέση με αλουμίνιο
(Ξένια, θα σου το δείξω όταν συναντηθούμε)

Το καλοριφέρ που λες μήπως είναι θερμοπομπός;
Ζεσταίνει τον χώρο;
σας καλύπτει δηλαδή χωρίς καλοριφέρ;

Μπαμπουράκι
18-12-12, 14:59

Γνωρίζεις πόση οικονομία κάνει σε σχέση με ένα απλό καλοριφέρ λαδιού?
Γιατί αν το καλό του είναι μόνο το ότι δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα (κάτι που διορθώνεται απίστευτα εύκολα με πάρα πολλούς τρόπους) τότε η τιμή του δεν ανταποκρίνεται στην αξία του !

soevan07
18-12-12, 15:03

Αν ο πωλητής είναι ιδιώτης (όπως πχ. οι πωλητές στο ricardo.gr)
δεν έχει να σου δώσει απόδειξη.

soevan07
18-12-12, 15:10
Γνωρίζεις πόση οικονομία κάνει σε σχέση με ένα απλό καλοριφέρ λαδιού?
Γιατί αν το καλό του είναι μόνο το ότι δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα (κάτι που διορθώνεται απίστευτα εύκολα με πάρα πολλούς τρόπους) τότε η τιμή του δεν ανταποκρίνεται στην αξία του !

Μπαμπουράκι δες εδώ (http://standard.adax.gr/)
(εαν είναι θερμοπομποί αυτό που λεέι η fairysmom)

soevan07
18-12-12, 15:12
Ο αδερφός μου πάντως που είναι μηχανολόγος
μου είπε οτι τα πιο οικονομικά (απο άποψη κατανάλωσης ρεύματος)

είναι τα κλιματιστικά γιατί καίνε 1:1
(τώρα τι σημαίνει αυτό μην με ρωτήσεις!!)

Εχουν όμως το αρνητικό οτι ξηραίνουν
την ατμόσφαιρα!

Julianna
18-12-12, 15:29
Σχετικά με την σόδα και το αλουμίνιο...διαβαζα τις προάλλες τα faqs της Καμπελ γιατί είχα ξεμείνει από ίντερνετ και σε μία ερώτηση απάντησε στην κοπέλα ότι μπορεί να χρησιμοποιεί σόδα για το θέμα που είχε, αλλά χωρίς αλουμίνιο! Για να το διευκρινίζει η Κάμπελ είμαι σίγουρη πλέον ότι δεν είναι μύθος και ισχύει 100%, οπότε προσέξτε από πού προμηθεύεστε την σόδα σας για καλλυντική χρήση.
To θέμα είναι ότι ούτε οι συσκευασμένες σόδες που έχω δει στο σμ ούτε εκείνη του iherb αναγράφουν το παραμικρό περί αλουμινίου:roll:

dari
18-12-12, 15:29
http://www.axion-esti.gr/greek/index.html#/κερί/

Δεν έχω πάρει κερί αλλά κεράκια (tea lights) για να καίω αιθέρια έλαια.
Είναι πιστοποιημένο βιολογικό το κερί του και μου τα παρέδωσε στο σπίτι ο ίδιος δωρεάν.

του έστειλα μαιλ για να μου στείλει τιμοκατάλογο και μου είπε οτι μπορεί να μου τα φέρει στο σπίτι χωρίς επιβάρυνση! Αν ενδιαφέρεται καμια σας να σας πω τιμές

Julianna
18-12-12, 15:33
dari εγώ ενδιαφέρομαι :)

τζιτζικι
18-12-12, 15:46
του έστειλα μαιλ για να μου στείλει τιμοκατάλογο και μου είπε οτι μπορεί να μου τα φέρει στο σπίτι χωρίς επιβάρυνση! Αν ενδιαφέρεται καμια σας να σας πω τιμές

axion esti εχω παρει καταπληκτικο σαπουνι με προπολη απο βιολογικαδικο.
θεικο αρωμα,πλενω προσωπο με αυτο..επισης το μελι ελατης του εχω παρει που διαβασα πως εχει βραβευτει,πολυ καλο,κ θα παρω τωρα κ το ανθεων..
εχετε δοκιμασει το καστανιας μελι,να μου πειτε αν εχει ωραια γευση?

Μπαμπουράκι
18-12-12, 15:47
Ο αδερφός μου πάντως που είναι μηχανολόγος
μου είπε οτι τα πιο οικονομικά (απο άποψη κατανάλωσης ρεύματος)

είναι τα κλιματιστικά γιατί καίνε 1:1
(τώρα τι σημαίνει αυτό μην με ρωτήσεις!!)

Εχουν όμως το αρνητικό οτι ξηραίνουν
την ατμόσφαιρα!

το ξέρω ότι είναι τα πιο οικονομικά και εννοείται δεν έχω ιδέα γιατί !
:-)
αλλά με το που κλείνουν τέλος και η θέρμανση
δεν ζεσταίνουν τα αντικείμενα μόνο τον αέρα είναι πολύ διαφορετική η ζέστη
που βγάζουν.
Στο σαλόνι το κλιμαστιστικό ανοίγω και εγώ αλλά μόνο στα δύσκολα
γενικότερα απλά φοράμε πολλά ρούχα!
Ευτυχώς ο μικρός όλο κουνιέται και δεν έχει κρυώσει ποτέ ! :-)

dari
18-12-12, 18:20
dari εγώ ενδιαφέρομαι :)

axion esti εχω παρει καταπληκτικο σαπουνι με προπολη απο βιολογικαδικο.
θεικο αρωμα,πλενω προσωπο με αυτο..επισης το μελι ελατης του εχω παρει που διαβασα πως εχει βραβευτει,πολυ καλο,κ θα παρω τωρα κ το ανθεων..
εχετε δοκιμασει το καστανιας μελι,να μου πειτε αν εχει ωραια γευση?

θα σας πω οταν μου απαντήσει... εγώ λογικά θα πάρω και ελάτης και καστανιάς για να δοκιμάσω και θέλω να πάρω και κερί για να φτιάξω κηραλοιφή...

Rosie
18-12-12, 18:24
Εμένα ούτε τα μέλια του μ' αρέσανε ούτε και τα σαπουνάκια του! :lol:
Ειδικά τα σαπουνάκια μου μυρίζανε τόσο έντονα που δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ (μου τα έφερε δώρο μαζί με τα κεράκια, ευτυχώς που δεν τα αγόρασα!).

Natly
18-12-12, 21:01
Βρε κορίτσια περιμένω μια παραγγελία από iherb και μια από mercola που τις έκανα στις 26-11.. Σαν να άργησαν λίγο παραπάνω ή μου φαίνεται?

τζιτζικι
18-12-12, 21:20
Ειδικά τα σαπουνάκια μου μυρίζανε τόσο έντονα που δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ (μου τα έφερε δώρο μαζί με τα κεράκια, ευτυχώς που δεν τα αγόρασα!).
ωχ διαφορετικα γουστα εντελως:lol::lol:
καλα το σαπουνι το καταλαβαινω,το μελι ομως γιατι δε σου αρεσε?ποιο αγοραζετε εσεις?
οποια εχει τον τιμοκαταλογο ας μας δωσει τιμες ,να δουμε αν εχουν διαφορα απο το καταστημα,αν ειναι να παραγγελνω απευθειας κι εγω

Μπαμπουράκι
19-12-12, 10:35
Βρε κορίτσια περιμένω μια παραγγελία από iherb και μια από mercola που τις έκανα στις 26-11.. Σαν να άργησαν λίγο παραπάνω ή μου φαίνεται?

μπες στην ουρά πάρε νουμεράκι για το iherb και μην μου κλέβεις την γκρίνια !! :lol:
περιμένω 2 δέματα από 14/11
ήρθαν άλλα 3 με πιο πρόσφατες ημερομηνίες παραγγελίας και αυτά ακόμα τίποτα..

Aπό mercola όμως δεν το έχω ξανακούσει, να επικοινωνήσεις μαζί τους είναι πολύ τυπικοί και θα σε εξυπηρετήσουν αμέσως ενώ το iherb απαξιεί να μου απαντήσει..

miriki
19-12-12, 10:38
dari κι εγώ θέλω τιμοκατάλογο. Θέλω κερί για τις κεραλοιφές μου και κεράκια.

dari
19-12-12, 13:11
θα σας πω οταν μου απαντήσει... εγώ λογικά θα πάρω και ελάτης και καστανιάς για να δοκιμάσω και θέλω να πάρω και κερί για να φτιάξω κηραλοιφή...

dari κι εγώ θέλω τιμοκατάλογο. Θέλω κερί για τις κεραλοιφές μου και κεράκια.

Τελικά μου είπε οτι για τις ποσότητες που θέλω (1 κιλό μέλι και 250γρ κερί) να τα προμηθευτώ από το κατάστημα που έχω στην περιοχή :(....

το μέλι του που είδα έχει τα 450γρ 10€, ήλπιζα να μου το αφήσει πιο φθηνά :(... άλλες τιμές δε μου είπε οπότε άκυρο κορίτσια.... αν κάποια θέλει μεγαλύτερες ποσότητες ας του γράψει και να πει και σε μας αν της στειλει τιμοκατάλογο...

Rosie εσύ τι ποσότητα πήρες και σου τα φερε?

Rosie
19-12-12, 13:43
Δεν θυμάμαι ακριβώς, γύρω στα 30 Ευρώ.

Μέλι πήρα φέτος απ' εδώ, τη βανίλια ελάτης:
http://www.arkadiko-meli.gr/default.asp?contentID=505

Επίσης μου έκανε παράδοση στο σπίτι, αλλά πήρα 10 κιλά μέλι.

Γενικά για να σας τα φέρουνε οι ίδιοι στο σπίτι πρέπει να κάνετε μεγάλες παραγγελίες.
Εμείς στην GAPS κάνουμε συνήθως ομαδικές και έτσι πετυχαίνουμε και καλύτερες τιμές.

fairy's mom
19-12-12, 15:00
Κορίτσια αυτό ακριβώς έχω πάρει και μόλις είδα πόσ πιο φθηνά υπάρχει και αλλού! Ας όψεται η βιασύνη του άντρα μου!
http://www.electroshop.gr/p6903/c441/οικιακές-συσκευές/κλιματισμός--ψύξη-και-θέρμανση/θέρμανση/θερμοπομποί/fagor-rein-1253-ip-eco-emitter-θερμοπομπός-ισπανίας-ισχύος-1250-watt
Στο σπίτι που τα είχε δει είχαν μία αλλη μάρκα αλλά ίδιος τύπος θέρμανσης.

Καινε τα μισά ίσως και λίγο λιγότερο από τα μισά σε σχέση με τα καλοριφέρ λαδιού.

Μην φανταστείτε να σκάμε από την ζέστη όπως πήγα σε μία φίλη που είχε σόμπα με λάμπες χαλαζία και αρχίσαμε να βγάζουμε ρούχα και να βγάζουμε και να βγάζουμε...λολ. Αλλά είναι πιο υγιεινό, πιο οικονομικο και έχει την απόδοση των καλοριφέρ της κεντρικής θέρμανσης. Ακριβώς ίδια επιπεδα ζέστης με πέρισυ που άναβε το καλοριφέρ. Στο σαλόνι δλδ είμαστε οκ. Αν είχαμε άλλο ένα για το υπολοιπο σπίτι θα είμασταν μια χαρά.

soevan07
19-12-12, 15:13
προβιοτικά για δική μου αντιβίωση ?

Εψαχνα να βρω ποιά προβιοτικά είχα πάρει εγώ και η κόρη μου
πέρσι που πήραμε αντιβίωση για τον στρεπτόκοκο

Επειδή βιαζόμουν και δεν προλάβαινα να περιμένω το i-herb
πήγα στον φαρμακοποιό μου
και του είπα θέλω τα καλύτερα και "φυσικά" προβιοτικά

Και μου πρότεινε τα
QUEST - Acidophilus Plus - 2 billion probiotic bacteria

http://www.bodykind.com/Files/ecomproducts-img1-2737.jpg

(2 κάψουλες την ημέρα για εμένα
και 1 κάψουλα για την κόρη μου)

http://www.bodykind.com/product.aspx?page=product&previd=2745&productid=2737

Μπαμπουράκι
20-12-12, 11:12
Εψαχνα να βρω ποιά προβιοτικά είχα πάρει εγώ και η κόρη μου
πέρσι που πήραμε αντιβίωση για τον στρεπτόκοκο

Επειδή βιαζόμουν και δεν προλάβαινα να περιμένω το i-herb
πήγα στον φαρμακοποιό μου
και του είπα θέλω τα καλύτερα και "φυσικά" προβιοτικά

Και μου πρότεινε τα
QUEST - Acidophilus Plus - 2 billion probiotic bacteria

http://www.bodykind.com/Files/ecomproducts-img1-2737.jpg

(2 κάψουλες την ημέρα για εμένα
και 1 κάψουλα για την κόρη μου)

http://www.bodykind.com/product.aspx?page=product&previd=2745&productid=2737

ευχαριστώ, πήρα αυτά που πρότειναν τα κορίτσια ήδη αλλά δεν μπορεί να είναι το ίδιο προιόν, η τιμή καμία σχέση.. μα καμία..

την κάψουλα πως την καταπίνει η κόρη σου ?
είναι ίδια ηλικία με τον δικό μου και ούτε για πλάκα δεν του δίνω κάψουλες
και μου έχει μείνει ο καημός για το krill..

Μπαμπουράκι
20-12-12, 11:17
Να ρωτήσω και κάτι άλλο για τα προβιοτικά αν γνωρίζετε. Αυτά οκ βοηθάνε το έντερο, τα άλλα χαπάκια που μας δίνουν οι γυναικολόγοι στην περίπτωση αντιβίωσης για προστασία από μύκητες, ultra κάτι... πρέπει να τα παίρνουμε επίσης ?
είναι για εντελώς ξεχωριστό λόγο ή όλα αυτά έχουν κοινά σημεία ?

miriki
20-12-12, 11:23
Κι αυτά προβιοτικά είναι (ultra levure). Περιέχουν ένα μόνο στέλεχος μία μόνο οικογένειας (sacharomyces boulardiii) και βοηθούν αρκετά (ειδικά στις διάρροιες). Όμως όσο πιο πολλά στελέχη και οικογένειες περιέχει ένα προβιοτικό τόσο πιο γρήγορη και καλή δουλειά γίνεται. Μπορείς επίσης να πίνεις μπολικό κεφίρ σπιτικό.

Όπως σου έγραψε η Κατερίνα παίζει σημαντικό ρόλο και η διατροφή σου εκείνες τις ημέρες....

Μπαμπουράκι
20-12-12, 11:29
Κι αυτά προβιοτικά είναι (ultra levure). Περιέχουν ένα μόνο στέλεχος μία μόνο οικογένειας (sacharomyces boulardiii) και βοηθούν αρκετά (ειδικά στις διάρροιες). Όμως όσο πιο πολλά στελέχη και οικογένειες περιέχει ένα προβιοτικό τόσο πιο γρήγορη και καλή δουλειά γίνεται. Μπορείς επίσης να πίνεις μπολικό κεφίρ σπιτικό.

Όπως σου έγραψε η Κατερίνα παίζει σημαντικό ρόλο και η διατροφή σου εκείνες τις ημέρες....

Δηλαδή έχουν κοινά σημεία, όλα βοηθούν σε όλα και στο έντερο και γυναικολογικά, σωστά ?

Κάτσε πρώτα να προλάβω να διαβάσω το ενημερωτικό για το κεφίρ για να καταλάβω τι είναι και μετά το δρομολογώ !!! :-) αν και το κεφίρ νερού και με τα απίστευτα λίγα που ξέρω το έχω ζηλέψει.

Την διατροφή μου την προσέχω γενικότερα (με το κόψιμο του καπνίσματος έχω πάθει μια κρίση/στροφή προς υγιεινή διατροφή χωρίς υπερβολές)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση !

bloublou
20-12-12, 12:40
fairy's mom

Όταν μπορέσεις σε παρακαλώ δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για τα σώματα που αγόρασες,και θα ψάξω στην αναζήτηση μήπως βρω αυτά που έγραψε η Vera.

Eυχαριστώ πολύ κορίτσια.

fairy's mom
20-12-12, 13:21
Τι παραπάνω να σας πω, δεν ξέρω κι εγώ... Αν θες κάτι συγκερκιμένο να με ρωτήσεις και ξέρω ευχαρίστως να σου πω!

fairy's mom
20-12-12, 13:32
Δηλαδή έχουν κοινά σημεία, όλα βοηθούν σε όλα και στο έντερο και γυναικολογικά, σωστά ?

Κάτσε πρώτα να προλάβω να διαβάσω το ενημερωτικό για το κεφίρ για να καταλάβω τι είναι και μετά το δρομολογώ !!! :-) αν και το κεφίρ νερού και με τα απίστευτα λίγα που ξέρω το έχω ζηλέψει.

Την διατροφή μου την προσέχω γενικότερα (με το κόψιμο του καπνίσματος έχω πάθει μια κρίση/στροφή προς υγιεινή διατροφή χωρίς υπερβολές)

Όπως σου είπε και η μιρίκι όσα περισσότερα στελέχη τόσο καλύτερα. Τα bio kult είναι τα καλύτερα που υπάρχουν!

Θελει προσοχή όμως να μην τα ξεκινήσεις άμεσα όλη την δόση απευθείας. Ξεκινάς με μισή καψουλα και κάθε 4-5 μέρες αυξάνεις μισή κάψουλα μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή δόση.

Εχε υποψη σου επισης ότι με τα πολλά προβιοτικά (τροφές και σκευασματα) μπορεί να έχεις έξαρση κάποιων συμπτωμάτων. Εγώ πχ τελευταία ταλαιπωρούμαι συνέχεια με μύκητες, γιατί έχω αυξήσει πολύ τα προβιοτικά μου από τροφές. Οπότε σταδιακή αύξηση σε όλα.

Το κεφίρ νερού είναι απλά φανταστικό! Ειδικά το καλοκαιρι θα είναι θαύμα! Φυσικό αναψυκτικό!:grin:

Μπράβο σου για το κάπνισμα! Εϊναι πολύ μεγάλο βήμα! Ήμουν δέκα χρόνια φανατική καπνίστρια και το έχω κόψει εδώ και 7 χρόνια. Πραγματικά καταλαβαίνω τι άθλος είναι! Να είσαι δυνατή και μην το βάλεις στο στόμα σου ούτε για μία ρουφηξιά!

Μπαμπουράκι
20-12-12, 13:54
Όπως σου είπε και η μιρίκι όσα περισσότερα στελέχη τόσο καλύτερα. Τα bio kult είναι τα καλύτερα που υπάρχουν!

Θελει προσοχή όμως να μην τα ξεκινήσεις άμεσα όλη την δόση απευθείας. Ξεκινάς με μισή καψουλα και κάθε 4-5 μέρες αυξάνεις μισή κάψουλα μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή δόση.

Εχε υποψη σου επισης ότι με τα πολλά προβιοτικά (τροφές και σκευασματα) μπορεί να έχεις έξαρση κάποιων συμπτωμάτων. Εγώ πχ τελευταία ταλαιπωρούμαι συνέχεια με μύκητες, γιατί έχω αυξήσει πολύ τα προβιοτικά μου από τροφές. Οπότε σταδιακή αύξηση σε όλα.

Το κεφίρ νερού είναι απλά φανταστικό! Ειδικά το καλοκαιρι θα είναι θαύμα! Φυσικό αναψυκτικό!:grin:

Μπράβο σου για το κάπνισμα! Εϊναι πολύ μεγάλο βήμα! Ήμουν δέκα χρόνια φανατική καπνίστρια και το έχω κόψει εδώ και 7 χρόνια. Πραγματικά καταλαβαίνω τι άθλος είναι! Να είσαι δυνατή και μην το βάλεις στο στόμα σου ούτε για μία ρουφηξιά!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Μπράβο και σε σένα. Μόνο ένας πρώην καπνιστής μπορεί να καταλάβει όλες τις παραμέτρους του προβλήματος !!!!!!!
Εγώ κάπνιζα 20 χρόνια και ακόμα να το πιστέψω ότι αύριο κλείνω 2 μήνες.
Ούτε μια ρουφηξιά εννοείται, είμαι από τις περιπτώσεις που μία ρουφηξιά = το ξαναρχίζω...

Αχ αυτό φοβόμουν για τα προβιοτικά για αυτό ρώταγα εαν βοηθούν γυναικολογικά γιατί έχω και ευαισθησία.. και είχα μια ελπίδα ότι βοηθούν και εκεί... :-(

έχεις γλιτώσει ποτέ από μύκητες χωρίς την συμβατική θεραπεία ? υπάρχει κάτι τέτοιο?

soevan07
20-12-12, 15:04
ευχαριστώ, πήρα αυτά που πρότειναν τα κορίτσια ήδη αλλά δεν μπορεί να είναι το ίδιο προιόν, η τιμή καμία σχέση.. μα καμία..

την κάψουλα πως την καταπίνει η κόρη σου ?
είναι ίδια ηλικία με τον δικό μου και ούτε για πλάκα δεν του δίνω κάψουλες
και μου έχει μείνει ο καημός για το krill..

Ποια σου πρότειναν;; (δεν είδα)
Απο i-herb;;

Στην κόρη μου άνοιγα την κάψουλα και έβαζα την σκόνη
στο πρωινό της.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Όπως και με τα ομοιοπαθητικά.

Kαι το Krill oil έκοβα με το ψαλιδάκι την κάψουλα
και έβαζα το λαδάκι στα φαγητά τους.

soevan07
20-12-12, 15:20
Πάντως Μπαμπουράκι
για να πω και την μαύρη μου αλήθεια
εγώ το έχω ξανα-σκεφτεί το θέμα:

Προσπαθώ να αποφεύγω τα παρασκευασμένα
συμπληρώματα διατροφής.

Κακά τα ψέματα είναι επεξεργασμένα και βιομηχανοποιημένα
προϊόντα και αυτά,
όσο και "φυσικό" να τα ονομάζουνε.

Προτιμώ τα 100% φυσικά προϊόντα.
Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα το κεφίρ
για προβιοτικό.

Όπως επίσης στις ιώσεις ούτε εχινάκειες, βιταμίνες κλπ.
προτιμώ να δίνω χυμό αλόης.

Για να καταλάβεις απο συμπλήρωμα βιταμινών
μπορείς να πάθεις υπερ-βιταμίνωση
(η οποία είναι τοξική για τον οργανισμό)

ενώ απο λήψη φρούτων και λαχανικών
δεν μπορείς να πάθεις ποτέ υπερβιταμίνωση,
όσα φρούτα και λαχανικά και να καταναλώσεις!

Τα krill oil το μετάνοιωσα που τα πήρα τότε.

Μπαμπουράκι
20-12-12, 16:22
Ποια σου πρότειναν;; (δεν είδα)
Απο i-herb;;

Στην κόρη μου άνοιγα την κάψουλα και έβαζα την σκόνη
στο πρωινό της.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Όπως και με τα ομοιοπαθητικά.

Kαι το Krill oil έκοβα με το ψαλιδάκι την κάψουλα
και έβαζα το λαδάκι στα φαγητά τους.

https://www.blueherbs.co.uk/catalogsearch/result/?q=bio+kult+360

αυτά πήρα.

το krill oil που έδινα στον μικρό με τον ίδιο τρόπο, το άνοιγα, ήταν μια απίστευτη αποτυχία.
Βρώμαγε τόσο πολύ, ήταν τόσο έντονο όσο και να προσπαθούσα να το κρύψω
σε διάφορες τροφές που κατέληγε ο μικρός να μην θέλει ξανά το ίδιο φαγητό !!!
Έτσι έχω καταλήξει στο fish oil για εκείνον που καμία σχέση :-(

αλλά θα το κάνω πάλι για τα προβιοτικά του μικρού, αλήθεια οι κοπέλες που φτιάχνουν κεφίρ, τα μικρά σας το καλοδέχονται ?

όσο για τα συμπληρώματα δίκιο έχεις αλλά είναι πλέον τόσο φτωχή η διατροφή μας
που από όσο έχω καταλάβει είναι απαραίτητα τα συμπληρώματα. Το κεφίρ δεν το σνομπάρω απλά δεν ξέρω τι να κάνω.. δεν έχω προλάβει να διαβάσω !!! :lol:

Το krill oil νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω κάνει ποτέ για τον οργανισμό μου μετά το κόψιμο της coka cola που έγινε στα 25 μου (που ξεκίνησα μόνη μου βέβαια η μαμά μου ποτέ δεν μας έδωσε αναψυκτικά) ! :-)

να την προσέξεις την καινούργια εμμονή με την αλόη !!!!!!!!

mömmu
20-12-12, 17:38
Γεια! :D Διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα και σχετικά με την προστασία στην ευαίσθητη περιοχή απο μύκητες θυμάμαι πως ειχα διαβάσει για ταμπόν βουτηγμένο σε κεφίρ, με την αναζήτηση με έβγαλε σε αυτό το θέμα http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=60361
που απο ό,τι διαπίστωσα δίνει και άλλες λύσεις!

Rosie
20-12-12, 18:45
Αχ αυτό φοβόμουν για τα προβιοτικά για αυτό ρώταγα εαν βοηθούν γυναικολογικά γιατί έχω και ευαισθησία.. και είχα μια ελπίδα ότι βοηθούν και εκεί... :-(

έχεις γλιτώσει ποτέ από μύκητες χωρίς την συμβατική θεραπεία ? υπάρχει κάτι τέτοιο?

Μπαμπουράκι φαίνεται ότι παρεξήγησες αυτά που σου έγραψε η Fairy's Mom!
Όταν αναφέρεται σε έξαρξη στους μύκητες από τις τροφές προβιοτικών και τα Biokult αναφέρεται σε healing crisis και δεν εννοεί ότι οι τροφές αυτές προκαλούνε μύκητες, το αντίθετο μάλιστα.

Οι μύκητες που κατά καιρούς εμφανίζουμε εμείς οι γυναίκες στον κόλπο μας κατοικούνε στο έντερό μας και όταν βρούνε τις κατάλληλες συνθήκες εμφανίζονται και εξωτερικά οπουδήποτε στο σώμα μας.
Στόχος της GAPS είναι η εξόντωση των παθογόνων βακτηρίων στο έντερο και η επαναφορά της ευεργετικής εντερικής χλωρίδας.
Αυτό επιτυχάνεται με το διατροφικό πλάνο της GAPS που δίνει έμφαση στους ζωμούς και στις τροφές/ποτά ζύμωσης, καθώς και με μια φυσική προσέγγιση στην προσωπική υγιεινή και στο περιβάλλον μας.
Και τα Biokult είναι επίσης απαραίτητα πέρα από τις τροφές ζύμωσης για τους λόγους που εξήγησε η Miriki.
Δεν είναι όλα τα συμπληρώματα το ίδιο, γι' αυτό και υπάρχουνε και τεράστιες αποκλίσεις στις τιμές (πρόσεξες καμιά φορά πόσα στοιχίζουνε τα μουρουνέλαια που παίρνουμε στην GAPS; )

Λοιπόν επειδή βγήκαμε off-topic αν έχεις απορίες γράψε τις στο θέμα της GAPS, και πέρασε όποτε θες από το σπίτι μου να πάρεις σπόρους κεφίρ γάλακτος και νερού ακόμη και κομπούχα αν θες.
Αν τα κατάφερνες τελικά χθες και έφθανες μέχρι το σπίτι μου θα με έβρισκες να φτιάχνω sour cream, ξινή κρέμα δηλαδή γεμάτη προβιοτικά!

Και ναι, για τοπική αντιμετώπιση μούλιασε ένα (βιολογικό) ταμπόν σε σπιτικό κεφίρ και βάλε το στον κόλπο αλλάζοντας το κάθε λίγες ώρες και θα περάσουνε οι μύκητες χωρίς κανένα φάρμακο!

τζιτζικι
20-12-12, 21:17
https://www.blueherbs.co.uk/catalogsearch/result/?q=bio+kult+360

αυτά πήρα.

το krill oil που έδινα στον μικρό με τον ίδιο τρόπο, το άνοιγα, ήταν μια απίστευτη αποτυχία.
Βρώμαγε τόσο πολύ, ήταν τόσο έντονο όσο και να προσπαθούσα να το κρύψω
σε διάφορες τροφές που κατέληγε ο μικρός να μην θέλει ξανά το ίδιο φαγητό !!!
Έτσι έχω καταλήξει στο fish oil για εκείνον που καμία σχέση :-(

αλλά θα το κάνω πάλι για τα προβιοτικά του μικρού, αλήθεια οι κοπέλες που φτιάχνουν κεφίρ, τα μικρά σας το καλοδέχονται ?

όσο για τα συμπληρώματα δίκιο έχεις αλλά είναι πλέον τόσο φτωχή η διατροφή μας
που από όσο έχω καταλάβει είναι απαραίτητα τα συμπληρώματα. Το κεφίρ δεν το σνομπάρω απλά δεν ξέρω τι να κάνω.. δεν έχω προλάβει να διαβάσω !!! :lol:

Το krill oil νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω κάνει ποτέ για τον οργανισμό μου μετά το κόψιμο της coka cola που έγινε στα 25 μου (που ξεκίνησα μόνη μου βέβαια η μαμά μου ποτέ δεν μας έδωσε αναψυκτικά) ! :-)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:επειδη σκοπευω να ειναι η επομενη αγορα μου,μπορεις να πεις ποια μαρκα πηρες και απο που?και επισης που σε βοηθησαν?

mömmu
21-12-12, 10:48
Τζιτζίκι το crill oil και το CLO (cod liver oil) είναι πλούσια σε ωμέγα 3 και ωμέγα 6, όπως και σε Βιταμίνη D και Α, προσωπικά τα παίρνω γιατί θηλάζω και μ΄αυτό τον τρόπο παίρνει βιταμίνη D η μπέμπα μου.:)
Δες εδώ τα οφέλη του CLO
http://www.holisticsquid.com/benefits-of-fermented-cod-liver-oil/

και του krill oil
http://krill-oil.wellwise.org/krill-oil-benefits
Αν και δεν έχει πολύ καιρό που τα ξεκίνησα, ωστόσο παίρνω

αυτό http://www.greenpasture.org/public/Products/CodLiverOil/index.cfm

και το krill oil του Mercola

Μπαμπουράκι
21-12-12, 12:19
Μπαμπουράκι φαίνεται ότι παρεξήγησες αυτά που σου έγραψε η Fairy's Mom!
Όταν αναφέρεται σε έξαρξη στους μύκητες από τις τροφές προβιοτικών και τα Biokult αναφέρεται σε healing crisis και δεν εννοεί ότι οι τροφές αυτές προκαλούνε μύκητες, το αντίθετο μάλιστα.

Οι μύκητες που κατά καιρούς εμφανίζουμε εμείς οι γυναίκες στον κόλπο μας κατοικούνε στο έντερό μας και όταν βρούνε τις κατάλληλες συνθήκες εμφανίζονται και εξωτερικά οπουδήποτε στο σώμα μας.
Στόχος της GAPS είναι η εξόντωση των παθογόνων βακτηρίων στο έντερο και η επαναφορά της ευεργετικής εντερικής χλωρίδας.
Αυτό επιτυχάνεται με το διατροφικό πλάνο της GAPS που δίνει έμφαση στους ζωμούς και στις τροφές/ποτά ζύμωσης, καθώς και με μια φυσική προσέγγιση στην προσωπική υγιεινή και στο περιβάλλον μας.
Και τα Biokult είναι επίσης απαραίτητα πέρα από τις τροφές ζύμωσης για τους λόγους που εξήγησε η Miriki.
Δεν είναι όλα τα συμπληρώματα το ίδιο, γι' αυτό και υπάρχουνε και τεράστιες αποκλίσεις στις τιμές (πρόσεξες καμιά φορά πόσα στοιχίζουνε τα μουρουνέλαια που παίρνουμε στην GAPS; )

Λοιπόν επειδή βγήκαμε off-topic αν έχεις απορίες γράψε τις στο θέμα της GAPS, και πέρασε όποτε θες από το σπίτι μου να πάρεις σπόρους κεφίρ γάλακτος και νερού ακόμη και κομπούχα αν θες.
Αν τα κατάφερνες τελικά χθες και έφθανες μέχρι το σπίτι μου θα με έβρισκες να φτιάχνω sour cream, ξινή κρέμα δηλαδή γεμάτη προβιοτικά!

Και ναι, για τοπική αντιμετώπιση μούλιασε ένα (βιολογικό) ταμπόν σε σπιτικό κεφίρ και βάλε το στον κόλπο αλλάζοντας το κάθε λίγες ώρες και θα περάσουνε οι μύκητες χωρίς κανένα φάρμακο!

Σ΄ευχαριστώ πολύ!
Τα διαβάζω και νιώθω σαν νήπιο που μαθαίνει ότι η γη είναι στρογγυλή !!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσεις θα έρθω οπωσδήποτε !!!
αυτό το κεφίρ μου έχει κάτσει !

Εντυπωσιάστηκα με τον τρόπο που μπορούν να περάσουν οι μύκητες είναι πραγματικά απίστευτο !!!!!!!!!

Μπαμπουράκι
21-12-12, 12:26
επειδη σκοπευω να ειναι η επομενη αγορα μου,μπορεις να πεις ποια μαρκα πηρες και απο που?και επισης που σε βοηθησαν?

αυτά είναι τα καλά προβιοτικά που μου συστήσαν τα κορίτσια: https://www.blueherbs.co.uk/catalogs...q=bio+kult+360

Φίλη τζιτζίκι θα σου δώσω μια συμβουλή για να λύσεις όλες τις απορίες σου !

Δεν θα ρωτάς εμένα, θα ψάχνεις να βρεις τι απαντήσαν σε εμένα !!!!!!!! :-)

Κάνε αυτό που κάνω και εγώ όταν έχεις χρόνο. Πάρε το θέμα απο την αρχή και διαβάζοντας το θα λύνεις απορίες. Στα δύσκολα θα ρωτάς βέβαια, εγώ υπόσχομαι να απαντώ σε ότι γνωρίζω αλλά στα προβιοτικά τώρα ξεκινώ την καριέρα μου !! :lol:

soevan07
21-12-12, 15:18
To κεφίρ είναι πανεύκολο αρκεί να έχεις "καλό" γάλα.
Κάθε μέρα θα το στραγγίζεις
σε πλαστικό σουρωτήρι με πλαστικό κουταλάκι
και στους σπόρους που μένουν θα βάζεις καινούργιο γάλα
(η fairys mom μου τα έμαθε όλα αυτά ;))

Των κοριτσιών μου δεν τους άρεσε, γιατί είναι ιδαιίτερα ξινό
με αποτέλεσμα να μην θέλουν να φάνε ούτε γιαούρτι :(
Κρίμα γιατί κάνει πολύ καλό!!

Εγώ που συνέχισα να το τρώω διαπίστωσα
οτι η οξύτητά του με πείραζε στο στομάχι. :(

Έχω χρόνια ανενεργή γαστρίτιδα
και τα πολύ ξινά με πειράζουν. :(:(:(:(

Σε αντίθεση με το φρέσκο γάλα που νιώθω
οτι μου κάνει "καλό" στο στομάχι

Ψάχνω στο βιβλίο που πήρα
να βρω κάτι αρνητικό για την αλόη
και δεν βρίσκω ΤΙΠΟΤΑ!!

Παρακαλώ:
Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι αρνητικό για την αλόη
για να μου το πει;;

Mε στοιχεία όμως!
Όχι ό,τι άκουσε απο την γειτόνισσα!! :lol: :lol: :lol:

Μπαμπουράκι
21-12-12, 16:24
Ψάχνω στο βιβλίο που πήρα
να βρω κάτι αρνητικό για την αλόη
και δεν βρίσκω ΤΙΠΟΤΑ!!

Παρακαλώ:
Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι αρνητικό για την αλόη
για να μου το πει;;

Mε στοιχεία όμως!
Όχι ό,τι άκουσε απο την γειτόνισα!! :lol: :lol: :lol:

Τσώπα τσώπα δεν υπάρχει αρνητικό !!!!!!!!!!!!! :-)

soevan07
22-12-12, 12:16
Κάτι άλλο που ήθελα να αναφέρω για την αλόη

για όσες απο εσάς κάνετε "επιλεκτικό" εμβολιασμό
στα παιδιά σας (όπως εγώ ας πούμε)

η αλόη λειτουργεί ως καθαρκτικό βαρέων μετάλλων
στον οργανισμό (υδράργυρο κλπ)

Αντιγράφω:
("αλόη βέρα η θαυματουργή" σελ.26-η χημική σύσταση της αλόης)

".....Το οργανικό γερμάνιο (που περιέχει η αλόη) έχει επίσης την καταπληκτική
ιδιότητα να συλλαμβάνει και να απομακρύνει βαρέα μέταλλα όπως ο υδράργυρος, το καδμιο, ο μόλυβδος κα.
Επιπλέον προστατεύει απο τη βλάβη που προκαλεί η ραδιενέργεια στον
ανθρώπινο οργανισμό, όπως για παράδειγμα στους ασθενείς που υπόκεινται
σε ακτινοθεραπεία για την καταπολέμηση του καρκίνου."......

Εγώ μετά απο κάποιο εμβολιασμό (στην μεγάλη μου κόρη)
θα δώσω να πιεί για λίγες μέρες.

motherly
22-12-12, 15:17
Κάτι άλλο που ήθελα να αναφέρω για την αλόη

για όσες απο εσάς κάνετε "επιλεκτικό" εμβολιασμό
στα παιδιά σας (όπως εγώ ας πούμε)

η αλόη λειτουργεί ως καθαρκτικό βαρέων μετάλλων
στον οργανισμό (υδράργυρο κλπ)

Αντιγράφω:
("αλόη βέρα η θαυματουργή" σελ.26-η χημική σύσταση της αλόης)

".....Το οργανικό γερμάνιο (που περιέχει η αλόη) έχει επίσης την καταπληκτική
ιδιότητα να συλλαμβάνει και να απομακρύνει βαρέα μέταλλα όπως ο υδράργυρος, το καδμιο, ο μόλυβδος κα.
Επιπλέον προστατεύει απο τη βλάβη που προκαλεί η ραδιενέργεια στον
ανθρώπινο οργανισμό, όπως για παράδειγμα στους ασθενείς που υπόκεινται
σε ακτινοθεραπεία για την καταπολέμηση του καρκίνου."......

Εγώ μετά απο κάποιο εμβολιασμό (στην μεγάλη μου κόρη)
θα δώσω να πιεί για λίγες μέρες.

soevan,μαλλον το εχεις ηδη αναφερει,θα μπορουσες ομως να (ξανα)πεις ποιο προιον αλοης πινεις?και τη δοσολογια για καποιον που θελει να δοκιμασει -εχω ξαναπιει στο παρελθον( λιγο)αλλα δε θυμαμαι..ευχαριστω

amande
22-12-12, 16:09
soevan,μαλλον το εχεις ηδη αναφερει,θα μπορουσες ομως να (ξανα)πεις ποιο προιον αλοης πινεις?και τη δοσολογια για καποιον που θελει να δοκιμασει -εχω ξαναπιει στο παρελθον( λιγο)αλλα δε θυμαμαι..ευχαριστω
motherly δεν παίρνει έτοιμο, φτιάχνει μόνη της απο το τζελ που έχει μέσα το φύλλο της αλόης, νομίζω 1 κουταλια της σουπας 2-3 φορες την ημέρα

soevan07
23-12-12, 01:00
Aκριβώς, όπως τα λέει η amande.
Φτιάχνω μόνη μου απο τα φύλλα της αλόης
και πίνω 1 κουταλιά της σούπας την ημέρα.

Στην αρχή έπινα 1 κουταλιά της σούπας 3 φορές την ημέρα
και ήμουν....πύραυλος!!

Είχαν εξαφανιστεί οι ημικρανίες μου, δεν ήμουν καθόλου κουρασμένη,
είχα ανεβασμένη ψυχολογία και ένιωθα γενικά δυνατή.

Τώρα που την μείωσα, και πίνω 1 φορά την ημέρα
έχω επανέλθει στα φυσιολογικά μου επίπεδα. :lol:

Υπάρχει και έτοιμη εαν θες στο i-herb (χωρίς συντηρητικά)
Δες αυτό το μήνυμα
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2503236&postcount=3411

Απλά να ξέρεις οτι η γεύση της δεν είναι και ό,τι πιο
νόστιμο υπάρχει.
Πάντως η κόρη μου η μεγάλη, την πίνει (αραιωμένη με λίγο νερό)

τζιτζικι
23-12-12, 10:53
χρονια πολλα σε ολες!
θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με krill oil,ποιο παιρνετε?
πηγα χθες στο φαρμακειο,κ ζητησα το κριλλ οιλ της nature plus που μουπαν πως ειναι πολυ καλο,και μουπαν πως κανει 78 ευρω και με εκπτωση που εκανε το φαρμακειο 20%,γυρω στα 62,τοσο πολυ κοστιζει?
δεν το πηρα,εχω σκοπο να μελετησω το iherb,αλλα εχω ηδη κανει 2 παραγγελιες απο 1/12,και δεν εχει ερθει καμια,οποτε ελεγα μηπως επαιρνα το κριλλ οιλ απο εδω,αλλα η τιμη ειναι φωτια!!
οποτε αν εχετε καποια εμπειρια απο κριλλ οιλ στο iherb,θα ηθελα τη γνωμη σας!

τζιτζικι
23-12-12, 10:57
Τζιτζίκι το crill oil και το CLO (cod liver oil) είναι πλούσια σε ωμέγα 3 και ωμέγα 6, όπως και σε Βιταμίνη D και Α, προσωπικά τα παίρνω γιατί θηλάζω και μ΄αυτό τον τρόπο παίρνει βιταμίνη D η μπέμπα μου.:)
Δες εδώ τα οφέλη του CLO
http://www.holisticsquid.com/benefits-of-fermented-cod-liver-oil/

και του krill oil
http://krill-oil.wellwise.org/krill-oil-benefits
Αν και δεν έχει πολύ καιρό που τα ξεκίνησα, ωστόσο παίρνω

αυτό http://www.greenpasture.org/public/Products/CodLiverOil/index.cfm

και το krill oil του Mercola

τωρα ειδα την απαντηση σ ε υχαριστω πολυ..
επισης χθες στο φαρμακειο που πηγα χαζευα προιοντα dr organic,ξερουμε τι hazard score εχουν?
μου φανηκαν καλη λυση αν τυχον ξεμενω και δεν ερχονται παραγγελιες(η καθυστερουν) απο iherb

Peekaboo
23-12-12, 12:58
Χρησιμοποιώ το τζελ ματιών (http://m.hollandandbarrett.com/pages/product_detail.asp?pid=3386&prodid=3376) του Dr Organic και κατά καιρους έχω χρησιμοποιήσει σαμπουάν, αφρολουτρα και σαπούνια του. Στο link που παρεθεσα εχει τα συστατικά για το κάθε προϊόν που βλέπεις (εκεί που λέει label info). Όταν είχα ψάξει ενδεικτικά συστατικά για 2 προϊόντα (το eye gel και το σαμπουάν με manuka honey) είχαν βγάλει πολύ ικανοποιητικά σκορ. Αν θυμάμαι καλα , 1-2 συστατικά είχαν σκορ 3 ή 4 και όλα τα υπολοιπα 0 ή 1.